kstars - en to fi translation catalogue (3238 entries)

en: Sky
fi: Taivas

en: Messier Object
fi: Messier-kohde

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
fi: Kohde jossa linkkejä

en: Star Name
fi: Tähden nimi

en: Deep Sky Object Name
fi: Syvän taivaan kohteen nimi

en: Planet Name
fi: Planeetan nimi

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
fi: Tähdistön nimi

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
fi: Tähdistöviiva

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
fi: Tähdistöraja

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
fi: Korostettu tähdistöraja

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
fi: Linnunrata

en: Equator
fi: Ekvaattori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
fi: Ekliptika

en: Horizon
fi: Horisontti

en: Local Meridian
fi: Paikallinen meridiaani

en: Compass Labels
fi: Kompassin selitteet

en: Equatorial Coordinate Grid
fi: Ekvatoriaalinen koordinaattiruudukko

en: Horizontal Coordinate Grid
fi: Horisontaalinen koordinaattiruudukko

en: Info Box Text
fi: Tietokentän teksti

en: Info Box Selected
fi: Tietokenttä valittu

en: Info Box Background
fi: Tietokentän tausta

en: Target Indicator
fi: Kohdemerkki

en: User Labels
fi: Omat selitteet

en: Planet Trails
fi: Planeettojen ratajuovat

en: Angular Distance Ruler
fi: Kulmaetäisyysmitta

en: Observing List Label
fi: Havainnointilistan selite

en: Star-Hop Route
fi: Tähtihyppelyn polku

en: Visible Satellites
fi: Näkyvät satelliitit

en: Satellites
fi: Satelliitit

en: Satellites Labels
fi: Satelliitin nimi

en: Supernovae
fi: Supernovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
fi: Asteroidit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerHorizon)
en: Artificial Horizon
fi: Keinotekoinen horisontti

en: RA Guide Error
fi: RA-seurantavirhe

en: DEC Guide Error
fi: DEC-seurantavirhe

en: Solver FOV
fi: Selvittäjän kuvakenttä

en: HiPS Grid
fi: HiPS-ruudukko

en: FITS Image Object Label
fi: FITS-kuvaolion selite

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
fi: Oletusvärit

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
fi: Tähtikartta

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
fi: Pimeänäkö

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
fi: Paikallista väriteemaa ei saatu avattua.
    Teemaa ei saatu taltioitua.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
fi: Paikallisen väriteeman indeksitiedostoa ei saatu avattua.
    Väriteemaa ei voida tallentaa.

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Downloading Data...
fi: Ladataan dataa…

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
fi: 7x35 kiikarit

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
fi: Yksi aste

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
fi: 30m 1.3cm:lla

en: No FOV
fi: Ei kuvakenttää

en: KStars Exported Sky Image
fi: Taivaskuva KStarsista

en: Saved image to %1
fi: Kuva tallennettu tiedostoon %1

en: Could not upload image to remote location: %1
fi: Kuvaa ei voitu kopioida etäsijaintiin: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
fi: Kuvan vienti epäonnistui: verkko-osoite %1 ei ole kelvollinen

en: Invert colors
fi: Käänteiset värit

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
fi: Näytä kuva käänteisillä väreillä. Voidaan käyttää kontrastin parantamiseen joissain tapauksissa. Tämä asetus ei vaikuta tallennettavaan kuvaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
fi: Tallenna

en: Save the image to disk
fi: Tallenna kuva levylle

en: Remove temporary file %1 from disk?
fi: Poistetaanko väliaikaistiedosto %1?

en: Confirm Removal
fi: Vahvista poistaminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadB)
en: Download
fi: Lataa

en: Please wait while image is being downloaded...
fi: Odota, kun kuvaa ladataan…

en: Image Viewer
fi: Kuvankatselin

en: Loading of the image %1 failed.
fi: Kuvan %1 lataaminen epäonnistui.

[ctx: @title:window]
en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
fi: Tiedosto nimeltä "%1" on jo olemassa. Korvataanko se?

en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: Saving of the image %1 failed.
fi: Kuvan %1 tallentaminen epäonnistui.

en: DSS Download
fi: DSS-lataus

en: Please wait while DSS image is being downloaded...
fi: Odota, kun DSS-kuvaa ladataan…

en: Ok
fi: OK

en: Question
fi: Kysymys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
fi: Kyllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
fi: Ei

en: Warning
fi: Varoitus

en: Continue
fi: Jatka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
fi: Peru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
fi: Virhe

en: Sorry
fi: Pahoittelut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
fi: Tietoa

en: Unable to find dcraw and cjpeg. Please install the required tools to convert CR2/NEF to JPEG.
fi: cdraw’ta ja cjpegiä ei löydy. Asenna vaaditut työkalut, joilla CR2/NEF muunnetaan JPEGiksi.

en: Cannot open %1: %2
fi: Ei voida avata: %1: %2

en: unnamed
fi: nimeämätön

en: &Next >
fi: &Seuraava >

en: < &Back
fi: < &Takaisin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHManualDone)
en: Done
fi: Valmis

en: There was a problem creating the data directory ~/Library/Application Support/.
fi: Datakansion ”~/Library/Application Support” luomisessa ilmeni ongelma.

en: File write error.
fi: Tiedoston kirjoitusvirhe.

[ctx: default theme name]
en: Default
fi: Oletus

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
fi: Rajausalue skaalataan [%1 * %2]

[ctx: @title:window]
en: Edit Thumbnail Image
fi: Muokkaa pienoiskuvaa

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
fi: Rajausalue: [%1,%2 %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
fi: Pienoiskuvamuokkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
fi: Rajausalue: [0,0 200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
fi: (rajausalue skaalataan 200x200)

en: Loading images...
fi: Ladataan kuvia…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
fi: Hakutulokset:

en: Failed to load image at %1
fi: Kuvan %1 tallennus epäonnistui

en: Failed to load image
fi: Kuvan lataus epäonnistui

en: Choose Thumbnail Image
fi: Valitse pienoiskuva

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
fi: Pienoiskuvan valitsin

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, SearchProgress) i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, downloadProgress) i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, index_4210_progress) i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, index_4212_progress) i18n: ectx: 
en: %p%
fi: %p %

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
fi: Anna kuvan sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
fi: Nykyinen pienoiskuva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
fi: &Muokkaa kuvaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
fi: Poista kuva

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
fi: Aurinko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
fi: Merkurius

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
fi: Maa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
fi: Kuu

en: Ganymede
fi: Ganymedes

en: Callisto
fi: Kallisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
fi: Saturnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
fi: Neptunus

en: This allows you to select a new object/target for XPlanet to view
fi: Tämä mahdollistaa valita uuden kohteen XPlanetilla katsottavaksi

en: This allows you to select a viewing location
fi: Tällä voit valita katselusijainnin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3
en: Location:
fi: Sijainti:

en: XPlanet Latitude, Longitude, and object radius in %. This is only valid when viewing the object from the same object
fi: XPlanetin leveys- ja pituusaste ja kohteen säde prosentteina. Tässä on mieltä vain, kun katsotaan kohdetta samasta kohteesta.

en: Reset XPlanet Location to the location specified in the XPlanet Options
fi: Palauta XPlanetin sijainti XPlanetin asetuksissa määritetyksi

en: Hover over target and freely rotate view with mouse in XPlanet Viewer
fi: Leiju XPlanet-katselimessa kohteen yllä ja kierrä näkymää vapaasti hiirellä

en: Recenters the XPlanet image once it has been moved
fi: Keskittää XPlanet-kuvan uudelleen, kun sitä on siirretty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Rotation:
fi: Rotaatio:

en: Bring up XPlanet Options
fi: Näyttää XPlanet-valinnat

en: Allows you to set the XPlanet time to a different date/time from KStars
fi: Mahdollistaa asettaa XPlanetin ajan KStarsista eri päiväksi tai ajaksi

en: Sets the XPlanet time to the current KStars time
fi: Asettaa XPlanetin ajan KStarsin nykyiseksi ajaksi

en: This sets the time step from the current XPlanet time, good for viewing events
fi: Asettaa aika-askelen XPlanetin nykyisestä ajasta: sopii katselutapahtumiin

en: This sets the time step from the current XPlanet time
fi: Asettaa aika-askelen XPlanetin nykyisestä ajasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
fi: päivää

en: Lets you change the units for the timestep in the animation
fi: Antaa muuttaa animaation aika-askelen yksiköt

en: Lets you run the animation
fi: Antaa suorittaa animaation

en: Resets the animation to 0 timesteps from the current XPlanet Time
fi: Palauttaa animaation 0 aika-askeleen XPlanetin nykyisestä ajasta

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
fi: XPlanetin ohjelmatiedoston sijainti asetuspaneelissa on tyhjä.

en: The configured Xplanet binary does not exist or is not executable.
fi: Asetettua XPlanet-ohjelmatiedostoa ei ole olemassa tai se ei ole suoritettava.

en: XPlanet failed to generate the image for object %1 before the timeout expired.
fi: XPlanet ei onnistunut luomaa kuvaa kohteesta %1 ennen aikakatkaisua.

en: Error making FIFO file %1: %2.
fi: Virhe rakennettaessa FIFO-tiedostoa %1: %2.

en: Output file is not writable.
fi: Tulostiedosto ei ole kirjoitettavissa.

en: Could not insert set exported database version.<br>%1
fi: Ei voi lisätä viedyn tietokannan versiota.<br>%1

en: Could not insert set exported database application id.<br>%1
fi: Ei voitu lisätä viedyn tietokannan sovellustunnistetta.<br>%1

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
fi: Prosessityökalurivi

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
fi: &Aika

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
fi: &Kohdistus

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
fi: &Projektio

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: T&yökalut

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
fi: &Laitteet

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
fi: Ain&eisto

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
fi: &Päivitykset

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
fi: Ha&vainnointi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: A&setukset

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
fi: Ti&etokentät

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
fi: &Tilarivi

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
fi: Näyttötyökalurivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reverse
fi: Käänteisesti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: 1x
fi: 1×

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Target:
fi: Kohde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
fi: Epookki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
fi: Tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
fi: Jouten

en: What's Interesting...
fi: Mikä on kiinnostavaa…

en: Naked-Eye Objects
fi: Paljaan silmän kohteet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
fi: Planeetat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
fi: Tähdet

en: Constellations
fi: Tähdistöt

en: Deep-sky Objects
fi: Syvän taivaan kohteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
fi: Komeetat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
fi: Galaksit

en: Nebulae
fi: Kaasumaiset sumut

en: Messier Catalog
fi: Messier-luettelo

en: NGC Catalog
fi: NGC-luettelo

en: IC Catalog
fi: IC-luettelo

en: Sharpless Catalog
fi: Sharpless-luettelo

en: No Items to display
fi: Ei näytettäviä tietueita

en: text
fi: teksti

en: More Details
fi: Lisätietoa

en: Center in Map
fi: Keskitä karttaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: Back
fi: Takaisin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: e.g. PGC 54559
fi: esim. PGC 54559

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Check if magnitude is unknown
fi: Tarkista, onko magnitudi tuntematon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Optional
fi: Valinnainen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Major axis:
fi: Suurempi akseli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Minor axis:
fi: Pienempi akseli:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Misc
fi: Sekalaista

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, catalog_identifier)
en: e.g. 54559
fi: esim. 54559

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Position angle (°):
fi: Sijainnin kulma (°):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Long name:
fi: Pitkä nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guessFromTextButton)
en: Guess from &Text
fi: A&rvaa tekstistä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
fi: Tiedoston tuonti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
fi: Anna tuotavan tiedoston nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
fi: Tuo olemassa oleva tiedosto antamalla sen tiedostonimi tähän. Voit antaa kuvauksen tiedoston sisällöstä alle. Voit jättää tiedostonimen tyhjäksi luodaksesi luettelotiedoston oikean muotoisella tunnisteella ilman sisältöä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
fi: Tuotavan tiedoston sisältö

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
fi: Valittuasi tiedoston yllä olevalle riville sen sisältö näytetään tässä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
fi: Kuvaile tietokentät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
fi: Symbolin väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
fi: Välilyönnein erotettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
fi: &Esikatselu tulostetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
fi: Luettelon nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
fi: Tallenna luettelo nimellä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
fi: Anna tälle luettelolle nimi

en: Show image of
fi: Näytä kuva kohteesta

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
fi: Verkko-osoite ei ole kelvollinen. Haluaisitko avata selainikkunan
    Google-hakukoneeseen?

en: Invalid URL
fi: Virheellinen verkko-osoite

en: Browse Google
fi: Selaa Googlea

en: Do Not Browse
fi: Älä selaa

en: Show webpage about
fi: Näytä verkkosivu aiheesta

en: object
fi: kohde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
fi: Resurssin tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
fi: Kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
fi: Tieto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
fi: Linkitettyä resurssia kuvaava teksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
fi: Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
fi: Verkko-osoite:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
fi: Tämän tietueen näyttämä verkko-osoite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
fi: Avaa verkko-osoite selainikkunaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
fi: Syötetyn verkko-osoitteen voi tarkistaa avaamalla sen tästä painikkeesta selainikkunaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
fi: Tarkista verkko-osoite

en: Critical error
fi: Vakava virhe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click on a color to change it...
fi: Vaihda väriä napsauttamalla sitä…

en: Degrees
fi: astetta

en: Hours
fi: Tunnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToFile)
en: File
fi: Tiedosto

en: Any File
fi: Mikä tahansa tiedosto

en: Could not open the csv file.<br>It does not exist.
fi: CSV-tiedostoa ei voitu tuoda.<br>Sitä ei ole olemassa.

en: Ignore
fi: Ohita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
fi: Tyyppi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogCSVImport)
en: CSV Import
fi: CSV-tuonti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Skip first:
fi: Sivuuta ensimmäiset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
fi: Dekl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
fi: Esikatselu

en: Showing <= %1 entries. Enter a name (case sensitive) to narrow down the search.
fi: Näytetään <= %1 tietuetta. Täsmennä hakua antamalla nimi (pien- ja suuraakkoset erotetaan).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: ID:
fi: Tunniste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
fi: Tekijä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Source:
fi: Lähde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Version:
fi: Versio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Maintainer:
fi: Ylläpitäjä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: License:
fi: Lisenssi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
fi: Kohde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
fi: Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_object)
en: Add Object...
fi: Lisää kohde…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import_csv)
en: Import CSV...
fi: Tuo CSV…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colourLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
fi: Väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color)
en: Edit
fi: Muokkaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
fi: Nimi

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Major Axis
fi: Suurempi akseli

en: Minor Axis
fi: Pienempi akseli

en: Position Angle
fi: Sijainnin kulma

en: Flux
fi: Vuo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
fi: Versio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingEnableButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, f_UseAutoFocus)
en: Enable
fi: Ota käyttöön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, slavingDisableButton)
en: Disable
fi: Poista käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
fi: Tuo luettelo…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
fi: Värit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
fi: Yleiset

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
fi: moninkertainen

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
fi: muuttuja

en: G5 star
fi: G5-tähti

en: Dwarf planet
fi: Kääpiöplaneetta

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
fi: %1 kaarimin

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
fi: %1 kaarisek

en: Discovery Date:
fi: Löytöaika:

en: Red Shift:
fi: Punasiirtymä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
fi: Sijainti

en: Circumpolar
fi: Sirkumpolaarinen

en: Never rises
fi: Ei nouse koskaan

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
fi: E/S

en: Links
fi: Linkit

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Log
fi: Loki

en: Record here observation logs and/or data on %1.
fi: Voit tallentaa tähän havaintosi kohteesta %1.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
fi: Haluatko varmasti poistaa linkin %1?

en: Delete Confirmation
fi: Poiston varmistus

en: Danger! Viewing the Sun without adequate solar filters is dangerous and will result in permanent eye damage!
fi: Varoitus! Auringon katselu riittävittä aurinkosuodattimitta on vaarallista ja voi johtaa pysyvään silmävaurioon!

en: Save Thumbnail
fi: Tallenna pienoiskuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
fi: Ensisijainen nimi, muut nimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
fi: 0,0 mag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
fi: Koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
fi: 0,0 kaarimin

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
fi: Etäisyys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
fi: Magnitudi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
fi: Valaistu osa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
fi: 0,0 pc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
fi: Lisää havaintoluetteloon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
fi: Kohdista kartta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
fi: kohdista kaukoputki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
fi: Periheli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
fi: 0,0 AU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
fi: Kiertoratatunniste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
fi: Kiertoratatunniste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
fi: Halkaisija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
fi: 0,0 km

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
fi: Kiertoaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
fi: 0,0 h

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
fi: Kiertoradan luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
fi: Luokka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Albedo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, targetDrift) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, AltGeoBox)
en: 0.0
fi: 0,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
fi: Mitat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
fi: Jakso:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
fi: Yksityiskohdat – Verkkotietokannat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
fi: Valitse verkkotietokanta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
fi: Tietolinkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
fi: Liitetyt kuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
fi: Näytä resurssi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
fi: Lisää linkki…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
fi: Muokkaa linkkiä…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
fi: Poista linkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
fi: Käyttäjän loki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR)
en: Coordinates
fi: Koordinaatit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Airmass)
en: 0.00
fi: 0,00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
fi: Atsimuutti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
fi: Ilmamassa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
fi: Tuntikulma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
fi: Nousuaika/laskuaika/kulminaatio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
fi: Laskuaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
fi: Kulminaatioaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
fi: Nousuaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
fi: Atsimuutti laskiessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
fi: Korkeus kulminaatiossa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
fi: Atsimuutti noustessa:

en: Preview image
fi: Esikatsele kuvaa

en: Horizontal
fi: Vaakasuuntainen

en: Vertical
fi: Pystysuuntainen

en: Full legend
fi: Täysi selite

en: Only magnitudes
fi: Vain magnitudit

en: Upper left corner
fi: Ylävasen kulma

en: Upper right corner
fi: Yläoikea kulma

en: Lower left corner
fi: Alavasen kulma

en: Lower right corner
fi: Alaoikea kulma

en: Could not export image
fi: Kuvan vienti epäonnistui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
fi: Lisää vietyyn taivaskuvaan selite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
fi: Kuvatekstin suunta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
fi: Kuvatekstin tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
fi: Selitteen sijainti:

en: Any
fi: Kaikki

en: Solar System
fi: Aurinkokunta

en: Open Clusters
fi: Avoimet tähtijoukot

en: Globular Clusters
fi: Pallomaiset tähtijoukot

en: Gaseous Nebulae
fi: Kaasumaiset sumut

en: Planetary Nebulae
fi: Planetaariset sumut

en: Details...
fi: Yksityiskohdat…

en: Andromeda Galaxy
fi: Andromedan galaksi

en: No object named %1 found.
fi: Kohdetta nimeltä %1 ei löytynyt.

en: Bad object name
fi: Huono kohteen nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
fi: Suodata nimellä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showHistoryB)
en: Find History
fi: Etsi historiasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearHistoryB)
en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
fi: Suodata tyypillä:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
fi: Rektaskension arvon täytyy olla 0.0:n ja 24.0:n välissä.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
fi: Deklinaation arvon täytyy olla välillä -90,0 ja 90,0.

en: Invalid Coordinate Data
fi: Virheelliset koordinaattitiedot

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
fi: Atsimuutin arvon täytyy olla 0.0:n ja 360.0:n välillä.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
fi: Korkeuskulman arvon täytyy olla -90.0:n ja 90.0:n välillä.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
fi: RA/Dekl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel)
en: Declination
fi: Deklinaatio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, J2000B)
en: Set Epoch to J2000
fi: Aseta epookiksi J2000

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel)
en: Right Ascension
fi: Rektaskensio

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
fi: Atsimuutti/Korkeus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth
fi: Atsimuutti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Az:
fi: Ats:

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
fi: Ramsden (tyypillinen)

en: 1000 yards
fi: 1000 jaardia

en: 1000 meters
fi: 1000 metriä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
fi: jalkaa

en: meters
fi: metriä

en: inch
fi: tuuma

en: Aperture diameter:
fi: Aukon halkaisija:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
fi: Aukkosuhde:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
fi: Muokkaa kuvakenttäsymboleita

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
fi: Lisää uusi kuvakenttäsymboli

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
fi: Lisää uusi kuvakenttäsymboli listaan. Voit määritellä uuden symbolin koon, muodon ja värin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
fi: Uusi…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
fi: Muuta valittua kuvakenttäsymbolia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
fi: Paina tätä painiketta muuttaaksesi valittua kuvakenttäsymbolia. Voit muuttaa sen kokoa, muotoa ja väriä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
fi: Poista valittu kuvakenttäsymboli

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
fi: Paina tätä painiketta poistaaksesi valitun kuvakenttäsymbolin luettelosta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
fi: Kesäaikasääntö:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
fi[0]: Yksi kaupunki täsmää hakuehtoihin
fi[1]: %1 kaupunkia täsmää hakuehtoihin

en: Are you sure you want to remove %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaupungin %1?

en: Remove City?
fi: Poistetaanko kaupunki?

en: This city already exists in the database.
fi: Tämä kaupunki on jo tietokannassa.

en: Error: Duplicate Entry
fi: Virhe: kaksinkertainen hakusana

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
fi: Kaikki kentät (paitsi alue) täytyy antaa paikan lisäämiseksi.

en: Fields are Empty
fi: Kentät ovat tyhjiä

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
fi: Leveysasteen/pituusasteen jäsentäminen epäonnistui.

en: Bad Coordinates
fi: Virheelliset koordinaatit

en: UTC Offset must be selected.
fi: UTC-siirtymä on valittava.

en: UTC Offset
fi: Maailmanajan siirtymä

en: Daylight Saving Time Rules
fi: Kesäaikasäännöt

en: Cannot add new location -- city name blank
fi: Uutta sijainti ei voi lisätä: tyhjä kaupungin nimi

en: Cannot add new location -- country name blank
fi: Uutta sijaintia ei voi lisätä: tyhjä maan nimi

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
fi: Uutta sijaintia ei voi lisätä: virheellinen leveys- tai pituusaste

en: Cannot add new location -- missing UTC Offset
fi: Uutta sijaintia ei voi lisätä: UTC-erotus puuttuu

en: City is Read Only. Change name to add new city.
fi: Kaupunkia voi vain lukea. Lisää uusi kaupunki muuttamalla nimeä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
fi: Valitse kaupunki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
fi: Maasuodatin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
fi: Kaupunkisuodatin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
fi: Osavaltio-/maakuntasuodatin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
fi: Yksikään kaupunki täsmää hakuehtoihin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
fi: Sijaintitietojen katselu ja muokkaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
fi: Kaupunki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
fi: Osavaltio/maakunta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
fi: Maa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
fi: Pituusaste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
fi: Leveysaste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ElevationLabel)
en: Elevation
fi: Korkeus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
fi: Maailmanajan siirtymä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GetLocationButton)
en: Get Location
fi: Nouda sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
fi: &Tyhjennä kentät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
fi: Lisää kaupunki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
fi: Päivitä kaupunki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
fi: Poista kaupunki

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
fi: Uusi kuvakenttäilmaisin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
fi: Nimi kuvakenttäsymbolille

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
fi: Okulaari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
fi: Kaukoputken polttoväli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
fi: Kaukoputken polttoväli, millimetreissä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fi: Anna kaukoputken polttoväli millimetreissä.
    
    Tämä on yksi tietokentistä, jotka tarvitaan kaukoputken okulaarin kuvakenttää vastaavan symbolin määrittämiseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
fi: Okulaarin polttoväli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
fi: Okulaarin polttoväli, millimetreissä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fi: Anna okulaarin polttoväli millimetreissä.
    
    Tämä on yksi tietokentistä, jotka tarvitaan kaukoputken okulaarin kuvakenttää vastaavan symbolin määrittämiseen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
fi: okulaarin kuvakenttä kaariminuutteina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
fi: Anna okulaarin kuvakentän suuruus kaariminuutteina.
    
    Tämä on yksi kaukoputken kuvakenttää kuvaavan kuvakenttäsymbolin määrittelemiseen vaadituista asetuksista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
fi: astetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
fi: tai laske aukkosuhteesta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
fi: Laske kuvakenttä yllä olevista arvoista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
fi: Laske kuvakenttä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraLabel)
en: Camera
fi: Kamera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
fi: Anna kaukoputken polttoväli millimetreissä.
    
    Tämä on yksi arvoista, jotka vaaditaan kaukoputkeen kytketyn kameran kuvakenttää vastaavan kuvakenttäsymbolin määrittelemiseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
fi: pikseliä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
fi: CCD-piirin tai filmin koko millimetreissä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
fi: Anna CCD-piirin tai filminegatiivin fyysinen koko.
    
    Tämä on yksi arvoista, jotka vaaditaan kaukoputkeen kytketyn kameran kuvakenttää vastaavan kuvakenttäsymbolin määrittelemiseen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
fi: Kiikarit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
fi: Kuvakenttä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
fi: Etäisyydellä:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
fi: Radioteleskooppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
fi: Radioteleskoopin halkaisija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Wavelength:
fi: Aallonpituus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
fi: Laske radioteleskoopin HPBW yllä olevista arvoista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
fi: Laske HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
fi: kaarimin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
fi: Kuvakenttä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
fi: Y-siirtymä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
fi: Haluttu kuvakentän koko kaariminuutteina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
fi: X-siirtymä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en:  x
fi:  ×

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Rotation is performed with respect to the celestial pole.
fi: Kierto tehdään suhteessa taivaannapaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, FOVLockCP)
en: Lock to Celestial Pole
fi: Lukitse taivaannapaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
fi: Valitse kuvakenttäsymbolin väri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
fi: Valitse väri, jolla kuvakenttäsymboli näytetään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
fi: Valitse kuvakenttäsymbolin muoto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
fi: Valitse kuvakenttäsymbolin muoto.  Käytettävissä olevia muotoja ovat:
    
    Ympyrä, neliö, ristikko ja tähtäin.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Rectangle
fi: Suorakulmio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
fi: Ympyrä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
fi: Ristikko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
fi: Tähtäin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
fi: Osittain läpinäkyvä ympyrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
fi: Muoto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
fi: Ekvatoriaaliset

en: UTC Now
fi: UTC-nykyhetki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
fi: Nykyhetki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback1)
en: The KStars Data Directory called kstars should be located at:
fi: KStarsin kstars-nimisen datakansion tulisi sijaita kansiossa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, foundFeedback2)
en: Your data directory was not found.  You can click the button below to copy a default KStars data directory to the correct location, or if you have a KStars directory already some place else, you can exit KStars and copy it to that location yourself.
fi: Datakansiota ei löytynyt. Voit kopioida KStarsin oletuskansion oikeaan paikkaan napsauttamalla alla olevaa painiketta, tai jos KStars-kansio on jo jossain muualla, voit lopettaa KStarsin ja kopioida kansion oikeaan paikkaan itse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
fi: Lataa lisäaineistoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
fi: <p>Voit ladata valinnaisia kohdeaineistoja, kuten Messier-kohteiden kuvia tai täydellisemmän NGC/IC-luettelon. Paina <b>Lataa lisäaineistoja</b> jatkaaksesi. </p><p>Voit käyttää tätä työkalua myös myöhemmin valitsemalla <b>Tiedosto</b>-valikosta kohdan <b>Lataa uusia aineistoja</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
fi: Lataa lisäaineistoja…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
fi: Valitse kotipaikkasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
fi: <p>Valitse listasta sijaintiasi lähellä oleva kaupunki. Voit suodattaa listaa kaupungin, maakunnan ja maan nimen mukaan.</p><p>Kun olet valinnut kaupungin, paina <b>Seuraava</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
fi: Suodata listaa kaupungin nimien mukaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
fi: Suodata listaa maan nimen mukaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
fi: Suodata listaa osavaltion tai maakunnan nimen mukaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
fi: Nykyisiin hakuehtoihin sopivien kaupunkien luettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
fi: <p>Tämä opastettu toiminto auttaa valitsemaan muutamia perusasetuksia, kuten sijaintisi maassa.</p><p>Aloita painamalla <b>Seuraava</b>.</p>

en: Error: No camera detected.
fi: Virhe: Kameraa ei havaittu.

en: Capturing image...
fi: Kaapataan kuvaa…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Files
fi: Indeksitiedostot

en: Invalid URL: %1
fi: Virheellinen URL: %1

en: Unable to write to file %1
fi: Tiedostoon %1 ei voitu kirjoittaa

en: Could Not Open File
fi: Tiedostoa ei saatu avattua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
fi: Pysäytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, syncR)
en: S&ync
fi: S&ynkronoi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingR)
en: &Nothing
fi: &Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignDarkFrame) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, darkB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideDarkFrame)
en: Dark
fi: Tumma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
fi: Suodatin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remoteSolverR)
en: Remote
fi: Etä

en: Unable to open file %1
fi: Tiedostoa %1 ei saatu avattua

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, mountModel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpsAstrometryIndexFiles)
en: Dialog
fi: Kyselyikkuna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignTypeBox)
en: Named Stars
fi: Nimetyt tähdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
fi: Deklinaatio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, greekStarListBox)
en: These are the Greek names for the brighter stars that are currently up at your location.  If you select a star, it will be added to the table below.
fi: Nämä ovat sijainnistasi tällä hetkellä näkyvien kirkkaimpien tähtien kreikkalaiset nimet. Jos valitset tähden, se lisätään alla olevaan taulukkoon.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable
fi: Ohjelmatiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPUpdateFITS)
en: Update FITS
fi: Päivitä FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ASTAPSearchRadius) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Search Radius
fi: Etsintäsäde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Imaging Options
fi: Kuvausvalinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUseImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUseScale)
en: Use Scale
fi: Käytä mittakaavaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdateImageScale) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryAutoUpdatePosition)
en: Auto Update
fi: Automaattipäivitys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: units
fi: yksiköt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position Options
fi: Sijaintivalinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometryUsePosition) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FitsSolverUsePosition)
en: Use Position
fi: Käytä sijaintia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverRadiusLabel)
en: Radius
fi: Säde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Required
fi: Pakollinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Recommended
fi: Suositeltu

en: Download Timed out.  Either the network is not fast enough, the file is not accessible, or you are not connected.
fi: Latauksen aikakatkaisu. Joko verkko on liian hidas, tiedosto ei ole saatavilla tai verkkoyhteys puuttuu.

en: File Write Error
fi: Tiedoston kirjoitusvirhe

en: Install File(s)
fi: Asenna tiedosto(t)

en: Delete File(s)
fi: Poista tiedosto(t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, zoomOutB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeOptionProfile) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, westRAGuideEnabled) i18n: ectx: property (tex
en: -
fi: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openIndexFileDirectory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterOpen)
en: Open
fi: Avaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: 170' - 240'
fi: 170'–240'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: 60' - 85'
fi: 60'–85'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: 120' - 170'
fi: 120'–170'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: 42' - 60'
fi: 42'–60'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: 16' - 22'
fi: 16'–22'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4206_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4202_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4200_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4203_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, index_4
en: info
fi: Tietoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 4.0' - 5.6'
fi: 4,0'–5,6'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_74) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_51)
en: (1.2 G)
fi: (1,2 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: (624 M)
fi: ̣(156 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_53) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_77)
en: (4.8 G)
fi: (4,8 G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: 2.0' - 2.8'
fi: 2,0'–2,8'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: 5.6' - 8.0'
fi: 5,6'–8,0'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: 240' - 340'
fi: 240'–340'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: 11' - 16'
fi: 11'–16'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: 30' - 42'
fi: 30'–42'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: 2.8' - 4.0'
fi: 2,8'–4,0'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: Diameters
fi: Halkaisijat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: 340' - 480'
fi: 340'–480'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_134) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_135)
en: (filesize)
fi: (tiedostokoko)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: 1000' - 1400'
fi: 1000'–1400'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: 1400' - 2000'
fi: 1400'–2000'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: 680' - 1000'
fi: 680'–1000'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: 8' - 11'
fi: 8'–11'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: 2Mass Catalog
fi: 2Mass-luettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: 480' - 680'
fi: 480'–680'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_64)
en: (9.7 M)
fi: (9,7 M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: 85' - 120'
fi: 85'–120'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: 22' - 30'
fi: 22'–30'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
fi: API-verkko-osoite:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryAPIKey)
en: API Key
fi: API-avain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
fi: API-avain:

en: Refreshing
fi: Virkistetään

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: West
fi: Länsi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: East
fi: Itä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
fi: Nopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHRefreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, refreshSourceB)
en: Refresh
fi: Virkistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
fi: Kork:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, StartB)
en: Start
fi: Käynnistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureLabel) i18n: ectx: propert
en: Capture
fi: Kaappaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAso3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveButton)
en: Solve
fi: Ratkaise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
fi: Asetus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Focus
fi: Kohdistus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Align
fi: Tasaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Guide
fi: Avuste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
fi: Liitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobLabel)
en: Job
fi: Työ

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Disconnected
fi: Ei yhteyttä

en: Suspended
fi: Keskeytetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timelineLabel)
en: Timeline
fi: Aikajana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
fi: Syöte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullWidthCB)
en: Full Width
fi: Koko leveys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
fi: Tilastoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statShortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPolarisHA)
en: TextLabel
fi: Tekstiselite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, upperLimitLabel)
en: Upper Limit
fi: Yläraja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lowerLimitLabel)
en: Lower Limit
fi: Alaraja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Color
fi: Väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorB)
en: Change
fi: Muuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultB)
en: Use Default Limits
fi: Käytä oletusrajoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
fi: Suodatin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Offset
fi: Siirtymä

en: Lock Filter
fi: Lukitse suodatin

en: In progress...
fi: Käynnissä…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
fi: Askel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin1Check)
en: 1x1
fi: 1×1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin2Check) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, LSDownscale)
en: 2x2
fi: 2×2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bin4Check) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, LSDownscale)
en: 4x4
fi: 4×4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
fi: Lukumäärä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Algorithm:
fi: Algoritmi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, exposureStepSin)
en: Step size in seconds
fi: Askelkoko sekunteina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Total time:
fi: Kokonaisaika:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, minExposureSpin)
en: Minimum exposure time in seconds.
fi: Vähimmäisvalotusaika sekunteina.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
fi: Vastaanottaja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maxExposureSpin)
en: Maximum exposure time in seconds.
fi: Enimmäisvalotusaika sekunteina.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useTimeUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
fi: Aika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
fi: Valotus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Temperature:
fi: Lämpötila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
fi: Keskiarvo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxLabel_2)
en: Median:
fi: Mediaani:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Std. deviation:
fi: Keskihajonta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Bad Pixels
fi: Huonoja kuvapisteitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetMapParametersB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetFrameB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Reset
fi: Palauta alkuasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateMapB)
en: Generate Map
fi: Luo kartta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearRowB)
en: Clear Row
fi: Tyhjennä rivi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearAllB)
en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

en: Exposure
fi: Valotus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startFocusB)
en: Auto Focus
fi: Automaattinen kohdistus

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Waiting...
fi: Odotetaan…

en: Calibrating...
fi: Kalibroidaan…

en: Filter selected.
fi: Suodatin valittu.

en: Clear all logs (%1)
fi: Tyhjennä kaikki lokit (%1)

en: Are you sure you want to delete all logs?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki lokit?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logs
fi: Lokit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIWeatherLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useWeatherCB) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherBox)
en: Weather
fi: Sää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
fi: Ulostulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisableLogging)
en: &Disable
fi: P&oista käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_LogToDefault)
en: Defaul&t
fi: &Oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verbosity:
fi: Yksityiskohtaisuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AlignmentGroupBox)
en: Alignment
fi: Tasaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObservatoryLogging) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Observatory)
en: Observatory
fi: Observatorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Drivers:
fi: Ajurit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
fi: Näytä INDI-viestit tilarivillä

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
fi: Näytä saapuvat INDI-tilaviestit KStarsin tilarivillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
fi: IN&DI-viestit tilarivillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showLogsB)
en: Open Logs Directory...
fi: Avaa lokikansio…

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, reducerSpinBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryY)
en: x
fi: ×

en: Serial
fi: Sarjaportti

en: Network
fi: Verkko

en: Select Serial port
fi: Valitse sarjaportti

en: Select Baud rate
fi: Valitse baudinopeus

en: Host name or IP address.
fi: Palvelinnimi tai IP-osoite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
fi: Portti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
fi: Yhdistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Connect All
fi: Yhdistä kaikki

[ctx: @title:window]
en: Port Selector
fi: Portin valinta

en: Home
fi: Koti

en: Skip Device
fi: Ohita laite

en: Link
fi: Linkki

en: Serial #
fi: Sarjanumero

en: Hardware Port?
fi: Laiteportti?

en: Failed to detect any devices. Please make sure device is powered and connected to StellarMate via USB.
fi: Laitteita ei havaittu. Varmista, että laitteessa on virta ja että se on kytketty USB:n kautta StellarMateen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
fi: &Seuraava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
fi: Sulje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, magzero)
en: 20
fi: 0

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: Aperture Shape]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape)
en: Auto
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cleanCheckBox)
en: Clean?
fi: Tyhjennetäänkö?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, threshMultiple)
en: 2.0
fi: 2,0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_56)
en: Min Size
fi: Vähimmäiskoko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Max Size
fi: Enimmäiskoko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Cut Brightest
fi: Leikkaa kirkkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Maximum time
fi: Enimmäisaika

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, LSDownscale) i18n: ectx: property (text
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, minWidth)
en: 0.1
fi: 0,1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Calibration)
en: Calibration Options
fi: Kalibrointivalinnat

en: Downloading...
fi: Ladataan…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
fi: Muoto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterEditB)
en: Edit filter names
fi: Muokkaa suodatinten nimiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
fi: Käytössä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offsetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Offset:
fi: Siirtymä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calibrationLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CalibrationGroupBox)
en: Calibration
fi: Kalibrointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
fi: Rajat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
fi: Aseta CCD:n lämpötila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
fi: Viive:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, fileUploadModeS)
en: Locally
fi: Paikallisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
fi: Kansio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteDriversLabel)
en: Remote:
fi: Etä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
fi: Tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
fi: Määrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loopLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loopB)
en: Loop
fi: Silmukka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, esqSaveAsB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
fi: Otettavien kuvien määrä

[ctx: Temperature threshold above which regulation triggers.]
en: Threshold (°C):
fi: Kynnys (°C):

en: Confirmation
fi: Vahvistus

en: Focus complete.
fi: Kohdistus valmis

en: Paused...
fi: Keskeytetty…

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
fi: Haluatko varmasti nollata kaikkien töiden tilan?

en: Editing job #%1...
fi: Muokataan työtä #%1…

en: Editing job canceled.
fi: Työn muokkaus peruttiin.

en: Image Write Failed
fi: Kuvan kirjoittaminen epäonnistui

en: %1 Preview
fi: Esikatselu – %1

en: Driver Restart
fi: Ajurin uudelleenkäynnistys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
fi: Keskeytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gr_sequenceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sequenceLabel)
en: Sequence
fi: Sarja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiFocalRationLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_FbyD) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51_2)
en: Focal Ratio
fi: Polttovälisuhde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitFocusHFRThresholdLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusThresholdLabel)
en: Threshold:
fi: Kynnys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceDSLRPresets)
en: Force DSLR presets
fi: Pakota DSLR-esiasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: Display received DSLR images in the Image Viewer
fi: Näytä vastaanotetut DSLR-kuvat kuvakatselimessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useDSLRImageViewer)
en: DSLR image viewer
fi: DSLR-kuvakatselin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDSLRInfoB)
en: Clear DSLR Info
fi: Tyhjennä DSLR-tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Dialog timeout:
fi: Ikkunan aikakatkaisu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: N
fi: P

en: Complete
fi: Valmis

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Running
fi: Käynnissä

en: Shutdown
fi: Sammuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, offlineLabel)
en: Offline
fi: Poissa verkosta|/|$[aseta tilanmuutos 'poistui verkosta' omantilanmuutoslause 'Olet poistunut verkosta.']

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
fi: Kuvaus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SolutionGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Solution
fi: Ratkaisu

en: Delta (μm)
fi: Delta (µm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowLabels) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsLabels) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
fi: Selitteet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
fi: Kaikki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection)
en: Item
fi: Tietue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusCFZDisplayVCurve)
en: Display:
fi: Näyttö:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCFZAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusWalk)
en: Classic
fi: Perinteinen

en: Idle.
fi: Jouten.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, analyzeGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageOverlayBox)
en: Settings
fi: Asetukset

en: Process
fi: Prosessi

en: Mechanics
fi: Mekaniikka

en: Error: No Camera detected.
fi: Virhe: ei havaittu kameraa.

en: Error: Lost connection to Camera.
fi: Virhe: Yhteys kameraan katkesi.

en: Autofocus
fi: Automaattikohdistus

[ctx: @title:window]
en: Relative Profile
fi: Suhteellinen profiili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, captureB)
en: Capture image
fi: Kaappaa kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Steps:
fi: Askelia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Start:
fi: Alkaa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterManagerB)
en: Filter Settings...
fi: Suodatusasetukset…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, absoluteTemperatureLabel)
en: Source temperature in Celsius
fi: Lähdelämpötila (°C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, relativeProfileB)
en: Profile...
fi: Profiili…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
fi: Suorita

en: Step Size
fi: Askelkoko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Comments
fi: Kommenttit

en: Parameter
fi: Parametri

en: Parameter Name
fi: Parametrin nimi

en: Current Value
fi: Nykyinen arvo

en: Current value of the parameter
fi: Parametrin nykyinen arvo

en: Proposed Value
fi: Ehdotettu arvo

en: Solution found.
fi: Löytyi ratkaisu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
fi: Arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Detection:
fi: Tunnistus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: SEP Profile:
fi: SEP-profiili:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusFramesCount) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, focusHFRFramesCount)
en:  frames
fi:  ruutua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Hyperbola
fi: Hyperbeli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusCurveFit)
en: Parabola
fi: Paraabeli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusDetection)
en: Threshold
fi: Kynnys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusCurveFitLabel)
en: Curve Fit:
fi: Käyräsovitus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Iterative
fi: Iteratiivinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm)
en: Polynomial
fi: Polynomi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, focusAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RAGuidePulseAlgorithm) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DECGuidePulseAlgorithm)
en: Linear
fi: Lineaarinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusR2LimitLabel)
en: R² Limit:
fi: R²-rajoitus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Display Units:
fi: Näyttöyksiköt:

en: PHD2: JSON error: %1
fi: PHD2: JSON-virhe: %1

en: PHD2: Version %1
fi: PHD2: versio %1

en: PHD2: Calibration Complete.
fi: PHD2: kalibrointi valmis.

en: PHD2: Calibration Failed (%1).
fi: PHD2: kalibrointi epäonnistui (%1).

en: Error: lost connection to CCD.
fi: Virhe: menetettiin CCD-yhteys.

en: Calibration is cleared.
fi: Kalibrointi on tyhjennetty.

en: Calibration completed.
fi: Kalibrointi on valmis.

en: Calibration started.
fi: Kalibrointi aloitettu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_9)
en: Directions:
fi: Suunnat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Aperture)
en: Aperture (mm)
fi: Aukko (mm)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
fi: Polttoväli (mm)

[ctx: North]
en: N
fi: Pohjoinen

[ctx: South]
en: S
fi: Etelä

[ctx: West]
en: W
fi: Länsi

[ctx: East]
en: E
fi: Itä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
fi: Magnitudi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
fi: Kaksiakselinen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calibrated Values
fi: Kalibroidut arvot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, expertGroupBox)
en: Expert Settings
fi: Asiantuntija-asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_gpgas3a)
en: Periodic Variance
fi: Jaksollinen varianssi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Fast
fi: Nopea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: Auto Threshold
fi: Automaattinen kynnys

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GuideAlgorithm)
en: No Threshold
fi: Ei kynnystä

en: Starting INDI services...
fi: Käynnistetään INDI-palveluja…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: INDI Server
fi: INDI-palvelin

en: Connecting to remote INDI server at %1 on port %2 ...
fi: Yhdistetään INDI-etäpalvelimeen osoitteessa %1, portti %2…

en: INDI services started on port %1.
fi: INDI-palvelut käynnistetty portissa %1.

en: Connecting INDI devices...
fi: Yhdistetään INDI-laitteisiin…

en: Disconnecting INDI devices...
fi: Katkaistaan yhteys INDI-laitteisiin…

en: INDI services stopped.
fi: INDI-palvelut pysäytetty.

en: %1 is disconnected.
fi: %1 katkaisi yhteyden.

en: %1 is online.
fi: %1 on kytketty.

en: %1 filter is online.
fi: %1-suodatin on kytketty.

en: %1 is offline.
fi: %1 ei ole kytketty.

en: Are you sure you want to delete the profile?
fi: Haluatko varmasti poistaa profiilin?

en: Confirm Delete
fi: Vahvista poistaminen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup)
en: 1. Select Profile
fi: 1. Valitse profiili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Profile:
fi: Profiili:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileB)
en: Remove profile
fi: Poista profiili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, customDriversB)
en: Custom Drivers...
fi: Mukautetut ajurit…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: 2. Start && Stop Ekos
fi: 2. Käynnistä ja pysäytä Ekos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel...
fi: INDI-ohjauspaneeli…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsB)
en: Ekos Options...
fi: Ekos-valinnat…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logsB)
en: Logs...
fi: Lokit…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: 3. Connect && Disconnect Devices
fi: 3. Yhdistä ja irrota laitteita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Extensions
fi: Laajennukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, altLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Altitude
fi: Korkeus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
fi: Valinnat…

[ctx: @action:button]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @action:button]
en: No
fi: Ei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
fi: °

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, parkEveryDay)
en: Every day
fi: Päivittäin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
fi: Lähteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusTextObject)
en: Status: Idle
fi: Tila: jouten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upDownCheckObject)
en: Up/Down
fi: Ylös/alas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leftRightCheckObject)
en: Left/Right
fi: Vasen/oikea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedLabelObject)
en: Speed
fi: Nopeus

en: Opening
fi: Avataan

en: Closing
fi: Suljetaan

en: Closed
fi: Suljettu

en: Opened
fi: Avattu

en: Weather is OK
fi: Sää on OK

en: Weather Warning
fi: Säävaroitus

en: Weather Alert
fi: Säähälytys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, motionLabel)
en: Motion
fi: Liike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, motionCWButton)
en: Rotate clockwise
fi: Kierrä myötäpäivään

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutterBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useShutterCB)
en: Shutter
fi: Suljin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusDefinitionBox)
en: Observatory Status
fi: Observatorion tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, statusReadyButton)
en: Ready
fi: Valmis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
fi: Automaattinen skaalaus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherActionsBox)
en: Actions
fi: Toiminnot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherAlertBox)
en: Ale&rt
fi: &Hälytys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherAlertSchedulerCB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, weatherWarningSchedulerCB)
en: Stop Scheduler
fi: Pysäytä ajastus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherAlertDelayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, weatherWarningDelayLabel)
en: Delay (sec):
fi: Viive (s):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, weatherWarningBox)
en: War&ning
fi: &Varoitus

en: Aborting...
fi: Keskeytetään…

en: opening
fi: avataan

en: closing
fi: suljetaan

en: clockwise
fi: myötäpäivään

en: counter clockwise
fi: vastapäivään

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Load device Configuration
fi: Lataa laitemääritys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_neverLoadConfig)
en: Ne&ver
fi: &Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_loadConfigOnConnection)
en: O&n connection
fi: &Yhdistettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosTopIcons)
en: Top
fi: Ylhäällä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_EkosLeftIcons)
en: &Left
fi: &Vasemmalla

[ctx: @title:window]
en: Profile Editor
fi: Profiilimuokkain

en: Profile name already exists.
fi: Profiilin nimi on jo käytössä.

en: <nobr><b>Label</b>: %1 &#9473; <b>Driver</b>: %2 &#9473; <b>Exec</b>: %3<nobr/>
fi: <nobr><b>Selite:</b> %1 &#9473; <b>ajuri:</b> %2 &#9473; <b>ohjelmatiedosto:</b> %3</nobr>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, guideTypeCombo)
en: Internal
fi: Sisäinen

[ctx: @title:window]
en: Scanning Network
fi: Tutkitaan verkkoa

en: Scanning network for INDI Web Managers...
fi: Etsitään verkosta INDI-verkkohallintoja…

en: Found INDI Web Manager at %1
fi: Löytyi INDI-verkkopalvelin %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, profileGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FitsSolverProfileLabel)
en: Profile
fi: Profiili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoConnectCheck)
en: Auto Connect
fi: Yhdistä automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, portSelectorCheck)
en: Port Selector
fi: Portin valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadSiteCheck)
en: Site Info
fi: Sivuston tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
fi: Portti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
fi: Palvelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openWebManagerB)
en: Web Manager
fi: Verkkohallinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localMode)
en: &Local
fi: &Paikallinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, INDIWebManagerCheck)
en: INDI Web Manager
fi: INDI-verkkohallinta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driversGroupBox)
en: Select Devices
fi: Valitse laitteet

en: Profile Scripts Editor
fi: Profiiliskriptimuokkain

en: Add Rule
fi: Lisää sääntö

en: Invalid port.
fi: Virheellinen portti.

en: Host name cannot be empty.
fi: Konenimi ei voi olla tyhjä.

en: Profile name cannot be empty.
fi: Profiilin nimi ei voi olla tyhjä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, INDIInfoB)
en: What is
    INDI?
fi: Mikä on
    INDI?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, videoTutorialsB)
en: Video
    Tutorials
fi: Video-
    opastukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <html><head/><body><p>Which <span style=" color:#ff5500;">remote</span> device is the equipment connected to?</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Mihin <span style=" color:#ff5500;">etä</span>laitteeseen laitteisto on kytketty?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, equipmentOtherB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OtherCB)
en: Other
fi: Muu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enter the remote computer information:
fi: Anna etäkoneen tiedot:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, remoteHostEdit) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, PiHost)
en: Enter IP address or host name
fi: Anna IP-osoite tai palvelinnimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNotSureB)
en: Not Sure
fi: En ole varma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PiAutoDetectB)
en: Auto Detect
fi: Tunnista automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Which INDI Server do you want to use?
fi: Mitä INDI-palvelinta haluat käyttää?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useInternalINDIB)
en: Internal INDI
    Server
fi: Sisäinen INDI-
    palvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, useExternalINDIB)
en: External INDI
    Server
fi: Ulkoinen INDI-
    palvelin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, equipmentGroup)
en: ↓ Confirm Equipment
fi: ↓ Vahvista laitteisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
fi: Polttoväli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Camera:
fi: Kamera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Pixel Size:
fi: Kuvapisteen koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchB)
en: Fetch
fi: Nouda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cameraFOVLabel)
en: Camera FOV:
fi: Kameran näkökenttä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backToEquipmentB)
en: Confirm Equipment
fi: Vahvista laitteisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importB)
en: Import...
fi: Tuo…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
fi: Seuraa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
fi: kaariminuuttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberJobProgress)
en: Remember job progress
fi: Muista työn eteneminen

en: Jobs
fi: Työt

en: Script (*)
fi: Skripti (*)

en: Warning: Target name is required.
fi: Varoitus: Vaaditaan kohteen nimi.

en: Warning: Target coordinates are required.
fi: Varoitus: Vaaditaan kohteen koordinaatit.

en: Invalid
fi: Virheellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FITSLabel)
en: FITS File:
fi: FITS-tiedosto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveB)
en: Save Schedule...
fi: Tallenna aikataulu…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, queueSaveAsB)
en: Save Schedule As...
fi: Tallenna aikataulu nimellä…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Start Time
fi: Aloitusaika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: End Time
fi: Lopetusaika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
fi: &Ei mitään

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, errorHandlingStrategyDelay)
en: Delay in seconds.
fi: Viive sekunteina.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, errorHandlingStrategyDelay)
en:  s wait
fi:  s odotus

en: Executing script %1...
fi: Suoritetaan skriptiä %1…

en: INDI devices connected.
fi: INDI-laitteet on yhdistetty.

en: INDI devices disconnected.
fi: INDI-laitteet on irrotettu.

en: Warming up CCD...
fi: CCD lämpenee…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
fi: FITS-otsikko

en: Error reading image: %1
fi: Virhe luettaessa kuvaa: %1

en: XISF file open error:
fi: XISF-tiedoston avausvirhe:

en: Error saving XISF image
fi: Virhe tallennettaessa XISF-kuvaa

en: Processing...
fi: Käsitellään…

en: Complete.
fi: Valmis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignLabel)
en: Method:
fi: Menetelmä:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
fi: Lähin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Simple
fi: Yksinkertainen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
fi: X-siirtymä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
fi: Y-siirtymä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
fi: Valmis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: Keyword
fi: Avainsana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
fi: Kommentti

en: Intensity
fi: Intensiteetti

en: Linear Scale
fi: Lineaarinen skaalaus

en: Logarithmic Scale
fi: Logaritminen skaalaus

en: Square Root Scale
fi: Neliöjuuriskaalaus

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
fi: Histogrammi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyB)
en: Apply
fi: Käytä

en: Save Changes to FITS?
fi: Tallennetaanko muutokset FITS-tiedostoon?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
fi: Muokatussa FITS-tiedostossa on tallentamattomia muutoksia.  Haluatko tallentaa ne ennen sen sulkemista?

en: Recent Images
fi: Viimeaikaiset kuvat

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Size
fi: Koko

[ctx: @title:window]
en: Save FITS
fi: Tallenna FITS

en: Image save error: %1
fi: Kuvan tallennusvirhe: %1

en: Image Save
fi: Kuvan tallennus

en: File saved to %1
fi: Tallennettu tiedostoon %1

en: Finding stars...
fi: Etsitään tähtiä…

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Default Zoom
fi: Oletuslähennys

en: Zoom to Fit
fi: Sovita kokoon

en: Show Cross Hairs
fi: Näytä ristikko

en: Detect Stars in Image
fi: Tunnista kuvasta tähdet

en: Center Telescope
fi: Keskitä kaukoputki

en: Auto Stretch
fi: Automaattinen venytys

en: High Contrast
fi: Suuri kontrasti

en: Equalize
fi: Tasoita sävyalue

en: High Pass
fi: Korkeapäästö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Median
fi: Mediaani

en: Gaussian blur
fi: Gauss-sumennus

en: Rotate Right
fi: Käännä oikealle

en: Rotate Left
fi: Käännä vasemmalle

en: Flip Horizontal
fi: Käännä vaakasuunnassa

en: Flip Vertical
fi: Käännä pystysuunnassa

en: &Selection Statistics
fi: &Valintatilastot

en: Show Clipping
fi: Näytä rajaus

en: Zoom To Fit
fi: Sovita kokoon

en: Next Tab
fi: Seuraava välilehti

en: Previous Tab
fi: Edellinen välilehti

en: Mark Stars
fi: Merkitse tähdet

en: Cross Hairs
fi: Ristikko

en: Pixel Gridlines
fi: Kuvapisteruudukot

[ctx: @title:window]
en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: Hide %1
fi: Piilota %1

en: Show %1
fi: Näytä %1

en: Center Telescope
    *Ready*
fi: Keskitä kaukoputki
    *Valmis*

en: Center Telescope
    *No WCS Info*
fi: Keskitä kaukoputki
    *Ei WCS-tietoa*

en: Selection Rectangle
fi: Valintanelikulmio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Width
fi: Leveys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Height
fi: Korkeus

en: Unmark Stars
fi: Poista tähtimerkinnät

en: Processing %1...
fi: Käsitellään: %1…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FITSViewerGroup)
en: Look && Feel
fi: Ulkoasu ja tuntuma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Processing
fi: Käsittely

en: Extracting...
fi: Puretaan…

en: Solving...
fi: Ratkaistaan…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Rotation
fi: Kierto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, logB)
en: Display Log
fi: Näytä loki

en: Pixel Values
fi: Kuvapistearvot

[ctx: @title:window]
en: View Star Profile
fi: Näytä tähden profiili

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Changes the type of selection
fi: Vaihtaa valinnan tyyppiä

en: Zooms the view to preset locations.
fi: Lähentää näkymän esiasetettuihin sijainteihin.

en: ZoomTo
fi: Sovita

en: Selected
fi: Valittu

en: Vertical:
fi: Pysty:

en: Horizontal:
fi: Vaaka:

en: Changes the color scheme
fi: Vaihtaa väriteemaa

en: Star %1:
fi: Tähti %1:

en: HFR: %1
fi: Koko: %1

en: Star %1
fi: Tähti %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, statsTable)
en: Mean
fi: Ilkeä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
fi: Näytä

en: Cache
fi: Välimuisti

en: HiPS Update
fi: HiPS-päivitys

en: Downloading HiPS sources...
fi: Ladataan HiPS-lähteitä…

en: Error downloading HiPS sources: %1
fi: Virhe ladattaessa HiPS-lähteitä: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Disk:
fi: Levy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: MB
fi: Mt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Memory:
fi: Muisti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSShowGrid)
en: Show HiPS grid
fi: Näytä HiPS-ruudukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HIPSBiLinearInterpolation)
en: Linear interpolation
fi: Lineaari-interpolaatio

en: Invalid response from Web Manager
fi: Virheellinen vastaus verkkohallinnasta

en: Web Manager Status: Online
fi: Verkkohallinnan tila: Toiminnassa

en: Active Profile: %1
fi: Aktiivinen profiili: %1

en: Web Manager Status: Offline
fi: Verkkohallinnan tila: Ei toiminnassa

en: Web Manager Status:
fi: Verkkohallinnan tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, thicknessLabel)
en: Thickness:
fi: Paksuus:

en: Label already exists. Label must be unique.
fi: Selite on jo olemassa. Sen on oltava ainutkertainen.

en: Failed to add new driver. Is the label unique?
fi: Uutta ajuria ei voitu lisätä. Onko selite ainutkertainen?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomDrivers)
en: Custom Drivers
fi: Mukautetut ajurit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
fi: Ajuri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Family:
fi: Perhe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Executable:
fi: Ohjelmatiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
fi: Selite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Manufacturer:
fi: Valmistaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
fi: Lisää uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <html><head/><body><p>KStars must be restarted for new drivers to take effect.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>KStars tulee käynnistää uudelleen, jotta uudet ajurit tulisivat käyttöön.</p></body></html>

[ctx: @title:window]
en: Device Manager
fi: Laitehallinta

en: Cannot start INDI server: port error.
fi: INDI-palvelinta ei saatu käynnistettyä: porttivirhe.

en: Invalid port entry: %1
fi: Virheellinen portti: %1

en: Error: the port number is invalid.
fi: Virhe: portin numero on virheellinen.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
fi: Palvelin: %1 Portti: %2 on jo olemassa.

en: You need to disconnect the client before removing it.
fi: Asiakkaan yhteys täytyy katkaista ennen sen poistamista.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
fi: Haluatko varmasti poistaa asiakkaan %1?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
fi: Laitehallinta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
fi: Paikallinen/palvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
fi: Laite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
fi: Moodi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
fi: Palvelimen loki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
fi: Paikallinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
fi: Palvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
fi: Suorita palvelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
fi: Pysäytä palvelu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
fi: Asiakas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
fi: Palvelimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addB)
en: Add...
fi: Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
fi: Muuta…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
fi: Yhteys

[ctx: @title:window]
en: INDI Control Panel
fi: INDI-ohjauspaneeli

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
fi: Yhtään INDI-laitetta ei ole toiminnassa. Jos haluat käynnistää laitteita, valitse laitteet Laitehallinnasta laitteet-valikosta.

en: Image file is received
fi: Vastaanotettiin kuvatiedosto

en: Add Host
fi: Lisää palvelin

en: Modify Host
fi: Muuta palvelinta

en: Cannot open file %1 for reading
fi: Tiedoston %1 avaaminen lukemista varten epäonnistui

en: INDI Server Message
fi: INDI-palvelimen viesti

en: Sun Warning
fi: Aurinkovaroitus

en: Requested altitude is below the horizon. Are you sure you want to proceed?
fi: Pyydetty sijainti on horisontin alapuolella.
    Haluaisitko mennä sinne silti?

en: Telescope Motion
fi: Kaukoputken liike

en: Time
fi: Aika

en: Set
fi: Aseta

en: Upload
fi: Lähetä

en: GPS Location
fi: GPS-sijainti

en: Data file saved to %1
fi: Aineistotiedosto tallennettu kohteeseen %1

en: Driver %1 failed to start on the remote INDI server.
fi: Ajurin %1 käynnistäminen INDI-etäpalvelimella epäonnistui.

en: Internal or external INDI server?
fi: Sisäinen vai ulkoinen INDI-palvelin?

en: Internal or external INDI drivers?
fi: Sisäiset vai ulkoiset INDI-ajurit?

[ctx: @title:window]
en: FITS Default Directory
fi: FITS-oletuskansio

[ctx: @title:window]
en: INDI Drivers Directory
fi: INDI-ajurikansio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
fi: INDI-oletusvideoportti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_2)
en: INDI server:
fi: INDI-palvelin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_indiDriversAreInternal)
en: INDI Drivers are internal to the application bundle
fi: INDI-ajurit kuuluvat sovelluspakettiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: INDI drivers XML directory:
fi: INDI-ajurien XML-kansio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_indiDriversDir)
en: Path to the INDI drivers XML directory
fi: INDI-ajurien XML-kansion sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
fi: FITS-tiedostojen oletuskansio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Transfer buffer (MB):
fi: Siirtopuskuri (Mt):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, recordingOptions)
en: Recording Options
fi: Tallennusvalinnat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
fi: Kuvaa/Pysäytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
fi: Tiedoston nimi:

en: INDI server failed to start: %1
fi: INDI-palvelimen käynnistys epäonnistui: %1

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
fi: Ajuria %1 ei löydy järjestelmästä. Varmista, että ”%1”-ohjelmatiedoston tarjoava paketti on asennettu.

en: INDI Driver <b>%1</b> crashed. Restart it?
fi: INDI-ajuri <b>%1</b> kaatui. Käynnistetäänkö se uudelleen?

en: Driver crash
fi: Ajuri kaatui

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
fi: Videosisääntulo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: Zoom level
fi: Lähennystaso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, zoomLevelCombo)
en: 5x
fi: 5×

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, targetFrameDurationSpin)
en: Video frame duration in seconds
fi: Videokuvan kesto sekunteina

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
fi: Opastettu kaukoputken asetus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
fi: &Peru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
fi: &Takaisin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
fi: <h3>1. Kaukoputken malli</h3>
    
    Valitse kaukoputkesi malli alla olevasta listasta. Paina Seuraava, kun olet valinnut mallin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
fi: <b>Vihje</b>
    <br>Jotkin muutkin kuin Meade-kaukoputket tukevat LX200:n komentoja osittain. Jos kaukoputkesi on tällainen, valitse <tt>LX200 Basic</tt> .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
fi: <h3>2. Kohdista kaukoputkesi</h3>
    
    Kaukoputkesi tulee olla kohdistettuna ennen kuin voit hallita sitä KStarsista. Lisätietoja kohdistuksesta on saatavilla kaukoputkesi käyttöohjeista.
    <br><br>
    Kytke kaukoputkesi RS232-kaapeli, kohdistuksen jälkeen, tietokoneesi sarja- tai USB-liittimeen.
    <br><br><br>Paina Seuraava jatkaaksesi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
fi: <h3>3. Tarkista paikalliset asetukset</h3>
    
    Tarkista, että alla olevat aika-, päivämäärä- ja paikka-asetukset ovat oikein. Jos jokin asetuksista on väärin, voit korjata ne <tt>Aseta aika</tt>- ja <tt>Aseta paikka</tt> -painikkeilla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
fi: <b>Paikka</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
fi: <b>Aika</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
fi: <b>Päivämäärä</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
fi: Aseta aika…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
fi: Aseta paikka…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portPageLabel)
en: <h3>4. Determine Connection Port</h3>
    
    Enter the port number your telescope is connected to. If you only have one serial port in your computer, the port is usually <tt>/dev/ttyUSB0</tt>
    <br><br>If you are unsure about the port number, you can leave the field empty and KStars will try to scan the ports for attached telescopes. Beware that the autoscan process might take a few minutes to complete.
fi: <h3>4. Määritä yhteysportti</h3>
    
    Anna sarjaportin numero, johon kaukoputkesi on kytketty. Jos tietokoneessasi on vain yksi sarjaportti, on se tavallisesti <tt>/dev/ttyUSB0</tt> 
    <br><br>Jos et ole varma sarjaportin numerosta, voit jättää kentän tyhjäksi, jolloin KStars etsii kaukoputkea eri porteista. Huomaa, että automaattinen etsintä saattaa viedä useita minuutteja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
fi: <b>Portti:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
fi: Haluatko varmasti perua?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
fi: Odota kun KStars selaa eri kommunikaatioportit etsiäkseen tietokoneeseen liitetyn kaukoputken.
    Tämä voi kestää useita minuutteja.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
fi: Odota kun KStars yrittää saada yhteyden kaukoputkeesi…

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
fi: KStars ei onnistunut löytämään tietokoneeseen liitettyä kaukoputkea. Tarkista asetukset ja yritä uudelleen.

en: Rise time: %1
fi: Nousuaika: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
fi: Laskuaika: %1

en: No rise time: Circumpolar
fi: Ei nousuaikaa: sirkumpolaarinen

en: No set time: Circumpolar
fi: Ei laskuaikaa: sirkumpolaarinen

en: No rise time: Never rises
fi: Ei nousuaikaa: ei nouse koskaan

en: No set time: Never rises
fi: Ei aikaa: ei nouse koskaan

en: Transit time: %1
fi: Kulminaatioaika: %1

en: Empty sky
fi: Tyhjä taivas

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
fi: Näytä SDSS-kuva

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
fi: Näytä DSS-kuva

en: star
fi: tähti

en: Solar system object
fi: Aurinkokunnan kohde

en: satellite
fi: satelliitti

en: Velocity: %1 km/s
fi: Nopeus: %1 km/s

en: Altitude: %1 km
fi: Korkeus: %1 km

en: Center && Track
fi: Kohdista && seuraa

en: Angular Distance To...            [
fi: Kulmaetäisyys kohteeseen…            [

en: Remove Label
fi: Poista selite

en: Attach Label
fi: Kytke selite

en: Select this object
fi: Valitse tämä kohde

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Copy Coordinates
fi: Kopioi koordinaatit

en: Remove Trail
fi: Poista ratajälki

en: Add Trail
fi: Lisää ratajälki

en: View in XPlanet
fi: Katso XPlanetissa

en: Image Resources
fi: Kuvaresurssit

[ctx: Move mount to target]
en: Goto
fi: Siirry

en: Find Telescope
fi: Etsi kaukoputki

en: Stop &Tracking
fi: Pysäytä &seuranta

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowWidth), group (indi)
en: INDI window width
fi: INDI-ikkunan leveys

note: i18n: ectx: label, entry (INDIWindowHeight), group (indi)
en: INDI window height
fi: INDI-ikkunan korkeus

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
fi: Päivitetäänkö maantieteellinen sijainti automaattisesti?

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
fi: FITS-tiedostojen oletuskansio

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
fi: Maantieteellisen sijainnin kaupungin nimi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
fi: Nykyisen maantieteellisen sijainnin kaupungin nimi.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
fi: Maantieteellisen sijainnin maan nimi.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
fi: Nykyisen maantieteellisen sijainnin maan nimi.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
fi: Maantieteellinen pituusaste.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
fi: Nykyisen maantieteellisen sijainnin pituusaste desimaaliasteina.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
fi: Maantieteellinen leveysaste.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
fi: Nykyisen maantieteellisen sijainnin leveysaste desimaaliasteina.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
fi: Maantieteellisen sijainnin aikavyöhykkeen siirtymä tunneissa.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
fi: Piilotetaanko kohteet siirryttäessä?

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
fi: Piilotetaanko tähdistöjen rajat siirryttäessä?

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
fi: Piilotetaanko tähdistöviivat siirryttäessä?

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
fi: Piilotetaanko tähdistöjen nimet siirryttäessä?

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
fi: Piilotetaanko koordinaattiruudukot siirryttäessä?

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
fi: Piilotetaanko linnunrata siirryttäessä?

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
fi: Piilotetaanko himmeät tähdet siirryttäessä?

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
fi: Piilotetaanko liikuttaessa kohteen nimi?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
fi: Piirretäänkö asteroidit tähtikartalle?

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaeClassifiedOnly), group (View)
en: Show only classified supernovae?
fi: Näytetäänkö vain luokitellut supernovat?

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
fi: Näytetäänkö supernovahälytykset?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
fi: Näytä/piilota supernovahälytykset.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
fi: Aseta magnitudiraja supernoville, joista hälytetään

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
fi: Piirretäänkö syvän taivaan kohteet tähtikartalle?

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
fi: Näytetäänkö tähdistöjen latinankieliset nimet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
fi: Näytä tähdistöjen latinankieliset nimet.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
fi: Näytetäänkö tähdistöjen suomenkieliset nimet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
fi: Näytä tähdistöjen suomenkieliset nimet (jos suomenkielisiä nimiä ei ole, näytetään latinankieliset nimet).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
fi: Näytetäänkö kohdistetun aurinkokunnan kohteen ratajuova automaattisesti?

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
fi: Asteroidien kirkkausraja

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
fi: Syvän taivan kohteiden kirkkausraja

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
fi: Tähtien kirkkausraja

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
fi: Selitteen fonttikoko

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
fi: Vaihda OpenGL-taustaosaan

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
fi: Väriteeman nimi

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
fi: Tähtien värin kylläisyys

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
fi: Tietokenttien tekstiväri

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
fi: Horisonttiviivan väri

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
fi: Tähtien nimiselitteiden väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
fi: Tähtien nimiselitteiden väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
fi: Syvän avaruuden kohteen nimien seliteväri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
fi: Aurinkokunnan kohteiden seliteväri.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
fi: Taivaan väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
fi: Taivaan taustan väri.

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
fi: Näkyvien satelliittien väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
fi: Näkyvien satelliittien väri.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
fi: Näkymättömien satelliittien väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
fi: Näkymättömien satelliittien väri.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
fi: Satelliittien seliteväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
fi: Satelliittien seliteväri.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
fi: Supernovien väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
fi: Supernovan väri

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidColor), group (Colors)
en: Color of asteroids
fi: Asteroidien väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidColor), group (Colors)
en: Color of asteroid
fi: Asteroidin väri

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
fi: Käyttäjän lisäämien selitteiden väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
fi: Käyttäjien olioille lisäämien selitteiden väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
fi: XPlanet-ohjelmatiedoston sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetUseFIFO), group (Xplanet)
en: Use FIFO file
fi: Käytä FIFO-tiedostoa

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetTimeout), group (Xplanet)
en: XPlanet timeout
fi: XPlanetin aikakatkaisu

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetAnimationDelay), group (Xplanet)
en: XPlanet animation delay
fi: XPlanetin animointiviive

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: Show label
fi: Näytä selite

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
fi: Jos asetettu, näytetään yläoikeassa kulmassa selite.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
fi: Näytä GMT-selite

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
fi: Näytä paikallinen aika.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
fi: Fonttikoko

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
fi: Seliteväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
fi: Aseta selitteen väri.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
fi: Päiväyksen muoto

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
fi: Vasen yläreuna

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
fi: Oikea yläreuna

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
fi: Oikea alareuna

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
fi: Auringon heijastus

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
fi: Leveysaste-pituusaste

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
fi: Leveysaste

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
fi: Pituusaste

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
fi: Projektio

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
fi: Käytä taustaa

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
fi: Käytä taustakuvaa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
fi: Käytä annettua tiedostoa taustakuvana.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
fi: Taustakuvan sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
fi: Käytä taustaväriä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
fi: Käytä annettua väriä taustana.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
fi: Taustaväri

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
fi: Tähtikartta

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
fi: Piirrä vain näkyvät satelliitit tähtikartalle

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
fi: Näytetäänkö satelliiteille selitteet?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: The default size for DSS images downloaded from the Internet.
fi: Internetistä ladattujen DSS-kuvien oletuskoko.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
fi: ILMAPUMPPU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
fi: PARATIISILINTU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
fi: VESIMIES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
fi: KOTKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
fi: ALTTARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
fi: OINAS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
fi: AJOMIES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
fi: KARHUNVARTIJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
fi: VEISTOTALTTA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
fi: KIRAHVI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
fi: KRAPU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
fi: AJOKOIRAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
fi: ISO KOIRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
fi: PIENI KOIRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
fi: KAURIS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
fi: KÖLI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
fi: KASSIOPEIA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
fi: KENTAURI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
fi: KEFEUS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
fi: VALASKALA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
fi: KAMELEONTTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
fi: HARPPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
fi: KYYHKYNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
fi: BERENIKEN HIUKSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
fi: ETELÄN KRUUNU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
fi: POHJAN KRUUNU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
fi: KORPPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
fi: MALJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
fi: ETELÄN RISTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
fi: JOUTSEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
fi: DELFIINI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
fi: KULTAKALA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
fi: LOHIKÄÄRME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
fi: PIENI HEVONEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
fi: SULATUSUUNI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
fi: KAKSOSET

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
fi: KURKI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
fi: HERKULES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
fi: HEILURIKELLO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
fi: VESIKÄÄRME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
fi: ETELÄN VESIKÄÄRME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
fi: INTIAANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
fi: SISILISKO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
fi: LEIJONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
fi: PIENI LEIJONA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
fi: JÄNIS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
fi: VAAKA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
fi: SUSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
fi: ILVES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
fi: LYYRA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
fi: PÖYTÄVUORI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
fi: MIKROSKOOPPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
fi: YKSISARVINEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
fi: KÄRPÄNEN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
fi: KULMAVIIVOITIN

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
fi: OKTANTTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
fi: KÄÄRMEENKANTAJA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
fi: RIIKINKUKKO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
fi: FEENIKS

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
fi: MAALARI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
fi: KALAT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
fi: ETELÄN KALA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
fi: PERÄKEULA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
fi: KOMPASSI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
fi: VERKKO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
fi: NUOLI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
fi: JOUSIMIES

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
fi: SKORPIONI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
fi: KUVANVEISTÄJÄ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
fi: KILPI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
fi: KÄÄRME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
fi: KÄÄRME

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
fi: SEKSTANTTI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
fi: HÄRKÄ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
fi: KAUKOPUTKI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
fi: KOLMIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
fi: ETELÄN KOLMIO

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
fi: TUKAANI

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
fi: ISO KARHU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
fi: PIENI KARHU

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
fi: PURJE

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
fi: NEITSYT

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
fi: LENTOKALA

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
fi: KETTU

[ctx: Sky Culture]
en: Western
fi: Länsimainen

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
fi: kiina

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
fi: Egyptiläinen

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
fi: Inuiitti

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
fi: Korealainen

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
fi: maori

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
fi: Pohjoismainen

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
fi: Polynesialainen

[ctx: Sky Culture]
en: Tongan
fi: Tongalainen

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
fi: Addis Abeba

[ctx: City in Guam]
en: Agana
fi: Hagåtña

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Aginskoe
fi: Aginskoje

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
fi: Aleksandria

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
fi: Alger

[ctx: City in Kazakhstan]
en: Alma Ata
fi: Almaty

[ctx: City in Guam]
en: Anderson AFB
fi: Andersenin lentotukikohta

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
fi: Angaur

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
fi: Antwerpen

[ctx: City in Jordan]
en: Aqaba
fi: Akaba

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
fi: Arkangeli

[ctx: City in Greece]
en: Athens
fi: Ateena

[ctx: City in Texas USA]
en: Athens
fi: Ateena

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
fi: Babeldaop

[ctx: City in Guinea Bissau]
en: Bafata
fi: Bafatá

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
fi: Bagdad

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Abbass
fi: Bandar Abbas

[ctx: City in Turkey]
en: Bandirma
fi: Bandırma

[ctx: City in Iraq]
en: Basrah
fi: Basra

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Beaupre
fi: Beaupré

[ctx: City in China]
en: Beijing
fi: Peking

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
fi: Belgrad

[ctx: City in Germany]
en: Berlin
fi: Berliini

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
fi: Birobidžan

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Blaavands huk
fi: Blåvands huk

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
fi: Bodø

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Boulogne-sur-mer
fi: Boulogne-sur-Mer

[ctx: City in Brazil]
en: Brasilia
fi: Brasília

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
fi: Bryssel

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Bryansk
fi: Brjansk

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
fi: Bukarest

[ctx: City in Germany]
en: Buckeburg
fi: Bückeburg

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
fi: Kairo

[ctx: City in China]
en: Canton
fi: Kanton

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
fi: Kapkaupunki

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
fi: Cerro Tololo kansainv. Obs.

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Cheboksary
fi: Tšeboksary

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
fi: Tšeljabinsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Cherkasy
fi: Tšerkasy

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
fi: Tšerkessk

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernihiv
fi: Tšernihiv

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernivtsi
fi: Tšernivtsi

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Cheticamp
fi: Chéticamp

[ctx: City in Somalia]
en: Chisimayu
fi: Kismayo

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Chita
fi: Tšita

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
fi: Joulusaari

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chute-des-Passes
fi: Passes-Dangereuses

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
fi: Kookossaari

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
fi: Köln

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
fi: Kööpenhamina

[ctx: City in Bangladesh]
en: Dacca
fi: Dhaka

[ctx: City in Finland]
en: Dalsbruk
fi: Taalintehdas

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
fi: Damaskos

[ctx: City in California USA]
en: Death Valley
fi: Kuolemanlaakso

[ctx: City in Alaska USA]
en: Denali National Park
fi: Denalin kansallispuisto

[ctx: City in Turkey]
en: Diyarbakir
fi: Diyarbakır

[ctx: City in Ukraine]
en: Dnipropetropsk
fi: Dnepropetrovsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
fi: Donetsk

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Dunkirk
fi: Dunkerque

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dyer Observatory
fi: Dyer-observatorio

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: East Boston
fi: Itä-Boston

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
fi: Itä-Las Vegas

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
fi: Itä-Los Angeles

[ctx: City in Ural Russia]
en: Ekaterinburg
fi: Jekaterinburg

[ctx: City in Sudan]
en: El Fasher
fi: Al Fāsher

[ctx: City in Sudan]
en: El Obeid
fi: Al Ubayyid

[ctx: City in Italy]
en: Florence
fi: Firenze

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. James
fi: Fort Saint James

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. John
fi: Fort Saint John

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Frederiksvaerk
fi: Frederiksværk

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Gaspe
fi: Gaspé

[ctx: City in Poland]
en: Gdansk
fi: Gdańsk

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
fi: Geneve

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
fi: Genova

[ctx: City in Greenland]
en: Godthåb
fi: Nuuk

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Gorno-Altaysk
fi: Gorno-Altaisk

[ctx: City in Sweden]
en: Gothenburg
fi: Göteborg

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Grande-Vallee
fi: Grande-Vallée

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Grenaa
fi: Grenå

[ctx: City in South Region Russia]
en: Grozny
fi: Groznyi

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
fi: Guantanamonlahti

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
fi: Guatemala

[ctx: City in Germany]
en: Hamburg
fi: Hampuri

[ctx: City in California USA]
en: Hat Creek Radio Obs.
fi: Hat Creek radio-obs.

[ctx: City in Cuba]
en: Havana
fi: Havanna

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Helsingoer
fi: Helsingør

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Hilleroed
fi: Hillerød

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hjoerring
fi: Hjørring

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Holbaek
fi: Holbæk

[ctx: City in China]
en: Hong Kong
fi: Hongkong

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
fi: Hot Springsin kansallispuisto

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hudson's Hope
fi: Hudson Hope

[ctx: City in Turkey]
en: Incirlik
fi: İncirlik

[ctx: City in Ukraine]
en: Ivano-Frankivs'k
fi: Ivano-Frankivsk

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Izhevsk
fi: Iževsk

[ctx: City in US Territory]
en: Johnston Atoll
fi: Johnstonin atolli

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kailua Kona
fi: Kailua-Kona

[ctx: City in Austria]
en: Kanzelhoehe
fi: Kanzelhöhe

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Kenmar
fi: Kenmare

[ctx: City in Far East Russia]
en: Khabarovsk
fi: Habarovsk

[ctx: City in Ural Russia]
en: Khanty-Mansiysk
fi: Hanty-Mansijsk

[ctx: City in Sudan]
en: Khartoum
fi: Khartum

[ctx: City in Ukraine]
en: Kherson
fi: Herson

[ctx: City in Ukraine]
en: Khmel'nyts'kyi
fi: Hmelnytskyi

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Koege
fi: Køge

[ctx: City in India]
en: Kolkata
fi: Kalkutta

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Korsoer
fi: Korsør

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Krasnoyarsk
fi: Krasnojarsk

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
fi: Kuren atolli

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
fi: Kuwait

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
fi: Kiova

[ctx: City in Japan]
en: Kyoto
fi: Kioto

[ctx: City in Ukraine]
en: L'viv
fi: Lviv

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Pocatiere
fi: La Pocatière

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lac-Megantic
fi: Lac-Mégantic

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Lanai City
fi: Lanai

[ctx: City in Haute-Loire France]
en: Le-Puy-en-Velay
fi: Le Puy-en-Velay

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lebel-sur-Quevillon
fi: Lebel-sur-Quévillon

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
fi: Lissabon

[ctx: City in Slovakia]
en: Lomnicky stit
fi: Lomnický štít

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
fi: Lontoo

[ctx: City in Ukraine]
en: Lugans'k
fi: Luhansk

[ctx: City in Sweden]
en: Luleå
fi: Luulaja

[ctx: City in Ukraine]
en: Luts'k
fi: Lutsk

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
fi: Luxemburg

[ctx: City in Germany]
en: Lübeck
fi: Lyypekki

[ctx: City in Venezuela]
en: Maiquetia
fi: Maiquetía

[ctx: City in Madagascar]
en: Majunga
fi: Mahajanga

[ctx: City in South Region Russia]
en: Makhachkala
fi: Mahatškala

[ctx: City in Ukraine]
en: Makiivka
fi: Makijivka

[ctx: City in Maldives]
en: Male
fi: Malé

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Mayaguez
fi: Mayagüez

[ctx: City in South Region Russia]
en: Maykop
fi: Maikop

[ctx: City in Texas USA]
en: McDonald Obs.
fi: McDonald-observatorio

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
fi: Meudon (observatorio)

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
fi: Mexico

[ctx: City in US Territory]
en: Midway Island
fi: Midwaysaaret

[ctx: City in Italy]
en: Milan
fi: Milano

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
fi: Miquelon

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
fi: Moskova

[ctx: City in Germany]
en: Munich
fi: München

[ctx: City in Ukraine]
en: Mykolaiv
fi: Mykolajiv

[ctx: City in Germany]
en: Mönchengladbach
fi: Münchengladbach

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Naestved
fi: Næstved

[ctx: City in South Region Russia]
en: Nal'chik
fi: Naltšik

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
fi: Nançay (observatorio)

[ctx: City in Fiji]
en: Nandi
fi: Nadi

[ctx: City in Italy]
en: Naples
fi: Napoli

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: New Castle
fi: Newcastle

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
fi: Niagaran putoukset

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Nice
fi: Nizza

[ctx: City in Cyprus]
en: Nicosia
fi: Nikosia

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Nizhnii Novgorod
fi: Nižni Novgorod

[ctx: City in Germany]
en: Nuremberg
fi: Nürnberg

[ctx: City in Spain]
en: Obs. Astronomico de Madrid
fi: Obs. Astronómico de Madrid

[ctx: City in Italy]
en: Obs. Milan
fi: Obs. Milano

[ctx: City in India]
en: Ooty
fi: Udagamandalam

[ctx: City in Portugal]
en: Oporto
fi: Porto

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Orel
fi: Orjol

[ctx: City in Spain]
en: Orense
fi: Ourense

[ctx: City in Far East Russia]
en: Oymiakon
fi: Oimjakon

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
fi: Pagan

[ctx: City in Texas USA]
en: Palestine
fi: Palestiina

[ctx: City in Spain]
en: Palma de Mallorca
fi: Palma

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
fi: Panama

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
fi: Pariisi

[ctx: City in Russia]
en: Pechory
fi: Petšory

[ctx: City in Israel]
en: Petach Tikva
fi: Petah Tikva

[ctx: City in Far East Russia]
en: Petropavlovsk-Kamchatskiy
fi: Petropavlovsk-Kamtšatski

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Petrozavodsk
fi: Petroskoi

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
fi: Pic du Midi (observatorio)

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
fi: Plateau de Bure (observatorio)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
fi: Plateau de Calern (observatorio)

[ctx: City in Ukraine]
en: Poltava
fi: Pultava

[ctx: City in Gabon]
en: Port Gentil
fi: Port-Gentil

[ctx: City in Sudan]
en: Port Soudan
fi: Port Sudan

[ctx: City in Bénin]
en: Porto Novo
fi: Porto-Novo

[ctx: City in Poland]
en: Poznan
fi: Poznań

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton Obs.
fi: Princeton obs.

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Pskov
fi: Pihkova

[ctx: City in Russia]
en: Pulkovo
fi: Pulkkala

[ctx: City in Latvia]
en: Riga
fi: Riika

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ringkoebing
fi: Ringkøbing

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Riviere-Eternite
fi: Rivière-Éternité

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Riviere-du-Loup
fi: Rivière-du-Loup

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
fi: Riad

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Roenne
fi: Rønne

[ctx: City in Italy]
en: Rome
fi: Rooma

[ctx: City in South Region Russia]
en: Rostov na Donu
fi: Rostov-na-Donu

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
fi: Rota

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ryazan
fi: Rjazan

[ctx: City in Loire France]
en: Saint-Etienne
fi: Saint-Étienne

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Felicien
fi: Saint-Félicien

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Jerome
fi: Saint-Jérôme

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sainte-Adele
fi: Sainte-Adèle

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
fi: Saipan

[ctx: City in Iraq]
en: Samarrah
fi: Samarra

[ctx: City in Iran]
en: Shiraz
fi: Shīrāz

[ctx: City in Italy]
en: Siracusa
fi: Syrakusa

[ctx: City in Slovakia]
en: Skalnate Pleso
fi: Skalnaté pleso

[ctx: City in South Region Russia]
en: Sochi
fi: Sotši

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Soenderborg
fi: Sønderborg

[ctx: City in Senegal]
en: St. Louis
fi: Saint-Louis

[ctx: City in Guernsey United Kingdom]
en: St. Peter Port
fi: Saint Peter Port

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
fi: Pietari

[ctx: City in Slovakia]
en: Stara Lesna
fi: Stará Lesná

[ctx: City in South Region Russia]
en: Stavropol'
fi: Stavropol

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
fi: Tukholma

[ctx: City in Florida USA]
en: Sunrise
fi: Auringonnousu

[ctx: City in Iran]
en: Tabriz
fi: Tabrīz

[ctx: City in Ghana]
en: Takoradi
fi: Sekondi-Takoradi

[ctx: City in Estonia]
en: Tallinn
fi: Tallinna

[ctx: City in Morocco]
en: Tangier
fi: Tanger

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
fi: Taškent

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
fi: Teheran

[ctx: City in Ukraine]
en: Ternopil'
fi: Ternopil

[ctx: City in Lesotho]
en: Teyateayneng
fi: Teyateyaneng

[ctx: City in Senegal]
en: Thies
fi: Thiès

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
fi: Tinian

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Toender
fi: Tønder

[ctx: City in Japan]
en: Tokyo
fi: Tokio

[ctx: City in Mali]
en: Tombouctou
fi: Timbuktu

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Trois-Rivieres
fi: Trois-Rivières

[ctx: City in Italy]
en: Turin
fi: Torino

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tver'
fi: Tver

[ctx: City in Ural Russia]
en: Tyumen'
fi: Tjumen

[ctx: City in Thailand]
en: Udon-Thani
fi: Udon Thani

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ust'-Ordynsky
fi: Ust-Ordynski

[ctx: City in Ukraine]
en: Uzhhorod
fi: Užhorod

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Vallee-Jonction
fi: Vallée-Jonction

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
fi: Vatikaani

[ctx: City in Italy]
en: Venice
fi: Venetsia

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
fi: Wien

[ctx: City in Lithuania]
en: Vilnius
fi: Vilna

[ctx: City in Ukraine]
en: Vinnytsia
fi: Vinnytsja

[ctx: City in Sudan]
en: Wad Medani
fi: Wad Medanī

[ctx: City in Sudan]
en: Wadi-Halfa
fi: Wadi Halfa

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
fi: Wake

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
fi: Varsova

[ctx: City in Germany]
en: Wurzburg
fi: Würzburg

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yakutsk
fi: Jakutsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Yalta
fi: Jalta

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
fi: Yap

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Yoshkar Ola
fi: Joškar-Ola

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
fi: Južno-Sahalinsk

[ctx: City in Ukraine]
en: Zaporizhia
fi: Zaporižžja

[ctx: City in Russia]
en: Zelenchukskaya
fi: Zelentšukskaja

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhytomyr
fi: Žytomyr

[ctx: Region/state in Australia]
en: ACT
fi: Australian pääkaupunkiterritorio

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes Maritimes
fi: Alpes-Maritimes

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes de Haute Provence
fi: Alpes-de-Haute-Provence

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
fi: Azorit

[ctx: Region/state in Germany]
en: Bavaria
fi: Baijeri

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
fi: Brittiläinen Kolumbia

[ctx: Region/state in USA]
en: California
fi: Kalifornia

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
fi: Kanariansaaret

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
fi: Keskinen federaatiopiiri

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
fi: Joulusaari

[ctx: Region/state in France]
en: Corse du Sud
fi: Corse-du-Sud

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
fi: Côte-d'or

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
fi: Kaukoidän federaatiopiiri

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
fi: Länsi-Flanderi

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes Alpes
fi: Hautes-Alpes

[ctx: Region/state in USA]
en: Hawaii
fi: Havaiji

[ctx: Region/state in France]
en: Herault
fi: Hérault

[ctx: Region/state in France]
en: Ille-et-vilaine
fi: Ille-et-Vilaine

[ctx: Region/state in Namibia]
en: Khomas Hochland
fi: Khomas

[ctx: Region/state in France]
en: Loire-atlantique
fi: Loire-Atlantique

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
fi: Uusi Etelä-Wales

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
fi: Pohjois-Carolina

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
fi: Pohjois-Dakota

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
fi: Luoteinen federaatiopiiri

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
fi: Pohjois-Irlanti

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
fi: Pohjoisterritorio

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
fi: Luoteisterritoriot

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
fi: Pariisi

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
fi: Prinssi Edwardin saari

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées Orientales
fi: Pyrénées-Orientales

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées atlantiques
fi: Pyrénées-Atlantiques

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
fi: Québec

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
fi: Skotlanti

[ctx: Region/state in France]
en: Seine-maritime
fi: Seine-Maritime

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
fi: Siperian federaatiopiiri

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
fi: Etelä-Australia

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
fi: Etelä-Carolina

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
fi: Etelä-Dakota

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
fi: Eteläinen federaatiopiiri

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
fi: Saint-Pierre ja Miquelon

[ctx: Region/state in Spain]
en: Tenerife
fi: Teneriffa

[ctx: Region/state in USA]
en: Texas
fi: Teksas

[ctx: Region/state in China]
en: Tibet
fi: Tiibet

[ctx: Region/state in Russia]
en: Ural
fi: Uralin federaatiopiiri

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
fi: Volgan federaatiopiiri

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
fi: Länsi-Virginia

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
fi: Länsi-Australia

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Zealand
fi: Själland

[ctx: Country name]
en: Afghanistan
fi: Afganistan

[ctx: Country name]
en: Antarctica
fi: Antarktis

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

[ctx: Country name]
en: Argentina
fi: Argentiina

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
fi: Ascension-saari

[ctx: Country name]
en: Austria
fi: Itävalta

[ctx: Country name]
en: Bahamas
fi: Bahama

[ctx: Country name]
en: Belgium
fi: Belgia

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

[ctx: Country name]
en: Brazil
fi: Brasilia

[ctx: Country name]
en: Bénin
fi: Benin

[ctx: Country name]
en: Cameroon
fi: Kamerun

[ctx: Country name]
en: Canada
fi: Kanada

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
fi: Kap Verde

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

[ctx: Country name]
en: Chad
fi: Tšad

[ctx: Country name]
en: China
fi: Kiina

[ctx: Country name]
en: Colombia
fi: Kolumbia

[ctx: Country name]
en: Congo
fi: Kongo

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
fi: Kongo (demokraattinen tasavalta)

[ctx: Country name]
en: Croatia
fi: Kroatia

[ctx: Country name]
en: Cuba
fi: Kuuba

[ctx: Country name]
en: Cyprus
fi: Kypros

[ctx: Country name]
en: Czechia
fi: Tšekki

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

[ctx: Country name]
en: Denmark
fi: Tanska

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

[ctx: Country name]
en: Egypt
fi: Egypti

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

[ctx: Country name]
en: Estonia
fi: Viro

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
fi: Etiopia

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
fi: Falklandinsaaret

[ctx: Country name]
en: Fiji
fi: Fidži

[ctx: Country name]
en: Finland
fi: Suomi

[ctx: Country name]
en: France
fi: Ranska

[ctx: Country name]
en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

[ctx: Country name]
en: Germany
fi: Saksa

[ctx: Country name]
en: Greece
fi: Kreikka

[ctx: Country name]
en: Greenland
fi: Grönlanti

[ctx: Country name]
en: Guinea Bissau
fi: Guinea-Bissau

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
fi: Hongkong

[ctx: Country name]
en: Hungary
fi: Unkari

[ctx: Country name]
en: Iceland
fi: Islanti

[ctx: Country name]
en: India
fi: Intia

[ctx: Country name]
en: Iraq
fi: Irak

[ctx: Country name]
en: Ireland
fi: Irlanti

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
fi: Mansaari

[ctx: Country name]
en: Italy
fi: Italia

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
fi: Norsunluurannikko

[ctx: Country name]
en: Jamaica
fi: Jamaika

[ctx: Country name]
en: Japan
fi: Japani

[ctx: Country name]
en: Jordan
fi: Jordania

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

[ctx: Country name]
en: Kenya
fi: Kenia

[ctx: Country name]
en: Lebanon
fi: Libanon

[ctx: Country name]
en: Lithuania
fi: Liettua

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: Country name]
en: Macedonia
fi: Makedonia

[ctx: Country name]
en: Madagascar
fi: Madagaskar

[ctx: Country name]
en: Malaysia
fi: Malesia

[ctx: Country name]
en: Maldives
fi: Malediivit

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

[ctx: Country name]
en: Mexico
fi: Meksiko

[ctx: Country name]
en: Micronesia
fi: Mikronesian liittovaltio

[ctx: Country name]
en: Morocco
fi: Marokko

[ctx: Country name]
en: Mozambique
fi: Mosambik

[ctx: Country name]
en: Netherlands
fi: Alankomaat

[ctx: Country name]
en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

[ctx: Country name]
en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

[ctx: Country name]
en: Norway
fi: Norja

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

[ctx: Country name]
en: Philippines
fi: Filippiinit

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
fi: Pitcairn

[ctx: Country name]
en: Poland
fi: Puola

[ctx: Country name]
en: Portugal
fi: Portugali

[ctx: Country name]
en: Russia
fi: Venäjä

[ctx: Country name]
en: Rwanda
fi: Ruanda

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

[ctx: Country name]
en: Seychelles
fi: Seychellit

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

[ctx: Country name]
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

[ctx: Country name]
en: South Korea
fi: Etelä-Korea

[ctx: Country name]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: Country name]
en: Swaziland
fi: Swazimaa

[ctx: Country name]
en: Sweden
fi: Ruotsi

[ctx: Country name]
en: Switzerland
fi: Sveitsi

[ctx: Country name]
en: Syria
fi: Syyria

[ctx: Country name]
en: Tanzania
fi: Tansania

[ctx: Country name]
en: Thailand
fi: Thaimaa

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

[ctx: Country name]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

[ctx: Country name]
en: US Territory
fi: Yhdysvaltain alue

[ctx: Country name]
en: USA
fi: Yhdysvallat

[ctx: Country name]
en: Ukraine
fi: Ukraina

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
fi: Arabiemiirikunnat

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
fi: Britannia

[ctx: Country name]
en: Vatican
fi: Vatikaani

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
fi: Neitsytsaaret

[ctx: Country name]
en: Western sahara
fi: Länsi-Sahara

[ctx: Country name]
en: Yemen
fi: Jemen

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
fi: Jugoslavia

[ctx: Country name]
en: Zambia
fi: Sambia

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
fi: Komeetantörmäysjäljet (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
fi: Galilein kuut (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
fi: Pölymyrsky (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
fi: Jupiter ja Io (HST)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
fi: Näytä APOD-kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
fi: Näytä kollaasi Saturnuksesta ja kuista

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
fi: Näytä HST:n kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
fi: Näytä HST:n kuva (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
fi: Näytä HST:n kuva (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
fi: Näytä HST:n kuva (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
fi: Näytä HST:n kuva (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
fi: Näytä HST:n kuva (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
fi: Näytä HST:n kuva (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
fi: Näytä HST:n kuva (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
fi: Näytä HST:n kuva (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
fi: Näytä HST-kuva (Aurora)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
fi: Näytä HST:n kuva (yksityiskohta)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
fi: Näytä HST:n kuva (yksityiskohta)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
fi: Näytä HST:n kuva (Hubble V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
fi: Näytä HST:n kuva (Hubble X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
fi: Näytä HST-kuva (SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
fi: Näytä HST:n kuva (tähtiä M31:ssä)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
fi: Näytä HST (renkaat ja kuut)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
fi: Näytä KPNO AOP -kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
fi: Näytä MGS-kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
fi: Näytä NASA-mosaiikki

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
fi: Näytä NOAO-kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
fi: Näytä NOAO-kuva (Halpha)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
fi: Näytä NOAO-kuva (optinen)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
fi: Näytä SEDS-kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
fi: Näytä Spitzer-kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
fi: Näytä aurinkokuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
fi: Näytä Viikinkiluotaimen kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
fi: Näytä Voyager 1:n kuva

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
fi: Kuva täydellisestä auringonpimennyksestä

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
fi: Komeetta Shoemaker-Levy 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker–Levy 9 Wikipedia page
fi: Komeetta Shoemaker-Levy 9:n Wikipedia-sivu

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
fi: Päivittäiset aurinkokuvat

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
fi: NASA:n Mars-lennot

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Science Mariner missions
fi: NASAn Science Mariner -lennot

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
fi: SEDS-tietosivu

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
fi: Apollo-ohjelma

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
fi: Cassini-luotain

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
fi: Marsin ”kasvot”

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
fi: Galileo-luotain

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
fi: Magellan-luotain

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
fi: Mariner 10 -luotain

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
fi: Mars-seura

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
fi: Voyager-luotaimet

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
fi: Koko Mars -luettelo

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
fi: Tervetuloa Marsiin!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
fi: Wikipedia-sivu

[ctx: star name]
en: Procyon
fi: Prokyon

[ctx: star name]
en: Polaris
fi: Pohjantähti

[ctx: star name]
en: Kitalpha
fi: Kitalfa

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
fi: ISS (International Space Station)

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
fi: Kirkkain

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
fi: Sää

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
fi: Geostationaarinen

[ctx: Satellite group name]
en: Molniya
fi: Molnija

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
fi: Amatööriradio

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
fi: Kokeellinen

[ctx: Satellite group name]
en: Other
fi: Muu

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
fi: Tekniikka

[ctx: Satellite group name]
en: Education
fi: Koulutus

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
fi: Tutkakalibrointi

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
fi: Muuta sekalaista

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Aladin
fi: Alladin

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
fi: Taivasnäkymä

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
fi: Gammasäde

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
fi: Röntgensäde

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
fi: Näkyvä

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
fi: Infrapuna

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
fi: Äskettäiset röntgenalueen tutkimukset

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
fi: Menneet röntgenalueen tutkimukset

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
fi: Gamma-alueen tutkimukset

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
fi: Muut tutkimukset

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
fi: Suositut luettelovalinnat

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
fi: Moniaallonpituusluettelot

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
fi: NASA:n extragalaktinen tietokanta (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
fi: Sijainnit

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
fi: NASA:n astrofysiikan tietojärjestelmä (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
fi: Tähtitiede ja astrofysiikka

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
fi: Välineet

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
fi: Fysiikka ja geofysiikka

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
fi: Astrofysiikan esivedokset

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
fi: Avaruusteleskoopin Multimission-arkisto (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
fi: Kuvat

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
fi: Spektrit

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
fi: Muut

en: Light Pollution Settings
fi: Valosaasteasetukset

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
fi: Laitteiston asetukset – Laitteiston tyyppi ja parametrit

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
fi: INDI-palvelinta ei löytynyt. Varmista, että "indiserver"-binäärin tarjoava paketti on asennettu.

en: INDI Device Manager
fi: INDI-laitehallinta

en: Catalogs
fi: Luettelot

en: Guides
fi: Opasteet

en: Terrain
fi: Maaperä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Hide Terrain
fi: Piilota maaperä

en: Show Terrain
fi: Näytä maaperä

[ctx: @title:window]
en: Export Image
fi: Vie kuva

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
fi: KStars-komentosarjat (*.kstars)

en: Could not open file %1
fi: Tiedostoa %1 ei saatu avattua

en: Script Validation Failed
fi: Komentosarjan tarkastus epäonnistui

en: Run Nevertheless
fi: Suorita kuitenkin

en: Running script: %1
fi: Suoritetaan komentosarjaa: %1

en: Script finished.
fi: Komentosarja suoritettiin.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
fi: Voit säästää tulostimen mustetta käyttämällä ”tähtikartta”-väriteemaa, joka käyttää valkoista taustaa. Haluaisitko vaihtaa tähtikartta-teemaan tilapäisesti tulostusta varten?

en: Switch to Star Chart Colors?
fi: Vaihdetaanko tähtikarttaväreihin?

en: Switch Color Scheme
fi: Vaihda väriteemaan

en: Do Not Switch
fi: Älä vaihda

en: Engage &Tracking
fi: Kytke &seuranta

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
fi: Arvioitu näkökenttä: %1 astetta

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
fi: Anna haluamasi näkökentän kulma

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
fi: Anna näkökentän suuruus asteina:

[ctx: Orientation of the sky map]
en: North &Up
fi: Pohjoinen &ylhäällä

[ctx: Orientation of the sky map]
en: North &Down
fi: Pohjoinen &alhaalla

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Zenith &Up
fi: Zeniitti &ylhäällä

[ctx: Orientation of the sky map]
en: Zenith &Down
fi: Zeniitti &alhaalla

en: Critical File not Found: %1
fi: Kriittistä tiedostoa ei löytynyt: %1

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
fi: Tiedostoa %1 ei löytynyt. KStars ei toimi oikein ilman tätä tiedostoa. KStars etsii sitä seuraavista paikoista:
    
    	%2
    
    Asennus vaikuttaa olevan rikki.

en: Critical File Not Found: %1
fi: Kriittistä tiedostoa ei löytynyt: %1

en: Reading time zone rules
fi: Luetaan aikavyöhykesääntöjä

en: City table missing from database.
fi: Tietokannasta puuttuu kaupunkitaulukko.

en: Loading city data
fi: Ladataan kaupunkien tietoja

en: Loading User Information
fi: Ladataan käyttäjätietoja

en: Loading sky objects
fi: Ladataan taivaan kohteita

en: Loading Image URLs
fi: Ladataan kuvien verkko-osoitteita

en: Malformed file %1
fi: Virheellinen tiedosto %1

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
fi: Aikaa ei voitu asettaa: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
fi: Sijantia nimeltä %1, %2, %3 ei voitu asettaa

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
fi: Omaa kuvalinkkien tiedostoa ei saatu avattua.
    Linkkiä ei voida tallentaa tulevia istuntoja varten.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
fi: Omaa tietolinkkien tiedostoa ei saatu avattua.
    Linkkiä ei voida tallentaa tulevia istuntoja varten.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
fi: zeniitti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
fi: pohjoinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
fi: itä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
fi: etelä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
fi: länsi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
fi: koillinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
fi: kaakko

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
fi: lounas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
fi: luode

[ctx: @title:window]
en: Print Sky
fi: Tulosta taivas

en: Download New Data...
fi: Lataa uusia aineistoja…

en: Downloads new data
fi: Lataa uusia aineistoja

en: Open Image(s)...
fi: Avaa kuvia…

en: &Save Sky Image...
fi: &Tallenna kuva taivaasta…

en: &Run Script...
fi: &Suorita komentotiedosto…

[ctx: start Printing Wizard]
en: Printing &Wizard...
fi: &Opastettu tulostus…

en: Set Time to &Now
fi: Aseta aika &nykyhetkeen

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
fi: &Aseta aika…

en: Stop &Clock
fi: Pysäytä &kello

en: Stop Clock
fi: Pysäytä kello

en: Advance One Step Forward in Time
fi: Etene aika-askel

en: Advance One Step Backward in Time
fi: Peräänny aika-askel

en: &Zenith
fi: &Zeniitti

en: &North
fi: &Pohjoinen

en: &East
fi: &Itä

en: &South
fi: &Etelä

en: &West
fi: &Länsi

en: &Find Object...
fi: E&tsi kohde…

en: Set Coordinates &Manually...
fi: Aseta koordinaatit &käsin…

en: &Default Zoom
fi: &Oletussuurennos

en: &Zoom to Angular Size...
fi: &Suurenna kulmakokoon…

en: &Gnomonic
fi: &Gnomoninen

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
fi: Näytä &tietokentät

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
fi: Näytä &aikakenttä

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
fi: Näytä &kohdistuskenttä

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
fi: Näytä &sijaintikenttä

en: Show Main Toolbar
fi: Näytä päätyökalurivi

en: Show View Toolbar
fi: Näytä näyttötyökalurivi

en: Show Statusbar
fi: Näytä tilarivi

en: Show Az/Alt Field
fi: Näytä Ats/Kork-kenttä

en: Show RA/Dec Field
fi: Näytä RA/Dekl-kenttä

en: C&olor Schemes
fi: &Väriteemat

en: &Classic
fi: &Perinteinen

en: &Star Chart
fi: &Tähtikartta

en: &Night Vision
fi: &Pimeänäkö

en: &Moonless Night
fi: &Kuuton yö

en: &FOV Symbols
fi: &Kuvakenttäsymbolit

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
fi: &Maantieteellinen sijainti…

en: Startup Wizard...
fi: Opastettu asennus…

en: Calculator
fi: Tähtitieteellinen laskin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
fi: Korkeus eri aikoina

en: What's up Tonight
fi: Mitä tänään näkyy

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
fi: Taivaskalenteri

en: Script Builder
fi: Komentosarjojen ohjelmointi

en: Jupiter's Moons
fi: Jupiterin kuut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
fi: Liput

en: List your &Equipment...
fi: Luettele laitteisto…

en: Manage Observer...
fi: Hallinnoi havaitsijaa…

en: Artificial Horizon...
fi: Keinotekoinen horisontti…

en: Telescope Wizard...
fi: Kaukoputken opastettu asennus…

en: Device Manager...
fi: Laitehallinta…

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
fi: Tähdet

en: Toggle stars
fi: Näytä/piilota tähdet

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
fi: Syvä taivas

en: Toggle deep sky objects
fi: Näytä/piilota syvän taivaan kohteet

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
fi: Aurinkokunta

en: Toggle Solar system objects
fi: Näytä/piilota aurinkokunnan kohteet

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
fi: Tähdistöviivat

en: Toggle constellation lines
fi: Näytä/piilota tähdistöviivat

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
fi: Tähdistöjen nimet

en: Toggle constellation names
fi: Näytä/piilota tähdistöjen nimet

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
fi: Tähdistörajat

en: Toggle constellation boundaries
fi: Näytä/piilota tähdistöjen rajat

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
fi: Linnunrata

en: Toggle milky way
fi: Näytä/piilota linnunrata

en: Toggle equatorial coordinate grid
fi: Näytä/piilota ekvatoriaalinen koordinaattiruudukko

en: Toggle horizontal coordinate grid
fi: Näytä/piilota horisontaalinen koordinaattiruudukko

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
fi: Liput

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
fi: Satelliitit

en: Toggle satellites
fi: Näytä tai piilota satelliitit

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
fi: Supernovat

en: Toggle supernovae
fi: Näytä/piilota supernovat

[ctx: Toggle the INDI Control Panel in the display]
en: INDI Control Panel
fi: INDI-ohjauspaneeli

[ctx: Toggle the telescope center lock in display]
en: Center Telescope
fi: Keskitä kaukoputki

en: Edit FOV Symbols...
fi: Muokkaa kuvakenttäsymboleita…

en: HiPS Settings...
fi: HiPS-asetukset…

en:  Welcome to KStars
fi: Tervetuloa KStarsiin

en: nothing
fi: ei mihinkään

en: Initial Position is Below Horizon
fi: Aloituspaikka on horisontin alapuolella

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
fi: Aloituspaikka on horisontin alapuolella.
    Haluaisitko palauttaa oletuspaikan?

en: Reset Position
fi: Palauta paikka

en: Do Not Reset
fi: Älä palauta

en: &Themes
fi: T&eemat

en: Version: %1
fi: Versio: %1

en: Build: %1
fi: Kooste: %1

en: (c), The KStars Team
fi: © KStars-kehitysryhmä

en: License: GPLv2
fi: Lisenssi: GPLv2

en: Dec (%1):
fi: Dekl (%1):

en: Not Implemented.
fi: Ei toteutettu.

en: About
fi: Tietoa

en: Desktop Planetarium
fi: Työpöytäplanetaario

en: Illumination
fi: Valaistus

en: Perihelion
fi: Periheli

en: Diameter
fi: Halkaisija

en: Rotation period
fi: Kiertoaika

en: Dimensions
fi: Mitat

en: Period
fi: Jakso

en: Hour angle
fi: Tuntikulma

en: Airmass
fi: Ilmamassa

en: Rise time
fi: Nousuaika

en: Set time
fi: Aseta aika

en: Azimuth at rise
fi: Atsimuutti noustessa

en: Azimuth at set
fi: Atsimuutti laskiessa

en: Add Link
fi: Lisää linkki

en: Find an Object
fi: Etsi kohde

en: Filter by name:
fi: Suodata nimellä:

en: Filter by type:
fi: Suodata tyypillä:

en: Search in internet
fi: Etsi internetistä

en: %1 - Edit Link
fi: %1 – Muokkaa linkkiä

en: %1 - Add a Link
fi: %1 – Lisää linkki

en: URL
fi: Verkko-osoite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fi: Lisää

en: Please, fill in URL and Description
fi: Anna verkko-osoite ja kuvaus

en: Edit location
fi: Muokkaa sijaintia

en: View location
fi: Näytä sijainti

en: Add location
fi: Lisää sijainti

en: Please, wait while we are fetching coordinates
fi: Odota, koordinaatteja noudetaan

en: Default city
fi: Oletuskaupunki

en: Default country
fi: Oletusmaa

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Added with default name
fi: Sijainnin nimen nouto epäonnistui (tarkista internetyhteys). Lisättiin oletusnimellä

en: Failed to set location
fi: Sijainnin asettaminen epäonnistui

en: Successfully set your location
fi: Sijaintisi asettaminen onnistui

en: Could not set your location
fi: Sijaintiasi ei voitu asettaa

en: Could not fetch location name (check your Internet connection). Set default name
fi: Sijainnin nimen nouto epäonnistui (tarkista internetyhteys). Aseta oletusnimi

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Country:
fi: Maa:

en: Latitude:
fi: Leveysaste:

en: Longitude:
fi: Pituusaste:

en: UT offset:
fi: Maailmanajan siirtymä:

en: Please, fill in the city
fi: Syötä kaupunki

en: Please, fill in the country
fi: Syötä maa

en: Please, fill in the latitude
fi: Syötä leveysaste

en: Please, fill in the longitude
fi: Syötä pituusaste

en: Either the longitude or the latitude values are not valid
fi: Leveys- tai pituusasteen arvo ei ole kelvollinen

en: Failed to add location
fi: Sijainnin lisääminen epäonnistui

en: Added new location - %1
fi: Lisättiin uusi sijainti – %1

en: Failed to edit city
fi: Kaupungin muokkaaminen epäonnistui

en: Set Geolocation
fi: Aseta maantieteellinen sijainti

en: Current Location:
fi: Nykyinen sijainti:

en: City filter:
fi: Kaupunkisuodatin:

en: Country filter:
fi: Maasuodatin:

en: Add Location
fi: Lisää sijainti

en: View resource
fi: Näytä resurssi

en: Set as my location
fi: Aseta sijainnikseni

en: Set %1 as the current location
fi: Aseta %1 nykyiseksi sijainniksi

en: Could not set as the current location
fi: Ei voitu asettaa nykyiseksi sijainniksi

en: View
fi: Näkymä

en: Deleted location %1
fi: Poistettiin sijainti %1

en: Image Preview - %1
fi: Kuvan esikatselu – %1

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: INDI Control Panel
fi: INDI-ohjauspaneeli

en: IP Address or Hostname
fi: IP-osoite tai konenimi

en: Web Manager Port
fi: Verkkohallinnan portti

en: Get Status
fi: Nouda tila

en: Active Profile:
fi: Aktiivinen profiili:

en: Profile: %1
fi: Profiili: %1

en: Manage Profiles
fi: Profiilien hallinta

en: Server Port
fi: Palvelimen portti

en: INDI Server Port
fi: INDI-palvelimen portti

en: Successfully connected to the server
fi: Yhteydenotto palvelimeen onnistui

en: Could not connect to the server
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä

en: Connected to %1
fi: Yhteydessä verkkoon %1

en: Available Devices
fi: Käytettävissä olevat laitteet

en: E
fi: I

en: S
fi: E

en: 0 secs
fi: 0 s

en: 0.1 secs
fi: 0,1 s

en: 0.25 secs
fi: 0,25 s

en: 0.5 secs
fi: 0,5 s

en: 1 sec
fi: 1 s

en: 2 secs
fi: 2 s

en: 5 secs
fi: 5 s

en: 10 secs
fi: 10 s

en: 20 secs
fi: 20 s

en: 30 secs
fi: 30 s

en: 2 mins
fi: 2 min

en: 5 mins
fi: 5 min

en: 10 mins
fi: 10 min

en: 15 mins
fi: 15 min

en: 30 mins
fi: 30 min

en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 2 days
fi: 2 päivää

en: 3 days
fi: 3 päivää

en: 5 days
fi: 5 päivää

en: 1 week
fi: 1 vko

en: 1 month
fi: 1 kk

en: 2 mths
fi: 2 kk

en: 3 mths
fi: 3 kk

en: 4 mths
fi: 4 kk

en: 6 mths
fi: 6 kk

en: 9 mths
fi: 9 kk

en: 1 year
fi: 1 v

en: 100 yrs
fi: 1000 v

en: Empty Sky
fi: Tyhjä taivas

en: Star Chart
fi: Tähtikartta

en: Night Vision
fi: Pimeänäkö

en: Moonless Night
fi: Kuuton yö

en: Lambert (Default)
fi: Lambert (oletus)

en: Equirectangular
fi: Panoraamakuva (equirectangular)

en: Gnomonic
fi: Gnomoninen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
fi: Aseta aika

en: Year
fi: Vuosi

en: Month
fi: Kuukausi

en: Week
fi: Viikko

en: Hour
fi: Tunti

en: Automatic mode
fi: Automaattinen tila

en: DeepSky Objects
fi: Syvän taivaan kohteet

en: Constellation Lines
fi: Tähdistöviivat

en: Constellation Names
fi: Tähdistöjen nimet

en: Milky Way
fi: Linnunrata

en: Horizontal Grid
fi: Vaakaruudukko

en: Exit
fi: Lopeta

en: Welcome to KStars Lite
fi: Tervetuloa KStars Liteen

en: KStars Lite is a free, open source, cross-platform Astronomy Software designed for mobile devices.
fi: KStars Lite on mobiililaitteille suunniteltu vapaa avoimen lähdekoodin monialustainen tähtitiedeohjelma.

en: Global Drawer
fi: Yleislaatikko

en: Top Menu
fi: Ylävalikko

en: Bottom Menu
fi: Alavalikko

en: Set Location
fi: Aseta sijainti

[ctx: Northeast]
en: NE
fi: Koillinen

[ctx: Southeast]
en: SE
fi: Kaakko

[ctx: Southwest]
en: SW
fi: Lounas

[ctx: Northwest]
en: NW
fi: Luode

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
fi: Tervetuloa KStarsiin. Odota latausta…

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
fi: Keskeytä liike

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
fi: Keskeytä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
fi: Absoluuttinen sijainti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute
fi: Absoluuttinen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
fi: Aktivoi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
fi: Aktiivinen suodatin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
fi: Todellinen aika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
fi: Tasaus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
fi: Aukko (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Average (1 sec.)
fi: Keskiarvo (1 s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Baud Rate
fi: Baudinopeus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
fi: Vinouma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Both
fi: Kumpikin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
fi: Kirkkaus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
fi: CCD-tiedot

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
fi: CCD-kohina

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
fi: CCD-simulaattori

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
fi: CCD:n x-tarkkuus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
fi: CCD:n y-tarkkuus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
fi: Kameramalli

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
fi: Keskitys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Client
fi: Asiakas

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
fi: Väri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
fi: Komeetta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
fi: Viestintä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
fi: Pakkaa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
fi: Pakkaus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #1
fi: Asetus #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #2
fi: Asetus #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #3
fi: Asetus #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #4
fi: Asetus #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #5
fi: Asetukset #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config #6
fi: Asetus #6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Config Name
fi: Asetuksen nimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
fi: Asetukset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
fi: Yhdistä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection Mode
fi: Yhteystila

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
fi: Yhteys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
fi: Kontrasti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
fi: Lukumäärä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
fi: Tumma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
fi: Päiväys/aika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
fi: Laite

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dir
fi: Kansio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
fi: Suunta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
fi: Poista käytöstä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
fi: Kesto (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
fi: Itä (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
fi: Itä (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
fi: Ota käyttöön

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
fi: Suoritus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
fi: Valotus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FITS Header
fi: FITS-otsikko

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
fi: Nopea

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
fi: Syöte

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
fi: Palaute

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
fi: Suodatin 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
fi: Suodatin 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
fi: Suodatin 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
fi: Suodatin 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
fi: Suodatin 5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
fi: Suodatin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#1
fi: Suodatin#1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#2
fi: Suodatin#2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#3
fi: Suodatin#3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#4
fi: Suodatin#4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#5
fi: Suodatin#5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#6
fi: Suodatin#6

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#7
fi: Suodatin#7

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter#8
fi: Suodatin#8

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
fi: Laiteohjelmistotiedot

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
fi: Laiteohjelmiston data

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
fi: Laiteohjelmaversio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
fi: Laiteohjelmisto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
fi: Litteä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
fi: Loistelamppu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
fi: Polttoväli (mm)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
fi: Kuvataajuus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Type
fi: Kehyksen tyyppi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
fi: Kehys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
fi: Kehystyyppi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frames
fi: Kehykset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
fi: Kaksisuuntainen (dupleksi)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Simulator
fi: GPS-simulaattori

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
fi: GPS-tila

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
fi: GPS-järjestelmä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: General Info
fi: Yleiset tiedot

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
fi: Yleinen Video4Linux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
fi: Maantieteellinen sijainti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
fi: Siirry

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
fi: H Alfa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H:M:S
fi: T:M:S

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
fi: Korkeus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
fi: Sävy

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
fi: Kuvasäädöt

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
fi: Kuvan data

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
fi: Kuvan tiedot

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
fi: Kuvan asetukset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
fi: Kuvan tyyppi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
fi: Kuva

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Interface
fi: Liitäntä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
fi: Kirjasto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
fi: Lataa

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Local
fi: Paikallinen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminance
fi: Luminanssi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
fi: Värikirkkaus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Height
fi: Enimm.korkeus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Position
fi: Enimm.sijainti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. Width
fi: Enimm.leveys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
fi: Merkurius

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
fi: Malli:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
fi: Kuu

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion N/S
fi: Liike P/E

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion W/E
fi: Liike L/I

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
fi: Liike

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
fi: Liitetään

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
fi: Neptunus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
fi: Kohinan vähennys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (ms)
fi: Pohjoinen (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
fi: Pohjoinen (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
fi: Pohjoinen (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
fi: Pohjoinen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
fi: Pohjoinen/etelä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
fi: Numero

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
fi: EI KÄYTÖSSÄ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
fi: KÄYTÖSSÄ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
fi: OTA-päivitys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
fi: Kohteen tiedot

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
fi: Kohteen numero

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
fi: Kohde

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Observer
fi: Havaitsija

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
fi: Ei käytössä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
fi: Siirtymä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
fi: Käytössä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
fi: Valinnat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PAE (arcminutes)
fi: PAE (kaariminuuttia)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Period (ms)
fi: Jakso (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
fi: Jaksollinen virhe

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
fi: Portti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
fi: Portit

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
fi: Sijainti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
fi: Virta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Prefix
fi: Etuliite

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Presets
fi: Esiasetukset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 1
fi: Esiasetus 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 2
fi: Esiasetus 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Preset 3
fi: Esiasetus 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Primary
fi: Ensisijainen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
fi: Ominaisuus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
fi: Raaka

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record (Duration)
fi: Tallennus (kesto)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record File
fi: Tallennustiedosto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record On
fi: Tallennus käynnissä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Record Options
fi: Tallennusvalinnat

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Recorder
fi: Tallennin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Refresh
fi: Virkistä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
fi: Suhteellinen sijainti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative
fi: Suhteellinen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Reset
fi: Palauta alkuasetukset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
fi: x-tarkkuus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
fi: y-tarkkuus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
fi: Palauta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rotation
fi: Kierto

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
fi: Saturnus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
fi: Valitse kohde...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
fi: Valitse

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Serial
fi: Sarjaportti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
fi: Aseta koti

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
fi: Aseta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
fi: Tähtiaika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
fi: Tähtiaika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
fi: Verkkoalueen nimi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
fi: Hidas

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
fi: Aurinkokunta

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (ms)
fi: Etelä (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
fi: Etelä (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
fi: Etelä (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
fi: Etelä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
fi: Nopeus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
fi: Kaukoputkisimulaattori

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
fi: Kaukoputki

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
fi: Kaukoputket

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
fi: Temma-ajuri

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
fi: Temma-versio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temp.
fi: Lämp.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature (C)
fi: Lämpötila (°C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
fi: Lämpötila K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature
fi: Lämpötila

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
fi: Aikakerroin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
fi: Aika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
fi: Ajastin

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
fi: Maailmanajan siirtymä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
fi: Maailmanaika

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
fi: Päivitä GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload Settings
fi: Lähetysasetukset

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Upload
fi: Lähetä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
fi: Versio

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Record
fi: Videoäänitys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
fi: Videosisääntulo

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
fi: Herätys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (ms)
fi: Länsi (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
fi: Länsi (ms)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
fi: Länsi (s)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
fi: Länsi

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
fi: Länsi/itä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
fi: Valkotasapaino

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
fi: Valkoisuus

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
fi: Leveys

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
fi: ei käytössä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
fi: käytössä

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
fi: ei määritetty

en: Sorry, without a KStars Data Directory, KStars cannot operate. Exiting program now.
fi: Ilman datakansiotaan KStars ei voi toimia. Lopetetaan ohjelma nyt.

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Current Maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
fi: Tekninen dokumentaatio tähtitieteestä ja KStarsista

en: Artwork
fi: Graafinen ilme

en: Script to execute.
fi: Suoritettava komentotiedosto.

en: Width of sky image.
fi: Taivaskuvan leveys.

en: Height of sky image.
fi: Taivaskuvan korkeus.

en: Date and time.
fi: Päivämäärä ja aika.

en: FITS file(s) to open.
fi: Avattavat FITS-tiedostot.

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
fi: Tiedoston %1 kuvamuotoa ei saatu selvitettyä; oletetaan PNG.

en: Script executed.
fi: Komentosarja suoritettu.

en: Could not execute script.
fi: Komentosarjaa ei voitu suorittaa.

en: Using CPU date/time instead.
fi: Käytetään prosessorin päiväystä/aikaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
fi: Tunniste:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
fi: Newtonilainen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
fi: Malli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
fi: Valmistaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
fi: Aukon koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
fi: Yksikkö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
fi: Tallenna okulaari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
fi: Kerroin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
fi: Tallenna linssi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
fi: Tallenna suodatin

en: End Session
fi: Lopeta istunto

en: Save and End the current session
fi: Tallenna ja lopeta nykyinen istunto

en: Next Page >
fi: Seuraava sivu >

en: session_
fi: istunto_

en: Next Target >
fi: Seuraava kohde >

en: observation_
fi: havainto_

[ctx: @title:window]
en: Save Session
fi: Tallenna istunto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
fi: Suorita istunto

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
fi: Kirjoita istunnon tiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
fi: aseta sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
fi: Alku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
fi: Sää:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
fi: Laitteisto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
fi: Kommentti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
fi: Kieli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
fi: Rektaskensio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
fi: Syötä havainnon yksityiskohdat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
fi: Havaitsija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
fi: Okulaari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
fi: Linssi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
fi: kaarisekuntia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
fi: Himmein tähti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
fi: (magnitudi)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
fi: Seuraava >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
fi: Vaihe 1: Istunnon tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
fi: Lisää uusi kohde luetteloon

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
fi: Poista kohde luettelosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
fi: Vaihe 2: Havainnot

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
fi: Saman niminen havaitsija on jo olemassa, korvataanko?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Surname:
fi: Sukunimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact:
fi: Yhteystieto:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
fi: &Yleiset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
fi: Taustaosat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
fi: Korjaa kohteiden koordinaatit ilmakehän vaikutuksesta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
fi: Ilmakehä taittaa sen läpi kulkevaa valoa linssin tavoin.  Jos tämä asetus on valittu, simuloidaan ilmakehän taittumista tähtikartalla.  Huomaa, että tätä korjausta käytetään vain käytettäessä horisontaalista koordinaattijärjestelmää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
fi: Korjaa ilmakehän taittuminen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Logging Output
fi: Lokituloste

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
fi: &Ulkoasu ja tuntuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
fi: Näytetäänkö selitteessä keskitetyn olion nimi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
fi: Jos valittu, kohteen nimi kytketään hetkellisesti selitteessä, kun kohde on näytön keskellä. Minkä tahansa olion pysyvämmän selitteen saa näytettyä oikealla hiiripainikkeella avatuvasta kontekstivalikosta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
fi: Näytä keskitetystä kohteesta selite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
fi: Näytä hiiren ollessa olion yllä hetkellisesti nimi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Arrow
fi: Nuoli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Cross
fi: Rasti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
fi: Näytä pyöritys kohdistuksen siirtyessä?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
fi: Jos valittu, tehdään kohdistuksen siirtäminen ”pyörittämällä” tähtikarttaa uuteen suuntaan.  Muutoin näytön siirtyminen uuteen suuntaan tapahtuu välittömästi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
fi: Käytä animoitua pyöritystä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
fi: Älä piirrä kaikkia kohteita kun karttaa käännetään?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
fi: Animoinnin pehmeys kärsii kartan ollessa liikkeessä, jos ohjelman täytyy piirtää liian monia kohteita kartalla.  Valitse tämä valinta jos haluat, että jotkin kohteet piilotetaan väliaikaisesti karttaa käännettäessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
fi: Piilota kohteet siirryttäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
fi: Piilota myös jos aikaskaala on suurempi kuin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
fi: Jos valittu, piilotetaan arvoa himmeämmät tähdet kartan ollessa liikkeessä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
fi: Tätä himmeämpiä tähtiä ei piirretä kartan ollessa liikkeessä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
fi: Piilotetaanko aurinkokunta siirryttäessä?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
fi: Jos valittu, kaikki aurinkokunnan kohteet piilotetaan kartan ollessa liikkeessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
fi: Aurinkokunnan kohteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Hide object labels while moving?
fi: Piilotetaanko liikuttaessa kohteiden selitteet?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
fi: Kohteiden selitteet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
fi: Jos valittu, tähdistöviivat piilotetaan kartan ollessa liikkeessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
fi: Tähdistöviivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
fi: Tähdistöjen rajaviivat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
fi: Jos valittu, tähdistöjen nimet piilotetaan kartan ollessa liikkeessä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
fi: Tähdistöjen nimet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
fi: &Havaintoluettelo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
fi: Havaintolistan selitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ObsListText)
en: Te&xt
fi: T&eksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, holeSizeLabel)
en: Hole size in degrees:
fi: Aukon koko asteina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
fi: N&äytä nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
fi: Näytä ma&gnitudi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
fi: Selitteiden tiheys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
fi: Nä&ytä nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
fi: Näytä pitkät ni&met

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
fi: Näytä ma&gnitudi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
fi: Kirkkausraja pienimmällä suurennoksella:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
fi: magnitudia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
fi: Kirkkausraja suurimmalla suurennuksella:

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
fi: Kuuton yö

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
fi: Todelliset värit

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
fi: Tasainen punainen

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
fi: Tasainen musta

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
fi: Tasainen valkoinen

[ctx: show stars as colored circles]
en: Solid Colors
fi: Tasaiset värit

en: New Color Scheme
fi: Uusi väriteema

en: Enter a name for the new color scheme:
fi: Anna nimi uudelle väriteemalle:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
fi: Väriteeman indeksitiedostoa ei voitu avata.
    Teemaa ei voida poistaa.

en: Could not delete the file: %1
fi: Tiedostoa %1 ei voitu tuhota

en: Error Deleting File
fi: Virhe tiedoston poistossa

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
fi: Tiedostosta colors.dat ei löytynyt kohtaa %1.

en: Scheme Not Found
fi: Teemaa ei löytynyt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Scheme Colors
fi: Nykyisen teeman värit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
fi: Nykyiset väriasetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
fi: Luettelo kaikista käyttäjän muokattavissa olevista väreistä ohjelmassa.  Kunkin asetuksen vierellä on neliö, joka näyttää nykyisen väriasetuksen.  Napsauta asetusta vaihtaaksesi sen värin.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
fi: Ei täytettä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
fi: Läpinäkymätön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
fi: Tähtien väritila:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
fi: Aseta tähtien väritila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
fi: On neljä tapaa piirtää tähdet kartalle. Normaalisti tähdet ovat ympyröitä, joilla on valkoinen sisus ja kehä, joka on sävytetty vastaamaan tähden oikeaa väriä.  Voit myös valita, että tähdet piirretään tasaisella valkoisella, punaisella tai mustalla värillä, siten että väri sopii yleiseen väriteemaasi parhaiten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
fi: Tähtien värikylläisyys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
fi: Asettaa tähtien värin värikylläisyyden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
fi: Tämä valinta asettaa tähtien värin kylläisyystason käytettäessä realistista väritilaa.  Korkeampi arvo tarkoittaa voimakkaampia värejä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
fi: Väriteemat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
fi: Luettelo väriteemoista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
fi: Luettelo kaikista tunnetuista väriteemoista.  Perusasetuksiin sisältyy useita valmiita teemoja ja voit määritellä uusia itse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
fi: Luo uusi väriteema käyttäen nykyisiä asetuksia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
fi: Poistaa itse määritellyn väriteeman

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
fi: Paina tätä painiketta poistaaksesi valitun väriteeman. Voit poistaa vain itse tekemäsi väriteeman, et valmiita teemoja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
fi: Näytetäänkö tähdistöviivat?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
fi: Jos valittu, piirretään tähtikarttaan tähdistöjen viivat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
fi: &Tähdistöviivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
fi: Tähdistöjen &rajaviivat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
fi: Näytetäänkö tähdistöjen nimet?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
fi: Jos valittu, tähdistöjen nimet näytetään tähtikartalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
fi: Tähdistöjen &nimet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
fi: Tähdistöjen nimien näyttö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
fi: Näytä tähdistöjen latinankieliset nimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
fi: Valitse tämä käyttääksesi tähtikartassa tähdistöjen latinankielisiä nimiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
fi: &Latinankielinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
fi: Näytä tähdistöjen suomenkieliset nimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
fi: Valitse tämä käyttääksesi tähtikartassa tähdistöjen suomenkielisiä nimiä (jos olemassa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
fi: Suomennettu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
fi: Näytä IAU:n kolmikirjaimisia latinankieliset lyhenteet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
fi: Käytä IAU:n (International Astronomical Union) tähdistölyhenteitä valitsemalla tämä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
fi: Latinankielinen l&yhenne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
fi: Piirretäänkö ekliptikan eli eläinradan kehä?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
fi: Jos valittuna, piirretään ekliptikan kehä tähtikartalle.  Ekliptika eli eläinrata on taivaan ympäri kulkeva kehä, jota pitkin aurinko näyttää kulkevan yhden vuoden aikana.  Kaikki muut aurinkokunnan kappaleet seuraavat ekliptikaa karkeasti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
fi: Täytetäänkö linnunradan alue?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
fi: Jos valittuna, näytetään linnunrataa kuvaava alue värillä täytettynä.  Muutoin näytetään vain sen ääriviivat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
fi: Piirretäänkö horisontti?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, piirretään tähtikartalle paikallista horisonttia kuvaava viiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
fi: &Horisontti (viiva)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
fi: Näytetäänkö linnunradan ääriviivat?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
fi: Jos valittuna, näytetään tähtikartalla linnunrataa kuvaavat ääriviivat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
fi: Jos valittuna, piiretään tähtikartalle koordinaattiviivat joka 2:n tunnin välein rektaskensiosuunnassa ja joka 20:s asteen välein deklinaatiosuunnassa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
fi: Piirretäänkö maa läpinäkymättömästi?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
fi: Jos valittuna, täytetään horisontin alapuolella oleva alue kiinteällä värillä, merkitsemään maanpintaa. Huomaa, että maanpintaa ei koskaan piirretä käytettäessä ekvatoriaalista koordinaattijärjestelmää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
fi: Läpinäkymätön &maa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
fi: Piirretäänkö taivaalle ekvaattorikehä?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
fi: Jos valittuna, piirretään tähtikartalle taivaan ekvaattorin eli päiväntasaajan kehä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
fi: &Ekvaattorikehä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
fi: Näytä satelliitit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
fi: Näytä vain näkyvät satelliitit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
fi: Näytä selitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
fi: Piirrä satelliitit tähtien tavoin

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
fi: Etsi sateliitteja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
fi: Näytä aurinkokunnan kohteet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
fi: Aurinko, kuu ja planeetat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
fi: Piirretäänkö Saturnus tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, Saturnus piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
fi: Piirretäänkö suuret taivaankappaleet kuvina?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
fi: Jos valittuna, piirretään planeetat, aurinko ja kuu tähtikartalle kuvina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
fi: Käytä valokuvia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
fi: Piirretäänkö Mars tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, Mars piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
fi: Näytetäänkö aurinkokunnan päätaivaankappaleista niiden nimet?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
fi: Jos valittu, näytetään planeettojen, auringon ja kuun vieressä niiden nimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
fi: Näytä selitteissä nimet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
fi: Valitse kaikki suuret taivaankappaleet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
fi: Paina tätä valitaksesi kaikki planeetat, aurinko ja kuu piirrettäviksi tähtikartalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
fi: Valitse kaikki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
fi: Poista valinnat kaikista suurista taivaankappaleista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
fi: Paina tätä painiketta poistaaksesi valinnan kaikista planeetoista, auringosta ja kuusta siten, että niitä ei piirretä tähtikartalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
fi: Poista valinnat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
fi: Piirretäänkö Venus tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, Venus piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
fi: Piirretäänkö aurinko tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, aurinko piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
fi: Piirretäänkö Jupiter tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, Jupiter piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
fi: Piirretäänkö kuu tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, kuu piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
fi: Piirretäänkö Merkurius tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, Merkurius piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
fi: Piirretäänkö Neptunus tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, Neptunus piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
fi: Piirretäänkö Uranus tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
fi: Jos valittuna, Uranus piirretään tähtikartalle.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
fi: Muut aurinkokunnan kohteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
fi: Piirretäänkö pikkuplaneetat?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
fi: Jos valittuna, pikkuplaneetat piirretään tähtikartalle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
fi: Piirretäänkö komeetat tähtikartalle?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
fi: Jos valittuna, komeetat piirretään tähtikartalle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
fi: Näytä aurinkoa lähellä olevien komeettojen nimet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
fi: Jos valittu, aurinkoa lähellä olevien komeettojen nimet näytetään niiden vieressä. Komeettojen kirkkaus vaihtelee merkittävästi niiden radan eri vaiheissa, joten magnitudi ei olisi kovinkaan toimiva kriteeri tässä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
fi: Aseta magnitudiraja, jota himmeämpiä asteroideja ei näytetä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
fi: Maksimietäisyys komeettojen nimille

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
fi: Aseta suurin etäisyys auringosta, jolla komeetan nimi näytetään sen vieressä, astronomisina yksikköinä (AU).  1 AU on maan ja auringon välinen etäisyys, suunnilleen 150 miljoonaa kilometriä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
fi: AU:ta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
fi: Näytetäänkö asteroidien nimet selitteinä?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
fi: Jos valittu, asteroidien vieressä näytetään niiden nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
fi: Näytä nimet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
fi: Käytä ratajuovaa automaattisesti aina kohteita seurattaessa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
fi: Jos valittuna, näytetään aurinkokunnan kohteissa väliaikainen ratajuova silloin, kun kohdetta seurataan kuvaruudun keskellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
fi: Näytä ratajuova aina seurattaessa aurinkokunnan kohdetta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
fi: Häivytetäänkö ratajuovat tähtikartan taustaväriin?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
fi: Jos valittuna, planeettojen ratajuovat sekoitetaan taivaan taustaväriin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
fi: Hiivuta ratajuovat taustaväriin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
fi: Poistaa kaikki ratajuovat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
fi: Paina tätä painiketta poistaaksesi kaikki ratajuovat, joita olet liittänyt aurinkokunnan kohteisiin käyttämällä niiden ponnahdusvalikkoa oikealla hiiripainikkeella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
fi: Poista kaikki juovat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Supernovae Options
fi: Supernovavalinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set the magnitude limit for supernova to show:
fi: Aseta näytettävän supernovan magnitudiraja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
fi: Näytä supernovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Set the magnitude limit for supernova alerts:
fi: Aseta supernovahälytysten magnitudiraja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Download URL:
fi: Latausverkko-osoite:

en: Names:
fi: Nimet:

en: B-V index:
fi: B-V-indeksi:

en: Could not upload file
fi: Tiedostoa ei saatu kopioitua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
fi: Tallenna tiedostoon…

en: Open Cluster
fi: Avoin tähtijoukko

en: Globular Cluster
fi: Pallomainen tähtijoukko

en: Gaseous Nebula
fi: Kaasumainen sumu

en: Planetary Nebula
fi: Planetaarinen sumu

en: Supernova Remnant
fi: Supernovajäänne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
fi: Galaksi

en: Observer:
fi: Havaitsija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
fi: Päiväys:

en: Site:
fi: Palvelin:

en: Power:
fi: Teho:

en: Go to next Wizard page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Go to previous Wizard page
fi: Siirry edelliselle sivulle

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
fi: FOV (%1/%2): %3 (%4'× %5')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
fi: Tekstitykset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
fi: Lisää nousuajan/laskuajan/kulminaation yksityiskohdat taulukkoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
fi: Käytä alfasekoitteista taustaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
fi: Kaaviotyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
fi: Valitse kohde luettelosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
fi: Näytä yksityiskohdat…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
fi: Etsi taivaankohde…

en: Could not upload file to remote location: %1
fi: Tiedostoa ei voitu kopioida etäsijaintiin: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
fi: Esikatsele tulostusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
fi: Tulosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
fi: Tervetuloa KStarsin opastettuun tulostukseen

en: Loading asteroids
fi: Ladataan asteroideja

en:  (Asteroid)
fi: (Asteroidi)

en: Asteroid Update
fi: Asteroidipäivitys

en: Downloading asteroids updates...
fi: Ladataan asteroidipäivitystä…

en: Error downloading asteroids data: %1
fi: Virhe ladattaessa asteroiditietoja: %1

en: Could not import the objects.
fi: Kohteita ei voitu tuoda.

en: Loading comets
fi: Ladataan komeettoja

en: Comets Update
fi: Komeettapäivitys

en: Downloading comets updates...
fi: Ladataan komeettapäivityksiä…

en: Constellation Boundaries
fi: Tähdistöjen rajaviivat

en: Loading Constellation Boundaries
fi: Ladataan tähdistöjen rajoja

en: Star HD%1 not found.
fi: Tähteä HD%1 ei löytynyt.

en: Loading constellation names
fi: Ladataan tähdistöjen nimiä

en: No icon
fi: Ei kuvaketta

en: Creating horizon
fi: Luodaan horisonttia

en: Filename
fi: Tiedostonimi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1a) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2a)
en: Angle
fi: Kulma

en: Loading %1
fi: Ladataan %1

en: Loading Milky Way
fi: Ladataan linnunrataa

en: Magnitude :: %1
fi: Magnitudi :: %1

en: Type :: %1
fi: Tyyppi :: %1

en: Date :: %1
fi: Päiväys :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
fi: Pyöritä kartta kohteeseen

en: Loading satellites
fi: Ladataan satelliitteja

en: Loading solar system
fi: Ladataan aurinkokuntaa

en: Loading stars
fi: Ladataan tähtiä

en: Requested Position Below Horizon
fi: Pyydetty sijainti horisontin alapuolella

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
fi: Pyydetty sijainti on horisontin alapuolella.
    Haluaisitko mennä sinne silti?

en: Go Anyway
fi: Mene silti

en: Keep Position
fi: Säilytä sijainti

en: Angular distance: %1
fi: Kulmaetäisyys: %1

en: ; Physical distance: %1 pc
fi: ; fyysinen etäisyys: %1 pc

en: No object selected.
fi: Kohdetta ei ole valittu.

en: Object Details
fi: Kohteen yksityiskohdat

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
fi: Ganymedes

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
fi: Kallisto

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
fi: Täysikuu

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
fi: Uusi kuu

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
fi: Ensimmäinen neljännes

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
fi: Kolmas neljännes

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
fi: Kasvava kuu

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
fi: Kasvava kuu

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
fi: Vähenevä kuu

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
fi: Vähenevä kuu

en: unknown
fi: tuntematon

en: Success
fi: Onnistui

en: Star
fi: Tähti

en: Catalog Star
fi: Luettelotähti

en: Planet
fi: Planeetta

en: Comet
fi: Komeetta

en: Asteroid
fi: Asteroidi

en: Constellation
fi: Tähdistö

en: Satellite
fi: Satelliitti

en: Unknown Type
fi: Tuntematon tyyppi

en: Show HST Image
fi: Näytä HST-kuva

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
fi: %1: Hubble-avaruusteleskooppi, jota ohjaa STScl NASA:lle [julkinen]

en: Show SEDS Image
fi: Näytä SEDS-kuva

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
fi: %1: SEDS, http://www.seds.org/ [vapaa ei-kaupalliseen käyttöön]

en: Show KPNO AOP Image
fi: Näytä KPNO AOP -kuva

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
fi: %1: Advanced Observing Program, Kitt Peakin kansallinen observatorio [vapaa ei-kaupalliseen käyttöön; ei fyysisiä kopioita]

en: Show NOAO Image
fi: Näytä NOAO-kuva

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
fi: %1: National Optical Astronomy Observatories ja AURA [vapaa ei-kaupalliseen käyttöön]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
fi: %1: Very Large Telescope, jota ohjaa Euroopan eteläinen observatorio [vapaa ei-kaupalliseen käyttöön; ei painettuja kopioita]

en: Show
fi: Näytä

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
fi: Pituusaste- ja tähtiaikaparametreja saisi käyttää vain KSPlanetBase-objekteille!

en: alpha
fi: alfa

en: beta
fi: beeta

en: zeta
fi: zeeta

en: eta
fi: eeta

en: theta
fi: theeta

en: iota
fi: joota

en: mu
fi: myy

en: nu
fi: nyy

en: xi
fi: ksii

en: omicron
fi: omikron

en: pi
fi: pii

en: rho
fi: rhoo

en: upsilon
fi: ypsilon

en: phi
fi: fii

en: chi
fi: khii

en: psi
fi: psii

en: omega
fi: oomega

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
fi: Virhe luettaessa aikavyöhykesääntöä; se asetetaan tyhjäksi.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
fi: <p>Voit muuttaa maantieteellisen sijaintisi painamalla Ctrl+G, 
    valitsemalla valikosta ”Asetukset -> Maantieteellinen sijainti…” 
    tai painamalla työkalurivillä olevaa ”maapallo”-painiketta.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
fi: <p>KStars-käsikirja sisältää AstroInfo-projektin, joka on sarja hyödyllisiä artikkeleita tähtitieteestä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
fi: <p>Kuvaruudulla on kolme "tietokenttää", jotka näyttävät ajan/päivämäärään,
    maantieteellisen sijainnin ja kuvaruudulla näkyvän taivaan keskipisteen
    tämänhetkisen kohdistuksen. Voit siirtää näitä kenttiä hiirellä ja
    "rullata" ne yksi- tai monirivisiksi napsauttamalla niitä kahdesti
    vasemmalla hiiripainikkeella. Voit piilottaa ne kokonaan valikosta
    Asetukset->Tietokentät.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
fi: <p>KStarsissa on koko näytön tila; voit vaihtaa tähän tilaan tai pois siitä 
    käyttämällä Koko näytön tila -painiketta työkalurivillä tai 
    painamalla Ctrl+Shift+F -näppäimiä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
fi: <p>Näppäimet N, S, E ja W kääntävät tähtikartan kohti
    pohjoista (N), eteläistä (S), itäistä (E) ja läntistä (W) horisonttia. 
    Z-näppäin kääntää näytön kohti zeniittiä eli taivaanlakea.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
fi: <p>Näppäimet 0–9 kohdistavat näytön kohti suurta aurinkokunnan kappaletta.
    0 kohdistaa aurinkoon, 3 kohdistaa kuuhun ja loput kahdeksaan muuhun 
    planeettaan, niiden etäisyysjärjestyksessä auringosta.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
fi: <p>Voit käännellä tähtikarttaa ja siirtää kohdistuksen toiseen paikkaan painamalla
    tähtikarttaa vasemmalla hiiripainikkeella ja vetämällä karttaa pitäen
    hiiripainikkeen painettuna.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
fi: <p>Voit kohdistaa näytön kohti hiiriosoittimen osoittamaa paikkaa,
    napsauttamalla paikkaa kahdesti hiiren vasemmalla painikkeella.
    Jos napsautat jotain kohdetta kahdesti, alkaa KStars automaattisesti 
    seuraamaan sitä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
fi: <p>Tilarivi näyttää aina hiiriosoittimen koordinaatit taivaalla, 
    sekä ekvatoriaalisina että horisontaalisina koordinaatteina.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
fi: <p>Tähtikartan näyttöä voi suurentaa ("lähentää") tai pienentää ("loitontaa") 
    pyörittämällä hiiren rullaa tai vetämällä hiirellä ylös tai alas pitäen 
    keskimmäisen hiiripainikkeen painettuna alas. 
    Voit myös käyttää + ja - -näppäimiä tai "Lähennä" ja "Loitonna" -valintoja 
    työkalurivillä tai Näytä-valikossa. Suurennuksen määrän voi asettaa 
    käsin käyttämällä "Suurenna kulmakokoon"-valintaa Näytä-valikossa 
    (Shift+Ctrl+Z) tai voit asettaa sen graafisesti pitämällä Ctrl-näppäimen 
    painettuna samalla kun vedät hiirellä suurennettavan alueen kokoisen suorakaiteen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
fi: <p>Voit vaihtaa ekvatoriaalisen ja horisontaalisen 
    koordinaattijärjestelmän välillä 
    valitsemalla valikosta "Näytä->Koordinaatit" 
    tai painamalla välilyöntinäppäintä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
fi: <p>Voit asettaa ajan ja päivämäärän 
    painamalla Ctrl+S, valitsemalla valikosta "Aika->Aseta aika" 
    tai napsauttamalla työkalurivillä näkyvää kellokuvaketta.
    Huomaa, että KStarsin hyväksymät päivämäärät voivat olla
    hyvin etäisiä, aina vuodesta -50.000 vuoteen +50.000.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
fi: <p>Voit täsmätä tähtikartan kellon tietokoneesi kellon kanssa
    painamalla näppäimiä Ctrl+E tai valitsemalla valikosta "Aika->Aseta aika nykyhetkeen".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
fi: <p>KStarsin kellon käyttämän aika-askeleen pituutta voi säätää 
    työkalurivillä olevan pyöritysohjaimen avulla.
    Ajan "todellinen kulkunopeus" saadaan asettamalla askel arvoon "1.0 sekuntia".
    Jos askel on negatiivinen, kulkee aika taaksepäin.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
fi: <p>Voit siirtää simulaation kelloa eteen- tai taaksepäin yhden
    aikayksikön verran painamalla "&gt;"- ja "&lt;"-näppäimiä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
fi: <p>Kun napsautat tähtikarttaa hiiren vasemmalla painikkeella,
    näytetään hiiriosoitinta lähinnä olevan kohteen nimi tilarivillä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
fi: <p>Kun pidät hiiriosoitinta paikallaan hetken, näytetään sitä lähinnä
    olevan kohteen nimi kentässä, joka hiipuu automaattisesti kun 
    jälleen liikutat hiirtä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
fi: <p>Napsauta tähtikartalla olevaa kohdetta oikealla hiiripainikkeella
    avataksesi ponnahdusvalikon, jossa on saatavilla kohteesta
    lisätietoja ja -valintoja, kuten linkkejä kuviin tai tietosivuihin Internetissä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
fi: <p>Erikoisvärillä (normaali on punainen) näytetyistä syvän taivaan kohteista 
    on saatavilla ylimääräisiä Internet-linkkejä oikean hiiripainikkeen ponnahdusvalikossa.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
fi: <p>Tähdet näytetään KStarsissa tavallisesti realistisilla väreillä.
    Tähden väri riippuu sen lämpötilasta: viileämmät tähdet ovat 
    punaisia ja kuumemmat sinisiä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
fi: <p>Jos haluat viimeisimmät ratatiedot asteroideista ja komeetoista, 
    mukaan lukien äskettäin löydetyt kohteet, valitse ”Lataa aineistoja” -työkalu (Tiedosto-valikosta tai painamalla Ctrl+D).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
fi: <p>Kohteen yksityiskohdat -ikkuna antaa monia tietoja kaikista kohteista taivaalla, kuten koordinaatit, nousu- ja laskuajat, verkko-osoitteita ja omia muistiinpanojasi. Yksityiskohdat saa näkyville kohdetta oikealla hiiripainikkeella napsautettaessa ilmestyvästä ponnahdusvalikosta, tai napsauttamalla kohdetta vasemmalla hiiripainikkeella ja painamalla ”D”-näppäintä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
fi: <p>Voit liittää nimikentän mihin tahansa kohteeseen taivaalla. Voit vaihtaa nimikentän näyttämisen oikealla hiiripainikkeella ilmestyvästä ponnahdusvalikosta tai napsauttamalla kohdetta ja painamalla "L"-näppäintä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
fi: <p>KStarsin tähtitieteellinen laskin (Ctrl+C) mahdollistaa monien sellaisten laskutoimintojen tekemisen, joita KStars tavallisesti suorittaa käyttäjältä näkymättömästi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
fi: <p>AAVSO-kirkkauskäyrägeneraattori on työkalu, joka ottaa Internet-yhteyden AAVSOn (American Association of Variable Stars Observers eli Yhdysvaltojen muuttuvien tähtien havaitsijoiden yhdistys) palvelimeen ja tekee ajantasaisen kirkkauskäyrän mille tahansa yhdistyksen valvomalle muuttuvalle tähdelle.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
fi: <p>Korkeuskäyrätyökalu piirtää valitsemiesi kohteiden korkeuskäyrän 
    ajan mukaan.
    Tämä työkalu on hyödyllinen suunniteltaessa havaintoja.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
fi: <p>Komentosarjojen ohjelmointi on työkalu, joka helpottaa 
    monimutkaisten D-Bus-komentosarjojen kirjoittamista yksinkertaisen
    graafisen käyttöliittymän avulla. Komentosarjoja voi myöhemmin
    suorittaa komentoriviltä tai KStarsista.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
fi: <p>Aurinkokuntanäkymä-työkalu näyttää näkymän aurinkokunnasta 
    ylhäältä päin, näyttäen planeettojen sijainnin simulaation
    nykyisenä päivänä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
fi: <p>Jupiterin kuut -työkalu näyttää Jupiterin neljän suurimman kuun
    (Io, Europa, Ganymedes ja Kallisto) suhteelliset sijainnit, siten kuin
    ne näkyvät maasta, ajan funktiona.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
fi: <p>Voit tallentaa kuvan taivaasta tiedostoon käyttämällä valintaa
    "Tallenna kuva taivaasta" Tiedosto-valikossa, tai painamalla Ctrl+I.  
    Voit myös ajaa KStarsin komentoriviltä ja antaa "--dump"-argumentin, 
    joka tallentaa kuvan taivaasta ilman ohjelman ikkunan avaamista.  
    Tätä voi käyttää esimerkiksi dynaamisen taustakuvan luomiseen 
    KDE:n työpöydälle.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
fi: <p>Voit lisätä omia kuvalinkkejä ja verkko-osoitteita mihin
    tahansa kohteeseen valitsemalla oikealla hiiripainikkeella
    napsauttamalla aukeavasta ponnahdusvalikosta kohdan "Lisää linkki…".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
fi: <p>Voit muuttaa kymmeniä näyttöasetuksia napsauttamalla 
    työkalurivillä olevaa ”jakoavain”-kuvaketta tai valitsemalla valikosta 
    ”Asetukset -> KStarsin asetukset…”</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
fi: <p>Voit näyttää tai piilottaa kuvaruudulla näkyvät tietokentät "Asetukset->Tietokentät"-valikosta.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
fi: <p>Voit näyttää tai piilottaa työkalurivit "Asetukset->Työkalurivit"-valikosta.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
fi: <p>Voit vaihtaa esimääriteltyjen väriteemojen välillä helposti, 
    valitsemalla teema valikosta "Asetukset->Väriteemat".</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
fi: <p>Voit määritellä omia maantieteellisiä sijainteja. 
    Täytä tarvittavat kentät ”Aseta maantieteellinen sijainti”
    ikkunassa ja paina ”Lisää kaupunki luetteloon” -painiketta.
    Lisäämäsi sijainnit ovat käytettävissä myös tulevissa
    istunnoissa.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
fi: <p>Voit määritellä omia väriteemoja.  
    Muuta jonkin väriteeman värejä asetusikkunan "Värit"-välilehdellä
    ja paina sitten "Tallenna nykyiset värit"-painiketta.
    Määrittelemäsi oma väriteema on käytettävissä myös
    kaikissa tulevissa istunnoissa.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
fi: <p>KStarsin asetusten Edistyneet-välilehti mahdollistaa
    KStarsin toiminnan hienosäätämisen.
    Voit määritellä korjataanko tähtikartta ilmakehän taittumisen mukaiseksi ja
    käytetäänkö tähtikartan animoitua pyöritystä siirryttäessä.
    Voit myös määritellä mitkä kohteet piilotetaan näytön
    ollessa liikkeellä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
fi: <p>Taivaalla olevaa viivaa, jota pitkin aurinko ja kaikki planeetat
    näyttävät kulkevan, kutsutaan ekliptikaksi eli eläinradaksi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
fi: <p>KStarsin kohteiden sijainneissa on otettu huomioon prekession, nutaation,
    aberraation, ilmakehän taittumisen ja (planeetoille) valon kulkuajan vaikutukset.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The nearest star to the Sun is Rigel Kentaurus (alpha Centauri).
    			The brightest star in the night sky is Sirius (alpha Canis Majoris).
    		</p>
fi: 		<p>Aurinkoa lähinnä oleva tähti on Rigel Kentaurus (Alfa Centauri).
    			Yötaivaan kirkkain tähti on Sirius (Alfa Canis Majoris).
    		</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
fi: <p>Leijonan, Neitsyen ja Bereniken hiusten välissä sijaitsevaa
    suurta galaksijoukkoa kutsutaan Neitsyen galaksijoukoksi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
fi: <p>Suuri eteläistä taivaannapaa lähellä oleva tähtijoukkojen
    ja kaasusumujen ryhmä kuuluu Suureen Magellanin pilveen, joka on
    Linnunrataa kiertävä kääpiögalaksi.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
fi: <p>Messier-luettelo sisältää 110 kirkkainta syvän taivaan kohdetta. 
    Se sisältää tunnettuja kohteita, kuten Orionin kaasusumun (M 42), 
    Andromedan galaksin (M 31) ja Plejadit (M 45).</p>

en: Local Time
fi: Paikallinen aika

en: &Print...
fi: &Tulosta…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
fi: Piirretyn kohteen nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
fi: On kaksi tapaa käyttää tätä kenttää:  
    
    1. Yksinkertaisesti kirjoita tunnetun kohteen nimi ja paina "Piirrä"-painiketta (tai paina Enter). Kohteen korkeuskäyrä lisätään graafiseen esitykseen ja sen koordinaatit näytetään alapuolella.
    
    2. Kirjoita oman kohteen nimike. Tällöin kohteen koordinaatit täytyy antaa käsin. Paina lopuksi "Piirrä"-painiketta lisätäksesi kohteen korkeuskäyrän piirrokseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
fi: Etsi kohde…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
fi: Piirto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
fi: Tyhjennä kentät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
fi: Paikallinen aika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altitudeLabel)
en: Altitude:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
fi: Päivämäärä && sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
fi: Valitse kaupunki…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
fi: Pit.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
fi: Lev.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
fi: Päivitä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
fi: Säädettävien valintojen luettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
fi: Arvo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
fi: Näytä puunäkymän valinnat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
fi: Paina tätä painiketta valitaksesi näkymävalinnan puulistasta, jossa ne on ryhmitelty aiheen mukaan.  Listassa näytetään myös kunkin valinnan lyhyt kuvaus, sekä valinnan arvon tietotyyppi (merkkijono, kokonaisluku, liukuluku tai boolean).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Browse Tree...
fi: Selaa puuta…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
fi: valitun kohdan arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
fi: Asetus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
fi: Kuvan leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
fi: Kuvan korkeus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
fi: Valitse kohde listasta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
fi: Avaa "Etsi kohde"-ikkunan, jonka avulla voit valita kohteen tunnettujen kohteiden luettelosta.  Kun kohde on valittu, näkyy sen nimi kentässä vasemmalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Object...
fi: Kohde…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
fi: Suunta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
fi: Kohde tai suunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
fi: Näytä tulostusikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
fi: Käytä tähtikarttavärejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
fi: Värin nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
fi: Väriarvo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
fi: Maan nimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
fi: Kaupungin nimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
fi: Maakunnan nimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
fi: Avaa sijainnin asetustyökalu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
fi: Paina tätä painiketta avataksesi paikanasetusikkunan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
fi: Vaihda seuranta päälle/pois

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
fi: Viive sekunteina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
fi: Anna sekunteina pituus, jonka ajaksi komentosarjan suorituksen tulisi pysähtyä ennen seuraavan komennon suorittamista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
fi: Näppäin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
fi: Odota tämän näppäimen painallusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
fi: Suurennoksen määrä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
fi: Uusi suurennos

en: Time Calculators
fi: Aikalaskimet

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
fi: Juliaaninen päivämäärä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
fi: Tähtiaika

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
fi: Almanakka

en: Equinoxes & Solstices
fi: Päiväntasaukset ja -seisaukset

en: Coordinate Converters
fi: Koordinaattimuunnokset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
fi: Näennäiset koordinaatit

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSimple)
en: Horizontal Coordinates
fi: Horisontaaliset koordinaatit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
fi: Ekliptiset koordinaatit

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
fi: Kulmaetäisyys

en: Geodetic Coordinates
fi: Maantieteelliset koordinaatit

en: Planets Coordinates
fi: Planeetan koordinaatit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
fi: Paikallinen aika

en: Universal time
fi: Maailmanaika

en: Julian date
fi: Juliaaninen päivämäärä

en: Object 1
fi: Kohde 1

en: Object 2
fi: Kohde 2

en: Compute conjunction...
fi: Laske konjunktio…

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
fi: Konjunktio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
fi: Oppositio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
fi: Greenwich, Britannia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
fi: Päättyen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
fi: ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
fi: Alkaen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
fi: Seuraavien kohteiden välillä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
fi: Sallittu enimmäisero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
fi: Laske

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
fi: Konjunktiot / oppositiot

en: View in SkyMap
fi: Katso SkyMapissä

en: Show Details
fi: Näytä yksityiskohdat

en: Full
fi: Kaksisuuntainen (dupleksi)

en: Partial
fi: Osittainen

en: CSV Files (*.csv)
fi: CSV-tiedostot (*.csv)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
fi: Tulokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
fi: Kevätpäiväntasaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
fi: Kesäpäivänseisaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
fi: Syyspäiväntasaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
fi: Talvipäivänseisaus:

[ctx: Declination]
en: Dec
fi: Dekl

en: Epoch
fi: Epookki

en: Icon
fi: Kuvake

en: Label
fi: Selite

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
fi: Kaukoputkea %1 ei ole kytketty. Kytke se ja yritä uudelleen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
fi: Seliteväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
fi: Kuvake:

[ctx: Azimuth]
en: Az
fi: Ats

[ctx: Altitude]
en: Alt
fi: Kork

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, SearchText) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
fi: Kohteen nimi

en: offset from Jupiter (arcmin)
fi: Etäisyys Jupiterista (kaarimin.)

en: time since now (days)
fi: Aika nykyhetkestä eteenpäin (päiviä)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
fi: Interaktiivinen tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
fi: Päivämäärä ja aika:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
fi: Ekvatoriaaliset koordinaatit (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
fi: Valitse kohde…

en: First position: %1
fi: Ensimmäinen sijainti: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
fi: Ensimmäinen sijainti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
fi: Toinen sijainti

en: Could not open file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei saatu avattua.

en: Invalid file: %1
fi: Virheellinen tiedosto: %1

en: Invalid file
fi: Virheellinen tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
fi: Kulmaetäisyys:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
fi: Eräajotila

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
fi: Valitse kentät tiedostosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
fi: Aloitusrektaskensio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
fi: Aloitusdeklinaatio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
fi: Lopetusrektaskensio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
fi: Lopetusdeklinaatio:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
fi: Kentät tulostiedostossa plus tulos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
fi: Tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
fi: Syötetiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
fi: Tulostiedosto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
fi: Luettelokoordinaatit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
fi: Kohdeaika ja -päivämäärä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
fi: Palauta nykyhetkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
fi: Näennäiset koordinaatit:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
fi: Näytä tulostiedostossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
fi: Kaikki parametrit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
fi: Vain syötetiedoston parametrit

en: Does not rise
fi: Ei nouse

en: Does not set
fi: Ei laske

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
fi: Almanakka sijainnille %1

en: computed by KStars
fi: laskenut KStars

en: Results of Almanac calculation
fi: Almanakan laskemisen tulokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
fi: Korkeus keskipäivällä:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
fi: Laskuaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
fi: Päivän pituus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
fi: Atsimuutti noustessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
fi: Nousuaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
fi: Keskipäivä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
fi: Atsimuutti laskiessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
fi: Kulminaatiokorkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
fi: Kuun nousun atsimuutti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
fi: Kulminaatio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
fi: Kuun laskun atsimuutti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
fi: Vaihe:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
fi: Eräajotila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
fi: Syötetiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
fi: Tulostiedosto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
fi: Ekvatoriaaliset koordinaatit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
fi: Galaktiset koordinaatit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
fi: Jos valittu, luetaan arvo syötetiedostosta. Jos ei, luetaan arvo viereisestä kentästä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
fi: Gal. pit.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
fi: Gal. lev.:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
fi: Tiedostonimien valinta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
fi: Syötekoordinaattien valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
fi: Karteesiset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
fi: Maantieteelliset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
fi: Muunna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
fi: Karteesiset koordinaatit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
fi: Maantieteelliset koordinaatit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
fi: Korkeus (metriä):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
fi: Korkeus (m):

en: Results of Julian day calculation
fi: Juliaanisen päivämäärän laskemisen tulokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
fi: Juliaaninen päivämäärä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
fi: Korjattu juliaaninen päivämäärä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
fi: Syöteparametri:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
fi: Päivämäärä ja aika

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
fi: Juliaaninen päivämäärä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
fi: Korjattu juliaaninen päivämäärä

en: Unknown planet
fi: Tuntematon planeetta

en:  in line %1:
fi:  rivillä %1:

en: Line %1 contains an invalid time
fi: Rivillä %1 on kelvoton kellonaika

en: Line %1 contains an invalid date:
fi: Rivillä %1 on kelvoton päiväys:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
fi: Syötetiedoston joitakin rivejä jäsennettäessä paljastui virheitä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
fi: Syöteparametrit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
fi: Aurinkokunnan kohde:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
fi: Maakeskeiset ekliptiset koordinaatit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
fi: Maakeskeinen ekliptika

en: local time
fi: paikallinen aika

en: sidereal time
fi: tähtiaika

en: date
fi: päiväys

en: location
fi: sijainti

en: %1 and %2
fi: %1 ja %2

en: %1, %2 and %3
fi: %1, %2 ja %3

en: Results of Sidereal time calculation
fi: Tähtiajan laskemisen tulokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
fi: Tähtiaika:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
fi: Laske tähtiaika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
fi: Lue syötetiedostosta

en: Sun's Declination
fi: Auringon deklinaatio

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
fi: Päiväntasaukset ja -seisaukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
fi: Päiväntasaukset ja -seisaukset vuodelle:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
fi: Yleiskuva

en: Moon Phase Calendar
fi: Kuun vaiheiden kalenteri

en: Empty result instead of expected XML from CDS Sesame. Maybe bad Internet connection?
fi: Tyhjä tulos odotetun XML:n sijaan CDS Sesamesta. Onko internetyhteys heikko?

[ctx: @title:window]
en: Observation Planner
fi: Havaintosuunnittelija

en: Alternate Name
fi: Vaihtoehtoinen nimi

[ctx: Declination]
en: Dec (J2000)
fi: Dekl (J2000)

en: Current Altitude
fi: Nykyinen korkeus

en: %1 is already in your wishlist.
fi: %1 on jo toivelistassasi.

en: %1 is already in the session plan.
fi: %1 on jo istuntosuunnitelmassa.

en: Added %1 to observing list.
fi: Lisättiin %1 havaintolistaan.

en: Added %1 to session list.
fi: Lisättiin %1 havaintoluetteloon.

[ctx: @title:window]
en: Open Observing List
fi: Avaa havaintoluettelo

en: The specified file is invalid
fi: Annettu tiedosto on virheellinen

en: Are you sure you want to clear all objects?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää kaikki kohteet?

en: Clear all?
fi: Tyhjennetäänkö kaikki?

en: Do you want to save the current session?
fi: Haluatko tallentaa nykyisen istunnon?

en: Save Current session?
fi: Tallennetaanko nykyinen istunto?

[ctx: @title:window]
en: Save Observing List
fi: Tallenna havaintoluettelo

en: Could not save observing wishlist
fi: Havaintotoivelistaa ei voitu tallentaa

[ctx: @title:window]
en: Observing List Wizard
fi: Opastettu havaintoluettelon luonti

en: Please wait while loading observing wishlist...
fi: Odota, kun havaintotoivelistaa ladataan…

en: Cannot save an empty session list.
fi: Tyhjää istuntoluetteloa ei voi tallentaa.

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
fi: Tiedostoa %1 ei saatu avattua. Yritetäänkö toista tiedostonimeä?

en: Try Different
fi: Yritä toista

en: Do Not Try
fi: Älä kokeile

en: Please wait while adding objects...
fi: Odota, kun kohteita lisätään…

en: Customized DSS Download
fi: Mukautettu DSS-lataus

en: Specify image width (arcminutes):
fi: Aseta kuvan leveys (kaariminuutteina):

en: Specify image height (arcminutes):
fi: Anna kuvan korkeus (kaariminuutteina):

en: Specify version:
fi: Määritä versio:

en: Failed to download DSS/SDSS image.
fi: DSS/SDSS-kuvan lataaminen epäonnistui.

en: Delete All Images
fi: Poista kaikki kuvat

en: Image Chooser
fi: Kuvan valitsin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
fi: Avaa havaintoistuntoluettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
fi: Lataa havaintoluettelo levyltä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
fi: Tallenna havaintoistunto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
fi: Tallenna nykyinen havaintoluettelo levylle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
fi: Tallenna havaintoistunto nimellä…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
fi: Tallenna nykyinen havaintoluettelo levylle eri nimellä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, OALExport)
en: Export to OAL...
fi: Vie OAL:ään…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
fi: Valitse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refLabel)
en: Reference images:
fi: Viitekuvat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download all Images
fi: Lataa kaikki kuvat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
fi: Poistaa kaikki tallennetut DSS/SDSS-kuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
fi: Poista kaikki kuvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addLabel)
en: Adding objects:
fi: Lisätään kohteita:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
fi: Opastettu havaintoluettelon luonti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
fi: Toivelista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagePreview)
en: (No Image)
fi: (Ei kuvaa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteImage)
en: Delete Image
fi: Poista kuva

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
fi: Kaukoputki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
fi: Avoimet tähtijoukot

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
fi: Pallomaiset tähtijoukot

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
fi: Kaasumaiset sumut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
fi: Planetaariset sumut

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
fi[0]: Havaintoluettelossasi on tällä hetkellä 1 kohde
fi[1]: Havaintoluettelossasi on tällä hetkellä %1 kohdetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
fi: Syvän taivaan kohteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
fi: Säde (asteina):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
fi: Mistä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Max. Altitude:
fi: Enimmäiskorkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
fi: Valitse kohteet, joita voi havainnoida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
fi: Valitse kohteet, jotka ovat kirkkaampia kuin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
fi: Havaintoluettelossasi on tällä hetkellä 0 kohdetta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
fi: Päivitä määrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
fi: Valinnan nimi

[ctx: @title:window]
en: Solar System Viewer
fi: Aurinkokuntanäkymä

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
fi: X-sijainti (AU)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
fi: Y-sijainti (AU)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
fi: Tänään

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Date / Time
fi: Päivämäärä ja aika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, currentTimeB)
en: Current time
fi: Nykyinen aika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Set Local Time
fi: Aseta paikallinen aika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twelveHourR)
en: 12 Hour
fi: 12 tuntia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, twentyFourHourR)
en: 24 Hours
fi: 24 tuntia

[ctx: @title:window]
en: Options
fi: Valinnat

[ctx: @title:window]
en: Script Data
fi: Skriptin data

[ctx: @title:window]
en: Script Builder
fi: Skriptitehdas

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
fi: Kääntää näytön kohti haluttua suuntaa. %1 voi olla kohteen nimi, ilmansuunta tai "zeniitti".

en: Add a name label to the object named %1.
fi: Lisää kohteelle nimeltä %1 nimen selite.

en: Remove the name label from the object named %1.
fi: Poista kohteelta nimeltä %1 nimen selite.

en: Increase the display Zoom Level.
fi: Kasvattaa näytön suurennusta.

en: Decrease the display Zoom Level.
fi: Vähentää näytön suurennusta.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
fi: Asettaa näytön suurennuksen oletusarvoon.

en: Set the display Zoom Level manually.
fi: Asettaa näytön suurennuksen manuaalisesti.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
fi: Asettaa järjestelmän kellon määriteltyyn paikalliseen aikaan.

en: Set whether the display is tracking the current location.
fi: Asettaa kohdistuksen seurannan päälle tai pois.

en: Change view option named %1 to value %2.
fi: Muuttaa näyttöasetuksen nimeltä %1 arvoon %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
fi: Aseta maantieteellinen sijainti kaupungin, alueen ja maan mukaan valituksi kaupungiksi.

en: Set the color named %1 to the value %2.
fi: Asettaa värin nimeltä %1 arvoon %2.

en: Load the color scheme specified by name.
fi: Lataa väriteema, jonka nimi on annettu.

en: Export the sky image to the file, with specified width and height.
fi: Vie taivaskuva tiedostoon ja määritä sen leveys ja korkeus.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
fi: Tulosta kuva taivaasta tulostimelle tai tiedostoon.  Jos %1 on tosi, avataantulostusikkuna.  Jos %2 on tosi, käytetään tulostuksessa tähtikartta-väriteemaa.

en: Halt the simulation clock.
fi: Pysäyttää simulaation kellon.

en: Start the simulation clock.
fi: Käynnistää simulaation kellon.

en: Functions
fi: Funktiot

en: InfoBoxes
fi: Tietokentät

en: Toggle display of all InfoBoxes
fi: Vaihtaa kaikkien tietokenttien näytön

en: bool
fi: boolean

en: Toggle display of Time InfoBox
fi: Vaihtaa aikakentän näytön

en: Toggle display of Geographic InfoBox
fi: Vaihtaa sijaintikentän näytön

en: Toggle display of Focus InfoBox
fi: Vaihtaa kohdistuskentän näytön

en: (un)Shade Time InfoBox
fi: Varjostaa aikakentän

en: (un)Shade Geographic InfoBox
fi: Varjostaa sijaintikentän

en: (un)Shade Focus InfoBox
fi: Varjostaa kohdistuskentän

en: Toolbars
fi: Työkalurivit

en: Toggle display of main toolbar
fi: Vaihtaa päätyökalurivin näytön

en: Toggle display of view toolbar
fi: Vaihtaa näyttötyökalurivin näytön

en: Show Objects
fi: Näytä kohteet

en: Toggle display of Stars
fi: Vaihda tähtien näyttö

en: Toggle display of all deep-sky objects
fi: Vaihda syvän taivaan kohteiden näyttö

en: Toggle display of all solar system bodies
fi: Vaihda aurinkokunnan kohteiden näyttö

en: Toggle display of Sun
fi: Näytä/piilota aurinko

en: Toggle display of Moon
fi: Vaihda kuun näyttö

en: Toggle display of Mercury
fi: Vaihda Merkuriuksen näyttö

en: Toggle display of Venus
fi: Vaihda Venuksen näyttö

en: Toggle display of Mars
fi: Vaihda Marsin näyttö

en: Toggle display of Jupiter
fi: Vaihda Jupiterin näyttö

en: Toggle display of Saturn
fi: Vaihda Saturnuksen näyttö

en: Toggle display of Uranus
fi: Vaihda Uranuksen näyttö

en: Toggle display of Neptune
fi: Vaihda Neptunuksen näyttö

en: Toggle display of Asteroids
fi: Vaihda asteroidien näyttö

en: Toggle display of Comets
fi: Vaihda komeettojen näyttö

en: Show Other
fi: Näytä muut

en: Toggle display of constellation lines
fi: Vaihda tähdistöviivojen näyttö

en: Toggle display of constellation boundaries
fi: Vaihda tähdistörajojen näyttö

en: Toggle display of constellation names
fi: Vaihda tähdistöjen nimien näyttö

en: Toggle display of Milky Way
fi: Vaihda linnunradan näyttö

en: Toggle display of the coordinate grid
fi: Vaihda koordinaattiruudukon näyttö

en: Toggle display of the celestial equator
fi: Vaihda taivaanekvaattorin näyttö

en: Toggle display of the ecliptic
fi: Vaihda ekliptikan näyttö

en: Toggle display of the horizon line
fi: Näytä/piilota horisonttiviiva

en: Toggle display of the opaque ground
fi: Vaihda läpinäkymättömän maan näyttö

en: Toggle display of star name labels
fi: Vaihda tähtien nimien näyttö

en: Toggle display of star magnitude labels
fi: Vaihda tähtien magnitudien näyttö

en: Toggle display of asteroid name labels
fi: Vaihda asteroidien nimien näyttö

en: Toggle display of comet name labels
fi: Vaihda komeettojen nimien näyttö

en: Toggle display of planet name labels
fi: Vaihda planeettojen nimien näyttö

en: Toggle display of planet images
fi: Vaihda planeettojen kuvien näyttö

en: Show Latin constellation names
fi: Näytä tähdistöjen latinankieliset nimet

en: Show constellation names in local language
fi: Näytä tähdistöjen nimet suomeksi

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
fi: Näytä tähdistöjen nimien IAU-lyhenteet

en: Hide Items
fi: Piilota kohteet

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
fi: Vaihda piilotetaanko kohteet pyörityksen aikana

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
fi: Aika-askelen kynnys (sekunteina) kohteiden piilotukselle

en: Hide faint stars while slewing?
fi: Piilotetaanko himmeät tähdet pyörityksen aikana?

en: Hide solar system bodies while slewing?
fi: Piilotetaanko aurinkokunnan kohteet pyörityksen aikana?

en: Hide Milky Way while slewing?
fi: Piilotetaanko linnunrata pyörityksen aikana?

en: Hide constellation names while slewing?
fi: Piilotetaanko tähdistöjen nimet pyörityksen aikana?

en: Hide constellation lines while slewing?
fi: Piilotetaanko tähdistöviivat pyörityksen aikana?

en: Hide constellation boundaries while slewing?
fi: Piilotetaanko tähdistöjen rajat siirryttäessä?

en: Hide coordinate grid while slewing?
fi: Piilotetaanko koordinaattiruudukko pyörityksen aikana?

en: Skymap Options
fi: Tähtikartan asetukset

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
fi: Käytetäänkö horisontaalisia koordinaatteja? (muutoin ekvatoriaalisia)

en: Set the Zoom Factor
fi: Aseta suurennuksen määrä

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
fi: Aseta kuvakenttäsymbolin kulmakoko (kaariminuutteina)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
fi: Valitse kuvakenttäsymbolin muoto.  (0=neliö, 1=ympyrä, 2=ristikko, 4=tähtäin)

en: Select color for the FOV symbol
fi: Valitse kuvakenttäsymbolin väri

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
fi: Käytetäänkö animoitua pyöritystä? (muutoin siirrytään välittömästi)

en: Correct for atmospheric refraction?
fi: Korjataanko ilmakehän taittuminen?

en: Automatically attach name label to centered object?
fi: Näytetäänkö kohdistetun kohteen nimi?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
fi: Liitetäänkö kohteeseen väliaikainen nimikenttä hiirellä osoitettaessa?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
fi: Hiipuuko planeetan ratajuova? (muutoin pysyy vakiona)

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
fi: Himmeimmän nimetyn tähden magnitudi

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
fi: Kirkkaimman piilotetun tähden magnitudi pyöritettäessä

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
fi: Himmeimmän piirretyn asteroidin magnitudi

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
fi: Himmeimmän nimetyn asteroidin magnitudi

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
fi: Tätä lähempänä aurinkoa (AU:na) olevien komeettojen nimi käytetään

en: Could not download remote file.
fi: Etätiedostoa ei saatu ladattua.

en: Download Error
fi: Latausvirhe

en: Save Changes to Script?
fi: Tallennetaanko muutokset komentosarjaan?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
fi: Muokatussa komentosarjassa on tallentamattomia muutoksia.  Haluatko tallentaa ne ennen sen sulkemista?

en: Could not parse script.  Line was: %1
fi: Komentotiedostoa ei kyetty jäsentämään.  Rivi oli: %1

en: true
fi: tosi

en: Function index out of bounds.
fi: Funktion numero on rajojen ulkopuolella.

en: false
fi: epätosi

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
fi: Epäyhteensopivuus funktion ja ikkunamäärityksen välillä (odotettiin %1).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
fi: Uusi komentosarja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
fi: Poistaa nykyisen komentosarjan ja aloittaa uuden.  Kysyy tallennetaanko nykyiseen komentosarjaan tehdyt muutokset.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open Script...
fi: Avaa skripti…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
fi: Lataa olemassa olevan komentosarjan. Kysyy tallennetaanko nykyiseen komentosarjaan tehdyt tallentamattomat muutokset.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
fi: Tallenna komentosarja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
fi: Tallentaa nykyisen komentosarjan.  Jos komentosarjaa ei ole ennen tallennettu, täytyy sille antaa nimi, jolloin tämä vastaa valintaa "Tallenna nimellä…"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
fi: Tallenna komentosarja nimellä…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
fi: Tallentaa komentosarjan tiedostoon, kysyen komentosarjalle ensin tiedostonimen ja nimen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
fi: Kokeile komentosarjaa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
fi: Nykyinen komentosarja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ScriptListBox)
en: This shows the list of commands present in the current working script. Highlighting any command will present a widget where you can specify its arguments below. Use the action buttons at right to copy, remove, or change the position of the selected command.
fi: Tässä on luettelo muokattavana olevan komentosarjan komennoista. Korostamalla komennon ilmestyy näkymä, jossa voi määrittää sen parametrit. Toimintopainikkeilla komennon voi kopioida, poistaa tai siirtää.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
fi: Lisää komento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
fi: Tämä painike lisää "Komennot"-listasta valitun toiminnon muokattavaan komentosarjaan.  Uusi toiminto lisätään "Nykyinen komentosarja"-listasta valitun komennon perään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
fi: Poista komento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
fi: Jos "Nykyinen komentosarja"-listasta on valittu jokin komento, poistaa tämä painike sen komentosarjasta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
fi: Kopioi komento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
fi: Jos "Nykyinen komentosarja"-listasta on valittu jokin komento, lisää tämä painike kopion komennosta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
fi: Siirrä ylös

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
fi: Jos "Nykyinen komentosarja"-listasta on valittu jokin komento, tämä painike siirtää sitä ylöspäin komentosarjassa yhden askeleen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
fi: Siirrä alas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
fi: Jos "Nykyinen komentosarja"-listasta on valittu jokin komento, tämä painike siirtää sitä komentosarjassa alas yhden askeleen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
fi: Komennon parametrit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
fi: Komennot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
fi: Komennon ohje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
fi: Jos komentoluettelosta on valittuna jokin komento, näkyy tässä ruudussa lyhyt selitys sen toiminnasta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
fi: Anna komentosarjalle kuvaava nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
fi: Anna komentosarjalle nimi.  Tämä ei ole tiedoston nimi, vaan rivin pituinen lyhyt kuvaus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
fi: Anna tekijän nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
fi: Komentosarjan nimi:

[ctx: @title:window]
en: Sky Calendar
fi: Taivaskalenteri

en: Print the Sky Calendar
fi: Tulosta taivaskalenteri

en: Please Wait
fi: Odota hetki

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
fi: %1 nousee

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
fi: %1 laskee

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
fi: %1 kulminaatiossa

[ctx: @title:window]
en: Print sky calendar
fi: Tulosta taivaskalenteri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Grids and Labels
fi: Ruudukot ja selitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
fi: Kuukausierottimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
fi: Aikavälierottimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
fi: Pystysuuntainen ruudukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
fi: Nykyinen päivä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
fi: Vuosi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
fi: Aikaväli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
fi: päivää

en: straight line of 3 stars
fi: 3 tähden suora rivi

en: NOT VISIBLE: About %1 degrees below the %2 horizon
fi: EI NÄKYVISSÄ: Noin %1° %2-taivaanrannan takana.

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
fi: Nyt näkyvissä: Noin %1° %2-taivaanrannan yllä.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
fi: Kaukoputken tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
fi: Valmistaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveNewScopeButton)
en: Add new telescope
fi: Lisää uusi kaukoputki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
fi: Kiikarit

en: Magnitude:  --
fi: Magnitudi:  --

en: Magnitude: %1
fi: Magnitudi: %1

en: Surface Brightness: %1
fi: Pintakirkkaus: %1

en: Size: %1
fi: Koko: %1

[ctx: @title:window]
en: What's up Tonight
fi: Mitä tänään näkyy

en: at %1
fi: Paikka: %1

en: The night of %1
fi: Päivämäärä: %1

en: Star Clusters
fi: Tähtijoukot

en: circumpolar
fi: sirkumpolaarinen

en: does not rise
fi: ei nouse

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
fi: Aurinko laskee: %1 %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
fi: Aurinko nousee: %1 %2

en: Night duration: %1
fi: Yön kesto: %1

en: Night duration: %1 hours
fi: Yön kesto: %1 tuntia

en: Night duration: %1 hour
fi: Yön kesto: %1 tunti

en: Night duration: %1 minutes
fi: Yön kesto: %1 minuuttia

en: Night duration: %1 minute
fi: Yön kesto: %1 minuutti

en: Moon rises at: %1 on %2
fi: Kuu nousee: %1 %2

en: Moon sets at: %1 on %2
fi: Kuu laskee: %1 %2

en: No Object Selected
fi: Kohdetta ei ole valittu

en: Object Not Found
fi: Kohdetta ei löytynyt

en: Rises at: %1
fi: Nousee: %1

en: Transits at: %1
fi: Kulminaatiossa: %1

en: Sets at: %1
fi: Laskee: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
fi: PÄIVÄYKSEN yö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
fi: Valitse uusi päivämäärä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
fi: Muuta päivämäärää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
fi: PAIKASSA

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
fi: Valitse uusi maantieteellinen sijainti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Press this button to select a new geographic location for the "What's up Tonight" tool.  Note that the location of the main window is not changed.
fi: Tällä painikkeella voi valita ”Mitä tänään näkyy” -työkalulle uuden maantieteellisen sijainnin. Huomaa, ettei sijainti pääikkunassa muutu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
fi: Vaihda paikkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
fi: Näytä kohteet, jotka ovat ylhäällä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
fi: Valitse aikaväli

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: By default, the "What's up Tonight" tool displays all objects which are above the horizon between sunset and midnight (i.e., "in the evening").  You can also choose to show objects which are up between midnight and dawn (i.e., "in the morning"), or objects which are up at any time between sunset and sunrise (i.e., "any time tonight")
fi: Oletuksena ”Mitä tänään näkyy” näyttää kaikki kohteet, jotka näkyvät horisontin yllä auringonlaskusta keskiyöhön (”illalla”). Näytettäväksi voit valita kohteet, jotka näkyvät keskiyöstä auringonnousuun (”aamulla”) tai milloin tahansa auringonlaskun ja -nousun välillä (”yön aikana”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
fi: illalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
fi: aamulla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
fi: koko yön aikana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
fi: Näytä kohteet, joiden magnitudi on yli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
fi: Kuun nousun kellonaika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
fi: Näyttää kuun nousuajan valittuna päivämääränä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
fi: Kuun nousuaika:  13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
fi: Yön kesto valittuna päivämääränä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
fi: Näyttää auringonlaskun ja -nousun välisen ajan valittuna päivämääränä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
fi: Yön kesto: 11:00 tuntia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
fi: Auringonlaskun kellonaika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
fi: Näyttää auringonlaskun ajan valittuna päivämääränä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
fi: Auringonlasku:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
fi: Kuun laskun kellonaika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
fi: Näyttää kuun laskuajan valittuna päivämääränä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
fi: Kuun laskuaika: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
fi: Auringonnousun kellonaika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
fi: Näyttää auringonnousun ajan valittuna päivämääränä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
fi: Auringonnousu:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
fi: Kuusta valaistu osuus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
fi: Näyttää kuusta valaistun osuuden valittuna päivänä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
fi: Kuusta valaistuna: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
fi: Valitse luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
fi: Täsmäävät kohteet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
fi: Näyttää ajan jolloin valittu kohde nousee horisontin yläpuolelle valittuna päivänä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
fi: Nousee:  22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
fi: Näyttää ajan jolloin valittu kohde ohittaa paikallisen meridiaanin (etelän suunnan) valittuna päivänä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
fi: Kulminaatiossa:  03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
fi: Näyttää ajan jolloin valittu kohde laskee horisontin alapuolelle valittuna päivänä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
fi: Laskee:  08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
fi: Kohdista taivaan näyttö tähän kohteeseen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
fi: Kohdistaa taivaan näytön tähän kohteeseen ja aloittaa sen seuraamisen. Vastaa "Kohdista ja seuraa"-valintaa ponnahdusvalikossa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
fi: Kohdista kohteeseen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
fi: Avaa Kohteen yksityiskohdat -ikkunan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
fi: Avaa ikkunan, joka kertoo yksityiskohtia valitusta kohteesta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Object Details...
fi: Kohteen tiedot…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
fi: Lisää valitun kohteen havaintoluetteloon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
fi: Lisää havaintoluetteloon

en: Angle value in degrees.
fi: Kulman arvo asteina.

en: Angle value in hours.
fi: Kulman arvo tunteina.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
fi:  Voidaan ilmoittaa kokonaislukuna, liukulukuna tai välilyönnein tai kaksoispistein erotettuina tunti-, minuutti- ja sekuntiarvoina

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
fi: Anna kulma tunteina.  Kulma voidaan ilmoittaa kokonaislukuna (”12”), liukulukuna (”12,333”) tai välilyönnein tai kaksoispistein erotettuina tunti-, minuutti- ja sekuntiarvoina (”12:20”, ”12:20:00”, ”12 20”, ”12 20,0” jne.).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
fi: %1 × %2 kaarimin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousYear) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextMonth) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextYear)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
fi: Edellinen vuosi

[ctx: Local Time]
en: LT:
fi: PA:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
fi: TA:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
fi: Pit:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
fi: Lev:

[ctx: seconds]
en: secs
fi: sekuntia

[ctx: second]
en: sec
fi: sekunti

[ctx: minute]
en: min
fi: minuutti

[ctx: minutes]
en: mins
fi: minuuttia

en: hour
fi: tunti

[ctx: hours]
en: hrs
fi: tuntia

en: day
fi: päivä

en: week
fi: viikko

[ctx: weeks]
en: wks
fi: viikkoa

en: month
fi: kuukausi

[ctx: months]
en: mths
fi: kuukautta

en: year
fi: vuosi

[ctx: years]
en: yrs
fi: vuotta

en: Adjust time step
fi: Muuta aika-askelta

en: Adjust time step units
fi: Muuta aika-askeleen yksikköjä

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
fi: Aseta simulaation kellon aikaskaala.  Asetus "1 sek" tarkoittaa, että kello käy tarkalleen todellisella nopeudella.  Korkeammilla arvoilla kello käy nopeammin ja pienemmillä hitaammin.  Negatiivisilla arvoilla kello käy taaksepäin.
    
    Aikaskaalan vieressä on kaksi ylös/alas painikeparia.  Vasemmanpuoleisella parilla voi valita aika-askeleen pituuden. Koska aika-askelia on paljon, voi oikeanpuoleisella parilla hypätä seuraavaan suurempaan tai pienempään aikayksikköön.  Esimerkiksi, jos aikayksikkö on nyt "1 minuutti", vaihtaa ylempi oikeanpuoleinen painike sen lukemaan "1 tunti" ja alempi oikeanpuoleinen painike lukemaan "1 sekunti"

[ctx: Map projection method]
en: No projection
fi: Ei projektiota

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
fi: Gnomoninen

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
fi: Ortografinen

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
fi: Kantti

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Config File
fi: Valitse XPlanet-asetustiedosto

[ctx: @title:window]
en: Select XPlanet Star Map File
fi: Valitse XPlanet-tähtikarttatiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
fi: planeetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
fi: Ikkunan koko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
fi: Aseta ikkunan leveys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of the xplanet image
fi: Aseta XPlanet-kuvan leveys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
fi: Aseta ikkunan korkeus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of the xplanet image
fi: Aseta XPlanet-kuvan korkeus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: XPlanet timeout:
fi: XPlanet-aikakatkaisu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Animation delay:
fi: Animointiviive:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetUseFIFO)
en: Use FIFO File
fi: Käytä FIFO-tiedostoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
fi: Asetustiedosto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
fi: Asetustiedoston polku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
fi: Tähtikartta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
fi: Tulostiedoston laatu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
fi: JPEG-laatu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
fi: Selitteet ja merkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
fi: Selitejono:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
fi: Määritä selitetekstin ensirivi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
fi: Päiväyksen muoto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
fi: Määritä päiväysselitteen muoto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
fi: Määritä päiväysselitteen muoto. Jono välitetään strftimelle(3). Oletus on ”%c %Z” eli päivämäärä, kellonaika ja aikavyöhyke maa-asetusten mukaisessa esitysasussa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
fi: Fonttikoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
fi: Selitteen sijainti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
fi: Näytetäänkö selite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
fi: Jos valittu, yläoikeassa kulmassa näytetään selite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label:
fi: Näytä selite:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
fi: Merkit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
fi: Käytetäänkö merkkitiedostoa?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
fi: Käytä merkkitiedostoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLongitude)
en:  and longitude:
fi:  ja pituusaste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
fi: asteina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
fi: Projektio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
fi: Projektion tyyppi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
fi: Tausta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
fi: Käytetäänkö taustaa?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
fi: Jos valittu, taustana käytetään kuvatiedostoa tai väriä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
fi: Taustakuva:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
fi: Käytä tätä tiedostoa taustakuvana

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
fi: Anna tässä taustakuvatiedoston sijainti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
fi: Taustaväri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
fi: Aseta taustan väri.
