kstars - en to ca@valencia translation catalogue (9242 entries)

en: Sky
ca@valencia: Cel

en: Sky Daytime
ca@valencia: Cel diürn

en: Messier Object
ca@valencia: Objecte Messier

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
ca@valencia: Objecte amb enllaços

en: Star Name
ca@valencia: Nom de l'estrela

en: Deep Sky Object Name
ca@valencia: Nom de l'objecte del cel profund

en: Planet Name
ca@valencia: Nom del planeta

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
ca@valencia: Nom de la constel·lació

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
ca@valencia: Línies de la constel·lació

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
ca@valencia: Límit de la constel·lació

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
ca@valencia: Límit ressaltat de la constel·lació

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
ca@valencia: Via Làctia

en: Equator
ca@valencia: Equador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
ca@valencia: Eclíptica

en: Horizon
ca@valencia: Horitzó

en: Local Meridian
ca@valencia: Meridià local

en: Compass Labels
ca@valencia: Etiquetes de la brúixola

en: Equatorial Coordinate Grid
ca@valencia: Quadrícula de coordenades equatorials

en: Horizontal Coordinate Grid
ca@valencia: Quadrícula de coordenades horitzontals

en: Info Box Text
ca@valencia: Text del rètol informatiu

en: Info Box Selected
ca@valencia: Rètol informatiu seleccionat

en: Info Box Background
ca@valencia: Fons del rètol informatiu

en: Target Indicator
ca@valencia: Indicador de l'objectiu

en: User Labels
ca@valencia: Etiquetes de l'usuari

en: Planet Trails
ca@valencia: Traces de planetes

en: Angular Distance Ruler
ca@valencia: Regle de distància angular

en: Observing List Label
ca@valencia: Etiqueta de la llista d'observacions

en: Star-Hop Route
ca@valencia: Camí del salt entre estreles

en: Visible Satellites
ca@valencia: Satèl·lits visibles

en: Satellites
ca@valencia: Satèl·lits

en: Satellites Labels
ca@valencia: Etiquetes dels satèl·lits

en: Supernovae
ca@valencia: Supernoves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
ca@valencia: Asteroides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerHorizon)
en: Artificial Horizon
ca@valencia: Horitzó artificial

en: RA Guide Error
ca@valencia: S'ha produït un error de guiatge en l'AR

en: DEC Guide Error
ca@valencia: S'ha produït un error de guiatge en la Dec

en: Solver FOV
ca@valencia: Solucionador de CDV

en: Sensor FOV
ca@valencia: Sensor de CDV

en: HiPS Grid
ca@valencia: Quadrícula de HiPS

en: Dome Slit
ca@valencia: Finestra de la cúpula

en: FITS Image Object Label
ca@valencia: Etiqueta d'objecte de la imatge FITS

en: FITS Image Object Highlight Label
ca@valencia: Etiqueta ressaltada d'objecte de la imatge FITS

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
ca@valencia: Colors predeterminats

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
ca@valencia: Carta estel·lar

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
ca@valencia: Visió nocturna

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer de l'esquema de color local.
    L'esquema no es pot registrar.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer d'índex de l'esquema de color local.
    L'esquema no es pot registrar.

en: Data verification failed
ca@valencia: Ha fallat la verificació de les dades

en: File verification failed
ca@valencia: Ha fallat la verificació del fitxer

en: Downloading
ca@valencia: Esteu baixant

en: Downloading Data...
ca@valencia: S'estan baixant les dades…

en: Awaiting response from server...
ca@valencia: S'està esperant la resposta del servidor…

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
ca@valencia: Prismàtics 7x35

[ctx: use a Telrad field-of-view indicator]
en: Telrad
ca@valencia: Visor del punt roig

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
ca@valencia: Un grau

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
ca@valencia: 30 m a 1,3 cm

en: No FOV
ca@valencia: Sense CDV

en: KStars Exported Sky Image
ca@valencia: Imatge del cel exportada de KStars

en: Error: Unable to save image: %1
ca@valencia: S'ha produït un error: No s'ha pogut guardar la imatge: %1

en: Saved image to %1
ca@valencia: S'ha guardat la imatge a %1

en: Could not upload image to remote location: %1
ca@valencia: No es pot pujar la imatge a la ubicació remota: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
ca@valencia: No s'ha pogut exportar la imatge: l'URL %1 no és vàlid

[ctx: @title:window]
en: KStars image viewer: %1
ca@valencia: Visor d'imatges de KStars: %1

en: Invert colors
ca@valencia: Invertix els colors

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
ca@valencia: Invertix els colors de la imatge. A vegades és útil per a millorar el contrast. Només afecta la visualització i no la guardada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
ca@valencia: Guarda

en: Save the image to disk
ca@valencia: Guarda la imatge al disc

en: Remove temporary file %1 from disk?
ca@valencia: Voleu suprimir el fitxer temporal %1 del disc?

en: Confirm Removal
ca@valencia: Confirmeu la supressió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadB)
en: Download
ca@valencia: Baixa

en: Please wait while image is being downloaded...
ca@valencia: Espereu mentre es baixa la imatge…

en: Image Viewer
ca@valencia: Visor d'imatges

en: Loading of the image %1 failed.
ca@valencia: La càrrega de la imatge %1 ha fallat.

[ctx: @title:window]
en: Save Image
ca@valencia: Guardeu la imatge

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
ca@valencia: Ja existix un fitxer anomenat «%1». Voleu sobreescriure'l?

en: Overwrite File?
ca@valencia: Voleu sobreescriure el fitxer?

en: Saving of the image %1 failed.
ca@valencia: La guardada de la imatge %1 ha fallat.

en: DSS Download
ca@valencia: Baixada de la DSS

en: Please wait while DSS image is being downloaded...
ca@valencia: Espereu mentre es baixa la imatge DSS…

en: Auto close in ...
ca@valencia: Tancament automàtic en…

en: Ok
ca@valencia: D'acord

en: Question
ca@valencia: Pregunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
ca@valencia: Sí

en: Warning
ca@valencia: Avís

en: Continue
ca@valencia: Continua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
ca@valencia: Cancel·la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
ca@valencia: S'ha produït un error

en: Sorry
ca@valencia: Ho sentim

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
ca@valencia: Informació

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
ca@valencia: SSO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
ca@valencia: SO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
ca@valencia: OSO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
ca@valencia: O

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
ca@valencia: ONO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
ca@valencia: NO

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
ca@valencia: NNO

en: The selected Astrometry Index File Location:
     %1 
     does not exist.  Do you want to make the directory?
ca@valencia: La ubicació dels fitxers d'índex de l'astrometria:
     %1 
     no existix. Voleu crear la carpeta?

en: Make Astrometry Index File Directory?
ca@valencia: Voleu crear la carpeta per als fitxers d'índex de l'astrometria?

en: The Default Astrometry Index File Location was created.
ca@valencia: S'ha creat la ubicació predeterminada per als fitxers d'índex de l'astrometria.

en: The Default Astrometry Index File Directory does not exist and was not able to be created.
ca@valencia: La carpeta predeterminada per als fitxers d'índex de l'astrometria no existix i no s'ha pogut crear.

en: Astrometry Configuration File Read Error.
ca@valencia: S'ha produït un error de lectura del fitxer de configuració de l'astrometria.

en: Internal Astrometry Configuration File Write Error.
ca@valencia: S'ha produït un error mentre s'escrivia al fitxer de configuració intern de l'astrometria.

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2/NEF to JPEG.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar ni «dcraw» ni «cjpeg». Instal·leu les eines requerides per a convertir des de CR2/NEF cap a JPEG.

en: Cannot open %1: %2
ca@valencia: No s'ha pogut obrir %1: %2

en: Cannot unpack_thumb %1: %2
ca@valencia: No s'ha pogut fer «unpack_thumb» de %1: %2

en: Cannot write %s %1: %2
ca@valencia: No s'ha pogut escriure %s %1: %2

en: unnamed
ca@valencia: sense nom

[ctx: @title:window]
en: Startup Wizard
ca@valencia: Assistent d'iniciada

en: &Next >
ca@valencia: &Següent >

en: < &Back
ca@valencia: < A&rrere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
ca@valencia: Fet

en: There was no default data directory found in the app bundle.
ca@valencia: No s'ha trobat cap carpeta de dades predeterminada en el paquet de l'aplicació.

en: There was a problem creating the data directory ~/Library/Application Support/.
ca@valencia: Hi ha hagut un problema quan es creava la carpeta de dades ~/Library/Application Support/.

en: File write error.
ca@valencia: S'ha produït un error mentre s'escrivia al fitxer.

en: Data folder permissions error.
ca@valencia: S'ha produït un error de permisos en la carpeta de les dades.

[ctx: Set the sky-map view to zenith up]
en: Zenith Up
ca@valencia: Zenit cap amunt

[ctx: Set the sky-map view to zenith down]
en: Zenith Down
ca@valencia: Zenit cap avall

[ctx: Set the sky-map view to north up]
en: North Up
ca@valencia: Nord cap amunt

[ctx: Set the sky-map view to north down]
en: North Down
ca@valencia: Nord cap avall

[ctx: Set the sky-map view to match a Schmidt-Cassegrain telescope with erecting prism pointed upwards]
en: SCT with upward diagonal
ca@valencia: El SCT amb diagonal cap a dalt

[ctx: Set the sky-map view to match the view through a typical Dobsonian telescope]
en: Typical Dobsonian
ca@valencia: Dobson típic

[ctx: default theme name]
en: Default
ca@valencia: Predeterminat

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
ca@valencia: La regió retallada s'escalarà a [ %1 * %2 ]

[ctx: @title:window]
en: Edit Thumbnail Image
ca@valencia: Editeu la imatge en miniatura

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
ca@valencia: Retalla la regió: [%1,%2 %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
ca@valencia: Editor de miniatures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
ca@valencia: Retalla la regió: [0,0 200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
ca@valencia: (la regió retallada s'escalarà a 200x200)

en: Loading images...
ca@valencia: S'estan carregant les imatges…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
ca@valencia: Resultats de la busca:

en: Failed to load image at %1
ca@valencia: No s'ha pogut carregar la imatge %1

en: Failed to load image
ca@valencia: No s'ha pogut carregar la imatge

en: Choose Thumbnail Image
ca@valencia: Trieu una imatge en miniatura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
ca@valencia: Selector de miniatures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
ca@valencia: Especifiqueu la ubicació de la imatge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
ca@valencia: Miniatura actual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
ca@valencia: Edita la imat&ge…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
ca@valencia: Trau la imatge

[ctx: @title:window]
en: XPlanet Solar System Simulator: %1
ca@valencia: Simulador del sistema solar Xplanet: %1

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
ca@valencia: Sol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
ca@valencia: Mercuri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
ca@valencia: Terra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
ca@valencia: Lluna

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
ca@valencia: Mart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
ca@valencia: Júpiter

en: Ganymede
ca@valencia: Ganimedes

en: Callisto
ca@valencia: Calixt

en: Titan
ca@valencia: Tità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
ca@valencia: Urà

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
ca@valencia: Neptú

en: This allows you to select a new object/target for XPlanet to view
ca@valencia: Permet seleccionar un objecte o objectiu nou per a veure'l a Xplanet

en: from
ca@valencia: des de

en: This allows you to select a viewing location
ca@valencia: Permet que seleccioneu l'emplaçament des d'on es visualitza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3
en: Location:
ca@valencia: Emplaçament:

en: XPlanet Latitude, Longitude, and object radius in %. This is only valid when viewing the object from the same object
ca@valencia: Latitud, Longitud i radi de l'objecte en % d'Xplanet. Només és vàlid quan es visualitza l'objecte des del mateix objecte

en: Reset XPlanet Location to the location specified in the XPlanet Options
ca@valencia: Restaura l'emplaçament d'Xplanet a l'especificat en les seues opcions

en: Hover over target and freely rotate view with mouse in XPlanet Viewer
ca@valencia: Passeu per damunt de l'objectiu i gireu lliurement la vista amb el ratolí en el visor d'Xplanet

en: Recenters the XPlanet image once it has been moved
ca@valencia: Torna a centrar la imatge d'Xplanet una vegada s'haja mogut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: FOV:
ca@valencia: CDV:

en: Sets the FOV to the Specified value.   Note: has no effect if hovering over object.
ca@valencia: Establix CDV al valor especificat. Nota: no tindrà cap efecte si es passa per damunt de l'objecte.

en: Zoom to the current KStars FOV.   Note: has no effect if hovering over object.
ca@valencia: Zoom amb CDV actual de KStars. Nota: no tindrà cap efecte si es passa per damunt de l'objecte.

en: Zoom to a specific FOV. This has no effect when hovering over an object
ca@valencia: Zoom a un CDV específic. No tindrà cap efecte quan es passe per damunt d'un objecte

en: Optimum FOV for the target, FOV parameter not specified.  Note: has no effect if hovering over object.
ca@valencia: CDV òptim per a l'objectiu, paràmetre de CDV sense especificar. Nota: no tindrà cap efecte si es passa per damunt de l'objecte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Rotation:
ca@valencia: Rotació:

en: Set the view rotation to the desired angle
ca@valencia: Establix la rotació de la vista a l'angle desitjat

en: Rotate the view 180 degrees
ca@valencia: Gira la vista 180 graus

en: Reset view rotation to 0
ca@valencia: Reinicia la rotació de la vista a 0

en: Bring up XPlanet Options
ca@valencia: Obtín les opcions d'Xplanet

en: Allows you to set the XPlanet time to a different date/time from KStars
ca@valencia: Permet establir el temps d'Xplanet a una data i hora diferents de KStars

en: Sets the XPlanet time to the current KStars time
ca@valencia: Establix el temps d'Xplanet al temps actual de KStars

en: Current XPlanet Time
ca@valencia: Temps actual d'Xplanet

en: This sets the time step from the current XPlanet time, good for viewing events
ca@valencia: Establix el pas temporal a l'actual d'Xplanet, bo per a veure esdeveniments

en: This sets the time step from the current XPlanet time
ca@valencia: Establix el pas temporal a l'actual d'Xplanet

en: years
ca@valencia: anys

en: months
ca@valencia: mesos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
ca@valencia: dies

en: hours
ca@valencia: hores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_1_2_7)
en: minutes
ca@valencia: minuts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text)
en: seconds
ca@valencia: segons

en: Lets you change the units for the timestep in the animation
ca@valencia: Permet canviar les unitats per al pas temporal en l'animació

en: Lets you run the animation
ca@valencia: Permet que executeu l'animació

en: Resets the animation to 0 timesteps from the current XPlanet Time
ca@valencia: Reinicia l'animació al pas temporal 0 des del temps actual d'Xplanet

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
ca@valencia: El camí cap a l'executable Xplanet està buit en el quadro de configuració.

en: The configured Xplanet binary does not exist or is not executable.
ca@valencia: L'executable configurat d'Xplanet no existix o no és executable.

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3
ca@valencia: Vista d'Xplanet: %1 des de %2 a %3

en: XPlanet View: %1 from %2 on %3 at FOV: %4 deg
ca@valencia: Vista d'Xplanet: %1 des de %2 a %3 amb CDV: %4 deg

en: Loading of the image of object %1 failed.
ca@valencia: La càrrega de la imatge de l'objecte %1 ha fallat.

en: XPlanet failed to generate the image for object %1 before the timeout expired.
ca@valencia: Xplanet ha fallat en generar la imatge per a l'objecte %1 abans que expire el temps d'espera.

en: Error making FIFO file %1: %2.
ca@valencia: S'ha produït un error en crear el fitxer FIFO %1: %2.

en: Choose a field-of-view
ca@valencia: Tria un camp de visió

en: FOV to render in XPlanet:
ca@valencia: Renderitza CDV en Xplanet:

en: Saving of the image to %1 failed.
ca@valencia: La guardada de la imatge a %1 ha fallat.

en: Catalog with that ID already exists.
ca@valencia: Ja existix un catàleg amb este ID.

en: Catalog could not be found.
ca@valencia: No s'ha trobat el catàleg.

en: Catalog with id=%1 not found.
ca@valencia: No s'ha trobat el catàleg amb ID=%1.

en: Catalog is immutable!
ca@valencia: El catàleg és immutable!

en: The object is already in the catalog!
ca@valencia: L'objecte ja existix en el catàleg!

en: Could not insert object! %1
ca@valencia: No s'ha pogut inserir l'objecte! %1

en: Output file is not writable.
ca@valencia: No es pot escriure en el fitxer d'eixida.

en: Could not attach output file.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut adjuntar el fitxer d'eixida.<br>%1

en: Could not copy catalog to output file.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut copiar el catàleg al fitxer d'eixida.<br>%1

en: Could not create catalog registry in output file.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut crear el registre del catàleg en el fitxer d'eixida.<br>%1

en: Could not insert catalog into registry in output file.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut inserir el catàleg dins del registre en el fitxer d'eixida.<br>%1

en: Could not insert set exported database version.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut inserir la versió establida per la base de dades exportada.<br>%1

en: Could not insert set exported database application id.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut inserir l'ID d'aplicació establit per la base de dades exportada.<br>%1

en: Catalog file is not readable.
ca@valencia: El fitxer de catàleg no es pot llegir.

en: Could not attach input file.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut adjuntar el fitxer d'entrada.<br>%1

en: Invalid catalog file.
ca@valencia: Fitxer de catàleg no vàlid.

en: Could not migrate old catalog format.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut migrar el format antic de catàleg.<br>%1

en: Could read the catalog id.<br>%1
ca@valencia: S'ha pogut llegir l'ID de catàleg.<br>%1

en: Catalog already exists in the database!
ca@valencia: El catàleg ja existix en la base de dades!

en: Could not import the catalog.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut importar el catàleg.<br>%1

en: Could not refresh the master catalog.<br>
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar el catàleg mestre.<br>

en: Removing the user catalog is not allowed.
ca@valencia: No es permet eliminar el catàleg d'usuari.

en: Could not remove the catalog from the registry.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut eliminar el catàleg del registre.<br>%1

en: Both catalogs have to exist!
ca@valencia: Cal que ambdós catàlegs existisquen!

en: Destination catalog has to be mutable!
ca@valencia: Cal que el catàleg de destinació siga mutable!

en: Cannot update nonexisting catalog.
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar un catàleg inexistent.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca@valencia: Fi&txer

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ca@valencia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ca@valencia: Vi&sualitza

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
ca@valencia: A&juda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines principal

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
ca@valencia: Barra d'eines d'imatge

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
ca@valencia: &Temps

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
ca@valencia: &Apunta

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
ca@valencia: &Projecció

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ca@valencia: &Eines

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
ca@valencia: &Dispositius

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
ca@valencia: &Dades

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
ca@valencia: &Actualitzacions

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
ca@valencia: &Observació

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ca@valencia: Con&figuració

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
ca@valencia: Rètols &informatius

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
ca@valencia: Barra d'est&at

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines de visualització

note: i18n: ectx: ToolBar (INDIToolBar)
en: INDI Toolbar
ca@valencia: Barres d'eines INDI

note: i18n: ectx: ToolBar (TelescopeToolBar)
en: Telescope Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines del telescopi

note: i18n: ectx: ToolBar (DomeToolBar)
en: Dome Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines de la cúpula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reverse
ca@valencia: Invertix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), 
en: RA:
ca@valencia: AR:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDECLabel)
en: DE:
ca@valencia: Dec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: HA:
ca@valencia: AH:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: ZA:
ca@valencia: AZ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Target:
ca@valencia: Objectiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
ca@valencia: Tipus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
ca@valencia: Època:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
ca@valencia: Estat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
ca@valencia: En espera

en: What's Interesting...
ca@valencia: Què hi ha d'interessant…

en: Naked-Eye Objects
ca@valencia: Objectes a simple vista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
ca@valencia: Planetes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
ca@valencia: Estreles

en: Constellations
ca@valencia: Constel·lacions

en: Deep-sky Objects
ca@valencia: Objectes del cel profund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
ca@valencia: Cometes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
ca@valencia: Galàxies

en: Nebulae
ca@valencia: Nebuloses

en: Clusters
ca@valencia: Cúmuls

en: Explore Catalogs
ca@valencia: Explora els catàlegs

en: Messier Catalog
ca@valencia: Catàleg Messier

en: NGC Catalog
ca@valencia: Catàleg NGC

en: IC Catalog
ca@valencia: Catàleg IC

en: Sharpless Catalog
ca@valencia: Catàleg Sharpless

en: No Items to display
ca@valencia: No hi ha cap element que s'haja de mostrar

en: More Details
ca@valencia: Més detalls

en: Center in Map
ca@valencia: Centra en el mapa

en:  Auto     Track
ca@valencia:  Seguiment automàtic

en: Slew Telescope
ca@valencia: Orienta el telescopi

en: Object Information
ca@valencia: Informació de l'objecte

en: Wikipedia Infotext
ca@valencia: Informació textual de la Viquipèdia

en: Info Text
ca@valencia: Text informatiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
ca@valencia: Següent

en: Previous
ca@valencia: Anterior

en: Loading...
ca@valencia: S'està carregant…

en: Explanation of the What's Interesting Panel
ca@valencia: Explicació del quadro «Què hi ha d'interessant»

en: The What's Interesting Panel is intended to allow you to explore many different interesting objects in the night sky.  It includes objects visible to the naked eye as well as objects that require telescopes.  It is intended to appeal to both beginners and advanced astronomers.  If you click on a category or catalog, a list of objects will appear.  Clicking on an object in the list will bring up the details view where you can find out more information about the object.  If you have thumbnail images or wikipedia information for this object, these will be displayed as well.  If not, you can download them using the download icon.  If you make What's Interesting wider, the display will dynamically change to display the information more conveniently.  Please see the descriptions below for details on what the buttons at the bottom do.
ca@valencia: El quadro «Què hi ha d'interessant» està destinat a permetre explorar molts objectes interessants diferents del cel nocturn. Inclou els objectes visibles a simple vista, així com els objectes que requerixen telescopis. Està pensat per a astrònoms principiants i avançats. Si cliqueu damunt d'una categoria o un catàleg, apareixerà una llista d'objectes. Quan es clique damunt d'un objecte de la llista apareixerà una vista de detalls a on trobareu més informació sobre seu.  Si hi ha imatges en miniatura o informació de la Viquipèdia, també es mostraran. Si no, les podreu baixar utilitzant la icona de baixada. Si feu més ample el quadro, la pantalla canviarà dinàmicament per a mostrar la informació de manera més adequada. Vegeu davall els detalls sobre què fan els botons de la part inferior.

en: This button will bring up the What's Interesting Settings. It will let you configure what is displayed in What's Interesting based upon which equipment you are using and the observing conditions.
ca@valencia: Este botó mostrarà la configuració de «Què hi ha d'interessant». Permet configurar què es mostrarà en funció de l'equip que esteu utilitzant i les condicions d'observació.

en: This button will turn on and off the Inspector Mode.  In this mode you can click on any object in the map and What's Interesting will display the information about it.
ca@valencia: Este botó activarà i desactivarà el mode «Inspector». En este mode podreu clicar damunt de qualsevol objecte en el mapa i el «Què hi ha d'interessant» mostrarà la seua informació.

en: This button will reload the current object list, update all displayed information, update any images, and update the information and images for the currently selected object.
ca@valencia: Este botó tornarà a carregar la llista actual d'objectes, actualitza tota la informació mostrada; qualsevol imatge, la informació i les imatges de l'objecte seleccionat.

en: This button will toggle whether to filter the list to display only currently visible objects in a list or to display all of the objects in the list.  The visibility is determined based on the current KStars date and time, the current observing equipment, and the current sky conditions based on the What's Interesting Settings.
ca@valencia: Este botó canviarà entre filtrar la llista per a mostrar només els objectes actualment visibles de la llista o mostrar-los tots. La visibilitat es determinarà en funció de la data i hora actuals de KStars, l'equip d'observació i les condicions actuals del cel segons la configuració de «Què hi ha d'interessant».

en: This button will toggle whether to filter the list to display only 'interesting' objects or to display any of the objects in the list.  This setting only applies to the Galaxies, Nebulas, and Clusters lists.  The objects are considered 'interesting' if they appear on the KStars 'interesting' list.
ca@valencia: Este botó canviarà entre filtrar la llista per a mostrar només els objectes «interessants» o mostrar-los tots. Esta opció només s'aplica a les llistes de Galàxies, Nebuloses i Cúmuls. Els objectes es consideraran «interessants» si apareixen en la llista «interessant» de KStars.

en: This button will attempt to download information and pictures about the object(s) from Wikipedia.  You can select whether to download the information about just one object, all of the objects in a list, or only the objects in a list for which no data was downloaded yet.  Please note: If the list is currently filtered for visible objects or 'interesting' objects, only the filtered objects will be downloaded.  If you actually want all the objects in the list, turn off the filters.
ca@valencia: quest botó intentarà baixar informació i imatges dels objectes des de la Viquipèdia. Podreu seleccionar si baixar la informació de només un objecte, tots els objectes d'una llista o només els objectes de la llista per als quals encara no s'han baixat les dades. Cal tindre en compte: si la llista està filtrada per als objectes visibles o els objectes «interessants», només es baixaran els objectes filtrats. Si segur que voleu tots els objectes de la llista, desactiveu els filtres.

en: Back
ca@valencia: Arrere

en: Guess object data from text
ca@valencia: Suposa les dades d'un objecte a partir del text

en: Copy-paste a text blurb with data on the object, and KStars will try to guess the contents of the fields from the text. The result is just a guess, so please verify the coordinates and the other information.
ca@valencia: Copieu i apegueu un extracte de text amb dades de l'objecte i KStars intentarà suposar el contingut dels camps a partir del text. El resultat només serà una conjectura, de manera que caldrà verificar les coordenades i la resta d'informació.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddCatalogObject)
en: Add/Edit DSO
ca@valencia: Afig o edita un DSO

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Basics
ca@valencia: Bàsics

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
ca@valencia: Nom:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: e.g. PGC 54559
ca@valencia: P. ex., PGC 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: RA / Dec (J2000):
ca@valencia: AR / Dec (J2000):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Apparent magnitude:
ca@valencia: Magnitud aparent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Check if magnitude is unknown
ca@valencia: Seleccioneu-la si es desconeix la magnitud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
ca@valencia: Desconeguda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
ca@valencia: Opcional

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Size Info in Arcminutes
ca@valencia: Informació de la mida, en minuts d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Major axis:
ca@valencia: Eix major:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Minor axis:
ca@valencia: Eix menor:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Misc
ca@valencia: Miscel·lània

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Some catalog specific identifier, like the NGC number.
ca@valencia: Identificador específic en catàleg, com el número NGC.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Catalog identifier:
ca@valencia: Identificador de catàleg:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, catalog_identifier)
en: e.g. 54559
ca@valencia: P. ex., 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Position angle (°):
ca@valencia: Angle de posició (°):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Long name:
ca@valencia: Nom llarg:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, long_name)
en: e.g. Hoag's Object
ca@valencia: P. ex., Objecte de Hoag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: This feature allows you to copy-paste a piece of text from e.g. a website or another app and magically try to infer the contents of this form from it.
ca@valencia: Esta característica permet copiar i apegar un tros de text (p. ex., des d'un lloc web o una altra aplicació) i màgicament intentarà deduir el contingut d'este formulari a partir del text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: Guess from &Text
ca@valencia: Suposa a partir del &text

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
ca@valencia: Importa un fitxer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
ca@valencia: Introduïu el nom del fitxer d'importació de dades.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
ca@valencia: Per a importar un fitxer de dades existent, introduïu el seu nom ací. Després descriureu el contingut del fitxer davall. Podeu deixar en blanc el nom del fitxer per a construir un fitxer de catàleg amb una capçalera vàlida, però buit.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
ca@valencia: Contingut del fitxer de dades importat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
ca@valencia: Quan seleccioneu un fitxer de dades en la línia de dalt, el seu contingut es mostra ací.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
ca@valencia: Descriviu els camps de dades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
ca@valencia: <b>Camps del catàleg:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
ca@valencia: <b>Camps disponibles:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
ca@valencia: L'època de les coordenades del catàleg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
ca@valencia: Prefix del nom del catàleg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
ca@valencia: Color del símbol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
ca@valencia: Època de les coordenades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
ca@valencia: Delimitat a l'espai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
ca@valencia: Previsualitza l'ei&xida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
ca@valencia: Introduïu el nom del fitxer del catàleg d'eixida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
ca@valencia: Nom del catàleg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
ca@valencia: Anomena i guarda el catàleg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
ca@valencia: Introduïu un nom per al catàleg.

[ctx: @title:window]
en: Add Custom URL to %1
ca@valencia: Afegiu un URL personalitzat a %1

en: Show image of
ca@valencia: Veure la imatge de

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
ca@valencia: L'URL no és vàlid. Voleu que s'òbriga una finestra del navegador
    amb el buscador de Google?

en: Invalid URL
ca@valencia: L'URL no és vàlid

en: Browse Google
ca@valencia: Navega per Google

en: Do Not Browse
ca@valencia: No navegues

en: Show webpage about
ca@valencia: Mostra la pàgina web quant a

en: object
ca@valencia: objecte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
ca@valencia: Tipus de recurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
ca@valencia: Imatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
ca@valencia: Text que descriu el recurs enllaçat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
ca@valencia: Descripció:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
ca@valencia: L'URL que es visualitzarà per a este element.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
ca@valencia: Obri l'URL en una finestra del navegador.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
ca@valencia: Podeu verificar l'URL introduït obrint-lo en una finestra del navegador amb este botó.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
ca@valencia: Comprova l'URL

en: Critical error
ca@valencia: Error crític

en: Catalog with id %1 not found.
ca@valencia: No s'ha trobat el catàleg amb l'ID %1.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
ca@valencia: Predeterminat

en: Could not insert new colors.<br>
ca@valencia: No s'ha pogut inserir colors nous.<br>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogColorEditor)
en: Catalog Colors
ca@valencia: Catàleg de colors

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click on a color to change it...
ca@valencia: Cliqueu damunt d'un color per a canviar-lo…

en: Degrees
ca@valencia: Graus

en: Hours
ca@valencia: hores

[ctx: @title:window]
en: Import Catalog
ca@valencia: Importeu un catàleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
ca@valencia: Fitxer

en: Any File
ca@valencia: Qualsevol fitxer

en: Could not open the csv file.<br>It does not exist.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer «csv».<br>No existix.

en: Ignore
ca@valencia: Ignora

en: %1 Object | %1 Objects
ca@valencia[0]: %1 objecte
ca@valencia[1]: %1 objectes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
ca@valencia: Tipus

en: default
ca@valencia: predeterminat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogCSVImport)
en: CSV Import
ca@valencia: Importació de CSV

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input
ca@valencia: Entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: lines
ca@valencia: línies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Skip first:
ca@valencia: Omet la primera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Separator:
ca@valencia: Separador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, file_select_button)
en: Select/Read...
ca@valencia: Selecciona i llig…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Comment prefix:
ca@valencia: Prefix del comentari:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Coordinate Units
ca@valencia: Unitats de les coordenades

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, column_mapping)
en: Mapping
ca@valencia: Mapatge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, type_mapping)
en: Type Mapping
ca@valencia: Tipus de mapatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
ca@valencia: Vista prèvia

en: Showing <= %1 entries. Enter a name (case sensitive) to narrow down the search.
ca@valencia: Mostra <= %1 entrades. Introduïu un nom (distingix minúscules/majúscules) per a reduir la busca.

en: Could not load the catalog with id=%1
ca@valencia: No s'ha pogut carregar el catàleg amb ID=%1

en: Could not update the catalog.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar el catàleg.<br>%1

en: Could not add the object.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut afegir l'objecte.<br>%1

en: Could not remove the object.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut eliminar l'objecte.<br>%1

en: Could not add the objects.<br>%1
ca@valencia: No s'han pogut afegir els objectes.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogDetails)
en: Catalog Details
ca@valencia: Detalls del catàleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
ca@valencia: Autoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, author)
en: _auth
ca@valencia: _aut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Source:
ca@valencia: Origen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, source)
en: _src
ca@valencia: _org

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Version:
ca@valencia: Versió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maintainer:
ca@valencia: Mantenidor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maintainer)
en: _maint
ca@valencia: _mant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: License:
ca@valencia: Llicència:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
ca@valencia: Objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
ca@valencia: Edita…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
ca@valencia: Elimina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit)
en: Edit Catalog Meta...
ca@valencia: Edita la metainformació del catàleg…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_object)
en: Add Object...
ca@valencia: Afig un objecte…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import_csv)
en: Import CSV...
ca@valencia: Importa CSV…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name_filter)
en: Filter by Name
ca@valencia: Filtra per nom.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsUInewCatalog)
en: Create/Edit Catalog
ca@valencia: Creació o edició d'un catàleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
ca@valencia: Edita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, racal) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_01) i18n: ectx: 
en: RA
ca@valencia: AR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
ca@valencia: Nom

en: Long Name
ca@valencia: Nom llarg

en: Identifier
ca@valencia: Identificador

en: Major Axis
ca@valencia: Eix major

en: Minor Axis
ca@valencia: Eix menor

en: Position Angle
ca@valencia: Angle de posició

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enabled
ca@valencia: Activat

en: Precedence
ca@valencia: Precedència

en: Author
ca@valencia: Autoria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
ca@valencia: Versió

en: License
ca@valencia: Llicència

en: Maintainer
ca@valencia: Mantenidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
ca@valencia: Activa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: Disable
ca@valencia: Desactiva

en: Could not enable/disable the catalog.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut activar/desactivar el catàleg.<br>%1

[ctx: @title:window]
en: Export Catalog
ca@valencia: Exporteu un catàleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DevelCheckCatalogButton)
en: Catalog
ca@valencia: Catàleg

en: Could not export the catalog.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut exportar el catàleg.<br>%1

en: Could not remove the catalog.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut eliminar el catàleg.<br>%1

en: Could not create the catalog.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut crear el catàleg.<br>%1

en: Could not copy the objects to the new catalog.<br>%1
ca@valencia: No s'han pogut copiar els objectes al catàleg nou.<br>%1

en: Could not clean up and remove the new catalog.<br>%1
ca@valencia: No s'ha pogut netejar i eliminar el catàleg nou.<br>%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogsDBUI)
en: DSO Catalogs
ca@valencia: Catàlegs DSO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
ca@valencia: Importa un catàleg…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create Catalog...
ca@valencia: Crea un catàleg…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ExportButton)
en: Export...
ca@valencia: Exporta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dublicateButton)
en: Clone...
ca@valencia: Clona…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: More...
ca@valencia: Més…

[ctx: @title:window]
en: Object Details
ca@valencia: Detalls de l'objecte

en: %1 star
ca@valencia: Estrela %1

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
ca@valencia: mag. %1

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
ca@valencia: múltiple

[ctx: Proper motion of a star]
en: Proper Motion:
ca@valencia: Moviment adequat:

[ctx: The first arg is proper motion in right ascension and the second in the declination. The unit stands for milliarcsecond per year]
en: %1 %2 mas/yr
ca@valencia: %1 %2 mas/any

en: G5 star
ca@valencia: Estrela del G5

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Pluto
ca@valencia: Plutó

en: Dwarf planet
ca@valencia: Planeta nan

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
ca@valencia: %1 UA

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
ca@valencia: %1 min. d'arc

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
ca@valencia: %1 seg. d'arc

en: Discovery Date:
ca@valencia: Data de descobriment:

en: Host Galaxy:
ca@valencia: Galàxia amfitriona:

en: Red Shift:
ca@valencia: Desplaçament cap al roig:

[ctx: Distance in astronomical units]
en: %1 AU
ca@valencia: %1 UA

[ctx: Orbit period in years]
en: %1 y
ca@valencia: %1 a

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
ca@valencia: %1 en %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
ca@valencia: Posició

en: RA (%1):
ca@valencia: AR (%1):

en: DE (%1):
ca@valencia: Dec (%1):

en: Never rises
ca@valencia: Sempre per davall de l'horitzó

en: Links
ca@valencia: Enllaços

en: Could not add the link.
ca@valencia: No s'ha pogut afegir l'enllaç.

en: Advanced
ca@valencia: Avançat

en: Log
ca@valencia: Registre

en: Record here observation logs and/or data on %1.
ca@valencia: Grava ací els registres i/o dades d'observació sobre %1.

[ctx: @title:window]
en: Edit Link
ca@valencia: Editeu un enllaç

en: Could not edit the entry.
ca@valencia: No s'ha pogut editar l'entrada.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
ca@valencia: Segur que voleu eliminar l'enllaç %1?

en: Delete Confirmation
ca@valencia: Confirmeu la supressió

en: Could not delete the entry.
ca@valencia: No s'ha pogut suprimir l'entrada.

en: Could not update the user log.
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar el registre d'usuaris.

en: No connected mounts found.
ca@valencia: No s'ha trobat cap muntura connectada.

en: Mount %1 is offline. Please connect and retry again.
ca@valencia: La muntura «%1» no està en línia. Connecteu-la i torneu-ho a provar.

en: Danger! Viewing the Sun without adequate solar filters is dangerous and will result in permanent eye damage!
ca@valencia: Perill! La visió del Sol sense els filtres solars suficients és perillós i pot provocar danys permanents en els ulls!

en: Unable to save image to %1
ca@valencia: No s'ha pogut guardar la imatge a %1

en: Save Thumbnail
ca@valencia: Guarda la miniatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
ca@valencia: Nom principal, Altres noms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
ca@valencia: mag 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
ca@valencia: Mida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
ca@valencia: 0,0 min. d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
ca@valencia: Índex B - V:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
ca@valencia: Distància:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
ca@valencia: Magnitud:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
ca@valencia: Il·luminació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
ca@valencia: 0,0 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CatalogLabel)
en: Catalog:
ca@valencia: Catàleg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
ca@valencia: Afig a la llista d'observacions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
ca@valencia: Centra en el mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
ca@valencia: Centra en el telescopi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
ca@valencia: Periheli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
ca@valencia: 0,0 UA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
ca@valencia: ID de l'òrbita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
ca@valencia: ID de l'òrbita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
ca@valencia: Diàmetre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
ca@valencia: 0,0 km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
ca@valencia: Període de rotació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
ca@valencia: 0,0 h

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
ca@valencia: DIOM de la Terra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
ca@valencia: Classe orbital:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
ca@valencia: Classe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
ca@valencia: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
ca@valencia: Període:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
ca@valencia: 0 a

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
ca@valencia: Detalls - Bases de dades en línia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
ca@valencia: Trieu una base de dades nova en línia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
ca@valencia: Detalls - Enllaços cap a recursos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
ca@valencia: Enllaços cap a informació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
ca@valencia: Enllaços cap a imatges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
ca@valencia: Visualitza un recurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
ca@valencia: Afig un enllaç…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
ca@valencia: Edita l'enllaç…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
ca@valencia: Elimina l'enllaç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
ca@valencia: Registre de l'usuari

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
ca@valencia: Detalls - Dades de posició

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR)
en: Coordinates
ca@valencia: Coordenades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: DE (2000.0):
ca@valencia: Dec (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
ca@valencia: AR (J2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
ca@valencia: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
ca@valencia: AR (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec0Label)
en: DE (J2000.0):
ca@valencia: Dec (J2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
ca@valencia: Azimut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
ca@valencia: Massa d'aire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
ca@valencia: Altitud:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
ca@valencia: Angle horari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
ca@valencia: Eixida, posta i trànsit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
ca@valencia: Hora de posta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
ca@valencia: Hora de trànsit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
ca@valencia: Hora d'eixida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
ca@valencia: Azimut a la posta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
ca@valencia: Altitud en el trànsit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
ca@valencia: Azimut a l'eixida:

en: Preview image
ca@valencia: Previsualitza la imatge

[ctx: @title:window]
en: Export sky image
ca@valencia: Exporteu una imatge del cel

en: Horizontal
ca@valencia: Horitzontal

en: Full legend
ca@valencia: Llegenda completa

en: Scale with magnitudes chart
ca@valencia: Diagrama d'escala amb magnituds

en: Only scale
ca@valencia: Només l'escala

en: Only magnitudes
ca@valencia: Només magnituds

en: Only symbols
ca@valencia: Només símbols

en: Upper left corner
ca@valencia: Cantó superior esquerre

en: Upper right corner
ca@valencia: Cantó superior dret

en: Lower left corner
ca@valencia: Cantó inferior esquerre

en: Lower right corner
ca@valencia: Cantó inferior dret

en: Could not export image
ca@valencia: No s'ha pogut exportar la imatge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
ca@valencia: Configureu la llegenda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
ca@valencia: Afig una llegenda a la imatge exportada del cel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
ca@valencia: Orientació de la llegenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
ca@valencia: Tipus de llegenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
ca@valencia: Posició de la llegenda:

en: Any
ca@valencia: Tots

en: Solar System
ca@valencia: Sistema solar

en: Open Clusters
ca@valencia: Cúmuls oberts

en: Globular Clusters
ca@valencia: Cúmuls globulars

en: Gaseous Nebulae
ca@valencia: Nebuloses gasoses

en: Planetary Nebulae
ca@valencia: Nebuloses planetàries

[ctx: @title:window]
en: Find Object
ca@valencia: Busca un objecte

en: Details...
ca@valencia: Detalls…

en: Andromeda Galaxy
ca@valencia: Galàxia d'Andròmeda

en: Search the Internet for %1
ca@valencia: Busca %1 en Internet

[ctx: no text to search for]
en: (nothing)
ca@valencia: (res)

en: Searching the internet for "%1"
ca@valencia: Busca «%1» en Internet

en: No object named %1 found.
ca@valencia: No s'ha trobat cap objecte anomenat %1.

en: Bad object name
ca@valencia: Nom incorrecte de l'objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
ca@valencia: Filtra per nom:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showHistoryB)
en: Find History
ca@valencia: Busca en l'historial.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearHistoryB)
en: Clear History
ca@valencia: Neteja l'historial.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
ca@valencia: Filtra per tipus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, InternetSearchButton)
en: Search the Internet for (nothing)
ca@valencia: Busca (res) en Internet

[ctx: @title:window]
en: Set Coordinates Manually
ca@valencia: Establiu manualment les coordenades

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
ca@valencia: El valor de l'ascensió recta ha d'estar entre 0,0 i 24,0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
ca@valencia: El valor de la declinació ha d'estar entre -90,0 i 90,0.

en: Invalid Coordinate Data
ca@valencia: Les dades de les coordenades no són vàlides

en: Invalid Epoch format
ca@valencia: Format d'època no vàlid

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
ca@valencia: El valor de l'azimut ha d'estar entre 0,0 i 360,0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
ca@valencia: El valor de l'altitud ha d'estar entre -90,0 i 90,0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
ca@valencia: AR/Dec

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel)
en: Declination
ca@valencia: Declinació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, JNowB)
en: Set Epoch to now
ca@valencia: Establix l'època a ara.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, J2000B)
en: Set Epoch to J2000
ca@valencia: Establix l'època a J2000.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel)
en: Right Ascension
ca@valencia: Ascensió recta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth
ca@valencia: Azimut.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Altitude. Interpreted as the apparent altitude when refraction corrections are enabled.
ca@valencia: Altitud. Interpretada com l'altitud aparent quan s'habiliten les correccions de refracció.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alt (apparent):
ca@valencia: Alt. (aparent):

[ctx: @title:window]
en: Set FOV Indicator
ca@valencia: Establiu l'indicador de CDV

[ctx: @title:window]
en: New FOV Indicator
ca@valencia: Indicador nou de CDV

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
ca@valencia: Especifiqueu el CDVA

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
ca@valencia: Ramsden (Típic)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
ca@valencia: Ortoscòpic (Típic)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
ca@valencia: Ploessl (Típic)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
ca@valencia: Erfle (Típic)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
ca@valencia: Tele Vue Ethos (Típic)

en: 1000 yards
ca@valencia: 1000 iardes

en: 1000 meters
ca@valencia: 1000 metres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
ca@valencia: peus

en: meters
ca@valencia: metres

[ctx: @title:window]
en: Telescope Focal Length Calculator
ca@valencia: Calculador de la distància focal del telescopi

en: inch
ca@valencia: polzada

en: Aperture diameter:
ca@valencia: Diàmetre de l'obertura:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
ca@valencia: Nombre f:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
ca@valencia: Editeu els símbols de CDV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
ca@valencia: Afig un símbol nou de CDV.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
ca@valencia: Afig a la llista un símbol nou del camp de visió (CDV). Podreu definir la mida, forma i color.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
ca@valencia: Nou…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
ca@valencia: Modifica el símbol de CDV ressaltat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
ca@valencia: Premeu este botó per a modificar el símbol de CDV ressaltat. Podreu canviar-ne la mida, forma i color.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
ca@valencia: Elimina el símbol de CDV ressaltat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
ca@valencia: Premeu este botó per a eliminar de la llista el símbol de CDV ressaltat.

[ctx: @title:window]
en: Set Geographic Location
ca@valencia: Establiu l'emplaçament geogràfic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
ca@valencia: Regla DST:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
ca@valencia[0]: Una ciutat coincidix amb el criteri de busca
ca@valencia[1]: %1 ciutats coincidixen amb el criteri de busca

en: Are you sure you want to remove %1?
ca@valencia: Segur que voleu eliminar %1?

en: Remove City?
ca@valencia: Voleu que s'elimine la ciutat?

en: This city already exists in the database.
ca@valencia: Esta ciutat ja existix en la base de dades.

en: Error: Duplicate Entry
ca@valencia: S'ha produït un error: Entrada duplicada

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
ca@valencia: Per a afegir este emplaçament, cal emplenar tots els camps (excepte la província).

en: Fields are Empty
ca@valencia: Els camps estan buits

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
ca@valencia: No s'ha pogut interpretar la latitud/longitud.

en: Bad Coordinates
ca@valencia: Coordenades incorrectes

en: UTC Offset must be selected.
ca@valencia: Cal seleccionar el desplaçament UTC.

en: UTC Offset
ca@valencia: Desplaçament UTC

en: Daylight Saving Time Rules
ca@valencia: Regles del canvi horari hivern/estiu

en: Cannot add new location -- city name blank
ca@valencia: No s'ha pogut afegir l'emplaçament nou -- nom de la ciutat en blanc

en: Cannot add new location -- country name blank
ca@valencia: No s'ha pogut afegir l'emplaçament nou -- nom del país en blanc

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
ca@valencia: No s'ha pogut afegir l'emplaçament nou -- latitud/longitud no vàlides

en: Cannot add new location -- missing UTC Offset
ca@valencia: No s'ha pogut afegir l'emplaçament nou -- falta el desplaçament UTC

en: City is Read Only. Change name to add new city.
ca@valencia: La ciutat només és de lectura. Canvieu el nom per a afegir una ciutat nova.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
ca@valencia: Tria la ciutat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
ca@valencia: Filtre de país:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
ca@valencia: Filtre de ciutat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
ca@valencia: Filtre de província:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
ca@valencia: Cap ciutat coincidix amb el criteri de busca

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
ca@valencia: Visualitza/edita les dades de l'emplaçament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
ca@valencia: Ciutat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
ca@valencia: Província:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
ca@valencia: País:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLat)
en: <html><head/><body><p>Latitude in degrees. North of equator is positive and South is negative.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Latitud, en graus. El nord de l'equador és positiu i el sud és negatiu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
ca@valencia: Longitud:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, NewLong)
en: <html><head/><body><p>Longitude in degrees. East of Greenwich is positive and West is negative.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Longitud en en graus. L'est de Greenwich és positiu i l'oest és negatiu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
ca@valencia: Latitud:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
ca@valencia: Elevació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
ca@valencia: Desplaçament TU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GetLocationButton)
en: Get Location
ca@valencia: Obtèn l'emplaçament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
ca@valencia: &Neteja els camps

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
ca@valencia: Afig la ciutat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
ca@valencia: Actualitza la ciutat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
ca@valencia: Elimina la ciutat.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
ca@valencia: Indicador nou de CDV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Name </span><span style=" font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style=" font-weight:600;">:</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Nom </span><span style="font-weight:600; color:#ff0000;">*</span><span style="font-weight:600;">:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
ca@valencia: Nom per al símbol de CDV.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
ca@valencia: El nom del símbol del camp de visió (CDV). Este nom apareixerà en el menú «CDV» i en l'eina «Editeu els símbols de CDV».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
ca@valencia: Ocular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
ca@valencia: Distància focal del telescopi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
ca@valencia: Distància focal del telescopi, en mil·límetres.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ca@valencia: Introduïu la distància focal del telescopi, en mil·límetres.
    
    Este és un dels camps de dades requerit per a definir un símbol del camp de visió (CDV) que coincidisca amb el camp de visió de l'ocular d'un telescopi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
ca@valencia: Distància focal de l'ocular:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
ca@valencia: Distància focal de l'ocular, en mil·límetres.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ca@valencia: Introduïu la distància focal de l'ocular, en mil·límetres.
    
    Este és un dels camps de dades requerit per a definir un símbol del camp de visió (CDV) que coincidisca amb el camp de visió de l'ocular d'un telescopi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
ca@valencia: Introduïu el camp de visió aparent de l'ocular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
ca@valencia: CDVA de l'ocular:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
ca@valencia: Camp de visió de l'ocular, en minuts d'arc.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ca@valencia: Introduïu l'angle del camp de visió per a l'ocular, en minuts d'arc.
    
    Este és un dels camps de dades requerit per a definir un símbol del camp de visió (CDV) que coincidisca amb el camp de visió de l'ocular d'un telescopi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
ca@valencia: graus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
ca@valencia: o calcula a partir del nombre f

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
ca@valencia: Nota: Panoptic, Nagler, Radian, Delos i Ethos són marques registrades de Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
ca@valencia: Calcula el camp de visió a partir dels camps de dades de dalt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ca@valencia: Este botó calcularà l'angle del camp de visió (CDV) per a una combinació específica ocular/telescopi. Primer haureu d'especificar les distàncies focals del telescopi i l'ocular, i l'angle CDV de l'ocular en els camps d'entrada de dalt.
    
    L'angle de CDV calculat (en minuts d'arc) es mostrarà en el quadro d'edició «Camp visual».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
ca@valencia: Calcula CDV

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraLabel)
en: Camera
ca@valencia: Càmera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Telescope Focal length:
ca@valencia: Distància focal del telescopi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
ca@valencia: Introduïu la distància focal del telescopi, en mil·límetres.
    
    Este és un dels camps de dades requerit per a definir un símbol del camp de visió (CDV) que coincidisca amb el camp de visió d'una càmera muntada en un telescopi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera W:
ca@valencia: Amp. de la càmera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureBinXLabel)
en: H:
ca@valencia: Alç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
ca@valencia: píxels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Pixel W:
ca@valencia: Amp. del píxel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
ca@valencia: Mida del xip o film, en mil·límetres.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
ca@valencia: Introduïu la mida física del xip CCD o del negatiu del film.
    
    Este és un dels camps de dades requerit per a definir un símbol del camp de visió (CDV) que coincidisca amb el camp de visió d'una càmera muntada en un telescopi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ca@valencia: Este botó calcularà l'angle del camp de visió (CDV) per a una combinació específica càmera/telescopi. Primer haureu d'especificar la distància focal del telescopi i la mida del xip CCD o del negatiu de la pel·lícula.
    
    L'angle de CDV calculat (en minuts d'arc) es mostrarà en el quadro d'edició «Camp visual».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetectFromINDI)
en: Detect from Ekos
ca@valencia: Detecta des d'Ekos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
ca@valencia: Prismàtic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
ca@valencia: Camp de visió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
ca@valencia: A una distància de:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ca@valencia: Este botó calcularà l'angle del camp de visió (CDV) d'un prismàtic. Primer haureu d'especificar CDV lineal tal com es menciona en el prismàtic.
    
    L'angle CDV calculat (en minuts d'arc) es mostrarà en el quadro d'edició «Camp visual».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
ca@valencia: Radiotelescopi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
ca@valencia: Diàmetre del radiotelescopi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Wavelength:
ca@valencia: Longitud d'ona:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
ca@valencia: Calcula el factor HPBW del radiotelescopi a partir dels camps de dades de dalt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ca@valencia: Este botó calcularà l'angle d'Amplària de Feix de Potència Meitat (AFPM o HPBW en anglés) per a una combinació concreta del radiotelescopi i la longitud d'ona de l'observació, assumint que el telescopi no disposa de cap receptor multifeix. En primer lloc, haureu d'especificar el diàmetre del radiotelescopi i la longitud d'ona de l'observació.
    
    L'angle HPBW calculat (en minuts d'arc) es mostrarà en el quadro d'edició «Camp de visió».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
ca@valencia: Calcula l'HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
ca@valencia: min. d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
ca@valencia: Camp de visió:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditRotation)
en: <p>Frame rotation with respect to Celestial Pole. Zero degrees indicates that <b>UP</b> is pointing directly at the pole. 90 degrees indicates that <b>UP</b> is rotated 90 degrees clockwise with respect to the pole.</p>
ca@valencia: <p>Rotació del fotograma respecte al pol celeste. Zero graus indica que <b>AMUNT</b> apunta directament cap al pol. 90 graus indica que <b>AMUNT</b> està girat 90 graus en sentit horari respecte al pol.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetY)
en: Desired vertical offset in arcminutes
ca@valencia: Desplaçament vertical desitjat, en minuts d'arc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
ca@valencia: Desplaçament Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Degrees E of N
ca@valencia: graus E del N

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
ca@valencia: Camp de visió desitjat, en minuts d'arc.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
ca@valencia: Introduïu la mida angular desitjada per al símbol del camp de visió (CDV).
    
    Podeu introduir un valor directament o emprar les pestanyes «Ocular» o «Càmera» per a calcular la mida angular per a models específics d'oculars o de càmeres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
ca@valencia: Desplaçament X:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditOffsetX)
en: Desired horizontal offset in arcminutes
ca@valencia: Desplaçament horitzontal desitjat, en minuts d'arc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Rotation is performed with respect to the celestial pole.
ca@valencia: La rotació es porta a terme respecte al pol celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Lock to Celestial Pole
ca@valencia: Bloqueja al pol celeste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
ca@valencia: Permet escollir un color per al símbol del camp de visió.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
ca@valencia: Seleccioneu un color per al símbol del camp de visió (CDV).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
ca@valencia: Permet escollir una forma per al símbol del camp de visió.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
ca@valencia: Permet escollir una forma per al símbol del camp de visió (CDV). Les formes possibles són:
    
    Cercle, Quadrat, Punt de mira, Ull de bou.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
ca@valencia: Cercle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
ca@valencia: Punt de mira

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
ca@valencia: Ull de bou

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
ca@valencia: Cercle semitransparent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
ca@valencia: Forma:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewView)
en: Add / Edit View
ca@valencia: Afig o edita una vista

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, viewNameLineEdit)
en: 9x50 RACI finder on Dob
ca@valencia: Buscador RACI de 9x50 en un Dobson

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mount Type:
ca@valencia: Tipus de muntura:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox)
en: Altazimuth
ca@valencia: Altazimutal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: **Note:** Choose mount type "Altazimuth" when visually observing through SCTs / refractors, irrespective of the actual mounting.
ca@valencia: **Nota:** Trieu el tipus de muntura «Altazimutal» quan s'observe visualment a través de SCT o refractors, independentment de la muntura real.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, correctViewType)
en: Correct (e.g. RACI finder or refractor with Amici roof prism)
ca@valencia: Correcta (p. ex., buscador RACI o refractor amb prisma de sostre Amici)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mirroredViewType)
en: Mirrored (e.g. Cassegrain or refractor with erecting prism)
ca@valencia: Emmirallada (p. ex., Cassegrain o refractor amb prisma erecte)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invertedViewType)
en: Inverted (e.g. straight through finder, Newtonian)
ca@valencia: Invertida (p. ex., directa a través del buscador, newtonià)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: View Type:
ca@valencia: Tipus de vista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invertedMirroredViewType)
en: Mirrored on the vertical axis (i.e. inverted and mirrored)
ca@valencia: Emmirallada sobre l'eix vertical (és a dir, invertida i emmirallada)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Eyepiece Angle:
ca@valencia: Angle de l'ocular:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Telescopes with the eyepiece at the bottom
ca@valencia: Telescopis amb l'ocular a la part inferior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Telescopes with the eyepiece at the top
ca@valencia: Telescopis amb l'ocular a la part superior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: The human silhouette indicates on which side of the telescope the observer is assumed to stand.
ca@valencia: La silueta humana indica en quin costat del telescopi s'assumix que es troba l'observador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: (Preview shows view down a Newtonian's tube)
ca@valencia: (La vista prèvia mostra la vista cap avall en un tub newtonià).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: (Preview shows view of the back of an SCT)
ca@valencia: (La vista prèvia mostra la vista de la part de darrere en un SCT).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableErectObserverCheckBox)
en: Display mounted on the telescope (also check this if using a camera instead of visual observation)
ca@valencia: Pantalla muntada en el telescopi (marqueu-la també si s'utilitza una càmera en lloc de l'observació visual).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fieldOfViewCheckBox)
en: Also set the field of view
ca@valencia: Establix també el camp de visió

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set UTC Time
ca@valencia: Establiu el temps UTC

[ctx: @title:window set clock to a new time]
en: Set Time
ca@valencia: Establiu la data i l'hora

en: UTC Now
ca@valencia: Ara UTC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
ca@valencia: Ara

[ctx: @title:window]
en: Manage Sky Map Views
ca@valencia: Gestioneu les vistes del mapa celeste

[ctx: @title:window]
en: Edit View
ca@valencia: Editeu la vista

[ctx: @title:window]
en: New View
ca@valencia: Vista nova

en: Conflicting View Name
ca@valencia: Nom en conflicte de la vista

en: There already exists a view with the name you attempted to use. Please choose a different name for this view.
ca@valencia: Ja existix una vista amb el nom que heu intentat emprar. Trieu un nom diferent per a esta vista.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ViewsDialog)
en: Edit Sky Map Views
ca@valencia: Editeu les vistes del mapa celeste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new view
ca@valencia: Afig una vista nova.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new View to the list.  You can define the parity, orientation and other parameters.
ca@valencia: Afig una vista nova a la llista. Podreu definir la paritat, orientació i altres paràmetres.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted View
ca@valencia: Modifica la vista ressaltada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted View.  You can change its parameters.
ca@valencia: Premeu este botó per a modificar la vista ressaltada. Podreu canviar els seus paràmetres.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted View
ca@valencia: Elimina la vista ressaltada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted View from the list.
ca@valencia: Premeu este botó per a eliminar de la llista la vista ressaltada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: KStars Data Directory
ca@valencia: Carpeta de dades de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback1)
en: The KStars Data Directory called kstars should be located at:
ca@valencia: La carpeta de dades de KStars anomenada «kstars» estarà situada a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback2)
en: Your data directory was not found.  You can click the button below to copy a default KStars data directory to the correct location, or if you have a KStars directory already some place else, you can exit KStars and copy it to that location yourself.
ca@valencia: No s'ha trobat la carpeta de dades. Podeu clicar damunt del botó de davall per a copiar una carpeta de dades predeterminada de KStars a la ubicació correcta, o si ja en teniu una en un altre lloc, podeu eixir de KStars i copiar-la en esta ubicació vós mateix.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyKStarsData)
en: Copy KStars Data Directory
ca@valencia: Copia la carpeta de dades de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Optional Files for the Data directory:
ca@valencia: Fitxers opcionals per a la carpeta de dades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>GSC: <a href="https://drive.google.com/file/d/0B_ivMJINsdQ8cDhNcU5ESkZMZ0E/view?usp=sharing"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Guide Star Catalog</span></a> (305 MB)</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>GSC: <a href="https://drive.google.com/file/d/0B_ivMJINsdQ8cDhNcU5ESkZMZ0E/view?usp=sharing"><span style="text-decoration: underline; color:#0000ff;">Guide Star Catalog (Catàleg d'estreles guia)</span></a> (305 MB)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GSCFeedback)
en: Installing this in your data directory will enable the CCD Simulator in KStars to take realistic images. This is useful for testing sequences, plate solving, and learning to use KStars. Just click the button to install or unzip the zip file and place the gsc folder in the data directory.
ca@valencia: Quan l'instal·leu en la carpeta de dades s'activarà el simulador de CCD de KStars per a prendre imatges realistes. És útil per a seqüències de proves, resolució de plaques i per a aprendre a utilitzar KStars. Només cal clicar damunt del botó per a instal·lar o descomprimir el fitxer ZIP i situar la carpeta «gsc» en la carpeta de dades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
ca@valencia: Descarrega fitxers de dades addicionals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
ca@valencia: <p>Ara podeu descarregar fitxers opcionals de dades per tal de millorar KStars, com ara imatges d'objectes Messier o un catàleg NGC/IC més complet. Premeu el botó <b>Descarrega dades addicionals…</b> per a fer-ho.</p><p>També podeu utilitzar esta eina més tard escollint <b>Descarrega dades noves</b> des del menú «<b>Fitxer</b>».</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
ca@valencia: Descarrega dades addicionals…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
ca@valencia: Trieu l'emplaçament de casa vostra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
ca@valencia: <p>Trieu de la llista una ciutat prop del vostre emplaçament. Podeu filtrar la llista pel nom de la vostra ciutat, província o país.</p><p>Una vegada hàgeu escollit una ciutat, premeu <b>Següent</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
ca@valencia: Filtra la llista per nom de ciutat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
ca@valencia: Filtra la llista per nom de país.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
ca@valencia: Filtra la llista per nom de província.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
ca@valencia: La llista de ciutats que coincidixen amb els filtres de busca.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeTitle)
en: Welcome to the KStars Startup Wizard
ca@valencia: Us donem la benvinguda a l'Assistent d'iniciada de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
ca@valencia: <p>Este assistent vos ajudarà a configurar algunes opcions bàsiques, com ara el vostre emplaçament sobre la Terra.</p><p>Per a començar, premeu el botó <b>Següent</b>.</p>

en: <table><tr><th colspan="2">Object %1: %2</th></tr><tr><td>RA:</td><td>%3</td></tr><tr><td>DE:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dRA:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDE:</td><td>%6</td></tr></table>
ca@valencia: <table><tr><th colspan="2">Objecte %1: %2</th></tr><tr><td>AR:</td><td>%3</td></tr><tr><td>Dec:</td><td>%4</td></tr><tr><td>dAR:</td><td>%5</td></tr><tr><td>dDec:</td><td>%6</td></tr></table>

en: Are you sure you want to clear all of the solution points?
ca@valencia: Segur que voleu netejar tots els punts de la solució?

en: Clear Solution Points
ca@valencia: Neteja els punts de la solució

en: Solver timed out.
ca@valencia: El solucionador ha excedit el temps.

en: Mount does not support syncing.
ca@valencia: La muntura no permet la sincronització.

en: Effective telescope focal length is updated to %1 mm (FL: %2 Reducer: %3 W: %4 Pitch: %5 FOVW: %6).
ca@valencia: La distància focal efectiva del telescopi s'ha actualitzat a %1 mm. (DF: %2 Reductor: %3 A: %4 Capcineig: %5 ACDV: %6).

en: Warning! The calculated field of view (%1) is out of bounds. Ensure the telescope focal length and camera pixel size are correct.
ca@valencia: Avís! El camp de visió calculat (%1) es troba fora del límit. Assegureu-vos que la distància focal del telescopi i la mida del píxel de la càmera són correctes.

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p><p>Please capture and solve once to measure the effective FOV or enter the values manually.</p><p>Calculated FOV: %1</p>
ca@valencia: <p>Mida del camp de visió efectiu, en minuts d'arc.</p><p>Captureu i resoleu una vegada per a mesurar CDV efectiu o introduïu manualment els valors.</p><p>CDV calculat: %1</p>

en: <p>Effective field of view size in arcminutes.</p>
ca@valencia: <p>Mida del camp de visió efectiu, en minuts d'arc.</p>

en: Mount coordinates are invalid. Check mount connection and try again.
ca@valencia: Les coordenades de la muntura no són vàlides. Comproveu la connexió de la muntura i torneu-ho a provar.

en: Astrometry alignment failed
ca@valencia: L'alineació amb l'astrometria ha fallat

en: Setting target to RA:%1 DEC:%2
ca@valencia: S'establix l'objectiu a l'AR: %1 i la Dec: %2

en: Error: No camera detected.
ca@valencia: S'ha produït un error: No s'ha detectat cap càmera.

en: Error: lost connection to camera.
ca@valencia: S'ha produït un error: s'ha perdut la connexió amb la càmera.

en: Telescope aperture and focal length are missing. Please check your optical train settings and try again.
ca@valencia: Falten l'obertura del telescopi i la distància focal. Comproveu la configuració del tren òptic i proveu-ho una altra vegada.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
ca@valencia: Falta la mida del píxel de CCD. Comproveu la configuració del controlador i proveu-ho una altra vegada.

en: Error: lost connection to filter wheel.
ca@valencia: S'ha produït un error: s'ha perdut la connexió amb la roda de filtres.

en: Image transfer is disabled for this camera. Would you like to enable it?
ca@valencia: La transferència d'imatges està desactivada per a esta càmera. Voleu activar-la?

en: Cannot capture while focus module is busy. Retrying in %1 seconds...
ca@valencia: No es pot capturar mentre el mòdul «Enfocament» està ocupat. Es tornarà a intentar en %1 segons…

en: Cannot capture while CCD exposure is in progress. Retrying in %1 seconds...
ca@valencia: No es pot capturar mentre l'exposició CCD està en curs. Es tornarà a intentar en %1 segons…

en: Cannot capture while rotator is busy: Time delay estimate started...
ca@valencia: No es pot capturar mentre el rotor està ocupat: s'ha iniciat l'estimació del retard…

en: Cannot capture while rotator is busy: Retrying in %1 seconds...
ca@valencia: No es pot capturar mentre el rotor està ocupat: es tornarà a intentar en %1 segons…

en: No remote astrometry driver detected, switching to StellarSolver.
ca@valencia: No s'ha detectat cap controlador remot de l'astrometria, es canvia a StellarSolver.

en: Capturing image...
ca@valencia: S'està capturant una imatge…

en: Image received.
ca@valencia: S'ha rebut la imatge.

en: No index files were found on your system in the specified index file directories.  Please download some index files or add the correct directory to the list.
ca@valencia: No s'ha trobat cap fitxer d'índex en les carpetes de fitxers d'índex especificades. Baixeu els fitxers d'índex o afegiu la carpeta correcta a la llista.

en: Solving with blind image scale...
ca@valencia: S'està resolent amb una escala d'imatge cega…

en: Solving with blind image position...
ca@valencia: S'està resolent amb una posició d'imatge cega…

en: Loaded image does not have pierside information
ca@valencia: La imatge carregada no conté la informació del costat del moll («PierSide»)

en: Loaded image was taken on pierside %1
ca@valencia: La imatge carregada es va prendre al costat del moll («PierSide») %1

en: Solver completed after %1 seconds.
ca@valencia: S'ha completat el solucionador en %1 segons.

en: Solver RA (%1) DEC (%2) Orientation (%3) Pixel Scale (%4) Parity (%5)
ca@valencia: Solucionador AR (%1) Dec. (%2) Orientació (%3) Escala de píxels (%4) Paritat (%5)

en: WCS information updated. Images captured from this point forward shall have valid WCS.
ca@valencia: S'ha actualitzat la informació del WCS. Les imatges capturades des d'este punt i més enllà haurien de tindre un WCS vàlid.

en: Solution coordinates: RA (%1) DEC (%2) Telescope Coordinates: RA (%3) DEC (%4) Target Coordinates: RA (%5) DEC (%6)
ca@valencia: Coordenades solucionades: AR (%1) Dec (%2) Coordenades del telescopi: AR (%3) Dec (%4) Coordenades de l'objectiu: AR (%5) Dec (%6)

en: Target is within %1 degrees of solution coordinates.
ca@valencia: L'objectiu es troba a %1 graus de les coordenades de la solució.

note: i18n("Camera offset angle is %1 degrees.", OffsetAngle));
en: Camera position angle is %1 degrees.
ca@valencia: L'angle de posició de la càmera és de %1 graus.

en: Astrometry alignment completed successfully
ca@valencia: S'ha completat amb èxit l'alineació amb l'astrometria

en: Maximum number of iterations reached. Solver failed.
ca@valencia: S'ha arribat fins al nombre màxim d'iteracions. El solucionador ha fallat.

en: Target is within acceptable range.
ca@valencia: L'objectiu es troba dins d'un l'interval acceptable.

en: Saving failed solver image to %1
ca@valencia: S'està guardant la imatge fallida del solucionador a %1

en: Solver failed. Retrying without scale constraint.
ca@valencia: El solucionador ha fallat. Es torna a intentar sense la restricció d'escala.

en: Solver failed. Retrying without position constraint.
ca@valencia: El solucionador ha fallat. Es torna a intentar sense la restricció de posició.

en: Solver Failed.
ca@valencia: El solucionador ha fallat.

en: Please check you have sufficient stars in the image, the indicated FOV is correct, and the necessary index files are installed. Enable Alignment Logging in Setup Tab -> Logs to get detailed information on the failure.
ca@valencia: Comproveu que hi haja estreles suficients en la imatge, que CDV indicat siga correcte i que estiguen instal·lats els fitxers d'índex necessaris. Activeu la gravació de l'alineació en la pestanya «Configuració -> Registres» per a obtindre informació detallada de la fallada.

en: Setting camera position angle to %1 degrees ...
ca@valencia: L'angle de posició de la càmera s'establix a %1 graus…

en: Camera position angle is within acceptable range.
ca@valencia: L'angle de posició de la càmera es troba dins d'un interval acceptable.

en: Current PA is %1; Target PA is %2; diff: %3
ca@valencia: L'AP actual és %1; l'AP de l'objectiu és %2; dif.: %3

en: Refresh is complete.
ca@valencia: S'ha completat l'actualització.

en: Capture aborted.
ca@valencia: Captura interrompuda.

en: Solver aborted after %1 seconds.
ca@valencia: S'ha interromput el solucionador després de %1 segons.

en: Mount completed slewing near celestial pole. Capture again to verify.
ca@valencia: La muntura ha completat l'orientació prop del pol celeste. Torneu a capturar per a verificar-ho.

en: Mount is synced to solution coordinates.
ca@valencia: La muntura s'ha sincronitzat amb les coordenades de la solució.

en: Settling...
ca@valencia: Posicionament…

en: Slew complete. Target accuracy is not met, running solver again...
ca@valencia: S'ha completat l'orientació. No s'ha assolit la precisió de l'objectiu, s'està tornant a executar el solucionador…

en: Slew complete. Solving Alignment Point. . .
ca@valencia: S'ha completat l'orientació. S'estan resolent els punts d'alineació…

en: Syncing failed.
ca@valencia: No s'ha pogut sincronitzar.

en: Slewing failed.
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'orientació.

en: Rotator reached camera position angle.
ca@valencia: El rotor ha arribat fins a l'angle de posició de la càmera.

en: Rotator failed to arrive at the requested position angle (Deviation %1 arcmin).
ca@valencia: El rotor no ha pogut arribar fins a l'angle de posició sol·licitat (desviació de %1 minuts d'arc).

en: Slew detected, suspend solving...
ca@valencia: S'ha detectat una orientació, se suspén la resolució…

en: Syncing to RA (%1) DEC (%2)
ca@valencia: Se sincronitza amb l'AR (%1) Dec (%2)

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2).
ca@valencia: Orientat cap a les coordenades de l'objectiu: AR (%1) Dec (%2).

en: Slewing to target coordinates: RA (%1) DEC (%2) is rejected. (see notification)
ca@valencia: S'ha rebutjat l'orientació cap a les coordenades de l'objectiu: AR (%1) Dec (%2) (vegeu la notificació)

en: Ekos job (%1) - Telescope synced
ca@valencia: Tasca d'Ekos (%1): S'ha sincronitzat el telescopi

[ctx: @title:window]
en: Load Image
ca@valencia: Carregueu una imatge

en: World Coordinate System (WCS) is enabled.
ca@valencia: El sistema de coordenades mundial (World Coordinate System -WCS-) està activat.

en: World Coordinate System (WCS) is disabled.
ca@valencia: El sistema de coordenades mundial (World Coordinate System -WCS-) està desactivat.

en: Capture error. Aborting...
ca@valencia: Error en la captura. S'interromp…

en: Restarting capture attempt #%1
ca@valencia: S'està tornant a iniciar l'intent de captura núm. %1

[ctx: @title:window]
en: Align Frame
ca@valencia: Alineeu el fotograma

en: StellarSolver Options
ca@valencia: Opcions de StellarSolver

en: External & Online Programs
ca@valencia: Programes externs i en línia

en: Scale & Position
ca@valencia: Escala i posició

en: Align Options Profiles Editor
ca@valencia: Editor de perfils de les opcions d'alineació

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Files
ca@valencia: Fitxers d'índex

en: dRA (arcsec)
ca@valencia: dAR (seg. d'arc)

en: dDE (arcsec)
ca@valencia: dDE (seg. d'arc)

en: Filter operation failed.
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'operació del filtre.

en: Changing focus offset by %1 steps...
ca@valencia: Canvia el desplaçament de l'enfocament en %1 passos…

en: Changing filter to %1...
ca@valencia: S'està canviant el filtre a %1…

en: Auto focus on filter change...
ca@valencia: Enfocament automàtic en el canvi de filtre…

en: Invalid FOV.
ca@valencia: CDV no vàlid.

[ctx: @title:window]
en: Export Solution Points
ca@valencia: Exporteu els punts de la solució

en: Invalid URL: %1
ca@valencia: URL no vàlid: %1

en: Unable to write to file %1
ca@valencia: No es pot escriure en el fitxer %1

en: Could Not Open File
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer

en: Error in table structure.
ca@valencia: S'ha produït un error en l'estructura de la taula.

en: Solution Points Saved as: %1
ca@valencia: Els punts de la solució s'han guardat com: %1

en: Polar Alignment
ca@valencia: Alineació polar

en: Capture timed out.
ca@valencia: La captura ha excedit el temps.

en: Capturing still running, Retrying in %1 seconds...
ca@valencia: Encara s'està executant la captura. Es tornarà a intentar en %1 segons…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trainLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opticalTrainLabel)
en: Train:
ca@valencia: Tren:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlBox)
en: Solver Control
ca@valencia: Control del solucionador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
ca@valencia: Captura i resol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
ca@valencia: Carrega i resol una imatge FITS. Orienta la muntura cap a les coordenades del centre de la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
ca@valencia: Carrega i orienta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
ca@valencia: Para

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select which action to perform after the captured image is solved
ca@valencia: Seleccioneu quina acció realitzar una vegada es resolga la imatge capturada.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
ca@valencia: Seleccioneu quina acció es prendrà una vegada es trobe la solució.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Solver Action
ca@valencia: Acció del solucionador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
ca@valencia: Sincronitza el telescopi amb les coordenades de la solució.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, syncR)
en: S&ync
ca@valencia: S&incronitza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, slewR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates and then slew to the target coordinates
ca@valencia: Sincronitza el telescopi amb les coordenades de la solució i després orienta cap a les coordenades de l'objectiu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, slewR)
en: S&lew to Target
ca@valencia: &Orienta cap a l'objectiu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
ca@valencia: Només resol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingR)
en: &Nothing
ca@valencia: &Res

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, telescopeCoordinateGroup)
en: Telescope Coordinates (JNow)
ca@valencia: Coordenades del telescopi (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignAccuracyThreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates. Plate solver shall be repeatedly executed until the solution coordinates are below the accuracy threshold
ca@valencia: El llindar de la precisió en segons d'arc entre les coordenades de la resolució i l'objectiu. El solucionador de plaques s'ha d'executar repetidament fins que les coordenades de la resolució estiguen dins el llindar de la precisió.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignSettlingTime)
en: After telescope completes slewing, wait until it settles for this many milliseconds before capturing the next image.
ca@valencia: Després que el telescopi complete l'orientació, esperarà este nombre de mil·lisegons fins que es posicioni abans de capturar la imatge següent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Settle:
ca@valencia: Posicionament:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Accuracy:
ca@valencia: Precisió:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, solutionCoordinatesGroupBox)
en: Solution Coordinates (JNow)
ca@valencia: Coordenades de la solució (JNow)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVOut)
en: Effective field of view size in arcminutes.
ca@valencia: Mida del camp de visió efectiu, en minuts d'arc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, err) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, errOut)
en: Difference between telescope coordinates and solution coordinates in arcsec
ca@valencia: Diferència entre les coordenades del telescopi i les coordenades de la solució, en segons d'arc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pixScaleOut)
en: Image scale in arcsecs/pixel
ca@valencia: Escala de la imatge, en segons d'arc per píxel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Pix:
ca@valencia: Píx:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_10)
en: Image rotation angle, East of North
ca@valencia: Angle de rotació de la imatge, est del nord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: PA:
ca@valencia: AP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, PAOut)
en: Position angle in degrees, East of North
ca@valencia: Angle de posició, en graus, est del nord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: FL:
ca@valencia: DF:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalLengthOut)
en: <html><head/><body><p>Calculated telescope (effective) focal length in millimeters. The effective focal length is measured from plate-solving.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Distància focal calculada (efectiva) del telescopi, en mil·límetres. La distància focal efectiva es mesura a partir de la resolució de plaques.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FocalRatioOut)
en: <html><head/><body><p>Calculated telescope (effective) focal ratio. The effective focal ratio is measured from astrometry.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Relació focal calculada (efectiva) del telescopi. La relació focal efectiva es mesura a partir de l'astrometria.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ReducerOut)
en: <html><head/><body><p>Reducer or Barlow factor.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Factor del reductor o Barlow.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, plateSolverOptionsGroup)
en: Plate Solve Capture Options
ca@valencia: Opcions de captura per a resoldre les plaques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainLabel)
en: Gain:
ca@valencia: Guany:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusBinningLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bin:
ca@valencia: Agrupament:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showFITSViewerB)
en: Show in FITS Viewer...
ca@valencia: Mostra en el «Visor de FITS»…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: <html><head/><body><p>Subtract dark frame. Create dark frames or defect maps in the Dark Library tool in the capture module.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Resta el fotograma fosc. Es creen fotogrames foscos o mapes de defectes en l'eina «Biblioteca fosca» en el mòdul «Captura».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, darkB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: Dark
ca@valencia: Fosc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignBinning)
en: Camera binning
ca@valencia: Agrupament de la càmera («binning»).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleFullScreenB)
en: Toggle Full Screen
ca@valencia: Canvia a pantalla completa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignExposure)
en: Exposure duration in seconds
ca@valencia: Duració de l'exposició, en segons.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, alignGain) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_21) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Camera Gain
ca@valencia: Guany de la càmera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
ca@valencia: Filtre:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignISO) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureISOS)
en: Camera ISO
ca@valencia: ISO de la càmera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Rotator Settings
ca@valencia: Configureu el rotor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignUseCurrentFilter)
en: <html><head/><body><p>If checked, the currently selected filter will be used for alignment. </p><p>If you want to use a certain (fixed) filter for alignment, leave unchecked and select the filter manually.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està marcada, s'utilitzarà el filtre seleccionat per a l'alineació.</p><p>Si voleu utilitzar un filtre (fix) determinat, deixeu-la sense marcar i seleccioneu el filtre manualment.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignUseCurrentFilter)
en: Use current
ca@valencia: Utilitza l'actual

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stellarSolverOptionsGroup)
en: Solver Mode
ca@valencia: Mode solucionador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteSolverR)
en: Remote
ca@valencia: Remot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, solutionResults)
en: Solution Results
ca@valencia: Resultats de la solució

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: The results from Astrometric Solutions from the Capture and Solve Tool, the Load and Slew Tool, and the Mount Model Tool will be displayed below.
ca@valencia: Els resultats de les solucions per a l'astrometria de les eines «Captura» i «Resol», «Carrega» i «Orienta», així com l'eina «Models de muntura» es mostraran davall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QLab
en: DEC
ca@valencia: Dec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Obj Name
ca@valencia: Nom de l'objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: dRA
ca@valencia: dAR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllSolutionsB)
en: Clear all of the solutions from the solutions table.  Be careful because you cannot get them back.
ca@valencia: Neteja totes les solucions des dels resultats de la solució. Aneu amb compte perquè no es pot tornar arrere.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeSolutionB)
en: Remove the selected row from the solutions table.  This can be useful for getting rid of results that did not actually solve from the table and/or results that you do not need any more.  It can clean up clutter on both the graph and table.
ca@valencia: Elimina la fila seleccionada de la taula de solucions. Pot ser útil per a desfer-se dels resultats de la taula que realment no resolen o que ja no són necessaris. Pot netejar el desordre, tant en el gràfic com a la taula.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportSolutionsCSV)
en: Export all of the solutions in the Solution Results table to CSV file of your choosing for further analysis in a spreadsheet.
ca@valencia: Exporta totes les solucions dels resultats de la solució a un fitxer CSV que trieu per a una anàlisi posterior en un full de càlcul.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoScaleGraphB)
en: Auto scale and center the Solution Results graph.
ca@valencia: Escala automàticament i centra el gràfic amb els resultats de la solució.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Launch the mount model tool. This tool enables you to create pre-programmed list of points to go to and solve. It can aid in building a pointing model for better accuracy.
ca@valencia: Inicia l'eina «Models de muntura». Esta eina permet crear una llista programada de punts per a anar-hi i resoldre. Pot ajudar a construir un model d'apuntador per a una precisió més acurada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountModelB)
en: Mount Model
ca@valencia: Model de muntura

en: RA Axis
ca@valencia: Eix de l'AR

en: Error starting solver: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en iniciar el solucionador: %1

en: Starting solver...
ca@valencia: S'està iniciant el solucionador…

en: Solver failed. Try again.
ca@valencia: El solucionador ha fallat. Torneu-ho a provar.

en: Solver completed in %1 second. | Solver completed in %1 seconds.
ca@valencia[0]: S'ha completat el solucionador en %1 segon.
ca@valencia[1]: S'ha completat el solucionador en %1 segons.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualRotator)
en: Manual Rotator
ca@valencia: Rotor manual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: <html><head/><body><p>To disable rotation validation, uncheck the &quot;Automatic and Manual Rotator Control&quot; in &quot;StellarSolver Options&quot;.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Per a desactivar la validació del gir, desseleccioneu «Control automàtic i manual del rotor» en les «Opcions de StellarSolver».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentRotationL)
en: Current PA
ca@valencia: AP actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetRotationL)
en: Target PA
ca@valencia: AP objectiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, takeImageB)
en: Take Another Image
ca@valencia: Pren una altra imatge

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Alignment List
ca@valencia: Obriu la llista d'alineació d'Ekos

en: Unable to open file %1
ca@valencia: No s'ha pogut en obrir el fitxer %1

en: Deprecated sequence file format version %1. Please construct a new sequence file.
ca@valencia: El format del fitxer de seqüència versió %1 és obsolet. Construïu-ne un de nou.

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Alignment List
ca@valencia: Guardeu la llista d'alineació d'Ekos

en: Failed to save alignment list
ca@valencia: No s'ha pogut guardar la llista d'alineació

en: Alignment List saved to %1
ca@valencia: La llista de l'alineació s'ha guardat a %1

en: DEC is below the altitude limit
ca@valencia: La Dec està per davall del límit d'altitud

en: Point calculation error.
ca@valencia: S'ha produït un error en calcular el punt.

en: Sky Point
ca@valencia: Punt del cel

en: Are you sure you want to clear all the alignment points?
ca@valencia: Segur que voleu netejar tots els punts d'alineació?

en: Clear Align Points
ca@valencia: Neteja tots els punts d'alineació

en: The Mount Model Tool is Reset.
ca@valencia: Es reinicialitza l'eina «Models de muntura».

en: Please Check the Alignment Points.
ca@valencia: Comproveu els punts d'alineació.

en: In the Align Module, "Nothing" is Selected for the Solver Action.  This means that the mount model tool will not sync/align your mount but will only report the pointing model errors.  Do you wish to continue?
ca@valencia: En el mòdul «Alinea», se selecciona «Res» per a l'acció del solucionador. Açò vol dir que l'eina «Models de muntura» no sincronitzarà i alinearà la muntura, sinó que només informarà dels errors del model d'apuntador. Voleu continuar?

en: Pointing Model Report Only?
ca@valencia: Voleu que s'informe només del model d'apuntador?

en: The Mount Model Tool is Starting.
ca@valencia: S'inicia l'eina «Models de muntura».

en: The Mount Model Tool is Paused.
ca@valencia: L'eina «Models de muntura» està en pausa.

en: The Mount Model Tool is Finished.
ca@valencia: L'eina «Models de muntura» ha finalitzat.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mountModel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpsAstrometryIndexFiles)
en: Dialog
ca@valencia: Diàleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>This tool can help your mount build a better pointing model by moving the mount to different points in the sky and solving captured images. This can increase the accuracy of your GOTOs. To qualify, your mount must be capable of improving its internal pointing model after each <b>Sync</b>  commanded by Ekos. If this is not the case, then this tool is not suitable for your mount.</p>
ca@valencia: <p>Esta eina pot ajudar a la muntura a construir un model d'apuntador millor movent la muntura cap a diferents punts del cel i resolent les imatges capturades. Açò pot augmentar la precisió dels GOTO. Per a qualificar, la muntura cal que siga capaç de millorar el seu model d'apuntador intern després de cada acció <b>Sincronitza</b> ordenada per Ekos. Si este no és el cas, aleshores esta eina no és adequada per a la vostra muntura.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Mount Model Wizard
ca@valencia: Assistent del model de muntura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Object Type:
ca@valencia: Tipus d'objecte:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: <html><head/><body><p>Select the type of objects/points added by the wizard.</p><p><span style=" font-weight:600;">Note:</span> all of the options except Fixed DEC start with a grid of RA/DEC points.</p>
    <ul>
    <li><b>Any Stars:</b> The wizard searches for the nearest star.</li>
    <li><b>Any object:</b>  The wizard searches for the nearest object of any type.</li>
    <li><b>Named Stars</b> The wizard searches for the nearest star in the currently visible star list. Note that the first named star might be fairly far from the intended point and also sometimes the same star could be the closest one for multiple points.</li>
    <li><b>Fixed DEC:</b> The wizard generates all points at the chosen DEC.</li>
    <li><b>Fixed Grid:</b>  The wizard just uses the original grid without trying to pair it with objects.</li>
    </ul>
    </body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu els tipus d'objectes/punts afegits per l'assistent:</p><p><span style="font-weight:600;">Nota:</span> Totes les opcions excepte «Dec fixa» comencen amb una quadrícula de punts AR/Dec.</p>
    <ul>
    <li><b>Qualsevol estrela:</b> L'assistent busca l'estrela més propera.</li>
    <li><b>Qualsevol objecte:</b> L'assistent busca l'objecte més proper de qualsevol classe.</li>
    <li><b>Estreles amb nom:</b> L'assistent busca l'estrela més propera en la llista d'estreles visibles actualment. Cal tindre en compte que la primera estrela amb nom pot estar força lluny del punt desitjat, i també la mateixa estrela pot estar a prop de múltiples punts.</li>
    <li><b>Dec fixa:</b> L'assistent genera tots els punts a la Dec triada.</li>
    <li><b>Quadrícula fixa:</b> L'assistent només utilitza la quadrícula original sense intentar aparellar-la amb objectes.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Stars
ca@valencia: Qualsevol estrela

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Named Stars
ca@valencia: Estreles amb nom

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Any Object
ca@valencia: Qualsevol objecte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed DEC
ca@valencia: Dec fixa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Fixed Grid
ca@valencia: Quadrícula fixa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Automatically generate the specified number of alignment points in the table below. They will be generated based on the options selected in this wizard.
ca@valencia: Genera automàticament el nombre especificat de punts d'alineació en la taula de davall. Es generaran basant-se en les opcions seleccionades en este assistent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, wizardAlignB)
en: Generate
ca@valencia: Genera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignDec)
en: The Declination of the points that will be generated.  This option only applies to the Fixed DEC Option.
ca@valencia: La declinació dels punts que es generaran. Esta opció només s'aplicarà a l'opció de «Dec fixa».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Minimum Alt:
ca@valencia: Altitud mínima:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAltBox)
en: This is the minimum altitude above the horizon to use in generating points with the wizard.
ca@valencia: Esta és l'altitud mínima sobre l'horitzó que s'utilitzarà en generar punts amb l'assistent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Alignment Points:
ca@valencia: Punts d'alineació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
ca@valencia: Declinació:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignPtNum)
en: The Number of points the wizard should generate. If this number is less than 5, it will generate them at the same DEC. After that they will be evenly distributed over RA and DEC. Note, if Fixed DEC is selected, all of the points will be at the same DEC.
ca@valencia: El nombre de punts que generarà l'assistent. Si este nombre és inferior a 5, els generarà amb la mateixa Dec. Després d'açò, es distribuiran uniformement sobre l'AR i la Dec. Cal tindre en compte que si se selecciona una «Dec fixa», tots els punts seran a la mateixa Dec.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Add Currently Visible Stars
ca@valencia: Afig les estreles visibles actualment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Common Names:
ca@valencia: Noms comuns:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, starListBox)
en: These are the common names for the named stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
ca@valencia: Estos són els noms comuns de les estreles anomenades que es veuen actualment al vostre emplaçament. Si seleccioneu una estrela, s'afegirà a la taula de davall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Greek:
ca@valencia: Grec:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, greekStarListBox)
en: These are the Greek names for the brighter stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
ca@valencia: Estos són els noms grecs de les estreles més brillants que es veuen actualment al vostre emplaçament. Si seleccioneu una estrela, s'afegirà a la taula de davall.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mount Model Alignment Points
ca@valencia: Punts d'alineació del model de muntura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllAlignB)
en: Clear the entire table of alignment points below.  Note that this will not affect your mount in any way.  It will not clear your pointing model.  It just clears the list of points so that if you run the mount model routine again, these points will not be included.
ca@valencia: Neteja la taula sencera de punts d'alineació de davall. Cal tindre en compte que açò no afectarà la muntura de cap manera. No netejarà el model d'apuntador. Només neteja la llista de punts, així que si torneu a executar la rutina del model de muntura, no s'inclouran estos punts.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeAlignB)
en: <p>Remove the selected row from the alignment point table below. Note that it does <b>not</b> command your mount to clear that point from the model, it just means that if you run the mount model routine, that point will not be included in the list.</p>
ca@valencia: <p>Elimina la fila seleccionada de la taula de punts d'alineació de davall. Cal tindre en compte que <b>no</b> ordena a la muntura que netege este punt del model, només vol dir que si executeu la rutina del model de muntura, este punt no s'inclourà en la llista.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAlignB)
en: Add an empty row to the alignment list so that you can manually add an RA and DE for a position you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
ca@valencia: Afig una fila buida a la llista d'alineació de manera que podreu afegir manualment una AR i una Dec per a una posició cap a la qual voldríeu orientar el telescopi en fer una rutina del model de muntura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, findAlignB)
en: Open the Find Object dialog so that you can select an object to get an RA and DEC automatically that you would like the telescope to slew to when doing the mount model routine.
ca@valencia: Obri el diàleg «Busca un objecte» per tal de poder-ne seleccionar un per a aconseguir automàticament una AR i una Dec cap a les que voldríeu orientar el telescopi en realitzar la rutina del model de muntura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, sortAlignB)
en: Sort the alignment points, starting with the point closest to the current telescope position, to try to minimize the distance between each slew.
ca@valencia: Ordena els punts d'alineació, començant pel punt més proper a la posició actual del telescopi, per a intentar minimitzar la distància entre cada orientació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alignTable)
en: This is a table of alignment points that you would like the mount model routine to use in aligning your telescope.  If you would like to add or remove points, you may use the buttons above.  If you would like to run, pause, or stop the mount model routine, you may use the buttons below.  You can directly edit an RA or DE for a particular point directly in the cells.  Just be sure to follow the format hh:mm:ss. The object name is just provided for convenience and is not used.  If you want to change the order of the alignment points, you can drag the row up or down using the vertical header for that row on the left.
ca@valencia: Esta és una taula de punts d'alineació que voldríeu que la rutina del model de muntura utilitze per a alinear el telescopi. Si vos agradaria afegir o eliminar punts, podeu utilitzar els botons superiors. Si voleu executar, fer una pausa o parar la rutina del model de muntura, podeu utilitzar els botons inferiors. Podeu editar una AR o una Dec d'un punt concret directament en les cel·les. Assegureu-vos només de seguir el format hh:mm:ss. El nom de l'objecte es proporciona per comoditat i no s'utilitza. Si voleu canviar l'ordre dels punts d'alineació, podeu arrossegar la fila amunt o avall utilitzant la capçalera vertical de l'esquerra d'esta fila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: RA (J2000)
ca@valencia: AR (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: DEC (J2000)
ca@valencia: Dec (J2000)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadAlignB)
en: Load a saved alignment point list so that you can run the same alignment you ran on a previous occasion.
ca@valencia: Carrega una llista guardada de punts d'alineació de manera que podeu tornar a executar la mateixa alineació d'una ocasió anterior.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveAlignB)
en: Save the alignment list so that you can run this alignment again in the future.
ca@valencia: Guarda la llista d'alineació per tal de tornar a executar esta alineació en el futur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Display the alignment points on the skymap as flags.  Clicking it again will remove the flags.  The flags will not be saved.
ca@valencia: Mostra els punts d'alineació en el mapa celeste com a indicadors. Quan s'hi clique una altra vegada, s'eliminaran. Els indicadors no es guardaran.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAlignB)
en: Start or pause the mount model routine.  It will slew to and astrometrically solve the list of points in the table above using the settings in the align module.  If the routine was previously paused, it will pick up where it left off.  If it was stopped or it had finished it will start the routine over again.
ca@valencia: Inicia o fa pausa en la rutina del model de muntura. Orientarà i resoldrà l'astrometria a partir de la llista de punts de la taula anterior utilitzant la configuració en el mòdul «Alinea». Si la rutina estava en pausa prèviament, es reprendrà a on estava. Si estava parada o havia acabat, es tornarà a iniciar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopAlignB)
en: <p>Stop the mount model routine.  It will <b>not</b> clear any points from your telescope's pointing model.  It will stop the routine and any points currently being solved. If you run the mount model again after hitting stop, it will start the routine over again with the first point.</p>
ca@valencia: <p>Para la rutina del model de muntura. <b>No</b> netejarà cap punt del model d'apuntador del telescopi. Pararà la rutina i qualsevol punt que s'estiga resolent. Si executeu una altra vegada el model de muntura després de prémer «Para», es tornarà a iniciar la captura pel primer punt.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: StellarSolver Settings
ca@valencia: Configureu StellarSolver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_73)
en: Source Extraction Method
ca@valencia: Mètode d'extracció de fonts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: <html><head/><body><p align="center">Options for the method of Star Extraction</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Internal SEP uses an internal library in KStars.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">External Sextractor requires an external program.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Built In Method uses whatever default Star Extraction process your selected Solving Method uses.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="center">Opcions per al mètode d'extracció d'estreles</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">El SEP intern utilitza una biblioteca interna en KStars</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sextractor extern requerix un programa extern</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">El mètode integrat utilitza el procés d'extracció d'estreles predeterminat que utilitza el mètode de resolució seleccionat.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: Internal SEP
ca@valencia: SEP intern

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: External SExtractor
ca@valencia: SExtractor extern

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolveSextractorType)
en: BuiltIn method for solver
ca@valencia: Mètode integrat per al solucionador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: <html><head/><body><p align="center">Selects the method of plate solving with the StellarSolver Library</p><ul><li>'Internal SEP' option uses StellarSolver's internal build of Astrometry.net and requires no external programs. </li><li>'Local Astrometry' uses a local installation of command line astrometry.net on Linux and Mac or ANSVR on Windows. </li><li>'Local ASTAP' uses a local installation of the ASTAP program. </li><li>'Local Watney' uses a local installation of the Watney Astrometry Solver Program.</li><li>'Online' uses either astrometry.net over the internet or ANSVR on a nearby computer. <span style=" font-weight:600;">Note</span>: If bandwidth is a concern, consider using 'Internal SEP' instead of 'Builtin Method of Solver'.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="center">Selecciona el mètode de resolució de plaques amb la biblioteca StellarSolver</p><ul><li>L'opció «SEP intern» utilitza la construcció interna de StellarSolver d'Astrometry.net i no requerix programes externs.</li><li>L'«Astrometria local» utilitza una instal·lació local des de la línia d'ordres amb «astrometry.net» en Linux i Mac, o ANSVR en Windows.</li><li>«ASTAP local» utilitza una instal·lació local del programa ASTAP.</li><li>«Watney local» utilitza una instal·lació local del programa solucionador de l'astrometria Watney (Watney Astrometry Solver Program).</li><li>«En línia» utilitza «astrometry.net» per Internet o ANSVR des d'un ordinador proper. <span style="font-weight:600;">Nota</span>: Si l'amplada de banda és una preocupació, considereu utilitzar «SEP intern» en lloc del «Mètode integrat del solucionador».</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Internal Solver
ca@valencia: Solucionador intern

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Astrometry
ca@valencia: Astrometria local

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local ASTAP
ca@valencia: ASTAP local

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Local Watney
ca@valencia: Watney local

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SolverType)
en: Online Astrometry
ca@valencia: Astrometria en línia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: Solving Method
ca@valencia: Mètode de resolució

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_71)
en: Options Profile:
ca@valencia: Perfil d'opcions:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SolveOptionsProfile)
en: Selects the Options Profile to use for Plate Solving
ca@valencia: Selecciona el perfil d'opcions que s'utilitzarà per a la resolució de plaques.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSolverProfile)
en: Opens the currently selected Options Profile in the Options Profile Editor
ca@valencia: Obri el perfil d'opcions actualment seleccionat en l'Editor de perfils de les opcions.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Alignment Options
ca@valencia: Opcions d'alineació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: enable World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
ca@valencia: Activa el sistema de coordenades mundial (World Coordinate System -WCS-). El WCS s'utilitza per a codificar les coordenades AR/Dec en les imatges CCD capturades.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map
ca@valencia: Mostra les imatges FITS rebudes davall un rectangle CDV del solucionador en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverOverlay)
en: Overlay
ca@valencia: Superposició

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark)
en: <html><head/><body><p>Automatically park mount after completing Polar Alignment Assistant Tools.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Aparca automàticament la muntura després de completar les eines de l'assistent d'alineació polar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PAHAutoPark) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AutoPark)
en: Auto Park
ca@valencia: Aparcament automàtic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AstrometryUseRotator)
en: Automatic and Manual Rotator Control
ca@valencia: Control automàtic i manual del rotor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Rotation deviation threshold in arc-minutes when using [Load &amp; Slew]. If the difference between measured position angle and FITS position angle is below this value, the [Load &amp; Slew] operation is considered successful.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Llindar de desviació del gir, en minuts d'arc, quan s'utilitza «Carrega» i «Orienta». Si la diferència entre l'angle de posició mesurat i l'angle de posició de FITS està per davall d'este valor, es considerarà que l'operació ha finalitzat amb èxit.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
ca@valencia: Llindar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_AstrometryRotatorThreshold)
en: <html><head/><body><p>Rotation angle deviation threshold</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Llindar de desviació de l'angle de gir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flip Policy</span> determines how the rotator reacts after a flip or if the result of a solved reference image reports a different pierside respective to the actual mount pierside.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La <span style="font-weight:600;">Política d'inversió</span> determina com reaccionarà el rotor després d'una inversió o si el resultat d'una imatge de referència resolta informa d'un costat del moll diferent respecte al costat del moll real de la muntura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Flip Policy:
ca@valencia: Política d'inversió:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_AstrometryFlipRotationAllowed)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Preserve rotator angle</span> will keep the rotator position. The rotator remains inactive and hence the camera is virtually rotated by 180°.</p><p>Most modern astronomic image processing applications can handle &quot;flipped&quot; images.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Mantín l'angle del rotor</span> conservarà la posició del rotor. El rotor romandrà inactiu i, per tant, la càmera girarà virtualment 180°.</p><p>La majoria de les aplicacions modernes de processament d'imatges astronòmiques poden gestionar les imatges «invertides».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AstrometryFlipRotationAllowed)
en: Preserve rotator angle
ca@valencia: Mantín l'angle del rotor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, FlipRotationNotAllowed)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Preserve position angle</span> will keep the camera position angle. The rotator always turns the camera to the original position angle and hence the image will show exactly the original star arrangement.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Mantín l'angle del rotor</span> conservarà l'angle de posició de la càmera. El rotor sempre girarà la càmera fins a l'angle de posició original i, per tant, la imatge mostrarà exactament la disposició original de l'estrela.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, FlipRotationNotAllowed)
en: Preserve position angle
ca@valencia: Mantín l'angle de posició

[ctx: @title:window]
en: Select ASTAP executable
ca@valencia: Seleccioneu l'executable ASTAP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
ca@valencia: Opcions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPDownSampleValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: <html><head/><body><p>Down sample prior to solving. Also called binning. A zero value will result in auto selection downsampling.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Submostratge abans de resoldre. També s'anomena agrupament. Un valor 0 donarà com a resultat un submostratge en la selecció automàtica.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: <html><head/><body><p>Full path to the ASTAP executable application.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El camí complet cap a l'aplicació executable ASTAP.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ASTAPSearchRadiusValue) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius)
en: <html><head/><body><p>The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El programa buscarà en una espiral quadrada al voltant de la posició inicial fins este radi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPDownSample)
en: Down Sample
ca@valencia: Submostratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: <html><head/><body><p>Update the fits header with the found solution.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Actualitza la capçalera FITS amb la solució trobada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: Update FITS
ca@valencia: Actualitza FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Search Radius
ca@valencia: Radi de la busca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: <html><head/><body><p>Improve solving reliability in some cases. Search window will be large with overlap but it can slow down solving.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>En alguns casos millora la fiabilitat de la resolució. La finestra de busca serà gran amb superposició, però pot alentir la resolució.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPLargeSearchWindow)
en: Force Large Search Window
ca@valencia: Força una finestra de busca gran

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Imaging Options
ca@valencia: Opcions de l'obtenció d'imatges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_41) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_12)
en: The lower end of the imager scale, calculated as a little smaller than the shorter dimension of the image.
ca@valencia: El límit inferior de l'escala del capturador d'imatges, calculat com una mica més xicotet que la dimensió més xicoteta de la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEdit_41)
en: L
ca@valencia: B

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUseScale) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_FitsSolverScale) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseImageScale), group (Align)
en: Set image scale to speed up solver as it does not have to search index files of different image scales.
ca@valencia: Establix l'escala de la imatge per a accelerar el solucionador, ja que no ha de buscar els fitxers d'índex amb escales d'imatge diferents.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUseScale)
en: Use Scale
ca@valencia: Utilitza l'escala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_50)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    </ul>
ca@valencia: <p>Les unitats de l'escala del capturador d'imatges que es limiten a dalt:</p>
    <ul>
    <li>dw: amplària, en graus.</li>
    <li>aw: amplària, en minuts d'arc.</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_42) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The high end of the imager scale, calculated as a little bigger than the longer dimension of the image.
ca@valencia: El límit superior de l'escala del capturador d'imatges, calculat com una mica més gran que la dimensió més gran de la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEdit_42) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVHLabel) i18n: ectx: 
en: H
ca@valencia: A

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateScale)
en: Update Image Scale Bounds from the currently active camera and telescope combination.
ca@valencia: Actualitza els límits d'escala de la imatge a partir de la combinació de càmera i telescopi actualment activa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: High
ca@valencia: Alt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale)
en: Automatically update image scale values when CCD and/or Mount parameters are updated.
ca@valencia: Actualitza automàticament els valors de l'escala de la imatge quan els paràmetres de CCD i/o la muntura s'actualitzen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Auto Update
ca@valencia: Actualització automàtica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageWarningLabel)
en: Image Scale Auto Update is turned off.
ca@valencia: L'actualització automàtica de l'escala de la imatge està apagada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_AstrometryImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds above.</p>
    <ul>
    <li>dw: degree width</li>
    <li>aw: arcminute width</li>
    <li>app: arcsecs per pixel</li>
    </ul>
ca@valencia: <p>Les unitats de l'escala del capturador d'imatges que es limiten a dalt:</p>
    <ul>
    <li>dw: amplària, en graus.</li>
    <li>aw: amplària, en minuts d'arc.</li>
    <li>app: segons d'arc per píxel.</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: units
ca@valencia: Unitats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Low
ca@valencia: Baix

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position Options
ca@valencia: Opcions de posició

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: label, entry (AstrometryUsePosition), group (Align)
en: Set estimated position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
ca@valencia: Establix la posició estimada per a accelerar el solucionador de l'astrometria, ja que no haurà de buscar en altres àrees del cel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUsePosition)
en: Use Position
ca@valencia: Utilitza la posició

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_44) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverRadiusLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_FitsSolverRadius) i18n: ectx: label, entry (Ast
en: The Search Radius for the Estimated Telescope/Image Field Position in degrees.
ca@valencia: El radi de busca per a la posició estimada del camp del telescopi/imatge en graus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_47) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estRA) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverRALabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, FitsSolv
en: The RA of the Estimated Telescope/Image Field Position in hh:mm:ss notation
ca@valencia: L'AR de la posició estimada del camp del telescopi o imatge en notació hh:mm:ss.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, estDec) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit_48) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverDECLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (dmsBox, FitsSo
en: The DEC of the Estimated Telescope/Image Field Position in dd:mm:ss notation
ca@valencia: La Dec de la posició estimada del camp del telescopi o imatge en notació dd:mm:ss.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updatePosition)
en: Update coordinates to the current telescope position
ca@valencia: Actualitza les coordenades a la posició actual del telescopi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverRadiusLabel)
en: Radius
ca@valencia: Radi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Automatically update position coordinates when mount completes slewing.
ca@valencia: Actualitza automàticament les coordenades de la posició en completar l'orientació de la muntura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, positionWarningLabel)
en: Position Auto Update is turned off.
ca@valencia: L'actualització automàtica de la posició està apagada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies. This is useful on some mounts (e.g. Paramount).
ca@valencia: No utilitzeu «Sincronitza» quan s'ha seleccionat «Orienta cap a l'objectiu». Utilitzeu l'orientació diferencial per a corregir les discrepàncies. Açò és útil en algunes muntures (p. ex., Paramount).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryDifferentialSlewing)
en: Use differential slewing instead of syncing
ca@valencia: Utilitza l'orientació diferencial en lloc de la sincronització

en: No index file directories configured.
ca@valencia: No s'ha configurat cap directori de fitxers d'índex.

en: No writable index file directory found.
ca@valencia: No s'ha trobat una carpeta de fitxers d'índex on s'hi puga escriure.

en: Could not contact Astrometry Index Server.
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb el servidor d'índex de l'astrometria.

en: Downloads Disabled, this is not a directory, it is a list of all index files.
ca@valencia: Les baixades estan desactivades, no és cap carpeta, sinó una llista de tots els fitxers d'índex.

en: Downloads Enabled, the directory exists and is writeable.
ca@valencia: Les baixades estan activades, la carpeta existix i s'hi pot escriure.

en: Downloads Disabled, directory permissions issue.
ca@valencia: Les baixades estan desactivades, un problema de permisos amb la carpeta.

en: Downloads Disabled, directory does not exist.
ca@valencia: Les baixades estan desactivades, la carpeta no existix.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
ca@valencia: Requerit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
ca@valencia: Recomanat

en: Download Timed out.  Either the network is not fast enough, the file is not accessible, or you are not connected.
ca@valencia: La baixada ha expirat. O la xarxa no és prou ràpida, no es pot accedir al fitxer, o no hi ha connexió.

en: %1 download cancelled.
ca@valencia: S'ha cancel·lat la baixada de %1.

en: File Write Error
ca@valencia: S'ha produït un error mentre s'escrivia al fitxer

en: %1 download complete.
ca@valencia: S'ha completat la baixada de %1.

en: Astrometry Folder Permissions Error
ca@valencia: S'ha produït un error de permisos en la carpeta de l'astrometria

en: The selected Index File directory does not exist. Please either create it or choose another.
ca@valencia: La carpeta seleccionada per als fitxers d'índex de l'astrometria no existix. Creeu-la o trieu-ne una altra.

en: The file %1 already exists in another directory.  Are you sure you want to download it to this directory as well?
ca@valencia: El fitxer %1 ja existix en una altra carpeta. Segur que també el voleu baixar a esta carpeta?

en: Install File(s)
ca@valencia: Instal·la els fitxers

en: Are you sure you want to delete these index files? %1
ca@valencia: Segur que voleu eliminar estos fitxers d'índex? %1

en: Delete File(s)
ca@valencia: Suprimix els fitxers

en: File Delete Error
ca@valencia: S'ha produït un error en suprimir un fitxer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Offline</span> astrometry.net solver requires index files in order to solve an image.  Please see the Astrometry.net <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">README</span></a> for details. The following list provides a complete list of the index files, along with recommended index files to install given the current CCD Field of View. Installed index files are checked. Next to each index file is an icon that represents the following:</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Fora de línia</span> El solucionador Astrometry.net requerix fitxers d'índex per tal de resoldre una imatge. Per als detalls, vegeu el <a href="http://astrometry.net/doc/readme.html"><span style="text-decoration:underline; color:#0000ff;">README</span></a> d'Astrometry.net. La llista següent proporciona una llista completa dels fitxers d'índex, junt amb els fitxers d'índex que s'instal·laran amb el camp de visió actual de CCD. Es comprovaran els fitxers d'índex instal·lats. Al costat de cada fitxer d'índex hi ha una icona que representa el següent:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, required_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_32)
en: <html><head/><body><p>This index file is required and must be installed for the solver to work correctly.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Este fitxer d'índex és requerit i cal que estiga instal·lat perquè el solucionador funcione correctament.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, recommended_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_33)
en: <html><head/><body><p>This index file is recommended. Installing the index file might help in improving the solver.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Este fitxer d'índex és recomanat. La instal·lació del fitxer d'índex podria ajudar a millorar el solucionador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, optional_legend) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_35)
en: <html><head/><body><p>This index file is not required.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Este fitxer d'índex no es requerix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_27)
en: <html><head/><body><p>This displays the path to the folder for the Astrometry Index Files on your computer.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el camí cap a la carpeta per als fitxers d'índex de l'astrometria que hi ha en l'ordinador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Index Files Location:
ca@valencia: Ubicació dels fitxers d'índex:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_28)
en: <html><head/><body><p>This displays the current CCD field of view that will be used to calculate which index files are needed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el camp de visió actual de CCD que s'utilitzarà per a calcular els fitxers d'índex que són necessaris.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Folder Details:
ca@valencia: Detalls de la carpeta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addIndexFileDirectory)
en: Add a folder where index files are stored
ca@valencia: Afig una carpeta a on s'emmagatzemaran els fitxers d'índex.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeIndexFileDirectory)
en: Remove an index files location
ca@valencia: Elimina una ubicació dels fitxers d'índex.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory)
en: <html><head/><body><p>This button will open the Astrometry Index File folder on your filesystem so that you can see where it is located and copy files into it if needed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Este botó obrirà la carpeta de fitxers d'índex de l'astrometria del sistema de fitxers per tal que es puga veure a on es troba i copiar-hi fitxers, si cal.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
ca@valencia: Obri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Current CCD FOV:
ca@valencia: CDV de CCD actual:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24)
en: The URL of the server where index files live
ca@valencia: L'URL del servidor a on residixen els fitxers d'índex.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Index Files URL:
ca@valencia: URL dels fitxers d'índex:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Tycho2/Gaia Catalog
ca@valencia: Catàleg Tycho2/Gaia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_75)
en: (2.5 G)
ca@valencia: (2,5 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_76) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: (8.8 G)
ca@valencia: (8,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_63)
en: (5.1 M)
ca@valencia: (5,1 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 4.0' - 5.6'
ca@valencia: 4,0' - 5,6'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_78)
en: (13.6 G)
ca@valencia: (13,6 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_74) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_51)
en: (1.2 G)
ca@valencia: (1,2 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_53) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_77)
en: (4.8 G)
ca@valencia: (4,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: 2.0' - 2.8'
ca@valencia: 2,0' - 2,8'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_44)
en: (7.6 M)
ca@valencia: (7,6 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: 5.6' - 8.0'
ca@valencia: 5,6' - 8,0'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: 2.8' - 4.0'
ca@valencia: 2,8' - 4,0'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_61)
en: (1.3 M)
ca@valencia: (1,3 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: Diameters
ca@valencia: Diàmetres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: (arcminutes)
ca@valencia: (minuts d'arc)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_134) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_135)
en: (filesize)
ca@valencia: (mida del fitxer)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: 2Mass Catalog
ca@valencia: Catàleg 2Mass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_64)
en: (9.7 M)
ca@valencia: (9,7 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: (2.1 M)
ca@valencia: (2,1 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_62)
en: (2.6 M)
ca@valencia: (2,6 M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Load Typical Default Paths
ca@valencia: Carrega els camins predeterminats típics

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Choose your current setup from the list to load the typical paths to those programs for your computer
ca@valencia: Trieu la configuració actual des de la llista per a carregar els camins habituals cap a estos programes en l'ordinador.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Select to load one of the default sets
ca@valencia: Selecciona carregar un dels conjunts predeterminats

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux Default
ca@valencia: Predeterminat de Linux

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Linux KStars Internal
ca@valencia: Intern de KStars en Linux

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Mac Homebrew
ca@valencia: Homebrew de Mac

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Windows ANSVR
ca@valencia: ANSVR de Windows

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, defaultPathSelector)
en: Windows Cygwin
ca@valencia: Cygwin de Windows

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Local Sextractor Program
ca@valencia: Programa Sextractor local

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: sextractor binary:
ca@valencia: Binari de Sextractor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_SextractorBinary)
en: Path to Sextractor binary file
ca@valencia: Camí cap al fitxer binari Sextractor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Local Astrometry.net or Local ANSVR
ca@valencia: Astrometry.net local o ANSVR local

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
ca@valencia: Fitxer de configuració d'Astrometry.net.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryWCSInfo)
en: Astrometry.net wcsinfo binary
ca@valencia: Binari «wcsinfo» d'Astrometry.net.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: wcsinfo:
ca@valencia: «wcsinfo»:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometrySolverBinary)
en: Astrometry.net solve-field binary path
ca@valencia: Camí cap al binari del camp resolució d'«astrometry.net».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: solver binary:
ca@valencia: Binari del solucionador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
ca@valencia: Configuració:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: ASTAP binary:
ca@valencia: Binari d'ASTAP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_ASTAPExecutable)
en: ASTAP Program binary path
ca@valencia: Camí cap al binari del programa ASTAP.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Watney Solver
ca@valencia: Solucionador Watney

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Watney binary:
ca@valencia: Binari de Watney:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_WatneyBinary)
en: Watney Program binary path
ca@valencia: Camí cap al binari del programa Watney.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Online Astrometry.net or Remote ANSVR
ca@valencia: Astrometry.net en línia o ANSVR remot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIURL)
en: <html><head/><body><p>Scheme and Authority part of URL (e.g. https://nova.astrometry.net)</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Part de l'esquema i autoritat de l'URL (&pex;, https://nova.astrometry.net)</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
ca@valencia: URL de l'API:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time out:
ca@valencia: Temps d'espera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AstrometryTimeout)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete
ca@valencia: Temps d'espera en segons fins que es complete el solucionador de l'astrometria.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIKey)
en: API Key
ca@valencia: Clau de l'API.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
ca@valencia: Clau de l'API:

en: First Capture
ca@valencia: Primera captura

en: First Solve
ca@valencia: Primera resolució

en: Finding CP
ca@valencia: Busca de CP

en: First Rotation
ca@valencia: Primera rotació

en: First Settle
ca@valencia: Primer posicionament

en: Second Capture
ca@valencia: Segona captura

en: Second Solve
ca@valencia: Segona resolució

en: Second Rotation
ca@valencia: Segona rotació

en: Second Settle
ca@valencia: Segon posicionament

en: Third Capture
ca@valencia: Tercera captura

en: Third Solve
ca@valencia: Tercera resolució

en: Select Star
ca@valencia: Seleccioneu una estrela

en: Refreshing
ca@valencia: S'està actualitzant

en: Refresh Complete
ca@valencia: S'ha completat l'actualització

en: <p>Polar Alignment tool requires a German Equatorial Mount.</p>
ca@valencia: <p>L'eina «Alineació polar» requerix una muntura equatorial alemanya.</p>

en: Refresh solver timed out: %1s
ca@valencia: Temps límit d'actualització del solucionador: %1 s

en: Refresh solver failed: %1s
ca@valencia: L'actualització del solucionador ha fallat: %1 s

en: PAA: Solver failed, retrying.
ca@valencia: AAP: El solucionador ha fallat, es torna a intentar.

en: PAA: Stopping, solver failed too many times.
ca@valencia: AAP: S'està parant, el solucionador ha fallat massa vegades.

en: Mount first rotation is complete.
ca@valencia: S'ha completat la rotació de la primera muntura.

en: Mount second rotation is complete.
ca@valencia: S'ha completat la rotació de la segona muntura.

en: Mount aborted. Reverse RA axis direction and try again.
ca@valencia: La muntura s'ha interromput. Invertiu la direcció de l'eix AR i torneu-ho a provar.

en: Warning: Equatorial Grid Lines will not be drawn due to limited resources mode.
ca@valencia: Avís: No es dibuixaran les línies de la quadrícula equatorial, ja que està en un mode de recursos limitats.

en: Clearing mount Alignment Model...
ca@valencia: S'està netejant el model d'alineació de la muntura…

en: This could cause the telescope to cross the meridian.
ca@valencia: Açò pot provocar que el telescopi creui el meridià.

en: Parking the mount...
ca@valencia: S'està aparcant la muntura…

en: Please wait until mount completes rotating to RA (%1) DE (%2)
ca@valencia: Espereu fins que la muntura complete la rotació a AR (%1) Dec (%2)

en: PAA: Failed to findCorrectedPixel.
ca@valencia: AAP: Ha fallat a «findCorrectedPixel».

en: PAA: Failed to find RA Axis center.
ca@valencia: AAP: No s'ha pogut trobar el centre de l'eix de l'AR.

en: Polar-alignment star cannot be updated during refresh phase as it might affect error measurements.
ca@valencia: No es pot actualitzar l'estrela d'alineació polar durant la fase d'actualització atés que pot afectar els mesuraments d'error.

en: First manual rotation done.
ca@valencia: S'ha fet la primera rotació manual.

en: Second manual rotation done.
ca@valencia: S'ha fet la segona rotació manual.

en: Mount is synced to celestial pole. You can now continue Polar Alignment Assistant procedure.
ca@valencia: La muntura s'ha sincronitzat amb el pol celeste. Ara podeu continuar amb el procediment de l'assistent d'alineació polar.

en: Please wait while WCS data is processed...
ca@valencia: Espereu mentre es processen les dades WCS…

en: WCS data processing is complete.
ca@valencia: S'ha completat el processament de les dades WCS.

en: WCS info is now valid. Capturing next frame...
ca@valencia: La informació WCS ara és vàlida. Es capturarà el fotograma següent…

en: Failed to process World Coordinate System: %1. Try again.
ca@valencia: No s'ha pogut processar el sistema de coordenades mundial: %1. Torneu-ho a provar.

en: PAA: Failed to find the RA axis. Quitting.
ca@valencia: AAP: No s'ha pogut trobar l'eix de l'AR. S'ix.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHMessageText)
en: <p>The assistant requires three images to find a solution.  Ekos is now capturing the first image...</p>
ca@valencia: <p>L'assistent requerix tres imatges per a trobar una solució. Ekos ara està capturant la primera imatge…</p>

en: <p>Solving the <i>first</i> image...</p>
ca@valencia: <p>S'està resolent la <i>primera</i> imatge…</p>

en: <p>Executing the <i>first</i> mount rotation...</p>
ca@valencia: <p>S'està executant el <i>primer</i> gir de la muntura…</p>

en: <p>Settling after the <i>first</i> mount rotation.</p>
ca@valencia: <p>Posicionament després del <i>primer</i> gir de la muntura…</p>

en: <p>Settling after the <i>second</i> mount rotation.</p>
ca@valencia: <p>Posicionament després del <i>segon</i> gir de la muntura…</p>

en: <p>Capturing the second image...</p>
ca@valencia: <p>S'està capturant la segona imatge…</p>

en: <p>Solving the <i>second</i> image...</p>
ca@valencia: <p>S'està resolent la <i>segona</i> imatge…</p>

en: <p>Executing the <i>second</i> mount rotation...</p>
ca@valencia: <p>S'està executant el <i>segon</i> gir de la muntura…</p>

en: <p>Capturing the <i>third</i> and final image...</p>
ca@valencia: <p>S'està capturant la <i>tercera</i> imatge i és la final…</p>

en: <p>Solving the <i>third</i> image...</p>
ca@valencia: <p>S'està resolent la <i>tercera</i> imatge…</p>

en: <p>Choose your exposure time & select an adjustment method. Then click <i>refresh</i> to begin adjustments.</p>
ca@valencia: <p>Trieu el temps d'exposició i seleccioneu un mètode d'ajust. Després cliqueu damunt <i>Actualitza</i> per a començar els ajustos.</p>

en: <p>Choose your exposure time & select an adjustment method. Click <i>Refresh</i> to begin.</p><p>Correction triangle is plotted above. <i>Zoom in and select a bright star</i> to reposition the correction vector. Use the <i>MoveStar & Calc Error</i> method to estimate the remaining error.</p>
ca@valencia: <p>Trieu el temps d'exposició i seleccioneu un mètode d'ajust. Després cliqueu damunt <i>Actualitza</i> per a començar.</p><p>El triangle de correcció es traça damunt. <i>Amplieu i seleccioneu una estrela brillant</i> per a tornar a posicionar el vector de correcció. Utilitzeu el mètode <i>Estrela en moviment i error de càlcul</i> per a estimar l'error romanent.</p>

en: <p>Adjust mount's <i>Altitude and Azimuth knobs</i> to reduce the polar alignment error.</p><p>Be patient, plate solving can be affected by knob movement. Consider using results after 2 images.  Click <i>Stop</i> when you're finished.</p>
ca@valencia: <p>Ajusteu les <i>rodes «Altitud» i «Azimut»</i> de la muntura per a reduir l'error de l'alineació polar.</p><p>Cal tindre paciència, la resolució de plaques pot estar afectada pel moviment de la roda. Considereu utilitzar el resultat després de 2 imatges. Cliqueu damunt <i>Para</i> quan hàgeu acabat.</p>

en: <p>Adjust mount's <i>Altitude knob</i> to move the star along the yellow line, then adjust the <i>Azimuth knob</i> to move it along the Green line until the selected star is centered within the crosshair.</p><p>Click <i>Stop</i> when the star is centered.</p>
ca@valencia: <p>Ajusteu la <i>roda «Altitud»</i> de la muntura per a moure l'estrela al llarg de la línia groga, després ajusteu la <i>roda «Azimut»</i> per a moure-la al llarg de la línia verda fins que l'estrela seleccionada se centre en el punt de mira.</p><p>Cliqueu damunt <i>Para</i> quan l'estrela estiga centrada.</p>

en: Cannot change to MoveStar algorithm once refresh has begun
ca@valencia: No s'ha pogut canviar a l'algorisme «Estrela en moviment» una vegada ha començat l'actualització

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QStackedWidget, PAHWidgets)
en: <p>Polar Alignment Helper tool requires the following:</p><p>1. German Equatorial Mount</p><p>2. Wide FOV &gt; 1 degrees</p><p>For small FOVs, use the Legacy Polar Alignment Tool.</p>
ca@valencia: <p>L'eina d'ajuda amb l'alineació polar requerix el següent:</p><p>1. Muntura equatorial alemanya</p><p>2. CDV ample &gt; 1 graus</p><p>Per a un CDV xicotet, utilitzeu l'eina «Alineació polar antiga».</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introText)
en: <html><head/><body><p>Put your equatorial mount either (a) in the home position pointed toward the celestial pole or (b) pointed anywhere ideally near the meridian. Select <span style=" font-weight:600;">mount direction</span> and <span style=" font-weight:600;">speed </span>and then click <span style=" font-weight:600;">Start</span> to begin the polar alignment process.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Poseu la muntura equatorial, siga (a) en la posició inicial apuntada cap al pol celeste, o siga (b) apuntada qualsevol punt idealment prop del meridià. Seleccioneu la <span style="font-weight:600;">direcció</span> i la <span style="font-weight:600;">velocitat de la muntura</span> i després cliqueu damunt <span style="font-weight:600;">Inicia</span> per a començar amb el procés d'alineació polar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FOVDisabledLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Disabled: FOV must be 10 arcmins or wider. 60+ arcminutes is recommended.</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Desactivat: CDV cal que siga de 10 minuts d'arc o més ample. Es recomana 60+ minuts d'arc.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Direction:
ca@valencia: Direcció:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHDirection)
en: Mount direction
ca@valencia: Direcció de la muntura.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: West
ca@valencia: Oest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: East
ca@valencia: Est

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, pAHRotation)
en: Rotation magnitude in degrees
ca@valencia: Magnitud de la rotació, en graus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
ca@valencia: Velocitat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHMountSpeed)
en: Mount slew speed
ca@valencia: Velocitat d'orientació de la muntura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Toggle for manual slewing with non-GOTO mounts
ca@valencia: Canvia l'orientació manual amb les muntures no GOTO.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAHManualSlew)
en: Manual slew
ca@valencia: Orientació manual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, manualRotateText)
en: Please rotate your mount in RA
ca@valencia: Gireu la muntura en l'AR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHRefreshB)
en: Start the refresh phase--where image captures loop while you adjust the altitude and azimuth knobs to correct polar alignment.
ca@valencia: Inicia la fase d'actualització: on hi ha el bucle de captura d'imatges mentre ajusteu les rodes «Altitud» i «Azimut» per a corregir l'alineació polar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHRefreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshSourceB)
en: Refresh
ca@valencia: Actualitza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pAHExposure)
en: Exposure duration in seconds during refresh phase
ca@valencia: Duració de l'exposició, en segons, durant la fase d'actualització.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAHIteration)
en: Image#
ca@valencia: Imatge núm.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select polar-alignment correction algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Plate Solve</span>: Uses plate solving to track what the corrected alignment error is during the Refresh process. User should try to reduce the error in the Updated Err line below and minimize the size of the arrows. This is the only scheme that can fully correct an error larger than the image field-of-view, but depends on reliable plate solving. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star</span>: A triangle is overlayed on the above captured image. User selects a star and moves the star along the triangle to improve the polar alignment. Corrected polar-alignment error is not estimated during the process. If the alignment error is larger than the image field-of-view, this scheme must be used iteratively.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Move Star and Calc Error</span>: Like Move Star, but Ekos attempts to track the star being moved and estimates the current alignment error when it can.</li></ul><p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu l'algorisme de correcció de l'alineació polar:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Resol la placa</span>: Utilitza la resolució de plaques per a seguir quin és l'error d'alineació corregit durant el procés d'actualització. L'usuari hauria d'intentar reduir l'error en la línia «Error actualitzat» de davall i minimitzar la mida de les fletxes. Este és l'únic esquema que pot corregir completament un error més gran que el camp de visió de la imatge, però depén d'una resolució de plaques fiable.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Estrela en moviment</span>: Se sobreposa un triangle en la imatge capturada de dalt. L'usuari selecciona una estrela i la mou al llarg del triangle per a millorar l'alineació polar. Durant el procés no s'estima l'error de l'alineació polar corregit. Si l'error de l'alineació és superior en el camp de visió de la imatge, cal utilitzar de forma iterativa este esquema.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Estrela en moviment i error de càlcul</span>: Com l'Estrela en moviment, però Ekos intenta seguir l'estrela que es mou i estima l'error d'alineació actual quan pot.</li></ul><p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlignMethod)
en: Plate Solve
ca@valencia: Resol la placa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star
ca@valencia: Estrela en moviment

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHRefreshAlgorithm)
en: Move Star & Calc Error
ca@valencia: Estrela en moviment i error de càlcul

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
ca@valencia: S'ha produït un error d'altitud de l'alineació polar mesurada amb 3 exposicions a l'inici del procediment.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorTotal)
en: Polar Alignment total error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
ca@valencia: S'ha produït un error total de l'alineació polar mesurada amb 3 exposicions a l'inici del procediment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorTotal)
en: Measured Err:
ca@valencia: Error mesurat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorTotal)
en: Polar Alignment total error estimated after recent adjustments.
ca@valencia: S'ha produït un error total de l'alineació polar estimada després dels ajustos recents.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorTotal)
en: Updated Err:
ca@valencia: Error actualitzat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHOrigErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error measured by the 3 exposures at the start of the polar-alignment procedure.
ca@valencia: S'ha produït un error d'azimut de l'alineació polar mesurada amb 3 exposicions a l'inici del procediment.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAz) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAz)
en: Polar Alignment azimuth error estimated after recent adjustments.
ca@valencia: S'ha produït un error d'azimut de l'alineació polar estimada després dels ajustos recents.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_PAHUpdatedErrorAlt) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, PAHUpdatedErrorAlt)
en: Polar Alignment altitude error estimated after recent adjustments.
ca@valencia: S'ha produït un error d'altitud de l'alineació polar estimada després dels ajustos recents.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, StartB)
en: Start
ca@valencia: Inicia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureLabel) i18n: ectx: propert
en: Capture
ca@valencia: Captura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveButton)
en: Solve
ca@valencia: Resol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAs2)
en: Slew
ca@valencia: Orientació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
ca@valencia: Configuració

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAadjust)
en: Adjust
ca@valencia: Ajusta

en: Cannot set solver to remote. The Ekos equipment profile must include the astrometry Auxiliary driver.
ca@valencia: No s'ha pogut establir el solucionador a remot. El perfil de l'equip Ekos ha d'incloure el controlador auxiliar de l'astrometria.

en: Cannot open file %1 for reading.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer %1 per a lectura.

en: Failed to find solver properties.
ca@valencia: No s'han pogut trobar les propietats del solucionador.

en: Not enough memory for file %1.
ca@valencia: No hi ha memòria suficient per al fitxer %1.

en: Starting remote solver...
ca@valencia: S'està iniciant el solucionador remot…

en: Failed to find solver settings.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la configuració del solucionador.

en: Parked
ca@valencia: Aparcada

en: Parking
ca@valencia: Aparcant

en: Slewing
ca@valencia: S'està orientant

en: Moving
ca@valencia: S'està movent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackingLabel)
en: Tracking
ca@valencia: Seguiment

en: Current Session
ca@valencia: Sessió actual

en: Read from File
ca@valencia: Llig des d'un fitxer

[ctx: @title:window]
note: i18n call below is broken up (and the word "analyze" is protected from it) because i18n translates "analyze" to "analyse" for the English UK locale, but we need to keep it ".analyze" because that's what how the files are named.
en: Select input file
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer d'entrada

en: All Files (*)
ca@valencia: Tots els fitxers (*)

en: Could not find image file: %1
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el fitxer d'imatge: %1

en: Cannot display temporary image file: %1
ca@valencia: No s'ha pogut mostrar el fitxer temporal d'imatge: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Focus
ca@valencia: Enfocament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Align
ca@valencia: Alinea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Guide
ca@valencia: Guia

en: Flip
ca@valencia: Invertix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
ca@valencia: Muntura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Job
ca@valencia: Tasca

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get HFR values without it. Once you set it, newly captured images will have their HFRs computed.
ca@valencia: No s'ha establit l'opció «Calcula automàticament HFR» en el menú d'opcions de FITS de KStars. Sense ella no s'obtindran els valors d'HFR. Una vegada establida, les imatges capturades de nou tindran calculat el seu HFR.

en: The "Auto Compute HFR" option in the KStars FITS options menu is not set. You won't get # stars in capture image values without it. Once you set it, newly captured images will have their stars detected.
ca@valencia: No s'ha establit l'opció «Calcula automàticament HFR» en el menú d'opcions de FITS de KStars. Sense ella no s'obtindran els valors del nombre d'estreles en la imatge capturada. Una vegada establida, les imatges capturades de nou tindran les seues estreles detectades.

en: Aborted
ca@valencia: Interromput

en: Connected
ca@valencia: Connectat

en: Disconnected
ca@valencia: Desconnectat

en: Capturing
ca@valencia: S'està capturant

en: Looping
ca@valencia: Repetició

en: Subtracting
ca@valencia: S'està restant

en: Subframing
ca@valencia: Subenquadrament

en: Selecting star
ca@valencia: Seleccionant estrela

en: Calibrating
ca@valencia: S'està calibrant

en: Calibration error
ca@valencia: S'ha produït un error de calibratge

en: Calibrated
ca@valencia: Calibrat

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
ca@valencia: Guiatge

en: Suspended
ca@valencia: Suspés

en: Reacquiring
ca@valencia: Tornant a obtindre

en: Dithering
ca@valencia: Tramat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualDither)
en: Manual Dithering
ca@valencia: Tramat manual

en: Dithering error
ca@valencia: S'ha produït un error de tramat

en: Dithering successful
ca@valencia: Tramat correcte

en: Settling
ca@valencia: Posicionament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timelineLabel)
en: Timeline
ca@valencia: Línia de temps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
ca@valencia: Entrada:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, prevFileB)
en: <html><head/><body><p>Display the previous .analyze file.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el fitxer «.analyze» anterior.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextFileB)
en: <html><head/><body><p>Display the next .analyze file.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el fitxer «.analyze» següent.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, inputCombo)
en: <html><head/><body><p>Select the input for the plots. This can be the current Ekos session, or it can be read from a file.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu l'entrada per als traçats. Esta pot ser la sessió actual d'Ekos o es pot llegir des d'un fitxer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: <html><head/><body><p>Keep the plot at the full input width.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Manté el traçat a l'amplària total de l'entrada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: Full Width
ca@valencia: Amplària total

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: <html><head/><body><p>While recording live, Keep the plot recent. That is, the most recent actions performed by Ekos are shown on the right side of the plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quan es grava en directe, manté el traçat recent. És a dir, les accions més recents realitzades per Ekos es mostraran a la dreta del traçat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCurrentCB)
en: Latest
ca@valencia: Últim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
ca@valencia: Estadístiques

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, prevSessionB)
en: <html><head/><body><p>Move from the selected session to its previous session (on its left). Keyboard: control-left.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mou des de la sessió seleccionada cap a la sessió anterior (a la seua esquerra). Teclat: «Ctrl-esquerre».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomInB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in to the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a shorter time period.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Ampliació en l'eix X sobre els traçats «Línia de temps» i «Estadístiques». És a dir, es mostrarà un període de temps més curt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The number of seconds from the start of the log to the statistics cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the time at the right-side of the plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El nombre de segons des de l'inici del registre fins al cursor de les estadístiques. Si no hi ha cap cursor i s'ha marcat l'última, llavors serà el temps a la banda dreta del traçat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, cursorClockTimeOut)
en: <html><head/><body><p>The clock-time for the statistics plot cursor. If there is no cursor and latest is checked, then it is the clock time at the right-side of the plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'hora del rellotge per al cursor del traçat de les estadístiques. Si no hi ha cap cursor i s'ha marcat l'última, aleshores serà l'hora del rellotge a la banda dreta del traçat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, zoomOutB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out on the x-axis on the Timeline and Statistics plots. That is, show a longer time period.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Reducció en l'eix X sobre els traçats «Línia de temps» i «Estadístiques». És a dir, es mostrarà un període de temps més llarg.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextSessionB)
en: <html><head/><body><p>Move from the selected session to its next session (on its right). Keyboard: control-right.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mou des de la sessió seleccionada cap a la sessió següent (a la seua dreta). Teclat: «Ctrl-dret».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollBar, analyzeSB)
en: <html><head/><body><p>If possible display previous (scroll to left) or future (scroll to right) sections of the Timeline and Statistics plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si és possible, mostra les seccions anterior (desplaçament cap a l'esquerra) o futura (desplaçament cap a la dreta) dels traçats «Línia de temps» i «Estadístiques».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Guide:
ca@valencia: Guia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount:
ca@valencia: Muntura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Capture:
ca@valencia: Captura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'error de deriva de l'ascensió recta (AR), en segons d'arc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: ra
ca@valencia: ar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body>L'error de deriva de l'ascensió recta (AR), en segons d'arc. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Compartix l'eix amb l'error de l'AR/Dec, la deriva i els valors de RMS. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.<p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'error de deriva de la declinació (Dec), en segons d'arc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'error de deriva de la declinació (Dec), en segons d'arc. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Compartix l'eix amb l'error de l'AR/Dec, la deriva i els valors de RMS. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the right ascension (RA) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça els polsos de guiatge de l'ascensió recta (AR), en mil·lisegons.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, raPulseCB)
en: ra pulse
ca@valencia: pols ar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, raPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The right ascension (RA) guide pulses in milliseconds. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Els polsos de guiatge de l'ascensió recta (AR) en mil·lisegons. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decPulseCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the declination (DEC) guide pulses in milliseconds.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça els polsos de guiatge de la declinació (Dec), en mil·lisegons.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, decPulseOut)
en: <html><head/><body><p>The declination (DEC) guide pulses in milliseconds. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Els polsos de guiatge de la declinació (Dec), en mil·lisegons. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, driftCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the combined RA and DEC drift error in arc-seconds.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'error de la deriva combinada de l'AR i de la Dec, en segons d'arc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, driftCB)
en: drift
ca@valencia: deriva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, driftOut)
en: <html><head/><body><p>The combined RA and DEC drift error in arc-seconds. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'error de la deriva combinada de l'AR i la Dec, en segons d'arc. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Compartix l'eix amb l'error de l'AR/Dec, la deriva i els valors de RMS. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el valor de la mitjana quadràtica (RMS) de la deriva combinada de l'AR i de la Dec, en segons d'arc, fent la mitjana d'aproximadament les últimes 40 mostres.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El valor de la mitjana quadràtica (RMS) de la deriva combinada de l'AR i de la Dec, en segons d'arc, fent la mitjana d'aproximadament les últimes 40 mostres. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Compartix l'eix amb l'error de l'AR/Dec, la deriva i els valors de RMS. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the sky background light (computed by SEP from the guide images).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la llum de fons del cel (calculada pel SEP a partir de les imatges guia).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, skyBgCB)
en: sky
ca@valencia: cel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skyBgOut)
en: <html><head/><body><p>The sky background light level (computed by SEP from the guide images). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El nivell de llum de fons del cel (calculat pel SEP a partir de les imatges guia). Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the guide images.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el nombre d'estreles detectades en les imatges guia.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ect
en: stars
ca@valencia: estreles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numStarsOut)
en: <html><head/><body><p>The number of stars detected in the guide images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El nombre d'estreles detectades en les imatges guia. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, snrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la relació de senyal a soroll (SNR) de l'estrela guia.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snrOut)
en: <html><head/><body><p>The signal-to-noise ratio (SNR) of the guide star. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La relació senyal a soroll (SNR) de l'estrela guia. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountRaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Right Ascension (RA) where the telescope is pointing.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'ascensió recta (AR) quan el telescopi està apuntant.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountRaOut)
en: <html><head/><body><p>The Right Ascension (RA) in HMS where the telescope is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'ascensió recta (AR) en l'HMS cap on apunta el telescopi. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountDecCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Declination (DEC) in where the telescope is pointing.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la declinació (Dec) cap a on apunta el telescopi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountDecOut)
en: <html><head/><body><p>The Declination (DEC) in degrees:arc-minutes:arc-seconds where the telescope is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La declinació (Dec) en «graus:minuts_arc:segons_arc» cap a on apunta el telescopi. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, azCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's azimuth (degrees).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'azimut (en graus) del telescopi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, azOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's azimuth (degrees). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'azimut (en graus) del telescopi. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, altCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the telescope's altitude (degrees).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'altitud (en graus) del telescopi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, altOut)
en: <html><head/><body><p>The telescope's altitude (degrees). Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'altitud (en graus) del telescopi. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's pier side (left) -> where the mount is pointing.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el costat del moll (esquerra) de la muntura -> cap a on està apuntant la muntura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pierSideCB)
en: side
ca@valencia: costat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pierSideOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's pier side (left) -> where the mount is pointing. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El costat del moll (esquerra) de la muntura -> cap a on està apuntant la muntura. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the mount's hour angle value.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el valor de l'angle horari de la muntura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountHaCB)
en: ha
ca@valencia: ah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mountHaOut)
en: <html><head/><body><p>The mount's hour angle value. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El valor de l'angle horari de la muntura. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hfrCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el radi de semiflux (HFR, en píxels) de les imatges capturades.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hfrOut)
en: <html><head/><body><p>The Half-Flux Radius (in pixels) of the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El radi de semiflux (HFR, en píxels) de les imatges capturades. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, numCaptureStarsCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el nombre d'estreles detectades en les imatges capturades.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, numCaptureStarsOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the number of stars detected in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el nombre d'estreles detectades en les imatges capturades. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, medianCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el valor de la mediana de la mostra en les imatges capturades.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, medianCB)
en: median
ca@valencia: mediana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, medianOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median sample value in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el valor de la mediana de la mostra en les imatges capturades. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eccentricityCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'excentricitat mediana de les estreles en les imatges capturades.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, eccentricityOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the median star eccentricity in the captured images. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça l'excentricitat mediana de les estreles en les imatges capturades. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, temperatureCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la temperatura de l'ambient.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, temperatureOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the ambient temperature. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la temperatura de l'ambient. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rmsCCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça el valor de la mitjana quadràtica (RMS) del valor de la deriva combinada de l'AR i de la Dec en segons d'arc, fent la mitjana d'aproximadament les últimes 40 mostres, però només durant la captura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, rmsCOut)
en: <html><head/><body><p>The root-mean-squared (RMS) value of the combined RA and DEC drift in arc-seconds, averaged on approximately the past 40 samples, but only in during capture. Click here to view this axis on left-axis values. Shares axis with RA/DEC error, drift, and RMS values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El valor de la mitjana quadràtica (RMS) de la deriva combinada de l'AR i de la Dec en segons d'arc, fent la mitjana d'aproximadament les últimes 40 mostres, però només durant la captura. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Compartix l'eix amb l'error de l'AR/Dec, la deriva i els valors de RMS. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, targetDistanceCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la distància entre la imatge capturada de la placa resolta i la posició de l'objectiu en segons d'arc. Cal activar-la en les opcions del programador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, targetDistanceOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the distance between the plate-solved captured image and the target position in arc-seconds. Must be enabled in scheduler options. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la distància entre la imatge capturada de la placa resolta i la posició de l'objectiu en segons d'arc. Cal activar-la en les opcions del programador. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusPositionCB)
en: <html><head/><body><p>Plot the autofocus solution position.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la posició de la solució d'enfocament automàtic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusPositionCB)
en: focus
ca@valencia: enfocament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusPositionOut)
en: <html><head/><body><p>Plot the autofocus solution position. Click here to view this axis on left-axis values. Double click to update axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Traça la posició de la solució d'enfocament automàtic. Cliqueu ací per a veure este eix en els valors de l'eix esquerre. Feu doble clic per a actualitzar l'eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, detailsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
ca@valencia: Detalls

[ctx: @title:window]
en: Y-Axis Tool
ca@valencia: Eina de l'eix Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statLabel)
en: Stat Name
ca@valencia: Nom de l'estadística

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statShortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
ca@valencia: EtiquetaDeText

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, upperLimitLabel)
en: Upper Limit
ca@valencia: Límit superior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowerLimitLabel)
en: Lower Limit
ca@valencia: Límit inferior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLimitsCB)
en: Automatic Limits
ca@valencia: Límits automàtics

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leftAxisCB)
en: Use for Left Axis
ca@valencia: Utilitza per a l'eix esquerre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorB)
en: Change
ca@valencia: Canvia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultB)
en: Use Default Limits
ca@valencia: Utilitza els límits predeterminats

en: Are you sure you want to quit?
ca@valencia: Segur que voleu eixir?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
ca@valencia: Filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
ca@valencia: Desplaçament

en: Lock Filter
ca@valencia: Bloqueja el filtre

en: # Focus Runs
ca@valencia: Nom. d'execucions d'enfocament

en: Filter. * indicates reference filter. Double click to change
ca@valencia: Filtre. * indica un filtre de referència. Feu doble clic per a canviar-lo

en: # Focus Runs. Set per filter. 0 to ignore
ca@valencia: Nom. d'execucions d'enfocament. Establiu per filtre. 0 per a ignorar

en: AF Run %1
ca@valencia: Execució de l'EA %1

en: AF Run %1. Calculated automatically but can be edited. Set to 0 to exclude from average.
ca@valencia: Execució de l'EA %1. Calculat automàticament, però es pot editar. Establiu-la a 0 per a excloure'l de la mitjana.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combinAlgorithmCombo)
en: Average
ca@valencia: Mitjana

en: AF Average (mean).
ca@valencia: Mitjana de l'EA (mitjana).

en: New Offset
ca@valencia: Desplaçament nou

en: New Offset. Calculated relative to Filter with *. Can be edited.
ca@valencia: Desplaçament nou. Calculat en relació amb el filtre amb *. Es pot editar.

en: Save. Check to save the New Offset for the associated Filter.
ca@valencia: Guarda. Seleccioneu-la per a guardar el desplaçament nou per al filtre associat.

en: Are you sure you want to stop Build Filter Offsets?
ca@valencia: Segur que voleu parar la «Construcció de desplaçaments dels filtres»?

en: Stop Build Filter Offsets
ca@valencia: Para la «Construcció de desplaçaments dels filtres»

en: An unexpected problem occurred.
    Stop Build Filter Offsets, or Cancel to retry?
ca@valencia: Ha succeït un problema inesperat.
    Voleu que es pare la «Construcció de desplaçaments dels filtres»
    o cancel·lar-la per a tornar-ho a intentar?

en: Build Filter Offsets Unexpected Problem
ca@valencia: Problema inesperat en la «Construcció de desplaçaments dels filtres»

en: Processing complete.
ca@valencia: S'ha completat el processament.

en: Problem changing filter to %1...
ca@valencia: Problema en canviar el filtre a %1…

en: Running Autofocus on %1 (%2/%3)...
ca@valencia: S'està executant l'enfocament automàtic en %1 (%2/%3)…

en: (%1 ticks)
ca@valencia: (%1 marques)

[ctx: Graphics tooltip; colume 1 is a header, column 2 is focus position, column 3 is temperature in °C, colunm 4 is altitude in °AltRow 1 is the headers, row 2 is the measured position, row 3 are the adaptations for temperature and altitude, row 4 is adapted position]
en: <head><style>  th, td, caption {white-space: nowrap; padding-left: 5px; padding-right: 5px;}  th { text-align: left;}  td { text-align: right;}  caption { text-align: center; vertical-align: top; font-weight: bold; margin: 0px; padding-bottom: 5px;}</head></style><body><table><caption align=top>Adapt Focus Explainer</caption><tr><th></th><th>Position</th><th>Temperature (°C)</th><th>Altitude (°Alt)</th></tr><tr><th>Measured Pos</th><td>%1</td><td>%2 %3</td><td>%4 %5</td></tr><tr><th>Adaptations</th><td>%6</td><td>%7</td><td>%8</td></tr><tr><th>Adapted Pos</th><td>%9</td></tr></table></body>
ca@valencia: <head><style>  th, td, caption {white-space: nowrap; padding-left:5px; padding-right:5px;}  th {text-align:left;}  td {text-align:right;}  caption {text-align:center; vertical-align:top; font-weight:bold; margin:0px; padding-bottom:5px;}</head></style><body><table><caption align=top>Explicació de l'enfocament adaptatiu</caption><tr><th></th><th>Posició</th><th>Temperatura (°C)</th><th>Altitud (°Alt)</th></tr><tr><th>Pos. mesurada</th><td>%1</td><td>%2 %3</td><td>%4 %5</td></tr><tr><th>Adaptacions</th><td>%6</td><td>%7</td><td>%8</td></tr><tr><th>Pos. adaptada</th><td>%9</td></tr></table></body>

en: Aborting Autofocus...
ca@valencia: S'interromp l'enfocament automàtic…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, buildOffsetsDialog)
en: Build Filter Offsets
ca@valencia: Construcció de desplaçaments dels filtres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, buildOffsetsAdaptFocus)
en: <html><head/><body><p>Check to apply Adaptive focus to Autofocus runs.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a aplicar l'enfocament adaptatiu a una execució d'enfocament automàtic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, buildOffsetsAdaptFocus)
en: Adapt Focus
ca@valencia: Enfocament adaptatiu

en: Failed to load %1: %2
ca@valencia: No s'ha pogut carregar %1: %2

en: Using available dark frame with %1 seconds exposure. Please take a dark frame with %1 seconds exposure for more accurate results.
ca@valencia: S'utilitza el fotograma fosc disponible amb %1 segons d'exposició. Preneu un fotograma fosc amb %1 segons d'exposició per a un resultat més precís.

en: Dark frame %s is expired. Please create new master dark.
ca@valencia: El fotograma fosc %s ha vençut. Creeu un fotograma fosc mestre nou.

en: Removing bad dark frame file %1
ca@valencia: S'elimina el fitxer del fotograma fosc incorrecte «%1»

en: Failed to load defect map %1
ca@valencia: S'ha produït un error en carregar el mapa de defectes %1

en: Failed to load defect map file %1
ca@valencia: No s'ha pogut carregar el fitxer de mapa de defectes %1

en: Failed to load dark frame file %1
ca@valencia: No s'ha pogut carregar el fitxer de fotograma fosc «%1»

en: Failed to process dark data.
ca@valencia: No s'han pogut processar les dades fosques.

en: Failed to load dark data.
ca@valencia: No s'han pogut carregar les dades fosques.

en: Received %1/%2 images.
ca@valencia: S'han rebut %1/%2 imatges.

en: Are you sure you want to delete all dark frames images and data?
ca@valencia: Segur que voleu eliminar totes les imatges i les dades de fotogrames foscos?

en: In progress...
ca@valencia: En curs…

en: Failed to save master frame: %1
ca@valencia: No s'ha pogut guardar el fotograma mestre: %1

en: Master Dark saved to %1
ca@valencia: El fotograma fosc mestre s'ha guardat a %1

en: Capture completed.
ca@valencia: S'ha completat la captura.

en: Defect map saved to %1
ca@valencia: El mapa de defectes s'ha guardat a %1

en: Failed to save defect map to %1
ca@valencia: No s'ha pogut guardar el mapa de defectes a %1

en: Optical train doesn't exist for id %1
ca@valencia: El tren òptic no existix per a l'ID %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DarkLibrary)
en: Dark Library
ca@valencia: Biblioteca fosca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Prefer:
ca@valencia: Preferix:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDarksRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of dark frame subtraction.
ca@valencia: Per a la càmera seleccionada, elimina el soroll mitjançant la sostracció del fotograma fosc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDarksRadio) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, darkTab)
en: Darks
ca@valencia: Foscos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: For the selected camera, remove noise by means of defect map filtering.
ca@valencia: Per a la càmera seleccionada, elimina el soroll mitjançant el filtre de mapa de defectes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, preferDefectsRadio)
en: Defects
ca@valencia: Defectes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel)
en: Binning:
ca@valencia: Agrupament:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Exp. range:
ca@valencia: Interval d'exp.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
ca@valencia: Pas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureLabel)
en: T. range:
ca@valencia: Interval de t.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, totalTime)
en: Total estimated time until all dark frames are captured and processed.
ca@valencia: Temps total estimat fins que tots els fotogrames foscos s'hagen capturat i processat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
ca@valencia: Comptador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Algorithm:
ca@valencia: Algorisme:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, exposureStepSin)
en: Step size in seconds
ca@valencia: Mida del pas, en segons.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Total time:
ca@valencia: Temps total:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minExposureSpin)
en: Minimum exposure time in seconds.
ca@valencia: Temps mínim d'exposició, en segons.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, countSpin)
en: Captures per configuration. This number of images would be averaged to produce the master dark frame.
ca@valencia: Captures per configuració. Es ponderarà este nombre d'imatges per a produir el fotograma fosc mestre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
ca@valencia: Fins:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxExposureSpin)
en: Maximum exposure time in seconds.
ca@valencia: Temps màxim d'exposició, en segons.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Total images:
ca@valencia: Imatges totals:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, defectMapsTab)
en: Defect Maps
ca@valencia: Mapes de defectes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, masterDarkLabel)
en: Master Dark:
ca@valencia: Fotograma fosc mestre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useTimeUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
ca@valencia: Temps:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
ca@valencia: Exposició:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Temperature:
ca@valencia: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
ca@valencia: Mitjana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLabel_2)
en: Median:
ca@valencia: Mediana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Std. deviation:
ca@valencia: Desviació estàndard:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Bad Pixels
ca@valencia: Píxels defectuosos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Hot pixels:
ca@valencia: Píxels cremats:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, coldPixelsCount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, hotPixelsCount)
en: Detected pixels after aggressiveness filter
ca@valencia: S'han detectat píxels després de l'agressivitat del filtre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Cold pixels:
ca@valencia: Píxels freds:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, coldPixelsEnabled)
en: Enable cold pixel detection in the master dark frame.
ca@valencia: Activa la detecció de píxels freds en el fotograma fosc mestre.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessHotSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more hot pixels. Click Generate Map to execute.
ca@valencia: Nivell d'agressivitat. Incrementeu el valor per a incloure més píxels cremats. Cliqueu damunt «Genera el mapa» per a executar-ho.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hotPixelsEnabled)
en: Enable detection of hot pixels in the master dark frame.
ca@valencia: Activa la detecció de píxels cremats en el fotograma fosc mestre.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, aggresivenessColdSlider)
en: Aggressiveness level. Increase value to include more cold pixels.  Click Generate Map to execute.
ca@valencia: Nivell d'agressivitat. Incrementeu el valor per a incloure més píxels freds. Cliqueu damunt «Genera el mapa» per a executar-ho.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetMapParametersB)
en: Reset aggressiveness sliders to default values.
ca@valencia: Restablix els controls lliscants d'agressivitat als valors predeterminats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetMapParametersB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetFrameB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Reset
ca@valencia: Restablix

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Detect hot and cold pixels within the aggressiveness threshold.
ca@valencia: S'han detectat píxels cremats i freds al llindar d'agressivitat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Generate Map
ca@valencia: Genera el mapa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveMapB)
en: Save defect map to disk once the map results are satisfactory.
ca@valencia: Guarda el mapa de defectes al disc una vegada el resultat del mapa siga satisfactori.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, mastersTab)
en: Masters
ca@valencia: Mestres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Remove one row from the database and delete the associated dark frame from disk
ca@valencia: Suprimix una fila de la base de dades i elimina el fotograma fosc associat del disc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Clear Row
ca@valencia: Neteja la fila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: label, entry (MaxDarkTemperatureDiff), group (DarkLibrary)
en: Maximum acceptable difference between current and recorded dark frame temperature set point. When the difference exceeds this value, a new dark frame shall be captured for this set point.
ca@valencia: Diferència acceptable màxima entre el punt de temperatura establit pel fotograma fosc i l'enregistrat. Quan la diferència excedisca este valor, es capturarà un fotograma fosc nou per a establir este punt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: T. threshold:
ca@valencia: Llindar de temp.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Remove all dark frames data and files
ca@valencia: Elimina totes les dades i fitxers dels fotogrames foscos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Clear All
ca@valencia: Neteja-ho tot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (DarkLibraryDuration), group (DarkLibrary)
en: Reuse dark frames from the dark library for this many days. If exceeded, a new dark frame shall be captured and stored for future use.
ca@valencia: Torna a emprar els fotogrames foscos de la biblioteca fosca durant este nombre de dies. Si s'excedix, es capturarà un fotograma fosc nou i s'emmagatzemarà per a un ús futur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Dark validity:
ca@valencia: Validesa dels fotogrames foscos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Open folder where dark frames are stored
ca@valencia: Obri la carpeta a on s'emmagatzemen els fotogrames foscos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openDarksFolderB)
en: Darks Folder
ca@valencia: Carpeta dels fotogrames foscos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearExpiredB)
en: Clear Expired
ca@valencia: Neteja els caducats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, darkTableView)
en: Double click to load dark frame
ca@valencia: Feu doble clic per a carregar un fotograma fosc.

en: No suitable dark frames or defect maps found. Please run the Dark Library wizard in Capture module.
ca@valencia: No s'ha trobat cap fotograma fosc ni mapa de defectes adequat. Executeu l'Assistent de la biblioteca fosca del mòdul «Captura».

en: Filter exposure time during focus
ca@valencia: Temps d'exposició del filtre durant l'enfocament

en: Exposure
ca@valencia: Exposició

en: Relative offset in steps
ca@valencia: Desplaçament relatiu en passos

en: Start Auto Focus when filter is activated
ca@valencia: Inicia l'enfocament automàtic quan s'active el filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Auto Focus
ca@valencia: Enfocament automàtic

en: Lock specific filter when running Auto Focus
ca@valencia: Bloqueja el filtre específic en executar l'enfocament automàtic

en: Last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
ca@valencia: Última solució d'EA. El procés d'enfocament automàtic l'ha actualitzat automàticament.

en: Last AF Solution
ca@valencia: Última solució d'EA

en: The temperature of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
ca@valencia: La temperatura de l'última solució d'EA. El procés d'enfocament automàtic l'ha actualitzat automàticament.

en: Last AF Temp (°C)
ca@valencia: Temp. (°C) de l'últim EA

en: The altitude of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
ca@valencia: L'altitud de l'última solució d'EA. El procés d'enfocament automàtic l'ha actualitzat automàticament.

en: Last AF Alt (°Alt)
ca@valencia: Alt. (°Alt) de l'últim EA

en: The datetime of the last AF solution. Updated automatically by the autofocus process.
ca@valencia: La data i hora de l'última solució d'EA. El procés d'enfocament automàtic l'ha actualitzat automàticament.

en: Last AF Datetime
ca@valencia: Data i hora de l'últim EA

en: The number of ticks per °C increase in temperature. +ve for outward focuser movement
ca@valencia: El nombre de marques per °C d'augment en la temperatura. «+ve» per a un moviment cap enfora de l'enfocador

en: Ticks / °C
ca@valencia: Marques / °C

en: The number of ticks per degree increase in altitude. +ve for outward focuser movement
ca@valencia: El nombre de marques per grau d'augment en l'altitud. «+ve» per a un moviment cap enfora de l'enfocador

en: Ticks / °Alt
ca@valencia: Marques / °Alt

en: Mid-point wavelength of filter in nm
ca@valencia: Longitud d'ona del punt mitjà del filtre en nm

en: Wavelength
ca@valencia: Longitud d'ona

en: Set filter to %1. Is filter set?
ca@valencia: Establix el filtre a %1. Està establit?

en: Confirm Filter
ca@valencia: Confirmeu el filtre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FilterSettings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings
ca@valencia: Configureu el filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging)
en: Filter Wheel
ca@valencia: Roda de filtres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Set <span style=" font-style:italic;">relative</span> filter offsets in steps either directly in the table or use the Build Offsets tool.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix els desplaçaments <span style="font-style:italic;">relatius</span> del filtre en passos directament en la taula o utilitzeu l'eina «Construcció dels desplaçaments».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buildOffsetsButton)
en: Build Offsets
ca@valencia: Construcció dels desplaçaments

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: <html><head/><body><p>If using a filter wheel and an absolute position focuser, then always remember the focus position of the autofocus process for light frames in each filter. Before a flat frame is captured, the focuser is moved to the same focus point as light frames.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si s'utilitza una roda de filtres i un enfocador de posició absoluta, llavors sempre es recordarà la posició d'enfocament del procés d'enfocament automàtic dels fotogrames de llum en cada filtre. Abans de capturar un fotograma pla, l'enfocador es mourà fins al mateix punt d'enfocament dels fotogrames de llum.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FlatSyncFocus)
en: Capture flats at the same focus as lights
ca@valencia: Captura fotogrames plans amb el mateix enfocament que els de llums

en: Paused
ca@valencia: En pausa

en: Completed
ca@valencia: Completada

en: Preparing...
ca@valencia: S'està preparant…

en: Waiting...
ca@valencia: En espera…

en: Dithering requested...
ca@valencia: S'ha sol·licitat el tramat…

en: Focusing...
ca@valencia: S'està enfocant…

en: Filter change...
ca@valencia: Canvi de filtre…

en: Aligning...
ca@valencia: S'està alineant…

en: Calibrating...
ca@valencia: S'està calibrant…

en: Meridian flip...
ca@valencia: Inversió del meridià…

en: Pause planned...
ca@valencia: Pausa planificada…

en: Filter selected.
ca@valencia: Filtre seleccionat.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LedStatusWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeridianFlipStatusWidget)
en: Form
ca@valencia: Formulari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusText)
en: <unknown>
ca@valencia: <desconegut>

en: Clear all logs (%1)
ca@valencia: Neteja tots els registres (%1)

en: Are you sure you want to delete all logs?
ca@valencia: Segur que voleu suprimir tots els registres?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearLogsB)
en: Clear all logs
ca@valencia: Neteja tots els registres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>Enable Logs to diagnose issues with Ekos and INDI. If your system is resource limited, e.g. Raspberry Pi with SD Card, then only enable the necessary logs to help in diagnosing specific problems and turn them off when no longer needed. Logs consume resources and may slow the system down.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Activeu els registres per a diagnosticar problemes amb Ekos o INDI. Si el vostre sistema té recursos limitats, &pex;, una Raspberry Pi amb una targeta SD, activeu només els registres necessaris per a ajudar a diagnosticar problemes concrets i desactiveu-los quan ja no siguen necessaris. Els registres consumixen recursos i poden alentir el sistema.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logs
ca@valencia: Registres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Log Ekos Scheduler module activity
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Programador» d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerLogging)
en: Scheduler
ca@valencia: Programador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox)
en: Weather
ca@valencia: Meteorologia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging)
en: Log Ekos Guide module activity
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Guia» d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Have problem with Ekos? Turn on logging for Ekos modules that exhibit issues.
ca@valencia: Hi ha problemes amb Ekos? Activeu la gravació per als mòduls d'Ekos que presenten problemes.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Enable regular debug output
ca@valencia: Activa l'eixida de depuració normal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_RegularLogging)
en: Reg&ular
ca@valencia: Norma&l

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
ca@valencia: Eixida:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: Disable all logging output
ca@valencia: Desactiva el registre de l'eixida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: &Disable
ca@valencia: &Desactiva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDILogging)
en: Log INDI devices activity
ca@valencia: Registre d'activitat dels dispositius INDI.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FITSLogging)
en: Log FITS processing activity
ca@valencia: Registre d'activitat del processament de FITS.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: Log output to log file
ca@valencia: Registra el resultat a un fitxer de registre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAuxiliaryLogging)
en: Auxiliary
ca@valencia: Auxiliar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Log debug messages to default output device used by the platform (e.g. Standard Error)
ca@valencia: Registra els missatges de depuració en el dispositiu d'eixida predeterminat emprat per la plataforma (p. ex., error estàndard).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Defaul&t
ca@valencia: Prede&terminada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIDomeLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, domeBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: Dome
ca@valencia: Cúpula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verbosity:
ca@valencia: Nivell:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging)
en: Log Ekos Capture module activity
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Captura» d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging)
en: Log Ekos Alignment module activity
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Alinea» d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AlignmentGroupBox)
en: Alignment
ca@valencia: Alineació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging)
en: <html><head/><body><p>Log Ekos Observatory module activity</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Registre d'activitat del mòdul «Observatori» d'Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Observatory)
en: Observatory
ca@valencia: Observatori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output level
ca@valencia: Activa el nivell d'eixida de depuració detallat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: &Verbose
ca@valencia: &Detallat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging)
en: Adaptive Optics
ca@valencia: Òptica adaptativa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging)
en: AO
ca@valencia: OA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging)
en: Log Ekos Focus module activity
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Enfocament» d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focuserGroup)
en: Focuser
ca@valencia: Enfocador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIRotatorLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Rotator
ca@valencia: Rotor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Have problems with INDI drivers? Turn on logging for drivers that exhibit issues.
ca@valencia: Hi ha problemes amb els controladors d'INDI? Activeu la gravació per als controladors que presenten problemes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Drivers:
ca@valencia: Controladors:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging)
en: Log Ekos Mount module activity
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Muntura» d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
ca@valencia: Mostra els missatges d'estat d'INDI en la barra d'estat.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
ca@valencia: Mostra els missatges entrants d'estat d'INDI en la barra d'estat de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
ca@valencia: Missatges d'INDI en la &barra d'estat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Open Logs Directory...
ca@valencia: Obri la carpeta del registre…

en: New Train
ca@valencia: Tren nou

en: Primary
ca@valencia: Primari

en: Secondary
ca@valencia: Secundari

en: Tertiary
ca@valencia: Terciari

en: Missing device detected (%1). Please reconfigure the optical trains before proceeding any further.
ca@valencia: S'ha detectat un dispositiu (%1) que falta. Torneu a configurar els trens òptics abans de continuar.

en: Missing devices detected (%1). Please reconfigure the optical trains before proceeding any further.
ca@valencia: S'han detectat dispositius (%1) que falten. Torneu a configurar els trens òptics abans de continuar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpticalTrain)
en: Optical Trains
ca@valencia: Trens òptics

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addB)
en: <html><head/><body><p>Create a new optical train.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Crea un tren òptic nou.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeB)
en: <html><head/><body><p>Delete selected optical train.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Suprimix el tren òptic seleccionat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, trainNamesList)
en: Optical train name (double click to change the name)
ca@valencia: Nom del tren òptic (feu-hi doble clic per a canviar-lo).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trainConfigBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, opticalTrainCombo)
en: Optical Train
ca@valencia: Tren òptic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, scopeLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the scope or lens used in the optical train. This is a required selection in all trains.</p><p>To add, edit, or delete optical elements, tap the <span style=" font-weight:600;">Telescope &amp; Lens</span> button.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu l'instrument de visió o la lent emprada en el tren òptic. Esta és una selecció requerida en tots els trens.</p><p>Per a afegir, editar o suprimir elements òptics, premeu el botó <span style="font-weight:600;">Telescopis i lents</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeLabel)
en: <html><head/><body><p>Scope/Lens: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Instrument de visió o lent: <span style="color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mountLabel)
en: Select which mount to use. Typically, all optical trains in the same profile use the same mount.
ca@valencia: Seleccioneu quina muntura s'utilitzarà. Normalment, tots els trens òptics del mateix perfil empren la mateixa muntura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the imaging camera for this optical train.  This is a required selection in all trains.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu la càmera per a l'obtenció d'imatges per a este tren òptic. Esta és una selecció requerida en tots els trens.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraLabel)
en: <html><head/><body><p>Camera: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Càmera: <span style="color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dustCapLlabel)
en: Select a mechanized dust cap if any (e.g. FlipFlat).
ca@valencia: Se selecciona una tapa mecanitzada per la pols, si n'hi ha (p. ex., FlipFlat).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dustCapLlabel)
en: Dust cap:
ca@valencia: Tapa per la pols:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, reducerLabel)
en: <html><head/><body><p>Select if any reducer or barlow is used in the train.</p><p><span style=" font-weight:600;">Reducer:</span> If the value is less than 1.0x, this element is considered as a reducer (focal length is decreased by this factor).</p><p><span style=" font-weight:600;">Barlow</span>: If the value is over 1.0x, then it is considered a barlow element (focal length is increased by this factor).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu si s'utilitza algun reductor o Barlow en el tren.</p><p><span style="font-weight:600;">Reductor:</span> Si el valor és menor que 1,0x, este element es considerarà com un reductor (es disminuirà la distància focal degut a este factor).</p><p><span style="font-weight:600;">Barlow:</span> Si el valor és més gran que 1,0x, llavors es considerarà un Barlow (s'incrementarà la distància focal degut a este factor).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reducerLabel)
en: Reducer/Barlow:
ca@valencia: Reductor/Barlow:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lightBoxLabel)
en: Select a flat field lightbox if any (e.g. FlipFlat).
ca@valencia: Se selecciona una caixa de llum de camp pla, si n'hi ha (p. ex., FlipFlat).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lightBoxLabel)
en: Light box:
ca@valencia: Caixa de llum:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, filterLabel)
en: <html><head/><body><p>Select a filter wheel.</p><p>This could be a dedicated filter wheel or part of a camera driver.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu una roda de filtres.</p><p>Podria ser una roda de filtres dedicada o part d'un controlador de la càmera.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter wheel:
ca@valencia: Roda de filtres:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guiderLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the device that receives the guiding correction pulses. This can be one of the following devices:</p><p><span style=" font-weight:600;">Mount</span>: If the Mount can receive guiding correction pulses, then it is best to select it so that the pulses are directly sent to the mount. This is the recommended option.</p><p><span style=" font-weight:600;">ST4</span>: If using an ST4 cable between the guide camera and mount, then you should select the Guide Camera as the Guider.</p><p><span style=" font-weight:600;">Dedicated Guider</span>: If using a dedicated guider interface device (like Shoestring GPUSB) then select it as the Guider.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu el dispositiu que rebrà els polsos de correcció per al guiatge. Este pot ser un dels dispositius següents:</p><p><span style="font-weight:600;">Muntura</span>: Si la muntura pot rebre els polsos de correcció del guiatge, el millor és seleccionar-lo de manera que els polsos s'envien directament cap a la muntura. Esta és l'opció recomanada.</p><p><span style="font-weight:600;">ST4</span>: Si utilitzeu un cable ST4 entre la càmera guia i la muntura, haureu de seleccionar la càmera guia com a Sistema de guiatge.</p><p><span style="font-weight:600;">Sistema de guiatge dedicat</span>: Si utilitzeu un dispositiu en la interfície del sistema de guiatge dedicat (com Shoestring GPUSB), llavors seleccioneu-lo com a Sistema de guiatge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guiderLabel)
en: Guide via:
ca@valencia: Sistema de guiatge mitjançant:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusLabel)
en: Select a mechanized focuser if any.
ca@valencia: Se selecciona un enfocador mecanitzat, si n'hi ha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusLabel)
en: Focuser:
ca@valencia: Enfocador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Select a mechanized rotator if any.
ca@valencia: Se selecciona un rotor mecanitzat, si n'hi ha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotatorLabel)
en: Rotator:
ca@valencia: Rotor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, opticalElementsB)
en: Telescopes && Lenses
ca@valencia: Telescopis i lents

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset train
ca@valencia: Restablix el tren.

en: Serial
ca@valencia: Sèrie

en: Select <b>Serial</b> if your device is connected via Serial to USB adapter.
ca@valencia: Seleccioneu <b>Sèrie</b> si el dispositiu està connectat amb l'adaptador USB mitjançant sèrie.

en: Network
ca@valencia: Xarxa

en: Select <b>Network</b> if your device is connected via Ethernet or WiFi.
ca@valencia: Seleccioneu <b>Xarxa</b> si el dispositiu està connectat mitjançant Ethernet o Wi-Fi.

en: Select Serial port
ca@valencia: Seleccioneu el port sèrie

en: Select Baud rate
ca@valencia: Seleccioneu la velocitat en bauds

en: Host name or IP address.
ca@valencia: El nom de l'amfitrió o l'adreça IP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
ca@valencia: Connecta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
ca@valencia: Desconnecta

en: Connect All
ca@valencia: Connecta-ho tot

[ctx: @title:window]
en: Port Selector
ca@valencia: Selector de ports

en: To assign a permanent designation to the device, you need to unplug the device from stellarmate then replug it after 1 second. Click on the <b>Start Scan</b> to begin this procedure.
ca@valencia: Per a assignar una designació permanent a este dispositiu, cal desendollar-lo de StellarMate i tornar-lo a endollar després d'1 segon. Cliqueu damunt <b>Inicia l'exploració</b> per a començar este procediment.

en: Start Scan
ca@valencia: Inicia l'exploració

en: Home
ca@valencia: Inici

en: Skip Device
ca@valencia: Omet el dispositiu

en: Physical Port Mapping
ca@valencia: Mapatge físic del port

en: Assign the permanent name based on which physical port the device is plugged to in StellarMate. This is useful to distinguish between two identical USB adapters. The device must <b>always</b> be plugged into the same port for this to work.
ca@valencia: Assigna el nom permanent basant-se en el port físic al qual està connectat el dispositiu en StellarMate. Açò és útil per a distingir entre dos adaptadors USB idèntics. Perquè funcione, cal que el dispositiu <b>sempre</b> es connecte al mateix port.

en: Standby, Scanning...
ca@valencia: En espera, s'està explorant…

en: Link
ca@valencia: Enllaç

en: Serial #
ca@valencia: Sèrie núm.

en: Hardware Port?
ca@valencia: Port de maquinari?

en: Start Scanning
ca@valencia: Inicia l'exploració

en: Failed to scan devices.
ca@valencia: No s'han pogut explorar els dispositius.

en: Failed to detect any devices. Please make sure device is powered and connected to StellarMate via USB.
ca@valencia: No s'han pogut detectar els dispositius. Assegureu-vos que està connectat i connectat amb StellarMate via USB.

en: Duplicate devices detected. You must remove one mapping or enable hardware slot mapping.
ca@valencia: S'han detectat dispositius duplicats. Cal que elimineu un mapatge o activeu el mapatge de sòcols de maquinari.

en: Mapping is successful.
ca@valencia: El mapatge ha sigut correcte.

en: Failed to add a new rule.
ca@valencia: No s'ha pogut afegir una regla nova.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SerialPortAssistant)
en: Serial Port Assistant
ca@valencia: Assistent del port sèrie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Welcome to StellarMate <span style=" font-weight:600;">Serial Port Assistant</span> tool.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Us donem la benvinguda a l'eina «<span style="font-weight:600;">Assistent del port sèrie</span>» de StellarMate.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>This tool shall assign <span style=" font-style:italic;">permanent</span> names to your <span style=" font-weight:600;">Serial to USB</span> devices so that they are easier to connect to in the future.</p><p><br/></p><p>Click <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Esta eina hauria d'assignar noms <span style="font-style:italic;">permanents</span> als dispositius <span style="font-weight:600;">sèrie a USB</span>, de manera que siga més fàcil connectar-los en el futur.</p><p><br/></p><p>Cliqueu damunt <span style="font-weight:600;">Següent</span> per a continuar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Existing Mapping
ca@valencia: Mapatge existent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearRuleB)
en: Remove rule
ca@valencia: Elimina la regla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayOnStartupC)
en: Display on detecting unmapped ports
ca@valencia: Mostra en detectar ports sense mapar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
ca@valencia: &Següent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: All devices are successfully mapped.
ca@valencia: Tots els dispositius s'han mapat amb èxit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: You can now connect to your equipment.
ca@valencia: Ara podeu connectar l'equip.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
ca@valencia: Tanca

en: Profile for the source extraction of all the stars in an image.
ca@valencia: Perfil per a l'extracció de fonts de totes les estreles en una imatge.

en: Profile optimized for source extraction of smaller stars.
ca@valencia: Perfil optimitzat per a l'extracció de fonts de les estreles més xicotetes.

en: Profile optimized for source extraction of medium sized stars.
ca@valencia: Perfil optimitzat per a l'extracció de fonts de les estreles de mida mitjana.

en: Profile optimized for source extraction of larger stars.
ca@valencia: Perfil optimitzat per a l'extracció de fonts de les estreles més grans.

en: Default focus star-extraction.
ca@valencia: Extracció d'estreles amb l'enfocament predeterminat.

en: Profile optimized for source extraction of stars including Donuts.
ca@valencia: Perfil optimitzat per a l'extracció de fonts de les estreles incloent-hi els dònuts.

en: Default guider star-extraction.
ca@valencia: Extracció d'estreles amb el sistema de guiatge predeterminat.

en: Default profile. Generic and not optimized for any specific purpose.
ca@valencia: Perfil predeterminat. Genèric i no optimitzat per a cap finalitat en especial.

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images in a single CPU Thread
ca@valencia: Perfil destinat a la resolució de plaques d'imatges de mida telescòpica en un fil únic de CPU

en: Profile intended for Plate Solving camera lens sized images
ca@valencia: Perfil destinat a la resolució de plaques d'imatges de mida de lents de càmera

en: Profile intended for Plate Solving telescopic sized images
ca@valencia: Perfil destinat a la resolució de plaques d'imatges de mida telescòpica

en: Default. Set for typical HFR estimation.
ca@valencia: Predeterminada. Establiu-la per a l'estimació HFR típica.

en: Set for typical HFR estimation on big stars.
ca@valencia: Establiu-ho per a l'estimació HFR típica en estreles grans.

en: Set for HFR estimation on most stars.
ca@valencia: Establiu-ho per a l'estimació HFR en la majoria d'estreles.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Options Profiles
ca@valencia: Perfils d'opcions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Selects the profile group that the editor is working with
ca@valencia: Selecciona el grup del perfil amb el qual està treballant l'editor.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Alignment Profiles
ca@valencia: Perfils d'alineació

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Focus SEP Profiles
ca@valencia: Perfils d'enfocament SEP

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: Guide SEP Profiles
ca@valencia: Perfils SEP de guiatge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, optionsProfileGroup)
en: HFR SEP Profiles
ca@valencia: Perfils SEP d'HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reloadProfiles)
en: Reloads the options profiles from the saved file
ca@valencia: Torna a carregar els perfils d'opcions des del fitxer guardat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadBackups)
en: Loads an alternate or backup file of profiles you saved somewhere else on your computer into and replaces all profiles in this group
ca@valencia: Carrega un fitxer alternatiu o de còpia de seguretat dels perfils que heu guardat en un altre lloc de l'ordinador i substituïx tots els perfils d'este grup.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveBackups)
en: Saves your current set of profiles in this group somewhere else on your computer
ca@valencia: Guarda el conjunt actual de perfils d'este grup en un altre lloc de l'ordinador.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadDefaults)
en: Loads the default set of profiles, clearing any modifications or custom profiles.
ca@valencia: Carrega el conjunt predeterminat de perfils, netejant qualsevol modificació o perfil personalitzat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, optionsProfile)
en: This lets you select which options profile you want to load and edit.
ca@valencia: Permet seleccionar els perfils d'opcions que voldreu carregar i editar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addOptionProfile)
en: This allows you to add a new Options Profile and give it a name
ca@valencia: Permet afegir un perfil d'opcions nou i donar-li un nom.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeOptionProfile)
en: This allows you to remove the currently selected options profile
ca@valencia: Permet eliminar el perfil d'opcions actualment seleccionat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveProfile)
en: Saves this single profile to a separate file on your computer so that you can back it up or sent it to someone else.
ca@valencia: Guarda este perfil individual a un fitxer separat en l'ordinador, de manera que es pot fer una còpia de seguretat o enviar-lo a algú.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openProfile)
en: Opens a profile from a file on your computer and loads it into this profile group
ca@valencia: Obri un perfil de l'ordinador i el carrega en este grup de perfils.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyProfile)
en: Copies the current options profile so that you can either make a duplicate in this profile group or copy it into another profile group
ca@valencia: Copia el perfil actual d'opcions de manera que es podrà fer un duplicat en este grup de perfils o copiar-lo en un altre grup.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Description of the selected profile
ca@valencia: Descripció del perfil seleccionat.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sextractorOptions)
en: Sextractor Parameters
ca@valencia: Paràmetres de Sextractor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_min)
en: The minimum radius for stars for flux calculations.
ca@valencia: El radi mínim de les estreles per als càlculs del flux.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, r_min) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: 3.5
ca@valencia: 3,5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, fwhm)
en: A variable to store the fwhm in pixels used to generate the convolution filter for star detection.
ca@valencia: Una variable per a emmagatzemar la FWHM en píxels utilitzada per a generar el filtre de convolució per a la detecció d'estreles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, magzero)
en: This is the 'zero' magnitude used for setting the magnitude scale for the stars in the image during sextraction.
ca@valencia: Esta és la magnitud «zero» utilitzada per a establir l'escala de magnituds de les estreles en la imatge durant el procés de Sextraction.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_contrast)
en: The percentage of flux a separate peak must have to be considered a separate object.
ca@valencia: El percentatge de flux que cal que tinga un pic separat per a ser considerat un objecte separat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Min Cont.
ca@valencia: Cont. mín.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kron_fact)
en: This sets the Kron Factor for use with the kron radius for flux calculations.
ca@valencia: Establix el factor de Kron que s'utilitzarà amb el radi de Kron per als càlculs del flux.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Kron Factor
ca@valencia: Factor Kron

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, convFilter)
en: The type of Convolution Filter that SEP will apply to the image prior to star extraction.  These filters are comparable to the included filters in a SExtractor installation, but here you have the flexibility to change the FWHM.  The Default filter is the fastest filter, but does NOT change with the FWHM setting, and so is best for small stars.  The Gaussian Filter is best for faint object detection.  The Mexican Hat filter is good in crowded star fields or in the vicinity of nebulae.  The Top Hat filter is good for extended, low brightness objects.  Note: The "Custom" filter selection is meant for testing purposes and should only be used by developers
ca@valencia: El tipus de filtre de convolució que el SEP aplicarà a la imatge abans de l'extracció d'estreles. Estos filtres són comparables als filtres inclosos en una instal·lació del SExtractor, però ací teniu la flexibilitat per a canviar la FWHM. El filtre «Predeterminat» és el més ràpid, però no canvia amb el paràmetre de FWHM, i per tant és millor per a les estreles xicotetes. El filtre «Gaussià» és millor per a la detecció d'objectes febles.  El filtre «Barret mexicà» és bo en camps d'estreles atapeïts o als voltants de nebuloses. El filtre «Barret de copa alta» és bo per a objectes estesos de brillantor baixa. Nota: La selecció del filtre «Personalitzat» està destinada a propòsits de prova i només l'han d'utilitzar els desenvolupadors.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
ca@valencia: Personalitzat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarPSF) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Gaussian
ca@valencia: Gaussià

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Mexican Hat
ca@valencia: Barret mexicà

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Top Hat
ca@valencia: Barret de copa alta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, deblend_thresh)
en: The number of thresholds the intensity range is divided up into.
ca@valencia: El nombre de llindars en què es dividix l'interval d'intensitat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_38)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Extraction Params</a>
ca@valencia: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html" >Paràmetres d'extracció</a>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, apertureShape)
en: Whether to use the SEP_SUM_ELLIPSE method or the SEP_SUM_CIRCLE method or automatically choose.  NOTE: Circle is usually better at the moment
ca@valencia: Si utilitzar el mètode SEP_SUM_ELLIPSE, el mètode SEP_SUM_CIRCLE o que es trie automàticament. NOTA: En este moment «Cercle» normalment és millor.

[ctx: Aperture Shape]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Auto
ca@valencia: Automàtica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Ellipse
ca@valencia: El·lipse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Deblending Params</a>
ca@valencia: <a href="https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.extract.html">Paràmetres per a traure el barreig</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Thresh
ca@valencia: Llindar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Photometry Params</a>
ca@valencia: <a href = "https://sep.readthedocs.io/en/v1.0.x/api/sep.sum_ellipse.html">Paràmetres de fotometria</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Conv Filter
ca@valencia: Filtre conv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Shape
ca@valencia: Forma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Attempts to 'clean' the image to remove artifacts caused by bright objects
ca@valencia: Intents de «netejar» la imatge per a eliminar els defectes visuals provocats per objectes brillants.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Clean?
ca@valencia: Voleu que es netege?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, clean_param)
en:  The cleaning parameter
ca@valencia:  El paràmetre de neteja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, subpix)
en: The subpixel sampling factor for star extraction
ca@valencia: El factor de mostreig de subpíxel per a l'extracció d'estreles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Min Area
ca@valencia: Àrea mín.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minarea)
en: This is the minimum area in pixels for a star detection, smaller stars are ignored.
ca@valencia: Esta és l'àrea mínima en píxels per a la detecció d'estreles, s'ignoren les estreles més xicotetes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Thresh Offset
ca@valencia: Desplaçament del llindar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshOffset)
en: Add this offset to the detection threshold
ca@valencia:  Afig este desplaçament al llindar de detecció.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Thresh Multiple
ca@valencia: Llindar múltiple

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, threshMultiple)
en: Add the multiple times the rms background level to the detection threshold.
ca@valencia: Afig el nivell de fons la mitjana quadràtica (rms) múltiples vegades al llindar de detecció.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, starFilterOptions)
en: Star Filtering Parameters (Make these settings 0 to disable them)
ca@valencia: Paràmetres de filtratge d'estreles (poseu estos paràmetres a 0 per a inhabilitar-los)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxEllipse)
en: The maximum ratio between the semi-major and semi-minor axes for stars to include (a/b), this will allow you to exclude elliptical sources like galaxies or badly distorted stars.
ca@valencia: La relació màxima que s'inclourà (a/b) entre l'eix semimajor i el semimenor de les estreles, permet excloure fonts el·líptiques com galàxies o estreles mal distorsionades.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, brightestPercent)
en: The percentage of brightest stars to remove from the list
ca@valencia: El percentatge de les d'estreles més brillants que s'eliminaran de la llista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: Cut Dimmest
ca@valencia: Retalla les més febles que el

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, dimmestPercent)
en: The percentage of dimmest stars to remove from the list
ca@valencia: El percentatge de les d'estreles més febles que s'eliminaran de la llista.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, saturationLimit)
en: Remove all stars above a certain threshold percentage of saturation
ca@valencia: Elimina totes les estreles per damunt d'un percentatge del llindar concret de saturació.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_46)
en: Sat. Limit
ca@valencia: Saturació límit al

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minSize)
en: The minimum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
ca@valencia: La mida mínima de les estreles que s'inclouran en la llista final, en píxels, basada en l'eix semimajor i el semimenor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Max Ellipse
ca@valencia: El·lipse màx.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_56)
en: Min Size
ca@valencia: Mida mín.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Max Size
ca@valencia: Mida màx.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxSize)
en: The maximum size of stars to include in the final list in pixels based on semi-major and semi-minor axes
ca@valencia: La mida màxima de les estreles que s'inclouran en la llista final, en píxels, basada en l'eix semimajor i el semimenor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Cut Brightest
ca@valencia: Retalla les més brillants que el

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_54)
en: Keep #
ca@valencia: Mantín el nombre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepNum)
en: The number of stars to keep in the list after star extraction. This parameter is based on magnitude and is most useful to speed up plate solving, such as in the Align Module.
ca@valencia: El nombre d'estreles que es mantindran en la llista després de l'extracció d'estreles. Este paràmetre està basat en la magnitud i és molt útil per a accelerar la resolució de plaques, així com també en el mòdul «Alinea».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialKeep)
en: The number of stars to keep in the list initially. This filter is based on the size of the stars.  It is primarily useful for speeding up star extraction with HFR such as in Focus, Guide, and HFR monitoring.
ca@valencia: El nombre d'estreles que es mantindran inicialment en la llista. Este filtre està basat en la mida de les estreles. Principalment és útil per a accelerar l'extracció d'estreles amb HFR, com a l'enfocament, el guiatge i el vigilant d'HFR.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: InitialKeep
ca@valencia: Mantín en iniciar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, astrometryOptions)
en: Astrometry Parameters
ca@valencia: Paràmetres de l'astrometria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Maximum time
ca@valencia: Temps màxim

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, downsample)
en: Factor to use for downsampling the image before SEP for plate solving.  Can speed it up.
ca@valencia: Factor que s'utilitzarà per al submostratge de la imatge abans del SEP per a la resolució de plaques. Pot accelerar-ho.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: DownSample
ca@valencia: Submostratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Algorithm for running multiple threads on possibly multiple cores to solve faster
ca@valencia: Algorisme per a executar múltiples fils en possiblement múltiples nuclis per a resoldre més de pressa.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, LSDownscale) i18n: ectx: property (text
en: None
ca@valencia: Cap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiScales
ca@valencia: Multiescales

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: MultiDepths
ca@valencia: Multiprofunditats

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
ca@valencia: Automàtic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the maximum field width in degrees.
ca@valencia: Si no s'indica cap estimació d'escala, este és el límit en l'amplària màxima del camp, en graus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, radius)
en: Only search in indexes within 'radius' of the field center given by RA and DEC
ca@valencia: Només busca en els índexs dintre del «radi» del camp centrat indicat per l'AR i la Dec.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, resort)
en: Whether to resort the stars based on magnitude. NOTE: This is REQUIRED to be true for the filters above
ca@valencia: Si es tornen a ordenar les estreles en funció de la magnitud. Nota: és REQUERIX que estiga activat per als filtres de més amunt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resort)
en: Resort
ca@valencia: Torna a ordenar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, minWidth)
en: If no scale estimate is given, this is the limit on the minimum field width in degrees.
ca@valencia: Si no s'indica cap estimació d'escala, este és el límit en l'amplària mínima del camp, en graus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, minWidth)
en: 0.1
ca@valencia: 0,1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Min Degree Width
ca@valencia: Amplària mín. en graus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Parallel Algorithm
ca@valencia: Algorisme paral·lel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Max Degree Width
ca@valencia: Amplària màx. en graus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, solverTimeLimit)
en: Give up solving after the specified number of seconds of CPU time
ca@valencia: Abandona la resolució després del nombre de segons especificat de temps de CPU.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Automatically Downsamples the image based on the image size
ca@valencia: Efectua un submostratge automàtic basant-se en la mida de la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownsample)
en: Auto DownSample
ca@valencia: Submostratge automàtic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Check the indices in parallel by loading them simultaneously into memory? If the indices you are using take less than 2 GB of space, and you have at least as much physical memory as indices, you want this enabled.
ca@valencia: Voleu que es comproven els índexs en paral·lel carregant-los simultàniament dins de la memòria? Voldreu seleccionar-la si els índexs utilitzats ocupen menys de 2 GB d'espai i com a mínim hi ha tanta memòria física com els índexs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inParallel)
en: Load all Indexes in Memory
ca@valencia: Carrega tots els índexs en memòria

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Calibration)
en: Calibration Options
ca@valencia: Opcions de calibratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox)
en: <html><head/><body><p>Select which actions to perform before a Bias/Dark/Flat frame is captured.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu quines accions es portaran a terme abans de capturar un fotograma Biaix, Fosc o Pla.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Calibration Pre-Actions
ca@valencia: Accions prèvies al calibratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, captureCalibrationWall)
en: Slew mount to the specified Azimuth/Altitude coordinates before taking flat field images
ca@valencia: Orienta la muntura cap a les coordenades «Azimut» i «Altitud» abans de prendre les imatges de camp pla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationWall)
en: Goto Wall
ca@valencia: Paret del ves fins a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationParkMount) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerParkMount)
en: Park Mount
ca@valencia: Aparca la muntura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationParkDome) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningDomeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerParkDome)
en: Park Dome
ca@valencia: Aparca la cúpula

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Flat Duration
ca@valencia: Duració del pla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, captureCalibrationDurationManual)
en: Use the frame exposure value
ca@valencia: Utilitza el valor d'exposició del fotograma.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, captureCalibrationUseADU) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureCalibrationADUValue)
en: Calculate optimal exposure time given the required ADU. If a controllable device is selected, calculate optimal brightness.
ca@valencia: Calcula el temps d'exposició òptim d'acord amb l'ADU requerida. Si s'ha seleccionat un dispositiu controlable, calcula la brillantor òptima.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureCalibrationADUTolerance)
en: <html><head/><body><p>Accept ADU values that fall within this range around the desired ADU target. For example, if the ADU value was set to 10000 and the tolerance was set to 100, then frames with ADU values f 9900 and 10100 shall be accepted.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Accepta els valors de l'ADU que estiguen entre este interval proper a l'ADU objectiu desitjada. Per exemple, si el valor de l'ADU s'ha establit a 10.000 i la tolerància s'ha establit a 100, llavors s'acceptaran els fotogrames amb el valor de l'ADU entre 9.900 i 10.100.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZToleranceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusToleranceLabel)
en: Tolerance:
ca@valencia: Tolerància:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, captureCalibrationSkyFlats)
en: When shooting flats on sky that can change intensity. Will use simpler exposure calculation.
ca@valencia: Quan es prenen plans del cel als que es pot canviar la intensitat. S'utilitzarà un càlcul més senzill de l'exposició.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, captureCalibrationSkyFlats)
en: Sky flats
ca@valencia: Plans del cel

en: Capture Sequence Editor: %1
ca@valencia: Editor de seqüències de captura: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, secLabel)
en: sec
ca@valencia: s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: frames
ca@valencia: fotogrames

en: Add job to sequence queue
ca@valencia: Afig una tasca a la cua en seqüència

en: Remove job from sequence queue
ca@valencia: Suprimix una tasca de la cua en seqüència

en: Downloading...
ca@valencia: S'està baixant…

en: Filter set to %1.
ca@valencia: S'ha establit el filtre a %1.

en: Warning: in-sequence focusing is selected but autofocus process was not started.
ca@valencia: Avís: S'ha seleccionat l'enfocament en seqüència, però el procés d'enfocament automàtic no s'ha iniciat.

en: Warning: temperature delta check is selected but autofocus process was not started.
ca@valencia: Avís: s'ha seleccionat la comprovació de la delta de la temperatura, però el procés d'enfocament automàtic no s'ha iniciat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, restartCameraB)
en: Restart camera driver
ca@valencia: Reinicia el controlador de la càmera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearConfigurationB)
en: Clear camera configuration
ca@valencia: Neteja la configuració de la càmera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset CCD frame & size values to default values
ca@valencia: Restablix els valors de fotograma i mida de CCD als valors predeterminats.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CaptureSettingsGroup)
en: Capture Settings
ca@valencia: Configureu la captura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
ca@valencia: Agrupament horitzontal i vertical.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureFormatS)
en: Image capture format
ca@valencia: Format de captura de les imatges.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Image transfer format
ca@valencia: Format de transferència de les imatges.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, captureEncodingS)
en: Native
ca@valencia: Natiu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterEditB)
en: Edit filter names
ca@valencia: Edita els noms dels filtres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
ca@valencia: Amp:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: Turn cooler on
ca@valencia: Inicia el refrigerador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
ca@valencia: Encés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, coolerOffB)
en: Turn cooler off
ca@valencia: Apaga el refrigerador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Off
ca@valencia: Apagat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
ca@valencia: Agrupament horitzontal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
ca@valencia: Agrupament vertical.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
ca@valencia: Fotograma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, coolerLabel)
en: Cooler:
ca@valencia: Refrigerador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, currentGainLabel)
en: Current camera gain
ca@valencia: Guany actual de la càmera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureGainN)
en: Target camera gain
ca@valencia: Guany objectiu de la càmera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Camera Offset
ca@valencia: Desplaçament de la càmera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
ca@valencia: Desplaçament:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, currentOffsetLabel)
en: Current camera offset
ca@valencia: Desplaçament actual de la càmera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, captureOffsetN)
en: Target camera offset
ca@valencia: Desplaçament objectiu de la càmera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, darksLibraryLabel)
en: Dark Lib.
ca@valencia: Bibl. fosca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, rotatorB) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RotatorDialog)
en: Rotator Control
ca@valencia: Control del rotor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureCalculationLabel)
en: Exp. Calc.
ca@valencia: Calc. exp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, darkLibraryB)
en: Create and manage Dark Library
ca@valencia: Crea i gestiona la biblioteca fosca.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exposureCalcB)
en: <html><head/><body><p>Exposure calculator</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Calculadora de l'exposició</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calibrationB)
en: Dark & Flat frames automatic calibration options
ca@valencia: Opcions de calibratge automàtic dels fotogrames foscos i plans.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calibrationLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CalibrationGroupBox)
en: Calibration
ca@valencia: Calibratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, generateDarkFlatsB)
en: <html><head/><body><p>Generate Dark Flats after adding Flat frames to the sequence queue.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Genera plans foscos després d'afegir fotogrames plans a la cua en seqüència.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, darksFlatsLabel)
en: Dark Flats
ca@valencia: Plans foscos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customValuesB)
en: Manage INDI sequence properties
ca@valencia: Gestiona les propietats de la seqüència d'INDI.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customValuesLabel)
en: Custom Val.
ca@valencia: Val. personalitzada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, limitsB)
en: Configure Guide & Focus limits
ca@valencia: Configura els límits del guiatge i enfocament.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
ca@valencia: Límits

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scriptManagerB)
en: Manage sequence scripts
ca@valencia: Gestiona els scripts de seqüència.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureOUT)
en: Current CCD temperature
ca@valencia: Temperatura actual de CCD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraTemperatureN)
en: Desired CCD temperature
ca@valencia: Temperatura desitjada de CCD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: <html><head/><body><p>Enforce temperature value before capturing an image</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Força el valor de la temperatura abans de capturar una imatge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
ca@valencia: Establix la temperatura de CCD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, temperatureRegulationB)
en: Temperature regulation
ca@valencia: Regulació de la temperatura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Delay in seconds before capturing an image
ca@valencia: Retard en segons abans de capturar una imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
ca@valencia: Retard:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, videoDurationSB)
en: <html><head/><body><p>Duration of the video sequence (in seconds or number of frames).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Duració de la seqüència de vídeo (en segons o nombre de fotogrames).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, videoDurationUnitCB)
en: <html><head/><body><p>Units of the video duration (seconds or number of frames).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Unitats de la duració del vídeo (segons o nombre de fotogrames).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileSettingsGroup)
en: File Settings
ca@valencia: Configureu els fitxers

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Locally
ca@valencia: Localment

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Remotely
ca@valencia: Remotament

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Both
ca@valencia: Ambdós

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, targetNameT) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, targetGroup)
en: Target
ca@valencia: Objectiu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: <html><head/><body><p>Base local capture directory</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Carpeta base local per a les captures.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
ca@valencia: Carpeta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFormatB)
en: Reset placeholder format to default
ca@valencia: Reinicia el format de les variables de substitució als valors predeterminats.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: <html><head/><body><p>Target is the name of the targetted object.</p><p>It is available to be used in the filename Format via the %t or %type placeholder tag.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'objectiu és el nom de l'objecte de destinació.</p><p>Està disponible per a utilitzar-lo en el format de nom de fitxer mitjançant les variables de substitució %t o %type.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>Select how captured images are uploaded:</p><ol style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Locally</span>: Captured images are saved locally on disk in the directory specified above.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Remotely</span>: When connecting to a remote device, select this option to save images on the remote device only. No images are uploaded to Ekos.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Both</span>: Captured images are saved on both the remote computer <span style=" font-weight:600;">and</span> on the local disk as well.</li></ol><p>When selecting <span style=" font-style:italic;">Remotely</span> or <span style=" font-style:italic;">Both</span>, you must specify the remote directory where the remote images are saved to. By default, all captured images are saved <span style=" font-style:italic;">Locally</span>.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Selecciona com es pugen les imatges capturades:</p><ol style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Localment</span>: Les imatges capturades es guarden localment al disc en la carpeta especificada més amunt.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Remotament</span>: En connectar amb un dispositiu remot, seleccioneu esta opció per a guardar les imatges només al dispositiu remot. No es puja cap imatge a Ekos.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Ambdós</span>: Les imatges capturades es guarden en l'ordinador remot <span style="font-weight:600;">i</span> també al disc local.</li></ol><p>En seleccionar <span style="font-style:italic;">Remotament</span> o <span style="font-style:italic;">Ambdós</span>, cal especificar la carpeta remota a on es guardaran les imatges. De manera predeterminada, totes les imatges capturades es guarden <span style="font-style:italic;">Localment</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Save:
ca@valencia: Guarda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, formatSuffixN)
en: <html><head/><body><p>Number of digits used to append the sequence number to the filename.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El nombre de dígits emprats per a adjuntar el número de seqüència al nom de fitxer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, formatLabel)
en: <html><head/><body><p>Format is used to define the image file names by the use of placeholder tags.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %f</span> or <span style=" font-weight:704;">%filename</span>: The name of the .esq file, without extension.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %D</span> or <span style=" font-weight:704;">%Datetime</span>: The current time and date <span style=" font-weight:704;">when the file is saved.</span></li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %T</span> or <span style=" font-weight:704;">%Type</span>: The frame type eg: 'Light', 'Bias', 'Dark', 'Flat'...</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %e</span> or <span style=" font-weight:704;">%exposure</span>: The exposure duration in seconds, with '_secs' as suffix.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %E</span> or <span style=" font-weight:704;">%exp</span>: The exposure duration in seconds as plain number, without any unit as suffix.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %F</span> or <span style=" font-weight:704;">%Filter</span>: The active filter name.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %t</span> or <span style=" font-weight:704;">%target</span>: The Target name.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%C</span> or <span style=" font-weight:600;">%temperature</span>: The camera temperature of capturing.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%B</span> or <span style=" font-weight:600;">%bin</span>: The binning configured for capturing.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%G</span> or <span style=" font-weight:600;">%gain</span>: The gain configured for capturing.</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%O</span> or <span style=" font-weight:600;">%offset</span>: The offset configured for capturing.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%I</span> or <span style=" font-weight:600;">%iso</span>: The ISO value (DSLRs only).</li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder <span style=" font-weight:600;">%P</span> or <span style=" font-weight:600;">%pierside</span>: The current mount's pier side.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Placeholder<span style=" font-weight:704;"> %s*</span> or <span style=" font-weight:704;">%sequence</span>: The image sequence identifier where * is the number of digits used (1-9). <span style=" font-weight:704;">This tag is mandatory and must be the last element in the format.</span></li></ul><p>Arbitrary text may also be included within the Format string, <span style=" font-weight:704;">except the % and \ characters.</span> The / path character can be used to define arbitrary directories.</p><p>Notes:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tags are case sensitive in both their short and long forms.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Only use the %Datetime tag in the filename portion of the format, not in the path definition.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El format s'utilitza per a definir els noms dels fitxers d'imatge mitjançant l'ús de variables de substitució.</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:704;">%f</span> o <span style="font-weight:704;">%filename</span>: El nom del fitxer «.esq», sense l'extensió.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:704;">%D</span> o <span style="font-weight:704;">%Datetime</span>: L'hora i la data actuals <span style="font-weight:704;">en què es guardarà el fitxer.</span></li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:704;">%T</span> o <span style="font-weight:704;">%Type</span>: El tipus de fotograma, p. ex: «Lluminós», «Biaix», «Fosc», «Pla»…</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:704;">%e</span> o <span style="font-weight:704;">%exposure</span>: La duració de l'exposició en segons, amb «_secs» com a sufix.</li><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:704;">%E</span> o <span style=" font-weight:704;">%exp</span>: La duració de l'exposició en segons com a nombre normal, sense cap unitat com a sufix.</li></ul><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:704;">%F</span> o <span style="font-weight:704;">%Filter</span>: El nom del filtre actiu.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:704;">%t</span> o <span style="font-weight:704;">%target</span>: El nom de l'objectiu.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:600;">%C</span> o <span style="font-weight:600;">%temperature</span>: La temperatura de la càmera de captura.</li><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:600;">%B</span> o <span style=" font-weight:600;">%bin</span>: L'agrupament configurat per a la captura.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:600;">%G</span> o <span style="font-weight:600;">%gain</span>: El guany configurat per a la captura.</li></ul><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:600;">%O</span> o <span style="font-weight:600;">%offset</span>: El desplaçament configurat per a la captura.</li><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:600;">%I</span> o <span style="font-weight:600;">%iso</span>: El valor ISO (només per a rèflex digitals).</li></ul><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:600;">%P</span> o <span style="font-weight:600;">%pierside</span>: El costat del moll actual de la muntura.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variable de substitució <span style="font-weight:704;">%s*</span> o <span style="font-weight:704;">%sequence</span>: L'identificador de la seqüència d'imatges on * és el nombre de dígits emprats (1-9). <span style="font-weight:704;">Esta etiqueta és obligatòria i haurà de ser l'últim element en el format.</span></li></ul><p>També es pot incloure text arbitrari dins de la cadena de format, <span style="font-weight:704;">excepte els caràcters «%» i «\».</span> El caràcter «/» del camí es pot emprar per a definir directoris arbitraris.</p><p>Notes:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left: 0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Les variables de substitució són sensibles a les seues formes curtes i llargues.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Utilitzeu només la variable de substitució %Datetime a la part del nom de fitxer del format, no a la definició del camí.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, remoteLabel)
en: When storing images on remote devices, specify the directory where captured images are saved to.
ca@valencia: En emmagatzemar les imatges en el dispositiu remot, especifica la carpeta a on es guardaran les imatges capturades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: Remote:
ca@valencia: Remot:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
ca@valencia: Cua en seqüència

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
ca@valencia: Restablix l'estat de totes les tasques.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, observerB)
en: Select Observer...
ca@valencia: Seleccioneu l'observador…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: Load Capture Sequence from File...
ca@valencia: Carrega la seqüència de captura des d'un fitxer…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save Capture Sequence...
ca@valencia: Guarda la seqüència de captura…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save Capture Sequence As...
ca@valencia: Anomena i guarda la seqüència de captura…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
ca@valencia: Estat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
ca@valencia: Comptador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Bin
ca@valencia: Agrupament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: ISO/Gain
ca@valencia: ISO o Guany

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video
ca@valencia: Vídeo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loopLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loopB)
en: Loop
ca@valencia: Repetix

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loopB)
en: Start Framing (Looping)...
ca@valencia: Comença l'enquadrament (repetició)…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Sequence
ca@valencia: Inicia la seqüència.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, liveVideoB)
en: Live Video...
ca@valencia: Vídeo en directe…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, previewB)
en: Capture a Preview...
ca@valencia: Captura una vista prèvia…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, darkB)
en: <html><head/><body><p>Automatically apply dark subtraction on preview images if a suitable dark frame is available.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Aplica automàticament la sostracció fosca en la vista prèvia d'imatges si hi ha disponible un fotograma fosc adequat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Sequence
ca@valencia: Fa pausa de la seqüència.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Total remaining:
ca@valencia: Romanent total:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Expose (-/-):
ca@valencia: Exposició (-/-):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel)
en: <b>Progress</b>
ca@valencia: <b>En curs</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, avgDownloadLabel)
en: Avg. Download:
ca@valencia: Baixada mitjana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target drift:
ca@valencia: Deriva de l'objectiu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, esqLoadB)
en: Load a new sequence file
ca@valencia: Carrega un fitxer de seqüència nou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, esqLoadB)
en: Load...
ca@valencia: Carrega…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, esqSaveAsB)
en: Save to a new sequence file
ca@valencia: Guarda en un fitxer de seqüència nou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, esqSaveAsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
ca@valencia: Anomena i guarda…

en: Framing...
ca@valencia: S'està fent l'enquadrament…

en: Captured image received
ca@valencia: S'ha rebut la imatge capturada

en: Capturing %1 x %2-second %3 video...
ca@valencia: Es capturarà el vídeo %3 de %1 x %2 segons…

en: Capturing %1-second %2 image...
ca@valencia: Es capturarà la imatge %2 en %1 segons…

en: Stop Sequence
ca@valencia: Para la seqüència

en: Resume Sequence
ca@valencia: Reprén la seqüència

en: Setting temperature to %1 °C...
ca@valencia: S'establix la temperatura a %1 °C…

en: Set Temp to %1 °C...
ca@valencia: S'ha establit la temperatura a %1 °C…

en: Waiting for guide drift below %1"...
ca@valencia: S'està esperant que la deriva del guiatge estiga per davall de %1"…

en: Wait for Guider < %1"...
ca@valencia: Esperant que el sistema de guiatge siga < que %1"…

en: Setting camera to %1 degrees E of N...
ca@valencia: Establix la càmera a %1 graus E de N…

en: Set Camera to %1 deg...
ca@valencia: Establix la càmera a %1 graus…

en: Duration of the video sequence
ca@valencia: Duració de la seqüència de vídeo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
ca@valencia: El nombre d'imatges que es capturaran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordDurationR)
en: Duration:
ca@valencia: Duració:

en: Exposure time in seconds of a single video frame
ca@valencia: Temps d'exposició en segons d'un fotograma de vídeo individual

en: Exposure time in seconds for individual images
ca@valencia: Temps d'exposició en segons per a les imatges individuals

[ctx: @title:window]
en: FITS Save Directory
ca@valencia: Carpeta FITS per a guardar

en: You must set local or remote directory for Remotely & Both modes.
ca@valencia: Cal establir la carpeta local o remota per als modes «Remot» i «Ambdós».

en: You must set local directory for Locally & Both modes.
ca@valencia: Cal establir la carpeta local o remota per als modes «Local» i «Ambdós».

[ctx: @title:window]
en: Select Current Observer
ca@valencia: Seleccioneu l'observador actual

en: Current Observer:
ca@valencia: Observador actual:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObserverAdd)
en: Manage Observers
ca@valencia: Gestiona els observadors

[ctx: Maximum temperature variation over time when regulating.]
en: Ramp (°C/min):
ca@valencia: Rampa (°C/min):

en: <html><body><p>Maximum temperature change per minute when cooling or warming the camera. Set zero to disable.<p>This setting is read from and stored in the INDI camera driver configuration.</body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Canvi màxim de la temperatura per minut en refredar o escalfar la càmera. Establiu-ho a zero per a inhabilitar.<p>Este paràmetre es llig i s'emmagatzema en la configuració del controlador INDI de la càmera.</body></html>

[ctx: Temperature threshold above which regulation triggers.]
en: Threshold (°C):
ca@valencia: Llindar (°C):

en: <html><body><p>Maximum difference between camera and target temperatures triggering regulation.<p>This setting is read from and stored in the INDI camera driver configuration.</body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Diferència màxima entre la temperatura de la càmera i de l'objectiu que desencadena la regulació.<p>Este paràmetre es llig i s'emmagatzema en la configuració del controlador INDI de la càmera.</body></html>

[ctx: @title:window]
en: Set Temperature Regulation
ca@valencia: Establiu la regulació de la temperatura

en: Cooler is on
ca@valencia: El refrigerador està encés

en: Cooler is off
ca@valencia: El refrigerador està apagat

en: Reset %1 configuration to default?
ca@valencia: Voleu que es reinicie la configuració %1 als valors predeterminats?

en: Confirmation
ca@valencia: Confirmeu

en: Focus complete.
ca@valencia: S'ha completat l'enfocament.

en: Autofocus failed.
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'enfocament automàtic.

en: Paused...
ca@valencia: En pausa…

en: Meridian Flip...
ca@valencia: Inversió del meridià…

en: Meridian flip started
ca@valencia: S'ha iniciat la inversió del meridià

en: Flip complete.
ca@valencia: S'ha completat la inversió.

en: Job #%1 changes applied.
ca@valencia: S'han aplicat els canvis de la tasca núm. %1.

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
ca@valencia: Segur que voleu restablir l'estat de totes les tasques?

en: Reset job status
ca@valencia: Restablix l'estat de les tasques

en: Editing job #%1...
ca@valencia: S'està editant la tasca núm. %1…

en: Apply job changes.
ca@valencia: S'han aplicat els canvis a la tasca.

en: Cancel job changes.
ca@valencia: S'han cancel·lat els canvis de la tasca.

en: Editing job canceled.
ca@valencia: S'ha cancel·lat la tasca d'edició.

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Sequence Queue
ca@valencia: Obriu la cua en seqüència d'Ekos

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Sequence Queue
ca@valencia: Guardeu la cua en seqüència d'Ekos

en: Failed to save sequence queue
ca@valencia: No s'ha pogut fer la guardada de la cua en seqüència

en: Dark Flat
ca@valencia: Pla fosc

en: One dark flats job was created. | %1 dark flats jobs were created.
ca@valencia[0]: S'ha creat una tasca de plans foscos.
ca@valencia[1]: S'han creat %1 tasques de plans foscos.

en: Image Transfer
ca@valencia: Transferència d'imatge

en: Sequence resumed.
ca@valencia: S'ha représ la seqüència.

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
ca@valencia: No s'han trobat tasques pendents. Afegiu una tasca a la cua en seqüència.

en: No new job created.
ca@valencia: No s'ha creat cap tasca nova.

en: Cannot capture while focus module is busy.
ca@valencia: No es pot capturar mentre el mòdul «Enfocament» està ocupat.

en: Starting framing...
ca@valencia: S'està iniciant l'enquadrament…

en: CCD capture suspended
ca@valencia: S'ha suspés la captura de CCD

en: CCD capture complete
ca@valencia: S'ha completat la captura per CCD

en: Framing stopped
ca@valencia: S'ha parat l'enquadrament

en: CCD capture stopped
ca@valencia: S'ha parat la captura de CCD

en: Pausing only possible while frame capture is running.
ca@valencia: Només és possible fer una pausa mentre s'està executant la captura de fotogrames.

en: Sequence shall be paused after current exposure is complete.
ca@valencia: La seqüència farà una pausa després de completar l'exposició actual.

en: No camera detected. Check train configuration and connection settings.
ca@valencia: No s'ha detectat cap càmera. Comproveu la configuració del tren i la configuració de la connexió.

en: No view available for previews. Enable FITS viewer?
ca@valencia: No hi ha cap vista disponible per a les vistes prèvies. Voleu que s'active el «Visor de FITS»?

en: Display preview
ca@valencia: Mostra la vista prèvia

en: Job requires %1-second %2 images, has already %3/%4 captures and does not need to run.
ca@valencia: La tasca requerix %2 imatges en %1 segons, ja té %3/%4 captures i no necessita executar-se.

en: Job requires %1-second %2 images, has %3/%4 frames captured and will be processed.
ca@valencia: La tasca requerix %2 imatges en %1 segons, ha capturat %3/%4 fotogrames i serà processada.

en: Job requires %1 x %2-second %3 video and will be processed.
ca@valencia: La tasca requerix el vídeo %3 de %1 x %2 segons i serà processada.

en: Autoguiding resumed.
ca@valencia: S'ha représ el guiatge automàtic.

en: Failed to set sub frame.
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'establiment del submarc.

en: Failed to set binning.
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'agrupament.

en: file saved to %1
ca@valencia: el fitxer s'ha guardat a %1

en: Failed writing image to %1
    Please check folder, filename & permissions.
ca@valencia: No s'ha pogut escriure la imatge a %1
    Comproveu la carpeta, el nom de fitxer i els permisos.

en: Image Write Failed
ca@valencia: No s'ha pogut escriure la imatge

en: Remote image saved to %1
ca@valencia: La imatge remota s'ha guardat a %1

en: Autoguiding suspended.
ca@valencia: S'ha suspés el guiatge automàtic.

en: Warning: Calibration process was prematurely terminated.
ca@valencia: Avís: El procés de calibratge ha finalitzat prematurament.

note: i18n("CCD capture sequence completed"));
en: CCD capture sequence completed
ca@valencia: S'ha completat la seqüència de captura CCD

en: Error: Lost connection to CCD.
ca@valencia: S'ha produït un error: S'ha perdut la connexió amb CCD.

en: Cannot calculate ADU levels in non-FITS images.
ca@valencia: No s'han pogut calcular els nivells de l'ADU en les imatges no FITS.

en: Capture failed. Check INDI Control Panel for details.
ca@valencia: No s'ha pogut fer la captura. Per als detalls, verifiqueu el quadro de control d'INDI.

en: Download Time: %1 s, New Download Time Estimate: %2 s.
ca@valencia: Temps de baixada: %1 s, Estimació del temps de baixada: %2 s.

en: Received image %1 out of %2.
ca@valencia: S'ha rebut la imatge %1 de %2.

en: Captured %1
ca@valencia: S'ha capturat %1

en: WARNING: remaining and potentially unknown placeholders %1 in %2
ca@valencia: AVÍS: Queden %1 variables de substitució o potencialment desconegudes a %2

en: Executing capture script %1
ca@valencia: S'està executant l'script de captura %1

en: Pre capture script finished with code %1.
ca@valencia: L'script %1 anterior a la captura ha finalitzat amb el codi %1.

en: Post capture script finished with code %1.
ca@valencia: L'script %1 posterior a la captura ha finalitzat amb el codi %1.

en: Processing meridian flip...
ca@valencia: S'està processant la inversió del meridià…

en: Pre job script finished with code %1.
ca@valencia: L'script %1 anterior a la tasca ha finalitzat amb el codi %1.

en: Post job script finished with code %1.
ca@valencia: L'script %1 posterior a la tasca ha finalitzat amb el codi %1.

en: Exposure timeout. Aborting...
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició. S'interromp…

en: Exposure timeout. More than 3 have been detected, will restart driver.
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició. Se n'han detectat més de 3, es reiniciarà el controlador.

en: Exposure timeout. Restarting exposure...
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició. Es reinicia l'exposició…

en: Exposure timeout. Too many. Aborting...
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició. Massa. S'interromp…

en: Flat calibration failed. Captured image is only %1-bit while requested ADU is %2.
ca@valencia: El calibratge pla ha fallat. La imatge capturada és de només %1 bits, mentre que l'ADU sol·licitada era %2.

en: Current image is saturated (%1). Next exposure is %2 seconds.
ca@valencia: La imatge actual està saturada (%1). L'exposició següent és de %2 segons.

en: Current ADU %1 within target ADU tolerance range.
ca@valencia: L'ADU actual %1 es troba dins l'interval de tolerància de l'ADU objectiu.

en: Unable to calculate optimal exposure settings, please capture the flats manually.
ca@valencia: No s'ha pogut calcular la configuració òptima per a l'exposició. Per favor, captureu manualment els nivells.

en: Current ADU is %1 Next exposure is %2 seconds.
ca@valencia: L'ADU actual és %1. L'exposició següent és de %2 segons.

en: %1 Preview
ca@valencia: Vista prèvia %1

en: Flat Calibration
ca@valencia: Calibratge dels plans

en: Sequence paused.
ca@valencia: Seqüència en pausa.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
ca@valencia: S'han completat totes les tasques. Voleu que se'n restablisca l'estat i que es reprenga la captura?

en: Warning: option "Always Reset Sequence When Starting" is enabled and resets the sequence counts.
ca@valencia: Avís: l'opció «Reinicia sempre la seqüència en iniciar» està activa i compta el reinici de la seqüència.

en: Are you sure you want to restart %1 camera driver?
ca@valencia: Segur que voleu reiniciar el controlador de la càmera %1?

en: Driver Restart
ca@valencia: Reinicia el controlador

en: Capture operations timed out after %1 seconds.
ca@valencia: Les operacions de captura han excedit el temps límit després de %1 segons.

en: Warning: Guide deviation is selected but autoguide process was not started.
ca@valencia: Avís: S'ha seleccionat la desviació del guiatge, però el procés de guiatge automàtic no s'ha iniciat.

en: Dithering succeeded.
ca@valencia: Tramat correcte.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Dither complete. Resuming in %1 seconds...
ca@valencia: S'ha completat el tramat. Es reprendrà en %1 segons…

en: Dither complete.
ca@valencia: S'ha completat el tramat.

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Warning: Dithering failed. Resuming in %1 seconds...
ca@valencia: Avís: Ha fallat el tramat. Es reprendrà en %1 segons…

en: Warning: Dithering failed.
ca@valencia: Avís: Ha fallat el tramat.

en: Dust cap error.
ca@valencia: S'ha produït un error de la tapa per la pols.

en: Dust cap parked.
ca@valencia: La tapa per la pols està aparcada.

en: Dust cap unparked.
ca@valencia: La tapa per la pols està desaparcada.

en: Meridian flip is successfully completed
ca@valencia: S'ha completat amb èxit la inversió del meridià

en: Performing post flip re-calibration and guiding...
ca@valencia: S'està realitzant el recalibratge i el guiatge després de la inversió…

en: Post meridian flip calibration error. Restarting...
ca@valencia: S'ha produït un error en el calibratge després de la inversió del meridià. S'està reiniciant…

en: Autoguiding stopped. Waiting for autofocus to finish...
ca@valencia: S'ha parat el guiatge automàtic. S'està esperant que finalitze l'enfocament automàtic…

en: Autoguiding stopped. Aborting...
ca@valencia: S'ha parat el guiatge automàtic. S'interromp…

en: Post meridian flip calibration error. Aborting...
ca@valencia: S'ha produït un error en el calibratge després de la inversió del meridià. S'interromp…

en: Adaptive focus complete.
ca@valencia: S'ha completat l'enfocament adaptatiu.

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'enfocament automàtic. S'interromp l'exposició…

note: i18np since guidingRate is DOUBLE value (e.g. 1.36) so we always use plural with that.
en: Focus complete. Resuming in %1 seconds...
ca@valencia: S'ha completat l'enfocament. Es reprendrà en %1 segons…

en: Limit: %1 °C
ca@valencia: Límit: %1 °C

en: Limit: %1 mins
ca@valencia: Límit: %1 mins

en: Performing post flip re-alignment...
ca@valencia: S'està realitzant la realineació després de la inversió…

en: Guide module timed out.
ca@valencia: El mòdul «Guia» ha excedit el temps.

en: Initial guiding deviation %1 below limit value of %2 arcsecs
ca@valencia: La desviació inicial del guiatge %1 és inferior al valor límit de %2 segons d'arc

en: Initial guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs
ca@valencia: La desviació inicial del guiatge %1 excedix el valor límit de %2 segons d'arc

en: Post meridian flip calibration completed successfully.
ca@valencia: S'ha completat amb èxit el calibratge després de la inversió del meridià.

en: Guiding deviation at capture startup %1 exceeded limit %2 arcsecs.
ca@valencia: La desviació del guiatge quan s'inicia la captura %1 excedix el valor límit de %2 segons d'arc.

en: Guiding deviation at capture startup %1 below limit value of %2 arcsecs
ca@valencia: La desviació del guiatge quan s'inicia la captura %1 per davall del valor límit de %2 segons d'arc

en: Guiding deviation %1 exceeded limit value of %2 arcsecs for %4 consecutive samples, suspending exposure and waiting for guider up to %3 seconds.
ca@valencia: La desviació del guiatge %1 ha excedit el límit de %2 segons d'arc per a %4 mostres consecutives. Se suspén l'exposició i s'esperarà el sistema de guiatge fins a %3 segons.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
ca@valencia: La desviació del guiatge %1 ara és inferior al límit de %2 segons d'arc. Es reprén l'exposició.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure in %3 seconds.
ca@valencia: La desviació del guiatge %1 encara és inferior al límit de %2 segons d'arc. Es reprendrà l'exposició en %3 segons.

en: Guiding deviation %1 is still higher than limit value of %2 arcsecs.
ca@valencia: La desviació del guiatge %1 encara és superior al límit de %2 segons d'arc.

en: Post flip re-alignment completed successfully.
ca@valencia: S'ha completat amb èxit la realineació després de la inversió del meridià.

en: Post-flip alignment failed.
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'alineació després de la inversió.

en: Post-flip alignment failed. Retrying...
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'alineació després de la inversió. Es torna a intentar…

en: <p>Add additional camera</p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p>
ca@valencia: <p>Afig una càmera addicional</p><p><b>AVÍS</b>: Esta característica és experimental!</p>

en: DSLR
ca@valencia: Rèflex digital

en: Camera %1 is busy. Abort to close?
ca@valencia: La càmera %1 està ocupada. La voleu interrompre per a tancar?

en: Stop capturing
ca@valencia: Para la captura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
ca@valencia: Interromp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
ca@valencia: Seqüència

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_overallLabel)
en: Overall
ca@valencia: Global

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, gr_imageProgress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QProgressBar, imageProgress)
en: Progress of the currently active capture.
ca@valencia: Progrés de la captura actualment activa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameDetailsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameDetailsLabel)
en: exposure: 360 sec
ca@valencia: Exposició: 360 s

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_sequenceRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete the active capture sequence</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Temps romanent per a completar la seqüència de la captura activa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_frameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Light Luminance
ca@valencia: Luminància de la llum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_sequenceProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Captured images in active sequence</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Imatges capturades en la seqüència activa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, gr_overallProgressBar)
en: <html><head/><body><p>Percentage of total images captured</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Percentatge del total d'imatges capturades.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToTextButton)
en: Switch to the text display of capture counts display.
ca@valencia: Canvia a la pantalla de text de visualització del nombre de captures.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_frameRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameRemainingTime)
en: Remaining time for current capture
ca@valencia: Temps romanent de la captura actual.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gr_overallRemainingTime) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overallRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to completion</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Temps romanent per a la compleció.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, jobRemainingTime)
en: <html><head/><body><p>Remaining time to complete one job iteration</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Temps romanent per a completar una iteració de la tasca.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, frameInfoLabel)
en: Type and filter (if present) of the currently active capture.
ca@valencia: Tipus i filtre (si n'hi ha) de la captura actualment activa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, switchToGraphicsButton)
en: Switch display to the graphical mode of capture counts display.
ca@valencia: Canvia la pantalla al mode gràfic de visualització del nombre de captures.

en: Filter manager is not initilized yet. Filter wheel missing from train?
ca@valencia: El gestor de filtres encara no està inicialitzat. Falta la roda de filtres del tren?

en: Remove cover from the telescope in order to continue.
ca@valencia: Elimina la funda del telescopi per tal de continuar.

en: Telescope Covered
ca@valencia: Telescopi cobert

en: Does %1 have a shutter?
ca@valencia: %1 té un obturador?

en: Dark Exposure
ca@valencia: Exposició fosca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameValue)
en: <Filename>
ca@valencia: <nom del fitxer>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyPreviousRunB)
en: Previous autofocus run
ca@valencia: Execució anterior de l'enfocament automàtic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyFirstB)
en: First focusing frame
ca@valencia: Primer fotograma de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyBackwardB)
en: Previous focusing frame
ca@valencia: Fotograma anterior de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, iterOut)
en: <html><body><p>Focuser iteration.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Iteració de l'enfocador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyForwardB)
en: Next focusing frame
ca@valencia: Fotograma següent de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyLastB)
en: Last focusing frame
ca@valencia: Últim fotograma de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, historyNextRunB)
en: Next autofocus run
ca@valencia: Execució següent de l'enfocament automàtic

en: Dithering...
ca@valencia: S'està tramant…

en: Delete directly, do not move to trash.
ca@valencia: Suprimix directament, no la mogues cap a dins de la paperera.

en: Do you really want to delete %1 from the file system?
ca@valencia: Segur que voleu suprimir %1 del sistema de fitxers?

en: Delete %1
ca@valencia: Suprimix %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ca@valencia: Suprimix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetLabel)
en: Target:
ca@valencia: Objectiu:

en: No target
ca@valencia: Sense objectiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureStatisticsHeader)
en: Capture statistics
ca@valencia: Estadístiques de la captura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetValue)
en: <offset>
ca@valencia: <desplaçament>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainValue)
en: <gain>
ca@valencia: <guany>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureDate)
en: dd.mm.yyyy hh:mm
ca@valencia: dd.mm.aaaa hh:mm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, frameTypeLabel)
en: Light Red
ca@valencia: Roig clar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCurrentFrameButton)
en: <html><head/><body><p>Delete current frame</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Suprimix el fotograma actual.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, geometryValue)
en: <width x height>
ca@valencia: <amplària x alçària>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftLabel)
en: Target Drift:
ca@valencia: Deriva de l'objectiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDriftValue)
en: <drift>
ca@valencia: <deriva>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomProperties)
en: Custom Capture Properties
ca@valencia: Propietats personalitzades de la captura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tipLabel)
en: <html><head/><body><p>Select custom properties to be set when the sequence job is executed in batch mode. After the desired property value is set in INDI Control Panel, add it to the<span style=" font-weight:600;"> Job Properties</span> section. Click <span style=" font-weight:600;">Apply</span> to record the property values.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu les propietats personalitzades que s'han d'establir quan s'execute la tasca en seqüència en el mode Treball per lots. Una vegada establit el valor de la propietat en el tauler de control INDI, afegiu-lo a la secció <span style="font-weight:600;">Propietats de la tasca</span>. Cliqueu damunt <span style="font-weight:600;">Aplica</span> per a enregistrar els valors de la propietat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Available Properties
ca@valencia: Propietats disponibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Job Properties
ca@valencia: Propietats de la tasca

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DSLRInfo)
en: DSLR Camera Settings
ca@valencia: Configureu la càmera rèflex digital

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Please fill the required information below. This is a one-time setup. You can obtain these values from your camera manual or from online sources such as <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">Digital Camera Database</span></a>.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Empleneu la informació requerida de davall. És una configuració que només cal fer una vegada. Podeu obtindre estos valors a partir del manual de la càmera o des de fonts en línia com la <a href="https://www.digicamdb.com/"><span style="text-decoration:underline; color:#007af4;">Base de dades de càmeres digitals</span></a>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Sensor resolution in pixels (W x H)</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Resolució del sensor en píxels (Am. x Al.)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Sensor Resolution:
ca@valencia: Resolució del sensor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p>Pixel pitch in micrometers. For squared-pixel cameras, put the same value in the horizontal and vertical pixel pitches.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Distància entre els píxels en micròmetres. Per a les càmeres de píxels quadrats, poseu el mateix valor en la distància horitzontal i vertical dels píxels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Pixel Pitch:
ca@valencia: Distància entre els píxels:

en: Invalid values. Please set all values.
ca@valencia: Valors no vàlids. Establiu tots els valors.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ExposureCalculatorDialog)
en: Exposure Calculator
ca@valencia: Calculadora de l'exposició

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SQMLabel)
en: Sky Quality
ca@valencia: Qualitat del cel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiFocalRationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FbyD) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51_2)
en: Focal Ratio
ca@valencia: Relació focal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter Bandwidth
ca@valencia: Amplada de banda del filtre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, noiseTolerance)
en: Alter the bias of the noise sources
ca@valencia: S'altera el biaix de les fonts de soroll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleScaleLabel)
en: Bortle Class
ca@valencia: Classe de Bortle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainSpinnerLabel)
en: Gain
ca@valencia: Guany

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, gainSelector)
en: Select Camera Sensor Gain
ca@valencia: Se selecciona el guany del sensor de la càmera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, gainISODiscreteSelector)
en: Select DSLR ISO Value
ca@valencia: Se selecciona el valor ISO de la rèflex digital.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gainSelectionFixedLabel)
en: Read noise constant
ca@valencia: Llig la constant de soroll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subShotNoise)
en: Noise in the sub-exposure from light pollution
ca@valencia: Soroll durant la subexposició a partir de la contaminació lumínica.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subTotalNoiseLabel)
en: Total Noise
ca@valencia: Soroll total

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subPollutionLabel)
en: Pollution Electrons
ca@valencia: Electrons de contaminació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subTotalNoise)
en: Total noise in the sub-exposure (light pollution + read-noise)
ca@valencia: Soroll total durant la subexposició (contaminació lumínica + soroll de lectura).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subShotNoiseLabel)
en: Shot Noise
ca@valencia: Soroll de captura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subPollutionElectrons)
en: Estimated light pollution electrons in the sub-exposure.
ca@valencia: Nombre estimat d'electrons de contaminació lumínica durant la subexposició.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, subExposureTime)
en: Duration of Sub-exposure
ca@valencia: Duració de la subexposició.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subTimeLabel)
en: Exposure Time (sec)
ca@valencia: Temps d'exposició (s)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downloadCameraB)
en: Download additional camera data files
ca@valencia: Baixada de fitxers addicionals de dades des de les càmeres.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, skyQualityColor)
en: Bortle Zone Color
ca@valencia: Color de la zona de Bortle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, bortleScaleValue)
en: Bortle class value
ca@valencia: Valor de la classe de Bortle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cameraReadModeSelector)
en: Select read mode on cameras with multiple read modes.
ca@valencia: Se selecciona el mode lectura en les càmeres amb múltiples modes de lectura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, userSkyQuality)
en: Adjust the quality of the sky
ca@valencia: Ajusta la qualitat del cel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraReadMode)
en: Read Mode
ca@valencia: Mode de lectura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, filterBandwidth)
en: Apply a compensation for an optical filter
ca@valencia: Aplica una compensació per a un filtre òptic.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, imagingCameraSelector)
en: Camera Data Selection
ca@valencia: Se seleccionen les dades de les càmeres.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCustomPlot, qCustomPlotSubExposure)
en: Potential exposure time graph
ca@valencia: Gràfic del temps potencial d'exposició.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowableNoiseLabel)
en: Noise Increase %
ca@valencia: % d'augment del soroll

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Table
ca@valencia: Taula

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Graph
ca@valencia: Gràfic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureCountDifferential)
en: Slope of time to noise ratio curve at current exposure count
ca@valencia: Pendent de la corba de la relació temps a soroll en el comptador de l'exposició actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureCountLabel)
en: Exposures
ca@valencia: Exposicions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, exposureCount)
en: Calculated exposure count for integration
ca@valencia: Comptador de l'exposició calculada per a la integració.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCustomPlot, qCustomPlotIntegrationNoise)
en: Integration Time to Noise Ratio
ca@valencia: Integració de la relació del temps a soroll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetNoiseLable)
en: Time/Noise Ratio
ca@valencia: Relació del temps a soroll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetNoiseRatio)
en: Integration time to noise ratio (potential quality)
ca@valencia: Integració de la relació del temps a soroll (qualitat potencial).

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileUtilityCameraDataDialog)
en: Camera Data Download
ca@valencia: Baixada de les dades de les càmeres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultLable)
en: Select all cameras you wish to use:
ca@valencia: Seleccioneu totes les càmeres que voleu utilitzar:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Limits)
en: Guide & Focus Limits
ca@valencia: Límits de guiatge i enfocament

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, guideGroupBox)
en: Guide Limits
ca@valencia: Límits del guiatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, guideDeviationReps) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceGuideDeviation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, limitGuideDeviationLabel)
en: Abort sequence if guiding deviation exceed this value N consecutive times
ca@valencia: Interromp la seqüència si la desviació del guiatge supera este valor N de vegades consecutives.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, guideDitherPerJobFrequency)
en: <html><head/><body><p>If global dither is enabled, then dither every N number of frames for this job. Set to 0 to use global dither frequency.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si s'ha marcat el tramat global, llavors trama cada N nombre de fotogrames per a esta tasca. Establiu-la a 0 per a emprar la freqüència de tramat global.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceGuideDeviation)
en: Abort if guide deviation >:
ca@valencia: Interromp si la desviació del guiatge és > que:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceStartGuiderDrift)
en: Start capturing only if guide deviation is below the given threshold (ignored for previews)
ca@valencia: Comença la captura, només si la desviació del guiatge està per davall del llindar indicat (s'ignorarà en les vistes prèvies).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceStartGuiderDrift)
en: Only start if guide deviation <:
ca@valencia: Comença només si la desviació del guiatge és < que:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitGuideDeviationLabel)
en: consecutive times
ca@valencia: vegades consecutives

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableDitherPerJob)
en: Dither per job every:
ca@valencia: Tramat per a cada tasca:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGroupBox)
en: Focus Limits
ca@valencia: Límits de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>The HFR Check algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Last Autofocus</span>: This is the default algorithm and uses the HFR value from the most recent Autofocus run as the reference for the check.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fixed</span>: This algorithm lets the user specify a fixed HFR to use in the check.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Relative Measure</span>: This algorithm collects datapoints from Autofocus and HFR Checks, maintains the data in a sequenced list and uses the median value as the reference for the next HFR Check.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'algorisme de comprovació d'HFR:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Últim enfocament automàtic</span>: Este és l'algorisme predeterminat i com a referència per a la comprovació utilitza el valor HFR de l'execució d'enfocament automàtic més recent.</li></ul><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Fix</span>: Este algorisme permet a l'usuari especificar un HFR fix que s'utilitzarà a la comprovació.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Mesura relativa</span>: Este algorisme arreplega els punts de dades des de l'enfocament automàtic i des de les comprovacions d'HFR, manté les dades en una llista seqüenciada i utilitza el valor mitjà com a referència per a la comprovació següent d'HFR.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Last Autofocus
ca@valencia: Últim enfocament automàtic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Fixed
ca@valencia: Fix

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, hFRCheckAlgorithm)
en: Median Measure
ca@valencia: Mitjana de la mesura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceAutofocusOnTemperature)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus when the change in temperature since last focus exceeded this value.  Reference temperature is reset at each Autofocus.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a forçar un enfocament automàtic quan el canvi de temperatura des de l'últim enfocament supere este valor. La temperatura de referència es restablirà a cada enfocament automàtic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceAutofocusOnTemperature)
en: Refocus if ΔT°  >:
ca@valencia: Enfocament automàtic si ΔT° és > que:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, refocusAfterMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus after a Meridian Flip.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a forçar un enfocament automàtic després d'una inversió del meridià.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, refocusAfterMeridianFlip)
en: Refocus after meridian flip
ca@valencia: Torna a enfocar després de la inversió del meridià

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceRefocusEveryN)
en: <html><head/><body><p>Check to force an Autofocus every N minutes.  Timer is reset at each Autofocus.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a forçar un enfocament automàtic cada N minuts. El temporitzador es restablirà a cada enfocament automàtic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceRefocusEveryN)
en: Refocus every:
ca@valencia: Torna a enfocar cada:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enforceAutofocusHFR)
en: <html><head/><body><p>Check to perform an HFR Check between Subframes.  The Check may result in an Autofocus.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a realitzar una comprovació d'HFR entre els submarcs. La comprovació pot resultar en un enfocament automàtic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enforceAutofocusHFR)
en: Refocus on ΔHFR.  Use:
ca@valencia: Torna a enfocar en ΔHFR. Utilitza:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Run in-sequence HFR check after this many frames.
ca@valencia: Executa la comprovació d'HFR en la seqüència després d'este nombre de fotogrames.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Check every:
ca@valencia: Comprova cada:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inSequenceCheckFrames)
en: <html><head/><body><p>Run HFR check after this many sub-frames.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Executa la comprovació d'HFR després d'esta quantitat de submarcs.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, hFRThresholdPercentage)
en: <html><head/><body><p>Specify the % to apply to the HFR Check value appropriate to the selected algorithm, to use as the threshold to perform the HFR Check.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>S'ha d'especificar el percentatge que cal aplicar al valor adequat de comprovació d'HFR a l'algorisme seleccionat, per a utilitzar-lo com a llindar per a dur a terme la comprovació d'HFR.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitFocusHFRThresholdLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusThresholdLabel)
en: Threshold:
ca@valencia: Llindar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, hFRDeviation)
en: <html><head/><body><p>The HFR Check value in pixels. This is an output field when Last Autofocus or Relative Measure is selected, and an input field for Fixed.  In all cases,  the user can override the system generated value.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El valor comprovació d'HFR, en píxels. Este és un camp d'eixida quan se selecciona «Últim enfocament automàtic» o «Mesura relativa» i un camp d'entrada per a «Fix». En tots els casos, l'usuari podrà embolcar el valor generat pel sistema.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: frames.   HFR:
ca@valencia: fotogrames. HFR:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsDslrSettings) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsMiscSettings) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QTabWidget, OpsEkos) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsAlignmentSettings) i18n: ectx: property
en: TabWidget
ca@valencia: GinyPestanya

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: <html><head/><body><p>Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Força el temps d'exposició per a alinear-se amb les exposicions predefinides de la rèflex digital. Açò assegura un temps d'exposició acurat per a les exposicions inferiors a un segon.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: Force DSLR presets
ca@valencia: Força les predefinicions de la rèflex digital

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: Display received DSLR images in the Image Viewer
ca@valencia: Mostra les imatges rebudes des de la rèflex digital en el visor d'imatges.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: DSLR image viewer
ca@valencia: Visor d'imatges de la rèflex digital

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear saved DSLR sizes
ca@valencia: Neteja les mides de la rèflex digital guardades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear DSLR Info
ca@valencia: Neteja la informació de la rèflex digital

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>Minimal duration of a meridian flip in seconds. Increase this value if Ekos reports that a meridian flip has failed because the pier side did not change. A good estimation for this value is at least 50% of the typical duration of a meridian flip.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Duració mínima d'una inversió del meridià, en segons. Augmenteu este valor si Ekos informa que una inversió del meridià ha fallat perquè el costat del moll no ha canviat. Una estimació bona d'este valor és com a mínim el 50% de la duració habitual d'una inversió del meridià.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Minimal meridian flip duration:
ca@valencia: Duració mínima d'una inversió del meridià:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed to stabilize the guiding performance before capture.
ca@valencia: Temps d'espera en segons després que es reprenga el guiatge per a estabilitzar el rendiment del guiatge abans de la captura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Guiding settle:
ca@valencia: Posicionament del guiatge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point. When the temperature threshold is below this value, the temperature set point request is deemed successful.
ca@valencia: Diferència acceptable màxima entre el punt de temperatura sol·licitat i el mesurat. Quan el llindar de temperatura estiga per davall d'este valor, el punt de temperatura sol·licitat es considerarà abastat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Temperature threshold:
ca@valencia: Llindar de temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds
ca@valencia: Temps d'espera en segons del diàleg per a tapar o destapar el telescopi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Dialog timeout:
ca@valencia: Temps d'espera del diàleg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuidingSettle)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture
ca@valencia: Espera estos segons després que es reprenga el guiatge abans d'iniciar la captura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of seconds to wait before aborting the capture if operations like filter wheel changes or meridian flips take too long
ca@valencia: Nombre màxim de segons que s'esperarà abans d'interrompre la captura si les operacions com els canvis a la roda de filtres o les inversions de meridià tarden massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Capture Operations Timeout
ca@valencia: Temps d'espera de les operacions de captura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember job progress is enabled.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quan es comence a processar una llista de seqüències, es reiniciaran tots els comptadors de captura a zero. El programador substituirà esta opció si es marca «Recorda el progrés de la tasca».</p></body></html>>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysResetSequenceWhenStarting)
en: Always reset sequence when starting
ca@valencia: Reinicia sempre la seqüència en iniciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelAfterMeridian)
en: Reset mount model after meridian flip
ca@valencia: Reinicia el model de muntura després de la inversió del meridià

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForcedFlip)
en: Use flip command if supported by mount
ca@valencia: Utilitza l'ordre d'inversió si l'admet la muntura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Display received FITS in the Summary screen preview window.
ca@valencia: Mostra les imatges FITS rebudes en la finestra de resum de vista prèvia de pantalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSummaryPreview)
en: Summary screen preview
ca@valencia: Resum de vista prèvia de pantalla

en: User initiated ad-hoc in-sequence Autofocus...
ca@valencia: L'usuari ha iniciat una seqüència expressa d'enfocament automàtic…

en: Scheduled refocus starting after %1 seconds...
ca@valencia: S'ha programat l'inici del reenfocament després de %1 segons…

en: Refocus starting because of temperature change of %1 °C...
ca@valencia: S'ha iniciat el reenfocament pel canvi de temperatura de %1 °C…

en: In sequence HFR based refocus starting...
ca@valencia: S'inicia el reenfocament basat en HFR en la seqüència…

en: Adaptive focus starting...
ca@valencia: S'està iniciant l'enfocament adaptatiu…

en: Ekos will refocus in %1 seconds.
ca@valencia: Ekos tornarà a enfocar en %1 segons.

en: Ekos will refocus in %1 seconds, last procedure was %2 seconds ago.
ca@valencia: Ekos tornarà a enfocar en %1 segons, l'últim procediment ha sigut fa %2 segons.

en: Ekos will refocus as soon as possible, last procedure was %1 seconds ago.
ca@valencia: Ekos tornarà a enfocar tan prompte com siga possible, l'últim procediment ha sigut fa %1 segons.

en: Initial rotator angle %1° is read in successfully.
ca@valencia: S'ha llegit correctament l'angle %1° inicial del rotor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, paGauge)
en: <html><head/><body><p>The rotator gauge displays the actual camera position angle (yellow) and the raw rotator angle (gray). Calibrate the rotator by plate solving in the Align module.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'indicador del rotor mostra l'angle de posició real de la càmera (en groc) i l'angle sense processar del rotor (en gris). Calibreu el rotor resolent la placa en el mòdul «Alinea».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRoundProgressBar, rotatorGauge)
en: <html><head/><body><p>The rotator gauge displays the actual camera position angle (yellow) and the raw rotator angle (gray). To calibrate the rotator, capture and solve an image in the Align module.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'indicador del rotor mostra l'angle de posició real de la càmera (en groc) i l'angle sense processar del rotor (en gris). Per a calibrar el rotor, captureu i resoleu una imatge en el mòdul «Alinea».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FlipPolicy)
en: Preserve Rotator Angle
ca@valencia: Mantín l'angle del rotor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FlipPolicy)
en: Preserve Position Angle
ca@valencia: Mantín l'angle de posició

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>The current pierside of the mount. A red frame indicates an unknown pierside. This is normal if the mount is parked. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El costat del moll de la muntura. Un marc roig indica un costat del moll desconegut. Açò és normal si la muntura està aparcada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Pierside
ca@valencia: Costat del moll «PierSide» actual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, MountPierside)
en: <html><head/><body><p>Current pierside of the mount</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Costat del moll actual de la muntura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, CameraOffset)
en: <html><head/><body><p>Camera offset angle</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Angle de desplaçament de la càmera.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Flip Policy</span> determines how the rotator reacts after a flip or if the result of a solved reference image reports a different pierside respective to the actual mount pierside.</p><p>Flip Policy can be altered in <span style=" font-weight:600;">Align Options</span><span style=" font-size:12pt;"> under &quot;Rotator Settings&quot;.</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La <span style="font-weight:600;">Política d'inversió</span> determina com reaccionarà el rotor després d'una inversió o si el resultat d'una imatge de referència resolta informa d'un costat del moll diferent respecte al costat del moll real de la muntura.</p><p>La política d'inversió es pot modificar en les <span style="font-weight:600;">Opcions d'alineació</span><span style="font-size:12pt;"> en «Configureu el rotor».</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Flip Policy
ca@valencia: Política d'inversió

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RotatorAngle)
en: <html><head/><body><p>Raw rotator Angle</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'angle sense processar del rotor.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>The raw rotator full circle angle of the rotator device, which is calculated as the difference of the rotator origin (zero angle) respective to North on pierside WEST or respective to South on pierside EAST.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'angle sense processar del cercle complet del rotor del dispositiu de rotor, el qual es calcula com la diferència de l'origen del rotor (angle zero) respecte al nord en el costat del moll OEST o al sud en el costat del moll EST.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rotator Angle
ca@valencia: Angle del rotor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: <html><head/><body><p>The angle of the camera upright direction (see FOV) respective to the rotator origin direction. The camera offset is determined automatically by a <span style=" font-weight:700;">Capture &amp; Solve</span> or a <span style=" font-weight:700;">Load &amp; Slew</span> in the Align module. </p><p>The camera offset is measured in position angle scope (-179.99° to 180.00°).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'angle de la direcció vertical de la càmera (vegeu CDV) respecte a la direcció d'origen del rotor. El desplaçament de la càmera es determina automàticament mitjançant <span style="font-weight:700;">Captura i resol</span> o el botó <span style="font-weight:700;">Carrega i orienta…</span> en el mòdul «Alinea».</p><p>El desplaçament de la càmera es mesura en l'abast de l'angle de posició (des de -179,99° fins a 180,00°).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Setting the camera position angle shall move the rotator. The gauge reflects the state of the rotator. Depending on the accuracy of the rotator there can be some deviation in the ending position angle.</p><p>The position angle is measured East of North in degrees.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>En establir l'angle de posició de la càmera es mourà el rotor. L'indicador reflectix l'estat del rotor. Depenent de la precisió del rotor, pot haver-hi alguna desviació en l'angle de posició final.</p><p>L'angle de posició es mesura a l'est del nord, en graus.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Camera Position Angle
ca@valencia: Angle de posició de la càmera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, CameraPA)
en: <html><head/><body><p>Current Camera Position Angle</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Angle de posició actual de la càmera.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseDirection)
en: Reverse Direction of Rotator
ca@valencia: Direcció invertida del rotor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AlignOptions)
en: Align Options
ca@valencia: Opcions d'alineació

[ctx: @title:window]
en: Pre Job Script
ca@valencia: Script anterior a la tasca

[ctx: @title:window]
en: Post Job Script
ca@valencia: Script posterior a la tasca

[ctx: @title:window]
en: Post Capture Script
ca@valencia: Script posterior a la captura

[ctx: @title:window]
en: Pre Capture Script
ca@valencia: Script anterior a la captura

en: File %1 is not executable.
ca@valencia: El fitxer %1 no és executable.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Script Manager
ca@valencia: Gestor de scripts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pre-job script:
ca@valencia: Script anterior a la tasca:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preJobScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, preCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postCaptureScript) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, postJobScript
en: Script Executable
ca@valencia: Script executable

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pre-capture script:
ca@valencia: Script anterior a la captura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Post-capture script:
ca@valencia: Script posterior a la captura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Post-job script:
ca@valencia: Script posterior a la tasca:

en: <b><font color="red">Please run the Capture tab connected to INDI with your desired camera/filterbank at least once before using the Sequence Editor. </font></b><p>
ca@valencia: <b><font color="red">Per favor, executeu la pestanya «Captura» connectada amb INDI amb la vostra càmera o banc de filtres com a mínim una vegada abans d'utilitzar l'«Editor de seqüències».</font></b><p>

en: <b>Using camera and filterwheel attributes from Capture session started at %1.</b><p>If you wish to use other cameras/filterbanks, please edit the sequence using the Capture tab.<br>It is not recommended to overwrite a sequence file currently running, please rename it instead.</p><p>
ca@valencia: <b>L'ús dels atributs de la càmera i de la roda de filtres de la sessió de captura ha començat a les %1.</b><p>Si voleu utilitzar altres càmeres o bancs de filtres, editeu la seqüència mitjançant la pestanya «Captura».<br>No es recomana sobreescriure un fitxer de seqüència que s'estiga executant, canvieu-lo de nom.</p><p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SequenceEditorUI)
en: Capture Sequence Editor
ca@valencia: Editor de seqüències de captura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceEditorComment)
en: <comment>
ca@valencia: <Comentari>

en: In Progress
ca@valencia: En curs

en: Complete
ca@valencia: Completada

en: Cover the telescope with an evenly illuminated light source.
ca@valencia: Cobrix el telescopi amb una font de llum il·luminada uniformement.

en: Flat Frame
ca@valencia: Fotograma pla

en: Cover the telescope in order to take a dark exposure.
ca@valencia: Cobrix el telescopi per tal de prendre una exposició fosca.

en: Unparking dust cap...
ca@valencia: S'està desaparcant la tapa per la pols…

en: Parking dust cap...
ca@valencia: S'està aparcant la tapa per la pols…

en: Turn light box light on...
ca@valencia: Encén el llum de la caixa de llum…

en: Turn light box light off...
ca@valencia: Apaga el llum de la caixa de llum…

en: Parking mount failed, aborting...
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'aparcament de la muntura. S'interromp…

en: Unparking mount...
ca@valencia: S'està desaparcant la muntura…

en: Mount unparked.
ca@valencia: La muntura està desaparcada.

en: Mount slewing to wall position (az =%1 alt =%2)
ca@valencia: S'està orientant la muntura cap a la posició de la paret (az =%1 alt =%2)

en: Slew to wall position complete, stop tracking.
ca@valencia: S'ha completat l'orientació cap a la posició de la paret, es para el seguiment.

en: Slew to wall position complete, tracking stopped.
ca@valencia: S'ha completat l'orientació cap a la posició de la paret, es para el seguiment.

en: Parking mount prior to calibration frames capture...
ca@valencia: S'està aparcant la muntura abans de capturar els fotogrames de calibratge…

en: Parking dome failed, aborting...
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'aparcament de la cúpula. S'interromp…

en: Parking dome prior to calibration frames capture...
ca@valencia: S'està aparcant la cúpula abans de capturar els fotogrames de calibratge…

en: Light box on.
ca@valencia: Caixa de llum encesa.

en: Dust cap error occurred.
ca@valencia: S'ha produït un error en la tapa per la pols.

en: Dust cap is idle.
ca@valencia: La tapa per la pols està en espera.

en: Dust cap is parked.
ca@valencia: La tapa per la pols està aparcada.

en: Dust cap is parking...
ca@valencia: S'està aparcant la tapa per la pols…

en: Dust cap is unparking...
ca@valencia: S'està desaparcant la tapa per la pols…

en: Dust cap status unknown.
ca@valencia: Estat desconegut de la tapa per la pols.

en: Meridian flip configuration has been shifted to the mount module. Please configure the meridian flip there.
ca@valencia: La configuració de la inversió del meridià s'ha mogut cap al mòdul «Muntura». Configureu allí la inversió del meridià.

en: Could not open file
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer

en: Sequence queue saved to %1
ca@valencia: La cua en seqüència s'ha guardat a %1

en: Pause Planned
ca@valencia: Pausa planificada

en: Waiting
ca@valencia: En espera

en: Image Received
ca@valencia: Imatge rebuda

en: Focusing
ca@valencia: S'està enfocant

en: Filter Focus
ca@valencia: Enfocament del filtre

en: Changing Filter
ca@valencia: S'està canviant el filtre

en: Guider Settling
ca@valencia: Posicionament del sistema de guiatge

en: Setting Temperature
ca@valencia: S'està establint la temperatura

en: Setting Rotator
ca@valencia: Configureu el rotor

en: Aligning
ca@valencia: S'està alineant

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MeridianFlipGroup)
en: Meridian Flip
ca@valencia: Inversió del meridià

en: Failed
ca@valencia: No s'ha pogut

en: User Input
ca@valencia: Entrada de l'usuari

en: Framing
ca@valencia: Enquadrament

en: Successful
ca@valencia: Correcte

en: Syncing
ca@valencia: Sincronitzeu

en: Rotating
ca@valencia: Rotació

en: Focus Offset
ca@valencia: Desplaçament de l'enfocament

en: Startup
ca@valencia: Inici

en: Running
ca@valencia: En execució

en: Shutdown
ca@valencia: Tancament

en: Loading
ca@valencia: Carregant

en: Starting
ca@valencia: S'està iniciant

en: Started
ca@valencia: Iniciada

en: Stopping
ca@valencia: S'està parant

en: Stopped
ca@valencia: Parada

[ctx: @title:window]
en: Select EkosLive Servers
ca@valencia: Seleccioneu els servidors EkosLive

en: Observatory:
ca@valencia: Observatori:

en: Offline:
ca@valencia: Desconnectat:

en: Online:
ca@valencia: Connectat:

en: Machine ID:
ca@valencia: ID de la màquina:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ekos Live Service
ca@valencia: Servei Ekos Live

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
ca@valencia: Contrasenya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCredentialsCheck)
en: Remember Credentials
ca@valencia: Recorda les credencials

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
ca@valencia: Nom d'usuari:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Automatically connect to EkosLive service on startup.
ca@valencia: Connecta automàticament amb el servei EkosLive en iniciar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoStartCheck)
en: Auto Start
ca@valencia: Inici automàtic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, onlineLabel)
en: Online
ca@valencia: Connectat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offlineLabel)
en: Offline
ca@valencia: Desconnectat

en: target
ca@valencia: Objectiu

en: Mosaic import failed.
ca@valencia: Ha fallat la importació del mosaic.

en: Error authenticating with EkosLive server: %1
ca@valencia: S'ha produït un error d'autenticació amb el servidor EkosLive: %1

en: Error parsing server response: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en l'anàlisi sintàctica de la resposta del servidor: %1

en: Aberration Inspector - Run %1
ca@valencia: Inspector d'aberracions - Execució %1

en: Tile
ca@valencia: Tessel·la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
ca@valencia: Descripció

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SolutionGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Solution
ca@valencia: Solució

en: Delta (ticks)
ca@valencia: Delta (marques)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Weighting)
en: Num Stars
ca@valencia: Nombre d'estreles

en: Exclude
ca@valencia: Exclou

en: Focuser Solution
ca@valencia: Solució de l'enfocador

en: Delta from central tile in ticks
ca@valencia: Delta a partir de la tessel·la central, en marques

en: Delta from central tile in micrometers
ca@valencia: Delta a partir de la tessel·la central, en micròmetres

en: Min / max number of stars detected in the focus run
ca@valencia: Nombre mín. i màx. d'estreles detectades en l'execució de l'enfocament

en: Check to exclude row from calculations
ca@valencia: Seleccioneu-la per a excloure la fila dels càlculs

en: Move sensor nearer flattener
ca@valencia: Mou el sensor més a prop de l'aplanador

en: Move sensor away from flattener
ca@valencia: Mou el sensor més lluny de l'aplanador

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, aberrationInspectorDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startAbInsB)
en: Aberration Inspector
ca@valencia: Inspector d'aberracions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsShowLabels)
en: <html><head/><body><p>Check to show labels on the graph.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a mostrar les etiquetes en el gràfic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowLabels) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsLabels) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
ca@valencia: Etiquetes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Tiles:
ca@valencia: Tessel·les:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: <html><head/><body><p>Select the Mosaic tile combination to use for Analysis:</p><p>- All displays all 9 tiles.</p><p>- Centre and outer corners.</p><p>- Centre and inner diamond.<br/></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu la combinació de tessel·les del mosaic que s'utilitzaran per a l'anàlisi:</p><p>- Tot mostra les 9 tessel·les.</p><p>- Centre i cantons exteriors.</p><p>- Centre i diamant interior.<br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
ca@valencia: Tot

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: Centre and outer corners
ca@valencia: Centre i cantons exteriors

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection)
en: Centre and inner diamond
ca@valencia: Centre i diamant interior

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsShowCFZ)
en: <html><head/><body><p>Check to show the Critical Focus Zone on the graph.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a mostrar la «Zona crítica de l'enfocament» en el gràfic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowCFZ) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cfzB)
en: CFZ
ca@valencia: ZCE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsOptCentres)
en: Optimise Tile Centres
ca@valencia: Optimitza els centres de les tessel·les

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Top-Bottom Tilt:
ca@valencia: Inclinació de dalt a baix:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Total Tilt:
ca@valencia: Inclinació total:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, backfocus)
en: <html><head/><body><p>Backfocus delta is the difference in focus position between the sensor centre and the average of the centre corners.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El delta de l'enfocament al darrera és la diferència en la posició de l'enfocament entre el centre del sensor i la mitjana dels cantons centrals.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Backfocus Δ:
ca@valencia: Δ de l'enfocament al darrera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left-Right Tilt:
ca@valencia: Inclinació d'esquerra a dreta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Selection:
ca@valencia: Selecció:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsSelection)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'.AppleSystemUIFont'; font-size:13pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selection mode of the 3D Graphic:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- None.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Item selects the nearest datapoint.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Slice produces a 2D slice through the graphic.</p></body></html>
ca@valencia: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style="font-family:'.AppleSystemUIFont'; font-size:13pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Mode de selecció en el gràfic en 3D:</p>
    <p style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Cap.</p>
    <p style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- L'element selecciona el punt de dades més proper.</p>
    <p style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">- Segment genera un segment en 2D a través del gràfic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection)
en: Item
ca@valencia: Element

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection)
en: Slice
ca@valencia: Segment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Theme:
ca@valencia: Tema:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, abInsTheme)
en: <html><head/><body><p>Select the colour theme of the 3D Graphic.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu el tema de color del «Gràfic en 3D».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Primary Colors
ca@valencia: Colors primaris

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Stone Moss
ca@valencia: Molsa de pedra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Army Blue
ca@valencia: Blau militar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Ebony
ca@valencia: Banús

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTheme)
en: Isabelle
ca@valencia: Isabel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsLabels)
en: <html><head/><body><p>Check to display mosaic tile sensor labels.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a mostrar les etiquetes del sensor en les tessel·les del mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsSensor)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Sensor.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a mostrar el sensor.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsPetzvalWire)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Petzval surface mesh.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a visualitzar la malla de la superfície de Petzval.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsPetzvalWire)
en: Petzval Wire
ca@valencia: Fil de Petzval

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsPetzvalSurface)
en: <html><head/><body><p>Check to display the Petzval surface.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a visualitzar la superfície de Petzval.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsPetzvalSurface)
en: Petzval Surface
ca@valencia: Superfície de Petzval

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, abInsSimMode)
en: <html><head/><body><p>Check to set 3D Graphic in Simulation Mode</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a establir el «Gràfic en 3D» en el mode Simulació.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsSimMode)
en: Sim Mode
ca@valencia: Mode simulació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsBackfocusSlider)
en: <html><head/><body><p>Backfocus slider</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Control lliscant de l'enfocament al darrera.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsTiltLRSlider)
en: <html><head/><body><p>Left-to-Right Tilt Slider</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Control lliscant per a la inclinació d'esquerra a dreta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, abInsTiltTBSlider)
en: <html><head/><body><p>Top-to-Bottom Tilt Slider</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Control lliscant per a la inclinació de dalt a baix.</p></body></html>

[ctx: Graphics tooltip; %2 is tile code; %3 is tile name, %4 is Focus Position; %5 is Focus Measure;]
en: <style>table { background-color: white;}</style><font color='%1'><table><tr><td>Tile: </td><td>%2 (%3)</td></tr><tr><td>Pos:  </td><td>%4</td></tr><tr><td>Val:  </td><td>%5</td></tr></table></font>
ca@valencia: <style>table { background-color: white;}</style><font color='%1'><table><tr><td>Tessel·la: </td><td>%2 (%3)</td></tr><tr><td>Pos: </td><td>%4</td></tr><tr><td>Val: </td><td>%5</td></tr></table></font>

en: Adaptive Focus: No movement (below threshold)
ca@valencia: Enfocament adaptatiu: sense moviment (per davall del llindar)

en: Adaptive Focus suspended. Total movement would exceed Max Travel limit
ca@valencia: S'ha suspés l'enfocament adaptatiu. El moviment total excediria el límit del recorregut màxim

en: Adaptive Focus suspended. Total movement would exceed adaptive limit
ca@valencia: S'ha suspés l'enfocament adaptatiu. El moviment total excediria el límit adaptatiu

en: Adaptive Focus: Moving from %1 to %2 (TempΔ %3
ca@valencia: Enfocament adaptatiu: es mou des de %1 fins a %2 (TempΔ %3

en: ; Pos Error %1)
ca@valencia: ; S'ha produït un error de pos. %1)

en: Adaptive Focus unable to move focuser
ca@valencia: L'enfocament adaptatiu no ha pogut moure l'enfocador

en: Moving %1 offset outward
ca@valencia: S'està movent cap enfora el desplaçament %1

en: Adaptive start point, last AF solution outside Max Travel, ignoring
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu, l'última solució d'EA es troba fora del recorregut màxim, s'ignora

en: Adaptive start point, no temperature source available
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu, no hi ha disponible cap font de temperatura

en: Adaptive start point, no temperature for last AF solution
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu, no hi ha temperatura per a l'última solució d'EA

en: Adaptive start point, very large temperature delta, ignoring
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu, la delta de la temperatura és molt gran, s'ignora

en: Adaptive start point, no alt recorded for last AF solution
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu, no s'ha enregistrat cap alt. per a l'última solució d'EA

en: Adaptive start point, very large altitude delta, ignoring
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu, la delta de l'altitud és molt gran, s'ignora

en: Adaptive start point, target position is outside Max Travel, ignoring
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu, la posició de l'objectiu es troba fora del recorregut màxim, s'ignora

en: Adaptive start point [%1] excessive move disallowed
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu [%1] no permés per moviment excessiu

en: Adapting start point [%1] from %2 to %3
ca@valencia: Punt d'inici adaptatiu [%1] des de %2 fins a %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusCFZDialog)
en: Focus CFZ
ca@valencia: ZCE de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZTauLabel)
en: Tolerance (τ):
ca@valencia: Tolerància (τ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZLabel)
en: <html><head/><body><p>CFZ:</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>ZCE:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZApertureLabel)
en: Aperture (A):
ca@valencia: Obertura (A):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusCFZDisplayVCurve)
en: <html><head/><body><p>Check to display the CFZ on the V-curve after a successful Autofocus run.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a visualitzar la ZCE en la corba V després d'una execució correcta de l'enfocament automàtic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusCFZDisplayVCurve)
en: Display:
ca@valencia: Pantalla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCFZAperture)
en: <html><head/><body><p>Set the aperture of your telescope in mm. This is defaulted from the selected optical train.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix l'obertura del telescopi en mm. Està predeterminada a partir del tren òptic seleccionat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZCameraSteps)
en: <html><head/><body><p>The CFZ of the camera (resolution limit) in the active optical train.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La ZCE de la càmera (límit de resolució) en el tren òptic actiu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZ)
en: <html><head/><body><p>The calculated CFZ in μm.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La ZCE calculada en μm.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZTolerance)
en: <html><head/><body><p>Set the tolerance=t value between 0 and 1. This scales the classic CFZ calculation of 4.88 λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix el valor de la tolerància=t entre 0 i 1. Açò escalarà el càlcul clàssic de la ZCE de 4.88 λ f<span style="vertical-align:super;">2</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZFinal)
en: <html><head/><body><p>The Final CFZ is the greater of the calculated CFZ and camera CFZ.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La ZCE final és la més gran entre la ZCE calculada i la ZCE de la càmera.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37)
en: <html><head/><body><p>Step size:</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mida del pas:</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: CFZ camera:
ca@valencia: ZCE de la càmera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZTau)
en: <html><head/><body><p>Set the <span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;">focus tolerance, </span>τ<span style=" font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;"> as a percentage of total seeing.</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix la <span style="font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;">tolerància de l'enfocament, </span>τ<span style="font-family:'Arial','Helvetica','sans-serif'; font-size:medium; color:#000000; background-color:#ffffff;"> com un percentatge de la visió total.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, focusCFZSteps)
en: <html><head/><body><p>The calculated CFZ in steps.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La ZCE calculada en passos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZFormula)
en: <html><head/><body><p>CFZ = 4.88 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>ZCE = 4.88 t λ f<span style="vertical-align:super;">2</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZStepsLabel)
en: CFZ:
ca@valencia: ZCE:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCFZWavelengthLabel)
en: Wavelength (λ):
ca@valencia: Longitud d'ona (λ):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZStepSize)
en: <html><head/><body><p>Set the step size (in microns) of your focuser. To calculate this move your focuser from one end of its travel to the other (being careful not to force the focuser beyond its limits). Measure the distance the drawtube moves as accurately as you can (e.g. with calipers) and convert this to microns. Note how many steps you have moved the focuser. The step size = distance_in_microns / number_steps.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix la mida del pas (en micres) de l'enfocador. Per a calcular-ho, moveu l'enfocador d'un extrem del seu recorregut fins a l'altre (cal tindre cura de no forçar-lo més enllà dels seus límits). Mesureu la distància que es mou el tub amb la precisió que pugueu (p. ex., amb un peu de rei) i convertiu-ho a micres. Cal tindre en compte quants passos l'heu mogut. Mida del pas = a la distància en micres / nombre de passos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZSeeing)
en: <html><head/><body><p>The total seeing FWHM (in arc-seconds).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La FWHM total de la vista (en segons d'arc).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetToOTB)
en: <html><head/><body><p>Reset Wavelength,  Aperture,  Focal ratio to values from the currently selected filter and optical train</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Restablix els valors de «Longitud d'ona», «Obertura» i «Relació focal» a partir del filtre i del tren òptic actualment seleccionats.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetToOTB)
en: Reset To OT
ca@valencia: Restablix al TO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Focal ratio (f):
ca@valencia: Relació focal (f):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select the Critical Focus Zone (CFZ) algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Classic</span>: Uses the formula, CFZ = 4.88 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2.</span>.  Set tolerance, t=1 for the basic formula. Some have suggested t=1/3 empirically.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Wavefront: </span>Uses the formula, CFZ = 4 t λ f<span style=" vertical-align:super;">2</span>.  Formula derived from wavefront aberration theory. Some have suggested t=1/3 or even t=1/10.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gold: </span>Uses the formula, CFZ = 0.00225 √τ θ f<span style=" vertical-align:super;">2. </span>A.  See http://www.goldastro.com/goldfocus/ncfz.php for more details.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu l'algorisme de la «Zona crítica de l'enfocament» (ZCE):</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Clàssic</span>: Utilitza la fórmula, ZCE = 4,88 t λ f<span style="vertical-align:super;">2.</span>. Establiu la tolerància, t=1 de la fórmula bàsica. Algú ha suggerit t=1/3 de manera empírica.</li></ul><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Front d'ona: </span>Utilitza la fórmula, ZCE = 4 t λ f<span style="vertical-align:super;">2</span>.  Fórmula derivada de la teoria d'aberració del front d'ona. Algú ha suggerit t=1/3 o fins i tot t=1/10.</li></ul><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Gold: </span>Utilitza la fórmula, ZCE = 0,00225 √τ θ f<span style="vertical-align:super;">2. </span>A.  Per a més detalls, vegeu http://www.goldastro.com/goldfocus/ncfz.php.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: Classic
ca@valencia: Clàssic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm)
en: Wavefront
ca@valencia: Front d'ona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZFNumber)
en: <html><head/><body><p>Set the F# to use. This is defaulted from the selected optical train.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix el nombre f que s'utilitzarà. Està predeterminat a partir del tren òptic seleccionat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Final CFZ:
ca@valencia: ZCE final:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusCFZWavelength)
en: <html><head/><body><p>Set the light wavelength to use. This is defaulted from the Filter Settings popup for the selected filter. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix la longitud d'ona de la llum que s'utilitzarà. Està predeterminada a partir de la finestra emergent «Configureu el filtre» per al filtre seleccionat.</p></body></html>

en: Idle.
ca@valencia: En espera.

en: Focus Options Profile Editor
ca@valencia: Editor de perfils de les opcions de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, analyzeGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageOverlayBox)
en: Settings
ca@valencia: Configuració

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusSettings)
en: Focus Settings
ca@valencia: Paràmetres d'enfocament

en: Process
ca@valencia: Processament

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusProcess)
en: Focus Process
ca@valencia: Procés d'enfocament

en: Mechanics
ca@valencia: Mecànica

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OpsFocusMechanics)
en: Focus Mechanics
ca@valencia: Mecànica de l'enfocament

en: Finally found temperature source %1
ca@valencia: Finalment s'ha trobat la font de temperatura %1

en: Delete the corresponding focus frames?
ca@valencia: Voleu suprimir els fotogrames d'enfocament corresponents?

en: Delete focus frames?
ca@valencia: Voleu suprimir els fotogrames d'enfocament?

en: No Focuser connected.
ca@valencia: No s'ha connectat cap enfocador.

en: No CCD connected.
ca@valencia: No s'ha connectat cap CCD.

en: Starting pulse step is too low. Increase the step size to %1 or higher...
ca@valencia: El pas del pols inicial és massa baix. Augmenteu la mida del pas a %1 o més…

en: Autofocus is already running, discarding start request.
ca@valencia: Ja s'està executant l'enfocament automàtic, es descarta la sol·licitud d'inici.

en: Build Offset is already running, Autofocus rejected.
ca@valencia: Ja s'està executant la construcció dels desplaçaments. S'ha rebutjat l'enfocament automàtic.

en: In Focus Loop, Autofocus rejected.
ca@valencia: Bucle d'enfocament, s'ha rebutjat l'enfocament automàtic.

en: Adjust Focus
ca@valencia: Ajustament de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, adaptiveFocusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdaptive)
en: Adaptive Focus
ca@valencia: Enfocament adaptatiu

en: Autofocus start request - Waiting 10sec for %1 to complete.
ca@valencia: Sol·licitud d'inici d'ajustament de l'enfocament: S'esperen 10 s per a completar %1.

en: Discarding Autofocus start request - %1 in progress.
ca@valencia: Es descarta la sol·licitud d'inici d'enfocament automàtic: %1 està en curs.

en: Autofocus request [%1] optimized out.
ca@valencia: S'ha optimitzat la sol·licitud d'enfocament automàtic [%1].

en: Autofocus starting...
ca@valencia: S'està iniciant l'enfocament automàtic…

en: Autofocus operation started
ca@valencia: S'ha iniciat l'operació d'enfocament automàtic

en: Detection complete.
ca@valencia: S'ha completat la detecció.

en: Capture in progress, retrying in 1s...
ca@valencia: La captura està en curs, es tornarà a intentar en 1 segon…

en: Star detection in progress, retrying in 1s...
ca@valencia: La detecció d'estreles està en curs, es tornarà a intentar en 1 segon…

en: Star detection still in progress, aborting...
ca@valencia: La detecció d'estreles està en curs, s'està interrompent…

en: Autofocus aborted.
ca@valencia: S'ha interromput l'enfocament automàtic.

en: Error: No Camera detected.
ca@valencia: S'ha produït un error: No s'ha detectat cap càmera.

en: Error: Lost connection to Camera.
ca@valencia: S'ha produït un error: S'ha perdut la connexió amb la càmera.

en: Error: No Filter Wheel detected.
ca@valencia: S'ha produït un error: No s'ha detectat cap roda de filtres.

en: Error: Lost connection to Filter Wheel.
ca@valencia: S'ha produït un error: S'ha perdut la connexió amb la roda de filtres.

en: At minimum focus position %1...
ca@valencia: A la posició d'enfocament mínima %1…

en: Moving to minimum focus position %1...
ca@valencia: S'està movent fins a la posició d'enfocament mínima %1…

en: At maximum focus position %1...
ca@valencia: A la posició d'enfocament màxima %1…

en: Moving to maximum focus position %1...
ca@valencia: S'està movent fins a la posició d'enfocament màxima %1…

en: Error: No Focuser detected.
ca@valencia: S'ha produït un error: No s'ha detectat cap enfocador.

en: Error: Lost connection to Focuser.
ca@valencia: S'ha produït un error: S'ha perdut la connexió amb l'enfocador.

en: outward
ca@valencia: cap enfora

en: inward
ca@valencia: cap endins

en: Focusing %2 by %1 steps...
ca@valencia: S'està enfocant %2 %1 passos…

en: Focusing %2 by %1 step... | Focusing %2 by %1 steps...
ca@valencia[0]: S'està enfocant %2 %1 pas…
ca@valencia[1]: S'està enfocant %2 %1 passos…

en: Focusing %2 by %1 ms...
ca@valencia: S'està enfocant %2 %1 ms…

en: Focuser is still timing out. Aborting...
ca@valencia: L'enfocador encara està vençut. S'interromp…

en: Focus motion timed out (%1). Restarting focus driver %2
ca@valencia: El moviment de l'enfocament ha excedit el temps (%1). S'està reiniciant el controlador %2 de l'enfocador

en: Focus motion timed out (%1). Focusing to %2 steps...
ca@valencia: El moviment de l'enfocament ha excedit el temps (%1). Enfocant a %2 passos…

en: Attempting to reconnect focuser: %1
ca@valencia: S'intentarà tornar a connectar amb l'enfocador: %1

en: Cannot reconnect focuser: %1. Aborting...
ca@valencia: No s'ha pogut tornar a connectar amb l'enfocador: %1. S'interromp…

en: Detecting sources...
ca@valencia: S'estan detectant les fonts…

en: Autofocus operation completed successfully
ca@valencia: S'ha completat amb èxit l'operació d'enfocament automàtic

en: Autofocus operation failed
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'operació d'enfocament automàtic

en: Focus procedure completed after %1 iteration. | Focus procedure completed after %1 iterations.
ca@valencia[0]: S'ha completat el procediment d'enfocament després d'%1 iteració.
ca@valencia[1]: S'ha completat el procediment d'enfocament després de %1 iteracions.

en: Settling for %1s...
ca@valencia: S'està fent el posicionament durant %1 s…

en: Settling complete.
ca@valencia: S'ha completat el posicionament.

en: Autofocus failed, moving back to initial focus position %1.
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'enfocament automàtic, s'està retornant a la posició inicial de l'enfocament %1.

en: FITS received. No stars detected.
ca@valencia: S'ha rebut FITS. No s'ha detectat cap estrela.

en: Capture complete. Select a region of interest.
ca@valencia: S'ha completat la captura. Seleccioneu una regió d'interés.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
ca@valencia: No s'ha pogut seleccionar automàticament cap estrela. Seleccioneu-ne una manualment.

en: Capture complete. Select a star to focus.
ca@valencia: S'ha completat la captura. Seleccioneu l'estrela que s'enfocarà.

en: No stars detected while testing HFR, capturing again...
ca@valencia: No s'ha detectat cap estrela mentre es provava HFR. Es torna a capturar…

en: HFR %1 > Limit %2
ca@valencia: HFR %1 > Límit %2

en: Autofocus failed: exceeded max iterations %1
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'enfocament automàtic: s'ha excedit el nombre màxim d'iteracions %1

en: No stars detected, capturing again...
ca@valencia: No s'ha detectat cap estrela. S'està tornant a capturar…

en: Failed to detect any stars at position %1. Continuing...
ca@valencia: No s'ha pogut detectar cap estrela a la posició %1. S'està continuant…

en: Failed to detect any stars. Reset frame and try again.
ca@valencia: No s'han pogut detectar les estreles. Reinicieu el fotograma i torneu-ho a provar.

en: Unable to launch Aberration Inspector run %1...
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar l'execució %1 de l'Inspector d'aberracions…

en: Launching Aberration Inspector run %1...
ca@valencia: S'està iniciant l'execució %1 de l'Inspector d'aberracions…

en: Starting scan for initial focuser position.
ca@valencia: S'està iniciant l'exploració per a la posició inicial de l'enfocador.

en: Scanning for starting position...
ca@valencia: S'està explorant per a la posició inicial…

en: Failed to detect any stars. Aborting...
ca@valencia: No s'ha pogut detectar cap estrela. S'interromp…

en: Scan Start Pos: exceeded max iterations %1
ca@valencia: Posició d'inici de l'exploració: s'ha excedit el nombre màxim d'iteracions %1

en: Scanning for starting position %1/%2
ca@valencia: S'està explorant per a la posició inicial %1/%2

en: No scan minimum - widening search...
ca@valencia: Sense exploració mínima: s'amplia la busca…

en: Scan Start Position %1 Found
ca@valencia: S'ha trobat la posició inicial %1 durant l'exploració

en: Scan Start Position %1 found
ca@valencia: S'ha trobat la posició inicial %1 durant l'exploració

en: Curve Fit check failed R2=%1 focusR2Limit=%2 retrying...
ca@valencia: Ha fallat la comprovació d'ajust de la corba R2=%1 focusR2Limit=%2. S'està tornant a intentar…

en: R2=%1 < Limit=%2
ca@valencia: R2=%1 < Límit=%2

en: Curve Fit check failed again R2=%1 focusR2Limit=%2 but continuing...
ca@valencia: Ha tornat a fallar la comprovació d'ajust de la corba R2=%1 focusR2Limit=%2, però es continua…

en: Linear autofocus algorithm aborted: %1
ca@valencia: S'ha interromput l'algorisme lineal de l'enfocament automàtic: %1

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
ca@valencia: S'ha rebut FITS. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
ca@valencia: S'ha rebut FITS. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
ca@valencia: El canvi en HFR és massa xicotet. Proveu incrementant la mida del pas o disminuïnt la tolerància.

en: Failed to detect focus star in frame. Capture and select a focus star.
ca@valencia: No s'ha pogut detectar en el fotograma una estrela que s'haja d'enfocar. Captureu i seleccioneu una estrela que s'haja d'enfocar.

en: Found polynomial solution @ %1
ca@valencia: S'ha trobat la solució polinòmica @ %1

en: Focuser cannot move further, device limits reached. Autofocus aborted.
ca@valencia: L'enfocador no pot anar més enllà, s'ha arribat fins al límit del dispositiu. S'ha interromput l'enfocament automàtic.

en: Unstable fluctuations. Try increasing initial step size or exposure time.
ca@valencia: Fluctuacions inestables. Proveu incrementant la mida del pas inicial o el temps d'exposició.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
ca@valencia: S'ha arribat a un punt mort. Proveu amb una configuració diferent.

en: Maximum travel limit reached. Autofocus aborted.
ca@valencia: S'ha arribat fins al límit màxim del recorregut. S'ha interromput l'enfocament automàtic.

en: FITS received. HFR %1. Delta (%2%) Min HFR (%3)
ca@valencia: S'ha rebut FITS. HFR %1. Delta (%2%) HFR mínim (%3)

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
ca@valencia: L'enfocament automàtic no ha aconseguit enfocar. Proveu ajustant el valor de la tolerància.

en: Focuser error, check INDI panel.
ca@valencia: S'ha produït un error de l'enfocador, comproveu el quadro d'INDI.

en: Simulate focuser comms failure...
ca@valencia: Simula una fallada de les comunicacions amb l'enfocador…

en: Restarting autofocus process...
ca@valencia: S'està reiniciant el procés d'enfocament automàtic…

en: Starting continuous exposure...
ca@valencia: S'està iniciant l'exposició contínua…

en: Disabling Auto Star Selection as star selection box was moved manually.
ca@valencia: S'ha desactivat la selecció automàtica de l'estrela, ja que la casella de selecció de l'estrela s'ha mogut manualment.

en: Focus star is selected.
ca@valencia: S'ha seleccionat l'estrela que s'enfocarà.

en: Region of interest is selected.
ca@valencia: S'ha seleccionat una regió d'interés.

en: Autofocus
ca@valencia: Enfocament automàtic

en: Check focus request - Waiting 10sec for %1 to complete.
ca@valencia: Es comprova la sol·licitud d'enfocament: S'esperen 10 s per a completar %1.

en: Discarding Check Focus request - %1 in progress.
ca@valencia: Es descarta comprovar la sol·licitud d'enfocament: %1 està en curs.

en: Check Focus ignored - Star Measure must be star based
ca@valencia: S'ha ignorat la comprovació de l'enfocament: Cal que la mesura d'estreles estiga basada en estreles

en: Capturing to check HFR...
ca@valencia: S'està capturant per a comprovar HFR…

en: No star was selected. Using last known position...
ca@valencia: No s'ha seleccionat cap estrela. S'està emprant l'última posició coneguda…

en: No star was selected. Aborting...
ca@valencia: No s'ha seleccionat cap estrela. S'interromp…

en: Focuser already at %1...
ca@valencia: L'enfocador ja es troba a %1…

en: Adjust focus request - Waiting 10sec for %1 to complete.
ca@valencia: Sol·licitud d'ajustament de l'enfocament: S'esperen 10 s per a completar %1.

[ctx: @title:window]
en: Focus Frame
ca@valencia: Enquadrat de l'enfocament

en: Failed to save image. Aborting...
ca@valencia: No s'ha pogut guardar la imatge. S'interromp…

en: Exposure failure. Aborting...
ca@valencia: Fallada de l'exposició. S'interromp…

[ctx: @title:window]
en: Relative Profile
ca@valencia: Perfil relatiu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop Auto Focus process
ca@valencia: Para el procés d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, captureB)
en: Capture image
ca@valencia: Captura la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
ca@valencia: Passos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startLoopB)
en: Start framing
ca@valencia: Comença l'enquadrament.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Start:
ca@valencia: Inicia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Start Auto Focus process
ca@valencia: Inicia el procés d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, absTicksLabel)
en: Current absolute focuser position
ca@valencia: Posició absoluta actual de l'enfocador.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, absTicksSpin)
en: Desired absolute focus position
ca@valencia: Posició absoluta de l'enfocament desitjat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startGotoB)
en: Go to an absolute focus position
ca@valencia: Ves fins a una posició absoluta de l'enfocament.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stopGotoB)
en: Stop focuser motion
ca@valencia: Para el moviment de l'enfocador.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusOutB)
en: <html><head/><body><p>Focus Out. Use shift and ctrl key for motion speed up. The factors are configured in the focuser's mechanical options.</p><p>For SCTs this is usually CW.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Enfoca cap enfora. Utilitzeu les tecles «Majús» i «Ctrl» per a la velocitat del moviment. Els factors es configuren en les opcions mecàniques de l'enfocador.</p><p>Per als SCT, açò normalment és en sentit horari.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, focusInB)
en: <html><head/><body><p>Focus In. Use shift and ctrl key for motion speed up. The factors are configured in the focuser's mechanical options.</p><p>For SCTs this is usually CCW.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Enfoca cap endins. Utilitzeu les tecles «Majús» i «Ctrl» per a la velocitat del moviment. Els factors es configuren en les opcions mecàniques de l'enfocador.</p><p>Per als SCT, açò normalment és en sentit antihorari.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ccdGroup)
en: Camera && Filter Wheel
ca@valencia: Càmera i roda de filtres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, gainLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusExposureLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Exposure time in seconds
ca@valencia: Temps d'exposició, en segons.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, defaultFocusTemperatureSource)
en: Select focuser temperature source
ca@valencia: Se selecciona la font de temperatura de l'enfocador.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings...
ca@valencia: Configura el filtre…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, temperatureSourceLabel)
en: Focuser temperature source
ca@valencia: Font de temperatura de l'enfocador.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel)
en: Source temperature in Celsius
ca@valencia: Temperatura de la font, en Celsius.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_31) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, deltaTemperatureLabel)
en: Delta temperature in Celsius. It is the difference between the last recorded temperature when autofocus was successful and the current source temperature.
ca@valencia: Delta de la temperatura, en Celsius. És la diferència entre l'última temperatura enregistrada quan l'enfocament automàtic fou correcte i la temperatura actual de la font.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset focus subframe to full capture
ca@valencia: Restablix l'enfocament del submarc a captura completa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, toolsGroup)
en: Tools
ca@valencia: Eines

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startAbInsB)
en: <html><head/><body><p>Run Aberration Inspector (Auto Focus will run first to collect data).</p><p>Note: Mosaic Mask must be set to activate this button.</p><p>This is an experimental feature.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Executa l'Inspector d'aberracions (primer s'executarà l'enfocament automàtic per a arreplegar dades).</p><p>Nota: Cal seleccionar la «Màscara de mosaic» per a activar este botó.</p><p>Esta és una característica experimental.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advisorB)
en: Advisor
ca@valencia: Assessor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, forceInSeqAF)
en: <html><head/><body><p>Check to force an ad-hoc In-Sequence Autofocus at the completion of the current subframe.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a forçar una seqüència exprés de l'enfocament automàtic en completar el submarc actual.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, forceInSeqAF)
en: Force AF
ca@valencia: Força una EA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: V-Curve
ca@valencia: Corba V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, starsLabel)
en: Stars:
ca@valencia: Estreles:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, relativeProfileB)
en: Profile...
ca@valencia: Perfil…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
ca@valencia: Neteja

en: Section
ca@valencia: Secció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
ca@valencia: Executa

en: Run number
ca@valencia: Nombre d'execució

en: Start Pos
ca@valencia: Pos. d'inici

en: Start position
ca@valencia: Posició d'inici

en: Step/Jump Size
ca@valencia: Mida del pas o salt:

en: Step Size
ca@valencia: Mida del pas

en: Overscan
ca@valencia: Sobreexploració

en: AF Overscan
ca@valencia: EA excessiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Comments
ca@valencia: Comentaris

en: Additional Text
ca@valencia: Text addicional

en: Parameter
ca@valencia: Paràmetre

en: Parameter Name
ca@valencia: Nom del paràmetre

en: Current Value
ca@valencia: Valor actual

en: Current value of the parameter
ca@valencia: Valor actual del paràmetre

en: Proposed Value
ca@valencia: Valors proposat

en: Focus Advisor proposed value for the parameter
ca@valencia: Valor proposat del paràmetre per a l'Assessor d'enfocament

en: Focus Advisor: another focus action in progress. Please try again.
ca@valencia: Assessor d'enfocament: hi ha una altra acció d'enfocament en curs. Torneu-ho a provar.

en: Focus Advisor cannot run with current params.
ca@valencia: L'Assessor d'enfocament no es pot executar amb els paràmetres actuals.

en: Focus Advisor stopped
ca@valencia: S'ha parat l'Assessor d'enfocament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvUpdateParams)
en: Update Parameters
ca@valencia: Actualitza els paràmetres

en: Camera & Filter Wheel Parameters
ca@valencia: Paràmetres de la càmera i la roda de filtres

en: Settings Parameters
ca@valencia: Paràmetres de la configuració

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, maskGroupBox)
en: Mask
ca@valencia: Màscara

en: Process Parameters
ca@valencia: Paràmetres del processament

en: Mechanics Parameters
ca@valencia: Paràmetres de la mecànica

en: Focus Advisor aborted due to internal error
ca@valencia: S'ha interromput l'Assessor d'enfocament a causa d'un error intern

en: Focus Advisor cannot run with current params
ca@valencia: L'Assessor d'enfocament no es pot executar amb els paràmetres actuals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvFindStars)
en: Find Stars
ca@valencia: Troba les estreles

en: Find Stars: Scanning for stars...
ca@valencia: Troba les estreles: s'estan buscant les estreles…

en: Find Stars: Failed
ca@valencia: Troba les estreles: ha fallat

en: Stars detected, range center %1
ca@valencia: S'han detectat estreles, centre de l'interval %1

en: Stars detected, range centre %1
ca@valencia: S'han detectat estreles, centre de l'interval %1

en: Focus Advisor Find Stars completed
ca@valencia: S'ha completat «Troba les estreles» de l'Assessor d'enfocament

en: Find Stars: exceeded max iterations %1
ca@valencia: Troba les estreles: s'ha excedit el nombre màxim d'iteracions %1

en: Stars detected, centering range
ca@valencia: S'han detectat estreles, s'està centrant l'interval

en: Find Stars Run %1: No stars at start %2, scanning...
ca@valencia: Execució %1 de «Troba les estreles»: no hi ha cap estrela al començament de %2, s'està buscant…

en: Find Stars Run %1 Sector %2: Scanning %3/%4
ca@valencia: Execució %1 de «Troba les estreles» en el sector %2: s'està buscant %3/%4

en: Find Stars Run %1: Scanning Sector %2
ca@valencia: Execució %1 de «Troba les estreles»: s'està buscant en el sector %2

en: No stars detected
ca@valencia: No s'ha detectat cap estrela

en: Find Stars Run %1: failed to find any stars
ca@valencia: Execució %1 de «Troba les estreles»: ha fallat en trobar cap estrela

en: Find Stars Run %1 Sector %2: scanning %3/%4
ca@valencia: Execució %1 de «Troba les estreles» en el sector %2: s'està buscant %3/%4

en: Focus Advisor Find Stars run %1: failed to move focuser
ca@valencia: Execució %1 en «Troba les estreles» de l'Assessor d'enfocament: no s'ha pogut moure l'enfocador

en: Focus Advisor Coarse Adjustment aborted after %1 runs
ca@valencia: S'ha interromput l'«Ajust aproximat» de l'Assessor d'enfocament després de %1 execucions

en: Coarse Adjustment Scan...
ca@valencia: Explora l'ajust aproximat…

en: Coarse Adjustment
ca@valencia: Ajust aproximat

en: Focus Advisor Coarse Adjustment failed to move focuser
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'«Ajust aproximat» de l'Assessor d'enfocament en moure l'enfocador

en: Focus Advisor Coarse Adjustment: exceeded max iterations %1
ca@valencia: Ajust aproximat de l'Assessor d'enfocament: s'ha excedit el màxim d'iteracions %1

en: Coarse Adjustment Run %1 scan...
ca@valencia: Execució %1 de busca de l'ajust aproximat…

en: Focus Advisor Coarse Adjustment Run %1: insufficient data to proceed
ca@valencia: Execució %1 de l'«Ajust aproximat» en Assessor d'enfocament: dades insuficients per a continuar

en: Max/Min Ratio: %1
ca@valencia: Relació màx. i mín.: %1

en: Focus Advisor Coarse Adjustment completed.
ca@valencia: S'ha completat l'«Ajust aproximat» de l'Assessor d'enfocament.

en: Focus Advisor Coarse Adjustment: data quality too poor to continue
ca@valencia: «Ajust aproximat» de l'Assessor d'enfocament: la qualitat de les dades és massa roïna per a continuar

en: Max/Min Ratio: %1, Next Step Size: %2, Next Overscan: %3
ca@valencia: Relació màx. i mín.: %1, Mida del pas següent: %2, Sobreexploració següent: %3

en: Fine Adjustment
ca@valencia: Ajust fi

en: Max/Min Ratio: %1, R2: %2, Step Size: %3, Overscan: %4
ca@valencia: Relació màx. i mín.: %1, R2: %2, Mida del pas: %3, Sobreexploració: %4

en: Focus Advisor Fine Adjustment completed
ca@valencia: S'ha completat l'«Ajust fi» de l'Assessor d'enfocament

en: Focus Advisor Result (%1): Run: %2 startPos: %3 stepSize: %4 overscan: %5
ca@valencia: Resultat de l'Assessor d'enfocament (%1): Execució: %2 PosInici: %3 MidaPas: %4 Sobreexploració: %5

en: Focus Advisor Result Update: %1
ca@valencia: Actualització del resultat de l'Assessor d'enfocament: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusAdvisorDialog)
en: Focus Advisor
ca@valencia: Assessor d'enfocament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvUpdateParams)
en: Check to have Focus Advisor update Focus parameters. Click Help to view the proposed changes.
ca@valencia: Marqueu-la per a tindre actualitzats els paràmetres d'enfocament per a l'Assessor d'enfocament. Cliqueu damunt «Ajuda» per a veure els canvis proposats.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvFindStars)
en: Check to have Focus Advisor search for stars. If you are close enough to Focus to see stars in the Focus frame then this step is not neccessary.
ca@valencia: Marqueu-la perquè l'Assessor d'enfocament busque estreles. Si esteu prou a prop del focus per a veure les estreles en «Enquadrat de l'enfocament», este pas no serà necessari.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvCoarseAdj)
en: Check to have Focus Advisor find coarse focus. This will find an approximate focus position good enough to run Autofocus.
ca@valencia: Marqueu-la perquè l'Assessor d'enfocament trobe l'enfocament aproximat. Trobarà una posició d'enfocament aproximada prou bona per a executar l'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvCoarseAdj)
en: Coarse Adjustment (without Autofocus)
ca@valencia: Ajust aproximat (sense enfocament automàtic)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvFineAdj)
en: Check to have Focus Advisor run Autofocus to make fine adjustments to focus parameters.
ca@valencia: Marqueu-la perquè l'Assessor d'enfocament execute l'enfocament automàtic per a fer ajustos fins als paràmetres d'enfocament.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvFineAdj)
en: Fine Adjustment (using Autofocus)
ca@valencia: Ajust fi (utilitzant enfocament automàtic)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDialogButtonBox, focusAdvButtonBox)
en: Close Focus Advisor
ca@valencia: Tanca l'Assessor d'enfocament

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, focusAdvisorHelpDialog)
en: Focus Advisor Help
ca@valencia: Ajuda de l'Assessor d'enfocament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helpLabel)
en: Recommendations:
ca@valencia: Recomanacions:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdvHelpOnlyChanges)
en: Check to display only recommended changes
ca@valencia: Marqueu-la per a mostrar només els canvis recomanats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdvHelpOnlyChanges)
en: Show Only Changes
ca@valencia: Mostra només els canvis

en: Called newMeasurement after a solution was found.
ca@valencia: S'ha cridat «newMeasurement» després de trobar una solució.

en: Failed to fit curve to data.
ca@valencia: No s'ha pogut ajustar la corba a les dades.

en: Solution found.
ca@valencia: S'ha trobat una solució.

en: Too many steps.
ca@valencia: Hi ha massa passos.

en: Solution lies outside max travel.
ca@valencia: La solució es troba fora del recorregut màxim.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ca@valencia: Valor

[ctx: Graphics tooltip; %1 is the Minimum Focus Position; %2 is the Focus Value;]
en: <table><tr><td>MIN:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>VAL:   </td><td>%2</td></tr></table>
ca@valencia: <table><tr><td>MÍN:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>VAL:   </td><td>%2</td></tr></table>

en: <p>Add additional focuser</p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p>
ca@valencia: <p>Afig un enfocador addicional</p><p><b>AVÍS</b>: Esta característica és experimental!</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: AF Overscan:
ca@valencia: EA excessiu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOutSteps)
en: <html><body><p>This number multiplied by initial-step-size is number of outward steps the Linear Focus algorithm moves away from the initial position at the start of focusing.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Este nombre, multiplicat per la mida del pas inicial és el nombre de passos cap enfora que l'algorisme d'enfocament lineal s'allunyarà de la posició inicial en iniciar l'enfocament.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusOutStepsLabel)
en: Out Step Multiple:
ca@valencia: Múltiples passos cap enfora:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusWalk)
en: <html><head/><body><p>Select the type of walk for the focuser to take when using <span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span>.  For <span style=" font-weight:600;">Linear</span> only <span style=" font-weight:600;">Classic</span> is available.</p><p><span style=" font-weight:600;">Classic</span>: Focuser steps out &quot;Out Step Multiple&quot; steps, takes a frame and then steps in through focus at a constant step size taking and analysing frames at each step. The exact point at which the pass stops is dependent on the data so this walk is tolerant of starting further away from focus, but at the expense of extra steps.</p><p><span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span>: Focuser steps out half of &quot;Number Steps&quot;, takes a frame and then steps in exactly &quot;Number Steps&quot;. This walk must be started close to focus to be effective but is predictable in the number of steps taken.</p><p><span style=" font-weight:600;">CFZ Shuffle</span>: Similar to <span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span> except this walk takes half steps near the focus point to try to give more weight to points nearer to focus in the curve fitting. As with <span style=" font-weight:600;">Fixed Steps</span> this walk must be started close to focus to be effective but is predictable in the number of steps taken.</p><p><br/></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu el tipus de camí que ha de prendre l'enfocador quan s'utilitze <span style="font-weight:600;">lineal d'1 pas</span>. Per a <span style="font-weight:600;">Lineal</span> només hi ha disponible <span style="font-weight:600;">Clàssic</span>.</p><p>Clàssic <span style="font-weight:600;">Clàssic</span>: L'enfocador ix «Múltiples passos cap enfora:» passos, pren un fotograma i després avança a través de l'enfocament a una mida de pas constant prenent i analitzant els fotogrames a cada pas. El punt exacte en el qual es para el pas depén de les dades, de manera que este camí tolera el començar més lluny de l'enfocament, però a costa de passos addicionals.</p><p><span style="font-weight:600;">Passos fixos</span>: L'enfocador avança la meitat del «Nombre de passos», pren un fotograma i després avança exactament el «Nombre de passos». Este camí ha de començar prop de l'enfocament per a ser efectiu, però és previsible en el nombre de passos que es prenen.</p><p><span style="font-weight:600;">Barreja ZCE</span>: Similar a <span style="font-weight:600;">Passos fixos</span> excepte que este camí fa mig pas a prop del punt d'enfocament per a intentar donar més pes als punts que es troben més a prop de l'enfocament durant l'ajust de la corba. Igual que amb <span style="font-weight:600;">Passos fixos</span>, este camí s'ha d'iniciar a prop de l'enfocament per a ser efectiu, però és previsible en el nombre de passos fets.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: Fixed Steps
ca@valencia: Passos fixos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: CFZ Shuffle
ca@valencia: Barreja ZCE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Motion Timeout:
ca@valencia: Temps d'espera del moviment:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusTicks)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Initial Step Size</span> in ticks to cause a noticeable change in HFR value. For timer based focuser, it is the initial time in milliseconds to move the focuser inward or outward</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Mida del pas inicial</span> en les marques per a causar un canvi notable en el valor d'HFR. Per a un enfocador basat en temporitzador, este és el temps inicial en mil·lisegons per a moure l'enfocador cap endins o cap enfora.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMotionTimeout)
en: <html><head/><body><p>Maximum time in seconds to wait for the focuser to move to the desired position before declaring a timeout.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Temps màxim en segons que s'esperarà el moviment de l'enfocador fins a la posició desitjada capturada abans de declarar que s'ha excedit el temps.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOverscanDelay)
en: <html><head/><body><p>Delay between completing the outward motion of an Overscan and starting the inward motion. For most focusers 0 s is fine.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El retard entre completar el moviment cap enfora d'una exploració excessiva i l'inici del moviment cap endins. 0 està bé per a la majoria dels enfocadors.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMaxSingleStep)
en: <html><head/><body><p>The maximum single step size the algorithm is allowed to command as it searches for the critical focus zone. The calculated step size would be limited to this maximum value.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La mida màxima d'un sol pas que l'algorisme pot ordenar mentre busca la zona crítica de l'enfocament. La mida del pas calculat es limitarà a este valor màxim.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAFOverscan)
en: <html><head/><body><p>Provides backlash overscan in ticks for outward focuser movements during an Autofocus run. This is in addition to any Driver Backlash provided by the device driver and set in the Driver Backlash field. Set to 0 to disable. </p><p>If set, AF Overscan is applied to all focuser movements initiated by the Focus module.</p><p>Typically either Focuser Backlash or AF Overscan is set.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Proporciona el rebot excessiu en marques per als moviments de l'enfocador cap enfora durant una execució d'enfocament automàtic. Açò és a més de qualsevol reacció proporcionada pel controlador del dispositiu i establida al camp «Compensació de rebot del controlador:». Establiu-la a 0 per a desactivar.</p><p>Si s'establix, l'«EA excessiu:» s'aplicarà a tots els moviments d'enfocament iniciats pel mòdul «Enfocament».</p><p>Normalment s'establix el «Rebot» o l'«EA excessiu:» de l'enfocador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Capture Timeout:
ca@valencia: Temps d'espera de la captura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial Step Size:
ca@valencia: Mida del pas inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusWalkLabel)
en: Walk:
ca@valencia: Camí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Focuser Settle:
ca@valencia: Posicionament de l'enfocador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Driver Backlash:
ca@valencia: Compensació de rebot del controlador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusCaptureTimeout) i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCaptureTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a captured image to be received before declaring a timeout.
ca@valencia: Temps màxim en segons fins que es reba una imatge capturada abans de declarar que s'ha excedit el temps.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusMaxTravel)
en: <html><head/><body><p>Maximum travel in steps before the autofocus process aborts</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Recorregut màxim en passos abans d'interrompre el procés d'enfocament automàtic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Max Step Size:
ca@valencia: Mida màxima del pas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
ca@valencia: Recorregut màx.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Settle time (in seconds) after moving the focuser before capturing the next image during Auto Focus and after an Adaptive Focus movement.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Temps de posicionament (en segons) després de moure l'enfocador abans de capturar la imatge següent durant l'enfocament automàtic i després d'un moviment d'enfocament adaptatiu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusNumStepsLabel)
en: Number Steps:
ca@valencia: Nombre de passos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: AF Overscan Delay:
ca@valencia: Retard de l'EA excessiu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusNumSteps)
en: <html><head/><body><p>The total number of steps to use when Walk is set to one of the fixed number of steps walks and Algorithm is Linear 1 Pass.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El nombre total de passos que s'utilitzaran quan el «Camí» s'establix a un del nombre fix de camins de passos i l'algorisme és «Lineal d'1 pas».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBacklash)
en: <html><head/><body><p>For backlash-aware focusers, the amount of backlash to apply when reversing movement direction. Set to 0 to disable.</p><p>Typically either Focuser Backlash or AF Overscan is set.</p><p>This field sets the Indi Focuser Backlash field and can be set either here or on the Indi Control Panel.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Per a enfocadors amb compensació del rebot, la quantitat de rebot que s'aplicarà en invertir la direcció del moviment. Establiu-la a 0 per a desactivar-ho.</p><p>Normalment s'establix el «Rebot» o l'«EA excessiu:» de l'enfocador.</p><p>Este camp establix el rebot de l'enfocador d'INDI i es pot establir ací o en el «Quadro de control INDI».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedupShiftLabel)
en: Speedup (Shift)
ca@valencia: Acceleració («Majús»)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedupCtrlLabel)
en: Speedup (Ctrl)
ca@valencia: Acceleració («Ctrl»)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, speedupShift)
en: <html><head/><body><p>Multiplier for manual focus motions when the shift key is pressed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Multiplicador per als moviments manuals de l'enfocament quan es prem la tecla «Majús».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, speedupCtrl)
en: <html><head/><body><p>Multiplier for manual focus motions when the control key is pressed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Multiplicador per als moviments manuals de l'enfocament quan es prem la tecla «Ctrl».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarMeasureLabel)
en: Measure:
ca@valencia: Mesura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusStarPSF)
en: <html><head/><body><p>The type of PSF to use when Measure is set to FWHM:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gaussian</span>: Uses a 2D Gaussian. This is an experimental feature.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El tipus de PSF que s'utilitzarà quan la mesura s'ha establit a FWHM:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Gaussià</span>: Utilitza un gaussià en 2D. Esta és una característica experimental.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Detection:
ca@valencia: Detecció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusFramesCountLabel)
en: Average Over:
ca@valencia: Mitjana superior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: SEP Profile:
ca@valencia: Perfil SEP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusFramesCount)
en: <html><head/><body><p>Number of frames to capture at each focuser position.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Nombre de fotogrames que es capturaran en cada posició de l'enfocador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusFramesCount) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusHFRFramesCount)
en:  frames
ca@valencia:  fotogrames

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusR2Limit)
en: <html><head/><body><p>Set a minimum for the acceptable R² when performing an Autofocus run.  The value is between 0 (no fit) and 1 (perfect fit).  0.8 is a good start.  If the minimum is not met,  Autofocus will rerun once to try to improve the R². Currently only available for the Linear 1 Pass algorithm when using a Curve Fit of Hyperbola or Parabola. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix un mínim per a R² acceptable quan es realitza una execució d'enfocament automàtic. El valor està entre 0 (sense ajust) i 1 (ajust perfecte). 0,8 és un bon començament. Si no es complix el mínim, l'enfocament automàtic es tornarà a executar una vegada per a intentar millorar R². Actualment només estarà disponible per a l'algorisme lineal d'1 pas quan s'utilitza un «Ajust de la corba» d'«Hipèrbola» o de «Paràbola».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: <html><head/><body><p>Check to use the standard deviation of the star HFR or FWHM as a weighting to the curve fitting algorithm. If unchecked, all data points are given equal weighting. Currently only available when using Full Field (multiple stars) and a Curve Fit of Hyperbola or Parabola under the Linear 1 Pass algorithm. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a utilitzar la desviació estàndard HFR o FWHM de l'estrela com a ponderació a l'algorisme d'ajust de la corba. Si es desmarca, tots els punts de dades tindran la mateixa ponderació. Actualment, només estarà disponible quan s'utilitza «Camp complet» (múltiples estreles) i un «Ajust de la corba» d'«Hipèrbola» o de «Paràbola» davall l'algorisme «Lineal d'1 pas». Esta característica és experimental.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusUseWeights)
en: Use Weights
ca@valencia: Utilitza les ponderacions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: <html><head/><body><p>Select the type of curve to fit to the data:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Quadratic</span>: Uses a polynomial fit of degree 2. This is currently the default option and currently the only option for all Algorithms except Linear 1 Pass.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hyperbola</span>: Fits a hyperbola to the data points. This is currently only available for the Linear 1 Pass Algorithm.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Parabola</span>: Fits a parabola to the data points. This is currently only available for the Linear 1 Pass Algorithm.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu el tipus de corba que s'ajustarà a les dades:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Quadràtica</span>: Utilitza un ajust polinòmic de grau 2. Esta és l'opció predeterminada i l'única per a tots els algorismes excepte el lineal d'1 pas.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Hipèrbola</span>: Ajusta una hipèrbola als punts de dades. Actualment, només estarà disponible per a l'algorisme lineal d'1 pas.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Paràbola</span>: Ajusta una paràbola als punts de dades. Actualment, només estarà disponible per a l'algorisme lineal d'1 pas.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Quadratic
ca@valencia: Quadràtica

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Hyperbola
ca@valencia: Hipèrbola

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Parabola
ca@valencia: Paràbola

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: <html><head/><body><p>Select the Measure to use when fitting a curve for Linear 1 Pass:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR</span>: Half Flux Radius. Uses an algorithm to calculate the radius of a circle centred on the star centroid that encapsulates half the star's flux.</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">HFR Adj</span>: Adjusted Half Flux Radius. Normalises the HFR for peak intensity. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">FWHM</span>: Full Width Half Maximum. Curve fits a PSF to each star centroid and uses the curve to calculate the FWHM. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;"># Stars</span>: Number of stars. The number of detected stars at optimum focus will be a maximum. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Fourier</span>: Fourier power calculation. Uses the Fourier Transform Power approach developed by Tan and Schulz in https://arxiv.org/pdf/2201.12466.pdf. At optimum focus the power in frequency space [result of the fourier transform] will be a maximum. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">StdDev</span>: Uses variance / mean of image pixels. It is intended for star fields. This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Sobel</span>: Uses the Sobel Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Laplassian: </span>Uses the Laplassian Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li></ul><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Canny: </span>Uses the Canny Edge Detection algorithm.  It is intended for non-stellar fields,  e.g. Solar,  Lunar or planetary.  This is an experimental feature that requires openCV to be installed.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu la mesura que s'utilitzarà per a ajustar una corba per al lineal d'1 pas:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom: 0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">HFR</span>: «Half Flux Radius» (Radi de semiflux). Utilitza un algorisme per a calcular el radi d'un cercle centrat al centroide de l'estrela que encapsula la meitat del flux de l'estrela.</li><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">HFR ajustada</span>: «Adjusted Half Flux Radius» (Radi de semiflux ajustat). Normalitza HFR per a la intensitat dels pics.</li></ul><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">FWHM</span>: «Full Width Half Maximum» (amplària total a la meitat del màxim). La corba, ajusta un PSF a cada centroide d'estrela i utilitza la corba per a calcular la FWHM.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Nombre d'estreles</span>: El nombre d'estreles detectades en l'enfocament òptim serà un màxim.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Fourier</span>: Càlcul de la potència de Fourier. Utilitza l'aproximació de la potència de la transformada de Fourier desenvolupada per Tan i Schulz a «https://arxiv.org/pdf/2201.12466.pdf». En l'enfocament òptim, la potència en l'espai de freqüències -resultat de la transformada de Fourier- serà un màxim. </li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Fourier</span>: Càlcul de la potència de Fourier. Utilitza l'aproximació de la potència de la transformada de Fourier Power desenvolupada per en Tan i Schulz a «https://arxiv.org/pdf/2201.12466.pdf». En l'enfocament òptim, la potència en l'espai de freqüències (resultat de la transformada de Fourier) serà un màxim.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">DesvEstànd</span>: Utilitza la variància / mitjana dels píxels de la imatge. Està destinada als camps d'estreles. Esta és una característica experimental que requerix la instal·lació d'openCV.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Sobel</span>: Utilitza l'algorisme de detecció de vores de Sobel. Està pensat per a camps sense estreles, p. ex., solar, d'alguna lluna o planetaris. Esta és una característica experimental que requerix la instal·lació d'openCV.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">De Laplace</span> Utilitza l'algoritme de detecció de vores de Laplace. Està pensat per a camps sense estreles, p. ex., solar, d'alguna lluna o planetaris. Esta és una característica experimental que requerix la instal·lació d'openCV.</li></ul><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Canny</span>: Utilitza l'algorisme de detecció de vores de Canny. Està pensat per a camps sense estreles, p. ex., solar, d'alguna lluna o planetaris. Esta és una característica experimental que requerix la instal·lació d'openCV.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: HFR Adj
ca@valencia: HFR ajustada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: # Stars
ca@valencia: Nombre d'estreles

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: StdDev
ca@valencia: DesvEstànd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusStarMeasure)
en: Laplassian
ca@valencia: De Laplace

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusDetection)
en: <html><head/><body><p>Star detection method:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">SEP:</span> Source Extractor and Photometry, an efficient source detection method based on Source Extractor (Bertin and Arnouts 1996; Bertin 2016). See <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor as a library</span></a> in the Journal of Open Source Software.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Centroid</span>: a source detection based on estimating star mass around signal peaks.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gradient</span>: a single source detection based on the Sobel filter. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Threshold</span>: a single source detection based on pixel values. Initial or full-field analysis will use SEP instead of this method.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mètode de detecció d'estreles:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">SEP:</span> «Source Extractor and Photometry» (Extracció de fonts i fotometria), un mètode eficient de detecció de fonts basat en Source Extractor (Bertin and Arnouts 1996; Bertin 2016). Vegeu <a href="https://joss.theoj.org/papers/10.21105/joss.00058.pdf"><span style="text-decoration:underline; color:#0000ff;">SEP: Source Extractor com a biblioteca</span></a> al Journal of Open Source Software.</li><li style="margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Centroide</span>: una detecció de fonts basada en estimar els pics del senyal al voltant de la massa de l'estrela.</li><li style="margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Gradient</span>: un mètode de detecció individual basat en el filtre Sobel filter. L'anàlisi inicial o de camp complet utilitzarà el SEP en lloc d'este mètode.</li><li style="margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Llindar</span>: una detecció de font individual basada en valors dels píxels. L'anàlisi inicial o de camp complet utilitzarà el SEP en lloc d'este mètode.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Gradient
ca@valencia: Degradat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Centroid
ca@valencia: Centroide

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
ca@valencia: Llindar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCurveFitLabel)
en: Curve Fit:
ca@valencia: Ajust de la corba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select focus process algorithm:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Iterative</span>: Moves focuser by discreet steps initially decided by the step size. Once a curve slope is calculated,  further step sizes are calculated to reach optimal solution. The algorithm stops when the measured HFR is within percentage Tolerance of the minimum HFR recorded in the procedure.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Polynomial</span>: Starts with iterative method.  Upon crossing to the other side of the V-Curve,  polynomial fitting coefficients along with possible minimum solution are calculated. This algorithm can be faster than purely iterative approach given a good data set.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: Samples focus inward in a regular fashion, using 2 passes.  The algorithm can be slow, but it is more resilient to backlash.  Start with the focuser positioned near good focus.  Set Initial Step Size and Max Travel for the desired sampling interval and range around start focus position.  Tolerance should be around 5%.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear 1 Pass</span>: Starts like <span style=" font-weight:600;">Linear</span> but after completing the 1st pass, instead of doing a 2nd pass,  moves straight to the minimum HFR value calculated.  Use Curve Fit of Hyperbola or Parabola.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu l'algorisme del procés d'enfocament:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Iteratiu</span>: mou l'enfocador per passos discrets inicialment decidits per la mida del pas. Una vegada s'ha calculat el pendent d'una corba, es calcularan més mides de pas per a arribar fins a una solució òptima. L'algorisme es pararà quan HFR mesurat es trobe dins del percentatge de tolerància d'HFR mínim registrat al procediment.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Polinomi</span>: comença amb el mètode iteratiu. En creuar a l'altre costat de la corba V, es calcularan els coeficients d'ajust polinomial juntament amb la possible solució mínima. Este algorisme pot ser més ràpid que l'aproximació purament iterativa gràcies a un bon conjunt de dades.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Lineal</span>: de manera habitual les mostres s'enfocaran cap endins, utilitzant 2 passos. L'algorisme pot ser lent, però és més resilient als rebots. Comenceu amb l'enfocador col·locat prop de l'enfocament bo. Establiu la «Mida del pas inicial:» i el «Recorregut màx.:» per a l'interval de mostreig desitjat i l'interval al voltant de la posició d'enfocament inicial. La tolerància haurà d'estar al voltant del 5%.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Lineal d'1 pas</span>: Comença com el <span style="font-weight:600;">Lineal</span> però després de completar el 1r pas, en lloc de fer un 2n pas, es mou directament cap al valor HFR mínim calculat. Utilitzeu l'«Ajust de la corba» d'«Hipèrbola» o de «Paràbola».</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Iterative
ca@valencia: Iteratiu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Polynomial
ca@valencia: Polinòmic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm)
en: Linear
ca@valencia: Lineal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Linear 1 Pass
ca@valencia: Lineal d'1 pas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusRefineCurveFit)
en: <html><head/><body><p>Check to run an outlier pass when all datapoints have been taken. The pass uses Peirce's Criteria for outlier threshold detection. If there are outliers, these are removed and curve fitting rerun. If the R² is improved by the process then this new dataset is used and outliers highlighted on the v-curve. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Comprova si s'ha d'executar una passada atípica quan s'han pres tots els punts de dades. El pas utilitza els criteris de Peirce per a la detecció de llindars atípics. Si hi ha valors atípics, s'eliminen i es torna a executar l'ajust de la corba. Si el procés millora R², llavors s'utilitza este conjunt nou de dades i els atípics es ressalten a la corba V.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusRefineCurveFit)
en: Refine Curve Fit
ca@valencia: Refina l'ajust de la corba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusR2LimitLabel)
en: R² Limit:
ca@valencia: Límit R²:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusHFRFramesCountLabel)
en: Average HFR Check:
ca@valencia: Mitjana de la comprovació HFR:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusHFRFramesCount)
en: Number of frames to capture when running in-sequence HFR Check. If using Linear 1 Pass, the point of optimum focus will also capture this number of frames.
ca@valencia: Nombre de fotogrames que es capturaran quan s'execute la comprovació HFR en seqüència. Si s'utilitza la «Lineal d'1 pas», el punt d'enfocament òptim també capturarà este nombre de fotogrames.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusGaussianKernelSize)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur kernel size. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mida del nucli del difuminat gaussià. Utilitzat per a difuminar la imatge abans, per exemple, de la detecció de vores de Bahtinov.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusGaussianKernelSizeLabel)
en: Kernel size:
ca@valencia: Mida del nucli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusMultiRowAverageLabel)
en: Num. of rows:
ca@valencia: Nombre de files:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusThreshold)
en: <html><body><p>Increase to restrict the centroid to bright cores. Decrease to enclose fuzzy stars.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Augmenteu-lo per a restringir el centre per a nuclis brillants. Disminuïu-lo per a tancar amb estreles difuses.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMultiRowAverage)
en: <html><head/><body><p>Combine this number of rows in the Bahtinov max average calculation. Change this value might help to match the Bahtinov lines on the star pattern more accurate.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Combineu este nombre de files en el càlcul de la mitjana màxima de Bahtinov. Canviant este valor podria ajudar a aparellar amb més precisió les línies de Bahtinov i el patró de l'estrela.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusGaussianSigma)
en: <html><head/><body><p>The gaussian blur sigma value. Used for blurring the image before for instance the Bahtinov edge detection.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Valor de la sigma del difuminat gaussià. Utilitzat per a difuminar la imatge abans, per exemple, de la detecció de vores de Bahtinov.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTolerance)
en: Decrease value to narrow optimal focus point solution radius. Increase to expand solution radius
ca@valencia: Feu disminuir el valor per a acotar el radi de solució del punt d'enfocament òptim. Feu-lo augmentar per a ampliar el radi de la solució.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusDenoise)
en: Check to denoise the image before further processing.
ca@valencia: Marqueu-la per a reduir el soroll de la imatge abans de continuar el processament.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusDenoise)
en: Denoise
ca@valencia: Reducció del soroll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, focusDonut)
en: <html><head/><body><p>Check to enable Donut Busting functionality. Use on telescopes with a central obstruction that create donut shaped stars when defocused.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a activar la funcionalitat reducció de dònuts. S'utilitza en telescopis amb una obstrucció central que crea estreles en forma de dònut quan estan desenfocades.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusDonut)
en: Donut Buster
ca@valencia: Reducció de dònuts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time Dilation x:
ca@valencia: Dilatació x del temps:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusTimeDilation)
en: <html><head/><body><p>The furthest datapoints have their exposure times increased by this factor. The in focus datapoint exposure is not increased. Intermediate points have their exposures scaled appropriately.</p><p>Set to 1 to disable this option.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Els punts de dades més llunyans tenen els seus temps d'exposició augmentats per este factor. No s'incrementa l'exposició del punt de dades enfocat. Els punts intermedis tenen les seues exposicions escalades adequadament.</p><p>Establiu-la a 1 per a desmarcar esta opció.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Outlier Rejection:
ca@valencia: Rebuig dels valors atípics:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusOutlierRejection)
en: <html><head/><body><p>How aggressively to apply Outlier Rejection. Higher values reject more outliers.</p><p>Refine Curve Fit must be set for this option to be active.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Amb quina agressivitat s'aplicarà el «Rebuig dels valors atípics». Els valors més alts rebutgen més valors atípics.</p><p>Per tal que esta opció estiga activa, s'ha de seleccionar «Refina l'ajust de la corba».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, focusScanStartPos)
en: <html><head/><body><p>Check to scan for a start position. The algorithm will look for a minimum data point using Num Datapoints.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a explorar una posició inicial. L'algorisme buscarà un punt de dades mínim mitjançant el «Nombre de punts de dades:».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusScanStartPos)
en: Scan for Start Position
ca@valencia: Explora per a la posició inicial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Step Size x:
ca@valencia: Mida x del pas inicial:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusScanStepSizeFactor)
en: Scan for Start Position uses a step size = Initial Step Size multiplied by Initial Step Size x.
ca@valencia: «Explora per a la posició inicial» utilitzarà una mida de pas = «Mida del pas inicial» multiplicada per la «Mida x del pas inicial».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusScanAlwaysOn)
en: Check to always run Scan for Start Position, uncheck to only run after a failed Autofocus.
ca@valencia: Seleccioneu-la per a executar sempre un escaneig per a la posició inicial, desmarqueu-la per a executar-ho només després d'un enfocament automàtic fallit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusScanAlwaysOn)
en: Always On
ca@valencia: Sempre activat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Num Datapoints:
ca@valencia: Nombre de punts de dades:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusScanDatapoints)
en: The number of datapoints to use during Scan for Start Position.
ca@valencia: El nombre de punts de dades que s'utilitzaran durant «Explora per a la posició inicial».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusUseFullField)
en: <html><head/><body><p>Select Full Field to allow focus to use multiple stars (note: Sub Frame uses a single star).  In this mode Ekos will automatically select multiple stars during Autofocus and,  for example,  average the HFR of all stars detected to perform focus. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu «Camp complet» per a permetre que l'enfocament utilitze múltiples estreles (nota: «Submarc» utilitza una sola estrela). En este mode, Ekos seleccionarà automàticament múltiples estreles durant l'enfocament automàtic i, per exemple, l'enfocament farà una mitjana d'HFR de totes les estreles detectades.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusUseFullField)
en: Full Field
ca@valencia: Camp complet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusBoxSizeLabel)
en: Box:
ca@valencia: Quadro:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, focusUnits)
en: <html><head/><body><p>Display units for HFR and FWHM.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Unitats de visualització per a HFR i la FWHM.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusUnits)
en: Pixels
ca@valencia: Píxels

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusUnits)
en: Arc Seconds
ca@valencia: Segons d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Display Units:
ca@valencia: Unitats de visualització:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: <html><head/><body><p>This option is only active when Sub Frame is selected.  Check to allow Ekos to select a single star for focus; uncheck to allow the user to select the star to use in FitsViewer.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Esta opció només estarà activa quan seleccioneu «Submarc». Seleccioneu-la per a permetre que Ekos seleccione una sola estrela per a l'enfocament. Desseleccioneu-la per a permetre que l'usuari seleccione l'estrela que s'utilitzarà en el visor de FITS.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
ca@valencia: Selecció automàtica de l'estrela

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusGuideSettleTime)
en: <html><head/><body><p>Wait this many seconds after autofocus completes before resuming guiding.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Espera este nombre de segons després de completar l'enfocament automàtic abans de reprendre el guiatge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusSubFrame)
en: <html><head/><body><p>Select Sub Frame to make focus to use a single star (note: Full Field uses multiple stars).  In this mode the Auto Select Star checkbox becomes active to allow either Ekos to select a star (when checked) or to allow the user to manually select the star in FitsViewer (when unchecked).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu «Submarc» per a fer que l'enfocament utilitze una sola estrela (nota: «Camp complet» utilitza múltiples estreles). En este mode, la casella de selecció «Selecció automàtica de l'estrela» s'activarà per a permetre que Ekos seleccione una estrela (quan està marcada) o per a permetre que l'usuari la seleccione manualment en el «Visor de FITS» (quan està desmarcada).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusSubFrame)
en: Sub Frame
ca@valencia: Submarc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFocusDarkFrame)
en: Dark Frame
ca@valencia: Fotograma fosc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Guide Settle:
ca@valencia: Posicionament del guiatge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusBoxSize)
en: <html><head/><body><p>Size of the subframe in pixels.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mida del submarc en píxels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
ca@valencia: Suspén el guiatge mentre s'està enfocant automàticament.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
ca@valencia: Suspén el guiatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Optimize AF:
ca@valencia: Optimitza l'EA:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAFOptimize)
en: <html><head/><body><p>Create an &quot;optimization zone&quot; of this many seconds. When an automated Autofocus run is requested by another process, e.g. Scheduler or Capture, a check is performed on the timestamp of the last successful Autofocus for that filter. If we are within the optimization zone then no Autofocus is run; if outside the zone, Autofocus is run as normal.</p><p>Note that filter offsets and Adaptive Focus settings are always honoured.</p><p>Set to zero to disable this feature.</p><p>NOTE: manually initiated runs will always be performed.</p><p>This is currently an experimental feature enabled for Linear and Linear 1 Pass only.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es crearà una «zona d'optimització» durant estos segons. Quan un altre procés sol·licite un enfocament automàtic automatitzat, p. ex., el «Programador» o la «Captura», es realitzarà una comprovació de la marca horària de l'últim enfocament automàtic amb èxit d'este filtre. Si s'està dins de la zona d'optimització, no s'executarà l'enfocament automàtic. Si s'està fora de la zona, l'enfocament automàtic s'executarà amb normalitat.</p><p>Cal tindre en compte que el desplaçament del filtre i la configuració de l'enfocament adaptatiu es complixen sempre.</p><p>Establiu-la a zero per a desactivar esta característica.</p><p>Nota: sempre es realitzaran les execucions iniciades manualment.</p><p>Actualment, es tracta d'una característica experimental habilitada només per al «Lineal d'1 pas» i «Lineal».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxFocusFrameFiles)
en: Upper limit how many focus frames should be kept on disk. Set to -1 to allow arbitrary many files.
ca@valencia: Límit superior de quants fotogrames d'enfocament s'han de mantindre en el disc. Establiu-la a -1 per a permetre molts fitxers arbitraris.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Max. Stored Frames:
ca@valencia: Màx. de fotogrames emmagatzemats:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusMosaicMaskRB)
en: <html><head/><body><p>Aberration inspector style mask with a 3x3 mosaic formed with tiles from the center, the corners and the edges.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Màscara d'estil Inspector d'aberracions amb un mosaic de 3x3, format amb tessel·les des del centre, els cantons i les vores.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusMosaicMaskRB)
en: Mosaic Mask:
ca@valencia: Màscara de mosaic:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusRingMaskRB)
en: <html><head/><body><p>During Full Field focusing, this controls the size of an Annulus centred at the middle of the sensor to include for processing. Set inner % to zero to include the centre of the sensor and set outer % to 100 to include the outer edges of the sensor. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Durant l'enfocament de «Camp complet», açò controlarà la mida d'un anell centrat al mig del sensor per a incloure'l per al seu processament. Establiu el % intern a zero per a incloure el centre del sensor i establiu el % extern a 100 per a incloure les vores exteriors del sensor.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusRingMaskRB)
en: Ring Mask:
ca@valencia: Màscara d'anell:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMosaicSpace)
en: <html><head/><body><p>Size of the separator between the tiles.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mida del separador entre les tessel·les.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusMosaicTileWidth)
en: <html><head/><body><p>Tiles are squares with an edge length calculated by the given percentage of the image width. The percentage is limited such that the tile size does not exceed one third of the shorter side of the image (in most cases, it's height).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Les tessel·les són quadrades amb una llargària de vora calculada pel percentatge donat de l'amplària de la imatge. El percentatge està limitat de manera que la mida de la tessel·la no excedisca un terç del costat més curt de la imatge (en la majoria dels casos, la seua alçària).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldInnerRadius)
en: <html><head/><body><p>Diameter of the inner circle to be excluded from focusing (e.g. a centered galaxy or star cluster). The diameter is given as percentage of the image diagonal. Set to zero to include the centre of the sensor.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Diàmetre del cercle intern que s'exclourà de l'enfocament (p. ex., una galàxia o un cúmul estel·lar centrat). El diàmetre es dona com a percentatge de la diagonal de la imatge. Establiu-lo a zero per a incloure el centre del sensor.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusSpacerLabel)
en: Spacer:
ca@valencia: Espaiador:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, focusNoMaskRB)
en: All stars are used for focusing.
ca@valencia: Per a enfocar s'utilitzen totes les estreles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusNoMaskRB)
en: Use all stars for focusing
ca@valencia: Utilitza totes les estreles per a enfocar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focusFullFieldOuterRadius)
en: <html><head/><body><p>Diameter of the outer circle to be excluded from focusing. The diameter is given as percentage of the image diagonal. Set to 100% to include the outer edges of the sensor. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Diàmetre del cercle extern que s'exclourà de l'enfocament. El diàmetre es dona com a percentatge de la diagonal de la imatge. Establiu-lo al 100 % per a incloure les vores exteriors del sensor.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMinMove)
en: <html><head/><body><p>The minimum size of an adaptive focus change that will be sent to the focuser.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La mida mínima d'un canvi d'enfocament adaptatiu que s'enviarà a l'enfocador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMinMove) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMaxMove)
en:  ticks
ca@valencia:  marques

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusAdaptiveMaxMove)
en: <html><head/><body><p>The maximum total Adaptive focuser movement between Autofocus runs.  If this value is hit,  adaptive focusing is suspended.  The purpose of this control is to handle runaway adaptive focusing.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El moviment total màxim de l'enfocador adaptatiu entre les execucions d'enfocament automàtic. Si s'arriba fins a este valor, se suspendrà l'enfocament adaptatiu. El propòsit d'este control és gestionar l'enfocament adaptatiu descontrolat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdaptive)
en: <html><head/><body><p>Enable Adaptive Focus between subframes. This is an experimental feature.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Activa l'enfocament adaptatiu entre submarcs. Esta és una característica experimental.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Minimum focuser movement when using Adaptive Focus.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Moviment mínim de l'enfocador quan s'utilitza l'enfocament adaptatiu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Min Move:
ca@valencia: Moviment mín.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusAdaptStart)
en: <html><head/><body><p>Adapt the Autofocus start position based on filter and the Adaptive Focus settings. This is an experimental feature.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Adapta la posició inicial de l'enfocament automàtic basant-se en el filtre i la configuració de l'enfocament adaptatiu. Esta és una característica experimental.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAdaptStart)
en: Adapt Start Pos
ca@valencia: Pos. d'inici adaptativa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Max Total Move:
ca@valencia: Moviment total màx.:

en: The host was not found. Please check the host name and port settings in Guide options.
ca@valencia: No s'ha trobat l'amfitrió. Comproveu la configuració del nom i el port de l'amfitrió en les opcions del «Guiatge».

en: The connection was refused by the peer. Make sure the LinGuider is running, and check that the host name and port settings are correct.
ca@valencia: El servidor ha rebutjat la connexió. Assegureu-vos que Lin-Guider s'està executant, i comproveu que la configuració del nom i el port de l'amfitrió són correctes.

en: The following error occurred: %1.
ca@valencia: Ha ocorregut l'error següent: %1.

en: Invalid response.
ca@valencia: Resposta no vàlida.

en: Connected to LinGuider %1
ca@valencia: Connectat amb Lin-Guider %1

en: Only LinGuider v4.1.0 or higher is supported. Please upgrade LinGuider and try again.
ca@valencia: Només s'admet Lin-Guider v4.1.0 o posterior. Si su plau, actualitzeu-lo i torneu-ho a provar.

en: Auto star selected %1
ca@valencia: Estrela seleccionada automàticament %1

en: Failed to process star position.
ca@valencia: No s'ha pogut processar la posició de l'estrela.

en: Failed to set guider reticle position.
ca@valencia: No s'ha pogut establir la posició de retícula del sistema de guiatge.

en: Failed to set guider square position.
ca@valencia: No s'ha pogut establir la posició del requadro del sistema de guiatge.

en: Failed to start guider.
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar el sistema de guiatge.

en: Failed to stop guider.
ca@valencia: No s'ha pogut parar el sistema de guiatge.

en: Failed to get RA/DEC Drift.
ca@valencia: No s'ha pogut obtindre la deriva AR/Dec.

en: Failed to set dither range.
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'interval del tramat.

en: PHD2: There was no dithering response from PHD2, but continue guiding.
ca@valencia: PHD2: No hi ha hagut resposta del tramat des de PHD2, però el guiatge continua.

en: Giving up reconnecting.
ca@valencia: S'ha renunciat a tornar a connectar.

en: Reconnecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
ca@valencia: S'està tornant a connectar amb l'amfitrió PHD2: %1, en el port %2…

en: Connecting to PHD2 Host: %1, on port %2. . .
ca@valencia: S'està connectant amb l'amfitrió PHD2: %1, en el port %2…

en: Aborting any capture before disconnecting equipment...
ca@valencia: S'interromp qualsevol captura abans de desconnectar l'equip…

en: Disconnected from PHD2 Host: %1, on port %2.
ca@valencia: S'ha desconnectat de l'amfitrió PHD2: %1, en el port %2…

en: The host disconnected.
ca@valencia: L'amfitrió ha desconnectat.

en: The connection was refused by the peer. Make sure the PHD2 is running, and check that the host name and port settings are correct.
ca@valencia: El servidor ha rebutjat la connexió. Assegureu-vos que PHD2 s'està executant, i que la configuració del nom i el port de l'amfitrió són correctes.

en: PHD2: invalid response received: %1
ca@valencia: PHD2: s'ha rebut una resposta no vàlida: %1

en: PHD2: JSON error: %1
ca@valencia: PHD2: error en JSON: %1

en: Unknown PHD2 event: %1
ca@valencia: Esdeveniment desconegut de PHD2: %1

en: PHD2: Version %1
ca@valencia: PHD2: Versió %1

en: PHD2: Calibration Complete.
ca@valencia: PHD2: S'ha completat el calibratge.

en: PHD2: Waiting for guiding to settle.
ca@valencia: PHD2: En espera per al guiatge al posicionament.

en: PHD2: Calibration Failed (%1).
ca@valencia: PHD2: El calibratge ha fallat (%1).

en: Calibration Data Flipped.
ca@valencia: Les dades de calibratge s'han invertit.

en: PHD2: SettleDone.
ca@valencia: PHD2: s'ha fet el posicionament.

en: PHD2: Settling failed (%1).
ca@valencia: PHD2: El posicionament ha fallat (%1).

en: PHD2: There was a dithering error, but continue guiding.
ca@valencia: PHD: S'ha produït un error del tramat, però el guiatge continua.

en: PHD2: Settling failed, aborted.
ca@valencia: PHD2: El posicionament ha fallat, s'interromp.

en: PHD2: Settling complete, Guiding Started.
ca@valencia: PHD2: S'ha completat el posicionament, s'inicia el guiatge.

en: PHD2: Star found, guiding is resuming...
ca@valencia: PHD2: S'ha trobat l'estrela, es reprén el guiatge…

en: PHD2: Looping Exposures Stopped.
ca@valencia: PHD2: S'ha parat la repetició de les exposicions.

en: PHD2: Guiding Stopped.
ca@valencia: PHD2: S'ha parat el guiatge.

en: PHD2: Lock Position Set.
ca@valencia: PHD2: S'ha establit la posició de bloqueig.

en: PHD2: Star Selected.
ca@valencia: PHD2: S'ha seleccionat l'estrela.

en: PHD2: Guiding...waiting for settle...
ca@valencia: PHD2: S'està fent el guiatge, s'espera per al posicionament…

en: PHD2: Dithering successful.
ca@valencia: PHD2: Tramat correcte.

en: PHD2: Guiding running.
ca@valencia: PHD2: S'està executant el guiatge.

en: PHD2: Lock Position Lost, continuing calibration.
ca@valencia: PHD2: S'ha perdut la posició de bloqueig, continua el calibratge.

en: PHD2: Star Lost. Trying to reacquire for %1s.
ca@valencia: PHD2: S'ha perdut l'estrela. S'intenta tornar a obtindre durant %1 s.

en: PHD2: Lock Position Lost.
ca@valencia: PHD2: S'ha perdut la posició de bloqueig.

en: PHD2: Guiding paused.
ca@valencia: PHD2: S'ha posat en pausa el guiatge.

en: PHD2: Calibrating, timing out in %1s.
ca@valencia: PHD2: S'està calibrant, venç en %1 s.

en: PHD2: Calibration turned to looping, failed.
ca@valencia: PHD2: El calibratge ha entrat en bucle, ha fallat.

en: PHD2: Looping Exposures.
ca@valencia: PHD2: Repetició de les exposicions.

en: PHD2: Dithering started.
ca@valencia: PHD2: S'ha iniciat el tramatge.

en: PHD2: Calibration is cleared
ca@valencia: PHD2: S'ha netejat el calibratge

en: PHD2: DEC Guide Mode is Set to: %1
ca@valencia: PHD2: El mode guiatge Dec s'ha establit a: %1

en: PHD2: Exposure Time set to:
ca@valencia: PHD2: El temps d'exposició s'ha establit a:

en: PHD2: Valid Exposure Times: Auto,
ca@valencia: PHD2: Temps vàlids per a l'exposició: Automàtic,

en: PHD2: Please set CCD and telescope parameters in PHD2, Pixel Scale is invalid.
ca@valencia: PHD2: Establiu els paràmetres de CCD i del telescopi en PHD2, l'escala de píxels no és vàlida.

en: PHD2: Pixel Scale is %1 arcsec per pixel
ca@valencia: PHD2: L'escala de píxels és de %1 segons d'arc per píxel

en: PHD2 Error: unhandled '%1'
ca@valencia: S'ha produït un error de PHD2: «%1» no gestionat

en: PHD2 Error: Equipment not connected.
ca@valencia: S'ha produït un error de PHD2: L'equip no està connectat.

en: PHD2: Guiding is already running.
ca@valencia: PHD2: Encara s'està executant el guiatge.

en: PHD2: Guiding is paused, resuming...
ca@valencia: PHD2: El guiatge està en pausa, es reprén…

en: PHD2: Connecting Equipment. . .
ca@valencia: PHD2: S'està connectant amb l'equip…

en: PHD2: Disconnecting Equipment. . .
ca@valencia: PHD2: L'equip s'està desconnectant…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
ca@valencia: Tramat

en: GPG RA Guider
ca@valencia: Sistema de guiatge GPG de l'AR

en: PHD2's current camera: %1, is not connected to Ekos.  The PHD2 Guide Star Image will be received, but the full external guide frames cannot.
ca@valencia: Càmera actual de PHD2: %1, no està connectada amb Ekos. Es rebrà la Imatge de l'estrela guia de PHD2, però no els fotogrames externs complets de guia.

en: PHD2's current camera: %1, is connected to Ekos.  You can select whether to use the full external guide frames or just receive the PHD2 Guide Star Image using the SubFrame checkbox.
ca@valencia: Càmera actual de PHD2: %1, està connectada amb Ekos. Podeu seleccionar si utilitzar els fotogrames externs complets o només rebre la imatge de l'estrela guia de PHD2 utilitzant la casella de selecció «Submarc».

en: Connection to the guide CCD is lost.
ca@valencia: S'ha perdut la connexió amb CCD guia.

en: Error: lost connection to CCD.
ca@valencia: S'ha produït un error: s'ha perdut la connexió amb CCD.

en: Exposure timeout, but suspended. Ignoring...
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició, però està suspesa. S'ignora…

en: Exposure timeout. Aborting Autoguide.
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició. S'interromp el guiatge automàtic.

en: Exposure timeout. Aborting Dithering.
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició. S'interromp el tramat.

en: Exposure timeout. Aborting Calibration.
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició. S'interromp el calibratge.

en: Exposure timeout. Too many. Restarting driver.
ca@valencia: S'ha excedit el temps d'exposició. Es torna a iniciar el controlador.

en: No camera detected. Check camera in optical trains.
ca@valencia: No s'ha detectat cap càmera. Comproveu la càmera en els trens òptics.

en: No guider detected. Check guide-via in optical trains.
ca@valencia: No s'ha detectat cap sistema de guiatge. Comproveu la via de guiatge en els trens òptics.

en: The mount is parked. Unpark to start guiding.
ca@valencia: La muntura es troba aparcada. Desaparqueu-la per a iniciar el guiatge.

en: Pier side change detected. Clearing calibration.
ca@valencia: S'ha detectat un canvi al costat del moll de la muntura. Es neteja el calibratge.

en: Mount is moving. Resetting calibration...
ca@valencia: La muntura s'està movent. S'està restablint el calibratge…

en: Mount is parking. Aborting guide...
ca@valencia: S'està aparcant la muntura. S'interromp el guiatge…

en: Mount is slewing. Aborting guide...
ca@valencia: S'està orientant la muntura. S'interromp el guiatge…

en: Calibration is cleared.
ca@valencia: S'ha netejat el calibratge.

en: External guider connected.
ca@valencia: S'ha connectat un sistema de guiatge extern.

en: External guider disconnected.
ca@valencia: S'ha desconnectat el sistema de guiatge extern.

en: Calibration completed.
ca@valencia: S'ha completat el calibratge.

en: Calibration started.
ca@valencia: S'ha iniciat el calibratge.

en: Guiding resumed.
ca@valencia: S'ha représ el guiatge.

en: Autoguiding running.
ca@valencia: S'està executant el guiatge automàtic.

en: Autoguiding aborted.
ca@valencia: S'ha interromput el guiatge automàtic.

en: Guiding suspended.
ca@valencia: S'ha suspés el guiatge.

en: Manual dithering in progress.
ca@valencia: Tramat manual en curs.

en: Dithering in progress.
ca@valencia: Tramat en curs.

en: Post-dither settling for %1 second... | Post-dither settling for %1 seconds...
ca@valencia[0]: Posicionament del posttramat durant %1 segon…
ca@valencia[1]: Posicionament del posttramat durant %1 segons…

en: Dithering failed.
ca@valencia: Ha fallat el tramat.

en: Dithering completed successfully.
ca@valencia: S'ha completat amb èxit el tramat.

en: %1x%1 guide binning is not supported.
ca@valencia: No s'admet l'agrupament %1x%1 del guiatge.

en: Exposure failed. Restarting exposure...
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'exposició. Es reinicia l'exposició…

en: Cannot change guider type while active.
ca@valencia: No es pot canviar el tipus del sistema de guiatge mentre està actiu.

en: Warning: Reset Guiding Calibration is enabled. It is recommended to turn this option off for PHD2.
ca@valencia: Avís: Està actiu el reinici del calibratge del guiatge. Es recomana desseleccionar esta opció per a PHD2.

en: Calibration failed to start.
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar el calibratge.

en: Auto star selected.
ca@valencia: Estrela seleccionada automàticament.

en: Failed to select an auto star.
ca@valencia: No s'ha pogut seleccionar una estrela automàtica.

en: Select a guide star to calibrate.
ca@valencia: Seleccioneu una estrela guia que s'haja de calibrar.

en: dx (pixels)
ca@valencia: dx (píxels)

en: dy (pixels)
ca@valencia: dy (píxels)

en: The PHD2 camera is not available to Ekos, so you cannot see the captured images.  But you will still see the Guide Star Image when you guide.
ca@valencia: La càmera de PHD2 no està disponible per a Ekos, per tant, no podreu veure les imatges capturades. Però encara podreu veure la imatge de l'estrela guia quan feu el guiatge.

en: To receive PHD2 images other than the Guide Star Image, SubFrame must be unchecked.  Unchecking it now to enable your image captures.  You can re-enable it before Guiding
ca@valencia: Per a rebre les imatges de PHD2 diferents de la imatge de l'estrela guia, cal que «Submarc» estiga desmarcada. Desmarqueu-la ara per a activar les captures d'imatge. La podreu tornar a seleccionar abans del guiatge.

en: Cannot change active optical train while PHD2 is connected
ca@valencia: No es pot canviar el tren òptic actual mentre PHD2 està connectat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: <html><head/><body><p>Automatically select the calibration star. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' does  <span style=" font-weight:600;">always</span> use 'auto star' detection.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Selecciona automàticament l'estrela de calibratge. <br/>Nota: «SEP amb múltiples estreles» <span style="font-weight:600;">sempre</span> utilitza la detecció «Estrela automàtica».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideAutoStar)
en: Auto Star
ca@valencia: Estrela automàtica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearCalibrationB)
en: Clear calibration data.
ca@valencia: Neteja les dades del calibratge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualDitherB)
en: Manual Dither
ca@valencia: Tramat manual.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: <html><head/><body><p>Subframe the image around the guide star. Or for PHD2, receive the Guide Star Image instead of the full image frame. For the Internal Guider, before checking this option, you must <span style=" font-weight:600;">first</span> capture an image and select a guide star. Uncheck it to take a full frame again. <br/>Please note: 'SEP Multi Star' <span style=" font-weight:600;">cannot</span> use subframe.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Submarc de la imatge al voltant de l'estrela guia. O per a PHD2, rebre la imatge de l'estrela guia en lloc del fotograma complet d'imatge. Per al sistema de guiatge intern, abans de seleccionar esta opció, <span style="font-weight:600;">primer</span> cal capturar una imatge i seleccionar una estrela guia. Desseleccioneu-la per a tornar a prendre un fotograma complet.<br/> Nota: «SEP amb múltiples estreles» <span style="font-weight:600;">no pot</span> utilitzar un submarc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
ca@valencia: Submarc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eastRAGuideEnabled)
en: East Direction Guiding
ca@valencia: Guiatge en direcció est.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, westRAGuideEnabled)
en: West Direction Guiding
ca@valencia: Guiatge en direcció oest.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalConnectB)
en: Connect to external guiding application.
ca@valencia: Connecta amb una aplicació de guiatge externa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled)
en: Guide Declination Axis
ca@valencia: Eix de la declinació del guiatge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, externalDisconnectB)
en: Disconnect from external guiding application.
ca@valencia: Desconnecta de l'aplicació de guiatge externa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
ca@valencia: Aplica un filtre a la imatge per a millorar-la després de la captura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Guide camera binning. It is recommended to set binning to 2x2 or higher.
ca@valencia: Agrupament en la càmera guia. Es recomana establir un agrupament («binning») de 2x2 o superior.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled)
en: Guide Right Ascention Axis
ca@valencia: Eix d'ascensió recta del guiatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_9)
en: Directions:
ca@valencia: Direccions:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guideDelay)
en: Delay next guide exposure this many seconds after a pulse is sent
ca@valencia: Retarda l'exposició següent de la guia este nombre de segons després d'enviar un pols.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, northDECGuideEnabled)
en: North Direction Guiding
ca@valencia: Guiatge en direcció nord.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, southDECGuideEnabled)
en: South Direction Guiding
ca@valencia: Guiatge en direcció sud.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, manualPulseB)
en: Manual Pulse...
ca@valencia: Pols manual…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, guideSquareSize)
en: Guide star tracking box size. Box size must be set in accordance to the selected star size.
ca@valencia: Mida del quadro de seguiment de l'estrela guia. La mida del quadro s'ha d'establir segons la mida de l'estrela seleccionada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideShowFrame)
en: Toggle the Guider Image...
ca@valencia: Canvia la imatge del sistema de guiatge…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupScope)
en: Scope / Lens Info
ca@valencia: Informació de l'instrument de visió o lent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FOV)
en: Field of View (arcmin)
ca@valencia: Camp de visió, en minuts d'arc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Aperture)
en: Aperture (mm)
ca@valencia: Obertura, en mil·límetres.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
ca@valencia: Distància focal, en mil·límetres.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Reducer)
en: Reducer
ca@valencia: Reductor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroup)
en: Guide Info
ca@valencia: Informació del guiatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17)
en: Pulse length (ms):
ca@valencia: Duració del pols (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_16)
en: Guiding delta ":
ca@valencia: Delta del guiatge ":

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseRA)
en: Generated RA pulse
ca@valencia: Pols d'AR generat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_PulseDEC)
en: Generated DEC pulse
ca@valencia: Pols de Dec generat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaRA)
en: Immediate Guiding RA deviation in arcseconds
ca@valencia: Desviació AR de guiatge immediat, en segons d'arc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_DeltaDEC)
en: Immediate Guiding DEC deviation in arcseconds
ca@valencia: Desviació Dec de guiatge immediat, en segons d'arc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_17b)
en: Guiding RMS error
ca@valencia: Error RMS del guiatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_17b)
en: RMS" (RA/DEC):
ca@valencia: RMS" (AR/Dec):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_ErrRA)
en: Guiding RA RMS error
ca@valencia: Error RMS del guiatge en l'AR.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_ErrDEC)
en: Guiding DEC RMS error
ca@valencia: Error RMS del guiatge en la Dec.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Total RMS":
ca@valencia: RMS" total:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7b)
en: Guide SNR:
ca@valencia: SNR del guiatge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, correctionSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to adjust the scale of the Corrections Graphs relative to the scale of the drift graphs.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Arrossegueu el control lliscant per a ajustar l'escala dels gràfics de correccions en relació amb l'escala dels gràfics de la deriva.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mount Drift
ca@valencia: Deriva de la muntura

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Calibration Plot
ca@valencia: Traçat del calibratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rADisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el gràfic AR en el traçat «Gràfics de la deriva».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rADisplayedOnGuideGraph)
en: RA
ca@valencia: AR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rACorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the RA Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el gràfic de correccions AR en el traçat «Gràfics de la deriva».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display DEC graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el gràfic Dec en el traçat «Gràfics de la deriva».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dECorrDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display the DEC Corrections graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el gràfic de correccions Dec en el traçat «Gràfics de la deriva».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, sNRDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display SNR graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el gràfic SNR en el traçat «Gràfics de la deriva».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, rMSDisplayedOnGuideGraph)
en: <html><head/><body><p>Display RMS graph in the Drift Graphics plot.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra el gràfic RMS en el traçat «Gràfics de la deriva».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomInXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom in for the X-Axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Apropament de l'eix X.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideZoomOutXB)
en: <html><head/><body><p>Zoom out for the X-Axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Allunyament de l'eix X.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Trace:
ca@valencia: Traça:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, guideSlider)
en: <html><head/><body><p>Drag the slider to scroll through guide history while displaying the RA and DEC error points on both graphs. Dragging to the far right will set the guide plots to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Arrossegueu el control lliscant per a desplaçar-se per l'historial del guiatge mentre es visualitzen els punts d'error AR i Dec en ambdós gràfics. Arrossegant cap a l'extrem dret, els traçats del guiatge s'establiran per a visualitzar les últimes dades del guiatge amb desplaçament automàtic del gràfic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: <html><head/><body><p>Check to display the latest guide data and autoscroll the graph.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu-la per a visualitzar les últimes dades de guiatge amb desplaçament automàtic del gràfic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, latestCheck)
en: Max
ca@valencia: Màx

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideAutoScaleGraphB)
en: <html><head/><body><p>Autoscale both Guide Graphs to their default scale. If any points are located outside this range, the view is expanded to include them (with the exception of the time axis in the drift graphics).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Escala automàtica del gràfic «Guiatge» a la seua escala predeterminada. Si qualsevol punt queda fora de l'interval, la vista s'expandirà fins a incloure'l (amb l'excepció de l'eix del temps al gràfic de la deriva).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideSaveDataB)
en: <html><head/><body><p>Export the guide data from the current session to a CSV file readable by a spreadsheet program.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Exporta les dades del guiatge de la sessió actual a un fitxer CSV que puga llegir qualsevol programa de full de càlcul.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, guideDataClearB)
en: <html><head/><body><p>Clear all the recent guide data.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Neteja totes les dades recents del guiatge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, guiderAccuracyThreshold)
en: <html><head/><body><p>Set the desired guiding accuracy in the Drift Plot. The number represents the radius of the green concentric circle in arcseconds.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix la precisió desitjada del guiatge en el traçat «Deriva». El nombre representa el radi del cercle verd concèntric en segons d'arc.</p></body></html>

en: Mount DE Drift (arcsec)
ca@valencia: Deriva de la Dec de la muntura (seg. d'arc)

en: Mount RA Drift (arcsec)
ca@valencia: Deriva de l'AR de la muntura (seg. d'arc)

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr></table>
ca@valencia: <table><tr><td>TL:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>AR:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>Dec:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr></table>

[ctx: Drift graphics tooltip; %1 is local time; %2 is RA deviation; %3 is DE deviation in arcseconds; %4 is the RMS error in arcseconds; %5 is the SNR; %6 is RA Pulse in ms; %7 is DE Pulse in ms]
en: <table><tr><td>LT:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>RA:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>DE:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>RA Pulse:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>DE Pulse:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>
ca@valencia: <table><tr><td>TL:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>AR:   </td><td>%2 "</td></tr><tr><td>Dec:   </td><td>%3 "</td></tr><tr><td>RMS:   </td><td>%4 "</td></tr><tr><td>SNR:   </td><td>%5 "</td></tr><tr><td>Pols AR:   </td><td>%6 ms</td></tr><tr><td>Pols Dec:   </td><td>%7 ms</td></tr></table>

[ctx: West]
en: W
ca@valencia: O

[ctx: @title:window]
en: Export Guide Data
ca@valencia: Exporteu les dades del guiatge

en: RA drifting forward...
ca@valencia: Deriva de l'AR cap avant…

en: Guide Star found.
ca@valencia: S'ha trobat l'estrela guia.

en: RA drifting reverse...
ca@valencia: Deriva de l'AR cap arrere…

en: Calibration rejected. Star drift is too short. Check for mount, cable, or backlash problems.
ca@valencia: Calibratge rebutjat. La deriva de l'estrela és massa xicoteta. Comproveu si hi ha problemes amb la muntura, el cable o de rebot.

en: Calibration Failed: Drift too short.
ca@valencia: Ha fallat el calibratge: la deriva és massa xicoteta.

en: Calibration Failed: couldn't reach start.
ca@valencia: Ha fallat el calibratge: no s'ha pogut arribar fins a l'inici.

en: Guide RA: Scope cannot reach the start point after %1 iteration. Possible mount or backlash problems... | GUIDE_RA: Scope cannot reach the start point after %1 iterations. Possible mount or backlash problems...
ca@valencia[0]: Guia AR: L'instrument de visió no ha pogut assolir el punt inicial després d'%1 iteració. Possible problema de la muntura o del rebot…
ca@valencia[1]: Guia AR: L'instrument de visió no ha pogut assolir el punt inicial després de %1 iteracions. Possible problema de la muntura o del rebot…

en: DEC backlash...
ca@valencia: Rebot de la Dec…

en: DEC drifting forward...
ca@valencia: Deriva de la Dec cap avant…

en: Calibration Failed: drift too short.
ca@valencia: Ha fallat el calibratge: la deriva és massa xicoteta.

en: Calibrating DEC Backlash
ca@valencia: S'està calibrant el rebot de la Dec

en: DEC drifting reverse...
ca@valencia: Deriva de la Dec cap arrere…

en: Calibration Failed: couldn't reach start point.
ca@valencia: Ha fallat el calibratge: no s'ha pogut arribar fins al punt d'inici.

en: Guide DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iteration.
    Possible mount or backlash problems... | GUIDE DEC: Scope cannot reach the start point after %1 iterations.
    Possible mount or backlash problems...
ca@valencia[0]: Guia Dec: L'instrument de visió no ha pogut assolir el punt inicial després d'%1 iteració.
    Possible problema de la muntura o del rebot…
ca@valencia[1]: Guia Dec: L'instrument de visió no ha pogut assolir el punt inicial després de %1 iteracions.
    Possible problema de la muntura o del rebot…

en: DEC direction reversed (RA-DEC is now standard CCW-system).
ca@valencia: Direcció de la Dec invertida (AR-Dec ara és el sistema estàndard en sentit antihorari).

en: Limited long pulse of %1ms to %2ms
ca@valencia: Pols llarg limitat de %1 ms a %2 ms

en: Warning: Dithering failed. Autoguiding shall continue as set in the options in case of dither failure.
ca@valencia: Avís: Ha fallat el tramat. El guiatge automàtic continuarà tal com s'ha establit en les opcions en cas de fallar el tramat.

en: Warning: Manual Dithering failed.
ca@valencia: Avís: Ha fallat el tramat manual.

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
ca@valencia: Falta la informació de %1. Establiu els valors en el tauler de control d'INDI.

en: Missing Information
ca@valencia: Falta informació

en: Guiding calibration restored
ca@valencia: S'ha restaurat el calibratge del guiatge

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
ca@valencia: S'ha perdut la traça de l'estrela guia. Proveu augmentant la mida del requadro o reduint la duració del pols.

en: Guide Star lost.
ca@valencia: S'ha perdut l'estrela guia.

en: Guiding calibration failed
ca@valencia: Ha fallat el calibratge del guiatge

en: Guiding calibration completed successfully
ca@valencia: S'ha completat amb èxit el calibratge del guiatge

en: Lost track of the guide star. Searching for guide stars...
ca@valencia: S'ha perdut la traça de l'estrela guia. Es busquen les estreles guia…

en: Delta RMS threshold value exceeded. Searching for guide stars...
ca@valencia: S'ha excedit el valor del llindar de la delta del RMS. Es busquen les estreles guia…

en: Failed to find any suitable guide stars. Aborting...
ca@valencia: No s'ha trobat cap estrela guia adequada. S'interromp…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
ca@valencia: Magnitud

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ManualPulse)
en: Manual Pulse
ca@valencia: Pols manual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, northPulseB)
en: North / DE+
ca@valencia: Nord / De+

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eastPulseB)
en: East / RA+
ca@valencia: Est / AR+

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, westPulseB)
en: West / RA-
ca@valencia: Oest / AR-

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, southPulseB)
en: South / DE-
ca@valencia: Sud / De-

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
ca@valencia: Pols:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: RA Offset":
ca@valencia: Desplaçament " de l'AR:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: DE Offset":
ca@valencia: Desplaçament " de la De:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_29) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationPulseDuration)
en: Initial pulse size for calibration.
ca@valencia: Mida del pols inicial per al calibratge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutoModeIterations)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase.
ca@valencia: Nombre màxim d'iteracions utilitzades en cada fase del calibratge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of iterations calibration should use per phase. It may use fewer (if max move is reached).
ca@valencia: Nombre màxim d'iteracions utilitzades en cada fase del calibratge. En pot utilitzar menys (si s'ha arribat fins al màxim de moviments).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Max Iterations:
ca@valencia: Màxim d'iteracions:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1)
en: Maximum number of pixels the calibration should move. Once it exceeds this amount, it will finish the calibration phase.  It may move less if  max iterations is reached.
ca@valencia: Nombre màxim de píxels que el calibratge hauria de moure. Quan s'excedix este nombre, s'acabarà la fase de calibratge. En pot moure menys si s'ha arribat fins al nombre màxim d'iteracions.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Max move (px):
ca@valencia: Moviment màx. (px):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_CalibrationMaxMove) i18n: ectx: label, entry (CalibrationMaxMove), group (Guide)
en: Maximum number of pixels the calibration should move (approximate).
ca@valencia: Nombre màxim de píxels que hauria de moure el calibratge (aproximació).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
ca@valencia: Dos eixos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled) i18n: ectx: label, entry (GuideAutoSquareSizeEnabled), group (Guide)
en: Automatically select the square size based on the selected star width.
ca@valencia: Selecciona automàticament la mida del requadro basant-se en l'amplària de l'estrela seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideAutoSquareSizeEnabled)
en: Auto Square Size
ca@valencia: Mida automàtica del requadro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reticle
ca@valencia: Retícula

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_26)
en: X position of the guide star
ca@valencia: Posició X de l'estrela guia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_27)
en: Y position of the guide star
ca@valencia: Posició Y de l'estrela guia.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calibrated Values
ca@valencia: Valors calibrats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec_cal_degrees_unit)
en: degrees (swapped)
ca@valencia: graus (intercanviats)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: <html><head/><body><p>Remove the effect of DEC backlash when calibrating guider.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Elimina l'efecte rebot de la Dec en calibrar el sistema de guiatge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideCalibrationBacklash)
en: Remove DEC backlash in guide calibration
ca@valencia: Elimina el rebot de la Dec en calibrar el sistema de guiatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>If checked,  always re-calibrate when guiding is started. This is often not necessary when a good quality calibration has previously been done and the guide camera has not been rotated or re-installed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està marcada, sempre es tornarà a calibrar quan s'inicie el guiatge. Sovint no cal fer-ho perquè abans s'ha efectuat un calibratge de bona qualitat i la càmera guia no s'ha girat o reinstal·lat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetGuideCalibration)
en: Reset Guide Calibration After Each Mount Slew
ca@valencia: Reinicia el calibratge del guiatge després de cada orientació de la muntura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: <html><head/><body><p>Store and attempt to reuse calibrations. This only works on opposite sides of the meridian if the pier-side can be automatically determined from your mount. The "Reset Guide on Slew" option above must be unchecked for this to be attempted.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Emmagatzema i intenta tornar a emprar els calibratges. Açò només funciona en els costats oposats del meridià si es pot determinar automàticament el costat del moll a partir de la muntura. L'opció de dalt, «Reinicia el calibratge del guiatge després de cada orientació de la muntura», per a intentar açò cal que estiga desmarcada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseGuideCalibration)
en: Store and reuse guide calibration when possible.
ca@valencia: Si és possible, emmagatzema i torna a utilitzar el calibratge del guiatge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange)
en: <html><head/><body><p>When re-using a calibration, reverse the DEC angle if the current pier side differs from the one at calibration. This only applies when re-using calibrations. The value you need is a property of your mount that should be researched. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quan es torne a emprar un calibratge, invertix l'angle de la Dec si el costat del moll actual diferix del costat del calibratge. Açò només s'aplicarà quan es tornen a emprar els calibratges. El valor que cal és una propietat de la muntura que cal investigar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReverseDecOnPierSideChange)
en: Reverse DEC guide pulses when changing pier-side and reusing calibration.
ca@valencia: Invertix els polsos de guiatge DEC en canviar el costat del moll i reutilitzar el calibratge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherPixels)
en: Number of pixels to move the guiding square in a random direction.
ca@valencia: El nombre de píxels per a moure el requadro del sistema de guiatge en una direcció aleatòria.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherSettle) i18n: ectx: label, entry (DitherSettle), group (Guide)
en: After dither is successful, wait for this many seconds before proceeding.
ca@valencia: Després del tramat correcte, espera durant este nombre de segons abans de continuar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Settle
ca@valencia: Posicionament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: PHD2 Dither Threshold
ca@valencia: Llindar de tramat de PHD2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherTimeout)
en: <html><head/><body><p>Maximum allowable distance for dithering to be considered settled (PHD2 only).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Distància màxima permesa per a considerar el tramat com a establit (només PHD2).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Move locked guiding square location after frame capture
ca@valencia: Mou cap a la ubicació blocada del requadro del sistema de guiatge després de la captura del fotograma.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DitherThreshold)
en: Maximum allowable distance for guiding to be considered settled (PHD2 only).
ca@valencia: Distància màxima permesa per a considerar establit el guiatge (només PHD2).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: PHD2 Dither Timeout
ca@valencia: Temps d'espera de tramat de PHD2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherFrames) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15)
en: Dither after this many captured frames in the CCD module
ca@valencia: Tramat després d'este nombre de fotogrames capturats en el mòdul «CCD».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Frequency
ca@valencia: Freqüència

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherMaxIterations)
en: <html><head/><body><p>Maximum dithering iteration attempts before giving up</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Màxim d'intents d'iteració de tramat abans de renunciar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Max. Iterations
ca@valencia: Màxim d'iteracions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: <html><head/><body><p>If checked, dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està marcada, es generarà aleatòriament el nombre de tramats, s'enviaran els polsos, però no es forçarà el nombre resultant de tramats de píxels, així que només s'enviarà un pols de tramat. Açò és més ràpid i està recomanat, ja que de totes maneres el nombre de tramats és aleatori. És necessari quan es requerix el tramat en 2D, però el guiatge només es farà en un eix.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherWithOnePulse)
en: One Pulse Dither
ca@valencia: Un pols de tramat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: <html><head/><body><p>If checked, autoguiding is aborted when dithering fails. Otherwise, guiding resumes normally.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està marcada, el guiatge automàtic s'interromprà quan falle el tramat. En cas contrari, el guiatge es reprendrà amb normalitat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherFailAbortsAutoGuide)
en: Abort Autoguide on failure
ca@valencia: Interromp el guiatge automàtic en fallar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: <html><head/><body><p>Perform dithering when not guiding.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Realitza el tramat quan no es fa el guiatge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherNoGuiding)
en: Non-Guide Dither Pulse
ca@valencia: Pols de tramat sense guiatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_DitherNoGuidingPulse)
en: Pulse length in milliseconds to command mount motion in a random direction
ca@valencia: Duració del pols en mil·lisegons per a ordenar un moviment de la muntura en una direcció aleatòria.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">The Gaussian Process Guider</span></a>, <span style=" font-style:italic;">(c) 2014-2017 Max Planck Society</span>, is used for RA guiding only. Most parameters <br/>can stay at their defaults. <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Enable GPG</span> with the checkbox below. It can be used with all Guide star-detection<br/>algorithms but has been tested most and is recommended with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">SEP MultiStar</span>. It combines a reactive<br/>correction whose aggressiveness is controlled with <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Control Gain</span> and <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Minimum Move</span>, with a predictive<br/>correction controlled by <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Prediction Gain</span>.</p><p>The most important parameter is <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Major Period</span>. If you can determine it for your mount, it's much <br/>better to set it yourself and uncheck <span style=" font-weight:600; color:#8ae234;">Estimate Period.</span></p><hr/></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><a href="https://ieeexplore.ieee.org/document/7105398"><span style="text-decoration:underline; color:#007af4;">The Gaussian Process Guider (El sistema de guiatge de procés gaussià)</span></a>, <span style="font-style:italic;">(c) 2014-2017 Max Planck Society</span>, només s'utilitza per al sistema de guiatge de l'AR. La majoria de paràmetres <br/>poden tindre els seus valors predeterminats. <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Activa GPG</span> amb la casella de selecció següent. Es pot utilitzar amb qualsevol algorisme de detecció d'estreles guia,<br/>però s'ha provat i es recomana amb el <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">SEP amb múltiples estreles</span>. Combina una correcció reactiva<br/>i la seua agressivitat està controlada pel <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Guany del control</span> i el <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Moviment mínim</span>, amb una correcció <br/>predictiva controlada pel <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Guany de la predicció</span>.</p><p>El paràmetre més important és el <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Període més gran</span>. Si el podeu determinar per a la muntura, és molt <br/>millor establir-lo i desseleccionar <span style="font-weight:600; color:#8ae234;">Estima el període</span>.</p><hr/></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpg0)
en: Enable GPG on the Guide tab, using the RA Guiding Algorithm pulldown
ca@valencia: Activa GPG en la pestanya «Guia», utilitzant el desplegable de l'algorisme de guiatge de l'AR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGDarkGuidingInterval)
en: Maximum time between emitting predictive corrections while capturing guide images. This might be on the order of 1 second or less, with the guide exposure much longer. The exact values and the ratio between them will depend greatly on your mount and environmental conditions; but generally, the worse periodic error of your mount, the greater the ratio between guide exposure and dark guiding interval.
ca@valencia: Temps màxim entre l'emissió de les correccions predictives mentre es capturen les imatges guia. Este podria ser de l'ordre d'1 segon o menys, amb l'exposició de guia molt més llarga. Els valors exactes i la relació entre ells dependrà en gran manera de la muntura i de les condicions ambientals. Però en general, com pitjor siga l'error periòdic de la muntura, més gran serà la relació entre l'exposició del guiatge i l'interval del guiatge fosc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Dark guiding interval
ca@valencia: Interval del guiatge fosc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPeriod)
en: The length in seconds of the mount's major period (that's being corrected).
ca@valencia: La duració en segons del període més gran de la muntura (que s'està corregint).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs0a)
en: Major Period
ca@valencia: Període més gran

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGpWeight)
en: The fraction of its prediction the GPG uses to move the mount.
ca@valencia: La fracció de la seua predicció que GPG utilitza per a moure la muntura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs2a)
en: Prediction Gain
ca@valencia: Guany de la predicció

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgsDarkGuiding) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGDarkGuiding)
en: Enable predictive corrections during acquisition of guide camera images
ca@valencia: Activa les correccions predictives durant l'adquisició d'imatges de la càmera guia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgsDarkGuiding)
en: Intra-frame dark guiding
ca@valencia: Guiatge fosc intrafotograma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GPGEstimatePeriod)
en: If checked, the GPG estimates the mount's major period. Otherwise, it uses the entry above.
ca@valencia: Si està marcada, GPG estimarà el període més gran de la muntura. Altrament, utilitzarà l'entrada de més amunt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs1a)
en: Estimate Period
ca@valencia: Estima el període

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Uses RA "Aggressiveness" from Guide controls
ca@valencia: Utilitza l'«agressivitat» AR dels controls de guiatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: The min-move parameter the GPG uses to move the mount when it uses its backoff proportional guider.
ca@valencia: El paràmetre del moviment mínim que GPG utilitza per a moure la muntura quan utilitza el seu sistema de guiatge proporcional de retirada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs4a)
en: Minimum Move
ca@valencia: Moviment mínim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Uses RA "Min error" from Guide controls
ca@valencia: Utilitza l'«error mín.» AR dels controls de guiatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: The fraction of the guide-star drift that the GPG uses to move the mount.
ca@valencia: La fracció de la deriva de l'estrela guia que GPG utilitza per a moure la muntura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgs3a)
en: Control Gain
ca@valencia: Guany del control

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Settings
ca@valencia: Configuració experta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas0a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGSE0KLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Length scale of the long range kernel in seconds.</p><p>This 
              parameter accounts for the long-term drift in periodic error, on the scale of several major periods. This might be due to, for
              example:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Harmonic interaction between the gears in the whole gear train,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Change in
              loading due to gravity,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;
              -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Thermal variations.</li></ul><p>This should probably be several
              times larger than the major period.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Escala de llargària del nucli d'abast llunyà, en segons.</p><p>Este 
              paràmetre calcula la deriva a llarg termini en l'error periòdic, en l'escala de diversos períodes majors. Açò pot ser degut a, per
              exemple:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Interacció harmònica entre els engranatges de tot el tren,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Canvi a la
              càrrega per la gravetat,</li><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px;
              -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variacions tèrmiques.</li></ul><p>Açò probablement serà diverses
              vegades més gran que el període major.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas0a)
en: Long-range Length Scale
ca@valencia: Escala de llargària d'abast llunyà

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas1a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGSE0KSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Long-range kernel signal variance.</p><p>This describes how 
              much the error changes over the long-term time scale. A higher variance means a larger change in error, on
              average.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Variància del senyal del nucli d'abast llunyà.</p><p>Descriu quant canvia
              l'error sobre l'escala de temps a llarg termini. De mitjana, una variància major indica
              un canvi més gran en l'error.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas1a)
en: Long-range Variance
ca@valencia: Variància d'abast llunyà

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas2a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPKLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Periodic Kernel length scale, in seconds.</p><p>This 
              describes how quickly the error changes within a single period. It can be thought of as the wavelength of the noise component
              above which the noise becomes unpredictable. A higher length scale means the predictable error has less high-frequency
              components; a shorter length-scale means it has more.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Escala de llargària periòdica del nucli, en segons.</p><p>Descriu
              la rapidesa amb què l'error canvia en un sol període. Es pot pensar com la longitud d'ona del component de soroll
              per damunt del qual el soroll es torna impredictible. Una escala de llargària més alta significa que l'error previsible 
              té menys components d'alta freqüència; una escala de llargària més curta significa que en té més.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas2a)
en: Periodic Length Scale
ca@valencia: Escala de llargària periòdica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas3a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGPKSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Periodic kernel signal variance.</p><p>This describes how 
              much the error changes during the periodic length scale.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Variància de senyal periòdica del nucli.</p><p>Descriu quant 
              canvia l'error durant l'escala de llargària periòdica.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas3a)
en: Periodic Variance
ca@valencia: Variància periòdica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas4a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGSE1KLengthScale)
en: <html><head/><body><p>Length scale of the short-range kernel in 
              seconds.</p><p>This is a measure of the scale of the non-periodic short-term noise, caused by things such
              as:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Grit in the gearchain,</li><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px;
              margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Wind gusts,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Structural vibrations, such as footsteps or traffic,</li><li style=" margin-top:12px;
              margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Swinging or dragging
              cables.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Escala de llargària del nucli d'abast proper, en 
              segons.</p><p>Açò és una mesura de l'escala del soroll no periòdic a curt termini, causat per coses
              com:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:
              1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Pols en la cadena d'engranatges,</li><li style="margin-top:12px; margin-bottom:12px;
              margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ràfegues de vent,</li><li style="
              margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;
              text-indent:0px;">Vibracions estructurals, com petjades o trànsit,</li><li style="margin-top:12px;
              margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Balanceig o arrossegament de 
              cables.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas4a)
en: Short-range Length Scale
ca@valencia: Escala de llargària d'abast proper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas5a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GPGSE1KSignalVariance)
en: <html><head/><body><p>Short-range kernel signal 
              variance.</p><p><br/></p><p>How much the short-range noise changes in the short-term length
              scale.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Variància del senyal del nucli
              d'abast proper.</p><p><br/></p><p>Quant canvia el soroll d'abast proper a l'escala de llargària de 
              curt termini.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas5a)
en: Short-range Variance
ca@valencia: Variància d'abast proper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas6a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGPointsForApproximation)
en: Number of points used in the Gaussian Process approximation
ca@valencia: Nombre de punts utilitzat en l'aproximació del procés gaussià.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas6a)
en: Approximation Points
ca@valencia: Punts d'aproximació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas7a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForInference)
en: The min number of periods that must be sampled before prediction is fully used. Before that, it is mixed with the control/proportional guider.
ca@valencia: El nombre mínim de períodes que s'han de mostrejar abans d'utilitzar finalment la predicció. Abans d'açò, es barreja amb el sistema de guiatge de control/proporcional.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas7a)
en: Num Periods for Inference
ca@valencia: Nombre de períodes per a inferir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_gpgas8a) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_GPGMinPeriodsForPeriodEstimate)
en: The min number of periods that must be sampled before GPG fully estimates the period.
ca@valencia: El nombre mínim de períodes que s'han de mostrejar abans que GPG estime completament el període.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas8a)
en: Num Periods for Period Estimate
ca@valencia: Nombre de períodes per a estimar els períodes

en: Guide Options Profile Editor
ca@valencia: Editor de perfils de les opcions del sistema de guiatge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroup)
en: Control Parameters
ca@valencia: Paràmetres de control

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AlgLabel)
en: The algorithm that computes the guide correction pulses.
ca@valencia: L'algorisme que calcula els polsos de correcció del guiatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlgLabel)
en: Guiding Algorithm
ca@valencia: Algorisme del guiatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, AlgLabel)
en: <html><head/><body><p>Select the guide pulse algorithms for RA and DEC.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standard</span>: The traditional proportional guide algorithm. It computes a pulse to correct the computed guide drift. The aggressiveness parameter decides what proportion of the error is corrected. Errors smaller than MinError won't be corrected. Max response limits the largest correction. The hysteresis parameter is not used.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hysteresis</span>: Hysteresis is like the standard algorithm but weights in the previous correction according to the hysteresis parameter. Integral gain does not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: This is similar to the PHD2 Lowpass2 algorithm. It computes the error pulses based on a short history of recent errors. This may be applicable to very stable mounts. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">GPG</span>: (RA Only) The GPG algorithm tries to predict periodic error and linear drifts. It uses the aggressiveness, min and max parameters here, and more parameters on the separate GPG tab. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Selecciona els algorismes dels polsos de guiatge per a l'AR i de la Dec.</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block- indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Estàndard</span>: L'algorisme tradicional de guiatge proporcional. Calcula un pols per a corregir la deriva del guiatge calculat. El paràmetre de l'agressivitat decidix quina proporció de l'error es corregirà. Els errors més petits que «MinError» no es corregiran. La resposta màxima limita la correcció més gran. El paràmetre histèresi no s'utilitza.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Histèresi</span>: La histèresi és com l'algorisme estàndard però pondera la correcció prèvia segons el paràmetre de la histèresi. No s'aplica el guany integral.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Lineal</span>: Este és similar a l'algorisme «Lowpass2» de PHD2. Calcula els polsos d'error en funció d'un historial curt dels errors recents. Es pot aplicar a muntures molt estables. No s'aplica la histèresi ni el guany integral.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">GPG</span>: (Només l'AR) L'algorisme GPG intenta predir els errors periòdics i les derivacions lineals. Utilitza agressivitat, uns paràmetres mínims i màxims d'ací i més paràmetres en la pestanya «GPG» separada. La histèresi i el guany integral no s'apliquen.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select the guide pulse algorithms for RA.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standard</span>: The traditional proportional guide algorithm. It computes a pulse to correct the computed guide drift. The aggressiveness parameter decides what proportion of the error is corrected. Errors smaller than MinError won't be corrected. Max response limits the largest correction. The hysteresis parameter is not used.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hysteresis</span>: Hysteresis is like the standard algorithm but weights in the previous correction according to the hysteresis parameter. Integral gain does not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: This is similar to the PHD2 Lowpass2 algorithm. It computes the error pulses based on a short history of recent errors. This may be applicable to very stable mounts. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">GPG</span>: The GPG algorithm tries to predict periodic error and linear drifts. It uses the aggressiveness, min and max parameters here, and more parameters on the separate GPG tab. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Selecciona els algorismes dels polsos de guiatge per a l'AR.</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block- indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Estàndard</span>: L'algorisme tradicional de guiatge proporcional. Calcula un pols per a corregir la deriva del guiatge calculat. El paràmetre de l'agressivitat decidix quina proporció de l'error es corregirà. Els errors més petits que «MinError» no es corregiran. La resposta màxima limita la correcció més gran. El paràmetre histèresi no s'utilitza.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Histèresi</span>: La histèresi és com l'algorisme estàndard però pondera la correcció prèvia segons el paràmetre de la histèresi. No s'aplica el guany integral.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Lineal</span>: Este és similar a l'algorisme «Lowpass2» de PHD2. Calcula els polsos d'error en funció d'un historial curt dels errors recents. Es pot aplicar a muntures molt estables. No s'aplica la histèresi ni el guany integral.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">GPG</span>: L'algorisme GPG intenta predir els errors periòdics i les derivacions lineals. Utilitza agressivitat, uns paràmetres mínims i màxims d'ací i més paràmetres en la pestanya «GPG» separada. La histèresi i el guany integral no s'apliquen.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm)
en: Standard
ca@valencia: Estàndard

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HysteresisGuiderLabel)
en: Hysteresis
ca@valencia: Histèresi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm)
en: <html><head/><body><p>Select the guide pulse algorithms for DEC.</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Standard</span>: The traditional proportional guide algorithm. It computes a pulse to correct the computed guide drift. The aggressiveness parameter decides what proportion of the error is corrected. Errors smaller than MinError won't be corrected. Max response limits the largest correction. The hysteresis parameter is not used.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Hysteresis</span>: Hysteresis is like the standard algorithm but weights in the previous correction according to the hysteresis parameter. Integral gain does not apply.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Linear</span>: This is similar to the PHD2 Lowpass2 algorithm. It computes the error pulses based on a short history of recent errors. This may be applicable to very stable mounts. Hysteresis and Integral gain do not apply.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Selecciona els algorismes dels polsos de guiatge per a la Dec.</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block- indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Estàndard</span>: L'algorisme tradicional de guiatge proporcional. Calcula un pols per a corregir la deriva del guiatge calculat. El paràmetre de l'agressivitat decidix quina proporció de l'error es corregirà. Els errors més petits que «MinError» no es corregiran. La resposta màxima limita la correcció més gran. El paràmetre histèresi no s'utilitza.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Histèresi</span>: La histèresi és com l'algorisme estàndard però pondera la correcció prèvia segons el paràmetre de la histèresi. No s'aplica el guany integral.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Lineal</span>: Este és similar a l'algorisme «Lowpass2» de PHD2. Calcula els polsos d'error en funció d'un historial curt dels errors recents. Es pot aplicar a muntures molt estables. No s'aplica la histèresi ni el guany integral.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_12) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_RAIntegralGain) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DECIntegralGain)
en: <html><head/><body><p>This adds a correction term based on the average of the past 50 guide deviations. For example, if the deviation is consistently negative, this will attempt to compensate. Best to start with 0.0 (no effect) and only use this if necessary. (Only applies to the standard algorithm.)</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Afig un factor de correcció basat en la mitjana de les últimes 50 desviacions de la guia. Per exemple, si la desviació és negativa amb coherència, açò ho intentarà compensar. És millor començar per 0,0 (sense efecte) i només utilitzar-ho si cal. (Només s'aplica a l'algorisme estàndard).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_12)
en: Integral gain (deprecated)
ca@valencia: Guany integral (obsolet)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_11)
en: <html><head/><body><p>How aggressively the guider attempts to correct the guide deviations. 1.0 would attempt to fully correct the error. It's best to use an aggressiveness less than 1.0 to avoid oscillations.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quantitat d'agressivitat amb què el sistema de guiatge intenta corregir les desviacions de la guia. 1,0 intentarà corregir completament l'error. És millor utilitzar una agressivitat inferior a 1,0 per a evitar oscil·lacions.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_11)
en: Aggressiveness (0-1.0)
ca@valencia: Agressivitat (0-1,0)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_14)
en: <html><head/><body><p>Maximum guide pulse that is generated by the guider and sent to the mount in arc-second units. That is, the guider will not attempt to move the mount more than this many arc-seconds at any given time.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El pols màxim de guiatge generat pel sistema de guiatge i que s'enviarà a la muntura en unitats de segon d'arc. És a dir, el sistema de guiatge no intentarà moure la muntura este nombre de segons d'arc en un moment donat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_14)
en: Max response (arcsec)
ca@valencia: Resposta màx. (seg. d'arc)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_15)
en: <html><head/><body><p>Minimum guide deviation, in arc-seconds, for which a guide pulse would be sent to the mount. If the guide error is less than this value, then no pulse is sent to the mount.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Desviació mínima de la guia, en segons d'arc, per la qual s'enviarà un pols de guiatge a la muntura. Si l'error de la guia és inferior a este valor, no s'enviarà cap pols a la muntura.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_15)
en: Min error (arcsec)
ca@valencia: Error mín. (seg. d'arc)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, HysteresisGuiderLabel)
en: <html><head/><body><p>Sets the hysteresis parameter (only applies to the hysteresis algorithm).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix el paràmetre de la histèresi (només s'aplica a l'algorisme de la histèresi).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_RAHysteresis)
en: <html><head/><body><p>Sets the RA hysteresis parameter (only applies to the hysteresis algorithm).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix el paràmetre de la histèresi per a l'AR (només s'aplica a l'algorisme de la histèresi).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_DECHysteresis)
en: <html><head/><body><p>Sets the DEC hysteresis parameter (only applies to the hysteresis algorithm).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Establix el paràmetre de la histèresi per a la Dec (només s'aplica a l'algorisme de la histèresi).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Other Settings
ca@valencia: Altres opcions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>If star tracking is lost due to passing clouds or other reasons, wait this many seconds before giving up.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si es perd el seguiment de l'estrela perquè passen núvols o altres motius, s'esperarà este nombre de segons abans de renunciar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Lost Star timeout
ca@valencia: Temps d'espera per a la pèrdua de l'estrela

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: Maximum delta RMS permitted before stopping guide process and searching for new guide stars.
ca@valencia: Delta màxima permesa del RMS abans de parar el procés de guiatge i buscar estreles guia noves.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Max Delta RMS
ca@valencia: Delta màxima permesa del RMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_24) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MaxMultistarReferenceStars)
en: Maximum number of reference stars used by SEP MultiStar.
ca@valencia: Nombre màxim d'estreles de referència utilitzades pel SEP amb múltiples estreles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Max MultiStar Ref Stars
ca@valencia: Màx. d'estreles a partir de les ref. amb múltiples estreles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_20)
en: The StellarSolver profile to use when detecting stars--used with the SEP MultiStar and SEP algorithms.
ca@valencia: El perfil de StellarSolver que s'utilitzarà quan es detecten estreles -utilitzat amb els algorismes «SEP amb múltiples estreles» i «SEP»-.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_20)
en: SEP Profile
ca@valencia: Perfil SEP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GuideMaxHFR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_20)
en: Maximum HFR allowed for SEP MultiStar guide star.
ca@valencia: HFR màxim permés de l'estrela guia del SEP amb múltiples estreles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Max MultiStar HFR
ca@valencia: HFR màx. amb múltiples estreles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
ca@valencia: seg. d'arc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysInventGuideStar)
en: <html><head/><body><p>If checked we try to be more resilient to double stars by inventing a guide star position from the multi-star references.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està marcada, s'intentarà ser més resilient a les estreles dobles inventant una posició de l'estrela guia a partir de les referències amb múltiples estreles.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysInventGuideStar)
en: Invent Multi-Star Guide Star
ca@valencia: Inventa una estrela guia a partir de múltiples estreles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: <html><head/><body><p>If checked and the internal guider is run, a log file is saved in the default logging directory. This is not a debug log, it is meant for user's to improve logging and can be viewed with phd2logview.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està marcada i s'executa el sistema de guiatge intern, es guardarà un fitxer de registre en la carpeta predeterminada del registre. Este no és un registre de depuració, està destinat per a millorar la gravació de l'usuari i es pot veure amb «phd2logview».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideLog)
en: Save Internal Guider User Log
ca@valencia: Guarda el registre d'usuari del sistema de guiatge intern

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Smart
ca@valencia: Intel·ligent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
ca@valencia: Ràpid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Auto Threshold
ca@valencia: Llindar automàtic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: No Threshold
ca@valencia: Sense llindar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: SEP Multi Star (recommended)
ca@valencia: SEP amb múltiples estreles (recomanat)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_19)
en: The algorithm that tracks guide stars and determines the guide deviation.
ca@valencia: L'algorisme que seguix les estreles guia i determina la desviació de la guia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_19)
en: Star Detection Algorithm
ca@valencia: Algorisme per a la detecció d'estreles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MinDetectionsSEPMultistar) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_22) i18n: ectx: label, entry (MinDetectionsSEPMultistar), group (Guide)
en: Minimum number of stars detected for SEP MultiStar to initialize.
ca@valencia: Nombre mínim d'estreles detectades pel SEP amb múltiples estreles a la inicialització.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Min MultiStar Star Detections
ca@valencia: Detecció mínima d'estreles amb múltiples estreles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p>[PHD2] If calibration takes more time than this many seconds, abort guiding.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>[PHD2] Si el calibratge tarda més que este nombre de segons, interromp el guiatge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Calibration timeout
ca@valencia: Temps d'espera del calibratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseGuideHead)
en: <html><head/><body><p>If the camera used for guiding has a dedicated guiding chip, you can decide which of the camera chips should be used for guiding: the primary chip or the guiding chip.</p><p>For cameras that have only one chip, this option is ignored.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si la càmera utilitzada per al guiatge té un xip de guiatge dedicat, podeu decidir quin dels xips de la càmera s'utilitzarà: el xip primari o el xip de guiatge.</p><p>Per a càmeres que només en tenen un, esta opció s'ignorarà.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseGuideHead)
en: Use dedicated Guiding Chip for Guiding
ca@valencia: Utilitza el xip de guiatge dedicat

[ctx: @title:window]
en: Ekos - %1 Profile
ca@valencia: Ekos - Perfil %1

en: Connection in progress. Click to abort.
ca@valencia: La connexió està en progrés. Cliqueu per a interrompre.

en: Logging
ca@valencia: Registre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, analyzeTab)
en: Analyze
ca@valencia: Anàlisi

en: Extension '%1' failed to start, aborting
ca@valencia: L'extensió «%1» ha fallat en iniciar-se. S'interromp

en: Extension '%1' failed to stop, abort enabled
ca@valencia: L'extensió «%1» ha fallat en parar-se. S'ha activat la interrupció

en: Extension '%1' aborting
ca@valencia: L'extensió «%1» s'està interrompent

en: Extension '%1' start requested
ca@valencia: S'ha sol·licitat iniciar l'extensió «%1»

en: Extension '%1' started
ca@valencia: S'ha iniciat l'extensió «%1»

en: Extension '%1' stop requested
ca@valencia: S'ha sol·licitat parar l'extensió «%1»

en: Extension '%1' stopped
ca@valencia: S'ha parat l'extensió «%1»

en: Extension '%1': %2
ca@valencia: Extensió «%1»: %2

en: Ekos requires at least one Camera to operate.
ca@valencia: Ekos necessita almenys una càmera per a funcionar.

en: Ekos detected that PTP Camera is running and may prevent a Canon or Nikon camera from connecting to Ekos. Do you want to quit PTP Camera now?
ca@valencia: Ekos ha detectat que la càmera PTP està executant-se i podria evitar que una càmera Canon o Nikon es connecte amb Ekos. Voleu eixir ara de la càmera PTP?

en: PTP Camera
ca@valencia: Càmera PTP

en: Starting INDI services...
ca@valencia: S'han iniciat els serveis INDI…

en: Ekos detected an instance of INDI server running. Do you wish to shut down the existing instance before starting a new one?
ca@valencia: Ekos ha detectat una instància del servidor INDI en funcionament. Voleu fer el tancament de la instància existent abans d'iniciar-ne una de nova?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: INDI Server
ca@valencia: Servidor INDI

en: Connecting to remote INDI server at %1 on port %2 ...
ca@valencia: S'està connectant amb el servidor INDI %1 en el port %2…

en: Failed to start profile on remote INDI Web Manager.
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar el perfil en el gestor web remot d'INDI.

en: Starting profile on remote INDI Web Manager...
ca@valencia: S'està iniciant el perfil en el gestor web remot d'INDI…

en: Establishing communication with remote INDI Web Manager...
ca@valencia: S'està establint la comunicació amb el gestor web remot d'INDI…

en: Warning: INDI Web Manager is not online.
ca@valencia: Avís: El gestor web remot d'INDI no està connectat.

en: INDI services started on port %1.
ca@valencia: S'han iniciat els serveis INDI en el port %1.

en: INDI services started on port %1. Please connect devices.
ca@valencia: S'han iniciat els serveis INDI en el port %1. Podeu connectar els dispositius.

en: INDI services started. Connection to remote INDI server %1:%2 is successful. Waiting for devices...
ca@valencia: S'han iniciat els serveis INDI. La connexió amb el servidor INDI remot %1:%2 ha tingut èxit. S'està esperant els dispositius…

en: Failed to connect to local INDI server %1:%2
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb el servidor INDI local %1:%2

en: Failed to connect to remote INDI server %1:%2
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb el servidor INDI remot %1:%2

en: Lost connection to local INDI server %1:%2
ca@valencia: S'ha perdut la connexió amb el servidor INDI local %1:%2

en: Lost connection to remote INDI server %1:%2
ca@valencia: S'ha perdut la connexió amb el servidor INDI remot %1:%2

en: Failed to connect to %1. Please ensure device is connected and powered on.
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb %1. Assegureu-vos que el dispositiu està connectat i iniciat.

en: Failed to connect to 
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb 
    %1
    Assegureu-vos que el dispositiu està connectat i iniciat.

en: Unable to establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
ca@valencia: No s'ha pogut establir:
    %1
    Assegureu-vos que el dispositiu està connectat i iniciat.

en: Ekos startup error
ca@valencia: S'ha produït un error d'inici en Ekos

en: Unable to establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
ca@valencia: No s'han pogut establir els dispositius següents:
    %1
    Assegureu-vos que el dispositiu està connectat i iniciat.

en: Unable to remotely establish:
    %1
    Please ensure the device is connected and powered on.
ca@valencia: No s'ha pogut establir remotament:
    %1
    Assegureu-vos que el dispositiu està connectat i iniciat.

en: Unable to remotely establish the following devices:
    %1
    Please ensure each device is connected and powered on.
ca@valencia: No s'han pogut establir remotament els dispositius següents:
    %1
    Assegureu-vos que el dispositiu està connectat i iniciat.

en: Connecting INDI devices...
ca@valencia: Els dispositius INDI s'estan connectant…

en: Disconnecting INDI devices...
ca@valencia: S'estan desconnectant els dispositius INDI…

en: INDI services stopped.
ca@valencia: S'han parat els serveis INDI.

en: Remote devices established.
ca@valencia: S'han establit els dispositius remots.

en: Remote devices established. Please connect devices.
ca@valencia: S'han establit els dispositius remots. Podeu connectar els dispositius.

en: %1 failed to connect.
    Please ensure the device is connected and powered on.
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb %1.
    Assegureu-vos que el dispositiu està connectat i iniciat.

en: %1 is disconnected.
ca@valencia: El «%1» està desconnectat.

en: %1 is online.
ca@valencia: El «%1» està en línia.

en: %1 filter is online.
ca@valencia: El filtre «%1» està en línia.

en: %1 focuser is online.
ca@valencia: L'enfocador «%1» està en línia.

en: Rotator %1 is online.
ca@valencia: El rotor «%1» està en línia.

en: %1 Weather is online.
ca@valencia: La meteorologia «%1» està en línia.

en: %1 GPS is online.
ca@valencia: El GPS «%1» està en línia.

en: %1 Dust cap is online.
ca@valencia: La tapa per la pols «%1» està en línia.

en: %1 Light box is online.
ca@valencia: La caixa de llum «%1» està en línia.

en: %1 is offline.
ca@valencia: El «%1» està fora de línia.

en: Guider port from %1 is ready.
ca@valencia: El port del sistema de guiatge «%1» està a punt.

en: Are you sure you want to delete the profile?
ca@valencia: Segur que voleu eliminar el perfil?

en: Confirm Delete
ca@valencia: Confirmeu la supressió

en: Site location updated to %1.
ca@valencia: L'emplaçament del lloc s'ha actualitzat a %1.

en: Failed to update site location to %1. City not found.
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar l'emplaçament del lloc a %1. No s'ha trobat la ciutat.

en: Enabling debug logging for %1...
ca@valencia: S'activa el registre de depuració de %1…

en: Disabling debug logging for %1...
ca@valencia: Es desactiva el registre de depuració de %1…

en: Re-enabling debug logging for %1...
ca@valencia: Es torna a activar el registre de depuració de %1…

en: Re-disabling debug logging for %1...
ca@valencia: Es torna a desactivar el registre de depuració de %1…

en: Preview source set to external
ca@valencia: Font de vista prèvia establida a externa

en: Preview source reset to internal
ca@valencia: Font de vista prèvia restablida a interna

en: Received external preview file
ca@valencia: S'ha rebut un fitxer extern de vista prèvia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: 1. Select Profile
ca@valencia: 1. Seleccioneu el perfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
ca@valencia: Perfil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addProfileB)
en: Add profile...
ca@valencia: Afig un perfil…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileB)
en: Edit profile...
ca@valencia: Edita el perfil…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
ca@valencia: Elimina el perfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customDriversB)
en: Custom Drivers...
ca@valencia: Controladors personalitzats…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, wizardProfileB)
en: Launch Ekos Profile Wizard...
ca@valencia: Inicia l'Assistent de perfils d'Ekos…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2. Start && Stop Ekos
ca@valencia: 2. Inicieu i pareu Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ekosLiveB)
en: Ekos Live...
ca@valencia: Ekos Live…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel...
ca@valencia: Quadro de control INDI…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, portSelectorB)
en: <html><head/><body><p>Devices Port Selector...</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Selector de ports de dispositius…</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Ekos Options...
ca@valencia: Opcions d'Ekos…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs to diagnose issues with Ekos and INDI.
ca@valencia: Registres per a diagnosticar problemes amb Ekos i INDI.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs...
ca@valencia: Registres…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: 3. Connect && Disconnect Devices
ca@valencia: 3. Connecteu i desconnecteu els dispositius

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, extensionB)
en: Start selected extension
ca@valencia: Inicia l'extensió seleccionada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
ca@valencia: Altitud

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Advanced Ekos Options
ca@valencia: Opcions avançades d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
ca@valencia: Opcions…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (FocusProfilePlot, profilePlot)
en: Focus HFR profile
ca@valencia: Perfil HFR de l'enfocament.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, focusStarView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusStarView)
en: Focus star
ca@valencia: Estrela que s'ha d'enfocar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Guide:
ca@valencia: Guiatge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Total RMS:
ca@valencia: RMS total:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en:  σRA:
ca@valencia:  σAR:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: σDEC:
ca@valencia: σDec:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guideStarView)
en: Guide star
ca@valencia: Estrela guia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStarView)
en: guide star
ca@valencia: estrela guia

en: Meridian flip inactive (no scope connected)
ca@valencia: Inversió del meridià inactiva (cap instrument de visió connectat)

en: Meridian flip inactive (flip not requested)
ca@valencia: Inversió del meridià inactiva (no s'ha sol·licitat)

en: Meridian flip inactive (parked)
ca@valencia: Inversió del meridià inactiva (aparcat)

en: Meridian flip inactive (no target set)
ca@valencia: Inversió del meridià inactiva (no s'ha establit cap objectiu)

en: Meridian flip inactive (slew after meridian)
ca@valencia: Inversió del meridià inactiva (orienta després del meridià)

en: Meridian flip in %1
ca@valencia: Inversió del meridià en %1

en: Assuming meridian flip completed, but pier side unknown.
ca@valencia: S'assumix que s'ha completat la inversió del meridià, però es desconeix el costat del moll.

en: meridian flip failed, retrying in 4 minutes
ca@valencia: ha fallat la inversió del meridià, es tornarà a intentar en 4 minuts

en: No successful Meridian Flip done, delay too long
ca@valencia: No s'ha efectuat correctament cap inversió del meridià, el retard és massa llarg

en: Meridian flip completed OK.
ca@valencia: S'ha completat amb èxit la inversió del meridià.

en: Telescope completed the meridian flip.
ca@valencia: El telescopi ha completat la inversió del meridià.

en: Status: inactive
ca@valencia: Estat: inactiu

en: Meridian flip planned...
ca@valencia: S'ha planificat la inversió del meridià…

en: Meridian flip waiting...
ca@valencia: S'espera la inversió del meridià…

en: Meridian flip ready to start...
ca@valencia: La inversió del meridià està preparada per a iniciar-se…

en: Meridian flip running...
ca@valencia: S'està executant la inversió del meridià…

en: Meridian flip completed.
ca@valencia: S'ha completat la inversió del meridià.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, statusText)
en: Meridian Flip Status
ca@valencia: Estat de la inversió del meridià.

en: Are you sure you want to clear all mount configurations?
ca@valencia: Segur que voleu netejar totes les configuracions de la muntura?

en: Mount Configuration
ca@valencia: Configureu la muntura

en: Are you sure you want to turn off mount tracking?
ca@valencia: Segur que voleu desactivar el seguiment de la muntura?

en: Mount Tracking
ca@valencia: Seguiment de la muntura

[ctx: @action:button]
en: Yes
ca@valencia: Sí

en: Telescope altitude is below minimum altitude limit of %1. Aborting motion...
ca@valencia: L'altitud del telescopi està per davall del límit d'altitud mínima de %1, s'interromp el moviment…

en: Telescope altitude is above maximum altitude limit of %1. Aborting motion...
ca@valencia: L'altitud del telescopi està per damunt del límit d'altitud màxima de %1, s'interromp el moviment…

en: Telescope hour angle is more than the maximum hour angle of %1. Aborting motion...
ca@valencia: L'angle horari del telescopi està per damunt de l'angle horari màxim de %1, s'interromp el moviment…

en: Meridian flip set inactive during polar alignment.
ca@valencia: La inversió del meridià restarà inactiva durant l'alineació polar.

en: Polar alignment motions finished, meridian flip activated.
ca@valencia: Han finalitzat els moviments d'alineació polar, s'ha activat la inversió del meridià.

en: Alignment Model cleared.
ca@valencia: S'ha netejat el model d'alineació.

en: Failed to clear Alignment Model.
ca@valencia: No s'ha pogut netejar el model d'alineació.

en: Mount already parked.
ca@valencia: La muntura ja està aparcada.

en: Parking time cannot be in the past.
ca@valencia: L'hora d'aparcament no pot estar en el passat.

en: Parking time must be within 24 hours of current time.
ca@valencia: L'hora d'aparcament cal que estiga en les pròximes 24 hores.

en: Warning! Parking time is more than 12 hours away.
ca@valencia: Avís! L'hora d'aparcament supera les 12 hores.

en: Caution: do not use Auto Park while scheduler is active.
ca@valencia: Precaució: no podeu utilitzar l'aparcament automàtic mentre el programador està actiu.

en: Parking timer is up.
ca@valencia: El temporitzador d'aparcament està actiu.

en: Starting auto park...
ca@valencia: S'està iniciant l'aparcament automàtic…

en: Updating master time source to %1.
ca@valencia: S'està actualitzant la font mestra del temps a %1.

en: Updating master location source to %1. Updating GPS...
ca@valencia: S'està actualitzant la font mestra de l'emplaçament a %1. S'està actualitzant el GPS…

en: Updating master location source to %1.
ca@valencia: S'està actualitzant la font mestra de l'emplaçament a %1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: <html><head/><body><p>Request a meridian flip if the hour angle exceeds the specified value. Capture and Guiding will be suspended and resumed after the flip is complete.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Requerix una inversió del meridià si l'angle horari excedix el valor indicat. La captura i el guiatge se suspendran i es reprendran després de completar la inversió.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, executeMeridianFlip)
en: Flip if HA >:
ca@valencia: Inversió si AH és > que:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, meridianFlipOffsetDegrees)
en: RA position in degrees behind the meridian where the meridian flip should be activated.
ca@valencia: Posició de l'AR, en graus darrere del meridià on s'ha d'activar la inversió del meridià.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
ca@valencia: graus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minimumAltLimit)
en: <html><head/><body><p>Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Límit d'altitud mínima del telescopi. Si el telescopi està per davall d'este límit, s'ordenarà la parada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltLabel) i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.
ca@valencia: Límit d'altitud mínima del telescopi. Si el telescopi està per davall d'este límit, s'ordenarà la parada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltLabel)
en: Min. Alt:
ca@valencia: Alt mín.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumAltLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Límit d'altitud màxima del telescopi. Si el telescopi està per damunt d'este límit, s'ordenarà la parada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumHaLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum Hour Angle limit if the mount has not flipped. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Límit d'angle horari màxim si la muntura no s'ha invertit. Si el telescopi està per damunt d'este límit, s'ordenarà la parada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: Max. Alt:
ca@valencia: Alt màx.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount Hour Angle limit. Once enabled, Ekos monitors the mount's hour angle while slewing or tracking. If the mount slews/tracks past the limit while the Pier Side is in the state that does not allow that, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off. Requires a mount that reports the pier side correctly.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Habilita o inhabilita el límit d'angle horari de la muntura. Una vegada habilitat, Ekos vigilarà l'angle horari de la muntura mentre s'orienta o seguix. Si la muntura s'orienta o seguix passat este límit mentre el costat del moll està en un estat que no ho permet, s'ordenarà que es pare i es desactivarà el seguiment. Requerix una muntura que informe correctament del costat del moll.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableHaLimit)
en: Enable HA limits
ca@valencia: Activa els límits de l'AH

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxHaLabel)
en: Max. HA (hours):
ca@valencia: AH màx. (en hores):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: <html><head/><body><p>Enable or Disable the mount travel range limits. Once enabled, Ekos monitors the mount's altitude while slewing or tracking. If the mount slews/tracks below or above the limits, it shall be commanded to stop and tracking will be turned off.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Habilita o inhabilita els límits de l'interval per al recorregut de la muntura. Una vegada habilitat, Ekos vigilarà l'altitud de la muntura mentre s'orienta o seguix. Si la muntura orienta o seguix per davall o per damunt del límit, s'ordenarà que es pare i el seguiment es desactivarà.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimits)
en: Enable Alt limits
ca@valencia: Activa els límits de l'Alt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimitsTrackingOnly)
en: <html><head/><body><p>Use altitude limits only while the mount tracking. This is necessary for some mounts that intentionally pass this limit, e.g. for parking.</p><p><span style=" font-weight:600;">WARNING</span>: leave unchecked if unsure, use only if you know what you are doing.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Utilitzeu els límits d'altitud només durant el seguiment de la muntura. Açò és necessari per a algunes muntures que superen de manera intencionada este límit, p. ex., per a aparcar.</p><p><span style="font-weight:600;">AVÍS: deixeu-la sense marcar si no n'esteu segur, utilitzeu-la només si sabeu el que esteu fent.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAltitudeLimitsTrackingOnly)
en: Tracking only
ca@valencia: Només seguiment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Park at:
ca@valencia: Aparca a:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Automatically start the park timer on startup
ca@valencia: Inicia automàticament el temporitzador d'aparcament en iniciar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Every day
ca@valencia: Cada dia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOffB)
en: OFF
ca@valencia: APAGAT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, trackOnB)
en: ON
ca@valencia: INICIAT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domePark)
en: Park
ca@valencia: Aparca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: UnPark
ca@valencia: Desaparca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, parkingLabel)
en: Parking Status
ca@valencia: Estat de l'aparcament

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
ca@valencia: Orígens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useTimeUpdate)
en: Enable time synchronization upon connection between KStars and INDI
ca@valencia: Activa la sincronització de l'hora després de connectar entre KStars i INDI.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate)
en: Enable geographic location synchronization upon connection between KStars and INDI
ca@valencia: Activa la sincronització de l'emplaçament geogràfic després de connectar entre KStars i INDI.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Deletes all mount alignment points
ca@valencia: Suprimix tots els punts d'alineació de la muntura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAlignmentModelB)
en: Clear  Model
ca@valencia: Neteja el model

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearParkingB)
en: Clear Parking
ca@valencia: Neteja l'aparcament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeConfigB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Purge All Configuration
ca@valencia: Purga tota la configuració

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mountToolBoxB)
en: Mount Control
ca@valencia: Control de la muntura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MountControlPanel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountMotionWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountPositionWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MountTargetWidget)
en: Mount Control Panel
ca@valencia: Quadro de control de la muntura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusTextObject)
en: Status: Idle
ca@valencia: Estat: En espera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upDownCheckObject)
en: Up/Down
ca@valencia: Amunt/Avall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leftRightCheckObject)
en: Left/Right
ca@valencia: Esquerra/Dreta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedLabelObject)
en: Speed
ca@valencia: Velocitat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, equatorialCheckObject)
en: RA/DE
ca@valencia: AR/Dec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, horizontalCheckObject)
en: Alt/AZ
ca@valencia: «Alt»/AZ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, haEquatorialCheckObject)
en: HA/DE
ca@valencia: AH/Dec

en: %1 error. See INDI log for details.
ca@valencia: S'ha produït un error de %1. Vegeu els detalls en el registre d'INDI.

en: Rolloff roof
ca@valencia: Sostre desplegable

en: %1 is idle.
ca@valencia: %1 està en espera.

en: Opening
ca@valencia: Obrint

en: Unparking
ca@valencia: Desaparcant

en: Rolloff roof opening...
ca@valencia: S'està obrint el sostre desplegable…

en: Dome is moving clockwise...
ca@valencia: La cúpula s'està movent en sentit horari…

en: Closing
ca@valencia: Tancant

en: Unpark
ca@valencia: Desaparca

en: Rolloff roof is closing...
ca@valencia: Tancament del sostre desplegable…

en: Dome is moving counter clockwise...
ca@valencia: La cúpula s'està movent en sentit antihorari…

en: %1 is parked.
ca@valencia: %1 està aparcat/da.

en: %1 is parking...
ca@valencia: S'està aparcant %1…

en: %1 is unparking...
ca@valencia: S'està desaparcant %1…

en: %1 is tracking.
ca@valencia: %1 està fent el seguiment.

en: Unparked
ca@valencia: Desaparcada

en: Closed
ca@valencia: Tancat

en: Opened
ca@valencia: Oberta

en: Shutter is open.
ca@valencia: L'obturador està obert.

en: Shutter is opening...
ca@valencia: S'està obrint l'obturador…

en: Shutter is closed.
ca@valencia: L'obturador està tancat.

en: Shutter is closing...
ca@valencia: S'està tancant l'obturador…

en: Weather is OK
ca@valencia: La meteorologia és bona

en: Weather Warning
ca@valencia: Avís meteorològic

en: Weather Alert
ca@valencia: Alerta meteorològica

en: %1 second remaining | %1 seconds remaining
ca@valencia[0]: Queda %1 segon
ca@valencia[1]: Queden %1 segons

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, motionLabel)
en: Motion
ca@valencia: Moviment

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, absoluteMotionSB)
en: Absolute position the dome should move.
ca@valencia: Posició absoluta cap a la qual s'ha de moure la cúpula.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move the dome to the given absolute position.
ca@valencia: Mou la cúpula fins a la posició absoluta indicada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveAbsButton)
en: Move (abs)
ca@valencia: Mou (abs)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, relativeMotionSB)
en: Relative position the dome should move.
ca@valencia: Posició relativa en la qual s'ha de moure la cúpula.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move the dome for the given degrees and direction.
ca@valencia: Mou la cúpula en els graus i la direcció indicada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionMoveRelButton)
en: Move (rel)
ca@valencia: Mou (rel)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: Rotate clockwise
ca@valencia: Gira en sentit horari.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: &CW
ca@valencia: &Horari

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: Rotate counter clockwise
ca@valencia: Gira en sentit antihorari.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionCCWButton)
en: CCW
ca@valencia: Antihorari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slaving
ca@valencia: Control

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingEnableButton)
en: <html><head/><body><p>Enable slaving, dome motion <span style=" font-weight:600;">follows telescope motion</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Activa el control, el moviment de la cúpula <span style="font-weight:600;">seguix el moviment del telescopi</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: <html><head/><body><p>Disable slaving, dome <span style=" font-weight:600;">does not follow telescope motion</span>.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Desactiva el control, la cúpula <span style="font-weight:600;">no seguirà el moviment del telescopi</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domePark)
en: <html><head/><body><p>Park the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Aparca la cúpula. Per al control avançat de la cúpula utilitzeu la pestanya «INDI».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: <html><head/><body><p>Unpark the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Desaparca la cúpula. Per al control avançat de la cúpula utilitzeu la pestanya «INDI».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort dome motion
ca@valencia: Interromp el moviment de la cúpula.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutterBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: Shutter
ca@valencia: Obturador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: <html><head/><body><p>Close the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Tanca l'obturador de la cúpula. Per al control avançat de la cúpula utilitzeu la pestanya «INDI».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: <html><head/><body><p>Open the shutter of the dome. For advanced control of the dome please use the INDI tab.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Obri l'obturador de la cúpula. Per al control avançat de la cúpula utilitzeu la pestanya «INDI».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusDefinitionBox)
en: Observatory Status
ca@valencia: Estat de l'observatori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useDomeCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the dome needs to be unparked for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si se selecciona, caldrà desaparcar la cúpula per a que l'estat de l'observatori esdevinga &quot;PREPARAT&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the shutter needs to be open for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si se selecciona, caldrà obrir l'obturador per a que l'estat de l'observatori esdevinga &quot;PREPARAT&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWeatherCB)
en: <html><head/><body><p>If selected, the weather needs to be OK for the observatory status being &quot;READY&quot;.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si se selecciona, caldrà que la meteorologia siga bona per a que l'estat de l'observatori esdevinga &quot;PREPARAT&quot;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: <html><head/><body><p>Observatory status. Select the observatory elements that are relevant for the status:</p>
    <ul>
    <li><b>Dome</b>: unparked &rarr; ready</li>
    <li><b>Shutter</b>: open &rarr; ready</li>
    <li><b>Weather</b>: OK &rarr; ready</li>
    </ul>
    </body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Estat de l'observatori. Seleccioneu els elements de l'observatori que són rellevants per a l'estat:</p>
    <ul>
    <li><b>Cúpula</b>: sense aparcar &rarr; preparada.</li>
    <li><b>Obturador</b>: obert &rarr; preparat.</li>
    <li><b>Meteorologia</b>: correcte &rarr; preparat.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
ca@valencia: Preparat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: <html><head/><body><p>Scale the value axis to the current value range.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Escala l'eix de valors a l'interval actual de valors.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
ca@valencia: Escalat automàtic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearGraphHistory)
en: <html><head/><body><p>Clear sensor data history</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Neteja l'historial de les dades del sensor.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherActionsBox)
en: Actions
ca@valencia: Accions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherAlertBox)
en: Ale&rt
ca@valencia: Ale&rta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertShutterCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningShutterCB)
en: Close Shutter
ca@valencia: Tanca l'obturador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertSchedulerCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningSchedulerCB)
en: Stop Scheduler
ca@valencia: Para el programador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertStatusLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningStatusLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Status: inactive</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-style:italic;">Estat: inactiu</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertDelayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningDelayLabel)
en: Delay (sec):
ca@valencia: Retard (s):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherWarningBox)
en: War&ning
ca@valencia: A&vís

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, sensorData)
en: <html><head/><body><p>Current data of the weather sensors. Click on the sensor name to display its data over time.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Dades actuals dels sensors meteorològics. Cliqueu damunt del nom del sensor per a mostrar les seues dades amb el pas del temps.</p></body></html>

en: rolloff roof
ca@valencia: sostre desplegable

en: dome
ca@valencia: cúpula

en: Parking %1...
ca@valencia: S'està aparcant %1…

en: Unparking %1...
ca@valencia: S'està desaparcant %1…

en: Slaving activated.
ca@valencia: S'ha activat el control.

en: Slaving deactivated.
ca@valencia: S'ha desactivat el control.

en: Aborting...
ca@valencia: S'interromp…

en: Opening shutter...
ca@valencia: S'està obrint l'obturador…

en: Closing shutter...
ca@valencia: S'està tancant l'obturador…

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 rolloff roof %1...
ca@valencia: Moviment en %1 del sostre desplegable %2…

en: opening
ca@valencia: obrint

en: closing
ca@valencia: tancant

[ctx: %2 dome or rolloff roof motion %1...]
en: %2 dome motion %1...
ca@valencia: Moviment en %1 de la cúpula %2…

en: clockwise
ca@valencia: sentit horari

en: counter clockwise
ca@valencia: sentit antihorari

en: You must restart KStars for this change to take effect.
ca@valencia: Cal tornar a iniciar KStars perquè este canvi tinga efecte.

en: Set an alternate base directory for Analyze's captured images
ca@valencia: Establix una carpeta base alternativa per a les imatges capturades pel procés «Analitza»

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Load device Configuration
ca@valencia: Carrega la configuració del dispositiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
ca@valencia: &Mai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadConfigOnConnection)
en: O&n connection
ca@valencia: E&n connectar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadDefaultConfig)
en: Alwa&ys load defaults
ca@valencia: &Carrega sempre els valors predeterminats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Icons orientation:
ca@valencia: Orientació de les icones:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons) i18n: ectx: label, entry (EkosTopIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed on the top of pages
ca@valencia: Les icones dels mòduls d'Ekos se situen en la part superior de les pàgines.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons)
en: Top
ca@valencia: Dalt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: Ekos module icons are placed to the left of pages
ca@valencia: Les icones del mòdul «Ekos» se situen a l'esquerra de les pàgines.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: &Left
ca@valencia: &Esquerra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos)
en: Make Ekos window independent from KStars main window. Requires restart to take effect.
ca@valencia: Fa que la finestra d'Ekos siga independent de la finestra principal de KStars. Requerix reiniciar perquè tinga efecte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowEkos) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowINDI)
en: Independent window
ca@valencia: Finestra independent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnalyzeRestartWithEkos)
en: <html><head/><body><p>If Analyze is running and Ekos is disconnected then reconnected, a new .analyze file will be created and written to, and the graphs in Analyze will only show the new session.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si s'està executant el procés «Analitza» i es desconnecta Ekos, es tornarà a connectar, es crearà i s'escriurà un fitxer «.analyze» nou, i els gràfics d'«Analitza» només mostraran la sessió nova.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnalyzeRestartWithEkos)
en: Restart Analyze when Ekos Restarts
ca@valencia: Reinicia el procés d'«Analitza» quan es reinicie Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AnalyzeAlternativeDirectoryLabel)
en: Alternative Image Directory:
ca@valencia: Carpeta d'imatges alternativa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, analyzeAlternativeDirectoryB)
en: Set the alternative image directory for Analyze
ca@valencia: Establix una carpeta d'imatges alternativa per al procés «Analitza».

[ctx: @title:window]
en: Profile Editor
ca@valencia: Editor de perfils

en: Cannot save an empty profile.
ca@valencia: No es pot guardar un perfil buit.

en: Profile name already exists.
ca@valencia: Ja existix un perfil amb este nom.

en: <nobr>Available as <b>Remote</b> Driver. To use locally, install the corresponding driver.<nobr/>
ca@valencia: <nobr>Disponible com a controlador <b>remot</b>. Per a utilitzar localment, instal·leu el controlador corresponent.<nobr/>

en: <nobr><b>Label</b>: %1 &#9473; <b>Driver</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>
ca@valencia: <nobr><b>Etiqueta</b>: %1 &#9473; <b>Controlador</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>

en: Drivers
ca@valencia: Controladors

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: Internal
ca@valencia: Intern

[ctx: @title:window]
en: Scanning Network
ca@valencia: Exploreu la xarxa

en: Scanning network for INDI Web Managers...
ca@valencia: S'està explorant la xarxa buscant gestors web d'INDI…

en: Found INDI Web Manager at %1
ca@valencia: S'ha trobat un gestor web d'INDI a %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverProfileLabel)
en: Profile
ca@valencia: Perfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: <html><head/><body><p>After establishing connection with INDI server, automatically connect all devices.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Després d'establir la connexió amb el servidor INDI, connecta automàticament tots els dispositius.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: Auto Connect
ca@valencia: Connecta automàticament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Show port selector dialog when first connecting to equipment. It is automatically disabled after connection is established.
ca@valencia: Mostra el diàleg selector de ports en la primera connexió amb l'equip. Es desactiva automàticament després d'establir la connexió.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Port Selector
ca@valencia: Selector de ports

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: <html><head/><body>
    <p>Send current KStars geographical site settings to drivers once Ekos is online.</p>
    <p>This option should only be used when connecting to a remote geographic site.</p>
    </body></html>
ca@valencia: <html><head/><body>
    <p>Quan Ekos estiga en línia, enviarà als controladors la configuració de l'emplaçament geogràfic actual de KStars.</p>
    <p>Esta opció només s'ha d'utilitzar quan es connecta amb un emplaçament geogràfic remot.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: Site Info
ca@valencia: Informació del lloc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuidePort)
en: <html><body><p>External guider port.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Port del sistema de guiatge extern.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, modeLabel)
en: <html><head/><body>
    <p>Connection mode to use for the INDI server:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Local</span><br/>Connect to a local INDI server, created when Ekos starts.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Remote</span><br/>Connect to a remote INDI server that is already running.</p>
    </body></html>
ca@valencia: <html><head/><body>
    <p>Mode de connexió per a utilitzar el servidor INDI:</p>
    <p><span style="font-weight:600">Local</span><br/>Connecta amb el servidor INDI local, creat en iniciar Ekos.</p>
    <p><span style="font-weight:600">Remot</span><br/>Connecta amb un servidor INDI remot que ja es troba en execució.</p>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
ca@valencia: Amfitrió:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: <html><body><p>Open Web Manager in browser.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Obri el gestor web en el navegador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: Web Manager
ca@valencia: Gestor web

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, scanB)
en: <html><body><p>Scan local network for INDI web managers.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Explora la xarxa local buscant gestors web d'INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scanB)
en: Scan
ca@valencia: Explora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, INDIWebManagerPort)
en: <html><body><p>INDI Web Manager port.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Port del gestor web d'INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: LinGuider
ca@valencia: Lin-Guider

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: <html><body><p>Select which plug-in the Guider module should use.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Selecciona quin connector haurà d'utilitzar el mòdul «Guia».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guidingTypeLabel)
en: Guiding:
ca@valencia: Guiatge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: <html><body><p>Store profile on remote INDI Web Manager. Use INDI Web Manager on the remote device to start/stop INDI server.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Emmagatzema el perfil en el gestor web remot d'INDI. Utilitza el gestor web d'INDI en el dispositiu remot per a iniciar i parar el servidor INDI.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: INDI Web Manager
ca@valencia: Gestor web d'INDI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteMode)
en: Re&mote
ca@valencia: Re&mot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteHost)
en: <html><body><p>Remote INDI server host or address.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Amfitrió o adreça del servidor INDI remot.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: <html><body><p>External guider host or address.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Amfitrió o adreça del sistema de guiatge extern.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remotePort)
en: <html><body><p>Remote INDI Server Port.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>Port del servidor INDI remot.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driversGroupBox)
en: Select Devices
ca@valencia: Selecciona els dispositius

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, driverSearchEdit)
en: Driver Search
ca@valencia: Busca el controlador

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileSearchEdit)
en: Profile Search
ca@valencia: Busca el perfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: <html><head/><body><p>Add remote INDI drivers to chain with the local INDI server configured by this profile. Format this field as a comma-separated list of quoted driver name, host name/address and optional port:</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to the named camera on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">&quot;EQMod Mount&quot;@192.168.1.50</span><br/>Connect to the named mount on 192.168.1.50, port 7624.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style=" font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>Connect to all drivers found on 192.168.1.50, port 7624.</p><p>When omitted, host defaults to localhost and port defaults to 7624.<br/>Remote INDI drivers must be already running for the connection to succeed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Afegiu els controladors remots d'INDI a la cadena amb el servidor INDI local configurat per a este perfil. Formateu este camp com una llista separada per comes de noms de controlador entre cometes, un nom d'amfitrió o adreça i un port opcional:</p><p><span style="font-weight:600;">&quot;ZWO ASI120MC&quot;@192.168.1.50:8000</span><br/>Connecta amb la càmera anomenada en 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style="font-weight:600;">&quot;EQMod Mount&quot;@192.168.1.50</span><br/>Connecta amb la muntura anomenada en 192.168.1.50, port 7624.</p><p><span style="font-weight:600;">@192.168.1.50:8000</span><br/>Connecta amb tots els controladors trobats en 192.168.1.50, port 8000.</p><p><span style="font-weight:600;">@192.168.1.50</span><br/>Connecta amb tots els controladors trobats en 192.168.1.50, port 7624.</p><p>Quan s'omet, de manera predeterminada l'amfitrió serà «localhost» i el port 7624.<br/>Els controladors remots d'INDI cal que estiguen executant-se perquè la connexió siga correcta.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteDrivers)
en: driver@host:port,driver@host,@host:port,@host,driver
ca@valencia: controlador@amfitrió:port,controlador@amfitrió,@amfitrió:port,@amfitrió,controlador

en: Delay this many seconds before executing pre driver script.
ca@valencia: Temps d'espera en segons abans d'executar l'script anterior al controlador.

en: Delay this many seconds after driver startup before executing post driver script.
ca@valencia: Temps d'espera en segons abans d'iniciar el controlador executant l'script posterior al controlador.

en: Delay this many seconds after executing stopping driver script before stopping driver.
ca@valencia: Temps d'espera en segons després d'executar l'script de parar el controlador abans de parar el controlador.

en: Delay this many seconds after driver stopped before executing stopped driver script.
ca@valencia: Temps d'espera en segons després que el controlador s'haja parat abans d'executar l'script del controlador parat.

en: Select script to execute before starting the driver
ca@valencia: Seleccioneu l'script que s'executarà abans d'iniciar el controlador

en: Select script to execute after starting the driver
ca@valencia: Seleccioneu l'script que s'executarà després d'iniciar el controlador

en: Select script to execute before stopping the driver
ca@valencia: Seleccioneu l'script que s'executarà abans de parar el controlador

en: Select script to execute after stopping the driver
ca@valencia: Seleccioneu l'script que s'executarà després de parar el controlador

[ctx: @title:window]
en: Select Pre Driver Startup Script
ca@valencia: Seleccioneu l'script d'inici anterior al controlador

[ctx: @title:window]
en: Select Post Driver Startup Script
ca@valencia: Seleccioneu l'script d'inici posterior al controlador

[ctx: @title:window]
en: Select Pre Driver Stop Script
ca@valencia: Seleccioneu l'script de parada anterior al controlador

[ctx: @title:window]
en: Select Post Driver Stop Script
ca@valencia: Seleccioneu l'script de parada posterior al controlador

en: Profile Scripts Editor
ca@valencia: Editor de scripts de perfil

en: Driver
ca@valencia: Controlador

en: Pre start
ca@valencia: Abans d'iniciar

en: Post start
ca@valencia: Després d'iniciar

en: Pre stop
ca@valencia: Abans de parar

en: Post stop
ca@valencia: Després de parar

en: Add Rule
ca@valencia: Afig una regla

en: Invalid port.
ca@valencia: El port no és vàlid.

en: Host name cannot be empty.
ca@valencia: El nom de l'amfitrió no pot estar buit.

en: Profile name cannot be empty.
ca@valencia: El nom del perfil no pot estar buit.

[ctx: @title:window]
en: Detecting StellarMate...
ca@valencia: S'està detectant StellarMate…

en: Please wait while searching for StellarMate...
ca@valencia: Espereu mentre es busca StellarMate…

en: Failed to detect any StellarMate gadget. Make sure it is powered and on the same network.
ca@valencia: Ha fallat perquè no ha detectat cap giny de StellarMate. Assegureu-vos que està connectat i en la mateixa xarxa.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProfileWizard)
en: Ekos Profile Wizard
ca@valencia: Assistent de perfils d'Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: <html><head/><body><p>Welcome to the <span style=" font-weight:600;">Ekos Profile Wizard</span></p><p>Ekos is the premier observatory control and automation platform. With Ekos, you can capture images and gather scientific data with ease. This Wizard will help you create your equipment profile. You will be asked to verify some basic information. </p><p>Please click <span style=" font-weight:600;">next</span> to continue. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Us donem la benvinguda a l'<span style="font-weight:600;">Assistent de perfils d'Ekos</span></p><p>Ekos és la primera plataforma de control i automatització d'observatoris. Amb Ekos, es poden capturar imatges i recopilar dades científiques amb facilitat. Este assistent vos ajudarà a crear el perfil de l'equip. Se us demanarà la verificació de diversa informació bàsica.</p><p>Cliqueu damunt <span style="font-weight:600;">Següent</span> per a continuar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Online Resources:</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Recursos en línia:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, INDIInfoB)
en: What is
    INDI?
ca@valencia: Què és
    INDI?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, discoverEkosB)
en: Discover
    Ekos
ca@valencia: Descobrix
    Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoTutorialsB)
en: Video
    Tutorials
ca@valencia: Guies d'aprenentatge
    en vídeo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Where is your equipment connected?
ca@valencia: A on està connectat l'equip?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, localEquipmentB)
en: Equipment is attached
    to this device
ca@valencia: L'equip està connectat
    a este dispositiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentB)
en: Equipment is attached to
    a remote device
ca@valencia: L'equip està connectat
    a un dispositiu remot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <html><head/><body><p>Which <span style=" color:#ff5500;">remote</span> device is the equipment connected to?</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quin dispositiu <span style="color:#ff5500;">remot</span> està connectat amb l'equip?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, equipmentOtherB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OtherCB)
en: Other
ca@valencia: Altre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enter the remote computer information:
ca@valencia: Introduïu la informació de l'ordinador remot:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteHostEdit) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, PiHost)
en: Enter IP address or host name
ca@valencia: Introduïu l'adreça IP o el nom de l'amfitrió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Web Manager</span></a> running on the Remote Computer?</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><a href="https://github.com/knro/indiwebmanager"><span style="text-decoration:underline; color:#007af4;">Hi ha un gestor web d'INDI</span></a> executant-se en l'ordinador remot?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNotSureB)
en: Not Sure
ca@valencia: No és segur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: <span style=" font-style:italic;">INDI Web Manager</span> is a service that runs on remote devices to help you start and stop INDI services remotely.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Consell</span>: <span style="font-style:italic;">El gestor web d'INDI</span> és un servei que s'executa en dispositius remots per a ajudar-vos a iniciar i parar els serveis INDI de forma remota.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Enter host name and port. If you do not know, leave as is.
ca@valencia: Introduïu el nom i el port de l'amfitrió. Si no el coneixeu, deixeu-ho com està.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
ca@valencia: Detecta automàticament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <html><head/><body><p>Using Ekos locally on Windows is not supported. You must connect to a remote gadget to control devices.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>No s'admet l'ús local d'Ekos a Windows. Haureu de connectar-vos a un dispositiu remot per a controlar els dispositius.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which INDI Server do you want to use?
ca@valencia: Quin servidor INDI voleu utilitzar?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useInternalINDIB)
en: Internal INDI
    Server
ca@valencia: El servidor INDI
    intern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useExternalINDIB)
en: External INDI
    Server
ca@valencia: Servidor INDI
    extern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: External INDI Server can be <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI Server for OSX</span></a> or an INDI Server launched manually locally. If unsure, select Internal INDI Server.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Consell</span>: El servidor INDI extern pot ser el <a href="http://www.cloudmakers.eu/indigoserver/"><span style="text-decoration:underline; color:#007af4;">servidor INDI per a OSX</span></a> o un servidor INDI llançat localment de manera manual. Si no esteu segur, seleccioneu el servidor INDI intern.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <html><head/><body><p>You're almost done...</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quasi heu acabat…</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: <html><head/><body><p>What do you want to name your profile?</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quin nom voleu posar al perfil?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <html><head/><body><p>Which guider application do you want to use?</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quina aplicació de sistema de guiatge voleu utilitzar?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useInternalGuiderR)
en: Internal Guider
ca@valencia: Sistema de guiatge intern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useLinGuiderR)
en: Lin Guider
ca@valencia: Lin-Guider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Tip</span>: Internal Guider is recommended. Using external guider applications requires additional setup instructions outside the scope of Ekos.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:600;">Consell</span>: Es recomana el sistema de guiatge intern. L'ús d'aplicacions de guiatge externes requerix instruccions de configuració addicionals que estan fora de l'àmbit d'Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: <html><head/><body><p>Do you want to select additional services?</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Voleu seleccionar serveis addicionals?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: <html><head/><body><p>Use INDI Joystick driver to enable control of mounts, domes, and focusers with any compatible game pad.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Utilitzeu el controlador de palanca de control d'INDI per a habilitar el control de les muntures, cúpules, i enfocadors amb qualsevol comandament de joc compatible.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useJoystickCheck)
en: Joystick
ca@valencia: Palanca de control

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: <html><head/><body><p>If the remote computer has astrometry.net installed, you can run the remote astrometry driver and use it to solve images in Ekos Align module.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si l'ordinador remot té instal·lat «astrometry.net», podreu executar el controlador remot de l'astrometria i utilitzar-lo per a resoldre imatges en el mòdul «Alinea» d'Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRemoteAstrometryCheck)
en: Remote Astrometry
ca@valencia: Astrometria remota

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useWatchDogCheck)
en: <html><head/><body><p>Use the INDI WatchDog driver. It monitors connection between your remote equipment and Ekos. If the communication is lost between the two, the WatchDog driver goes into safe mode and executes a shutdown procedure to protect your equipment.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Utilitza el controlador WatchDog d'INDI. Vigila la connexió entre l'equip remot i Ekos. Si la comunicació entre els dos es perd, el controlador WatchDog entra en mode segur i executa un procediment de tancament per a protegir l'equip.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSkySafariCheck)
en: <html><head/><body><p>If you plan to use SkySafari to monitor and/or control your mount, check this box to start INDI SkySafari Server. You can connect SkySafari to this server and it shall enable you to connect and control your mount. For more details, please check the <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">INDI SkySafari Documentation.</span></a></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si heu planificat utilitzar SkySafari per a vigilar i controlar la muntura, seleccioneu esta casella per a iniciar el servidor SkySafari d'INDI. Podeu connectar SkySafari amb este servidor i vos hauria de permetre connectar i controlar la muntura. Per a més detalls, reviseu la <a href="https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html"><span style="text-decoration:underline; color:#007af4;">documentació de SkySafari d'INDI.</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createProfileB)
en: Create Profile &&
    Select Devices
ca@valencia: Crea el perfil i
    selecciona els dispositius

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FramingAssistant)
en: Mosaic Planner
ca@valencia: Planificador del mosaic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Confirm Equipment
ca@valencia: ↓ Confirma l'equip

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Mount focal length in millimeters
ca@valencia: Distància focal de la muntura, en mil·límetres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
ca@valencia: Distància focal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, focalLenSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Focal length of the telescope to use for the mosaic.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Distància focal del telescopi que s'utilitzarà per al mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Reducer:
ca@valencia: Reductor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Camera frame width and height in pixels
ca@valencia: Amplària i alçària del fotograma de la càmera, en píxels.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
ca@valencia: Càmera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVWLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraWFOVLabel)
en: W
ca@valencia: O

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Amplària del fotograma produït per la càmera, en píxels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, cameraWSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, cameraHSpin)
en:  pix
ca@valencia:  píx

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cameraHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of the frame produced by the camera, in pixels.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Alçària del fotograma produït per la càmera, en píxels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11)
en: Camera pixel size in microns
ca@valencia: Mida dels píxels de la càmera, en micròmetres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Pixel Size:
ca@valencia: Mida del píxel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelWSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Width of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Amplària d'un «photosite» de càmera individual, en micròmetres.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pixelHSizeSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Height of a single camera photosite, in micrometers.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Alçària d'un «photosite» de càmera individual, en micròmetres.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Fetch equipment information from the Ekos active profile, if any.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Recupera informació de l'equip a partir del perfil actiu d'Ekos, si n'hi ha.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchB)
en: Fetch
ca@valencia: Recupera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToSelectGridB)
en: Go to Grid Selection page
ca@valencia: Va fins a la pàgina de selecció de la quadrícula.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToSelectGridB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Select Grid
ca@valencia: Selecciona la quadrícula

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup)
en: ↓ Select Grid
ca@valencia: ↓ Selecció de la quadrícula

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Percentage of overlap between two neighbouring images
ca@valencia: Percentatge de superposició entre dues imatges veïnes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, overlapLabel)
en: Overlap:
ca@valencia: Superposició:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, overlapSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Overlap between each tile of the mosaic. See the main help icon in the corner of the sky chart.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Superposició entre cada tessel·la del mosaic. Vegeu la icona d'ajuda principal en el cantó de la carta estel·lar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Recompute the mosaic field from the number of tiles.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Recalcula el camp del mosaic a partir del nombre de tessel·les.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB)
en: Cover FOV
ca@valencia: Cobertura de CDV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: Specify the number of rows and columns of the final mosaic image
ca@valencia: Especifiqueu el nombre de files i columnes de la imatge en mosaic final.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Mosaic Grid:
ca@valencia: Quadrícula del mosaic:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicWSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic width.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the width of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Nombre de tessel·les en l'amplària del mosaic.</p><p align="justify">La modificació d'este valor canvia immediatament l'amplària del camp cobert pel mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mosaicHSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Number of tiles on the mosaic height.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the height of the field covered by the mosaic.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Nombre de tessel·les en l'alçària del mosaic.</p><p align="justify">La modificació d'este valor canvia immediatament l'alçària del camp cobert pel mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Final mosaic field of view size in arc minutes. Click update to calculate it or enter it manually.
ca@valencia: Mida del camp de visió del mosaic final en minuts d'arc. Per a calcular-ho, cliqueu damunt «Actualitza» o introduïu-lo manualment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetFOVLabel)
en: Mosaic FOV:
ca@valencia: CDV del mosaic:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field width that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic width.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Amplària mínima del camp que ha de cobrir el mosaic, en minuts d'arc.</p><p align="justify">La modificació d'este valor canvia immediatament el nombre de tessel·les en l'amplària del mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Minimum field height that the mosaic must cover, in arcminutes.</p><p align="justify">Modifying this value immediately changes the number of tiles on the mosaic height. </p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Alçària mínima del camp que ha de cobrir el mosaic, en minuts d'arc.</p><p align="justify">La modificació d'este valor canvia immediatament el nombre de tessel·les en l'alçària del mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV in arc minutes as determined from equipment parameters above
ca@valencia: CDV de la càmera en minuts d'arc com s'ha determinat més amunt dels paràmetres de l'equip.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV:
ca@valencia: CDV de la càmera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraWFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field width of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the width of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Amplària del camp de la càmera en minuts d'arc.</p><p align="justify">Este valor es calcula a partir de la informació de l'equip i definix l'amplària del camp cobert per una tessel·la del mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraHFOVSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Field height of the camera in arcminutes.</p><p align="justify">This value is computed from the equipment information, and defines the height of the field covered by one tile of the mosaic.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Alçària del camp de la càmera en minuts d'arc.</p><p align="justify">Este valor es calcula a partir de la informació de l'equip i definix l'alçària del camp cobert per una tessel·la del mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Camera's rotation angle (East of North) in degrees. To measure the angle, solve an image and use the astrometry solver solution's rotation angle
ca@valencia: Angle de rotació de la càmera (est del nord) en graus. Per a mesurar l'angle, resoleu una imatge i utilitzeu l'angle de rotació de la solució del solucionador de l'astrometria.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Position Angle:
ca@valencia: Angle de posició:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goRotateB)
en: Go to center and rotate to match this position angle
ca@valencia: Va cap al centre i gira perquè coincidisca amb este angle de posició.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Tile Transparency:
ca@valencia: Transparència de les tessel·les:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, transparencySlider)
en: Adjust tiles transparency
ca@valencia: Ajusta la transparència de les tessel·les.

[ctx: Transparency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transparencyAuto)
en: Auto
ca@valencia: Automàtica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: <html><head/><body><p>When checked, orders mosaic tiles so that the mount moves minimally between jobs (S-shape).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quan es marca, s'ordenaran les tessel·les del mosaic de manera que es minimitzen els moviments de la muntura entre les tasques (forma S).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverseOddRows)
en: Minimum mount move
ca@valencia: Moviment mínim de la muntura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en: <html><head/><body><p align="justify">Orientation of the camera field of view.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Orientació del camp de visió de la càmera.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en:  East of North
ca@valencia:  est del nord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Go to equipment selection page
ca@valencia: Va fins a la pàgina de selecció d'equip.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Confirm Equipment
ca@valencia: Confirma l'equip

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, importB)
en: Import Mosaic from Telescopius
ca@valencia: Importa un mosaic des de Telescopius.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importB)
en: Import...
ca@valencia: Importa…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recenterB)
en: Reset mosaic center to sky map center
ca@valencia: Restablix el centre del mosaic al centre del mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recenterB)
en: Recenter
ca@valencia: Torna a centrar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Go to grid adjustment page
ca@valencia: Va fins a la pàgina d'ajustament de la quadrícula.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToAdjustGrid)
en: Adjust Grid
ca@valencia: Ajusta la quadrícula

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fovGroup_2)
en: ↓ Adjust Grid
ca@valencia: ↓ Ajusta la quadrícula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: J2000 Center
ca@valencia: Centre J2000

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Adjust Grid center by manually entering the J2000 center or by dragging the center of the mosaic on the sky map.
ca@valencia: Ajusta el centre de la quadrícula introduint manualment el centre J2000 o arrossegant el centre del mosaic en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToSelectGrid) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backToAdjustGridB)
en: Go to grid selection page
ca@valencia: Va fins a la pàgina de selecció de la quadrícula.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go and plate solve mosaic center
ca@valencia: Va i centra el mosaic de la placa resolta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, goSolveB)
en: Go && Solve
ca@valencia: Ves i resol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, nextToJobsB)
en: Go to scheduler job creation page
ca@valencia: Va fins a la pàgina de creació de tasques del programador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextToJobsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create Jobs
ca@valencia: Crea tasques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobsGroup)
en: ↓Create  Scheduler Jobs
ca@valencia: ↓Crea tasques del programador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, guideStepCheck)
en: Perform calibration and autoguiding before proceeding to the next step.
ca@valencia: Realitza el calibratge i el guiatge automàtic abans de continuar amb el pas següent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, directoryEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Filesystem folder where the Scheduler jobs required to cover the mosaic will be created in.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Carpeta del sistema de fitxers a on es crearan les tasques del programador, requerides per a cobrir el mosaic.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Ekos Sequence File
ca@valencia: Fitxer de seqüència d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: <html><head/><body><p>Sequence: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seqüència: <span style="color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, alignStepCheck)
en: Perform alignment using astrometry solver before proceeding to the next step.
ca@valencia: Realitza l'alineació utilitzant el solucionador de l'astrometria abans de continuar amb el pas següent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: Select which steps to execute before starting the capture process.
ca@valencia: Selecciona els passos que s'executaran abans de començar el procés de captura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignEveryLabel)
en: Align Every
ca@valencia: Alinea cada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSequenceB)
en: Load the image sequence queue.
ca@valencia: Carrega la cua en seqüència d'imatges.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trackStepCheck)
en: Slew to the target and track it before proceeding to the next step.
ca@valencia: Orienta cap a l'objectiu i fes el seguiment abans de continuar amb el pas següent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
ca@valencia: Seguix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Target: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Objectiu: <span style="color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusEveryLabel)
en: Focus Every
ca@valencia: Enfoca cada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
ca@valencia: Carpeta a on es guardaran les imatges de la seqüència.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: <html><head/><body><p>Directory: <span style=" color:#ff0000;">*</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Carpeta: <span style="color:#ff0000;">*</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, alignEvery)
en: Perform alignment every N jobs.
ca@valencia: Realitza una alineació cada N tasques.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, focusEvery)
en: Perform autofocus every N jobs.
ca@valencia: Realitza un enfocament automàtic cada N tasques.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusStepCheck)
en: Perform autofocusing before proceeding to the next step.
ca@valencia: Realitza l'enfocament automàtic abans de continuar amb el pas següent.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
ca@valencia: Grup:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, groupEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Select a group name. Useful if you want the mosaic jobs to repeat together--assign them a group name, and give them <span style=" font-style:italic;">repeat for N (N=2 or more)</span> or <span style=" font-style:italic;">repeat until terminated</span> completion conditions. Otherwise leave empty.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Seleccioneu un nom de grup. És útil si voleu que les tasques de mosaic es repetisquen juntes: assigneu-lis un nom de grup i doneu-lis les condicions de compleció <span style="font-style:italic;">Repetix N (N=2 o més)</span> o <span style="font-style:italic;">Repetix fins que es finalitze</span>. En cas contrari, deixeu-ho en blanc.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Completion Condition:
ca@valencia: Condicions de la compleció:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, repeatCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, repeatsSpin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, schedulerRepeatSequencesLimit)
en: Restart job until it is executed this many times.
ca@valencia: Reinicia la tasca fins que s'execute este nombre de vegades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatCompletionR)
en: &Repeat for
ca@valencia: Repeti&x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerCompleteSequences)
en: The observation job is completed when the sequence is complete.
ca@valencia: Es completarà la tasca d'observació quan es complete la seqüència.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sequenceCompletionR) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerCompleteSequences)
en: Se&quence completion
ca@valencia: Compleció de la se&qüència

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, repeatsSpin) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, schedulerRepeatSequencesLimit)
en:  runs
ca@valencia:  execucions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, loopCompletionR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerUntilTerminated)
en: Restart the sequence job indefinitely.
ca@valencia: Torna a iniciar la tasca en seqüència indefinidament.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loopCompletionR) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerUntilTerminated)
en: Repeat &until terminated
ca@valencia: Repetix fins que es &finalitze

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, createJobsB)
en: Create scheduler jobs to execute the mosaic plan
ca@valencia: Crea les tasques del programador per a executar el pla del mosaic.

en:  Scheduler job |  Scheduler jobs
ca@valencia[0]:  Tasca del programador
ca@valencia[1]: Tasques del programador

en:  (first only)
ca@valencia:  (només el primer)

[ctx: @title:window]
en: Select Sequence Queue
ca@valencia: Seleccioneu una cua en seqüència

en: Ekos Sequence Queue (*.esq)
ca@valencia: Cua en seqüència d'Ekos (*.esq)

[ctx: @title:window]
en: Select Mosaic Import
ca@valencia: Seleccioneu el mosaic que s'ha d'importar

en: Telescopius CSV (*.csv)
ca@valencia: CSV de Telescopius (*.csv)

en: Import must contain center coordinates.
ca@valencia: Cal que la importació continga les coordenades del centre.

[ctx: @title:window]
en: Select Jobs Directory
ca@valencia: Seleccioneu la carpeta de tasques

en: Sorry, no jobs are runnable for the next 3 days. All jobs have completed.
ca@valencia: No hi ha cap tasca que es puga executar durant els 3 dies vinents. S'han completat totes les tasques.

en: Sorry, no jobs are runnable for the next 3 days. Job %1 has completed.
ca@valencia: No hi ha cap tasca que es puga executar durant els 3 dies vinents. S'ha completat la tasca %1.

en: (%1) Job %2: has completed.
ca@valencia: (%1) Tasca %2: s'ha completat.

en: (%1) Job %2: cannot run because: %3
ca@valencia: (%1) Tasca %2: no s'ha pogut executar perquè: %3

en: ******************** Now ********************
ca@valencia: ******************** Ara ********************

en: *****************In %1 Hours******************
ca@valencia: *****************D'ací a %1 hores*************

en: Sorry, no jobs are runnable for the next 3 days.
ca@valencia: No hi ha cap tasca que es puga executar durant els 3 dies vinents.

en: Job '%1' has no more batches remaining.
ca@valencia: La tasca «%1» no té cap més execució romanent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckThreshold), group (Scheduler)
en: If captured position exceeds target position by more this many arcminutes, abort capture and reschedule the pipeline.
ca@valencia: Si la posició capturada excedix la posició de l'objectiu per esta quantitat de minuts d'arc, s'interromprà la captura i es tornarà a programar la canonada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Reset pipeline if verified image delta exceeds:
ca@valencia: Restablix la canonada si la delta de la imatge verificada excedix:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: label, entry (AlignCheckFrequency), group (Scheduler)
en: When calculating position after captures, compute it every Nth capture. Set to 0 to disable.
ca@valencia: Quan es calcule la posició després de les captures, es farà cada N captures. Establiu-ho a 0 per a desactivar-ho.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Verify captured image position every:
ca@valencia: Verifica la posició de la imatge capturada cada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
ca@valencia: minuts d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelOnAlignFail)
en: Reset mount model on alignment failure
ca@valencia: Reinicia el model de muntura en fallar l'alineació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: <html><head/><body><p>If guiding calibration fails then restart alignment process before proceeding to guiding recalibration process again. This can help recenter the target object in the field of view if the calibration process strayed too far off.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si falla el calibratge del guiatge, es reiniciarà el procés d'alineació abans de continuar una altra vegada el procés de tornar a fer el calibratge del guiatge. Açò pot ajudar a tornar a centrar l'objectiu en el camp de visió si el procés de calibratge es desvia massa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RealignAfterCalibrationFailure)
en: Restart alignment on guiding calibration failure
ca@valencia: Reinicia l'alineació en fallar el calibratge del guiatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResetMountModelBeforeJob)
en: Reset mount model before starting each job:
ca@valencia: Reinicia el model de muntura abans de començar cada tasca:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: If Align is enabled, scheduler would initiate a realignment procedure before restarting any jobs even if guiding is active.
ca@valencia: Si s'ha habilitat l'alineació, el programador iniciarà un procediment de realineació abans de reiniciar qualsevol tasca encara que el guiatge estiga actiu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceAlignmentBeforeJob)
en: Force re-alignment before re-starting jobs
ca@valencia: Força una realineació abans de les tasques de reinici

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: <html><head/><body><p>When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>En processar una tasca programada, es reprendrà la seqüència des de l'última imatge present en l'emmagatzematge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: Remember job progress
ca@valencia: Recorda el progrés de la tasca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GreedyScheduling)
en: <html><head/><body><p>When checked the scheduler tries to run lower priority jobs when no higher priority job can run. Recommended.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quan es marca, el programador intentarà executar les tasques de prioritat més baixa quan no es puga executar cap tasca de prioritat més alta. Recomanat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GreedyScheduling)
en: Use greedy scheduling
ca@valencia: Utilitza la planificació voraç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: <html><head/><body><p>In case no scheduler job is scheduled for this many hours, perform a complete shutdown procedure and restart observatory operations once the next job is ready.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>En el cas que no es programe cap tasca durant este període de temps, es realitzarà un procediment de tancament complet i es reiniciaran les operacions de l'observatori una vegada s'haja enllestit la tasca següent.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PreemptiveShutdown)
en: Pre-emptive shutdown:
ca@valencia: Tancament preventiu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: <html><head/><body><p>Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>No permet la programació o execució de tasques passats estos minuts abans de l'alba.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preDawnLabel)
en: Pre-dawn:
ca@valencia: Abans de l'alba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dawn by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>S'ha desplaçat l'alba astronòmica per moltes hores. Este valor positiu o negatiu ajustarà la restricció del crepuscle.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dawnOffsetLabel)
en: Dawn offset:
ca@valencia: Desplaçament de l'alba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_PreemptiveShutdownTime)
en: <html><head/><body><p>Pre-emptive shutdown hours</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Hores de tancament preventiu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: <html><head/><body><p>Lead time is the minimum time in minutes between jobs. The scheduler starts execution of a job before its scheduled startup time by this lead time. Early execution is useful as focusing, alignment, and guiding procedures may take prolonged periods to time to complete.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El termini de lliurament és el temps mínim en minuts entre les tasques. El programador iniciarà l'execució d'una tasca abans del seu temps d'inici programat amb este termini de lliurament. L'execució abans és útil perquè els procediments d'enfocament, alineació i guiatge poden tardar períodes prolongats de temps fins a completar-se.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leadTimeLabel)
en: Lead time:
ca@valencia: Termini de lliurament:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: <html><body><p>Offset astronomical dusk by this many hours. This positive or negative value adjusts the twilight restriction.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>S'ha desplaçat la posta astronòmica per moltes hores. Este valor positiu o negatiu ajustarà la restricció del crepuscle.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duskOffsetLabel)
en: Dusk offset:
ca@valencia: Desplaçament de la posta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerWeather)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:700;">Enable Weather-Based Scheduling:</span> Prevents new jobs from starting during weather warnings or alerts. Existing jobs continue during warnings, but are aborted during alerts. System initiates a soft shutdown and waits for improved conditions or grace period expiration, after which the current job is terminated.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p><span style="font-weight:700;">Activa la planificació basada en la meteorologia:</span> Evita que s'inicien tasques noves durant els avisos o alertes meteorològiques. Les tasques existents continuaran durant els avisos, però s'interrompen durant les alertes. El sistema iniciarà una parada suau i esperarà fins que milloren les condicions o que vença el període de gràcia, després del qual finalitzarà la tasca actual.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SchedulerWeather)
en: Weather grace period
ca@valencia: Període de gràcia meteorològic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Wait this many seconds when detecting weather alert before starting observatory shutdown.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Espera este nombre de segons abans d'iniciar la parada de l'observatori quan es detecta una alerta meteorològica.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Weather Alert  Shutdown Delay:
ca@valencia: Retard de la parada per alerta meteorològica:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: After shutdown procedure is successfully executed, stop INDI and Ekos.
ca@valencia: Després d'executar correctament el procediment de tancament, para INDI i Ekos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StopEkosAfterShutdown)
en: Stop Ekos after shutdown
ca@valencia: Para Ekos després del tancament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysExecuteStartupScript)
en: Observatory startup script is normally only executed if Ekos is offline. Enable this option to start it whenever scheduler is starting up.
ca@valencia: L'script d'inici de l'observatori normalment només s'executa si Ekos està fora de línia. Marqueu esta opció per a iniciar-lo sempre que s'inicie el programador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysExecuteStartupScript)
en: Always Execute Startup Script
ca@valencia: Executa sempre l'script d'inici

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: <html><head/><body><p>If the shutdown script terminates INDI server, enable this option so that no disconnection errors are generated.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si l'script de tancament finalitza el servidor INDI, seleccioneu esta opció per tal de no generar errors de desconnexió.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShutdownScriptTerminatesINDI)
en: Shutdown script terminates INDI
ca@valencia: L'script de tancament finalitza INDI

en: Follower
ca@valencia: Seguidor

en: Job scheduler list.
    Click to select a job in the list.
    Double click to edit a job with the left-hand fields.
ca@valencia: Llista del programador de tasques.
    Cliqueu-hi per a seleccionar una tasca.
    Feu-hi doble clic per a editar una tasca amb els camps de l'esquerra.

en: Current status of the job, managed by the Scheduler.
    If invalid, the Scheduler was not able to find a proper observation time for the target.
    If aborted, the Scheduler missed the scheduled time or encountered transitory issues and will reschedule the job.
    If complete, the Scheduler verified that all sequence captures requested were stored, including repeats.
ca@valencia: Estat actual de la tasca, gestionada pel programador.
    Si no és vàlida, el programador no podrà trobar cap temps adequat per a l'observació de l'objectiu.
    Si s'interromp, el programador trobarà faltes en el temps programat o problemes temporals i tornarà a programar la tasca.
    Si es completa, el programador verificarà que totes les captures en seqüència sol·licitades s'han emmagatzemat, incloent-hi les repeticions.

en: Current altitude of the target of the job.
    A rising target is indicated with an arrow going up.
    A setting target is indicated with an arrow going down.
ca@valencia: Altitud actual de l'objectiu de la tasca.
    Un objectiu que ascendix s'indica amb una fletxa cap amunt.
    Un objectiu que es pon s'indica amb una fletxa cap avall.

en: Startup time of the job, as estimated by the Scheduler.
    The altitude at startup, if available, is displayed too.
    Fixed time from user or culmination time is marked with a chronometer symbol.
ca@valencia: Temps d'inici de la tasca, estimat pel programador.
    També es mostra l'altitud en iniciar, si està disponible.
    Temps fixat per l'usuari o temps de culminació, està marcat amb el símbol d'un cronòmetre.

en: Completion time for the job, as estimated by the Scheduler.
    You may specify a fixed time to limit duration of looping jobs. A warning symbol indicates the altitude at completion may cause the job to abort before completion.
ca@valencia: Temps de compleció per a la tasca, estimat pel programador.
    Es pot especificar un temps fix per a limitar la duració de les tasques repetides. Un símbol d'avís indica que l'altitud a la compleció pot fer que la tasca s'interrompa abans de la compleció.

en: Count of captures stored for the job, based on its sequence job.
    This is a summary, additional specific frame types may be required to complete the job.
ca@valencia: Comptador de captures emmagatzemades per a la tasca, basat en la seua tasca de seqüència.
    Açò és un resum, per a completar la tasca es poden requerir tipus de fotogrames específics addicionals.

en: Remove selected job from the observation list.
    Job properties are copied in the edition fields before removal.
ca@valencia: Elimina la tasca seleccionada de la llista d'observacions.
    Les propietats de la tasca es copiaran en els camps d'edició abans de l'eliminació.

en: Move selected job one line up in the list.
ca@valencia: Mou la tasca seleccionada una línia cap amunt en la llista.

en: Move selected job one line down in the list.
ca@valencia: Mou la tasca seleccionada una línia cap avall en la llista.

en: Reset state and force reevaluation of all observation jobs.
ca@valencia: Restablix l'estat i força el tornar a avaluar de totes les tasques d'observació.

en: Reset state and sort observation jobs per altitude and movement in sky, using the start time of the first job.
    This action sorts setting targets before rising targets, and may help scheduling when starting your observation.
    Note the algorithm first calculates all altitudes using the same time, then evaluates jobs.
ca@valencia: Restablix l'estat i ordena les tasques d'observació segons l'altitud i moviment en el cel, utilitzant el temps d'inici de la primera tasca.
    Esta acció ordena els objectius que es ponen abans que els objectius que ascendixen, i pot ajudar la planificació en iniciar l'observació.
    Cal tindre en compte que l'algorisme primer calcula totes les elevacions utilitzant la mateixa hora, després avalua les tasques.

en: Warning: The Classic scheduler algorithm has been retired. Switching you to the Greedy algorithm.
ca@valencia: Avís: S'ha retirat l'algorisme «Clàssic» del programador. S'ha canviat per l'algorisme «Voraç».

en: Jobs
ca@valencia: Tasques

[ctx: @title:window]
en: Select FITS/XISF Image
ca@valencia: Seleccioneu una imatge FITS o XISF

en: FITS header: cannot find OBJCTRA (%1).
ca@valencia: Capçalera FITS: no s'ha pogut trobar OBJCTRA (%1).

en: FITS header: cannot find OBJCTDEC (%1).
ca@valencia: Capçalera FITS: no s'ha pogut trobar OBJCTDEC (%1).

en: Warning: RA value %1 is invalid.
ca@valencia: Avís: el valor %1 de l'AR no és vàlid.

en: Warning: DEC value %1 is invalid.
ca@valencia: Avís: el valor %1 de la Dec no és vàlid.

[ctx: @title:window]
en: Select Startup Script
ca@valencia: Seleccioneu l'script d'inici

[ctx: @title:window]
en: Select Shutdown Script
ca@valencia: Seleccioneu l'script de tancament

en: Warning: Target name is required.
ca@valencia: Avís: es requerix el nom de l'objectiu.

en: Warning: Sequence file is required.
ca@valencia: Avís: es requerix el fitxer de seqüència.

en: Warning: Target coordinates are required.
ca@valencia: Avís: es requerixen les coordenades de l'objectiu.

en: Warning: job '%1' at row %2 has a duplicate target at row %3, the scheduler may consider the same storage for captures.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» a la fila %2 té un objectiu duplicat a la fila %3, el programador podria considerar el mateix emmagatzematge per a les captures.

en: Warning: jobs '%1' at row %2 and %3 probably require a different repeat count as currently they will complete simultaneously after %4 batches (or disable option 'Remember job progress')
ca@valencia: Avís: les tasques «%1» a la fila %2 i %3 probablement requerixen un recompte de repeticions diferent, ja que actualment es completaran simultàniament després de %4 lots (o desseleccioneu l'opció «Recorda el progrés de la tasca»)

en: Skipped checking for duplicates.
ca@valencia: S'ha omés la comprovació de duplicats.

en: Stop editing of job #%1, resetting to original value.
ca@valencia: Es para l'edició de la tasca núm. %1. Es restaura al valor original.

en: Use edition fields to create a new job in the observation list.
ca@valencia: Utilitzeu els camps d'edició per a crear una tasca nova en la llista d'observacions.

en: Evaluating
ca@valencia: S'està avaluant

en: Scheduled
ca@valencia: Programada

en: Invalid
ca@valencia: No vàlida

en: Scheduler pause planned...
ca@valencia: Pausa planificada del programador…

en: Resume Scheduler
ca@valencia: El programador es reprén

en: Observatory is in the shutdown process
ca@valencia: L'observatori es troba en el procés de tancament

en: Scheduler aborted.
ca@valencia: S'ha interromput el programador.

en: Scheduler is in shutdown until next job is ready
ca@valencia: El programador farà el tancament quan s'enllestisca la tasca següent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, startB)
en: Start Scheduler
ca@valencia: Inicia el «Programador».

[ctx: @title:window]
en: Open Ekos Scheduler List
ca@valencia: Obriu la llista del programador d'Ekos

[ctx: @title:window]
en: Save Ekos Scheduler List
ca@valencia: Guardeu la llista del programador d'Ekos

en: Failed to save scheduler list
ca@valencia: No s'ha pogut guardar la llista del programador

en: Turning off astronomical twilight check may cause the observatory to run during daylight. This can cause irreversible damage to your equipment!
ca@valencia: En apagar la comprovació del crepuscle astronòmic es podria provocar que l'observatori funcione durant la llum diürna. Açò pot provocar desperfectes irreversibles a l'equip!

en: Slew complete
ca@valencia: S'ha completat l'orientació

en: Focus complete
ca@valencia: S'ha completat l'enfocament

en: Align complete
ca@valencia: S'ha completat l'alineació

en: Repositioning
ca@valencia: S'està reposicionant

en: Repositioning complete
ca@valencia: S'ha completat el reposicionament

en: Guiding complete
ca@valencia: S'ha completat el guiatge

en: Weather conditions are OK.
ca@valencia: Les condicions meteorològiques són BONES.

en: Warning: weather conditions are in the WARNING zone.
ca@valencia: Avís: les condicions meteorològiques es troben en la zona d'ALERTA.

en: Caution: weather conditions are in the DANGER zone!
ca@valencia: Precaució: les condicions meteorològiques es troben en la zona de PERILL!

en: Weather conditions in warning zone
ca@valencia: Les condicions meteorològiques es troben en la zona d'alerta

en: Weather conditions are critical. Observatory shutdown is imminent
ca@valencia: Les condicions meteorològiques són crítiques. El tancament de l'observatori és imminent

en: Scheduler is in sleep mode
ca@valencia: El programador es troba en el mode de repòs

en: Manual startup procedure completed successfully.
ca@valencia: S'ha completat amb èxit el procediment d'inici manual.

en: Manual startup procedure terminated due to errors.
ca@valencia: El procediment d'inici manual ha finalitzat a causa d'errors.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobSequenceGroup)
en: Object && Sequence Selection
ca@valencia: Seleccioneu l'objecte i seqüència

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FITSLabel)
en: Select optional FITS file to be used for alignment. When using FITS, specify the object or the estimated coordinates which are used to slew the mount.
ca@valencia: Trieu el fitxer FITS opcional que s'utilitzarà per a l'alineació. Si s'utilitza FITS, especifiqueu l'objecte o les coordenades estimades que s'utilitzaran per a orientar la muntura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FITSLabel)
en: FITS File:
ca@valencia: Fitxer FITS:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Select the tasks to run at the start of each scheduler job. Executed in order, left to right.
ca@valencia: Seleccioneu les tasques que s'executaran al començament de cada tasca del programador. S'executaran en ordre, d'esquerra a dreta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep)
en: Slew to the target and track. Done at the start of each scheduler job.
ca@valencia: Orienta cap a l'objectiu i fes el seguiment. Es fa al començament de cada tasca del programador.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Run alignment using astrometry solver. Done at the start of each scheduler job.
ca@valencia: Realitza l'alineació utilitzant el solucionador de l'astrometria. Es fa al començament de cada tasca del programador.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Start autoguiding. Done at the start of each scheduler job.
ca@valencia: Inicia el guiatge automàtic. Es fa al començament de cada tasca del programador.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Run autofocus. Done at the start of each scheduler job.
ca@valencia: Executa l'enfocament automàtic. Es fa al començament de cada tasca del programador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence:
ca@valencia: Seqüència:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Target Position Angle
ca@valencia: Angle de posició de l'objectiu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverAngleLabel)
en: PA
ca@valencia: AP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copySkyCenterB)
en: Fill coordinates with Sky Map center
ca@valencia: Emplena les coordenades amb el centre del mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, groupLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, groupEdit)
en: <html><head/><body><p align="justify">Select a group name. Useful if you want several jobs to repeat together--assign them the same group name, and give them <i>repeat for N</i> or <i>repeat until terminated</i> completion conditions. Otherwise leave empty. Only applies to the Greedy scheduler algorithm.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Seleccioneu un nom de grup. És útil si voleu que diverses tasques es repetisquen juntes: assigneu-lis un nom de grup i doneu-lis les condicions de la compleció <i>Repetix N (N=2 o més)</i> o <i>Repetix fins que es finalitze</i>. En cas contrari, deixeu-ho en blanc. Només s'aplicarà a l'algorisme «Voraç» del programador.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, leadFollowerSelectionCB)
en: <html><head/><body><p>Define the job's target or select <span style="font-style:italic">Follower</span> if the job should run as multi camera job in combination with the first job above having a target defined.<p><p><b>WARNING</b>: This feature is experimental!</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Definiu l'objectiu de la tasca o seleccioneu <span style="font-style:italic">Seguidor</span> si la tasca s'ha d'executar com a una tasca amb múltiples càmeres en combinació amb la primera tasca de dalt que tinga definida un objectiu.<p><p><b>AVÍS</b>: Esta característica és experimental!</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, positionAngleSpin)
en: Position Angle in Degrees
ca@valencia: Angle de posició, en graus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_9)
en: Ekos Device Profile
ca@valencia: Perfil de dispositiu d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyMountTargetB)
en: Fill coordinates with current mount position.
ca@valencia: Emplena les coordenades amb la posició actual de la muntura.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, trainLabel)
en: Optical train to be used for this scheduler job within the Capture module.
ca@valencia: Tren òptic que s'utilitzarà per a esta tasca del planificador en el mòdul «Captura».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mosaicB)
en: Open the Mosaic Planner...
ca@valencia: Obri el «Planificador del mosaic»…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSequenceB)
en: Capture Sequence File Editor...
ca@valencia: Editor del fitxer de la seqüència de captura…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueAppendB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and append jobs to queue.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Carrega la programació des d'un fitxer i afig les tasques a la cua.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueLoadB)
en: <html><head/><body><p align="justify">Load schedule from file and replace jobs from queue.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="justify">Carrega la programació des d'un fitxer i substituïx les tasques de la cua.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save Schedule...
ca@valencia: Guarda la programació…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save Schedule As...
ca@valencia: Anomena i guarda la programació…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
ca@valencia: Hora d'inici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
ca@valencia: Hora final

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseB)
en: Pause Scheduler
ca@valencia: Posa el programador en pausa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerRepeatEverything)
en: <html><head/><body><p>Repeat all scheduled jobs as soon as all jobs have been completed. This option is only available if the <span style=" font-weight:700;">Remember Job Progress</span> option in Ekos  Scheduler settings is <span style=" font-weight:700;">not</span> selected.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Repetix totes les tasques programades tan prompte com s'hagen completat. Esta opció només estarà disponible si <span style="font-weight:700;">no</span> s'ha seleccionat l'opció «Recorda el progrés de la tasca» en el programador d'Ekos.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerRepeatEverything)
en: Repeat all jobs
ca@valencia: Repetix totes les tasques

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, executionSequenceLimit)
en: <html><head/><body><p>Limit number of iterations the scheduler will execute the entire job sequence. If set to 0, the jobs are repeated until for none of the jobs its constraints are met.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Nombre límit d'iteracions que el programador executarà tota la seqüència de tasques. Si s'establix a 0, les tasques es repetiran fins que cap complisca les restriccions.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, executionSequenceLimit)
en:  times
ca@valencia:  vegades

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, completionGroup)
en: Job Completion Conditions
ca@valencia: Condicions de compleció de la tasca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerRepeatSequences)
en: &Repeat for:
ca@valencia: Repeti&x per a:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, schedulerUntil)
en: Terminate the job on the given date and time.
ca@valencia: Finalitza la tasca en la data i hora especificades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, schedulerUntil)
en: Repeat &until:
ca@valencia: Repetix &fins:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Job Startup Conditions
ca@valencia: Condicions d'inici de la tasca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: Start the job on the specified date and time
ca@valencia: Inicia la tasca en la data i hora especificades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startupTimeConditionR)
en: O&n:
ca@valencia: E&n:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: Start the observation job as soon as all the constraints, if any, are met. The best candidate target shall be imaged first.
ca@valencia: Inicia la tasca d'observació tan prompte com es complisquen totes les restriccions, si n'hi ha cap. Primer cal capturar imatges del millor candidat com a objectiu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asapConditionR)
en: ASAP
ca@valencia: Tan prompte com siga possible

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contraintsGroup)
en: Job Constraints
ca@valencia: Restriccions de la tasca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerAltitude)
en: The object's altitude must remain equal or higher than the given value.
ca@valencia: L'altitud de l'objecte ha de romandre igual o més alta que el valor indicat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerAltitude)
en: Min. Altitude:
ca@valencia: Altitud mín.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerHorizon)
en: <html><body><p>The artificial horizon restriction constrains the altitude of the target to be above the artificial horizon, if any are defined and enabled. See the artificial horizon item in the KStars Settings menu.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>La restricció de l'horitzó artificial obliga que l'altitud de l'objectiu estiga per damunt de l'horitzó artificial, si se n'ha definit i activat una. Vegeu l'element de l'horitzó artificial en el menú «Configuració» de KStars.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerMoonSeparation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, schedulerMoonSeparationValue)
en: <html><head/><body><p>The target must be at least this far from the moon.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'objectiu ha d'estar com a mínim a esta distància de la Lluna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerMoonSeparation)
en: Moon  min. sep.:
ca@valencia: Sep. mín. de la Lluna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerMoonAltitude) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, schedulerMoonAltitudeMaxValue)
en: <html><head/><body><p>The moon must be lower than this altitude.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Cal que la Lluna estiga per davall d'esta altitud.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerMoonAltitude)
en: Moon max alt:
ca@valencia: Alt. màx. de la Lluna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerTwilight)
en: <html><body><p>The twilight restriction constrains jobs to execute in astronomical darkness. Use the dusk and dawn offsets in the Ekos Scheduler options to adjust the interval.</p></body></html>
ca@valencia: <html><body><p>La restricció del crepuscle obliga les tasques al fet que s'executen en la foscor astronòmica. Utilitza els desplaçaments de l'alba i la posta en les opcions del «Programador» d'Ekos per a ajustar l'interval.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTwilight)
en: Twilight
ca@valencia: Crepuscle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, nightTime)
en: <html><head/><body><p>Astronomical dawn and dusk for the Scheduler job currently selected, or for today if no job is selected.</p><p>- The first value is <span style=" font-weight:600;">dusk</span>, specifically the next local time the Sun sets below an altitude of -18° after the job starts.</p><p>- The second value is <span style=" font-weight:600;">dawn</span>, specifically the next local time the Sun rises higher than an altitude of -18° after the job starts.</p><p>A warning symbol indicates the Sun will not travel below the astronomical dusk boundary after the job starts, and that dawn and dusk times are calculated from its minimal altitude. In that situation, the Twilight restriction prevents job execution unless the Ekos Dawn Offset and Dusk Offset options are configured appropriately.</p><p>Note that the Ekos Pre-Dawn Offset option virtually advances dawn by a default of 30 minutes and will thus prevent a job from starting just before that moment.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Alba i posta astronòmiques per a la tasca seleccionada del programador, o per a hui si no se n'ha seleccionat cap.</p><p>- El primer valor és la <span style="font-weight:600;">posta</span>, concretament el pròxim temps local en què el Sol es pondrà per davall d'una altitud de -18° després de començar la tasca.</p><p>- El segon valor és l'<span style="font-weight:600;">alba</span>, concretament el pròxim temps local en què el Sol s'alçarà per damunt d'una altitud de -18° després de començar la tasca.</p><p>Un símbol d'avís indicarà que el Sol no transcorrerà per davall del límit de la posta astronòmica després de començar la tasca, i que les hores de posta i alba es calculen a partir de la seua altitud mínima. En esta situació, la restricció del «Crepuscle» evitarà l'execució de la tasca a menys que s'hagen configurat adequadament les opcions «Desplaçament de la posta» i «Desplaçament de l'alba» d'Ekos.</p><p>Cal tindre present que l'opció «Desplaçament abans de l'alba» d'Ekos avançarà virtualment l'alba, de manera predeterminada 30 minuts i, per tant, evitarà l'inici d'una tasca abans d'este moment.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: <html><head/><body><p>Define what should happen when a job steps into an error or aborts:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Don't re-schedule</span>: Don't restart the job in case of an error or an abort.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule after all terminated</span>: If a job gets aborted, the scheduler will only re-schedule it if when all jobs are finished or aborted. If this is the case, the scheduler re-schedules all aborted jobs and sleeps for the given delay.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Re-schedule immediately</span>: As soon as a job gets aborted, the scheduler will re-schedule it and waits the given delay.</li></ul><p>If the option for re-scheduling errors is selected, errors are handled like aborts. Otherwise, jobs that step into an error are never re-scheduled.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es definix què hauria de passar quan una tasca dona error o s'interromp:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">No la tornes a programar</span>: No tornarà a programar la tasca en cas d'un error o una interrupció.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Torna-la a programar després de finalitzar-ho tot</span>: Si una tasca s'interromp, el programador només la tornarà a programar quan totes les tasques finalitzen o s'interrompen. Si és este cas, el programador tornarà a programar totes les tasques interrompudes i esperarà el retard indicat.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Torna-la a programar immediatament</span>: Tan prompte com s'interrompa una tasca, el programador la tornarà a programar i esperarà el retard indicat.</li></ul><p>Si s'ha seleccionat l'opció «Torna a programar els errors», els errors es gestionaran com les interrupcions. Altrament. les tasques que donen un error no es tornaran a programar mai.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, errorHandlingGroup)
en: Aborted Job Management
ca@valencia: Interrupció del gestor de tasques

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: Do not re-schedule aborted jobs.
ca@valencia: No tornarà a programar les tasques interrompudes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
ca@valencia: &Cap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: Re-schedule aborted jobs as soon as all executable jobs are either completed or aborted.
ca@valencia: Tornarà a programar les tasques interrompudes tan prompte com s'hagen completat o interromput totes les tasques en execució.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartQueueButton)
en: &Queue
ca@valencia: Posa a la &cua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: Re-schedule an aborted job immediately.
ca@valencia: Tornarà a programar immediatament una tasca interrompuda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingRestartImmediatelyButton)
en: I&mmediate
ca@valencia: I&mmediat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Treat errors like aborts.
ca@valencia: Tractarà els errors com a interrupcions.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, errorHandlingRescheduleErrorsCB)
en: Re-schedule errors:
ca@valencia: Torna a programar els errors:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, errorHandlingStrategyDelay)
en: Delay in seconds.
ca@valencia: Retard, en segons.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, errorHandlingStrategyDelay)
en:  s wait
ca@valencia:  s d'espera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: <html><head/><body><p>One-time startup procedure to be executed before starting Ekos. The script is executed <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">before</span> the startup procedures (e.g. unpark scope), if selected, are executed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Procediment d'inici que s'executarà una única vegada abans d'iniciar Ekos. Si se selecciona, l'script s'executarà <span style="font-weight:600; text-decoration:underline;">abans</span> que s'executen els procediments d'inici (p. ex., desaparcar l'instrument de visió).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroupBox)
en: Observatory Startup Procedure
ca@valencia: Procediment d'inici de l'observatori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerUnparkDome) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerParkDome)
en: Park dome to home position
ca@valencia: Aparca la cúpula a la posició inicial.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerUnparkDome)
en: UnPark Dome
ca@valencia: Desaparca la cúpula

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerUnparkMount) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerParkMount)
en: Park telescope to home position.
ca@valencia: Aparca el telescopi a la posició inicial.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerUnparkMount)
en: UnPark Mount
ca@valencia: Desaparca la muntura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerOpenDustCover)
en: Open dust cover
ca@valencia: Obri la funda de protecció.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerOpenDustCover)
en: UnCap
ca@valencia: Trau la funda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: <html><head/><body><p>One-time shutdown procedure to be executed after all scheduler jobs are completed. The script is executed <span style=" font-weight:600; text-decoration: underline;">after</span> the shutdown procedures (e.g. parking), if selected, are completed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Procediment de tancament que s'executarà una única vegada després de completar totes les tasques del programador. Si està marcada, l'script s'executarà <span style="font-weight:600; text-decoration:underline;">després</span> que s'hagen completat els procediments de tancament (p. ex., aparcar).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroupBox)
en: Observatory Shutdown Procedure
ca@valencia: Procediment de tancament de l'observatori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerWarmCCD)
en: Turn off CCD cooler.
ca@valencia: Apaga el refrigerador de CCD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerWarmCCD)
en: Warm CCD
ca@valencia: CCD calent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, schedulerCloseDustCover)
en: Close dust cover
ca@valencia: Tanca la funda de protecció.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerCloseDustCover)
en: Cap
ca@valencia: Tapa

en: Tomorrow
ca@valencia: Demà

en: Day After Tomorrow
ca@valencia: Demà passat

en: Tonight
ca@valencia: Esta nit

en: Ekos job failed (%1)
ca@valencia: Ha fallat una tasca d'Ekos (%1)

en: DarkFlat
ca@valencia: PlaFosc

en: images
ca@valencia: imatges

en: Cannot delete currently running job '%1'.
ca@valencia: No s'ha pogut suprimir la tasca actualment en execució «%1».

en: Cannot delete job. Scheduler state: %1
ca@valencia: No s'ha pogut suprimir la tasca. Estat del programador: %1

en: Warning: startup script URL %1 is not valid.
ca@valencia: Avís: l'script d'inici en l'URL %1 no és vàlid.

en: Warning: shutdown script URL %1 is not valid.
ca@valencia: Avís: l'script de tancament en l'URL %1 no és vàlid.

en: Scheduler started.
ca@valencia: El programador s'ha iniciat.

en: Scheduler resuming.
ca@valencia: El programador es reprén.

en: Job '%1' is terminated due to errors.
ca@valencia: La tasca «%1» ha finalitzat a causa d'errors.

en: Job '%1' is aborted.
ca@valencia: S'ha interromput la tasca «%1».

en: Waiting %1 seconds to restart job '%2'.
ca@valencia: S'esperen %1 segons per a reiniciar la tasca «%2».

en: Scheduler waits for a retry.
ca@valencia: El programador espera un reintent.

en: Job '%1' is complete.
ca@valencia: S'ha completat la tasca «%1».

en: Job '%1' is complete after #%2 batch. | Job '%1' is complete after #%2 batches.
ca@valencia[0]: S'ha completat la tasca «%1» després d'%2 iteració.
ca@valencia[1]: S'ha completat la tasca «%1» després de %2 iteracions.

en: Job '%1' is repeating, #%2 batch remaining. | Job '%1' is repeating, #%2 batches remaining.
ca@valencia[0]: S'està repetint la tasca «%1», queda %2 iteració.
ca@valencia[1]: S'està repetint la tasca «%1», queden %2 iteracions.

en: Job '%1' is repeating, looping indefinitely.
ca@valencia: S'està repetint la tasca «%1», estarà repetint-se indefinidament.

en: Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batch done. | Job '%1' stopping, reached completion time with #%2 batches done.
ca@valencia[0]: La tasca «%1» està parant-se. ha abastat la seua hora de finalització amb %2 iteració feta.
ca@valencia[1]: La tasca «%1» està parant-se. ha abastat la seua hora de finalització amb %2 iteracions fetes.

en: Job '%1' completed #%2 batch before completion time, restarted. | Job '%1' completed #%2 batches before completion time, restarted.
ca@valencia[0]: La tasca «%1» ha completat %2 iteració abans de la seua hora de finalització, es reinicia.
ca@valencia[1]: La tasca «%1» ha completat %2 iteracions abans de la seua hora de finalització, es reinicia.

en: Scheduler is awake.
ca@valencia: El programador està actiu.

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when ready...
ca@valencia: El programador està actiu. Les tasques començaran quan estiga preparat…

en: Scheduler is awake. Jobs shall be started when scheduler is resumed.
ca@valencia: El programador està actiu. Les tasques començaran quan es reprenga.

en: Job '%1' has not been processed upon scheduler stop, marking aborted.
ca@valencia: La tasca «%1» no s'ha processat fins a la parada del programador, es marca com a interrompuda.

en: Job '%1' cannot start because weather status is %2 and grace period is over.
ca@valencia: La tasca «%1» no es pot iniciar perquè l'estat del temps meteorològic és %2 i el període de gràcia ha acabat.

en: Alert
ca@valencia: Alerta

en: Job '%1' cannot start because weather status is %2. Waiting until weather improves or until %3
ca@valencia: La tasca «%1» no es pot iniciar perquè l'estat del temps meteorològic és %2. S'esperarà fins que millore la meteorologia o fins a %3

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Observatory scheduled for shutdown until next job is ready.
ca@valencia: La tasca «%1» està programada per a executar-se a les %2. S'ha programat el tancament de l'observatori per a quan s'enllestisca la següent tasca.

en: Job '%1' scheduled for execution at %2. Parking the mount until the job is ready.
ca@valencia: La tasca «%1» està programada per a executar-se a les %2. S'aparcarà la muntura fins que la tasca estiga a punt.

en: Sleeping until observation job %1 is ready at %2
ca@valencia: En repòs fins que la tasca d'observació %1 estiga llesta a les %2

en: Warning: Job '%1' is %2 away from now, you may want to enable Preemptive Shutdown.
ca@valencia: Avís: La tasca «%1» és a %2 a partir d'ara, és possible que vulgueu habilitar el tancament preventiu.

en: Job '%1' is slewing to target.
ca@valencia: La tasca «%1» està orientant cap a l'objectiu.

en: Warning: job '%1' is unable to proceed with autofocus, not supported.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» no pot continuar amb l'enfocament automàtic, no està implementat.

en: Job '%1' is focusing.
ca@valencia: La tasca «%1» està enfocant.

en: Warning: job '%1' target FITS file does not exist.
ca@valencia: Avís: no existix el fitxer FITS de l'objectiu de la tasca «%1».

en: Warning: job '%1' loadAndSlew request received DBUS error: %2
ca@valencia: Avís: la sol·licitud «loadAndSlew» de la tasca «%1» ha rebut un error de D-Bus: %2

en: Warning: job '%1' loadAndSlew request failed.
ca@valencia: Avís: ha fallat la sol·licitud «loadAndSlew» de la tasca «%1».

en: Job '%1' is plate solving %2.
ca@valencia: La tasca «%1» està resolent la placa %2.

en: Warning: job '%1' setTargetCoords request received DBUS error: %2
ca@valencia: Avís: la sol·licitud «setTargetCoords» de la tasca «%1» ha rebut un error de D-Bus: %2

en: Warning: job '%1' setTargetPositionAngle request received DBUS error: %2
ca@valencia: Avís: la sol·licitud «setTargetPositionAngle» de la tasca «%1» ha rebut un error de D-Bus: %2

en: Warning: job '%1' captureAndSolve request received DBUS error: %2
ca@valencia: Avís: la sol·licitud «captureAndSolve» de la tasca «%1» ha rebut un error de D-Bus: %2

en: Warning: job '%1' captureAndSolve request failed.
ca@valencia: Avís: ha fallat la sol·licitud «captureAndSolve» de la tasca «%1».

en: Job '%1' is capturing and plate solving.
ca@valencia: La tasca «%1» està capturant i resolent la placa.

en: Guiding already running for %1, starting next scheduler action...
ca@valencia: Ja s'està executant el guiatge per a %1, s'inicia l'acció següent del programador…

en: Starting guiding procedure for %1 ...
ca@valencia: S'està reiniciant el procediment de guiatge per a %1…

en: Ekos job (%1) - Capture started
ca@valencia: Tasca d'Ekos (%1): S'ha iniciat la captura

en: Job '%1' capture is in progress (batch #%2)...
ca@valencia: La captura de la tasca «%1» està en curs (iteració núm. %2)…

en: Job '%1' capture is in progress...
ca@valencia: La captura de la tasca «%1» es troba en curs…

en: Executing script %1...
ca@valencia: S'està executant l'script %1…

en: Ekos started.
ca@valencia: S'ha iniciat Ekos.

en: Starting Ekos failed. Retrying...
ca@valencia: Ekos ha fallat en iniciar-se. Es torna a intentar…

en: Starting Ekos failed.
ca@valencia: Ekos ha fallat en iniciar-se.

en: Starting Ekos timed out. Retrying...
ca@valencia: L'inici d'Ekos ha exhaurit el temps d'espera. Es torna a intentar…

en: Starting Ekos timed out.
ca@valencia: L'inici d'Ekos ha exhaurit el temps d'espera.

en: Ekos stopped.
ca@valencia: S'ha parat Ekos.

en: INDI devices connected.
ca@valencia: S'han connectat els dispositius INDI.

en: One or more INDI devices failed to connect. Retrying...
ca@valencia: Un o més dispositius INDI han fallat en connectar-se. Es torna a intentar…

en: One or more INDI devices failed to connect. Check INDI control panel for details.
ca@valencia: No s'ha pogut connectar un o més dispositius INDI. Per als detalls, verifiqueu el quadro de control d'INDI.

en: One or more INDI devices timed out. Retrying...
ca@valencia: Un o més dispositius INDI han exhaurit el temps d'espera. Es torna a intentar…

en: One or more INDI devices timed out. Check INDI control panel for details.
ca@valencia: Un o més dispositius INDI han exhaurit el temps d'espera. Per als detalls, verifiqueu el quadro de control d'INDI.

en: INDI devices disconnected.
ca@valencia: S'han desconnectat els dispositius INDI.

en: Warning: dome device not ready after timeout, attempting to recover...
ca@valencia: Avís: el dispositiu de la cúpula no està preparat després del temps d'espera, s'intenta recuperar…

en: Dome unpark required but dome is not yet ready.
ca@valencia: S'ha sol·licitat el desaparcament de la cúpula, però encara no està preparada.

en: Warning: mount device not ready after timeout, attempting to recover...
ca@valencia: Avís: el dispositiu de la muntura no està preparat després del temps d'espera, s'intenta recuperar…

en: Warning: cap device not ready after timeout, attempting to recover...
ca@valencia: Avís: el dispositiu de la tapa no està preparat després del temps d'espera, s'intenta recuperar…

en: Shutdown complete.
ca@valencia: S'ha completat el tancament.

en: Shutdown procedure failed, aborting...
ca@valencia: El procediment de tancament ha fallat. S'interromp…

en: Cap parked.
ca@valencia: La tapa està aparcada.

en: Cap unparked.
ca@valencia: La tapa està desaparcada.

en: Operation timeout. Restarting operation...
ca@valencia: S'ha excedit el temps de l'operació. S'està tornant a iniciar…

en: Cap parking error.
ca@valencia: S'ha produït un error en aparcar la tapa.

en: Cap unparking error.
ca@valencia: S'ha produït un error en desaparcar la tapa.

en: Mount parked.
ca@valencia: La muntura està aparcada.

en: Warning: mount unpark operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
ca@valencia: Avís: l'operació de desaparcar la muntura ha esgotat el temps en l'intent %1/%2. S'està tornant a iniciar l'operació…

en: Warning: mount unpark operation timed out on last attempt.
ca@valencia: Avís: l'operació de desaparcar la muntura ha esgotat el temps en l'últim intent.

en: Warning: mount park operation timed out on attempt %1/%2. Restarting operation...
ca@valencia: Avís: l'operació d'aparcar la muntura ha esgotat el temps en l'intent %1/%2. S'està tornant a iniciar l'operació…

en: Warning: mount park operation timed out on last attempt.
ca@valencia: Avís: l'operació d'aparcar la muntura ha esgotat el temps en l'últim intent.

en: Mount unparking error.
ca@valencia: S'ha produït un error en desaparcar la muntura.

en: Warning: mount park operation failed on attempt %1/%2. Restarting operation...
ca@valencia: Avís: l'operació d'aparcar la muntura ha fallat en l'intent %1/%2. S'està tornant a iniciar l'operació…

en: Mount parking error.
ca@valencia: S'ha produït un error en aparcar la muntura.

en: Dome parked.
ca@valencia: La cúpula està aparcada.

en: Dome unparked.
ca@valencia: La cúpula està desaparcada.

en: Dome parking failed. Restarting operation...
ca@valencia: No s'ha pogut aparcar la cúpula. S'està tornant a iniciar l'operació…

en: Dome parking error.
ca@valencia: S'ha produït un error en aparcar la cúpula.

en: Dome unparking failed. Restarting operation...
ca@valencia: No s'ha pogut desaparcar la cúpula. S'està tornant a iniciar l'operació…

en: Dome unparking error.
ca@valencia: S'ha produït un error en desaparcar la cúpula.

en: Observatory is in the startup process
ca@valencia: L'observatori es troba en el procés d'inici

en: Ekos is already started, skipping startup script...
ca@valencia: Ja s'ha iniciat Ekos, s'està ometent l'script d'inici…

en: Warming up CCD...
ca@valencia: S'està escalfant CCD…

en: Warning: Bypassing parking procedures, no INDI connection.
ca@valencia: Avís: passen per alt els procediments per a aparcar, sense connexió amb INDI.

en: park/unpark wait procedure failed, aborting...
ca@valencia: Ha fallat el procediment d'espera per a aparcar o desaparcar. S'interromp…

en: Warning: executing startup procedure manually...
ca@valencia: Avís: s'està executant manualment el procediment d'inici…

en: Are you sure you want to execute the startup procedure manually?
ca@valencia: Segur que voleu executar manualment el procediment d'inici?

en: Startup procedure terminated.
ca@valencia: El procediment d'inici ha finalitzat.

en: Warning: executing shutdown procedure manually...
ca@valencia: Avís: s'està executant manualment el procediment de tancament…

en: Are you sure you want to execute the shutdown procedure manually?
ca@valencia: Segur que voleu executar manualment el procediment de tancament?

en: Shutdown procedure terminated.
ca@valencia: El procediment de tancament ha finalitzat.

en: Scheduler paused.
ca@valencia: El programador s'ha posat en pausa.

en: No jobs left in the scheduler queue after evaluating.
ca@valencia: No queden tasques en la cua del programador després d'avaluar.

en: Only aborted jobs left in the scheduler queue after evaluating, rescheduling those.
ca@valencia: Només queden tasques interrompudes en la cua del programador després d'avaluar, torneu-les a programar.

en: No jobs scheduled.
ca@valencia: No hi ha cap tasca programada.

en: Starting job sequence iteration #%1
ca@valencia: S'està iniciant la iteració núm. %1 de la seqüència de tasques

en: Guiding already running, directly start capturing.
ca@valencia: Ja s'està executant el guiatge, inicia directament la captura.

en: Job '%1' is proceeding directly to capture stage because only calibration frames are pending.
ca@valencia: La tasca «%1» procedix directament a l'etapa de captura perquè només estan pendents els fotogrames de calibratge.

en: Warning: job '%1' alignment procedure failed, marking aborted.
ca@valencia: Avís: el procediment d'alineació de la tasca «%1» ha fallat, es marca com a interrompuda.

en: Warning: job '%1' capture procedure failed, marking aborted.
ca@valencia: Avís: el procediment de captura de la tasca «%1» ha fallat, es marca com a interrompuda.

en: Warning: job '%1' focusing procedure failed, marking aborted.
ca@valencia: Avís: el procediment d'enfocament de la tasca «%1» ha fallat, es marca com a interrompuda.

en: Warning: job '%1' guiding procedure failed, marking aborted.
ca@valencia: Avís: el procediment de guiatge de la tasca «%1» ha fallat, es marca com a interrompuda.

en: Warning: job '%1' lost connection to the mount, attempting to reconnect.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» ha perdut la connexió amb la muntura, s'intenta tornar a connectar.

en: Warning: job '%1' lost connection to the dome, attempting to reconnect.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» ha perdut la connexió amb la cúpula, s'intenta tornar a connectar.

en: Ekos job started (%1)
ca@valencia: S'ha iniciat una tasca d'Ekos (%1)

en: Scheduler list saved to %1
ca@valencia: La llista del programador s'ha guardat a %1

en: Solver timed out: %1s %2
ca@valencia: Temps límit del solucionador: %1 s %2

en: Solver failed: %1s %2
ca@valencia: El solucionador ha fallat: %1 s %2

en: Captured frame is %1 arcminutes away from target, re-aligning...
ca@valencia: El fotograma capturat està a %1 minuts d'arc de l'objectiu, es torna a alinear…

en: Warning: train name is empty, selecting "%1".
ca@valencia: Avís: el nom del tren està buit, se selecciona «%1».

en: Warning: train name %2 does not exist, selecting "%1".
ca@valencia: Avís: el nom del tren %2 no existix, se selecciona «%1».

en: Select optical train
ca@valencia: Selecciona el tren òptic

en: Warning: no available train name for scheduler job, select the optical train name manually.
ca@valencia: Avís: no hi ha disponible cap nom de tren per a la tasca del programador, seleccioneu-lo manualment.

en: Job '%1' alignment is complete.
ca@valencia: S'ha completat l'alineació de la tasca «%1».

en: Warning: job '%1' alignment failed.
ca@valencia: Avís: ha fallat l'alineació de la tasca «%1».

en: Warning: job '%1' forcing mount model reset after failing alignment #%2.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» ha forçat un reinici del model de muntura després de fallar l'alineació núm. %2.

en: Restarting %1 alignment procedure...
ca@valencia: S'està reiniciant el procediment d'alineació de %1…

en: Job '%1' guiding is in progress.
ca@valencia: El guiatge de la tasca «%1» està en curs.

en: Warning: job '%1' guiding failed.
ca@valencia: Avís: ha fallat el guiatge de la tasca «%1».

en: Warning: job '%1' calibration failed.
ca@valencia: Avís: ha fallat el calibratge de la tasca «%1».

en: Job '%1' is guiding, guiding procedure will be restarted in %2 seconds.
ca@valencia: La tasca «%1» està fent el guiatge, el procediment de guiatge es reiniciarà en %2 segons.

en: [%2] Warning: job '%1' failed to capture target.
ca@valencia: [%2] Avís: ha fallat la captura de l'objectiu de la tasca «%1».

en: [%2] Job '%1' is capturing, is restarting its guiding procedure (attempt #%3 of %4).
ca@valencia: [%2] La tasca «%1» està fent la captura, s'està reiniciant el seu procediment de guiatge (intent núm. %3 de %4).

en: Warning: job '%1' failed its capture procedure, restarting capture.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» ha fallat el procediment de captura, es reinicia la captura.

en: [%2] Warning: job '%1' failed its capture procedure, marking aborted.
ca@valencia: [%2] Avís: la tasca «%1» de procediment de captura ha fallat, i es marca com a interrompuda.

en: [%2] Follower job '%1' has been aborted, is restarting.
ca@valencia: [%2] La tasca «%1» del seguidor ha sigut interrompuda. S'està reiniciant.

en: [%2] Follower job '%1' has been aborted.
ca@valencia: [%2] La tasca «%1» del seguidor ha sigut interrompuda.

en: [%2] Job (%1) - Capture finished
ca@valencia: [%2] Tasca (%1): S'ha finalitzat la captura

en: Job '%1' focusing train '%2' is complete.
ca@valencia: S'ha completat l'enfocament de la tasca «%1» del tren «%2».

en: Warning: job '%1' focusing failed.
ca@valencia: Avís: ha fallat l'enfocament de la tasca «%1».

en: Job '%1' for train '%2' is restarting its focusing procedure.
ca@valencia: S'està reiniciant el procediment d'enfocament de la tasca «%1» del tren «%2».

en: Warning: job '%1' on train '%2' focusing procedure failed, marking aborted.
ca@valencia: Avís: el procediment d'enfocament de la tasca «%1» del tren «%2» ha fallat, es marca com a interrompuda.

en: Job '%1' slew is complete.
ca@valencia: S'ha completat l'orientació de la tasca «%1».

en: Warning: job '%1' slew failed, marking terminated due to errors.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» d'orientació ha fallat, i es marca com a finalitzada a causa d'errors.

en: Warning: job '%1' found not slewing, restarting.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» no ha trobat cap orientació, es reinicia.

en: Job '%1' repositioning is complete.
ca@valencia: S'ha completat el reposicionament de la tasca «%1».

en: Warning: job '%1' repositioning failed, marking terminated due to errors.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» de reposicionament ha fallat, i es marca com a finalitzada a causa d'errors.

en: Warning: job '%1' found not repositioning, restarting.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» no ha trobat cap reposicionament, es reinicia.

en: Warning: Mount is parked while scheduler for job '%1' is active. Aborting.
ca@valencia: Avís: la muntura està aparcada mentre el programador està actiu per a la tasca «%1». S'interromp.

en: Weather has improved. Resuming operations.
ca@valencia: La meteorologia ha millorat. Es reprenen les operacions.

en: Weather alert detected. Starting soft shutdown procedure in %1 seconds.
ca@valencia: S'ha detectat una alerta meteorològica. S'iniciarà el procediment de parada suau d'ací a %1 segons.

en: Observatory scheduled for soft shutdown until weather improves or until %1.
ca@valencia: Observatori planificat per a la parada suau fins que millore la meteorologia o fins a %1.

en: Manual shutdown procedure completed successfully.
ca@valencia: S'ha completat amb èxit el procediment de tancament manual.

en: Manual shutdown procedure terminated due to errors.
ca@valencia: El procediment de tancament manual ha finalitzat a causa d'errors.

en: Dust cover park requested but no dust covers detected.
ca@valencia: S'ha sol·licitat l'aparcament de la funda de protecció, però no se n'ha detectat cap.

en: Parking Cap...
ca@valencia: S'està aparcant la tapa…

en: Cap already parked.
ca@valencia: La tapa ja està aparcada.

en: Dust cover unpark requested but no dust covers detected.
ca@valencia: S'ha sol·licitat el desaparcament de la funda de protecció, però no se n'ha detectat cap.

en: Unparking cap...
ca@valencia: S'està desaparcant la tapa…

en: Cap already unparked.
ca@valencia: La tapa ja està desaparcada.

en: Mount park requested but no mounts detected.
ca@valencia: S'ha sol·licitat l'aparcament de la muntura, però no se n'ha detectat cap.

en: Parking mount in progress...
ca@valencia: L'aparcament de la muntura es troba en curs…

en: Mount unpark requested but no mounts detected.
ca@valencia: S'ha sol·licitat el desaparcament de la muntura, però no se n'ha detectat cap.

en: Mount already unparked.
ca@valencia: La muntura ja està desaparcada.

en: Dome park requested but no domes detected.
ca@valencia: S'ha sol·licitat l'aparcament de la cúpula, però no se n'ha detectat cap.

en: Parking dome...
ca@valencia: S'està aparcant la cúpula…

en: Dome already parked.
ca@valencia: La cúpula ja està aparcada.

en: Dome unpark requested but no domes detected.
ca@valencia: S'ha sol·licitat el desaparcament de la cúpula, però no se n'ha detectat cap.

en: Unparking dome...
ca@valencia: S'està desaparcant la cúpula…

en: Dome already unparked.
ca@valencia: La cúpula ja està desaparcada.

en: Sleeping for %1 on simulation clock update until next observation job is ready...
ca@valencia: En repòs durant %1 per a la simulació d'actualització del rellotge fins que la tasca d'observació següent estiga llesta…

en: Startup script failed, aborting...
ca@valencia: L'script d'inici ha fallat. S'interromp…

en: Shutdown script failed, aborting...
ca@valencia: L'script de tancament ha fallat. S'interromp…

en: Warning: job '%1' has inaccessible sequence '%2', marking invalid.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» té la seqüència inaccessible «%2», es marca com a no vàlida.

en: Unable to open sequence queue file '%1'
ca@valencia: No s'ha pogut en obrir el fitxer «%1» de cua en seqüència

en: Warning: Job '%1' has its focus step disabled, periodic and/or HFR procedures currently set in its sequence will not occur.
ca@valencia: Avís: la tasca «%1» té inhabilitat el pas de l'enfocament, no es faran els procediments periòdics i/o HFR actualment establits a la seua seqüència.

en: Job '%1' %2x%3" %4
ca@valencia: Tasca «%1» %2x%3" %4

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
ca@valencia: Capçalera FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsCatObjShowNames)
en: Show Names
ca@valencia: Mostra els noms

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterPB)
en: Launches the Catalog Object Filter dialog
ca@valencia: Inicia el diàleg «Filtre d'objectes» del catàleg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectTypeFilterUI)
en: Catalog Object Type Filter
ca@valencia: Filtra els tipus d'objectes del catàleg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Code
ca@valencia: Codi del tipus d'objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Cand Code
ca@valencia: Codi «cand»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Candidate Object Type Code
ca@valencia: Codi del tipus d'objecte candidat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Label
ca@valencia: Etiqueta del tipus d'objecte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Description
ca@valencia: Descripció del tipus d'objecte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: Object Type Comments
ca@valencia: Comentaris del tipus d'objecte

en: Error reading fits buffer: %1.
ca@valencia: S'ha produït un error en llegir la memòria intermèdia de FITS: %1.

en: Failed to unpack compressed fits
ca@valencia: No s'ha pogut desempaquetar la FITS comprimida

en: Error opening fits file %1 : %2
ca@valencia: S'ha produït un error en obrir el fitxer FITS %1: %2

en: Error reading fits buffer: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en llegir la memòria intermèdia de FITS: %1

en: Could not locate image HDU: %1
ca@valencia: No s'ha pogut localitzar la imatge HDU: %1

en: FITS file open error (fits_get_img_param): %1
ca@valencia: S'ha produït un error en obrir el fitxer FITS (fits_get_img_param): %1

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
ca@valencia: KStars no admet les imatges FITS en 1D.

en: Bit depth %1 is not supported.
ca@valencia: La profunditat de bits %1 no està admesa.

en: Image has invalid dimensions %1x%2
ca@valencia: La imatge té dimensions no vàlides %1x%2

en: Error reading image: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en llegir la imatge: %1

en: File contain no images
ca@valencia: El fitxer no conté cap imatge

en: Sample format %1 is not supported.
ca@valencia: El format de mostra %1 no està admés.

en: XISF file open error:
ca@valencia: S'ha produït un error en obrir el fitxer XISF:

en: Error saving XISF image
ca@valencia: S'ha produït un error en guardar la imatge XISF

en: FITSData: Not enough memory for image_buffer channel. Requested: %1 bytes
ca@valencia: FITSData: No hi ha prou memòria per al canal «image_buffer». Es requerixen: %1 bytes

en: Cannot open file %1: %2
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer %1: %2

en: Cannot open buffer: %1
ca@valencia: No s'ha pogut la memòria intermèdia: %1

en: Cannot unpack_thumb: %1
ca@valencia: No s'ha pogut fer «unpack_thumb»: %1

en: Cannot dcraw_process: %1
ca@valencia: No s'ha pogut fer «dcraw_process»: %1

en: Cannot load to memory: %1
ca@valencia: No s'ha pogut carregar a la memòria: %1

en: Saving compressed files is not supported.
ca@valencia: No s'admet la guardada de fitxers comprimits.

en: Failed to create file: %1
ca@valencia: No s'ha pogut crear el fitxer: %1

en: Failed to create image: %1
ca@valencia: No s'ha pogut crear la imatge: %1

en: Failed to update key: %1
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar la clau: %1

en: Failed to update date: %1
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar la data: %1

en: Failed to update history: %1
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar l'historial: %1

en: Failed to write image: %1
ca@valencia: No s'ha pogut escriure la imatge: %1

en: No world coordinate systems found.
ca@valencia: No s'ha trobat cap sistema de coordenades mundial.

en: Error querying Simbad
ca@valencia: S'ha produït un error en consultar Simbad

en: Simbad query timed out
ca@valencia: La consulta de Simbad ha excedit el temps

en: Only 8 and 16 bits bayered images supported.
ca@valencia: Només es permeten imatges de 8 i 16 bits construïdes amb el filtre mosaic de Bayer.

en: Unsupported bayer pattern %1.
ca@valencia: Patró de Bayer no implementat %1.

en: Unsupported bayer offsets %1 %2.
ca@valencia: Desplaçaments del filtre mosaic de Bayer no implementats %1 %2.

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer: %1
ca@valencia: No s'ha pogut reservar la memòria intermèdia temporal per al filtre mosaic de Bayer: %1

en: Unable to allocate memory for temporary bayer buffer.
ca@valencia: No s'ha pogut reservar la memòria intermèdia temporal per al filtre mosaic de Bayer.

en: Debayer failed (%1)
ca@valencia: La reconstrucció des de Bayer ha fallat (%1)

en: Processing...
ca@valencia: S'està processant…

en: Complete.
ca@valencia: S'ha completat.

en: Debayer failed.
ca@valencia: La reconstrucció des de Bayer ha fallat.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSDebayerDialog)
en: Image Debayering
ca@valencia: S'està fent la reconstrucció des de Bayer en la imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignLabel)
en: Method:
ca@valencia: Mètode:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
ca@valencia: Més proper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: BILinear
ca@valencia: Bilineal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: HQLinear
ca@valencia: HQLineal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
ca@valencia: Desplaçament X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
ca@valencia: Desplaçament Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
ca@valencia: Preparat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: Keyword
ca@valencia: Paraula clau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
ca@valencia: Comentari

en: Intensity
ca@valencia: Intensitat

en: Linear Scale
ca@valencia: Escala lineal

en: Logarithmic Scale
ca@valencia: Escala logarítmica

en: Square Root Scale
ca@valencia: Escala d'arrel quadrada

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr></table>
ca@valencia: <table><tr><td>Intensitat:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>Freqüència R:   </td><td>%2</td></tr></table>

[ctx: Histogram tooltip; %1 is intensity; %2 is frequency;]
en: <table><tr><td>Intensity:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>R Frequency:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>G Frequency:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>B Frequency:   </td><td>%4</td></tr></table>
ca@valencia: <table><tr><td>Intensitat:   </td><td>%1</td></tr><tr><td>Freqüència R:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Freqüència G:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>Freqüència B:   </td><td>%4</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
ca@valencia: Histograma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyB)
en: Apply
ca@valencia: Aplica

en: Continue Slew
ca@valencia: Continua l'orientació

en: KStars did not find any active mounts.
ca@valencia: KStars no ha pogut trobar cap muntura activa.

en: Double-click to toggle text display
ca@valencia: Doble clic per a canviar la visualització del text

en: Stretch using preset %1
ca@valencia: L'estirament utilitza la predefinició %1

en: Cycle through stretch presets. Current stretch: preset %1. Click for preset %2.
ca@valencia: Circula per les predefinicions de l'estirament. Estirament actual: predefinit %1. Cliqueu per al predefinit %2.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stretchButton)
en: Stretch (or disable stretching) the image.
ca@valencia: Estira (o desactiva l'estirament de) la imatge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, shadowsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, shadowsVal)
en: Set shadows value for the image stretch.
ca@valencia: Establix el valor de les ombres per a l'estirament de la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowsLabel)
en: Shadows
ca@valencia: Ombres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, midtonesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, midtonesVal)
en: Set midtones value for the image stretch.
ca@valencia: Establix el valor dels tons mitjans per a l'estirament de la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, midtonesLabel)
en: Midtones
ca@valencia: Tons mitjans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, highlightsLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, highlightsVal)
en: Set highlights value for the image stretch.
ca@valencia: Establix el valor de les llums intenses per a l'estirament de la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, highlightsLabel)
en: Highlights
ca@valencia: Llums intenses

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleHistoButton)
en: Enable or disable the histogram display.
ca@valencia: Activa o desactiva la visualització de l'histograma.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, autoButton)
en: Automatically find stretch parameter.
ca@valencia: Trobarà automàticament el paràmetre d'estirament.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, stretchPreset)
en: Cycle through stretch presets.
ca@valencia: Circula entre els predefinits de l'estirament.

en: Save Changes to FITS?
ca@valencia: Voleu que es guarden els canvis a FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
ca@valencia: El fitxer FITS actual té canvis sense guardar. Voleu guardar-los abans de tancar-lo?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LiveStackingUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlateSolveUI)
en: Plate Solving
ca@valencia: Resolució de plaques

en: Catalog Objects
ca@valencia: Objectes del catàleg

en: Live Stacking
ca@valencia: Apilament en directe

en: Recent Images
ca@valencia: Imatges recents

en: %1 / %2 Simbad objects loaded
ca@valencia: S'han carregat %1/%2 objectes des de Simbad

en: Simbad query in progress...
ca@valencia: La consulta a Simbad es troba en curs…

en: Num
ca@valencia: Núm.

en: CDS Portal
ca@valencia: Portal de CDS

en: Type Code
ca@valencia: Codi de tipus

en: Type Label
ca@valencia: Etiqueta de tipus

en: Distance
ca@valencia: Distància

en: Size
ca@valencia: Mida

en: Item reference number
ca@valencia: Número de referència de l'element

en: Double click to launch CDS Portal browser
ca@valencia: Feu doble clic per a iniciar el navegador del portal de CDS

en: Double click to launch Simbad browser
ca@valencia: Feu doble clic per a iniciar el navegador de Simbad

en: Double click to launch NED browser
ca@valencia: Feu doble clic per a iniciar el navegador de NED

en: Catalog Object
ca@valencia: Objecte del catàleg

en: Object Type Code. Double click to launch Object Type Filter.
    
    See https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx for more details
ca@valencia: Codi del tipus d'objecte. Feu doble clic per a iniciar el filtre del tipus d'objecte.
    
    Per a més detalls, vegeu «https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx».

en: Object Type Label. Double click to launch Object Type Filter.
    
    See https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx for more details
ca@valencia: Etiqueta del tipus d'objecte. Feu doble clic per a iniciar el filtre del tipus d'objecte.
    
    Per a més detalls, vegeu «https://simbad.cds.unistra.fr/guide/otypes.htx».

en: Object coordinates
ca@valencia: Coordenades de l'objecte

en: Object distance in arcmins from the search center
ca@valencia: Distància de l'objecte en minuts d'arc des del centre de la busca

en: Object V magnitude
ca@valencia: Objecte de magnitud V

en: Object major coordinate size in arcsmins
ca@valencia: Mida de la coordenada major de l'objecte en minuts d'arc

[ctx: @title:window]
en: Stack Directory
ca@valencia: Carpeta d'apilament

[ctx: @title:window]
en: Select Alignment Sub
ca@valencia: Seleccioneu la subsolució de l'alineació

[ctx: @title:window]
en: Select Master Dark
ca@valencia: Seleccioneu el fotograma fosc mestre

[ctx: @title:window]
en: Select Master Flat
ca@valencia: Seleccioneu el fotograma pla mestre

[ctx: @title:window]
en: Save FITS
ca@valencia: Guardada de FITS

en: Image save error: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en guardar la imatge: %1

en: Image Save
ca@valencia: Guardeu la imatge

en: File saved to %1
ca@valencia: El fitxer s'ha guardat a %1

en: Watching %1
ca@valencia: S'està controlant %1

en: (%1) Watching %2
ca@valencia: (%1) S'està controlant %2

en: Rescaling image failed.
ca@valencia: El canvi d'escala de la imatge ha fallat.

en: Cannot zoom in further due to active limited resources mode.
ca@valencia: No es pot fer més zoom a causa d'un mode actiu de recursos limitats.

[ctx: North Celestial Pole]
en: NCP
ca@valencia: PNC

[ctx: South Celestial Pole]
en: SCP
ca@valencia: PSC

en: Finding stars...
ca@valencia: S'estan buscant les estreles…

en: Zoom In
ca@valencia: Acosta

en: Zoom Out
ca@valencia: Allunya

en: Default Zoom
ca@valencia: Zoom predeterminat

en: Zoom to Fit
ca@valencia: Zoom fins que ajuste

en: Toggle Stretch
ca@valencia: Canvia l'estirament

en: Show Cross Hairs
ca@valencia: Mostra el punt de mira

en: Show Pixel Gridlines
ca@valencia: Mostra les línies de la quadrícula de píxels

en: Detect Stars in Image
ca@valencia: Detecta les estreles en la imatge

en: View Star Profile...
ca@valencia: Veure el perfil d'una estrela…

en: Show Equatorial Gridlines
ca@valencia: Mostra les línies de la quadrícula equatorial

en: Show Objects in Image
ca@valencia: Mostra els objectes en la imatge

en: Center Telescope
ca@valencia: Centra el telescopi

en: Show HiPS Overlay
ca@valencia: Mostra la superposició de HiPS

en: Auto Stretch
ca@valencia: Estirament automàtic

en: High Contrast
ca@valencia: Contrast alt

en: Equalize
ca@valencia: Equalitza

en: High Pass
ca@valencia: Passaalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Median
ca@valencia: Mediana

en: Gaussian blur
ca@valencia: Difuminat gaussià

en: Rotate Right
ca@valencia: Gira cap a la dreta

en: Rotate Left
ca@valencia: Gira cap a l'esquerra

en: Flip Horizontal
ca@valencia: Invertix horitzontalment

en: Flip Vertical
ca@valencia: Invertix verticalment

en: Open/Blink Directory
ca@valencia: Obri una carpeta i fes parpelleig

en: Live Stacker...
ca@valencia: Apilador en directe…

en: Debayer...
ca@valencia: Reconstruïx des de Bayer…

en: &Selection Statistics
ca@valencia: Estadístiques de &selecció

en: Show Clipping
ca@valencia: Mostra el retallat

en: Center Telescope
    *No Telescopes Detected*
ca@valencia: Centra el telescopi
    *No s'ha detectat cap telescopi*

en: Zoom To Fit
ca@valencia: Zoom fins que ajuste

en: Fit Page to Zoom
ca@valencia: Zoom fins a ajustar la pàgina

en: Next Tab
ca@valencia: Pestanya següent

en: Previous Tab
ca@valencia: Pestanya anterior

en: Next Blink Image
ca@valencia: Fes parpelleig en la imatge següent

en: Previous Blink Image
ca@valencia: Fes parpelleig en la imatge anterior

en: Zoom all tabs in
ca@valencia: Acosta en totes les pestanyes

en: Zoom all tabs out
ca@valencia: Allunya en totes les pestanyes

en: Mark Stars
ca@valencia: Marca les estreles

en: View 3D Graph
ca@valencia: Visualitza el gràfic en 3D

[ctx: @title:window]
en: KStars Live Stacker
ca@valencia: Apilador en directe de KStars

[ctx: @title:window]
en: KStars FITS Viewer
ca@valencia: Visor de FITS de KStars

en: Change Tab Title
ca@valencia: Canvia el títol de la pestanya

en: New title for tab '%1':
ca@valencia: Títol nou de la pestanya «%1»:

en: HFR:%2 Ecc:%3 %1 star. | HFR:%2 Ecc:%3 %1 stars.
ca@valencia[0]: HFR:%2 Ecc:%3 %1 estrela.
ca@valencia[1]: HFR:%2 Ecc:%3 %1 estreles.

en: HFR:%2, %1 star. | HFR:%2, %1 stars.
ca@valencia[0]: HFR:%2, %1 estrela.
ca@valencia[1]: HFR:%2, %1 estreles.

en: Right click to change tab title.
ca@valencia: Clic dret per a canviar el títol de la pestanya.

en: Cannot find tab with UID %1 in the FITS Viewer
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la pestanya amb l'UID %1 en el «Visor de FITS»

en: currentView 3D Graph
ca@valencia: Gràfic en 3D de la vista actual

en: Cross Hairs
ca@valencia: Punt de mira

en: Clipping
ca@valencia: Retallat

en: Equatorial Gridlines
ca@valencia: Línies de la quadrícula equatorial

en: Objects in Image
ca@valencia: Objectes en la imatge

en: Pixel Gridlines
ca@valencia: Línies de la quadrícula de píxels

en: HiPS Overlay
ca@valencia: Superposició de HiPS

[ctx: @title:window]
en: Blink Top Directory
ca@valencia: Fes parpelleig en la carpeta superior

[ctx: @title:window]
en: Open Image
ca@valencia: Obriu una imatge

[ctx: @title:window]
en: KStars Live Stacker (BETA)
ca@valencia: Apilador en directe de KStars (BETA)

en: Stacking...
ca@valencia: S'està apilant…

en: Stacking Failed
ca@valencia: No s'ha pogut fer l'apilament

en: Stacking Complete
ca@valencia: S'ha completat l'apilament.

en: Hide %1
ca@valencia: Oculta %1

en: Show %1
ca@valencia: Mostra «%1»

en: Center Telescope
    *Ready*
ca@valencia: Centra el telescopi
    *Preparat*

en: Show Equatorial Gridlines
    *No WCS Info*
ca@valencia: Mostra les línies de la quadrícula equatorial
    *Sense informació WCS*

en: Center Telescope
    *No WCS Info*
ca@valencia: Centra el telescopi
    *Sense informació WCS*

en: Show Objects in Image
    *No WCS Info*
ca@valencia: Mostra els objectes en la imatge
    *Sense informació WCS*

en: Selection Rectangle
ca@valencia: Rectangle de selecció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Width
ca@valencia: Amplària

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Height
ca@valencia: Alçària

en: Unmark Stars
ca@valencia: Desmarca les estreles

en: Processing %1...
ca@valencia: S'està processant %1…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, masterFlatLabel)
en: Master Flat:
ca@valencia: Fotograma pla mestre:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, MasterFlatB)
en: <html><head/><body><p>File chooser dialog for Master Flat</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Diàleg del selector de fitxers per al fotograma pla mestre.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, MasterFlat)
en: <html><head/><body><p>The Master Flat to use to calibrate lights.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El fotograma pla mestre que s'utilitzarà per a calibrar les llums.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, MasterDark)
en: <html><head/><body><p>The Master Dark to use to calibrate lights.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El fotograma fosc mestre que s'utilitzarà per a calibrar els de llums.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, MasterDarkB)
en: <html><head/><body><p>File chooser dialog for Master Dark</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Diàleg del selector de fitxers per al fotograma fosc mestre.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StackingGroupBox)
en: Stacking
ca@valencia: Apilament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, HighSigma)
en: <html><head/><body><p>Value of High Sigma to be used in pixel rejection.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Valor de la sigma alta que s'utilitzarà en el rebuig dels píxels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LowSigmaLabel)
en: Low Sigma:
ca@valencia: Sigma baixa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, NumInMem)
en: <html><head/><body><p>The maximum number of subs held in memory whilst processing. The larger the value, the better the quality of the stacking process, but at the cost of more processing time and memory used.</p><p><br/></p><p>Processes such as sigma clipping will use this many subs to calculate statistics to use on all subs.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>El nombre màxim de subsolucions que es mantenen en la memòria mentre es processa. Com més gran siga el valor, millor serà la qualitat del procés d'apilament, però a costa de més temps de processament i memòria utilitzada.</p><p><br/></p><p>Processos com el retallat de la sigma utilitzarà este nombre de subsolucions per a calcular les estadístiques que s'utilitzaran en totes les subsolucions.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InMemoryLabel)
en: In Memory Subs:
ca@valencia: Subsolucions en la memòria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HighSigmaLabel)
en: High Sigma:
ca@valencia: Sigma alta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LowSigma)
en: <html><head/><body><p>Value of Low Sigma to be used in pixel rejection.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Valor de la sigma baixa que s'utilitzarà en el rebuig dels píxels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownscaleLabel)
en: Downscale:
ca@valencia: Reducció de l'escala:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, LSDownscale)
en: <html><head/><body><p>Downscale images:</p><p>- None. No downscaling applied .</p><p>- 2x2. Subs and masters are downscaled 2x2.</p><p>- 3x3. Subs and masters are downscaled 3x3.</p><p>- 4x4. Subs and masters are downscaled 4x4.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Reducció de l'escala de les imatges:</p><p>- Cap. No s'aplicarà cap reducció.</p><p>- 2x2. Les subsolucions i els mestres es reduiran d'escala a 2x2.</p><p>- 3x3. Les subsolucions i els mestres es reduiran d'escala a 3x3.</p><p>- 4x4. Les subsolucions i els mestres es reduiran d'escala a 4x4.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, Weighting)
en: <html><head/><body><p>Frame weighting:</p><p>- Equal. All frames have the same weight.</p><p>- HFR. Frames are weighted by 1 / Average HFR.</p><p>- Num Stars. Frames are weighted by the number of stars detected in the frame.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Ponderació dels fotogrames:</p><p>- Igual. Tots els fotogrames tindran el mateix pes.</p><p>- HFR. Els fotogrames es ponderaran amb 1 / HFR mitjana.</p><p>- Nombre d'estreles. Els fotogrames es ponderaran pel nombre d'estreles detectades en el fotograma.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Weighting)
en: Equal
ca@valencia: Igual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WeightingLabel)
en: Frame Weight:
ca@valencia: Alçària del fotograma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pixelRejLabel)
en: Rejection Method:
ca@valencia: Mètode de rebuig:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, Rejection)
en: <html><head/><body><p>Pixel rejection algorithm:</p><p>- None. No rejection is applied.</p><p>- Sigma Clipping. Outlying pixels are rejected.</p><p>- Winsorized Sigma Clipping. Winsorized version of sigma clipping</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Algorisme de rebuig de píxels:</p><p>- Cap. No s'aplicarà cap rebuig.</p><p>- Retallat de la sigma. Es rebutjaran els píxels atípics.</p><p>- Retallat winsoritzat de la sigma. Versió winsoritzada del retallat de la sigma.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Rejection)
en: Sigma Clipping
ca@valencia: Retallat de la sigma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Rejection)
en: Winsorized SC
ca@valencia: SC winsoritzat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WinsorCutoffLabel)
en: Winsor Cutoff:
ca@valencia: Retall winsor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WinsorCutoff)
en: <html><head/><body><p>Winsorization cutoff in units of sigma to be used in pixel rejection.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Retall de la winsorització en unitats de sigma que s'utilitzaran en el rebuig dels píxels.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, AlignMethod)
en: <html><head/><body><p>Alignment Method:</p><p>- None. No alignment is performed. Useful for stacking darks and flats.</p><p>- Plate Solve. Subs will be plate solved in order to align them prior to stacking.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mètode d'alineació:</p><p>- Cap. No s'executarà cap alineació. Útil per a apilar els fotogrames foscos i plans.</p><p>- Solucionador de plaques. Les subsolucions resoldran les plaques per tal d'alinear-les abans de l'apilament.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AlignMaster)
en: <html><head/><body><p>The sub to use as reference to align all other subs.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Les subsolucions que s'utilitzaran com a referència per a alinear totes les altres subsolucions.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AlignMasterB)
en: <html><head/><body><p>File chooser dialog for Alignment Master</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Diàleg del selector de fitxers per al fotograma mestre d'alineació.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlignMasterSubLabel)
en: Master Sub:
ca@valencia: Subsolució mestre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PostProcGroupBox)
en: Post Processing
ca@valencia: Postprocessament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DenoiseLabel)
en: Denoise Amount:
ca@valencia: Quantitat de reducció del soroll:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, SharpenKernal)
en: <html><head/><body><p>Sharpen kernal size.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mida del nucli d'agudització.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, DeconvAmt)
en: <html><head/><body><p>Amount of Wiener Deconvolution to apply in the range 0 to 1. The feature blends this amount of the deconvolved image with (1 - amount) of the original image.</p><p>Set to 0 to switch deconvolution off.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quantitat de desconvolució de Wiener que s'aplicarà a l'interval de 0 fins a 1. La característica combina esta quantitat de la imatge desconvolutada amb (1 - quantitat) de la imatge original.</p><p>Establiu-la a 0 per a desactivar-la.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, DenoiseAmt)
en: <html><head/><body><p>Amount of denoise to apply. Larger values apply more denoising.</p><p>Set to 0 to skip denoising</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quantitat de reducció del soroll que s'aplicarà. Els valors més grans aplicaran més reducció del soroll.</p><p>Establiu-la a 0 per a ometre-la.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SharpenKernalLabel)
en: Kernel:
ca@valencia: Nucli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SharpenSigmaLabel)
en: Sharpen Sigma:
ca@valencia: Sigma de l'agudització:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PSFLabel)
en: PSF Sigma:
ca@valencia: Sigma PSF:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, SharpenSigma)
en: <html><head/><body><p>Sharpen sigma.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Sigma de l'agudització.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SharpenLabel)
en: Sharpen Amount:
ca@valencia: Quantitat d'agudització:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeconvLabel)
en: Deconv Amount:
ca@valencia: Quantitat de desconvolució:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, PSFSigma)
en: <html><head/><body><p>PSF Sigma to use for Deconvolution</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Sigma PSF que s'utilitzarà en la desconvolució</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, SharpenAmt)
en: <html><head/><body><p>Amount of sharpening to apply. Larger values apply more sharpening.</p><p>Set to 0 to skip sharpening.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quantitat d'agudització que s'aplicarà. Els valors més grans aplicaran més agudització.</p><p>Establiu-la a 0 per a ometre-la.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ReprocessB)
en: Rerun the post processing using the selected parameters
ca@valencia: Torna a executar el postprocessament utilitzant els paràmetres seleccionats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ReprocessB)
en: Reprocess
ca@valencia: Reprocessament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, StackDirB)
en: <html><head/><body><p>Stack directory chooser dialog</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Diàleg del selector de la carpeta d'apilament.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stackLabel)
en: Stack Directory:
ca@valencia: Carpeta d'apilament:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SubsProcessed)
en: Number of subs successfully processed / failed / total
ca@valencia: Nombre de subsolucions processades correctament / fallides / totals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NumberSubsLabel)
en: Proc / Fail / Total:
ca@valencia: Proc. / Fall. / Total:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SubsSNR)
en: Signal-to-noise ratio Max / Min / Mean of the processed subs
ca@valencia: Relació de senyal a soroll Màx. / Mín. / Mitjana de les subsolucions processades

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, Stack)
en: <html><head/><body><p>The directory containing files to stack</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La carpeta que conté els fitxers que s'apilaran.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SubsSNRLabel)
en: SNR Av / Min / Max:
ca@valencia: SNR Mit. / Mín. / Màx.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImageSNRLabel)
en: Image SNR:
ca@valencia: SNR de la imatge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ImageSNR)
en: The signal-to-noise ratio of the final image
ca@valencia: Relació de senyal a soroll de la imatge final

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, StartB)
en: <html><head/><body><p>Starts watching the Stack Directory and runs stacking.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Comença controlant la carpeta de la pila i executarà l'apilament.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (FITSMemoryMonitor, MemMonitor)
en: <html><head/><body><p>Memory monitor</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Vigilant de la memòria.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveB)
en: <html><head/><body><p>Save Live Stacker parameters</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Guarda els paràmetres de l'«Apilador en directe».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SaveB)
en: Save Settings
ca@valencia: Guarda la configuració

en: HFR Options Profile Editor
ca@valencia: Editor de perfils de les opcions d'HFR

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FITSViewerGroup)
en: Look && Feel
ca@valencia: Aspecte i comportament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Automatically display received images in the FITS Viewer
ca@valencia: Mostra automàticament les imatges rebudes en el «Visor de FITS».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useFITSViewer)
en: Use FITS viewer
ca@valencia: Utilitza el «Visor de FITS»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS) i18n: ectx: whatsthis, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single tab instead of multiple tabs per image.
ca@valencia: Mostra totes les imatges FITS capturades en una sola pestanya en lloc d'utilitzar-ne una per a cada imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singlePreviewFITS)
en: Single preview tab
ca@valencia: Pestanya única de vista prèvia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Display captured FITS images from all cameras in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each camera.
ca@valencia: Mostra les imatges FITS capturades per totes les càmeres en una única finestra del visor, en lloc d'una finestra dedicada per a cada càmera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowCapturedFITS)
en: Single window capture
ca@valencia: Finestra única de captura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Display opened FITS images in a single FITS Viewer window instead of a dedicated window to each file.
ca@valencia: Mostra les imatges FITS obertes en una única finestra del visor en lloc d'una finestra dedicada per a cada fitxer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_singleWindowOpenedFITS)
en: Single window open
ca@valencia: Obri una finestra única

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image
ca@valencia: Porta la finestra del «Visor de FITS» al primer pla quan es rep una imatge nova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFITSOnNewImage)
en: Focus on receiving an image
ca@valencia: Enfoca en rebre una imatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_independentWindowFITS)
en: Make FITS Viewer window independent from KStars
ca@valencia: Fa que la finestra del «Visor de FITS» siga independent de KStars.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_liveStackerOwnProcess)
en: <html><head/><body><p>Run Live Stacker as a separate process.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Executa l'apilador en directe com un procés separat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_liveStackerOwnProcess)
en: Live Stacker own process
ca@valencia: Procés propi de l'apilador en directe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: HiPS opacity:
ca@valencia: Opacitat de HiPS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: HiPS offset:
ca@valencia: Desplaçament de HiPS:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Down Sampling
ca@valencia: Submostratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: <html><head/><body><p>Automatically down sample images based on available resources.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Efectua un submostratge automàtic de les imatges en funció dels recursos disponibles.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdaptiveSampling)
en: Adaptive sampling
ca@valencia: Mostreig adaptatiu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StretchPreviewSampling) i18n: ectx: label, entry (StretchPreviewSampling), group (Capture)
en: Set the coarseness of the preview shown when sliding the fitsviewer's stretch parameter sliders. 1 is full resolution, but can be slow, 4 would be coarse resolution and fast.
ca@valencia: Establix la tosquedat de la vista prèvia mostrada en moure els controls lliscants del paràmetre d'estirament en el visor de FITS. 1 és resolució completa, però pot ser lenta, 4 seria una resolució tosca i ràpida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stretchPreviewSamplingLabel)
en: Stretch preview:
ca@valencia: Vista prèvia estirada:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, clippingBox)
en: Clipping Limits
ca@valencia: Límits del retallat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, clipping64KLabel)
en: Clipping value for 16-bit values.
ca@valencia: Valor del retallat per a valors de 16 bits.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clipping64KLabel)
en: 16bit threshold:
ca@valencia: Llindar de 16 bits:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Clipping64KValue)
en: 64K Clipping value.
ca@valencia: Valor del retallat de 64 K.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, clipping256Label)
en: Clipping value for 8-bit values.
ca@valencia: Valor del retallat per a valors de 8 bits.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, clipping256Label)
en: 8Bit threshold:
ca@valencia: Llindar de 8 bits:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Clipping256Value)
en: Byte Clipping value.
ca@valencia: Valor del retallat de bytes.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
ca@valencia: Processament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Always apply auto stretch to images in FITS Viewer
ca@valencia: Aplica sempre l'estirament automàtic a les imatges en el «Visor de FITS».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStretch)
en: Auto stretch
ca@valencia: Estirament automàtic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: <html><head/><body><p>Enable limited resource mode to turn off any resource-intensive operations:</p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto debayer</span>: Bayered images will not be debayered. Only grayscale images are shown.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Auto WCS</span>: World Coordinate System data will not be processed. WCS maps sky coordinates to image coordinates. Equatorial grid lines, object identification, and telescope slew within an image are disabled.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">3D Cube</span>: RGB images will not be processed. Only grayscale images are shown.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Activeu el mode recursos limitats per a apagar qualsevol operació intensiva de recursos:</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Reconstrucció automàtica des de Bayer</span>: Les imatges construïdes amb el filtre mosaic de Bayer no seran reconstruïdes amb el filtre mosaic de Bayer. Només es mostren les imatges en l'escala de grisos.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px;margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">WCS automàtic</span>: No es processaran les dades del Sistema de Coordenades Mundial «World Coordinate System». El WCS mapa les coordenades celestes a coordenades de les imatges. Es desactiven les línies de la quadrícula equatorial, la identificació d'objectes, i l'orientació del telescopi en una imatge.</li><li style="margin-top:0px;margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0;text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">Cub en 3D</span>: Les imatges RGB no es processaran. Només es mostren les imatges en escales de grisos.</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitedResourcesMode)
en: Limited resources mode
ca@valencia: Mode recursos limitats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Automatically debayer captured image if it contains a bayer pattern
ca@valencia: Fa automàticament la reconstrucció des de Bayer d'una imatge capturada si conté un patró de Bayer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDebayer)
en: Auto debayer
ca@valencia: Reconstrucció automàtica des de Bayer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: <html><head/><body><p>Automatically load World-Coordinate-System (WCS) data when opening a FITS file.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Only enable this option on very fast machines as it can lead to unpredictable behavior resulting in crashes on slower machines.</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Carrega automàticament les dades del Sistema de Coordenades Mundials «World-Coordinate-System» (WCS) en obrir un fitxer FITS.</p><p><span style="font-weight:600;">Avís: Seleccioneu esta opció només en màquines molt ràpides, ja que pot portar a un comportament impredictible que provoque fallades en màquines lentes.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoWCS)
en: Auto WCS
ca@valencia: WCS automàtic

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: Process 3D (RGB) FITS images. If unchecked, only first channel is processed.
ca@valencia: Processa les imatges FITS en 3D (RGB). Si està desmarcada, només es processarà el primer canal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Auto3DCube)
en: 3D cube
ca@valencia: Cub en 3D

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: <html><head/><body><p>Display histogram for the stretched non-linear image.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Mostra l'histograma de la imatge estirada no lineal.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NonLinearHistogram)
en: Non linear histogram
ca@valencia: Histograma no lineal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>Select a catalog to use to identify objects in the image. The default is the internal Sky Map. External catalogs require WCS and internet access.</p><p><span style=" font-weight:600;">Warning: Querying external catalogs can be slow on slow machines.</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Seleccioneu un catàleg a utilitzar-lo per a identificar els objectes en la imatge. El valor predeterminat és el mapa celeste intern. Els catàlegs externs requerixen WCS i accés a Internet.</p><p><span style="font-weight:600;">Avís: La consulta de catàlegs externs pot ser lenta en màquines lentes.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Object Catalog:
ca@valencia: Catàleg d'objectes:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsCatalog) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, skymapGroup)
en: Sky Map
ca@valencia: Mapa celeste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Compute the HFR of images loaded into fitsviewer.
ca@valencia: Calcula HFR de les imatges carregades en el visor de FITS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoHFR)
en: Auto compute HFR
ca@valencia: Calcula automàticament HFR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: When computing the HFR, run it quickly by only looking at 25% of the image.
ca@valencia: En calcular HFR, l'executa ràpidament buscant només el 25% de la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_QuickHFR)
en: Quick HFR
ca@valencia: HFR ràpid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: Set the StellarSolver SEP profile for Capture-image HFR calculations.
ca@valencia: Establiu el perfil SEP de StellarSolver per als càlculs HFR de captura d'imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hfrSepLabel)
en: HFR SEP profile:
ca@valencia: Perfil SEP d'HFR:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StellarSolverPartition) i18n: ectx: label, entry (StellarSolverPartition), group (FITSViewer)
en: Enable StellarSolver partition. Partitions the image in multiple threads to speed up detecting stars. This may significantly speed up source extraction but may result in unstable operation.
ca@valencia: Activa la partició de StellarSolver. Fa la partició de les imatges en múltiples fils per a accelerar la detecció de les estreles. Açò pot accelerar significativament l'extracció de fonts, però pot provocar inestabilitat operativa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StellarSolverPartition)
en: StellarSolver partitioning
ca@valencia: Partició de StellarSolver

en: FITS Viewer Solver Profiles Editor
ca@valencia: Editor de perfils del solucionador del «Visor de FITS»

en: Extracting...
ca@valencia: S'està extraent…

en: Solving...
ca@valencia: S'està resolent…

en: Extractor timed out: %1s
ca@valencia: L'extractor ha excedit el temps: %1 s

en: Extractor failed: %1s
ca@valencia: L'extractor ha fallat: %1 s

en: Extracted %1 stars (%2 unfiltered) in %3s
ca@valencia: S'han extret %1 estreles (%2 sense filtrar) en %3 s

en: Solver timed out: %1s
ca@valencia: El solucionador ha excedit el temps: %1 s

en: Solver failed: %1s
ca@valencia: El solucionador ha fallat: %1 s

en: Warning! This tool only supports the internal StellarSolver solver.
ca@valencia: Avís! Esta eina només admet el solucionador intern de StellarSolver.

en: Change to that in the Ekos Align options menu.
ca@valencia: Canvieu-ho a açò en el menú d'opcions «Alinea» d'Ekos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolveButton)
en: Plate solve the image using the parameters below.
ca@valencia: Resol la placa de la imatge utilitzant els paràmetres de davall.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: <p>The units of the imager scale bounds.
ca@valencia: <p>Les unitats dels límits d'escala del capturador d'imatges.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: image width º
ca@valencia: amplària en º de la imatge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: image width '
ca@valencia: amplària en ' de la imatge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverImageScaleUnits)
en: arcsec/pixel
ca@valencia: segons d'arc per píxel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUsePosition)
en: Use the given position to speed up astrometry solver as it does not have to search in other areas of the sky.
ca@valencia: Utilitza la posició estimada per a accelerar el solucionador de l'astrometria, ja que no ha de buscar en altres àrees del cel.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdatePosition)
en: Set the approximate RA/DEC positions using the center position of the SkyMap.
ca@valencia: Establix les posicions aproximades AR/Dec utilitzant la posició central del mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverAngleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverAngle)
en: The solved image position angle, East of North (degrees).
ca@valencia: L'angle de posició de la imatge resolta, est del nord (en graus).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverIndexfileLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverIndexfile)
en: The index file used to solve the image.
ca@valencia: El fitxer d'índex emprat per a resoldre la imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverIndexfileLabel)
en: Index file
ca@valencia: Fitxer d'índex

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FitsSolverProfileLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverProfile)
en: Selects the Options Profile to use for plate solving
ca@valencia: Selecciona el perfil d'opcions que s'utilitzarà per a la resolució de plaques.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FitsSolverModule)
en: Selects the module from which Options Profiles are taken to use for plate solving
ca@valencia: Selecciona el mòdul des del qual es prendrà el perfil d'opcions que s'utilitzarà per a la resolució de plaques.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfile)
en: Opens the currently selected Profile in the Options Profile Editor
ca@valencia: Obri el perfil actualment seleccionat en l'Editor de perfils de les opcions.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverLinear)
en: Check for linear (unstretched) images.  This is the default setting.  Uncheck for non-linear (stretched) images which will help with the star extraction part of plate solving.
ca@valencia: Comprova si hi ha imatges lineals (sense estirar). Esta és la configuració predeterminada. Desmarqueu les imatges no lineals (estirades) que vos ajudaran amb la part d'extracció d'estreles de la resolució de plaques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverLinear)
en: Linear Image
ca@valencia: Imatge lineal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: DE
ca@valencia: Dec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Rotation
ca@valencia: Rotació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Solve Image
ca@valencia: Imatge que s'ha de resoldre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsB)
en: Solve Options
ca@valencia: Opcions de la resolució

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logB)
en: Display Log
ca@valencia: Registre de visualització

en: Pixel Values
ca@valencia: Valors de píxel

en: Couldn't initialize the OpenGL context.
ca@valencia: No s'ha pogut restablir el context OpenGL.

[ctx: @title:window]
en: View Star Profile
ca@valencia: Visualització del perfil d'una estrela

en: Maximum Value on the graph
ca@valencia: Valor màxim en el gràfic

en: Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
ca@valencia: Tall màxim per a eliminar els píxels calents i les estreles brillants.

en: Enable or Disable the Max Value Cutoff
ca@valencia: Activa o desactiva el valor màxim de tall

en: Toggle Cutoff
ca@valencia: Canvia el tall

en: Sets the Minimum Value on the graph
ca@valencia: Establix el valor mínim en el gràfic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Min
ca@valencia: Mín

en: Sets the Maximum Value on the graph
ca@valencia: Establix el valor màxim en el gràfic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Max
ca@valencia: Màx

en: Sets the Cuttoff Maximum for eliminating hot pixels and bright stars.
ca@valencia: Establix el tall màxim per a eliminar els píxels calents i les estreles brillants.

en: Cut
ca@valencia: Retalla

en: Minimum Value on the graph
ca@valencia: Valor mínim en el gràfic

en: AutoScale
ca@valencia: Escala automàtica

en: Automatically scales the sliders for the subFrame.
    Uncheck to leave them unchanged when you pan around.
ca@valencia: Escala automàticament els controls lliscants del submarc.
    Desseleccioneu-la per a deixar-los sense canvis quan feu un panorama.

en: Hides and shows the scaling side panel
ca@valencia: Oculta i mostra el quadro lateral d'escalat

en: Changes the type of selection
ca@valencia: Canvia el tipus de selecció

en: Toggles the slice view when horizontal or vertical items are selected
ca@valencia: Canvia la vista del segment quan se seleccionen elements horitzontals o verticals

en: Shows the x, y coordinates of star centers in the frame
ca@valencia: Mostra les coordenades x, y del centre de les estreles en el fotograma

en: Shows the HFR of stars in the frame
ca@valencia: Mostra HFR de les estreles en el fotograma

en: Shows the peak values of star centers in the frame
ca@valencia: Mostra els pics dels valors del centre de les estreles en el fotograma

en: Changes the sample size shown in the graph
ca@valencia: Canvia la mida de la mostra visualitzada en el gràfic

en: Zooms the view to preset locations.
ca@valencia: Fa zoom de la vista a les ubicacions predefinides.

en: ZoomTo
ca@valencia: Zoom a

en: Front
ca@valencia: Frontal

en: Front High
ca@valencia: Frontal alt

en: Overhead
ca@valencia: Sobreelevat

en: Iso. L
ca@valencia: Iso. esq.

en: Iso. R
ca@valencia: Iso. dre.

en: Selected
ca@valencia: Seleccionat

en: Hides and shows the Vertical and Horizontal Selection Sliders
ca@valencia: Oculta i mostra els controls lliscants de selecció vertical i horitzontal

en: Selects the Vertical Value
ca@valencia: Selecciona el valor vertical

en: Selects the Horizontal Value
ca@valencia: Selecciona el valor horitzontal

en: Horizontal:
ca@valencia: Horitzontal:

en: Zooms automatically as the sliders change
ca@valencia: Fa zoom automàticament en canviar els controls lliscants

en: Changes the color scheme
ca@valencia: Canvia l'esquema de color

en: Cut: %1
ca@valencia: Fragment: %1

en: Max: %1
ca@valencia: Màx.: %1

en: Min: %1
ca@valencia: Mín.: %1

en: Selected Pixel: (%1, %2): %3
ca@valencia: Píxel seleccionat: (%1, %2): %3

en: Cut Disabled
ca@valencia: Retall desactivat

en: Star %1:
ca@valencia: Estrela %1:

en: Peak: %1
ca@valencia: Pic: %1

en: Star %1
ca@valencia: Estrela %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Mean
ca@valencia: Mitjana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Std. Dev
ca@valencia: Desv. est.

en: Show Capture Process Information
ca@valencia: Mostra la informació del procés de captura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
ca@valencia: Pantalla

en: Cache
ca@valencia: Memòria cau

[ctx: @title:window]
en: HiPS Offline Storage
ca@valencia: Emmagatzematge HiPS fora de línia

en: HiPS Update
ca@valencia: Actualitza HiPS

en: Downloading HiPS sources...
ca@valencia: S'estan baixant els orígens HiPS…

en: Error downloading HiPS sources: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en baixar els orígens HiPS: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSNetCache)
en: Cache space on hard disk used to store HiPS images.
ca@valencia: Espai de la memòria cau en el disc dur que s'utilitza per a emmagatzemar les imatges de HiPS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Disk:
ca@valencia: Disc:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_HIPSMemoryCache)
en: Cache space in RAM used to store HiPS images.
ca@valencia: Espai de la memòria cau a la RAM que s'utilitza per a emmagatzemar les imatges de HiPS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
ca@valencia: Memòria:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: Do not download HiPS from Internet. Use DSS offline storage path to load all data.
ca@valencia: No baixes HiPS d'Internet. Utilitza el camí d'emmagatzematge DSS fora de línia per a carregar totes les dades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSUseOfflineSource)
en: DSS Offline Source
ca@valencia: Font de les DSS fora de línia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSShowGrid)
en: Show HiPS grid
ca@valencia: Mostra la quadrícula de HiPS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSPanning)
en: Show HiPS While Panning
ca@valencia: Mostra HiPS mentre es fa la panoràmica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSBiLinearInterpolation)
en: Linear interpolation
ca@valencia: Interpolació lineal

en: Failed to connect to INDI server %1:%2
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb el servidor INDI %1:%2

en: Connection to INDI host at %1 on port %2 lost. Server disconnected: %3
ca@valencia: S'ha perdut la connexió amb l'amfitrió INDI a %1 en el port %2. S'ha desconnectat del servidor: %3

en: Could not connect to the Web Manager
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb el gestor web

en: Invalid response from Web Manager
ca@valencia: Resposta no vàlida del gestor web

en: Web Manager Status: Online
ca@valencia: Estat del gestor web: Connectat

en: Active Profile: %1
ca@valencia: Perfil actiu: %1

en: Web Manager Status: Offline
ca@valencia: Estat del gestor web: Desconnectat

en: Web Manager Status:
ca@valencia: Estat del gestor web:

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2 to JPEG.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar ni «dcraw» ni «cjpeg». Instal·leu les eines requerides per a convertir des de CR2 cap a JPEG.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, collimationOptions)
en: Collimation Overlay Options
ca@valencia: Opcions de la superposició de col·limació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addB)
en: Create a new Collimation Overlay Element
ca@valencia: Crea un element nou de superposició de col·limació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeB)
en: Delete the selected Collimation Overlay Element
ca@valencia: Suprimix l'element seleccionat de superposició de col·limació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, elementNamesList)
en: Collimation Overlay Element name (double click to edit)
ca@valencia: Nom de l'element de superposició de col·limació (doble clic per a editar).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, elementConfigBox)
en: Collimation Overlay Element
ca@valencia: Element de superposició de col·limació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, enableLabel)
en: Select whether this Element is enabled or not
ca@valencia: Se selecciona si este element està actiu o no.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableLabel)
en: Enable:
ca@valencia: Actiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameB)
en: Rename
ca@valencia: Canvia el nom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter a name for this Collimation Overlay Element. If left empty a name will be generated based on the Type selected.
ca@valencia: Introduïu un nom per a este element de superposició de col·limació. Si es deixa en blanc, es generarà un nom en funció del tipus seleccionat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, colourLabel)
en: Select color for the Element
ca@valencia: Selecciona el color per a l'element.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, colourButton)
en: Select a color for the Collimation Overlay Element.
ca@valencia: Selecciona un color per a l'element de superposició de col·limació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, thicknessLabel)
en: Set the line thickness used to draw the element.
ca@valencia: Establix el gruix de la línia emprada per a dibuixar l'element.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, thicknessLabel)
en: Thickness:
ca@valencia: Gruix:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, offsetLabel)
en: Set the Element's offset from its Anchor. For an Anchor Element this is from the center of the image.
ca@valencia: Establix el decalatge dels elements a partir de la seua àncora. Per a un element d'àncora, açò és des del centre de la imatge.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Set the size of the Element
ca@valencia: Establix la mida de l'element.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, linkXYB)
en: Link X & Y sizes
ca@valencia: Vincula les mides de X i Y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, typeLabel)
en: Select the type of Collimation Overlay Element
ca@valencia: Selecciona el tipus d'element de superposició de col·limació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, countLabel)
en: Select number of occurrences of the object type within this element
ca@valencia: Selecciona el nombre d'ocurrències del tipus d'objecte dins d'este element.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, rotationLabel)
en: If there is more than one occurrence set the base rotation angle.
ca@valencia: Si hi ha més d'una ocurrència, establix l'angle base de gir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pcdLabel)
en: Set the Pitch Circle Diameter where there are multiple occurrences (Count >1)
ca@valencia: Establix el diàmetre del cercle primitiu (PCD) quan hi ha múltiples ocurrències (comptador >1).

en: Label already exists. Label must be unique.
ca@valencia: L'etiqueta ja existix. Cal que l'etiqueta siga única.

en: Failed to add new driver. Is the label unique?
ca@valencia: No s'ha pogut afegir el controlador nou. L'etiqueta és única?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomDrivers)
en: Custom Drivers
ca@valencia: Controladors personalitzats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
ca@valencia: Controlador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Family:
ca@valencia: Família:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ca@valencia: Etiqueta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Manufacturer:
ca@valencia: Fabricant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
ca@valencia: Afig nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>To create an <span style=" font-weight:600;">Alias</span> from an existing driver, select an existing driver and then only change the <span style=" font-weight:600;">Label </span>then press<span style=" font-weight:600;"> Add.</span></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Per a crear un <span style="font-weight:600;">àlies</span> d'un controlador existent, seleccioneu-ne un i després només canvieu l'<span style="font-weight:600;">etiqueta </span> i premeu <span style="font-weight:600;">Afig</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>KStars must be restarted for new drivers to take effect.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Cal reiniciar KStars perquè els controladors nous tinguen efecte.</p></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Device Manager
ca@valencia: Gestor de dispositius

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
ca@valencia: El controlador %1 ja s'està executant. Voleu reiniciar-lo?

en: Cannot start INDI server: port error.
ca@valencia: No es pot iniciar el servidor INDI: error de port.

en: Failed to create local INDI server
ca@valencia: No s'ha pogut crear el servidor INDI local

en: Invalid port entry: %1
ca@valencia: El port no és vàlid: %1

en: Connected to INDI server
ca@valencia: Connectat amb el servidor INDI

en: Unable to find INDI drivers directory: %1
    Please make sure to set the correct path in KStars configuration
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la carpeta de controladors d'INDI: %1
    Assegureu-vos d'establir el camí correcte en la configuració de KStars

en: Failed to open INDI Driver file: %1
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer controlador d'INDI: %1

[ctx: @title:window]
en: Add Host
ca@valencia: Afegiu un amfitrió

en: Error: the port number is invalid.
ca@valencia: S'ha produït un error: El número del port no és vàlid.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
ca@valencia: Amfitrió: %1 Port: %2 ja existix.

[ctx: @title:window]
en: Modify Host
ca@valencia: Modifiqueu l'amfitrió

en: You need to disconnect the client before removing it.
ca@valencia: Cal que desconnecteu el client abans d'eliminar-lo.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
ca@valencia: Segur que voleu eliminar el client %1?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
ca@valencia: No es pot escriure en el fitxer «indihosts.xml»
    Qualsevol canvi en la configuració dels amfitrions INDI no serà guardada.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
ca@valencia: Gestor de dispositius

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
ca@valencia: Servidor/local

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
ca@valencia: Dispositiu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
ca@valencia: Registre del servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
ca@valencia: Servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
ca@valencia: Inicia el servei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
ca@valencia: Para el servei

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
ca@valencia: Amfitrions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addB)
en: Add...
ca@valencia: Afig…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
ca@valencia: Modifica…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
ca@valencia: Connexió

[ctx: @title:window]
en: INDI Control Panel
ca@valencia: Quadro de control INDI

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
ca@valencia: Actualment no hi ha cap dispositiu INDI en marxa. Per a iniciar-los, seleccioneu-los des del Gestor de dispositius amb l'element de menú «Dades -> Dispositius».

en: Video Recording Stopped
ca@valencia: S'ha parat la gravació de vídeo

en: Video Recording Started
ca@valencia: Ha començat la gravació de vídeo

en: Image file is received
ca@valencia: S'ha rebut un fitxer d'imatge

en: Moving clockwise
ca@valencia: S'està movent en sentit horari

en: Moving counter clockwise
ca@valencia: S'està movent en sentit antihorari

en: UnParking
ca@valencia: Desaparcant

en: Dome parking is in progress
ca@valencia: L'aparcament de la cúpula està en curs

en: Dome unparking is in progress
ca@valencia: El desaparcament de la cúpula està en curs

en: Dome parked
ca@valencia: La cúpula està aparcada

en: Dome unparked
ca@valencia: La cúpula està desaparcada

en: Shutter closing is in progress
ca@valencia: El tancament de l'obturador està en curs

en: Shutter opening is in progress
ca@valencia: L'obertura de l'obturador està en curs

en: Shutter closed
ca@valencia: Obturador tancat

en: Shutter opened
ca@valencia: Obturador obert

en: Add Host
ca@valencia: Afegiu un amfitrió

en: Modify Host
ca@valencia: Modifica l'amfitrió

en: Dust Cap is parked
ca@valencia: La tapa per la pols està aparcada.

en: Dust Cap is unparked
ca@valencia: La tapa per la pols està desaparcada.

en: Dust Cap is parking
ca@valencia: La tapa per la pols està aparcada

en: Dust Cap is unparking
ca@valencia: La tapa per la pols està desaparcada

en: INDI DATA STREAM
ca@valencia: FLUX DE DADES INDI

en: Cannot open file %1 for reading
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer %1 per a lectura

en: Not enough memory for file %1
ca@valencia: No hi ha memòria suficient per al fitxer %1

en: INDI Server Message
ca@valencia: Missatge del servidor INDI

en: Mount is slewing to target location
ca@valencia: La muntura s'està orientant cap a la ubicació de l'objectiu

en: Mount arrived at target location
ca@valencia: La muntura ha arribat fins a la ubicació de l'objectiu

en: Mount motion was aborted
ca@valencia: El moviment de la muntura s'ha interromput

en: Mount parking failed
ca@valencia: No s'ha pogut aparcar la muntura

en: Mount parking is in progress
ca@valencia: L'aparcament de la muntura està en curs

en: Mount unparking is in progress
ca@valencia: El desaparcament de la muntura està en curs

en: Mount parked
ca@valencia: La muntura està aparcada

en: Mount unparked
ca@valencia: La muntura està desaparcada

en: Warning! Looking at the Sun without proper protection can lead to irreversible eye damage!
ca@valencia: Avís! Mirar el Sol sense una protecció adequada pot provocar danys oculars irreversibles!

en: Sun Warning
ca@valencia: Avís del Sol

en: Requested altitude %1 is outside the specified altitude limit boundary (%2,%3).
ca@valencia: L'altitud requerida %1 està fora dels límits d'altitud especificats (%2, %3).

en: Requested altitude is below the horizon. Are you sure you want to proceed?
ca@valencia: L'altitud requerida es troba per davall de l'horitzó. Segur que voleu continuar?

en: Telescope Motion
ca@valencia: Moviment del telescopi

en: Time
ca@valencia: Temps

en: Set
ca@valencia: Establix

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
ca@valencia: Permet la transferència binària d'esta propietat cap a KStars i viceversa.

en: Upload
ca@valencia: Puja

en: GPS Location
ca@valencia: Ubicació del GPS

en: Mount Location
ca@valencia: Emplaçament de la muntura

en: Data file saved to %1
ca@valencia: El fitxer de dades s'ha guardat a %1

en: Driver %1 failed to start on the remote INDI server.
ca@valencia: El controlador %1 ha fallat en iniciar-se en el servidor INDI remot.

en: Internal or external INDI server?
ca@valencia: El servidor INDI és intern o extern?

en: Internal or external INDI drivers?
ca@valencia: Els controladors d'INDI són interns o externs?

en: You need to restart KStars for this change to take effect.
ca@valencia: Cal tornar a iniciar KStars perquè este canvi tinga efecte.

[ctx: @title:window]
en: FITS Default Directory
ca@valencia: Carpeta predeterminada de FITS

[ctx: @title:window]
en: INDI Drivers Directory
ca@valencia: Carpeta dels controladors d'INDI

en: %1 is not a valid INDI server binary.
ca@valencia: %1 no és cap executable vàlid del servidor INDI.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiServerIsInternal)
en: INDI Server binary is internal to the application bundle
ca@valencia: El binari del servidor INDI és intern al paquet de l'aplicació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
ca@valencia: Port INDI predeterminat de vídeo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_2)
en: INDI server:
ca@valencia: Servidor INDI:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiServer)
en: Path to the indiserver binary
ca@valencia: Camí cap al binari «indiserver».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiDriversAreInternal)
en: INDI Drivers are internal to the application bundle
ca@valencia: Els controladors d'INDI són interns al paquet de l'aplicació.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: INDI drivers XML directory:
ca@valencia: Carpeta XML dels controladors d'INDI:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiDriversDir)
en: Path to the INDI drivers XML directory
ca@valencia: Camí cap a la carpeta XML dels controladors d'INDI.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
ca@valencia: Especifiqueu on es guardaran les imatges FITS noves una vegada capturades i descarregades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
ca@valencia: Carpeta predeterminada de FITS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useExternalSkyMap)
en: External Sky Map (experimental)
ca@valencia: Mapa celeste extern (experimental)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
ca@valencia: Especifiqueu l'interval de ports en què es vincularà el servidor INDI en iniciar controladors nous.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transfer buffer (MB):
ca@valencia: Memòria intermèdia de transferència (MB):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Port from:
ca@valencia: Des del port:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port to:
ca@valencia: Fins al port:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
ca@valencia: Mostra la posició del telescopi sobre el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
ca@valencia: Mostra una marca de telescopi en el mapa celeste per tal de seguir el moviment del telescopi a través del cel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: &Telescope crosshair
ca@valencia: Punt de mira del &telescopi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIwindowInitially)
en: Open INDI window on EKOS startup
ca@valencia: Obri la finestra INDI en l'inici de l'EKOS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIwindowInitially)
en: INDI window on startup
ca@valencia: Finestra INDI en l'inici

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI) i18n: ectx: whatsthis, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: Show INDI messages as desktop notifications instead of dialogs.
ca@valencia: Mostra els missatges INDI com a notificacions de l'escriptori en comptes dels diàlegs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_messageNotificationINDI)
en: Message notifications
ca@valencia: Notificacions dels missatges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show INDI Logs...
ca@valencia: Mostra els registres d'INDI…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, recordingOptions)
en: Recording Options
ca@valencia: Opcions de gravació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordDurationR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, durationSpin)
en: Record stream for specified duration in seconds
ca@valencia: Grava el flux per a la duració especificada, en segons.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Record:
ca@valencia: Gravació:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordDirectoryEdit)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video <b>remote</b> directory name. If INDI server is running locally, then a local directory can be selected. However, if you are connected to a remote INDI server, then the directory must be a valid directory on the remote file system where it is saved.</p>
    <p>Record directories may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
ca@valencia: <html><head/><body>
    <p>Establix el nom de la carpeta <b>remota</b> del vídeo SER. Si el servidor INDI s'està executant localment, llavors es podrà seleccionar una carpeta local. En cas contrari, si esteu connectant amb un servidor INDI remot, llavors la carpeta caldrà que siga vàlida al sistema de fitxers remot a on es guardarà.</p>
    <p>Les carpetes de gravació poden contindre alguns patrons per a fer-les més dinàmiques:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> per a la data en AAAA-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> per a l'hora en HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> per a la marca horària ISO8601.</li>
    <li><b>_F_</b> per al nom del filtre, si n'hi ha.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
ca@valencia: Reproduïx o fa una pausa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, recordFilenameEdit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body>
    <p>Set SER video file name. Record files may contain some patterns to make them dynamic:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> for the date in YYYY-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> for time in HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> for ISO8601 time stamp.</li>
    <li><b>_F_</b> for filter name, if any.</li>
    </ul>
    </body></html>
ca@valencia: <html><head/><body>
    <p>Establix el nom del fitxer de vídeo SER. Els fitxers gravats poden contindre diversos patrons per a fer-los més dinàmics:</p>
    <ul>
    <li><b>_D_</b> per a la data en AAAA-MM-DD.</li>
    <li><b>_H_</b> per a l'hora en HH:MM:SS.</li>
    <li><b>_T_</b> per a la marca horària ISO8601.</li>
    <li><b>_F_</b> per al nom del filtre, si n'hi ha.</li>
    </ul>
    </body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordFramesR) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, framesSpin)
en: Record stream until this many frames are captured
ca@valencia: Grava el flux fins que es capturen este nombre de fotogrames.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordFramesR)
en: Frames:
ca@valencia: Fotogrames:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Record stream until manually stopped
ca@valencia: Grava el flux fins que es pare manualment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, recordUntilStoppedR)
en: Until stopped
ca@valencia: Fins que es para

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
ca@valencia: Nom de fitxer:

en: Unable to create INDI FIFO file %1
ca@valencia: No s'ha pogut crear el fitxer FIFO %1 d'INDI

en: INDI server failed to start: %1
ca@valencia: El servidor INDI ha fallat en iniciar: %1

en: Pre driver startup script failed with exit code: %1
ca@valencia: L'script d'inici abans del controlador ha fallat amb el codi d'eixida: %1

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
ca@valencia: El controlador %1 no s'ha trobat en el sistema. Assegureu-vos que el paquet que proporciona el binari «%1» està instal·lat.

en: Post driver startup script failed with exit code: %1
ca@valencia: L'script d'inici després del controlador ha fallat amb el codi d'eixida: %1

en: Pre driver shutdown script failed with exit code: %1
ca@valencia: L'script de parada abans del controlador ha fallat amb el codi d'eixida: %1

en: Post driver shutdown script failed with exit code: %1
ca@valencia: L'script de parada després del controlador ha fallat amb el codi d'eixida: %1

en: Connection to INDI server %1:%2 terminated: %3.
ca@valencia: La connexió amb el servidor INDI %1:%2 ha finalitzat: %3.

en: INDI Driver <b>%1</b> crashed. Restart it?
ca@valencia: El controlador <b>%1</b> d'INDI ha fallat. Voleu reiniciar-lo?

en: Driver crash
ca@valencia: Fallada del controlador

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
ca@valencia: Flux de vídeo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, recordB)
en: Start Recording
ca@valencia: Comença la gravació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Recording Options...
ca@valencia: Opcions de gravació…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetFrameB)
en: Reset Frame
ca@valencia: Restablix el fotograma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, debayerB)
en: Toggle Debayer
ca@valencia: Canvia la reconstrucció des de Bayer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, collimationB)
en: Toggle Collimation Overlay
ca@valencia: Canvia la superposició de la col·limació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, collimationOptionsB)
en: Collimation Overlay Options...
ca@valencia: Opcions de la superposició de col·limació…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: Zoom level
ca@valencia: Nivell d'ampliació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, NSSlider)
en: Move zoomed view Up/Down
ca@valencia: Mou l'àrea ampliada cap amunt i avall.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, WESlider)
en: Move zoomed view Left/Right
ca@valencia: Mou l'àrea ampliada cap a l'esquerra i dreta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetFrameDurationSpin)
en: Video frame duration in seconds
ca@valencia: Duració del fotograma de vídeo, en segons.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Frame(s):
ca@valencia: Fotogrames:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, changeFPSB)
en: Apply FPS and restart stream
ca@valencia: Aplica els FPS i reinicia el flux.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, avgFPS)
en: Average FPS
ca@valencia: Mitjana dels FPS.

[ctx: @title:window]
en: SER Record Directory
ca@valencia: Carpeta de gravació SER

[ctx: @title:window]
en: %1 Live Video
ca@valencia: %1 vídeo en directe

en: Stop recording
ca@valencia: Para la gravació

en: Start recording
ca@valencia: Comença la gravació.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
ca@valencia: Assistent del telescopi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
ca@valencia: C&ancel·la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
ca@valencia: A&rrere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intoPageLabel)
en: Welcome to the <b>KStars Telescope Setup Wizard</b>
    <br><br>
    This Wizard will help you to connect to your telescope and control it from KStars. You will be asked to verify some basic information.
    <br>
    <br>You can get extended information on telescope support in KStars by pressing the <tt>help</tt> button at any point during the Wizard.
    <br><br>
    Please click next to continue.
ca@valencia: Us donem la benvinguda a l'<b>Assistent de configuració del telescopi a KStars</b>
    <br><br>
    Este assistent vos ajudarà a connectar el vostre telescopi i a controlar-lo des de KStars. Se vos preguntarà que verifiqueu alguna informació bàsica.
    <br>
    <br>Podeu obtindre àmplia informació sobre el funcionament de telescopis a KStars prement el botó <tt>Ajuda</tt> en qualsevol moment durant la configuració.
    <br><br>
    Cliqueu damunt «Següent» per a continuar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
ca@valencia: <h3>1. Model de telescopi</h3>
    
    Seleccioneu el vostre model de telescopi des de la llista. Després de fer-ho, cliqueu damunt «Següent».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
ca@valencia: <b>Consell</b>
    <br>Alguns telescopis que no són Meade reconeixen un subconjunt del conjunt d'ordres LX200. Seleccioneu <tt>LX200 bàsic</tt> per a controlar estos dispositius.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
ca@valencia: <h3>2. Alineeu el vostre telescopi</h3>
    
    Haureu d'alinear el telescopi abans de poder-lo controlar adequadament des de KStars. Referiu-vos al manual del vostre telescopi per a les instruccions quant a l'alineació.
    <br><br>
    Després d'una alineació correcta, connecteu la interfície RS232 del vostre telescopi amb el port sèrie o USB de l'ordinador. 
    <br><br><br>Cliqueu damunt «Següent» per a continuar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
ca@valencia: <h3>3. Verifiqueu la configuració local</h3>
    
    Verifiqueu si la configuració següent del temps, data i emplaçament són correctes. Si qualsevol no ho és, podreu esmenar-ho mitjançant els botons <tt>Establix la data i l'hora</tt> i <tt>Establix un emplaçament</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
ca@valencia: <b>Emplaçament</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
ca@valencia: <b>Hora</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
ca@valencia: <b>Data</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
ca@valencia: Establix la data i l'hora…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
ca@valencia: Establix l'emplaçament…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portPageLabel)
en: <h3>4. Determine Connection Port</h3>
    
    Enter the port number your telescope is connected to. If you only have one serial port in your computer, the port is usually <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>If you are unsure about the port number, you can leave the field empty and KStars will try to scan the ports for attached telescopes. Beware that the autoscan process might take a few minutes to complete.
ca@valencia: <h3>4. Determineu el port de connexió</h3>
    
    Introduïu el número del port amb el qual està connectat el telescopi. Si tan sols teniu un port sèrie en el vostre ordinador, usualment este serà <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>Si no esteu segur de quin és el número del port, podreu deixar el camp buit i KStars intentarà explorar-los per a trobar els telescopis connectats. Cal tindre present que l'exploració automàtica pot tardar alguns minuts a completar-se.

en: Are you sure you want to cancel?
ca@valencia: Segur que voleu cancel·lar?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
ca@valencia: Espereu mentre KStars explora els ports de comunicacions per a trobar els telescopis connectats.
    Este procés pot tardar alguns minuts a completar-se.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
ca@valencia: Espereu un moment mentre KStars intenta connectar amb el telescopi…

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
ca@valencia: Ho sentim. KStars no ha pogut detectar cap telescopi connectat, comproveu la vostra configuració i proveu-ho una altra vegada.

en: Telescope Wizard completed successfully.
ca@valencia: S'ha completat amb èxit l'Assistent del telescopi.

en: Rise time: %1
ca@valencia: Hora d'eixida: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
ca@valencia: Hora de posta: %1

en: No rise time: Circumpolar
ca@valencia: Sense hora d'eixida: Circumpolar

en: No set time: Circumpolar
ca@valencia: Sense hora de posta: Circumpolar

en: No rise time: Never rises
ca@valencia: Sense hora d'eixida: Sempre per davall de l'horitzó

en: No set time: Never rises
ca@valencia: Sense hora de posta: Sempre per davall de l'horitzó

en: Transit time: %1
ca@valencia: Hora de trànsit: %1

en: Empty sky
ca@valencia: Cel buit

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
ca@valencia: Mostra la imatge SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
ca@valencia: Mostra la imatge DSS

en: star
ca@valencia: estrela

en: Solar system object
ca@valencia: Objecte del sistema solar

en: satellite
ca@valencia: satèl·lit

en: Velocity: %1 km/s
ca@valencia: Velocitat: %1 km/s

en: Altitude: %1 km
ca@valencia: Altitud: %1 km

en: Range: %1 km
ca@valencia: Interval: %1 km

en: Center && Track
ca@valencia: Centra i seguix

en: Angular Distance To...            [
ca@valencia: Distància angular fins a…            [

en: Starhop from here to...
ca@valencia: Encadena les estreles d'ací fins a…

en: Copy TLE to Clipboard
ca@valencia: Copia el TLE a dins del porta-retalls

en: Remove Label
ca@valencia: Elimina l'etiqueta

en: Attach Label
ca@valencia: Adjunta-hi una etiqueta

en: Select this object
ca@valencia: Selecciona este objecte

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
ca@valencia: Detalls

en: Copy Coordinates
ca@valencia: Copia les coordenades

en: Remove From Observing WishList
ca@valencia: Elimina de la llista d'observacions desitjades

en: Add to Observing WishList
ca@valencia: Afig a la llista d'observacions desitjades

en: Remove Trail
ca@valencia: Elimina la traça

en: Add Trail
ca@valencia: Afig una traça

en: View in XPlanet
ca@valencia: Visualitza en Xplanet

en: View in What's Interesting
ca@valencia: Visualitza en el «Què hi ha d'interessant»

en: Add Flag (nearby object)...
ca@valencia: Afig un indicador (objecte proper)…

en: Add Flag (exactly here)...
ca@valencia: Afig un indicador (exactament ací)…

en: Edit Flag
ca@valencia: Edita l'indicador

en: Delete Flag
ca@valencia: Suprimix l'indicador

en: Edit Flag...
ca@valencia: Edita l'indicador…

en: Delete Flag...
ca@valencia: Suprimix l'indicador…

en: Image Resources
ca@valencia: Recursos d'imatge

en: Web Links
ca@valencia: Enllaços web

en: Remove From Local Catalog
ca@valencia: Elimina del catàleg local

[ctx: Move mount to target]
en: Goto
ca@valencia: Ves fins a

[ctx: Synchronize mount to target]
en: Sync
ca@valencia: Sincronitza

en: Track satellite
ca@valencia: Seguix satèl·lit

en: Goto && Set As Parking Position
ca@valencia: Ves fins a i establix com a posició d'aparcament

en: Find Telescope
ca@valencia: Troba amb el telescopi

en: KStars Live Stacker
ca@valencia: Apilador en directe de KStars

en: © 2025 KStars Team
ca@valencia: (c) 2025 L'equip de KStars

en: Stop &Tracking
ca@valencia: A&tura el seguiment

en: Switch to Star Globe View (Equatorial &Coordinates)
ca@valencia: Canvia a la vista de l'esfera celeste (&coordenades equatorials)

en: Switch to Horizontal View (Horizontal &Coordinates)
ca@valencia: Canvia a la vista horitzontal (&coordenades horitzontals)

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
ca@valencia: Posició del rètol informatiu del temps.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
ca@valencia: Les coordenades de pantalla del rètol informatiu del temps.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
ca@valencia: Posició del rètol informatiu de l'enfocament.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
ca@valencia: Les coordenades de pantalla del rètol informatiu de l'enfocament.

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
ca@valencia: Posició del rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
ca@valencia: Les coordenades de pantalla del rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
ca@valencia: El rètol informatiu del temps es troba en estat «ocult»?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
ca@valencia: Si se selecciona, el rètol informatiu del temps mostrarà només la primera línia de dades.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
ca@valencia: El rètol informatiu de l'enfocament es troba en estat «ocult»?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
ca@valencia: Si se selecciona, el rètol informatiu de l'enfocament mostrarà només la primera línia de dades.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
ca@valencia: El rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic es troba en estat «ocult»?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
ca@valencia: Si se selecciona, el rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic mostrarà només la primera línia de dades.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
ca@valencia: Meta-opció per a canviar la visualització de tots els rètols informatius

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
ca@valencia: Mostra o oculta la visualització dels tres rètols informatius.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
ca@valencia: Voleu que es mostre el rètol informatiu del temps?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
ca@valencia: Mostra o oculta la visualització del rètol informatiu del temps.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
ca@valencia: Voleu que es mostre el rètol informatiu de l'enfocament?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
ca@valencia: Mostra o oculta la visualització del rètol informatiu de l'enfocament.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
ca@valencia: Voleu que es mostre el rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
ca@valencia: Mostra o oculta la visualització del rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
ca@valencia: Indicador d'ancoratge del rètol informatiu del temps

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyTimeBox), group (GUI)
en: Is the Time InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
ca@valencia: El rètol informatiu del temps s'ancorarà a una vora de la finestra? 0 = no ancorat, 1 = ancorat en la vora dreta, 2 = ancorat a la vora inferior i 3 = ancorat en la vores inferior i dreta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Is the Focus InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
ca@valencia: El rètol informatiu de l'enfocament s'ancorarà a una vora de la finestra? 0 = no ancorat, 1 = ancorat en la vora dreta, 2 = ancorat a la vora inferior i 3 = ancorat en la vores inferior i dreta.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
ca@valencia: Indicador d'ancoratge del rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Is the Geographic Location InfoBox anchored to a window edge? 0 = not anchored; 1 = anchored to right edge; 2 = anchored to bottom edge; 3 = anchored to bottom and right edges.
ca@valencia: El rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic s'ancorarà a una vora de la finestra? 0 = no ancorat, 1 = ancorat en la vora dreta, 2 = ancorat a la vora inferior i 3 = ancorat en la vores inferior i dreta.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
ca@valencia: Voleu que es mostre la barra d'estat?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
ca@valencia: Canvia mostrar la barra d'estat.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
ca@valencia: Voleu que es mostren les coordenades «Alt» i «Az» en la barra d'estat?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
ca@valencia: Canvia mostrar en la barra d'estat les coordenades horitzontals del cursor del ratolí.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
ca@valencia: Voleu que es mostren les coordenades «AR» i «Dec» en la barra d'estat?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the current epoch in the status bar.
ca@valencia: Canvia la visualització de les coordenades equatorials del cursor del ratolí amb l'època actual en la barra d'estat.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Display J2000.0 RA/Dec coordinates in the statusbar?
ca@valencia: Voleu que es mostren les coordenades «AR» i «Dec» del J2000.0 en la barra d'estat?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJ2000RADecField), group (GUI)
en: Toggle display of the Equatorial coordinates of the mouse cursor at the standard epoch in the status bar.
ca@valencia: Canvia la visualització de les coordenades equatorials del cursor del ratolí amb l'època estàndard en la barra d'estat.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSensorFOV), group (GUI)
en: Display CCD sensor angular size on the sky map?
ca@valencia: Voleu que es mostre la mida angular del sensor CCD en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
ca@valencia: Amplària de la finestra principal, en píxels

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
ca@valencia: Alçària de la finestra principal, en píxels

note: i18n: ectx: label, entry (KStarsGeometry), group (GUI)
en: Geometry of main window, encoded byte array
ca@valencia: Geometria de la finestra principal, codificada com una matriu de bytes

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
ca@valencia: Voleu que s'execute l'Assistent d'iniciada quan llanceu KStars?

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentTheme), group (GUI)
en: Current application theme
ca@valencia: Tema de l'aplicació actual

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
ca@valencia: Noms de fitxer dels catàlegs personalitzats d'objectes definits.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
ca@valencia: Llista dels noms de fitxer dels catàlegs d'objectes personalitzats.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
ca@valencia: Llista de commutadors per a visualitzar els catàlegs personalitzats d'objectes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
ca@valencia: Llista d'enters que canvien la visualització de cada catàleg personalitzat d'objectes (qualsevol valor no nul indica que els objectes del catàleg es mostraran).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
ca@valencia: Llista per a visualitzar els catàlegs personalitzats d'objectes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
ca@valencia: Llista de noms per als quals es mostraran catàlegs personalitzats.

note: i18n: ectx: label, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Resolve names using online services.
ca@valencia: Resoldre els noms emprant els serveis en línia.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ResolveNamesOnline), group (Catalogs)
en: Names of objects entered into the find dialog are resolved using online services and stored in the database. This option also toggles the display of such resolved objects on the sky map.
ca@valencia: Els noms dels objectes introduïts en el diàleg «Busca» es resolen emprant els serveis en línia i s'emmagatzemen en la base de dades. Esta opció també activa i desactiva la visualització dels objectes resolts en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: Percentage of the sky to cache DSOs for.
ca@valencia: Percentatge del cel a la memòria cau per als DSO.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSOCachePercentage), group (Catalogs)
en: The DSOs are loaded from a sqlite database and
             cached in memory. This setting regulates how much of the DSOs
             will be cached. Turning this value up yields better
             performance at the cost of memory.
ca@valencia: Els DSO es carreguen des d'una base de dades SQLite i
             es guarden en la memòria cau. Esta opció controla quants DSO
             es guardaran en la memòria cau. En augmentar este valor s'aconseguix
             un rendiment millor a costa de la memòria.

note: i18n: ectx: label, entry (DSOMinZoomFactor), group (Catalogs)
en: Minimum zoom level to render DeepSkyObjects.
ca@valencia: Nivell mínim de zoom per a representar objectes del cel profund (DeepSkyObjects).

note: i18n: ectx: label, entry (DSOCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the DSO catalog.
ca@valencia: El nom del fitxer del catàleg DSO.

note: i18n: ectx: label, entry (DSODefaultCatalogFilename), group (Catalogs)
en: The filename of the default DSO catalog (OpenNGC).
ca@valencia: El nom del fitxer del catàleg DSO predeterminat (OpenNGC).

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowWidth), group (indi)
en: INDI window width
ca@valencia: Amplària de la finestra d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowHeight), group (indi)
en: INDI window height
ca@valencia: Alçària de la finestra d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowGeometry), group (indi)
en: Geometry of INDI window, encoded byte array
ca@valencia: Geometria de la finestra d'INDI, codificada com una matriu de bytes

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
ca@valencia: Voleu que s'actualitze automàticament l'emplaçament geogràfic?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
ca@valencia: Voleu que s'establisca automàticament la data i l'hora?

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowINDI), group (indi)
en: Make INDI Control Panel window independent of KStars main window
ca@valencia: Fes que la finestra del quadro de control d'INDI siga independent de la finestra principal de KStars

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe un punt de mira en la posició del telescopi sobre el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
ca@valencia: Canvia la visualització del punt de mira centrat a la posició apuntada pel telescopi en el mapa celeste de KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
ca@valencia: Voleu que es mostren els missatges d'INDI en la barra d'estat?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
ca@valencia: Canvia la visualització dels missatges INDI en la barra d'estat de KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIwindowInitially), group (indi)
en: Show the INDI window on startup?
ca@valencia: Voleu que es mostre la finestra INDI en l'inici?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIwindowInitially), group (indi)
en: Show the INDI window when starting EKOS.
ca@valencia: Mostra la finestra INDI quan s'inicia l'EKOS.

note: i18n: ectx: label, entry (maxFocusFrameFiles), group (indi)
en: Limit for saved focus frames
ca@valencia: Límit de fotogrames d'enfocament guardats

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (maxFocusFrameFiles), group (indi)
en: Upper limit how many focus frames should be kept on disk.
ca@valencia: Límit superior de quants fotogrames d'enfocament s'han de mantindre en el disc.

note: i18n: ectx: label, entry (messageNotificationINDI), group (indi)
en: INDI message notifications
ca@valencia: Notificacions dels missatges INDI

note: i18n: ectx: label, entry (timeSource), group (indi)
en: Master source for time (KStars, Mount, or INDI Device)
ca@valencia: Font mestra per al temps (KStars, Muntura o Dispositiu INDI)

note: i18n: ectx: label, entry (locationSource), group (indi)
en: Master source for location (KStars, Mount, or INDI Device)
ca@valencia: Font mestra per a l'emplaçament (KStars, Mount o dispositiu INDI)

note: i18n: ectx: label, entry (useExternalSkyMap), group (indi)
en: Use an external planetarium software to control mount slews and syncs.
ca@valencia: Utilitza un programari de planetari extern per a controlar les orientacions i les sincronitzacions de les muntures.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
ca@valencia: Carpeta predeterminada de FITS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
ca@valencia: La ubicació predeterminada dels fitxers FITS guardats.

note: i18n: ectx: label, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: INDI Server Transfer Buffer
ca@valencia: Memòria intermèdia de transferència del servidor INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverTransferBufferSize), group (indi)
en: Allows drivers to queue buffers not exceeding this size in MB
ca@valencia: Permet que els controladors posen a la cua memòries intermèdies que no excedisquen esta mida en MB.

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
ca@valencia: Port inicial del servidor INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
ca@valencia: El servidor INDI provarà de vincular-se amb els ports començant per este.

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
ca@valencia: Port final del servidor INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
ca@valencia: El servidor INDI provarà de vincular-se amb els ports acabant amb este.

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
ca@valencia: Camí cap al binari «indiserver»

note: i18n: ectx: label, entry (indiServerIsInternal), group (indi)
en: Internal or External INDI Server?
ca@valencia: El servidor INDI és intern o extern?

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
ca@valencia: Camí cap a la carpeta dels controladors d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversAreInternal), group (indi)
en: Internal or External Astrometry Solver?
ca@valencia: El solucionador de l'astrometria és intern o extern?

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowWidth), group (indi)
en: Video streaming window width
ca@valencia: Amplària de la finestra del flux de vídeo

note: i18n: ectx: label, entry (streamWindowHeight), group (indi)
en: Video streaming window height
ca@valencia: Alçària de la finestra del flux de vídeo

note: i18n: ectx: label, entry (INDIMountLogging), group (indi)
en: Enable INDI Mount logging
ca@valencia: Activa el registre INDI de la muntura

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFocuserLogging), group (indi)
en: Enable INDI Focuser logging
ca@valencia: Activa el registre de l'enfocador d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDICCDLogging), group (indi)
en: Enable INDI CCD logging
ca@valencia: Activa el registre de CCD d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIFilterWheelLogging), group (indi)
en: Enable INDI Filter Wheel logging
ca@valencia: Activa el registre de la roda de filtres d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDomeLogging), group (indi)
en: Enable INDI Dome logging
ca@valencia: Activa el registre de la cúpula d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIDetectorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Detector logging
ca@valencia: Activa el registre del detector d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWeatherLogging), group (indi)
en: Enable INDI Weather logging
ca@valencia: Activa el registre meteorològic d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAuxiliaryLogging), group (indi)
en: Enable INDI Auxiliary logging
ca@valencia: Activa el registre de l'auxiliar d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIRotatorLogging), group (indi)
en: Enable INDI Rotator logging
ca@valencia: Activa el registre del rotor d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIGPSLogging), group (indi)
en: Enable INDI GPS logging
ca@valencia: Activa el registre del GPS d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (INDIAOLogging), group (indi)
en: Enable INDI Adaptive Optics logging
ca@valencia: Activa el registre de l'òptica adaptativa d'INDI

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
ca@valencia: Ciutat de l'emplaçament geogràfic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
ca@valencia: El nom de ciutat de l'emplaçament geogràfic actual.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
ca@valencia: Nom de província de l'emplaçament geogràfic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ProvinceName), group (Location)
en: The Province name of the current geographic location. This is the name of the state for locations in the U. S.
ca@valencia: El nom de la província de l'emplaçament geogràfic actual. Per a emplaçaments dins dels EUA, és el nom de l'estat.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
ca@valencia: Nom del país de l'emplaçament geogràfic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
ca@valencia: El nom de país de l'emplaçament geogràfic actual.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
ca@valencia: Longitud geogràfica, en graus.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
ca@valencia: La longitud de l'emplaçament geogràfic actual, en graus decimals.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
ca@valencia: Latitud geogràfica, en graus.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
ca@valencia: La latitud de l'emplaçament geogràfic actual, en graus decimals.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
ca@valencia: L'elevació sobre el nivell del mar de l'emplaçament geogràfic actual, en metres.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
ca@valencia: Desplaçament del fus horari de l'emplaçament geogràfic, en hores.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
ca@valencia: Codi de dues lletres per a la regla del canvi horari que regix en l'emplaçament geogràfic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
ca@valencia: Un codi de dues lletres que determina les dates en què comença i acaba l'horari d'estiu/hivern (podeu veure les regles prement el botó «Explica les regles DST» en la finestra de l'emplaçament geogràfic).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
ca@valencia: Voleu que s'utilitzen efectes de transició animada en canviar la posició d'enfocament?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: If true, focus changes will cause the sky to visibly spin to the new position. Otherwise, the display will "snap" instantly to the new position.
ca@valencia: Si se selecciona, en canviar l'enfocament es produirà una animació de «gir» visible en el cel fins a la posició nova. Altrament la pantalla se centrarà sobre la posició nova de manera instantània.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: Select objects on left click?
ca@valencia: Voleu que se seleccionen els objectes quan es faça clic esquerre?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LeftClickSelectsObject), group (View)
en: If true, clicking on the skymap will select the closest object and highlights it.
ca@valencia: Si se selecciona, clicant damunt del mapa celeste se seleccionarà i es ressaltarà l'objecte més proper.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Select default Skymap cursor?
ca@valencia: Voleu seleccionar el cursor predeterminat del mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultCursor), group (View)
en: Type of cursor when exploring the sky map.
ca@valencia: Tipus de cursor en explorar el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
ca@valencia: Nom dels indicadors per als CDV seleccionats

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FOVNames), group (View)
en: The names of the currently selected field-of-view indicators. The list of defined FOV indicator names is listed in the "Settings|FOV Symbols" menu.
ca@valencia: Els noms dels indicadors del camp de visió actualment seleccionats. La llista de noms per als indicadors de CDV definits es mostra en el menú «Configuració -> Símbols de CDV».

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
ca@valencia: Voleu que es fonguen les traces dels planetes amb el color del cel?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
ca@valencia: Si se selecciona, les traces dels cossos del sistema solar es fondran amb el color de fons del cel.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
ca@valencia: Ascensió recta de la posició d'enfocament

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRA), group (View)
en: The right ascension of the initial focus position of the sky map, in decimal hours. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
ca@valencia: L'ascensió recta de la posició inicial de l'enfocament del mapa celeste, en hores decimals. Este valor és volàtil; es restablix quan el programa s'apaga.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
ca@valencia: Declinació de la posició d'enfocament

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDec), group (View)
en: The declination of the initial focus position of the sky map, in decimal degrees. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
ca@valencia: La declinació de la posició inicial de l'enfocament del mapa celeste, en graus decimals. Este valor és volàtil; es restablix quan el programa s'apaga.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
ca@valencia: Nom de l'objecte apuntat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusObject), group (View)
en: The name of the object that should be centered and tracked on startup. If no object should be centered, set to "nothing". This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
ca@valencia: El nom de l'objecte que s'ha de centrar i seguir en iniciar. Si no cal seguir cap objecte, establiu-lo a «res». Este valor és volàtil. Es restablirà quan s'apaga el programa.

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
ca@valencia: Està activat el seguiment?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IsTracking), group (View)
en: True if the skymap should track on its initial position on startup. This value is volatile; it is reset whenever the program shuts down.
ca@valencia: Cert si el mapa celeste ha de seguir la seua posició inicial en iniciar. Este valor és volàtil. Es restablirà quan s'apaga el programa.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els objectes mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
ca@valencia: Canvia quan ocultarà KStars alguns objectes mentre es mou el mapa, per tal de tindre un moviment més fluid.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els límits de les constel·lacions mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran els límits de les constel·lacions mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten les línies de les constel·lacions mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran les línies de les constel·lacions mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
ca@valencia: Cultura del cel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
ca@valencia: Trieu la cultura del cel.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els noms de les constel·lacions mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran els noms de les constel·lacions mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculte la quadrícula de coordenades mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran les quadrícules de coordenades mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculte el contorn de la Via Làctia mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan es mostrarà el contorn de la Via Làctia mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els objectes addicionals mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan s'ocultaran els objectes addicionals mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els objectes del sistema solar mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan s'ocultaran els objectes del sistema solar mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten les estreles més febles mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan s'ocultaran les estreles febles mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten les etiquetes de nom dels objectes mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
ca@valencia: Canvia quan s'ocultaran les etiquetes de nom mentre el mapa està en moviment.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els asteroides en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran els asteroides en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es mostren els noms dels asteroides en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les etiquetes dels noms dels asteroides en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (OrbitalElementsAutoUpdate), group (View)
en: Update orbital elements for comets and asteroids from online sources on startup.
ca@valencia: Actualitza els elements orbitals per als cometes i asteroides des de fonts en línia en iniciar.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els cometes en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran els cometes en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Draw comet comas in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen les comes dels cometes en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometComas), group (View)
en: Toggle whether comet comas are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les comes dels cometes en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es mostren els noms dels cometes en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les etiquetes de nom per als cometes en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen les supernoves en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les supernoves en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es mostren els noms de les supernoves en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les etiquetes de nom per a les supernoves en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
ca@valencia: Establix el llindar de magnitud per a mostrar una supernova en el mapa celeste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
ca@valencia: Establix el llindar de magnitud per a mostrar una supernova en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaDetectionAge), group (View) i18n: ectx: label, entry (SupernovaDownloadUrl), group (View)
en: Maximum days passed since detection
ca@valencia: Nombre màxim de dies transcorreguts des de la detecció

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaDetectionAge), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaDownloadUrl), group (View)
en: Maximum days passed since detection.
ca@valencia: Nombre màxim de dies transcorreguts des de la detecció.

note: i18n: ectx: label, entry (LimitSupernovaeByZoom), group (View)
en: Limit Supernovae by zoom limit
ca@valencia: Límit de les supernoves segons el límit del zoom

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LimitSupernovaeByZoom), group (View)
en: Limit Supernovae by zoom limit.
ca@valencia: Limita les supernoves segons el límit del zoom.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaeHostOnly), group (View)
en: Show only supernovae with host
ca@valencia: Mostra només les supernoves amb amfitriona

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaeHostOnly), group (View)
en: Show only supernovae for which a host galaxy is given.
ca@valencia: Mostra només les supernoves per a les quals s'indica una galàxia amfitriona.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaeClassifiedOnly), group (View)
en: Show only classified supernovae?
ca@valencia: Voleu que es mostren només les supernoves classificades?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaeClassifiedOnly), group (View)
en: Show only classified supernovae where the supernova type is given.
ca@valencia: Mostra només les supernoves classificades per a les quals s'indica el tipus de supernova.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
ca@valencia: Cal mostrar les alertes de supernova?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
ca@valencia: Canvia les alertes de supernoves.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
ca@valencia: Establix el llindar de magnitud per a alertar o no de les supernoves

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
ca@valencia: Establix el llindar de magnitud per a alertar o no de les supernoves.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els límits de les constel·lacions en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran els límits de les constel·lacions en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es ressalte en el mapa celeste el límit de la constel·lació centrada?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es ressaltarà el límit de la constel·lació que conté el punt d'enfocament en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen les línies de les constel·lacions en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les línies de les constel·lacions en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Draw constellation art in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe l'art de les constel·lacions en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowConstellationArt), group (View)
en: Toggle whether constellation art drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà l'art de les constel·lacions en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els noms de les constel·lacions en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les etiquetes de nom per a les constel·lacions en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els objectes de «cel profund» en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran els objectes del cel profund en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la línia de l'eclíptica en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà la línia de l'eclíptica en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la línia de l'equador en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà la línia de l'equador en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen les quadrícules segons el sistema de coordenades actiu?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
ca@valencia: Les quadrícules de coordenades canviaran automàticament en funció del sistema de coordenades actiu.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la quadrícula de coordenades equatorials en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà la quadrícula de coordenades equatorials en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la quadrícula de coordenades horitzontals en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà la quadrícula de coordenades horitzontals en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Draw local meridian line in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la línia del meridià local en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLocalMeridian), group (View)
en: Toggle whether the local meridian line is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà la línia del meridià local en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe el terra opac en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
ca@valencia: Canvia quan es farà opaca la regió davall l'horitzó.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la línia de l'horitzó en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà la línia de l'horitzó en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els indicadors en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran els indicadors en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (SimulateDaytime), group (View)
en: Simulate daytime?
ca@valencia: Voleu simular les hores diürnes?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SimulateDaytime), group (View)
en: If checked, sky will be bright during the daytime.
ca@valencia: Si està marcada, el cel serà brillant durant les hores diürnes.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els objectes addicionals del cel profund en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran els objectes addicionals en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe el contorn de la Via Làctia en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà el contorn de la Via Làctia en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
ca@valencia: Voleu que s'òmpliga el contorn de la Via Làctia? (Un «No» significa emprar només el contorn)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is filled. When this option is false, the Milky Way is shown as an outline.
ca@valencia: Canvia quan s'omplirà el contorn de la Via Làctia. Quan esta opció és falsa, la Via Làctia es mostra només com un contorn.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
ca@valencia: Meta-opció per a tots els planetes en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
ca@valencia: Meta-opció per a controlar si es dibuixen o no tots els planetes principals (i el Sol i la Lluna) en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els planetes com a imatges en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan s'hauran de renderitzar els planetes principals (inclosos el Sol i la Lluna) com a imatges en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es mostren els noms dels planetes en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan s'hauran d'etiquetar els planetes principals (inclosos el Sol i la Lluna) en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe el Sol en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà el Sol en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (SunScale), group (View)
en: Increase the size of the Sun by this factor.
ca@valencia: Augmenta la mida del Sol segons este factor.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la Lluna en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà la Lluna en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (MoonScale), group (View)
en: Increase the size of the Moon by this factor.
ca@valencia: Augmenta la mida de la Lluna segons este factor.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Mercuri en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà Mercuri en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Venus en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà Venus en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Mart en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà Mart en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Júpiter en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà Júpiter en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Saturn en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà Saturn en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Urà en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà Urà en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Neptú en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà Neptú en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Plutó en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà Plutó en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen les estreles en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les estreles en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es mostren les magnituds de les estreles en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran en el mapa celeste les etiquetes de la magnitud (brillantor) de les estreles.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarsOverHIPS), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarsOverHIPS), group (View)
en: Display catalog stars when HIPS is shown.
ca@valencia: Visualitza el catàleg d'estreles quan es mostre HiPS.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es mostren els noms de les estreles en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran les etiquetes de nom per a les estreles en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
ca@valencia: Voleu que s'etiquetin les magnituds dels objectes del cel profund en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran en el mapa celeste les etiquetes de les magnituds (brillantor) dels objectes del cel profund.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
ca@valencia: Voleu que s'etiquetin els objectes del cel profund en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran les etiquetes de nom per als objectes del cel profund en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Draw Mosaic Panel in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe el quadro del mosaic en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMosaicPanel), group (View)
en: Toggle whether the Mosaic Panel are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà el quadro del mosaic en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
ca@valencia: Escala de temps mínima per a forçar el mode transició

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
ca@valencia: L'escala de temps per damunt de la qual es forçarà sempre el mode transició.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
ca@valencia: Mode d'emplenat del fons dels rètols informatius

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
ca@valencia: El mode d'emplenat per als rètols informatius que apareixen en pantalla: 0=«sense fons», 1=«fons semitransparent» i 2=«fons opac».

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
ca@valencia: Algorisme per a la projecció del mapa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
ca@valencia: Algorisme per a la projecció emprada quan es genera el mapa.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
ca@valencia: Voleu que s'utilitzen els noms abreujats de les constel·lacions?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
ca@valencia: Utilitza les abreviatures oficials de la Unió astronòmica internacional (IAU) per als noms de les constel·lacions.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
ca@valencia: Voleu que s'utilitzen els noms en llatí de les constel·lacions?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
ca@valencia: Utilitza els noms en llatí de les constel·lacions.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
ca@valencia: Voleu que s'utilitzen els noms traduïts de les constel·lacions?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
ca@valencia: Utilitza els noms catalanitzats de les constel·lacions (si no es disposa dels noms en català, de manera predeterminada s'utilitzaran els noms en llati).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
ca@valencia: Voleu que s'utilitze el sistema de coordenades horitzontals?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
ca@valencia: Visualitza el cel amb coordenades horitzontals (si és fals, s'utilitzaran les coordenades equatorials).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
ca@valencia: Voleu que s'etiqueti automàticament l'objecte centrat?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
ca@valencia: Canvia quan s'adjuntarà automàticament una etiqueta de nom a l'objecte centrat.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
ca@valencia: Voleu que s'afija automàticament una traça al cos del sistema solar que estiga centrat?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
ca@valencia: Canvia quan s'adjuntarà una traça a un objecte del sistema solar centrat en el mapa, mentre romanga centrat.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
ca@valencia: Voleu que s'afija una etiqueta transitòria en passar per damunt amb el ratolí?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
ca@valencia: Canvia quan rebrà una etiqueta de nom transitòria l'objecte davall el ratolí.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
ca@valencia: Voleu que es corregisquen les posicions considerant la refracció atmosfèrica?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
ca@valencia: Canvia quan s'aplicaran les correccions degudes als efectes de la refracció atmosfèrica per a les posicions dels objectes (només s'aplica si s'utilitzen les coordenades horitzontals).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
ca@valencia: Aplica les correccions relativistes causades per la curvatura de la llum en el camp gravitacional del Sol

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
ca@valencia: Canvia quan tindran en compte les correccions provocades per la curvatura de la llum al voltant del Sol.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
ca@valencia: Voleu que s'utilitze antialiàsing en dibuixar la pantalla?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAntialias), group (View)
en: Toggle whether the sky is rendered using antialiasing. Lines and shapes are smoother with antialiasing, but rendering the screen will take more time.
ca@valencia: Canvia quan es renderitzarà amb antialiàsing el cel. Les línies i formes són més suaus amb antialiàsing, però renderitzar la pantalla tardarà més.

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
ca@valencia: Factor de zoom, en píxels per radiant

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
ca@valencia: El nivell d'ampliació, mesurat en píxels per radiant.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyRotation), group (View)
en: Angle by which the sky map is rotated
ca@valencia: L'angle amb el qual es gira el mapa celeste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyRotation), group (View)
en: The angle by which the sky map is rotated from its standard orientation (north up if using equatorial coordinates, zenith up if using horizontal coordinates).
ca@valencia: L'angle amb el qual es gira el mapa celeste des de la seua orientació estàndard (cap al nord si s'utilitzen les coordenades equatorials, cap al zenit si s'utilitzen les coordenades horitzontals).

note: i18n: ectx: label, entry (MirrorSkyMap), group (View)
en: Mirrors the sky map
ca@valencia: Emmiralla el mapa celeste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MirrorSkyMap), group (View)
en: Enable this if you want the sky map to be mirrored left-right, e.g. to match the view through an erecting prism.
ca@valencia: Seleccioneu-la si voleu que el mapa celeste s'emmiralle d'esquerra a dreta, p. ex., perquè coincidisca amb la vista a través d'un prisma erecte.

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Orients the sky-map to account for an erect observer at the eyepiece
ca@valencia: Orienta el mapa celeste per a tindre en compte un observador dret a l'ocular

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Enable this if you are using your eye at the eyepiece in an altazimuth mounted Newtonian telescope. This accounts for the fact that the observer stands erect as the telescope moves up and down, so that the orientation of the sky map will track what is seen in your eyepiece once it is set up correctly. Choose the handedness of the correction according which side of the telescope the eyepiece appears when looking from the back of the telescope
ca@valencia: Seleccioneu-la si utilitzeu el vostre ull a l'ocular en un telescopi newtonià muntat en altazimutal. Açò té en compte el fet que l'observador roman dret mentre el telescopi es mou cap amunt i cap avall, de manera que l'orientació del mapa celeste farà un seguiment del que es veja a l'ocular una vegada estiga configurat correctament. Trieu la mà de la correcció segons en quin costat del telescopi apareix l'ocular en mirar des de la part posterior del telescopi.

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Left
ca@valencia: Esquerra

note: i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Right
ca@valencia: Dreta

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: Zoom scroll sensitivity.
ca@valencia: Sensibilitat de desplaçament del zoom.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomScrollFactor), group (View)
en: When zooming in or out, change zoom speed factor by this multiplier.
ca@valencia: Quan s'acoste o allunye, canvieu el factor de velocitat del zoom mitjançant este multiplicador.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
ca@valencia: Límit de feblesa per als asteroides

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
ca@valencia: El límit de magnitud feble per a dibuixar els asteroides.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: Maximum magnitude for asteroids to be downloaded from JPL.
ca@valencia: Magnitud màxima dels asteroides que es descarregaran des de JPL.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroidDownload), group (View)
en: The maximum magnitude (visibility) to filter the asteroid data download from JPL.
ca@valencia: La magnitud màxima (visibilitat) per a filtrar amb les dades dels asteroides que es descarregaran des de JPL.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
ca@valencia: Densitat d'etiquetes dels noms dels asteroides

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
ca@valencia: Controla el nombre relatiu d'etiquetes de nom dels asteroides que es dibuixen en el mapa.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
ca@valencia: Límit de feblesa per als objectes del cel profund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
ca@valencia: El límit de magnitud feble per a dibuixar els objectes del cel profund, quan es posa el zoom al màxim.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
ca@valencia: Límit de feblesa per als objectes del cel profund, quan es reduïx el zoom

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
ca@valencia: El límit de magnitud feble per a dibuixar els objectes del cel profund, quan es posa el zoom al mínim.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: Show deep-sky objects of unknown magnitude
ca@valencia: Mostra els objectes del cel profund de magnitud desconeguda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUnknownMagObjects), group (View)
en: When enabled, objects whose magnitudes are unknown, or not available to KStars, are drawn irrespective of the faint limits set.
ca@valencia: Quan està actiu, els objectes amb magnituds desconegudes o no disponibles en KStars es dibuixaran independentment dels límits de feblesa establits.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInlineImages), group (View)
en: Draw inline images for some objects on the sky?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen imatges incloses per a alguns objectes en el cel?

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
ca@valencia: Límit de feblesa per a les estreles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
ca@valencia: El límit de magnitud feble per a dibuixar les estreles, quan es posa el zoom al màxim.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
ca@valencia: Densitat d'estreles en el camp de visió

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
ca@valencia: Establix la densitat d'estreles en el camp de visió.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
ca@valencia: Límit de feblesa per a les estreles quan es reduïx el zoom

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
ca@valencia: El límit de magnitud feble per a dibuixar les estreles, quan es posa el zoom al mínim.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
ca@valencia: Límit de feblesa per a les estreles durant la transició

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
ca@valencia: El límit de magnitud feble per a dibuixar les estreles, quan el mapa està en moviment (només aplicable si s'ha establit que s'oculten les estreles febles mentre el mapa està en moviment).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
ca@valencia: Densitat relativa de les etiquetes de nom i/o magnitud de les estreles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
ca@valencia: La densitat relativa per a dibuixar el nom de les estreles i les etiquetes de magnitud.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
ca@valencia: Densitat relativa de les etiquetes de nom i/o magnitud dels objectes del cel profund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
ca@valencia: La densitat relativa per a dibuixar les etiquetes de nom i magnitud dels objectes del cel profund.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
ca@valencia: Voleu que es mostren noms llargs en les etiquetes de nom dels objectes del cel profund?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
ca@valencia: Si se selecciona, es mostraran noms llargs (noms comuns) en les etiquetes dels objectes en el cel profund.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
ca@valencia: Mida de la lletra de l'etiqueta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFontScaling), group (View)
en: Set this to adjust the font-size of labels placed on the sky map
ca@valencia: Establiu-la per a ajustar la mida del tipus de lletra de les etiquetes situades en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
ca@valencia: Distància màxima al Sol per a etiquetar els cometes, en UA

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
ca@valencia: Distància màxima al Sol per a dibuixar els cometes.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
ca@valencia: Canvia al dorsal OpenGL

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseGL), group (View)
en: Use experimental OpenGL backend (deprecated).
ca@valencia: Utilitza el dorsal OpenGL experimental (obsolet).

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
ca@valencia: Inicia el rellotge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
ca@valencia: L'estat del rellotge (funcionant o no).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptOpenCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process open clusters.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar els cúmuls oberts.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptNebula), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process nebulae.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar les nebuloses.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGlobularCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process globular clusters.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar els cúmuls globulars.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptPlanetary), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process planetary nebulae.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar les nebuloses planetàries.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptSupernovaRemnant), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process supernova remnants.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar les restes de les supernoves.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGalaxy), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process galaxies.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar les galàxies.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptGalaxyCluster), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process galaxy clusters.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar els cúmuls de galàxies.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptDarkNebula), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process dark nebulae.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar les nebuloses fosques.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerAcceptOther), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool process other types.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de processar altres tipus.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinAward), group (ImagingPlanner)
en: Should the imaging Planner tool required an award when searching for an object in Astrobin.
ca@valencia: Si l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» haurà de buscar un objecte en Astrobin.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinMinRadius), group (ImagingPlanner)
en: Minimum radius of image (degrees) when searching Astrobin
ca@valencia: Radi mínim de la imatge (en graus) quan es busca en Astrobin

note: i18n: ectx: label, entry (AstrobinMaxRadius), group (ImagingPlanner)
en: Maximum radius of image (degrees) when searching Astrobin
ca@valencia: Radi màxim de la imatge (en graus) quan es busca en Astrobin

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerUseArtificialHorizon), group (ImagingPlanner)
en: Use the system's artificial horizon for calculating imaging hours.
ca@valencia: Utilitza l'horitzó artificial del sistema per a calcular les hores de l'obtenció d'imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinHours), group (ImagingPlanner)
en: Objects are only shown if they can be imaged for this many hours.
ca@valencia: Els objectes només es mostraran si es poden obtindre les imatges durant estes hores.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinAltitude), group (ImagingPlanner)
en: For imaging hours calculation, object must be above this altitude.
ca@valencia: Per al càlcul d'hores de l'obtenció d'imatges, l'objecte haurà d'estar per damunt d'esta altitud.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMinMoonSeparation), group (ImagingPlanner)
en: For imaging hours calculation, object must be more than this far from the moon.
ca@valencia: Per al càlcul d'hores de l'obtenció d'imatges, l'objecte haurà d'estar més lluny de la Lluna que açò.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerMaxMoonAltitude), group (ImagingPlanner)
en: For imaging hours calculation, the moon must have an altitude lower than this.
ca@valencia: Per al càlcul de les hores per a l'obtenció d'imatges, cal que la Lluna estiga per davall d'esta altitud.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowPicked), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are marked picked (don't show those that are not picked).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que s'han marcat com a triats (no es mostraran els que no).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotPicked), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are not marked picked (don't show those that are picked).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que no s'han marcat com a triats (no es mostraran els que sí).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCarePicked), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects are marked picked or not.
ca@valencia: La visualització dels objectes no dependrà de si estan marcats com a triats o no.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have the keyword in their notes (and don't show those that don't).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que tinguen la paraula clau en les seues notes (i no es mostraran els que no).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that don't have the keyword in their notes (and don't show those that do).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que no tinguen la paraula clau en les seues notes (i no es mostraran els que sí).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether or not objects have the keyword in their notes.
ca@valencia: La visualització dels objectes no dependrà de si els objectes tenen la paraula clau en les seues notes o no.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerKeyword), group (ImagingPlanner)
en: Keyword used for the keyword filter.
ca@valencia: La paraula clau emprada per al filtre de paraules clau.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowImaged), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are marked imaged (don't show those that are not marked imaged).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que s'han marcat com a imatge obtinguda (i no es mostraran els que no s'hagen marcat).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotImaged), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that are not marked imaged (don't show those that are marked imaged).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que no s'han marcat com a imatge obtinguda (no es mostraran els que s'hagen marcat).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareImaged), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects are marked imaged or not.
ca@valencia: La visualització dels objectes no dependrà de si estan marcats com a imatge obtinguda o no.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowAdded), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have been added (and don't show those that have not been added).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que s'han afegit (i no es mostraran els que no)

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotAdded), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have not been added (and don't show those that have been added.
ca@valencia: Es mostraran els objectes que no s'han afegit (i no es mostraran els que sí).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareAdded), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects have been added or not.
ca@valencia: La visualització dels objectes no dependrà de si els objectes s'han afegit o no.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have been ignored (and don't show those that have not been ignored).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que s'han ignorat (i no es mostraran els que no).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerShowNotIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Show the objects that have not been ignored (and don't show those that have been ignored).
ca@valencia: Es mostraran els objectes que no s'han ignorat (i no es mostraran els que sí).

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerDontCareIgnored), group (ImagingPlanner)
en: Object display doesn't depend on whether objects have been ignored or not.
ca@valencia: La visualització dels objectes no dependrà de si els objectes s'han ignorat o no.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideAstrobinDetails), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's Astrobin search details section.
ca@valencia: Oculta la secció detalls de la busca en Astrobin en el «Planificador de l'obtenció d'imatges».

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideFilters), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's filters section.
ca@valencia: Oculta la secció «Filtres» en el «Planificador de l'obtenció d'imatges».

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideImage), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's image section.
ca@valencia: Oculta la secció imatges en el «Planificador de l'obtenció d'imatges».

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerHideAltitudeGraph), group (ImagingPlanner)
en: Hide the imaging planner's altitude graph.
ca@valencia: Oculta el gràfic d'altitud en el «Planificador de l'obtenció d'imatges».

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerCatalogPath), group (ImagingPlanner)
en: File path to the most recent catalog loaded by the Imaging Planner.
ca@valencia: Camí del fitxer fins al catàleg més recent carregat pel «Planificador de l'obtenció d'imatges».

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerCenterOnSkyMap), group (ImagingPlanner)
en: Slew to selected objects on the SkyMap.
ca@valencia: Orienta cap als objectes seleccionats al mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerIndependentWindow), group (ImagingPlanner)
en: Make the Imaging Planner tool an independent window.
ca@valencia: Fa que l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» siga una finestra independent.

note: i18n: ectx: label, entry (ImagingPlannerStartSolvingImmediately), group (ImagingPlanner)
en: Start solving immediately after taking a screenshot.
ca@valencia: Comença a resoldre immediatament després de prendre una captura de pantalla.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImagingPlannerStartSolvingImmediately), group (ImagingPlanner)
en: Start solving immediately after taking a screenshot, instead of waiting for the Solve button to be pressed.
ca@valencia: Comença a resoldre immediatament després de prendre una captura de pantalla, en lloc d'esperar quan es prema el botó «Soluciona».

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
ca@valencia: Utilitza símbols per a etiquetar els objectes de la llista d'observacions

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
ca@valencia: Els objectes de la llista d'observacions es ressaltaran amb un símbol en el mapa.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
ca@valencia: Utilitza el text per a etiquetar els objectes de la llista d'observacions

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
ca@valencia: Els objectes de la llista d'observacions es ressaltaran amb una etiqueta acolorida de nom en el mapa.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
ca@valencia: En la llista d'observacions es preferix la font d'imatges digitalitzada de l'exploració del cel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
ca@valencia: La llista d'observacions preferirà la font d'imatges de la DSS quan es descarreguen imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
ca@valencia: En la llista d'observacions es preferix la font d'imatges de l'Sloan Digital Sky Survey

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
ca@valencia: La llista d'observacions preferirà la font d'imatges de la SDSS quan es descarreguen imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: While sorting by percentage altitude in the observing list, demote objects present in the Dobsonian hole
ca@valencia: Quan s'ordene pel percentatge d'altitud en la llista d'observacions, es reduiran els objectes presents en el forat de Dobson

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListDemoteHole), group (ObservingList)
en: Check this if you use a large Dobsonian telescope. Sorting by percentage current altitude is an easy way of determining what objects are well-placed for observation. However, when using a large Dobsonian telescope, objects close to the zenith are hard to observe. Since tracking there corresponds to a rotation in azimuth, it is both counterintuitive and requires the observer to frequently move the ladder. The region around the zenith where this is particularly frustrating is called the Dobsonian hole. This checkbox makes the observing list consider objects present in the hole as unfit for observation.
ca@valencia: Seleccioneu-la si utilitzeu un telescopi de Dobson gran. L'ordenació de l'altitud actual en percentatge és una manera senzilla de determinar quins objectes estan ben situats per a l'observació. Tanmateix, en utilitzar un telescopi de Dobson gran, els objectes propers al zenit seran difícils d'observar. Com que ací el seguiment correspon a una rotació de l'azimut, és contraintuïtiu i requerix que l'observador moga l'escala amb freqüència. La regió al voltant del zenit a on açò és especialment frustrant s'anomena el forat de Dobson. Esta casella de selecció fa que la llista d'observacions considere els objectes presents en el forat com a inadequats per a l'observació.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This is the angular distance from the zenith, in degrees, below which you can easily point your telescope.
ca@valencia: Esta és la distància angular des del zenit, en graus, per davall la qual es pot apuntar amb facilitat el telescopi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListHoleSize), group (ObservingList)
en: This specifies the angular radius of the Dobsonian hole, i.e. the region where a large Dobsonian telescope cannot be pointed easily.
ca@valencia: Especifica el radi angular del forat de Dobson, és a dir, la regió on no es pot apuntar amb facilitat amb un telescopi de Dobson.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListCoverage), group (ObservingList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, coverage)
en: The object must obey the minimum and maximum altitudes at least this much percentage of the indicated time range.
ca@valencia: Cal que l'objecte obeïsca les altituds mínima i màxima com a mínim amb este percentatge de l'interval de temps indicat.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
ca@valencia: El nom de l'esquema de color

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
ca@valencia: Mode renderitzat de les estreles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: The method for rendering stars: 0="realistic colors"; 1="solid red"; 2="solid black"; 3="solid white"; 4="solid real colors"
ca@valencia: El mètode per a renderitzar les estreles: 0=«colors realistes», 1=«roig sòlid», 2=«negre sòlid», 3=«blanc sòlid» i 4=«colors reals sòlids».

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
ca@valencia: Nivell de saturació dels colors de les estreles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
ca@valencia: Nivell de saturació del color de les estreles (aplicable només en utilitzar el mode «colors realistes»).

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
ca@valencia: Color del regle de distància angular

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
ca@valencia: El color del regle mesurador de distància angular.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
ca@valencia: Color de fons dels rètols informatius

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
ca@valencia: El color de fons que tenen els rètols informatius en pantalla.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
ca@valencia: Color del text dels rètols informatius quan s'agafen amb el ratolí

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
ca@valencia: El color del text per als rètols informatius en pantalla, quan s'activen amb un clic del ratolí.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
ca@valencia: Color del text dels rètols informatius

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
ca@valencia: El color del text normal per als rètols informatius en pantalla.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
ca@valencia: Color dels límits de les constel·lacions

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
ca@valencia: El color de les línies dels límits de constel·lacions.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
ca@valencia: Color del límit ressaltat de les constel·lacions

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
ca@valencia: Color de les línies de les constel·lacions

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
ca@valencia: El color de les línies de la figura de les constel·lacions.

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
ca@valencia: Color dels noms de les constel·lacions

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
ca@valencia: El color dels noms de les constel·lacions.

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
ca@valencia: Color de les etiquetes dels punts cardinals al llarg de l'horitzó

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
ca@valencia: El color de les etiquetes dels punts cardinals.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
ca@valencia: Color de la línia de l'eclíptica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
ca@valencia: El color de la línia de l'eclíptica.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
ca@valencia: Color de la línia de l'equador

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
ca@valencia: El color de la línia de l'equador.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
ca@valencia: Color de la quadrícula de coordenades equatorials

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
ca@valencia: El color de les línies de la quadrícula de les coordenades equatorials.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
ca@valencia: Color de la quadrícula de coordenades horitzontals

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
ca@valencia: El color de les línies de la quadrícula de les coordenades horitzontals.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
ca@valencia: El color dels objectes amb enllaços addicionals disponibles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
ca@valencia: El color dels objectes que tenen disponibles enllaços URL addicionals.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
ca@valencia: Color de la línia de l'horitzó

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
ca@valencia: El color de la línia de l'horitzó i el terra opac.

note: i18n: ectx: label, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: Color of local meridian line
ca@valencia: Color de la línia del meridià local

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocalMeridianColor), group (Colors)
en: The color for the local meridian line.
ca@valencia: El color de la línia del meridià local.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
ca@valencia: Color del contorn de la Via Làctia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
ca@valencia: El color del contorn de la Via Làctia.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
ca@valencia: Color de les etiquetes de nom de les estreles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
ca@valencia: El color de les etiquetes de nom de les estreles.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
ca@valencia: Color de les etiquetes del nom dels objectes del cel profund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
ca@valencia: El color de les etiquetes del nom dels objectes del cel profund.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
ca@valencia: Color de les etiquetes del nom dels planetes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
ca@valencia: El color de les etiquetes dels objectes del sistema solar.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
ca@valencia: Color de les traces dels planetes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
ca@valencia: El color de les traces dels objectes del sistema solar.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
ca@valencia: Color del cel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
ca@valencia: El color de fons del cel.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColorDaytime), group (Colors)
en: Color of sky during the daytime
ca@valencia: Color del cel durant les hores diürnes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColorDaytime), group (Colors)
en: The color for the sky background during daytime.
ca@valencia: El color del fons del cel durant les hores diürnes.

note: i18n: ectx: label, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: Color Artificial Horizon
ca@valencia: Color de l'horitzó artificial

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ArtificialHorizonColor), group (Colors)
en: The color for the artificial horizon region.
ca@valencia: El color per a la regió de l'horitzó artificial.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
ca@valencia: El color dels símbols del telescopi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
ca@valencia: El color dels símbols objectiu del telescopi.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
ca@valencia: Color dels satèl·lits visibles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
ca@valencia: Color dels satèl·lits visibles.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
ca@valencia: Color dels satèl·lits invisibles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
ca@valencia: Color dels satèl·lits invisibles.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
ca@valencia: Color de les etiquetes dels satèl·lits

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
ca@valencia: Color de les etiquetes dels satèl·lits.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
ca@valencia: Color de les supernoves

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
ca@valencia: Color de la supernova.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidColor), group (Colors)
en: Color of asteroids
ca@valencia: Color dels asteroides

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidColor), group (Colors)
en: Color of asteroid
ca@valencia: Color de l'asteroide.

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
ca@valencia: El color de les etiquetes afegides per l'usuari

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
ca@valencia: El color de les etiquetes d'objecte afegides per l'usuari.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: Color of RA Guide Error
ca@valencia: Color de l'error de guiatge en l'AR

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RAGuideColor), group (Colors)
en: The color for RA Guide Error bar in Ekos guide module.
ca@valencia: El color de la barra d'error del guiatge en l'AR en el mòdul «Guia» d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: Color of DEC Guide Error
ca@valencia: Color de l'error de guiatge en la Dec

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DEGuideColor), group (Colors)
en: The color for DEC Guide Error bar in Ekos guide module.
ca@valencia: El color de la barra d'error del guiatge en la Dec en el mòdul «Guia» d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: Color of solver FOV box
ca@valencia: Color del quadro del solucionador CDV

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SolverFOVColor), group (Colors)
en: The color for solver FOV box in Ekos alignment module.
ca@valencia: El color del quadro del solucionador CDV en el mòdul «Alinea» d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (xplanetIsInternal), group (Xplanet)
en: Internal or External XPlanet?
ca@valencia: Xplanet és intern o extern?

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
ca@valencia: Camí cap al binari «xplanet»

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
ca@valencia: Camí cap a l'executable d'Xplanet.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Use FIFO file
ca@valencia: Utilitza el fitxer FIFO

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Option to use a FIFO file instead of saving to the hard disk
ca@valencia: Opció per a utilitzar un fitxer FIFO en lloc de guardar en el disc dur.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: XPlanet timeout
ca@valencia: Temps d'espera d'Xplanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: How long to wait for XPlanet before giving up in milliseconds
ca@valencia: Quant temps, en mil·lisegons, s'esperarà Xplanet abans de renunciar.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: XPlanet animation delay
ca@valencia: Retard de l'animació d'Xplanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: How long to pause between frames in the XPlanet Animation
ca@valencia: Quant temps per a fer una pausa entre fotogrames en l'animació d'Xplanet.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
ca@valencia: Amplària de la finestra d'«xplanet»

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
ca@valencia: Alçària de la finestra d'«xplanet»

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: Show label
ca@valencia: Mostra l'etiqueta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
ca@valencia: Si és cert, mostra una etiqueta en el cantó superior dret.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
ca@valencia: Mostra l'etiqueta del GMT

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
ca@valencia: Mostra el temps local.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
ca@valencia: Mostra el GMT en lloc del temps local.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
ca@valencia: Frase dels planetes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth". Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
ca@valencia: Especifica el text de la primera línia de l'etiqueta. De manera predeterminada, es mostra alguna cosa pareixent a «Mirant la Terra». Qualsevol instància de %t serà substituïda pel nom de l'objectiu, i qualsevol instància de %o serà substituïda pel nom de l'origen.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
ca@valencia: Mida del tipus de lletra

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
ca@valencia: Especifica la mida del punt.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
ca@valencia: Color de l'etiqueta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
ca@valencia: Establix el color de l'etiqueta.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
ca@valencia: Format de data

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Specify the format for the date/time label. This format string is passed to strftime(3). The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the locale’s appropriate date and time representation.
ca@valencia: Especifica el format de l'etiqueta de data i hora. Esta cadena de format es passa a strftime(3). De manera predeterminada val «%c %Z», la qual mostra la data, hora i fus horari en la representació adint segons la configuració regional («locale»).

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
ca@valencia: Superior esquerra

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
ca@valencia: Superior dreta

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
ca@valencia: Inferior dreta

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
ca@valencia: Inferior esquerra

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
ca@valencia: Resplendor solar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun. The default value is 28.
ca@valencia: Dibuixa una resplendor al voltant del Sol amb un radi del valor especificat més gran que el radi del Sol. El valor predeterminat és 28.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
ca@valencia: Latitud i longitud aleatòries

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
ca@valencia: Situa l'observador en una latitud i longitud aleatòries

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
ca@valencia: Latitud i longitud

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
ca@valencia: Situa l'observador per damunt de la latitud i longitud especificades.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
ca@valencia: Latitud, en graus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees). The default value is 0.
ca@valencia: Representa el cos objectiu vist des de dalt la latitud especificada (en graus). El valor predeterminat és 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
ca@valencia: Longitud en en graus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees). Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242. The default value is 0.
ca@valencia: Situa l'observador damunt de la longitud especificada (en graus). La longitud serà positiva anant cap a l'est, i negativa anant cap a l'oest (per a la Terra i la Lluna), així, per exemple, Los Angeles està a -118 o 242. El valor predeterminat és 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
ca@valencia: Projecció

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetProjection), group (Xplanet)
en: The default is no projection. Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
ca@valencia: De manera predeterminada no s'aplicarà cap projecció. Si s'especifica esta opció, no es mostraran múltiples cossos, encara que les ombres se seguiran dibuixant.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
ca@valencia: Utilitza un fons

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
ca@valencia: Utilitza un fitxer com a imatge de fons, sobre la qual se sobreimpressionarà el planeta. Esta opció només té sentit si va acompanyada de l'opció «-projection». També podeu especificar un color.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
ca@valencia: Utilitza una imatge de fons

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
ca@valencia: Utilitza un fitxer com a imatge de fons.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
ca@valencia: Camí cap a la imatge de fons

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
ca@valencia: El camí cap a la imatge de fons.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
ca@valencia: Utilitza un color de fons

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
ca@valencia: Utilitza un color com a fons.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
ca@valencia: Color de fons

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
ca@valencia: El color de fons.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
ca@valencia: Magnitud base

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
ca@valencia: Una estrela de la magnitud especificada tindrà una brillantor de píxel d'1. El valor predeterminat és 10. Les estreles es dibuixaran més brillants com més alt siga este nombre.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
ca@valencia: Fitxer ARC

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
ca@valencia: Si està marcada, s'utilitzarà un fitxer ARC que es dibuixarà superposat en el fons estrelat.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
ca@valencia: Camí cap al fitxer ARC

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
ca@valencia: Especifiqueu un fitxer ARC per tal que es dibuixe contra el fons estrelat.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
ca@valencia: Fitxer de configuració

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
ca@valencia: Si està marcada, s'utilitzarà un fitxer de configuració.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
ca@valencia: Camí cap al fitxer de configuració

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
ca@valencia: Utilitza el fitxer de configuració especificat.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFOV), group (Xplanet)
en: Use KStars's FOV
ca@valencia: Utilitza CDV de KStars

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
ca@valencia: Si està marcada, s'utilitzarà CDV de KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
ca@valencia: Utilitza un fitxer de marcadors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
ca@valencia: Si està marcada, s'utilitzarà el fitxer de marcadors especificat.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
ca@valencia: Camí cap al fitxer de marcadors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
ca@valencia: Especifiqueu un fitxer que continga dades de marcadors definits per l'usuari, per tal de ser mostrats contra el fons estrelat.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
ca@valencia: Escriu els marcadors de límit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
ca@valencia: Si està marcada, s'escriuran en un fitxer les coordenades del contenidor per a cada marcador.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
ca@valencia: Camí cap al fitxer de marcadors de límit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
ca@valencia: Escriu en este fitxer les coordenades del contenidor que conté cada marcador.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
ca@valencia: Mapa estel·lar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
ca@valencia: Si està marcada, s'utilitzarà un mapa estel·lar en fitxer per a dibuixar el fons estrelat.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
ca@valencia: Camí cap al fitxer del mapa estel·lar

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
ca@valencia: Qualitat del fitxer d'eixida

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
ca@valencia: Esta opció només s'utilitza quan s'estan creant imatges JPEG. La qualitat pot abastar un interval entre 0 i 100. El valor predeterminat és 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els satèl·lits en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les traces dels satèl·lits en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
ca@valencia: Mostra únicament els satèl·lits visibles en el mapa celeste

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
ca@valencia: Si se selecciona, els satèl·lits es dibuixaran igual que les estreles. Altrament es dibuixaran com a petits quadrats de color.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
ca@valencia: Voleu que es mostren les etiquetes dels satèl·lits?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran les etiquetes dels satèl·lits en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
ca@valencia: Satèl·lits seleccionats.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
ca@valencia: Llista dels satèl·lits seleccionats.

note: i18n: ectx: label, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: Is this the first time running KStars?
ca@valencia: Esta és la primera vegada que s'executa KStars?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (KStarsFirstRun), group (General)
en: This allows KStars to perform several operations if it has never been installed before.
ca@valencia: Permet que KStars porte a terme diverses operacions si encara no s'ha instal·lat mai.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
ca@valencia: Recalcula sempre les coordenades

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
ca@valencia: Seleccionar esta opció farà que es recalculen les coordenades equatorials actuals a partir de les coordenades del catàleg (p. ex., s'aplicaran correccions de precessió, nutació i aberració) cada vegada que es redibuixe el mapa. Açò alentix el processat, sobretot quan hi ha moltes estreles que s'han de manipular, però és més probable que estiga lliure d'errors. Quan s'evita este recàlcul hi haurà errors coneguts en la renderització de les estreles.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
ca@valencia: Mida predeterminada de les imatges DSS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: The default size for DSS images downloaded from the Internet.
ca@valencia: La mida predeterminada de les imatges DSS descarregades d'Internet.

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
ca@valencia: Espai addicional al voltant de les imatges DSS dels objectes del cel profund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
ca@valencia: Per tal d'incloure parts del camp estel·lar, afegim una mica d'espai addicional al voltant de les imatges DSS dels objectes del cel profund. Esta opció configura el marge total (ambdós costats) afegit a cada dimensió del camp.

note: i18n: ectx: label, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Enable Verbose Logging
ca@valencia: Activa un registre descriptiu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VerboseLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate verbose debug information for diagnostic purposes. This may cause slowdown of KStars.
ca@valencia: Quan se selecciona esta opció, es farà que KStars genere informació de depuració detallada per a fins de diagnòstic. Açò pot causar un alentiment de KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (RegularLogging), group (General)
en: Enable Regular Logging
ca@valencia: Activa un registre normal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RegularLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to generate regular debug information.
ca@valencia: Quan es marca esta opció, es farà que KStars genere informació de depuració normal.

note: i18n: ectx: label, entry (DisableLogging), group (General)
en: Disable Verbose Logging
ca@valencia: Desactiva un registre descriptiu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DisableLogging), group (General)
en: Checking this option causes KStars to stop generating ANY debug information.
ca@valencia: Quan se selecciona esta opció, es farà que KStars pare la generació de QUALSEVOL informació de depuració.

note: i18n: ectx: label, entry (LogToDefault), group (General)
en: Log debug message to default output
ca@valencia: Mostra el missatge de depuració en l'eixida predeterminada

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToDefault), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to the default output used by the platform (e.g. Standard Error).
ca@valencia: Quan se selecciona esta opció, es farà que el registre de missatges de depuració de KStars vagen cap a l'eixida predeterminada emprada per la plataforma (p. ex., error estàndard).

note: i18n: ectx: label, entry (LogToFile), group (General)
en: Log debug message to a log file
ca@valencia: Registra els missatges de depuració a un fitxer de registre

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LogToFile), group (General)
en: Checking this option causes KStars log debug messages to a log file as specified.
ca@valencia: Quan se selecciona esta opció, es farà que el registre de missatges de depuració de KStars vagen cap a un fitxer de registre especificat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FITSLogging), group (General)
en: Log FITS Data activity.
ca@valencia: Registre d'activitat de les dades de FITS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (INDILogging), group (General)
en: Log INDI devices activity.
ca@valencia: Registre d'activitat dels dispositius INDI.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CaptureLogging), group (General)
en: Log Ekos Capture Module activity.
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Captura» d'Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusLogging), group (General)
en: Log Ekos Focus Module activity.
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Enfocament» d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideImages), group (General)
en: Save Internal Guider images on disk?
ca@valencia: Voleu que es guarden en el disc les imatges del sistema de guiatge intern?

note: i18n: ectx: label, entry (SaveAlignImages), group (General)
en: Save Internal Align images on disk?
ca@valencia: Voleu que es guarden en el disc les imatges de l'alineació interna?

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFailedAlignImages), group (General)
en: Save Failed Align images on disk?
ca@valencia: Voleu que es guarden en el disc les imatges de l'alineació fallida?

note: i18n: ectx: label, entry (DontSyncToRealTime), group (General)
en: Don't sync to Real Time on Ekos startup.
ca@valencia: No sincronitzes el temps real quan s'inicie Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideLogging), group (General)
en: Log Ekos Guide Module activity.
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Guia» d'Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignmentLogging), group (General)
en: Log Ekos Alignment Module activity.
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Alinea» d'Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MountLogging), group (General)
en: Log Ekos Mount Module activity.
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Muntura» d'Ekos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObservatoryLogging), group (General)
en: Log Ekos Observatory Module activity.
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Observatori» d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (FITSWindowGeometry), group (FITSViewer)
en: Geometry of FITS window, encoded byte array
ca@valencia: Geometria de la finestra de FITS, codificada com una matriu de bytes

note: i18n: ectx: label, entry (useFITSViewer), group (FITSViewer)
en: Display every image captured in a FITS Viewer window.
ca@valencia: Mostra cada imatge capturada en una finestra del «Visor de FITS».

note: i18n: ectx: label, entry (singlePreviewFITS), group (FITSViewer)
en: Preview FITS in a single tab?
ca@valencia: Voleu que es previsualitze FITS en una única pestanya?

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS in one window?
ca@valencia: Voleu que es mostren totes les captures FITS en una finestra?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowCapturedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all captured FITS images in a single FITS Viewer window. By default each camera create its own FITS Viewer instance
ca@valencia: Mostra totes les imatges FITS capturades en una única finestra del visor. De manera predeterminada, cada càmera crearà la seua pròpia instància del visor.

note: i18n: ectx: label, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS in one window?
ca@valencia: Voleu que es mostren totes les FITS obertes en una finestra?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (singleWindowOpenedFITS), group (FITSViewer)
en: Display all opened FITS images in a single FITS Viewer window.
ca@valencia: Mostra totes les imatges FITS obertes en una única finestra del visor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFITSOnNewImage), group (FITSViewer)
en: Bring the FITSViewer window to the foreground when receiving a new image.
ca@valencia: Porta la finestra del «Visor de FITS» al primer pla en rebre una imatge nova.

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowFITS), group (FITSViewer)
en: Make FITS Viewer window independent of KStars main window
ca@valencia: Fes que la finestra del «Visor de FITS» siga independent de la finestra principal de KStars

note: i18n: ectx: label, entry (liveStackerOwnProcess), group (FITSViewer)
en: Run Live Stacker as a separate process
ca@valencia: Executa l'apilador en directe com un procés separat

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDebayer), group (FITSViewer)
en: Automatically debayer a FITS image if it is contains a bayer pattern
ca@valencia: Fer automàticament la reconstrucció des de Bayer d'una imatge FITS si conté un patró de Bayer

note: i18n: ectx: label, entry (Auto3DCube), group (FITSViewer)
en: Process 3D FITS Cube (RGB). If false, only first channel is processed.
ca@valencia: Processa el Cub de FITS en 3D (RGB). Si és fals, només es processa el primer canal.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoHFR), group (FITSViewer)
en: Automatically compute HFRs of fits images
ca@valencia: Calcula automàticament HFR de les imatges FITS

note: i18n: ectx: label, entry (QuickHFR), group (FITSViewer)
en: Compute the HFRs of normal images quickly by looking at the center 25% only.
ca@valencia: Calcula ràpidament HFR de les imatges normals buscant només el 25% del centre.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoWCS), group (FITSViewer)
en: Automatically process World-Coordinate-System (WCS) data when loading a FITS file.
ca@valencia: Processa automàticament les dades del sistema de coordenades mundial (World-Coordinate-System -WCS-) en carregar un fitxer FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (LimitedResourcesMode), group (FITSViewer)
en: Conserve CPU and memory by disabling all resource-intensive features in FITS Viewer
ca@valencia: Conserva la CPU i la memòria desactivant totes les característiques intensives de recursos en el visor de FITS

note: i18n: ectx: label, entry (NonLinearHistogram), group (FITSViewer)
en: Create histogram from non-linear auto-stretched image rather than linear raw image data.
ca@valencia: Crea l'histograma a partir de la imatge no lineal estirada automàticament en lloc de les dades d'imatge bruta lineal.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOpacity), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay opacity
ca@valencia: Opacitat de la superposició de HiPS

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOffsetX), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay X Offset
ca@valencia: Desplaçament X de la superposició de HiPS

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOffsetY), group (FITSViewer)
en: HiPS overlay Y Offset
ca@valencia: Desplaçament Y de la superposició de HiPS

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverProfile), group (FITSViewer)
en: Options Profile for Fitsviewer Solving.
ca@valencia: Perfil d'opcions per a la resolució del visor de FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverModule), group (FITSViewer)
en: Module from which profile is taken for Fitsviewer Solving.
ca@valencia: Mòdul des del qual es prendrà el perfil per a la resolució del visor de FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverProfileIndeces), group (FITSViewer)
en: JSON storing the assignment of profile indices to module profiles for the FITS Viewer Solver
ca@valencia: JSON emmagatzema l'assignació dels índexs de perfil als perfils de mòduls per al solucionador del «Visor de FITS»

note: i18n: ectx: label, entry (FitsCatalog), group (FITSViewer)
en: Which catalog to pull display objects from.
ca@valencia: El catàleg des del qual s'obtindran els objectes que es mostraran.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsCatObjShowNames), group (FITSViewer)
en: Whether to display object names on the FITS Viewer or not.
ca@valencia: Si s'han de mostrar els noms dels objectes en el «Visor de FITS» o no.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverUseScale), group (FITSViewer)
en: Use scale for Fitsviewer Solving.
ca@valencia: Utilitza l'escala per a la resolució del visor de FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverUsePosition), group (FITSViewer)
en: Use position for Fitsviewer Solving.
ca@valencia: Utilitza la posició per a la resolució del visor de FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverScale), group (FITSViewer)
en: Scale to use with Fitsviewer Solving.
ca@valencia: L'escala que s'utilitzarà amb la resolució del visor de FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverImageScaleUnits), group (FITSViewer)
en: Scale units to use with Fitsviewer Solving.
ca@valencia: Unitats de l'escala que s'utilitzarà amb la resolució del visor de FITS.

note: i18n: ectx: label, entry (FitsSolverRadius), group (FITSViewer)
en: Radius in position (degrees) to use with Fitsviewer Solving.
ca@valencia: El radi en la posició (en graus) que s'utilitzarà amb la resolució del visor de FITS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSMasterDark), group (FITSViewer)
en: Live Stacking master dark
ca@valencia: Fotograma fosc mestre de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSMasterFlat), group (FITSViewer)
en: Live Stacking master flat
ca@valencia: Fotograma pla mestre de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSAlignMethod), group (FITSViewer)
en: Live Stacking alignment method
ca@valencia: Mètode d'alineació de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSNumInMem), group (FITSViewer)
en: Live Stacking max number of subs to keep in memory
ca@valencia: Nombre màxim de subsolucions que es mantindran en la memòria de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSDownscale), group (FITSViewer)
en: Live Stacking downscale factor
ca@valencia: Factor de reducció de l'escala de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSWeighting), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sub weighting
ca@valencia: Ponderació de les subsolucions de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsLSRejection), group (FITSViewer)
en: Live Stacking pixel rejection mechanism
ca@valencia: Mecanisme de rebuig dels píxels de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSLowSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking low sigma pixel rejection criteria
ca@valencia: Criteri de rebuig dels píxels de sigma baixa de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSHighSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking high sigma pixel rejection criteria
ca@valencia: Criteri de rebuig dels píxels de sigma alta de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSWinsorCutoff), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sigma clipping windzor cutoff
ca@valencia: Retall winsor del retallat de la sigma de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSDeconvAmt), group (FITSViewer)
en: Live Stacking deconvolution amount
ca@valencia: Quantitat de desconvolució de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSPSFSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking PSF sigma to apply in deconvolution
ca@valencia: Sigma PSF que s'aplicarà a la desconvolució de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSDenoiseAmt), group (FITSViewer)
en: Live Stacking denoise amount
ca@valencia: Quantitat de reducció del soroll de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSSharpenAmt), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sharpen amount
ca@valencia: Quantitat d'agudització de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSSharpenKernal), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sharpening kernel size
ca@valencia: Mida del nucli d'agudització de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (fitsLSSharpenSigma), group (FITSViewer)
en: Live Stacking sharpening sigma
ca@valencia: Sigma d'agudització de l'apilament en directe

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
ca@valencia: Valoració de la foscor del cel de Bortle

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
ca@valencia: Disponibilitat de telescopi

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
ca@valencia: Disponibilitat de prismàtics

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
ca@valencia: Disponible l'obertura del prismàtic

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
ca@valencia: Índex de l'instrument de visió seleccionat des de la llista d'instruments de visió

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowWidth), group (Ekos)
en: Ekos window width
ca@valencia: Amplària de la finestra d'Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (EkosWindowHeight), group (Ekos)
en: Ekos window height
ca@valencia: Alçària de la finestra d'Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (EkosGeometry), group (Ekos)
en: Geometry of Ekos window, encoded byte array
ca@valencia: Geometria de la finestra d'Ekos, codificada com una matriu de bytes

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLeftIcons), group (Ekos)
en: Ekos modules icons are placed to the left of pages
ca@valencia: Les icones dels mòduls d'Ekos se situen a l'esquerra de les pàgines

note: i18n: ectx: label, entry (independentWindowEkos), group (Ekos)
en: Make Ekos window independent of KStars main window
ca@valencia: Fes que la finestra d'Ekos siga independent de la finestra principal de KStars

note: i18n: ectx: label, entry (profile), group (Ekos)
en: Ekos drivers profile
ca@valencia: Perfil de controladors d'Ekos

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
ca@valencia: No s'ha de carregar mai la configuració del dispositiu?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
ca@valencia: Voleu que es carregue la configuració del dispositiu després de connectar amb èxit?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
ca@valencia: Voleu que es carregue sempre la configuració del dispositiu després de connectar amb èxit?

note: i18n: ectx: label, entry (autoLoadSerialAssistant), group (Ekos)
en: Automatically load Serial Port Assistant tool when detecting unmapped serial ports?
ca@valencia: Voleu que es carregue automàticament l'eina «Assistent del port sèrie» en detectar ports sèrie sense mapar?

note: i18n: ectx: label, entry (RememberCredentials), group (EkosLive)
en: Remember Ekos Live credentials.
ca@valencia: Recorda les credencials d'Ekos Live.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStartEkosLive), group (EkosLive)
en: Start Ekos Live on KStars startup.
ca@valencia: Inicia Ekos Live quan s'inicie KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveUsername), group (EkosLive)
en: EkosLive username
ca@valencia: Nom d'usuari d'EkosLive

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveObservatory), group (EkosLive)
en: EkosLive Observatory Name
ca@valencia: Nom de l'observatori d'EkosLive

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOfflineServer), group (EkosLive)
en: EkosLive Offline Server
ca@valencia: Servidor EkosLive desconnectat

note: i18n: ectx: label, entry (EkosLiveOnlineServer), group (EkosLive)
en: EkosLive Online Server
ca@valencia: Servidor EkosLive en línia

note: i18n: ectx: label, entry (shutterfulCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs with mechanical or electronic shutters.
ca@valencia: Llista de CCD amb obturadors mecànics o electrònics.

note: i18n: ectx: label, entry (shutterlessCCDs), group (DarkLibrary)
en: List of CCDs without mechanical or electronic shutters.
ca@valencia: Llista de CCD sense obturadors mecànics o electrònics.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGraphicalCountsDisplay), group (Manager)
en: Use the graphical version for capture/sequence/total counting using round progress bars.
ca@valencia: Utilitza la versió gràfica del nombre de captures, seqüències i total utilitzant barres de progrés rodones.

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Default minimum mount altitude limit
ca@valencia: Límit de l'altitud mínima predeterminada de la muntura

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Default maximum mount altitude limit.
ca@valencia: Límit de l'altitud màxima predeterminada de la muntura.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumAltLimit), group (Mount)
en: Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.
ca@valencia: Límit d'altitud màxima del telescopi. Si el telescopi està per damunt d'este límit, s'ordenarà la parada.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimits), group (Mount)
en: Enable mount altitude limits.
ca@valencia: Activa els límits d'altitud de la muntura.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAltitudeLimitsTrackingOnly), group (Mount)
en: Restrict altitude limits to tracking mode only.
ca@valencia: Restringix els límits d'altitud només en el mode seguiment.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBelowHorizon), group (Mount)
en: Warn user before command mount to go to a target below horizon.
ca@valencia: Avisa a l'usuari abans que l'ordre de la muntura vaja fins a un objectiu per davall de l'horitzó.

note: i18n: ectx: label, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: Default hour angle to perform meridian flip in degrees.
ca@valencia: Angle horari predeterminat per a executar la inversió del meridià, en graus.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MeridianFlipOffsetDegrees), group (Mount)
en: If the target hour angle exceeds this value, Ekos will command a meridian flip and if successful it will resume guiding and capture operations.
ca@valencia: Si l'angle horari de l'objectiu excedix este valor, Ekos ordenarà una inversió del meridià, i si és correcta, reprendrà les operacions de guiatge i captura.

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Default maximum limit for the hour angle.
ca@valencia: Límit màxim predeterminat per a l'angle horari.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaximumHaLimit), group (Mount)
en: Maximum limit for the hour angle of the telescope. If the hour angle of the telescope is above this limit, a meridian flip will be forced.
ca@valencia: Límit màxim per a l'angle horari del telescopi. Si angle horari del telescopi està per damunt d'este límit, es forçarà una inversió del meridià.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableHaLimit), group (Mount)
en: Enable mount hour angle limit.
ca@valencia: Activa el límit de l'angle horari de la muntura.

note: i18n: ectx: label, entry (ExecuteMeridianFlip), group (Mount)
en: Flips the mount when reaching the meridian, if supported.
ca@valencia: Invertix la muntura en arribar fins al meridià, si està admés.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftRightReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of right and left buttons in mount control.
ca@valencia: Invertix la direcció dels botons dret i esquerre en el control de la muntura.

note: i18n: ectx: label, entry (UpDownReversed), group (Mount)
en: Reverse the direction of up and down buttons in mount control.
ca@valencia: Invertix la direcció dels botons amunt i avall en el control de la muntura.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkEveryDay), group (Mount)
en: Automatically start parking timer on startup.
ca@valencia: Inicia automàticament el temporitzador d'aparcament en iniciar.

note: i18n: ectx: label, entry (ParkTime), group (Mount)
en: Park mount at this time in 12 hour format.
ca@valencia: Aparca la muntura en esta hora, en el format de 12 hores.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObserver), group (Capture)
en: Default observer full name.
ca@valencia: Nom complet de l'observador predeterminat.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncFOVPA), group (Capture)
en: Sync FOV indicator Position Angle with Rotator Settings Position Angle
ca@valencia: Sincronitza l'angle de posició de l'indicador CDV amb l'angle de posició en la configuració del rotor

note: i18n: ectx: label, entry (PAMultiplier), group (Capture)
en: Position angle multiplier
ca@valencia: Multiplicador de l'angle de posició

note: i18n: ectx: label, entry (PAOffset), group (Capture)
en: Position angle offset
ca@valencia: Desplaçament de l'angle de posició

note: i18n: ectx: label, entry (PAPierSide), group (Capture)
en: Position angle calibration pier side
ca@valencia: Calibratge de l'angle de posició del costat del moll

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation
ca@valencia: Desviació predeterminada màxima permesa pel guiatge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit, the exposure will be automatically aborted and only resumed when the deviation is within this limit.
ca@valencia: Si la desviació del guiatge supera este límit, l'exposició s'interromprà automàticament i només es reprendrà quan la desviació torne a situar-se dins d'este límit.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDeviationReps), group (Capture)
en: Number of consecutive samples guide deviation needs to be high to abort capture.
ca@valencia: El nombre de mostres consecutives que necessita la desviació del guiatge haurà de ser alt per a interrompre la captura.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GuideDeviationReps), group (Capture)
en: Sets the number of consecutive samples guide deviation needs to be high to abort capture.
ca@valencia: Establix que el nombre de mostres consecutives que necessita la desviació del guiatge haurà de ser alt per a interrompre la captura.

note: i18n: ectx: label, entry (StartGuideDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable guide deviation before capture start
ca@valencia: Desviació predeterminada màxima permesa pel guiatge abans de començar la captura

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StartGuideDeviation), group (Capture)
en: If guide deviation exceeds this limit before capture start, starting an exposure will be suspended until the deviation is within this limit.
ca@valencia: Si la desviació del guiatge supera este límit abans de començar la captura, l'inici d'una exposició se suspendrà fins que la desviació estiga dins d'este límit.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDitherPerJobFrequency), group (Capture)
en: Set global dither frequency to this value when starting a job. Set 0 to use global value.
ca@valencia: Establix la freqüència de tramat global a este valor quan s'inicia una tasca. Establiu-lo a 0 per a utilitzar el valor global.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: Default maximum permittable HFR deviation
ca@valencia: Desviació predeterminada HFR màxima permesa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRDeviation), group (Capture)
en: If HFR deviation exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
ca@valencia: Si la desviació HFR supera este límit, s'iniciarà automàticament la rutina d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: Default maximum focus temperature delta
ca@valencia: Delta màxima predeterminada de la temperatura de l'enfocament

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxFocusTemperatureDelta), group (Capture)
en: If the temperature change exceeds this limit, the autofocus routine will be automatically started.
ca@valencia: Si el canvi de temperatura excedix este límit, s'iniciarà automàticament la rutina d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDark), group (Capture)
en: Automatically apply dark subtraction if a suitable dark frame is available.
ca@valencia: Aplica automàticament la sostracció fosca si hi ha disponible un fotograma fosc adequat.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceGuideDeviation), group (Capture)
en: Enforce guiding deviation limit.
ca@valencia: Força el límit de la desviació del guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusHFR), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on HFR limit.
ca@valencia: Força l'enfocament automàtic en el límit HFR.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceAutofocusOnTemperature), group (Capture)
en: Enforce Autofocus on temperature change.
ca@valencia: Força l'enfocament automàtic en el canvi de la temperatura.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceRefocusEveryN), group (Capture)
en: Enforce Refocus Every N Minutes.
ca@valencia: Força el reenfocament cada N minuts.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Number of minute between forced refocus attempts
ca@valencia: Nombre de minuts entre intents de reenfocament forçat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RefocusEveryN), group (Capture)
en: Sets the time interval before forced autofocus attempts during a capture sequence.
ca@valencia: Establix l'interval de temps entre els intents d'enfocament automàtic forçat durant una seqüència de captura.

note: i18n: ectx: label, entry (RefocusAfterMeridianFlip), group (Capture)
en: Refocus after meridian flip is done
ca@valencia: Torna a enfocar una vegada s'haja fet la inversió del meridià

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelAfterMeridian), group (Capture)
en: Reset mount model after meridian flip.
ca@valencia: Reinicia el model de la muntura després de la inversió del meridià.

note: i18n: ectx: label, entry (ForcedFlip), group (Capture)
en: Use Forced meridian flips if supported.
ca@valencia: Utilitza «Força la inversió del meridià», si està admés.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: Desired flat field ADU
ca@valencia: ADU de camp pla desitjada

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValue), group (Capture)
en: If set, Ekos will capture a few flat images to determine the optimal exposure time to achieve the desired ADU value.
ca@valencia: Si s'ha establit, Ekos capturarà algunes imatges planes per a determinar el temps d'exposició òptim per a aconseguir el valor desitjat de l'ADU.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: ADU Value tolerance
ca@valencia: Valor de tolerància de l'ADU

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationADUValueTolerance), group (Capture)
en: Maximum difference between measured and target ADU values to deem the value as acceptable.
ca@valencia: Diferència màxima entre els valors mesurats i els ADU de l'objectiu per a considerar que el valor és acceptable.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationSkyFlat), group (Capture)
en: Sky Flat
ca@valencia: Pla del cel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalibrationSkyFlat), group (Capture)
en: When shooting flats on sky with changing intensity.
ca@valencia: Quan es prenen plans del cel amb una intensitat canviant.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPreActionIndex), group (Capture)
en: ORed list of calibration pre-actions.
ca@valencia: Llista ORed d'accions prèvies en el calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationFlatDurationIndex), group (Capture)
en: Index of flat duration option.
ca@valencia: Índex de l'opció de duració del pla.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAz), group (Capture)
en: Azimuth of calibration wall location.
ca@valencia: Azimut de l'emplaçament de la paret del calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationWallAlt), group (Capture)
en: Altitude of calibration wall location.
ca@valencia: Altitud de l'emplaçament de la paret de calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxTemperatureDiff), group (Capture)
en: Maximum acceptable difference between requested and measured temperature set point.
ca@valencia: Diferència acceptable màxima entre el punt de temperatura sol·licitat i el mesurat.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
ca@valencia: Deriva màxima acceptable que es permet del sistema de guiatge abans d'iniciar la captura.

note: i18n: ectx: label, entry (EnforceStartGuiderDrift), group (Capture)
en: Enforce maximum acceptable guider drift allowed before starting capture.
ca@valencia: Força la deriva màxima acceptable que es permet del sistema de guiatge abans d'iniciar la captura.

note: i18n: ectx: label, entry (GuidingSettle), group (Capture)
en: Wait this many seconds after guiding is resumed before starting capture.
ca@valencia: Temps d'espera en segons després que es reprenga el guiatge abans d'iniciar la captura.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysResetSequenceWhenStarting), group (Capture)
en: <html><head/><body><p>When starting to process a sequence list, reset all capture counts to zero. Scheduler overrides this option when Remember Job Progress is enabled.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Quan es comence a processar una llista de seqüències, es reiniciaran tots els comptadors de captura a zero. El programador substituirà esta opció si es marca «Recorda el progrés de la tasca».</p></body></html>>

note: i18n: ectx: label, entry (FlatSyncFocus), group (Capture)
en: Capture flat frames at the same focus position of light frames.
ca@valencia: Captura fotogrames plans amb la mateixa posició d'enfocament dels fotogrames lluminosos.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRThresholdPercentage), group (Capture)
en: Increase autofocus HFR value by this percentage gain and store it in Capture Module.
ca@valencia: Augmenta el valor d'HFR de l'enfocament automàtic per este percentatge de guany i l'emmagatzema en el mòdul «Captura».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HFRCheckAlgorithm), group (Capture)
en: Algorithm for In Sequence HFR Check
ca@valencia: Algorisme per a la comprovació d'HFR en la seqüència.

note: i18n: ectx: label, entry (InSequenceCheckFrames), group (Capture)
en: Run In-Sequence HFR check after this many frames.
ca@valencia: Executa la comprovació d'HFR en la seqüència després d'este nombre de fotogrames.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStretch), group (Capture)
en: Perform auto stretch on captured images in FITS Viewer.
ca@valencia: Realitza l'estirament automàtic en les imatges capturades en el «Visor de FITS».

note: i18n: ectx: label, entry (Clipping64KValue), group (Capture)
en: Min value of pixels marked as clipped in the fitsviewer for 16-bit images.
ca@valencia: Valor mínim dels píxels marcats com a retallats en el «Visor de FITS» per a les imatges de 16 bits.

note: i18n: ectx: label, entry (Clipping256Value), group (Capture)
en: Min value of pixels marked as clipped in the fitsviewer for 8-bit images.
ca@valencia: Valor mínim dels píxels marcats com a retallats en el «Visor de FITS» per a les imatges de 8 bits.

note: i18n: ectx: label, entry (AdaptiveSampling), group (Capture)
en: Automatically down sample images based on available resources.
ca@valencia: Submostratge automàtic de les imatges en funció dels recursos disponibles.

note: i18n: ectx: label, entry (useSummaryPreview), group (Capture)
en: Display every image captured sequence image in the Ekos summary screen preview window.
ca@valencia: Mostra cada imatge capturada en seqüència en la finestra de vista prèvia de la pantalla de resum d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (useDSLRImageViewer), group (Capture)
en: Display every captured DSLR image in the Image Viewer window.
ca@valencia: Mostra cada imatge capturada per la rèflex digital en la finestra del visor d'imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceDSLRPresets), group (Capture)
en: Force exposure times to align with DSLR exposure presets. This insures accurate exposure times for sub-second exposures.
ca@valencia: Força el temps d'exposició per a alinear-se amb les exposicions predefinides de la rèflex digital. Açò assegura un temps d'exposició acurat per a les exposicions inferiors a un segon.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to capture directory to save images.
ca@valencia: Camí cap a la carpeta de les captures a on es guardaran les imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaceholderFormat), group (Capture)
en: How to format captured image filename.
ca@valencia: Com donar format al nom de fitxer de la imatge capturada.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteCaptureDirectory), group (Capture)
en: Path to remote capture directory to save images.
ca@valencia: Camí cap a la carpeta remota de les captures a on es guardaran les imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (ManualCoverTimeout), group (Capture)
en: Cover or uncover telescope dialog timeout in seconds.
ca@valencia: Temps d'espera en segons del diàleg per a tapar o destapar el telescopi.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureOperationsTimeout), group (Capture)
en: Maximum number of seconds to wait before aborting the capture if operations like filter wheel changes or meridian flips take too long.
ca@valencia: Nombre màxim de segons que s'esperarà abans d'interrompre la captura si les operacions com els canvis a la roda de filtres o les inversions de meridià tarden massa.

note: i18n: ectx: label, entry (MinFlipDuration), group (Capture)
en: Minimal duration of a meridian flip.
ca@valencia: Duració mínima d'una inversió del meridià.

note: i18n: ectx: label, entry (CapturePosition), group (Capture)
en: Calculate position after captures.
ca@valencia: Calcula la posició després de les captures.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureTrainID), group (Capture)
en: Optical train ID most recently used in Capture.
ca@valencia: ID del tren òptic més recentment emprat en la captura.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationWall), group (Capture)
en: Go to specific coordinates on calibration.
ca@valencia: Va cap a les coordenades específiques durant el calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationParkMount), group (Capture)
en: Park mount on calibration.
ca@valencia: Aparca la muntura durant el calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationParkDome), group (Capture)
en: Park dome on calibration.
ca@valencia: Aparca la cúpula durant el calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationUseManual), group (Capture)
en: Capture calibration frames at the specified exposures.
ca@valencia: Captura fotogrames de calibratge durant les exposicions especificades.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationUseADU), group (Capture)
en: Capture calibration frames using ADU threshold.
ca@valencia: Captura fotogrames de calibratge utilitzant el llindar de l'ADU.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationADUValue), group (Capture)
en: Desired flat frame ADU value.
ca@valencia: Valor desitjat de l'ADU del fotograma pla.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationADUTolerance), group (Capture)
en: Desired flat frame ADU tolerance.
ca@valencia: Tolerància desitjada de l'ADU del fotograma pla.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptureCalibrationSkyFlats), group (Capture)
en: Capture calibration frames using Sky Flats.
ca@valencia: Captura els fotogrames de calibratge utilitzant fotogrames plans del cel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AbsTicksSpin), group (Focus)
en: The desired focuser position.
ca@valencia: La posició desitjada de l'enfocador.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusExposure), group (Focus)
en: Exposure to use during focus
ca@valencia: Exposició que s'utilitzarà durant l'enfocament

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusExposure), group (Focus)
en: Specifies the length of exposure to use during focus.
ca@valencia: Especifica la duració de l'exposició que s'utilitzarà durant l'enfocament.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBinning), group (Focus)
en: Default Camera binning
ca@valencia: Agrupament de la càmera («binning») predeterminat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBinning), group (Focus)
en: Set binning of camera while in focus mode.
ca@valencia: Establix l'agrupament de la càmera mentre s'està en el mode enfocament.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Default Focuser gain value
ca@valencia: Valor predeterminat de guany de l'enfocador

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusGain), group (Focus)
en: Specifies gain value of CCD when performing focusing if supported by camera.
ca@valencia: Especifica el valor de guany de CCD en portar a terme l'enfocament si la càmera ho permet.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusISO), group (Focus)
en: Default Focuser Camera ISO value
ca@valencia: Valor predeterminat de la ISO de la càmera de l'enfocador

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultFocusTemperatureSource), group (Focus)
en: Default focus module temperature source.
ca@valencia: Font predeterminada de temperatura del mòdul «Enfocament».

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFilter), group (Focus)
en: Default Filter Wheel filter
ca@valencia: Filtre predeterminat de la roda de filtres

note: i18n: ectx: label, entry (UseFocusDarkFrame), group (Focus)
en: Take a dark frame and subtract it before running autofocus operation.
ca@valencia: Pren un fotograma fosc i el sostrau abans d'executar l'operació d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
ca@valencia: Submarc de l'estrela enfocada durant el procediment d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Default Focuser star selection box size
ca@valencia: Mida predeterminada del requadro de l'enfocador per a la selecció d'estreles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBoxSize), group (Focus)
en: Set box size to select a focus star.
ca@valencia: S'establix la mida del requadro per a seleccionar l'estrela que s'enfocarà.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusUseFullField), group (Focus)
en: Measure average HFR from all stars combined in a full frame. This method defaults to the Centroid detection, but can use SEP detection too. Its performance decreases as the number of stars increases.
ca@valencia: Mesura la mitjana d'HFR de totes les estreles combinades en un fotograma complet. Este mètode és el predeterminat per a la detecció Centroide, però també pot utilitzar la detecció SEP. El seu rendiment disminuïx quan el nombre d'estreles crix.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusNoMaskRB), group (Focus)
en: No mask is applied.
ca@valencia: No s'aplica cap màscara.

note: i18n: ectx: label, entry (focusRingMaskRB), group (Focus)
en: A ring mask is applied.
ca@valencia: S'aplica una màscara d'anell.

note: i18n: ectx: label, entry (focusMosaicMaskRB), group (Focus)
en: A mosaic mask is applied.
ca@valencia: S'aplica una màscara de mosaic.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: Full field inner radius.
ca@valencia: Radi interior del camp complet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldInnerRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are inside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 0%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
ca@valencia: Durant l'enfocament de camp complet, les estreles que estan dins este percentatge del fotograma es filtren fora del càlcul de HFR (predeterminat 0%). Els algorismes de detecció també poden tindre un filtre inherent.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: Full field outer radius.
ca@valencia: Radi exterior del camp complet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusFullFieldOuterRadius), group (Focus)
en: During full field focusing, stars which are outside this percentage of the frame are filtered out of HFR calculation (default 100%). Detection algorithms may also have an inherent filter.
ca@valencia: Durant l'enfocament de camp complet, les estreles que estan fora d'este percentatge del fotograma es filtren fora del càlcul de HFR (predeterminat 100%). Els algorismes de detecció també poden tindre un filtre inherent.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMosaicTileWidth), group (Focus)
en: Mosaic filter tile width in percent of the frame width.
ca@valencia: Amplària de les tessel·les del filtre de mosaic en un percentatge de l'amplària del fotograma.

note: i18n: ectx: label, entry (focusMosaicSpace), group (Focus)
en: Space between the mosaic elements for the mosaic filter.
ca@valencia: Espai entre els elements del mosaic per al filtre de mosaic.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAutoStarEnabled), group (Focus)
en: Automatically select a star to focus.
ca@valencia: Selecciona automàticament l'estrela que s'enfocarà.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSuspendGuiding), group (Focus)
en: Suspend guiding while autofocus in progress.
ca@valencia: Suspén el guiatge mentre s'està enfocant automàticament.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusGuideSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after resuming guide.
ca@valencia: Temps d'espera en segons després que es reprenga el guiatge.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusUnits), group (Focus)
en: Display units for HFR and FWHM
ca@valencia: Unitats de visualització per a HFR i la FWHM.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAdaptive), group (Focus)
en: Whether Adaptive Focusing is enabled.
ca@valencia: Si s'ha marcat l'enfocament adaptatiu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdaptiveMinMove), group (Focus)
en: When using Adaptive Focusing the minimum allowable focuser move in ticks.
ca@valencia: Quan s'utilitza l'enfocament adaptatiu, el moviment mínim permés de l'enfocador en marques.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAdaptStart), group (Focus)
en: Whether to adapt the focuser starting position at the beginning of an Autofocus run.
ca@valencia: Si s'ha d'adaptar la posició inicial de l'enfocador al començament d'una execució d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdaptiveMaxMove), group (Focus)
en: When using Adaptive Focusing the maximum total allowable focuser move in ticks.
ca@valencia: Quan s'utilitza l'enfocament adaptatiu, el moviment màxim permés de l'enfocador en marques.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDetection), group (Focus)
en: Star detection algorithm
ca@valencia: Algorisme per a la detecció d'estreles

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSEPProfile), group (Focus)
en: Focus source extraction profile
ca@valencia: Perfil d'extracció de l'origen d'enfocament

note: i18n: ectx: label, entry (FocusAlgorithm), group (Focus)
en: Focus process algorithm
ca@valencia: Algorisme per al procés d'enfocament

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusCurveFit), group (Focus)
en: The type of curve to fit
ca@valencia: El tipus de corba que s'ajustarà.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusStarMeasure), group (Focus)
en: The type of star measure to use.
ca@valencia: El tipus de mesura d'estreles que s'utilitzarà.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusStarPSF), group (Focus)
en: The type of star PSF to use if curve fitting star profiles.
ca@valencia: El tipus de PSF d'estrela que s'utilitzarà si s'ajusta la corba als perfils d'estrela.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusUseWeights), group (Focus)
en: Whether to use weights in the curve fitting process.
ca@valencia: Si s'utilitzen ponderacions en el procés d'ajustament de la corba.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusR2Limit), group (Focus)
en: The minimum acceptable R2 value of a curve fit.
ca@valencia: El valor R2 mínim acceptable d'un ajust de la corba.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusRefineCurveFit), group (Focus)
en: Whether to refine the curve fit by looking for and discarding outliers.
ca@valencia: Si s'ha de refinar l'ajust de la corba buscant i descartant valors atípics.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusFramesCount), group (Focus)
en: How many frames to average over at each step in the Autofocus process.
ca@valencia: Quants fotogrames s'han de prendre de mitjana en cada pas del procés d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusHFRFramesCount), group (Focus)
en: How many frames to average over when performing in-sequence HFR Check.
ca@valencia: Quants fotogrames s'han de prendre de mitjana quan es porte a terme una comprovació d'HFR en seqüència.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMultiRowAverage), group (Focus)
en: Number of rows to combine in the Bahtinov average calculation.
ca@valencia: Nombre de files que es combinaran en el càlcul de la mitjana de Bahtinov.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianSigma), group (Focus)
en: Gaussian blur sigma value.
ca@valencia: Valor de la sigma del difuminat gaussià.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusThreshold), group (Focus)
en: Relative percentage strength of centroid edge pixel strength to average pixel value.
ca@valencia: Potència percentual relativa del centre en comparació amb la mitjana dels píxels.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDenoise), group (Focus)
en: Whether to denoise the focus image before further processing.
ca@valencia: Si s'ha de reduir el soroll de la imatge enfocada abans de continuar el processament.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusDonut), group (Focus)
en: Whether to use Donut Busting functionality during Autofocus.
ca@valencia: Si s'ha d'utilitzar la funcionalitat reducció de dònuts durant l'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTimeDilation), group (Focus)
en: Factor to multiply focus exposure by for out of focus frames when using Donut Buster.
ca@valencia: Factor pel qual multiplicar l'exposició de l'enfocament per als fotogrames que es troben fora de l'enfocament quan s'empre la reducció de dònuts.

note: i18n: ectx: label, entry (focusOutlierRejection), group (Focus)
en: Aggressiveness factor to apply to outlier rejection when using Donut Buster.
ca@valencia: Factor d'agressivitat que s'aplicarà al rebuig de valors atípics quan s'empre la reducció de dònuts.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanStartPos), group (Focus)
en: Whether to use scan for optimum start position at the start of Autofocus.
ca@valencia: Si s'ha d'utilitzar l'exploració en una posició d'inici òptima al començament de l'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanAlwaysOn), group (Focus)
en: Whether scan for start position is always used or just after an Autofocus failure.
ca@valencia: Si s'utilitza sempre l'exploració de la posició inicial o just després d'un error de l'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusScanDatapoints), group (Focus)
en: Number of datapoints to use during scan when focusScanStartPos is checked.
ca@valencia: Nombre de punts de dades que s'utilitzaran durant l'exploració quan es marque «Explora per a la posició inicial».

note: i18n: ectx: label, entry (focusScanStepSizeFactor), group (Focus)
en: Factor to apply to Initial Step Size during scan when focusScanStartPos is checked.
ca@valencia: Factor que s'aplicarà a la «Mida del pas inicial» durant l'exploració quan es marque «Explora per a la posició inicial» de l'enfocament.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusGaussianKernelSize), group (Focus)
en: Gaussian blur kernel size.
ca@valencia: Mida del nucli del difuminat gaussià.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
ca@valencia: Valor predeterminat de tolerància de l'enfocador

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
ca@valencia: La tolerància especifica el percentatge de diferència entre la posició d'enfocament actual i la mínima obtinguda durant el procés d'enfocament. Cal ajustar este valor per tal d'evitar que l'algorisme d'enfocament oscil·le avant i arrere.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusWalk), group (Focus)
en: The type of walk the focuser will take during an Autofocus run.
ca@valencia: El tipus de camí que prendrà l'enfocador durant una execució d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusSettleTime), group (Focus)
en: Wait for this many seconds after moving the focuser before capturing the next image during AutoFocus.
ca@valencia: Espera este nombre de segons després de moure l'enfocador abans de capturar la imatge següent durant l'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
ca@valencia: Marques predeterminades de l'enfocador

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
ca@valencia: Mida del pas de l'enfocador absolut. Cal ajustar les MARQUES de la mida del pas per tal que quan l'enfocador es moga MARQUES passos, la diferència en HFR siga de més de 0,1 píxels. Disminuïu el valor en aproximar-vos a l'enfocament òptim.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusOutSteps), group (Focus)
en: The number of steps to move outwards for a Classic Autofocus run.
ca@valencia: El nombre de passos que s'ha de moure cap enfora per a executar un enfocament automàtic «Clàssic».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusNumSteps), group (Focus)
en: The total number of steps for a Fixed Steps or CFZ Shuffle Autofocus run.
ca@valencia: El nombre total de passos que s'ha de moure cap enfora per a una execució d'enfocament automàtic de «Passos fixos» o de «Barreja ZCE».

note: i18n: ectx: label, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Maximum Focus Travel Distance
ca@valencia: Distància màxima de recorregut de l'enfocament

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxTravel), group (Focus)
en: Set the maximum travel distance of an absolute focuser.
ca@valencia: Establix la distància del recorregut màxim d'un enfocador absolut.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMaxSingleStep), group (Focus)
en: The maximum size of a single step.
ca@valencia: La mida màxima d'un sol pas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusBacklash), group (Focus)
en: The amount of driver backlash.
ca@valencia: La quantitat de rebot del controlador.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusAFOverscan), group (Focus)
en: The amount of Autofocus Overscan.
ca@valencia: La quantitat de sobreexploració de l'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusOverscanDelay), group (Focus)
en: Delay between outward and inward movements of an AF Overscan. For most focusers set 0s.
ca@valencia: El retard entre el moviment cap enfora i el moviment cap endins d'una exploració excessiva de l'EA. Establiu-la a 0 s per a la majoria d'enfocadors.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusMotionTimeout), group (Focus)
en: Maximum time in seconds to wait for a focuser to move to desired position before declaring a timeout.
ca@valencia: Temps màxim en segons que s'esperarà el moviment d'un enfocador fins a la posició desitjada capturada abans de declarar que s'ha excedit el temps.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZAlgorithm), group (Focus)
en: The type of CFZ Algorithm to use.
ca@valencia: El tipus d'algorisme de la ZCE que s'utilitzarà.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZTolerance), group (Focus)
en: The user defined tolerance to use for Classic and Wavefront algos.
ca@valencia: La tolerància definida per l'usuari que s'utilitzarà per als algorismes «Clàssic» i «Front d'ona».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZTau), group (Focus)
en: The user defined tolerance to use for the Gold algo.
ca@valencia: La tolerància definida per l'usuari que s'utilitzarà per a l'algorisme «Gold».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZDisplayVCurve), group (Focus)
en: Whether to display the CFZ on the v-curve after an Autofocus run.
ca@valencia: Si s'ha de mostrar la ZCE en la corba V després d'una execució d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZWavelength), group (Focus)
en: The wavelength in nm to use in the Gold algo.
ca@valencia: La longitud d'ona en nm que s'utilitzarà en l'algorisme «Gold».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZAperture), group (Focus)
en: Telescope aperture in mm to use in CFZ calcs.
ca@valencia: Obriu el telescopi en mm que s'utilitzarà en els càlculs de la ZCE.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZFNumber), group (Focus)
en: The f# to use in the CFZ algo.
ca@valencia: El nombre f que s'utilitzarà en l'algorisme de la ZCE.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZSeeing), group (Focus)
en: The total seeing in arc-secs to use in the CFZ algo.
ca@valencia: La vista total en segons d'arc que s'utilitzarà en l'algorisme de la ZCE.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusCFZStepSize), group (Focus)
en: The size of a focuser tick in micrometers.
ca@valencia: La mida en micròmetres d'una marca de l'enfocador.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvHelpOnlyChanges), group (Focus)
en: Focus Advisor Help shows only changes.
ca@valencia: L'ajuda de l'Assessor d'enfocament només mostrarà els canvis.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvUpdateParams), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Update Parameters function.
ca@valencia: Si s'ha d'executar la funció d'actualització dels paràmetres de l'Assessor d'enfocament.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvFindStars), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Find Stars function.
ca@valencia: Si s'ha d'executar la funció «Troba les estreles» de l'Assessor d'enfocament.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvCourseAdj), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Course Adjustment function.
ca@valencia: Si s'ha d'executar la funció Ajust del curs de l'Assessor d'enfocament.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (focusAdvFineAdj), group (Focus)
en: Whether to run the Focus Advisor Fine Adjustment function.
ca@valencia: Si s'ha d'executar la funció Ajust fi de l'Assessor d'enfocament.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSplitter), group (Focus)
en: Position of FocusSplitter.
ca@valencia: Posició del divisor de l'enfocament.

note: i18n: ectx: label, entry (rightLayout), group (Focus)
en: Position of rightLayout.
ca@valencia: Posició de la disposició dreta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (adaptFocusBFO), group (Focus)
en: Whether to use Adaptive Focus in the Build Filter Offsets utility.
ca@valencia: Si s'ha d'utilitzar l'enfocament adaptatiu en la utilitat «Construcció de desplaçaments dels filtres».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsTileSelection), group (Focus)
en: Which set of tiles to use in Aberration Inspector.
ca@valencia: Quin conjunt de tessel·les s'utilitzarà en l'Inspector d'aberracions.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsShowLabels), group (Focus)
en: Show Max Min labels on Aberration Inspector graph.
ca@valencia: Mostra les etiquetes «Màx.» i «Mín.» en el gràfic de l'Inspector d'aberracions.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsShowCFZ), group (Focus)
en: Show Critical Focus Zone on Aberration Inspector graph.
ca@valencia: Mostra la «Zona crítica de l'enfocament» en el gràfic de l'Inspector d'aberracions.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsOptCentres), group (Focus)
en: Whether to optimise tile centres used in Aberration Inspector calcs.
ca@valencia: Si cal optimitzar els centres de les tessel·les utilitzats en els càlculs de l'Inspector d'aberracions.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsHSplitter), group (Focus)
en: Position of HSplitter in Aberration Inspector.
ca@valencia: Posició del divisor horitzontal en l'Inspector d'aberracions.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsVSplitter), group (Focus)
en: Position of VSplitter in Aberration Inspector.
ca@valencia: Posició del divisor vertical en l'Inspector d'aberracions.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsSelection), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic selection mode.
ca@valencia: Mode de selecció «Gràfic en 3D» en l'Inspector d'aberracions.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (abInsTheme), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic theme.
ca@valencia: Tema «Gràfic en 3D» en l'Inspector d'aberracions.

note: i18n: ectx: label, entry (abInsLabels), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show labels.
ca@valencia: Mostra les etiquetes en el «Gràfic en 3D» de l'«Inspector d'aberracions».

note: i18n: ectx: label, entry (abInsSensor), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show sensor.
ca@valencia: Mostra els sensors en el «Gràfic en 3D» de l'«Inspector d'aberracions».

note: i18n: ectx: label, entry (abInsPetzvalWire), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show Petzval wire.
ca@valencia: Mostra el fil de Petzval en el «Gràfic en 3D» de l'«Inspector d'aberracions».

note: i18n: ectx: label, entry (abInsPetzvalSurface), group (Focus)
en: Aberration Inspector 3D graphic show Petzval surface.
ca@valencia: Mostra la superfície de Petzval en el «Gràfic en 3D» de l'«Inspector d'aberracions».

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Focusing.
ca@valencia: Sextractor intern o extern per a l'enfocament.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Focusing.
ca@valencia: Perfil d'opcions de Sextraction quan s'enfoca.

note: i18n: ectx: label, entry (HFRSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor to compute subs HFR.
ca@valencia: Sextractor intern o extern per a calcular HFR dels «subs».

note: i18n: ectx: label, entry (HFROptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction to compute subs HFR
ca@valencia: Perfil d'opcions de Sextraction per a calcular HFR dels «subs»

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal or External Sextractor for Guiding.
ca@valencia: Sextractor intern o extern per al guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Sextraction when Guiding.
ca@valencia: Perfil d'opcions de Sextraction quan es fa el guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveSextractorType), group (StellarSolver)
en: Internal, External, or BuiltIn Sextractor for Solving.
ca@valencia: Sextractor intern, extern o integrat per a resoldre.

note: i18n: ectx: label, entry (SolverMode), group (StellarSolver)
en: Local (0) or Remote (1) solver.
ca@valencia: Solucionador local (0) o remot (1).

note: i18n: ectx: label, entry (SolverType), group (StellarSolver)
en: Local solving method. 0 for Internal Solver. 1 for Local Astrometry. 2 for Local ASTAP. 3 for Online Astrometry.
ca@valencia: Mètode de resolució local: 0 per al solucionador intern, 1 per a l'astrometria local, 2 per a ASTAP local i 3 per a l'astrometria en línia.

note: i18n: ectx: label, entry (SolveOptionsProfile), group (StellarSolver)
en: Options Profile for Solving.
ca@valencia: Perfil d'opcions per a la resolució.

note: i18n: ectx: label, entry (LoggerLevel), group (StellarSolver)
en: Level of verbosity in the log.
ca@valencia: Nivell de detall en el registre.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogToFile), group (StellarSolver)
en: Whether to log to a file instead.
ca@valencia: Si s'ha d'enregistrar a un fitxer.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryLogFilepath), group (StellarSolver)
en: Path of the log file to save astrometry logging to.
ca@valencia: Camí cap al fitxer de gravació per a guardar la gravació de l'astrometria.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of index folder paths.
ca@valencia: Llista de camins cap a les carpetes d'índex.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryIndexFolderList), group (StellarSolver)
en: List of folders in which astrometry Index Files can be found.
ca@valencia: Llista de carpetes a on es troben els fitxers d'índex de l'astrometria.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Default alignment exposure value
ca@valencia: Valor predeterminat de l'exposició d'alineació

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlignExposure), group (Align)
en: Specifies exposure value of camera in seconds when performing plate solving.
ca@valencia: Especifica el valor d'exposició de la càmera en segons quan s'executa la resolució de plaques.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignBinning), group (Align)
en: Default camera binning in alignment mode
ca@valencia: Agrupació predeterminada de la càmera en el mode Alineació

note: i18n: ectx: label, entry (AlignGain), group (Align)
en: Default camera gain in alignment mode
ca@valencia: Guany predeterminat de la càmera en el mode Alineació

note: i18n: ectx: label, entry (AlignISO), group (Align)
en: Default camera ISO in alignment mode
ca@valencia: ISO predeterminada de la càmera en el mode Alineació

note: i18n: ectx: label, entry (AlignDarkFrame), group (Align)
en: Take a dark frame and subtract it before running astrometry operation.
ca@valencia: Pren un fotograma fosc i el sostrau abans d'executar l'operació de l'astrometria.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignFilter), group (Align)
en: Default filter wheel filter in alignment mode
ca@valencia: Filtre predeterminat de la roda de filtres en el mode Alineació

note: i18n: ectx: label, entry (AlignUseCurrentFilter), group (Align)
en: Use currently selected filter in alignment mode.
ca@valencia: Utilitza el filtre seleccionat en el mode Alineació.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryUseRotator), group (Align)
en: Use rotator when performing load and slew.
ca@valencia: Utilitza el rotor quan es realitze la càrrega i l'orientació.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryRotatorThreshold), group (Align)
en: Threshold between measured and FITS position angles in arcminutes to consider the load and slew operation successful.
ca@valencia: Llindar de l'angle de posició mesurat i FITS en minuts d'arc per a considerar que l'operació de càrrega i orientació ha finalitzat amb èxit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryFlipRotationAllowed), group (Align)
en: PA 180° rotation for rotator is accepted after mount flip.
ca@valencia: El gir de 180° de l'AP del rotor s'ha acceptat després de la inversió de la muntura.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverWCS), group (Align)
en: World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
ca@valencia: Sistema de coordenades mundial (World Coordinate System -WCS-). El WCS s'utilitza per a codificar les coordenades AR/Dec en les imatges CCD capturades.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverOverlay), group (Align)
en: Display received FITS images unto solver FOV rectangle in the sky map.
ca@valencia: Mostra les imatges FITS rebudes davall un rectangle CDV del solucionador en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDifferentialSlewing), group (Align)
en: Do not use Sync when Slew to Target is selected. Use differential slewing to correct for discrepancies.
ca@valencia: No utilitzeu «Sincronitza» quan s'ha seleccionat «Orienta cap a l'objectiu». Utilitzeu l'orientació diferencial per a corregir les discrepàncies.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignAccuracyThreshold), group (Align)
en: Accuracy threshold in arcseconds between solution and target coordinates.
ca@valencia: El llindar de la precisió en segons d'arc entre les coordenades de la solució i l'objectiu.

note: i18n: ectx: label, entry (AlignSettlingTime), group (Align)
en: Time to wait in milliseconds after telescope slewing is complete before starting the next capture.
ca@valencia: Temps d'espera en mil·lisegons una vegada es complete l'orientació del telescopi abans d'iniciar la captura següent.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoFITS2FITS), group (Align)
en: Do not sanitize FITS. This option should only be checked if astrometry.net version is 0.67 or earlier. Uncheck for any versions greater than 0.67.
ca@valencia: No saneja FITS. Esta opció només s'ha de marcar si la versió d'«astrometry.net» és 0.67 o anterior. Desseleccioneu-la per a versions superiors.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseResort), group (Align)
en: Check this option if your image does not have much nebulosity. If it does have strong nebulosity, uncheck it.
ca@valencia: Seleccioneu esta opció si la imatge no té molta nebulositat. Si té una nebulositat forta, desseleccioneu-la.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseNoVerify), group (Align)
en: This will prevent the solver from looking at an already existing WCS Header before blindly trying to solve the image. It is recommended to keep it checked.
ca@valencia: Esta evita que el solucionador examine una capçalera WCS existent abans que intente resoldre cegament la imatge. Es recomana deixar-la marcada.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleLow), group (Align)
en: Lower image scale.
ca@valencia: Escala inferior de la imatge.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleHigh), group (Align)
en: Upper image scale.
ca@valencia: Escala superior de la imatge.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdateImageScale), group (Align)
en: Automatically update image scale when CCD or Mount parameters are updated.
ca@valencia: Actualitza automàticament l'escala de la imatge quan els paràmetres de CCD i/o la muntura s'actualitzen.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryImageScaleUnits), group (Align)
en: Image scale units in arcminutes (aw), degrees (dw), or arcsec per pixel (app)
ca@valencia: Unitats de l'escala de la imatge en minuts d'arc (aw), graus (dw) o seg. d'arc per píxel (app)

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseDownsample), group (Align)
en: Downsample the image to shrink its size and speed up the solver.
ca@valencia: Submostratge de la imatge per a reduir la seua mida i accelerar el solucionador.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDownsample), group (Align)
en: Downsample factor
ca@valencia: Factor del submostratge

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoDownsample), group (Align)
en: Automatically downsample based on image size.
ca@valencia: Submostratge automàtic basant-se en la mida de la imatge.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionRA), group (Align)
en: User supplied Right Ascension value in degrees to be passed to the solver.
ca@valencia: Valor en graus de l'ascensió recta proporcionada per l'usuari i que es passarà al solucionador.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryPositionDE), group (Align)
en: User supplied declination value in degrees to be passed to the solver.
ca@valencia: Valor en graus de la declinació proporcionada per l'usuari i que es passarà al solucionador.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAutoUpdatePosition), group (Align)
en: Automatically update position coordinates when mounts completes slewing.
ca@valencia: Actualitza automàticament les coordenades de la posició en completar l'orientació de la muntura.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryDetectParity), group (Align)
en: Detect parity and reuse it to speed up solver.
ca@valencia: Detecta la paritat i la torna a utilitzar per a accelerar el solucionador.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryCustomOptions), group (Align)
en: Additional optional astrometry.net options
ca@valencia: Opcions addicionals d'«astrometry.net»

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: astrometry.net solve-field binary
ca@valencia: Binari del camp resolució d'«astrometry.net»

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometrySolverBinary), group (Align)
en: Path to astrometry.net solver location.
ca@valencia: Camí cap a la ubicació del solucionador «astrometry.net».

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: astrometry.net wcsinfo binary
ca@valencia: Binari «wcsinfo» d'Astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryWCSInfo), group (Align)
en: Path to astrometry.net wcsinfo location.
ca@valencia: Camí cap a la ubicació del «wcsinfo» d'Astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
ca@valencia: Fitxer de configuració d'Astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: Path to astrometry.net file location.
ca@valencia: Camí cap a la ubicació del fitxer «astrometry.net».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SextractorBinary), group (Align)
en: Path to the Sextractor executable.
ca@valencia: Camí cap a l'executable Sextractor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WatneyBinary), group (Align)
en: Path to the Watney Solver executable.
ca@valencia: Camí cap a l'executable del solucionador Watney.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
ca@valencia: Clau de l'API d'Astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
ca@valencia: Clau per a accedir als serveis web d'Astrometry.net. Haureu de registrar-vos a Astrometry.net per tal d'obtindre una clau.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
ca@valencia: URL de l'API d'Astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryUseJPEG), group (Align)
en: Use JPEG format, instead of FITS, to upload images to the astrometry.net online service.
ca@valencia: Utilitza el format JPEG, en lloc de FITS, per a enviar imatges al servei en línia Astrometry.net.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryTimeout), group (Align)
en: Timeout in seconds to wait for astrometry solver to complete.
ca@valencia: Temps d'espera en segons fins que es complete el solucionador de l'astrometria.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHMountSpeed), group (Align)
en: Speed to set mount in Polar Alignment Assistant Tool.
ca@valencia: Velocitat per a establir la muntura en l'eina «Assistent de l'alineació polar».

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRotaion), group (Align)
en: Rotate mount by this many degrees during polar alignment.
ca@valencia: Fa girar la muntura este nombre de graus durant l'alineació polar.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHRefreshAlgorithm), group (Align)
en: The algorithm used for polar-align refresh.
ca@valencia: L'algorisme utilitzat per l'actualització de l'alineació polar.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHDirection), group (Align)
en: Mount rotation direction during polar alignment.
ca@valencia: Direcció del gir de la muntura durant l'alineació polar.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHAutoPark), group (Align)
en: Automatically park the mount after Polar Alignment Assistant Tool is complete.
ca@valencia: Aparca automàticament la muntura després que es complete l'eina «Assistent de l'alineació polar».

note: i18n: ectx: label, entry (PAHManualSlew), group (Align)
en: User should manually rotate the mount about its axis during polar alignment.
ca@valencia: L'usuari hauria de girar manualment la muntura sobre el seu eix durant l'alineació polar.

note: i18n: ectx: label, entry (PAHExposure), group (Align)
en: Polar Alignment Assistant exposure duration in seconds.
ca@valencia: Duració de l'exposició de l'assistent d'alineació polar, en segons.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideExposure), group (Guide)
en: Guider exposure duration in seconds.
ca@valencia: Duració de l'exposició del sistema de guiatge, en segons.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDelay), group (Guide)
en: Delay next exposure by this many seconds.
ca@valencia: Retarda l'exposició següent este nombre de segons.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderType), group (Guide)
en: Which guider process to utilize for guiding (0 Internal Guider, 1 PHD2, 2 lin_guider)
ca@valencia: Quin procés del sistema de guiatge s'utilitzarà per al guiatge (0 Sistema de guiatge intern, 1 PHD2 i 2 «lin_guider»)

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use track guide square (0 smart, 1 SEP, 2 fast, 3 threshold, 4 no threshold, 5 SEP multistar).
ca@valencia: Quin algorisme utilitzarà el requadro guia de seguiment (0 Intel·ligent, 1 SEP, 2 Ràpid, 3 Llindar, 4 Sense llindar i 5 SEP amb múltiples estreles).

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuidePulseAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use to compute guiding pulses for RA (0 standard, 1 Hysteresis, 2 Linear, 3 GPG).
ca@valencia: Quin algorisme s'ha d'utilitzar per a calcular els polsos de guiatge per a l'AR (0 estàndard, 1 histèresi, 2 lineal, 3 GPG).

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuidePulseAlgorithm), group (Guide)
en: Which Algorithm to use to compute guiding pulses for DEC (0 standard, 1 Hysteresis, 2 Linear).
ca@valencia: Quin algorisme s'ha d'utilitzar per a calcular els polsos de guiatge per a la Dec (0 estàndard, 1 histèresi, 2 lineal).

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Host), group (Guide)
en: Host name of external PHD2 service
ca@valencia: Nom de l'amfitrió del servei PHD2 extern

note: i18n: ectx: label, entry (PHD2Port), group (Guide)
en: PHD2 Event Monitoring Port
ca@valencia: Port per a vigilar els esdeveniments de PHD2

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderHost), group (Guide)
en: Host name of external lin_guider service
ca@valencia: Nom de l'amfitrió del servei «lin_guider» extern

note: i18n: ectx: label, entry (LinGuiderPort), group (Guide)
en: Lin_guider Event Monitoring Port
ca@valencia: Port per a vigilar els esdeveniments de «lin_guider»

note: i18n: ectx: label, entry (CalibrationPulseDuration), group (Guide)
en: Pulse duration in milliseconds used for guiding pulses during calibration stage.
ca@valencia: Duració en mil·lisegons de cada pols emprat en els polsos de guiatge durant l'etapa de calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSquareSize), group (Guide)
en: Guide square size selection in pixels.
ca@valencia: Se selecciona la mida del requadro guia, en píxels.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideBinning), group (Guide)
en: Guide binning.
ca@valencia: Agrupament del guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideAutoStar), group (Guide)
en: Automatically select calibration star and perform calibration.
ca@valencia: Selecciona automàticament l'estrela de calibratge i realitza el calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (guideShowFrame), group (Guide)
en: Display guiding frames.
ca@valencia: Mostra els fotogrames del sistema de guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoModeIterations), group (Guide)
en: Number of automode iterations for calibration process.
ca@valencia: Nombre d'iteracions de mode automàtic per al procés de calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideLostStarTimeout), group (Guide)
en: When star tracking is lost, wait this many seconds before aborting.
ca@valencia: Quan es perd el seguiment d'una estrela, espera este nombre de segons abans d'interrompre.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationTimeout), group (Guide)
en: When calibration starts, wait this many seconds before aborting.
ca@valencia: Quan s'inicia el calibratge, espera este nombre de segons abans d'interrompre.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxDeltaRMS), group (Guide)
en: Maximum delta RMS permitted while guiding before aborting.
ca@valencia: Delta màxima permesa del RMS mentre s'està en el guiatge abans d'interrompre.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideMaxHFR), group (Guide)
en: Maximum HFR permitted for SEP MultiStar guide star.
ca@valencia: HFR màxim permés de l'estrela guia del SEP amb múltiples estreles.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxMultistarReferenceStars), group (Guide)
en: Maximum number of SEP MultiStar number of stars used as references.
ca@valencia: Nombre màxim d'estreles utilitzades pel SEP amb múltiples estreles com a referència.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysInventGuideStar), group (Guide)
en: Invent a guide star position from the multi-star references.
ca@valencia: Inventa una posició de l'estrela guia a partir de les referències amb múltiples estreles.

note: i18n: ectx: label, entry (TwoAxisEnabled), group (Guide)
en: Use both axes to perform calibration.
ca@valencia: Utilitza ambdós eixos per a fer el calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGuideHead), group (Guide)
en: Use the guider chip for guiding from cameras that have a dedicated guider chip.
ca@valencia: Utilitza el xip del sistema de guiatge per a guiar des de càmeres que en tenen un dedicat.

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGuideLog), group (Guide)
en: Automatically save internal guider user logs.
ca@valencia: Guarda automàticament els registres d'usuari del sistema de guiatge intern.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideDarkFrame), group (Guide)
en: Take dark frame for autoguider images.
ca@valencia: Pren un fotograma fosc per a les imatges del guiador automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideSubframe), group (Guide)
en: Subframe guide image around selected region
ca@valencia: Submarc de la imatge guia al voltant de la regió seleccionada

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
ca@valencia: Quants de píxels cal moure's entre exposicions successives en el mode Tramatge automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFrames), group (Guide)
en: Dither after this many frames.
ca@valencia: Tramat després d'este nombre de fotogrames.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherThreshold), group (Guide)
en: Maximum distance (pixels) for guiding to be considered settled.
ca@valencia: Distància màxima (píxels) per a considerar ubicat el guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherTimeout), group (Guide)
en: Time limit (seconds) on dithering to settle down.
ca@valencia: Límit de temps (segons) del tramat abans d'abandonar el posicionament.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherMaxIterations), group (Guide)
en: How many dithering attempts to undertake before giving up.
ca@valencia: Nombre d'intents d'iteració de tramat que s'efectuaran abans de renunciar.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuidingPulse), group (Guide)
en: Pulse length in milliseconds used for non-guiding dither.
ca@valencia: Duració en mil·lisegons del pols utilitzat en el tramat sense guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherFailAbortsAutoGuide), group (Guide)
en: If dithering fails then abort autoguide.
ca@valencia: Si el tramat falla, llavors s'interromp el guiatge automàtic.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherWithOnePulse), group (Guide)
en: Dithering amount is randomly generated, pulses are sent, but the resultant pixel dithering amount is not enforced, so only the one dither pulse is sent. This is quicker, and recommended as dither amount is random anyway. It is necessary when 2-D dither is required but guiding is only done in one axis.
ca@valencia: Es genera aleatòriament el nombre de tramats, s'envien els polsos, però no es força el nombre resultant de tramats de píxels, així que només s'envia un pols de tramat. Açò és més ràpid i està recomanat, ja que de totes maneres el nombre de tramats és aleatori. És necessari quan es requerix el tramat 2-D, però el guiatge només es fa en un eix.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
ca@valencia: Utilitza el tramatge automàtic durant el guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherNoGuiding), group (Guide)
en: Perform dithering even when not guiding.
ca@valencia: Realitza el tramat encara que no hi haja guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (RAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the RA axis.
ca@valencia: Activa el guiatge automàtic en l'eix de l'AR.

note: i18n: ectx: label, entry (DECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable autoguiding in the DEC axis.
ca@valencia: Activa el guiatge automàtic en l'eix de la Dec.

note: i18n: ectx: label, entry (NorthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable North autoguiding in the DEC axis.
ca@valencia: Activa el guiatge automàtic del nord en l'eix de la Dec.

note: i18n: ectx: label, entry (SouthDECGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable South autoguiding in the DEC axis.
ca@valencia: Activa el guiatge automàtic del sud en l'eix de la Dec.

note: i18n: ectx: label, entry (EastRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable East autoguiding in the RA axis.
ca@valencia: Activa el guiatge automàtic de l'est en l'eix de l'AR.

note: i18n: ectx: label, entry (WestRAGuideEnabled), group (Guide)
en: Enable West autoguiding in the RA axis.
ca@valencia: Activa el guiatge automàtic de l'oest en l'eix de l'AR.

note: i18n: ectx: label, entry (GuiderAccuracyThreshold), group (Guide)
en: Accuracy threshold for the Guide Graphs.
ca@valencia: Llindar de precisió per al gràfic «Guiatge».

note: i18n: ectx: label, entry (RADisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Plot on the Guide Drift Graphics.
ca@valencia: Visualitza el traçat AR en els «Gràfics de la deriva» del guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (DEDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Plot on the Guide Drift Graphics.
ca@valencia: Visualitza el traçat Dec en els «Gràfics de la deriva» del guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (RACorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RA Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
ca@valencia: Visualitza el traçat de correccions AR en els «Gràfics de la deriva» del guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (DECorrDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the DEC Corrections Plot on the Guide Drift Graphics.
ca@valencia: Visualitza el traçat de correccions Dec en els «Gràfics de la deriva» del guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (SNRDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the SNR Plot on the Guide Drift Graphics.
ca@valencia: Visualitza el traçat SNR en els «Gràfics de la deriva» del guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (RMSDisplayedOnGuideGraph), group (Guide)
en: Display the RMS Error Plot on the Guide Drift Graphics.
ca@valencia: Visualitza el traçat d'error RMS en els «Gràfics de la deriva» del guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (RAHysteresis), group (Guide)
en: If > 0, use the hysteresis guider for RA internal guiding with that value.
ca@valencia: Si > 0, s'utilitzarà el sistema de guiatge de la histèresi per a l'AR del guiatge intern amb este valor.

note: i18n: ectx: label, entry (DECHysteresis), group (Guide)
en: If > 0, use the hysteresis guider for DEC internal guiding with that value.
ca@valencia: Si > 0, s'utilitzarà el sistema de guiatge de la histèresi per a la Dec del guiatge intern amb este valor.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlgorithm), group (Scheduler)
en: Scheduler algorithm
ca@valencia: Algorisme per al programador

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SchedulerLogging), group (Scheduler)
en: Log Ekos Scheduler Module activity.
ca@valencia: Registre d'activitat del mòdul «Programador» d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (StopEkosAfterShutdown), group (Scheduler)
en: After shutdown procedure is successfully executed, shutdown INDI and Ekos.
ca@valencia: Després d'executar correctament el procediment de tancament, tanca INDI i Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysExecuteStartupScript), group (Scheduler)
en: Always execute startup script regardless of Ekos status.
ca@valencia: Executa sempre l'script d'inici sense tindre en compte l'estat d'Ekos.

note: i18n: ectx: label, entry (ShutdownScriptTerminatesINDI), group (Scheduler)
en: Whether shutdown script, if exists, terminates INDI server in the process.
ca@valencia: Si l'script de tancament, si existix, finalitza el servidor INDI en el procés.

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdown), group (Scheduler)
en: Perform pre-emptive shutdown if no jobs are due for a number of hours.
ca@valencia: Realitza el tancament preventiu si no estan preparades les tasques durant un nombre determinat d'hores.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelOnAlignFail), group (Scheduler)
en: Reset mount model in case of alignment failure.
ca@valencia: Reinicia el model de la muntura en el cas d'una fallada de l'alineació.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetMountModelBeforeJob), group (Scheduler)
en: Reset mount model before starting each job.
ca@valencia: Reinicia el model de la muntura abans de començar cada tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (ResetGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Always Reset guiding calibration before starting each job.
ca@valencia: Reinicia sempre el calibratge del guiatge abans de començar cada tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceAlignmentBeforeJob), group (Scheduler)
en: Force alignment before starting or restarting each job.
ca@valencia: Força una alineació abans de començar o reiniciar cada tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (ReuseGuideCalibration), group (Scheduler)
en: Guider may re-use guiding calibration if one is available.
ca@valencia: El sistema de guiatge pot tornar a emprar el calibratge del guiatge si n'hi ha un de disponible.

note: i18n: ectx: label, entry (ReverseDecOnPierSideChange), group (Scheduler)
en: Reverse DEC on pier-side change when reusing calibration.
ca@valencia: Invertix la Dec en canviar el costat del moll quan es torne a emprar el calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (GuideCalibrationBacklash), group (Scheduler)
en: Remove DEC backlash when calibrating guider.
ca@valencia: Elimina el rebot de la Dec en calibrar el sistema de guiatge.

note: i18n: ectx: label, entry (SerializedCalibration), group (Scheduler)
en: Last Calibration serialized.
ca@valencia: Últim calibratge serialitzat.

note: i18n: ectx: label, entry (RealignAfterCalibrationFailure), group (Scheduler)
en: If guiding calibration fails, run alignment process again before proceeding to recalibration.
ca@valencia: Si falla el calibratge del guiatge, torna executar el procés d'alineació abans de continuar una altra vegada el procés de tornar a fer el calibratge.

note: i18n: ectx: label, entry (PreemptiveShutdownTime), group (Scheduler)
en: Maximum number of hours before the next job is due to trigger a pre-emptive shutdown.
ca@valencia: El nombre màxim d'hores abans que vença la tasca següent i active un tancament preventiu.

note: i18n: ectx: label, entry (RememberJobProgress), group (Scheduler)
en: When processing a scheduled job, resume the sequence starting from the last image present in storage.
ca@valencia: En processar una tasca programada, reprendrà la seqüència des de l'última imatge present en l'emmagatzematge.

note: i18n: ectx: label, entry (GreedyScheduling), group (Scheduler)
en: When true, the scheduler tries to run lower priority jobs when no higher priority job can run. Recommended.
ca@valencia: Quan se selecciona, el programador intentarà executar les tasques de prioritat més baixa quan no es puga executar cap tasca de prioritat més alta. Recomanat.

note: i18n: ectx: label, entry (LeadTime), group (Scheduler)
en: Minimum time between jobs in minutes.
ca@valencia: El temps mínim en minuts entre les tasques.

note: i18n: ectx: label, entry (PreDawnTime), group (Scheduler)
en: Do not permit jobs to be scheduled or executed past this many minutes before dawn.
ca@valencia: No permet la programació o execució de tasques passats estos minuts abans de l'alba.

note: i18n: ectx: label, entry (DawnOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dawn by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
ca@valencia: Desplaçament astronòmic de l'alba durant estes hores per a relaxar la restricció del crepuscle quan s'utilitzen els filtres de banda estreta.

note: i18n: ectx: label, entry (DuskOffset), group (Scheduler)
en: Offset astronomical dusk by this many hours to relax twilight restriction when using narrowband filters.
ca@valencia: Desplaçament astronòmic de la posta durant estes hores per a relaxar la restricció del crepuscle quan s'utilitzen els filtres de banda estreta.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalLength), group (Scheduler)
en: Telescope focal length in millimeters.
ca@valencia: Distància focal del telescopi, en mil·límetres.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeFocalReducer), group (Scheduler)
en: Focal Reducer ratio
ca@valencia: Relació del reductor de l'enfocament

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelWidth), group (Scheduler)
en: Camera pixel size width in micrometers.
ca@valencia: L'amplària en micròmetres de la mida dels píxels de la càmera.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraPixelHeight), group (Scheduler)
en: Camera pixel size height in micrometers.
ca@valencia: L'alçària en micròmetres de la mida dels píxels de la càmera.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraWidth), group (Scheduler)
en: Camera Width in pixels.
ca@valencia: Amplària de la càmera en píxels.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraHeight), group (Scheduler)
en: Camera Height in pixels.
ca@valencia: Alçària de la càmera en píxels.

note: i18n: ectx: label, entry (CameraRotation), group (Scheduler)
en: Position angle of the camera with respect to north.
ca@valencia: Angle de posició de la càmera respecte al nord.

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategy), group (Scheduler)
en: Strategy how to react, when a job aborts or steps into an error.
ca@valencia: Estratègia de com reaccionar quan una tasca s'interromp o els passos en un error.

note: i18n: ectx: label, entry (ErrorHandlingStrategyDelay), group (Scheduler)
en: Delay in minutes how long the scheduler should pause before restarting an aborted job or a job that ran into an error.
ca@valencia: Retard en minuts de la duració de la pausa del programador abans de reiniciar una tasca interrompuda o una tasca que ha donat un error.

note: i18n: ectx: label, entry (RescheduleErrors), group (Scheduler)
en: Re-schedule jobs that ran into errors.
ca@valencia: Torna a programar les tasques que han donat errors.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerParkDome), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for parking dome on shutdown.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a l'aparcament de la cúpula quan es tanque.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerParkMount), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for parking mount on shutdown.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a l'aparcament de la muntura quan es tanque.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerCloseDustCover), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for closing dust cover on shutdown.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a tancar la funda de protecció quan es tanque.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWarmCCD), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for warming the CCD on shutdown.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a l'escalfament de CCD quan es tanque.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUnparkDome), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for unparking dome on startup.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per al desaparcament de la cúpula en iniciar.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUnparkMount), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for unparking mount on startup.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per al desaparcament de la muntura en iniciar.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerOpenDustCover), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for opening dust cover on startup.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a obrir la funda de protecció en iniciar.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerTrackStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for starting mount tracking on job startup.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a iniciar el seguiment de la muntura quan s'inicie la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerStartupScript), group (Scheduler)
en: Execute this script when starting the scheduler.
ca@valencia: Executeu este script quan s'inicie el programador.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerShutdownScript), group (Scheduler)
en: Execute this script when shutting down the scheduler.
ca@valencia: Executeu este script quan es pare el programador.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerFocusStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for running autofocus on job startup.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a executar l'enfocament automàtic quan s'inicie la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerGuideStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for starting guiding on job startup.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a iniciar el guiatge quan s'inicie la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAlignStep), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for aligning on job startup.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a l'alineament quan s'inicie la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAltitude), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job altitude constraints.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a la restricció d'altitud a la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerAltitudeValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job altitude constraint.
ca@valencia: Restricció de l'altitud predeterminada per a la tasca programada.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerHorizon), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job artificial horizon constraints.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a la restricció de l'horitzó artificial de la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonSeparation), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job moon separation constraint.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a la restricció de la separació de la Lluna a la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonSeparationValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job moon separation constraint.
ca@valencia: Restricció de la separació predeterminada de la Lluna per a la tasca programada.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonAltitude), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job moon altitude constraint.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a la restricció d'altitud a la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerMoonAltitudeMaxValue), group (Scheduler)
en: Default scheduler job moon altitude constraint.
ca@valencia: Restricció de l'altitud predeterminada de la Lluna per a la tasca programada.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWeather), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for weather constraints.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a les restriccions meteorològiques.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWeatherGracePeriod), group (Scheduler)
en: Wait this many minutes for the weather to improve before giving up.
ca@valencia: Nombre de minuts d'espera per a que millore la meteorologia abans de renunciar.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerWeatherShutdownDelay), group (Scheduler)
en: Wait this many seconds when detecting weather alert before starting observatory shutdown.
ca@valencia: Esperarà este nombre de segons quan detecte una alerta meteorològica abans de començar el tancament de l'observatori.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerTwilight), group (Scheduler)
en: Default scheduler checkbox for job twilight constraints.
ca@valencia: Casella de selecció predeterminada del programador per a la restricció crepuscular de la tasca.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerCompleteSequences), group (Scheduler)
en: Scheduler is complete once all sequences are complete.
ca@valencia: El programador completarà una vegada s'hagen completat totes les seqüències.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerRepeatEverything), group (Scheduler)
en: Restart all scheduler jobs when all scheduler jobs have completed.
ca@valencia: Reinicia totes les tasques del programador tan prompte com s'hagen completat totes les tasques programades.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerRepeatSequences), group (Scheduler)
en: Restart sequences as soon as all sequences have been completed.
ca@valencia: Reinicia les seqüències tan prompte com s'hagen completat totes les seqüències.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntilTerminated), group (Scheduler)
en: Restart sequences until manually terminated.
ca@valencia: Reinicia les seqüències fins que es finalitzen manualment.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntil), group (Scheduler)
en: Loop sequences until specific time is up.
ca@valencia: Recorre les seqüències fins a una hora específica.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerUntilValue), group (Scheduler)
en: Time when scheduler should stop repeating sequences.
ca@valencia: Hora en la qual el programador deixarà de repetir les seqüències.

note: i18n: ectx: label, entry (SchedulerExecutionSequencesLimit), group (Scheduler)
en: Limit how many times the scheduler should execute all sequences.
ca@valencia: Limita el nombre de vegades que el programador haurà d'executar totes les seqüències.

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeRestartWithEkos), group (Analyze)
en: If Analyze is running and Ekos is disconnected then reconnected, a new .analyze file will be created and written to, and the graphs in Analyze will only show the new session.
ca@valencia: Si s'està executant el procés «Analitza» i es desconnecta Ekos, es tornarà a connectar, es crearà i s'escriurà un fitxer «.analyze» nou, i els gràfics d'«Analitza» només mostraran la sessió nova.

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeAlternativeDirectoryName), group (Analyze)
en: Alternative directory to use for searching for analyze image files.
ca@valencia: Carpeta alternativa que s'emprarà per a buscar fitxers d'imatge en el procés «Analitza».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeHFR), group (Analyze)
en: Display HFR on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra HFR en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumCaptureStars), group (Analyze)
en: Display number of stars detected in the capture on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra el nombre d'estreles de la captura en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMedian), group (Analyze)
en: Display median sample value for the capture on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra el valor de la mediana simple de la captura en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeEccentricity), group (Analyze)
en: Display the median eccentricity for the stars in the capture on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'excentricitat mediana de les estreles de la captura en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTemperature), group (Analyze)
en: Display the ambient temperature on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra la temperatura de l'ambient en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusPosition), group (Analyze)
en: Display the autofocus solution position.
ca@valencia: Mostra la posició de la solució d'enfocament automàtic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeNumStars), group (Analyze)
en: Display NumStars on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra el nombre d'estreles («NumStars») en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSkyBg), group (Analyze)
en: Display SkyBackground on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra el fons del cel («SkyBackground») en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeSNR), group (Analyze)
en: Display SNR on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'SNR en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRA), group (Analyze)
en: Display RA on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'AR en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDEC), group (Analyze)
en: Display DEC on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra la Dec en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRAp), group (Analyze)
en: Display RA Pulses on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra els polsos AR en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDECp), group (Analyze)
en: Display DEC Pulses on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra els polsos Dec en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeDrift), group (Analyze)
en: Display Drift on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra la deriva en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMS), group (Analyze)
en: Display RMS Error on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'error RMS en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeTargetDistance), group (Analyze)
en: Display the arc-seconds distance between the target position and the plate-solved captured image on the Analyze plot.
ca@valencia: Mostra la distància en segons d'arc entre la posició de l'objectiu i la imatge capturada de la placa resolta en el traçat «Anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeRMSC), group (Analyze)
en: Display RMS Error (during capture) on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'error RMS (durant la captura) en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountRA), group (Analyze)
en: Display Mount RA on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'AR de la muntura en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountDEC), group (Analyze)
en: Display Mount DEC on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra la Dec de la muntura en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeMountHA), group (Analyze)
en: Display Mount Hour Angle on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'angle horari de la muntura en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAz), group (Analyze)
en: Display Azimuth on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'azimut en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzeAlt), group (Analyze)
en: Display Altitude on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra l'altitud en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnalyzePierSide), group (Analyze)
en: Display PierSide on the Analyze Statistics Plot.
ca@valencia: Mostra el costat del moll («PierSide») en el traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: label, entry (AnalyzeStatsYAxis), group (Analyze)
en: Stored Y-axis upper and lower limits for the Analyze Stats Plot.
ca@valencia: Límits superior i inferior de l'eix Y emmagatzemats per al traçat «Estadístiques de l'anàlisi».

note: i18n: ectx: label, entry (LastServer), group (INDI Lite)
en: The address of last used server
ca@valencia: L'adreça de l'últim servidor utilitzat

note: i18n: ectx: label, entry (LastServerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used server
ca@valencia: El port de l'últim servidor utilitzat

note: i18n: ectx: label, entry (LastWebManagerPort), group (INDI Lite)
en: The port of last used Web Manager
ca@valencia: El port de l'últim gestor web emprat

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSMemoryCache), group (HIPS)
en: RAM cache size in MB used to store cached HIPS images.
ca@valencia: Mida en MB de la memòria cau RAM que s'utilitza per a emmagatzemar les imatges de HiPS en la memòria cau.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSNetCache), group (HIPS)
en: Hard disk cache size in MB used to store cached HIPS images.
ca@valencia: Mida en MB de la memòria cau en el disc dur que s'utilitza per a emmagatzemar les imatges de HiPS en la memòria cau.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSSource), group (HIPS)
en: HIPS source catalog title.
ca@valencia: Títol del catàleg d'origen de HiPS.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSBiLinearInterpolation), group (HIPS)
en: Use Bilinear interpolation when rendering HiPS images?
ca@valencia: Voleu que s'utilitze interpolació bilineal quan es renderitzen les imatges de HiPS?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSShowGrid), group (HIPS)
en: Show HiPS grid on the sky map.
ca@valencia: Mostra la quadrícula de HiPS en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSPanning), group (HIPS)
en: Redraw HiPS while panning.
ca@valencia: Torna a dibuixar HiPS mentre es fa la panoràmica.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Draw HiPS sources in the sky map?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els orígens de HiPS en el mapa celeste?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHIPS), group (HIPS)
en: Toggle whether the HIPS sources are drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixaran els orígens de HiPS en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSUseOfflineSource), group (HIPS)
en: Use offline storage to load HiPS?
ca@valencia: Voleu que s'utilitze l'emmagatzematge fora de línia per a carregar HiPS?

note: i18n: ectx: label, entry (HIPSOfflinePath), group (HIPS)
en: HIPS offline full path.
ca@valencia: Camí complet cap a HiPS fora de línia.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain Filename.
ca@valencia: Nom de fitxer de terreny.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSource), group (Terrain)
en: Terrain source filename.
ca@valencia: Nom del fitxer font del terreny.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain Azimuth Correction.
ca@valencia: Correcció d'azimut del terreny.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAz), group (Terrain)
en: Terrain source azimuth correction.
ca@valencia: Correcció d'azimut de la font del terreny.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain Altitude Correction.
ca@valencia: Correcció d'altitud del terreny.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSourceCorrectAlt), group (Terrain)
en: Terrain source altitude correction.
ca@valencia: Correcció d'altitud de la font del terreny.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Terrain Downsampling
ca@valencia: Reducció del mostreig del terreny

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainDownsampling), group (Terrain)
en: Speed quality tradeoff for rendering the terrain image.
ca@valencia: Compromís entre la qualitat i la velocitat per a renderitzar la imatge del terreny.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Terrain While panning.
ca@valencia: Terreny mentre es fa la panoràmica.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainPanning), group (Terrain)
en: Redraw terrain while panning.
ca@valencia: Redibuixa el terreny mentre es fa la panoràmica.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Draw terrain
ca@valencia: Dibuixa el terreny

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTerrain), group (Terrain)
en: Toggle whether the terrain is drawn in the sky map.
ca@valencia: Canvia quan es dibuixarà el terreny en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Skip Speedup
ca@valencia: Acceleració de salt del terreny

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSkipSpeedup), group (Terrain) i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Enable a one of the terrain drawing speedups.
ca@valencia: Habilita una de les acceleracions de dibuixat de terreny.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainTransparencySpeedup), group (Terrain)
en: Terrain Transparency Speedup.
ca@valencia: Acceleració de la transparència del terreny.

note: i18n: ectx: label, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Terrain Smooth Pixels.
ca@valencia: Píxels suavitzats del terreny.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TerrainSmoothPixels), group (Terrain)
en: Smooth pixels for a more pleasant, but slower rendering.
ca@valencia: Píxels suavitzats per a una renderització més agradable però lenta.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowImageOverlays), group (ImageOverlay)
en: Display Image Overlays.
ca@valencia: Mostra les superposicions d'imatges.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowImageOverlays), group (ImageOverlay)
en: Toggle whether to display image overlays.
ca@valencia: Canvia quan es mostraran les superposicions d'imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowImageOverlaysBelowCatalogs), group (ImageOverlay) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowImageOverlaysBelowCatalogs), group (ImageOverlay) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlaysBelowCatalogs)
en: Display Image Overlays below catalogs.
ca@valencia: Mostra les superposicions d'imatges davall dels catàlegs.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectedImageOverlay), group (ImageOverlay)
en: Center SkyMap over selected image overlay.
ca@valencia: Centra el mapa celeste damunt de la superposició d'imatges seleccionada.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSelectedImageOverlay), group (ImageOverlay)
en: Center SkyMap over the selected overlay image in the image overlay table (if it's solved).
ca@valencia: Centra el mapa celeste damunt de la imatge superposada seleccionada en la taula de superposició d'imatges (si està resolta).

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayMaxDimension), group (ImageOverlay)
en: Image overlay max dimension
ca@valencia: Dimensió màxima de la superposició d'imatges

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayMaxDimension), group (ImageOverlay)
en: Maximum dimension for image overlay images.
ca@valencia: Dimensió màxima per a les imatges en la superposició d'imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayTimeout), group (ImageOverlay)
en: Image overlay plate-solving timeout.
ca@valencia: Temps d'espera per a la resolució de plaques a la superposició d'imatges.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayTimeout), group (ImageOverlay)
en: Timeout for plate-solving an image overlay.
ca@valencia: Temps d'espera per a la resolució de plaques en una superposició d'imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (ImageOverlayDefaultScale), group (ImageOverlay)
en: Image overlay default plate-solving scale.
ca@valencia: Escala predeterminada per a la resolució de plaques a la superposició d'imatges.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ImageOverlayDefaultScale), group (ImageOverlay)
en: Default scale (arcseconds/pixel) for image-overlay plate solving.
ca@valencia: Escala predeterminada (en segons d'arc/píxels) per a la resolució de plaques a la superposició d'imatges.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultObservatoryWeatherSource), group (Observatory)
en: Default observatory module weather source.
ca@valencia: Font predeterminada de meteorologia del mòdul «Observatori».

note: i18n: ectx: label, entry (warningActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon warnings?
ca@valencia: Cal reaccionar als avisos?

note: i18n: ectx: label, entry (alertActionsActive), group (Observatory)
en: Will be reacted upon alerts?
ca@valencia: Cal reaccionar a les alertes?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather warning occurs?
ca@valencia: Cal tancar la cúpula quan esdevinga un avís meteorològic?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningCloseShutter), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather warning occurs?
ca@valencia: Cal tancar l'obturador quan esdevinga un avís meteorològic?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningStopScheduler), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseShutter), group (Observatory) i18n: ectx: label, entry (weatherAlertStopScheduler), group (Observatory)
en: Shall the shutter being closed when a weather alert occurs?
ca@valencia: Cal tancar l'obturador quan esdevinga una alerta meteorològica?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherWarningDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather warning.
ca@valencia: Retard en reaccionar a un avís meteorològic.

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertCloseDome), group (Observatory)
en: Shall the dome being closed when a weather alert occurs?
ca@valencia: Cal tancar la cúpula quan esdevinga una alerta meteorològica?

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAlertDelay), group (Observatory)
en: Delay for reacting upon a weather alert.
ca@valencia: Retard en reaccionar a una alerta meteorològica.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseDome), group (Observatory)
en: Dome status relevant for the Observatory status.
ca@valencia: Estat de la cúpula rellevant per a l'estat de l'observatori.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseShutter), group (Observatory)
en: Shutter status relevant for the Observatory status.
ca@valencia: Estat de l'obturador rellevant per a l'estat de l'observatori.

note: i18n: ectx: label, entry (observatoryStatusUseWeather), group (Observatory)
en: Weather status relevant for the Observatory status.
ca@valencia: Estat meteorològic rellevant per a l'estat de l'observatori.

note: i18n: ectx: label, entry (weatherAutoScaleValues), group (Observatory)
en: Scale the sensor graph value axis to the values range.
ca@valencia: Escala l'eix de valors del gràfic del sensor a l'interval de valors.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPExecutable), group (ASTAP)
en: Full path to the ASTAP executable.
ca@valencia: El camí complet cap a l'executable ASTAP.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSample), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPDownSampleValue), group (ASTAP)
en: Down sample prior to solving. Also called binning. A value 0 will result in auto selection downsampling.
ca@valencia: Submostratge abans de resoldre. També s'anomena agrupament. Un valor 0 donarà com a resultat un submostratge en la selecció automàtica.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadius), group (ASTAP) i18n: ectx: label, entry (ASTAPSearchRadiusValue), group (ASTAP)
en: The program will search in a square spiral around the start position up to this radius.
ca@valencia: El programa buscarà en una espiral quadrada al voltant de la posició inicial fins a este radi.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPUpdateFITS), group (ASTAP)
en: Update the fits header with the found solution.
ca@valencia: Actualitza la capçalera FITS amb la solució trobada.

note: i18n: ectx: label, entry (ASTAPLargeSearchWindow), group (ASTAP)
en: Increase search window size.
ca@valencia: Augmenta la mida de la finestra de busca.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyAuto), group (Mosaic)
en: Manage the mosaic panel transparency level automatically.
ca@valencia: Gestiona automàticament el nivell de transparència del quadro del mosaic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MosaicTransparencyLevel), group (Mosaic)
en: Control mosaic panel transparency level.
ca@valencia: Controla el nivell de transparència del quadro del mosaic.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
ca@valencia: C. Occidental

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
ca@valencia: ANDRÒMEDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
ca@valencia: MÀQUINA PNEUMÀTICA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
ca@valencia: AU DEL PARADÍS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
ca@valencia: AQUARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
ca@valencia: ÀGUILA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
ca@valencia: ALTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
ca@valencia: ÀRIES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
ca@valencia: COTXER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
ca@valencia: BOVER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
ca@valencia: BURÍ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
ca@valencia: GIRAFA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
ca@valencia: CRANC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
ca@valencia: LLEBRERS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
ca@valencia: CA MAJOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
ca@valencia: CA MENOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
ca@valencia: CAPRICORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
ca@valencia: QUILLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
ca@valencia: CASSIOPEA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
ca@valencia: CENTAURE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
ca@valencia: CEFEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
ca@valencia: BALENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
ca@valencia: CAMALEÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
ca@valencia: COMPÀS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
ca@valencia: COLOMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
ca@valencia: CABELLERA DE BERENICE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
ca@valencia: CORONA AUSTRAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
ca@valencia: CORONA BOREAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
ca@valencia: CORB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
ca@valencia: COPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
ca@valencia: CREU DEL SUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
ca@valencia: CIGNE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
ca@valencia: DOFÍ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
ca@valencia: ORADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
ca@valencia: DRAGÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
ca@valencia: CAVALLET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
ca@valencia: ERIDÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
ca@valencia: FORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
ca@valencia: BESSONS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
ca@valencia: GRUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
ca@valencia: HÈRCULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
ca@valencia: RELLOTGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
ca@valencia: HIDRA FEMELLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
ca@valencia: HIDRA MASCLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
ca@valencia: INDI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
ca@valencia: LLANGARDAIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
ca@valencia: LLEÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
ca@valencia: LLEÓ MENOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
ca@valencia: LLEBRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
ca@valencia: BALANÇA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
ca@valencia: LLOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
ca@valencia: LINX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
ca@valencia: LIRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
ca@valencia: TAULA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
ca@valencia: MICROSCOPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
ca@valencia: UNICORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
ca@valencia: MOSCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
ca@valencia: ESCAIRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
ca@valencia: OCTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
ca@valencia: SERPENTARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
ca@valencia: ORIÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
ca@valencia: GALL DINDI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
ca@valencia: PEGÀS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
ca@valencia: PERSEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
ca@valencia: FÈNIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
ca@valencia: CAVALLET DEL PINTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
ca@valencia: PEIXOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
ca@valencia: PEIXOS AUSTRAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
ca@valencia: POPA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
ca@valencia: BRÚIXOLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
ca@valencia: RETICLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
ca@valencia: SAGETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
ca@valencia: SAGITARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
ca@valencia: ESCORPÍ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
ca@valencia: ESCULTOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
ca@valencia: ESCUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
ca@valencia: CAP DEL SERPENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
ca@valencia: CUA DEL SERPENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
ca@valencia: SEXTANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
ca@valencia: TAURE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
ca@valencia: TELESCOPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
ca@valencia: TRIANGLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
ca@valencia: TRIANGLE AUSTRAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
ca@valencia: TUCÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
ca@valencia: OSSA MAJOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
ca@valencia: OSSA MENOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
ca@valencia: VERGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
ca@valencia: PEIX VOLADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
ca@valencia: GUINEUETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
ca@valencia: C. Xinesa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
ca@valencia: CULLEROT DEL NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
ca@valencia: FORMACIÓ CORBADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
ca@valencia: CORRETJA ENROTLLADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
ca@valencia: ALES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
ca@valencia: CARRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
ca@valencia: CUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
ca@valencia: SEDÀS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
ca@valencia: CULLEROT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
ca@valencia: TAMBOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
ca@valencia: TRES PASSOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
ca@valencia: GUÀRDIES IMPERIALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
ca@valencia: CORN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
ca@valencia: SALZE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
ca@valencia: PASSADÍS IMPERIAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
ca@valencia: CUINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
ca@valencia: TORTUGA DE RIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
ca@valencia: ESTÓMAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
ca@valencia: GRAN GENERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
ca@valencia: MUR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
ca@valencia: POTES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
ca@valencia: ARREL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
ca@valencia: MURALLES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
ca@valencia: CORREDOR VOLADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
ca@valencia: TANCA EXTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
ca@valencia: GUAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
ca@valencia: SET EXCEL·LÈNCIES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
ca@valencia: MERCAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
ca@valencia: CINC CARROS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
ca@valencia: LLENGUA ENROTLLADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
ca@valencia: XARXA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
ca@valencia: LAVABO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
ca@valencia: PARAVENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
ca@valencia: MERCAT DE SOLDATS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
ca@valencia: GRANER QUADRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
ca@valencia: TRES ESTRELES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
ca@valencia: QUATRE CANALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
ca@valencia: POU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
ca@valencia: RIU DEL SUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
ca@valencia: RIU DEL NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
ca@valencia: CINC REIS FEUDALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
ca@valencia: HORT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
ca@valencia: PRATS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
ca@valencia: GRANER CIRCULAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
ca@valencia: PALAU PORPRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
ca@valencia: XARXA EXPANDIDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
ca@valencia: GANXO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
ca@valencia: PALAU SUPREM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
ca@valencia: POU DE JADE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
ca@valencia: LLANÇA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
ca@valencia: BARCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
ca@valencia: MAUSOLEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
ca@valencia: GOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
ca@valencia: TEMPLE DELS DÉUS DE LA TERRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
ca@valencia: ARC I FLETXA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
ca@valencia: MÀ DE MORTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
ca@valencia: MORTER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
ca@valencia: TEULADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
ca@valencia: LLAMPEC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
ca@valencia: PATI DE CARROS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
ca@valencia: CARABASSA SANA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
ca@valencia: CARABASSA PODRIDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
ca@valencia: CAMPAMENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
ca@valencia: LLAMP I TRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
ca@valencia: PORTA DE PALAU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
ca@valencia: BUIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
ca@valencia: NENA TEIXIDORA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
ca@valencia: NENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
ca@valencia: BOU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
ca@valencia: COR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
ca@valencia: CAMBRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
ca@valencia: DÈU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
ca@valencia: ESTABLIMENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
ca@valencia: BATOLLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
ca@valencia: ARPÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
ca@valencia: BANDERA DRETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
ca@valencia: BANDERA ESQUERRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
ca@valencia: BAQUETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
ca@valencia: LLIGAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
ca@valencia: LLIT DE DONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
ca@valencia: PORTA OCCIDENTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
ca@valencia: PORTA ORIENTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
ca@valencia: TERRA DE CONREU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
ca@valencia: ESTRELA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
ca@valencia: FANTASMES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
ca@valencia: TRÍPODE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
ca@valencia: COLL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
ca@valencia: POLICÍA DEL MERCAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
ca@valencia: C. Egípcia

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
ca@valencia: POTA DAVANTERA DEL TORO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
ca@valencia: DOS PALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
ca@valencia: LLEÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
ca@valencia: DUES MANDÍBULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
ca@valencia: OCELL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
ca@valencia: BARCA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
ca@valencia: COCODRIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
ca@valencia: PROA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
ca@valencia: CLEDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
ca@valencia: GEGANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
ca@valencia: HIPOPÒTAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
ca@valencia: RAMAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
ca@valencia: PARELL D'ESTRELES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
ca@valencia: PEIX KHANUWY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
ca@valencia: MANDÍBULA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
ca@valencia: AMARRADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
ca@valencia: OVELLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
ca@valencia: ESTRELES D'AIGUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
ca@valencia: C. Inuit

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
ca@valencia: DOS RAJOS DE SOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
ca@valencia: DOS SITUATS MOLT LLUNY

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
ca@valencia: GOSSOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
ca@valencia: CLAVÍCULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
ca@valencia: PEDESTAL DE LÀMPADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
ca@valencia: CARIBÚ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
ca@valencia: DOS ENFRONT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
ca@valencia: ESTÈRNUM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
ca@valencia: CORREDORS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
ca@valencia: BOL DE GREIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
ca@valencia: EL QUE ÉS DARRERE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
ca@valencia: C. Coreana

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
ca@valencia: TETERA SAGRADA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
ca@valencia: GRANJA DE LA CAPITAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
ca@valencia: DIGNITAT DE REI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
ca@valencia: NOMINACIÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
ca@valencia: PORTA DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
ca@valencia: IGUALTAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
ca@valencia: AJUDANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
ca@valencia: POSICIÓ DEL REI SAGRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
ca@valencia: COLL DE DRAC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
ca@valencia: DECAPITACIÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
ca@valencia: JUTGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
ca@valencia: BANDERA ONEJANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
ca@valencia: JAVELINA CELESTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
ca@valencia: SEIENT PER LA LLARGA VIDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
ca@valencia: REM PER AL VISITANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
ca@valencia: LLET DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
ca@valencia: CASA DE REINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
ca@valencia: CARRO ANTIC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
ca@valencia: CARRO PER A REI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
ca@valencia: GENERAL DE CAVALLERIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
ca@valencia: CAVALLERIA D'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
ca@valencia: GENERAL DE TROPES MÒBILS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
ca@valencia: CAMÍ DE L'EST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
ca@valencia: BALDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
ca@valencia: PANY I CLAU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
ca@valencia: MULTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
ca@valencia: SALÓ REIAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
ca@valencia: CAMARLENC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
ca@valencia: SOL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
ca@valencia: CAMÍ DE L'OEST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
ca@valencia: SEIENT D'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
ca@valencia: CINC TROPES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
ca@valencia: RIU DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
ca@valencia: PREGÀRIA PER A LA NISSAGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
ca@valencia: PEIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
ca@valencia: PREDICCIÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
ca@valencia: PATI PER EMPERADRIUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
ca@valencia: PALAU SAGRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
ca@valencia: ESVENTAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
ca@valencia: MÀ DE MORTER EXTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
ca@valencia: PALLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
ca@valencia: CAP DE CIUTAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
ca@valencia: CONSTRUCCIÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
ca@valencia: GALL CELESTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
ca@valencia: SANTUARI CELESTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
ca@valencia: NACIONS DEL NORDEST

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
ca@valencia: VELL GRANGER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
ca@valencia: TORTUGA MOSSEGADORA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
ca@valencia: CAMÍ PER EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
ca@valencia: EL TEIXIDOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
ca@valencia: RIU PROP DE LA TORRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
ca@valencia: TAMBOR DEL RIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
ca@valencia: BAQUETA DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
ca@valencia: VAQUER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
ca@valencia: EXTENSIÓ DEL MARGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
ca@valencia: CISTELLA PER A CUCS DE SEDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
ca@valencia: OFICIAL PER A CARRETES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
ca@valencia: FERRI DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
ca@valencia: FRUITA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
ca@valencia: LLAVOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
ca@valencia: MAGATZEM PER A LA SENYORA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
ca@valencia: CORTESANA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
ca@valencia: JUTJAR UNA FALTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
ca@valencia: ESMENAR UNA FALTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
ca@valencia: CONCEDIR LA VIDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
ca@valencia: CASTIGAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
ca@valencia: CASA BUIDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
ca@valencia: PLORAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
ca@valencia: SOMICAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
ca@valencia: CASTELL AMB MURALLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
ca@valencia: PENJA-ROBES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
ca@valencia: GRUM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
ca@valencia: CONDUCTOR DE CARRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
ca@valencia: HUMÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
ca@valencia: MÀ DE MORTER INTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
ca@valencia: MAGATZEM DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
ca@valencia: TOMBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
ca@valencia: COBERTA DE CASA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
ca@valencia: MORTER TRENCAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
ca@valencia: SERP TREPADORA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
ca@valencia: PALAU D'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
ca@valencia: PALAU SEPARAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
ca@valencia: OFICIAL DE SUBMINISTRAMENT DE MATERIAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
ca@valencia: LLAMPEC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
ca@valencia: MURALLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
ca@valencia: TROPES DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
ca@valencia: POBLE PER A PATRULLES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
ca@valencia: XARXA DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
ca@valencia: ESTABLE DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
ca@valencia: MURALLA ORIENTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
ca@valencia: ENGINYER CIVIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
ca@valencia: LLAMPS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
ca@valencia: NÚVOLS I PLUJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
ca@valencia: CARRETERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
ca@valencia: FUET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
ca@valencia: OFICIAL PER A CARROS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
ca@valencia: CAMÍ LATERAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
ca@valencia: ARSENAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
ca@valencia: PORTA MERIDIONAL DE L'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
ca@valencia: PARAVENT PLEGAT EXTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
ca@valencia: LAVABO DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
ca@valencia: ARQUITECTE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
ca@valencia: EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
ca@valencia: TALAIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
ca@valencia: OM DE L'ESQUERRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
ca@valencia: OM DE LA DRETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
ca@valencia: MAGATZEM DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
ca@valencia: PILA DE CEREALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
ca@valencia: VAIXELL DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
ca@valencia: DEPÓSIT D'AIGUA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
ca@valencia: MUNT DE CADÀVERS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
ca@valencia: ESTÓMAC DE TIGRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
ca@valencia: RESERVA DE MILL PER AL SERVEI RELIGIÓS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
ca@valencia: MAGATZEM DE CEREALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
ca@valencia: PEDRA D'ESMOLAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
ca@valencia: XAMAN DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
ca@valencia: ORELLA I ULL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
ca@valencia: LLUNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
ca@valencia: TURÓ DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
ca@valencia: CONSPIRACIÓ DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
ca@valencia: FARRATGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
ca@valencia: GARATGE PER AL CARRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
ca@valencia: ESTANY PER ALS PEIXOS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
ca@valencia: PILAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
ca@valencia: BASSAL DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
ca@valencia: REIS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
ca@valencia: PORTA DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
ca@valencia: BANDERA DE SAAM

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
ca@valencia: VILA DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
ca@valencia: MIRADOR DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
ca@valencia: GENERAL DE FRONTERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
ca@valencia: CELEBRACIÓ DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
ca@valencia: BANDERA D'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
ca@valencia: NOU TERRITORIS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
ca@valencia: JARDÍ DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
ca@valencia: BANDERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
ca@valencia: PREDICCIÓ DE DESGRÀCIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
ca@valencia: EXPLORADOR DE TRES TROPES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
ca@valencia: FORÇA EXPEDICIONÀRIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
ca@valencia: POU PER A MILITARS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
ca@valencia: POU DE JADE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
ca@valencia: PARAVENT PLEGAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
ca@valencia: FLETXA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
ca@valencia: BARDISSES AMUNTEGADES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
ca@valencia: RIU SEPTENTRIONAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
ca@valencia: CINC SENYORS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
ca@valencia: COPA DE VI DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
ca@valencia: POU ORIENTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
ca@valencia: CONTROL D'INUNDACIONS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
ca@valencia: EQUILIBRI DE LES AIGÜES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
ca@valencia: QUATRE ESPERITS DEL RIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
ca@valencia: RIU MERIDIONAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
ca@valencia: PORTES BESSONES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
ca@valencia: ARC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
ca@valencia: ESTRELA DEL LLOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
ca@valencia: AUS DE CAÇA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
ca@valencia: MERCAT PER L'EXÈRCIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
ca@valencia: NETS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
ca@valencia: FILL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
ca@valencia: ADULT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
ca@valencia: ANCIÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
ca@valencia: FAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
ca@valencia: ULL DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
ca@valencia: PILA DE MORTS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
ca@valencia: ARESTA VERDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
ca@valencia: CUINA EXTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
ca@valencia: GOS DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
ca@valencia: ESPERIT DE GURYOUNG

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
ca@valencia: BANDERA DE L'OFICIAL DE VINS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
ca@valencia: OFICIAL DE CUINA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
ca@valencia: IGUALTAT I IMPARCIALITAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
ca@valencia: EMPERADOR HEONWON

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
ca@valencia: CAPITAL DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
ca@valencia: CAP DE GRANJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
ca@valencia: OFICIAL DE TOMBES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
ca@valencia: TOMBA DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
ca@valencia: ALA D'OCELL VERMELL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
ca@valencia: CERÀMICA ORIENTAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
ca@valencia: CARRO DE L'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
ca@valencia: SORRA PER LA VIDA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
ca@valencia: PORTA DE LES TROPES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
ca@valencia: CAVALLER GUARDIÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
ca@valencia: CINC SENYORS FEUDALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
ca@valencia: TANCA BAIXA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
ca@valencia: TANCA ALTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
ca@valencia: NOU SENYORS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
ca@valencia: EXCREMENT DE TIGRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
ca@valencia: PRÍNCEP DE LA CORONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
ca@valencia: CINC EMPERADORS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
ca@valencia: TRES MINISTRES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
ca@valencia: OFICIAL D'AUDIÈNCIES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
ca@valencia: FRONTAL DE LA TOMBA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
ca@valencia: OBSERVATORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
ca@valencia: OFICIALA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
ca@valencia: ÀMPLIA ÀREA D'ALLOTJAMENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
ca@valencia: VUIT CEREALS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
ca@valencia: GUÀRDIA AVANÇAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
ca@valencia: VIRTUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
ca@valencia: DÉU DE LA GUERRA DE L'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
ca@valencia: DÉU DEL CLIMA DE L'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
ca@valencia: CUINA INTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
ca@valencia: ONEIG DE BANDERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
ca@valencia: MINISTRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
ca@valencia: GENERAL I MINISTRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
ca@valencia: PRESÓ DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
ca@valencia: SIS DEPARTAMENTS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
ca@valencia: ESCALA INTERIOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
ca@valencia: ARPÓ DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
ca@valencia: AIXOPLUC PER A L'EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
ca@valencia: LLOC PER A CINC EMPERADORS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
ca@valencia: ANYS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
ca@valencia: CUINA DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
ca@valencia: POL NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
ca@valencia: REFUGI DE FERITS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
ca@valencia: PONT D'UN SOL TRONC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
ca@valencia: GRAN EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
ca@valencia: CONSELLER

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
ca@valencia: COLUMNA DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
ca@valencia: SECRETARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
ca@valencia: DONZELLA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
ca@valencia: ESCRIPTORI DE DONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
ca@valencia: PRESÓ DEL JUTGE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
ca@valencia: TANCA PORPRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
ca@valencia: ORDRE DEL CEL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
ca@valencia: SET MINISTRES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
ca@valencia: PALLETA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
ca@valencia: TANCA DEL MERCAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
ca@valencia: SENYOR FEUDAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
ca@valencia: SEIENT PER EMPERADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
ca@valencia: FAMÍLIA REIAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
ca@valencia: CAP DE FAMÍLIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
ca@valencia: REGISTRE DE FAMÍLIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
ca@valencia: POLICIA PER A LA FAMÍLIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
ca@valencia: TORRE EN EL MERCAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
ca@valencia: MESURA DE CEREAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
ca@valencia: REGULACIÓ DE LA MESURA DE CEREAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
ca@valencia: EUNUC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
ca@valencia: OFICIAL PER A CARROS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
ca@valencia: QUANTITAT DE MESURA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
ca@valencia: CARNISSERIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
ca@valencia: OFICIAL PER A JOIES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
ca@valencia: REIAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
ca@valencia: SENYOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
ca@valencia: EXECUTOR ESQUERRE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
ca@valencia: EXECUTOR DRET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
ca@valencia: BIGA PER A HEO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
ca@valencia: MONEDES ENFILADES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
ca@valencia: C. Lakota

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
ca@valencia: MÀ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
ca@valencia: SERP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
ca@valencia: LLAR DE FOC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
ca@valencia: PISTA DE CARRERES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
ca@valencia: ANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
ca@valencia: SET NENES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
ca@valencia: SALZE SEC

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
ca@valencia: SALAMANDRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
ca@valencia: TORTUGA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
ca@valencia: OCELL DEL TRO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
ca@valencia: CAU DE L'OS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
ca@valencia: C. Maori

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
ca@valencia: EL GRAN VAIXELL DE TAMA RERETI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
ca@valencia: C. Navaro

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
ca@valencia: HOME AMB ELS PEUS SEPARATS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
ca@valencia: LLANGARDAIX

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
ca@valencia: EL PRIMER GRAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
ca@valencia: RASTRES DE CONILL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
ca@valencia: EL PRIMER MENUT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
ca@valencia: C. Nòrdica

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
ca@valencia: LA CUA D'AURVANDIL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
ca@valencia: BOCA DE LLOP

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
ca@valencia: ELS PESCADORS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
ca@valencia: CARRO DE DONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
ca@valencia: CARRO D'HOME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
ca@valencia: CAMP DE BATALLA D'ASAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
ca@valencia: C. Polinèsica

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
ca@valencia: FIADOR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
ca@valencia: EL JAÇ DEL GAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
ca@valencia: VEU DE JOIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
ca@valencia: ELS SET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
ca@valencia: L'HAM DE MAUI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
ca@valencia: EL TRIANGLE DEL NAVEGANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
ca@valencia: EL CATXERULO DE KAWELO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
ca@valencia: OCELL FRAGATA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
ca@valencia: CUIDAT PER LA LLUNA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
ca@valencia: DOFÍ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
ca@valencia: C. Tupi-Guaraní

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tongan
ca@valencia: C. Tongalesa

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western (sternenkarten.com)
ca@valencia: C. Occidental (sternenkarten.com)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS
ca@valencia: SERPENT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Asterisms
ca@valencia: Asterismes de la cultura

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING TRIANGLE
ca@valencia: TRIANGLE DE PRIMAVERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND OF VIRGO
ca@valencia: DIAMANT DE VIRGO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUMMER TRIANGLE
ca@valencia: TRIANGLE D'ESTIU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT SQUARE OF PEGASUS
ca@valencia: GRAN QUADRAT DE PEGÀS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER TRIANGLE
ca@valencia: TRIANGLE HIVERNAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINTER HEXAGON
ca@valencia: HEXÀGON HIVERNAL

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION'S BELT
ca@valencia: CINTURÓ D'ORIÓ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TEAPOT
ca@valencia: TETERA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIG DIPPER
ca@valencia: CARRO GRAN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LITTLE DIPPER
ca@valencia: CARRO PETIT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA W
ca@valencia: CASSIOPEA W

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH HOOK
ca@valencia: L'HAM DE PESCAR

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN CROSS
ca@valencia: CREU DEL NORD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SICKLE
ca@valencia: LA FALÇ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN CROSS
ca@valencia: CREU DEL SUD

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FALSE CROSS
ca@valencia: FALSA CREU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIAMOND CROSS
ca@valencia: CREU DEL DIAMANT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COAT HANGER
ca@valencia: PERXA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEMBLE'S CASCADE
ca@valencia: CASCADA DE KEMBLE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYADES
ca@valencia: HÍADES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS HOUSE
ca@valencia: CASA DE CEFEU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KEYSTONE
ca@valencia: PEDRA CLAU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOZENGE
ca@valencia: ROMBE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOB'S COFFIN
ca@valencia: FÈRETRE DE JOB

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PONIATOWSKI'S BULL
ca@valencia: TORO DE PONIATOWSKI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCLET
ca@valencia: DIADEMA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: Y OF AQUARIUS
ca@valencia: Y D'AQUARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHALE'S HEAD
ca@valencia: CAP DE LA BALENA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SAIL
ca@valencia: LA VELA

[ctx: Sky Culture]
en: Western
ca@valencia: Occidental

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
ca@valencia: Xinesa

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
ca@valencia: Egípcia

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
ca@valencia: Coreana

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
ca@valencia: Nòrdica

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
ca@valencia: Polinèsica

[ctx: Sky Culture]
en: Tupi-Guarani
ca@valencia: Tupi-Guaraní

[ctx: Sky Culture]
en: Tongan
ca@valencia: Tongalesa

[ctx: Sky Culture]
en: Asterisms
ca@valencia: Asterismes

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
ca@valencia: Addis Abeba

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
ca@valencia: Alger

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allegheny Obs.
ca@valencia: Allegheny (observ.)

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
ca@valencia: Illes Amami

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Amherst Obs.
ca@valencia: Amherst (observ.)

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
ca@valencia: Illa Angaur

[ctx: City in Alaska USA]
en: Annette Island
ca@valencia: Illa Annette

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
ca@valencia: Anvers

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Arecibo Obs.
ca@valencia: Arecibo (observ.)

[ctx: City in Greece]
en: Athens
ca@valencia: Atenes

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
ca@valencia: Illa Babelthuap

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
ca@valencia: Bagdad

[ctx: City in Iraq]
en: Basrah
ca@valencia: Bàssora

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bayonne
ca@valencia: Baiona

[ctx: City in Pyrénées atlantiques France]
en: Bayonne
ca@valencia: Baiona

[ctx: City in China]
en: Beijing
ca@valencia: Pequín

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
ca@valencia: Belgrad

[ctx: City in Belize]
en: Belize City
ca@valencia: Ciutat de Belize

[ctx: City in Libya]
en: Benghazi
ca@valencia: Bengasi

[ctx: City in Germany]
en: Berlin
ca@valencia: Berlín

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Berlin
ca@valencia: Berlín

[ctx: City in Switzerland]
en: Bern
ca@valencia: Berna

[ctx: City in California USA]
en: Big Bear Solar Obs.
ca@valencia: Solar Big Bear (observ.)

[ctx: City in Colombia]
en: Bogotá
ca@valencia: Bogotà

[ctx: City in Italy]
en: Bologna
ca@valencia: Bolonya

[ctx: City in Gironde France]
en: Bordeaux
ca@valencia: Bordeus

[ctx: City in Brazil]
en: Brasilia
ca@valencia: Brasília

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
ca@valencia: Brussel·les

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
ca@valencia: Bucarest

[ctx: City in Italy]
en: Cagliari
ca@valencia: Càller

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
ca@valencia: El Caire

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Caledonia
ca@valencia: Caledònia

[ctx: City in Florida USA]
en: Cape Canaveral
ca@valencia: Cap Cañaveral

[ctx: City in Missouri USA]
en: Cape Girardeau
ca@valencia: Cap Girardeau

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cape May
ca@valencia: Cap May

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
ca@valencia: Ciutat del Cap

[ctx: City in Italy]
en: Catania
ca@valencia: Catània

[ctx: City in French Guiana]
en: Cayenne
ca@valencia: Caiena

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
ca@valencia: Internacional Cerro Tololo (observ.)

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Cheboksary
ca@valencia: Txeboksari

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
ca@valencia: Txeliàbinsk

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
ca@valencia: Illa Christmas

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
ca@valencia: Cercle

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
ca@valencia: Neteja

[ctx: City in Portugal]
en: Coimbra
ca@valencia: Coïmbra

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
ca@valencia: Colònia

[ctx: City in Panama]
en: Colon
ca@valencia: Colón

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
ca@valencia: Copenhaguen

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cordova
ca@valencia: Còrdova

[ctx: City in Spain]
en: Cuenca
ca@valencia: Conca

[ctx: City in Spain]
en: Cáceres
ca@valencia: Càceres

[ctx: City in Spain]
en: Cádiz
ca@valencia: Cadis

[ctx: City in Spain]
en: Córdoba
ca@valencia: Còrdova

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
ca@valencia: Damasc

[ctx: City in South Africa]
en: De Aar
ca@valencia: D'Aar

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dearborn Obs.
ca@valencia: Dearborn (observ.)

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dominion Radio Astrophysical Obs
ca@valencia: Obs. Dominion de Radioastrofísica

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
ca@valencia: Donetsk

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dublin
ca@valencia: Dublín

[ctx: City in Netherlands]
en: Dwingeloo Obs.
ca@valencia: Dwingeloo (observ.)

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
ca@valencia: Las Vegas Est

[ctx: City in South Africa]
en: East London
ca@valencia: Londres Est

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
ca@valencia: Los Angeles Est

[ctx: City in Western sahara]
en: El Aaiun
ca@valencia: L'Aaiun

[ctx: City in Sudan]
en: El Obeid
ca@valencia: L'Obeid

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Espanola
ca@valencia: Española

[ctx: City in Italy]
en: Florence
ca@valencia: Florència

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florence
ca@valencia: Florència

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
ca@valencia: Florència

[ctx: City in Arizona USA]
en: Fred Lawrence Whipple Obs.
ca@valencia: Fred Lawrence Whipple (observ.)

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
ca@valencia: Observatori de Peak Fremont

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
ca@valencia: Ginebra

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
ca@valencia: Gènova

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Gorno-Altaysk
ca@valencia: Gorno-Altaisk

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Green Bank Obs.
ca@valencia: Green Bank (observ.)

[ctx: City in South Region Russia]
en: Grozny
ca@valencia: Grozni

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
ca@valencia: Badia de Guantànamo

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
ca@valencia: Ciutat de Guatemala

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Harvard Obs.
ca@valencia: Harvard (observ.)

[ctx: City in California USA]
en: Hat Creek Radio Obs.
ca@valencia: Hat Creek (observatori de ràdio)

[ctx: City in Cuba]
en: Havana
ca@valencia: L'Havana

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Haystack Obs.
ca@valencia: Haystack (observ.)

[ctx: City in Finland]
en: Helsinki
ca@valencia: Hèlsinki

[ctx: City in Spain]
en: Hospit. de Llobregat, L'
ca@valencia: L'Hospitalet de Llobregat

[ctx: City in Spain]
en: Huesca
ca@valencia: Osca

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Jeddah
ca@valencia: Jiddah

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
ca@valencia: Katmandú

[ctx: City in Greece]
en: Khaniá
ca@valencia: Khanià

[ctx: City in Ural Russia]
en: Khanty-Mansiysk
ca@valencia: Khanti-Mansisk

[ctx: City in Ukraine]
en: Kharkiv
ca@valencia: Khàrkiv

[ctx: City in Sudan]
en: Khartoum
ca@valencia: Khartum

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kitt Peak Nat'l. Obs.
ca@valencia: Kitt Peak, Observatori Nacional

[ctx: City in Germany]
en: Koblenz
ca@valencia: Coblença

[ctx: City in India]
en: Kolkata
ca@valencia: Calcata

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
ca@valencia: Ciutat de Kuwait

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
ca@valencia: Kíev

[ctx: City in Spain]
en: La Coruña
ca@valencia: La Corunya

[ctx: City in Cuba]
en: La Habana
ca@valencia: L'Havana

[ctx: City in Canary Islands Spain]
en: La Palma Obs.
ca@valencia: Obs. de La Palma

[ctx: City in Chile]
en: La Silla Obs.
ca@valencia: La Silla (observ.)

[ctx: City in Chile]
en: Las Campanas Obs.
ca@valencia: Las Campanas (observ.)

[ctx: City in Switzerland]
en: Lausanne
ca@valencia: Lausana

[ctx: City in Spain]
en: León
ca@valencia: Lleó

[ctx: City in California USA]
en: Lick Obs.
ca@valencia: Lick (observ.)

[ctx: City in Haute-Vienne France]
en: Limoges
ca@valencia: Llemotges

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
ca@valencia: Lisboa

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lisbon
ca@valencia: Lisboa

[ctx: City in Spain]
en: Logroño
ca@valencia: Logronyo

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
ca@valencia: Londres

[ctx: City in Ontario Canada]
en: London
ca@valencia: Londres

[ctx: City in Egypt]
en: Louxor
ca@valencia: Luxor

[ctx: City in Arizona USA]
en: Lowell Obs.
ca@valencia: Lowell (observ.)

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
ca@valencia: Ciutat de Luxemburg

[ctx: City in Rhône France]
en: Lyon
ca@valencia: Lió

[ctx: City in China]
en: Macao
ca@valencia: Macau

[ctx: City in South Region Russia]
en: Makhachkala
ca@valencia: Makhatxkalà

[ctx: City in Morocco]
en: Marrakech
ca@valencia: Marràqueix

[ctx: City in Bouches-du-rhône France]
en: Marseille
ca@valencia: Marsella

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Mauna Kea Obs.
ca@valencia: Mauna Kea (observ.)

[ctx: City in Virginia USA]
en: McCormick Obs.
ca@valencia: McCormick (observ.)

[ctx: City in Texas USA]
en: McDonald Obs.
ca@valencia: McDonald (observ.)

[ctx: City in Morocco]
en: Meknès
ca@valencia: Meknés

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
ca@valencia: Meudon (observatori)

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mexico
ca@valencia: Mèxic

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
ca@valencia: Ciutat de Mèxic

[ctx: City in US Territory]
en: Midway Island
ca@valencia: Illa de Midway

[ctx: City in Italy]
en: Milan
ca@valencia: Milà

[ctx: City in Italy]
en: Modena
ca@valencia: Mòdena

[ctx: City in Somalia]
en: Mogadishu
ca@valencia: Mogadiscio

[ctx: City in Liberia]
en: Monrovia
ca@valencia: Monròvia

[ctx: City in Herault France]
en: Montpellier
ca@valencia: Montpeller

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
ca@valencia: Moscou

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
ca@valencia: Moscou

[ctx: City in Colorado USA]
en: Mount Evans Obs.
ca@valencia: Mount Evans (observ.)

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Graham Obs.
ca@valencia: Mount Graham (observ.)

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Lemmon Obs.
ca@valencia: Mont Lemmon (observ.)

[ctx: City in California USA]
en: Mount Palomar Obs.
ca@valencia: Mount Palomar (observ.)

[ctx: City in California USA]
en: Mount Wilson Obs.
ca@valencia: Mount Wilson (observ.)

[ctx: City in Germany]
en: Munich
ca@valencia: Munic

[ctx: City in Spain]
en: Murcia
ca@valencia: Múrcia

[ctx: City in Spain]
en: Málaga
ca@valencia: Màlaga

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
ca@valencia: Nancay (observatori)

[ctx: City in Italy]
en: Naples
ca@valencia: Nàpols

[ctx: City in Florida USA]
en: Naples
ca@valencia: Nàpols

[ctx: City in Ohio USA]
en: Nassau Obs.
ca@valencia: Nassau (observ.)

[ctx: City in New Jersey USA]
en: New Brunswick
ca@valencia: Nova Brunsvic

[ctx: City in India]
en: New Delhi
ca@valencia: Nova Delhi

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Orleans
ca@valencia: Nova Orleans

[ctx: City in New York USA]
en: New York
ca@valencia: Nova York

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
ca@valencia: Cascades del Niàgara

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Nice
ca@valencia: Niça

[ctx: City in Cyprus]
en: Nicosia
ca@valencia: Nicòsia

[ctx: City in Netherlands]
en: Nijmegen
ca@valencia: Nimega

[ctx: City in Iowa USA]
en: North Liberty Obs.
ca@valencia: North Liberty (observ.)

[ctx: City in Maine USA]
en: Norway
ca@valencia: Noruega

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Oak Ridge Obs.
ca@valencia: Oak Ridge (observ.)

[ctx: City in Spain]
en: Obs. Astronomico de Madrid
ca@valencia: Obs. astronòmic de Madrid

[ctx: City in Alpes de Haute Provence France]
en: Observatoire de Haute Provence
ca@valencia: Observatori de l'Alta Provença

[ctx: City in Portugal]
en: Oporto
ca@valencia: Porto

[ctx: City in California USA]
en: Owens Valley Radio Obs.
ca@valencia: Owens Valley (observatori de ràdio)

[ctx: City in Missouri USA]
en: Pacific
ca@valencia: Pacífic

[ctx: City in Italy]
en: Padova
ca@valencia: Pàdua

[ctx: City in Spain]
en: Palencia
ca@valencia: Palència

[ctx: City in Italy]
en: Palermo
ca@valencia: Palerm

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
ca@valencia: Ciutat de Panamà

[ctx: City in Florida USA]
en: Panama City
ca@valencia: Ciutat de Panamà

[ctx: City in Christmas Island Kiribati]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: City in Illinois USA]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: City in Ohio USA]
en: Perkins Obs.
ca@valencia: Perkins (observ.)

[ctx: City in Pyrénées Orientales France]
en: Perpignan
ca@valencia: Perpinyà

[ctx: City in Italy]
en: Perugia
ca@valencia: Perusa

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Philadelphia
ca@valencia: Filadèlfia

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
ca@valencia: Pic du Midi (observatori)

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
ca@valencia: Plateau de Bure (observatori)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
ca@valencia: Plateau de Calern (observatori)

[ctx: City in Congo]
en: Pointe Noire
ca@valencia: Pointe-Noire

[ctx: City in Trinidad and Tobago]
en: Port of Spain
ca@valencia: Port-of-Spain

[ctx: City in Bénin]
en: Porto Novo
ca@valencia: Porto-Novo

[ctx: City in Czechia]
en: Prague
ca@valencia: Praga

[ctx: City in South Africa]
en: Pretoria
ca@valencia: Pretòria

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton Obs.
ca@valencia: Princeton (observ.)

[ctx: City in Utah USA]
en: Provo
ca@valencia: Prove

[ctx: City in Myanmar]
en: Rangoon
ca@valencia: Yangon

[ctx: City in Italy]
en: Reggio di Calabria
ca@valencia: Reggio de Calàbria

[ctx: City in Iceland]
en: Reykjavik
ca@valencia: Reykjavík

[ctx: City in Italy]
en: Rimini
ca@valencia: Rímini

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
ca@valencia: Riad

[ctx: City in Italy]
en: Rome
ca@valencia: Roma

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
ca@valencia: Illa Rota

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rutherford Appleton Lab.
ca@valencia: Laboratori Rutherford Appleton

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
ca@valencia: Illa Saipan

[ctx: City in Italy]
en: Salerno
ca@valencia: Salern

[ctx: City in Spain]
en: San Sebastián
ca@valencia: Sant Sebastià

[ctx: City in Spain]
en: Segovia
ca@valencia: Segòvia

[ctx: City in South Korea]
en: Seoul
ca@valencia: Seül

[ctx: City in Ukraine]
en: Sevastopol
ca@valencia: Sebastòpol

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
ca@valencia: Singapur

[ctx: City in Delaware USA]
en: Smyrna
ca@valencia: Esmirna

[ctx: City in Spain]
en: Soria
ca@valencia: Sòria

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
ca@valencia: Estocolm

[ctx: City in Maine USA]
en: Stockholm
ca@valencia: Estocolm

[ctx: City in Bas-Rhin France]
en: Strasbourg
ca@valencia: Estrasburg

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Sydney
ca@valencia: Sidney

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sydney
ca@valencia: Sidney

[ctx: City in New York USA]
en: Syracuse
ca@valencia: Siracusa

[ctx: City in Brazil]
en: São Paulo
ca@valencia: Sao Paulo

[ctx: City in French Polynesia]
en: Tahiti
ca@valencia: Tahití

[ctx: City in Morocco]
en: Tangier
ca@valencia: Tànger

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
ca@valencia: Taixkent

[ctx: City in Tunisia]
en: Tataouine
ca@valencia: Tataouin

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
ca@valencia: Teheran

[ctx: City in Israel]
en: Tel Aviv
ca@valencia: Tel-Aviv

[ctx: City in Spain]
en: Teruel
ca@valencia: Terol

[ctx: City in Greece]
en: Thessaloníki
ca@valencia: Tesalònica

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
ca@valencia: Illa Tinian

[ctx: City in Japan]
en: Tokyo
ca@valencia: Tòquio

[ctx: City in Mali]
en: Tombouctou
ca@valencia: Tombuctú

[ctx: City in Haute-Garonne France]
en: Toulouse
ca@valencia: Tolosa

[ctx: City in Libya]
en: Tripoli
ca@valencia: Trípoli

[ctx: City in Italy]
en: Turin
ca@valencia: Torí

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Ufa
ca@valencia: Ufà

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ulan-Ude
ca@valencia: Ulan-Udé

[ctx: City in Chile]
en: Valparaiso
ca@valencia: Valparaíso

[ctx: City in Poland]
en: Varsovia
ca@valencia: Varsòvia

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
ca@valencia: Ciutat del Vaticà

[ctx: City in Italy]
en: Venice
ca@valencia: Venècia

[ctx: City in California USA]
en: Venice
ca@valencia: Venècia

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
ca@valencia: Victòria

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Victoria
ca@valencia: Victòria

[ctx: City in Texas USA]
en: Victoria
ca@valencia: Victòria

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
ca@valencia: Viena

[ctx: City in Lithuania]
en: Vilnius
ca@valencia: Vílnius

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
ca@valencia: Illes Wake

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
ca@valencia: Varsòvia

[ctx: City in California USA]
en: Wilcox Solar Obs.
ca@valencia: Wilcox (observatori solar)

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Yale Obs.
ca@valencia: Yale (observ.)

[ctx: City in Cameroon]
en: Yaounde
ca@valencia: Yaoundé

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
ca@valencia: Illes Yap

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Yerkes Obs.
ca@valencia: Yerkes (observ.)

[ctx: City in Tanzania]
en: Zanzibar
ca@valencia: Zanzíbar

[ctx: City in Ukraine]
en: Zaporizhia
ca@valencia: Zaporíjia

[ctx: City in Spain]
en: Zaragoza
ca@valencia: Saragossa

[ctx: City in Switzerland]
en: Zürich
ca@valencia: Zuric

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes Maritimes
ca@valencia: Alps Marítims

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes de Haute Provence
ca@valencia: Aups d'Auta Provença (Alps de l'Alta Provença)

[ctx: Region/state in Germany]
en: Bavaria
ca@valencia: Baviera

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
ca@valencia: Colúmbia Britànica

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
ca@valencia: Illes Canàries

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
ca@valencia: Illa Christmas

[ctx: Region/state in France]
en: Corse du Sud
ca@valencia: Còrsega del Sud

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
ca@valencia: Costa d'Or

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
ca@valencia: Orient Llunyà

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
ca@valencia: Illes Fèroe

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
ca@valencia: Flandes occidental

[ctx: Region/state in USA]
en: Georgia
ca@valencia: Geòrgia

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Corse
ca@valencia: Alta Còrsega

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Garonne
ca@valencia: Alta Garona

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Loire
ca@valencia: Alt Loira

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Savoie
ca@valencia: Alta Savoia

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Vienne
ca@valencia: Alta Viena

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes Alpes
ca@valencia: Auts Alps (Alts Alps)

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes-Pyrénées
ca@valencia: Alts Pirineus

[ctx: Region/state in France]
en: Hauts-de-Seine
ca@valencia: Alts del Sena

[ctx: Region/state in France]
en: Herault
ca@valencia: Erau

[ctx: Region/state in France]
en: Indre-et-Loire
ca@valencia: Indre i Loira

[ctx: Region/state in France]
en: Loire
ca@valencia: Loira

[ctx: Region/state in France]
en: Loire-atlantique
ca@valencia: Loira Atlàntic

[ctx: Region/state in Saudi Arabia]
en: Madina
ca@valencia: Medina

[ctx: Region/state in France]
en: Martinique
ca@valencia: Martinica

[ctx: Region/state in USA]
en: Mississippi
ca@valencia: Mississipi

[ctx: Region/state in France]
en: Moselle
ca@valencia: Mosel·la

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
ca@valencia: Nova Brunsvic

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
ca@valencia: Nova Caledònia

[ctx: Region/state in USA]
en: New Hampshire
ca@valencia: Nou Hampshire

[ctx: Region/state in USA]
en: New Jersey
ca@valencia: Nova Jersey

[ctx: Region/state in USA]
en: New Mexico
ca@valencia: Nou Mèxic

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
ca@valencia: Nova Gal·les del Sud

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
ca@valencia: Nova York

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
ca@valencia: Carolina del Nord

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
ca@valencia: Dakota del Nord

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
ca@valencia: Territoris del Nord-oest

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
ca@valencia: Irlanda del Nord

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
ca@valencia: Territori del Nord

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
ca@valencia: Territoris del Nord-oest

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nova Scotia
ca@valencia: Nova Escòcia

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: Region/state in USA]
en: Pennsylvania
ca@valencia: Pennsilvània

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
ca@valencia: Illa del Príncep Eduard

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées Orientales
ca@valencia: Pirineus Orientals

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées atlantiques
ca@valencia: Pirineus Atlàntics

[ctx: Region/state in France]
en: Rhône
ca@valencia: Roine

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
ca@valencia: Escòcia

[ctx: Region/state in France]
en: Seine-maritime
ca@valencia: Sena Marítim

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
ca@valencia: Sibèria

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
ca@valencia: Austràlia Meridional

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
ca@valencia: Carolina del Sud

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
ca@valencia: Dakota del Sud

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
ca@valencia: Regió del Sud

[ctx: Region/state in Australia]
en: Tasmania
ca@valencia: Tasmània

[ctx: Region/state in Australia]
en: Victoria
ca@valencia: Victòria

[ctx: Region/state in USA]
en: Virginia
ca@valencia: Virgínia

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
ca@valencia: Regió del Volga

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Wales
ca@valencia: Gal·les

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
ca@valencia: Virgínia de l'Oest

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
ca@valencia: Austràlia Occidental

[ctx: Country name]
en: Afghanistan
ca@valencia: Afganistan

[ctx: Country name]
en: Algeria
ca@valencia: Algèria

[ctx: Country name]
en: Antarctica
ca@valencia: Antàrtida

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
ca@valencia: Antigua i Barbuda

[ctx: Country name]
en: Armenia
ca@valencia: Armènia

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
ca@valencia: Illa de l'Ascensió

[ctx: Country name]
en: Australia
ca@valencia: Austràlia

[ctx: Country name]
en: Austria
ca@valencia: Àustria

[ctx: Country name]
en: Bahamas
ca@valencia: Bahames

[ctx: Country name]
en: Bangladesh
ca@valencia: Bangla Desh

[ctx: Country name]
en: Belgium
ca@valencia: Bèlgica

[ctx: Country name]
en: Bolivia
ca@valencia: Bolívia

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
ca@valencia: Bòsnia i Hercegovina

[ctx: Country name]
en: Brazil
ca@valencia: Brasil

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
ca@valencia: Bulgària

[ctx: Country name]
en: Bénin
ca@valencia: Benín

[ctx: Country name]
en: Cameroon
ca@valencia: Camerun

[ctx: Country name]
en: Canada
ca@valencia: Canadà

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
ca@valencia: Cap Verd

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
ca@valencia: Illes Caiman

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
ca@valencia: República Centreafricana

[ctx: Country name]
en: Chad
ca@valencia: Txad

[ctx: Country name]
en: Chile
ca@valencia: Xile

[ctx: Country name]
en: China
ca@valencia: Xina

[ctx: Country name]
en: Colombia
ca@valencia: Colòmbia

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
ca@valencia: Congo (República Democràtica)

[ctx: Country name]
en: Croatia
ca@valencia: Croàcia

[ctx: Country name]
en: Cyprus
ca@valencia: Xipre

[ctx: Country name]
en: Czechia
ca@valencia: Txèquia

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
ca@valencia: Rep. Democràtica del Congo

[ctx: Country name]
en: Denmark
ca@valencia: Dinamarca

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
ca@valencia: República Dominicana

[ctx: Country name]
en: Ecuador
ca@valencia: Equador

[ctx: Country name]
en: Egypt
ca@valencia: Egipte

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
ca@valencia: Guinea Equatorial

[ctx: Country name]
en: Estonia
ca@valencia: Estònia

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
ca@valencia: Etiòpia

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
ca@valencia: Illes Malvines

[ctx: Country name]
en: Finland
ca@valencia: Finlàndia

[ctx: Country name]
en: France
ca@valencia: França

[ctx: Country name]
en: French Guiana
ca@valencia: Guaiana Francesa

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
ca@valencia: Polinèsia Francesa

[ctx: Country name]
en: Gambia
ca@valencia: Gàmbia

[ctx: Country name]
en: Germany
ca@valencia: Alemanya

[ctx: Country name]
en: Greece
ca@valencia: Grècia

[ctx: Country name]
en: Greenland
ca@valencia: Groenlàndia

[ctx: Country name]
en: Haiti
ca@valencia: Haití

[ctx: Country name]
en: Honduras
ca@valencia: Hondures

[ctx: Country name]
en: Hungary
ca@valencia: Hongria

[ctx: Country name]
en: Iceland
ca@valencia: Islàndia

[ctx: Country name]
en: India
ca@valencia: Índia

[ctx: Country name]
en: Indonesia
ca@valencia: Indonèsia

[ctx: Country name]
en: Ireland
ca@valencia: Irlanda

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
ca@valencia: Illa de Man

[ctx: Country name]
en: Italy
ca@valencia: Itàlia

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
ca@valencia: Costa d'Ivori

[ctx: Country name]
en: Japan
ca@valencia: Japó

[ctx: Country name]
en: Jordan
ca@valencia: Jordània

[ctx: Country name]
en: Latvia
ca@valencia: Letònia

[ctx: Country name]
en: Lebanon
ca@valencia: Líban

[ctx: Country name]
en: Liberia
ca@valencia: Libèria

[ctx: Country name]
en: Libya
ca@valencia: Líbia

[ctx: Country name]
en: Lithuania
ca@valencia: Lituània

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
ca@valencia: Luxemburg

[ctx: Country name]
en: Macedonia
ca@valencia: Macedònia

[ctx: Country name]
en: Malaysia
ca@valencia: Malàisia

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
ca@valencia: Illes Marshall

[ctx: Country name]
en: Mauritania
ca@valencia: Mauritània

[ctx: Country name]
en: Mauritius
ca@valencia: Maurici

[ctx: Country name]
en: Mexico
ca@valencia: Mèxic

[ctx: Country name]
en: Micronesia
ca@valencia: Micronèsia

[ctx: Country name]
en: Monaco
ca@valencia: Mònaco

[ctx: Country name]
en: Morocco
ca@valencia: Marroc

[ctx: Country name]
en: Mozambique
ca@valencia: Moçambic

[ctx: Country name]
en: Namibia
ca@valencia: Namíbia

[ctx: Country name]
en: Netherlands
ca@valencia: Països Baixos

[ctx: Country name]
en: New Zealand
ca@valencia: Nova Zelanda

[ctx: Country name]
en: Niger
ca@valencia: Níger

[ctx: Country name]
en: Nigeria
ca@valencia: Nigèria

[ctx: Country name]
en: North Korea
ca@valencia: Corea del Nord

[ctx: Country name]
en: Norway
ca@valencia: Noruega

[ctx: Country name]
en: Panama
ca@valencia: Panamà

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
ca@valencia: Papua Nova Guinea

[ctx: Country name]
en: Paraguay
ca@valencia: Paraguai

[ctx: Country name]
en: Peru
ca@valencia: Perú

[ctx: Country name]
en: Philippines
ca@valencia: Filipines

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
ca@valencia: Illes Pitcairn

[ctx: Country name]
en: Poland
ca@valencia: Polònia

[ctx: Country name]
en: Russia
ca@valencia: Rússia

[ctx: Country name]
en: Rwanda
ca@valencia: Ruanda

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
ca@valencia: Aràbia Saudita

[ctx: Country name]
en: Singapore
ca@valencia: Singapur

[ctx: Country name]
en: Slovakia
ca@valencia: Eslovàquia

[ctx: Country name]
en: Slovenia
ca@valencia: Eslovènia

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
ca@valencia: Illes Salomó

[ctx: Country name]
en: Somalia
ca@valencia: Somàlia

[ctx: Country name]
en: South Africa
ca@valencia: Sudàfrica

[ctx: Country name]
en: South Korea
ca@valencia: Corea del Sud

[ctx: Country name]
en: Spain
ca@valencia: Espanya

[ctx: Country name]
en: St. Lucia
ca@valencia: Saint Lucia

[ctx: Country name]
en: Swaziland
ca@valencia: Swazilàndia

[ctx: Country name]
en: Sweden
ca@valencia: Suècia

[ctx: Country name]
en: Switzerland
ca@valencia: Suïssa

[ctx: Country name]
en: Syria
ca@valencia: Síria

[ctx: Country name]
en: Tanzania
ca@valencia: Tanzània

[ctx: Country name]
en: Thailand
ca@valencia: Tailàndia

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
ca@valencia: Trinidad i Tobago

[ctx: Country name]
en: Tunisia
ca@valencia: Tunísia

[ctx: Country name]
en: Turkey
ca@valencia: Turquia

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
ca@valencia: Illes Turks i Caicos

[ctx: Country name]
en: US Territory
ca@valencia: Territori dels EUA

[ctx: Country name]
en: USA
ca@valencia: EUA

[ctx: Country name]
en: Ukraine
ca@valencia: Ucraïna

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
ca@valencia: Unió dels Emirats Àrabs

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
ca@valencia: Regne Unit

[ctx: Country name]
en: Uruguay
ca@valencia: Uruguai

[ctx: Country name]
en: Vatican
ca@valencia: Vaticà

[ctx: Country name]
en: Venezuela
ca@valencia: Veneçuela

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
ca@valencia: Illes Verges

[ctx: Country name]
en: Western sahara
ca@valencia: Sàhara Occidental

[ctx: Country name]
en: Yemen
ca@valencia: Iemen

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
ca@valencia: Iugoslàvia

[ctx: Country name]
en: Zambia
ca@valencia: Zàmbia

[ctx: Country name]
en: Zimbabwe
ca@valencia: Zimbàbue

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
ca@valencia: Marques d'impacte de cometes (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
ca@valencia: Satèl·lits galileans (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
ca@valencia: Tempesta de pols global (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
ca@valencia: Júpiter i Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
ca@valencia: Mostra una imatge APOD

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
ca@valencia: Mostra una imatge APOD (radar)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
ca@valencia: Mostra una imatge APOD (vehicle Venera)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
ca@valencia: Mostra un collage de Saturn i les seues llunes

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
ca@valencia: Mostra una imatge del HST

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
ca@valencia: Mostra una imatge de l'HST (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (detallada)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
ca@valencia: Mostra una imatge de l'HST (detall)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
ca@valencia: Mostra una imatge de l'HST (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
ca@valencia: Mostra una imatge del HST (estreles en M 31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
ca@valencia: Mostra imatges del HST (anells i llunes)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
ca@valencia: Mostra una imatge KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
ca@valencia: Mostra una imatge MGS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
ca@valencia: Mostra mosaic de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
ca@valencia: Mostra una imatge del NOAO

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
ca@valencia: Mostra una imatge del NOAO (Halfa)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
ca@valencia: Mostra una imatge del NOAO (òptica)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
ca@valencia: Mostra una imatge SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
ca@valencia: Mostra una imatge de Spitzer

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
ca@valencia: Mostra una imatge del Sol

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
ca@valencia: Mostra una imatge del Viking Lander

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
ca@valencia: Mostra una imatge del Voyager 1

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
ca@valencia: Imatge de l'eclipsi total

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
ca@valencia: Eclipsi triple (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
ca@valencia: Cometa Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker–Levy 9 Wikipedia page
ca@valencia: Pàgina de la Vikipèdia del cometa Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
ca@valencia: Imatges diàries del Sol

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Eclipse page
ca@valencia: Pàgina d'eclipsis de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
ca@valencia: Missions en Mart de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Science Mariner missions
ca@valencia: Missions Mariner de la NASA Science

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Solar System Exploration Page
ca@valencia: Pàgina d'exploració del sistema solar de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Sun-Earth Days page
ca@valencia: Pàgina diària del Sol-Terra de la NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Nine Planets Page
ca@valencia: Pàgina dels nou planetes

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
ca@valencia: Pàgina informativa de SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
ca@valencia: El programa Apolo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
ca@valencia: La missió Cassini

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
ca@valencia: La «cara» sobre Mart

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
ca@valencia: La missió Galileu

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
ca@valencia: La missió Magallanes

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
ca@valencia: La missió Mariner 10

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
ca@valencia: La Societat de Mart

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
ca@valencia: Les missions Voyager

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
ca@valencia: El catàleg complet de Mart

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
ca@valencia: Us donem la benvinguda a Mart!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
ca@valencia: Pàgina de la Viquipèdia

[ctx: star name]
en: Pollux
ca@valencia: Pòl·lux

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
ca@valencia: Al-Nair

[ctx: star name]
en: Pulcherrima
ca@valencia: Izar

[ctx: star name]
en: Phakt
ca@valencia: Phuket

[ctx: star name]
en: Alcyone
ca@valencia: Alcione

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
ca@valencia: Darrers llançaments

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
ca@valencia: Estació Espacial Internacional

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
ca@valencia: Més brillants

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
ca@valencia: Meteorològics

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
ca@valencia: Recursos naturals terrestres

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
ca@valencia: Busca i salvament (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
ca@valencia: Vigilar els desastres

[ctx: Satellite group name]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
ca@valencia: Sistema de satèl·lits de Seguiment i Traspàs de dades (TDRSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
ca@valencia: Geoestacionaris

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
ca@valencia: Radioafició

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
ca@valencia: Experimentals

[ctx: Satellite group name]
en: Other
ca@valencia: Altres

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
ca@valencia: GPS operatius

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
ca@valencia: Glonass operatius

[ctx: Satellite group name]
en: Galileo
ca@valencia: Galileu

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
ca@valencia: Sistemes d'augment basats en satèl·lits (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
ca@valencia: Sistema de navegació per satèl·lit de la marina dels EUA (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
ca@valencia: Navegació LEO de Rússia

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
ca@valencia: Ciències de la Terra i l'espai

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
ca@valencia: Geodèsics

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
ca@valencia: Enginyeria

[ctx: Satellite group name]
en: Education
ca@valencia: Educació

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
ca@valencia: Militars diversos

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
ca@valencia: Calibratge de radars

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
ca@valencia: Miscel·lània

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
ca@valencia: GPS suplementaris

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
ca@valencia: GLONASS suplementaris

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
ca@valencia: METEOSAT suplementaris

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
ca@valencia: INTELSAT suplementaris

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
ca@valencia: ORBCOMM suplementaris

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
ca@valencia: Vista del cel

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
ca@valencia: Raigs gamma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
ca@valencia: Raigs X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
ca@valencia: Òptics

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
ca@valencia: Infraroigs

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
ca@valencia: Ràdio

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
ca@valencia: (HEASARC) Arxiu astrofísic d'altes energies

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
ca@valencia: Missions recents de raigs X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
ca@valencia: Missions de raigs X

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
ca@valencia: Missions de raigs gamma

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
ca@valencia: D'altres missions

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
ca@valencia: Seleccions populars de catàlegs

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
ca@valencia: Catàlegs de longitud d'ona múltiple

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
ca@valencia: (NED) Base de dades extragalàctiques de la NASA

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
ca@valencia: Posicions

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
ca@valencia: (ADS) Sistema de dades astrofísiques de la NASA

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
ca@valencia: Astronomia i astrofísica

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
ca@valencia: Instrumentació

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
ca@valencia: Física i geofísica

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
ca@valencia: Prepublicacions d'astrofísica

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
ca@valencia: (MAST) Arxiu Multimissió del Telescopi Espacial

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
ca@valencia: Imatges

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
ca@valencia: Espectres

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
ca@valencia: Altres

en: Refraction effects disabled
ca@valencia: S'han desactivat els efectes de la refracció

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
ca@valencia: Quan l'horitzó està apagat, els efectes de la refracció es desactiven temporalment.

en: The catalog "%1" is corrupt.
ca@valencia: El catàleg «%1» s'ha malmés.

en: The catalog "%1" is corrupt.<br>Expected id=%2 but got id=%3
ca@valencia: El catàleg «%1» s'ha malmés.<br>S'esperava ID=%2, però s'ha obtingut ID=%3

en: Could not import the catalog "%1"<br>%2
ca@valencia: No s'ha pogut importar el catàleg «%1»<br>%2

en: Light Pollution Settings
ca@valencia: Configureu la pol·lució lumínica

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
ca@valencia: Configureu l'equip: tipus i paràmetres de l'equip

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el servidor INDI. Assegureu-vos de tindre instal·lat el paquet que proporciona l'executable «indiserver».

en: INDI Device Manager should only be used by advanced technical users. It cannot be used with Ekos. Do you still want to open INDI device manager?
ca@valencia: El gestor de dispositius d'INDI només l'haurien d'utilitzar els usuaris tècnics avançats. No es pot utilitzar amb Ekos. Encara voleu obrir el gestor de dispositius d'INDI?

en: INDI Device Manager
ca@valencia: Gestor de dispositius d'INDI

en: Catalogs
ca@valencia: Catàlegs

en: Guides
ca@valencia: Guies

en: Terrain
ca@valencia: Terreny

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageOverlayTableBox)
en: Image Overlays
ca@valencia: Superposicions d'imatges

en: Developer
ca@valencia: Desenvolupador

en: Hide Terrain
ca@valencia: Oculta el terreny

en: Show Terrain
ca@valencia: Mostra el terreny

en: Hide Image Overlays
ca@valencia: Oculta les superposicions d'imatges

en: Show Image Overlays
ca@valencia: Mostra les superposicions d'imatges

[ctx: @title:window]
en: Export Image
ca@valencia: Exporteu una imatge

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
ca@valencia: Scripts de KStars (*.kstars)

en: Executing remote scripts is not supported.
ca@valencia: No s'admet l'execució de scripts remots.

en: Could not open file %1
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
ca@valencia: L'script escollit conté elements desconeguts, cosa que indica que no ha sigut creat amb el constructor de scripts de KStars. Potser no funcionarà correctament o fins i tot podria contindre codi maliciós. Voleu executar-lo, tanmateix?

en: Script Validation Failed
ca@valencia: La validació de l'script ha fallat

en: Run Nevertheless
ca@valencia: Executa'l malgrat tot

en: Running script: %1
ca@valencia: S'està executant l'script: %1

en: Script finished.
ca@valencia: L'script ha finalitzat.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
ca@valencia: Podeu estalviar tinta d'impressora utilitzant l'esquema de color «Carta estel·lar», el qual utilitza un fons blanc. Voleu que es canvie temporalment a este esquema de color per a la impressió?

en: Switch to Star Chart Colors?
ca@valencia: Voleu que es canvie als colors de «Carta estel·lar»?

en: Switch Color Scheme
ca@valencia: Canvia l'esquema de color

en: Do Not Switch
ca@valencia: No canvies

en: Stop running clock in realtime
ca@valencia: Para el rellotge en el temps real

en: Run clock in realtime
ca@valencia: Executa el rellotge en el temps real

en: Engage &Tracking
ca@valencia: Comença el &seguiment

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
ca@valencia: CDV aproximat: %1 graus

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
ca@valencia: CDV aproximat: %1 minuts d'arc

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
ca@valencia: CDV aproximat: %1 segons d'arc

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
ca@valencia: Introduïu l'angle del camp de visió desitjat

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
ca@valencia: Introduïu l'angle del camp de visió en graus:

[ctx: Orientation of the sky map]
en: North &Up
ca@valencia: Nord cap am&unt

[ctx: Orientation of the sky map]
en: North &Down
ca@valencia: Nord cap a&vall

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Zenith &Up
ca@valencia: Zenit cap am&unt

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Zenith &Down
ca@valencia: Zenit cap a&vall

en: Critical File not Found: %1
ca@valencia: No s'ha trobat el fitxer crítica: %1

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el fitxer %1. KStars no pot funcionar adequadament sense este fitxer. KStars el busca en les ubicacions següents:
    
    	%2
    
    Pareix que la configuració és errònia.

en: Critical File Not Found: %1
ca@valencia: No s'ha trobat el fitxer crítica: %1

en: Reading time zone rules
ca@valencia: S'estan llegint les regles del fus horari

en: Upgrade existing user city db to support geographic elevation.
ca@valencia: S'actualitza la BBDD de ciutats d'usuari per a permetre l'elevació geogràfica.

en: Adding "Elevation" column to city table.
ca@valencia: S'afig la columna «Elevació» a la taula de ciutats.

en: City table already contains "Elevation".
ca@valencia: La taula de ciutats ja conté «Elevació».

en: City table missing from database.
ca@valencia: Falta la taula de ciutats en la base de dades.

en: Loading city data
ca@valencia: S'estan carregant les dades de les ciutats

en: Loading User Information
ca@valencia: S'està carregant la informació de l'usuari

en: Loading sky objects
ca@valencia: S'estan carregant els objectes celestes

en: Loading Image URLs
ca@valencia: S'estan carregant els URL de les imatges

en: The user notes log file %1 is malformatted in the opening of the entry starting at %2. KStars can still run without fully reading this file. Press Continue to run KStars with whatever partial reading was successful. The file may get truncated if KStars writes to the file later. Press Cancel to instead abort now and manually fix the problem.
ca@valencia: El fitxer de registre de notes %1 de l'usuari està mal format en l'obertura de l'entrada a partir de %2. KStars encara es pot executar sense llegir completament este fitxer. Premeu «Continua» per a executar KStars amb qualsevol lectura parcial reeixida. El fitxer es pot truncar si KStars escriu en el fitxer més avant. Premeu «Cancel·la» per a cancel·lar ara i corregir manualment el problema.

en: Malformed file %1
ca@valencia: Fitxer mal format %1

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
ca@valencia: No es pot establir el temps: %1 / %2 / %3; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
ca@valencia: No es pot establir l'emplaçament de nom %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer personalitzat amb els enllaços d'imatges.
    No es guardarà l'enllaç per a les futures sessions.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer personalitzat amb els enllaços d'informació.
    No es guardarà l'enllaç per a les futures sessions.

en: Userdata at index %1 does not exist.
ca@valencia: Les dades d'usuari a l'índex %1 no existixen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
ca@valencia: zenit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
ca@valencia: nord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
ca@valencia: est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
ca@valencia: sud

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
ca@valencia: oest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
ca@valencia: nord-est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
ca@valencia: sud-est

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
ca@valencia: sud-oest

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
ca@valencia: nord-oest

[ctx: @title:window]
en: Print Sky
ca@valencia: Imprimiu el cel

en: Download New Data...
ca@valencia: Descarrega dades noves…

en: Downloads new data
ca@valencia: Descarrega dades noves

en: Open Image(s)...
ca@valencia: Obri algunes imatges…

en: &Save Sky Image...
ca@valencia: Guar&da la imatge del cel…

en: &Run Script...
ca@valencia: E&xecuta un script…

[ctx: start Printing Wizard]
en: Printing &Wizard...
ca@valencia: &Assistent d'impressió…

en: Set Time to &Now
ca@valencia: Establix el temps a &ara

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
ca@valencia: E&stablix la data i l'hora…

en: Stop &Clock
ca@valencia: Para el &rellotge

en: Resume Clock
ca@valencia: Reprén el rellotge

en: Stop Clock
ca@valencia: Para el rellotge

en: Advance One Step Forward in Time
ca@valencia: Avança un pas temporal

en: Advance One Step Backward in Time
ca@valencia: Retrocedix un pas temporal

en: &Zenith
ca@valencia: &Zenit

en: &North
ca@valencia: &Nord

en: &East
ca@valencia: &Est

en: &South
ca@valencia: &Sud

en: &West
ca@valencia: &Oest

en: &Find Object...
ca@valencia: Bu&sca un objecte…

en: Set Coordinates &Manually...
ca@valencia: Establix &manualment les coordenades…

en: &Default Zoom
ca@valencia: Zoom pre&determinat

en: &Zoom to Angular Size...
ca@valencia: &Amplia a una mida angular…

[ctx: Mirror the view of the sky map]
en: Mirrored View
ca@valencia: Vista emmirallada

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
ca@valencia: Azimutal homologràfica de &Lambert

en: &Azimuthal Equidistant
ca@valencia: &Azimutal equidistant

en: &Orthographic
ca@valencia: &Ortogràfica

en: &Equirectangular
ca@valencia: Cilíndrica &equidistant

en: &Stereographic
ca@valencia: E&stereogràfica

en: &Gnomonic
ca@valencia: &Gnomònica

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
ca@valencia: Mostra els rètols &informatius

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
ca@valencia: Mostra el rètol del &temps

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
ca@valencia: Mostra el rètol de l'&enfocament

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
ca@valencia: Mostra el rètol de l'&emplaçament

en: Show Main Toolbar
ca@valencia: Mostra la barra d'eines principal

en: Show View Toolbar
ca@valencia: Mostra la barra d'eines de visualització

en: Show Statusbar
ca@valencia: Mostra la barra d'estat

en: Show Az/Alt Field
ca@valencia: Mostra el camp Az/Alt

en: Show RA/Dec Field
ca@valencia: Mostra el camp AR/Dec

en: Show J2000.0 RA/Dec Field
ca@valencia: Mostra el camp AR/Dec del J2000.0

en: C&olor Schemes
ca@valencia: Esquemes de c&olor

en: &Classic
ca@valencia: &Clàssic

en: &Star Chart
ca@valencia: Carta e&stel·lar

en: &Night Vision
ca@valencia: Visió &nocturna

en: &Moonless Night
ca@valencia: Nit de lluna no&va

en: &FOV Symbols
ca@valencia: Símbols de &CDV

en: &Views
ca@valencia: &Vistes

en: HiPS All Sky Overlay
ca@valencia: Totes les superposicions del cel de HiPS

en: Skymap Orientation
ca@valencia: Orientació del mapa celeste

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
ca@valencia: Emplaçament &geogràfic…

en: Startup Wizard...
ca@valencia: Assistent d'iniciada…

en: Manage DSO Catalogs
ca@valencia: Gestiona els catàlegs DSO

en: Update Comets Orbital Elements
ca@valencia: Actualitza els elements orbitals dels cometes

en: Update Asteroids Orbital Elements
ca@valencia: Actualitza els elements orbitals dels asteroides

en: Update Recent Supernovae Data
ca@valencia: Actualitza les dades de supernoves recents

en: Update Satellites Orbital Elements
ca@valencia: Actualitza els elements orbitals dels satèl·lits

en: Calculator
ca@valencia: Calculadora

en: Observation Planner
ca@valencia: Planificador d'observacions

en: Imaging Planner
ca@valencia: Planificador de l'obtenció d'imatges

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
ca@valencia: Altitud en funció del temps

en: What's up Tonight
ca@valencia: Què passa esta nit

en: XPlanet Solar System Simulator
ca@valencia: Simulador del sistema solar Xplanet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
ca@valencia: Calendari del cel

en: Script Builder
ca@valencia: Constructor de scripts

en: Jupiter's Moons
ca@valencia: Llunes de Júpiter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
ca@valencia: Indicadors

en: List your &Equipment...
ca@valencia: Llista l'&equip…

en: Manage Observer...
ca@valencia: Gestiona l'observador…

en: Artificial Horizon...
ca@valencia: Horitzó artificial…

en: Execute the Session Plan...
ca@valencia: Executa la planificació de la sessió…

en: Polaris Hour Angle...
ca@valencia: Angle horari de Polaris…

en: Telescope Wizard...
ca@valencia: Assistent del telescopi…

en: Device Manager...
ca@valencia: Gestor de dispositius…

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
ca@valencia: Utilitzeu-la per a establir la velocitat de la simulació.
    Per a un pas temporal «X» de fins a 10 minuts, el temps transcorrerà a raó de «X» per segon.
    Per a passos de temps més grans de 10 minuts, els fotogrames es mostraran a intervals de «X».

en: Time step control
ca@valencia: Control del pas temporal

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
ca@valencia: Estreles

en: Toggle stars
ca@valencia: Mostra o oculta les estreles

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
ca@valencia: Cel profund

en: Toggle deep sky objects
ca@valencia: Mostra o oculta els objectes del cel profund

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
ca@valencia: Sistema solar

en: Toggle Solar system objects
ca@valencia: Mostra o oculta els objectes del sistema solar

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
ca@valencia: Línies de les constel·lacions

en: Toggle constellation lines
ca@valencia: Mostra o oculta les línies de les constel·lacions

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
ca@valencia: Noms de les constel·lacions

en: Toggle constellation names
ca@valencia: Mostra o oculta els noms de les constel·lacions

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
ca@valencia: Límits de les constel·lacions

en: Toggle constellation boundaries
ca@valencia: Mostra o oculta els límits de les constel·lacions

[ctx: Toggle Constellation Art in the display]
en: C. Art (BETA)
ca@valencia: Art de les constel·lacions (BETA)

en: Toggle constellation art (BETA)
ca@valencia: Mostra o oculta l'art de les constel·lacions (BETA)

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
ca@valencia: Via Làctia

en: Toggle milky way
ca@valencia: Mostra o oculta la Via Làctia

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
ca@valencia: Quadrícula de coord. equatorials

en: Toggle equatorial coordinate grid
ca@valencia: Mostra o oculta la quadrícula de les coordenades equatorials

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
ca@valencia: Quadrícula de coord. horitzontals

en: Toggle horizontal coordinate grid
ca@valencia: Mostra o oculta la quadrícula de les coordenades horitzontals

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
ca@valencia: Terra

en: Toggle opaque ground
ca@valencia: Mostra o oculta el terra opac

[ctx: Toggle Daytime Simulation]
en: Daytime
ca@valencia: Hores diürnes

en: Toggle daytime simulation
ca@valencia: Canvia la simulació de les hores diürnes

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
ca@valencia: Indicadors

en: Toggle flags
ca@valencia: Mostra o oculta els indicadors

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
ca@valencia: Satèl·lits

en: Toggle satellites
ca@valencia: Mostra o oculta els satèl·lits

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
ca@valencia: Supernoves

en: Toggle supernovae
ca@valencia: Mostra o oculta les supernoves

[ctx: Toggle What's Interesting]
en: What's Interesting
ca@valencia: Què hi ha d'interessant

en: Toggle What's Interesting
ca@valencia: Mostra o oculta «Què hi ha d'interessant»

en: Toggle Ekos
ca@valencia: Mostra o oculta Ekos

[ctx: Toggle the INDI Control Panel in the display]
en: INDI Control Panel
ca@valencia: Quadro de control INDI

en: Toggle INDI Control Panel
ca@valencia: Mostra o oculta el quadro de control INDI

[ctx: Toggle the FITS Viewer in the display]
en: FITS Viewer
ca@valencia: Visor de FITS

en: Toggle FITS Viewer
ca@valencia: Mostra o oculta el «Visor de FITS»

[ctx: Toggle the sensor Field of View]
en: Sensor FOV
ca@valencia: Sensor CDV

en: Toggle Sensor FOV
ca@valencia: Mostra o oculta el sensor CDV

[ctx: Toggle the Mosaic Panel]
en: Mosaic Panel
ca@valencia: Quadro del mosaic

en: Toggle Mosaic Panel
ca@valencia: Mostra o oculta el quadro del mosaic

[ctx: Toggle the Mount Control Panel]
en: Mount Control
ca@valencia: Control de la muntura

en: Toggle Mount Control Panel
ca@valencia: Mostra o oculta el quadro de control de la muntura

[ctx: Toggle the telescope center lock in display]
en: Center Telescope
ca@valencia: Centra el telescopi

en: Toggle Lock Telescope Center
ca@valencia: Canvia el bloqueig de centrar el telescopi

en: Toggle Telescope Tracking
ca@valencia: Canvia el seguiment del telescopi

en: Slew telescope to the focused object
ca@valencia: Orienta el telescopi cap a l'objecte enfocat

en: Sync telescope to the focused object
ca@valencia: Sincronitza el telescopi amb l'objecte enfocat

en: Abort telescope motions
ca@valencia: Interromp els moviments del telescopi

en: Park telescope
ca@valencia: Aparca el telescopi

en: Unpark telescope
ca@valencia: Desaparca el telescopi

en: Slew the telescope to the mouse pointer position
ca@valencia: Orienta el telescopi cap a la posició de l'apuntador del ratolí

en: Sync the telescope to the mouse pointer position
ca@valencia: Sincronitza el telescopi amb la posició de l'apuntador del ratolí

en: Park dome
ca@valencia: Aparca la cúpula

en: Unpark dome
ca@valencia: Desaparca la cúpula

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this for erect view of the sky map, where north (in Equatorial Coordinate mode) or zenith (in Horizontal Coordinate mode) is vertically up. This would be the natural choice for an erect image finder scope or naked-eye view.
ca@valencia: Seleccioneu-la per a una vista del mapa celeste estant dret, on el nord (en el mode Coordenades equatorials) o el zenit (en el mode Coordenades horitzontals) estaran verticalment cap amunt. Esta seria l'elecció natural per a un instrument de visió de busca d'imatges o a simple vista estant dret.

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this for inverted view of the sky map, where north (in Equatorial Coordinate mode) or zenith (in Horizontal Coordinate mode) is vertically down. This would be the natural choice for an inverted image finder scope, refractor/cassegrain without erector prism, or Dobsonian.
ca@valencia: Seleccioneu-la per a una vista invertida del mapa celeste, on el nord (en el mode Coordenades equatorials) o el zenit (en el mode Coordenades horitzontals) estaran verticalment cap avall. Esta seria l'elecció natural per a un instrument de visió de busca d'imatges invertit, refractor o de Cassegrain sense prisma erector o un de Dobson.

[ctx: Orientation of the sky map is arbitrary as it has been adjusted by the user]
en: Arbitrary
ca@valencia: Arbitrària

[ctx: Orientation of the sky map]
en: This mode is selected automatically if you manually rotated the sky map using Shift + Drag mouse action, to inform you that the orientation is arbitrary
ca@valencia: Este mode se selecciona automàticament si gireu manualment el mapa celeste amb l'acció del ratolí «Majús+Arrossega», per a informar-vos que l'orientació és arbitrària

[ctx: Do not adjust the orientation of the sky map for an erect observer]
en: No correction
ca@valencia: Sense correcció

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are using a camera on the telescope, or have the sky map display mounted on your telescope
ca@valencia: Seleccioneu-la si esteu emprant una càmera en el telescopi, o si teniu muntada la pantalla del mapa celeste en el telescopi.

[ctx: Adjust the orientation of the sky map for an erect observer, left-handed telescope]
en: Erect observer correction, left-handed
ca@valencia: Correcció de l'observador estant dret, mà esquerra

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are visually observing using a Dobsonian telescope which has the focuser appearing on the left side when looking up the telescope tube. This feature will correct the orientation of the sky-map to account for the observer remaining erect as the telescope moves up and down, unlike a camera which would rotate with the telescope. Typically makes sense to combine this with Zenith Down orientation.
ca@valencia: Seleccioneu-la si esteu observant visualment amb un telescopi de Dobson en el qual l'enfocador apareix en el costat esquerre quan mireu cap amunt amb el tub del telescopi. Esta característica corregirà l'orientació del mapa celeste per a tindre en compte que l'observador roman dret mentre el telescopi es mou cap amunt i cap avall, a diferència d'una càmera que giraria amb el telescopi. Normalment té sentit combinar açò amb l'orientació «Zenit cap avall».

[ctx: Adjust the orientation of the sky map for an erect observer, left-handed telescope]
en: Erect observer correction, right-handed
ca@valencia: Correcció de l'observador estant dret, mà dreta

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Select this if you are visually observing using a Dobsonian telescope which has the focuser appearing on the right side when looking up the telescope tube. This feature will correct the orientation of the sky-map to account for the observer remaining erect as the telescope moves up and down, unlike a camera which would rotate with the telescope. Typically makes sense to combine this with Zenith Down orientation.
ca@valencia: Seleccioneu-la si esteu observant visualment amb un telescopi de Dobson en el qual l'enfocador apareix en el costat dret quan mireu cap amunt amb el tub del telescopi. Esta característica corregirà l'orientació del mapa celeste per a tindre en compte que l'observador roman dret mentre el telescopi es mou cap amunt i cap avall, a diferència d'una càmera que giraria amb el telescopi. Normalment té sentit combinar açò amb l'orientació «Zenit cap avall».

[ctx: Arbitrary Sky Map View]
en: Arbitrary
ca@valencia: Arbitrària

en: Edit Views...
ca@valencia: Edita les vistes…

en: Edit FOV Symbols...
ca@valencia: Edita els símbols de CDV…

en: HiPS Settings...
ca@valencia: Configura HiPS…

en:  Welcome to KStars
ca@valencia:  Us donem la benvinguda a KStars

en: nothing
ca@valencia: res

en: Initial Position is Below Horizon
ca@valencia: Posició inicial per davall de l'horitzó

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
ca@valencia: La posició inicial està per davall de l'horitzó.
    Voleu restablir-la a la predeterminada?

en: Reset Position
ca@valencia: Restablix la posició

en: Do Not Reset
ca@valencia: No la restablisques

en: &Themes
ca@valencia: &Temes

en: Version: %1
ca@valencia: Versió: %1

en: Build: %1
ca@valencia: Construcció: %1

en: (c), The KStars Team
ca@valencia: (c), L'equip de KStars

en: License: GPLv2
ca@valencia: Llicència: GPLv2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
ca@valencia: Plutó

en: Dec (%1):
ca@valencia: Dec. (%1):

en: Not Implemented.
ca@valencia: Sense implementar.

en: About
ca@valencia: Quant a

en: Desktop Planetarium
ca@valencia: Planetari per a l'escriptori

en: B - V Index
ca@valencia: Índex B - V

en: Illumination
ca@valencia: Il·luminació

en: Perihelion
ca@valencia: Periheli

en: OrbitID
ca@valencia: ID de l'òrbita

en: Diameter
ca@valencia: Diàmetre

en: Rotation period
ca@valencia: Període de rotació

en: EarthMOID
ca@valencia: DIOM de la Terra

en: OrbitClass
ca@valencia: Classe orbital

en: Period
ca@valencia: Període

en: RA (J2000.0)
ca@valencia: AR (J2000.0)

en: Dec (J2000.0)
ca@valencia: Dec. (J2000.0)

en: Hour angle
ca@valencia: Angle horari

en: Airmass
ca@valencia: Massa d'aire

en: Rise time
ca@valencia: Hora d'eixida

en: Transit time
ca@valencia: Hora de trànsit

en: Set time
ca@valencia: Establix la data i l'hora

en: Azimuth at rise
ca@valencia: Azimut a l'eixida

en: Azimuth at transit
ca@valencia: Azimut al trànsit

en: Azimuth at set
ca@valencia: Azimut a la posta

en: Add Link
ca@valencia: Afig un enllaç

en: Find an Object
ca@valencia: Busca un objecte

en: Filter by name:
ca@valencia: Filtra per nom:

en: Filter by type:
ca@valencia: Filtra per tipus:

en: Search in internet
ca@valencia: Busca en Internet

en: %1 - Edit Link
ca@valencia: %1 - Edita l'enllaç

en: %1 - Add a Link
ca@valencia: %1 - Afig un enllaç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ca@valencia: Afig

en: Please, fill in URL and Description
ca@valencia: Empleneu l'URL i la descripció

en: Edit location
ca@valencia: Edita l'emplaçament

en: View location
ca@valencia: Visualitza l'emplaçament

en: Add location
ca@valencia: Afig l'emplaçament

en: Please, wait while we are fetching coordinates
ca@valencia: Espereu mentre es recuperen les coordenades

en: Default city
ca@valencia: Ciutat predeterminada

en: Default province
ca@valencia: Província predeterminada

en: Default country
ca@valencia: País predeterminat

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Added with default name
ca@valencia: No s'ha pogut recuperar el nom de l'emplaçament (comproveu la connexió amb Internet). S'ha afegit amb el nom predeterminat

en: Failed to set location
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'emplaçament

en: Successfully set your location
ca@valencia: S'ha establit correctament l'emplaçament

en: Could not set your location
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'emplaçament

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Set default name
ca@valencia: No s'ha pogut recuperar el nom de l'emplaçament (comproveu la connexió amb Internet). Establiu el nom predeterminat

en: No location service (GPS, cellular service, etc.) is available.
    Please, switch on the location service, and retry
ca@valencia: No hi ha cap servei d'ubicació (GPS, servei mòbil, etc.) disponible.
    Canvieu el servei d'ubicació i torneu-ho a provar

en: Unknown error occurred. Please contact the application developer.
ca@valencia: S'ha detectat un error desconegut. Contacteu amb el desenvolupador de l'aplicació.

en: Timeout occurred. Try again.
ca@valencia: S'ha excedit el temps. Torneu-ho a provar.

en: Found your longitude and altitude
ca@valencia: Trobeu la vostra longitud i altitud

en: Please, wait while we are retrieving location name
ca@valencia: Espereu mentre es recupera el nom de l'emplaçament

en: City:
ca@valencia: Ciutat:

en: Province:
ca@valencia: Província:

en: Country:
ca@valencia: País:

en: Latitude:
ca@valencia: Latitud:

en: Longitude:
ca@valencia: Llargària:

en: UT offset:
ca@valencia: Desplaçament TU:

en: DST rule:
ca@valencia: Regla DST:

en: Set from GPS
ca@valencia: Establix a partir del GPS

en: Please, fill in the city
ca@valencia: Empleneu la ciutat

en: Please, fill in the country
ca@valencia: Empleneu el país

en: Please, fill in the latitude
ca@valencia: Empleneu la latitud

en: Please, fill in the longitude
ca@valencia: Empleneu la longitud

en: Either the longitude or the latitude values are not valid
ca@valencia: Els valors de longitud o latitud no són vàlids

en: This location already exists. Change either the city, the province or the country
ca@valencia: Este emplaçament ja existix. Canvieu la ciutat, la província o el país

en: Failed to add location
ca@valencia: No s'ha pogut afegir l'emplaçament

en: Added new location - %1
ca@valencia: S'ha afegit un l'emplaçament nou - %1

en: Failed to edit city
ca@valencia: No s'ha pogut editar la ciutat

en: Set Geolocation
ca@valencia: Establix la geolocalització

en: Current Location:
ca@valencia: Emplaçament actual:

en: City filter:
ca@valencia: Filtre de ciutat:

en: Province filter:
ca@valencia: Filtre de província:

en: Country filter:
ca@valencia: Filtre de país:

en: Add Location
ca@valencia: Afig l'emplaçament

en: View resource
ca@valencia: Visualitza un recurs

en: Set as my location
ca@valencia: Establix com el meu emplaçament

en: Set %1 as the current location
ca@valencia: Establix %1 com a emplaçament actual

en: Could not set as the current location
ca@valencia: No s'ha pogut establir com a emplaçament actual

en: View
ca@valencia: Visualitza

en: Deleted location %1
ca@valencia: S'ha eliminat l'emplaçament %1

en: Image Preview - %1
ca@valencia: Vista prèvia de la imatge - %1

en: Save As
ca@valencia: Anomena i guarda

en: INDI Control Panel
ca@valencia: Quadro de control INDI…

en: IP Address or Hostname
ca@valencia: Adreça IP o nom de l'amfitrió

en: Web Manager Port
ca@valencia: Port del gestor web

en: Get Status
ca@valencia: Obtín l'estat

en: Active Profile:
ca@valencia: Perfil actiu:

en: Profile: %1
ca@valencia: Perfil: %1

en: Manage Profiles
ca@valencia: Gestió de perfils

en: Server Port
ca@valencia: Port del servidor

en: INDI Server Port
ca@valencia: Port del servidor INDI

en: Successfully connected to the server
ca@valencia: S'ha connectat correctament amb el servidor

en: Could not connect to the server
ca@valencia: No s'ha pogut connectar amb el servidor

en: Connected to %1
ca@valencia: Connectat amb %1

en: Available Devices
ca@valencia: Dispositius disponibles

en: Disconnect INDI
ca@valencia: Desconnecta INDI

en: NW
ca@valencia: NO

en: SW
ca@valencia: SO

en: Slew rate:
ca@valencia: Taxa d'orientació:

en: Projection systems
ca@valencia: Sistemes de projecció

en: Color Schemes
ca@valencia: Esquemes de color

en: FOV Symbols
ca@valencia: Símbols de CDV

en: Sync
ca@valencia: Sincronitza

en: 0 secs
ca@valencia: 0 s

en: 0.1 secs
ca@valencia: 0,1 s

en: 0.25 secs
ca@valencia: 0,25 s

en: 0.5 secs
ca@valencia: 0,5 s

en: 1 sec
ca@valencia: 1 s

en: 2 secs
ca@valencia: 2 s

en: 5 secs
ca@valencia: 5 s

en: 10 secs
ca@valencia: 10 s

en: 20 secs
ca@valencia: 20 s

en: 30 secs
ca@valencia: 30 s

en: 2 mins
ca@valencia: 2 min

en: 5 mins
ca@valencia: 5 min

en: 10 mins
ca@valencia: 10 min

en: 15 mins
ca@valencia: 15 min

en: 30 mins
ca@valencia: 30 min

en: 1 hour
ca@valencia: 1 h

en: 2 hrs
ca@valencia: 2 h

en: 3 hrs
ca@valencia: 3 h

en: 6 hrs
ca@valencia: 6 h

en: 12 hrs
ca@valencia: 12 h

en: 0 days
ca@valencia: 0 dies

en: 1 sid day
ca@valencia: 1 dia sid.

en: 1 day
ca@valencia: 1 dia

en: 2 days
ca@valencia: 2 dies

en: 3 days
ca@valencia: 3 dies

en: 5 days
ca@valencia: 5 dies

en: 1 week
ca@valencia: 1 setmana

en: 2 wks
ca@valencia: 2 setm.

en: 3 wks
ca@valencia: 3 setm.

en: 1 month
ca@valencia: 1 mes

en: 2 mths
ca@valencia: 2 mesos

en: 3 mths
ca@valencia: 3 mesos

en: 4 mths
ca@valencia: 4 mesos

en: 6 mths
ca@valencia: 6 mesos

en: 9 mths
ca@valencia: 9 mesos

en: 1 year
ca@valencia: 1 any

en: 2 yrs
ca@valencia: 2 anys

en: 3 yrs
ca@valencia: 3 anys

en: 5 yrs
ca@valencia: 5 anys

en: 10 yrs
ca@valencia: 10 anys

en: 25 yrs
ca@valencia: 25 anys

en: 50 yrs
ca@valencia: 50 anys

en: 100 yrs
ca@valencia: 100 anys

en: %1 are toggled on
ca@valencia: %1 estan actius

en: %1 is toggled on
ca@valencia: %1 està actiu

en: %1 are toggled off
ca@valencia: %1 estan inactius

en: %1 is toggled off
ca@valencia: %1 està inactiu

en: Empty Sky
ca@valencia: Cel buit

en: Center and Track
ca@valencia: Centra i seguix

en: Star Chart
ca@valencia: Carta estel·lar

en: Night Vision
ca@valencia: Visió nocturna

en: Moonless Night
ca@valencia: Nit de lluna nova

en: Lambert (Default)
ca@valencia: Lambert (predeterminat)

en: Azimuthal Equidistant
ca@valencia: Azimutal equidistant

en: Orthographic
ca@valencia: Ortogràfica

en: Equirectangular
ca@valencia: Cilíndrica equidistant

en: Stereographic
ca@valencia: Estereogràfica

en: Gnomonic
ca@valencia: Gnomònica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
ca@valencia: Establix la data i l'hora

en: Year
ca@valencia: Any

en: Month
ca@valencia: Mes

en: Week
ca@valencia: Setmana

en: Day
ca@valencia: Dia

en: Hour
ca@valencia: Hora

en: Automatic mode
ca@valencia: Mode automàtic

en: DeepSky Objects
ca@valencia: Objectes del cel profund

en: Constellation Lines
ca@valencia: Línies de les constel·lacions

en: Constellation Names
ca@valencia: Noms de les constel·lacions

en: Constellation Art
ca@valencia: Art de les constel·lacions

en: Constellation Bounds
ca@valencia: Límits de les constel·lacions

en: Milky Way
ca@valencia: Via Làctia

en: Equatorial Grid
ca@valencia: Quadrícula equatorial

en: Horizontal Grid
ca@valencia: Quadrícula horitzontal

en: Are you sure you want to exit tutorial?
ca@valencia: Segur que voleu eixir del programa d'aprenentatge?

en: Exit
ca@valencia: Ix

en: Welcome to KStars Lite
ca@valencia: Us donem la benvinguda a KStars Lite

en: KStars Lite is a free, open source, cross-platform Astronomy Software designed for mobile devices.
ca@valencia: KStars Lite és un programari lliure d'astronomia, de codi obert i multiplataforma dissenyat per a dispositius mòbils.

en: A quick tutorial will introduce you to main functions of KStars Lite
ca@valencia: Un programa d'aprenentatge ràpid vos presentarà les funcions principals de KStars Lite

en: Start tutorial
ca@valencia: Inicia el programa d'aprenentatge

en: Global Drawer
ca@valencia: Àrea global

en: By swiping from left to right on any page of KStars Lite you can access global drawer
ca@valencia: Passant el dit d'esquerra a dreta en qualsevol pàgina de KStars Lite, podreu accedir a l'àrea global

en: Context Drawer
ca@valencia: Àrea de context

en: By swiping from right to left you can access context drawer with functions related to Sky Map. This menu is available only on Sky Map.
ca@valencia: Passant el dit d'esquerra a dreta podreu accedir a l'àrea de context amb funcions relacionades amb el mapa celeste. Este menú només estarà disponible en el mapa celeste.

en: Top Menu
ca@valencia: Menú superior

en: By tapping on this arrow you can access top menu from which you can control visibility of different sky objects
ca@valencia: Tocant en esta fletxa es pot accedir al menú superior des del qual podreu controlar la visibilitat de diferents objectes celestes

en: Bottom Menu
ca@valencia: Menú inferior

en: By tapping on this arrow you can access bottom menu from which you can set time and start time simulation
ca@valencia: Tocant en esta fletxa es pot accedir al menú inferior des del qual podreu establir l'hora i la data d'inici de la simulació

en: Set Location
ca@valencia: Establix un emplaçament

en: Congratulations with your first steps in KStars Lite. Your tutorial is almost over. The last step to do is to set your location (you can do that either manually or from GPS). Click next to proceed.
ca@valencia: Enhorabona per les primeres passes en KStars Lite. Esta guia d'aprenentatge quasi ha acabat. L'últim pas és establir el vostre emplaçament (podeu fer-ho manualment o a partir del GPS). Cliqueu damunt «Següent» per a continuar.

[ctx: Southwest]
en: SW
ca@valencia: SO

[ctx: Northwest]
en: NW
ca@valencia: NO

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
ca@valencia: Us donem la benvinguda a KStars. Espereu mentre es carrega…

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
ca@valencia: Desplaçament UTC de l'AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
ca@valencia: Temps local de l'AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
ca@valencia: Temps sideral de l'AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
ca@valencia: Interromp el moviment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
ca@valencia: Interromp l'orientació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
ca@valencia: Interromp l'orientació/seguiment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
ca@valencia: Interromp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
ca@valencia: Posició absoluta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute
ca@valencia: Absoluta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
ca@valencia: Activa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
ca@valencia: Filtre actiu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
ca@valencia: Hora real

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
ca@valencia: Alineació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: All
ca@valencia: Tots

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt  D:M:S
ca@valencia: Alt D:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
ca@valencia: Antirebot Alt/Dec

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec PEC
ca@valencia: PEC de l'Alt/Dec

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Anti Flicker
ca@valencia: Antiparpelleig

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
ca@valencia: Obertura (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
ca@valencia: Atmosfera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto Search
ca@valencia: Busca automàtica

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
ca@valencia: Auxiliar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Average (1 sec.)
ca@valencia: Mitjana (1 seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
ca@valencia: Antirebot Az/AR

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra PEC
ca@valencia: PEC de l'Az/AR

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
ca@valencia: Retroil·luminació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
ca@valencia: Rebot

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Baud Rate
ca@valencia: Velocitat en bauds

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
ca@valencia: Biaix

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Binning
ca@valencia: Agrupament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
ca@valencia: Bits per píxel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
ca@valencia: Blau

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Both
ca@valencia: Ambdós

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
ca@valencia: Brillantor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
ca@valencia: Biaix de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD FOV
ca@valencia: CDV de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
ca@valencia: Informació de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
ca@valencia: ADU màxima de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
ca@valencia: Soroll de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
ca@valencia: Simulador de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
ca@valencia: Mida en X del píxel de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
ca@valencia: Resolució en X de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
ca@valencia: Mida en Y del píxel de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
ca@valencia: Resolució en Y de CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
ca@valencia: CCD

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
ca@valencia: Model de la càmera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
ca@valencia: Centrat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
ca@valencia: Moviment en la Dec del cometa en min. d'arc/dia

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
ca@valencia: Moviment en l'AR del cometa en min. d'arc/dia

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
ca@valencia: Paràmetres de seguiment del cometa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
ca@valencia: Cometa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
ca@valencia: Comunicació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
ca@valencia: Comprimix

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
ca@valencia: Compressió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #1
ca@valencia: Config. núm. 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #2
ca@valencia: Config. núm. 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #3
ca@valencia: Config. núm. 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #4
ca@valencia: Config. núm. 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #5
ca@valencia: Config. núm. 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #6
ca@valencia: Config. núm. 6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config Name
ca@valencia: Nom de la configuració

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
ca@valencia: Configuració

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
ca@valencia: Connecta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection Mode
ca@valencia: Mode de la connexió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
ca@valencia: Connexió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Cooler
ca@valencia: Refrigerador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
ca@valencia: Comptador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Current
ca@valencia: Actual

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Custom
ca@valencia: Personalitzat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DE (arcsecs/s)
ca@valencia: Dec (seg. d'arc/seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DEC (dd:mm:ss)
ca@valencia: Dec (dd:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DOME
ca@valencia: CÚPULA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
ca@valencia: Fosc

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
ca@valencia: Data

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
ca@valencia: Data i hora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
ca@valencia: Data, hora i emplaçament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
ca@valencia: Depuració

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
ca@valencia: Dec (min. d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
ca@valencia: Eix de la declinació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
ca@valencia: Catàlegs del cel profund

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
ca@valencia: Predeterminat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
ca@valencia: Dispositiu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
ca@valencia: Eq. dif.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
ca@valencia: Direcció

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
ca@valencia: Desactiva

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disabled
ca@valencia: Desactivada

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
ca@valencia: Desconnecta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome Simulator
ca@valencia: Simulador de la cúpula

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
ca@valencia: Control de la cúpula

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome locks
ca@valencia: Bloca la cúpula

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parking policy
ca@valencia: Política en aparcar la cúpula

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome parks
ca@valencia: Aparca la cúpula

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
ca@valencia: Informació del controlador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
ca@valencia: Duració (seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (sec)
ca@valencia: Duració (seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dust Cover
ca@valencia: Funda de protecció

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
ca@valencia: Cicle de treball

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
ca@valencia: Coord. Eq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PEC
ca@valencia: PEC eq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (ms)
ca@valencia: Est (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
ca@valencia: Est (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (pointing west)
ca@valencia: Est (apuntant cap a l'oest)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
ca@valencia: Est (seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
ca@valencia: Est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
ca@valencia: Est/Oest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Elevation (m)
ca@valencia: Elevació (m)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
ca@valencia: Activa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enabled
ca@valencia: Activat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Encoder
ca@valencia: Codificador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PE
ca@valencia: EP eq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
ca@valencia: Coordenades eq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
ca@valencia: JNow equatorial

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
ca@valencia: Execució

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
ca@valencia: Interromp l'exposició

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
ca@valencia: Exposa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
ca@valencia: Exposició

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
ca@valencia: Característiques ampliades de GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
ca@valencia: Extrems

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FITS Header
ca@valencia: Capçalera FITS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
ca@valencia: FWHM (segons d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
ca@valencia: Fàbrica

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
ca@valencia: Ventilador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
ca@valencia: Ràpid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
ca@valencia: Font

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
ca@valencia: Retroalimentació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Field De-rotator
ca@valencia: Desrotor de camp

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
ca@valencia: Filtre núm. 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
ca@valencia: Filtre núm. 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
ca@valencia: Filtre núm. 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
ca@valencia: Filtre núm. 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
ca@valencia: Filtre núm. 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
ca@valencia: Comptador de filtres

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
ca@valencia: Simulador de filtres

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Slot
ca@valencia: Ranura del filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
ca@valencia: Roda de filtres

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
ca@valencia: Filtre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#1
ca@valencia: Filtre núm. 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#2
ca@valencia: Filtre núm. 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#3
ca@valencia: Filtre núm. 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#4
ca@valencia: Filtre núm. 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#5
ca@valencia: Filtre núm. 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#6
ca@valencia: Filtre núm. 6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#7
ca@valencia: Filtre núm. 7

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#8
ca@valencia: Filtre núm. 8

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
ca@valencia: Busca

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
ca@valencia: Informació del microprogramari

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
ca@valencia: Data del microprogramari

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
ca@valencia: Versió del microprogramari

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
ca@valencia: Microprogramari

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
ca@valencia: Pla

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
ca@valencia: Distància focal (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
ca@valencia: Control de l'enfocament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
ca@valencia: Enfoca cap endins

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
ca@valencia: Enfoca cap enfora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
ca@valencia: Velocitat de l'enfocament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
ca@valencia: Temporitzador de l'enfocament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
ca@valencia: Enfoca cap endins

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
ca@valencia: Enfoca cap enfora

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
ca@valencia: Simulador de l'enfocador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
ca@valencia: Enfocador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
ca@valencia: Enfocadors

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
ca@valencia: Velocitat dels fotogrames

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Type
ca@valencia: Tipus de fotograma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Values
ca@valencia: Velocitat de fotogrames

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
ca@valencia: Fotograma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
ca@valencia: TipusFotograma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frames
ca@valencia: Fotogrames

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
ca@valencia: Freq.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
ca@valencia: Complet

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GOTO
ca@valencia: Ves fins a

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
ca@valencia: Potència GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Simulator
ca@valencia: Simulador de GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
ca@valencia: Estat GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
ca@valencia: Sistema GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
ca@valencia: Característiques de GPS/16 polzades

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: General Info
ca@valencia: Informació general

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
ca@valencia: Video4Linux genèric

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
ca@valencia: Emplaçament geogràfic

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
ca@valencia: Ves fins a

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
ca@valencia: Verd

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
ca@valencia: Gris

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
ca@valencia: Interromp el guiatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide E/W
ca@valencia: Guiatge Est/Oest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
ca@valencia: Guiatge Est/Oest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Head
ca@valencia: Guiatge del capçal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Info
ca@valencia: Informació del guiatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide N/S
ca@valencia: Guiatge Nord/Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
ca@valencia: Guiatge Nord/Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
ca@valencia: Guiatge Oest/Est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
ca@valencia: Roda de guiatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
ca@valencia: Guiatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
ca@valencia: Obriu el sistema de guiatge (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
ca@valencia: Control del sistema de guiatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
ca@valencia: Distància focal del sistema de guiatge (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head
ca@valencia: Sistema de guiatge del capçal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Head Rapid Guide
ca@valencia: Guiatge ràpid del sistema de guiatge del capçal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
ca@valencia: Imatge del sistema de guiatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guiding Rate
ca@valencia: Velocitat del guiatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
ca@valencia: H Alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: HA H:M:S
ca@valencia: AH H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
ca@valencia: Para

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
ca@valencia: Alçària m

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
ca@valencia: Alçària

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
ca@valencia: Alta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
ca@valencia: Coordenades horitzontals

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
ca@valencia: Eix horari

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
ca@valencia: Coordenades horàries

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
ca@valencia: Matís

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
ca@valencia: Perc. d'humitat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ignore dome
ca@valencia: Ignora la cúpula

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
ca@valencia: Ajustaments de la imatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
ca@valencia: Control de la imatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
ca@valencia: Dades de la imatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
ca@valencia: Informació de la imatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
ca@valencia: Configureu la imatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
ca@valencia: Tipus d'imatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
ca@valencia: Imatge

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
ca@valencia: Interior

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
ca@valencia: Informació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Instant.
ca@valencia: Instantània.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Interface
ca@valencia: Interfície

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Joystick
ca@valencia: Palanca de control

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
ca@valencia: Júpiter

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: LX200 Basic
ca@valencia: LX200 Bàsic

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
ca@valencia: Esquerra

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
ca@valencia: Biblioteca

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
ca@valencia: Lluminós

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
ca@valencia: Magnitud límit

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
ca@valencia: Carrega

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
ca@valencia: Baixa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminance
ca@valencia: Luminància

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
ca@valencia: Lluminositat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
ca@valencia: Control principal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
ca@valencia: Blau manual

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
ca@valencia: Roig manual

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mars
ca@valencia: Mart

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
ca@valencia: Alarma principal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
ca@valencia: Taxa d'orientació màxima

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
ca@valencia: Màx

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Height
ca@valencia: Alçària màx.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Position
ca@valencia: Posició màx.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Width
ca@valencia: Amplària màx.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
ca@valencia: Recorregut màx.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
ca@valencia: Marca màxima

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
ca@valencia: Recorregut màxim

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
ca@valencia: Intermedi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
ca@valencia: Mercuri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
ca@valencia: Marca mínima

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
ca@valencia: Lluna

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
ca@valencia: Control del moviment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion N/S
ca@valencia: Moviment Nord/Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion W/E
ca@valencia: Moviment Oest/Est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
ca@valencia: Moviment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
ca@valencia: Passos del motor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
ca@valencia: Passos del motor per marca

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
ca@valencia: Coordenades de la muntura

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
ca@valencia: Inicial de la muntura

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
ca@valencia: Muntant

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
ca@valencia: Taxa de moviment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
ca@valencia: Control del moviment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
ca@valencia: Relació N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
ca@valencia: Nom

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
ca@valencia: Neptú

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
ca@valencia: Reducció de soroll

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
ca@valencia: Cap

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (ms)
ca@valencia: Nord (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
ca@valencia: Nord (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
ca@valencia: Nord (seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
ca@valencia: Nord

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
ca@valencia: Nord/Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
ca@valencia: Nota

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
ca@valencia: Nombre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
ca@valencia: APAGAT

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
ca@valencia: INICIAT

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
ca@valencia: Temperatura d'assemblatge del tub òptic (°C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
ca@valencia: Actualitza la informació d'assemblatge del tub òptic

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
ca@valencia: Desplaçament d'OAG (minuts d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
ca@valencia: Informació de l'objecte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
ca@valencia: Número de l'objecte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
ca@valencia: Objecte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Observer
ca@valencia: Observador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
ca@valencia: Apagat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
ca@valencia: Desplaçament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
ca@valencia: En establir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
ca@valencia: Encés

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
ca@valencia: Opcions

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
ca@valencia: Exterior

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE (arcminutes)
ca@valencia: PAE (minuts d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE Drift (minutes)
ca@valencia: Deriva del PAE (minuts)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE N/S
ca@valencia: EP de N/S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE W/E
ca@valencia: EP d'O/E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Options
ca@valencia: Opcions d'aparcament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Position
ca@valencia: Posició d'aparcament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
ca@valencia: Instrument de visió que s'ha d'aparcar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
ca@valencia: Aparca

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Parking
ca@valencia: Aparcant

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Period (ms)
ca@valencia: Període (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
ca@valencia: Error periòdic

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Philips Webcam
ca@valencia: Webcam de Philips

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pier Side
ca@valencia: Costat del moll

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
ca@valencia: Mida del píxel (um)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
ca@valencia: Mida del píxel en X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
ca@valencia: Mida del píxel en Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
ca@valencia: Plutó

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polling
ca@valencia: Sondeig

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
ca@valencia: Posició

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
ca@valencia: Potència

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
ca@valencia: Pressió en hPa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Presets
ca@valencia: Predefinits

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 1
ca@valencia: Predefinit 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 2
ca@valencia: Predefinit 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 3
ca@valencia: Predefinit 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Primary
ca@valencia: Primària

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
ca@valencia: Propietat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge Data
ca@valencia: Purga les dades

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Purge
ca@valencia: Purga

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
ca@valencia: AR  H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
ca@valencia: AR (min. d'arc)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcsecs/s)
ca@valencia: AR (seg. d'arc/seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
ca@valencia: AR (hh:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
ca@valencia: AR H:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA motor
ca@valencia: Motor de l'AR

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
ca@valencia: AR (hh:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rapid Guide
ca@valencia: Guiatge ràpid

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
ca@valencia: Taxa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
ca@valencia: En brut

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Duration)
ca@valencia: Grava (duració)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Frames)
ca@valencia: Grava (fotogrames)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record File
ca@valencia: Fitxer on enregistrar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Off
ca@valencia: Para la gravació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record On
ca@valencia: Inicia la gravació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Options
ca@valencia: Opcions de la gravació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Recorder
ca@valencia: Gravador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
ca@valencia: Roig

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Refresh
ca@valencia: Actualitza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
ca@valencia: Posició relativa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative
ca@valencia: Relativa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Reset
ca@valencia: Restablix

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
ca@valencia: Resolució x

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
ca@valencia: Resolució y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
ca@valencia: Reinicia

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
ca@valencia: Restaura

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation CW (degrees)
ca@valencia: Rotació en sentit horari (en graus)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation
ca@valencia: Rotació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: SQM
ca@valencia: Mesurador de la qualitat del cel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
ca@valencia: ESTRELA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
ca@valencia: Mag. de saturació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
ca@valencia: Guarda la posició predeterminada

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
ca@valencia: Guarda

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scan Ports
ca@valencia: Explora els ports

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Configs
ca@valencia: Configuracions de l'instrument de visió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
ca@valencia: Emplaçament de l'instrument de visió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Name
ca@valencia: Nom de l'instrument de visió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
ca@valencia: Propietats de l'instrument de visió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
ca@valencia: S'està veent

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
ca@valencia: Selecciona un element…

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
ca@valencia: Selecciona

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
ca@valencia: Sincronitza la selenogràfica

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Serial
ca@valencia: Sèrie

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
ca@valencia: Establix el registre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
ca@valencia: Establix l'emplaçament predeterminat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
ca@valencia: Establix el registre

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
ca@valencia: Establix

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
ca@valencia: Configuració

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
ca@valencia: Velocitat de l'obturador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
ca@valencia: Temps sideral

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
ca@valencia: Temps sideral

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
ca@valencia: Sideri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
ca@valencia: Simulació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
ca@valencia: Configureu el simulador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
ca@valencia: Configureu el simulador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
ca@valencia: Lloc 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
ca@valencia: Lloc 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
ca@valencia: Lloc 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
ca@valencia: Lloc 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
ca@valencia: Gestor de l'emplaçament

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
ca@valencia: Nom del lloc

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
ca@valencia: Llocs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
ca@valencia: Brillantor del cel (magnituds)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Quality
ca@valencia: Qualitat del cel

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
ca@valencia: Suspén

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
ca@valencia: Precisió en l'orientació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Rate
ca@valencia: Taxa d'orientació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Target
ca@valencia: Orienta cap a l'objectiu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
ca@valencia: Taxa d'orientació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
ca@valencia: Orientació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
ca@valencia: Lenta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
ca@valencia: Connexió DC tafanera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
ca@valencia: Alarma principal DC tafanera

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
ca@valencia: Mode DC tafaner

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
ca@valencia: Dispositius tafaners

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
ca@valencia: Sistema solar

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (ms)
ca@valencia: Sud (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
ca@valencia: Sud (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
ca@valencia: Sud (seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
ca@valencia: Sud

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
ca@valencia: Velocitat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
ca@valencia: Catàlegs d'estreles

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
ca@valencia: Retard de pas

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Steps
ca@valencia: Passos

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
ca@valencia: Para

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
ca@valencia: Para l'emissió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
ca@valencia: Inicia l'emissió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Streaming
ca@valencia: Flux de dades

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
ca@valencia: Intercanvia els botons

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
ca@valencia: Commutador 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
ca@valencia: Commutador 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
ca@valencia: Commutador 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
ca@valencia: Commutador 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
ca@valencia: Sincronitza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
ca@valencia: Simulador de telescopi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
ca@valencia: Telescopi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
ca@valencia: Telescopis

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
ca@valencia: Controlador de Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
ca@valencia: Versió de Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature (C)
ca@valencia: Temperatura (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
ca@valencia: Temperatura K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature
ca@valencia: Temperatura

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Theta D:M:S
ca@valencia: Theta G:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
ca@valencia: Marques

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
ca@valencia: Factor temporal

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
ca@valencia: Temps

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
ca@valencia: Temporitzador (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
ca@valencia: Temporitzador

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
ca@valencia: Dalt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
ca@valencia: Temps total d'exposició (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
ca@valencia: Mode de seguiment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Rates
ca@valencia: Velocitats de seguiment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
ca@valencia: Seguix

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
ca@valencia: Precisió del seguiment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
ca@valencia: Freqüència del seguiment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
ca@valencia: Mode de seguiment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
ca@valencia: Mode de seguiment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking
ca@valencia: Seguiment

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
ca@valencia: Transformació

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
ca@valencia: Desplaçament UTC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
ca@valencia: Hora UTC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UnPark
ca@valencia: Desaparca

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Unknown
ca@valencia: Desconeguda

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
ca@valencia: Actualitza el client

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
ca@valencia: Actualitza el GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
ca@valencia: Actualitza

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload Settings
ca@valencia: Configureu la pujada

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload
ca@valencia: Pujada

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
ca@valencia: Urà

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
ca@valencia: Utilitza l'ordre pols

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
ca@valencia: Versió

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Record
ca@valencia: Grava el vídeo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
ca@valencia: Flux de vídeo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video
ca@valencia: Vídeo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
ca@valencia: Relació O/E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
ca@valencia: Desperta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
ca@valencia: Nom de la webcam

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (ms)
ca@valencia: Oest (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
ca@valencia: Oest (mseg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (pointing east)
ca@valencia: Oest (apuntant cap a l'est)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
ca@valencia: Oest (seg)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
ca@valencia: Oest

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
ca@valencia: Oest/Est

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
ca@valencia: Mode balanç de blancs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
ca@valencia: Balanç de blancs

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
ca@valencia: Blancor

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
ca@valencia: Amplària

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Write Data
ca@valencia: Escriu les dades

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
ca@valencia: apar. a refractada

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
ca@valencia: apar., refr., tel., observada

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
ca@valencia: apar., refr., telescopi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
ca@valencia: segons d'arc

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
ca@valencia: fred

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
ca@valencia: perill

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: decPEC (dd:mm:ss)
ca@valencia: PEC de la Dec (dd:mm:ss)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
ca@valencia: Control de la cúpula

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
ca@valencia: identitat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
ca@valencia: Alt. màx.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: min Alt
ca@valencia: Alt. mín.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
ca@valencia: desactivat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
ca@valencia: activat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
ca@valencia: rel. a l'AH

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
ca@valencia: restablix

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
ca@valencia: sideri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
ca@valencia: sense definir

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
ca@valencia: càlid

en: Sorry, without a KStars Data Directory, KStars cannot operate. Exiting program now.
ca@valencia: Sense una carpeta de dades de KStars, KStars no podrà funcionar. Ara es tancarà el programa.

en:  (c), The KStars Team
    
    The Gaussian Process Guider Algorithm: (c) 2014-2017 Max Planck Society
ca@valencia:  (c), L'equip de KStars
    
    L'algorisme del sistema de guiatge amb processos gaussians: (c) 2014-2017 Max Planck Society

[ctx: Build number followed by copyright notice]
en: Build: %1
    
    %2
    
    %3
ca@valencia: Construcció: %1
    
    %2
    
    %3

en: Original Author
ca@valencia: Autor original

en: Current Maintainer
ca@valencia: Mantenidor actual

en: FITSViewer & Ekos Improvements. KStars OSX Port
ca@valencia: Millores al «Visor de FITS» i Ekos. Adaptació de KStars a OSX

en: Ekos Scheduler Improvements
ca@valencia: Millores en el programador d'Ekos

en: Ekos Scheduler & Observatory Improvements
ca@valencia: Millores en el programador i l'observatori d'Ekos

en: FITS, Focus, Guide Improvements
ca@valencia: Millores en FITS, enfocament i guiatge

en: Focus algorithms
ca@valencia: Algorismes d'enfocament

en: Binary Asteroid List, DSO Database & Catalogs
ca@valencia: Llista d'asteroides binaris, base de dades DSO i catàlegs

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
ca@valencia: Ha convertit les etiquetes que contenien termes tècnics en enllaços cap a la documentació

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
ca@valencia: Documentació tècnica sobre astronomia i KStars

en: Guiding code based on lin_guider
ca@valencia: Codi de guiatge basat en «lin_guider»

en: Artwork
ca@valencia: Grafisme

en: Improvements to observation plan execution, star hopper etc.
ca@valencia: Millores a l'execució del pla d'observació, saltador entre estreles, etc.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos/INDI.
ca@valencia: Proves exhaustives i suggeriments per a Ekos/INDI.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos Scheduler. KStars OSX Port
ca@valencia: Proves exhaustives i suggeriments per al programador d'Ekos. Adaptació de KStars a OSX

en: Splash screen for both regular KStars and KStars Lite.
ca@valencia: Pantalla de presentació per a KStars normal i KStars Lite.

en: KStars OSX Port.
ca@valencia: Adaptació de KStars a OSX.

en: Bahtinov Focus Assistant.
ca@valencia: Assistent d'enfocament de Bahtinov.

en: Supernovae daily updates
ca@valencia: Actualitzacions diàries de les supernoves

en: Rotator Dialog improvements
ca@valencia: Millores al diàleg del rotor

en: Sub-exposure calculator based on Dr Robin Glover's work
ca@valencia: Calculadora de la subexposició basada en el treball del Dr. Roben Glover

en: Dump sky image to file.
ca@valencia: Bolca la imatge del cel a un fitxer.

en: Script to execute.
ca@valencia: L'script que s'executarà.

en: Width of sky image.
ca@valencia: Amplària de la imatge del cel.

en: Height of sky image.
ca@valencia: Alçària de la imatge del cel.

en: Date and time.
ca@valencia: Data i hora.

en: Start with clock paused.
ca@valencia: Comença amb el rellotge parat.

en: Run Live Stacker standalone mode
ca@valencia: Executa l'apilador en directe en mode autònom

en: FITS file(s) to open.
ca@valencia: Els fitxers FITS que s'obriran.

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
ca@valencia: No es pot analitzar el format d'imatge de %1, s'assumix PNG.

en: Supplied date string is invalid: %1. Using CPU date/time instead.
ca@valencia: La cadena de data subministrada no és vàlida: %1. En comptes d'açò, s'emprarà la data i hora de la CPU.

en: Script executed.
ca@valencia: S'ha executat l'script.

en: Could not execute script.
ca@valencia: No es pot executar l'script.

en: Using CPU date/time instead.
ca@valencia: En comptes d'açò, s'emprarà la data i hora de la CPU.

[ctx: @title:window]
en: Configure Equipment
ca@valencia: Configureu l'equip

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
ca@valencia: Telescopi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
ca@valencia: Newtonià

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
ca@valencia: Proveïdor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, FocalLength)
en: Official telescope focal length in millimeters without any reducers or barlows
ca@valencia: Distància focal oficial del telescopi, en mil·límetres, sense cap reductor ni Barlow.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
ca@valencia: Obertura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddScope)
en: Save telescope information
ca@valencia: Guarda la informació del telescopi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewScope)
en: Clear data and add a new telescope
ca@valencia: Neteja les dades i afig un telescopi nou.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveScope)
en: Remove current telescope
ca@valencia: Elimina el telescopi actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
ca@valencia: Unitat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
ca@valencia: Guarda l'ocular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
ca@valencia: CDV aparent:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, DSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: DSLR Lens
ca@valencia: Lent de la rèflex digital

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Focal Length
ca@valencia: Distància focal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51_2)
en: <html><head/><body><p>Lens Focal Ratio or F-Number</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Relació focal o nombre f de la lent.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Save DSLR lens information</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Guarda la informació de la lent de la rèflex digital.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Clear data and add a new DSLR lens</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Neteja les dades i afig una lent nova de la rèflex digital.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveDSLRLens)
en: <html><head/><body><p>Remove current DSLR lens</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Elimina la lent actua de la rèflex digital.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ScopeLens)
en: Barlow Lens
ca@valencia: Lent Barlow

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Enter Details of Barlow/Shapley Lenses
ca@valencia: Introduïu els detalls de les lents de Barlow i Shapley

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
ca@valencia: Factor d'augment de les lents Barlow/Shapley.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
ca@valencia: Guarda la lent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: Filter focus offset
ca@valencia: Desplaçament de l'enfocament dels filtres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Abs. position:
ca@valencia: Posició absoluta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Focus alt:
ca@valencia: Alt. d'enfocament:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Ticks per C:
ca@valencia: Marques per C:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Ticks per Alt:
ca@valencia: Marques per alt.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Auto focus:
ca@valencia: Enfocament automàtic:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Locked filter:
ca@valencia: Filtre blocat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Focus temp:
ca@valencia: Temp. d'enfocament:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Focus DT:
ca@valencia: DH de l'enfocament:

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateTimeEdit, f_FocusDatetime)
en: yyyy-MM-dd hh:mm:ss
ca@valencia: dd/MM/aaaa hh:mm:ss

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
ca@valencia: Guarda el filtre

en: End Session
ca@valencia: Finalitza la sessió

en: Save and End the current session
ca@valencia: Guarda i finalitza la sessió actual

[ctx: @title:window]
en: Execute Session
ca@valencia: Executeu una sessió

en: Next Page >
ca@valencia: Pàgina següent >

en: site_
ca@valencia: ubicació_

en: session_
ca@valencia: sessió_

en: Next Target >
ca@valencia: Objectiu següent >

en: observation_
ca@valencia: observació_

[ctx: @title:window]
en: Save Session
ca@valencia: Guardeu la sessió

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
ca@valencia: Executa la sessió

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
ca@valencia: Introduïu els detalls de la sessió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
ca@valencia: establix l'emplaçament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
ca@valencia: Principi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
ca@valencia: Temps atmosfèric:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
ca@valencia: Equip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
ca@valencia: Comentaris:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
ca@valencia: Idioma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
ca@valencia: Visualitza els detalls de l'objecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Scheduled time:
ca@valencia: Temps programat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
ca@valencia: Ascensió recta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_4)
en: Set Observing Notes for the Object:
ca@valencia: Establix les notes d'observació de l'objecte:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
ca@valencia: Orienta el telescopi

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
ca@valencia: Introduïu els detalls de l'observació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
ca@valencia: Observador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
ca@valencia: Telescopi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
ca@valencia: Ocular:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
ca@valencia: Lent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
ca@valencia: S'està veent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
ca@valencia: segons d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
ca@valencia: Estrela més feble:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
ca@valencia: (magnitud)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hintLabel)
en: Looks like you have not listed out your observers / equipment. Please hit Ctrl + 0 and Ctrl + 1 to fix this situation and come back here.
ca@valencia: Pareix com si no heu llistat els observadors i l'equip. Premeu «Ctrl+0» i «Ctrl+1» per a esmenar esta situació i torneu ací.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
ca@valencia: Següent >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
ca@valencia: Pas 1: Detalls de la sessió

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
ca@valencia: Afig un objecte nou a la llista

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
ca@valencia: Elimina un objecte de la llista

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
ca@valencia: Pas 2: Observacions

en: Overwrite
ca@valencia: Sobreescriu

[ctx: @title:window]
en: Manage Observers
ca@valencia: Gestioneu els observadors

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
ca@valencia: Existix un altre observador amb el mateix nom i cognoms. Voleu sobreescriure'l?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Surname:
ca@valencia: Cognom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact:
ca@valencia: Contacte:

en: Purge complete. Please restart KStars.
ca@valencia: S'ha completat la purga. Reinicieu KStars.

en: Warning! All KStars configuration is going to be purged. This cannot be reversed.
ca@valencia: Avís! Es purgarà tota la configuració de KStars. Açò no es pot revertir.

en: Clear Configuration
ca@valencia: Neteja la configuració

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
ca@valencia: Dorsals

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
ca@valencia: Corregix les coordenades dels objectes per als efectes de l'atmosfera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
ca@valencia: L'atmosfera desvia els raigs de llum que la travessen, com una lent. Si se selecciona, esta «refracció atmosfèrica» serà simulada en el mapa celeste. Cal tindre present que esta correcció tan sols s'aplicarà quan s'empre el sistema de coordenades horitzontals.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
ca@valencia: Compensa la refracció atmosfèrica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
ca@valencia: Corregix l'efecte de la gravetat solar sobre la posició de l'estrela, tal com prediu la relativitat general i fou verificat per l'experiment d'Eddington.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
ca@valencia: Efectes de la relativitat general prop del sol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
ca@valencia: Marcar esta opció fa que es recalculen les coordenades equatorials actuals a partir de les coordenades del catàleg (p. ex., s'apliquen correccions de precessió, nutació i aberració) cada vegada que es redibuixa el mapa. Açò alentix el processat, sobretot quan hi ha moltes estreles per a manipular, però és més probable que estiga lliure d'errors. Hi ha errors coneguts en la renderització de les estreles quan s'evita este recàlcul.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
ca@valencia: Font d'imatges de la DSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default DSS image size:
ca@valencia: Mida predeterminada de les imatges DSS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Padding around deep sky objects:
ca@valencia: Marge al voltant dels objectes del cel profund:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logging Output
ca@valencia: Eixida del registre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Show Logs...
ca@valencia: Mostra els registres…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_VerboseLogging)
en: Enable verbose debug output
ca@valencia: Activa el nivell d'eixida de depuració detallat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, purgeAllConfigB)
en: Clear all KStars configuration and user database.
ca@valencia: Neteja tota la configuració de KStars i la base de dades d'usuari.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
ca@valencia: Aspecte i &comportament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Adjust speed of zooming when scrolling in and out with the mouse wheel
ca@valencia: Ajusta la velocitat del zoom quan es mou la roda del ratolí.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom scroll speed:
ca@valencia: Velocitat de desplaçament del zoom:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
ca@valencia: Voleu que es mostre una etiqueta amb el nom de l'objecte centrat?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
ca@valencia: Si se selecciona, s'adjuntarà temporalment una etiqueta de nom a un objecte mentre se centra en la pantalla. Podeu adjuntar una etiqueta més persistent a qualsevol objecte emprant el menú emergent del botó dret del ratolí.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
ca@valencia: Adjunta una etiqueta a l'objecte centrat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
ca@valencia: Mostra una etiqueta transitòria en passar per damunt amb el ratolí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images on the sky?
ca@valencia: Voleu que es mostren imatges incloses en el cel?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: If checked, inline images will be shown on the skymap.
ca@valencia: Si se selecciona, es mostraran imatges incloses en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowInlineImages)
en: Show inline images
ca@valencia: Mostra les imatges en línia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Arrow
ca@valencia: Fletxa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Cross
ca@valencia: Creu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
ca@valencia: Seleccioneu-la per a fruir d'uns gràfics més suaus (però més lents).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
ca@valencia: Utilitza el dibuixat amb antialiàsing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LeftClickSelectsObject)
en: Left click selects object
ca@valencia: El clic esquerre selecciona objectes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Default cursor:
ca@valencia: Cursor predeterminat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
ca@valencia: Voleu que es mostre el moviment d'orientació quan es canvia l'enfocament?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
ca@valencia: Si se selecciona, en canviar la posició d'enfocament es produirà una animació de l'«orientació» fins a la posició nova. Altrament la pantalla se centrarà sobre la posició nova instantàniament.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
ca@valencia: Utilitza la transició animada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font size of sky map labels:
ca@valencia: Tipus de lletra de les etiquetes en el mapa celeste:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hideObjectsWhileSlewing)
en: Configure hidden objects while moving
ca@valencia: Configureu els objectes ocults mentre es mou

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
ca@valencia: No s'han de dibuixar tots els objectes mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
ca@valencia: Quan el mapa està en moviment, l'animació suau pot veure's compromesa si el programa ha de dibuixar molts objectes en el mapa. Seleccioneu este element per a ocultar temporalment alguns objectes mentre la pantalla està en moviment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
ca@valencia: Oculta els objectes mentre es mou el mapa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Hide objects only if time step is larger than threshold
ca@valencia: Oculta els objectes només si el pas temporal és més gran que el llindar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
ca@valencia: Oculta també si el pas temporal és més gran que:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
ca@valencia: Si se selecciona, s'ocultaran les estreles més febles quan el mapa estiga en moviment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Stars fainter than magnitude:
ca@valencia: Estreles més febles que la magnitud:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
ca@valencia: Les estreles més febles que esta no es dibuixaran quan el mapa estiga en moviment.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els cossos del sistema solar mentre s'està movent el mapa?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
ca@valencia: Si se selecciona, s'ocultaran els cossos del sistema solar quan el mapa estiga en moviment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
ca@valencia: Sistema solar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Hide object labels while moving?
ca@valencia: Voleu que s'oculten les etiquetes dels objectes mentre s'està en moviment?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
ca@valencia: Etiquetes de l'objecte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
ca@valencia: Si se selecciona, s'ocultaran les línies de les constel·lacions quan el mapa estiga en moviment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
ca@valencia: Línies de les constel·lacions

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
ca@valencia: Si se selecciona, s'ocultarà la quadrícula de coordenades quan el mapa estiga en moviment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
ca@valencia: Quadrícules de coordenades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
ca@valencia: Límits de les constel·lacions

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
ca@valencia: Si se selecciona, s'ocultaran els noms de les constel·lacions quan el mapa estiga en moviment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
ca@valencia: Noms de les constel·lacions

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
ca@valencia: &Llista d'observacions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
ca@valencia: Etiquetes de la llista d'observacions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListSymbol)
en: S&ymbol
ca@valencia: Sí&mbol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
ca@valencia: Font d'imatges preferida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListMiscOptions)
en: Miscellaneous
ca@valencia: Miscel·lània

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObsListDemoteHole)
en: While sorting by percentage altitude, demote objects present in the Dobsonian hole
ca@valencia: Quan s'ordena pel percentatge d'altitud, reduïx els objectes presents en el forat de Dobson

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, holeSizeLabel)
en: Hole size in degrees:
ca@valencia: Mida del forat en graus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStars)
en: &Star catalogs
ca@valencia: &Catàlegs d'estreles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelStarDensity)
en: Star density:
ca@valencia: Densitat d'estreles:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
ca@valencia: Mostra el &nom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
ca@valencia: Mostra la ma&gnitud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarsOverHIPS)
en: Display stars when HIPS is displayed
ca@valencia: Mostra les estreles quan es visualitze HiPS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
ca@valencia: Densitat d'etiquetes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSky)
en: Deep-sky catalogs
ca@valencia: Catàlegs del cel profund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOMInZoomLabel)
en: DSO minimal zoom:
ca@valencia: Zoom mínim dels DSO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSOCacheLabel)
en: DSO cache percentage:
ca@valencia: Percentatge de memòria cau dels DSO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
ca@valencia: Mostra el &nom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
ca@valencia: Mostra els noms &llargs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
ca@valencia: Mostra la ma&gnitud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, manageButton)
en: Manage Deep Sky Catalogs...
ca@valencia: Gestiona els catàlegs del cel profund…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: If this checkbox is checked, when an object name unknown to KStars is entered in the Find Dialog, KStars will contact online services (such as CDS Sesame) to learn about the object and then add it to the database.
    The objects acquired in this manner are stored under a catalog that is called user, and it can be edited using the "Manage DSO Catalogs" feature.
ca@valencia: Si se selecciona esta casella de selecció, quan s'introduïsca un nom d'objecte desconegut per KStars en el diàleg «Busca», KStars contactarà amb els serveis en línia (com «CDS Sesame») per a aprendre sobre l'objecte i després afegir-lo a la base de dades.
    Els objectes obtinguts d'esta manera s'emmagatzemaran davall un catàleg que anomena l'usuari i que es pot editar utilitzant la característica «Gestiona els catàlegs DSO».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResolveNamesOnline)
en: Resolve names not known to KStars using online services
ca@valencia: Resoldre els noms desconeguts per KStars emprant els serveis en línia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSkyZoomOut) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Set the faint magnitude limit for deep-sky objects when zoomed out.
ca@valencia: Establix el límit de magnitud feble per a dibuixar els objectes del cel profund quan es reduïx el zoom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
ca@valencia: Límit de feblesa amb el zoom reduït:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag4)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed out.
ca@valencia: Establix el límit de magnitud feble per a dibuixar els objectes del cel profund quan es reduïx el zoom.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMagDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitDrawDeepSky) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, LabelMag3)
en: Set the faint magnitude limits for deep-sky objects when zoomed in.
ca@valencia: Establix el límit de magnitud feble per a dibuixar els objectes del cel profund quan s'amplia el zoom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
ca@valencia: Límit de feblesa amb el zoom ampliat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Many objects do not have known magnitudes in the databases.
    They generally tend to be faint or very diffuse, but this is not always the case.
    Check this checkbox to show such objects which do not have known magnitudes in the database.
ca@valencia: Molts objectes no tenen magnituds conegudes en les bases de dades.
    Generalment tendixen a ser febles o molt difusos, però açò no sempre és així.
    Marqueu esta casella de selecció per a mostrar estos objectes que no tenen magnituds conegudes en la base de dades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Show objects of unknown magnitude
ca@valencia: Mostra els objectes de magnitud desconeguda

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
ca@valencia: Lluna nova

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
ca@valencia: Colors reals

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
ca@valencia: Roig sòlid

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
ca@valencia: Negre sòlid

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
ca@valencia: Blanc sòlid

[ctx: show stars as colored circles]
en: Solid Colors
ca@valencia: Colors sòlids

en: New Color Scheme
ca@valencia: Esquema de color nou

en: Enter a name for the new color scheme:
ca@valencia: Introduïu un nom per a l'esquema de color nou:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer d'índex de l'esquema de color local.
    L'esquema no es pot eliminar.

en: Could not delete the file: %1
ca@valencia: No s'ha pogut suprimir el fitxer: %1

en: Error Deleting File
ca@valencia: S'ha produït un error en suprimir el fitxer

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
ca@valencia: No s'ha trobat cap entrada anomenada %1 en el «colors.dat».

en: Scheme Not Found
ca@valencia: No es troba l'esquema

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Scheme Colors
ca@valencia: Colors de l'esquema actual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
ca@valencia: Configureu el color actual.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
ca@valencia: La llista de tots els colors personalitzables que hi ha al programa. Al costat de cada element hi ha un quadrat mostrant el color al qual està establit. Cliqueu damunt de qualsevol element per a canviar el seu color.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
ca@valencia: Mode d'emplenat dels rètols informatius:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
ca@valencia: Sense emplenat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
ca@valencia: Opac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
ca@valencia: Mode color de les estreles:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
ca@valencia: Establix el mode color de les estreles.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
ca@valencia: Hi ha quatre maneres per a dibuixar les estreles en el mapa. De manera predeterminada, les estreles són cercles amb un nucli blanc i una vora tintada per a reflectir el color real de l'estrela. També podeu dibuixar les estreles amb cercles sòlids de color blanc, roig o negre, per a ajustar-se a les necessitats del vostre esquema de color total.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
ca@valencia: Intensitat de color de les estreles:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
ca@valencia: Establix la intensitat dels colors de les estreles.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
ca@valencia: Quan utilitzeu el mode color realista de les estreles, esta opció establirà el nivell de saturació dels colors de les estreles. Un valor més alt significa colors més intensos.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
ca@valencia: Esquemes de color predefinits

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
ca@valencia: Llistat d'esquemes de color predefinits.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
ca@valencia: Llistat de tots els esquemes de color coneguts. De manera predeterminada se'n proporcionen diversos i també podeu definir-hi els vostres.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
ca@valencia: Crea un esquema de color nou predefinit emprant la configuració actual.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
ca@valencia: Després de canviar els colors a un esquema que vos agrade, premeu este botó per a crear un esquema nou emprant estos colors. El vostre esquema apareixerà ací en la llista d'esquemes predefinits i també estarà disponible en el menú «Configuració» de la finestra principal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
ca@valencia: Elimina un esquema de color predefinit.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
ca@valencia: Premeu este botó per a eliminar l'esquema de color ressaltat. Açò tan sols funcionarà sobre els vostres esquemes de color personalitzats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Application Themes
ca@valencia: Temes d'aplicació

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Developer Options
ca@valencia: Opcions del desenvolupador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: <html><head/><body><p>Option replaced by the <span style=" font-weight:600;">max. focus frame</span> option in the Focus options.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Opció substituïda per l'opció <span style="font-weight:600;">màx. de fotogrames d'enfocament</span> en les opcions d'enfocament.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFocusImages)
en: Save Focus Images
ca@valencia: Guarda les imatges de l'enfocament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Guider frames. Only enable to troubleshoot guider by examining frames. This can consume a lot of storage space.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Guardarà els fotogrames del sistema de guiatge intern. Seleccioneu-la només per a solucionar problemes del sistema de guiatge examinant els fotogrames. Pot consumir molt espai d'emmagatzematge.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGuideImages)
en: Save Guider Images
ca@valencia: Guarda les imatges del sistema de guiatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveAlignImages)
en: <html><head/><body><p>Save Internal Align frames. Only enable to troubleshoot align by examining frames. This can consume some extra storage space.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Guardarà els fotogrames de l'alineació interna. Seleccioneu-la només per a solucionar problemes d'alineació examinant els fotogrames. Pot consumir espai d'emmagatzematge addicional.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveAlignImages)
en: Save Align Images
ca@valencia: Guarda les imatges de l'alineació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFailedAlignImages)
en: <html><head/><body><p>Save Align images where align failed. Only enable to troubleshoot align by examining frames. This can consume some extra storage space.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Guardarà les imatges quan falle l'alineació. Seleccioneu-la només per a solucionar problemes d'alineació examinant els fotogrames. Pot consumir espai d'emmagatzematge addicional.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SaveFailedAlignImages)
en: Save Failed Align Images
ca@valencia: Guarda les imatges de l'alineació fallida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DontSyncToRealTime)
en: <html><head/><body><p>Do not sync to the system clock when Ekos is started. This could cause issues for real imaging runs, but can be useful in reproducing/debugging issues.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>No se sincronitzarà amb el rellotge del sistema quan s'inicie Ekos. Açò podria causar problemes per a les execucions d'imatges reals, però pot ser útil en la reproducció o la depuració de problemes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DontSyncToRealTime)
en: Don't sync to Real Time on Ekos startup
ca@valencia: No sincronitzes el temps real quan s'inicie Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
ca@valencia: Voleu que es mostren les línies de les constel·lacions?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixaran les línies de les constel·lacions en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
ca@valencia: Línies de les &constel·lacions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
ca@valencia: Cultura del cel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
ca@valencia: Trieu la cultura del cel.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
ca@valencia: Ací podeu escollir com es representaran les constel·lacions.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
ca@valencia: &Fronteres de les constel·lacions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowConstellationArt)
en: Constellation art
ca@valencia: Art de les constel·lacions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
ca@valencia: Ressalta el límit de la constel·lació centrada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els noms de les constel·lacions?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixaran els noms de les constel·lacions en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
ca@valencia: &Noms de les constel·lacions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
ca@valencia: Opcions dels noms de les constel·lacions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
ca@valencia: Utilitza els noms en llatí de les constel·lacions.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
ca@valencia: Seleccioneu-la per a utilitzar els noms en llatí de les constel·lacions en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
ca@valencia: &Llatí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
ca@valencia: Utilitza els noms traduïts de les constel·lacions.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
ca@valencia: Seleccioneu-la per a utilitzar els noms traduïts de les constel·lacions (si estan disponibles).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
ca@valencia: Traduït

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
ca@valencia: Utilitza les abreviatures de la Unió astronòmica internacional (IAU).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
ca@valencia: Seleccioneu-la per a utilitzar les abreviatures de la Unió astronòmica internacional (IAU) com a etiquetes per a les constel·lacions.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
ca@valencia: A&breujat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe l'eclíptica?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà l'eclíptica en el mapa celeste. L'eclíptica és un cercle més gran en el cel que el Sol aparenta seguir durant el transcurs d'un any. La resta de cossos del sistema solar també seguixen aproximadament l'eclíptica.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
ca@valencia: Voleu que s'utilitze un farciment per al contorn de la Via Làctia?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
ca@valencia: Si se selecciona, el contorn de la Via Làctia es mostrarà farcit. Altrament, només es dibuixarà la vora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Fill milk&y way
ca@valencia: &Òmpliga la Via Làctia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe l'horitzó?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà una línia representant l'horitzó local en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
ca@valencia: &Horitzó (línia)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe el contorn de la Via Làctia?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà un contorn en el mapa celeste representant la Via Làctia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Mil&ky way
ca@valencia: Via Làctia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
ca@valencia: Si se selecciona, les quadrícules de coordenades canviaran automàticament en funció del sistema de coordenades actiu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
ca@valencia: Selecciona automàticament la quadrícula de coordenades

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els indicadors?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixaran els indicadors en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime)
en: If checked, sky will be bright during the daytime
ca@valencia: Si se selecciona, el cel serà brillant durant les hores diürnes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SimulateDaytime)
en: Simulate daytime
ca@valencia: Simula les hores diürnes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la quadrícula de coordenades equatorials?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà una quadrícula de línies cada 2 hores en l'ascensió recta i cada 20 graus en la declinació.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
ca@valencia: Quadrícula de coordenades equatorials

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la quadrícula de coordenades horitzontals?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà una quadrícula de línies cada 30 graus d'azimut i cada 20 graus d'altitud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
ca@valencia: Quadrícula de coor&denades horitzontals

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe el terra com a opac?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
ca@valencia: Si se selecciona, l'àrea per davall de l'horitzó s'omplirà per a simular el terra davall els vostres peus. Cal tindre present que el terra no es dibuixarà mai quan s'empre el sistema de coordenades equatorials.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
ca@valencia: &Terra opac

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe l'equador celeste?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà l'equador celeste en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
ca@valencia: &Equador celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLocalMeridian)
en: Local meridian
ca@valencia: Meridià local

en: Image Overlay Align Options Profiles Editor
ca@valencia: Editor de perfils de les opcions d'alineació de les superposicions d'imatges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlays)
en: Show image overlays
ca@valencia: Mostra les superposicions d'imatges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSelectedImageOverlay)
en: Center SkyMap over the selected overlay image in the table below (if it's solved).
ca@valencia: Centra el mapa celeste damunt de la imatge superposada seleccionada en la taula de davall (si està resolta).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSelectedImageOverlay)
en: Center SkyMap on selection
ca@valencia: Centra el mapa celeste a la selecció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowImageOverlaysBelowCatalogs)
en: Display Image Overlays below catalogs
ca@valencia: Mostra les superposicions d'imatges davall dels catàlegs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayMaxDimensionLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ImageOverlayMaxDimension)
en: Maximum dimension for an image overlay image. (Larger images will be scaled down.)
ca@valencia: Dimensió màxima per a una imatge en la superposició d'imatges (les imatges més grans es reduiran d'escala).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayMaxDimensionLabel)
en: Maximum image dimension:
ca@valencia: Dimensió màxima de les imatges:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, imageOverlayShowDirButton)
en: Open overlay directory. Copy or move images to this directory to process them.
ca@valencia: Obri la carpeta de les superposicions. Per a processar-les, copieu o moveu les imatges cap a esta carpeta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, imageOverlayShowDirButton)
en: Overlay Directory...
ca@valencia: Carpeta de les superposicions…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, refreshB)
en: <html><head/><body><p>Refresh from the overlay directory. Add overlays that have been added there, and remove overlays that are no longer there.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Actualitza a partir de la carpeta de les superposicions. Afig les que s'han afegit i elimina les que ja no hi són.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, solveButton)
en: <html><head/><body><p>Plate solve the selected overlay image(s).</p><p>Uses the selected Align profile to the right, but not Align scale nor position. It will use the default scale to the right (a-s/px), if none is given on the table row and scale column (0 is no scale constraint). It will not use a position unless RA and DEC are entered on the table row. Uses the timeout above. You can select many rows (with click and shift click) and it will attempt to solve them all.</p><p>Plate solving may be difficult. You may not be able to plate solve all your images. You can try to supply scales and positions, and try different profiles. If you are unsuccessful, but still want to display an image, you can enter an RA, DEC, Scale, Orientation in the appropriate columns for the row you're interested in, then manually set the Status column to OK.</p><p>You cannot re-platesolve a row whose status is OK, but you can manually change the status to something else, then plate-solving is enabled.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Resol les plaques de les imatges superposades seleccionades.</p><p>Utilitza el perfil d'alineació seleccionat a la dreta, però no escala l'alineació ni la posició. Utilitzarà l'escala predeterminada de la dreta (seg. d'arc/px), si no se n'indica cap a la fila de la taula i la columna de l'escala (0 no hi ha cap restricció d'escala). No s'utilitzarà una posició llevat que s'introduïsquen l'AR i la Dec a la fila de la taula. Utilitza el temps d'espera anterior. Podeu seleccionar moltes files (amb clic i clic amb majúscules) i intentarà resoldre-les totes.</p><p>La resolució de plaques pot ser difícil. És possible que no es puguen solucionar totes les imatges. Podeu intentar proporcionar escales i posicions, així com provar perfils diferents. Si no esteu satisfet, però encara voleu que es mostre una imatge, podeu introduir una «AR», «Dec», «Escala» i «Orientació» en les columnes apropiades en la fila en la qual esteu interessat, després establiu manualment la columna «Estat» a «D'acord».</p><p>No es pot tornar a resoldre una placa d'una fila l'estat de la qual siga correcte, però podeu canviar manualment l'estat a una altra cosa, aleshores la resolució de la placa estarà habilitada.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, imageOverlaySolverProfile)
en: Selects the Options Profile (from Align) to use for Plate Solving
ca@valencia: Selecciona el perfil d'opcions (des de l'alineació) per a utilitzar-lo en la resolució de plaques.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editAlignProfile)
en: Opens the currently selected Align Profile in the Options Profile Editor
ca@valencia: Obri el perfil d'alineació actualment seleccionat en l'Editor de perfils de les opcions.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayScaleLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ImageOverlayDefaultScale)
en: Default arcsec/px scale to use in solving. 0 is none. Would use what's in table if there.
ca@valencia: Escala predeterminada en segons d'arc per pixel que s'utilitzarà en la resolució. 0 és cap. S'utilitzarà el que hi haja en la taula, si hi ha res.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayScaleLabel)
en: Default a-s/px:
ca@valencia: Seg. d'arc/px predeterminats:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, imageOverlayTimeoutLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_ImageOverlayTimeout)
en: Timeout for plate-solving an overlay image (seconds).
ca@valencia: Temps d'espera de la resolució de la placa d'una imatge superposada (en segons).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imageOverlayTimeoutLabel)
en: Timeout:
ca@valencia: Temps d'espera:

en: Satellite Name
ca@valencia: Nom del satèl·lit

en: %1 position calculation error: %2.
ca@valencia: %1 error en calcular la posició: %2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: View Options
ca@valencia: Opcions de visualització

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
ca@valencia: Mostra els satèl·lits

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
ca@valencia: Mostra únicament els satèl·lits visibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
ca@valencia: Mostra les etiquetes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
ca@valencia: Mostra tant els satèl·lits com les estreles

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: List of Satellites
ca@valencia: Llista dels satèl·lits

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
ca@valencia: Busca satèl·lits

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
ca@valencia: Actualitza els TLE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
ca@valencia: Mostra els objectes del sistema solar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
ca@valencia: El Sol, la Lluna i els planetes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Saturn?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà Saturn en el mapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els cossos principals com a imatges?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
ca@valencia: Si se selecciona, es mostraran els planetes, el Sol i la Lluna en el mapa com a imatges de mapa de píxels.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
ca@valencia: Utilitza les imatges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Mart?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà Mart en el mapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
ca@valencia: Voleu que s'adjunten les etiquetes de nom als cossos principals del sistema solar?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
ca@valencia: Si se selecciona, s'adjuntaran les etiquetes de nom als planetes, el Sol i la Lluna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
ca@valencia: Utilitza etiquetes de nom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
ca@valencia: Selecciona tots els cossos principals.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
ca@valencia: Premeu este botó per tal que es dibuixen en el mapa tots els planetes, el Sol i la Lluna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
ca@valencia: Selecciona-ho tot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
ca@valencia: Desselecciona tots els cossos principals.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
ca@valencia: Premeu este botó per a desseleccionar tots els planetes, el Sol i la Lluna de manera que no es dibuixen en el mapa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
ca@valencia: No selecciones res

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Venus?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà Venus en el mapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe el Sol?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà el Sol en el mapa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sunLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moonLabel)
en: scale:
ca@valencia: Escala:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_SunScale)
en: Scale of sun rendering.
ca@valencia: L'escala de renderització del Sol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_SunScale)
en: Increase the size of the sun by this factor.
ca@valencia: Augmenta la mida del Sol segons este factor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Júpiter?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà Júpiter en el mapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe la Lluna?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà la Lluna en el mapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MoonScale)
en: Scale of moon rendering.
ca@valencia: L'escala de renderització de la Lluna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MoonScale)
en: Increase the size of the moon by this factor.
ca@valencia: Augmenta la mida de la Lluna segons este factor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Mercuri?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà Mercuri en el mapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Neptú?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà Neptú en el mapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
ca@valencia: Voleu que es dibuixe Urà?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixarà Urà en el mapa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
ca@valencia: Planetes menors

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Download asteroids brighter than:
ca@valencia: Baixa els asteroides més brillants que:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els asteroides?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixaran els asteroides en el mapa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
ca@valencia: Voleu que es dibuixen els cometes?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
ca@valencia: Si se selecciona, es dibuixaran els cometes en el mapa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagLimitAsteroidDownloadWarning)
en: This value might result in a big data file and reduced performance.
ca@valencia: Este valor pot resultar en un fitxer de dades gran i reduir el rendiment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Show asteroids brighter than:
ca@valencia: Mostra els asteroides més brillants que:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
ca@valencia: Mostra el nom dels cometes a prop del Sol.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
ca@valencia: Si se selecciona, els cometes a prop del Sol tindran etiquetes de nom adjuntes. Els cometes varien en brillantor en les seues òrbites, de manera que una magnitud feble no serà efectiva en este cas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets within:
ca@valencia: Mostra el nom dels cometes amb:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
ca@valencia: Establix la magnitud més feble per a dibuixar els asteroides.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
ca@valencia: Distància màxima per als noms dels cometes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
ca@valencia: Establix la distància màxima des del Sol per tal que un cometa tinga una etiqueta de nom, en unitats astronòmiques (UA). 1 UA és la distància entre la Terra i el Sol, aproximadament uns 150 milions de km.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
ca@valencia: UA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
ca@valencia: Voleu que s'adjunten les etiquetes de nom als asteroides?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
ca@valencia: Si se selecciona, s'adjuntaran etiquetes de nom als asteroides.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
ca@valencia: Mostra els noms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometComas)
en: Show comet comas
ca@valencia: Mostra les comes dels cometes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Update orbital element from online sources on startup.
ca@valencia: Actualitza els elements orbitals des de fonts en línia en iniciar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OrbitalElementsAutoUpdate)
en: Auto online update
ca@valencia: Actualització automàtica en línia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
ca@valencia: Traces orbitals

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
ca@valencia: Traça automàtica dels cossos en seguiment.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
ca@valencia: Si se selecciona qualsevol cos del sistema solar, este tindrà adjuntada una traça temporal mentre romanga centrat en la pantalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
ca@valencia: Mostra sempre la traça quan s'estiga seguint un cos del sistema solar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
ca@valencia: Voleu que s'oculte el color de les traces en el fons?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
ca@valencia: Si se selecciona, el color de les traces dels planetes es fusionarà amb el color de fons del cel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
ca@valencia: Oculta les traces amb el color de fons

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
ca@valencia: Neteja totes les traces orbitals.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
ca@valencia: Prémer ací per a netejar totes les traces orbitals que hàgeu adjuntat a cossos del sistema solar emprant el menú emergent del clic dret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
ca@valencia: Elimina totes les traces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
ca@valencia: Traces dels satèl·lits terrestres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Supernovae Options
ca@valencia: Opcions de les supernoves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set the magnitude limit for supernova to show:
ca@valencia: Establix el límit de magnitud per a mostrar una supernova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LimitSupernovaeByZoom)
en: Limit supernovae by zoom limit
ca@valencia: Limita les supernoves pel límit de zoom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
ca@valencia: Mostra les supernoves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the magnitude limit for supernova alerts:
ca@valencia: Establix el límit de magnitud per a les alertes de supernova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Download URL:
ca@valencia: URL de baixada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Age (days):
ca@valencia: Antiguitat (dies):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SupernovaeHostOnly)
en: Show only SN with host galaxy given
ca@valencia: Mostra només les SN amb la galàxia amfitriona indicada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SupernovaeClassifiedOnly)
en: Show only classified Supernovae
ca@valencia: Mostra només les supernoves classificades

[ctx: @title:window]
en: Terrain Image Filename
ca@valencia: Nom de fitxer de les imatges de terreny

en: PNG Files (*.png)
ca@valencia: Fitxers PNG (*.png)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainBox)
en: Source Options
ca@valencia: Opcions de la font

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTerrain)
en: Show terrain
ca@valencia: Mostra el terreny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Specify the terrain file to use.
ca@valencia: Especifica el fitxer de terreny que s'utilitzarà.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainFileLabel)
en: Terrain file:
ca@valencia: Fitxer de terreny:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAz)
en: Rotate terrain in azimuth degrees so north is actually north
ca@valencia: Graus d'azimut de gir del terreny per tal que el nord siga realment el nord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAzLabel)
en: Terrain image azimuth correction degrees:
ca@valencia: Graus de correcció de l'azimut de la imatge del terreny:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Rotate terrain in altitude degrees so horizon is at 0 degrees altitude
ca@valencia: Graus d'altitud de gir del terreny per tal que l'horitzó estiga a 0 graus d'altitud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainSourceCorrectAltLabel)
en: Terrain image altitude correction degrees:
ca@valencia: Graus de correcció de l'altitud de la imatge del terreny:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainSourceCorrectAlt)
en: Rotate terrain in altitude degrees so north is actually north
ca@valencia: Graus d'altitud de gir del terreny per tal que el nord siga realment el nord.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TerrainSpeedupGroupBox_2)
en: Speedup options
ca@valencia: Opcions d'acceleració

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_TerrainDownsampling)
en: Set the coarseness of the terrain image rendered. 1 is full resolution, but can be slow, 6 or more would be coarse resolution and fast.
ca@valencia: Establiu la tosquedat de la imatge renderitzada del terreny. 1 és resolució completa, però pot ser lenta; 6 o més seria una resolució tosca i ràpida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terrainDownsamplingLabel)
en: Terrain downsampling:
ca@valencia: Reducció del mostreig del terreny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainPanning)
en: Show terrain while panning
ca@valencia: Mostra el terreny mentre es fa la panoràmica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Creates a smoother image at the cost of some extra computation.
ca@valencia: Crea una imatge més suau a costa de càlculs addicionals.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSmoothPixels)
en: Smooth pixels
ca@valencia: Píxels suavitzats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: A speedup with minor image quality cost.
ca@valencia: Una acceleració amb un cost inferior de la qualitat d'imatge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainSkipSpeedup)
en: Skip pixels speedup
ca@valencia: Acceleració de salt de píxels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TerrainTransparencySpeedup)
en: Transparency speedup
ca@valencia: Acceleració de la transparència

en: Names:
ca@valencia: Noms:

en: B-V index:
ca@valencia: Índex de color:

en: Asteroid/Comet details
ca@valencia: Detalls de l'asteroide/cometa

en: Date, time and location:
ca@valencia: Data, hora i emplaçament:

[ctx: @title:window]
en: Field of View Snapshot Browser
ca@valencia: Navegador d'instantànies del camp de visió

en: Could not upload file
ca@valencia: No s'ha pogut carregar el fitxer

en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
ca@valencia: CDV (%1/%2): %3 (%4' x %5')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
ca@valencia: Torna a capturar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
ca@valencia: Suprimix la captura de pantalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
ca@valencia: Guarda a un fitxer…

en: Open Cluster
ca@valencia: Cúmul obert

en: Asterism
ca@valencia: Asterisme

en: Globular Cluster
ca@valencia: Cúmul globular

en: Gaseous Nebula
ca@valencia: Nebulosa gasosa

en: Dark Nebula
ca@valencia: Nebulosa fosca

en: Planetary Nebula
ca@valencia: Nebulosa planetària

en: Supernova Remnant
ca@valencia: Restes d'una supernova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
ca@valencia: Galàxia

en: Quasar
ca@valencia: Quàsar

en: Galactic Cluster
ca@valencia: Cúmul galàctic

en: Star Magnitudes:
ca@valencia: Magnituds de les estreles:

en: Chart Scale:
ca@valencia: Escala de la carta:

en: Observer:
ca@valencia: Observador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
ca@valencia: Data:

en: Site:
ca@valencia: Lloc:

en: Trans:
ca@valencia: Trànsit:

en: Power:
ca@valencia: Potència:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
ca@valencia: El saltador entre estreles ha retornat un trajecte buit. Es recomana que canvieu la configuració dels salts entre estreles o bé que utilitzeu el mode captura manual.

en: Star hopper failed to find path
ca@valencia: El saltador entre estreles no ha pogut trobar cap trajecte

[ctx: @title:window]
en: Printing Wizard
ca@valencia: Assistent d'impressió

en: Go to next Wizard page
ca@valencia: Ves fins a la pàgina següent de l'assistent

en: Go to previous Wizard page
ca@valencia: Ves fins a la pàgina anterior de l'assistent

en: Logging Form
ca@valencia: Formulari de registre

en: Field of View Snapshots
ca@valencia: Captures de pantalla del camp de visió

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
ca@valencia: CDV (%1/%2): %3 (%4' x %5')

en: Details About Object
ca@valencia: Detalls sobre l'objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
ca@valencia: Configuració bàsica del diagrama de busca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
ca@valencia: <p>Establix els detalls bàsics del document: títol, subtítol i descripció.</p>
    <p>En acabar, premeu el botó <b>Següent</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
ca@valencia: Títol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
ca@valencia: Subtítol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
ca@valencia: Seleccioneu el contingut addicional per al diagrama de busca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Finder chart can contain additional elements such as details tables and logging forms. Select which you want to be included in finder chart and press <b>Next</b> to proceed.</p>
ca@valencia: <p>El diagrama de busca pot contindre elements addicionals com ara taules de detall i formularis de registre. Trieu què voleu incloure i premeu <b>Següent</b> per a prosseguir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
ca@valencia: Taules de detalls

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
ca@valencia: Afig una taula de detalls generals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
ca@valencia: Afig una taula de detalls de posició

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
ca@valencia: Afig una taula de detalls d'eixida/posta/trànsit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
ca@valencia: Afig una taula de detalls de cometes/asteroides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
ca@valencia: Formulari de registre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
ca@valencia: Afig un formulari de registre bàsic al diagrama de busca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
ca@valencia: Fulleja les imatges capturades del camp de visió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: After FOV snapshots are captured, you can view, caption and delete them using Field of View Snapshot Browser window.
ca@valencia: Després de capturar les instantànies de CDV les podreu veure, posar una llegenda o suprimir-les amb l'ajut de la finestra del navegador d'instantànies del camp de visió.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
ca@valencia: Fulleja les instantànies de CDV capturades

en: Only magnitudes chart
ca@valencia: Només la carta de magnituds

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
ca@valencia: Establix la configuració bàsica de la captura del camp de visió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic field of view capture settings: color scheme, legend and FOV image shape, then click <b>Next</b> to proceed.</p>
ca@valencia: <p>Establiu la configuració bàsica de la captura del camp de visió: esquema de color, llegenda i forma de la imatge de CDV, i després cliqueu damunt <b>Següent</b> per a procedir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
ca@valencia: Utilitza l'esquema de color «Carta estel·lar»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
ca@valencia: Rectifica la forma de CDV a rectangular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
ca@valencia: Carta d'escales i magnituds

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
ca@valencia: Afig la carta d'escales i magnituds a les imatges de CDV exportades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
ca@valencia: Utilitza un fons alfa mesclat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
ca@valencia: Orientació de la carta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
ca@valencia: Posició de la carta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
ca@valencia: Tipus de carta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
ca@valencia: Captura manualment les instantànies del camp de visió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>In manual field of view capture method, user centers sky map to a point of interest, then captures snapshots of sky fragments inside the active FOV symbol.</p>
    <p>When in field of view capture mode, press <b>Page Up</b> and <b>Page Down</b> to switch FOV symbols. Snapshots are captured by pressing <b>K</b> key. When done, press <b>Escape</b> key to return to the Printing Wizard.</p>
    <p>Press <b>Next</b> when done.</p>
ca@valencia: <p>En el mètode manual de captura del camp de visió, l'usuari centra el mapa celeste en un punt d'interés i aleshores captura instantànies de fragments del cel dins del símbol de CDV actiu.</p>
    <p>Quan esteu en el mode Captura del camp de visió, premeu <b>Re Pàg</b> i <b>Av Pàg</b> per a canviar entre els símbols de CDV. Podeu capturar les instantànies prement la tecla <b>K</b>. En acabar, premeu la tecla <b>Escape</b> per tal de retornar a l'Assistent d'impressió.</p>
    <p>Premeu <b>Següent</b> quan hàgeu finalitzat.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
ca@valencia: Comença la captura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
ca@valencia: Establiu les opcions de captura de CDV per al saltador entre estreles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: Configure star hopper FOV capture: select object at which star hopping will begin, select FOV symbol and magnitude limit.
ca@valencia: Configureu la captura de CDV per al saltador entre estreles: seleccioneu l'objecte on s'iniciaran els salts entre estreles, el símbol de CDV i el límit de magnitud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
ca@valencia: Trieu l'estrela inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
ca@valencia: Seleccioneu un objecte d'una llista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
ca@valencia: Assenyaleu un objecte en el mapa celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
ca@valencia: Mostra els detalls…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
ca@valencia: CDV del salt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
ca@valencia: Límit de magnitud del salt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
ca@valencia: Trieu el mètode de captura del camp de visió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select field of view capture method. There are two methods: manual and star hopping-based.</p>
    <p>In <b>manual method</b> you navigate the sky map to find the objects of interest, then capture multiple fields of view representations.</p>
    <p><b>Star hopping-based method</b> automatically captures FOV snapshots using star hopping. This is experimental feature.</p>
    <p>Once you have selected field of view capture method, press <b>Next</b>.</p>
ca@valencia: <p>Seleccioneu el mètode de captura del camp de visió. Hi ha dos mètodes: manual i basat en els salts entre estreles.</p>
    <p>En el <b>mètode manual</b> navegueu pel mapa celeste per a trobar els objectes d'interés i tot seguit captureu múltiples representacions del camp de visió.</p>
    <p>El <b>mètode basat en els salts entre estreles</b> captura automàticament instantànies de CDV utilitzant els salts entre estreles. Esta és una característica experimental.</p>
    <p>Quan hàgeu escollit el mètode de captura de camp de visió, premeu <b>Següent</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
ca@valencia: Mètode de definició del camp de visió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
ca@valencia: Captura manualment les instantànies de camp de visió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
ca@valencia: Captura de camps visuals basada en el saltador entre estreles (experimental)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
ca@valencia: Selecciona un objecte celeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Select observed sky object. You can select it from object list, by clicking <b>Select object from list</b> button or point it on sky map by pressing <b>Point object on sky map</b>. After object is located, press it with right mouse button and select <b>Select this object</b> option from context menu.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
ca@valencia: <p>Seleccioneu l'objecte celeste que s'observarà. Podeu seleccionar-lo des d'una llista d'objectes clicant damunt del botó <b>Selecciona un objecte de la llista</b> o bé directament des del mapa celeste prement <b>Apunta cap a un objecte del mapa celeste</b>. Una vegada s'haja localitzat l'objecte, cliqueu-hi amb el botó dret del ratolí i seleccioneu l'opció <b>Selecciona este objecte</b> des del menú contextual.</p>
    <p>En acabar, premeu el botó <b>Següent</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
ca@valencia: Objecte seleccionat:

[ctx: @title:window]
en: Export
ca@valencia: Exportació

en: Could not upload file to remote location: %1
ca@valencia: No es pot pujar el fitxer a la ubicació remota: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
ca@valencia: Previsualitza, imprimix i exporta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Your document is ready to be printed. Click <b>Print preview</b> button to preview it and <b>Print</b> button to begin printing. You can also export it to file.</p>
    <p>If you wish to change contents of printed document, click <b>Previous</b> button to get back to previous steps.</p>
ca@valencia: <p>El document està a punt per a ser imprés. Cliqueu damunt del botó <b>Previsualitza la impressió</b> per a previsualitzar-la i el botó <b>Imprimix</b> per a iniciar la impressió. També podeu exportar-la a un fitxer.</p>
    <p>Si voleu canviar el contingut del document imprés, cliqueu damunt del botó <b>Anterior</b> per a retornar als passos previs.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
ca@valencia: Vista prèvia d'impressió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
ca@valencia: Imprimix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: Export to File...
ca@valencia: Exporta cap a un fitxer…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
ca@valencia: Us donem la benvinguda a l'Assistent d'impressió de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>This wizard will help you set up all the parameters for printing finder charts with logging forms.</p>
    <p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
ca@valencia: <p>Este assistent vos ajudarà a configurar tots els paràmetres per a imprimir diagrames de busca amb formularis de registre.</p>
    <p>Per a començar, premeu el botó <b>Següent</b>.</p>

en: Loading asteroids
ca@valencia: S'estan carregant els asteroides

en:  (Asteroid)
ca@valencia:  (Asteroide)

en: Asteroid Update
ca@valencia: Actualització dels asteroides

en: Downloading asteroids updates...
ca@valencia: S'estan baixant les actualitzacions dels asteroides…

en: Error downloading asteroids data: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en baixar les dades dels asteroides: %1

en: Could not load catalog objects in trixel: %1
ca@valencia: No s'han pogut carregar els objectes del catàleg en «trixel»: %1

en: Import custom and internet resolved objects from the old DSO database into the new one?
ca@valencia: Voleu que s'importen els objectes personalitzats i els resolts per Internet des de la base de dades DSO antiga cap a la nova?

en: Could not import the objects.
ca@valencia: No s'han pogut importar els objectes.

en: Successfully added %1 object to the user catalog. | Successfully added %1 objects to the user catalog.
ca@valencia[0]: S'ha afegit correctament %1 objecte al catàleg d'usuari.
ca@valencia[1]: S'han afegit correctament %1 objectes al catàleg d'usuari.

en: Loading comets
ca@valencia: S'estan carregant els cometes

en: Comets Update
ca@valencia: Actualització dels cometes

en: Downloading comets updates...
ca@valencia: S'estan baixant les actualitzacions dels cometes…

en: Constellation Boundaries
ca@valencia: Límits de les constel·lacions

en: Loading Constellation Boundaries
ca@valencia: S'estan carregant els límits de les constel·lacions

en: Star HD%1 not found.
ca@valencia: No s'ha trobat l'estrela HD%1.

en: Loading constellation names
ca@valencia: S'estan carregant els noms de les constel·lacions

en: No icon
ca@valencia: No hi ha cap icona

en: Creating horizon
ca@valencia: S'està creant l'horitzó

en: Filename
ca@valencia: Nom del fitxer

en: A-S/px
ca@valencia: Seg. d'arc/px

en: EastRight
ca@valencia: EstDreta

en: Bad RA string entered for %1. Reset to original value.
ca@valencia: Cadena AR incorrecta introduïda a %1. Es restaura al valor original.

en: Bad DEC string entered for %1. Reset to original value.
ca@valencia: Cadena Dec incorrecta introduïda a %1. Es restaura al valor original.

en: Bad orientation angle string entered for %1. Reset to original value.
ca@valencia: Cadena d'angle d'orientació incorrecta introduïda a %1. Es restaura al valor original.

en: Bad scale angle string entered for %1. Reset to original value.
ca@valencia: Cadena d'angle d'escala incorrecta introduïda a %1. Es restaura al valor original.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 RA value required.
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'estat a «D'acord». Es requerix un valor correcte per a l'AR que no siga 0.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 DEC value required.
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'estat a «D'acord». Es requerix un valor correcte per a la Dec que no siga 0.

en: Cannot set status to OK. Legal orientation value required.
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'estat a «D'acord». Es requerix un valor legal per a l'orientació.

en: Cannot set status to OK. Legal non-0 a-s/px value required.
ca@valencia: No s'ha pogut establir l'estat a «D'acord». Es requerix un valor correcte per als «Seg. d'arc/px» que no siga 0.

en: Stored OK status for %1.
ca@valencia: S'ha emmagatzemat l'estat «D'acord» per a %1.

en: Updating from directory: %1
ca@valencia: S'està actualitzant a partir de la carpeta: %1

en: %1 overlays (%2 new, %3 deleted) %4 solved
ca@valencia: %1 superposicions (%2 noves, %3 suprimides) %4 resoltes

en: Image Overlays.  %1 images, %2 available.
ca@valencia: Superposició d'imatges.  %1 imatges, %2 disponibles.

en: Loading image files...
ca@valencia: S'estan carregant els fitxers d'imatge…

en: %1 image files loaded.
ca@valencia: S'han carregat %1 fitxers d'imatge.

en: Unprocessed
ca@valencia: Sense processar

en: Bad File
ca@valencia: Fitxer incorrecte

en: Solve Failed
ca@valencia: La resolució ha fallat

en: OK
ca@valencia: D'acord

en: West-Right
ca@valencia: Oest-Dreta

en: East-Right
ca@valencia: Est-Dreta

en: Solving: %1. %2 in queue.
ca@valencia: S'està resolent: %1. %2 en la cua.

en: Solving: %1.
ca@valencia: S'està resolent: %1.

en: Can't show %1. Not plate solved.
ca@valencia: No es pot mostrar %1. No s'ha resolt la placa.

en: Can't show %1. Image not loaded.
ca@valencia: No es pot mostrar %1. No s'ha carregat la imatge.

en: Solving aborted.
ca@valencia: S'ha interromput la resolució.

en: Skipping already solved: %1.
ca@valencia: S'ometen les ja resoltes: %1.

en: %1 already solved. Skipping.
ca@valencia: %1 ja resolta. S'omet.

en: Reloading. Image overlays temporarily disabled.
ca@valencia: S'està tornant a carregar. Les superposicions d'imatges estan desactivades temporalment.

en: Solver timed out in %1s
ca@valencia: Temps límit del solucionador en %1 s

en: Solver failed in %1s
ca@valencia: El solucionador ha fallat en %1 s

en: Solver success in %1s: RA %2 DEC %3 Scale %4 Angle %5
ca@valencia: El solucionador ha finalitzat en %1 s: AR %2 Dec %3 Escala %4 Angle %5

en: Done solving. %1 available.
ca@valencia: Resolució feta. N'hi ha %1 disponibles.

en: Loading %1
ca@valencia: S'està carregant %1

en: Local Meridian Component
ca@valencia: Component del meridià local

en: Loading Milky Way
ca@valencia: S'està carregant la Via Làctia

en: Loading Large Magellanic Clouds
ca@valencia: S'estan carregant els Grans Núvols de Magallanes

en: Loading Small Magellanic Clouds
ca@valencia: S'estan carregant els Petits Núvols de Magallanes

[ctx: @title:window]
en: New Supernova(e) Discovered
ca@valencia: S'han descobert supernoves noves

en: Host Galaxy :: %1
ca@valencia: Galàxia amfitriona :: %1

en: Magnitude :: %1
ca@valencia: Magnitud :: %1

en: Type :: %1
ca@valencia: Tipus :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
ca@valencia: posició :: AR : %1 Dec : %2

en: Date :: %1
ca@valencia: Data :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
ca@valencia: Orienta el mapa cap a l'objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New supernova(e) discovered
ca@valencia: S'han descobert noves Supernoves

en: Loading satellites
ca@valencia: S'estan carregant els satèl·lits

en: Update TLEs...
ca@valencia: Actualitza els TLE…

en: Update %1 satellites
ca@valencia: S'actualitzen els satèl·lits de «%1»

[ctx: @title:window]
en: Satellite Orbital Elements Update
ca@valencia: Actualitzeu els elements orbitals dels satèl·lits

en: Failed to load the DSO database.
ca@valencia: No s'ha pogut carregar la base de dades DSO.

en: Do you want to start over with an empty database?
    This will move the current DSO database "%1"
    to "%2"
ca@valencia: Voleu començar amb una base de dades buida?
    Es mourà la base de dades DSO actual «%1»
    cap a «%2»

en: Loading solar system
ca@valencia: S'està carregant el sistema solar

en: Loading stars
ca@valencia: S'estan carregant les estreles

en: Please wait while re-indexing stars...
ca@valencia: Espereu mentre es reindexen les estreles…

en: Supernovae Update
ca@valencia: Actualització de les supernoves

en: Downloading Supernovae updates...
ca@valencia: S'estan baixant les actualitzacions de les supernoves…

en: Error downloading supernova data: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en baixar les dades de les supernoves: %1

en: Requested Position Below Horizon
ca@valencia: La posició sol·licitada queda per davall de l'horitzó

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
ca@valencia: La posició sol·licitada queda per davall de l'horitzó.
    Voleu anar-hi igualment?

en: Go Anyway
ca@valencia: Anar-hi igualment

en: Keep Position
ca@valencia: Manté la posició

en: Digitized Sky Survey image provided by the Space Telescope Science Institute [free for non-commercial use].
ca@valencia: Imatges digitalitzades de l'exploració del cel proporcionades per l'Institut Científic del Telescopi Espacial [lliure per a un ús no comercial].

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
ca@valencia: La imatge de l'Sloan Digital Sky Survey ha sigut cedida pel Consorci de la recerca astrofísica [debades per a usos no comercials].

en: Angular distance: %1
ca@valencia: Distància angular: %1

en: ; Physical distance: %1 pc
ca@valencia: ; Distància física: %1 pc

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
ca@valencia: Saltador entre estreles: trieu un camp de visió

en: FOV to use for star hopping:
ca@valencia: CDV que s'ha d'utilitzar per als salts entre estreles:

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
ca@valencia: Saltador entre estreles: introduïu el camp de visió que s'utilitzarà

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
ca@valencia: CDV que s'ha d'emprar per als salts entre estreles (en minuts d'arc):

en: No object selected.
ca@valencia: No hi ha cap objecte seleccionat.

en: Object Details
ca@valencia: Detalls de l'objecte

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
ca@valencia: Ganimedes

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
ca@valencia: Calixt

en: Earth Shadow
ca@valencia: Ombra de la Terra

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
ca@valencia: Lluna plena

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
ca@valencia: Lluna nova

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
ca@valencia: Mitja lluna creixent

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
ca@valencia: Mitja lluna minvant

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
ca@valencia: Quart creixent

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
ca@valencia: Gibosa creixent

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
ca@valencia: Gibosa minvant

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
ca@valencia: Quart minvant

en: unknown
ca@valencia: desconegut

[ctx: Universal time]
en: UT
ca@valencia: TU

en: Success
ca@valencia: Correcte

en: Eccentricity >= 1.0 or < -0.001
ca@valencia: Excentricitat és >= que 1,0 o és < que -0,001

en: Mean motion less than 0.0
ca@valencia: La mitjana del moviment és més xicoteta que 0,0

en: Semi-latus rectum < 0.0
ca@valencia: Secció cònica és < que 0,0

en: Satellite has decayed
ca@valencia: El satèl·lit ha decaigut

en: Unknown error
ca@valencia: S'ha produït un error desconegut

en: Star
ca@valencia: Estrela

en: Catalog Star
ca@valencia: Estrela del catàleg

en: Planet
ca@valencia: Planeta

en: Comet
ca@valencia: Cometa

en: Asteroid
ca@valencia: Asteroide

en: Constellation
ca@valencia: Constel·lació

en: Galaxy Cluster
ca@valencia: Cúmul galàctic

en: Satellite
ca@valencia: Satèl·lit

en: Radio Source
ca@valencia: Font de ràdio

en: Multiple Star
ca@valencia: Estrela múltiple

en: Unknown Type
ca@valencia: Tipus desconegut

en: Open Clr
ca@valencia: Cúm. obert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NebulaCB)
en: Nebula
ca@valencia: Nebulosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetaryCB)
en: Planetary
ca@valencia: Planetari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SupernovaRemnantCB)
en: Remnant
ca@valencia: Restes

en: Galaxy Clr
ca@valencia: Cúm. galàctic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DarkNebulaCB)
en: Dark Neb
ca@valencia: Neb. fosca

en: Show HST Image
ca@valencia: Mostra la imatge de HST

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
ca@valencia: %1: Telescopi espacial Hubble, explotat per STScI per a la NASA [domini públic]

en: Show Spitzer Image
ca@valencia: Mostra la imatge Spitzer

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
ca@valencia: %1: Telescopi espacial Spitzer, cortesia de la NASA/JPL-Caltech [domini públic]

en: Show SEDS Image
ca@valencia: Mostra la imatge SEDS

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
ca@valencia: %1: SEDS, http://www.seds.org [lliure per a usos no comercials]

en: Show KPNO AOP Image
ca@valencia: Mostra la imatge de KPNO AOP

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
ca@valencia: %1: Programa d'observació avançat en l'Observatori nacional de Kitt Peak [debades per a usos no comercials, cap reproducció física]

en: Show NOAO Image
ca@valencia: Mostra la imatge de NOAO

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
ca@valencia: %1: Observatoris nacionals d'astronomia òptica i AURA [debades per a usos no comercials]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
ca@valencia: %1: Telescopi de gran diàmetre, operat per l'Observatori d'Europa del Sud [debades per a usos no comercials; cap reproducció]

en: Show
ca@valencia: Mostra

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
ca@valencia: Els paràmetres de latitud i TSL tan sols s'haurien d'utilitzar en objectes KSPlanetBase.

en: alpha
ca@valencia: alfa

en: epsilon
ca@valencia: èpsilon

en: mu
ca@valencia: mi

en: nu
ca@valencia: ni

en: xi
ca@valencia: ksi

en: omicron
ca@valencia: òmicron

en: rho
ca@valencia: ro

en: upsilon
ca@valencia: ípsilon

en: phi
ca@valencia: fi

en: chi
ca@valencia: khi

en: Failed to load terrain. Set terrain file in Settings.
ca@valencia: No s'ha pogut carregar el terreny. Establiu el fitxer del terreny en la configuració.

en: Failed to load terrain image (%1). Set terrain file in Settings.
ca@valencia: No s'ha pogut carregar la imatge (%1) del terreny. Establiu el fitxer del terreny en la configuració.

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
ca@valencia: S'ha produït un error en interpretar la regla del fus horari, s'establix a regla buida.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
ca@valencia: No s'ha pogut interpretar %1 com a un codi vàlid de mes.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
ca@valencia: No s'ha pogut interpretar %1 com a un codi de dia vàlid.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu localitzar objectes en el cel pel seu nom.
    			Utilitzeu «Ctrl+F», l'element de menú «Apunta -> Busca un objecte»
    			o el botó «Busca un objecte» de la barra d'eines.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Per a canviar el vostre emplaçament geogràfic,
    			utilitzeu «Ctrl+G», el botó «globus» de la barra d'eines
    			o l'element de menú «Configuració -> Emplaçament geogràfic…».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu seguir un objecte, de manera que sempre estiga centrat
    			en la pantalla.<br/>
    			Utilitzeu «Ctrl+T», l'element de menú «Apunta -> Comença el seguiment» o el botó
    			del «cadenat» de la barra d'eines. També podeu centrar amb facilitat
    			l'objecte fent-hi doble clic o seleccionant «Centra i seguix»
    			des del menú emergent de l'objecte.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>El manual de KStars inclou el projecte AstroInfo, una sèrie
    			d'articles informatius sobre astronomia.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>En la pantalla hi ha tres tipus de «Rètols informatius» que mostren dades
    			relacionades amb l'hora/data, l'emplaçament geogràfic i la posició central
    			actual en el cel (l'enfocament). Podeu arrossegar estos rètols amb el ratolí
    			i ocultar-los fent doble clic damunt seu per a mostrar més (o menys)
    			informació. Els podeu ocultar tots simultàniament en el menú «Configuració -> Rètols informatius».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>KStars té un mode pantalla completa; podeu canviar entre modes emprant
    			el botó «Mode pantalla completa» de la barra d'eines, o bé prement «Ctrl+Majús+F».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Help us improve the KStars project! Visit our website at https://edu.kde.org/kstars and join our mailing list at kstars-devel@kde.org to learn more. We welcome you to help us with bug reports, contributions of astronomy know-how and knowledge, code contributions, translations and many more kinds of contributions!
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Ajudeu-nos a millorar el projecte KStars! Visiteu el nostre lloc web a https://edu.kde.org/kstars i uniu-vos a la llista de correu kstars-devel@kde.org per a aprendre més. Vos agrairem la vostra ajuda amb els informes d'error, col·laboracions de destresa i coneixement d'astronomia, col·laboracions de codi, traduccions i molts altres tipus de col·laboracions!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Les tecles N,S,E,W apuntaran la vista cap al Nord, Sud,
    			Est i Oest sobre l'horitzó. La tecla Z apuntarà la vista cap al zenit.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Les tecles 0-9 centraran el mapa en algun dels cossos principals del sistema solar.
    			El 0 correspon al Sol, el 3 a la Lluna, i així successivament la resta de cossos ordenats
    			per la seua distància del Sol.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Cliqueu i arrossegueu amb el ratolí per a orientar el mapa celeste cap a
    			una posició nova en el cel.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Feu doble clic amb el ratolí per a centrar la pantalla en la posició
    			del cursor del ratolí. Si feu doble clic damunt d'un objecte, KStars començarà
    			a seguir-lo automàticament.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>La barra d'estat mostra les coordenades celestes de la posició
    		del ratolí, tant en el sistema de coordenades equatorials com 
    			horitzontals.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu ampliar o reduir la vista tot fent girar la roda del ratolí,
    			o bé arrossegant el ratolí amunt i avall amb el botó del mig premut.
    			També podeu emprar les tecles «+» i «-», els botons «Acosta» i «Allunya»
    			de la barra d'eines i estes opcions en el menú «Visualitza».
    			El nivell d'ampliació es pot escollir manualment amb l'opció
    			«Amplia a una mida angular» del menú Visualitza («Ctrl+Majús+Z»),
    			i el podeu establir gràficament tot mantenint premuda la tecla
    			«Ctrl» mentre arrossegueu el ratolí per a definir un rectangle
    			amb les mides noves.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu establir manualment les coordenades del punt d'enfocament.
    			Premeu «Ctrl+M» o utilitzeu l'element de menú «Apunta -> Establix manualment les coordenades…»
    			i introduïu les coordenades desitjades en la finestra emergent.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Per a canviar entre el sistema de coordenades equatorials i
    			horitzontals, utilitzeu l'element de menú «Visualitza -> Coordenades» o premeu
    la barra espaiadora.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Per a establir la data i l'hora, premeu «Ctrl+S», utilitzeu l'element de menú
    			«Temps -> Establix la data i l'hora» o el botó del rellotge de la barra d'eines.
    			Cal tindre present que les dates de KStars poden ser molt remotes;
    			podeu utilitzar qualsevol any entre el -50.000 i el +50.000.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu prémer «Ctrl+E» o utilitzar l'element de menú «Temps -> Establix el temps a ara»
    			per a sincronitzar el rellotge de simulació amb el rellotge de la vostra CPU.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>El botó de selecció de valors de la barra d'eines permet ajustar
    			el pas temporal utilitzat pel rellotge de KStars. Establint-lo a «1,0 seg»
    			obtindreu «temps real».
    			Nota: els valors negatius faran que el temps transcórrega cap arrere.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu parar i iniciar el rellotge amb el botó «Reproduïu o pausa»
    			de la barra d'eines o amb l'element de menú «Temps -> Para el rellotge».
    			</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu fer avançar el rellotge un únic pas temporal avant o
    		arrere prement les tecles «&gt;» o «&lt;».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Quan cliqueu amb el ratolí damunt del mapa, l'objecte en el cel 			més proper al cursor del ratolí s'identificarà en la barra d'estat.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Quan manteniu el ratolí quiet uns instants, l'objecte més proper
    			s'identifica amb una etiqueta temporal que s'esvaïx automàticament
    			quan torneu a moure el ratolí.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Cliqueu amb el botó dret del ratolí per a obrir un menú emergent amb
    			les opcions detallades d'un objecte en particular, incloent-hi els enllaços
    			cap a llocs d'Internet amb imatges i informació.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Els objectes del cel profund amb un color especial (predeterminat
    			és el roig) disposen d'enllaços URL addicionals disponibles en el seu
    			menú contextual.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>De manera predeterminada, les estreles es mostren en KStars amb colors realistes.
    			El color d'una estrela dependrà de la seua temperatura; les estreles
    			més fredes són rojes, mentre que les més calentes són blaves.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Si voleu la informació orbital més recent d'asteroides i cometes
    			(incloent-hi la dels objectes descoberts darrerament), aneu sovint a
    			l'eina «Descarrega dades» («Dades -> Descarrega dades noves» o «Ctrl+N»)
    			per tal d'obtindre les efemèrides actualitzades.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
ca@valencia: 		<p>La finestra de Detalls oferix una gran quantitat d'informació sobre 
    			qualsevol objecte en el cel, incloses les coordenades, hores d'eixida/posta, 
    			enllaços d'Internet i les vostres anotacions personalitzades. Accediu a la finestra 
    			de Detalls a través del menú emergent, o bé clicant damunt d'un objecte i prement «D».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu adjuntar una etiqueta a qualsevol objecte en el cel. Canvieu 
    			l'etiqueta en el menú emergent, o bé cliqueu damunt de l'objecte i premeu «L».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>La calculadora astronòmica de KStars («Ctrl+C»), permet efectuar
    			un gran nombre dels càlculs que KStars fa internament.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>L'eina «Generador de corbes de lluminositat de l'AAVSO» («Ctrl+V») es connecta 
    			a un servidor de l'Associació Americana d'Observadors d'Estreles Variables, i 
    			construïx una corba de lluminositat per a les més de 6.000 estreles 
    			variables que es vigilen diàriament.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>L'eina «Altitud en funció del temps» («Ctrl+A») traça corbes d'altitud per a
    			qualsevol grup d'objectes que seleccioneu. És una eina magnífica per a
    			planificar sessions d'observació.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>With the What's up Tonight? tool (Ctrl+U), you can tell at a glance what
    			objects will be visible from your location on a given night.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Amb l'eina «Què passa esta nit?» («Ctrl+U»), podreu saber d'una ullada
    			quins objectes seran visibles des del vostre emplaçament per a una
    			nit concreta.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful Observation Planner tool
    			  (Ctrl + L). The planner helps you maintain a
    			  wish list of objects that you would like to
    			  observe, and then select some of these
    			  objects to plan out an observing
    			  session. The planner can then assign
    			  observing times, and present the objects in
    			  time order for easy observing workflow on
    			  the field.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>KStars té una potent eina «Planificador d'observacions»
    			  («Ctrl+L»). El planificador us ajuda a mantindre una
    			  llista de desitjos d'objectes que vos agradaria
    			  observar, i després seleccionar alguns d'estos
    			  objectes per a planificar una sessió d'observació.
    			  El planificador pot assignar temps d'observació,
    			  i mostrar els objects en ordre temporal
    			  per a facilitar el flux de treball de l'observació en
    			  el camp.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a powerful astrophotography suite called Ekos! Ekos lets you control your astrophotography equipment through INDI, perform auto-focus etc, and set up automatic capture sequences.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>KStars té un conjunt potent de programes d'astrofotografia anomenat Ekos! Ekos us permet controlar l'equip d'astrofotografia mitjançant INDI, realitzar l'enfocament automàtic, etc., configurar seqüències de captura automàtiques.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>L'eina «Constructor de scripts» us permet construir scripts de D-Bus complexos
    			utilitzant una IGU simple. Estos scripts es poden executar més tard
    			des de la línia d'ordres, o bé des de dins de KStars.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>L'eina «Visor del sistema solar» («Ctrl+Y») mostra una vista superior
    			del sistema solar, amb el detall de la posició dels planetes principals en la data
    			de la simulació.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>L'eina «Llunes de Júpiter» («Ctrl+J») mostra les posicions relatives de les
    			quatre llunes de Júpiter més grans (Io, Europa, Ganimedes i Calixt), tal com
    			es veuen des de la Terra, i en funció del temps.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu exportar la imatge del cel a un fitxer utilitzant l'element «Guarda la imatge del cel»
    			del menú Fitxer, o bé prement «Ctrl+I». A més, podeu executar KStars des d'un
    			indicatiu d'ordres amb l'argument «--dump» per a guardar en el disc una imatge
    			del cel sense necessitat d'obrir la finestra del programa. Açò es pot utilitzar
    			per a generar fons de pantalla dinàmics per al vostre escriptori KDE.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom Object Catalogs, select "Import Catalog..." or 
    			"Create Catalog..." from the Catalogs page in the KStars Configuration window.
    			See the Handbook for instructions on formatting your catalog file.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Per a afegir els vostres propis catàlegs personalitzats d'objectes,
    			seleccioneu «Importa un catàleg…» o bé «Carrega un catàleg…» des de la pàgina Catàlegs
    			de la finestra de configuració de KStars. Consulteu el manual per a veure
    			les instruccions sobre com donar format al fitxer de catàleg.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with the NGC and IC deep-sky object catalogs. You can download many more catalogs from the File->Download New Data option. You can also make your own custom catalogs and add them.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>De manera predeterminada, KStars es distribuïx amb els catàlegs d'objectes del cel profund NGC i IC. Podeu baixar molts més catàlegs des de l'opció «Dades -> Descarrega dades noves». També podeu crear el vostre propi catàleg personalitzat i afegir-los-hi.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, KStars ships with a catalog of stars up to about magnitude 8. You can download additional star catalogs (Tycho-2 and USNO NOMAD) to show up to 100 million stars down to about magnitude 16 using the File->Download New Data option.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>De manera predeterminada, KStars es distribuïx amb un catàleg d'estreles fins a magnitud 8. Podeu baixar catàlegs addicionals d'estreles (Tycho-2 i USNO NOMAD) per a mostrar fins a 100 milions d'estreles de magnitud 16 utilitzant l'opció «Dades -> Descarrega dades noves».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Per a afegir els vostres URL personalitzats d'imatges/informació
    			a qualsevol objecte, seleccioneu «Afig un enllaç…» des del menú contextual.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu ajustar dotzenes d'opcions de pantalla clicant damunt del botó de
    			«clau anglesa» de la barra d'eines o seleccionant l'element de menú
    «Configuració -> Configura KStars…».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu ocultar o mostrar els rètols informatius en pantalla
    			utilitzant l'element de menú «Configuració -> Rètols informatius».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu ocultar o mostrar les barres d'eines utilitzant l'element de menú
    			«Configuració -> Barres d'eines mostrades».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu ocultar els camps de coordenades tant AR/Dec com Alt/Az en la barra d'estat
    			o fins i tot ocultar completament la barra d'estat, emprant el menú 
    			«Configuració -> Barra d'estat».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu canviar amb facilitat entre els esquemes de color predefinits seleccionant
    			l'esquema des del menú «Configuració -> Esquemes de color».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu definir les vostres pròpies ubicacions geogràfiques.
    			Empleneu els camps adequats en el diàleg «Establiu l'emplaçament
    			geogràfic» i premeu el botó «Afig la ciutat».
    			Els vostres emplaçaments estaran disponibles en totes les sessions futures.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu definir els vostres propis esquemes de color. Trieu els
    			colors en la pestanya «Colors» de la finestra de configuració i premeu el
    			botó «Guarda els colors actuals». El vostre esquema de color apareixerà
    			en la llista en totes les sessions futures.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu dissenyar-vos els vostres propis símbols del camp de visió (CDV)
    			utilitzant l'«Editor de CDV» des del menú «Configuració -> Símbols de CDV». Podeu establir la mida angular,
    			la forma i el color dels vostres símbols nous.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you use a camera to capture images, you can create a field-of-view (FOV) symbol that matches your camera sensor's size. You can then adjust the orientation of the FOV symbol to match the orientation of your camera, to see what fits into your imaging field. The FOV Editor may be accessed from the Settings->FOV Symbols menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Si utilitzeu una càmera per a capturar les imatges, podeu crear un símbol de camp de visió (CDV o FOV) que coincidisca amb la mida del sensor de la càmera. Llavors podreu ajustar l'orientació del símbol de CDV perquè coincidisca amb l'orientació de la càmera, per a veure que s'ajusta dins el camp per a l'obtenció de les imatges. Es pot accedir a l'«Editor de CDV» des del menú «Configuració -> Símbols de CDV».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>La pestanya «Avançat» de la finestra de configuració de KStars us permet afinar
    			el seu comportament. Podeu especificar si voleu corregir la refracció atmosfèrica
    			i si utilitzar o no la transició animada. També podeu especificar quins objectes
    			s'ocultaran quan la pantalla estiga en moviment.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars displays up to 100 million stars, more than 13,000 deep-sky objects, the 88 constellations,
    			all planets, the Sun, the Moon, thousands of comets and asteroids, and the
    			Milky Way.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>KStars mostra fins a 100 milions d'estreles, 13.000 objectes del cel profund, les 88 constel·lacions,
    			tots els planetes, el Sol, la Lluna, milers de cometes i asteroides, així com la Via Làctia.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>La línia en el cel que pareix que seguisquen el Sol i tots els planetes
    			s'anomena Eclíptica.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Les posicions dels objectes en KStars inclouen els efectes de precessió,
    			nutació, aberració, refracció atmosfèrica i retard per a la velocitat de
    			la llum (per als planetes).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can simulate the famous experimental test of general relativity in KStars -- KStars can calculate the bending of star-light around the sun. Simply center on the sun, zoom in the sky map and toggle the corrections by pressing 'r' on the keyboard.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Podeu simular la famosa prova experimental de la relativitat general en KStars -- KStars pot calcular la curvatura de la llum de l'estrela al voltant del sol. Senzillament, centreu en el Sol, feu zoom al mapa celeste i canvieu les correccions prement la tecla «R».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The nearest star to the Sun is Rigel Kentaurus (alpha Centauri).
    			The brightest star in the night sky is Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>
ca@valencia: 		<p>L'estrela més propera al Sol és Rigel Centaure (alpha Centauri).
    			L'estrela més brillant del cel nocturn és Sírius (alpha Canis Majoris).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>El gran grup de galàxies entre Lleó, Verge i Cabellera de Berenice
    			s'anomena el Cúmul de galàxies de Verge.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>El gran grup de cúmul i nebuloses al pol sud celeste són objectes
    			del Gran Núvol de Magallanes, el qual és una galàxia nana en òrbita
    			al voltant de la Via Làctia.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
ca@valencia: 		<p>El catàleg Messier és una llista dels 110 objectes no estrel·lars més brillants
    			del cel. Açò inclou objectes tan famosos com la nebulosa d'Orió (M 42),
    			la galàxia d'Andròmeda (M 31) i les Plèiades (M 45).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Every now and then, planets seem to stop, and temporarily change their direction of motion across the night sky. This is called retrograde motion. You can simulate it in KStars by attaching a trail to an outer planet and letting the simulation clock step quickly (at 1 sid day or so).
    		</p>
ca@valencia: 		<p>De tant en tant, els planetes pareixen parar-se, i temporalment canvien la seua direcció de moviment a través del cel nocturn. Açò s'anomena moviment retrògrad. El podeu simular a KStars afegint una traça a un planeta exterior i deixant que el rellotge de la simulació avance de pressa (a 1 dia sideri o així).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>From a dark, country-side location, the Andromeda Galaxy (M 31) is visible to the naked eye! The galaxy lies about 2.2 million light years away from us, and yet it has an apparent size of 3 degrees, 6 times the apparent size of the full moon!
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Des d'un emplaçament fosc en el camp, la Galàxia Andròmeda (M 31) és visible a simple vista! La galàxia està a uns 2,2 milions d'anys llum de nosaltres, i encara té una mida aparent de 3 graus, 6 vegades la mida aparent de la lluna plena!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Apparent sizes of deep-sky objects and planets are measured in arcminutes. An arc-minute is 1/60 of a degree. Stars have even smaller apparent sizes, which are measured in milli-arc-seconds (1/3600000 of a degree)!
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Les mides aparents dels objectes del cel profund i els planetes es mesuren en minuts d'arc. Un minut d'arc és 1/60 d'un grau. Les estreles inclús tenen unes mides aparents més xicotetes, les quals es mesuren en mil·lisegons d'arc (1/3600000 d'un grau)!
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Distance to the more nearby stars may be measured using "Parallax". The idea is explained in the Astro Info project. KStars shows the distances to many stars in the Details dialog. To access this information, simply right click on the star, and choose "Details" in the popup-menu.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>La distància fins a les estreles més properes es pot mesurar utilitzant la «paral·laxi». La idea està explicada en el projecte AstroInfo. KStars mostra les distàncies a moltes estreles en el diàleg «Detalls». Per a accedir a esta informació, senzillament cliqueu amb el botó dret damunt de l'estrela i seleccioneu «Detalls» en el menú emergent.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Hubble Space Telescope images are usually in false-color. The colors are chosen to indicate the presence of the elements Hydrogen, Oxygen, and Sulfur. For real-color images, try the other image options.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Les imatges del telescopi espacial Hubble són en color fals normalment. Els colors es trien per a indicar la presència dels elements hidrogen, oxigen, i sulfur. Per a imatges en color real, trieu les altres opcions d'imatge.
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Digitized Sky Survey (DSS) has digitized images from photographs of every region of the sky, made with the Oschin Schmidt telescope at Mt. Palomar, and the UK Schmidt Telescope. The DSS image of almost any region of the sky can be accessed from KStars by right-clicking on the sky map and selection "Show DSS Image".
    		</p>
ca@valencia: 		<p>El Digitized Sky Survey (DSS) ha digitalitzat imatges de fotògrafs de cada regió del cel, efectuades amb el telescopi Oschin Schmidt en la muntanya Palomar i el telescopi UK Schmidt. Des de KStars es pot accedir a les imatges DSS de quasi qualsevol regió del cel clicant amb el botó dret damunt del mapa celeste i seleccionant «Mostra la imatge DSS».
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Edwin Hubble made the first measurements that showed that the distant galaxies are receding at very fast speeds from us. This was early evidence for the expansion of the universe. Learn more at the AstroInfo project in the KStars Handbook (Help->KStars Handbook).
    		</p>
ca@valencia: 		<p>Edwin Hubble va fer els primers amidaments que mostraven que les galàxies distants s'allunyen de nosaltres a velocitats molt grans. Esta va ser una prova precoç de l'expansió de l'univers. Apreneu-ne més al projecte AstroInfo en el manual de KStars (Ajuda -> Manual de KStars).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The best way to observe a faint object in the night-sky is to not look straight at it but look in the region around it! This technique, called "averted vision", works because of the way the rod cells, which are sensitive to dim light, are placed on the retina in our eyes.
    		</p>
ca@valencia: 		<p>La millor manera d'observar un objecte feble en el cel nocturn és no mirar-lo directament sinó mirar la regió al seu voltant! Esta tècnica, anomenada «visió apartada» («averted vision» en anglés), funciona gràcies a la manera en què els bastonets de la retina, els quals són sensibles a la llum tènue, estan situats a la retina dels nostres ulls.
    		</p>

[ctx: @title:window]
en: Altitude vs. Time
ca@valencia: Altitud en funció del temps

en: Local Sidereal Time
ca@valencia: Temps sideral local

en: Local Time
ca@valencia: Temps local

en: &Print...
ca@valencia: Im&primix…

en: Print the Altitude vs. time plot
ca@valencia: Imprimix una traça de l'altitud en funció del temps

en: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>LST:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>LT:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Altitude:   </td><td>%4</td></tr></table>
ca@valencia: <table><tr><th colspan="2">%1</th></tr><tr><td>TSL:   </td><td>%3</td></tr><tr><td>TL:   </td><td>%2</td></tr><tr><td>Altitud:   </td><td>%4</td></tr></table>

[ctx: @title:window]
en: Print elevation vs time plot
ca@valencia: Imprimix un traçat de l'elevació en funció del temps

en: Elevation vs. Time Plot
ca@valencia: Traçat de l'elevació en funció del temps

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
ca@valencia: Nom de l'objecte que es traçarà.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
ca@valencia: Hi ha dues maneres d'emprar este camp: 
    
    1. Senzillament escrivint el nom d'un objecte conegut i prémer el botó «Traça» (o prement «Retorn»). S'afegirà a la traça una corba d'altitud en funció del temps i les seues coordenades es mostraran davall.
    
    2. Escriviu una etiqueta amb el nom personalitzat de l'objecte. També necessitareu especificar l'ascensió recta (AR) i la declinació (Dec) de l'objecte i després prémer el botó «Traça» per a afegir la seua corba al traçat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
ca@valencia: Busca un objecte…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
ca@valencia: Traça

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
ca@valencia: Neteja els camps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
ca@valencia: Neteja la llista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Equinox:
ca@valencia: Equinocci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
ca@valencia: Temps local:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton)
en:     Compute
ca@valencia:     Calcula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altitudeLabel)
en: Altitude:
ca@valencia: Altitud:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, riseButton)
en: Object Rise
ca@valencia: Eixida de l'objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setButton)
en: Object Set
ca@valencia: Posta de l'objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, transitButton)
en: Transit
ca@valencia: Trànsit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
ca@valencia: Data i emplaçament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
ca@valencia: Tria una ciutat…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
ca@valencia: Actualitza

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
ca@valencia: Llista d'opcions ajustables.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, OptionName)
en: Select an option from this list to set its value.  You may also select the option using an organized Tree List using the "Browse Tree..." button.
ca@valencia: Seleccioneu una opció d'esta llista per a establir el seu valor. També podeu seleccionar l'opció emprant una llista organitzada en arbre emprant el botó «Navega per l'arbre…».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
ca@valencia: Valor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
ca@valencia: Mostra una vista en arbre de les opcions.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
ca@valencia: Premeu este botó per a seleccionar una «Opció de vista» des d'una llista en arbre, en la qual s'agrupen per assumpte. També es mostrarà una xicoteta descripció de cada opció i els tipus de dades del valor de l'opció (cadena, enter, flotant o booleà).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Browse Tree...
ca@valencia: Navega per l'arbre…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
ca@valencia: Valor per a l'opció seleccionada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: Set the value for the selected view option here.  Make sure the value you enter matches the data type expected by the option.  For example, the "UseAltAz" option expects a boolean value, so you should enter "true", "false", "1", or "0".  If you are unsure what data type is expected, examine the Tree View of options using the "Browse Tree..." button.
ca@valencia: Establiu ací el valor de l'opció de visualització seleccionada. Assegureu-vos que el valor que introduïu coincidix amb el tipus de dades esperat per l'opció. Per exemple, l'opció «UseAltAz» espera un valor booleà, de manera que haureu d'introduir «true», «false», «1» o «0». Si no esteu segur de quin tipus de dada s'espera, examineu la vista en arbre emprant el botó «Navega per l'arbre…».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
ca@valencia: Opció:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
ca@valencia: Amplària de la imatge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
ca@valencia: Alçària de la imatge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
ca@valencia: Seleccioneu un objecte des d'una llista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
ca@valencia: Obri el diàleg «Busca un objecte», el qual us permet seleccionar un objecte des d'una llista d'objectes coneguts. Quan un objecte ha sigut seleccionat, el seu nom apareixerà en el quadro «dir» de l'esquerra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Object...
ca@valencia: Objecte…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
ca@valencia: Objecte o direcció de l'objectiu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
ca@valencia: Seleccioneu una direcció o objecte sobre el qual centrar-vos. El quadro combinat proporciona un llistat de direccions conegudes incloent els punts cardinals de la rosa dels vents en l'horitzó, així com el zenit. També podeu introduir ací el nom d'un objecte conegut o seleccionar-ne un des de la llista d'objectes coneguts prement damunt del botó «Objecte».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
ca@valencia: Mostra el diàleg d'impressió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
ca@valencia: Utilitza els colors de la carta estel·lar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
ca@valencia: Nom de color:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
ca@valencia: Valor de color:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
ca@valencia: Nom del país.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Enter the Country name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
ca@valencia: Introduïu el nom del país per a l'emplaçament desitjat. Potser resulta més senzill utilitzar el botó «Busca una ciutat…» per a triar el vostre emplaçament entre un llistat predefinit de ciutats.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
ca@valencia: Nom de la ciutat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, CityName)
en: Enter the City name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
ca@valencia: Introduïu el nom de la ciutat per a l'emplaçament desitjat. Potser resulta més senzill utilitzar el botó «Busca una ciutat…» per a triar el vostre emplaçament entre un llistat predefinit de ciutats.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
ca@valencia: Nom de la província.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Enter the Province name for the desired location.  It might be easier to use the "Find City..." button to choose your location from the list of predefined cities.
ca@valencia: Introduïu el nom de la província per a l'emplaçament desitjat. Potser resulta més senzill utilitzar el botó «Busca una ciutat…» per a triar el vostre emplaçament entre un llistat predefinit de ciutats.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
ca@valencia: Obri l'eina «Establix un emplaçament».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
ca@valencia: Premeu este botó per a obrir el diàleg «Establix un emplaçament», el qual us permetrà triar un emplaçament des d'un llistat de 2.500 ciutats al voltant del món. Una vegada seleccionat un emplaçament, es completaran els camps de «Ciutat:», «Província:» i «País:».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Find City...
ca@valencia: Busca una ciutat…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
ca@valencia: Canvia la des/activació del seguiment.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
ca@valencia: Si se selecciona, el cel romandrà centrat sobre la seua posició o objecte actual mentre passa el temps. Este comportament s'anomena «Seguiment». Cal tindre present que el seguiment comença automàticament sempre que se centra un objecte al punt d'enfocament. D'esta manera, si utilitzeu «lookToward» amb el nom d'un objecte, no necessitareu activar el seguiment. 
    
    Si no se selecciona, el seguiment restarà inactiu, fins i tot si un objecte està centrat en l'objectiu. El cel pareixerà desplaçar-se a mesura que passa el temps (a causa de la rotació de la Terra).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
ca@valencia: <font color="#00007f">Seg:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
ca@valencia: Retard de la pausa, en segons.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
ca@valencia: Introduïu el nombre de segons que l'script haurà d'esperar abans d'executar les ordres següents.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
ca@valencia: Tecla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
ca@valencia: Espera fins que es prema esta tecla.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
ca@valencia: L'execució de l'script es pararà fins que l'usuari prema la tecla ací especificada. 
    
    Tan sols es poden emprar tecles simples, no podeu emprar tecles modificadores com «Ctrl» o «Majús». Escriviu «space» per a especificar la barra espaiadora, o la tecla que corresponga en qualsevol altre cas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
ca@valencia: Nivell d'ampliació:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
ca@valencia: Nivell d'ampliació nou.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
ca@valencia: Establix el nivell d'ampliació per a la pantalla. Podeu canviar incrementalment este valor emprant «Acosta» i «Allunya». 
    
    El nivell d'ampliació especifica el nombre de píxels que cobrix un radiant d'arc. Els valors raonables haurien d'estar entre 300 i 10.000.000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
ca@valencia: <qt><h2>La calculadora astronòmica de KStars</h2><p>La calculadora astronòmica de KStars conté diversos <b>mòduls</b> que efectuen càlculs variats relacionats amb l'astronomia. Els mòduls s'organitzen en diverses categories: <ul><li><b>Calculadores de temps:</b> Convertixen entre sistemes de temps, i prediuen la temporització d'esdeveniments celestes</li><li><b>Convertidors de coordenades:</b> Fan conversions entre diversos sistemes de coordenades</li><li><b>Sistema solar:</b> Prediuen la posició de qualsevol planeta, des d'un emplaçament i instant donats sobre la Terra</li></ul></qt>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
ca@valencia: <qt>Secció que inclou algorismes per al càlcul d'efemèrides temporals<ul><li><b>Dia julià:</b> Conversió entre dia julià/calendari</li><li><b>Temps sideral:</b> Conversió entre temps sideral/universal</li><li><b>Calendari:</b> Horaris d'eixida, posta i trànsit del Sol i la Lluna, i posicions d'estos esdeveniments</li><li><b>Equinoccis i solsticis:</b> Equinoccis, solsticis i duració de les estacions</li></ul></qt>

en: <QT>Section with algorithms for the conversion of different astronomical systems of coordinates<UL><LI><B>Galactic:</B> Galactic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Apparent:</B> Computation of current equatorial coordinates from a given epoch</LI><LI><B>Ecliptic:</B> Ecliptic/Equatorial coordinates conversion</LI><LI><B>Horizontal:</B> Computation of azimuth and elevation for a given source, time, and location on the Earth</LI><LI><B>Simple:</B> Conversion between angles in hrs and degrees.</LI><LI><B>Angular Distance:</B> Computation of angular distance between two objects whose positions are given in equatorial coordinates</LI><LI><B>Geodetic Coords:</B> Geodetic/XYZ coordinate conversion</LI><LI><B>LSR Velocity:</B> Computation of the heliocentric, geocentric and topocentric radial velocity of a source from its LSR velocity</LI></UL></QT>
ca@valencia: <qt>Secció amb algorismes per a la conversió entre diferents sistemes astronòmics de coordenades<ul><li><b>Galàctiques:</b> Convertidor entre coordenades galàctiques i equatorials</li><li><b>Aparents:</b> Càlcul de les coordenades equatorials actuals per a una època en concret</li><li><b>Eclíptiques:</b> Convertidor entre coordenades eclíptiques i equatorials</li><li><b>Horitzontals:</b> Càlcul de l'azimut i l'altitud per a una font, temps i emplaçament concrets sobre la Terra</li><li><b>Simple:</b> Conversió dels angles en hores i graus.</li><li><b>Distància angular:</b> Càlcul de la distància angular entre dos objectes amb les seues posicions expressades en coordenades equatorials</li><li><b>Coord. geodèsiques:</b> Conversió entre coordenades geodèsiques i XYZ</li><li><b>Velocitat ELR:</b> Càlcul de les velocitats radials heliocèntrica, geocèntrica i topocèntrica d'una font a partir de la seua velocitat ELR</li></ul></qt>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
ca@valencia: <qt>Secció amb algorismes per a l'obtenció d'informació sobre coordenades i temps dels cossos del sistema solar<ul><li><b>Coordenades planetàries:</b> Coordenades dels planetes, Lluna i Sol per a un instant donat i des d'una posició concreta sobre la Terra.</li></ul></qt>

[ctx: @title:window]
en: Calculator
ca@valencia: Calculadora

en: Calculator modules
ca@valencia: Mòduls de la calculadora

en: Time Calculators
ca@valencia: Calculadores de temps

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
ca@valencia: Dia julià

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
ca@valencia: Temps sideral

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
ca@valencia: Calendari

en: Equinoxes & Solstices
ca@valencia: Equinoccis i solsticis

en: Coordinate Converters
ca@valencia: Convertidors de coordenades

en: Equatorial/Galactic
ca@valencia: Equatorial/Galàctic

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
ca@valencia: Coordenades aparents

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSimple)
en: Horizontal Coordinates
ca@valencia: Coordenades horitzontals

en: Simple Coordinates
ca@valencia: Coordenades simples

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
ca@valencia: Coordenades eclíptiques

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
ca@valencia: Distància angular

en: Geodetic Coordinates
ca@valencia: Coordenades geodèsiques

en: LSR Velocity
ca@valencia: Velocitat ELR

en: Planets Coordinates
ca@valencia: Coordenades planetàries

en: Conjunctions
ca@valencia: Conjuncions

en: Eclipses
ca@valencia: Eclipsis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
ca@valencia: Temps local

en: Universal time
ca@valencia: Temps universal

en: Julian date
ca@valencia: Data juliana

en: Single Object
ca@valencia: Objecte únic

en: Conjunction/Opposition
ca@valencia: Conjunció/Oposició

en: Date & Time (UT)
ca@valencia: Data i hora (TU)

en: Object 1
ca@valencia: Objecte 1

en: Object 2
ca@valencia: Objecte 2

en: Separation
ca@valencia: Separació

[ctx: @title:window]
en: Save Conjunctions
ca@valencia: Guardeu les conjuncions

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
ca@valencia: La separació màxima introduïda no és un angle vàlid. Utilitzeu la característica d'ajuda «Què és açò?» per a informar-vos de com cal introduir un angle vàlid

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
ca@valencia: Trieu un objecte per tal de comprovar les conjuncions amb d'altres, clicant damunt del botó «Busca un objecte».

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
ca@valencia: Trieu dos objectes diferents per tal de comprovar-ne les conjuncions.

en: Compute conjunction...
ca@valencia: Calcula la conjunció…

[ctx: @title:window]
en: Conjunction
ca@valencia: Conjunció

en: Compute conjunction between %1 and %2
ca@valencia: Calcula la conjunció entre %1 i %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
ca@valencia: Conjunció

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
ca@valencia: Oposició

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
ca@valencia: Greenwich, Regne Unit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
ca@valencia: Acabant el:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
ca@valencia: i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
ca@valencia: Començant el:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
ca@valencia: Mostra les conjuncions/oposicions per a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
ca@valencia: Objectes intermedis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
ca@valencia: Separació màxima permesa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
ca@valencia: Calcula

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
ca@valencia: Conjuncions / Oposicions

en: View in SkyMap
ca@valencia: Visualitza en el mapa celeste

en: Show Details
ca@valencia: Mostra els detalls

en: Full
ca@valencia: Total

en: Partial
ca@valencia: Parcial

en: CSV Files (*.csv)
ca@valencia: Fitxers CSV (*.csv)

[ctx: @title:window]
en: Export Eclipses
ca@valencia: Exporteu les eclipsis

en: Could not export.
ca@valencia: No s'ha pogut exportar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show eclipses for:
ca@valencia: Mostra els eclipsis per a:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
ca@valencia: Resultats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
ca@valencia: Equinocci de primavera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
ca@valencia: Solstici d'estiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
ca@valencia: Equinocci de tardor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
ca@valencia: Solstici d'hivern:

[ctx: @title:window]
en: Flag Manager
ca@valencia: Gestor d'indicadors

en: To add custom icons, just add images in %1. File names must begin with flag. For example, the file <i>flagSmall_red_cross.png</i> will be shown as <b>Small red cross</b> in the combo box.
ca@valencia: Per a afegir icones personalitzades, només cal que afegiu imatges a %1. Els noms de fitxer han de començar per «flag». Per exemple, el fitxer <i>flagCreu_roja_xicoteta.png</i> es mostrarà com a <b>Creu roja xicoteta</b> en el quadro combinat.

[ctx: Right Ascension]
en: RA
ca@valencia: AR

en: Epoch
ca@valencia: Època

en: Icon
ca@valencia: Icona

en: Label
ca@valencia: Etiqueta

en: Invalid coordinates.
ca@valencia: Coordenades no vàlides.

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
ca@valencia: El telescopi «%1» no està en línia. Connecteu-lo i torneu-ho a provar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
ca@valencia: Color de l'etiqueta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
ca@valencia: Icona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save Changes
ca@valencia: Guarda els canvis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Slew to the flag coordinates
ca@valencia: Orienta cap a les coordenades de l'indicador.

en: Region is invalid.
ca@valencia: La regió no és vàlida.

[ctx: @title:window]
en: Artificial Horizon Manager
ca@valencia: Gestor de l'horitzó artificial

en: Region
ca@valencia: Regió

en: Region is valid
ca@valencia: La regió és vàlida

en: Region %1
ca@valencia: Regió %1

en: %1 region is invalid.
ca@valencia: La regió %1 no és vàlida.

[ctx: @title:window]
en: Save Artificial Horizon
ca@valencia: Guardeu l'horitzó artificial

en: Invalid angle value: %1
ca@valencia: El valor de l'angle no és vàlid: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addRegionB)
en: Add Region
ca@valencia: Afig una regió.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeRegionB)
en: Remove Region
ca@valencia: Elimina una regió.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, toggleCeilingB)
en: Toggle Ceiling
ca@valencia: Canvia el sostre.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exportHorizonB)
en: Export the selected horizon to a file
ca@valencia: Exporta l'horitzó seleccionat a un fitxer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, importHorizonB)
en: Import a previously exported horizon file
ca@valencia: Importa un fitxer d'horitzó exportat prèviament

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveB)
en: Save Regions
ca@valencia: Guarda les regions.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Points
ca@valencia: Punts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addPointB)
en: Add Point
ca@valencia: Afig un punt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removePointB)
en: Remove Point
ca@valencia: Elimina el punt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearPointsB)
en: Clear all points
ca@valencia: Neteja tots els punts.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectPointsB)
en: Select points from the sky map
ca@valencia: Seleccioneu els punts des del mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Artificial horizon is used to define <span style=" font-weight:600;">Regions</span> on the SkyMap that are <span style=" font-style:italic;">blocked</span> from view from your vantage point (e.g. by tall trees or buildings). Regions can be areas above or below line segments that you enter. </p><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To draw a <span style=" font-weight:600;">Region</span>, enter a list of <span style=" font-weight:600;">Points</span> (<span style=" font-style:italic;">minimum</span> 2) that outlines the top of a blocked area (the <span style=" font-weight:600;">blockage is below</span> the lines).</li><ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Setting <span style=" font-style:italic;">ceiling/window mode</span> for a list of points instead sets the <span style=" font-weight:600;">blockage above</span> the lines.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Add the points manually, or preferably by selecting them from the Sky Map after clicking <span style=" font-style:italic;">Select Points</span> button. </li></ul><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enable a region by <span style=" font-style:italic;">checking its box</span>. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selecting a region displays its points on the SkyMap. </li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When done click <span style=" font-style:italic;">Apply</span>.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Defining regions is easier when used in conjunction with the Terrain background feature.</li><li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can export (and later import) regions using the export/import region buttons.</li></ul></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>L'horitzó artificial s'utilitza per a definir <span style="font-weight:600;">regions</span> del mapa celeste que estan <span style="font-style:italic;">tapades</span> en la vista des del vostre punt de vista (p. ex., per arbres alts o edificis). Les regions poden ser àrees per damunt o per davall de segments de línies que introduïu.</p><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Per a dibuixar una <span style="font-weight:600;">regió</span>, introduïu una llista dels <span style="font-weight:600;">punts</span> (<span style="font-style:italic;">mínim</span> 2) que dibuixen la part superior de l'àrea tapada (la <span style="font-weight:600;">part tapada està davall</span> les línies).</li><ul style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-list-indent:1;"><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">En definir el <span style="font-style:italic;">mode sostre/finestra</span> la llista de punts establix la <span style="font-weight:600;">part tapada sobre</span> les línies.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Afegiu manualment els punts, o amb preferència seleccionant-los en el mapa celeste després de clicar damunt del botó <span style="font-style:italic;">Seleccioneu els punts</span>.</li></ul><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Habiliteu una regió <span style="font-style:italic;">marcant el seu quadro</span>.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">En seleccionar una regió es mostren els seus punts en el mapa celeste.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">En acabar, cliqueu damunt <span style="font-style:italic;">Aplica</span>.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Definir regions és més fàcil si s'utilitza conjuntament amb la característica de fons del terreny.</li><li style="margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Podeu exportar (i després importar) regions utilitzant els botons d'exportar o importar regions.</li></ul></body></html>

en: Const
ca@valencia: Const.

en: Coord
ca@valencia: Coord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, imagedCB)
en: Imaged
ca@valencia: Imatge obtinguda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pickedCB)
en: Picked
ca@valencia: Triat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoredCB)
en: Ignored
ca@valencia: Ignorat

[ctx: @title:window]
en: Imaging Planner
ca@valencia: Planificador de l'obtenció d'imatges

en: Object Name--click header to sort ascending/descending.
ca@valencia: Nom de l'objecte -cliqueu damunt de la capçalera per a ordenar en sentit ascendent o descendent-.

en: Number of hours the object can be imaged--click header to sort ascending/descending.
ca@valencia: Nombre d'hores en les quals es poden obtindre imatges de l'objecte -cliqueu damunt de la capçalera per a ordenar en sentit ascendent o descendent-.

en: Object Type--click header to sort ascending/descending.
ca@valencia: Tipus de l'objecte -cliqueu damunt de la capçalera per a ordenar en sentit ascendent o descendent-.

en: Maximum object dimension (arcmin)--click header to sort ascending/descending.
ca@valencia: Dimensions màximes de l'objecte (min. d'arc) -cliqueu damunt de la capçalera per a ordenar en sentit ascendent o descendent-.

en: Maximum altitude--click header to sort ascending/descending.
ca@valencia: Altitud màxima -cliqueu damunt de la capçalera per a ordenar en sentit ascendent o descendent-.

en: Moon angular separation at midnight--click header to sort ascending/descending.
ca@valencia: Separació angular de la Lluna a mitjanit -cliqueu damunt de la capçalera per a ordenar en sentit ascendent o descendent-.

en: Constellation--click header to sort ascending/descending.
ca@valencia: Constel·lació -cliqueu damunt de la capçalera per a ordenar en sentit ascendent o descendent-.

en: RA/DEC coordinates--click header to sort ascending/descending.
ca@valencia: Coordenades AR/Dec -cliqueu damunt de la capçalera per a ordenar en sentit ascendent o descendent-.

en: No match for "%1"
ca@valencia: No s'ha trobat cap coincidència amb «%1»

en: Open a browser with the 1st link in this note: %1
ca@valencia: Obri un navegador amb el 1r enllaç en esta nota: %1

en: Open a browser with the 2nd link in this note: %1
ca@valencia: Obri un navegador amb el 2n enllaç en esta nota: %1

en: Open a browser with the 3rd link in this note: %1
ca@valencia: Obri un navegador amb el 3r enllaç en esta nota: %1

en: Updating tables...
ca@valencia: S'estan actualitzant les taules…

en: You need to load a catalog to start using this tool.
    Use the Load Catalog button if you have one.
    See Data -> Download New Data if not...
ca@valencia: Caldrà que carregueu un catàleg per a començar a emprar esta eina.
    Si en teniu un, utilitzeu el botó «Carrega el catàleg».
    Vegeu «Dades -> Descarrega dades noves…»

en: No Catalog!
ca@valencia: Sense catàleg!

en: Select an object.
ca@valencia: Se selecciona un objecte.

en: Check Filters to unhide objects.
ca@valencia: Comprova els filtres per a deixar d'ocular objectes.

en: Load a Catalog.
ca@valencia: Carrega un catàleg.

en: Search the Professor Seligman online site for NGC images.
ca@valencia: Es busca en el lloc web en línia del catedràtic Seligman per a les imatges NGC.

en: Search the Professor Seligman online site for information about IC objects..
ca@valencia: Es busca en el lloc web en línia del catedràtic Seligman per a informació sobre els objectes IC.

en: Search the galaxymap.org online site for information about Sharpless2 objects.
ca@valencia: Es busca en el lloc en línia galaxymap.org per a informació sobre els objectes Sharpless2.

en: Search Nasa's online site for information about Messier objects..
ca@valencia: Es busca en el lloc en línia de la NASA per a informació sobre els objectes Messier.

en: Search Emil Ivanov's online site for information about VDB objects.
ca@valencia: Es busca en el lloc en línia de l'Emil Ivanov per a informació sobre els objectes VDB.

en: Loading Catalogs...
ca@valencia: S'estan carregant els catàlegs…

en: Transits
ca@valencia: Trànsits

en: Sets at
ca@valencia: Posta a les

en: Rises at
ca@valencia: Eixida cap a les

en: Rises
ca@valencia: Eixida

en: Sets
ca@valencia: Es pon

en: objects
ca@valencia: objectes

en: %1, %2 and %3 other objects
ca@valencia: %1, %2 i altres %3 objectes

en: Mark %1 as NOT imaged
ca@valencia: Marca %1 com a imatge NO obtinguda

en: Mark %1 as already imaged
ca@valencia: Marca %1 com a imatge obtinguda

en: Un-pick %1
ca@valencia: Anul·la la tria %1

en: Pick %1
ca@valencia: Tria %1

en: Stop ignoring %1
ca@valencia: Para ignorar %1

en: Ignore %1
ca@valencia: Ignora %1

en: Center %1 on SkyMap
ca@valencia: Centra %1 en el mapa celeste

en: Screenshot some image of %1, plate-solve it, and temporarily place it on the SkyMap
ca@valencia: Fa una captura de pantalla d'alguna imatge de %1, la resol i la col·loca temporalment en el mapa celeste

en: Successfully marked %1 objects as read
ca@valencia: S'han marcat correctament %1 objectes com a llegits

en: Empty file
ca@valencia: Fitxer buit

en: Failed marking all of these objects imaged: %1
ca@valencia: No s'ha pogut marcar tots estos objectes com a imatge obtinguda: %1

en: Failed marking %1 objects imaged, including: %2
ca@valencia: No s'ha pogut marcar %1 objectes com a imatge obtinguda, incloent-hi: %2

en: Succeeded marking %1 objects imaged. Failed with %2: %3
ca@valencia: S'han marcat correctament %1 objectes com a imatge obtinguda. Ha fallat amb %2: %3

en: Succeeded marking %1 objects imaged. Failed with %2 including these: %3
ca@valencia: S'han marcat correctament %1 objectes com a imatge obtinguda. Ha fallat amb %2 incloent-hi estos: %3

en: Sorry, couldn't open file: "%1"
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer: «%1»

en: Sorry, catalog file doesn't exist: "%1"
ca@valencia: El fitxer de catàleg no existix: «%1»

en: %1/%2: Adding %3
ca@valencia: %1/%2: S'està afegint %3

[ctx: @action:button]
en: OK
ca@valencia: D'acord

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ca@valencia: Cancel·la

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SearchB)
en: Search for an object in the table.
ca@valencia: Busca un objecte en la taula.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, SearchText) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
ca@valencia: Nom de l'objecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Select an Object
ca@valencia: Selecciona un objecte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, backOneDay)
en: Back one day
ca@valencia: Arrere un dia

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateEdit)
en: dd/MM/yy
ca@valencia: dd/MM/aa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, forwardOneDay)
en: Forward one day
ca@valencia: Avança un dia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsButton)
en: Open options menu.
ca@valencia: Obri el menú d'opcions.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, helpButton)
en: Open web documentation.
ca@valencia: Obri la documentació web.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DevelLabel)
en: 
                     Catalog Development:
ca@valencia: 
                     Desenvolupament de catàlegs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DevelDownsampleButton)
en: Downsample
ca@valencia: Submostratge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelDownsampleButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckTargetsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckCatalogButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DevelCheckTarge
en: For catalog development
ca@valencia: Per al desenvolupament de catàlegs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DevelCheckTargetsButton)
en: Check
ca@valencia: Comprova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesEditButton)
en: Create/Edit some user notes for this object
ca@valencia: Crea o edita les notes d'usuari per a este objecte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesDoneButton)
en: Done creating/editing some user notes for this object
ca@valencia: Realitza la creació o edició d'algunes notes d'usuari per a este objecte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink)
en: Open a browser with the 1st link in this note.
ca@valencia: Obri un navegador amb el 1r enllaç en esta nota.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink2)
en: Open a browser with the 2nd link in this note.
ca@valencia: Obri un navegador amb el 2n enllaç en esta nota.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, userNotesOpenLink3)
en: Open a browser with the 3rd link in this note.
ca@valencia: Obri un navegador amb el 3r enllaç en esta nota.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNotesLabel)
en: Note:
ca@valencia: Nota:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, userNotesEdit)
en: Enter notes here
ca@valencia: Introduïu ací les notes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, hideAltitudeGraphB)
en: Minimize the altitude vs time graph.
ca@valencia: Minimitza el gràfic «Altitud en funció del temps».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAltitudeGraphB)
en: Maximize the altitude vs time graph.
ca@valencia: Maximitza el gràfic «Altitud en funció de temps».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, HiddenAltitudeGraphLabel)
en: Altitude vs Time graph.
ca@valencia: Gràfic «Altitud en funció del temps».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HiddenAltitudeGraphLabel)
en: Altitude vs Time graph
ca@valencia: Gràfic «Altitud en funció del temps»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useArtificialHorizon)
en: <html><head/><body><p>Use the system's artificial horizon for calculating imaging hours.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Utilitza l'horitzó artificial del sistema per a calcular les hores per a l'obtenció d'imatges.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useArtificialHorizon)
en: Artificial horizon
ca@valencia: Horitzó artificial

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltitudeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minAltitude)
en: For imaging hours calculation, object must be at least at this altitude (and above any artificial horizon in use).
ca@valencia: Per al càlcul d'hores de l'obtenció d'imatges, l'objecte haurà d'estar almenys a esta altitud (i per damunt de qualsevol horitzó artificial en ús).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltitudeLabel)
en: Min alt
ca@valencia: Alt. mín.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minMoonLabel)
en: <html><head/><body><p>For imaging hours calculations, object must be at least the number of degrees in the 1st box away from the moon, and the moon must be below the altitude in the 2nd box.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Per al càlcul de les hores per a l'obtenció d'imatges, cal que l'objecte estiga com a mínim a la quantitat de graus del 1er quadro de distància de la Lluna, i cal que la Lluna estiga per davall de l'altitud al 2on quadro.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minMoonLabel)
en: Moon:
ca@valencia: Lluna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minMoon)
en: <html><head/><body><p>For imaging hours calculations object must be at least this far from the moon.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Per al càlcul de les hores per a l'obtenció d'imatges, cal que l'objecte estiga més lluny de la Lluna que açò.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxMoonAltitude)
en: <html><head/><body><p>For imaging hours calculations the moon must be lower than this altitude.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Per al càlcul de les hores per a l'obtenció d'imatges, cal que la Lluna estiga per davall d'esta altitud.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, hideAstrobinDetailsButton)
en: Minimize the Astrobin search details section
ca@valencia: Minimitza la secció detalls de la busca en Astrobin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SearchLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SearchLabel2)
en: Select a button to search for the selected object on the internet.
ca@valencia: Seleccioneu un botó per a buscar l'objecte seleccionat a Internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel2)
en: Search
ca@valencia: Busca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, astrobinButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, astrobinButton2)
en: Search Astrobin for the selected object using the search constraints in this section.
ca@valencia: Busca en Astrobin l'objecte seleccionat emprant les restriccions de busca en esta secció.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchWikipedia) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchWikipedia2)
en: Search Wikipedia for the selected object.
ca@valencia: Busca l'objecte seleccionat en la Wikipedia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSpecialWebPageImages) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSpecialWebPageImages2)
en: Search the Professor Seligman online site for NGC/IC images.
ca@valencia: Es busca en el lloc web en línia del catedràtic Seligman per a les imatges NGC/IC.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSimbad) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, searchSimbad2)
en: Search Simbad.
ca@valencia: Busca en Simbad.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, AstrobinAward)
en: <html><head/><body><p>Required one of the Astrobin awards when searching Astrobin images.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es requerirà un dels premis d'Astrobin quan es busquen imatges en Astrobin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AstrobinAward)
en: Awards Required
ca@valencia: Premiades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, radiusLabel)
en: Radius:
ca@valencia: Radi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minRadiusLabel)
en: Min:
ca@valencia: Mín.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxRadiusLabel)
en: Max:
ca@valencia: Màx.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAstrobinDetailsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showFilterTypesButton)
en: Maximize the Astrobin search details section
ca@valencia: Es maximitzarà la secció detalls de la busca en Astrobin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, hideFilterTypesButton)
en: Minimize the Filters section
ca@valencia: Es minimitzarà la secció «Filtres».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FiltersLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FiltersLabel2)
en: Constrain the list of object on the left by the filters in this section.
ca@valencia: Es restringirà la llista d'objectes de l'esquerra pels filtres en esta secció.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FiltersLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FiltersLabel2)
en: Filters
ca@valencia: Filtres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minHoursLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minHours)
en: Objects are only shown if they can be imaged for at least this many hours.
ca@valencia: Els objectes només es mostraran si almenys es poden obtindre les imatges durant estes hores.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minHoursLabel)
en: Min Hours:
ca@valencia: Hores min.:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OpenClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide open clusters if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran els cúmuls oberts.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OpenClusterCB)
en: Open Cl
ca@valencia: Cúm. oberts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, NebulaCB)
en: <html><head/><body><p>Hide nebulae if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran les nebuloses.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GlobularClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide globular clusters if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran els cúmuls globulars.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, PlanetaryCB)
en: <html><head/><body><p>Hide planetary nebulae if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran les nebuloses planetàries.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, SupernovaRemnantCB)
en: <html><head/><body><p>Hide supernova remnants if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran les restes de les supernoves.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: <html><head/><body><p>Hide galaxies if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran les galàxies.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, GalaxyClusterCB)
en: <html><head/><body><p>Hide galaxy clusters if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran els cúmuls galàctics.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyClusterCB)
en: Galaxy Cl
ca@valencia: Cúm. galàctics

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, DarkNebulaCB)
en: <html><head/><body><p>Hide dark nebulae if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran les nebuloses fosques.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OtherCB)
en: <html><head/><body><p>Hide other object types if unchecked.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si està desmarcada s'ocultaran els altres tipus d'objectes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, pickedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are marked picked (don't show those that are not picked).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es mostraran els objectes que s'han marcat com a triats (no es mostraran els que no s'hagen triat).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notPickedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are not marked picked (don't show those that are picked).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es mostraran els objectes que no s'han marcat com a triats (no es mostraran els que s'hagen triat).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notPickedCB)
en: Not Picked
ca@valencia: No triats

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCarePickedCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects are marked picked or not.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La visualització dels objectes no dependrà de si els objectes estan marcats com a triats o no.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCarePickedCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareImagedCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareIgnoredCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontCareKeywordCB)
en: Don't care
ca@valencia: No importa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, imagedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are marked imaged (and don't show those that are not marked previously imaged).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es mostraran els objectes que s'han marcat com a imatge obtinguda (i no es mostraran els que no s'hagen marcat prèviament).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notImagedCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that are not marked imaged (and don't show those that are marked previously imaged).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es mostraran els objectes que no s'han marcat com a imatge obtinguda (i no es mostraran els que s'hagen marcat prèviament).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notImagedCB)
en: Not imaged
ca@valencia: Sense imatge obtinguda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareImagedCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects are marked previously imaged or not.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La visualització dels objectes no dependrà de si els objectes estan marcats com a imatge obtinguda o no.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadImagedB)
en: Load a file listing the names of already imaged objects--one name per line. This adds to the list of imaged object, it does not replace them.
ca@valencia: Es carregarà un fitxer que lliste els noms dels objectes dels quals ja s'ha obtingut la imatge -un nom per línia-. Els afegirà a la llista d'objectes dels quals s'ha obtingut la imatge, no els substituirà.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadImagedB)
en: Load Imaged
ca@valencia: Carrega les imatges obtingudes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoredCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have been ignored (and don't show those that have not been ignored).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es mostraran els objectes que s'han ignorat (i no es mostraran els que no).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notIgnoredCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have not been ignored (and don't show those that have been ignored).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es mostraran els objectes que no s'han ignorat (i no es mostraran els que sí).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notIgnoredCB)
en: Not ignored
ca@valencia: No ignorat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareIgnoredCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether objects have been ignored or not.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La visualització dels objectes no dependrà de si els objectes s'han ignorat o no.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that have the (case-sensitive) keyword in their notes (and don't show those that don't).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es mostraran els objectes que tinguen la paraula clau (distingix entre majúscules i minúscules) en les seues notes (i no es mostraran els que no la tinguen).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notKeywordCB)
en: <html><head/><body><p>Show the objects that don't have the (case-sensitive) keyword in their notes (and don't show those that do).</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es mostraran els objectes que no tinguen la paraula clau (distingix entre majúscules i minúscules) en les seues notes (i no es mostraran els que la tinguen).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notKeywordCB)
en: Not keyword
ca@valencia: Sense paraula clau

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dontCareKeywordCB)
en: <html><head/><body><p>Object display doesn't depend on whether or not objects have the keyword in their notes.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>La visualització dels objectes no dependrà de si els objectes tenen la paraula clau en les seues notes o no.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, keywordEdit)
en: Enter the (case-sensitive) keyword to be used for the checkboxes to the left.
ca@valencia: Introduïu la paraula clau (distingix entre majúscules i minúscules) que s'utilitzarà en les caselles de selecció de l'esquerra.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, keywordEdit)
en: Enter keyword here
ca@valencia: Introduïu ací una paraula clau

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, hideImageButton)
en: Minimize the image section
ca@valencia: Minimitza la secció d'imatges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImageFrameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImageFrameLabel2)
en: Catalog Image
ca@valencia: Catàleg d'imatges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LoadCatalogButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LoadCatalogButton2)
en: Load a new catalog
ca@valencia: Es carregarà un catàleg nou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LoadCatalogButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LoadCatalogButton2)
en: Load Catalog
ca@valencia: Carrega un catàleg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showImageButton)
en: Maximize the image section
ca@valencia: Maximitza la secció d'imatges

[ctx: @title:window]
en: Imaging Planner Options
ca@valencia: Opcions del «Planificador de l'obtenció d'imatges»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CenterOnSkyMapCB)
en: <html><head/><body><p>Slew to selected objects on the SkyMap.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Orienta cap als objectes seleccionats al mapa celeste.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CenterOnSkyMapCB)
en: Center selected object on SkyMap
ca@valencia: Centra l'objecte seleccionat en el mapa celeste.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, IndependentWindowCB)
en: <html><head/><body><p>Make the ImagingPlannerTool an independent window. Would take effect next restart.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Es farà que l'eina «Planificador de l'obtenció d'imatges» siga una finestra independent. Tindrà efecte el proper reinici.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IndependentWindowCB)
en: Independent Window
ca@valencia: Finestra independent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, StartSolvingImmediatelyCB)
en: <html><head/><body><p>Start solving immediately after taking a screenshot, instead of waiting for the Solve button to be pressed.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Comença a resoldre immediatament després de prendre una captura de pantalla, en lloc d'esperar quan es prema el botó «Soluciona».</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartSolvingImmediatelyCB)
en: Start Solving Immediately
ca@valencia: Comença a resoldre immediatament

[ctx: @title:window]
en: Jupiter Moons Tool
ca@valencia: Eina «Llunes de Júpiter»

en: offset from Jupiter (arcmin)
ca@valencia: Desplaçament des de Júpiter (min. d'arc)

en: time since now (days)
ca@valencia: Temps des d'ara (dies)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
ca@valencia: Mode interactiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
ca@valencia: Data i hora:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
ca@valencia: Coordenades equatorials (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
ca@valencia: Selecciona un objecte…

en: First position: %1
ca@valencia: Primera posició: %1

en: Second position: %1
ca@valencia: Segona posició: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
ca@valencia: Primera posició

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
ca@valencia: Segona posició

en: Could not open file %1.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer %1.

en: Invalid file: %1
ca@valencia: Fitxer no vàlid: %1

en: Invalid file
ca@valencia: Fitxer no vàlid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
ca@valencia: Distància angular:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_2)
en: Position angle:
ca@valencia: Angle de posició:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_3)
en: degrees E of N
ca@valencia: graus E del N

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
ca@valencia: Mode treball per lots

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
ca@valencia: Selecciona els camps en el fitxer d'entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
ca@valencia: Ascensió recta inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
ca@valencia: Declinació inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
ca@valencia: Ascensió recta final:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
ca@valencia: Declinació final:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
ca@valencia: Camps en el fitxer d'eixida a més del resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch)
en: A&ll parameters
ca@valencia: &Tots els paràmetres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch)
en: Onl&y parameters in input file
ca@valencia: Nomé&s els paràmetres del fitxer d'entrada

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
ca@valencia: Fitxers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
ca@valencia: Fitxer d'entrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
ca@valencia: Fitxer d'eixida:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
ca@valencia: Catàleg de coordenades

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
ca@valencia: Hora i data de l'objectiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
ca@valencia: Restablix a ara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UTCheckBatch)
en: UT:
ca@valencia: TU:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
ca@valencia: Coordenades aparents:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dec)
en: +00d 00' 00.0"
ca@valencia: +00 d 00' 00,0"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA)
en: 00h 00m 00.0s
ca@valencia: 00 h 00 m 00,0 s

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
ca@valencia: Mostra en el fitxer d'eixida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
ca@valencia: Tots els paràmetres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
ca@valencia: Tan sols els paràmetres del fitxer d'entrada

en: Does not rise
ca@valencia: No ix

en: Does not set
ca@valencia: No es pon

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
ca@valencia: Almanac per a %1

en: computed by KStars
ca@valencia: calculada per KStars

en: Results of Almanac calculation
ca@valencia: Resultat del càlcul d'Almanac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
ca@valencia: Altitud durant el migdia:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
ca@valencia: Posta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
ca@valencia: Duració del dia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
ca@valencia: Azimut de l'eixida del Sol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
ca@valencia: Eixida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
ca@valencia: Migdia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
ca@valencia: Azimut de la posta del Sol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
ca@valencia: Altitud del trànsit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
ca@valencia: Azimut de l'eixida de la Lluna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
ca@valencia: Trànsit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
ca@valencia: Azimut de la posta de la Lluna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
ca@valencia: Fase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
ca@valencia: Gibosa creixent (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
ca@valencia: Mode treball per lots

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Specify Dates for the Calculation in the Input File
ca@valencia: Especifica les dates per al càlcul al fitxer d'entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
ca@valencia: Fitxer d'entrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
ca@valencia: Fitxer d'eixida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButtonBatch)
en: View Output...
ca@valencia: Visualitza l'eixida…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
ca@valencia: Coordenades equatorials

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
ca@valencia: Coordenades galàctiques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
ca@valencia: Selecciona els paràmetres en el fitxer d'entrada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
ca@valencia: Si se selecciona, el valor es llegirà des del fitxer d'entrada. Si no se selecciona, el valor es llegirà des del quadro adjacent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
ca@valencia: Long. Gal.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
ca@valencia: Lat. Gal.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
ca@valencia: Selecciona els paràmetres per al fitxer d'eixida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
ca@valencia: Selecciona els noms dels fitxers

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
ca@valencia: Selecciona les coordenades d'entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
ca@valencia: Cartesià

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
ca@valencia: Emplaçament geogràfic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
ca@valencia: Selecciona el model el·lipsoidal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
ca@valencia: Convertix

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
ca@valencia: Coordenades cartesianes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
ca@valencia: Coordenades geogràfiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
ca@valencia: Altitud (metres):

en: Results of Julian day calculation
ca@valencia: Resultat del càlcul del dia julià

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
ca@valencia: Dia julià:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
ca@valencia: Dia julià modificat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
ca@valencia: Paràmetre d'entrada:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
ca@valencia: Data i hora

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
ca@valencia: Dia julià

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
ca@valencia: Dia julià modificat

en: Incorrect number of fields in line %1:
ca@valencia: Hi ha un nombre incorrecte de camps en la línia %1:

en: Present fields %1.
ca@valencia: Camps actuals %1.

en: Required fields %1.
ca@valencia: Camps requerits %1.

en: Unknown planet
ca@valencia: Planeta desconegut

en:  in line %1:
ca@valencia:  en la línia %1:

en: Line %1 contains an invalid time
ca@valencia: La línia %1 conté un temps no vàlid

en: Line %1 contains an invalid date:
ca@valencia: La línia %1 conté una data no vàlida:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
ca@valencia: S'han trobat errors mentre s'interpretaven algunes línies en el fitxer d'entrada

en: Errors in lines
ca@valencia: Hi ha errors en les línies

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
ca@valencia: Paràmetres d'entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
ca@valencia: Cos del sistema solar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
ca@valencia: Coordenades eclíptiques heliocèntriques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
ca@valencia: Distància (UA):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
ca@valencia: Coordenades eclíptiques geocèntriques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
ca@valencia: Seleccioneu el sistema de coordenades per al fitxer d'eixida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
ca@valencia: Eclíptica heliocèntrica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
ca@valencia: Eclíptica geocèntrica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
ca@valencia: Horitzontal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
ca@valencia: Altres paràmetres per al fitxer d'eixida

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
ca@valencia: Les cadenes d'emplaçament consistixen en noms de la ciutat, província i país separats per comes. Si la cadena conté espais, tanqueu-la entre cometes per tal que siga interpretada correctament.

en: Hint for writing location strings
ca@valencia: Consell per a escriure cadenes d'emplaçament geogràfic

en: local time
ca@valencia: temps local

en: sidereal time
ca@valencia: temps sideral

en: date
ca@valencia: data

en: location
ca@valencia: emplaçament

en: %1 and %2
ca@valencia: %1 i %2

en: %1, %2 and %3
ca@valencia: %1, %2 i %3

en: Specify %1 in the input file.
ca@valencia: Especifiqueu %1 en el fitxer d'entrada.

en: Results of Sidereal time calculation
ca@valencia: Resultat del càlcul del temps sideral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
ca@valencia: Temps sideral:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
ca@valencia: Calcula el temps sideral

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
ca@valencia: Calcula el temps estàndard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
ca@valencia: Llig-la del fitxer d'entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Local Time in the Input File
ca@valencia: Especifica el temps local en el fitxer d'entrada

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1b) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2b)
en: Angle Result
ca@valencia: Resultat de l'angle

en: Sun's Declination
ca@valencia: Declinació del Sol

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
ca@valencia: # Ocurrència dels equinoccis i solsticis

en: # computed by KStars
    #
ca@valencia: # calculat per KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
ca@valencia: # Equinocci de primavera		Solstici d'estiu			Equinocci de tardor		Solstici d'hivern
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
ca@valencia: Equinoccis i solsticis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
ca@valencia: Equinoccis i solsticis per a l'any:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
ca@valencia: 1 Gen 2007 00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HelpLabel)
en: Specify Years for the Calculation in the Input File
ca@valencia: Especifica els anys per al càlcul al fitxer d'entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
ca@valencia: Posició de l'objectiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
ca@valencia: Velocitats radials:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: V<sub>LSR</sub>:
ca@valencia: V<sub>ELR</sub>:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
ca@valencia: Heliocèntriques:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
ca@valencia: Geocèntriques:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
ca@valencia: Topocèntriques:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
ca@valencia: Elevació (m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
ca@valencia: Velocitat d'entrada:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
ca@valencia: Heliocèntriques

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
ca@valencia: Geocèntriques

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
ca@valencia: Topocèntriques

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: LSR
ca@valencia: ELR

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
ca@valencia: Vista general

en: Moon Phase Calendar
ca@valencia: Calendari de les fases lunars

en: Error: sesameResolver failed. Could not resolve name on CDS Sesame.
ca@valencia: S'ha produït un error: ha fallat «sesameResolver». No s'ha pogut resoldre el nom en «CDS Sesame».

en: Attempting to resolve object %1 using CDS Sesame.
ca@valencia: S'està intentant resoldre l'objecte %1 utilitzant «CDS Sesame».

en: Error trying to get XML response from CDS Sesame server: %1
ca@valencia: S'ha produït un error en intentar obtindre la resposta XML des del servidor de «CDS Sesame»: %1

en: Empty result instead of expected XML from CDS Sesame. Maybe bad Internet connection?
ca@valencia: Resultat buit en lloc de l'XML esperat des de «CDS Sesame». Potser hi ha una connexió roïna amb Internet?

en: Error parsing XML from CDS Sesame: %1 on line %2 @ col = %3
ca@valencia: S'ha produït un error en l'anàlisi sintàctica de l'XML des de «CDS Sesame»: %1 en la línia %2 @ col = %3

en: Resolved %1 successfully.
ca@valencia: S'ha resolt %1 amb èxit.

[ctx: @title:window]
en: Observation Planner
ca@valencia: Planificador d'observacions

en: Alternate Name
ca@valencia: Nom alternatiu

[ctx: Right Ascension]
en: RA (J2000)
ca@valencia: AR (J2000)

[ctx: Declination]
en: Dec (J2000)
ca@valencia: Dec. (J2000)

en: Current Altitude
ca@valencia: Altitud actual

[ctx: Constellation]
en: Constell.
ca@valencia: Constel·lació

[ctx: Short text to describe that object has not risen yet]
en: Not risen
ca@valencia: No ix

[ctx: Object is in the Dobsonian hole]
en: In hole
ca@valencia: En el forat

en: Stars and objects whose names KStars does not know are not supported in the observing lists
ca@valencia: Les estreles i els objectes dels quals KStars no coneix el seu nom no es permeten en les llistes d'observació

en: %1 is already in your wishlist.
ca@valencia: L'element %1 ja es troba en la llista de desitjats.

en: %1 is already in the session plan.
ca@valencia: L'element %1 ja es troba en la planificació de la sessió.

en: Added %1 to observing list.
ca@valencia: S'ha afegit %1 a la llista d'observacions.

en: Added %1 to session list.
ca@valencia: S'ha afegit %1 a la llista de la sessió.

en: DSS Image metadata: 
     Size: %1' x %2' 
     Photometric band: %3 
     Version: %4
ca@valencia: Metadades de la imatge DSS: 
     Mida: %1' x %2' 
     Banda fotomètrica: %3 
     Versió: %4

en: No image info available.
ca@valencia: Sense informació disponible de la imatge.

en: No image available. Click on the placeholder image to download one.
ca@valencia: No hi ha cap imatge disponible. Cliqueu damunt de la imatge de substitució per a baixar-ne una.

[ctx: %1 magnitude of object, %2 type of sky object (planet, asteroid etc), %3 name of a constellation]
en: %1 mag %2 in %3
ca@valencia: %1 mag %2 a %3

en: Batch add to observing session
ca@valencia: Afig un lot a la sessió d'observació

en: Batch add to observing wishlist
ca@valencia: Afig un lot a la llista d'observacions desitjades

en: Specify a list of objects with one object on each line to add. The names must be understood to KStars, or if the internet resolver is enabled in settings, to the CDS Sesame resolver. Objects that are internet resolved will be added to the database.
ca@valencia: Especifiqueu una llista d'objectes amb un objecte en cada línia que s'afegirà. Els noms cal que els entenga KStars, o si s'ha marcat el resolutor d'Internet a la configuració, el resolutor «CDS Sesame». Els resolts a Internet s'afegiran a la base de dades.

en: Batch add: %1 object not found | Batch add: %1 objects not found
ca@valencia[0]: Afig per lots: no s'ha trobat %1 objecte
ca@valencia[1]: Afig per lots: no s'han trobat %1 objectes

en: %1 object could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more. | %1 objects could not be found in the database or resolved, and hence could not be added. See the details for more.
ca@valencia[0]: No s'ha pogut trobar o resoldre %1 objecte de la base de dades, i no es podrà afegir. Per a més informació, vegeu els detalls.
ca@valencia[1]: No s'han pogut trobar o resoldre %1 objectes de la base de dades, i no es podran afegir. Per a més informació, vegeu els detalls.

[ctx: @title:window]
en: Open Observing List
ca@valencia: Obriu una llista d'observacions

en: The specified file is invalid. We expect an XML file based on the OpenAstronomyLog schema.
ca@valencia: El fitxer especificat no és vàlid. S'esperava un fitxer en XML basat en l'esquema d'OpenAstronomyLog.

en: The specified file is invalid
ca@valencia: El fitxer especificat no és vàlid

en: Are you sure you want to clear all objects?
ca@valencia: Segur que voleu netejar tots els objectes?

en: Clear all?
ca@valencia: Voleu netejar-ho tot?

en: Do you want to save the current session?
ca@valencia: Voleu que es guarde la sessió actual?

en: Save Current session?
ca@valencia: Voleu que es guarde la sessió actual?

[ctx: @title:window]
en: Save Observing List
ca@valencia: Guardeu la llista d'observacions

en: Could not open the observing wishlist file %1 for writing. Your wishlist changes will not be saved. Check if the location is writable and not full.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer %1 de llista d'observacions desitjades per escriptura. No es guardaran els canvis en la llista d'observacions desitjades. Comproveu que podeu escriure en la ubicació i que no estiga plena.

en: Could not save observing wishlist
ca@valencia: No s'ha pogut guardar la llista d'observacions desitjades

[ctx: @title:window]
en: Observing List Wizard
ca@valencia: Assistent de la llista d'observacions

en: Please wait while loading observing wishlist...
ca@valencia: Espereu mentre es carrega la llista d'observacions desitjades…

en: Canceling this will truncate your wishlist
ca@valencia: En cancel·lar açò es truncarà la llista d'observacions desitjades

en: If you cancel this operation, your wishlist will be truncated and the following objects will be removed from the wishlist when you exit KStars. Are you sure this is okay?
ca@valencia: Si cancel·leu esta operació, la llista d'observacions desitjades es truncarà i els objectes següents s'eliminaran de la llista quan isqueu de KStars. Segur que és correcte?

en: Observing wishlist truncated: %1 object not found | Observing wishlist truncated: %1 objects not found
ca@valencia[0]: S'ha truncat la llista d'observacions desitjades: no s'ha trobat %1 objecte
ca@valencia[1]: S'ha truncat la llista d'observacions desitjades: no s'han trobat %1 objectes

en: %1 object could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy its name as a backup so you can add it later. | %1 objects could not be found in the database, and will be removed from the observing wish list. We recommend that you copy the detailed list as a backup, whereby you can later use the Batch Add feature in the Observation Planner to add them back using internet search.
ca@valencia[0]: No s'ha pogut trobar %1 objecte en la base de dades, i s'eliminarà de la llista d'observacions desitjades. Es recomana que copieu el seu nom com a una còpia de seguretat, de manera que el pugueu afegir després.
ca@valencia[1]: No s'han pogut trobar %1 objectes en la base de dades, i s'eliminarà de la llista d'observacions desitjades. Es recomana que copieu la llista detallada com a una còpia de seguretat, de manera que després podreu utilitzar la característica «Afig per lots» en el Planificador d'observacions per a tornar-los a afegir utilitzant una busca d'Internet.

en: Cannot save an empty session list.
ca@valencia: No es pot guardar una llista de sessió buida.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer %1. Voleu intentar un altre nom?

en: Try Different
ca@valencia: Prova'n un de diferent

en: Do Not Try
ca@valencia: No ho intentes

en: Please wait while adding objects...
ca@valencia: Espereu mentre s'afigen els objectes…

en: Customized DSS Download
ca@valencia: Baixada DSS personalitzada

en: Specify image width (arcminutes):
ca@valencia: Especifiqueu l'amplària de la imatge (minuts d'arc):

en: Specify image height (arcminutes):
ca@valencia: Especifiqueu l'alçària de la imatge (minuts d'arc):

en: Specify version:
ca@valencia: Especifiqueu la versió:

en: Failed to download DSS/SDSS image.
ca@valencia: No s'ha pogut baixar la imatge DSS/SDSS.

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
ca@valencia: Suprimirà totes les imatges guardades. Segur que voleu fer-ho?

en: Delete All Images
ca@valencia: Suprimix totes les imatges

en: Image Chooser
ca@valencia: Selector d'imatges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
ca@valencia: Obri una llista de la sessió d'observació.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
ca@valencia: Carrega una llista d'observacions des del disc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
ca@valencia: Guarda la sessió d'observació.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
ca@valencia: Guarda la llista d'observacions actual al disc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
ca@valencia: Anomena i guarda la sessió d'observació…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
ca@valencia: Guarda la llista d'observacions actual al disc, especificant el nom de fitxer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, OALExport)
en: Export to OAL...
ca@valencia: Exporta cap a OAL…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
ca@valencia: Tria

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateEdit) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QDateEdit, DateBox)
en: dd/MM/yyyy
ca@valencia: dd/MM/aaaa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
ca@valencia: Actualitza la taula i el traçat a la data i emplaçament nous.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refLabel)
en: Reference images:
ca@valencia: Imatges de referència:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
ca@valencia: Es descarreguen les imatges DSS i SDSS de tots els objectes que hi ha a la llista actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download all Images
ca@valencia: Descarrega totes les imatges

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
ca@valencia: Se suprimixen totes les imatges DSS i SDSS guardades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
ca@valencia: Suprimix totes les imatges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addLabel)
en: Adding objects:
ca@valencia: Afegir objectes:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
ca@valencia: Assistent de la llista d'observacions

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
ca@valencia: L'assistent de llistes us ajuda a construir llistes d'observació a partir de filtrar per tipus d'objecte, posició en el cel i magnitud.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WizardButton)
en: Wizard...
ca@valencia: Assistent…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
ca@valencia: Obri el diàleg «Busca».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
ca@valencia: Obri el diàleg «Busca» per a afegir objectes a la llista.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
ca@valencia: Obri el diàleg «Què passa esta nit» (QPAN).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Opens the What's up Tonight dialog, from which objects can be added to the list
ca@valencia: Obri el diàleg «Què passa esta nit», des del qual podreu afegir objectes a la llista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, WUTButton)
en: What's up Tonight...
ca@valencia: Què passa esta nit…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, batchAddButton)
en: Batch add
ca@valencia: Afig per lots

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
ca@valencia: Llista de desitjats

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
ca@valencia: Planifiqueu la sessió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
ca@valencia: Temps programat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quickInfoLabel)
en: Select an Object to View Information here
ca@valencia: Seleccioneu ací un objecte per a veure la informació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
ca@valencia: (Sense imatge)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dssMetadataLabel)
en: Image Metadata Info
ca@valencia: Informació de les metadades de la imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchImage)
en: Replace from Internet...
ca@valencia: Substituïx des d'Internet…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
ca@valencia: Suprimix la imatge

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, NotesEdit)
en: Record object notes here.
ca@valencia: Ací hi ha les notes de registre de l'objecte.

en: Add to session plan
ca@valencia: Afig a la planificació de la sessió

en: Add objects visible tonight to session plan
ca@valencia: Afig els objectes visibles esta nit a la planificació de la sessió

en: Add to Ekos Scheduler
ca@valencia: Afig al programador d'Ekos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
ca@valencia: Centra

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
ca@valencia: Instrument de visió

en: Show SDSS image
ca@valencia: Mostra la imatge SDSS

en: Show DSS image
ca@valencia: Mostra la imatge DSS

en: Customized DSS download
ca@valencia: Baixada DSS personalitzada

en: Show images from web
ca@valencia: Mostra les imatges del web

en: Remove from WishList
ca@valencia: Elimina de la llista de desitjats

en: Remove from Session Plan
ca@valencia: Elimina de la planificació de la sessió

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
ca@valencia: Cúmuls oberts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
ca@valencia: Cúmuls globulars

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
ca@valencia: Nebuloses gasoses

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
ca@valencia: Nebuloses planetàries

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
ca@valencia: Sol, Lluna, planetes

en: Illegal rectangle specified, no region selection possible.
ca@valencia: S'ha especificat un rectangle il·legal, no es pot seleccionar cap regió.

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
ca@valencia: S'ha especificat un cercle il·legal, no es pot seleccionar cap regió.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
ca@valencia[0]: La vostra llista d'observacions té actualment 1 objecte
ca@valencia[1]: La vostra llista d'observacions té actualment %1 objectes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head></head><body><p>Us donem la benvinguda a l'Assistent de la llista d'observacions</p><p></p><p>Amb esta eina podeu construir una llista d'observació tot filtrant de diverses maneres la llista de tots els objectes. Primer trieu els objectes per <span style="font-weight:600;">tipus</span>. Seguidament podeu seleccionar només aquells objectes que ocupen una <span style="font-weight:600;">regió específica del cel</span>. Podeu retallar encara més la llista d'observacions seleccionant els objectes que estiguen dins d'un cert <span style="font-weight:600;">interval de magnituds</span> específic. Finalment, podeu escollir quedar-vos només amb aquells objectes que són observables <span style="font-weight:600;">en una data concreta</span>.</p><p></p><p>Premeu el botó <span style="font-weight:600;">Següent</span> per a començar seleccionant quin tipus d'objectes voleu incloure en la vostra llista d'observació.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head></head><body><p>Selecciona objectes per tipus</p><p></p><p>Ressalteu els tipus d'objectes que voleu incloure en la vostra llista d'observacions en el quadro de davall. Podeu ressaltar més d'un element de la llista. Podeu emprar els botons de la dreta per a escollir ràpidament seleccions habituals.</p><p></p><p>Quan hàgeu acabat, premeu el botó <span style="font-weight:600;">Següent</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
ca@valencia: Se seleccionen tots els elements que hi ha a la llista.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
ca@valencia: S'esborren tots els elements seleccionats que hi ha a la llista.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
ca@valencia: Se seleccionen tots els tipus d'objectes del «cel profund» que hi ha a la llista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
ca@valencia: Cel profund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
ca@valencia: Se seleccionen tots els tipus d'objectes del sistema solar que hi ha a la llista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head></head><body><p>Selecciona per regió</p><p></p><p>A continuació, podeu limitar la vostra llista d'objectes a només aquells que ocupen una regió específica del cel. Hi ha tres maneres d'especificar la regió per a la vostra llista: per <span style="font-weight:600;">constel·lació</span>, especificant una <span style="font-weight:600;">regió rectangular</span>, o bé especificant una <span style="font-weight:600;">regió circular</span>. També podeu ometre la selecció per regió, i llavors s'inclouran objectes de <span style="font-weight:600;">tot el cel</span>.</p><p></p><p>Feu la vostra selecció davall i premeu <span style="font-weight:600;">Següent</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
ca@valencia: Desitge seleccionar objectes:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
ca@valencia: de tot el cel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
ca@valencia: per constel·lació

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
ca@valencia: en una regió rectangular

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
ca@valencia: en una regió circular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head></head><body><p>Selecciona objectes en una o més constel·lacions</p><p></p><p>En la llista de davall, ressalteu les constel·lacions que voleu emprar per a la vostra llista d'observacions. Només els objectes que ocupen les constel·lacions seleccionades s'inclouran en la llista.</p><p></p><p>Quan hàgeu finalitzat, premeu <span style="font-weight:600;">Següent</span> per a continuar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head></head><body><p>Selecciona objectes en una regió rectangular</p><p></p><p>En esta pàgina podeu limitar la vostra llista d'observacions a aquells objectes que ocupen una regió rectangular particular del cel. Especifiqueu la regió rectangular seleccionant els límits d'ascensió recta (AR) i declinació (Dec) que definixen la regió.</p><p></p><p>Quan hàgeu finalitzat, premeu <span style="font-weight:600;">Següent</span> per a continuar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
ca@valencia: a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
ca@valencia: Límits de la Dec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
ca@valencia: Límits de l'AR:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head></head><body><p>Selecciona objectes en una regió circular</p><p></p><p>En esta pàgina podeu limitar la vostra llista d'observacions a aquells objectes que ocupen una regió circular particular del cel. Especifiqueu la regió circular seleccionant les coordenades d'ascensió recta (AR) i declinació (Dec) del centre del cercle, i la mida del radi del cercle, en graus.</p><p></p><p>Quan hàgeu finalitzat, premeu <span style="font-weight:600;">Següent</span> per a continuar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterRALabel)
en: Center RA (in Hours):
ca@valencia: AR del centre (en hores):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CenterDecLabel)
en: Center Dec (in Degrees):
ca@valencia: Dec. del centre (en graus):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
ca@valencia: Radi (en graus):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
ca@valencia: <html><head></head><body><p>Selecciona objectes observables en una data:</p><p></p><p>En esta pàgina podeu limitar la vostra llista d'observacions a només aquells objectes que es poden observar en una data particular (i des d'un emplaçament particular sobre la Terra). Per a filtrar la vostra llista d'esta manera, seleccioneu la casella de selecció de davall i trieu la data desitjada. Si deixeu desseleccionada esta casella, la vostra llista inclourà objectes sense tindre en compte si són o no observables (este és el comportament predeterminat). També podeu canviar l'emplaçament geogràfic utilitzat per a determinar si els objectes són o no observables.</p><p></p><p>Quan hàgeu finalitzat, premeu <span style="font-weight:600;">Següent</span> per a continuar.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
ca@valencia: Des de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
ca@valencia: Des de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Min. Altitude:
ca@valencia: Altitud mín.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Coverage:
ca@valencia: Cobertura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Max. Altitude:
ca@valencia: Altitud màx.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
ca@valencia: Seleccioneu els objectes observables a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagnitudeText)
en: <html><head/><body><p>Select bright objects</p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects brighter than a given magnitude. Be careful with this selection, because KStars does not have a magnitude for every object in its database. You need to indicate whether you want to include objects with an undefined magnitude.</p><p>If you do not wish to exclude faint objects with this selection, simply leave the checkbox below unchecked.</p><p>This is the final page of the Observing List Wizard. You can go back and modify previous pages with the <span style=" font-weight:600;">Back</span> button. When you are satisfied, press the <span style=" font-weight:600;">Ok</span> button to exit the wizard, and the Observing List tool will be populated with the objects you have specified here.</p><p><br/></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Selecciona objectes brillants</p><p>En esta pàgina podeu limitar la vostra llista d'observacions a només aquells objectes més brillants que una magnitud donada. Aneu amb compte amb esta selecció, perquè KStars no té definida una magnitud per a cadascun dels objectes de la seua base de dades. Cal que indiqueu si voleu incloure o no objectes de magnitud indefinida.</p><p>Si no voleu excloure objectes febles amb esta selecció, senzillament deixeu desseleccionada la casella de selecció de davall.</p><p>Esta és la pàgina final de l'Assistent de la llista d'observacions. Podeu tornar arrere i modificar les pàgines prèvies amb el botó <span style="font-weight:600;">Anterior</span>. Quan esteu satisfet, premeu el botó <span style="font-weight:600;">D'acord</span> per a eixir de l'assistent i emplenar l'eina «Llista d'observacions» amb els objectes que heu especificat ací.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
ca@valencia: Trieu els objectes més brillants que:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
ca@valencia: Inclou els objectes que no tenen definida una magnitud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
ca@valencia: La vostra llista d'observacions actualment no té cap objecte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
ca@valencia: Actualitza el comptador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
ca@valencia: Nom de l'opció

[ctx: @title:window]
en: Solar System Viewer
ca@valencia: Visor del sistema solar

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
ca@valencia: Posició X (UA)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
ca@valencia: Posició Y (UA)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
ca@valencia: Hui

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PolarisHourAngle)
en: Polaris Hour Angle
ca@valencia: Angle horari de Polaris

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Date / Time
ca@valencia: Data i hora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Polaris HourAngle
ca@valencia: Angle horari de Polaris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
ca@valencia: Temps actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set Local Time
ca@valencia: Establix el temps local

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
ca@valencia: 12 hores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
ca@valencia: 24 hores

[ctx: @title:window]
en: Options
ca@valencia: Opcions

[ctx: @title:window]
en: Script Data
ca@valencia: Dades de l'script

[ctx: @title:window]
en: Script Builder
ca@valencia: Constructor de scripts

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
ca@valencia: Apunta la vista cap a la ubicació especificada. «%1» pot ser el nom d'un objecte, un punt cardinal a la brúixola o el «zenit».

en: Add a name label to the object named %1.
ca@valencia: Afig una etiqueta de nom a l'objecte anomenat «%1».

en: Remove the name label from the object named %1.
ca@valencia: Elimina l'etiqueta de nom de l'objecte anomenat «%1».

en: Add a trail to the solar system body named %1.
ca@valencia: Afig una traça al cos del sistema solar anomenat «%1».

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
ca@valencia: Elimina la traça del cos del sistema solar anomenat «%1».

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
ca@valencia: Apunta la vista cap a les coordenades AR/Dec especificades. L'AR s'expressa en hores, la Dec s'expressa en graus.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
ca@valencia: Apunta la vista cap a les coordenades Alt/Az especificades. L'Alt. i l'Az. s'expressen en graus.

en: Increase the display Zoom Level.
ca@valencia: Augmenta el nivell d'ampliació.

en: Decrease the display Zoom Level.
ca@valencia: Disminuïx el nivell d'ampliació.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
ca@valencia: Establix el nivell d'ampliació al seu valor predeterminat.

en: Set the display Zoom Level manually.
ca@valencia: Establix el nivell d'ampliació manualment.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
ca@valencia: Establix el rellotge del sistema al temps local especificat.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
ca@valencia: Suspén l'execució de l'script durant el nombre de segons especificat.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
ca@valencia: Para l'execució de l'script fins que es prema la tecla especificada. Només es permeten pulsacions de tecles soltes; utilitzeu «space» per a la barra espaiadora.

en: Set whether the display is tracking the current location.
ca@valencia: Establix si es farà el seguiment des de l'emplaçament actual.

en: Change view option named %1 to value %2.
ca@valencia: Canvia l'opció de vista anomenada «%1» al valor «%2».

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
ca@valencia: Establiu l'emplaçament geogràfic a la ciutat especificada per ciutat, província i país.

en: Set the color named %1 to the value %2.
ca@valencia: Establix el color anomenat «%1» al valor «%2».

en: Load the color scheme specified by name.
ca@valencia: Carrega l'esquema de color especificat pel nom.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
ca@valencia: Exporta la imatge del cel cap al fitxer, amb l'amplària i alçària especificades.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
ca@valencia: Imprimix la imatge del cel a la impressora o a un fitxer. Si «%1» és cert, es mostrarà el de diàleg d'impressió. Si «%2» és cert, per a imprimir s'utilitzarà l'esquema de color «Carta estel·lar».

en: Halt the simulation clock.
ca@valencia: Para la simulació del rellotge.

en: Start the simulation clock.
ca@valencia: Inicia la simulació del rellotge.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
ca@valencia: Establix l'escala de temps de la simulació del rellotge a l'escala especificada. 1,0 vol dir el temps real, 2,0 dues vegades més de pressa que el temps real, etc.

en: Functions
ca@valencia: Funcions

en: InfoBoxes
ca@valencia: Rètols informatius

en: Toggle display of all InfoBoxes
ca@valencia: Canvia la visualització de tots els rètols informatius

en: Toggle display of Time InfoBox
ca@valencia: Canvia mostrar el rètol informatiu del temps

en: Toggle display of Geographic InfoBox
ca@valencia: Canvia mostrar el rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic

en: Toggle display of Focus InfoBox
ca@valencia: Canvia mostrar el rètol informatiu de l'enfocament

en: (un)Shade Time InfoBox
ca@valencia: Mostra o oculta el rètol informatiu del temps

en: (un)Shade Geographic InfoBox
ca@valencia: Mostra o oculta el rètol informatiu de l'emplaçament geogràfic

en: (un)Shade Focus InfoBox
ca@valencia: Mostra o oculta el rètol informatiu de l'enfocament

en: Toolbars
ca@valencia: Barres d'eines

en: Toggle display of main toolbar
ca@valencia: Canvia mostrar la barra d'eines principal

en: Toggle display of view toolbar
ca@valencia: Canvia mostrar la barra d'eines de vista

en: Show Objects
ca@valencia: Mostra objectes

en: Toggle display of Stars
ca@valencia: Canvia mostrar les estreles

en: Toggle display of all deep-sky objects
ca@valencia: Canvia mostrar tots els objectes del cel profund

en: Toggle display of all solar system bodies
ca@valencia: Canvia mostrar tots els cossos del sistema solar

en: Toggle display of Sun
ca@valencia: Canvia mostrar el Sol

en: Toggle display of Moon
ca@valencia: Canvia mostrar la Lluna

en: Toggle display of Mercury
ca@valencia: Canvia mostrar Mercuri

en: Toggle display of Venus
ca@valencia: Canvia mostrar Venus

en: Toggle display of Mars
ca@valencia: Canvia mostrar Mart

en: Toggle display of Jupiter
ca@valencia: Canvia mostrar Júpiter

en: Toggle display of Saturn
ca@valencia: Canvia mostrar Saturn

en: Toggle display of Uranus
ca@valencia: Canvia mostrar Urà

en: Toggle display of Neptune
ca@valencia: Canvia mostrar Neptú

en: Toggle display of Asteroids
ca@valencia: Canvia mostrar els asteroides

en: Toggle display of Comets
ca@valencia: Canvia mostrar els cometes

en: Show Other
ca@valencia: Mostra un altre

en: Toggle display of constellation lines
ca@valencia: Canvia mostrar les línies de les constel·lacions

en: Toggle display of constellation boundaries
ca@valencia: Canvia mostrar els límits de les constel·lacions

en: Toggle display of constellation names
ca@valencia: Canvia mostrar els noms de les constel·lacions

en: Toggle display of Milky Way
ca@valencia: Canvia mostrar la Via Làctia

en: Toggle display of the coordinate grid
ca@valencia: Canvia mostrar la quadrícula de les coordenades

en: Toggle display of the celestial equator
ca@valencia: Canvia mostrar l'equador celeste

en: Toggle display of the ecliptic
ca@valencia: Canvia mostrar l'eclíptica

en: Toggle display of the horizon line
ca@valencia: Canvia mostrar la línia de l'horitzó

en: Toggle display of the opaque ground
ca@valencia: Canvia mostrar el terra opac

en: Toggle display of star name labels
ca@valencia: Canvia mostrar les etiquetes de nom per a les estreles

en: Toggle display of star magnitude labels
ca@valencia: Canvia mostrar les etiquetes de magnitud per a les estreles

en: Toggle display of asteroid name labels
ca@valencia: Canvia mostrar les etiquetes de nom per als asteroides

en: Toggle display of comet name labels
ca@valencia: Canvia mostrar les etiquetes de nom per als cometes

en: Toggle display of planet name labels
ca@valencia: Canvia mostrar les etiquetes de nom per als planetes

en: Toggle display of planet images
ca@valencia: Canvia mostrar les imatges per als planetes

en: Show Latin constellation names
ca@valencia: Mostra els noms de les constel·lacions en llatí

en: Show constellation names in local language
ca@valencia: Mostra els noms de les constel·lacions en l'idioma local

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
ca@valencia: Mostra els noms abreujats de les constel·lacions (estàndard IAU)

en: Hide Items
ca@valencia: Oculta elements

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
ca@valencia: Canvia quan s'ocultaran els objectes mentre es mostra l'orientació

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
ca@valencia: Llindar del pas temporal (en segons) per a ocultar els objectes

en: double
ca@valencia: doble

en: Hide faint stars while slewing?
ca@valencia: Voleu que s'oculten les estreles més febles durant la transició?

en: Hide solar system bodies while slewing?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els cossos del sistema solar durant la transició?

en: Hide Milky Way while slewing?
ca@valencia: Voleu que s'oculte la Via Làctia durant la transició?

en: Hide constellation names while slewing?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els noms de les constel·lacions durant la transició?

en: Hide constellation lines while slewing?
ca@valencia: Voleu que s'oculten les línies de les constel·lacions durant la transició?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
ca@valencia: Voleu que s'oculten els límits de les constel·lacions durant la transició?

en: Hide coordinate grid while slewing?
ca@valencia: Voleu que s'oculte la quadrícula de coordenades durant la transició?

en: Skymap Options
ca@valencia: Opcions del mapa celeste

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
ca@valencia: Voleu que s'utilitzen les coordenades horitzontals? (Altrament, s'utilitzaran les equatorials)

en: Set the Zoom Factor
ca@valencia: Establix el factor d'apropament

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
ca@valencia: Selecciona la mida angular per al símbol de CDV (en min. d'arc)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
ca@valencia: Selecció per al símbol de CDV (0=Quadrat, 1=Cercle, 2=Punt de mira, 4=Ull de bou)

en: Select color for the FOV symbol
ca@valencia: Selecciona un color per al símbol de CDV

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
ca@valencia: Voleu que s'utilitze la transició animada? (Altrament, se «saltarà» cap a l'enfocament nou)

en: Correct for atmospheric refraction?
ca@valencia: Voleu que es faça la correcció per a la refracció atmosfèrica?

en: Automatically attach name label to centered object?
ca@valencia: Voleu que s'adjunte automàticament una etiqueta de nom a l'objecte centrat?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
ca@valencia: Voleu que s'adjunte una etiqueta transitòria quan es passe pel damunt d'un objecte amb el ratolí?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
ca@valencia: Voleu que es fonguen les traces dels planetes amb el color del cel? (Altrament, el color serà constant)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
ca@valencia: Magnitud de l'estrela més feble que s'ha d'etiquetar en el mapa

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
ca@valencia: Magnitud de l'estrela més brillant que s'ha d'ocultar durant la transició

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
ca@valencia: Magnitud de l'asteroide més feble que s'ha de dibuixar en el mapa

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
ca@valencia: Magnitud de l'asteroide més feble que s'ha d'etiquetar en el mapa

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
ca@valencia: Els cometes més pròxims al Sol que açò (en UA) seran etiquetats al mapa

en: Could not download remote file.
ca@valencia: No es pot descarregar el fitxer remot.

en: Download Error
ca@valencia: S'ha produït un error de baixada

en: Save Changes to Script?
ca@valencia: Voleu que es guarden els canvis a l'script?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
ca@valencia: L'script actual té canvis sense guardar. Voleu que es guarden abans de tancar-lo?

en: Could not parse script.  Line was: %1
ca@valencia: No s'ha pogut interpretar l'script. La línia era: %1

en: true
ca@valencia: cert

en: Function index out of bounds.
ca@valencia: Índex de la funció fora de límits.

en: false
ca@valencia: fals

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
ca@valencia: Falta de correspondència entre la funció i l'argument del giny (s'esperava %1)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
ca@valencia: Script nou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
ca@valencia: Descarta l'script actual i n'inicia un de nou. Se us demanarà guardar qualsevol canvi que no estiga guardat en l'script actual.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open Script...
ca@valencia: Obri un script…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
ca@valencia: S'obrirà un script existent. Se us demanarà guardar qualsevol canvi sense guardar en l'script actual.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
ca@valencia: Guarda l'script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
ca@valencia: Es guardarà l'script actual. Si no s'ha guardat abans, açò és l'equivalent a «Anomena i guarda…».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
ca@valencia: Anomena i guarda l'script…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
ca@valencia: Es guardarà l'script a un fitxer, permetent-vos especificar primer el nom del fitxer i un nom per al mateix.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
ca@valencia: Prova l'script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RunButton)
en: Executes the script in the KStars main window. You may want to reposition the Script Builder tool so that the Sky map is visible.
ca@valencia: S'executarà l'script en la finestra principal de KStars. Potser voldreu reposicionar l'eina «Constructor de scripts» a fi que el mapa celeste siga visible.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
ca@valencia: Script actual

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script. Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below. Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
ca@valencia: Es mostrarà una llista de les ordres presents en l'script que treballa actualment. Ressaltant qualsevol ordre se vos presentarà un giny a on podreu especificar els arguments davall. Utilitzeu els botons d'accions per a copiar, eliminar o canviar la posició de l'ordre seleccionada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
ca@valencia: Afig una funció

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
ca@valencia: Si una funció està ressaltada en el quadro «Navegador de funcions», este botó l'afegirà a l'script actual. La funció nova s'inserirà directament després de la funció ressaltada en el quadro «Script actual».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
ca@valencia: Elimina la funció

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
ca@valencia: Si una funció està ressaltada en el quadro «Script actual», este botó l'eliminarà de l'script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
ca@valencia: Copia la funció

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
ca@valencia: Si una funció està ressaltada en el quadro «Script actual», este botó afegirà un duplicat d'esta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
ca@valencia: Mou-la cap amunt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
ca@valencia: Si una funció està ressaltada en el quadro «Script actual», este botó la pujarà una posició en l'script.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
ca@valencia: Mou-la cap avall

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
ca@valencia: Si una funció està ressaltada en el quadro «Script actual», este botó la baixarà una posició en l'script.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
ca@valencia: Arguments de la funció

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
ca@valencia: Navegador de funcions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
ca@valencia: Ajuda de la funció.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
ca@valencia: Si es ressalta una funció en el «Navegador de funcions», esta àrea mostrarà una breu nota informativa sobre la mateixa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
ca@valencia: S'introduïx un nom per a l'script.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
ca@valencia: S'introduïx un nom per a l'script. Este no serà el nom del fitxer, tan sols una xicoteta línia de text descriptiva.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
ca@valencia: S'introduïx el nom de l'autor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
ca@valencia: Nom de l'script:

[ctx: @title:window]
en: Sky Calendar
ca@valencia: Calendari del cel

en: Print the Sky Calendar
ca@valencia: Imprimix el calendari del cel

en: Please Wait
ca@valencia: Espereu un moment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CreateButton)
en: Plot Planetary Almanac
ca@valencia: Dibuixa un almanac planetari

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
ca@valencia: %1 ix

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
ca@valencia: %1 es pon

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
ca@valencia: %1 transita

[ctx: @title:window]
en: Print sky calendar
ca@valencia: Imprimiu el calendari del cel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Grids and Labels
ca@valencia: Quadrícules i etiquetes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
ca@valencia: Divisors de mesos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
ca@valencia: Divisors d'intervals

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
ca@valencia: Quadrícula vertical

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
ca@valencia: Dia actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
ca@valencia: Any:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
ca@valencia: dies

en:  Slew %1 degrees %2 to find an %3 star of mag %4
ca@valencia:  Orienta %1 graus %2 per a trobar una estrela %3 de magnitud %4

en:  Slew %1 degrees %2 to find a(n) %3
ca@valencia:  Orienta %1 graus %2 per a trobar un/a %3

en: triangle (of similar magnitudes)
ca@valencia: triangle (de magnituds similars)

en: right-angled triangle
ca@valencia: triangle rectangle

en: isosceles triangle
ca@valencia: triangle isòsceles

en: straight line of 3 stars
ca@valencia: línia recta de 3 estreles

en: equilateral triangle
ca@valencia: triangle equilàter

en:  within %1% of FOV of the marked star
ca@valencia:  en un %1% de CDV de l'estrela marcada

en: Star-hopper algorithm failed. If you're trying a large star hop, try using a smaller FOV or changing the source point
ca@valencia: L'algorisme del saltador entre estreles ha fallat. Si esteu intentant un salt gran entre estreles, proveu utilitzant un CDV més xicotet o canvieu el punt d'origen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StarHopperDialog)
en: Star-Hopper Results
ca@valencia: Resultats del saltador entre estreles

en: NOT VISIBLE: About %1 degrees below the %2 horizon
ca@valencia: NO VISIBLE: Aproximadament %1 graus davall l'horitzó %2

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
ca@valencia: Visible actualment: Aproximadament %1 graus sobre l'horitzó %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeSelectLabel)
en: Select telescope from list to use or add a new telescope
ca@valencia: Seleccioneu un telescopi des de la llista o afegiu-ne un de nou

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
ca@valencia: Detalls del telescopi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
ca@valencia: Proveïdor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
ca@valencia: Afig un telescopi nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
ca@valencia: Prismàtics

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
ca@valencia: Especifiqueu l'obertura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
ca@valencia: <p>Quanta pol·lució lumínica hi ha en el vostre cel nocturn? Avalueu les vostres condicions del cel nocturn des de l'1 fins al 9 basant-vos en l'<b>Escala de Bortle de foscor del cel</b>. Una valoració d'<b>1</b> representa un <b>lloc amb una foscor excel·lent</b>, mentre que el <b>9</b> representa un <b>cel d'interior de ciutat molt il·luminat</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bortleHelpText)
en: <html><head/><body><p align="right">For help: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style=" text-decoration: underline; color:#004183;">Wikipedia Link for Bortle dark-sky scale</span></a></p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p align="right">Per a més ajuda: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_Dark-Sky_Scale"><span style="text-decoration:underline; color:#004183;">Enllaç cap a la Viquipèdia sobre l'escala de Bortle de foscor del cel</span></a></p></body></html>

en: Magnitude:  --
ca@valencia: Magnitud:  --

en: Magnitude: %1
ca@valencia: Magnitud: %1

en: Surface Brightness: %1
ca@valencia: Brillantor de la superfície: %1

en: Size: %1
ca@valencia: Mida: %1

[ctx: @title:window]
en: What's up Tonight
ca@valencia: Què passa esta nit

en: at %1
ca@valencia: a %1

en: The night of %1
ca@valencia: La nit de %1

en: Star Clusters
ca@valencia: Cúmuls d'estreles

en: does not rise
ca@valencia: no ix

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
ca@valencia: Posta de sol: %1 a %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
ca@valencia: Eixida del sol: %1 a %2

en: Night duration: %1
ca@valencia: Duració de la nit: %1

en: Night duration: %1 hours
ca@valencia: Duració de la nit: %1 hores

en: Night duration: %1 hour
ca@valencia: Duració de la nit: %1 hora

en: Night duration: %1 minutes
ca@valencia: Duració de la nit: %1 minuts

en: Night duration: %1 minute
ca@valencia: Duració de la nit: %1 minut

en: Moon rises at: %1 on %2
ca@valencia: La Lluna ix a les: %1 a %2

en: Moon sets at: %1 on %2
ca@valencia: La Lluna es pon a les: %1 a %2

en: No Object Selected
ca@valencia: No hi ha cap objecte seleccionat

en: Object Not Found
ca@valencia: No s'ha trobat l'objecte

en: Rises at: %1
ca@valencia: Eixida a les: %1

en: Transits at: %1
ca@valencia: Transita a les: %1

en: Sets at: %1
ca@valencia: Posta a les: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
ca@valencia: La nit de la DATA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
ca@valencia: Es tria una data nova.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DateButton)
en: Press this button to select a new date for the "What's up Tonight" tool.  Note that the date of the main window is not changed.
ca@valencia: Premeu este botó per a seleccionar una data nova per a l'eina «Què passa esta nit». Cal tindre present que la data de la finestra principal no canviarà.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
ca@valencia: Canvia la data…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
ca@valencia:  en l'EMPLAÇAMENT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
ca@valencia: Es tria un emplaçament geogràfic nou.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Press this button to select a new geographic location for the "What's up Tonight" tool.  Note that the location of the main window is not changed.
ca@valencia: Premeu este botó per a seleccionar un emplaçament geogràfic nou per a l'eina «Què passa esta nit». Cal tindre present que l'emplaçament de la finestra principal no canviarà.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
ca@valencia: Canvia l'emplaçament…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
ca@valencia: Mostra els objectes que estiguen amunt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
ca@valencia: Es tria l'interval de temps.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: By default, the "What's up Tonight" tool displays all objects which are above the horizon between sunset and midnight (i.e., "in the evening").  You can also choose to show objects which are up between midnight and dawn (i.e., "in the morning"), or objects which are up at any time between sunset and sunrise (i.e., "any time tonight")
ca@valencia: De manera predeterminada, l'eina «Què passa esta nit» mostrarà tots els objectes que estan per damunt de l'horitzó entre la posta del Sol i la mitjanit (és a dir, «cap al tard»). També podreu triar quins objectes mostrar que estiguen per damunt de l'horitzó entre la mitjanit i l'eixida del Sol (és a dir, «durant la matinada») o els objectes que estiguen per damunt de l'horitzó en qualsevol moment entre la posta i l'eixida del Sol. (p. ex., «qualsevol moment de la nit»).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
ca@valencia: Cap al tard

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
ca@valencia: Durant la matinada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
ca@valencia: Qualsevol moment de la nit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
ca@valencia: Mostra els objectes més brillants que els de magnitud:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
ca@valencia: Hora d'eixida de la Lluna.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà l'hora a la qual eixirà la Lluna a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
ca@valencia: Eixida de la Lluna: 13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
ca@valencia: Duració de la nit per a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà la duració entre la posta i l'eixida del Sol per a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
ca@valencia: Duració de la nit: 11:00 hores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
ca@valencia: Hora de posta del Sol.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà l'hora a la qual es pondrà el Sol a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
ca@valencia: Posta del Sol: 19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
ca@valencia: Hora de posta de la Lluna.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà l'hora a la qual es pondrà la Lluna a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
ca@valencia: Posta de la Lluna: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
ca@valencia: Hora d'eixida del Sol.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà l'hora a la qual eixirà el Sol a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
ca@valencia: Albada: 07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
ca@valencia: Fracció d'il·luminació de la Lluna.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà la fracció d'il·luminació de la Lluna per a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
ca@valencia: Llum de la Lluna: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
ca@valencia: Trieu una categoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
ca@valencia: Objectes coincidents:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà l'hora a la qual eixirà per damunt de l'horitzó l'objecte ressaltat a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
ca@valencia: Eixida a les: 22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà l'hora a la qual transitarà a través del meridià local l'objecte ressaltat a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
ca@valencia: Transita a les: 00:00

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
ca@valencia: Es mostrarà l'hora a la qual es pondrà per davall de l'horitzó l'objecte ressaltat a la data seleccionada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
ca@valencia: Posta a les: 08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
ca@valencia: Centra este objecte en la vista del cel.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
ca@valencia: Se centrarà la vista del cel sobre este objecte i començarà a seguir-lo. Equivalent a l'element «Centra i seguix» del menú emergent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
ca@valencia: Centra l'objecte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
ca@valencia: Obri la finestra «Detalls de l'objecte».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
ca@valencia: S'obrirà la finestra «Detalls de l'objecte» per a l'objecte ressaltat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Object Details...
ca@valencia: Detalls de l'objecte…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
ca@valencia: Afig l'objecte seleccionat en la llista d'observacions.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
ca@valencia: Afig a la llista

en: Angle value in degrees.
ca@valencia: El valor de l'angle, en graus.

en: Angle value in hours.
ca@valencia: El valor de l'angle, en hores.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
ca@valencia: Este quadro mostra un angle en graus. Els tres nombres mostrats són els graus, minuts d'arc i segons d'arc de l'angle.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
ca@valencia: Este quadro mostra un angle en hores. Els tres nombres mostrats són les hores, minuts i segons de l'angle.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
ca@valencia:  Podeu introduir un enter simple, o un valor en coma flotant, o bé valors delimitats per espai o dos punts que especifiquen els graus, minuts d'arc i segons d'arc

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
ca@valencia: Introduïu un valor de l'angle, en graus. L'angle es pot expressar com un enter simple («12»), un valor en coma flotant («12,33»), o amb valors delimitats per espai o dos punts que especifiquen els graus, minuts d'arc i segons d'arc («12:20», «12:20:00», «12 20», «12 20 00,0», etc.).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
ca@valencia:  Podeu introduir un enter simple, o un valor en coma flotant, o bé valors delimitats per espai o dos punts que especifiquen les hores, minuts i segons

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
ca@valencia: Introduïu un valor de l'angle, en hores. L'angle es pot expressar com un enter simple («12»), un valor en coma flotant («12,33»), o amb valors delimitats per espai o dos punts que especifiquen els graus, minuts d'arc i segons d'arc («12:20», «12:20:00», «12 20», «12 20 00,0», etc.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
ca@valencia: %1 x %2 min. d'arc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousYear) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextYear)
en: ...
ca@valencia: …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
ca@valencia: L'any anterior.

[ctx: Local Time]
en: LT:
ca@valencia: TL:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
ca@valencia: TU:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
ca@valencia: TS:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
ca@valencia: DJ:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
ca@valencia: Long.:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
ca@valencia: Lat.:

[ctx: Hour Angle]
en: HA
ca@valencia: AH

[ctx: Zenith Angle]
en: ZA
ca@valencia: AZ

[ctx: seconds]
en: secs
ca@valencia: s

[ctx: second]
en: sec
ca@valencia: s

[ctx: minutes]
en: mins
ca@valencia: min

en: hour
ca@valencia: hora

[ctx: hours]
en: hrs
ca@valencia: h

[ctx: sidereal day]
en: sid day
ca@valencia: dia sideri

en: day
ca@valencia: dia

en: week
ca@valencia: setmana

[ctx: weeks]
en: wks
ca@valencia: setm.

en: month
ca@valencia: mes

[ctx: months]
en: mths
ca@valencia: mesos

en: year
ca@valencia: any

[ctx: years]
en: yrs
ca@valencia: anys

en: Adjust time step
ca@valencia: Ajusta el pas temporal.

en: Adjust time step units
ca@valencia: Ajusta les unitats de pas temporal

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
ca@valencia: Establix l'escala de temps per al rellotge de simulació. Establir-la a «1 seg» significa que el rellotge avança en temps real, mantenint-se perfectament sincronitzat amb el rellotge de la vostra CPU. Valors més alts fan que el rellotge de la simulació avance més de pressa, valors més lents el faran anar més lent. Valors negatius el faran anar arrere.
    
    Hi ha dos parells de botons amunt/avall. El parell de l'esquerra circularà per totes les escales disponibles en seqüència. Atés que hi ha un gran nombre d'escales, el parell de la dreta us permet passar a la unitat de temps superior/inferior. Per exemple, si l'escala de temps actualment és de «1 min», el botó amunt de la dreta produirà «1 hora» i el botó avall de la dreta produirà «1 seg»

en: Increase Time Scale
ca@valencia: Augmenta l'escala del temps

en: Increase time scale to the next largest unit
ca@valencia: Augmenta l'escala del temps fins a la següent unitat més gran

en: Decrease Time Scale
ca@valencia: Disminuïx l'escala del temps

en: Decrease time scale to the next smallest unit
ca@valencia: Disminuïx l'escala del temps fins a la següent unitat més xicoteta

[ctx: Map projection method]
en: No projection
ca@valencia: Sense projecció

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
ca@valencia: Antiga

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
ca@valencia: Azimutal

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
ca@valencia: Gnomònica

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
ca@valencia: Hemisfèrica

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
ca@valencia: Ortogràfica

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
ca@valencia: Policònica

[ctx: Map projection method]
en: TSC
ca@valencia: TSC (Tangential Spherical Cube)

en: FIFO files are not supported on Windows
ca@valencia: Els fitxers FIFO no són admesos sobre Windows

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Config File
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer de configuració d'Xplanet

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Star Map File
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer de mapa estel·lar d'Xplanet

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Arc File
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer ARC d'Xplanet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_xplanetIsInternal)
en: Xplanet binary is internal to the application bundle
ca@valencia: El binari d'Xplanet és intern al paquet de l'aplicació.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
ca@valencia: Camí cap a «xplanet»:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
ca@valencia: Ací s'introduïx el camí cap a l'executable «xplanet».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
ca@valencia: Mida de la finestra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
ca@valencia: Establix l'amplària de la finestra.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of the xplanet image
ca@valencia: S'establix l'amplària de la imatge d'Xplanet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
ca@valencia: Establix l'alçària de la finestra.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of the xplanet image
ca@valencia: S'establix l'alçària de la imatge d'Xplanet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetTimeout)
en: The time KStars will wait for XPlanet to complete before giving up.
ca@valencia: El temps que KStars esperarà fins que complete Xplanet abans de renunciar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: XPlanet timeout:
ca@valencia: Temps d'espera d'Xplanet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animation delay:
ca@valencia: Retard de l'animació:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetAnimationDelay)
en: The delay between frames for the animation
ca@valencia: El retard entre els fotogrames per a l'animació.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use KStars's FOV?
ca@valencia: Si voleu que s'utilitze CDV de KStars.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: <html><head/><body><p>If checked, XPlanet will use a FIFO file in the /tmp directory to temporarily save the XPlanet image for KStars to load them and update the view.  If not checked, XPlanet will actually save the files to the XPlanet folder in the KStars data directory.  Using a FIFO file should save the hard disk from excessive reads/writes and may offer a performance enhancement.</p></body></html>
ca@valencia: <html><head/><body><p>Si se selecciona, Xplanet utilitzarà un fitxer FIFO en la carpeta /tmp per a guardar temporalment la imatge d'Xplanet per a KStars, per a que puga carregar-la i actualitzar la vista. Si no se selecciona, en realitat Xplanet guardarà els fitxers en la carpeta d'Xplanet de la carpeta de dades de KStars. L'ús d'un fitxer FIFO hauria d'evitar lectures i escriptures excessives al disc dur i pot oferir una millora en el rendiment.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use FIFO File
ca@valencia: Utilitza el fitxer FIFO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: (saves to memory instead of a hard disk)
ca@valencia: (es guardarà a la memòria en comptes d'un disc dur)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
ca@valencia: Si voleu que s'utilitze CDV de KStars.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
ca@valencia: Utilitza CDV de KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
ca@valencia: Magnitud base:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
ca@valencia: Una estrela de la magnitud especificada tindrà una brillantor de píxel d'1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
ca@valencia: Fitxer de configuració:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
ca@valencia: Camí cap al fitxer de configuració.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
ca@valencia: S'utilitza el fitxer de configuració especificat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
ca@valencia: Si voleu que s'utilitze un mapa estel·lar personalitzat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
ca@valencia: Mapa estel·lar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
ca@valencia: Fitxer ARC:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
ca@valencia: Camí cap al fitxer ARC.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
ca@valencia: Radi de la resplendor al voltant del Sol.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
ca@valencia: Es dibuixa una resplendor al voltant del Sol amb un radi del valor especificat més gran que el radi del Sol. El valor predeterminat és 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGlare)
en: Glare of sun:
ca@valencia: Resplendor del Sol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
ca@valencia: Qualitat del fitxer d'eixida:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
ca@valencia: La qualitat dels JPEG.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: XPlanet requires maps in order to function properly.  It does not ship with a lot of planetary maps.  You need to download some in order to get the full benefits of XPlanet.  This is a good place to start: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>
ca@valencia: Xplanet requerix mapes per a funcionar correctament. No es distribuïx amb gaires mapes planetaris. Haureu de descarregar-ne alguns per a obtindre tots els avantatges d'Xplanet. Este és un bon lloc per a començar: <a href="http://xplanet.sourceforge.net/maps.php">http://xplanet.sourceforge.net/maps.php</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openXPlanetMaps)
en: XPlanet Planet Maps
ca@valencia: Mapes de planetes d'Xplanet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
ca@valencia: Etiquetes i marcadors

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
ca@valencia: Text de l'etiqueta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
ca@valencia: Especifica el text de la primera línia de l'etiqueta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
ca@valencia: S'especifica el text de la primera línia de l'etiqueta. De manera predeterminada, es mostrarà alguna cosa pareixent a «Mirant la Terra». Qualsevol instància de %t serà substituïda pel nom de l'objectiu, i qualsevol instància de %o serà substituïda pel nom de l'origen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
ca@valencia: Format de la data:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
ca@valencia: Especifica el format de l'etiqueta per a la data i l'hora.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
ca@valencia: S'especifica el format de l'etiqueta per a la data i l'hora. Esta cadena de format es passa a strftime(3). De manera predeterminada val «%c %Z», la qual mostra la data, hora i fus horari en la representació adint segons la configuració regional («locale»).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
ca@valencia: Mida del tipus de lletra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
ca@valencia: Posició de l'etiqueta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
ca@valencia: Si voleu que es mostre l'etiqueta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
ca@valencia: Si se selecciona, es mostrarà una etiqueta en el cantó superior dret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label:
ca@valencia: Mostra l'etiqueta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
ca@valencia: Marcadors

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
ca@valencia: Si voleu que s'utilitze un fitxer de marcadors.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
ca@valencia: Utilitza el fitxer de marcadors:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
ca@valencia: S'especifica un fitxer que contindrà les dades dels marcadors definits per l'usuari, per tal de mostrar-los contra el fons estrelat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
ca@valencia: Escriu els marcadors de límit en un fitxer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
ca@valencia: Escriu en un fitxer les coordenades del contenidor que conté cada marcador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
ca@valencia: Escriu els marcadors de límit a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLatLong)
en: Place the observer above latitude:
ca@valencia: Situa l'observador per damunt de la latitud:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
ca@valencia: Representa el cos objectiu vist des de dalt la latitud especificada (en graus). El valor predeterminat és 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude:
ca@valencia:  i la longitud:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
ca@valencia: Situa l'observador damunt de la longitud especificada (en graus). La longitud serà positiva anant cap a l'est, i negativa anant cap a l'oest (per a la Terra i la Lluna), així, per exemple, Los Angeles està a -118 o 242. El valor predeterminat és 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
ca@valencia: en graus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
ca@valencia: Projecció:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
ca@valencia: El tipus de projecció.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
ca@valencia: De manera predeterminada no s'aplicarà cap projecció. Si s'especifica esta opció, no es mostraran múltiples cossos, encara que les ombres se seguiran dibuixant.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
ca@valencia: Fons

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
ca@valencia: Si voleu que s'utilitze un fons.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
ca@valencia: Si se selecciona, s'utilitzarà un fitxer o color com a fons.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
ca@valencia: Imatge de fons:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
ca@valencia: S'utilitza este fitxer com a imatge de fons.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
ca@valencia: Ací s'introduïx el camí del fitxer d'imatge de fons.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
ca@valencia: Color de fons:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
ca@valencia: Establix el color de fons.
