kstars - en to bg translation catalogue (12809 entries)

en: Sky
bg: Небе

en: Sky Daytime
bg: Небе през деня

en: Messier Object
bg: Обект на Месие

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
bg: Обект с препратки

en: Star Name
bg: Име на звезда

en: Deep Sky Object Name
bg: Име на далечен небесен обект

en: Planet Name
bg: Име на планета

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
bg: Име на съзвездие

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
bg: Линии на съзвездие

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
bg: Контури на съзвездие

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
bg: Маркиране на границите на съзвездията

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
bg: Млечен път

en: Equator
bg: Екватор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
bg: Еклиптична

en: Horizon
bg: Хоризонт

en: Local Meridian
bg: Локален меридиан

en: Compass Labels
bg: Надписи на компас

en: Equatorial Coordinate Grid
bg: Екваториална координатна мрежа

en: Horizontal Coordinate Grid
bg: Хоризонтална координатна мрежа

en: Info Box Text
bg: Текст на информационно поле

en: Info Box Selected
bg: Избрано информационно поле

en: Info Box Background
bg: Фон на информационното поле

en: Target Indicator
bg: Рамка

en: User Labels
bg: Потребителски надписи

en: Planet Trails
bg: Траектории на планети

en: Angular Distance Ruler
bg: Линия на ъгловото разстояние

en: Observing List Label
bg: Списък за наблюдение

en: Star-Hop Route
bg: Ориентиране по звездите (Маршрут на Star-Hop)

en: Visible Satellites
bg: Видими сателити

en: Satellites
bg: Сателити

en: Satellites Labels
bg: Етикети на сателити

en: Supernovae
bg: Свръхнови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
bg: Астероиди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerHorizon)
en: Artificial Horizon
bg: Изкуствен хоризонт

en: RA Guide Error
bg: Грешка при гидиране по ректасцензия

en: DEC Guide Error
bg: Грешка при гидиране по деклинация

en: Solver FOV
bg: Зрително поле на решаващия модул

en: Sensor FOV
bg: Сензорно зрително поле

en: HiPS Grid
bg: Мрежа HiPS

en: Dome Slit
bg: Отвор на купола

en: FITS Image Object Label
bg: Етикет на обект на FITS изображение

en: FITS Image Object Highlight Label
bg: Етикет за открояване на обект в FITS изображение

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
bg: Цветове по подразбиране

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
bg: Звездна карта

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
bg: Нощен изглед

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
bg: Файлът с локалната цветова схема не може да бъде отворен.
    Схемата не може да бъде записана.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
bg: Индексният файл на локалната цветова схема не може да бъде отворен.
    Схемата не може да бъде записана.

en: Data verification failed
bg: Проверката на данните е неуспешна

en: File verification failed
bg: Проверката на файла е неуспешна

en: Downloading
bg: Изтегляне

en: Downloading Data...
bg: Изтегляне на данни…

en: Awaiting response from server...
bg: Изчаква се отговор от сървъра...

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
bg: Бинокли 7х35

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
bg: Един градус

[ctx: use HST field-of-view indicator]
en: HST WFPC2
bg: WFPC2 на Хъбъл

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
bg: 30м при 1.3см

en: No FOV
bg: Без зрително поле

en: KStars Exported Sky Image
bg: Експортирано изображение на небето на KStars

en: Error: Unable to save image: %1
bg: Грешка при запис на изображението: %1

en: Saved image to %1
bg: Изображението е записано в %1

en: Could not upload image to remote location: %1
bg: Файлът не може да бъде качен на сървъра: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
bg: Неуспешно експортиране на изображение: URL адресът %1 е невалиден

[ctx: @title:window]
en: KStars image viewer: %1
bg: Програма за преглед на изображения в KStars: %1

en: Invert colors
bg: Обръщане на цветовете

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
bg: Инвертира цветовете на изображението. Тази функция е полезна за подобряване на контраста. Тя влияе само на дисплея, а не на записа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
bg: Записване

en: Save the image to disk
bg: Записване изображението на диска

en: Remove temporary file %1 from disk?
bg: Да се премахне ли временният файл %1 от диска?

en: Confirm Removal
bg: Потвърждение за премахването

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadB)
en: Download
bg: Изтегляне

en: Please wait while image is being downloaded...
bg: Моля, изчакайте, докато изображението се свали...

en: Image Viewer
bg: Преглед на изображения

en: Loading of the image %1 failed.
bg: Грешка при зареждане на изображението %1.

[ctx: @title:window]
en: Save Image
bg: Запазване на изображението

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
bg: Вече има файл с име "%1". Сигурни ли сте, че искате да бъде презаписан?

en: Overwrite File?
bg: Да се презапище ли файла?

en: Saving of the image %1 failed.
bg: Грешка при запис на изображението %1.

en: DSS Download
bg: Изтегляне на DSS данни

en: Please wait while DSS image is being downloaded...
bg: Моля, изчакайте, докато DSS изображението се свали...

en: Auto close in ...
bg: Автоматично затваряне след ...

en: Ok
bg: Добре

en: Question
bg: Въпрос

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
bg: Да

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
bg: Не

en: Warning
bg: Предупреждение

en: Continue
bg: Продължаване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
bg: Отказ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
bg: Грешка

en: Sorry
bg: Съжаляваме

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
bg: Данни

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: N
bg: С

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
bg: ССИ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
bg: СИ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
bg: ИСИ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
bg: И

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
bg: ИЮИ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
bg: ЮИ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
bg: ЮЮИ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: S
bg: Ю

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
bg: ЮЮЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
bg: ЮЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
bg: ЗЮЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
bg: З

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
bg: ЗСЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
bg: СЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
bg: ССЗ

en: The selected Astrometry Index File Location:
     %1 
     does not exist.  Do you want to make the directory?
bg: Избраното местоположение на астрометричния индексен файл:
     %1 
     не съществува.  Искате ли да създадете директорията?

en: Make Astrometry Index File Directory?
bg: Да се създаде ли директория за астрометрични индексирани файлове?

en: The Default Astrometry Index File Location was created.
bg: Създадено е местоположението на астрометричния индексен файл по подразбиране.

en: The Default Astrometry Index File Directory does not exist and was not able to be created.
bg: Директорията за астрометрични индексирани файлове по подразбиране не съществува и не може да бъде създадена.

en: Astrometry Configuration File Read Error.
bg: Грешка при четене на астрометричен конфигурационен файл.

en: Internal Astrometry Configuration File Write Error.
bg: Вътрешна грешка при запис на астрометричен конфигурационен файл.

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2/NEF to JPEG.
bg: Невъзможно е да се намерят dcraw и cjpeg. Моля, инсталирайте необходимите инструменти за конвертиране на CR2/NEF в JPEG.

en: Cannot open %1: %2
bg: Грешка при отваряне на %1: %2

en: Cannot unpack_thumb %1: %2
bg: Не може да се извърши unpack_thumb  %1: %2

en: Cannot write %s %1: %2
bg: Не може да се запише %s %1: %2

en: unnamed
bg: неименувано

[ctx: @title:window]
en: Startup Wizard
bg: Помощник при стартиране

en: &Next >
bg: Нап&ред >

en: < &Back
bg: < На&зад

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
bg: Готово

en: There was no default data directory found in the app bundle.
bg: В пакета на приложението не е открита директория с данни по подразбиране.

en: There was a problem creating the data directory ~/Library/Application Support/.
bg: Възникна проблем при създаването на директорията с данни ~/Library/Application Support/.

en: File write error.
bg: Грешка при запис на файл.

en: Data folder permissions error.
bg: Грешка в разрешенията за папка с данни.

[ctx: Set the sky-map view to zenith up]
en: Zenith Up
bg: Зенит нагоре

[ctx: Set the sky-map view to zenith down]
en: Zenith Down
bg: Зенит надолу

[ctx: Set the sky-map view to north up]
en: North Up
bg: Север нагоре

[ctx: Set the sky-map view to north down]
en: North Down
bg: Север на долу

[ctx: Set the sky-map view to match a Schmidt-Cassegrain telescope with erecting prism pointed upwards]
en: SCT with upward diagonal
bg: SCT с възходящ диагонал

[ctx: Set the sky-map view to match the view through a typical Dobsonian telescope]
en: Typical Dobsonian
bg: Добсънов типичен

[ctx: default theme name]
en: Default
bg: По подразбиране

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
bg: Областта на изрязване ще бъде мащабирана до [ %1 * %2 ]

[ctx: @title:window]
en: Edit Thumbnail Image
bg: Редактиране на умалени изображения

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
bg: Отрязване на област: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
bg: Редактор на умалени изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
bg: Отрязване на област: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
bg: (отрезът ще бъде с мащабиран до размери 200x200)

en: Loading images...
bg: Зареждане на изображенията...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
bg: Резултати от търсенето:

en: Failed to load image at %1
bg: Грешка при зареждане на изображение в %1

en: Failed to load image
bg: Грешка при зареждане на изображение

en: Choose Thumbnail Image
bg: Избор на умалено изображение

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
bg: Избор на умалени изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
bg: Местоположение на изображението:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
bg: Текущо умалено изображение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
bg: Редактиране на &изображение...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
bg: Премахване на изображение

[ctx: @title:window]
en: XPlanet Solar System Simulator: %1
bg: Разглеждане на слънчевата система с XPlanet: %1

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
bg: Слънце

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
bg: Меркурий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
bg: Венера

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
bg: Земя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
bg: Луна

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
bg: Марс

en: Phobos
bg: Фобос

en: Deimos
bg: Деймос

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
bg: Юпитер

en: Ganymede
bg: Ганимед

en: Io
bg: Йо

en: Callisto
bg: Калисто

en: Europa
bg: Европа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
bg: Сатурн

en: Titan
bg: Титан

en: Mimas
bg: Мимас

en: Enceladus
bg: Енцелад

en: Tethys
bg: Тетида

en: Dione
bg: Диона

en: Rhea
bg: Рея

en: Hyperion
bg: Хиперион

en: Iapetus
bg: Япет

en: Phoebe
bg: Феба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
bg: Уран

en: Umbriel
bg: Умбриел

en: Ariel
bg: Ариел

en: Miranda
bg: Миранда

en: Titania
bg: Титания

en: Oberon
bg: Оберон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
bg: Нептун

en: Triton
bg: Тритон

en: This allows you to select a new object/target for XPlanet to view
bg: Това ви позволява да изберете нов обект/цел за преглед в XPlanet

en: from
bg: от

en: This allows you to select a viewing location
bg: Това ви позволява да изберете място за гледане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3
en: Location:
bg: Местоположение:

en: XPlanet Latitude, Longitude, and object radius in %. This is only valid when viewing the object from the same object
bg: XPlanet Широчина, Дължина и радиус на обекта в %. Това е валидно само при гледане на обекта от същия обект

en: Reset XPlanet Location to the location specified in the XPlanet Options
bg: Възстановяване на местоположението на XPlanet до местоположението, посочено в опциите на XPlanet

en: Hover over target and freely rotate view with mouse in XPlanet Viewer
bg: Преминете с мишката и свободно завъртете изгледа с мишката във визуализатора на XPlanet

en: Recenters the XPlanet image once it has been moved
bg: Последните версии на изображението на XPlanet, след като то е било преместено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: FOV:
bg: Зрително поле:

en: Sets the FOV to the Specified value.   Note: has no effect if hovering over object.
bg: Задава ЗП на определената стойност.   Забележка: няма ефект, ако задържите курсора над обекта.

en: Zoom to the current KStars FOV.   Note: has no effect if hovering over object.
bg: Увеличаване до текущото ЗП на KStars. Забележка: няма ефект, ако задържите курсора над обекта.

en: Zoom to a specific FOV. This has no effect when hovering over an object
bg: Увеличете до определен ЗП. Това няма ефект, когато се движите над обект

en: Optimum FOV for the target, FOV parameter not specified.  Note: has no effect if hovering over object.
bg: Оптимален ЗП за целта, параметърът ЗП не е зададен.  Забележка: няма ефект, ако сте надвиснали над обекта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Rotation:
bg: Завъртане:

en: Set the view rotation to the desired angle
bg: Настройте завъртането на изгледа на желания ъгъл

en: Rotate the view 180 degrees
bg: Завъртване на изгледа на 180 градуса

en: Reset view rotation to 0
bg: Нулиране на въртенето на изгледа на 0

en: Bring up XPlanet Options
bg: Показване на опциите на XPlanet

en: Allows you to set the XPlanet time to a different date/time from KStars
bg: Позволява ви да настроите времето на XPlanet на различна дата/час от KStars

en: Sets the XPlanet time to the current KStars time
bg: Задава времето на XPlanet на текущото време на KStars

en: Current XPlanet Time
bg: Текущо време на XPlanet

en: This sets the time step from the current XPlanet time, good for viewing events
bg: Това задава времевата стъпка от текущото време на XPlanet, подходящо за разглеждане на събития

en: This sets the time step from the current XPlanet time
bg: Това задава времевата стъпка от текущото време на XPlanet

en: years
bg: години

en: months
bg: месеци

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
bg: дни

en: hours
bg: часове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_1_2_7)
en: minutes
bg: минути

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text)
en: seconds
bg: секунди

en: Lets you change the units for the timestep in the animation
bg: Позволява промяна на мерните единици за времевата стъпка в анимацията

en: Lets you run the animation
bg: Позволява ви да стартирате анимацията

en: Resets the animation to 0 timesteps from the current XPlanet Time
bg: Нулира анимацията на 0 времеви стъпки от текущото време на XPlanet

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
bg: Пътят до изпълнимия файл на Xplanet не е посочен в панела за конфигуриране.

en: The configured Xplanet binary does not exist or is not executable.
bg: Конфигурираният двоичен файл на Xplanet не съществува или не е изпълним.

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3
bg: Изглед XPlanet: %1 от %2 на %3

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3 at FOV: %4 deg
bg: Изглед на XPlanet: %1 от %2 на %3 при ЗП: %4 градуса

en: Loading of the image of object %1 failed.
bg: Зареждането на изображението на обект %1 е неуспешно.

en: XPlanet failed to generate the image for object %1 before the timeout expired.
bg: XPlanet не успя да генерира изображението за обект %1 преди изтичането на времето.

en: Error making FIFO file %1: %2.
bg: Грешка при създаване на FIFO файл %1: %2.

en: Choose a field-of-view
bg: Избор на зрително поле

en: FOV to render in XPlanet:
bg: ЗП за изобразяване в XPlanet:

en: Saving of the image to %1 failed.
bg: Неуспешно запазване на изображението в %1.

en: Catalog with that ID already exists.
bg: Каталог с този идентификатор вече съществува.

en: Catalog could not be found.
bg: Каталогът не може да бъде намерен.

en: Catalog with id=%1 not found.
bg: Каталог с id=%1 не е намерен.

en: Catalog is immutable!
bg: Каталогът е не може да бъде променян!

en: The object is already in the catalog!
bg: Обектът вече е в каталога!

en: Could not insert object! %1
bg: Не може да се вмъкне обект! %1

en: Output file is not writable.
bg: Изходният файл не може да се записва.

en: Could not attach output file.<br>%1
bg: Не можа да се прикачи изходен файл.<br>%1

en: Could not copy catalog to output file.<br>%1
bg: Не можа да се копира каталог в изходен файл.<br>%1

en: Could not create catalog registry in output file.<br>%1
bg: Не може да се създаде регистър на каталога в изходния файл.<br>%1

en: Could not insert catalog into registry in output file.<br>%1
bg: Не може да се вмъкне каталог в регистъра в изходния файл.<br>%1

en: Could not insert set exported database version.<br>%1
bg: Не може да се вмъкне зададена експортирана версия на базата данни.<br>%1

en: Could not insert set exported database application id.<br>%1
bg: Не може да се вмъкне зададеният идентификатор на експортираната база данни.<br>%1

en: Catalog file is not readable.
bg: Файлът на каталога не може да се чете.

en: Could not attach input file.<br>%1
bg: Не може да се прикачи входен файл.<br>%1

en: Invalid catalog file.
bg: Невалиден каталожен файл.

en: Could not migrate old catalog format.<br>%1
bg: Неуспешно мигриране на стар формат на каталог.<br>%1

en: Could read the catalog id.<br>%1
bg: Не можа да прочете идентификатора на каталога.<br>%1

en: Catalog already exists in the database!
bg: Каталогът вече съществува в базата данни!

en: Could not import the catalog.<br>%1
bg: Не може да се импортира каталогът.<br>%1

en: Could not refresh the master catalog.<br>
bg: Не може да се обнови главният каталог.<br>

en: Removing the user catalog is not allowed.
bg: Премахването на потребителския каталог не е разрешено.

en: Could not remove the catalog from the registry.<br>%1
bg: Не може да се премахне каталогът от регистъра.<br>%1

en: Both catalogs have to exist!
bg: И двата каталога трябва да съществуват!

en: Destination catalog has to be mutable!
bg: Каталогът на местоназначението трябва да е променлив!

en: Cannot update nonexisting catalog.
bg: Не може да се актуализира несъществуващ каталог.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bg: &Изглед

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
bg: &Помощ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Главна лента с инструменти

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
bg: Лента с инструменти за обработка

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
bg: &Време

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
bg: &Насочване

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
bg: &Проекция

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bg: &Инструменти

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
bg: &Устройства

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
bg: &Данни

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
bg: &Актуализации

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
bg: На&блюдение

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bg: &Настройки

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
bg: &Информационни полета

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
bg: &Лента за състоянието

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
bg: Лента с инструменти за Изглед

note: i18n: ectx: ToolBar (INDIToolBar)
en: INDI Toolbar
bg: Лента с инструменти на INDI

note: i18n: ectx: ToolBar (TelescopeToolBar)
en: Telescope Toolbar
bg: Лентата с инструменти на телескопа

note: i18n: ectx: ToolBar (DomeToolBar)
en: Dome Toolbar
bg: Лента с инструменти за купола

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reverse
bg: Обръщане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), 
en: RA:
bg: Ректасцензия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDECLabel)
en: DE:
bg: DEC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Target:
bg: Цел:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
bg: Вид:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
bg: Епоха:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, syncButtonObject)
en: SYNC
bg: СИНХ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkButtonObject)
en: PARK
bg: ПАРКИРАНЕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkButtonObject)
en: UNPARK
bg: РАЗПАРКИРАНЕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
bg: Състояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
bg: Неактивно

en: What's Interesting...
bg: Нещо интересно...

en: Naked-Eye Objects
bg: Обекти, наблюдавани с просто око

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
bg: Планети

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
bg: Звезди

en: Constellations
bg: Съзвездия

en: Deep-sky Objects
bg: Обекти на дълбокия космос

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
bg: Комети

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
bg: Галактики

en: Nebulae
bg: Мъглявини

en: Clusters
bg: Купове

en: Explore Catalogs
bg: Разглеждане на каталози

en: Messier Catalog
bg: Каталог на Месие

en: NGC Catalog
bg: Каталог на NGC

en: IC Catalog
bg: Каталог на IC

en: Sharpless Catalog
bg: Каталог на Шарплес

en: No Items to display
bg: Няма обекти за показване

en: text
bg: текст

en: More Details
bg: Подробности

en: Center in Map
bg: Центриране на картата

en:  Auto     Track
bg:  Авто        Просл.

en: Slew Telescope
bg: Насочване на телескопа

en: Object Information
bg: Данни за обект

en: Wikipedia Infotext
bg: Инфотекст в Уикипедия

en: Info Text
bg: Информация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
bg: Напред

en: Previous
bg: Назад

en: Loading...
bg: Зареждане...

en: Explanation of the What's Interesting Panel
bg: Обяснение на панела "Нещо интересно"

en: The What's Interesting Panel is intended to allow you to explore many different interesting objects in the night sky.  It includes objects visible to the naked eye as well as objects that require telescopes.  It is intended to appeal to both beginners and advanced astronomers.  If you click on a category or catalog, a list of objects will appear.  Clicking on an object in the list will bring up the details view where you can find out more information about the object.  If you have thumbnail images or wikipedia information for this object, these will be displayed as well.  If not, you can download them using the download icon.  If you make What's Interesting wider, the display will dynamically change to display the information more conveniently.  Please see the descriptions below for details on what the buttons at the bottom do.
bg: Панелът "Нещо интересно" има за цел да ви позволи да изследвате много различни интересни обекти в нощното небе.  Той включва обекти, видими с невъоръжено око, както и обекти, за които са необходими телескопи.  Предназначен е както за начинаещи, така и за напреднали астрономи.  Ако щракнете върху категория или каталог, ще се появи списък с обекти.  Щракването върху обект в списъка ще изведе изглед с подробности, където можете да намерите повече информация за обекта.  Ако имате миниатюрни изображения или информация от Уикипедия за този обект, те също ще бъдат показани.  Ако не, можете да ги изтеглите, като използвате иконата за изтегляне.  Ако разширите "Нещо интересно", екранът ще се променя динамично, за да показва информацията по-удобно.  Моля, вижте описанията по-долу за подробности относно това, какво правят бутоните в долната част.

en: This button will bring up the What's Interesting Settings. It will let you configure what is displayed in What's Interesting based upon which equipment you are using and the observing conditions.
bg: Този бутон ще покаже настройките на "Нещо интересно". Той ще ви позволи да конфигурирате това, което се показва в What's Interesting (Интересно), в зависимост от оборудването, което използвате, и условията на наблюдение.

en: This button will turn on and off the Inspector Mode.  In this mode you can click on any object in the map and What's Interesting will display the information about it.
bg: С този бутон се включва и изключва режимът Inspector Mode (Инспектор).  В този режим можете да щракнете върху който и да е обект в картата и "Нещо интересно" ще покаже информация за него.

en: This button will reload the current object list, update all displayed information, update any images, and update the information and images for the currently selected object.
bg: Този бутон ще презареди текущия списък с обекти, ще актуализира цялата показана информация, ще актуализира всички изображения и ще актуализира информацията и изображенията за текущо избрания обект.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only currently visible objects in a list or to display all of the objects in the list.  The visibility is determined based on the current KStars date and time, the current observing equipment, and the current sky conditions based on the What's Interesting Settings.
bg: Този бутон ще превключва дали да филтрира списъка, за да покаже само видимите в момента обекти в списъка, или да покаже всички обекти в списъка.  Видимостта се определя въз основа на текущата дата и час на KStars, текущото оборудване за наблюдение и текущите условия на небето въз основа на настройките What's Interesting (Нещо интересно).

en: This button will toggle whether to filter the list to display only 'interesting' objects or to display any of the objects in the list.  This setting only applies to the Galaxies, Nebulas, and Clusters lists.  The objects are considered 'interesting' if they appear on the KStars 'interesting' list.
bg: Този бутон ще превключва между филтрирането на списъка за показване само на "интересни" обекти и показването на всички обекти в списъка.  Тази настройка се отнася само за списъците Галактики, Мъглявини и Клъстери.  Обектите се считат за "интересни", ако се появяват в списъка "интересни" на KStars.

en: This button will attempt to download information and pictures about the object(s) from Wikipedia.  You can select whether to download the information about just one object, all of the objects in a list, or only the objects in a list for which no data was downloaded yet.  Please note: If the list is currently filtered for visible objects or 'interesting' objects, only the filtered objects will be downloaded.  If you actually want all the objects in the list, turn off the filters.
bg: Този бутон ще се опита да изтегли информация и снимки за обекта(ите) от Уикипедия.  Можете да изберете дали да изтеглите информация само за един обект, за всички обекти в списъка или само за обектите в списъка, за които все още не са изтеглени данни.  Моля, обърнете внимание: Ако списъкът в момента е филтриран за видими обекти или "интересни" обекти, ще бъдат изтеглени само филтрираните обекти.  Ако всъщност искате всички обекти в списъка, изключете филтрите.

en: Back
bg: Назад

en: Guess object data from text
bg: Разпознаване на обектни данни от текст

en: Copy-paste a text blurb with data on the object, and KStars will try to guess the contents of the fields from the text. The result is just a guess, so please verify the coordinates and the other information.
bg: Копирайте и поставете текст с данни върху обекта и KStars ще се опита да познае съдържанието на полетата от текста. Резултатът е само предположение, така че, моля, проверете координатите и другата информация.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddCatalogObject)
en: Add/Edit DSO
bg: Добавяне/Редактиране на обект на далечния космос

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Basics
bg: Основни параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
bg: Име:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: e.g. PGC 54559
bg: напр. PGC 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: RA / Dec (J2000):
bg: РА / Декл (J2000):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Apparent magnitude:
bg: Видима звездна величина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Check if magnitude is unknown
bg: Изберете, ако магнитудът е неизвестен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
bg: Неизвестна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
bg: По избор

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Size Info in Arcminutes
bg: Данни за размера в дъгови минути

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Major axis:
bg: Главни оси:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Minor axis:
bg: Второстепенни оси:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Misc
bg: Други

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Some catalog specific identifier, like the NGC number.
bg: Някакъв специфичен идентификатор от каталога, като например номера на NGC.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Catalog identifier:
bg: Каталожен идентификатор:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, catalog_identifier)
en: e.g. 54559
bg: напр. 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Flux:
bg: Осветеност:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Position angle (°):
bg: Позиционен ъгъл (°):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Long name:
bg: Пълно име::

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, long_name)
en: e.g. Hoag's Object
bg: напр Обект на Хог

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: This feature allows you to copy-paste a piece of text from e.g. a website or another app and magically try to infer the contents of this form from it.
bg: Тази функция ви позволява да копирате и поставите част от текст, например от уебсайт или друго приложение, и по магически начин да се опитате да изведете съдържанието на този формуляр от него.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: Guess from &Text
bg: Разпознаване от &текст

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
bg: Импорт на файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
bg: Въведете името на файла за импорт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
bg: За да импортирате съществуващ файл с данни, въведете името му в полето. След това трябва да опишете съдържанието му по-долу. Може да оставите името на файла празно, ако иската да създадете каталог с валидна заглавна част но без данни.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
bg: Съдържание на импортирания файл

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
bg: Съдържание на избрания файл с данни.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
bg: Описание на полетата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
bg: <b>Полета на каталога:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
bg: <b>Налични полета:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
bg: Епоха на каталога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
bg: Представка на каталога:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
bg: Символен цвят:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
bg: Координатна епоха:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
bg: Разделени с интервали

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
bg: Преглед на &изходния файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
bg: Въведете име на файл за изходния файл на каталога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
bg: Име на каталога:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
bg: Запис на каталога като:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
bg: Въведете име на каталога

[ctx: @title:window]
en: Add Custom URL to %1
bg: Добавяне на потребителски адрес до %1

en: Show image of
bg: Показване на изображение на

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
bg: Адресът е невалиден. Искате ли да бъде отворена търсачката Google в браузъра?

en: Invalid URL
bg: Невалиден адрес

en: Browse Google
bg: Разглеждане с Google

en: Do Not Browse
bg: Без разглеждане

en: Show webpage about
bg: Показване на страницата за

en: object
bg: обект

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
bg: Тип на ресурса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
bg: Изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
bg: Данни

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
bg: Текст, описващ свързания ресурс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
bg: Описание:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
bg: Адрес:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
bg: URL адресът, който ще се показва от този елемент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
bg: Отваряне на URL в прозорец на браузъра

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
bg: Можете да проверите въведения URL адрес, като го отворите в прозореца на браузъра с този бутон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
bg: Проверка на адрес

en: Critical error
bg: Критична грешка

en: Catalog with id %1 not found.
bg: Каталогът с идентификатор %1 не е намерен.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
bg: По подразбиране

en: Could not insert new colors.<br>
bg: Неуспешно вмъкване на нови цветове.<br>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogColorEditor)
en: Catalog Colors
bg: Цветове на каталог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click on a color to change it...
bg: Кликнете върху цвят, за да го промените...

en: Degrees
bg: Градуси

en: Hours
bg: Часове

[ctx: @title:window]
en: Import Catalog
bg: Импортиране на каталог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
bg: Файл

en: Any File
bg: Всички файлове

en: Could not open the csv file.<br>It does not exist.
bg: CSV файлът не може да се отвори.<br>Той не съществува.

en: Ignore
bg: Пренебрегване

en: %1 Object | %1 Objects
bg[0]: %1 обекта
bg[1]: %1 обекта

en: Text
bg: Текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
bg: Вид

en: default
bg: по подразбиране

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogCSVImport)
en: CSV Import
bg: Импортиране на CSV

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input
bg: Входни данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: lines
bg: редове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Skip first:
bg: Пропускане на първите:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Separator:
bg: Разделител:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, file_select_button)
en: Select/Read...
bg: Избиране/Прочитане…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment prefix:
bg: Префикс на коментар:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Coordinate Units
bg: Координатни единици

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
bg: Деклинация:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, column_mapping)
en: Mapping
bg: Картиране

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, type_mapping)
en: Type Mapping
bg: Вид на съпоставянето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
bg: Преглед

en: Showing <= %1 entries. Enter a name (case sensitive) to narrow down the search.
bg: Показване на <= %1 записи. Въведете име (с отчитане на малките и големите букви), за да стесните търсенето.

en: Could not load the catalog with id=%1
bg: Не може да се зареди каталогът с id=%1

en: Could not update the catalog.<br>%1
bg: Каталогът не можа да се актуализира.<br>%1

en: Could not add the object.<br>%1
bg: Обектът не може да се добави.<br>%1

en: Could not remove the object.<br>%1
bg: Не може да се премахне обект.<br>%1

en: Could not add the objects.<br>%1
bg: Не може да се добавят обекти.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogDetails)
en: Catalog Details
bg: Подробности на каталог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prec:
bg: Приоритет:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
bg: Автор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Source:
bg: Източник:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Desc:
bg: Опис:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Version:
bg: Версия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maintainer:
bg: Поддръжка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: License:
bg: Лиценз:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
bg: Обект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
bg: Редактиране...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
bg: Премахване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit)
en: Edit Catalog Meta...
bg: Редактиране на метаданни на каталог...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_object)
en: Add Object...
bg: Добавяне на обект...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import_csv)
en: Import CSV...
bg: Импортиране на CSV...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name_filter)
en: Filter by Name
bg: Филтриране по име

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsUInewCatalog)
en: Create/Edit Catalog
bg: Създаване/редактиране на каталог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colourLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
bg: Цвят:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
bg: Редактиране

en: Dec
bg: Дек

en: Mag
bg: Маг.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
bg: Име

en: Long Name
bg: Пълно име

en: Identifier
bg: Идентификатор

en: Major Axis
bg: Главни оси

en: Minor Axis
bg: Второстепенни оси

en: Position Angle
bg: Ъгъл на позицията

en: Flux
bg: Осветеност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enabled
bg: Включен

en: ID
bg: Номер

en: Precedence
bg: Приоритет

en: Author
bg: Автор

en: Mutable
bg: Променлив

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
bg: Версия

en: License
bg: Лиценз

en: Maintainer
bg: Поддръжка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
bg: Включване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: Disable
bg: Изключване

en: Could not enable/disable the catalog.<br>%1
bg: Каталогът не можа да се активира/деактивира.<br>%1

[ctx: @title:window]
en: Export Catalog
bg: Експортиране на каталог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DevelCheckCatalogButton)
en: Catalog
bg: Каталог

en: Could not export the catalog.<br>%1
bg: Каталогът не можа да се експортира.<br>%1

en: Could not remove the catalog.<br>%1
bg: Каталогът не можа да бъде премахнат.<br>%1

en: Could not create the catalog.<br>%1
bg: Не можа да се създаде каталог.<br>%1

en: Could not copy the objects to the new catalog.<br>%1
bg: Не може да се копират обектите в новия каталог.<br>%1

en: Could not clean up and remove the new catalog.<br>%1
bg: Не може да се изчисти и премахне новият каталог.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsDBUI)
en: DSO Catalogs
bg: Каталози на обектите на далечния космос

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
bg: Импортиране на каталог...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create Catalog...
bg: Създаване на каталог...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ExportButton)
en: Export...
bg: Експортиране...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dublicateButton)
en: Clone...
bg: Клониране...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
bg: Цветове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: More...
bg: Повече...

[ctx: @title:window]
en: Object Details
bg: Сведения за обекта

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
bg: Общи

en: %1 star
bg: %1 звезда

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
bg: %1 вeл.

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
bg: кратна

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
bg: променлива

[ctx: Proper motion of a star]
en: Proper Motion:
bg: Собствено движение:

[ctx: The first arg is proper motion in right ascension and the second in the declination. The unit stands for milliarcsecond per year]
en: %1 %2 mas/yr
bg: %1 %2 mas/г

en: G5 star
bg: звезда G5

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Pluto
bg: Плутон

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Ceres
bg: Церера

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Eris
bg: Ерис

en: Dwarf planet
bg: Планета джудже

[ctx: distance in kilometers]
en: %1 km
bg: %1 км

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
bg: %1 АЕ

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
bg: %1 дъг/мин

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
bg: %1 дъг/сек

en: Supernova
bg: Свръхнова

en: Discovery Date:
bg: Дата на откриване:

en: Host Galaxy:
bg: В галактика:

en: Red Shift:
bg: Изместване в червено:

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
bg: Осветеност(%1):

[ctx: Distance in astronomical units]
en: %1 AU
bg: %1 АЕ

[ctx: Diameter in kilometers]
en: %1 km
bg: %1 км

[ctx: Dimension in kilometers]
en: %1 km
bg: %1 км

[ctx: Rotation period in hours]
en: %1 h
bg: %1 ч

[ctx: Orbit period in years]
en: %1 y
bg: %1 год.

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
bg: %1 в %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
bg: Позиция

en: DE (%1):
bg: DEC (%1):

en: Circumpolar
bg: Никога не залязва

en: Never rises
bg: Никога не изгрява

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
bg: няма

en: Links
bg: Връзки

en: Could not add the link.
bg: Връзката не може да бъде добавена.

en: Advanced
bg: Разширени

en: Log
bg: Дневник

en: Record here observation logs and/or data on %1.
bg: Тук може да записвате наблюдения и/или данни за %1.

[ctx: @title:window]
en: Edit Link
bg: Редактиране на връзка

en: Could not edit the entry.
bg: Записът не можа да се редактира.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
bg: Сигурни ли сте, че искате връзката %1 да бъде премахната?

en: Delete Confirmation
bg: Потвърждение при изтриване

en: Could not delete the entry.
bg: Записът не можа да бъде изтрит.

en: Could not update the user log.
bg: Не можа да се актуализира потребителският дневник.

en: No connected mounts found.
bg: Няма намерени свързани монтировки.

en: Mount %1 is offline. Please connect and retry again.
bg: Монтировката %1 е офлайн. Моля, свържете се и опитайте отново.

en: Danger! Viewing the Sun without adequate solar filters is dangerous and will result in permanent eye damage!
bg: Опасност! Гледането на Слънцето без подходящи слънчеви филтри е опасно и може да доведе до трайно увреждане на очите!

en: Unable to save image to %1
bg: Не може да се запази изображение в %1

en: Save Thumbnail
bg: Запазване на умалено копие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
bg: Основно име, други имена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
bg: 0.0 вeл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
bg: Размер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
bg: 0.00 дъг/мин

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
bg: Индекс B - V:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
bg: Разстояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
bg: Величина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
bg: Осветяване:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CatalogLabel)
en: Catalog:
bg: Каталог:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
bg: Добавяне към списък за наблюдение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
bg: Центриране на картата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
bg: Центриране в телескопа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
bg: Перихелий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
bg: 0.0 АЕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
bg: ID на орбита:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
bg: Идент. номер на орбита

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NEOLabel)
en: NEO:
bg: Обект в ниска орбита:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NEO)
en: NEO
bg: Обект в ниска орбита

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
bg: Диаметър:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
bg: 0.0 км

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
bg: Период на ротация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
bg: 0.0 ч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
bg: Минимално разстояние на пресичане на земната орбита:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
bg: Орбитален клас:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
bg: Клас

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlbedoLabel)
en: Albedo:
bg: Албедо:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
bg: Размери:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
bg: Период:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
bg: 0 г

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
bg: Детайли - онлайн бази от данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
bg: Избор на онлайн база от данни

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
bg: Детайли - връзки към ресурси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
bg: Информационни връзки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
bg: Връзки на изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
bg: Преглед на ресурс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
bg: Добавяне на връзка...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
bg: Редактиране на връзка...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
bg: Изтриване на връзка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
bg: Дневник на потребителя

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
bg: Детайли - данни за местоположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR)
en: Coordinates
bg: Координати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: DE (2000.0):
bg: DEC (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec0Label)
en: DE (J2000.0):
bg: DEC (J2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
bg: Азимут:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
bg: Въздушна маса:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
bg: Височина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
bg: Часови ъгъл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
bg: Изгрев/Залез/Кулминация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
bg: Залез:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
bg: Време на кулминация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
bg: Изгрев:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
bg: Азимут при залез:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
bg: Височина при кулминация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
bg: Азимут при изгрев:

en: Preview image
bg: Преглед на изображението

[ctx: @title:window]
en: Export sky image
bg: Експортиране на изображение на небето

en: Horizontal
bg: Хоризонтална

en: Vertical
bg: Вертикално

en: Full legend
bg: Пълна легенда

en: Scale with magnitudes chart
bg: Скала с диаграма на величините

en: Only scale
bg: Само мащаба

en: Only magnitudes
bg: Само магнитуди

en: Only symbols
bg: Само символи

en: Upper left corner
bg: Горен ляв ъгъл

en: Upper right corner
bg: Горен десен ъгъл

en: Lower left corner
bg: Долен ляв ъгъл

en: Lower right corner
bg: Долен десен ъгъл

en: Could not export image
bg: Грешка при изнасяне на изображението

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
bg: Настройки на легенда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
bg: Добавяне на легенда към изнасяното изображение на небето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
bg: Ориентация на легендата:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
bg: Вид легенда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
bg: Разположение на легендата:

en: Any
bg: Всякакви

en: Solar System
bg: Слънчева система

en: Open Clusters
bg: Разсеяни купове

en: Globular Clusters
bg: Кълбовидни купове

en: Gaseous Nebulae
bg: Газови мъглявини

en: Planetary Nebulae
bg: Планетарни мъглявини

[ctx: @title:window]
en: Find Object
bg: Намиране на обект

en: Details...
bg: Подробности...

en: Andromeda Galaxy
bg: Галактика Андромеда

en: Aldebaran
bg: Алдебаран

en: Aaltje
bg: Аалтие

en: Search the Internet for %1
bg: Търсене в интернет за %1

[ctx: no text to search for]
en: (nothing)
bg: (нищо)

en: Searching the internet for "%1"
bg: Търсене в интернет за %1

en: No object named %1 found.
bg: Не е намерен обект с име %1.

en: Bad object name
bg: Грешно име на обект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
bg: Филтриране по име:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showHistoryB)
en: Find History
bg: Търсене в историята

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearHistoryB)
en: Clear History
bg: Изчистване на историята

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
bg: Филтриране по вид:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, InternetSearchButton)
en: Search the Internet for (nothing)
bg: Търсене в интернет за (нищо)

[ctx: @title:window]
en: Set Coordinates Manually
bg: Ръчно задаване на координати

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
bg: Стойността на ректасцензията трябва да е между 0.0 и 24.0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
bg: Стойността на деклинацията трябва да е между -90.0 и 90.0.

en: Invalid Coordinate Data
bg: Невалидни координати

en: Invalid Epoch format
bg: Невалиден формат на епоха

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
bg: Стойността на азимута трябва да е между 0.0 и 360.0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
bg: Стойността на височината трябва да е между -90.0 и 90.0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
bg: RA/DEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel)
en: Declination
bg: Деклинация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, JNowB)
en: Set Epoch to now
bg: Задаване на епохата към днешна дата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, J2000B)
en: Set Epoch to J2000
bg: Задаване на епохата на J2000

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel)
en: Right Ascension
bg: Ректасцензия

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
bg: Азим./вис.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth
bg: Азимут

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Az:
bg: Азимут:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Altitude. Interpreted as the apparent altitude when refraction corrections are enabled.
bg: Височина. Интерпретира се като видимата височина, когато са активирани корекциите за рефракция.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alt (apparent):
bg: Alt (видим):

[ctx: @title:window]
en: Set FOV Indicator
bg: Настройване на рамки на зрителното поле

[ctx: @title:window]
en: New FOV Indicator
bg: Нова рамка на зрително поле

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
bg: Задаване на  видимото зрително поле

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
bg: Ramsden (Типичен)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
bg: Ортоскопичен (Типичен)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
bg: Ploessl (Типичен)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
bg: Erfle (Типичен)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Meade UWA
bg: Свръхширокоъгълен Meade

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
bg: Tele Vue Ethos (Типичен)

en: 1000 yards
bg: 1000 ярда

en: 1000 meters
bg: 1000 метра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
bg: футове

en: meters
bg: метри

[ctx: @title:window]
en: Telescope Focal Length Calculator
bg: Калкулатор  на фокусното разстояние на телескопа

[ctx: millimeters]
en: mm
bg: мм

en: inch
bg: инч

en: Aperture diameter:
bg: Апертура:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
bg: F номер:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
bg: Редактиране на рамки на зрително поле

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
bg: Добавяне на нова рамка на зрително поле

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
bg: Добавяне на нова рамка на зрителното поле към списъка. Може да определяте размера, формата и цвета на новия индикатор.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
bg: Добавяне...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
bg: Промяна на избраната рамка на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
bg: Натиснете бутона, за да промените избраната рамка на зрителното поле. Може да промените размера, формата и цвета.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
bg: Премахване на избраната рамка на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
bg: Натиснете бутона, за да премахнете избраната рамка на зрително поле от списъка.

[ctx: @title:window]
en: Set Geographic Location
bg: Задаване на географско местоположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
bg: Правила за смяна времето:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
bg[0]: Един град отговаря на критериите за търсене
bg[1]: %1 града отговаря на критериите за търсене

en: Are you sure you want to remove %1?
bg: Сигурни ли сте, че искате да премахнете %1?

en: Remove City?
bg: Да се премахне ли градът?

en: This city already exists in the database.
bg: Този град вече го има в базата от данни.

en: Error: Duplicate Entry
bg: Грешка: Дублиране на запис

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
bg: Всичките полета (освен област) трябва да са попълнени, за да се добави това местоположение.

en: Fields are Empty
bg: Празни полета

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
bg: Не можа да се анализира географската ширина/дължина.

en: Bad Coordinates
bg: Грешни координати

en: UTC Offset must be selected.
bg: Отместване на часовата зона по UTC трябва да бъде избрано.

en: UTC Offset
bg: Отместване на часовата зона по UTC

en: Daylight Saving Time Rules
bg: Правила за преход към лятно време

en: Cannot add new location -- city name blank
bg: Не може да се добави ново местоположение – името на града е празно

en: Cannot add new location -- country name blank
bg: Не може да се добави ново местоположение – името на държавата е празно

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
bg: Не може да се добави ново местоположение – невалидна географска ширина/дължина

en: Cannot add new location -- missing UTC Offset
bg: Не може да се добави местоположение -- не е указан часови пояс

en: City is Read Only. Change name to add new city.
bg: Градът е само за четене. Променете името, за да добавите нов град.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
bg: Избор на град

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
bg: Филтър за държавите:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
bg: Филтър за градовете:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
bg: Филтър за областите:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
bg: 0 града отговарят на критериите за търсене

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
bg: Преглед/редактиране на данни за местоположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
bg: Град:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
bg: Област:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
bg: Държава:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLat)
en: <html><head/><body><p>Latitude in degrees. North of equator is positive and South is negative.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Географска ширина в градуси. На север от екватора има положителни, а на юг отрицателни стойности.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
bg: Дължина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLong)
en: <html><head/><body><p>Longitude in degrees. East of Greenwich is positive and West is negative.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Географска дължина в градуси. На изток от Гринуич има положителни, а на запад отрицателни стойности.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
bg: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
bg: Надморска височина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
bg: Отместване по UT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GetLocationButton)
en: Get Location
bg: Определяне на местоположението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
bg: &Изчистване на полетата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
bg: Добавяне на град

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
bg: Обновяване на град

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
bg: Премахване на град

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
bg: Нова рамка на зрително поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Name </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Име </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
bg: Име на рамката на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
bg: Име на рамката на зрителното поле. Името ще се показва в менюто и в редактора на рамки на зрителното поле.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
bg: Окуляр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
bg: Фокусно разстояние на телескопа:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
bg: Фокусно разстояние на телескопа в мм

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
bg: Въведете фокусното разстояние на телескопа в милиметри.
    
    Полето е необходимо за определяне рамката на зрителното поле, съответстваща на зрителното поле на окуляра на телескопа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ect
en: mm
bg: мм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
bg: Фокусно разстояние на окуляра:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
bg: Фокусно разстояние на окуляра в мм

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
bg: Въведете фокусното разстояние на окуляра в милиметри.
    
    Полето е необходимо за определяне на рамката на зрителното поле, съответстваща на зрителното поле на окуляра на телескопа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
bg: Въведете видимото зрително поле на окуляра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
bg: Ъгъл на зрителното поле на окуляра:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
bg: зрително поле на окуляра, в дъгови минути

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
bg: Въведете зрителното поле на окуляра в дъгови минути.
    
    Полето е необходимо за определяне на рамката на зрителното поле, съответстваща на зрителното поле на окуляра на телескопа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
bg: градуса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
bg: или да се изчисли от F-числото

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
bg: Забележка: Panoptic, Nagler, Radian, Delos и Ethos са търговски марки на Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
bg: Изчисляване на зрителното поле въз основа на указаните данни

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
bg: При натискане на бутона ще се изчисли ъгъла на видимото поле за конкретния телескоп и окуляр. Първо трябва да въведете фокусните разстояния на телескопа и окуляра и ъгъла на зрителното поле на окуляра.
    
    Изчисленият ъгъл в дъгови минути ще се покаже в полето "Зрително поле".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
bg: Изчисляване на зрителното поле

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraLabel)
en: Camera
bg: Камера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Telescope Focal length:
bg: Фокусно разстояние на телескопа:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
bg: Въведете фокусното разстояние на телескопа в мм.
    
    Полето е необходимо за определяне на рамката на зрителното поле, съответстваща на зрителното поле на камерата, монтирана на телескопа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera W:
bg: Камера W:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureBinXLabel)
en: H:
bg: В:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
bg: пиксела

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Pixel W:
bg: Пиксел W:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
bg: Размер на чипа или филма в мм

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
bg: Въведете големината на чипа CCD или филмовия негатив.
    
    Полето е необходимо за определяне на рамката на зрителното поле, съответстваща на зрителното поле на камерата, монтирана на телескопа.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
bg: При натискане на бутона ще се изчисли ъгъла на видимото поле за конкретния телескоп и камера. Първо трябва да въведете фокусното разстояние на телескопа и големината на чипа CCD или филмовия негатив.
    
    Изчисленият ъгъл в дъгови минути ще се покаже в полето "Зрително поле".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetectFromINDI)
en: Detect from Ekos
bg: Откриване от Ekos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
bg: Бинокъл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
bg: Зрително поле:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
bg: При разстояние от:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
bg: При натискане на бутона ще се изчисли ъгъла на видимото поле за конкретния бинокъл. Първо трябва да въведете фокусното разстояние на бинокъла.
    
    Изчисленият ъгъл в дъгови минути ще се покаже в полето "Зрително поле".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
bg: Радиотелескоп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
bg: Диаметър на радиотелескопа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_4)
en: m
bg: м

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Wavelength:
bg: Дължина на вълната:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
bg: см

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
bg: Изчисляване на HPBW на радиотелескопа въз основа на указните данни

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
bg: При натискане на бутона ще се изчисли ъгъла на Half Power Beam Width (HPBW) за конкретния радиотелескоп и дължината на вълната, при условие, че липсва многолъчев приемник на телескопа. Първо трябва да въведете диаметъра на радиотелескопа и дължината на вълната.
    
    Изчисленият ъгъл в дъгови минути ще се покаже в полето "Зрително поле".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
bg: Изчисляване на HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
bg: дъг/мин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
bg: Зрително поле:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditRotation)
en: <p>Frame rotation with respect to Celestial Pole. Zero degrees indicates that <b>UP</b> is pointing directly at the pole. 90 degrees indicates that <b>UP</b> is rotated 90 degrees clockwise with respect to the pole.</p>
bg: <p> Ротацията на рамката по отношение на небесния полюс. Нулевите градуси показват, че <b>НАГОРЕ</b> сочи директно към полюса. 90 градуса указва, че <b>НАГОРЕ</b> се завърта на 90 градуса по посока на часовниковата стрелка по отношение на полюса.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetY)
en: Desired vertical offset in arcminutes
bg: Желано вертикално изместване в дъгови минути

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
bg: Отместване по Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Degrees E of N
bg: Градуси И от С

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
bg: Размер на зрителното поле в дъгови минути

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
bg: Въведете ъгъл на рамката на зрителното поле.
    
    Може да въведете ъгъла директно или да използвате страниците "Окуляр" или "Камера", за да го изчислите.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
bg: Отместване по Х:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetX)
en: Desired horizontal offset in arcminutes
bg: Желано хоризонтално изместване в дъгови минути

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Rotation is performed with respect to the celestial pole.
bg: Завъртането се извършва по отношение на небесния полюс.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Lock to Celestial Pole
bg: Фиксиране към небесния полюс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
bg: Избор на цвят на рамката на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
bg: Изберете цвят на рамката на зрителното поле.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
bg: Избор на формата на рамката на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
bg: Изберете формата на рамката на зрителното поле. Възможните варианти са: 
    
    Oкръжност, Kвадрат, Mерник, Mишена и Полупрозрачен кръг.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Rectangle
bg: Правоъгълник

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
bg: Окръжност

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
bg: Мерник

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
bg: Мишена

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
bg: Полупрозрачна окръжност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
bg: Форма:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewView)
en: Add / Edit View
bg: Добавяне/Редактиране на изгледа

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, viewNameLineEdit)
en: 9x50 RACI finder on Dob
bg: 9x50 Raci търсач на Добсънов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mount Type:
bg: Вид на монтировката:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
bg: Екваториална

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox)
en: Altazimuth
bg: Алтазимут

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: **Note:** Choose mount type "Altazimuth" when visually observing through SCTs / refractors, irrespective of the actual mounting.
bg: ** Забележка: ** Изберете монтировка тип "Алтазимут", когато наблюдавате с телескопи Schmidt Cassegrain / рефрактори, независимо от актуалната монтировка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, correctViewType)
en: Correct (e.g. RACI finder or refractor with Amici roof prism)
bg: Изправен (напр. RACI търсач или рефрактор с призма на Amici Roof)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mirroredViewType)
en: Mirrored (e.g. Cassegrain or refractor with erecting prism)
bg: Огледален (напр. Cassegrain или рефрактор с изправяща призма)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invertedViewType)
en: Inverted (e.g. straight through finder, Newtonian)
bg: Обърнат (например през търсач, нютонов телескоп)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: View Type:
bg: Вид на изгледа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invertedMirroredViewType)
en: Mirrored on the vertical axis (i.e. inverted and mirrored)
bg: Огледален по вертикалната ос (т.е. обърнато и огледално)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Eyepiece Angle:
bg: Ъгъл на зрителното поле на окуляра:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewingAngleLabel)
en: ###°
bg: ### °

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Telescopes with the eyepiece at the bottom
bg: Телескопи с окуляра в долната част

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Telescopes with the eyepiece at the top
bg: Телескопи с окуляра в горната част

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: The human silhouette indicates on which side of the telescope the observer is assumed to stand.
bg: Човешкият силует показва от коя страна на телескопа се предполага, че наблюдателят стои.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: (Preview shows view down a Newtonian's tube)
bg: (Визуализацията показва изглед през нютонов телескоп)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: (Preview shows view of the back of an SCT)
bg: (Визуализация показва изглед от гърба на телескоп тип Schmidt Cassegrain)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableErectObserverCheckBox)
en: Display mounted on the telescope (also check this if using a camera instead of visual observation)
bg: Екран, монтиран на телескопа (също така изберете това, ако използвате камера вместо визуално наблюдение)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fieldOfViewCheckBox)
en: Also set the field of view
bg: Задаване също и на зрителното поле

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set UTC Time
bg: Задаване на час по UTC

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set Time
bg: Задаване на дата и час

en: UTC Now
bg: Сега по UTC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
bg: Сега

[ctx: @title:window]
en: Manage Sky Map Views
bg: Управление на изгледите на небесната карта

[ctx: @title:window]
en: Edit View
bg: Редактиране на изгледа

[ctx: @title:window]
en: New View
bg: Нов изглед

en: Conflicting View Name
bg: Конфликт с имена на изгледа

en: There already exists a view with the name you attempted to use. Please choose a different name for this view.
bg: Вече съществува изглед с името, което сте се опитали да използвате. Моля, изберете друго име за този изглед.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ViewsDialog)
en: Edit Sky Map Views
bg: Редактиране на изгледи на карта на небето

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new view
bg: Добавяне на нов изглед

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new View to the list.  You can define the parity, orientation and other parameters.
bg: Добавяне на нов Изглед към списъка. Може да определяте сходствата, ориентацията и други параметри.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted View
bg: Промяна на избрания изглед

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted View.  You can change its parameters.
bg: Натиснете бутона, за да промените избрания изглед. Може да промените неговите параметри.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted View
bg: Премахване на избрания изглед

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted View from the list.
bg: Натиснете бутона, за да премахнете избрания изглед от списъка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: KStars Data Directory
bg: Директорията с данни на KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback1)
en: The KStars Data Directory called kstars should be located at:
bg: Директорията с данни на KStars, наречена kstars, трябва да се намира на:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback2)
en: Your data directory was not found.  You can click the button below to copy a default KStars data directory to the correct location, or if you have a KStars directory already some place else, you can exit KStars and copy it to that location yourself.
bg: Вашата директория за данни не беше намерена.  Можете да кликнете върху бутона по-долу, за да копирате директорията с данни по подразбиране на KStars на правилното място, или ако вече имате директория с данни на KStars на друго място, можете да излезете от KStars и да я копирате сами на това място.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyKStarsData)
en: Copy KStars Data Directory
bg: Копиране на директорията с данни на KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Optional Files for the Data directory:
bg: Незадължителни файлове за директорията с данни:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GSCFeedback)
en: Installing this in your data directory will enable the CCD Simulator in KStars to take realistic images. This is useful for testing sequences, plate solving, and learning to use KStars. Just click the button to install or unzip the zip file and place the gsc folder in the data directory.
bg: Инсталирането му в директорията с данни ще позволи на CCD симулатора в KStars да прави реалистични изображения. Това е полезно за тестване на последователности, разпознаване на позиция от изображения и за обучение за използване на KStars. Просто щракнете върху бутона за инсталиране или разархивирайте zip файла и поставете папката gsc в директорията с данни.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
bg: Изтегляне на файлове с допълнителни данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
bg: <p>Вече можете да изтегляте допълнителни файлове с данни, за да подобрите KStars, като изображения на обекти на Messier или по-пълен NGC/IC каталог. Натиснете бутона <b> Изтегляне на допълнителни данни</b>, за да продължите. </p><p>Можете също да използвате този инструмент по-късно, като изберете <b>Изтегляне на нови данни</b> от менюто  <b>Данни</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
bg: Изтегляне на допълнителни данни...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
bg: Изберете вашето местонахождение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
bg: <p>Изберете град близо до вашето местоположение от списъка. Можете да филтрирате списъка по името на вашия град, провинция и държава.</p><p>След като сте избрали град, натиснете <b>Напред</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
bg: Филтриране по градове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
bg: Филтриране по държави

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
bg: Филтриране по област

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
bg: Списък с градове, отговарящи на въведените критерии на филтъра.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: Welcome to the KStars Startup Wizard
bg: Добре дошли в помощника за начални настройки на KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
bg: <p>Този помощник ще ви помогне да настроите някои основни опции, като например вашето местоположение на Земята.</p><p>За да започнете, натиснете бутона <b>Напред</b>.</p>

en: <table><tr><th colspan="2">Object %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>
bg: <table><tr><th colspan="2">Обект %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>

en: Are you sure you want to clear all of the solution points?
bg: Сигурни ли сте, че искате да премахнете всички точки на решенията?

en: Clear Solution Points
bg: Да се скриват ли точките на решенията

en: Solver timed out.
bg: Времето за решаване изтече.

en: Mount does not support syncing.
bg: Монтирането не поддържа синхронизиране.

en: Warning! The calculated field of view (%1) is out of bounds. Ensure the telescope focal length and camera pixel size are correct.
bg: Предупреждение! Изчисленото зрително поле (%1) е извън границите. Уверете се, че фокусното разстояние на телескопа и размерът на пикселите на камерата са правилни.

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p><p>Please capture and solve once to measure the effective FOV or enter the values manually.</p><p>Calculated FOV: %1</p>
bg: <p>Ефективен размер на зрителното поле в дъгови минути.</p><p>Моля, заснемете и решете веднъж, за да измерите ефективното зрително поле или въведете стойностите ръчно.</p><p>Изчислено ЗП: %1</p>

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p>
bg: <p>Ефективен размер на зрителното поле в дъгови минути.</p>

en: Mount coordinates are invalid. Check mount connection and try again.
bg: Координатите на монтиране са невалидни. Проверете връзката за монтиране и опитайте отново.

en: Astrometry alignment failed
bg: Неуспешно астрометрично подравняване

en: Setting target to RA:%1 DEC:%2
bg: Задаване на целта до  RA:%1 DEC:%2

en: Error: No camera detected.
bg: Грешка: Не е открита камера.

en: Error: lost connection to camera.
bg: Грешка: загубена връзка с камерата.

en: Telescope aperture and focal length are missing. Please check your optical train settings and try again.
bg: Липсващи данни за апертурата и фокусната дължина на телескопа. Моля, проверете настройките на оптичната система и опитайте отново.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
bg: Липсва размер на CCD пиксела. Моля, проверете настройките на драйвера си и опитайте отново.

en: Error: lost connection to filter wheel.
bg: Грешка: загубена връзка с филтърното колело.

en: Image transfer is disabled for this camera. Would you like to enable it?
bg: Прехвърлянето на изображения е деактивирано за тази камера. Искате ли да го активирате?

en: Cannot capture while focus module is busy. Retrying in %1 seconds...
bg: Не може да се заснеме, докато модулът за фокусиране е зает. Повторен опит след %1 секунди...

en: Cannot capture while CCD exposure is in progress. Retrying in %1 seconds...
bg: Не може да се заснема, докато тече експозиция на CCD. Повторен опит след %1 секунди...

en: Cannot capture while rotator is busy: Time delay estimate started...
bg: Не може да се заснема, докато ротаторът е зает: Започна оценка на закъснението...

en: Cannot capture while rotator is busy: Retrying in %1 seconds...
bg: Не може да се заснема, докато ротаторът е зает: Повторен опит след %1 секунди...

en: No remote astrometry driver detected, switching to StellarSolver.
bg: Не е открит драйвер за отдалечена астрометрия, превключва се на StellarSolver.

en: Capturing image...
bg: Заснемане на изображение...

en: Image received.
bg: Изображението е получено.

en: No index files were found on your system in the specified index file directories.  Please download some index files or add the correct directory to the list.
bg: Във вашата система не бяха открити индексни файлове в посочените директории за индексни файлове.  Моля, изтеглете някои индексни файлове или добавете правилната директория в списъка.

en: Solving with blind image scale...
bg: Решаване със скала на сляпо изображение...

en: Solving with blind image position...
bg: Решаване с позиция на сляпо изображение...

en: Loaded image does not have pierside information
bg: Каченото изображение не съдържа информация за страната на статива

en: Loaded image was taken on pierside %1
bg: Каченото изображение е заснето със страна на статива %1

en: Solver completed after %1 seconds.
bg: Решаването завърши след %1 секунди.

en: Solver RA (%1) DEC (%2) Orientation (%3) Pixel Scale (%4) Parity (%5)
bg: Решение RA (%1) DEC (%2) Ориентация (%3) Мащаб на пиксела (%4) Паритет (%5)

en: WCS information updated. Images captured from this point forward shall have valid WCS.
bg: Актуализирана информация за WCS. Изображенията, заснети от този момент нататък, трябва да имат валидна информация за WCS.

en: Solution coordinates: RA (%1) DEC (%2) Telescope Coordinates: RA (%3) DEC (%4) Target Coordinates: RA (%5) DEC (%6)
bg: Координати на решението: RA (%1) DEC (%2) Координати на телескопа: RA (%3) DEC (%4) Координати на целта: RA (%5) DEC (%6)

en: Target is within %1 degrees of solution coordinates.
bg: Целта е в рамките на %1 градуса от координатите на решението.

note: i18n("Camera offset angle is %1 degrees.", OffsetAngle));
en: Camera position angle is %1 degrees.
bg: Ъгълът на позицията на камерата е %1 градуса.

en: Astrometry alignment completed successfully
bg: Астрометричното подравняване завърши успешно

en: Maximum number of iterations reached. Solver failed.
bg: Достигнат максимален брой повторения. Решаването е неуспешно.

en: Target is within acceptable range.
bg: Целта е в рамките на приемливия диапазон.

en: Saving failed solver image to %1
bg: Неуспешно изображение на програмата за решаване се запазва в %1

en: Solver failed. Retrying without scale constraint.
bg: Решаването е неуспешно. Повторен опит без ограничение на мащаба.

en: Solver failed. Retrying without position constraint.
bg: Решаването е неуспешно. Повторен опит без ограничение на позицията.

en: Solver Failed.
bg: Грешка в решаващия модул.

en: Please check you have sufficient stars in the image, the indicated FOV is correct, and the necessary index files are installed. Enable Alignment Logging in Setup Tab -> Logs to get detailed information on the failure.
bg: Моля, проверете дали в изображението има достатъчно звезди, дали посоченото ЗП е правилно и дали са инсталирани необходимите индексни файлове. Активирайте функцията Alignment Logging (Регистриране на подравняването) в Настройки -> Регистри, за да получите подробна информация за неуспеха.

en: Setting camera position angle to %1 degrees ...
bg: Задаване на ъгъл на позиция на камерата на %1 градуса...

en: Camera position angle is within acceptable range.
bg: Ъгълът на позициониране на камерата е в рамките на приемливия диапазон.

en: Current PA is %1; Target PA is %2; diff: %3
bg: Текущата PA е %1; Целевата PA е %2; разлика: %3

en: Refresh is complete.
bg: Опресняването е завършено.

en: Capture aborted.
bg: Заснемането е прекъснато.

en: Solver aborted after %1 seconds.
bg: Решаването е прекъснато след %1 секунди.

en: Mount completed slewing near celestial pole. Capture again to verify.
bg: Монтировката е завършила преместването си в близост до небесния полюс. Заснемете отново, за да проверите.

en: Mount is synced to solution coordinates.
bg: Монтирането се синхронизира с координатите на решението.

en: Settling...
bg: Стабилизиране...

en: Slew complete. Target accuracy is not met, running solver again...
bg: Завършване на придвижването. Точността на целта не е постигната, стартирайте решаването отново...

en: Slew complete. Solving Alignment Point. . .
bg: Завършване на придвижването. Решаване на точката за подравняване. . .

en: Syncing failed.
bg: Синхронизирането е неуспешно.

en: Slewing failed.
bg: Неуспешно насочване.

en: Rotator reached camera position angle.
bg: Ротаторът достигна ъгъл на позиция на камерата.

en: Rotator failed to arrive at the requested position angle (Deviation %1 arcmin).
bg: Ротаторът не успя да достигне заявения ъгъл на позиция (отклонение %1 arcmin).

en: Slew detected, suspend solving...
bg: Открито е завъртане, спиране на решаването...

en: Syncing to RA (%1) DEC (%2)
bg: Синхронизиране с RA (%1) DEC (%2)

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2).
bg: Завъртане към целеви координати: RA (%1) DEC (%2).

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2) is rejected. (see notification)
bg: Придвижване към целевите координати: RA (%1) DEC (%2) се отхвърля. (вижте известието)

en: Ekos job (%1) - Telescope synced
bg: Задание на Ekos (%1) - Телескопът е синхронизиран

[ctx: @title:window]
en: Load Image
bg: Зареждане на изображение

en: World Coordinate System (WCS) is enabled.
bg: Световната координатна система (WCS) е активирана.

en: World Coordinate System (WCS) is disabled.
bg: Световната координатна система (WCS) е деактивирана.

en: Capture error. Aborting...
bg: Грешка при заснемане. Прекъсване...

en: Restarting capture attempt #%1
bg: Рестартиране на опита за заснемане #%1

[ctx: @title:window]
en: Align Frame
bg: Подравняване на кадрите

en: StellarSolver Options
bg: Опции на StellarSolver

en: External & Online Programs
bg: Външни и интернет програми

en: Scale & Position
bg: Мащаб и позиция

en: Align Options Profiles Editor
bg: Редактор на профили с опции за подравняване

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Files
bg: Индексни файлове

en: dRA (arcsec)
bg: ΔРА (дъг. сек.)

en: dDE (arcsec)
bg: ΔДекл (дъг. сек.)

en: Filter operation failed.
bg: Операцията на филтъра е неуспешна.

en: Changing focus offset by %1 steps...
bg: Промяна на изместването на фокуса с %1 стъпки ...

en: Changing filter to %1...
bg: Филтърът се сменя на  %1...

en: Auto focus on filter change...
bg: Автоматичен фокус при смяна на филтъра...

en: Invalid FOV.
bg: Неправилно зрително поле.

[ctx: @title:window]
en: Export Solution Points
bg: Експортиране на точките на решението

en: Invalid URL: %1
bg: Невалиден адрес: %1

en: Unable to write to file %1
bg: Не може да се записва във файл %1

en: Could Not Open File
bg: Грешка при отваряне на файл

en: Error in table structure.
bg: Грешка в структурата на таблицата.

en: Solution Points Saved as: %1
bg: Точките за решение запазени като: %1

en: Polar Alignment
bg: Полярно ориентиране

en: Capture timed out.
bg: Времето за заснемане изтече.

en: Capturing still running, Retrying in %1 seconds...
bg: Заснемането все още се изпълнява, повторен опит след %1 секунди...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opticalTrainLabel)
en: Train:
bg: Система:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlBox)
en: Solver Control
bg: Управление на решаващия модул

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
bg: Заснемане и решаване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
bg: Заредете изображение FITS и решете ориентацията. Завъртете монтировката към централните координати на изображението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
bg: Зареждане и завъртане...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
bg: Спиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select which action to perform after the captured image is solved
bg: Изберете кое действие да се извърши след решаването на ориентацията със заснетата снимка

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
bg: Изберете какво действие да се предприеме след намирането на решение.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Solver Action
bg: Действие на решаващият модул

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
bg: Синхронизиране на телескопа с координатите на решението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, syncR)
en: S&ync
bg: С&инхронизиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, slewR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates and then slew to the target coordinates
bg: Синхронизиране на телескопа до координатите на решението и след това придвижване до целевите координати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, slewR)
en: S&lew to Target
bg: За&въртване към целта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
bg: Само решение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingR)
en: &Nothing
bg: &Нищо

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, telescopeCoordinateGroup)
en: Telescope Coordinates (JNow)
bg: Координати на телескопа (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignAccuracyThreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates. Plate solver shall be repeatedly executed until the solution coordinates are below the accuracy threshold
bg: Праг на точността в дъгови секунди между координатите на решението и целта. Решаващият блок се изпълнява многократно, докато координатите на решението не достигнат прага на точност

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignSettlingTime)
en: After telescope completes slewing, wait until it settles for this many milliseconds before capturing the next image.
bg: След като телескопът завърши въртенето си, изчакайте да се стабилизира за тези милисекунди, преди да заснемете следващото изображение.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Settle:
bg: Стабилизиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy:
bg: Точност:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, solutionCoordinatesGroupBox)
en: Solution Coordinates (JNow)
bg: Координати на решение (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVOut)
en: Effective field of view size in arcminutes.
bg: Ефективен размер на зрителното поле в дъгови минути.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, err) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, errOut)
en: Difference between telescope coordinates and solution coordinates in arcsec
bg: Разлика между координатите на телескопа и координатите на решението в дъгови сек

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, err)
en: Err:
bg: Грш:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pixScaleOut)
en: Image scale in arcsecs/pixel
bg: Мащаб на изображението в дъгови секунди/пиксел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Pix:
bg: Пикс:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Image rotation angle, East of North
bg: Ъгъл на завъртане на изображението, на изток от север

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, PAOut)
en: Position angle in degrees, East of North
bg: Позиционен ъгъл в градуси, на изток от север

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalLengthOut)
en: <html><head/><body><p>Calculated telescope (effective) focal length in millimeters. The effective focal length is measured from plate-solving.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изчислено (ефективно) фокусно разстояние на телескоп в милиметри. Ефективното фокусно разстояние се измерва чрез астрометрично измерване - plate solving.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalRatioOut)
en: <html><head/><body><p>Calculated telescope (effective) focal ratio. The effective focal ratio is measured from astrometry.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изчислено (ефективно) фокусно съотношение на телескопа. Ефективното фокусно съотношение се извлича от астрометричните данни.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ReducerOut)
en: <html><head/><body><p>Reducer or Barlow factor.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Редуктор или фактор на Барлоу.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, plateSolverOptionsGroup)
en: Plate Solve Capture Options
bg: Опции на заснемане за решаване на изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainLabel)
en: Gain:
bg: Усилване:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusBinningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bin:
bg: Бин:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showFITSViewerB)
en: Show in FITS Viewer...
bg: Показване в програма за преглед на FITS...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: <html><head/><body><p>Subtract dark frame. Create dark frames or defect maps in the Dark Library tool in the capture module.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изваждане на тъмния кадър. Създаване на тъмни кадри или откриване на карти в Библиотеките за тъмни кадри на модула за заснемане.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, darkB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: Dark
bg: Тъмни

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignBinning)
en: Camera binning
bg: Бининг на камера

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle Full Screen
bg: Превключване на пълен екран

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignExposure)
en: Exposure duration in seconds
bg: Продължителност на експозицията в секунди

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignGain) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Camera Gain
bg: Вировитица

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
bg: Филтър:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignISO) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureISOS)
en: Camera ISO
bg: ISO на камера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusExposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Exp:
bg: Експ.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Rotator Settings
bg: Настройки на ротатора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignUseCurrentFilter)
en: <html><head/><body><p>If checked, the currently selected filter will be used for alignment. </p><p>If you want to use a certain (fixed) filter for alignment, leave unchecked and select the filter manually.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е отметнато, текущо избраният филтър ще се използва за подравняване. </p><p>Ако искате да използвате определен (фиксиран) филтър за подравняване, оставете без отметка и изберете филтъра ръчно.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignUseCurrentFilter)
en: Use current
bg: Използване на текущата

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stellarSolverOptionsGroup)
en: Solver Mode
bg: Режим на разрешаване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteSolverR)
en: Remote
bg: Отдалечени

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, solutionResults)
en: Solution Results
bg: Резултати от решението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: The results from Astrometric Solutions from the Capture and Solve Tool, the Load and Slew Tool, and the Mount Model Tool will be displayed below.
bg: Резултатите от астрометричните решения от инструмента Заснемане и решаване, инструмента Зареждане и завъртване и инструмента за монтиране на модела ще бъдат показани по-долу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Obj Name
bg: Име на обект

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllSolutionsB)
en: Clear all of the solutions from the solutions table.  Be careful because you cannot get them back.
bg: Изчистете всички решения от таблицата с решения. Бъдете внимателни, защото не можете да ги върнете.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeSolutionB)
en: Remove the selected row from the solutions table.  This can be useful for getting rid of results that did not actually solve from the table and/or results that you do not need any more.  It can clean up clutter on both the graph and table.
bg: Премахване на избрания ред от таблицата с решения.  Това може да бъде полезно за премахване на резултати, които всъщност не са били решени и/или резултати, които вече не са ви необходими.  Това може да изчисти безпорядъка както в графиката, така и в таблицата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportSolutionsCSV)
en: Export all of the solutions in the Solution Results table to CSV file of your choosing for further analysis in a spreadsheet.
bg: Експортирайте всички решения в таблицата Резултати от решенията в избран от вас CSV файл за по-нататъшен анализ в електронна таблица.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoScaleGraphB)
en: Auto scale and center the Solution Results graph.
bg: Автоматично мащабиране и центриране на графиката "Резултати от решението".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Launch the mount model tool. This tool enables you to create pre-programmed list of points to go to and solve. It can aid in building a pointing model for better accuracy.
bg: Стартирайте инструмента за монтиране на модел. Този инструмент ви позволява да създадете предварително програмиран списък с точки, до които да отидете и да решите. Той може да помогне при изграждането на модела на насочване за по-добра точност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Mount Model
bg: Модел на монтировката

en: RA Axis
bg: Ос на RA

en: Error starting solver: %1
bg: Грешка при стартиране на програмата за решаване: %1

en: Starting solver...
bg: Стартиране на решаване...

en: Solver failed. Try again.
bg: Решаването е неуспешно. Опитайте отново.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
bg[0]: Решаването е завършено за %1 секунда.
bg[1]: Решаването е завършено за %1 секунди.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualRotator)
en: Manual Rotator
bg: Ръчно обръщане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: <html><head/><body><p>To disable rotation validation, uncheck the &quot;Automatic and Manual Rotator Control&quot; in &quot;StellarSolver Options&quot;.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>За да деактивирате валидирането на ротацията, премахнете отметката от &quot;Автоматично и ръчно управление на ротатора&quot; в  &quot;Опции на StellarSolver&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentRotationL)
en: Current PA
bg: Текущ ПЪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetRotationL)
en: Target PA
bg: Цел PA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, takeImageB)
en: Take Another Image
bg: Заснемане на друго изображение

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Alignment List
bg: Отваряне на списък за подравняване на Ekos

en: Unable to open file %1
bg: Грешка при отваряне на файла %1

en: Deprecated sequence file format version %1. Please construct a new sequence file.
bg: Остарял формат на файла с последователности версия %1. Моля, създайте нов файл с последователности.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Alignment List
bg: Запазване на списък за подравняване на Ekos

en: Failed to save alignment list
bg: Неуспешно запазване на списъка за подравняване

en: Alignment List saved to %1
bg: Списъкът с подравнявания е запазен в %1

en: DEC is below the altitude limit
bg: DEC е под границата на височината

en: Point calculation error.
bg: Грешка при изчисление на точки.

en: Sky Point
bg: Небесна точка

en: Are you sure you want to clear all the alignment points?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изчистите всички точки на подравняване?

en: Clear Align Points
bg: Изчистване на точките за подравняване

en: The Mount Model Tool is Reset.
bg: Инструментът за монтиране на модел е нулиран.

en: Please Check the Alignment Points.
bg: Моля, проверете точките за подравняване.

en: In the Align Module, "Nothing" is Selected for the Solver Action.  This means that the mount model tool will not sync/align your mount but will only report the pointing model errors.  Do you wish to continue?
bg: В модула Подравняване е избрано "Нищо" за действието Решаване.  Това означава, че инструментът за модел на монтиране няма да синхронизира/подравнява вашата монтировка, а само ще докладва за грешките в модела на насочване.  Искате ли да продължите?

en: Pointing Model Report Only?
bg: Доклад само за модела на насочване?

en: The Mount Model Tool is Starting.
bg: Стартира се инструментът за монтиране на модел.

en: The Mount Model Tool is Paused.
bg: Инструментът за монтиране на модел е спрян.

en: The Mount Model Tool is Finished.
bg: Инструментът за монтиране на модел завърши.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mountModel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpsAstrometryIndexFiles)
en: Dialog
bg: Диалогов прозорец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>This tool can help your mount build a better pointing model by moving the mount to different points in the sky and solving captured images. This can increase the accuracy of your GOTOs. To qualify, your mount must be capable of improving its internal pointing model after each <b>Sync</b>  commanded by Ekos. If this is not the case, then this tool is not suitable for your mount.</p>
bg: <p>Този инструмент може да помогне на вашата монтировка да изгради по-добър насочващ модел, като мести установката до различни точки в небето и решава заснетите изображения. Това може да увеличи точността на вашите GOTO функции. За да се квалифицира, вашата монтировка трябва да може да подобрява вътрешния си модел на насочване след всяка <b>синхронизация</b> , управлявана от Ekos. Ако това не е така, тогава този инструмент не е подходящ за вашия монтаж.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Mount Model Wizard
bg: Помощник за монтиране на модел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Object Type:
bg: Вид на обекта:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: <html><head/><body><p>Select the type of objects/points added by the wizard.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> all of the options except Fixed DEC start with a grid of RA/DEC points.</p>
    <ul>
    <li><b>Any Stars:</b> The wizard searches for the nearest star.</li>
    <li><b>Any object:</b>  The wizard searches for the nearest object of any type.</li>
    <li><b>Named Stars</b> The wizard searches for the nearest star in the currently visible star list. Note that the first named star might be fairly far from the intended point and also sometimes the same star could be the closest one for multiple points.</li>
    <li><b>Fixed DEC:</b> The wizard generates all points at the chosen DEC.</li>
    <li><b>Fixed Grid:</b>  The wizard just uses the original grid without trying to pair it with objects.</li>
    </ul>
    </body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете типа обекти/точки, добавени от помощника.</p><p><span style=" font-weight:600;">Забележка:</span> всички опции с изключение на Fixed DEC започват с мрежа от RA/DEC точки.</p>
    <ul>
    <li><b>Произволна звезда:</b> Помощникът търси най-близката звезда.</li>
    <li><b>Произволен обект:</b>  Помощникът търси най-близкия обект от произволен тип.</li>
    <li><b>Наименувани звезди</b> Помощникът търси най-близката звезда в текущо видимия списък със звезди. Обърнете внимание, че първата посочена звезда може да е доста далеч от предвидената точка и понякога същата звезда може да бъде най-близката за няколко точки.</li>
    <li><b>Фиксирана деклинация:</b>Помощникът генерира всички точки по избраната деклинация</li>
    <li><b>Фиксирана мрежа:</b>  Помощникът просто използва оригиналната мрежа, без да се опитва да я сдвои с обекти.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Stars
bg: Произволна звезда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Named Stars
bg: Наименувани звезди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Object
bg: Произволен обект

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed DEC
bg: Фиксирана деклинация

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed Grid
bg: Фиксирана мрежа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Automatically generate the specified number of alignment points in the table below. They will be generated based on the options selected in this wizard.
bg: Автоматично генериране на определения брой точки на подравняване в таблицата по-долу. Те ще бъдат генерирани въз основа на опциите, избрани в този помощник.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Generate
bg: Създаване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignDec)
en: The Declination of the points that will be generated.  This option only applies to the Fixed DEC Option.
bg: Наклонението на точките, които ще бъдат генерирани.  Тази опция се прилага само за опцията Фиксирана DEC.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum Alt:
bg: Минимална височина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAltBox)
en: This is the minimum altitude above the horizon to use in generating points with the wizard.
bg: Това е минималната височина над хоризонта, която се използва при генерирането на точки с помощта на помощника.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Alignment Points:
bg: Точки за подравняване:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
bg: Деклинация:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignPtNum)
en: The Number of points the wizard should generate. If this number is less than 5, it will generate them at the same DEC. After that they will be evenly distributed over RA and DEC. Note, if Fixed DEC is selected, all of the points will be at the same DEC.
bg: Броят на точките, които помощникът трябва да генерира. Ако този брой е по-малък от 5, той ще ги генерира в една и съща DEC. След това те ще бъдат равномерно разпределени по RA и DEC. Обърнете внимание, че ако е избрана опцията Фиксиран DEC, всички точки ще бъдат в един и същи DEC.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Add Currently Visible Stars
bg: Добавяне на видими в момента звезди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Common Names:
bg: Стандартни имена:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, starListBox)
en: These are the common names for the named stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
bg: Това са общоприетите наименования на звездите, които в момента се намират на вашето място.  Ако изберете звезда, тя ще бъде добавена в таблицата по-долу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Greek:
bg: Гръцки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, greekStarListBox)
en: These are the Greek names for the brighter stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
bg: Това са гръцките имена на по-ярките звезди, които в момента са на вашето място.  Ако изберете звезда, тя ще бъде добавена в таблицата по-долу.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mount Model Alignment Points
bg: Точки за подравняване на модела на монтиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllAlignB)
en: Clear the entire table of alignment points below.  Note that this will not affect your mount in any way.  It will not clear your pointing model.  It just clears the list of points so that if you run the mount model routine again, these points will not be included.
bg: Изчистете цялата таблица с точки за подравняване по-долу.  Обърнете внимание, че това няма да повлияе по никакъв начин на монтировката ви.  То няма да изчисти модела ви за насочване.  То просто изчиства списъка с точки, така че ако отново стартирате процедурата за модела на монтиране, тези точки няма да бъдат включени.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAlignB)
en: <p>Remove the selected row from the alignment point table below. Note that it does <b>not</b> command your mount to clear that point from the model, it just means that if you run the mount model routine, that point will not be included in the list.</p>
bg: <p>Премахване на избрания ред от таблицата с точки на подравняване по-долу. Обърнете внимание, че  това <b>не</b> кара вашата монтировка да изчисти тази точка от модела. Това просто означава, че ако стартирате рутинната процедура на установката, тази точка няма да бъде включена в списъка.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAlignB)
en: Add an empty row to the alignment list so that you can manually add an RA and DE for a position you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
bg: Добавете празен ред към списъка за подравняване, за да можете ръчно да добавите RA и DE за позиция, до която искате телескопът да се завърти, когато извършвате рутинната процедура за модел на монтиране.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, findAlignB)
en: Open the Find Object dialog so that you can select an object to get an RA and DEC automatically that you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
bg: Отворете диалоговия прозорец "Намиране на обект", за да можете да изберете обект, за да получите автоматично RA и DEC, към които бихте искали телескопът да се завърти при изпълнение на рутинната процедура за модел на монтиране.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sortAlignB)
en: Sort the alignment points, starting with the point closest to the current telescope position, to try to minimize the distance between each slew.
bg: Подредете точките за подравняване, като започнете от точката, която е най-близо до текущата позиция на телескопа, за да се опитате да намалите разстоянието между отделните завъртания.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alignTable)
en: This is a table of alignment points that you would like the mount model routine to use in aligning your telescope.  If you would like to add or remove points, you may use the buttons above.  If you would like to run, pause, or stop the mount model routine, you may use the buttons below.  You can directly edit an RA or DE for a particular point directly in the cells.  Just be sure to follow the format hh:mm:ss. The object name is just provided for convenience and is not used.  If you want to change the order of the alignment points, you can drag the row up or down using the vertical header for that row on the left.
bg: Това е таблица с точките за подравняване, които искате рутинната програма за моделиране на монтировката да използва при подравняването на вашия телескоп.  Ако желаете да добавите или премахнете точки, можете да използвате бутоните по-горе.  Ако желаете да стартирате, спрете на пауза или прекратите рутинната програма за модел на монтиране, можете да използвате бутоните по-долу.  Можете директно да редактирате RA или DE за определена точка директно в клетките.  Само не забравяйте да спазвате формата hh:mm:ss. Името на обекта е предоставено само за удобство и не се използва.  Ако искате да промените реда на точките за подравняване, можете да плъзнете реда нагоре или надолу, като използвате вертикалния надпис за този ред вляво.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: RA (J2000)
bg: α (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: DEC (J2000)
bg: DEC (J2000):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadAlignB)
en: Load a saved alignment point list so that you can run the same alignment you ran on a previous occasion.
bg: Зареждане на запазен списък с точки за подравняване, за да можете да стартирате същото подравняване, което сте стартирали преди.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveAlignB)
en: Save the alignment list so that you can run this alignment again in the future.
bg: Запазете списъка за подравняване, за да можете да стартирате това подравняване отново в бъдеще.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Display the alignment points on the skymap as flags.  Clicking it again will remove the flags.  The flags will not be saved.
bg: Показване на точките за подравняване на картата на небето като флагове.  Повторното щракване върху него ще премахне флаговете.  Флаговете няма да бъдат запазени.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAlignB)
en: Start or pause the mount model routine.  It will slew to and astrometrically solve the list of points in the table above using the settings in the align module.  If the routine was previously paused, it will pick up where it left off.  If it was stopped or it had finished it will start the routine over again.
bg: Стартиране или спиране на рутинната процедура за монтиране на модела.  Тя ще се насочи към и ще реши астрометрично списъка от точки в таблицата по-горе, като използва настройките в модула за подравняване.  Ако програмата е била спряна преди това, тя ще продължи от мястото, където е спряла.  Ако е била спряна или е приключила, тя ще започне процедурата отначало.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopAlignB)
en: <p>Stop the mount model routine.  It will <b>not</b> clear any points from your telescope's pointing model.  It will stop the routine and any points currently being solved. If you run the mount model again after hitting stop, it will start the routine over again with the first point.</p>
bg: <p>Спиране на процедурата на монтировката.  Това  <b>няма</b> да изчисти никакви точки от насочващия модел на вашия телескоп. Това ще спре процедурата и всички точки, които се решават в момента. Ако стартирате отново модела за монтиране, той ще започне процедурата отново с първата точка.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: StellarSolver Settings
bg: Настройки на StellarSolver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_73)
en: Source Extraction Method
bg: Метод за извличане на източника

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: <html><head/><body><p align="center">Options for the method of Star Extraction</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Internal SEP uses an internal library in KStars.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">External Sextractor requires an external program.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Built In Method uses whatever default Star Extraction process your selected Solving Method uses.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="center">Опции за метода за извличане на звезди</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вътрешен SEP използва вътрешна библиотека в KStars.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Външен Sextractor изисква външна програма.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вграденият метод използва какъвто и да е процес по подразбиране за извличане на звезди, който използва избраният от вас метод за решаване.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Internal SEP
bg: Вграден SEP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: External SExtractor
bg: Външен SExtractor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: BuiltIn method for solver
bg: Вграден метод за решаване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: <html><head/><body><p align="center">Selects the method of plate solving with the StellarSolver Library</p><ul><li>'Internal SEP' option uses StellarSolver's internal build of Astrometry.net and requires no external programs. </li><li>'Local Astrometry' uses a local installation of command line astrometry.net on Linux and Mac or ANSVR on Windows. </li><li>'Local ASTAP' uses a local installation of the ASTAP program. </li><li>'Local Watney' uses a local installation of the Watney Astrometry Solver Program.</li><li>'Online' uses either astrometry.net over the internet or ANSVR on a nearby computer. <span style=" font-weight:600;">Note</span>: If bandwidth is a concern, consider using 'Internal SEP' instead of 'Builtin Method of Solver'.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="center">Избира метода за решаване на пластини с библиотеката StellarSolver</p><ul><li>Опцията "Вграден SEP" използва вътрешната компилация на Astrometry.net на StellarSolver и не изисква външни програми. </li><li>"Локална астрометрия" използва локална инсталация на командния ред astrometry.net на Linux и Mac или ANSVR на Windows.  </li><li>"Локален ASTAP" използва локална инсталация напрограмата ASTAP. </li><li>"Локален Watney" използва локална инсталация на програмата WatneyAstrometry Solver. </li><li>"Онлайн" използва или astrometry.net през интернет, или ANSVR на близък компютър. <span style=" font-weight:600;">Забележка</span>: Ако широчината на честотната лента е проблем, обмислете използването на "Вграден SEP" вместо "Вграден метод на решаване".</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Internal Solver
bg: Вграден решаващ модул

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Astrometry
bg: Местна астрометрия

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local ASTAP
bg: Локална ASTAP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Watney
bg: Локален Watney

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Online Astrometry
bg: Онлайн астрометрия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: Solving Method
bg: Метод за решаване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_71)
en: Options Profile:
bg: Параметри на профила:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveOptionsProfile)
en: Selects the Options Profile to use for Plate Solving
bg: Избира профила на опциите, който да се използва за ориентация по изображение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSolverProfile)
en: Opens the currently selected Options Profile in the Options Profile Editor
bg: Отваря текущо избрания профил на опции в редактора на профили на опции

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Alignment Options
bg: Опции за подравняване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: enable World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
bg: активирайте Световната координатна система (WCS). WCS се използва за кодиране на координатите RA/DEC в заснетите CCD изображения.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map
bg: Показване на получените FITS изображения до правоъгълника на ЗП на решаващия модул в картата на небето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Overlay
bg: Припокриване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark)
en: <html><head/><body><p>Automatically park mount after completing Polar Alignment Assistant Tools.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Автоматично паркиране на монтировката след завършване на работата с помощните инструменти за полярно подравняване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AutoPark)
en: Auto Park
bg: Автоматично паркиране

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AstrometryUseRotator)
en: Automatic and Manual Rotator Control
bg: Автоматично и ръчно управление на ротатора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Rotation deviation threshold in arc-minutes when using [Load &amp; Slew]. If the difference between measured position angle and FITS position angle is below this value, the [Load &amp; Slew] operation is considered successful.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Праг на отклонение на въртене в дъгови минути при използване на [Зареждане и завъртане].  Ако разликата между измерения ъгъл на позиция и ъгъла на позиция FITS е под тази стойност, операцията [Зареждане и завъртане] се счита за успешна.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
bg: Праг:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_AstrometryRotatorThreshold)
en: <html><head/><body><p>Rotation angle deviation threshold</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Праг на отклонение на ъгъла на завъртане</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flip Policy</span> determines how the rotator reacts after a flip or if the result of a solved reference image reports a different pierside respective to the actual mount pierside.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Политиката на обръщане</span> определя как ротаторът реагира след обръщане или ако резултатът от решено референтно изображение докладва различна страна на статива спрямо действителната ориентация на монтировката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Flip Policy:
bg: Политика на обръщане:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_AstrometryFlipRotationAllowed)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Preserve rotator angle</span> will keep the rotator position. The rotator remains inactive and hence the camera is virtually rotated by 180°.</p><p>Most modern astronomic image processing applications can handle &quot;flipped&quot; images.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Запазването на ъгъла на ротатора</span>ще запази позицията на ротатора. Ротаторът остава неактивен и следователно камерата е виртуално завъртяна на 180°.</p><p>Повечето съвременни приложения за обработка на астрономически изображения могат да обработват  &quot;обърнати&quot; изображения.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AstrometryFlipRotationAllowed)
en: Preserve rotator angle
bg: Запазване на ъгъла на въртене

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, FlipRotationNotAllowed)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Preserve position angle</span> will keep the camera position angle. The rotator always turns the camera to the original position angle and hence the image will show exactly the original star arrangement.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Запазването на позиционния ъгъл</span>ще запази ъгъла на позицията на камерата. Ротаторът винаги завърта камерата към оригиналния ъгъл на позиция и по този начин изображението ще показва точно оригиналното звездно разположение.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, FlipRotationNotAllowed)
en: Preserve position angle
bg: Запазване на позиционния ъгъл

[ctx: @title:window]
en: Select ASTAP executable
bg: Избор на изпълним файл ASTAP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
bg: Опции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPDownSampleValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: <html><head/><body><p>Down sample prior to solving. Also called binning. A zero value will result in auto selection downsampling.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Намаляване на дискретизацията преди решаване. Нарича се също групиране (binning). Нулева стойност ще доведе до автоматична  дискретизация.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: <html><head/><body><p>Full path to the ASTAP executable application.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Пълен път до изпълнимия файл на ASTAP.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPSearchRadiusValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius)
en: <html><head/><body><p>The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Програмата ще търси в квадратна спирала около началната позиция до достигане на този радиус.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable
bg: Изпълним файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: Down Sample
bg: Подсемплиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: <html><head/><body><p>Update the fits header with the found solution.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Актуализиране на заглавната част на FITS с намереното решение.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: Update FITS
bg: Обновяване на FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Search Radius
bg: Радиус на търсене

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: <html><head/><body><p>Improve solving reliability in some cases. Search window will be large with overlap but it can slow down solving.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Подобрява надеждността на решаването в някои случаи. Прозорецът за търсене ще бъде голям с припокриване, но може да забави решаването.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: Force Large Search Window
bg: Принудително задаване на голям прозорец за търсене

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Imaging Options
bg: Параметри на изображението

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_41) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_12)
en: The lower end of the imager scale, calculated as a little smaller than the shorter dimension of the image.
bg: Долният край на скалата на изображението, изчислен като малко по-малък от по-късото измерение на изображението.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUseScale) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_FitsSolverScale) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseImageScale), group (Align)
en: Set image scale to speed up solver as it does not have to search index files of different image scales.
bg: Задайте мащаба на изображението, за да ускорите решаването, тъй като не се налага да търсите индексни файлове с различни мащаби на изображението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUseScale)
en: Use Scale
bg: Използване на мащаб

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_50)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    </ul>
bg: <p>Единиците от границите на мащаба на изображението по-горе.</p>
    <ul>
    <li>dw: градус ширина</li>
    <li>aw: дъгова минута ширина</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_42) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The high end of the imager scale, calculated as a little bigger than the longer dimension of the image.
bg: Горната граница на скалата на изображението, изчислена като малко по-голяма от по-дългото измерение на изображението.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateScale)
en: Update Image Scale Bounds from the currently active camera and telescope combination.
bg: Актуализиране на границите на мащаба на изображението от активната в момента комбинация от камера и телескоп.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
bg: Високо

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale)
en: Automatically update image scale values when CCD and/or Mount parameters are updated.
bg: Автоматично актуализиране на стойностите на мащаба на изображението при актуализиране на параметрите на CCD и/или монтировката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Auto Update
bg: Автоматично обновяване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageWarningLabel)
en: Image Scale Auto Update is turned off.
bg: Автоматичното обновяване на мащаба на изображението е изключено.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    <li>app: arcsecs per pixel</li>
    </ul>
bg: <p>Единиците от границите на мащаба на изображението по-горе.</p>
    <ul>
    <li>dw: градус ширина</li>
    <li>aw: дъгова минута ширина</li>
    </ul>app: дъгови секунди на пиксел</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: units
bg: единици

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
bg: Ниско

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position Options
bg: Параметри за позиция

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUsePosition), group (Align)
en: Set estimated position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
bg: Задайте приблизителна позиция, за да ускорите работата на астрометричното решаване, така че да не се налага да търси в други области на небето.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUsePosition)
en: Use Position
bg: Използване на позиция

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_44) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverRadiusLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_FitsSolverRadius) i18n: ectx: label, entry (Ast
en: The Search Radius for the Estimated Telescope/Image Field Position in degrees.
bg: Радиусът на търсене за предполагаемата позиция на полето на телескопа/изображението в градуси.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_47) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estRA) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverRALabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, FitsSolv
en: The RA of the Estimated Telescope/Image Field Position in hh:mm:ss notation
bg: RA на приблизителната позиция на телескопа/полето на изображението в чч:мм:сс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estDec) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_48) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverDECLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, FitsSo
en: The DEC of the Estimated Telescope/Image Field Position in dd:mm:ss notation
bg: DEC на приблизителната позиция на полето на телескопа/изображението в гг:мм:сс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updatePosition)
en: Update coordinates to the current telescope position
bg: Актуализиране на координатите до текущата позиция на телескопа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverRadiusLabel)
en: Radius
bg: Радиус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Automatically update position coordinates when mount completes slewing.
bg: Автоматично актуализиране на координатите на позицията, когато монтажът завърши завъртането.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, positionWarningLabel)
en: Position Auto Update is turned off.
bg: Автоматичното обновяване на позицията е изключено.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies. This is useful on some mounts (e.g. Paramount).
bg: Не използвайте Синхронизация, когато е избрано Завъртване към целта. Използвайте диференциално завъртане, за да коригирате несъответствията. Това е полезно при някои монтажи (напр. Paramount).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Use differential slewing instead of syncing
bg: Използване на диференциално завъртане вместо синхронизиране

en: No index file directories configured.
bg: Няма конфигурирани директории за индексни файлове.

en: No writable index file directory found.
bg: Не е намерена директория с индексен файл с възможност за запис.

en: Could not contact Astrometry Index Server.
bg: Неуспешно свързване със сървъра на Astrometry Index.

en: Downloads Disabled, this is not a directory, it is a list of all index files.
bg: Деактивирани изтегляния, това не е директория, а списък на всички индексни файлове.

en: Downloads Enabled, the directory exists and is writeable.
bg: Разрешени изтегляния, директорията съществува и може да се записва.

en: Downloads Disabled, directory permissions issue.
bg: Изтеглянията са деактивирани, проблем с разрешенията за директории.

en: Downloads Disabled, directory does not exist.
bg: Изтеглянията са деактивирани, директорията не съществува.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
bg: Задължително

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
bg: Препоръчани

en: Download Timed out.  Either the network is not fast enough, the file is not accessible, or you are not connected.
bg: Времето за изтегляне изтече. Или мрежата не е достатъчно бърза или  файлът не е достъпен или не сте свързани.

en: %1 download cancelled.
bg: Изтеглянето на %1 е отменено.

en: File Write Error
bg: Грешка при запис на файл

en: %1 download complete.
bg: %1 изтегляне завърши.

en: Astrometry Folder Permissions Error
bg: Грешка в разрешенията на папката Астрометрия

en: The selected Index File directory does not exist. Please either create it or choose another.
bg: Избраната директория с индексни файлове не съществува.  Моля, създайте я или изберете друга.

en: The file %1 already exists in another directory.  Are you sure you want to download it to this directory as well?
bg: Файлът %1 вече съществува в друга директория.  Сигурни ли сте, че искате да го изтеглите и в тази директория?

en: Install File(s)
bg: Инсталиране на файлове

en: Are you sure you want to delete these index files? %1
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете тези индексни файлове? %1

en: Delete File(s)
bg: Изтриване на файл(ове)

en: File Delete Error
bg: Грешка при изтриване на файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Offline</span> astrometry.net solver requires index files in order to solve an image.  Please see the Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> for details. The following list provides a complete list of the index files, along with recommended index files to install given the current CCD Field of View. Installed index files are checked. Next to each index file is an icon that represents the following:</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Офлайн </span> програмата за решаване на astrometry.net изисква индексни файлове, за да разреши изображение. Моля, вижте Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> за детайли. Следващият списък предоставя пълен списък на индексните файлове, заедно с препоръчителните индексни файлове за инсталиране при текущото зрително поле на CCD. Инсталираните индексни файлове се проверяват. До всеки индексен файл има икона, която представлява следното:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, required_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_32)
en: <html><head/><body><p>This index file is required and must be installed for the solver to work correctly.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Този индексен файл е задължителен и трябва да бъде инсталиран, за да може решаващият инструмент да работи правилно.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, recommended_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_33)
en: <html><head/><body><p>This index file is recommended. Installing the index file might help in improving the solver.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Този индексен файл е препоръчителен. Инсталирането на индексния файл може да помогне за подобряване на решаващия инструмент.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, optional_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_35)
en: <html><head/><body><p>This index file is not required.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Този индексен файл не е задължителен.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_27)
en: <html><head/><body><p>This displays the path to the folder for the Astrometry Index Files on your computer.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Това показва пътя до папката за астрометричните индексни файлове на вашия компютър.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Index Files Location:
bg: Местоположение на индексни файлове:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_28)
en: <html><head/><body><p>This displays the current CCD field of view that will be used to calculate which index files are needed.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Това показва текущото зрително поле на CCD, което ще се използва за изчисляване кои индексни файлове са необходими.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Folder Details:
bg: Подробности на папката:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addIndexFileDirectory)
en: Add a folder where index files are stored
bg: Добавяне на папка, в която се съхраняват индексните файлове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeIndexFileDirectory)
en: Remove an index files location
bg: Премахване на местоположение на индексни файлове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory)
en: <html><head/><body><p>This button will open the Astrometry Index File folder on your filesystem so that you can see where it is located and copy files into it if needed.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Този бутон ще отвори папката за астронометрични индексни файлове във вашата файлова система, така че да можете да видите къде се намира и да копирате файлове в нея, ако е необходимо.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
bg: Отваряне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Current CCD FOV:
bg: Текущо ЗП на CCD:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24)
en: The URL of the server where index files live
bg: URL адресът на сървъра, където се намират индексните файлове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Index Files URL:
bg: Адрес на индексните файлове:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Tycho2/Gaia Catalog
bg: Каталог на Tycho2/Gaia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4206_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4202_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4200_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4203_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: info
bg: данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: Diameters
bg: Диаметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: (arcminutes)
bg: (дъг/мин)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_134) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_135)
en: (filesize)
bg: (големина на файл)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: 2Mass Catalog
bg: Каталог 2Mass

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Load Typical Default Paths
bg: Зареждане на типични, зададени по подразбиране пътища

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Choose your current setup from the list to load the typical paths to those programs for your computer
bg: Изберете текущата си конфигурация от списъка, за да заредите типичните пътища към тези програми за вашия компютър.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Select to load one of the default sets
bg: Изберете, за да заредите един от наборите по подразбиране

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux Default
bg: По подразбиране за Linux

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux KStars Internal
bg: Вътрешни за KStars за Linux

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Mac Homebrew
bg: Homebrew за Mac

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Windows ANSVR
bg: ANSVR за Windows

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Local Sextractor Program
bg: Местна програма Sextractor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: sextractor binary:
bg: Двоичен файл на sextractor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_SextractorBinary)
en: Path to Sextractor binary file
bg: Път до двоичния файл на Sextractor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Local Astrometry.net or Local ANSVR
bg: Местен Astrometry.net или Местен ANSVR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
bg: Конфигурационен файл на astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
bg: Двоичен файл wcsinfo за astrometry.net

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometrySolverBinary)
en: Astrometry.net solve-field binary path
bg: Пътят на изпълнимия файл за решаване на полето на видимост на astrometry.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: solver binary:
bg: Двоичен файл на решаващия модул:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
bg: config файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: ASTAP binary:
bg: Двоичен файл на ASTAP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: ASTAP Program binary path
bg: Двоичен път на програмата ASTAP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Watney Solver
bg: Решаващ модул на Watney

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Watney binary:
bg: Двоичен файл на модула на Watney:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_WatneyBinary)
en: Watney Program binary path
bg: Двоичен път на програмата Watney

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Online Astrometry.net or Remote ANSVR
bg: Онлайн Astrometry.net или отдалечен ANSVR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIURL)
en: <html><head/><body><p>Scheme and Authority part of URL (e.g. https://nova.astrometry.net)</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Протокол и идентификационна част на URL (напр. https://nova.astrometry.net)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time out:
bg: Време за изчакване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AstrometryTimeout)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete
bg: Време за изчакване в секунди за завършване на решаването на астрометрията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
bg: API ключ:

en: First Capture
bg: Първо заснемане

en: First Solve
bg: Първо решение

en: Finding CP
bg: Търсене на НП

en: First Rotation
bg: Първо завъртване

en: First Settle
bg: Първоначално стабилизиране

en: Second Capture
bg: Второ заснемане

en: Second Solve
bg: Второ решаване

en: Second Rotation
bg: Втора ротация

en: Second Settle
bg: Второ стабилизиране

en: Third Capture
bg: Трето заснемане

en: Third Solve
bg: Трето решение

en: Select Star
bg: Избиране на звезда

en: Refreshing
bg: Обновяване

en: Refresh Complete
bg: Обновяването е завършено

en: <p>Polar Alignment tool requires a German Equatorial Mount.</p>
bg: <p>Инструментът за полярно подравняване изисква немска екваториална монтировка.</p>

en: Refresh solver timed out: %1s
bg: Времето за изчакване на инструмента за опресняване изтече: %1s

en: Refresh solver failed: %1s
bg: Опресняването на инструмента за решаване е неуспешно: %1s

en: PAA: Solver failed, retrying.
bg: PAA: Решаването е неуспешно, опитвам се отново.

en: PAA: Stopping, solver failed too many times.
bg: PAA: Спиране, решаването се провали твърде много пъти.

en: Mount first rotation is complete.
bg: Първото завъртане на монтажа е завършено.

en: Mount second rotation is complete.
bg: Второто завъртане на монтажа е завършено.

en: Mount aborted. Reverse RA axis direction and try again.
bg: Монтирането е прекъснато. Обърнете посоката на оста RA и опитайте отново.

en: Warning: Equatorial Grid Lines will not be drawn due to limited resources mode.
bg: Предупреждение: Линиите на екваториалната мрежа няма да бъдат изчертани поради зададения режим на ограничени ресурси.

en: Clearing mount Alignment Model...
bg: Изчистване на модела за подравняване на монтажа...

en: This could cause the telescope to cross the meridian.
bg: Това може да накара телескопа да пресече меридиана.

en: Parking the mount...
bg: Паркиране на монтировката...

en: Please wait until mount completes rotating to RA (%1) DE (%2)
bg: Моля, изчакайте, докато монтировката завърши завъртането към RA (%1) DE (%2)

en: PAA: Failed to findCorrectedPixel.
bg: PAA: Неуспешно намиране на коригиран пиксел.

en: PAA: Failed to find RA Axis center.
bg: PAA: Неуспешно намиране на центъра на RA ос.

en: Polar-alignment star cannot be updated during refresh phase as it might affect error measurements.
bg: Звездата за полярно подравняване не може да се актуализира по време на фазата на опресняване, тъй като това може да повлияе на грешките при измерванията.

en: First manual rotation done.
bg: Извършено е първо ръчно завъртане.

en: Second manual rotation done.
bg: Извършено е второ ръчно завъртане.

en: Mount is synced to celestial pole. You can now continue Polar Alignment Assistant procedure.
bg: Монтировката е синхронизирана с небесния полюс. Сега можете да продължите процедурата на помощника за полярно подравняване.

en: Please wait while WCS data is processed...
bg: Моля, изчакайте, докато WCS данните се обработят...

en: WCS data processing is complete.
bg: Обработката на WCS данни е завършена.

en: WCS info is now valid. Capturing next frame...
bg: Информацията за WCS вече е валидна. Заснемане на следващия кадър...

en: Failed to process World Coordinate System: %1. Try again.
bg: Неуспешна обработка на световната координатна система: %1. Опитайте пак.

en: PAA: Failed to find the RA axis. Quitting.
bg: PAA: Неуспешно намиране на оста RA. Отказване.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHMessageText)
en: <p>The assistant requires three images to find a solution.  Ekos is now capturing the first image...</p>
bg: <p>Асистентът изисква три изображения, за да намери решение. Ekos вече заснема първото изображение...</p>

en: <p>Solving the <i>first</i> image...</p>
bg: <p>Решаване на  <i>първото</i>изображение...</p>

en: <p>Executing the <i>first</i> mount rotation...</p>
bg: <p>Изпълнява се <i>първото</i> завъртане на монтировката...</p>

en: <p>Settling after the <i>first</i> mount rotation.</p>
bg: <p>Стабилизиране след <i>първата</i> ротация на монтировката...</p>

en: <p>Settling after the <i>second</i> mount rotation.</p>
bg: <p>Стабилизиране след <i>втората</i> ротация на монтировката...</p>

en: <p>Capturing the second image...</p>
bg: <p>Заснемане на второто изображение...</p>

en: <p>Solving the <i>second</i> image...</p>
bg: <p>Решаване на <i>второто</i> изображение...</p>

en: <p>Executing the <i>second</i> mount rotation...</p>
bg: <p>Изпълнение на <i>втората</i> ротация на монтировката...</p>

en: <p>Capturing the <i>third</i> and final image...</p>
bg: <p>Заснемане на <i>третото</i> и окончателно изображение...</p>

en: <p>Solving the <i>third</i> image...</p>
bg: <p>Решаване на <i>третото</i> изображение...</p>

en: <p>Choose your exposure time & select an adjustment method. Then click <i>refresh</i> to begin adjustments.</p>
bg: <p>Изберете времето за експозиция и изберете метод за настройка. След това щракнете върху <i>опресняване</i>, за да започнете корекциите.</p>

en: <p>Choose your exposure time & select an adjustment method. Click <i>Refresh</i> to begin.</p><p>Correction triangle is plotted above. <i>Zoom in and select a bright star</i> to reposition the correction vector. Use the <i>MoveStar & Calc Error</i> method to estimate the remaining error.</p>
bg: <p>Изберете времето за експозиция и изберете метод за настройка. Щракнете върху <i>Обновяване</i>, за да започнете.</p><p>Корекционният триъгълник е показан по-горе. <i>Увеличете мащаба и изберете ярка звезда</i> за репозицията на вектора за корекция. Използвайте метода <i>MoveStar & Calc Error</i> за оценка на оставащата грешка.</p>

en: <p>Adjust mount's <i>Altitude and Azimuth knobs</i> to reduce the polar alignment error.</p><p>Be patient, plate solving can be affected by knob movement. Consider using results after 2 images.  Click <i>Stop</i> when you're finished.</p>
bg: <p>Регулирайте с <i>копчетата за височина и азимут</i> за намаляване на грешката при полярното подравняване.</p><p>Бъдете търпеливи, решаването с изображение може да бъде повлияно от движението на копчето. Обмислете използването на резултатите след 2 изображения.  Щракнете върху <i>Стоп</i>, когато приключите.</p>

en: <p>Adjust mount's <i>Altitude knob</i> to move the star along the yellow line, then adjust the <i>Azimuth knob</i> to move it along the Green line until the selected star is centered within the crosshair.</p><p>Click <i>Stop</i> when the star is centered.</p>
bg: <p>Регулирайте с <i>копчето за височина</i>, за да преместите звездата по жълтата линия, след което регулирайте <i>копчетo за азимут</i>, за да го преместите по протежение на зелената линия, докато избраната звезда се центрира в кръстосания мерник.</p><p>Щракнете върху <i>Стоп</i> когато звездата е центрирана.</p>

en: Cannot change to MoveStar algorithm once refresh has begun
bg: Не може да се промени към алгоритъм MoveStar, след като опресняването е започнало

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QStackedWidget, PAHWidgets)
en: <p>Polar Alignment Helper tool requires the following:</p><p>1. German Equatorial Mount</p><p>2. Wide FOV &gt; 1 degrees</p><p>For small FOVs, use the Legacy Polar Alignment Tool.</p>
bg: <p>Инструментът Помощник за полярно подравняване изисква следното:</p><p>1. Немска екваториална монтировка</p><p>2. Широко ЗП &gt; 1 градус</p><p>За малки ЗП използвайте старите версии на инструмента.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introText)
en: <html><head/><body><p>Put your equatorial mount either (a) in the home position pointed toward the celestial pole or (b) pointed anywhere ideally near the meridian. Select <span style=" font-weight:600;">mount direction</span> and <span style=" font-weight:600;">speed </span>and then click <span style=" font-weight:600;">Start</span> to begin the polar alignment process.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете екваториалната си монтировка или (а) в изходно положение, насочена към небесния полюс, или (б) насочена навсякъде, където е идеално близо до меридиана. Изберете <span style=" font-weight:600;">посоката на монтиране</span> и <span style=" font-weight:600;">скоростта </span>, след което кликнете <span style=" font-weight:600;">Старт</span> , за да започне процеса на полярно подравняване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FOVDisabledLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Disabled: FOV must be 10 arcmins or wider. 60+ arcminutes is recommended.</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Деактивирано: Зрителното поле трябва да бъде 10 дъгови минути или по-широк. Препоръчват се 60+ дъгови минути.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
bg: Посока:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHDirection)
en: Mount direction
bg: Посока на монтировката

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: West
bg: Запад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: East
bg: Изток

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, pAHRotation)
en: Rotation magnitude in degrees
bg: Големината на въртене в градуси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
bg: Скорост:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Toggle for manual slewing with non-GOTO mounts
bg: Превключвател за ръчно завъртане за монтировки без  GOTO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Manual slew
bg: Ръчно насочване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualRotateText)
en: Please rotate your mount in RA
bg: Моля, завъртете монтировката в RA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHRefreshB)
en: Start the refresh phase--where image captures loop while you adjust the altitude and azimuth knobs to correct polar alignment.
bg: Започнете фазата на опресняване - при нея се заснема цикъл на изображението, докато регулирате копчетата за височина и азимут, за да коригирате полярното подравняване.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHRefreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshSourceB)
en: Refresh
bg: Обновяване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pAHExposure)
en: Exposure duration in seconds during refresh phase
bg: Продължителност на експозицията в секунди по време на фазата на опресняване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHIteration)
en: Image#
bg: Изображение#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select polar-alignment correction algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Plate Solve</span>: Uses plate solving to track what the corrected alignment error is during the Refresh process. User should try to reduce the error in the Updated Err line below and minimize the size of the arrows. This is the only scheme that can fully correct an error larger than the image field-of-view, but depends on reliable plate solving. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star</span>: A triangle is overlayed on the above captured image. User selects a star and moves the star along the triangle to improve the polar alignment. Corrected polar-alignment error is not estimated during the process. If the alignment error is larger than the image field-of-view, this scheme must be used iteratively.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star and Calc Error</span>: Like Move Star, but Ekos attempts to track the star being moved and estimates the current alignment error when it can.</li></ul><p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете алгоритъм за корекция на полярното подравняване:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Решаване с изображение</span>: Използва решаване с изображение, за да проследи каква е коригираната грешка при подравняване по време на процеса на опресняване. Потребителят трябва да се опита да намали грешката в реда Updated Err (Обновена грешка) по-долу и да сведе до минимум размера на стрелките. Това е единствената схема, която може напълно да коригира грешка, по-голяма от полето на видимост на изображението, но зависи от надеждното решаване с изображение. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Преместване на звезда</span>: Върху горното заснето изображение се наслагва триъгълник. Потребителят избира звезда и я премества по триъгълника, за да подобри полярното подравняване. Коригираната грешка на полярното подравняване не се изчислява по време на процеса. Ако грешката на подравняване е по-голяма от полето на видимост на изображението, тази схема трябва да се използва итеративно.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Преместване на звездата и грешка в изчисленията</span>: Подобно на "Преместване на звезда", но Ekos се опитва да проследи преместваната звезда и оценява текущата грешка в подравняването, когато може.</li></ul><p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlignMethod)
en: Plate Solve
bg: Решаване на изображение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star
bg: Преместване на звезда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star & Calc Error
bg: Движение на звезда и изчисляване на грешки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
bg: Грешка на височината на полярното подравняване, измерена от трите експозиции в началото на процедурата за полярно подравняване.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
bg: Височина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorTotal)
en: Polar Alignment total error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
bg: Обща грешка на полярното подравняване, измерена от трите експозиции в началото на процедурата за полярно подравняване.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal)
en: Measured Err:
bg: Измерена грешка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorTotal)
en: Polar Alignment total error estimated after recent adjustments.
bg: Оценка на общата грешка на полярното подравняване след последните корекции.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal)
en: Updated Err:
bg: Обновена грешка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
bg: Грешка в азимута на полярното подравняване, измерена от трите експозиции в началото на процедурата за полярно подравняване.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error estimated after recent adjustments.
bg: Грешка на азимута на полярното подравняване, оценена след последните корекции.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error estimated after recent adjustments.
bg: Оценка на грешката на височината на полярното подравняване след последните корекции.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, StartB)
en: Start
bg: Старт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureLabel) i18n: ectx: propert
en: Capture
bg: Заснемане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveButton)
en: Solve
bg: Решаване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs2)
en: Slew
bg: Завъртане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
bg: Настройка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAadjust)
en: Adjust
bg: Регулиране

en: Cannot set solver to remote. The Ekos equipment profile must include the astrometry Auxiliary driver.
bg: Не може да зададете решаващия модул като отдалечен. Профилът на оборудването на Ekos трябва да включва допълнителен драйвер за астрометрия.

en: Cannot open file %1 for reading.
bg: Не може да се отвори файл %1 за четене.

en: Failed to find solver properties.
bg: Неуспешно намиране на свойства на решаване.

en: Not enough memory for file %1.
bg: Няма достатъчно памет за файл %1.

en: Starting remote solver...
bg: Стартира се отдалеченото решаване...

en: Failed to find solver settings.
bg: Неуспешно намиране на настройките на решаващия инструмент.

en: Parked
bg: Паркиран

en: Parking
bg: Паркиране

en: Slewing
bg: Завъртване

en: Moving
bg: Преместване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackingLabel)
en: Tracking
bg: Проследяване

en: Current Session
bg: Текуща сесия

en: Read from File
bg: Четене от файл

[ctx: @title:window]
note: i18n call below is broken up (and the word "analyze" is protected from it) because i18n translates "analyze" to "analyse" for the English UK locale, but we need to keep it ".analyze" because that's what how the files are named.
en: Select input file
bg: Избор на входен файл

en: All Files (*)
bg: Всички файлове (*)

en: Could not find image file: %1
bg: Не може да се намери файл с изображение: %1

en: Cannot display temporary image file: %1
bg: Не може да се покаже временния файл на изображението: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Focus
bg: Фокус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Align
bg: Подравняване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Guide
bg: Гидиране

en: Flip
bg: Обръщане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
bg: Монтиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Job
bg: Задания

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get HFR values without it. Once you set it, newly captured images will have their HFRs computed.
bg: Опцията "Автоматично изчисляване на HFR" в менюто с опции на KStars FITS не е зададена. Без нея няма да получите стойности на HFR. След като я зададете, новозаснетите изображения ще имат изчислени HFR стойности.

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get # stars in capture image values without it. Once you set it, newly captured images will have their stars detected.
bg: Опцията "Автоматично изчисляване на HFR" в менюто с опции на KStars FITS не е зададена. Без нея няма да получите # звезди в стойностите на изображението за заснемане. След като я зададете, в новозаснетите изображения ще бъдат открити звездите.

en: Aborted
bg: Прекъснато

en: Connected
bg: Свързан

en: Disconnected
bg: Несвързан

en: Capturing
bg: Заснемане

en: Looping
bg: Цикъл

en: Subtracting
bg: Изваждане

en: Subframing
bg: Изграждане на подкадри

en: Selecting star
bg: Избор на звезда

en: Calibrating
bg: Калибриране

en: Calibration error
bg: Грешка при калибриране

en: Calibrated
bg: Калибрирано

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
bg: Гидиране

en: Suspended
bg: Спряно

en: Reacquiring
bg: Повторно придобиване

en: Dithering
bg: Смесване

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualDither)
en: Manual Dithering
bg: Ръчно дитериране

en: Dithering error
bg: Грешка при дитериране

en: Dithering successful
bg: Успешно дитериране

en: Settling
bg: Настройки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timelineLabel)
en: Timeline
bg: Хронология

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
bg: Входни данни:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, prevFileB)
en: <html><head/><body><p>Display the previous .analyze file.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на предишния .analyze файл.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextFileB)
en: <html><head/><body><p>Display the next .analyze file.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на следващия .analyze файл.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, inputCombo)
en: <html><head/><body><p>Select the input for the plots. This can be the current Ekos session, or it can be read from a file.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете входните данни за чертежите. Това могат да бъдат данни от текущата сесия на Ekos или данни от файл.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: <html><head/><body><p>Keep the plot at the full input width.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Запазване на графиката на цялата входна ширина.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: Full Width
bg: Пълна широчина

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: <html><head/><body><p>While recording live, Keep the plot recent. That is, the most recent actions performed by Ekos are shown on the right side of the plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>При записване на живо, актуализиране на графиката. Това означава, че най-новите действия, извършени от Ekos, се показват в дясната част на графиката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: Latest
bg: Последни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
bg: Статистика

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, prevSessionB)
en: <html><head/><body><p>Move from the selected session to its previous session (on its left). Keyboard: control-left.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Преместване от избраната сесия към предишната сесия (вляво). Клавиатура: Ctrl-ляво.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomInB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in to the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a shorter time period.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Увеличете мащаба до оста x на графиките на времевата линия и статистиката, за да покажете по-кратък период от време.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The number of seconds from the start of the log to the statistics cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the time at the right-side of the plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Броят на секундите от началото на дневника до курсора на статистиката. Ако няма курсор и е отбелязано последен , тогава това е времето в дясната страна на графиката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorClockTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The clock-time for the statistics plot cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the clock time at the right-side of the plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Времето на часовника за курсора на статистически графики. Ако няма курсор и е отметнато последното, това е времето на часовника от дясната страна на графиката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomOutB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out on the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a longer time period.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Намалете мащаба до оста x на графиките на времевата линия и статистиката, за да покажете по-голям период от време.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextSessionB)
en: <html><head/><body><p>Move from the selected session to its next session (on its right). Keyboard: control-right.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Преместване от избраната сесия към следващата сесия (вдясно). Клавиатура: Ctrl-дясно.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollBar, analyzeSB)
en: <html><head/><body><p>If possible display previous (scroll to left) or future (scroll to right) sections of the Timeline and Statistics plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е възможно, показване на предишни (превъртете наляво) или бъдещи (превъртете надясно) секции от графиката на времевата линия и статистиката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Guide:
bg: Гидиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount:
bg: Монтировка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Capture:
bg: Заснемане:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на грешката на изместването по ректасцензия (РА) в дъгови секунди.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Грешката на дрейфа на ректасцензия (RA) в дъгови секунди. Щракнете тук, за да видите тази ос върху стойностите на лявата ос. Споделя ос с грешка на RA/DEC, дрейф и RMS стойности. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на грешката на изместването по деклинацията (Декл) в дъгови секунди.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decPulseCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountDecCB)
en: dec
bg: дек

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на грешката на отклонението на деклинацията (DEC) в дъгови секунди. Щракнете тук, за да видите тази ос върху стойностите на лявата ос. Споделя ос с грешка RA/DEC, дрейф и RMS стойности. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на направляващите пулсации на ректасцензия (РА) в милисекунди.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: ra pulse
bg: ra пулс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) guide pulses in milliseconds. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Пулсации на насочването при ректасцензия (РА) в милисекунди. Щракнете тук, за да покажете тази ос върху оста y. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на гидиращите пулсации на деклинацията (Декл) в милисекунди.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The declination (DEC) guide pulses in milliseconds. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Пулсации на насочването при деклинация (Декл) в милисекунди. Щракнете тук, за да покажете тази ос върху оста y. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, driftCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на комбинираните грешки на изместването на РА и Декл в дъгови секунди.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, driftCB)
en: drift
bg: изместване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, driftOut)
en: <html><head/><body><p>The combined RA and DEC drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Комбинираната грешка на дрейфа на RA и DEC в дъгови секунди. Щракнете тук, за да видите тази ос на стойностите по лявата ос. Обща ос с RA/DEC грешка, дрейф и RMS стойности. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Построяване на диаграма на средната квадратична стойност (RMS) на комбинираното отклонение на RA и DEC в дъгови секунди, осреднена за последните 40 проби.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Средноквадратичната (RMS) стойност на комбинираното изместване по РА и Декл в дъгови секунди, осреднена от приблизително последните 40 проби. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Тя е обща ос с грешката на РА/Декл, изместването и RMS стойностите. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the sky background light (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на фоновата светлина на небето (изчислена от SEP на базата на гид изображения).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: sky
bg: небе

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skyBgOut)
en: <html><head/><body><p>The sky background light level (computed by SEP from the guide images). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Нивото на фоновата светлина на небето (изчислено от SEP на базата на гид изображения). Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос.Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>
    Показване на броя на звездите, открити в гид изображенията.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ect
en: stars
bg: звезди

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numStarsOut)
en: <html><head/><body><p>The number of stars detected in the guide images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Броят звезди, открити в гид изображения. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, snrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на съотношението сигнал/шум (SNR) на водещата звезда.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snrOut)
en: <html><head/><body><p>The signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Съотношението сигнал/шум (SNR) на водещата звезда. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Right Ascension (RA) where the telescope is pointing.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване ректасцензията (РA), накъдето е насочен телескопът.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountRaOut)
en: <html><head/><body><p>The Right Ascension (RA) in HMS where the telescope is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ректасцензията (РA) в ЧМС, накъдето е насочен телескопът. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountDecCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Declination (DEC) in where the telescope is pointing.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на деклинацията (Декл), накъдето е насочен телескопът.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountDecOut)
en: <html><head/><body><p>The Declination (DEC) in degrees:arc-minutes:arc-seconds where the telescope is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Деклинацията (Декл) в градуси: дъгови минути: дъгови секунди, накъдето е насочен телескопът. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, azCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на азимута на телескопа (в градуси).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, azOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's azimuth (degrees). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Азимутът на телескопа (градуси). Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на височина на телескопа (градуси).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, altCB)
en: alt
bg: височина

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, altOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's altitude (degrees). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Надморската височина на телескопа (градуси). Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p> Поставете страната на статива  (отляво) => посоката, в която е насочена монтировката</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: side
bg: страна

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pierSideOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's pier side (left) -> where the mount is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Страната на статива  (отляво) => посоката, в която е насочена монтировката. Щракнете тук, за да видите тази ос на стойностите на лявата ос. Кликнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's hour angle value.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на стойността на часовия ъгъл на монтировката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountHaOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's hour angle value. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Стойност на часовия ъгъл на монтировката. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hfrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на радиуса на полуосветеността (HFR - Half-Flux Radius) в пиксели на заснетите изображения.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hfrOut)
en: <html><head/><body><p>The Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Радиусът на полуосветеността (HFR - Half-Flux Radius) в пиксели на заснетите  изображения. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос.Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на броя на звездите, открити в заснетите изображения.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numCaptureStarsOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на броя на звездите, открити в заснетите изображения. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос.Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, medianCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на средната стойност на извадката в заснетите изображения.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, medianCB)
en: median
bg: медиана

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, medianOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на средната стойност на извадката в заснетите изображения. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос.Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eccentricityCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на средния ексцентрицитет на звездата в заснетите изображения.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, eccentricityOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на средния ексцентрицитет на звездата в заснетите изображения. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, temperatureCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на външната температурата.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, temperatureCB)
en: temp
bg: темп

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, temperatureOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на външната температурата. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на средноквадратичната (RMS) стойност на комбинираното изместване на РА и Декл в дъгови секунди, осреднено за приблизително на базата на последните 40 проби, но само по време на заснемането.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsCOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Средноквадратичната стойност (RMS) на комбинирания дрейф RA и DEC в дъгови секунди, осреднена на 
    приблизително последните 40 проби, но само по време на заснемането. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Споделя оста с грешки РА/Декл, отклонение и RMS стойности. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, targetDistanceCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на разстоянието в ъглови секунди между решеното заснето изображение и местоположението на целта. Трябва да е разрешено в настройките на инструмента за планиране.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, targetDistanceOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на разстоянието между заснетото изображение с плоча и целевата позиция в дъгови секунди. Трябва да се активира в настройките на инструмента за планиране. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusPositionCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the autofocus solution position.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на позицията на решението за автофокусиране.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusPositionCB)
en: focus
bg: фокус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusPositionOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the autofocus solution position. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на позицията на решението за автофокусиране. Щракнете тук, за да видите стойностите на тази ос на лявата ос. Щракнете два пъти, за да актуализирате оста.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, detailsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
bg: Подробности

[ctx: @title:window]
en: Y-Axis Tool
bg: Инструмент за Y ос

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statLabel)
en: Stat Name
bg: Стат име

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statShortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
bg: Текстов етикет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, upperLimitLabel)
en: Upper Limit
bg: Горен предел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowerLimitLabel)
en: Lower Limit
bg: Долна граница

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLimitsCB)
en: Automatic Limits
bg: Автоматично ограничаване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leftAxisCB)
en: Use for Left Axis
bg: Използване за лява ос

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Color
bg: Цвят

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorB)
en: Change
bg: Промяна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultB)
en: Use Default Limits
bg: Използване на границите по подразбиране

en: Are you sure you want to quit?
bg: Наистина ли искате да излезете?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
bg: Филтър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
bg: Отместване

en: Lock Filter
bg: Фиксиране на филтъра

en: # Focus Runs
bg: Брой фокусирания

en: Filter. * indicates reference filter. Double click to change
bg: Филтър. * означава референтен филтър. Кликнете два пъти, за да промените

en: # Focus Runs. Set per filter. 0 to ignore
bg: Брой фокусирания. Зададен за всеки филтър. 0 за игнориране

en: AF Run %1
bg: Изпълнение на АФ %1

en: AF Run %1. Calculated automatically but can be edited. Set to 0 to exclude from average.
bg: Стартирано автофокусиране %1. Изчислява се автоматично, но може да се редактира. Задайте 0, за да го изключите от средната стойност.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combinAlgorithmCombo)
en: Average
bg: Средно

en: AF Average (mean).
bg: Средна стойност на автом. фокус (средна стойност).

en: New Offset
bg: Ново отместване

en: New Offset. Calculated relative to Filter with *. Can be edited.
bg: Ново отместване. Изчислява се спрямо отбелязания с * филтър. Може да се променя.

en: Save. Check to save the New Offset for the associated Filter.
bg: Запазване. Поставете отметка, за да запазите новото отместване за свързания филтър.

en: Are you sure you want to stop Build Filter Offsets?
bg: Сигурни ли сте, че искате да спрете отместванията на филтъра за изграждане?

en: Stop Build Filter Offsets
bg: Спиране на отместванията на филтъра за изграждане

en: An unexpected problem occurred.
    Stop Build Filter Offsets, or Cancel to retry?
bg: Възникна неочакван проблем.
    Спиране на отместванията на филтъра за изграждане или Отказ за повторен опит?

en: Build Filter Offsets Unexpected Problem
bg: Възникна неочакван проблем с филтърното компенсиране

en: Processing complete.
bg: Обработката е завършена.

en: Problem changing filter to %1...
bg: Проблем със смяната на филтъра към %1...

en: Running Autofocus on %1 (%2/%3)...
bg: Автофокусът се изпълнява на %1 (%2/%3)...

en: (%1 ticks)
bg: (%1 деления)

en: (ΔAlt=%1)
bg: (ΔВис=%1)

[ctx: Graphics tooltip; colume 1 is a header, column 2 is focus position, column 3 is temperature in °C, colunm 4 is altitude in °AltRow 1 is the headers, row 2 is the measured position, row 3 are the adaptations for temperature and altitude, row 4 is adapted position]
en: <head><style>  th, td, caption {white-space: nowrap; padding-left: 5px; padding-right: 5px;}  th { text-align: left;}  td { text-align: right;}  caption { text-align: center; vertical-align: top; font-weight: bold; margin: 0px; padding-bottom: 5px;}</head></style><body><table><caption align=top>Adapt Focus Explainer</caption><tr><th></th><th>Position</th><th>Temperature (°C)</th><th>Altitude (°Alt)</th></tr><tr><th>Measured Pos</th><td>%1</td><td>%2 %3</td><td>%4 %5</td></tr><tr><th>Adaptations</th><td>%6</td><td>%7</td><td>%8</td></tr><tr><th>Adapted Pos</th><td>%9</td></tr></table></body>
bg: <head><style>  th, td, caption {white-space: nowrap; padding-left: 5px; padding-right: 5px;}  th { text-align: left;}  td { text-align: right;}  caption { text-align: center; vertical-align: top; font-weight: bold; margin: 0px; padding-bottom: 5px;}</head></style><body><table><caption align=top>Пояснение за адаптиране на фокуса</caption><tr><th></th><th>Позиция</th><th>Температура (°C)</th><th>Височина (°Alt)</th></tr><tr><th>Измерена позиция</th><td>%1</td><td>%2 %3</td><td>%4 %5</td></tr><tr><th>Адаптации</th><td>%6</td><td>%7</td><td>%8</td></tr><tr><th>Адаптирана позиция</th><td>%9</td></tr></table></body>

en: Aborting Autofocus...
bg: Прекратяване на автоматичното фокусиране...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, buildOffsetsDialog)
en: Build Filter Offsets
bg: Изграждане на отмествания на филтъра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, buildOffsetsAdaptFocus)
en: <html><head/><body><p>Check to apply Adaptive focus to Autofocus runs.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да приложите адаптивен фокус към процесите за автофокусиране.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, buildOffsetsAdaptFocus)
en: Adapt Focus
bg: Адаптиране на фокуса

en: Failed to load %1: %2
bg: Неуспешно зареждане на %1: %2

en: Using available dark frame with %1 seconds exposure. Please take a dark frame with %1 seconds exposure for more accurate results.
bg: Използва се наличен тъмен кадър с експозиция %1 секунди. Моля, направете тъмен кадър с експозиция %1 секунди за по-точни резултати.

en: Dark frame %s is expired. Please create new master dark.
bg: Срокът на действие на тъмния кадър %s е изтекъл. Моля, създайте нов основен тъмен кадър.

en: Removing bad dark frame file %1
bg: Премахване на лош файл с тъмен кадър %1

en: Failed to load defect map %1
bg: Неуспешно зареждане на картата на дефекта %1

en: Failed to load defect map file %1
bg: Неуспешно зареждане на дефектен файл с карта %1

en: Failed to load dark frame file %1
bg: Неуспешно зареждане на файл с тъмен кадър %1

en: Failed to process dark data.
bg: Неуспешна обработка на тъмни данни.

en: Failed to load dark data.
bg: Неуспешно зареждане на тъмни данни.

en: Received %1/%2 images.
bg: Получени %1/%2 изображения.

en: Are you sure you want to delete all dark frames images and data?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете всички изображения и данни с тъмни кадри?

en: In progress...
bg: Изпълнява се...

en: Failed to save master frame: %1
bg: Неуспешно запазване на главния кадър: %1

en: Master Dark saved to %1
bg: Основният тъмен кадър е запазен в %1

en: Capture completed.
bg: Заснемането е завършено.

en: Defect map saved to %1
bg: Картата на дефектите е запазена в %1

en: Failed to save defect map to %1
bg: Неуспешно запазване на картата на дефектите в %1

en: Optical train doesn't exist for id %1
bg: Не съществуват оптична система за id %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DarkLibrary)
en: Dark Library
bg: Библиотека с тъмни кадри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Prefer:
bg: Предпочитане:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDarksRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of dark frame subtraction.
bg: За избрания фотоапарат премахнете шума чрез изваждане на тъмен кадър.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDarksRadio) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, darkTab)
en: Darks
bg: Тъмни

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of defect map filtering.
bg: За избраната камера премахнете шума чрез филтриране на картата на дефектите.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: Defects
bg: Дефекти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel)
en: Binning:
bg: Биниране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Exp. range:
bg: Диапазон експ.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
bg: Стъпка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureLabel)
en: T. range:
bg: Темп. диапазон:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, totalTime)
en: Total estimated time until all dark frames are captured and processed.
bg: Общо очаквано време до заснемането и обработката на всички тъмни кадри.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
bg: Брой:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Algorithm:
bg: Алгоритъм:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, exposureStepSin)
en: Step size in seconds
bg: Размер на стъпката в секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Total time:
bg: Общо време:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minExposureSpin)
en: Minimum exposure time in seconds.
bg: Минимално време на експозиция в секунди.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, countSpin)
en: Captures per configuration. This number of images would be averaged to produce the master dark frame.
bg: Заснемания на конфигурация. Този брой изображения се осреднява, за да се получи основният тъмен кадър.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
bg: До:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxExposureSpin)
en: Maximum exposure time in seconds.
bg: Максимално време на експозиция в секунди.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Total images:
bg: Общо изображения:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, defectMapsTab)
en: Defect Maps
bg: Карти на дефектите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, masterDarkLabel)
en: Master Dark:
bg: Основен тъмен кадър:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useTimeUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
bg: Време:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
bg: Експониране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Temperature:
bg: Температура:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
bg: Средно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLabel_2)
en: Median:
bg: Медиана:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Std. deviation:
bg: Стандартно отклонение:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Bad Pixels
bg: Повредени пиксели

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Hot pixels:
bg: Горещи пиксели:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, coldPixelsCount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, hotPixelsCount)
en: Detected pixels after aggressiveness filter
bg: Открити пиксели след филтър за агресивност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Cold pixels:
bg: Студени пиксели:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled)
en: Enable cold pixel detection in the master dark frame.
bg: Активиране на откриването на студени пиксели в главния тъмен кадър.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessHotSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more hot pixels. Click Generate Map to execute.
bg: Ниво на агресивност. Увеличете стойността, за да включите повече горещи пиксели. Щракнете върху Генериране на карта, за да се изпълни.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enable detection of hot pixels in the master dark frame.
bg: Разрешаване на откриването на горещи пиксели в главния тъмен кадър.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessColdSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more cold pixels.  Click Generate Map to execute.
bg: Ниво на агресивност. Увеличете стойността, за да включите повече студени пиксели.  Щракнете върху Генериране на карта, за да се изпълни.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetMapParametersB)
en: Reset aggressiveness sliders to default values.
bg: Възстановяване на стойностите по подразбиране на плъзгачите за агресивност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetMapParametersB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetFrameB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Reset
bg: Възстановяване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Detect hot and cold pixels within the aggressiveness threshold.
bg: Откриване на горещи и студени пиксели в рамките на прага на агресивност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Generate Map
bg: Изграждане на карта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveMapB)
en: Save defect map to disk once the map results are satisfactory.
bg: Запишете картата на дефектите на диска, след като резултатите от картата са задоволителни.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mastersTab)
en: Masters
bg: Главни

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Remove one row from the database and delete the associated dark frame from disk
bg: Премахване на един ред от базата данни и изтриване на свързания с него тъмен кадър от диска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Clear Row
bg: Изчистване на реда

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: label, entry (MaxDarkTemperatureDiff), group (DarkLibrary)
en: Maximum acceptable difference between current and recorded dark frame temperature set point. When the difference exceeds this value, a new dark frame shall be captured for this set point.
bg: Максимално допустима разлика между текущата и записаната зададена температура на тъмната рамка. Когато разликата надвиши тази стойност, за тази зададена точка се заснема нов тъмен кадър.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: T. threshold:
bg: Темп. праг:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Remove all dark frames data and files
bg: Премахване на всички данни и файлове с тъмни кадри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Clear All
bg: Изчистване на всичко

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (DarkLibraryDuration), group (DarkLibrary)
en: Reuse dark frames from the dark library for this many days. If exceeded, a new dark frame shall be captured and stored for future use.
bg: Използвайте повторно тъмни кадри от библиотеката за тъмни кадри за толкова дни. Ако се надхвърли, се заснема нов тъмен кадър и се съхранява за бъдеща употреба.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dark validity:
bg: Тъмна валидност:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Open folder where dark frames are stored
bg: Отворете папката, в която се съхраняват тъмните кадри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Darks Folder
bg: Папка за тъмни кадри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearExpiredB)
en: Clear Expired
bg: Изчистване на остарелите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, darkTableView)
en: Double click to load dark frame
bg: Кликнете два пъти, за да заредите тъмен кадър

en: No suitable dark frames or defect maps found. Please run the Dark Library wizard in Capture module.
bg: Не са намерени подходящи тъмни кадри или карти на дефектите. Моля, стартирайте помощника за тъмна библиотека в модула Заснемане.

en: Filter exposure time during focus
bg: Време на експозиция на филтъра по време на фокусиране

en: Exposure
bg: Експозиция

en: Relative offset in steps
bg: Относително изместване в стъпки

en: Start Auto Focus when filter is activated
bg: Стартирайте автоматичния фокус, когато филтърът е активиран

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Auto Focus
bg: Автоматично фокусиране

en: Lock specific filter when running Auto Focus
bg: Заключване на определен филтър при стартиране на автоматичен фокус

en: Last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
bg: Последно решение за АФ. Актуализира се автоматично от процеса на автофокус.

en: Last AF Solution
bg: Последно решение за автофокус

en: The temperature of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
bg: Температурата на последното АФ решение. Актуализира се автоматично от процеса на автоматично фокусиране.

en: Last AF Temp (°C)
bg: Последна температура на АФ (°C)

en: The altitude of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
bg: Височината на последното решение на АФ. Актуализира се автоматично от процеса на автофокус.

en: Last AF Alt (°Alt)
bg: Последна АФ Alt (°Alt)

en: The datetime of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
bg: Дата и час на последното решение на АФ. Актуализира се автоматично от процеса на автофокус.

en: Last AF Datetime
bg: Последна дата и час  за автофокус

en: The number of ticks per °C increase in temperature. +ve for outward focuser movement
bg: Броят на деленията за всеки °C увеличение на температурата. +ve за движение на фокусера навън

en: Ticks / °C
bg: Деления / °C

en: The number of ticks per degree increase in altitude. +ve for outward focuser movement
bg: Броят на деленията за всеки градус увеличение на височина. +ve за движение на фокусера навън

en: Ticks / °Alt
bg: Деления / °Alt

en: Mid-point wavelength of filter in nm
bg: Средна дължина на вълната на филтъра в nm

en: Wavelength
bg: Дължина на вълната

en: Set filter to %1. Is filter set?
bg: Задайте филтър на %1. Зададен ли е филтърът?

en: Confirm Filter
bg: Потвърждение на филтъра

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FilterSettings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings
bg: Настройки на филтъра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging)
en: Filter Wheel
bg: Филтърно колело

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Set <span style=" font-style:italic;">relative</span> filter offsets in steps either directly in the table or use the Build Offsets tool.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте <span style=" font-style:italic;">релативни</span> отмествания на филтъра в стъпки директно в таблицата или чрез инструмента  Задаване на отмествания.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buildOffsetsButton)
en: Build Offsets
bg: Задаване на отмествания

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: <html><head/><body><p>If using a filter wheel and an absolute position focuser, then always remember the focus position of the autofocus process for light frames in each filter. Before a flat frame is captured, the focuser is moved to the same focus point as light frames.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако се използва филтърно колело и фокусер с абсолютна позиция, винаги да се запомня позицията на фокуса на процеса на автоматично фокусиране за светлите кадри във всеки филтър. Преди да бъде заснет плосък кадър, фокусерът се премества в същата точка на фокусиране като светлите кадри.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: Capture flats at the same focus as lights
bg: Заснемане на плоски кадри със същия фокус като светлите кадри

en: Paused
bg: На пауза

en: Completed
bg: Завършено

en: Preparing...
bg: Подготвяне...

en: Waiting...
bg: Изчакване...

en: Dithering requested...
bg: Заявен е дитъринг...

en: Focusing...
bg: Фокусиране...

en: Filter change...
bg: Смяна на филтъра...

en: Aligning...
bg: Подравняване......

en: Calibrating...
bg: Калибриране...

en: Meridian flip...
bg: Обръщане на меридиана...

en: Pause planned...
bg: Планирана пауза...

en: Filter selected.
bg: Избран филтър.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LedStatusWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeridianFlipStatusWidget)
en: Form
bg: Форма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusText)
en: <unknown>
bg: <неизвестно>

en: Clear all logs (%1)
bg: Изчистване на всички регистри (%1)

en: Are you sure you want to delete all logs?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете всички регистрационни файлове?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearLogsB)
en: Clear all logs
bg: Изчистване на всички журнални записи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Enable Logs to diagnose issues with Ekos and INDI. If your system is resource limited, e.g. Raspberry Pi with SD Card, then only enable the necessary logs to help in diagnosing specific problems and turn them off when no longer needed. Logs consume resources and may slow the system down.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Активирайте регистрационни файлове за диагностициране на проблеми с Ekos и INDI. Ако вашата система е с ограничен ресурс, напр. Raspberry Pi със SD карта, тогава активирайте само необходимите регистрационни файлове, за да помогнете при диагностицирането на конкретни проблеми, и ги изключете, когато вече не са необходими. Дневниците консумират ресурси и могат да забавят системата.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logs
bg: Журнали

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Log Ekos Scheduler module activity
bg: Регистриране на действия в модула за планиране на Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Scheduler
bg: Планиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox)
en: Weather
bg: Метеорологично време

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging)
en: Log Ekos Guide module activity
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за насочване на Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Have problem with Ekos? Turn on logging for Ekos modules that exhibit issues.
bg: Имате проблем с Ekos? Включете воденето на дневника на данни за модулите на Ekos, при които се наблюдават проблеми.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Enable regular debug output
bg: Активиране на стандартни диагностични съобщения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Reg&ular
bg: &Стандартно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
bg: Изход:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: Disable all logging output
bg: Изключване на всички регистрирания в дневник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: &Disable
bg: &Изключване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDILogging)
en: Log INDI devices activity
bg: Регистриране на активността на INDI устройствата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FITSLogging)
en: Log FITS processing activity
bg: Регистриране на дейностите по обработка на FITS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: Log output to log file
bg: Пренасочване на изходните данни на дневника в  журнален файл файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAuxiliaryLogging)
en: Auxiliary
bg: Допълнителни

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Log debug messages to default output device used by the platform (e.g. Standard Error)
bg: Вписване на съобщения за отстраняване на грешки в изходното устройство по подразбиране, използвано от платформата (напр. Standard Error)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Defaul&t
bg: По подра&збиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDomeLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, domeBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: Dome
bg: Купол

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verbosity:
bg: Ниво на подробност:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging)
en: Log Ekos Capture module activity
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за заснемане на Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging)
en: Log Ekos Alignment module activity
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за подравняване на Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AlignmentGroupBox)
en: Alignment
bg: Подравняване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging)
en: <html><head/><body><p>Log Ekos Observatory module activity</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Протоколирайте дейността на модула за наблюдение на Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Observatory)
en: Observatory
bg: Обсерватория

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output level
bg: Активиране на подробен изход за анализ и отстраняване на грешки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: &Verbose
bg: &Подробно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDetectorLogging)
en: Detector
bg: Детектор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging)
en: Adaptive Optics
bg: Адаптивна оптика

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging)
en: Log Ekos Focus module activity
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за фокусиране на Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focuserGroup)
en: Focuser
bg: Фокусер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIRotatorLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Rotator
bg: Ротатор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Have problems with INDI drivers? Turn on logging for drivers that exhibit issues.
bg: Имате проблеми с драйверите на INDI? Включете воденето на дневник на драйверите, които показват проблеми.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Drivers:
bg: Драйвери:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging)
en: Log Ekos Mount module activity
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за монтиране на Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
bg: Показване на съобщения от INDI в лентата за състояние

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
bg: Показване на входящи INDI съобщения за състояние в лентата на състоянието на KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
bg: Показване на &съобщения от INDI в лентата за състояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Open Logs Directory...
bg: Отваряне на директорията с дневници...

en: New Train
bg: Нова система

en: Primary
bg: Основни

en: Secondary
bg: Второ

en: Tertiary
bg: Третични

en: Missing device detected (%1). Please reconfigure the optical trains before proceeding any further.
bg: Открито е липсващо устройство (%1). Моля, конфигурирайте отново оптичните компоненти, преди да продължите.

en: Missing devices detected (%1). Please reconfigure the optical trains before proceeding any further.
bg: Открити са липсващи устройства (%1). Моля, конфигурирайте отново оптичните компоненти, преди да продължите.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpticalTrain)
en: Optical Trains
bg: Оптични системи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addB)
en: <html><head/><body><p>Create a new optical train.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Създайте нова оптична система</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeB)
en: <html><head/><body><p>Delete selected optical train.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изтриване на избраната оптична система.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, trainNamesList)
en: Optical train name (double click to change the name)
bg: Име на оптична система (кликнете два пъти, за да промените името)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trainConfigBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, opticalTrainCombo)
en: Optical Train
bg: Оптична система

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, scopeLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the scope or lens used in the optical train. This is a required selection in all trains.</p><p>To add, edit, or delete optical elements, tap the <span style=" font-weight:600;">Telescope &amp; Lens</span> button.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете телескопа или обектива, използвани в оптичната система. Това е задължителен избор за всички установки.</p><p>За да добавите, редактирате или изтриете оптични , натиснете бутона <span style=" font-weight:600;">Телескоп &amp; Обектив</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeLabel)
en: <html><head/><body><p>Scope/Lens: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Телескоп/Лещи: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mountLabel)
en: Select which mount to use. Typically, all optical trains in the same profile use the same mount.
bg: Изберете коя монтировка да използвате. Обикновено всички оптични компоненти в един и същи профил използват една и съща монтировка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the imaging camera for this optical train.  This is a required selection in all trains.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете камерата за изображения за тази оптична система. Това е задължителен избор за всички установки.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraLabel)
en: <html><head/><body><p>Camera: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Камера: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dustCapLlabel)
en: Select a mechanized dust cap if any (e.g. FlipFlat).
bg: Изберете механизирана противопрахова капачка, ако има такава (напр. FlipFlat).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dustCapLlabel)
en: Dust cap:
bg: Капачка против прах:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, reducerLabel)
en: <html><head/><body><p>Select if any reducer or barlow is used in the train.</p><p><span style=" font-weight:600;">Reducer:</span> If the value is less than 1.0x, this element is considered as a reducer (focal length is decreased by this factor).</p><p><span style=" font-weight:600;">Barlow</span>: If the value is over 1.0x, then it is considered a barlow element (focal length is increased by this factor).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете дали в оптичната система се използва редуктор или барлоу.</p><p><span style=" font-weight:600;">Редуктор:</span> Ако стойността е по-малка от 1,0x, този елемент се счита за редуктор (фокусното разстояние се намалява с този коефициент).</p><p><span style=" font-weight:600;">Barlow</span>: Ако стойността е над 1,0x, той се счита за барлоу елемент (фокусното разстояние се увеличава с този коефициент).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reducerLabel)
en: Reducer/Barlow:
bg: Редуктор/Барлоу:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lightBoxLabel)
en: Select a flat field lightbox if any (e.g. FlipFlat).
bg: Изберете плоска светлинна кутия, ако има такава (напр. FlipFlat).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lightBoxLabel)
en: Light box:
bg: Светлинна кутия:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: <html><head/><body><p>Select a filter wheel.</p><p>This could be a dedicated filter wheel or part of a camera driver.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете филтърно колело.</p><p>Това може да е специално филтърно колело или част от драйвер на камерата.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter wheel:
bg: Филтърно колело:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guiderLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the device that receives the guiding correction pulses. This can be one of the following devices:</p><p><span style=" font-weight:600;">Mount</span>: If the Mount can receive guiding correction pulses, then it is best to select it so that the pulses are directly sent to the mount. This is the recommended option.</p><p><span style=" font-weight:600;">ST4</span>: If using an ST4 cable between the guide camera and mount, then you should select the Guide Camera as the Guider.</p><p><span style=" font-weight:600;">Dedicated Guider</span>: If using a dedicated guider interface device (like Shoestring GPUSB) then select it as the Guider.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Избиране на устройството, което получава импулсите за корекция на насочването. Това може да бъде едно от следните устройства:</p><p><span style=" font-weight:600;">Монтировка</span>: Ако монтировката може да получава импулси за корекция на насочването, най-добре е да я изберете така, че импулсите да се изпращат директно към монтировката. Това е препоръчителната опция.</p><p><span style=" font-weight:600;">ST4</span>: Ако използвате кабел ST4 между водещата камера и монтировката, тогава трябва да изберете водещата камера като гидиращо устройство.</p><p><span style=" font-weight:600;">Специална система за насочване</span>: Ако използвате специално устройство за интерфейс за гидиране (като Shoestring GPUSB), изберете него.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guiderLabel)
en: Guide via:
bg: Гидиране през:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusLabel)
en: Select a mechanized focuser if any.
bg: Изберете механизирано фокусиращо устройство, ако има такова.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusLabel)
en: Focuser:
bg: Фокусер:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Select a mechanized rotator if any.
bg: Изберете механизиран ротатор, ако има такъв.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Rotator:
bg: Ротатор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, opticalElementsB)
en: Telescopes && Lenses
bg: Телескопи и обективи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset train
bg: Нулиране на оптичната система

en: Serial
bg: Серийно

en: Select <b>Serial</b> if your device is connected via Serial to USB adapter.
bg: Изберете <b>Сериен</b>, ако вашето устройство е свързано чрез сериен към USB адаптер.

en: Network
bg: Мрежа

en: Select <b>Network</b> if your device is connected via Ethernet or WiFi.
bg: Изберете <b>Мрежа</b>, ако устройството ви е свързано чрез Ethernet или WiFi.

en: Select Serial port
bg: Избор на сериен порт

en: Select Baud rate
bg: Избор на скорост на предаване

en: Host name or IP address.
bg: Име на хост или IP адрес.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
bg: Порт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
bg: Свързване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
bg: Прекъсване

en: Connect All
bg: Свързване на всички

[ctx: @title:window]
en: Port Selector
bg: Избор на порт

en: To assign a permanent designation to the device, you need to unplug the device from stellarmate then replug it after 1 second. Click on the <b>Start Scan</b> to begin this procedure.
bg: За да зададете постоянно обозначение на устройството, трябва да изключите устройството от stellarmate и да го включите отново след 1 секунда. Кликнете върху <b>Сканиране</b>, за да започнете тази процедура.

en: Start Scan
bg: Сканиране

en: Home
bg: Домашна

en: Skip Device
bg: Пропускане на устройство

en: Physical Port Mapping
bg: Маркиране на физически портове

en: Assign the permanent name based on which physical port the device is plugged to in StellarMate. This is useful to distinguish between two identical USB adapters. The device must <b>always</b> be plugged into the same port for this to work.
bg: Присвоявайте постоянното име въз основа на това към кой физически порт е включено устройството в StellarMate. Това е полезно за разграничаване на два идентични USB адаптера. Устройството трябва <b>винаги</b> да е включено към същия порт, за да работи това.

en: Standby, Scanning...
bg: В режим на готовност, сканиране...

en: Link
bg: Връзка

en: Serial #
bg: Сериен #

en: Hardware Port?
bg: Хардуерен порт?

en: Start Scanning
bg: Започване на  сканирането

en: Failed to scan devices.
bg: Неуспешно сканиране на устройства.

en: Failed to detect any devices. Please make sure device is powered and connected to StellarMate via USB.
bg: Не успя да открие никакви устройства. Моля, уверете се, че устройството е включено и свързано към StellarMate чрез USB.

en: Duplicate devices detected. You must remove one mapping or enable hardware slot mapping.
bg: Открити са дублиращи се устройства. Трябва да премахнете едното картографиране или да разрешите картографирането на хардуерни слотове.

en: Mapping is successful.
bg: Картографирането е успешно.

en: Failed to add a new rule.
bg: Неуспешно добавяне на ново правило.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SerialPortAssistant)
en: Serial Port Assistant
bg: Асистент за сериен порт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Welcome to StellarMate <span style=" font-weight:600;">Serial Port Assistant</span> tool.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Добре дошли в инструмента <span style=" font-weight:600;">Помощник за сериен порт</span> на StellarMate.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>This tool shall assign <span style=" font-style:italic;">permanent</span> names to your <span style=" font-weight:600;">Serial to USB</span> devices so that they are easier to connect to in the future.</p><p><br/></p><p>Click <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Този инструмент задава <span style=" font-style:italic;">постоянно</span> име на вашите <span style=" font-weight:600;">Сериен към USB</span> устройства, така че да се улесни свързването им в бъдеще.</p><p><br/></p><p>Щракнете върху <span style=" font-weight:600;">Напред</span>, за да продължите.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Existing Mapping
bg: Съществуващо картографиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRuleB)
en: Remove rule
bg: Премахване на правило

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayOnStartupC)
en: Display on detecting unmapped ports
bg: Показване при откриването на немаркирани портове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
bg: На&пред

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: All devices are successfully mapped.
bg: Всички устройства са картографирани успешно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: You can now connect to your equipment.
bg: Вече можете да се свържете с оборудването си.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
bg: Затваряне

en: Profile for the source extraction of all the stars in an image.
bg: Профил за извличане на източника на всички звезди в дадено изображение.

en: Profile optimized for source extraction of smaller stars.
bg: Профил, оптимизиран за извличане на източници от по-малки звезди.

en: Profile optimized for source extraction of medium sized stars.
bg: Профил, оптимизиран за извличане на източници от средни по големина звезди.

en: Profile optimized for source extraction of larger stars.
bg: Профил, оптимизиран за извличане на източници от по-големи звезди.

en: Default focus star-extraction.
bg: Фокус по подразбиране за извличане на звезди.

en: Profile optimized for source extraction of stars including Donuts.
bg: Профил, оптимизиран за извличане на източници от звезди, включително Понички.

en: Default guider star-extraction.
bg: Стандартно средство за извличане на звездни данни за насочване.

en: Default profile. Generic and not optimized for any specific purpose.
bg: Профил по подразбиране. Общ и не е оптимизиран за конкретна цел.

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images in a single CPU Thread
bg: Профил, предназначен за решаване на изображения с телескопичен размер с една процесорна нишка

en: Profile intended for Plate Solving camera lens sized images
bg: Профил, предназначен за разрешаване на изображения с размер на обектива на камерата

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images
bg: Профил за разпознаване на позиция от изображения

en: Default. Set for typical HFR estimation.
bg: По подразбиране. Зададено за типична оценка на HFR.

en: Set for typical HFR estimation on big stars.
bg: Зададено за типична HFR оценка на големи звезди.

en: Set for HFR estimation on most stars.
bg: Зададено за оценка на HFR за повечето звезди.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Options Profiles
bg: Опции на профили

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Selects the profile group that the editor is working with
bg: Избира групата профили, с която работи редакторът.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Alignment Profiles
bg: Профили за подравняване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Focus SEP Profiles
bg: SEP профили на фокуса

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Guide SEP Profiles
bg: SEP профили на гидирането

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: HFR SEP Profiles
bg: Профил на HFR SEP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reloadProfiles)
en: Reloads the options profiles from the saved file
bg: Презареждане на профилите на опциите от запазения файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadBackups)
en: Loads an alternate or backup file of profiles you saved somewhere else on your computer into and replaces all profiles in this group
bg: Зарежда алтернативен или резервен файл с профили, които сте запазили някъде другаде на компютъра и заменя всички профили в тази група

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveBackups)
en: Saves your current set of profiles in this group somewhere else on your computer
bg: Записва текущия набор от профили в тази група някъде другаде на компютъра ви

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadDefaults)
en: Loads the default set of profiles, clearing any modifications or custom profiles.
bg: Зарежда набора от профили по подразбиране, като изчиства всички модификации или потребителски профили.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfile)
en: This lets you select which options profile you want to load and edit.
bg: Това ви позволява да изберете кой профил на опции искате да заредите и редактирате.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addOptionProfile)
en: This allows you to add a new Options Profile and give it a name
bg: Това ви позволява да добавите нов профил с опции и да му дадете име

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeOptionProfile)
en: This allows you to remove the currently selected options profile
bg: Това ви позволява да премахнете избрания в момента профил с опции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveProfile)
en: Saves this single profile to a separate file on your computer so that you can back it up or sent it to someone else.
bg: Записва този единствен профил в отделен файл на компютъра ви, за да можете да го архивирате или да го изпратите на някой друг.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openProfile)
en: Opens a profile from a file on your computer and loads it into this profile group
bg: Отваря профил от файл на компютъра и го зарежда в тази група профили

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyProfile)
en: Copies the current options profile so that you can either make a duplicate in this profile group or copy it into another profile group
bg: Копира текущия профил на опциите, за да можете да направите дубликат в тази група профили или да го копирате в друга група профили

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Description of the selected profile
bg: Описание на избрания профил

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sextractorOptions)
en: Sextractor Parameters
bg: Параметри на Sextractor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_min)
en: The minimum radius for stars for flux calculations.
bg: Минималният радиус на звездите за изчисляване на осветеността.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, fwhm)
en: A variable to store the fwhm in pixels used to generate the convolution filter for star detection.
bg: Променлива за съхраняване на fwhm в пиксели, използван за генериране на конволюционния филтър за откриване на звезди.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, magzero)
en: This is the 'zero' magnitude used for setting the magnitude scale for the stars in the image during sextraction.
bg: Това е "нулевата" звездна величина, използвана за определяне на скалата на звездите в изображението по време на секстракцията.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_contrast)
en: The percentage of flux a separate peak must have to be considered a separate object.
bg: Процентът на осветеност, който трябва да има отделен пик, за да се счита за отделен обект.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Min Cont.
bg: Мин конт.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: This sets the Kron Factor for use with the kron radius for flux calculations.
bg: С тази опция се задава коефициентът на Крон за използване с радиуса на Крон при изчисляване на осветеността.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Kron Factor
bg: Коефициент на Kron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Conv FWHM
bg: Конв FWHM

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, convFilter)
en: The type of Convolution Filter that SEP will apply to the image prior to star extraction.  These filters are comparable to the included filters in a SExtractor installation, but here you have the flexibility to change the FWHM.  The Default filter is the fastest filter, but does NOT change with the FWHM setting, and so is best for small stars.  The Gaussian Filter is best for faint object detection.  The Mexican Hat filter is good in crowded star fields or in the vicinity of nebulae.  The Top Hat filter is good for extended, low brightness objects.  Note: The "Custom" filter selection is meant for testing purposes and should only be used by developers
bg: Видът на филтъра за конволюция, който SEP ще приложи към изображението преди извличането на звездите.  Тези филтри са сравними с включените филтри в инсталацията на SExtractor, но тук имате възможност да промените FWHM.  Филтърът по подразбиране е най-бързият филтър, но НЕ се променя с настройката на FWHM и затова е най-добър за малки звезди.  Гаусовият филтър е най-добър за откриване на слаби обекти.  Филтърът "Мексиканска шапка" е добър за претъпкани звездни полета или в близост до мъглявини.  Филтърът Top Hat е добър за разширени обекти с ниска яркост.  Забележка: Изборът на филтър "Потребителски" е предназначен за тестови цели и трябва да се използва само от разработчици

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
bg: Потребителски

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarPSF) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Gaussian
bg: Гаусово

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Mexican Hat
bg: Мексиканска шапка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Top Hat
bg: Горна шапка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_thresh)
en: The number of thresholds the intensity range is divided up into.
bg: Броят на праговете, на които е разделен диапазонът на интензивност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_38)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Extraction Params</a>
bg: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Параметри на извличането</a>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, apertureShape)
en: Whether to use the SEP_SUM_ELLIPSE method or the SEP_SUM_CIRCLE method or automatically choose.  NOTE: Circle is usually better at the moment
bg: Дали да се използва методът SEP_SUM_ELLIPSE или методът SEP_SUM_CIRCLE, или да се избере автоматично.  ЗАБЕЛЕЖКА: Обикновено методът Circle е по-добър в момента

[ctx: Aperture Shape]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Auto
bg: Автоматично

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Ellipse
bg: Елипса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Deblending Params</a>
bg: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Параметри на деблендинг</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Thresh
bg: Праг

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Photometry Params</a>
bg: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Параметри на фотометрията</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Conv Filter
bg: Конволюционен филтър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Shape
bg: Форма

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Attempts to 'clean' the image to remove artifacts caused by bright objects
bg: Опити за "изчистване" на изображението с цел премахване на артефакти, причинени от ярки обекти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Clean?
bg: Изчистване?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, clean_param)
en:  The cleaning parameter
bg:  Параметърът за почистване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Sub Pix
bg: Субпиксел

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, subpix)
en: The subpixel sampling factor for star extraction
bg: Коефициентът на дискретизация на подпиксела за извличане на звезди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Min Area
bg: Мин. област

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minarea)
en: This is the minimum area in pixels for a star detection, smaller stars are ignored.
bg: Това е минималната площ в пиксели за откриване на звезди, като по-малките звезди се игнорират.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Thresh Offset
bg: Праг на отместване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshOffset)
en: Add this offset to the detection threshold
bg: Добавете това отместване към прага на откриване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Thresh Multiple
bg: Прагов коефициент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshMultiple)
en: Add the multiple times the rms background level to the detection threshold.
bg: Добавете към прага на откриване многократното средноквадратично фоново ниво.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, starFilterOptions)
en: Star Filtering Parameters (Make these settings 0 to disable them)
bg: Параметри на филтриране на звезди (Задайте тези настройки на 0, за да ги деактивирате)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxEllipse)
en: The maximum ratio between the semi-major and semi-minor axes for stars to include (a/b), this will allow you to exclude elliptical sources like galaxies or badly distorted stars.
bg: Максималното съотношение между полуголямата и полумалката ос на звездите, което трябва да се включи (a/b); това ще ви позволи да изключите елиптични източници като галактики или силно изкривени звезди.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, brightestPercent)
en: The percentage of brightest stars to remove from the list
bg: Процентът на най-ярките звезди за премахване от списъка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: Cut Dimmest
bg: Изрязване на най-слабите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dimmestPercent)
en: The percentage of dimmest stars to remove from the list
bg: Процентът на най-слабите звезди, които да се премахнат от списъка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, saturationLimit)
en: Remove all stars above a certain threshold percentage of saturation
bg: Премахване на всички звезди над определен праг на наситеност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_46)
en: Sat. Limit
bg: Ограничения на насищането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minSize)
en: The minimum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
bg: Минималният размер на звездите, които да се включат в окончателния списък, в пиксели на базата на полуголемите и полумалките оси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Max Ellipse
bg: Макс. елипса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_56)
en: Min Size
bg: Мин. размер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Max Size
bg: Макс. размер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxSize)
en: The maximum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
bg: Максималният размер на звездите, които да се включат в окончателния списък, в пиксели на базата на полуголемите и полумалките оси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Cut Brightest
bg: Изрязване на най ярките

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: Keep #
bg: Запазване #

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepNum)
en: The number of stars to keep in the list after star extraction. This parameter is based on magnitude and is most useful to speed up plate solving, such as in the Align Module.
bg: Броят на звездите, които да се запазят в списъка след извличане на звездите.  Този параметър се базира на магнитуда и е най-полезен за ускоряване на решаването с изображения, например в модула за подравняване.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialKeep)
en: The number of stars to keep in the list initially. This filter is based on the size of the stars.  It is primarily useful for speeding up star extraction with HFR such as in Focus, Guide, and HFR monitoring.
bg: Броят на звездите, които да се запазят първоначално в списъка.  Този филтър се основава на размера на звездите.  Той е полезен предимно за ускоряване на извличането на звезди с HFR, например при фокусиране, гидиране и HFR мониторинг.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, astrometryOptions)
en: Astrometry Parameters
bg: Астрометрични параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Maximum time
bg: Максимално време

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, downsample)
en: Factor to use for downsampling the image before SEP for plate solving.  Can speed it up.
bg: Коефициент, който се използва за намаляване на дискретизацията на изображението преди SEP за решаване на изображения.  Може да го ускори.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: DownSample
bg: Намаляване на дискретизацията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Algorithm for running multiple threads on possibly multiple cores to solve faster
bg: Алгоритъм за работа с няколко нишки на евентуално няколко ядра за по-бързо решаване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, LSDownscale) i18n: ectx: property (text
en: None
bg: Без

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiScales
bg: Мултимащаби

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
bg: Автоматично

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the maximum field width in degrees.
bg: Ако не е зададена оценка на мащаба, това е ограничението за максималната ширина на полето в градуси.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, radius)
en: Only search in indexes within 'radius' of the field center given by RA and DEC
bg: Търсене само в индекси в рамките на "радиус" от центъра на полето, зададен от RA и DEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, resort)
en: Whether to resort the stars based on magnitude. NOTE: This is REQUIRED to be true for the filters above
bg: Дали да се използват звездите по звездна величина. ЗАБЕЛЕЖКА: Това е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да бъде вярно за горните филтри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resort)
en: Resort
bg: Обръщане

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the minimum field width in degrees.
bg: Ако не е зададена оценка на мащаба, това е ограничението за минималната ширина на полето в градуси.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Min Degree Width
bg: Минимална широчина в градуси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Parallel Algorithm
bg: Паралелен алгоритъм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Max Degree Width
bg: Максимална широчина в градуси

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, solverTimeLimit)
en: Give up solving after the specified number of seconds of CPU time
bg: Откажете се от решаването след определения брой секунди процесорно време

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Automatically Downsamples the image based on the image size
bg: Автоматично намалява дискретизацията въз основа на размера на изображението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Auto DownSample
bg: Автоматично намаляване на дискретизацията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Check the indices in parallel by loading them simultaneously into memory? If the indices you are using take less than 2 GB of space, and you have at least as much physical memory as indices, you want this enabled.
bg: Проверявате индексите паралелно, като ги зареждате едновременно в паметта? Ако индексите, които използвате, заемат по-малко от 2 GB място и разполагате с поне толкова физическа памет, колкото индексите, искате да разрешите тази опция.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Load all Indexes in Memory
bg: Зареждане на всички индекси в паметта

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Calibration)
en: Calibration Options
bg: Опции за калибриране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: <html><head/><body><p>Select which actions to perform before a Bias/Dark/Flat frame is captured.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете кои действия да се извършат, преди да се заснеме биас, тъмен или плосък кадър.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Calibration Pre-Actions
bg: Предварителни действия за калибриране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, captureCalibrationWall)
en: Slew mount to the specified Azimuth/Altitude coordinates before taking flat field images
bg: Превъртане на монтировката в зададените координати на азимут/височина преди заснемане на изображения на плоско поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationWall)
en: Goto Wall
bg: Goto стена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationParkMount) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerParkMount)
en: Park Mount
bg: Паркиране на монтировката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationParkDome) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerParkDome)
en: Park Dome
bg: Паркиране на купол

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Flat Duration
bg: Продължителност на експозиция на полето

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, captureCalibrationDurationManual)
en: Use the frame exposure value
bg: Използване на стойността на експозицията на рамката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, captureCalibrationDurationManual) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: Manual
bg: Ръчно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, captureCalibrationUseADU) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureCalibrationADUValue)
en: Calculate optimal exposure time given the required ADU. If a controllable device is selected, calculate optimal brightness.
bg: Изчисляване на оптималното време на експозиция, като се има предвид необходимото ADU (analog to digital units). Ако е избрано управляемо устройство, изчислете оптималната яркост.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureCalibrationADUTolerance)
en: <html><head/><body><p>Accept ADU values that fall within this range around the desired ADU target. For example, if the ADU value was set to 10000 and the tolerance was set to 100, then frames with ADU values f 9900 and 10100 shall be accepted.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Приемане на стойности на ADU (аналогови към дигитални единици), които попадат в този диапазон около желаната цел на ADU. Например, ако стойността на ADU е зададена на 10000, а допустимото отклонение е зададено на 100, тогава се приемат кадри със стойности на ADU f 9900 и 10100.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZToleranceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusToleranceLabel)
en: Tolerance:
bg: Толеранс:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, captureCalibrationSkyFlats)
en: When shooting flats on sky that can change intensity. Will use simpler exposure calculation.
bg: Когато снимате плоски кадри на небето, това може да промени интензивността. Ще се използва по-просто изчисление на експозицията.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationSkyFlats)
en: Sky flats
bg: Небесни плоски кадри

en: Capture Sequence Editor: %1
bg: Редактор на последователности от заснемания: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, secLabel)
en: sec
bg: сек

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: frames
bg: кадри

en: Add job to sequence queue
bg: Добавяне на задание към опашката за последователност

en: Remove job from sequence queue
bg: Премахване на задание от опашката за последователност

en: Downloading...
bg: Изтегляне...

en: Filter set to %1.
bg: Филтърът е настроен на %1.

en: Warning: in-sequence focusing is selected but autofocus process was not started.
bg: Предупреждение: избрано е последователно фокусиране, но процесът на автоматично фокусиране не е стартиран.

en: Warning: temperature delta check is selected but autofocus process was not started.
bg: Предупреждение: избрана е проверка на температурната делта, но процесът на автофокус не е стартиран.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, restartCameraB)
en: Restart camera driver
bg: Рестартиране на драйвера на камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearConfigurationB)
en: Clear camera configuration
bg: Изчистване на конфигурацията на камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset CCD frame & size values to default values
bg: Възстановяване на стойностите на рамката и размера на CCD до стойности по подразбиране

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CaptureSettingsGroup)
en: Capture Settings
bg: Настройки на заснемане

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
bg: Хоризонтално и вертикално биниране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureFormatS)
en: Image capture format
bg: Формат за заснемане на изображение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Image transfer format
bg: Формат за прехвърляне на изображения

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Native
bg: Собствен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
bg: Формат:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterEditB)
en: Edit filter names
bg: Редактиране на имената на филтрите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
bg: Ш:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: Turn cooler on
bg: Включване на охладителя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
bg: Включено

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOffB)
en: Turn cooler off
bg: Изключване на охладителя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Off
bg: Изключено

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
bg: Хоризонтално биниране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
bg: Вертикално биниране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
bg: Кадър:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, coolerLabel)
en: Cooler:
bg: Охладител:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, currentGainLabel)
en: Current camera gain
bg: Текущо усилване на камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN)
en: Target camera gain
bg: Целево усилване на камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Camera Offset
bg: Отместване на камерата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
bg: Отместване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, currentOffsetLabel)
en: Current camera offset
bg: Текущо отместване на камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureOffsetN)
en: Target camera offset
bg: Целево отместване на камерата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, darksLibraryLabel)
en: Dark Lib.
bg: Библиотека с тъмни кадри.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RotatorDialog)
en: Rotator Control
bg: Контрол на ротатора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureCalculationLabel)
en: Exp. Calc.
bg: Експ. Калк.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, darkLibraryB)
en: Create and manage Dark Library
bg: Създаване и управление на тъмна библиотека

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exposureCalcB)
en: <html><head/><body><p>Exposure calculator</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Калкулатор на експозиция</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calibrationB)
en: Dark & Flat frames automatic calibration options
bg: Опции за автоматично калибриране на тъмни и плоски кадри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calibrationLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CalibrationGroupBox)
en: Calibration
bg: Калибриране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateDarkFlatsB)
en: <html><head/><body><p>Generate Dark Flats after adding Flat frames to the sequence queue.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Генериране на тъмни плоски кадри след добавяне на плоските кадри към опашката с последователности.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, darksFlatsLabel)
en: Dark Flats
bg: Тъмни плоски

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customValuesB)
en: Manage INDI sequence properties
bg: Управление на свойствата на последователността в INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customValuesLabel)
en: Custom Val.
bg: Потребителски стойности

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, limitsB)
en: Configure Guide & Focus limits
bg: Конфигуриране на граници за насочване и фокусиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
bg: Ограничаване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scriptManagerB)
en: Manage sequence scripts
bg: Управление на последователни скриптове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scriptsB)
en: Scripts
bg: Скриптове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureOUT)
en: Current CCD temperature
bg: Текуща температура на CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraTemperatureN)
en: Desired CCD temperature
bg: Желана CCD температура

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: <html><head/><body><p>Enforce temperature value before capturing an image</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Налагане на стойност на температурата преди заснемане на изображение</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
bg: Задаване на температурата на CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, temperatureRegulationB)
en: Temperature regulation
bg: Регулиране на температурата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds before capturing an image
bg: Време на изчакване преди заснемане  на изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
bg: Изчакване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, videoDurationSB)
en: <html><head/><body><p>Duration of the video sequence (in seconds or number of frames).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Брой повторения, с които трябва да се повтори цялата последователност (в секунди или брой кадри.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, videoDurationUnitCB)
en: <html><head/><body><p>Units of the video duration (seconds or number of frames).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Единици за продължителност на видеото (секунди или бройкадри).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileSettingsGroup)
en: File Settings
bg: Файлови настройки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Locally
bg: Локално

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Remotely
bg: Отдалечен

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
bg: И двата

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, targetNameT) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetGroup)
en: Target
bg: Назначение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: <html><head/><body><p>Base local capture directory</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Базова локална директория за заснети кадри</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
bg: Директория:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFormatB)
en: Reset placeholder format to default
bg: Възстановяване на формата на заместителите по подразбиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: <html><head/><body><p>Target is the name of the targetted object.</p><p>It is available to be used in the filename Format via the %t or %type placeholder tag.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Целта е името на целевия обект.</p><p>То може да се използва във формата за име на файл чрез таг заместител %t или %type.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>Select how captured images are uploaded:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Locally</span>: Captured images are saved locally on disk in the directory specified above.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Remotely</span>: When connecting to a remote device, select this option to save images on the remote device only. No images are uploaded to Ekos.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Both</span>: Captured images are saved on both the remote computer <span style=" font-weight:600;">and</span> on the local disk as well.</li></ol><p>When selecting <span style=" font-style:italic;">Remotely</span> or <span style=" font-style:italic;">Both</span>, you must specify the remote directory where the remote images are saved to. By default, all captured images are saved <span style=" font-style:italic;">Locally</span>.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете начина на качване на заснетите изображения:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Локално</span>: Заснетите изображения се записват локално на диска в посочената по-горе директория.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Отдалечено</span>: Когато се свързвате с отдалечено устройство, изберете тази опция, за да запазвате изображения само на отдалеченото устройство. Не се качват изображения в Ekos.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">И двата</span>: Заснетите изображения се записват и на отдалечения компютър <span style=" font-weight:600;">и</span> на локалния диск.</li></ol><p>При избиране на <span style=" font-style:italic;">Отдалечено</span> или <span style=" font-style:italic;">И двата</span>, трябва да посочите отдалечената директория, в която се записват отдалечените изображения. По подразбиране всички заснети изображения се записват <span style=" font-style:italic;">Локално</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Save:
bg: Запазване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, formatSuffixN)
en: <html><head/><body><p>Number of digits used to append the sequence number to the filename.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Брой цифри, използвани за добавяне на поредния номер към името на файла.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, formatLabel)
en: <html><head/><body><p>Format is used to define the image file names by the use of placeholder tags.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %f</span> or <span style=" font-weight:704;">%filename</span>: The name of the .esq file, without extension.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %D</span> or <span style=" font-weight:704;">%Datetime</span>: The current time and date <span style=" font-weight:704;">when the file is saved.</span></li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %T</span> or <span style=" font-weight:704;">%Type</span>: The frame type eg: 'Light', 'Bias', 'Dark', 'Flat'...</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %e</span> or <span style=" font-weight:704;">%exposure</span>: The exposure duration in seconds, with '_secs' as suffix.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %E</span> or <span style=" font-weight:704;">%exp</span>: The exposure duration in seconds as plain number, without any unit as suffix.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %F</span> or <span style=" font-weight:704;">%Filter</span>: The active filter name.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %t</span> or <span style=" font-weight:704;">%target</span>: The Target name.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%C</span> or <span style=" font-weight:600;">%temperature</span>: The camera temperature of capturing.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%B</span> or <span style=" font-weight:600;">%bin</span>: The binning configured for capturing.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%G</span> or <span style=" font-weight:600;">%gain</span>: The gain configured for capturing.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%O</span> or <span style=" font-weight:600;">%offset</span>: The offset configured for capturing.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%I</span> or <span style=" font-weight:600;">%iso</span>: The ISO value (DSLRs only).</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%P</span> or <span style=" font-weight:600;">%pierside</span>: The current mount's pier side.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %s*</span> or <span style=" font-weight:704;">%sequence</span>: The image sequence identifier where * is the number of digits used (1-9). <span style=" font-weight:704;">This tag is mandatory and must be the last element in the format.</span></li></ul><p>Arbitrary text may also be included within the Format string, <span style=" font-weight:704;">except the % and \ characters.</span> The / path character can be used to define arbitrary directories.</p><p>Notes:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tags are case sensitive in both their short and long forms.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Only use the %Datetime tag in the filename portion of the format, not in the path definition.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Форматът се използва за определяне на имената на файловете с изображения чрез използване на тагове заместители.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:704;"> %f</span>  или <span style=" font-weight:704;">%filename</span>: Името на файла .esq, без разширение.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:704;"> %D</span> или <span style=" font-weight:704;">%Datetime</span>: Текущото време и дата<span style=" font-weight:704;">, когато файлът се записва.</span></li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:704;"> %T</span> или <span style=" font-weight:704;">%Type</span>: Видът на кадъра, например:  'Light', 'Bias', 'Dark', 'Flat'...</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:704;"> %e</span> или <span style=" font-weight:704;">%exposure</span>: Продължителността на експозицията в секунди, със суфикс "_secs".</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:704;"> %Е</span> или <span style=" font-weight:704;">%exp</span>: Продължителността на експозицията в секунди като обикновено число, без единица като суфикс.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:704;"> %F</span> или <span style=" font-weight:704;">%Filter</span>: Името на активния филтър.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:704;"> %t</span> или <span style=" font-weight:704;">%target</span>: Името на целта.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:600;">%C</span> или <span style=" font-weight:600;">%temperature</span>: Температурата на камерата при заснемане.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:600;">%B</span> или <span style=" font-weight:600;">%bin</span>: Конфигурирането на бининга на заснемането.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:600;">%G</span> или <span style=" font-weight:600;">%gain</span>: Конфигурираното за заснемането усилване.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:600;">%O</span> или <span style=" font-weight:600;">%offset</span>: Отместването, конфигурирано за  заснемане.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:600;">%I</span> или <span style=" font-weight:600;">%iso</span>: Стойността на ISO (само за DSLR).</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:600;">%P</span> или <span style=" font-weight:600;">%pierside</span>: Страната на кея на текущата монтировка.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Заместващ елемент <span style=" font-weight:704;"> %s*</span> или <span style=" font-weight:704;">%sequence</span>: Идентификаторът на последователността на изображението, където * е броят на използваните цифри (1-9). <span style=" font-weight:704;">Този таг е задължителен и трябва да е последният елемент във формата.</span></li></ul><p>В низът Format може да бъде включен и произволен текст, <span style=" font-weight:704;">с изключение на символите % и \.</span> Символът за път / може да се използва за дефиниране на произволни директории.</p><p>Забележки:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Таговете са чувствителни към големи и малки букви както в кратките, така и в дългите си форми.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Използвайте тага %Datetime само в частта на формата за име на файл, а не в дефиницията на пътя.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, remoteLabel)
en: When storing images on remote devices, specify the directory where captured images are saved to.
bg: Когато съхранявате изображения на отдалечени устройства, посочете директорията, в която да се записват заснетите изображения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: Remote:
bg: Отдалечени:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
bg: Опашка за последователност

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
bg: Нулиране на състоянието на всички задачи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, observerB)
en: Select Observer...
bg: Избиране на наблюдател...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: Load Capture Sequence from File...
bg: Зареждане на заснета последователност от файл...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save Capture Sequence...
bg: Запазване на последователността от заснемания...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save Capture Sequence As...
bg: Запазване на последователността от заснемания като...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
bg: Състояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
bg: Брой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Exp
bg: Експ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Bin
bg: Бин.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: ISO/Gain
bg: ISO/Усилване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video
bg: Видео

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loopLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loopB)
en: Loop
bg: Повторение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loopB)
en: Start Framing (Looping)...
bg: Стартиране на кадриране (циклично)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Sequence
bg: Започване на  последователност

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, liveVideoB)
en: Live Video...
bg: Видео в реално време...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Capture a Preview...
bg: Заснемане на предварителен преглед...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, darkB)
en: <html><head/><body><p>Automatically apply dark subtraction on preview images if a suitable dark frame is available.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Автоматично прилагане на тъмно изваждане върху изображения за визуализация, ако е наличен подходящ тъмен кадър.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Sequence
bg: Паузиране на  последователност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Total remaining:
bg: Общо оставащи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Expose (-/-):
bg: Експониране (-/-):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel)
en: <b>Progress</b>
bg: <b>Напредък</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, avgDownloadLabel)
en: Avg. Download:
bg: Изтегляне средно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target drift:
bg: Изместване на целта:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, esqLoadB)
en: Load a new sequence file
bg: Зареждане на файл със заснета последователност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, esqLoadB)
en: Load...
bg: Зареждане...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, esqSaveAsB)
en: Save to a new sequence file
bg: Запазване на файл със заснета последователност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, esqSaveAsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
bg: Запазване като...

en: Framing...
bg: Кадриране...

en: Captured image received
bg: Получено е заснето изображение

en: Capturing %1 x %2-second %3 video...
bg: Заснема се %1ь%2 секунда %3 видео...

en: Capturing %1-second %2 image...
bg: Заснема се %1 секунда %2 изображение...

en: Stop Sequence
bg: Спиране на последователността

en: Resume Sequence
bg: Възстановяване на последователност

en: Setting temperature to %1 °C...
bg: Задаване на температура на %1 °C...

en: Set Temp to %1 °C...
bg: Задаване на температура на %1 °C...

en: Waiting for guide drift below %1"...
bg: Изчакване за изместване на насочването под %1"...

en: Wait for Guider < %1"...
bg: Изчакване на гидиращия модул < %1"...

en: Setting camera to %1 degrees E of N...
bg: Камерата се настройва на %1 градуса И от С...

en: Set Camera to %1 deg...
bg: Задаване на камерата на %1 градуса...

en: Duration of the video sequence
bg: Продължителност на видеото

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
bg: Брой на изображенията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration:
bg: Продължителност:

en: Exposure time in seconds of a single video frame
bg: Време на експозиция в секунди за единичен видеокадър

en: Exposure time in seconds for individual images
bg: Време за експониране в секунди за отделните изображения

[ctx: @title:window]
en: FITS Save Directory
bg: Директория за запазване на FITS изображения

en: You must set local or remote directory for Remotely & Both modes.
bg: Трябва да зададете локална или отдалечена директория за режимите "Отдалечено" и "И двата".

en: You must set local directory for Locally & Both modes.
bg: Трябва да зададете локална директория за режимите Локално и И двата.

[ctx: @title:window]
en: Select Current Observer
bg: Избиране на текущия наблюдател

en: Current Observer:
bg: Текущ наблюдател:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObserverAdd)
en: Manage Observers
bg: Управление на наблюдатели

[ctx: Maximum temperature variation over time when regulating.]
en: Ramp (°C/min):
bg: Рампа (°C/min):

en: <html><body><p>Maximum temperature change per minute when cooling or warming the camera. Set zero to disable.<p>This setting is read from and stored in the INDI camera driver configuration.</body></html>
bg: <html><body><p>Максимална промяна на температурата за минута при охлаждане или затопляне на камерата. Задайте нула, за да деактивирате.<p>Тази настройка се чете и съхранява в конфигурацията на драйвера на камерата INDI.</body></html>

[ctx: Temperature threshold above which regulation triggers.]
en: Threshold (°C):
bg: Прагова стойност (°C):

en: <html><body><p>Maximum difference between camera and target temperatures triggering regulation.<p>This setting is read from and stored in the INDI camera driver configuration.</body></html>
bg: <html><body><p>Максимална разлика между температурата на камерата и целевата температура, която задейства регулирането.<p>Тази настройка се чете и съхранява в конфигурацията на драйвера на камерата INDI.</body></html>

[ctx: @title:window]
en: Set Temperature Regulation
bg: Задаване на температурната регулация

en: Cooler is on
bg: Охлаждането е включено

en: Cooler is off
bg: Охладителят е изключен

en: Reset %1 configuration to default?
bg: Възстановяване на конфигурацията %1 по подразбиране?

en: Confirmation
bg: Потвърждение

en: Focus complete.
bg: Фокусирането е завършено.

en: Autofocus failed.
bg: Автофокусирането е неуспешено.

en: Paused...
bg: На пауза...

en: Meridian Flip...
bg: Обръщане на меридиана...

en: Meridian flip started
bg: Обръщането на меридиана започна

en: Flip complete.
bg: Обръщането е завършено.

en: Job #%1 changes applied.
bg: Приложени са промени в задача #%1.

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
bg: Сигурни ли сте, че искате да нулирате състоянието на всички задачи?

en: Reset job status
bg: Нулиране на състоянието на задачата

en: Editing job #%1...
bg: Редактиране на задания #%1...

en: Apply job changes.
bg: Прилагане на промени в заданието.

en: Cancel job changes.
bg: Отмяна на промените в заданието.

en: Editing job canceled.
bg: Заданието за редактиране е отменено.

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Sequence Queue
bg: Отваряне на опашката за последователности на Ekos

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Sequence Queue
bg: Запазване на опашката за последователности на Ekos

en: Failed to save sequence queue
bg: Неуспешно запазване на опашката от последователности

en: Dark Flat
bg: Тъмни плоски

en: One dark flats job was created. | %1 dark flats jobs were created.
bg[0]: Създадено е едно задание за изграждане на тъмни плоски кадри.
bg[1]: Създадени са %1 задания за изграждане на тъмни плоски кадри.

en: Image Transfer
bg: Прехвърляне на изображения

en: Sequence resumed.
bg: Последователността е възобновена.

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
bg: Не са намерени изчакващи задания. Моля, добавете задача в опашката за последователност.

en: No new job created.
bg: Няма създадени нови задачи.

en: Cannot capture while focus module is busy.
bg: Не може да се заснеме, докато модулът за фокусиране е зает.

en: Starting framing...
bg: Стартиране на кадриране...

en: CCD capture suspended
bg: CCD заснемането е спряно

en: CCD capture complete
bg: CCD заснемането е завършено

en: Framing stopped
bg: Кадрирането е спряно

en: CCD capture stopped
bg: Заснемането на CCD е спряно

en: Pausing only possible while frame capture is running.
bg: Паузата е възможна само докато тече заснемането на кадри.

en: Sequence shall be paused after current exposure is complete.
bg: След приключване на текущата експозиция последователността се спира.

en: No camera detected. Check train configuration and connection settings.
bg: Не е открита камера. Проверете конфигурацията на системата и настройките за връзка.

en: No view available for previews. Enable FITS viewer?
bg: Няма наличен изглед за предварителни изгледи. Активиране на преглед на FITS?

en: Display preview
bg: Предварителен преглед

en: Job requires %1-second %2 images, has already %3/%4 captures and does not need to run.
bg: Задачата изисква %1-секундни %2 изображения, вече има %3/%4 заснемания и не е необходимо да се изпълнява.

en: Job requires %1-second %2 images, has %3/%4 frames captured and will be processed.
bg: Задачата изисква %1-секундни %2 изображения, има заснети %3/%4 кадъра и ще бъде обработена.

en: Job requires %1 x %2-second %3 video and will be processed.
bg: Задачата изисква %1 x %2-секундни %3 видео и ще бъде обработена.

en: Autoguiding resumed.
bg: Автонасочването е възобновено.

en: Failed to set sub frame.
bg: Неуспешно задаване на подкадър.

en: Failed to set binning.
bg: Неуспешно задаване на бининг.

en: file saved to %1
bg: файлът е записан в %1

en: Failed writing image to %1
    Please check folder, filename & permissions.
bg: Неуспешно записване на изображение в %1
    Моля, проверете папката, името на файла и разрешенията.

en: Image Write Failed
bg: Неуспешно записване на изображение

en: Remote image saved to %1
bg: Отдалеченото изображение е запазено в %1

en: Autoguiding suspended.
bg: Автоматичното насочване е спряно.

en: Warning: Calibration process was prematurely terminated.
bg: Предупреждение: Процесът на калибриране е прекратен преждевременно.

note: i18n("CCD capture sequence completed"));
en: CCD capture sequence completed
bg: CCD последователността на заснемане е завършена

en: Error: Lost connection to CCD.
bg: Грешка: Загубена връзка с CCD.

en: Cannot calculate ADU levels in non-FITS images.
bg: Не може да се изчислят нивата на ADU (analog to digital units) в изображения, които не са във формат FITS.

en: Capture failed. Check INDI Control Panel for details.
bg: Заснемането е неуспешно. Проверете контролния панел на INDI за подробности.

en: Download Time: %1 s, New Download Time Estimate: %2 s.
bg: Време за изтегляне: %1 s, нова оценка на времето за изтегляне: %2 s.

en: Received image %1 out of %2.
bg: Получено изображение %1 от %2.

en: Captured %1
bg: Изображение %1 е заснето

en: WARNING: remaining and potentially unknown placeholders %1 in %2
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: останали и потенциално неизвестни заместители %1 в %2

en: Executing capture script %1
bg: Изпълнява се скрипт за улавяне %1

en: Pre capture script finished with code %1.
bg: Скриптът за предварително заснемане завърши с код %1.

en: Post capture script finished with code %1.
bg: Скриптът за последващо заснемане завърши с код %1.

en: Processing meridian flip...
bg: Обръщане на меридиана се обработва...

en: Pre job script finished with code %1.
bg: Скриптът за предварителна работа завърши с код %1.

en: Post job script finished with code %1.
bg: Скриптът за последваща работа завърши с код %1.

en: Exposure timeout. Aborting...
bg: Изчакване на експозицията. Прекъсване...

en: Exposure timeout. More than 3 have been detected, will restart driver.
bg: Изчакване на експозицията. Засечени са повече от три опита. Драйверът се рестартира...

en: Exposure timeout. Restarting exposure...
bg: Изчакване на експозицията. Експозицията се рестартира...

en: Exposure timeout. Too many. Aborting...
bg: Времето на изчакване на експозицията изтече. Прекъсване...

en: Flat calibration failed. Captured image is only %1-bit while requested ADU is %2.
bg: Калибрирането с плоско поле е неуспешно. Заснетото изображение е само %1-битово, а исканото ADU е %2.

en: Current image is saturated (%1). Next exposure is %2 seconds.
bg: Текущото изображение е наситено (%1). Следващата експозиция е %2 секунди.

en: Current ADU %1 within target ADU tolerance range.
bg: Текущо ADU %1 в рамките на целевия диапазон на допустимите отклонения на ADU.

en: Unable to calculate optimal exposure settings, please capture the flats manually.
bg: При невъзможност за изчисляване на оптимални настройки на експозицията, моля, заснемете плоските кадри ръчно.

en: Current ADU is %1 Next exposure is %2 seconds.
bg: Текущото ADU е %1 Следващата експозиция е %2 секунди.

en: %1 Preview
bg: %1 Преглед

en: Flat Calibration
bg: Калибриране с плоско поле

en: Sequence paused.
bg: Последователността е паузирана.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
bg: Всички задачи са завършени. Искате ли да нулирате състоянието на всички задачи и да рестартирате заснемането?

en: Warning: option "Always Reset Sequence When Starting" is enabled and resets the sequence counts.
bg: Предупреждение: опцията "Винаги нулиране на последователността при стартиране" е активирана и нулира броячите на последователността.

en: Are you sure you want to restart %1 camera driver?
bg: Сигурни ли сте, че искате да рестартирате %1 драйвер за камера?

en: Driver Restart
bg: Презареждане на драйвера

en: Capture operations timed out after %1 seconds.
bg: Времето на операциите за заснемане изтече след %1 секунди.

en: Warning: Guide deviation is selected but autoguide process was not started.
bg: Предупреждение: Избрано е отклонението на гидирането, но процесът на автоматично гидиране не е стартиран.

en: Dithering succeeded.
bg: Дитърингът е успешен.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Dither complete. Resuming in %1 seconds...
bg: Дитърингът е завършен. Възобновяване след %1 секунди...

en: Dither complete.
bg: Дитерирането е завършено.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Warning: Dithering failed. Resuming in %1 seconds...
bg: Предупреждение: Дитърингът е неуспешен. Възобновяване след %1 секунди...

en: Warning: Dithering failed.
bg: Предупреждение: Дитърингът е неуспешен.

en: Dust cap error.
bg: Грешка в противопраховата капачка.

en: Dust cap parked.
bg: Противопрахова капачка е паркирана.

en: Dust cap unparked.
bg: Противопраховият капак е разпаркиран.

en: Meridian flip is successfully completed
bg: Меридианното обръщане е завършено успешно

en: Performing post flip re-calibration and guiding...
bg: Извършване на повторно калибриране след обръщане и насочване...

en: Post meridian flip calibration error. Restarting...
bg: Грешка при калибрирането след обръщането на меридиана. Рестартиране...

en: Autoguiding stopped. Waiting for autofocus to finish...
bg: Автоматичното насочване спря. Изчаква се автофокусът да приключи...

en: Autoguiding stopped. Aborting...
bg: Автоматичното насочване спря. Прекъсване...

en: Post meridian flip calibration error. Aborting...
bg: Грешка при калибрирането след обръщането на меридиана. Прекъсване...

en: Adaptive focus complete.
bg: Завършен адаптивен фокус.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
bg: Автофокусът е неуспешен. Прекъсване на експозицията...

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Focus complete. Resuming in %1 seconds...
bg: Фокусирането завърши. Възобновяване след %1 секунди...

en: Limit: %1 °C
bg: Ограничение: %1 °C

en: Limit: %1 mins
bg: Ограничение: %1 мин

en: Performing post flip re-alignment...
bg: Извършване на пренастройване след обръщане...

en: Guide module timed out.
bg: Времето за изчакване на модула за гидиране изтече.

en: Initial guiding deviation %1 below limit value of %2 arcsecs
bg: Първоначално отклонение в гидирането %1 е под граничната стойност от %2 дъгови секунди

en: Initial guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs
bg: Първоначалното отклонение в гидирането %1 е надвишило граничната стойност от %2 дъгови секунди

en: Post meridian flip calibration completed successfully.
bg: Калибрирането след обръщането на меридиана е завършено успешно.

en: Guiding deviation at capture startup %1 exceeded limit %2 arcsecs.
bg: Отклонението в гидирането при стартиране на заснемането %1 е надвишило границата %2 дъгови секунди.

en: Guiding deviation at capture startup %1 below limit value of %2 arcsecs
bg: Отклонението в гидирането при стартиране на заснемането %1 е под граничната стойност от %2 дъгови секунди

en: Guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs for %4 consecutive samples, suspending exposure and waiting for guider up to %3 seconds.
bg: Отклонението в гидирането %1 е надвишило граничната стойност от %2 дъгови секунди за %4 последователни проби, спиране на експозицията и изчакване на гидирането до %3 секунди.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
bg: Отклонението в гидирането %1 вече е по-ниско от граничната стойност от %2 дъгови секунди, възобновяване на експозицията.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure in %3 seconds.
bg: Отклонението в гидирането %1 сега е по-ниско от граничната стойност от %2 дъгови секунди, възобновяване на експозицията след %3 секунди.

en: Guiding deviation %1 is still higher than limit value of %2 arcsecs.
bg: Отклонението в гидирането %1 все още е по-високо от граничната стойност от %2 дъгови секунди.

en: Post flip re-alignment completed successfully.
bg: Повторното подреждане след обръщането е завършено успешно.

en: Post-flip alignment failed.
bg: Подравняването след обръщане е неуспешно.

en: Post-flip alignment failed. Retrying...
bg: Неуспешно подравняване след обръщане. Повторен опит...

en: <p>Add additional camera</p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p>
bg: <p>Добавяне на допълнителна камера</p><p><b>Предупреждение</b>: Това е експериментална функция!</p>

en: Camera %1 is busy. Abort to close?
bg: Камера %1 е заета. Прекъсване за затваряне?

en: Stop capturing
bg: Спиране на записа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
bg: Прекъсване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
bg: Последователност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_overallLabel)
en: Overall
bg: Цялостен

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, gr_imageProgress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, imageProgress)
en: Progress of the currently active capture.
bg: Напредък на активното в момента заснемане.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameDetailsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameDetailsLabel)
en: exposure: 360 sec
bg: експозиция: 360 сек.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_sequenceRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete the active capture sequence</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Оставащо време за завършване на активната последователност на заснемане</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Light Luminance
bg: Светлинна яркост

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_sequenceProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Captured images in active sequence</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Заснети изображения в активна последователност</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_overallProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Percentage of total images captured</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Процент от всички заснети изображения</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToTextButton)
en: Switch to the text display of capture counts display.
bg: Превключване на дисплея в текстов режим за показване на  броя на заснеманията.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_frameRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameRemainingTime)
en: Remaining time for current capture
bg: Оставащо време за текущото заснемане

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_overallRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overallRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to completion</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Оставащо време до завършване</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, jobRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete one job iteration</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Оставащо време за завършване на една итерация на заданието</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Type and filter (if present) of the currently active capture.
bg: Вид и филтър (ако има такъв) на активното в момента заснемане.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overallLabel)
en: Total
bg: Общо

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToGraphicsButton)
en: Switch display to the graphical mode of capture counts display.
bg: Превключване на дисплея в графичен режим на показване на броячите за заснемане.

en: Filter manager is not initilized yet. Filter wheel missing from train?
bg: Диспечерът на филтри все още не е инициализиран. Филтърното колело липсва от системата?

en: Remove cover from the telescope in order to continue.
bg: Свалете капака на телескопа, за да продължите.

en: Telescope Covered
bg: Покрит телескоп

en: Does %1 have a shutter?
bg: Има ли %1 затвор?

en: Dark Exposure
bg: Тъмна експозиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameValue)
en: <Filename>
bg: <име на файл>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, iterOut)
en: <html><body><p>Focuser iteration.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Итерация на фокуса.</p></body></html>

en: Dithering...
bg: Смесване...

en: Delete directly, do not move to trash.
bg: Директно изтриване, без преместване в кошчето.

en: Do you really want to delete %1 from the file system?
bg: Наистина ли искате да изтриете %1 от файловата система?

en: Delete %1
bg: Изтриване на %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
bg: Изтриване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
bg: Цел:

en: No target
bg: Без цел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureStatisticsHeader)
en: Capture statistics
bg: Статистика на заснемането

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureDate)
en: dd.mm.yyyy hh:mm
bg: дд.мм.гггг чч:мм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameTypeLabel)
en: Light Red
bg: Светло червено

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCurrentFrameButton)
en: <html><head/><body><p>Delete current frame</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изтриване на текущия кадър</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, geometryValue)
en: <width x height>
bg: <ширина x височина>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target Drift:
bg: Изместване на целта:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomProperties)
en: Custom Capture Properties
bg: Персонализирани свойства за заснемане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tipLabel)
en: <html><head/><body><p>Select custom properties to be set when the sequence job is executed in batch mode. After the desired property value is set in INDI Control Panel, add it to the<span style=" font-weight:600;"> Job Properties</span> section. Click <span style=" font-weight:600;">Apply</span> to record the property values.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете потребителски свойства, които да бъдат зададени, когато задачата за последователност се изпълнява в пакетен режим. След като желаната стойност на свойството е зададена в контролния панел INDI, добавете я към раздела<span style=" font-weight:600;"> Свойства на задачата</span>. Щракнете върху <span style=" font-weight:600;">Прилагане</span> за записване на стойностите на свойствата.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available Properties
bg: Налични свойства

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Job Properties
bg: Свойства на задание

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DSLRInfo)
en: DSLR Camera Settings
bg: Настройки на DSLR камера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Please fill the required information below. This is a one-time setup. You can obtain these values from your camera manual or from online sources such as <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Digital Camera Database</span></a>.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Моля, попълнете необходимата информация по-долу. Това е еднократна настройка. Можете да получите тези стойности от ръководството на камерата или от онлайн източници, като например <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">База данни за цифрови камери</span></a>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Sensor resolution in pixels (W x H)</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Разделителна способност на сензора в пиксели (Ш x В)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Sensor Resolution:
bg: Разделителна способност на сензора:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p>Pixel pitch in micrometers. For squared-pixel cameras, put the same value in the horizontal and vertical pixel pitches.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Разстояние на пикселите в микрометри. За камери с квадратни пиксели поставете една и съща стойност за хоризонталната и вертикалната стъпка на пиксела.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Pixel Pitch:
bg: Разстояние между пикселите:

en: Invalid values. Please set all values.
bg: Невалидни стойности. Моля, задайте всички стойности.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ExposureCalculatorDialog)
en: Exposure Calculator
bg: Калкулатор на експозиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SQMLabel)
en: Sky Quality
bg: Качество на небето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiFocalRationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FbyD) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51_2)
en: Focal Ratio
bg: Фокално съотношение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter Bandwidth
bg: Пропускателна способност на филтъра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, noiseTolerance)
en: Alter the bias of the noise sources
bg: Промяна на отклонението на източниците на шум

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleScaleLabel)
en: Bortle Class
bg: Клас по Bortle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainSpinnerLabel)
en: Gain
bg: Усилване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, gainSelector)
en: Select Camera Sensor Gain
bg: Избор на Усилване на сензора на камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, gainISODiscreteSelector)
en: Select DSLR ISO Value
bg: Избор на DSLR ISO стойност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainSelectionFixedLabel)
en: Read noise constant
bg: Константа на шума при четене

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subShotNoise)
en: Noise in the sub-exposure from light pollution
bg: Шум в подекспозицията от светлинно замърсяване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subTotalNoiseLabel)
en: Total Noise
bg: Общо ниво на шум

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subPollutionLabel)
en: Pollution Electrons
bg: Електрони замърсители

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subTotalNoise)
en: Total noise in the sub-exposure (light pollution + read-noise)
bg: Общ шум в подекспозицията (светлинно замърсяване + шум при четене)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subShotNoiseLabel)
en: Shot Noise
bg: Шум в кадъра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subPollutionElectrons)
en: Estimated light pollution electrons in the sub-exposure.
bg: Оценка на светлинното замърсяване с електрони в подекспозицията.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subExposureTime)
en: Duration of Sub-exposure
bg: Продължителност на подекспозицията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subTimeLabel)
en: Exposure Time (sec)
bg: Време на експозиция (сек.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadCameraB)
en: Download additional camera data files
bg: Изтеглете допълнителни файлове с данни за камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, skyQualityColor)
en: Bortle Zone Color
bg: Цвят на зоната Bortle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, bortleScaleValue)
en: Bortle class value
bg: Стойност на класа Bortle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cameraReadModeSelector)
en: Select read mode on cameras with multiple read modes.
bg: Изберете режим на четене при фотоапарати с няколко режима на четене.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, userSkyQuality)
en: Adjust the quality of the sky
bg: Регулиране на качеството на небето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraReadMode)
en: Read Mode
bg: Режим за четене

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, filterBandwidth)
en: Apply a compensation for an optical filter
bg: Прилагане на компенсация за оптичен филтър

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, imagingCameraSelector)
en: Camera Data Selection
bg: Избор на данни за камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCustomPlot, qCustomPlotSubExposure)
en: Potential exposure time graph
bg: Графика за времето на потенциална експозиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowableNoiseLabel)
en: Noise Increase %
bg: Увеличаване на шума %

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Table
bg: Таблица

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Graph
bg: Графика

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureCountDifferential)
en: Slope of time to noise ratio curve at current exposure count
bg: Наклон на кривата на съотношението време/шум при текущия брой експозиции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureCountLabel)
en: Exposures
bg: Експонирания

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureCount)
en: Calculated exposure count for integration
bg: Изчислен брой експозиции за интегриране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCustomPlot, qCustomPlotIntegrationNoise)
en: Integration Time to Noise Ratio
bg: Съотношение време на интегриране към шум

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetNoiseLable)
en: Time/Noise Ratio
bg: Съотношение време/шум

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetNoiseRatio)
en: Integration time to noise ratio (potential quality)
bg: Съотношение между времето за интегриране и шума (потенциално качество)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileUtilityCameraDataDialog)
en: Camera Data Download
bg: Изтегляне на данни от камерата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultLable)
en: Select all cameras you wish to use:
bg: Избор на всички камери, които искате да използвате:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Limits)
en: Guide & Focus Limits
bg: Гидиране и граници на фокуса

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, guideGroupBox)
en: Guide Limits
bg: Ограничения на гидирането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, guideDeviationReps) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceGuideDeviation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, limitGuideDeviationLabel)
en: Abort sequence if guiding deviation exceed this value N consecutive times
bg: Прекъсване на последователността, ако отклонението в гидирането надвиши тази стойност N последователни пъти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, guideDitherPerJobFrequency)
en: <html><head/><body><p>If global dither is enabled, then dither every N number of frames for this job. Set to 0 to use global dither frequency.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е активирана глобална дитерация, се извършва дитерация на всеки N брой кадри за тази задача. Задайте 0, за да използвате глобалната честота на дитериране.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceGuideDeviation)
en: Abort if guide deviation >:
bg: Прекъсване, ако отклонението на гидирането е >:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceStartGuiderDrift)
en: Start capturing only if guide deviation is below the given threshold (ignored for previews)
bg: Започнете да заснемате само ако отклонението в гидирането е под зададения праг (игнорира се за визуализации)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceStartGuiderDrift)
en: Only start if guide deviation <:
bg: Стартиране само ако отклонението на гидирането е <:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitGuideDeviationLabel)
en: consecutive times
bg: последователни пъти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableDitherPerJob)
en: Dither per job every:
bg: Дитериране / на задание на всеки:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGroupBox)
en: Focus Limits
bg: Ограничения на фокусирането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>The HFR Check algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Last Autofocus</span>: This is the default algorithm and uses the HFR value from the most recent Autofocus run as the reference for the check.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fixed</span>: This algorithm lets the user specify a fixed HFR to use in the check.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Relative Measure</span>: This algorithm collects datapoints from Autofocus and HFR Checks, maintains the data in a sequenced list and uses the median value as the reference for the next HFR Check.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Алгоритъм за HFR проверка:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Последно автофокусиране</span>: Това е настройката по подразбиране Тя използва стойността на HFR от последното стартиране на автофокуса при проверката.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Фиксиран</span>: Този алгоритъм позволява на потребителя да зададе фиксиран HFR, който да се използва при проверката.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Относително измерване</span>: Този алгоритъм събира точкови данни от проверките на автофокуса и HFR и поддържа данните в списък с последователност и използва медианната стойност като референция за следващата HFR проверка.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Last Autofocus
bg: Последно автофокусиране

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Fixed
bg: Фиксиран

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Median Measure
bg: Мерни единици на медиана

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceAutofocusOnTemperature)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus when the change in temperature since last focus exceeded this value.  Reference temperature is reset at each Autofocus.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Отметнете тази опция, за да се извършва автоматично фокусиране, когато промяната в температурата след последния фокус надхвърли тази граница</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceAutofocusOnTemperature)
en: Refocus if ΔT°  >:
bg: Рефокусиране, ако ΔT°  >:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, refocusAfterMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus after a Meridian Flip.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Отметнете тази опция за принудително извършване на автофокус след обръщане на меридиана</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, refocusAfterMeridianFlip)
en: Refocus after meridian flip
bg: Повторно фокусиране след обръщане на меридиана

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceRefocusEveryN)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus every N minutes.  Timer is reset at each Autofocus.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Отметнете тази опция за автофокусиране на всеки N минути.  Таймерът се нулира при всеки автофокус..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceRefocusEveryN)
en: Refocus every:
bg: Рефокусиране на всеки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceAutofocusHFR)
en: <html><head/><body><p>Check to perform an HFR Check between Subframes.  The Check may result in an Autofocus.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Проверете, за да извършите HFR проверка между подкадрите.  Проверката може да доведе до автофокус.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceAutofocusHFR)
en: Refocus on ΔHFR.  Use:
bg: Рефокусиране при ΔHFR.  Използване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Run in-sequence HFR check after this many frames.
bg: Извършване на проверка на последователността на HFR след този брой кадри.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Check every:
bg: Проверка на всеки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inSequenceCheckFrames)
en: <html><head/><body><p>Run HFR check after this many sub-frames.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изпълняване на HFR проверка след този брой подкадри..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, hFRThresholdPercentage)
en: <html><head/><body><p>Specify the % to apply to the HFR Check value appropriate to the selected algorithm, to use as the threshold to perform the HFR Check.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задаване на %, който да се приложат към стойността на проверката на HFR, подходяща за избрания алгоритъм, която да се използва като праг за извършване на HFR проверката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitFocusHFRThresholdLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusThresholdLabel)
en: Threshold:
bg: Праг:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, hFRDeviation)
en: <html><head/><body><p>The HFR Check value in pixels. This is an output field when Last Autofocus or Relative Measure is selected, and an input field for Fixed.  In all cases,  the user can override the system generated value.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Стойността на проверката на HFR в пиксели. Това е изходно поле, когато е избрана опция Последен автофокус или Относително измерване, и входно поле за Фиксиран.  Във всички случаи потребителят може да отмени генерираната от системата стойност.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: frames.   HFR:
bg: кадри.   HFR:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: <html><head/><body><p>Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Принудително изравняване на времето за експозиция с предварителните настройки за експозиция на DSLR. Това гарантира точни времена на експозиция за субсекундни експозиции.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: Force DSLR presets
bg: Принудително прилагане на предварителни настройки за DSLR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: Display received DSLR images in the Image Viewer
bg: Показване на получените DSLR изображения във визуализатора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: DSLR image viewer
bg: Преглед на DSLR изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear saved DSLR sizes
bg: Изчистване на запазените размери на DSLR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear DSLR Info
bg: Изчистване на данните на DSLR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>Minimal duration of a meridian flip in seconds. Increase this value if Ekos reports that a meridian flip has failed because the pier side did not change. A good estimation for this value is at least 50% of the typical duration of a meridian flip.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Минимална продължителност на обръщане на меридиана в секунди. Увеличете тази стойност, ако Ekos докладва, че обръщането на меридиана е неуспешно, защото страната на статива не се е променила. Добра стойност е поне 50% от типичната продължителност на обръщането на меридиана.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Minimal meridian flip duration:
bg: Минимална продължителност на обръщането на меридиана:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed to stabilize the guiding performance before capture.
bg: Изчакайте този брой секунди след възобновяване на гидирането, за да стабилизирате работата на гидирането преди заснемане.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Guiding settle:
bg: Стабилизиране на гидирането:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point. When the temperature threshold is below this value, the temperature set point request is deemed successful.
bg: Максимално допустима разлика между заявената и измерената зададена температура. Когато температурният праг е под тази стойност, заявката за задаване на температура се счита за успешна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Temperature threshold:
bg: Температурен праг:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds
bg: Време за изчакване на диалоговия прозорец за покриване или разкриване на телескопа в секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Dialog timeout:
bg: Време за изчакване на диалога:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuidingSettle)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture
bg: Изчакайте този брой секунди след възобновяване на гидирането, преди да започнете заснемането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of seconds to wait before aborting the capture if operations like filter wheel changes or meridian flips take too long
bg: Максимален брой секунди за изчакване преди прекратяване на операциите за заснеманекато когато смяната на филтърното колело или обръщането на меридиана отнема твърде много време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Capture Operations Timeout
bg: Време на изтичане на операциите за заснемане

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember job progress is enabled.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>При започване на обработването на списък с последователности,  броячите на всички заснемания се нулират. Планиращият модул отменя тази опция, когато е активирана функцията Запомняне на напредъка на заданието.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: Always reset sequence when starting
bg: Винаги да се нулира последователността при стартиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelAfterMeridian)
en: Reset mount model after meridian flip
bg: Нулиране на модела на монтиране след обръщане на меридиана

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForcedFlip)
en: Use flip command if supported by mount
bg: Използване на командата обръщане, ако се поддържа от монтировката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Display received FITS in the Summary screen preview window.
bg: Показване на получените FITS в прозореца за предварителен преглед.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Summary screen preview
bg: Предварителен преглед на обобщението

en: User initiated ad-hoc in-sequence Autofocus...
bg: Иницииран от потребител ad-hoc последователно автофокусиране...

en: Scheduled refocus starting after %1 seconds...
bg: Планираното повторно фокусиране започва след %1 секунди...

en: Refocus starting because of temperature change of %1 °C...
bg: Започва префокусиране поради промяна на температурата от %1 °C...

en: In sequence HFR based refocus starting...
bg: Префокусиране на базата на HFR в последователност, започващо от...

en: Adaptive focus starting...
bg: Адаптивният фокус стартира...

en: Ekos will refocus in %1 seconds.
bg: Ekos ще префокусира след %1 секунди.

en: Ekos will refocus in %1 seconds, last procedure was %2 seconds ago.
bg: Ekos ще се фокусира отново след %1 секунди, последната процедура е била преди %2 секунди.

en: Ekos will refocus as soon as possible, last procedure was %1 seconds ago.
bg: Ekos ще префокусира възможно най-скоро, последната процедура е била преди %1 секунди.

en: Initial rotator angle %1° is read in successfully.
bg: Първоначалният ъгъл на ротатора %1° е прочетен успешно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: N
bg: С

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, paGauge)
en: <html><head/><body><p>The rotator gauge displays the actual camera position angle (yellow) and the raw rotator angle (gray). Calibrate the rotator by plate solving in the Align module.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Датчикът на ротатора показва действителния ъгъл на позицията на камерата (жълто) и необработения ъгъл на ротатора (сиво). Калибрирайте ротатора чрез решаване с изображения в модула подравняване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, rotatorGauge)
en: <html><head/><body><p>The rotator gauge displays the actual camera position angle (yellow) and the raw rotator angle (gray). To calibrate the rotator, capture and solve an image in the Align module.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Датчикът на ротатора показва действителния ъгъл на позицията на камерата (жълто) и същинския ъгъл на ротатора (сиво). За да калибрирате ротатора, заснемете и решете изображение в модула Подравняване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FlipPolicy)
en: Preserve Rotator Angle
bg: Запазване на ротационния ъгъл

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FlipPolicy)
en: Preserve Position Angle
bg: Запазване на позиционния ъгъл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>The current pierside of the mount. A red frame indicates an unknown pierside. This is normal if the mount is parked. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Настоящата страна на статива на монтировката. Червената рамка показва неизвестна страна. Това е нормално, ако монтировката е паркирана. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Pierside
bg: Текуща страна на статива

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, MountPierside)
en: <html><head/><body><p>Current pierside of the mount</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Текуща страна на статива на монтировката</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, CameraOffset)
en: <html><head/><body><p>Camera offset angle</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>
    Ъгъл на отместване на камерата</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flip Policy</span> determines how the rotator reacts after a flip or if the result of a solved reference image reports a different pierside respective to the actual mount pierside.</p><p>Flip Policy can be altered in <span style=" font-weight:600;">Align Options</span><span style=" font-size:12pt;"> under &quot;Rotator Settings&quot;.</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Политика за обръщане</span> определя как ротаторът реагира след обръщане или ако резултатът от решеното референтно изображение отчита различна страна на статива в сравнение с действителната страна на монтиране.</p><p>Политиката на обръщане може да бъде променена в <span style=" font-weight:600;">Опции за подравняване</span><span style=" font-size:12pt;"> в &quot;Настройки на ротатора&quot;.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Flip Policy
bg: Политика на обръщане

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RotatorAngle)
en: <html><head/><body><p>Raw rotator Angle</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Необработен ъгъл на ротатора</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>The raw rotator full circle angle of the rotator device, which is calculated as the difference of the rotator origin (zero angle) respective to North on pierside WEST or respective to South on pierside EAST.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Необработеният ъгъл на пълния кръг на ротационното устройство, който се изчислява като разлика между началния ъгъл на ротатора (нулев ъгъл), съответен на северната страна на кея ЗАПАД или съответен на южната страна на кея ИЗТОК.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotator Angle
bg: Ъгъл на ротация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>The angle of the camera upright direction (see FOV) respective to the rotator origin direction. The camera offset is determined automatically by a <span style=" font-weight:700;">Capture &amp; Solve</span> or a <span style=" font-weight:700;">Load &amp; Slew</span> in the Align module. </p><p>The camera offset is measured in position angle scope (-179.99° to 180.00°).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ъгълът на вертикалната посока на камерата (вж. Зрително поле) спрямо началната посока на ротатора. Отклонението на камерата се определя автоматично чрез <span style=" font-weight:700;">Заснемане &amp; Решаване</span> или <span style=" font-weight:700;">Зареждане  &amp; Завъртване</span> в модула Подравняване. </p><p>Отместването на камерата се измерва в ъглов обхват на позицията (-179,99° до 180,00°).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Setting the camera position angle shall move the rotator. The gauge reflects the state of the rotator. Depending on the accuracy of the rotator there can be some deviation in the ending position angle.</p><p>The position angle is measured East of North in degrees.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задаването на ъгъла на позицията на камерата води до преместване на ротатора. Датчикът отразява състоянието на ротатора. В зависимост от точността на ротатора може да има известно отклонение в крайния ъгъл на позицията.</p><p>Ъгълът на позицията се измерва източно от север в градуси.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Camera Position Angle
bg: Ъгъл на позиция на камерата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, CameraPA)
en: <html><head/><body><p>Current Camera Position Angle</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Текущ ъгъл на позиция на камерата</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseDirection)
en: Reverse Direction of Rotator
bg: Обратна посока на ротатора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AlignOptions)
en: Align Options
bg: Параметри подравняване

[ctx: @title:window]
en: Pre Job Script
bg: Скрипт преди изпълняване на задание

[ctx: @title:window]
en: Post Job Script
bg: Скрипт след изпълнение на задание

[ctx: @title:window]
en: Post Capture Script
bg: Скрипт след заснемане

[ctx: @title:window]
en: Pre Capture Script
bg: Скрипт преди заснемане

en: File %1 is not executable.
bg: Файлът %1 не е изпълним.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Script Manager
bg: Управление на скриптове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pre-job script:
bg: Скрипт преди изпълнение на задание:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preJobScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postJobScript
en: Script Executable
bg: Изпълним скрипт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pre-capture script:
bg: Скрипт за изпълнение преди заснемане:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Post-capture script:
bg: Скрипт за изпълнение след заснемане:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post-job script:
bg: Скрипт за изпълнение след приключване на заданието:

en: <b><font color="red">Please run the Capture tab connected to INDI with your desired camera/filterbank at least once before using the Sequence Editor. </font></b><p>
bg: <b><font color="red">Моля, стартирайте раздела Заснемане, свързан към INDI, с желаната от вас камера/банка с филтри поне веднъж, преди да използвате редактора на последователности. </font></b><p>

en: <b>Using camera and filterwheel attributes from Capture session started at %1.</b><p>If you wish to use other cameras/filterbanks, please edit the sequence using the Capture tab.<br>It is not recommended to overwrite a sequence file currently running, please rename it instead.</p><p>
bg: <b>Използване на атрибутите на камерата и филтърното колело от сесията за заснемане, стартирана в %1.</b><p>Ако желаете да използвате други камери/филтри, редактирайте последователността, като използвате раздела Заснемане.<br>Не е препоръчително да презаписвате файл с последователност, който се изпълнява в момента, вместо това го преименувайте.</p><p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SequenceEditorUI)
en: Capture Sequence Editor
bg: Редактор на последователности от заснемания

en: In Progress
bg: Изпълнява се

en: Complete
bg: Завършено

en: Cover the telescope with an evenly illuminated light source.
bg: Осветете телескопа с равномерно разсеян източник на светлина.

en: Flat Frame
bg: Плосък кадър

en: Cover the telescope in order to take a dark exposure.
bg: Покрийте телескопа, за да направите тъмна експозиция.

en: Unparking dust cap...
bg: Разпаркиране на праховия капак..

en: Parking dust cap...
bg: Паркиране на праховия капак..

en: Turn light box light on...
bg: Включете светлината на светлинната кутия...

en: Turn light box light off...
bg: Изключете светлината на светлинната кутия...

en: Parking mount failed, aborting...
bg: Неуспешно монтиране при паркиране, прекъсване...

en: Unparking mount...
bg: Разпаркиране на монтировката...

en: Mount unparked.
bg: Монтировката е освободена от позиция.

en: Mount slewing to wall position (az =%1 alt =%2)
bg: Монтиране на завъртане към позиция на стената (az =%1 alt =%2)

en: Slew to wall position complete, stop tracking.
bg: Завъртането до позицията на стената е завършено, спиране на проследяването.

en: Slew to wall position complete, tracking stopped.
bg: Завъртането до позицията на стената е завършено, проследяването е спряно.

en: Parking mount prior to calibration frames capture...
bg: Паркиране на монтировката преди заснемане на кадрите за калибриране...

en: Parking dome failed, aborting...
bg: Паркирането на купола е неуспешно, прекъсва се...

en: Parking dome prior to calibration frames capture...
bg: Паркиране на купола преди заснемане на кадри за калибриране...

en: Light box on.
bg: Включена е светлинната кутия.

en: Meridian flip configuration has been shifted to the mount module. Please configure the meridian flip there.
bg: Конфигурацията на меридианно обръщане е преместена в модула за монтиране. Моля, конфигурирайте го там.

en: Could not open file
bg: Файлът не можа да се отвори

en: Sequence queue saved to %1
bg: Опашката от последователности е запазена в %1

en: Pause Planned
bg: Планирано прекъсване

en: Waiting
bg: Изчакване

en: Image Received
bg: Изображение е получено

en: Focusing
bg: Фокусиране

en: Filter Focus
bg: Филтър на фокусиране

en: Changing Filter
bg: Смяна на филтр

en: Guider Settling
bg: Стабилизация на гид модула

en: Setting Temperature
bg: Задаване на температурата

en: Setting Rotator
bg: Настройване на ротатора

en: Aligning
bg: Подравняване

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MeridianFlipGroup)
en: Meridian Flip
bg: Обръщане спрямо меридиана

en: Failed
bg: Неуспешно

en: User Input
bg: Потребителско въвеждане

en: Framing
bg: Кадриране

en: Successful
bg: Успешно

en: Syncing
bg: Синхронизиране

en: Rotating
bg: Завъртане

en: Focus Offset
bg: Отместване на фокусирането

en: Startup
bg: Зареждане

en: Running
bg: Изпълнение

en: Shutdown
bg: Изключване

en: Loading
bg: Зареждане

en: Starting
bg: Започване

en: Started
bg: Стартирано

en: Stopping
bg: Спиране

en: Stopped
bg: Спряно

[ctx: @title:window]
en: Select EkosLive Servers
bg: Избор на сървър EkosLive

en: Observatory:
bg: Обсерватория:

en: Offline:
bg: Изключен:

en: Online:
bg: Включен:

en: Machine ID:
bg: Идент. номер на машина:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EkosLiveDialog)
en: Ekos Live
bg: Режим на фокусиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
bg: Парола:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCredentialsCheck)
en: Remember Credentials
bg: Запомняне на пълномощията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
bg: Име:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Automatically connect to EkosLive service on startup.
bg: Автоматично свързване към услугата EkosLive при стартиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Auto Start
bg: Автоматично стартиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, onlineLabel)
en: Online
bg: На линия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offlineLabel)
en: Offline
bg: Изключен

en: target
bg: цел

en: Mosaic import failed.
bg: Неуспешно импортиране на мозайка.

en: Error parsing server response: %1
bg: Грешка при анализа на отговора на сървъра: %1

en: Aberration Inspector - Run %1
bg: Инспектор за аберации - Изпълняване на %1

en: Tile
bg: Плочки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
bg: Описание

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SolutionGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Solution
bg: Решение

en: Delta (ticks)
bg: Делта (деления)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Weighting)
en: Num Stars
bg: Брой звезди

en: Exclude
bg: Изключване

en: Focuser Solution
bg: Решение на фокусер

en: Delta from central tile in ticks
bg: Делта от централната плочка в отметки

en: Delta from central tile in micrometers
bg: Делта от централната плочка в микрометри

en: Min / max number of stars detected in the focus run
bg: Минимален/максимален брой звезди, открити в хода на фокусиране

en: Check to exclude row from calculations
bg: Проверка за изключване на ред от изчисленията

en: N/A
bg: Н/И

en: Move sensor nearer flattener
bg: Преместете сензора по-близо до плоското поле

en: Move sensor away from flattener
bg: Преместете сензора по/далече от плоското поле

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, aberrationInspectorDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startAbInsB)
en: Aberration Inspector
bg: Инспектор на аберациите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsShowLabels)
en: <html><head/><body><p>Check to show labels on the graph.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да показвате етикети на графиката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowLabels) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsLabels) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
bg: Етикети

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tiles:
bg: Сектори:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: <html><head/><body><p>Select the Mosaic tile combination to use for Analysis:</p><p>- All displays all 9 tiles.</p><p>- Centre and outer corners.</p><p>- Centre and inner diamond.<br/></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Избиране на комбинацията от мозаечни плочки, която да се използва за анализ::</p><p>- Всички показва всички 9 плочки.</p><p>- Център и външни ъгли.</p><p>- Център и вътрешен диамант.<br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
bg: Всички

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: Centre and outer corners
bg: Център и външни ъгли

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: Centre and inner diamond
bg: Център и вътрешен диамант

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsShowCFZ)
en: <html><head/><body><p>Check to show the Critical Focus Zone on the graph.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да покажете критичната фокусна зона на графиката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsOptCentres)
en: Optimise Tile Centres
bg: Оптимизиране на центровете на плочките

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Top-Bottom Tilt:
bg: Наклон отгоре-надолу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Total Tilt:
bg: Общ наклон:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, backfocus)
en: <html><head/><body><p>Backfocus delta is the difference in focus position between the sensor centre and the average of the centre corners.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Делта на задния фокус е разликата в позицията на фокуса между центъра на сензора и средната стойност на централните ъгли.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Backfocus Δ:
bg: Заден фокус Δ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left-Right Tilt:
bg: Наклон отляво-надясно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Selection:
bg: Избор:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsSelection)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'.AppleSystemUIFont'; font-size:13pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selection mode of the 3D Graphic:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- None.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Item selects the nearest datapoint.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Slice produces a 2D slice through the graphic.</p></body></html>
bg: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'.AppleSystemUIFont'; font-size:13pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Режим на избор на 3D графиката:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Без</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Елементът избира най -близкия datapoint.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Срез произвежда 2D срез през графиката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection)
en: Item
bg: Обект

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection)
en: Slice
bg: Срез

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Theme:
bg: Тема:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsTheme)
en: <html><head/><body><p>Select the colour theme of the 3D Graphic.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете цветовата тема на 3D графиката..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Primary Colors
bg: Основни цветове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Army Blue
bg: армейско синьо

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Retro
bg: Ретро

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Isabelle
bg: Изабел

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsLabels)
en: <html><head/><body><p>Check to display mosaic tile sensor labels.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да показвате етикетите на сензорите за мозаечни плочки.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsSensor)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Sensor.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да покажете сензора.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsSensor)
en: Sensor
bg: Сензор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsPetzvalWire)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Petzval surface mesh.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да покажете повърхностната мрежа на Petzval.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsPetzvalWire)
en: Petzval Wire
bg: Жица на Petzval

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsPetzvalSurface)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Petzval surface.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да покажете повърхността на Petzval.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsPetzvalSurface)
en: Petzval Surface
bg: Повърхност на Petzval

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsSimMode)
en: <html><head/><body><p>Check to set 3D Graphic in Simulation Mode</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да зададете 3D графика в режим на симулация</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsSimMode)
en: Sim Mode
bg: Режим Sim

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsBackfocusSlider)
en: <html><head/><body><p>Backfocus slider</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Плъзгач за заден фокус</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsTiltLRSlider)
en: <html><head/><body><p>Left-to-Right Tilt Slider</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Плъзгач за накланяне отляво надясно</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsTiltTBSlider)
en: <html><head/><body><p>Top-to-Bottom Tilt Slider</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Плъзгач за накланяне отгоре надолу</p></body></html>

[ctx: Graphics tooltip; %2 is tile code; %3 is tile name, %4 is Focus Position; %5 is Focus Measure;]
en: <style>table { background-color: white;}</style><font color='%1'><table><tr><td>Tile: </td><td>%2 (%3)</td></tr><tr><td>Pos:  </td><td>%4</td></tr><tr><td>Val:  </td><td>%5</td></tr></table></font>
bg: <style>таблица { цвят на фона: бял;}</style><font color='%1'><table><tr><td>Клетки: </td><td>%2 (%3)</td></tr><tr><td>Позиции:  </td><td>%4</td></tr><tr><td>Стойност:  </td><td>%4 %5</td></tr></table></font>

en: Adaptive Focus: No movement (below threshold)
bg: Адаптивен фокус: Без движение (под прагова стойност)

en: Adaptive Focus suspended. Total movement would exceed Max Travel limit
bg: Адаптивният фокус е спрян. Общото движение ще надхвърли лимита за максимално движение

en: Adaptive Focus suspended. Total movement would exceed adaptive limit
bg: Адаптивният фокус е спрян. Общото движение би надхвърлило адаптивния лимит

en: Adaptive Focus: Moving from %1 to %2 (TempΔ %3
bg: Адаптивният фокус се премества от %1 в %2 (TempΔ %3

en: ; Pos Error %1)
bg: ; Грешка в позицията %1)

en: Adaptive Focus unable to move focuser
bg: Адаптивният фокус не може да премести фокусера

en: Adaptive start point, last AF solution outside Max Travel, ignoring
bg: Адаптивна начална точка, последно решение на АФ извън максималното движение, игнориране

en: Adaptive start point, no temperature source available
bg: Адаптивна начална точка, без наличен източник на температура

en: Adaptive start point, no temperature for last AF solution
bg: Адаптивна начална точка, без температура за последното решение на АФ

en: Adaptive start point, very large temperature delta, ignoring
bg: Адаптивна начална точка, много голяма температурна делта, пренебрегване

en: Adaptive start point, no alt recorded for last AF solution
bg: Адаптивна начална точка, без записана стойност за последното решение на АФ

en: Adaptive start point, very large altitude delta, ignoring
bg: Адаптивна начална точка, много голяма делта на височината, пренебрегване на

en: Adaptive start point, target position is outside Max Travel, ignoring
bg: Адаптивна начална точка, целевата позиция е извън максималното движение, игнориране

en: Adaptive start point [%1] excessive move disallowed
bg: Адаптивна начална точка [%1] прекомерно движение е забранено

en: Adapting start point [%1] from %2 to %3
bg: Началната точка [%1] се адаптира от %2 към %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusCFZDialog)
en: Focus CFZ
bg: CFZ на фокуса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZTauLabel)
en: Tolerance (τ):
bg: Толеранс (τ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZApertureLabel)
en: Aperture (A):
bg: Апертура (A):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusCFZDisplayVCurve)
en: <html><head/><body><p>Check to display the CFZ on the V-curve after a successful Autofocus run.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да покажете CFZ върху V-кривата след успешно изпълнение на автофокуса.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusCFZDisplayVCurve)
en: Display:
bg: Показване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCFZAperture)
en: <html><head/><body><p>Set the aperture of your telescope in mm. This is defaulted from the selected optical train.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте апертурата на вашия телескоп в mm. Това е по подразбиране от избраната оптична система.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusCFZAperture) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, focalLenSpin)
en:  mm
bg:  мм

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZCameraSteps)
en: <html><head/><body><p>The CFZ of the camera (resolution limit) in the active optical train.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>CFZ на камерата (граница на разделителната способност) в активната оптична система..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZ)
en: <html><head/><body><p>The calculated CFZ in μm.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изчисленият CFZ в μm.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZTolerance)
en: <html><head/><body><p>Set the tolerance=t value between 0 and 1. This scales the classic CFZ calculation of 4.88 λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте стойността на толеранса = t между 0 и 1. Това мащабира класическото изчисление на CFZ от 4,88 λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZFinal)
en: <html><head/><body><p>The Final CFZ is the greater of the calculated CFZ and camera CFZ.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Крайната стойност на CFZ е по-голямата от изчислената CFZ и CFZ на камерата. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37)
en: <html><head/><body><p>Step size:</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Размер на стъпката:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: CFZ camera:
bg: Камера CFZ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZTau)
en: <html><head/><body><p>Set the <span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;">focus tolerance, </span>τ<span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;"> as a percentage of total seeing.</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте <span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;">толерантност на фокуса, </span>τ<span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;"> като процент от общата видимост..</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZSteps)
en: <html><head/><body><p>The calculated CFZ in steps.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изчисленият CFZ в стъпки.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZWavelengthLabel)
en: Wavelength (λ):
bg: Дължина на вълната (λ):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZStepSize)
en: <html><head/><body><p>Set the step size (in microns) of your focuser. To calculate this move your focuser from one end of its travel to the other (being careful not to force the focuser beyond its limits). Measure the distance the drawtube moves as accurately as you can (e.g. with calipers) and convert this to microns. Note how many steps you have moved the focuser. The step size = distance_in_microns / number_steps.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте размера на стъпката (в микрони) на фокусера. За да изчислите това, преместете фокусера от единия до другия край на хода му (като внимавате да не избутате фокусера извън границите му). Измерете разстоянието, на което се придвижва фокусерът, колкото е възможно по-точно (напр. с помощта на шублер) и го преобразувайте в микрони. Отбележете на колко стъпки сте преместили фокусера. Размерът на стъпката = разстояние_в_микрони / брой_стъпки.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZSeeing)
en: <html><head/><body><p>The total seeing FWHM (in arc-seconds).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Общото видими FWHM (в дъгови секунди).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetToOTB)
en: <html><head/><body><p>Reset Wavelength,  Aperture,  Focal ratio to values from the currently selected filter and optical train</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Нулирайте дължината на вълната, диафрагмата, фокусното съотношение към стойностите от текущо избрания филтър и оптична система</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetToOTB)
en: Reset To OT
bg: Нулиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Focal ratio (f):
bg: Фокусно съотношение (f):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select the Critical Focus Zone (CFZ) algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Classic</span>: Uses the formula, CFZ = 4.88 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2.</span>.  Set tolerance, t=1 for the basic formula. Some have suggested t=1/3 empirically.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Wavefront: </span>Uses the formula, CFZ = 4 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span>.  Formula derived from wavefront aberration theory. Some have suggested t=1/3 or even t=1/10.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gold: </span>Uses the formula, CFZ = 0.00225 √τ θ f<span style=" vertical-align:super;">2. </span>A.  See http://www.goldastro.com/goldfocus/ncfz.php for more details.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете алгоритъма за Critical Focus Zone (CFZ):</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Класически</span>: Използва се формулата, CFZ = 4,88 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span>.  Задайте толеранс, t=1 за основната формула. Някои са предложили емпирично t=1/3.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Вълнов фронт: </span>Използва се формулата CFZ = 4 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span>.  Формула, получена от теорията за аберацията на вълновия фронт. Някои предлагат t=1/3 или дори t=1/10.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Голд: </span>Използва се формулата CFZ = 0,00225 √τ θ f<span style=" vertical-align:super;">2.</span>A.  За повече информация вижте http://www.goldastro.com/goldfocus/ncfz.php.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: Classic
bg: Класически

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm)
en: Wavefront
bg: Вълнов фронт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZFNumber)
en: <html><head/><body><p>Set the F# to use. This is defaulted from the selected optical train.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте F# за използване. Това е по подразбиране от избраната оптична система.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Final CFZ:
bg: Крайна CFZ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZWavelength)
en: <html><head/><body><p>Set the light wavelength to use. This is defaulted from the Filter Settings popup for the selected filter. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте дължината на вълната на светлината, която да използвате. Това е по подразбиране от изскачащия прозорец за настройки на избрания филтър.</p></body></html>

en: Idle.
bg: Неактивно.

en: Focus Options Profile Editor
bg: Редактор на профили с опции за фокусиране

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, analyzeGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageOverlayBox)
en: Settings
bg: Настройки

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusSettings)
en: Focus Settings
bg: Настройки на фокуса

en: Process
bg: Процес

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusProcess)
en: Focus Process
bg: Процес на фокусиране

en: Mechanics
bg: Механика

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusMechanics)
en: Focus Mechanics
bg: Механика на фокуса

en: Finally found temperature source %1
bg: Най-накрая намерен източник на температура %1

en: No Focuser connected.
bg: Няма свързан фокусер.

en: No CCD connected.
bg: Няма свързан CCD.

en: Starting pulse step is too low. Increase the step size to %1 or higher...
bg: Началната стъпка на импулса е твърде ниска. Увеличете размера на стъпката на %1 или повече...

en: Autofocus is already running, discarding start request.
bg: Автофокусът вече е стартиран, отхвърля се заявката за стартиране.

en: Build Offset is already running, Autofocus rejected.
bg: Задаването на отместване вече се извършва, автофокусирането се отхвърли.

en: In Focus Loop, Autofocus rejected.
bg: Извършва се процес на фокусиране, автофокусирането се отхвърли.

en: Adjust Focus
bg: Регулиране на фокуса

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, adaptiveFocusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdaptive)
en: Adaptive Focus
bg: Адаптивно фокусиране

en: Autofocus start request - Waiting 10sec for %1 to complete.
bg: Заявка за стартиране на автофокус - Изчаква се 10 секунди за завършване на %1.

en: Discarding Autofocus start request - %1 in progress.
bg: Отхвърляне на заявка за стартиране на автофокус - в процес е %1.

en: Autofocus request [%1] optimized out.
bg: Заявката за автофокус [%1] е оптимизирана.

en: Autofocus starting...
bg: Адаптивният фокус стартира...

en: Autofocus operation started
bg: Започнала е операция за автоматично фокусиране

en: Detection complete.
bg: Завършване на откриването.

en: Capture in progress, retrying in 1s...
bg: Извършва се заснемане, повторен опит след 1секунди...

en: Star detection in progress, retrying in 1s...
bg: Извършва се разпознаване на звезди, повторен опит след 1секунда...

en: Autofocus aborted.
bg: Автофокусирането е прекъснато.

en: Error: No Camera detected.
bg: Грешка: Не е открита камера.

en: Error: Lost connection to Camera.
bg: Грешка: Загубена връзка с камерата.

en: Error: No Filter Wheel detected.
bg: Грешка: Не е открито филтърно колело.

en: Error: Lost connection to Filter Wheel.
bg: Грешка: Загубена връзка с филтърното колело.

en: At minimum focus position %1...
bg: При минимална фокусна позиция %1...

en: Moving to minimum focus position %1...
bg: Отиване до позиция на минимален фокус %1...

en: At maximum focus position %1...
bg: При максимална фокусна позиция %1...

en: Moving to maximum focus position %1...
bg: Отиване до позиция на максимален фокус %1...

en: Error: No Focuser detected.
bg: Грешка: Не е открит фокусер.

en: Error: Lost connection to Focuser.
bg: Грешка: Загубена връзка с фокусер.

en: outward
bg: навън

en: inward
bg: навътре

en: Focusing %2 by %1 steps...
bg: Фокусиране на %2 с %1 стъпки...

en: Focusing %2 by %1 step... | Focusing %2 by %1 steps...
bg[0]: Фокусиране на %2 на %1 стъпка...
bg[1]: Фокусиране на %2 на %1 стъпки...

en: Focusing %2 by %1 ms...
bg: Фокусиране на %2 с %1 ms...

en: Focuser is still timing out. Aborting...
bg: Инструментът за фокусиране е надхвърлил времето си за изчакване. Прекъсване на работата...

en: Focus motion timed out (%1). Restarting focus driver %2
bg: Времето за изчакване на движението на фокуса изтече (%1). Рестартира се драйверът за фокус %2

en: Focus motion timed out (%1). Focusing to %2 steps...
bg: Времето за изчакване на движението на фокуса изтече (%1). Фокусиране върху %2 стъпки...

en: Attempting to reconnect focuser: %1
bg: Опит за повторно свързване на фокусера: %1

en: Cannot reconnect focuser: %1. Aborting...
bg: Не може да се свърже повторно с фокусера: %1. Прекъсване...

en: Detecting sources...
bg: Откриване на източници...

en: Autofocus operation completed successfully
bg: Операцията за автофокус е завършена успешно

en: Autofocus operation failed
bg: Операцията на автоматичното фокусиране е неуспешна

en: Focus procedure completed after %1 iteration. | Focus procedure completed after %1 iterations.
bg[0]: Процедурата за фокусиране завърши след %1 цикъл.
bg[1]: Процедурата за фокусиране завърши след %1 цикъла.

en: Settling for %1s...
bg: Установяване за %1s...

en: Settling complete.
bg: Установяването е завършено.

en: Autofocus failed, moving back to initial focus position %1.
bg: Автофокусът е неуспешен, връщане към първоначалната позиция за фокусиране %1.

en: FITS received. No stars detected.
bg: Получени FITS. Няма открити звезди.

en: Capture complete. Select a region of interest.
bg: Заснемането е завършено. Изберете регион на интерес.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
bg: Неуспешно автоматично избиране на звезда. Моля, изберете звезда ръчно.

en: Capture complete. Select a star to focus.
bg: Заснемането е завършено. Избор на звезда за фокусиране.

en: No stars detected while testing HFR, capturing again...
bg: Не са открити звезди по време на тестването на HFR, заснемане отново...

en: HFR %1 > Limit %2
bg: HFR %1 > Ограничение %2

en: Autofocus failed: exceeded max iterations %1
bg: Автофокусирането е неуспешно: надхвърлен е максималния брой итерации %1

en: No stars detected, capturing again...
bg: Не са открити звезди, заснемане отново...

en: Failed to detect any stars at position %1. Continuing...
bg: Неуспешно откриване на звезди на позиция %1. Продължаване...

en: Failed to detect any stars. Reset frame and try again.
bg: Неуспешно откриване на звезди. Нулирайте кадрите и опитайте отново.

en: Unable to launch Aberration Inspector run %1...
bg: Не може да се стартира %1 на Инспектора на аберациите...

en: Launching Aberration Inspector run %1...
bg: Стартиране на изпълнение на %1 на инспектора за аберации...

en: Starting scan for initial focuser position.
bg: Започване на сканиране за първоначална позиция на фокусера.

en: Scanning for starting position...
bg: Сканиране за първоначална позиция на фокусера

en: Failed to detect any stars. Aborting...
bg: Неуспешно откриване на звезди. Прекъсване...

en: Scan Start Pos: exceeded max iterations %1
bg: Сканиране на начална позиция: надхвърлен е максималния брой итерации %1

en: Scanning for starting position %1/%2
bg: Сканиране за начална позиция %1/%2

en: No scan minimum - widening search...
bg: Без минимално сканиране - разширяване на търсенето...

en: Scan Start Position %1 Found
bg: Намерена е начална позиция на сканиране %1

en: Scan Start Position %1 found
bg: Намерена е е начална стартова позиция %1

en: Curve Fit check failed R2=%1 focusR2Limit=%2 retrying...
bg: Проверката за прилягане на кривата е неуспешна R2=%1 focusR2Limit=%2 повторен опит...

en: R2=%1 < Limit=%2
bg: R2=%1 < Ограничение=%2

en: Curve Fit check failed again R2=%1 focusR2Limit=%2 but continuing...
bg: Проверката за прилягане на кривата отново се провали R2=%1 focusR2Limit=%2, но продължава...

en: Linear autofocus algorithm aborted: %1
bg: Линейният алгоритъм за автофокусиране е прекъснат: %1

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
bg: Получени FITS. HFR %1 @ %2. Делта (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
bg: Получени FITS. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
bg: Промяната в HFR е твърде малка. Опитайте да увеличите размера на стъпката или да намалите допустимото отклонение.

en: Failed to detect focus star in frame. Capture and select a focus star.
bg: Не успя да открие звезда за фокусиране в кадъра. Заснемете и изберете фокусна звезда.

en: Found polynomial solution @ %1
bg: Намерено е полиномно решение @ %1

en: Focuser cannot move further, device limits reached. Autofocus aborted.
bg: Фокусиращото устройство не може да се придвижи по-нататък, лимитите на устройството са достигнати. Автофокусът е прекъснат.

en: Unstable fluctuations. Try increasing initial step size or exposure time.
bg: Нестабилни колебания. Опитайте да увеличите първоначалния размер на стъпката или времето на експозиция.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
bg: Достигнато е безизходно положение. Моля, опитайте отново с различни настройки.

en: Maximum travel limit reached. Autofocus aborted.
bg: Достигната е максималната граница на движение. Автофокусът е прекъснат.

en: FITS received. HFR %1. Delta (%2%) Min HFR (%3)
bg: Получени FITS. HFR %1. Делта (%2%) Мин HFR (%3)

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
bg: Автофокусът не успява да постигне правилно фокусиране. Опитайте да регулирате стойността на толеранса.

en: Focuser error, check INDI panel.
bg: Грешка на фокусера, проверете панела INDI.

en: Simulate focuser comms failure...
bg: Неуспешна симулация на автоматично фокусиране...

en: Restarting autofocus process...
bg: Процесът на автоматично фокусиране се рестартира...

en: Starting continuous exposure...
bg: Стартиране на непрекъсната експозиция...

en: Disabling Auto Star Selection as star selection box was moved manually.
bg: Деактивиране на автоматичния избор на звезди, тъй като полето за избор на звезди е преместено ръчно.

en: Focus star is selected.
bg: Звездата за фокус е избрана.

en: Region of interest is selected.
bg: Регионът на интерес е избран.

en: Autofocus
bg: Автоматично фокусиране

en: Check focus request - Waiting 10sec for %1 to complete.
bg: Заявка за проверка на фокус - Изчаква се 10 секунди за завършване на %1.

en: Discarding Check Focus request - %1 in progress.
bg: Отхвърляне на заявка за проверка на фокуса - в процес е %1.

en: Check Focus ignored - Star Measure must be star based
bg: Проверете, че фокусът е игнориран - Star Measure трябва да се основава на звезди

en: Capturing to check HFR...
bg: Заснема се за проверка на HFR...

en: No star was selected. Using last known position...
bg: Не е избрана звезда. Използва се последната известна позиция...

en: No star was selected. Aborting...
bg: Не е избрана звезда. Прекъсване...

en: Focuser already at %1...
bg: Фокусерът е вече на %1...

en: Adjust focus request - Waiting 10sec for %1 to complete.
bg: Заявка за регулиране на фокус - Изчаква се 10 секунди за завършване на %1.

[ctx: @title:window]
en: Focus Frame
bg: Фокусна рамка

en: Failed to save image. Aborting...
bg: Неуспешно запазване на изображението. Прекъсване...

en: Exposure failure. Aborting...
bg: Неуспешна експозиция. Прекъсване...

[ctx: @title:window]
en: Relative Profile
bg: Относителен профил

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop Auto Focus process
bg: Спиране на процеса на автоматично фокусиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, captureB)
en: Capture image
bg: Заснемане на изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
bg: Стъпки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startLoopB)
en: Start framing
bg: Начало на кадриране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Start:
bg: Начало:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Start Auto Focus process
bg: Стартиране на процеса на автоматично фокусиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, absTicksLabel)
en: Current absolute focuser position
bg: Текуща абсолютна позиция на фокуса

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, absTicksSpin)
en: Desired absolute focus position
bg: Желано положение на абсолютен фокус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startGotoB)
en: Go to an absolute focus position
bg: Отиване до позиция на абсолютен фокус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopGotoB)
en: Stop focuser motion
bg: Спиране на движението на фокусера

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ccdGroup)
en: Camera && Filter Wheel
bg: Камера и филтърно колело

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gainLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusExposureLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Exposure time in seconds
bg: Време на експозиция в секунди

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultFocusTemperatureSource)
en: Select focuser temperature source
bg: Избор на източник на температура на фокусиращото устройство

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings...
bg: Настройки на филтъра...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: Focuser temperature source
bg: Източник на температура на фокусира

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel)
en: Source temperature in Celsius
bg: Температура на източника в Целзий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Temp. =
bg: Темп. =

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, deltaTemperatureLabel)
en: Delta temperature in Celsius. It is the difference between the last recorded temperature when autofocus was successful and the current source temperature.
bg: Делта температура в градуси по Целзий. Това е разликата между последната записана температура, когато автофокусът е бил успешен, и текущата температура на източника.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset focus subframe to full capture
bg: Възстановяване на подкадъра за фокусиране до пълно заснемане

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, toolsGroup)
en: Tools
bg: Инструменти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAbInsB)
en: <html><head/><body><p>Run Aberration Inspector (Auto Focus will run first to collect data).</p><p>Note: Mosaic Mask must be set to activate this button.</p><p>This is an experimental feature.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Стартирайте инспектора на аберациите (първо ще се стартира автоматичното фокусиране, за да събере данни).</p><p>Забележка: Мозаечната маска трябва да бъде настроена, за да активирате този бутон.</p><p>Това е експериментална функция.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advisorB)
en: Advisor
bg: Помощник

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, forceInSeqAF)
en: <html><head/><body><p>Check to force an ad-hoc In-Sequence Autofocus at the completion of the current subframe.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Отметнете тази опция за принудително извършване на ad-hoc Автофокусиране в последователност при завършване на текущия подкадър</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, forceInSeqAF)
en: Force AF
bg: Принудително автофокусиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: V-Curve
bg: V-крива

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, relativeProfileB)
en: Profile...
bg: Профил...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
bg: Изчистване

en: Section
bg: Секция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
bg: Старт

en: Run number
bg: Брой изпълнения

en: Start Pos
bg: Начална позиция

en: Start position
bg: Начална позиция

en: Step/Jump Size
bg: Размер на стъпка/скок

en: Step Size
bg: Размер на стъпка

en: Overscan
bg: Прескачане

en: AF Overscan
bg: Прескачане на АФ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Comments
bg: Коментари

en: Additional Text
bg: Допълнителен текст

en: Parameter
bg: Параметър

en: Parameter Name
bg: Име на параметър

en: Current Value
bg: Текуща стойност

en: Current value of the parameter
bg: Текуща стойност на параметъра

en: Proposed Value
bg: Предложена стойност

en: Focus Advisor proposed value for the parameter
bg: Предложена от помощника за фокусиране стойност за параметъра

en: Focus Advisor: another focus action in progress. Please try again.
bg: Помощник за фокусиране: Извършва се друго фокусно действие. Моля, опитайте отново.

en: Focus Advisor cannot run with current params.
bg: Помощник за фокусирането не може да работи с текущите параметри.

en: Focus Advisor stopped
bg: Помощникът за фокусиране е спрян

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvUpdateParams)
en: Update Parameters
bg: Обновяване на параметри

en: Camera & Filter Wheel Parameters
bg: Параметри на камерата и филтърното колело:

en: Settings Parameters
bg: Настройки на параметрите

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, maskGroupBox)
en: Mask
bg: Маска

en: Process Parameters
bg: Параметри на процеса

en: Mechanics Parameters
bg: Параметри на механиката

en: Focus Advisor aborted due to internal error
bg: Съветникът за фокусиране е прекъснат поради вътрешна грешка

en: Focus Advisor cannot run with current params
bg: Помощник за фокусирането не може да работи с текущи параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvFindStars)
en: Find Stars
bg: Намиране на звезди

en: Find Stars: Scanning for stars...
bg: Намиране на звезди: Сканиране за звезди...

en: Find Stars: Failed
bg: Намиране на звезди: Неуспешно

en: Stars detected, range center %1
bg: Открити звезди, център на обхват %1

en: Stars detected, range centre %1
bg: Открити звезди, център на обхват %1

en: Focus Advisor Find Stars completed
bg: Намирането на звезди от помощника за фокусиране е завършено

en: Find Stars: exceeded max iterations %1
bg: Намиране на звезди: надхвърлен е максималния брой итерации %1

en: Stars detected, centering range
bg: Открити са звезди,центриране на обхвата

en: Find Stars Run %1: No stars at start %2, scanning...
bg: Намиране на звезди, Изпълнение %1: Няма звезди в началото %2, сканира се...

en: Find Stars Run %1 Sector %2: Scanning %3/%4
bg: Намиране на звезди Изпълнение %1 Сектор %2: Сканиране на %3/%4

en: Find Stars Run %1: Scanning Sector %2
bg: Намиране на звезди, Изпълнение %1: Сканиране на сектор %2

en: No stars detected
bg: Не са открити звезди

en: Find Stars Run %1: failed to find any stars
bg: Намиране на звезди Изпълнение %1: неуспешно намиране на звезди

en: Find Stars Run %1 Sector %2: scanning %3/%4
bg: Намиране на звезди Изпълнение %1 Сектор %2: сканиране %3/%4

en: Focus Advisor Find Stars run %1: failed to move focuser
bg: Намиране на звезди от помощника за фокусиране изпълнение %1: неуспешно преместване на фокусера

en: Focus Advisor Coarse Adjustment aborted after %1 runs
bg: Регулирането на курса от помощника за фокусиране е прекъснато след %1 изпълнения

en: Coarse Adjustment Scan...
bg: Сканиране на корекция на курса...

en: Coarse Adjustment
bg: Корекция на курса

en: Focus Advisor Coarse Adjustment failed to move focuser
bg: Регулиране на курса от помощника за фокусиране: неуспешно преместване на фокусера

en: Focus Advisor Coarse Adjustment: exceeded max iterations %1
bg: Регулиране на курса от помощника за фокусиране: превишени макс. итерации %1

en: Coarse Adjustment Run %1 scan...
bg: Корекция на курса Изпълнение %1 сканиране...

en: Focus Advisor Coarse Adjustment Run %1: insufficient data to proceed
bg: Изпълнение на коригиране на курса от помощника за фокусиране %1: няма достатъчно данни за продължаване

en: Max/Min Ratio: %1
bg: Съотношение Max/Min: %1

en: Focus Advisor Coarse Adjustment completed.
bg: Регулирането на курса от помощника за фокусиране завърши.

en: Focus Advisor Coarse Adjustment: data quality too poor to continue
bg: Регулиране на курса от помощника за фокусиране: качеството на данните е твърде лошо, за да се продължи

en: Max/Min Ratio: %1, Next Step Size: %2, Next Overscan: %3
bg: Съотношение Max/Min: %1, Размер на следваща стъпка: %2, Следващо прескачане: %3

en: Fine Adjustment
bg: Фината настройка

en: Max/Min Ratio: %1, R2: %2, Step Size: %3, Overscan: %4
bg: Съотношение Max/Min: %1,  R2: %2, Размер на стъпка: %3, Прескачане: %4

en: Focus Advisor Fine Adjustment completed
bg: Фината настройка на съветника за фокусиране е завършена

en: Focus Advisor Result (%1): Run: %2 startPos: %3 stepSize: %4 overscan: %5
bg: Резултат на помощника за фокусиране (%1): Изпълнение: %2 старт поз: %3 размер на стъпката: %4 прескачане: %5

en: Focus Advisor Result Update: %1
bg: Активиране на резултат на помощника за фокусиране:%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusAdvisorDialog)
en: Focus Advisor
bg: Помощник за фокусиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvUpdateParams)
en: Check to have Focus Advisor update Focus parameters. Click Help to view the proposed changes.
bg: Поставете отметка, за да имате Помощник за фокусирането да актуализира параметрите на Focus. Щракнете върху Помощ, за да видите предложените промени.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvFindStars)
en: Check to have Focus Advisor search for stars. If you are close enough to Focus to see stars in the Focus frame then this step is not neccessary.
bg: Поставете отметка, за да накарате Помощник за фокусирането да търси звезди. Ако сте достатъчно близо до фокуса, за да видите звезди в рамката на фокуса, тази стъпка не е необходима.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvCoarseAdj)
en: Check to have Focus Advisor find coarse focus. This will find an approximate focus position good enough to run Autofocus.
bg: Поставете отметка, за да накарате Помощник за фокусирането да намери фокуса на курса. Това ще намери приблизителна позиция на фокуса, достатъчно добра за стартиране на автофокуса.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvCoarseAdj)
en: Coarse Adjustment (without Autofocus)
bg: Регулиране на курса (без автофокус)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvFineAdj)
en: Check to have Focus Advisor run Autofocus to make fine adjustments to focus parameters.
bg: Поставете отметка, за да накарате Помощник за фокусирането да стартира Autofocus, за да направи фини настройки на параметрите на фокуса.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvFineAdj)
en: Fine Adjustment (using Autofocus)
bg: Фина настройка (с помощта на автофокус)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDialogButtonBox, focusAdvButtonBox)
en: Close Focus Advisor
bg: Затваряне на Помощник за фокусиране

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusAdvisorHelpDialog)
en: Focus Advisor Help
bg: Помощ за Помощника за фокусиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: Recommendations:
bg: Препоръки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvHelpOnlyChanges)
en: Check to display only recommended changes
bg: Поставете отметка, за да показвате само препоръчаните промени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvHelpOnlyChanges)
en: Show Only Changes
bg: Показване само на промените

en: Called newMeasurement after a solution was found.
bg: Извикване на newMeasurement след намиране на решение.

en: Failed to fit curve to data.
bg: Неуспешно напасване на кривата към данните.

en: Solution found.
bg: Намеренео е решенеие.

en: Too many steps.
bg: Твърде много стъпки.

en: Solution lies outside max travel.
bg: Решението се намира извън максималното движение.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
bg: Стойност

[ctx: Graphics tooltip; %1 is the Focus Position; %2 is the Focus Value;]
en: <table><tr><td>POS:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>VAL:   </td><td>%2</td></tr></table>
bg: <table><tr><td>ПОЗ:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>СТ:   </td><td>%2</td></tr></table>

[ctx: Graphics tooltip; %1 is the Minimum Focus Position; %2 is the Focus Value;]
en: <table><tr><td>MIN:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>VAL:   </td><td>%2</td></tr></table>
bg: <table><tr><td>МИН:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>СТ:   </td><td>%2 "</td></tr></table>

en: <p>Add additional focuser</p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p>
bg: <p>Добавяне на допълнителен фокусер</p><p><b>Предупреждение</b>: Това е експериментална функция!</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: AF Overscan:
bg: Прескачане на АФ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOutSteps)
en: <html><body><p>This number multiplied by initial-step-size is number of outward steps the Linear Focus algorithm moves away from the initial position at the start of focusing.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Това число, умножено по размера на началната стъпка, е броят на стъпките навън, които алгоритъмът за линейно фокусиране отдалечава от началната позиция в началото на фокусирането.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusOutStepsLabel)
en: Out Step Multiple:
bg: Множество стъпки навън:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusWalk)
en: <html><head/><body><p>Select the type of walk for the focuser to take when using <span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span>.  For <span style=" font-weight:600;">Linear</span> only <span style=" font-weight:600;">Classic</span> is available.</p><p><span style=" font-weight:600;">Classic</span>: Focuser steps out &quot;Out Step Multiple&quot; steps, takes a frame and then steps in through focus at a constant step size taking and analysing frames at each step. The exact point at which the pass stops is dependent on the data so this walk is tolerant of starting further away from focus, but at the expense of extra steps.</p><p><span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span>: Focuser steps out half of &quot;Number Steps&quot;, takes a frame and then steps in exactly &quot;Number Steps&quot;. This walk must be started close to focus to be effective but is predictable in the number of steps taken.</p><p><span style=" font-weight:600;">CFZ Shuffle</span>: Similar to <span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span> except this walk takes half steps near the focus point to try to give more weight to points nearer to focus in the curve fitting. As with <span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span> this walk must be started close to focus to be effective but is predictable in the number of steps taken.</p><p><br/></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете типа на движение на фокусера, когато използвате <span style=" font-weight:600;">единично линейно преминаване</span>.  За <span style=" font-weight:600;">линейния ход е на разположение</span> само <span style=" font-weight:600;">класически метод</span>.</p><p><span style=" font-weight:600;">Класически</span>: Фокусерът предприема стъпки за фокусиране навън &quot;Множество стъпки навън&quot;, заснема кадър и след това преминава през фокуса с постоянни стъпки, като прави и анализира кадри на всяка стъпка. Точната точка, в която фокусирането спира, зависи от данните, така че тази процедура е толерантна към започване по-далеч от фокуса за сметка на допълнителни стъпки.</p><p><span style=" font-weight:600;">Фиксирани стъпки</span>: Фокусиращото устройство се отдалечава с половината от зададените в &quot;Брой стъпки&quot;, заснема кадър и тогава предприема точния &quot;Брой стъпки&quot;. Тази процедура трябва да започне близо до фокуса, за да бъде ефективна, но е предвидима по отношение на броя на направените стъпки. Това е експериментална функция.</p><p><span style=" font-weight:600;">CFZ разбъркване</span>: Подобно на <span style=" font-weight:600;">Фиксирани стъпки</span> с изключение на това,че при този  ход се правят половин стъпки в близост до точката на фокусиране, за да се предаде по-голяма тежест на точките, които са по-близо до фокуса в регресионната крива. Както и при <span style=" font-weight:600;">Фиксирани стъпки</span> тази процедура трябва да започне близо до фокуса, за да бъде ефективна, но е предвидима по отношение на броя на необходимите стъпки. Тази функция е експериментална.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: Fixed Steps
bg: Фиксирани стъпки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: CFZ Shuffle
bg: CFZ разбъркване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Motion Timeout:
bg: Време за изчакване на движението:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusTicks)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Initial Step Size</span> in ticks to cause a noticeable change in HFR value. For timer based focuser, it is the initial time in milliseconds to move the focuser inward or outward</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Първоначален размер на стъпката</span> в  деления, за да предизвика забележима промяна в стойността на HFR. За време-базиран фокусер, това е първоначалното време в милисекунди за преместване на фокуса навътре или навън.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMotionTimeout)
en: <html><head/><body><p>Maximum time in seconds to wait for the focuser to move to the desired position before declaring a timeout.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Максимално време в секунди за изчакване на фокусиращото устройство да се премести в желаната позиция, преди да се обяви край на изчакването.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusMotionTimeout) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, focusOverscanDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusCaptureTimeout) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, focusSettleTime) i18n: ectx: pr
en:  s
bg:  с

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOverscanDelay)
en: <html><head/><body><p>Delay between completing the outward motion of an Overscan and starting the inward motion. For most focusers 0 s is fine.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Забавяне между завършването на външното движение при прескачане на фокусирането и започване на вътрешното движение. За повечето фокусиращи устройства 0 s е добре.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMaxSingleStep)
en: <html><head/><body><p>The maximum single step size the algorithm is allowed to command as it searches for the critical focus zone. The calculated step size would be limited to this maximum value.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Максималният размер на единичната стъпка, която алгоритъмът може да управлява, докато търси критичната зона на фокусиране. Изчисленият размер на стъпката ще бъде ограничен до тази максимална стойност.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAFOverscan)
en: <html><head/><body><p>Provides backlash overscan in ticks for outward focuser movements during an Autofocus run. This is in addition to any Driver Backlash provided by the device driver and set in the Driver Backlash field. Set to 0 to disable. </p><p>If set, AF Overscan is applied to all focuser movements initiated by the Focus module.</p><p>Typically either Focuser Backlash or AF Overscan is set.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Определя прескачането вследствие на луфта (в деления) за външни движения на фокусера по време на изпълнение на автофокуса. Тази стойност ще бъде добавена към стойността за луфта, предоставена от драйвера на устройството. Задайте 0, за да забраните.</p><p>Ако е зададено, Прескачане на AФ ще се прилага за всички движения на фокусера, инициирани от модула за фокусиране.</p><p>Обикновено се задава или луфтът на фокусера или Прескачане на AФ.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Capture Timeout:
bg: Време изчакване на заснемане:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial Step Size:
bg: Първоначален размер на стъпката:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusWalkLabel)
en: Walk:
bg: Ход:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Focuser Settle:
bg: Стабилизиране на фокусера:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Driver Backlash:
bg: Луфт на механиката:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCaptureTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCaptureTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a captured image to be received before declaring a timeout.
bg: Максимално време в секунди за изчакване за получаване на заснето изображение, преди да се обяви таймаут.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusMaxTravel)
en: <html><head/><body><p>Maximum travel in steps before the autofocus process aborts</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Максимално движение на стъпки, преди процесът на автоматично фокусиране да бъде прекъснат</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Max Step Size:
bg: Максимален размер на стъпката::

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
bg: Макс. движение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Settle time (in seconds) after moving the focuser before capturing the next image during Auto Focus and after an Adaptive Focus movement.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Време за стабилизиране (в секунди) след преместване на фокусера преди заснемане на следващото изображение по време на автоматичен фокус и след движение на адаптивния фокус.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusNumStepsLabel)
en: Number Steps:
bg: Брой стъпки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: AF Overscan Delay:
bg: Забавяне на прескачане на АФ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusNumSteps)
en: <html><head/><body><p>The total number of steps to use when Walk is set to one of the fixed number of steps walks and Algorithm is Linear 1 Pass.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Общият брой стъпки, които трябва да се използват, ако преходът е зададен като един от фиксирания брой преходи и се използва алгоритъм с единично линейно обработване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBacklash)
en: <html><head/><body><p>For backlash-aware focusers, the amount of backlash to apply when reversing movement direction. Set to 0 to disable.</p><p>Typically either Focuser Backlash or AF Overscan is set.</p><p>This field sets the Indi Focuser Backlash field and can be set either here or on the Indi Control Panel.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>За фокусери с отчитане на луфт. Размерът на корекцията, който се прилага при промяна на посоката на движение. Задайте 0, за да я деактивирате.</p><p>Обикновено се задава или луфт на фокусера или Прескачане на АФ.</p><p>Тази настройка задава полето за луфт на фокусер на Indi и може да бъде въведена тук или на контролния панел на Indi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarMeasureLabel)
en: Measure:
bg: Измерване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusStarPSF)
en: <html><head/><body><p>The type of PSF to use when Measure is set to FWHM:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gaussian</span>: Uses a 2D Gaussian. This is an experimental feature.</li></ul></body></html>
bg: <html><body><p>Типът на PSF (Point spread function - функция за разсейване на точките), който се използва, когато измерваната единица е зададена на FWHM:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Гаусова</span>: Използва двуизмерна гаусова функция. Това е експериментална функция.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Detection:
bg: Откриване:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusFramesCountLabel)
en: Average Over:
bg: Усредняване над:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: SEP Profile:
bg: Профил на SEP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en: <html><head/><body><p>Number of frames to capture at each focuser position.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Брой кадри за заснемане при всяка една позиция на фокусера.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusFramesCount) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusHFRFramesCount)
en:  frames
bg: кадри

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusR2Limit)
en: <html><head/><body><p>Set a minimum for the acceptable R² when performing an Autofocus run.  The value is between 0 (no fit) and 1 (perfect fit).  0.8 is a good start.  If the minimum is not met,  Autofocus will rerun once to try to improve the R². Currently only available for the Linear 1 Pass algorithm when using a Curve Fit of Hyperbola or Parabola. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте минимум за приемливо R², когато извършвате работа с автофокус.  Стойността е между 0 (няма съответствие) и 1 (перфектно съответствие).  0,8 е добро начало.  Ако минималната стойност не е достигната, aвтофокусирането ще се стартира повторно, за да се опита да подобри R². Понастоящем е налична само за алгоритъма Единично линейно обработване, когато се използва регресионна крива на Хипербола или Парабола. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: <html><head/><body><p>Check to use the standard deviation of the star HFR or FWHM as a weighting to the curve fitting algorithm. If unchecked, all data points are given equal weighting. Currently only available when using Full Field (multiple stars) and a Curve Fit of Hyperbola or Parabola under the Linear 1 Pass algorithm. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Проверете дали да използвате стандартното отклонение на HFR или FWHM на звездата като тегло за алгоритъма за напасване на кривата. Ако не е поставена отметка, на всички точки от данни се дава еднаква тежест. Понастоящем е налично само при използване на пълно поле (множество звезди) и регресионна крива на Хипербола или Парабола при алгоритъм единично линейно обработване. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: Use Weights
bg: Използване на тежести

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: <html><head/><body><p>Select the type of curve to fit to the data:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Quadratic</span>: Uses a polynomial fit of degree 2. This is currently the default option and currently the only option for all Algorithms except Linear 1 Pass.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hyperbola</span>: Fits a hyperbola to the data points. This is currently only available for the Linear 1 Pass Algorithm.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Parabola</span>: Fits a parabola to the data points. This is currently only available for the Linear 1 Pass Algorithm.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете вида на кривата, която да се адаптира към данните:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Квадратични</span>: Използва се полиномно съответствие от 2 степен. В момента това е опцията по подразбиране и в момента е единствената опция за всички алгоритми, с изключение на единично линейно обработване .</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Хипербола</span>: Поставя хипербола на точките с данни. Понастоящем това е налично само за алгоритъма единично линейно обработване.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;"> Парабола</span>: Поставя парабола върху точките с данни. Понастоящем това е налично само за линейния алгоритъма единично линейно обработване.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Quadratic
bg: Квадратен

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Hyperbola
bg: Хипербола

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Parabola
bg: Парабола

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: <html><head/><body><p>Select the Measure to use when fitting a curve for Linear 1 Pass:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR</span>: Half Flux Radius. Uses an algorithm to calculate the radius of a circle centred on the star centroid that encapsulates half the star's flux.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR Adj</span>: Adjusted Half Flux Radius. Normalises the HFR for peak intensity. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">FWHM</span>: Full Width Half Maximum. Curve fits a PSF to each star centroid and uses the curve to calculate the FWHM. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;"># Stars</span>: Number of stars. The number of detected stars at optimum focus will be a maximum. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fourier</span>: Fourier power calculation. Uses the Fourier Transform Power approach developed by Tan and Schulz in https://arxiv.org/pdf/2201.12466.pdf. At optimum focus the power in frequency space [result of the fourier transform] will be a maximum. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">StdDev</span>: Uses variance / mean of image pixels. It is intended for star fields. This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Sobel</span>: Uses the Sobel Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Laplassian: </span>Uses the Laplassian Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Canny: </span>Uses the Canny Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете мерните единици, които да се използват при напасване на крива за единично линейно обработване:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR</span>: Half Flux Radius Радиус на полуосветеност. Използва алгоритъм за изчисляване на радиуса на окръжност с център върху центроида на звездата, който обхваща половината от осветеността на звездата.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR Adj</span>: Коригиран радиус на полуосветеност. Нормализира HFR за пиковия интензитет. Това е експериментална функция.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">FWHM </span>: Full Width Half Maximum - Пълна ширина, половин максимум. Кривата приляга на PSF към центроида на всяка звезда и използва кривата, за да изчисли FWHM. Това е експериментална функция.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Брой Звезди</span>: Броят на откритите звезди при оптимален фокус ще бъде максимален. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Фурие</span>: Изчисляване на мощността по Фурие. Използва подхода за изчисляване на мощността с преобразуване на Фурие, разработен от Тан и Шулц в https://arxiv.org/pdf/2201.12466.pdf.  При оптимален фокус мощността в честотното пространство [резултат от преобразуването на Фурие] ще бъде максимална.</li><li style=" margin-top:0px;margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-блок-отстъп:0;text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">StdDev</span>: Използвадисперсия / средна стойност на пикселите на изображението. Предназначен е за звездни полета. Това еекспериментална функция, която изисква инсталиране на openCV.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-блок-отстъп:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Sobel</span>: Използва алгоритъма за откриване на ръбове на Sobel. Предназначен е за не-звездни полета, напр. Слънчеви, лунни или планетарни. Това е експерименталнофункция, която изисква инсталиране на openCV.</li><li style=" margin-отгоре:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-блок-отстъп:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Laplassian: </span>Използва алгоритъма за откриване на ръбове на Laplassian. Предназначен е за не-звездни полета, напр. Слънчеви, лунни или планетарни. Това е експерименталнофункция, която изисква инсталиране на openCV.</li></ul><ul style="margin-отгоре: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-списък-отстъп: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; марж-ляво:0px; margin-right:0px; -qt-блок-отстъп:0; text-indent:0px;"><spanstyle=" font-weight:600;">Canny: </span>Използва Canny Edge Detectionалгоритъм. Предназначен е за незвездни полета, напр. слънчеви, лунни илипланетарни. Това е експериментална функция, която изисква openCV да бъдеинсталиран.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: HFR Adj
bg: Корекции на HFR

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: # Stars
bg: Брой звезди

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusDetection)
en: <html><head/><body><p>Star detection method:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">SEP:</span> Source Extractor and Photometry, an efficient source detection method based on Source Extractor (Bertin and Arnouts 1996; Bertin 2016). See <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor as a library</span></a> in the Journal of Open Source Software.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Centroid</span>: a source detection based on estimating star mass around signal peaks.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gradient</span>: a single source detection based on the Sobel filter. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Threshold</span>: a single source detection based on pixel values. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Метод за откриване на звезди:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">SEP:</span> Source Extractor and Photometry, ефективен метод за откриване на източници, базиран на Source Extractor (Bertin and Arnouts 1996; Bertin 2016). Вижте <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor като библиотека</span></a> в списанието Journal of Open Source Software.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Центроид</span>: откриване на източника въз основа на оценка на масата на звездата около пиковете на сигнала.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Градиент</span>: откриване на единичен източник на базата на филтъра на Собел. При първоначален анализ или анализ на цялото поле вместо този метод ще се използва SEP.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Праг</span>: откриване на единичен източник въз основа на стойностите на пикселите. При първоначален анализ или анализ на цялото поле вместо този метод ще се използва SEP.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Gradient
bg: Градиент

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Centroid
bg: Центроид

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
bg: Праг

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Bahtinov
bg: Бахтинов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCurveFitLabel)
en: Curve Fit:
bg: Регресионна крива:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select focus process algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Iterative</span>: Moves focuser by discreet steps initially decided by the step size. Once a curve slope is calculated,  further step sizes are calculated to reach optimal solution. The algorithm stops when the measured HFR is within percentage Tolerance of the minimum HFR recorded in the procedure.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Polynomial</span>: Starts with iterative method.  Upon crossing to the other side of the V-Curve,  polynomial fitting coefficients along with possible minimum solution are calculated. This algorithm can be faster than purely iterative approach given a good data set.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: Samples focus inward in a regular fashion, using 2 passes.  The algorithm can be slow, but it is more resilient to backlash.  Start with the focuser positioned near good focus.  Set Initial Step Size and Max Travel for the desired sampling interval and range around start focus position.  Tolerance should be around 5%.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span>: Starts like <span style=" font-weight:600;">Linear</span> but after completing the 1st pass, instead of doing a 2nd pass,  moves straight to the minimum HFR value calculated.  Use Curve Fit of Hyperbola or Parabola.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете алгоритъм на процеса на фокусиране:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Итеративен</span>: Премества фокусера на дискретни стъпки, първоначално определени от размера на стъпката. След като се изчисли наклонът на кривата, се изчисляват допълнителни размери на стъпките, за да се достигне оптимално решение. Алгоритъмът спира, когато измерената HFR е в рамките на процентно допустимо отклонение от минималната HFR, записана в процедурата.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Полиномен</span>: Започва с итеративен метод.  При преминаване към другата страна на V-образната крива се изчисляват коефициентите на полиномно напасване заедно с възможното минимално решение. Този алгоритъм може да бъде по-бърз от чисто итеративния подход при наличие на добър набор от данни.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Линеен</span>: Образците се фокусират навътре по редовен начин, като се използват 2 обработки.  Алгоритъмът може да бъде бавен, но е по-устойчив на отклонения.  Започнете с фокусер, разположен близо до добър фокус.  Задайте Размер на началната стъпка и Максимално разстояние за желания интервал на вземане на проби и обхват около началната позиция на фокуса.  Толерансът трябва да е около 5 %.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Първо линейно обработване</span>: Започва като <span style=" font-weight:600;">линейния метод,</span> но след приключване на първата обработка, вместо да направи втора, преминава направо към минималната изчислена стойност на HFR.  Използва се  крива на хипербола или парабола.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Iterative
bg: Итеративно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Polynomial
bg: Полиномиален

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm)
en: Linear
bg: Линейно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Linear 1 Pass
bg: Единично линейно преминаване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusRefineCurveFit)
en: <html><head/><body><p>Check to run an outlier pass when all datapoints have been taken. The pass uses Peirce's Criteria for outlier threshold detection. If there are outliers, these are removed and curve fitting rerun. If the R² is improved by the process then this new dataset is used and outliers highlighted on the v-curve. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Проверка за извършване на пропуск за отклонение, когато всички точки от данни са взети. Проверката използва критериите на Пиърс за откриване на праг на отклонение. Ако има отклонения, те се отстраняват и се извършва повторно изравняване на кривата. Ако R² се подобрява от процеса, тогава се използва тази нова съвкупност от данни, а отклоненията се открояват на V-образната крива. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusRefineCurveFit)
en: Refine Curve Fit
bg: Прецизиране на кривата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusR2LimitLabel)
en: R² Limit:
bg: R² лимит:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusHFRFramesCountLabel)
en: Average HFR Check:
bg: Средно проверки на HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusHFRFramesCount)
en: Number of frames to capture when running in-sequence HFR Check. If using Linear 1 Pass, the point of optimum focus will also capture this number of frames.
bg: Брой кадри, които да се заснемат при изпълнение на HFR проверка на последователността. Ако използвате единично линейно обработване , точката на оптимален фокус също ще заснеме този брой кадри.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusGaussianKernelSize)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur kernel size. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Размерът на ядрото на размазването по Гаус. Използва се за замъгляване на изображението преди например разпознаване на ръбове по Бахтинов.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusGaussianKernelSizeLabel)
en: Kernel size:
bg: Размер на ядрото:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusGaussianSigmaLabel)
en: Sigma:
bg: Сигма:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusMultiRowAverageLabel)
en: Num. of rows:
bg: Брой редове:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusThreshold)
en: <html><body><p>Increase to restrict the centroid to bright cores. Decrease to enclose fuzzy stars.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Увеличете, за да ограничите центроида до ярки ядра. Намалете, за да обградите размити звезди.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMultiRowAverage)
en: <html><head/><body><p>Combine this number of rows in the Bahtinov max average calculation. Change this value might help to match the Bahtinov lines on the star pattern more accurate.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Комбиниране на този брой редове при изчисляването на максималната средна стойност на Бахтинов. Промяната на тази стойност може да помогне за по-точното сравняване на редовете на Бахтинов върху звездния модел.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusGaussianSigma)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur sigma value. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>
    Сигма стойността на размазването по Гаус. Използва се за замъгляване на изображението преди например разпознаване на ръбовепо Бахтинов.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTolerance)
en: Decrease value to narrow optimal focus point solution radius. Increase to expand solution radius
bg: Намалете стойността, за да намалите радиуса на оптималното решение на точката на фокусиране. Увеличете стойността, за да разширите радиуса на решението

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusDenoise)
en: Check to denoise the image before further processing.
bg: Поставете отметка за обезшумяване на изображението преди по-нататъшна обработка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, focusDonut)
en: <html><head/><body><p>Check to enable Donut Busting functionality. Use on telescopes with a central obstruction that create donut shaped stars when defocused.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да разрешите функцията Donut Busting. Използвайте при телескопи с централно препятствие, които създават звезди с форма на поничка, когато се дефокусира.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time Dilation x:
bg: Коефициент на разширяване на времето х:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTimeDilation)
en: <html><head/><body><p>The furthest datapoints have their exposure times increased by this factor. The in focus datapoint exposure is not increased. Intermediate points have their exposures scaled appropriately.</p><p>Set to 1 to disable this option.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Времената на експозиция на най-отдалечените точки от данни се увеличават с този коефициент. Експозицията на точките с данни във фокус не се увеличава. Експозицията на междинните точки се мащабира по подходящ начин.</p><p>Задайте на 1, за да деактивирате тази опция.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Outlier Rejection:
bg: Отхвърляне на отклоненията:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOutlierRejection)
en: <html><head/><body><p>How aggressively to apply Outlier Rejection. Higher values reject more outliers.</p><p>Refine Curve Fit must be set for this option to be active.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Как агресивно да се прилага отхвърляне на отклонения. По-високите стойности отхвърлят повече отклонения.</p><p>За да бъде активна тази опция, трябва да бъде зададена опцията Прецизиране на кривата.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, focusScanStartPos)
en: <html><head/><body><p>Check to scan for a start position. The algorithm will look for a minimum data point using Num Datapoints.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете тази опция, за да сканирате за начална позиция. Алгоритъмът ще търси минимални точки от данни, като използва стойността от Брой точки с данни.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusScanStartPos)
en: Scan for Start Position
bg: Сканиране за начална позиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Step Size x:
bg: Първоначален размер на стъпката х:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusScanStepSizeFactor)
en: Scan for Start Position uses a step size = Initial Step Size multiplied by Initial Step Size x.
bg: Сканиране за начална позиция използва размер на стъпката = Първоначален размер на стъпката умножено по Първоначален размер на стъпката х.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusScanAlwaysOn)
en: Check to always run Scan for Start Position, uncheck to only run after a failed Autofocus.
bg: Поставете отметка, за да стартирате винаги сканиране за начална позиция, премахнете отметката, за да стартирате само след неуспешен автофокус.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusScanAlwaysOn)
en: Always On
bg: Винаги включено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Num Datapoints:
bg: Брой на точките с данни:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusScanDatapoints)
en: The number of datapoints to use during Scan for Start Position.
bg: Брой точки от данни, които да се използват по време на сканирането за начална позиция.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusUseFullField)
en: <html><head/><body><p>Select Full Field to allow focus to use multiple stars (note: Sub Frame uses a single star).  In this mode Ekos will automatically select multiple stars during Autofocus and,  for example,  average the HFR of all stars detected to perform focus. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете Пълно поле, за да позволите фокусирането да използва няколко звезди (забележка: Подкадър използва една звезда).  В този режим Ekos автоматично ще избере няколко звезди по време на автофокуса и например ще усредни HFR на всички открити звезди, за да извърши фокусирането. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusUseFullField)
en: Full Field
bg: Цяло поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusBoxSizeLabel)
en: Box:
bg: Рамка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusUnits)
en: <html><head/><body><p>Display units for HFR and FWHM.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Измервателни единици за HFR и FWHM при графичното представяне.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusUnits)
en: Pixels
bg: Пиксели

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusUnits)
en: Arc Seconds
bg: Дъгови секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Display Units:
bg: Измервателни единици:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: <html><head/><body><p>This option is only active when Sub Frame is selected.  Check to allow Ekos to select a single star for focus; uncheck to allow the user to select the star to use in FitsViewer.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Тази опция е активна само когато е избрана подкадър.  Поставете отметка, за да позволите на Ekos да избере една звезда за фокус; премахнете отметката, за да позволите на потребителя да избере звездата, която да се използва във Fits визуализатора.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
bg: Автоматичен избор на звезда

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusGuideSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Wait this many seconds after autofocus completes before resuming guiding.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изчакайте толкова секунди, след като автофокусът завърши, преди да възобновите гидирането.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusSubFrame)
en: <html><head/><body><p>Select Sub Frame to make focus to use a single star (note: Full Field uses multiple stars).  In this mode the Auto Select Star checkbox becomes active to allow either Ekos to select a star (when checked) or to allow the user to manually select the star in FitsViewer (when unchecked).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете Подкадър, за да фокусирате върху една звезда (забележка: Пълно поле използва няколко звезди).  В този режим квадратчето Автоматично избиране на звезда става активно, за да позволи на Ekos да избере звезда (когато е отметнато) или да позволи на потребителя ръчно да избере звездата във Fits визуализатора (когато не е отметнато).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusSubFrame)
en: Sub Frame
bg: Подкадър:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Dark Frame
bg: Тъмен кадър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Guide Settle:
bg: Стабилизиране на гидирането:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBoxSize)
en: <html><head/><body><p>Size of the subframe in pixels.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Размер на подкадъра в пиксели.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
bg: Преустановяване на гидирането по време на работа на автофокуса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
bg: Преустановяване на гидирането

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Optimize AF:
bg: Оптимизиране на AF:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAFOptimize)
en: <html><head/><body><p>Create an &quot;optimization zone&quot; of this many seconds. When an automated Autofocus run is requested by another process, e.g. Scheduler or Capture, a check is performed on the timestamp of the last successful Autofocus for that filter. If we are within the optimization zone then no Autofocus is run; if outside the zone, Autofocus is run as normal.</p><p>Note that filter offsets and Adaptive Focus settings are always honoured.</p><p>Set to zero to disable this feature.</p><p>NOTE: manually initiated runs will always be performed.</p><p>This is currently an experimental feature enabled for Linear and Linear 1 Pass only.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Създаване на &quot;зона за оптимизиране&quot; от секундите. Когато автоматично стартиране на автофокус е поискано от друг процес, напр. Планиране или Заснемане, се извършва проверка на клеймото за време на последния успешен автофокус за този филтър. Ако сме в зоната на оптимизация, тогава не се изпълнява автофокус; ако е извън зоната, автофокусът се изпълнява както обикновено.</p><p>Имайте предвид, че отместванията на филтъра и настройките за адаптивен фокус винаги се зачитат.</p><p>Задайте нула, за да деактивирате тази функция.</p><p>ЗАБЕЛЕЖКА: винаги ще се изпълняват ръчно инициирани процеси.</p><p>Това в момента е експериментална функция, активирана само за линеен и единично линейно преминаване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusMosaicMaskRB)
en: <html><head/><body><p>Aberration inspector style mask with a 3x3 mosaic formed with tiles from the center, the corners and the edges.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Маска в стил аберационен инспектор с мозайка 3x3, оформена с плочки от центъра, ъглите и краищата.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusMosaicMaskRB)
en: Mosaic Mask:
bg: Маска на мозайка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusRingMaskRB)
en: <html><head/><body><p>During Full Field focusing, this controls the size of an Annulus centred at the middle of the sensor to include for processing. Set inner % to zero to include the centre of the sensor and set outer % to 100 to include the outer edges of the sensor. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>По време на фокусиране в пълно поле с този бутон се определя размерът на пръстена, центриран в средата на сензора, който да се включва в обработката. Задайте вътрешните % на нула, за да включите центъра на сензора, а външните % на 100, за да включите външните краища на сензора. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusRingMaskRB)
en: Ring Mask:
bg: Пръстеновидна маска:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMosaicSpace)
en: <html><head/><body><p>Size of the separator between the tiles.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Размер на разделителя между плочките.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMosaicTileWidth)
en: <html><head/><body><p>Tiles are squares with an edge length calculated by the given percentage of the image width. The percentage is limited such that the tile size does not exceed one third of the shorter side of the image (in most cases, it's height).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Плочките са квадрати с дължина на ръба, изчислена с дадения процент от ширината на изображението. Процентът е ограничен така, че размерът на плочката да не надвишава една трета от по-късата страна на изображението (в повечето случаи височината).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldInnerRadius)
en: <html><head/><body><p>Diameter of the inner circle to be excluded from focusing (e.g. a centered galaxy or star cluster). The diameter is given as percentage of the image diagonal. Set to zero to include the centre of the sensor.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Диаметър на вътрешния кръг, който трябва да бъде изключен от фокусирането (напр. галактика или звезден куп в центъра). Диаметърът се дава като процент от диагонала на изображението. Задайте нула, за да включите центъра на сензора.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusSpacerLabel)
en: Spacer:
bg: Разделител:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusNoMaskRB)
en: All stars are used for focusing.
bg: Всички звезди се използват за фокусиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusNoMaskRB)
en: Use all stars for focusing
bg: Използване на всички звезди за фокусиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldOuterRadius)
en: <html><head/><body><p>Diameter of the outer circle to be excluded from focusing. The diameter is given as percentage of the image diagonal. Set to 100% to include the outer edges of the sensor. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Диаметър на външния кръг, който се изключва от фокусирането. Диаметърът се дава като процент от диагонала на изображението. Задайте 100%, за да включите външните ръбове на сензора. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMinMove)
en: <html><head/><body><p>The minimum size of an adaptive focus change that will be sent to the focuser.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Минималният размер на адаптивна промяна на фокуса, която ще бъде изпратена до фокусиращото устройство.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMinMove) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMaxMove)
en:  ticks
bg:  деления

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMaxMove)
en: <html><head/><body><p>The maximum total Adaptive focuser movement between Autofocus runs.  If this value is hit,  adaptive focusing is suspended.  The purpose of this control is to handle runaway adaptive focusing.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Максималното общо движение на адаптивния фокусер между операциите на автофокуса.  Ако тази стойност бъде достигната, адаптивното фокусиране се преустановява.  Целта на този контрол е да се справи със загуба на фокуса при адаптивно фокусиране.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdaptive)
en: <html><head/><body><p>Enable Adaptive Focus between subframes. This is an experimental feature.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Активиране на адаптивен фокус между подкадрите. Това е експериментална функция.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Minimum focuser movement when using Adaptive Focus.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Минимално движение на фокусера при използване на адаптивен фокус.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Min Move:
bg: Височина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdaptStart)
en: <html><head/><body><p>Adapt the Autofocus start position based on filter and the Adaptive Focus settings. This is an experimental feature.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Адаптирайте началната позиция на автофокуса въз основа на филтъра и настройките на адаптивния фокус. Това е експериментална функция.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdaptStart)
en: Adapt Start Pos
bg: Напасване на началната позиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Max Total Move:
bg: Макс. общ брой на движенията:

en: The host was not found. Please check the host name and port settings in Guide options.
bg: Хостът не е намерен. Моля, проверете името на хоста и настройките на порта в опциите на гидирането.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the LinGuider is running, and check that the host name and port settings are correct.
bg: Връзката е била отказана от партньора. Уверете се, че LinGuider е стартиран, и проверете дали името на хоста и настройките на порта са правилни.

en: The following error occurred: %1.
bg: Възникна следната грешка: %1.

en: Invalid response.
bg: Невалиден отговор.

en: Connected to LinGuider %1
bg: Свързан с LinGuider %1

en: Only LinGuider v4.1.0 or higher is supported. Please upgrade LinGuider and try again.
bg: Поддържа се само LinGuider v4.1.0 или по-нова версия. Моля, актуализирайте LinGuider и опитайте отново.

en: Auto star selected %1
bg: Избрана е автоматична звезда %1

en: Failed to process star position.
bg: Неуспешна обработка на позицията на звездата.

en: Failed to set guider reticle position.
bg: Неуспешно задаване на позиция на направляващата мрежа.

en: Failed to set guider square position.
bg: Неуспешно задаване на квадратна позиция на насочването.

en: Failed to start guider.
bg: Неуспешно стартиране на гидирането.

en: Failed to stop guider.
bg: Неуспешно прекъсване на гидирането.

en: Failed to get RA/DEC Drift.
bg: Неуспешно получаване на изместване по RA/DEC.

en: Failed to set dither range.
bg: Неуспешно определяне на интервала на отместване.

en: PHD2: There was no dithering response from PHD2, but continue guiding.
bg: PHD2: PHD2 не реагира на дитеринг, но продължава да се ориентира.

en: Giving up reconnecting.
bg: Отказ от повторно свързване.

en: Reconnecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
bg: Повторно свързване към PHD2 хост: %1, на порт %2. .

en: Connecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
bg: Свързване към PHD2 хост: %1, на порт %2. . .

en: Aborting any capture before disconnecting equipment...
bg: Прекъсване на всяко заснемане преди изключване на оборудването...

en: Disconnected from PHD2 Host: %1, on port %2.
bg: Прекъснато свързване с PHD2 хост: %1, на порт %2.

en: The host disconnected.
bg: Хостът прекъсна връзката.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the PHD2 is running, and check that the host name and port settings are correct.
bg: Връзката е била отказана от партньора. Уверете се, че PHD2 работи, и проверете дали името на хоста и настройките на порта са правилни.

en: PHD2: invalid response received: %1
bg: PHD2: получен невалиден отговор: %1

en: PHD2: JSON error: %1
bg: PHD2: JSON грешка: %1

en: Unknown PHD2 event: %1
bg: Неизвестно събитие на PHD2: %1

en: PHD2: Version %1
bg: PHD2: Версия %1

en: PHD2: Calibration Complete.
bg: PHD2: Калибрирането е завършено.

en: PHD2: Waiting for guiding to settle.
bg: PHD2: Изчакване на гидирането да се стабизилизира.

en: PHD2: Calibration Failed (%1).
bg: PHD2: Неуспешно калибриране (%1).

en: Calibration Data Flipped.
bg: Данните за калибриране са обърнати.

en: PHD2: SettleDone.
bg: PHD2: Стабилизирането завърши.

en: PHD2: Settling failed (%1).
bg: PHD2: Установяването е неуспешно (%1).

en: PHD2: There was a dithering error, but continue guiding.
bg: PHD2: Имаше грешка в дитеринга, но продължете да направлявате.

en: PHD2: Settling failed, aborted.
bg: PHD2: Грешка в установяването, прекъсване.

en: PHD2: Settling complete, Guiding Started.
bg: PHD2: Установяването е завършено, гидирането е започнато.

en: PHD2: Star found, guiding is resuming...
bg: PHD2: Намерена е звезда, гидирането се възобновява...

en: PHD2: Looping Exposures Stopped.
bg: PHD2: Завъртане на експозиции Спряно.

en: PHD2: Guiding Stopped.
bg: PHD2: Гидирането е спряно.

en: PHD2: Lock Position Set.
bg: PHD2: Задаване на позиция на заключване.

en: PHD2: Star Selected.
bg: PHD2: Избрана е звезда.

en: PHD2: Guiding...waiting for settle...
bg: PHD2: Изчакване на гидирането да се стабизилизира.

en: PHD2: Dithering successful.
bg: Успешно дитериране на PHD2.

en: PHD2: Lock Position Lost, continuing calibration.
bg: PHD2: Загубена позиция на заключване, продължаване на калибрирането.

en: PHD2: Star Lost. Trying to reacquire for %1s.
bg: PHD2: Изгубена звезда. Опит за повторно получаване за %1s.

en: PHD2: Lock Position Lost.
bg: PHD2: Загубена позиция на заключване.

en: PHD2: Guiding paused.
bg: PHD2: Гидирането е на пауза.

en: PHD2: Calibrating, timing out in %1s.
bg: PHD2: Калибриране, изчакване след %1s.

en: PHD2: Calibration turned to looping, failed.
bg: PHD2: Калибрирането се превърна в цикъл, неуспешно.

en: PHD2: Looping Exposures.
bg: PHD2: Циклични експозиции.

en: PHD2: Dithering started.
bg: PHD2: Дитърингът започна.

en: PHD2: Calibration is cleared
bg: PHD2: Калибрирането е изчистено

en: PHD2: DEC Guide Mode is Set to: %1
bg: PHD2: Режимът на гидирането DEC е настроен на: %1

en: PHD2: Exposure Time set to:
bg: PHD2: Време на експозиция, зададено на:

en: PHD2: Valid Exposure Times: Auto,
bg: PHD2: Валидно време на експозиция: Автоматично,

en: PHD2: Please set CCD and telescope parameters in PHD2, Pixel Scale is invalid.
bg: PHD2: Моля, задайте параметрите на CCD и телескопа в PHD2, Pixel Scale е невалиден.

en: PHD2: Pixel Scale is %1 arcsec per pixel
bg: PHD2: Мащабът на пиксела е %1 arcsec на пиксел

en: PHD2 Error: unhandled '%1'
bg: PHD2 грешка: необработено "%1"

en: PHD2 Error: Equipment not connected.
bg: Грешка на PHD2: Оборудването не е свързано.

en: PHD2: Guiding is already running.
bg: PHD2: Гидирането вече в в ход.

en: PHD2: Connecting Equipment. . .
bg: PHD2: Свързване на оборудване. . .

en: PHD2: Disconnecting Equipment. . .
bg: PHD2: Изключване на оборудване. . .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
bg: Дитериране

en: GPG RA Guider
bg: Гид по РА GPG

en: PHD2's current camera: %1, is not connected to Ekos.  The PHD2 Guide Star Image will be received, but the full external guide frames cannot.
bg: Текущата камера на PHD2: %1, не е свързана с Ekos.  Изображението на водещата звезда на PHD2 ще бъде получено, но пълните външни насочващи кадри не могат да бъдат получени.

en: PHD2's current camera: %1, is connected to Ekos.  You can select whether to use the full external guide frames or just receive the PHD2 Guide Star Image using the SubFrame checkbox.
bg: Текущата камера на PHD2: %1, е свързана с Ekos.  Можете да изберете дали да използвате пълните външни водещи кадри или да получите само изображението на PHD2 Guide Star Image (Водеща звезда), като използвате полето за отметка SubFrame (Подкадър).

en: Connection to the guide CCD is lost.
bg: Загубена е връзката с направляващия CCD.

en: Error: lost connection to CCD.
bg: Грешка: загубена връзка с CCD.

en: Exposure timeout, but suspended. Ignoring...
bg: Времето на изчакване на експозицията изтече, но е преустановено. Игнориране...

en: Exposure timeout. Aborting Autoguide.
bg: Изчакване на експозицията. Прекъсване на автоматичното гидиране.

en: Exposure timeout. Aborting Dithering.
bg: Изчакване на експозицията. Прекратяване на дитъринга.

en: Exposure timeout. Aborting Calibration.
bg: Изчакване на експозицията. Прекъсване на калибрирането.

en: Exposure timeout. Too many. Restarting driver.
bg: Изчакване на експозицията. Драйверът се рестартира...

en: No camera detected. Check camera in optical trains.
bg: Не е открита камера. Проверете конфигурацията на системата.

en: No guider detected. Check guide-via in optical trains.
bg: Не е открит водач. Проверете guide-via в оптичната система.

en: The mount is parked. Unpark to start guiding.
bg: Монтировката е паркирана. Отпаркирайте, за да започнете да направлявате.

en: Pier side change detected. Clearing calibration.
bg: Открита е промяна на страната на статива. Изчистване на калибрирането.

en: Mount is moving. Resetting calibration...
bg: Монтировката се движи. Нулиране на калибрирането...

en: Mount is parking. Aborting guide...
bg: Монтировката се паркира. Прекъсване на гидирането...

en: Mount is slewing. Aborting guide...
bg: Монтировката се завъртва. Прекъсване на гидирането...

en: Calibration is cleared.
bg: Калибрирането е изчистено.

en: External guider connected.
bg: Свързан външен гид модул.

en: External guider disconnected.
bg: Външният гид модул е изключен.

en: Calibration completed.
bg: Калибрирането е завършено.

en: Calibration started.
bg: Калибрирането започна.

en: Guiding resumed.
bg: Гидирането е подновено.

en: Autoguiding aborted.
bg: Автоматичното насочване е прекъснато.

en: Guiding suspended.
bg: Гидирането е преустановено.

en: Manual dithering in progress.
bg: Извършва се ръчно дитъринг.

en: Dithering in progress.
bg: Извършва се дитъринг.

en: Post-dither settling for %1 second... | Post-dither settling for %1 seconds...
bg[0]: Пост-дитериране се установява за %1 секунда...
bg[1]: Установяване след дитер за %1 секунди...

en: Dithering failed.
bg: Неуспешно дитериране.

en: Dithering completed successfully.
bg: Дитърингът завърши успешно.

en: %1x%1 guide binning is not supported.
bg: %1x%1 биниране на гидиране не се поддържа.

en: Exposure failed. Restarting exposure...
bg: Експозицията е неуспешна. Рестартиране на експозицията...

en: Cannot change guider type while active.
bg: Не може да промени видът на гидирането, докато то е активно.

en: Warning: Reset Guiding Calibration is enabled. It is recommended to turn this option off for PHD2.
bg: Предупреждение: Разрешено е нулиране на водещото калибриране. Препоръчва се тази опция да бъде изключена за PHD2.

en: Calibration failed to start.
bg: Неуспешно стартиране на калибрирането.

en: Auto star selected.
bg: Избрана е автоматична звезда.

en: Failed to select an auto star.
bg: Неуспешно избиране на автоматична звезда.

en: Select a guide star to calibrate.
bg: Избор на водеща звезда за калибриране.

en: dx (pixels)
bg: dx (пиксела)

en: dy (pixels)
bg: dy (пиксела)

en: The PHD2 camera is not available to Ekos, so you cannot see the captured images.  But you will still see the Guide Star Image when you guide.
bg: Камерата PHD2 не е достъпна за Ekos, така че не можете да видите заснетите изображения.  Но все пак ще виждате изображението на водещата звезда, когато насочвате.

en: To receive PHD2 images other than the Guide Star Image, SubFrame must be unchecked.  Unchecking it now to enable your image captures.  You can re-enable it before Guiding
bg: За да получавате изображения на PHD2, различни от изображението на водещата звезда, трябва да премахнете отметката за SubFrame.  Махнете отметката сега, за да активирате заснемането на изображения.  Можете да го активирате отново преди гидирането

en: Cannot change active optical train while PHD2 is connected
bg: Не може да се промени активният оптична система, докато PHD2 е свързан

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
bg: Управление

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: <html><head/><body><p>Automatically select the calibration star. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' does  <span style=" font-weight:600;">always</span> use 'auto star' detection.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Автоматично избиране на звездата за калибриране.<br/> Моля, обърнете внимание: "SEP Multi Star"  <span style=" font-weight:600;">винаги</span> използва автоматично откриване на звезди.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: Auto Star
bg: Автоматична звезда

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearCalibrationB)
en: Clear calibration data.
bg: Изчистване на данните за калибриране.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualDitherB)
en: Manual Dither
bg: Ръчно дитериране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: <html><head/><body><p>Subframe the image around the guide star. Or for PHD2, receive the Guide Star Image instead of the full image frame. For the Internal Guider, before checking this option, you must <span style=" font-weight:600;">first</span> capture an image and select a guide star. Uncheck it to take a full frame again. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' <span style=" font-weight:600;">cannot</span> use subframe.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Разделете изображението около водещата звезда на подкадри. Или за PHD2 получете изображението на водещата звезда вместо пълния кадър на изображението. За вградено гидиране, преди да отбележите тази опция, трябва <span style=" font-weight:600;">първо</span> да заснемете изображение и да изберете водеща звезда. Махнете отметката, за да заснемете отново цял кадър. <br/>Моля, обърнете внимание: 'SEP Multi Star' <span style=" font-weight:600;">не може да</span> използва подкадри.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
bg: Подрамка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eastRAGuideEnabled)
en: East Direction Guiding
bg: Насочване в източна посока

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, westRAGuideEnabled)
en: West Direction Guiding
bg: Насочване в западната посока

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalConnectB)
en: Connect to external guiding application.
bg: Свързване с външно приложение за гидиране.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled)
en: Guide Declination Axis
bg: Водеща ос на деклинация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalDisconnectB)
en: Disconnect from external guiding application.
bg: Прекъснете връзката с външното приложение за гидиране.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
bg: Прилагане на филтър към изображението след заснемане, за да го подобрите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Guide camera binning. It is recommended to set binning to 2x2 or higher.
bg: Ръководство за бининг на камерата. Препоръчително е да се зададе бининг 2х2 или по-висок.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled)
en: Guide Right Ascention Axis
bg: Водеща ос на ректасцензия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_9)
en: Directions:
bg: Посоки:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guideDelay)
en: Delay next guide exposure this many seconds after a pulse is sent
bg: Забавяне на следващата направляваща експозиция толкова секунди след изпращане на импулс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, northDECGuideEnabled)
en: North Direction Guiding
bg: Насочване в северната посока

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, southDECGuideEnabled)
en: South Direction Guiding
bg: Насочване в южна посока

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualPulseB)
en: Manual Pulse...
bg: Ръчна пулсация...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, guideSquareSize)
en: Guide star tracking box size. Box size must be set in accordance to the selected star size.
bg: Размер на кутията за проследяване на звездата. Размерът на кутията трябва да се зададе в съответствие с избрания размер на звездата.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupScope)
en: Scope / Lens Info
bg: Информация за телескопа / обектива

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FOV)
en: Field of View (arcmin)
bg: Зрително поле (arcmin)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Aperture)
en: Aperture (mm)
bg: Апертура (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
bg: Фокусно разстояние (мм)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Reducer)
en: Reducer
bg: Редуктор

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroup)
en: Guide Info
bg: Данни за гидирането

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17)
en: Pulse length (ms):
bg: Дължина на импулса (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_16)
en: Guiding delta ":
bg: Делта " на гидирането:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseRA)
en: Generated RA pulse
bg: Генериран импулс RA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseDEC)
en: Generated DEC pulse
bg: Генериран импулс DEC

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaRA)
en: Immediate Guiding RA deviation in arcseconds
bg: Незабавно отклонение на насочващия RA в дъгови секунди

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaDEC)
en: Immediate Guiding DEC deviation in arcseconds
bg: Непосредствено насочващо отклонение на DEC в дъгови секунди

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_17b)
en: Guiding RMS error
bg: Средноквадратична грешка при водене

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_ErrRA)
en: Guiding RA RMS error
bg: Насочваща RA RMS грешка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_ErrDEC)
en: Guiding DEC RMS error
bg: Насочваща DEC RMS грешка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Total RMS":
bg: Обща RMS"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7b)
en: Guide SNR:
bg: Съотношение сигнал/шум (SNR) на гидирането:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, correctionSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to adjust the scale of the Corrections Graphs relative to the scale of the drift graphs.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Плъзнете плъзгача, за да регулирате мащаба на графиките на корекциите спрямо мащаба на графиките на дрейфа.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Calibration Plot
bg: Графика на калибриране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rADisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на графиката на RA в графиката за дрейфа.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на графиката на RA корекциите в графиката на дрейфа.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: Corr
bg: Корекц.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display DEC graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на графиката на DEC в графиката на дрейфа.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the DEC Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на графиката DEC корекциите в графиката на дрейфа.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, sNRDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display SNR graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на графика на съотношение на сигнал към шум в графиката на дрейфа.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rMSDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display RMS graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на графика на средноквадратичнa стойност в графиката на дрейфа.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomInXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in for the X-Axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Увеличете мащаба за оста X.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomOutXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out for the X-Axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>
    Намалете мащаба за оста X.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Trace:
bg: Проследяване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, guideSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to scroll through guide history while displaying the RA and DEC error points on both graphs. Dragging to the far right will set the guide plots to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Плъзнете плъзгача, за да превъртите историята на гидирането, докато показвате точките на грешка RA и DEC на двете графики. Плъзгането до крайно дясно ще настрои диаграмите на гирането да показват последните данни и да превъртат графиката автоматично.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: <html><head/><body><p>Check to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Поставете отметка, за да се показват последните данни от гидирането и да се превърта автоматично графиката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: Max
bg: Макс.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideAutoScaleGraphB)
en: <html><head/><body><p>Autoscale both Guide Graphs to their default scale. If any points are located outside this range, the view is expanded to include them (with the exception of the time axis in the drift graphics).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Автоматично мащабиране на двете диаграми на гидирането в мащаба им по подразбиране. Ако някоя от точките е разположена извън този обхват, изгледът се разширява, за да я включи (с изключение на оста на времето в графиката на дрейфа).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideSaveDataB)
en: <html><head/><body><p>Export the guide data from the current session to a CSV file readable by a spreadsheet program.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Експортирайте данните за гидирането от текущата сесия до CSV файл, който може да се чете от програма за електронни таблици.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideDataClearB)
en: <html><head/><body><p>Clear all the recent guide data.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изчистване на последните данни от гидирането.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guiderAccuracyThreshold)
en: <html><head/><body><p>Set the desired guiding accuracy in the Drift Plot. The number represents the radius of the green concentric circle in arcseconds.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задайте желаната точност на водене в диаграмата на дрейфа. Числото представлява радиуса на зеления концентричен кръг в дъгови секунди.</p></body></html>

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr></table>
bg: <table><tr><td>ЛВ:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 </td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 </td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 </td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 </td></tr></table>

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR; %6 is RA Pulse in ms; %7 is DE Pulse in ms]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>RA Pulse:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE Pulse:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>
bg: <table><tr><td>ЛВ:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 </td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 </td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 </td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 </td></tr><tr><td>RA Pulse:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE Pulse:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>

[ctx: North]
en: N
bg: С

[ctx: South]
en: S
bg: Ю

[ctx: West]
en: W
bg: З

[ctx: East]
en: E
bg: И

[ctx: @title:window]
en: Export Guide Data
bg: Експортиране на данни за гидиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preparingStateLabel)
en: Prep
bg: Подготовка

en: RA drifting forward...
bg: RA се измества напред...

en: Guide Star found.
bg: Намерена е насочваща звезда.

en: RA drifting reverse...
bg: Обратно RA изместване...

en: Calibration rejected. Star drift is too short. Check for mount, cable, or backlash problems.
bg: Калибрирането е отхвърлено. Преместването на звездата е твърде кратко. Проверете за проблеми с монтировката, кабела или хлабината.

en: Calibration Failed: Drift too short.
bg: Неуспешно калибриране: Изместването е твърде късо.

en: Calibration Failed: couldn't reach start.
bg: Неуспешно калибриране: не може да се стигне до началото.

en: Guide RA: Scope cannot reach the start point after %1 iteration. Possible mount or backlash problems... | GUIDE_RA: Scope cannot reach the start point after %1 iterations. Possible mount or backlash problems...
bg[0]: RA гидиране: Телескопът не може да достигне началната точка след %1 итерация. Възможни проблеми с монтировката или хлабината...
bg[1]: RA гидиране: Телескопът не може да достигне началната точка след %1 повторения. Възможни проблеми с монтировката или хлабината...

en: DEC backlash...
bg: Луфт на Декл…

en: DEC drifting forward...
bg: DEC се измества напред...

en: Calibration Failed: drift too short.
bg: Неуспешно калибриране: изместването е твърде кратко.

en: Calibrating DEC Backlash
bg: Калибриране на DEC луфт

en: DEC drifting reverse...
bg: DEC се измества в обратна посока...

en: Calibration Failed: couldn't reach start point.
bg: Неуспешно калибриране: не може да се достигне началната точка.

en: Guide DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iteration.
    Possible mount or backlash problems... | GUIDE DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iterations.
    Possible mount or backlash problems...
bg[0]: DEC гидиране: Телескопът не може да достигне началната точка след %1 итерация.
    Възможни проблеми с монтировката или хлабината...
bg[1]: DEC гидиране: Телескопът не може да достигне началната точка след %1 итерация.
    Възможни проблеми с монтировката или хлабината...

en: DEC direction reversed (RA-DEC is now standard CCW-system).
bg: DEC посоката е обърната (RA-DEC вече е стандартна система CCW).

en: Warning: Dithering failed. Autoguiding shall continue as set in the options in case of dither failure.
bg: Предупреждение: Неуспешно дитериране. В случай на неуспешно дитериране автоматичното насочване продължава, както е зададено в опциите.

en: Warning: Manual Dithering failed.
bg: Предупреждение: Ръчният дитъринг е неуспешен.

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
bg: Липсва информация за %1. Моля, задайте стойностите в контролния панел на INDI.

en: Missing Information
bg: Липсваща информация

en: Guiding calibration restored
bg: Калибрирането на водачите е възстановено

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
bg: Загубих следите на водещата звезда. Опитайте да увеличите размера на квадрата или да намалите продължителността на импулса.

en: Guide Star lost.
bg: Изгубена е направляващата звезда.

en: Guiding calibration failed
bg: Калибрирането на насочването е неуспешно

en: Guiding calibration completed successfully
bg: Успешно завършено калибриране на гидирането

en: Lost track of the guide star. Searching for guide stars...
bg: Изгубена следа на водещата звезда. Търсене на водещи звезди...

en: Delta RMS threshold value exceeded. Searching for guide stars...
bg: Превишена е праговата стойност на Delta RMS. Търсене на водещи звезди...

en: Failed to find any suitable guide stars. Aborting...
bg: Неуспешно намиране на подходящи водещи звезди. Прекъсване...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
bg: Магнитуд

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualPulse)
en: Manual Pulse
bg: Ръчна пулсация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, northPulseB)
en: North / DE+
bg: Север /DEC+

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eastPulseB)
en: East / RA+
bg: Изток / RA+

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, westPulseB)
en: West / RA-
bg: Запад / RA-

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, southPulseB)
en: South / DE-
bg: Юг / DE-

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
bg: Пулсация:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, pulseDuration)
en:  ms
bg:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: RA Offset":
bg: РА изместване ":

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: DE Offset":
bg: DEC изместване ":

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_29) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationPulseDuration)
en: Initial pulse size for calibration.
bg: Първоначален размер на импулса за калибриране.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutoModeIterations)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase.
bg: Максимален брой повторения, които калибрирането трябва да използва за една фаза.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase. It may use fewer (if max move is reached).
bg: Максимален брой повторения, които калибрирането трябва да използва за една фаза. Може да се използва по-малко (ако е достигнат максималният брой ходове).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Max Iterations:
bg: Макс. брой итерации:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of pixels the calibration should move. Once it exceeds this amount, it will finish the calibration phase.  It may move less if  max iterations is reached.
bg: Максимален брой пиксели, които калибрирането трябва да премести. След като превиши този брой, калибрирането ще приключи.  Може да се премести по-малко, ако е достигнат максималният брой повторения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Max move (px):
bg: Максимален ход (px):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationMaxMove) i18n: ectx: label, entry (CalibrationMaxMove), group (Guide)
en: Maximum number of pixels the calibration should move (approximate).
bg: Максимален брой пиксели, които калибрирането трябва да премести (приблизително).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
bg: Две оси

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled) i18n: ectx: label, entry (GuideAutoSquareSizeEnabled), group (Guide)
en: Automatically select the square size based on the selected star width.
bg: Автоматично избиране на размера на квадрата въз основа на избраната ширина на звездата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled)
en: Auto Square Size
bg: Автоматичен размер на квадрата

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reticle
bg: Визир

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_26)
en: X position of the guide star
bg: X позиция на водещата звезда

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_27)
en: Y position of the guide star
bg: Y позиция на водещата звезда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calibrated Values
bg: Калибрирани стойности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec_cal_degrees_unit)
en: degrees (swapped)
bg: градуси (обменени)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: <html><head/><body><p>Remove the effect of DEC backlash when calibrating guider.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Премахнете ефекта на луфт на Декл при калибриране на гидирането.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: Remove DEC backlash in guide calibration
bg: Премахване на хлабината на DEC при калибриране на гидирането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>If checked,  always re-calibrate when guiding is started. This is often not necessary when a good quality calibration has previously been done and the guide camera has not been rotated or re-installed.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е отбелязано, винаги се извършва повторно калибриране при стартиране на воденето. Това често не е необходимо, когато преди това е извършено качествено калибриране и водещата камера не е била завъртяна или монтирана отново.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: Reset Guide Calibration After Each Mount Slew
bg: Нулиране на гидирането за калибриране след всяко завъртане на монтажа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>Store and attempt to reuse calibrations. This only works on opposite sides of the meridian if the pier-side can be automatically determined from your mount. The "Reset Guide on Slew" option above must be unchecked for this to be attempted.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Съхраняване и опит за повторно използване на калибровките. Това работи само на противоположните страни на меридиана, ако страната на статива може да се определи автоматично от вашата монтировка. Опцията "Нулиране на водача при завъртване" по-горе не трябва да бъде отметната, за да може да се направи този опит.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: Store and reuse guide calibration when possible.
bg: Съхраняване и повторно използване на калибрирането на гидирането, когато е възможно.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange)
en: <html><head/><body><p>When re-using a calibration, reverse the DEC angle if the current pier side differs from the one at calibration. This only applies when re-using calibrations. The value you need is a property of your mount that should be researched. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Когато използвате повторно калибриране, обърнете деклинационния ъгъл, ако текущата страна на статива се различава от тази при калибриране. Това важи само при повторно калибриране. Стойността, от която се нуждаете, е свойството на монтировката, което трябва да бъде проучено. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange)
en: Reverse DEC guide pulses when changing pier-side and reusing calibration.
bg: Обръщане на воденето на DEC при смяна на страната на статива и повторно използване на калибриране.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherPixels)
en: Number of pixels to move the guiding square in a random direction.
bg: Брой пиксели за преместване на водещия квадрат в произволна посока.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherSettle) i18n: ectx: label, entry (DitherSettle), group (Guide)
en: After dither is successful, wait for this many seconds before proceeding.
bg: След като дитерът е успешен, изчакайте този брой секунди, преди да продължите.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Settle
bg: Стабилизиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: PHD2 Dither Threshold
bg: PHD2 Прагова стойност за дитериране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherTimeout)
en: <html><head/><body><p>Maximum allowable distance for dithering to be considered settled (PHD2 only).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Максимално допустимото разстояние за дитъринг (само за PHD2).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Move locked guiding square location after frame capture
bg: Преместване на заключено водещо квадратно местоположение след заснемане на кадър

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherThreshold)
en: Maximum allowable distance for guiding to be considered settled (PHD2 only).
bg: Максимално допустимо разстояние, за което се счита, че гидирането е завършено (само за PHD2).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: PHD2 Dither Timeout
bg: Време на изчакване на PHD2 дитериране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherFrames) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Dither after this many captured frames in the CCD module
bg: Дитер след този брой заснети кадри в CCD модула

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
bg: Честота

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherMaxIterations)
en: <html><head/><body><p>Maximum dithering iteration attempts before giving up</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Максимален брой опити за повторения на дитеринг, преди да се прекъсни</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Max. Iterations
bg: Макс. брой итерации

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: <html><head/><body><p>If checked, dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е поставена отметка, количеството на дитериране се генерира на случаен принцип, изпращат се импулси, но полученото количество дитерирани пиксела не се форсира, така че се изпраща само един импулс за дитериране. Това е по-бързо и се препоръчва, тъй като количеството на дитериарне е произволно. То е необходимо, когато се изисква двуизмерно дитериране, но воденето се извършва само по една ос.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: One Pulse Dither
bg: Едноимпулсно дитериране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: <html><head/><body><p>If checked, autoguiding is aborted when dithering fails. Otherwise, guiding resumes normally.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е отбелязано, автоматичното гидиране се прекъсва, когато дитерингът е неуспешен. В противен случай гидирането се възобновява нормално.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: Abort Autoguide on failure
bg: Прекратяване на автоматичното гидиране при неуспех

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: <html><head/><body><p>Perform dithering when not guiding.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Извършване на дитеринг, когато не се гидира.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: Non-Guide Dither Pulse
bg: Импулс на дитериране без гидиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherNoGuidingPulse)
en: Pulse length in milliseconds to command mount motion in a random direction
bg: Продължителност на импулса в милисекунди за командване на движението на монтировката в произволна посока

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">The Gaussian Process Guider</span></a>, <span style=" font-style:italic;">(c) 2014-2017 Max Planck Society</span>, is used for RA guiding only. Most parameters <br/>can stay at their defaults. <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Enable GPG</span> with the checkbox below. It can be used with all Guide star-detection<br/>algorithms but has been tested most and is recommended with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">SEP MultiStar</span>. It combines a reactive<br/>correction whose aggressiveness is controlled with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Control Gain</span> and <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Minimum Move</span>, with a predictive<br/>correction controlled by <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Prediction Gain</span>.</p><p>The most important parameter is <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Major Period</span>. If you can determine it for your mount, it's much <br/>better to set it yourself and uncheck <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Estimate Period.</span></p><hr/></body></html>
bg: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Гидиране въз основа на Гаусов процес</span></a>, <span style=" font-style:italic;">(c) 2014-2017 Max Planck Society</span>, се използва само за насочване на RA. Повечето параметри <br/>могат да останат по подразбиране. <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Активиране на GPG</span> с квадратчето за отметка по-долу. Може да се използва с всички гидиращи алгоритми за откриване на звезди<br/>, но е тестван най-много и се препоръчва с <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">SEP MultiStar</span>. Той съчетава реактивна<br/>корекция, чиято агресивност се контролира с <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Управление на усилването</span> и <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Минимално преместване</span>, с предсказуема<br/>корекция, контролирана от <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Предвиждане на усилването</span>.</p><p>Най-важният параметър е <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Основен период</span>. Ако можете да го определите за вашата монтировка, много <br/>по-добре е да го зададете сами и да премахнете отметката от <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Прогнозиран период.</span></p><hr/></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGDarkGuidingInterval)
en: Maximum time between emitting predictive corrections while capturing guide images. This might be on the order of 1 second or less, with the guide exposure much longer. The exact values and the ratio between them will depend greatly on your mount and environmental conditions; but generally, the worse periodic error of your mount, the greater the ratio between guide exposure and dark guiding interval.
bg: Максимално време между излъчването на предсказващи корекции при заснемане на водещи изображения. Това може да е от порядъка на 1 секунда или по-малко, като експозицията на гидирането е много по-дълга. Точните стойности и съотношението между тях ще зависят до голяма степен от вашата монтировка и условията на околната среда; но като цяло, колкото по-лоша е периодичната грешка на вашата монтировка, толкова по-голямо е съотношението между експозицията на гидирането и интервала на тъмно гидиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Dark guiding interval
bg: Интервал на гидиране на тъмно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPeriod)
en: The length in seconds of the mount's major period (that's being corrected).
bg: Продължителността в секунди на основния период на монтировката (това се коригира).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0a)
en: Major Period
bg: Основен период

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGpWeight)
en: The fraction of its prediction the GPG uses to move the mount.
bg: Частта от прогнозата, която GPG използва за преместване на монтировката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs2a)
en: Prediction Gain
bg: Предвиждане на усилването

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgsDarkGuiding) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGDarkGuiding)
en: Enable predictive corrections during acquisition of guide camera images
bg: Възможност за прогнозни корекции по време на придобиването на изображения от водещата камера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgsDarkGuiding)
en: Intra-frame dark guiding
bg: Водене на тъмно в рамките на кадъра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGEstimatePeriod)
en: If checked, the GPG estimates the mount's major period. Otherwise, it uses the entry above.
bg: Ако е поставена отметка, GPG изчислява основния период на монтировката. В противен случай се използва записът по-горе.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs1a)
en: Estimate Period
bg: Прогнозиран период

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Uses RA "Aggressiveness" from Guide controls
bg: Използва RA "Агресивност" от контролите на гидирането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: The min-move parameter the GPG uses to move the mount when it uses its backoff proportional guider.
bg: Параметърът за минимално преместване, който GPG използва за преместване на монтировката, когато използва своя пропорционален гид модул за обратно преместване.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: Minimum Move
bg: Минимално движение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Uses RA "Min error" from Guide controls
bg: Използва RA "Min error" от контролите на гидирането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: The fraction of the guide-star drift that the GPG uses to move the mount.
bg: Частта от дрейфа на водещата звезда, която GPG използва за преместване на монтировката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: Control Gain
bg: Управление на усилването

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Settings
bg: Разширени настройки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGSE0KLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Length scale of the long range kernel in seconds.</p><p>This 
              parameter accounts for the long-term drift in periodic error, on the scale of several major periods. This might be due to, for
              example:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Harmonic interaction between the gears in the whole gear train,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Change in
              loading due to gravity,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;
              -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Thermal variations.</li></ul><p>This should probably be several
              times larger than the major period.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скала на дължината на ядрото с голям обхват в секунди.</p><p>Този 
              параметър отчита дългосрочния дрейф на периодичната грешка в рамките на няколко големи периода. Това може да се дължи на, 
              например:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Хармонично взаимодействие между зъбните колела в цялата механична система,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Промени в
              натоварването поради гравитацията,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;
              -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Топлинни колебания.</li></ul><p>Той вероятно трябва да бъде няколко пъти
              по-голям от основния период..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0a)
en: Long-range Length Scale
bg: Скала за дълги разстояния

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGSE0KSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Long-range kernel signal variance.</p><p>This describes how 
              much the error changes over the long-term time scale. A higher variance means a larger change in error, on
              average.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Дисперсия на сигнала на ядрото с голям обхват.</p><p>Това описва колко 
     много се променя грешката в дългосрочен план. По-голямата дисперсия означава по-голяма промяна на грешката,  средно за периода.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas1a)
en: Long-range Variance
bg: Дългосрочна вариация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPKLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Periodic Kernel length scale, in seconds.</p><p>This 
              describes how quickly the error changes within a single period. It can be thought of as the wavelength of the noise component
              above which the noise becomes unpredictable. A higher length scale means the predictable error has less high-frequency
              components; a shorter length-scale means it has more.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скала на дължината на периодичното ядро, в секунди.</p><p>Това 
              описва колко бързо се променя грешката в рамките на един период. Тя може да се разглежда като дължина на вълната на шумовия компонент
              над която шумът става непредсказуем. По-голямата скала на дължината означава, че предсказуемата грешка има по-малко високочестотни
             по-къса скала на дължината означава, че има повече.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2a)
en: Periodic Length Scale
bg: Периодична скала на дължината

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas3a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPKSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Periodic kernel signal variance.</p><p>This describes how 
              much the error changes during the periodic length scale.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Дисперсия на сигнала на периодично ядро.</p><p>Това описва
              колко се променя грешката по време на периодичната скала на дължината.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas3a)
en: Periodic Variance
bg: Периодична вариация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas4a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGSE1KLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Length scale of the short-range kernel in 
              seconds.</p><p>This is a measure of the scale of the non-periodic short-term noise, caused by things such
              as:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Grit in the gearchain,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px;
              margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Wind gusts,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Structural vibrations, such as footsteps or traffic,</li><li style=" margin-top:12px;
              margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Swinging or dragging
              cables.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скала на дължината на ядрото с малък обхват в 
              секунди.</p><p>Това е мярка за мащаба на непериодичните краткосрочни шумове, причинени от неща 
              като:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Песъчинка в зъбните колела,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px;
              margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Пориви на вятъра,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Структурни вибрации, като стъпки или преминаване на моторно средство,</li><li style=" margin-top:12px;
              margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Люлеене или влачене на
              кабели.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas4a)
en: Short-range Length Scale
bg: Мащаб на дължината за къси разстояния

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas5a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGSE1KSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Short-range kernel signal 
              variance.</p><p><br/></p><p>How much the short-range noise changes in the short-term length
              scale.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Дисперсия на сигнала на ядрото с малък обхват..</p><p><br/></p><p>Колко се променя шумът на къси разстояния в краткосрочна скала на дължината.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas5a)
en: Short-range Variance
bg: Вариация на къси разстояния

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas6a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPointsForApproximation)
en: Number of points used in the Gaussian Process approximation
bg: Брой на точките, използвани при апроксимацията на Гаусов процес

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas6a)
en: Approximation Points
bg: Точки на приближение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas7a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForInference)
en: The min number of periods that must be sampled before prediction is fully used. Before that, it is mixed with the control/proportional guider.
bg: Минималният брой периоди, от които трябва да се вземат проби, преди да се използва напълно прогнозата. Преди това тя се смесва с контролния/пропорционалния гид модул.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas7a)
en: Num Periods for Inference
bg: Брой периоди за извод

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas8a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForPeriodEstimate)
en: The min number of periods that must be sampled before GPG fully estimates the period.
bg: Минималният брой периоди, от които трябва да се вземат проби, за да може GPG да оцени напълно периода.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas8a)
en: Num Periods for Period Estimate
bg: Брой периоди за оценка на периода

en: Guide Options Profile Editor
bg: Редактор на профили с опции за гидиране

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Control Parameters
bg: Параметри за управление

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_11)
en: <html><head/><body><p>How aggressively the guider attempts to correct the guide deviations. 1.0 would attempt to fully correct the error. It's best to use an aggressiveness less than 1.0 to avoid oscillations.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Колко агресивно гидирането да се опитва да коригира отклоненията. 1,0 - опит за пълно коригиране на грешката. Най-добре е да се използва агресивност, по-малка от 1,0, за да се избегнат осцилации.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_11)
en: Aggressiveness (0-1.0)
bg: Агресивност (0-1,0)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_14)
en: <html><head/><body><p>Maximum guide pulse that is generated by the guider and sent to the mount in arc-second units. That is, the guider will not attempt to move the mount more than this many arc-seconds at any given time.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Максималният насочващ импулс, който се генерира от гидиращия модул и се изпраща към монтировката, в дъгови секунди. Това означава, че във всеки един момент гидиращичт модул няма да се опитва да премести монтировката повече от зададените тук дъгови секунди.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_14)
en: Max response (arcsec)
bg: Максимална реакция (арксекунди)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_15)
en: <html><head/><body><p>Minimum guide deviation, in arc-seconds, for which a guide pulse would be sent to the mount. If the guide error is less than this value, then no pulse is sent to the mount.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Минимално отклонение на гидирането в дъгови секунди, за което към монтировката ще бъде изпратен импулс на насочване. Ако грешката на гидиране е по-малка от тази стойност, към монтировката не се изпраща импулс.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_15)
en: Min error (arcsec)
bg: Минимална грешка (дъгови секунди)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Other Settings
bg: Други настройки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>If star tracking is lost due to passing clouds or other reasons, wait this many seconds before giving up.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако проследяването на звездата се изгуби поради преминаващи облаци или други причини, да се изчака толкова секунди, преди да отказване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Lost Star timeout
bg: Време на изчакване при загубване на звезда

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Maximum delta RMS permitted before stopping guide process and searching for new guide stars.
bg: Максимална делта RMS, разрешена преди спиране на процеса на гидиране и търсене на нови водещи звезди.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Max Delta RMS
bg: Макс Делта RMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MaxMultistarReferenceStars)
en: Maximum number of reference stars used by SEP MultiStar.
bg: Максимален брой референтни звезди, използвани от SEP MultiStar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Max MultiStar Ref Stars
bg: Максимални референтни звезди на MultiStar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_20)
en: The StellarSolver profile to use when detecting stars--used with the SEP MultiStar and SEP algorithms.
bg: Профилът на StellarSolver, който се използва при откриване на звезди - използва се с алгоритмите SEP MultiStar и SEP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_20)
en: SEP Profile
bg: Профил на SEP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuideMaxHFR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_20)
en: Maximum HFR allowed for SEP MultiStar guide star.
bg: Максимално допустима HFR за водещата звездата на SEP MultiStar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Max MultiStar HFR
bg: Максимален HFR на MultiStar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
bg: дъг/сек

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysInventGuideStar)
en: <html><head/><body><p>If checked we try to be more resilient to double stars by inventing a guide star position from the multi-star references.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е отметнато, ще се опита по-стабилно определяне на двойни звезди, като се открива позицията на водеща звезда въз основа на референции с множество звезди..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: <html><head/><body><p>If checked and the internal guider is run, a log file is saved in the default logging directory. This is not a debug log, it is meant for user's to improve logging and can be viewed with phd2logview.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е поставена отметка и е стартиран вътрешният гидиращ модул, в директорията за регистриране по подразбиране се записва файл с дневник. Това не е дневник за отстраняване на грешки, а е предназначен за потребителите, с цел да се подобри воденето на дневника. Той може да се прегледа с phd2logview.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: Save Internal Guider User Log
bg: Запазване на вътрешния потребителски дневник на гидирането

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Smart
bg: Интелигентно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
bg: Бързо

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Auto Threshold
bg: Автоматична прагова стойност

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: No Threshold
bg: Без праг

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: SEP Multi Star (recommended)
bg: SEP MultiStar (препоръчано)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_19)
en: The algorithm that tracks guide stars and determines the guide deviation.
bg: Алгоритъмът, който проследява водещите звезди и определя отклонението на гидирането.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MinDetectionsSEPMultistar) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: label, entry (MinDetectionsSEPMultistar), group (Guide)
en: Minimum number of stars detected for SEP MultiStar to initialize.
bg: Минимален брой на звездите, след който да се стартира SEP MultiStar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Min MultiStar Star Detections
bg: Мин. откривания на звезди от типа MultiStar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p>[PHD2] If calibration takes more time than this many seconds, abort guiding.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>[PHD2] Ако калибрирането отнема повече време от тези секунди, да се прекъснете гидирането.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Calibration timeout
bg: Време за калибриране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseGuideHead)
en: <html><head/><body><p>If the camera used for guiding has a dedicated guiding chip, you can decide which of the camera chips should be used for guiding: the primary chip or the guiding chip.</p><p>For cameras that have only one chip, this option is ignored.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако камерата, използвана за насочване, има специален чип за гидиране, можете да решите кой от чиповете на камерата да се използва за водене: основният чип или гидиращия чип.</p><p>За камери, които имат само един чип, тази опция се игнорира.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseGuideHead)
en: Use dedicated Guiding Chip for Guiding
bg: Използване на специален чип за водене на гидирането

[ctx: @title:window]
en: Ekos - %1 Profile
bg: Ekos - профил %1

en: Connection in progress. Click to abort.
bg: Свързване... Кликнете, за да прекъснете.

en: Logging
bg: Регистриране

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, analyzeTab)
en: Analyze
bg: Анализиране

en: Extension '%1' failed to start, aborting
bg: Разширението „%1“ не успя да стартира, прекъсва се

en: Extension '%1' failed to stop, abort enabled
bg: Разширението „%1“ не успя да спре, прекъсването е разрешено

en: Extension '%1' aborting
bg: Разширението „%1“ се прекъсва

en: Extension '%1' start requested
bg: Заявено е стартиране на разширението „%1“.

en: Extension '%1' started
bg: Разширение '%1' е стартирано.

en: Extension '%1' stop requested
bg: Заявено е спиране на разширението „%1“.

en: Extension '%1' stopped
bg: Разширение '%1' е прекъснато.

en: Extension '%1': %2
bg: Разширение „%1“: %2

en: Ekos detected that PTP Camera is running and may prevent a Canon or Nikon camera from connecting to Ekos. Do you want to quit PTP Camera now?
bg: Ekos е открила, че PTP камера е стартирана и може да попречи на камера Canon или Nikon да се свърже с Ekos. Искате ли да прекратите PTP камера сега?

en: PTP Camera
bg: Камера PTP

en: Starting INDI services...
bg: Стартиране на INDI услуги...

en: Ekos detected an instance of INDI server running. Do you wish to shut down the existing instance before starting a new one?
bg: Ekos е открил, че е стартирана инстанция на INDI сървър. Искате ли да изключите съществуващата инстанция, преди да стартирате нова?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: INDI Server
bg: Сървър на INDI

en: Connecting to remote INDI server at %1 on port %2 ...
bg: Свързване към отдалечен INDI сървър на %1 на порт %2

en: Failed to start profile on remote INDI Web Manager.
bg: Неуспешно стартиране на профил в отдалечен INDI уеб мениджър.

en: Starting profile on remote INDI Web Manager...
bg: Стартиране на профил на отдалечения INDI уеб мениджър...

en: Establishing communication with remote INDI Web Manager...
bg: Установява се комуникация с отдалечен INDI уеб мениджър...

en: Warning: INDI Web Manager is not online.
bg: Предупреждение: Уеб мениджърът на INDI не е онлайн.

en: INDI services started on port %1.
bg: INDI услугите стартираха на порт %1.

en: INDI services started on port %1. Please connect devices.
bg: Услугите INDI са стартирани на порт %1. Моля, свържете устройствата.

en: INDI services started. Connection to remote INDI server %1:%2 is successful. Waiting for devices...
bg: Стартиране на услугите на INDI. Връзката с отдалечения INDI сървър %1:%2 е успешна. Изчакваме устройства...

en: Failed to connect to local INDI server %1:%2
bg: Неуспешно свързване с локален INDI сървър %1:%2

en: Failed to connect to remote INDI server %1:%2
bg: Неуспешно свързване с отдалечен INDI сървър %1:%2

en: Lost connection to local INDI server %1:%2
bg: Загубена връзка с локалния INDI сървър %1:%2

en: Lost connection to remote INDI server %1:%2
bg: Загубена връзка с отдалечен INDI сървър %1:%2

en: Failed to connect to %1. Please ensure device is connected and powered on.
bg: Не успя да се свърже с %1. Моля, уверете се, че устройството е свързано и включено.

en: Failed to connect to 
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
bg: Неуспешно свързване с 
    %1
    Моля, уверете се, че всяко устройство е свързано и включено.

en: Unable to establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
bg: Неуспешно намиране на:
    %1
    Моля, уверете се, че устройството е свързано и включено.

en: Ekos startup error
bg: Грешка при стартиране на Ekos

en: Unable to establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
bg: Неуспешно намиране на следните устройства:
    %1
    Моля, уверете се, че всяко устройство е свързано и включено.

en: Unable to remotely establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
bg: Неуспешно намиране на отдалечено устройство:
    %1
    Моля, уверете се, че устройството е свързано и включено.

en: Unable to remotely establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
bg: Неуспешно намиране на следните отдалечени устройства:
    %1
    Моля, уверете се, че всяко устройство е свързано и включено.

en: Connecting INDI devices...
bg: Свързване на INDI устройства...

en: Disconnecting INDI devices...
bg: Прекъсване на INDI устройствата...

en: INDI services stopped.
bg: Услугите на INDI са спрени.

en: Remote devices established.
bg: Установени са отдалечени устройства.

en: Remote devices established. Please connect devices.
bg: Установени са отдалечени устройства. Моля, свържете устройствата.

en: %1 failed to connect.
    Please ensure the device is connected and powered on.
bg: %1 не успя да се свърже.
    Моля, уверете се, че устройството е свързано и включено.

en: %1 is disconnected.
bg: %1 е разкачен.

en: %1 is online.
bg: %1 е достъпен.

en: %1 filter is online.
bg: %1 филтър е онлайн.

en: %1 focuser is online.
bg: %1 фокусер е достъпен.

en: Rotator %1 is online.
bg: Ротатор %1 е онлайн.

en: %1 Weather is online.
bg: %1 Времето е онлайн.

en: %1 GPS is online.
bg: %1 GPS е онлайн.

en: %1 Dust cap is online.
bg: %1 Защитната капачка е онлайн.

en: %1 Light box is online.
bg: %1 Светлинен източник е онлайн.

en: %1 is offline.
bg: %1 е недостъпен.

en: Guider port from %1 is ready.
bg: Портът на гид модула от %1 е готов.

en: Are you sure you want to delete the profile?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете профила?

en: Confirm Delete
bg: Потвърждение за изтриване

en: Site location updated to %1.
bg: Местоположението е актуализирано на %1.

en: Failed to update site location to %1. City not found.
bg: Не успя да актуализира местоположението до %1. Градът не е намерен.

en: Enabling debug logging for %1...
bg: Включване на регистрирането на грешки за %1...

en: Disabling debug logging for %1...
bg: Изключване на регистрирането на грешки за %1...

en: Re-enabling debug logging for %1...
bg: Повторно активиране на регистрирането на грешки за %1...

en: Re-disabling debug logging for %1...
bg: Повторно деактивиране на регистрирането на грешки за %1...

en: Preview source set to external
bg: Източникът на визуализация е зададен като външен

en: Preview source reset to internal
bg: Възстановяване на източника на визуализация към вътрешен

en: Received external preview file
bg: Получен файл за външен преглед

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: 1. Select Profile
bg: 1. Избиране на профил

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
bg: Профил:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileB)
en: Add profile...
bg: Добавяне на профил...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileB)
en: Edit profile...
bg: Редактиране на профил...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
bg: Премахване на профила

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customDriversB)
en: Custom Drivers...
bg: Потребителски драйвери...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardProfileB)
en: Launch Ekos Profile Wizard...
bg: Стартиране на помощника за профили на Ekos...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2. Start && Stop Ekos
bg: 2. Стартиране и спиране на Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel...
bg: Контролен панел на INDI...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, portSelectorB)
en: <html><head/><body><p>Devices Port Selector...</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Избиране на портове на устройства...</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Ekos Options...
bg: Настройки на Ekos...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs to diagnose issues with Ekos and INDI.
bg: Дневници за диагностициране на проблеми с Ekos и INDI.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs...
bg: Журнали...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: 3. Connect && Disconnect Devices
bg: 3. Свързване и изключване на устройства

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Extensions
bg: Разширения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, extensionB)
en: Start selected extension
bg: Стартиране на избраното разширение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
bg: Височина

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Advanced Ekos Options
bg: Разширени опции на Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
bg: Настройки...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (FocusProfilePlot, profilePlot)
en: Focus HFR profile
bg: HFR профил на фокуса

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusStarView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarView)
en: Focus star
bg: Звезда за фокусиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Guide:
bg: Гидиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Total RMS:
bg: Общо RMS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en:  σRA:
bg:  σРА:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guideStarView)
en: Guide star
bg: Насочваща звезда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStarView)
en: guide star
bg: насочваща звезда

en: Meridian flip inactive (no scope connected)
bg: Меридианното обръщане е неактивно (няма свързан телескоп)

en: Meridian flip inactive (flip not requested)
bg: Меридианното обръщане е неактивно (не е поискано обръщане)

en: Meridian flip inactive (parked)
bg: Меридианното обръщане е неактивно (системата е паркирана)

en: Meridian flip inactive (no target set)
bg: Меридианното обръщане е неактивно (няма зададена цел)

en: Meridian flip inactive (slew after meridian)
bg: Обръщането на меридиана е неактивно (завъртване след меридиан)

en: Meridian flip in %1
bg: Обръщане на меридиана в %1

en: Assuming meridian flip completed, but pier side unknown.
bg: Приема се, че обръщането на меридиана е завършено, но страната на статива е неизвестна.

en: meridian flip failed, retrying in 4 minutes
bg: обръщането на меридиан е неуспешно, повторен опит след 4 минути

en: No successful Meridian Flip done, delay too long
bg: Обръщането на меридиана е неуспешно, забавянето е твърде дълго

en: Meridian flip completed OK.
bg: Обръщането на меридиана завърши успешно.

en: Telescope completed the meridian flip.
bg: Телескопът завърши обръщането на меридиана.

en: Status: inactive
bg: Статус: неактивен

en: Meridian flip planned...
bg: Планиран меридианно обръщане...

en: Meridian flip waiting...
bg: Меридианно обръщане в изчакване...

en: Meridian flip ready to start...
bg: Меридианното обръщане е готово за стартиране...

en: Meridian flip running...
bg: Извършва се меридианно обръщане...

en: Meridian flip completed.
bg: Обръщането на меридиана е завършено.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, statusText)
en: Meridian Flip Status
bg: Състояние на меридианно обръщане

en: Are you sure you want to clear all mount configurations?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изчистите всички конфигурации на монтировката?

en: Mount Configuration
bg: Конфигурация на монтировката

en: Are you sure you want to turn off mount tracking?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изключите проследяването на монтировката?

en: Mount Tracking
bg: Монтиране на проследяването

[ctx: @action:button]
en: Yes
bg: Да

[ctx: @action:button]
en: No
bg: Не

en: Telescope altitude is below minimum altitude limit of %1. Aborting motion...
bg: Височината на телескопа е под минималната граница на височината на %1. Прекъсване на движението...

en: Telescope altitude is above maximum altitude limit of %1. Aborting motion...
bg: Височината на телескопа е над максималната граница на височината на %1. Прекъсване на движението...

en: Telescope hour angle is more than the maximum hour angle of %1. Aborting motion...
bg: Часовият ъгъл на телескопа е по-голям от максималния часови ъгъл на %1. Прекъсване на движението...

en: Meridian flip set inactive during polar alignment.
bg: Меридианното обръщане е неактивно по време на полярно подравняване.

en: Polar alignment motions finished, meridian flip activated.
bg: Движенията за полярно подравняване са завършени, активирано е обръщането на меридиана.

en: Alignment Model cleared.
bg: Моделът на подравняване е изчистен.

en: Failed to clear Alignment Model.
bg: Неуспешно изчистване на модела на подравняване.

en: Mount already parked.
bg: Монтировката вече е паркиран.

en: Parking time cannot be in the past.
bg: Времето за паркиране не може да е в миналото.

en: Parking time must be within 24 hours of current time.
bg: Времето на паркиране трябва да е в рамките на 24 часа от текущото време.

en: Warning! Parking time is more than 12 hours away.
bg: Предупреждение! Времето за паркиране е повече от 12 часа.

en: Caution: do not use Auto Park while scheduler is active.
bg: Внимание: не използвайте функцията за автоматично паркиране, докато е активен планиращият модул.

en: Parking timer is up.
bg: Таймерът за паркиране е изтекъл.

en: Starting auto park...
bg: Стартиране на автоматично паркиране...

en: Updating master time source to %1.
bg: Актуализиране на основния източник за данни за час: %1

en: Updating master location source to %1. Updating GPS...
bg: Актуализиране на основния източник на главното местоположение на %1. Актуализиране на GPS...

en: Updating master location source to %1.
bg: Актуализиране на основния източник на местоположение на %1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Request a meridian flip if the hour angle exceeds the specified value. Capture and Guiding will be suspended and resumed after the flip is complete.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Запитване за обръщане на меридиана, ако часовият ъгъл надхвърля зададената стойност. Заснемането и гидирането ще бъдат спрени и възобновени след завършване на обръщането.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: Flip if HA >:
bg: Обръщане ако ЧЪ >:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, meridianFlipOffsetDegrees)
en: RA position in degrees behind the meridian where the meridian flip should be activated.
bg: Позиция на RA в градуси зад меридиана, където трябва да се активира обръщането на меридиана.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minimumAltLimit)
en: <html><head/><body><p>Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ограничение за минимална височина на телескопа. Ако телескопът е под тази граница, той ще получи команда да спре.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltLabel) i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.
bg: Минимално ограничение на височината на телескопа. Ако телескопът е под тази граница, ще му бъде дадена команда да спре.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltLabel)
en: Min. Alt:
bg: Мин. височина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumAltLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ограничение на максималната височина на телескопа. Ако телескопът е над тази граница, ще му бъде дадена команда да спре.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumHaLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum Hour Angle limit if the mount has not flipped. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ограничение за максимален часов ъгъл, ако монтировката не е обърната. Ако телескопът е над тази граница, ще получи команда да спре.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: Max. Alt:
bg: Макс. височина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount Hour Angle limit. Once enabled, Ekos monitors the mount's hour angle while slewing or tracking. If the mount slews/tracks past the limit while the Pier Side is in the state that does not allow that, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off. Requires a mount that reports the pier side correctly.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Активиране или деактивиране на ограничението на часовия ъгъл на монтировката. След като бъде активирано, Ekos следи часовия ъгъл на монтировката по време на завъртане или проследяване. Ако монтировката се завърти/проследява след ограничението, докато страната на статива не  е в състояние да извърши това, ще бъде подадена команда за спиране и проследяването ще бъде изключено. Изисква се монтировка, която отчита правилно страната на статива.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: Enable HA limits
bg: Активиране на границите на ЧЪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: Max. HA (hours):
bg: Макс. HA (часове):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount travel range limits. Once enabled, Ekos monitors the mount's altitude while slewing or tracking. If the mount slews/tracks below or above the limits, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Активиране или деактивиране на границите на обхвата на движение на монтировката. След като бъде активирано, Ekos следи височината на монтировката по време на завъртане или проследяване. Ако монтировката се завърти/проследява под или над границите, тя ще получи команда за спиране и проследяването ще бъде изключено.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: Enable Alt limits
bg: Активиране на ограничение за височина

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimitsTrackingOnly)
en: <html><head/><body><p>Use altitude limits only while the mount tracking. This is necessary for some mounts that intentionally pass this limit, e.g. for parking.</p><p><span style=" font-weight:600;">WARNING</span>: leave unchecked if unsure, use only if you know what you are doing.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ограничаване на височината само по време на проследяване на монтировката. Това е необходимо за някои монтировки, които умишлено преминават това ограничение, напр. при паркиране.</p><p><span style=" font-weight:600;">Предупреждение</span>: ако не сте сигурни, не избирайте тази опция. Използвайте я само, ако знаете какво правите.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimitsTrackingOnly)
en: Tracking only
bg: Режим на проследяване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Park at:
bg: Паркиране на:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Automatically start the park timer on startup
bg: Автоматично стартиране на таймера за паркиране при стартиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Every day
bg: Всеки ден

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOffB)
en: OFF
bg: Изкл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOnB)
en: ON
bg: Вкл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domePark)
en: Park
bg: Паркиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: UnPark
bg: Разпаркиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, parkingLabel)
en: Parking Status
bg: Статус на позицията

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
bg: Данни за обекта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useTimeUpdate)
en: Enable time synchronization upon connection between KStars and INDI
bg: Активиране на синхронизирането на времето при връзка между KStars и INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate)
en: Enable geographic location synchronization upon connection between KStars and INDI
bg: Активиране на синхронизирането на географското местоположение при връзка между KStars и INDI

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Deletes all mount alignment points
bg: Изтрива всички точки за подравняване на монтировката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Clear  Model
bg: Изчистване на модела

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearParkingB)
en: Clear Parking
bg: Изчистване на данните за паркиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeConfigB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Purge All Configuration
bg: Изчистване на цялата конфигурация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Mount Control
bg: Контрол на монтировката

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MountControlPanel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountMotionWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountPositionWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountTargetWidget)
en: Mount Control Panel
bg: Контролен панел на монтировката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusTextObject)
en: Status: Idle
bg: Състояние: неактивно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upDownCheckObject)
en: Up/Down
bg: Нагоре/Надолу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leftRightCheckObject)
en: Left/Right
bg: Наляво/Надясно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedLabelObject)
en: Speed
bg: Скорост

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, equatorialCheckObject)
en: RA/DE
bg: RA/DEC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, haEquatorialCheckObject)
en: HA/DE
bg: ЧЪ/DEC

en: %1 error. See INDI log for details.
bg: Грешка %1. За подробности вижте дневника INDI.

en: Rolloff roof
bg: Плъзгащ се покрив

en: %1 is idle.
bg: %1 е неактивно.

en: Opening
bg: Отваряне

en: Unparking
bg: Разпаркиране

en: Rolloff roof opening...
bg: Подвижният покрив се отваря...

en: Dome is moving clockwise...
bg: Куполът се движи по часовниковата стрелка...

en: Closing
bg: Затваряне

en: Unpark
bg: Разпаркиране

en: Rolloff roof is closing...
bg: Подвижният покрив се затваря...

en: Dome is moving counter clockwise...
bg: Куполът се движи обратно на часовниковата стрелка...

en: %1 is parked.
bg: %1 е паркиран.

en: %1 is parking...
bg: %1 се паркира...

en: %1 is unparking...
bg: %1 се освобождава...

en: %1 is tracking.
bg: %1 проследява.

en: Unparked
bg: Освободен

en: Closed
bg: Затворено

en: Opened
bg: Отворено

en: Shutter is open.
bg: Затворът е отворен.

en: Shutter is opening...
bg: Затворът се отваря...

en: Shutter is closed.
bg: Затворът е затворен.

en: Shutter is closing...
bg: Затворът се затваря...

en: Weather is OK
bg: Благоприятни метеорологични условия

en: Weather Warning
bg: Предупреждение за времето

en: Weather Alert
bg: Предупреждение за времето

en: %1 second remaining | %1 seconds remaining
bg[0]: %1 оставаща секунда
bg[1]: Остават %1 секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, motionLabel)
en: Motion
bg: Движение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, absoluteMotionSB)
en: Absolute position the dome should move.
bg: Абсолютна позиция, в която трябва да се движи куполът.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move the dome to the given absolute position.
bg: Преместване на купола до дадената абсолютна позиция.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move (abs)
bg: Преместване (абс)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, relativeMotionSB)
en: Relative position the dome should move.
bg: Относителна позиция, в която трябва да се движи куполът.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move the dome for the given degrees and direction.
bg: Преместете купола за зададените градуси и посока.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move (rel)
bg: Преместване (отн)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: Rotate clockwise
bg: Завъртане по часовника

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: Rotate counter clockwise
bg: Завъртане обратно на часовника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slaving
bg: Зареждане на адресите с изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingEnableButton)
en: <html><head/><body><p>Enable slaving, dome motion <span style=" font-weight:600;">follows telescope motion</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Активирайте подчинение, движението на купола <span style=" font-weight:600;">да следва движението на телескопа</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: <html><head/><body><p>Disable slaving, dome <span style=" font-weight:600;">does not follow telescope motion</span>.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Деактивиране на подчинение, куполът <span style=" font-weight:600;">не следва движението на телескопа.</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domePark)
en: <html><head/><body><p>Park the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Паркиране на купола. За разширен контрол на купола, моля, използвайте раздела INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: <html><head/><body><p>Unpark the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Разпаркиране на купола. За разширен контрол на купола, моля, използвайте раздела INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort dome motion
bg: Прекъсване на движението на купола

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutterBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: Shutter
bg: Затвор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: <html><head/><body><p>Close the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Затваряне на капака на купола. За разширен контрол на купола, моля, използвайте раздела INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: <html><head/><body><p>Open the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Отваряне на капака на купола. За разширен контрол на купола, моля, използвайте раздела INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusDefinitionBox)
en: Observatory Status
bg: Състояние на обсерваторията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the dome needs to be unparked for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е избрано, куполът трябва да бъде разпаркиран, за да може статусът на обсерваторията да бъде.&quot;В ГОТОВНОСТ&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the shutter needs to be open for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е избрано, капакът трябва да е отворен, за да може статусът на обсерваторията да бъде  &quot;В ГОТОВНОСТ&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWeatherCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the weather needs to be OK for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е избрано, времето трябва да е наред, за да може състоянието на обсерваторията да е  &quot;В ГОТОВНОСТ&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: <html><head/><body><p>Observatory status. Select the observatory elements that are relevant for the status:</p>
    <ul>
    <li><b>Dome</b>: unparked &rarr; ready</li>
    <li><b>Shutter</b>: open &rarr; ready</li>
    <li><b>Weather</b>: OK &rarr; ready</li>
    </ul>
    </body></html>
bg: <html><head/><body><p>Статус на обсерваторията. Изберете елементите на обсерваторията, които са от значение за статуса:</p>
    <ul>
    <li><b>Купол</b>: разпаркиран &rarr; в готовност</li>
    <li><b>Затвор</b>: отворен &rarr; в готовност</li>
    <li><b>Метеорологични условия</b>: Добри &rarr; в готовност</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
bg: Готово

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: <html><head/><body><p>Scale the value axis to the current value range.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Мащабиране оста на стойността до текущия диапазон на стойността.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
bg: Автомащаб

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearGraphHistory)
en: <html><head/><body><p>Clear sensor data history</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изчистване на хронологията на данните от сензора</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherActionsBox)
en: Actions
bg: Действия

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherAlertBox)
en: Ale&rt
bg: &Внимание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertShutterCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningShutterCB)
en: Close Shutter
bg: Затваряне на затвора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertSchedulerCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningSchedulerCB)
en: Stop Scheduler
bg: Прекратяване на изпълнението на плана

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningStatusLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Status: inactive</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Статус: неактивен</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertDelayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningDelayLabel)
en: Delay (sec):
bg: Изчакване (сек.):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherWarningBox)
en: War&ning
bg: &Предупреждение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, sensorData)
en: <html><head/><body><p>Current data of the weather sensors. Click on the sensor name to display its data over time.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Актуални данни на датчиците за времето. Щракнете върху името на сензора, за да покажете данните му хронологично.</p></body></html>

en: rolloff roof
bg:  плъзгащ се покрив

en: dome
bg: купол

en: Parking %1...
bg: Паркиране на %1…

en: Unparking %1...
bg: Разпаркиране %1...

en: Slaving activated.
bg: Активирано е подчиняването.

en: Slaving deactivated.
bg: Подчиняването е деактивирано.

en: Aborting...
bg: Прекъсване...

en: Opening shutter...
bg: Отваряне на затвора...

en: Closing shutter...
bg: Затваряне на затвора...

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 rolloff roof %1...
bg: %2 плъзгащ се покрив %1...

en: opening
bg: отваряне

en: closing
bg: затваряне

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 dome motion %1...
bg: %2 движение на купола %1...

en: clockwise
bg: по часовниковата стрелка

en: counter clockwise
bg: обратно на часовниковата стрелка

en: You must restart KStars for this change to take effect.
bg: Трябва да рестартирате KStars, за да влезе в сила тази промяна.

en: Set an alternate base directory for Analyze's captured images
bg: Задаване на алтернативна базова директория за заснетите изображения на Analyze

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Load device Configuration
bg: Зареждане на конфигурацията на устройството

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
bg: Ни&кога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadConfigOnConnection)
en: O&n connection
bg: При &свързване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadDefaultConfig)
en: Alwa&ys load defaults
bg: Винаги

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Icons orientation:
bg: Ориентация на иконите:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons) i18n: ectx: label, entry (EkosTopIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed on the top of pages
bg: Иконите на модулите на Ekos се поставят в горната част на страниците

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons)
en: Top
bg: Горе

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: Ekos module icons are placed to the left of pages
bg: Иконите на модулите на Ekos са разположени в лявата част на страниците

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: &Left
bg: &Ляво

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos)
en: Make Ekos window independent from KStars main window. Requires restart to take effect.
bg: Направете прозореца на Ekos независим от основния прозорец на KStars. Изисква рестартиране, за да влезе в сила.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowINDI)
en: Independent window
bg: Независим прозорец

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnalyzeRestartWithEkos)
en: <html><head/><body><p>If Analyze is running and Ekos is disconnected then reconnected, a new .analyze file will be created and written to, and the graphs in Analyze will only show the new session.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако Analyze е стартиран и Ekos е прекъснат, а след това отново свързан, ще бъде създаден и записан нов .analyze файл и графиките в Analyze ще показват само новата сесия.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnalyzeRestartWithEkos)
en: Restart Analyze when Ekos Restarts
bg: Рестартиране Analyze при рестартиране на Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AnalyzeAlternativeDirectoryLabel)
en: Alternative Image Directory:
bg: Алтернативна директория за изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, analyzeAlternativeDirectoryB)
en: Set the alternative image directory for Analyze
bg: Задаване на алтернативна базова директория за файлове с изображения на Analyze

[ctx: @title:window]
en: Profile Editor
bg: Редактор на профили

en: Cannot save an empty profile.
bg: Не може да се запази празен профил.

en: Profile name already exists.
bg: Името на профила вече съществува.

en: <nobr>Available as <b>Remote</b> Driver. To use locally, install the corresponding driver.<nobr/>
bg: <nobr>Предлага се като <b>отдалечен</b>драйвер. За да го използвате локално, инсталирайте съответния драйвер.<nobr/>

en: <nobr><b>Label</b>: %1 &#9473; <b>Driver</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>
bg: <nobr><b>Етикет</b>: %1 &#9473; <b>Драйвер</b>: %2 &#9473; <b>Изп. файл</b>: %3<nobr/>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: Internal
bg: Вътрешен

[ctx: @title:window]
en: Scanning Network
bg: Сканиране на мрежата

en: Scanning network for INDI Web Managers...
bg: Сканиране на мрежа за INDI уеб мениджъри...

en: Found INDI Web Manager at %1
bg: Намерен INDI уеб мениджър на %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverProfileLabel)
en: Profile
bg: Профил

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: <html><head/><body><p>After establishing connection with INDI server, automatically connect all devices.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>След установяване на връзка с INDI сървъра автоматично да се свържат всички устройства.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: Auto Connect
bg: Автоматично свързване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Show port selector dialog when first connecting to equipment. It is automatically disabled after connection is established.
bg: Показване на диалогов прозорец за избор на порт при първо свързване към оборудване. Той се деактивира автоматично след установяване на връзката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Port Selector
bg: Избор на порт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: <html><head/><body>
    <p>Send current KStars geographical site settings to drivers once Ekos is online.</p>
    <p>This option should only be used when connecting to a remote geographic site.</p>
    </body></html>
bg: <html><head/><body>
    <p>Изпращане на текущите настройки на географското местоположение на KStars към драйверите, след като Ekos е онлайн.</p>
    <p>Тази опция трябва да се използва само при свързване към устройство на отдалечено географско място.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: Site Info
bg: Местоположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
bg: Порт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuidePort)
en: <html><body><p>External guider port.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Порт на външен гид модул</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, modeLabel)
en: <html><head/><body>
    <p>Connection mode to use for the INDI server:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Local</span><br/>Connect to a local INDI server, created when Ekos starts.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Remote</span><br/>Connect to a remote INDI server that is already running.</p>
    </body></html>
bg: <html><head/><body>
    <p>Режим на свързване, който да се използва за INDI сървъра:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Локално</span><br/>Свържете се с локален INDI сървър, създаден при стартирането на Ekos.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Отдалечен</span><br/>Свързване към отдалечен INDI сървър, който вече работи.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
bg: Режим:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
bg: Сървър:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: <html><body><p>Open Web Manager in browser.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Отваряне на уеб мениджъра в браузър.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: Web Manager
bg: Уеб мениджър

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scanB)
en: <html><body><p>Scan local network for INDI web managers.</p></body></html>
bg: <html><body><p>
    Сканиране на локалната мрежа за INDI уеб мениджъри.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scanB)
en: Scan
bg: Сканиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, INDIWebManagerPort)
en: <html><body><p>INDI Web Manager port.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Порт на INDI уеб мениджър.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localMode)
en: &Local
bg: &Локално

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: <html><body><p>Select which plug-in the Guider module should use.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Изберете плъгина, който да се използва от гидиращия модул.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: Guiding:
bg: Гидиране:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: <html><body><p>Store profile on remote INDI Web Manager. Use INDI Web Manager on the remote device to start/stop INDI server.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Съхраняване на профила в отдалечен INDI уеб мениджър. Използване на INDI уеб мениджър на отдалеченото устройство, за да стартирате/прекратите INDI сървъра.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteMode)
en: Re&mote
bg: &Отдалечено

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteHost)
en: <html><body><p>Remote INDI server host or address.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Хост или адрес на отдалечен INDI сървър.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: <html><body><p>External guider host or address.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Хост или адрес на външен гид модул.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remotePort)
en: <html><body><p>Remote INDI Server Port.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Порт на отдалечен INDI сървър.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driversGroupBox)
en: Select Devices
bg: Избор на устройства

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: <html><head/><body><p>Add remote INDI drivers to chain with the local INDI server configured by this profile. Format this field as a comma-separated list of quoted driver name, host name/address and optional port:</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to the named camera on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;EQMod Mount&quot;@192.168.1.50</span><br/>Connect to the named mount on 192.168.1.50, port 7624.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 7624.</p><p>When omitted, host defaults to localhost and port defaults to 7624.<br/>Remote INDI drivers must be already running for the connection to succeed.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Добавяне на отдалечени INDI драйвери за свързване с локалния INDI сървър, конфигуриран от този профил. Оформете това поле като списък, разделен със запетая, с цитирани имена на драйвери, име/адрес на хост и незадължителен порт:</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Свързване с наименувана камера на 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;EQMod Mount&quot;@192.168.1.50</span><br/>Свързване с наименувана монтировка на 192.168.1.50, port 7624.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Свързване с всички моторни механизми на 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>Свързване с всички моторни механизми, намерени на 192.168.1.50, port 7624.</p><p>Когато се пропусне, хостът по подразбиране е localhost, а портът по подразбиране 7624.<br/>За да бъде успешна връзката, трябва да са стартирани отдалечените моторни устройства на INDI.</p></body></html>

en: Delay this many seconds before executing pre driver script.
bg: Забавяне с толкова секунди, преди изпълнение на предварителен скрипт на драйвера.

en: Delay this many seconds after driver startup before executing post driver script.
bg: Забавяне с толкова секунди след стартирането на драйвера, преди да се изпълни скриптът след драйвера.

en: Select script to execute before starting the driver
bg: Изберете скрипт, който да се изпълни преди стартиране на драйвера

en: Select script to execute after starting the driver
bg: Изберете скрипт, който да се изпълни след стартиране на драйвера

[ctx: @title:window]
en: Select Pre Driver Startup Script
bg: Избор на скрипт за изпълнение преди зареждане на драйвер

[ctx: @title:window]
en: Select Post Driver Startup Script
bg: Избор на скрипт за изпълнение след зареждане на драйвер

en: Profile Scripts Editor
bg: Редактор на скриптове за профили

en: Add Rule
bg: Добавяне на правило

en: Invalid port.
bg: Невалиден порт.

en: Host name cannot be empty.
bg: Името на хоста не може да бъде празно.

en: Profile name cannot be empty.
bg: Името на профила не може да бъде празно.

[ctx: @title:window]
en: Detecting StellarMate...
bg: Търсене на StellarMate…

en: Please wait while searching for StellarMate...
bg: Моля, изчакайте, докато продължава търсенето на StellarMate...

en: Failed to detect any StellarMate gadget. Make sure it is powered and on the same network.
bg: Неуспешно откриване на устройство на StellarMate. Уверете се, че е включено и свързано в същата мрежа.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProfileWizard)
en: Ekos Profile Wizard
bg: Помощник за профили на Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: <html><head/><body><p>Welcome to the <span style=" font-weight:600;">Ekos Profile Wizard</span></p><p>Ekos is the premier observatory control and automation platform. With Ekos, you can capture images and gather scientific data with ease. This Wizard will help you create your equipment profile. You will be asked to verify some basic information. </p><p>Please click <span style=" font-weight:600;">next</span> to continue. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Добре дошли в <span style=" font-weight:600;">Помощника за профили на Ekos</span></p><p>Ekos е водещата платформа за управление и автоматизация на обсерватории. С Ekos можете да заснемате изображения и да събирате научни данни с лекота. Този помощник ще ви помогне да създадете профил на оборудването си. Ще бъдете помолени да потвърдите някои основни данни. </p><p>Моля, кликнете върху <span style=" font-weight:600;">Напред</span>, за да продължите. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Online Resources:</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Интернет ресурси:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, INDIInfoB)
en: What is
    INDI?
bg: Какво е
    INDI?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, discoverEkosB)
en: Discover
    Ekos
bg: Запознайте се с
    Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoTutorialsB)
en: Video
    Tutorials
bg: Видео
    Ръководство

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Where is your equipment connected?
bg: Къде е свързано вашето оборудване?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, localEquipmentB)
en: Equipment is attached
    to this device
bg: Оборудването е свързано
    към това устройство

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentB)
en: Equipment is attached to
    a remote device
bg: Оборудването е свързано към
    отдалечено устройство

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <html><head/><body><p>Which <span style=" color:#ff5500;">remote</span> device is the equipment connected to?</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Към кое <span style=" color:#ff5500;">отдалечено</span>устройство е свързано оборудването?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, equipmentOtherB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OtherCB)
en: Other
bg: Друго

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enter the remote computer information:
bg: Въведете информацията за отдалечения компютър:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteHostEdit) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, PiHost)
en: Enter IP address or host name
bg: Въведете IP адрес или име на хост

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Web Manager</span></a> running on the Remote Computer?</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Уеб мениджърът на INDI</span></a> работи ли на отдалечения компютър?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNotSureB)
en: Not Sure
bg: Не съм сигурен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI Web Manager</span> is a service that runs on remote devices to help you start and stop INDI services remotely.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Съвет</span>: <span style=" font-style:italic;">Уеб мениджър на INDI</span> е услуга, която се изпълнява на отдалечени устройства. Тя ви помага да стартирате и спирате INDI услуги от разстояние.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Enter host name and port. If you do not know, leave as is.
bg: Въведете име на хост и порт. Ако не знаете, оставете както е.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
bg: Автоматично откриване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Using Ekos locally on Windows is not supported. You must connect to a remote gadget to control devices.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Използването на Ekos локално в Windows не се поддържа. Трябва да се свържете с отдалечено устройство, за да може да ги управлявате.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which INDI Server do you want to use?
bg: Кой INDI сървър искате да използвате?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useInternalINDIB)
en: Internal INDI
    Server
bg: Вътрешен
    INDI сървър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useExternalINDIB)
en: External INDI
    Server
bg: Външен
    INDI сървър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: External INDI Server can be <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Server for OSX</span></a> or an INDI Server launched manually locally. If unsure, select Internal INDI Server.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Съвет</span>: Външният INDI сървър може да бъде <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI сървър за OSX</span></a> или INDI сървър, стартиран ръчно локално. Ако не сте сигурни, изберете вътрешен INDI сървър.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>You're almost done...</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Почти сте готови...</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>What do you want to name your profile?</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Как искате да наречете профила си?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: My Astro Gear
bg: Моите астро инструменти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <html><head/><body><p>Which guider application do you want to use?</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Кое приложение за гидиране искате да използвате?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useInternalGuiderR)
en: Internal Guider
bg: Вграден гид модул

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: Internal Guider is recommended. Using external guider applications requires additional setup instructions outside the scope of Ekos.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Съвет</span>: Препоръчва се използването на вътрешен гидиращ модул. Използването на външни приложения за гидиране изисква допълнителни инструкции за настройка извън обхвата на Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: <html><head/><body><p>Do you want to select additional services?</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Искате ли да изберете допълнителни услуги?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: <html><head/><body><p>Use INDI Joystick driver to enable control of mounts, domes, and focusers with any compatible game pad.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Използвайте драйвера за джойстик INDI, за да управлявате монтировки, куполи и фокусери с всеки съвместим геймпад.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: Joystick
bg: Джойстик

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: <html><head/><body><p>If the remote computer has astrometry.net installed, you can run the remote astrometry driver and use it to solve images in Ekos Align module.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако на отдалечения компютър е инсталиран astrometry.net, можете да стартирате драйвера за отдалечена астрометрия и да го използвате за решаване на изображения в модула Подравняване на Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: Remote Astrometry
bg: Дистанционна астрометрия

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: <html><head/><body><p>Use the INDI WatchDog driver. It monitors connection between your remote equipment and Ekos. If the communication is lost between the two, the WatchDog driver goes into safe mode and executes a shutdown procedure to protect your equipment.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Използвайте драйвера INDI WatchDog. Той следи връзката между вашето отдалечено оборудване и Ekos. Ако комуникацията между двете устройства се загуби, драйверът WatchDog преминава в безопасен режим и изпълнява процедура за изключване, за да защити вашето оборудване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSkySafariCheck)
en: <html><head/><body><p>If you plan to use SkySafari to monitor and/or control your mount, check this box to start INDI SkySafari Server. You can connect SkySafari to this server and it shall enable you to connect and control your mount. For more details, please check the <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari Documentation.</span></a></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако възнамерявате да използвате SkySafari за наблюдение и/или управление на вашата монтировка, поставете отметка в това поле, за да стартирате INDI SkySafari Server. Можете да свържете SkySafari към този сървър и той ще ви позволи да се свържете и да управлявате вашата монтировка. За повече подробности, моля, проверете <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Документация за INDI SkySafari.</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createProfileB)
en: Create Profile &&
    Select Devices
bg: Създаване на профил и
    избор на устройство

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FramingAssistant)
en: Mosaic Planner
bg: Планиране на мозайка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Confirm Equipment
bg: ↓ Потвърждаване на оборудването

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Mount focal length in millimeters
bg: Фокусно разстояние на монтиране в милиметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
bg: Фокусна дължина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focalLenSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Focal length of the telescope to use for the mosaic.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Фокусно разстояние на телескопа, който да се използва за мозайката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Reducer:
bg: Редуктор:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Camera frame width and height in pixels
bg: Ширина и височина на кадъра на камерата в пиксели

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
bg: Камера:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel)
en: W
bg: З

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Ширина на кадъра, произведен от камерата, в пиксели.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Височина на кадъра, произведен от камерата, в пиксели.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Camera pixel size in microns
bg: Размер на пиксела на камерата в микрони

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Pixel Size:
bg: Размер на пикселите:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelWSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Ширина на единичен светлинен датчик на камерата, в микрометри.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelHSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Височина на единичен светлинен датчик на камерата, в микрометри.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Fetch equipment information from the Ekos active profile, if any.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Извличане на информация за оборудването от активния профил на Ekos, ако има такъв.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchB)
en: Fetch
bg: Изтегляне

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToSelectGridB)
en: Go to Grid Selection page
bg: Отиване на страницата за избор на решетка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToSelectGridB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Select Grid
bg: Избор на мрежа

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ Select Grid
bg: ↓ Избор на мрежа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Percentage of overlap between two neighbouring images
bg: Процент на припокриване между две съседни изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Overlap:
bg: Припокриване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, overlapSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Overlap between each tile of the mosaic. See the main help icon in the corner of the sky chart.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Припокриване между всяка плочка от мозайката. Вижте основната помощна икона в ъгъла на небесната карта.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Recompute the mosaic field from the number of tiles.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Преизчисляване на мозаечното поле от броя на плочките.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB)
en: Cover FOV
bg: Покриване на ЗП

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Specify the number of rows and columns of the final mosaic image
bg: Определяне на броя на редовете и колоните на крайното мозаечно изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Mosaic Grid:
bg: Мрежа на мозайка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic width.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the width of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Брой на плочките на ширината на мозайката.</p><p align="justify">Промяната на тази стойност незабавно променя ширината на полето, покрито от мозайката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic height.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the height of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Брой плочки на височината на мозайката.</p><p align="justify">Промяната на тази стойност незабавно променя височината на полето, покрито от мозайката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Final mosaic field of view size in arc minutes. Click update to calculate it or enter it manually.
bg: Размер на крайното зрително поле на мозайката в дъгови минути. Щракнете върху актуализиране, за да го изчислите, или го въведете ръчно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Mosaic FOV:
bg: Зрително поле на мозайка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field width that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic width.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Минимална ширина на полето, което трябва да покрива мозайката, в дъгови минути.</p><p align="justify">Промяната на тази стойност незабавно променя броя на плочките на ширината на мозайката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field height that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic height. </p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Минимална височина на полето, което мозайката трябва да покрива, в дъгови минути.</p><p align="justify">Промяната на тази стойност незабавно променя броя на плочките на височината на мозайката. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV in arc minutes as determined from equipment parameters above
bg: ЗП на камерата в дъгови минути, както е определено от параметрите на оборудването по-горе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV:
bg: Зрително поле на камера

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field width of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the width of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Ширина на полето на камерата в дъгови минути.</p><p align="justify">Тази стойност се изчислява от информацията за оборудването и определя ширината на полето, покрито от една плочка на мозайката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field height of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the height of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Височина на полето на камерата в дъгови минути.</p><p align="justify">Тази стойност се изчислява от информацията за оборудването и определя височината на полето, покрито от една плочка на мозайката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Camera's rotation angle (East of North) in degrees. To measure the angle, solve an image and use the astrometry solver solution's rotation angle
bg: Ъгъл на завъртане на камерата (източно от север) в градуси. За да измерите ъгъла, решете изображението и използвайте ъгъла на завъртане от астрометричното решение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position Angle:
bg: Позиционен ъгъл:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goRotateB)
en: Go to center and rotate to match this position angle
bg: Отидете до центъра и завъртете, за да съответства на този ъгъл на позиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Tile Transparency:
bg: Прозрачност на плочките:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, transparencySlider)
en: Adjust tiles transparency
bg: Регулиране на прозрачността на плочките

[ctx: Transparency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transparencyAuto)
en: Auto
bg: Автоматично

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: <html><head/><body><p>When checked, orders mosaic tiles so that the mount moves minimally between jobs (S-shape).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Когато е отметнато, подрежда мозаечни плочки, така че монтажът да се движи минимално между заданията (S-образно).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: Minimum mount move
bg: Минимално преместване на монтировката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Orientation of the camera field of view.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Ориентация на зрителното поле на камерата.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en:  East of North
bg: Североизток

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Go to equipment selection page
bg: Отиване на страницата за избор на оборудване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Confirm Equipment
bg: Потвърждаване на оборудването

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, importB)
en: Import Mosaic from Telescopius
bg: Импортиране на мозайка от Telescopius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importB)
en: Import...
bg: Внасяне...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recenterB)
en: Reset mosaic center to sky map center
bg: Нулиране на центъра на мозайката до центъра на картата на небето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recenterB)
en: Recenter
bg: Повторно центриране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Go to grid adjustment page
bg: Отиване на страницата за настройка на мрежата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Adjust Grid
bg: Напасване на мрежата

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup_2)
en: ↓ Adjust Grid
bg: ↓ Напасване на мрежата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: J2000 Center
bg: Център J2000

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Adjust Grid center by manually entering the J2000 center or by dragging the center of the mosaic on the sky map.
bg: Настройте центъра на мрежата, като въведете ръчно центъра на J2000 или като плъзнете центъра на мозайката върху картата на небето.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Go to grid selection page
bg: Отиване на страницата за избор на мрежа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go and plate solve mosaic center
bg: Отиване и решаване с изображение на центъра на мозайката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go && Solve
bg: Отиване и решаване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToJobsB)
en: Go to scheduler job creation page
bg: Отиване на страницата за създаване на задачи за планиращия модул

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToJobsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create Jobs
bg: Създаване на задания

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobsGroup)
en: ↓Create  Scheduler Jobs
bg: ↓Създаване на задания за планиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Perform calibration and autoguiding before proceeding to the next step.
bg: Извършване на калибриране и автоматично насочване, преди да се премине към следващата стъпка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, directoryEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Filesystem folder where the Scheduler jobs required to cover the mosaic will be created in.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Папка на файловата система, в която ще бъдат създадени планираните задания, необходими за покриване на мозайката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Ekos Sequence File
bg: Файл с последователност на Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: <html><head/><body><p>Sequence: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Последователност: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Perform alignment using astrometry solver before proceeding to the next step.
bg: Извършване на подравняване с помощта на астрометрично решаване, преди да се премине към следващата стъпка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Select which steps to execute before starting the capture process.
bg: Изберете кои стъпки да се изпълнят, преди да започне процесът на заснемане.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignEveryLabel)
en: Align Every
bg: Подравняване на всеки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSequenceB)
en: Load the image sequence queue.
bg: Зареждане на опашката за последователност от изображения.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trackStepCheck)
en: Slew to the target and track it before proceeding to the next step.
bg: Завъртване към целта с последващо проследяване, преди да се премине към следващата стъпка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
bg: Проследяване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Target: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Цел: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusEveryLabel)
en: Focus Every
bg: Фокусиране на всеки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
bg: Директория за записване на изображения на последователности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: <html><head/><body><p>Directory: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Директория: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignEvery)
en: Perform alignment every N jobs.
bg: Извършване на подравняване на всеки N задачи.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusEvery)
en: Perform autofocus every N jobs.
bg: Извършване на автофокус на всеки N задачи.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Perform autofocusing before proceeding to the next step.
bg: Извършване на автоматично фокусиране, преди да се премине към следващата стъпка.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
bg: Група:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, groupEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Select a group name. Useful if you want the mosaic jobs to repeat together--assign them a group name, and give them <span style=" font-style:italic;">repeat for N (N=2 or more)</span> or <span style=" font-style:italic;">repeat until terminated</span> completion conditions. Otherwise leave empty.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Изберете име на група. Полезно, ако искате мозаечните задачи да се повтарят заедно - задайте им име на група и им дайте следните  условия за завършване: <span style=" font-style:italic;">повтаряне N пъти (N=>2)</span> или <span style=" font-style:italic;">повтаряне до прекратяване</span>. В противен случай оставете празно.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Completion Condition:
bg: Условие за завършване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, repeatCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, repeatsSpin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, schedulerRepeatSequencesLimit)
en: Restart job until it is executed this many times.
bg: Рестартиране на заданието, докато не се изпълни толкова пъти.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatCompletionR)
en: &Repeat for
bg: П&овторения:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerCompleteSequences)
en: The observation job is completed when the sequence is complete.
bg: Задачата за наблюдение приключва, когато последователността е завършена.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerCompleteSequences)
en: Se&quence completion
bg: &Завършване на последователност

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, repeatsSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, schedulerRepeatSequencesLimit)
en:  runs
bg:  изпълнения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, loopCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerUntilTerminated)
en: Restart the sequence job indefinitely.
bg: Непрестанно рестартиране на задачата за последователност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loopCompletionR) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerUntilTerminated)
en: Repeat &until terminated
bg: Повтаряне &до прекратяване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create scheduler jobs to execute the mosaic plan
bg: Създаване на задачи за планиране за изпълнение на мозаечния план

en:  Scheduler job |  Scheduler jobs
bg[0]:  планирано задание
bg[1]:  планирани задания

en:  (first only)
bg:  (само пярвите)

[ctx: @title:window]
en: Select Sequence Queue
bg: Избиране на опашка от последователности

en: Ekos Sequence Queue (*.esq)
bg: Опашка за последователности на Ekos - Ekos Sequence Queue (*.esq)

[ctx: @title:window]
en: Select Mosaic Import
bg: Избор на мозайка за импортиране

en: Import must contain center coordinates.
bg: Импортирането трябва да съдържа координати на центъра.

[ctx: @title:window]
en: Select Jobs Directory
bg: Избор на каталог на задания

en: Job '%1' has no more batches remaining.
bg: Заданието "%1" няма повече оставащи партиди.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckThreshold), group (Scheduler)
en: If captured position exceeds target position by more this many arcminutes, abort capture and reschedule the pipeline.
bg: Ако заснетата позиция надвишава целевата позиция с повече от този брой дъгови минути, прекъснете заснемането и променете графика на задачите.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Reset pipeline if verified image delta exceeds:
bg: Нулиране на конвейера, ако делтата на провереното изображение превишава:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckFrequency), group (Scheduler)
en: When calculating position after captures, compute it every Nth capture. Set to 0 to disable.
bg: Когато изчислявате позицията след заснемане, я изчислявайте на всяко N-то заснемане. Задайте 0, за да деактивирате.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Verify captured image position every:
bg: Проверяване на позицията на заснетото изображение на всеки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
bg: дъгови минути

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelOnAlignFail)
en: Reset mount model on alignment failure
bg: Нулиране на модела на монтиране при неуспешно подравняване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: <html><head/><body><p>If guiding calibration fails then restart alignment process before proceeding to guiding recalibration process again. This can help recenter the target object in the field of view if the calibration process strayed too far off.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако калибрирането на гидирането не успее, се рестартира процесът на подравняване, преди да се пристъпи отново към процеса на калибриране на гидирането. Това може да помогне за повторно фокусиране на целевия обект в зрителното поле, ако процесът на калибриране се е отклонил твърде много.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: Restart alignment on guiding calibration failure
bg: Рестартиране на подравняването при неуспешно калибриране на насочване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelBeforeJob)
en: Reset mount model before starting each job:
bg: Нулиране на модела на монтиране преди започване на всяка работа:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: If Align is enabled, scheduler would initiate a realignment procedure before restarting any jobs even if guiding is active.
bg: Ако функцията подравняване е активирана, планиращият модул ще започне процедура за пренастройване, преди да рестартира задачите, дори ако гидирането е активно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: Force re-alignment before re-starting jobs
bg: Принудително повторно подравняване преди повторно стартиране на задания

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: <html><head/><body><p>When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Когато се обработва планирана задача, да се възобновява последователността, като се започва от последното изображение в хранилището.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: Remember job progress
bg: Запомняне на напредъка на заданието

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GreedyScheduling)
en: <html><head/><body><p>When checked the scheduler tries to run lower priority jobs when no higher priority job can run. Recommended.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Когато е отметнато, планиращата програма се опитва да изпълнява задачи с по-нисък приоритет, когато не може да се изпълнява задача с по-висок приоритет. Препоръчително</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GreedyScheduling)
en: Use greedy scheduling
bg: Използване на greedy алгоритъм на планиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: <html><head/><body><p>In case no scheduler job is scheduled for this many hours, perform a complete shutdown procedure and restart observatory operations once the next job is ready.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>В случай че не е планирана работа на планиращия модул за тези часове, да се извърши процедура за пълно изключване и рестартиране на операциите на обсерваторията, когато следващата задача е готова.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: Pre-emptive shutdown:
bg: Изпреварващо изключване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: <html><head/><body><p>Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Не се разрешава планирането или изпълнението на задачи след този брой минути преди зазоряване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: Pre-dawn:
bg: Пред-зазоряване:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dawn by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Измества астрономическия изгрев с посочения брой часове. Използвайте положителна или отрицателна стойност, за да регулирате ограничението на полумрака.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: Dawn offset:
bg: Отместване на сутрешния полумрак:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_PreemptiveShutdownTime)
en: <html><head/><body><p>Pre-emptive shutdown hours</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Часове на изпреварващо изключване</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: <html><head/><body><p>Lead time is the minimum time in minutes between jobs. The scheduler starts execution of a job before its scheduled startup time by this lead time. Early execution is useful as focusing, alignment, and guiding procedures may take prolonged periods to time to complete.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Времето за подготовка е минималното време в минути между отделните задачи. Графикът започва изпълнението на дадено задание преди планираното му време за стартиране с това време. По-ранното изпълнение е полезно, тъй като процедурите за фокусиране, подравняване и насочване могат да отнемат повече време за завършване.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: Lead time:
bg: Време за подготовка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dusk by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Измества астрономическия залез с посочения брой часове. Използвайте положителна или отрицателна стойност, за да регулирате ограничението на полумрака.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: Dusk offset:
bg: Отместване на вечерния полумрак:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerWeather)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:700;">Enable Weather-Based Scheduling:</span> Prevents new jobs from starting during weather warnings or alerts. Existing jobs continue during warnings, but are aborted during alerts. System initiates a soft shutdown and waits for improved conditions or grace period expiration, after which the current job is terminated.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:700;">Активиране на график, базиран на времето:</span> Предотвратява стартирането на нови задания по време на предупреждения или сигнали за лошо време. Съществуващите задания продължават по време на предупреждения, но се прекъсват по време на сигнал за лошо време. Системата инициира плавно изключване и изчаква подобрени условия или изтичане на гратисния период, след което текущата задача се прекратява.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: After shutdown procedure is successfully executed, stop INDI and Ekos.
bg: След като процедурата за изключване е изпълнена успешно, спрете INDI и Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: Stop Ekos after shutdown
bg: Спиране на Ekos след изключване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysExecuteStartupScript)
en: Observatory startup script is normally only executed if Ekos is offline. Enable this option to start it whenever scheduler is starting up.
bg: Скриптът за стартиране на Обсерваторията обикновено се изпълнява само ако Ekos е офлайн. Активирайте тази опция, за да я стартирате винаги, когато се стартира планиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysExecuteStartupScript)
en: Always Execute Startup Script
bg: Винаги да се изпълнява стартиращ скрипт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: <html><head/><body><p>If the shutdown script terminates INDI server, enable this option so that no disconnection errors are generated.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако скриптът за изключване прекрати работата на INDI сървъра, разрешете тази опция, за да не се генерират грешки при прекъсване на връзката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: Shutdown script terminates INDI
bg: Скриптът за изключване прекратява INDI

en: Follower
bg: Следване

en: Current status of the job, managed by the Scheduler.
    If invalid, the Scheduler was not able to find a proper observation time for the target.
    If aborted, the Scheduler missed the scheduled time or encountered transitory issues and will reschedule the job.
    If complete, the Scheduler verified that all sequence captures requested were stored, including repeats.
bg: Текущо състояние на задачата, управлявано от планиращия модул.
    Ако е невалидно, планиращият модул не е успял да намери подходящо време за наблюдение на цел.
    Ако е прекъснато, планиращият модул не е спазил планираното време или е срещнал временни проблеми и ще пренасочи задачата. Ако е завършено, планиращият модул проверява дали всички поискани заснемания на последователности са съхранени, включително повторенията.

en: Current altitude of the target of the job.
    A rising target is indicated with an arrow going up.
    A setting target is indicated with an arrow going down.
bg: Текуща височина на целта на задачата.
    Изгряваща цел се обозначава със стрелка, която сочи нагоре.
    Залязваща цел е обозначена със стрелка, която сочи надолу.

en: Startup time of the job, as estimated by the Scheduler.
    The altitude at startup, if available, is displayed too.
    Fixed time from user or culmination time is marked with a chronometer symbol.
bg: Време за стартиране на задачата, както е оценено от планиращия модул.
    Показва се и надморската височина при стартиране, ако има такава.
    Фиксираното време от потребителя или времето на завършване е отбелязано със символ на хронометър.

en: Completion time for the job, as estimated by the Scheduler.
    You may specify a fixed time to limit duration of looping jobs. A warning symbol indicates the altitude at completion may cause the job to abort before completion.
bg: Време за завършване на задачата, както е изчислено от планиращия модул.
    Можете да зададете фиксирано време, за да ограничите продължителността на цикличните задачи. Предупредителният символ показва, че височината при завършване може да доведе до прекъсване на задачата преди завършване.

en: Count of captures stored for the job, based on its sequence job.
    This is a summary, additional specific frame types may be required to complete the job.
bg: Брой на запаметените снимки за задачата въз основа на нейната последователност job.
    Това е обобщение, може да са необходими допълнителни специфични типове кадри, за да завършване на задачата.

en: Remove selected job from the observation list.
    Job properties are copied in the edition fields before removal.
bg: Премахване на избраната задачa от списъка за наблюдение.
    Свойствата на заданието се копират в полетата за издание преди премахване.

en: Move selected job one line up in the list.
bg: Преместване на избраното задание с един ред нагоре в списъка.

en: Move selected job one line down in the list.
bg: Преместване на избраното задание с един ред надолу в списъка.

en: Reset state and force reevaluation of all observation jobs.
bg: Нулиране на състоянието и налагане на повторна оценка на всички задачи за наблюдение.

en: Reset state and sort observation jobs per altitude and movement in sky, using the start time of the first job.
    This action sorts setting targets before rising targets, and may help scheduling when starting your observation.
    Note the algorithm first calculates all altitudes using the same time, then evaluates jobs.
bg: Нулирайте състоянието и сортирайте задачите за наблюдение по височина и движение в небето, като използвате началния час на първата задача.
    Това действие сортира зададените цели преди нарастващите цели и може да помогне за планиране, когато започнете наблюдението си.
    Имайте предвид, че алгоритъмът първо изчислява всички височини, като използва едно и също време, след което оценява заданията.

en: Warning: The Classic scheduler algorithm has been retired. Switching you to the Greedy algorithm.
bg: Предупреждение: Алгоритъмът Classic scheduler е изведен от употреба. Преминаваме към алгоритъма Greedy.

en: Jobs
bg: Задания

[ctx: @title:window]
en: Select FITS/XISF Image
bg: Избор на изображения FITS/XISF

en: FITS header: cannot find OBJCTRA (%1).
bg: Заглавка на FITS: не може да се намери OBJCTRA (%1).

en: FITS header: cannot find OBJCTDEC (%1).
bg: Заглавка на FITS: не може да се намери OBJCTDEC (%1).

en: Warning: RA value %1 is invalid.
bg: Предупреждение: RA стойността %1 е невалидна.

en: Warning: DEC value %1 is invalid.
bg: Предупреждение: DEC стойността %1 е невалидна.

[ctx: @title:window]
en: Select Startup Script
bg: Избор на скрипт при стартиране

en: Script (*)
bg: Скрипт (*)

[ctx: @title:window]
en: Select Shutdown Script
bg: Избор на скрипт при спиране

en: Warning: Target name is required.
bg: Предупреждение: Изисква се име на целта.

en: Warning: Sequence file is required.
bg: Предупреждение: Изисква се файл с последователност.

en: Warning: Target coordinates are required.
bg: Предупреждение: Изискват се координати на целта.

en: Warning: job '%1' at row %2 has a duplicate target at row %3, the scheduler may consider the same storage for captures.
bg: Предупреждение: задача '%1' на ред %2 има дублирана цел на ред %3, като планиращият модул може да приеме същото хранилище за заснетите изображения.

en: Warning: jobs '%1' at row %2 and %3 probably require a different repeat count as currently they will complete simultaneously after %4 batches (or disable option 'Remember job progress')
bg: Предупреждение: задачите '%1' на редове %2 и %3 вероятно изискват различен брой повторения, тъй като в момента те ще приключат едновременно след %4 партиди (или деактивирайте опцията 'Запомняне на напредъка на заданието')

en: Skipped checking for duplicates.
bg: Пропусната е проверката за дубликати.

en: Stop editing of job #%1, resetting to original value.
bg: Спиране на редактирането на задача #%1, възстановяване на първоначалната стойност.

en: Use edition fields to create a new job in the observation list.
bg: Използвайте полетата за редактиране, за да създадете нова задача в списъка за наблюдения.

en: Evaluating
bg: Оценяване

en: Scheduled
bg: Планирано

en: Invalid
bg: Невалидно

en: Scheduler pause planned...
bg: Планирана пауза на планирането...

en: Resume Scheduler
bg: Възобновяване на планирането

en: Observatory is in the shutdown process
bg: Обсерваторията е в процес на изключване

en: Scheduler aborted.
bg: Планирането е прекъснато.

en: Scheduler is in shutdown until next job is ready
bg: Планиращият модул е в режим на изключване, докато следващата задача е готова

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Scheduler
bg: Стартиране на  планирането

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Scheduler List
bg: Отваряне на списък с планувания на Ekos

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Scheduler List
bg: Затваряне на списък с планувания на Ekos

en: Failed to save scheduler list
bg: Неуспешно запазване на списъка с график

en: Turning off astronomical twilight check may cause the observatory to run during daylight. This can cause irreversible damage to your equipment!
bg: Изключването на проверката за астрономически полумрак може да доведе до продължаване на работата на обсерваторията през деня. Това може да причини необратими повреди на оборудването ви!

en: Slew complete
bg: Завъртването е  завършено

en: Focus complete
bg: Фокусирането е завършено

en: Align complete
bg: Подравняването е завършено

en: Repositioning
bg: Репозициониране

en: Repositioning complete
bg: Репозиционирането е завършено

en: Guiding complete
bg: Гидирането е завършено

en: Weather conditions are OK.
bg: Метеорологичните условия са добри.

en: Warning: weather conditions are in the WARNING zone.
bg: Предупреждение: метеорологичните условия са в зоната на ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ.

en: Caution: weather conditions are in the DANGER zone!
bg: Внимание: метеорологичните условия са в зоната на ОПАСНОСТ!

en: Weather conditions in warning zone
bg: Метеорологични условия в предупредителната зона

en: Weather conditions are critical. Observatory shutdown is imminent
bg: Метеорологичните условия са критични. Неотложно изключване на обсерваторията.

en: Scheduler is in sleep mode
bg: Планирането е в режим на заспиване

en: Manual startup procedure completed successfully.
bg: Процедурата за ръчно стартиране завърши успешно.

en: Manual startup procedure terminated due to errors.
bg: Процедурата за ръчно стартиране е прекратена поради грешки.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobSequenceGroup)
en: Object && Sequence Selection
bg: Избор на обект && последователност

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FITSLabel)
en: Select optional FITS file to be used for alignment. When using FITS, specify the object or the estimated coordinates which are used to slew the mount.
bg: Незадължително може да изберете FITS файл, който да се използва за подравняване. Когато използвате FITS, посочете обекта или приблизителните координати, които се използват за завъртане на монтировката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FITSLabel)
en: FITS File:
bg: Файл FITS:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Select the tasks to run at the start of each scheduler job. Executed in order, left to right.
bg: Изберете задачите, които да се изпълняват в началото на всяка задача на планиращия модул. Изпълняват се по етапно, от ляво на дясно.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep)
en: Slew to the target and track. Done at the start of each scheduler job.
bg: Преминаване към целта и проследяване. Извършва се в началото на всяка задача на планиращия модул.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Run alignment using astrometry solver. Done at the start of each scheduler job.
bg: Извършване на подравняване с помощта на астрометрично решаване. Извършва се в началото на всяка задача на планиращия модул.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Start autoguiding. Done at the start of each scheduler job.
bg: Стартиране на автоматичното гидиране. Извършва се в началото на всяка задача на планиращия модул.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Run autofocus. Done at the start of each scheduler job.
bg: Стартиране на автофокуса. Извършва се в началото на всяка задача на планиращия модул.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence:
bg: Последователност:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Target Position Angle
bg: Ъгъл на целевата позиция

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copySkyCenterB)
en: Fill coordinates with Sky Map center
bg: Попълнете координатите с центъра на небесната карта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, groupLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, groupEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Select a group name. Useful if you want several jobs to repeat together--assign them the same group name, and give them <i>repeat for N</i> or <i>repeat until terminated</i> completion conditions. Otherwise leave empty. Only applies to the Greedy scheduler algorithm.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Изберете име на група. Полезно, ако искате няколко задачи да се повтарят заедно - задайте им едно и също име на група и им задайте условия за завършване: <i>повтаряне N пъти</i> или <i>повтаряне до прекратяване</i>. В противен случай оставете празно. Прилага се само за greedy алгоритъм на планиране.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, leadFollowerSelectionCB)
en: <html><head/><body><p>Define the job's target or select <span style="font-style:italic">Follower</span> if the job should run as multi camera job in combination with the first job above having a target defined.<p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Определяне на целта на задачата или избиране <span style="font-style:italic">Следване</span> ако задачата трябва да се изпълнява като задача с няколко камери в комбинация с първата задача по-горе, която има зададена цел.<p><p><b>Предупреждение</b>: Тази функция е експериментална!</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en: Position Angle in Degrees
bg: Позиционен ъгъл в градуси

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Ekos Device Profile
bg: Профил на устройство Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, trainLabel)
en: Optical train to be used for this scheduler job within the Capture module.
bg: Оптична система, която да се използва за това задание на планиране в рамките на модула Заснемане.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mosaicB)
en: Open the Mosaic Planner...
bg: Отваряне на инструмента за планиране на мозайка...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSequenceB)
en: Capture Sequence File Editor...
bg: Редактор на файлове на последователности от заснемания

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueAppendB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and append jobs to queue.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Заредете график на планирани задания от файл и ги добавете към опашката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and replace jobs from queue.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="justify">Заредете график на планирани задания от файл и заместете с тях старите задания в опашката.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save Schedule...
bg: Запазване на плана...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save Schedule As...
bg: Запазване на плана като...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Captures
bg: Заснемания

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
bg: Начален час

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
bg: Краен час

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Scheduler
bg: Стартиране на  планирането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerRepeatEverything)
en: <html><head/><body><p>Repeat all scheduled jobs as soon as all jobs have been completed. This option is only available if the <span style=" font-weight:700;">Remember Job Progress</span> option in Ekos  Scheduler settings is <span style=" font-weight:700;">not</span> selected.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Повтаряне на всички планирани задачи веднага щом всички задачи са завършени. Тази опция е налична само, ако опцията <span style=" font-weight:700;">Запомняне на напредъка на задачите</span> в настройките на планиращия модул на Ekos <span style=" font-weight:700;">не е </span> избран.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerRepeatEverything)
en: Repeat all jobs
bg: Повтаряне на всички задания

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, executionSequenceLimit)
en: <html><head/><body><p>Limit number of iterations the scheduler will execute the entire job sequence. If set to 0, the jobs are repeated until for none of the jobs its constraints are met.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ограничете броя итерации, за които планиращата програма ще изпълни цялата последователност от задачи. Ако е зададено на 0, заданията се повтарят, докато за нито едно от тях не може да се изпълнят зададените ограничения.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, executionSequenceLimit)
en:  times
bg: пъти

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Job Completion Conditions
bg: Условия за завършване на задачата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerRepeatSequences)
en: &Repeat for:
bg: П&овторения:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, schedulerUntilValue)
en: dd/MM/yy hh:mm
bg: мм.ММ.гг чч:мм

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerUntil)
en: Terminate the job on the given date and time.
bg: Прекратяване на задачата на зададената дата и час.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerUntil)
en: Repeat &until:
bg: Повтаряне &до:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Job Startup Conditions
bg: Условия за стартиране на задачaта

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, startupTimeEdit)
en: dd/MM hh:mm
bg: дд-ММ чч:мм

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: Start the job on the specified date and time
bg: Започване на заданието на определената дата и час

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: O&n:
bg: &Включено:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: Start the observation job as soon as all the constraints, if any, are met. The best candidate target shall be imaged first.
bg: Стартирайте задачата за наблюнага щом всички изисквания, ако има такива, са изпълнени. Първо се заснема най-добрата цел кандидат .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: ASAP
bg: Възможно най-скоро

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contraintsGroup)
en: Job Constraints
bg: Ограничения на заданията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerAltitude)
en: The object's altitude must remain equal or higher than the given value.
bg: Височината на обекта трябва да остане равна или по-висока от зададената стойност.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerHorizon)
en: <html><body><p>The artificial horizon restriction constrains the altitude of the target to be above the artificial horizon, if any are defined and enabled. See the artificial horizon item in the KStars Settings menu.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Ограничението на изкуствения хоризонт ограничава височината на целта да бъде над изкуствения хоризонт, ако той е дефиниран и разрешен. Вижте елемента Изкуствен хоризонт в настройките на KStars.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerMoonSeparation)
en: Moon  min. sep.:
bg: Луна мин. септ.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerTwilight)
en: <html><body><p>The twilight restriction constrains jobs to execute in astronomical darkness. Use the dusk and dawn offsets in the Ekos Scheduler options to adjust the interval.</p></body></html>
bg: <html><body><p>Ограничението на полумрака принуждава работните процеси да се изпълняват в астрономически мрак. Използвайте опциите за отместване на сутрешния и вечерния полумрак в настройките за планиране на Ekos, за да регулирате интервала.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, nightTime)
en: <html><head/><body><p>Astronomical dawn and dusk for the Scheduler job currently selected, or for today if no job is selected.</p><p>- The first value is <span style=" font-weight:600;">dusk</span>, specifically the next local time the Sun sets below an altitude of -18° after the job starts.</p><p>- The second value is <span style=" font-weight:600;">dawn</span>, specifically the next local time the Sun rises higher than an altitude of -18° after the job starts.</p><p>A warning symbol indicates the Sun will not travel below the astronomical dusk boundary after the job starts, and that dawn and dusk times are calculated from its minimal altitude. In that situation, the Twilight restriction prevents job execution unless the Ekos Dawn Offset and Dusk Offset options are configured appropriately.</p><p>Note that the Ekos Pre-Dawn Offset option virtually advances dawn by a default of 30 minutes and will thus prevent a job from starting just before that moment.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Астрономически сутрешен или вечерен полумрак за настоящата избрана задача в планираните задачи или за деня, ако не е отбелязана задача.</p><p>- Първата стойност е краят на  <span style=" font-weight:600;">вечерния полумрак</span>, т.е. моментът в който слънцето залязва под 18° на хоризонта в местно време, след стартиране на заданието.</p><p>- Втората стойност е краят  на <span style=" font-weight:600;">сутрешния полумрак</span>,т.е. моментът в който слънцето изгрява над 18° на хоризонта в местно време, след стартиране на заданието.</p><p>Предупредителният символ показва, че при стартиране на задачата слънцето няма да бъде под астрономическата граница на залеза и че времето за изгрев и залез ще бъде изчислено от минималната му височина. В този случай границата на полумрака ще попречи на задачата да се стартира, освен ако настройките на Ekos Отместване на изгрева и Отместване на полумрака не са съответно конфигурирани.</p><p>Обърнете внимание, че опцията на Ekos "Преди зазоряване" на практика удължава зазоряването с предефинираните 30 минути и по този начин ограничава задачите да започнат преди този момент.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: <html><head/><body><p>Define what should happen when a job steps into an error or aborts:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Don't re-schedule</span>: Don't restart the job in case of an error or an abort.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule after all terminated</span>: If a job gets aborted, the scheduler will only re-schedule it if when all jobs are finished or aborted. If this is the case, the scheduler re-schedules all aborted jobs and sleeps for the given delay.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule immediately</span>: As soon as a job gets aborted, the scheduler will re-schedule it and waits the given delay.</li></ul><p>If the option for re-scheduling errors is selected, errors are handled like aborts. Otherwise, jobs that step into an error are never re-scheduled.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Дефинирайте какво трябва да се случи, когато дадено задание се сблъска с грешка или прекъсне:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Графикът не се променя</span>: Задачата не се рестартира</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Повторно планиране след завършване на всички задачи</span>: Ако дадено задание бъде прекъснато, планиращият модул ще го планира отново само ако всички задания са завършени или прекъснати. Ако случаят е такъв, планиращият модул препланира всички прекъснати задачи и изчаква зададеното време за отлагане.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Незабавно повторно планиране</span>: Веднага щом дадена задача бъде прекъсната, планиращият модул я планира отново и изчаква зададеното  време за отлагане.</li></ul><p>Ако е избрана опцията за повторно планиране на грешки, грешките се обработват като прекъсвания. В противен случай задачите, които се сблъскат с грешка, никога не се препланират.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: Aborted Job Management
bg: Управление на прекъснати задания

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: Do not re-schedule aborted jobs.
bg: Да не се пренасрочват прекратени задачи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
bg: &Без

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: Re-schedule aborted jobs as soon as all executable jobs are either completed or aborted.
bg: Повторно планиране на прекъснати задачи веднага след като всички изпълними задачи са завършени или прекъснати.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: &Queue
bg: &Опашка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: Re-schedule an aborted job immediately.
bg: Незабавно препланиране на прекъсната задача.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: I&mmediate
bg: Не&забавно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Treat errors like aborts.
bg: Определяне на грешките като прекъсвания.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Re-schedule errors:
bg: Грешки при повторното планиране:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, errorHandlingStrategyDelay)
en: Delay in seconds.
bg: Изчакване в секунди

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, errorHandlingStrategyDelay)
en:  s wait
bg:  s изчакване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: <html><head/><body><p>One-time startup procedure to be executed before starting Ekos. The script is executed <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">before</span> the startup procedures (e.g. unpark scope), if selected, are executed.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Еднократна процедура за стартиране, която трябва да се изпълни преди стартирането на Ekos. Скриптът се изпълнява <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">преди</span> процедурите за стартиране (напр. разпаркиране на телескопа), ако има такива.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: Observatory Startup Procedure
bg: Процедура за стартиране на обсерваторията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerUnparkDome) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerParkDome)
en: Park dome to home position
bg: Паркиране на купола в начална позиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerUnparkDome)
en: UnPark Dome
bg: Разпаркиране на купола

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerUnparkMount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerParkMount)
en: Park telescope to home position.
bg: Паркиране на телескопа в начална позиция.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerUnparkMount)
en: UnPark Mount
bg: Разпаркиране на позиция на монтировката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerOpenDustCover)
en: Open dust cover
bg: Отваряне на пртивопрашния капак

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerOpenDustCover)
en: UnCap
bg: Сваляне на капака

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Script:
bg: Скрипт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: <html><head/><body><p>One-time shutdown procedure to be executed after all scheduler jobs are completed. The script is executed <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">after</span> the shutdown procedures (e.g. parking), if selected, are completed.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Еднократна процедура за изключване, която се изпълнява след приключване на всички задачи на планиращия модул. Скриптът се изпълнява <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">след</span> като процедурите за спиране (напр. паркиране), ако има такива, са завършени.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: Observatory Shutdown Procedure
bg: Процедура за изключване на обсерваторията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerWarmCCD)
en: Turn off CCD cooler.
bg: Изключване на охладителя на CCD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerWarmCCD)
en: Warm CCD
bg: Загряване на CCD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerCloseDustCover)
en: Close dust cover
bg: Затваряне на капака против запрашяване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerCloseDustCover)
en: Cap
bg: Капачка

en: Day After Tomorrow
bg: Вдругиден

en: Ekos job failed (%1)
bg: Неуспешна задача на Ekos (%1)

en: DarkFlat
bg: Тъмни плоски

en: images
bg: Изображения

en: Cannot delete currently running job '%1'.
bg: Не може да се изтрие текущо изпълняваната задача "%1"

en: Cannot delete job. Scheduler state: %1
bg: Не може да се изтрие задачата. Състояние на планирането: %1

en: Warning: startup script URL %1 is not valid.
bg: Предупреждение: URL адресът на стартиращия скрипт %1 не е валиден.

en: Warning: shutdown script URL %1 is not valid.
bg: Предупреждение: URL адресът на скрипта за изключване %1 не е валиден.

en: Scheduler started.
bg: Планирането е стартирано.

en: Scheduler resuming.
bg: Възобновяване на планирането.

en: Job '%1' is terminated due to errors.
bg: Задачата '%1' е прекратена поради грешки.

en: Job '%1' is aborted.
bg: Задачата '%1' е прекъсната.

en: Waiting %1 seconds to restart job '%2'.
bg: Изчакване на %1 секунди за рестартиране на задача '%2'.

en: Scheduler waits for a retry.
bg: Планирането изчаква за повторен опит.

en: Job '%1' is complete.
bg: Заданието "%1" е завършено.

en: Job '%1' is complete after #%2 batch. | Job '%1' is complete after #%2 batches.
bg[0]: Заданието "%1" е завършена след партида #%2.
bg[1]: Заданието "%1" е завършена след партида #%2.

en: Job '%1' is repeating, #%2 batch remaining. | Job '%1' is repeating, #%2 batches remaining.
bg[0]: Задача '%1' се повтаря, остава #%2 партида.
bg[1]: Задача '%1' се повтаря, остават #%2 партиди.

en: Job '%1' is repeating, looping indefinitely.
bg: Задачата '%1' се повтаря, зацикляйки безкрайно.

en: Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batch done. | Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batches done.
bg[0]: Задачата '%1' спира, достигнала е време за завършване с #%2 изпълнена партида.
bg[1]: Задачата '%1' спира, достигнала е време за завършване с #%2 изпълнени партиди.

en: Job '%1' completed #%2 batch before completion time, restarted. | Job '%1' completed #%2 batches before completion time, restarted.
bg[0]: Задача '%1' завърши #%2 партида преди времето за завършване и е рестартирана.
bg[1]: Задача '%1' завърши #%2 партиди преди времето за завършване и е рестартирана.

en: Scheduler is awake.
bg: Планирането е в готовност.

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when ready...
bg: Планиращият модул е в готовност. Задачите се стартират, когато са готови...

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when scheduler is resumed.
bg: Планиращият модул е в готовност. Задачите се стартират, когато планиращият модул е възобновен.

en: Job '%1' has not been processed upon scheduler stop, marking aborted.
bg: Задачата "%1" не е обработена при спиране на планировчика, маркирането е прекратено.

en: Job '%1' cannot start because weather status is %2 and grace period is over.
bg: Задачата „%1“ не може да започне, защото състоянието на времето е %2 и гратисният период е приключил.

en: Job '%1' cannot start because weather status is %2. Waiting until weather improves or until %3
bg: Задачата „%1“ не може да стартира, защото състоянието на времето е %2. Изчаква се времето да се подобри или докато %3

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Observatory scheduled for shutdown until next job is ready.
bg: Задача "%1" е планирана за изпълнение в %2. Обсерваторията е планирана за изключване, докато следващата задача е готова.

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Parking the mount until the job is ready.
bg: Задача "%1" е планирана за изпълнение в %2. Паркиране на монтировката, докато задачата е готова.

en: Sleeping until observation job %1 is ready at %2
bg: Преминаване в режим на заспиване, докато задачата за наблюдение %1 не бъде готова в %2

en: Warning: Job '%1' is %2 away from now, you may want to enable Preemptive Shutdown.
bg: Предупреждение: Задача '%1' е на %2 от сега, може да искате да активирате изпреварващо изключване.

en: Job '%1' is slewing to target.
bg: Задание "%1" се завъртва към целта.

en: Warning: job '%1' is unable to proceed with autofocus, not supported.
bg: Предупреждение: задачата '%1' не може да продължи с автофокусирането, не се поддържа.

en: Job '%1' is focusing.
bg: Задача '%1' извършва фокусиране.

en: Warning: job '%1' target FITS file does not exist.
bg: Предупреждение: целевият FITS файл за задание "%1" не съществува.

en: Warning: job '%1' loadAndSlew request received DBUS error: %2
bg: Предупреждение: при заявката за зареждане на задачата '%1' е получена грешка в DBUS: %2

en: Warning: job '%1' loadAndSlew request failed.
bg: Предупреждение: Заявката '%1' loadAndSlew е неуспешна.

en: Job '%1' is plate solving %2.
bg: Задание "%1" извършва разпознаване на позиция от изображение %2.

en: Warning: job '%1' setTargetCoords request received DBUS error: %2
bg: Предупреждение: при заявката за setTargetCoords на задача '%1' е получена грешка DBUS: %2

en: Warning: job '%1' setTargetPositionAngle request received DBUS error: %2
bg: Предупреждение: при заявката за setTargetPositionAngle на задача '%1' е получена грешка DBUS: %2

en: Warning: job '%1' captureAndSolve request received DBUS error: %2
bg: Предупреждение: получена е заявка за задание '%1' captureAndSolve DBUS грешка: %2

en: Warning: job '%1' captureAndSolve request failed.
bg: Предупреждение: Заявката за '%1' captureAndSolve е неуспешна.

en: Job '%1' is capturing and plate solving.
bg: Задание "%1" извършва заснемане и разпознаване на позиция от изображение.

en: Guiding already running for %1, starting next scheduler action...
bg: Гидирането вече се изпълнява за %1, стартиране на следващото действие в плана...

en: Starting guiding procedure for %1 ...
bg: Стартиране на насочваща процедура за %1

en: Ekos job (%1) - Capture started
bg: Задача на Ekos (%1) - Заснемането започна

en: Job '%1' capture is in progress (batch #%2)...
bg: Задание "%1" се извършва заснемане (партида #%2)...

en: Job '%1' capture is in progress...
bg: Задание "%1" извършва се заснемане...

en: Executing script %1...
bg: Изпълнява се скрипт %1...

en: Ekos started.
bg: Ekos е стартиран.

en: Starting Ekos failed. Retrying...
bg: Стартирането на Ekos е неуспешно. Повторен опит...

en: Starting Ekos failed.
bg: Стартирането на Ekos е неуспешно.

en: Starting Ekos timed out. Retrying...
bg: Времето за изчакване на стартирането на Ekos изтече. Повторен опит...

en: Starting Ekos timed out.
bg: Времето за изчакване на стартирането на Ekos изтече.

en: Ekos stopped.
bg: Ekos е спрян.

en: INDI devices connected.
bg: Свързани INDI устройства.

en: One or more INDI devices failed to connect. Retrying...
bg: Едно или повече INDI устройства не успяха да се свържат. Повторен опит...

en: One or more INDI devices failed to connect. Check INDI control panel for details.
bg: Едно или повече INDI устройства не успяха да се свържат. Проверете контролния панел на INDI за подробности.

en: One or more INDI devices timed out. Retrying...
bg: Едно или повече INDI устройства пресрочиха времето за изчакване. Повторен опит...

en: One or more INDI devices timed out. Check INDI control panel for details.
bg: Едно или повече INDI устройства пресрочиха времето за изчакване. Проверете контролния панел на INDI за подробности.

en: INDI devices disconnected.
bg: INDI устройствата са прекъснати.

en: Warning: dome device not ready after timeout, attempting to recover...
bg: Предупреждение: куполното устройство не е готово за зададеното време за изчакване. Опитва се възстановяване...

en: Dome unpark required but dome is not yet ready.
bg: Изисква се разпаркиране на купола, но той все още не е готов.

en: Warning: mount device not ready after timeout, attempting to recover...
bg: Предупреждение: монтировката не е готова след изтичане на времето за изчакване. Опитва се възстановяване...

en: Warning: cap device not ready after timeout, attempting to recover...
bg: Предупреждение: устройството за капака не е готово след изтичане на времето за изчакване. Опитва се възстановяване...

en: Shutdown complete.
bg: Изключването е завършено.

en: Shutdown procedure failed, aborting...
bg: Процедурата за изключване се провали, прекъсва се...

en: Cap parked.
bg: Капачката е паркирана

en: Cap unparked.
bg: Капакът е освободен от позиция.

en: Operation timeout. Restarting operation...
bg: Пресрочено време за изпълнение на операцията. Рестартиране на операцията...

en: Cap parking error.
bg: Грешка при паркиране на капачката.

en: Cap unparking error.
bg: Грешка при разпаркиране на капака.

en: Mount parked.
bg: Монтировката е паркирана.

en: Warning: mount unpark operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
bg: Предупреждение: операцията за разпаркиране на монтировката пресрочи времето за изчакване при опит %1/%2. Рестартиране на операцията...

en: Warning: mount unpark operation timed out on last attempt.
bg: Предупреждение: операцията за разпаркиране на монтировката пресрочи времето за изчакване при последния опит.

en: Warning: mount park operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
bg: Предупреждение: операцията за паркиране на монтировката пресрочи времето за изчакване при опит %1/%2. Рестартиране на операцията...

en: Warning: mount park operation timed out on last attempt.
bg: Предупреждение: операцията за паркиране на монтировката пресрочи времето за изчакване при последния опит.

en: Mount unparking error.
bg: Грешка при разпаркиране на монтировката.

en: Warning: mount park operation failed on attempt %1/%2. Restarting operation...
bg: Предупреждение: операцията за паркиране на монтировката е неуспешна при опит %1/%2. Рестартиране на операцията...

en: Mount parking error.
bg: Грешка при паркиране на монтировката.

en: Dome parked.
bg: Куполът е паркиран.

en: Dome unparked.
bg: Куполът е разпаркиран.

en: Dome parking failed. Restarting operation...
bg: Паркирането на купола е неуспешно. Рестартиране на операцията...

en: Dome parking error.
bg: Грешка при паркиране на купола.

en: Dome unparking failed. Restarting operation...
bg: Неуспешно разпаркиране на купола. Рестартиране на операцията...

en: Dome unparking error.
bg: Грешка при разпаркиране на купола.

en: Observatory is in the startup process
bg: Обсерваторията е в процес на стартиране

en: Ekos is already started, skipping startup script...
bg: Ekos вече е стартиран, пропускане на стартовия скрипт...

en: Warming up CCD...
bg: Загряване на CCD...

en: Warning: Bypassing parking procedures, no INDI connection.
bg: Предупреждение: Заобикаляне на процедурите за паркиране, няма връзка с INDI.

en: park/unpark wait procedure failed, aborting...
bg: Процедурата за изчакване на паркиране/разпаркиране се провали, прекъсва се...

en: Warning: executing startup procedure manually...
bg: Предупреждение: процедурата за стартиране се изпълнява ръчно...

en: Are you sure you want to execute the startup procedure manually?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изпълните процедурата по стартиране ръчно?

en: Startup procedure terminated.
bg: Процедурата по стартиране е прекратена.

en: Warning: executing shutdown procedure manually...
bg: Предупреждение: процедурата за изключване се изпълнява ръчно...

en: Are you sure you want to execute the shutdown procedure manually?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изпълните процедурата за изключване ръчно?

en: Shutdown procedure terminated.
bg: Процедурата за изключване е прекратена.

en: Scheduler paused.
bg: Планирането е спряно.

en: No jobs left in the scheduler queue after evaluating.
bg: Няма останали задачи в опашката на планиращия модул след оценяване.

en: Only aborted jobs left in the scheduler queue after evaluating, rescheduling those.
bg: Само прекъснатите задачи, останали в опашката на планиращия модул след оценяване, се препланират.

en: No jobs scheduled.
bg: Няма планирани задачи.

en: Starting job sequence iteration #%1
bg: Стартиране на итерация на последователността от задачи #%1

en: Guiding already running, directly start capturing.
bg: Гидирането вече работи. Директно стартиране на заснемането.

en: Job '%1' is proceeding directly to capture stage because only calibration frames are pending.
bg: Задачата "%1" преминава директно към етапа на заснемане, тъй като само кадри за калибриране са в изчакване.

en: Warning: job '%1' alignment procedure failed, marking aborted.
bg: Предупреждение: процедурата за подравняване на задание "%1" е неуспешна, маркирането е прекратено.

en: Warning: job '%1' capture procedure failed, marking aborted.
bg: Предупреждение: процедурата за заснемане на задание "%1" е неуспешна, маркирането е прекратено.

en: Warning: job '%1' focusing procedure failed, marking aborted.
bg: Предупреждение: процедурата за фокусиране на задание "%1" е неуспешна, маркирането е прекратено.

en: Warning: job '%1' guiding procedure failed, marking aborted.
bg: Предупреждение: процедурата за насочване на задание "%1" е неуспешна, маркирането е прекратено.

en: Warning: job '%1' lost connection to the mount, attempting to reconnect.
bg: Предупреждение: задание '%1' е загубила връзка с монтировката. Опитва се възстановяване на връзката.

en: Warning: job '%1' lost connection to the dome, attempting to reconnect.
bg: Предупреждение: заданието "%1" загуби връзка с купола. Опитва се възстановяване на връзката.

en: Ekos job started (%1)
bg: Заданието на Ekos започна (%1)

en: Scheduler list saved to %1
bg: Списъкът на планираните задания е запазен в %1

en: Solver timed out: %1s %2
bg: Времето за изчакване на решаващия инструмент е изтекло: %1s %2

en: Solver failed: %1s %2
bg: Неуспешно решаване: %1s %2

en: Captured frame is %1 arcminutes away from target, re-aligning...
bg: Заснетият кадър е на %1 дъгови минути от целта. Пренастройване...

en: Warning: train name is empty, selecting "%1".
bg: Предупреждение: името на оптичната система е празно, избира се "%1".

en: Warning: train name %2 does not exist, selecting "%1".
bg: Предупреждение: името на оптичната система %2 не съществува, избира се "%1".

en: Select optical train
bg: Избор на оптична система

en: Warning: no available train name for scheduler job, select the optical train name manually.
bg: Предупреждение: няма налично име на оптичната система за задание на графика, изберете името ръчно.

en: Job '%1' alignment is complete.
bg: Задание "%1" подравняването е завършено.

en: Warning: job '%1' alignment failed.
bg: Предупреждение: неуспешно подравняване на задание "%1".

en: Warning: job '%1' forcing mount model reset after failing alignment #%2.
bg: Предупреждение: задача '%1' налага нулиране на модела за монтиране след неуспешно подравняване #%2.

en: Restarting %1 alignment procedure...
bg: Рестартира се %1 процедура за подравняване...

en: Job '%1' guiding is in progress.
bg: Задание "%1" гидирането е в ход.

en: Warning: job '%1' guiding failed.
bg: Предупреждение: неуспешно гидиране на задание "%1".

en: Warning: job '%1' calibration failed.
bg: Предупреждение: неуспешно калибриране на задание "%1".

en: Job '%1' is guiding, guiding procedure will be restarted in %2 seconds.
bg: Задание "%1"  извършва гидиране, процедурата на гидиране ще бъде рестартирана след %2 секунди.

en: [%2] Warning: job '%1' failed to capture target.
bg: [%2] Предупреждение: заданието "%1" не успя да заснеме целта.

en: [%2] Job '%1' is capturing, is restarting its guiding procedure (attempt #%3 of %4).
bg: [%2] Задание '%1' извършва заснеман и рестартира процедурата за насочване (опит #%3 от %4).

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, restarting capture.
bg: Предупреждение: заданието "%1" не успя с процедурата за заснемане, рестартиране на заснемането.

en: [%2] Warning: job '%1' failed its capture procedure, marking aborted.
bg: [%2] Предупреждение: задание "%1" не успя да изпълни процедурата за заснемане, маркира се като прекратено.

en: [%2] Follower job '%1' has been aborted, is restarting.
bg: [%2] Задание за следване '%1'е прекъснато и се рестартира.

en: [%2] Follower job '%1' has been aborted.
bg: [%2] Задание за следване '%1'е прекъснато.

en: [%2] Job (%1) - Capture finished
bg: [%2] Задание (%1) - Заснемането завърши

en: Warning: job '%1' focusing failed.
bg: Предупреждение: неуспешно фокусиране на задание "%1".

en: Job '%1' slew is complete.
bg: Задание "%1" завъртването е завършено.

en: Warning: job '%1' slew failed, marking terminated due to errors.
bg: Предупреждение: задача "%1" за завъртване е неуспешна. Маркирането е прекратено поради грешки.

en: Warning: job '%1' found not slewing, restarting.
bg: Предупреждение: установено е, че заданието "%1" не извършва завъртване. Рестартиране.

en: Job '%1' repositioning is complete.
bg: Репозиционирането на заданието "%1" е завършено.

en: Warning: job '%1' repositioning failed, marking terminated due to errors.
bg: Предупреждение: повторното позициониране на задание "%1" е неуспешно. маркирането е прекратено поради грешки.

en: Warning: job '%1' found not repositioning, restarting.
bg: Предупреждение: задание "%1" не извършва репозициониране. Рестартиране.

en: Warning: Mount is parked while scheduler for job '%1' is active. Aborting.
bg: Предупреждение: Монтировката е паркирана, докато е активно планирано задание '%1'. Прекъсване.

en: Observatory scheduled for soft shutdown until weather improves or until %1.
bg: Обсерваторията е планирана за плавно изключване, докато времето се подобри или до %1.

en: Manual shutdown procedure completed successfully.
bg: Процедурата за ръчно изключване завърши успешно.

en: Manual shutdown procedure terminated due to errors.
bg: Процедурата за ръчно изключване е прекратена поради грешки.

en: Dust cover park requested but no dust covers detected.
bg: Заявено е паркиране на противопрахов капак, но такъв не се открива.

en: Parking Cap...
bg: Паркиране на капака…

en: Cap already parked.
bg: Капакът вече е паркиран.

en: Dust cover unpark requested but no dust covers detected.
bg: Заявено е разпаркиране на противопрахов капак, но такъв не се открива.

en: Unparking cap...
bg: Отваряне на капачката...

en: Cap already unparked.
bg: Капакът вече е разпаркиран.

en: Mount park requested but no mounts detected.
bg: Заявено е паркиране на монтировка, но не са намерени монтировки.

en: Parking mount in progress...
bg: Извършва се паркиране на монтировката...

en: Mount unpark requested but no mounts detected.
bg: Заявено е разпаркиране на монтировка, но не са намерени монтировки.

en: Mount already unparked.
bg: Монтировката вече е разпаркирана.

en: Dome park requested but no domes detected.
bg: Заявено е паркиране на купола, но не са открити куполи.

en: Parking dome...
bg: Паркиране на купола...

en: Dome already parked.
bg: Куполът вече е паркиран.

en: Dome unpark requested but no domes detected.
bg: Заявено е разпаркиране на купол, но не са открити куполи.

en: Unparking dome...
bg: Разпаркиране на купола...

en: Dome already unparked.
bg: Куполът вече е разпаркиран.

en: Sleeping for %1 on simulation clock update until next observation job is ready...
bg: Преминаване в режим на заспиване за %1 при обновяване на часовника за симулация, докато следващата задача за наблюдение е готова...

en: Startup script failed, aborting...
bg: Стартиращият скрипт не успя, прекъсване...

en: Shutdown script failed, aborting...
bg: Скриптът за изключване не успя, прекъсване...

en: Warning: job '%1' has inaccessible sequence '%2', marking invalid.
bg: Предупреждение: заданието "%1" има недостъпна последователност "%2", маркира се като невалидна.

en: Unable to open sequence queue file '%1'
bg: Не може да се отвори файлът на опашката с последователност "%1"

en: Warning: Job '%1' has its focus step disabled, periodic and/or HFR procedures currently set in its sequence will not occur.
bg: Предупреждение: Задача "%1" е с деактивирана стъпка на фокусиране, периодичните и/или HFR процедури, зададени в момента в нейната последователност, няма да се изпълнят.

en: Job '%1' %2x%3" %4
bg: Задача "%1" %2x%3" %4

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
bg: FITS хедър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsCatObjShowNames)
en: Show Names
bg: Показване на имена

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterPB)
en: Launches the Catalog Object Filter dialog
bg: Стартира диалоговия прозорец за филтър на обекти в каталога

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectTypeFilterUI)
en: Catalog Object Type Filter
bg: Филтър за тип обект на каталог

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Code
bg: Код на типа обект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Cand Code
bg: Канд код

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Candidate Object Type Code
bg: Код на тип кандидат обект

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Label
bg: Етикет на тип обект

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Description
bg: Описание на тип обект

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Comments
bg: Коментари за тип обект

en: Error reading fits buffer: %1.
bg: Грешка при четене на буфер: %1.

en: Failed to unpack compressed fits
bg: Неуспешно разопаковане на компресирани fits

en: Error opening fits file %1 : %2
bg: Грешка при отваряне на файла %1: %2

en: Error reading fits buffer: %1
bg: Грешка при четене на буфер: %1

en: Could not locate image HDU: %1
bg: Не може да се намери HDU на изображението: %1

en: FITS file open error (fits_get_img_param): %1
bg: Грешка при отваряне на FITS файл (fits_get_img_param): %1

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
bg: 1D FITS изображенията не се поддържат в KStars.

en: Bit depth %1 is not supported.
bg: Битова дълбочина %1 не се поддържа.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
bg: Изображението има невалидни размери %1x%2

en: Error reading image: %1
bg: Грешка при четене на изображението: %1

en: File contain no images
bg: Файлът не съдържа изображения

en: Sample format %1 is not supported.
bg: Примерен формат %1 не се поддържа.

en: XISF file open error:
bg: Грешка при отваряне на XISF файл:

en: Error saving XISF image
bg: Грешка при запазване на XISF изображение

en: FITSData: Not enough memory for image_buffer channel. Requested: %1 bytes
bg: FITSData: Няма достатъчно памет за канала на image_buffer. Заявено: %1 байта

en: Cannot open file %1: %2
bg: Не може да се отвори файл %1: %2

en: Cannot open buffer: %1
bg: Не може да се отвори буфер: %1

en: Cannot unpack_thumb: %1
bg: Не може да се разопакова_thumb: %1

en: Cannot dcraw_process: %1
bg: Не може да се извърши dcraw_process: %1

en: Cannot load to memory: %1
bg: Не може да се зареди в паметта: %1

en: Saving compressed files is not supported.
bg: Запазването на компресирани файлове не се поддържа.

en: Failed to create file: %1
bg: Неуспешно създаване на файл: %1

en: Failed to create image: %1
bg: Неуспешно създаване на изображение: %1

en: Failed to update key: %1
bg: Неуспешно актуализиране на ключа: %1

en: Failed to update date: %1
bg: Неуспешно актуализиране на датата: %1

en: Failed to update history: %1
bg: Неуспешно актуализиране на хронологията: %1

en: Failed to write image: %1
bg: Неуспешно записване на изображение: %1

en: No world coordinate systems found.
bg: Няма намерени световни координатни системи.

en: Error querying Simbad
bg: Грешка при запитване към Simbad

en: Simbad query timed out
bg: Времето за изчакване на заявката за Simbad изтече

en: Only 8 and 16 bits bayered images supported.
bg: Поддържат се само 8 и 16-битови изображения на Bayer.

en: Unsupported bayer pattern %1.
bg: Неподдържан модел на Bayer %1.

en: Unsupported bayer offsets %1 %2.
bg: Неподдържани отмествания по Байер %1 %2.

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer: %1
bg: Не може да се разпредели памет за временен буфер на Bayer: %1

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer.
bg: Не може да се разпредели памет за временен буфер на Bayer.

en: Debayer failed (%1)
bg: Неуспешно прилагане на филтър на Bayer (%1)

en: Processing...
bg: Обработване…

en: Complete.
bg: Завършено.

en: Debayer failed.
bg: Грешка про пилагане на филтъра на Байер.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSDebayerDialog)
en: Image Debayering
bg: Използване филтър на Байер за изображението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignLabel)
en: Method:
bg: Метод:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
bg: Най-близки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Simple
bg: Прост

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
bg: Отместване по X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
bg: Отместване по Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
bg: Готово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: Keyword
bg: Ключова дума

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
bg: Коментар

en: Intensity
bg: Яркост:

en: Linear Scale
bg: Линейно увеличение

en: Logarithmic Scale
bg: Логаритмично увеличение

en: Square Root Scale
bg: Квадратично увеличение

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr></table>
bg: <table><tr><td>Интензитет:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>Червена честота:   </td><td>%2 "</td></tr></table>

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>G Frequency:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>B Frequency:   </td><td>%4</td></tr></table>
bg: <table><tr><td>Интензитет:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>Червена честота:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>Зелена честота:   </td><td>%2 %3</td></tr><tr><td>Синя честота:   </td><td>%4 "</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
bg: Хистограма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: G
bg: З

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: R
bg: Ч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: B
bg: С

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyB)
en: Apply
bg: Прилагане

en: Continue Slew
bg: Продължаване на завъртването

en: KStars did not find any active mounts.
bg: KStars не намери никакви активни монтировки.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stretchButton)
en: Stretch (or disable stretching) the image.
bg: Разтягане (или забрана на разтягането) на изображението.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, shadowsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, shadowsVal)
en: Set shadows value for the image stretch.
bg: Задайте стойност на сенките за разтягане на изображението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowsLabel)
en: Shadows
bg: Стойности за черно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, midtonesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, midtonesVal)
en: Set midtones value for the image stretch.
bg: Задайте стойност на средните тонове за разтягане на изображението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, midtonesLabel)
en: Midtones
bg: Средни тонове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, highlightsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, highlightsVal)
en: Set highlights value for the image stretch.
bg: Задайте стойност на акцентите за разтягане на изображението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, highlightsLabel)
en: Highlights
bg: Стойности за бяло

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleHistoButton)
en: Enable or disable the histogram display.
bg: Активиране или деактивиране на показването на хистограмата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoButton)
en: Automatically find stretch parameter.
bg: Автоматично намиране на параметъра за разтягане.

en: Save Changes to FITS?
bg: Запис на промените на файла FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
bg: Текущият файл FITS е променен. Искате ли промените да бъдат записани?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LiveStackingUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlateSolveUI)
en: Plate Solving
bg: Разпознаване на позиция от изображения (Plate Solving)

en: Catalog Objects
bg: Каталожни обекти

en: Recent Images
bg: Скорошни изображения

en: %1 / %2 Simbad objects loaded
bg: %1 / %2 Simbad обекти са заредени

en: Simbad query in progress...
bg: Извършва се запитване към Simbad...

en: Num
bg: Номер

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsCatalog) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchSimbad) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchSimbad2)
en: Simbad
bg: Симбад

en: Type Code
bg: Тип код

en: Type Label
bg: Тип етикет

en: Distance
bg: Разстояние

en: Size
bg: Големина

en: Item reference number
bg: Референтен номер на обект

en: Double click to launch CDS Portal browser
bg: Щракнете два пъти, за да стартирате браузъра CDS Portal

en: Double click to launch Simbad browser
bg: Кликнете два пъти, за да стартирате браузъра Simbad

en: Double click to launch NED browser
bg: Щракнете два пъти, за да стартирате браузъра NED

en: Catalog Object
bg: Обект на каталога

en: Object Type Code. Double click to launch Object Type Filter.
    
    See https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx for more details
bg: Код на типа обект. Щракнете два пъти, за да стартирате филтъра за тип обект.
    
    Вижте https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx за повече подробности

en: Object Type Label. Double click to launch Object Type Filter.
    
    See https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx for more details
bg: Етикет за тип обект. Щракнете два пъти, за да стартирате филтъра за тип обект.
    
    Вижте https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx за повече подробности

en: Object coordinates
bg: Координати на обекта

en: Object distance in arcmins from the search center
bg: Разстояние на обекта в arcmins от центъра за търсене

en: Object V magnitude
bg: Обект V величина

en: Object major coordinate size in arcsmins
bg: Размер на основната координата на обекта в дъгови минути

[ctx: @title:window]
en: Save FITS
bg: Запазване FITS

en: Image save error: %1
bg: Грешка при запазване на изображение: %1

en: Image Save
bg: Записване на изображението

en: File saved to %1
bg: Файлът е записан в %1

en: Rescaling image failed.
bg: Премащабирането на изображението е неуспешно.

en: Cannot zoom in further due to active limited resources mode.
bg: Не може да се увеличи допълнително поради активен режим на ограничени ресурси.

[ctx: North Celestial Pole]
en: NCP
bg: СНП

[ctx: South Celestial Pole]
en: SCP
bg: ЮНП

en: Finding stars...
bg: Търсене на звезди...

en: Zoom In
bg: Увеличаване

en: Zoom Out
bg: Намаляване

en: Default Zoom
bg: Мащаб по подразбиране

en: Zoom to Fit
bg: Оптимално мащабиране

en: Toggle Stretch
bg: Активиране/деактивиране на разтягането

en: Show Cross Hairs
bg: Показване на мерник

en: Show Pixel Gridlines
bg: Показване на пикселна решетка

en: Detect Stars in Image
bg: Откриване на звезди в изображението

en: View Star Profile...
bg: Преглед на звезден профил...

en: Show Equatorial Gridlines
bg: Показване на екваториалната линия

en: Show Objects in Image
bg: Показване на обекти в изображението

en: Center Telescope
bg: Центриране на телескопа

en: Show HiPS Overlay
bg: Показване на наслагването на HiPS

en: Auto Stretch
bg: Автоматично разтягане

en: High Contrast
bg: Висок контраст

en: Equalize
bg: Изравняване

en: High Pass
bg: Високи честоти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Median
bg: Медиана

en: Gaussian blur
bg: Гаусово замъгляване

en: Rotate Right
bg: Завъртане надясно

en: Rotate Left
bg: Завъртане наляво

en: Flip Horizontal
bg: Обръщане по хоризонтал

en: Flip Vertical
bg: Обръщане по вертикал

en: Open/Blink Directory
bg: Отваряне на папка Blink

en: Debayer...
bg: Прилагане на филтъра на Байер...

en: &Selection Statistics
bg: &Статистика на избраната област

en: Show Clipping
bg: Показване на изрязване

en: Center Telescope
    *No Telescopes Detected*
bg: Центриране на телескоп
    *Не са открити телескопи*

en: Zoom To Fit
bg: Оптимално мащабиране

en: Fit Page to Zoom
bg: Напасване на страницата към мащаба

en: Next Tab
bg: Следващ раздел

en: Previous Tab
bg: Предишен раздел

en: Next Blink Image
bg: Следващо Blink изображение

en: Previous Blink Image
bg: Предишно Blink изображение

en: Zoom all tabs in
bg: Увеличаване на мащаба на всички раздели

en: Zoom all tabs out
bg: Увеличаване на мащаба на всички раздели

en: Mark Stars
bg: Маркиране на звезди

en: View 3D Graph
bg: Преглед на 3D графика

[ctx: @title:window]
en: KStars FITS Viewer
bg: Програма за преглед на FITS за KStars.

en: HFR:%2 Ecc:%3 %1 star. | HFR:%2 Ecc:%3 %1 stars.
bg[0]: HFR:%2 Ecc:%3 %1 звезда.
bg[1]: HFR:%2 Ecc:%3 %1 звезди.

en: HFR:%2, %1 star. | HFR:%2, %1 stars.
bg[0]: HFR:%2, %1 звезда.
bg[1]: HFR:%2, %1 stars.

en: Cannot find tab with UID %1 in the FITS Viewer
bg: Не може да се намери раздел с UID %1 във визуализатора на FITS

en: currentView 3D Graph
bg: currentView 3D графика

en: Cross Hairs
bg: мерник

en: Clipping
bg: Изрязване

en: Equatorial Gridlines
bg: Екваториални линии на мрежата

en: Objects in Image
bg: Обекти в изображението

en: Pixel Gridlines
bg: решетка

en: HiPS Overlay
bg: Наслагване на HiPS

[ctx: @title:window]
en: Blink Top Directory
bg: Основна папка Blink

[ctx: @title:window]
en: Open Image
bg: Отваряне на изображение

en: Hide %1
bg: Скриване на %1

en: Show %1
bg: Показване на %1

en: Center Telescope
    *Ready*
bg: Центриране на телескопа
    *Готово*

en: Show Equatorial Gridlines
    *No WCS Info*
bg: Показване на екваториалната линия
    *Няма WCS информация*

en: Center Telescope
    *No WCS Info*
bg: Центриране на телескопа
    *Няма WCS данни*

en: Show Objects in Image
    *No WCS Info*
bg: Показване на обекти в изображението
    *Няма WCS информация*

en: Selection Rectangle
bg: правоъгълна област за избор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Width
bg: Широчина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Height
bg: Височина

en: Unmark Stars
bg: Демаркиране на  звездите

en: Processing %1...
bg: Обработка на %1...

en: HFR Options Profile Editor
bg: Редактор на профили с HFR опции

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FITSViewerGroup)
en: Look && Feel
bg: Външен вид

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Automatically display received images in the FITS Viewer
bg: Автоматично показване на получените изображения във визуализатор на FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Use FITS viewer
bg: Използване на визуализатор на FITS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS) i18n: ectx: whatsthis, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single tab instead of multiple tabs per image.
bg: Показване на всички заснети FITS изображения в един раздел вместо в няколко раздела на изображение.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS)
en: Single preview tab
bg: Единен раздел за предварителен преглед

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Display captured FITS images from all cameras in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each camera.
bg: Показване на заснети FITS изображения от всички камери в един прозорец на визуализатора вместо специален прозорец за всяка камера.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Single window capture
bg: Заснемане на единичен прозорец

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Display opened FITS images in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each file.
bg: Показване на отворените FITS изображения в един прозорец на FITS визуализатора вместо в специален прозорец за всеки файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Single window open
bg: Отваряне в единичен прозорец

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image
bg: Извеждане на прозореца FITS визуализатора на преден план при получаване на ново изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Focus on receiving an image
bg: Фокусиране върху получаването на изображение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS)
en: Make FITS Viewer window independent from KStars
bg: Прозорец на FITS визуализатора отделен от KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: HiPS opacity:
bg: Непрозрачност на HiPS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: HiPS offset:
bg: Отместване на HiPS:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Down Sampling
bg: Подсемплиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: <html><head/><body><p>Automatically down sample images based on available resources.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Автоматично  подсемплиране въз основа на наличните ресурси.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: Adaptive sampling
bg: Адаптивна дискретизация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StretchPreviewSampling) i18n: ectx: label, entry (StretchPreviewSampling), group (Capture)
en: Set the coarseness of the preview shown when sliding the fitsviewer's stretch parameter sliders. 1 is full resolution, but can be slow, 4 would be coarse resolution and fast.
bg: Задайте степента на разделителната способност  на визуализацията, показвана при плъзгане на плъзгачите на параметъра за разтягане на fits визуализатора. 1 е пълна разделителна способност, но може да бъде бавна, а 4 е груба разделителна способност и е бърза.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel)
en: Stretch preview:
bg: Преглед на разтягане:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, clippingBox)
en: Clipping Limits
bg: Граници на изрязване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, clipping64KLabel)
en: Clipping value for 16-bit values.
bg: Стойност на изрязване за 16-битови стойности.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clipping64KLabel)
en: 16bit threshold:
bg: 16-битов праг:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Clipping64KValue)
en: 64K Clipping value.
bg: 64K стойност на изрязване.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, clipping256Label)
en: Clipping value for 8-bit values.
bg: Стойност на изрязване за 8-битови стойности.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clipping256Label)
en: 8Bit threshold:
bg: 8-битов праг:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Clipping256Value)
en: Byte Clipping value.
bg: Стойност на изрязване за байтове

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
bg: Обработване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Always apply auto stretch to images in FITS Viewer
bg: Винаги да се прилага автоматично разтягане към изображения във визуализатора на FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Auto stretch
bg: Автоматично разтягане

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: <html><head/><body><p>Enable limited resource mode to turn off any resource-intensive operations:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto debayer</span>: Bayered images will not be debayered. Only grayscale images are shown.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto WCS</span>: World Coordinate System data will not be processed. WCS maps sky coordinates to image coordinates. Equatorial grid lines, object identification, and telescope slew within an image are disabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">3D Cube</span>: RGB images will not be processed. Only grayscale images are shown.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Активирайте режим на ограничени ресурси, за да изключите всички операции, изискващи много ресурси:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Автоматично отстраняване на филтър на Байер</span>: Мозайката на изображенията с приложен филтър на Байер няма да бъде елиминирана.. Показват се само изображения в сива гама.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Автоматичен WCS</span>: Данните от световната координатна система няма да бъдат обработени. Системата WCS съпоставя координатите на небето с координатите на изображението. Линиите на екваториалната мрежа, идентификацията на обектите и завъртането на телескопа в рамките на изображението са деактивирани.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">3D куб</span>: RGB изображенията няма да бъдат обработени. Показвани са само изображения в сива скала.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: Limited resources mode
bg: Режим на ограничени ресурси

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Automatically debayer captured image if it contains a bayer pattern
bg: Автоматично премахване на слой от заснетото изображение, ако то съдържа модел филтър на Байер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Auto debayer
bg: Автоматично прилагане на филтъра на Байер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: <html><head/><body><p>Automatically load World-Coordinate-System (WCS) data when opening a FITS file.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Only enable this option on very fast machines as it can lead to unpredictable behavior resulting in crashes on slower machines.</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Автоматично зареждане на данни от Световната координатна система (WCS) при отваряне на файл FITS.</p><p><span style=" font-weight:600;">Предупреждение: Тази опция може да се активира само на много бързи машини, тъй като може да доведе до непредсказуемо поведение, което да причини сривове на по-бавни машини.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: Auto WCS
bg: Автоматично WCS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: Process 3D (RGB) FITS images. If unchecked, only first channel is processed.
bg: Обработване на 3D (RGB) изображения FITS. Ако не е отбелязано, се обработва само първият канал.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: 3D cube
bg: 3D куб

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: <html><head/><body><p>Display histogram for the stretched non-linear image.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на хистограма за разтегнатото нелинейно изображение.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: Non linear histogram
bg: Нелинейна хистограма

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Select a catalog to use to identify objects in the image. The default is the internal Sky Map. External catalogs require WCS and internet access.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Querying external catalogs can be slow on slow machines.</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете каталог, който да използвате за идентифициране на обекти в изображението. По подразбиране е вътрешната Sky Map. Външните каталози изискват WCS и достъп до интернет.</p><p><span style=" font-weight:600;">Предупреждение: Запитването на външни каталози може да бъде бавно на бавни машини.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Object Catalog:
bg: Каталог на обектите:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsCatalog) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, skymapGroup)
en: Sky Map
bg: Небесна карта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Compute the HFR of images loaded into fitsviewer.
bg: Изчисляване на HFR на изображенията, заредени в fits визуализатор.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Auto compute HFR
bg: Автоматично изчисляване на HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: When computing the HFR, run it quickly by only looking at 25% of the image.
bg: При изчисляване на HFR, да се изпълнява бързо, като се разглеждат само 25% от изображението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: Quick HFR
bg: Бърз HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: Set the StellarSolver SEP profile for Capture-image HFR calculations.
bg: Задаване на SEP профила на StellarSolver за HFR изчисления на заснети изображения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: HFR SEP profile:
bg: Профил на HFR SEP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StellarSolverPartition) i18n: ectx: label, entry (StellarSolverPartition), group (FITSViewer)
en: Enable StellarSolver partition. Partitions the image in multiple threads to speed up detecting stars. This may significantly speed up source extraction but may result in unstable operation.
bg: Активиране на разделяне на изображения на StellarSolver. Разделя изображението на няколко нишки, за да ускори откриването на звезди. Това може значително да ускори извличането на източници, но може да доведе до нестабилна работа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StellarSolverPartition)
en: StellarSolver partitioning
bg: Разделяне в StellarSolver

en: FITS Viewer Solver Profiles Editor
bg: Редактор на профили на решаващия модул на визуализатора на FITS

en: Extracting...
bg: Извличане...

en: Solving...
bg: Разрешаване...

en: Extractor timed out: %1s
bg: Времето за изчакване на екстрактора изтече: %1s

en: Extractor failed: %1s
bg: Неуспешно извличане: %1s

en: Extracted %1 stars (%2 unfiltered) in %3s
bg: Извлечени %1 звезди (%2 нефилтрирани) за %3s

en: Solver timed out: %1s
bg: Времето за изчакване на програмата за решаване е изтекло: %1s

en: Solver failed: %1s
bg: Неуспешно решаване: %1s

en: Warning! This tool only supports the internal StellarSolver solver.
bg: Предупреждение! Този инструмент поддържа само вътрешния модул за решаване на StellarSolver.

en: Change to that in the Ekos Align options menu.
bg: Променете това в менюто с опции за подравняване на Ekos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolveButton)
en: Plate solve the image using the parameters below.
bg: Ориентиране от изображение, като се използват параметрите по-долу.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds.
bg: <p>Мерните единици за мащабиране на изображението.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: image width º
bg: Широчина на изображението °

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: image width '
bg: Широчина на изображението '

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: arcsec/pixel
bg: дъг.сек/пиксел

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUsePosition)
en: Use the given position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
bg: Използвайте зададената позиция, за да ускорите работата на астрометричния модул за решаване, тъй като не се налага да търси в други области на небето.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdatePosition)
en: Set the approximate RA/DEC positions using the center position of the SkyMap.
bg: Задайте приблизителните позиции RA/DEC, като използвате централната позиция на небесната карта.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverAngleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverAngle)
en: The solved image position angle, East of North (degrees).
bg: Ъгълът на решеното положение на изображението, на изток от север (градуси).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverIndexfileLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverIndexfile)
en: The index file used to solve the image.
bg: Индексният файл, използван за решаване на изображението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverIndexfileLabel)
en: Index file
bg: Индексен файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverProfileLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverProfile)
en: Selects the Options Profile to use for plate solving
bg: Избира профила на опциите, който да се използва за ориентация по изображение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverModule)
en: Selects the module from which Options Profiles are taken to use for plate solving
bg: Избира профила на опциите, който да се използва за ориентация по изображение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfile)
en: Opens the currently selected Profile in the Options Profile Editor
bg: Отваря текущо избрания профил на опции в редактора на профили

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverLinear)
en: Check for linear (unstretched) images.  This is the default setting.  Uncheck for non-linear (stretched) images which will help with the star extraction part of plate solving.
bg: Проверка за линейни (неразтегнати) изображения. Това е настройката по подразбиране. Премахнете отметката за нелинейни (разтегнати) изображения, които ще помогнат с частта за извличане на звезди при решаването на пластини.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverLinear)
en: Linear Image
bg: Линейно изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: DE
bg: Декл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Rotation
bg: Завъртане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Solve Image
bg: Решаване на проблем с изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsB)
en: Solve Options
bg: Параметри на решаващия модул

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logB)
en: Display Log
bg: Показване на журнала

en: Pixel Values
bg: Стойности на пикселите

en: Couldn't initialize the OpenGL context.
bg: Не може да се инициализира контекстът на OpenGL.

[ctx: @title:window]
en: View Star Profile
bg: Преглед на звезден профил

en: Maximum Value on the graph
bg: Максимална стойност на графиката

en: Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
bg: Максимална стойност за премахване на горещите пиксели и ярките звезди.

en: Enable or Disable the Max Value Cutoff
bg: Активиране или деактивиране на прекъсването на максималната стойност

en: Toggle Cutoff
bg: Включване/изключване на изрязването

en: Sets the Minimum Value on the graph
bg: Задава минималната стойност на графиката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Min
bg: Мин

en: Sets the Maximum Value on the graph
bg: Задава максималната стойност на графиката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Max
bg: Макс

en: Sets the Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
bg: Задаване на максималната стойност на отрязване за премахване на горещи пиксели и ярки звезди.

en: Cut
bg: Изрязване

en: Minimum Value on the graph
bg: Минимална стойност на графиката

en: AutoScale
bg: Автомащабиране

en: Automatically scales the sliders for the subFrame.
    Uncheck to leave them unchanged when you pan around.
bg: Автоматично мащабира плъзгачите за подкадрите.
    Премахнете отметката, за да ги оставите непроменени, когато движите картата.

en: Hides and shows the scaling side panel
bg: Скриване и показване на страничния панел за мащабиране

en: Changes the type of selection
bg: Промяна на вида на избора

en: Toggles the slice view when horizontal or vertical items are selected
bg: Превключва изгледа на среза, когато са избрани хоризонтални или вертикални елементи

en: Shows the x, y coordinates of star centers in the frame
bg: Показва координатите x, y на звездните центрове в кадъра

en: Shows the HFR of stars in the frame
bg: Показва HFR на звездите в кадъра

en: Shows the peak values of star centers in the frame
bg: Показва пиковите стойности на звездните центрове в кадъра

en: Changes the sample size shown in the graph
bg: Променя размера на извадката, показан в графиката

en: Zooms the view to preset locations.
bg: Увеличава изгледа до предварително зададени местоположения.

en: ZoomTo
bg: Мащабиране до

en: Front
bg: Отпред

en: Front High
bg: Отпред, най-високо

en: Overhead
bg: Отгоре

en: Iso. L
bg: Ізо. Л

en: Iso. R
bg: Iso. Д

en: Selected
bg: Избран

en: Hides and shows the Vertical and Horizontal Selection Sliders
bg: Скриване и показване на плъзгачите за вертикално и хоризонтално избиране

en: Selects the Vertical Value
bg: Избира вертикалната стойност

en: Selects the Horizontal Value
bg: Избира хоризонталната стойност

en: Vertical:
bg: Вертикално:

en: Horizontal:
bg: Хоризонтална:

en: Zooms automatically as the sliders change
bg: Автоматично мащабиране при промяна на плъзгачите

en: Changes the color scheme
bg: Променя цветовата схема

en: Cut: %1
bg: Изрязване: %1

en: Max: %1
bg: Макс.: %1

en: Min: %1
bg: Мин: %1

en: Selected Pixel: (%1, %2): %3
bg: Избран пиксел: (%1, %2): %3

en: Cut Disabled
bg: Изрязването е изключено

en: Star %1:
bg: Звезда %1:

en: Peak: %1
bg: Връх: %1

en: Star %1
bg: Звезда %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Mean
bg: Средно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Std. Dev
bg: Станд. отклон.:

en: Show Capture Process Information
bg: Показване на информация за процеса на заснемане

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
bg: Показване

en: Cache
bg: Кеш

[ctx: @title:window]
en: HiPS Offline Storage
bg: Офлайн хранилище на HiPS

en: HiPS Update
bg: Обновяване на HiPS

en: Downloading HiPS sources...
bg: Източниците на HiPS се изтеглят...

en: Error downloading HiPS sources: %1
bg: Грешка при изтегляне на HiPS източници: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSNetCache)
en: Cache space on hard disk used to store HiPS images.
bg: Кеш пространство на твърдия диск, използвано за съхраняване на HiPS изображения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Disk:
bg: Диск:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSMemoryCache)
en: Cache space in RAM used to store HiPS images.
bg: Кеш пространство в RAM паметта, използвано за съхраняване на HiPS изображения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
bg: Памет:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: Do not download HiPS from Internet. Use DSS offline storage path to load all data.
bg: Не изтегляйте HiPS от интернет. Използвайте пътя do офлайн хранилище на DSS, за да заредите всички данни.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: DSS Offline Source
bg: Офлайн източник на DSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSShowGrid)
en: Show HiPS grid
bg: Показване на HiPS мрежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSPanning)
en: Show HiPS While Panning
bg: Показване на HiPS при движение на картата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSBiLinearInterpolation)
en: Linear interpolation
bg: Линейна интерполация

en: Failed to connect to INDI server %1:%2
bg: Неуспешно свързване към INDI сървър %1:%2

en: Connection to INDI host at %1 on port %2 lost. Server disconnected: %3
bg: Връзката към INDI хост на %1 на порт %2 е изгубена. Връзката със сървъра е прекъсната: %3

en: Could not connect to the Web Manager
bg: Неуспешно свързване с уеб мениджъра

en: Invalid response from Web Manager
bg: Невалиден отговор от уеб мениджъра

en: Web Manager Status: Online
bg: Състояние на уеб мениджъра: Онлайн

en: Active Profile: %1
bg: Активен профил: %1

en: Web Manager Status: Offline
bg: Състояние на уеб мениджъра: Офлайн

en: Web Manager Status:
bg: Състояние на уеб мениджъра:

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2 to JPEG.
bg: Невъзможно е да се намерят dcraw и cjpeg. Моля, инсталирайте необходимите инструменти за конвертиране на CR2 в JPEG.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, collimationOptions)
en: Collimation Overlay Options
bg: Опции за наслагване на колимацията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addB)
en: Create a new Collimation Overlay Element
bg: Създаване на нов елемент за наслагване на колимация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeB)
en: Delete the selected Collimation Overlay Element
bg: Изтриване на избрания елемент за наслагване на колимация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, elementNamesList)
en: Collimation Overlay Element name (double click to edit)
bg: Име на елемент за наслагване на колимация (двойно щракване за редактиране)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, elementConfigBox)
en: Collimation Overlay Element
bg: Eлемент за наслагване на колимация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, enableLabel)
en: Select whether this Element is enabled or not
bg: Изберете дали този елемент е активиран или не

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableLabel)
en: Enable:
bg: Активиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameB)
en: Rename
bg: Преименуване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter a name for this Collimation Overlay Element. If left empty a name will be generated based on the Type selected.
bg: Въведете име за този елемент за наслагване на колимация. Ако остане празно, името ще бъде бъде генерирано въз основа на избрания вид.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, colourLabel)
en: Select color for the Element
bg: Избор на цвят за елемента

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, colourButton)
en: Select a color for the Collimation Overlay Element.
bg: Изберете цвят за елемента за наслагване на колимацията.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, thicknessLabel)
en: Set the line thickness used to draw the element.
bg: Задайте дебелината на линията, използвана за изчертаване на елемента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, thicknessLabel)
en: Thickness:
bg: Дебелина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, offsetLabel)
en: Set the Element's offset from its Anchor. For an Anchor Element this is from the center of the image.
bg: Задаване на отместването на елемента от неговата котва. За елемент с котва това е от центъра на изображението.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Set the size of the Element
bg: Задаване на размера на елемента

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, linkXYB)
en: Link X & Y sizes
bg: Свързване на размерите по X & Y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, typeLabel)
en: Select the type of Collimation Overlay Element
bg: Изберете вида на елемента за наслагване на колимацията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, countLabel)
en: Select number of occurrences of the object type within this element
bg: Изберете броя на повторенията на типа обект в този елемент

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: If there is more than one occurrence set the base rotation angle.
bg: Ако има повече от една поява, задайте основния ъгъл на завъртане.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pcdLabel)
en: Set the Pitch Circle Diameter where there are multiple occurrences (Count >1)
bg: Задаване на диаметъра на кръга на стъпката, когато има многобройни повторения (брой >1)

en: Label already exists. Label must be unique.
bg: Етикетът вече съществува. Етикетът трябва да е уникален.

en: Failed to add new driver. Is the label unique?
bg: Не успя да добави нов драйвер. Уникален ли е етикетът?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomDrivers)
en: Custom Drivers
bg: Персонализирани драйвери

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
bg: Драйвер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Family:
bg: Фамилия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Executable:
bg: Изпълним файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
bg: Етикет:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Manufacturer:
bg: Производител:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
bg: Добавяне на ново

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>To create an <span style=" font-weight:600;">Alias</span> from an existing driver, select an existing driver and then only change the <span style=" font-weight:600;">Label </span>then press<span style=" font-weight:600;"> Add.</span></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Създаване на <span style=" font-weight:600;">Псевдоними</span> от съществуващ драйвер, изберете съществуващ драйвер и след това само променете полето <span style=" font-weight:600;">Етикет, </span>след това натиснете<span style=" font-weight:600;"> Добавяне.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>KStars must be restarted for new drivers to take effect.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>KStars трябва да се рестартира, за да влязат в сила новите драйвери.</p></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Device Manager
bg: Управление на устройства

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
bg: Драйверът %1 вече работи, искате ли да го рестартирате?

en: Cannot start INDI server: port error.
bg: Грешка при стартиране на сървъра INDI: грешка в порта.

en: Failed to create local INDI server
bg: Неуспешно създаване на локален INDI сървър

en: Invalid port entry: %1
bg: Невалиден запис на порт: %1

en: Connected to INDI server
bg: Свързан към INDI сървър

en: Unable to find INDI drivers directory: %1
    Please make sure to set the correct path in KStars configuration
bg: Не може да се намери директория с INDI драйвери: %1
    Моля, уверете се, че сте задали правилния път в конфигурацията на KStars

en: Failed to open INDI Driver file: %1
bg: Неуспешно отваряне на INDI Driver файл: %1

[ctx: @title:window]
en: Add Host
bg: Добавяне на сървър

en: Error: the port number is invalid.
bg: Грешка: невалиден номер на порт.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
bg: Сървър: %1 Порт: %2 вече съществува.

[ctx: @title:window]
en: Modify Host
bg: Редактиране на сървър

en: You need to disconnect the client before removing it.
bg: Трябва да прекъснете връзката, преди да я премахнете.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
bg: Сигурни ли сте, че искате клиентът %1 да бъде премахнат?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
bg: Грешка при запис във файла "indihosts.xml"
    Всички направени настройки на сървърите INDI ще се загубят.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
bg: Управление на устройства

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
bg: Локално/сървър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
bg: Устройство

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
bg: Режим

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
bg: Журнал на сървъра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
bg: Локално

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
bg: Сървър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
bg: Старт на услугата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
bg: Стоп на услугата

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
bg: Клиент

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
bg: Сървъри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addB)
en: Add...
bg: Добавяне...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
bg: Промяна...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
bg: Връзка

[ctx: @title:window]
en: INDI Control Panel
bg: Контролен панел на INDI

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
bg: Няма работещи устройства INDI. За да ги стартирате, изберете ги от диспечера на устройствата.

en: Video Recording Stopped
bg: Видеозаписът е спрян

en: Video Recording Started
bg: Стартиране на запис на видео

en: Image file is received
bg: Файлът с изображение е получен

en: Moving clockwise
bg: Преместване по посока на часовниковата стрелка

en: Moving counter clockwise
bg: Движение обратно на часовниковата стрелка

en: UnParking
bg: Разпаркиране

en: Dome parking is in progress
bg: Паркирането на купола е в ход

en: Dome unparking is in progress
bg: Разпаркирането на купола е в ход

en: Dome parked
bg: Куполът е паркиран

en: Dome unparked
bg: Куполът е разпаркиран

en: Shutter closing is in progress
bg: Затварянето на капака е в ход

en: Shutter opening is in progress
bg: В ход е отваряне на капака

en: Shutter closed
bg: Затворът е затворен

en: Shutter opened
bg: Затворът е отворен

en: Add Host
bg: Добавяне на сървър

en: Modify Host
bg: Редактиране на сървър

en: INDI DATA STREAM
bg: ПОТОК ОТ ДАННИ INDI

en: Cannot open file %1 for reading
bg: Грешка при отваряне на файла %1 за четене

en: Not enough memory for file %1
bg: Няма достатъчно памет за файл %1

en: INDI Server Message
bg: Съобщение на сървъра INDI

en: Mount is slewing to target location
bg: Монтировката се завърта към целевото място

en: Mount arrived at target location
bg: Монтировката достигна целевата позиция

en: Mount motion was aborted
bg: Движението на монтировката беше прекратено

en: Mount parking failed
bg: Паркирането на монтировката е неуспешено

en: Mount parking is in progress
bg: Извършва се паркиране на монтировката

en: Mount unparking is in progress
bg: Разпаркирането на монтировката е в ход

en: Mount parked
bg: Монтировката е паркирана

en: Mount unparked
bg: Монтировката е разпаркирана

en: Warning! Looking at the Sun without proper protection can lead to irreversible eye damage!
bg: Предупреждение! Гледането на Слънцето без подходяща защита може да доведе до необратимо увреждане на очите!

en: Sun Warning
bg: Предупреждение относно слънцето

en: Requested altitude %1 is outside the specified altitude limit boundary (%2,%3).
bg: Заявената височина %1 е извън определената граница на височина (%2,%3).

en: Requested altitude is below the horizon. Are you sure you want to proceed?
bg: Зададената височина е под хоризонта. Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: Telescope Motion
bg: Движение на телескопа

en: Time
bg: Час и дата

en: Set
bg: Задаване

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
bg: Разрешаване на прехвърлянето на двоични данни от този обект към KStars и обратно.

en: Upload
bg: Качване

en: GPS Location
bg: GPS Локация

en: Mount Location
bg: Монтиране на локацията

en: Data file saved to %1
bg: Файлът с данни е записан в %1

en: Driver %1 failed to start on the remote INDI server.
bg: Драйвер %1 не успя да стартира на отдалечения INDI сървър.

en: Internal or external INDI server?
bg: Вътрешен или външен INDI сървър?

en: Internal or external INDI drivers?
bg: Вътрешни или външни INDI драйвери?

en: You need to restart KStars for this change to take effect.
bg: Трябва да рестартирате KStars, за да влезе в сила тази промяна.

[ctx: @title:window]
en: FITS Default Directory
bg: Директория на FITS по подразбиране

[ctx: @title:window]
en: INDI Drivers Directory
bg: Директория за драйвери на INDI

en: %1 is not a valid INDI server binary.
bg: %1 не е валиден двоичен код на INDI сървър.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiServerIsInternal)
en: INDI Server binary is internal to the application bundle
bg: Двоичният файл на сървъра INDI е вътрешен за пакета с приложения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
bg: Подразбиращ се видео порт на INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_2)
en: INDI server:
bg: Сервър на INDI:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiServer)
en: Path to the indiserver binary
bg: Път до двоичния файл на indiserver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiDriversAreInternal)
en: INDI Drivers are internal to the application bundle
bg: Драйверите на INDI са вътрешни за пакета от приложения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: INDI drivers XML directory:
bg: XML директория на INDI драйвери:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiDriversDir)
en: Path to the INDI drivers XML directory
bg: Път до XML директорията на INDI драйверите

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
bg: Посочете къде да се записват новите FITS изображения, след като бъдат заснети и изтеглени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
bg: Директорията с файлове FITS по подразбиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useExternalSkyMap)
en: External Sky Map (experimental)
bg: Външна карта на небето (експериментална)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
bg: Посочете обхвата на портовете, с които сървъра на INDI ще се свързва при стартиране на нови драйвери

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transfer buffer (MB):
bg: Буфер за прехвърляне (MB):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port from:
bg: Порт от:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port to:
bg: Порт до:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
bg: Показване на позицията на телескопа на небесната карта

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
bg: Показва маркер на телескопа на картата на небето, за да можете да проследявате движението на телескопа по небето.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: &Telescope crosshair
bg: &Оптичен мерник на телескопа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIwindowInitially)
en: Open INDI window on EKOS startup
bg: Отваряне на прозореца INDI при стартиране на EKOS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIwindowInitially)
en: INDI window on startup
bg: Прозорец на INDI при стартиране

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI) i18n: ectx: whatsthis, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: Show INDI messages as desktop notifications instead of dialogs.
bg: Показване на INDI съобщенията като известия на работния плот вместо като диалогови прозорци.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI)
en: Message notifications
bg: Известия за съобщения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show INDI Logs...
bg: Показване на дневниците на INDI...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, recordingOptions)
en: Recording Options
bg: Параметри на запис

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordDurationR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, durationSpin)
en: Record stream for specified duration in seconds
bg: Запис на поток за определена продължителност в секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Record:
bg: Запис:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordDirectoryEdit)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video <b>remote</b> directory name. If INDI server is running locally, then a local directory can be selected. However, if you are connected to a remote INDI server, then the directory must be a valid directory on the remote file system where it is saved.</p>
    <p>Record directories may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
bg: <html><head/><body>
    <p>Задаване на име на <b>отдалечената</b> директория на SER видео. Ако INDI сървърът работи локално, може да се избере локална директория. Ако обаче сте свързани към отдалечен INDI сървър, тогава директорията трябва да е валидна директория в отдалечената файлова система, където е записана.</p>
    <p>Директориите със записи могат да съдържат някои шаблони, които ги правят динамични:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> за датата в ГГГГ-ММ-ДД.</li>
    <li><b>_H_</b> за време в HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> за времеви печат по ISO8601.</li>
    <li><b>_F_</b> за името на филтъра, ако има такъв.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
bg: Старт/Пауза

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordFilenameEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video file name. Record files may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
bg: <html><head/><body>
    <p>Задайте име на видеофайла SER. Файловете за запис могат да съдържат някои шаблони, за да бъдат динамични:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> за датата в ГГГГ-ММ-ДД.</li>
    <li><b>_H_</b> за време в HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> за времеви печат по ISO8601.</li>
    <li><b>_F_</b> за името на филтъра, ако има такова.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordFramesR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, framesSpin)
en: Record stream until this many frames are captured
bg: Записване на поток, докато бъдат заснети този брой кадри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames:
bg: Кадри:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Record stream until manually stopped
bg: Записване на поток до ръчно спиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Until stopped
bg: До спиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
bg: Име на файл:

en: Unable to create INDI FIFO file %1
bg: Не може да се създаде INDI FIFO файл %1

en: INDI server failed to start: %1
bg: INDI сървърът не успя да стартира: %1

en: Pre driver startup script failed with exit code: %1
bg: Скриптът за предварително стартиране на драйвера се провали с код за изход: %1

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
bg: Драйверът %1 не е намерен в системата. Моля, уверете се, че пакетът, който предоставя двоичния файл '%1', е инсталиран.

en: Post driver startup script failed with exit code: %1
bg: Скриптът за стартиране на драйвера се провали с код за изход: %1

en: Connection to INDI server %1:%2 terminated: %3.
bg: Връзката към INDI сървър %1:%2 прекъсната: %3.

en: INDI Driver <b>%1</b> crashed. Restart it?
bg: Драйверът на INDI <b>%1</b> се срина. Да се рестартира ли отново?

en: Driver crash
bg: Срив на драйвера

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
bg: Видео поток

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recordB)
en: Start Recording
bg: Започване на записа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Recording Options...
bg: Параметри на запис...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset Frame
bg: Нулиране на кадъра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, debayerB)
en: Toggle Debayer
bg: Превключване на филтъра на Байер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, collimationB)
en: Toggle Collimation Overlay
bg: Превключване на наслагване на колимация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, collimationOptionsB)
en: Collimation Overlay Options...
bg: Опции за наслагване на колимацията...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: Zoom level
bg: Ниво на мащаба

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, NSSlider)
en: Move zoomed view Up/Down
bg: Преместване на увеличен изглед нагоре/надолу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, WESlider)
en: Move zoomed view Left/Right
bg: Преместване на увеличен изглед наляво/надясно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetFrameDurationSpin)
en: Video frame duration in seconds
bg: Продължителност на видеокадъра в секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame(s):
bg: Кадър/кадри:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, changeFPSB)
en: Apply FPS and restart stream
bg: Прилагане на честоата на кадрите и рестартиране на потока

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, avgFPS)
en: Average FPS
bg: Средна честота на кадрите

[ctx: @title:window]
en: SER Record Directory
bg: Директория за записи на SER

[ctx: @title:window]
en: %1 Live Video
bg: %1 видео в реално време

en: Stop recording
bg: Спиране на записа

en: Start recording
bg: Започване на запис

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
bg: Помощник за настройка на телескопа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
bg: От&каз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
bg: На&зад

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: Welcome to the <b>KStars Telescope Setup Wizard</b>
    <br><br>
    This Wizard will help you to connect to your telescope and control it from KStars. You will be asked to verify some basic information.
    <br>
    <br>You can get extended information on telescope support in KStars by pressing the <tt>help</tt> button at any point during the Wizard.
    <br><br>
    Please click next to continue.
bg: Добре дошли в <b>Помощника за настройка на телескопа</b>
    <br><br>
    Тук ще можете да свържете телескоп и да го управлявате чрез програмата KStars. За целта ще трябва да въведете някои основни параметри.
    <br>
    <br>Може да получите допълнителна информация за поддръжката на телескопи от KStars, като натиснете бутона <tt>"Помощ"<tt>.
    <br><br>
    Натиснете бутон "Напред", за да продължите.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
bg: <h3>1. Модел на телескопа</h3>
    
    Изберете модела на вашия телескоп от списъка, след което натиснете бутона "Напред".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
bg: <b>Съвет</b>
    <br>Някои телескопи, различни от Meade поддържат подмножество на командите на LX200. Изберете <tt>Основни LX200</tt> за управление на такива устройства.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
bg: <h3>2. Регулиране на телескопа</h3>Необходимо е да нагласите телескопа, за да може да го управлявате чрез програмата KStars. Обърнете се към ръководството на телескопа за инструкции.<br><br>След успешно регулиране, свържете интерфейса RS232 на телескопа към серийния порт или към порта USB на компютъра.<br><br>Натиснете "Напред", за да продължите с настройките.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
bg: <h3>3. Проверка на локалните настройки</h3>Проверете дали часа, датата и местоположението ви са правилни. Ако има грешни данни, може да ги промените чрез бутоните "Задаване на дата и час" и "Задаване на местоположение".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
bg: <b>Местоположение</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
bg: <b>Час</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
bg: <b>Дата</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
bg: Връщане към системното време...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
bg: Задаване на местоположение...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portPageLabel)
en: <h3>4. Determine Connection Port</h3>
    
    Enter the port number your telescope is connected to. If you only have one serial port in your computer, the port is usually <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>If you are unsure about the port number, you can leave the field empty and KStars will try to scan the ports for attached telescopes. Beware that the autoscan process might take a few minutes to complete.
bg: <h3>4. Определяне на порта за връзка</h3>
    
    Въведете порта, към който е свързан телескопа. Ако имате само един сериен порт на компютъра, той обикновено е <tt>/dev/ttyS0</tt>.
    <br><br>Ако не знаете към кой порт е свързан телескопа, може да оставите полето празно и KStars ще се опита да го открие. Тази операция може да отнеме няколко минути.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
bg: <b>Порт:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
bg: Сигурни ли сте, че искате да отмените?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
bg: Моля, изчакайте докато KStars сканира портовете за прикачени телескопи.
    Този процес може да отнеме няколко минути.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
bg: Моля, изчакайте докато KStars се свърже с телескопа...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
bg: Програмата KStars не откри прикачени телескопи. Моля, проверете настройките и опитайте отново.

en: Telescope Wizard completed successfully.
bg: Помощникът за настройка на телескопа е завършен успешно.

en: Rise time: %1
bg: Изгрев: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
bg: Залез: %1

en: No rise time: Circumpolar
bg: Без изгрев: Никога не залязва

en: No set time: Circumpolar
bg: Без залез: Никога не залязва

en: No rise time: Never rises
bg: Без изгрев: Никога не изгрява

en: No set time: Never rises
bg: Без залез: Никога не изгрява

en: Transit time: %1
bg: Време на кулминация: %1

en: Empty sky
bg: Празно небе

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
bg: Показване на изображение на SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
bg: Показване на изображение от DSS

en: star
bg: звезда

en: Solar system object
bg: Обект от Слънчевата система

en: satellite
bg: спътник

en: Velocity: %1 km/s
bg: Скорост: %1 km/s

en: Altitude: %1 km
bg: Височина: %1 км

en: Range: %1 km
bg: Обхват: %1 км

en: Center && Track
bg: Центриране и проследяване

en: Angular Distance To...            [
bg: Ъглово разстояние до...             [

en: Starhop from here to...
bg: Ориентиране по звездите от тук до...

en: Copy TLE to Clipboard
bg: Копиране на TLE в клипборда

en: Remove Label
bg: Премахване на етикет

en: Attach Label
bg: Прикрепяне на етикет

en: supernova
bg: свръхнова

en: Select this object
bg: Избор на обекта

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
bg: Подробности

en: Copy Coordinates
bg: Копиране на координати

en: Remove From Observing WishList
bg: Премахване от списъка за наблюдение

en: Add to Observing WishList
bg: Добавяне към списък за наблюдение

en: Remove Trail
bg: Премахване на траекторията

en: Add Trail
bg: Показване на траекторията

en: View in XPlanet
bg: Преглед в XPlanet

en: View in What's Interesting
bg: Вижте в "Нещо интересно"

en: Add Flag (nearby object)...
bg: Добавяне на флаг (близък обект)...

en: Add Flag (exactly here)...
bg: Добавяне на флаг (точно тук)...

en: Edit Flag
bg: Редактиране на флаг

en: Delete Flag
bg: Изтриване на флаг

en: Edit Flag...
bg: Редактиране на флаг...

en: Delete Flag...
bg: Изтриване на флаг...

en: Image Resources
bg: Ресурси с изображения

en: Web Links
bg: Връзки

en: Remove From Local Catalog
bg: Премахване от локален каталог

[ctx: Move mount to target]
en: Goto
bg: Отиване до

[ctx: Synchronize mount to target]
en: Sync
bg: Синхронизация

en: Track satellite
bg: Проследяване на сателит

en: Goto && Set As Parking Position
bg: Отиване и задаване като позиция за паркиране

en: Find Telescope
bg: Търсене на телескоп

en: Stop &Tracking
bg: Край на &проследяването

en: Switch to Star Globe View (Equatorial &Coordinates)
bg: Превключване към изглед на звезден глобус (екваториални &координати)

en: Switch to Horizontal View (Horizontal &Coordinates)
bg: Превключване към хоризонтален изглед (хоризонтални &координати)

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
bg: Позиция на полето за часа и датата.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
bg: Екранните координати на полето за часа и датата.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
bg: Позиция на полето с данни за фокуса.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
bg: Екранните координати на полето с данни за фокуса.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
bg: Позиция на полето с данни за географското положение.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
bg: Екранните координати на полето с данни за географско положение.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
bg: Полето за информация за датата и часа в състояние "засенчено" ли се намира?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
bg: Ако е вярно, информационното поле за дата и час ще показва само горния ред с данни.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
bg: Полето за информация за фокуса в състояние "засенчено" ли се намира?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
bg: Ако е вярно, инфо полето за фокуса ще показва само най-горния си ред с данни.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
bg: Полето за географска информация в състояние "засенчено" ли се намира?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
bg: Ако е вярно, информационното поле "Географско местоположение" ще показва само горния ред с данни.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
bg: Мета-опция за превключване на показването на всички информационни полета

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
bg: Превключва показването на трите информационни полета.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
bg: Да се покаже ли информационното поле за часа?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
bg: Превключва показването на информационното поле за часа и дата.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
bg: Да се покаже ли информационното поле за фокуса?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
bg: Превключва показването на информационното поле за фокуса.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
bg: Да се покаже ли информационното поле за географското положение?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
bg: Превключва показването на информационното поле за географско местоположение.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
bg: Флаг за закрепване на полето за часа и датата

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyTimeBox), group (GUI)
en: Is the Time InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
bg: Информационното поле за датата и часа  закотвено ли е към краищата на прозореца? 0 = не е закотвено; 1 = закотвено към десния край; 2 = закотвено към долния край; 3 = закотвено към долния десен ъгъл

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Is the Focus InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
bg: Информационното поле за фокуса закотвено ли е към краищата на прозореца? 0 = не е закотвено; 1 = закотвено към десния край; 2 = закотвено към долния край; 3 = закотвено към долния десен ъгъл

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
bg: Флаг за закрепване на полето за географско положение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Is the Geographic Location InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
bg: Информационното поле за Географско местоположение закотвено ли е към краищата на прозореца? 0 = не е закотвено; 1 = закотвено към десния край; 2 = закотвено към долния край; 3 = закотвено към долния десен ъгъл

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
bg: Да се покаже ли лентата на състоянието?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
bg: Превключване на показването на лентата на състоянието.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
bg: Да се показват ли координатите по Alt/Az в лентата на състоянието?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
bg: Превключване на показването на хоризонталните координати на курсора на мишката в лентата на състоянието.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
bg: Да се показват ли координатите по RA/Dec в лентата на състоянието?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the current epoch in the status bar.
bg: Превключване на показването на екваториалните координати на курсора на мишката за текущата епоха в лентата за състояние.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Display J2000.0 RA/Dec coordinates in the statusbar?
bg: Да се показват ли координатите J2000.0 RA/Dec в лентата на състоянието?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the standard epoch in the status bar.
bg: Превключване на показването на екваториалните координати на курсора на мишката за стандартната епоха в лентата за състояние.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSensorFOV), group (GUI)
en: Display CCD sensor angular size on the sky map?
bg: Да се покаже ли ъгловия размер на CCD сензора върху небесната карта?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
bg: Ширина на основния прозорец, в пиксели

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
bg: Височина на основния прозорец, в пиксели

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
bg: Да се отвори ли помощника за начални настройки при стартиране на KStars?

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentTheme), group (GUI)
en: Current application theme
bg: Текуща тема на приложението

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
bg: Имена на файлове на дефинирани персонализирани каталози на обекти.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
bg: Списък с имената на файловете на персонализирани каталози на обекти.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
bg: Списък с превключватели за показване на персонализирани каталози на обекти.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
bg: Списък с цели числа, които превключват показването на всеки каталог с потребителски обекти (всяка ненулева стойност показва, че обектите в този каталог ще бъдат показани).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
bg: Списък за показване на персонализирани каталози на обекти.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
bg: Списък на имената, за които трябва да се показват потребителски каталози.

note: i18n: ectx: label, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Resolve names using online services.
bg: Разпознаване на имена с помощта на онлайн услуги.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Names of objects entered into the find dialog are resolved using online services and stored in the database. This option also toggles the display of such resolved objects on the sky map.
bg: Имената на обектите, въведени в диалоговия прозорец за намиране, се разпознават с помощта на онлайн услуги и се съхраняват в базата данни. Тази опция също така превключва показването на такива разпознати обекти на картата на небето.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: Percentage of the sky to cache DSOs for.
bg: Процент от небето за кеширане на обекти на дълбокия космос.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: The DSOs are loaded from a sqlite database and
             cached in memory. This setting regulates how much of the DSOs
             will be cached. Turning this value up yields better
             performance at the cost of memory.
bg: Обекти на дълбокия космос се зареждат от sqlite база данни и
     кеширани в паметта. Тази настройка регулира колко от обектите
     ще се кешират. Увеличаването на тази стойност дава по-добри резултати
    производителност за сметка на паметта.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOMinZoomFactor), group (Catalogs)
en: Minimum zoom level to render DeepSkyObjects.
bg: Минимално ниво на мащабиране за изобразяване на Обекти на дълбокия космос.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the DSO catalog.
bg: Името на файла на каталог с DSO (Обекти на дълбокия космос).

note: i18n: ectx: label, entry (DSODefaultCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the default DSO catalog (OpenNGC).
bg: Името на файла на каталога с Обекти на дълбокия космос по подразбиране (OpenNGC).

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowWidth), group (indi)
en: INDI window width
bg: Широчина на прозореца на INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowHeight), group (indi)
en: INDI window height
bg: Височина на прозореца INDI

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
bg: Автоматично актуализиране на географското местоположение?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
bg: Автоматично актуализиране на часа и датата?

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowINDI), group (indi)
en: Make INDI Control Panel window independent of KStars main window
bg: Отделяне на прозореца на контролния панел INDI  от основния прозорец на KStars

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
bg: Да се показва ли мерник за позицията на телескопа в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
bg: Превключва показването на символ на мерник центриран в насочената позиция на телескопа в небесната карта на KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
bg: Да се поазват ли INDI съобщения в лентата на състоянието?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
bg: Превключване на показването на INDI съобщения в лентата на състоянието на KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIwindowInitially), group (indi)
en: Show the INDI window on startup?
bg: Да се показва ли прозорец на INDI при стартиране?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIwindowInitially), group (indi)
en: Show the INDI window when starting EKOS.
bg: Показване на прозорец на INDI при стартиране на EKOS.

note: i18n: ectx: label, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: INDI message notifications
bg: INDI известия за съобщения

note: i18n: ectx: label, entry (timeSource), group (indi)
en: Master source for time (KStars, Mount, or INDI Device)
bg: Основен източник за данни за час (KStars, монтировка или INDI устройство)

note: i18n: ectx: label, entry (locationSource), group (indi)
en: Master source for location (KStars, Mount, or INDI Device)
bg: Основен източник за данни за местоположение (KStars, монтировка или INDI устройство)

note: i18n: ectx: label, entry (useExternalSkyMap), group (indi)
en: Use an external planetarium software to control mount slews and syncs.
bg: Използване на външен софтуер за планетариум, за да контролирате завъртанията и синхронизацията на монтировката.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
bg: Директория по подразбиране на FITS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
bg: Местоположението по подразбиране на записаните FITS файлове

note: i18n: ectx: label, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: INDI Server Transfer Buffer
bg: Буфер за трансфер на сървър INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: Allows drivers to queue buffers not exceeding this size in MB
bg: Позволява на драйверите да подреждат в опашка буфери, които не надвишават този размер в MB

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
bg: Начален порт на INDI сървър

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
bg: INDI сървърът ще се опитва да се свърже с портове, започващи от този порт

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
bg: Краен порт на INDI сървър

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
bg: INDI сървърът ще се опитва да се свърже с портове, завършващи до този порт.

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
bg: ПЪТ към двоичния файл на indiserver

note: i18n: ectx: label, entry (indiServerIsInternal), group (indi)
en: Internal or External INDI Server?
bg: Вътрешен или външен INDI сървър?

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
bg: ПЪТ към директорията с драйвери на indi

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversAreInternal), group (indi)
en: Internal or External Astrometry Solver?
bg: Вътрешен или външен астрометричен модул за решаване?

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowWidth), group (indi)
en: Video streaming window width
bg: Широчина на прозореца за поточно видео

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowHeight), group (indi)
en: Video streaming window height
bg: Височина на прозореца за поточно видео

note: i18n: ectx: label, entry (INDIMountLogging), group (indi)
en: Enable INDI Mount logging
bg: Активиране на воденето на дневник на INDI монтировката

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFocuserLogging), group (indi)
en: Enable INDI Focuser logging
bg: Активиране на регистрирането на INDI фокусер

note: i18n: ectx: label, entry (INDICCDLogging), group (indi)
en: Enable INDI CCD logging
bg: Активиране на воденето на дневник на INDI CCD

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFilterWheelLogging), group (indi)
en: Enable INDI Filter Wheel logging
bg: Активиране на воденето на дневник на филтърно колело на INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDomeLogging), group (indi)
en: Enable INDI Dome logging
bg: Активиране на воденето на дневник на INDI купол

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDetectorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Detector logging
bg: Активиране на воденето на дневник на INDI детектора

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWeatherLogging), group (indi)
en: Enable INDI Weather logging
bg: Активиране на воденето на дневник за метеорологичните условия на INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAuxiliaryLogging), group (indi)
en: Enable INDI Auxiliary logging
bg: Активиране на спомагателно регистриране на INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIRotatorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Rotator logging
bg: Активиране на регистрирането на INDI Rotator

note: i18n: ectx: label, entry (INDIGPSLogging), group (indi)
en: Enable INDI GPS logging
bg: Активиране на INDI GPS регистриране

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAOLogging), group (indi)
en: Enable INDI Adaptive Optics logging
bg: Активиране на регистрирането на адаптивна оптика INDI

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
bg: Име на град или географско местоположение.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
bg: Името на града на текущото географско местоположение.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
bg: Име на провинция на географско местоположение.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProvinceName), group (Location)
en: The Province name of the current geographic location. This is the name of the state for locations in the U. S.
bg: Името на провинцията на текущото географско местоположение. Това е името на щата за местоположения в САЩ.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
bg: Име на държава или географско местоположение.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
bg: Името на държавата на текущото географско местоположение.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
bg: Географска дължина, в градуси.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
bg: Дължината на текущото географско местоположение в десетични градуси.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
bg: Географска ширина, в градуси.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
bg: Географската ширина на текущото географско местоположение в десетични градуси.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
bg: Надморска височина на географското местоположение, в метри.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
bg: Отместване на часовия пояс на географско местоположение, в часове

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
bg: Двубуквен код за правилото за лятно часово време, използвано в зависимост от географското местоположение.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
bg: Двубуквен код, който определя датите, на които започва и свършва лятното часово време (можете да видите правилата, като натиснете бутона "Обяснение на правилата за преминаване към лятно часово време" в прозореца Географско местоположение).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
bg: Използване на анимирани ефекти на завъртане при промяна на позицията на фокуса?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: If true, focus changes will cause the sky to visibly spin to the new position. Otherwise, the display will "snap" instantly to the new position.
bg: При включена отметка, смяната на фокуса ще доведе до анимирано завъртване на картата до новата позиция. Иначе ще се центрира върху новата позиция директно без анимация.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: Select objects on left click?
bg: Да се избират ли обекти с левия бутон на мишката?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: If true, clicking on the skymap will select the closest object and highlights it.
bg: Ако е вярно, щракването върху картата на небето ще избере най-близкия обект и ще го освети.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Select default Skymap cursor?
bg: Избор на курсор по подразбиране на картата на небето?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Type of cursor when exploring the sky map.
bg: Вид на курсора при разглеждане на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
bg: Име на избраните рамки на зрително поле

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FOVNames), group (View)
en: The names of the currently selected field-of-view indicators. The list of defined FOV indicator names is listed in the "Settings|FOV Symbols" menu.
bg: Имената на текущо избраните рамки на поле. Списъкът на дефинираните имена на рамки за зрително поле е посочен в менюто "Настройки|Рамки на зрително поле".

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
bg: Избледняване на траекториите на планетите към цвета на фона?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
bg: Ако е вярно, следите, свързани с телата на слънчевата система, ще избледнеят в цвета на фона на небето.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
bg: ректасцензия на позицията на фокуса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRA), group (View)
en: The right ascension of the initial focus position of the sky map, in decimal hours. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
bg: ректасцензия на първоначалната фокусна позиция на картата на небето в десетични часове. Тази стойност е непостоянна; тя се нулира всеки път, когато програмата се изключи.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
bg: Деклинация на позицията на фокуса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDec), group (View)
en: The declination of the initial focus position of the sky map, in decimal degrees. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
bg: Деклинацията на първоначалната позиция на фокуса на картата на небето, в десетични градуси. Тази стойност е променлива; тя се нулира при всяко изключване на програмата.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
bg: Име на фокусирания обект

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusObject), group (View)
en: The name of the object that should be centered and tracked on startup. If no object should be centered, set to "nothing". This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
bg: Името на обекта, който трябва да бъде центриран и проследяван при стартиране. Ако не трябва да се центрира обект, задайте стойност "нищо". Тази стойност е променлива; тя се нулира при всяко изключване на програмата.

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
bg: Задействано ли е проследяването?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IsTracking), group (View)
en: True if the skymap should track on its initial position on startup. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
bg: Вярно, ако картата на небето трябва да следи първоначалната си позиция при стартиране. Тази стойност е променлива; тя се нулира при всяко изключване на програмата.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
bg: Да се скриват ли обекти по време на движение?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
bg: Превключва дали KStars да скрие някои обекти, докато дисплеят се движи, за по-плавно движение.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
bg: Да се скриват ли границите на съзвездията по време на движение?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
bg: При включена отметка, очертанията на съзвездията ще се скриват при движение на картата.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
bg: Да се скриват ли линиите на съзвездията при на движение на картата

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
bg: При включена отметка, линиите на съзвездията ще се скриват при движение на картата.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
bg: Небесна култура

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
bg: Избиране на небесна култура.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
bg: Да се скриват ли имената на съзвездията при на движение на картата

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
bg: При включена отметка, имената на съзвездията ще се скриват при движение на картата.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
bg: Да се скриват ли координатната мрежа по време на движение?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
bg: При включена отметка, координатната мрежа ще се скрива при движение на картата.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
bg: Да се скрива ли контурът на Млечния път по време на движение?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
bg: При включена отметка, контурът на Млечния път ще се скрива при движение на картата.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
bg: Да се скриват ли допълнителни обекти по време на движение?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
bg: Превключва дали допълнителните обекти да бъдат скрити, докато дисплеят се движи.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
bg: Да се скриват ли обекти от слънчевата система по време на движение?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
bg: При включена отметка, всички обекти от Слънчевата система ще се скриват при движение на картата.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
bg: Да се скриват ли слабите звезди при движение на картата

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
bg: Превключва дали слабите звезди да са скрити, докато дисплеят се движи.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
bg: Да се скрият ли етикетите с имена на обекти по време на движение?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
bg: Превключва дали етикетите с имена да са скрити, докато дисплеят се движи.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
bg: Да се показват ли астероиди в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали астероидите да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
bg: Да се показват ли етикети с  имената на астероидите в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали етикетите с имена на астероиди да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (OrbitalElementsAutoUpdate), group (View)
en: Update orbital elements for comets and asteroids from online sources on startup.
bg: Актуализиране на орбиталните елементи за комети и астероиди от онлайн източници при стартиране.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
bg: Да се показват ли комети в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали кометите да се изобразяват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Draw comet comas in the sky map?
bg: Да се показват ли кометни коми в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Toggle whether comet comas are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали кометните коми да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
bg: Да се показват ли етикети с имената на кометите в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали етикетите с имена на комети да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
bg: Да се показват ли свръхнови в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали свръхновите да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
bg: Да се показват ли етикетите с имена на свръхнови в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали етикетите с имена на свръхнови да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
bg: Задайте граница на звездна величина за свръхнови, които да се показват на небесната карта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
bg: Задаване на граница на звездна величина за свръхнови, които да се показват на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaDetectionAge), group (View) i18n: ectx: label, entry (SupernovaDownloadUrl), group (View)
en: Maximum days passed since detection
bg: Максимален брой дни, изминали от откриването

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaDetectionAge), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaDownloadUrl), group (View)
en: Maximum days passed since detection.
bg: Максимален брой дни, изминали от откриването.

note: i18n: ectx: label, entry (LimitSupernovaeByZoom), group (View)
en: Limit Supernovae by zoom limit
bg: Ограничаване на свръхновите чрез ограничение на мащаба

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LimitSupernovaeByZoom), group (View)
en: Limit Supernovae by zoom limit.
bg: Ограничаване на свръхновите чрез ограничение на мащаба.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaeHostOnly), group (View)
en: Show only supernovae with host
bg: Показване само на свръхнови с галактиката им

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaeHostOnly), group (View)
en: Show only supernovae for which a host galaxy is given.
bg: Показване само на свръхнови, за които е зададена включващата я галактика (хост).

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaeClassifiedOnly), group (View)
en: Show only classified supernovae?
bg: Да се показват ли  само класифицирани свръхнови?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaeClassifiedOnly), group (View)
en: Show only classified supernovae where the supernova type is given.
bg: Показване на само класифицираните свръхнови, при които е посочен типът свръхнова.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
bg: Да се показват ли предупреждения за свръхнова?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
bg: Превключване на предупрежденията за свръхнова.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
bg: Задаване на предупредителна граница на звездна величината за свръхнови

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
bg: Задаване на предупредителна граница на звездна величината за свръхнови.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
bg: Да се показват ли границите на съзвездията в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали границите на съзвездията да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
bg: Да се маркира ли централната граница на съзвездията в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
bg: Превключва дали границата на съзвездието, съдържаща централната фокусна точка, се подчертава в картата на небето.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
bg: Да се показват ли линии на съзвездията в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали линиите на съзвездията да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Draw constellation art in the sky map?
bg: Да се показват ли рисуваните образи на съзвездията в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Toggle whether constellation art drawn in the sky map.
bg: Превключва дали рисуваните образи на съзвездията да бъдат показвани в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
bg: Да се показват ли имена на съзвездия в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали етикетите с имена на съзвездия да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
bg: Да се показват ли обекти от "дълбокия космос" в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали обектите от дълбокия космос да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
bg: Да се показва ли линия на еклиптиката в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали линията на еклиптиката да бъде начертана в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
bg: Да се показва ли линия на екватора в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали линията на екватора да бъде начертана в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
bg: Да се показват ли мрежи според активната координатна система?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
bg: Координатните мрежи ще се променят автоматично според активната координатна система.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
bg: Да се показва ли екваториална координатна мрежа в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали екваториалната координатна мрежа да се изчертава в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
bg: Да се показва ли хоризонтална координатна мрежа в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали хоризонталната координатна мрежа да се изчертава в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Draw local meridian line in the sky map?
bg: Да се показва ли местен меридиан в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Toggle whether the local meridian line is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали местната меридианна линия да бъде изобразена на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
bg: Да се показва ли непрозрачен терен в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
bg: Превключва дали областта под хоризонта да е непрозрачна.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
bg: Да се показва ли линия на хоризонта в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали линията на хоризонта да бъде начертана в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
bg: Да се показват ли знамена в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали знамена да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (SimulateDaytime), group (View)
en: Simulate daytime?
bg: Симулиране на дневен изглед?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SimulateDaytime), group (View)
en: If checked, sky will be bright during the daytime.
bg: При включена отметка, небето ще се показва светло като през деня.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
bg: Да се показват ли допълнителни обекти от дълбокия космос в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали в небесната карта да се изчертават допълнителни обекти.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
bg: Да се показва ли контура на Млечния път в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали контурът на Млечния път да бъде изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
bg: Запълване на контура на Млечния път? (false означава да използвате само контур)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is filled. When this option is false, the Milky Way is shown as an outline.
bg: Превключва дали контурът на Млечния път е запълнен. Когато тази опция е невярна, Млечният път се показва като контур.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
bg: Мета-опция за всички планети в небесната карта.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
bg: Мета-опция за контрол дали всички големи планети (и Слънцето и Луната) са начертани в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
bg: Да се показват ли планети като изображения в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
bg: При включена отметка, Слънцето, Луната и планетите ще се показват като изображения на картата.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
bg: Да се показват ли етикетите с  имената на планетите в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
bg: Превключва дали големите планети (и Слънцето и Луната) са обозначени в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
bg: Да се показва ли Слънцето на небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Слънцето да е показано в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (SunScale), group (View)
en: Increase the size of the Sun by this factor.
bg: Увеличаване на размера на Слънцето с този коефициент.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
bg: Да се показва ли Луната в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Луната да е начертана в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (MoonScale), group (View)
en: Increase the size of the Moon by this factor.
bg: Увеличаване на размера на Луната с този коефициент.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
bg: Да се показва ли Меркурий в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Меркурий да бъде изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
bg: Да се показва ли Венера в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Венера да е изобразена на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
bg: Да се показва ли Марс на небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Марс да е изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
bg: Да се показва ли Юпитер в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Юпитер да е изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
bg: Да се показва ли Сатурн в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Сатурн да е изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
bg: Да се показва ли Уран в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Уран да е изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
bg: Да се показва ли Нептун на небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Нептун да е изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
bg: Да се показва ли Плутон в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали Плутон да е изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
bg: Да се показват ли звезди в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали звездите да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
bg: Да се показват ли звездните величини в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
bg: Превключва дали етикетите за звездна величина (яркост) на звездите да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarsOverHIPS), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarsOverHIPS), group (View)
en: Display catalog stars when HIPS is shown.
bg: Показване на каталожни звезди, когато се показва HIPS.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
bg: Да се показват ли етикетите с  имената на звездите в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
bg: Превключва дали етикетите с имена на звезди да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
bg: Да се показват ли етикети със звездни величини на обекти в дълбокия космос в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
bg: Превключва дали етикетите за величина (яркост) на обекти в дълбокия космос да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
bg: Да се показват ли обектите от дълбокия космос в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
bg: Превключва дали етикетите с имена на обекти в дълбокия космос да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Draw Mosaic Panel in the sky map?
bg: Да се показва ли мозаичен панел в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Toggle whether the Mosaic Panel are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали панелът с мозайка да бъде изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
bg: Минимална времева скала за режим на принудително завъртане

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
bg: Времеви интервал, след който се активира режимът на принудително въртене.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
bg: Поле с данни за режим на запълване на фона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
bg: Режимът на запълване на фона на информационните полета на екрана: 0="без фон"; 1="полупрозрачен фон"; 2="непрозрачен фон"

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
bg: Алгоритъм за картографиране на проекция

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
bg: Алгоритъм за картографиране на проекция.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
bg: Да се използват ли съкратени имена на съзвездия?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
bg: Използване на официални съкращения на IAU за имена на съзвездия.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
bg: Да се използват ли латински имена на съзвездия?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
bg: Използване на латински имена на съзвездия.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
bg: Да се използват ли локализирани имена на съзвездия?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
bg: Използване на локализирани имена на съзвездия (ако не са налични локализирани имена, по подразбиране се използват латински имена).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
bg: Да се използва ли хоризонтална координатна система?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
bg: Показване на небето с хоризонтални координати (когато е невярно, ще се използват екваториални координати).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
bg: Да се показват ли етикетите на фокусирания обект автоматично?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
bg: Превключва дали към центрирания обект автоматично се прикрепя етикет с име.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
bg: Да се добавя ли траектория към центриран обект от Слънчевата система автоматично?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
bg: Превключва дали към центриран обект от Слънчевата система автоматично да се прикрепва траектория, докато той остава центриран.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
bg: Да се добавя ли временен етикет при задържане на мишката?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
bg: Превключва дали обектът под курсора на мишката да получи етикет с преходно име.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
bg: Правилни ли са позициите за атмосферна рефракция?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
bg: Превключва дали позициите на обектите се коригират за ефектите на атмосферната рефракция (прилага се само когато се използват хоризонтални координати).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
bg: Прилагане на релативистични корекции, дължащи се на огъването на светлината в гравитационното поле на Слънцето

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
bg: Превключва дали се вземат предвид корекциите, дължащи се на огъването на светлината около слънцето

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
bg: Използване на антиалиазинг при изобразяване на екрана?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAntialias), group (View)
en: Toggle whether the sky is rendered using antialiasing. Lines and shapes are smoother with antialiasing, but rendering the screen will take more time.
bg: Превключва дали небето се изобразява с помощта на антиалайсинг. Линиите и формите са по-гладки с антиалайсинг, но рендирането на екрана ще отнеме повече време.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
bg: Коефициент на мащабиране, в пиксели на радиан

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
bg: Нивото на мащабиране, измерено в пиксели на радиан.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyRotation), group (View)
en: Angle by which the sky map is rotated
bg: Ъгъл на завъртване на картата на небето

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyRotation), group (View)
en: The angle by which the sky map is rotated from its standard orientation (north up if using equatorial coordinates, zenith up if using horizontal coordinates).
bg: Ъгълът, с който картата на небето е завъртяна спрямо стандартната си ориентация (север нагоре, ако се използват екваториални координати, зенит нагоре, ако се използват хоризонтални координати).

note: i18n: ectx: label, entry (MirrorSkyMap), group (View)
en: Mirrors the sky map
bg: Огледално обръщане на небесната карта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MirrorSkyMap), group (View)
en: Enable this if you want the sky map to be mirrored left-right, e.g. to match the view through an erecting prism.
bg: Активирайте това, ако искате небесната карта да бъде огледално обърната, напр. да е подобна на изгледа през изправяща призма.

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Orients the sky-map to account for an erect observer at the eyepiece
bg: Ориентира картата на небето, за да отчете изправен наблюдател пред окуляра

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Enable this if you are using your eye at the eyepiece in an altazimuth mounted Newtonian telescope. This accounts for the fact that the observer stands erect as the telescope moves up and down, so that the orientation of the sky map will track what is seen in your eyepiece once it is set up correctly. Choose the handedness of the correction according which side of the telescope the eyepiece appears when looking from the back of the telescope
bg: Разрешете това, ако гледате в окуляра на монтиран по алтазимут нютонов телескоп. Това отчита факта, че наблюдателят стои изправен, докато телескопът се движи нагоре и надолу, така че ориентацията на картата на небето ще проследява това, което се вижда в окуляра ви, след като е настроен правилно. Изберете посоката на корекцията според това от коя страна на телескопа се вижда окулярът, когато гледате от задната страна на телескопа.

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Left
bg: Ляво

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Right
bg: Дясно

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: Zoom scroll sensitivity.
bg: Чувствителност на превъртане на мащаба.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: When zooming in or out, change zoom speed factor by this multiplier.
bg: При увеличаване или намаляване на мащаба, променяне на коефициента на скоростта на мащаба с този множител.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
bg: Граница на слабост на астероиди

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
bg: Границата на минимална слабост в магнитуди за изобразяване на астероиди.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: Maximum magnitude for asteroids to be downloaded from JPL.
bg: Максимална звездна величина за астероиди, които ще бъдат изтеглени от JPL.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: The maximum magnitude (visibility) to filter the asteroid data download from JPL.
bg: Максималната магнитуда (видимост) за филтриране на данните за астероиди, изтеглени от JPL.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
bg: Плътност на етикетите за имена на астероиди

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
bg: Контролира относителния брой етикети с имена на астероиди, показани на картата.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
bg: Граница на слабост на обекти от дълбокия космос

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
bg: Границата на минимална слабост в магнитуди за обекти от дълбокия космос при пълно увеличение.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
bg: Граница на минимална слабост в магнитуди за обекти от дълбокия космос при намален мащаб

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
bg: Слабата граница на величината за показване на обекти от дълбокия космос, когато мащабът е напълно намален.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: Show deep-sky objects of unknown magnitude
bg: Показване на обекти от дълбокия космос с неизвестна величина

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: When enabled, objects whose magnitudes are unknown, or not available to KStars, are drawn irrespective of the faint limits set.
bg: Когато е разрешено, обектите, чиито звездни величини са неизвестни или не са достъпни за KStars, се показват независимо от зададените граници на слабите звезди.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInlineImages), group (View)
en: Draw inline images for some objects on the sky?
bg: Да се показват ли вградени изображения за някои обекти на небето?

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
bg: Граница на слабост на звездите

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
bg: Границата на минимална слабост в магнитуди на звезди при пълно увеличение.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
bg: Плътност на звездите в зрителното поле

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
bg: Задава плътността на звездите в зрителното поле

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
bg: Граница на минимална слабост в магнитуди за звезди при отдалечаване

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
bg: Границата на минимална слабост в магнитуди на звезди, когато мащабът е напълно намален.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
bg: Граница на минимална слабост в магнитуди за звезди при завъртане

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
bg: Границата на слабата звездна величина за показване на звезди, когато картата е в движение (приложимо само ако слабите звезди са настроени да бъдат скрити, докато картата е в движение).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
bg: Относителна плътност за етикети с имена на звезди и/или величини

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
bg: Относителната плътност за изчертаване на име на звезда и етикети за величина.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
bg: Относителна плътност за етикети и/или величини на обекти от дълбокия космос

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
bg: Относителната плътност за изчертаване на име на обект от дълбокия космос и етикети за величина.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
bg: Да се показват дълги имена в етикетите с имена на обекти в дълбокия космос?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
bg: Ако е вярно, в етикетите се показват дълги имена (общи имена) на дълбоководни обекти.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
bg: Размер на шрифта на етикетите

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFontScaling), group (View)
en: Set this to adjust the font-size of labels placed on the sky map
bg: Задайте това, за да регулирате размера на шрифта на етикетите, поставени върху небесната карта

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
bg: Максимално разстояние от Слънцето на кометите за показване на етикетите им, в AU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
bg: Максималното слънчево разстояние за изобразяване на комети.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
bg: Преминаване към OpenGL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGL), group (View)
en: Use experimental OpenGL backend (deprecated).
bg: Използване на експериментален бекенд на OpenGL (отпаднало).

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
bg: Стартиране на часовник

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
bg: Състоянието на часовника (работи или не)

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptOpenCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process open clusters.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва отворени клъстери.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptNebula), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process nebulae.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва мъглявини.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGlobularCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process globular clusters.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва кълбовидни клъстери.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptPlanetary), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process planetary nebulae.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва планетарни мъглявини.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptSupernovaRemnant), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process supernova remnants.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва останки от свръхнова.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGalaxy), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process galaxies.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва галактики.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGalaxyCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process galaxy clusters.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва галактически купове.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptDarkNebula), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process dark nebulae.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва тъмни мъглявини.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptOther), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process other types.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да обработва други типове.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinAward), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool required an award when searching for an object in Astrobin.
bg: Трябва ли инструментът за планиране на изображения да изисква награда при търсене на обект в Astrobin.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinMinRadius), group (ImagingPlanner)
en: Minimum radius of image (degrees) when searching Astrobin
bg: Минимален радиус на изображението (градуси) при търсене на Astrobin

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinMaxRadius), group (ImagingPlanner)
en: Maximum radius of image (degrees) when searching Astrobin
bg: Максимален радиус на изображението (градуси) при търсене на Astrobin

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerUseArtificialHorizon), group (ImagingPlanner)
en: Use the system's artificial horizon for calculating imaging hours.
bg: Използване на изкуствения хоризонт на системата за изчисляване на часовете за изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinHours), group (ImagingPlanner)
en: Objects are only shown if they can be imaged for this many hours.
bg: Обектите се показват само ако могат да бъдат изобразени за толкова много часове.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinAltitude), group (ImagingPlanner)
en: For imaging hours calculation, object must be above this altitude.
bg: За изчисляване на часовете за изображения обектът трябва да е над тази надморска височина.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinMoonSeparation), group (ImagingPlanner)
en: For imaging hours calculation, object must be more than this far from the moon.
bg: За изчисляване на часовете за изображения обектът трябва да е на повече от това разстояние от Луната.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowPicked), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are marked picked (don't show those that are not picked).
bg: Показване на обектите, които са маркирани като избрани (без показване на тези, които не са избрани).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotPicked), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are not marked picked (don't show those that are picked).
bg: Показване на обектите, които не са маркирани избрани (без показване на тези, които са избрани).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCarePicked), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects are marked picked or not.
bg: Показването на обекта не зависи от това дали обектите са маркирани избрани или не.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have the keyword in their notes (and don't show those that don't).
bg: Показване на  обектите, които имат ключовата дума в своите бележки (и без показване на тези, които нямат).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that don't have the keyword in their notes (and don't show those that do).
bg: Показване на  обектите, които нямат ключовата дума в своите бележки (и без показване на тези, които имат).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether or not objects have the keyword in their notes.
bg: Показването на обекти не зависи от това дали обектите имат или не ключовата дума в своите бележки.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Keyword used for the keyword filter.
bg: Ключова дума, използвана за филтъра за ключови думи.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowImaged), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are marked imaged (don't show those that are not marked imaged).
bg: Показване на  обектите, които са маркирани като изобразени (без показване на тези, които не са маркирани като изобразени).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotImaged), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are not marked imaged (don't show those that are marked imaged).
bg: Показване на  обектите, които не са маркирани като изобразени (без показване на тези, които са маркирани като изобразени).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareImaged), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects are marked imaged or not.
bg: Показването на обекти не зависи от това дали обектите са маркирани като изображения или не.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowAdded), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have been added (and don't show those that have not been added).
bg: Показване на  обектите, които са добавени (и без показване на тези, които не са добавени).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotAdded), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have not been added (and don't show those that have been added.
bg: Показване на  обектите, които не са добавени (и без показване на тези, които са добавени.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareAdded), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects have been added or not.
bg: Показването на обекти не зависи от това дали обектите са добавени или не.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have been ignored (and don't show those that have not been ignored).
bg: Показване на  обектите, които са били игнорирани (и без показване на тези, които не са били игнорирани).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have not been ignored (and don't show those that have been ignored).
bg: Показване на  обектите, които не са били игнорирани (и без показване на тези, които са били игнорирани).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects have been ignored or not.
bg: Показването на обекти не зависи от това дали обектите са били игнорирани или не.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideAstrobinDetails), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's Astrobin search details section.
bg: Скриване на секцията с подробности за търсене на Astrobin на планировчика за изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideFilters), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's filters section.
bg: Скриване на  секцията с филтри на планера за изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideImage), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's image section.
bg: Скриване на секцията с изображения на планера за изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideAltitudeGraph), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's altitude graph.
bg: Скриване на  графиката на надморската височина на планера за изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerCatalogPath), group (ImagingPlanner)
en: File path to the most recent catalog loaded by the Imaging Planner.
bg: Път на файла до най-новия каталог, зареден от Imaging Planner.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerCenterOnSkyMap), group (ImagingPlanner)
en: Slew to selected objects on the SkyMap.
bg: Обърнете се към избрани обекти на SkyMap.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerIndependentWindow), group (ImagingPlanner)
en: Make the Imaging Planner tool an independent window.
bg: Задаване на инструмента за планиране на изображения независим прозорец.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerStartSolvingImmediately), group (ImagingPlanner)
en: Start solving immediately after taking a screenshot.
bg: Започване на решаване веднага след заснемане на екранна снимка.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImagingPlannerStartSolvingImmediately), group (ImagingPlanner)
en: Start solving immediately after taking a screenshot, instead of waiting for the Solve button to be pressed.
bg: Започване на решаването веднага след заснемане на екранна снимка, вместо да се изчака да бъде натиснат бутона Решаване.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
bg: Използване на символи за показване на етикети на обекти от списък за наблюдение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
bg: Обектите в списъка за наблюдение ще бъдат подчертани със символ в картата.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
bg: Използване на текст за показване на етикети на обекти от списък за наблюдение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
bg: Обектите в списъка за наблюдение ще бъдат подчертани с цветен етикет на името в картата.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
bg: Предпочитане на изображения oт Digitized Sky Survey (DSS) в списъка за наблюдение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
bg: Списъкът с наблюдения ще предпочете изображенията на DSS при изтегляне на изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
bg: Предпочитане на изображения от Sloan Digital Sky Survey в списъка за наблюдение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
bg: Списъкът с наблюдения ще предпочете снимките на SDSS при изтегляне на изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: While sorting by percentage altitude in the observing list, demote objects present in the Dobsonian hole
bg: При подреждане по процентна височина в списъка с наблюдения, обектите, намиращи се в сляпата зона на Добсън, да се понижават .

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: Check this if you use a large Dobsonian telescope. Sorting by percentage current altitude is an easy way of determining what objects are well-placed for observation. However, when using a large Dobsonian telescope, objects close to the zenith are hard to observe. Since tracking there corresponds to a rotation in azimuth, it is both counterintuitive and requires the observer to frequently move the ladder. The region around the zenith where this is particularly frustrating is called the Dobsonian hole. This checkbox makes the observing list consider objects present in the hole as unfit for observation.
bg: Изберете това, ако използвате голям Добсънов телескоп. Сортирането по процент на текущата височина е лесен начин да определите кои обекти са на добро място за наблюдение. Въпреки това, когато използвате голям Добсънов телескоп, обектите, разположени близо до зенита, са трудни за наблюдение. Тъй като проследяването там съответства на завъртане по азимут, то е едновременно неинтуитивно и изисква от наблюдателя често да мести позицията. Областта около зенита, където това е особено неприятно, се нарича Добсънова дупка или сляпа зона на Добсън. Тази отметка кара списъка за наблюдение да разглежда обектите, намиращи се в дупката, като негодни за наблюдение.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This is the angular distance from the zenith, in degrees, below which you can easily point your telescope.
bg: Това е ъгловото разстояние от зенита в градуси, под което можете лесно да насочите телескопа си.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This specifies the angular radius of the Dobsonian hole, i.e. the region where a large Dobsonian telescope cannot be pointed easily.
bg: Това определя ъгловия радиус на Добсъновата дупка, т.е. областта, в която не може да се насочи лесно голям Добсънов телескоп.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListCoverage), group (ObservingList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, coverage)
en: The object must obey the minimum and maximum altitudes at least this much percentage of the indicated time range.
bg: Обектът трябва да спазва минималните и максималните височини поне в този процент от посочения времеви диапазон.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
bg: Името на цветовата схема

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
bg: Режим за изобразяване на звезди

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: The method for rendering stars: 0="realistic colors"; 1="solid red"; 2="solid black"; 3="solid white"; 4="solid real colors"
bg: Методът за изобразяване на звезди: 0="реалистични цветове"; 1="плътно червено"; 2="плътно черно"; 3="плътно бяло"; 4="плътни реални цветове"

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
bg: Ниво на наситеност на звездните цветове

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
bg: Нивото на наситеност на цветовете на звездите (приложимо само при използване на режим "реалистични цветове").

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
bg: Цвят на линията на ъгловото разстояние

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
bg: Цвят на линията на ъгловото разстояние

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
bg: Цвят на фона на информационните полета

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
bg: Цветът на фона на информационните полета на екрана.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
bg: Цвят на текста на информационните полета при хващане с мишката

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
bg: Цветът на текста за информационните полета на екрана, когато се активират с щракване на мишката.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
bg: Цвят на текста на информационните полета

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
bg: Нормалният цвят на текста на информационните полета на екрана.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
bg: Цвят на границите на съзвездията

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
bg: Цветът на граничните линии на съзвездията.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
bg: Цвят на подчертаната граница на съзвездията

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
bg: Цвят на очертанията на съзвездията

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
bg: Цветът за линиите на фигурата на съзвездията.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
bg: Цвят на имената на съзвездията

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
bg: Цветът за имената на съзвездията.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
bg: Цвят на етикетите на кардиналните точки на компаса по хоризонта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
bg: Цветът за етикетите на основните точки на компаса.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
bg: Цвят на линията на еклиптиката

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
bg: Цветът на линията на еклиптиката.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
bg: Цвят на линията на екватора

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
bg: Цветът на линията на екватора.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
bg: Цвят на линиите на екваториалната координатна мрежа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
bg: Цветът на линиите на екваториалната координатна мрежа.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
bg: Цвят на линиите на хоризонталната координатна мрежа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
bg: Цветът за линиите на хоризонталната координатна мрежа.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
bg: Цвят на обектите с налични допълнителни връзки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
bg: Цветът за обекти, които имат допълнителни URL връзки.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
bg: Цвят на линията на хоризонта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
bg: Цветът за линията на хоризонта и непрозрачната земя.

note: i18n: ectx: label, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: Color of local meridian line
bg: Цвят на местната меридианна линия

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: The color for the local meridian line.
bg: Цветът на местната меридианна линия.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
bg: Цвят на контура на Млечния път

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
bg: Цветът за контура на Млечния път.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
bg: Цвят на етикетите с имена на звезди

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
bg: Цветът за етикетите с имена на звезди.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
bg: Цвят на етикетите с имена на обекти в дълбокия космос

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
bg: Цветът за етикетите с имена на обекти в дълбокия космос.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
bg: Цвят на етикетите с имена на планети

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
bg: Цветът за етикетите на обектите на слънчевата система.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
bg: Цвят на траекториите на планетите

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
bg: Цветът за следи от обекти на слънчевата система.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
bg: Цвят на небето

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
bg: Цветът на фона на небето.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColorDaytime), group (Colors)
en: Color of sky during the daytime
bg: Цвят на небето при дневен изглед

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColorDaytime), group (Colors)
en: The color for the sky background during daytime.
bg: Цветът на фона на небето при дневен изглед.

note: i18n: ectx: label, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: Color Artificial Horizon
bg: Цветен изкуствен хоризонт

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: The color for the artificial horizon region.
bg: Цветът за областта на изкуствения хоризонт.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
bg: Цвят на символите на телескопа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
bg: Цветът за символите на целта на телескопа.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
bg: Цвят на видимите сателити

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
bg: Цвят на видимите сателити.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
bg: Цвят на невидимите сателити

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
bg: Цвят на невидимите сателити.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
bg: Цвят на сателитните етикети

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
bg: Цвят на сателитните етикети.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
bg: Цвят на свръхнови

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
bg: Цвят на свръхнова

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidColor), group (Colors)
en: Color of asteroids
bg: Цвят на астероидите

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidColor), group (Colors)
en: Color of asteroid
bg: Цвят на астероидите

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
bg: Цвят на добавените от потребителя етикети

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
bg: Цветът за етикетите на обекти, добавени от потребителя.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: Color of RA Guide Error
bg: Цвят на RA Guide Грешка

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: The color for RA Guide Error bar in Ekos guide module.
bg: Цветът на лентата за грешка на гидирането по RA в модула на гидирането Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: Color of DEC Guide Error
bg: Цвят на DEC Guide Error

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: The color for DEC Guide Error bar in Ekos guide module.
bg: Цветът на лентата за грешки в гидирането по DEC в модула за гидиране на Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: Color of solver FOV box
bg: Цвят на границата на зрителното поле на решаващия модул

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: The color for solver FOV box in Ekos alignment module.
bg: Цветът за полето на решаващия модул за зрително поле в модула за подравняване на Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (xplanetIsInternal), group (Xplanet)
en: Internal or External XPlanet?
bg: Вътрешна или външна XPlanet?

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
bg: Път до двоичния файл на xplanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
bg: Път до двоичния файл на  Xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Use FIFO file
bg: Използване на файл FIFO

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Option to use a FIFO file instead of saving to the hard disk
bg: Възможност за използване на FIFO файл вместо запис на твърдия диск

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: XPlanet timeout
bg: Време за изчакване на XPlanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: How long to wait for XPlanet before giving up in milliseconds
bg: Колко време да се изчаква за XPlanet, преди отказване в милисекунди

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: XPlanet animation delay
bg: Забавяне на анимацията на XPlanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: How long to pause between frames in the XPlanet Animation
bg: Продължителност на паузите между кадрите в анимацията на XPlanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
bg: Ширина на прозореца на xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
bg: Височина на прозореца на xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: Show label
bg: Показване на етикети

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
bg: Ако е вярно, се показва етикет в горния десен ъгъл.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
bg: Показване на GMT етикет

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
bg: Показване на местното време.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
bg: Показване на GMT вместо местно време.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
bg: Названия на планетите

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth". Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
bg: Посочете текста на първия ред на етикета. По подразбиране той показва подобно на "Наблюдение на Земята". Всеки случай на %t ще бъде заменен с името на целта, а всеки случай на %o ще бъде заменен с името на произхода.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
bg: Размер на шрифт

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
bg: Задайте размера на точката.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
bg: Цвят на етикет:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
bg: Задаване на цвета на етикета.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
bg: Формат на дата

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Specify the format for the date/time label. This format string is passed to strftime(3). The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the locale’s appropriate date and time representation.
bg: Определете формата на етикета за дата/час. Този низ за формат се предава на strftime(3). По подразбиране е "%c %Z", който показва датата, часа и часовата зона в съответния регионален формат.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
bg: Горе вляво

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
bg: Горе вдясно

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
bg: Долу вдясно

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
bg: Долу вляво

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
bg: Слънчеви отблясъци

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun. The default value is 28.
bg: Показване на отблясък около слънцето с радиус на зададената стойност, по-голям от този на слънцето. Стойността по подразбиране е 28.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
bg: Произволна ширина и дължина

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
bg: Поставяне на наблюдателя над произволна ширина и дължина

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
bg: Ширина и дължина

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
bg: Поставяне на наблюдателя над зададените дължина и ширина

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
bg: Ширина в градуси

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees). The default value is 0.
bg: Изобразяване на целевия обект, както се вижда над посочената ширина (в градуси). Стойността по подразбиране е 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
bg: Дължина в градуси

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees). Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242. The default value is 0.
bg: Наблюдателя се поставя над зададената дължина (в градуси). Дължината е положителна на изток и отрицателна на запад (за Земята и Луната), така че например Лос Анджелис е на -118 или 242. Стойността по подразбиране е 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
bg: Проекция

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetProjection), group (Xplanet)
en: The default is no projection. Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
bg: По подразбиране не се предвижда проекция. Множество тела няма да бъдат показани, ако е зададена тази опция, въпреки че сенките ще бъдат нарисувани.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
bg: Използване на фон

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
bg: Използване на файл като фоново изображение, върху което ще бъде насложена планетата. Тази опция има значение само с опцията -projection. Може да се предостави и цвят.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
bg: Използване на фоново изображение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
bg: Използване на файл като фоново изображение.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
bg: Път на фоново изображение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
bg: Пътят на фоновото изображение.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
bg: Използване на цвят на фона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
bg: Използване на цвят като фон.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
bg: Цвят на фона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
bg: Цветът на фона.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
bg: Основна звездна величина

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
bg: Звезда с посочената звездна величина ще има яркост на пиксела 1. Стойността по подразбиране е 10. Звездите ще бъдат нарисувани по-ярко, ако това число е по-голямо.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
bg: Arc файл

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
bg: Ако е отметнато, изображението от arc файла ще бъде показано на фона на звездите.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
bg: Път към файла arc

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
bg: Посочете arc файл, който да бъде нанесен на фона на звездите.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
bg: Конфигурационен файл

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
bg: Ако е отметнато, ще се използва конфигурационен файл.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
bg: Път до конфигурационния файл

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
bg: Използва се посочения конфигурационен файл.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFOV), group (Xplanet)
en: Use KStars's FOV
bg: Използване на ЗП на KStars

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
bg: Ако е отметнато, ще се използва зрителното поле на kstars.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
bg: Използване на маркиращ файл

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
bg: Ако е маркирано, се използва посочения файл с маркери.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
bg: Път на файла с маркери

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
bg: Посочва файл, съдържащ дефинирани от потребителя данни за маркери, които да се показват на фона на звездите.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
bg: Записване на границите на маркера

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
bg: Ако е отбелязано, се записват координатите рамки за всеки маркер във файл.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
bg: Пътят на файла с граници на маркери

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
bg: Записване на координатните рамки за всеки маркер в този файл.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
bg: Звездна карта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
bg: Ако е отметнато, ще се използва файл със звездна карта, за да показвате фоновите звезди.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
bg: Пътят на файла на звездната карта

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
bg: Качество на изходния файл

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
bg: Тази опция се използва само при създаване на JPEG изображения. Качеството може да варира от 0 до 100. Стойността по подразбиране е 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
bg: Да се показват ли сателити в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали сателитните следи да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
bg: Да се показват ли само видими сателити в небесната карта

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
bg: Ако е избрано, сателитите ще бъдат изобразявани като звезди, в противен случай  ще се показват като малки цветни квадрати.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
bg: Да се показват ли сателитни етикети?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали сателитните етикети да се показват в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
bg: Избрани сателити.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
bg: Списък с избрани сателити.

note: i18n: ectx: label, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: Is this the first time running KStars?
bg: За първи път ли стартирате KStars?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: This allows KStars to perform several operations if it has never been installed before.
bg: Това позволява на KStars да икои операции, ако преди това никога не е бил инсталиран.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
bg: Винаги да се преизчисляват координатите

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
bg: Отбелязването на тази опция води до преизчисляване на текущите екваториални координати от каталожните координати (т.е. прилагане на корекции за прецесия, нутация и аберация) при всяко преначертаване на картата. Това прави обработката по-бавна, когато трябва да се обработят много звезди, но е по-вероятно да е без грешки. Известни са грешки в изобразяването на звездите, когато това преизчисляване се избягва.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
bg: Размер по подразбиране за DSS изображения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: The default size for DSS images downloaded from the Internet.
bg: Размерът по подразбиране за DSS изображения, изтеглени от интернет.

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
bg: Допълнително отстояние около DSS снимки на обекти от дълбокия космос

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
bg: За да се включат части от звездното поле, се добавя допълнително отстояние около изображенията на DSS на обекти от дълбокия космос. Тази опция конфигурира общото (от двете страни) отстояние, добавено към двете измерения на полето.

note: i18n: ectx: label, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Enable Verbose Logging
bg: Активиране на подробно регистриране в дневник

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate verbose debug information for diagnostic purposes. This may cause slowdown of KStars.
bg: Избирането на тази опция кара KStars да генерира подробна информация за отстраняване на грешки за диагностични цели. Това може да доведе до забавяне на работата на KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (RegularLogging), group (General)
en: Enable Regular Logging
bg: Активиране на стандартно регистриране в днвник

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RegularLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate regular debug information.
bg: Избирането на тази опция кара KStars да генерира редовна информация за откриване на грешки.

note: i18n: ectx: label, entry (DisableLogging), group (General)
en: Disable Verbose Logging
bg: Деактивиране на подробно регистриране в дневник

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisableLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to stop generating ANY debug information.
bg: Избирането на тази опция води до спиране на генерирането на всякаква информация за откриване от KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (LogToDefault), group (General)
en: Log debug message to default output
bg: Извеждане на съобщение за отстраняване на грешки в стандартния изход

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToDefault), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to the default output used by the platform (e.g. Standard Error).
bg: Избирането на тази опция кара KStars да регистрира съобщенията за отстраняване на грешки в изхода по подразбиране, използван от платформата (напр. Standard Error).

note: i18n: ectx: label, entry (LogToFile), group (General)
en: Log debug message to a log file
bg: Извеждане на съобщение за отстраняване на грешки в журнален файл

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToFile), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to a log file as specified.
bg: Избирането на тази опция кара KStars да записва съобщения за грешки в определен журнален файл .

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FITSLogging), group (General)
en: Log FITS Data activity.
bg: Регистриране в дневник на дейността на FITS данни.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (INDILogging), group (General)
en: Log INDI devices activity.
bg: Регистриране на активността на INDI устройствата в дневник.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CaptureLogging), group (General)
en: Log Ekos Capture Module activity.
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за заснемане на Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusLogging), group (General)
en: Log Ekos Focus Module activity.
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за фокусиране на Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideImages), group (General)
en: Save Internal Guider images on disk?
bg: Да се запазват ли изображенията на вградения гидиращ модул на диска?

note: i18n: ectx: label, entry (SaveAlignImages), group (General)
en: Save Internal Align images on disk?
bg: Да се запазват ли изображенията на вградения подравняващ модул на диска?

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFailedAlignImages), group (General)
en: Save Failed Align images on disk?
bg: Да се запазват ли неуспешните изображенията на подравняване на диска?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideLogging), group (General)
en: Log Ekos Guide Module activity.
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за гидиране на Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignmentLogging), group (General)
en: Log Ekos Alignment Module activity.
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за подравняване на Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountLogging), group (General)
en: Log Ekos Mount Module activity.
bg: Регистриране в дневник на дейността на модула за монтировка на Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObservatoryLogging), group (General)
en: Log Ekos Observatory Module activity.
bg: Регистриране на дейността на модула за обсерватория на Ekos в дневник.

note: i18n: ectx: label, entry (useFITSViewer), group (FITSViewer)
en: Display every image captured in a FITS Viewer window.
bg: Показване на всяко изображение, заснето в прозорец на визуализатор на FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Preview FITS in a single tab?
bg: Визуализация на FITS в един раздел?

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS in one window?
bg: Показване на всички заснети FITS в един прозорец?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single FITS Viewer window. By default each camera create its own FITS Viewer instance
bg: Всички заснети FITS изображения се показват в един прозорец на FITS визуализатора. По подразбиране всяка камера създава своя собствена инстанция на FITS визуализатора

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS in one window?
bg: Показване на всички отворени FITS в един прозорец?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS images in a single FITS Viewer window.
bg: Показване на всички отворени FITS изображения в един прозорец на визуализатора на FITS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFITSOnNewImage), group (FITSViewer)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image.
bg: Прозорецът на FITS визуализатора се извежда на преден план при получаване на ново изображение.

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowFITS), group (FITSViewer)
en: Make FITS Viewer window independent of KStars main window
bg: Прозорецът на FITS визуализатора става независим от основния прозорец на KStars

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDebayer), group (FITSViewer)
en: Automatically debayer a FITS image if it is contains a bayer pattern
bg: Автоматично изчистване на FITS изображение, ако то съдържа модел на Байер

note: i18n: ectx: label, entry (Auto3DCube), group (FITSViewer)
en: Process 3D FITS Cube (RGB). If false, only first channel is processed.
bg: Обработка на 3D FITS Cube (RGB). Ако е false, се обработва само първият канал.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoHFR), group (FITSViewer)
en: Automatically compute HFRs of fits images
bg: Автоматично изчисляване на HFR на FITS изображения

note: i18n: ectx: label, entry (QuickHFR), group (FITSViewer)
en: Compute the HFRs of normal images quickly by looking at the center 25% only.
bg: Бързо изчисляване на HFRs на нормални изображения, като се разглеждат само 25% от центъра.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoWCS), group (FITSViewer)
en: Automatically process World-Coordinate-System (WCS) data when loading a FITS file.
bg: Автоматична обработка на данни от Световната координатна система (WCS) при зареждане на файл FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (LimitedResourcesMode), group (FITSViewer)
en: Conserve CPU and memory by disabling all resource-intensive features in FITS Viewer
bg: Пестене на процесора и паметта чрез деактивиране на всички ресурсоемки функции във FITS визуализатора

note: i18n: ectx: label, entry (NonLinearHistogram), group (FITSViewer)
en: Create histogram from non-linear auto-stretched image rather than linear raw image data.
bg: Създаване на хистограма от нелинейно автоматично разтеглено изображение, а не от линейни необработени данни за изображението.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOpacity), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay opacity
bg: Непрозрачност на HiPS наслагване

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOffsetX), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay X Offset
bg: Отместване на наслагвания на HiPS по X

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOffsetY), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay Y Offset
bg: Отместване на наслагвания на HiPS по Y

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverProfile), group (FITSViewer)
en: Options Profile for Fitsviewer Solving.
bg: Профил на опции за решаващия модул на fits визуализатора.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverModule), group (FITSViewer)
en: Module from which profile is taken for Fitsviewer Solving.
bg: Какъв профил е взет за решаващия модул на fits визуализатора.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverProfileIndeces), group (FITSViewer)
en: JSON storing the assignment of profile indices to module profiles for the FITS Viewer Solver
bg: JSON съхранява присвояването на профилни индекси в профила на решаващия модул на визуализатора на FITS

note: i18n: ectx: label, entry (FitsCatalog), group (FITSViewer)
en: Which catalog to pull display objects from.
bg: От кой каталог да се изтеглят показвани обекти.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsCatObjShowNames), group (FITSViewer)
en: Whether to display object names on the FITS Viewer or not.
bg: Дали да се показват имена на обекти във визуализатора на FITS или не.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverUseScale), group (FITSViewer)
en: Use scale for Fitsviewer Solving.
bg: Използване на мащаб за решаващия модул на fits визуализатора.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverUsePosition), group (FITSViewer)
en: Use position for Fitsviewer Solving.
bg: Използване на позицията за решаващия модул на fits визуализатора.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverScale), group (FITSViewer)
en: Scale to use with Fitsviewer Solving.
bg: Мащаб за използване с  решаващия модул на fits визуализатора.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverImageScaleUnits), group (FITSViewer)
en: Scale units to use with Fitsviewer Solving.
bg: Мащабни единици за използване с решаващия модул на fits визуализатора.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverRadius), group (FITSViewer)
en: Radius in position (degrees) to use with Fitsviewer Solving.
bg: Радиус в позиция (градуси) за използване с решаващия модул на fits визуализатора.

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
bg: Скала на Бортъл за оценка на нощното небе

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
bg: Наличие на телескоп

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
bg: Наличие на бинокли

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
bg: Апертура на наличния бинокъл

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
bg: Индекс на избрания телескоп от списъка с телескопи

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowWidth), group (Ekos)
en: Ekos window width
bg: Ширина на прозореца на Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowHeight), group (Ekos)
en: Ekos window height
bg: Височина на прозореца Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLeftIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed to the left of pages
bg: Иконите на модулите на Ekos са разположени вляво на страниците

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowEkos), group (Ekos)
en: Make Ekos window independent of KStars main window
bg: Прозореца на Ekos отделен от основния прозорец на KStars

note: i18n: ectx: label, entry (profile), group (Ekos)
en: Ekos drivers profile
bg: Профил на драйвери на Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
bg: Винаги ли да се пропуска зареждането на конфигурацията на устройството?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
bg: Да се зарежда ли конфигурацията на устройството при успешно свързване?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
bg: Винаги ли да се зарежда конфигурацията по подразбиране на устройството при успешно свързване?

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadSerialAssistant), group (Ekos)
en: Automatically load Serial Port Assistant tool when detecting unmapped serial ports?
bg: Автоматично ли да се зарежда инструмента Помощник за серийни портове при откриване на нерегистрирани серийни портове?

note: i18n: ectx: label, entry (RememberCredentials), group (EkosLive)
en: Remember Ekos Live credentials.
bg: Запомняне на идентификационните данни на Ekos Live.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStartEkosLive), group (EkosLive)
en: Start Ekos Live on KStars startup.
bg: Стартиране на Ekos Live при начално зареждане на KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveUsername), group (EkosLive)
en: EkosLive username
bg: Потребителско име за EkosLive

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveObservatory), group (EkosLive)
en: EkosLive Observatory Name
bg: Име на обсерваторията в EkosLive

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOfflineServer), group (EkosLive)
en: EkosLive Offline Server
bg: Офлайн сървър EkosLive

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOnlineServer), group (EkosLive)
en: EkosLive Online Server
bg: Онлайн сървър EkosLive

note: i18n: ectx: label, entry (shutterfulCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs with mechanical or electronic shutters.
bg: Списък на CCD с механичен или електронен затвор.

note: i18n: ectx: label, entry (shutterlessCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs without mechanical or electronic shutters.
bg: Списък на CCD без механичен или електронен затвор.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGraphicalCountsDisplay), group (Manager)
en: Use the graphical version for capture/sequence/total counting using round progress bars.
bg: Използване на графичната версия за отчитане на заснемане/последователност/общо броене с помощта на кръгли ленти за напредък.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Default minimum mount altitude limit
bg: Подразбираща се минимална височина на монтировката

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Default maximum mount altitude limit.
bg: Подразбираща се максимална височина на монтировката

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.
bg: Ограничение на максималната височина на телескопа. Ако телескопът е над тази граница, ще му бъде дадена команда да спре.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimits), group (Mount)
en: Enable mount altitude limits.
bg: Активиране на ограниченията за височина на монтировката.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimitsTrackingOnly), group (Mount)
en: Restrict altitude limits to tracking mode only.
bg: Ограничаване на височината само в режим на проследяване.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBelowHorizon), group (Mount)
en: Warn user before command mount to go to a target below horizon.
bg: Предупреждаване на потребителя преди командата за монтировката  да отиде до цел под хоризонта.

note: i18n: ectx: label, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: Default hour angle to perform meridian flip in degrees.
bg: Часов ъгъл по подразбиране за извършване на обръщане на меридиана в градуси.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: If the target hour angle exceeds this value, Ekos will command a meridian flip and if successful it will resume guiding and capture operations.
bg: Ако часовият ъгъл на целта надхвърли тази стойност, Ekos ще нареди обръщане на меридиана и ако то е успешно, ще възобнови операциите по насочване и заснемане.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Default maximum limit for the hour angle.
bg: Максимална граница по подразбиране за часовия ъгъл.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Maximum limit for the hour angle of the telescope. If the hour angle of the telescope is above this limit, a meridian flip will be forced.
bg: Максимална граница за часовия ъгъл на телескопа. Ако часовият ъгъл на телескопа е над тази граница, ще се наложи обръщане на меридиана.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableHaLimit), group (Mount)
en: Enable mount hour angle limit.
bg: Активиране на ограничението за часовия ъгъла на монтировката.

note: i18n: ectx: label, entry (ExecuteMeridianFlip), group (Mount)
en: Flips the mount when reaching the meridian, if supported.
bg: Обръща монтировката при достигане на меридиана, ако се поддържа.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftRightReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of right and left buttons in mount control.
bg: Обръщане на посоката на десните и левите бутони в управлението на монтировката.

note: i18n: ectx: label, entry (UpDownReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of up and down buttons in mount control.
bg: Обръщане на посоката на бутоните нагоре и надолу в управлението на монтировката.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkEveryDay), group (Mount)
en: Automatically start parking timer on startup.
bg: Автоматично пускане на таймера за паркиране при стартиране.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkTime), group (Mount)
en: Park mount at this time in 12 hour format.
bg: Паркиране на монтировката по това време в 12-часов формат.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObserver), group (Capture)
en: Default observer full name.
bg: Пълното име на наблюдателя по подразбиране.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncFOVPA), group (Capture)
en: Sync FOV indicator Position Angle with Rotator Settings Position Angle
bg: Синхронизиране на позиционния ъгъл на рамката на зрителното поле с позиционния ъгъл на ротатора

note: i18n: ectx: label, entry (PAMultiplier), group (Capture)
en: Position angle multiplier
bg: Множител на позиционния ъгъл

note: i18n: ectx: label, entry (PAOffset), group (Capture)
en: Position angle offset
bg: Отместване на ъгъла на позицията

note: i18n: ectx: label, entry (PAPierSide), group (Capture)
en: Position angle calibration pier side
bg: Позиционен ъгъл за калибриране на статива

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation
bg: Максимално допустимо отклонение на гидирането по подразбиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit, the exposure will be automatically aborted and only resumed when the deviation is within this limit.
bg: Ако отклонението на гидирането надхвърли тази граница, експозицията автоматично се прекъсва и се възобновява само когато отклонението е в рамките на тази граница.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviationReps), group (Capture)
en: Number of consecutive samples guide deviation needs to be high to abort capture.
bg: Броят на последователни проби с отклонение на гидирането за прекъсване на заснемането.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviationReps), group (Capture)
en: Sets the number of consecutive samples guide deviation needs to be high to abort capture.
bg: Задава броя на последователните проби, при които отклонението на гидирането трябва да е високо, за да се прекъсне заснемането.

note: i18n: ectx: label, entry (StartGuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation before capture start
bg: Максимално допустимо отклонение на гидирането по подразбиране преди началото на заснемането

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartGuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit before capture start, starting an exposure will be suspended until the deviation is within this limit.
bg: Ако отклонението на гидирането надвиши тази граница преди началото на заснемането, стартирането на експозицията ще бъде спряно, докато отклонението не се вмести в тази граница.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDitherPerJobFrequency), group (Capture)
en: Set global dither frequency to this value when starting a job. Set 0 to use global value.
bg: Задайте глобалната честота на дитериране на тази стойност при стартиране на задача. Задайте 0, за да използвате глобалната стойност.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable HFR deviation
bg: Максимално допустимо отклонение на HFR по подразбиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
bg: Ако отклонението на HFR превиши тази граница, автоматично ще се стартира процедурата за автоматично фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: Default maximum focus temperature delta
bg: Делта на максималната фокусна температура по подразбиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: If the temperature change exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
bg: Ако промяната на температурата надхвърли тази граница, автоматично ще се стартира процедурата за автоматично фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDark), group (Capture)
en: Automatically apply dark subtraction if a suitable dark frame is available.
bg: Автоматично прилагане на тъмно изваждане, ако е наличен подходящ тъмен кадър.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
bg: Принудително ограничение на отклонението в гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusHFR), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on HFR limit.
bg: Принудително автоматично фокусиране при HFR ограничение.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusOnTemperature), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on temperature change.
bg: Налагане на автофокус при промяна на температурата.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceRefocusEveryN), group (Capture)
en: Enforce Refocus Every N Minutes.
bg: Принудително префокусиране на всеки N минути.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Number of minute between forced refocus attempts
bg: Брой минути между опитите за принудително префокусиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Sets the time interval before forced autofocus attempts during a capture sequence.
bg: Задава интервала от време преди принудителните опити за автофокус по време назаснемане на последователност.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusAfterMeridianFlip), group (Capture)
en: Refocus after meridian flip is done
bg: Повторно фокусиране, след като обръщането на меридиана е направено

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelAfterMeridian), group (Capture)
en: Reset mount model after meridian flip.
bg: Нулиране на модела на монтиране след обръщане на меридиана.

note: i18n: ectx: label, entry (ForcedFlip), group (Capture)
en: Use Forced meridian flips if supported.
bg: Използване на принудително обръщане на меридиан, ако се поддържа.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: Desired flat field ADU
bg: Желано ADU на плоско поле

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: If set, Ekos will capture a few flat images to determine the optimal exposure time to achieve the desired ADU value.
bg: Ако е зададено, Ekos ще заснеме няколко плоски изображения, за да определи оптималното време на експозиция за постигане на желаната стойност на ADU (analog to digital units).

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: ADU Value tolerance
bg: Толеранс на стойността на ADU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: Maximum difference between measured and target ADU values to deem the value as acceptable.
bg: Максимална разлика между измерените и целевите стойности на ADU (analog to digital units), за да се счита стойността за приемлива.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationSkyFlat), group (Capture)
en: Sky Flat
bg: Плоски кадри на небето

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationSkyFlat), group (Capture)
en: When shooting flats on sky with changing intensity.
bg: При снимане на плоски кадри на небе с променяща се интензивност.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPreActionIndex), group (Capture)
en: ORed list of calibration pre-actions.
bg: ORed списък с предварителни действия за калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatDurationIndex), group (Capture)
en: Index of flat duration option.
bg: Индекс на опцията за продължителност на изглаждането.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAz), group (Capture)
en: Azimuth of calibration wall location.
bg: Азимут на местоположението на стената за калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAlt), group (Capture)
en: Altitude of calibration wall location.
bg: Надморска височина на местоположението на стената за калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxTemperatureDiff), group (Capture)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point.
bg: Максимално допустима разлика между заявената и измерената зададена температура.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
bg: Максимално допустимо отклонение на гидирането, разрешено преди започване на заснемането.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Enforce maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
bg: Въвеждане на максимално допустимо отклонение на гидирането, разрешено преди започване на заснемането.

note: i18n: ectx: label, entry (GuidingSettle), group (Capture)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture.
bg: Изчакване на този брой секунди след възобновяване на гидирането, преди да започне заснемането.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysResetSequenceWhenStarting), group (Capture)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember Job Progress is enabled.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Когато започвате да обработвате списък с последователности, нулирайте броячите на всички заснемания. Планиращият модул отменя тази опция, когато е активирана функцията Запомняне на напредъка на заданието.</p></body></html>

note: i18n: ectx: label, entry (FlatSyncFocus), group (Capture)
en: Capture flat frames at the same focus position of light frames.
bg: Заснемане на плоски кадри при същото положение на фокуса на светлите кадри.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRThresholdPercentage), group (Capture)
en: Increase autofocus HFR value by this percentage gain and store it in Capture Module.
bg: Увеличаване на стойността на автофокуса HFR с този процент на увеличение и  запазване на стойността в модула за заснемане.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRCheckAlgorithm), group (Capture)
en: Algorithm for In Sequence HFR Check
bg: Алгоритъм за HFR проверка в последователност:

note: i18n: ectx: label, entry (InSequenceCheckFrames), group (Capture)
en: Run In-Sequence HFR check after this many frames.
bg: Извършване на проверка на HFR в последователност след този брой кадри.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStretch), group (Capture)
en: Perform auto stretch on captured images in FITS Viewer.
bg: Извършване на автоматично разтягане на заснетите изображения във FITS визуализатора.

note: i18n: ectx: label, entry (Clipping64KValue), group (Capture)
en: Min value of pixels marked as clipped in the fitsviewer for 16-bit images.
bg: Минимална стойност на пикселите, отбелязани като изрязани във fits визуализатора за 16-битови изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (Clipping256Value), group (Capture)
en: Min value of pixels marked as clipped in the fitsviewer for 8-bit images.
bg: Минимална стойност на пикселите, отбелязани като изрязани във fits визуализатора за 8-битови изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (AdaptiveSampling), group (Capture)
en: Automatically down sample images based on available resources.
bg: Автоматично подсемплиране на изображения въз основа на наличните ресурси.

note: i18n: ectx: label, entry (useSummaryPreview), group (Capture)
en: Display every image captured sequence image in the Ekos summary screen preview window.
bg: Показване на всяко изображение от заснета последователност в прозореца за преглед на Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (useDSLRImageViewer), group (Capture)
en: Display every captured DSLR image in the Image Viewer window.
bg: Показване на всяко заснето DSLR изображение в прозореца на програмата за преглед на изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDSLRPresets), group (Capture)
en: Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.
bg: Принудително изравняване на времето за експозиция с предварителните настройки за експозиция на DSLR. Това гарантира точни времена на експозиция за субсекундни експозиции.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to capture directory to save images.
bg: Път до директорията за заснемане, в която се записват изображенията.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaceholderFormat), group (Capture)
en: How to format captured image filename.
bg: Как да форматирате името на файла със заснето изображение.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteCaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to remote capture directory to save images.
bg: Път към директорията за отдалечено заснемане за записване на изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ManualCoverTimeout), group (Capture)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds.
bg: Време за изчакване на диалоговия прозорец за покриване или разкриване на телескопа в секунди

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureOperationsTimeout), group (Capture)
en: Maximum number of seconds to wait before aborting the capture if operations like filter wheel changes or meridian flips take too long.
bg: Максимален брой секунди за изчакване преди прекратяване на заснемането, ако операции като смяна на филтърното колело или обръщане на меридиан отнемат твърде дълго.

note: i18n: ectx: label, entry (MinFlipDuration), group (Capture)
en: Minimal duration of a meridian flip.
bg: Минимална продължителност на обръщането на меридиана.

note: i18n: ectx: label, entry (CapturePosition), group (Capture)
en: Calculate position after captures.
bg: Изчислете позицията след заснемане.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureTrainID), group (Capture)
en: Optical train ID most recently used in Capture.
bg: Идентификационен номер на оптичната система, използвана при последното заснемане.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationWall), group (Capture)
en: Go to specific coordinates on calibration.
bg: Насочване към конкретни координати при калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationParkMount), group (Capture)
en: Park mount on calibration.
bg: Паркиране на монтировката при калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationParkDome), group (Capture)
en: Park dome on calibration.
bg: Паркиране на купола при калибриране

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationUseManual), group (Capture)
en: Capture calibration frames at the specified exposures.
bg: Заснемане на калибриращи кадри при зададените стойности на експозицията.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationUseADU), group (Capture)
en: Capture calibration frames using ADU threshold.
bg: Заснемане на калибриращи кадри, използвайки прага на ADU.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationADUValue), group (Capture)
en: Desired flat frame ADU value.
bg: Желано ADU на плоско поле

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationADUTolerance), group (Capture)
en: Desired flat frame ADU tolerance.
bg: Желан толеранс на ADU на плоско поле

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationSkyFlats), group (Capture)
en: Capture calibration frames using Sky Flats.
bg: Заснемане на калибриращи кадри с помощта на SkyFlats.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AbsTicksSpin), group (Focus)
en: The desired focuser position.
bg: Желаната позиция на фокусера.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusExposure), group (Focus)
en: Exposure to use during focus
bg: Експозиция за използване по време на фокусиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusExposure), group (Focus)
en: Specifies the length of exposure to use during focus.
bg: Указва продължителността на експозицията, която да се използва по време на фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBinning), group (Focus)
en: Default Camera binning
bg: Бининг на камера по подразбиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBinning), group (Focus)
en: Set binning of camera while in focus mode.
bg: Задаване на бининг на камерата, докато е в режим на фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Default Focuser gain value
bg: Стойност за усилване на фокуса по подразбиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Specifies gain value of CCD when performing focusing if supported by camera.
bg: Определя стойността на усилването на CCD при фокусиране, ако се поддържа от камерата.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusISO), group (Focus)
en: Default Focuser Camera ISO value
bg: ISO стойност на камерата за фокусиране по подразбиране

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFocusTemperatureSource), group (Focus)
en: Default focus module temperature source.
bg: Източник на температурата на фокусния модул по подразбиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFilter), group (Focus)
en: Default Filter Wheel filter
bg: Подразбиращ се филтър на филтърното колело

note: i18n: ectx: label, entry (UseFocusDarkFrame), group (Focus)
en: Take a dark frame and subtract it before running autofocus operation.
bg: Заснемане на тъмен кадър и изваждане, преди да стартиране на операцията за автоматично фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
bg: Подкадър на звездата за фокусиране по време на процедурата за автоматично фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
bg: Стандартен размер на полето за избор на звезда на фокусера

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
bg: Задайте размера на полето, за да изберете звезда за фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusUseFullField), group (Focus)
en: Measure average HFR from all stars combined in a full frame. This method defaults to the Centroid detection, but can use SEP detection too. Its performance decreases as the number of stars increases.
bg: Измерване на средния HFR от всички звезди, комбинирани в пълен кадър. Този метод по подразбиране използва центроидното откриване, но може да използва и SEP откриване. Производителността му намалява с увеличаване на броя на звездите.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusNoMaskRB), group (Focus)
en: No mask is applied.
bg: Няма приложена маска

note: i18n: ectx: label, entry (focusRingMaskRB), group (Focus)
en: A ring mask is applied.
bg: Приложена е пръстеновидна маска.

note: i18n: ectx: label, entry (focusMosaicMaskRB), group (Focus)
en: A mosaic mask is applied.
bg: Приложена е мозаична маска.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: Full field inner radius.
bg: Вътрешен радиус на цялото поле.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are inside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 0%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
bg: По време на фокусиране в цялото поле звездите, които се намират в този процент от кадъра, се филтрират при изчисляването на HFR (по подразбиране 0%). Алгоритмите за откриване също могат да имат вграден филтър.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: Full field outer radius.
bg: Външен радиус на цялото поле.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are outside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 100%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
bg: По време на фокусиране в цялото поле звездите, които се намират извън този процент от кадъра, се филтрират при изчисляването на HFR (по подразбиране 100%). Алгоритмите за откриване също могат да имат вграден филтър.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMosaicTileWidth), group (Focus)
en: Mosaic filter tile width in percent of the frame width.
bg: Широчина на плочката на мозаечния филтър в проценти от ширината на кадъра.

note: i18n: ectx: label, entry (focusMosaicSpace), group (Focus)
en: Space between the mosaic elements for the mosaic filter.
bg: Пространство между елементите на мозайката за мозаечния филтър.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
bg: Автоматично избиране на звезда за фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
bg: Преустановяване на гидирането, докато тече автофокусът.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusGuideSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after resuming guide.
bg: Изчакване на толкова секунди след възобновяване на гидирането.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusUnits), group (Focus)
en: Display units for HFR and FWHM
bg: Показване на измервателни единици на HFR и FWHM

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAdaptive), group (Focus)
en: Whether Adaptive Focusing is enabled.
bg: Дали адаптивното фокусиране е активирано.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdaptiveMinMove), group (Focus)
en: When using Adaptive Focusing the minimum allowable focuser move in ticks.
bg: Когато използвате адаптивно фокусиране, минималното допустимо преместване на фокусера в деления.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAdaptStart), group (Focus)
en: Whether to adapt the focuser starting position at the beginning of an Autofocus run.
bg: Дали да се адаптира началната позиция на фокусера в началото на автофокусния режим.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdaptiveMaxMove), group (Focus)
en: When using Adaptive Focusing the maximum total allowable focuser move in ticks.
bg: Когато използвате адаптивно фокусиране, максималното общо допустимо преместване на фокусера в тикове.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDetection), group (Focus)
en: Star detection algorithm
bg: Алгоритъм за откриване на звезда

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSEPProfile), group (Focus)
en: Focus source extraction profile
bg: Профил на извличане на източник на фокус

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAlgorithm), group (Focus)
en: Focus process algorithm
bg: Алгоритъм на процеса на фокусиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCurveFit), group (Focus)
en: The type of curve to fit
bg: Видът на кривата, която трябва да се напасне

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusStarMeasure), group (Focus)
en: The type of star measure to use.
bg: Видът на измерването на звездите, който трябва да се използва.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusStarPSF), group (Focus)
en: The type of star PSF to use if curve fitting star profiles.
bg: Видът на PSF (Point spread function - функция за разсейване на точките) на звездите, който се използва при изравняване на профилите на звездите по крива.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusUseWeights), group (Focus)
en: Whether to use weights in the curve fitting process.
bg: Дали да се използват тежести в процеса на напасване на кривата.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusR2Limit), group (Focus)
en: The minimum acceptable R2 value of a curve fit.
bg: Минималната приемлива стойност R2 на прилягане на кривата.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRefineCurveFit), group (Focus)
en: Whether to refine the curve fit by looking for and discarding outliers.
bg: Дали да се прецизира напасването на кривата чрез търсене и изхвърляне на отклонения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFramesCount), group (Focus)
en: How many frames to average over at each step in the Autofocus process.
bg: Колко кадъра да бъдат осреднени на всяка стъпка при автофокусирането.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusHFRFramesCount), group (Focus)
en: How many frames to average over when performing in-sequence HFR Check.
bg: Колко кадъра да бъдат осреднени при серийна HFR проверка.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMultiRowAverage), group (Focus)
en: Number of rows to combine in the Bahtinov average calculation.
bg: Брой редове за комбиниране в средното изчисление на Бахтинов.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianSigma), group (Focus)
en: Gaussian blur sigma value.
bg: Стойност сигма на Гаусовото размазване.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusThreshold), group (Focus)
en: Relative percentage strength of centroid edge pixel strength to average pixel value.
bg: Относителна процентна сила на силата на пиксела на центроидния ръб спрямо средната стойност на пиксела.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDenoise), group (Focus)
en: Whether to denoise the focus image before further processing.
bg: Дали да се обезшуми фокусираното изображение преди допълнителна обработка.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDonut), group (Focus)
en: Whether to use Donut Busting functionality during Autofocus.
bg: Дали да се използва функцията Donut Busting по време на автофокус.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTimeDilation), group (Focus)
en: Factor to multiply focus exposure by for out of focus frames when using Donut Buster.
bg: Коефициент, с който се умножава експозицията на фокус за нефокусирани кадри при използване на Donut Buster.

note: i18n: ectx: label, entry (focusOutlierRejection), group (Focus)
en: Aggressiveness factor to apply to outlier rejection when using Donut Buster.
bg: Коефициент на агресивност, който да се прилага за отхвърляне на отклонения, когато се използва Donut Buster.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanStartPos), group (Focus)
en: Whether to use scan for optimum start position at the start of Autofocus.
bg: Дали да се извърши сканиране за оптимална начална позиция в началото на автофокуса.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanAlwaysOn), group (Focus)
en: Whether scan for start position is always used or just after an Autofocus failure.
bg: Дали сканирането за начална позиция се използва винаги или само след неуспех на автофокуса.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanDatapoints), group (Focus)
en: Number of datapoints to use during scan when focusScanStartPos is checked.
bg: Брой точки от данни, които да се използват по време на сканирането, когато е поставена отметка на focusScanStartPos.

note: i18n: ectx: label, entry (focusScanStepSizeFactor), group (Focus)
en: Factor to apply to Initial Step Size during scan when focusScanStartPos is checked.
bg: Коефициент, който да се прилага към началния размер на стъпката по време на сканиране, когато е поставена отметка за focusScanStartPos.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianKernelSize), group (Focus)
en: Gaussian blur kernel size.
bg: Размер на ядрото на Гаусовото размазване.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
bg: Стойност на толеранс на фокуса по подразбиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
bg: Толерансът определя процентната разлика между текущата позиция на фокусиране и минимума, получен по време на процеса на фокусиране. Регулирането на тази стойност е необходимо, за да се предотврати колебанието на алгоритъма за фокусиране напред-назад.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusWalk), group (Focus)
en: The type of walk the focuser will take during an Autofocus run.
bg: Видът на движение на фокусера по време на работа с автофокус.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during AutoFocus.
bg: Изчакване на този брой секунди след преместването на фокуса, преди да заснемете следващото изображение по време на автоматичното фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
bg: Брой деления по подразбиране на фокусера

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
bg: Размер на стъпката на абсолютния фокусер. Размерът на стъпката трябва да се регулира така, че когато фокусерът се премести на определен брой стъпки, разликата в HFR да е повече от 0,1 пиксела. Намалете стойността, когато сте близо до оптималното фокусиране.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusOutSteps), group (Focus)
en: The number of steps to move outwards for a Classic Autofocus run.
bg: Броят на стъпките за придвижване навън за класически автофокус.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusNumSteps), group (Focus)
en: The total number of steps for a Fixed Steps or CFZ Shuffle Autofocus run.
bg: Общ брой стъпки, които се изпълняват при автоматично фокусиране с фиксирани стъпки или с CFZ разбъркване.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
bg: Максимално разстояние на движение на фокуса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
bg: Задайте максималното разстояние на движение на абсолютен фокусер.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxSingleStep), group (Focus)
en: The maximum size of a single step.
bg: Максималният размер на една стъпка.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBacklash), group (Focus)
en: The amount of driver backlash.
bg: Размерът на луфта на механиката.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAFOverscan), group (Focus)
en: The amount of Autofocus Overscan.
bg: Размерът на прескачане на автофокуса.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusOverscanDelay), group (Focus)
en: Delay between outward and inward movements of an AF Overscan. For most focusers set 0s.
bg: Време на изчакване между движенията на навън и навътре при прескачане на автофокуса. За повечето фокусери е зададено на 0 секунди.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMotionTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a focuser to move to desired position before declaring a timeout.
bg: Максимално време в секунди за изчакване на фокусера да се премести в желаната позиция, преди да се обяви пресрочване на времето.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZAlgorithm), group (Focus)
en: The type of CFZ Algorithm to use.
bg: Видът на алгоритъма CFZ, който се използва.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZTolerance), group (Focus)
en: The user defined tolerance to use for Classic and Wavefront algos.
bg: Дефинираното от потребителя допустимо отклонение, което да се използва за алгоритмите класически и вълнов фронт.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZTau), group (Focus)
en: The user defined tolerance to use for the Gold algo.
bg: Определеният от потребителя толеранс, който се използва за алгоритъма Gold.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZDisplayVCurve), group (Focus)
en: Whether to display the CFZ on the v-curve after an Autofocus run.
bg: Дали да се показва CFZ на v-кривата след изпълнение на автофокус.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZWavelength), group (Focus)
en: The wavelength in nm to use in the Gold algo.
bg: Дължината на вълната в nm, която се използва в алгоритъма Gold.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZAperture), group (Focus)
en: Telescope aperture in mm to use in CFZ calcs.
bg: Апертура на телескопа в mm за използване при изчисленията нз CFZ .

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZFNumber), group (Focus)
en: The f# to use in the CFZ algo.
bg: f# за използване в алгоритъма на CFZ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZSeeing), group (Focus)
en: The total seeing in arc-secs to use in the CFZ algo.
bg: Общата видимост в дъгови секунди, която се използва в алгоритъма CFZ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZStepSize), group (Focus)
en: The size of a focuser tick in micrometers.
bg: Размер на  отместването на фокусера в микрометри.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvHelpOnlyChanges), group (Focus)
en: Focus Advisor Help shows only changes.
bg: Помощта на Помощник за фокусирането показва само промени.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvUpdateParams), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Update Parameters function.
bg: Дали да се изпълни функцията за актуализиране на параметрите на Помощник за фокусирането.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvFindStars), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Find Stars function.
bg: Дали да се стартира функцията Помощник за фокусирането Find Stars.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvCourseAdj), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Course Adjustment function.
bg: Дали да се стартира функцията за настройка на курса на Помощник за фокусирането.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvFineAdj), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Fine Adjustment function.
bg: Дали да се стартира функцията за фина настройка на Помощник за фокусирането.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSplitter), group (Focus)
en: Position of FocusSplitter.
bg: Позиция на FocusSplitter.

note: i18n: ectx: label, entry (rightLayout), group (Focus)
en: Position of rightLayout.
bg: Позиция на rightLayout.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (adaptFocusBFO), group (Focus)
en: Whether to use Adaptive Focus in the Build Filter Offsets utility.
bg: Определя дали да се използва адаптивно фокусиране в устройството за филтърни отмествания.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsTileSelection), group (Focus)
en: Which set of tiles to use in Aberration Inspector.
bg: Кой набор от плочки да се използва в Инспектора за аберации.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsShowLabels), group (Focus)
en: Show Max Min labels on Aberration Inspector graph.
bg: Показване на етикети за макс мин в графиката на инспектора на аберациите.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsShowCFZ), group (Focus)
en: Show Critical Focus Zone on Aberration Inspector graph.
bg: Показване на зоната на критичен фокус (CFZ) на графиката на инспектора на аберациите.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsOptCentres), group (Focus)
en: Whether to optimise tile centres used in Aberration Inspector calcs.
bg: Дали да се оптимизират центровете на плочките, използвани в изчисленията на инспектора за аберациите.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsHSplitter), group (Focus)
en: Position of HSplitter in Aberration Inspector.
bg: Позиция на HSplitter в инспектора за аберациите.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsVSplitter), group (Focus)
en: Position of VSplitter in Aberration Inspector.
bg: Позиция на VSplitter в инспектора за аберации.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsSelection), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic selection mode.
bg: Режим на избор на 3D графика на инспектора за аберации.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsTheme), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic theme.
bg: 3D графична тема за инспектор по аберация.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsLabels), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show labels.
bg: 3D графиката на инспектора за аберациите показва етикетите.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsSensor), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show sensor.
bg: 3D графиката на инспектора за аберациите показва сензорите.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsPetzvalWire), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show Petzval wire.
bg: 3D графиката на инспектора за аберациите показва жицата на Petzval.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsPetzvalSurface), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show Petzval surface.
bg: 3D графиката на инспектора за аберации показва повърхността на Petzval.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Focusing.
bg: Вътрешен или външен Sextractor за фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Focusing.
bg: Профил на опциите за екстракция на източника (Sextraction) при фокусиране.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor to compute subs HFR.
bg: Вътрешен или външен Sexstractor за изчисляване на подчинени HFR.

note: i18n: ectx: label, entry (HFROptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction to compute subs HFR
bg: Профил на опциите за  екстракция на източника (Sextraction) за изчисляване на subs HFR

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Guiding.
bg: Вътрешен или външен Sextractor за насочване.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Guiding.
bg: Профил на опциите за  екстракция на източника (Sextraction) при гидиране.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal, External, or BuiltIn Sextractor for Solving.
bg: Вътрешен, външен или вграден Sextractor за решаване.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverMode), group (StellarSolver)
en: Local (0) or Remote (1) solver.
bg: Локален (0) или отдалечен (1) решаващ модул.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverType), group (StellarSolver)
en: Local solving method. 0 for Internal Solver. 1 for Local Astrometry. 2 for Local ASTAP. 3 for Online Astrometry.
bg: Локален метод за решение. 0 за вграден решаващ модул. 1 за локална астрометрия. 2 за локален ASTAP. 3 за астрометрия от интернет.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Solving.
bg: Профил на опциите за решаване.

note: i18n: ectx: label, entry (LoggerLevel), group (StellarSolver)
en: Level of verbosity in the log.
bg: Ниво на подробност на дневника.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogToFile), group (StellarSolver)
en: Whether to log to a file instead.
bg: Дали вместо това да се записва във файл.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogFilepath), group (StellarSolver)
en: Path of the log file to save astrometry logging to.
bg: Пътят на файла с дневника, в който да се записва регистрирането на астрометричните данни.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of index folder paths.
bg: Списък на пътищата до папките с индекси.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of folders in which astrometry Index Files can be found.
bg: Списък на папките, в които могат да бъдат намерени индексни файлове за астрометрия.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
bg: Стойност на експозицията на подравняване по подразбиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Specifies exposure value of camera in seconds when performing plate solving.
bg: Определя стойността на експозицията на камерата в секунди, когато се извършва решаване на изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignBinning), group (Align)
en: Default camera binning in alignment mode
bg: Бининг на камерата по подразбиране в режим на подравняване

note: i18n: ectx: label, entry (AlignGain), group (Align)
en: Default camera gain in alignment mode
bg: Усилване на камерата по подразбиране в режим на подравняване

note: i18n: ectx: label, entry (AlignISO), group (Align)
en: Default camera ISO in alignment mode
bg: ISO на камерата по подразбиране в режим на подравняване

note: i18n: ectx: label, entry (AlignDarkFrame), group (Align)
en: Take a dark frame and subtract it before running astrometry operation.
bg: Заснемане на тъмен кадър и изваждане преди изпълнение на астрометрични операции.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignFilter), group (Align)
en: Default filter wheel filter in alignment mode
bg: Подразбиращ се филтър на филтърното колело в режим на подравняване

note: i18n: ectx: label, entry (AlignUseCurrentFilter), group (Align)
en: Use currently selected filter in alignment mode.
bg: Използване на текущо избрания филтър в режим на подравняване.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryUseRotator), group (Align)
en: Use rotator when performing load and slew.
bg: Използване на ротатор при зареждане и завъртане.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryRotatorThreshold), group (Align)
en: Threshold between measured and FITS position angles in arcminutes to consider the load and slew operation successful.
bg: Праг на разликата между измерените и FITS позиционни ъгли в дъгови минути, за да се счита, че операцията по зареждане и завъртане е успешна.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryFlipRotationAllowed), group (Align)
en: PA 180° rotation for rotator is accepted after mount flip.
bg: PA 180° завъртане за ротатора се приема след обръщане на монтировката.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverWCS), group (Align)
en: World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
bg: Световна координатна система (WCS). WCS се използва за кодиране на координатите RA/DEC в заснетите CCD изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverOverlay), group (Align)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map.
bg: Показване на получените FITS изображения до правоъгълника на ЗП на решаващия модул в картата на небето.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDifferentialSlewing), group (Align)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies.
bg: Да не се извършва Синхронизация, когато е избрано Завъртване към целта. За коригиране на несъответствията да се използва диференциално завъртане.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignAccuracyThreshold), group (Align)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates.
bg: Праг на точността в дъгови секунди между координатите на решението и целта.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignSettlingTime), group (Align)
en: Time to wait in milliseconds after telescope slewing is complete before starting the next capture.
bg: Време за изчакване в милисекунди след приключване на завъртането на телескопа, преди да започне следващото заснемане.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoFITS2FITS), group (Align)
en: Do not sanitize FITS. This option should only be checked if astrometry.net version is 0.67 or earlier. Uncheck for any versions greater than 0.67.
bg: Без коригиране на FITS. Тази опция трябва да се маркира само ако версията на astrometry.net е 0.67 или по-ранна. Откажете проверката за версии, по-големи от 0.67.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseResort), group (Align)
en: Check this option if your image does not have much nebulosity. If it does have strong nebulosity, uncheck it.
bg: Поставете отметка на тази опция, ако изображението ви не е много замъглено. Ако е силно замъглено, махнете отметката.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoVerify), group (Align)
en: This will prevent the solver from looking at an already existing WCS Header before blindly trying to solve the image. It is recommended to keep it checked.
bg: Това ще попречи на решаващия модул да прегледа вече съществуваща заглавка на WCS, преди да се опита да реши изображението. Препоръчително е да го оставите маркирано.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleLow), group (Align)
en: Lower image scale.
bg: Долна скала на изображението.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleHigh), group (Align)
en: Upper image scale.
bg: Мащаб на горното изображение.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdateImageScale), group (Align)
en: Automatically update image scale when CCD or Mount parameters are updated.
bg: Автоматично актуализиране на мащаба на изображението при актуализиране на параметрите на CCD или монтировката.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleUnits), group (Align)
en: Image scale units in arcminutes (aw), degrees (dw), or arcsec per pixel (app)
bg: Единици за мащаб на изображението в дъгови минути (aw), градуси (dw) или дъгови секунди на пиксел (app)

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseDownsample), group (Align)
en: Downsample the image to shrink its size and speed up the solver.
bg: Намалете дискретизацията на изображението, за да намалите размера му и да ускорите решаването.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDownsample), group (Align)
en: Downsample factor
bg: Коефициент на намаляване на дискретизацията

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoDownsample), group (Align)
en: Automatically downsample based on image size.
bg: Автоматично намаляване на дискретизацията въз основа на размера на изображението.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionRA), group (Align)
en: User supplied Right Ascension value in degrees to be passed to the solver.
bg: Предоставена от потребителя стойност на ректасцензия в градуси, която се предава на решаващия модул.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionDE), group (Align)
en: User supplied declination value in degrees to be passed to the solver.
bg: Стойност на деклинацията в градуси, предоставена от потребителя, която се предава на решаващото устройство.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdatePosition), group (Align)
en: Automatically update position coordinates when mounts completes slewing.
bg: Автоматично актуализиране на координатите на позицията, когато монтировката завърши завъртането.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDetectParity), group (Align)
en: Detect parity and reuse it to speed up solver.
bg: Открийте паритета и го използвайте повторно, за да ускорите решаването.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryCustomOptions), group (Align)
en: Additional optional astrometry.net options
bg: Допълнителни незадължителни опции на astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
bg: двоичен файл на solve-field за astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
bg: Път към местоположението на решаващия модул на astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
bg: двоичен файл на wcsinfo за astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
bg: Път към wcsinf на astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
bg: конфигурационен файл на astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
bg: Път към местоположението на файла astrometry.net.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SextractorBinary), group (Align)
en: Path to the Sextractor executable.
bg: Път към изпълнимия файл на Sextractor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WatneyBinary), group (Align)
en: Path to the Watney Solver executable.
bg: Път до изпълнимия файл на Watney Solver.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
bg: Ключ за API на astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
bg: Ключ за достъп до онлайн уеб услугите на astrometry.net. За да получите ключ, трябва да се регистрирате в astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
bg: Адрес на API на astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseJPEG), group (Align)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the astrometry.net online service.
bg: Използвайте формат JPEG вместо FITS, за да качвате изображения в онлайн услугата astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryTimeout), group (Align)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete.
bg: Време за изчакване в секунди за завършване на решаването на астрометрията.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHMountSpeed), group (Align)
en: Speed to set mount in Polar Alignment Assistant Tool.
bg: Скорост за задаване на монтиране в инструмента Помощник за полярно подравняване.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRotaion), group (Align)
en: Rotate mount by this many degrees during polar alignment.
bg: Завъртете монтировката с толкова градуса по време на полярното подравняване.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRefreshAlgorithm), group (Align)
en: The algorithm used for polar-align refresh.
bg: Алгоритъмът, използван за опресняване на полярното подравняване.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHDirection), group (Align)
en: Mount rotation direction during polar alignment.
bg: Посока на въртене на монтировката по време на полярно подравняване.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHAutoPark), group (Align)
en: Automatically park the mount after Polar Alignment Assistant Tool is complete.
bg: Автоматично паркиране на монтировката след приключване на работата с инструмента за полярно подравняване.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHManualSlew), group (Align)
en: User should manually rotate the mount about its axis during polar alignment.
bg: Потребителят трябва ръчно да завърти монтировката около оста ѝ по време на полярното подравняване.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHExposure), group (Align)
en: Polar Alignment Assistant exposure duration in seconds.
bg: Продължителност на експозицията в помощника за полярно подравняване в секунди.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideExposure), group (Guide)
en: Guider exposure duration in seconds.
bg: Продължителност на експозициятапри гидиране в секунди.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDelay), group (Guide)
en: Delay next exposure by this many seconds.
bg: Забавяне на следващата експозиция с толкова секунди.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderType), group (Guide)
en: Which guider process to utilize for guiding (0 Internal Guider, 1 PHD2, 2 lin_guider)
bg: Кой процес на гидиране да се използва за водене (0 вътрешен модул, 1 PHD2, 2 lin_guider)

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use track guide square (0 smart, 1 SEP, 2 fast, 3 threshold, 4 no threshold, 5 SEP multistar).
bg: Кой алгоритъм да се използва за направляване на квадратчето на гидирането(0 интелигентен, 1 SEP, 2 бърз, 3 прагов, 4 безпрагов, 5 многозвезден SEP)..

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Host), group (Guide)
en: Host name of external PHD2 service
bg: Име на хост на външната услуга PHD2

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Port), group (Guide)
en: PHD2 Event Monitoring Port
bg: Порт за наблюдение на събития PHD2

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderHost), group (Guide)
en: Host name of external lin_guider service
bg: Име на хост на външната услуга lin_guider

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderPort), group (Guide)
en: Lin_guider Event Monitoring Port
bg: Порт за наблюдение на събития на Lin_guider

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPulseDuration), group (Guide)
en: Pulse duration in milliseconds used for guiding pulses during calibration stage.
bg: Продължителност на импулса в милисекунди, използвана за насочващите импулси по време на етапа на калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSquareSize), group (Guide)
en: Guide square size selection in pixels.
bg: Избор на размер на квадратчето за гидиране в пиксели.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideBinning), group (Guide)
en: Guide binning.
bg: Бининг на гид камера

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAutoStar), group (Guide)
en: Automatically select calibration star and perform calibration.
bg: Автоматично избиране на звезда за калибриране и извършване на калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoModeIterations), group (Guide)
en: Number of automode iterations for calibration process.
bg: Брой повторения на автоматичния режим за процеса на калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideLostStarTimeout), group (Guide)
en: When star tracking is lost, wait this many seconds before aborting.
bg: Когато проследяването на звездата се изгуби, изчакайте този брой секунди, преди да прекъснете.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationTimeout), group (Guide)
en: When calibration starts, wait this many seconds before aborting.
bg: Когато калибрирането започне, изчакайте този брой секунди, преди да го прекратите.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxDeltaRMS), group (Guide)
en: Maximum delta RMS permitted while guiding before aborting.
bg: Максимална делта RMS, разрешена по време на гидиране, преди да се прекрати.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxHFR), group (Guide)
en: Maximum HFR permitted for SEP MultiStar guide star.
bg: Максимално допустима HFR за водещата звезда на SEP MultiStar.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMultistarReferenceStars), group (Guide)
en: Maximum number of SEP MultiStar number of stars used as references.
bg: Максимален брой SEP MultiStar брой звезди, използвани като референтни.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysInventGuideStar), group (Guide)
en: Invent a guide star position from the multi-star references.
bg: Определяне на позицията на насочващата звезда въз основа на референции с множество звезди.

note: i18n: ectx: label, entry (TwoAxisEnabled), group (Guide)
en: Use both axes to perform calibration.
bg: Използвайте и двете оси, за да извършите калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGuideHead), group (Guide)
en: Use the guider chip for guiding from cameras that have a dedicated guider chip.
bg: Използване на чипа за насочване от камери, които имат специален чип за насочване.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideLog), group (Guide)
en: Automatically save internal guider user logs.
bg: Автоматично запазване на вътрешните потребителски регистрационни файлове на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDarkFrame), group (Guide)
en: Take dark frame for autoguider images.
bg: Заснемане на тъмен кадър за изображенията на автоматичното гидиране.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSubframe), group (Guide)
en: Subframe guide image around selected region
bg: Подкадър от насочващото изображение около избрания регион

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
bg: Колко пиксела да се преместят между следващите експозиции в режим на автоматично дитериране.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFrames), group (Guide)
en: Dither after this many frames.
bg: Дитериране след този брой кадри.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherThreshold), group (Guide)
en: Maximum distance (pixels) for guiding to be considered settled.
bg: Максимално разстояние (пиксели), за което гидирането се счита за установено.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherTimeout), group (Guide)
en: Time limit (seconds) on dithering to settle down.
bg: Време (секунди) за стабилизиране на дитеринга.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherMaxIterations), group (Guide)
en: How many dithering attempts to undertake before giving up.
bg: Колко опити за дитериране трябва да се предприемат, преди да се откаже процедурата.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuidingPulse), group (Guide)
en: Pulse length in milliseconds used for non-guiding dither.
bg: Дължина на импулса в милисекунди, използвана за ненасочващо дитериране.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFailAbortsAutoGuide), group (Guide)
en: If dithering fails then abort autoguide.
bg: При неуспешен дитъринг, прекратяване на автоматичното насочване.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherWithOnePulse), group (Guide)
en: Dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced, so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.
bg: Размерът на дитеринга се генерира на случаен принцип, изпращат се импулси, но резултатният размер на дитеринга на пиксела не се налага, така че се изпраща само един дитер импулс. Това е по-бързо и препоръчително, тъй като количеството на дитериране е произволно. То е необходимо, когато се изисква двуизмерно дитериране, но гидирането се извършва само по една ос.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
bg: Използване на автоматично дитериране при насочване.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuiding), group (Guide)
en: Perform dithering even when not guiding.
bg: Извършване на дитеринг дори и когато не се гидира.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the RA axis.
bg: Активиране на автоматичното гидиране по оста RA.

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the DEC axis.
bg: Активиране на автоматичното гидиране по оста DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (NorthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable North autoguiding in the DEC axis.
bg: Активиране на автоматичното гидиране на север по оста DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (SouthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable South autoguiding in the DEC axis.
bg: Активиране на автоматичното гидиране на юг по оста DEC.

note: i18n: ectx: label, entry (EastRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable East autoguiding in the RA axis.
bg: Активиране на автоматичното гидиране на изток по оста RA.

note: i18n: ectx: label, entry (WestRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable West autoguiding in the RA axis.
bg: Активиране на автоматичното гидиране на запад по оста RA.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderAccuracyThreshold), group (Guide)
en: Accuracy threshold for the Guide Graphs.
bg: Праг на точност за диаграмите на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (RADisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Plot on the Guide Drift Graphics.
bg: Показване на диаграмата на RA върху графиката на дрейфа на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (DEDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Plot on the Guide Drift Graphics.
bg: Показване на диаграмата DEC върху графиката на дрейфа на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (RACorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
bg: Показване на диаграмата на корекциите на RA върху графиката на дрейфа на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (DECorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
bg: Изведете диаграмата на корекциите на DEC върху графиката на дрейфа на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (SNRDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the SNR Plot on the Guide Drift Graphics.
bg: Показване на графиката на SNR върху графиката на дрейфа на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (RMSDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RMS Error Plot on the Guide Drift Graphics.
bg: Показване на диаграмата на средноквадратичната грешка върху графиката на дрейфа на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlgorithm), group (Scheduler)
en: Scheduler algorithm
bg: Алгоритъм на планиране

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerLogging), group (Scheduler)
en: Log Ekos Scheduler Module activity.
bg: Регистриране на активността на модула за планиране на Ekos в дневник.

note: i18n: ectx: label, entry (StopEkosAfterShutdown), group (Scheduler)
en: After shutdown procedure is successfully executed, shutdown INDI and Ekos.
bg: След като процедурата за изключване е изпълнена успешно, изключване на INDI и Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysExecuteStartupScript), group (Scheduler)
en: Always execute startup script regardless of Ekos status.
bg: Винаги да се изпълнява стартиращ скрипт независимо от състоянието на Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (ShutdownScriptTerminatesINDI), group (Scheduler)
en: Whether shutdown script, if exists, terminates INDI server in the process.
bg: Дали скриптът за изключване, ако съществува, прекратява INDI сървъра в процеса.

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdown), group (Scheduler)
en: Perform pre-emptive shutdown if no jobs are due for a number of hours.
bg: Извършване на изпреварващо изключване, ако в продължение на няколко часа не предстои изпълнение на задачи.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelOnAlignFail), group (Scheduler)
en: Reset mount model in case of alignment failure.
bg: Възстановяване на модела на монтиране в случай на неуспешно подравняване.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelBeforeJob), group (Scheduler)
en: Reset mount model before starting each job.
bg: Нулиране на модела на монтировката преди започване на всяка работа.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Always Reset guiding calibration before starting each job.
bg: Винаги да се нулира направляващото калибриране преди започване на всяка работа.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceAlignmentBeforeJob), group (Scheduler)
en: Force alignment before starting or restarting each job.
bg: Принудително подравняване преди стартиране или рестартиране на всяка задача.

note: i18n: ectx: label, entry (ReuseGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Guider may re-use guiding calibration if one is available.
bg: Гидиращото устройство може да използва повторно калибриране на насочване, ако има такова.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseDecOnPierSideChange), group (Scheduler)
en: Reverse DEC on pier-side change when reusing calibration.
bg: Обръщане на DEC при смяна на страната на статива при повторно използване на калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationBacklash), group (Scheduler)
en: Remove DEC backlash when calibrating guider.
bg: Премахване хлабината на DEC при калибриране на гидирането.

note: i18n: ectx: label, entry (SerializedCalibration), group (Scheduler)
en: Last Calibration serialized.
bg: Последното калибриране е сериализирано.

note: i18n: ectx: label, entry (RealignAfterCalibrationFailure), group (Scheduler)
en: If guiding calibration fails, run alignment process again before proceeding to recalibration.
bg: Ако водещото калибриране не успее, да се изпълни отново процеса на подравняване, преди да се пристъпи към повторно калибриране.

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdownTime), group (Scheduler)
en: Maximum number of hours before the next job is due to trigger a pre-emptive shutdown.
bg: Максимален брой часове преди следващото задание, за да се задейства изпреварващо изключване.

note: i18n: ectx: label, entry (RememberJobProgress), group (Scheduler)
en: When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.
bg: Когато се обработва планирана задача, да се възобновява последователността, като се започва от последното изображение в хранилището.

note: i18n: ectx: label, entry (GreedyScheduling), group (Scheduler)
en: When true, the scheduler tries to run lower priority jobs when no higher priority job can run. Recommended.
bg: Когато е вярно, планиращият модул се опитва да изпълнява задачи с по-нисък приоритет, когато не може да се изпълни задача с по-висок приоритет. Препоръчва се.

note: i18n: ectx: label, entry (LeadTime), group (Scheduler)
en: Minimum time between jobs in minutes.
bg: Минимално време между задачите в минути.

note: i18n: ectx: label, entry (PreDawnTime), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.
bg: Не се разрешава планирането или изпълнението на задачи след този брой минути преди зазоряване.

note: i18n: ectx: label, entry (DawnOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dawn by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
bg: Отместване на астрономическия сутрешен полумрак с зададения тук брой часове, за да се облекчат ограниченията при използването на теснолентови филтри..

note: i18n: ectx: label, entry (DuskOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dusk by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
bg: Отместване на астрономическия вечерен полумрак с зададения тук брой часове, за да се облекчат ограниченията при използването на теснолентови филтри..

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalLength), group (Scheduler)
en: Telescope focal length in millimeters.
bg: Фокусно разстояние на телескопа в милиметри.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalReducer), group (Scheduler)
en: Focal Reducer ratio
bg: Коефициент на фокуса на редуктора

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelWidth), group (Scheduler)
en: Camera pixel size width in micrometers.
bg: Ширина на пиксела на камерата в микрометри.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelHeight), group (Scheduler)
en: Camera pixel size height in micrometers.
bg: Височина на размера на пиксела на камерата в микрометри.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraWidth), group (Scheduler)
en: Camera Width in pixels.
bg: Ширина на камерата в пиксели.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraHeight), group (Scheduler)
en: Camera Height in pixels.
bg: Височина на камерата в пиксели.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraRotation), group (Scheduler)
en: Position angle of the camera with respect to north.
bg: Ъгъл на позициониране на камерата по отношение на север.

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategy), group (Scheduler)
en: Strategy how to react, when a job aborts or steps into an error.
bg: Стратегия за реакция при прекъсване на задачa или грешка.

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategyDelay), group (Scheduler)
en: Delay in minutes how long the scheduler should pause before restarting an aborted job or a job that ran into an error.
bg: Забавяне в минути преди планиращия модул да рестартира прекъсната задача или задача, в която е възникнала грешка.

note: i18n: ectx: label, entry (RescheduleErrors), group (Scheduler)
en: Re-schedule jobs that ran into errors.
bg: Повторно планиране на задачи, при които са възникнали грешки.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerParkDome), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for parking dome on shutdown.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за паркиране на купола при изключване.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerParkMount), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for parking mount on shutdown.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за паркиране на монтировката при изключване.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerCloseDustCover), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for closing dust cover on shutdown.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за затваряне на праховия капак при изключване.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWarmCCD), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for warming the CCD on shutdown.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за затопляне на CCD при изключване.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUnparkDome), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for unparking dome on startup.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за депаркиране на купола при стартиране.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUnparkMount), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for unparking mount on startup.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за разпаркиране на монтировката при стартиране.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerOpenDustCover), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for opening dust cover on startup.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за отваряне на капака за прах при стартиране.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerTrackStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for starting mount tracking on job startup.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за започване на проследяване на монтировката при стартиране на задачата.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerStartupScript), group (Scheduler)
en: Execute this script when starting the scheduler.
bg: Изпълнение на скрипта при стартиране на планиращия модул.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerShutdownScript), group (Scheduler)
en: Execute this script when shutting down the scheduler.
bg: Този скрипт се изпълнява при изключване на програмата за планиране.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerFocusStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for running autofocus on job startup.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за стартиране на автофокус при стартиране на задачата.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerGuideStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for starting guiding on job startup.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за започване на гидиране при стартиране на задачата.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlignStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for aligning on job startup.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за подравняване при стартиране на задачата.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAltitude), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job altitude constraints.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за ограниченията на височината на задачата.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAltitudeValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job altitude constraint.
bg: Ограничение на височината на планираната задача по подразбиране.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerHorizon), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job artificial horizon constraints.
bg: Подразбиращо се квадратче за отметка на планиранията за ограничения на изкуствения хоризонт на заданията.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonSeparationValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job moon separation constraint.
bg: Ограниченията по подразбиране от лунното отстояние на обекта в планираната задача.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerTwilight), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job twilight constraints.
bg: Подразбиращо се поле за отметка на планиращия модул за ограниченията от полумрака в задачите.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerCompleteSequences), group (Scheduler)
en: Scheduler is complete once all sequences are complete.
bg: Графикът е завършен, след като всички последователности са завършени.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerRepeatEverything), group (Scheduler)
en: Restart all scheduler jobs when all scheduler jobs have completed.
bg: Рестартиране на планиране на задачи веднага след като всички задачи са завършени.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerRepeatSequences), group (Scheduler)
en: Restart sequences as soon as all sequences have been completed.
bg: Рестартиране на последователностите веднага след като всички последователности са завършени.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntilTerminated), group (Scheduler)
en: Restart sequences until manually terminated.
bg: Рестартиране на последователностите, докато не бъдат прекратени ръчно.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntil), group (Scheduler)
en: Loop sequences until specific time is up.
bg: Повтаряне на последователностите до изтичане на определено време.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntilValue), group (Scheduler)
en: Time when scheduler should stop repeating sequences.
bg: Времето, когато планиращият модул трябва да спре да повтаря последователности.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerExecutionSequencesLimit), group (Scheduler)
en: Limit how many times the scheduler should execute all sequences.
bg: Ограничава колко пъти планиращият модул трябва да изпълни всички последователности.

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeRestartWithEkos), group (Analyze)
en: If Analyze is running and Ekos is disconnected then reconnected, a new .analyze file will be created and written to, and the graphs in Analyze will only show the new session.
bg: Ако Analyze е стартиран и Ekos е прекъснат, а след това отново свързан, ще бъде създаден и записан нов .analyze файл, а графиките в Analyze ще показват само новата сесия.

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeAlternativeDirectoryName), group (Analyze)
en: Alternative directory to use for searching for analyze image files.
bg: Алтернативна директория за файлове с изображения на Analyze.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeHFR), group (Analyze)
en: Display HFR on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на HFR на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumCaptureStars), group (Analyze)
en: Display number of stars detected in the capture on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на броя на звездите, открити в заснемането, на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMedian), group (Analyze)
en: Display median sample value for the capture on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на медианната стойност на извадката за заснемането на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeEccentricity), group (Analyze)
en: Display the median eccentricity for the stars in the capture on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на медианния ексцентрицитет за звездите в заснемането на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTemperature), group (Analyze)
en: Display the ambient temperature on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на температурата на околната среда на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusPosition), group (Analyze)
en: Display the autofocus solution position.
bg: Показване на позицията на решението за автоматично фокусиране.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumStars), group (Analyze)
en: Display NumStars on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на NumStars на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSkyBg), group (Analyze)
en: Display SkyBackground on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на SkyBackground на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSNR), group (Analyze)
en: Display SNR on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на SNR на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRA), group (Analyze)
en: Display RA on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на RA на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDEC), group (Analyze)
en: Display DEC on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на DEC на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRAp), group (Analyze)
en: Display RA Pulses on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на импулсите RA на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDECp), group (Analyze)
en: Display DEC Pulses on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на импулсите на DEC на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDrift), group (Analyze)
en: Display Drift on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на дрейфа на диаграмата за  статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMS), group (Analyze)
en: Display RMS Error on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на средноквадратичната грешка на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTargetDistance), group (Analyze)
en: Display the arc-seconds distance between the target position and the plate-solved captured image on the Analyze plot.
bg: Показване на разстоянието в дъгови секунди между позицията на целта и заснетото изображение, разрешено на плочата, на графиката Analyze.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMSC), group (Analyze)
en: Display RMS Error (during capture) on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на средноквадратичната грешка (по време на заснемането) на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountRA), group (Analyze)
en: Display Mount RA on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на RA на монтировката на графиката на статисическия анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountDEC), group (Analyze)
en: Display Mount DEC on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на DEC на монтировката на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountHA), group (Analyze)
en: Display Mount Hour Angle on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на часовия ъгъл на монтировката върху графиката за анализиране на статистически данни.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAz), group (Analyze)
en: Display Azimuth on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на азимута на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAlt), group (Analyze)
en: Display Altitude on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на височина на графиката на статистически анализ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzePierSide), group (Analyze)
en: Display PierSide on the Analyze Statistics Plot.
bg: Показване на страната на статива в графиката за статистически анализ

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeStatsYAxis), group (Analyze)
en: Stored Y-axis upper and lower limits for the Analyze Stats Plot.
bg: Запазени горна и долна граница на оста Y за графиката за  статистически анализ.

note: i18n: ectx: label, entry (LastServer), group (INDI Lite)
en: The address of last used server
bg: Адресът на последния използван сървър

note: i18n: ectx: label, entry (LastServerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used server
bg: Портът на последния използван сървър

note: i18n: ectx: label, entry (LastWebManagerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used Web Manager
bg: Портът на последно използвания уеб мениджър

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSMemoryCache), group (HIPS)
en: RAM cache size in MB used to store cached HIPS images.
bg: Размер на кеша на оперативната памет в MB, използван за съхраняване на кешираните изображения на HIPS.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSNetCache), group (HIPS)
en: Hard disk cache size in MB used to store cached HIPS images.
bg: Размер на кеша на твърдия диск в MB, използван за съхраняване на кешираните изображения на HIPS.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSSource), group (HIPS)
en: HIPS source catalog title.
bg: Заглавие на каталога на източника HIPS.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSBiLinearInterpolation), group (HIPS)
en: Use Bilinear interpolation when rendering HiPS images?
bg: Използване на билинеарна интерполация при рендиране на изображения HiPS?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSShowGrid), group (HIPS)
en: Show HiPS grid on the sky map.
bg: Показване на HiPS мрежа на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSPanning), group (HIPS)
en: Redraw HiPS while panning.
bg: Повторно изобразяване на HiPS при местене.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Draw HiPS sources in the sky map?
bg: Да се показват ли HiPS източници в небесната карта?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Toggle whether the HIPS sources are drawn in the sky map.
bg: Превключва дали източниците на HIPS да се изчертават в небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSUseOfflineSource), group (HIPS)
en: Use offline storage to load HiPS?
bg: Да се използва ли офлайн хранилище за зареждане на HiPS?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOfflinePath), group (HIPS)
en: HIPS offline full path.
bg: Път до HIPS в офлайн режим.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain Filename.
bg: Име на файла за терена.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain source filename.
bg: Име на изходния файл на терена.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain Azimuth Correction.
bg: Корекция на азимута на терена.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain source azimuth correction.
bg: Корекция на азимута на източника на терена.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain Altitude Correction.
bg: Корекция на надморската височина на терена.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain source altitude correction.
bg: Корекция на височината на източника на терена.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Terrain Downsampling
bg: Намаляване на дискретизацията на терена

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Speed quality tradeoff for rendering the terrain image.
bg: Компромис с качеството на скоростта за изобразяване на изображението на терена.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Terrain While panning.
bg: Терен при местене на карта.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Redraw terrain while panning.
bg: Повторно изобразяване на терена при местене.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Draw terrain
bg: Изобразяване на терена

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Toggle whether the terrain is drawn in the sky map.
bg: Превключва дали теренът да бъде изобразен на небесната карта.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Skip Speedup
bg: Ускоряване чрез пропускане на терена

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain) i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Enable a one of the terrain drawing speedups.
bg: Активиране на едно от ускоренията за изобразяване на терена.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Transparency Speedup.
bg: Ускоряване чрез прозрачност на терена.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Terrain Smooth Pixels.
bg: Изгладени пиксели  на терена.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Smooth pixels for a more pleasant, but slower rendering.
bg: Изглаждане на пикселите за по-приятно, но по-бавно визуализиране.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowImageOverlays), group (ImageOverlay)
en: Display Image Overlays.
bg: Показване на наслагвания на изображения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowImageOverlays), group (ImageOverlay)
en: Toggle whether to display image overlays.
bg: Превключва дали да се показват наслагвания на изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowImageOverlaysBelowCatalogs), group (ImageOverlay) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowImageOverlaysBelowCatalogs), group (ImageOverlay) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlaysBelowCatalogs)
en: Display Image Overlays below catalogs.
bg: Показване на наслагвания на изображения под каталозите.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectedImageOverlay), group (ImageOverlay)
en: Center SkyMap over selected image overlay.
bg: Центриране на небесната карта върху избраното наслагване на изображения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSelectedImageOverlay), group (ImageOverlay)
en: Center SkyMap over the selected overlay image in the image overlay table (if it's solved).
bg: Центриране на небесната карта върху избраното изображение за наслагване в таблицата за наслагване на изображения (ако е решена).

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayMaxDimension), group (ImageOverlay)
en: Image overlay max dimension
bg: Максимален размер на наслагване на изображението

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayMaxDimension), group (ImageOverlay)
en: Maximum dimension for image overlay images.
bg: Максимален размер за насложени изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayTimeout), group (ImageOverlay)
en: Image overlay plate-solving timeout.
bg: Време за изчакване на решаване чрез наслагване на изображения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayTimeout), group (ImageOverlay)
en: Timeout for plate-solving an image overlay.
bg: Време за изчакване на решаване чрез наслагване на изображения.

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayDefaultScale), group (ImageOverlay)
en: Image overlay default plate-solving scale.
bg: Мащаб по подразбиране за решаване на изображения при наслагване на изображения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayDefaultScale), group (ImageOverlay)
en: Default scale (arcseconds/pixel) for image-overlay plate solving.
bg: Мащаб по подразбиране (дъгови секунди/пиксел) за решаване с изображение.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObservatoryWeatherSource), group (Observatory)
en: Default observatory module weather source.
bg: Подразбиращ се източник на метеорологични данни за обсерваторния модул.

note: i18n: ectx: label, entry (warningActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon warnings?
bg: Ще се реагира ли на предупрежденията?

note: i18n: ectx: label, entry (alertActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon alerts?
bg: Ще се реагира ли на сигналите?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather warning occurs?
bg: Трябва ли куполът да се затваря при предупреждение за лошо време?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseShutter), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather warning occurs?
bg: Трябва ли затворът да се затваря при предупреждение за лошо време?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningStopScheduler), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseShutter), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertStopScheduler), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather alert occurs?
bg: Трябва ли затворът да се затваря при появата на метеорологично предупреждение?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather warning.
bg: Отлагане  при предупреждение за лошо време.

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather alert occurs?
bg: Трябва ли куполът да се затваря при предупреждение за лошо време?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather alert.
bg: Отлагане при предупреждение за лошо време.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseDome), group (Observatory)
en: Dome status relevant for the Observatory status.
bg: Състоянието на купола, свързано със състоянието на обсерваторията.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseShutter), group (Observatory)
en: Shutter status relevant for the Observatory status.
bg: Състоянието на затвора, свързано със състоянието на обсерваторията.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseWeather), group (Observatory)
en: Weather status relevant for the Observatory status.
bg: Състояние на метеорологичните условия, свързано със състоянието на обсерваторията.

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAutoScaleValues), group (Observatory)
en: Scale the sensor graph value axis to the values range.
bg: Мащабиране на оста на стойността на графиката на сензора към диапазона на стойностите.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPExecutable), group (ASTAP)
en: Full path to the ASTAP executable.
bg: Пълен път до изпълнимия файл на ASTAP.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSample), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSampleValue), group (ASTAP)
en: Down sample prior to solving. Also called binning. A value 0 will result in auto selection downsampling.
bg: Подсемплиране (Down sample) преди решаване. Нарича се също групиране (binning). Нулева стойност ще доведе до автоматично  подсемплиране.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadius), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadiusValue), group (ASTAP)
en: The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.
bg: Програмата ще търси в квадратна спирала около началната позиция до този радиус.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPUpdateFITS), group (ASTAP)
en: Update the fits header with the found solution.
bg: Актуализиране на заглавката на fits с намереното решение.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPLargeSearchWindow), group (ASTAP)
en: Increase search window size.
bg: Увеличаване на размера на прозореца за търсене.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyAuto), group (Mosaic)
en: Manage the mosaic panel transparency level automatically.
bg: Автоматично управление на нивото на прозрачност на мозаечния панел.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyLevel), group (Mosaic)
en: Control mosaic panel transparency level.
bg: Управление на нивото на прозрачност на мозаечния панел.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
bg: Европейскa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
bg: АНДРОМЕДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
bg: ПОМПА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
bg: РАЙСКА ПТИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
bg: ВОДОЛЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
bg: ОРЕЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
bg: ЖЕРТВЕНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
bg: ОВЕН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
bg: КОЛАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
bg: ВОЛОВАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
bg: ДЛЕТО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
bg: ЖИРАФ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
bg: РАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
bg: ЛОВДЖИЙСКИ КУЧЕТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
bg: ГОЛЯМО КУЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
bg: МАЛКО КУЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
bg: КОЗИРОГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
bg: КИЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
bg: КАСИОПЕЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
bg: ЦЕНТАВЪР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
bg: ЦЕФЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
bg: КИТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
bg: ХАМЕЛЕОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
bg: ПЕРГЕЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
bg: ГЪЛЪБ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
bg: КОСИТЕ НА ВЕРОНИКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
bg: ЮЖНА КОРОНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
bg: СЕВЕРНА КОРОНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
bg: ГАРВАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
bg: ЧАША

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
bg: ЮЖЕН КРЪСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
bg: ЛЕБЕД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
bg: ДЕЛФИН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
bg: ЗЛАТНА РИБКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
bg: ДРАКОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
bg: ЖРЕБЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
bg: ЕРИДАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
bg: ПЕЩ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
bg: БЛИЗНАЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
bg: ЖЕРАВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
bg: ХЕРКУЛЕС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
bg: ЧАСОВНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
bg: ХИДРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
bg: ВОДНА ЗМИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
bg: ИНДИАНЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
bg: ГУЩЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
bg: ЛЪВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
bg: МАЛЪК ЛЪВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
bg: ЗАЕК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
bg: ВЕЗНИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
bg: ВЪЛК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
bg: РИС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
bg: ЛИРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
bg: МАСА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
bg: МИКРОСКОП

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
bg: ЕДНОРОГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
bg: МУХА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
bg: ЪГЛОМЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
bg: ОКТАНТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
bg: ЗМИЕНОСЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
bg: ОРИОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
bg: ПАУН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
bg: ПЕГАС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
bg: ПЕРСЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
bg: ФЕНИКС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
bg: ЖИВОПИСЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
bg: РИБИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
bg: ЮЖНА РИБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
bg: КЪРМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
bg: КОМПАС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
bg: МРЕЖИЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
bg: СТРЕЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
bg: СТРЕЛЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
bg: СКОРПИОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
bg: СКУЛПТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
bg: ЩИТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
bg: ГЛАВА НА ЗМИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
bg: ОПАШКА НА ЗМИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
bg: СЕКСТАНТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
bg: БИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
bg: ТЕЛЕСКОП

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
bg: ТРИЪГЪЛНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
bg: ЮЖЕН ТРИЪГЪЛНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
bg: ТУКАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
bg: ГОЛЯМА МЕЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
bg: МАЛКА МЕЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
bg: КОРАБНИ ПЛАТНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
bg: ДЕВА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
bg: ЛЕТЯЩА РИБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
bg: МАЛКА ЛИСИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
bg: Китайскa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
bg: СЕВЕРЕН ЧЕРПАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
bg: ИЗВИТ МАСИВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
bg: НАВИТ КАМШИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
bg: КРИЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
bg: КОЛЕСНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
bg: ОПАШКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
bg: ВЕЕЩА СЕ КОШНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
bg: ЧЕРПАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
bg: БАРАБАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
bg: ТРИ СТЪПАЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
bg: ИМПЕРСКА ГВАРДИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
bg: РОГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
bg: ВЪРБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
bg: ИМПЕРСКИ ПРОХОД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
bg: КУХНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
bg: РЕЧНА КОСТЕНУРКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
bg: СТОМАХ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
bg: ВЕЛИК ПЪЛКОВОДЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
bg: СТЕНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
bg: КРАКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
bg: КОРЕН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
bg: БАСТИОНИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
bg: ЛЕТЯЩ КОРИДОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
bg: ВЪНШНА ОГРАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
bg: БРОД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
bg: СЕДЕМ КРАЛСКИ ОСОБИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
bg: ПАЗАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
bg: ПЕТ КОЛЕСНИЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
bg: ПОДВИТ ЕЗИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
bg: МРЕЖА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
bg: ТОАЛЕТНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
bg: ЕКРАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
bg: ПАЗАРЪТ НА ВОЙНИКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
bg: КВАДРАТЕН ХАМБАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
bg: ТРИ ЗВЕЗДИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
bg: ЧЕТИРИ КАНАЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
bg: КЛАДЕНЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
bg: ЮЖНА РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
bg: СЕВЕРНА РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
bg: ПЕТ ФЕОДАЛНИ КРАЛЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
bg: ОВОШКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
bg: ЛИВАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
bg: КРЪГЪЛ ХАМБАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
bg: ПУРПУРЕН ДВОРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
bg: РАЗШИРЕНА МРЕЖА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
bg: АРСЕНАЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
bg: КУКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
bg: ВЕЛИКИЯТ ДВОРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
bg: НЕФРИТЕН КЛАДЕНЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
bg: ПИКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
bg: ЛОДКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
bg: МАВЗОЛЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
bg: КУЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
bg: ХРАМ НА ЗЕМНИТЕ БОГОВЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
bg: ЛЪК И СТРЕЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
bg: ПЕСТИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
bg: ХАВАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
bg: ПОКРИВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
bg: ГРЪМОТЕВИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
bg: ДВОР ЗА КОЛЕСНИЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
bg: СВЕЖА КРАТУНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
bg: ГНИЛА КРАТУНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
bg: ЛАГЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
bg: ГРЪМ И МЪЛНИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
bg: ДВОРЦОВА ПОРТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
bg: ПУСТОШ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
bg: ПЛЕТЯЩО МОМИЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
bg: МОМИЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
bg: ВОЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
bg: СЪРЦЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
bg: СТАЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
bg: ПРУЖИНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
bg: УЧРЕЖДЕНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
bg: МЛАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
bg: КОПИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
bg: ДЕСЕН ФЛАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
bg: ЛЯВ ФЛАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
bg: БАРАБАННА ПАЛКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
bg: ВРЪЗКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
bg: ЖЕНСКО ЛЕГЛО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
bg: ЗАПАДНА ВРАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
bg: ИЗТОЧНА ВРАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
bg: ФЕРМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
bg: ЗВЕЗДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
bg: ПРИЗРАЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: XUANYUAN
bg: ШУАНЮАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
bg: ТРИНОЖНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
bg: ВРАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ZAOFU
bg: ДЗАОФУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
bg: ПАЗАРЕН СЛУЖИТЕЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
bg: Египетскa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
bg: ПРЕДЕН КРАК НА БИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
bg: ДВА ПРЪТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
bg: ЛЪВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
bg: ДВЕТЕ ЧЕЛЮСТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAH
bg: СAA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
bg: ПТИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEK
bg: СЕК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
bg: ТРИЪГЪЛНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
bg: ФЕРИБОТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
bg: КРОКОДИЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SELKIS
bg: СЕЛКИС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
bg: КОРАБЕН НОС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORUS
bg: ХОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
bg: ОВЧА КОШАРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
bg: ГИГАНТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
bg: ХИПОПОТАМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
bg: ЯТО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
bg: ДВОЙКА ЗВЕЗДИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
bg: РИБА ХАНУЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
bg: ЧЕЛЮСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
bg: ВЪРЗАЛО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KENEMET
bg: КЕНЕМЕТ (МАЙМУНА)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHEMATY
bg: ХЕМАТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATY BEKETY
bg: УАТИ БЕКЕТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
bg: ОВЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
bg: ВОДНИ ЗВЕЗДИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
bg: Ескимоска

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
bg: ДВА СЛЪНЧЕВИ ЛЪЧА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
bg: ДВЕ ОТДАЛЕЧЕНИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
bg: КУЧЕТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
bg: КЛЮЧИЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
bg: ПОСТАВКА ЗА ЛАМПА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
bg: КАРИБУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
bg: ДВЕ ОТПРЕД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
bg: ГРЪДНА КОСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
bg: БЕГАЧИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
bg: СЪД ЗА КИТОВА МАС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
bg: ОСТАНАЛИЯТ ОТЗАД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
bg: Корейскa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
bg: СВЕЩЕНИЯТ ЧАЙНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
bg: ФЕРМА НА ГЛАВНИЯ ГРАД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
bg: КРАЛСКО ДОСТОЙНСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
bg: НОМИНАЦИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
bg: ЗВЕЗДНА ПОРТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
bg: РАВЕНСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
bg: ПОМОЩНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
bg: РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА СВЕЩЕНИЯ КРАЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
bg: ДРАКОНОВ ВРАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
bg: ОБЕЗГЛАВЯВАНЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
bg: СЪДИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
bg: РАЗВЯВАЩ СЕ ФЛАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
bg: КОПИЕ НА НЕБЕСАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
bg: МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ДЪЛГОЛЕТИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
bg: ВЕСЛО ЗА ПОСЕТИТЕЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
bg: НЕБЕСНО МЛЯКО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
bg: ДОМ НА КРАЛИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
bg: ДРЕВНА КОЛЕСНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
bg: КАЛЯСКА ЗА КРАЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
bg: ГЕНЕРАЛ НА КАВАЛЕРИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
bg: КАВАЛЕРИЯ НА ИМПЕРАТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
bg: ГЕНЕРАЛ НА ПОДВИЖНИ ЧАСТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
bg: ИЗТОЧЕН ПЪТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
bg: КЛЮЧАЛКА НА ВРАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
bg: КЛЮЧАЛКА И КЛЮЧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
bg: НАКАЗАНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
bg: ЗАЛАТА НА КРАЛЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
bg: ЦАРЕДВОРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
bg: СЛЪНЦЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
bg: ЗАПАДЕН ПЪТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
bg: МЯСТОТО НА ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
bg: ПЕТ ВОЙНИКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
bg: НЕБЕСНА РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
bg: МОЛИТВА ЗА ПОТОМСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
bg: РИБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
bg: ПРЕДСКАЗАНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
bg: ДВОР ЗА ИМПЕРАТРИЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
bg: СВЕЩЕН ПАЛАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
bg: ВЕЯЛКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
bg: ВЪНШЕН ПЕСТИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
bg: ПЛЯВА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
bg: ГРАДОНАЧАЛНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
bg: ПОСТРОЙКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
bg: НЕБЕСНА ПТИЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
bg: НЕБЕСЕН ОЛТАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
bg: СЕВЕРНОИЗТОЧНИ НАРОДИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
bg: СТАРИЯТ ФЕРМЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
bg: КАЙМАНОВА КОСТЕНУРКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
bg: ИМПЕРАТОРСКИ ПЪТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
bg: ТЪКАЧЪТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
bg: РЕКА КРАЙ КУЛАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
bg: РЕЧЕН БАРАБАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
bg: НЕБЕСНА БАРАБАННА ПАЛКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
bg: КРАВАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
bg: РАЗПРЪСНАТИЯТ НАСИП

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
bg: КОШНИЦА ЗА КОПРИНЕНА БУБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
bg: НАДЗИРАТЕЛ НА КАРЕТИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
bg: НЕБЕСЕН ЛОДКАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
bg: ПЛОД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
bg: СЕМЕНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
bg: КИЛЕРЪТ НА ДАМАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
bg: ПРИДВОРНА ДАМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
bg: СЪДЕБНА ГРЕШКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
bg: ОПРАВЯНЕ НА ГРЕШКИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
bg: ДАРАВЯНЕ НА ЖИВОТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
bg: НАКАЗАНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
bg: ПРАЗЕН ДОМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
bg: ВОПЪЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
bg: РИДАНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
bg: ЗАМЪК С ВАЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
bg: ЗАКАЧАЛКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
bg: МЛАДОЖЕНЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
bg: КОЛЕСНИЧАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
bg: ЧОВЕК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
bg: ВЪТРЕШЕН ПЕСТИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
bg: НЕБЕСНО ХРАНИЛИЩЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
bg: ГРОБНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
bg: ПОКРИВ НА КЪЩА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
bg: НАПУКАН ХОРОСАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
bg: КАТЕРЕЩА СЕ ЗМИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
bg: ИМПЕРАТОРСКИ ПАЛАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
bg: ОБОСОБЕН ДВОРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
bg: ОТГОВОРНИК ЗА ДОСТАВКА НА МАТЕРИАЛИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
bg: МЪЛНИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
bg: ВАЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
bg: НЕБЕСНИ ВОЙНИЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
bg: СЕЛО ЗА ПАТРУЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
bg: НЕБЕСНА МРЕЖА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
bg: НЕБЕСНА КОНЮШНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
bg: ИЗТОЧНА СТЕНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
bg: СТРОИТЕЛЕН ИНЖЕНЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
bg: ГРЪМОТЕВИЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
bg: ОБЛАЦИ И ДЪЖД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
bg: ШОСЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
bg: КАМШИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
bg: НАДЗИРАТЕЛ НА КОЛЕСНИЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
bg: СТРАНИЧЕН ПЪТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
bg: ОРЪЖЕЙНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
bg: ЮЖНА ИМПЕРАТОРСКА ПОРТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
bg: ВЪНШЕН СГЪВАЩ СЕ ЕКРАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
bg: НЕБЕСНА ТОАЛЕТНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
bg: АРХИТЕКТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
bg: ИМПЕРАТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
bg: СТРАЖЕВА КУЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
bg: ЛЯВ БРЯСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
bg: ДЕСЕН БРЯСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
bg: НЕБЕСЕН СКЛАД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
bg: КУП ЗЪРНЕНИ ХРАНИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
bg: НЕБЕСЕН КОРАБ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
bg: ЗАПАС ОТ ВОДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
bg: КУПЧИНА ТРУПОВЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
bg: СТОМАХА НА ТИГЪРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
bg: МАГАЗИН ЗА ПРОСО ЗА РЕЛИГИОЗНА СЛУЖБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
bg: ЗЪРНЕН ХАМБАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
bg: БРУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
bg: НЕБЕСЕН ШАМАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
bg: УХО И ОКО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
bg: ЛУНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
bg: НЕБЕСЕН ХЪЛМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
bg: НЕБЕСЕН ЗАГОВОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
bg: ФУРАЖ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
bg: ГАРАЖ ЗА КОЛЕСНИЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
bg: РИБНО ЕЗЕРО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
bg: КОЛОНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
bg: НЕБЕСНА ЛУЖА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
bg: КРАЛЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
bg: НЕБЕСНА ПОРТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
bg: ФЛАГ НА СААМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
bg: НЕБЕСНО СЕЛО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
bg: НЕБЕСЕН БЕЛВЕДЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
bg: ГЕНЕРАЛ НА ГРАНИЦАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
bg: НЕБЕСНО ТЪРЖЕСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
bg: ФЛАГЪТ НА ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
bg: ДЕВЕТ ТЕРИТОРИИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
bg: НЕБЕСНА ГРАДИНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
bg: ЗАБИТ ФЛАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
bg: ПРЕДВЕЩАНИЕ ЗА БЕДСТВИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
bg: ТРИМА РАЗУЗНАВАЧА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAAM
bg: СААМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
bg: ЕКСПЕДИЦИОННА СИЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
bg: КЛАДЕНЕЦ ЗА ВОЕННИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
bg: КЛАДЕНЕЦ ОТ ЖАД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
bg: СГЪВАЩ СЕ ЕКРАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
bg: СТРЕЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
bg: НАТРУПАНИ ДЪРВА ЗА ОГРЕВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
bg: СЕВЕРНА РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
bg: ПЕТ ГОСПОДАРЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
bg: НЕБЕСНА ЧАША ВИНО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
bg: ИЗТОЧЕН КЛАДЕНЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
bg: БЕНТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
bg: БАЛАНСИРАНЕ НА ВОДАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
bg: ЧЕТИРИТЕ ДУХА НА РЕКАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
bg: ЮЖНА РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
bg: ДВОЙНА ВРАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
bg: ЛЪК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
bg: ЗВЕЗДАТА НА ВЪЛКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
bg: ДИВИ КОКОШКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
bg: АРМЕЙСКИ ПАЗАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
bg: ВНУЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
bg: СИН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
bg: ИЗРАСНАЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
bg: СТАРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
bg: ФАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
bg: НЕБЕСНО ОКО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
bg: КУП МЪРТЪВЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
bg: ЗЕЛЕНА ХРЕБЕТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
bg: ВЪНШНА КУХНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
bg: НЕБЕСНО КУЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
bg: ДУХЪТ НА ГУРОНГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
bg: ФЛАГ НА НАДЗИРАТЕЛЯ НА ВИНАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
bg:  НАДЗИРАТЕЛ НА КУХНЯТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
bg: СПРАВЕДЛИВОСТ И РАВЕНСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
bg: ИМПЕРАТОР ХЕОНВОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
bg: НЕБЕСНА СТОЛИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
bg: ГЛАВЕН ФЕРМЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
bg: НАДЗИРАТЕЛ НА ГРОБНИЦИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
bg: НЕБЕСНА ГРОБНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
bg: КРИЛО НА ЧЕРВЕНАТА ПТИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
bg: ИЗТОЧНО ГРЪНЧАРСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
bg: ИМПЕРАТОРСКА КОЛЕСНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
bg: ПЯСЪКЪТ НА ЖИВОТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
bg: ПОРТАТА ЗА ВОЙСКИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
bg: РИЦАР-СТРАЖ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
bg: ПЕТ ФЕОДАЛНИ ГОСПОДАРЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SANGJIIN
bg: САНГДЖИН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
bg: НИСКА ОГРАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
bg: ВИСОКА ОГРАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
bg: ДЕВЕТ ГОСПОДАРЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
bg: АКОТО НА ТИГЪРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
bg: НАСЛЕДНИК НА ПРЕСТОЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
bg: ПЕТ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
bg: ТРИ МИНИСТЪРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
bg: НАДЗИРАТЕЛ НА АУДИЕНЦИИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
bg: ФАСАДА НА ГРОБНИЦАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
bg: ОБСЕРВАТОРИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
bg: ЖЕНА НАДЗИРАТЕЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
bg: ГОЛЯМ ПОДСЛОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
bg: ОСЕМ ЗЪРНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
bg: АВАНГАРД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
bg: ДОБРОДЕТЕЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
bg: ИМПЕРАТОРСКИ БОГ НА ВОЙНАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
bg: ИМПЕРАТОРСКИ БОГ НА ВРЕМЕТО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
bg: ВЪТРЕШНА КУХНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
bg: РАЗМАХ НА ФЛАГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
bg: МИНИСТЪР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
bg: ГЕНЕРАЛ И МИНИСТЪР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
bg: НЕБЕСЕН ЗАТВОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
bg: ШЕСТ ДЕПАРТАМЕНТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
bg: ВЪТРЕШНО СТЪЛБИЩЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
bg: НЕБЕСНО КОПИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
bg: ПОКРИТИЕ ЗА ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
bg: МЕСТО НА ПЕТИМАТА ИМПЕРАТОРИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
bg: ГОДИНИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
bg: НЕБЕСНА КУХНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
bg: СЕВЕРЕН ПОЛЮС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
bg: ПОДСЛОН ЗА РАНЕНИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
bg: МОСТ С ЕДНА ГРЕДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
bg: ВЕЛИКИЯТ ИМПЕРАТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
bg: СЪВЕТНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
bg: НЕБЕСНА КОЛОННА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
bg: СЕКРЕТАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
bg: СЛУГИНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
bg: МАСАТА НА ЖЕНАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
bg: ЗАТВОРА НА СЪДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
bg: ПУРПУРНА ОГРАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
bg: НЕБЕСЕН ПОРЯДЪК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
bg: СЕДЕМ МИНИСТЪРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
bg: СЛАМЕНА НИШКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
bg: ОГРАДА НА ПАЗАРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
bg: ФЕОДАЛЕН ГОСПОДАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
bg: ТРОН НА ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
bg: КРАЛСКО СЕМЕЙСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
bg: ГЛАВА СЕМЕЙСТВОТО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
bg: ИСТОРИЯ НА СЕМЕЙСТВОТО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
bg: ПАЗАЧ НА СЕМЕЙСТВОТО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
bg: КУЛА НА ПАЗАРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
bg: МЕРИЛО ЗА ЗЪРНО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
bg: ПРАВИЛА ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА ЗЪРНОТО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
bg: ЕВНУХ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
bg: НАДЗИРАТЕЛ НА КОЛЕСНИЦИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
bg: ИЗМЕРВАНЕ НА КОЛИЧЕСТВОТО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
bg: МЕСАРНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
bg: НАДЗИРАТЕЛ НА УКРАШЕНИЯТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
bg: КРАЛСКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
bg: ГОСПОДАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
bg: ЛЯВ ПАЛАЧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
bg: ДЕСЕН ПАЛАЧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
bg: КРЪСТОСАНА ГРЕДА ЗА HEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
bg: НАНИЗВАНЕ НА МОНЕТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
bg: Лакота

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
bg: РЪКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
bg: ЗМИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
bg: ОГНИЩЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
bg: ПИСТА ЗА НАДБЯГВАНЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
bg: ЖИВОТНО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
bg: ЛОС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
bg: СЕДЕМ МАЛКИ ДЕВОЙКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
bg: ИЗСЪХНАЛА ВЪРБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
bg: САЛАМАНДЪР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
bg: КОСТЕНУРКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
bg: БУРЕВЕСТНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
bg: МЕЧА БЪРЛОГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
bg: Маори

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAKI-O-AUTAHI
bg: ТАКИ-О-АУТАХИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TE TAURA-O-TE-WAKA-O-TAMARERETI
bg: ТЕ ТАУРА-О-ТЕ-УАКА-О-ТАМАРЕРЕТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAU-TORO
bg: ТАУ-ТОРО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
bg: ГОЛЯМАТА ЛОДКА НА ТАМА РЕРЕТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MATAKAREHU
bg: МАТАКАРЕХУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
bg: Наваро

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
bg: РАЗКРАЧЕН МЪЖ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
bg: ГУЩЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DILYEHE
bg: ДИЛЕХЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
bg: ПЪРВИЯТ ЕДЪР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
bg: ЗАЕШКИ СЛЕДИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
bg: ПЪРВИЯТ СТРОЕН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
bg: Скандинавскa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
bg: ПРЪСТЪТ НА КРАКА НА АУРВАНДИЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
bg: ВЪЛЧА УСТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
bg: РИБАРИТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
bg: ЖЕНСКА КАРУЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
bg: МЪЖКА КАРУЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
bg: БОЙНОТО ПОЛЕ АСАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
bg: Полинезийскa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
bg: ЧЕРПАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
bg: КОШНИЦА ЗА КОТКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
bg: ГЛАС НА РАДОСТТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
bg: СЕДЕМТЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
bg: КУКА ЗА РИБОЛОВ ОТ  МАУРИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
bg: ТРИЪГЪЛНИК НА ЩУРМАНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
bg: ХВЪРЧИЛО НА КАВЕЛО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
bg: ПТИЦА ФРЕГАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
bg: ОБГРИЖЕН ОТ ЛУНАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
bg: ДЕЛФИН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
bg: Тупи-гуарани

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMA (GUIRA-NHANDU)
bg: ЕМА (ГУИРА-НАНДУ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOMEM VELHO (TUIVAE)
bg: ХОМЕМ ВЕЛХО (ТУИВАЕ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTA DO NORTE (TAPI'I)
bg: АНТА ДО НОРТЕ (ТАПИР)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VEADO
bg: ВЕАДО (EЛЕН)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOYKEXO
bg: ДЖОЙКЕЧО (КРАСАВИЦАТА ПО ПЪТЯ КЪМ МЪРТВИТЕ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VESPEIRO (EIXU)
bg: ЕЙЧУ (ГНЕЗДОТО НА ОСИТЕ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: QUEIXADA DA ANTA (TAPI'I RAINHYKA)
bg: КЕЙХАДА ДА АНТА (ЧЕЛЮСТТА НА ТАПИРА)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tongan
bg: Тонганскa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FATANALUA
bg: ФАТАНАЛУА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AE E'UVEA
bg: АЕ Е'УВЕА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUA TANGATA
bg: ЛУА ТАНГАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KAPAKUA'O'TAFAHI
bg: КАПАКАУ'О'ТАФАХИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TU'ULALUPE
bg: ТУ'УЛАЛУПЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOLOA
bg: ТОЛОА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUINGA IKA
bg: ТУИНГА ИКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOLOALAHI
bg: ТОЛОАЛАХИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUMATOLOA
bg: ХОУМАТОЛОА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOLOATONGA
bg: ТОЛОАТОНГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FUNGASIA
bg: ФУНАГАСИА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western (sternenkarten.com)
bg: Европейска (sternenkarten.com)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS
bg: ЗМИИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Asterisms
bg: C-Астеризъм

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING TRIANGLE
bg: ПРОЛЕТЕН ТРИЪГЪЛНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND OF VIRGO
bg: ДИАМАНТЪТ НА ДЕВИЦАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUMMER TRIANGLE
bg: ЛЕТЕН ТРИЪГЪЛНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT SQUARE OF PEGASUS
bg: ГОЛЕМИЯТ КВАДРАТ В ПЕГАС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER TRIANGLE
bg: ЗИМЕН ТРИЪГЪЛНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER HEXAGON
bg: ЗИМЕН ХЕКСАГОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION'S BELT
bg: ПОЯСЪТ НА ОРИОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TEAPOT
bg: ЧАЙНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIG DIPPER
bg: ГОЛЯМ ЧЕРПАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LITTLE DIPPER
bg: МАЛЪК ЧЕРПАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA W
bg: КАСИОПЕЯ W

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH HOOK
bg: РИБАРСКА КУКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN CROSS
bg: СЕВЕРЕН КРЪСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SICKLE
bg: СЪРП

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN CROSS
bg: ЮЖЕН КРЪСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FALSE CROSS
bg: ЛЪЖЛИВ КРЪСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND CROSS
bg: РОМБОВИДЕН КРЪСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COAT HANGER
bg: ЗАКАЧАЛКА ЗА ДРЕХИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEMBLE'S CASCADE
bg: ЗВЕЗДОПАДЪТ НА КЕМБЪЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYADES
bg: ХИЯ̀ДИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS HOUSE
bg: ЦЕФЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEYSTONE
bg: КЛЮЧОВ КАМЪК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOZENGE
bg: РОМБ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOB'S COFFIN
bg: КОВЧЕГЪТ НА ЙОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PONIATOWSKI'S BULL
bg: ТЕЛЕЦ НА ПОНЯТОВСКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCLET
bg: КРЪГЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: Y OF AQUARIUS
bg: Y ОТ ВОДОЛЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHALE'S HEAD
bg: ГЛАВАТА НА КИТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SAIL
bg: ПЛАТНОХОД

[ctx: Sky Culture]
en: Western
bg: Западна

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
bg: Китайска

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
bg: Египетска

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
bg: Инуитска

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
bg: Корейска

[ctx: Sky Culture]
en: Lakota
bg: Лакота

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
bg: Маори

[ctx: Sky Culture]
en: Navaro
bg: Наваро

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
bg: Скандинавскa

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
bg: Полинезийска

[ctx: Sky Culture]
en: Tupi-Guarani
bg: Тупи-гуарани

[ctx: Sky Culture]
en: Tongan
bg: Тонган

[ctx: Sky Culture]
en: Asterisms
bg: Астеризми

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: 100 Mile House
bg: 100 майл хаус

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aabenraa
bg: Обенро

[ctx: City in Germany]
en: Aachen
bg: Аахен

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aalborg
bg: Аалборг

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aarhus
bg: Орхус

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Abakan
bg: Абакан

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Abbotsford
bg: Абътсфорд

[ctx: City in Idaho USA]
en: Aberdeen
bg: Абърдийн

[ctx: City in Maryland USA]
en: Aberdeen
bg: Абърдийн

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Aberdeen
bg: Абърдийн

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Aberdeen
bg: Абърдийн

[ctx: City in Washington USA]
en: Aberdeen
bg: Абърдийн

[ctx: City in Ivory coast]
en: Abidjan
bg: Абиджан

[ctx: City in Kansas USA]
en: Abilene
bg: Абилин

[ctx: City in Texas USA]
en: Abilene
bg: Абилин

[ctx: City in Nigeria]
en: Abuja
bg: Абуджа

[ctx: City in Mexico]
en: Acapulco
bg: Акапулко

[ctx: City in Ghana]
en: Accra
bg: Акра

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Ada
bg: Ада

[ctx: City in Alaska USA]
en: Adak
bg: Адак

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Adams
bg: Адамс

[ctx: City in Pitcairn Islands]
en: Adamstown
bg: Адамстаун

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
bg: Адис Абеба

[ctx: City in South Australia Australia]
en: Adelaide
bg: Аделаида

[ctx: City in Yemen]
en: Aden
bg: Аден

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Afton
bg: Афтън

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Afton
bg: Афтън

[ctx: City in Niger]
en: Agadez
bg: Агадес

[ctx: City in Morocco]
en: Agadir
bg: Агадир

[ctx: City in Guam]
en: Agana
bg: Агана

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Aginskoe
bg: Агинское

[ctx: City in California USA]
en: Ahwahnee
bg: Авани

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Aiken
bg: Айкен

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Ainsworth
bg: Ейнсуърт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Airdrie
bg: Eйрдри

[ctx: City in Corse du Sud France]
en: Ajaccio
bg: Аячо

[ctx: City in Arizona USA]
en: Ajo
bg: Ахо

[ctx: City in Ohio USA]
en: Akron
bg: Акрон

[ctx: City in Libya]
en: Al Jawf
bg: Eл Джауф

[ctx: City in Bahrain]
en: Al Manamah
bg: Манама

[ctx: City in Spain]
en: Alacant
bg: Алакант

[ctx: City in California USA]
en: Alameda
bg: Аламеда

[ctx: City in Nevada USA]
en: Alamo
bg: Аламо

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Alamogordo
bg: Аламогордо

[ctx: City in Spain]
en: Albacete
bg: Албасете

[ctx: City in Georgia USA]
en: Albany
bg: Олбъни

[ctx: City in New York USA]
en: Albany
bg: Олбъни

[ctx: City in Oregon USA]
en: Albany
bg: Олбъни

[ctx: City in Idaho USA]
en: Albion
bg: Албион

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Albuquerque
bg: Албакърки

[ctx: City in Spain]
en: Alcalá de Henares
bg: Алкала де Хенарес

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Alcoa
bg: Алкоа

[ctx: City in United Kingdom]
en: Aldermaston
bg: Алдебаран

[ctx: City in Nunavut Canada]
en: Alert
bg: Внимание

[ctx: City in Italy]
en: Alessandria
bg: Алесандрия

[ctx: City in Alabama USA]
en: Alexander City
bg: Алекзандър Сити

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
bg: Александрия

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Alexandria
bg: Александрия

[ctx: City in Virginia USA]
en: Alexandria
bg: Александрия

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Alexis Creek
bg: Алексис Крийк

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
bg: Алжир

[ctx: City in Canada]
en: Algonquin
bg: Алгонкин

[ctx: City in California USA]
en: Alhambra
bg: Алхамбра

[ctx: City in Northern Territory Australia]
en: Alice Springs
bg: Алис Спрингс

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allegheny Obs.
bg: Алеганска обсерватория

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allentown
bg: Алънтаун

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Alliance
bg: Алайънс

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Alma
bg: Алма

[ctx: City in Kazakhstan]
en: Alma Ata
bg: Алма Ата

[ctx: City in Spain]
en: Almería
bg: Алмерия

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Alonsa
bg: Алонса

[ctx: City in Georgia USA]
en: Alpharetta
bg: Алфарета

[ctx: City in California USA]
en: Alpine
bg: Алпайн

[ctx: City in Germany]
en: Altenstadt
bg: Алтенщад

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Altoona
bg: Алтуна

[ctx: City in Lithuania]
en: Alytus
bg: Алитус

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
bg: о-в Амами

[ctx: City in Texas USA]
en: Amarillo
bg: Амарило

[ctx: City in Alaska USA]
en: Ambler
bg: Амблер

[ctx: City in Alaska USA]
en: Amchitka
bg: Амчитка

[ctx: City in Idaho USA]
en: American Falls
bg: Америкън Фолс

[ctx: City in Iowa USA]
en: Ames
bg: Еймс

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Amherst
bg: Амхърст

[ctx: City in Ohio USA]
en: Amherst
bg: Амхърст

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Amherst Obs.
bg: обсерватория Амхърст

[ctx: City in Somme France]
en: Amiens
bg: Амиен

[ctx: City in Cape Verde]
en: Amilcar Cabral
bg: Амилкар Кабрал

[ctx: City in Jordan]
en: Amman
bg: Аман

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Amos
bg: Амос

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Amqui
bg: Амки

[ctx: City in Netherlands]
en: Amsterdam
bg: Амстердам

[ctx: City in Montana USA]
en: Anaconda
bg: Анаконда

[ctx: City in Far East Russia]
en: Anadyr
bg: Анадир

[ctx: City in California USA]
en: Anaheim
bg: Анахайм

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Anahim Lake
bg: Анахайм Лейк

[ctx: City in Alaska USA]
en: Anchorage
bg: Анкъридж

[ctx: City in Italy]
en: Ancona
bg: Анкона

[ctx: City in Indiana USA]
en: Anderson
bg: Андерсън

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Anderson
bg: Андерсън

[ctx: City in Guam]
en: Anderson AFB
bg: Андерсън

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Andong
bg: Андонг

[ctx: City in Italy]
en: Andria
bg: Андрия

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
bg: Ангаур Айлънд

[ctx: City in Turkey]
en: Ankara
bg: Анкара

[ctx: City in Michigan USA]
en: Ann Arbor
bg: Ан Арбър

[ctx: City in Algeria]
en: Annabah
bg: Анабах

[ctx: City in Maryland USA]
en: Annapolis
bg: Анаполис

[ctx: City in Haute-Savoie France]
en: Annecy
bg: Онеси

[ctx: City in Alaska USA]
en: Annette Island
bg: о. Анет

[ctx: City in Alabama USA]
en: Anniston
bg: Анистън

[ctx: City in Germany]
en: Ansbach
bg: Ансбах

[ctx: City in Madagascar]
en: Antananarivo
bg: Антананариво

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Antigonish
bg: Антигониш

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Antlers
bg: Антлърс

[ctx: City in Chile]
en: Antofagasta
bg: Антофагаста

[ctx: City in Madagascar]
en: Antsirabe
bg: Анцирабе

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
bg: Антверп

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Anzac
bg: Анзак

[ctx: City in Italy]
en: Aosta
bg: Аоста

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Appleton
bg: Епълтън

[ctx: City in Jordan]
en: Aqaba
bg: Акаба

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Arborg
bg: Арборг

[ctx: City in California USA]
en: Arcade-Arden
bg: Аркейд Арден

[ctx: City in Italy]
en: Arcetri
bg: Арчетри

[ctx: City in Germany]
en: Archenhold
bg: Арченголд

[ctx: City in Utah USA]
en: Arches National Park (IDS)
bg: Национален парк "Арчис"

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Ardmore
bg: Ардмор

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Arecibo Obs.
bg: обсерватория Аресибо

[ctx: City in Italy]
en: Arese
bg: Арезе

[ctx: City in Italy]
en: Arezzo
bg: Арезо

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Argentia
bg: Арджентиа

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Argyle
bg: Аргайл

[ctx: City in Chile]
en: Arica
bg: Арика

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Arkadelphia
bg: Аркаделфия

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
bg: Архангелск

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Arlington
bg: Арлингтън

[ctx: City in Texas USA]
en: Arlington
bg: Арлингтън

[ctx: City in Virginia USA]
en: Arlington
bg: Арлингтън

[ctx: City in Illinois USA]
en: Arlington Heights
bg: Арлингтън Хайтс

[ctx: City in Northern Ireland United Kingdom]
en: Armagh
bg: Арма

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Armour
bg: Армър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Armstrong
bg: Армстронг

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Arnold's Cove
bg: Арнолдс Коув

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Arrecife
bg: Аресифе

[ctx: City in Uganda]
en: Arua
bg: Аруа

[ctx: City in Colorado USA]
en: Arvada
bg: Арвада

[ctx: City in Arizona USA]
en: Ash Fork
bg: Аш Форк

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Ashern
bg: Ашерн

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Asheville
bg: Ешвил

[ctx: City in Kansas USA]
en: Ashland
bg: Ашланд

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Ashland
bg: Ашланд

[ctx: City in Maine USA]
en: Ashland
bg: Ашланд

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Ashley
bg: Ашли

[ctx: City in Italy]
en: Asiago
bg: Асиаго

[ctx: City in Eritrea]
en: Asmera
bg: Асмера

[ctx: City in Colorado USA]
en: Aspen
bg: Аспен

[ctx: City in Eritrea]
en: Assab
bg: Асаб

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Assiniboia
bg: Асинибоя

[ctx: City in Oregon USA]
en: Astoria
bg: Астория

[ctx: City in Paraguay]
en: Asunción
bg: Асунсион

[ctx: City in Egypt]
en: Aswan
bg: Асуан

[ctx: City in Egypt]
en: Asyut
bg: Асиут

[ctx: City in Greece]
en: Atenas
bg: Атенас

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Athabasca
bg: Атабаска

[ctx: City in Greece]
en: Athens
bg: Атина

[ctx: City in Georgia USA]
en: Athens
bg: Атънс

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
bg: Атънс

[ctx: City in Texas USA]
en: Athens
bg: Атина

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Athlone
bg: Атлоун

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Atikokan
bg: Атикокан

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Atkinson
bg: Аткинсън

[ctx: City in Georgia USA]
en: Atlanta
bg: Атланта

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Atlantic City
bg: Атлантик Сити

[ctx: City in Alabama USA]
en: Atmore
bg: Атмор

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Attleboro
bg: Аттълборо

[ctx: City in Alabama USA]
en: Auburn
bg: Обърн

[ctx: City in Maine USA]
en: Auburn
bg: Обърн

[ctx: City in New Zealand]
en: Auckland
bg: Оуклънд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Auden
bg: Аден

[ctx: City in Germany]
en: Augsburg
bg: Аугсбург

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Augusta
bg: Аугуста

[ctx: City in Georgia USA]
en: Augusta
bg: Огъста

[ctx: City in Maine USA]
en: Augusta
bg: Огъста

[ctx: City in Colorado USA]
en: Aurora
bg: Аурора

[ctx: City in Illinois USA]
en: Aurora
bg: Аурора

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Aurora
bg: Аурора

[ctx: City in Nevada USA]
en: Austin
bg: Остин

[ctx: City in Texas USA]
en: Austin
bg: Остин

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Avalon
bg: Авалон

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Avalon
bg: Авалон

[ctx: City in Italy]
en: Aviano
bg: Авиано

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Avon
bg: Ейвън

[ctx: City in Japan]
en: Ayase
bg: Аязе

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Aztec
bg: Ацтек

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
bg: о. Бабелдаоп

[ctx: City in Philippines]
en: Bacolod
bg: Баколод

[ctx: City in Spain]
en: Badajoz
bg: Бадахос

[ctx: City in Spain]
en: Badalona
bg: Бадалона

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Baddeck
bg: Баддек

[ctx: City in Germany]
en: Baden-Baden
bg: Баден-Баден

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Badger
bg: Беджър

[ctx: City in Guinea Bissau]
en: Bafata
bg: Бафата

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
bg: Багдад

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
bg: Бахрейн

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Baie Verte
bg: Баи Верте

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Baie-Comeau
bg: Бе Комо

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Baie-Saint-Paul
bg: Бе Сен Пол

[ctx: City in Montana USA]
en: Baker
bg: Бейкър

[ctx: City in California USA]
en: Bakersfield
bg: Бейкърсфийлд

[ctx: City in Panama]
en: Balboa
bg: Балбоа

[ctx: City in California USA]
en: Baldwin Park
bg: Болдуин Парк

[ctx: City in Indonesia]
en: Bali
bg: Бали

[ctx: City in Texas USA]
en: Balmorhea SP (Toyahvale)
bg: Щатски парк Балморея, (Тоявейл)

[ctx: City in Maryland USA]
en: Baltimore
bg: Балтимор

[ctx: City in Mali]
en: Bamako
bg: Бамако

[ctx: City in Germany]
en: Bamberg
bg: Бамберг

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bancroft
bg: Банкрофт

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Abbass
bg: Бендер Абас

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Lengeh
bg: Бендер Ленге

[ctx: City in Brunei]
en: Bandar Seri Begawan
bg: Бандар Сери Бегаван

[ctx: City in Turkey]
en: Bandirma
bg: Бандърма

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Banff
bg: Банф

[ctx: City in India]
en: Bangalore
bg: Бангалор

[ctx: City in Central African Republic]
en: Bangassou
bg: Бангасоу

[ctx: City in Thailand]
en: Bangkok
bg: Бангкок

[ctx: City in Maine USA]
en: Bangor
bg: Бангор

[ctx: City in Central African Republic]
en: Bangui
bg: Банги

[ctx: City in Gambia]
en: Banjul
bg: Банджул

[ctx: City in Maine USA]
en: Bar Harbor
bg: Бар Харбър

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Baraboo
bg: Барабу

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
bg: Барселона

[ctx: City in Italy]
en: Bari
bg: Бари

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Barkerville
bg: Баркървил

[ctx: City in Italy]
en: Barletta
bg: Барлета

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Barnaul
bg: Барнаул

[ctx: City in Ohio USA]
en: Barnesville
bg: Барнсвил

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Barrage Manic-3
bg: ВЕЦ Рене Левек

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Barrage Manic-5
bg: ВЕЦ Даниел Джонсон

[ctx: City in Colombia]
en: Barranquilla
bg: Баранкиля

[ctx: City in Vermont USA]
en: Barre
bg: Баре

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Barrie
bg: Бари

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Barron
bg: Баррон

[ctx: City in Alaska USA]
en: Barrow
bg: Бароу

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Barry's Bay
bg: Берис Бей

[ctx: City in California USA]
en: Barstow
bg: Барстоу

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Bartlesville
bg: Бартълсвил

[ctx: City in Vermont USA]
en: Barton
bg: Бартън

[ctx: City in Iraq]
en: Basrah
bg: Басра

[ctx: City in Haute-Corse France]
en: Bastia
bg: Бастия

[ctx: City in Equatorial Guinea]
en: Bata
bg: Бата

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Batesburg
bg: Бейтсбург

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Bathurst
bg: Батърст

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Baton Rouge
bg: Бейтън Руж

[ctx: City in Michigan USA]
en: Battle Creek
bg: Бетъл Крийк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Bay Bulls
bg: Бей Булс

[ctx: City in Michigan USA]
en: Bay City
bg: Бей Сити

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Bay St. Louis
bg: Бей Сейнт Луис

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bayonne
bg: Байон

[ctx: City in Pyrénées atlantiques France]
en: Bayonne
bg: Байон

[ctx: City in Texas USA]
en: Baytown
bg: Бейтаун

[ctx: City in Israel]
en: Be'er Sheva
bg: Беер Шева

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Beach
bg: Бийч

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Beardmore
bg: Биърдмор

[ctx: City in Nevada USA]
en: Beatty
bg: Битти

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Beaufort
bg: Бофорт

[ctx: City in Texas USA]
en: Beaumont
bg: Бомонт

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Beaupre
bg: Бопре

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Beauval
bg: Бовал

[ctx: City in Utah USA]
en: Beaver
bg: Бийвър

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Beaverlodge
bg: Бийвърлодж

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Beavermouth
bg: Бийвърмаут

[ctx: City in Oregon USA]
en: Beaverton
bg: Бийвъртън

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Beckley
bg: Бекли

[ctx: City in China]
en: Beijing
bg: Пекин

[ctx: City in Mozambique]
en: Beira
bg: Бейра

[ctx: City in Lebanon]
en: Beirut
bg: Бейрут

[ctx: City in Portugal]
en: Beja
bg: Бежа

[ctx: City in Brazil]
en: Belem
bg: Белем

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Belen
bg: Белен

[ctx: City in Northern Ireland United Kingdom]
en: Belfast
bg: Белфаст

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Belgorod
bg: Белгород

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
bg: Белград

[ctx: City in Belize]
en: Belize City
bg: Белиз Сити

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Belleterre
bg: Белтер

[ctx: City in Illinois USA]
en: Belleville
bg: Белвил

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Belleville
bg: Белвил

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Bellevue
bg: Белвю

[ctx: City in Washington USA]
en: Bellevue
bg: Белвю

[ctx: City in California USA]
en: Bellflower
bg: Белфлауър

[ctx: City in Washington USA]
en: Bellingham
bg: Белингъм

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bellows Falls
bg: Белоуз Фолс

[ctx: City in Morocco]
en: Ben Guerir
bg: Бен Герир

[ctx: City in Oregon USA]
en: Bend
bg: Бенд

[ctx: City in Somalia]
en: Bender Cassim
bg: Бендер Касим

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Bendigo
bg: Бендиго

[ctx: City in Libya]
en: Benghazi
bg: Бенгази

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bennington
bg: Бенингтън

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Benton
bg: Бентън

[ctx: City in Somalia]
en: Berbera
bg: Бербера

[ctx: City in Italy]
en: Bergamo
bg: Бергамо

[ctx: City in Norway]
en: Bergen
bg: Берген

[ctx: City in Germany]
en: Bergisch-Gladbach
bg: Бергиш Гладбах

[ctx: City in California USA]
en: Berkeley
bg: Бъркли

[ctx: City in Germany]
en: Berlin
bg: Берлин

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Berlin
bg: Берлин

[ctx: City in Switzerland]
en: Bern
bg: Берн

[ctx: City in Doubs France]
en: Besançon
bg: Безансон

[ctx: City in Alaska USA]
en: Bethel
bg: Бетъл

[ctx: City in Maryland USA]
en: Bethesda
bg: Бетезда

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Bethlehem
bg: Бетлехем

[ctx: City in Iowa USA]
en: Bettendorf
bg: Бетендорф

[ctx: City in Alaska USA]
en: Bettles Field
bg: Бетлс

[ctx: City in Maine USA]
en: Biddeford
bg: Бидърфорд

[ctx: City in California USA]
en: Big Bear Solar Obs.
bg: Слънчева обсерватория Биг Беър

[ctx: City in Texas USA]
en: Big Bend Ranch SP (Marfa) IDS
bg: Щатски парк  Ранчо "Биг Бенд" (Марфа)

[ctx: City in Florida USA]
en: Big Cypress National Preserve (Ochopee) IDS
bg: Национален резерват "Биг Сайпрес" (Очопи)

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Delta
bg: Биг Делта

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Lake
bg: Биг Лейк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Big River
bg: Биг Ривър

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Biggar
bg: Бигар

[ctx: City in Ukraine]
en: Bila Tserkva
bg: Бяла Церква

[ctx: City in Spain]
en: Bilbao
bg: Билбао

[ctx: City in Montana USA]
en: Billings
bg: Билингс

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Biloxi
bg: Билокси

[ctx: City in New York USA]
en: Binghamton
bg: Бингамтън

[ctx: City in Central African Republic]
en: Birao
bg: Бирао

[ctx: City in United Kingdom]
en: Birmingham
bg: Бирмингам

[ctx: City in Alabama USA]
en: Birmingham
bg: Бирмингам

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
bg: Биробиджан

[ctx: City in Iran]
en: Biruni
bg: Бируни

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Bismarck
bg: Бисмарк

[ctx: City in Guinea Bissau]
en: Bissau
bg: Бисау

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Bissett
bg: Бисе

[ctx: City in Germany]
en: Bitburg
bg: Битбург

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Blaavands huk
bg: Блаавандс хук

[ctx: City in New Zealand]
en: Black Birch
bg: Блек Бърч

[ctx: City in Texas USA]
en: Black Gap WMA (Marathon) IDS
bg: Защитена зона за опазване на дивата природа "Блек Гап" (Маратон)

[ctx: City in United Kingdom]
en: Blackpool
bg: Блекпул

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Blackwell
bg: Блекуел

[ctx: City in Texas USA]
en: Blanco SP (Blanco)
bg: Щатски парк "Бланко" (Бланко)

[ctx: City in Malawi]
en: Blantyre
bg: Блантир

[ctx: City in Switzerland]
en: Bleien
bg: Блайен

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Blind River
bg: Блайнд Ривър

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bloomfield
bg: Блумфийлд

[ctx: City in Illinois USA]
en: Bloomington
bg: Блумингтън

[ctx: City in Indiana USA]
en: Bloomington
bg: Блумингтън

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Bloomington
bg: Блумингтън

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Blue River
bg: Блу Ривър

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Bluefield
bg: Блуфийлд

[ctx: City in Utah USA]
en: Bluff
bg: Блъф

[ctx: City in Israel]
en: Bnei Brak
bg: Бней Брак

[ctx: City in Burkina Faso]
en: Bobo-Dioulasso
bg: Бобо Диуласо

[ctx: City in Florida USA]
en: Boca Raton
bg: Бока Ратон

[ctx: City in Germany]
en: Bochum
bg: Бохум

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
bg: Бодо

[ctx: City in Chungbuk South Korea]
en: Boeun
bg: Бохен

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Bogalusa
bg: Богалуса

[ctx: City in Colombia]
en: Bogotá
bg: Богота

[ctx: City in Idaho USA]
en: Boise
bg: Боис

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Boise City
bg: Бойз Сити

[ctx: City in Ghana]
en: Bolgatanga
bg: Болгатанга

[ctx: City in Italy]
en: Bologna
bg: Болоня

[ctx: City in Italy]
en: Bolzano
bg: Болцано

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Bonavista
bg: Бонависта

[ctx: City in Germany]
en: Bonn
bg: Бон

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Bonnyville
bg: Бонивил

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Boone
bg: Буун

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Booneville
bg: Буунивил

[ctx: City in Gironde France]
en: Bordeaux
bg: Бордо

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bordentown
bg: Бордънтаун

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Borinquen
bg: Боринквин

[ctx: City in Poland]
en: Borowiec
bg: Боровец

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Boscobel
bg: Боскобел

[ctx: City in Indonesia]
en: Bosscha
bg: Босча

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Bossier City
bg: Босиър Сити

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Boston
bg: Бостън

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Boston Bar
bg: Бостън Бар

[ctx: City in Germany]
en: Bottrop
bg: Ботроп

[ctx: City in Colorado USA]
en: Boulder
bg: Болдър

[ctx: City in Nevada USA]
en: Boulder City
bg: Болдър Сити

[ctx: City in California USA]
en: Boulder Creek
bg: Болдър Крийк

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Boulogne-sur-mer
bg: Болон Сюр Мер

[ctx: City in Utah USA]
en: Bountiful
bg: Баунтифул

[ctx: City in Cher France]
en: Bourges
bg: Бурже

[ctx: City in Maryland USA]
en: Bowie
bg: Боуи

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Bowling Green
bg: Боулинг Грийн

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Bowman
bg: Боуман

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bowmanville
bg: Бауманвил

[ctx: City in South Africa]
en: Boyden
bg: Бойдън

[ctx: City in Montana USA]
en: Bozeman
bg: Боузмън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bracebridge
bg: Брейсбридж

[ctx: City in United Kingdom]
en: Bradford
bg: Брадфорд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brampton
bg: Брамптън

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Brandon
bg: Брандън

[ctx: City in Vermont USA]
en: Brandon
bg: Брандън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brantford
bg: Брандфорд

[ctx: City in Brazil]
en: Brasilia
bg: Бразилия

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Bratsk
bg: Брацк

[ctx: City in Vermont USA]
en: Brattleboro
bg: Бреттлборо

[ctx: City in Germany]
en: Braunschweig
bg: Брауншвайг

[ctx: City in Texas USA]
en: Brazos Bend SP (Needville)
bg: Щатски парк "Бразос Бенд" (Нидвил)

[ctx: City in Congo]
en: Brazzaville
bg: Бразавил

[ctx: City in Germany]
en: Bremen
bg: Бремен

[ctx: City in Germany]
en: Bremerhaven
bg: Бременхавен

[ctx: City in Washington USA]
en: Bremerton
bg: Бремертън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brent
bg: Брент

[ctx: City in Italy]
en: Brera
bg: Брера

[ctx: City in Italy]
en: Brescia
bg: Бреша

[ctx: City in Finistère France]
en: Brest
bg: Брест

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Bridgeport
bg: Бриджпорт

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bridgeton
bg: Бриджтън

[ctx: City in Barbados]
en: Bridgetown
bg: Бриджтаун

[ctx: City in Ohio USA]
en: Brilliant
bg: Брилиънт

[ctx: City in Italy]
en: Brindisi
bg: Бриндизи

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Brisbane
bg: Бризбейн

[ctx: City in United Kingdom]
en: Bristol
bg: Бристол

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Bristol
bg: Бристол

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Bristol
bg: Бристол

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Bristol
bg: Бристол

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bristol
bg: Бристол

[ctx: City in United Kingdom]
en: Brize Norton
bg: Брайз Нортън

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Brockton
bg: Броктън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brockville
bg: Броквил

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Broken Arrow
bg: Броукън Ероу

[ctx: City in Oregon USA]
en: Brookings
bg: Брукингс

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Brookings
bg: Брукингс

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Brookline
bg: Бруклайн

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Brooklyn Park
bg: Бруклин Парк

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Brooks
bg: Брукс

[ctx: City in Delaware USA]
en: Brookside Park
bg: Бруксайд Парк

[ctx: City in Texas USA]
en: Brownsville
bg: Браунсвил

[ctx: City in Georgia USA]
en: Brunswick
bg: Брунзуик

[ctx: City in Maine USA]
en: Brunswick
bg: Брунзуик

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
bg: Брюксел

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Bryansk
bg: Брянск

[ctx: City in Utah USA]
en: Bryce Canyon National Park (Tropic) IDS
bg: Национален парк "Канйон Брайс" (Тропик)

[ctx: City in Jeonbuk South Korea]
en: Buan
bg: Буан

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Buchans
bg: Буханс

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
bg: Букурещ

[ctx: City in Germany]
en: Buckeburg
bg: Букебург

[ctx: City in Pest Hungary]
en: Budapest
bg: Будапеща

[ctx: City in California USA]
en: Buena Park
bg: Буена Парк

[ctx: City in Argentina]
en: Buenos Aires
bg: Буенос Айрес

[ctx: City in New York USA]
en: Buffalo
bg: Бъфало

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Buffalo
bg: Бъфало

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Buffalo Narrows
bg: Бъфаро Нероуз

[ctx: City in Burundi]
en: Bujumburo
bg: Бужумбура

[ctx: City in Rwanda]
en: Bukavu
bg: Букаву

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Bulawayo
bg: Булавейо

[ctx: City in California USA]
en: Burbank
bg: Бърбанк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Burgeo
bg: Берджео

[ctx: City in Spain]
en: Burgos
bg: Бургос

[ctx: City in Colorado USA]
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Iowa USA]
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Vermont USA]
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Washington USA]
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Oregon USA]
en: Burns
bg: Бърнс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Burns Lake
bg: Бърнс Лейк

[ctx: City in Burundi]
en: Bururi
bg: Бурури

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Burwash
bg: Буруош

[ctx: City in South Korea]
en: Busan
bg: Пусан

[ctx: City in Montana USA]
en: Butte
bg: Буте

[ctx: City in Malaysia]
en: Butterworth
bg: Бътъруърт

[ctx: City in Chungnam South Korea]
en: Buyeo
bg: Бухе

[ctx: City in Armenia]
en: Byurakan
bg: Бюракан

[ctx: City in Békés Hungary]
en: Békéscsaba
bg: Бекешчаба

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Cabano
bg: Кабано

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Cadillac
bg: Кадилак

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cadomin
bg: Кадомин

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cadotte Lake
bg: Кадот Лейк

[ctx: City in Calvados France]
en: Caen
bg: Кан

[ctx: City in Italy]
en: Cagliari
bg: Каглиари

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
bg: Каир

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Calais
bg: Калаид

[ctx: City in Spain]
en: Calar Alto
bg: Калар Алто

[ctx: City in Idaho USA]
en: Caldwell
bg: Калдуел

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Caledonia
bg: Каледония

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Calgary
bg: Калгари

[ctx: City in Nevada USA]
en: Caliente
bg: Калиенте

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Caliper Lake
bg: Келипър Лейк

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Calling Lake
bg: Колинг Лейк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Calvert
bg: Калвърт

[ctx: City in United Kingdom]
en: Cambridge
bg: Кембридж

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cambridge
bg: Кембридж

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Cambridge
bg: Кембридж

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Camden
bg: Камдън

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Campbell River
bg: Кемпбел Ривер

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Campbellton
bg: Кембълтън

[ctx: City in Italy]
en: Campobasso
bg: Кампобасо

[ctx: City in ACT Australia]
en: Canberra
bg: Канбера

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Cannes
bg: Кан

[ctx: City in California USA]
en: Canoga Park
bg: Кануга Парк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Canora
bg: Канора

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Canso
bg: Кансо

[ctx: City in China]
en: Canton
bg: Кантън

[ctx: City in Ohio USA]
en: Canton
bg: Кантън

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cantonsville
bg: Кантънсвил

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Cap-Chat
bg: Кап Ша

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Cap-aux-Meules
bg: Кап о Мел

[ctx: City in Florida USA]
en: Cape Canaveral
bg: Кейп Канаверал

[ctx: City in Missouri USA]
en: Cape Girardeau
bg: Кейп Жирардо

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cape May
bg: Кейп Мей

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
bg: Кейп Таун

[ctx: City in Texas USA]
en: Caprock Canyon SP (Quitaque)
bg: Щатски парк "Канйон Кепрок" (Китиквей)

[ctx: City in Venezuela]
en: Caracas
bg: Каракас

[ctx: City in Washington USA]
en: Carbonado
bg: Карбонадо

[ctx: City in Illinois USA]
en: Carbondale
bg: Карбъндейл

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Carbonear
bg: Карбониер

[ctx: City in Wales United Kingdom]
en: Cardiff
bg: Кардиф

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Carleton Place
bg: Карлтон Плейс

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Carlton
bg: Карлтън

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Carlyle
bg: Карлайл

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Carman
bg: Карман

[ctx: City in California USA]
en: Carmichael
bg: Кармайкъл

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Carrizozo
bg: Каризозо

[ctx: City in Georgia USA]
en: Carrollton
bg: Карълтън

[ctx: City in California USA]
en: Carson
bg: Карсън

[ctx: City in Nevada USA]
en: Carson City
bg: Карсън Сити

[ctx: City in Spain]
en: Cartagena
bg: Картагена

[ctx: City in Georgia USA]
en: Cartersville
bg: Картърсвил

[ctx: City in Illinois USA]
en: Cary
bg: Кери

[ctx: City in Arizona USA]
en: Casa Grande
bg: Каса Гранде

[ctx: City in Morocco]
en: Casablanca
bg: Казабланка

[ctx: City in Italy]
en: Caserta
bg: Казерта

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Casper
bg: Каспър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Casselman
bg: Каселман

[ctx: City in Spain]
en: Castelló de la Plana
bg: Кастейон де ла Плана

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Castlegar
bg: Касългар

[ctx: City in Washington USA]
en: Castlerock
bg: Касълрок

[ctx: City in St. Lucia]
en: Castries
bg: Кастри

[ctx: City in Italy]
en: Catania
bg: Катания

[ctx: City in Italy]
en: Catanzaro
bg: Катанцаро

[ctx: City in Arizona USA]
en: Cave Creek
bg: Кайв Крийк

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cavendish
bg: Кавендиш

[ctx: City in French Guiana]
en: Cayenne
bg: Кайен

[ctx: City in Utah USA]
en: Cedar City
bg: Седар Сити

[ctx: City in Iowa USA]
en: Cedar Falls
bg: Седар Фолс

[ctx: City in Iowa USA]
en: Cedar Rapids
bg: Седар Рапидс

[ctx: City in New York USA]
en: Central Islip
bg: Сентрал Ислип

[ctx: City in Maryland USA]
en: Centreville
bg: Сентървил

[ctx: City in California USA]
en: Cerritos
bg: Серитос

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Calán
bg: Серро Калян

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
bg: Международна обсерватория Серро Тололо

[ctx: City in Spain]
en: Ceuta
bg: Сеута

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chagrin Falls
bg: Шагрен Фолс

[ctx: City in Illinois USA]
en: Champaign
bg: Шампан

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chandler
bg: Чандлер

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Changwon
bg: Чангуон

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Channel-Port aux Basques
bg: Канал Порт окс Басков

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chapais
bg: Шапе

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Chapel Hill
bg: Чепъл Хил

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Chapleau
bg: Шапло

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Chard
bg: Чард

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Charleston
bg: Чарлстън

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Charleston
bg: Чарлстън

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Charlevoix
bg: Шарлевоа

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Charlotte
bg: Шарлот

[ctx: City in Virginia USA]
en: Charlottesville
bg: Шарлотсвил

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Charlottetown
bg: Шарлоттаун

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Chatham-Kent
bg: Четъм-Кент

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Chattanooga
bg: Чатануга

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Cheboksary
bg: Чебоксари

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Cheltenham
bg: Челтнем

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
bg: Челябинск

[ctx: City in Germany]
en: Chemnitz
bg: Хемниц

[ctx: City in India]
en: Chennai
bg: Ченнай

[ctx: City in Chungbuk South Korea]
en: Cheongju
bg: Чонджу

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Cheorwon
bg: Чхорвон

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Cheraw
bg: Чероу

[ctx: City in Manche France]
en: Cherbourg
bg: Шербург

[ctx: City in Ukraine]
en: Cherkasy
bg: Черкезк

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
bg: Черкезк

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernihiv
bg: Чернигов

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernivtsi
bg: Чернивци

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Cherokee
bg: Чероки

[ctx: City in Virginia USA]
en: Chesapeake
bg: Чесапийк

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Chester
bg: Честър

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Chester
bg: Честър

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Cheticamp
bg: Четикемп

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Chetwynd
bg: Четвинд

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Cheyenne
bg: Шайен

[ctx: City in Thailand]
en: Chiang Mai
bg: Чианг Май

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chibougamau
bg: Шибугамо

[ctx: City in Illinois USA]
en: Chicago
bg: Чикаго

[ctx: City in Peru]
en: Chiclayo
bg: Чиклайо

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Chicopee
bg: Чикопи

[ctx: City in Alaska USA]
en: Chignik
bg: Чигник

[ctx: City in Illinois USA]
en: Chillicothe
bg: Чиликот

[ctx: City in Missouri USA]
en: Chillicothe
bg: Чиликот

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chillicothe
bg: Чиликот

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Chilliwack
bg: Чиливак

[ctx: City in Zambia]
en: Chingola
bg: Чингола

[ctx: City in California USA]
en: Chino
bg: Чино

[ctx: City in California USA]
en: Chino Hills
bg: Чино-Хилз

[ctx: City in Montana USA]
en: Chinook
bg: Чинук

[ctx: City in Somalia]
en: Chisimayu
bg: Чисимаю

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Chita
bg: Чита

[ctx: City in Japan]
en: Chitose
bg: Читосе

[ctx: City in Bangladesh]
en: Chittagong
bg: Читагонг

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Chitungwiza
bg: Читунгвиза

[ctx: City in New Zealand]
en: Christchurch
bg: Крайстчърч

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Christiansoe
bg: Кристиансое

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
bg: о-в Рождество

[ctx: City in California USA]
en: Chula Vista
bg: Чула Виста

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Chuncheon
bg: Чунчон

[ctx: City in Chungbuk South Korea]
en: Chungju
bg: Чунжу

[ctx: City in South Korea]
en: Chupungryeong
bg: Чупунгренг

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Churchill
bg: Чърчхил

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chute-des-Passes
bg: Шют де Пас

[ctx: City in Micronesia]
en: Chuuk
bg: Чуук

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Chŏngjin
bg: Чхонджин

[ctx: City in Illinois USA]
en: Cicero
bg: Цицеро

[ctx: City in Ohio USA]
en: Cincinnati
bg: Синсинати

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
bg: Съркъл

[ctx: City in Ohio USA]
en: Circleville
bg: Съркълвил

[ctx: City in Spain]
en: Ciudad Real
bg: Куидад Реал

[ctx: City in Eure-et-Loir France]
en: Civry
bg: Сиври

[ctx: City in Nièvre France]
en: Clamecy
bg: Кламеси

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Claremont
bg: Клермонт

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Clarenville
bg: Кларенвил

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Claresholm
bg: Чарлзхолм

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Clark
bg: Кларк

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Clark's Harbour
bg: Кларкс Харбър

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Clarksburg
bg: Кларксбърг

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Clarksdale
bg: Кларксдейл

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Clarksville
bg: Кларксвил

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clayhurst
bg: Клейхърст

[ctx: City in Delaware USA]
en: Claymont
bg: Клеймонт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
bg: Клиър

[ctx: City in Texas USA]
en: Clear Lake City
bg: Клиър Лейк Сити

[ctx: City in California USA]
en: Clearlake
bg: Клиърлейк

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clearwater
bg: Клиъруотър

[ctx: City in Florida USA]
en: Clearwater
bg: Клиъруотър

[ctx: City in Puy-de-Dôme France]
en: Clermont-Ferrand
bg: Клермон-Феран

[ctx: City in Ohio USA]
en: Cleveland
bg: Кливланд

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Cleveland
bg: Кливланд

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Clifton
bg: Клифтън

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clinton
bg: Клинтън

[ctx: City in Iowa USA]
en: Clinton
bg: Клинтън

[ctx: City in Germany]
en: Cloppenburg
bg: Клопенбург

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cloud Bay
bg: Клауд Бей

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Clova
bg: Клова

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Clovis
bg: Кловис

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Coaticook
bg: Коатикук

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cochrane
bg: Кокрейн

[ctx: City in Turks and Caicos Islands]
en: Cockburn Town
bg: Кокбърн Таун

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cockeysville
bg: Кокисвил

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
bg: Кокосови острови

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Cody
bg: Коди

[ctx: City in Portugal]
en: Coimbra
bg: Коимбра

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cold Bay
bg: Колд Бей

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cold Lake
bg: Колд Лейк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Colinet
bg: Колине

[ctx: City in Maryland USA]
en: College Park
bg: Колидж Парк

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Collegedale
bg: Колидждейл

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
bg: Кьолн

[ctx: City in Sri Lanka]
en: Colombo
bg: Коломбо

[ctx: City in Panama]
en: Colon
bg: Точка и запетая

[ctx: City in Texas USA]
en: Colorado Bend SP (Bend)
bg: Щатски парк "Колорадо Бенд" (Бенд)

[ctx: City in Colorado USA]
en: Colorado Springs
bg: Колорадо Спрингс

[ctx: City in Missouri USA]
en: Columbia
bg: Колумбия

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Columbia
bg: Колумбия

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Columbia
bg: Колумбия

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbia Station
bg: Колумбия Стейшън

[ctx: City in Georgia USA]
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in Italy]
en: Como
bg: Комо

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Comox
bg: Комокс

[ctx: City in California USA]
en: Compton
bg: Комптън

[ctx: City in Guinea]
en: Conakry
bg: Конакри

[ctx: City in Chile]
en: Concepcion
bg: Консепсион

[ctx: City in California USA]
en: Concord
bg: Конкорд

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Concord
bg: Конкорд

[ctx: City in Oregon USA]
en: Condon
bg: Кондон

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Consort
bg: Консорт

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Conway
bg: Конуей

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Conway
bg: Конуей

[ctx: City in Australia]
en: Coonabarabran
bg: Кунабарабран

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
bg: Копенхаген

[ctx: City in Texas USA]
en: Copper Breaks SP (Quanah) IDS
bg: Щатски парк "Копер Брейкс" (Квана)

[ctx: City in Iowa USA]
en: Coralville
bg: Коралвил

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Corbin
bg: Корбин

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cordova
bg: Кордова

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Corinth
bg: Коринт

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Cork
bg: Корк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Corner Brook
bg: Корнър Бруук

[ctx: City in Iowa USA]
en: Corning
bg: Корнинг

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cornwall
bg: Корнуол

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Coronation
bg: Коронейшън

[ctx: City in Texas USA]
en: Corpus Christi
bg: Корпус Кристи

[ctx: City in Colorado USA]
en: Cortez
bg: Кортес

[ctx: City in Oregon USA]
en: Corvallis
bg: Корвалис

[ctx: City in Italy]
en: Cosenza
bg: Козенца

[ctx: City in California USA]
en: Costa Mesa
bg: Коста Меса

[ctx: City in Bénin]
en: Cotonou
bg: Котоноу

[ctx: City in Germany]
en: Cottbus
bg: Котбус

[ctx: City in Idaho USA]
en: Couer d'Alene
bg: Кур д'Ален

[ctx: City in Iowa USA]
en: Council Bluffs
bg: Каунсил Блъфс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Courtenay
bg: Кортеней

[ctx: City in United Kingdom]
en: Coventry
bg: Ковънтри

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Covington
bg: Ковингтън

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Cranbrook
bg: Кранбрук

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cranford
bg: Кранфърд

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Cranston
bg: Кранстън

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Crawford
bg: Кроуфърд

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Crawford Hill
bg: Кроуфърд Хил

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Crestwood
bg: Крестууд

[ctx: City in Missouri USA]
en: Crestwood
bg: Крестууд

[ctx: City in Illinois USA]
en: Creve Coeur
bg: Крев Кер

[ctx: City in Colorado USA]
en: Cripple Creek
bg: Крипъл Крийк

[ctx: City in Missouri USA]
en: Crocker
bg: Крокър

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Crofton
bg: Крофтън

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Crowsnest Pass
bg: Кроунест Пас

[ctx: City in Philippines]
en: Cubi Point
bg: Куби Пойнт

[ctx: City in Spain]
en: Cuenca
bg: Куенка

[ctx: City in Australia]
en: Culgoora
bg: Кулгура

[ctx: City in California USA]
en: Culver City
bg: Кълвър Сити

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cumberland
bg: Къмбърленд

[ctx: City in Montana USA]
en: Cut Bank
bg: Кът Бенк

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Cypress River
bg: Сайпрес Ривър

[ctx: City in Spain]
en: Cáceres
bg: Касерес

[ctx: City in Spain]
en: Cádiz
bg: Кадис

[ctx: City in Spain]
en: Córdoba
bg: Кордоба

[ctx: City in Bangladesh]
en: Dacca
bg: Дака

[ctx: City in South Korea]
en: Daegu
bg: Тегу

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Daegwallyeong
bg: Тегвален

[ctx: City in South Korea]
en: Daejeon
bg: Теджон

[ctx: City in Senegal]
en: Dakar
bg: Дакар

[ctx: City in Western sahara]
en: Dakhla
bg: Дахла

[ctx: City in Texas USA]
en: Dallas
bg: Далас

[ctx: City in Finland]
en: Dalsbruk
bg: Далсбрук

[ctx: City in California USA]
en: Daly City
bg: Дели Сити

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
bg: Дамаск

[ctx: City in Italy]
en: Damecuta
bg: Дамекута

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Danbury
bg: Данбъри

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Daniel's Harbour
bg: Дениълс Харбър

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Danielson
bg: Даниелсън

[ctx: City in Iowa USA]
en: Danville
bg: Данвил

[ctx: City in Virginia USA]
en: Danville
bg: Данвил

[ctx: City in Chungbuk South Korea]
en: Danyang
bg: Танян

[ctx: City in Togo]
en: Dapaong
bg: Дапаонг

[ctx: City in Tanzania]
en: Dar es Salaam
bg: Дар ес Салам

[ctx: City in Germany]
en: Darmstadt
bg: Дармщат

[ctx: City in Northern Territory Australia]
en: Darwin
bg: Даруин

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Dauphin
bg: Дофин

[ctx: City in Iowa USA]
en: Davenport
bg: Девънпорт

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Davidson
bg: Дейвидсън

[ctx: City in Texas USA]
en: Davis Mountains SP (Fort Davis) IDS
bg: Щатски парк "Гори Девис" (Форт Девис)

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dawson Creek
bg: Доусън Крийк

[ctx: City in Ohio USA]
en: Dayton
bg: Дейтън

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dayton
bg: Дейтън

[ctx: City in Florida USA]
en: Daytona Beach
bg: Дейтона Бийч

[ctx: City in South Africa]
en: De Aar
bg: Де Аар

[ctx: City in Indiana USA]
en: DeMotte
bg: Демот

[ctx: City in Alaska USA]
en: Deadhorse
bg: Дедхорс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Deadwood
bg: Дедууд

[ctx: City in Michigan USA]
en: Dearborn
bg: Диърборн

[ctx: City in Michigan USA]
en: Dearborn Heights
bg: Диърборн Хайтс

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dearborn Obs.
bg: Обсерватория Диърборн

[ctx: City in California USA]
en: Death Valley
bg: Долина на смъртта

[ctx: City in Hajdú-Bihar Hungary]
en: Debrecen
bg: Дебречен

[ctx: City in Illinois USA]
en: Decataur
bg: Декейтер

[ctx: City in Italy]
en: Decimomannu
bg: Децимоману

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Deep River
bg: Дийп Ривър

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Deer Lake
bg: Диър Лейк

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dekalb
bg: Декалб

[ctx: City in Texas USA]
en: Del Rio
bg: Дел Рио

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Delavan
bg: Делаван

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Delhi
bg: Делхи

[ctx: City in Utah USA]
en: Delta
bg: Делта

[ctx: City in Alaska USA]
en: Delta Junction
bg: Делта Джънкшън

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Demmitt
bg: Демит

[ctx: City in Alaska USA]
en: Denali National Park
bg: Национален парк Денали

[ctx: City in Texas USA]
en: Denton
bg: Дентън

[ctx: City in Colorado USA]
en: Denver
bg: Денвър

[ctx: City in United Kingdom]
en: Derby
bg: Дерби

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Derby
bg: Дерби

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Derry
bg: Дери

[ctx: City in Iowa USA]
en: Des Moines
bg: Де-Мойн

[ctx: City in Illinois USA]
en: Des Plaines
bg: Дес Плейнс

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Desbiens
bg: Дебиен

[ctx: City in Germany]
en: Dessau
bg: Десау

[ctx: City in Michigan USA]
en: Detroit
bg: Детройт

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Devils Lake
bg: Девилс Лейк

[ctx: City in Texas USA]
en: Devils River State Natural Area (Del Rio) IDS
bg: Щатска природозащитна зона "Девилс Ривер" (Дел Рио)

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Dhahran
bg: Дахран

[ctx: City in California USA]
en: Diamond Bar
bg: Даймънд Бар

[ctx: City in California USA]
en: Diamond Springs
bg: Даймънд Спрингс

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Dickinson
bg: Дикинсън

[ctx: City in Texas USA]
en: Dickinson
bg: Дикинсън

[ctx: City in US Territory]
en: Diego Garcia
bg: Диего Гарсия

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Digby
bg: Дигби

[ctx: City in Côte d'or France]
en: Dijon
bg: Дижон

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Dillingham
bg: Дилингъм

[ctx: City in Montana USA]
en: Dillon
bg: Дилон

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Dillon
bg: Дилон

[ctx: City in Turkey]
en: Diyarbakir
bg: Диарбекир

[ctx: City in Indonesia]
en: Djakarta
bg: Джакарта

[ctx: City in Tunisia]
en: Djerba
bg: Джерба

[ctx: City in Djibouti]
en: Djibouti
bg: Джибути

[ctx: City in Ukraine]
en: Dnipropetropsk
bg: Днепропетровск

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Doaktown
bg: Доктаун

[ctx: City in Kansas USA]
en: Dodge City
bg: Додж сити

[ctx: City in Tanzania]
en: Dodoma
bg: Додома

[ctx: City in Qatar]
en: Doha
bg: Доха

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Dokdo
bg: Докдо

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Dolbeau
bg: Долбо

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dome Creek
bg: Дом Крийк

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dominion Radio Astrophysical Obs
bg: Астрофизическа радиообсерватория Доминион

[ctx: City in Ulster Ireland]
en: Donegal
bg: Донигал

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
bg: Донецк

[ctx: City in Gyeonggi South Korea]
en: Dongducheon
bg: Тондучхо

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Donghae
bg: Донгхае

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Dore Lake
bg: Дор Лейк

[ctx: City in Germany]
en: Dortmund
bg: Дортмунд

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Dorval-Lodge
bg: Дорвал Лодж

[ctx: City in Alabama USA]
en: Dothan
bg: Дотън

[ctx: City in Cameroon]
en: Douala
bg: Дуала

[ctx: City in Isle of Man]
en: Douglas
bg: Дъглас

[ctx: City in United Kingdom]
en: Dover
bg: Довър

[ctx: City in Delaware USA]
en: Dover
bg: Довър

[ctx: City in Florida USA]
en: Dover
bg: Довър

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Dover
bg: Довър

[ctx: City in California USA]
en: Downey
bg: Дауни

[ctx: City in Germany]
en: Dr. Remeis
bg: Ремейс

[ctx: City in Norway]
en: Drammen
bg: Драмен

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Drayton Valley
bg: Дрейтон Вали

[ctx: City in Germany]
en: Dresden
bg: Дрезден

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Driftwood
bg: Дрифтууд

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Drumheller
bg: Дръмхелър

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Drummondville
bg: Друмонвил

[ctx: City in Croatia]
en: Druvar
bg: Друвар

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Dryden
bg: Драйдън

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Dubai
bg: Дубай

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dublin
bg: Дъблин

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Dubreuilville
bg: Дабреилвил

[ctx: City in Croatia]
en: Dubrovnik
bg: Дубровник

[ctx: City in Iowa USA]
en: Dubuque
bg: Дубюк

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Dudinka
bg: Дудинка

[ctx: City in Germany]
en: Duisburg
bg: Дуйсбург

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Duluth
bg: Дулут

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Duncan
bg: Дънкан

[ctx: City in Maryland USA]
en: Dundalk
bg: Дъндолк

[ctx: City in New Zealand]
en: Dunedin
bg: Дунедин

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Dunkirk
bg: Дюнкерк

[ctx: City in Iowa USA]
en: Dunlap
bg: Данлап

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dunsink
bg: Дансинк

[ctx: City in Colorado USA]
en: Durango
bg: Дуранго

[ctx: City in South Africa]
en: Durban
bg: Дърбан

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Durham
bg: Дърам

[ctx: City in Alaska USA]
en: Dutch Harbor
bg: Дъч Харбър

[ctx: City in Netherlands]
en: Dwingeloo Obs.
bg: Обсерватория Двинглоо

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dyer Observatory
bg: Дайерска обсерватория

[ctx: City in Germany]
en: Düsseldorf
bg: Дюселдорф

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Eagan
bg: Ийгън

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle
bg: Ийгъл

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle River
bg: Ийгъл Ривър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ear Falls
bg: Иър Фолс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Earlton
bg: Ърлтън

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: East Boston
bg: Източен Бостън

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Brunswick
bg: Ист Брансвик

[ctx: City in Michigan USA]
en: East Lansing
bg: Източен Лансинг

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
bg: Източен Лас Вегас

[ctx: City in South Africa]
en: East London
bg: Източен Лондон

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
bg: Източен Лос Анджелис

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Orange
bg: Ийст Ориндж

[ctx: City in Georgia USA]
en: East Point
bg: Ийст Пойнт

[ctx: City in Illinois USA]
en: East St. Louis
bg: Източен Сейнт Луис

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: East Stroudsburg
bg: Ист Строудсбург

[ctx: City in Washington USA]
en: East Wenatchee
bg: Ист Венатчи

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Eastampton
bg: Ийстхемптън

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Eastport
bg: Ийстпорт

[ctx: City in Georgia USA]
en: Eatonton
bg: Ейтънтън

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Eau Claire
bg: О Клер

[ctx: City in Spain]
en: Ebro
bg: Eбро

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Eddystone
bg: Едистоун

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Edina
bg: Едина

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Edinburgh
bg: Единбург

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Edmond
bg: Едмънд

[ctx: City in Washington USA]
en: Edmonds
bg: Едмъндс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Edmonton
bg: Едмънтън

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Edmundston
bg: Едмъндстън

[ctx: City in Texas USA]
en: Edna
bg: Една

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Edson
bg: Едсън

[ctx: City in Vanuatu]
en: Efate
bg: Ефате

[ctx: City in Germany]
en: Effelsberg
bg: Ефелсберг

[ctx: City in Illinois USA]
en: Effingham
bg: Ефингам

[ctx: City in Heves Hungary]
en: Eger
bg: Егер

[ctx: City in Far East Russia]
en: Egvekinot
bg: Eгвекинот

[ctx: City in Ural Russia]
en: Ekaterinburg
bg: Екатеринбург

[ctx: City in Western sahara]
en: El Aaiun
bg: Eл Аюн

[ctx: City in California USA]
en: El Cajon
bg: Ел Кахон

[ctx: City in Arkansas USA]
en: El Dorado
bg: Ел Дорадо

[ctx: City in Sudan]
en: El Fasher
bg: Ел Фашер

[ctx: City in Arizona USA]
en: El Mirage
bg: Ел Мираж

[ctx: City in California USA]
en: El Monte
bg: Ел Монте

[ctx: City in Sudan]
en: El Obeid
bg: Eл Обейд

[ctx: City in Texas USA]
en: El Paso
bg: Ел Пасо

[ctx: City in Egypt]
en: El fayum
bg: Eл Фаюм

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Elbow
bg: Елбоу

[ctx: City in Illinois USA]
en: Eldorado
bg: Елдорадо

[ctx: City in Iowa USA]
en: Eldridge
bg: Елдридж

[ctx: City in Illinois USA]
en: Elgin
bg: Eлгин

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Elizabeth
bg: Елизабет

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Elizabeth City
bg: Елизабет Сити

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Elizabethtown
bg: Елизабеттаун

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Elk City
bg: Елк Сити

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Elk Point
bg: Елк Пойнт

[ctx: City in Indiana USA]
en: Elkhart
bg: Елкхарт

[ctx: City in Texas USA]
en: Elkhart
bg: Елкхарт

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Elkins
bg: Елкинс

[ctx: City in Nevada USA]
en: Elko
bg: Елко

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Elliot Lake
bg: Елиът Лейк

[ctx: City in New York USA]
en: Elmira
bg: Елмира

[ctx: City in Delaware USA]
en: Elsmere
bg: Елсмер

[ctx: City in Estonia]
en: Elva
bg: Елва

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Elverson
bg: Елверсън

[ctx: City in Spain]
en: Elx
bg: Елкс

[ctx: City in Ohio USA]
en: Elyria
bg: Елирия

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Emerson
bg: Емерсън

[ctx: City in Texas USA]
en: Enchanted Rock State Natural Area (Fredricksburg) IDS
bg: Щатска природозащитна зона "Енчантед Рок" (Фредриксберг)

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Enfield
bg: Енфийлд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Englee
bg: Енгли

[ctx: City in Colorado USA]
en: Englewood
bg: Ийгълууд

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Enid
bg: Енид

[ctx: City in Uganda]
en: Entebbe
bg: Ентебе

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Ephrata
bg: Ефрата

[ctx: City in Germany]
en: Erding
bg: Ердинг

[ctx: City in Germany]
en: Erfurt
bg: Ефруфт

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Erickson
bg: Ериксън

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Erie
bg: Ери

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Eriksdale
bg: Ериксдейл

[ctx: City in Germany]
en: Erlangen
bg: Ерланген

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Esbjerg
bg: Есбьорг

[ctx: City in California USA]
en: Escondido
bg: Ескондидо

[ctx: City in Iran]
en: Esfahan
bg: Исфахан

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Espanola
bg: Епсаньола

[ctx: City in Finland]
en: Espoo
bg: Еспу

[ctx: City in Germany]
en: Essen
bg: Есен

[ctx: City in Vermont USA]
en: Essex Junction
bg: Есекс Джънкшън

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Esterhazy
bg: Естерхази

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Estevan
bg: Естеван

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Eston
bg: Естон

[ctx: City in Ohio USA]
en: Euclid
bg: Юклид

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Eudora
bg: Еудора

[ctx: City in Oregon USA]
en: Eugene
bg: Юджин

[ctx: City in California USA]
en: Eureka
bg: Юрика

[ctx: City in Nevada USA]
en: Eureka
bg: Юрика

[ctx: City in Utah USA]
en: Eureka
bg: Юрика

[ctx: City in Illinois USA]
en: Evanston
bg: Ивънстън

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Evanston
bg: Ивънстън

[ctx: City in Indiana USA]
en: Evansville
bg: Ивънсвил

[ctx: City in Washington USA]
en: Everett
bg: Евърет

[ctx: City in Colorado USA]
en: Evergreen
bg: Евъргрийн

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ewa
bg: Eва

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Exeter
bg: Ексетър

[ctx: City in Mauritania]
en: F'Dérik
bg: Фдерик

[ctx: City in Spain]
en: Fabra
bg: Фабра

[ctx: City in Vermont USA]
en: Fair Haven
bg: Феър Хевън

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fairbanks
bg: Феърбанкс

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Fairfax
bg: Феърфакс

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Fairfax
bg: Феърфакс

[ctx: City in California USA]
en: Fairfield
bg: Феърфийлд

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Fairfield
bg: Феърфийлд

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fairmont
bg: Феърмонт

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Fairmont
bg: Феърмонт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fairview
bg: Феървю

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Faith
bg: Фейт

[ctx: City in Colorado USA]
en: Falcon
bg: Фалкън

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Falcon Lake
bg: Фалкън Лейк

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fall River
bg: Фол Ривър

[ctx: City in Nevada USA]
en: Fallon
bg: Фалън

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Falmouth
bg: Фалмут

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Fargo
bg: Фарго

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Farmington
bg: Фармингтън

[ctx: City in United Kingdom]
en: Farnborough
bg: Фарнбъроу

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Fayetteville
bg: Файетвил

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Fayetteville
bg: Файетвил

[ctx: City in Italy]
en: Ferrara
bg: Ферара

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Ferriday
bg: Феридей

[ctx: City in Morocco]
en: Fes
bg: Фес

[ctx: City in United Kingdom]
en: Finningley
bg: Финнингли

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Fisher
bg: Фишър

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fitchburg
bg: Фитчбърг

[ctx: City in Arizona USA]
en: Flagstaff
bg: Флагстаф

[ctx: City in Michigan USA]
en: Flint
bg: Флинт

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florala
bg: Флорала

[ctx: City in Italy]
en: Florence
bg: Флоренция

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florence
bg: Флорънс

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
bg: Флорънс

[ctx: City in Missouri USA]
en: Florissant
bg: Флорисант

[ctx: City in Texas USA]
en: Flower Mound
bg: Фловер-Маунд

[ctx: City in Italy]
en: Foggia
bg: Фоджа

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Foleyet
bg: Фолейет

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Folsom
bg: Фолсъм

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Fond du Lac
bg: Фонд Дю Лак

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ford Island
bg: Форд Айлънд

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Forestville
bg: Форествил

[ctx: City in Italy]
en: Forlì
bg: Форли

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Forrest City
bg: Форест Сити

[ctx: City in Montana USA]
en: Forsyth
bg: Форсайт

[ctx: City in Colorado USA]
en: Fort Collins
bg: Форт Колинс

[ctx: City in Iowa USA]
en: Fort Dodge
bg: Форт Додж

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Fort Frances
bg: Форт Франсис

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Greely
bg: Форт Грийли

[ctx: City in Florida USA]
en: Fort Lauderdale
bg: Форт Лодърдейл

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fort McMurray
bg: Форт Макмъри

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Fort McPherson
bg: Форт Макферсън

[ctx: City in Florida USA]
en: Fort Myers
bg: Форт Майерс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort Nelson
bg: Форт Нелсън

[ctx: City in Alabama USA]
en: Fort Payne
bg: Форт Пейн

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fort Qu'Appelle
bg: Форт Капел

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Richardson
bg: Форт Ричардсън

[ctx: City in Kansas USA]
en: Fort Riley
bg: Форт Райли

[ctx: City in New York USA]
en: Fort Salonga
bg: Форт Салонга

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fort Saskatchewan
bg: Форт Саскечюън

[ctx: City in Kansas USA]
en: Fort Scott
bg: Форт Скот

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Fort Simpson
bg: Форт Симпсън

[ctx: City in Poland]
en: Fort Skala
bg: Форт Скала

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Fort Smith
bg: Форт Смит

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. James
bg: Форт Сейнт Джеймс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. John
bg: Форт Сейнт Джон

[ctx: City in Indiana USA]
en: Fort Wayne
bg: Форт Уейн

[ctx: City in Texas USA]
en: Fort Worth
bg: Форт Уърт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Yukon
bg: Форт Юкон

[ctx: City in Martinique France]
en: Fort-de-France
bg: Фор-дьо-Франс

[ctx: City in California USA]
en: Fountain Valley
bg: Фаунтейн Вели

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fox Creek
bg: Фокс Крийк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fox Valley
bg: Фокс Вели

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Framingham
bg: Фрамингъм

[ctx: City in Gabon]
en: Franceville
bg: Франсвил

[ctx: City in Botswana]
en: Francistown
bg: Франсистаун

[ctx: City in Netherlands]
en: Franeker
bg: Франекер

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Frankfort
bg: Франкфорт

[ctx: City in Germany]
en: Frankfurt
bg: Франкфурт

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Franklin
bg: Франклин

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Franklin
bg: Франклин

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fraser Lake
bg: Фрейзър Лейк

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Fraserdale
bg: Фрейзърдейл

[ctx: City in Arizona USA]
en: Fred Lawrence Whipple Obs.
bg: обсерватория Фред Лорънс Уипъл

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Fredericia
bg: Фредерисия

[ctx: City in Maryland USA]
en: Frederick
bg: Фредерик

[ctx: City in Virginia USA]
en: Fredericksburg
bg: Фредериксбург

[ctx: City in Missouri USA]
en: Fredericktown
bg: Фредериктаун

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Fredericton
bg: Фредериктън

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Frederikshavn
bg: Фредериксхавн

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Frederiksvaerk
bg: Фредериксваерк

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Freehold
bg: Фрийхолд

[ctx: City in Bahamas]
en: Freeport
bg: Фрийпорт

[ctx: City in Sierra Leone]
en: Freetown
bg: Фрийтаун

[ctx: City in Germany]
en: Freiburg
bg: Фрайбург

[ctx: City in California USA]
en: Fremont
bg: Фримонт

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Fremont
bg: Фримонт

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
bg: обсерватория Фримонт Пийк

[ctx: City in Ontario Canada]
en: French River
bg: Френч Ривър

[ctx: City in California USA]
en: Fresno
bg: Фресно

[ctx: City in Florida USA]
en: Fruitland Park
bg: Фрутленд Парк

[ctx: City in Japan]
en: Fujigane
bg: Фудзигане

[ctx: City in Japan]
en: Fukuoka
bg: Фукуока

[ctx: City in California USA]
en: Fullerton
bg: Фулъртън

[ctx: City in Madeira Portugal]
en: Funchal
bg: Фуншал

[ctx: City in Mittelfranken Germany]
en: Fürth
bg: Фюрт

[ctx: City in India]
en: GMRT
bg: Гигантски метровълнов радиотелескоп GMRT

[ctx: City in Tunisia]
en: Gabes
bg: Габес

[ctx: City in Botswana]
en: Gaborone
bg: Габороне

[ctx: City in Alabama USA]
en: Gadsden
bg: Гадстен

[ctx: City in Florida USA]
en: Gainesville
bg: Гейнсвил

[ctx: City in Georgia USA]
en: Gainesville
bg: Гейнсвил

[ctx: City in Maryland USA]
en: Gaithersburg
bg: Гейтърсбърг

[ctx: City in Alaska USA]
en: Galena
bg: Галена

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Gallup
bg: Галъп

[ctx: City in Texas USA]
en: Galveston
bg: Галвестън

[ctx: City in Connacht Ireland]
en: Galway
bg: Галуей

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Gander
bg: Гандър

[ctx: City in Incheon South Korea]
en: Ganghwa
bg: Канхва

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Gangneung
bg: Каннин

[ctx: City in Mali]
en: Gao
bg: Гао

[ctx: City in Algeria]
en: Gardaia
bg: Гардая

[ctx: City in Kansas USA]
en: Garden City
bg: Гардън Сити

[ctx: City in California USA]
en: Garden Grove
bg: Гардън Гроув

[ctx: City in Texas USA]
en: Garland
bg: Гарлънд

[ctx: City in Utah USA]
en: Garland
bg: Гарлънд

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Garrison
bg: Гарисън

[ctx: City in Germany]
en: Gars am Inn
bg: Гарс на Ин

[ctx: City in Indiana USA]
en: Gary
bg: Гери

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Gaspe
bg: Гаспе

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Gassaway
bg: Гасавей

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Gastonia
bg: Гастония

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Gatineau
bg: Гатино

[ctx: City in India]
en: Gauribidanur
bg: Гаурибиданур

[ctx: City in Niger]
en: Gaya
bg: Гайя

[ctx: City in Poland]
en: Gdansk
bg: Гданск

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Gedser
bg: Гедсер

[ctx: City in Germany]
en: Geilenkirchen
bg: Гейленкирхен

[ctx: City in Germany]
en: Gelsenkirchen
bg: Гелзенкирхен

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
bg: Женева

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
bg: Генуа

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Geochang
bg: Кочха́н

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Geoje
bg: Кодже

[ctx: City in Ascension Island]
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

[ctx: City in Cayman Islands]
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

[ctx: City in Guyana]
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

[ctx: City in Delaware USA]
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

[ctx: City in Germany]
en: Gera
bg: Гера

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Geraldton
bg: Джералдтън

[ctx: City in Chungnam South Korea]
en: Geumsan
bg: Комсан

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Ghost Lake
bg: Гоуст Лейк

[ctx: City in United Kingdom]
en: Gibraltar
bg: Гибралтар

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Gift Lake
bg: Гифт Лейк

[ctx: City in Spain]
en: Gijón
bg: Гиджон

[ctx: City in Arizona USA]
en: Gila Bend
bg: Хила Бенд

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Gillette
bg: Жилет

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Gimli
bg: Гимли

[ctx: City in Spain]
en: Girona
bg: Херона

[ctx: City in Burundi]
en: Gitega
bg: Гитега

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Gladstone
bg: Гладстоун

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Glasgow
bg: Глазгоу

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Glasgow
bg: Глазгоу

[ctx: City in Arizona USA]
en: Glendale
bg: Глендейл

[ctx: City in California USA]
en: Glendale
bg: Глендейл

[ctx: City in California USA]
en: Glendora
bg: Глендора

[ctx: City in Idaho USA]
en: Glenns Ferry
bg: Гленс Фери

[ctx: City in New York USA]
en: Glens Falls
bg: Гленс Фолс

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Glenwood
bg: Гленууд

[ctx: City in Colorado USA]
en: Glenwood Springs
bg: Гленууд Спрингс

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Glovertown
bg: Глоувъртаун

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Goderich
bg: Годрич

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Godthaab
bg: Готаб

[ctx: City in Greenland]
en: Godthåb
bg: Готаб

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gogama
bg: Гогама

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Goheung
bg: Кохин

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Gold River
bg: Голд Ривър

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Golden
bg: Голдън

[ctx: City in Nevada USA]
en: Goldfield
bg: Голдфийлд

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Goldsboro
bg: Голдсбъро

[ctx: City in California USA]
en: Goldstone
bg: Голдстоун

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Goose Creek
bg: Гууз Крийк

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gore Bay
bg: Гор Бей

[ctx: City in Maine USA]
en: Gorham
bg: Горам

[ctx: City in Switzerland]
en: Gornergrat
bg: Горнерграт

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Gorno-Altaysk
bg: Горно-Алтайск

[ctx: City in Sweden]
en: Gothenburg
bg: Готенбург

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Govenlock
bg: Говънлок

[ctx: City in Spain]
en: Granada
bg: Гранада

[ctx: City in California USA]
en: Granada Hills
bg: Гранада Хилс

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Granby
bg: Гренби

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Grand Bank
bg: Гранад Банк

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Grand Bend
bg: Гранд Бенд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Grand Falls-Windsor
bg: Гранд Фолс-Уиндзор

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Grand Falls/Grand-Sault
bg: Гранд Фолс (Гранд Солт)

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Grand Forks
bg: Гранд Форкс

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Grand Forks
bg: Гранд Форкс

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Grand Island
bg: Гранд Айлънд

[ctx: City in Colorado USA]
en: Grand Junction
bg: Гранд Джънкшън

[ctx: City in Texas USA]
en: Grand Prairie
bg: Гранд Прери

[ctx: City in Michigan USA]
en: Grand Rapids
bg: Гранд Рапидс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grande Cache
bg: Гранде-Каш

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grande Prairie
bg: Гранде Прейри

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Grande-Vallee
bg: Гранд Вале

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Granger
bg: Грейнджър

[ctx: City in Idaho USA]
en: Grangeville
bg: Грейнджвил

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Granite Falls
bg: Гранит Фолс

[ctx: City in Oregon USA]
en: Grants Pass
bg: Грантс Пас

[ctx: City in California USA]
en: Grass Valley
bg: Грас Вели

[ctx: City in Montana USA]
en: Great Falls
bg: Грейт Фолс

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Great Falls
bg: Грейт Фолс

[ctx: City in Colorado USA]
en: Greeley
bg: Грийли

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Green Bank Obs.
bg: обсерватория Грийн Бенк

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Green Bay
bg: Грийн Бей

[ctx: City in Utah USA]
en: Green River
bg: Грийн Ривър

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Green River
bg: Грийн Ривър

[ctx: City in Maryland USA]
en: Greenbelt
bg: Грийнбелт

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Greensboro
bg: Грийнсбъро

[ctx: City in Maine USA]
en: Greenville
bg: Грийнвил

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Greenville
bg: Грийнвил

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenville
bg: Грийнвил

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Greenville
bg: Грийнвил

[ctx: City in United Kingdom]
en: Greenwich
bg: Грийнуич

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Greenwich
bg: Грийнуич

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Greenwood
bg: Грийнууд

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenwood
bg: Грийнууд

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Grenaa
bg: Грена

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Grenfell
bg: Гренфел

[ctx: City in Isère France]
en: Grenoble
bg: Гренобъл

[ctx: City in Oregon USA]
en: Gresham
bg: Грешъм

[ctx: City in Netherlands]
en: Groningen
bg: Грьонинген

[ctx: City in Italy]
en: Grosseto
bg: Гросето

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Groton
bg: Гротън

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grouard
bg: Груърд

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Groveton
bg: Гроувтон

[ctx: City in South Region Russia]
en: Grozny
bg: Грозни

[ctx: City in Spain]
en: Guadalajara
bg: Гуадалахара

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
bg: залив Гуантанамо

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
bg: Гватемала Сити

[ctx: City in Ecuador]
en: Guayaquil
bg: Гуаякил

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Guelph
bg: Гуелф

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Gulfport
bg: Гълфпорт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Gulkana
bg: Гулкана

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gull Bay
bg: Гъл Бей

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Gumi
bg: Гуми

[ctx: City in Jeonbuk South Korea]
en: Gunsan
bg: Кунсан

[ctx: City in India]
en: Gurushikhar
bg: Гурушихар

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Guthrie
bg: Гътри

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Guysborough
bg: Гайсборо

[ctx: City in South Korea]
en: Gwangju
bg: Кванджу

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Gweru
bg: Гверу

[ctx: City in Győr-Moson-Sopron Hungary]
en: Győr
bg: Дер

[ctx: City in Germany]
en: Gönsdorf
bg: Гьонсдорф

[ctx: City in Germany]
en: Göttingen
bg: Гьотинген

[ctx: City in Germany]
en: Gütersloh
bg: Гютерсло

[ctx: City in Estonia]
en: Haapsalu
bg: Хаапсалу

[ctx: City in Netherlands]
en: Haarlem
bg: Харлем

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Haderslev
bg: Хадерслев

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Hadong
bg: Хадонг

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Haenam
bg: Хенам

[ctx: City in Germany]
en: Hagen
bg: Хаген

[ctx: City in Maryland USA]
en: Hagerstown
bg: Хагърстаун

[ctx: City in Israel]
en: Haifa
bg: Хайфа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Haiku
bg: Хайку

[ctx: City in Idaho USA]
en: Hailey
bg: Хейли

[ctx: City in Alaska USA]
en: Haines
bg: Хейнс

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Haleakala
bg: Халеакала

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Halifax
bg: Халифакс

[ctx: City in Germany]
en: Halle
bg: Хале

[ctx: City in Germany]
en: Hamburg
bg: Хамбург

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Hamden
bg: Хамдън

[ctx: City in Bermuda]
en: Hamilton
bg: Хамилтън

[ctx: City in Ohio USA]
en: Hamilton
bg: Хамилтън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hamilton
bg: Хамилтън

[ctx: City in Germany]
en: Hamm
bg: Хам

[ctx: City in Indiana USA]
en: Hammond
bg: Хамънд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Hampden
bg: Хампдън

[ctx: City in Virginia USA]
en: Hampton
bg: Хемптън

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hana
bg: Хана

[ctx: City in Michigan USA]
en: Hancock
bg: Ханкок

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hankinson
bg: Хенкинсън

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Hanna
bg: Хана

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hannah
bg: Хана

[ctx: City in Missouri USA]
en: Hannibal
bg: Ханибал

[ctx: City in Germany]
en: Hannover
bg: Хановер

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hanstholm
bg: Ханстхолм

[ctx: City in French Polynesia]
en: Hao
bg: Хао

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Hapcheon
bg: Хапчхон

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Happy Valley - Goose Bay
bg: Хепи Валей   Гус Бей

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Harare
bg: Хараре

[ctx: City in Liberia]
en: Harbel
bg: Харбел

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Harbour Breton
bg: Харбор Бретон

[ctx: City in Liberia]
en: Harper
bg: Харпър

[ctx: City in Michigan USA]
en: Harper Woods
bg: Харпър Уудс

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Harpers Ferry
bg: Харпърс Фери

[ctx: City in Delaware USA]
en: Harrington
bg: Харингтън

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Harrisburg
bg: Харисбърг

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Harrisburg
bg: Харисбърг

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Harrison
bg: Харисън

[ctx: City in Virginia USA]
en: Harrisonburg
bg: Харисънбърг

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Hartford
bg: Хартфорд

[ctx: City in South Africa]
en: Hartrao
bg: Хартрао

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Harvard Obs.
bg: обсерватория Харвард

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Harvey
bg: Харви

[ctx: City in Algeria]
en: Hassi Messaoud
bg: Хаси-Месауд

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Hastings
bg: Хейстингс

[ctx: City in California USA]
en: Hat Creek Radio Obs.
bg: радио обсерватория Хет Крийк

[ctx: City in Thailand]
en: Hat Yai
bg: Хат Йай

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Hattiesburg
bg: Хатисбърг

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hauula
bg: Хауула

[ctx: City in Cuba]
en: Havana
bg: Хавана

[ctx: City in Montana USA]
en: Havre
bg: Хавър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hawkesbury
bg: Хоуксбъри

[ctx: City in California USA]
en: Hawthorne
bg: Хоторн

[ctx: City in Nevada USA]
en: Hawthorne
bg: Хоторн

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Haystack Obs.
bg: обсерватория Хейстек

[ctx: City in California USA]
en: Hayward
bg: Хейуърд

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Hazard
bg: Хазард

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Head-Smashed-In Buffalo Jump
bg: Хед Смошед Ин Буфало Джамп

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hearst
bg: Харст

[ctx: City in Germany]
en: Heidelberg
bg: Хайделберг

[ctx: City in Germany]
en: Heilbronn
bg: Хайлброн

[ctx: City in Montana USA]
en: Helena
bg: Хелена

[ctx: City in Germany]
en: Helgoland
bg: Хелголанд

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Helsingoer
bg: Хелсингьор

[ctx: City in Finland]
en: Helsinki
bg: Хелзинки

[ctx: City in Egypt]
en: Helwan
bg: Хелуан

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Henderson
bg: Хендерсън

[ctx: City in Nevada USA]
en: Henderson
bg: Хендерсън

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Hendersonville
bg: Хендерсънвил

[ctx: City in Virginia USA]
en: Herndon
bg: Херндон

[ctx: City in Germany]
en: Herne
bg: Херне

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Herning
bg: Хернинг

[ctx: City in United Kingdom]
en: Herstmonceux
bg: Херстмонсе

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Heuksando
bg: Тхександо

[ctx: City in Florida USA]
en: Hialeah
bg: Хаялия

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Hickory
bg: Хикъри

[ctx: City in Japan]
en: Hida
bg: Хида

[ctx: City in North Carolina USA]
en: High Point
bg: Хай Пойнт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: High Prairie
bg: Хай Прери

[ctx: City in Alberta Canada]
en: High River
bg: Хай Ривър

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Highland Lakes
bg: Хайленд Лейкс

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Highmore
bg: Хаймор

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hill City
bg: Хил Сити

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Hilleroed
bg: Хилерьод

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hillsboro
bg: Хилсбъро

[ctx: City in Oregon USA]
en: Hillsboro
bg: Хилсбъро

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hilo
bg: Хило

[ctx: City in Bavaria Germany]
en: Hilpoltstein
bg: Хилполтщайн

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hinnerup
bg: Хинеруп

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Hinton
bg: Хинтън

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hjoerring
bg: Йеринг

[ctx: City in Tasmania Australia]
en: Hobart
bg: Хобро

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Hobbs
bg: Хобс

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hobro
bg: Хобро

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Holbaek
bg: Холбек

[ctx: City in Arizona USA]
en: Holbrook
bg: Холбрук

[ctx: City in New York USA]
en: Hollis Hills
bg: Холис Хил

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Holliston
bg: Холистън

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Holly Springs
bg: Холи Спрингс

[ctx: City in California USA]
en: Hollywood
bg: Холивуд

[ctx: City in Florida USA]
en: Hollywood
bg: Холивуд

[ctx: City in Israel]
en: Holon
bg: Холон

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Holstebro
bg: Холстебро

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Holyoke
bg: Холиоки

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Holyrood
bg: Холирууд

[ctx: City in Alaska USA]
en: Homer
bg: Хомър

[ctx: City in China]
en: Hong Kong
bg: Хонг Конг

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Hongcheon
bg: Хончхон

[ctx: City in Guadalcanal Solomon Islands]
en: Honiara
bg: Хониара

[ctx: City in United Kingdom]
en: Honington
bg: Хонингтън

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Honolulu
bg: Хонолулу

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Hooker
bg: Хуукър

[ctx: City in Alaska USA]
en: Hooper Bay
bg: Хуупър Бей

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hope
bg: Хоуп

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Hopkinsville
bg: Хопкинсвил

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hornepayne
bg: Хорнипейн

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Horsens
bg: Хорсенс

[ctx: City in Spain]
en: Hospit. de Llobregat, L'
bg: Л'Оспиталет де Ллобрегат

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
bg: Национален парк Хот Спрингс

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Houma
bg: Хоума

[ctx: City in Texas USA]
en: Houston
bg: Хюстън

[ctx: City in Angola]
en: Huambo
bg: Уамбо

[ctx: City in Peru]
en: Huancayo
bg: Гуанкайя

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hudson's Hope
bg: Хъдсънс Хоуп

[ctx: City in Spain]
en: Huelva
bg: Хуелва

[ctx: City in Spain]
en: Huesca
bg: Хуеска

[ctx: City in Belgium]
en: Humain
bg: Юмен

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Humboldt
bg: Хумболд

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Humboldt
bg: Хумболд

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Huntington
bg: Хънтингтън

[ctx: City in California USA]
en: Huntington Beach
bg: Хънтингтън Бийч

[ctx: City in New York USA]
en: Huntington Station
bg: Хънтингтън Стейшън

[ctx: City in Alabama USA]
en: Huntsville
bg: Хънтсвил

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Huntsville
bg: Хънтсвил

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Hurley
bg: Хърли

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Huron
bg: Хурон

[ctx: City in Kansas USA]
en: Hutchinson
bg: Хътчинсън

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hutchinson
bg: Хътчинсън

[ctx: City in Croatia]
en: Hvar
bg: Хвар

[ctx: City in Andhra Pradesh India]
en: Hyderabad
bg: Хайдерабад

[ctx: City in Sweden]
en: Hyltebruk
bg: Хилтебрюк

[ctx: City in Hamnam North Korea]
en: Hŭngnam
bg: Хъннам

[ctx: City in Nigeria]
en: Ibadan
bg: Ибадан

[ctx: City in Gyeonggi South Korea]
en: Icheon
bg: Ичхон

[ctx: City in Idaho USA]
en: Idaho Falls
bg: Айдахо Фолс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ignace
bg: Игнас

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Ile-a-la-Crosse
bg: Ил-а-ла-Крос

[ctx: City in Jeonbuk South Korea]
en: Imsil
bg: Имсил

[ctx: City in South Korea]
en: Incheon
bg: Инчон

[ctx: City in Turkey]
en: Incirlik
bg: Инцирлик

[ctx: City in Kansas USA]
en: Independence
bg: Индипендънс

[ctx: City in Missouri USA]
en: Independence
bg: Индипендънс

[ctx: City in Indiana USA]
en: Indianapolis
bg: Индианаполис

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Ine
bg: Ине

[ctx: City in California USA]
en: Inglewood
bg: Ингълууд

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Ingonish
bg: Ингониш

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Innisfail
bg: Инисфейл

[ctx: City in Austria]
en: Innsbruck
bg: Инсбрук

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Inuvik
bg: Инувик

[ctx: City in New Zealand]
en: Invercargill
bg: Инверкаргил

[ctx: City in Iowa USA]
en: Iowa City
bg: Айова Сити

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Ipswich
bg: Ипсуич

[ctx: City in Nunavut Canada]
en: Iqaluit
bg: Икалуит

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Irkutsk
bg: Иркутск

[ctx: City in Michigan USA]
en: Iron River
bg: Айрън Ривър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Iroquois Falls
bg: Ирокез Фолс

[ctx: City in California USA]
en: Irvine
bg: Ървайн

[ctx: City in Texas USA]
en: Irving
bg: Ървинг

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Irvington
bg: Ървингтън

[ctx: City in Italy]
en: Ischia
bg: Ишиа

[ctx: City in Pakistan]
en: Islamabad
bg: Исламабад

[ctx: City in Turkey]
en: Istanbul
bg: Истанбул

[ctx: City in Italy]
en: Istrana
bg: Истрана

[ctx: City in Brazil]
en: Itapetinga
bg: Итапетинга

[ctx: City in Ukraine]
en: Ivano-Frankivs'k
bg: Ивано-Франковск

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ivanovo
bg: Иваново

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Izaña
bg: Изаня

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Izhevsk
bg: Ижевск

[ctx: City in United Kingdom]
en: J. Horrocks
bg: Хоррокс

[ctx: City in Michigan USA]
en: Jackson
bg: Джаксън

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Jackson
bg: Джаксън

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Jackson
bg: Джаксън

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Jacksonville
bg: Джаксънвил

[ctx: City in Florida USA]
en: Jacksonville
bg: Джаксънвил

[ctx: City in Indonesia]
en: Jakarta
bg: Джакарта

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Jaluit
bg: Джалут

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Jamestown
bg: Джеймстаун

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Janesville
bg: Джейнсвил

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Jangheung
bg: Чанхин

[ctx: City in Jeonbuk South Korea]
en: Jangsu
bg: Чансу

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Jasper
bg: Джаспър

[ctx: City in Indonesia]
en: Jatiluhur
bg: Ятилухур

[ctx: City in Spain]
en: Jaén
bg: Хаен

[ctx: City in Chungbuk South Korea]
en: Jecheon
bg: Чечхон

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Jeddah
bg: Джида

[ctx: City in Missouri USA]
en: Jefferson City
bg: Джеферсон Сити

[ctx: City in Jeju South Korea]
en: Jeju
bg: Чеджу

[ctx: City in Germany]
en: Jena
bg: Йена

[ctx: City in Florida USA]
en: Jensen Beach
bg: Дженсен Бийч

[ctx: City in Jeonbuk South Korea]
en: Jeongeup
bg: Чонип

[ctx: City in Jeonbuk South Korea]
en: Jeonju
bg: Чонджу

[ctx: City in Spain]
en: Jerez de la Frontera
bg: Херес де ла Фронтера

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Jersey City
bg: Джърси Сити

[ctx: City in Israel]
en: Jerusalem
bg: Ерусалим

[ctx: City in Uganda]
en: Jinja
bg: Джинджа

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Jinju
bg: Чинджу

[ctx: City in United Kingdom]
en: Jodrell Bank
bg: Джодрел Банк

[ctx: City in South Africa]
en: Johannesburg
bg: Йоханесбург

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Johnson City
bg: Джонсон Сити

[ctx: City in US Territory]
en: Johnston Atoll
bg: атол Джонстън

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Johnstown
bg: Джонстаун

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Joliette
bg: Жолиет

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Jonesboro
bg: Джоунсбъро

[ctx: City in Missouri USA]
en: Joplin
bg: Джоплин

[ctx: City in California USA]
en: Julian
bg: Джулиан

[ctx: City in Alaska USA]
en: Juneau
bg: Джуно

[ctx: City in Estonia]
en: Jõgeva
bg: Йогева

[ctx: City in Estonia]
en: Jõhvi
bg: Йохви

[ctx: City in Afghanistan]
en: Kabul
bg: Кабул

[ctx: City in Zambia]
en: Kabwe
bg: Кабве

[ctx: City in Nigeria]
en: Kaduna
bg: Кадуна

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaena Point
bg: Каена Поинт

[ctx: City in North Korea]
en: Kaesŏng
bg: Кесон

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kahului
bg: Кахулуи

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kailua Kona
bg: Каилуа Кона

[ctx: City in Tunisia]
en: Kairouan
bg: Кайруан

[ctx: City in Germany]
en: Kaiserslautern
bg: Кайзерслаутерн

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kaladar
bg: Каладар

[ctx: City in Michigan USA]
en: Kalamazoo
bg: Каламазуу

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kalapana
bg: Калапана

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kalaupapa
bg: Калаупапа

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Kaliningrad
bg: Калининград

[ctx: City in Montana USA]
en: Kalispell
bg: Калиспел

[ctx: City in Estonia]
en: Kallaste
bg: Калласте

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kaluga
bg: Калуга

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Kalundborg
bg: Калуга

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kamloops
bg: Камлупс

[ctx: City in Uganda]
en: Kampala
bg: юТампа

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kamsack
bg: Камсек

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kamuela
bg: Камуела

[ctx: City in Utah USA]
en: Kanab
bg: Канаб

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaneohe Bay
bg: Канеохе Бей

[ctx: City in Illinois USA]
en: Kankakee
bg: Канкаки

[ctx: City in Guinea]
en: Kankan
bg: Канкан

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Kannapolis
bg: Канаполис

[ctx: City in Nigeria]
en: Kano
bg: Кано

[ctx: City in Kansas USA]
en: Kansas City
bg: Канзас Сити

[ctx: City in Missouri USA]
en: Kansas City
bg: Канзас Сити

[ctx: City in Austria]
en: Kanzelhoehe
bg: Канзелхеохе

[ctx: City in Senegal]
en: Kaolack
bg: Каолак

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kapaa
bg: Капаа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kapalua
bg: Капалуа

[ctx: City in Somogy Hungary]
en: Kaposvár
bg: Капошвар

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kapuskasing
bg: Капускасинг

[ctx: City in Pakistan]
en: Karachi
bg: Карачи

[ctx: City in Germany]
en: Karlsruhe
bg: Калрсруе

[ctx: City in Malawi]
en: Karonga
bg: Каронга

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kaslo
bg: Касло

[ctx: City in Germany]
en: Kassel
bg: Касел

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
bg: Катманду

[ctx: City in Namibia]
en: Katima Mulilo
bg: Катима Мулило

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaunakakai
bg: Каунакакаи

[ctx: City in Lithuania]
en: Kaunas
bg: Каунас

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Kazabazua
bg: Казабазуа

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Kazan
bg: Казан

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Keahole
bg: Кихоул

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Kearney
bg: Киърни

[ctx: City in Bács-Kiskun Hungary]
en: Kecskemét
bg: Кечкемет

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Keene
bg: Кин

[ctx: City in Iceland]
en: Keflavik
bg: Кефлавик

[ctx: City in Estonia]
en: Kehra
bg: Кехра

[ctx: City in Estonia]
en: Keila
bg: Кейла

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kekaha
bg: Кекаха

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kelowna
bg: Келоуна

[ctx: City in Washington USA]
en: Kelso
bg: Келсо

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Kemerovo
bg: Кемерово

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kenai
bg: Кенай

[ctx: City in Sierra Leone]
en: Kenema
bg: Кенема

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Kenmar
bg: Кенмар

[ctx: City in Maine USA]
en: Kennebunk
bg: Кенебанк

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Kenner
bg: Кеннер

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kenora
bg: Кенора

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Kenosha
bg: Кеноша

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Kentville
bg: Кентвил

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kerrobert
bg: Керроберт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Ketchikan
bg: Кетчикан

[ctx: City in Ohio USA]
en: Kettering
bg: Кетъринг

[ctx: City in Far East Russia]
en: Khabarovsk
bg: Хабаровск

[ctx: City in Greece]
en: Khaniá
bg: Ханя

[ctx: City in Ural Russia]
en: Khanty-Mansiysk
bg: Ханти-Мансийск

[ctx: City in Ukraine]
en: Kharkiv
bg: Харков

[ctx: City in Sudan]
en: Khartoum
bg: Хартум

[ctx: City in Ukraine]
en: Kherson
bg: Херсон

[ctx: City in Ukraine]
en: Khmel'nyts'kyi
bg: Хмелницкий

[ctx: City in Texas USA]
en: Kickapoo Cavern  SP (Bracketville)
bg: Щатски парк "Печера Кикапу" (Бракетвил)

[ctx: City in Germany]
en: Kiel
bg: Кил

[ctx: City in Rwanda]
en: Kigali
bg: Кигали

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Kikino
bg: Кикино

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kili
bg: Кили

[ctx: City in Estonia]
en: Kilingi-Nõmme
bg: Килинги Ньоме

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Killarney
bg: Киларни

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Kimball
bg: Кимбал

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Kimchaek
bg: Кимчхек

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kincardine
bg: Кинкардин

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kindersley
bg: Киндръсли

[ctx: City in Virginia USA]
en: King George
bg: Кинг Джордж

[ctx: City in Alaska USA]
en: King Salmon
bg: Кинг Салмън

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kingman
bg: Кингман

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Kings Beach
bg: Кингс Бийч

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Kingsport
bg: Кингспорт

[ctx: City in Jamaica]
en: Kingston
bg: Кингстън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kingston
bg: Кингстън

[ctx: City in Congo (Democratic Republic)]
en: Kinshasa
bg: Киншаса

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kiosk
bg: Киоск

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kirkland Lake
bg: Киркленд Лейк

[ctx: City in Ukraine]
en: Kirovohrad
bg: Кировоград

[ctx: City in Sweden]
en: Kiruna
bg: Кируна

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Kisangani
bg: Кисангани

[ctx: City in Somalia]
en: Kismayu
bg: Кисмаю

[ctx: City in Japan]
en: Kiso
bg: Кисо

[ctx: City in Florida USA]
en: Kissimmee
bg: Кисими

[ctx: City in Kenya]
en: Kisumu
bg: Кисуму

[ctx: City in Colorado USA]
en: Kit Carson
bg: Кит Карсън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kitchener
bg: Кичънър

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kitt Peak Nat'l. Obs.
bg: Национална обсерватория Кит Пик

[ctx: City in Zambia]
en: Kitwe
bg: Китве

[ctx: City in Estonia]
en: Kiviõli
bg: Кивиьоли

[ctx: City in Lithuania]
en: Klaipėda
bg: Клайпеда

[ctx: City in Oregon USA]
en: Klamath Falls
bg: Кламат Фолс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kleena Kleene
bg: Клина Клин

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Knightdale
bg: Найтдейл

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Knoxville
bg: Ноксвил

[ctx: City in Germany]
en: Koblenz
bg: Кобленц

[ctx: City in India]
en: Kodaikanal
bg: Кодайканал

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kodiak
bg: Кодиак

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Koege
bg: Кеге

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kohala
bg: Кохала

[ctx: City in Estonia]
en: Kohtla-Järve
bg: Кохтла Ярве

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Koko Head
bg: Коко Хед

[ctx: City in Indiana USA]
en: Kokomo
bg: Кокомо

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Kolding
bg: Колдинг

[ctx: City in India]
en: Kolkata
bg: Калкута

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Koloa
bg: Колоа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kona
bg: Кона

[ctx: City in Thailand]
en: Korat
bg: Корат

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Korsoer
bg: Корсер

[ctx: City in Micronesia]
en: Kosrae
bg: Кусайе

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kostroma
bg: Кострома

[ctx: City in Malaysia]
en: Kota Kinabalu
bg: Кота Кинабалу

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kotzebue
bg: Коцебуе

[ctx: City in South Region Russia]
en: Krasnodar
bg: Краснодар

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Krasnoyarsk
bg: Красноярск

[ctx: City in Germany]
en: Krefeld
bg: Крефелд

[ctx: City in Norway]
en: Kristiansand
bg: Кристиансанд

[ctx: City in Malaysia]
en: Kuala Lumpur
bg: Куала Лумпур

[ctx: City in Malaysia]
en: Kuching
bg: Кучинг

[ctx: City in Austria]
en: Kuffner
bg: Куфнер

[ctx: City in Estonia]
en: Kunda
bg: Кунда

[ctx: City in Finland]
en: Kuopio
bg: Куопио

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
bg: Куре айлънд

[ctx: City in Estonia]
en: Kuressaare
bg: Куресааре

[ctx: City in Ural Russia]
en: Kurgan
bg: Курган

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kursk
bg: Курск

[ctx: City in Croatia]
en: Kutina
bg: Кутина

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
bg: Кувейт Сити

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kwajalein Atoll
bg: Атол Кваджалейн

[ctx: City in Japan]
en: Kwasan
bg: Квасан

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
bg: Киев

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kyle
bg: Кайл

[ctx: City in Japan]
en: Kyoto
bg: Киото

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Kyzyl
bg: Кизил

[ctx: City in Estonia]
en: Kärdla
bg: Кардла

[ctx: City in Italy]
en: L'Aquila
bg: Л'Акуила

[ctx: City in Quebec Canada]
en: L'Etape
bg: Летап

[ctx: City in Ukraine]
en: L'viv
bg: Лвов

[ctx: City in Spain]
en: La Coruña
bg: Ла Коруня

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: La Crosse
bg: Ла Крос

[ctx: City in Oregon USA]
en: La Grande
bg: Ла Гранде

[ctx: City in Georgia USA]
en: La Grange
bg: Ла Гранде

[ctx: City in Cuba]
en: La Habana
bg: Ла Хабана

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: La Loche
bg: Ла Лош

[ctx: City in California USA]
en: La Mesa
bg: Ла Меса

[ctx: City in Canary Islands Spain]
en: La Palma Obs.
bg: Обсерватория Ла Палма

[ctx: City in Bolivia]
en: La Paz
bg: Ла Паз

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Pocatiere
bg: Ла Покатиер

[ctx: City in Charente-Maritime France]
en: La Rochelle
bg: Ла Рошел

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Sarre
bg: Ла Сар

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: La Scie
bg: Ла Ши

[ctx: City in Chile]
en: La Silla Obs.
bg: Обсерватория Ла Сила

[ctx: City in Italy]
en: La Spezia
bg: Специя

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Tuque
bg: Ла Тюк

[ctx: City in California USA]
en: La Verne
bg: Ла Верне

[ctx: City in Michigan USA]
en: LaPeer
bg: Лапийр

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Labrieville
bg: Либревил

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lac La Biche
bg: Лак ла Биш

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Lac du Bonnet
bg: Лак дю Боннет

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lac-Megantic
bg: Лак Мегантик

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lachute
bg: Лашют

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Laconia
bg: Лакония

[ctx: City in Indiana USA]
en: Lafayette
bg: Лафайет

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lafayette
bg: Лафайет

[ctx: City in Nigeria]
en: Lagos
bg: Лагос

[ctx: City in Pakistan]
en: Lahore
bg: Лахор

[ctx: City in Germany]
en: Lahr
bg: Лар

[ctx: City in Finland]
en: Lahti
bg: Лахти

[ctx: City in Azores Portugal]
en: Lajes
bg: Лахес

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lake Charles
bg: Лейк Чарлз

[ctx: City in Florida USA]
en: Lake City
bg: Лейк Сити

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lake Louise
bg: Лейк Луиз

[ctx: City in Oregon USA]
en: Lake Oswego
bg: Лейк Освего

[ctx: City in Illinois USA]
en: Lake Villa
bg: Лейк Вила

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Lake Village
bg: Лейк Вилидж

[ctx: City in Florida USA]
en: Lakeland
bg: Лейкленд

[ctx: City in California USA]
en: Lakewood
bg: Лейкууд

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lakewood
bg: Лейкууд

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lakewood
bg: Лейкууд

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lakota
bg: Лакота

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lamar
bg: Ламар

[ctx: City in Gabon]
en: Lambarene
bg: Ламбарене

[ctx: City in Italy]
en: Lampedusa
bg: Лампедуза

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Lanai City
bg: Ланаи Сити

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lancaster
bg: Ланкастър

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Lancaster
bg: Ланкастър

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Lander
bg: Ландър

[ctx: City in Michigan USA]
en: Lansing
bg: Лансинг

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Laramie
bg: Ларами

[ctx: City in Texas USA]
en: Laredo
bg: Ларедо

[ctx: City in Florida USA]
en: Largo
bg: Ларго

[ctx: City in Chile]
en: Las Campanas Obs.
bg: Обсерватория Лас Кампаняс

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Las Cruces
bg: Лас Крукес

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Las Palmas de Gran Canaria
bg: Лас Палмас де Гран Канария

[ctx: City in Nevada USA]
en: Las Vegas
bg: Лас Вегас

[ctx: City in ACT Australia]
en: Latham
bg: Латъм

[ctx: City in Italy]
en: Latina
bg: Латина

[ctx: City in Delaware USA]
en: Laurel
bg: Лаурел

[ctx: City in Maryland USA]
en: Laurel
bg: Лауръл

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Laurel
bg: Лаурел

[ctx: City in Switzerland]
en: Lausanne
bg: Лозана

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Laval
bg: Лавал

[ctx: City in Kansas USA]
en: Lawrence
bg: Лорънс

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lawrence
bg: Лорънс

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Lawton
bg: Лоутън

[ctx: City in Utah USA]
en: Layton
bg: Лейтън

[ctx: City in Seine-maritime France]
en: Le Havre
bg: Хавър

[ctx: City in Haute-Loire France]
en: Le-Puy-en-Velay
bg: Ле Пюи ан Веле

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Leader
bg: Лийдър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Leamington
bg: Лиймингтън

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Learmonth
bg: Лермонт

[ctx: City in Kansas USA]
en: Leavenworth
bg: Лийвънуърт

[ctx: City in Washington USA]
en: Leavenworth
bg: Лийвънуърт

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lebanon
bg: Ливан

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
bg: Ливан

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lebanon
bg: Ливан

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lebel-sur-Quevillon
bg: Лебел сюр Кевилон

[ctx: City in Italy]
en: Lecce
bg: Лече

[ctx: City in Lecco Italy]
en: Lecco
bg: Леко

[ctx: City in Germany]
en: Leck
bg: Лек

[ctx: City in Lebanon]
en: Lee
bg: Ли

[ctx: City in United Kingdom]
en: Leeds
bg: Лийдс

[ctx: City in Netherlands]
en: Leeuwarden
bg: Леуварден

[ctx: City in Spain]
en: Leganés
bg: Леганес

[ctx: City in United Kingdom]
en: Leicester
bg: Лейчестер

[ctx: City in Netherlands]
en: Leiden
bg: Лейден

[ctx: City in South Africa]
en: Leiden Sur
bg: Меридън

[ctx: City in Germany]
en: Leipzig
bg: Лайпциг

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Lemmon
bg: Лемън

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Lemvig
bg: Лемвиг

[ctx: City in Austria]
en: Leopold Figl
bg: Леополд Фигл

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Les Escoumins
bg: Ле Ескумин

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lethbridge
bg: Летбридж

[ctx: City in Germany]
en: Leverkusen
bg: Леверкузен

[ctx: City in Delaware USA]
en: Lewes
bg: Леуес

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Lewisburg
bg: Люисбург

[ctx: City in Idaho USA]
en: Lewiston
bg: Люистън

[ctx: City in Maine USA]
en: Lewiston
bg: Люистън

[ctx: City in New York USA]
en: Lewiston
bg: Люистън

[ctx: City in Montana USA]
en: Lewistown
bg: Люистаун

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lexington
bg: Лексингтън

[ctx: City in Spain]
en: León
bg: Леон

[ctx: City in Tibet China]
en: Lhasa
bg: Лхаса

[ctx: City in Gabon]
en: Libreville
bg: Либревил

[ctx: City in California USA]
en: Lick Obs.
bg: обсерватория Лик

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Lihue
bg: Лихуе

[ctx: City in Nord France]
en: Lille
bg: Лил

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Lillooet
bg: Лилоет

[ctx: City in Malawi]
en: Lilongwe
bg: Лилонгве

[ctx: City in Peru]
en: Lima
bg: Лима

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lima
bg: Лима

[ctx: City in Haute-Vienne France]
en: Limoges
bg: Лимож

[ctx: City in Kansas USA]
en: Lincoln
bg: Линкълн

[ctx: City in Maine USA]
en: Lincoln
bg: Линкълн

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Lincoln
bg: Линкълн

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lindbergh
bg: Линдбърг

[ctx: City in New York USA]
en: Lindenhurst
bg: Линденхърст

[ctx: City in Austria]
en: Linz
bg: Линц

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Lipetsk
bg: Липетск

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
bg: Лисабон

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lisbon
bg: Лисабон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Listowel
bg: Листауъл

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Litchville
bg: Личвил

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Little Rock
bg: Литъл Рок

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Littleton
bg: Литълтън

[ctx: City in United Kingdom]
en: Liverpool
bg: Ливърпул

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Liverpool
bg: Ливърпул

[ctx: City in Alabama USA]
en: Livingston
bg: Ливингстън

[ctx: City in Montana USA]
en: Livingston
bg: Ливингстън

[ctx: City in Zambia]
en: Livingstone
bg: Ливингстън

[ctx: City in Michigan USA]
en: Livonia
bg: Ливония

[ctx: City in Italy]
en: Livorno
bg: Ливорно

[ctx: City in Slovenia]
en: Ljubljana
bg: Любляна

[ctx: City in Venezuela]
en: Llano del Hato
bg: Ляно дел Хато

[ctx: City in Spain]
en: Lleida
bg: Леда

[ctx: City in Botswana]
en: Lobatsi
bg: Лобаце

[ctx: City in California USA]
en: Lockwood Valley
bg: Локууд Вели

[ctx: City in Utah USA]
en: Logan
bg: Логан

[ctx: City in Spain]
en: Logroño
bg: Логроно

[ctx: City in Italy]
en: Loiano
bg: Лояно

[ctx: City in Estonia]
en: Loksa
bg: Локса

[ctx: City in Montana USA]
en: Lolo
bg: Лоло

[ctx: City in Slovakia]
en: Lomnicky stit
bg: Ломницки Щит

[ctx: City in California USA]
en: Lompoc
bg: Ломпок

[ctx: City in Togo]
en: Lomé
bg: Ломе

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
bg: Лондон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: London
bg: Лондон

[ctx: City in California USA]
en: Long Beach
bg: Лонг Бийч

[ctx: City in Texas USA]
en: Longview
bg: Лонгвю

[ctx: City in Washington USA]
en: Longview
bg: Лонгвю

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lorain
bg: Лорейн

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Lordsburg
bg: Лордсбург

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Los Alamos
bg: Лос Аламос

[ctx: City in California USA]
en: Los Altos Hills
bg: Лос Алтос Хилс

[ctx: City in California USA]
en: Los Angeles
bg: Лос Анджелис

[ctx: City in Texas USA]
en: Lost Maples State Natural Area (Vanderpool)
bg: Щатска природозащитна зона "Лост Мапълс" (Вандерпул)

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Louisbourg
bg: Луисбург

[ctx: City in Georgia USA]
en: Louisville
bg: Луизвил

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Louisville
bg: Луизвил

[ctx: City in Egypt]
en: Louxor
bg: Луксор

[ctx: City in Colorado USA]
en: Loveland
bg: Лъвленд

[ctx: City in Nevada USA]
en: Lovelock
bg: Лъвлок

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lowell
bg: Лоуел

[ctx: City in Arizona USA]
en: Lowell Obs.
bg: обсерватория Лоуъл

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Lowther
bg: Лоутър

[ctx: City in Angola]
en: Luanda
bg: Луанда

[ctx: City in Texas USA]
en: Lubbock
bg: Лабок

[ctx: City in Italy]
en: Lucca
bg: Лука

[ctx: City in Germany]
en: Ludwigshafen
bg: Людвигсхафен

[ctx: City in Angola]
en: Luena
bg: Луена

[ctx: City in Ukraine]
en: Lugans'k
bg: Луганск

[ctx: City in Spain]
en: Lugo
bg: Луго

[ctx: City in Sweden]
en: Luleå
bg: Лулео

[ctx: City in Sweden]
en: Lund
bg: Лунд

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Lunenburg
bg: Луненбург

[ctx: City in Zambia]
en: Lusaka
bg: Лусака

[ctx: City in Ukraine]
en: Luts'k
bg: Луцк

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
bg: Люксембург

[ctx: City in Virginia USA]
en: Lynchburg
bg: Линчбург

[ctx: City in Washington USA]
en: Lynden
bg: Линден

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lynn
bg: Лин

[ctx: City in Florida USA]
en: Lynn Haven
bg: Лин Хевън

[ctx: City in Rhône France]
en: Lyon
bg: Лион

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Lytton
bg: Литън

[ctx: City in Germany]
en: Lübeck
bg: Любек

[ctx: City in Pyŏngbuk North Korea]
en: Maando
bg: Маандо

[ctx: City in Estonia]
en: Maardu
bg: Маарду

[ctx: City in Netherlands]
en: Maastricht
bg: Маастрихт

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Mabou
bg: Мабу

[ctx: City in China]
en: Macao
bg: Макао

[ctx: City in Germany]
en: Machern
bg: Махерн

[ctx: City in Idaho USA]
en: Mackay
bg: Маккей

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Mackenzie
bg: Макензи

[ctx: City in Georgia USA]
en: Macon
bg: Мейкон

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Madelia
bg: Маделия

[ctx: City in Alabama USA]
en: Madison
bg: Медисън

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Madison
bg: Медисън

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Madison
bg: Медисън

[ctx: City in Spain]
en: Madrid
bg: Мадрид

[ctx: City in Far East Russia]
en: Magadan
bg: Магадан

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Magdalena
bg: Магдалена

[ctx: City in Germany]
en: Magdeburg
bg: Магдебург

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Magnolia
bg: Магнолия

[ctx: City in Germany]
en: Mahlow
bg: Махлоу

[ctx: City in Germany]
en: Mainz
bg: Майнц

[ctx: City in Venezuela]
en: Maiquetia
bg: Майкетия

[ctx: City in Madagascar]
en: Majunga
bg: Махадзанга

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Majuro
bg: Маджуро

[ctx: City in South Region Russia]
en: Makhachkala
bg: Махачкала

[ctx: City in Ukraine]
en: Makiivka
bg: Макеевка

[ctx: City in Gabon]
en: Makokou
bg: Макоку

[ctx: City in Equatorial Guinea]
en: Malabo
bg: Малабо

[ctx: City in Germany]
en: Malchin
bg: Малхин

[ctx: City in Germany]
en: Malchow
bg: Малхов

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Malden
bg: Малдън

[ctx: City in Maldives]
en: Male
bg: Мале

[ctx: City in Sweden]
en: Malmö
bg: Малмьо

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Maloelap
bg: Малоелап

[ctx: City in New York USA]
en: Malone
bg: Малоун

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mammamattawa
bg: Маммаматава

[ctx: City in Mayotte France]
en: Mamoudzou
bg: Мамуджу

[ctx: City in Nicaragua]
en: Managua
bg: Манагуа

[ctx: City in Brazil]
en: Manaus
bg: Манаус

[ctx: City in United Kingdom]
en: Manchester
bg: Манчестър

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Manchester
bg: Манчестър

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Manchester
bg: Манчестер

[ctx: City in Myanmar]
en: Mandalay
bg: Мандалай

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Mandan
bg: Мандан

[ctx: City in Germany]
en: Manebach
bg: Манебах

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Mangum
bg: Мангум

[ctx: City in Kansas USA]
en: Manhattan
bg: Манхатън

[ctx: City in California USA]
en: Manhattan Beach
bg: Манхатън Бийч

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Manigotagan
bg: Матагами

[ctx: City in Philippines]
en: Manila
bg: Манила

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Manitouwadge
bg: Манитувадж

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Manitowoc
bg: Манитовок

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Maniwaki
bg: Маниуаки

[ctx: City in Germany]
en: Mannheim
bg: Манхайм

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Manning
bg: Манинг

[ctx: City in Germany]
en: Mansfeld
bg: Мансфелд

[ctx: City in Ohio USA]
en: Mansfield
bg: Менсфийлд

[ctx: City in California USA]
en: Manton
bg: Мантън

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Mantorville
bg: Манторвил

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Manyberries
bg: Мениберис

[ctx: City in Swaziland]
en: Manzini
bg: Манзини

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Maple Creek
bg: Мейпъл Крийк

[ctx: City in Mozambique]
en: Maputo
bg: Мапуто

[ctx: City in Jeju South Korea]
en: Marado
bg: Марадо

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Marathon
bg: Маратон

[ctx: City in Germany]
en: Marbach
bg: Марбах

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Mariana Lake
bg: Мариана Лейк

[ctx: City in Germany]
en: Marienberg
bg: Линдбърг

[ctx: City in Georgia USA]
en: Marietta
bg: Мариета

[ctx: City in Lithuania]
en: Marijampolė
bg: Мариямполе

[ctx: City in Virginia USA]
en: Marion
bg: Марион

[ctx: City in Germany]
en: Markersbach
bg: Маркерсбах

[ctx: City in Germany]
en: Markersdorf
bg: Маркерсдорф

[ctx: City in Germany]
en: Markkleeberg
bg: Марклеберг

[ctx: City in Germany]
en: Markneukirchen
bg: Маркнойкирхен

[ctx: City in Germany]
en: Markranstät
bg: Марканщат

[ctx: City in Germany]
en: Marlow
bg: Марлоу

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Marlton
bg: Марлтън

[ctx: City in Michigan USA]
en: Marquette
bg: Маркет

[ctx: City in Morocco]
en: Marrakech
bg: Маракеш

[ctx: City in Bouches-du-rhône France]
en: Marseille
bg: Марсилия

[ctx: City in Texas USA]
en: Marshall
bg: Маршал

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Martinsburg
bg: Мартинсбърг

[ctx: City in Virginia USA]
en: Martinsville
bg: Мартинсвил

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Marystown
bg: Меристаун

[ctx: City in Lesotho]
en: Maseru
bg: Масеру

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Mashpee
bg: Машпий

[ctx: City in Iowa USA]
en: Mason City
bg: Мейсън Сити

[ctx: City in Italy]
en: Massa
bg: Маса

[ctx: City in Eritrea]
en: Massawa
bg: Масава

[ctx: City in Germany]
en: Massen
bg: Масен

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Matachewan
bg: Матачеван

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Matadi
bg: Матади

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Matagami
bg: Матагами

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Matane
bg: Матан

[ctx: City in Swaziland]
en: Matsapha
bg: Матсафа

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mattawa
bg: Матава

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Mauldin
bg: Молдин

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Mauna Kea Obs.
bg: Обсерватория Мауна Кеа

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Mayaguez
bg: Маягуес

[ctx: City in South Region Russia]
en: Maykop
bg: Майкоп

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Maysville
bg: Мейсвил

[ctx: City in Swaziland]
en: Mbabane
bg: Мбабане

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Mbandaka
bg: Мбандака

[ctx: City in Tanzania]
en: Mbeya
bg: Мбея

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: McAdam
bg: МакАдам

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: McAlester
bg: Макалистър

[ctx: City in Texas USA]
en: McAllen
bg: МакАлен

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: McBride
bg: Макбрайд

[ctx: City in Nebraska USA]
en: McCook
bg: МакКук

[ctx: City in Virginia USA]
en: McCormick Obs.
bg: Обсерватория Мак Кормика

[ctx: City in Texas USA]
en: McDonald Obs.
bg: Обсерватория МакДоналд

[ctx: City in Nevada USA]
en: McGill
bg: МакГил

[ctx: City in Alaska USA]
en: McGrath
bg: Макграт

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: McKeesport
bg: МакКиспорт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: McLennan
bg: МакЛенан

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: McLeod Lake
bg: Маклауд Лейк

[ctx: City in Arizona USA]
en: McNary
bg: Макнери

[ctx: City in Louisiana USA]
en: McNary
bg: Макнери

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Meadow Lake
bg: Медоу Лейк

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Meat Cove
bg: Мийт Коув

[ctx: City in Tunisia]
en: Medenine
bg: Меденине

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Medford
bg: Медфорд

[ctx: City in Oregon USA]
en: Medford
bg: Медфорд

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Medicine Hat
bg: Медисин Хет

[ctx: City in Germany]
en: Medingen
bg: Мединген

[ctx: City in Germany]
en: Meerane
bg: Меране

[ctx: City in Germany]
en: Meinersdorf
bg: Майнерсдорф

[ctx: City in Germany]
en: Meiningen
bg: Майнинген

[ctx: City in Germany]
en: Meiän
bg: Майен

[ctx: City in Morocco]
en: Meknès
bg: Мекнес

[ctx: City in Florida USA]
en: Melbourne
bg: Мелбърн

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Melbourne
bg: Мелбърн

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Melfort
bg: Мелфорт

[ctx: City in Spain]
en: Melilla
bg: Мелиля

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Melita
bg: Мелита

[ctx: City in United Kingdom]
en: Melksham
bg: Мелксхям

[ctx: City in Germany]
en: Mellenbach-Glasbach
bg: Меленбах-Гласбах

[ctx: City in Germany]
en: Mellensee
bg: Мелленси

[ctx: City in Germany]
en: Mellingen
bg: Мелинген

[ctx: City in Illinois USA]
en: Melrose Park
bg: Мелроуз Парк

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Memphis
bg: Мемфис

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Mena
bg: Мена

[ctx: City in Germany]
en: Mengersgereuth-Hämern
bg: Менгерсгеройт-Хемерн

[ctx: City in Angola]
en: Menongue
bg: Менонге

[ctx: City in Germany]
en: Menteroda
bg: Ментерода

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Meredith
bg: Мередит

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Meriden
bg: Меридън

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Meridian
bg: Меридиан

[ctx: City in Alabama USA]
en: Meridianville
bg: Меридианвил

[ctx: City in Germany]
en: Merkers
bg: Меркерс

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Merrimack
bg: Меримек

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Merritt
bg: Мерит

[ctx: City in Florida USA]
en: Merritt Island
bg: Мерит Айлънд

[ctx: City in Germany]
en: Merschwitz
bg: Мершвиц

[ctx: City in Germany]
en: Merseburg
bg: Мерзебург

[ctx: City in Germany]
en: Merzdorf
bg: Мерцдорф

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mesa
bg: Меса

[ctx: City in Texas USA]
en: Mesquite
bg: Мескит

[ctx: City in Italy]
en: Messina
bg: Месина

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Metagama
bg: Метагама

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Metairie
bg: Метейри

[ctx: City in Finland]
en: Metsähovi
bg: Метсахови

[ctx: City in Moselle France]
en: Metz
bg: Мец

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
bg: Модон, обсерватория

[ctx: City in Germany]
en: Meuselbach-Schwarzmühle
bg: Меуселбах Шварцмюл

[ctx: City in Germany]
en: Meuselwitz
bg: Меуселвиц

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mexico
bg: Мексико

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
bg: Мексико Сити

[ctx: City in Germany]
en: Meyenburg
bg: Мейенбург

[ctx: City in Swaziland]
en: Mhlume
bg: Мхлуме

[ctx: City in Florida USA]
en: Miami
bg: Майами

[ctx: City in Florida USA]
en: Miami Beach
bg: Маями Бийч

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Mica Creek
bg: Майка Крийк

[ctx: City in Germany]
en: Michendorf
bg: Михендорф

[ctx: City in Nevada USA]
en: Midas
bg: Мидас

[ctx: City in Netherlands]
en: Middelburg
bg: Миделбург

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Middelfart
bg: Миддлфарт

[ctx: City in Vermont USA]
en: Middlebury
bg: Мидълбъри

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Middleton
bg: Мидълтън

[ctx: City in Delaware USA]
en: Middletown
bg: Мидълтаун

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Midland
bg: Мидлънд

[ctx: City in Texas USA]
en: Midland
bg: Мидлънд

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Midnapore
bg: Миднапур

[ctx: City in US Territory]
en: Midway Island
bg: о. Мидуей

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Midwest City
bg: Мидуест Сити

[ctx: City in Germany]
en: Mieäste
bg: Меесте

[ctx: City in Italy]
en: Milan
bg: Милано

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Milbank
bg: Милбенк

[ctx: City in Germany]
en: Mildenau
bg: Милденау

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Milford
bg: Милфорд

[ctx: City in Delaware USA]
en: Milford
bg: Милфорд

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Milford
bg: Милфорд

[ctx: City in Utah USA]
en: Milford
bg: Милфорд

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Mili
bg: Мили

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Milk River
bg: Милк Ривър

[ctx: City in Germany]
en: Milkau
bg: Милкау

[ctx: City in Georgia USA]
en: Milledgeville
bg: Миледжвил

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Miller
bg: Милър

[ctx: City in Maine USA]
en: Millinocket
bg: Милинокет

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Millville
bg: Милвил

[ctx: City in California USA]
en: Milpitas
bg: Милпитас

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Milwaukee
bg: Милуоки

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Mine Hill
bg: Майн Хил

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Minneapolis
bg: Минеаполис

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Minnedosa
bg: Минедоса

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Minnetonka
bg: Минетонка

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Minot
bg: Минот

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Minto
bg: Минто

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
bg: о. Микелон

[ctx: City in Florida USA]
en: Miramar
bg: Мирамар

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Miramichi
bg: Мирамичи

[ctx: City in Far East Russia]
en: Mirnyi
bg: Мирний

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Miryang
bg: Мирян

[ctx: City in Indiana USA]
en: Mishawaka
bg: Мишавака

[ctx: City in Borsod-Abaúj-Zemplén Hungary]
en: Miskolc
bg: Мишколц

[ctx: City in Libya]
en: Misratah
bg: Мисрата

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mississauga
bg: Миссисауга

[ctx: City in Montana USA]
en: Missoula
bg: Мисула

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Mitchell
bg: Митчел

[ctx: City in Israel]
en: Mitzpe Ramon
bg: Мицпе Рамон

[ctx: City in Japan]
en: Mizusawa
bg: Мицусава

[ctx: City in Alabama USA]
en: Mobile
bg: Мобилен

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Mobridge
bg: Мобридж

[ctx: City in Italy]
en: Modena
bg: Модена

[ctx: City in California USA]
en: Modesto
bg: Модесто

[ctx: City in Arizona USA]
en: Moenkopi
bg: Моенкопи

[ctx: City in Germany]
en: Moers
bg: Моерс

[ctx: City in Somalia]
en: Mogadishu
bg: Могадишу

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Mokpo
bg: Мокпо

[ctx: City in Illinois USA]
en: Moline
bg: Молин

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Molokai
bg: Молокаи

[ctx: City in Australia]
en: Molonglo
bg: Молонгло

[ctx: City in Kenya]
en: Mombasa
bg: Момбаса

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Moncton
bg: Монктън

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Monroe
bg: Монроу

[ctx: City in Liberia]
en: Monrovia
bg: Монровия

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Mont-Joli
bg: Мон Жоли

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Mont-Laurier
bg: Мон Лориер

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Mont-Tremblant
bg: Мон Тремблан

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Montague
bg: Монтегю

[ctx: City in Monaco]
en: Monte Carlo
bg: Монте Карло

[ctx: City in California USA]
en: Montebello
bg: Монтебело

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montebello
bg: Монтебело

[ctx: City in Jamaica]
en: Montego Bay
bg: Монтего Бей

[ctx: City in California USA]
en: Monterey
bg: Монтерей

[ctx: City in California USA]
en: Monterey Park
bg: Монтерей Парк

[ctx: City in Uruguay]
en: Montevideo
bg: Монтевидео

[ctx: City in Alabama USA]
en: Montgomery
bg: Монтгомъри

[ctx: City in Indiana USA]
en: Monticello
bg: Монтичело

[ctx: City in Maine USA]
en: Monticello
bg: Монтичело

[ctx: City in Utah USA]
en: Monticello
bg: Монтичело

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montmagny
bg: Монмагни

[ctx: City in New York USA]
en: Montour Falls
bg: Монтур Фолс

[ctx: City in Indiana USA]
en: Montpelier
bg: Монпелие

[ctx: City in Vermont USA]
en: Montpelier
bg: Монпелие

[ctx: City in Herault France]
en: Montpellier
bg: Монпелие

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montreal
bg: Монреал

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Montreal Lake
bg: Монреал Лейк

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Montreal River
bg: Монреал Ривър

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Moore
bg: Мур

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Moose Jaw
bg: Мууз Джоу

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Moose River
bg: Мууз Ривър

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Moosomin
bg: Мусомин

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Moosonee
bg: Музони

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Morden
bg: Мордън

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Morehead
bg: Морхед

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Morgan City
bg: Моргън Сити

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Morgantown
bg: Моргантаун

[ctx: City in Tanzania]
en: Morogoro
bg: Морогоро

[ctx: City in Uganda]
en: Moroto
bg: Морото

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Morristown
bg: Мористаун

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Morristown
bg: Мористаун

[ctx: City in Georgia USA]
en: Morrow
bg: Мороу

[ctx: City in Spain]
en: Morón
bg: Морон

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
bg: Москоу

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
bg: Москоу

[ctx: City in Washington USA]
en: Moses Lake
bg: МоузесЛейк

[ctx: City in South Africa]
en: Mosselbaai
bg: Моселбаай

[ctx: City in Italy]
en: Mount Ekar
bg: Връх Екар

[ctx: City in Antarctica]
en: Mount Erebus
bg: връх Еребус

[ctx: City in Colorado USA]
en: Mount Evans Obs.
bg: обсерватория Маунт Евънс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mount Forest
bg: Маунт Форест

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Graham Obs.
bg: обсерватория Маунт Греъм

[ctx: City in New Zealand]
en: Mount John
bg: Маунт Джон

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Lemmon Obs.
bg: обсерватория Маунт Лемън

[ctx: City in Italy]
en: Mount Mario
bg: Монте Марио

[ctx: City in California USA]
en: Mount Palomar Obs.
bg: обсерватория Маунт Паломар

[ctx: City in Australia]
en: Mount Pleasant
bg: Маунт Плезант

[ctx: City in Australia]
en: Mount Stromlo
bg: Маунт Стромло

[ctx: City in New York USA]
en: Mount Vernon
bg: Маунт Върнън

[ctx: City in California USA]
en: Mount Wilson Obs.
bg: обсерватория Маунт Уилсън

[ctx: City in Alabama USA]
en: Mountain Brook
bg: Маунтин Брук

[ctx: City in California USA]
en: Mountain View
bg: Маунтийн Вю

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mountain View
bg: Маунтийн Вю

[ctx: City in Ulster Ireland]
en: Moville
bg: Мовил

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Muan
bg: Муан

[ctx: City in United Kingdom]
en: Mullard
bg: Мулард

[ctx: City in India]
en: Mumbai
bg: Мумбай

[ctx: City in Indiana USA]
en: Muncie
bg: Манси

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Muncy
bg: Мунси

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Mungyeong
bg: Мунгон

[ctx: City in Germany]
en: Munich
bg: Мюнхен

[ctx: City in Spain]
en: Murcia
bg: Мурция

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Murdochville
bg: Мурдошвил

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Murfreesboro
bg: Марфрисбъро

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Murmansk
bg: Мурманск

[ctx: City in Utah USA]
en: Murray
bg: Мюрей

[ctx: City in Michigan USA]
en: Muskegon
bg: Маскегон

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Muskogee
bg: Маскоги

[ctx: City in Estonia]
en: Mustvee
bg: Муствее

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Mutare
bg: Мутаре

[ctx: City in Burundi]
en: Muyinga
bg: Муйинга

[ctx: City in Tanzania]
en: Mwanza
bg: Мванза

[ctx: City in Ukraine]
en: Mykolaiv
bg: Миколаев

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Myrtle Beach
bg: Миртъл Бийч

[ctx: City in Malawi]
en: Mzuzu
bg: Мзузу

[ctx: City in Spain]
en: Málaga
bg: Малага

[ctx: City in Spain]
en: Móstoles
bg: Мостолес

[ctx: City in Estonia]
en: Mõisaküla
bg: Мьйзакюла

[ctx: City in Germany]
en: Mönchengladbach
bg: Мьонхенгладбах

[ctx: City in Germany]
en: Mülheim
bg: Мюлхайм

[ctx: City in Germany]
en: Münster
bg: Мюнстер

[ctx: City in Chad]
en: N'djamina
bg: Нджамена

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Naalehu
bg: Наалеху

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Naestved
bg: Нествед

[ctx: City in Japan]
en: Nagasaki
bg: Нагасаки

[ctx: City in Japan]
en: Nagoya
bg: Нагоя

[ctx: City in India]
en: Nagpur
bg: Нагпур

[ctx: City in India]
en: Naini Tal
bg: Наини Тал

[ctx: City in Kenya]
en: Nairobi
bg: Найроби

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Nakina
bg: Накина

[ctx: City in Lolland Denmark]
en: Nakskov
bg: Наксков

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nakusp
bg: Накусп

[ctx: City in South Region Russia]
en: Nal'chik
bg: Налчик

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Namhae
bg: Намхе

[ctx: City in Angola]
en: Namibe
bg: Намибе

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Namorik
bg: Наморик

[ctx: City in Idaho USA]
en: Nampa
bg: Нампа

[ctx: City in Mozambique]
en: Nampula
bg: Нампула

[ctx: City in Jeonbuk South Korea]
en: Namwon
bg: Намвон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nanaimo
bg: Нанаймо

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
bg: Нансе, обсерватория

[ctx: City in Fiji]
en: Nandi
bg: Нанди

[ctx: City in Loire-atlantique France]
en: Nantes
bg: Нант

[ctx: City in California USA]
en: Napa
bg: Напа

[ctx: City in Illinois USA]
en: Naperville
bg: Нейпървил

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Napierville
bg: Нейпървил

[ctx: City in Italy]
en: Naples
bg: Неапол

[ctx: City in Florida USA]
en: Naples
bg: Неапол

[ctx: City in Estonia]
en: Narva
bg: Нарва

[ctx: City in Estonia]
en: Narva-Jõesuu
bg: Уст Нарва

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Nashua
bg: Нашуа

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Nashville
bg: Нешвил

[ctx: City in Bahamas]
en: Nassau
bg: Насау

[ctx: City in Ohio USA]
en: Nassau Obs.
bg: обсерватория Насау

[ctx: City in Brazil]
en: Natal
bg: Натал

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Natchez
bg: Начес

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nazko
bg: Назко

[ctx: City in Croatia]
en: Našice
bg: Нашице

[ctx: City in Zambia]
en: Ndola
bg: Ндола

[ctx: City in Texas USA]
en: Neches
bg: Нечес

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Needles
bg: Нийдълс

[ctx: City in California USA]
en: Needles
bg: Нийдълс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nelson
bg: Нелсън

[ctx: City in Alaska USA]
en: Nenana
bg: Ненана

[ctx: City in New York USA]
en: Neponsit
bg: Непонсит

[ctx: City in Germany]
en: Neuss
bg: Неус

[ctx: City in Missouri USA]
en: Nevada
bg: Невада

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Albany
bg: Ню Олбъни

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: New Bedford
bg: Ню Бедфорд

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Britian
bg: Ню Бритиън

[ctx: City in New Jersey USA]
en: New Brunswick
bg: Ню Брунсуик

[ctx: City in Quebec Canada]
en: New Carlisle
bg: Ню Карлил

[ctx: City in Maryland USA]
en: New Carrollton
bg: Ню Карълтън

[ctx: City in Delaware USA]
en: New Castle
bg: Ню Касъл

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Castle
bg: Ню Касъл

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: New Castle
bg: Ню Касъл

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: New Castle
bg: Ню Касъл

[ctx: City in India]
en: New Delhi
bg: Ню Делхи

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: New Glasgow
bg: Ню Глазгоу

[ctx: City in Iowa USA]
en: New Hampton
bg: Ню Хамптън

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Hartford
bg: Ню Хартфорд

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Haven
bg: Ню Хевън

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Iberia
bg: Ню Иберия

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New London
bg: Ню Лондон

[ctx: City in Idaho USA]
en: New Meadows
bg: Ню Медоуз

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Orleans
bg: Ню Орлиънс

[ctx: City in New York USA]
en: New Rochelle
bg: Ню Рошел

[ctx: City in North Dakota USA]
en: New Rockford
bg: Ню Рокфорд

[ctx: City in California USA]
en: New Washoe City
bg: Ню Вашо Сити

[ctx: City in New York USA]
en: New York
bg: Ню Йорк

[ctx: City in Delaware USA]
en: Newark
bg: Нюарк

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newark
bg: Нюарк

[ctx: City in United Kingdom]
en: Newcastle
bg: Нюкасъл

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Newell
bg: Нюел

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Newmarket
bg: Нюмаркет

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Newport
bg: Нюпорт

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Newport
bg: Нюпорт

[ctx: City in Oregon USA]
en: Newport
bg: Нюпорт

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Newport
bg: Нюпорт

[ctx: City in Vermont USA]
en: Newport
bg: Нюпорт

[ctx: City in California USA]
en: Newport Beach
bg: Нюпорт Бийч

[ctx: City in Virginia USA]
en: Newport News
bg: Нюпорт Нюз

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Newton
bg: Нютън

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newton
bg: Нютън

[ctx: City in Burundi]
en: Ngozi
bg: Нгози

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
bg: Ниагара фолс

[ctx: City in Niger]
en: Niamey
bg: Ниамей

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Nice
bg: Ница

[ctx: City in Cyprus]
en: Nicosia
bg: Никозия

[ctx: City in Netherlands]
en: Nijmegen
bg: Наймеген

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Nipawin
bg: Нипауин

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Nipigon
bg: Нипигон

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Nitro
bg: Нитро

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Nizhnii Novgorod
bg: Нижни Новгород

[ctx: City in Japan]
en: Nobeyama
bg: Нобеяма

[ctx: City in Arizona USA]
en: Nogales
bg: Ногалес

[ctx: City in Alaska USA]
en: Nome
bg: Ном

[ctx: City in California USA]
en: Norco
bg: Норко

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Nordegg
bg: Нордег

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Norfolk
bg: Норфолк

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norfolk
bg: Норфолк

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Norman
bg: Норман

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: North Battleford
bg: Северен Бетълфорд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: North Bay
bg: Норт Бей

[ctx: City in New York USA]
en: North Bellmore
bg: Норт Белмор

[ctx: City in New Jersey USA]
en: North Cape May
bg: Северен Кейп Мей

[ctx: City in South Carolina USA]
en: North Charleston
bg: Северен Чарлстън

[ctx: City in California USA]
en: North Hollywood
bg: Северен Холивуд

[ctx: City in Nevada USA]
en: North Las Vegas
bg: Северен Лас Вегас

[ctx: City in Iowa USA]
en: North Liberty Obs.
bg: Обсерватория Норт Либърти

[ctx: City in Arkansas USA]
en: North Little Rock
bg: Норт Литъл Рок

[ctx: City in Ohio USA]
en: North Olmstead
bg: Севрен Олмстед

[ctx: City in Nebraska USA]
en: North Platte
bg: Норт Плат

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Northfield
bg: Нортфийлд

[ctx: City in Washington USA]
en: Northport
bg: Нортпорт

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Northrop Strip
bg: Нортроп Стрип

[ctx: City in Alaska USA]
en: Northway
bg: Нортуей

[ctx: City in Kansas USA]
en: Norton
bg: Нортън

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norton
bg: Нортън

[ctx: City in California USA]
en: Norwalk
bg: Норуолк

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Norwalk
bg: Норуолк

[ctx: City in Maine USA]
en: Norway
bg: Норуей

[ctx: City in United Kingdom]
en: Nottingham
bg: Нотингам

[ctx: City in Mauritania]
en: Nouakchott
bg: Нуакшот

[ctx: City in New Caledonia France]
en: Noumea
bg: Нумеа

[ctx: City in Italy]
en: Novara
bg: Новара

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Novgorod
bg: Новгород

[ctx: City in Michigan USA]
en: Novi
bg: Нови

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Novosibirsk
bg: Новосибирск

[ctx: City in Germany]
en: Nuremberg
bg: Нюрнберг

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Nyborg
bg: Ниборг

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Nykoebing Falster
bg: Никьобинг Фалстер

[ctx: City in Szabolcs-Szatmár-Bereg Hungary]
en: Nyíregyháza
bg: Ниредхаза

[ctx: City in Illinois USA]
en: Oak Park
bg: Оук Парк

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Oak Point
bg: Оук Пойнт

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Oak Ridge
bg: Оук Ридж

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Oak Ridge Obs.
bg: Ок Ридж, обсерватория

[ctx: City in Maine USA]
en: Oakfield
bg: Оукфийлд

[ctx: City in California USA]
en: Oakland
bg: Оукланд

[ctx: City in Kansas USA]
en: Oakley
bg: Окли

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Oakville
bg: Оуквил

[ctx: City in Germany]
en: Oberhausen
bg: Оберхаузен

[ctx: City in Ohio USA]
en: Oberlin
bg: Оберлин

[ctx: City in Germany]
en: Oberpfaffenhofen
bg: Оберпфафенхофен

[ctx: City in Spain]
en: Obs. Astronomico de Madrid
bg: Астрономико де Мадрид, обсерватория

[ctx: City in Italy]
en: Obs. Milan
bg: обсерватория Милано

[ctx: City in Alpes de Haute Provence France]
en: Observatoire de Haute Provence
bg: От Прованс, обсерватория

[ctx: City in Florida USA]
en: Ocala
bg: Окала

[ctx: City in Maryland USA]
en: Ocean City
bg: Оушън Сити

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Ocean Grove
bg: Оушън Гроув

[ctx: City in California USA]
en: Oceanside
bg: Оушънсайд

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Odense
bg: Оденсе

[ctx: City in Ukraine]
en: Odessa
bg: Одеса

[ctx: City in Texas USA]
en: Odessa
bg: Одеса

[ctx: City in Germany]
en: Offenbach
bg: Офенбах

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Ogallala
bg: Огалала

[ctx: City in Utah USA]
en: Ogden
bg: Огден

[ctx: City in Lecco Italy]
en: Oggiono
bg: Огионо

[ctx: City in New Zealand]
en: Ohakea
bg: Охакеа

[ctx: City in Japan]
en: Okayama
bg: Окаяма

[ctx: City in Japan]
en: Okinawa
bg: Окинава

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Oklahoma City
bg: Оклахома Сити

[ctx: City in Kansas USA]
en: Olathe
bg: Олати

[ctx: City in Italy]
en: Olbia
bg: Олбия

[ctx: City in Germany]
en: Oldenburg
bg: Олденбург

[ctx: City in Germany]
en: Oldendorf
bg: Олдендорф

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Olds
bg: Олдс

[ctx: City in New York USA]
en: Olean
bg: Олин

[ctx: City in Washington USA]
en: Olympia
bg: Олимпия

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Omaha
bg: Омаха

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Omsk
bg: Омск

[ctx: City in Namibia]
en: Ondangwa
bg: Ондангва

[ctx: City in Sweden]
en: Onsala
bg: Онсала

[ctx: City in California USA]
en: Ontario
bg: Онтарио

[ctx: City in Flandre occidentale Belgium]
en: Oostende
bg: Остенде

[ctx: City in India]
en: Ooty
bg: Ооти

[ctx: City in Alabama USA]
en: Opelika
bg: Опелика

[ctx: City in Montana USA]
en: Opheim
bg: Опхейм

[ctx: City in Portugal]
en: Oporto
bg: Опорто

[ctx: City in Algeria]
en: Oran
bg: Оран

[ctx: City in California USA]
en: Orange
bg: Ориндж

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Orange
bg: Ориндж

[ctx: City in Vaucluse France]
en: Orange
bg: Ориндж

[ctx: City in Florida USA]
en: Orange Park
bg: Ориндж Парк

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Orangeburg
bg: Оринджбърг

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Orel
bg: Орел

[ctx: City in Utah USA]
en: Orem
bg: Орем

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Orenburg
bg: Оренбург

[ctx: City in Spain]
en: Orense
bg: Оренс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Orillia
bg: Орилиа

[ctx: City in Florida USA]
en: Orlando
bg: Орландо

[ctx: City in Loiret France]
en: Orleans
bg: Орлеан

[ctx: City in Japan]
en: Osaka
bg: Осака

[ctx: City in Kansas USA]
en: Osborne
bg: Осбърн

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Oshkosh
bg: Ошкош

[ctx: City in Croatia]
en: Osijek
bg: Осиек

[ctx: City in Norway]
en: Oslo
bg: Осло

[ctx: City in Germany]
en: Osnabrück
bg: Оснабрюк

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Osoyoos
bg: Осойус

[ctx: City in Italy]
en: Otranto
bg: Отранто

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ottawa
bg: Отава

[ctx: City in Iowa USA]
en: Ottumwa
bg: Отамуа

[ctx: City in Burkina Faso]
en: Ouagadougou
bg: Уагадугу

[ctx: City in Morocco]
en: Ouarzazate
bg: Уарзазат

[ctx: City in Finland]
en: Oulu
bg: Оулу

[ctx: City in Kansas USA]
en: Overland Park
bg: Оверленд Парк

[ctx: City in Spain]
en: Oviedo
bg: Овиедо

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Owen Sound
bg: Оуън Саунд

[ctx: City in California USA]
en: Owens Valley Radio Obs.
bg: Радио обсерватория Оуънс Вели

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Owensboro
bg: Оуънсбъро

[ctx: City in United Kingdom]
en: Oxford
bg: Оксфорд

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Oxford
bg: Оксфорд

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Oxford
bg: Оксфорд

[ctx: City in California USA]
en: Oxnard
bg: Окснард

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Oyen
bg: Ойен

[ctx: City in Far East Russia]
en: Oymiakon
bg: Оймякон

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Ozark
bg: Озарк

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Paauilo
bg: Паауило

[ctx: City in Missouri USA]
en: Pacific
bg: Тихоокеански

[ctx: City in California USA]
en: Pacific Beach
bg: Пасифик  Бийч

[ctx: City in Germany]
en: Paderborn
bg: Падерборн

[ctx: City in Italy]
en: Padova
bg: Падова

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Paducah
bg: Падука

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
bg: о. Паган

[ctx: City in Samoa]
en: Pago Pago
bg: Паго Паго

[ctx: City in Estonia]
en: Paide
bg: Пайде

[ctx: City in Far East Russia]
en: Palana
bg: Палана

[ctx: City in Estonia]
en: Paldiski
bg: Палдиски

[ctx: City in Indonesia]
en: Palembang
bg: Палембанг

[ctx: City in Spain]
en: Palencia
bg: Паленсия

[ctx: City in Italy]
en: Palermo
bg: Палермо

[ctx: City in Texas USA]
en: Palestine
bg: Палестина

[ctx: City in Florida USA]
en: Palm City
bg: Палм Сити

[ctx: City in Spain]
en: Palma de Mallorca
bg: Палма де Майорка

[ctx: City in California USA]
en: Palmdale
bg: Палмдейл

[ctx: City in Alaska USA]
en: Palmer
bg: Палмър

[ctx: City in California USA]
en: Palo Alto
bg: Пало Алто

[ctx: City in Spain]
en: Pamplona
bg: Памплона

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
bg: Панама Сити

[ctx: City in Florida USA]
en: Panama City
bg: Панама Сити

[ctx: City in Lithuania]
en: Panevėžys
bg: Паневежис

[ctx: City in Italy]
en: Pantelleria
bg: Пантелерия

[ctx: City in French Polynesia]
en: Papeete
bg: Папеете

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Paradis
bg: Паради

[ctx: City in Nevada USA]
en: Paradise
bg: Перъдайз

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Parent
bg: Родител

[ctx: City in Christmas Island Kiribati]
en: Paris
bg: Париж

[ctx: City in Illinois USA]
en: Paris
bg: Париж

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
bg: Париж

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Park Rapids
bg: Парк Рапидс

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Park View
bg: Парк Вю

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Parkersburg
bg: Паркърсбърг

[ctx: City in Australia]
en: Parkes
bg: Паркс

[ctx: City in Italy]
en: Parma
bg: Парма

[ctx: City in Ohio USA]
en: Parma
bg: Парма

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Parrsboro
bg: Парсбъро

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Parry Sound
bg: Пери Саунд

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Parsons
bg: Парсънс

[ctx: City in California USA]
en: Pasadena
bg: Пасадина

[ctx: City in Texas USA]
en: Pasadena
bg: Пасадина

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Pascagoula
bg: Паскагула

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Paterson
bg: Патерсън

[ctx: City in Pyrénées atlantiques France]
en: Pau
bg: Пау

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Pawtucket
bg: Поутъкет

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Peace River
bg: Пийс Ривър

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Pearce
bg: Пирс

[ctx: City in Russia]
en: Pechory
bg: Печори

[ctx: City in China]
en: Peking
bg: Пекин

[ctx: City in Mozambique]
en: Pemba
bg: Пемба

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Pemberton
bg: Пембъртън

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Pembina
bg: Пембина

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pembroke
bg: Пемброук

[ctx: City in Malaysia]
en: Penang
bg: Пенанг

[ctx: City in Oregon USA]
en: Pendleton
bg: Пендълтън

[ctx: City in Florida USA]
en: Pensacola
bg: Пенсакола

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Penticton
bg: Пентиктън

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Penza
bg: Пенза

[ctx: City in Illinois USA]
en: Peoria
bg: Пеория

[ctx: City in Ohio USA]
en: Perkins Obs.
bg: Обсерватория Пъркинс

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Perm
bg: Перм

[ctx: City in Pyrénées Orientales France]
en: Perpignan
bg: Перпинян

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Perth
bg: Перт

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Perth Amboy
bg: Пърт Амбой

[ctx: City in Illinois USA]
en: Peru
bg: Перу

[ctx: City in Italy]
en: Perugia
bg: Перуджа

[ctx: City in Italy]
en: Pesaro
bg: Пезаро

[ctx: City in Italy]
en: Pescara
bg: Пескара

[ctx: City in Pakistan]
en: Peshawar
bg: Пешавар

[ctx: City in Israel]
en: Petach Tikva
bg: Петах Тиква

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Peterbell
bg: Питърбел

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Peterborough
bg: Питърбъроу

[ctx: City in Alaska USA]
en: Petersburg
bg: Питърсбърг

[ctx: City in Virginia USA]
en: Petersburg
bg: Питърсбърг

[ctx: City in Far East Russia]
en: Petropavlovsk-Kamchatskiy
bg: Петропавловск-Камчатский

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Petrozavodsk
bg: Петрозаводск

[ctx: City in Far East Russia]
en: Pevek
bg: Певек

[ctx: City in Germany]
en: Pforzheim
bg: Пфорцхайм

[ctx: City in Alabama USA]
en: Phenix City
bg: Финикс Сити

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Philadelphia
bg: Филаделфия

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Philip
bg: Филип

[ctx: City in Arizona USA]
en: Phoenix
bg: Феникс

[ctx: City in Thailand]
en: Phuket
bg: Фукет

[ctx: City in Italy]
en: Piacenza
bg: Пиаченца

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
bg: Обсерватория Пик дю Миди

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Picayune
bg: Пикаюн

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pickle Lake
bg: Пикъл Лейк

[ctx: City in California USA]
en: Pico Rivera
bg: Пико Ривера

[ctx: City in Spain]
en: Pico de Veleta
bg: Пико де Велета

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Pierce
bg: Пиърс

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Pierre
bg: Пиер

[ctx: City in California USA]
en: Pilot Hill
bg: Пайлът Хил

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Pine Bluff
bg: Пайн Блъф

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Pine City
bg: Пайн Сити

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Pine Falls
bg: Пайн Фолс

[ctx: City in Italy]
en: Pisa
bg: Пиза

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Pittsburgh
bg: Питсбърг

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Pittsfield
bg: Питсфийлд

[ctx: City in Poland]
en: Piwnice
bg: Пивнице

[ctx: City in California USA]
en: Placerville
bg: Плейсървил

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Plainfield
bg: Плейнфийлд

[ctx: City in Mauritius]
en: Plaisance
bg: Плезанс

[ctx: City in Texas USA]
en: Plano
bg: Плано

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
bg: Обсерватория Плато дьо Бюре

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
bg: Обсерватория Плато дьо Калерн

[ctx: City in New York USA]
en: Plattsburgh
bg: Платсбърг

[ctx: City in United Kingdom]
en: Plymouth
bg: Плимут

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Plymouth
bg: Плимут

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Plymouth
bg: Плимът

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Plymouth
bg: Плимут

[ctx: City in Idaho USA]
en: Pocatello
bg: Покатело

[ctx: City in Maryland USA]
en: Pocomoke City
bg: Покомоке Сити

[ctx: City in Senegal]
en: Podor
bg: Подор

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Pohang
bg: Поханг

[ctx: City in Micronesia]
en: Pohnpei
bg: Понпей

[ctx: City in Alaska USA]
en: Point Hope
bg: Пойнт Хоуп

[ctx: City in Congo]
en: Pointe Noire
bg: Поант Ноар

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pointe au Baril Station
bg: Пуент о Барил Стейшен

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Pointe-aux-Anglais
bg: Поант-о-Англе

[ctx: City in Guadeloupe France]
en: Pointe-à-Pitre
bg: Пуант а Питр

[ctx: City in Montana USA]
en: Polson
bg: Полсън

[ctx: City in Ukraine]
en: Poltava
bg: Полтава

[ctx: City in California USA]
en: Pomona
bg: Помона

[ctx: City in Florida USA]
en: Pompano Beach
bg: Помпано  Бийч

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Ponca City
bg: Понка Сити

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Ponce
bg: Понс

[ctx: City in Spain]
en: Pontevedra
bg: Понтеведра

[ctx: City in Michigan USA]
en: Pontiac
bg: Понтиак

[ctx: City in Montana USA]
en: Poplar
bg: Поплър

[ctx: City in Missouri USA]
en: Poplar Bluff
bg: Поплър Блъф

[ctx: City in Finland]
en: Pori
bg: Пори

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Port Alberni
bg: Порт Албърни

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Port Allen
bg: Порт Алън

[ctx: City in Texas USA]
en: Port Arthur
bg: Порт Артър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Port Colborne
bg: Порт Колборн

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Port Dover
bg: Порт Довър

[ctx: City in South Africa]
en: Port Elizabeth
bg: Порт Елизабет

[ctx: City in Gabon]
en: Port Gentil
bg: Порт Албърни

[ctx: City in Nigeria]
en: Port Harcourt
bg: Порт Харкорт

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Port Hawkesbury
bg: Порт Хоуксбъри

[ctx: City in Michigan USA]
en: Port Huron
bg: Порт Хюрън

[ctx: City in Papua New Guinea]
en: Port Moresby
bg: Порт Морзби

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Port Renfrew
bg: Порт Ренфрю

[ctx: City in Florida USA]
en: Port Salerno
bg: Порт Салерно

[ctx: City in Sudan]
en: Port Soudan
bg: Порт Салерно

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Port Sulphur
bg: Порт Сулфур

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Port au Choix
bg: Порт о Чуа

[ctx: City in Trinidad and Tobago]
en: Port of Spain
bg: Порт оф Спейн

[ctx: City in Haiti]
en: Port-au-Prince
bg: Порт о Пренс

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Portage la Prairie
bg: Портедж ла Прейри

[ctx: City in Maine USA]
en: Portland
bg: Портланд

[ctx: City in Oregon USA]
en: Portland
bg: Портланд

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Portneuf
bg: Портнйоф

[ctx: City in Bénin]
en: Porto Novo
bg: Порто Ново

[ctx: City in United Kingdom]
en: Portsmouth
bg: Портсмут

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Portsmouth
bg: Портсмут

[ctx: City in Ohio USA]
en: Portsmouth
bg: Портсмут

[ctx: City in Virginia USA]
en: Portsmouth
bg: Портсмут

[ctx: City in South Africa]
en: Potchefstroom
bg: Почефструм

[ctx: City in Italy]
en: Potenza
bg: Потенца

[ctx: City in Maryland USA]
en: Potomac
bg: Потомак

[ctx: City in Germany]
en: Potsdam
bg: Потсдам

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Pottstown
bg: Потстаун

[ctx: City in New York USA]
en: Poughkeepsie
bg: Пукийпси

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Powell River
bg: Поуъл Ривър

[ctx: City in Poland]
en: Poznan
bg: Познан

[ctx: City in Croatia]
en: Požega
bg: Пожега

[ctx: City in Czechia]
en: Prague
bg: Прага

[ctx: City in Italy]
en: Prato
bg: Прато

[ctx: City in Kansas USA]
en: Pratt
bg: Прат

[ctx: City in Arizona USA]
en: Prescott
bg: Прескот

[ctx: City in Idaho USA]
en: Preston
bg: Престън

[ctx: City in Lancashire United Kingdom]
en: Preston
bg: Престън

[ctx: City in South Africa]
en: Pretoria
bg: Претория

[ctx: City in Iowa USA]
en: Primghar
bg: Примхар

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Prince Albert
bg: Принс Алберт

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince George
bg: Принс Джордж

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince Rupert
bg: Принс Руперт

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Princeton
bg: Принстън

[ctx: City in Missouri USA]
en: Princeton
bg: Принстън

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton
bg: Принстън

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Princeton
bg: Принстън

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton Obs.
bg: Принстонска обсерватория

[ctx: City in Italy]
en: Procida
bg: Прочида

[ctx: City in Vermont USA]
en: Proctor
bg: Проктър

[ctx: City in Washington USA]
en: Prosser
bg: Просър

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Providence
bg: Провидънс

[ctx: City in Far East Russia]
en: Provideniya Bay
bg: Провидения (залив)

[ctx: City in Utah USA]
en: Provo
bg: Прово

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Provost
bg: Провост

[ctx: City in Alaska USA]
en: Prudhoe Bay
bg: Прудоу Бей

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Pskov
bg: Пасков

[ctx: City in Colorado USA]
en: Pueblo
bg: Пуебло

[ctx: City in Chile]
en: Puerto Montt
bg: Пуерто Монт

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Puerto Real
bg: Пеурто Реал

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Puerto del Rosario
bg: Пуерто дел Росарио

[ctx: City in Croatia]
en: Pula
bg: Пула

[ctx: City in Russia]
en: Pulkovo
bg: Пулково

[ctx: City in Maharashtra India]
en: Pune
bg: Пуна

[ctx: City in China]
en: Purple Mountain
bg: Пърпъл Маунтин

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Putnam
bg: Пътнам

[ctx: City in Washington USA]
en: Puyallup
bg: Пуялуп

[ctx: City in North Korea]
en: Pyongyang
bg: Пхенян

[ctx: City in Estonia]
en: Pärnu
bg: Пярну

[ctx: City in Baranya Hungary]
en: Pécs
bg: Печ

[ctx: City in Estonia]
en: Põltsamaa
bg: Пьолтсамаа

[ctx: City in Estonia]
en: Põlva
bg: Пьолва

[ctx: City in Estonia]
en: Püssi
bg: Пюси

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Quakertown
bg: Куейкъртаун

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Quebec
bg: Квебек

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Quesnel
bg: Кеснел

[ctx: City in Philippines]
en: Quezon
bg: Кезон

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Quincy
bg: Куинси

[ctx: City in Ecuador]
en: Quito
bg: Кито

[ctx: City in Algeria]
en: Qustantinah
bg: Кустантина

[ctx: City in Spain]
en: R.M. Aller de S. de Compostela
bg: Обсерватория Р.М. Алер унив. С. де Компостела

[ctx: City in Israel]
en: Ra'anana
bg: Раанана

[ctx: City in Morocco]
en: Rabat
bg: Рабат

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Racine
bg: Расин

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Radisson
bg: Радисън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Rainy River
bg: Рейни Ривър

[ctx: City in Estonia]
en: Rakvere
bg: Раквере

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Raleigh
bg: Ралий

[ctx: City in Israel]
en: Ramat Gan
bg: Рамат Ган

[ctx: City in Germany]
en: Ramstein
bg: Рамщайн

[ctx: City in California USA]
en: Rancho Palos Verdes
bg: Ранчо Палос Вердес

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Randers
bg: Рандерс

[ctx: City in Vermont USA]
en: Randolph
bg: Рандолф

[ctx: City in Maine USA]
en: Rangeley
bg: Ренгли

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ranger Lake
bg: Рейнджър Лейк

[ctx: City in Myanmar]
en: Rangoon
bg: Рангун

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Rapid City
bg: Репид Сити

[ctx: City in Estonia]
en: Rapla
bg: Рапла

[ctx: City in Germany]
en: Rastede
bg: Растеде

[ctx: City in Italy]
en: Ravenna
bg: Равена

[ctx: City in Pakistan]
en: Rawalpindi
bg: Равалпинди

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Rawlins
bg: Роулинс

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Raymore
bg: Реймор

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Reading
bg: Четене

[ctx: City in Brazil]
en: Recife
bg: Ресифи

[ctx: City in Germany]
en: Recklinghausen
bg: Реклингхаузен

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Red Deer
bg: Ред Диър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Red Lake
bg: Ред Лейк

[ctx: City in California USA]
en: Redding
bg: Рединг

[ctx: City in California USA]
en: Redondo Beach
bg: Редондо  Бийч

[ctx: City in California USA]
en: Redwood City
bg: Редууд Сити

[ctx: City in Germany]
en: Regensburg
bg: Регенсбург

[ctx: City in Italy]
en: Reggio di Calabria
bg: Реджо ди Калабрия

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Regina
bg: Реджайна

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Regway
bg: Регуей

[ctx: City in Israel]
en: Rehovot
bg: Реховот

[ctx: City in Marne France]
en: Reims
bg: Реймс

[ctx: City in Germany]
en: Remscheid
bg: Ремшайд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Renfrew
bg: Порт Ренфрю

[ctx: City in Ille-et-vilaine France]
en: Rennes
bg: Рен

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Rennie
bg: Ренни

[ctx: City in Nevada USA]
en: Reno
bg: Рино

[ctx: City in California USA]
en: Reseda
bg: Реседа

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Revelstoke
bg: Ревълстоук

[ctx: City in Idaho USA]
en: Rexburg
bg: Рексбург

[ctx: City in Iceland]
en: Reykjavik
bg: Рейкявик

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Rhinelander
bg: Вайнленд

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ribe
bg: Рибе

[ctx: City in Texas USA]
en: Richardson
bg: Ричардсън

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Richibucto
bg: Ричибукто

[ctx: City in Washington USA]
en: Richland
bg: Ричленд

[ctx: City in California USA]
en: Richmond
bg: Ричмънд

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Richmond
bg: Ричмънд

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Richmond
bg: Ричмънд

[ctx: City in Utah USA]
en: Richmond
bg: Ричмънд

[ctx: City in Virginia USA]
en: Richmond
bg: Ричмънд

[ctx: City in Colorado USA]
en: Rifle
bg: Райфл

[ctx: City in Latvia]
en: Riga
bg: Рига

[ctx: City in Italy]
en: Rimini
bg: Римини

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Rimouski
bg: Римуски

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ringkoebing
bg: Рингкебинг

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Ringsted
bg: Рингстед

[ctx: City in Brazil]
en: Rio de Janeiro
bg: Рио де Жанейро

[ctx: City in California USA]
en: Riverside
bg: Ривърсайд

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Riverton
bg: Ривъртън

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Riviere-Eternite
bg: Ривиер-Етерните

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Riviere-du-Loup
bg: Ривиер-дю-Лу

[ctx: City in Ukraine]
en: Rivne
bg: Ровно

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
bg: Риад

[ctx: City in Virginia USA]
en: Roanoke
bg: Роанок

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Roberval
bg: Робервал

[ctx: City in Illinois USA]
en: Robinson
bg: Робинсън

[ctx: City in Spain]
en: Robledo de Chavela
bg: Робледо де Чавела

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Roblin
bg: Роблин

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rochdale Lanc
bg: Рочдейл Ланк

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Rochebaucourt
bg: Рошбокур

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Rochester
bg: Рочестър

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Rochester
bg: Рочестър

[ctx: City in New York USA]
en: Rochester
bg: Рочестър

[ctx: City in Michigan USA]
en: Rochester Hills
bg: Рочестър Хилс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Rock Bay
bg: Рок Бей

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Rock Hill
bg: Рок Хил

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Rock Springs
bg: Рок Спрингс

[ctx: City in Illinois USA]
en: Rockford
bg: Рокфорд

[ctx: City in Maine USA]
en: Rockland
bg: Рокленд

[ctx: City in Missouri USA]
en: Rockport
bg: Рокпорт

[ctx: City in Maryland USA]
en: Rockville
bg: Роквил

[ctx: City in Maine USA]
en: Rockwood
bg: Рокууд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Rocky Harbour
bg: Роки Харбор

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Rocky Mount
bg: Роки Маунт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Rocky Mountain House
bg: Роки Маунтийн Хаус

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Roenne
bg: Рьонне

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Rogers
bg: Роджърс

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Rollet
bg: Роле

[ctx: City in Italy]
en: Rome
bg: Рим

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Roosevelt Roads
bg: Рузвелт Роудс

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Roque de los Muchachos
bg: Рок де лос Мучачос

[ctx: City in California USA]
en: Rosemead
bg: Роузмид

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Rosetown
bg: Роузтаун

[ctx: City in California USA]
en: Roseville
bg: Розвил

[ctx: City in Michigan USA]
en: Roseville
bg: Розвил

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Roskilde
bg: Роскилде

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Rosthern
bg: Ростерн

[ctx: City in Germany]
en: Rostock
bg: Росток

[ctx: City in South Region Russia]
en: Rostov na Donu
bg: Ростов на Дон

[ctx: City in Georgia USA]
en: Roswell
bg: Розуел

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Roswell
bg: Розуел

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
bg: Рота Айлънд

[ctx: City in Netherlands]
en: Rotterdam
bg: Ротердам

[ctx: City in Seine-maritime France]
en: Rouen
bg: Руан

[ctx: City in Montana USA]
en: Roundup
bg: Раундъп

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Rouyn-Noranda
bg: Руин Норанда

[ctx: City in Finland]
en: Rovaniemi
bg: Рованиеми

[ctx: City in Croatia]
en: Rovinj
bg: Ровин

[ctx: City in California USA]
en: Rowland Heights
bg: Роуланд Хайтс

[ctx: City in Michigan USA]
en: Royal Oak
bg: Роял Оук

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Rugby
bg: Ръгби

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Rumford
bg: Ръмфорд

[ctx: City in Kansas USA]
en: Russell
bg: Ръсел

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Russell
bg: Ръсел

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Ruston
bg: Ръстън

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rutherford Appleton Lab.
bg: Лаборатория Ръдърфорд Епълтън

[ctx: City in Vermont USA]
en: Rutland
bg: Ратленд

[ctx: City in Burundi]
en: Ruyigi
bg: Руйиги

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ryazan
bg: Рязан

[ctx: City in Estonia]
en: Räpina
bg: Ряпина

[ctx: City in Germany]
en: Saarbrücken
bg: Заарбрюкен

[ctx: City in Spain]
en: Sabadell
bg: Сабадел

[ctx: City in Ahmadi Kuwait]
en: Sabahiya
bg: Аш Шуайба

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sable Island
bg: Сейбъл Айлънд

[ctx: City in Maine USA]
en: Saco
bg: Сако

[ctx: City in California USA]
en: Sacramento
bg: Сакраменто

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Saganaga Lake
bg: Саганага Лейк

[ctx: City in Michigan USA]
en: Saginaw
bg: Сагино

[ctx: City in Texas USA]
en: Saginaw
bg: Сагино

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saguenay
bg: Сагене

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Saint John
bg: Сейнт Джонс

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Basile-de-Tableau
bg: Сен-Базил-дьо-Табло

[ctx: City in Loire France]
en: Saint-Etienne
bg: Сен Етиен

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Felicien
bg: Сен Фелисен

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Georges
bg: Сен Жорж

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Hubert
bg: Сент-Юбер

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Hyacinthe
bg: Сент-Хиасинт

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Jerome
bg: Сен-Жером

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Michel-des-Saints
bg: Сен-Мишел-де Сен

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Saint-Quentin
bg: Сент Квентин

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sainte-Adele
bg: Сент-Адел

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
bg: о. Сайпан

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Salaberry-de-Valleyfield
bg: Салабери-де-Валейфилд

[ctx: City in Spain]
en: Salamanca
bg: Саламанка

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Sale
bg: Сейл

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Salem
bg: Салем

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Salem
bg: Сейлъм

[ctx: City in Oregon USA]
en: Salem
bg: Салем

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Salem
bg: Сейлъм

[ctx: City in Italy]
en: Salerno
bg: Салерно

[ctx: City in Nógrád Hungary]
en: Salgótarján
bg: Шалготарян

[ctx: City in Kansas USA]
en: Salina
bg: Салина

[ctx: City in Utah USA]
en: Salina
bg: Салина

[ctx: City in California USA]
en: Salinas
bg: Салинас

[ctx: City in Maryland USA]
en: Salisbury
bg: Салсбъри

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Sallisaw
bg: Салисоу

[ctx: City in Idaho USA]
en: Salmon
bg: Салмън

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Salmon Arm
bg: Салмън Арм

[ctx: City in Utah USA]
en: Salt Lake City
bg: Солт Лейк Сити

[ctx: City in California USA]
en: Salton City
bg: Салтън Сити

[ctx: City in Austria]
en: Salzburg
bg: Залцбург

[ctx: City in Germany]
en: Salzgitter
bg: Залцгитер

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Samara
bg: Самара

[ctx: City in Iraq]
en: Samarrah
bg: Самара

[ctx: City in Texas USA]
en: San Angelo
bg: Сан Антонио

[ctx: City in Texas USA]
en: San Antonio
bg: Сан Антонио

[ctx: City in California USA]
en: San Bernardino
bg: Сан Бернардино

[ctx: City in California USA]
en: San Diego
bg: Сан Диего

[ctx: City in Spain]
en: San Fernando
bg: Сан Фернандо

[ctx: City in California USA]
en: San Francisco
bg: Сан Франциско

[ctx: City in Costa Rica]
en: San Jose
bg: Сан Хосе

[ctx: City in California USA]
en: San Jose
bg: Сан Хосе

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: San Juan
bg: Сан Хуан

[ctx: City in California USA]
en: San Leandro
bg: Сан Леандро

[ctx: City in California USA]
en: San Mateo
bg: Сан Матео

[ctx: City in California USA]
en: San Pedro
bg: Сан Педро

[ctx: City in Mexico]
en: San Pedro Martir
bg: Сан Педро Мартир

[ctx: City in El Salvador]
en: San Salvador
bg: Сан Салвадор

[ctx: City in Spain]
en: San Sebastián
bg: Сан Себастиян

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: San Sebastián de la Gomera
bg: Сан Себастян де ла Гомера

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Sancheong
bg: Санчхон

[ctx: City in Arizona USA]
en: Sanders
bg: Сандърс

[ctx: City in Georgia USA]
en: Sandersville
bg: Сандърсвил

[ctx: City in United Kingdom]
en: Sandhurst Surrey
bg: Сендхерст Суррей

[ctx: City in Idaho USA]
en: Sandpoint
bg: Сандпойнт

[ctx: City in Maine USA]
en: Sanford
bg: Санфорд

[ctx: City in California USA]
en: Santa Ana
bg: Санта Ана

[ctx: City in California USA]
en: Santa Barbara
bg: Санта Барбара

[ctx: City in California USA]
en: Santa Clara
bg: Санта Клара

[ctx: City in Bolivia]
en: Santa Cruz
bg: Санта Круз

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de Tenerife
bg: Санта-Круз де Тенерифе

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de la Palma
bg: Санта Круз де ла Палма

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Fe
bg: Санта Фе

[ctx: City in California USA]
en: Santa Maria
bg: Санта Мария

[ctx: City in Italy]
en: Santa Maria Capua Vetere
bg: Санта Мария Капуа Ветере

[ctx: City in California USA]
en: Santa Monica
bg: Санта Моника

[ctx: City in California USA]
en: Santa Rosa
bg: Санта Роза

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Rosa
bg: Санта Роза

[ctx: City in Spain]
en: Santander
bg: Сантандер

[ctx: City in Chile]
en: Santiago
bg: Сантияго

[ctx: City in Dominican Republic]
en: Santo Domingo
bg: Санто Доминго

[ctx: City in Japan]
en: Sapporo
bg: Сапоро

[ctx: City in Bosnia and Herzegovina]
en: Sarajevo
bg: Сараево

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Saransk
bg: Саранск

[ctx: City in Florida USA]
en: Sarasota
bg: Сарасота

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Saratov
bg: Саратов

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Sargent
bg: Сарджент

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sarnia
bg: Сарния

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Saskatoon
bg: Саскатуун

[ctx: City in Italy]
en: Sassari
bg: Сасари

[ctx: City in Algeria]
en: Satif
bg: Сатиф

[ctx: City in Estonia]
en: Saue
bg: Сауе

[ctx: City in Michigan USA]
en: Sault St. Marie
bg: Солт Сен Мари

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sault Ste. Marie
bg: Солт Сте Мари

[ctx: City in Georgia USA]
en: Savannah
bg: Савана

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Savant Lake
bg: Слейв Лейк

[ctx: City in Italy]
en: Savona
bg: Савона

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Scarborough
bg: Скарбъроу

[ctx: City in Germany]
en: Schauinsland
bg: Шауинсланд

[ctx: City in Illinois USA]
en: Schaumburg
bg: Шаумбург

[ctx: City in New York USA]
en: Schenectady
bg: Скенектади

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Schuyler
bg: Шуйлер

[ctx: City in Germany]
en: Schwerin
bg: Шверин

[ctx: City in Arizona USA]
en: Scottsdale
bg: Скотсдейл

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Scranton
bg: Скрантън

[ctx: City in Texas USA]
en: Seabrook
bg: Сиибруук

[ctx: City in Delaware USA]
en: Seaford
bg: Сийфорд

[ctx: City in California USA]
en: Seal Beach
bg: Сийл Бийч

[ctx: City in Washington USA]
en: Seattle
bg: Сиатъл

[ctx: City in Florida USA]
en: Sebastian
bg: Себастиян

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Sechelt
bg: Сешелт

[ctx: City in Mali]
en: Segou
bg: Сегу

[ctx: City in Spain]
en: Segovia
bg: Сеговия

[ctx: City in Alabama USA]
en: Selma
bg: Селма

[ctx: City in Germany]
en: Selter
bg: Селтер

[ctx: City in Texas USA]
en: Seminole Canyon SP (Comstock)
bg: Щатски парк "Семинолски каньон" (Комсток)

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Senneterre
bg: Сенетер

[ctx: City in Jeju South Korea]
en: Seogwipo
bg: Сегвипо

[ctx: City in Jeju South Korea]
en: Seongsanpo
bg: Сенсанпо

[ctx: City in Chungnam South Korea]
en: Seosan
bg: Сосан

[ctx: City in South Korea]
en: Seoul
bg: Сеул

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sept-Iles
bg: Сет Ил

[ctx: City in Ukraine]
en: Sevastopol
bg: Севастопол

[ctx: City in Spain]
en: Sevilla
bg: Севиля

[ctx: City in Alaska USA]
en: Seward
bg: Сюърд

[ctx: City in Madina Saudi Arabia]
en: Sewerqia
bg: Северкия

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Seymour
bg: Сеймор

[ctx: City in Tunisia]
en: Sfax
bg: Сфакс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Shabaqua Corners
bg: Шабаква Корнерс

[ctx: City in China]
en: Shanghai
bg: Шанхай

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Shannon
bg: Шанън

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Shaunavon
bg: Шаунавон

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Shawinigan
bg: Шауиниган

[ctx: City in Kansas USA]
en: Shawnee
bg: Шоуний

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Sheboygan
bg: Шебойган

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sheet Harbour
bg: Шийт Харбър

[ctx: City in United Kingdom]
en: Sheffield
bg: Шефилд

[ctx: City in Ohio USA]
en: Shelby
bg: Шелби

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Shelbyville
bg: Шелбивил

[ctx: City in Iowa USA]
en: Sheldon
bg: Шелдън

[ctx: City in California USA]
en: Shell Beach
bg: Шел Бийч

[ctx: City in Alaska USA]
en: Shemya
bg: Шемя

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sherbrooke
bg: Шербруук

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sherbrooke
bg: Шербруук

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Sheridan
bg: Шеридън

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Shippagan
bg: Шипиган

[ctx: City in Iran]
en: Shiraz
bg: Шираз

[ctx: City in Idaho USA]
en: Shoshone
bg: Шошон

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Shreveport
bg: Шрийвпорт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Shungnak
bg: Шангнак

[ctx: City in Malaysia]
en: Sibu
bg: Сибу

[ctx: City in Australia]
en: Siding Spring
bg: Сайдинг Спринг

[ctx: City in Germany]
en: Siegen
bg: Зиген

[ctx: City in Italy]
en: Siena
bg: Сиена

[ctx: City in Italy]
en: Sigonella
bg: Сигонела

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Silkeborg
bg: Силкеборг

[ctx: City in Estonia]
en: Sillamäe
bg: Силамяе

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Silver Dollar
bg: Силвер Долар

[ctx: City in Maryland USA]
en: Silver Spring
bg: Силвер Спринг

[ctx: City in Ukraine]
en: Simferopol
bg: Симферопол

[ctx: City in California USA]
en: Simi Valley
bg: Сими Вели

[ctx: City in Swaziland]
en: Simunye
bg: Симуне

[ctx: City in Estonia]
en: Sindi
bg: Синди

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
bg: Сингапур

[ctx: City in Pyŏngbuk North Korea]
en: Sinuiju
bg: Синийджу

[ctx: City in Iowa USA]
en: Sioux City
bg: Сиукс Сити

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Sioux Falls
bg: Сиукс Фолс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sioux Lookout
bg: Сиу Лукаут

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sioux Narrows
bg: Сиу Нарроус

[ctx: City in Italy]
en: Siracusa
bg: Сиракуза

[ctx: City in Croatia]
en: Sisak
bg: Сисак

[ctx: City in Alaska USA]
en: Sitka
bg: Ситка

[ctx: City in Myanmar]
en: Sittwe
bg: Ситуе

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Skagen
bg: Скаген

[ctx: City in Slovakia]
en: Skalnate Pleso
bg: Скалнате Плесо

[ctx: City in Norway]
en: Skibotn
bg: Скиботн

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Skive
bg: Скиве

[ctx: City in Illinois USA]
en: Skokie
bg: Скоки

[ctx: City in Macedonia]
en: Skopje
bg: Скопие

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Slagelse
bg: Слагелсе

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Slate Falls
bg: Стейт Фолс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Slave Lake
bg: Слейв Лейк

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Slidell
bg: Слидел

[ctx: City in Texas USA]
en: Slocum
bg: Слокум

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smiths Falls
bg: Смит Фолс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Smoky Lake
bg: Смоуки Лейк

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Smolensk
bg: Смоленск

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smooth Rock Falls
bg: Смуут Рок Фолс

[ctx: City in Delaware USA]
en: Smyrna
bg: Смирна

[ctx: City in South Region Russia]
en: Sochi
bg: Сочи

[ctx: City in Idaho USA]
en: Soda Springs
bg: Сода Спрингс

[ctx: City in Denmark]
en: Soeborg
bg: Соборг

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Soenderborg
bg: Сенерборг

[ctx: City in Bulgaria]
en: Sofia
bg: София

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Sokcho
bg: Сокчхо

[ctx: City in Germany]
en: Solingen
bg: Солинген

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Somerset
bg: Съмърсет

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerset
bg: Съмърсет

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Somerville
bg: Съмървил

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerville
bg: Съмървил

[ctx: City in Greenland]
en: Sondrestrom
bg: Сондрестром

[ctx: City in Germany]
en: Sonnenberg
bg: Зоненберг

[ctx: City in California USA]
en: Sonoma
bg: Сонома

[ctx: City in Győr-Moson-Sopron Hungary]
en: Sopron
bg: Сопрон

[ctx: City in Spain]
en: Soria
bg: Сория

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Souris
bg: Сури

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Souris
bg: Сури

[ctx: City in Tunisia]
en: Sousse
bg: Сус

[ctx: City in Indiana USA]
en: South Bend
bg: Саут Бенд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: South Brook
bg: Саут Бруук

[ctx: City in California USA]
en: South Gate
bg: Саутгейт

[ctx: City in Hawaii USA]
en: South Kauai VORTAC
bg: Южен Кауаи (VORTAC)

[ctx: City in Texas USA]
en: South Llano River SP (Llano) IDS
bg: Щатски парк "Ричка Пивдена Ляно" (Ляно)

[ctx: City in United Kingdom]
en: Southampton
bg: Саутхемптън

[ctx: City in New York USA]
en: Southampton
bg: Саутхемптън

[ctx: City in Michigan USA]
en: Southfield
bg: Саутфийлд

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Southington
bg: Саутингтън

[ctx: City in South Africa]
en: Soweto
bg: Совето

[ctx: City in Angola]
en: Soyo
bg: Сойо

[ctx: City in Nevada USA]
en: Sparks
bg: Спаркс

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Spartanburg
bg: Спартанбърг

[ctx: City in Alaska USA]
en: Spenard
bg: Спенард

[ctx: City in Iowa USA]
en: Spencer
bg: Спенсър

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Spirit River
bg: Спирит-Ривер

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Spiritwood
bg: Спиритууд

[ctx: City in Croatia]
en: Split
bg: Разделяне

[ctx: City in Washington USA]
en: Spokane
bg: Спокан

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Sprague
bg: Спраг

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Springdale
bg: Спрингдейл

[ctx: City in Illinois USA]
en: Springfield
bg: Спрингфийлд

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Springfield
bg: Спрингфийлд

[ctx: City in Missouri USA]
en: Springfield
bg: Спрингфийлд

[ctx: City in Ohio USA]
en: Springfield
bg: Спрингфийлд

[ctx: City in Oregon USA]
en: Springfield
bg: Спрингфийлд

[ctx: City in Vermont USA]
en: Springfield
bg: Спрингфийлд

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Spuzzum
bg: Спаззум

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Squamish
bg: Скуомиш

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Alban's
bg: Сейнт Олбанс

[ctx: City in Vermont USA]
en: St. Albans
bg: Сейнт Олбанс

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Bride's
bg: Сейнт Брайдс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: St. Catharines
bg: Сент Катаринс

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Charles
bg: Лейк Чарлз

[ctx: City in Michigan USA]
en: St. Clair Shores
bg: Сент Клер Шорс

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Cloud
bg: Сент Клауд

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Croix
bg: Сен Круа

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. David's
bg: Сейнт Дейвидс

[ctx: City in Utah USA]
en: St. George
bg: Сен-Жорж

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
en: St. John's
bg: Сейнт Джонс

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. John's
bg: Сейнт Джонс

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Joseph
bg: Сейнт Джонс

[ctx: City in Senegal]
en: St. Louis
bg: Сейнт Луис

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Louis
bg: Сейнт Луис

[ctx: City in Mexico]
en: St. María Tonantzintla
bg: Сент Мария Тонанцинтла

[ctx: City in Maryland USA]
en: St. Michales
bg: Сент Майклс

[ctx: City in Loire-atlantique France]
en: St. Nazaire
bg: Сен Назер

[ctx: City in Alberta Canada]
en: St. Paul
bg: Сейнт Пол

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Paul
bg: Сейнт Пол

[ctx: City in Guernsey United Kingdom]
en: St. Peter Port
bg: Сент Питър Порт

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: St. Peter's
bg: Сент Петерс

[ctx: City in Florida USA]
en: St. Petersburg
bg: Санкт Петербург

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
bg: Санкт Петербург

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: St. Stephen
bg: Сент Стивън

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Thomas
bg: Сейнт Луис

[ctx: City in Ontario Canada]
en: St. Thomas
bg: Сейнт Луис

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: St. Walburg
bg: Сент Волбург

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Stamford
bg: Стамфорд

[ctx: City in Falkland Islands]
en: Stanley
bg: Стенли

[ctx: City in Slovakia]
en: Stara Lesna
bg: Стара Лесна

[ctx: City in New York USA]
en: Staten Island
bg: Стейтън Айлънд

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Statesville
bg: Стейтсвил

[ctx: City in Norway]
en: Stavanger
bg: Ставангер

[ctx: City in South Region Russia]
en: Stavropol'
bg: Ставропол

[ctx: City in Colorado USA]
en: Steamboat Springs
bg: Стиймбоут Спрингс

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Steinbach
bg: Стейнбах

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Stephenville
bg: Стивънвил

[ctx: City in Illinois USA]
en: Sterling
bg: Стърлинг

[ctx: City in Virginia USA]
en: Sterling
bg: Стърлинг

[ctx: City in Michigan USA]
en: Sterling Heights
bg: Стърлинг Хайтс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Stettler
bg: Стетлър

[ctx: City in Ohio USA]
en: Steubenville
bg: Стюбенвил

[ctx: City in Germany]
en: Stockert
bg: Стокерт

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
bg: Стокхолм

[ctx: City in Maine USA]
en: Stockholm
bg: Стокхолм

[ctx: City in California USA]
en: Stockton
bg: Стоктън

[ctx: City in New York USA]
en: Stony Brook
bg: Стоуни Бруук

[ctx: City in Bas-Rhin France]
en: Strasbourg
bg: Страсбург

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Stratford
bg: Стратфорд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Stratford
bg: Страдфорд

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Struer
bg: Струер

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Sturtevant
bg: Стуртевант

[ctx: City in Germany]
en: Stuttgart
bg: Щутгарт

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sudbury
bg: Съдбъри

[ctx: City in Egypt]
en: Suez
bg: Суец

[ctx: City in Virginia USA]
en: Suffolk
bg: Съфолк

[ctx: City in Japan]
en: Sugadaira
bg: Сугадайра

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sultan
bg: Султан

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Summerford
bg: Съмърфорд

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Summerside
bg: Съмърсайд

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Sumter
bg: Самтер

[ctx: City in Ukraine]
en: Sumy
bg: Суми

[ctx: City in California USA]
en: Sun Valley
bg: Сън Вали

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Suncheon
bg: Сунчхон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sundridge
bg: Съндридж

[ctx: City in California USA]
en: Sunnyvale
bg: Сънивейл

[ctx: City in Florida USA]
en: Sunrise
bg: Сънрайз

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Superior
bg: Сюпириър

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Surrey
bg: Съри

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Sussex
bg: Съсекс

[ctx: City in South Africa]
en: Sutherland
bg: Съдърланд

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sutton
bg: Сътън

[ctx: City in Estonia]
en: Suure-Jaani
bg: Сууре Яани

[ctx: City in Gyeonggi South Korea]
en: Suwon
bg: Сувон

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Svendborg
bg: Свенборг

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Swan Hills
bg: Суон Хилс

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Swan River
bg: Суон Ривър

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Swannanoa
bg: Свананоа

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Swift Current
bg: Суифт Кърънт

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Sydney
bg: Сидни

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sydney
bg: Сидни

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Syktyvkar
bg: Сиктивкар

[ctx: City in New York USA]
en: Syracuse
bg: Сиракюз

[ctx: City in Csongrád Hungary]
en: Szeged
bg: Сегед

[ctx: City in Tolna Hungary]
en: Szekszárd
bg: Сексард

[ctx: City in Jász-Nagykun-Szolnok Hungary]
en: Szolnok
bg: Солнок

[ctx: City in Vas Hungary]
en: Szombathely
bg: Сомбатхей

[ctx: City in Fejér Hungary]
en: Székesfehérvár
bg: Секешфехервар

[ctx: City in Brazil]
en: São Paulo
bg: Сао Пауло

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Taber
bg: Тейбър

[ctx: City in Iran]
en: Tabriz
bg: Табриз

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tachie
bg: Тачи

[ctx: City in Washington USA]
en: Tacoma
bg: Такома

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Tadoussac
bg: Тадусак

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Taebaek
bg: Тхебек

[ctx: City in French Polynesia]
en: Tahiti
bg: Таити

[ctx: City in Hong Kong]
en: Tai Tam
bg: Таи Там

[ctx: City in Taiwan]
en: Taipei
bg: Тайпе

[ctx: City in Ghana]
en: Takoradi
bg: Такоради

[ctx: City in Peru]
en: Talara
bg: Талара

[ctx: City in Florida USA]
en: Tallahassee
bg: Талахаси

[ctx: City in Estonia]
en: Tallinn
bg: Талин

[ctx: City in Algeria]
en: Tamanrasset
bg: Таманрасет

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tambov
bg: Тамбов

[ctx: City in Florida USA]
en: Tampa
bg: Тампа

[ctx: City in Finland]
en: Tampere
bg: Тампере

[ctx: City in Estonia]
en: Tamsalu
bg: Тамсалу

[ctx: City in Morocco]
en: Tangier
bg: Танжер

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Taora Island
bg: о. Таора

[ctx: City in Estonia]
en: Tapa
bg: Тапа

[ctx: City in Italy]
en: Taranto
bg: Таранто

[ctx: City in Spain]
en: Tarragona
bg: Тарагона

[ctx: City in Estonia]
en: Tartu
bg: Тарту

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
bg: Ташкент

[ctx: City in Komárom-Esztergom Hungary]
en: Tatabánya
bg: Татабаня

[ctx: City in Tunisia]
en: Tataouine
bg: Татаоуин

[ctx: City in Michigan USA]
en: Taylor
bg: Тейлър

[ctx: City in Honduras]
en: Tegucigalpa
bg: Тегусигалпа

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
bg: Техеран

[ctx: City in United Kingdom]
en: Teignmouth
bg: Тейнмаут

[ctx: City in Israel]
en: Tel Aviv
bg: Тел Авив

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Temiskaming Shores
bg: Ню Лискерд

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tempe
bg: Темпе

[ctx: City in Singapore]
en: Tengah
bg: Тенгах

[ctx: City in Washington USA]
en: Tenino
bg: Тенино

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Tern Island
bg: Терн Айлънд

[ctx: City in Italy]
en: Terni
bg: Терни

[ctx: City in Ukraine]
en: Ternopil'
bg: Тернопол

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Terrace Bay
bg: Теръс Бей

[ctx: City in Spain]
en: Terrassa
bg: Тераса

[ctx: City in Indiana USA]
en: Terre Haute
bg: Тер От

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Terrenceville
bg: Терънсвил

[ctx: City in Spain]
en: Teruel
bg: Теруел

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tete Jaune Cache
bg: Тет Джаун Кеш

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Texarkana
bg: Тексаркана

[ctx: City in Texas USA]
en: Texarkana
bg: Тексаркана

[ctx: City in Lesotho]
en: Teyateayneng
bg: Теятеайненг

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: The Pas
bg: Дъ Пас

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Thessalon
bg: Тесалон

[ctx: City in Greece]
en: Thessaloníki
bg: Солун

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Thetford Mines
bg: Тетфор Мин

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Thibodaux
bg: Тибодо

[ctx: City in Senegal]
en: Thies
bg: Тиес

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Thisted
bg: Тистед

[ctx: City in Alabama USA]
en: Thomasville
bg: Томасвил

[ctx: City in Colorado USA]
en: Thornton
bg: Торнтън

[ctx: City in California USA]
en: Thousand Oaks
bg: Таузънд Оукс

[ctx: City in Greenland]
en: Thule
bg: Туле

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Thunder Bay
bg: Тъндър Бей

[ctx: City in Georgia USA]
en: Tifton
bg: Тифтън

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Tignish
bg: Тигниш

[ctx: City in Cameroon]
en: Tiko
bg: Тико

[ctx: City in Netherlands]
en: Tilburg
bg: Тилбург

[ctx: City in New York USA]
en: Tillson
bg: Тилисън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Timmins
bg: Тиминс

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Tinak
bg: Тинак

[ctx: City in Algeria]
en: Tindouf
bg: Тиндуф

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
bg: о. Тиниан

[ctx: City in Algeria]
en: Tlemcen
bg: Тлемсен

[ctx: City in Madagascar]
en: Toamasina
bg: Тоамасина

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Tobermory
bg: Тобърмори

[ctx: City in Libya]
en: Tobruk
bg: Тобрук

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Toender
bg: Теннер

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tofino
bg: Тофино

[ctx: City in Japan]
en: Tokyo
bg: Токио

[ctx: City in Ohio USA]
en: Toledo
bg: Толедо

[ctx: City in Toledo Spain]
en: Toledo
bg: Толедо

[ctx: City in Madagascar]
en: Toliara
bg: Толиара

[ctx: City in Mali]
en: Tombouctou
bg: Тамбукту

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tombstone
bg: Тумбстоун

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Tomsk
bg: Томск

[ctx: City in Gyeongnam South Korea]
en: Tongyeong
bg: Тхонъен

[ctx: City in Kansas USA]
en: Topeka
bg: Топека

[ctx: City in Finland]
en: Tornio
bg: Торнио

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Toronto
bg: Торонто

[ctx: City in California USA]
en: Torrance
bg: Торанс

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Torrington
bg: Торингтън

[ctx: City in Haute-Garonne France]
en: Toulouse
bg: Тулуза

[ctx: City in Indre-et-Loire France]
en: Tours
bg: Тур

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Townsville
bg: Таунсвил

[ctx: City in Japan]
en: Toyokawa
bg: Тойокава

[ctx: City in Tunisia]
en: Tozeur
bg: Тозюр

[ctx: City in Italy]
en: Trapani
bg: Трапани

[ctx: City in Michigan USA]
en: Traverse City
bg: Траверс сити

[ctx: City in Italy]
en: Trento
bg: Тренто

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Trenton
bg: Трентън

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Trepassey
bg: Трепаси

[ctx: City in Italy]
en: Treviso
bg: Тревизо

[ctx: City in Italy]
en: Trieste
bg: Триест

[ctx: City in Colorado USA]
en: Trinidad
bg: Тринидад

[ctx: City in Libya]
en: Tripoli
bg: Триполи

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Trois-Rivieres
bg: Троа-Ривиер

[ctx: City in Norway]
en: Tromsø
bg: Тромса

[ctx: City in Norway]
en: Trondheim
bg: Трондхайм

[ctx: City in Michigan USA]
en: Troy
bg: Трой

[ctx: City in Montana USA]
en: Troy
bg: Трой

[ctx: City in New York USA]
en: Troy
bg: Трой

[ctx: City in Aube France]
en: Troyes
bg: Троа

[ctx: City in Micronesia]
en: Truk Atoll
bg: Трук

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Truro
bg: Труро

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Truth or Consequences
bg: Трут-ор-Консекуенсес

[ctx: City in Georgia USA]
en: Tucker
bg: Тъкър

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tucson
bg: Тюсън

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Tucumcari
bg: Тукумкари

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tula
bg: Тула

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Tulsa
bg: Тулса

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tumbler Ridge
bg: Тъмблър Ридж

[ctx: City in Tunisia]
en: Tunis
bg: Тунис

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Tupelo
bg: Тупело

[ctx: City in Italy]
en: Turin
bg: Торино

[ctx: City in Finland]
en: Turku
bg: Турку

[ctx: City in Alabama USA]
en: Tuscaloosa
bg: Таскалуса

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tver'
bg: Твер'

[ctx: City in Idaho USA]
en: Twin Falls
bg: Туин Фолс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Two Hills
bg: Ту Хилс

[ctx: City in Texas USA]
en: Tyler
bg: Тайлър

[ctx: City in Ural Russia]
en: Tyumen'
bg: Тюмен'

[ctx: City in Faroe Islands Denmark]
en: Tórshavn
bg: Торсхавен

[ctx: City in Estonia]
en: Tõrva
bg: Тьорва

[ctx: City in Estonia]
en: Türi
bg: Тюри

[ctx: City in Washington, DC USA]
en: US Naval Observatory
bg: Военно-морска обсерватория на САЩ

[ctx: City in Thailand]
en: Ubon
bg: Убон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Ucluelet
bg: Вклуелет

[ctx: City in Italy]
en: Udine
bg: Удине

[ctx: City in Thailand]
en: Udon-Thani
bg: Удон Тани

[ctx: City in Germany]
en: Uelzen
bg: Юлцен

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Ufa
bg: Уфа

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Uiseong
bg: Ийсон

[ctx: City in Indonesia]
en: Ujung Pandang
bg: Уджунг Панданг

[ctx: City in Belgium]
en: Ukkel
bg: Укел

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ulan-Ude
bg: Улан Уде

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Uljin
bg: Улджин

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Ulleungdo
bg: Улиндо

[ctx: City in Germany]
en: Ulm
bg: Улм

[ctx: City in South Korea]
en: Ulsan
bg: Улсан

[ctx: City in Alaska USA]
en: Unalaska
bg: Уналяска

[ctx: City in Spain]
en: Uni. de Barcelona
bg: Университет на Барселона

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Union City
bg: Юнион Сити

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Union City
bg: Юнион Сити

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Unity
bg: Юнити

[ctx: City in Missouri USA]
en: University City
bg: Юнивърсити Сити

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Upolu
bg: Уполу

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Upolu Point
bg: Уполу Пойнт

[ctx: City in Sweden]
en: Uppsala
bg: Упсала

[ctx: City in Australia]
en: Uppsala Sur
bg: Упсала Сюр

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Upsala
bg: Упсала

[ctx: City in Illinois USA]
en: Urbana
bg: Урбана

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ust'-Ordynsky
bg: Уст Ордынский

[ctx: City in New York USA]
en: Utica
bg: Ютика

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Utirik
bg: Утирик

[ctx: City in Netherlands]
en: Utrecht
bg: Утрехт

[ctx: City in Ukraine]
en: Uzhhorod
bg: Ужгород

[ctx: City in California USA]
en: Vacaville
bg: Вакавил

[ctx: City in India]
en: Vainu Bappu
bg: Вайну Бапу

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Val Marie
bg: Вал Мери

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Val-d'Or
bg: Валдор

[ctx: City in Alaska USA]
en: Valdez
bg: Валдес

[ctx: City in Georgia USA]
en: Valdosta
bg: Валдоста

[ctx: City in Oregon USA]
en: Vale
bg: Вейл

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Valentine
bg: Валънтайн

[ctx: City in Estonia]
en: Valga
bg: Валга

[ctx: City in New York USA]
en: Valhalla
bg: Валхала

[ctx: City in Spain]
en: Valladolid
bg: Валядолид

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Vallee-Jonction
bg: Вале-Жонксон

[ctx: City in California USA]
en: Vallejo
bg: Валехо

[ctx: City in Malta]
en: Valletta
bg: Валета

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Valleyview
bg: Веливю

[ctx: City in Chile]
en: Valparaiso
bg: Валпарайсо

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Valverde
bg: Валверде

[ctx: City in Spain]
en: València
bg: Валенсия

[ctx: City in Maine USA]
en: Van Buren
bg: Ван Бурен

[ctx: City in California USA]
en: Van Nuys
bg: Ван Найс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Vancouver
bg: Ванкувър

[ctx: City in Washington USA]
en: Vancouver
bg: Ванкувър

[ctx: City in Austria]
en: Vandans
bg: Фанданс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Vanderhoof
bg: Вандерхуф

[ctx: City in Morbihan France]
en: Vannes
bg: Ван

[ctx: City in Finland]
en: Vantaa
bg: Ванта

[ctx: City in Croatia]
en: Varaždin
bg: Вараждин

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Varde
bg: Варде

[ctx: City in Poland]
en: Varsovia
bg: Варсовия

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
bg: Ватикана

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Vaughn
bg: Ваугн

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Vegreville
bg: Вегревил

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Vejle
bg: Вежле

[ctx: City in Italy]
en: Venice
bg: Венеция

[ctx: City in California USA]
en: Venice
bg: Венис

[ctx: City in California USA]
en: Ventura
bg: Вентура

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Vermilion
bg: Върмилиън

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Vermilion Bay
bg: Вермилион Бей

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Vermillion
bg: Върмилиън

[ctx: City in Utah USA]
en: Vernal
bg: Вернал

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Verner
bg: Вернер

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Vernon
bg: Върнън

[ctx: City in Italy]
en: Verona
bg: Верона

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Very Large Array
bg: Радиотелескоп VLA в Ню Мексико

[ctx: City in Veszprém Hungary]
en: Veszprém
bg: Веспрем

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Viborg
bg: Виборг

[ctx: City in Italy]
en: Vicenza
bg: Виченца

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Vicksburg
bg: Виксбург

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
bg: Виктория

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Victoria
bg: Виктория

[ctx: City in Texas USA]
en: Victoria
bg: Виктория

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Victoriaville
bg: Викториявил

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
bg: Виена

[ctx: City in Spain]
en: Vigo
bg: Виго

[ctx: City in Estonia]
en: Viljandi
bg: Вилянди

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Ville-Marie
bg: Вил-Мари

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Vilna
bg: Вилна

[ctx: City in Lithuania]
en: Vilnius
bg: Вилнюс

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Vineland
bg: Вайнленд

[ctx: City in Croatia]
en: Vinkovci
bg: Винковци

[ctx: City in Ukraine]
en: Vinnytsia
bg: Виница

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Virden
bg: Вирдън

[ctx: City in Virginia USA]
en: Virginia Beach
bg: Вирджиния Бийч

[ctx: City in Croatia]
en: Virovitica
bg: Вировитица

[ctx: City in California USA]
en: Visalia
bg: Висалия

[ctx: City in Spain]
en: Vitoria-Gasteiz
bg: Витория-Гастес

[ctx: City in South Region Russia]
en: Vladikavkaz
bg: Владикавказ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Vladimir
bg: Владимир

[ctx: City in Far East Russia]
en: Vladivostok
bg: Владивосток

[ctx: City in South Region Russia]
en: Volgograd
bg: Волгоград

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Vologda
bg: Вологода

[ctx: City in Austria]
en: Vols
bg: Фолс

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Vordingborg
bg: Вордингборг

[ctx: City in Estonia]
en: Võhma
bg: Въхма

[ctx: City in Estonia]
en: Võru
bg: Вьору

[ctx: City in Indiana USA]
en: Wabash
bg: Вабаш

[ctx: City in Texas USA]
en: Waco
bg: Уако

[ctx: City in Sudan]
en: Wad Medani
bg: Вад Медани

[ctx: City in Sudan]
en: Wadi-Halfa
bg: Вади-Халфа

[ctx: City in Kuwait]
en: Wafra
bg: Вафра

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Wahiawa
bg: Уахиауа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waialua
bg: Уаиалуа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waikola
bg: Уаиакола

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Wailuku
bg: Уаилуку

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waimea
bg: Уаимеа

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wainwright
bg: Уейнрайт

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waipahu
bg: Уаипаху

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
bg: о-в Уейк

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Wakefield
bg: Уейкфийлд

[ctx: City in Maine USA]
en: Waldoboro
bg: Уолдобъро

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Walker
bg: Уолкер

[ctx: City in Washington USA]
en: Walla Walla
bg: Уола Уола

[ctx: City in Idaho USA]
en: Wallace
bg: Уолъс

[ctx: City in Oregon USA]
en: Wallowa
bg: Валова

[ctx: City in California USA]
en: Walnut Creek
bg: Уолнът Крийк

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Waltham
bg: Уолтъм

[ctx: City in Namibia]
en: Walvis Bay
bg: Уолфиш Бей

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wandering River
bg: Уондъринг Ривър

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Wando
bg: Вандо

[ctx: City in Georgia USA]
en: Warner Robins
bg: Уорнър Робинс

[ctx: City in Michigan USA]
en: Warren
bg: Уорън

[ctx: City in Ohio USA]
en: Warren
bg: Уорън

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Warren
bg: Уорън

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
bg: Варшава

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Warwick
bg: Уоруик

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Wasagaming
bg: Васагейминг

[ctx: City in Oregon USA]
en: Wasco
bg: Васко

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Waseca
bg: Уасека

[ctx: City in DC USA]
en: Washington
bg: Вашингтон

[ctx: City in Illinois USA]
en: Washington
bg: Вашингтон

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Waswanipi
bg: Ваванипи

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Waterbury
bg: Уотърбъри

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Waterford
bg: Уотърфорд

[ctx: City in Iowa USA]
en: Waterloo
bg: Ватерло

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Waterloo
bg: Ватерло

[ctx: City in New York USA]
en: Watertown
bg: Уотъртаун

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Watertown
bg: Уейкъртаун

[ctx: City in Washington USA]
en: Waterville
bg: Уотървил

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Watrous
bg: Уатрус

[ctx: City in Illinois USA]
en: Waukegan
bg: Уоукеган

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Waukesha
bg: Уоукеша

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Wausau
bg: Уосоу

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Wauwatosa
bg: Вауватоса

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Wawa
bg: Уоуа

[ctx: City in Georgia USA]
en: Waycross
bg: Уейкрос

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Wayne
bg: Уейн

[ctx: City in Virginia USA]
en: Waynesboro
bg: Уейнсбъро

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Waynesburg
bg: Уейнсбърг

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Weirs
bg: Вейрс

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Weirton
bg: Вейртон

[ctx: City in New Zealand]
en: Wellington
bg: Уелингтън

[ctx: City in Nevada USA]
en: Wells
bg: Уелс

[ctx: City in Utah USA]
en: Wendover
bg: Уендоувър

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Wesleyville
bg: Уесливил

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: West Allis
bg: Вест Алис

[ctx: City in California USA]
en: West Covina
bg: Уест Ковина

[ctx: City in Connecticut USA]
en: West Haven
bg: Уест Хевън

[ctx: City in California USA]
en: West Hills
bg: Уест Хилс

[ctx: City in Arkansas USA]
en: West Memphis
bg: Уест Мемфис

[ctx: City in Florida USA]
en: West Palm Beach
bg: Уест Палм Бийч

[ctx: City in Maine USA]
en: Westbrook
bg: Уестбрук

[ctx: City in Netherlands]
en: Westerbork
bg: Вестерборк

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Westerly
bg: Уестърли

[ctx: City in Michigan USA]
en: Westland
bg: Уестланд

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Westlock
bg: Уестлок

[ctx: City in California USA]
en: Westminster
bg: Уестминстър

[ctx: City in Colorado USA]
en: Westminster
bg: Уестминстър

[ctx: City in Maryland USA]
en: Westminster
bg: Уестминстър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Westport
bg: Уестпорт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wetaskiwin
bg: Уетаскивин

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Weyburn
bg: Уейбърн

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Weymouth
bg: Уеймаут

[ctx: City in Maryland USA]
en: Wheaton
bg: Уийтън

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Wheeling
bg: Уилинг

[ctx: City in New Zealand]
en: Whenuapai
bg: Венуапай

[ctx: City in Washington USA]
en: Whidbey Island
bg: Уидби Айлънд

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Whistler
bg: Уистлър

[ctx: City in New York USA]
en: White Plains
bg: Уайт Плейнс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: White River
bg: Уайт Ривър

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Whitecourt
bg: Уайткорт

[ctx: City in Yukon Canada]
en: Whitehorse
bg: Уайтхорс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Whitney
bg: Уитни

[ctx: City in California USA]
en: Whittier
bg: Уитиър

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Whycocomagh
bg: Уйкокома

[ctx: City in Kansas USA]
en: Wichita
bg: Уичита

[ctx: City in Texas USA]
en: Wichita Falls
bg: Уичита Фолс

[ctx: City in Arizona USA]
en: Wickenburg
bg: Уикенбърг

[ctx: City in Germany]
en: Wiesbaden
bg: Висбаден

[ctx: City in California USA]
en: Wilcox Solar Obs.
bg: Слънчева обсерватория Уилкокс

[ctx: City in Idaho USA]
en: Wilder
bg: Уайлдър

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Wilkes-Barre
bg: Уилкис-Баре

[ctx: City in Arizona USA]
en: Willcox
bg: Уилкокс

[ctx: City in Netherlands]
en: Willemstad
bg: Вилемщад

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Williams Lake
bg: Уилиямс Лейк

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Williston
bg: Уилистън

[ctx: City in Delaware USA]
en: Wilmington
bg: Уилмингтън

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Wilmington
bg: Уилмингтън

[ctx: City in Idaho USA]
en: Winchester
bg: Уинчестър

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Winchester
bg: Уинчестър

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Winchester
bg: Уинчестър

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Winchester
bg: Уинчестър

[ctx: City in Virginia USA]
en: Winchester
bg: Уинчестър

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Windam
bg: Уиндам

[ctx: City in Namibia]
en: Windhoek
bg: Виндхук

[ctx: City in Khomas Hochland Namibia]
en: Windhoek
bg: Виндхук

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Windsor
bg: Уиндзор

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Windsor
bg: Уиндзор

[ctx: City in Nevada USA]
en: Winnemucca
bg: Уинемака

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Winner
bg: Уинър

[ctx: City in Montana USA]
en: Winnett
bg: Уинет

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Winnfield
bg: Уинфийлд

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Winnipeg
bg: Уинипег

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Winnipegosis
bg: Уинипег

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Winona
bg: Уинона

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Winona
bg: Уинона

[ctx: City in Vermont USA]
en: Winooski
bg: Уинуски

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Winsted
bg: Уинстед

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Winston-Salem
bg: Уинстън-Сейлъм

[ctx: City in Germany]
en: Witten
bg: Витен

[ctx: City in Germany]
en: Wolfsburg
bg: Волфсбург

[ctx: City in Netherlands]
en: Wolphaartsdijk
bg: Волфаартсдийк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Wolseley
bg: Вулзли

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Wonju
bg: Вонджу

[ctx: City in Kangwon North Korea]
en: Wonsan
bg: Вонсан

[ctx: City in California USA]
en: Woodland Hills
bg: Уудленд Хилс

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Woodstock
bg: Уудсток

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Woodsville
bg: Уудсвил

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Woodward
bg: Уудуърд

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Woonsocket
bg: Уунсокет

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Woonsocket
bg: Уунсокет

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Worcester
bg: Уорчестър

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Worsley
bg: Уорсли

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Wotje
bg: Воте

[ctx: City in Germany]
en: Wuppertal
bg: Вупертал

[ctx: City in Germany]
en: Wurzburg
bg: Вюрцбург

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Wynnewood
bg: Уиниууд

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Wynyard
bg: Уинйард

[ctx: City in Michigan USA]
en: Wyoming
bg: Уайоминг

[ctx: City in Virginia USA]
en: Wytheville
bg: Уитвил

[ctx: City in Washington USA]
en: Yakima
bg: Якима

[ctx: City in Alaska USA]
en: Yakutat
bg: Якутат

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yakutsk
bg: Яркутск

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Yale Obs.
bg: обсерватория Йейл

[ctx: City in Ukraine]
en: Yalta
bg: Ялта

[ctx: City in Ivory coast]
en: Yamoussoukro
bg: Ямусукро

[ctx: City in Gyeonggi South Korea]
en: Yangpyeong
bg: Хонг Конг

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Yankton
bg: Янктън

[ctx: City in Cameroon]
en: Yaounde
bg: Яунде

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
bg: Яп Айлънд

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Yardley
bg: Ярдли

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Yarmouth
bg: Ярмут

[ctx: City in Spain]
en: Yebes
bg: Йебес

[ctx: City in Liberia]
en: Yekepa
bg: Екепа

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Yellowknife
bg: Йелоунайф

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Yeongcheon
bg: Ечхон

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Yeongdeok
bg: Йондок

[ctx: City in Gyeongbuk South Korea]
en: Yeongju
bg: Иенджу

[ctx: City in Gangwon South Korea]
en: Yeongwol
bg: Йонвол

[ctx: City in Jeonnam South Korea]
en: Yeosu
bg: Иеосу

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Yerkes Obs.
bg: обсерватория Йеркс

[ctx: City in New York USA]
en: Yonkers
bg: Йонкърс

[ctx: City in United Kingdom]
en: York
bg: Йорк

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: York
bg: Йорк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Yorkton
bg: Йорктън

[ctx: City in New York USA]
en: Yorktown Heights
bg: Йорктаун Хайтс

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Yoshkar Ola
bg: Йошкар Ола

[ctx: City in Ohio USA]
en: Youngstown
bg: Йънгстаун

[ctx: City in California USA]
en: Yuba City
bg: Юба Сити

[ctx: City in Arizona USA]
en: Yuma
bg: Юма

[ctx: City in Colorado USA]
en: Yuma
bg: Юма

[ctx: City in Hambuk North Korea]
en: Yupojin
bg: Юподжин

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
bg: Южно-Сахалинск

[ctx: City in Croatia]
en: Zadar
bg: Задар

[ctx: City in Zala Hungary]
en: Zalaegerszeg
bg: Залаегерсег

[ctx: City in Spain]
en: Zamora
bg: Замора

[ctx: City in Ohio USA]
en: Zanesville
bg: Зейнсвил

[ctx: City in Tanzania]
en: Zanzibar
bg: Занзибар

[ctx: City in Ukraine]
en: Zaporizhia
bg: Запорожие

[ctx: City in Spain]
en: Zaragoza
bg: Сарагоса

[ctx: City in Tunisia]
en: Zarzis
bg: Зарзис

[ctx: City in Wielkopolska Poland]
en: Zduny
bg: Здуни

[ctx: City in Russia]
en: Zelenchukskaya
bg: Зеленчукская

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhovkva
bg: Жолква

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhytomyr
bg: Житомир

[ctx: City in Senegal]
en: Ziguinchor
bg: Зигуинчор

[ctx: City in Switzerland]
en: Zimmerwald
bg: Цимервалд

[ctx: City in Malawi]
en: Zomba
bg: Зомба

[ctx: City in Germany]
en: Zorneding
bg: Зорнединг

[ctx: City in Germany]
en: Zwickau
bg: Цвикау

[ctx: City in Switzerland]
en: Zürich
bg: Цюрих

[ctx: City in Spain]
en: Ávila
bg: Авила

[ctx: City in Lithuania]
en: Šiauliai
bg: Шяуляй

[ctx: Region/state in Australia]
en: ACT
bg: Австралийска столична територия (АСТ)

[ctx: Region/state in Kuwait]
en: Ahmadi
bg: Ахмади

[ctx: Region/state in USA]
en: Alabama
bg: Алабама

[ctx: Region/state in USA]
en: Alaska
bg: Аляска

[ctx: Region/state in Canada]
en: Alberta
bg: Албърта

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes Maritimes
bg: Алп Маритим

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes de Haute Provence
bg: Алпи Горен Прованс

[ctx: Region/state in India]
en: Andhra Pradesh
bg: Андхра Прадеш

[ctx: Region/state in USA]
en: Arizona
bg: Аризона

[ctx: Region/state in USA]
en: Arkansas
bg: Арканзас

[ctx: Region/state in France]
en: Aube
bg: Об

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
bg: Азорски о-ви

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Baranya
bg: Бараня

[ctx: Region/state in France]
en: Bas-Rhin
bg: Ба Рен

[ctx: Region/state in Germany]
en: Bavaria
bg: Бавария

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Bornholm
bg: Борнхолм

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
bg: Боршод-Абауй-Земплен

[ctx: Region/state in France]
en: Bouches-du-rhône
bg: Буш дю Рон

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Brabant
bg: Брабант

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
bg: Британска Колумбия

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Bács-Kiskun
bg: Бач-Кишкун

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Békés
bg: Бекеш

[ctx: Region/state in USA]
en: California
bg: Калифорния

[ctx: Region/state in France]
en: Calvados
bg: Калвадос

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
bg: Канарски острови

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
bg: Централна ФО

[ctx: Region/state in France]
en: Charente-Maritime
bg: Шарант-Маритим

[ctx: Region/state in France]
en: Cher
bg: Шер

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
bg: о-в Рождество

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Chungbuk
bg: Чхунбук

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Chungnam
bg: Чхунчхън

[ctx: Region/state in USA]
en: Colorado
bg: Колорадо

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Connacht
bg: Коначт

[ctx: Region/state in USA]
en: Connecticut
bg: Кънектикът

[ctx: Region/state in France]
en: Corse du Sud
bg: Южна Корсика

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Csongrád
bg: Цонград

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
bg: Кот д'Ор

[ctx: Region/state in USA]
en: DC
bg: Окръг Колумбия

[ctx: Region/state in USA]
en: Delaware
bg: Делауер

[ctx: Region/state in France]
en: Doubs
bg: Ду

[ctx: Region/state in France]
en: Eure-et-Loir
bg: Ендр и Лоара

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Falster
bg: Фалстер

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
bg: Далекоизточна ФО

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
bg: Фарьорски о-ви

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Fejér
bg: Фейер

[ctx: Region/state in France]
en: Finistère
bg: Финистер

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
bg: Източна Фландрия

[ctx: Region/state in USA]
en: Florida
bg: Флорида

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Fyn
bg: Фин

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Gangwon
bg: Гангуон

[ctx: Region/state in USA]
en: Georgia
bg: Джорджия

[ctx: Region/state in France]
en: Gironde
bg: Жиронд

[ctx: Region/state in Spain]
en: Gran Canaria
bg: Гран Канария

[ctx: Region/state in Solomon Islands]
en: Guadalcanal
bg: Гуадалканал

[ctx: Region/state in France]
en: Guadeloupe
bg: Гваделупа

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Guernsey
bg: Гърнси

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Gyeongbuk
bg: Кьонгсангбук

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Gyeonggi
bg: Кьонги

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Gyeongnam
bg: Гионгнам

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Győr-Moson-Sopron
bg: Дьор-Мосон-Шопрон

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Hajdú-Bihar
bg: Хайду-Бихар

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Hambuk
bg: Хамбук

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Hamnam
bg: Хамхин

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Corse
bg: От Корс

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Garonne
bg: От Гарон

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Loire
bg: От Лоар

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Savoie
bg: От Савоа

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Vienne
bg: От Виен

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes Alpes
bg: Горни Алпи

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes-Pyrénées
bg: Горни Пиренеи

[ctx: Region/state in France]
en: Hauts-de-Seine
bg: О дьо Сен

[ctx: Region/state in USA]
en: Hawaii
bg: Хаваи

[ctx: Region/state in France]
en: Herault
bg: Eро

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Heves
bg: Хевеш

[ctx: Region/state in USA]
en: Idaho
bg: Айдахо

[ctx: Region/state in France]
en: Ille-et-vilaine
bg: Ил е Вилен

[ctx: Region/state in USA]
en: Illinois
bg: Илинойс

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Incheon
bg: Инчон

[ctx: Region/state in USA]
en: Indiana
bg: Индиана

[ctx: Region/state in France]
en: Indre-et-Loire
bg: Ендър и Лоара

[ctx: Region/state in USA]
en: Iowa
bg: Айова

[ctx: Region/state in France]
en: Isère
bg: Изер

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Jeju
bg: Чеджу

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Jeonbuk
bg: Чонбук

[ctx: Region/state in South Korea]
en: Jeonnam
bg: Чоннам

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Jylland
bg: Ютланд

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
bg: Яс-Надкун-Солнок

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Kangwon
bg: Кангуон

[ctx: Region/state in USA]
en: Kansas
bg: Канзас

[ctx: Region/state in USA]
en: Kentucky
bg: Кентъки

[ctx: Region/state in Namibia]
en: Khomas Hochland
bg: Хомас Хохланд

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Komárom-Esztergom
bg: Комаром-Естергом

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Lancashire
bg: Ланкашир

[ctx: Region/state in Italy]
en: Lecco
bg: Леко

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Leinster
bg: Леинстер

[ctx: Region/state in France]
en: Loire
bg: Лоара

[ctx: Region/state in France]
en: Loire-atlantique
bg: Лоар Атлантик

[ctx: Region/state in France]
en: Loiret
bg: Лоаре

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Lolland
bg: Лоланд

[ctx: Region/state in USA]
en: Louisiana
bg: Луизиана

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Madeira
bg: Мадейра

[ctx: Region/state in Saudi Arabia]
en: Madina
bg: Мадина

[ctx: Region/state in India]
en: Maharashtra
bg: Махаращра

[ctx: Region/state in USA]
en: Maine
bg: Мейн

[ctx: Region/state in France]
en: Manche
bg: Манш

[ctx: Region/state in Canada]
en: Manitoba
bg: Манитоба

[ctx: Region/state in France]
en: Marne
bg: Марн

[ctx: Region/state in France]
en: Martinique
bg: Мартиника

[ctx: Region/state in USA]
en: Maryland
bg: Мериленд

[ctx: Region/state in USA]
en: Massachusetts
bg: Масачузетс

[ctx: Region/state in France]
en: Mayotte
bg: Майот

[ctx: Region/state in USA]
en: Michigan
bg: Мичиган

[ctx: Region/state in USA]
en: Minnesota
bg: Минесота

[ctx: Region/state in USA]
en: Mississippi
bg: Мисисипи

[ctx: Region/state in USA]
en: Missouri
bg: Мисури

[ctx: Region/state in Germany]
en: Mittelfranken
bg: Мителфранкен

[ctx: Region/state in USA]
en: Montana
bg: Монтана

[ctx: Region/state in France]
en: Morbihan
bg: Морбиан

[ctx: Region/state in France]
en: Moselle
bg: Мозел

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Munster
bg: Мюнстер

[ctx: Region/state in USA]
en: Nebraska
bg: Небраска

[ctx: Region/state in USA]
en: Nevada
bg: Невада

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
bg: Ню Брунсуик

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
bg: Нова Каледония

[ctx: Region/state in USA]
en: New Hampshire
bg: Ню Хемпшир

[ctx: Region/state in USA]
en: New Jersey
bg: Ню Джърси

[ctx: Region/state in USA]
en: New Mexico
bg: Ню Мексико

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
bg: Нов Южен Уелс

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
bg: Ню Йорк

[ctx: Region/state in Canada]
en: Newfoundland
bg: Нюфаундленд

[ctx: Region/state in France]
en: Nièvre
bg: Ниевр

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
bg: Северна Каролина

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
bg: Северна Дакота

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
bg: Северозападна ФО

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
bg: Северна Ирландия

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
bg: Северна територия

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
bg: Северозападни територии

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nova Scotia
bg: Нова Скотия

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nunavut
bg: Нинавут

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Nógrád
bg: Ноград

[ctx: Region/state in USA]
en: Ohio
bg: Охайо

[ctx: Region/state in USA]
en: Oklahoma
bg: Оклахома

[ctx: Region/state in Canada]
en: Ontario
bg: Онтарио

[ctx: Region/state in USA]
en: Oregon
bg: Орегон

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
bg: Париж

[ctx: Region/state in France]
en: Pas-de-Calais
bg: Па дьо Кале

[ctx: Region/state in USA]
en: Pennsylvania
bg: Пенсилвания

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Pest
bg: Пешт

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
bg: о-в Принц Едуард

[ctx: Region/state in USA]
en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

[ctx: Region/state in France]
en: Puy-de-Dôme
bg: Пюи дьо Дом

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées Orientales
bg: Източни Пиренеи

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées atlantiques
bg: Пирене Атлантик

[ctx: Region/state in North Korea]
en: Pyŏngbuk
bg: Пхенбук

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
bg: Квебек

[ctx: Region/state in Australia]
en: Queensland
bg: Куийнсланд

[ctx: Region/state in USA]
en: Rhode Island
bg: Роуд Айлънд

[ctx: Region/state in France]
en: Rhône
bg: Рона

[ctx: Region/state in Canada]
en: Saskatchewan
bg: Саскачеуан

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
bg: Шотландия

[ctx: Region/state in France]
en: Seine-maritime
bg: Приморска Сена

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
bg: Сибирска ФО

[ctx: Region/state in France]
en: Somme
bg: Сома

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Somogy
bg: Шомод

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
bg: Южна Австралия

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
bg: Южна Каролина

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
bg: Южна Дакота

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
bg: Южнa ФО

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
bg: Св Пиер и Микелон

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
bg: Саболч-Сатмар-Берег

[ctx: Region/state in Australia]
en: Tasmania
bg: Тасмания

[ctx: Region/state in Spain]
en: Tenerife
bg: Тенерифе

[ctx: Region/state in USA]
en: Tennessee
bg: Тенеси

[ctx: Region/state in USA]
en: Texas
bg: Тексас

[ctx: Region/state in China]
en: Tibet
bg: Тибет

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
bg: Толедо

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Tolna
bg: Толна

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Ulster
bg: Улстър

[ctx: Region/state in Russia]
en: Ural
bg: Уралска ФО

[ctx: Region/state in USA]
en: Utah
bg: Юта

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Vas
bg: Вас

[ctx: Region/state in France]
en: Vaucluse
bg: Воклюз

[ctx: Region/state in USA]
en: Vermont
bg: Върмонт

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Veszprém
bg: Веспрем

[ctx: Region/state in Australia]
en: Victoria
bg: Виктория

[ctx: Region/state in USA]
en: Virginia
bg: Вирджиния

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
bg: Приволжскa ФО

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Wales
bg: Уелс

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington
bg: Вашингтон

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington, DC
bg: Вашингтон, Окръг Колумбия

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
bg: Западна Вирджиния

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
bg: Западна Австралия

[ctx: Region/state in Poland]
en: Wielkopolska
bg: Виелкополски

[ctx: Region/state in USA]
en: Wisconsin
bg: Уисконсин

[ctx: Region/state in USA]
en: Wyoming
bg: Уайоминг

[ctx: Region/state in Canada]
en: Yukon
bg: Юкон

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Zala
bg: Зала

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Zealand
bg: Зеландия

[ctx: Country name]
en: Afghanistan
bg: Афганистан

[ctx: Country name]
en: Algeria
bg: Алжир

[ctx: Country name]
en: Angola
bg: Ангола

[ctx: Country name]
en: Antarctica
bg: Антарктика

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

[ctx: Country name]
en: Argentina
bg: Аржентина

[ctx: Country name]
en: Armenia
bg: Армения

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
bg: о-в Възнесение

[ctx: Country name]
en: Australia
bg: Австралия

[ctx: Country name]
en: Austria
bg: Австрия

[ctx: Country name]
en: Bahamas
bg: Бахами

[ctx: Country name]
en: Bahrain
bg: Бахрейн

[ctx: Country name]
en: Bangladesh
bg: Бангладеш

[ctx: Country name]
en: Barbados
bg: Барбадос

[ctx: Country name]
en: Belgium
bg: Белгия

[ctx: Country name]
en: Belize
bg: Белиз

[ctx: Country name]
en: Bermuda
bg: Бермуда

[ctx: Country name]
en: Bolivia
bg: Боливия

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

[ctx: Country name]
en: Botswana
bg: Ботсвана

[ctx: Country name]
en: Brazil
bg: Бразилия

[ctx: Country name]
en: Brunei
bg: Бруней

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
bg: България

[ctx: Country name]
en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

[ctx: Country name]
en: Burundi
bg: Бурунди

[ctx: Country name]
en: Bénin
bg: Бенин

[ctx: Country name]
en: Cameroon
bg: Камерун

[ctx: Country name]
en: Canada
bg: Канада

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
bg: Капо Верде

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
bg: Кайманови острови

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
bg: Централноафриканска република

[ctx: Country name]
en: Chad
bg: Чад

[ctx: Country name]
en: Chile
bg: Чили

[ctx: Country name]
en: China
bg: Китай

[ctx: Country name]
en: Colombia
bg: Колумбия

[ctx: Country name]
en: Congo
bg: Конго

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
bg: Конго (Демократична Република)

[ctx: Country name]
en: Costa Rica
bg: Коста Рика

[ctx: Country name]
en: Croatia
bg: Хърватия

[ctx: Country name]
en: Cuba
bg: Куба

[ctx: Country name]
en: Cyprus
bg: Кипър

[ctx: Country name]
en: Czechia
bg: Чехия

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
bg: Демокр. Република Конго

[ctx: Country name]
en: Denmark
bg: Дания

[ctx: Country name]
en: Djibouti
bg: Джибути

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
bg: Доминиканска република

[ctx: Country name]
en: Ecuador
bg: Еквадор

[ctx: Country name]
en: Egypt
bg: Египет

[ctx: Country name]
en: El Salvador
bg: Салвадор

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

[ctx: Country name]
en: Eritrea
bg: Еритрея

[ctx: Country name]
en: Estonia
bg: Естония

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
bg: Етиопия

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
bg: Фолкландски о-ви

[ctx: Country name]
en: Fiji
bg: Фиджи

[ctx: Country name]
en: Finland
bg: Финландия

[ctx: Country name]
en: France
bg: Франция

[ctx: Country name]
en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
bg: Френска Полинезия

[ctx: Country name]
en: Gabon
bg: Габон

[ctx: Country name]
en: Gambia
bg: Гамбия

[ctx: Country name]
en: Germany
bg: Германия

[ctx: Country name]
en: Ghana
bg: Гана

[ctx: Country name]
en: Greece
bg: Гърция

[ctx: Country name]
en: Greenland
bg: Гренландия

[ctx: Country name]
en: Guam
bg: Гуам

[ctx: Country name]
en: Guatemala
bg: Гватемала

[ctx: Country name]
en: Guinea
bg: Гвинея

[ctx: Country name]
en: Guinea Bissau
bg: Гвинея-Бисау

[ctx: Country name]
en: Guyana
bg: Гаяна

[ctx: Country name]
en: Haiti
bg: Хаити

[ctx: Country name]
en: Honduras
bg: Хондурас

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
bg: Хонг Конг

[ctx: Country name]
en: Hungary
bg: Унгария

[ctx: Country name]
en: Iceland
bg: Исландия

[ctx: Country name]
en: India
bg: Индия

[ctx: Country name]
en: Indonesia
bg: Индонезия

[ctx: Country name]
en: Iran
bg: Иран

[ctx: Country name]
en: Iraq
bg: Ирак

[ctx: Country name]
en: Ireland
bg: Ирландия

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
bg: Остров Ман

[ctx: Country name]
en: Israel
bg: Израел

[ctx: Country name]
en: Italy
bg: Италия

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
bg: Бряг на слоновата кост

[ctx: Country name]
en: Jamaica
bg: Ямайка

[ctx: Country name]
en: Japan
bg: Япония

[ctx: Country name]
en: Jordan
bg: Йордания

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
bg: Казахстан

[ctx: Country name]
en: Kenya
bg: Кения

[ctx: Country name]
en: Kiribati
bg: Кирибати

[ctx: Country name]
en: Kuwait
bg: Кувейт

[ctx: Country name]
en: Latvia
bg: Латвия

[ctx: Country name]
en: Lebanon
bg: Ливан

[ctx: Country name]
en: Lesotho
bg: Лесото

[ctx: Country name]
en: Liberia
bg: Либерия

[ctx: Country name]
en: Libya
bg: Либия

[ctx: Country name]
en: Lithuania
bg: Литва

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
bg: Люксембург

[ctx: Country name]
en: Macedonia
bg: Македония

[ctx: Country name]
en: Madagascar
bg: Мадагаскар

[ctx: Country name]
en: Malawi
bg: Малави

[ctx: Country name]
en: Malaysia
bg: Малайзия

[ctx: Country name]
en: Maldives
bg: Малдиви

[ctx: Country name]
en: Mali
bg: Мали

[ctx: Country name]
en: Malta
bg: Малта

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
bg: Маршалски острови

[ctx: Country name]
en: Mauritania
bg: Мавритания

[ctx: Country name]
en: Mauritius
bg: Мавриций

[ctx: Country name]
en: Mexico
bg: Мексико

[ctx: Country name]
en: Micronesia
bg: Микронезия

[ctx: Country name]
en: Monaco
bg: Монако

[ctx: Country name]
en: Morocco
bg: Мароко

[ctx: Country name]
en: Mozambique
bg: Мозамбик

[ctx: Country name]
en: Myanmar
bg: Мианмарски

[ctx: Country name]
en: Namibia
bg: Намибия

[ctx: Country name]
en: Nepal
bg: Непал

[ctx: Country name]
en: Netherlands
bg: Холандия

[ctx: Country name]
en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

[ctx: Country name]
en: Nicaragua
bg: Никарагуа

[ctx: Country name]
en: Niger
bg: Нигер

[ctx: Country name]
en: Nigeria
bg: Нигерия

[ctx: Country name]
en: North Korea
bg: Северна Корея

[ctx: Country name]
en: Norway
bg: Норвегия

[ctx: Country name]
en: Pakistan
bg: Пакистан

[ctx: Country name]
en: Palau
bg: Палау

[ctx: Country name]
en: Panama
bg: Панама

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

[ctx: Country name]
en: Paraguay
bg: Парагвай

[ctx: Country name]
en: Peru
bg: Перу

[ctx: Country name]
en: Philippines
bg: Филипини

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
bg: Острови Питкерн

[ctx: Country name]
en: Poland
bg: Полша

[ctx: Country name]
en: Portugal
bg: Португалия

[ctx: Country name]
en: Qatar
bg: Катар

[ctx: Country name]
en: Romania
bg: Румъния

[ctx: Country name]
en: Russia
bg: Русия

[ctx: Country name]
en: Rwanda
bg: Руанда

[ctx: Country name]
en: Samoa
bg: Самоа

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

[ctx: Country name]
en: Senegal
bg: Сенегал

[ctx: Country name]
en: Seychelles
bg: Сейшели

[ctx: Country name]
en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

[ctx: Country name]
en: Singapore
bg: Сингапур

[ctx: Country name]
en: Slovakia
bg: Словакия

[ctx: Country name]
en: Slovenia
bg: Словения

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
bg: Соломонови о-ви

[ctx: Country name]
en: Somalia
bg: Сомалия

[ctx: Country name]
en: South Africa
bg: Южна Африка

[ctx: Country name]
en: South Korea
bg: Южна Корея

[ctx: Country name]
en: Spain
bg: Испания

[ctx: Country name]
en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

[ctx: Country name]
en: St. Lucia
bg: Св. Лучия

[ctx: Country name]
en: Sudan
bg: Судан

[ctx: Country name]
en: Swaziland
bg: Свазиленд

[ctx: Country name]
en: Sweden
bg: Швеция

[ctx: Country name]
en: Switzerland
bg: Швейцария

[ctx: Country name]
en: Syria
bg: Сирия

[ctx: Country name]
en: Taiwan
bg: Тайван

[ctx: Country name]
en: Tanzania
bg: Танзания

[ctx: Country name]
en: Thailand
bg: Тайланд

[ctx: Country name]
en: Togo
bg: Того

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

[ctx: Country name]
en: Tunisia
bg: Тунизия

[ctx: Country name]
en: Turkey
bg: Турция

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
bg: Острови Търкс и Кайкос

[ctx: Country name]
en: US Territory
bg: Територия на САЩ

[ctx: Country name]
en: USA
bg: САЩ

[ctx: Country name]
en: Uganda
bg: Уганда

[ctx: Country name]
en: Ukraine
bg: Украйна

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
bg: Обединени Арабски Емирства

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
bg: Великобритания

[ctx: Country name]
en: Uruguay
bg: Уругвай

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

[ctx: Country name]
en: Vanuatu
bg: Вануату

[ctx: Country name]
en: Vatican
bg: Ватикана

[ctx: Country name]
en: Venezuela
bg: Венецуела

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
bg: Вирджински острови

[ctx: Country name]
en: Western sahara
bg: Западна Сахара

[ctx: Country name]
en: Yemen
bg: Йемен

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
bg: Югославия

[ctx: Country name]
en: Zambia
bg: Замбия

[ctx: Country name]
en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
bg: Следи от сблъсък на комети (Хъбъл)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
bg: Галилееви спътници (Хъбъл)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
bg: Планетарна прашна буря (Хъбъл)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
bg: Юпитер и Ио (Хъбъл)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
bg: Астрономично изображение на деня

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
bg: Астрономично изображение на деня (радар)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
bg: Снимка на деня (спускаем апарат Венера)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
bg: Колаж на Сатурн и неговите спътници

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
bg: Снимка на телескопа Хъбъл

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (Аврора)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (детайлна)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (детайлна)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (Хъбъл-V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (Хъбъл-X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
bg: Снимка на Хъбъл (звезди в M31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (пръстени и спътници)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
bg: Снимка на KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
bg: Снимка на марсианската орбитална сонда

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
bg: Мозайка от NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
bg: Снимка от Националната оптична астрономична обсерватория (NOAOС)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
bg: Снимка от Националната оптична астрономична обсерватория (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
bg: Снимка от Националната оптична астрономична обсерватория (Halpha) (оптика)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
bg: Снимка на SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
bg: Снимка на телескопа Spitzer

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
bg: Снимка на Слънцето

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
bg: Показване на изображение на спускаемия апарат Викинг.

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
bg: Показване на изображение на Вояджър 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
bg: Снимка на пълно затъмнение

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
bg: Снимка на телескопа Хъбъл (тройно затъмнение)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
bg: Комета Шумейкер-Леви 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker–Levy 9 Wikipedia page
bg: Комета Шумейкер-Леви 9 (страница в Уикипедия)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
bg: Снимки на деня на Слънцето

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Eclipse page
bg: Страница за еклипсите на NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
bg: Мисии на NASA до Марс

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Science Mariner missions
bg: Научна програма Mariner на NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Solar System Exploration Page
bg: Страница на Слънчевата система на NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Sun-Earth Days page
bg: Страница Дни на Слънцето и Земята на NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Nine Planets Page
bg: Страница на деветте планети

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
bg: Информационна страница на SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
bg: Аполо

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
bg:  Мисия Кассини

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
bg: "Лицето" на Марс

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
bg: Мисия Галилей

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
bg: Мисия Магелан

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
bg: Мисия Маринер-10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
bg: Марсианско общество

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
bg: Мисия Вояджър

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
bg: Пълен каталог на Марс

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
bg: Добре дошли на Марс!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
bg: Страница в Уикипедия

[ctx: star name]
en: Sirius
bg: Сириус

[ctx: star name]
en: Canopus
bg: Кано̀пус

[ctx: star name]
en: Arcturus
bg: Арктур

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
bg: Ригел Кентавър

[ctx: star name]
en: Vega
bg: Вега

[ctx: star name]
en: Capella
bg: Капела

[ctx: star name]
en: Rigel
bg: Ригел

[ctx: star name]
en: Procyon
bg: Про̀цион

[ctx: star name]
en: Achernar
bg: Ахернар

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
bg: Бетелгейзе

[ctx: star name]
en: Hadar
bg: Хадар

[ctx: star name]
en: Altair
bg: Алтаир

[ctx: star name]
en: Acrux
bg: Акрукс

[ctx: star name]
en: Aldebaran
bg: Алдебаран

[ctx: star name]
en: Spica
bg: Спика

[ctx: star name]
en: Antares
bg: Антарес

[ctx: star name]
en: Pollux
bg: Полукс

[ctx: star name]
en: Fomalhaut
bg: Фо̀малхаут

[ctx: star name]
en: Mimosa
bg: Мимо̀за

[ctx: star name]
en: Deneb
bg: Денеб

[ctx: star name]
en: Regulus
bg: Регул

[ctx: star name]
en: Adhara
bg: Адхара

[ctx: star name]
en: Castor
bg: Кастор

[ctx: star name]
en: Gacrux
bg: Гакрукс

[ctx: star name]
en: Shaula
bg: Шаула

[ctx: star name]
en: Bellatrix
bg: Белатрикс

[ctx: star name]
en: Alnath
bg: Алнат

[ctx: star name]
en: Miaplacidus
bg: Мияпласидус

[ctx: star name]
en: Alnilam
bg: Алнилам

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
bg: Алнаир

[ctx: star name]
en: Alnitak
bg: Алнитак

[ctx: star name]
en: Regor
bg: Регор

[ctx: star name]
en: Alioth
bg: Алиот

[ctx: star name]
en: Mirfak
bg: Мирфак

[ctx: star name]
en: Kaus Australis
bg: Каус Аустралис

[ctx: star name]
en: Dubhe
bg: Дубхе

[ctx: star name]
en: Wezen
bg: Везен

[ctx: star name]
en: Alkaid
bg: Алкаид

[ctx: star name]
en: Sargas
bg: Саргас

[ctx: star name]
en: Avior
bg: Авиор

[ctx: star name]
en: Menkalinan
bg: Менкалинан

[ctx: star name]
en: Alhena
bg: Алхена

[ctx: star name]
en: Peacock
bg: Паун

[ctx: star name]
en: Polaris
bg: Полярна зведа

[ctx: star name]
en: Mirzam
bg: Мирзам

[ctx: star name]
en: Alphard
bg: Алфард

[ctx: star name]
en: Hamal
bg: Хамал

[ctx: star name]
en: Al Gieba
bg: Алгиеба

[ctx: star name]
en: Diphda
bg: Дифда

[ctx: star name]
en: Nunki
bg: Нунки

[ctx: star name]
en: Menkent
bg: Менкент

[ctx: star name]
en: Alpheratz
bg: Алферац

[ctx: star name]
en: Saiph
bg: Саиф

[ctx: star name]
en: Mirach
bg: Мирах

[ctx: star name]
en: Kocab
bg: Кокаб

[ctx: star name]
en: Rasalhague
bg: Расалхаге

[ctx: star name]
en: Algol
bg: Алгол

[ctx: star name]
en: Almach
bg: Алмах

[ctx: star name]
en: Denebola
bg: Денебола

[ctx: star name]
en: Navi
bg: Нави

[ctx: star name]
en: Naos
bg: Наос

[ctx: star name]
en: Aspidiske
bg: Аспидиск

[ctx: star name]
en: Alphecca
bg: Алфека

[ctx: star name]
en: Mizar
bg: Мицар

[ctx: star name]
en: Sadr
bg: Садр

[ctx: star name]
en: Suhail
bg: Сухайл

[ctx: star name]
en: Schedar
bg: Шчедар

[ctx: star name]
en: Eltanin
bg: Елтанин

[ctx: star name]
en: Mintaka
bg: Минтака

[ctx: star name]
en: Caph
bg: Каф

[ctx: star name]
en: Dschubba
bg: Джуба

[ctx: star name]
en: Men
bg: Мен

[ctx: star name]
en: Merak
bg: Мерак

[ctx: star name]
en: Pulcherrima
bg: Пулчерима

[ctx: star name]
en: Enif
bg: Ениф

[ctx: star name]
en: Ankaa
bg: Анкаа

[ctx: star name]
en: Phecda
bg: Фекда

[ctx: star name]
en: Scheat
bg: Шеат

[ctx: star name]
en: Aludra
bg: Алудра

[ctx: star name]
en: Alderamin
bg: Алдерамин

[ctx: star name]
en: Merkab
bg: Меркаб

[ctx: star name]
en: Gienah
bg: Гиена

[ctx: star name]
en: Markab
bg: Маркаб

[ctx: star name]
en: Menkab
bg: Менкаб

[ctx: star name]
en: Zozma
bg: Зо̀сма

[ctx: star name]
en: Graffias
bg: Графиас

[ctx: star name]
en: Arneb
bg: Арнеб

[ctx: star name]
en: Gienah Corvi
bg: Гиена Корви

[ctx: star name]
en: Zuben el Chamali
bg: Зубен ел Шамали

[ctx: star name]
en: Unukalhai
bg: Унук Алхайя

[ctx: star name]
en: Sheratan
bg: Шаратан

[ctx: star name]
en: Phakt
bg: Факт

[ctx: star name]
en: Kraz
bg: Краз

[ctx: star name]
en: Ruchbah
bg: Рукба

[ctx: star name]
en: Muphrid
bg: Муфрид

[ctx: star name]
en: Kabdhilinan
bg: Кабдилинан

[ctx: star name]
en: Lesath
bg: Лесат

[ctx: star name]
en: Kaus Media
bg: Каус Медия

[ctx: star name]
en: Tarazed
bg: Таразед

[ctx: star name]
en: Yed Prior
bg: Йед Приор

[ctx: star name]
en: Na'ir al Saif
bg: Наир ал Саиф (Хатиса)

[ctx: star name]
en: Zuben El Genubi
bg: Зубен Ѐл Генуби

[ctx: star name]
en: Kelb al Rai
bg: Келб-ар-рай

[ctx: star name]
en: Cursa
bg: Курса

[ctx: star name]
en: Kornephoros
bg: Корнефо̀рос

[ctx: star name]
en: Ras Algethi
bg: Расалгѐди

[ctx: star name]
en: Rastaban
bg: Растабан

[ctx: star name]
en: Nihal
bg: Нихал

[ctx: star name]
en: Kaus Borealis
bg: Каус Бореалис

[ctx: star name]
en: Algenib
bg: Алгениб

[ctx: star name]
en: Atik
bg: Атик

[ctx: star name]
en: Tchou
bg: Чу

[ctx: star name]
en: Alcyone
bg: Алциона

[ctx: star name]
en: Vindemiatrix
bg: Виндемиатрикс

[ctx: star name]
en: Deneb Algiedi
bg: Денеб Алгиеди

[ctx: star name]
en: Tejat
bg: Тейжат

[ctx: star name]
en: Acamar
bg: Акамар

[ctx: star name]
en: Gomeisa
bg: Гомейса

[ctx: star name]
en: Cor Caroli
bg: Кор Кароли

[ctx: star name]
en: Al Niyat
bg: Алният

[ctx: star name]
en: Sadalsud
bg: Садалсуд

[ctx: star name]
en: Matar
bg: Матар

[ctx: star name]
en: Algorab
bg: Алгораб

[ctx: star name]
en: Sadalmelik
bg: Садалмелик

[ctx: star name]
en: Zaurak
bg: Заурак

[ctx: star name]
en: Al Nasl
bg: Алнасл

[ctx: star name]
en: Pherkab
bg: Феркад

[ctx: star name]
en: Al Dhanab
bg: Алданаб

[ctx: star name]
en: Furud
bg: Фуруд

[ctx: star name]
en: Minkar
bg: Минкар

[ctx: star name]
en: Maaz
bg: Мааз

[ctx: star name]
en: Seginus
bg: Сегинус

[ctx: star name]
en: Dabih
bg: Дабих

[ctx: star name]
en: Albireo
bg: Албирео

[ctx: star name]
en: Mebsuta
bg: Мебсута

[ctx: star name]
en: Tania Australis
bg: Таня Аустралис

[ctx: star name]
en: Altais
bg: Алтаис

[ctx: star name]
en: Al Nair
bg: Алнаир

[ctx: star name]
en: Talitha Borealis
bg: Талита Бореалис

[ctx: star name]
en: Sarin
bg: Зарин

[ctx: star name]
en: Wazn
bg: Вазн

[ctx: star name]
en: Kaou Pih
bg: Кау Пи

[ctx: star name]
en: Er Rai
bg: Алраи

[ctx: star name]
en: Yed Posterior
bg: Йед Постериор

[ctx: star name]
en: Alphirk
bg: Алфирк

[ctx: star name]
en: Sulaphat
bg: Сулафат

[ctx: star name]
en: Skat
bg: Скат

[ctx: star name]
en: Edasich
bg: Едазих

[ctx: star name]
en: Megrez
bg: Мегрец

[ctx: star name]
en: Chertan
bg: Шертан

[ctx: star name]
en: Asmidiske
bg: Асмидискe

[ctx: star name]
en: Segin
bg: Сегин

[ctx: star name]
en: Muscida
bg: Мусцида

[ctx: star name]
en: Heze
bg: Хеза

[ctx: star name]
en: Auva
bg: Аува

[ctx: star name]
en: Homan
bg: Хоман

[ctx: star name]
en: Mothallah
bg: Металах

[ctx: star name]
en: Adhafera
bg: Адафера

[ctx: star name]
en: Al Thalimain
bg: Алталимейн

[ctx: star name]
en: Tania Borealis
bg: Таня Бореалис

[ctx: star name]
en: Nekkar
bg: Некар

[ctx: star name]
en: Alula Borealis
bg: Алула Бореалис

[ctx: star name]
en: Wasat
bg: Уасат

[ctx: star name]
en: Sadalbari
bg: Садалбари

[ctx: star name]
en: Rana
bg: Рана

[ctx: star name]
en: Tseen Ke
bg: Цин Ки

[ctx: star name]
en: Sheliak
bg: Шелиак

[ctx: star name]
en: Baham
bg: Бахам

[ctx: star name]
en: Ain
bg: Аин

[ctx: star name]
en: Tarf
bg: Тарф

[ctx: star name]
en: Schemali
bg: Шемали

[ctx: star name]
en: Talitha Australis
bg: Талита Аустралис

[ctx: star name]
en: Al Giedi
bg: Алгиеди

[ctx: star name]
en: Zawijah
bg: Завийява

[ctx: star name]
en: Atlas
bg: Атлас

[ctx: star name]
en: Rotanev
bg: Ро̀танев

[ctx: star name]
en: Primus Hyadum
bg: Прима Гиадум

[ctx: star name]
en: Chow
bg: Джоу

[ctx: star name]
en: Nusakan
bg: Нусакан

[ctx: star name]
en: Thuban
bg: Тубан

[ctx: star name]
en: Nashira
bg: Нашира

[ctx: star name]
en: Sadatoni
bg: Садатони

[ctx: star name]
en: Marfik
bg: Марфик

[ctx: star name]
en: Alshain
bg: Алшаин

[ctx: star name]
en: Electra
bg: Електра

[ctx: star name]
en: Prijipati
bg: Приджипати

[ctx: star name]
en: Grumium
bg: Грумиум

[ctx: star name]
en: Baten
bg: Батън

[ctx: star name]
en: Svalocin
bg: Свалоцин

[ctx: star name]
en: Albali
bg: Албали

[ctx: star name]
en: Praecipula
bg: Преципула

[ctx: star name]
en: Sadachbia
bg: Садакбия

[ctx: star name]
en: Maia
bg: Мая

[ctx: star name]
en: Mesarthim
bg: Мезартим

[ctx: star name]
en: Rasalas
bg: Расалас

[ctx: star name]
en: Azha
bg: Ажа

[ctx: star name]
en: Zuben el Hakrabi
bg: Зубен ел Хакраби

[ctx: star name]
en: Kitalpha
bg: Киталфа

[ctx: star name]
en: Asellus Australis
bg: Аселус Аустралис

[ctx: star name]
en: Menkib
bg: Менкиб

[ctx: star name]
en: Alcor
bg: Алкор

[ctx: star name]
en: Mekbuda
bg: Мекбуда

[ctx: star name]
en: Dulfim
bg: Дулфим

[ctx: star name]
en: Beid
bg: Беид

[ctx: star name]
en: Syrma
bg: Сирма

[ctx: star name]
en: Alkes
bg: Алкес

[ctx: star name]
en: Muliphein
bg: Мулфейн

[ctx: star name]
en: Alphekka Meridiana
bg: Алфекка Меридиана

[ctx: star name]
en: Merope
bg: Меропа

[ctx: star name]
en: Ancha
bg: Анка

[ctx: star name]
en: Chara
bg: Чара

[ctx: star name]
en: Acubens
bg: Акубенс

[ctx: star name]
en: Taygeta
bg: Тайгета

[ctx: star name]
en: Alkalurops
bg: Алкалуропс

[ctx: star name]
en: Botein
bg: Ботейн

[ctx: star name]
en: Minhar al Shuja
bg: Минхар ал Шуя

[ctx: star name]
en: Cujam
bg: Куджам

[ctx: star name]
en: Dziban
bg: Дзибан

[ctx: star name]
en: Alya
bg: Алия

[ctx: star name]
en: Asellus Borealis
bg: Аселус Бореалис

[ctx: star name]
en: Marsik
bg: Марсик

[ctx: star name]
en: Pleione
bg: Плейона

[ctx: star name]
en: Asterope
bg: Астеропа

[ctx: star name]
en: Mira
bg: Мира

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
bg: Последно изстреляни

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
bg: Международна космическа станция

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
bg: Най-ярките

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
bg: Метеорологични

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
bg: Земни ресурси

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
bg: SARSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
bg: Мониторинг на катастрофи

[ctx: Satellite group name]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
bg: TDRSS

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
bg: Геостационарни

[ctx: Satellite group name]
en: Gorizont
bg: Хоризонт

[ctx: Satellite group name]
en: Raduga
bg: Радуга

[ctx: Satellite group name]
en: Molniya
bg: Молния

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
bg: Любителско радио

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
bg: Експериментални

[ctx: Satellite group name]
en: Other
bg: Други

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
bg: GPS функции

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
bg: ГЛОНАСС

[ctx: Satellite group name]
en: Galileo
bg: Галилео

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
bg: WAAS/EGNOS/MSAS

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
bg: NNSS

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
bg: Руски нискоорбитални навигационни

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
bg: Космически и земни науки

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
bg: Геодезически

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
bg: Технически

[ctx: Satellite group name]
en: Education
bg: Образование

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
bg: Различни военни

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
bg: Радарно калибриране

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
bg: Различни други

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
bg: Допълнителни GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
bg: Допълнителни ГЛОНАСС

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
bg: Допълнителни METEOSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
bg: Допълнителни INTELSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
bg: Допълнителни ORBCOMM

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Simbad
bg: SIMBAD

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Aladin
bg: Аладин

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
bg: Гама лъчи

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
bg: Рентгенови излъчвания

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
bg: Ултравиолетови високо енергийни излъчвания

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
bg: Ултравиолетови излъчвания

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
bg: Оптични

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
bg: Инфрачервено

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
bg: Радио

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
bg: Последни мисии за изследвания на рентгенови излъчвания

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
bg: По-ранни мисии за изследвания на рентгенови излъчвания

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
bg: Мисии за изследвания на гама-излъчвания

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
bg: Други изследвания

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
bg: Избор на популярни каталози

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
bg: Многовълнови каталози

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
bg: Позиции

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
bg: Астрономия и астрофизика

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
bg: Инструментарий

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
bg: Физика и геофизика

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
bg: Астрофизически публикации

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: HST
bg: Телескоп Хъбъл

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ORFEUS
bg: ОРФЕЙ

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: COPERNICUS
bg: КОПЕРНИК

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
bg: Изображения

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
bg: Спектри

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
bg: Друго

en: Refraction effects disabled
bg: Деактивиране на ефектите на пречупване

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
bg: Когато хоризонтът е изключен, ефектите на рефракция са временно деактивирани.

en: The catalog "%1" is corrupt.
bg: Каталогът "%1" е повреден.

en: The catalog "%1" is corrupt.<br>Expected id=%2 but got id=%3
bg: Каталогът "%1" е повреден.<br>Очакваше се id=%2, но се получи id=%3

en: Could not import the catalog "%1"<br>%2
bg: Не може да се импортира каталогът "%1"<br>%2

en: Light Pollution Settings
bg: Настройки за светлинно замърсяване

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
bg: Настройки на оборудването - Тип и параметри на оборудването

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
bg: Невъзможно е да се намери INDI сървър. Моля, уверете се, че е инсталиран пакетът, който предоставя двоичния файл 'indiserver'.

en: INDI Device Manager should only be used by advanced technical users. It cannot be used with Ekos. Do you still want to open INDI device manager?
bg: Мениджърът на устройства на INDI трябва да се използва само от технически напреднали потребители. Той не може да се използва с Ekos. Все още ли искате да отворите мениджъра на устройства INDI?

en: INDI Device Manager
bg: Управление на INDI устройства

en: Catalogs
bg: Каталози

en: Guides
bg: Водачи

en: Terrain
bg: Терен

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageOverlayTableBox)
en: Image Overlays
bg: Наслагвания на изображения

en: Developer
bg: За разработчици

en: Hide Terrain
bg: Скриване на терена

en: Show Terrain
bg: Показване на  терена

en: Hide Image Overlays
bg: Скриване на наслагвания на изображения

en: Show Image Overlays
bg: Показване на наслагвания на изображения

[ctx: @title:window]
en: Export Image
bg: Експортиране на изображение

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
bg: Скриптове на KStars (*.kstars)

en: Executing remote scripts is not supported.
bg: Изпълнението на отдалечени скриптове не се поддържа.

en: Could not open file %1
bg: Грешка при отварянето на файла %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
bg: Избраният скрипт съдържа неразпознати елементи, което означава, че не е бил създаден чрез генератора на скриптове на KStars. Скриптът може да не работи правилно и дори може да съдържа опасен код. Наистина ли искате скриптът да бъде стартиран?

en: Script Validation Failed
bg: Неуспешна проверка на скрипта

en: Run Nevertheless
bg: Стартиране

en: Running script: %1
bg: Изпълнение на скрипт: %1

en: Script finished.
bg: Скриптът приключи.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
bg: Може да спестите мастило на принтера като използвате цветовата схема "Звездна карта", която е с бял фон.
    Искате ли временна смяна на цветовата схема за печат?

en: Switch to Star Chart Colors?
bg: Превключване към друга цветова схема

en: Switch Color Scheme
bg: Превключване

en: Do Not Switch
bg: Без превключване

en: Run clock in realtime
bg: Пускане на часовника в реално време

en: Engage &Tracking
bg: Начало на &проследяване

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
bg: Приблизително ЗП: %1 градуса

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
bg: Приблизително ЗП: %1 дъгови минути

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
bg: Приблизително ЗП: %1 дъгови секунди

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
bg: Въведете желания ъгъл на видимото поле

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
bg: Въведете ъгъл на видимото поле в градуси:

[ctx: Orientation of the sky map]
en: North &Up
bg: Север &нагоре

[ctx: Orientation of the sky map]
en: North &Down
bg: Север на &долу

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Zenith &Up
bg: Зенит на&горе

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Zenith &Down
bg: Зенит на&долу

en: Critical File not Found: %1
bg: Критичният файл не е намерен: %1

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
bg: Файлът %1 не е намерен. KStars не може да работи коректно без него. Програмата търси за него на следните места:
    
    	%2
    
    Изглежда инсталацията ви е повредена.

en: Critical File Not Found: %1
bg: Не е намерен основен файл: %1

en: Reading time zone rules
bg: Четене на правилата за часови пояси

en: Upgrade existing user city db to support geographic elevation.
bg: Надграждане на съществуващата потребителска база данни за градовете, за да поддържа географска надморска височина.

en: Adding "Elevation" column to city table.
bg: Добавяне на колона "Височина" към таблицата с градовете.

en: City table already contains "Elevation".
bg: Таблицата Градове вече съдържа "Височина".

en: City table missing from database.
bg: Таблица за градове липсва в базата данни.

en: Loading city data
bg: Зареждане на данни за градовете

en: Loading User Information
bg: Информацията за потребителя се зарежда

en: Loading sky objects
bg: Зареждане на небесни обекти

en: Loading Image URLs
bg: Зареждане на адресите с изображения

en: The user notes log file %1 is malformatted in the opening of the entry starting at %2. KStars can still run without fully reading this file. Press Continue to run KStars with whatever partial reading was successful. The file may get truncated if KStars writes to the file later. Press Cancel to instead abort now and manually fix the problem.
bg: Файлът на дневника с потребителски бележки %1 е неправилно форматиран при отварянето на записа, започващ от %2. KStars все още може да се стартира, без да прочете напълно този файл. Натиснете Продължи, за да стартирате KStars с каквото и да е частично четене, което е било успешно. Файлът може да бъде съкратен, ако KStars запише във файла по-късно. Натиснете Отказ, за да прекъснете сега и да отстраните проблема ръчно.

en: Malformed file %1
bg: Неправилно оформен файл %1

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
bg: Грешка при задаване на дата и час: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
bg: Грешка при задава не местоположение %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
bg: Потребителският файл, съдържащ връзки с изображения не може да бъде отворен.
    Връзката не може да бъде записана за бъдещо използване.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
bg: Потребителският файл, съдържащ връзки с информация не може да бъде отворен.
    Връзката не може да бъде записана за бъдещо използване.

en: Userdata at index %1 does not exist.
bg: Потребителските данни в индекс %1 не съществуват.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
bg: зенит

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
bg: север

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
bg: изток

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
bg: юг

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
bg: запад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
bg: североизток

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
bg: югоизток

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
bg: югозапад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
bg: северозапад

[ctx: @title:window]
en: Print Sky
bg: Печат на небето

en: Download New Data...
bg: Изтегляне на нови данни...

en: Downloads new data
bg: Изтегляне на нови данни

en: Open Image(s)...
bg: Отваряне на изображения...

en: &Save Sky Image...
bg: Запис на изображението на &небето...

en: &Run Script...
bg: &Изпълняване на скрипт...

[ctx: start Printing Wizard]
en: Printing &Wizard...
bg: Помощник за &отпечатване

en: Set Time to &Now
bg: Връщане към &системното време

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
bg: &Задаване на дата и час...

en: Stop &Clock
bg: Спиране/пускане на &часовника

en: Resume Clock
bg: Пускане на часовника

en: Stop Clock
bg: Спиране на часовника

en: Advance One Step Forward in Time
bg: Напредване с една стъпка напред във времето

en: Advance One Step Backward in Time
bg: Връщане с една стъпка назад във времето

en: &Zenith
bg: З&енит

en: &North
bg: &Север

en: &East
bg: &Изток

en: &South
bg: &Юг

en: &West
bg: &Запад

en: &Find Object...
bg: &Намиране на обект...

en: Set Coordinates &Manually...
bg: &Ръчно задаване на координати...

en: &Default Zoom
bg: &Мащаб по подразбиране

en: &Zoom to Angular Size...
bg: &Мащабиране до ъглов размер...

[ctx: Mirror the view of the sky map]
en: Mirrored View
bg: Огледален изглед

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
bg: &Азимутна равноплощна на Ламберт

en: &Azimuthal Equidistant
bg: &Азимутна еквидистантна

en: &Orthographic
bg: &Ортографска

en: &Equirectangular
bg: &Цилиндрична

en: &Stereographic
bg: &Стереографска

en: &Gnomonic
bg: &Гномонична

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
bg: Показване на &информационните полета

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
bg: Дата и &час

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
bg: Информация за центриран обект

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
bg: Местоположение

en: Show Main Toolbar
bg: Показване на главната лента с инструменти

en: Show View Toolbar
bg: Показване на лентата с инструменти за преглед

en: Show Statusbar
bg: Лента за състоянието

en: Show Az/Alt Field
bg: Показване на азимут/височина

en: Show RA/Dec Field
bg: Показване на ректасцензия/деклинация

en: Show J2000.0 RA/Dec Field
bg: Показване на поле J2000.0 RA/Dec

en: C&olor Schemes
bg: &Цветови схеми

en: &Classic
bg: &Класически

en: &Star Chart
bg: &Звездна карта

en: &Night Vision
bg: &Нощен изглед

en: &Moonless Night
bg: &Безлунна нощ

en: &FOV Symbols
bg: &Рамки на зрително поле

en: &Views
bg: &Изгледи

en: HiPS All Sky Overlay
bg: Наслагвания на HiPS

en: Skymap Orientation
bg: Ориентация на картата на небето

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
bg: &Местоположение...

en: Startup Wizard...
bg: Помощник при стартиране...

en: Manage DSO Catalogs
bg: Управление на каталози на DSO

en: Update Comets Orbital Elements
bg: Актуализиране на орбиталните елементи на кометите

en: Update Asteroids Orbital Elements
bg: Актуализиране на орбиталните елементи на астероидите

en: Update Recent Supernovae Data
bg: Актуализиране на данните за новооткрити свръхнови

en: Update Satellites Orbital Elements
bg: Актуализиране на орбиталните елементи на сателитите

en: Calculator
bg: Калкулатор

en: Observation Planner
bg: Планиране на наблюдения

en: Imaging Planner
bg: Планер за изображения

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
bg: Графика на височина и време

en: What's up Tonight
bg: Нещо интересно тази вечер

en: XPlanet Solar System Simulator
bg: Разглеждане на слънчевата система с XPlanet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
bg: Небесен календар

en: Script Builder
bg: Редактор на скриптове

en: Jupiter's Moons
bg: Луни на  Юпитер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
bg: Флагове

en: List your &Equipment...
bg: Списък на &оборудването...

en: Manage Observer...
bg: Данни за наблюдателя...

en: Artificial Horizon...
bg: Изкуствен хоризонт...

en: Execute the Session Plan...
bg: Изпълнение на планувана сесия...

en: Polaris Hour Angle...
bg: Часов ъгъл към полярната звезда...

en: Telescope Wizard...
bg: Помощник за настройка на телескопа...

en: Device Manager...
bg: Управление на устройства...

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
bg: Използвайте тази опция, за да зададете скоростта, с която тече времето в симулацията.
    За времева стъпка "X" до 10 минути времето тече със скорост "X" в секунда.
    За времеви стъпки, по-големи от 10 минути, кадрите се показват на интервал от "X".

en: Time step control
bg: Управление на времевата стъпка

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
bg: Звезди

en: Toggle stars
bg: Превключване на звездите

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
bg: Далечни небесни обекти

en: Toggle deep sky objects
bg: Превключване на далечните небесни обекти

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
bg: Слънчева система

en: Toggle Solar system objects
bg: Превключване на обектите от Слънчевата система

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
bg: Линии на съзвездия

en: Toggle constellation lines
bg: Превключване на линиите на съзвездията

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
bg: Имена на съзвездия

en: Toggle constellation names
bg: Превключване на имената на съзвездията

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
bg: Граници  на съзвездия

en: Toggle constellation boundaries
bg: Превключване на границите на съзвездията

[ctx: Toggle Constellation Art in the display]
en: C. Art (BETA)
bg: Художествени фигури на съзвездията (BETA)

en: Toggle constellation art (BETA)
bg: Превключване на рисунките на съзвездията (БЕТА)

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
bg: Млечен път

en: Toggle milky way
bg: Превключване на Млечния път

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
bg: Екваториална координатна мрежа

en: Toggle equatorial coordinate grid
bg: Превключване на екваториалната координатна мрежа

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
bg: Хоризонтална координатна мрежа

en: Toggle horizontal coordinate grid
bg: Превключване на хоризонталната координатна мрежа

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
bg: Терен

en: Toggle opaque ground
bg: Превключване на непрозрачност на терена

[ctx: Toggle Daytime Simulation]
en: Daytime
bg: През деня

en: Toggle daytime simulation
bg: Превключване на симулацията на дневен изглед

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
bg: Флагове

en: Toggle flags
bg: Превключване на флаговете

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
bg: Сателити

en: Toggle satellites
bg: Превключване на сателитите

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
bg: Свръхнови

en: Toggle supernovae
bg: Превключване на свръхновите

[ctx: Toggle What's Interesting]
en: What's Interesting
bg: Нещо интересно

en: Toggle What's Interesting
bg: Превключване на "Нещо интересно"

en: Toggle Ekos
bg: Превключване на Ekos

[ctx: Toggle the INDI Control Panel in the display]
en: INDI Control Panel
bg: Контролен панел на INDI

en: Toggle INDI Control Panel
bg: Превключване на контролния панел на INDI

[ctx: Toggle the FITS Viewer in the display]
en: FITS Viewer
bg: Визуализатор на FITS

en: Toggle FITS Viewer
bg: Превключване на визуализатора FITS

[ctx: Toggle the sensor Field of View]
en: Sensor FOV
bg: Сензорно зрително поле

en: Toggle Sensor FOV
bg: Превключване на зрителното поле на сензора

[ctx: Toggle the Mosaic Panel]
en: Mosaic Panel
bg: Панел с мозайки

en: Toggle Mosaic Panel
bg: Превключване на панела с мозайки

[ctx: Toggle the Mount Control Panel]
en: Mount Control
bg: Управление на монтировката

en: Toggle Mount Control Panel
bg: Превключване на контролния панел на монтировката

[ctx: Toggle the telescope center lock in display]
en: Center Telescope
bg: Центриране на телескопа

en: Toggle Lock Telescope Center
bg: Превключване на заключващия център на телескопа

en: Toggle Telescope Tracking
bg: Превключване на проследяването с телескоп

en: Slew telescope to the focused object
bg: Насочване на телескопа към фокусирания обект

en: Sync telescope to the focused object
bg: Синхронизиране на телескопа с фокусирания обект

en: Abort telescope motions
bg: Прекъсване на движенията на телескопа

en: Park telescope
bg: Паркиране на телескопа

en: Unpark telescope
bg: Разпаркиране на телескопа

en: Slew the telescope to the mouse pointer position
bg: Завъртване на телескопа до позицията на показалеца на мишката

en: Sync the telescope to the mouse pointer position
bg: Синхронизиране на телескопа с позицията на показалеца на мишката

en: Park dome
bg: Паркиране на купол

en: Unpark dome
bg: Разпаркиране на купола

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this for erect view of the sky map, where north (in Equatorial Coordinate mode) or zenith (in Horizontal Coordinate mode) is vertically up. This would be the natural choice for an erect image finder scope or naked-eye view.
bg: Изберете това за изправен изглед на картата на небето, където северът (в режим на екваториални координати) или зенитът (в режим на хоризонтални координати) са вертикално нагоре. Това би бил естественият избор за телескоп с изправено изображение или за гледане с невъоръжено око.

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this for inverted view of the sky map, where north (in Equatorial Coordinate mode) or zenith (in Horizontal Coordinate mode) is vertically down. This would be the natural choice for an inverted image finder scope, refractor/cassegrain without erector prism, or Dobsonian.
bg: Изберете това за обърнат изглед на картата на небето, при който северът (в режим на екваториални координати) или зенитът (в режим на хоризонтални координати) е вертикално надолу. Това би бил естественият избор за телескопи с обърнато изображение, рефрактор/касегрейн без изправяща призма или Добсънов телескоп.

[ctx: Orientation of the sky map is arbitrary as it has been adjusted by the user]
en: Arbitrary
bg: Произволно

[ctx: Orientation of the sky map]
en: This mode is selected automatically if you manually rotated the sky map using Shift + Drag mouse action, to inform you that the orientation is arbitrary
bg: Този режим се избира автоматично, ако ръчно завъртите картата на небето с помощта на действието Shift + завличане с мишката, за да ви информира, че ориентацията е произволна.

[ctx: Do not adjust the orientation of the sky map for an erect observer]
en: No correction
bg: Без корекции

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are using a camera on the telescope, or have the sky map display mounted on your telescope
bg: Изберете това, ако използвате камера на телескопа или картата на небетое показана на вашия телескоп

[ctx: Adjust the orientation of the sky map for an erect observer, left-handed telescope]
en: Erect observer correction, left-handed
bg: Корекция за изправен наблюдател, левостранно

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are visually observing using a Dobsonian telescope which has the focuser appearing on the left side when looking up the telescope tube. This feature will correct the orientation of the sky-map to account for the observer remaining erect as the telescope moves up and down, unlike a camera which would rotate with the telescope. Typically makes sense to combine this with Zenith Down orientation.
bg: Изберете тази опция, ако извършвате визуално наблюдение с телескоп тип Добсън, при който фокусерът се явява от лявата страна, когато гледате нагоре по тръбата на телескопа. Тази функция ще коригира ориентацията на картата на небето, за да отчете, че наблюдателят остава изправен, докато телескопът се движи нагоре и надолу, за разлика от камерата, която би се въртяла заедно с телескопа. Обикновено има смисъл да се комбинира с ориентацията зенит надолу.

[ctx: Adjust the orientation of the sky map for an erect observer, left-handed telescope]
en: Erect observer correction, right-handed
bg: Корекция за изправен наблюдател, десностранно

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are visually observing using a Dobsonian telescope which has the focuser appearing on the right side when looking up the telescope tube. This feature will correct the orientation of the sky-map to account for the observer remaining erect as the telescope moves up and down, unlike a camera which would rotate with the telescope. Typically makes sense to combine this with Zenith Down orientation.
bg: Изберете тази опция, ако извършвате визуално наблюдение с телескоп тип Добсън, при който фокусерът се явява от дясната страна, когато гледате нагоре по тръбата на телескопа. Тази функция ще коригира ориентацията на картата на небето, за да отчете, че наблюдателят остава изправен, докато телескопът се движи нагоре и надолу, за разлика от камерата, която би се въртяла заедно с телескопа. Обикновено има смисъл да се комбинира с ориентацията зенит надолу.

[ctx: Arbitrary Sky Map View]
en: Arbitrary
bg: Произволно

en: Edit Views...
bg: Редактиране на Изгледи...

en: Edit FOV Symbols...
bg: Редактиране на зрителното поле...

en: HiPS Settings...
bg: Настройки на HiPS...

en:  Welcome to KStars
bg:  Добре дошли в KStars

en: nothing
bg: нищо не е избрано

en: Initial Position is Below Horizon
bg: Началната позиция е под хоризонта

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
bg: Началната позиция е под хоризонта.
    Искате ли възстановяване на стойностите по подразбиране?

en: Reset Position
bg: Възстановяване на позицията

en: Do Not Reset
bg: Без възстановяване

en: &Themes
bg: &Външен вид

en: Version: %1
bg: Версия: %1

en: Build: %1
bg: Компилация: %1

en: (c), The KStars Team
bg: (c), Екипът на KStars

en: License: GPLv2
bg: Лиценз: GPLv2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
bg: Плутон

en: Not Implemented.
bg: Не е разработено.

en: About
bg: Относно

en: Desktop Planetarium
bg: Настолен планетаруим

en: B - V Index
bg: Индекс B-V

en: Illumination
bg: Осветяване

en: Perihelion
bg: Перихелий

en: OrbitID
bg: Орбитален ИД

en: Diameter
bg: Диаметър

en: Rotation period
bg: Период на ротация

en: OrbitClass
bg: Клас орбита

en: Albedo
bg: Албедо

en: Dimensions
bg: Размери

en: Period
bg: Период

en: RA (J2000.0)
bg: РА (J2000.0)

en: Dec (J2000.0)
bg: Схил. (J2000.0)

en: Hour angle
bg: Часови ъгъл

en: Airmass
bg: Въздушна маса:

en: Rise time
bg: Изгрев:

en: Transit time
bg: Време на кулминация

en: Set time
bg: Залез

en: Azimuth at rise
bg: Азимут при изгрев

en: Azimuth at transit
bg: Азимут при кулминация

en: Azimuth at set
bg: Азимут при залез

en: Add Link
bg: Добавяне на връзка

en: Find an Object
bg: Намиране на обект

en: Filter by name:
bg: Филтриране по име:

en: Filter by type:
bg: Филтриране по вид:

en: Search in internet
bg: Търсене в Интернет

en: %1 - Edit Link
bg: %1 - Редактиране на връзка

en: %1 - Add a Link
bg: %1 - Добавяне на връзка

en: URL
bg: Адрес

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
bg: Добавяне

en: Please, fill in URL and Description
bg: Моля, попълнете URL и описание

en: Edit location
bg: Редактиране на местоположение

en: View location
bg: Преглед на местоположение

en: Add location
bg: Добавяне на местоположение

en: Please, wait while we are fetching coordinates
bg: Моля, изчакайте, докато се извличат координати

en: Default city
bg: Град по подразбиране

en: Default province
bg: Провинция по подразбиране

en: Default country
bg: Държава по подразбиране

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Added with default name
bg: Не може да извлече името на местоположението (проверете интернет връзката си). Добавено с име по подразбиране

en: Failed to set location
bg: Неуспешно задаване на местоположение

en: Successfully set your location
bg: Успешно задаване на вашето местоположение

en: Could not set your location
bg: Вашето местоположение не можа да бъде зададено

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Set default name
bg: Не може да извлече името на местоположението (проверете интернет връзката си). Задайте име по подразбиране

en: No location service (GPS, cellular service, etc.) is available.
    Please, switch on the location service, and retry
bg: Не е налична услуга за определяне на местоположението (GPS, клетъчна услуга и др.).
    Моля, включете услугата за местоположение и опитайте отново.

en: Unknown error occurred. Please contact the application developer.
bg: Възникнала е неизвестна грешка. Моля, свържете се с разработчика на приложението.

en: Timeout occurred. Try again.
bg: Настъпило е прекъсване на времето. Опитайте отново.

en: Found your longitude and altitude
bg: Намерих вашата дължина и надморска височина

en: Please, wait while we are retrieving location name
bg: Моля, изчакайте, докато извличаме името на местоположението

en: City:
bg: Град:

en: Province:
bg: Област:

en: Country:
bg: Държава:

en: Latitude:
bg: Ширина:

en: Longitude:
bg: Дължина:

en: UT offset:
bg: Отместване по UT

en: DST rule:
bg: Правила за DST

en: Set from GPS
bg: Задаване от GPS

en: Please, fill in the city
bg: Моля, попълнете града

en: Please, fill in the country
bg: Моля, попълнете държавата

en: Please, fill in the latitude
bg: Моля, попълнете географската ширина

en: Please, fill in the longitude
bg: Моля, попълнете географската дължина

en: Either the longitude or the latitude values are not valid
bg: Стойностите на дължината или ширината не са валидни

en: This location already exists. Change either the city, the province or the country
bg: Това място вече съществува. Променете града, провинцията или страната

en: Failed to add location
bg: Неуспешно добавяне на местоположение

en: Added new location - %1
bg: Добавено е ново местоположение - %1

en: Failed to edit city
bg: Неуспешно редактиране на град

en: Set Geolocation
bg: Задаване на геопозиция

en: Current Location:
bg: Текущо местоположение:

en: City filter:
bg: Филтър за градовете:

en: Province filter:
bg: Филтър за региони:

en: Country filter:
bg: Филтър за държавите:

en: Add Location
bg: Добавяне на местоположение

en: View resource
bg: Преглед на  ресурс

en: Set as my location
bg: Задаване като моето местоположение

en: Set %1 as the current location
bg: Задайте %1 като текущо местоположение

en: Could not set as the current location
bg: Не може да се зададе като текущо местоположение

en: View
bg: Изглед

en: Deleted location %1
bg: Изтрито местоположение %1

en: Image Preview - %1
bg: Преглед на изображение - %1

en: Save As
bg: Запис като

en: INDI Control Panel
bg: Контролен панел на INDI

en: IP Address or Hostname
bg: IP адрес или име на хост

en: Web Manager Port
bg: Порт на уеб мениджъра

en: Get Status
bg: Състояние

en: Active Profile:
bg: Активен профил:

en: Profile: %1
bg: Профил: %1

en: Manage Profiles
bg: Управление на профили

en: Server Port
bg: Порт на сървъра

en: INDI Server Port
bg: Порт на INDI сървъра

en: Successfully connected to the server
bg: Успешно свързан със сървъра

en: Could not connect to the server
bg: Неуспешно свързване със сървъра

en: Connected to %1
bg: Свързан с %1

en: Available Devices
bg: Налични устройства

en: Disconnect INDI
bg: Прекъсване на връзката с  INDI

en: NW
bg: СЗ

en: NE
bg: СИ

en: E
bg: И

en: SW
bg: ЮЗ

en: S
bg: Ю

en: SE
bg: ЮИ

en: Slew rate:
bg: Скорост на завъртане:

en: Projection systems
bg: Системи за прожектиране

en: Color Schemes
bg: Цветови схеми

en: FOV Symbols
bg: Рамки на зрително поле

en: Sync
bg: Синхронизация

en: 0 secs
bg: 0 сек

en: 0.1 secs
bg: 0.1 сек

en: 0.25 secs
bg: 0.25 сек

en: 0.5 secs
bg: 0.5 сек

en: 1 sec
bg: 1 сек

en: 2 secs
bg: 2 сек

en: 5 secs
bg: 5 сек

en: 10 secs
bg: 10 сек

en: 20 secs
bg: 20 сек

en: 30 secs
bg: 30 сек

en: 1 min
bg: 1 мин

en: 2 mins
bg: 2 мин

en: 5 mins
bg: 5 мин

en: 10 mins
bg: 10 мин

en: 15 mins
bg: 15 мин

en: 30 mins
bg: 30 мин

en: 1 hour
bg: 1 час

en: 2 hrs
bg: 2 часа

en: 3 hrs
bg: 3 часа

en: 6 hrs
bg: 6 часа

en: 12 hrs
bg: 12 часа

en: 0 days
bg: 0 дни

en: 1 sid day
bg: 1 звезден ден

en: 1 day
bg: 1 ден

en: 2 days
bg: 2 дни

en: 3 days
bg: 3 дни

en: 5 days
bg: 5 дни

en: 1 week
bg: 1 седмица

en: 2 wks
bg: 2 седмици

en: 3 wks
bg: 3 седмици

en: 1 month
bg: 1 месец

en: 2 mths
bg: 2 месеца

en: 3 mths
bg: 3 месеца

en: 4 mths
bg: 4 месеца

en: 6 mths
bg: 6 месеца

en: 9 mths
bg: 6 месеца

en: 1 year
bg: 1 година

en: 2 yrs
bg: 2 год

en: 3 yrs
bg: 3 год

en: 5 yrs
bg: 5 год

en: 10 yrs
bg: 10 год

en: 25 yrs
bg: 25 год

en: 50 yrs
bg: 50 год

en: 100 yrs
bg: 100 години

en: %1 are toggled on
bg: %1 са включени

en: %1 is toggled on
bg: %1 е включен.

en: %1 are toggled off
bg: %1 са изключени

en: %1 is toggled off
bg: %1 е изключен.

en: Empty Sky
bg: Празно небе

en: Center and Track
bg: Центриране и проследяване

en: Star Chart
bg: Звездна карта

en: Night Vision
bg: Нощен изглед

en: Moonless Night
bg: Безлунна нощ

en: Lambert (Default)
bg: Ламберт (По подразбиране)

en: Azimuthal Equidistant
bg: Азимутна еквидистантна или равноотдалечена

en: Orthographic
bg: Ортографична

en: Equirectangular
bg: Цилиндрична или географска проекция

en: Stereographic
bg: Стереографска

en: Gnomonic
bg: Гномонична

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
bg: Задаване на дата и час

en: Year
bg: Година

en: Month
bg: Месец

en: Week
bg: Седмица

en: Day
bg: Ден

en: Hour
bg: Час

en: Min.
bg: Мин.

en: Automatic mode
bg: Автоматичен режим

en: DeepSky Objects
bg: Обекти на дълбокия Космос

en: Constellation Lines
bg: Линии на съзвездия

en: Constellation Names
bg: Имена на съзвездия

en: Constellation Art
bg: Илюстрации на съзвездията

en: Constellation Bounds
bg: Граници на съзвездията

en: Milky Way
bg: Млечен път

en: Equatorial Grid
bg: Екваториална мрежа

en: Horizontal Grid
bg: Хоризонтална мрежа

en: Are you sure you want to exit tutorial?
bg: Сигурни ли сте, че искате да излезете от учебното ръководство?

en: Exit
bg: Изход

en: Welcome to KStars Lite
bg: Добре дошли в KStars Lite

en: KStars Lite is a free, open source, cross-platform Astronomy Software designed for mobile devices.
bg: KStars Lite е безплатен софтуер за астрономия с отворен код и различни платформи, предназначен за мобилни устройства.

en: A quick tutorial will introduce you to main functions of KStars Lite
bg: Кратко ръководство ще ви запознае с основните функции на KStars Lite

en: Start tutorial
bg: Начало на обучение

en: Global Drawer
bg: Глобален панел

en: By swiping from left to right on any page of KStars Lite you can access global drawer
bg: Чрез плъзгане от ляво на дясно на всяка страница на KStars Lite можете да получите достъп до главния панел.

en: Context Drawer
bg: Контекстен панел

en: By swiping from right to left you can access context drawer with functions related to Sky Map. This menu is available only on Sky Map.
bg: С плъзгане отдясно наляво можете да получите достъп до контекстния панел с функции, свързани с картата на небето. Това меню е достъпно само за небесната карта.

en: Top Menu
bg: Главно меню

en: By tapping on this arrow you can access top menu from which you can control visibility of different sky objects
bg: С натискане на тази стрелка можете да влезете в горното меню, от което можете да контролирате видимостта на различни небесни обекти.

en: Bottom Menu
bg: Долно меню

en: By tapping on this arrow you can access bottom menu from which you can set time and start time simulation
bg: Като докоснете тази стрелка, можете да влезете в долното меню, от което можете да зададете час и начален час на симулацията

en: Set Location
bg: Задаване на местоположение

en: Congratulations with your first steps in KStars Lite. Your tutorial is almost over. The last step to do is to set your location (you can do that either manually or from GPS). Click next to proceed.
bg: Поздравления за първите ви стъпки в KStars Lite. Вашето обучение е почти приключило. Последната стъпка, която трябва да направите, е да зададете местоположението си (можете да го направите ръчно или от GPS). Натиснете следващия бутон, за да продължите.

[ctx: Northeast]
en: NE
bg: СИ

[ctx: Southeast]
en: SE
bg: ЮИ

[ctx: Southwest]
en: SW
bg: ЮЗ

[ctx: Northwest]
en: NW
bg: СЗ

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
bg: Добре дошли в KStars. Моля, изчакайте докато се заредят данните...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
bg: Часовой пояс AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
bg: Местно време на AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
bg: Звездно време AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abell
bg: Абел

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
bg: Прекъсване на движението

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
bg: Прекратяване на завъртането

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
bg: Прекъсване на завъртването/проследяването

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
bg: Прекъсване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
bg: Абсолютна позиция

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute
bg: Абсолютно

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
bg: Включване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
bg: Текущ филтър

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
bg: Актуален час

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
bg: Подравняване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: All
bg: Всички

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt  D:M:S
bg: Вис. Г:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
bg: Вис./DEC без луфт

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec PEC
bg: КПГ Вис./DEC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AltAz
bg: ВисАз

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Anti Flicker
bg: Коригиране на трептенето

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
bg: Апертура (мм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Arp
bg: Арп

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
bg: Атмосфера

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto Search
bg: Автоматично търсене

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
bg: Автоматично

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
bg: Допълнителни

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Average (1 sec.)
bg: Средно (1 сек.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az D:M:S
bg: Аз. Г:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
bg: Аз./РА без луфт

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra PEC
bg: КПГ Аз/РА

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
bg: Подсветка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
bg: Луфт

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Baud Rate
bg: Битова честота

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
bg: Биас

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Binning
bg: Биниране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
bg: Битове на пиксел

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
bg: Синьо

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Both
bg: И двата

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
bg: Яркост

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
bg: CCD биас

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD FOV
bg: ЗП на камерата

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
bg: Информация за CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
bg: Максимални ADU на CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
bg: CCD шум

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
bg: Симулятор ПЗС

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
bg: Размер на пикселите на CCD по X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
bg: Резолюция на CCD по X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
bg: Размер на пикселите на CCD по Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
bg: Резолюция на CCD по Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Caldwell
bg: Калдуел

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
bg: Модел на камерата

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Celsius
bg: Целзий

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
bg: Центриране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Client
bg: Клиент

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
bg: Цвят

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
bg: Движение комети по Декл (дъг. мин/ден)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
bg: Движение на комети по РА  (дъг. мин./ден)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
bg: Параметри за проследяване на комети

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
bg: Комета

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
bg: Комуникация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
bg: Компресиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
bg: Компресия

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #1
bg: Настройки #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #2
bg: Настройки #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #3
bg: Настройки #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #4
bg: Настройки #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #5
bg: Настройки #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #6
bg: Настройки #6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config Name
bg: Име на конфиг. файл:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
bg: Настройка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
bg: Свързване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection Mode
bg: Режим на свързване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
bg: Връзка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
bg: Контраст

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
bg: Управление

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Cooler
bg: Охладител

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
bg: Брой

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Current
bg: Текущ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Custom
bg: Потребителски

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DE (arcsecs/s)
bg: DEC (дъг. сек/с)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DEC (dd:mm:ss)
bg: Декл (гг:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DOME
bg: КУПОЛ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
bg: Тъмни

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
bg: Дата

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
bg: Дата/час

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
bg: Дата/час/местоположение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
bg: Диагностика

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
bg: Декл (дъг. мин.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (dd:mm:ss)
bg: Декл (гг:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec D:M:S
bg: Декл Г:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
bg: Ос на деклинация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
bg: Каталози обекти дълбокия космос

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
bg: По подразбиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
bg: Устройство

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
bg: Екв. разл.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dir
bg: Посока

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dir.
bg: Дир.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
bg: Посока

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
bg: Изключване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disabled
bg: Изключено

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
bg: Прекъсване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Divisor
bg: Делител

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome Simulator
bg: Симулатор на купола

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
bg: Управление на купола

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome locks
bg: Куполът се блокира

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parking policy
bg: Правила за паркиране на купола

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parks
bg: Куполът се паркира

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
bg: Данни за драйвер:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
bg: Продължителност (с)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (sec)
bg: Продължителност (сек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dust Cover
bg: Защитна капачка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
bg: Работен цикъл

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
bg: Екв. коорд.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PEC
bg: Екв. КПГ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (ms)
bg: Изток (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
bg: Изток (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (pointing west)
bg: Изток (с насока запад)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
bg: Изток (сек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
bg: Изток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
bg: Изток/Запад

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Elevation (m)
bg: Висота (у м)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
bg: Включване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enabled
bg: Включено

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Encoder
bg: Енкодер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PE
bg: Екв. ПГ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
bg: Екв. координати

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
bg: Екваториална JNow

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ethernet
bg: Кабелна мрежа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
bg: Изпълнение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
bg: Прекъсване на експозицията

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
bg: Експониране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
bg: Експозиция:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
bg: Разширени GPS функции

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
bg: Екстремум

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FITS Header
bg: FITS хедър

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
bg: FWHM (дъг.сек,)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
bg: Фабрика

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
bg: Вентилатор

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
bg: Бързо

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
bg: Източник

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
bg: Обратна връзка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Field De-rotator
bg: Деротатор на полето

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
bg: Филтър #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
bg: Филтър #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
bg: Филтър #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
bg: Филтър #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
bg: Филтър #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
bg: Брой на филтрите

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
bg: Симулатор на филтър

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Slot
bg: Филтърен слот

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
bg: Филтърно колело

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
bg: Филтър

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#1
bg: Филтър #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#2
bg: Филтър #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#3
bg: Филтър #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#4
bg: Филтър #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#5
bg: Филтър #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#6
bg: Филтър#6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#7
bg: Филтър#7

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#8
bg: Филтър#8

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
bg: Търсене

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
bg: Сведения о прошивке

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
bg: Данни на фърмуер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
bg: Версия на фърмуер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
bg: Фърмуер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
bg: Плосък

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
bg: Флуоресцентни

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
bg: Фокусно разстояние (мм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
bg: Управление на фокусирането

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
bg: Фокусиране навътре

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
bg: Фокусиране навън

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
bg: Скорост на фокусиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
bg: Таймер за фокусиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
bg: Фокусиране навътре

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
bg: Фокусиране навън

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
bg: Симулатор на фокусер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
bg: Фокусер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
bg: Фокусери

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
bg: Кадрова честота

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Type
bg: Вид на кадрите

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Values
bg: Стойности на кадрите

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
bg: Кадър

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
bg: Вид на кадъра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frames
bg: Кадри

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
bg: Честота

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
bg: Пълно

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
bg: Мощност на GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Simulator
bg: Симулатор на GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
bg: Статус на GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
bg: GPS система

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
bg: Функции на GPS/16 инча

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
bg: Гама

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: General Info
bg: Общи данни

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
bg: Стандартно Video4Linux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
bg: Географско положение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
bg: Отиване до

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
bg: Зелено

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
bg: Сиво

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
bg: Прекратяване на гидирането

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide E/W
bg: Гидиране И/З

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
bg: Гидиране изток/запад

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Head
bg: Глава на гид модула

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Info
bg: Данни за гидирането

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide N/S
bg: Гидиране С/Ю

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
bg: Гидиране север/юг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
bg: Гидиране запад/изток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
bg: Колелце на гид модул

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
bg: Гидиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
bg: Апертура на гид камерата (мм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
bg: Управление на гидирането

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
bg: Фокусно разстояние на гид камера (мм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head
bg: Глава на гид модула

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head Rapid Guide
bg: Бързо гидиране на главата

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
bg: Изображение на гид камерата

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guiding Rate
bg: Скорост на гидиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H:M:S
bg: Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: HA H:M:S
bg: ЧЪ Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
bg: Спиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
bg: Височина м

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
bg: Височина

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
bg: Високо

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
bg: Хоризонтални координати

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
bg: Часова ос

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
bg: Координати с часови ъгъл

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
bg: Отенък

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
bg: Влажност %

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ignore dome
bg: Пренебрегване на купола

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
bg: Настройки на изображение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
bg: Управление на изображенията

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
bg: Данни на изображение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
bg: Информация за изображение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
bg: Изображение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
bg: Вид на образа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
bg: Изображение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
bg: В помещение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
bg: Данни

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Instant.
bg: Незабавно.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Interface
bg: Интерфейс

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Joystick
bg: Джойстик

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
bg: Юпитер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: LX200 Basic
bg: LX200 базови

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat (dd:mm:ss)
bg: Шир. (гг:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat.  D:M:S +N
bg: Шир.  D:M:S +N

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat. D:M:S +N
bg: Шир. Г:М:С +Ч

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
bg: Ляво

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
bg: Библиотека

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
bg: Лек

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
bg: Ограничение на зв. величина

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
bg: Зареждане

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Local
bg: Локално

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lon (dd:mm:ss)
bg: Дъл. (гг:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Long. D:M:S +E
bg: Дълж. D:M:S +E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
bg: Ниско

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminance
bg: Осветеност

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
bg: Светимост

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
bg: Лунен

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
bg: Основно управление

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
bg: Ръчно, синьо

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
bg: Ръчно, червено

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
bg: Ръчно

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mars
bg: Марс

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
bg: Основна аларма

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
bg: Максимална скорост на завъртване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
bg: Макс.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Height
bg: Макс. височина

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Position
bg: Макс. позиция

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Width
bg: Макс. широчина

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
bg: Макс. разстояние

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
bg: Максимално отместване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
bg: Максимално разстояние

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
bg: Средно

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
bg: Меркурий

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Messier
bg: Месие

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
bg: Минимална отместване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
bg: Режим

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
bg: Модел

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
bg: Луна

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
bg: Контрол на движението

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion N/S
bg: Движение С/Ю

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion W/E
bg: Движение З/И

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
bg: Движение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
bg: Стъпки на мотора

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
bg: Оборот на  мотора на едно отместване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
bg: Координати на монтировката

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
bg: Инициализация на монтировката

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
bg: Монтиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
bg: Скорост на движението

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
bg: Управление движението

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
bg: Скорост С/Ю

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
bg: Име

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
bg: Нептун

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
bg: Намаляване на шума

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
bg: Без

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (ms)
bg: Север (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
bg: Север (мсек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
bg: Север (сек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
bg: Север

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
bg: Север/Юг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
bg: Бележка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
bg: Число

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
bg: Изкл.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
bg: Вкл.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
bg: Температура OTA (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
bg: Актуализация чрез OTA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
bg: Отместване на Oag (дъг. мин.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
bg: Данни за обект

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
bg: Номер на обекта

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
bg: Обект

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Observer
bg: Наблюдаващ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
bg: Изключено

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
bg: Отместване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
bg: При инсталиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
bg: Включен

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
bg: Настройки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
bg: На открито

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE (arcminutes)
bg: PAE (дъг. мин.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE Drift (minutes)
bg: Изместване на PAE (минути)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE N/S
bg: Период. грешка С/Ю

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE W/E
bg: Период. грешка З/В

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Options
bg: Параметри на паркиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Position
bg: Позиция на паркиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
bg: Паркиране на телескопа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
bg: Паркиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Parking
bg: Паркиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Period (ms)
bg: Период (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
bg: Периодична грешка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
bg: Уебкамера Philips

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pier Side
bg: Страна на статива

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
bg: Размер пиксела (мкм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
bg: Размер пиксела по X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
bg: Размер пиксела по Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
bg: Плутон

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
bg: Полярна система

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polling
bg: Анкетиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
bg: Порт

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
bg: Портове

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
bg: Позиция

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
bg: Захранване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Prefix
bg: Представка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
bg: Налягане hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Presets
bg: Предварително зададени настройки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 1
bg: Предварителни настройки 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 2
bg: Предварителни настройки 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 3
bg: Предварителни настройки 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Primary
bg: Оригинал

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
bg: Свойства

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge Data
bg: Изчистване на данните

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge
bg: Изчистване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
bg: РА Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
bg: РА (дъг/мин)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcsecs/s)
bg: РА (arcsecs/s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
bg: РА (чч:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
bg: РА Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA motor
bg: РА мотор

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
bg: РА (чч:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rapid Guide
bg: Бързо гидиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
bg: Скорост

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
bg: Необработен

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Duration)
bg: Запис (продължителност)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Frames)
bg: Запис (Кадри)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record File
bg: Файл на запис

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Off
bg: Изключване на записа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record On
bg: Запис вкл

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Options
bg: Настройки на записа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Recorder
bg: Записващо устройство

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
bg: Червено

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Refresh
bg: Презареждане

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
bg: Относителна позиция

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative
bg: Относителен

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Reset
bg: Възстановяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
bg: Резолюция по x

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
bg: Резолюция по y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
bg: Рестартиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
bg: Възстановяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation CW (degrees)
bg: Ротация CW (градуси)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation
bg: Завъртване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
bg: ЗВЕЗДА

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
bg: Магнитуд на сатурация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
bg: Сатурн

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
bg: Запазване на домашно местоположение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
bg: Запазване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scan Ports
bg: Сканиране на портовете

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Configs
bg: Налаштування телескопа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
bg: Местоположение на телескопа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Name
bg: Име на телескопа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
bg: Свойства на телескопа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
bg: Виждане

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
bg: Избиране на елемент...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
bg: Избор

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
bg: Селенографична синхронизация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Serial
bg: Сериен

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
bg: Задаване на регистъра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
bg: Задаване на местоположение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
bg: Задаване на регистъра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
bg: Задаване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
bg: Настройки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
bg: Скорост на затвора

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
bg: Звездно време

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
bg: Звездно време

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
bg: Звезден

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
bg: Симулация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
bg: Конфигурация на симулатора

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
bg: Настройки на симулатора

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
bg: Место 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
bg: Место 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
bg: Место 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
bg: Место 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
bg: Управление на мястото

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
bg: Име на място

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
bg: Места

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
bg: Сияние на небето (магнитуди)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Quality
bg: Качество на небето

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
bg: Приспиване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
bg: Точност на завъртването

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Rate
bg: Скорост на завъртане

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Target
bg: Завъртване към целта

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
bg: Скорост на завъртане

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
bg: Завъртане

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
bg: Бавно

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
bg: Наблюдаване на връзката с устройството

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
bg: Наблюдаване на основната аларма

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
bg: Наблюдаване на режима dc

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
bg: Наблюдаване на устройства

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
bg: Слънчева система

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
bg: Слънчев

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (ms)
bg: Юг (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
bg: Юг (мсек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
bg: Юг (сек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
bg: Юг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
bg: Скорост

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
bg: Звездни каталози

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
bg: Забавяне на стъпката

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Steps
bg: Стъпки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
bg: Спиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
bg: Вкл. стриймването

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
bg: Изкл. стриймването

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Streaming
bg: Стрийминг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
bg: Смяна на бутоните

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
bg: Превключвател 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
bg: Превключвател 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
bg: Превключвател 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
bg: Превключвател 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
bg: Синхронизация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
bg: Симулатор на телескоп

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
bg: Телескоп

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
bg: Телескопи

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
bg: Драйвер Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
bg: Версия Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temp.
bg: Темп.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature (C)
bg: Температура (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
bg: Температура K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature
bg: Температура

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Theta D:M:S
bg: Тета Г:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
bg: Деления

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
bg: Времеви фактор

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
bg: Време

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
bg: Таймер (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
bg: Хронометър

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
bg: Горе

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
bg: Общо време на експозиция(мс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
bg: Режим на проследяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Rates
bg: Честота на проследяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
bg: Проследяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
bg: Точност на проследяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
bg: Честота на проследяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
bg: Режим ведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
bg: Режим ведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking
bg: Проследяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
bg: Преобразование

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
bg: Отместване на часовата зона по UTC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
bg: Време по UTC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UnPark
bg: Разпаркиране

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
bg: Обновяване на клиент

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
bg: Обновяване на GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
bg: Обновяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload Settings
bg: Настройки за качване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload
bg: Качване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
bg: Уран

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
bg: Използване на импулсни команди

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
bg: Венера

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
bg: Версия

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Record
bg: Запис на видео

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
bg: Видео поток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video
bg: Видео

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
bg: Скорост З/В

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
bg: Събуждане

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
bg: Име на уебкамера

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (ms)
bg: Запад (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
bg: Запад (msec)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (pointing east)
bg: Запад (с насока изток)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
bg: Запад (сек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
bg: Запад

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
bg: Запад/Изток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
bg: Режим на баланса на бялото

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
bg: Баланс на бялото

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
bg: Стойност на бялото

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
bg: Широчина

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Write Data
bg: Запис на данните

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
bg: видим. в преломленние

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
bg: видим, рефр., телескоп, наблюдаван

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
bg: видим, рефр., телескоп

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
bg: дъгови секунди

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
bg: студено

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
bg: опасност

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: decPEC (dd:mm:ss)
bg: ДеклКПГ (чч:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
bg: управление на купола

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
bg: идентичност

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
bg: лунен

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
bg: Ръчно

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
bg: макс. височина

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: min Alt
bg: мин. височина

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
bg: изключен

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
bg: включен

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
bg: отн. към ЧЪ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
bg: възстановяване

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
bg: звезден

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
bg: слънчев

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
bg: неопределено

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
bg: топло

en: Sorry, without a KStars Data Directory, KStars cannot operate. Exiting program now.
bg: Съжаляваме, но без директория с данни KStars не може да функционира. Излизане от програмата сега.

en:  (c), The KStars Team
    
    The Gaussian Process Guider Algorithm: (c) 2014-2017 Max Planck Society
bg:  (c), Екипът на  KStars
    
    The Gaussian Process Guider Algorithm: (c) 2014-2017 Max Planck Society

[ctx: Build number followed by copyright notice]
en: Build: %1
    
    %2
    
    %3
bg: Компилация: %1
    
    %2
    
    %3

en: Original Author
bg: Първоначален автор

en: Current Maintainer
bg: Текуща поддръжка

en: FITSViewer & Ekos Improvements. KStars OSX Port
bg: Подобрения на FITS визуализатора и Ekos. KStars OSX Port

en: Ekos Scheduler Improvements
bg: Подобрения на планиращия модул на Ekos

en: Wolfgang Reissenberger
bg: Волфганг Райсенбергер

en: Ekos Scheduler & Observatory Improvements
bg: Подобрения в модулите на обсерваторията и на Ekos

en: FITS, Focus, Guide Improvements
bg: Подобрения на модулите за FITS, фокусиране и  гидиране

en: Focus algorithms
bg: Алгоритми за фокусиране

en: Binary Asteroid List, DSO Database & Catalogs
bg: Списък на двоичните астероиди, база данни и каталози на обети на дълбокия космос

en: Artem Fedoskin
bg: Артем Федоскин

en: Carsten Niehaus
bg: Карстен Ниегаус

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
bg: Преобразуване на етикети, съдържащи технически термини, във връзки към документация

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
bg: Техническа документация по астрономия и KStars

en: Guiding code based on lin_guider
bg: Код за гидиране, базиран на lin_guider

en: Nuno Pinheiro
bg: Нуно Пинейро

en: Artwork
bg: Украса

en: Improvements to observation plan execution, star hopper etc.
bg: Подобрения в изпълнението на плана за наблюдение, ориентацията по звездите и др.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos/INDI.
bg: Обширно тестване и предложения за Ekos/INDI.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos Scheduler. KStars OSX Port
bg: Обширно тестване и предложения за Ekos планиращия модул KStars OSX Port

en: Splash screen for both regular KStars and KStars Lite.
bg: Начален екран за стандартните KStars и KStars Lite.

en: Bahtinov Focus Assistant.
bg: Бахтинов Асистент за фокус.

en: Philipp Auersperg-Castell
bg: Филип Ауерсперг-Кастел

en: Supernovae daily updates
bg: Ежедневни актуализации на свръхнови

en: Tony Schriber
bg: Тони Шрибер

en: Rotator Dialog improvements
bg: Подобрения в диалоговия прозорец на ротатора

en: Sub-exposure calculator based on Dr Robin Glover's work
bg: Калкулатор на подекспозицията въз основа на работата на д-р Робин Глоувър

en: Dump sky image to file.
bg: Копиране на изображението на небето във файл.

en: Script to execute.
bg: Скрипт за изпълнение.

en: Width of sky image.
bg: Широчина на изображението на небето.

en: Height of sky image.
bg: Височина на изображението на небето.

en: Date and time.
bg: Дата и час.

en: Start with clock paused.
bg: Стартиране с часовник на пауза.

en: FITS file(s) to open.
bg: Файлове FITS за отваряне.

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
bg: Грешка при анализ на формата на изображението %1, по подразбиране се приема PNG.

en: Supplied date string is invalid: %1. Using CPU date/time instead.
bg: Предоставеният низ за дата е невалиден: %1. Вместо това се използва дата/час на процесора.

en: Script executed.
bg: Скрипът е изпълнен.

en: Could not execute script.
bg: Грешка при изпълнение на скрипта.

en: Using CPU date/time instead.
bg: Използване на системните дата и час.

[ctx: @title:window]
en: Configure Equipment
bg: Настройване на инструментите

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
bg: Телескоп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
bg: Идент:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
bg: Рефрактор

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
bg: Нютон

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Maksutov
bg: Максутов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Cassegrain
bg: Касегрен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
bg: Модел:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
bg: Производител:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, FocalLength)
en: Official telescope focal length in millimeters without any reducers or barlows
bg: Официално фокусно разстояние на телескопа в милиметри без редуктори или окуляри на Барлоу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
bg: Апертура:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddScope)
en: Save telescope information
bg: Запазване на информацията за телескопа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewScope)
en: Clear data and add a new telescope
bg: Изчистване на данните и добавяне на нов телескоп

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveScope)
en: Remove current telescope
bg: Премахване на текущия телескоп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
bg: Единица:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
bg: Запазване на окуляр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
bg: Видимо ЗП:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, DSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: DSLR Lens
bg: Обективи DSLR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Focal Length
bg: Фокусно разстояние

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51_2)
en: <html><head/><body><p>Lens Focal Ratio or F-Number</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Фокусно съотношение на обектива или F-число</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Save DSLR lens information</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Запазване на информацията за DSLR обектива</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Clear data and add a new DSLR lens</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изчистете данните и добавете нов DSLR обектив</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Remove current DSLR lens</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Премахнете текущия DSLR обектив</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ScopeLens)
en: Barlow Lens
bg: Обектив на Барлоу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Enter Details of Barlow/Shapley Lenses
bg: Въведете подробности за лещите Barlow/Shapley

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
bg: Коефициент на увеличение на лещата на Барлоу/Шапли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
bg: Коефициент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
bg: Записване на обектив

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: Filter focus offset
bg: Отместване на фокуса на филтъра:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Abs. position:
bg: Абс. позиция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Focus alt:
bg: Височина на фокусиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Ticks per C:
bg: Деления на C:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Ticks per Alt:
bg: Деления на Alt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Auto focus:
bg: Автоматично фокусиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Locked filter:
bg: Фиксиран филтър:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Focus temp:
bg: Температура на фокусиране:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, f_FocusDatetime)
en: yyyy-MM-dd hh:mm:ss
bg: гггг-ММ-дд чч:мм:сс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
bg: Записване на филтър

en: End Session
bg: Край на сесията

en: Save and End the current session
bg: Запазване и прекратяване на текущата сесия

[ctx: @title:window]
en: Execute Session
bg: Изпълнение на сесия

en: Next Page >
bg: Следваща страница >

en: site_
bg: място_

en: session_
bg: сесия_

en: Next Target >
bg: Следваща цел >

en: observation_
bg: наблюдение_

[ctx: @title:window]
en: Save Session
bg: Запазване на сесията

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
bg: Изпълнение на сесия

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
bg: Въведете подробности за сесията:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
bg: задаване на местоположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
bg: Начало:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
bg: Метеорологично време:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
bg: Оборудване:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
bg: Коментари:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
bg: Език:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
bg: Вижте подробности за обекта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Scheduled time:
bg: Планирано време:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
bg: Ректасцензия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_4)
en: Set Observing Notes for the Object:
bg: Задаване на бележки за наблюдение за обекта:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
bg: Завъртане на телескопа

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
bg: Въведете подробностите за наблюдението:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
bg: Наблюдаващ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
bg: Телескоп:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
bg: Окуляр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
bg: Обектив:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
bg: Виждане:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
bg: дъгови секунди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
bg: Най-бледа звезда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
bg: (величина)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hintLabel)
en: Looks like you have not listed out your observers / equipment. Please hit Ctrl + 0 and Ctrl + 1 to fix this situation and come back here.
bg: Изглежда, че не сте изброили своите наблюдатели/оборудване. Моля, натиснете Ctrl + 0 и Ctrl + 1, за да коригирате тази ситуация и се върнете тук.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
bg: Напред>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
bg: Стъпка 1: Подробности на сесията

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
bg: Добавяне на нов обект към списъка

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
bg: Премахване на обект от списъка

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
bg: Стъпка 2: Наблюдения

en: Overwrite
bg: Презапис

[ctx: @title:window]
en: Manage Observers
bg: Данни за наблюдателя

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
bg: Вече съществува друг наблюдател с дадено име и фамилия. Да се презапише ли?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Surname:
bg: Фамилия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact:
bg: Контакт:

en: Purge complete. Please restart KStars.
bg: Пречистването е завършено. Моля, рестартирайте KStars.

en: Warning! All KStars configuration is going to be purged. This cannot be reversed.
bg: Предупреждение! Цялата конфигурация на KStars ще бъде изчистена. Това не може да бъде възстановено.

en: Clear Configuration
bg: Изчистване на конфигурацията

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
bg: О&бщи

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
bg: Бекенд

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
bg: Коригиране на координатите на обектите под въздействие на атмосферата

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
bg: Атмосферата пречупва преминаващата светлина като лупа. При включена отметка на небесната карта ще се симулира тази атмосферна рефракция. Корекцията е приложима само при хоризонтална координатна система.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
bg: Коригиране за атмосферно пречупване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
bg: Коригиране на ефекта от гравитацията на Слънцето върху положението на звездите, както е предсказано от Общата теория на относителността и потвърдено от експеримента на Едингтън.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
bg: Ефекти на Общата теория на относителността в близост до Слънцето

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
bg: Отбелязването на тази опция води до преизчисляване на текущите екваториални координати от каталожните координати (т.е. прилагане на корекции за прецесия, нутация и аберация) при всяко преначертаване на картата. Това прави обработката по-бавна, когато има много звезди за обработка, но е по-вероятно да е без грешки. Известни са грешки в изобразяването на звездите, когато това преизчисляване се избягва.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
bg: Изображения DSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default DSS image size:
bg: Размер на DSS изображение по подразбиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Padding around deep sky objects:
bg: Разстояние около обекти на дълбокото небе:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logging Output
bg: Записване на изходните данни в журнала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show Logs...
bg: Показване на  журнал…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output
bg: Активиране на подробен изход за анализ и отстраняване на грешки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Clear all KStars configuration and user database.
bg: Изчистване на цялата конфигурация на KStars и базата данни с потребители.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
bg: Външен вид

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Adjust speed of zooming when scrolling in and out with the mouse wheel
bg: Регулиране на скоростта на мащабиране при превъртане навътре и навън с колелцето на мишката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom scroll speed:
bg: Скорост на превъртане на мащаба:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
bg: Да се показва ли надпис с името на центрирания обект?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
bg: При включена отметка, временно към всеки обект, центриран на екрана ще се прикрепя надпис с името. Към всеки обект може да прикрепяте постоянен надпис, като го изберете от контекстното меню, натискайки десния бутон на мишката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
bg: Прикрепяне на надпис към центрирания обект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
bg: Прикрепяне на временен надпис при преминаване с мишката

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images on the sky?
bg: Да се показват ли вградени изображения на небето?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: If checked, inline images will be shown on the skymap.
bg: Ако е отметнато, вградените изображения ще се показват на небесната карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images
bg: Показване на вградени изображения

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Arrow
bg: Стрелка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Cross
bg: Кръст

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
bg: Изберете това за по-плавни (но по-бавни) графики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
bg: Използване на антиалайсинг

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LeftClickSelectsObject)
en: Left click selects object
bg: Щракването с левия бутон избира обект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Default cursor:
bg: Подразбираш се курсор:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
bg: Да се показва ли движение на завъртване при смяна на фокуса?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
bg: При включена отметка, смяната на фокуса ще се показва като анимирана следа до новата позиция. Иначе ще се центрира върху новата позиция директно без анимация.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
bg: Анимация при завъртане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font size of sky map labels:
bg: Размер на шрифта на етикетите на картата на небето:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hideObjectsWhileSlewing)
en: Configure hidden objects while moving
bg: Конфигуриране на скрити обекти по време на движение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
bg: Да се скриват ли обектите при на движение на картата

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
bg: При движение на картата и при наличието на голям брой обекти за изчертаване, плавната анимация може да се наруши. Тук може временно да скриете някои от обектите при движение на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
bg: Скриване на обектите при на движение на картата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Hide objects only if time step is larger than threshold
bg: Скриване на обекти само ако времевата стъпка е по-голяма от прага

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
bg: Скриване при стъпка на времето по-голяма от:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
bg: При включена отметка най-бледите звезди ще се скриват при движение на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Stars fainter than magnitude:
bg: Звезди със звездна величина по-слаба от:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
bg: Звезди по-бледи от тази, няма да се показват на картата при движение.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
bg: Да се скриват ли обектите на Слънчевата система при на движение на картата

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
bg: При включена отметка, всички обекти от Слънчевата система ще се скриват при движение на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
bg: Слънчева система

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Hide object labels while moving?
bg: Да се скриват ли етикетите на обекти по време на движение?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
bg: Етикети на обектите

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
bg: При включена отметка, линиите на съзвездията ще се скриват при движение на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
bg: Линии на съзвездия

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
bg: Ако е отметнато, тогава координатните мрежи ще бъдат скрити, когато картата е в движение.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
bg: Координатни мрежи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
bg: Контури на съзвездия

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
bg: При включена отметка, имената на съзвездията ще се скриват при движение на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
bg: Имена на съзвездия

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
bg: Списък с &наблюдения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
bg: Списък за наблюдение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListSymbol)
en: S&ymbol
bg: &Символ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListText)
en: Te&xt
bg: &Текст

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
bg: Предпочитани изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListPreferDSS)
en: Digiti&zed Sky Survey (DSS)
bg: Дигитализирано изследване на небето (DSS)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListMiscOptions)
en: Miscellaneous
bg: Други

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObsListDemoteHole)
en: While sorting by percentage altitude, demote objects present in the Dobsonian hole
bg: При сортиране по процентна височина, обектите, намиращи се в сляпата зона на Добсън, да се понижат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, holeSizeLabel)
en: Hole size in degrees:
bg: Размер на сляпата зона в градуси:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStars)
en: &Star catalogs
bg: &Звездни каталози

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStarDensity)
en: Star density:
bg: Гъстота на звездите:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
bg: Показване на &имената

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
bg: Показване на &магнитуд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarsOverHIPS)
en: Display stars when HIPS is displayed
bg: Показване на звезди, когато се показва HIPS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
bg: Гъстота на етикетите:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSky)
en: Deep-sky catalogs
bg: Каталози на обекти на дълбокия космос - Deep Sky Object (DSO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOMInZoomLabel)
en: DSO minimal zoom:
bg: Минимално увеличение на DSO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOCacheLabel)
en: DSO cache percentage:
bg: Процент на кеша на DSO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
bg: Показване на и&мето

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
bg: Показване на &дълги имена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
bg: Показване на &магнитуд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Deep Sky Catalogs...
bg: Управление на каталози на DSO...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: If this checkbox is checked, when an object name unknown to KStars is entered in the Find Dialog, KStars will contact online services (such as CDS Sesame) to learn about the object and then add it to the database.
    The objects acquired in this manner are stored under a catalog that is called user, and it can be edited using the "Manage DSO Catalogs" feature.
bg: Ако това квадратче е поставено, когато в диалоговия прозорец "Намиране" се въведе име на обект, непознат за KStars, KStars ще се свърже с онлайн услуги (като CDS Sesame), за да получи информация за обекта и след това ще го добави в базата данни.
    Обектите, придобити по този начин, се съхраняват в каталог, който се нарича user, и може да се редактира с помощта на функцията "Управление на каталози на DSO".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: Resolve names not known to KStars using online services
bg: Разрешаване на имена, които не са известни на KStars, чрез използване на онлайн услуги

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSkyZoomOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Set the faint magnitude limit for deep-sky objects when zoomed out.
bg: Задава границата на слабост за изобразяване на обекти от дълбокия космос, когато са намалени.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
bg: Граница за показване на слаби обекти при намаляване на мащаба

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag4)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed out.
bg: Задава границата на слабост за изобразяване на обекти от дълбокия космос, когато са намалени.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
bg: вeл.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag3)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed in.
bg: Задава границата на слабост за изобразяване на обекти от дълбокия космос, когато са увеличени.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
bg: Граница за показване на слаби обекти при увеличаване на мащаба

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Many objects do not have known magnitudes in the databases.
    They generally tend to be faint or very diffuse, but this is not always the case.
    Check this checkbox to show such objects which do not have known magnitudes in the database.
bg: Много обекти нямат известни магнитуди в базите данни.
    Обикновено те са слаби или много разсеяни, но това не винаги е така.
    Поставете отметка в това квадратче, за да покажете такива обекти, чиито магнитуди не са известни в базата данни.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Show objects of unknown magnitude
bg: Показване на обекти с неизвестна величина

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
bg: Безлунна нощ

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
bg: Реалистични цветове

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
bg: Плътно червено

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
bg: Плътно черно

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
bg: Плътно бяло

[ctx: show stars as colored circles]
en: Solid Colors
bg: Плътни цветове

en: New Color Scheme
bg: Нова цветова схема

en: Enter a name for the new color scheme:
bg: Въведете име за цветовата схема:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
bg: Индексният файл с цветовите схеми не може да бъде отворен.
    Схемата не може да бъде изтрита.

en: Could not delete the file: %1
bg: Грешка при изтриване на файла: %1

en: Error Deleting File
bg: Грешка при изтриване на файла

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
bg: Няма запис с име "%1" във файла colors.dat.

en: Scheme Not Found
bg: Схемата не е намерена

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Scheme Colors
bg: Текущи цветове на схемата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
bg: Текуща цветова схема

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
bg: Списък с цветовете от програмата, който може да настройвате. До всеки елемент е показан неговия цвят. Щракнете върху елемента, за да промените цвета му.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
bg: Фон на информацията:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
bg: Без запълване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
bg: Прозрачен

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
bg: Непрозрачен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
bg: Цветен режим на звездите:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
bg: Задаване на цветен режим на звездите

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
bg: Съществуват четири начина за показване на звездите на картата. По подразбиране, звездите се показват като кръгове с бяло ядро и очертание, оцветено в действителния цвят на звездата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
bg: Интензитет на цвета на звездите:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
bg: Яркост на цветовете на звездите

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
bg: При използване на режима с реални цветове на звездите, тази настройка задава наситеността на цветовете. По-високата стойност означава по-наситен цвят.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
bg: Стандартни цветови схеми

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
bg: Списък на стандартите цветови схеми

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
bg: Списък с цветовите схеми. Някои са предварително определени, а други може сами да зададете.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
bg: Създаване на нова цветова схема на базата на текущите настройки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
bg: След като промените цветовете, натиснете бутона за създаване на нова схема с тези цветове. Вашата схема ще се появи в списъка и ще бъде достъпна от менюто "Настройки".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
bg: Изтриване на цветова схема

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
bg: Натиснете бутона, за да премахнете маркираната цветова схема. Може да премахвате само създадените от вас цветови схеми.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Application Themes
bg: Теми за оформление на приложението

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Developer Options
bg: Разширени настройки за разработчици

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: Save Focus Images
bg: Запазване на изображения от фокусирането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Guider frames. Only enable to troubleshoot guider by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Запазване на кадрите на вътрешния гидиращ модул. Активирайте го само при изследване на неизправности в гидирането чрез разглеждане на кадри. Това може да отнеме много място за съхранение.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: Save Guider Images
bg: Записване на изображения от гидирането

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveAlignImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Align frames. Only enable to troubleshoot align by examining frames. This can consume some extra storage space.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Запазване на кадрите на модула за подравняване. Разрешете го само за отстраняване на неизправности при подравняването чрез разглеждане на кадри. Това може да отнеме известно допълнително място за съхранение.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveAlignImages)
en: Save Align Images
bg: Запазване на изображения от подравняването

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFailedAlignImages)
en: <html><head/><body><p>Save Align images where align failed. Only enable to troubleshoot align by examining frames. This can consume some extra storage space.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Запазване на изображения за подравняване, при които подравняването е неуспешно. Разрешете го само за отстраняване на неизправности при подравняване чрез разглеждане на кадри. Това може да отнеме известно допълнително място за съхранение.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFailedAlignImages)
en: Save Failed Align Images
bg: Запазване на изображения от неуспешно подравняване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
bg: Да се показват ли линиите на съзвездията?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
bg: При включена отметка, линиите на съзвездията ще се показват на звездната карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
bg: &Линии на съзвездията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
bg: Небесна култура:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
bg: Изберете небесна култура

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
bg: Тук можете да изберете как да бъдат представени съзвездията.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
bg: &Граници на съзвездията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowConstellationArt)
en: Constellation art
bg: Илюстрации на съзвездията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
bg: Маркиране на централната граница на съзвездията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
bg: Да се показват ли имената на съзвездията?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
bg: При включена отметка, имената на съзвездията ще се показват на звездната карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
bg: &Имена на съзвездията

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
bg: Имена на съзвездията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
bg: Използване на латинските имена на съзвездията

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
bg: При избор ще се използват латинските имена на съзвездията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
bg: &Латински

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
bg: Използване на локализираните имена на съзвездията

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
bg: При избор ще се използват преведените имена на съзвездията, ако ги има

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
bg: Локализирани

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
bg: Използване на съкращения МАС

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
bg: Използване на съкращения за имената на съзвездията, приети от Международния астрономически съюз (МАС - IAU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
bg: &Съкратени

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
bg: Да се показва ли еклиптиката?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
bg: При включена отметка, еклиптиката ще се показва на картата. Еклиптиката е голяма окръжност на небето, по която изглежда, че се движи Слънцето през годината. Останалите тела от Слънчевата система също следват еклиптиката.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
bg: Да се показва ли фонът на Млечния път?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
bg: При включена отметка, контурът на Млечния път ще бъде запълнен, иначе ще се показва само очертанието. Т.е. ще има фон.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Fill milk&y way
bg: Изпълване  на М&лечния път

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
bg: Да се показва ли линията на хоризонта?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, линията на хоризонта ще се показва на звездната карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
bg: Линията на &хоризонта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
bg: Да се показва ли контурът на Млечния път?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
bg: При включена отметка, контурът на Млечния път ще се показва на звездната карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Mil&ky way
bg: &Млечен път

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
bg: Ако е отметнато, координатните мрежи ще се променят автоматично според активната координатна система.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
bg: Автоматично избиране на координатна мрежа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
bg: Да се показват ли флаговете?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
bg: Ако е отметнато, знамена ще бъдат изобразени върху небесната карта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime)
en: If checked, sky will be bright during the daytime
bg: При включена отметка, небето ще се показва светло като през деня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime)
en: Simulate daytime
bg: Симулиране на дневен изглед

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
bg: Да се показва ли екваториална координатна мрежа?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
bg: При включена отметка, координатната мрежа ще се показва на всеки 2 часа в ректасцензия и всеки 20 градуса в деклинация на звездната карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
bg: Екваториална координатна мрежа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
bg: Да се показва ли хоризонтална координатна мрежа?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
bg: При включена отметка, координатната мрежа ще се показва на всеки 30 градуса по азимут  и всеки 20 градуса в деклинация на звездната карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
bg: Хоризонтална координатна мрежа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
bg: Да се направи ли теренът непрозрачен?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
bg: При включена отметка, областта под хоризонта ще бъде запълнена, симулирайки земята под краката ви. При използване на екваториална координатна система, земята не се показва.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
bg: Непрозрачен &терен

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
bg: Да се показва ли небесния екватор?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
bg: При включена отметка, небесният екватор ще се показва на звездната карта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
bg: &Небесен екватор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLocalMeridian)
en: Local meridian
bg: Локален меридиан

en: Image Overlay Align Options Profiles Editor
bg: Редактор на профили с опции за подравняване на наслагвани изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlays)
en: Show image overlays
bg: Показване на наслагвания на изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSelectedImageOverlay)
en: Center SkyMap over the selected overlay image in the table below (if it's solved).
bg: Центриране на небесната карта върху избраното изображение за наслагване в таблицата по-долу (ако е решено).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSelectedImageOverlay)
en: Center SkyMap on selection
bg: Центриране на небесната карта по избрано изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlaysBelowCatalogs)
en: Display Image Overlays below catalogs
bg: Показване на наслагвания на изображения под каталозите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayMaxDimensionLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ImageOverlayMaxDimension)
en: Maximum dimension for an image overlay image. (Larger images will be scaled down.)
bg: Максимален размер за изображение за наслагване. (По-големите изображения ще бъдат намалени.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayMaxDimensionLabel)
en: Maximum image dimension:
bg: Максимален размер на изображението:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, imageOverlayShowDirButton)
en: Open overlay directory. Copy or move images to this directory to process them.
bg: Отворете директорията за наслагване. Копирайте или преместете изображенията в тази директория, за да ги обработите.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, imageOverlayShowDirButton)
en: Overlay Directory...
bg: Директория на наслагвани изображения...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, refreshB)
en: <html><head/><body><p>Refresh from the overlay directory. Add overlays that have been added there, and remove overlays that are no longer there.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Опресняване от директорията с наслагване. Добавете наслагвания, които са добавени там, и премахнете наслагвания, които вече не са там.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, solveButton)
en: <html><head/><body><p>Plate solve the selected overlay image(s).</p><p>Uses the selected Align profile to the right, but not Align scale nor position. It will use the default scale to the right (a-s/px), if none is given on the table row and scale column (0 is no scale constraint). It will not use a position unless RA and DEC are entered on the table row. Uses the timeout above. You can select many rows (with click and shift click) and it will attempt to solve them all.</p><p>Plate solving may be difficult. You may not be able to plate solve all your images. You can try to supply scales and positions, and try different profiles. If you are unsuccessful, but still want to display an image, you can enter an RA, DEC, Scale, Orientation in the appropriate columns for the row you're interested in, then manually set the Status column to OK.</p><p>You cannot re-platesolve a row whose status is OK, but you can manually change the status to something else, then plate-solving is enabled.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Решаване с избрано(и) изображение(я) за наслагване.</p><p>Използва избрания профил за подравняване надясно, но не и мащаба и позицията на подравняване. Той ще използва мащаба по подразбиране вдясно (a-s/px), ако не е зададен такъв в таблицата и колоната за мащаба (0 е без ограничение за мащаба). Няма да използва позиция, ако не са въведени RA и DEC в таблицата. Използва горепосоченото времетраене. Можете да изберете много редове (с щракване и клавиша shift плюс щракване) и модулът ще се опита да реши всички тях.</p><p>Решаването с изображения може да е трудно. Възможно е да не успеете да разрешите всички изображения. Можете да опитате да предоставите мащаби и позиции и да опитате различни профили. Ако не сте успели, но все пак искате да покажете изображение, можете да въведете RA, DEC, мащаб, ориентация в съответните колони за интересуващия ви ред, след което ръчно да зададете в колоната Състояние стойност OK.</p><p>Не можете да решите отново ред, чието състояние е ОК, но можете ръчно да промените състоянието на нещо друго, след което решаването с изображения е разрешено.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, imageOverlaySolverProfile)
en: Selects the Options Profile (from Align) to use for Plate Solving
bg: Избира профила на опциите (от Подравняване), който да се използва за решаване на изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editAlignProfile)
en: Opens the currently selected Align Profile in the Options Profile Editor
bg: Отваря текущо избрания профил за подравняване в редактора на профили

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayScaleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ImageOverlayDefaultScale)
en: Default arcsec/px scale to use in solving. 0 is none. Would use what's in table if there.
bg: Мащаб по подразбиране за използване при решаване. 0 е никаква. Ще се използва това, което е в таблицата, ако има такава.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayScaleLabel)
en: Default a-s/px:
bg: Дъгови секунди на пиксел по подразбиране.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayTimeoutLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ImageOverlayTimeout)
en: Timeout for plate-solving an overlay image (seconds).
bg: Време за решаване на плочата с изображение на наслагване (секунди).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayTimeoutLabel)
en: Timeout:
bg: Време за изчакване:

en: Satellite Name
bg: Име на спътника

en: %1 position calculation error: %2.
bg: Грешка при изчислението на позицията %1: %2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: View Options
bg: Настройки на изгледа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
bg: Показване на сателитите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
bg: Показване само на видимите сателити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
bg: Показване на етикетите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
bg: Показване на сателитите като звезди

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: List of Satellites
bg: Списък на сателитите

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
bg: Търсене на сателити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
bg: Обновяване на TLE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
bg: Показване на обекти от слънчевата система

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
bg: Слънце, Луна и планети

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
bg: Да се показва ли Сатурн?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Сатурн ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
bg: Да се показват ли основните небесни тела като изображения?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
bg: При включена отметка, Слънцето, Луната и планетите ще се показват като изображения на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
bg: Използване на изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
bg: Да се показва ли Марс?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Марс ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
bg: Да се показват ли имената на основните тела от Слънчевата система?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
bg: При включена отметка, надписи с имената ще се показват към телата от Слънчевата система на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
bg: Използване на надписи с имена

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
bg: Избор на основните небесни тела

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
bg: Натиснете бутона, за показване на всички тела от Слънчевата система на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
bg: Избиране на всичко

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
bg: Отмяна на избора на основните небесни тела

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
bg: Натиснете бутона, за скриване на всички тела от Слънчевата система на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
bg: Отмяна на избора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
bg: Да се показва ли Венера?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Венера ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
bg: Да се показва ли Слънцето?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Слънцето ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sunLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moonLabel)
en: scale:
bg: мащаб:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_SunScale)
en: Scale of sun rendering.
bg: Мащаб на изобразяване на Слънцето.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_SunScale)
en: Increase the size of the sun by this factor.
bg: Увеличаване на размера на Слънцето с този коефициент.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
bg: Да се показва ли Юпитер?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Юпитер ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
bg: Да се показва ли Луната?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Луната ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MoonScale)
en: Scale of moon rendering.
bg: Мащаб на изобразяване на Луната.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MoonScale)
en: Increase the size of the moon by this factor.
bg: Увеличаване на размера на Луната с този коефициент.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
bg: Да се показва ли Меркурий?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Меркурий ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
bg: Да се показва ли Нептун?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Нептун ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
bg: Да се показва ли Уран?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
bg: При включена отметка, Уран ще се показва на картата.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
bg: Малки планети

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Download asteroids brighter than:
bg: Изтегляне на астероиди, по-ярки от:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
bg: Да се показват ли астероиди?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
bg: При включена отметка, астероидите ще се показват на картата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
bg: Да се показват ли комети?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
bg: При включена отметка, кометите ще се показват на картата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagLimitAsteroidDownloadWarning)
en: This value might result in a big data file and reduced performance.
bg: Тази стойност може да доведе до голям файл с данни и намалена производителност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Show asteroids brighter than:
bg: Показване на астероиди, по-ярки от:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
bg: Показване на имената на кометите в близост до Слънцето

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
bg: При включена отметка, ще се показват имената на кометите в близост до Слънцето. Яркостта на кометите варира при движението им, затова не е необходимо да се определя тяхната осветеност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets within:
bg: Показване на имена на комети в рамките на:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
bg: Магнитуд на най-бледите астероиди, които да се показват

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
bg: Максимално разстояние на кометите от Слънцето

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
bg: Избор на максимално разстояние в астрономически единици (а.е. - AU) от Слънцето, на което да се показват имената на кометите. 1 а.е. е равна на разстоянието между Земята и Слънцето, приблизително 150 млн. км.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
bg: АЕ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
bg: Да се прикрепят ли етикети с имена към астероидите?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
bg: Ако е отметнато, етикетите с имена ще бъдат прикачени към астероидите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
bg: Показване на &имената

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometComas)
en: Show comet comas
bg: Показване на комата на кометите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Update orbital element from online sources on startup.
bg: Актуализиране на орбиталния елемент от онлайн източници при стартиране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Auto online update
bg: Автоматично онлайн актуализиране

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
bg: Орбитални траектории

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
bg: Траектория на наблюдаваните обекти

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
bg: При включена отметка, всяко тяло от Слънчевата система ще се показва с траектория, когато е центрирано на екрана.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
bg: Показване на траекториите на обектите от Слънчевата система

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
bg: Да се слеят ли траекториите с фоновия цвят?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
bg: При включена отметка, траекториите на планетите ще се слеят с фона на небето.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
bg: Сливане на траекториите с фоновия цвят

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
bg: Изчистване на всички орбитални траектории

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
bg: Натиснете тук, за да се изтрият всички орбитални траектории на телата от Слънчевата система., които сте задали от контекстното меню.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
bg: Премахване на всички траектории

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
bg: Траектории на земните сателити

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Supernovae Options
bg: Настройки за свръхнови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set the magnitude limit for supernova to show:
bg: Граница на звездна величина за показване на свръхнова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitSupernovaeByZoom)
en: Limit supernovae by zoom limit
bg: Ограничаване на свръхновите чрез ограничение на мащаба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
bg: Показване на  свръхнови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the magnitude limit for supernova alerts:
bg: Границата на звездна величина за предупреждения за свръхнова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Download URL:
bg: Адрес на изтегляне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Age (days):
bg: Възраст (дни)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SupernovaeHostOnly)
en: Show only SN with host galaxy given
bg: Показване само на свръхнови със зададена хост галактика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SupernovaeClassifiedOnly)
en: Show only classified Supernovae
bg: Показване само на класифицирани свръхнови

[ctx: @title:window]
en: Terrain Image Filename
bg: Име на файла с изображението на терена

en: PNG Files (*.png)
bg: PNG файлове (*.png)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainBox)
en: Source Options
bg: Параметри на източника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTerrain)
en: Show terrain
bg: Показване на  терена

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Specify the terrain file to use.
bg: Посочете файла на терена, който да използвате.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Terrain file:
bg: Файл на терена:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAz)
en: Rotate terrain in azimuth degrees so north is actually north
bg: Завъртане на терена в градуси по азимут, така че северът да е действително север

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel)
en: Terrain image azimuth correction degrees:
bg: Корекция на азимута на изображението на терена в градуси:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Rotate terrain in altitude degrees so horizon is at 0 degrees altitude
bg: Завъртване на терена в градуси по височина, така че хоризонтът да е на 0 градуса височина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Terrain image altitude correction degrees:
bg: Корекция на височината на изображението на терена в градуси:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAlt)
en: Rotate terrain in altitude degrees so north is actually north
bg: Завъртане на терена в градуси по височина, така че северът да е действително север

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainSpeedupGroupBox_2)
en: Speedup options
bg: Параметри за ускоряване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainDownsampling)
en: Set the coarseness of the terrain image rendered. 1 is full resolution, but can be slow, 6 or more would be coarse resolution and fast.
bg: Задаване на грубостта на визуализираното изображение на терена. 1 е пълна разделителна способност, но може да бъде бавна. 6 или повече ще бъдат с груба разделителна способност и бързи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel)
en: Terrain downsampling:
bg: Намаляване на терена:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainPanning)
en: Show terrain while panning
bg: Показване на терена при местене на картата

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Creates a smoother image at the cost of some extra computation.
bg: Създава по-гладко изображение за сметка на някои допълнителни изчисления.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Smooth pixels
bg: Изгладени пиксели

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: A speedup with minor image quality cost.
bg: Ускорение с незначителни разходи за качеството на изображението.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup)
en: Skip pixels speedup
bg: Ускоряване чрез пропускане на пиксели

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: Transparency speedup
bg: Ускоряване чрез прозрачност

en: Names:
bg: Имена:

en: B-V index:
bg: Индекс B-V:

en: Asteroid/Comet details
bg: Подробности за астероид/комет

en: Date, time and location:
bg: Дата, час и местоположение:

[ctx: @title:window]
en: Field of View Snapshot Browser
bg: Преглед на снимки на зрителното поле

en: Could not upload file
bg: Файлът не може да бъде качен

en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
bg: ЗП (%1/%2): %3 (%4' x %5')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
bg: Повторно заснемане...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
bg: Изтриване на снимката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
bg: Запис във файл...

en: Open Cluster
bg: Разсеян куп

en: Asterism
bg: Астеризъм

en: Globular Cluster
bg: Кълбовиден куп

en: Gaseous Nebula
bg: Газова мъглявина

en: Dark Nebula
bg: Тъмна мъглявина

en: Planetary Nebula
bg: Планетарна мъглявина

en: Supernova Remnant
bg: Останка от свръхнова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
bg: Галактика

en: Quasar
bg: Квазар

en: Galactic Cluster
bg: Галактичен куп

en: Star Magnitudes:
bg: Звездни величини:

en: Chart Scale:
bg: Мащаб на картата:

en: Observer:
bg: Наблюдател:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
bg: Дата:

en: Site:
bg: Сайт:

en: Trans:
bg: Преминаване:

en: Power:
bg: Сила:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
bg: Звездната ориентация връща празен път. Съветваме ви да промените настройките на звездната ориентация или да използвате ръчен режим на заснемане.

en: Star hopper failed to find path
bg: Ориентацията по звездите не успя да намери път

[ctx: @title:window]
en: Printing Wizard
bg: Помощник за отпечатване

en: Go to next Wizard page
bg: Отиване на следващата страница на помощника

en: Go to previous Wizard page
bg: Отиване на  предишната страница на помощника

en: Logging Form
bg: Данни за протоколиране

en: Field of View Snapshots
bg: Моментни снимки на зрителното поле

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
bg: ЗП (%1/%2): %3 (%4' x %5')

en: Details About Object
bg: Подробности за обекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
bg: Основни настройки на диаграмата на търсача

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
bg: <p>Задайте основни данни за документа: заглавие, подзаглавие и описание.</p>
    <p>Когато приключите, натиснете бутона <b>Напред</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
bg: Заглавие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
bg: Подзаглавие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
bg: Изберете Допълнително съдържание на диаграмата на търсача

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
bg: <p>Диаграмата на търсача може да съдържа допълнителни елементи, като таблици с подробности и формуляри за регистриране. Изберете кои от тях искате да бъдат включени в диаграмата на търсача и натиснете <b>Напред</b> да продължите.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
bg: Таблица с подробни данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
bg: Добавяне на таблица с общи данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
bg: Добавяне на таблица с подробности за позицията

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
bg: Добавяне на таблица с подробности за Изгрев/Залез/Кулминация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
bg: Добавяне на таблица с данни за астероид/комет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
bg: Данни за протоколиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
bg: Добавяне на основна форма за регистриране на графиката на търсача

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
bg: Преглед на заснетите изображения на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
bg: След като бъдат заснети, снимките на ЗП, може да се преглеждат, надписват и изтриват, като се използва прозореца Преглед на заснетите изображения на зрителното поле.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
bg: Преглед на заснетите снимки на ЗП

en: Only magnitudes chart
bg: Само диаграма на величините

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
bg: Задаване на основни настройки за заснемане на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
bg: <p>Задайте основните настройки за заснемане на полето на видимост: цветова схема, легенда и форма на изображението на зрителното поле, след което щракнете върху <b>Напред</b> да продължите.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
bg: Използване на цветова схема "Небесна карта"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
bg: Пренастройване на формата на ЗП на правоъгълна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
bg: Диаграма на мащаба и величините

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
bg: Добавяне на диаграма на мащаба и магнитудите към експортираните ЗП изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
bg: Използване на алфа-смесен фон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
bg: Ориентация на диаграмата:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
bg: Позиция на картата:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
bg: Вид на диаграма:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
bg: Ръчно заснемане на моментни снимки на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
bg: <p>При метода за ръчно заснемане на зрителното поле потребителят центрира картата на небето към точка на интерес, след което заснема снимки на фрагменти от небето в рамките на активния символ на зрителното поле.</p>
    <p>Когато сте в режим на заснемане на зрителното поле, натиснете клавишите <b>Страница нагоре (Page Up)</b> и <b>Страница надолу (Page Down)</b> за превключване на рамката на зрителното поле. Снимките се заснемат с натискане на клавиша <b>К</b>. Когато приключите, натиснете <b>Esc</b>, за да се върнете към помощника за печат.</p>
    <p>Натиснете <b>Напред</b>, когато сте готови.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
bg: Започване на заснемането

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
bg: Задаване на опции за заснемане на ЗП на модула за ориентация по звездите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: Configure star hopper FOV capture: select object at which star hopping will begin, select FOV symbol and magnitude limit.
bg: Конфигуриране на заснемането на ЗП на ориентацията по звездите: изберете обекта, от който ще започне ориентацията на звездите, изберете символ на ЗП и граница на звездната величина.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
bg: Избиране на начална звезда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
bg: Избор на обект от списъка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
bg: Посочване на обект върху небесната карта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
bg: Показване на подробности...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
bg: Зрително поле при ориентация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
bg: Ограничение на големината на полето за ориентиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
bg: Избор на метод за заснемане на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
bg: <p>Изберете метод за заснемане на зрителното поле. Съществуват два метода: ръчен и базиран на ориентация на звезди.</p>
    <p>При <b>ръчния метод</b> навигирате по картата на небето, за да откриете обектите, които ви интересуват, след което заснемате изображения на множество зрителни полета.</p>
    <p><b>Метод, базиран на ориентация по звезди</b> автоматично заснема снимки на зрителното поле с помощта на прескачане от звезда на звезда. Това е експериментална функция.</p>
    <p>След като сте избрали метода за заснемане на зрителното поле, натиснете <b>Напред</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
bg: Метод за определяне на зрителното поле:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
bg: Ръчно заснемане на снимки на зрителното поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
bg: Заснемане на зрителни полета на базата на ориентация по звездите (експериментално)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
bg: Избор на небесен обект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select observed sky object. You can select it from object list, by clicking <b>Select object from list</b> button or point it on sky map by pressing <b>Point object on sky map</b>. After object is located, press it with right mouse button and select <b>Select this object</b> option from context menu.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
bg: <p>Изберете наблюдаван небесен обект. Можете да го изберете от списъка с обекти, като щракнете върху <b>Избор на обект от списъка</b> или го посочете на картата на небето, като натиснете <b>Посочване на обект върху небесната карта</b>. След като обектът е открит, натиснете го с десния бутон на мишката и изберете <b>Избор на обекта</b> от контекстното меню.</p>
    <p> Когато приключите, натиснете <b>Напред</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
bg: Избран обект:

[ctx: @title:window]
en: Export
bg: Експортиране

en: Could not upload file to remote location: %1
bg: Не може да се качи файл на отдалечено място: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
bg: Преглед, отпечатване и експортиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Your document is ready to be printed. Click <b>Print preview</b> button to preview it and <b>Print</b> button to begin printing. You can also export it to file.</p>
    <p>If you wish to change contents of printed document, click <b>Previous</b> button to get back to previous steps.</p>
bg: <p>Вашият документ е готов за печат. Кликнете върху <b>Предварителен преглед</b>, за да го прегледате и <b>Отпечатване</b>, за да започнете да печатате. Можете също така да го експортирате във файл.</p>
    <p>Ако искате да промените съдържанието на отпечатания документ, щракнете върху <b>Назад</b>, за да се върнете към предишните стъпки.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
bg: Предварителен преглед

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
bg: Отпечатване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: Export to File...
bg: Експортиране във файл...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
bg: Добре дошли в помощника за печат на KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>This wizard will help you set up all the parameters for printing finder charts with logging forms.</p>
    <p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
bg: <p>Този помощник ще ви помогне да настроите всички параметри за отпечатване на диаграми на търсача с водене на дневник.</p>
    <p>За да започнете, натиснете <b>Напред</b>.</p>

en: Loading asteroids
bg: Зареждане на астероиди

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Europa
bg: Европа

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Io
bg: Йо

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Asterope
bg: Астеропа

en:  (Asteroid)
bg:  (астероид)

en: Asteroid Update
bg: Обновяване на данните за астероите

en: Downloading asteroids updates...
bg: Изтеглят се актуализации за астероиди...

en: Error downloading asteroids data: %1
bg: Грешка при изтегляне на данни за астероиди: %1

en: Could not load catalog objects in trixel: %1
bg: Неуспешно зареждане на каталожни обекти в trixel: %1

en: Import custom and internet resolved objects from the old DSO database into the new one?
bg: Да се импортират ли персонализираните и решени в интернет обекти от старата база данни на DSO в новата?

en: Could not import the objects.
bg: Неуспешно импортиране на обектите.

en: Successfully added %1 object to the user catalog. | Successfully added %1 objects to the user catalog.
bg[0]: Успешно добавен %1 обект към потребителския каталог.
bg[1]: Успешно са добавени %1 обекта към потребителския каталог.

en: Loading comets
bg: Зареждане на кометите

en: Comets Update
bg: Обновяване на данните за кометите

en: Downloading comets updates...
bg: Изтеглят се актуализации за комети...

en: Constellation Boundaries
bg: Граници на съзвездията

en: Loading Constellation Boundaries
bg: Зареждане на границите на съзвездията

en: Star HD%1 not found.
bg: Star HD%1 не е намерен.

en: Loading constellation names
bg: Зареждат се имена на съзвездия

en: No icon
bg: Без икона

en: Creating horizon
bg: Създаване на хоризонт

en: Filename
bg: Име на файл

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1a) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2a)
en: Angle
bg: Ъгъл

en: EastRight
bg: Изтокдясно

en: Bad RA string entered for %1. Reset to original value.
bg: Въведен лош низ RA за %1. Възстановяване на първоначалната стойност.

en: Bad DEC string entered for %1. Reset to original value.
bg: Въведен лош низ DEC за %1. Възстановяване на първоначалната стойност.

en: Bad orientation angle string entered for %1. Reset to original value.
bg: Въведен лош низ за ъгъл на ориентация за %1. Възстановяване на първоначалната стойност.

en: Bad scale angle string entered for %1. Reset to original value.
bg: Лош низ за ъгъла на мащаба, въведен за %1. Възстановяване на първоначалната стойност.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 RA value required.
bg: Не може да се зададе състояние OK. Изисква се коректна стойност на RA, различна от 0.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 DEC value required.
bg: Не може да се зададе състояние OK. Изисква се коректна стойност, различна от 0 DEC.

en: Cannot set status to OK. Legal orientation value required.
bg: Не може да се зададе състояние OK. Изисква се коректна стойност за ориентация.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 a-s/px value required.
bg: Не може да се зададе състояние OK. Изисква се коректна стойност, различна от 0 a-s/px.

en: Stored OK status for %1.
bg: Запазено състояние OK за %1.

en: Updating from directory: %1
bg: Актуализиране от директория: %1

en: %1 overlays (%2 new, %3 deleted) %4 solved
bg: %1 наслагвания (%2 нови, %3 изтрити) %4 решени

en: Image Overlays.  %1 images, %2 available.
bg: Наслагвания на изображения.  %1 изображения, %2 налични.

en: Loading image files...
bg: Зареждат се файлове с изображения...

en: %1 image files loaded.
bg: Заредени са %1 файла с изображения.

en: Unprocessed
bg: Необработено

en: Bad File
bg: Неправилен файл

en: Solve Failed
bg: Неуспех на решаването.

en: OK
bg: Добре

en: West-Right
bg: Запад-Дясно

en: East-Right
bg: Изток-Дясно

en: Solving: %1. %2 in queue.
bg: Решаване: %1. %2 на опашката.

en: Solving: %1.
bg: Решаване: %1.

en: Can't show %1. Not plate solved.
bg: Не може да се покаже %1. Няма решение с изображението.

en: Can't show %1. Image not loaded.
bg: Не може да се покаже %1. Изображението не е заредено.

en: Solving aborted.
bg: Решението е прекъснато.

en: Skipping already solved: %1.
bg: Пропускане, вече е решено: %1.

en: %1 already solved. Skipping.
bg: %1 вече е решен. Пропускане.

en: Reloading. Image overlays temporarily disabled.
bg: Презареждане. Временно са деактивирани наслагванията на изображения.

en: Solver timed out in %1s
bg: Времето за изчакване на програмата за решаване изтече след %1s

en: Solver failed in %1s
bg: Решаващият модул не успя в %1s

en: Solver success in %1s: RA %2 DEC %3 Scale %4 Angle %5
bg: Успешно решаване за %1s: RA %2 DEC %3 Мащаб %4 Ъгъл %5

en: Done solving. %1 available.
bg: Решаването е завършено. Налично: %1.

en: Loading %1
bg: Зареждане %1

en: Local Meridian Component
bg: Локален компонент на меридиана

en: Loading Milky Way
bg: Зареждане на Млечния път

en: Loading Large Magellanic Clouds
bg: Зареждане на големи магеланови облаци

en: Loading Small Magellanic Clouds
bg: Зареждане на малки Магеланови облаци

[ctx: @title:window]
en: New Supernova(e) Discovered
bg: Открита е нова свръхнова

en: Host Galaxy :: %1
bg: Галактика :: %1

en: Magnitude :: %1
bg: Звездна величина :: %1

en: Type :: %1
bg: Вид :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
bg: Позиция :: РА : %1 Декл : %2

en: Date :: %1
bg: Дата: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
bg: Завъртане на картата в посока към обекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New supernova(e) discovered
bg: Открита е нова свръхнова

en: Loading satellites
bg: Зареждане на сателити

en: Update TLEs...
bg: Обновяване на TLE...

en: Update %1 satellites
bg: Актуализиране на %1 сателита

[ctx: @title:window]
en: Satellite Orbital Elements Update
bg: Актуализиране на орбиталните параметри на сателитите

en: Failed to load the DSO database.
bg: Неуспешно зареждане на базата данни на DSO.

en: Do you want to start over with an empty database?
    This will move the current DSO database "%1"
    to "%2"
bg: Искате ли да започнете отначало с празна база данни?
    Това ще премести текущата база данни от обекти на дълбокия космос "%1"
    в "%2"

en: Loading solar system
bg: Зареждане на соларна система

en: Loading stars
bg: Зареждане на звезди

en: Please wait while re-indexing stars...
bg: Моля, изчакайте, докато се индексират отново звездите...

en: Supernovae Update
bg: Актуализация на свръхнови

en: Downloading Supernovae updates...
bg: Изтеглят се актуализации за свръхнови...

en: Error downloading supernova data: %1
bg: Грешка при изтегляне на данни за свръхнова: %1

en: Requested Position Below Horizon
bg: Заявената позиция е под хоризонта

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
bg: Заявената позиция е под хоризонта.
    Искате ли да бъде показана въпреки това?

en: Go Anyway
bg: Показване

en: Keep Position
bg: Отказ

en: Digitized Sky Survey image provided by the Space Telescope Science Institute [free for non-commercial use].
bg: Цифрово изображение на небето, предоставено от Научния институт по космически телескопи (свободно използване за нетърговски цели).

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
bg: Изображение от Sloan Digital Sky Survey, предоставено от Astrophysical Research Consortium [безплатно за некомерсиална употреба].

en: Angular distance: %1
bg: Ъглово разстояние: %1

en: ; Physical distance: %1 pc
bg: ; Физическо разстояние: %1 pc

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
bg: Ориентация по звездите: Избор на зрително поле

en: FOV to use for star hopping:
bg: ЗП за използване за ориентация по звезди:

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
bg: Ориентация по звездите: Въведете зрително поле за използване

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
bg: ЗП за използване за ориентация по звезди: (в дъгови минути):

en: No object selected.
bg: Няма избран обект.

en: Object Details
bg: Сведения за обекта

[ctx: Jupiter's moon Io]
en: Io
bg: Йо

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
bg: Европа

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
bg: Ганимед

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
bg: Калисто

en: Earth Shadow
bg: Сянка на земята

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
bg: Пълнолуние

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
bg: Новолуние

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
bg: Първа четвърт

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
bg: Последна четвърт

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
bg: Изгряващ полумесец

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
bg: Растяща Луна

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
bg: Намаляваща Луна

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
bg: Залязващ полумесец

en: unknown
bg: неизвестно

[ctx: Universal time]
en: UT
bg: УВ

en: Success
bg: Успех

en: Eccentricity >= 1.0 or < -0.001
bg: Ексцентрицитет >= 1,0 или < -0,001

en: Mean motion less than 0.0
bg: Средно движение по-малко от 0,0

en: Semi-latus rectum < 0.0
bg: Semi-latus rectum < 0,0

en: Satellite has decayed
bg: Сателитът се разпадна

en: Unknown error
bg: Непозната грешка

en: Star
bg: Звезда

en: Catalog Star
bg: Звезден каталог

en: Planet
bg: Планета

en: Comet
bg: Комета

en: Asteroid
bg: Астероид

en: Constellation
bg: Съзвездие

en: Galaxy Cluster
bg: Галактичен куп

en: Satellite
bg: Спътник

en: Radio Source
bg: Радиоизточник

en: Multiple Star
bg: Много звезди

en: Unknown Type
bg: Непознат тип

en: Open Clr
bg: Отваряне на Clr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GlobularClusterCB)
en: Globular
bg: Кълбовиден

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NebulaCB)
en: Nebula
bg: Мъглявина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetaryCB)
en: Planetary
bg: Планетарна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SupernovaRemnantCB)
en: Remnant
bg: Остатък

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DarkNebulaCB)
en: Dark Neb
bg: Тъмно Неб

en: Show HST Image
bg: Показване на изображение HST

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
bg: %1: Космически телескоп Хъбъл, управляван от STScI за NASA [публично достояние]

en: Show Spitzer Image
bg: Показване на изображение Spitzer

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
bg: %1: Космически телескоп Шпитцер, на NASA/JPL-Caltech [публично достояние]

en: Show SEDS Image
bg: Показване на изображение SEDS

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
bg: %1: SEDS, http://www.seds.org [за некомерсиална употреба]

en: Show KPNO AOP Image
bg: Показване на изображение KPNO AOP

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
bg: %1: Разширена програма за наблюдение на Националната обсерватория Кит Пийк [за некомерсиална употреба; без физическо възпроизвеждане]

en: Show NOAO Image
bg: Показване на изображение NOAO

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
bg: %1: Национални оптически астрономически обсерватории и AURA [за некомерсиална употреба]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
bg: %1: Много голям телескоп, управляван от Европейската южна обсерватория [за некомерсиална употреба; без възпроизвеждане]

en: Show
bg: Показване

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
bg: Параметрите височина и МЗВ (местно звездно време) трябва да се използват само в обекти KSPlanetBase.

en: alpha
bg: алфа

en: beta
bg: бета

en: gamma
bg: гама

en: delta
bg: делта

en: epsilon
bg: епсилон

en: zeta
bg: зета

en: eta
bg: ета

en: theta
bg: тета

en: iota
bg: йота

en: kappa
bg: капа

en: lambda
bg: ламбда

en: mu
bg: мю

en: nu
bg: ни

en: xi
bg: кси

en: omicron
bg: омикрон

en: pi
bg: пи

en: rho
bg: ро

en: sigma
bg: сигма

en: tau
bg: тау

en: upsilon
bg: ипсилон

en: phi
bg: фи

en: chi
bg: чи

en: psi
bg: пси

en: omega
bg: омега

en: Failed to load terrain. Set terrain file in Settings.
bg: Неуспешно зареждане на терена. Задайте файл за терена в Настройки.

en: Failed to load terrain image (%1). Set terrain file in Settings.
bg: Неуспешно зареждане на изображение на терена (%1). Задайте файл на терена в Настройки.

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
bg: Грешка при обработка на правилата на часовия пояс. Няма да се използват.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
bg: %1 не може да се анализира като валиден код на месеца.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
bg: %1 не можа да бъде анализиран като валиден код на деня.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
bg: 		<p>Може да търсите обекти на картата по техните имена.
    			Натиснете Ctrl+F, изберете от менюто "Фокус->Намиране на обект", или бутона "Намиране на обект"
    			 от лентата с инструменти.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
bg: 		<p>За да промените географското си местоположение,
    			натиснете Ctrl+G, изберете от менюто "Настройки->Избор на географско местоположение..."
    			или натиснете бутона "глобус" в лентата с инструменти.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
bg: 		<p>Може да проследявате обект, така че винаги да е центриран
    			на екрана.<br/>
    			Натиснете Ctrl+T, изберете от менюто "Фокус->Проследяване на обект"
    			или  бутона "Катинар" на лентата с инструменти.
    			Може да центрирате обекта, като щракнете двукратно върху него или
    			като изберете от контекстното меню "Центриране и проследяване".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
bg: <p>Ръководството на KStars включва проекта AstroInfo, серии от информативни статии за астрономията.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
bg: <p>Три полета с информация, разположени на екрана, показват данни за дата/час, географско местоположение и текущата централна позиция на небето (фокусът). Може да ги премествате с мишката и да ги "преоразмерявате", чрез двукратно щракане с мишката върху тях за показване на повече (по-малко) информация. Може да ги скриете чрез менюто Настройки->Информационни полета.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
bg: <p>Може да стартирате KStars на цял екран. Може да включите този тежим чрез бутона "цял екран", или натискайки клавишите Ctrl+Shift+F.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Help us improve the KStars project! Visit our website at https://edu.kde.org/kstars and join our mailing list at kstars-devel@kde.org to learn more. We welcome you to help us with bug reports, contributions of astronomy know-how and knowledge, code contributions, translations and many more kinds of contributions!
    		</p>
bg: 		<p>Помогнете ни да подобрим проекта KStars! Посетете нашия уебсайт на адрес https://edu.kde.org/kstars и се присъединете към нашия пощенски списък на адрес kstars-devel@kde.org, за да научите повече. Приветстваме ви да ни помагате със съобщения за грешки, приноси от астрономията, ноу-хау и познания, принос към кода, преводи и много други видове приноси!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
bg: <p>Натискането на клавишите N,S,E,W ще насочи екрана на север, юг, изток и запад. Клавишът Z ще насочи екрана към зенита.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
bg: <p>Клавишите 0-9 ще центрират екрана върху основните тела от Слънчевата система. Натискането на 0 ще центрира върху Слънцето, 3 центрира върху Луната; останалите клавиши ще центрират осемте планети, в зависимост от разстоянието им от Слънцето.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
bg: <p>Щракнете и влачете с мишката до новата позиция, до която да се премести картата.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
bg: <p>Двукратно щракане с бутона на мишката ще центрира екрана по курсора на мишката. При двукратно щракане върху обект, KStars ще започне проследяването му.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
bg: <p>Лентата за състоянието показва координатите на курсора на мишката, в екваториалната и хоризонталната координатна система.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
bg: <p>Картата на небето може да се приближава или отдалечава чрез завъртане на, колелцето на мишката или провлачване нагоре или надолу, с натиснат среден бутон на мишката. Може да използвате клавишите +/- или "Приближаване"/"Отдалечаване" от лентата с инструменти. Може да зададете мащаба ръчно чрез менюто "Установяване" на ъгъл на видимост" (Shift+Ctrl+Z), може да го зададете и графично, чрез задържане на клавиша Ctrl, докато провлачвате с мишката определите границите на областта на видимост.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
bg: 		<p>Може ръчно да зададете координатите на централната фокусна точка. 			Натиснете Ctrl+M, или изберете от менюто "Насочване->Ръчен задаване на координати..." и
    			въведете желаните координати в появилия се прозорец.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
bg: <p>За да превключите между екваториална и хоризонтална координатна система, използвайте менюто "Преглед->Координати", или натиснете клавиша за интервал.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
bg: <p>За да изберете дата и час, натиснете Ctrl+S, използвайте от менюто "Време->Задаване на дата и час", или натиснете бутона "Задаване на дата и час" от лентата с инструменти. Може да зададете година между -50 000 и +50 000.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
bg: 		<p>Може да използвате клавишите Ctrl+E или менюто "Време->Връщане към системното време"
    			за синхронизация на часовника на симулацията със системния часовник.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
bg: <p>Може да настройвате единицата за време от лентата с инструменти на KStars. Избор на "1.0 сек." означава "реално време". Забележка: отрицателните стойности карат часовника да върви назад.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
bg: 		<p>Може да спирате и пускате часовника чрез бутона "Спиране/пускане на часовника" в 
    			лентата с инструменти, или от менюто "Време>Спиране/пускане на часовника".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
bg: <p>Може да превъртате часовника напред или назад чрез натискане на клавишите "&gt;" or "&lt;".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
bg: <p>Когато щракнете с мишката върху картата, в лентата на състоянието се показва описание на обекта, намиращ се най-близо до курсора.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
bg: <p>Когато задържите курсора на мишката неподвижен, до най-близкия обект се показва надпис с временно наименование, избледняващ при преместване на мишката.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
bg: <p>Щракнете с десния бутон на мишката, за да се отвори контекстно меню с описание на обекта, включващо връзки към изображения и информация в Интернет.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
bg: <p>Извънгалактическите обекти с особен цвят (по подразбиране не червен) съдържат допълнителни връзки в контекстното меню.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
bg: <p>По подразбиране, звездите в KStars се изобразяват в реалистични цветове. Цвета на всяка звезда се определя от нейната температура; по-хладните са червени, а по-горещите са сини.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
bg: 		<p>Ако искате да получите най-новата информация за астероидите и кометите
     			(включително и скоро откритите обекти), проверявайте често за новости с "Данни|Изтегляне на нови данни" или Ctrl+D)
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
bg: 		<p>Прозорецът "Детайли" предоставя подробна информация за всеки обект,
    			включително координати, време на изгрев/залез, връзки към информация в
    			Интернет и вашите бележки. Достъп до детайлите имате от контекстното меню,
    			или като изберете обект и натиснете клавиш "D".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
bg: <p>Може да прикачите надпис име към всеки обект на картата, от контекстното меню, или като изберете обект и натиснете клавиша "L".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
bg: <p>Астрокалкулаторът на KStars (Ctrl+C) ви дава директен достъп до различни изчисления, извършвани от KStars.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
bg: <p>Генераторът на криви AAVSO (Ctrl+V) осъществява връзка със сървър на Американската асоциация на наблюдателите на променливи звезди и изчертава светлинни криви на над 6000 променливи звезди, които се наблюдават ежедневно.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
bg: 		<p>Инструментът за графично представяне на височината и времето (Ctrl+A) ще изчертае кривите за всяка група
    			 от обекти, които изберете. Инструментът е полезен за планиране
    			 на наблюдение.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>With the What's up Tonight? tool (Ctrl+U), you can tell at a glance what
    			objects will be visible from your location on a given night.
    		</p>
bg: 		<p>Чрез инструмента "Нещо интересно тази вечер "(Ctrl+U), може веднага да разберете,
    			кои обекти са видими през дадена нощ.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful Observation Planner tool
    			  (Ctrl + L). The planner helps you maintain a
    			  wish list of objects that you would like to
    			  observe, and then select some of these
    			  objects to plan out an observing
    			  session. The planner can then assign
    			  observing times, and present the objects in
    			  time order for easy observing workflow on
    			  the field.
    		</p>
bg: 		<p>KStars разполага с мощен инструмент за планиране на наблюдения
    			  (Ctrl + L). Инструментът ви помага да организирате
    			  списък от обекти, които желаете
    			  да наблюдавате в отделна сесия.
    			 Програмата може да задава определени
    			  времена за наблюдение и да представя обектите 
    			  в последователен ред за улесняване на работния процес.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful astrophotography suite called Ekos! Ekos lets you control your astrophotography equipment through INDI, perform auto-focus etc, and set up automatic capture sequences.
    		</p>
bg: 		<p>KStars разполага с мощен пакет за астрофотография, наречен Ekos! Ekos позволява да управлявате астрофотографското си оборудване чрез INDI, да извършвате автоматично фокусиране и т.н., както и да настройва автоматични последователности на заснемане.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
bg: 		<p>Редакторът на скриптове ви позволява да съставяте сложни DCOP скриптове,
    			използвайки проста графична среда. Скриптовете могат да се изпълняват по-
    			късно в командния ред или от програмата KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
bg: 		<p>Инструментът "Слънчева система" (Ctrl+Y) показва положението на основните тела на  Слънчевата система на зададената дата.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
bg: 		<p>Инструментът Луни на Юпитер (Ctrl+J) показва относителното местоположение на четирите най-големи луни на Юпитер (Йо, Европа, Ганимед и Калисто), както се виждат от Земята и като функция на времето.n		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
bg: <p>Може да експортирате изображение във файл като изберете "Файл->Запис на изображението на небето", и като натиснете Ctrl+I. Може да стартирате KStars от командния ред с аргумент "--dump", за да запишете небесното изображение на диска, без дори да отваряте програмата.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom Object Catalogs, select "Import Catalog..." or 
    			"Create Catalog..." from the Catalogs page in the KStars Configuration window.
    			See the Handbook for instructions on formatting your catalog file.
    		</p>
bg: 		<p>За да добавите свой каталог с обекти, изберете "Добавяне на каталог" от 			страницата Каталози на прозореца за настройки. Вижте ръководството за информация как да форматирате файла с каталога.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with the NGC and IC deep-sky object catalogs. You can download many more catalogs from the File->Download New Data option. You can also make your own custom catalogs and add them.
    		</p>
bg: 		<p>По подразбиране KStars се доставя с NGC и IC каталози на обекти на дълбокия космос. Можете да изтеглите много други каталози от Данни->Изтегляне на нови данни. Можете също така да създадете свои собствени каталози и да ги добавите.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with a catalog of stars up to about magnitude 8. You can download additional star catalogs (Tycho-2 and USNO NOMAD) to show up to 100 million stars down to about magnitude 16 using the File->Download New Data option.
    		</p>
bg: 		<p>По подразбиране KStars се доставя с каталог от звезди до около звездна величина 8. Можете да изтеглите допълнителни каталози на звезди (Tycho-2 и USNO NOMAD), за да се покажат до 100 милиона звезди до около 16-та звездна величина, като използвате Данни->Изтегляне на нови данни.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
bg: <p>За да добавите изображение или препратка към информация за обект, изберете "Добавяне на връзка..." от контекстното меню на обект.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
bg: <p>Може да променяте множество настройки, като натиснете бутона "настройки" на лентата с инструменти, или избирайки от менюто "Настройки->Настройване на KStars...".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
bg: <p>Полетата с информация в краищата на екрана може да се скриват или показват от менюто "Настройки->Информационни полета".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
bg: <p>Лентите с инструменти могат да бъдат скрити или показани от менюто "Настройки->Ленти с инструменти".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
bg: 		<p>Може да скриете координатите на ректасцензия/деклинация или
     			азимут/височина от лентата на състоянието, или напълно да скриете
    			лентата на състоянието, чрез менюто "Настройки->Лента на състоянието ".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
bg: <p>Лесно може да превключвате между цветовите схеми, избирайки желаната схема от менюто "Настройки->Цветови схеми".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
bg: 		<p>Може да определите своите географски координати. Попълнете
    			полетата в диалоговия прозорец "Задаване на географско местоположение"
    			и натиснете бутона "Добре". Вашето местополо-
    			жение ще бъде достъпно при следващите стартирания на 			програмата.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
bg: 		<p>Може за създавате ваши цветови схеми. Изберете цветове от
    			страницата "Цветове" от прозореца за настройки и натиснете бутона
    			"Запис на текущите цветове". В бъдеще,
    			вашата цветова схема ще се появява в списъка с цветови схеми.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
bg: 		<p>Може да създавате собствени рамки на зрителното поле, използвайки
     			редактора на рамки на зрителното поле. Може да настроите ъгловия
    			размер, формата и цвета на рамката.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you use a camera to capture images, you can create a field-of-view (FOV) symbol that matches your camera sensor's size. You can then adjust the orientation of the FOV symbol to match the orientation of your camera, to see what fits into your imaging field. The FOV Editor may be accessed from the Settings->FOV Symbols menu.
    		</p>
bg: 		<p>Ако използвате камера за заснемане на изображения, можете да създадете зрително поле (ЗП), който съответства на размера на сензора на вашата камера. След това можете да настроите ориентацията на символа на ЗП да съответства на ориентацията на камерата, за да видите, какво се побира в полето за изображения. Достъпът до редактора на ЗП може да бъде осъществен от менюто Настройки->Рамки на зрителното поле.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
bg: 		<p>Страницата "Разширени" от прозореца с настройките на KStars ви позволява
    			да оптимизирате поведението на програмата. Може да определите,
    			дали да се използва корекция на атмосферна рефракция и анимация.
    			Може да определите и кои обекти да се скриват при движение на картата.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars displays up to 100 million stars, more than 13,000 deep-sky objects, the 88 constellations,
    			all planets, the Sun, the Moon, thousands of comets and asteroids, and the
    			Milky Way.
    		</p>
bg: 		<p>KStars показва  около 100 милиона звезди, 13 000 обекта на дълбокия космос,
     			88 съзвездия, всички планети, Слънцето, Луната, хиляди комети и астероиди
     			и Млечния път.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
bg: <p>Линията в небето, по която се движат Слънцето и планетите се нарича еклиптика.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
bg: <p>В KStars положението на обектите се показва, с отчитане на прецесията, колебанията на земната ос, аберацията, атмосферната рефракция, и скоростта на светлината (за планетите).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can simulate the famous experimental test of general relativity in KStars -- KStars can calculate the bending of star-light around the sun. Simply center on the sun, zoom in the sky map and toggle the corrections by pressing 'r' on the keyboard.
    		</p>
bg: 		<p>Можете да симулирате известния експериментален тест на общата теория на относителността в KStars -- KStars може да изчисли огъването на светлината на звездите около слънцето. Просто се съсредоточете върху слънцето, увеличете картата на небето и превключете корекциите чрез натискане на "r" на клавиатурата.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The nearest star to the Sun is Rigel Kentaurus (alpha Centauri).
    			The brightest star in the night sky is Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>
bg: 		<p>Най-близката звезда до Слънцето е Ригел Кентавър (Алфа Кентавър).
    			Най-ярката звезда на небето е Сириус (алфа от Голямо куче).
    		 </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
bg: <p>Голямата група от галактики между съзвездията Лъв, Дева и Косите на Вероника се нарича куп галактики в Дева.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
bg: 		<p>Голямата група от купове и мъглявини около южния небесен полюс
    			са обекти от Големия Магеланов облак, който е галактика джудже
    			, в орбита около Млечния път.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
bg: <p>Каталогът на Месие представлява списък от 110 от най-ярките извънгалактически обекти.  Съдържа такива обекти, като мъглявината в Орион (M 42), галактиката Андромеда (M 31), и Плеадите (M 45).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Every now and then, planets seem to stop, and temporarily change their direction of motion across the night sky. This is called retrograde motion. You can simulate it in KStars by attaching a trail to an outer planet and letting the simulation clock step quickly (at 1 sid day or so).
    		</p>
bg: 		<p>От време на време планетите сякаш спират и временно променят посоката си на движение по нощното небе. Това се нарича ретроградно движение. Можете да го симулирате в KStars, като прикрепите траектория към външна планета и да пуснете часовника на симулацията да се движи бързо (с честота около 1 sid ден).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>From a dark, country-side location, the Andromeda Galaxy (M 31) is visible to the naked eye! The galaxy lies about 2.2 million light years away from us, and yet it has an apparent size of 3 degrees, 6 times the apparent size of the full moon!
    		</p>
bg: 		<p>От тъмно място, извън населено място галактиката Андромеда (M 31) е видима с невъоръжено око! Галактиката се намира на около 2,2 милиона светлинни години от нас и въпреки това има видим размер от 3 градуса. Т.е. 6 пъти по-голям размер от видимия размер на пълната Луна!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Apparent sizes of deep-sky objects and planets are measured in arcminutes. An arc-minute is 1/60 of a degree. Stars have even smaller apparent sizes, which are measured in milli-arc-seconds (1/3600000 of a degree)!
    		</p>
bg: 		<p>Видимите размери на обектите в дълбокия космос и планетите се измерват в дъгови минути. Една дъгова минута е 1/60 от градуса. Звездите имат дори още по-малки видими размери, които се измерват в мили-дъгови секунди (1/3600000 от градуса)!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Distance to the more nearby stars may be measured using "Parallax". The idea is explained in the Astro Info project. KStars shows the distances to many stars in the Details dialog. To access this information, simply right click on the star, and choose "Details" in the popup-menu.
    		</p>
bg: 		<p>Разстоянието до по-близките звезди може да се измери с помощта на "паралакс". Идеята е обяснена в проекта Astro Info. KStars показва разстоянията до много звезди в диалоговия прозорец "Подробности". За да получите достъп до тази информация, просто щракнете с десния бутон на мишката върху звездата и изберете "Детайли" от изскачащото меню.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Hubble Space Telescope images are usually in false-color. The colors are chosen to indicate the presence of the elements Hydrogen, Oxygen, and Sulfur. For real-color images, try the other image options.
    		</p>
bg: 		<p>Изображенията от космическия телескоп Хъбъл обикновено се представят във фалшиви цветове. Тези цветове са избрани, за да показват наличието на елементите водород, кислород и сяра. За да видите истинските цветове, опитайте други настройки на изображението.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Digitized Sky Survey (DSS) has digitized images from photographs of every region of the sky, made with the Oschin Schmidt telescope at Mt. Palomar, and the UK Schmidt Telescope. The DSS image of almost any region of the sky can be accessed from KStars by right-clicking on the sky map and selection "Show DSS Image".
    		</p>
bg: 		<p>Цифровизираното изследване на небето Digitized Sky Survey (DSS) има цифровизирани изображения от снимки на всяка област от небето, направени с телескопа Oschin Schmidt на планината Mаунт Паломар и телескопа Шмидт в Обединеното кралство. Изображение на DSS на почти всяка област от небето може да бъде показано в KStars чрез щракване с десния бутон на мишката върху картата на небето и избиране на  "Показване на изображение от DSS".
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Edwin Hubble made the first measurements that showed that the distant galaxies are receding at very fast speeds from us. This was early evidence for the expansion of the universe. Learn more at the AstroInfo project in the KStars Handbook (Help->KStars Handbook).
    		</p>
bg: 		<p>Едуин Хъбъл прави първите измервания, които показват, че далечните галактики се отдалечават от нас с много голяма скорост. Това е ранно доказателство за разширяването на Вселената. Научете повече в проекта AstroInfo в ръководството на KStars (Помощ->Ръководство на KStars).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The best way to observe a faint object in the night-sky is to not look straight at it but look in the region around it! This technique, called "averted vision", works because of the way the rod cells, which are sensitive to dim light, are placed on the retina in our eyes.
    		</p>
bg: 		<p>Най-добрият начин да наблюдавате слаб обект в нощното небе е да не да гледате направо към него, а да гледате в района около него! Тази техника, наречена "отклонено зрение", работи благодарение на пръчковидните клетки в ретината, които са чувствителни към слаба светлина.
    		</p>

[ctx: @title:window]
en: Altitude vs. Time
bg: Графика на височина и време

en: Local Sidereal Time
bg: Местно звездно време (МЗВ)

en: Local Time
bg: Местно време (МВ)

en: &Print...
bg: &Печат...

en: Print the Altitude vs. time plot
bg: Отпечатване на графиката на височина и време

en: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Altitude:   </td><td>%4</td></tr></table>
bg: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>МЗВ:   </td><td>%2 %3</td></tr><tr><td>МВ:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>Височина:   </td><td>%4 "</td></tr></table>

[ctx: @title:window]
en: Print elevation vs time plot
bg: Отпечатване на надморската височина срещу  графиката на времето

en: Elevation vs. Time Plot
bg: График на височина и време

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
bg: Име на изчертания обект

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
bg: Има два начина за използване на полето:
    
    1. Напишете името на обекта и натиснете бутон "Изчертаване" (или натиснете бутона Enter). Крива с отношението между височина и време ще се добави към графиката, а отдолу и координатите на обекта.
    
    2. Напишете името на обекта. Трябва да въведете и координатите на ректасцензията и деклинацията на обекта, след което натиснете бутона "Изчертаване" за построяване на графиката.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
bg: Намиране на обект...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
bg: Изчертаване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
bg: Изчистване на полетата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
bg: Изчистване на списъка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Equinox:
bg: Равноденствие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
bg: Местно време:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, timeSpin)
en: HH:mm
bg: ЧЧ:мм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton)
en:     Compute
bg:     Изчисление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altitudeLabel)
en: Altitude:
bg: Височина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, riseButton)
en: Object Rise
bg: Изгрев

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setButton)
en: Object Set
bg: Залез

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, transitButton)
en: Transit
bg: Кулминация

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
bg: Дата и местоположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
bg: Избор на град...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
bg: Дължина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
bg: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
bg: Обновяване

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
bg: Списък с регулируеми настройки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, OptionName)
en: Select an option from this list to set its value.  You may also select the option using an organized Tree List using the "Browse Tree..." button.
bg: Изберете параметър от списъка, за да въведете неговата стойност. Може да разлистите параметрите във вид на йерархичен списък чрез бутона "Йерархичен списък..." .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
bg: Стойност:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
bg: Показване на параметрите в йерархичен списък

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
bg: Натиснете този бутон за изглед на параметрите в йерархичен списък, където параметрите са групирани по тема. Показано е и кратко описание на всеки параметър и типа данни на неговата стойност (низ, цяло число, реално число или логическа стойност).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Browse Tree...
bg: Йерархичен списък...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
bg: стойност на избрания параметър

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: Set the value for the selected view option here.  Make sure the value you enter matches the data type expected by the option.  For example, the "UseAltAz" option expects a boolean value, so you should enter "true", "false", "1", or "0".  If you are unsure what data type is expected, examine the Tree View of options using the "Browse Tree..." button.
bg: Избор на стойност на избрания параметър. Убедете се, че въведената стойност съответства на типа данни на параметъра. Например, параметърът "UseAltAz" изисква логическа стойност, т.е. трябва да въведете "истина", "лъжа", "1", или "0". Ако не знаете какъв тип данни е необходим, разгледайте списъка чрез бутана "Йерархичен списък...".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
bg: Параметър:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
bg: Широчина на изображението:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
bg: Височина на изображението:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
bg: Избор на обект от списък

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
bg: Чрез диалога за избор на обект може да изберете обект от списъка с наличните обекти. Когато е избран обект, неговото име ще се покаже отляво в полето за посока.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Object...
bg: Обект...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
bg: Посока:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
bg: Краен обект или посока

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
bg: Изберете посока или обект, който да бъде центриран. Падащият списък съдържа наличните посоки: четирите посоки на света и зенита. Също така може да въведете име на обект или да изберете от списъка с обекти, натискайки бутона "Обект".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
bg: Показване на диалога за печат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
bg: Цветовете на звездната карта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
bg: Име на цвят:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
bg: Цвят:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
bg: Държава

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Enter the Country name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
bg: Въведете името на държавата. Може да е по-лесно да използвате "Търсене на град", откъдето да изберете вашия град и от там държавата ще се попълни автоматично.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
bg: Град

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CityName)
en: Enter the City name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
bg: Въведете името на града. Може да е по-лесно да използвате "Търсене на град", откъдето да изберете вашия град.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
bg: Област

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Enter the Province name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
bg: Въведете името на областта. Може да е по-лесно да използвате "Търсене на град", откъдето да изберете вашия град и от там областта ще се попълни автоматично.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
bg: Избор на местоположение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
bg: Натиснете този бутон, за да се отвори диалога за избор на местоположение. Може да избирате измежду 2500 града от целия свят. След като изберете местоположение от списъка, ще се попълнят полетата за града, областта и държавата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Find City...
bg: Търсене на град...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
bg: Включване на проследяване

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
bg: При включена отметка, с течение на времето небето ще остане фокусирано върху текущата си позиция или обект. Този процес се нарича "проследяване". Проследяването се включва автоматично при фокусиране на обект. Ако използвате "lookToward" с името на обекта, не е нужно да включвате проследяване.
    
    Ако отметката не е избрана, проследяването ще е изключено, дори и да е центриран обекта. С течение на времето картата на небето ще се премества, поради въртенето на Земята.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
bg: <font color="#00007f">Сек.:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
bg: Пауза в секунди

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
bg: Въведете период в секунди за паузата, след която да се изпълнят останалите команди на скрипта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
bg: Клавиш:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
bg: Изчакване до натискането на зададения клавиш

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
bg: Изпълнението на скрипта ще бъде преустановено, докато потребителя не натисне зададения клавиш.
    
    Може да използвате само обикновени клавиши, без клавиши като Ctrl или Shift. Натиснете клавиша интервал, за да го изберете, или използвайте друг.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
bg: Мащаб:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
bg: Мащаб

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
bg: Избор на мащаб. Може да приближавате или отдалечавате изображението.
    
    Мащабът показва броя пиксели, показвани на един радиан от ъгъла. Приемливите стойности са между 300 и 10 000 000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
bg: <QT><H2>Астрокалкулатор на KStars </H2><P>Астрокалкулаторът на КStars има няколко <B>модула</b> , които извършват различни изчисления, свързани с астрономията.  Модулите са организирани в няколко категории: <UL><LI><B>Времеви калкулатори: </B>преобразуват различни календарни системи и прогнозират  времето на небесните събития</LI><LI><B>Координатно преобразуване: </B>преобразуване между различни координатни системи</LI><LI><B>Слънчева система: </B>Предвиждане на позицията на всяка планета от дадено място на Земята в даден момент</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
bg: <QT>Раздел с алгоритми за изчисление на времеви ефемериди<UL><LI><B>Юлиански ден:</B> Конвертиране на юлиански ден в настоящия календар</LI><LI><B>Звездно време:</B> Конвертиране на звездно в универсално време</LI><LI><B>Алманах:</B> Изгрев, залез, кулминация и местоположение на Слънцето и Луната</LI><LI><B>Равноденствие и Слънцестоене:</B> Равноденствия, слънцестоене и продължителност на сезоните</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Simple:</B> Conversion between angles in hrs and degrees.</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
bg: <QT>Раздел с алгоритми за преобразуване на различни астрономически  координатни системи:<UL><LI><B>Галактически:</B> Преобразуване между  галактически и екваториални координати</LI><LI><B>Видими:</B> Изчисляване на  текущите екваториални координати от дадена епоха</I><LI><B>Еклиптични:</B> Преобразуване между еклиптични и екваториални координати</LI><LI><B>Хоризонтални:</B> Изчисляване на азимут и височина на даден обект, време и  местоположение на Земята</LI><LI><B>Просто:</B> Преобразуване между ъгли в  часове и градуси.</LI><LI><B>Ъглово разстояние:</B> Изчисляване на ъглово  разстояние между два обекта, чиито позиции са дадени в екваториални координати</LI><LI><B>Геодезически:</B> Преобразуване между геодезически и XYZ координати</LI><LI><B>LSR скорост:</B> Изчисляване на хелиоцентричната, геоцентричната и топоцентричната радиална скорост на обект от неговата LSR  скорост</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
bg: <QT>Раздел с алгоритми за изчисляване на координатите на телата от Слънчевата система и времената.<UL><LI><B>Координати на планетите:</B> координати на планетите, Луната и Слънцето по зададено време и от дадено място на Земята</LI></UL></QT>

[ctx: @title:window]
en: Calculator
bg: Калкулатор

en: Calculator modules
bg: Модули за калкулация

en: Time Calculators
bg: Калкулатор на време

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
bg: Юлиански ден

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
bg: Звездно време

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
bg: Алманах

en: Equinoxes & Solstices
bg: Равноденствие и слънцестоене

en: Coordinate Converters
bg: Преобразувател на координати

en: Equatorial/Galactic
bg: Екваториални/Галактически

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
bg: Видими координати

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSimple)
en: Horizontal Coordinates
bg: Хоризонтални координати

en: Simple Coordinates
bg: Прости координати

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
bg: Еклиптични координати

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
bg: Ъглово разстояние

en: Geodetic Coordinates
bg: Геодезични координати

en: LSR Velocity
bg: Скорост на LSR

en: Planets Coordinates
bg: Координати на планети

en: Conjunctions
bg: Съединения

en: Eclipses
bg: Затъмнения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
bg: Местно време

en: Universal time
bg: Универсално време

en: Julian date
bg: Юлиански ден

en: Single Object
bg: Единичен обект

en: Conjunction/Opposition
bg: Съединение/Опозиция

en: Date & Time (UT)
bg: Дата и час (UT)

en: Object 1
bg: 1-ви обект

en: Object 2
bg: 2-ри обект

en: Separation
bg: Ъглово отстояние

[ctx: @title:window]
en: Save Conjunctions
bg: Запазване на съединенията

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
bg: Въведеното максимално разстояние не е валиден ъгъл. Използвайте помощната функция "Какво е това?" за информация как да въведете валиден ъгъл

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
bg: Моля, изберете обект, с който да проверите съединенията, като щракнете върху бутона "Намиране на обект".

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
bg: Моля, изберете два различни обекта, с които да проверите съединенията.

en: Compute conjunction...
bg: Изчисляване на съединението...

[ctx: @title:window]
en: Conjunction
bg: Съединение

en: Compute conjunction between %1 and %2
bg: Изчисляване на съединение между %1 и %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
bg: Съединение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
bg: Противостоене

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
bg: Грийнуич, Великобритания

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
bg: Завършва на:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
bg: и

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
bg: Започва на:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
bg: Показване на съединения/опозиции за:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
bg: Между обекти:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
bg: Максимално позволено ъглово отстояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
bg: Изчисление

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
bg: Съединения / Опозиции

en: View in SkyMap
bg: Преглед в SkyMap

en: Show Details
bg: Показване на детайли

en: Full
bg: Пълно

en: Partial
bg: Частично

en: CSV Files (*.csv)
bg: CSV файлове (*.csv)

[ctx: @title:window]
en: Export Eclipses
bg: Експортиране на данни за затъмнение

en: Could not export.
bg: Не може да се експортира.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show eclipses for:
bg: Показване на еклипсите за:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
bg: Резултати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
bg: Есенно равноденствие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
bg: Лятно слънцестоене:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
bg: Есенно равноденствие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
bg: Зимно слънцестоене:

[ctx: @title:window]
en: Flag Manager
bg: Управления на флагове

en: To add custom icons, just add images in %1. File names must begin with flag. For example, the file <i>flagSmall_red_cross.png</i> will be shown as <b>Small red cross</b> in the combo box.
bg: За да добавите потребителски икони, просто добавете изображения в %1. Имената на файловете трябва да започват с флаг. Например файлът <i>flagSmall_red_cross.png</i> ще бъде показан като <b>Малък червен кръст</b> в полето за избор.

[ctx: Declination]
en: Dec
bg: DEC

en: Epoch
bg: Епоха

en: Icon
bg: Икона

en: Label
bg: Етикет

en: Invalid coordinates.
bg: Невалидни координати.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
bg: Няма връзка с телескопа %1. Свържете го и опитайте отново.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
bg: Цвят названия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
bg: Икона:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save Changes
bg: Запис на промени

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Slew to the flag coordinates
bg: Завъртване до координатите на флага

en: Region is invalid.
bg: Невалиден регион

[ctx: @title:window]
en: Artificial Horizon Manager
bg: Управление на изкуствения хоризонт

en: Region
bg: Регион

[ctx: Azimuth]
en: Az
bg: Азимут

[ctx: Altitude]
en: Alt
bg: Височина

en: Region is valid
bg: Регионът е правилен

en: Region %1
bg: Регион %1

en: %1 region is invalid.
bg: %1 регион е невалиден.

[ctx: @title:window]
en: Save Artificial Horizon
bg: Запазване на изкуствения хоризонт

en: Invalid angle value: %1
bg: Невалидна стойност на ъгъла: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Regions
bg: Региони

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addRegionB)
en: Add Region
bg: Добавяне на регион

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeRegionB)
en: Remove Region
bg: Премахване на област

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleCeilingB)
en: Toggle Ceiling
bg: Превключване на покрива

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportHorizonB)
en: Export the selected horizon to a file
bg: Експортиране на избрания хоризонт във файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, importHorizonB)
en: Import a previously exported horizon file
bg: Импортиране на експортиран по-рано файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveB)
en: Save Regions
bg: Запазване на регионите

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Points
bg: Точки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addPointB)
en: Add Point
bg: Добавяне на точка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removePointB)
en: Remove Point
bg: Премахване на точка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearPointsB)
en: Clear all points
bg: Изчистване на всички точки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPointsB)
en: Select points from the sky map
bg: Избор на точки от небесната карта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Artificial horizon is used to define <span style=" font-weight:600;">Regions</span> on the SkyMap that are <span style=" font-style:italic;">blocked</span> from view from your vantage point (e.g. by tall trees or buildings). Regions can be areas above or below line segments that you enter. </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To draw a <span style=" font-weight:600;">Region</span>, enter a list of <span style=" font-weight:600;">Points</span> (<span style=" font-style:italic;">minimum</span> 2) that outlines the top of a blocked area (the <span style=" font-weight:600;">blockage is below</span> the lines).</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Setting <span style=" font-style:italic;">ceiling/window mode</span> for a list of points instead sets the <span style=" font-weight:600;">blockage above</span> the lines.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Add the points manually, or preferably by selecting them from the Sky Map after clicking <span style=" font-style:italic;">Select Points</span> button. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enable a region by <span style=" font-style:italic;">checking its box</span>. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selecting a region displays its points on the SkyMap. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When done click <span style=" font-style:italic;">Apply</span>.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Defining regions is easier when used in conjunction with the Terrain background feature.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can export (and later import) regions using the export/import region buttons.</li></ul></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изкуственият хоризонт се използва за определяне на <span style=" font-weight:600;">Региони</span> на небесната карта, които са <span style=" font-style:italic;">блокирани </span> във вашата гледна точка (напр. от високи дървета или сгради). Регионите могат да бъдат области над или под сегментите на линиите, които въвеждате. </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">За да изобразите <span style=" font-weight:600;">регион</span>, въведете списък от <span style=" font-weight:600;">точки</span>.(<span style=" font-style:italic;">минимално</span> 2), които очертават горната част на блокираната зона (т.е. <span style=" font-weight:600;">блокирането е под</span> линиите).</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Задаването на <span style=" font-style:italic;">режим таван/прозорец</span> със списък от точки, от своя страна определя <span style=" font-weight:600;">блокиране над</span> линиите.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Добавете точките ръчно или за предпочитане чрез избирането им от картата на небето, като щракнете върху <span style=" font-style:italic;">Избор на точки</span>. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Активиране на регион чрез <span style=" font-style:italic;">отметка на квадратчето му</span>. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Избирането на регион показва неговите точки в картата. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Когато приключите, щракнете върху <span style=" font-style:italic;">Прилагане</span>.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Дефинирането на региони е по-лесно, когато се използва в комбинация с функцията Фон на терена ..</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Можете да експортирате (и по-късно да импортирате) региони с помощта на експортиране/бутони за импортиране на региони.</li></ul></body></html>

en: Const
bg: Конст

en: Coord
bg: Коорд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, imagedCB)
en: Imaged
bg: Изобразено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pickedCB)
en: Picked
bg: Избрано

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoredCB)
en: Ignored
bg: Игнорирани

[ctx: @title:window]
en: Imaging Planner
bg: Планер за изображения

en: Object Name--click header to sort ascending/descending.
bg: Име на обект - щракнете върху заглавката, за да сортирате възходящо/низходящо.

en: Number of hours the object can be imaged--click header to sort ascending/descending.
bg: Брой часове, в които обектът може да бъде изобразен - щракнете върху заглавката, за да сортирате възходящо/низходящо.

en: Object Type--click header to sort ascending/descending.
bg: Тип обект - щракнете върху заглавката, за да сортирате възходящо/низходящо.

en: Maximum object dimension (arcmin)--click header to sort ascending/descending.
bg: Максимален размер на обекта (arcmin) - щракнете върху заглавката, за да сортирате възходящо/низходящо.

en: Maximum altitude--click header to sort ascending/descending.
bg: Максимална надморска височина - щракнете върху заглавката, за да сортирате възходящо/низходящо.

en: Moon angular separation at midnight--click header to sort ascending/descending.
bg: Лунно ъглово разделение в полунощ - щракнете върху заглавката, за да сортирате възходящо/низходящо.

en: Constellation--click header to sort ascending/descending.
bg: Съзвездие - щракнете върху заглавката, за да сортирате възходящо/низходящо.

en: RA/DEC coordinates--click header to sort ascending/descending.
bg: RA/DEC координати - щракнете върху заглавката, за да сортирате възходящо/низходящо.

en: No match for "%1"
bg: Няма съответствие за "%1"

en: Open a browser with the 1st link in this note: %1
bg: Отваряне на браузър с първата връзка в тази бележка: %1

en: Open a browser with the 2nd link in this note: %1
bg: Отваряне на браузър с втората връзка в тази бележка: %1

en: Open a browser with the 3rd link in this note: %1
bg: Отваряне на браузър с 3-тата връзка в тази бележка: %1

en: Updating tables...
bg: Таблиците се актуализират...

en: No Catalog!
bg: Без каталог!

en: Select an object.
bg: Изберете обект.

en: Check Filters to unhide objects.
bg: Поставете отметка във Филтри, за да покажете обектите.

en: Load a Catalog.
bg: Зареждане на  каталог.

en: Search the galaxymap.org online site for information about Sharpless2 objects.
bg: Потърсете в онлайн сайта galaxymap.org за информация относно обектите Sharpless2.

en: Search Nasa's online site for information about Messier objects..
bg: Потърсете онлайн сайта на НАСА за информация относно обектите на Месие.

en: Search Emil Ivanov's online site for information about VDB objects.
bg: Потърсете в онлайн сайта на Емил Иванов информация за VDB обекти.

en: Loading Catalogs...
bg: Каталозите се зареждат...

en: Transits
bg: Транзити

en: Sets at
bg: Залязва в

en: Rises at
bg: Издига се в

en: Rises
bg: Издига се

en: Sets
bg: Залязва

en: objects
bg: обекти

en: %1, %2 and %3 other objects
bg: %1, %2 и %3 други обекти

en: Mark %1 as NOT imaged
bg: Маркиране на %1 като НЕ Е изобразено

en: Mark %1 as already imaged
bg: Маркиране на %1 като вече изобразено

en: Un-pick %1
bg: Отменете избора на %1

en: Pick %1
bg: Избиране на %1

en: Stop ignoring %1
bg: Спиране на игнориране на %1

en: Ignore %1
bg: Игнориране на %1

en: Center %1 on SkyMap
bg: Центриране на %1 върху небесната карта

en: Screenshot some image of %1, plate-solve it, and temporarily place it on the SkyMap
bg: Направете екранна снимка на изображение на %1, разрешете го и го поставете временно върху SkyMap

en: Successfully marked %1 objects as read
bg: Успешно маркирани %1 обекти като прочетени

en: Empty file
bg: Празен файл

en: Failed marking all of these objects imaged: %1
bg: Неуспешно маркиране на всички тези изобразени обекти: %1

en: Failed marking %1 objects imaged, including: %2
bg: Неуспешно маркиране на %1 изобразени обекти, включително: %2

en: Succeeded marking %1 objects imaged. Failed with %2: %3
bg: Маркирането на %1 обекта бе успешно. Неуспешно с %2: %3

en: Succeeded marking %1 objects imaged. Failed with %2 including these: %3
bg: Маркирането на %1 обекта бе успешно. Неуспешно с %2, включително тези: %3

en: Sorry, couldn't open file: "%1"
bg: За съжаление не можа да се отворя файл: "%1"

en: Sorry, catalog file doesn't exist: "%1"
bg: За съжаление каталожният файл не съществува: "%1"

en: %1/%2: Adding %3
bg: %1/%2: Добавяне на %3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SearchB)
en: Search for an object in the table.
bg: Търсене на обект в таблицата.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, SearchText) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
bg: Име на обект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Select an Object
bg: Избиран на обект

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backOneDay)
en: Back one day
bg: Обратно един ден

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateEdit)
en: dd/MM/yy
bg: дд/мм/гг

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, forwardOneDay)
en: Forward one day
bg: Напред един ден

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsButton)
en: Open options menu.
bg: Отваряне на менюто с опции.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, helpButton)
en: Open web documentation.
bg: Отваряне на уеб документация.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DevelLabel)
en: 
                     Catalog Development:
bg: 
                     Разработване на каталог:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelDownsampleButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckTargetsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckCatalogButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckTarge
en: For catalog development
bg: За разработване на каталог

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesEditButton)
en: Create/Edit some user notes for this object
bg: Създаване/редактиране на някои потребителски бележки за този обект

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesDoneButton)
en: Done creating/editing some user notes for this object
bg: Приключих със създаването/редактирането на някои потребителски бележки за този обект

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink)
en: Open a browser with the 1st link in this note.
bg: Отваряне на браузър с първата връзка в тази бележка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink2)
en: Open a browser with the 2nd link in this note.
bg: Отваряне на браузър с втората връзка в тази бележка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink3)
en: Open a browser with the 3rd link in this note.
bg: Отваряне на браузър с 3-тата връзка в тази бележка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNotesLabel)
en: Note:
bg: Забележка:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, userNotesEdit)
en: Enter notes here
bg: Въведете бележки тук

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, hideAltitudeGraphB)
en: Minimize the altitude vs time graph.
bg: Минимизиране на графиката надморска височина спрямо време.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAltitudeGraphB)
en: Maximize the altitude vs time graph.
bg: Максимализиране на графиката височина спрямо време.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, HiddenAltitudeGraphLabel)
en: Altitude vs Time graph.
bg: Графика надморска височина срещу време.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HiddenAltitudeGraphLabel)
en: Altitude vs Time graph
bg: Графика надморска височина срещу време

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useArtificialHorizon)
en: <html><head/><body><p>Use the system's artificial horizon for calculating imaging hours.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Използване на изкуствения хоризонт на системата за изчисляване на часовете за изображения.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useArtificialHorizon)
en: Artificial horizon
bg: Изкуствен хоризонт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltitudeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minAltitude)
en: For imaging hours calculation, object must be at least at this altitude (and above any artificial horizon in use).
bg: За изчисляване на часовете за изображения обектът трябва да е поне на тази надморска височина (и над всеки използван изкуствен хоризонт).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltitudeLabel)
en: Min alt
bg: Мин. алт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minMoonLabel)
en: <html><head/><body><p>For imaging hours calculations, object must be at least the number of degrees in the 1st box away from the moon, and the moon must be below the altitude in the 2nd box.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>За изчисляване на часове за изображения, обектът трябва да е поне на броя градуси в 1-во поле от луната, а луната трябва да е под височината във 2-ро поле.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, hideAstrobinDetailsButton)
en: Minimize the Astrobin search details section
bg: Минимизиране на секцията с подробности за търсенето на Astrobin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SearchLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SearchLabel2)
en: Select a button to search for the selected object on the internet.
bg: Изберете бутон за търсене на избрания обект в интернет.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel2)
en: Search
bg: Търсене

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, astrobinButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, astrobinButton2)
en: Search Astrobin for the selected object using the search constraints in this section.
bg: Търсете Astrobin за избрания обект, като използвате ограниченията за търсене в този раздел.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchWikipedia) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchWikipedia2)
en: Search Wikipedia for the selected object.
bg: Търсене в Wikipedia за избрания обект.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSpecialWebPageImages) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSpecialWebPageImages2)
en: Search the Professor Seligman online site for NGC/IC images.
bg: Потърсете в онлайн сайта на професор Селигман за NGC/IC изображения.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSimbad) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSimbad2)
en: Search Simbad.
bg: Търсете Simbad.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, AstrobinAward)
en: <html><head/><body><p>Required one of the Astrobin awards when searching Astrobin images.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изисква се една от наградите Astrobin при търсене на изображения на Astrobin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AstrobinAward)
en: Awards Required
bg: Задължителни награди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, radiusLabel)
en: Radius:
bg: Радиус:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minRadiusLabel)
en: Min:
bg: Мин.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxRadiusLabel)
en: Max:
bg: Макс.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAstrobinDetailsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showFilterTypesButton)
en: Maximize the Astrobin search details section
bg: Максимализиране на секцията с подробности за търсенето на Astrobin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, hideFilterTypesButton)
en: Minimize the Filters section
bg: Минимизиране на раздела Филтри

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FiltersLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FiltersLabel2)
en: Constrain the list of object on the left by the filters in this section.
bg: Ограничаване на списъка с обекти отляво чрез филтрите в този раздел.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FiltersLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FiltersLabel2)
en: Filters
bg: Филтри

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minHoursLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minHours)
en: Objects are only shown if they can be imaged for at least this many hours.
bg: Обектите се показват само ако могат да бъдат изобразени поне за толкова много часове.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minHoursLabel)
en: Min Hours:
bg: Мин. часове:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OpenClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide open clusters if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на отворени клъстери, ако няма отметка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, NebulaCB)
en: <html><head/><body><p>Hide nebulae if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на мъглявините, ако няма отметка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GlobularClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide globular clusters if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на кълбовидните купове, ако няма отметка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, PlanetaryCB)
en: <html><head/><body><p>Hide planetary nebulae if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на планетарните мъглявини, ако няма отметка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, SupernovaRemnantCB)
en: <html><head/><body><p>Hide supernova remnants if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на остатъците от супернова, ако не е отметнато.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: <html><head/><body><p>Hide galaxies if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на галактики, ако няма отметка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GalaxyClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide galaxy clusters if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на галактически клъстери, ако няма отметка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, DarkNebulaCB)
en: <html><head/><body><p>Hide dark nebulae if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на тъмни мъглявини, ако няма отметка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OtherCB)
en: <html><head/><body><p>Hide other object types if unchecked.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Скриване на други типове обекти, ако няма отметка.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pickedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are marked picked (don't show those that are not picked).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на обектите, които са маркирани като избрани (без показване на тези, които не са избрани).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notPickedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are not marked picked (don't show those that are picked).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на обектите, които не са маркирани като избрани (без показване на тези, които са избрани).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notPickedCB)
en: Not Picked
bg: Не избрано

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCarePickedCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects are marked picked or not.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показването на обекти не зависи от това дали обектите са маркирани като избрани или не.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCarePickedCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareImagedCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareIgnoredCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareKeywordCB)
en: Don't care
bg: Няма значение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, imagedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are marked imaged (and don't show those that are not marked previously imaged).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на обектите, които са маркирани като изобразени (и не показване на тези, които не са маркирани преди изобразени).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notImagedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are not marked imaged (and don't show those that are marked previously imaged).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на обектите, които не са маркирани като изобразени (и не показване на тези, които са маркирани преди изобразени).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notImagedCB)
en: Not imaged
bg: Не е изобразено

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareImagedCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects are marked previously imaged or not.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показването на обекти не зависи от това дали обектите са маркирани преди изобразени или не.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadImagedB)
en: Load a file listing the names of already imaged objects--one name per line. This adds to the list of imaged object, it does not replace them.
bg: Зареждане на  файл, изброяващ имената на вече изобразени обекти - по едно име на ред. Това добавя към списъка с изобразени обекти, не ги замества.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadImagedB)
en: Load Imaged
bg: Зареждане на изображението

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoredCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have been ignored (and don't show those that have not been ignored).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на обектите, които са били игнорирани (и не показване на тези, които не са били игнорирани).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notIgnoredCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have not been ignored (and don't show those that have been ignored).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на обектите, които не са били игнорирани (и не показване на тези, които са били игнорирани).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notIgnoredCB)
en: Not ignored
bg: Не се игнорира

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareIgnoredCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects have been ignored or not.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показването на обекти не зависи от това дали обектите са били игнорирани или не.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have the (case-sensitive) keyword in their notes (and don't show those that don't).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на обектите, които имат ключова дума (чувствителна към малки и главни букви) в своите бележки (и не показване на тези, които нямат).</p></body>< /html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notKeywordCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that don't have the (case-sensitive) keyword in their notes (and don't show those that do).</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показване на обектите, които нямат ключовата дума (чувствителна към малки и главни букви) в своите бележки (и не показване на тези, които имат).</p></body> </html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notKeywordCB)
en: Not keyword
bg: Не е ключова дума

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareKeywordCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether or not objects have the keyword in their notes.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Показването на обекти не зависи от това дали обектите имат или не ключовата дума в своите бележки.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, keywordEdit)
en: Enter the (case-sensitive) keyword to be used for the checkboxes to the left.
bg: Въведете ключовата дума (чувствителна към малки и главни букви), която да се използва за квадратчетата за отметка вляво.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, keywordEdit)
en: Enter keyword here
bg: Въведете ключова дума тук

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, hideImageButton)
en: Minimize the image section
bg: Минимизиране на секцията с изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImageFrameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImageFrameLabel2)
en: Catalog Image
bg: Изображение на каталог

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LoadCatalogButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LoadCatalogButton2)
en: Load a new catalog
bg: Зареждане на  нов каталог

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LoadCatalogButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LoadCatalogButton2)
en: Load Catalog
bg: Зареждане на каталог

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showImageButton)
en: Maximize the image section
bg: Максимализиране на секцията с изображение

[ctx: @title:window]
en: Imaging Planner Options
bg: Опции за планиране на изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CenterOnSkyMapCB)
en: <html><head/><body><p>Slew to selected objects on the SkyMap.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Завъртане към избрани обекти на SkyMap.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CenterOnSkyMapCB)
en: Center selected object on SkyMap
bg: Центриране на избрания обект върху небесната карта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, IndependentWindowCB)
en: <html><head/><body><p>Make the ImagingPlannerTool an independent window. Would take effect next restart.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Задаване на ImagingPlannerTool независим прозорец. Ще влезе в сила при следващото рестартиране.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IndependentWindowCB)
en: Independent Window
bg: Независим прозорец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartSolvingImmediatelyCB)
en: Start Solving Immediately
bg: Започване на решаването незабавно

[ctx: @title:window]
en: Jupiter Moons Tool
bg: Инструмент Луни на Юпитер

en: offset from Jupiter (arcmin)
bg: отместване от Юпитер (дъгови минути)

en: time since now (days)
bg: време (в дни, считано от днес)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
bg: Интерактивно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
bg: Дата и час:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
bg: Екваториални координати (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
bg: Намиране на обект...

en: First position: %1
bg: Първа позиция: %1

en: Second position: %1
bg: Втора позиция: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
bg: Начална точка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
bg: Втора позиция

en: Could not open file %1.
bg: Грешка при отваряне на файла %1.

en: Invalid file: %1
bg: Грешен файл: %1

en: Invalid file
bg: Грешен файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
bg: Ъглово разстояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_2)
en: Position angle:
bg: Ъгъл на позицията:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_3)
en: degrees E of N
bg: Градуси от С на И

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
bg: От файл

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
bg: Избор на полета от входния файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
bg: Първоначална ректасцензия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
bg: Начална деклинация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
bg: Крайна ректасцензия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
bg: Крайна деклинация:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
bg: Полетата от входния файл плюс резултата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch)
en: A&ll parameters
bg: &Всички параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch)
en: Onl&y parameters in input file
bg: Само& параметри във входния файл

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
bg: Файлове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
bg: Входен файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
bg: Изходен файл:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
bg: Каталожни координати

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
bg: Целева дата и час

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
bg: Възстановяване до  днешна дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UTCheckBatch)
en: UT:
bg: УВ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
bg: Видими координати:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA)
en: 00h 00m 00.0s
bg: 00ч 00м 00.0с

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
bg: Показване в изходния файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
bg: Всички параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
bg: Само параметрите от входния файл

en: Does not rise
bg: Не изгрява

en: Does not set
bg: Не залязва

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
bg: Алманах за %1

en: computed by KStars
bg: изчислено от KStars

en: Results of Almanac calculation
bg: Резултати от изчислението на алманаха

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
bg: Височина по пладне:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
bg: Залез:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
bg: Продължителност на деня:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
bg: Азимут при изгрев:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
bg: Изгрев:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
bg: Пладне:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
bg: Азимут при залез:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
bg: Височина на кулминация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
bg: Азимут при изгрев:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
bg: Кулминация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
bg: Азимут при залез:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
bg: Фаза:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
bg: Растяща Луна (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
bg: От файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Specify Dates for the Calculation in the Input File
bg: Задаване на дати за изчислението във входния файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
bg: Файл с входни данни:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
bg: Изходен файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButtonBatch)
en: View Output...
bg: Преглед на изходни данни...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
bg: Екваториални координати

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
bg: Галактически координати

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
bg: Избор на параметри във входния файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
bg: При включена отметка, стойността ще се вземе от входния файл. Ако не е включена, ще трябва да въведете стойността ръчно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
bg: Галакт. дълж.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
bg: Галакт. шир.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
bg: Избор на параметри за изходен файл

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
bg: Избор на имена на файлове

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
bg: Избор на входни координати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
bg: Декартов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
bg: Географски

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
bg: Избор на Елипсоиден модел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
bg: Преобразуване

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
bg: Декартови координати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, XCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, XGeoCheckBatch)
en: X (km):
bg: X (км):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, YCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, YGeoCheckBatch)
en: Y (km):
bg: Y (км):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ZCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ZGeoCheckBatch)
en: Z (km):
bg: Z (км):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
bg: Географски координати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
bg: Височина (в метри):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
bg: Вис. (м.):

en: Results of Julian day calculation
bg: Резултати от изчислението на Юлианския ден

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
bg: Юлиански ден:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
bg: Модифициран юлиански ден:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
bg: Входен параметър:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
bg: Дата и час

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
bg: Юлиански ден

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
bg: Модифициран юлиански ден

en: Incorrect number of fields in line %1:
bg: Невалиден брой полета на ред %1.

en: Present fields %1.
bg: Зададени полета %1.

en: Required fields %1.
bg: Задължителни полета %1.

en: Unknown planet
bg: Неизвестна планета

en:  in line %1:
bg:  на ред %1:

en: Line %1 contains an invalid time
bg: Ред %1 съдържа невалиден час

en: Line %1 contains an invalid date:
bg: Ред %1 съдържа невалидна дата:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
bg: Грешки при анализ на редовете във входния файл

en: Errors in lines
bg: Грешка в редовете

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
bg: Входни параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
bg: Обект от Слънчевата система:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
bg: Хелиоцентрични еклиптични координати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
bg: Разстояние (АЕ):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
bg: Геоцентрични еклиптични координати

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
bg: Избор на координатна система за изходен файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
bg: Хелиоцентрична еклиптична

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
bg: Геоцентрична еклиптична

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
bg: Хоризонтална

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
bg: Други параметри за изходен файл

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
bg: Поредиците за местоположение се състоят от разделените със запетая имена на града, провинцията и страната.  Ако низът съдържа интервали, оградете го в кавички, за да бъде обработен правилно.

en: Hint for writing location strings
bg: Съвет за писане на низове за местоположение

en: local time
bg: местно време

en: sidereal time
bg: звездно време

en: date
bg: дата

en: location
bg: местоположение

en: %1 and %2
bg: %1 и %2

en: %1, %2 and %3
bg: %1, %2 и %3

en: Specify %1 in the input file.
bg: Посочете %1 във входния файл.

en: Results of Sidereal time calculation
bg: Резултати от изчисляването на звездното време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
bg: Звездно време

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
bg: Изчисляване на звездното време

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
bg: Изчисляване на стандартното време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
bg: Четене от входния файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Local Time in the Input File
bg: Посочете местно време във входния файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, angle1aLabel)
en: Angle (hh mm ss.s)
bg: Ъгъл (чч мм сс.с)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1b) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2b)
en: Angle Result
bg: Ъглов резултат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, angle1bLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, angle2Label)
en: Angle (dd.d)
bg: Ъгъл (гг.г)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, angle2aLabel)
en: Angle (dd mm ss.s)
bg: Ъгъл (гг мм сс.с)

en: Sun's Declination
bg: Слънчева деклинация

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
bg: # Време на равноденствие и слънцестоене

en: # computed by KStars
    #
bg: # изчислено от KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
bg: # Пролетно равноденствие		Лятно слънцестоене			Есенно равноденствие		Зимно слънцестоене
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
bg: Равноденствия и слънцестоения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
bg: Равноденствия и слънцестоения за годината:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
bg: 1 яну 2007  00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Years for the Calculation in the Input File
bg: Посочване на годините за изчислението във входния файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
bg: Целева позиция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
bg: Радиални скорости:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
bg: Хелиоцентрична:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
bg: Геоцентрична:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
bg: Топоцентрична:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
bg: Надморска височина (м):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
bg: Начална скорост:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
bg: Хелиоцентрична

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
bg: Геоцентрична

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
bg: Топоцентрична

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
bg: Преглед

en: Moon Phase Calendar
bg: Календар с фази на луната

en: Error: sesameResolver failed. Could not resolve name on CDS Sesame.
bg: Грешка: sesameResolver се провали. Не можа да разреши името на CDS Sesame.

en: Attempting to resolve object %1 using CDS Sesame.
bg: Опит за разрешаване на обект %1 с помощта на CDS Sesame.

en: Error trying to get XML response from CDS Sesame server: %1
bg: Грешка при опит за получаване на XML отговор от сървъра на CDS Sesame: %1

en: Empty result instead of expected XML from CDS Sesame. Maybe bad Internet connection?
bg: Празен резултат вместо очаквания XML от CDS Sesame. Може би лоша интернет връзка?

en: Error parsing XML from CDS Sesame: %1 on line %2 @ col = %3
bg: Грешка при обработката на XML от CDS Sesame: %1 на ред %2 @ col = %3

en: Resolved %1 successfully.
bg: Разрешено успешно %1.

[ctx: @title:window]
en: Observation Planner
bg: Планиране на наблюдение

en: Alternate Name
bg: Алтернативно название

[ctx: Right Ascension]
en: RA (J2000)
bg: РА (J2000)

[ctx: Declination]
en: Dec (J2000)
bg: δ (J2000)

[ctx: Magnitude]
en: Mag
bg: Маг

en: Current Altitude
bg: Текуща височина

[ctx: Constellation]
en: Constell.
bg: Съзвездие

[ctx: Short text to describe that object has not risen yet]
en: Not risen
bg: не е изгрял

[ctx: Object is in the Dobsonian hole]
en: In hole
bg: В отвора

en: Stars and objects whose names KStars does not know are not supported in the observing lists
bg: Звезди и обекти, чиито имена KStars не знае, не се поддържат в списъците за наблюдение

en: %1 is already in your wishlist.
bg: %1 вече е във вашия списък с желания.

en: %1 is already in the session plan.
bg: %1вече е добавен към списъка за наблюдение.

en: Added %1 to observing list.
bg: %1 е добавен към списъка за наблюдение.

en: Added %1 to session list.
bg: %1 е добавен към списъка за наблюдение.

en: DSS Image metadata: 
     Size: %1' x %2' 
     Photometric band: %3 
     Version: %4
bg: Метаданни на DSS изображение: 
     Размер: %1' x %2' 
     Фотометрична лента: %3 
     Версия: %4

en: No image info available.
bg: Няма налична информация за изображението.

en: No image available. Click on the placeholder image to download one.
bg: Няма налично изображение. Кликнете върху заместващото изображение, за да изтеглите едно.

[ctx: %1 magnitude of object, %2 type of sky object (planet, asteroid etc), %3 name of a constellation]
en: %1 mag %2 in %3
bg: %2 в %3 от величина %1

en: Batch add to observing session
bg: Добавяне на пакет от задачи към сесията за наблюдение

en: Batch add to observing wishlist
bg: Пакетно добавяне към списък с желания за наблюдение

en: Specify a list of objects with one object on each line to add. The names must be understood to KStars, or if the internet resolver is enabled in settings, to the CDS Sesame resolver. Objects that are internet resolved will be added to the database.
bg: Посочете списък с обекти, като на всеки ред се добавя по един обект.
    Имената трябва да се разпознават от KStars или, ако в настройките е 
    разрешено интернет разпознаване, с модула за разпознаване на CDS Sesame.
    Обектите, които са разпознати в интернет, ще бъдат добавени в базата данни.

en: Batch add: %1 object not found | Batch add: %1 objects not found
bg[0]: Пакетно добавяне: %1 обект не е намерен
bg[1]: Пакетно добавяне: %1 обекта не са намерени

en: %1 object could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more. | %1 objects could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more.
bg[0]: Обектът %1 не може да бъде намерен в базата данни или разпознат, поради което не може да бъде добавен. Вижте подробностите за повече информация.
bg[1]: %1 обекти не могат да бъдат намерени в базата данни или разрешени, поради което не могат да бъдат добавени. Вижте подробностите за повече информация.

[ctx: @title:window]
en: Open Observing List
bg: Отваряне на списък за наблюдение

en: The specified file is invalid. We expect an XML file based on the OpenAstronomyLog schema.
bg: Посоченият файл е невалиден. Очаква се XML файл, базиран на схемата на OpenAstronomyLog.

en: The specified file is invalid
bg: Посоченият файл е невалиден

en: Are you sure you want to clear all objects?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изчистите всички обекти?

en: Clear all?
bg: Изчистване на всичко?

en: Do you want to save the current session?
bg: Искате ли текущата сесия да бъде записана?

en: Save Current session?
bg: Да се запази ли текущата сесия?

[ctx: @title:window]
en: Save Observing List
bg: Запазване на списък за наблюдение

en: Could not open the observing wishlist file %1 for writing. Your wishlist changes will not be saved. Check if the location is writable and not full.
bg: Не може да се отвори за запис файлът %1 на списъка с желания за наблюдение. Промените във вашия списък с желания няма да бъдат записани. Проверете дали в местоположението може да се записва и дали не е пълно.

en: Could not save observing wishlist
bg: Списъкът с желания за наблюдение не можа да бъде запазен

[ctx: @title:window]
en: Observing List Wizard
bg: Помощник за списъка за наблюдение

en: Please wait while loading observing wishlist...
bg: Моля, изчакайте, докато се зареди списъкът с желания за наблюдение...

en: Canceling this will truncate your wishlist
bg: Отказването от това ще съкрати списъка ви с желания

en: If you cancel this operation, your wishlist will be truncated and the following objects will be removed from the wishlist when you exit KStars. Are you sure this is okay?
bg: Ако отмените тази операция, Вашият списък с желания ще бъде съкратен и следните обекти ще бъдат премахнати от списъка с желания, когато излезете от KStars. Сигурни ли сте, че това е наред?

en: Observing wishlist truncated: %1 object not found | Observing wishlist truncated: %1 objects not found
bg[0]: Списъкът с желания за наблюдение е съкратен: %1 обект не е намерен
bg[1]: Списъкът с желания за наблюдение е съкратен: %1 обекта не са намерени

en: %1 object could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy its name as a backup so you can add it later. | %1 objects could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy the detailed list as a backup, whereby you can later use the Batch Add feature in the Observation Planner to add them back using internet search.
bg[0]: %1 обект не може да бъде намерен в базата данни и ще бъде премахнат от списъка с желания за наблюдение. Препоръчваме ви да копирате името му като резервно копие, за да можете да го добавите по-късно.
bg[1]: %1 обекти не бяха открити в базата данни и ще бъдат премахнати от списъка с желания за наблюдение. Препоръчваме ви да копирате подробния списък като резервно копие, за да можете по-късно да използвате функцията Пакетно добавяне в програмата за планиране на наблюдения, за да ги добавите обратно, като използвате търсене в интернет.

en: Cannot save an empty session list.
bg: Не може да се запази празен списък.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
bg: Файлът %1 не може да се отвори. Нов опит с друго име?

en: Try Different
bg: Нов опит

en: Do Not Try
bg: Без нов опит

en: Please wait while adding objects...
bg: Моля, изчакайте, докато добавяте обекти...

en: Customized DSS Download
bg: Персонализирано изтегляне на DSS

en: Specify image width (arcminutes):
bg: Посочете ширината на изображението (ъглови минути):

en: Specify image height (arcminutes):
bg: Посочете височина на изображението (ъгови минути):

en: Specify version:
bg: Посочете версия:

en: Failed to download DSS/SDSS image.
bg: Неуспешно изтегляне на DSS/SDSS изображение.

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
bg: Това ще изтрие всички запазени изображения. Сигурни ли сте, че искате да направите това?

en: Delete All Images
bg: Изтриване на всички изображения

en: Image Chooser
bg: Избор на изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
bg: Отваряне на списък за наблюдение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
bg: Зареждане на списък за наблюдение от файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
bg: Запазване на наблюдението

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
bg: Запис на текущия списък за наблюдение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
bg: Запазване на наблюдението като...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
bg: Запис на текущия списък за наблюдение в нов файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, OALExport)
en: Export to OAL...
bg: Експорт към OAL...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
bg: Избор

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateEdit) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateBox)
en: dd/MM/yyyy
bg: дд-мм-гггг

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
bg: Актуализирайте таблицата и графиката за новата дата и местоположение.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refLabel)
en: Reference images:
bg: Референтни изображения:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
bg: Изтегляне на SDSS/DSS изображенията на всички обекти от текущия списък.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download all Images
bg: Изтегляне на всички изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
bg: Изтриване на всички съхранени изображения DSS/SDSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
bg: Изтриване на всички изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addLabel)
en: Adding objects:
bg: Добавяне на обекти:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
bg: Помощник за списъка за наблюдение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
bg: Помощникът ще ви помогне да създадете списък за наблюдение, който се базира на обекти, филтрирани по тип, позиция на небето и магнитуда.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WizardButton)
en: Wizard...
bg: Помощник...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
bg: Отваряне на диалогов прозорец Намиране

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
bg: Отваряне на диалоговия прозорец Намиране за добавяне на обекти в списъка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
bg: Отваряне на диалоговия прозорец Тази вечер

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Opens the What's up Tonight dialog, from which objects can be added to the list
bg: Отваря диалоговия прозорец "Нещо интересно тази вечер", от който могат да се добавят обекти към списъка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WUTButton)
en: What's up Tonight...
bg: Нещо интересно тази вечер...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, batchAddButton)
en: Batch add
bg: Пакетно добавяне

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
bg: Планирани наблюдения

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
bg: Плануване на сесия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
bg: Планиран час

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickInfoLabel)
en: Select an Object to View Information here
bg: Изберете обект, за да видите информация тук

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
bg: (Без изображение)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dssMetadataLabel)
en: Image Metadata Info
bg: Информация за метаданните на изображението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchImage)
en: Replace from Internet...
bg: Замяна от Интернет...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
bg: Изтриване на изображение

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, NotesEdit)
en: Record object notes here.
bg: Запишете тук бележките за обектите.

en: Add to session plan
bg: Добавяне към сесийния план

en: Add objects visible tonight to session plan
bg: Добавяне видимите обекти към сесийния план

en: Add to Ekos Scheduler
bg: Добавяне към планиращия модул на Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
bg: В средата

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
bg: Обхват

en: Show SDSS image
bg: Показване на SDSS изображение

en: Show DSS image
bg: Показване на изображение от DSS

en: Customized DSS download
bg: Персонализирано изтегляне на DSS

en: Show images from web
bg: Показване на изображения от интернет

en: Remove from WishList
bg: Премахване от списъка с желания

en: Remove from Session Plan
bg: Премахване от сесийния план

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
bg: Разсеяни звездни купове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
bg: Кълбовидни купове

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
bg: Газови мъглявини

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
bg: Планетарни мъглявини

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
bg: Слънце, Луна, планети

en: Illegal rectangle specified, no region selection possible.
bg: Зададен е некоректен правоъгълник, не е възможно да се избере регион.

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
bg: Зададен е некоректен кръг, не е възможно да се избере регион.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
bg[0]: Вашият списък за наблюдение в момента има 1 обект
bg[1]: Вашият списък за наблюдение в момента има %1 обекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
bg: <html><head></head><body><p>Добре дошли в помощника за списъци за наблюдение</p><p></p><p>С този инструмент можете да съставите списък за наблюдение, като филтрирате списъка с всички обекти по различни начини.  Първо, ще изберете обекти по <span style=" font-weight:600;"> вид</span>.  След това можете да изберете само обектите, които заемат определена <span style=" font-weight:600;">област на небето</span>.  Можете допълнително да съкратите списъка за наблюдение, като изберете обекти в определен <span style=" font-weight:600;">обхват на звездна величина</span>. И накрая, можете да изберете да запазите само тези обекти, които могат да се <span style=" font-weight:600;">наблюдават на определена дата</span>.</p><p></p><p>Натиснете бутона <span style=" font-weight:600;">Напред</span>, за да започнете, като изберете типовете обекти, които искате да присъстват в списъка за наблюдение.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
bg: <html><head></head><body><p>Избиране на обекти по вид</p><p></p><p>Маркирайте типовете обекти, които искате да включите в списъка за наблюдение, в полето по-долу.  Можете да маркирате повече от един обект в списъка.  Бутоните отдясно могат да се използват за бърз избор на някои често срещани селекции.</p><p></p><p>Когато приключите, натиснете <span style=" font-weight:600;">Напред</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
bg: Избор на всички елементи в списъка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
bg: Изчистване на всички избрани елементи в списъка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
bg: Избиране на всички видове обекти на дълбокия космос в списъка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
bg: Дълбок космос

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
bg: Избиране на всички типове обекти на слънчевата система в списъка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
bg: <html><head></head><body><p>Изберете по регион</p><p></p><p>След това можете да ограничите списъка си с обекти само до тези, които заемат определена област на небето.  Има три начина да посочите региона за вашия списък: чрез <span style=" font-weight:600;">съзвездие</span>, като посочите <span style=" font-weight:600;">правоъгълна област</span> или чрез посочване на <span style=" font-weight:600;">кръгова област</span>.  Можете също така да пропуснете избора по регион, като по този начин се включват обекти от <span style=" font-weight:600;">цялото небе</span>.</p><p></p><p>Направете своя избор по-долу и натиснете <span style=" font-weight:600;">Напред</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
bg: Искам да избера следните обекти:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
bg: по цялото небе

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
bg: по съзвездие

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
bg: в правоъгълна област

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
bg: в кръгова област

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
bg: <html><head></head><body><p>Изберете обекти в едно или повече съзвездия</p><p></p><p>В списъка по-долу маркирайте съзвездията, които искате да използвате за своя списък за наблюдение.  В списъка ще бъдат включени само обекти, които заемат избраните съзвездия.</p><p></p><p>Когато приключите, натиснете <span style=" font-weight:600;">Напред</span>, за да продължите. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
bg: <html><head></head><body><p>Избиране на обекти в правоъгълна област</p><p></p><p>На тази страница можете да ограничите списъка си за наблюдение до обектите, които се намират е определена правоъгълна област на небето.  Посочете правоъгълната област, като изберете границите на ректасцензия (RA) и деклинация (Dec), които определят областта.</p><p></p><p>Когато приключите, натиснете <span style=" font-weight:600;">Напред</span>, за да продължите. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
bg: до

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
bg: Лимит на декл.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
bg: Лимит на РА:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
bg: <html><head></head><body><p>Избиране на обекти в кръгова област</p><p></p><p>На тази страница можете да ограничите списъка си за наблюдение до обектите, които заемат определена кръгова област на небето.  Задайте кръговата област, като изберете координатите на ректасцензия (RA) и деклинацията (Dec) за центъра на кръга и размера на радиуса на кръга в градуси.</p><p></p><p>Когато приключите, натиснете <span style=" font-weight:600;">Напред</span>, за да продължите. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: Center RA (in Hours):
bg: РА център (в часове):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: Center Dec (in Degrees):
bg: Център Dec (в градуси):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
bg: Радиус (в градуси):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
bg: <html><head></head><body><p>Изберете обекти, които могат да се наблюдават на дадена дата:</p><p></p><p>На тази страница можете да ограничите списъка си с наблюдения само до обектите, които могат да бъдат наблюдавани на определена дата (и от определено място на Земята).  За да филтрирате списъка си по този начин, поставете отметка в квадратчето по-долу и след това изберете желаната дата.  Ако не поставите отметка в това поле, списъкът ви ще включва обекти независимо от това, кога могат да се наблюдават (това е настройката по подразбиране).  Можете също така да промените географското местоположение, което се използва за определяне на това, дали обектите могат да се наблюдават.</p><p></p><p>Когато приключите, натиснете <span style=" font-weight:600;">Напред</span>, за да продължите. </p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
bg: От:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
bg: От:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Min. Altitude:
bg: Минимална височина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Coverage:
bg: Обхват:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Max. Altitude:
bg: Максимална височина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
bg: Избор на обекти, които са видими на:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagnitudeText)
en: <html><head/><body><p>Select bright objects</p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects brighter than a given magnitude. Be careful with this selection, because KStars does not have a magnitude for every object in its database. You need to indicate whether you want to include objects with an undefined magnitude.</p><p>If you do not wish to exclude faint objects with this selection, simply leave the checkbox below unchecked.</p><p>This is the final page of the Observing List Wizard. You can go back and modify previous pages with the <span style=" font-weight:600;">Back</span> button. When you are satisfied, press the <span style=" font-weight:600;">Ok</span> button to exit the wizard, and the Observing List tool will be populated with the objects you have specified here.</p><p><br/></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Изберете ярки обекти</p><p>На тази страница можете да ограничите списъка си с наблюдения само до обекти, по-ярки от дадена звездна величина. Бъдете внимателни при този избор, тъй като KStars не разполага с магнитуда за всеки обект в своята база данни. Трябва да посочите, дали искате да включите обекти с неопределена звездна величина.</p><p>Ако не желаете да изключвате слаби обекти с тази селекция, просто оставете отметката в квадратчето по-долу.</p><p>Това е последната страница на помощника за списък с наблюдения. Можете да се върнете назад и да промените предишните страници с помощта на бутона <span style=" font-weight:600;">Назад</span>. Когато сте доволни, натиснете бутона <span style=" font-weight:600;">Добре</span>, за да излезете от помощника, а инструментът Списък на наблюденията ще бъде попълнен с обектите, които сте посочили тук.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
bg: Избор на обекти, по-ярки от:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
bg: Включване на обекти, които нямат зададен магнитуд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
bg: Вашият списък за наблюдение в момента има 0 обекта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
bg: Актуализиране брояча

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
bg: Име на параметър

[ctx: @title:window]
en: Solar System Viewer
bg: Преглед на Слънчевата система

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
bg: Координата X (АЕ)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
bg: Координата Y (АЕ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
bg: Днес

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PolarisHourAngle)
en: Polaris Hour Angle
bg: Часов ъгъл към полярната звезда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Date / Time
bg: Дата/час

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Polaris HourAngle
bg: Полярен Часов ъгъл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
bg: Текущо време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set Local Time
bg: Задаване на местно време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
bg: 12 часа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
bg: 24 часа

[ctx: @title:window]
en: Options
bg: Настройки

[ctx: @title:window]
en: Script Data
bg: Данни на скрипт:

[ctx: @title:window]
en: Script Builder
bg: Редактор на скриптове

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
bg: Преместване на фокуса върху определената точка. %1 може да бъде име на обект, посока на света, или зенита.

en: Add a name label to the object named %1.
bg: Добавяне на етикет с име към обект %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
bg: Премахване на етикет с име от обект %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
bg: Добавяне на траектория до обекта на Слънчевата система с име %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
bg: Премахване на траекторията към обекта на Слънчевата система с име %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
bg: Преместване на фокуса върху точката с дадени координати на рект./декл. РА се задава в часове, Декл се задава в градуси.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
bg: Преместване на фокуса върху точката с дадени координати на височ./азимут. Височината и азимутът се задават в градуси.

en: Increase the display Zoom Level.
bg: Увеличаване на мащаба.

en: Decrease the display Zoom Level.
bg: Намаляване на мащаба.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
bg: Мащаб по подразбиране.

en: Set the display Zoom Level manually.
bg: Ръчен избор на мащаб.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
bg: Нагласяне на системния часовник на указано местно време.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
bg: Паузиране на изпълнението на скрипта за определения брой секунди.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
bg: Преустановяване изпълнението на скрипта до натискане на зададения клавиш. Позволено е използването само на един клавиш.

en: Set whether the display is tracking the current location.
bg: Проследяване на текущото местоположение.

en: Change view option named %1 to value %2.
bg: Задаване на параметър %1 стойност %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
bg: Задаване на географското местоположение на града, посочен от град, провинция и държава.

en: Set the color named %1 to the value %2.
bg: Задаване на цвят с името %1 на стойност %2.

en: Load the color scheme specified by name.
bg: Зареждане на зададената по име цветова схема.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
bg: Експортиране на изображението на небето във файла с указана ширина и височина.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
bg: Отпечатване на изображението на небето на принтер или във файл. Ако %1 е истина, ще се отвори прозореца за отпечатване. Ако %2 е истина, за отпечатване ще се използва цветовата схема "Звездна карта".

en: Halt the simulation clock.
bg: Спиране на часовника.

en: Start the simulation clock.
bg: Стартиране на часовника.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
bg: Задаване на режим на часовника при симулация 1. 1.0 означава реално време; 2.0 означава два пъти по-бързо от реално време и т.н.

en: Functions
bg: Функции

en: InfoBoxes
bg: Информационни надписи

en: Toggle display of all InfoBoxes
bg: Показване на информацията

en: Toggle display of Time InfoBox
bg: Показване на времето

en: Toggle display of Geographic InfoBox
bg: Показване на географските данни

en: Toggle display of Focus InfoBox
bg: Показване на информацията

en: (un)Shade Time InfoBox
bg: Затъмняване на времето

en: (un)Shade Geographic InfoBox
bg: Затъмняване на географското местоположение

en: (un)Shade Focus InfoBox
bg: Затъмняване на фокуса

en: Toolbars
bg: Ленти с инструменти

en: Toggle display of main toolbar
bg: Главна лента с инструменти

en: Toggle display of view toolbar
bg: Превключване на Лента с инструменти за изгледа

en: Show Objects
bg: Показване на обекти

en: Toggle display of Stars
bg: Показване на звездите

en: Toggle display of all deep-sky objects
bg: Показване на всички извънгалактически обекти

en: Toggle display of all solar system bodies
bg: Показване на всички тела от Слънчевата система

en: Toggle display of Sun
bg: Показване на Слънцето

en: Toggle display of Moon
bg: Показване на Луната

en: Toggle display of Mercury
bg: Показване на Меркурий

en: Toggle display of Venus
bg: Показване на Венера

en: Toggle display of Mars
bg: Показване на Марс

en: Toggle display of Jupiter
bg: Показване на Юпитер

en: Toggle display of Saturn
bg: Показване на Сатурн

en: Toggle display of Uranus
bg: Показване на Уран

en: Toggle display of Neptune
bg: Показване на Нептун

en: Toggle display of Asteroids
bg: Показване на астероидите

en: Toggle display of Comets
bg: Показване на кометите

en: Show Other
bg: Показване на други

en: Toggle display of constellation lines
bg: Показване на линиите на съзвездията

en: Toggle display of constellation boundaries
bg: Показване на границите на съзвездията

en: Toggle display of constellation names
bg: Показване на имената на съзвездията

en: Toggle display of Milky Way
bg: Показване на Млечния път

en: Toggle display of the coordinate grid
bg: Показване на координатната мрежа

en: Toggle display of the celestial equator
bg: Показване/сриване на небесния екватор

en: Toggle display of the ecliptic
bg: Показване на еклиптиката

en: Toggle display of the horizon line
bg: Показване на линията на хоризонта

en: Toggle display of the opaque ground
bg: Превключване на показването на непрозрачен терен

en: Toggle display of star name labels
bg: Показване на имената на звездите

en: Toggle display of star magnitude labels
bg: Показване на магнитуд на звездите

en: Toggle display of asteroid name labels
bg: Показване на имената на астероидите

en: Toggle display of comet name labels
bg: Показване на имената на кометите

en: Toggle display of planet name labels
bg: Показване на имената на планетите

en: Toggle display of planet images
bg: Показване на изображенията на планетите

en: Show Latin constellation names
bg: Показване на латинските имена на съзвездията

en: Show constellation names in local language
bg: Локализирани имена на съзвездия

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
bg: Съкратени имена на съзвездията от стандарта IUA

en: Hide Items
bg: Скриване на елементи

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
bg: Видимост на обектите при обръщане на картата

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
bg: Промеждутък от време (в сек) преди скриване на обектите

en: Hide faint stars while slewing?
bg: Да се скриват ли бледите звезди при обръщане?

en: Hide solar system bodies while slewing?
bg: Да се скриват ли телата от Слънчевата система при обръщане?

en: Hide Milky Way while slewing?
bg: Да се скриват ли Млечния път при обръщане?

en: Hide constellation names while slewing?
bg: Да се скриват ли имената на съзвездията при обръщане?

en: Hide constellation lines while slewing?
bg: Да се скриват ли линиите на съзвездията при обръщане?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
bg: Да се скриват ли границите на съзвездията при обръщане?

en: Hide coordinate grid while slewing?
bg: Да се скрива ли координатната мрежа при обръщане?

en: Skymap Options
bg: Настройки на звездната карта

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
bg: Да се използват ли хоризонтални координати? (в противен случай се използват екваториални)

en: Set the Zoom Factor
bg: Коефициент на мащабиране

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
bg: Ъгъл на рамката на зрителното поле (в дъг. мин.)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
bg: Форма на рамката на зрителното поле (0=квадрат, 1=окръжност, 2=кръст, 4=мишена)

en: Select color for the FOV symbol
bg: Избор на цвят на рамката на зрителното поле

en: string
bg: низ

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
bg: Да се използва ли анимирано завъртане? (иначе, моментално фокусиране върху новия обект)

en: Correct for atmospheric refraction?
bg: Да се извърши ли корекция за атмосферна рефракция?

en: Automatically attach name label to centered object?
bg: Да се прикрепя ли етикет с името към центрирания обект автоматично?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
bg: Да се показва ли временен надпис с име при преминаване с мишката върху обекта?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
bg: Да се сливат ли траекториите на планетите с фона? (в противен случай, цветът не се променя)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
bg: величина на най-бледата звезда, означена на картата

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
bg: величина на най-ярките звезди, който да се скриват при обръщане

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
bg: величина на най-бледия астероид, нарисуван на картата

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
bg: величина на най-бледия астероид, означен на картата

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
bg: показване на кометите, разположени по-близо до Слънцето от тази (в а.е.)

en: Could not download remote file.
bg: Грешка при изтегляне на отдалечен файл.

en: Download Error
bg: Грешка при изтегляне

en: Save Changes to Script?
bg: Да се запишат ли промените в скрипта?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
bg: Текущият скрипт е променен. Искате ли промените да бъдат записани?

en: Could not parse script.  Line was: %1
bg: Грешка при анализ на скрипта. Ред: %1

en: true
bg: истина

en: Function index out of bounds.
bg: Недопустими граници на функция.

en: false
bg: лъжа

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
bg: Несъответствие между функцията и аргумента (очаква се %1).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
bg: Създаване на скрипт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
bg: Отмяна на текущия скрипт и стартиране на нов. Ще се покаже предупреждение за запазване на промените в текущия скрипт.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open Script...
bg: Отваряне на скрипт...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
bg: Отваряне на скрипт. Ще се покаже предупреждение за запис на промените в текущия скрипт.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
bg: Запис на скрипт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
bg: Запис на текущият скрипт. Ако не е бил съхранен преди, ще се покаже диалог, аналогичен на командата "Запис като..."

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
bg: Запис на скрипт като...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
bg: Запис на скрипта във файл, като може да промените името на файла.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
bg: Изпробване на скрипт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window. You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
bg: Изпълняване на скрипта в главния прозорец на KStars. Може да разположите редактора на скриптове така, че да се вижда небесната карта.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
bg: Текущ скрипт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script. Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below. Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
bg: Показване на списъка с команди на текущия скрипт. При избор на команда ще се покаже поле, в което може да въведете аргументи. Използвайте бутоните отдясно за копиране, премахване или промяна на позицията на избраната команда.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
bg: Добавяне на функция

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
bg: Ако е маркирана функция, при натискането на бутона ще бъде добавена към текущия скрипт. Новата функция ще бъде вмъкната преди маркираната функция в прозореца с текущия скрипт.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
bg: Изтриване на функция

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
bg: Ако е избрана функция от текущия скрипт, при натискането на бутона ще бъде премахната от скрипта.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
bg: Копиране на функция

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
bg: Ако е избрана функция от текущия скрипт, при натискането на бутона ще се добави копие на функцията към скрипта.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
bg: Нагоре

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
bg: Преместване на избраната функция с една позиция нагоре.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
bg: Надолу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
bg: Преместване на избраната функция с една позиция надолу.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
bg: Аргументи на функция

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
bg: Функции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
bg: Помощ за функциите

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
bg: Ако е избрана функция, в тази област ще се покаже кратка информация за нея.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
bg: Въведете име на скрипта

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
bg: Въведете име на скрипта. Това не е име на файл, а само кратко описание на скрипта.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
bg: Въведете името на автора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
bg: Име на скрипта:

[ctx: @title:window]
en: Sky Calendar
bg: Небесен календар

en: Print the Sky Calendar
bg: Отпечатване на небесния календар

en: Please Wait
bg: Моля, изчакайте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CreateButton)
en: Plot Planetary Almanac
bg: Съставяне на планетарен алманах

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
bg: %1 изгрява

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
bg: %1 залязва

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
bg: %1 в кулминация

[ctx: @title:window]
en: Print sky calendar
bg: Отпечатване на небесния календар

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Grids and Labels
bg: Мрежи и етикети

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
bg: Месечни разделители

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
bg: Разделители на интервали

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
bg: Вертикална мрежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
bg: Текущ ден

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
bg: Година:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
bg: Интервал:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
bg: ден(дни)

en:  Slew %1 degrees %2 to find an %3 star of mag %4
bg:  Завъртване на %1 градуса на %2 за намиране на звезда %3 с магнитуд %4

en:  Slew %1 degrees %2 to find a(n) %3
bg:  Завъртване на %1 градуса %2 за намиране на a(n) %3

en: triangle (of similar magnitudes)
bg: триъгълник (от еднакви звездни величини)

en: right-angled triangle
bg: правоъгълен триъгълник

en: isosceles triangle
bg: равнобедрен триъгълник

en: straight line of 3 stars
bg: права линия от 3 звезди

en: equilateral triangle
bg: равностранен триъгълник

en:  within %1% of FOV of the marked star
bg:  в рамките на %1% от ЗП на маркираната звезда

en: Star-hopper algorithm failed. If you're trying a large star hop, try using a smaller FOV or changing the source point
bg: Алгоритъмът за ориентиране по звездите (Star-hopper)  е неуспешен. Ако се опитвате да се ориентирате на голяма площ с много звезди, намалете зрителното поле (ЗП) или променете изходната точка.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StarHopperDialog)
en: Star-Hopper Results
bg: Резултати от ориентирането по звездите

en: NOT VISIBLE: About %1 degrees below the %2 horizon
bg: НЕ СЕ ВИЖДА: На около %1 градуса под хоризонта %2

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
bg: Вече се вижда: На около %1 градуса над хоризонта %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeSelectLabel)
en: Select telescope from list to use or add a new telescope
bg: Изберете телескоп от списъка, който да използвате, или добавете нов телескоп

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
bg: Подробности за телескопа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
bg: Производител:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
bg: Добавяне на нов телескоп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
bg: Бинокъл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
bg: Посочете апертурата:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
bg: <p>Колко светлинно замърсено е вашето нощно небе? Оценете условията на нощното небе от 1 до 9 въз основа на <b>Скала на Бортле за тъмното небе</b>. Оценка от <b>1</b> представлява <b>отлична тъмнина на небето</b>, докато <b>9</b> представлява <b>ярко осветено небе в градски център</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleHelpText)
en: <html><head/><body><p align="right">For help: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Wikipedia Link for Bortle dark-sky scale</span></a></p></body></html>
bg: <html><head/><body><p align="right">За помощ: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Връзка към Уикипедия за скалата за тъмно небе на Бортъл</span></a></p></body></html>

en: Magnitude:  --
bg: Звездна величина:  --

en: Magnitude: %1
bg: Звездна величина: %1

en: Surface Brightness: %1
bg: Яркост на повърхността: %1

en: Size: %1
bg: Големина: %1

[ctx: @title:window]
en: What's up Tonight
bg: Нещо интересно тази вечер

en: at %1
bg: в %1

en: The night of %1
bg: Нощта на %1

en: Star Clusters
bg: Звездни купове

en: circumpolar
bg: циркумполярен

en: does not rise
bg: не изгрява

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
bg: Слънцето залязва в: %1 на %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
bg: Слънцето изгрява в: %1 на %2

en: Night duration: %1
bg: Продължителност на нощта: %1

en: Night duration: %1 hours
bg: Продължителност на нощта: %1 часа

en: Night duration: %1 hour
bg: Продължителност на нощта: %1 час

en: Night duration: %1 minutes
bg: Продължителност на нощта: %1 минути

en: Night duration: %1 minute
bg: Продължителност на нощта: %1 минута

en: Moon rises at: %1 on %2
bg: Луната изгрява в: %1 на %2

en: Moon sets at: %1 on %2
bg: Луната залязва в: %1 на %2

en: No Object Selected
bg: Не е избран обект

en: Object Not Found
bg: Обектът не е намерен

en: Rises at: %1
bg: Изгрев: %1

en: Transits at: %1
bg: Кулминация в: %1

en: Sets at: %1
bg: Залез: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
bg: Нощта на ДАТА

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
bg: Избор на нова дата

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DateButton)
en: Press this button to select a new date for the "What's up Tonight" tool.  Note that the date of the main window is not changed.
bg: Натиснете бутона, за да изберете дата за "Нещо интересно тази вечер". Имайте предвид, че датата в главния прозорец не се променя.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
bg: Промяна на дата...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
bg: на МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
bg: Избор на географско местоположение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Press this button to select a new geographic location for the "What's up Tonight" tool.  Note that the location of the main window is not changed.
bg: Натиснете бутона, за да изберете географско местоположение на "Нещо интересно тази вечер". Имайте предвид, че местоположението в главния прозорец не се променя.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
bg: Промяна на местоположение...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
bg: Показване на обектите над хоризонта:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
bg: Избор на интервал от време

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: By default, the "What's up Tonight" tool displays all objects which are above the horizon between sunset and midnight (i.e., "in the evening").  You can also choose to show objects which are up between midnight and dawn (i.e., "in the morning"), or objects which are up at any time between sunset and sunrise (i.e., "any time tonight")
bg: По подразбиране, в "Нещо интересно тази вечер" се показват всички обекти, който са над хоризонта между залез слънце и полунощ (т.е. "вечерта"). Може да избирате да се показват обектите над хоризонта между полунощ и разсъмване (т.е. "сутринта"), или по всяко време между залез и изгрев слънце (т.е. "по всяко време").

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
bg: Вечерта

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
bg: Сутринта

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
bg: По всяко време тази вечер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
bg: Показване на обекти, по-ярки от:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
bg: Час на изгрев на Луната

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
bg: Показване на часа на изгрев на Луната на избраната дата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
bg: Луната изгрява в: 13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
bg: Продължителност на нощта за избраната дата

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
bg: Показване на периода между залеза и изгрева на Слънцето за избраната дата (т.е. продължителността а нощта).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
bg: Продължителност на нощта: 11:00 часа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
bg: Час на залез на Слънцето

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
bg: Показване на часа на залез на Слънцето на избраната дата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
bg: Слънцето залязва в: 19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
bg: Час на залез на Луната

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
bg: Показване на часа на залез на Луната на избраната дата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
bg: Луната залязва в: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
bg: Час на изгрев на Слънцето

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
bg: Показване на часа на изгрев на Слънцето на избраната дата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
bg: Слънцето изгрява в: 07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
bg: Осветеност на Луната

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
bg: Показване на осветеността на Луната за избраната дата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
bg: Осветеност на Луната: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
bg: Избиране на категория:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
bg: Съвпадащи обекти:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
bg: Показване на часа на изгрев на избрания обект на избраната дата (т.е. преминаване над хоризонта).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
bg: Изгрява в: 22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
bg: Показване на часа на преминаване на избрания обект през локалния меридиан на избраната дата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
bg: Кулминация в: 03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
bg: Показване на часа на залез на избрания обект на избраната дата (т.е. преминаване под хоризонта).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
bg: Залязва в: 08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
bg: Центриране на обекта на небесната карта

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
bg: Центриране на обекта на картата и начало на проследяването му. Аналогично е на менюто "Центриране и проследяване".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
bg: Центриране на обект

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
bg: Отваряне на прозорец с подробности за обекта

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
bg: Отваряне на прозорец с подробности за избрания обект.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Object Details...
bg: Детайли за обекта...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
bg: Добавя избрания обект към списъка за наблюдение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
bg: Добавяне към списък

en: Angle value in degrees.
bg: Стойност на ъгъла в градуси.

en: Angle value in hours.
bg: Стойност на ъгъла в часове.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
bg: В това поле се показва ъгълът в градуси. Трите числа, които се показват, са градусите, дъговите минути и дъговите секунди на ъгъла.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
bg: Това поле показва часов ъгъл. Трите показани числа са часовете, минутите и секундите на ъгъла.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
bg:   Можете да въведете просто цяло число, стойност с плаваща запетая или стойности, ограничени с интервал или двоеточие, определящи градуси, дъгови минути и дъгови секунди.

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
bg: Въведете стойност на ъгъла в градуси.  Ъгълът може да бъде изразен като просто цяло число ("12"), стойност с плаваща запетая ("12.33") или като стойности с интервал или двоеточие, определящи градуси, дъгови минути и дъгови секунди ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0" и т.н.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
bg:   Можете да въведете просто цяло число, стойност с плаваща запетая или стойности, разделени с интервал или двоеточие, посочващи часове, минути и секунди.

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
bg: Въведете стойност на ъгъла в часове.  Ъгълът може да бъде изразен като просто цяло число ("12"), стойност с плаваща запетая ("12.33") или като стойности с интервал или двоеточие, определящи часове, минути и секунди ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0" и т.н.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
bg: %1 x %2 дъг/мин

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
bg: Предходна година

[ctx: Local Time]
en: LT:
bg: МВ:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
bg: УВ:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
bg: ЗВ:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
bg: Юл. ден:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
bg: Дължина:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
bg: Ширина:

[ctx: Hour Angle]
en: HA
bg: Вис.

[ctx: seconds]
en: secs
bg: секунди

[ctx: second]
en: sec
bg: секунда

[ctx: minute]
en: min
bg: минута

[ctx: minutes]
en: mins
bg: минути

en: hour
bg: час

[ctx: hours]
en: hrs
bg: часа

[ctx: sidereal day]
en: sid day
bg: звезден ден

en: day
bg: ден

en: week
bg: седмица

[ctx: weeks]
en: wks
bg: седмици

en: month
bg: месец

[ctx: months]
en: mths
bg: месеца

en: year
bg: година

[ctx: years]
en: yrs
bg: години

en: Adjust time step
bg: Регулиране на времевата стъпка

en: Adjust time step units
bg: Регулиране на единиците за стъпка във времето

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
bg: Задайте времевата скала за часовника на симулацията.  Настройката "1 сек" означава часовникът се придвижва в реално време, като напълно съответства на часовника на вашия процесор.  По-високите стойности карат часовника за симулация да работи по-бързо, а по-ниските - по-бавно.  Отрицателните стойности го карат да работи в обратна посока.
    
    Има две двойки бутони нагоре/надолу.  Лявата двойка ще преминава през всички налични времеви стъпки в последователност.  Тъй като има голям брой времеви стойности, дясната двойка е предвидена за преминаване към следващата по-висока/ниска единица време.  Например, ако в момента времевата скала е "1 мин.", десният бутон нагоре ще я превърне в "1 час", а десният бутон надолу ще се превърне в "1 секунда".

en: Increase Time Scale
bg: Увеличаване на времевата скала

en: Increase time scale to the next largest unit
bg: Увеличаване на времевата скала до следващата най-голяма единица

en: Decrease Time Scale
bg: Намаляване на времевата скала

en: Decrease time scale to the next smallest unit
bg: Намаляване на скалата на времето до следващата най-малка единица

[ctx: Map projection method]
en: No projection
bg: Без проекции

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
bg: Антична

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
bg: Азимутален

[ctx: Map projection method]
en: Bonne
bg: Боне

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
bg: Гномонична

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
bg: Полукълбо

[ctx: Map projection method]
en: Lambert
bg: Ламберт

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
bg: Меркаторово

[ctx: Map projection method]
en: Mollweide
bg: Молвейд

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
bg: Ортографична

[ctx: Map projection method]
en: Peters
bg: Петерс

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
bg: Mногоконусна

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
bg: Правоъгълно

en: FIFO files are not supported on Windows
bg: FIFO файловете не се поддържат в Windows

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Config File
bg: Избор на конфигурационен файл XPlanet

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Star Map File
bg: Избор на файл s карти XPlanet

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Arc File
bg: Избор на Arc файл на XPlanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_xplanetIsInternal)
en: Xplanet binary is internal to the application bundle
bg: Двоичната програма Xplanet е вътрешна за пакета с приложения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
bg: Път до Xplanet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
bg: Въведете тук пътя до двоичния файл xplanet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
bg: Размер на прозореца:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
bg: Задаване на ширината на прозореца

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of the xplanet image
bg: Задаване на ширината на изображението на xplanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
bg: Задаване на височината на прозореца

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of the xplanet image
bg: Задаване на височината на изображението на xplanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetTimeout)
en: The time KStars will wait for XPlanet to complete before giving up.
bg: Времето, през което KStars ще изчака XPlanet да завърши, преди да се откаже.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: XPlanet timeout:
bg: Време за изчакване на XPlanet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animation delay:
bg: Забавяне на анимацията:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetAnimationDelay)
en: The delay between frames for the animation
bg: Забавянето между кадрите на анимацията

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use KStars's FOV?
bg: Да се използва ли зрителното поле на KStars?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: <html><head/><body><p>If checked, XPlanet will use a FIFO file in the /tmp directory to temporarily save the XPlanet image for KStars to load them and update the view.  If not checked, XPlanet will actually save the files to the XPlanet folder in the KStars data directory.  Using a FIFO file should save the hard disk from excessive reads/writes and may offer a performance enhancement.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Ако е поставена отметка, XPlanet ще използва FIFO файл в директорията /tmp за временно запазване на изображението на XPlanet, за да може KStars да ги зареди и да актуализира изгледа.  Ако не е поставена отметка, XPlanet действително ще записва файловете в папката XPlanet в директорията с данни на KStars.  Използването на FIFO файл би трябвало да спести на твърдия диск прекомерното четене/записване и може да доведе до повишаване на производителността.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use FIFO File
bg: Използване на файл FIFO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: (saves to memory instead of a hard disk)
bg: (записва в паметта вместо на твърдия диск)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
bg: Да се използва ли зрителното поле на kstars?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
bg: Използване на зрителното поле на kstars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
bg: Базова звездна величина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
bg: Звезда с посочената звездна величина ще има яркост на пиксела 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
bg: Конфигурационен файл:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
bg: Път на конфигурационния файл

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
bg: Използване на посочения конфигурационен файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
bg: Да се използва ли персонализирана звездна карта?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
bg: Звездна карта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
bg: Arc файл:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
bg: Път до Arc файла

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
bg: Радиус на отблясъка около Слънцето.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
bg: Показване на отблясък около слънцето с радиус на зададената стойност, по-голям от този на слънцето.  Стойността по подразбиране е 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGlare)
en: Glare of sun:
bg: Отблясъци на слънцето:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
bg: Качество на изходния файл:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
bg: JPEG качество

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: XPlanet requires maps in order to function properly.  It does not ship with a lot of planetary maps.  You need to download some in order to get the full benefits of XPlanet.  This is a good place to start: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>
bg: XPlanet се нуждае от карти, за да функционира правилно.  Тя не се доставя с особено много планетарни карти.  Трябва да изтеглите някои от тях, за да се възползвате напълно от предимствата на XPlanet.  Това е добро място за начало: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openXPlanetMaps)
en: XPlanet Planet Maps
bg: Карти на планетите на XPlanet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
bg: Етикети и маркери

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
bg: Низ на етикета:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
bg: Посочете текста на първия ред на етикета.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
bg: Посочете текста на първия ред на етикета. По подразбиране той гласи нещо подобно на "Гледаме Земята".  Всеки случай на %t ще бъде заменен с името на целта, а всеки случай на %o ще бъде заменен с името на произхода.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
bg: Формат на дата:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
bg: Задаване на формата за етикета за дата/час.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
bg: Определете формата на етикета за дата/час.  Този низ за формат се предава на strftime(3).  По подразбиране е "%c %Z", който показва датата, часа и часовата зона в съответното представяне на датата и часа на локала.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
bg: Размер на шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
bg: Разположение на етикетите:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
bg: Да се показват ли етикетите?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
bg: Ако е маркирано, показва етикет в горния десен ъгъл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label:
bg: Показване на етикети:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
bg: Маркери

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
bg: Да се използва ли маркерният файл?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
bg: Използване на маркерния файл:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
bg: Посочете файл, съдържащ данни за маркери, определени от потребителя, които да се показват на фона на звездите.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
bg: Записване на границите на маркерите във файл

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
bg: Записване на координатите на ограничителната кутия за всеки маркер във файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
bg: Записване на границите на маркера до:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude:
bg: Поставяне на наблюдателя над  ширина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
bg: Изобразяване на целевия обект, както се вижда отгоре на посочената ширина (в градуси).  Стойността по подразбиране е 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude:
bg:  и дължина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
bg: Поставете наблюдателя над зададената  дължина (в градуси).  Дължината е положителна на изток и отрицателна на запад (за Земята и Луната), така че например Лос Анджелис е на -118 или 242.  Стойността по подразбиране е 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
bg: в градуси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
bg: Проекция:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
bg: Видът на проекцията

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
bg: По подразбиране не се предвижда проекция.  Множество обекти няма да бъдат показани, ако е зададена тази опция, въпреки че сенките ще бъдат нарисувани.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
bg: Фон

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
bg: Да се използва ли фон?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
bg: Ако е отметнато, ще се използва файл или цвят като фон.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
bg: Изображение за фон:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
bg: Използване на този файл като фоново изображение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
bg: Въведете тук пътя на файла с фоново изображение.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
bg: Цвят на фона:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
bg: Задаване на цвета на фона.
