kstars - en to mk translation catalogue (341 entries)

en: Sky
mk: Небо

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
mk: Објект w/ Линкови

en: Star Name
mk: Име на ѕвезда

en: Planet Name
mk: Име на планета

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
mk: Име на соѕвездие

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
mk: Линија на соѕвездие

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
mk: Млечен пат

en: Equator
mk: Екватор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
mk: Еклиптичен

en: Horizon
mk: Хоризонт

en: Compass Labels
mk: Ознаки на компас

en: Info Box Text
mk: Текст на инфо-кутија

en: Info Box Selected
mk: Селектирана инфо-кутија

en: Info Box Background
mk: Заднина на инфо-кутија

en: Target Indicator
mk: Индикатор на целта

en: User Labels
mk: Кориснички ознаки

en: Planet Trails
mk: Патеки на планетите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
mk: Астероиди

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
mk: Стандардни бои

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
mk: Ѕвезден графикон

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
mk: Ноќен поглед

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
mk: Локалната датотека на шемата на бои не може да се отвори.
    Шемата не може да се запише.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
mk: Локалната индексна датотека на шемата за бои не може да се отвори.
    Шемата не може да се запише.

en: No FOV
mk: Без FOV

en: unnamed
mk: неименувано

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
mk: Сонце

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
mk: Меркур

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
mk: Венера

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
mk: Земја

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
mk: Месечина

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
mk: Марс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
mk: Јупитер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
mk: Сатурн

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
mk: Уран

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
mk: Нептун

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
mk: денови

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
mk: &Инфо кутија

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
mk: Приказ на Алатник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), 
en: RA:
mk: ДП:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
mk: Епоха:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
mk: Планети

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
mk: Ѕвезди

en: Constellations
mk: Констелации

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
mk: Комети

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
mk: Галаксии

en: Show image of
mk: Прикажи слика на

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
mk: Ова URL не е валидно. Дали сакате да го отворам прозорецот на
    пребарувачот кај машината за пребарување на Google?

en: Invalid URL
mk: Невалидно URL

en: Show webpage about
mk: Прикажи веб страница за

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
mk: Тип на ресурс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
mk: Слика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
mk: Провери го URL-то

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
mk: Бои

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
mk: Општо

en: Circumpolar
mk: Циркумполарен

en: Never rises
mk: Никогаш не изгрева

en: Links
mk: Врски

en: Advanced
mk: Напредно

en: Log
mk: Дневник

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да се отстрани врската %1?

en: Delete Confirmation
mk: Избриши ја потврдата

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
mk: Магнитуда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
mk: Додај врска...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
mk: Уреди врска...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
mk: Отстрани врска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
mk: Азимут:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
mk: Висина:

en: Solar System
mk: Сончев систем

en: Open Clusters
mk: Отворени јата

en: No object named %1 found.
mk: Не е најден објект со име %1.

en: Bad object name
mk: Погрешно име на објект

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
mk: Вредноста на географската ширина мора да биде помеѓу -90.0 и 90.0

en: Invalid Coordinate Data
mk: Невалидни податоци за координати

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
mk: Вредноста за азимутот мора да биде помеѓу 0.0 и 360.0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
mk: Вредноста на гГеографската ширина мора да биде помеѓу -90.0 и 90.0

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
mk[0]: %1 град одговара на критериумите за пребарување
mk[1]: %1 града одговараат на критериумите за пребарување
mk[2]: %1 града одговараат на критериумите за пребарување

en: Error: Duplicate Entry
mk: Грешка: Дуплициран внес

en: Fields are Empty
mk: Полињата се празни

en: Daylight Saving Time Rules
mk: Правила за зимско и летно сметање на времето

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
mk: Избери Град

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
mk: Филтер за земја:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
mk: Филтер за Град:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
mk: Регионален филтер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
mk: Град:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
mk: Земја:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
mk: Географска должина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
mk: Географска ширина:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
mk: Нов FOV индикатор

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
mk: Екваторијален

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
mk: Сега

en: Could Not Open File
mk: Не можам да ја отворам датотеката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
mk: Вис:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
mk: Поврзи се

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
mk: Отповрзи се

[ctx: North]
en: N
mk: С

[ctx: South]
en: S
mk: Ј

[ctx: West]
en: W
mk: З

[ctx: East]
en: E
mk: И

en: %1 is online.
mk: %1 е на линија.

en: Error: the port number is invalid.
mk: Грешка: бројот на портата е невалиден.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
mk: Компјутер: %1 Порта: %2 веќе постои.

en: You need to disconnect the client before removing it.
mk: Треба да го исклучите клиентот пред да го отстраните.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го отстраните клиентот %1?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
mk: Изврши сервис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
mk: Запри сервис

en: Add Host
mk: Додај компјутер

en: Modify Host
mk: Промени компјутер

en: Rise time: %1
mk: Време на изгревање: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
mk: Време на заоѓање: %1

en: No rise time: Circumpolar
mk: Нема време на изгревање: циркумполарно

en: No set time: Circumpolar
mk: Нема време на заоѓање: циркумполарно

en: No rise time: Never rises
mk: Нема време на изгревање: никогаш не изгрева

en: No set time: Never rises
mk: Нема време на заоѓање: никогаш не изгрева

en: Transit time: %1
mk: Време на транзит: %1

en: Empty sky
mk: Празно небо

en: star
mk: ѕвезда

en: Center && Track
mk: Центрирај и барај

en: Remove Label
mk: Отстрани ознака

en: Attach Label
mk: Прикачи ознака

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
mk: Детали

en: Remove Trail
mk: Отстрани трага

en: Add Trail
mk: Додади трага

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
mk: АНДРОМЕДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
mk: АНТЛИЈА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
mk: АПУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
mk: ВОДОЛИЈА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
mk: АКВИЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
mk: АРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
mk: ОВЕН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
mk: АУРИГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
mk: БУТЕС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
mk: КАЛУМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
mk: КАМЕЛОПАРДАЛИС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
mk: РАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
mk: ГОЛЕМО КУЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
mk: МАЛО КУЧЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
mk: ЈАРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
mk: КАРИНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
mk: КАСИОПЕЈА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
mk: КЕНТАУР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
mk: ЦЕФЕУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
mk: ЦЕТУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
mk: КАМЕЛЕОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
mk: ЦИРЦИНУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
mk: КОЛУМБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
mk: КОМА БЕРЕНИЦЕС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
mk: КОРОНА АУСТРАЛИС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
mk: КОРОНА БОРЕАЛИС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
mk: КОРВУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
mk: КРАТЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
mk: КРУКС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
mk: ЦИГНУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
mk: ДЕЛФИНУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
mk: ДОРАДО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
mk: ДРАКО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
mk: ЕКУЛЕУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
mk: ЕРИДАНУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
mk: ФОРНАКС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
mk: БЛИЗНАЦИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
mk: ГРУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
mk: ХЕРКУЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
mk: ХОРОЛОГИУМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
mk: ХИДРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
mk: ХИДРУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
mk: ИНДУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
mk: ЛАЦЕРТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
mk: ЛАВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
mk: МАЛ ЛАВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
mk: ЛЕПУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
mk: ВАГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
mk: ЛУПУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
mk: ЛИНКС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
mk: ЛИРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
mk: МЕНСА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
mk: МИКРОСКОПИУМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
mk: МОНОЦЕРОС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
mk: МУСКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
mk: НОРМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
mk: ОКТАНС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
mk: ОФИУЧУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
mk: ОРИОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
mk: ПАВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
mk: ПЕГАЗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
mk: ПЕРСЕЈ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
mk: ФЕНИКС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
mk: ПИКТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
mk: РИБИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
mk: ПИСЦИС АУСТРИНУС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
mk: ПУПИС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
mk: ПИКСИС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
mk: РЕТИКУЛУМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
mk: САГИТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
mk: СТРЕЛЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
mk: СКОРПИЈА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
mk: СКУЛПТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
mk: СКУТУМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
mk: СЕРПЕНС КАПУТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
mk: СЕРПЕНС КАУДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
mk: СЕКСТАНС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
mk: БИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
mk: ТЕЛЕСКОПИУМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
mk: ТРИАНГУЛУМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
mk: ТРИАНГУЛУМ АСТРАЛЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
mk: ТУКАНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
mk: ГОЛЕМА МЕЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
mk: МАЛА МЕЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
mk: ВЕЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
mk: ДЕВИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
mk: ВОЛАНС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
mk: ВУЛПЕКУЛА

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
mk: Прикажи HST слика

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
mk: Прикажи KPNO AOP слика

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
mk: Прикажи NOAO слика

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
mk: Прикажи SEDS слика

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
mk: Дневни Соларни слики

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
mk: NASA мисии на Марс

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
mk: SEDS информациона страна

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
mk: Аполо програмата

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
mk: Марс друштво

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
mk: Каталог на целиот Марс

en: Catalogs
mk: Каталози

en: Switch to Star Chart Colors?
mk: Да се префрлам на Star Chart боите?

en: Critical File Not Found: %1
mk: Критична датотека не е најдена: %1

en: Loading Image URLs
mk: Вчитувам URL-а за сликата

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
mk: Датотеката за врски до слики по избор неможе да се отвори.
    Врската неможе да се сними за идните сесии.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
mk: Датотеката за врски до информации по избор неможе да се отвори.
    Врската неможе да се сними за идните сесии.

en: Set Time to &Now
mk: Подеси време на &сега

en: Stop &Clock
mk: Стопирај &Часовник

en: Stop Clock
mk: Стопирај Часовник

en: &Zenith
mk: &Зенит

en: &North
mk: &Север

en: &East
mk: &Исток

en: &South
mk: &Југ

en: &West
mk: &Запад

en: &Find Object...
mk: &Најди објект...

en: Show Main Toolbar
mk: Прикажи Главен Алатник

en: Show View Toolbar
mk: Прикажи Алатник за Приказ

en: &Star Chart
mk: &Ѕвезден графикон

en: &Night Vision
mk: &Ноќен поглед

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
mk: &Географски...

en: Calculator
mk: Дигитрон

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
mk: Висина наспроти време

en:  Welcome to KStars
mk: Добредојдовте во KStars

en: nothing
mk: ништо

en: Initial Position is Below Horizon
mk: Почетната позиција е под хоризонтот

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
mk: Почетната позиција е под хоризонтот.
    Дали би сакале да се прфрлите на стандардна позиција?

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
mk: Плутон

en: Desktop Planetarium
mk: Десктоп Планетариум

en: INDI Control Panel
mk: INDI конптролен панел

en: Milky Way
mk: Млечен Пат

[ctx: Northeast]
en: NE
mk: СИ

[ctx: Southeast]
en: SE
mk: ЈИ

[ctx: Southwest]
en: SW
mk: ЈЗ

[ctx: Northwest]
en: NW
mk: СЗ

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
mk: Добредојдовте во KStars. Ве молам почекајте додека вчитувам...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
mk: Исправи за атмосферска рефракција

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
mk: Користи анимирано поместување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
mk: Скриј ги објектите додека се движат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
mk: Линии на соѕвездија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
mk: Имиња на соѕвездија

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
mk: Ноќ без месечина

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
mk: Вистински бои

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
mk: Јасно црвена

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
mk: Потполно црна

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
mk: Потполно бела

en: New Color Scheme
mk: Нова шема на бои

en: Enter a name for the new color scheme:
mk: Внесете име за новата шема на бои:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
mk: Локалната индексна датотека за шемата на бои не може да се отвори.
    Шемата не може да се отстрани.

en: Could not delete the file: %1
mk: Не можам да ја избришам датотеката: %1

en: Error Deleting File
mk: Грешка при бришење на датотеката

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
mk: Опции за имиња на соѕвездија

en: Open Cluster
mk: Отворено јато

en: Globular Cluster
mk: Глобално јато

en: Gaseous Nebula
mk: Гасен облак

en: Planetary Nebula
mk: Планетарен облак

en: Supernova Remnant
mk: Остатоци од Супернова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
mk: Галаксија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
mk: Дата:

en: Loading Milky Way
mk: Вчитувам Млечен Пат

en: Requested Position Below Horizon
mk: Бараната позиција е под хоризонтот

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
mk: Бараната позиција е под хоризонтот.
    Дали сепак би сакале да одите таму?

en: Object Details
mk: Детали за објектот

[ctx: Jupiter's moon Io]
en: Io
mk: Ио

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
mk: Европа

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
mk: Ганимед

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
mk: Калисто

en: Star
mk: Ѕвезда

en: Catalog Star
mk: Ѕвезден каталог

en: Planet
mk: Планета

en: Unknown Type
mk: Непознат Тип

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
mk: Грешка во разделувањето на Правилото за времеснки зони, подесувам на празно правило.

en: Local Time
mk: Локално време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
mk: Избриши полиња

en: Time Calculators
mk: Временски дигитрони

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
mk: Јулијански ден

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
mk: Сидерично време

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
mk: Очигледни координати

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSimple)
en: Horizontal Coordinates
mk: Хоризонтални координати

en: Geodetic Coordinates
mk: Геодетски координати

en: Universal time
mk: Универзално време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
mk: Пресметај

[ctx: Right Ascension]
en: RA
mk: ДП

[ctx: Declination]
en: Dec
mk: Декл

[ctx: Azimuth]
en: Az
mk: Аз

[ctx: Altitude]
en: Alt
mk: Вис

en: offset from Jupiter (arcmin)
mk: растојание од Јупитер (лак.мин.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UTCheckBatch)
en: UT:
mk: УТ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
mk: Должина на Денот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
mk: Пладне:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
mk: Екваторијални координати

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
mk: Галактички координати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
mk: Картезијански

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
mk: Географски

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
mk: Картезијански координати

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
mk: Географски координати

en: Star Clusters
mk: Ѕвездени јата

en: circumpolar
mk: циркумполарно

en: does not rise
mk: не изгрева

en: No Object Selected
mk: Нема избран објект

en: Rises at: %1
mk: Изгрева во: %1

en: Transits at: %1
mk: Транзитира во: %1

en: Sets at: %1
mk: Заоѓа во: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
mk: Додај во Листа

[ctx: Local Time]
en: LT:
mk: ЛВ:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
mk: УВ:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
mk: СВ:

[ctx: Julian Day]
en: JD:
mk: ЈД:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
mk: Лонг:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
mk: Лат:

[ctx: seconds]
en: secs
mk: секунди

[ctx: second]
en: sec
mk: сек

[ctx: minute]
en: min
mk: мин

[ctx: minutes]
en: mins
mk: минути

[ctx: hours]
en: hrs
mk: часови

en: day
mk: ден

en: week
mk: недела

[ctx: weeks]
en: wks
mk: недели

en: month
mk: месец

[ctx: months]
en: mths
mk: месеци

en: year
mk: година

[ctx: years]
en: yrs
mk: години
