kstars - en to ru translation catalogue (7443 entries)

en: Sky
ru: Небо

en: Messier Object
ru: Объект Мессье

[ctx: Object with extra attached URLs]
en: Object w/ Links
ru: Объект со ссылками

en: Star Name
ru: Название звезды

en: Deep Sky Object Name
ru: Название объекта глубокого космоса

en: Planet Name
ru: Название планеты

[ctx: Constellation Name]
en: Constell. Name
ru: Название созвездия

[ctx: Constellation Line]
en: Constell. Line
ru: Линия созвездия

[ctx: Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary
ru: Граница созвездия

[ctx: Highlighted Constellation Boundary]
en: Constell. Boundary Highlight
ru: Подсвеченная граница созвездия

[ctx: refers to the band of stars in the sky due to the Galactic plane]
en: Milky Way
ru: Млечный Путь

en: Equator
ru: Экватор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Ecliptic
ru: Эклиптика

en: Horizon
ru: Горизонт

en: Compass Labels
ru: Румбы компаса

en: Equatorial Coordinate Grid
ru: Экваториальная сетка

en: Horizontal Coordinate Grid
ru: Азимутальная сетка

en: Info Box Text
ru: Надпись

en: Info Box Selected
ru: Выбранная надпись

en: Info Box Background
ru: Фон надписи

en: Target Indicator
ru: Рамка поля зрения

en: User Labels
ru: Пользовательские метки

en: Planet Trails
ru: Траектории планет

en: Angular Distance Ruler
ru: Линейка углового расстояния

en: Observing List Label
ru: Надписи для объектов из списка наблюдений

en: Star-Hop Route
ru: Поиск по звёздам

en: Visible Satellites
ru: Видимые ИСЗ

en: Satellites
ru: ИСЗ

en: Satellites Labels
ru: Названия ИСЗ

en: Supernovae
ru: Сверхновые

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Asteroids
ru: Астероиды

en: RA Guide Error
ru: Ошибка гида по П.В.

en: DEC Guide Error
ru: Ошибка гида по скл.

en: Solver FOV
ru: Поле зрения решателя

[ctx: use default color scheme]
en: Default Colors
ru: Цвета по умолчанию

[ctx: use 'star chart' color scheme]
en: Star Chart
ru: Звёздная карта

[ctx: use 'night vision' color scheme]
en: Night Vision
ru: Ночной режим

en: Local color scheme file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
ru: Файл с цветовой схемой не может быть открыт.
    Схема не может быть записана.

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be recorded.
ru: Файл с индексами цветовой схемы не может быть открыт.
    Схема не может быть записана.

[ctx: use field-of-view for binoculars]
en: 7x35 Binoculars
ru: Бинокль 7x35

[ctx: use 1-degree field-of-view indicator]
en: One Degree
ru: Один градус

[ctx: use Radiotelescope HPBW]
en: 30m at 1.3cm
ru: 30м на 1.3см

en: No FOV
ru: Без поля зрения

en: KStars Exported Sky Image
ru: Экспортированное изображение неба KStars

en: Saved image to %1
ru: Сохранить изображение в %1

en: Could not upload image to remote location: %1
ru: Не удаётся разместить файл на сервере: %1

en: Could not export image: URL %1 invalid
ru: Не удаётся экспортировать изображение: URL %1 неверный

en: Invert colors
ru: Инверсия цветов

en: Reverse colors of the image. This is useful to enhance contrast at times. This affects only the display and not the saving.
ru: Обратные цвета изображения. Это полезно для повышения контрастности в разы. Проявляется только на экране.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddScope) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddDSLRLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SavePreset)
en: Save
ru: Сохранить

en: Save the image to disk
ru: Сохранить изображение на диск

en: Loading of the image %1 failed.
ru: Ошибка при загрузке изображения %1.

en: A file named "%1" already exists. Overwrite it?
ru: Файл с именем «%1» уже существует. Вы хотите заменить его?

en: Overwrite File?
ru: Заменить файл?

en: Saving of the image %1 failed.
ru: Ошибка при сохранении изображения %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerYesR)
en: Yes
ru: Да

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, webManagerNoR)
en: No
ru: Нет

en: Warning
ru: Предупреждение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: Cancel
ru: Отмена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable)
en: Error
ru: Ошибка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, catalogInfo) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Info
ru: Информация

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: N
ru: С

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNE
ru: ССВ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NE
ru: СВ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ENE
ru: ВСВ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: E
ru: В

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: ESE
ru: ВЮВ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SE
ru: ЮВ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSE
ru: ЮЮВ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: S
ru: Ю

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SSW
ru: ЮЮЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: SW
ru: ЮЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WSW
ru: ЗЮЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: W
ru: З

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: WNW
ru: ЗСЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NW
ru: СЗ

[ctx: Abbreviated cardinal / intercardinal etc. direction]
en: NNW
ru: ССЗ

en: unnamed
ru: без имени

en: &Next >
ru: &Далее >

en: < &Back
ru: < &Назад

en: Crop region will be scaled to [ %1 * %2 ]
ru: Фрагмент будет приведён к размеру [%1 * %2]

en: Crop region: [%1,%2  %3x%4]
ru: Обрезать изображение: [%1,%2  %3x%4]

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailEditor)
en: Thumbnail Editor
ru: Редактор миниатюр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CropLabel)
en: Crop region: [0,0  200 x 200]
ru: Фрагмент: [0,0  200 x 200]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MessageLabel)
en: (crop region will be scaled to 200x200)
ru: (фрагмент будет приведён к размеру 200x200)

en: Loading images...
ru: Загрузка изображений...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Search results:
ru: Результаты поиска:

en: Failed to load image at %1
ru: Невозможно загрузить изображение в %1

en: Failed to load image
ru: Невозможно загрузить изображение

en: Choose Thumbnail Image
ru: Выбор миниатюры

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ThumbnailPicker)
en: Thumbnail Picker
ru: Выбор миниатюры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Specify image location:
ru: Файл изображения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current thumbnail:
ru: Миниатюра:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit Ima&ge...
ru: &Изменить изображение...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UnsetButton)
en: Unset Image
ru: Удалить изображение

note: i18n? i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto"); i18nc("Asteroid name (optional)", "Pluto") i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SunBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: proper
en: Sun
ru: Солнце

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mercury)
en: Mercury
ru: Меркурий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Venus)
en: Venus
ru: Венера

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Earth
ru: Земля

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MoonBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Moon
ru: Луна

note: i18n? i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Mars)
en: Mars
ru: Марс

en: Phobos
ru: Фобос

en: Deimos
ru: Деймос

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Jupiter)
en: Jupiter
ru: Юпитер

en: Ganymede
ru: Ганимед

en: Io
ru: Ио

en: Callisto
ru: Каллисто

en: Europa
ru: Европа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Saturn)
en: Saturn
ru: Сатурн

en: Titan
ru: Титан

en: Mimas
ru: Мимас

en: Enceladus
ru: Энцелад

en: Tethys
ru: Тефия

en: Dione
ru: Диона

en: Rhea
ru: Рея

en: Hyperion
ru: Гиперион

en: Iapetus
ru: Япет

en: Phoebe
ru: Феба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Uranus)
en: Uranus
ru: Уран

en: Umbriel
ru: Умбриэль

en: Ariel
ru: Ариэль

en: Miranda
ru: Миранда

en: Titania
ru: Титания

en: Oberon
ru: Оберон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_Neptune)
en: Neptune
ru: Нептун

en: Triton
ru: Тритон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGeographicUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabelBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3
en: Location:
ru: Местоположение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: FOV:
ru: ПЗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rotationLabel)
en: Rotation:
ru: Вращение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: days
ru: дней

en: Xplanet binary path is empty in config panel.
ru: Путь до двоичного файла Xplanet в панели конфигурации отсутствует.

en: Error making FIFO file %1: %2.
ru: Ошибка создания файла FIFO %1: %2.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpB)
en: &Help
ru: &Справка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: ectx: ToolBar (kstarsToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Главная панель инструментов

note: i18n: ectx: ToolBar (processToolBar)
en: Process ToolBar
ru: Панель инструментов обработки

note: i18n: ectx: Menu (time)
en: T&ime
ru: &Время

note: i18n: ectx: Menu (focus)
en: &Pointing
ru: &Привязка

note: i18n: ectx: Menu (projection)
en: &Projection
ru: &Проекция

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ru: С&ервис

note: i18n: ectx: Menu (devices)
en: &Devices
ru: &Устройства

note: i18n: ectx: Menu (data)
en: &Data
ru: &Данные

note: i18n: ectx: Menu (updates)
en: &Updates
ru: &Обновления

note: i18n: ectx: Menu (observation)
en: &Observation
ru: Наблюдени&я

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: Menu (infopanel)
en: &Info Boxes
ru: &Информация

note: i18n: ectx: Menu (statusbar)
en: &Statusbar
ru: &Строка состояния

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ru: Показать панель инструментов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), 
en: RA:
ru: ПВ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6) i18n: ectx: property (
en: Type:
ru: Тип:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, epochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EpochLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EpochCheckBatch
en: Epoch:
ru: Эпоха:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Status:
ru: Состояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idlingStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, guideStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobStatus)
en: Idle
ru: Холостой ход

en: What's Interesting...
ru: Что интересного...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Planets
ru: Планеты

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Stars
ru: Звёзды

en: Constellations
ru: Созвездия

en: Deep-sky Objects
ru: Объекты глубокого космоса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Comets
ru: Кометы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Galaxies
ru: Галактики

en: Nebulae
ru: Газовые туманности

en: Clusters
ru: Звёздные скопления

en: text
ru: текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stellarMateEquipmentNextB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next
ru: Следующий

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Back
ru: Назад

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property
en: Name:
ru: Имя:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, magUnknown)
en: Unknown
ru: Неизв.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Import File
ru: Импортировать файл

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: Enter import data filename
ru: Имя импортируемого файла

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, DataURL)
en: To import an existing data file, enter its filename here.  You will then describe the contents of the file below.  You can leave the filename blank to construct a catalog file with a valid header, but no data.
ru: Для импорта данных из существующего файла укажите здесь его имя. В поле ниже будет показано его содержимое. Можно не указывать имя файла для создания файла каталога правильного формата, но без данных.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: Contents of the imported data file
ru: Содержимое файла

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, DataFileBox)
en: When you select a data file in the above line, its contents are displayed here.
ru: После выбора файла с данными в поле выше здесь показывается его содержимое.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Describe Data Fields
ru: Поля данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <b>Catalog fields:</b>
ru: <b>Поля каталога:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: <b>Available fields:</b>
ru: <b>Доступные поля:</b>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, Epoch)
en: The coordinate epoch for the catalog
ru: Эпоха для координат из каталога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Catalog name prefix:
ru: Префикс названий каталога:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Symbol color:
ru: Цвет названий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Coordinate epoch:
ru: Эпоха координат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SpaceButton)
en: Space Delimited
ru: Разделенный пробелом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PreviewButton)
en: Preview &Output
ru: Предпросмотр &вывода

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, CatalogURL)
en: Enter the filename for the output catalog file
ru: Введите имя файла пользовательского каталога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Catalog name:
ru: Название каталога:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Save catalog as:
ru: Сохранить каталог как:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CatalogName)
en: Enter a name for the catalog
ru: Введите название каталога

en: Show image of
ru: Снимок

en: The URL is not valid. Would you like to open a browser window
    to the Google search engine?
ru: Ссылка не найдена. Открыть браузер с поисковой
    машиной Google?

en: Invalid URL
ru: Неверная ссылка

en: Browse Google
ru: Посмотреть в Google

en: Do Not Browse
ru: Не открывать

en: Show webpage about
ru: Показать веб-страницу о

en: object
ru: объект

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TypeBox)
en: Resource Type
ru: Тип ресурса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ImageRadio)
en: Image
ru: Изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InfoRadio)
en: Information
ru: Информация

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, DescBox)
en: Text describing the linked resource
ru: Текстовое описание связанного ресурса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DescLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
ru: Описание:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, URLLabel)
en: URL:
ru: Ссылка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, URLBox)
en: The URL which will be displayed by this item
ru: Ссылка, которая будет показана для этого пункта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, URLButton)
en: Open URL in a browser window
ru: Открыть ссылку в окне браузера

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, URLButton)
en: You can verify the entered URL by opening it in a browser window with this button
ru: Можно проверить введённые ссылки, открыв их в окне браузера при помощи этой кнопки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, URLButton)
en: Check URL
ru: Проверить ссылку

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, schedulerProfileCombo)
en: Default
ru: По умолчанию

en: Degrees
ru: Градусов

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Text
ru: Текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Type
ru: Тип

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: p
en: Dec:
ru: Скл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, preview_button) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
ru: Предпросмотр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Author:
ru: Автор:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, object_group) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alignTable)
en: Object
ru: Объект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditButton)
en: Edit...
ru: Изменить...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove_object) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
ru: У&далить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colourLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetColor)
en: Color:
ru: Цвет:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rAGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, racal) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_01) i18n: ectx: 
en: RA
ru: ПВ

en: Dec
ru: Скл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Name
ru: Имя

en: Major Axis
ru: Большая полуось

en: Minor Axis
ru: Малая полуось

en: Position Angle
ru: Позиционный угол

en: Flux
ru: Поток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Version
ru: Версия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Catalog...
ru: Импорт каталога...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, colorButton)
en: Colors
ru: Цвета

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generaGroupBox) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabGeneral)
en: General
ru: Общие параметры

[ctx: number in magnitudes]
note: i18nc("number in magnitudes", "%1 mag", QLocale().toString( ((KSComet *)selectedObject)->getTotalMagnitudeParameter(), 'f', 2)));  //show to hundredth place } else{
en: %1 mag
ru: %1

[ctx: larger than 2000 parsecs]
en: > 2000 pc
ru: > 2000 пк

[ctx: number in parsecs]
en: %1 pc
ru: %1 пк

[ctx: the star is a multiple star]
en: multiple
ru: кратная

[ctx: the star is a variable star]
en: variable
ru: переменная

en: G5 star
ru: Звезда G5

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Pluto
ru: Плутон

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Ceres
ru: Церера

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Eris
ru: Эрида

en: Dwarf planet
ru: Карликовая планета

[ctx: distance in kilometers]
en: %1 km
ru: %1 км

[ctx: distance in Astronomical Units]
en: %1 AU
ru: %1 а.е.

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 arcmin
ru: %1 мин

[ctx: angular size in arcseconds]
en: %1 arcsec
ru: %1 с

en: Supernova
ru: Сверхновая

[ctx: integrated flux at a frequency]
en: Flux(%1):
ru: Поток(%1):

[ctx: Distance in astronomical units]
en: %1 AU
ru: %1 а.е.

[ctx: Diameter in kilometers]
en: %1 km
ru: %1 км

[ctx: Dimension in kilometers]
en: %1 km
ru: %1 км

[ctx: %1 type of sky object (planet, asteroid etc), %2 name of a constellation]
en: %1 in %2
ru: %1 в созв. %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domeAzimuthPositionLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabPosition)
en: Position
ru: Позиция

en: RA (%1):
ru: ПВ (%1):

en: Circumpolar
ru: За полярным кругом

en: Never rises
ru: Никогда не восходит

[ctx: Not Applicable]
en: N/A
ru: н/д

en: Links
ru: Ссылки

en: Advanced
ru: Дополнительные сведения

en: Log
ru: Журнал

en: Record here observation logs and/or data on %1.
ru: Здесь можно вести журнал наблюдений за объектом %1.

en: Are you sure you want to remove the %1 link?
ru: Вы действительно хотите удалить ссылку %1?

en: Delete Confirmation
ru: Подтверждение удаления

en: Save Thumbnail
ru: Сохранить миниатюру

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Names)
en: Primary Name, Other Names
ru: Основное имя, другие названия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Magnitude)
en: 0.0 mag
ru: 0.0 звёзд. вел.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSizeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
ru: Размер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngSize)
en: 0.0 arcmin
ru: 0.00 мин

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, BVLabel)
en: B - V index:
ru: Индекс B - V:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, DistanceLabel)
en: Distance:
ru: Расстояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSHelpLabel, MagLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Magnitude:
ru: Звёздная величина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, IllumLabel)
en: Illumination:
ru: Яркость:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Distance)
en: 0.0 pc
ru: 0.0 пк

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObsListButton)
en: Add to Observing List
ru: Добавить в список наблюдений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center in Map
ru: Отцентровать на карте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Center in Telescope
ru: Отцентровать в телескопе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PerihelionLabel)
en: Perihelion:
ru: Перигелий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Perihelion) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOID)
en: 0.0 AU
ru: 0.0 а.е.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitIDLabel)
en: Orbit ID:
ru: ID орбиты:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitID)
en: Orbit ID
ru: ID орбиты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NEOLabel)
en: NEO:
ru: Околоземный объект:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NEO)
en: NEO
ru: Околоземный объект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DiameterLabel)
en: Diameter:
ru: Диаметр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Diameter) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Dimensions)
en: 0.0 km
ru: 0.0 км

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RotationLabel)
en: Rotation period:
ru: Период вращения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Rotation)
en: 0.0 h
ru: 0.0 ч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, EarthMOIDLabel)
en: Earth MOID:
ru: Минимальное расстояние пересечения орбиты Земли:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClassLabel)
en: Orbit class:
ru: Класс орбиты:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, OrbitClass)
en: Class
ru: Класс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AlbedoLabel)
en: Albedo:
ru: Альбедо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DimensionsLabel)
en: Dimensions:
ru: Размер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PeriodLabel)
en: Period:
ru: Период:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Period)
en: 0 y
ru: 0 л

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsDatabase)
en: Details - Online Databases
ru: Сведения: онлайновые базы данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ADVTree)
en: Choose Online Database
ru: Выбор базы данных

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsLinks)
en: Details - Resource Links
ru: Сведения: ссылки на ресурсы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, InfoTitle)
en: Information Links
ru: Ссылки на дополнительную информацию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ImagesTitle)
en: Image Links
ru: Ссылки на изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ViewButton)
en: View Resource
ru: Открыть

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLinkButton)
en: Add Link...
ru: Добавить ссылку...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, EditLinkButton)
en: Edit Link...
ru: Изменить ссылку...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RemoveLinkButton)
en: Remove Link
ru: Удалить ссылку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LogTitle)
en: User Log
ru: Журнал наблюдений

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DetailsPosition)
en: Details - Position Data
ru: Сведения: координаты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CoordTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, coordinatesR)
en: Coordinates
ru: Координаты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RA0Label)
en: RA (J2000.0):
ru: Прямое восхождение (J2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA (2000.0):
ru: Прямое восхождение (2000.0):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, azLabel)
en: Azimuth:
ru: Азимут:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AirmassLabel)
en: Airmass:
ru: Воздушная масса:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elLabel)
en: Altitude:
ru: Высота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HALabel)
en: Hour angle:
ru: Часовой угол:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RSTTitle)
en: Rise/Set/Transit
ru: Восход/Закат/Кульминация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeSetLabel)
en: Set time:
ru: Время заката:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeTransitLabel)
en: Transit time:
ru: Время кульминации:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TimeRiseLabel)
en: Rise time:
ru: Время восхода:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzSetLabel)
en: Azimuth at set:
ru: Азимут при закате:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltTransitLabel)
en: Altitude at transit:
ru: Высота кульминации:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AzRiseLabel)
en: Azimuth at rise:
ru: Азимут при восходе:

en: Preview image
ru: Предпросмотр изображения

en: Horizontal
ru: Горизонтальная

en: Vertical
ru: Вертикальная

en: Full legend
ru: Вся легенда

en: Scale with magnitudes chart
ru: Масштаб графика со звёздными величинами

en: Only scale
ru: Только масштаб

en: Only magnitudes
ru: Только звёздные величины

en: Only symbols
ru: Только обозначения

en: Upper left corner
ru: Левый верхний угол

en: Upper right corner
ru: Правый верхний угол

en: Lower left corner
ru: Левый нижний угол

en: Lower right corner
ru: Правый нижний угол

en: Could not export image
ru: Не удалось экспортировать изображение

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, legendGroupBox)
en: Legend Configuration
ru: Конфигурация легенды

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendCheckBox)
en: Add legend to exported sky image
ru: Добавить легенду к экспортируемому изображению неба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendOrientationLabel)
en: Legend orientation:
ru: Ориентация легенды:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendTypeLabel)
en: Legend type:
ru: Тип легенды:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, legendPositionLabel)
en: Legend position:
ru: Местоположение легенды:

en: Any
ru: Любые

en: Solar System
ru: Солнечная система

en: Open Clusters
ru: Рассеянные скопления

en: Globular Clusters
ru: Шаровые скопления

en: Gaseous Nebulae
ru: Газовые туманности

en: Planetary Nebulae
ru: Планетарные туманности

en: Details...
ru: Сведения

en: Andromeda Galaxy
ru: Галактика Андромеды

en: Aldebaran
ru: Альдебаран

en: Aarseth-Brewington (1989 W1)
ru: Аарсет-Брюингтон (1989 W1)

en: No object named %1 found.
ru: Объект %1 не найден.

en: Bad object name
ru: Неверное имя объекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SearchLabel)
en: Filter by name:
ru: По названию:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterTypeLabel)
en: Filter by type:
ru: По типу:

en: The Right Ascension value must be between 0.0 and 24.0.
ru: Значение прямого восхождения должно находиться в диапазоне от 0.0 до 24.0.

en: The Declination value must be between -90.0 and 90.0.
ru: Значение склонения должно находиться в диапазоне от -90.0 до 90.0.

en: Invalid Coordinate Data
ru: Неверные координаты

en: The Azimuth value must be between 0.0 and 360.0.
ru: Значение азимута должно находиться в диапазоне от 0.0 до 360.0.

en: The Altitude value must be between -90.0 and 90.0.
ru: Значение высоты должно находиться в диапазоне от -90.0 до 90.0.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, rdTab)
en: RA/Dec
ru: Прямое восхождение/склонение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, decLabel)
en: Declination
ru: Склонение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, raLabel)
en: Right Ascension
ru: Прямое восхождение

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aaTab)
en: Az/Alt
ru: Азимут/высота

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAz) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Az:
ru: Аз.:

[ctx: Specify the apparent field of view (AFOV) manually]
en: Specify AFOV
ru: Укажите видимое поле зрения

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ramsden (Typical)
ru: Рамсден (Типичный)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Orthoscopic (Typical)
ru: Ортоскопический (Типичный)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Ploessl (Typical)
ru: Плёссл (Типичный)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Erfle (Typical)
ru: Эрфле (Типичный)

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Meade UWA
ru: Сверхширокоугольный Meade

[ctx: Eyepiece Design / Brand / Name; Optional]
en: Tele Vue Ethos (Typical)
ru: Tele Vue Ethos (Типичный)

en: 1000 yards
ru: 1000 ярдов

en: 1000 meters
ru: 1000 метров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelUnits)
en: feet
ru: фут

en: meters
ru: метров

[ctx: millimeters]
en: mm
ru: мм

en: inch
ru: дюйм

en: Aperture diameter:
ru: Диаметр апертуры:

[ctx: F-Number or F-Ratio of optical system]
en: F-Number:
ru: F-номер:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FOVDialog)
en: Edit FOV Symbols
ru: Рамка поля зрения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new FOV symbol
ru: Новая рамка поля зрения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Add a new field-of-view (FOV) symbol to the list.  You can define the size, shape, and color of the new symbol.
ru: Добавить новую рамку поля зрения (field-of-view, FOV). Вам будет предложено указать размер, форму и цвет новой рамки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewButton)
en: New...
ru: Новая...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, EditButton)
en: Modify the highlighted FOV symbol
ru: Изменить параметры выбранной рамки поля зрения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, EditButton)
en: Press this button to modify the highlighted FOV symbol.  You can change its size, shape and color.
ru: Изменить параметры рамки поля зрения (field-of-view, FOV). Можно  изменить размер, форму и цвет выбранной рамки.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove highlighted FOV symbol
ru: Удалить выбранную рамку поля зрения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Press this button to remove the highlighted FOV symbol from the list.
ru: Нажмите на кнопку, чтобы удалить выбранную рамку поля зрения (field-of-view, FOV) из списка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSTLabel)
en: DST rule:
ru: Переход на летнее время:

en: One city matches search criteria | %1 cities match search criteria
ru[0]: Найден %1 город
ru[1]: Найдены %1 города
ru[2]: Найдены %1 городов
ru[3]: Найден %1 город

en: Are you sure you want to remove %1?
ru: Вы действительно хотите удалить %1?

en: Remove City?
ru: Удалить город?

en: This city already exists in the database.
ru: Этот город уже есть в базе данных.

en: Error: Duplicate Entry
ru: Ошибка: двойное вхождение

en: All fields (except province) must be filled to add this location.
ru: Все поля (кроме региона) являются обязательными для добавления этого местонахождения.

en: Fields are Empty
ru: Поля пусты

en: Could not parse the Latitude/Longitude.
ru: Не удаётся обработать координаты.

en: Bad Coordinates
ru: Неверные координаты

en: Daylight Saving Time Rules
ru: Правила перехода на летнее время

en: Cannot add new location -- city name blank
ru: Невозможно добавить новое местоположение -- пустое название города

en: Cannot add new location -- country name blank
ru: Невозможно добавить новое местоположение -- пустое название страны

en: Cannot add new location -- invalid latitude / longitude
ru: Невозможно добавить новое местоположение -- неверные широта / долгота

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CityGroupBox)
en: Choose City
ru: Выберите город

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryFiltLabel)
en: Country filter:
ru: Фильтр стран:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityFiltLabel)
en: City filter:
ru: Фильтр городов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceFiltLabel)
en: Province filter:
ru: Фильтр регионов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: 0 cities match search criteria
ru: Не найдено ни одного города

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, EditGroupBox)
en: View/Edit Location Data
ru: Ваше местоположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CityLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: City:
ru: Город:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ProvinceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Province:
ru: Регион:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NewCountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3)
en: Country:
ru: Страна:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LongGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LongGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: 
en: Longitude:
ru: Долгота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LatGeoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LatGeoCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: 
en: Latitude:
ru: Широта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TZLabel)
en: UT offset:
ru: Часовой пояс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearFieldsButton)
en: &Clear Fields
ru: &Очистить всё

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddCityButton)
en: Add City
ru: Добавить город

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpdateButton)
en: Update City
ru: Обновить город

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove City
ru: Удалить город

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewFOV)
en: New FOV Indicator
ru: Новый индикатор поля зрения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVName)
en: Name for FOV symbol
ru: Название рамки поля зрения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVName)
en: The name of the field-of-view (FOV) symbol.  This name appears in the FOV menu and in the "Edit FOV Symbols" tool.
ru: Название рамки поля зрения (FOV). Это название будет показано в меню и списке рамок поля зрения.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Eyepiece)
en: Eyepiece
ru: Окуляр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Telescope focal length:
ru: Фокусное расстояние телескопа:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Telescope focal length, in millimeters
ru: Фокусное расстояние телескопа (мм)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength1)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ru: Укажите фокусное расстояние телескопа в миллиметрах.
    
    Это значение требуется для определения рамки поля зрения (FOV).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ect
en: mm
ru: мм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Eyepiece focal length:
ru: Фокусное расстояние окуляра:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Eyepiece focal length, in millimeters
ru: Фокусное расстояние окуляра (мм)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeLength)
en: Enter the eyepiece focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ru: Укажите фокусное расстояние окуляра в миллиметрах.
    
    Это значение требуется для определения рамки поля зрения (FOV).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Enter the eyepiece's Apparent field-of-view
ru: Введите видимое поле зрения окуляра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Eyepiece AFOV:
ru: Видимое поле зрения окуляра:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: field-of-view of the eyepiece, in arcminutes
ru: Поле зрения окуляра в угловых минутах

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, EyeFOV)
en: Enter the eyepiece field-of-view angle, in arcminutes.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a telescope eyepiece.
ru: Поле зрения окуляра в угловых минутах.
    
    Это значение требуется для определения рамки поля зрения (FOV).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel_4)
en: degrees
ru: градусов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeTLengthFromFNum1)
en: or compute from F-Number
ru: или вычислить из F-номера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Note: Panoptic, Nagler, Radian, Delos and Ethos are trademarks of Tele Vue Optics, Inc.
ru: Замечание: Panoptic, Nagler, Radian, Delos и Ethos являются товарными марками Tele Vue Optics, Inc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute field-of-view from above data fields
ru: Вычисление поля зрения на основании указанных данных

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific eyepiece/telescope combination.  You must first specify the focal lengths of the telescope and eyepiece, and the FOV angle of the eyepiece in the above entry fields.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ru: При нажатии на эту кнопку будет вычислен угол поля зрения для указанного телескопа и окуляра. Вы должны указать фокусные расстояния телескопа и окуляра и поле зрения окуляра.
    
    Вычисленный угол поля зрения (в угловым минутах) будет показан в поле «Поле зрения».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeEyeFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: Compute FOV
ru: Вычисление поля зрения

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, indiCameraLabel)
en: Camera
ru: Камера

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, TLength2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, LinearFOV) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, RTDiameter)
en: Enter the telescope focal length, in millimeters.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
ru: Укажите фокусное расстояние телескопа в миллиметрах.
    
    Это значение требуется для определения рамки поля зрения (FOV) камеры, вмонтированной в телескоп.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureBinXLabel)
en: H:
ru: В:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_22) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text),
en: pixels
ru: пикс.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Size of chip or film, in millimeters
ru: Размер матрицы или снимка (мм)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeW) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, cameraPixelSizeH) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, WaveLength)
en: Enter the physical size of the CCD chip or film negative.
    
    This is one of the data fields required for defining a field-of-view (FOV) symbol which matches the field-of-view of a camera mounted on a telescope.
ru: Физический размер ПЗС-матрицы или негатива снимка.
    
    Это значение требуется для определения рамки поля зрения камеры, установленной на телескопе.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeCameraFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a specific camera/telescope combination.  You must first specify the focal length of the telescope and the size of the CCD chip or film negative.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ru: При нажатии на эту кнопку будет вычислен угол поля зрения для указанного телескопа и камеры. Вы должны указать фокусные расстояния телескопа и размер ПЗС-матрицы или негатива снимка.
    
    Вычисленный угол поля зрения (в угловым минутах) будет показан в поле «Поле зрения».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Binocular
ru: Бинокль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15_3)
en: Field of View:
ru: Поле зрения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_31)
en: At a distance of:
ru: Расстояние до:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeBinocularFOV)
en: This button will compute the field-of-view (FOV) angle for a binocular.  You must specify the linear FOV as mentioned on the binocular.
    
    The computed FOV angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ru: При нажатии на эту кнопку будет вычислен угол поля зрения для бинокля. Вы можете указать линейное поле зрения, указанное на бинокле.
    
    Вычисленный угол поля зрения (в угловым минутах) будет показан в поле «Поле зрения».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Radio Telescope
ru: Радиотелескоп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_3)
en: Radio Telescope diameter:
ru: Диаметр радиотелескопа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_4)
en: m
ru: м

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Wavelength:
ru: Длина волны:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_3_2_3)
en: cm
ru: см

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute radiotelescope HPBW from above data fields
ru: Вычислить значение HPBW радиотелескопа по указанным данным

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: This button will compute the Half Power Beam Width (HPBW) angle for a specific radiotelescope and observing wavelength combination, assuming no multibeam receiver is available at the telescope.  You must first specify the diameter of the radiotelescope and the observing wavelength.
    
    The computed HPBW angle (in arcminutes) will be displayed in the "Field of view" edit box.
ru: При нажатии на эту кнопку будет вычислен угол ширины луча на половинной мощности (HPBW) для указанного радиотелескопа и длины волны при условии отсутствия у радиотелескопа многолучевой системы приёма. Вы должны указать диаметр антенны и длину волны.
    
    Вычисленный угол HPBW (в угловых минутах) будет показано в поле «Поле зрения».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeHPBW)
en: Compute HPBW
ru: Вычислить HPBW

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: arcmin
ru: мин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel)
en: Field of view:
ru: Поле зрения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_3)
en: Offset Y:
ru: Смещение по Y:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Desired field-of-view size, in arcminutes
ru: Заданное поле зрения в угловых минутах

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, FOVEditX)
en: Enter the desired angular size for the field-of-view (FOV) symbol.
    
    You can either enter a value directly, or use the "Eyepiece" or "Camera" Tabs to compute an angular size for specific eyepieces or cameras.
ru: Введите заданное поле зрения (FOV).
    
    Его можно указать его вручную или вычислить на вкладках «Окуляр» и «Камера».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fieldoFviewLabel_2)
en: Offset X:
ru: Смещение по X:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select color for the field-of-view symbol
ru: Цвет рамки поля зрения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, ColorButton)
en: Select a color for the field-of-view (FOV) symbol.
ru: Выберите цвет рамки поля зрения (FOV).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view symbol
ru: Форма рамки поля зрения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Select a shape for the field-of-view (FOV) symbol.  The possible shapes are:
    
    Circle, Square, Crosshairs, Bullseye.
ru: Выберите форму рамки поля зрения (FOV). Возможные варианты:
    
    квадрат, окружность, перекрестие, мишень.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, apertureShape) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DefaultCursor)
en: Circle
ru: Окружность

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Crosshairs
ru: Перекрестие

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Bullseye
ru: Мишень

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ShapeBox)
en: Semitransparent circle
ru: Полупрозрачная окружность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Shape:
ru: Форма:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mountTypeComboBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EquatorialCheckBatch)
en: Equatorial
ru: Экваториальная

en: UTC Now
ru: Текущее время UTC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Now
ru: Текущее

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadTitle)
en: Download Extra Data Files
ru: Загрузить дополнительные данные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DownloadText)
en: <p>You may now download optional data files to enhance KStars, such as Messier object images, or a more complete NGC/IC catalog. Press the <b>Download Extra Data</b> button to proceed. </p><p>You can also use this tool later, by selecting <b>Download New Data</b> from the <b>File</b> menu.</p>
ru: <html><head></head><body><p>Можно загрузить дополнительные данные 
    для расширения возможностей KStars такие как 
    изображения объектов Мессье или более полный каталог
    NGC/IC. Нажмите кнопку <b>Загрузить дополнительные данные</b>
    для начала загрузки.</p>
    
    <p>Эти данные можно загрузить позднее через пункт
    <b>Загрузить дополнительные данные</b> меню <b>Файл</b>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DownloadButton)
en: Download Extra Data...
ru: Загрузить дополнительные данные...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, GeoTitle)
en: Choose Your Home Location
ru: <h3>Выберите ваше местонахождение</h3>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>Select a City near your location from the list. You may filter the list by the name of your city, province, and country.</p><p>Once you have selected a City, press <b>Next</b>.</p>
ru: <p>Выберите ближайший к вам город из списка. 
    Можно уменьшить количество вариантов, 
    выбрав нужную страну и регион.</p>
    
    <p>После выбора города нажмите <b>Далее</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityFilter)
en: Filter the list by city name
ru: Фильтровать по первым буквам названия города

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryFilter)
en: Filter the list by country name
ru: Фильтровать по первым буквам названия страны

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceFilter)
en: Filter the list by province name
ru: Фильтровать по первым буквам названия региона

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, CityListBox)
en: The list of cities which match the present search filters.
ru: Список городов, удовлетворяющих введённым данным.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <p>This wizard will help you set up some basic options, such as your location on Earth.</p><p>To get started, press the <b>Next</b> button.</p>
ru: <p>Этот мастер поможет вам настроить некоторые основные параметры, такие как ваше местоположение на Земле.</p>
    
    <p>После выбора города нажмите <b>Далее</b>.</p>

en: Solver timed out.
ru: Истекло время решателя.

en: CCD pixel size is missing. Please check your driver settings and try again.
ru: Размер пиксела ПЗС неизвестен. Проверьте параметры драйвера и повторите попытку.

en: Capturing image...
ru: Захват изображения...

en: Image received.
ru: Изображение получено.

en: WCS information updated. Images captured from this point forward shall have valid WCS.
ru: Информация WCS обновлена. Снимки, сделанные с этого момента должны иметьверную WCS.

en: Capture aborted.
ru: Захват прерван.

en: Syncing failed.
ru: Синхронизация не удалась.

en: World Coordinate System (WCS) is disabled.
ru: Всемирная система координат (WCS) выключена.

en: Changing filter to %1...
ru: Изменение фильтра для %1...

en: Invalid URL: %1
ru: Неверный адрес: %1

en: Unable to write to file %1
ru: Невозможно записать в файл %1

en: Could Not Open File
ru: Не удаётся открыть файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, solveB)
en: Capture && Solve
ru: Захватить и решить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load a FITS image and solve. Slew mount to image central coordinates.
ru: Загрузить изображение FITS и решить его. Навести телескоп на координаты центра изображения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSlewB)
en: Load && Slew...
ru: Загрузить и навести...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStopB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopFocusB)
en: Stop
ru: Стоп

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QGroupBox, gotoBox)
en: Select what action to take once a solution is found.
ru: Выберите, какие меры принять по единственному найденному решению.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, syncR)
en: Synchronize the telescope to the solution coordinates
ru: Синхронизировать телескоп с координатами решения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, nothingR)
en: Just solve
ru: Просто решить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, FilterPosLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Filter:
ru: Фильтр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, solutionTable) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dECGuideEnabled) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dEDisplayedOnGuideGraph) i18n: ectx: property (text), widget (QLab
en: DEC
ru: СКЛ

en: Solver failed. Try again.
ru: Не удалось решить. Попробуйте ещё раз.

en: Unable to open file %1
ru: Не удаётся открыть файл %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, decLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dec1Label) i18n: ectx: property (te
en: Declination:
ru: Склонение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AstrometrySolverWCS)
en: enable World Coordinate System (WCS). WCS is used to encode RA/DEC coordinates in captured CCD images.
ru: включить Всемирную систему координат (WCS). WCS используется для кодирования П.В./СКЛ. в получаемых ПЗС-снимках.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Options)
en: Options
ru: Параметр

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_AstrometryConfFile)
en: Astrometry.net configuration file
ru: Файл конфигурации Astrometry.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: config:
ru: конфигурация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: API URL:
ru: Адрес API:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: API Key:
ru: Ключ API:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: West
ru: Запад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pAHDirection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, MountPierside)
en: East
ru: Восток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed:
ru: Скорость:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_PAHOrigErrorAlt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Alt:
ru: Высота:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PAHStartB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, StartB)
en: Start
ru: Запустить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAc3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptureLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, captureLabel) i18n: ectx: propert
en: Capture
ru: Захватить изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PAsetup)
en: Setup
ru: Установка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerFocusStep)
en: Focus
ru: Фокусное расстояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerAlignStep)
en: Align
ru: Выровнять

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GuideLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, guideB) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerGuideStep)
en: Guide
ru: Гидирование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIMountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MountLogging) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount
ru: Монтировка

en: Aborted
ru: Прерваный

note: i18n("Calibrating");
en: Guiding
ru: Гидирование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statsLabel) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, solveInfo) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, statForm)
en: Statistics
ru: Статистика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, detailsCB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DetailsButton)
en: Details
ru: Сведения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterPB) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Filter)
en: Filter
ru: Фильтр

en: Lock Filter
ru: Блокировка фильтра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binningLabel)
en: Binning:
ru: Биннинг:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureStepLabel)
en: Step:
ru: Шаг:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureOptionsLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: Count:
ru: Количество:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, temperatureToLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: To:
ru: Для:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useTimeUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Time:
ru: Время:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, exposureLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Exposure:
ru: Экспозиция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minLabel_2)
en: Mean:
ru: Среднее:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFilterWheelLogging)
en: Filter Wheel
ru: Сменные светофильтры

en: Waiting...
ru: Ожидание...

en: Focusing...
ru: Фокусировка...

en: Aligning...
ru: Выравнивание...

en: Calibrating...
ru: Калибровка...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Output:
ru: Вывод:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDICCDLogging)
en: CCD
ru: ПЗС

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlignmentLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, AlignmentGroupBox)
en: Alignment
ru: Выравнивание

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_INDIAOLogging)
en: Adaptive Optics
ru: Адаптивная оптика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_INDIFocuserLogging) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focuserGroup)
en: Focuser
ru: Фокусёр

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display INDI status messages in the status bar
ru: Показывать сообщения INDI с строке состояния

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: Display incoming INDI status messages in KStars status bar
ru: Показывать входящие сообщения INDI в строке состояния KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showINDIMessages)
en: INDI messages in status &bar
ru: Сообщения INDI с строке с&остояния

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, focusLabel)
en: Focuser:
ru: Фокусёр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, clientTreeWidget)
en: Port
ru: Порт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalConnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectHostB)
en: Connect
ru: Соединиться

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, externalDisconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disconnectHostB)
en: Disconnect
ru: Отсоединиться

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextB)
en: &Next
ru: &Далее

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shutterClosed)
en: Close
ru: Закрыть

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, convFilter)
en: Custom
ru: Пользовательский

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsSelection) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, LSDownscale) i18n: ectx: property (text
en: None
ru: Нет

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiAlgo)
en: Auto
ru: Автоматически

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Calibration)
en: Calibration Options
ru: Параметры калибровки

en: Downloading...
ru: Загрузка с сервера...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: Horizontal and Vertical binning
ru: Горизонтальный и вертикальный биннинг

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_15)
en: W:
ru: Ш:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOnB)
en: On
ru: Включить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, coolerOffB) i18n: ectx: label, entry (ErectObserverCorrection), group (View)
en: Off
ru: Выключить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinHN)
en: Horizontal binning
ru: Горизонтальный биннинг

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, captureBinVN)
en: Vertical binning
ru: Вертикальный  биннинг

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_12)
en: Frame:
ru: Кадр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calibrationLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, CalibrationGroupBox)
en: Calibration
ru: Калибровка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitsLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LimitGroup)
en: Limits
ru: Ограничения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cameraTemperatureS)
en: <html><head/><body><p>Enforce temperature value before capturing an image</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Принудительное достижение значения температуры перед съёмкой изображения</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setTemperatureB)
en: Set CCD temperature
ru: Установить температуру ПЗС-матрицы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Delay:
ru: Задержка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Directory:
ru: Каталог:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sequenceBox)
en: Sequence Queue
ru: Очередь серии

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetB)
en: Reset status of all jobs
ru: Сбросить статус всех заданий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mountStatusGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWi
en: Status
ru: Состояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, queueTable)
en: Count
ru: Количество

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2_5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, FilterPosLabel)
en: Number of images to capture
ru: Количество получаемых изображений

en: Meridian Flip...
ru: Перекладывание меридиана

en: Job #%1 changes applied.
ru: Применены изменения задания #%1.

en: Are you sure you want to reset status of all jobs?
ru: Вы действительно хотите сбросить статус всех заданий?

en: Reset job status
ru: Сбросить статус задания

en: Editing job #%1...
ru: Правка задания #%1...

en: Editing job canceled.
ru: Правка задания отменена.

en: Failed to save sequence queue
ru: Не удалось сохранить очередь.

en: No pending jobs found. Please add a job to the sequence queue.
ru: Отложенных заданий не найдено. Добавьте задание в очередь.

en: Failed to set sub frame.
ru: Не удалось установить область кадра.

en: Failed to set binning.
ru: Не удалось установить биннинг.

en: Error: Lost connection to CCD.
ru: Ошибка: потеряно соединение с ПЗС.

en: Received image %1 out of %2.
ru: Получено изображение %1 из %2.

en: All jobs are complete. Do you want to reset the status of all jobs and restart capturing?
ru: Все задания завершены. Вы действительно хотите сбросить состояние всех заданий и перезапустить съёмку?

en: Dither complete.
ru: Размывание завершено.

en: Performing post flip re-calibration and guiding...
ru: Выполняется повторная калибровка и гидирование после перекладывания...

en: Autofocus failed. Aborting exposure...
ru: Автофокусировка не удалась. Прерывание экспозиции...

en: Performing post flip re-alignment...
ru: Выполняется повторное выравнивание после перекладывания...

en: Post meridian flip calibration completed successfully.
ru: Калибровка перекладывания после прохождения меридиана успешно завершена.

en: Guiding deviation %1 is now lower than limit value of %2 arcsecs, resuming exposure.
ru: Отклонение %1 гидирования стало менее предела в %2 угл. секунды, возобновляем экспозицию.

en: Post flip re-alignment completed successfully.
ru: Повторное выравнивание после перекладывания успешно завершено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, motionAbortButton)
en: Abort
ru: Прервать

en: Dark Exposure
ru: Темновая экспозиция

en: Dithering...
ru: Размывание...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ru: Удалить

en: In Progress
ru: В процессе

en: Complete
ru: Готово

en: Sequence queue saved to %1
ru: Очередь сохранена в %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Description
ru: Описание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsShowLabels) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, abInsLabels) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Labels
ru: Названия:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, abInsTileSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AllButton)
en: All
ru: Все объекты

en: Idle.
ru: Холостой ход.

en: Error: Lost connection to Focuser.
ru: Ошибка: потеряно соединение с фокусёром.

en: Autofocus failed, moving back to initial focus position %1.
ru: Автофокусировка не удалась, возвращаемся к начальному положению фокуса %1.

en: FITS received. No stars detected.
ru: FITS получен. Звёзд не обнаружено.

en: Failed to automatically select a star. Please select a star manually.
ru: Не удалось автоматически выбрать звезду. Выберите звезду вручную.

en: Capture complete. Select a star to focus.
ru: Снимок сделан. Выберите звезду для фокусировки.

en: No stars detected, capturing again...
ru: Звёзды не обнаружены, снимаем снова...

en: FITS received. HFR %1 @ %2. Delta (%3%)
ru: FITS получен. HFR %1 @ %2. Разница (%3%)

en: FITS received. HFR %1 @ %2.
ru: FITS получен. HFR %1 @ %2.

en: Change in HFR is too small. Try increasing the step size or decreasing the tolerance.
ru: Изменение HFR слишком мало. Попытайтесь увеличить размера шага или уменьшить допуск.

en: Deadlock reached. Please try again with different settings.
ru: Тупик достигнут. Попробуйте еще раз с другими настройками.

en: Autofocus failed to reach proper focus. Try adjusting the tolerance value.
ru: Автофокусу не удалось достичь должной фокусировки. Попробуйте настроить значение допуска.

en: Focuser error, check INDI panel.
ru: Ошибка фокусёра, проверьте панель INDI.

en: Restarting autofocus process...
ru: Рестарт процесса автофокусировки...

en: Starting continuous exposure...
ru: Начать непрерывную экспозицию...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: V-Curve
ru: V-кривая

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDataB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Clear)
en: Clear
ru: Очистить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runningStateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runButtonBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Run
ru: Запуск

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ru: Значение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Max Travel:
ru: Макс. перемещение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusAutoStarEnabled)
en: Auto Select Star
ru: Автовыбор звезды

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, focusSubFrame)
en: Sub Frame
ru: Область кадра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding while autofocus in progress
ru: Приостановить гидирование во время автофокусировки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, focusSuspendGuiding)
en: Suspend Guiding
ru: Приостановить гидирование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DitherEnabled)
en: Dither
ru: Размывание

en: Connection to the guide CCD is lost.
ru: Подключение к гиду потеряно.

en: Calibration completed.
ru: Калибровка завершена.

en: Guiding resumed.
ru: Гидирование возобновлено.

en: Guiding suspended.
ru: Гидирование приостановлено.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, controlGroupBox)
en: Control
ru: Управление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, guideSubframe)
en: Subframe
ru: Область кадра

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_8)
en: Apply filter to image after capture to enhance it
ru: Примените фильтр к изображению после его захвата для улучшения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, l_Focal)
en: Focal Length (mm)
ru: Фокусное расстояние (мм)

[ctx: North]
en: N
ru: С

[ctx: South]
en: S
ru: Ю

[ctx: West]
en: W
ru: З

[ctx: East]
en: E
ru: В

en: %1 info are missing. Please set the values in INDI Control Panel.
ru: Информации о %1 нет. Установите значение в панели управления INDI.

en: Lost track of the guide star. Try increasing the square size or reducing pulse duration.
ru: Опорная звезда потеряна. Попробуйте увеличить площадь или сократить длительность импульса.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, magnitudeR)
en: Magnitude
ru: Звёздная величина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_29)
en: Pulse:
ru: Импульс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwoAxisEnabled)
en: Two axis
ru: Две оси

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: arcsecs
ru: угл. с

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: INDI Server
ru: Сервер INDI

en: Connecting INDI devices...
ru: Подключение устройств INDI...

en: Disconnecting INDI devices...
ru: Отключение устройств INDI...

en: INDI services stopped.
ru: Сервисы INDI остановлены.

en: Remote devices established. Please connect devices.
ru: Удаленное устройство установлена. Подключите  устройство.

en: %1 is online.
ru: %1 доступен.

en: %1 filter is online.
ru: фильтр %1 доступен.

en: %1 is offline.
ru: %1 недоступен.

en: Guider port from %1 is ready.
ru: Порт гида с %1 готов.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, indiControlPanelB)
en: INDI Control Panel...
ru: Управление INDI...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ekosOptionsB)
en: Options...
ru: Параметры...

en: Telescope completed the meridian flip.
ru: Телескопа завершил перекладывание по меридиану.

en: Telescope altitude is below minimum altitude limit of %1. Aborting motion...
ru: Высота телескоп ниже минимально допустимой высоты %1. Прерываем движение...

en: Telescope altitude is above maximum altitude limit of %1. Aborting motion...
ru: Высота телескоп выше максимально допустимой высоты %1. Прерываем движение...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, degLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: deg
ru: градус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, minAltLabel) i18n: ectx: whatsthis, entry (MinimumAltLimit), group (Mount)
en: Minimum telescope altitude limit. If the telescope is below this limit, it will be commanded to stop.
ru: Ограничение минимальной высоты телескопа. Если телескоп находится ниже этого предела, он будет остановлен.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAltLabel)
en: Min. Alt:
ru: Мин. высота:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, maximumAltLimit) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: <html><head/><body><p>Maximum telescope altitude limit. If the telescope is above this limit, it will be commanded to stop.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Ограничение максимальной высоты телескопа. Если телескоп находится выше этого предела, он будет остановлен.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxAltLabel)
en: Max. Alt:
ru: Макс. высота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, parkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domePark)
en: Park
ru: Парковка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unparkB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, domeUnpark)
en: UnPark
ru: Выйти из парковки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Sources
ru: Источники

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoscaleValuesCB)
en: Auto Scale
ru: Автомасштаб

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, INDIWebManagerPortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remotePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuidePortLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, 
en: Port:
ru: Порт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
ru: Режим:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, remoteHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, externalGuideHostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Host:
ru: Сервер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, externalGuideHost)
en: localhost
ru: локальный

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Focal length:
ru: Фокусное расстояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackStepCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, schedulerTrackStep) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Track
ru: Отслеживать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_18)
en: Directory to save sequence images
ru: Каталог для сохранения изображений последовательности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DefaultDSSImageSizeUnitLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DSSPaddingUnitLabel)
en: arcminutes
ru: мин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorHandlingDontRestartButton)
en: &None
ru: &Нет

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CatalogObjectUI) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, fitsHeaderDialog)
en: FITS Header
ru: Заголовок FITS

en: 1D FITS images are not supported in KStars.
ru: 1D FITS изображение не поддерживаются в KStars.

en: Error reading image: %1
ru: Ошибка чтения изображения: %1

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Complete.
ru: Готово.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, alignLabel)
en: Method:
ru: Метод:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Nearest
ru: Ближайший

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: Simple
ru: Простой

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, methodCombo)
en: BILinear
ru: Билинейный

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Offset:
ru: Смещение по X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y Offset:
ru: Смещение по Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, statusEdit)
en: Ready.
ru: Готов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keywordCB)
en: Keyword
ru: Ключевое слово

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Comment
ru: Примечания

en: Linear Scale
ru: Линейное увеличение

en: Logarithmic Scale
ru: Логарифмическая шкала

en: Square Root Scale
ru: Обратная квадратичная шкала

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FITSHistogramUI)
en: Histogram
ru: Гистограмма

en: Save Changes to FITS?
ru: Сохранить изменения в FITS?

en: The current FITS file has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
ru: Файл FITS содержит несохранённые изменения. Вы хотите сохранить их перед закрытием файла?

en: File saved to %1
ru: Файл сохранён в %1

en: Finding stars...
ru: Поиск звёзд...

en: Auto Stretch
ru: Автомасштаб

en: High Contrast
ru: Высокий контраст

en: Equalize
ru: Уравнять

en: High Pass
ru: Высокая частота

en: Mark Stars
ru: Отметить звёзды

en: Unmark Stars
ru: Убрать отметки звёзд

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayGroup)
en: Display
ru: Показывать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Driver:
ru: Драйвер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
ru: Название:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDriverB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewEyepiece) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewLens) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NewFilter)
en: Add New
ru: Добавить...

en: Driver %1 is already running, do you want to restart it?
ru: Драйвер %1 уже работает, перезапустить его?

en: Cannot start INDI server: port error.
ru: Не удаётся запустить сервер INDI: ошибка порта.

en: Invalid port entry: %1
ru: Неверная запись порта: %1

en: Failed to open INDI Driver file: %1
ru: Не удаётся открыть файл драйвера INDI: %1

en: Error: the port number is invalid.
ru: Ошибка: неверный номер порта.

en: Host: %1 Port: %2 already exists.
ru: Сервер: %1 порт: %2 уже существует.

en: You need to disconnect the client before removing it.
ru: Вам нужно прервать связь, чтобы удалить их.

en: Are you sure you want to remove the %1 client?
ru: Вы действительно хотите удалить %1?

en: Unable to write to file 'indihosts.xml'
    Any changes to INDI hosts configurations will not be saved.
ru: ошибка записи файла «indihosts.xml»
    Все изменения настройки серверов INDI будут утеряны.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DriverManager)
en: Device Manager
ru: Управление устройствами

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, LocalTab)
en: Local/Server
ru: Локально/Сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget)
en: Device
ru: Устройство

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, localTreeWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Mode
ru: Режим

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, serverLogBox)
en: Server Log
ru: Журнал сервера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localR)
en: Local
ru: Локально

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, serverR)
en: Server
ru: Сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, runServiceB)
en: Run Service
ru: Запустить службу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, stopServiceB)
en: Stop Service
ru: Остановить службу

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clientTab)
en: Client
ru: Клиент

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, h)
en: Hosts
ru: Серверы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, modifyB)
en: Modify...
ru: Изменить...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Connection
ru: Соединение

en: No INDI devices currently running. To run devices, please select devices from the Device Manager in the devices menu.
ru: Устройства INDI не запущены. Чтобы их запустить, выберите эти устройства в менеджере устройств.

en: Add Host
ru: Добавить сервер

en: Modify Host
ru: Изменить сервер

en: INDI DATA STREAM
ru: ПОТОК ДАННЫХ INDI

en: Cannot open file %1 for reading
ru: Не удаётся открыть файл «%1»

en: Time
ru: Время

en: Set
ru: Установить

en: Enable binary data transfer from this property to KStars and vice-versa.
ru: Включить передачу двоичных данных из этого свойства в KStars и наоборот.

en: Upload
ru: Сохранение на сервере

en: Data file saved to %1
ru: Файл данных сохранён в %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, videoLabel_3)
en: Default INDI video port
ru: Порт видео устройства INDI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Specify where new FITS images are saved once captured and downloaded
ru: Определите место хранения сделанных вами файлов FITS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fitsLabel)
en: Default FITS directory:
ru: Папка FITS по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indiServerGroup)
en: Specify range of ports that INDI Server will bind to when starting new drivers
ru: Укажите диапазон портов, которые сервер INDI будет использовать при запуске новых драйверов.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display the telescope position on the sky map
ru: Показывать позицию телескопа на карте неба

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showTargetCrosshair)
en: Display a telescope marker on the sky map in order to track the telescope motion across the sky.
ru: Показывать маркер на карте неба для отслеживания движения телескопа по небу.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectDirB)
en: Play/Pause
ru: Воспроизведение/пауза

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: File name:
ru: Имя файла:

en: Driver %1 was not found on the system. Please make sure the package that provides the '%1' binary is installed.
ru: Драйвер %1 не найден. Убедитесь, что бинарный пакет для '%1' установлен.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, streamForm)
en: Video Stream
ru: Видеопоток

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, telescopeWizard)
en: Telescope Wizard
ru: Мастер работы с телескопом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelB)
en: &Cancel
ru: О&тмена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backB)
en: &Back
ru: &Назад

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelPageLabel)
en: <h3>1. Telescope Model</h3>
    
    Please select your telescope model from the list below. Click next after selecting a model.
ru: <h3>1. Модель телескопа</h3>
    
    Выберите модель вашего телескопа из списка. Нажмите кнопку «Далее» после выбора модели.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <b>Tip</b>
    <br>Some non-Meade telescopes support a subset of the LX200 command set. Select <tt>LX200 Basic</tt> to control such devices.
ru: <b>Совет</b>
    <br>Некоторые малоизвестные модели телескопов поддерживают подмножество команд LX200. Выберите <tt>LX200 Generic</tt> для управления такими устройствами.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, telescopePageInfo)
en: <h3>2. Align Your Telescope</h3>
    
    You need to align your telescope before you can control it properly from KStars. Please refer to your telescope manual for alignment instructions.
    <br><br>
    After a successful alignment, connect your telescope's RS232 interface to your computer's serial or USB port.
    <br><br><br>Click next to continue.
ru: <h3>2. Наведение телескопа</h3>
    
    Вам необходимо сделать привязку вашего телескоп по звездам перед тем, как вы им будете управлять из программы. Обратитесь к руководству по телескопу чтобы узнать как это сделать.
    <br><br>
    После успешной привязки по звездам подключите телескоп к компьютеру через последовательный порт RS232 или USB. 
    <br><br><br>Нажмите кнопку «Далее» для продолжения настройки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPageLabel)
en: <h3>3. Verify Local Settings</h3>
    
    Verify if the following time, date, and location settings are correct. If any of the settings are incorrect, you can correct them via the <tt>Set time</tt> and <tt>Set Location</tt> buttons.
ru: <h3>3. Проверка времени и координат</h3>
    
    Проверьте правильность установки даты, времени и географических координат вашего местонахождения. Если какой-либо параметр установлен неправильно, измените его кнопкой <tt>Установить время</tt> или <tt>Местонахождение</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: <b>Location</b>
ru: <b>Местонахождение</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel)
en: <b>Time</b>
ru: <b>Время</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel)
en: <b>Date</b>
ru: <b>Дата</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setTimeB)
en: Set Time...
ru: Установить время...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setLocationB)
en: Set Location...
ru: Местонахождение...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: <b>Port:</b>
ru: <b>Порт:</b>

en: Are you sure you want to cancel?
ru: Вы действительно хотите отменить?

en: Please wait while KStars scan communication ports for attached telescopes.
    This process might take few minutes to complete.
ru: Дождитесь поиска установленного телескопа. Это может занять несколько минут.

en: Please wait while KStars tries to connect to your telescope...
ru: Дождитесь установки контакта с вашим телескопом...

en: Sorry. KStars failed to detect any attached telescopes, please check your settings and try again.
ru: KStars не обнаружил установленных телескопов, проверьте ещё раз.

en: Telescope Wizard completed successfully.
ru: Мастер телескопа успешно завершил работу.

en: Rise time: %1
ru: Время восхода: %1

[ctx: the time at which an object falls below the horizon]
en: Set time: %1
ru: Время заката: %1

en: No rise time: Circumpolar
ru: Не восходит: За полярным кругом

en: No set time: Circumpolar
ru: Не заходит: За полярным кругом

en: No rise time: Never rises
ru: Не восходит: никогда не восходит

en: No set time: Never rises
ru: Не заходит: никогда не восходит

en: Transit time: %1
ru: Время кульминации: %1

en: Empty sky
ru: Нет объекта

[ctx: Sloan Digital Sky Survey]
en: Show SDSS Image
ru: Показать снимок SDSS

[ctx: Digitized Sky Survey]
en: Show DSS Image
ru: Снимок DSS

en: star
ru: звезда

en: Solar system object
ru: Объект Солнечной системы

en: satellite
ru: ИСЗ

en: Velocity: %1 km/s
ru: Скорость: %1 км/с

en: Altitude: %1 km
ru: Высота: %1 км

en: Range: %1 km
ru: Дальность: %1 км

en: Center && Track
ru: Отцентровать и привязать

en: Angular Distance To...            [
ru: Угловое расстояние...          [

en: Starhop from here to...
ru: Поиск по звёздам отсюда до...

en: Remove Label
ru: Снять отметку

en: Attach Label
ru: Отметить

en: supernova
ru: сверхновая

en: Select this object
ru: Выбрать этот объект

[ctx: Show Detailed Information Dialog]
en: Details
ru: Сведения

en: Remove From Observing WishList
ru: Удалить из списка наблюдения

en: Add to Observing WishList
ru: Добавить в список наблюдения

en: Remove Trail
ru: Скрыть траекторию

en: Add Trail
ru: Показать траекторию

en: Image Resources
ru: Ресурсы изображений

en: Stop &Tracking
ru: &Остановить слежение

note: i18n: ectx: label, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: Position of the time InfoBox.
ru: Местоположение информации о времени

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionTimeBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Time InfoBox.
ru: Экранные координаты информации о времени

note: i18n: ectx: label, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: Position of the focus InfoBox.
ru: Местоположение информации о привязке

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionFocusBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Focus InfoBox.
ru: Экранные координаты информации о привязке

note: i18n: ectx: label, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: Position of the geographic InfoBox.
ru: Местоположение географической информации

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PositionGeoBox), group (GUI)
en: The screen coordinates of the Geographic Location InfoBox.
ru: Экранные координаты информации о местонахождении пользовательская

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: Is the time InfoBox in the "shaded" state?
ru: Панель времени в неактивном состоянии?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeTimeBox), group (GUI)
en: If true, the Time InfoBox will show only its top line of data.
ru: Если верно, то в информации о времени будут показаны только основные данные.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: Is the focus InfoBox in the "shaded" state?
ru: Панель привязки в неактивном состоянии?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeFocusBox), group (GUI)
en: If true, the Focus InfoBox will show only its top line of data.
ru: Если верно, то в информации о привязке будут показаны только основные данные.

note: i18n: ectx: label, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: Is the geographic InfoBox in the "shaded" state?
ru: Панель местонахождения в неактивном состоянии?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShadeGeoBox), group (GUI)
en: If true, the Geographic Location InfoBox will show only its top line of data.
ru: Если верно, то в информации о местонахождении наблюдателя будут показаны только основные данные.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Meta-option to toggle display of all InfoBoxes
ru: Показать информацию

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowInfoBoxes), group (GUI)
en: Toggles display of all three InfoBoxes.
ru: Показать все информационные панели

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Display the time InfoBox?
ru: Время

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Time InfoBox.
ru: Показывать время

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Display the focus InfoBox?
ru: Привязка

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFocusBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Focus InfoBox.
ru: Показывать привязку

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Display the geographic InfoBox?
ru: Местонахождение наблюдателя

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGeoBox), group (GUI)
en: Toggles display of the Geographic Location InfoBox.
ru: Показывать местонахождение наблюдателя

note: i18n: ectx: label, entry (StickyTimeBox), group (GUI) i18n: ectx: label, entry (StickyFocusBox), group (GUI)
en: Time InfoBox anchor flag
ru: Крепление информационной панели времени

note: i18n: ectx: label, entry (StickyGeoBox), group (GUI)
en: Geographic InfoBox anchor flag
ru: Крепление информационного поля местоположения наблюдателя

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Display the statusbar?
ru: Показывать сообщения в строке состояния?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStatusBar), group (GUI)
en: Toggle display of the status bar.
ru: Показывать панель статуса.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Display Alt/Az coordinates in the statusbar?
ru: Показывать высоту и азимут в строке состояния?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAltAzField), group (GUI)
en: Toggle display of the Horizontal coordinates of the mouse cursor in the status bar.
ru: Показывать горизонтальные координаты курсора мыши в строке состояния.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowRADecField), group (GUI)
en: Display RA/Dec coordinates in the statusbar?
ru: Показывать прямое восхождение и склонение в строке состояния?

note: i18n: ectx: label, entry (WindowWidth), group (GUI)
en: Width of main window, in pixels
ru: Ширина основного окна, в пикселах

note: i18n: ectx: label, entry (WindowHeight), group (GUI)
en: Height of main window, in pixels
ru: Высота основного окна, в пикселах

note: i18n: ectx: label, entry (RunStartupWizard), group (GUI)
en: Run Startup Wizard when KStars launches?
ru: Запустить Мастер Установки при старте KStars?

note: i18n: ectx: label, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: Filenames of defined custom object catalogs.
ru: Имена файлов для пользовательских каталогов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CatalogFile), group (Catalogs)
en: List of the filenames of custom object catalogs.
ru: Список имен файлов пользовательских каталогов.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of toggles for displaying custom object catalogs.
ru: Список имен файлов отображаемых пользовательских каталогов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalog), group (Catalogs)
en: List of integers toggling display of each custom object catalog (any nonzero value indicates the objects in that catalog will be displayed).
ru: Список чисел переключения отображения каждого объекта из пользовательского каталога объекта (любое ненулевого значение указывает на отображение объекта из этого каталога).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List for displaying custom object catalogs.
ru: Список для показа объектов пользовательских каталогов.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCatalogNames), group (Catalogs)
en: List of names for which custom catalogs are to be displayed.
ru: Список имен, для которых будут показываться пользовательские каталоги.

note: i18n: ectx: label, entry (useGeographicUpdate), group (indi)
en: Automatically updates geographic location?
ru: Автоматически обновлять географическое положение?

note: i18n: ectx: label, entry (useTimeUpdate), group (indi)
en: Automatically updates time and date?
ru: Автоматически обновлять время и дату?

note: i18n: ectx: label, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Draw crosshairs at telescope position in the sky map?
ru: Показывать местоположение перекрестия телескопа на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showTargetCrosshair), group (indi)
en: Toggle display of crosshairs centered at telescope's pointed position in the KStars sky map.
ru: Показывать позицию телескопа на карте неба KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Display INDI messages in the statusbar?
ru: Показывать сообщения INDI в строке состояния?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showINDIMessages), group (indi)
en: Toggle display of INDI messages in the KStars statusbar.
ru: Показывать сообщения INDI с строке состояния KStars.

note: i18n: ectx: label, entry (fitsDir), group (indi)
en: FITS Default directory
ru: Каталог FITS по умолчанию

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fitsDir), group (indi)
en: The default location of saved FITS files
ru: Место, куда по умолчанию сохранять файлы FITS

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI Server Start Port
ru: Начальный порт сервера INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortStart), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports starting from this port
ru: Сервер INDI попытается связать с портами, начиная с этого порта

note: i18n: ectx: label, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI Server Final Port
ru: Конечный порт сервера INDI

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (serverPortEnd), group (indi)
en: INDI server will attempt to bind with ports ending with this port
ru: Сервер INDI попытается связать с портами, заканчивая этим портом

note: i18n: ectx: label, entry (indiServer), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiServer), group (indi)
en: PATH to indiserver binary
ru: ПУТЬ до двоичного файла indiserver

note: i18n: ectx: label, entry (indiDriversDir), group (indi) i18n: ectx: whatsthis, entry (indiDriversDir), group (indi)
en: PATH to indi drivers directory
ru: ПУТЬ до каталога с драйверами indi

note: i18n: ectx: label, entry (CityName), group (Location)
en: City name of geographic location.
ru: Название города географического местоположения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CityName), group (Location)
en: The City name of the current geographic location.
ru: Название города текущего географического местоположения.

note: i18n: ectx: label, entry (ProvinceName), group (Location)
en: Province name of geographic location.
ru: Название региона географического местоположения.

note: i18n: ectx: label, entry (CountryName), group (Location)
en: Country name of geographic location.
ru: Название страны географического местоположения.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CountryName), group (Location)
en: The Country name of the current geographic location.
ru: Название страны текущего географического местоположения.

note: i18n: ectx: label, entry (Longitude), group (Location)
en: Geographic Longitude, in degrees.
ru: Географическая долгота, в градусах.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Longitude), group (Location)
en: The longitude of the current geographic location, in decimal degrees.
ru: Долгота текущего географического месторасположения, в десятичных градусах.

note: i18n: ectx: label, entry (Latitude), group (Location)
en: Geographic Latitude, in degrees.
ru: Географическая широта, в градусах.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Latitude), group (Location)
en: The latitude of the current geographic location, in decimal degrees.
ru: Широта текущего географического месторасположения, в десятичных градусах.

note: i18n: ectx: label, entry (Elevation), group (Location)
en: Elevation above sea level of geographic location, in meters.
ru: Высота над уровнем моря текущего географического месторасположения, в метрах.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeZone), group (Location)
en: Time Zone offset of geographic location, in hours.
ru: Часовой пояс местонахождения наблюдателя без учета летнего времени, в часах.

note: i18n: ectx: label, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code for daylight savings time rule used by geographic location.
ru: Двухбуквенный код правил перехода на летнее время для используемого местоположения наблюдателя.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DST), group (Location)
en: Two-letter code that determines the dates on which daylight savings time begins and ends (you can view the rules by pressing the "Explain DST Rules" button in the Geographic Location window).
ru: Двухбуквенный код, определяющий правила перехода на летнее время (посмотреть правила можно нажав кнопку «Переход на летнее время» в окне «Местонахождение наблюдателя»).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAnimatedSlewing), group (View)
en: Use animated slewing effects when changing focus position?
ru: Использовать эффекты анимации поворота при смене точки привязки?

note: i18n: ectx: label, entry (FOVNames), group (View)
en: Name of selected FOV indicators
ru: Назвать индикатор выбранного поля зрения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FOVNames), group (View)
en: The names of the currently selected field-of-view indicators. The list of defined FOV indicator names is listed in the "Settings|FOV Symbols" menu.
ru: Названия выбранных в данный момент рамок поля зрения. Список определённых названий рамок поля зрения указан в меню «Настройка -> Рамка поля зрения».

note: i18n: ectx: label, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: Fade planet trails to background color?
ru: Траектории планет затухают в цвет фона?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FadePlanetTrails), group (View)
en: If true, trails attached to solar system bodies will fade into the background sky color.
ru: При включении настройки траектории планет будут затухать до цвета фона.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusRA), group (View)
en: Right Ascension of focus position
ru: Прямое восхождение для места в фокусе

note: i18n: ectx: label, entry (FocusDec), group (View)
en: Declination of focus position
ru: Наклонение для места в фокусе

note: i18n: ectx: label, entry (FocusObject), group (View)
en: Name of focused object
ru: Название объекта привязки

note: i18n: ectx: label, entry (IsTracking), group (View)
en: Is tracking engaged?
ru: Включить отслеживание?

note: i18n: ectx: label, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Hide objects while moving?
ru: Скрывать объекты при движении?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOnSlew), group (View)
en: Toggle whether KStars should hide some objects while the display is moving, for smoother motion.
ru: Позволяет скрывать некоторые объекты с экрана при движении для более плавного движения.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCBounds), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Hide constellation boundaries while moving?
ru: Скрывать границы созвездий при вращении?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать названия созвездий во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCLines), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Hide constellation lines while moving?
ru: Скрывать линии созвездий при движении

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать линии созвездий во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyCulture), group (View)
en: Sky culture
ru: Культура неба

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyCulture), group (View)
en: Choose sky culture.
ru: Выберите культуру неба.

note: i18n: ectx: label, entry (HideCNames), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Hide constellation names while moving?
ru: Скрывать названия созвездий при движении

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation names are hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать названия созвездий во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (HideGrids), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Hide coordinate grids while moving?
ru: Скрывать координатные сетки при движении?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideGrids), group (View)
en: Toggle whether the coordinate grids are hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать координатные сетки во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Hide Milky Way contour while moving?
ru: Скрывать контур Млечного пути при движении

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать контур Млечного пути во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (HideOther), group (View)
en: Hide extra objects while moving?
ru: Скрывать дополнительные объекты при движении?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать дополнительные объекты во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (HidePlanets), group (View)
en: Hide solar system objects while moving?
ru: Скрывать объекты Солнечной системы при движении?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HidePlanets), group (View)
en: Toggle whether solar system objects are hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать объекты Солнечной системы во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (HideStars), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: Hide faint stars while moving?
ru: Скрывать тусклые звёзды при вращении?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideStars), group (View)
en: Toggle whether faint stars are hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать тусклые звёзды во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (HideLabels), group (View)
en: Hide object name labels while moving?
ru: Скрывать названия объектов при движении?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HideLabels), group (View)
en: Toggle whether name labels are hidden while the display is in motion.
ru: Позволяет скрывать названия объектов с карты неба во время движения.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Draw asteroids in the sky map?
ru: Показывать астероиды на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroids), group (View)
en: Toggle whether asteroids are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба астероиды.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Label asteroid names in the sky map?
ru: Показывать названия астероидов на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAsteroidNames), group (View)
en: Toggle whether asteroid name labels are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба названия астероидов.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowComets), group (View)
en: Draw comets in the sky map?
ru: Показывать кометы на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowComets), group (View)
en: Toggle whether comets are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба кометы.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Label comet names in the sky map?
ru: Показывать названия комет на звёздной карте?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCometNames), group (View)
en: Toggle whether comet name labels are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба названия комет.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Draw supernovae in the sky map?
ru: Показывать сверхновые на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovae), group (View)
en: Toggle whether supernovae are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба сверхновые.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Label Supernova Names in the sky map?
ru: Показывать названия сверхновых на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaNames), group (View)
en: Toggle whether supernova name labels are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба названия сверхновых.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap
ru: Ограничить звёздную величину показываемых сверхновых на карте неба

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitShowSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be shown on the skymap.
ru: Ограничить звёздную величину показываемых сверхновых на карте неба.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Show supernova alerts?
ru: Показывать оповещения о сверхновых?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSupernovaAlerts), group (View)
en: Toggle supernova alerts.
ru: Позволяет показывать оповещения о сверхновых.

note: i18n: ectx: label, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted
ru: Максимальная звёздная величина показываемых оповещений сверхновых

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagnitudeLimitAlertSupernovae), group (View)
en: Set magnitude limit for supernovae to be alerted.
ru: Максимальная звёздная величина показываемых оповещений сверхновых.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Draw constellation boundaries in the sky map?
ru: Показывать границы созвездий на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCBounds), group (View)
en: Toggle whether constellation boundaries are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба границы созвездий.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Highlight the central constellation boundary in the sky map?
ru: Подсвечивать границы центрального созвездия на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHighlightedCBound), group (View)
en: Toggle whether constellation boundary containing the central focus point is highlighted in the sky map.
ru: Позволяет подсвечивать границы тех созвездий на карте неба, в которых находится точка привязки.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCLines), group (View)
en: Draw constellation lines in the sky map?
ru: Показывать линии созвездий на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCLines), group (View)
en: Toggle whether constellation lines are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба линии созвездий.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCNames), group (View)
en: Draw constellation names in the sky map?
ru: Показывать названия созвездий на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCNames), group (View)
en: Toggle whether constellation name labels are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба названия созвездий.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Draw "deep sky" objects in the sky map?
ru: Показывать объекты глубокого космоса на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSky), group (View)
en: Toggle whether deep-sky objects are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба объекты глубокого космоса.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Draw ecliptic line in the sky map?
ru: Показывать линию эклиптики на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEcliptic), group (View)
en: Toggle whether the ecliptic line is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба плоскость эклиптики.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquator), group (View)
en: Draw equator line in the sky map?
ru: Показывать линию небесного экватора на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquator), group (View)
en: Toggle whether the equator line is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба небесный экватор.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSelectGrid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Draw grids according to active coordinate system?
ru: Рисовать сетки активной системы координат?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutoSelectGrid), group (View)
en: Coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
ru: Координатная сетка будет автоматически меняться в зависимости от текущей системы координат.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Draw equatorial coordinate grid in the sky map?
ru: Показывать экваториальную сетку на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowEquatorialGrid), group (View)
en: Toggle whether the equatorial coordinate grid is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба экваториальную координатную сетку.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Draw horizontal coordinate grid in the sky map?
ru: Показывать азимутальную сетку на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizontalGrid), group (View)
en: Toggle whether the horizontal coordinate grid is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба азимутальную координатную сетку.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGround), group (View)
en: Draw opaque ground in the sky map?
ru: Показывать непрозрачный горизонт на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowGround), group (View)
en: Toggle whether the region below the horizon is opaque.
ru: Позволяет показывать область ниже горизонта непрозрачной.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Draw horizon line in the sky map?
ru: Показывать линию горизонта на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowHorizon), group (View)
en: Toggle whether the horizon line is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба линию горизонта.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFlags), group (View)
en: Draw flags in the sky map?
ru: Показывать флаги на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowFlags), group (View)
en: Toggle whether flags are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба флаги.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOther), group (View)
en: Draw extra deep-sky objects in the sky map?
ru: Показывать дополнительные объекты глубокого космоса на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOther), group (View)
en: Toggle whether extra objects are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба дополнительные объекты.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Draw Milky Way contour in the sky map?
ru: Показывать контур Млечного пути на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMilkyWay), group (View)
en: Toggle whether the Milky Way contour is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба контур Млечного пути.

note: i18n: ectx: label, entry (FillMilkyWay), group (View)
en: Fill Milky Way contour? (false means use outline only)
ru: Залить контур Млечного пути? (сам контур будет показан в любом случае)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option for all planets in the sky map.
ru: Мета-настройка для всех планет на карте неба.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSolarSystem), group (View)
en: Meta-option to control whether all major planets (and the Sun and Moon) are drawn in the sky map.
ru: Мета-настройка контроля отображения всех больших планет, Солнца и Луны на карте неба.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Draw planets as images in the sky map?
ru: Показывать планеты на карте неба изображениями?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetImages), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are rendered as images in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба планеты, Солнце и Луну в виде фотографических изображений.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Label planet names in the sky map?
ru: Показывать названия планет на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPlanetNames), group (View)
en: Toggle whether major planets (and the Sun and Moon) are labeled in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба все большие планеты, Солнце и Луну.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSun), group (View)
en: Draw Sun in the sky map?
ru: Показывать Солнце на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSun), group (View)
en: Toggle whether the Sun is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Солнце.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoon), group (View)
en: Draw Moon in the sky map?
ru: Показывать Луну на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMoon), group (View)
en: Toggle whether the Moon is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Луну.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMercury), group (View)
en: Draw Mercury in the sky map?
ru: Показывать Меркурий на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMercury), group (View)
en: Toggle whether Mercury is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Меркурий.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVenus), group (View)
en: Draw Venus in the sky map?
ru: Показывать Венеру на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVenus), group (View)
en: Toggle whether Venus is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Венеру.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMars), group (View)
en: Draw Mars in the sky map?
ru: Показывать Марс на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowMars), group (View)
en: Toggle whether Mars is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Марс.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Draw Jupiter in the sky map?
ru: Показывать Юпитер на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJupiter), group (View)
en: Toggle whether Jupiter is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Юпитер.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Draw Saturn in the sky map?
ru: Показывать Сатурн на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSaturn), group (View)
en: Toggle whether Saturn is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Сатурн.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUranus), group (View)
en: Draw Uranus in the sky map?
ru: Показывать Уран на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowUranus), group (View)
en: Toggle whether Uranus is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Уран.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Draw Neptune in the sky map?
ru: Показывать Нептун на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowNeptune), group (View)
en: Toggle whether Neptune is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Нептун.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPluto), group (View)
en: Draw Pluto in the sky map?
ru: Показывать Плутон на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowPluto), group (View)
en: Toggle whether Pluto is drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба Плутон.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStars), group (View)
en: Draw stars in the sky map?
ru: Показывать звёзды на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStars), group (View)
en: Toggle whether stars are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба звёзды.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Label star magnitudes in the sky map?
ru: Значение звёздной величины у звёзд на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether star magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба звёздные величины (яркости) у объектов.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Label star names in the sky map?
ru: Именовать звёзды на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowStarNames), group (View)
en: Toggle whether star name labels are shown in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба названия звёзд.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Label deep-sky object magnitudes in the sky map?
ru: Показывать значение звёздной величины объектов глубокого космоса на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyMagnitudes), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object magnitude (brightness) labels are shown in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба звёздные величины (яркости) объектов глубокого космоса.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Label deep-sky objects in the sky map?
ru: Показывать названия объектов глубокого космоса на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowDeepSkyNames), group (View)
en: Toggle whether deep-sky object name labels are shown in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба названия объектов глубокого космоса.

note: i18n: ectx: label, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: Minimum timescale for forced-slewing mode
ru: Минимальный срок принудительного слежения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SlewTimeScale), group (View)
en: The timescale above which slewing mode is forced on at all times.
ru: Срок, в течение которого работает принудительный режим слежения.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGMode), group (View)
en: InfoBoxes Background fill mode
ru: Информационная панель режима заливки фона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGMode), group (View)
en: The background fill mode for the on-screen information boxes: 0="no BG"; 1="semi-transparent BG"; 2="opaque BG"
ru: Режим заливки фона для информационных панелей: 0=«без фона»; 1=«полупрозрачный фон»; 2=«непрозрачный фон»

note: i18n: ectx: label, entry (Projection), group (View)
en: Mapping projection algorithm
ru: Алгоритм проекции карт

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Projection), group (View)
en: Algorithm for the mapping projection.
ru: Алгоритм для проекции карт.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use abbreviated constellation names?
ru: Использовать аббревиатуры для названий созвездий?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAbbrevConstellNames), group (View)
en: Use official IAU abbreviations for constellation names.
ru: Использовать официальные аббревиатуры МАС для названий созвездий.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names?
ru: Использовать латинские названия созвездий?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLatinConstellNames), group (View)
en: Use Latin constellation names.
ru: Использовать латинские названия созвездий.

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names?
ru: Использовать названия созвездий на родном языке?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseLocalConstellNames), group (View)
en: Use localized constellation names (if localized names are not available, default to Latin names).
ru: Использовать названия созвездий на родном языке (если они не доступны, то будут использоваться латинские названия).

note: i18n: ectx: label, entry (UseAltAz), group (View)
en: Use horizontal coordinate system?
ru: Использовать горизонтальную систему координат?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAltAz), group (View)
en: Display the sky with horizontal coordinates (when false, equatorial coordinates will be used).
ru: Показывать на небе линии горизонтальной системы координат (иначе будет использоваться экваториальная система координат)

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Automatically label focused object?
ru: Автоматически помечать привязанный объект

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoLabel), group (View)
en: Toggle whether a centered object automatically gets a name label attached.
ru: Позволяет объекту в центре автоматически добавить название.

note: i18n: ectx: label, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Automatically add trail to centered solar system body?
ru: Автоматически добавлять траекторию отцентрованного объекта Солнечной системы?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseAutoTrail), group (View)
en: Toggle whether a centered solar system object automatically gets a trail attached, as long as it remains centered.
ru: Позволяет автоматически отслеживать отцентрированный объект Солнечной системы до тех пор, пока он остаётся в центре.

note: i18n: ectx: label, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Add temporary label on mouse hover?
ru: Добавить временное название при наведении курсора мыши?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseHoverLabel), group (View)
en: Toggle whether the object under the mouse cursor gets a transient name label.
ru: Позволяет добавить название к объекту под курсором мыши.

note: i18n: ectx: label, entry (UseRefraction), group (View)
en: Correct positions for atmospheric refraction?
ru: Поправка на атмосферную рефракцию?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRefraction), group (View)
en: Toggle whether object positions are corrected for the effects of atmospheric refraction (only applies when horizontal coordinates are used).
ru: Позволяет показывать положение объекта с учётом поправки на рефракцию атмосферы (используется только в случае горизонтальных координат).

note: i18n: ectx: label, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Apply relativistic corrections due to the bending of light in sun's gravitational field
ru: Применять релятивистские поправки, связанные с отклонением лучей света в гравитационном поле Солнца

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseRelativistic), group (View)
en: Toggle whether corrections due to bending of light around the sun are taken into account
ru: Позволяет включить отклонение лучей света близ Солнца

note: i18n: ectx: label, entry (UseAntialias), group (View)
en: Use antialiasing when drawing the screen?
ru: Использовать сглаживание?

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (View)
en: Zoom Factor, in pixels per radian
ru: Масштаб, в пикселах на радиан

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ZoomFactor), group (View)
en: The zoom level, measured in pixels per radian.
ru: Масштаб, измеряется в пикселах на радиан.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitAsteroid), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Faint limit for asteroids
ru: Предел яркости астероидов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitAsteroid), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing asteroids.
ru: Максимальная звёздная величина показываемых астероидов.

note: i18n: ectx: label, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Label density for asteroid names
ru: Предел яркости, при котором показываются названия астероидов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AsteroidLabelDensity), group (View)
en: Controls the relative number of asteroid name labels drawn in the map.
ru: Управление показа относительного числа названий астероидов на карте неба.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects
ru: Предел яркости для объектов глубокого космоса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSky), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed in.
ru: Максимальная звёздная величина показываемых объектов глубокого космоса при приближении.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: Faint limit for deep-sky objects when zoomed out
ru: Предел яркости для объектов глубокого космоса при удалении

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawDeepSkyZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing deep-sky objects, when fully zoomed out.
ru: Максимальная звёздная величина показываемых объектов глубокого космоса при удалении.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: Faint limit for stars
ru: Предел яркости для звёзд

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed in.
ru: Максимальная звёздная величина показываемых  звёзд при приближении.

note: i18n: ectx: label, entry (StarDensity), group (View)
en: Density of stars in the field of view
ru: Плотность звёзд в поле зрения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarDensity), group (View)
en: Sets the density of stars in the field of view
ru: Установить плотность звёзд в поле зрения

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: Faint limit for stars when zoomed out
ru: Предел яркости для звёзд при удалении

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitDrawStarZoomOut), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when fully zoomed out.
ru: Максимальная звёздная величина показываемых  звёзд при удалении.

note: i18n: ectx: label, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: Faint limit for stars when slewing
ru: Предел яркости для звёзд при наведении

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MagLimitHideStar), group (View)
en: The faint magnitude limit for drawing stars, when the map is in motion (only applicable if faint stars are set to be hidden while the map is in motion).
ru: Максимальная звёздная величина показываемых звёзд на карте при движении (применяется только если включено скрытие слабых звёзд при движении).

note: i18n: ectx: label, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: Relative density for star name labels and/or magnitudes
ru: Относительная плотность названий звёзд и/или их звёздных величин

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing star name and magnitude labels.
ru: Относительная плотность показываемых названий звёзд и их звёздных величин.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: Relative density for deep-sky object name labels and/or magnitudes
ru: Относительная плотность названий объектов глубокого космоса и/или их звёздных величин

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLabelDensity), group (View)
en: The relative density for drawing deep-sky object name and magnitude labels.
ru: Относительная плотность показываемых названий объектов глубокого космоса и их звёздных величин.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: Show long names in deep-sky object name labels?
ru: Показывать полные названий объектов глубокого космоса?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyLongLabels), group (View)
en: If true, long names (common names) for deep-sky objects are shown in the labels.
ru: Если включено, то будут показаны полные названия (основные названия) для объектов глубокого космоса.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFontScaling), group (View) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Label font size
ru: Размер шрифта названия

note: i18n: ectx: label, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: Maximum distance from Sun for labeling comets, in AU
ru: Максимальное расстояние от Солнца для помеченных комет, в а.е.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MaxRadCometName), group (View)
en: The maximum solar distance for drawing comets.
ru: Максимальное расстояние от Солнца для показываемых комет.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGL), group (View)
en: Switch to OpenGL backend
ru: Использовать OpenGL

note: i18n: ectx: label, entry (RunClock), group (View)
en: Run clock
ru: Запустить часы

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RunClock), group (View)
en: The state of the clock (running or not)
ru: Состояние часов (работают или нет)

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Use symbols to label observing list objects
ru: Использовать обозначения для подписей объектов из списка

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListSymbol), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a symbol in the map.
ru: Объекты из списка наблюдений могут быть выделены  на карте при помощи обозначений.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Use text to label observing list objects
ru: Использовать текстовые метки для объектов из списка наблюдений

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListText), group (ObservingList)
en: Objects in the observing list will be highlighted with a colored name label in the map.
ru: Объекты из списка наблюдений могут быть выделены  на карте при помощи цветных названий.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Digitized Sky Survey imagery in the observing list
ru: Предпочитать цифровой обзор неба в списке наблюдений

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer DSS imagery while downloading imagery.
ru: Для загружаемых изображений в списке наблюдений предпочесть DSS.

note: i18n: ectx: label, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: Prefer Sloan Digital Sky Survey imagery in the observing list
ru: Предпочитать Слоановский цифровой обзор неба в списке наблюдений

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ObsListPreferSDSS), group (ObservingList)
en: The observing list will prefer SDSS imagery while downloading imagery.
ru: Для загружаемых изображений в списке наблюдений предпочесть SDSS.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorSchemeFile), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorSchemeFile), group (Colors)
en: The name of the color scheme
ru: Введите название цветовой схемы

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorMode), group (Colors)
en: Mode for rendering stars
ru: Режим отрисовки звёзд

note: i18n: ectx: label, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: Saturation level of star colors
ru: Интенсивность цвета звёзд

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarColorIntensity), group (Colors)
en: The color saturation level of stars (only applicable when using "realistic colors" mode).
ru: Уровень насыщенности цвета звёзд (применяется только при использовании режима «реалистичные цвета»).

note: i18n: ectx: label, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: Color of angular distance ruler
ru: Цвет линейка углового расстояния

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AngularRulerColor), group (Colors)
en: The color for the angular-distance measurement ruler.
ru: Цвет линейки для измерения угловых расстояний.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: Background color of InfoBoxes
ru: Цвет фона информационных панелей

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxBGColor), group (Colors)
en: The background color of the on-screen information boxes.
ru: Цвет фона информационных панелей на экране.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes when grabbed with mouse
ru: Цвет выделенного мышкой текста в информационных панелях

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxGrabColor), group (Colors)
en: The text color for the on-screen information boxes, when activated by a mouse click.
ru: Цвет текста на информационных панелях на экране, после активации щелчком мыши.

note: i18n: ectx: label, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: Text color of InfoBoxes
ru: Цвет текста

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BoxTextColor), group (Colors)
en: The normal text color of the on-screen information boxes.
ru: Цвет обычного текста в информационных панелях на экране.

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundColor), group (Colors)
en: Color of constellation boundaries
ru: Цвет границ созвездий

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: The color for the constellation boundary lines.
ru: Цвет линий границ созвездий

note: i18n: ectx: label, entry (CBoundHighColor), group (Colors)
en: Color of highlighted constellation boundary
ru: Цвет подсвеченных границ созвездий

note: i18n: ectx: label, entry (CLineColor), group (Colors)
en: Color of constellation lines
ru: Цвет линий созвездий

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CLineColor), group (Colors)
en: The color for the constellation figure lines.
ru: Цвет линий фигур созвездий

note: i18n: ectx: label, entry (CNameColor), group (Colors)
en: Color of constellation names
ru: Цвет названий созвездий

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CNameColor), group (Colors)
en: The color for the constellation names.
ru: Цвет названий созвездий

note: i18n: ectx: label, entry (CompassColor), group (Colors)
en: Color of cardinal compass labels along horizon
ru: Цвет главных румбов компаса вдоль горизонта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CompassColor), group (Colors)
en: The color for the cardinal compass point labels.
ru: Цвет точек главных румбов компаса.

note: i18n: ectx: label, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: Color of ecliptic line
ru: Цвел линии эклиптики

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EclipticColor), group (Colors)
en: The color for the ecliptic line.
ru: Цвет линии эклиптики.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: Color of equator line
ru: Цвет линии небесного экватора

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorColor), group (Colors)
en: The color for the equator line.
ru: Цвет линии небесного экватора.

note: i18n: ectx: label, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: Color of equatorial coordinate grid lines
ru: Цвет линий экваториальной координатной сетки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EquatorialGridColor), group (Colors)
en: The color for the equatorial coordinate grid lines.
ru: Цвет линий экваториальной координатной сетки.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: Color of horizontal coordinate grid lines
ru: Цвет линий азимутальной координатной сетки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizontalGridColor), group (Colors)
en: The color for the horizontal coordinate grid lines.
ru: Цвет линий азимутальной координатной сетки.

note: i18n: ectx: label, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: Color of objects with extra links available
ru: Цвет объектов с доступными дополнительными ссылками

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SpecialObjectColor), group (Colors)
en: The color for objects which have extra URL links available.
ru: Цвет объектов, имеющих доступные дополнительные ссылки.

note: i18n: ectx: label, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: Color of horizon line
ru: Цвет линии горизонта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HorizonColor), group (Colors)
en: The color for the horizon line and opaque ground.
ru: Цвет линии горизонта и земли.

note: i18n: ectx: label, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: Color of Milky Way contour
ru: Цвет контура Млечного пути

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MilkyWayWColor), group (Colors)
en: The color for the Milky Way contour.
ru: Цвет контура Млечного пути.

note: i18n: ectx: label, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: Color of star name labels
ru: Цвет названий звёзд

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StarNameColor), group (Colors)
en: The color for star name labels.
ru: Цвет названий звёзд.

note: i18n: ectx: label, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: Color of deep-sky object name labels
ru: Цвет названий объектов глубокого космоса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeepSkyNameColor), group (Colors)
en: The color for deep-sky object name labels.
ru: Цвет названий объектов глубокого космоса.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: Color of planet name labels
ru: Цвет названий планет

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetNameColor), group (Colors)
en: The color for solar system object labels.
ru: Цвет названий объектов Солнечной системы.

note: i18n: ectx: label, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: Color of planet trails
ru: Цвет траекторий планет

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlanetTrailColor), group (Colors)
en: The color for solar system object trails.
ru: Цвет траекторий объектов Солнечной системы.

note: i18n: ectx: label, entry (SkyColor), group (Colors)
en: Color of sky
ru: Цвет неба

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SkyColor), group (Colors)
en: The color for the sky background.
ru: Цвет фона неба.

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: Color of telescope symbols
ru: Цвет символа телескопа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TelescopeTargetColor), group (Colors)
en: The color for telescope target symbols.
ru: Цвет рамки цели телескопа

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites
ru: Цвет видимых ИСЗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (VisibleSatColor), group (Colors)
en: Color of visible satellites.
ru: Цвет видимых ИСЗ.

note: i18n: ectx: label, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites
ru: Цвет невидимых ИСЗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatColor), group (Colors)
en: Color of invisible satellites.
ru: Цвет невидимых ИСЗ.

note: i18n: ectx: label, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels
ru: Цвет названий ИСЗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SatLabelColor), group (Colors)
en: Color of satellites labels.
ru: Цвет названий ИСЗ.

note: i18n: ectx: label, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernovae
ru: Цвет сверхновых

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SupernovaColor), group (Colors)
en: Color of supernova
ru: Цвет сверхновой

note: i18n: ectx: label, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: Color of user-added labels
ru: Цвет пользовательских названий

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UserLabelColor), group (Colors)
en: The color for user-added object labels.
ru: Цвет пользовательских названий объектов.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetPath), group (Xplanet)
en: Path to xplanet binary
ru: Путь до двоичного файла Xplanet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Xplanet binary path
ru: Путь до двоичного файла Xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetWidth), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetWidth), group (Xplanet)
en: Width of xplanet window
ru: Ширина окна Xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetHeight), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetHeight), group (Xplanet)
en: Height of xplanet window
ru: Высота окна Xplanet

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: Show label
ru: Показывать названия

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabel), group (Xplanet)
en: If true, display a label in the upper right corner.
ru: Если верно, то название будет показано в правом верхнем углу.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet) i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT label
ru: Показать метку GMT

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelLocalTime), group (Xplanet)
en: Show local time.
ru: Показать местное время.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLabelGMT), group (Xplanet)
en: Show GMT instead of local time.
ru: Показать время по Гринвичу, а не местное.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelString), group (Xplanet)
en: Planet string
ru: Название планеты

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet)
en: Font Size
ru: Размер шрифта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFontSize), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetFontSize)
en: Specify the point size.
ru: Укажите размер привязки.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Label color
ru: Цвет надписи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetColor), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetColor)
en: Set the color for the label.
ru: Установить цвет надписей.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Date format
ru: Формат даты

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetDateFormat), group (Xplanet)
en: Specify the format for the date/time label. This format string is passed to strftime(3). The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the locale’s appropriate date and time representation.
ru: Укажите формат вывода даты и времени. Эта строка будет передана в strftime(3). По умолчанию это строка «%с %Z», которая показывает дату, время и часовой пояс с учётом соответствующей локали.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTL)
en: Top left
ru: Сверху слева

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelTR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelTR)
en: Top right
ru: Сверху справа

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBR), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBR)
en: Bottom right
ru: Справа снизу

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLabelBL), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelBL)
en: Bottom left
ru: Слева снизу

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Sun Glare
ru: Солнечный блик

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetGlare), group (Xplanet)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun. The default value is 28.
ru: Показывать блики вокруг Солнца с радиусом, большим чем Солнце. По умолчанию значение равно 28.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetRandom), group (Xplanet)
en: Random latitude and longitude
ru: Случайные широта и долгота

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetRandom), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetRandom)
en: Place the observer above a random latitude and longitude
ru: Местонахождение наблюдателя на случайной широте и долготе

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Latitude-Longitude
ru: Широта-Долгота

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatLong), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude and latitude
ru: Местоположение наблюдателя на указанной долготе и широте.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Latitude in degrees
ru: Широта в градусах

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLatitude), group (Xplanet)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees). The default value is 0.
ru: Отрисовывать тело таким, каким оно будет видно из указанной широты (в градусах). По умолчанию значение равно 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Longitude in degrees
ru: Долгота в градусах

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetLongitude), group (Xplanet)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees). Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242. The default value is 0.
ru: Местоположение наблюдателя на указанной долготе (в градусах). Долгота принимает положительные значения при отсчёте в восточном направлении, и отрицательные значения при отсчёте в западном направлении (для Земли и Луны). К примеру, Лос-Анджелес находится на долготе -118 или 242. Значение по умолчанию: 0.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetProjection), group (Xplanet) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabProjection)
en: Projection
ru: Проекции

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackground), group (Xplanet) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background
ru: Использовать фон

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackground), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image, with the planet to be superimposed upon it. This option is only meaningful with the -projection option. A color may also be supplied.
ru: Использовать в качестве фона файл изображения, которое будет наложено на планету. Эта настройка имеет смысл только с включённой проекцией. Цвет можно не указывать.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use background image
ru: Использовать фоновое изображение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImage), group (Xplanet)
en: Use a file as the background image.
ru: Использовать файл как фоновое изображение.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: Background image path
ru: Путь до фонового изображения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundImagePath), group (Xplanet)
en: The path of the background image.
ru: Путь к фоновому изображению.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use background color
ru: Использовать цвет фона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColor), group (Xplanet)
en: Use a color as the background.
ru: Использовать цвет в качестве фона.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Background color
ru: Цвет фона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetBackgroundColorValue), group (Xplanet)
en: The color of the background.
ru: Цвет фона.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet)
en: Base magnitude
ru: Основная звёздная величина

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMagnitude), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1. The default value is 10. Stars will be drawn more brightly if this number is larger.
ru: Звезда указанной звёздной величины будет иметь пиксельную яркость, равную единице. По умолчанию значение равно 10. Звёзды будут показываться тем ярче, чем это число больше.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: Arc file
ru: Файл свода

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFile), group (Xplanet)
en: If checked, use an arc file to be plotted against the background stars.
ru: Если выбрано, то свода из файла будет показан на фоне звёзд.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet)
en: Path to arc file
ru: Путь до файла свода

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetArcFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Specify an arc file to be plotted against the background stars.
ru: Укажите файл арки, которая будет построена на фоне звёзд.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: Config file
ru: Файл конфигурации

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFile), group (Xplanet)
en: If checked, use a config file.
ru: Если выбрано, то использовать файл конфигурации.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Path to config file
ru: Путь до файла конфигурации

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetConfigFilePath), group (Xplanet)
en: Use the specified configuration file.
ru: Использовать специфический файл конфигурации.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetFOV), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: If checked, use kstars's FOV.
ru: Если отмечено, то использовать поле зрения KStars

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet)
en: Use marker file
ru: Использовать файл маркера

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFile), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: If checked, use the specified marker file.
ru: Если отмечено, то используется маркер из файла.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Marker file path
ru: Путь до файла маркера

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerFilePath), group (Xplanet)
en: Specify a file containing user-defined marker data to display against the background stars.
ru: Укажите файл, содержащий определённые пользователем данные о маркере для показа фоновых звёзд.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: Write marker bounds
ru: Сохранять границы маркера

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBounds), group (Xplanet)
en: If checked, write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
ru: Если выбрано, то записать координаты ограничивающего прямоугольника для каждого маркера в файл.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Marker bounds file path
ru: Путь к файлу границ маркера

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetMarkerBoundsPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerBoundsPath)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker to this file.
ru: Записать координаты ограничивающего прямоугольника для каждого маркера в этот файл.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet)
en: Star map
ru: Звёздная карта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmap), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: If checked, use star map file to draw the background stars.
ru: Позволяет показывать на карте неба фон.

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetStarmapPath), group (Xplanet) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetStarmapPath)
en: Star map file path
ru: Путь до файла звёздной карты

note: i18n: ectx: label, entry (XplanetQuality), group (Xplanet)
en: Output file quality
ru: Качество выходного файла

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XplanetQuality), group (Xplanet) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: This option is only used when creating JPEG images. The quality can range from 0 to 100. The default value is 80.
ru: Эта настройка используется только для создания изображений в формате JPEG. Качество изображения может меняться в пределах от 0 до 100. По умолчанию используется значение 80.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellites), group (Satellites)
en: Draw satellites in the sky map?
ru: Показывать ИСЗ на карте неба?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellites), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite tracks are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба орбиты искусственных спутников Земли.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVisibleSatellites), group (Satellites)
en: Draw only visible satellites in the sky map
ru: Показывать только видимые ИСЗ на карте неба

note: i18n: ectx: label, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites) i18n: ectx: whatsthis, entry (DrawSatellitesLikeStars), group (Satellites)
en: If selected, satellites will be draw like stars, otherwise, draw satellites as small colored square.
ru: Если выбрано, то показывать ИСЗ звёздообразными, иначе в виде цветных квадратов.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Draw satellite labels?
ru: Показывать названия ИСЗ?

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowSatellitesLabels), group (Satellites)
en: Toggle whether satellite labels are drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба орбиты искусственных спутников Земли.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: Selected satellites.
ru: Выбранные ИСЗ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectedSatellites), group (Satellites)
en: List of selected satellites.
ru: Список выбранных ИСЗ

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Always recompute coordinates
ru: Всегда пересчитывать координаты

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AlwaysRecomputeCoordinates), group (General)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
ru: Установка этого параметра включает пересчёт текущих экваториальных координат из координат каталога (т.е. учитывать прецессию, нутацию и аберрацию) для каждой перерисовки карты. Это замедляет обработку при большом числе звёзд, но скорее всего будет без ошибок. Этот пересчёт разрешает некоторые известные ошибки отрисовки звёзд.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultDSSImageSize), group (General)
en: Default size for DSS images
ru: Размер DSS-изображений по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (DSSPadding), group (General)
en: Additional padding around DSS Images of deep-sky objects
ru: Дополнительные отступы вокруг DSS-изображений объектов далёкого космоса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DSSPadding), group (General)
en: To include parts of the star field, we add some extra padding around DSS images of deep-sky objects. This option configures the total (both sides) padding added to either dimension of the field.
ru: Чтобы в кадр вошла часть поля звезды, мы добавляем дополнительные отступы вокруг DSS-изображений объектов далёкого космоса. Этот параметр определяет суммарный отступ, добавляемый к каждой размерности поля (с обеих сторон).

note: i18n: ectx: label, entry (BortleClass), group (WISettings)
en: Bortle dark-sky rating
ru: Уровень засветки

note: i18n: ectx: label, entry (TelescopeCheck), group (WISettings)
en: Availability of telescope
ru: Доступный телескоп

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsCheck), group (WISettings)
en: Availability of binoculars
ru: Доступный бинокль

note: i18n: ectx: label, entry (BinocularsAperture), group (WISettings)
en: Aperture of available binocular
ru: Апертура доступного бинокля

note: i18n: ectx: label, entry (ScopeListIndex), group (WISettings)
en: Index of selected scope from list of scopes
ru: Индекс выбранного телескопа в списке

note: i18n: ectx: label, entry (neverLoadConfig), group (Ekos)
en: Never load device configuration?
ru: Никогда не загружали конфигурацию устройства?

note: i18n: ectx: label, entry (loadConfigOnConnection), group (Ekos)
en: Load device configuration upon successful connection?
ru: Загружать конфигурацию устройства при успешном подключении?

note: i18n: ectx: label, entry (loadDefaultConfig), group (Ekos)
en: Always load device default configuration upon successful connection?
ru: Всегда загружать конфигурацию устройства по умолчанию при успешном подключении?

note: i18n: ectx: label, entry (FocusSubFrame), group (Focus)
en: Subframe the focus star during the autofocus procedure.
ru: Область кадра фокусировочной звезды во время процедуры автофокусировки.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: Default Focuser tolerance value
ru: Значение допуска фокусёра по умолчанию:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTolerance), group (Focus)
en: The tolerance specifies the percentage difference between the current focusing position and the minimum obtained during the focusing run. Adjustment of this value is necessary to prevent the focusing algorithm from oscillating back and forth.
ru: Это значение определяет процент между текущей позицией фокусировки и минимумом, полученным в процессе фокусировки. Настройка этого параметра может потребоваться для предотвращения колебаний в фокусирующем алгоритме.

note: i18n: ectx: label, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Default Focuser step ticks
ru: Шаг вилки фокусёра по умолчанию

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (FocusTicks), group (Focus)
en: Step size of the absolute focuser. The step size TICKS should be adjusted so that when the focuser moves TICKS steps, the difference in HFR is more than 0.1 pixels. Lower the value when you are close to optimal focus.
ru: Размер шага абсолютного фокусёра. Число отсчётов шага должно быть выбрано так, чтобы при перемещении фокусёра на заданное число шагов различие в HFR составляло больше 0,1 пиксела. Уменьшите это значение, если вы близки к оптимальному фокусу.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryConfFile), group (Align)
en: astrometry.net configuration file
ru: Файл конфигурации astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: astrometry.net API Key
ru: Ключ API astrometry.net

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AstrometryAPIKey), group (Align)
en: Key to access astrometry.net online web services. You must register with astrometry.net to obtain a key.
ru: Ключ для доступа к онлайновым веб-сервисам на astrometry.net. Вы должны зарегистрироваться на astrometry.net для получения ключа.

note: i18n: ectx: label, entry (AstrometryAPIURL), group (Align)
en: astrometry.net API URL
ru: Адрес API astrometry.net

note: i18n: ectx: label, entry (DitherPixels), group (Guide)
en: How many pixels to move between subsequent exposures under auto dithering mode.
ru: Количество пикселов для перемещения между экспозициями в режиме авторазмывания.

note: i18n: ectx: label, entry (DitherEnabled), group (Guide)
en: Use Auto Dithering when guiding.
ru: Использовать авторазмывание при гидировании.

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Western
ru: Европейская

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANDROMEDA
ru: АНДРОМЕДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTLIA
ru: НАСОС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: APUS
ru: РАЙСКАЯ ПТИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUARIUS
ru: ВОДОЛЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AQUILA
ru: ОРЁЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARA
ru: ЖЕРТВЕННИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARIES
ru: ОВЕН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURIGA
ru: ВОЗНИЧИЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOOTES
ru: ВОЛОПАС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAELUM
ru: РЕЗЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAMELOPARDALIS
ru: ЖИРАФ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANCER
ru: РАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANES VENATICI
ru: ГОНЧИЕ ПСЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MAJOR
ru: БОЛЬШОЙ ПЁС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CANIS MINOR
ru: МАЛЫЙ ПЁС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPRICORNUS
ru: КОЗЕРОГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARINA
ru: КИЛЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASSIOPEIA
ru: КАССИОПЕЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CENTAURUS
ru: ЦЕНТАВР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEPHEUS
ru: ЦЕФЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CETUS
ru: КИТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMAELEON
ru: ХАМЕЛЕОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCINUS
ru: ЦИРКУЛЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLUMBA
ru: ГОЛУБЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COMA BERENICES
ru: ВОЛОСЫ ВЕРОНИКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA AUSTRALIS
ru: ЮЖНАЯ КОРОНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORONA BOREALIS
ru: СЕВЕРНАЯ КОРОНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CORVUS
ru: ВОРОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRATER
ru: ЧАША

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CRUX
ru: ЮЖНЫЙ КРЕСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CYGNUS
ru: ЛЕБЕДЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DELPHINUS
ru: ДЕЛЬФИН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DORADO
ru: ЗОЛОТАЯ РЫБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRACO
ru: ДРАКОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUULEUS
ru: МАЛЫЙ КОНЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ERIDANUS
ru: ЭРИДАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORNAX
ru: ПЕЧЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GEMINI
ru: БЛИЗНЕЦЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRUS
ru: ЖУРАВЛЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HERCULES
ru: ГЕРКУЛЕС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOROLOGIUM
ru: ЧАСЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRA
ru: ГИДРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HYDRUS
ru: ЮЖНАЯ ГИДРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INDUS
ru: ИНДЕЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LACERTA
ru: ЯЩЕРИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO
ru: ЛЕВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEO MINOR
ru: МАЛЫЙ ЛЕВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEPUS
ru: ЗАЯЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIBRA
ru: ВЕСЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUPUS
ru: ВОЛК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYNX
ru: РЫСЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LYRA
ru: ЛИРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MENSA
ru: СТОЛОВАЯ ГОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MICROSCOPIUM
ru: МИКРОСКОП

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MONOCEROS
ru: ЕДИНОРОГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MUSCA
ru: МУХА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORMA
ru: НАУГОЛЬНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OCTANS
ru: ОКТАНТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OPHIUCHUS
ru: ЗМЕЕНОСЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORION
ru: ОРИОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAVO
ru: ПАВЛИН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PEGASUS
ru: ПЕГАС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PERSEUS
ru: ПЕРСЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PHOENIX
ru: ФЕНИКС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PICTOR
ru: ЖИВОПИСЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCES
ru: РЫБЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PISCIS AUSTRINUS
ru: ЮЖНАЯ РЫБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUPPIS
ru: КОРМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PYXIS
ru: КОМПАС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RETICULUM
ru: СЕТКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTA
ru: СТРЕЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAGITTARIUS
ru: СТРЕЛЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCORPIUS
ru: СКОРПИОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCULPTOR
ru: СКУЛЬПТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCUTUM
ru: ЩИТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAPUT
ru: ГОЛОВА ЗМЕИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SERPENS CAUDA
ru: ХВОСТ ЗМЕИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEXTANS
ru: СЕКСТАНТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAURUS
ru: ТЕЛЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TELESCOPIUM
ru: ТЕЛЕСКОП

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM
ru: ТРЕУГОЛЬНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGULUM AUSTRALE
ru: ЮЖНЫЙ ТРЕУГОЛЬНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUCANA
ru: ТУКАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MAJOR
ru: БОЛЬШАЯ МЕДВЕДИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: URSA MINOR
ru: МАЛАЯ МЕДВЕДИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VELA
ru: ПАРУСА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRGO
ru: ДЕВА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOLANS
ru: ЛЕТУЧАЯ РЫБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VULPECULA
ru: ЛИСИЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Chinese
ru: Китайская

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN DIPPER
ru: СЕВЕРНЫЙ КОВШ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CURVED ARRAY
ru: КРИВОЙ СТРОЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COILED THONG
ru: СКРУЧЕННЫЙ РЕМЕНЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINGS
ru: КРЫЛЬЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT
ru: КОЛЕСНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAIL
ru: ХВОСТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOWING BASKET
ru: ВЕЯЛЬНАЯ КОРЗИНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIPPER
ru: КОВШ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM
ru: БАРАБАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STEPS
ru: ТРИ ШАГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL GUARDS
ru: ИМПЕРСКАЯ ГВАРДИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORN
ru: РОГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILLOW
ru: ИВА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: IMPERIAL PASSAGEWAY
ru: ИМПЕРСКИЙ ПАССАЖ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN
ru: КУХНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER TURTLE
ru: РЕЧНАЯ ЧЕРЕПАХА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH
ru: ЖЕЛУДОК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT GENERAL
ru: ВЕЛИКИЙ ПОЛКОВОДЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WALL
ru: СТЕНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEGS
ru: НОГИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOT
ru: КОРЕНЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPARTS
ru: БАСТИОНЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLYING CORRIDOR
ru: ЛЕТАЮЩИЙ КОРИДОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FENCE
ru: ВНЕШНИЙ ЗАБОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORD
ru: БРОД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN EXCELLENCIES
ru: СЕМЬ ИСКУССТВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET
ru: РЫНОК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE CHARIOTS
ru: ПЯТЬ КОЛЕСНИЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROLLED TONGUE
ru: СКРУЧЕННЫЙ ЯЗЫК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET
ru: СЕТКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET
ru: ТУАЛЕТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCREEN
ru: ЭКРАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOLDIERS' MARKET
ru: ВОЕННЫЙ РЫНОК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SQUARE GRANARY
ru: КВАДРАТНЫЙ АМБАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE STARS
ru: ТРИ ЗВЕЗДЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR CHANNELS
ru: ЧЕТЫРЕ КАНАЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL
ru: РОДНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTH RIVER
ru: ЮЖНАЯ РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH RIVER
ru: СЕВЕРНАЯ РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL KINGS
ru: ПЯТЬ ФЕОДАЛЬНЫХ КОРОЛЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORCHARD
ru: ФРУКТОВЫЙ САД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEADOWS
ru: ЛУГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIRCULAR GRANARY
ru: КРУГЛЫЙ АМБАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE PALACE
ru: ПУРПУРНЫЙ ДВОРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXTENDED NET
ru: РАСТЯНУТАЯ СЕТЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARSENAL
ru: АРСЕНАЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK
ru: КРЮК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUPREME PALACE
ru: ВЕЛИЧАЙШИЙ ДВОРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JADE WELL
ru: НЕФРИТОВЫЙ ИСТОЧНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LANCE
ru: ПИКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOAT
ru: ЛОДКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUSOLEUM
ru: МАВЗОЛЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG
ru: СОБАКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EARTH GOD'S TEMPLE
ru: ЗЕМНОЙ БОЖЕСТВЕННЫЙ ХРАМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW AND ARROW
ru: ЛУК И СТРЕЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PESTLE
ru: ПЕСТИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MORTAR
ru: СТУПКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOFTOP
ru: ПЛОСКАЯ КРЫША

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLT
ru: УДАРЫ МОЛНИЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT YARD
ru: ДВОР ДЛЯ КОЛЕСНИЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GOOD GOURD
ru: ХОРОШАЯ ТЫКВА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROTTEN GOURD
ru: ГНИЛАЯ ТЫКВА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ENCAMPMENT
ru: ЛАГЕРЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDER AND LIGHTNING
ru: ГРОМ И МОЛНИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE GATE
ru: ДВОРЦОВЫЕ ВОРОТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTINESS
ru: ПУСТОТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEAVING GIRL
ru: ТКУЩАЯ ДЕВУШКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIRL
ru: ДЕВУШКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OX
ru: БЫК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEART
ru: СЕРДЦЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROOM
ru: КОМНАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPRING
ru: ПРУЖИНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ESTABLISHMENT
ru: УЧРЕЖДЕНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAIL
ru: ЦЕП

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR
ru: КОПЬЁ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT FLAG
ru: ПРАВЫЙ ФЛАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT FLAG
ru: ЛЕВЫЙ ФЛАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK
ru: БАРАБАННАЯ ПАЛОЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOND
ru: ОКОВЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S BED
ru: ЖЕНСКАЯ КРОВАТЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WESTERN DOOR
ru: ЗАПАДНАЯ ДВЕРЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN DOOR
ru: ВОСТОЧНАЯ ДВЕРЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARMLAND
ru: ФЕРМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR
ru: ЗВЕЗДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GHOSTS
ru: ПРИЗРАКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: XUANYUAN
ru: КСУАНЮАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIPOD
ru: ТРЕНОГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK
ru: ШЕЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ZAOFU
ru: ЗАОФУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET OFFICER
ru: РЫНОЧНЫЙ НАДЗИРАТЕЛЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Egyptian
ru: Египетская

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BULL'S FORELEG
ru: ПЕРЕДНЯЯ НОГА БЫКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO POLES
ru: ДВА ПОЛЮСА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LION
ru: ЛЕВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO JAWS
ru: ДВЕ ЧЕЛЮСТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAH
ru: САХ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BIRD
ru: ПТИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEK
ru: СЕК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TRIANGLE
ru: ТРЕУГОЛЬНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY BOAT
ru: ПАРОМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROCODILE
ru: КРОКОДИЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SELKIS
ru: СЕЛКИС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PROW
ru: НОС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HORUS
ru: ГОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEPFOLD
ru: ОВЧАРНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GIANT
ru: ГИГАНТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIPPOPOTAMUS
ru: ГИППОПОТАМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOCK
ru: ЛОКОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PAIR OF STARS
ru: ПАРА ЗВЁЗД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KHANUWY FISH
ru: РЫБА ХАНУВИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAW
ru: ЧЕЛЮСТЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOORING POST
ru: ШВАРТОВАЯ ТУМБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KENEMET
ru: КЕНЕМЕТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHEMATY
ru: ЧЕМАТЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATY BEKETY
ru: ВАТИ БЕКЕТЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHEEP
ru: ОВЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STARS OF WATER
ru: ЗВЁЗДЫ ИЗ ВОДЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Inuit
ru: Эскимосов

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO SUNBEAMS
ru: ДВА СОЛНЕЧНЫХ ЛУЧА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO PLACED FAR APART
ru: ДВОЕ РАСПОЛОЖЕННЫХ ДАЛЕКО ДРУГ ОТ ДРУГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOGS
ru: СОБАКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COLLARBONES
ru: КЛЮЧИЦЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LAMP STAND
ru: ТОРШЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARIBOU
ru: КАРИБУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWO IN FRONT
ru: ДВОЕ ДРУГ ПРОТИВ ДРУГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BREASTBONE
ru: ГРУДИНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RUNNERS
ru: БЕГУНЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BLUBBER CONTAINER
ru: СОСУД С ЖИРОМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ONE BEHIND
ru: ТОТ, ЧТО СЗАДИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Korean
ru: Корейская

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY KETTLE
ru: СВЯЩЕННЫЙ КОТЁЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FARM OF CAPITAL CITY
ru: ФЕРМА СТОЛИЦЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DIGNITY OF KING
ru: ДОСТОИНСТВО КОРОЛЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NOMINATION
ru: НОМИНАЦИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЕ ВРАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY
ru: РАВЕНСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HELPER
ru: ПОМОЩНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POSITION OF HOLY KING
ru: ПОЗИЦИЯ СВЯЩЕННОГО КОРОЛЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NECK OF DRAGON
ru: ШЕЯ ДРАКОНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEHEADING
ru: ОБЕЗГЛАВЛИВАНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE
ru: СУДЬЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLUTTERING FLAG
ru: РАЗВЕВАЮЩИЙСЯ ФЛАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAVELIN OF SKY
ru: НЕБЕСНОЕ КОПЬЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR LONGEVITY
ru: МЕСТО ДЛЯ ДОЛГОЛЕТИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OAR FOR VISITOR
ru: ВЕСЛО ДЛЯ ПОСЕТИТЕЛЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MILK OF SKY
ru: НЕБЕСНОЕ МОЛОКО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUSE OF QUEEN
ru: ДОМ КОРОЛЕВЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANCIENT CHARIOT
ru: ДРЕВНЯЯ КОЛЕСНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARRIAGE FOR KING
ru: ПОВОЗКА ДЛЯ КОРОЛЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF CAVALRY
ru: ГЕНЕРАЛ КАВАЛЕРИИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAVALRY OF EMPEROR
ru: КАВАЛЕРИЯ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF MOBILE TROOPS
ru: ГЕНЕРАЛ МОБИЛЬНЫХ ВОЙСК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAST ROAD
ru: ВОСТОЧНАЯ ДОРОГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATE BOLT
ru: ЗАДВИЖКА ВОРОТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOOR LOCK AND KEY
ru: ДВЕРНОЙ ЗАМОК И КЛЮЧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PENALTY
ru: НАКАЗАНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL HALL
ru: КОРОЛЕВСКИЙ ХОЛЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAMBERLAIN
ru: ГОФМЕЙСТЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SUN
ru: СОЛНЦЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEST ROAD
ru: ЗАПАДНАЯ ДОРОГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT OF EMPEROR
ru: МЕСТО ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE TROOPS
ru: ПЯТЬ СОЛДАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PRAYER FOR PROGENY
ru: МОЛИТВА О ПОТОМСТВЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FISH
ru: РЫБА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST
ru: ПРЕДСКАЗАНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YARD FOR EMPRESSES
ru: ДВОР ДЛЯ ИМПЕРАТРИЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOLY PALACE
ru: СВЯЩЕННЫЙ ДВОРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINNOW
ru: ВЕЯЛКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER PESTLE
ru: ВНЕШНИЙ ПЕСТИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHAFF
ru: ЧЕШУЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF TOWN
ru: ГЛАВА ГОРОДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUILD
ru: СТРОЙКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOWL OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ КУРИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHRINE OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ АЛТАРЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHEASTERN NATIONS
ru: СЕВЕРО-ЗАПАДНЫЕ НАЦИИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD FARMER
ru: СТАРЫЙ ФЕРМЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAPPING TURTLE
ru: КУСАЧАЯ ЧЕРЕПАХА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROAD FOR EMPEROR
ru: ДОРОГА ДЛЯ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE WEAVER
ru: ТКАЧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIVER ADJOINING TOWER
ru: РЕКА, ПРИЛЕГАЮЩАЯ К БАШНЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUM OF RIVER
ru: РЕЧНОЙ ГРЕБЕНЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRUMSTICK OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ БАРАБАННАЯ ПАЛОЧКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COW LEADING MAN
ru: ЧЕЛОВЕК, ВЕДУЩИЙ КОРОВУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BANK SPREAD
ru: РАСКИНУВШАЯСЯ НАСЫПЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BASKET FOR SILKWORM
ru: КОРЗИНА ДЛЯ ШЕЛКОПРЯДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CART
ru: НАДЗИРАТЕЛЬ ДЛЯ ТАЧКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FERRY OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ ПАРОМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRUIT
ru: ФРУКТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEED
ru: ЗЕРНО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORAGE FOR LADY
ru: ХРАНИЛИЩЕ ДЛЯ ДАМЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COURT LADY
ru: ПРИДВОРНАЯ ДАМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE FAULT
ru: ОШИБКА СУДЬИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AMEND FAULT
ru: ПОПРАВИТЬ ОШИБКУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANT LIFE
ru: ДАРОВАТЬ ЖИЗНЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUNISH
ru: НАКАЗАТЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPTY HOUSE
ru: ПУСТОЙ ДОМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WEEP
ru: ПЛАЧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOB
ru: ВСХЛИПЫВАНИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CASTLE WITH RAMPART
ru: ЗАМОК С ВАЛОМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOOK FOR DRESS
ru: КРЮЧОК ДЛЯ ПЛАТЬЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROOM
ru: КОНЮХ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOTEER
ru: ВОЗНИЧИЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HUMAN
ru: ЧЕЛОВЕК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER PESTLE
ru: ВНУТРЕННИЙ ПЕСТИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WAREHOUSE OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ СКЛАД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB
ru: ГРОБНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER OF HOUSE
ru: ПОКРЫТИЕ ДОМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BROKEN MORTAR
ru: СЛОМАННАЯ СТУПКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLIMBING SERPENT
ru: КАРАБКАЮЩАЯСЯ ЗМЕЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PALACE OF EMPEROR
ru: ДВОРЕЦ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DETACHED PALACE
ru: ОБОСОБЛЕННЫЙ ДВОРЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICIAL FOR MATERIALS SUPPLY
ru: ОТВЕТСТВЕННЫЙ ЗА ПОСТАВКУ МАТЕРИАЛОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIGHTNING
ru: МОЛНИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RAMPART
ru: КРЕПОСТНОЙ ВАЛ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TROOPS OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЕ СОЛДАТЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE FOR PATROL
ru: ДЕРЕВНЯ ДЛЯ ПАТРУЛЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NET OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ СЕТЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STABLE OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ КОНЮШНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WALL
ru: ВОСТОЧНАЯ СТЕНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CIVIL ENGINEER
ru: ГРАЖДАНСКИЙ ИНЖЕНЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBOLTS
ru: УДАР МОЛНИИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CLOUDS AND RAIN
ru: ОБЛАКА И ДОЖДЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HIGHWAY
ru: ШОССЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHIP
ru: КНУТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOT
ru: НАДЗИРАТЕЛЬ ЗА КОЛЕСНИЦЕЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIDE ROAD
ru: ОБХОДНОЙ ПУТЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARMORY
ru: ОРУЖЕЙНАЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN GATE OF EMPERATOR
ru: ЮЖНЫЕ ВРАТА ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER FOLDING SCREEN
ru: ВНЕШНИЙ РАЗВОРАЧИВАЮЩИЙСЯ ЭКРАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOILET OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ ТУАЛЕТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARCHITECT
ru: АРХИТЕКТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPERATOR
ru: ИМПЕРАТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WATCHTOWER
ru: СТОРОЖЕВАЯ БАШНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT ELM
ru: ЛЕВЫЙ ВЯЗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT ELM
ru: ПРАВЫЙ ВЯЗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ АМБАР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STACK OF CEREALS
ru: СТОГ ЗЛАКОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHIP OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ КОРАБЛЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF WATER
ru: ЗАПАС ВОДЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAP OF CORPSES
ru: КУЧА ТРУПОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOMACH OF TIGER
ru: ЖИВОТ ТИГРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STORE OF MILLET FOR RELIGIOUS SERVICE
ru: СТОГ ПШЕНА ДЛЯ РЕЛИГИОЗНОЙ СЛУЖБЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STOREHOUSE FOR CEREALS
ru: АМБАР ДЛЯ ЗЛАКОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WHETSTONE
ru: БРУСОК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SHAMAN OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ ШАМАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EAR AND EYE
ru: УХО И ГЛАЗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MOON
ru: ЛУНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HILL OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ ХОЛМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CONSPIRACY OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ ЗАГОВОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FODDER
ru: КОРМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARAGE FOR CHARIOT
ru: ГАРАЖ ДЛЯ КОЛЕСНИЦЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: POND FOR FISH
ru: ПРУД ДЛЯ РЫБЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR
ru: КОЛОННА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PUDDLE OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ ЛУЖА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KINGS
ru: КОРОЛИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ ШЛЮЗ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAGE OF SAAM
ru: ФЛАГЕ СААМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VILLAGE OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ ДЕРЕВНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BELVEDERE OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ БЕЛЬВЕДЕР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL OF BORDER
ru: ГЕНЕРАЛ ГРАНИЦЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CELEBRATION OF SKY
ru: НЕБЕСНОЕ ТОРЖЕСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF EMPEROR
ru: ФЛАГ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE TERRITORIES
ru: ДЕВЯТАЯ ТЕРРИТОРИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GARDEN OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ САД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SETTLED FLAG
ru: УСТАНОВЛЕННЫЙ ФЛАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FORECAST CALAMITY
ru: ПРЕДВЕЩАТЬ БЕДСТВИЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SCOUT OF THREE TROOPS
ru: ТРИ РАЗВЕДЧИКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAAM
ru: СААМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EXPEDITIONARY FORCE
ru: ЭКСПЕДИЦИОННАЯ СИЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL FOR MILITARY
ru: РОДНИК ДЛЯ ВОЕННЫХ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WELL OF JADE
ru: РОДНИК ДЖЕЙД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOLDING SCREEN
ru: СВЁРТЫВАЮЩИЙСЯ ЭКРАН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ARROW
ru: СТРЕЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILED BRUSHWOOD
ru: СВАЛЕННЫЙ КУСТАРНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTHERN RIVER
ru: СЕВЕРНАЯ РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE LORDS
ru: ПЯТЬ ЛОРДОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WINE GLASS OF THE SKY
ru: НЕБЕСНОЕ ВИННОЕ СТЕКЛО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN WELL
ru: ВОСТОЧНЫЙ РОДНИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLOOD CONTROL
ru: КОНТРОЛЬ НАВОДНЕНИЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BALANCE OF WATER
ru: БАЛАНС ВОДЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FOUR SPIRITS OF THE RIVER
ru: ЧЕТВЕРТЫЙ ДУХ РЕКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SOUTHERN RIVER
ru: ЮЖНАЯ РЕКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TWIN GATE
ru: ДВОЙНЫЕ ВРАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BOW
ru: ЛУК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: STAR OF WOLF
ru: ВОЛЧЬЯ ЗВЕЗДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WILD FOWLS
ru: ДИКИЕ КУРИЦЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FOR ARMY
ru: АРМЕЙСКИЙ РЫНОК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRANDCHILDREN
ru: ВНУКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SON
ru: СЫН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GROWN-UP
ru: ВЗРОСЛЫЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OLD MAN
ru: СТАРИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEACON
ru: БУЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EYE OF SKY
ru: НЕБЕСНОЕ ОКО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILE OF DEAD
ru: КУЧА МЁРТВЫХ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREEN RIDGE
ru: ЗЕЛЁНАЯ ГРЯДА ГОД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OUTER KITCHEN
ru: ВНЕШНЯЯ КУХНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOG OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ ПЁС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPIRIT OF GURYOUNG
ru: ДУХ ГУРЬОНГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAG OF WINE OFFICER
ru: ФЛАГ НАДЗИРАТЕЛЯ ВИНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF KITCHEN
ru: КУХОННЫЙ НАДЗИРАТЕЛЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EQUALITY AND FAIR
ru: СПРАВЕДЛИВОСТЬ И РАВЕНСТВО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR HEONWON
ru: ИМПЕРАТОР ХЕОНВОН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAPITAL OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ СТОЛИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHIEF OF FARMING
ru: ГЛАВНЫЙ ПО ФЕРМЕРСТВУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER OF TOMB
ru: НАДЗИРАТЕЛЬ ГРОБНИЦЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOMB OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ ГРОБНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WING OF RED BIRD
ru: КРЫЛО КРАСНОЙ ПТИЦЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EASTERN POTTERY
ru: ВОСТОЧНОЕ ГОНЧАРНОЕ ДЕЛО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CHARIOT OF EMPEROR
ru: КОЛЕСНИЦА ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SAND FOR LIFE
ru: ПЕСОК ДЛЯ ЖИЗНИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GATEWAY FOR TROOPS
ru: ПРОХОД ДЛЯ СОЛДАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GUARDIAN KNIGHT
ru: РЫЦАРЬ-СТРАЖ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE FEUDAL LORDS
ru: ПЯТЬ ФЕОДАЛЬНЫХ ЛОРДОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SANGJIIN
ru: САНГДЖИН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LOW FENCE
ru: НИЗКАЯ ОГРАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TALL FENCE
ru: ВЫСОКАЯ ОГРАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NINE LORDS
ru: ДЕВЯТЬ ЛОРДОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DUNG OF TIGER
ru: ПОМЁТ ТИГРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROWN PRINCE
ru: НАСЛЕДНИК ПРЕСТОЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIVE EMPERORS
ru: ПЯТЬ ИМПЕРАТОРОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREE MINISTERS
ru: ТРИ МИНИСТРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR AUDIENCE
ru: НАДЗИРАТЕЛЬ АУДИЕНЦИИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GRAVE FRONT
ru: ПЕЧАЛЬНЫЙ ФРОНТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OBSERVATORY
ru: ОБСЕРВАТОРИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEMALE OFFICER
ru: ЖЕНЩИНА-НАДЗИРАТЕЛЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WIDE LODGING AREA
ru: ЗОНА ШИРОКОГО ПОСЕЛЕНИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EIGHT CEREALS
ru: ВОСЕМЬ ЗЛАКОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ADVANCE GUARD
ru: СТРАЖ ПРОДВИЖЕНИЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VIRTUE
ru: ДОБРОДЕТЕЛЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WAR
ru: БОГ ВОЙНЫ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMPEROR'S GOD OF WEATHER
ru: БОГ ПОГОДЫ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER KITCHEN
ru: ВНУТРЕННЯЯ КУХНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FLAP OF FLAG
ru: ВЗМАХ ФЛАГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MINISTER
ru: МИНИСТР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GENERAL AND MINISTER
ru: ГЕНЕРАЛ И МИНИСТР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JAIL OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ ТЮРЬМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SIX DEPARTMENTS
ru: ШЕСТЬ ДЕПАРТАМЕНТОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: INNER STAIRWAY
ru: ВНУТРЕННЯЯ ЛЕСТНИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SPEAR OF SKY
ru: НЕБЕСНОЕ КОПЬЁ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: COVER FOR EMPEROR
ru: УКРЫТИЕ ДЛЯ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PLACE FOR FIVE EMPEROR
ru: МЕСТО ДЛЯ ПЯТОГО ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: YEARS
ru: ГОДЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITCHEN OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ КУХНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NORTH POLE
ru: СЕВЕРНЫЙ ПОЛЮС

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOUND LODGE
ru: ОБМОТАННЫЙ ДОМИК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SINGLE-LOG BRIDGE
ru: МОСТ ИЗ ОДНОГО БРЕВНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: GREAT EMPEROR
ru: ВЕЛИКИЙ ИМПЕРАТОР

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR OPINION
ru: НАДЗИРАТЕЛЬ ЗА МНЕНИЕМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PILLAR OF SKY
ru: НЕБЕСНАЯ КОЛОННА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SECRETARY
ru: СЕКРЕТАРЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAID
ru: СЛУЖАНКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DESK OF WOMAN
ru: ПАРТА ЖЕНЩИНЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JUDGE PRISON
ru: СУДЕЙСКАЯ ТЮРЬМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: PURPLE FENCE
ru: ПУРПУРНАЯ ОГРАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ORDER OF SKY
ru: НЕБЕСНЫЙ ПОРЯДОК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN MINISTERS
ru: СЕМЬ МИНИСТРОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREAD STRAW
ru: НИТОЧНАЯ СОЛОМА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MARKET FENCE
ru: РЫНОЧНАЯ ОГРАДА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FEUDAL LORD
ru: ФЕОДАЛЬНЫЙ ЛОРД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEAT FOR EMPEROR
ru: КРЕСЛО ДЛЯ ИМПЕРАТОРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL FAMILY
ru: КОРОЛЕВСКАЯ СЕМЬЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HEAD OF FAMILY
ru: ГЛАВА СЕМЬИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RECORD OF FAMILY
ru: ЗАПИСЬ СЕМЬИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR FAMILY
ru: НАДЗИРАТЕЛЬ ЗА СЕМЬЁЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOWER IN MARKET
ru: БАШНЯ НА РЫНКЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE CEREAL
ru: МЕРИЛО ДЛЯ ЗЛАКОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CEREAL MEASURE REGULATION
ru: СОГЛАШЕНИЕ ОБ ИЗМЕРЕНИИ ЗЛАКОВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EUNUCH
ru: СКОПЕЦ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR CHARIOTS
ru: НАДЗИРАТЕЛЬ ЗА КОЛЕСНИЦАМИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MEASURE AMOUNT
ru: РАВНАЯ МЕРКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BUTCHERY
ru: СКОТОБОЙНЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: OFFICER FOR JEWEL
ru: НАДЗИРАТЕЛЬ ЗА УКРАШЕНИЕМ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ROYAL
ru: КОРОЛЕВСКИЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LORD
ru: ЛОРД

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LEFT EXECUTOR
ru: ЛЕВЫЙ ПАЛАЧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RIGHT EXECUTOR
ru: ПРАВЫЙ ПАЛАЧ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CROSSBEAM FOR HEO
ru: ПЕРЕКЛАДИНА ДЛЯ ДЕВОЧКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THREADING COINS
ru: НАНИЗЫВАЯ МОНЕТЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Lakota
ru: Лакота

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HAND
ru: РУКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SNAKE
ru: ЗМЕЯ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIREPLACE
ru: ОЧАГ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RACE TRACK
ru: ГОНОЧНАЯ ТРАССА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANIMAL
ru: ЖИВОТНОЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ELK
ru: ЛОСЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SEVEN LITTLE GIRLS
ru: СЕМЬ ЮНЫХ ДЕВ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DRIED WILLOW
ru: ЗАСОХШАЯ ИВА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: SALAMANDER
ru: САЛАМАНДРА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TURTLE
ru: ЧЕРЕПАХА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THUNDERBIRD
ru: ГРОМОВАЯ ПТИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BEAR'S LODGE
ru: МЕДВЕЖЬЯ БЕРЛОГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Maori
ru: Маори

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAKI-O-AUTAHI
ru: ТАКИ-О-АУТАХИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TE TAURA-O-TE-WAKA-O-TAMARERETI
ru: ТЕ ТАУРА-О-ТЕ-ВАКА-О-ТАМАРЕРЕТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TAU-TORO
ru: ТАУ-ТОРО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE GREAT BOAT OF TAMA RERETI
ru: ВЕЛИКАЯ ЛОДКА ТАМА РЕРЕТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MATAKAREHU
ru: МАТАКАРЕХУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Navaro
ru: Наваро

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN WITH FEET APART
ru: ЧЕЛОВЕК С РАЗДВИНУТЫМИ НОГАМИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LIZARD
ru: ЯЩЕРИЦА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DILYEHE
ru: ПЛЕЯДЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST BIG ONE
ru: ПЕРВЫЙ БОЛЬШОЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: RABBIT TRACKS
ru: КРОЛИЧЬИ СЛЕДЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FIRST SLIM ONE
ru: ПЕРВЫЙ ТОНКИЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Norse
ru: Скандинавская

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AURVANDIL'S TOE
ru: ПАЛЕЦ ОРВАНДИЛА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOLF'S MOUTH
ru: ВОЛЧЬЯ ПАСТЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE FISHERMEN
ru: РЫБАК

[ctx: Constellation name (optional)]
en: WOMAN'S CART
ru: ПОВОЗКА ЖЕНЩИНЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAN'S CART
ru: ПОВОЗКА МУЖЧИНЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE ASAR BATTLEFIELD
ru: АЗАРСКОЕ ПОЛЕ БИТВЫ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Polynesian
ru: Полинезийская

[ctx: Constellation name (optional)]
en: BAILER
ru: КОВШ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CAT'S CRADLE
ru: КОЛЫБЕЛЬ ДЛЯ КОШКИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VOICE OF JOY
ru: ГОЛОС РАДОСТИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: THE SEVEN
ru: СЕМЁРКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: MAUI'S FISHHOOK
ru: КРЮЧОК МАУРИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: NAVIGATOR'S TRIANGLE
ru: ТРЕУГОЛЬНИК ШТУРМАНА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KITE OF KAWELO
ru: КОРШУН КАВЕЛО

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FRIGATE BIRD
ru: ПТИЦА-ФРЕГАТ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: CARED FOR BY MOON
ru: ЛЕЛЕЯННЫЙ ЛУНОЙ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: DOLPHIN
ru: ДЕЛЬФИН

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tupi-Guarani
ru: Тупи-гуарани

[ctx: Constellation name (optional)]
en: EMA (GUIRA-NHANDU)
ru: НАНДУ (ГУИРА-НАНДУ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOMEM VELHO (TUIVAE)
ru: СТАРИК (ТУИВАЕ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: ANTA DO NORTE (TAPI'I)
ru: СЕВЕРНЫЙ ТАПИР (ТАПИИ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VEADO
ru: ОЛЕНЬ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: JOYKEXO
ru: ЖОЙКЕШУ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: VESPEIRO (EIXU)
ru: ПЧЕЛИНОЕ ГНЕЗДО (ЭЙКСУ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: QUEIXADA DA ANTA (TAPI'I RAINHYKA)
ru: СТЕНАНИЯ ТАПИРА (ТАПИИ РЕЙНХАЙКЕ)

[ctx: Constellation name (optional)]
en: C Tongan
ru: Тонганская

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FATANALUA
ru: ФАТАНАЛУА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: AE E'UVEA
ru: АЭ Э'УВЭА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: LUA TANGATA
ru: ЛУА ТАНГАТА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: KAPAKUA'O'TAFAHI
ru: КАПАКАУ'О'ТАФАХИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TU'ULALUPE
ru: ТУ'УЛАЛУПЕ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOLOA
ru: ТОЛОА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TUINGA IKA
ru: ТУИНГА ИКА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOLOALAHI
ru: ТОЛОАЛАХИ

[ctx: Constellation name (optional)]
en: HOUMATOLOA
ru: ХОУМАТОЛОА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: TOLOATONGA
ru: ТОЛОАТОНГА

[ctx: Constellation name (optional)]
en: FUNGASIA
ru: ФУНАГАСИА

[ctx: Sky Culture]
en: Western
ru: Европейская

[ctx: Sky Culture]
en: Chinese
ru: Китайская

[ctx: Sky Culture]
en: Egyptian
ru: Египетская

[ctx: Sky Culture]
en: Inuit
ru: Эскимосов

[ctx: Sky Culture]
en: Korean
ru: Корейская

[ctx: Sky Culture]
en: Lakota
ru: Лакота

[ctx: Sky Culture]
en: Maori
ru: Маори

[ctx: Sky Culture]
en: Navaro
ru: Наваро

[ctx: Sky Culture]
en: Norse
ru: Скандинавская

[ctx: Sky Culture]
en: Polynesian
ru: Полинезийская

[ctx: Sky Culture]
en: Tupi-Guarani
ru: Тупи-гуарани

[ctx: Sky Culture]
en: Tongan
ru: Тонганская

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: 100 Mile House
ru: Уан-Хандред-Майл-Хаус

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aabenraa
ru: Обенро

[ctx: City in Germany]
en: Aachen
ru: Ахен

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aalborg
ru: Ольборг

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Aarhus
ru: Орхус

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Abakan
ru: Абакан

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Abbotsford
ru: Абботсфорд

[ctx: City in Idaho USA]
en: Aberdeen
ru: Абердин

[ctx: City in Maryland USA]
en: Aberdeen
ru: Абердин

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Aberdeen
ru: Абердин

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Aberdeen
ru: Абердин

[ctx: City in Washington USA]
en: Aberdeen
ru: Абердин

[ctx: City in Ivory coast]
en: Abidjan
ru: Абиджан

[ctx: City in Kansas USA]
en: Abilene
ru: Абилин

[ctx: City in Texas USA]
en: Abilene
ru: Абилин

[ctx: City in Nigeria]
en: Abuja
ru: Абуджа

[ctx: City in Mexico]
en: Acapulco
ru: Акапулько

[ctx: City in Ghana]
en: Accra
ru: Аккра

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Ada
ru: Ада

[ctx: City in Alaska USA]
en: Adak
ru: Адах

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Adams
ru: Адамс

[ctx: City in Pitcairn Islands]
en: Adamstown
ru: Адамстаун

[ctx: City in Ethiopia]
en: Addis Ababa
ru: Аддис-Абеба

[ctx: City in South Australia Australia]
en: Adelaide
ru: Аделаида

[ctx: City in Yemen]
en: Aden
ru: Аден

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Afton
ru: Афтон

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Afton
ru: Афтон

[ctx: City in Niger]
en: Agadez
ru: Агадез

[ctx: City in Morocco]
en: Agadir
ru: Агадир

[ctx: City in Guam]
en: Agana
ru: Хагатна

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Aginskoe
ru: Агинское

[ctx: City in California USA]
en: Ahwahnee
ru: Авани

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Aiken
ru: Айкен

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Ainsworth
ru: Эйнсворт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Airdrie
ru: Эйрдри

[ctx: City in Corse du Sud France]
en: Ajaccio
ru: Аяччо

[ctx: City in Arizona USA]
en: Ajo
ru: Ахо

[ctx: City in Ohio USA]
en: Akron
ru: Акрон

[ctx: City in Libya]
en: Al Jawf
ru: Эль-Джауф

[ctx: City in Bahrain]
en: Al Manamah
ru: Эль-Манама

[ctx: City in California USA]
en: Alameda
ru: Аламеда

[ctx: City in Nevada USA]
en: Alamo
ru: Аламо

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Alamogordo
ru: Аламогордо

[ctx: City in Spain]
en: Albacete
ru: Альбасете

[ctx: City in Georgia USA]
en: Albany
ru: Олбани

[ctx: City in New York USA]
en: Albany
ru: Олбани

[ctx: City in Oregon USA]
en: Albany
ru: Олбани

[ctx: City in Idaho USA]
en: Albion
ru: Альбион

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Albuquerque
ru: Альбукерке

[ctx: City in Spain]
en: Alcalá de Henares
ru: Алкала-де-Хенарес

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Alcoa
ru: Алкоа

[ctx: City in United Kingdom]
en: Aldermaston
ru: Олдермастон

[ctx: City in Nunavut Canada]
en: Alert
ru: Алерт

[ctx: City in Italy]
en: Alessandria
ru: Алессандрия

[ctx: City in Alabama USA]
en: Alexander City
ru: Александер-Сити

[ctx: City in Egypt]
en: Alexandria
ru: Александрия

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Alexandria
ru: Александрия

[ctx: City in Virginia USA]
en: Alexandria
ru: Александрия

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Alexis Creek
ru: Алексис-Крик

[ctx: City in Algeria]
en: Algiers
ru: Алжир

[ctx: City in Canada]
en: Algonquin
ru: Алгонкин

[ctx: City in California USA]
en: Alhambra
ru: Альгамбра

[ctx: City in Northern Territory Australia]
en: Alice Springs
ru: Элис-Спрингс

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allegheny Obs.
ru: Аллеганская обсерватория

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Allentown
ru: Аллентаун

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Alliance
ru: Аллианс

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Alma
ru: Альма

[ctx: City in Kazakhstan]
en: Alma Ata
ru: Алма-Ата

[ctx: City in Spain]
en: Almería
ru: Альмерия

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Alonsa
ru: Алонса

[ctx: City in Georgia USA]
en: Alpharetta
ru: Альфаретта

[ctx: City in California USA]
en: Alpine
ru: Алпайн

[ctx: City in Germany]
en: Altenstadt
ru: Альтенштадт

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Altoona
ru: Алтуна

[ctx: City in Lithuania]
en: Alytus
ru: Алитус

[ctx: City in Japan]
en: Amami Island
ru: о. Амами

[ctx: City in Texas USA]
en: Amarillo
ru: Амарилло

[ctx: City in Alaska USA]
en: Ambler
ru: Амблер

[ctx: City in Alaska USA]
en: Amchitka
ru: Амчитка

[ctx: City in Idaho USA]
en: American Falls
ru: Американ-Фолс

[ctx: City in Iowa USA]
en: Ames
ru: Амес

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Amherst
ru: Амхерст

[ctx: City in Ohio USA]
en: Amherst
ru: Амхерст

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Amherst Obs.
ru: Амхерстская обсерватория

[ctx: City in Somme France]
en: Amiens
ru: Амьен

[ctx: City in Cape Verde]
en: Amilcar Cabral
ru: Амилкар-Кабрал

[ctx: City in Jordan]
en: Amman
ru: Амман

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Amos
ru: Амо

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Amqui
ru: Амки

[ctx: City in Netherlands]
en: Amsterdam
ru: Амстердам

[ctx: City in Montana USA]
en: Anaconda
ru: Анаконда

[ctx: City in Far East Russia]
en: Anadyr
ru: Анадырь

[ctx: City in California USA]
en: Anaheim
ru: Анахайм

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Anahim Lake
ru: Анахим-Лейк

[ctx: City in Alaska USA]
en: Anchorage
ru: Анкоридж

[ctx: City in Italy]
en: Ancona
ru: Анкона

[ctx: City in Indiana USA]
en: Anderson
ru: Андерсон

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Anderson
ru: Андерсон

[ctx: City in Guam]
en: Anderson AFB
ru: Авиационная база Андерсон

[ctx: City in Italy]
en: Andria
ru: Андрия

[ctx: City in Palau]
en: Angaur Island
ru: о. Ангаур

[ctx: City in Turkey]
en: Ankara
ru: Анкара

[ctx: City in Michigan USA]
en: Ann Arbor
ru: Энн-Арбор

[ctx: City in Algeria]
en: Annabah
ru: Аннаба

[ctx: City in Maryland USA]
en: Annapolis
ru: Аннаполис

[ctx: City in Haute-Savoie France]
en: Annecy
ru: Аннеси

[ctx: City in Alaska USA]
en: Annette Island
ru: о. Аннет

[ctx: City in Alabama USA]
en: Anniston
ru: Аннистон

[ctx: City in Germany]
en: Ansbach
ru: Ансбах

[ctx: City in Madagascar]
en: Antananarivo
ru: Антананариву

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Antigonish
ru: Антигониш

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Antlers
ru: Антлерс

[ctx: City in Chile]
en: Antofagasta
ru: Антофагаста

[ctx: City in Madagascar]
en: Antsirabe
ru: Анцирабе

[ctx: City in Belgium]
en: Antwerp
ru: Антверпен

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Anzac
ru: Анзак

[ctx: City in Italy]
en: Aosta
ru: Аоста

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Appleton
ru: Аплтон

[ctx: City in Jordan]
en: Aqaba
ru: Акаба

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Arborg
ru: Арборг

[ctx: City in California USA]
en: Arcade-Arden
ru: Аркейд-Арден

[ctx: City in Italy]
en: Arcetri
ru: Арчетри

[ctx: City in Germany]
en: Archenhold
ru: Обсерватория Арченхолд

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Ardmore
ru: Ардмор

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Arecibo Obs.
ru: Аресибская обсерватория

[ctx: City in Italy]
en: Arese
ru: Арезе

[ctx: City in Italy]
en: Arezzo
ru: Ареццо

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Argentia
ru: Аргентия

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Argyle
ru: Аргайл

[ctx: City in Chile]
en: Arica
ru: Арика

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Arkadelphia
ru: Аркадельфия

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Arkhangelsk
ru: Архангельск

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Arlington
ru: Арлингтон

[ctx: City in Texas USA]
en: Arlington
ru: Арлингтон

[ctx: City in Virginia USA]
en: Arlington
ru: Арлингтон

[ctx: City in Illinois USA]
en: Arlington Heights
ru: Арлингтонские высоты

[ctx: City in Northern Ireland United Kingdom]
en: Armagh
ru: Арма

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Armour
ru: Армор

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Armstrong
ru: Армстронг

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Arnold's Cove
ru: Арнолдс-Ков

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Arrecife
ru: Аресифе

[ctx: City in Uganda]
en: Arua
ru: Аруа

[ctx: City in Colorado USA]
en: Arvada
ru: Арвада

[ctx: City in Arizona USA]
en: Ash Fork
ru: Аш-Форк

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Ashern
ru: Ашерн

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Asheville
ru: Ашвилл

[ctx: City in Kansas USA]
en: Ashland
ru: Ашленд

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Ashland
ru: Ашленд

[ctx: City in Maine USA]
en: Ashland
ru: Ашленд

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Ashley
ru: Эшли

[ctx: City in Italy]
en: Asiago
ru: Азиаго

[ctx: City in Eritrea]
en: Asmera
ru: Эсмера

[ctx: City in Colorado USA]
en: Aspen
ru: Аспен

[ctx: City in Eritrea]
en: Assab
ru: Ассаб

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Assiniboia
ru: Ассинибоия

[ctx: City in Oregon USA]
en: Astoria
ru: Астория

[ctx: City in Paraguay]
en: Asunción
ru: Асунсьон

[ctx: City in Egypt]
en: Aswan
ru: Асуан

[ctx: City in Egypt]
en: Asyut
ru: Асьют

[ctx: City in Greece]
en: Atenas
ru: Атенас

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Athabasca
ru: Атабаска

[ctx: City in Greece]
en: Athens
ru: Афины

[ctx: City in Georgia USA]
en: Athens
ru: Афины

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Athens
ru: Афины

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Athlone
ru: Альциона

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Atikokan
ru: Атикокан

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Atkinson
ru: Аткинсон

[ctx: City in Georgia USA]
en: Atlanta
ru: Атланта

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Atlantic City
ru: Атлантик-Сити

[ctx: City in Alabama USA]
en: Atmore
ru: Атмор

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Attleboro
ru: Эттлборо

[ctx: City in Alabama USA]
en: Auburn
ru: Оберн

[ctx: City in Maine USA]
en: Auburn
ru: Оберн

[ctx: City in New Zealand]
en: Auckland
ru: Окленд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Auden
ru: Аден

[ctx: City in Germany]
en: Augsburg
ru: Аугсбург

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Augusta
ru: Огаста

[ctx: City in Georgia USA]
en: Augusta
ru: Огаста

[ctx: City in Maine USA]
en: Augusta
ru: Огаста

[ctx: City in Colorado USA]
en: Aurora
ru: Аврора

[ctx: City in Illinois USA]
en: Aurora
ru: Аврора

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Aurora
ru: Аврора

[ctx: City in Nevada USA]
en: Austin
ru: Остин

[ctx: City in Texas USA]
en: Austin
ru: Остин

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Avalon
ru: Авалон

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Avalon
ru: Авалон

[ctx: City in Italy]
en: Aviano
ru: Авиано

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Avon
ru: Эйвон

[ctx: City in Japan]
en: Ayase
ru: Аязе

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Aztec
ru: Ацтек

[ctx: City in Palau]
en: Babelthuap Island
ru: о. Бабелдаоп

[ctx: City in Philippines]
en: Bacolod
ru: Баколод

[ctx: City in Spain]
en: Badajoz
ru: Бадахос

[ctx: City in Spain]
en: Badalona
ru: Бадалона

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Baddeck
ru: Баддек

[ctx: City in Germany]
en: Baden-Baden
ru: Баден-Баден

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Badger
ru: Баджер

[ctx: City in Guinea Bissau]
en: Bafata
ru: Бафата

[ctx: City in Iraq]
en: Baghdad
ru: Багдад

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Bahrain
ru: Бахрейн

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Baie Verte
ru: Баи-Верт

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Baie-Comeau
ru: Бэ-Комо

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Baie-Saint-Paul
ru: Бэ-Сент-Пол

[ctx: City in Montana USA]
en: Baker
ru: Бейкер

[ctx: City in California USA]
en: Bakersfield
ru: Бейкерсфилд

[ctx: City in Panama]
en: Balboa
ru: Бальбоа

[ctx: City in California USA]
en: Baldwin Park
ru: Болдуин-Парк

[ctx: City in Indonesia]
en: Bali
ru: Бали

[ctx: City in Maryland USA]
en: Baltimore
ru: Балтимор

[ctx: City in Mali]
en: Bamako
ru: Бамако

[ctx: City in Germany]
en: Bamberg
ru: Бамберг

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bancroft
ru: Банкрофт

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Abbass
ru: Бендер-Аббас

[ctx: City in Iran]
en: Bandar Lengeh
ru: Бендер-Ленге

[ctx: City in Brunei]
en: Bandar Seri Begawan
ru: Бандар-Сери-Бегаван

[ctx: City in Turkey]
en: Bandirma
ru: Бандирма

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Banff
ru: Банф

[ctx: City in India]
en: Bangalore
ru: Бангалор

[ctx: City in Central African Republic]
en: Bangassou
ru: Бангасу

[ctx: City in Thailand]
en: Bangkok
ru: Бангкок

[ctx: City in Maine USA]
en: Bangor
ru: Бангор

[ctx: City in Central African Republic]
en: Bangui
ru: Бангуи

[ctx: City in Gambia]
en: Banjul
ru: Банджул

[ctx: City in Maine USA]
en: Bar Harbor
ru: Бар-Харбор

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Baraboo
ru: Барабу

[ctx: City in Spain]
en: Barcelona
ru: Барселона

[ctx: City in Italy]
en: Bari
ru: Бари

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Barkerville
ru: Баркервилл

[ctx: City in Italy]
en: Barletta
ru: Барлетта

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Barnaul
ru: Барнаул

[ctx: City in Ohio USA]
en: Barnesville
ru: Барнсвилл

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Barrage Manic-3
ru: Гидроэлектростанция Рене-Левек

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Barrage Manic-5
ru: Гидроэлектростанция Даниел-Джонсон

[ctx: City in Colombia]
en: Barranquilla
ru: Барранкилья

[ctx: City in Vermont USA]
en: Barre
ru: Барре

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Barrie
ru: Барри

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Barron
ru: Баррон

[ctx: City in Alaska USA]
en: Barrow
ru: Барроу

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Barry's Bay
ru: Бэррис-Бей

[ctx: City in California USA]
en: Barstow
ru: Барстоу

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Bartlesville
ru: Бартлсвилл

[ctx: City in Vermont USA]
en: Barton
ru: Бартон

[ctx: City in Iraq]
en: Basrah
ru: Басра

[ctx: City in Haute-Corse France]
en: Bastia
ru: Бастия

[ctx: City in Equatorial Guinea]
en: Bata
ru: Бата

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Batesburg
ru: Бейтсбург

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Bathurst
ru: Батерст

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Baton Rouge
ru: Батон-Руж

[ctx: City in Michigan USA]
en: Battle Creek
ru: Батл-Крик

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Bay Bulls
ru: Бей-Булс

[ctx: City in Michigan USA]
en: Bay City
ru: Бей-Сити

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Bay St. Louis
ru: Бей-Сент-Луис

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bayonne
ru: Байонна

[ctx: City in Pyrénées atlantiques France]
en: Bayonne
ru: Байонна

[ctx: City in Texas USA]
en: Baytown
ru: Бейтаун

[ctx: City in Israel]
en: Be'er Sheva
ru: Беер-Шева

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Beach
ru: Бич

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Beardmore
ru: Бирдмор

[ctx: City in Nevada USA]
en: Beatty
ru: Битти

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Beaufort
ru: Бофорт

[ctx: City in Texas USA]
en: Beaumont
ru: Бомонт

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Beaupre
ru: Бопре

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Beauval
ru: Бовал

[ctx: City in Utah USA]
en: Beaver
ru: Бивер

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Beaverlodge
ru: Биверлодж

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Beavermouth
ru: Бивер

[ctx: City in Oregon USA]
en: Beaverton
ru: Бивертон

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Beckley
ru: Бекли

[ctx: City in China]
en: Beijing
ru: Пекин

[ctx: City in Mozambique]
en: Beira
ru: Бейра

[ctx: City in Lebanon]
en: Beirut
ru: Бейрут

[ctx: City in Portugal]
en: Beja
ru: Бежа

[ctx: City in Brazil]
en: Belem
ru: Белен

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Belen
ru: Белен

[ctx: City in Northern Ireland United Kingdom]
en: Belfast
ru: Белфаст

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Belgorod
ru: Белгород

[ctx: City in Yugoslavia]
en: Belgrade
ru: Белград

[ctx: City in Belize]
en: Belize City
ru: Белиз

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Belleterre
ru: Бельтер

[ctx: City in Illinois USA]
en: Belleville
ru: Белвилл

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Belleville
ru: Белвилл

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Bellevue
ru: Бельвю

[ctx: City in Washington USA]
en: Bellevue
ru: Бельвю

[ctx: City in California USA]
en: Bellflower
ru: Белфлауэр

[ctx: City in Washington USA]
en: Bellingham
ru: Беллингем

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bellows Falls
ru: Беллоус-Фолс

[ctx: City in Morocco]
en: Ben Guerir
ru: Бен-Герир

[ctx: City in Oregon USA]
en: Bend
ru: Бенд

[ctx: City in Somalia]
en: Bender Cassim
ru: Бендер-Кассим

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Bendigo
ru: Бендиго

[ctx: City in Libya]
en: Benghazi
ru: Бенгази

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bennington
ru: Беннингтон

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Benton
ru: Бентон

[ctx: City in Somalia]
en: Berbera
ru: Бербера

[ctx: City in Italy]
en: Bergamo
ru: Бергамо

[ctx: City in Norway]
en: Bergen
ru: Берген

[ctx: City in Germany]
en: Bergisch-Gladbach
ru: Бергиш-Гладбах

[ctx: City in California USA]
en: Berkeley
ru: Беркли

[ctx: City in Germany]
en: Berlin
ru: Берлин

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Berlin
ru: Берлин

[ctx: City in Switzerland]
en: Bern
ru: Берн

[ctx: City in Doubs France]
en: Besançon
ru: Безансон

[ctx: City in Alaska USA]
en: Bethel
ru: Бетел

[ctx: City in Maryland USA]
en: Bethesda
ru: Бетесда

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Bethlehem
ru: Бетлехем

[ctx: City in Iowa USA]
en: Bettendorf
ru: Беттендорф

[ctx: City in Alaska USA]
en: Bettles Field
ru: Беттлс

[ctx: City in Maine USA]
en: Biddeford
ru: Биддефорд

[ctx: City in California USA]
en: Big Bear Solar Obs.
ru: Биг-Бирская солнечная обсерватория

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Delta
ru: Биг-Дельта

[ctx: City in Alaska USA]
en: Big Lake
ru: Биг-Лейк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Big River
ru: Биг-Ривер

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Biggar
ru: Бигар

[ctx: City in Ukraine]
en: Bila Tserkva
ru: Белая Церковь

[ctx: City in Spain]
en: Bilbao
ru: Бильбао

[ctx: City in Montana USA]
en: Billings
ru: Биллингс

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Biloxi
ru: Билокси

[ctx: City in New York USA]
en: Binghamton
ru: Бингемтон

[ctx: City in Central African Republic]
en: Birao
ru: Бирао

[ctx: City in United Kingdom]
en: Birmingham
ru: Бирмингем

[ctx: City in Alabama USA]
en: Birmingham
ru: Бирмингем

[ctx: City in Far East Russia]
en: Birobidzhan
ru: Биробиджан

[ctx: City in Iran]
en: Biruni
ru: Бируни

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Bismarck
ru: Бисмарк

[ctx: City in Guinea Bissau]
en: Bissau
ru: Бисау

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Bissett
ru: Биссетт

[ctx: City in Germany]
en: Bitburg
ru: Битбург

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Blaavands huk
ru: Блаавандсхук

[ctx: City in New Zealand]
en: Black Birch
ru: Блэк-Бёрч

[ctx: City in United Kingdom]
en: Blackpool
ru: Блэкпул

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Blackwell
ru: Блэквелл

[ctx: City in Malawi]
en: Blantyre
ru: Блантайр

[ctx: City in Switzerland]
en: Bleien
ru: Блайен

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Blind River
ru: Блайнд-Ривер

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bloomfield
ru: Блумфилд

[ctx: City in Illinois USA]
en: Bloomington
ru: Блумингтон

[ctx: City in Indiana USA]
en: Bloomington
ru: Блумингтон

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Bloomington
ru: Блумингтон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Blue River
ru: Блу-Ривер

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Bluefield
ru: Блуфилд

[ctx: City in Utah USA]
en: Bluff
ru: Блафф

[ctx: City in Israel]
en: Bnei Brak
ru: Бней-Брак

[ctx: City in Burkina Faso]
en: Bobo-Dioulasso
ru: Бобо-Диуласо

[ctx: City in Florida USA]
en: Boca Raton
ru: Бока-Ратон

[ctx: City in Germany]
en: Bochum
ru: Бохум

[ctx: City in Norway]
en: Bodo
ru: Бодо

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Bogalusa
ru: Богалуса

[ctx: City in Colombia]
en: Bogotá
ru: Богота

[ctx: City in Idaho USA]
en: Boise
ru: Бойсе

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Boise City
ru: Бойсе-Сити

[ctx: City in Ghana]
en: Bolgatanga
ru: Болгатанга

[ctx: City in Italy]
en: Bologna
ru: Болонья

[ctx: City in Italy]
en: Bolzano
ru: Больцано

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Bonavista
ru: Бонависта

[ctx: City in Germany]
en: Bonn
ru: Бонн

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Bonnyville
ru: Боннивилл

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Boone
ru: Бун

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Booneville
ru: Бунвилл

[ctx: City in Gironde France]
en: Bordeaux
ru: Бордо

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bordentown
ru: Бордентаун

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Borinquen
ru: Боринквин

[ctx: City in Poland]
en: Borowiec
ru: Боровец

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Boscobel
ru: Боскобел

[ctx: City in Indonesia]
en: Bosscha
ru: Босча

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Bossier City
ru: Босье-Сити

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Boston
ru: Бостон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Boston Bar
ru: Бостон-Бар

[ctx: City in Germany]
en: Bottrop
ru: Ботроп

[ctx: City in Colorado USA]
en: Boulder
ru: Боулдер

[ctx: City in Nevada USA]
en: Boulder City
ru: Боулдер-Сити

[ctx: City in California USA]
en: Boulder Creek
ru: Боулдер-Крик

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Boulogne-sur-mer
ru: Булонь-сюр-Мер

[ctx: City in Utah USA]
en: Bountiful
ru: Баунтифул

[ctx: City in Cher France]
en: Bourges
ru: Бурж

[ctx: City in Maryland USA]
en: Bowie
ru: Боуи

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Bowling Green
ru: Боулинг-Грин

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Bowman
ru: Боуман

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bowmanville
ru: Боуманвилл

[ctx: City in South Africa]
en: Boyden
ru: Бойден

[ctx: City in Montana USA]
en: Bozeman
ru: Бозман

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Bracebridge
ru: Брейсбридж

[ctx: City in United Kingdom]
en: Bradford
ru: Брэдфорд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brampton
ru: Брамптон

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Brandon
ru: Брандон

[ctx: City in Vermont USA]
en: Brandon
ru: Брендон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brantford
ru: Брантфорд

[ctx: City in Brazil]
en: Brasilia
ru: Бразилиа

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Bratsk
ru: Братск

[ctx: City in Vermont USA]
en: Brattleboro
ru: Браттлборо

[ctx: City in Germany]
en: Braunschweig
ru: Брауншвейг

[ctx: City in Congo]
en: Brazzaville
ru: Браззавиль

[ctx: City in Germany]
en: Bremen
ru: Бремен

[ctx: City in Germany]
en: Bremerhaven
ru: Бремерхафен

[ctx: City in Washington USA]
en: Bremerton
ru: Бремертон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brent
ru: Брент

[ctx: City in Italy]
en: Brera
ru: Брера

[ctx: City in Italy]
en: Brescia
ru: Брешия

[ctx: City in Finistère France]
en: Brest
ru: Брест

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Bridgeport
ru: Бриджпорт

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Bridgeton
ru: Бриджтон

[ctx: City in Barbados]
en: Bridgetown
ru: Бриджтаун

[ctx: City in Ohio USA]
en: Brilliant
ru: Бриллиант

[ctx: City in Italy]
en: Brindisi
ru: Бриндизи

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Brisbane
ru: Брисбен

[ctx: City in United Kingdom]
en: Bristol
ru: Бристоль

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Bristol
ru: Бристоль

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Bristol
ru: Бристоль

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Bristol
ru: Бристоль

[ctx: City in Vermont USA]
en: Bristol
ru: Бристоль

[ctx: City in United Kingdom]
en: Brize Norton
ru: Бриз-Нортон

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Brockton
ru: Броктон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Brockville
ru: Броквилл

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Broken Arrow
ru: Брокен-Арроу

[ctx: City in Oregon USA]
en: Brookings
ru: Брукингс

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Brookings
ru: Брукингс

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Brookline
ru: Бруклин

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Brooklyn Park
ru: Бруклин-Парк

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Brooks
ru: Брукс

[ctx: City in Delaware USA]
en: Brookside Park
ru: Бруксайд-Парк

[ctx: City in Texas USA]
en: Brownsville
ru: Браунсвилл

[ctx: City in Georgia USA]
en: Brunswick
ru: Брансуик

[ctx: City in Maine USA]
en: Brunswick
ru: Брансуик

[ctx: City in Brabant Belgium]
en: Brussels
ru: Брюссель

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Bryansk
ru: Брянск

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Buchans
ru: Баканс

[ctx: City in Romania]
en: Bucharest
ru: Бухарест

[ctx: City in Germany]
en: Buckeburg
ru: Бюккебург

[ctx: City in Pest Hungary]
en: Budapest
ru: Будапешт

[ctx: City in California USA]
en: Buena Park
ru: Буэна-Парк

[ctx: City in Argentina]
en: Buenos Aires
ru: Буэнос-Айрес

[ctx: City in New York USA]
en: Buffalo
ru: Буффало

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Buffalo
ru: Буффало

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Buffalo Narrows
ru: Буффало-Нарроус

[ctx: City in Burundi]
en: Bujumburo
ru: Бужумбура

[ctx: City in Rwanda]
en: Bukavu
ru: Букаву

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Bulawayo
ru: Булавайо

[ctx: City in California USA]
en: Burbank
ru: Бербанк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Burgeo
ru: Берджео

[ctx: City in Spain]
en: Burgos
ru: Бургос

[ctx: City in Colorado USA]
en: Burlington
ru: Берлингтон

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Burlington
ru: Берлингтон

[ctx: City in Iowa USA]
en: Burlington
ru: Берлингтон

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Burlington
ru: Берлингтон

[ctx: City in Vermont USA]
en: Burlington
ru: Берлингтон

[ctx: City in Washington USA]
en: Burlington
ru: Берлингтон

[ctx: City in Oregon USA]
en: Burns
ru: Бернс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Burns Lake
ru: Бернс-Лейк

[ctx: City in Burundi]
en: Bururi
ru: Бурури

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Burwash
ru: Бервош

[ctx: City in Montana USA]
en: Butte
ru: Бьютт

[ctx: City in Malaysia]
en: Butterworth
ru: Баттерворт

[ctx: City in Armenia]
en: Byurakan
ru: Бюракан

[ctx: City in Békés Hungary]
en: Békéscsaba
ru: Бекешчаба

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Cabano
ru: Кабано

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Cadillac
ru: Кадиллак

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cadomin
ru: Кадомин

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cadotte Lake
ru: Кадотт-Лейк

[ctx: City in Calvados France]
en: Caen
ru: Кан

[ctx: City in Italy]
en: Cagliari
ru: Кальяри

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
ru: Каир

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Calais
ru: Кале

[ctx: City in Spain]
en: Calar Alto
ru: Калар-Альто

[ctx: City in Idaho USA]
en: Caldwell
ru: Колдуэлл

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Caledonia
ru: Каледония

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Calgary
ru: Калгари

[ctx: City in Nevada USA]
en: Caliente
ru: Калиенте

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Caliper Lake
ru: Калипер-Лейк

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Calling Lake
ru: Коллинг-Лейк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Calvert
ru: Калверт

[ctx: City in United Kingdom]
en: Cambridge
ru: Кембридж

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cambridge
ru: Кембридж

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Cambridge
ru: Кембридж

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Camden
ru: Камден

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Campbell River
ru: Кэмпбелл-Ривер

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Campbellton
ru: Кэмпбеллтон

[ctx: City in Italy]
en: Campobasso
ru: Кампобассо

[ctx: City in ACT Australia]
en: Canberra
ru: Канберра

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Cannes
ru: Канны

[ctx: City in California USA]
en: Canoga Park
ru: Канога-Парк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Canora
ru: Канора

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Canso
ru: Кансо

[ctx: City in China]
en: Canton
ru: Кантон

[ctx: City in Ohio USA]
en: Canton
ru: Кантон

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cantonsville
ru: Кантонсвилл

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Cap-Chat
ru: Кап-Ша

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Cap-aux-Meules
ru: Кап-о-Мёль

[ctx: City in Florida USA]
en: Cape Canaveral
ru: Мыс Канаверал

[ctx: City in Missouri USA]
en: Cape Girardeau
ru: Мыс Жирардо

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cape May
ru: Кейп-Мей

[ctx: City in South Africa]
en: Cape Town
ru: Кейптаун

[ctx: City in Venezuela]
en: Caracas
ru: Каракас

[ctx: City in Washington USA]
en: Carbonado
ru: Карбонадо

[ctx: City in Illinois USA]
en: Carbondale
ru: Карбондейл

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Carbonear
ru: Карбониэр

[ctx: City in Wales United Kingdom]
en: Cardiff
ru: Кардифф

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Carleton Place
ru: Карлтон-Плейс

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Carlton
ru: Карлтон

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Carlyle
ru: Карлайл

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Carman
ru: Карман

[ctx: City in California USA]
en: Carmichael
ru: Кармайкл

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Carrizozo
ru: Карризозо

[ctx: City in Georgia USA]
en: Carrollton
ru: Карролтон

[ctx: City in California USA]
en: Carson
ru: Карсон

[ctx: City in Nevada USA]
en: Carson City
ru: Карсон-Сити

[ctx: City in Spain]
en: Cartagena
ru: Картахена

[ctx: City in Georgia USA]
en: Cartersville
ru: Картерсвилл

[ctx: City in Illinois USA]
en: Cary
ru: Кэри

[ctx: City in Arizona USA]
en: Casa Grande
ru: Каса-Гранде

[ctx: City in Morocco]
en: Casablanca
ru: Касабланка

[ctx: City in Italy]
en: Caserta
ru: Казерта

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Casper
ru: Каспер

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Casselman
ru: Кассельман

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Castlegar
ru: Каслгар

[ctx: City in Washington USA]
en: Castlerock
ru: Кастлрок

[ctx: City in St. Lucia]
en: Castries
ru: Кастри

[ctx: City in Italy]
en: Catania
ru: Катания

[ctx: City in Italy]
en: Catanzaro
ru: Катандзаро

[ctx: City in Arizona USA]
en: Cave Creek
ru: Кейв-Крик

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cavendish
ru: Кавендиш

[ctx: City in French Guiana]
en: Cayenne
ru: Кайенна

[ctx: City in Utah USA]
en: Cedar City
ru: Сидар-Сити

[ctx: City in Iowa USA]
en: Cedar Falls
ru: Сидар-Фолз

[ctx: City in Iowa USA]
en: Cedar Rapids
ru: Сидар-Рапидс

[ctx: City in New York USA]
en: Central Islip
ru: Сентрал-Ислип

[ctx: City in Maryland USA]
en: Centreville
ru: Сентервилль

[ctx: City in California USA]
en: Cerritos
ru: Серритос

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Calán
ru: Серро-Кальян

[ctx: City in Chile]
en: Cerro Tololo Int'l Obs.
ru: Межамериканская обсерватория Сьерро-Тололо

[ctx: City in Spain]
en: Ceuta
ru: Сеута

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chagrin Falls
ru: Чагрин-Фолс

[ctx: City in Illinois USA]
en: Champaign
ru: Шампань

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chandler
ru: Чендлер

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Channel-Port aux Basques
ru: Канал-Порт-окс-Басков

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chapais
ru: Шапэ

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Chapel Hill
ru: Чепел Хил

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Chapleau
ru: Чапло

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Chard
ru: Чард

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Charleston
ru: Чарлстон

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Charleston
ru: Чарлстон

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Charlevoix
ru: Шарлевуа

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Charlotte
ru: Шарлотт

[ctx: City in Virginia USA]
en: Charlottesville
ru: Шарлотсвилл

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Charlottetown
ru: Шарлоттаун

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Chatham-Kent
ru: Чатем-Кент

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Chattanooga
ru: Чаттануга

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Cheboksary
ru: Чебоксары

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Cheltenham
ru: Челтнем

[ctx: City in Ural Russia]
en: Chelyabinsk
ru: Челябинск

[ctx: City in Germany]
en: Chemnitz
ru: Хемниц

[ctx: City in India]
en: Chennai
ru: Ченнай

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Cheraw
ru: Черо

[ctx: City in Manche France]
en: Cherbourg
ru: Шербур

[ctx: City in Ukraine]
en: Cherkasy
ru: Черкассы

[ctx: City in South Region Russia]
en: Cherkessk
ru: Черкесск

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernihiv
ru: Чернигов

[ctx: City in Ukraine]
en: Chernivtsi
ru: Черновцы

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Cherokee
ru: Чероки

[ctx: City in Virginia USA]
en: Chesapeake
ru: Чесапик

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Chester
ru: Честер

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Chester
ru: Честер

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Cheticamp
ru: Четикамп

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Chetwynd
ru: Четвинд

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Cheyenne
ru: Шайенн

[ctx: City in Thailand]
en: Chiang Mai
ru: Чиангмай

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chibougamau
ru: Шибугамо

[ctx: City in Illinois USA]
en: Chicago
ru: Чикаго

[ctx: City in Peru]
en: Chiclayo
ru: Чиклайо

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Chicopee
ru: Чикопи

[ctx: City in Alaska USA]
en: Chignik
ru: Чигник

[ctx: City in Illinois USA]
en: Chillicothe
ru: Чилликоти

[ctx: City in Missouri USA]
en: Chillicothe
ru: Чилликоти

[ctx: City in Ohio USA]
en: Chillicothe
ru: Чилликоти

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Chilliwack
ru: Чилливак

[ctx: City in Zambia]
en: Chingola
ru: Чингола

[ctx: City in California USA]
en: Chino
ru: Чино

[ctx: City in California USA]
en: Chino Hills
ru: Чино-Хиллз

[ctx: City in Montana USA]
en: Chinook
ru: Чинук

[ctx: City in Somalia]
en: Chisimayu
ru: Чисимаю

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Chita
ru: Чита

[ctx: City in Japan]
en: Chitose
ru: Читозе

[ctx: City in Bangladesh]
en: Chittagong
ru: Читтагонг

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Chitungwiza
ru: Читунгвиза

[ctx: City in New Zealand]
en: Christchurch
ru: Крайстчёрч

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Christiansoe
ru: Кристиансое

[ctx: City in Australia]
en: Christmas Island
ru: о. Рождества

[ctx: City in California USA]
en: Chula Vista
ru: Чула-Виста

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Churchill
ru: Черчилл

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Chute-des-Passes
ru: Шют-де-Пас

[ctx: City in Micronesia]
en: Chuuk
ru: Чуук

[ctx: City in Illinois USA]
en: Cicero
ru: Цицеро

[ctx: City in Ohio USA]
en: Cincinnati
ru: Цинциннати

[ctx: City in Alaska USA]
en: Circle
ru: Серкл

[ctx: City in Ohio USA]
en: Circleville
ru: Сёклвилл

[ctx: City in Spain]
en: Ciudad Real
ru: Сьюдад Реал

[ctx: City in Eure-et-Loir France]
en: Civry
ru: Сирви

[ctx: City in Nièvre France]
en: Clamecy
ru: Камден

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Claremont
ru: Клермонт

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Clarenville
ru: Кларенвилл

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Claresholm
ru: Кларешем

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Clark
ru: Кларк

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Clark's Harbour
ru: Кларкс-Харбор

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Clarksburg
ru: Кларксбург

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Clarksdale
ru: Кларксдейл

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Clarksville
ru: Кларксвилл

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clayhurst
ru: Клейхерст

[ctx: City in Delaware USA]
en: Claymont
ru: Клеймонт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Clear
ru: Клир

[ctx: City in Texas USA]
en: Clear Lake City
ru: Клир-Лейк-Сити

[ctx: City in California USA]
en: Clearlake
ru: Клирлейк

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clearwater
ru: Клируотер

[ctx: City in Florida USA]
en: Clearwater
ru: Клеаруотер

[ctx: City in Puy-de-Dôme France]
en: Clermont-Ferrand
ru: Клермон-Ферран

[ctx: City in Ohio USA]
en: Cleveland
ru: Кливленд

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Cleveland
ru: Кливленд

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Clifton
ru: Клифтон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Clinton
ru: Клинтон

[ctx: City in Iowa USA]
en: Clinton
ru: Клинтон

[ctx: City in Germany]
en: Cloppenburg
ru: Клоппенбург

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cloud Bay
ru: Клоуд-Бей

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Clova
ru: Клова

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Clovis
ru: Кловис

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Coaticook
ru: Коатикук

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cochrane
ru: Кокран

[ctx: City in Turks and Caicos Islands]
en: Cockburn Town
ru: Коберн-Таун

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cockeysville
ru: Кокисвилль

[ctx: City in Australia]
en: Cocos Island
ru: Кокосовые острова

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Cody
ru: Коди

[ctx: City in Portugal]
en: Coimbra
ru: Коимбра

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cold Bay
ru: Колд-Бей

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Cold Lake
ru: Колд-Лейк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Colinet
ru: Колинет

[ctx: City in Maryland USA]
en: College Park
ru: Колледж-Парк

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Collegedale
ru: Колледждейл

[ctx: City in Germany]
en: Cologne
ru: Кёльн

[ctx: City in Sri Lanka]
en: Colombo
ru: Коломбо

[ctx: City in Panama]
en: Colon
ru: Колон

[ctx: City in Colorado USA]
en: Colorado Springs
ru: Колорадо-Спрингс

[ctx: City in Missouri USA]
en: Columbia
ru: Колумбия

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Columbia
ru: Колумбия

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Columbia
ru: Колумбия

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbia Station
ru: Колумбия-Стейшн

[ctx: City in Georgia USA]
en: Columbus
ru: Колумбус

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Columbus
ru: Колумбус

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Columbus
ru: Колумбус

[ctx: City in Ohio USA]
en: Columbus
ru: Колумбус

[ctx: City in Italy]
en: Como
ru: Комо

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Comox
ru: Комокс

[ctx: City in California USA]
en: Compton
ru: Комптон

[ctx: City in Guinea]
en: Conakry
ru: Конакри

[ctx: City in Chile]
en: Concepcion
ru: Консепсьон

[ctx: City in California USA]
en: Concord
ru: Конкорд

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Concord
ru: Конкорд

[ctx: City in Oregon USA]
en: Condon
ru: Кондон

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Consort
ru: Конзорт

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Conway
ru: Конуэй

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Conway
ru: Конвей

[ctx: City in Australia]
en: Coonabarabran
ru: Кунабарабран

[ctx: City in Denmark]
en: Copenhagen
ru: Копенгаген

[ctx: City in Iowa USA]
en: Coralville
ru: Коралвилл

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Corbin
ru: Корбин

[ctx: City in Alaska USA]
en: Cordova
ru: Кордова

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Corinth
ru: Коринф

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Cork
ru: Корк

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Corner Brook
ru: Корнер-Брук

[ctx: City in Iowa USA]
en: Corning
ru: Корнинг

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Cornwall
ru: Корнуолл

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Coronation
ru: Коронейшен

[ctx: City in Texas USA]
en: Corpus Christi
ru: Корпус-Кристи

[ctx: City in Colorado USA]
en: Cortez
ru: Кортез

[ctx: City in Oregon USA]
en: Corvallis
ru: Корваллис

[ctx: City in Italy]
en: Cosenza
ru: Козенца

[ctx: City in California USA]
en: Costa Mesa
ru: Коста-Меса

[ctx: City in Bénin]
en: Cotonou
ru: Котону

[ctx: City in Germany]
en: Cottbus
ru: Котбус

[ctx: City in Idaho USA]
en: Couer d'Alene
ru: Кур д'Ален

[ctx: City in Iowa USA]
en: Council Bluffs
ru: Каунсил-Блафс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Courtenay
ru: Кортеней

[ctx: City in United Kingdom]
en: Coventry
ru: Ковентри

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Covington
ru: Ковингтон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Cranbrook
ru: Кранбрук

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Cranford
ru: Кранфорд

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Cranston
ru: Крэнстон

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Crawford
ru: Кроуфорд

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Crawford Hill
ru: Кроуфорд-Хилл

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Crestwood
ru: Крествуд

[ctx: City in Missouri USA]
en: Crestwood
ru: Крествуд

[ctx: City in Illinois USA]
en: Creve Coeur
ru: Крэв-Кёр

[ctx: City in Colorado USA]
en: Cripple Creek
ru: Крипл-Крик

[ctx: City in Missouri USA]
en: Crocker
ru: Крокер

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Crofton
ru: Крофтон

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Crowsnest Pass
ru: Кроуснест-Пасс

[ctx: City in Philippines]
en: Cubi Point
ru: Куби Пойнт

[ctx: City in Spain]
en: Cuenca
ru: Куэнка

[ctx: City in Australia]
en: Culgoora
ru: Кулгура

[ctx: City in California USA]
en: Culver City
ru: Калвер-Сити

[ctx: City in Maryland USA]
en: Cumberland
ru: Камберленд

[ctx: City in Montana USA]
en: Cut Bank
ru: Кат-Банк

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Cypress River
ru: Сайпресс-Ривер

[ctx: City in Spain]
en: Cáceres
ru: Касерес

[ctx: City in Spain]
en: Cádiz
ru: Кадис

[ctx: City in Spain]
en: Córdoba
ru: Кордоба

[ctx: City in Bangladesh]
en: Dacca
ru: Дакка

[ctx: City in Senegal]
en: Dakar
ru: Дакар

[ctx: City in Western sahara]
en: Dakhla
ru: Дахла

[ctx: City in Texas USA]
en: Dallas
ru: Даллас

[ctx: City in Finland]
en: Dalsbruk
ru: Дальсбрук

[ctx: City in California USA]
en: Daly City
ru: Дейли-Сити

[ctx: City in Syria]
en: Damascus
ru: Дамаск

[ctx: City in Italy]
en: Damecuta
ru: Дамекута

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Danbury
ru: Данбери

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Daniel's Harbour
ru: Дэниелс-Харбор

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Danielson
ru: Даниелсон

[ctx: City in Iowa USA]
en: Danville
ru: Данвилл

[ctx: City in Virginia USA]
en: Danville
ru: Данвилл

[ctx: City in Togo]
en: Dapaong
ru: Дапаонг

[ctx: City in Tanzania]
en: Dar es Salaam
ru: Дар-эс-Салам

[ctx: City in Germany]
en: Darmstadt
ru: Дармштадт

[ctx: City in Northern Territory Australia]
en: Darwin
ru: Дарвин

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Dauphin
ru: Дауфин

[ctx: City in Iowa USA]
en: Davenport
ru: Дэвенпорт

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Davidson
ru: Дэвидсон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dawson Creek
ru: Досон-Крик

[ctx: City in Ohio USA]
en: Dayton
ru: Дейтон

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dayton
ru: Дейтон

[ctx: City in Florida USA]
en: Daytona Beach
ru: Дайтона-Бич

[ctx: City in South Africa]
en: De Aar
ru: Де-Аар

[ctx: City in Indiana USA]
en: DeMotte
ru: Демотт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Deadhorse
ru: Дедхорс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Deadwood
ru: Дедвуд

[ctx: City in Michigan USA]
en: Dearborn
ru: Дирборн

[ctx: City in Michigan USA]
en: Dearborn Heights
ru: Дирборн-Хайтс

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dearborn Obs.
ru: Дирборновская обсерватория

[ctx: City in California USA]
en: Death Valley
ru: Долина Смерти

[ctx: City in Hajdú-Bihar Hungary]
en: Debrecen
ru: Дебрецен

[ctx: City in Illinois USA]
en: Decataur
ru: Декейтер

[ctx: City in Italy]
en: Decimomannu
ru: Дечимоманну

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Deep River
ru: Дин-Ривер

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Deer Lake
ru: Дир-Лейк

[ctx: City in Illinois USA]
en: Dekalb
ru: Декалб

[ctx: City in Texas USA]
en: Del Rio
ru: Дель-Рио

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Delavan
ru: Делаван

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Delhi
ru: Дели

[ctx: City in Utah USA]
en: Delta
ru: Делта

[ctx: City in Alaska USA]
en: Delta Junction
ru: Делта-Джанкшен

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Demmitt
ru: Деммитт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Denali National Park
ru: Денали, национальный парк

[ctx: City in Texas USA]
en: Denton
ru: Дентон

[ctx: City in Colorado USA]
en: Denver
ru: Денвер

[ctx: City in United Kingdom]
en: Derby
ru: Дерби

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Derby
ru: Дерби

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Derry
ru: Дерри

[ctx: City in Iowa USA]
en: Des Moines
ru: Де-Мойн

[ctx: City in Illinois USA]
en: Des Plaines
ru: Дес Плейнс

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Desbiens
ru: Дебьен

[ctx: City in Germany]
en: Dessau
ru: Дессау

[ctx: City in Michigan USA]
en: Detroit
ru: Детройт

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Devils Lake
ru: Девилс-Лейк

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Dhahran
ru: Дахран

[ctx: City in California USA]
en: Diamond Bar
ru: Даймонд-Бар

[ctx: City in California USA]
en: Diamond Springs
ru: Даймонд-Спрингс

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Dickinson
ru: Дикинсон

[ctx: City in Texas USA]
en: Dickinson
ru: Дикинсон

[ctx: City in US Territory]
en: Diego Garcia
ru: Диего Гарсия

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Digby
ru: Дигби

[ctx: City in Côte d'or France]
en: Dijon
ru: Дижон

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Dillingham
ru: Диллингем

[ctx: City in Montana USA]
en: Dillon
ru: Диллон

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Dillon
ru: Диллон

[ctx: City in Turkey]
en: Diyarbakir
ru: Диярбакыр

[ctx: City in Indonesia]
en: Djakarta
ru: Джакарта

[ctx: City in Tunisia]
en: Djerba
ru: Джерба

[ctx: City in Djibouti]
en: Djibouti
ru: Джибути

[ctx: City in Ukraine]
en: Dnipropetropsk
ru: Днепропетровск

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Doaktown
ru: Доктаун

[ctx: City in Kansas USA]
en: Dodge City
ru: Додж-Сити

[ctx: City in Tanzania]
en: Dodoma
ru: Додома

[ctx: City in Qatar]
en: Doha
ru: Доха

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Dolbeau
ru: Дольбо

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dome Creek
ru: Дом-Крик

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Dominion Radio Astrophysical Obs
ru: Астрофизическая радиообсерватория Доминион

[ctx: City in Ulster Ireland]
en: Donegal
ru: Донегол

[ctx: City in Ukraine]
en: Donets'k
ru: Донецк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Dore Lake
ru: Дор-Лейк

[ctx: City in Germany]
en: Dortmund
ru: Дортмунд

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Dorval-Lodge
ru: Дорваль-Лодж

[ctx: City in Alabama USA]
en: Dothan
ru: Дотан

[ctx: City in Cameroon]
en: Douala
ru: Дуала

[ctx: City in Isle of Man]
en: Douglas
ru: Дуглас

[ctx: City in United Kingdom]
en: Dover
ru: Дувр

[ctx: City in Delaware USA]
en: Dover
ru: Довер

[ctx: City in Florida USA]
en: Dover
ru: Дувр

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Dover
ru: Дувр

[ctx: City in California USA]
en: Downey
ru: Дауни

[ctx: City in Germany]
en: Dr. Remeis
ru: Ремейс

[ctx: City in Norway]
en: Drammen
ru: Драммен

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Drayton Valley
ru: Дрейтон-Валлей

[ctx: City in Germany]
en: Dresden
ru: Дрезден

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Driftwood
ru: Дрифтвуд

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Drumheller
ru: Драмеллер

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Drummondville
ru: Друмонвиль

[ctx: City in Croatia]
en: Druvar
ru: Друвар

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Dryden
ru: Драйден

[ctx: City in United Arab Emirates]
en: Dubai
ru: Дубай

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dublin
ru: Дублин

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Dubreuilville
ru: Дабреилвилл

[ctx: City in Croatia]
en: Dubrovnik
ru: Дубровник

[ctx: City in Iowa USA]
en: Dubuque
ru: Дубьюк

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Dudinka
ru: Дудинка

[ctx: City in Germany]
en: Duisburg
ru: Дуйсбург

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Duluth
ru: Дулут

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Duncan
ru: Дункан

[ctx: City in Maryland USA]
en: Dundalk
ru: Дандолк

[ctx: City in New Zealand]
en: Dunedin
ru: Данидин

[ctx: City in Pas-de-Calais France]
en: Dunkirk
ru: Данкирк

[ctx: City in Iowa USA]
en: Dunlap
ru: Данлап

[ctx: City in Leinster Ireland]
en: Dunsink
ru: Дансинк

[ctx: City in Colorado USA]
en: Durango
ru: Дуранго

[ctx: City in South Africa]
en: Durban
ru: Дурбан

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Durham
ru: Дарем

[ctx: City in Alaska USA]
en: Dutch Harbor
ru: Датч-Харбор

[ctx: City in Netherlands]
en: Dwingeloo Obs.
ru: Обсерватория Двинглоо

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Dyer Observatory
ru: Дайерская обсерватория

[ctx: City in Germany]
en: Düsseldorf
ru: Дюссельдорф

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Eagan
ru: Иган

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle
ru: Игл

[ctx: City in Alaska USA]
en: Eagle River
ru: Игл-Ривер

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ear Falls
ru: Ир-Фолс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Earlton
ru: Ирлтон

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: East Boston
ru: Востон, восточный

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Brunswick
ru: Ист-Брансвик

[ctx: City in Michigan USA]
en: East Lansing
ru: Ист Лансинг

[ctx: City in Nevada USA]
en: East Las Vegas
ru: Лас-Вегас, восточный

[ctx: City in South Africa]
en: East London
ru: Лондон, восточный

[ctx: City in California USA]
en: East Los Angeles
ru: Лос-Анджелес, восточный

[ctx: City in New Jersey USA]
en: East Orange
ru: Ист-Орандж

[ctx: City in Georgia USA]
en: East Point
ru: Ист-Пойнт

[ctx: City in Illinois USA]
en: East St. Louis
ru: Сент-Луис, восточный

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: East Stroudsburg
ru: Ист-Строудсбург

[ctx: City in Washington USA]
en: East Wenatchee
ru: Ист-Венатчи

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Eastampton
ru: Истемптон

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Eastport
ru: Истпорт

[ctx: City in Georgia USA]
en: Eatonton
ru: Итонтон

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Eau Claire
ru: О-Клэр

[ctx: City in Spain]
en: Ebro
ru: Эбро

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Eddystone
ru: Эддистон

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Edina
ru: Эдина

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Edinburgh
ru: Эдинбург

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Edmond
ru: Эдмонд

[ctx: City in Washington USA]
en: Edmonds
ru: Эдмондс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Edmonton
ru: Эдмонтон

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Edmundston
ru: Эдмундстон

[ctx: City in Texas USA]
en: Edna
ru: Эдна

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Edson
ru: Эдсон

[ctx: City in Vanuatu]
en: Efate
ru: Эфате

[ctx: City in Germany]
en: Effelsberg
ru: Эффельсберг

[ctx: City in Illinois USA]
en: Effingham
ru: Эффингем

[ctx: City in Heves Hungary]
en: Eger
ru: Эгер

[ctx: City in Far East Russia]
en: Egvekinot
ru: Эгвекинот

[ctx: City in Ural Russia]
en: Ekaterinburg
ru: Екатеринбург

[ctx: City in Western sahara]
en: El Aaiun
ru: Эль-Аюн

[ctx: City in California USA]
en: El Cajon
ru: Эль-Каджон

[ctx: City in Arkansas USA]
en: El Dorado
ru: Эль Дорадо

[ctx: City in Sudan]
en: El Fasher
ru: Эль-Фашер

[ctx: City in Arizona USA]
en: El Mirage
ru: Эль-Мираж

[ctx: City in California USA]
en: El Monte
ru: Эль-Монте

[ctx: City in Sudan]
en: El Obeid
ru: Эль-Обейд

[ctx: City in Texas USA]
en: El Paso
ru: Эль-Пасо

[ctx: City in Egypt]
en: El fayum
ru: Эль-Фаюм

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Elbow
ru: Элбоу

[ctx: City in Illinois USA]
en: Eldorado
ru: Эльдорадо

[ctx: City in Iowa USA]
en: Eldridge
ru: Элдридж

[ctx: City in Illinois USA]
en: Elgin
ru: Элгин

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Elizabeth
ru: Элизабет

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Elizabeth City
ru: Элизабет-Сити

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Elizabethtown
ru: Элизабеттаун

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Elk City
ru: Элк-Сити

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Elk Point
ru: Элк-Пойнт

[ctx: City in Indiana USA]
en: Elkhart
ru: Элкхарт

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Elkins
ru: Элкинс

[ctx: City in Nevada USA]
en: Elko
ru: Элко

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Elliot Lake
ru: Эллиот-Лейк

[ctx: City in New York USA]
en: Elmira
ru: Элмайра

[ctx: City in Delaware USA]
en: Elsmere
ru: Элсмир

[ctx: City in Estonia]
en: Elva
ru: Элва

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Elverson
ru: Элверсон

[ctx: City in Ohio USA]
en: Elyria
ru: Элирия

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Emerson
ru: Эмерсон

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Enfield
ru: Энфилд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Englee
ru: Энгли

[ctx: City in Colorado USA]
en: Englewood
ru: Энглвуд

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Enid
ru: Инид

[ctx: City in Uganda]
en: Entebbe
ru: Энтеббе

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Ephrata
ru: Эфрата

[ctx: City in Germany]
en: Erding
ru: Эрдинг

[ctx: City in Germany]
en: Erfurt
ru: Эрфурт

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Erickson
ru: Эриксон

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Erie
ru: Эри

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Eriksdale
ru: Эриксдейл

[ctx: City in Germany]
en: Erlangen
ru: Эрланген

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Esbjerg
ru: Эсбьерг

[ctx: City in California USA]
en: Escondido
ru: Эскондидо

[ctx: City in Iran]
en: Esfahan
ru: Исфахан

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Espanola
ru: Эспанола

[ctx: City in Finland]
en: Espoo
ru: Эспо

[ctx: City in Germany]
en: Essen
ru: Эссен

[ctx: City in Vermont USA]
en: Essex Junction
ru: Эссекс-Джанкшен

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Esterhazy
ru: Эстерхази

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Estevan
ru: Эстеван

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Eston
ru: Эстон

[ctx: City in Ohio USA]
en: Euclid
ru: Юклид

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Eudora
ru: Эудора

[ctx: City in Oregon USA]
en: Eugene
ru: Юджин

[ctx: City in California USA]
en: Eureka
ru: Эврика

[ctx: City in Nevada USA]
en: Eureka
ru: Эврика

[ctx: City in Utah USA]
en: Eureka
ru: Эврика

[ctx: City in Illinois USA]
en: Evanston
ru: Эванстон

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Evanston
ru: Эванстон

[ctx: City in Indiana USA]
en: Evansville
ru: Эвансвилл

[ctx: City in Washington USA]
en: Everett
ru: Эверетт

[ctx: City in Colorado USA]
en: Evergreen
ru: Эвергрин

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ewa
ru: Эва

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Exeter
ru: Эксетер

[ctx: City in Mauritania]
en: F'Dérik
ru: Фдерик

[ctx: City in Spain]
en: Fabra
ru: Фабра

[ctx: City in Vermont USA]
en: Fair Haven
ru: Фэр-Хейвен

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fairbanks
ru: Фэрбенкс

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Fairfax
ru: Фэрфакс

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Fairfax
ru: Ферфакс

[ctx: City in California USA]
en: Fairfield
ru: Фэрфилд

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Fairfield
ru: Фэрфилд

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fairmont
ru: Фэрмонт

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Fairmont
ru: Фермонт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fairview
ru: Фэрвью

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Faith
ru: Фейт

[ctx: City in Colorado USA]
en: Falcon
ru: Фалкон

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Falcon Lake
ru: Фалкон-Лейк

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fall River
ru: Фолл-Ривер

[ctx: City in Nevada USA]
en: Fallon
ru: Фаллон

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Falmouth
ru: Фалмут

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Fargo
ru: Фарго

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Farmington
ru: Фармингтон

[ctx: City in United Kingdom]
en: Farnborough
ru: Фарнборо

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Fayetteville
ru: Фейетвилл

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Fayetteville
ru: Фейетвилл

[ctx: City in Italy]
en: Ferrara
ru: Феррара

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Ferriday
ru: Ферридей

[ctx: City in Morocco]
en: Fes
ru: Фес

[ctx: City in United Kingdom]
en: Finningley
ru: Финнингли

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Fisher
ru: Фишер

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Fitchburg
ru: Фитчберг

[ctx: City in Arizona USA]
en: Flagstaff
ru: Флагстафф

[ctx: City in Michigan USA]
en: Flint
ru: Флинт

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florala
ru: Флорала

[ctx: City in Italy]
en: Florence
ru: Флоренция

[ctx: City in Alabama USA]
en: Florence
ru: Флоренция

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Florence
ru: Флоренция

[ctx: City in Missouri USA]
en: Florissant
ru: Флориссант

[ctx: City in Texas USA]
en: Flower Mound
ru: Фловер-Маунд

[ctx: City in Italy]
en: Foggia
ru: Фоджа

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Foleyet
ru: Фолейет

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Folsom
ru: Фолсом

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Fond du Lac
ru: Фон-дю-Лак

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Ford Island
ru: Форд-Айленд

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Forestville
ru: Форествиль

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Forrest City
ru: Форрест-Сити

[ctx: City in Montana USA]
en: Forsyth
ru: Форсит

[ctx: City in Colorado USA]
en: Fort Collins
ru: Форт-Коллинз

[ctx: City in Iowa USA]
en: Fort Dodge
ru: Форт-Додж

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Fort Frances
ru: Форт-Франсес

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Greely
ru: Форт-Грили

[ctx: City in Florida USA]
en: Fort Lauderdale
ru: Форт-Лодердейл

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fort McMurray
ru: Форт-МакМюррей

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Fort McPherson
ru: Форт-МакФерсон

[ctx: City in Florida USA]
en: Fort Myers
ru: Форт-Майерс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort Nelson
ru: Форт-Нельсон

[ctx: City in Alabama USA]
en: Fort Payne
ru: Форт-Пейн

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fort Qu'Appelle
ru: Форт-Квапелл

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Richardson
ru: Форт Ричардсон

[ctx: City in Kansas USA]
en: Fort Riley
ru: Форт-Рили

[ctx: City in New York USA]
en: Fort Salonga
ru: Форт-Салонга

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fort Saskatchewan
ru: Форт-Саскачеван

[ctx: City in Kansas USA]
en: Fort Scott
ru: Форт-Скотт

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Fort Simpson
ru: Форт-Симпсон

[ctx: City in Poland]
en: Fort Skala
ru: Форт-Скала

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Fort Smith
ru: Форт-Смит

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. James
ru: Форт-Сент-Джеймс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fort St. John
ru: Форт-Сент-Джон

[ctx: City in Indiana USA]
en: Fort Wayne
ru: Форт-Уэйн

[ctx: City in Texas USA]
en: Fort Worth
ru: Форт-Уорт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Fort Yukon
ru: Форт-Юкон

[ctx: City in Martinique France]
en: Fort-de-France
ru: Фор-де-Франс

[ctx: City in California USA]
en: Fountain Valley
ru: Фонтейн-Валли

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Fox Creek
ru: Фокс-Крик

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Fox Valley
ru: Фокс-Валли

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Framingham
ru: Фрамингем

[ctx: City in Gabon]
en: Franceville
ru: Франсвиль

[ctx: City in Botswana]
en: Francistown
ru: Франсистаун

[ctx: City in Netherlands]
en: Franeker
ru: Франекер

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Frankfort
ru: Франкфорт

[ctx: City in Germany]
en: Frankfurt
ru: Франкфурт-на-Майне

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Franklin
ru: Франклин

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Franklin
ru: Франклин

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Fraser Lake
ru: Фрейзер-Лейк

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Fraserdale
ru: Фрейзердейл

[ctx: City in Arizona USA]
en: Fred Lawrence Whipple Obs.
ru: Обсерватория им. Фреда Лоуренса Уипла

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Fredericia
ru: Фредерисия

[ctx: City in Maryland USA]
en: Frederick
ru: Фредерик

[ctx: City in Virginia USA]
en: Fredericksburg
ru: Фредериксбург

[ctx: City in Missouri USA]
en: Fredericktown
ru: Фредериктаун

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Fredericton
ru: Фредериктон

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Frederikshavn
ru: Фредериксхавн

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Frederiksvaerk
ru: Фредериксваерк

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Freehold
ru: Фрихолд

[ctx: City in Bahamas]
en: Freeport
ru: Фрипорт

[ctx: City in Sierra Leone]
en: Freetown
ru: Фритаун

[ctx: City in Germany]
en: Freiburg
ru: ФрайбургБрайсгау

[ctx: City in California USA]
en: Fremont
ru: Фремонт

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Fremont
ru: Фремонт

[ctx: City in California USA]
en: Fremont Peak Observatory
ru: Обсерватория ВМС США (Фремонт-Пик)

[ctx: City in Ontario Canada]
en: French River
ru: Френч-Ривер

[ctx: City in California USA]
en: Fresno
ru: Фресно

[ctx: City in Florida USA]
en: Fruitland Park
ru: Фрутленд-Парк

[ctx: City in Japan]
en: Fujigane
ru: Фудзигане

[ctx: City in Japan]
en: Fukuoka
ru: Фукуока

[ctx: City in California USA]
en: Fullerton
ru: Фуллертон

[ctx: City in Madeira Portugal]
en: Funchal
ru: Фуншал

[ctx: City in Mittelfranken Germany]
en: Fürth
ru: Фюрт

[ctx: City in India]
en: GMRT
ru: Гигантский радиотелескоп метровых волн (GMRT)

[ctx: City in Tunisia]
en: Gabes
ru: Гейбс

[ctx: City in Botswana]
en: Gaborone
ru: Габороне

[ctx: City in Alabama USA]
en: Gadsden
ru: Гадсден

[ctx: City in Florida USA]
en: Gainesville
ru: Гейнсвилл

[ctx: City in Georgia USA]
en: Gainesville
ru: Гейнсвилл

[ctx: City in Maryland USA]
en: Gaithersburg
ru: Гайтерсбург

[ctx: City in Alaska USA]
en: Galena
ru: Галена

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Gallup
ru: Гэллап

[ctx: City in Texas USA]
en: Galveston
ru: Галвестон

[ctx: City in Connacht Ireland]
en: Galway
ru: Голуэй

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Gander
ru: Гандер

[ctx: City in Mali]
en: Gao
ru: Гао

[ctx: City in Algeria]
en: Gardaia
ru: Гардая

[ctx: City in Kansas USA]
en: Garden City
ru: Гарден-Сити

[ctx: City in California USA]
en: Garden Grove
ru: Гарден-Гров

[ctx: City in Texas USA]
en: Garland
ru: Гарленд

[ctx: City in Utah USA]
en: Garland
ru: Гарленд

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Garrison
ru: Гаррисон

[ctx: City in Germany]
en: Gars am Inn
ru: Гарс-на-Инне

[ctx: City in Indiana USA]
en: Gary
ru: Гэри

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Gaspe
ru: Гаспе

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Gassaway
ru: Гассавей

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Gastonia
ru: Гастония

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Gatineau
ru: Гатино

[ctx: City in India]
en: Gauribidanur
ru: Гаурибиданур

[ctx: City in Niger]
en: Gaya
ru: Гайя

[ctx: City in Poland]
en: Gdansk
ru: Гданьск

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Gedser
ru: Гёдсер

[ctx: City in Germany]
en: Geilenkirchen
ru: Гайленкирхен

[ctx: City in Germany]
en: Gelsenkirchen
ru: Гельзенкирхен

[ctx: City in Switzerland]
en: Geneva
ru: Женева

[ctx: City in Italy]
en: Genoa
ru: Генуя

[ctx: City in Ascension Island]
en: Georgetown
ru: Джорджтаун

[ctx: City in Cayman Islands]
en: Georgetown
ru: Джорджтаун

[ctx: City in Guyana]
en: Georgetown
ru: Джорджтаун

[ctx: City in Delaware USA]
en: Georgetown
ru: Джорджтаун

[ctx: City in Germany]
en: Gera
ru: Гера

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Geraldton
ru: Гералдтон

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Ghost Lake
ru: Гост-Лейк

[ctx: City in United Kingdom]
en: Gibraltar
ru: Гибралтар

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Gift Lake
ru: Гифт-Лейк

[ctx: City in Spain]
en: Gijón
ru: Гиджон

[ctx: City in Arizona USA]
en: Gila Bend
ru: Хила-Бенд

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Gillette
ru: Джиллетт

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Gimli
ru: Джимли

[ctx: City in Burundi]
en: Gitega
ru: Гитега

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Gladstone
ru: Гладстон

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Glasgow
ru: Глазго

[ctx: City in Scotland United Kingdom]
en: Glasgow
ru: Глазго

[ctx: City in Arizona USA]
en: Glendale
ru: Глендейл

[ctx: City in California USA]
en: Glendale
ru: Глендейл

[ctx: City in California USA]
en: Glendora
ru: Глендора

[ctx: City in Idaho USA]
en: Glenns Ferry
ru: Гленс-Ферри

[ctx: City in New York USA]
en: Glens Falls
ru: Гленс-Фолс

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Glenwood
ru: Гленвуд

[ctx: City in Colorado USA]
en: Glenwood Springs
ru: Гленвуд-Спрингс

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Glovertown
ru: Гловертаун

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Goderich
ru: Годерич

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Godthaab
ru: Готхоб (Нуук)

[ctx: City in Greenland]
en: Godthåb
ru: Готхоб

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gogama
ru: Гогама

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Gold River
ru: Голд-Ривер

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Golden
ru: Голден

[ctx: City in Nevada USA]
en: Goldfield
ru: Голдфилд

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Goldsboro
ru: Голдсборо

[ctx: City in California USA]
en: Goldstone
ru: Голдстоун

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Goose Creek
ru: Гус-Крик

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gore Bay
ru: Гор-Бей

[ctx: City in Maine USA]
en: Gorham
ru: Горхэм

[ctx: City in Switzerland]
en: Gornergrat
ru: Горнерграт

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Gorno-Altaysk
ru: Горно-Алтайск

[ctx: City in Sweden]
en: Gothenburg
ru: Гётеборг

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Govenlock
ru: Говенлок

[ctx: City in Spain]
en: Granada
ru: Гранада

[ctx: City in California USA]
en: Granada Hills
ru: Гранада-Хиллз

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Granby
ru: Гренби

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Grand Bank
ru: Гранд-Банк

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Grand Bend
ru: Гранд-Бенд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Grand Falls-Windsor
ru: Гранд-Фолс-Виндзор

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Grand Falls/Grand-Sault
ru: Гранд Фолс (Гранд-Солт)

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Grand Forks
ru: Гранд-Форкс

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Grand Forks
ru: Гранд-Форкс

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Grand Island
ru: Гранд-Айленд

[ctx: City in Colorado USA]
en: Grand Junction
ru: Гранд-Джанкшн

[ctx: City in Texas USA]
en: Grand Prairie
ru: Гранд-Прейри

[ctx: City in Michigan USA]
en: Grand Rapids
ru: Гранд-Рапидс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grande Cache
ru: Гранде-Каш

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grande Prairie
ru: Гранде-Прейри

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Grande-Vallee
ru: Гранд-Вале

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Granger
ru: Грейнджер

[ctx: City in Idaho USA]
en: Grangeville
ru: Грейнджвилл

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Granite Falls
ru: Гранит-Фолс

[ctx: City in Oregon USA]
en: Grants Pass
ru: Грантс-Пасс

[ctx: City in California USA]
en: Grass Valley
ru: Грасс Валли

[ctx: City in Montana USA]
en: Great Falls
ru: Грейт-Фолс

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Great Falls
ru: Грейт-Фолс

[ctx: City in Colorado USA]
en: Greeley
ru: Грили

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Green Bank Obs.
ru: Обсерватория Грин-Бэнк

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Green Bay
ru: Грин-Бей

[ctx: City in Utah USA]
en: Green River
ru: Грин-Ривер

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Green River
ru: Грин-Ривер

[ctx: City in Maryland USA]
en: Greenbelt
ru: Гринбелт

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Greensboro
ru: Гринсборо

[ctx: City in Maine USA]
en: Greenville
ru: Гринвилл

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Greenville
ru: Гринвилль

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenville
ru: Гринвилль

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Greenville
ru: Гринвилль

[ctx: City in United Kingdom]
en: Greenwich
ru: Гринвич

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Greenwich
ru: Гринвич

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Greenwood
ru: Гринвуд

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Greenwood
ru: Гринвуд

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Grenaa
ru: Грена

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Grenfell
ru: Гренфелл

[ctx: City in Isère France]
en: Grenoble
ru: Гренобль

[ctx: City in Oregon USA]
en: Gresham
ru: Грешам

[ctx: City in Netherlands]
en: Groningen
ru: Гронинген

[ctx: City in Italy]
en: Grosseto
ru: Гроссето

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Groton
ru: Гротон

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Grouard
ru: Груард

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Groveton
ru: Гроувтон

[ctx: City in South Region Russia]
en: Grozny
ru: Грозный

[ctx: City in Spain]
en: Guadalajara
ru: Гвадалахара

[ctx: City in Cuba]
en: Guantanamo Bay
ru: Гуантанамо, бухта

[ctx: City in Guatemala]
en: Guatemala City
ru: Гватемала-Сити

[ctx: City in Ecuador]
en: Guayaquil
ru: Гуаякиль

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Guelph
ru: Гуэлф

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Gulfport
ru: Галфпорт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Gulkana
ru: Галкана

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Gull Bay
ru: Галл-Бей

[ctx: City in India]
en: Gurushikhar
ru: Гурушихар

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Guthrie
ru: Гутри

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Guysborough
ru: Гайсборо

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Gweru
ru: Гверу

[ctx: City in Győr-Moson-Sopron Hungary]
en: Győr
ru: Дьёр

[ctx: City in Germany]
en: Gönsdorf
ru: Гёнсдорф

[ctx: City in Germany]
en: Göttingen
ru: Гёттинген

[ctx: City in Germany]
en: Gütersloh
ru: Гютерсло

[ctx: City in Estonia]
en: Haapsalu
ru: Хаапсалу

[ctx: City in Netherlands]
en: Haarlem
ru: Харлем

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Haderslev
ru: Хадерслев

[ctx: City in Germany]
en: Hagen
ru: Хаген

[ctx: City in Maryland USA]
en: Hagerstown
ru: Хагерстаун

[ctx: City in Israel]
en: Haifa
ru: Хайфа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Haiku
ru: Хайку

[ctx: City in Idaho USA]
en: Hailey
ru: Хейли

[ctx: City in Alaska USA]
en: Haines
ru: Хайнс

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Haleakala
ru: Халеакала

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Halifax
ru: Галифакс

[ctx: City in Germany]
en: Halle
ru: Галле

[ctx: City in Germany]
en: Hamburg
ru: Гамбург

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Hamden
ru: Хамден

[ctx: City in Bermuda]
en: Hamilton
ru: Гамильтон

[ctx: City in Ohio USA]
en: Hamilton
ru: Гамильтон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hamilton
ru: Гамильтон

[ctx: City in Germany]
en: Hamm
ru: Хамм

[ctx: City in Indiana USA]
en: Hammond
ru: Хаммонд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Hampden
ru: Хампден

[ctx: City in Virginia USA]
en: Hampton
ru: Хэмптон

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hana
ru: Хана

[ctx: City in Michigan USA]
en: Hancock
ru: Хенкок

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hankinson
ru: Ханкинсон

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Hanna
ru: Ханна

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hannah
ru: Ханна

[ctx: City in Missouri USA]
en: Hannibal
ru: Ганнибал

[ctx: City in Germany]
en: Hannover
ru: Ганновер

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hanstholm
ru: Ханстольм

[ctx: City in French Polynesia]
en: Hao
ru: Хао

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Happy Valley - Goose Bay
ru: Хэппи-Валлей - Гус-Бей

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Harare
ru: Хараре

[ctx: City in Liberia]
en: Harbel
ru: Харбел

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Harbour Breton
ru: Харбор-Бретон

[ctx: City in Liberia]
en: Harper
ru: Харпер

[ctx: City in Michigan USA]
en: Harper Woods
ru: Харпер-Вудс

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Harpers Ferry
ru: Харперс-Ферри

[ctx: City in Delaware USA]
en: Harrington
ru: Гаррингтон

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Harrisburg
ru: Гаррисберг

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Harrisburg
ru: Гаррисберг

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Harrison
ru: Гаррисон

[ctx: City in Virginia USA]
en: Harrisonburg
ru: Харрисонбург

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Hartford
ru: Хартфорд

[ctx: City in South Africa]
en: Hartrao
ru: Хартрао

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Harvard Obs.
ru: Обсерватория Гарварда

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Harvey
ru: Харви

[ctx: City in Algeria]
en: Hassi Messaoud
ru: Хасси-Мессауд

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Hastings
ru: Гастингс

[ctx: City in California USA]
en: Hat Creek Radio Obs.
ru: Обсерватория Хэт-Крик

[ctx: City in Thailand]
en: Hat Yai
ru: Хат-Йай

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Hattiesburg
ru: Хаттисберг

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hauula
ru: Хауула

[ctx: City in Cuba]
en: Havana
ru: Гавана

[ctx: City in Montana USA]
en: Havre
ru: Гавр

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hawkesbury
ru: Хоксбери

[ctx: City in California USA]
en: Hawthorne
ru: Хоторн

[ctx: City in Nevada USA]
en: Hawthorne
ru: Хауторн

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Haystack Obs.
ru: Хайстекская обсерватория

[ctx: City in California USA]
en: Hayward
ru: Хейуорд

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Hazard
ru: Хазард

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Head-Smashed-In Buffalo Jump
ru: Хед-Смошед-Ин Буффало Джамп

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hearst
ru: Херст

[ctx: City in Germany]
en: Heidelberg
ru: Хайдельберг

[ctx: City in Germany]
en: Heilbronn
ru: Хайльбронн

[ctx: City in Montana USA]
en: Helena
ru: Хелена

[ctx: City in Germany]
en: Helgoland
ru: Хельголанд

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Helsingoer
ru: Хельсингёр

[ctx: City in Finland]
en: Helsinki
ru: Хельсинки

[ctx: City in Egypt]
en: Helwan
ru: Хелуан

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Henderson
ru: Хендерсон

[ctx: City in Nevada USA]
en: Henderson
ru: Хендерсон

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Hendersonville
ru: Хендерсонвилл

[ctx: City in Virginia USA]
en: Herndon
ru: Херндон

[ctx: City in Germany]
en: Herne
ru: Херне

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Herning
ru: Хернинг

[ctx: City in United Kingdom]
en: Herstmonceux
ru: Херстмонсе

[ctx: City in Florida USA]
en: Hialeah
ru: Хайалиа

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Hickory
ru: Хикори

[ctx: City in Japan]
en: Hida
ru: Хида

[ctx: City in North Carolina USA]
en: High Point
ru: Хай-Поинт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: High Prairie
ru: Хай-Прейри

[ctx: City in Alberta Canada]
en: High River
ru: Хай-Ривер

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Highland Lakes
ru: Хайленд-Лейкс

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Highmore
ru: Хаймор

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hill City
ru: Хилл-Сити

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Hilleroed
ru: Хиллерёд

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Hillsboro
ru: Хиллсборо

[ctx: City in Oregon USA]
en: Hillsboro
ru: Хиллсборо

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Hilo
ru: Хило

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hinnerup
ru: Хиннеруп

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Hinton
ru: Хинтон

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hjoerring
ru: Иёрринг

[ctx: City in Tasmania Australia]
en: Hobart
ru: Хобро

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Hobbs
ru: Хоббс

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Hobro
ru: Хобро

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Holbaek
ru: Хольбек

[ctx: City in Arizona USA]
en: Holbrook
ru: Холбрук

[ctx: City in New York USA]
en: Hollis Hills
ru: Холлис-Хиллз

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Holliston
ru: Холлистон

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Holly Springs
ru: Холли-Спрингс

[ctx: City in California USA]
en: Hollywood
ru: Голливуд

[ctx: City in Florida USA]
en: Hollywood
ru: Голливуд

[ctx: City in Israel]
en: Holon
ru: Холон

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Holstebro
ru: Хольстебро

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Holyoke
ru: Холиок

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Holyrood
ru: Холируд

[ctx: City in Alaska USA]
en: Homer
ru: Гомер

[ctx: City in China]
en: Hong Kong
ru: Гонконг

[ctx: City in Guadalcanal Solomon Islands]
en: Honiara
ru: Хониара

[ctx: City in United Kingdom]
en: Honington
ru: Хонингтон

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Honolulu
ru: Гонолулу

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Hooker
ru: Хукер

[ctx: City in Alaska USA]
en: Hooper Bay
ru: Хупер-Бей

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hope
ru: Хоп

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Hopkinsville
ru: Хопкинсвилл

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Hornepayne
ru: Хорнепейн

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Horsens
ru: Хорсенс

[ctx: City in Spain]
en: Hospit. de Llobregat, L'
ru: Л'Оспитальет де Ллобрегат

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Hot Springs National Park
ru: Хот-Спрингс, национальный парк

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Houma
ru: Хоума

[ctx: City in Texas USA]
en: Houston
ru: Хьюстон

[ctx: City in Angola]
en: Huambo
ru: Уамбо

[ctx: City in Peru]
en: Huancayo
ru: Гуанкайя

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Hudson's Hope
ru: Гудзонс-Хоп

[ctx: City in Spain]
en: Huelva
ru: Хуэльва

[ctx: City in Spain]
en: Huesca
ru: Хуэска

[ctx: City in Belgium]
en: Humain
ru: Юмен

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Humboldt
ru: Гумбольдт

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Humboldt
ru: Гумбольдт

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Huntington
ru: Хантингтон

[ctx: City in California USA]
en: Huntington Beach
ru: Хантингтон-Бич

[ctx: City in New York USA]
en: Huntington Station
ru: Хантингтон-Стейшн

[ctx: City in Alabama USA]
en: Huntsville
ru: Хантсвилл

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Huntsville
ru: Хантсвилл

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Hurley
ru: Харли

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Huron
ru: Гурон

[ctx: City in Kansas USA]
en: Hutchinson
ru: Хатчинсон

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Hutchinson
ru: Хатчинсон

[ctx: City in Croatia]
en: Hvar
ru: Хвар

[ctx: City in Andhra Pradesh India]
en: Hyderabad
ru: Хайдарабад

[ctx: City in Sweden]
en: Hyltebruk
ru: Хильтебрюк

[ctx: City in Nigeria]
en: Ibadan
ru: Ибадан

[ctx: City in Idaho USA]
en: Idaho Falls
ru: Айдахо-Фолс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ignace
ru: Игнас

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Ile-a-la-Crosse
ru: Иль-а-ля-Кросс

[ctx: City in Turkey]
en: Incirlik
ru: Инцирлик

[ctx: City in Kansas USA]
en: Independence
ru: Индепенденс

[ctx: City in Missouri USA]
en: Independence
ru: Индепенденс

[ctx: City in Indiana USA]
en: Indianapolis
ru: Индианаполис

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Ine
ru: Ине

[ctx: City in California USA]
en: Inglewood
ru: Инглвуд

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Ingonish
ru: Ингониш

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Innisfail
ru: Иннисфейл

[ctx: City in Austria]
en: Innsbruck
ru: Инсбрук

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Inuvik
ru: Инувик

[ctx: City in New Zealand]
en: Invercargill
ru: Инверкаргилл

[ctx: City in Iowa USA]
en: Iowa City
ru: Айова-Сити

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Ipswich
ru: Ипсуич

[ctx: City in Nunavut Canada]
en: Iqaluit
ru: Икалуит

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Irkutsk
ru: Иркутск

[ctx: City in Michigan USA]
en: Iron River
ru: Айрон-Ривер

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Iroquois Falls
ru: Ирокез-Фолс

[ctx: City in California USA]
en: Irvine
ru: Ирвайн

[ctx: City in Texas USA]
en: Irving
ru: Ирвинг

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Irvington
ru: Ирвингтон

[ctx: City in Italy]
en: Ischia
ru: Ишиа

[ctx: City in Pakistan]
en: Islamabad
ru: Исламабад

[ctx: City in Turkey]
en: Istanbul
ru: Стамбул

[ctx: City in Italy]
en: Istrana
ru: Истрана

[ctx: City in Brazil]
en: Itapetinga
ru: Итапетинга

[ctx: City in Ukraine]
en: Ivano-Frankivs'k
ru: Ивано-Франковск

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ivanovo
ru: Иваново

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Izaña
ru: Изанья

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Izhevsk
ru: Ижевск

[ctx: City in United Kingdom]
en: J. Horrocks
ru: Хоррокс

[ctx: City in Michigan USA]
en: Jackson
ru: Джексон

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Jackson
ru: Джексон

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Jackson
ru: Джексон

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Jacksonville
ru: Джексонвилл

[ctx: City in Florida USA]
en: Jacksonville
ru: Джексонвилл

[ctx: City in Indonesia]
en: Jakarta
ru: Джакарта

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Jaluit
ru: Джалут

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Jamestown
ru: Джеймстаун

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Janesville
ru: Джейнсвилл

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Jasper
ru: Джаспер

[ctx: City in Indonesia]
en: Jatiluhur
ru: Ятилухур

[ctx: City in Spain]
en: Jaén
ru: Хаэн

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Jeddah
ru: Джедда

[ctx: City in Missouri USA]
en: Jefferson City
ru: Джефферсон-Сити

[ctx: City in Germany]
en: Jena
ru: Йена

[ctx: City in Florida USA]
en: Jensen Beach
ru: Дженсен-Бич

[ctx: City in Spain]
en: Jerez de la Frontera
ru: Херес-де-ла-Фронтера

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Jersey City
ru: Джерси-Сити

[ctx: City in Israel]
en: Jerusalem
ru: Иерусалим

[ctx: City in Uganda]
en: Jinja
ru: Джинджа

[ctx: City in United Kingdom]
en: Jodrell Bank
ru: Джодрелл-Банк

[ctx: City in South Africa]
en: Johannesburg
ru: Йоханнесбург

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Johnson City
ru: Джонсон-Сити

[ctx: City in US Territory]
en: Johnston Atoll
ru: Джонстон

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Johnstown
ru: Джонстаун

[ctx: City in Illinois USA]
en: Joliet
ru: Джолиет

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Joliette
ru: Жольет

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Jonesboro
ru: Джонсборо

[ctx: City in Missouri USA]
en: Joplin
ru: Джоплин

[ctx: City in California USA]
en: Julian
ru: Джулиан

[ctx: City in Alaska USA]
en: Juneau
ru: Джуно

[ctx: City in Estonia]
en: Jõgeva
ru: Йыгева

[ctx: City in Estonia]
en: Jõhvi
ru: Йыхви

[ctx: City in Afghanistan]
en: Kabul
ru: Кабул

[ctx: City in Zambia]
en: Kabwe
ru: Кабве

[ctx: City in Nigeria]
en: Kaduna
ru: Кадуна

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaena Point
ru: Каена-Поинт

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kahului
ru: Кахулуи

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kailua Kona
ru: Кайлуа-Кона

[ctx: City in Tunisia]
en: Kairouan
ru: Кайруан

[ctx: City in Germany]
en: Kaiserslautern
ru: Кайзерслаутерн

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kaladar
ru: Каладар

[ctx: City in Michigan USA]
en: Kalamazoo
ru: Каламазу

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kalapana
ru: Калапана

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kalaupapa
ru: Калаупапа

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Kaliningrad
ru: Калининград

[ctx: City in Montana USA]
en: Kalispell
ru: Калиспелл

[ctx: City in Estonia]
en: Kallaste
ru: Калласте

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kaluga
ru: Калуга

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Kalundborg
ru: Калуннборг

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kamloops
ru: Камлупс

[ctx: City in Uganda]
en: Kampala
ru: Кампала

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kamsack
ru: Камсек

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kamuela
ru: Камуела

[ctx: City in Utah USA]
en: Kanab
ru: Канаб

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaneohe Bay
ru: Канеохе-Бей

[ctx: City in Illinois USA]
en: Kankakee
ru: Канкаки

[ctx: City in Guinea]
en: Kankan
ru: Канкан

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Kannapolis
ru: Каннаполис

[ctx: City in Nigeria]
en: Kano
ru: Кано

[ctx: City in Kansas USA]
en: Kansas City
ru: Канзас-Сити

[ctx: City in Missouri USA]
en: Kansas City
ru: Канзас-Сити

[ctx: City in Austria]
en: Kanzelhoehe
ru: Канзелхеохе

[ctx: City in Senegal]
en: Kaolack
ru: Каолак

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kapaa
ru: Капаа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kapalua
ru: Капалуа

[ctx: City in Somogy Hungary]
en: Kaposvár
ru: Капошвар

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kapuskasing
ru: Капускасинг

[ctx: City in Pakistan]
en: Karachi
ru: Карачи

[ctx: City in Germany]
en: Karlsruhe
ru: Карлсруэ

[ctx: City in Malawi]
en: Karonga
ru: Каронга

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kaslo
ru: Касло

[ctx: City in Germany]
en: Kassel
ru: Кассель

[ctx: City in Nepal]
en: Kathmandu
ru: Катманду

[ctx: City in Namibia]
en: Katima Mulilo
ru: Катима-Мулило

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kaunakakai
ru: Каунакакаи

[ctx: City in Lithuania]
en: Kaunas
ru: Каунас

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Kazabazua
ru: Казабазуа

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Kazan
ru: Казань

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Keahole
ru: Кихоул

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Kearney
ru: Керни

[ctx: City in Bács-Kiskun Hungary]
en: Kecskemét
ru: Кечкемет

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Keene
ru: Кин

[ctx: City in Iceland]
en: Keflavik
ru: Кефлавик

[ctx: City in Estonia]
en: Kehra
ru: Кехра

[ctx: City in Estonia]
en: Keila
ru: Кейла

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kekaha
ru: Кекаха

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kelowna
ru: Келоуна

[ctx: City in Washington USA]
en: Kelso
ru: Келсо

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Kemerovo
ru: Кемерово

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kenai
ru: Кенай

[ctx: City in Sierra Leone]
en: Kenema
ru: Кенема

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Kenmar
ru: Кенмар

[ctx: City in Maine USA]
en: Kennebunk
ru: Кеннебанк

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Kenner
ru: Кеннер

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kenora
ru: Кенора

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Kenosha
ru: Кеноша

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Kentville
ru: Кентвилль

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kerrobert
ru: Керроберт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Ketchikan
ru: Кетчикан

[ctx: City in Ohio USA]
en: Kettering
ru: Кеттеринг

[ctx: City in Far East Russia]
en: Khabarovsk
ru: Хабаровск

[ctx: City in Greece]
en: Khaniá
ru: Ханья

[ctx: City in Ural Russia]
en: Khanty-Mansiysk
ru: Ханты-Мансийск

[ctx: City in Ukraine]
en: Kharkiv
ru: Харьков

[ctx: City in Sudan]
en: Khartoum
ru: Хартум

[ctx: City in Ukraine]
en: Kherson
ru: Херсон

[ctx: City in Ukraine]
en: Khmel'nyts'kyi
ru: Хмельницкий

[ctx: City in Germany]
en: Kiel
ru: Киль

[ctx: City in Rwanda]
en: Kigali
ru: Кигали

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Kikino
ru: Кикино

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kili
ru: Кили

[ctx: City in Estonia]
en: Kilingi-Nõmme
ru: Килинги-Нымме

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Killarney
ru: Килларни

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Kimball
ru: Кимбол

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kincardine
ru: Кинкардин

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kindersley
ru: Киндерсли

[ctx: City in Virginia USA]
en: King George
ru: Кинг-Джордж

[ctx: City in Alaska USA]
en: King Salmon
ru: Кинг-Салмон

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kingman
ru: Кингман

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Kings Beach
ru: Кингс-Бич

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Kingsport
ru: Кингспорт

[ctx: City in Jamaica]
en: Kingston
ru: Кингстон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kingston
ru: Кингстон

[ctx: City in Congo (Democratic Republic)]
en: Kinshasa
ru: Киншаса

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kiosk
ru: Киоск

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kirkland Lake
ru: Киркленд-Лейк

[ctx: City in Ukraine]
en: Kirovohrad
ru: Кировоград

[ctx: City in Sweden]
en: Kiruna
ru: Кируна

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Kisangani
ru: Кисангани

[ctx: City in Somalia]
en: Kismayu
ru: Кисмаю

[ctx: City in Japan]
en: Kiso
ru: Кисо

[ctx: City in Florida USA]
en: Kissimmee
ru: Киссимми

[ctx: City in Kenya]
en: Kisumu
ru: Кисуму

[ctx: City in Colorado USA]
en: Kit Carson
ru: Кит-Карсон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Kitchener
ru: Китченер

[ctx: City in Arizona USA]
en: Kitt Peak Nat'l. Obs.
ru: Национальная обсерватория Китт-Пик

[ctx: City in Zambia]
en: Kitwe
ru: Китве

[ctx: City in Estonia]
en: Kiviõli
ru: Кивиыли

[ctx: City in Lithuania]
en: Klaipėda
ru: Клайпеда

[ctx: City in Oregon USA]
en: Klamath Falls
ru: Кламат-Фолс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Kleena Kleene
ru: Клина-Клин

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Knightdale
ru: Найтдейл

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Knoxville
ru: Ноксвилл

[ctx: City in Germany]
en: Koblenz
ru: Кобленц

[ctx: City in India]
en: Kodaikanal
ru: Кодайканал

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kodiak
ru: Кадьяк

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Koege
ru: Кёге

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kohala
ru: Кохала

[ctx: City in Estonia]
en: Kohtla-Järve
ru: Кохтла-Ярве

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Koko Head
ru: Коко-Хед

[ctx: City in Indiana USA]
en: Kokomo
ru: Кокомо

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Kolding
ru: Коллинг

[ctx: City in India]
en: Kolkata
ru: Колката

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Koloa
ru: Колоа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kona
ru: Кона

[ctx: City in Thailand]
en: Korat
ru: Корат

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Korsoer
ru: Корсёр

[ctx: City in Micronesia]
en: Kosrae
ru: Косрае

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kostroma
ru: Кострома

[ctx: City in Malaysia]
en: Kota Kinabalu
ru: Кота-Кинабалу

[ctx: City in Alaska USA]
en: Kotzebue
ru: Коцебу

[ctx: City in South Region Russia]
en: Krasnodar
ru: Краснодар

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Krasnoyarsk
ru: Красноярск

[ctx: City in Germany]
en: Krefeld
ru: Крефельд

[ctx: City in Norway]
en: Kristiansand
ru: Кристиансанд

[ctx: City in Malaysia]
en: Kuala Lumpur
ru: Куала-Лумпур

[ctx: City in Malaysia]
en: Kuching
ru: Кучинг

[ctx: City in Austria]
en: Kuffner
ru: Куффнер

[ctx: City in Estonia]
en: Kunda
ru: Кунда

[ctx: City in Finland]
en: Kuopio
ru: Куопио

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Kure Island
ru: Куре-Айленд

[ctx: City in Estonia]
en: Kuressaare
ru: Курессааре

[ctx: City in Ural Russia]
en: Kurgan
ru: Курган

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Kursk
ru: Курск

[ctx: City in Croatia]
en: Kutina
ru: Кутина

[ctx: City in Kuwait]
en: Kuwait City
ru: Кувейт-Сити

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Kwajalein Atoll
ru: Кваджалейн (Меншикова)

[ctx: City in Japan]
en: Kwasan
ru: Квасан

[ctx: City in Ukraine]
en: Kyiv
ru: Киев

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Kyle
ru: Кайл

[ctx: City in Japan]
en: Kyoto
ru: Киото

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Kyzyl
ru: Кызыл

[ctx: City in Estonia]
en: Kärdla
ru: Кардла

[ctx: City in Italy]
en: L'Aquila
ru: Л’Акуила

[ctx: City in Quebec Canada]
en: L'Etape
ru: Л'Этап

[ctx: City in Ukraine]
en: L'viv
ru: Львов

[ctx: City in Spain]
en: La Coruña
ru: Ла-Корунья

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: La Crosse
ru: Ла-Кросс

[ctx: City in Oregon USA]
en: La Grande
ru: Ла-Гранд

[ctx: City in Georgia USA]
en: La Grange
ru: Ла-Гранж

[ctx: City in Cuba]
en: La Habana
ru: Ла-Хабана

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: La Loche
ru: Ла-Лош

[ctx: City in California USA]
en: La Mesa
ru: Ла-Меса

[ctx: City in Canary Islands Spain]
en: La Palma Obs.
ru: Обсерватория Ла-Пальма

[ctx: City in Bolivia]
en: La Paz
ru: Ла-Пас

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Pocatiere
ru: Ла-Покатьер

[ctx: City in Charente-Maritime France]
en: La Rochelle
ru: Ла-Рошель

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Sarre
ru: Ла-Сар

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: La Scie
ru: Ла-Ши

[ctx: City in Chile]
en: La Silla Obs.
ru: Обсерватория Ла-Силла

[ctx: City in Italy]
en: La Spezia
ru: Специя

[ctx: City in Quebec Canada]
en: La Tuque
ru: Ла-Тюк

[ctx: City in California USA]
en: La Verne
ru: Ла-Верн

[ctx: City in Michigan USA]
en: LaPeer
ru: Лапир

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Labrieville
ru: Лабривиль

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lac La Biche
ru: Лак-Ла-Бич

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Lac du Bonnet
ru: Лак-дю-Боннет

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lac-Megantic
ru: Лак-Мегантик

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lachute
ru: Лашют

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Laconia
ru: Лакония

[ctx: City in Indiana USA]
en: Lafayette
ru: Лафейетт

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lafayette
ru: Лафейетт

[ctx: City in Nigeria]
en: Lagos
ru: Лагос

[ctx: City in Pakistan]
en: Lahore
ru: Лахор

[ctx: City in Germany]
en: Lahr
ru: Лар

[ctx: City in Finland]
en: Lahti
ru: Лахти

[ctx: City in Azores Portugal]
en: Lajes
ru: Лажеш

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Lake Charles
ru: Лейк-Чарльз

[ctx: City in Florida USA]
en: Lake City
ru: Лейк-Сити

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lake Louise
ru: Лейк-Луиз

[ctx: City in Oregon USA]
en: Lake Oswego
ru: Лейк-Освего

[ctx: City in Illinois USA]
en: Lake Villa
ru: Лейк-Вилла

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Lake Village
ru: Лейк-Виллидж

[ctx: City in Florida USA]
en: Lakeland
ru: Лейкленд

[ctx: City in California USA]
en: Lakewood
ru: Лейквуд

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lakewood
ru: Лейквуд

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lakewood
ru: Лейквуд

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lakota
ru: Лакота

[ctx: City in Colorado USA]
en: Lamar
ru: Ламар

[ctx: City in Gabon]
en: Lambarene
ru: Ламбарене

[ctx: City in Italy]
en: Lampedusa
ru: Лампедуза

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Lanai City
ru: Ланаи-Сити

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lancaster
ru: Ланкастер

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Lancaster
ru: Ланкастер

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Lander
ru: Ландер

[ctx: City in Michigan USA]
en: Lansing
ru: Лансинг

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Laramie
ru: Ларами

[ctx: City in Texas USA]
en: Laredo
ru: Ларедо

[ctx: City in Florida USA]
en: Largo
ru: Ларго

[ctx: City in Chile]
en: Las Campanas Obs.
ru: Обсерватория Лас-Кампанас

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Las Cruces
ru: Лас-Крусес

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Las Palmas de Gran Canaria
ru: Лас-Пальмас-де-Гран-Канария

[ctx: City in Nevada USA]
en: Las Vegas
ru: Лас-Вегас

[ctx: City in ACT Australia]
en: Latham
ru: Латам

[ctx: City in Italy]
en: Latina
ru: Латина

[ctx: City in Delaware USA]
en: Laurel
ru: Лорел

[ctx: City in Maryland USA]
en: Laurel
ru: Лорел

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Laurel
ru: Лорел

[ctx: City in Switzerland]
en: Lausanne
ru: Лозанна

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Laval
ru: Лаваль

[ctx: City in Kansas USA]
en: Lawrence
ru: Лоренс

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lawrence
ru: Лоренс

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Lawton
ru: Лотон

[ctx: City in Utah USA]
en: Layton
ru: Лэйтон

[ctx: City in Seine-maritime France]
en: Le Havre
ru: Гавр

[ctx: City in Haute-Loire France]
en: Le-Puy-en-Velay
ru: Ле-Пюи-ан-Веле

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Leader
ru: Лидер

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Leamington
ru: Лимингтон

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Learmonth
ru: Лермонт

[ctx: City in Kansas USA]
en: Leavenworth
ru: Ливенворт

[ctx: City in Washington USA]
en: Leavenworth
ru: Ливенворт

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lebanon
ru: Лебанон

[ctx: City in Missouri USA]
en: Lebanon
ru: Ливан

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Lebanon
ru: Ливан

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Lebel-sur-Quevillon
ru: Лебель-сюр-Кевилон

[ctx: City in Italy]
en: Lecce
ru: Лечче

[ctx: City in Lecco Italy]
en: Lecco
ru: Лекко

[ctx: City in Germany]
en: Leck
ru: Лек

[ctx: City in Lebanon]
en: Lee
ru: Ли

[ctx: City in United Kingdom]
en: Leeds
ru: Лидс

[ctx: City in Netherlands]
en: Leeuwarden
ru: Леуварден

[ctx: City in Spain]
en: Leganés
ru: Леганьес

[ctx: City in United Kingdom]
en: Leicester
ru: Лестер

[ctx: City in Netherlands]
en: Leiden
ru: Лейден

[ctx: City in South Africa]
en: Leiden Sur
ru: Лейден-Сур

[ctx: City in Germany]
en: Leipzig
ru: Лейпциг

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Lemmon
ru: Леммон

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Lemvig
ru: Лемвиг

[ctx: City in Austria]
en: Leopold Figl
ru: Леопольд-Фигль

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Les Escoumins
ru: Лез-Эскумэн

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lethbridge
ru: Летбридж

[ctx: City in Germany]
en: Leverkusen
ru: Леверкузен

[ctx: City in Delaware USA]
en: Lewes
ru: Леуэс

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Lewisburg
ru: Левисбург

[ctx: City in Idaho USA]
en: Lewiston
ru: Левистон

[ctx: City in Maine USA]
en: Lewiston
ru: Левистон

[ctx: City in New York USA]
en: Lewiston
ru: Левистон

[ctx: City in Montana USA]
en: Lewistown
ru: Левистаун

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Lexington
ru: Лексингтон

[ctx: City in Spain]
en: León
ru: Леон

[ctx: City in Tibet China]
en: Lhasa
ru: Лхаса

[ctx: City in Gabon]
en: Libreville
ru: Либревиль

[ctx: City in California USA]
en: Lick Obs.
ru: Ликская обсерватория

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Lihue
ru: Лихуэ

[ctx: City in Nord France]
en: Lille
ru: Лилль

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Lillooet
ru: Лиллоет

[ctx: City in Malawi]
en: Lilongwe
ru: Лилонгве

[ctx: City in Peru]
en: Lima
ru: Лима

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lima
ru: Лима

[ctx: City in Haute-Vienne France]
en: Limoges
ru: Лимож

[ctx: City in Kansas USA]
en: Lincoln
ru: Линкольн

[ctx: City in Maine USA]
en: Lincoln
ru: Линкольн

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Lincoln
ru: Линкольн

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Lindbergh
ru: Линдберг

[ctx: City in New York USA]
en: Lindenhurst
ru: Линденхурст

[ctx: City in Austria]
en: Linz
ru: Линц

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Lipetsk
ru: Липецк

[ctx: City in Portugal]
en: Lisbon
ru: Лиссабон

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Lisbon
ru: Лиссабон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Listowel
ru: Листауэл

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Litchville
ru: Литчвилл

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Little Rock
ru: Литл-Рок

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Littleton
ru: Литлтон

[ctx: City in United Kingdom]
en: Liverpool
ru: Ливерпуль

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Liverpool
ru: Ливерпуль

[ctx: City in Alabama USA]
en: Livingston
ru: Ливингстон

[ctx: City in Montana USA]
en: Livingston
ru: Ливингстон

[ctx: City in Zambia]
en: Livingstone
ru: Ливингстон

[ctx: City in Michigan USA]
en: Livonia
ru: Ливония

[ctx: City in Italy]
en: Livorno
ru: Ливорно

[ctx: City in Slovenia]
en: Ljubljana
ru: Любляна

[ctx: City in Venezuela]
en: Llano del Hato
ru: Льяно-дель-Хато

[ctx: City in Botswana]
en: Lobatsi
ru: Лобаце

[ctx: City in California USA]
en: Lockwood Valley
ru: Локвуд-Валли

[ctx: City in Utah USA]
en: Logan
ru: Логан

[ctx: City in Spain]
en: Logroño
ru: Логроньо

[ctx: City in Italy]
en: Loiano
ru: Лояно

[ctx: City in Estonia]
en: Loksa
ru: Локса

[ctx: City in Montana USA]
en: Lolo
ru: Лоло

[ctx: City in Slovakia]
en: Lomnicky stit
ru: Ломницкий Штит

[ctx: City in California USA]
en: Lompoc
ru: Ломпок

[ctx: City in Togo]
en: Lomé
ru: Ломе

[ctx: City in United Kingdom]
en: London
ru: Лондон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: London
ru: Лондон

[ctx: City in California USA]
en: Long Beach
ru: Лонг-Бич

[ctx: City in Texas USA]
en: Longview
ru: Лонгвью

[ctx: City in Washington USA]
en: Longview
ru: Лонгвью

[ctx: City in Ohio USA]
en: Lorain
ru: Лорейн

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Lordsburg
ru: Лордсбург

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Los Alamos
ru: Лос-Аламос

[ctx: City in California USA]
en: Los Altos Hills
ru: Лос-Альтос-Хиллз

[ctx: City in California USA]
en: Los Angeles
ru: Лос-Анджелес

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Louisbourg
ru: Луисберг

[ctx: City in Georgia USA]
en: Louisville
ru: Луисвилл

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Louisville
ru: Луисвилл

[ctx: City in Egypt]
en: Louxor
ru: Луксор

[ctx: City in Colorado USA]
en: Loveland
ru: Лавленд

[ctx: City in Nevada USA]
en: Lovelock
ru: Лавлок

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lowell
ru: Лоуэлл

[ctx: City in Arizona USA]
en: Lowell Obs.
ru: Обсерватория Лоуэлла

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Lowther
ru: Лоутер

[ctx: City in Angola]
en: Luanda
ru: Луанда

[ctx: City in Texas USA]
en: Lubbock
ru: Лаббок

[ctx: City in Italy]
en: Lucca
ru: Лукка

[ctx: City in Germany]
en: Ludwigshafen
ru: Людвигсхафен

[ctx: City in Angola]
en: Luena
ru: Луэна

[ctx: City in Ukraine]
en: Lugans'k
ru: Луганск

[ctx: City in Spain]
en: Lugo
ru: Луго

[ctx: City in Sweden]
en: Luleå
ru: Лулео

[ctx: City in Sweden]
en: Lund
ru: Лунд

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Lunenburg
ru: Луненберг

[ctx: City in Zambia]
en: Lusaka
ru: Лусака

[ctx: City in Ukraine]
en: Luts'k
ru: Луцк

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg City
ru: Люксембург

[ctx: City in Virginia USA]
en: Lynchburg
ru: Линчбург

[ctx: City in Washington USA]
en: Lynden
ru: Линден

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Lynn
ru: Линн

[ctx: City in Florida USA]
en: Lynn Haven
ru: Линн-Хейвен

[ctx: City in Rhône France]
en: Lyon
ru: Лион

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Lytton
ru: Литтон

[ctx: City in Germany]
en: Lübeck
ru: Любек

[ctx: City in Estonia]
en: Maardu
ru: Маарду

[ctx: City in Netherlands]
en: Maastricht
ru: Маастрихт

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Mabou
ru: Мабу

[ctx: City in China]
en: Macao
ru: Макао

[ctx: City in Germany]
en: Machern
ru: Махерн

[ctx: City in Idaho USA]
en: Mackay
ru: Маккей

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Mackenzie
ru: Маккензи

[ctx: City in Georgia USA]
en: Macon
ru: Мейкон

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Madelia
ru: Маделия

[ctx: City in Alabama USA]
en: Madison
ru: Мэдисон

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Madison
ru: Медисон

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Madison
ru: Медисон

[ctx: City in Spain]
en: Madrid
ru: Мадрид

[ctx: City in Far East Russia]
en: Magadan
ru: Магадан

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Magdalena
ru: Магдалена

[ctx: City in Germany]
en: Magdeburg
ru: Магдебург

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Magnolia
ru: Магнолиа

[ctx: City in Germany]
en: Mahlow
ru: Махлоу

[ctx: City in Germany]
en: Mainz
ru: Майнц

[ctx: City in Venezuela]
en: Maiquetia
ru: Майкетия

[ctx: City in Madagascar]
en: Majunga
ru: Махадзанга

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Majuro
ru: Маджуро

[ctx: City in South Region Russia]
en: Makhachkala
ru: Махачкала

[ctx: City in Ukraine]
en: Makiivka
ru: Макеевка

[ctx: City in Gabon]
en: Makokou
ru: Макоку

[ctx: City in Equatorial Guinea]
en: Malabo
ru: Малабо

[ctx: City in Germany]
en: Malchin
ru: Малхин

[ctx: City in Germany]
en: Malchow
ru: Малчоу

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Malden
ru: Малден

[ctx: City in Maldives]
en: Male
ru: Мале

[ctx: City in Sweden]
en: Malmö
ru: Мальмё

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Maloelap
ru: Малоэлап

[ctx: City in New York USA]
en: Malone
ru: Малон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mammamattawa
ru: Маммаматтава

[ctx: City in Mayotte France]
en: Mamoudzou
ru: Мамудзу

[ctx: City in Nicaragua]
en: Managua
ru: Манагуа

[ctx: City in Brazil]
en: Manaus
ru: Манаус

[ctx: City in United Kingdom]
en: Manchester
ru: Манчестер

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Manchester
ru: Манчестер

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Manchester
ru: Манчестер

[ctx: City in Myanmar]
en: Mandalay
ru: Мандалай

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Mandan
ru: Мандан

[ctx: City in Germany]
en: Manebach
ru: Манебах

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Mangum
ru: Мангум

[ctx: City in Kansas USA]
en: Manhattan
ru: Манхэттен

[ctx: City in California USA]
en: Manhattan Beach
ru: Манхэттен-Бич

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Manigotagan
ru: Маниготаган

[ctx: City in Philippines]
en: Manila
ru: Манила

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Manitouwadge
ru: Манитувадж

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Manitowoc
ru: Манитовок

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Maniwaki
ru: Маниваки

[ctx: City in Germany]
en: Mannheim
ru: Мангейм

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Manning
ru: Маннинг

[ctx: City in Germany]
en: Mansfeld
ru: Мансфелд

[ctx: City in Ohio USA]
en: Mansfield
ru: Менсфилд

[ctx: City in California USA]
en: Manton
ru: Мантон

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Mantorville
ru: Манторвилл

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Manyberries
ru: Маниберрис

[ctx: City in Swaziland]
en: Manzini
ru: Манзини

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Maple Creek
ru: Мейпл-Крик

[ctx: City in Mozambique]
en: Maputo
ru: Мапуто

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Marathon
ru: Марафон

[ctx: City in Germany]
en: Marbach
ru: Марбах

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Mariana Lake
ru: Мариана-Лейк

[ctx: City in Germany]
en: Marienberg
ru: Мариенберг

[ctx: City in Georgia USA]
en: Marietta
ru: Мариетта

[ctx: City in Lithuania]
en: Marijampolė
ru: Мариямполе

[ctx: City in Virginia USA]
en: Marion
ru: Марион

[ctx: City in Germany]
en: Markersbach
ru: Маркерсбах

[ctx: City in Germany]
en: Markersdorf
ru: Маркерсдорф

[ctx: City in Germany]
en: Markkleeberg
ru: Маркклееберг

[ctx: City in Germany]
en: Markneukirchen
ru: Маркнеукирхен

[ctx: City in Germany]
en: Markranstät
ru: Маркранштат

[ctx: City in Germany]
en: Marlow
ru: Марлоу

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Marlton
ru: Марлтон

[ctx: City in Michigan USA]
en: Marquette
ru: Маркетт

[ctx: City in Morocco]
en: Marrakech
ru: Марракеш

[ctx: City in Bouches-du-rhône France]
en: Marseille
ru: Марсель

[ctx: City in Texas USA]
en: Marshall
ru: Маршалл

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Martinsburg
ru: Мартинсбург

[ctx: City in Virginia USA]
en: Martinsville
ru: Мартинсвилл

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Marystown
ru: Мэристаун

[ctx: City in Lesotho]
en: Maseru
ru: Масеру

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Mashpee
ru: Машпи

[ctx: City in Iowa USA]
en: Mason City
ru: Мейсон-Сити

[ctx: City in Italy]
en: Massa
ru: Масса

[ctx: City in Eritrea]
en: Massawa
ru: Массава

[ctx: City in Germany]
en: Massen
ru: Массен

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Matachewan
ru: Матачуон

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Matadi
ru: Матади

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Matagami
ru: Матагами

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Matane
ru: Матан

[ctx: City in Swaziland]
en: Matsapha
ru: Матсафа

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mattawa
ru: Маттава

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Mauldin
ru: Молдин

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Mauna Kea Obs.
ru: Обсерватория Кека (Мауна-Кеа)

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Mayaguez
ru: Маягуэс

[ctx: City in South Region Russia]
en: Maykop
ru: Майкоп

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Maysville
ru: Мейсвилл

[ctx: City in Swaziland]
en: Mbabane
ru: Мбабане

[ctx: City in Dem rep of Congo]
en: Mbandaka
ru: Мбандака

[ctx: City in Tanzania]
en: Mbeya
ru: Мбея

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: McAdam
ru: Мак-Адам

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: McAlester
ru: Мак-Алестер

[ctx: City in Texas USA]
en: McAllen
ru: Мак-Аллен

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: McBride
ru: Макбрайд

[ctx: City in Nebraska USA]
en: McCook
ru: Мак-Кук

[ctx: City in Virginia USA]
en: McCormick Obs.
ru: Обсерватория Мак-Кормика

[ctx: City in Texas USA]
en: McDonald Obs.
ru: Обсерватория Мак-Дональда

[ctx: City in Nevada USA]
en: McGill
ru: Мак-Гилл

[ctx: City in Alaska USA]
en: McGrath
ru: Мак-Грат

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: McKeesport
ru: Мак-Киспорт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: McLennan
ru: Мак-Леннан

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: McLeod Lake
ru: МакЛеод-Лейк

[ctx: City in Arizona USA]
en: McNary
ru: Макнари

[ctx: City in Louisiana USA]
en: McNary
ru: Мак-Нери

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Meadow Lake
ru: Медоу-Лейк

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Meat Cove
ru: Мет-Ков

[ctx: City in Tunisia]
en: Medenine
ru: Меденине

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Medford
ru: Медфорд

[ctx: City in Oregon USA]
en: Medford
ru: Медфорд

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Medicine Hat
ru: Медисин-Хат

[ctx: City in Germany]
en: Medingen
ru: Мединген

[ctx: City in Germany]
en: Meerane
ru: Меране

[ctx: City in Germany]
en: Meinersdorf
ru: Мейнерсдорф

[ctx: City in Germany]
en: Meiningen
ru: Мейнинген

[ctx: City in Germany]
en: Meiän
ru: Майэн

[ctx: City in Morocco]
en: Meknès
ru: Мекнес

[ctx: City in Florida USA]
en: Melbourne
ru: Мельбурн

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Melbourne
ru: Мельбурн

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Melfort
ru: Мелфорт

[ctx: City in Spain]
en: Melilla
ru: Мелилла

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Melita
ru: Мелита

[ctx: City in United Kingdom]
en: Melksham
ru: Мелкшем

[ctx: City in Germany]
en: Mellenbach-Glasbach
ru: Мелленбах-Гласбах

[ctx: City in Germany]
en: Mellensee
ru: Мелленси

[ctx: City in Germany]
en: Mellingen
ru: Меллинген

[ctx: City in Illinois USA]
en: Melrose Park
ru: Мелроуз-Парк

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Memphis
ru: Мемфис

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Mena
ru: Мена

[ctx: City in Germany]
en: Mengersgereuth-Hämern
ru: Менгерсгереут-Хоммерн

[ctx: City in Angola]
en: Menongue
ru: Менонге

[ctx: City in Germany]
en: Menteroda
ru: Ментерода

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Meredith
ru: Мередит

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Meriden
ru: Мериден

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Meridian
ru: Меридиан

[ctx: City in Alabama USA]
en: Meridianville
ru: Меридианвилл

[ctx: City in Germany]
en: Merkers
ru: Меркерс

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Merrimack
ru: Мерримак

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Merritt
ru: Мерритт

[ctx: City in Florida USA]
en: Merritt Island
ru: Меррит-Айленд

[ctx: City in Germany]
en: Merschwitz
ru: Мершвиц

[ctx: City in Germany]
en: Merseburg
ru: Мерзебург

[ctx: City in Germany]
en: Merzdorf
ru: Мерсдорф

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mesa
ru: Меса

[ctx: City in Texas USA]
en: Mesquite
ru: Мескит

[ctx: City in Italy]
en: Messina
ru: Мессина

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Metagama
ru: Метагама

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Metairie
ru: Метейри

[ctx: City in Finland]
en: Metsähovi
ru: Метсахови

[ctx: City in Moselle France]
en: Metz
ru: Мец

[ctx: City in Hauts-de-Seine France]
en: Meudon (observatory)
ru: Медонская обсерватория

[ctx: City in Germany]
en: Meuselbach-Schwarzmühle
ru: Меуселбах-Шварцмюль

[ctx: City in Germany]
en: Meuselwitz
ru: Меуселвиц

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mexico
ru: Мехико

[ctx: City in Mexico]
en: Mexico City
ru: Мехико-Сити

[ctx: City in Germany]
en: Meyenburg
ru: Мейенбург

[ctx: City in Swaziland]
en: Mhlume
ru: Мхлуме

[ctx: City in Florida USA]
en: Miami
ru: Майами

[ctx: City in Florida USA]
en: Miami Beach
ru: Майами-Бич

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Mica Creek
ru: Мика-Крик

[ctx: City in Germany]
en: Michendorf
ru: Мичендорф

[ctx: City in Nevada USA]
en: Midas
ru: Мидас

[ctx: City in Netherlands]
en: Middelburg
ru: Мидделбург

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Middelfart
ru: Миддельфарт

[ctx: City in Vermont USA]
en: Middlebury
ru: Миддлбери

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Middleton
ru: Миддлтон

[ctx: City in Delaware USA]
en: Middletown
ru: Миддлтаун

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Midland
ru: Мидленд

[ctx: City in Texas USA]
en: Midland
ru: Мидленд

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Midnapore
ru: Миднапур

[ctx: City in US Territory]
en: Midway Island
ru: о. Мидуэй

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Midwest City
ru: Мидвест-Сити

[ctx: City in Germany]
en: Mieäste
ru: Меэсте

[ctx: City in Italy]
en: Milan
ru: Милан

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Milbank
ru: Милбанк

[ctx: City in Germany]
en: Mildenau
ru: Мильденау

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Milford
ru: Милфорд

[ctx: City in Delaware USA]
en: Milford
ru: Милфорд

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Milford
ru: Милфорд

[ctx: City in Utah USA]
en: Milford
ru: Милфорд

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Mili
ru: Мили

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Milk River
ru: Милк-Ривер

[ctx: City in Germany]
en: Milkau
ru: Милькау

[ctx: City in Georgia USA]
en: Milledgeville
ru: Милледжвилл

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Miller
ru: Миллер

[ctx: City in Maine USA]
en: Millinocket
ru: Миллинокет

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Millville
ru: Миллвилл

[ctx: City in California USA]
en: Milpitas
ru: Милпитас

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Milwaukee
ru: Милуоки

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Mine Hill
ru: Майн-Хилл

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Minneapolis
ru: Миннеаполис

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Minnedosa
ru: Миннедоса

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Minnetonka
ru: Миннетонка

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Minot
ru: Минот

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Minto
ru: Минто

[ctx: City in St-Pierre and Miquelon France]
en: Miquelon Island
ru: о. Микелон

[ctx: City in Florida USA]
en: Miramar
ru: Мирамар

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Miramichi
ru: Мирамичи

[ctx: City in Far East Russia]
en: Mirnyi
ru: Мирный

[ctx: City in Indiana USA]
en: Mishawaka
ru: Мишавака

[ctx: City in Borsod-Abaúj-Zemplén Hungary]
en: Miskolc
ru: Мишкольц

[ctx: City in Libya]
en: Misratah
ru: Мисрата

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mississauga
ru: Миссисауга

[ctx: City in Montana USA]
en: Missoula
ru: Миссула

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Mitchell
ru: Митчелл

[ctx: City in Israel]
en: Mitzpe Ramon
ru: Мицпе-Рамон

[ctx: City in Japan]
en: Mizusawa
ru: Мицусава

[ctx: City in Alabama USA]
en: Mobile
ru: Мобил

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Mobridge
ru: Мобридж

[ctx: City in Italy]
en: Modena
ru: Модена

[ctx: City in California USA]
en: Modesto
ru: Модесто

[ctx: City in Arizona USA]
en: Moenkopi
ru: Моенкопи

[ctx: City in Germany]
en: Moers
ru: Моерс

[ctx: City in Somalia]
en: Mogadishu
ru: Могадишо

[ctx: City in Illinois USA]
en: Moline
ru: Молайн

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Molokai
ru: Молокай

[ctx: City in Australia]
en: Molonglo
ru: Молонгло

[ctx: City in Kenya]
en: Mombasa
ru: Момбаса

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Moncton
ru: Монктон

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Monroe
ru: Монро

[ctx: City in Liberia]
en: Monrovia
ru: Монровия

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Mont-Joli
ru: Мон-Жоли

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Mont-Laurier
ru: Мон-Лорье

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Mont-Tremblant
ru: Мон-Тремблан

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Montague
ru: Монтагю

[ctx: City in Monaco]
en: Monte Carlo
ru: Монте-Карло

[ctx: City in California USA]
en: Montebello
ru: Монтебелло

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montebello
ru: Монтебелло

[ctx: City in Jamaica]
en: Montego Bay
ru: Монтего-Бей

[ctx: City in California USA]
en: Monterey
ru: Монтерей

[ctx: City in California USA]
en: Monterey Park
ru: Монтерей-Парк

[ctx: City in Uruguay]
en: Montevideo
ru: Монтевидео

[ctx: City in Alabama USA]
en: Montgomery
ru: Монтгомери

[ctx: City in Indiana USA]
en: Monticello
ru: Монтичелло

[ctx: City in Maine USA]
en: Monticello
ru: Монтичелло

[ctx: City in Utah USA]
en: Monticello
ru: Монтичелло

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montmagny
ru: Монманьи

[ctx: City in New York USA]
en: Montour Falls
ru: Монтур-Фолс

[ctx: City in Indiana USA]
en: Montpelier
ru: Монтпилиер

[ctx: City in Vermont USA]
en: Montpelier
ru: Монтпилиер

[ctx: City in Herault France]
en: Montpellier
ru: Монпелье

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Montreal
ru: Монреаль

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Montreal Lake
ru: Монреаль-Лейк

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Montreal River
ru: Монреаль-Ривер

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Moore
ru: Мур

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Moose Jaw
ru: Мус-Джо

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Moose River
ru: Мус-Ривер

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Moosomin
ru: Мусомин

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Moosonee
ru: Музони

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Morden
ru: Морден

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Morehead
ru: Морхед

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Morgan City
ru: Морган-Сити

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Morgantown
ru: Моргантаун

[ctx: City in Tanzania]
en: Morogoro
ru: Морогоро

[ctx: City in Uganda]
en: Moroto
ru: Морото

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Morristown
ru: Морристаун

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Morristown
ru: Морристаун

[ctx: City in Georgia USA]
en: Morrow
ru: Морроу

[ctx: City in Spain]
en: Morón
ru: Морон

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Moscow
ru: Москва

[ctx: City in Idaho USA]
en: Moscow
ru: Москва

[ctx: City in Washington USA]
en: Moses Lake
ru: Мозес-Лейк

[ctx: City in South Africa]
en: Mosselbaai
ru: Мосселбаай

[ctx: City in Italy]
en: Mount Ekar
ru: Гора Экар

[ctx: City in Antarctica]
en: Mount Erebus
ru: Эребус

[ctx: City in Colorado USA]
en: Mount Evans Obs.
ru: Обсерватория Маунт-Эванс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Mount Forest
ru: Маунт-Форест

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Graham Obs.
ru: Обсерватория на горе Грейам

[ctx: City in New Zealand]
en: Mount John
ru: Маунт-Джон

[ctx: City in Arizona USA]
en: Mount Lemmon Obs.
ru: Маунт-Леммонская обсерватория

[ctx: City in Italy]
en: Mount Mario
ru: Обсерватория Монте Марио

[ctx: City in California USA]
en: Mount Palomar Obs.
ru: Паломарская обсерватория

[ctx: City in Australia]
en: Mount Pleasant
ru: Маунт-Плезант

[ctx: City in Australia]
en: Mount Stromlo
ru: Маунт-Стромло

[ctx: City in New York USA]
en: Mount Vernon
ru: Маунт-Вернон

[ctx: City in California USA]
en: Mount Wilson Obs.
ru: Маунт-Вилсоновская обсерватория

[ctx: City in Alabama USA]
en: Mountain Brook
ru: Маунтин-Брук

[ctx: City in California USA]
en: Mountain View
ru: Маунтин-Вью

[ctx: City in Missouri USA]
en: Mountain View
ru: Маунтин-Вью

[ctx: City in Ulster Ireland]
en: Moville
ru: Мовилл

[ctx: City in United Kingdom]
en: Mullard
ru: Муллард

[ctx: City in India]
en: Mumbai
ru: Мумбаи

[ctx: City in Indiana USA]
en: Muncie
ru: Манси

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Muncy
ru: Мунси

[ctx: City in Germany]
en: Munich
ru: Мюнхен

[ctx: City in Spain]
en: Murcia
ru: Мурция

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Murdochville
ru: Мюрдошвиль

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Murfreesboro
ru: Марфрисборо

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Murmansk
ru: Мурманск

[ctx: City in Utah USA]
en: Murray
ru: Мюррей

[ctx: City in Michigan USA]
en: Muskegon
ru: Маскегон

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Muskogee
ru: Маскоги

[ctx: City in Estonia]
en: Mustvee
ru: Муствеэ

[ctx: City in Zimbabwe]
en: Mutare
ru: Мутаре

[ctx: City in Burundi]
en: Muyinga
ru: Муйинга

[ctx: City in Tanzania]
en: Mwanza
ru: Мванза

[ctx: City in Ukraine]
en: Mykolaiv
ru: Николаев

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Myrtle Beach
ru: Миртл-Бич

[ctx: City in Malawi]
en: Mzuzu
ru: Мзузу

[ctx: City in Spain]
en: Málaga
ru: Малага

[ctx: City in Spain]
en: Móstoles
ru: Мостолес

[ctx: City in Estonia]
en: Mõisaküla
ru: Мыйзакюла

[ctx: City in Germany]
en: Mönchengladbach
ru: Мёнхенгладбах

[ctx: City in Germany]
en: Mülheim
ru: Мюльхайм

[ctx: City in Germany]
en: Münster
ru: Мюнстер

[ctx: City in Chad]
en: N'djamina
ru: Нджамена

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Naalehu
ru: Наалеху

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Naestved
ru: Нествед

[ctx: City in Japan]
en: Nagasaki
ru: Нагасаки

[ctx: City in Japan]
en: Nagoya
ru: Нагоя

[ctx: City in India]
en: Nagpur
ru: Нагпур

[ctx: City in India]
en: Naini Tal
ru: Наини-Тал

[ctx: City in Kenya]
en: Nairobi
ru: Найроби

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Nakina
ru: Накина

[ctx: City in Lolland Denmark]
en: Nakskov
ru: Наксков

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nakusp
ru: Нейкусп

[ctx: City in South Region Russia]
en: Nal'chik
ru: Нальчик

[ctx: City in Angola]
en: Namibe
ru: Намибе

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Namorik
ru: Наморик

[ctx: City in Idaho USA]
en: Nampa
ru: Нампа

[ctx: City in Mozambique]
en: Nampula
ru: Нампула

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nanaimo
ru: Нанаймо

[ctx: City in Cher France]
en: Nancay (observatory)
ru: Нанкейская обсерватория

[ctx: City in Fiji]
en: Nandi
ru: Нанди

[ctx: City in Loire-atlantique France]
en: Nantes
ru: Нант

[ctx: City in California USA]
en: Napa
ru: Напа

[ctx: City in Illinois USA]
en: Naperville
ru: Нейпервилл

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Napierville
ru: Нейпервилл

[ctx: City in Italy]
en: Naples
ru: Неаполь

[ctx: City in Florida USA]
en: Naples
ru: Нейплс

[ctx: City in Estonia]
en: Narva
ru: Нарва

[ctx: City in Estonia]
en: Narva-Jõesuu
ru: Усть-Нарва

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Nashua
ru: Нашуа

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Nashville
ru: Нэшвилл

[ctx: City in Bahamas]
en: Nassau
ru: Нассау

[ctx: City in Ohio USA]
en: Nassau Obs.
ru: Обсерватория Нассау

[ctx: City in Brazil]
en: Natal
ru: Натал

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Natchez
ru: Натчез

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nazko
ru: Назко

[ctx: City in Croatia]
en: Našice
ru: Нашице

[ctx: City in Zambia]
en: Ndola
ru: Ндола

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Needles
ru: Нидлз

[ctx: City in California USA]
en: Needles
ru: Нидлз

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Nelson
ru: Нельсон

[ctx: City in Alaska USA]
en: Nenana
ru: Ненана

[ctx: City in New York USA]
en: Neponsit
ru: Непонсит

[ctx: City in Germany]
en: Neuss
ru: Неусс

[ctx: City in Missouri USA]
en: Nevada
ru: Невада

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Albany
ru: Нью-Олбани

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: New Bedford
ru: Нью-Бедфорд

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Britian
ru: Нью-Бритен

[ctx: City in New Jersey USA]
en: New Brunswick
ru: Нью-Брансуик

[ctx: City in Quebec Canada]
en: New Carlisle
ru: Ню-Карлиль

[ctx: City in Maryland USA]
en: New Carrollton
ru: Нью-Карроллтон

[ctx: City in Delaware USA]
en: New Castle
ru: Нью-Касл

[ctx: City in Indiana USA]
en: New Castle
ru: Нью-Касл

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: New Castle
ru: Нью-Касл

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: New Castle
ru: Нью-Касл

[ctx: City in India]
en: New Delhi
ru: Нью-Дели

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: New Glasgow
ru: Нью-Глазго

[ctx: City in Iowa USA]
en: New Hampton
ru: Нью-Хэмптон

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Hartford
ru: Нью-Хартфорд

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New Haven
ru: Нью-Хейвен

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Iberia
ru: Нью-Иберия

[ctx: City in Connecticut USA]
en: New London
ru: Нью-Лондон

[ctx: City in Idaho USA]
en: New Meadows
ru: Нью-Медоус

[ctx: City in Louisiana USA]
en: New Orleans
ru: Новый Орлеан

[ctx: City in New York USA]
en: New Rochelle
ru: Нью-Рошелл

[ctx: City in North Dakota USA]
en: New Rockford
ru: Нью-Рокфорд

[ctx: City in California USA]
en: New Washoe City
ru: Нью-Вашо-Сити

[ctx: City in New York USA]
en: New York
ru: Нью-Йорк

[ctx: City in Delaware USA]
en: Newark
ru: Ньюарк

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newark
ru: Ньюарк

[ctx: City in United Kingdom]
en: Newcastle
ru: Ньюкасл

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Newell
ru: Ньюэлл

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Newmarket
ru: Ньюмаркет

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Newport
ru: Ньюпорт

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Newport
ru: Ньюпорт

[ctx: City in Oregon USA]
en: Newport
ru: Ньюпорт

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Newport
ru: Ньюпорт

[ctx: City in Vermont USA]
en: Newport
ru: Ньюпорт

[ctx: City in California USA]
en: Newport Beach
ru: Ньюпорт-Бич

[ctx: City in Virginia USA]
en: Newport News
ru: Ньюпорт-Ньюс

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Newton
ru: Ньютон

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Newton
ru: Ньютон

[ctx: City in Burundi]
en: Ngozi
ru: Нгози

[ctx: City in New York USA]
en: Niagara Falls
ru: Ниагара

[ctx: City in Niger]
en: Niamey
ru: Ниамей

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Nice
ru: Ницца

[ctx: City in Cyprus]
en: Nicosia
ru: Никосия

[ctx: City in Netherlands]
en: Nijmegen
ru: Наймеген

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Nipawin
ru: Нипавин

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Nipigon
ru: Нипигон

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Nitro
ru: Нитро

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Nizhnii Novgorod
ru: Нижний Новгород

[ctx: City in Japan]
en: Nobeyama
ru: Нобеяма

[ctx: City in Arizona USA]
en: Nogales
ru: Ногалес

[ctx: City in Alaska USA]
en: Nome
ru: Ном

[ctx: City in California USA]
en: Norco
ru: Норко

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Nordegg
ru: Нордегг

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Norfolk
ru: Норфолк

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norfolk
ru: Норфолк

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Norman
ru: Норман

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: North Battleford
ru: Норт-Бэтлфорд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: North Bay
ru: Норт-Бей

[ctx: City in New York USA]
en: North Bellmore
ru: Норт-Беллмор

[ctx: City in New Jersey USA]
en: North Cape May
ru: Кейп-Мей, северный

[ctx: City in South Carolina USA]
en: North Charleston
ru: Северный Чарлстон

[ctx: City in California USA]
en: North Hollywood
ru: Северный Голливуд

[ctx: City in Nevada USA]
en: North Las Vegas
ru: Лас-Вегас, северный

[ctx: City in Iowa USA]
en: North Liberty Obs.
ru: Обсерватория Норт-Либерти

[ctx: City in Arkansas USA]
en: North Little Rock
ru: Норт-Литл-Рок

[ctx: City in Ohio USA]
en: North Olmstead
ru: Норт-Олмстед

[ctx: City in Nebraska USA]
en: North Platte
ru: Норт-Платт

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Northfield
ru: Нортфилд

[ctx: City in Washington USA]
en: Northport
ru: Нортпорт

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Northrop Strip
ru: Нортроп-Стрип

[ctx: City in Alaska USA]
en: Northway
ru: Нортуэй

[ctx: City in Kansas USA]
en: Norton
ru: Нортон

[ctx: City in Virginia USA]
en: Norton
ru: Нортон

[ctx: City in California USA]
en: Norwalk
ru: Норуолк

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Norwalk
ru: Норуолк

[ctx: City in Maine USA]
en: Norway
ru: Норвегия

[ctx: City in United Kingdom]
en: Nottingham
ru: Ноттингем

[ctx: City in Mauritania]
en: Nouakchott
ru: Нуакшот

[ctx: City in New Caledonia France]
en: Noumea
ru: Нумеа

[ctx: City in Italy]
en: Novara
ru: Новара

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Novgorod
ru: Новгород

[ctx: City in Michigan USA]
en: Novi
ru: Нови

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Novosibirsk
ru: Новосибирск

[ctx: City in Germany]
en: Nuremberg
ru: Нюрнберг

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Nyborg
ru: Ниборг

[ctx: City in Falster Denmark]
en: Nykoebing Falster
ru: Нюкёбинг Фальстер

[ctx: City in Szabolcs-Szatmár-Bereg Hungary]
en: Nyíregyháza
ru: Ньиредьхаза

[ctx: City in Illinois USA]
en: Oak Park
ru: Оак-Парк

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Oak Point
ru: Ок-Пойнт

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Oak Ridge
ru: Ок-Ридж

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Oak Ridge Obs.
ru: Ок-Ридж, обсерватория

[ctx: City in Maine USA]
en: Oakfield
ru: Окфилд

[ctx: City in California USA]
en: Oakland
ru: Окленд

[ctx: City in Kansas USA]
en: Oakley
ru: Окли

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Oakville
ru: Оквилль

[ctx: City in Germany]
en: Oberhausen
ru: Оберхаузен

[ctx: City in Ohio USA]
en: Oberlin
ru: Оберлин

[ctx: City in Germany]
en: Oberpfaffenhofen
ru: Оберфафенхофен

[ctx: City in Spain]
en: Obs. Astronomico de Madrid
ru: Астрономико-де-Мадрид, обсерватория

[ctx: City in Italy]
en: Obs. Milan
ru: Милан, обсерватория

[ctx: City in Alpes de Haute Provence France]
en: Observatoire de Haute Provence
ru: От-провансская обсерватория

[ctx: City in Florida USA]
en: Ocala
ru: Окала

[ctx: City in Maryland USA]
en: Ocean City
ru: Оушен-Сити

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Ocean Grove
ru: Оушен-Грув

[ctx: City in California USA]
en: Oceanside
ru: Оушенсайд

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Odense
ru: Оденсе

[ctx: City in Ukraine]
en: Odessa
ru: Одесса

[ctx: City in Texas USA]
en: Odessa
ru: Одесса

[ctx: City in Germany]
en: Offenbach
ru: Оффенбах

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Ogallala
ru: Огаллала

[ctx: City in Utah USA]
en: Ogden
ru: Огден

[ctx: City in Lecco Italy]
en: Oggiono
ru: Оггионо

[ctx: City in New Zealand]
en: Ohakea
ru: Охакеа

[ctx: City in Japan]
en: Okayama
ru: Окаяма

[ctx: City in Japan]
en: Okinawa
ru: Окинава

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Oklahoma City
ru: Оклахома-Сити

[ctx: City in Kansas USA]
en: Olathe
ru: Олэт

[ctx: City in Italy]
en: Olbia
ru: Ольбия

[ctx: City in Germany]
en: Oldenburg
ru: Ольденбург

[ctx: City in Germany]
en: Oldendorf
ru: Олдендорф

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Olds
ru: Олдс

[ctx: City in New York USA]
en: Olean
ru: Олин

[ctx: City in Washington USA]
en: Olympia
ru: Олимпия

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Omaha
ru: Омаха

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Omsk
ru: Омск

[ctx: City in Namibia]
en: Ondangwa
ru: Ондангва

[ctx: City in Sweden]
en: Onsala
ru: Онсала

[ctx: City in California USA]
en: Ontario
ru: Онтарио

[ctx: City in Flandre occidentale Belgium]
en: Oostende
ru: Остенде

[ctx: City in India]
en: Ooty
ru: Ооти

[ctx: City in Alabama USA]
en: Opelika
ru: Опелика

[ctx: City in Montana USA]
en: Opheim
ru: Опхейм

[ctx: City in Portugal]
en: Oporto
ru: Порту

[ctx: City in Algeria]
en: Oran
ru: Оран

[ctx: City in California USA]
en: Orange
ru: Оран

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Orange
ru: Оран

[ctx: City in Vaucluse France]
en: Orange
ru: Оран (Фр.)

[ctx: City in Florida USA]
en: Orange Park
ru: Орандж-Парк

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Orangeburg
ru: Оранджберг

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Orel
ru: Орёл

[ctx: City in Utah USA]
en: Orem
ru: Орем

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Orenburg
ru: Оренбург

[ctx: City in Spain]
en: Orense
ru: Оренс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Orillia
ru: Ориллиа

[ctx: City in Florida USA]
en: Orlando
ru: Орландо

[ctx: City in Loiret France]
en: Orleans
ru: Орлеан

[ctx: City in Japan]
en: Osaka
ru: Осака

[ctx: City in Kansas USA]
en: Osborne
ru: Осборн

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Oshkosh
ru: Ошкош

[ctx: City in Croatia]
en: Osijek
ru: Осиек

[ctx: City in Norway]
en: Oslo
ru: Осло

[ctx: City in Germany]
en: Osnabrück
ru: Оснабрюк

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Osoyoos
ru: Осойуз

[ctx: City in Italy]
en: Otranto
ru: Отранто

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ottawa
ru: Оттава

[ctx: City in Iowa USA]
en: Ottumwa
ru: Оттумва

[ctx: City in Burkina Faso]
en: Ouagadougou
ru: Уагадугу

[ctx: City in Morocco]
en: Ouarzazate
ru: Уарзазат

[ctx: City in Finland]
en: Oulu
ru: Оулу

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Outlook
ru: Аутлук

[ctx: City in Kansas USA]
en: Overland Park
ru: Оверленд-Парк

[ctx: City in Spain]
en: Oviedo
ru: Овьедо

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Owen Sound
ru: Оуэн-Саунд

[ctx: City in California USA]
en: Owens Valley Radio Obs.
ru: Оуэнс-Вэллийская радиообсерватория

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Owensboro
ru: Оуэнсборо

[ctx: City in United Kingdom]
en: Oxford
ru: Оксфорд

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Oxford
ru: Оксфорд

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Oxford
ru: Оксфорд

[ctx: City in California USA]
en: Oxnard
ru: Окснард

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Oyen
ru: Ойен

[ctx: City in Far East Russia]
en: Oymiakon
ru: Оймякон

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Ozark
ru: Озарк

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Paauilo
ru: Паауило

[ctx: City in Missouri USA]
en: Pacific
ru: Пасифик

[ctx: City in California USA]
en: Pacific Beach
ru: Пасифик-Бич

[ctx: City in Germany]
en: Paderborn
ru: Падерборн

[ctx: City in Italy]
en: Padova
ru: Падуя

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Paducah
ru: Падака

[ctx: City in US Territory]
en: Pagan Island
ru: о. Паган

[ctx: City in Samoa]
en: Pago Pago
ru: Паго-Паго

[ctx: City in Estonia]
en: Paide
ru: Пайде

[ctx: City in Far East Russia]
en: Palana
ru: Палана

[ctx: City in Estonia]
en: Paldiski
ru: Палдиски

[ctx: City in Indonesia]
en: Palembang
ru: Палембанг

[ctx: City in Spain]
en: Palencia
ru: Паленсия

[ctx: City in Italy]
en: Palermo
ru: Палермо

[ctx: City in Florida USA]
en: Palm City
ru: Палм-Сити

[ctx: City in Spain]
en: Palma de Mallorca
ru: Пальма-де-Мальорка

[ctx: City in California USA]
en: Palmdale
ru: Палмдейл

[ctx: City in Alaska USA]
en: Palmer
ru: Палмер

[ctx: City in California USA]
en: Palo Alto
ru: Пало-Альто

[ctx: City in Spain]
en: Pamplona
ru: Памплона

[ctx: City in Panama]
en: Panama City
ru: Панама

[ctx: City in Florida USA]
en: Panama City
ru: Панама

[ctx: City in Lithuania]
en: Panevėžys
ru: Паневежис

[ctx: City in Italy]
en: Pantelleria
ru: Пантеллерия

[ctx: City in French Polynesia]
en: Papeete
ru: Папеэте

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Paradis
ru: Парадайс

[ctx: City in Nevada USA]
en: Paradise
ru: Парадиз

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Parent
ru: Паран

[ctx: City in Christmas Island Kiribati]
en: Paris
ru: Париж

[ctx: City in Illinois USA]
en: Paris
ru: Париж

[ctx: City in Paris France]
en: Paris
ru: Париж

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Park Rapids
ru: Парк-Рапидс

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Park View
ru: Парк-Вью

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Parkersburg
ru: Паркерсберг

[ctx: City in Australia]
en: Parkes
ru: Паркс

[ctx: City in Italy]
en: Parma
ru: Парма

[ctx: City in Ohio USA]
en: Parma
ru: Парма

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Parrsboro
ru: Паррсборо

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Parry Sound
ru: Пэрри-Саунд

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Parsons
ru: Парсонс

[ctx: City in California USA]
en: Pasadena
ru: Пасадена

[ctx: City in Texas USA]
en: Pasadena
ru: Пасадена

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Pascagoula
ru: Паскагула

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Paterson
ru: Патерсон

[ctx: City in Pyrénées atlantiques France]
en: Pau
ru: По

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Pawtucket
ru: Потакет

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Peace River
ru: Пис-Ривер

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Pearce
ru: Пирс

[ctx: City in Russia]
en: Pechory
ru: Печоры

[ctx: City in China]
en: Peking
ru: Пекин

[ctx: City in Mozambique]
en: Pemba
ru: Пемба

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Pemberton
ru: Пембертон

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Pembina
ru: Пембина

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pembroke
ru: Пембрук

[ctx: City in Malaysia]
en: Penang
ru: Пенанг

[ctx: City in Oregon USA]
en: Pendleton
ru: Пендлтон

[ctx: City in Florida USA]
en: Pensacola
ru: Пенсакола

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Penticton
ru: Пентиктон

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Penza
ru: Пенза

[ctx: City in Illinois USA]
en: Peoria
ru: Пеория

[ctx: City in Ohio USA]
en: Perkins Obs.
ru: Обсерватория Перкинса

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Perm
ru: Пермь

[ctx: City in Pyrénées Orientales France]
en: Perpignan
ru: Перпиньян

[ctx: City in Western Australia Australia]
en: Perth
ru: Перт

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Perth Amboy
ru: Перт-Амбой

[ctx: City in Illinois USA]
en: Peru
ru: Перу

[ctx: City in Italy]
en: Perugia
ru: Перуджа

[ctx: City in Italy]
en: Pesaro
ru: Пезаро

[ctx: City in Italy]
en: Pescara
ru: Пескара

[ctx: City in Pakistan]
en: Peshawar
ru: Пешавар

[ctx: City in Israel]
en: Petach Tikva
ru: Петах-Тиква

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Peterbell
ru: Петербелл

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Peterborough
ru: Питерборо

[ctx: City in Alaska USA]
en: Petersburg
ru: Петербург

[ctx: City in Virginia USA]
en: Petersburg
ru: Петербург

[ctx: City in Far East Russia]
en: Petropavlovsk-Kamchatskiy
ru: Петропавловск-Камчатский

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Petrozavodsk
ru: Петрозаводск

[ctx: City in Far East Russia]
en: Pevek
ru: Певек

[ctx: City in Germany]
en: Pforzheim
ru: Пфорцхайм

[ctx: City in Alabama USA]
en: Phenix City
ru: Феникс-Сити

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Philadelphia
ru: Филадельфия

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Philip
ru: Филип

[ctx: City in Arizona USA]
en: Phoenix
ru: Финикс

[ctx: City in Thailand]
en: Phuket
ru: Пхукет

[ctx: City in Italy]
en: Piacenza
ru: Пьяченца

[ctx: City in Hautes-Pyrénées France]
en: Pic du Midi (observatory)
ru: Пик-дю-Миди (обсерватория)

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Picayune
ru: Пикаюн

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pickle Lake
ru: Пикл-Лейк

[ctx: City in California USA]
en: Pico Rivera
ru: Пико-Ривера

[ctx: City in Spain]
en: Pico de Veleta
ru: Пико-де-Велета

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Pierce
ru: Пирс

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Pierre
ru: Пирр

[ctx: City in California USA]
en: Pilot Hill
ru: Пайлот-Хилл

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Pine Bluff
ru: Пайн-Блафф

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Pine City
ru: Пайн-Сити

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Pine Falls
ru: Пайн-Фолс

[ctx: City in Italy]
en: Pisa
ru: Пиза

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Pittsburgh
ru: Питсбург

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Pittsfield
ru: Питтсфилд

[ctx: City in Poland]
en: Piwnice
ru: Пивнице

[ctx: City in California USA]
en: Placerville
ru: Плейсервилль

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Plainfield
ru: Плейнфилд

[ctx: City in Mauritius]
en: Plaisance
ru: Плезанс

[ctx: City in Texas USA]
en: Plano
ru: Плано

[ctx: City in Hautes Alpes France]
en: Plateau de Bure (observatory)
ru: Плато-де-Бур (обсерватория)

[ctx: City in Alpes Maritimes France]
en: Plateau de Calern (observatory)
ru: Плато-де-Калерн (обсерватория)

[ctx: City in New York USA]
en: Plattsburgh
ru: Платтсбург

[ctx: City in United Kingdom]
en: Plymouth
ru: Плимут

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Plymouth
ru: Плимут

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Plymouth
ru: Плимут

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Plymouth
ru: Плимут

[ctx: City in Idaho USA]
en: Pocatello
ru: Покателло

[ctx: City in Maryland USA]
en: Pocomoke City
ru: Покомоке-Сити

[ctx: City in Senegal]
en: Podor
ru: Подор

[ctx: City in Micronesia]
en: Pohnpei
ru: Понпей

[ctx: City in Alaska USA]
en: Point Hope
ru: Пойнт-Хоп

[ctx: City in Congo]
en: Pointe Noire
ru: Пуэнт-Нуар

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Pointe au Baril Station
ru: Пуэнт-о-Барил-Стейшен

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Pointe-aux-Anglais
ru: Пуант-оз-Англе

[ctx: City in Guadeloupe France]
en: Pointe-à-Pitre
ru: Пуант-а-Питр

[ctx: City in Montana USA]
en: Polson
ru: Полсон

[ctx: City in Ukraine]
en: Poltava
ru: Полтава

[ctx: City in California USA]
en: Pomona
ru: Помона

[ctx: City in Florida USA]
en: Pompano Beach
ru: Помпано-Бич

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Ponca City
ru: Понка-Сити

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Ponce
ru: Понс

[ctx: City in Spain]
en: Pontevedra
ru: Понтеведра

[ctx: City in Michigan USA]
en: Pontiac
ru: Понтиак

[ctx: City in Montana USA]
en: Poplar
ru: Поплар

[ctx: City in Missouri USA]
en: Poplar Bluff
ru: Поплар-Блаф

[ctx: City in Finland]
en: Pori
ru: Пори

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Port Alberni
ru: Порт-Алберни

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Port Allen
ru: Порт-Аллен

[ctx: City in Texas USA]
en: Port Arthur
ru: Порт-Артур

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Port Colborne
ru: Порт-Колборн

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Port Dover
ru: Порт-Довер

[ctx: City in South Africa]
en: Port Elizabeth
ru: Порт-Элизабет

[ctx: City in Gabon]
en: Port Gentil
ru: Порт-Гентил

[ctx: City in Nigeria]
en: Port Harcourt
ru: Порт-Харкорт

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Port Hawkesbury
ru: Порт-Хоксбери

[ctx: City in Michigan USA]
en: Port Huron
ru: Порт-Гурон

[ctx: City in Papua New Guinea]
en: Port Moresby
ru: Порт-Морсби

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Port Renfrew
ru: Порт-Ренфрю

[ctx: City in Florida USA]
en: Port Salerno
ru: Порт-Салерно

[ctx: City in Sudan]
en: Port Soudan
ru: Порт-Судан

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Port Sulphur
ru: Порт-Сульфур

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Port au Choix
ru: Порт-о-Чуа

[ctx: City in Trinidad and Tobago]
en: Port of Spain
ru: Порт-оф-Спейн

[ctx: City in Haiti]
en: Port-au-Prince
ru: Порт-о-Пренс

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Portage la Prairie
ru: Портедж-ла-Прейри

[ctx: City in Maine USA]
en: Portland
ru: Портленд

[ctx: City in Oregon USA]
en: Portland
ru: Портленд

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Portneuf
ru: Портнёф

[ctx: City in Bénin]
en: Porto Novo
ru: Порто-Ново

[ctx: City in United Kingdom]
en: Portsmouth
ru: Портсмут

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Portsmouth
ru: Портсмут

[ctx: City in Ohio USA]
en: Portsmouth
ru: Портсмут

[ctx: City in Virginia USA]
en: Portsmouth
ru: Портсмут

[ctx: City in South Africa]
en: Potchefstroom
ru: Почефструм

[ctx: City in Italy]
en: Potenza
ru: Потенца

[ctx: City in Maryland USA]
en: Potomac
ru: Потомак

[ctx: City in Germany]
en: Potsdam
ru: Потсдам

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Pottstown
ru: Поттстаун

[ctx: City in New York USA]
en: Poughkeepsie
ru: Покипси

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Powell River
ru: Пауэлл-Ривер

[ctx: City in Poland]
en: Poznan
ru: Познань

[ctx: City in Croatia]
en: Požega
ru: Пожега

[ctx: City in Czechia]
en: Prague
ru: Прага

[ctx: City in Italy]
en: Prato
ru: Прато

[ctx: City in Kansas USA]
en: Pratt
ru: Пратт

[ctx: City in Arizona USA]
en: Prescott
ru: Прескотт

[ctx: City in Idaho USA]
en: Preston
ru: Престон

[ctx: City in South Africa]
en: Pretoria
ru: Претория

[ctx: City in Iowa USA]
en: Primghar
ru: Примхар

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Prince Albert
ru: Принс-Альберт

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince George
ru: Принс-Джордж

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Prince Rupert
ru: Принс-Руперт

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Princeton
ru: Принстон

[ctx: City in Missouri USA]
en: Princeton
ru: Принстон

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton
ru: Принстон

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Princeton
ru: Принстон

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Princeton Obs.
ru: Принстонская обсерватория

[ctx: City in Italy]
en: Procida
ru: Прочида

[ctx: City in Vermont USA]
en: Proctor
ru: Проктор

[ctx: City in Washington USA]
en: Prosser
ru: Проссер

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Providence
ru: Провиденс

[ctx: City in Far East Russia]
en: Provideniya Bay
ru: Бухта Провидения

[ctx: City in Utah USA]
en: Provo
ru: Прово

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Provost
ru: Провост

[ctx: City in Alaska USA]
en: Prudhoe Bay
ru: Прадхоу-Бей

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Pskov
ru: Псков

[ctx: City in Colorado USA]
en: Pueblo
ru: Пуэбло

[ctx: City in Chile]
en: Puerto Montt
ru: Пуэрто-Монт

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Puerto Real
ru: Пуэрто-Реал

[ctx: City in Gran Canaria Spain]
en: Puerto del Rosario
ru: Пуэрто-дель-Росарио

[ctx: City in Croatia]
en: Pula
ru: Пула

[ctx: City in Russia]
en: Pulkovo
ru: Пулковская обсерватория

[ctx: City in Maharashtra India]
en: Pune
ru: Пуна

[ctx: City in China]
en: Purple Mountain
ru: Пёрпл-Маунтин

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Putnam
ru: Путнам

[ctx: City in Washington USA]
en: Puyallup
ru: Пуяллуп

[ctx: City in Estonia]
en: Pärnu
ru: Пярну

[ctx: City in Baranya Hungary]
en: Pécs
ru: Печ

[ctx: City in Estonia]
en: Põltsamaa
ru: Пылтсамаа

[ctx: City in Estonia]
en: Põlva
ru: Пылва

[ctx: City in Estonia]
en: Püssi
ru: Пюсси

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Quakertown
ru: Квакертаун

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Quebec
ru: Квебек

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Quesnel
ru: Квеснел

[ctx: City in Philippines]
en: Quezon
ru: Кесон

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Quincy
ru: Куинси

[ctx: City in Ecuador]
en: Quito
ru: Кито

[ctx: City in Algeria]
en: Qustantinah
ru: Кустантина

[ctx: City in Spain]
en: R.M. Aller de S. de Compostela
ru: Обсерватория Р.М. Аллер унив. С. де Компостелы

[ctx: City in Israel]
en: Ra'anana
ru: Раанана

[ctx: City in Morocco]
en: Rabat
ru: Рабат

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Racine
ru: Расин

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Radisson
ru: Радиссон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Rainy River
ru: Рейни-Ривер

[ctx: City in Estonia]
en: Rakvere
ru: Раквере

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Raleigh
ru: Роли

[ctx: City in Israel]
en: Ramat Gan
ru: Рамат-Ган

[ctx: City in Germany]
en: Ramstein
ru: Рамштайн

[ctx: City in California USA]
en: Rancho Palos Verdes
ru: Ранчо-Палос-Вердес

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Randers
ru: Раннерс

[ctx: City in Vermont USA]
en: Randolph
ru: Рэндольф

[ctx: City in Maine USA]
en: Rangeley
ru: Ренгли

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Ranger Lake
ru: Рейнджер-Лейк

[ctx: City in Myanmar]
en: Rangoon
ru: Янгон

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Rapid City
ru: Рапид-Сити

[ctx: City in Estonia]
en: Rapla
ru: Рапла

[ctx: City in Germany]
en: Rastede
ru: Растеде

[ctx: City in Italy]
en: Ravenna
ru: Равенна

[ctx: City in Pakistan]
en: Rawalpindi
ru: Равалпинди

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Rawlins
ru: Роулинс

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Raymore
ru: Реймор

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Reading
ru: Ридинг

[ctx: City in Brazil]
en: Recife
ru: Ресифи

[ctx: City in Germany]
en: Recklinghausen
ru: Реклингхаузен

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Red Deer
ru: Ред-Дир

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Red Lake
ru: Ред-Лейк

[ctx: City in California USA]
en: Redding
ru: Реддинг

[ctx: City in California USA]
en: Redondo Beach
ru: Редондо-Бич

[ctx: City in California USA]
en: Redwood City
ru: Редвуд-Сити

[ctx: City in Germany]
en: Regensburg
ru: Регенсбург

[ctx: City in Italy]
en: Reggio di Calabria
ru: Реджо-ди-Калабрия

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Regina
ru: Регина

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Regway
ru: Регуэй

[ctx: City in Israel]
en: Rehovot
ru: Реховот

[ctx: City in Marne France]
en: Reims
ru: Реймс

[ctx: City in Germany]
en: Remscheid
ru: Ремшайд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Renfrew
ru: Ренфрю

[ctx: City in Ille-et-vilaine France]
en: Rennes
ru: Рен

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Rennie
ru: Ренни

[ctx: City in Nevada USA]
en: Reno
ru: Рино

[ctx: City in California USA]
en: Reseda
ru: Реседа

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Revelstoke
ru: Ревелсток

[ctx: City in Idaho USA]
en: Rexburg
ru: Рексбург

[ctx: City in Iceland]
en: Reykjavik
ru: Рейкьявик

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Rhinelander
ru: Райнлендер

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ribe
ru: Рибе

[ctx: City in Texas USA]
en: Richardson
ru: Ричардсон

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Richibucto
ru: Ричибукто

[ctx: City in Washington USA]
en: Richland
ru: Ричленд

[ctx: City in California USA]
en: Richmond
ru: Ричмонд

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Richmond
ru: Ричмонд

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Richmond
ru: Ричмонд

[ctx: City in Utah USA]
en: Richmond
ru: Ричмонд

[ctx: City in Virginia USA]
en: Richmond
ru: Ричмонд

[ctx: City in Colorado USA]
en: Rifle
ru: Райфл

[ctx: City in Latvia]
en: Riga
ru: Рига

[ctx: City in Italy]
en: Rimini
ru: Римини

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Rimouski
ru: Римуский

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Ringkoebing
ru: Рингкёбинг

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Ringsted
ru: Рингстед

[ctx: City in Brazil]
en: Rio de Janeiro
ru: Рио-де-Жанейро

[ctx: City in California USA]
en: Riverside
ru: Риверсайд

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Riverton
ru: Ривертон

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Riviere-Eternite
ru: Ривьер-Этерните

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Riviere-du-Loup
ru: Ривьер-дю-Лу

[ctx: City in Ukraine]
en: Rivne
ru: Ровно

[ctx: City in Saudi Arabia]
en: Riyadh
ru: Эр-Рияд

[ctx: City in Virginia USA]
en: Roanoke
ru: Роанок

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Roberval
ru: Роберваль

[ctx: City in Illinois USA]
en: Robinson
ru: Робинсон

[ctx: City in Spain]
en: Robledo de Chavela
ru: Робледо-де-Чавела

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Roblin
ru: Роблин

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rochdale Lanc
ru: Рочдейл-Ланк

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Rochebaucourt
ru: Рошбокур

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Rochester
ru: Рочестер

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Rochester
ru: Рочестер

[ctx: City in New York USA]
en: Rochester
ru: Рочестер

[ctx: City in Michigan USA]
en: Rochester Hills
ru: Рочестер-Хилс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Rock Bay
ru: Рок-Бей

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Rock Hill
ru: Рок-Хилл

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Rock Springs
ru: Рок-Спрингс

[ctx: City in Illinois USA]
en: Rockford
ru: Рокфорд

[ctx: City in Maine USA]
en: Rockland
ru: Рокленд

[ctx: City in Missouri USA]
en: Rockport
ru: Рокпорт

[ctx: City in Maryland USA]
en: Rockville
ru: Роквилл

[ctx: City in Maine USA]
en: Rockwood
ru: Роквуд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Rocky Harbour
ru: Роки-Харбор

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Rocky Mount
ru: Роки-Маунт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Rocky Mountain House
ru: Роки-Маунтин

[ctx: City in Bornholm Denmark]
en: Roenne
ru: Рённе

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Rogers
ru: Роджерс

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Rollet
ru: Роле

[ctx: City in Italy]
en: Rome
ru: Рим

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: Roosevelt Roads
ru: Рузвелт-Роудс

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Roque de los Muchachos
ru: Рок-де-лос-Мучачос

[ctx: City in California USA]
en: Rosemead
ru: Роузмид

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Rosetown
ru: Розтаун

[ctx: City in California USA]
en: Roseville
ru: Роузвилл

[ctx: City in Michigan USA]
en: Roseville
ru: Роузвилл

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Roskilde
ru: Роскилде

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Rosthern
ru: Ростерн

[ctx: City in Germany]
en: Rostock
ru: Росток

[ctx: City in South Region Russia]
en: Rostov na Donu
ru: Ростов-на-Дону

[ctx: City in Georgia USA]
en: Roswell
ru: Росвелл

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Roswell
ru: Росвелл

[ctx: City in US Territory]
en: Rota Island
ru: о. Рота

[ctx: City in Netherlands]
en: Rotterdam
ru: Роттердам

[ctx: City in Seine-maritime France]
en: Rouen
ru: Руан

[ctx: City in Montana USA]
en: Roundup
ru: Раундап

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Rouyn-Noranda
ru: Руин-Норанда

[ctx: City in Finland]
en: Rovaniemi
ru: Рованиеми

[ctx: City in Croatia]
en: Rovinj
ru: Ровинь

[ctx: City in California USA]
en: Rowland Heights
ru: Роуленд-Хайтс

[ctx: City in Michigan USA]
en: Royal Oak
ru: Ройял-Ок

[ctx: City in Alaska USA]
en: Ruby
ru: Раби

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Rugby
ru: Регби

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Rumford
ru: Румфорд

[ctx: City in Kansas USA]
en: Russell
ru: Расселл

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Russell
ru: Расселл

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Ruston
ru: Растон

[ctx: City in United Kingdom]
en: Rutherford Appleton Lab.
ru: Лаборатория Резерфорда-Эпплтона

[ctx: City in Vermont USA]
en: Rutland
ru: Ратленд

[ctx: City in Burundi]
en: Ruyigi
ru: Руйиги

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Ryazan
ru: Рязань

[ctx: City in Estonia]
en: Räpina
ru: Ряпина

[ctx: City in Germany]
en: Saarbrücken
ru: Саарбрюккен

[ctx: City in Spain]
en: Sabadell
ru: Сабадель

[ctx: City in Ahmadi Kuwait]
en: Sabahiya
ru: Аш-Шуайба

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sable Island
ru: Сейбл-Айленд

[ctx: City in Maine USA]
en: Saco
ru: Сако

[ctx: City in California USA]
en: Sacramento
ru: Сакраменто

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Saganaga Lake
ru: Саганага-Лейк

[ctx: City in Michigan USA]
en: Saginaw
ru: Сагино

[ctx: City in Texas USA]
en: Saginaw
ru: Сагино

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saguenay
ru: Сагене

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Saint John
ru: Сент-Джон

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Basile-de-Tableau
ru: Сен-Базиль-де-Табло

[ctx: City in Loire France]
en: Saint-Etienne
ru: Сен-Этьен

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Felicien
ru: Сен-Фелисьен

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Georges
ru: Сен-Жорж

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Hubert
ru: Сент-Юбер

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Hyacinthe
ru: Сент-Иасинт

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Jerome
ru: Сен-Жером

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Saint-Michel-des-Saints
ru: Сен-Мишель-де-Сен

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Saint-Quentin
ru: Сент-Квентин

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sainte-Adele
ru: Сент-Адель

[ctx: City in US Territory]
en: Saipan Island
ru: о. Сайпан

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Salaberry-de-Valleyfield
ru: Салабери-де-Валейфилд

[ctx: City in Spain]
en: Salamanca
ru: Саламанка

[ctx: City in Victoria Australia]
en: Sale
ru: Сейл

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Salem
ru: Сейлем

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Salem
ru: Салем

[ctx: City in Oregon USA]
en: Salem
ru: Салем

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Salem
ru: Салем

[ctx: City in Italy]
en: Salerno
ru: Салерно

[ctx: City in Nógrád Hungary]
en: Salgótarján
ru: Шальготарьян

[ctx: City in Kansas USA]
en: Salina
ru: Салина

[ctx: City in Utah USA]
en: Salina
ru: Салина

[ctx: City in California USA]
en: Salinas
ru: Салинас

[ctx: City in Maryland USA]
en: Salisbury
ru: Салисбери

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Sallisaw
ru: Саллисо

[ctx: City in Idaho USA]
en: Salmon
ru: Сэлмон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Salmon Arm
ru: Салмон Арм

[ctx: City in Utah USA]
en: Salt Lake City
ru: Солт-Лейк-Сити

[ctx: City in California USA]
en: Salton City
ru: Солтон-Сити

[ctx: City in Austria]
en: Salzburg
ru: Зальцбург

[ctx: City in Germany]
en: Salzgitter
ru: Зальцгиттер

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Samara
ru: Самара

[ctx: City in Iraq]
en: Samarrah
ru: Самарра

[ctx: City in Texas USA]
en: San Angelo
ru: Сан-Анджело

[ctx: City in Texas USA]
en: San Antonio
ru: Сан-Антонио

[ctx: City in California USA]
en: San Bernardino
ru: Сан-Бернардино

[ctx: City in California USA]
en: San Diego
ru: Сан-Диего

[ctx: City in Spain]
en: San Fernando
ru: Сан-Фернандо

[ctx: City in California USA]
en: San Francisco
ru: Сан-Франциско

[ctx: City in Costa Rica]
en: San Jose
ru: Сан-Хосе

[ctx: City in California USA]
en: San Jose
ru: Сан-Хосе

[ctx: City in Puerto Rico USA]
en: San Juan
ru: Сан-Хуан

[ctx: City in California USA]
en: San Leandro
ru: Сан-Леандро

[ctx: City in California USA]
en: San Mateo
ru: Сан-Матео

[ctx: City in California USA]
en: San Pedro
ru: Сан-Педро

[ctx: City in Mexico]
en: San Pedro Martir
ru: Сан-Педро-Мартир

[ctx: City in El Salvador]
en: San Salvador
ru: Сан-Сальвадор

[ctx: City in Spain]
en: San Sebastián
ru: Сан-Себастьян

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: San Sebastián de la Gomera
ru: Сан-Себастьян-де-ла-Гомера

[ctx: City in Arizona USA]
en: Sanders
ru: Сандерс

[ctx: City in Georgia USA]
en: Sandersville
ru: Сандерсвилл

[ctx: City in United Kingdom]
en: Sandhurst Surrey
ru: Сендхерст-Суррей

[ctx: City in Idaho USA]
en: Sandpoint
ru: Сендпойнт

[ctx: City in Maine USA]
en: Sanford
ru: Сенфорд

[ctx: City in California USA]
en: Santa Ana
ru: Санта-Ана

[ctx: City in California USA]
en: Santa Barbara
ru: Санта-Барбара

[ctx: City in California USA]
en: Santa Clara
ru: Санта-Клара

[ctx: City in Bolivia]
en: Santa Cruz
ru: Санта-Крус-де-ла-Сьерра

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de Tenerife
ru: Санта-Крус-де-Тенерифе

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Santa Cruz de la Palma
ru: Дар-эс-Салам

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Fe
ru: Санта-Фе

[ctx: City in California USA]
en: Santa Maria
ru: Санта-Мария

[ctx: City in Italy]
en: Santa Maria Capua Vetere
ru: Санта-Мария-Капуа-Ветере

[ctx: City in California USA]
en: Santa Monica
ru: Санта-Моника

[ctx: City in California USA]
en: Santa Rosa
ru: Санта-Роса

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Santa Rosa
ru: Санта-Роса

[ctx: City in Spain]
en: Santander
ru: Сантандер

[ctx: City in Chile]
en: Santiago
ru: Сантьяго

[ctx: City in Dominican Republic]
en: Santo Domingo
ru: Санто-Доминго

[ctx: City in Japan]
en: Sapporo
ru: Саппоро

[ctx: City in Bosnia and Herzegovina]
en: Sarajevo
ru: Сараево

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Saransk
ru: Саранск

[ctx: City in Florida USA]
en: Sarasota
ru: Сарасота

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Saratov
ru: Саратов

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Sargent
ru: Сарджент

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sarnia
ru: Сарния

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Saskatoon
ru: Саскатун

[ctx: City in Italy]
en: Sassari
ru: Сассари

[ctx: City in Algeria]
en: Satif
ru: Сатиф

[ctx: City in Estonia]
en: Saue
ru: Сауэ

[ctx: City in Michigan USA]
en: Sault St. Marie
ru: Солт-Сен-Мари

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sault Ste. Marie
ru: Солт-Сен-Мари

[ctx: City in Georgia USA]
en: Savannah
ru: Саванна

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Savant Lake
ru: Савант-Лейк

[ctx: City in Italy]
en: Savona
ru: Савона

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Scarborough
ru: Скарборо

[ctx: City in Germany]
en: Schauinsland
ru: Шауинсланд

[ctx: City in Illinois USA]
en: Schaumburg
ru: Шаумбург

[ctx: City in New York USA]
en: Schenectady
ru: Скенектади

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Schuyler
ru: Шуйлер

[ctx: City in Germany]
en: Schwerin
ru: Шверин

[ctx: City in Arizona USA]
en: Scottsdale
ru: Скоттсдейл

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Scranton
ru: Скрентон

[ctx: City in Texas USA]
en: Seabrook
ru: Сибрук

[ctx: City in Delaware USA]
en: Seaford
ru: Сифорд

[ctx: City in California USA]
en: Seal Beach
ru: Сил-Бич

[ctx: City in Washington USA]
en: Seattle
ru: Сиэтл

[ctx: City in Florida USA]
en: Sebastian
ru: Себастьян

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Sechelt
ru: Сешелт

[ctx: City in Mali]
en: Segou
ru: Сегу

[ctx: City in Spain]
en: Segovia
ru: Сеговия

[ctx: City in Alabama USA]
en: Selma
ru: Селма

[ctx: City in Germany]
en: Selter
ru: Селтер

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Senneterre
ru: Сентер

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sept-Iles
ru: Сет-Иль

[ctx: City in Ukraine]
en: Sevastopol
ru: Севастополь

[ctx: City in Spain]
en: Sevilla
ru: Севилья

[ctx: City in Alaska USA]
en: Seward
ru: Сьюард

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Seymour
ru: Сеймур

[ctx: City in Tunisia]
en: Sfax
ru: Сфакс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Shabaqua Corners
ru: Шабаква-Корнерс

[ctx: City in China]
en: Shanghai
ru: Шанхай

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Shannon
ru: Шеннон

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Shaunavon
ru: Шаунавон

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Shawinigan
ru: Савиниган

[ctx: City in Kansas USA]
en: Shawnee
ru: Шони

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Sheboygan
ru: Шебойган

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sheet Harbour
ru: Шит-Харбор

[ctx: City in United Kingdom]
en: Sheffield
ru: Шеффилд

[ctx: City in Ohio USA]
en: Shelby
ru: Шелби

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Shelbyville
ru: Шелбивилл

[ctx: City in Iowa USA]
en: Sheldon
ru: Шелдон

[ctx: City in California USA]
en: Shell Beach
ru: Шелл-Бич

[ctx: City in Alaska USA]
en: Shemya
ru: Шемя

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sherbrooke
ru: Шербрук

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sherbrooke
ru: Шербрук

[ctx: City in Wyoming USA]
en: Sheridan
ru: Шеридан

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Shippagan
ru: Шипиган

[ctx: City in Iran]
en: Shiraz
ru: Шираз

[ctx: City in Idaho USA]
en: Shoshone
ru: Шошоне

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Shreveport
ru: Шривпорт

[ctx: City in Alaska USA]
en: Shungnak
ru: Шангнак

[ctx: City in Malaysia]
en: Sibu
ru: Сибу

[ctx: City in Australia]
en: Siding Spring
ru: Сайдинг-Спринг

[ctx: City in Germany]
en: Siegen
ru: Зиген

[ctx: City in Italy]
en: Siena
ru: Сиена

[ctx: City in Italy]
en: Sigonella
ru: Сигонелла

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Silkeborg
ru: Силькеборг

[ctx: City in Estonia]
en: Sillamäe
ru: Силламяэ

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Silver Dollar
ru: Силвер-Доллар

[ctx: City in Maryland USA]
en: Silver Spring
ru: Силвер-Спринг

[ctx: City in Ukraine]
en: Simferopol
ru: Симферополь

[ctx: City in California USA]
en: Simi Valley
ru: Сими-Велли

[ctx: City in Swaziland]
en: Simunye
ru: Симунье

[ctx: City in Estonia]
en: Sindi
ru: Синди

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
ru: Сингапур

[ctx: City in Iowa USA]
en: Sioux City
ru: Сиу-Сити

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Sioux Falls
ru: Сиу-Фолс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sioux Lookout
ru: Сиу-Лукаут

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sioux Narrows
ru: Сиу-Нарроус

[ctx: City in Italy]
en: Siracusa
ru: Сиракуза

[ctx: City in Croatia]
en: Sisak
ru: Сисак

[ctx: City in Alaska USA]
en: Sitka
ru: Ситка

[ctx: City in Myanmar]
en: Sittwe
ru: Ситуэ

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Skagen
ru: Скаген

[ctx: City in Slovakia]
en: Skalnate Pleso
ru: Скалнате Плесо

[ctx: City in Norway]
en: Skibotn
ru: Скиботн

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Skive
ru: Скиве

[ctx: City in Illinois USA]
en: Skokie
ru: Скоки

[ctx: City in Macedonia]
en: Skopje
ru: Скоки

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Slagelse
ru: Слагельсе

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Slate Falls
ru: Слейт-Фолс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Slave Lake
ru: Слейв-Лейк

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Slidell
ru: Слайделл

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smiths Falls
ru: Смитс-Фолс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Smoky Lake
ru: Смоки-Лейк

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Smolensk
ru: Смоленск

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Smooth Rock Falls
ru: Смут-Рок-Фолс

[ctx: City in Delaware USA]
en: Smyrna
ru: Смирна

[ctx: City in South Region Russia]
en: Sochi
ru: Сочи

[ctx: City in Idaho USA]
en: Soda Springs
ru: Сода-Спрингс

[ctx: City in Denmark]
en: Soeborg
ru: Соборг

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Soenderborg
ru: Сённерборг

[ctx: City in Bulgaria]
en: Sofia
ru: София

[ctx: City in Germany]
en: Solingen
ru: Солинген

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Somerset
ru: Сомерсет

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerset
ru: Сомерсет

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Somerville
ru: Сомервилл

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Somerville
ru: Сомервилл

[ctx: City in Greenland]
en: Sondrestrom
ru: Сондрестром

[ctx: City in Germany]
en: Sonnenberg
ru: Зонненберг

[ctx: City in California USA]
en: Sonoma
ru: Сонома

[ctx: City in Győr-Moson-Sopron Hungary]
en: Sopron
ru: Шопрон

[ctx: City in Spain]
en: Soria
ru: Сория

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Souris
ru: Саурис

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Souris
ru: Саурис

[ctx: City in Tunisia]
en: Sousse
ru: Сус

[ctx: City in Indiana USA]
en: South Bend
ru: Саут-Бенд

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: South Brook
ru: Соус-Брук

[ctx: City in California USA]
en: South Gate
ru: Саут-Гейт

[ctx: City in Hawaii USA]
en: South Kauai VORTAC
ru: Южный Кауаи (VORTAC)

[ctx: City in United Kingdom]
en: Southampton
ru: Саутгемптон

[ctx: City in New York USA]
en: Southampton
ru: Саутгемптон

[ctx: City in Michigan USA]
en: Southfield
ru: Саутфилд

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Southington
ru: Саутингтон

[ctx: City in South Africa]
en: Soweto
ru: Совето

[ctx: City in Angola]
en: Soyo
ru: Сойо

[ctx: City in Nevada USA]
en: Sparks
ru: Спаркс

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Spartanburg
ru: Спартанбург

[ctx: City in Alaska USA]
en: Spenard
ru: Спенард

[ctx: City in Iowa USA]
en: Spencer
ru: Спенсер

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Spirit River
ru: Спирит-Ривер

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Spiritwood
ru: Спиритвуд

[ctx: City in Croatia]
en: Split
ru: Сплит

[ctx: City in Washington USA]
en: Spokane
ru: Спокан

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Sprague
ru: Спраг

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Springdale
ru: Спрингдейл

[ctx: City in Illinois USA]
en: Springfield
ru: Спрингфилд

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Springfield
ru: Спрингфилд

[ctx: City in Missouri USA]
en: Springfield
ru: Спрингфилд

[ctx: City in Ohio USA]
en: Springfield
ru: Спрингфилд

[ctx: City in Oregon USA]
en: Springfield
ru: Спрингфилд

[ctx: City in Vermont USA]
en: Springfield
ru: Спрингфилд

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Spuzzum
ru: Спаззум

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Squamish
ru: Сквамиш

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Alban's
ru: Сент-Албанс

[ctx: City in Vermont USA]
en: St. Albans
ru: Сент-Албанс

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. Bride's
ru: Сент-Бриджес

[ctx: City in Ontario Canada]
en: St. Catharines
ru: Сент-Катаринс

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Charles
ru: Сент-Чарлз

[ctx: City in Michigan USA]
en: St. Clair Shores
ru: Сент-Клер-Шорс

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Cloud
ru: Сент-Клауд

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Croix
ru: Сен-Круа

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. David's
ru: Сент-Дэвидс

[ctx: City in Utah USA]
en: St. George
ru: Сент-Джордж

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
en: St. John's
ru: Сент-Джонс

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: St. John's
ru: Сент-Джонс

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Joseph
ru: Сент-Джозеф

[ctx: City in Senegal]
en: St. Louis
ru: Сент-Луис

[ctx: City in Missouri USA]
en: St. Louis
ru: Сент-Луис

[ctx: City in Mexico]
en: St. María Tonantzintla
ru: Сент-Мария-Тонанцинтла

[ctx: City in Maryland USA]
en: St. Michales
ru: Сент-Майклс

[ctx: City in Loire-atlantique France]
en: St. Nazaire
ru: Сен-Назер

[ctx: City in Alberta Canada]
en: St. Paul
ru: Сент-Пол

[ctx: City in Minnesota USA]
en: St. Paul
ru: Сент-Пол

[ctx: City in Guernsey United Kingdom]
en: St. Peter Port
ru: Сент-Питер-Порт

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: St. Peter's
ru: Сент-Петерс

[ctx: City in Florida USA]
en: St. Petersburg
ru: Санкт-Петербург

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: St. Petersburg
ru: Санкт-Петербург

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: St. Stephen
ru: Сент-Стефен

[ctx: City in Virgin Islands]
en: St. Thomas
ru: Сент-Томас

[ctx: City in Ontario Canada]
en: St. Thomas
ru: Сент-Томас

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: St. Walburg
ru: Сент-Уолберг

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Stamford
ru: Стэмфорд

[ctx: City in Falkland Islands]
en: Stanley
ru: Стенли

[ctx: City in Slovakia]
en: Stara Lesna
ru: Стара Лесна

[ctx: City in New York USA]
en: Staten Island
ru: Стейтен-Айленд

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Statesville
ru: Стейтсвилл

[ctx: City in Norway]
en: Stavanger
ru: Ставангер

[ctx: City in South Region Russia]
en: Stavropol'
ru: Ставрополь

[ctx: City in Colorado USA]
en: Steamboat Springs
ru: Стимбот-Спрингс

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Steinbach
ru: Стейнбах

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Stephenville
ru: Стефенвилл

[ctx: City in Illinois USA]
en: Sterling
ru: Стерлинг

[ctx: City in Virginia USA]
en: Sterling
ru: Стерлинг

[ctx: City in Michigan USA]
en: Sterling Heights
ru: Стерлинг-Хайтс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Stettler
ru: Стетлер

[ctx: City in Ohio USA]
en: Steubenville
ru: Стьюбенвилл

[ctx: City in Germany]
en: Stockert
ru: Стокерт

[ctx: City in Sweden]
en: Stockholm
ru: Стокгольм

[ctx: City in Maine USA]
en: Stockholm
ru: Стокгольм

[ctx: City in California USA]
en: Stockton
ru: Стоктон

[ctx: City in New York USA]
en: Stony Brook
ru: Стони-Брук

[ctx: City in Bas-Rhin France]
en: Strasbourg
ru: Страсбург

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Stratford
ru: Стратфорд

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Stratford
ru: Стратфорд

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Struer
ru: Струер

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Sturtevant
ru: Стуртевант

[ctx: City in Germany]
en: Stuttgart
ru: Штутгарт

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sudbury
ru: Садбери

[ctx: City in Egypt]
en: Suez
ru: Суэц

[ctx: City in Virginia USA]
en: Suffolk
ru: Суффолк

[ctx: City in Japan]
en: Sugadaira
ru: Сугадайра

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sultan
ru: Султан

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Summerford
ru: Саммерфорд

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Summerside
ru: Соммерсайд

[ctx: City in South Carolina USA]
en: Sumter
ru: Самтер

[ctx: City in Ukraine]
en: Sumy
ru: Сумы

[ctx: City in California USA]
en: Sun Valley
ru: Сан-Велли

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Sundridge
ru: Сандридж

[ctx: City in California USA]
en: Sunnyvale
ru: Саннивейл

[ctx: City in Florida USA]
en: Sunrise
ru: Санрайз

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Superior
ru: Супериор

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Surrey
ru: Суррей

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Sussex
ru: Сассекс

[ctx: City in South Africa]
en: Sutherland
ru: Сатерленд

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Sutton
ru: Сютон

[ctx: City in Estonia]
en: Suure-Jaani
ru: Сууре-Яани

[ctx: City in Fyn Denmark]
en: Svendborg
ru: Свеннборг

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Swan Hills
ru: Суон-Хиллз

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Swan River
ru: Суон-Ривер

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Swannanoa
ru: Сваннаноа

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Swift Current
ru: Свифт-Каррент

[ctx: City in New South Wales Australia]
en: Sydney
ru: Сидней

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Sydney
ru: Сидней

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Syktyvkar
ru: Сыктывкар

[ctx: City in New York USA]
en: Syracuse
ru: Сиракузы

[ctx: City in Csongrád Hungary]
en: Szeged
ru: Сегед

[ctx: City in Tolna Hungary]
en: Szekszárd
ru: Сексард

[ctx: City in Jász-Nagykun-Szolnok Hungary]
en: Szolnok
ru: Сольнок

[ctx: City in Vas Hungary]
en: Szombathely
ru: Сомбатхей

[ctx: City in Fejér Hungary]
en: Székesfehérvár
ru: Секешфехервар

[ctx: City in Brazil]
en: São Paulo
ru: Сан-Паулу

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Taber
ru: Табер

[ctx: City in Iran]
en: Tabriz
ru: Табриз

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tachie
ru: Тачи

[ctx: City in Washington USA]
en: Tacoma
ru: Такома

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Tadoussac
ru: Тадуссак

[ctx: City in French Polynesia]
en: Tahiti
ru: Таити

[ctx: City in Hong Kong]
en: Tai Tam
ru: Таи-Там

[ctx: City in Taiwan]
en: Taipei
ru: Тайпэй

[ctx: City in Ghana]
en: Takoradi
ru: Такоради

[ctx: City in Peru]
en: Talara
ru: Талара

[ctx: City in Florida USA]
en: Tallahassee
ru: Таллахасси

[ctx: City in Estonia]
en: Tallinn
ru: Таллин

[ctx: City in Algeria]
en: Tamanrasset
ru: Таманрассет

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tambov
ru: Тамбов

[ctx: City in Florida USA]
en: Tampa
ru: Тампа

[ctx: City in Finland]
en: Tampere
ru: Тампере

[ctx: City in Estonia]
en: Tamsalu
ru: Тамсалу

[ctx: City in Morocco]
en: Tangier
ru: Танжер

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Taora Island
ru: о. Таора

[ctx: City in Estonia]
en: Tapa
ru: Тапа

[ctx: City in Italy]
en: Taranto
ru: Таранто

[ctx: City in Spain]
en: Tarragona
ru: Таррагона

[ctx: City in Estonia]
en: Tartu
ru: Тарту

[ctx: City in Uzbekistan]
en: Tashkent
ru: Ташкент

[ctx: City in Komárom-Esztergom Hungary]
en: Tatabánya
ru: Татабанья

[ctx: City in Tunisia]
en: Tataouine
ru: Татаоуин

[ctx: City in Michigan USA]
en: Taylor
ru: Тейлор

[ctx: City in Honduras]
en: Tegucigalpa
ru: Тегусигальпа

[ctx: City in Iran]
en: Tehran
ru: Тегеран

[ctx: City in United Kingdom]
en: Teignmouth
ru: Тейнмаут

[ctx: City in Israel]
en: Tel Aviv
ru: Тель-Авив

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Temiskaming Shores
ru: Нью-Лискерд

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tempe
ru: Темп

[ctx: City in Singapore]
en: Tengah
ru: Тенгах

[ctx: City in Washington USA]
en: Tenino
ru: Тенино

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Tern Island
ru: Терн-Айленд

[ctx: City in Italy]
en: Terni
ru: Терни

[ctx: City in Ukraine]
en: Ternopil'
ru: Тернополь

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Terrace Bay
ru: Террас-Бей

[ctx: City in Spain]
en: Terrassa
ru: Террасса

[ctx: City in Indiana USA]
en: Terre Haute
ru: Тер-Хот

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Terrenceville
ru: Терренсвилл

[ctx: City in Spain]
en: Teruel
ru: Теруэль

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tete Jaune Cache
ru: Тет-Джаун-Кэш

[ctx: City in Arkansas USA]
en: Texarkana
ru: Тексаркана

[ctx: City in Texas USA]
en: Texarkana
ru: Тексаркана

[ctx: City in Lesotho]
en: Teyateayneng
ru: Теятеайненг

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: The Pas
ru: Те-Пас

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Thessalon
ru: Тессалон

[ctx: City in Greece]
en: Thessaloníki
ru: Салоники

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Thetford Mines
ru: Тетфор-Мин

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Thibodaux
ru: Тибодо

[ctx: City in Senegal]
en: Thies
ru: Тиес

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Thisted
ru: Тистед

[ctx: City in Alabama USA]
en: Thomasville
ru: Томасвилл

[ctx: City in Colorado USA]
en: Thornton
ru: Торнтон

[ctx: City in California USA]
en: Thousand Oaks
ru: Таузенд-Окс

[ctx: City in Greenland]
en: Thule
ru: Туле

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Thunder Bay
ru: Тандер-Бей

[ctx: City in Georgia USA]
en: Tifton
ru: Тифтон

[ctx: City in Prince Edward Island Canada]
en: Tignish
ru: Тигниш

[ctx: City in Cameroon]
en: Tiko
ru: Тико

[ctx: City in Netherlands]
en: Tilburg
ru: Тилбург

[ctx: City in New York USA]
en: Tillson
ru: Тиллсон

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Timmins
ru: Тимминс

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Tinak
ru: Тинак

[ctx: City in Algeria]
en: Tindouf
ru: Тиндуф

[ctx: City in US Territory]
en: Tinian Island
ru: о. Тиниан

[ctx: City in Algeria]
en: Tlemcen
ru: Тлемсен

[ctx: City in Madagascar]
en: Toamasina
ru: Туамасина

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Tobermory
ru: Тобермори

[ctx: City in Libya]
en: Tobruk
ru: Тобрук

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Toender
ru: Тённер

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tofino
ru: Тофино

[ctx: City in Japan]
en: Tokyo
ru: Токио

[ctx: City in Ohio USA]
en: Toledo
ru: Толедо

[ctx: City in Toledo Spain]
en: Toledo
ru: Толедо

[ctx: City in Madagascar]
en: Toliara
ru: Тулиара

[ctx: City in Mali]
en: Tombouctou
ru: Томбукту

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tombstone
ru: Томбстон

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Tomsk
ru: Томск

[ctx: City in Kansas USA]
en: Topeka
ru: Топика

[ctx: City in Finland]
en: Tornio
ru: Торнио

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Toronto
ru: Торонто

[ctx: City in California USA]
en: Torrance
ru: Торранс

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Torrington
ru: Торрингтон

[ctx: City in Haute-Garonne France]
en: Toulouse
ru: Тулуза

[ctx: City in Indre-et-Loire France]
en: Tours
ru: Тур

[ctx: City in Queensland Australia]
en: Townsville
ru: Таунсвилл

[ctx: City in Japan]
en: Toyokawa
ru: Тоёкава

[ctx: City in Tunisia]
en: Tozeur
ru: Тозеур

[ctx: City in Italy]
en: Trapani
ru: Трапани

[ctx: City in Michigan USA]
en: Traverse City
ru: Траверс-Сити

[ctx: City in Italy]
en: Trento
ru: Тренто

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Trenton
ru: Трентон

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Trepassey
ru: Трепасси

[ctx: City in Italy]
en: Treviso
ru: Тревизо

[ctx: City in Italy]
en: Trieste
ru: Триест

[ctx: City in Colorado USA]
en: Trinidad
ru: Тринидад

[ctx: City in Libya]
en: Tripoli
ru: Триполи

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Trois-Rivieres
ru: Труа-Ривьер

[ctx: City in Norway]
en: Tromsø
ru: Тромсё

[ctx: City in Norway]
en: Trondheim
ru: Тронхейм

[ctx: City in Michigan USA]
en: Troy
ru: Трой

[ctx: City in Montana USA]
en: Troy
ru: Трой

[ctx: City in New York USA]
en: Troy
ru: Трой

[ctx: City in Aube France]
en: Troyes
ru: Труа

[ctx: City in Micronesia]
en: Truk Atoll
ru: Трук

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Truro
ru: Труро

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Truth or Consequences
ru: Трут-ор-Консиквенсес

[ctx: City in Georgia USA]
en: Tucker
ru: Такер

[ctx: City in Arizona USA]
en: Tucson
ru: Тусон

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Tucumcari
ru: Тукумкари

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tula
ru: Тула

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Tulsa
ru: Тулса

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Tumbler Ridge
ru: Тамблер-Ридж

[ctx: City in Tunisia]
en: Tunis
ru: Тунис

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Tupelo
ru: Тупело

[ctx: City in Italy]
en: Turin
ru: Турин

[ctx: City in Finland]
en: Turku
ru: Турку

[ctx: City in Alabama USA]
en: Tuscaloosa
ru: Тускалуса

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Tver'
ru: Тверь

[ctx: City in Idaho USA]
en: Twin Falls
ru: Твин-Фолс

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Two Hills
ru: Ту-Хиллз

[ctx: City in Texas USA]
en: Tyler
ru: Тайлер

[ctx: City in Ural Russia]
en: Tyumen'
ru: Тюмень

[ctx: City in Faroe Islands Denmark]
en: Tórshavn
ru: Торсхавн

[ctx: City in Estonia]
en: Tõrva
ru: Тырва

[ctx: City in Estonia]
en: Türi
ru: Тюри

[ctx: City in Washington, DC USA]
en: US Naval Observatory
ru: Военно-морская обсерватория США

[ctx: City in Thailand]
en: Ubon
ru: Убон

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Ucluelet
ru: Вклуэлет

[ctx: City in Italy]
en: Udine
ru: Удине

[ctx: City in Thailand]
en: Udon-Thani
ru: Удон-Тхани

[ctx: City in Germany]
en: Uelzen
ru: Юльцен

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Ufa
ru: Уфа

[ctx: City in Indonesia]
en: Ujung Pandang
ru: Уджунг-Панданг

[ctx: City in Belgium]
en: Ukkel
ru: Уккел

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ulan-Ude
ru: Улан-Удэ

[ctx: City in Germany]
en: Ulm
ru: Ульм

[ctx: City in Alaska USA]
en: Unalaska
ru: Уналашка

[ctx: City in Spain]
en: Uni. de Barcelona
ru: Университет Барселоны

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Union City
ru: Юнион-Сити

[ctx: City in Tennessee USA]
en: Union City
ru: Юнион-Сити

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Unity
ru: Юнити

[ctx: City in Missouri USA]
en: University City
ru: Университи-Сити

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Upolu
ru: Уполу

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Upolu Point
ru: Уполу-Пойнт

[ctx: City in Sweden]
en: Uppsala
ru: Уппсала

[ctx: City in Australia]
en: Uppsala Sur
ru: Уппсала-Сур

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Upsala
ru: Уппсала

[ctx: City in Illinois USA]
en: Urbana
ru: Урбана

[ctx: City in Siberia Russia]
en: Ust'-Ordynsky
ru: Усть-Ордынский

[ctx: City in New York USA]
en: Utica
ru: Ютика

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Utirik
ru: Утирик

[ctx: City in Netherlands]
en: Utrecht
ru: Утрехт

[ctx: City in Ukraine]
en: Uzhhorod
ru: Ужгород

[ctx: City in California USA]
en: Vacaville
ru: Вакавилл

[ctx: City in India]
en: Vainu Bappu
ru: Вайну-Баппу

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Val Marie
ru: Вал-Мари

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Val-d'Or
ru: Вал-д'Ор

[ctx: City in Alaska USA]
en: Valdez
ru: Валдез

[ctx: City in Georgia USA]
en: Valdosta
ru: Валдоста

[ctx: City in Oregon USA]
en: Vale
ru: Вейл

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Valentine
ru: Валентайн

[ctx: City in Estonia]
en: Valga
ru: Валга

[ctx: City in New York USA]
en: Valhalla
ru: Валгалла

[ctx: City in Spain]
en: Valladolid
ru: Вальядолид

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Vallee-Jonction
ru: Вале-Жонксьон

[ctx: City in California USA]
en: Vallejo
ru: Валледжо

[ctx: City in Malta]
en: Valletta
ru: Валлетта

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Valleyview
ru: Валливью

[ctx: City in Chile]
en: Valparaiso
ru: Вальпараисо

[ctx: City in Tenerife Spain]
en: Valverde
ru: Валверде

[ctx: City in Maine USA]
en: Van Buren
ru: Ван-Бурен

[ctx: City in California USA]
en: Van Nuys
ru: Ван-Найс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Vancouver
ru: Ванкувер

[ctx: City in Washington USA]
en: Vancouver
ru: Ванкувер

[ctx: City in Austria]
en: Vandans
ru: Фанданс

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Vanderhoof
ru: Вандерхуф

[ctx: City in Morbihan France]
en: Vannes
ru: Ванн

[ctx: City in Finland]
en: Vantaa
ru: Вантаа

[ctx: City in Croatia]
en: Varaždin
ru: Вараждин

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Varde
ru: Варде

[ctx: City in Poland]
en: Varsovia
ru: Варсовия

[ctx: City in Vatican]
en: Vaticano
ru: Ватикан

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Vaughn
ru: Ваугн

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Vegreville
ru: Вегревилл

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Vejle
ru: Вежле

[ctx: City in Italy]
en: Venice
ru: Венеция

[ctx: City in California USA]
en: Venice
ru: Венеция

[ctx: City in California USA]
en: Ventura
ru: Вентура

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Vermilion
ru: Вермиллион

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Vermilion Bay
ru: Вермиллион-Бей

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Vermillion
ru: Вермиллион

[ctx: City in Utah USA]
en: Vernal
ru: Вернал

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Verner
ru: Вернер

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Vernon
ru: Вернон

[ctx: City in Italy]
en: Verona
ru: Верона

[ctx: City in New Mexico USA]
en: Very Large Array
ru: Радиотелескоп VLA в Нью-Мексико

[ctx: City in Veszprém Hungary]
en: Veszprém
ru: Веспрем

[ctx: City in Jylland Denmark]
en: Viborg
ru: Виборг

[ctx: City in Italy]
en: Vicenza
ru: Виченца

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Vicksburg
ru: Виксбург

[ctx: City in Seychelles]
en: Victoria
ru: Виктория

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Victoria
ru: Виктория

[ctx: City in Texas USA]
en: Victoria
ru: Виктория

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Victoriaville
ru: Викториавиль

[ctx: City in Austria]
en: Vienna
ru: Вена

[ctx: City in Spain]
en: Vigo
ru: Виго

[ctx: City in Estonia]
en: Viljandi
ru: Вильянди

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Ville-Marie
ru: Виль-Мари

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Vilna
ru: Вилна

[ctx: City in Lithuania]
en: Vilnius
ru: Вильнюс

[ctx: City in New Jersey USA]
en: Vineland
ru: Вайнленд

[ctx: City in Croatia]
en: Vinkovci
ru: Винковцы

[ctx: City in Ukraine]
en: Vinnytsia
ru: Винница

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Virden
ru: Вирден

[ctx: City in Virginia USA]
en: Virginia Beach
ru: Вирджиния-Бич

[ctx: City in Croatia]
en: Virovitica
ru: Вировитица

[ctx: City in California USA]
en: Visalia
ru: Висалия

[ctx: City in Spain]
en: Vitoria-Gasteiz
ru: Витория-Гастез

[ctx: City in South Region Russia]
en: Vladikavkaz
ru: Владикавказ

[ctx: City in Central Region Russia]
en: Vladimir
ru: Владимир

[ctx: City in Far East Russia]
en: Vladivostok
ru: Владивосток

[ctx: City in South Region Russia]
en: Volgograd
ru: Волгоград

[ctx: City in North-West Region Russia]
en: Vologda
ru: Вологда

[ctx: City in Austria]
en: Vols
ru: Фёльс

[ctx: City in Zealand Denmark]
en: Vordingborg
ru: Вордингборг

[ctx: City in Estonia]
en: Võhma
ru: Выхма

[ctx: City in Estonia]
en: Võru
ru: Выру

[ctx: City in Indiana USA]
en: Wabash
ru: Вабаш

[ctx: City in Texas USA]
en: Waco
ru: Вако

[ctx: City in Sudan]
en: Wad Medani
ru: Вад-Медани

[ctx: City in Sudan]
en: Wadi-Halfa
ru: Вади-Халфа

[ctx: City in Kuwait]
en: Wafra
ru: Вафра

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Wahiawa
ru: Вахиава

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waialua
ru: Вайалуа

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waikola
ru: Вайкола

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Wailuku
ru: Вайлуку

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waimea
ru: Ваймеа

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wainwright
ru: Уэйнрайт

[ctx: City in Hawaii USA]
en: Waipahu
ru: Ваипаху

[ctx: City in US Territory]
en: Wake Island
ru: о. Уэйк

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Wakefield
ru: Уэйкфилд

[ctx: City in Maine USA]
en: Waldoboro
ru: Валдоборо

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Walker
ru: Уолкер

[ctx: City in Washington USA]
en: Walla Walla
ru: Валла-Валла

[ctx: City in Idaho USA]
en: Wallace
ru: Уоллес

[ctx: City in Oregon USA]
en: Wallowa
ru: Валлова

[ctx: City in California USA]
en: Walnut Creek
ru: Уолнат-Крик

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Waltham
ru: Уолтем

[ctx: City in Namibia]
en: Walvis Bay
ru: Уолфиш-Бей

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wandering River
ru: Уондеринг-Ривер

[ctx: City in Georgia USA]
en: Warner Robins
ru: Уорнер-Робинс

[ctx: City in Michigan USA]
en: Warren
ru: Уоррен

[ctx: City in Ohio USA]
en: Warren
ru: Уоррен

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Warren
ru: Уоррен

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
ru: Варшава

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Warwick
ru: Уорик

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Wasagaming
ru: Васагаминг

[ctx: City in Oregon USA]
en: Wasco
ru: Васко

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Waseca
ru: Васека

[ctx: City in DC USA]
en: Washington
ru: Вашингтон

[ctx: City in Illinois USA]
en: Washington
ru: Вашингтон

[ctx: City in Quebec Canada]
en: Waswanipi
ru: Ваванипи

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Waterbury
ru: Уотербери

[ctx: City in Munster Ireland]
en: Waterford
ru: Уотерфорд

[ctx: City in Iowa USA]
en: Waterloo
ru: Ватерлоо

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Waterloo
ru: Ватерлоо

[ctx: City in New York USA]
en: Watertown
ru: Уотертаун

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Watertown
ru: Уотертаун

[ctx: City in Washington USA]
en: Waterville
ru: Вотервилль

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Watrous
ru: Уотраус

[ctx: City in Illinois USA]
en: Waukegan
ru: Ваукеган

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Waukesha
ru: Ваукеша

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Wausau
ru: Ваусау

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Wauwatosa
ru: Вауватоса

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Wawa
ru: Вава

[ctx: City in Georgia USA]
en: Waycross
ru: Вейкросс

[ctx: City in Nebraska USA]
en: Wayne
ru: Вейн

[ctx: City in Virginia USA]
en: Waynesboro
ru: Вейнсборо

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Waynesburg
ru: Вейнсбург

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Weirs
ru: Вейрс

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Weirton
ru: Вейртон

[ctx: City in New Zealand]
en: Wellington
ru: Веллингтон

[ctx: City in Nevada USA]
en: Wells
ru: Уэллс

[ctx: City in Utah USA]
en: Wendover
ru: Вендовер

[ctx: City in Newfoundland Canada]
en: Wesleyville
ru: Уэсливилл

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: West Allis
ru: Вест-Аллис

[ctx: City in California USA]
en: West Covina
ru: Вест-Ковина

[ctx: City in Connecticut USA]
en: West Haven
ru: Вест-Хейвен

[ctx: City in California USA]
en: West Hills
ru: Вест-Хиллз

[ctx: City in Arkansas USA]
en: West Memphis
ru: Вест-Мемфис

[ctx: City in Florida USA]
en: West Palm Beach
ru: Вест-Палм-Бич

[ctx: City in Maine USA]
en: Westbrook
ru: Вестбрук

[ctx: City in Netherlands]
en: Westerbork
ru: Вестерборк

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Westerly
ru: Вестерли

[ctx: City in Michigan USA]
en: Westland
ru: Уэстленд

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Westlock
ru: Уэстлок

[ctx: City in California USA]
en: Westminster
ru: Вестминстер

[ctx: City in Colorado USA]
en: Westminster
ru: Вестминстер

[ctx: City in Maryland USA]
en: Westminster
ru: Вестминстер

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Westport
ru: Уэстпорт

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Wetaskiwin
ru: Уэтаскивин

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Weyburn
ru: Уэйберн

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Weymouth
ru: Уэймут

[ctx: City in Maryland USA]
en: Wheaton
ru: Уитон

[ctx: City in West Virginia USA]
en: Wheeling
ru: Вилинг

[ctx: City in New Zealand]
en: Whenuapai
ru: Венуапай

[ctx: City in Washington USA]
en: Whidbey Island
ru: Уидби-Айленд

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Whistler
ru: Уистлер

[ctx: City in New York USA]
en: White Plains
ru: Уайт-Плейнс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: White River
ru: Уайт-Ривер

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Whitecourt
ru: Уайткорт

[ctx: City in Yukon Canada]
en: Whitehorse
ru: Уайтхорс

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Whitney
ru: Уитни

[ctx: City in California USA]
en: Whittier
ru: Виттиер

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Whycocomagh
ru: Уйкокома

[ctx: City in Kansas USA]
en: Wichita
ru: Уичита

[ctx: City in Texas USA]
en: Wichita Falls
ru: Вичита-Фолс

[ctx: City in Arizona USA]
en: Wickenburg
ru: Уикенберг

[ctx: City in Germany]
en: Wiesbaden
ru: Висбаден

[ctx: City in California USA]
en: Wilcox Solar Obs.
ru: Вилкокская солнечная обсерватория

[ctx: City in Idaho USA]
en: Wilder
ru: Уайлдер

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Wilkes-Barre
ru: Уилкс-Бар

[ctx: City in Arizona USA]
en: Willcox
ru: Уиллкокс

[ctx: City in Netherlands]
en: Willemstad
ru: Виллемстад

[ctx: City in British Columbia Canada]
en: Williams Lake
ru: Уильямс-Лейк

[ctx: City in North Dakota USA]
en: Williston
ru: Виллистон

[ctx: City in Delaware USA]
en: Wilmington
ru: Уилмингтон

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Wilmington
ru: Уилмингтон

[ctx: City in Idaho USA]
en: Winchester
ru: Уинчестер

[ctx: City in Kentucky USA]
en: Winchester
ru: Уинчестер

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Winchester
ru: Уинчестер

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Winchester
ru: Уинчестер

[ctx: City in Virginia USA]
en: Winchester
ru: Уинчестер

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Windam
ru: Виндам

[ctx: City in Namibia]
en: Windhoek
ru: Виндхук

[ctx: City in Khomas Hochland Namibia]
en: Windhoek
ru: Виндхук

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Windsor
ru: Виндзор

[ctx: City in Ontario Canada]
en: Windsor
ru: Виндзор

[ctx: City in Nevada USA]
en: Winnemucca
ru: Виннемукка

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Winner
ru: Уиннер

[ctx: City in Montana USA]
en: Winnett
ru: Уиннет

[ctx: City in Louisiana USA]
en: Winnfield
ru: Уиннфилд

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Winnipeg
ru: Виннипег

[ctx: City in Manitoba Canada]
en: Winnipegosis
ru: Уиннипегозис

[ctx: City in Minnesota USA]
en: Winona
ru: Винона

[ctx: City in Mississippi USA]
en: Winona
ru: Винона

[ctx: City in Vermont USA]
en: Winooski
ru: Винуски

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Winsted
ru: Уинстед

[ctx: City in North Carolina USA]
en: Winston-Salem
ru: Уинстон-Салем

[ctx: City in Germany]
en: Witten
ru: Виттен

[ctx: City in Germany]
en: Wolfsburg
ru: Вольфсбург

[ctx: City in Netherlands]
en: Wolphaartsdijk
ru: Волфаартсдейк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Wolseley
ru: Вулзли

[ctx: City in California USA]
en: Woodland Hills
ru: Вудленд-Хиллз

[ctx: City in New Brunswick Canada]
en: Woodstock
ru: Вудсток

[ctx: City in New Hampshire USA]
en: Woodsville
ru: Вудсвилл

[ctx: City in Oklahoma USA]
en: Woodward
ru: Вудвард

[ctx: City in Rhode Island USA]
en: Woonsocket
ru: Вунсокет

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Woonsocket
ru: Вунсокет

[ctx: City in Massachusetts USA]
en: Worcester
ru: Вустeр

[ctx: City in Alberta Canada]
en: Worsley
ru: Уорсли

[ctx: City in Marshall Islands]
en: Wotje
ru: Вотье

[ctx: City in Germany]
en: Wuppertal
ru: Вупперталь

[ctx: City in Germany]
en: Wurzburg
ru: Вюрцбург

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Wynnewood
ru: Винневуд

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Wynyard
ru: Винярд

[ctx: City in Michigan USA]
en: Wyoming
ru: Вайоминг

[ctx: City in Virginia USA]
en: Wytheville
ru: Уитвилл

[ctx: City in Washington USA]
en: Yakima
ru: Якима

[ctx: City in Alaska USA]
en: Yakutat
ru: Якутэт

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yakutsk
ru: Якутск

[ctx: City in Connecticut USA]
en: Yale Obs.
ru: Йельская обсерватория

[ctx: City in Ukraine]
en: Yalta
ru: Ялта

[ctx: City in Ivory coast]
en: Yamoussoukro
ru: Ямусукро

[ctx: City in South Dakota USA]
en: Yankton
ru: Янктон

[ctx: City in Cameroon]
en: Yaounde
ru: Яунде

[ctx: City in Micronesia]
en: Yap Island
ru: Йап-Айленд

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: Yardley
ru: Ярдли

[ctx: City in Nova Scotia Canada]
en: Yarmouth
ru: Ярмут

[ctx: City in Spain]
en: Yebes
ru: Йебес

[ctx: City in Liberia]
en: Yekepa
ru: Екепа

[ctx: City in Northwest Territories Canada]
en: Yellowknife
ru: Йеллоунайф

[ctx: City in Wisconsin USA]
en: Yerkes Obs.
ru: Йерксская обсерватория

[ctx: City in New York USA]
en: Yonkers
ru: Йонкерс

[ctx: City in United Kingdom]
en: York
ru: Йорк

[ctx: City in Pennsylvania USA]
en: York
ru: Йорк

[ctx: City in Saskatchewan Canada]
en: Yorkton
ru: Йорктон

[ctx: City in New York USA]
en: Yorktown Heights
ru: Йорктаунские высоты

[ctx: City in Volga Region Russia]
en: Yoshkar Ola
ru: Йошкар-Ола

[ctx: City in Ohio USA]
en: Youngstown
ru: Янгстаун

[ctx: City in California USA]
en: Yuba City
ru: Юба-Сити

[ctx: City in Arizona USA]
en: Yuma
ru: Юма

[ctx: City in Colorado USA]
en: Yuma
ru: Юма

[ctx: City in Far East Russia]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ru: Южно-Сахалинск

[ctx: City in Croatia]
en: Zadar
ru: Задар

[ctx: City in Zala Hungary]
en: Zalaegerszeg
ru: Залаэгерсег

[ctx: City in Spain]
en: Zamora
ru: Замора

[ctx: City in Ohio USA]
en: Zanesville
ru: Зейнсвилл

[ctx: City in Tanzania]
en: Zanzibar
ru: Занзибар

[ctx: City in Ukraine]
en: Zaporizhia
ru: Запорожье

[ctx: City in Spain]
en: Zaragoza
ru: Сарагоса

[ctx: City in Tunisia]
en: Zarzis
ru: Зарзис

[ctx: City in Wielkopolska Poland]
en: Zduny
ru: Здуни

[ctx: City in Russia]
en: Zelenchukskaya
ru: Специальная астрофизическая обсерватория РАН

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhovkva
ru: Жолква

[ctx: City in Ukraine]
en: Zhytomyr
ru: Житомир

[ctx: City in Senegal]
en: Ziguinchor
ru: Зигиншор

[ctx: City in Switzerland]
en: Zimmerwald
ru: Циммервальд

[ctx: City in Malawi]
en: Zomba
ru: Зомба

[ctx: City in Germany]
en: Zorneding
ru: Зорнединг

[ctx: City in Germany]
en: Zwickau
ru: Цвиккау

[ctx: City in Switzerland]
en: Zürich
ru: Цюрих

[ctx: City in Spain]
en: Ávila
ru: Авила

[ctx: City in Lithuania]
en: Šiauliai
ru: Шяуляй

[ctx: Region/state in Australia]
en: ACT
ru: Австралийская столичная территория (АСТ)

[ctx: Region/state in Kuwait]
en: Ahmadi
ru: Эль-Ахмади

[ctx: Region/state in USA]
en: Alabama
ru: Алабама

[ctx: Region/state in USA]
en: Alaska
ru: Аляска

[ctx: Region/state in Canada]
en: Alberta
ru: Альберта

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes Maritimes
ru: Приморские Альпы

[ctx: Region/state in France]
en: Alpes de Haute Provence
ru: Альпы Верхнего Прованса

[ctx: Region/state in India]
en: Andhra Pradesh
ru: Андхра-Прадеш

[ctx: Region/state in USA]
en: Arizona
ru: Аризона

[ctx: Region/state in USA]
en: Arkansas
ru: Арканзас

[ctx: Region/state in France]
en: Aube
ru: Об

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Azores
ru: Азорские острова

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Baranya
ru: Баранья

[ctx: Region/state in France]
en: Bas-Rhin
ru: Нижний Рейн

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Bornholm
ru: Борнхольм

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ru: Боршод-Абауй-Земплен

[ctx: Region/state in France]
en: Bouches-du-rhône
ru: Буш-дю-Рон

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Brabant
ru: Брабант

[ctx: Region/state in Canada]
en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Bács-Kiskun
ru: Бач-Кишкун

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Békés
ru: Бекеш

[ctx: Region/state in USA]
en: California
ru: Калифорния

[ctx: Region/state in France]
en: Calvados
ru: Кальвадос

[ctx: Region/state in Spain]
en: Canary Islands
ru: Канарские острова

[ctx: Region/state in Russia]
en: Central Region
ru: Центральный ФО

[ctx: Region/state in France]
en: Charente-Maritime
ru: Приморская Шаранта

[ctx: Region/state in France]
en: Cher
ru: Шер

[ctx: Region/state in Kiribati]
en: Christmas Island
ru: о. Рождества

[ctx: Region/state in USA]
en: Colorado
ru: Колорадо

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Connacht
ru: Коннчт

[ctx: Region/state in USA]
en: Connecticut
ru: Коннектикут

[ctx: Region/state in France]
en: Corse du Sud
ru: Южная Корсика

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Csongrád
ru: Цонград

[ctx: Region/state in France]
en: Côte d'or
ru: Кот д'Ор

[ctx: Region/state in USA]
en: DC
ru: Округ Колумбия

[ctx: Region/state in USA]
en: Delaware
ru: Делавар

[ctx: Region/state in France]
en: Doubs
ru: Ду

[ctx: Region/state in France]
en: Eure-et-Loir
ru: Эндр и Луара

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Falster
ru: Фальстер

[ctx: Region/state in Russia]
en: Far East
ru: Дальневосточный ФО

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Faroe Islands
ru: Форд-Айленд

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Fejér
ru: Фейер

[ctx: Region/state in France]
en: Finistère
ru: Финистер

[ctx: Region/state in Belgium]
en: Flandre occidentale
ru: Фландрия Восточная

[ctx: Region/state in USA]
en: Florida
ru: Флорида

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Fyn
ru: Фюн

[ctx: Region/state in USA]
en: Georgia
ru: Джорджия

[ctx: Region/state in France]
en: Gironde
ru: Жиронда

[ctx: Region/state in Spain]
en: Gran Canaria
ru: Гран-Канария

[ctx: Region/state in Solomon Islands]
en: Guadalcanal
ru: Гуадалканал

[ctx: Region/state in France]
en: Guadeloupe
ru: Гэллап

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Guernsey
ru: Гернси

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Győr-Moson-Sopron
ru: Дьёр-Мошон-Шопрон

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Hajdú-Bihar
ru: Хайду-Бихар

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Corse
ru: Верхняя Корсика

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Garonne
ru: Верхняя Гаронна

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Loire
ru: Верхняя Луара

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Savoie
ru: Верхняя Савойя

[ctx: Region/state in France]
en: Haute-Vienne
ru: Верхняя Вьенна

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes Alpes
ru: Верхние Альпы

[ctx: Region/state in France]
en: Hautes-Pyrénées
ru: Верхние Пиринеи

[ctx: Region/state in France]
en: Hauts-de-Seine
ru: Верховья Сены

[ctx: Region/state in USA]
en: Hawaii
ru: Гавайи

[ctx: Region/state in France]
en: Herault
ru: Эро

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Heves
ru: Хевеш

[ctx: Region/state in USA]
en: Idaho
ru: Айдахо

[ctx: Region/state in France]
en: Ille-et-vilaine
ru: Иль и Вилен

[ctx: Region/state in USA]
en: Illinois
ru: Иллинойс

[ctx: Region/state in USA]
en: Indiana
ru: Индиана

[ctx: Region/state in France]
en: Indre-et-Loire
ru: Эндр и Луара

[ctx: Region/state in USA]
en: Iowa
ru: Айова

[ctx: Region/state in France]
en: Isère
ru: Изер

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Jylland
ru: Ютландия

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ru: Яс-Надькун-Сольнок

[ctx: Region/state in USA]
en: Kansas
ru: Канзас

[ctx: Region/state in USA]
en: Kentucky
ru: Кентукки

[ctx: Region/state in Namibia]
en: Khomas Hochland
ru: Хомас-Хохланд

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Komárom-Esztergom
ru: Комаром-Эстергом

[ctx: Region/state in Italy]
en: Lecco
ru: Лекко

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Leinster
ru: Леинстер

[ctx: Region/state in France]
en: Loire
ru: Луара

[ctx: Region/state in France]
en: Loire-atlantique
ru: Атлантическая Луара

[ctx: Region/state in France]
en: Loiret
ru: Луаре

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Lolland
ru: Лолланн

[ctx: Region/state in USA]
en: Louisiana
ru: Луизиана

[ctx: Region/state in Portugal]
en: Madeira
ru: Мадейра

[ctx: Region/state in Saudi Arabia]
en: Madina
ru: Медина

[ctx: Region/state in India]
en: Maharashtra
ru: Махараштра

[ctx: Region/state in USA]
en: Maine
ru: Мэн

[ctx: Region/state in France]
en: Manche
ru: Манш

[ctx: Region/state in Canada]
en: Manitoba
ru: Манитоба

[ctx: Region/state in France]
en: Marne
ru: Марна

[ctx: Region/state in France]
en: Martinique
ru: Мартиника

[ctx: Region/state in USA]
en: Maryland
ru: Мэриленд

[ctx: Region/state in USA]
en: Massachusetts
ru: Массачусетс

[ctx: Region/state in France]
en: Mayotte
ru: Майотта

[ctx: Region/state in USA]
en: Michigan
ru: Мичиган

[ctx: Region/state in USA]
en: Minnesota
ru: Миннесота

[ctx: Region/state in USA]
en: Mississippi
ru: Миссисипи

[ctx: Region/state in USA]
en: Missouri
ru: Миссури

[ctx: Region/state in Germany]
en: Mittelfranken
ru: Миттельфранкен

[ctx: Region/state in USA]
en: Montana
ru: Монтана

[ctx: Region/state in France]
en: Morbihan
ru: Морбиан

[ctx: Region/state in France]
en: Moselle
ru: Мозель

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Munster
ru: Мюнстер

[ctx: Region/state in USA]
en: Nebraska
ru: Небраска

[ctx: Region/state in USA]
en: Nevada
ru: Невада

[ctx: Region/state in Canada]
en: New Brunswick
ru: Нью-Брансуик

[ctx: Region/state in France]
en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

[ctx: Region/state in USA]
en: New Hampshire
ru: Нью-Гэмпшир

[ctx: Region/state in USA]
en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

[ctx: Region/state in USA]
en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

[ctx: Region/state in Australia]
en: New South Wales
ru: Новый Южный Уэльс

[ctx: Region/state in USA]
en: New York
ru: Нью-Йорк

[ctx: Region/state in Canada]
en: Newfoundland
ru: Ньюфаундленд

[ctx: Region/state in France]
en: Nièvre
ru: Ньевр

[ctx: Region/state in France]
en: Nord
ru: Нор

[ctx: Region/state in USA]
en: North Carolina
ru: Северная Каролина

[ctx: Region/state in USA]
en: North Dakota
ru: Северная Дакота

[ctx: Region/state in Russia]
en: North-West Region
ru: Северо-Западный ФО

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Northern Ireland
ru: Северная Ирландия

[ctx: Region/state in Australia]
en: Northern Territory
ru: Северная территория

[ctx: Region/state in Canada]
en: Northwest Territories
ru: Северно-западные территории

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nova Scotia
ru: Новая Шотландия

[ctx: Region/state in Canada]
en: Nunavut
ru: Нунавут

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Nógrád
ru: Ноград

[ctx: Region/state in USA]
en: Ohio
ru: Огайо

[ctx: Region/state in USA]
en: Oklahoma
ru: Оклахома

[ctx: Region/state in Canada]
en: Ontario
ru: Онтарио

[ctx: Region/state in USA]
en: Oregon
ru: Орегон

[ctx: Region/state in France]
en: Paris
ru: Париж

[ctx: Region/state in France]
en: Pas-de-Calais
ru: Па-де-Кале

[ctx: Region/state in USA]
en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Pest
ru: Пешт

[ctx: Region/state in Canada]
en: Prince Edward Island
ru: Остров Принца Эдуарда

[ctx: Region/state in USA]
en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

[ctx: Region/state in France]
en: Puy-de-Dôme
ru: Пюи-де-Дом

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées Orientales
ru: Восточные Пиренеи

[ctx: Region/state in France]
en: Pyrénées atlantiques
ru: Атлантические Пиренеи

[ctx: Region/state in Canada]
en: Quebec
ru: Квебек

[ctx: Region/state in Australia]
en: Queensland
ru: Квинсленд

[ctx: Region/state in USA]
en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

[ctx: Region/state in France]
en: Rhône
ru: Рона

[ctx: Region/state in Canada]
en: Saskatchewan
ru: Саскачеван

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Scotland
ru: Шотландия

[ctx: Region/state in France]
en: Seine-maritime
ru: Приморская Сена

[ctx: Region/state in Russia]
en: Siberia
ru: Сибирский ФО

[ctx: Region/state in France]
en: Somme
ru: Сомма

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Somogy
ru: Шомодь

[ctx: Region/state in Australia]
en: South Australia
ru: Южная Австралия

[ctx: Region/state in USA]
en: South Carolina
ru: Южная Каролина

[ctx: Region/state in USA]
en: South Dakota
ru: Южная Дакота

[ctx: Region/state in Russia]
en: South Region
ru: Южный ФО

[ctx: Region/state in France]
en: St-Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ru: Сабольч-Сатмар-Берег

[ctx: Region/state in Australia]
en: Tasmania
ru: Танзания

[ctx: Region/state in Spain]
en: Tenerife
ru: Тенерифе

[ctx: Region/state in USA]
en: Tennessee
ru: Теннесси

[ctx: Region/state in USA]
en: Texas
ru: Техас

[ctx: Region/state in China]
en: Tibet
ru: Тибет

[ctx: Region/state in Spain]
en: Toledo
ru: Толедо

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Tolna
ru: Тольна

[ctx: Region/state in Ireland]
en: Ulster
ru: Ольстер

[ctx: Region/state in Russia]
en: Ural
ru: Уральский ФО

[ctx: Region/state in USA]
en: Utah
ru: Юта

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Vas
ru: Ваш

[ctx: Region/state in France]
en: Vaucluse
ru: Воклюз

[ctx: Region/state in USA]
en: Vermont
ru: Вермонт

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Veszprém
ru: Веспрем

[ctx: Region/state in Australia]
en: Victoria
ru: Виктория

[ctx: Region/state in USA]
en: Virginia
ru: Вирджиния

[ctx: Region/state in Russia]
en: Volga Region
ru: Приволжский ФО

[ctx: Region/state in United Kingdom]
en: Wales
ru: Уэльс

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington
ru: Вашингтон

[ctx: Region/state in USA]
en: Washington, DC
ru: Вашингтон, Округ Колумбия

[ctx: Region/state in USA]
en: West Virginia
ru: Западная Вирджиния

[ctx: Region/state in Australia]
en: Western Australia
ru: Западная Австралия

[ctx: Region/state in Poland]
en: Wielkopolska
ru: Великая Польша

[ctx: Region/state in USA]
en: Wisconsin
ru: Висконсин

[ctx: Region/state in USA]
en: Wyoming
ru: Вайоминг

[ctx: Region/state in Canada]
en: Yukon
ru: Юкон

[ctx: Region/state in Hungary]
en: Zala
ru: Зала

[ctx: Region/state in Denmark]
en: Zealand
ru: Зеландия

[ctx: Country name]
en: Afghanistan
ru: Афганистан

[ctx: Country name]
en: Algeria
ru: Алжир

[ctx: Country name]
en: Angola
ru: Ангола

[ctx: Country name]
en: Antarctica
ru: Антарктида

[ctx: Country name]
en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

[ctx: Country name]
en: Argentina
ru: Аргентина

[ctx: Country name]
en: Armenia
ru: Армения

[ctx: Country name]
en: Ascension Island
ru: Остров Вознесения

[ctx: Country name]
en: Australia
ru: Австралия

[ctx: Country name]
en: Austria
ru: Австрия

[ctx: Country name]
en: Bahamas
ru: Багамские острова

[ctx: Country name]
en: Bahrain
ru: Бахрейн

[ctx: Country name]
en: Bangladesh
ru: Бангладеш

[ctx: Country name]
en: Barbados
ru: Барбадос

[ctx: Country name]
en: Belgium
ru: Бельгия

[ctx: Country name]
en: Belize
ru: Белиз

[ctx: Country name]
en: Bermuda
ru: Бермудские острова

[ctx: Country name]
en: Bolivia
ru: Боливия

[ctx: Country name]
en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

[ctx: Country name]
en: Botswana
ru: Ботсвана

[ctx: Country name]
en: Brazil
ru: Бразилия

[ctx: Country name]
en: Brunei
ru: Бруней

[ctx: Country name]
en: Bulgaria
ru: Болгария

[ctx: Country name]
en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

[ctx: Country name]
en: Burundi
ru: Бурунди

[ctx: Country name]
en: Bénin
ru: Бенин

[ctx: Country name]
en: Cameroon
ru: Камерун

[ctx: Country name]
en: Canada
ru: Канада

[ctx: Country name]
en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

[ctx: Country name]
en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

[ctx: Country name]
en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

[ctx: Country name]
en: Chad
ru: Чад

[ctx: Country name]
en: Chile
ru: Чили

[ctx: Country name]
en: China
ru: Китай

[ctx: Country name]
en: Colombia
ru: Колумбия

[ctx: Country name]
en: Congo
ru: Конго

[ctx: Country name]
en: Congo (Democratic Republic)
ru: Конго

[ctx: Country name]
en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

[ctx: Country name]
en: Croatia
ru: Хорватия

[ctx: Country name]
en: Cuba
ru: Куба

[ctx: Country name]
en: Cyprus
ru: Кипр

[ctx: Country name]
en: Czechia
ru: Чехия

[ctx: Country name]
en: Dem rep of Congo
ru: Конго

[ctx: Country name]
en: Denmark
ru: Дания

[ctx: Country name]
en: Djibouti
ru: Джибути

[ctx: Country name]
en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

[ctx: Country name]
en: Ecuador
ru: Эквадор

[ctx: Country name]
en: Egypt
ru: Египет

[ctx: Country name]
en: El Salvador
ru: Сальвадор

[ctx: Country name]
en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

[ctx: Country name]
en: Eritrea
ru: Эритрея

[ctx: Country name]
en: Estonia
ru: Эстония

[ctx: Country name]
en: Ethiopia
ru: Эфиопия

[ctx: Country name]
en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

[ctx: Country name]
en: Fiji
ru: Фиджи

[ctx: Country name]
en: Finland
ru: Финляндия

[ctx: Country name]
en: France
ru: Франция

[ctx: Country name]
en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

[ctx: Country name]
en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

[ctx: Country name]
en: Gabon
ru: Габон

[ctx: Country name]
en: Gambia
ru: Гамбия

[ctx: Country name]
en: Germany
ru: Германия

[ctx: Country name]
en: Ghana
ru: Гана

[ctx: Country name]
en: Greece
ru: Греция

[ctx: Country name]
en: Greenland
ru: Гренландия

[ctx: Country name]
en: Guam
ru: Гуам

[ctx: Country name]
en: Guatemala
ru: Гватемала

[ctx: Country name]
en: Guinea
ru: Гвинея

[ctx: Country name]
en: Guinea Bissau
ru: Гвинея-Бисау

[ctx: Country name]
en: Guyana
ru: Гайана

[ctx: Country name]
en: Haiti
ru: Гаити

[ctx: Country name]
en: Honduras
ru: Гондурас

[ctx: Country name]
en: Hong Kong
ru: Гонконг

[ctx: Country name]
en: Hungary
ru: Венгрия

[ctx: Country name]
en: Iceland
ru: Исландия

[ctx: Country name]
en: India
ru: Индия

[ctx: Country name]
en: Indonesia
ru: Индонезия

[ctx: Country name]
en: Iran
ru: Иран

[ctx: Country name]
en: Iraq
ru: Ирак

[ctx: Country name]
en: Ireland
ru: Ирландия

[ctx: Country name]
en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

[ctx: Country name]
en: Israel
ru: Израиль

[ctx: Country name]
en: Italy
ru: Италия

[ctx: Country name]
en: Ivory coast
ru: Берег Слоновой Кости

[ctx: Country name]
en: Jamaica
ru: Ямайка

[ctx: Country name]
en: Japan
ru: Япония

[ctx: Country name]
en: Jordan
ru: Иордания

[ctx: Country name]
en: Kazakhstan
ru: Казахстан

[ctx: Country name]
en: Kenya
ru: Кения

[ctx: Country name]
en: Kiribati
ru: Кирибати

[ctx: Country name]
en: Kuwait
ru: Кувейт

[ctx: Country name]
en: Latvia
ru: Латвия

[ctx: Country name]
en: Lebanon
ru: Ливан

[ctx: Country name]
en: Lesotho
ru: Лесото

[ctx: Country name]
en: Liberia
ru: Либерия

[ctx: Country name]
en: Libya
ru: Ливия

[ctx: Country name]
en: Lithuania
ru: Литва

[ctx: Country name]
en: Luxembourg
ru: Люксембург

[ctx: Country name]
en: Macedonia
ru: Македония

[ctx: Country name]
en: Madagascar
ru: Мадагаскар

[ctx: Country name]
en: Malawi
ru: Малави

[ctx: Country name]
en: Malaysia
ru: Малайзия

[ctx: Country name]
en: Maldives
ru: Мальдивские острова

[ctx: Country name]
en: Mali
ru: Мали

[ctx: Country name]
en: Malta
ru: Мальта

[ctx: Country name]
en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

[ctx: Country name]
en: Mauritania
ru: Мавритания

[ctx: Country name]
en: Mauritius
ru: Маврикий

[ctx: Country name]
en: Mexico
ru: Мексика

[ctx: Country name]
en: Micronesia
ru: Микронезия

[ctx: Country name]
en: Monaco
ru: Монако

[ctx: Country name]
en: Morocco
ru: Марокко

[ctx: Country name]
en: Mozambique
ru: Мозамбик

[ctx: Country name]
en: Myanmar
ru: Бирма

[ctx: Country name]
en: Namibia
ru: Намибия

[ctx: Country name]
en: Nepal
ru: Непал

[ctx: Country name]
en: Netherlands
ru: Нидерланды

[ctx: Country name]
en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

[ctx: Country name]
en: Nicaragua
ru: Никарагуа

[ctx: Country name]
en: Niger
ru: Нигер

[ctx: Country name]
en: Nigeria
ru: Нигерия

[ctx: Country name]
en: Norway
ru: Норвегия

[ctx: Country name]
en: Pakistan
ru: Пакистан

[ctx: Country name]
en: Palau
ru: Палау

[ctx: Country name]
en: Panama
ru: Панама

[ctx: Country name]
en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

[ctx: Country name]
en: Paraguay
ru: Парагвай

[ctx: Country name]
en: Peru
ru: Перу

[ctx: Country name]
en: Philippines
ru: Филиппины

[ctx: Country name]
en: Pitcairn Islands
ru: Питкэрн

[ctx: Country name]
en: Poland
ru: Польша

[ctx: Country name]
en: Portugal
ru: Португалия

[ctx: Country name]
en: Qatar
ru: Катар

[ctx: Country name]
en: Romania
ru: Румыния

[ctx: Country name]
en: Russia
ru: Россия

[ctx: Country name]
en: Rwanda
ru: Руанда

[ctx: Country name]
en: Samoa
ru: Самоа

[ctx: Country name]
en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

[ctx: Country name]
en: Senegal
ru: Сенегал

[ctx: Country name]
en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

[ctx: Country name]
en: Sierra Leone
ru: Сьерра Леоне

[ctx: Country name]
en: Singapore
ru: Сингапур

[ctx: Country name]
en: Slovakia
ru: Словакия

[ctx: Country name]
en: Slovenia
ru: Словения

[ctx: Country name]
en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

[ctx: Country name]
en: Somalia
ru: Сомали

[ctx: Country name]
en: South Africa
ru: ЮАР

[ctx: Country name]
en: South Korea
ru: Южная Корея

[ctx: Country name]
en: Spain
ru: Испания

[ctx: Country name]
en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

[ctx: Country name]
en: St. Lucia
ru: Сент-Люсия

[ctx: Country name]
en: Sudan
ru: Судан

[ctx: Country name]
en: Swaziland
ru: Свазиленд

[ctx: Country name]
en: Sweden
ru: Швеция

[ctx: Country name]
en: Switzerland
ru: Швейцария

[ctx: Country name]
en: Syria
ru: Сирия

[ctx: Country name]
en: Taiwan
ru: Тайвань

[ctx: Country name]
en: Tanzania
ru: Танзания

[ctx: Country name]
en: Thailand
ru: Таиланд

[ctx: Country name]
en: Togo
ru: Того

[ctx: Country name]
en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

[ctx: Country name]
en: Tunisia
ru: Тунис

[ctx: Country name]
en: Turkey
ru: Турция

[ctx: Country name]
en: Turks and Caicos Islands
ru: Теркс и Кайкос

[ctx: Country name]
en: US Territory
ru: Территория США

[ctx: Country name]
en: USA
ru: США

[ctx: Country name]
en: Uganda
ru: Уганда

[ctx: Country name]
en: Ukraine
ru: Украина

[ctx: Country name]
en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

[ctx: Country name]
en: United Kingdom
ru: Великобритания

[ctx: Country name]
en: Uruguay
ru: Уругвай

[ctx: Country name]
en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

[ctx: Country name]
en: Vanuatu
ru: Вануату

[ctx: Country name]
en: Vatican
ru: Ватикан

[ctx: Country name]
en: Venezuela
ru: Венесуэла

[ctx: Country name]
en: Virgin Islands
ru: Виргинские острова

[ctx: Country name]
en: Western sahara
ru: Западная Сахара

[ctx: Country name]
en: Yemen
ru: Йемен

[ctx: Country name]
en: Yugoslavia
ru: Югославия

[ctx: Country name]
en: Zambia
ru: Замбия

[ctx: Country name]
en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Impact Scars (HST)
ru: Следы столкновений с кометами («Хаббл»)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Galilean Satellites (HST)
ru: Галилеевы спутники («Хаббл»)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Global Dust Storm (HST)
ru: Пылевая буря («Хаббл»)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Jupiter and Io (HST)
ru: Юпитер и Ио («Хаббл»)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image
ru: Показать снимок дня

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Radar)
ru: Показать снимок дня (радар)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show APOD Image (Venera lander)
ru: Показать снимок дня (спускаемый аппарат «Венера»)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Collage of Saturn and moons
ru: Коллаж Сатурна и его спутников

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image
ru: Снимок телескопа «Хаббл»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1995)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (1995)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1996)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (1996)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1998)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (1998)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (1999)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (1999)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2001)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (2001)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2002)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (2002)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2003)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (2003)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (2004)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (2004)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Aurora)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (Автора)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (detail)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (увеличенный)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Detail)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (увеличенный)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble V)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (Хаббл V)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (Hubble X)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (Хаббл X)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (SN 2004dj)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (сверхновая SN 2004dj)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST Image (stars in M 31)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (звёзды в M31)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show HST (Rings and Moons)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (кольца и спутники)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show KPNO AOP Image
ru: Снимок KPNO AOP

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show MGS Image
ru: Снимок с марсианского орбитального зонда

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NASA Mosaic
ru: Мозаика из NASA

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image
ru: Снимок Национальной оптической обсерватории

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Halpha)
ru: Снимок Национальной оптической обсерватории (H-альфа)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show NOAO Image (Optical)
ru: Снимок Национальной оптической обсерватории (оптика)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show SEDS Image
ru: Снимок SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Spitzer Image
ru: Снимок телескопа «Спитцер»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Sun Image
ru: Снимок Солнца

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Viking Lander Image
ru: Снимок со спускаемого аппарата «Викинг»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Show Voyager 1 Image
ru: Снимок с «Вояджер-1»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Total Eclipse Image
ru: Снимок полного затмения

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Triple Eclipse (HST)
ru: Снимок телескопа «Хаббл» (тройное затмение)

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Comet Shoemaker-Levy 9
ru: Комета Шумейкера-Леви 9

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Daily Solar Images
ru: Ежедневные изображения Солнца

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: NASA Mars Missions
ru: Полёты NASA на Марс

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: SEDS Information Page
ru: Информационная страница SEDS

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Apollo Program
ru: Программа «Аполлон»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Cassini Mission
ru: Полёт станции «Кассини»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The "face" on Mars
ru: «Лицо» на Марсе

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Galileo Mission
ru: Полёт станции «Галилео»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Magellan Mission
ru: Полёт станции «Магеллан»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mariner 10 Mission
ru: Полёт «Маринер-10»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Mars Society
ru: Марсианское общество

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Voyager Missions
ru: Полёты «Вояджеров»

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: The Whole Mars Catalog
ru: Каталог всего Марса

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Welcome to Mars!
ru: Добро пожаловать на Марс!

[ctx: Image/info menu item (should be translated)]
en: Wikipedia Page
ru: Энциклопедия Wikipedia

[ctx: star name]
en: Sirius
ru: Сириус

[ctx: star name]
en: Canopus
ru: Канопус

[ctx: star name]
en: Arcturus
ru: Арктур

[ctx: star name]
en: Rigel Kentaurus
ru: Ригель Кентаурус

[ctx: star name]
en: Vega
ru: Вега

[ctx: star name]
en: Capella
ru: Капелла

[ctx: star name]
en: Rigel
ru: Ригель

[ctx: star name]
en: Procyon
ru: Процион

[ctx: star name]
en: Achernar
ru: Ахернар

[ctx: star name]
en: Betelgeuse
ru: Бетельгейзе

[ctx: star name]
en: Hadar
ru: Хадар

[ctx: star name]
en: Altair
ru: Альтаир

[ctx: star name]
en: Acrux
ru: Акрукс

[ctx: star name]
en: Aldebaran
ru: Альдебаран

[ctx: star name]
en: Spica
ru: Спика

[ctx: star name]
en: Antares
ru: Антарес

[ctx: star name]
en: Pollux
ru: Поллукс

[ctx: star name]
en: Fomalhaut
ru: Фомальгаут

[ctx: star name]
en: Mimosa
ru: Мимоза

[ctx: star name]
en: Deneb
ru: Денеб

[ctx: star name]
en: Regulus
ru: Регул

[ctx: star name]
en: Adhara
ru: Адхара

[ctx: star name]
en: Castor
ru: Кастор

[ctx: star name]
en: Gacrux
ru: Гакрукс

[ctx: star name]
en: Shaula
ru: Шаула

[ctx: star name]
en: Bellatrix
ru: Беллатрикс

[ctx: star name]
en: Alnath
ru: Альнах

[ctx: star name]
en: Miaplacidus
ru: Миапляцид

[ctx: star name]
en: Alnilam
ru: Альнилам

[ctx: star name]
en: Al Na'ir
ru: Аль На'ир

[ctx: star name]
en: Alnitak
ru: Альнитак

[ctx: star name]
en: Regor
ru: Регор

[ctx: star name]
en: Alioth
ru: Алиот

[ctx: star name]
en: Mirfak
ru: Мирфак

[ctx: star name]
en: Kaus Australis
ru: Каус Аустралис

[ctx: star name]
en: Dubhe
ru: Дубхе

[ctx: star name]
en: Wezen
ru: Везен

[ctx: star name]
en: Alkaid
ru: Алькайд

[ctx: star name]
en: Sargas
ru: Саргас

[ctx: star name]
en: Avior
ru: Авиор

[ctx: star name]
en: Menkalinan
ru: Менкалинан

[ctx: star name]
en: Alhena
ru: Альхена

[ctx: star name]
en: Peacock
ru: Пикок

[ctx: star name]
en: Polaris
ru: Полярная

[ctx: star name]
en: Mirzam
ru: Мирзам

[ctx: star name]
en: Alphard
ru: Альфард

[ctx: star name]
en: Hamal
ru: Гамаль

[ctx: star name]
en: Al Gieba
ru: Альгиеба

[ctx: star name]
en: Diphda
ru: Дифда

[ctx: star name]
en: Nunki
ru: Нунки

[ctx: star name]
en: Menkent
ru: Менкент

[ctx: star name]
en: Alpheratz
ru: Альферац

[ctx: star name]
en: Saiph
ru: Саиф

[ctx: star name]
en: Mirach
ru: Мирах

[ctx: star name]
en: Kocab
ru: Кохаб

[ctx: star name]
en: Rasalhague
ru: Рас Альхаг

[ctx: star name]
en: Algol
ru: Алголь

[ctx: star name]
en: Almach
ru: Альмах

[ctx: star name]
en: Denebola
ru: Денебола

[ctx: star name]
en: Navi
ru: Нави

[ctx: star name]
en: Naos
ru: Наос

[ctx: star name]
en: Aspidiske
ru: Аспидиск

[ctx: star name]
en: Alphecca
ru: Альфека

[ctx: star name]
en: Mizar
ru: Мицар

[ctx: star name]
en: Sadr
ru: Садр

[ctx: star name]
en: Suhail
ru: Аль Сухайль

[ctx: star name]
en: Schedar
ru: Шедар

[ctx: star name]
en: Eltanin
ru: Этамин

[ctx: star name]
en: Mintaka
ru: Минтака

[ctx: star name]
en: Caph
ru: Каф

[ctx: star name]
en: Dschubba
ru: Джубба

[ctx: star name]
en: Men
ru: Мен

[ctx: star name]
en: Merak
ru: Мерак

[ctx: star name]
en: Pulcherrima
ru: Пульхеррима (Мирак)

[ctx: star name]
en: Enif
ru: Эниф

[ctx: star name]
en: Ankaa
ru: Анкаа

[ctx: star name]
en: Phecda
ru: Фекда

[ctx: star name]
en: Scheat
ru: Шеат

[ctx: star name]
en: Aludra
ru: Алудра

[ctx: star name]
en: Alderamin
ru: Альдерамин

[ctx: star name]
en: Merkab
ru: Меркаб

[ctx: star name]
en: Gienah
ru: Дженах

[ctx: star name]
en: Markab
ru: Маркаб

[ctx: star name]
en: Menkab
ru: Менкар

[ctx: star name]
en: Zozma
ru: Зосма

[ctx: star name]
en: Graffias
ru: Граффиас

[ctx: star name]
en: Arneb
ru: Арнеб

[ctx: star name]
en: Gienah Corvi
ru: Дженах Корви

[ctx: star name]
en: Zuben el Chamali
ru: Зубен Эльшемали

[ctx: star name]
en: Unukalhai
ru: Унук Альхайя

[ctx: star name]
en: Sheratan
ru: Шератан

[ctx: star name]
en: Phakt
ru: Факт

[ctx: star name]
en: Kraz
ru: Крац

[ctx: star name]
en: Ruchbah
ru: Рукба

[ctx: star name]
en: Muphrid
ru: Муфрид

[ctx: star name]
en: Kabdhilinan
ru: Кабдилинан

[ctx: star name]
en: Lesath
ru: Лезат

[ctx: star name]
en: Kaus Media
ru: Средняя Каус

[ctx: star name]
en: Tarazed
ru: Таразед

[ctx: star name]
en: Yed Prior
ru: Йед Приор

[ctx: star name]
en: Na'ir al Saif
ru: Наир аль Саиф (Хатиса)

[ctx: star name]
en: Zuben El Genubi
ru: Зубен Эльгенуби

[ctx: star name]
en: Kelb al Rai
ru: Колб-ар-рай

[ctx: star name]
en: Cursa
ru: Курса

[ctx: star name]
en: Kornephoros
ru: Корнефорос

[ctx: star name]
en: Ras Algethi
ru: Рас Альгети

[ctx: star name]
en: Rastaban
ru: Растабан

[ctx: star name]
en: Nihal
ru: Нихал

[ctx: star name]
en: Kaus Borealis
ru: Каус Бореалис

[ctx: star name]
en: Algenib
ru: Альгениб

[ctx: star name]
en: Atik
ru: Атик

[ctx: star name]
en: Tchou
ru: Чу

[ctx: star name]
en: Alcyone
ru: Альциона

[ctx: star name]
en: Vindemiatrix
ru: Виндемиатрикс

[ctx: star name]
en: Deneb Algiedi
ru: Денеб Альгеди

[ctx: star name]
en: Tejat
ru: Теят

[ctx: star name]
en: Acamar
ru: Акамар

[ctx: star name]
en: Gomeisa
ru: Гомейза

[ctx: star name]
en: Cor Caroli
ru: Сердце Карла

[ctx: star name]
en: Al Niyat
ru: Альният

[ctx: star name]
en: Sadalsud
ru: Садалсууд

[ctx: star name]
en: Matar
ru: Матар

[ctx: star name]
en: Algorab
ru: Альгораб

[ctx: star name]
en: Sadalmelik
ru: Садалмелек

[ctx: star name]
en: Zaurak
ru: Заурак

[ctx: star name]
en: Al Nasl
ru: Аль-Насль

[ctx: star name]
en: Pherkab
ru: Феркад

[ctx: star name]
en: Al Dhanab
ru: Аль-Данаб

[ctx: star name]
en: Furud
ru: Фуруд

[ctx: star name]
en: Minkar
ru: Минкар

[ctx: star name]
en: Maaz
ru: Мааз

[ctx: star name]
en: Seginus
ru: Сегин

[ctx: star name]
en: Dabih
ru: Даби

[ctx: star name]
en: Albireo
ru: Альбирео

[ctx: star name]
en: Mebsuta
ru: Мебсута

[ctx: star name]
en: Tania Australis
ru: Тания Аустралис

[ctx: star name]
en: Altais
ru: Альтаис

[ctx: star name]
en: Al Nair
ru: Аль Наир

[ctx: star name]
en: Talitha Borealis
ru: Талита Бореалис

[ctx: star name]
en: Sarin
ru: Сарин

[ctx: star name]
en: Wazn
ru: Вазн

[ctx: star name]
en: Kaou Pih
ru: Кау Пи

[ctx: star name]
en: Er Rai
ru: Альраи

[ctx: star name]
en: Yed Posterior
ru: Йед Постериор

[ctx: star name]
en: Alphirk
ru: Альфирк

[ctx: star name]
en: Sulaphat
ru: Сулафат

[ctx: star name]
en: Skat
ru: Скат

[ctx: star name]
en: Edasich
ru: Эдасих

[ctx: star name]
en: Megrez
ru: Мегрец

[ctx: star name]
en: Chertan
ru: Хорт

[ctx: star name]
en: Asmidiske
ru: Азмидиск

[ctx: star name]
en: Muscida
ru: Мусцида

[ctx: star name]
en: Heze
ru: Хеза

[ctx: star name]
en: Auva
ru: Аува

[ctx: star name]
en: Homan
ru: Хомам

[ctx: star name]
en: Mothallah
ru: Металлах

[ctx: star name]
en: Adhafera
ru: Адхафера

[ctx: star name]
en: Al Thalimain
ru: Альталимайн

[ctx: star name]
en: Tania Borealis
ru: Тания Бореалис

[ctx: star name]
en: Nekkar
ru: Неккар

[ctx: star name]
en: Alula Borealis
ru: Алюла Бореалис

[ctx: star name]
en: Wasat
ru: Васат

[ctx: star name]
en: Sadalbari
ru: Садалбари

[ctx: star name]
en: Rana
ru: Рана

[ctx: star name]
en: Tseen Ke
ru: Цинь-Ки

[ctx: star name]
en: Sheliak
ru: Шелиак

[ctx: star name]
en: Baham
ru: Бахам

[ctx: star name]
en: Ain
ru: Аин

[ctx: star name]
en: Tarf
ru: Тарф (Альтарф)

[ctx: star name]
en: Schemali
ru: Шемали

[ctx: star name]
en: Talitha Australis
ru: Талита Аустралис

[ctx: star name]
en: Al Giedi
ru: Альгиеди

[ctx: star name]
en: Zawijah
ru: Завийява

[ctx: star name]
en: Atlas
ru: Атлас

[ctx: star name]
en: Rotanev
ru: Ротанев

[ctx: star name]
en: Primus Hyadum
ru: Прима Гиадум

[ctx: star name]
en: Chow
ru: Акраб

[ctx: star name]
en: Nusakan
ru: Нусакан

[ctx: star name]
en: Thuban
ru: Тубан

[ctx: star name]
en: Nashira
ru: Нашира

[ctx: star name]
en: Sadatoni
ru: Садатони

[ctx: star name]
en: Marfik
ru: Марфик

[ctx: star name]
en: Alshain
ru: Альшаин

[ctx: star name]
en: Electra
ru: Электра

[ctx: star name]
en: Prijipati
ru: Приджипати

[ctx: star name]
en: Grumium
ru: Грумиум

[ctx: star name]
en: Baten
ru: Батен

[ctx: star name]
en: Svalocin
ru: Суалокин

[ctx: star name]
en: Albali
ru: Альбали

[ctx: star name]
en: Praecipula
ru: Преципула

[ctx: star name]
en: Sadachbia
ru: Садахбия

[ctx: star name]
en: Maia
ru: Майа

[ctx: star name]
en: Mesarthim
ru: Месартим

[ctx: star name]
en: Rasalas
ru: Расаляс

[ctx: star name]
en: Azha
ru: Азха

[ctx: star name]
en: Zuben el Hakrabi
ru: Зубен Хакраби

[ctx: star name]
en: Kitalpha
ru: Китальфа

[ctx: star name]
en: Asellus Australis
ru: Азеллюс Аустралис

[ctx: star name]
en: Menkib
ru: Менкиб

[ctx: star name]
en: Alcor
ru: Алькор

[ctx: star name]
en: Mekbuda
ru: Мекбуда

[ctx: star name]
en: Dulfim
ru: Денеб эль-Дельфини

[ctx: star name]
en: Beid
ru: Бейд

[ctx: star name]
en: Syrma
ru: Сирма

[ctx: star name]
en: Alkes
ru: Алькес

[ctx: star name]
en: Muliphein
ru: Мулифен

[ctx: star name]
en: Alphekka Meridiana
ru: Альфекка Меридиана

[ctx: star name]
en: Merope
ru: Меропа

[ctx: star name]
en: Ancha
ru: Анха

[ctx: star name]
en: Chara
ru: Хара

[ctx: star name]
en: Acubens
ru: Акубенс

[ctx: star name]
en: Taygeta
ru: Тайгета

[ctx: star name]
en: Alkalurops
ru: Алькалуропс

[ctx: star name]
en: Botein
ru: Ботейн

[ctx: star name]
en: Minhar al Shuja
ru: Минхар аль Шуйа

[ctx: star name]
en: Cujam
ru: Кайям

[ctx: star name]
en: Dziban
ru: Дзибан

[ctx: star name]
en: Alya
ru: Алия

[ctx: star name]
en: Asellus Borealis
ru: Азеллюс Бореалис

[ctx: star name]
en: Marsik
ru: Марсик

[ctx: star name]
en: Pleione
ru: Плейона

[ctx: star name]
en: Asterope
ru: Астеропа

[ctx: star name]
en: Mira
ru: Мира

[ctx: Satellite group name]
en: Last Launches
ru: Последние запуски

[ctx: Satellite group name]
en: International Space Station
ru: Международная космическая станция

[ctx: Satellite group name]
en: Brightest
ru: Яркие

[ctx: Satellite group name]
en: Weather
ru: Метеоспутники

[ctx: Satellite group name]
en: Earth Resources
ru: Земные ресурсы

[ctx: Satellite group name]
en: Search & Rescue (SARSAT)
ru: Система поиска и спасения (SARSAT)

[ctx: Satellite group name]
en: Disaster Monitoring
ru: Мониторинг катастроф

[ctx: Satellite group name]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
ru: Спутниковая система слежения и ретрансляции данных (TDRSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Geostationary
ru: Геостационарные

[ctx: Satellite group name]
en: Gorizont
ru: Горизонт

[ctx: Satellite group name]
en: Raduga
ru: Радуга

[ctx: Satellite group name]
en: Molniya
ru: Молния

[ctx: Satellite group name]
en: Amateur Radio
ru: Радиолюбительские

[ctx: Satellite group name]
en: Experimental
ru: Экспериментальные

[ctx: Satellite group name]
en: Other
ru: Другое

[ctx: Satellite group name]
en: GPS Operational
ru: GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Glonass Operational
ru: ГЛОНАСС

[ctx: Satellite group name]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
ru: Дополнения глобальных навигационных спутниковых систем (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Satellite group name]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
ru: Радионавигационная спутниковая система ВМФ (NNSS)

[ctx: Satellite group name]
en: Russian LEO Navigation
ru: Российские низкоорбитальные навигационные

[ctx: Satellite group name]
en: Space & Earth Science
ru: Космические и земные науки

[ctx: Satellite group name]
en: Geodetic
ru: Геодезические

[ctx: Satellite group name]
en: Engineering
ru: Технические

[ctx: Satellite group name]
en: Education
ru: Учебные

[ctx: Satellite group name]
en: Miscellaneous Military
ru: Различные военные

[ctx: Satellite group name]
en: Radar Calibration
ru: Спутники для калибровки радаров

[ctx: Satellite group name]
en: CubeSats
ru: Наноспутники

[ctx: Satellite group name]
en: Other Miscellaneous
ru: Различные прочие

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GPS
ru: Дополнительные GPS

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental GLONASS
ru: Дополнительные ГЛОНАСС

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental METEOSAT
ru: Дополнительные METEOSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental INTELSAT
ru: Дополнительные INTELSAT

[ctx: Satellite group name]
en: Supplemental ORBCOMM
ru: Дополнительные ORBCOMM

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Simbad
ru: Симбад

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Aladin
ru: Алладин

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Skyview
ru: Небо

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-ray
ru: Гамма-излучение

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: X-ray
ru: Рентгеновское излучение

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: EUV
ru: Ультрафиолетовое излучение высокой энергии

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: UV
ru: Ультрафиолетовое излучение

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Optical
ru: Оптические наблюдения

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Infrared
ru: Инфракрасное излучение

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Radio
ru: Радио-излучение

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: High Energy Astrophysical Archive (HEASARC)
ru: Архив астрофизики высоких энергий (HEASARC)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Recent X-Ray Missions
ru: Недавние исследования рентгеновского излучения

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Past X-ray Mission
ru: Давние исследования рентгеновского излучения

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Gamma-Ray Missions
ru: Исследования гамма-излучения

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other Missions
ru: Другие исследования

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Popular Catalog Choices
ru: Популярные каталоги

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multiwavelength Catalogs
ru: Многоволновые каталоги

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Extragalactic Database (NED)
ru: Внегалактический каталог NASA (NED)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Positions
ru: Координаты

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: NASA Astrophysics Data System (ADS)
ru: Система астрофизических данных NASA (ADS)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astronomy and Astrophysics
ru: Астрономия и астрофизика

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Instrumentation
ru: Астрономические приборы

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Physics and Geophysics
ru: Физика и геофизика

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Astrophysics preprints
ru: Астрофизические публикации

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Multimission Archive at Space Telescope (MAST)
ru: Многоцелевой архив для астрономического телескопа (MAST)

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: HST
ru: Телескоп Хаббла

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ASTRO
ru: Программа Астро

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: ORFEUS
ru: Программа Орфей

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: COPERNICUS
ru: Программа Коперник

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Images
ru: Изображения

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Spectra
ru: Спектры

[ctx: Advanced URLs: description or category]
en: Other
ru: Прочее

en: Refraction effects disabled
ru: Отключение атмосферных эффектов

en: When the horizon is switched off, refraction effects are temporarily disabled.
ru: Когда горизонт отключён, то атмосферные эффекты также временно отключаются

en: Light Pollution Settings
ru: Настройки засветки

en: Equipment Settings - Equipment Type and Parameters
ru: Настройка оборудования - тип оборудования и параметры

en: Unable to find INDI server. Please make sure the package that provides the 'indiserver' binary is installed.
ru: Не удается найти сервер INDI. Убедитесь, что бинарный пакет 'indiserver' установлен.

en: Catalogs
ru: Каталоги

en: Guides
ru: Вид

[ctx: Filter by file type: KStars Scripts.]
en: KStars Scripts (*.kstars)
ru: Сценарии KStars (*.kstars)

en: Could not open file %1
ru: Не удаётся открыть файл %1

en: The selected script contains unrecognized elements, indicating that it was not created using the KStars script builder. This script may not function properly, and it may even contain malicious code. Would you like to execute it anyway?
ru: Сценарий содержит нераспознанные символы. Это указывает на то, что сценарий сделан не в KStars и может работать неверно и даже содержать вредоносный код. Вы всё равно хотите запустить сценарий?

en: Script Validation Failed
ru: Ошибка проверки сценария

en: Run Nevertheless
ru: Запустить

en: Running script: %1
ru: Выполняется сценарий: %1

en: Script finished.
ru: Сценарий завершён.

en: You can save printer ink by using the "Star Chart" color scheme, which uses a white background. Would you like to temporarily switch to the Star Chart color scheme for printing?
ru: Вы можете сэкономить чернила принтера, используя цветовую схему «Звёздная карта», которая использует белый фон. Вы хотите распечатать изображение в цветовой схеме «Звёздная карта»?

en: Switch to Star Chart Colors?
ru: Изменить на цвета звёздной карты?

en: Switch Color Scheme
ru: Изменить цветовую схему

en: Do Not Switch
ru: Не изменять

en: Engage &Tracking
ru: &Начать слежение

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 degrees
ru: Приблизительное ПЗ: %1 градусов

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcminutes
ru: Приблизительное ПЗ: %1 угл. минут

[ctx: approximate field of view]
en: Approximate FOV: %1 arcseconds
ru: Приблизительное ПЗ: %1 угл. секунд

[ctx: The user should enter an angle for the field-of-view of the display]
en: Enter Desired Field-of-View Angle
ru: Предпочитаемое поле зрения

en: Enter a field-of-view angle in degrees:
ru: Укажите размер поля зрения в градусах:

en: The file  %1 could not be found. KStars cannot run properly without this file. KStars searches for this file in following locations:
    
    	%2
    
    It appears that your setup is broken.
ru: Файл %1 не найден. KStars не может работать и без этого файла. KStars пытается найти этот файл в следующих местах:
    
    	%2
    
    Возможно, ваша копия KStars установлена с ошибками.

en: Critical File Not Found: %1
ru: Важный файл не найден: %1

en: Reading time zone rules
ru: Чтение правил для часового пояса

en: Loading city data
ru: Загрузка данных о городах

en: Loading User Information
ru: Загрузка информации  пользователя

en: Loading sky objects
ru: Загрузка небесных объектов

en: Loading Image URLs
ru: Загрузка ссылок на изображения

en: Could not set time: %1 / %2 / %3 ; %4:%5:%6
ru: Невозможно установить время: %1.%2.%3 %4:%5:%6

en: Could not set location named %1, %2, %3
ru: Невозможно установить местонахождение наблюдателя %1, %2, %3

en: Custom image-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
ru: Пользовательская ссылка на рисунок не может быть открыта.
    Ссылка не может быть сохранена для будущих сеансов.

en: Custom information-links file could not be opened.
    Link cannot be recorded for future sessions.
ru: Пользовательская ссылка на информацию не может быть открыта.
    Ссылка не может быть сохранена для будущих сеансов.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: zenith
ru: зенит

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: north
ru: север

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: east
ru: восток

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: south
ru: юг

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: west
ru: запад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northeast
ru: северо-восток

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southeast
ru: юго-восток

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: southwest
ru: юго-запад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FocusEdit)
en: northwest
ru: северо-запад

en: Download New Data...
ru: &Обновить данные с сервера...

en: Downloads new data
ru: Загрузка новых данных...

en: &Save Sky Image...
ru: &Сохранить изображение неба...

en: &Run Script...
ru: З&апустить сценарий...

en: Set Time to &Now
ru: &Установить текущее время

[ctx: set Clock to New Time]
en: &Set Time...
ru: З&адать время...

en: Stop &Clock
ru: &Остановить часы

en: Stop Clock
ru: Остановить часы

en: &Zenith
ru: &Зенит

en: &North
ru: &Север

en: &East
ru: &Восток

en: &South
ru: &Юг

en: &West
ru: &Запад

en: &Find Object...
ru: &Найти объект...

en: Set Coordinates &Manually...
ru: Задать координаты в&ручную...

en: &Default Zoom
ru: &Масштаб по умолчанию

en: &Zoom to Angular Size...
ru: &Установить размер поля зрения...

en: &Lambert Azimuthal Equal-area
ru: Равноплощадная азимутальная &Ламберта

en: &Azimuthal Equidistant
ru: &Азимутальная равноудаленная

en: &Orthographic
ru: &Ортографическая

en: &Equirectangular
ru: &Прямоугольная

en: &Stereographic
ru: &Стереографическая

en: &Gnomonic
ru: &Гномоническая

[ctx: Show the information boxes]
en: Show &Info Boxes
ru: Показать &информацию

[ctx: Show time-related info box]
en: Show &Time Box
ru: Показать &время

[ctx: Show focus-related info box]
en: Show &Focus Box
ru: Показать &привязку к объекту

[ctx: Show location-related info box]
en: Show &Location Box
ru: Показать &местонахождение

en: Show Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Show View Toolbar
ru: Панель инструментов просмотра

en: Show Statusbar
ru: Строка состояния

en: Show Az/Alt Field
ru: Азимут и высота

en: Show RA/Dec Field
ru: Прямое восхождение и склонение

en: C&olor Schemes
ru: &Цветовые схемы

en: &Classic
ru: &Классическая

en: &Star Chart
ru: &Звёздная карта

en: &Night Vision
ru: Но&чной режим

en: &Moonless Night
ru: &Безлунная ночь

en: &FOV Symbols
ru: &Рамка поля зрения

[ctx: Location on Earth]
en: &Geographic...
ru: &Местонахождение наблюдателя...

en: Startup Wizard...
ru: Мастер первого запуска...

en: Calculator
ru: Калькулятор

en: Observation Planner
ru: Планировщик наблюдений

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AltVsTime)
en: Altitude vs. Time
ru: Высота от времени

en: What's up Tonight
ru: Вечерние события

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkyCalendar)
en: Sky Calendar
ru: Небесный календарь

en: Script Builder
ru: Редактор сценариев

en: Jupiter's Moons
ru: Луны Юпитера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Flags
ru: Флаги

en: List your &Equipment...
ru: Список вашего &оборудования...

en: Telescope Wizard...
ru: Мастер настройки телескопа...

en: Device Manager...
ru: Управление устройствами...

[ctx: Tooltip describing the nature of the time step control]
en: Use this to set the rate at which time in the simulation flows.
    For time step 'X' up to 10 minutes, time passes at the rate of 'X' per second.
    For time steps larger than 10 minutes, frames are displayed at an interval of 'X'.
ru: Позволяет указать скорость течения времени в симуляции.
    Для шага по времени «X» до 10 минут, время течет со скоростью «X» минут за секунду.
    Для шага по времени «X» более 10 минут, кадры отображаются с интервалом в «X».

en: Time step control
ru: Управление шаг по времени

[ctx: Toggle Stars in the display]
en: Stars
ru: Звёзды

en: Toggle stars
ru: Показывать звёзды

[ctx: Toggle Deep Sky Objects in the display]
en: Deep Sky
ru: Объекты &глубокого космоса

en: Toggle deep sky objects
ru: Показывать объекты глубокого космоса

[ctx: Toggle Solar System objects in the display]
en: Solar System
ru: Солнечная система

en: Toggle Solar system objects
ru: Показывать объекты Солнечной системы

[ctx: Toggle Constellation Lines in the display]
en: Const. Lines
ru: Линии созвездий

en: Toggle constellation lines
ru: Показывать линии созвездий

[ctx: Toggle Constellation Names in the display]
en: Const. Names
ru: Названия созвездий

en: Toggle constellation names
ru: Показывать названия созвездий

[ctx: Toggle Constellation Boundaries in the display]
en: C. Boundaries
ru: Границы созвездий

en: Toggle constellation boundaries
ru: Показывать границы созвездий

[ctx: Toggle Milky Way in the display]
en: Milky Way
ru: Млечный Путь

en: Toggle milky way
ru: Показывать Млечный Путь

[ctx: Toggle Equatorial Coordinate Grid in the display]
en: Equatorial coord. grid
ru: Экваториальная сетка

en: Toggle equatorial coordinate grid
ru: Показывать экваториальную сетку

[ctx: Toggle Horizontal Coordinate Grid in the display]
en: Horizontal coord. grid
ru: Азимутальная сетка

en: Toggle horizontal coordinate grid
ru: Показывать азимутальную сетку

[ctx: Toggle the opaque fill of the ground polygon in the display]
en: Ground
ru: Земля

en: Toggle opaque ground
ru: Показывать землю

[ctx: Toggle flags in the display]
en: Flags
ru: Флаги

en: Toggle flags
ru: Показывать флаги

[ctx: Toggle satellites in the display]
en: Satellites
ru: ИСЗ

en: Toggle satellites
ru: Показывать ИСЗ

[ctx: Toggle supernovae in the display]
en: Supernovae
ru: Сверхновые

en: Toggle supernovae
ru: Показывать сверхновые

en: Edit FOV Symbols...
ru: Рамка поля зрения...

en:  Welcome to KStars
ru:  Добро пожаловать в KStars

en: nothing
ru: объект не указан

en: Initial Position is Below Horizon
ru: Начальная позиция находится под горизонтом

en: The initial position is below the horizon.
    Would you like to reset to the default position?
ru: Начальная позиция находится под горизонтом.
    Хотите ли вы сбросить позицию по умолчанию?

en: Reset Position
ru: Сбросить

en: Do Not Reset
ru: Оставить

en: (c), The KStars Team
ru: © Разработчики KStars

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, PlanetComboBoxBatch)
en: Pluto
ru: Плутон

en: Dec (%1):
ru: СКЛ (%1):

en: Desktop Planetarium
ru: Настольный планетарий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ru: Добавить

en: INDI Control Panel
ru: Управление INDI

en: Server Port
ru: Порт сервера

en: Projection systems
ru: Системы проекции

en: Color Schemes
ru: Цветовые схемы

en: Sync
ru: Синхронизация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetTime)
en: Set Time
ru: Установить время...

en: Month
ru: месяц

en: Constellation Lines
ru: Линии созвездий

en: Constellation Names
ru: Названия созвездий

en: Milky Way
ru: Млечный Путь

[ctx: Northeast]
en: NE
ru: СВ

[ctx: Southeast]
en: SE
ru: ЮВ

[ctx: Southwest]
en: SW
ru: ЮЗ

[ctx: Northwest]
en: NW
ru: СЗ

en: Welcome to KStars. Please stand by while loading...
ru: Добро пожаловать в KStars. Дождитесь загрузки данных...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP UTC Offset
ru: Часовой пояс AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP local time
ru: Местное время AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AP sidereal time
ru: Звёздное время AP

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abell
ru: Абель

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Motion
ru: Прервать движение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew
ru: Прервать наведение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort Slew/Track
ru: Прервать ведение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Abort
ru: Прервать

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Absolute Position
ru: Абсолютное положение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Activate
ru: Включить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Active Filter
ru: Текущий фильтр

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Actual Time
ru: Текущее время

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alignment
ru: Выравнивание

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt  D:M:S
ru: Выс. Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec Anti-backlash
ru: Выс./СКЛ. антилюфта

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Alt/Dec PEC
ru: Выс./СКЛ. КПО

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: AltAz
ru: ВысАз

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Anti Flicker
ru: Устранение мерцания

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Aperture (mm)
ru: Апертура (мм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Arp
ru: Арп

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Atmosphere
ru: Атмосфера

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auto
ru: Автоматически

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Auxiliary
ru: Вспомогательное устройство

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az D:M:S
ru: Аз. Г:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra Anti-backlash
ru: Аз./П.В. антилюфта

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Az/Ra PEC
ru: Аз./П.В. КПО

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Back Light
ru: Подсветка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Backlash
ru: Люфт

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bias
ru: Смещение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Binning
ru: Биннинг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Bits per pixel
ru: Бит на пиксел

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Blue
ru: Голубой

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Brightness
ru: Яркость

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Bias
ru: Наклон ПЗС

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Information
ru: Сведения о ПЗС

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Maximum ADU
ru: Максимальное ADU ПЗС

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Noise
ru: Шум ПЗС

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Simulator
ru: Симулятор ПЗС

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X Pixel Size
ru: Размер пиксела ПЗС по X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD X resolution
ru: Разрешение ПЗС по X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y Pixel Size
ru: Размер пиксела ПЗС по Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD Y resolution
ru: Разрешение ПЗС по Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCD1
ru: ПЗС1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: CCDs
ru: ПЗС

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Caldwell
ru: Колдуэлл

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Camera Model
ru: Модель камеры

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Celsius
ru: Цельсий

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Centering
ru: Отцентровать

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet DEC motion arcmin/day
ru: Движение кометы по СКЛ (угл. минут в день)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet RA motion arcmin/day
ru: Движение кометы по ПВ (угл. минут в день)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet tracking parameters
ru: Параметры ведения кометы

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Comet
ru: Комета

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Communication
ru: Соединение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compress
ru: Сжать

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Compression
ru: Сжатие

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Configuration
ru: Конфигурация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connect
ru: Подключить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Connection
ru: Подключение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Contrast
ru: Контрастность

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Control
ru: Управление

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Count
ru: Количество

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: DEC (dd:mm:ss)
ru: СКЛ (гг:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dark
ru: Темновой

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date
ru: Дата

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time
ru: Дата/Время

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Date/Time/Location
ru: Дата/Время/Место

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (arcmin)
ru: СКЛ (угл. мин.)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec (dd:mm:ss)
ru: СКЛ (гг:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dec D:M:S
ru: СКЛ Г:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Declination axis
ru: Ось склонения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Deep Sky Catalogs
ru: Каталоги объектов глубокого космоса

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Device
ru: Устройство

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Diff. Eq.
ru: Экв. разн.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Direction
ru: Направление

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disable
ru: Выключить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Disconnect
ru: Отсоединиться

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Dome control
ru: Управление куполом

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Driver Info
ru: Сведения о драйвере

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duration (s)
ru: Продолжительность (с)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Duty cycle
ru: Рабочий цикл

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ Coord
ru: Экв. коорд.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: EQ PEC
ru: Экв. КПО

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (msec)
ru: Восток (мс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East (sec)
ru: Восток (с)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East
ru: Восток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: East/West
ru: Восток/Запад

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Eq. Coordinates
ru: Экв. координаты

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Equatorial JNow
ru: Экваториальная JNow

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exec
ru: Выполнить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose Abort
ru: Прервать экспозицию

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Expose
ru: Экспонировать

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Exposure
ru: Экспозиция

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extended GPS Features
ru: Расширенные возможности GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Extrema
ru: Экстремум

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FWHM (arcseconds)
ru: FWHM (угл. с)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Factory
ru: Заводская

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fan
ru: Вентилятор

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fast
ru: Быстро

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feed
ru: Питание

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Feedback
ru: Обратная связь

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Field De-rotator
ru: Деротатор поля

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #1
ru: Фильтр #1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #2
ru: Фильтр #2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #3
ru: Фильтр #3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #4
ru: Фильтр #4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter #5
ru: Фильтр #5

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Count
ru: Число фильтров

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Simulator
ru: Симулятор фильтра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter Wheel
ru: Кольцо фильтров

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Filter
ru: Фильтр

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Find
ru: Поиск

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware Info
ru: Сведения о прошивке

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware data
ru: Данные прошивки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware version
ru: Версия прошивки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Firmware
ru: Прошивка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Flat
ru: Плоское

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Fluorescent
ru: Флуоресцентный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focal Length (mm)
ru: Фокусное расстояние (мм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Control
ru: Управление фокусировкой

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus In
ru: Фокусировка в

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Out
ru: Фокусировка от

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Speed
ru: Скорость фокусировки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus Timer
ru: Таймер фокусёра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus in
ru: Фокусировка в

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focus out
ru: Фокусировка от

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser Simulator
ru: Симулятор фокусёра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focuser
ru: Фокусёр

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Focusers
ru: Фокусёры

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame Rate
ru: Частота кадров

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Frame
ru: Кадр

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: FrameType
ru: ТипКадра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Freq
ru: Частота

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Full
ru: Полный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GCVS
ru: ОКПЗ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Power
ru: Питание GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS Status
ru: Состояние GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS System
ru: Система GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: GPS/16 inch Features
ru: Возможности GPS/16 дюймов

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Gamma
ru: Гамма

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Generic Video4Linux
ru: Базовый Video4Linux

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Geographic Location
ru: Географическое положение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Goto
ru: Перейти

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Green
ru: Зелёный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Grey
ru: Серый

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Abort
ru: Прервать гидирование

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide East/West
ru: Гидирование восток/запад

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Head
ru: Головка гида

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide North/South
ru: Гидирование север/юг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide West/East
ru: Гидирование запад/восток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide Wheel
ru: Колесо гида

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guide
ru: Гид

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Aperture (mm)
ru: Апертура гида (мм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Control
ru: Управление гидированием

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Focal Length (mm)
ru: Фокусное расстояние гида (мм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Guider Image
ru: Изображение гида

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H Alpha
ru: H-альфа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: H:M:S
ru: Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: HA H:M:S
ru: ЧУ Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Halt
ru: Остановить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height m
ru: Высота м

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Height
ru: Высота

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: High
ru: Высокий

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Horizontal Coords
ru: Горизонтальные координаты

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hour axis
ru: Ось часов

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hourangle Coords
ru: Часовые углы

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Hue
ru: Оттенок

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Humidity Perc.
ru: Влажность проц.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Adjustments
ru: Настройка изображения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Control
ru: Управление изображением

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Data
ru: Дата изображения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Info
ru: Информация об изображении

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Settings
ru: Настройки изображения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image Type
ru: Тип изображения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Image
ru: Изображение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Indoor
ru: Внутри

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Info
ru: Информация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Jupiter
ru: Юпитер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: LX200 Basic
ru: LX200 базовый

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat (dd:mm:ss)
ru: Шир. (гг:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat.  D:M:S +N
ru: Шир. Г:М:С +Ч

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lat. D:M:S +N
ru: Шир. Г:М:С +Ч

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Left
ru: Налево

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Library
ru: Библиотека

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Light
ru: Свет

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Limiting Mag
ru: Ограничение зв. величины

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Load
ru: Загрузить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lon (dd:mm:ss)
ru: Долг. (гг:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Long. D:M:S +E
ru: Долг. Г:М:С +О

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Low
ru: Низкий

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Luminosity
ru: Светимость

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Lunar
ru: Лунный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Main Control
ru: Основное управление

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Blue
ru: Ручной голубой

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual Red
ru: Ручной красный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Manual
ru: Ручной

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mars
ru: Марс

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Master alarm
ru: Сигнал тревоги

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max slew Rate
ru: Максимальная скорость наведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max
ru: Макс.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Max. travel
ru: Макс. перемещение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum Tick
ru: Максимальный сдвиг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Maximum travel
ru: Максимальное перемещение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Medium
ru: Среднее

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mercury
ru: Меркурий

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Messier
ru: Мессье

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Minimum Tick
ru: Минимальный сдвиг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mode
ru: Режим

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Model
ru: Модель

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Moon
ru: Луна

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion Control
ru: Контроль движения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motion
ru: Движение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor Steps
ru: Шаги мотора

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Motor steps per tick
ru: Шагов мотора в одном сдвиге

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount coordinates
ru: Координаты монтировки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mount init.
ru: Запуск монтировки.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Mounting
ru: Монтирование

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Move to rate
ru: Переместить на скорости

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Movement Control
ru: Управление движением

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: N/S Rate
ru: Скорость С/Ю

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Name
ru: Имя

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Neptune
ru: Нептун

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Noise Reduction
ru: Подавление шума

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: None
ru: Нет

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (msec)
ru: Север (мсек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North (sec)
ru: Север (сек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North
ru: Север

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: North/South
ru: Север/Юг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Note
ru: Заметка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Number
ru: Номер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OFF
ru: ВЫКЛ.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: ON
ru: ВКЛ.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Temperature (C)
ru: Температура OTA (C)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: OTA Update
ru: Обновить OTA

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Oag Offset (arcminutes)
ru: мин

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Info
ru: Информация об объекте

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object Number
ru: Номер объекта

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Object
ru: Объект

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Off
ru: Выключить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Offset
ru: Смещение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On Set
ru: При установке

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: On
ru: Включить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Options
ru: Параметры

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Outdoor
ru: Снаружи

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE N/S
ru: PE С/Ю

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: PE W/E
ru: PE З/В

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park Scope
ru: Запарковать телескоп

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Park
ru: Парковка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Periodic Error
ru: Периодическая ошибка

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size (um)
ru: Размер пиксела (мкм)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size X
ru: Размер пиксела по X

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pixel size Y
ru: Размер пиксела по Y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pluto
ru: Плутон

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Polar
ru: Полярная

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Port
ru: Порт

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ports
ru: Порты

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Position
ru: Позиция

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Power
ru: Мощность

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Pressure hPa
ru: Давление гПа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Property
ru: Свойство

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA  H:M:S
ru: ПВ Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (arcmin)
ru: ПВ (угл. мин)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA (hh:mm:ss)
ru: ПВ (чч:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA H:M:S
ru: ПВ Ч:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: RA motor
ru: ПВ двигателя

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ra (hh:mm:ss)
ru: Пв (чч:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Rate
ru: Скорость

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Raw
ru: Исходный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Red
ru: Красный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Relative Position
ru: Относительное положение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution x
ru: Разрешение по x

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Resolution y
ru: Разрешение по y

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restart
ru: Перезапустить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Restore
ru: Восстановить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: STAR
ru: ЗВЕЗДА

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturation Mag
ru: Насыщенность зв. вел.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Saturn
ru: Сатурн

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save home
ru: Сохранить домашнее положение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Location
ru: Местонахождение телескопа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Scope Properties
ru: Свойства телескопа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Seeing
ru: Качество изображения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select item...
ru: Выбрать объект...

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Select
ru: Выделить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Selenographic Sync
ru: Селенографическая синхронизация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set Register
ru: Установить значение регистра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set home
ru: Установить местоположение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set register
ru: Установить значение регистра

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Set
ru: Установить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Shutter Speed
ru: Скорость затвора

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal Time
ru: Звёздное время

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal time
ru: Звёздное время

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sidereal
ru: Звёздный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulation
ru: Симуляция

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Config
ru: Конфигурация симулятора

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Simulator Settings
ru: Настройки симулятора

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 1
ru: Место 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 2
ru: Место 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 3
ru: Место 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site 4
ru: Место 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Management
ru: Управление местом

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Site Name
ru: Имя места

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sites
ru: Места:

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sky Glow (magnitudes)
ru: Свечение неба (зв. величины)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sleep
ru: Спать

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew Accuracy
ru: Точность наведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew rate
ru: Скорость наведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slew
ru: Наведение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Slow
ru: Медленно

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc connection
ru: Отслеживать подключение контроллера купола

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc master alarm
ru: Отслеживать сигналы тревоги контроллера купола

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop dc mode
ru: Отслеживать режим контроллера купола

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Snoop devices
ru: Отслеживать устройства

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar System
ru: Солнечная система

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Solar
ru: Солнечная

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (msec)
ru: Юг (мсек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South (sec)
ru: Юг (сек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: South
ru: Юг

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Speed
ru: Скорость

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Star Catalogs
ru: Звёздные каталоги

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Step delay
ru: Задержка шага

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stop
ru: Стоп

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream Off
ru: Выкл. поток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Stream On
ru: Вкл. поток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Swap buttons
ru: Обменять кнопки

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 1
ru: Переключатель 1

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 2
ru: Переключатель 2

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 3
ru: Переключатель 3

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Switch 4
ru: Переключатель 4

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Sync
ru: Синхронизация

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope Simulator
ru: Симулятор телескопа

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescope
ru: Телескоп

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Telescopes
ru: Телескопы

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma Driver
ru: Драйве Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temma version
ru: Версия Temma

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temp.
ru: Темп.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Temperature K
ru: Температура K

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Theta D:M:S
ru: Тета Г:М:С

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Ticks
ru: Сдвиги

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time Factor
ru: Фактор времени

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Time
ru: Время

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer (ms)
ru: Таймер (мс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Timer
ru: Таймер

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Top
ru: Верх

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Total Exposure Time (ms)
ru: Полное время экспозиции (мс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track Mode
ru: Режим ведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Track
ru: Ведение

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Accuracy
ru: Точность ведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Frequency
ru: Частота ведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking Mode
ru: Режим ведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Tracking mode
ru: Режим ведения

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Transformation
ru: Преобразование

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Offset
ru: Разница с UTC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: UTC Time
ru: Время UTC

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update Client
ru: Обновить клиент

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update GPS
ru: Обновить GPS

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Uranus
ru: Уран

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Use Pulse Cmd
ru: Использовать импульсные команды

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Venus
ru: Венера

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Version
ru: Версия

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video Stream
ru: Видеопоток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Video
ru: Видео

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: W/E Rate
ru: Скорость З/В

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Wake up
ru: Проснуться

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Webcam Name
ru: Название веб-камеры

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (msec)
ru: Запад (мсек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West (sec)
ru: Запад (сек)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West
ru: Запад

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: West/East
ru: Запад/Восток

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance Mode
ru: Режим баланса белого

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: White Balance
ru: Баланс белого

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Whiteness
ru: Белизна

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: Width
ru: Ширина

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app. to refracted
ru: видим. в преломленные

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., tel., observed
ru: видим., прелом., тел. в наблюдаемые

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: app., refr., telescope
ru: видим., преломл. в телескопные

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: arcseconds
ru: угл. секунд

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: cold
ru: холодный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: danger
ru: опасность

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: decPEC (dd:mm:ss)
ru: склКПО (чч:мм:сс)

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: dome control
ru: управление куполом

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: identity
ru: исходные координаты

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: lunar
ru: лунный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: manual
ru: ручной

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: max Alt
ru: макс. высота

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: min Alt
ru: мин. высота

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: off
ru: выкл.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: on
ru: вкл.

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: rel. to HA
ru: отн. к ЧУ

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: reset
ru: сбросить

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: sidereal
ru: звёздный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: solar
ru: солнечный

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: undefined
ru: неопределённый

[ctx: string from libindi, used in the config dialog]
en: warm
ru: горячий

en: Original Author
ru: Первый автор

en: Current Maintainer
ru: Текущий сопровождающий

en: Valery Kharitonov
ru: Валерий Харитонов

en: Converted labels containing technical terms to links to documentation
ru: Преобразовать названия, содержащие технические термины в ссылки на документацию

en: Technical documentation on Astronomy and KStars
ru: Техническая документация по астрономии и KStars

en: Guiding code based on lin_guider
ru: Код гида основан на lin_guider

en: Artwork
ru: Произведение искусства

en: Improvements to observation plan execution, star hopper etc.
ru: Улучшение выполнения плана наблюдений, поиска по звёздам и т.д.

en: Extensive testing and suggestions for Ekos/INDI.
ru: Всестороннее тестирование и предложения для Ekos/INDI.

en: Yuri Fabirovsky
ru: Юрий Фабировский

en: Could not parse image format of %1; assuming PNG.
ru: Невозможно определить формат изображения %1. Предполагается PNG.

en: Script executed.
ru: Сценарий выполнен.

en: Could not execute script.
ru: Не удаётся выполнить сценарий.

en: Using CPU date/time instead.
ru: Использовать системную дату и время.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Scope) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TelescopeCheck)
en: Telescope
ru: Телескоп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Id:
ru: Идентификатор:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Refractor
ru: Рефрактор

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Newtonian
ru: Система Ньютона

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Maksutov
ru: Система Максутова

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Schmidt-Cassegrain
ru: Система Шмидта-Кассегрена

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Kutter (Schiefspiegler)
ru: Система Куттера (Schiefspiegler)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Type)
en: Cassegrain
ru: Система Кассегрена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3) i18n: ectx: property (text), wi
en: Model:
ru: Модель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label31) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: Vendor:
ru: Производитель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeApertureText)
en: Aperture:
ru: Апертура:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Unit:
ru: Единица измерения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddEyepiece)
en: Save Eyepiece
ru: Сохранить окуляр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Apparent FOV:
ru: Видимое поле зрения:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, FovUnit)
en: rad
ru: радиан

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label51)
en: Magnification factor of the Barlow/Shapley lens
ru: Коэффициенты увеличения для линз Барлоу/Шепли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label51)
en: Factor:
ru: Фактор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddLens)
en: Save Lens
ru: Сохранить линзу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AddFilter)
en: Save Filter
ru: Сохранить фильтр

en: End Session
ru: Закончить программу наблюдений

en: Save and End the current session
ru: Сохранить и закончить текущую программу наблюдений?

en: Next Page >
ru: Следующая страница >

en: site_
ru: место_

en: session_
ru: сеанс_

en: Next Target >
ru: Следующая цель >

en: observation_
ru: наблюдение_

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Execute)
en: Execute Session
ru: Выполнение программы наблюдений

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Enter Session Details:
ru: Укажите сведения о программе наблюдений:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location)
en: set location
ru: установить местонахождение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Begin:
ru: Начало:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weather:
ru: Погода:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Equipment:
ru: Оборудование:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comments:
ru: Примечания:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Language:
ru: Язык:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: View Object Details:
ru: Сведения об объекте:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, raLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ra1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RaLabel) i18n: ectx: property (text)
en: Right ascension:
ru: Прямое восхождение:

[ctx: Move the telescope to an object or location]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Slew)
en: Slew Telescope
ru: Навести телескоп

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: Enter the Observation Details:
ru: Ввести сведения о наблюдении:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Observer
ru: Наблюдатель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Telescope:
ru: Телескоп:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Eyepiece:
ru: Окуляр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Lens:
ru: Линза:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Seeing:
ru: Качество изображения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: arc seconds
ru: углов. сек.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Faintest Star:
ru: Самые слабые звёзды:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (magnitude)
ru: (звёздная величина)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NextButton)
en: Next >
ru: Далее >

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, SessionURL)
en: Step 1: Session Details
ru: Шаг 1: Сведения о программе

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, AddObject)
en: Add new object to list
ru: Добавить объект в список

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, RemoveObject)
en: Remove object from list
ru: Удалить объект из списка

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, ObservationsURL)
en: Step 2: Observations
ru: Шаг 2: Наблюдения

en: Overwrite
ru: &Заменить

en: Another Observer already exists with the given Name and Surname, Overwrite?
ru: Уже есть наблюдатель с таким именем и фамилией, переписать?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
ru: &Общие

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BackendsGroupBox)
en: Backends
ru: Движки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct coordinates of objects for the effects of the atmosphere
ru: Корректировать координаты с учётом атмосферной рефракции

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: The atmosphere bends light passing through it, like a lens.  If this item is checked, this "atmospheric refraction" will be simulated in the sky map.  Note that this correction is only applied when using the Horizontal coordinate system.
ru: В результате атмосферной рефракции направление лучей, достигших поверхности планеты, отличается от первоначального, вследствие чего наблюдаемая высота светила немного увеличивается. Этот параметр позволяет корректировать координаты светил с учётом рефракции. Данная корректировка возможно при использовании горизонтальной системы координат.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRefraction)
en: Correct for atmospheric refraction
ru: Поправка на атмосферную рефракцию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: Correct for the effect of sun's gravity on star positions, as predicted by General Relativity, and verified by Eddington's experiment.
ru: Корректировать положение звёзд из-за гравитационного воздействия Солнца как это было предсказано Общей теорией относительности и подтверждено в эксперименте Эддингтона.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRelativistic)
en: General Relativity effects near the sun
ru: Эффекты общей теории относительности близ Солнца

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysRecomputeCoordinates)
en: Checking this option causes recomputation of current equatorial coordinates from catalog coordinates (i.e. application of precession, nutation and aberration corrections) for every redraw of the map. This makes processing slower when there are many stars to handle, but is more likely to be bug-free. There are known bugs in the rendering of stars when this recomputation is avoided.
ru: Установка этого параметра включает пересчёт текущих экваториальных координат из координат каталога (т.е. учитывать прецессию, нутацию и аберрацию) для каждой перерисовки карты. Это замедляет обработку при большом числе звёзд, но скорее всего будет без ошибок. Этот пересчёт разрешает некоторые известные ошибки отрисовки звёзд.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ImageryGroupBox)
en: DSS Imagery
ru: DSS изображения

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Look and &Feel
ru: Внешний вид

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Show name label of centered object?
ru: Показывать название отцентрованного объекта?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: If checked, a name label will be temporarily attached to an object while it is centered in the display.  You can attach a more persistent label to any object using the right-click popup menu.
ru: При включении этой опции будет временно показано название объекта по центру экрана. Можно настроить показ постоянной надписи, выбрав её из контекстного меню при нажатии на объекте правой кнопки мыши.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoLabel)
en: Attach label to centered object
ru: Отметить отцентрованный объект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseHoverLabel)
en: Attach temporary label when hovering mouse
ru: Показывать названия при наведении курсора мыши

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Select this for smoother (but slower) graphics
ru: Выберите это для сглаживания графики (более медленная работа)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAntialias)
en: Use antialiased drawing
ru: Использовать сглаживание

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Show slewing motion when focus changes?
ru: След при смене фокуса

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: If checked, changing the focus position will result in a visible animated "slew" to the new position.  Otherwise, the display will center on the new position instantaneously.
ru: При включении этой опции при изменении фокуса будет показан след от движения. Если опция выключена, объекты будут показаны на новом месте мгновенно.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAnimatedSlewing)
en: Use animated slewing
ru: Использовать анимацию при вращении

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Do not draw all objects while the map is moving?
ru: Не показывать объекты при движении

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: When the map is in motion, smooth animation is compromised if the program has too many objects to draw on the map; check this item to temporarily hide some of the objects while the display is in motion.
ru: При движении по небу анимация может сильно затормозить работу программы в связи с большим количеством показываемых объектов. Указанные здесь настройки позволяют временно скрывать некоторые объекты во время движения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnSlew)
en: Hide objects while moving
ru: Скрывать объекты при движении

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelHideTimeStep)
en: Also hide if time step larger than:
ru: Также скрывать, если шаг по времени больше чем:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideStars)
en: If checked, then fainter stars will be hidden when the map is in motion.
ru: При включении этой опции тусклые звёзды не будут показываться во время движения.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitHideStar)
en: Stars fainter than this will not be drawn while the map is moving.
ru: Звёзды с яркостью меньше указанной не будут показываться во время движения.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: Hide solar system bodies while moving?
ru: Скрывать объекты Солнечной системы при движении

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets)
en: If checked, then all solar system bodies will be hidden when the map is in motion.
ru: При включении этой опции объекты Солнечной системы будут скрыты во время движения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HidePlanets) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Solar system
ru: Солнечная система

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideLabels)
en: Object labels
ru: Названия объектов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: If checked, then constellation lines will be hidden when the map is in motion.
ru: При включении этой опции линии созвездий будут скрыты во время движения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCLines)
en: Constellation lines
ru: Линии созвездий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: If checked, then the coordinate grids will be hidden when the map is in motion.
ru: При включении этой опции координатные сетки будут скрыты во время движения карты.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideGrids)
en: Coordinate grids
ru: Координатные сетки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCBounds)
en: Constellation boundaries
ru: Границы созвездий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: If checked, then constellation names will be hidden when the map is in motion.
ru: При включении этой опции названия созвездий будут скрыты во время движения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideCNames)
en: Constellation names
ru: Названия созвездий

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Observing &List
ru: Список наблюдений

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListOptions)
en: Observing List Labels
ru: Надписи списка наблюдения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObsListImageryOptions)
en: Preferred Imagery
ru: Предпочтительные изображения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarNames)
en: Show &name
ru: Показывать &названия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowStarMagnitudes)
en: Show ma&gnitude
ru: Показывать звёздную в&еличину

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelDensity) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DeepSkyLabelDensityLabel)
en: Label density:
ru: Плотность названий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyNames)
en: Show na&me
ru: Показывать &названия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeepSkyLongLabels)
en: Show &long names
ru: Показывать &полные названия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDeepSkyMagnitudes)
en: Show magni&tude
ru: Показывать звёздную в&еличину

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSkyZoomOut)
en: Faint limit zoomed out:
ru: Предел яркости при удалении:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMag3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: mag
ru: звёзд. вел.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LabelMagDeepSky)
en: Faint limit zoomed in:
ru: Предел яркости при приближении:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUnknownMagObjects)
en: Show objects of unknown magnitude
ru: Показать объекты неизвестной звёздной величины

[ctx: use 'moonless night' color scheme]
en: Moonless Night
ru: Безлунная ночь

[ctx: use realistic star colors]
en: Real Colors
ru: Природные цвета

[ctx: show stars as red circles]
en: Solid Red
ru: Красные кружки

[ctx: show stars as black circles]
en: Solid Black
ru: Чёрные кружки

[ctx: show stars as white circles]
en: Solid White
ru: Белые кружки

en: New Color Scheme
ru: Создать цветовую схему

en: Enter a name for the new color scheme:
ru: Введите название новой цветовой схемы:

en: Local color scheme index file could not be opened.
    Scheme cannot be removed.
ru: Файл с индексами цветовой схемы не может быть открыт.
    Схема не может быть удалена.

en: Could not delete the file: %1
ru: Не удаётся удалить файл: %1

en: Error Deleting File
ru: Ошибка удаления файла

en: Could not find an entry named %1 in colors.dat.
ru: Не удаётся найти запись %1 в файле colors.dat.

en: Scheme Not Found
ru: Схема не найдена

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: Current color settings
ru: Настройки цветов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ColorPalette)
en: The list of all customizable colors in the program.  Next to each item is a square showing the color it is currently set to.  Click on any item to change its color.
ru: Список настраиваемых цветов программы. Рядом с каждым элементом показан выбранный для него цвет. Щёлкните на любом элементе для изменения его цвета.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: InfoBox BG mode:
ru: Фон надписей:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: No Fill
ru: без заливки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Transparent
ru: прозрачный

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_BoxBGMode)
en: Opaque
ru: непрозрачный

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Star color mode:
ru: Цвета звёзд:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: Set the star color mode
ru: Режим цвета звёзд

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_StarColorMode)
en: There are four ways to draw stars on the map.  By default, stars are circles with a white core and a rim which is tinted to reflect the star's actual color.  You may also choose to draw the stars as solid white, red, or black circles, to match the needs of your overall color scheme.
ru: Существует четыре способа показать звезду на карте. По умолчанию звезда показываются как круг с белой заливкой и краем настоящего цвета звезды. Вы можете выбрать показ звёзд в виде белых, красных или чёрных кругов для соответствия текущей цветовой схеме.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Star color intensity:
ru: Интенсивность цвета звёзд:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: Set the intensity of star colors
ru: Интенсивность цвета звёзд

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_StarColorIntensity)
en: When using the realistic-color star mode, this option will set the saturation level of the star's colors.  A higher value means more intense colors.
ru: При использовании режима реального цвета звезды этот  параметр задаёт насыщенность цвета звезды. Более высокое значение означает более насыщенный цвет.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preset Color Schemes
ru: Предопределённые цветовые схемы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of preset color schemes
ru: Список предопределённых цветовых схем

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, PresetBox)
en: List of all known color schemes.  Several are provided by default, and you may also define your own.
ru: Список предопределённых цветовых схем. Можно задать собственную цветовую схему.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddPreset)
en: Create a new preset color scheme using current settings
ru: Создать новую схему на базе текущих настроек

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddPreset)
en: After changing the colors to a scheme that you like, press this button to create a new scheme using those colors.  Your scheme will appear here in the list of presets, and will also be available in the "Settings" menu of the main window.
ru: После изменения цветов объектов можно нажать эту кнопку для создания новой цветовой схемы. Ваша схема появится в списке и станет доступна в меню «Настройка».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Remove a preset color scheme
ru: Удалить предопределённую цветовую схему

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemovePreset)
en: Press this button to remove the highlighted color scheme.  This will only work on your custom color schemes.
ru: Нажмите на эту кнопку чтобы удалить выбранную цветовую схему. Удалить вы можете только свои созданные схемы.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: Show constellation lines?
ru: Линии созвездий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: If checked, constellation lines will be drawn on the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба линии созвездий.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCLines)
en: &Constellation lines
ru: Л&инии созвездий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelSkyCulture)
en: Sky culture:
ru: Культура неба:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Choose sky culture
ru: Выберите культуру неба

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, SkyCultureComboBox)
en: Here, you can choose how constellations are represented
ru: Здесь можно выбрать, как должны быть представлены созвездия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCBounds)
en: Constellation &boundaries
ru: &Границы созвездий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHighlightedCBound)
en: Highlight central constellation boundary
ru: Подсветка граница созвездий в центре

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Draw constellation names?
ru: Показывать названия созвездий?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: If checked, constellation names will be drawn on the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба названия созвездий.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCNames)
en: Constellation &names
ru: Н&азвания созвездий

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ConstellOptions)
en: Constellation Name Options
ru: Названия созвездий

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Use Latin constellation names
ru: Использовать латинские названия созвездий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: Select this to use Latin constellation names on the sky map
ru: Показывать названия созвездий на латинском языке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLatinConstellNames)
en: L&atin
ru: &Латинские

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Use Localized constellation names
ru: Названия созвездий на родном языке

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Select this to use constellation names from your locality (if available)
ru: Показывать названия созвездий на родном языке (если доступно)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseLocalConstellNames)
en: Localized
ru: На родном языке

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Use IAU abbreviations
ru: Использовать сокращения IAU

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Select this to use abbreviations from the International Astronomical Union as constellation labels
ru: Использовать в качестве названий созвездий сокращения, принятые в Международном астрономическом союзе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseAbbrevConstellNames)
en: Abbre&viated
ru: &Сокращённые названия

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: Draw Ecliptic?
ru: Показывать эклиптику?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEcliptic)
en: If checked, the ecliptic will be drawn on the sky map.  The ecliptic is a great circle on the sky that the Sun appears to follow over the course of one year.  All other solar system bodies roughly follow the ecliptic as well.
ru: Позволяет показывать на карте неба эклиптику. Эклиптика — большой круг небесной сферы, по которому происходит видимое годичное движение Солнца среди звёзд. Орбиты всех планет Солнечной системы более или менее близко лежат в плоскости эклиптики.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: Use filled Milky Way contour?
ru: Показывать фон Млечного Пути

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FillMilkyWay)
en: If checked, the Milky Way contour will be shown filled.  Otherwise, only the outline will be drawn.
ru: Позволяет показывать контур Млечного пути с заливкой цветом. В противном случае будет показан только контур (границы Млечного пути).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Draw horizon?
ru: Показывать горизонт?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: If checked, a line representing the local horizon will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте неба линию горизонта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizon)
en: Hori&zon (line)
ru: &Линия горизонта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: Draw the Milky Way contour?
ru: Показывать контур Млечного пути?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMilkyWay)
en: If checked, a contour representing the Milky Way will be drawn on the sky map
ru: Позволяет показывать на карте неба контур Млечного пути

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: If checked, coordinate grids will automatically change according to active coordinate system.
ru: Позволяет рисовать координатные сетки активной системы координат?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSelectGrid)
en: Automatically select coordinate grid
ru: Автоматически выбирать координатную сетку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: Draw flags?
ru: Показывать флаги?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFlags)
en: If checked, flags will be drawn on the sky map
ru: Позволяет показывать на карте неба флаги.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Draw equatorial coordinate grid?
ru: Показывать экваториальную сетку?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 2 hours in Right Ascension and every 20 degrees in Declination.
ru: Позволяет показывать на карте неба координатную сетку через каждые 2 угловых часа прямого восхождения и через 20 градусов склонения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquatorialGrid)
en: Equatorial coordinate grid
ru: Экваториальная сетка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Draw horizontal coordinate grid?
ru: Показывать азимутальную сетку?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: If checked, a grid of lines will be drawn every 30 degrees in Azimuth and every 20 degrees in Altitude.
ru: Позволяет показывать на карте неба координатную сетку через каждые 30 градусов азимута и через 20 градусов высоты.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowHorizontalGrid)
en: Horizontal coor&dinate grid
ru: Азимутальная сетка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Draw opaque ground?
ru: Показывать непрозрачный горизонт?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: If checked, the area below the horizon will be filled in, to simulate the ground beneath you.  Note that the ground is never drawn when using the Equatorial coordinate system.
ru: Позволяет закрасить область под линией горизонта, моделируя тем самым землю под ногами у наблюдателя. Если используется экваториальная система координат, земля никогда не будет показываться.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGround)
en: Opaque &ground
ru: Н&епрозрачный горизонт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Draw Celestial equator?
ru: Показывать небесный экватор?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: If checked, the celestial equator will be drawn in the sky map.
ru: Позволяет показывать на карте неба небесный экватор.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowEquator)
en: Celestial e&quator
ru: Небесный &экватор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellites)
en: Show satellites
ru: Показывать ИСЗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVisibleSatellites)
en: Show only visible satellites
ru: Показывать только видимые ИСЗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSatellitesLabels)
en: Show labels
ru: Показывать названия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DrawSatellitesLikeStars)
en: Draw satellites like stars
ru: Показывать ИСЗ звёздами

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, FilterEdit)
en: Search satellites
ru: Поиск ИСЗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, UpdateTLEButton)
en: Update TLEs
ru: Обновить TLE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSolarSystem)
en: Show solar system objects
ru: Показывать объекты Солнечной системы

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MajorBodiesBox)
en: Sun, Moon && Planets
ru: Солнце, Луна и планеты

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: Draw Saturn?
ru: Показывать Сатурн?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSaturn)
en: If checked, Saturn will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Сатурн.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Draw major bodies as images?
ru: Показывать небесные тела изображениями?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: If checked, then the planets, the Sun and the Moon will be shown as bitmap images on the map
ru: При включении этой опции планеты, Солнце и Луна будут показаны в виде фотографических изображений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetImages)
en: Use images
ru: Использовать изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: Draw Mars?
ru: Показывать Марс?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMars)
en: If checked, Mars will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Марс.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Attach Name labels to the major solar system bodies?
ru: Показывать названия объектов Солнечной системы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: If checked, name labels will be attached to the planets, the Sun and the Moon
ru: При включении этой опции будут показаны названия планет, Солнца и Луны

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlanetNames)
en: Use name labels
ru: Использовать названия

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select all major bodies
ru: Показывать все основные небесные тела

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Press this to select all planets, the Sun and the Moon to be drawn in the map
ru: Нажмите на эту кнопку, чтобы показать все планеты, Солнце и Луну на карте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAllPlanets)
en: Select All
ru: Выделить все

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Unselect all major bodies
ru: Не показывать основные небесные тела

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Press this button to unselect all planets, the Sun and the Moon so that they will not be drawn on the map
ru: Нажмите эту кнопку чтобы скрыть все планеты, Солнце и Луну с карты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showNonePlanets)
en: Select None
ru: Не показывать ничего

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: Draw Venus?
ru: Показывать Венеру?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVenus)
en: If checked, Venus will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Венеру.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: Draw the Sun?
ru: Показывать Солнце?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSun)
en: If checked, the Sun will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Солнце.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: Draw Jupiter?
ru: Показывать Юпитер?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowJupiter)
en: If checked, Jupiter will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Юпитер.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: Draw the Moon?
ru: Показывать Луну?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoon)
en: If checked, the Moon will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Луну.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: Draw Mercury?
ru: Показывать Меркурий?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMercury)
en: If checked, Mercury will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Меркурий.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: Draw Neptune?
ru: Показывать Нептун?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNeptune)
en: If checked, Neptune will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Нептун.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: Draw Uranus?
ru: Показывать Уран?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowUranus)
en: If checked, Uranus will be drawn on the map.
ru: Позволяет показывать на карте Уран.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, MinorBodiesBox)
en: Minor Planets
ru: Малые тела

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: Draw asteroids?
ru: Показывать астероиды?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroids)
en: If checked, asteroids will be drawn on the map
ru: Если включено, то на карте неба будут показаны астероиды

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: Draw comets?
ru: Показывать кометы?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowComets)
en: If checked, comets will be drawn on the map
ru: Позволяет показывать на карте кометы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: Show names of comets near the Sun
ru: Показать названия у комет, находящихся около Солнца

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCometNames)
en: If checked, the comets near the Sun will have name labels attached.  Comets vary in brightness in their orbits, so a faint magnitude is not effective in this case.
ru: При включении этой опции у комет, находящихся около Солнца, будут показаны их названия. Кометы различаются своей яркостью на разных орбитах, поэтому определение ярких комет по звёздной величине не подходит.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (MagnitudeSpinBox, kcfg_MagLimitAsteroid)
en: Set the faintest magnitude for drawing asteroids
ru: Максимальная звёздная величина показываемых астероидов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Maximum distance for comet names
ru: Максимальное расстояние для названных комет

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_MaxRadCometName)
en: Set the maximum distance from the Sun for a comet to have a name label, in Astronomical Units (AU).  1 AU is the distance between the Earth and the Sun, approximately 150 million km
ru: Максимальное расстояние в астрономических единицах от Солнца, в пределах которого кометы будут показаны с их названиями. 1 а.е. (астрономическая единица) ­­­— среднее расстояние между Землёй и Солнцем, приблизительно 150 млн. километров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: AU
ru: а.е.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Attach name labels to asteroids?
ru: Добавить названия астероидов?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: If checked, then name labels will be attached to asteroids
ru: Позволяет добавить названия к астероидам

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAsteroidNames)
en: Show names
ru: Показывать названия

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, TrailsBox)
en: Orbit Trails
ru: Траектории орбит

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Auto-trail tracked bodies
ru: Траектория у отслеживаемых объектов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: If checked then any solar system body will have a temporary trail attached while it is centered in the display.
ru: При включении этой опции у тел Солнечной системы будут показаны траектории.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseAutoTrail)
en: Always show trail when tracking a solar system body
ru: Всегда показывать траекторию объекта Солнечной системой

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trail color into the background?
ru: Траектории планет затухают в цвет фона?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: If checked, the color of the planet trail will be blended into the background sky color.
ru: При включении опции траектории планет будут затухать до цвета фона.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadePlanetTrails)
en: Fade trails to background color
ru: Траектории планет затухают в цвет фона

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Clear all orbit trails
ru: Скрыть все орбиты

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Press this to clear all orbit trails that you may have attached to solar system bodies using the right-click popup menu.
ru: Нажмите здесь, чтобы убрать все выбранные траектории тел Солнечной системы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ClearAllTrails)
en: Remove All Trails
ru: Скрыть все траектории

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Earth satellite tracks
ru: Траектории спутников Земли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSupernovae)
en: Show supernovae
ru: Показать сверхновые

en: Names:
ru: Названия:

en: B-V index:
ru: Индекс B-V:

en: Asteroid/Comet details
ru: Сведения о астероиде/комете

en: Date, time and location:
ru: Дата, время и место:

en: Could not upload file
ru: Не удаётся разместить файл

en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
ru: ПЗ (%1/%2): %3 (%4' x %5')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, recaptureButton)
en: Capture again...
ru: Захватить еще раз...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete snapshot
ru: Удалить снимок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save to file...
ru: Сохранить в файл...

en: Open Cluster
ru: Рассеянное скопление

en: Asterism
ru: Астеризм

en: Globular Cluster
ru: Шаровое скопление

en: Gaseous Nebula
ru: Газовая туманность

en: Dark Nebula
ru: Тёмная туманность

en: Planetary Nebula
ru: Планетарная туманность

en: Supernova Remnant
ru: Остаток сверхновой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GalaxyCB)
en: Galaxy
ru: Галактика

en: Quasar
ru: Квазар

en: Galactic Cluster
ru: Скопление галактик

en: Star Magnitudes:
ru: Звёздные величины:

en: Chart Scale:
ru: Масштаб карты:

en: Observer:
ru: Наблюдатель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18
en: Date:
ru: Дата:

en: Site:
ru: Место:

en: Trans:
ru: Кульминация:

en: Power:
ru: Увеличение:

en: Star hopper returned empty path. We advise you to change star hopping settings or use manual capture mode.
ru: Средством перехода между звёздами возвращен пустой путь. Вам следует изменить параметры перехода между звёздами или воспользоваться режимом перехода вручную.

en: Star hopper failed to find path
ru: Способу перехода между звездами не удалось найти путь

en: Go to next Wizard page
ru: К следующей странице Мастера

en: Go to previous Wizard page
ru: К предыдущей странице Мастера

en: Logging Form
ru: Форма журнала наблюдений

en: Field of View Snapshots
ru: Снимки поля зрения

[ctx: %1 = FOV index, %2 = FOV count, %3 = FOV name, %4 = FOV X size, %5 = FOV Y size]
en: FOV (%1/%2): %3 (%4' x %5')
ru: ПЗ (%1/%2): %3 (%4' x %5')

en: Details About Object
ru: Сведения об объекте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Basic Finder Chart Settings
ru: Основные настройки поисковой карты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepText)
en: <p>Set basic document details: title, subtitle and description.</p>
    <p>When done, press <b>Next</b> button.</p>
ru: <p>Укажите заголовок, подзаголовок и описание для документа.</p>
    <p>По окончании нажмите кнопку <b>«Далее»</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
ru: Заголовок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subtitleLabel)
en: Subtitle:
ru: Подзаголовок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Additional Finder Chart Contents
ru: Укажите дополнительные данные поисковой карты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tablesLabel)
en: Details tables
ru: Таблица данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, generalCheckBox)
en: Add general details table
ru: Добавить общие данные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, posCheckBox)
en: Add position details table
ru: Добавить местоположение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rstCheckBox)
en: Add Rise/Set/Transit details table
ru: Добавить Восход/Закат/Кульминацию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, astComCheckBox)
en: Add Asteroid/Comet details table
ru: Добавить  Астероиды/Кометы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loggingFormLabel)
en: Logging form
ru: Форма журнала наблюдений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loggingFormBox)
en: Add basic logging form to finder chart
ru: Добавить базовую форму журнала наблюдений к поисковой карте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Browse Captured Field of View Images
ru: Просмотреть снятые изображения поля зрения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: Browse captured FOV snapshots
ru: Просмотреть сделанные снимки поля зрения

en: Only magnitudes chart
ru: Только карта звёздных величин

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Basic Field of View Capture Settings
ru: Установить основные настройки снимков поля зрения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, switchColorsBox)
en: Use "Sky Chart" color scheme
ru: Использовать цвета звёздной карты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overrideShapeBox)
en: Override FOV shape to rectangular
ru: Изменить форму поля зрения на прямоугольную

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Scale and magnitudes chart
ru: Масштаб и зв. величины карты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addLegendBox)
en: Add scale and magnitudes chart to exported FOV images
ru: Добавить диаграмму масштаба и величин в экспортируемые изображения поля зрения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useAlphaBlendBox)
en: Use alpha-blended background
ru: Использовать полупрозрачный фон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Chart orientation:
ru: Ориентация карты:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Chart position:
ru: Местоположение карты:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Chart type:
ru: Тип карты:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Manually Capture Field of View Snapshots
ru: Захват снимков поля зрения  вручную

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, captureButton)
en: Begin capture
ru: Начать захват

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Set Star Hopper FOV Capture Options
ru: Установить параметры захвата поля зрения с переходом между звездами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Select begin star:
ru: Выбрать начальную звезду:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFromListButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fromListButton)
en: Select object from list
ru: Выбрать объект из списка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pointButton)
en: Point object on sky map
ru: Точечный объект на карте неба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Show details...
ru: Показать сведения...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Hopping FOV:
ru: Поле зрения перехода:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Hop magnitude limit:
ru: Предел величины перехода:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Choose Field of View Capture Method
ru: Выберите поле зрения метода захвата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Field of view definition method:
ru: Метод определения поле зрения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manualRadio)
en: Manually capture field of view snapshots
ru: Захват снимков поля зрения вручную

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hopperRadio)
en: Star hopper-based fields of view capture (experimental)
ru: Захват поля зрения на основе перехода между звездами (экспериментальный режим)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Select Sky Object
ru: Выбрать небесный объект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedObjLabel)
en: Selected object:
ru: Выбранный объект:

en: Could not upload file to remote location: %1
ru: Не удаётся разместить файл на сервере: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Preview, Print and Export
ru: Предпросмотр, печать и экспорт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Print preview
ru: Предпросмотр печати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, printButton)
en: Print
ru: Печать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stepTitle)
en: Welcome to the KStars Printing Wizard
ru: Добро пожаловать в мастер печати KStars

en: Loading asteroids
ru: Загрузка астероидов

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Europa
ru: Европа

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Io
ru: Ио

[ctx: Asteroid name (optional)]
en: Asterope
ru: Астеропа

en:  (Asteroid)
ru:  (Астероид)

en: Loading comets
ru: Загрузка комет

en: Constellation Boundaries
ru: Границы созвездий

en: Loading Constellation Boundaries
ru: Загрузка границ созвездий

en: Star HD%1 not found.
ru: Звезда HD%1 не найдена.

en: Loading constellation names
ru: Загрузка названий созвездий

en: No icon
ru: Без значка

en: Creating horizon
ru: Создание горизонта

en: Loading %1
ru: Загрузка %1

en: Loading Milky Way
ru: Загрузка Млечного Пути

en: Loading Large Magellanic Clouds
ru: Загрузка Большого Магелланова облака

en: Loading Small Magellanic Clouds
ru: Загрузка Малого Магелланова облака

en: Host Galaxy :: %1
ru: Галактика :: %1

en: Magnitude :: %1
ru: Звёздная величина :: %1

en: Type :: %1
ru: Тип :: %1

en: Position :: RA : %1 Dec : %2
ru: Позиция :: ПВ : %1; Скл : %2

en: Date :: %1
ru: Дата :: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, centrePushButton)
en: Slew map to object
ru: Навести карту на объект

en: Loading satellites
ru: Загрузка ИСЗ

en: Update TLEs...
ru: Обновление TLE...

en: Update %1 satellites
ru: Обновление %1 ИСЗ

en: Loading solar system
ru: Загрузка Солнечной системы

en: Loading stars
ru: Загрузка звёзд

en: Please wait while re-indexing stars...
ru: Дождитесь переиндексации звёзд...

en: Requested Position Below Horizon
ru: Заданная позиция находится под горизонтом

en: The requested position is below the horizon.
    Would you like to go there anyway?
ru: Заданная позиция находится под горизонтом.
    Хотите ли вы продолжать с такой установкой?

en: Go Anyway
ru: Продолжить

en: Keep Position
ru: Оставить позицию

en: Sloan Digital Sky Survey image provided by the Astrophysical Research Consortium [free for non-commercial use].
ru: Слоановский Цифровой Обзор Неба, подготовлен Консорциумом Астрофизических Исследований [свободно для некоммерческого использования].

en: Angular distance: %1
ru: Угловое расстояние: %1

en: Star Hopper: Choose a field-of-view
ru: Переход между звёздами: выбор поля зрения

en: FOV to use for star hopping:
ru: ПЗ для средства перехода между звёздами:

en: Star Hopper: Enter field-of-view to use
ru: Переход между звёздами: введите значение поля зрения

en: FOV to use for star hopping (in arcminutes):
ru: ПЗ для средства перехода между звёздами (в угл. минутах):

en: No object selected.
ru: Нет выбранных объектов.

en: Object Details
ru: Сведения об объекте

[ctx: Jupiter's moon Io]
en: Io
ru: Ио

[ctx: Jupiter's moon Europa]
en: Europa
ru: Европа

[ctx: Jupiter's moon Ganymede]
en: Ganymede
ru: Ганимед

[ctx: Jupiter's moon Callisto]
en: Callisto
ru: Каллисто

[ctx: moon phase, 100 percent illuminated]
en: Full moon
ru: Полнолуние

[ctx: moon phase, 0 percent illuminated]
en: New moon
ru: Новолуние

[ctx: moon phase, half-illuminated and growing]
en: First quarter
ru: Первая четверть

[ctx: moon phase, half-illuminated and shrinking]
en: Third quarter
ru: Третья четверть

[ctx: moon phase between new moon and 1st quarter]
en: Waxing crescent
ru: Растущий серп Луны

[ctx: moon phase between 1st quarter and full moon]
en: Waxing gibbous
ru: Растущая выпуклая Луна

[ctx: moon phase between full moon and 3rd quarter]
en: Waning gibbous
ru: Ущербная Луна

[ctx: moon phase between 3rd quarter and new moon]
en: Waning crescent
ru: Убывающий серп Луны

en: unknown
ru: неизв.

en: Star
ru: Звезда

en: Catalog Star
ru: Звезда каталога

en: Planet
ru: Планета

en: Comet
ru: Комета

en: Asteroid
ru: Астероид

en: Constellation
ru: Созвездие

en: Galaxy Cluster
ru: скопление галактик

en: Satellite
ru: ИСЗ

en: Radio Source
ru: Радиоисточник

en: Multiple Star
ru: кратная звезда

en: Unknown Type
ru: неизв. тип

en: Show HST Image
ru: Снимок с космического телескопа Хаббла

en: %1: Hubble Space Telescope, operated by STScI for NASA [public domain]
ru: %1: космический телескоп Хаббла, STScI для NASA [всеобщее достояние]

en: Show Spitzer Image
ru: Снимок с орбитального телескопа Спитцера

en: %1: Spitzer Space Telescope, courtesy NASA/JPL-Caltech [public domain]
ru: %1: орбитальный телескоп Спитцера, NASA/JPL-Caltech [всеобщее достояние]

en: Show SEDS Image
ru: Снимок SEDS

en: %1: SEDS, http://www.seds.org [free for non-commercial use]
ru: %1: SEDS, http://www.seds.org [свободно для некоммерческого использования]

en: Show KPNO AOP Image
ru: Снимок KPNO AOP

en: %1: Advanced Observing Program at Kitt Peak National Observatory [free for non-commercial use; no physical reproductions]
ru: %1: расширенная обзорная программа Национальной обсерватории Кит-Пик [свободно для некоммерческого использования, физическое воспроизведение запрещено]

en: Show NOAO Image
ru: Снимок NOAO

en: %1: National Optical Astronomy Observatories and AURA [free for non-commercial use]
ru: %1: Национальные оптические астрономические обсерватории США и AURA [свободно для некоммерческого использования]

en: %1: Very Large Telescope, operated by the European Southern Observatory [free for non-commercial use; no reproductions]
ru: %1: очень большой телескоп Европейской южной обсерватории [свободно для некоммерческого использования, воспроизведение запрещено]

en: Show
ru: Показать

en: lat and LST parameters should only be used in KSPlanetBase objects.
ru: Параметры lat и LST должны использоваться только в объектах KSPlanetBase.

en: alpha
ru: альфа

en: beta
ru: бета

en: gamma
ru: гамма

en: delta
ru: дельта

en: epsilon
ru: эпсилон

en: zeta
ru: дзета

en: eta
ru: эта

en: theta
ru: тэта

en: iota
ru: йота

en: kappa
ru: каппа

en: lambda
ru: лямбда

en: mu
ru: мю

en: nu
ru: ню

en: xi
ru: кси

en: omicron
ru: омикрон

en: pi
ru: пи

en: rho
ru: ро

en: sigma
ru: сигма

en: tau
ru: тау

en: upsilon
ru: ипсилон

en: phi
ru: фи

en: chi
ru: хи

en: psi
ru: пси

en: omega
ru: омега

en: Error parsing TimeZoneRule, setting to empty rule.
ru: Ошибка при обработке правила временной зоны, правило не будет использоваться.

en: Could not parse %1 as a valid month code.
ru: Не удалось разобрать %1 как допустимый код месяца.

en: Could not parse %1 as a valid day code.
ru: Не удалось разобрать %1 как допустимый код дня.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can locate objects in the sky by their name.
    			Use Ctrl+F, the "Pointing->Find Object" menu item, or the "Find Object"
    			Toolbar button.
    		</p>
ru: <p>Можно искать объекты по их названиям.
    Нажмите Ctrl+F, выберите пункт меню «Фокус->Найти объект»
     или нажмите на кнопку с изображением лупы на панели инструментов.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To change your Geographic Location,
    			use Ctrl+G, the "Settings->Geographic..." menu item,
    			or the "globe" Toolbar button.
    		</p>
ru: <p>Для изменения вашего местонахождения
    нажмите Ctrl+G, выберите пункт меню 
    «Настройка->Местонахождение наблюдателя...»,
    или нажмите кнопку с изображением глобуса на панели инструментов.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can Track an object, so it will always be centered
    			in the display.<br/>
    			Use Ctrl+T, the "Pointing->Engage Tracking" menu item, or the "lock"
    			Toolbar button. You can also simply center the object by
    			double-clicking on it or selecting "Center and Track" from the
    			object's popup menu.
    		</p>
ru: <p>Можно следить за объектом, так что он будет всегда в центре экрана.<br />
    Для этого нажмите Ctrl+T, «Привязка->Начать слежение», или кнопку на
    панели инструментов с «замком». Вы также можете выполнить центровку по
    объекту двойным щелчком по нему или выбором пункта «Отцентровать и привязать» в
    контекстном меню.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Handbook includes the AstroInfo Project, a series
    			of informative articles about Astronomy.
    		</p>
ru: <p>Руководство KStars включает в себя данные проекта AstroInfo ­­­— серию
    статей об астрономии.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>There are three on-screen "Info Boxes" which show data related to the
    			time/date, your geographic location, and the current central position on the
    			sky (the focus).  You can drag these boxes with the mouse, and "shade" them
    			by double-clicking them to show more (or less) information.  You can hide
    			them altogether in the Settings->Info Boxes menu.
    		</p>
ru: <p>Три расположенных на экране надписи показывают данные,
    относящиеся к времени/дате, вашему местонахождению и текущей центральной позиции
    на небосводе (привязке).  Можно перемещать их мышью и «раскрывать» 
    двойным щелчком, чтобы увидеть или скрыть дополнительную информацию. Вы также
    можете спрятать их все, используя пункт меню «Настройка->Информация».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>KStars has a full-screen mode; you can toggle this mode using the
    			"fullscreen" toolbar button, or by pressing Ctrl+Shift+F.
    		</p>
ru: <p>KStars можно запустить в полноэкранном режиме. Включить этот режим можно
    соответствующей кнопкой на панели инструментов или комбинацией клавиш Ctrl+Shift+F.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The N,S,E,W keys will point the display at the North,
    			South, East and West points on the Horizon.  The Z key will point the
    			display at the Zenith.
    		</p>
ru: <p>Нажатие клавиш N,S,E,W помещает обзор соответственно на точку севера,
    юга, востока и запада. Нажатие клавиши Z поместит обзор в зенит.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The 0-9 keys will center the display on one of the major solar system
    			bodies.  0 centers on the Sun, 3 centers on the Moon; the rest are the eight
    			planets, in order of their distance from the Sun.
    		</p>
ru: <p>Нажатие клавиш 0-9 помещают по центру экрана основные тела Солнечной системы.
    Нажатие клавиши 0 помещает по центру экрана Солнце, 3 ­­­— Луну. Прочие клавиши 
    соответствуют оставшимся восьми планетам в порядке их удаления от Солнца.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Click and Drag with the mouse to slew the skymap to a new position on
    			the sky.
    		</p>
ru: <p>Нажмите кнопку мыши и, удерживая её, переместите курсор мыши 
    для движения по карте неба.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Double-click with the mouse to center the display on the location
    			of the mouse cursor.  If you double-click on an object, KStars will
    			automatically begin tracking it.
    		</p>
ru: <p>Двойной щелчок мышью поместит область под курсором мыши 
    по центру экрана. Двойной щелчок на объекте поместит его по 
    центру экрана и начнёт слежение за ним.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The status bar displays the current sky coordinates of the mouse cursor,
    			in both Equatorial and Horizontal coordinate systems.
    		</p>
ru: <p>Строка состояния показывает координаты под курсором мыши в экваториальной
    и горизонтальной системах координат.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The display can be zoomed in or out by spinning your mouse's scroll wheel,
    			or by dragging the mouse up or down with the middle mouse button pressed.  You
    			can also use the +/- keys, or the "Zoom In"/"Zoom Out" items in the toolbar and
    			in the View menu.  The Zoom Level can be set manually using the "Zoom to Angular
    			Size" item in the View menu (Shift+Ctrl+Z), and you can set it graphically by
    			holding down the Ctrl button while dragging the mouse to define a rectangle for
    			the new window boundaries.
    		</p>
ru: <p>Карта неба может быть приближена или отдалена вращением колеса мыши или 
    перемещением курсора мыши при нажатой средней кнопке. Кроме того, изменить 
    масштаб вы можете клавишами +/- и через кнопки «Увеличить»/«Уменьшить» 
    на панели инструментов и через соответствующие пункты меню «Вид». Масштаб
    можно указать вручную через пункт меню «Установить угол видимости» 
    (Shift+Ctrl+Z) или выделить область просмотра курсором мыши при нажатой 
    левой клавише мыши и нажатой клавише Ctrl на клавиатуре.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can manually set the coordinates of the central Focus point.
    			Press Ctrl+M, or use the "Pointing->Set Coordinates Manually..." menu item, and enter
    			the desired coordinates in the popup window.
    		</p>
ru: <p>Можно указать координаты привязки вручную.
    Нажмите Ctrl+M или воспользуйтесь пунктом меню 
    «Привязка->Указать координаты вручную...» и ввести
    координаты в появившемся диалоговом окне.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To switch between Equatorial and Horizontal coordinate
    			systems, use the "View->Coordinates" menu item, or press the spacebar.
    		</p>
ru: <p>Для переключения между экваториальными и горизонтальными системами координат 
    воспользуйтесь пунктом меню «Вид->Координаты» или нажмите клавишу Пробел.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To set the Time and Date, type Ctrl+S, use the "Time->Set Time" menu item,
    			or press the "time" toolbar button.  Note that dates in KStars can be very
    			remote; you can use any year between -50,000 and +50,000.
    		</p>
ru: <p>Для задания даты и времени нажмите Ctrl+S, используйте пункт меню 
    «Время->Задать время» или нажмите на кнопку с часами на панели инструментов.
    Можно задать очень отдалённые даты: любой год от -50.000 до +50.000.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can use Ctrl+E or the "Time->Set Time to Now" menu item to synchronize
    			the simulation clock with your CPU clock.
    		</p>
ru: <p>Можно нажать комбинацию клавиш Ctrl+E или выбрать 
    пункт меню «Время->Установить текущее время» для синхронизации 
    часов программы с часами компьютера.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Spin Box in the Toolbar allows you to adjust the time step
    			used by the KStars clock; setting it to "1.0 sec" provides "real time".
    			Note: negative values make time run backwards.
    		</p>
ru: <p>Можно установить шаг времени на панели инструментов
    установка «1.0 с» устанавливает показ в режиме 
    «реального времени».
    Примечание: указание отрицательных значений приводит 
    к обратному течению времени.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can stop and start the clock with the "Play/Pause" button
    			in the Toolbar, or with the "Time->Stop Clock" menu item.
    		</p>
ru: <p>Можно остановить и запустить часы кнопкой «Запустить
    часы»/«Остановить часы» на панели инструментов, или через
    аналогичные пункты в меню «Время».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can advance the simulation clock forward or backward by a single
    			time step by pressing the "&gt;" or "&lt;" keys.
    		</p>
ru: <p>Можно перемотать время вперёд или назад клавишами «&gt;» и «&lt;».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you click your mouse in the map, the object in the sky nearest
    			the mouse cursor is identified in the status bar.
    		</p>
ru: <p>Когда Вы щёлкаете мышкой на карте, в строке состояния
    появляется описание ближайшего небесного объекта.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>When you hold the mouse cursor still for a moment, the nearest object
    			will be identified by a temporary name label that automatically fades
    			out when you move the mouse again.
    		</p>
ru: <p>Если вы держите курсор мыши некоторое время около какого-либо объекта, 
    появится название этого объекта, которое потухнет при перемещении 
    курсора мыши.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Right-click with the mouse to open a popup menu of detailed options
    			for a particular object, including links to images and information on
    			the Internet.
    		</p>
ru: <p>Щелчок правой кнопкой мыши открывает всплывающее меню с
    детальными описаниями объекта, включая ссылки на картинки
    и информацию в Интернете.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The deep-sky objects with a special color (the default is Red)
    			have extra URL links available in their popup menu.
    		</p>
ru: <p>Объекты глубокого космоса с особым цветом (красным
    по умолчанию) имеют дополнительные ссылки Интернета,
    доступные из контекстного меню.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>By default, stars in KStars are displayed with realistic colors.
    			A star's color depends on its temperature; cooler stars are red,
    			while hotter stars are blue.
    		</p>
ru: <p>По умолчанию звезды в KStars показываются реальными
    цветами, т. е. цвет звезды зависит от её температуры: более холодные
    звезды ­­­— красные, а более горячие ­­­— голубые.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>If you want the very latest orbital information for asteroids and
    			comets (including recently-discovered objects), check the "Download
    			Data" tool ("File->Download New Data" or Ctrl+D) frequently for updated
    			ephemerides.
    		</p>
ru: <p>Если вам необходимо получить самую свежую информацию об 
    орбитах астероидов и комет (включая недавно открытые объекты),
    выберите пункт меню «Файл->Обновить данные с сервера» (или 
    нажмите Ctrl+D для получения последних эфемерид.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Details window provides a large amount of information on any 
    			object in the sky, including coordinates, rise/set times, Internet 
    			links, and your own custom notes.  Access the Details window through 
    			the popup menu, or by clicking on an object and then pressing "D".
    		</p>
ru: <p>Окно сведений показывает различную информацию о выбранном объекте: координаты, время восхода и захода, ссылки Интернета и примечания. Вызвать это окно можно из контекстного меню или выбрать объект и нажать клавишу «D».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can attach a name label to any object in the sky.  Toggle the 
    			label in the popup menu, or by clicking on the object and then 
    			pressing "L".
    		</p>
ru: <p>Можно присвоить любому объекту на карте собственное название. Выберите изменение названия в контекстом меню или выберите объект и нажмите клавишу «L».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The KStars Astrocalculator (Ctrl+C) gives you direct access to many 
    			of the calculations that KStars does behind-the-scenes.
    		</p>
ru: <p>Звёздный калькулятор (Ctrl+C) позволяет 
    получить доступ к различным функциям, используемым внутри KStars.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The AAVSO Light Curve Generator tool (Ctrl+V) connects to a server at the
    			American Association of Variable Star Observers, and constructs a
    			lightcurve for any of the 6000+ variable stars that they monitor
    			on a daily basis.
    		</p>
ru: <p>Генератор кривых блеска AAVSO (Ctrl+V) подключается к серверу 
    Американской ассоциации наблюдателей за переменными звёздами 
    и строит графики кривых блеска для более чем 6000 переменных
    звёзд, которые отслеживаются ежедневно.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Altitude vs. Time tool (Ctrl+A) will plot altitude curves for any group
    			of objects that you select.  This is a great tool for planning
    			observing sessions.
    		</p>
ru: <p>Высота/время (Ctrl+A) позволяет получать графики высоты
    для любой группы выбранных объектов. Это очень 
    удобный инструмент для планирования наблюдений
    за объектами.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The ScriptBuilder tool allows you to construct complex D-Bus
    			scripts using a simple GUI.  The scripts can be played back later
    			from the command line, or from within KStars.
    		</p>
ru: <p>Редактор сценариев позволяет создавать сложные сценарии D-Bus
    с графическим интерфейсом. Эти сценарии могут быть запущены из
    командной строки или непосредственно из KStars.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Solar System Viewer tool (Ctrl+Y) shows an overhead view of the solar
    			system, showing the positions of the major planets for the current
    			simulation date.
    		</p>
ru: <p>Окно просмотра тел Солнечной системы (Ctrl+Y) показывает
    позиции самых крупных тел Солнечной системы на указанную дату.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Jupiter Moons tool (Ctrl+J) shows the relative positions of Jupiter's
    			four largest moons (Io, Europa, Ganymede and Callisto), as seen from
    			Earth, and as a function of time.
    		</p>
ru: <p>Окно лун Юпитера (Ctrl+J) показывает положение четырёх 
    самых больших лун Юпитера (Ио, Европы, Ганимеда и Каллисто) для
    наблюдателя с Земли.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can export the sky image to a file using the "Save Sky Image"
    			item in the File menu, or by pressing Ctrl+I.  In addition, you can
    			run KStars from a command prompt with the "--dump" argument to save a
    			sky image to disk without even opening the program window.  This can
    			be used to generate dynamic wallpaper for your KDE desktop.
    		</p>
ru: <p>Можно экспортировать изображение неба в файл, используя пункт 
    «Сохранить изображение неба» в меню «Файл», или нажав Ctrl+I.  
    Кроме того, вы можете запустить программу из командной строки 
    с параметром «--dump» для сохранения изображения неба 
    без открытия окна.  Это можно использовать для создания меняющихся 
    обоев вашего рабочего стола.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>To add your own custom image/information URLs to
    			any object, select "Add Link..." from the object's popup menu.
    		</p>
ru: <p>Для того, чтобы добавить своё изображение или ссылку к любому объекту
    выберите «Добавить ссылку...» из контекстного меню этого объекта.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can adjust dozens of display options by clicking the
    			"configure" Toolbar button, or selecting the "Settings->Configure KStars..."
    			menu item.
    		</p>
ru: <p>Можно изменить множество параметров, нажав на кнопку 
    «Настроить KStars...» на панели инструментов или через 
    пункт меню «Настройка->Настроить KStars...».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The on-screen Info Boxes can be hidden or shown using the
    			"Settings->Info Boxes" menu.
    		</p>
ru: <p>Различная информация может быть скрыта или показана через пункт меню
    «Настройка->Информация».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Toolbars can be hidden or shown using the "Settings->Toolbars" menu.
    		</p>
ru: <p>Панели инструментов могут быть скрыты или показаны через пункт меню «Настройка->Панели инструментов».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can hide either the Ra/Dec or Az/Alt coordinate fields in the statusbar,
    			or hide the statusbar completely, using the Settings->Statusbar menu.
    		</p>
ru: <p>Можно скрыть координаты прямого восхождения/склонения или азимута/высоты на строке состояния,
    или вообще скрыть строку состояния, через пункт меню «Настройка->Строка состояния».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can easily switch between predefined color schemes by selecting
    			the scheme from the "Settings->Color Schemes" menu.
    		</p>
ru: <p>Можно с лёгкостью переключать заранее определённые
    цветовые схемы, выбирая нужную Вам в пункте меню 
    «Настройка->Цветовые схемы».</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Geographic Locations.  Fill in the
    			required fields in the "Set Geographic Location" Dialog and then press the
    			"Add City to List" button. Your Locations will be available in all
    			future sessions.
    		</p>
ru: <p>Можно определить своё местонахождение.  Заполните поля
    в диалоге «Местонахождение наблюдателя» и нажмите кнопку «Добавить в список».
    Ваши координаты будут доступны и при следующих запусках программы.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can define your own Color Schemes.  Adjust the colors
    			in the Configuration Window's "Colors" Tab, and then press the "Save
    			Current Colors" button. Your Color Scheme will appear in the list in
    			all future sessions.
    		</p>
ru: <p>Можно создавать свои собственные цветовые схемы. Цвета
    настраиваются на вкладке «Цвета» окна настройки.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>You can construct your own field-of-view (FOV) symbols, using the
    			FOV Editor from the Settings->FOV Symbols menu.  You can set the angular size, the
    			shape, and the color of your new symbols.
    		</p>
ru: <p>Можно создать собственные рамки поля зрения (FOV), используя редактор в меню «Установки -> Рамка поля зрения». Для своей рамки вы можете указать угловой размер, форму и цвет.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Advanced tab of the KStars Configuration window allows you to fine-tune
    			the behavior of KStars. You can specify whether to correct for atmospheric
    			refraction, and whether to use animated slewing. You can also specify which
    			objects are hidden while the display is in motion.
    		</p>
ru: <p>Вкладка «Дополнительно» в окне настройки KStars позволяет тонко настроить
    все аспекты KStars. Можно указать, учитывать ли рефракцию и показывать анимацию. 
    Также можно задать, какие объекты скрывать во время движения по карте.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The line in the sky that the Sun and all the Planets seem to follow
    			is called the Ecliptic.
    		</p>
ru: <p>Траектория в небе, по которой движутся Солнце и планеты, называется эклиптикой.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>Object positions in KStars include the effects of precession, nutation,
    			aberration, atmospheric refraction, and light travel time (for planets).
    		</p>
ru: <p>Объекты KStars показываются с учётом эффектов прецессии, нутации,
    аберрации, рефракции и времени прохождения света (для планет).</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of galaxies between Leo, Virgo and Coma Berenices
    			is called the Virgo Cluster of Galaxies.
    		</p>
ru: <p>Большая группа галактик между созвездиями Льва, Девы и Волос Вероники
    называется скоплением галактик Девы.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The large group of clusters and nebulae near the south celestial pole
    			are objects in the Large Magellanic Cloud, which is a dwarf galaxy in
    			orbit around the Milky Way.
    		</p>
ru: <p>Большая группа скоплений и туманностей около южного полюса неба
    входит в Большое Магелланово Облако, карликовую галактику, обращающуюся
    вокруг Млечного Пути.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: 		<p>The Messier Catalog is a list of 110 of the brightest non-stellar objects
    			in the sky.  It includes such famous objects as the Orion Nebula (M 42), the
    			Andromeda Galaxy (M 31), and the Pleiades (M 45).
    		</p>
ru: <p>В каталог Мессье входят 110 самых ярких не-звёздных объектов 
    неба.  Он включает такие объекты, как туманность в созвездии Ориона (M 42), 
    Галактику Андромеды (M 31) и Плеяды (M 45).</p>

en: Local Time
ru: Местное время

en: &Print...
ru: &Печать...

en: Print the Altitude vs. time plot
ru: Печать высоты от времени

en: Elevation vs. Time Plot
ru: Возвышение от времени

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameBox)
en: Name of plotted object
ru: название показываемого объекта

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameBox)
en: There are two ways to use this field:  
    
    1. Simply type the name of a known object and press the "Plot" button (or press Enter).  The object's Altitude vs. Time curve will be added to the plot, and its coordinates will be displayed below.
    
    2. Type a name label for a custom object.  You will also need to specify the RA and Dec coordinates of the object, and then press the "Plot" button to add its curve to the plot.
ru: Есть два способа заполнить это поле: 
    
    1. Наберите название известного объекта и нажмите кнопку «Построить» (или нажмите клавишу Enter). Кривая отношения высоты и времени для указанного объекта будет добавлена на график.
    
    2. Укажите название неизвестного объекта. Вам будет необходимо указать прямое восхождение и склонение этого объекта и нажмите кнопку «Построить» (или нажмите клавишу Enter) для построения графика.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Obj1FindButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FindButton)
en: Find Object...
ru: Найти объект...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Plot
ru: Построить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFieldsButton)
en: Clear Fields
ru: Очистить все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearListB)
en: Clear List
ru: Очистить список

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocalTimeLabel)
en: Local time:
ru: Местное время:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Date && Location
ru: Дата и место

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cityButton)
en: Choose City...
ru: Выберите город...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Long.:
ru: Долгота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Lat.:
ru: Широта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Update)
en: Update
ru: Обновить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, OptionName)
en: List of adjustable options
ru: Список доступных параметров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Value:
ru: Значение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Show Tree View of options
ru: Показывать иерархический список параметров

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, TreeButton)
en: Press this button to select a View Option from a Tree list, in which they are grouped by subject.  Also shown are a short description of each option, and the data type of the option's value (string, integer, float or boolean).
ru: Нажмите эту кнопку для выбора параметра просмотра из иерархического списка, в котором они сгруппированы по теме. Можно просмотреть в списке краткое описание каждого параметра и тип данных значения параметра (строка, целое число, действительное число или логическое значение).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, OptionValue)
en: value for selected option
ru: значение выбранного параметра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Option:
ru: Параметр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Image width:
ru: Ширина изображения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Image height:
ru: Высота изображения:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Select object from a list
ru: Выбрать объект из списка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Opens the Find Object dialog, which allows you to select an object from the list of known objects.  When an object has been selected, its name will appear in the "dir" box at left.
ru: Выбрать диалог выбора объекта из списка известных объектов. После выбора объекта, его название появится в поле направления слева.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Dir:
ru: Направление:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Target object or direction
ru: Конечный объект или направление

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, FocusEdit)
en: Select a direction or object to center on.  The combo box provides a list of known directions including cardinal compass points on the horizon, as well as the Zenith.  You may also enter the name of a known object here, or select an object from the list of known objects by pressing the "Object" button.
ru: Выберите направление или объект, который нужно поместить по центру. Выпадающий список предложит вам доступные направления: стороны света и зенит. Можно также ввести название известного объекта или выбрать его из списка объектов, нажав на кнопку «Объект».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UsePrintDialog)
en: Show print dialog
ru: Показывать диалог печати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, UseChartColors)
en: Use star chart colors
ru: Цвета звёздной карты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Color name:
ru: Название цвета:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Color value:
ru: Цвет:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CountryName)
en: Country name
ru: Страна

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, CityName)
en: City name
ru: Город

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ProvinceName)
en: Province name
ru: Название региона

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Open the Set Location tool
ru: Выбрать местонахождение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindCityButton)
en: Press this button to open the Set Location dialog, which will allow you to choose a location from our list of over 2500 cities around the word.  Once a location has been selected, the City, Province and Country fields will be filled in.
ru: Нажмите на эту кнопку для задания вашего местонахождения. Можно выбрать из более чем 2500 городов по всему земному шару. При выборе города из списка будет заполнены поля названий страны, региона и города.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: Toggle Tracking on/off
ru: Начать/закончить слежение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CheckTrack)
en: If checked, the sky will remain focused on its current position or object as time passes.  This is called "Tracking".  Note that tracking is automatically engaged whenever an object is centered at the focus point.  So, if you use "lookToward" with an object name, you do not need to engage tracking.  
    
    If unchecked, then Tracking will be forced off, even if an object has been centered.  As time passes, the sky will then appear to drift by (due to the rotation of the Earth).
ru: При включении этой опции будет осуществлена привязка к конкретной точке на небе или объекту. Этот процесс называется «отслеживание». Отслеживание автоматически включается при помещении объекта по центру экрана, в точку привязки. Если вы используете «lookToward» с названием объекта, вам не нужно включать отслеживание.
    
    Если опция выключена, отслеживание будет отключено даже если объект будет помещён по центру. По прошествии времени карта неба будет медленно перемещаться в связи с вращением Земли).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <font color="#00007f">Sec:</font>
ru: <font color="#00007f">Секунд:</font>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Pause delay in seconds
ru: Пауза в секундах

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, DelayBox)
en: Enter the number of seconds that the script should pause before executing the remaining commands.
ru: Укажите период в секундах, после которого будут выполнены заданные команды.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key:
ru: Клавиша:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: Wait for this key to be pressed
ru: Ожидать нажатия этой клавиши

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, WaitKeyEdit)
en: The script execution will pause until the user presses the key specified here.  
    
    Only simple keys can currently be used; you cannot use modifier keys such as Ctrl or Shift.  Type "space" to specify the spacebar, otherwise use the key itself.
ru: Сценарий будет приостановлен до тех пор, пока не нажата указанная клавиша.
    
    Могут быть использованы только одиночные клавиши. Вы не можете использовать комбинации клавиш с Ctrl или Shift. Нажмите «пробел» для указания этой клавиши для продолжения работы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom level:
ru: Увеличение/уменьшение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: New Zoom level
ru: Увеличение/уменьшение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ZoomBox)
en: Set the Zoom level for the display.  You can incrementally change this value using "ZoomIn" and "ZoomOut".  
    
    The Zoom level specifies the number of pixels which span one radian of arc.  Reasonable values should be between 300 and 10,000,000.
ru: Установить масштаб карты неба. Можно приблизить или отдалить изображение.
    
    Масштаб указывается в количестве точек, показываемых в одном радиане угла обзора. Приемлемые значения масштаба: от 300 до 10.000.000.

en: <QT><H2>KStars Astrocalculator</H2><P>The KStars Astrocalculator contains several <B>modules</b> which perform a variety of astronomy-related calculations.  The modules are organized into several categories: <UL><LI><B>Time calculators: </B>Convert between time systems, and predict the timing of celestial events</LI><LI><B>Coordinate converters: </B>Convert between various coordinate systems</LI><LI><B>Solar system: </B>Predict the position of any planet, from a given location on Earth at a given time</LI></UL></QT>
ru: <QT><H2>Астрокалькулятор KStars</H2><P>Астрокалькулятор KStars содержит несколько <B>модулей</b> которые выполняют целый ряд астрономических расчётов. Модули объединены в несколько категорий:<UL><LI><B>Вычисление времени: </B>Преобразование между разными системами времени, а также прогноз сроков небесных явлений</LI><LI><B>Конвертор координат: </B>Преобразование между разными системами координат</LI><LI><B>Солнечная система: </B>Предсказание расположения какой-либо планеты для конкретного места Земле на определённый момент времени</LI></UL></QT>

en: <QT>Section which includes algorithms for computing time ephemeris<UL><LI><B>Julian Day:</B> Julian Day/Calendar conversion</LI><LI><B>Sidereal Time:</B> Sidereal/Universal time conversion</LI><LI><B>Almanac:</B> Rise/Set/Transit timing and position data for the Sun and Moon</LI><LI><B>Equinoxes & Solstices:</B> Equinoxes, Solstices and duration of the seasons</LI></UL></QT>
ru: <QT>Раздел для вычисления эфемерид<UL><LI><B>Юлианский день:</B> Юлианский день и конвертер календаря</LI><LI><B>Звёздное время:</B> Преобразование звёздного времени в универсальное</LI><LI><B>Календарь:</B> Восход, закат, кульминация и местонахождение этих событий</LI><LI><B>Равноденствия и солнцестояния:</B>Равноденствия, солнцестояния и продолжительность периодов</LI></UL></QT>

en: <QT>Section with algorithms regarding information on solar system bodies coordinates and times<UL><LI><B>Planets Coords:</B> Coordinates for the planets, moon and sun at a given time and from a given position on Earth </LI></UL></QT>
ru: <QT>Раздел для преобразования координат тел Солнечной системы<UL><LI><B>Координаты планет:</B> координаты планет, Луны и Солнца в указанное время и для заданного положения Земли</LI></UL></QT>

en: Calculator modules
ru: Модули Калькулятора

en: Time Calculators
ru: Вычисление времени

note: i18n("Julian Day"))->setIcon(0,jdIcon);
en: Julian Day
ru: Юлианский день

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSidTimeDlg)
en: Sidereal Time
ru: Звёздное время

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcDayLengthDlg) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Almanac
ru: Календарь

en: Equinoxes & Solstices
ru: Равноденствия и солнцестояния

en: Coordinate Converters
ru: Конвертор координат

en: Equatorial/Galactic
ru: Экваториальные/Галактические

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcApCoordDlg)
en: Apparent Coordinates
ru: Видимые координаты

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAltAz) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcSimple)
en: Horizontal Coordinates
ru: Горизонтальные координаты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ecliptic Coordinates
ru: Эклиптическая система координат

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcAngDistDlg)
en: Angular Distance
ru: Угловое расстояние

en: Geodetic Coordinates
ru: Геодезические координаты

en: LSR Velocity
ru: Скорость LSR

en: Planets Coordinates
ru: Координаты планет

en: Conjunctions
ru: Соединения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelLocalTime)
en: Local time
ru: Местное время:

en: Universal time
ru: Универсальное время

en: Julian date
ru: Юлианская дата

en: Conjunction/Opposition
ru: Соединение/Противостояние

en: Date & Time (UT)
ru: Дата и время (UT)

en: Object 1
ru: Объект 1

en: Object 2
ru: Объект 2

en: Separation
ru: Расстояние

en: Maximum separation entered is not a valid angle. Use the What's this help feature for information on how to enter a valid angle
ru: Угол максимального расстояния неверный. Используйте функцию помощи «Что это?» для получения информации о верном формате угла

en: Please select an object to check conjunctions with, by clicking on the 'Find Object' button.
ru: Выберите объект для проверки соединений при помощи кнопки «Найти объект».

en: Please select two different objects to check conjunctions with.
ru: Выберите два разных объекта для проверки их соединений.

en: Compute conjunction...
ru: Вычислить соединение...

en: Compute conjunction between %1 and %2
ru: Вычислить соединение %1 и %2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Conjunction
ru: Соединение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ModeSelector)
en: Opposition
ru: Противостояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Location) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButtonBatch)
en: Greenwich, United Kingdom
ru: Гринвич, Великобритания

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ending on:
ru: Заканчивая в:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: and
ru: и

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Starting on:
ru: Начиная с:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show conjunctions/oppositions for:
ru: Показать соединения/противостояния для:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Between objects:
ru: Между объектами:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Maximum allowed separation:
ru: Максимально допустимое расстояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ComputeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, RunButtonBatch)
en: Compute
ru: Вычислить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Conjunctions / Oppositions
ru: Соединения/Противостояния

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinoxText)
en: Vernal equinox:
ru: Весеннее равноденствие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolsticeText)
en: Summer solstice:
ru: Летнее солнцестояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinoxText)
en: Autumnal equinox:
ru: Осеннее равноденствие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolsticeText)
en: Winter solstice:
ru: Зимнее солнцестояние:

[ctx: Right Ascension]
en: RA
ru: ПВ

[ctx: Declination]
en: Dec
ru: СКЛ

en: Epoch
ru: Эпоха

en: Icon
ru: Иконка

en: Label
ru: Название

en: Telescope %1 is offline. Please connect and retry again.
ru: Нет связи с телескопом %1. Установите соединение с ним и попробуйте снова.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Label color:
ru: Цвет названия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Icon:
ru: Иконка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ScopeButton)
en: Slew to the flag coordinates
ru: Навести телескоп на координаты флага

[ctx: Azimuth]
en: Az
ru: Аз.

[ctx: Altitude]
en: Alt
ru: Выс.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, SearchText) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ObjectBox)
en: Object Name
ru: Название объекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minRadiusLabel)
en: Min:
ru: Мин.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maxRadiusLabel)
en: Max:
ru: Макс.:

en: offset from Jupiter (arcmin)
ru: смещение от Юпитера (угл. мин.)

en: time since now (days)
ru: время (в днях, считая от сегодня)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, interact) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Interactive Mode
ru: Интерактивный режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date and time:
ru: Дата и время:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates (J2000)
ru: Экваториальные координаты (J2000)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, FirstObjectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SecondObjectButton)
en: Select Object...
ru: Выбрать объект...

en: First position: %1
ru: Первое положение: %1

en: Second position: %1
ru: Второе положение: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, FirstPositionBox)
en: First position
ru: Начальная точка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, SecondPositionBox)
en: Second position
ru: Конечная точка

en: Could not open file %1.
ru: Не удаётся открыть файл %1.

en: Invalid file: %1
ru: Неверный файл: %1

en: Invalid file
ru: Неверный файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AngDistLabel)
en: Angular distance:
ru: Угловое расстояние:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, batch) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch Mode
ru: Пакетный режим

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Fields in Input File
ru: Выберите поля входного файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra0CheckBatch)
en: Initial right ascension:
ru: Первоначальное прямое восхождение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec0CheckBatch)
en: Initial declination:
ru: Первоначальное склонение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ra1CheckBatch)
en: Final right ascension:
ru: Окончательное прямое восхождение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dec1CheckBatch)
en: Final declination:
ru: Окончательное склонение:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Fields in Output File Plus Result
ru: Поля в файле вывода и результат

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Files
ru: Файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Input file:
ru: Файл с вводными данными:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Output file:
ru: Файл с выходными данными:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Catalog Coordinates
ru: Координаты каталога

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Target Time && Date
ru: Конечные время/дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, NowButton)
en: Reset to Now
ru: &Установить текущее время

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ApCoordLabel)
en: Apparent coordinates:
ru: Видимые координаты:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Show in Output File
ru: Показать в файл с выходными данными

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AllRadioBatch)
en: All parameters
ru: Все параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inputRadioBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, InputRadioBatch)
en: Only parameters in input file
ru: Только параметры из входного файла

en: Does not rise
ru: Не восходит

en: Does not set
ru: Не заходит

[ctx: %1 is a location on earth]
en: Almanac for %1
ru: Альманах для %1

en: computed by KStars
ru: вычислено в KStars

en: Results of Almanac calculation
ru: Результаты вычисления Альманаха

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitAltLabel)
en: Altitude at noon:
ru: Высота в полдень:

[ctx: Sky object passing below the horizon]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Set:
ru: Закат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DayLengthLabel)
en: Day length:
ru: Продолжительность дня:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseAzLabel)
en: Sunrise azimuth:
ru: Азимут восхода:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Rise:
ru: Восход:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunTransitLabel)
en: Noon:
ru: Полдень:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetAzLabel)
en: Sunset azimuth:
ru: Азимут заката:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitAltLabel)
en: Transit altitude:
ru: Высота кульминации:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseAzLabel)
en: Moon rise azimuth:
ru: Азимут восхода Луны:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonTransitLabel)
en: Transit:
ru: Кульминация:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetAzLabel)
en: Moon set azimuth:
ru: Азимут заката Луны:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhaseLabel)
en: Phase:
ru: Фаза:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LunarPhase)
en: Waxing gibbous (75%)
ru: Растущая выпуклая Луна (75%)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Batch mode
ru: Пакетный режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Input file:
ru: Файл с вводными данными:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output file:
ru: Файл с выходными данными:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Equatorial Coordinates
ru: Экваториальные координаты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3alactic)
en: Galactic Coordinates
ru: Галактические координаты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters in Input File
ru: Выбрать параметры во входном файле

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, epochCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, decCheckBatch) i18n: ectx: property (toolT
en: If checked, value will be read from input file. If not, value will be read from adjacent box
ru: При включении этой опции входные значения будут считаны из файла. Если опция выключена, необходимо указать значения вручную

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLongCheckBatch)
en: Gal. long.:
ru: Гал. долгота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, galLatCheckBatch)
en: Gal. lat.:
ru: Гал. широта:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Select Parameters for Output File
ru: Выбрать параметры для файла с выходными данными

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Select Filenames
ru: Выберите имена файлов

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select Input Coordinates
ru: Выбрать начальные координаты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cartRadio)
en: Cartesian
ru: Прямоугольные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, spheRadio)
en: Geographic
ru: Географические

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select Ellipsoid Model
ru: Выбор модели эллипсоида

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Compute)
en: Convert
ru: Преобразовать

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cartesian Coordinates
ru: Прямоугольные координаты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, XCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, XGeoCheckBatch)
en: X (km):
ru: X (км):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, YCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, YGeoCheckBatch)
en: Y (km):
ru: Y (км):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ZCartLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ZGeoCheckBatch)
en: Z (km):
ru: Z (км):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Geographic Coordinates
ru: Географические координаты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AltGeoLabel)
en: Elevation (meters):
ru: Высота (м):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AltGeoCheckBatch)
en: Elev. (m):
ru: Высота (м):

en: Results of Julian day calculation
ru: Результат вычисления Юлианского дня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Julian day:
ru: Юлианский день:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Modified Julian day:
ru: Модиф. юлианский день:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Input parameter:
ru: Входной параметр:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Date and time
ru: Дата и время

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Julian day
ru: Юлианский день

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputComboBatch)
en: Modified Julian day
ru: Модиф. юлианский день

en: Incorrect number of fields in line %1:
ru: Неверное число полей в строке %1:

en: Present fields %1.
ru: Существующие поля %1.

en: Required fields %1.
ru: Обязательные поля %1.

en: Unknown planet
ru: Неизвестная планета

en:  in line %1:
ru:  в строке %1:

en: Line %1 contains an invalid time
ru: Строка %1 содержит время в неверном формате:

en: Line %1 contains an invalid date:
ru: Строка %1 содержит дату в неверном формате:

en: Errors found while parsing some lines in the input file
ru: Ошибка обработки некоторых строк в файле

en: Errors in lines
ru: Ошибка в строках

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Input Parameters
ru: Входные параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PlanetCheckBatch)
en: Solar system body:
ru: Объект Солнечной системы:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Heliocentric Ecliptic Coordinates
ru: Гелиоцентрические эклиптические координаты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Distance (AU):
ru: Расстояние (а.е.):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Geocentric Ecliptic Coordinates
ru: Геоцентрические эклиптические координаты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Select Coordinate System for Output File
ru: Выберите систему координат для выходного файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HelioEclCheckBatch)
en: Heliocentric ecliptic
ru: Гелиоцентрическая эклиптическая

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, GeoEclCheckBatch)
en: Geocentric ecliptic
ru: Геоцентрическая эклиптическая

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HorizontalCheckBatch)
en: Horizontal
ru: Горизонтальная

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Other Parameters for Output File
ru: Другие параметры для файла с выходными данными

en: Location strings consist of the comma-separated names of the city, province and country.  If the string contains spaces, enclose it in quotes so it gets parsed properly.
ru: Строки с местоположением состоят из разделённых запятыми названий города, региона и страны. Если строка содержит пробелы, заключите её в кавычки для корректной обработки.

en: Hint for writing location strings
ru: Подсказка по написанию строк месторасположения

en: local time
ru: местное время

en: sidereal time
ru: звёздное время

en: date
ru: дата

en: location
ru: место

en: %1 and %2
ru: %1 и %2

en: %1, %2 and %3
ru: %1, %2 и %3

en: Specify %1 in the input file.
ru: Определите %1 во входном файле.

en: Results of Sidereal time calculation
ru: Результат вычисления звёздного времени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SiderealTimeLabel)
en: Sidereal time:
ru: Звёздное время

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute sidereal time
ru: Вычислить звёздное время

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ComputeComboBatch)
en: Compute standard time
ru: Вычислить стандартное время

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DateCheckBatch) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LocationCheckBatch)
en: Read from input file
ru: Читать из входного файла

en: Sun's Declination
ru: Наклон Солнца

en: # Timing of Equinoxes and Solstices
ru: # Время равноденствий и солнцестояний

en: # computed by KStars
    #
ru: # вычислено в KStars
    #

en: # Vernal Equinox		Summer Solstice			Autumnal Equinox		Winter Solstice
    #
ru: # Весеннее равноденствие		Летнее солнцестояние			Осеннее равноденствие		Зимнее солнцестояние
    #

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, modCalcEquinox)
en: Equinoxes and Solstices
ru: Равноденствия и солнцестояния

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equinoxes and solstices for the year:
ru: Равноденствия и солнцестояния для года:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, VEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSolstice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, AEquinox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WSolstice)
en: 1 Jan 2007  00:00
ru: 1 Янв 2007 00:00

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Target position:
ru: Конечное положение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Radial velocities:
ru: Угловые скорости:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Heliocentric:
ru: Гелиоцентрическая:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Geocentric:
ru: Геоцентрическая:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Topocentric:
ru: Топоцентрическая:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ElevationCheckBatch)
en: Elevation (m):
ru: Высота (м):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, InputVelocityCheckBatch)
en: Input velocity:
ru: Начальная скорость:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Heliocentric
ru: Гелиоцентрическая

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Geocentric
ru: Геоцентрическая

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, InputVelocityComboBatch)
en: Topocentric
ru: Топоцентрическая

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overview)
en: Overview
ru: Справка

en: Moon Phase Calendar
ru: Календарь фаз Луны

en: Alternate Name
ru: Альтернативное название

[ctx: Magnitude]
en: Mag
ru: Звёзд. вел.

en: %1 is already in your wishlist.
ru: Объект %1 уже находится в списке наблюдения.

en: %1 is already in the session plan.
ru: Объект %1 уже в программе наблюдений.

en: Added %1 to observing list.
ru: Объект %1 добавлен в список наблюдений.

en: Added %1 to session list.
ru: Объект %1 добавлен в программу наблюдений.

en: The specified file is invalid
ru: Указанный файл неверный

en: Do you want to save the current session?
ru: Хотите сохранить текущую программу наблюдений?

en: Save Current session?
ru: Сохранить текущую программу наблюдений?

en: Could not open file %1.  Try a different filename?
ru: Не удаётся открыть файл %1. Указать другой?

en: Try Different
ru: Указать другой

en: Do Not Try
ru: Отменить

en: This will delete all saved images. Are you sure you want to do this?
ru: Это удалит все сохраненные изображения. Вы действительно хотите это сделать?

en: Delete All Images
ru: Удалить изображения

en: Image Chooser
ru: Выбор изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Open an observation session list
ru: Открыть лист сеанса наблюдений

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Load an observing list from disk
ru: Открыть список наблюдений с диска

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the observing session
ru: Сохранить сеанс наблюдений

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current observing list to disk
ru: Сохранить список наблюдений на диск

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save observing session as...
ru: Сохранить сеанс наблюдений как...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save the current observing list to disk, specifying the filename
ru: Сохранить список наблюдений в файл с указанным именем

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SetLocation)
en: Choose
ru: Выбрать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Update)
en: Update the table and the plot for the new date and location.
ru: Обновлять таблицы и метки для новой даты и места наблюдения.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveImages)
en: Download the SDSS/DSS images of all the objects in the current list.
ru: Загрузить изображения DSS/SDSS для всех объектов из текущего списка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Deletes all the stored DSS/SDSS images
ru: Удалить все сохраненные изображения DSS/SDSS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeleteAllImages)
en: Delete all Images
ru: Удалить изображения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WizardButton) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ObsListWizard)
en: Observing List Wizard
ru: Мастер создания списка наблюдений

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, WizardButton)
en: The list wizard helps you construct observing lists based on filtering by object type, position on the sky, and magnitude.
ru: Этот мастер поможет вам создать список наблюдений, выбранных по типу, позиции на карте и звёздной величине.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open Find Dialog
ru: Открыть диалог поиска

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, FindButton)
en: Open the Find Dialog for adding objects to the list
ru: Открыть диалог поиска для добавления объекта в список

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, WUTButton)
en: Open the WUT dialog
ru: Открыть диалог выбора объектов из вечерних событий

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, WishList)
en: Wish List
ru: В плане для наблюдений

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Session)
en: Session Plan
ru: Программа наблюдений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scheduledTimeLabel)
en: Scheduled Time
ru: Запланированное время

en: Add to session plan
ru: Добавить в программу наблюдений

en: Add objects visible tonight to session plan
ru: Добавить в программу наблюдений видимые ночью объекты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, GotoButton)
en: Center
ru: От&центровать

[ctx: Show the selected object in the telescope]
en: Scope
ru: Телескоп

en: Show SDSS image
ru: Показать снимок SDSS

en: Show DSS image
ru: Снимок DSS

en: Show images from web
ru: Показать изображения с веба

en: Remove from WishList
ru: Удалить из списка наблюдения

en: Remove from Session Plan
ru: Удалить из программы наблюдений

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Open clusters
ru: Рассеянные скопления

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Globular clusters
ru: Шаровые скопления

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Gaseous nebulae
ru: Газовые туманности

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Planetary nebulae
ru: Планетарные туманности

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, TypeList)
en: Sun, moon, planets
ru: Солнце, Луна и планеты

en: Illegal circle specified, no region selection possible.
ru: Область не выбрана — некорректное указание круга.

en: Your observing list currently has 1 object | Your observing list currently has %1 objects
ru[0]: Ваш список наблюдений сейчас содержит %1 объект
ru[1]: Ваш список наблюдений сейчас содержит %1 объекта
ru[2]: Ваш список наблюдений сейчас содержит %1 объектов
ru[3]: Ваш список наблюдений сейчас содержит %1 объект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, WelcomeText)
en: <html><head></head><body><p>Welcome to the Observing List Wizard</p><p></p><p>With this tool, you can construct an observing list by filtering the list of all objects in various ways.  First, you will select objects by <span style=" font-weight:600;">type</span>.  Next, you can select only those objects which occupy a specific <span style=" font-weight:600;">region on the sky</span>.  You can further trim the observing list by selecting objects in a specified <span style=" font-weight:600;">magnitude range</span>.  Finally, you can choose to keep only those objects which are <span style=" font-weight:600;">observable on a particular date</span>.</p><p></p><p>Press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button to get started by selecting which object types you would like to be present in your observing list.</p></body></html>
ru: <html><head></head><body><p>Добро пожаловать в Мастер создания списка наблюдений</p><p></p><p>С помощью этого инструмента вы можете создать список наблюдений путем разной фильтрации из всех объектов. Во-первых, вам будет предложено выбрать объекты по их <span style=" font-weight:600;">типу</span>.  Во-вторых, можно выбрать только те объекты, которые входят только в определённую <span style=" font-weight:600;">область неба</span>.  В дальнейшем можно ограничить список наблюдения только объектами с заданным <span style=" font-weight:600;">диапазоном звёздных величин</span>.  Наконец, можно оставить только те объекты, которые <span style=" font-weight:600;">будут видны  на определённую дату</span>.</p><p></p><p>Нажмите на кнопку <span style=" font-weight:600;">«Далее»</span> чтобы начать работу Мастера.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjTypeLabel)
en: <html><head></head><body><p>Select objects by type</p><p></p><p>Highlight the object types you want to include in your observing list in the box below.  You can highlight more than one item in the list.  The buttons along the right can be used to quickly choose some common selections.</p><p></p><p>When you are finished, press the <span style=" font-weight:600;">Next</span> button.</p></body></html>
ru: <html><head></head><body><p>Выбор объектов по их типу</p><p></p><p>Выделите в поле ниже те типы объектов, которые необходимо включить в ваш список наблюдения. Можно выделить несколько элементов из списка. Кнопки справа могут быть использованы для быстрого выбора некоторых общих параметров.</p><p></p><p>Когда будете готовы, то нажмите на кнопку <span style=" font-weight:600;">«Далее»</span> для продолжения работы Мастера.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AllButton)
en: Select all items in the list
ru: Выбрать весь список

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NoneButton)
en: Clear all selected items in the list
ru: Удалить все выбранные элементы из списка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Select all "deep-sky" object types in the list
ru: Выбрать все объекты глубокого космоса из списка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DeepSkyButton)
en: Deep sky
ru: Объекты &глубокого космоса

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SolarSystemButton)
en: Select all solar system object types in the list
ru: Выбрать все объекты Солнечной системы из списка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectText)
en: <html><head></head><body><p>Select by region</p><p></p><p>Next, you can limit your object list to only those objects which occupy a specific region on the sky.  There are three ways to specify the region for your list:  by <span style=" font-weight:600;">constellation</span>, by specifying a <span style=" font-weight:600;">rectangular region</span>, or by specifying a <span style=" font-weight:600;">circular region</span>.  You may also skip selecting by a region, which will include objects from <span style=" font-weight:600;">all over the sky</span>.</p><p></p><p>Make your selection below, and press <span style=" font-weight:600;">Next</span>.</p></body></html>
ru: <html><head></head><body><p>Выбор области</p><p></p><p>Далее, можно ограничить ваш список наблюдения только теми объектами, которые занимают определённую область на небе. Можно выбрать один из трёх способов ограничения для этого списка:  <span style=" font-weight:600;">по созвездию</span>, по определённой  <span style=" font-weight:600;">прямоугольной</span> или <span style=" font-weight:600;">круговой области</span>.  Шаг выбора области можно пропустить и включить объекты <span style=" font-weight:600;">всего неба</span>.</p><p></p><p>Сделайте ваш выбор ниже и нажмите <span style=" font-weight:600;">«Далее»</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RegionSelectLabel)
en: I wish to select objects:
ru: Я желаю выбрать объекты:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: all over the sky
ru: по всему небу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: by constellation
ru: по созвездию

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a rectangular region
ru: из прямоугольной области

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, RegionList)
en: in a circular region
ru: из круглой области

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ConstellationText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in one or more constellations</p><p></p><p>In the list below, highlight the constellations you want to use for your observing list.  Only objects that occupy the selected constellations will be included in the list.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ru: <html><head></head><body><p>Выбор объектов из одного или более созвездий</p><p></p><p>В приведённом ниже списке, выделите те созвездия, которые  вы хотите использовать в списке наблюдения. В список будут включены только те объекты, которые входят в выбранные созвездия.</p><p></p><p>Когда будете готовы, то нажмите на кнопку <span style=" font-weight:600;">«Далее»</span> для продолжения работы Мастера.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RectangularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a rectangular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular rectangular region on the sky.  Specify the rectangular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) limits that define the region.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ru: <html><head></head><body><p>Выбор объектов из прямоугольной области</p><p></p><p>На этой странице можно ограничить список наблюдения только теми объектами, которые занимают определённую прямоугольную область на небе. Укажите прямоугольную область, выбрав ограничивающие её прямые восхождения и склонения.</p><p></p><p>Когда будете готовы, то нажмите на кнопку <span style=" font-weight:600;">«Далее»</span> для продолжения работы Мастера.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: to
ru: до

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DecLabel)
en: Dec limits:
ru: Ограничение склонения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RALabel)
en: RA limits:
ru: Ограничение прямого восхождения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CircularRegionText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects in a circular region</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to those objects which occupy a particular circular region on the sky.  Specify the circular region by selecting the right ascension (RA) and declination (Dec) coordinates for the center of the circle, and the size of the circle's radius, in Degrees.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p></body></html>
ru: <html><head></head><body><p>Выбор объектов из круговой области</p><p></p><p>На этой странице можно ограничить список наблюдения только теми объектами, которые занимают определённую круговую область на небе. Укажите эту область, выбрав прямое восхождение и склонение центра ограничивающей её окружности и её радиус, указанный в градусах.</p><p></p><p>Когда будете готовы, то нажмите на кнопку <span style=" font-weight:600;">«Далее»</span> для продолжения работы Мастера.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, RadiusLabel)
en: Radius (in Degrees):
ru: Радиус (в градусах):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObserveOnDateText)
en: <html><head></head><body><p>Select objects observable on a date:</p><p></p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects which can be observed on a particular date (and from a particular location on Earth).  To filter your list in this way, check the checkbox below, and then select the desired date.  If you leave this box unchecked, then your list will include objects regardless of when they are observable (this is the default).  You may also change the geographic location used to determine whether objects are observable.</p><p></p><p>When you are finished, press <span style=" font-weight:600;">Next</span> to continue.</p><p></p></body></html>
ru: <html><head></head><body><p>Выбор объектов, видимых на дату:</p><p></p><p>На этой странице можно ограничить список видимых объектов только теми, которые возможно наблюдать на определённую дату (и в конкретном месте на Земле). Чтобы таким образом отфильтровать список, проверьте поле ниже и затем выберите нужную дату. Если вы оставите этот флажок сброшенным, то ваш список будет включать в себя все объекты, независимо от того, когда они видны (это по умолчанию). Вы также можете изменить месторасположение наблюдателя, которое используется для определения видимости объектов.</p><p></p><p>Когда вы закончите, то нажмите на кнопку <span style="font-weight:600;">«Далее»</span> для продолжения работы Мастера.</p><p></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From:
ru: Из:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationText)
en: From:
ru: Из:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByDate)
en: Select objects which are observable on:
ru: &Выбор объектов, которые будут видимы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MagnitudeText)
en: <html><head/><body><p>Select bright objects</p><p>On this page, you can limit your observing list to only those objects brighter than a given magnitude. Be careful with this selection, because KStars does not have a magnitude for every object in its database. You need to indicate whether you want to include objects with an undefined magnitude.</p><p>If you do not wish to exclude faint objects with this selection, simply leave the checkbox below unchecked.</p><p>This is the final page of the Observing List Wizard. You can go back and modify previous pages with the <span style=" font-weight:600;">Back</span> button. When you are satisfied, press the <span style=" font-weight:600;">Ok</span> button to exit the wizard, and the Observing List tool will be populated with the objects you have specified here.</p><p><br/></p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Выбор ярких объектов</p><p>На этой странице можно ограничить список наблюдения только теми объектами, которые ярче заданной величины. Будьте осторожны с этим выбором, потому что не для всех объектов есть их звёздные величины в базе данных KStars. Укажите, хотите ли вы включать отображение объектов с неопределённой звёздной величиной.</p><p>Если вы не хотите исключать слабые объекты из показа, то просто не ставьте галочку ниже.</p><p>Это последняя страница Мастера составления списка наблюдений. Вы можете вернуться назад и изменить предыдущие страницы с помощью кнопки <span style=" font-weight:600;">Назад</span>. Если всё вас удовлетворяет, то нажмите на кнопку <span style=" font-weight:600;">«ОК»</span> для выхода из Мастера списка наблюдений и сохранения списка указанных здесь объектов.</p><p><br/></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SelectByMagnitude)
en: Select objects brighter than:
ru: Объекты ярче, чем:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncludeNoMag)
en: Include objects which have no defined magnitude
ru: Включить объекты без определённой звёздной величины

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, CountLabel)
en: Your observing list currently has 0 objects.
ru: Ваш список наблюдений пуст.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton)
en: Update Count
ru: Обновить счетчик

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, OptionsList)
en: Option Name
ru: Название опции

[ctx: axis label for x-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: X-position (AU)
ru: абсцисса (а.е.)

[ctx: axis label for y-coordinate of solar system viewer. AU means astronomical unit.]
en: Y-position (AU)
ru: ордината (а.е.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, TodayButton)
en: Today
ru: Сегодня

en: Point the display at the specified location. %1 can be the name of an object, a cardinal point on the compass, or 'zenith'.
ru: Переместить фокус наблюдения на указанную точку. %1 может быть названием объекта, стороной света или зенитом.

en: Add a name label to the object named %1.
ru: Добавить название к объекту %1.

en: Remove the name label from the object named %1.
ru: Удалить название объекта %1.

en: Add a trail to the solar system body named %1.
ru: Добавить траекторию объекту Солнечной системы под названием %1.

en: Remove the trail from the solar system body named %1.
ru: Убрать показ орбиты с тела Солнечной системы под названием %1.

en: Point the display at the specified RA/Dec coordinates.  RA is expressed in Hours; Dec is expressed in Degrees.
ru: Переместить точку привязки на место, заданное прямым восхождением и склонением. Прямое восхождение задаётся в угловых часах, склонение в градусах.

en: Point the display at the specified Alt/Az coordinates.  Alt and Az are expressed in Degrees.
ru: Переместить обзор на место, заданное высотой и азимутом. Высота и азимут задаются в градусах.

en: Increase the display Zoom Level.
ru: Приблизить.

en: Decrease the display Zoom Level.
ru: Отдалить.

en: Set the display Zoom Level to its default value.
ru: Установить масштаб по умолчанию.

en: Set the display Zoom Level manually.
ru: Указать масштаб вручную.

en: Set the system clock to the specified Local Time.
ru: Установить системные часы на указанное местное время.

en: Pause script execution for specified number of seconds.
ru: Приостановить сценарий на указанное число секунд.

en: Halt script execution until the specified key is pressed.  Only single-key strokes are possible; use 'space' for the spacebar.
ru: Приостановить выполнение сценария до тех пор, пока не будет нажата определённая клавиша. Используйте только одну клавишу. Нажмите пробел для использования клавиши пробела.

en: Set whether the display is tracking the current location.
ru: Отслеживать текущее положение.

en: Change view option named %1 to value %2.
ru: Присвоить параметру вида %1 значение %2.

en: Set the geographic location to the city specified by city, province and country.
ru: Установить местонахождение точки наблюдения по городу, региону и стране.

en: Set the color named %1 to the value %2.
ru: Назначить цвет %1 значению %2.

en: Load the color scheme specified by name.
ru: Загрузка цветовой схемы по имени.

en: Print the sky image to a printer or file.  If %1 is true, it will show the print dialog.  If %2 is true, it will use the Star Chart color scheme for printing.
ru: Печать изображения неба на принтере или в файл. Если %1 — истина, появится диалог печати. Если %2 — истина, появится диалог настройки цветовой схемы.

en: Halt the simulation clock.
ru: Остановка симуляции часов.

en: Start the simulation clock.
ru: Запуск симуляции часов.

en: Set the timescale of the simulation clock to specified scale.  1.0 means real-time; 2.0 means twice real-time; etc.
ru: Задание шкалы времени часов в симуляции. 1.0 означает реальный режим времени, 2.0 означает двойной реальный режим времени и т.д.

en: Functions
ru: Функции

en: InfoBoxes
ru: Информационные надписи

en: Toggle display of all InfoBoxes
ru: Показать информацию

en: bool
ru: логическое значение

en: Toggle display of Time InfoBox
ru: Показывать время

en: Toggle display of Geographic InfoBox
ru: Показывать местонахождение наблюдателя

en: Toggle display of Focus InfoBox
ru: Показывать фокус

en: (un)Shade Time InfoBox
ru: Затенить время

en: (un)Shade Geographic InfoBox
ru: Затенить местонахождение наблюдателя

en: (un)Shade Focus InfoBox
ru: Затенить фокус

en: Toolbars
ru: Панели инструментов

en: Toggle display of main toolbar
ru: Показывать основную панель инструментов

en: Toggle display of view toolbar
ru: Показывать панель просмотра

en: Show Objects
ru: Показывать объекты

en: Toggle display of Stars
ru: Показывать звёзды

en: Toggle display of all deep-sky objects
ru: Показывать все объекты дальнего космоса

en: Toggle display of all solar system bodies
ru: Показывать все объекты Солнечной системы

en: Toggle display of Sun
ru: Показывать Солнце

en: Toggle display of Moon
ru: Показывать Луну

en: Toggle display of Mercury
ru: Показывать Меркурий

en: Toggle display of Venus
ru: Показывать Венеру

en: Toggle display of Mars
ru: Показывать Марс

en: Toggle display of Jupiter
ru: Показывать Юпитер

en: Toggle display of Saturn
ru: Показывать Сатурн

en: Toggle display of Uranus
ru: Показывать Уран

en: Toggle display of Neptune
ru: Показывать Нептун

en: Toggle display of Asteroids
ru: Показывать астероиды

en: Toggle display of Comets
ru: Показывать кометы

en: Show Other
ru: Прочее

en: Toggle display of constellation lines
ru: Показывать линии созвездий

en: Toggle display of constellation boundaries
ru: Показывать границы созвездий

en: Toggle display of constellation names
ru: Показывать название созвездий

en: Toggle display of Milky Way
ru: Показывать Млечный Путь

en: Toggle display of the coordinate grid
ru: Показывать координатную сетку

en: Toggle display of the celestial equator
ru: Показывать небесный экватор

en: Toggle display of the ecliptic
ru: Показывать эклиптику

en: Toggle display of the horizon line
ru: Показывать линию горизонта

en: Toggle display of the opaque ground
ru: Показывать непрозрачность земли

en: Toggle display of star name labels
ru: Показывать названия звёзд

en: Toggle display of star magnitude labels
ru: Показывать значение звёздной величины

en: Toggle display of asteroid name labels
ru: Показывать названия астероидов

en: Toggle display of comet name labels
ru: Показывать названия комет

en: Toggle display of planet name labels
ru: Показывать названия планет

en: Toggle display of planet images
ru: Показывать изображения планет

en: Show Latin constellation names
ru: Латинские названия созвездий

en: Show constellation names in local language
ru: Названия созвездий на родном языке

en: Show IAU-standard constellation abbreviations
ru: Сокращённые названия созвездий по стандарту IAU

en: Hide Items
ru: Скрыть элементы

en: Toggle whether objects hidden while slewing display
ru: Показ объектов во время вращении карты

en: Timestep threshold (in seconds) for hiding objects
ru: Промежуток времени (в секундах) перед скрытием объектов

en: double
ru: двойной

en: Hide faint stars while slewing?
ru: Скрывать тусклые звёзды при вращении

en: Hide solar system bodies while slewing?
ru: Скрывать объекты Солнечной системы при вращении

en: Hide Milky Way while slewing?
ru: Скрывать Млечный путь при вращении

en: Hide constellation names while slewing?
ru: Скрывать названия созвездий при вращении

en: Hide constellation lines while slewing?
ru: Скрывать линии созвездий при вращении

en: Hide constellation boundaries while slewing?
ru: Скрывать границы созвездий при вращении?

en: Hide coordinate grid while slewing?
ru: Скрывать координатную сетку при вращении

en: Skymap Options
ru: Параметры звёздного неба

en: Use Horizontal coordinates? (otherwise, use Equatorial)
ru: Горизонтальные координаты (иначе экваториальные)

en: Set the Zoom Factor
ru: Коэффициент масштабирования

en: Select angular size for the FOV symbol (in arcmin)
ru: Угловой размер рамки поля зрения (в минутах)

en: Select shape for the FOV symbol (0=Square, 1=Circle, 2=Crosshairs, 4=Bullseye)
ru: Форма рамки поля зрения (0=квадрат, 1=окружность, 2=перекрестие, 4=мишень)

en: int
ru: целое число

en: Select color for the FOV symbol
ru: Цвет рамки поля зрения

en: string
ru: строка

en: Use animated slewing? (otherwise, "snap" to new focus)
ru: Анимированное вращение (в противном случае объекты перемещаются урывками)

en: Correct for atmospheric refraction?
ru: Поправка на атмосферную рефракцию

en: Automatically attach name label to centered object?
ru: Автоматически именовать центральный объект?

en: Attach temporary name label when hovering mouse over an object?
ru: Использовать временные надписи при наведении мыши на объект?

en: Planet trails fade to sky color? (otherwise color is constant)
ru: Блекнущие траектории планет

note: i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed in" ) << i18n( "double" ); new QTreeWidgetItem( opsLimit, fields ); fields.clear(); fields << "magLimitDrawStarZoomOut" << i18n( "magnitude of faintest star drawn on map when zoomed out" ) << i18n( "double" ); TODO: We have disabled the foll
en: magnitude of faintest star labeled on map
ru: минимальная звёздная величина обозначаемых звёзд

en: magnitude of brightest star hidden while slewing
ru: скрыть звёздные величины ярких звёзд при вращении

en: magnitude of faintest asteroid drawn on map
ru: максимальная звёздная величина показываемых астероидов

en: magnitude of faintest asteroid labeled on map
ru: минимальная звёздная величина обозначаемых астероидов

en: comets nearer to the Sun than this (in AU) are labeled on map
ru: показывать кометы, расположенные ближе, чем указанное значение (в а.е.) к Солнцу

en: Could not download remote file.
ru: Не удаётся загрузить файл.

en: Download Error
ru: Ошибка загрузки

en: Save Changes to Script?
ru: Сохранить изменения в сценарий?

en: The current script has unsaved changes.  Would you like to save before closing it?
ru: Текущий сценарий содержит несохранённые изменения. Вы хотите сохранить их?

en: Could not parse script.  Line was: %1
ru: Не удаётся обработать сценарий. Строка: %1

en: true
ru: истина

en: Function index out of bounds.
ru: Выход индекса функции за пределы.

en: false
ru: ложь

en: Mismatch between function and Arg widget (expected %1.)
ru: Несоответствие между функцией и параметрами (ожидается %1).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, NewButton)
en: New Script
ru: Создать сценарий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, NewButton)
en: Discards current script and starts a new one.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
ru: Отменить текущий сценарий и начать новый. Появится предупреждение о сохранении изменений в текущем сценарии.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, OpenButton)
en: Opens an existing script.  Will prompt to save any unsaved changes in the current script.
ru: Открыть сохранённый сценарий. Появится предупреждение о сохранении изменений в текущем сценарии.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save Script
ru: Сохранить сценарий

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveButton)
en: Save the current script.  If the script has not been saved before, this is equivalent to "Save As..."
ru: Сохранить текущий сценарий. Если он не был ранее сохранён, появится окно выбора имени как при команде «Сохранить как...»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Save Script As...
ru: Сохранить сценарий как...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, SaveAsButton)
en: Saves the script to a file, allowing you to first specify the filename and a name for the script.
ru: Сохранить сценарий в файл с новым именем.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RunButton)
en: Test Script
ru: Проверочный сценарий

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Current Script
ru: Текущий сценарий

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AddButton)
en: Add Function
ru: Добавить функцию

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AddButton)
en: If a function is highlighted in the "Function Browser" box, this button will add it to the current working script.  The new function is inserted directly after the highlighted function in the "Current Script" box.
ru: Добавление выделенной функции в сценарий. Эта функция будет вставлена сразу после выделенной функции в окне текущего сценария.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: Remove Function
ru: Удалить функцию

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, RemoveButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will remove it from the script.
ru: Выделенная функция в окне текущего сценария будет удалена из списка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CopyButton)
en: Copy Function
ru: Копировать функцию

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CopyButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will add a duplicate of the function.
ru: Выделенная функция в окне текущего сценария будет добавлена или продублирована в списке.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, UpButton)
en: Move Up
ru: Выше

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, UpButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it up one position in the script.
ru: Выделенная функция в окне текущего сценария будет передвинута на одну позицию вверх.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DownButton)
en: Move Down
ru: Ниже

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DownButton)
en: If a function is highlighted in the "Current Script" box, this button will move it down one position in the script.
ru: Выделенная функция в окне текущего сценария будет передвинута на одну позицию вниз.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Function Arguments
ru: Аргументы функций

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Function Browser
ru: Функции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: Function Help
ru: Справка по функциям

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, FuncDoc)
en: If a function is highlighted in the Function Browser, this area will show some brief documentation about the function.
ru: При выделении функции, в этой области будет показана краткая информация по ней.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter name for the script
ru: Введите название сценария

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ScriptName)
en: Enter a name for the script.  This is not the file name, just a short descriptive line of text.
ru: Укажите название сценария. Это не имя файла, всего лишь краткое описание сценария.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, AuthorName)
en: Enter author's name
ru: Введите имя автора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Script name:
ru: Название сценария:

en: Print the Sky Calendar
ru: Печать небесного календаря

en: Please Wait
ru: Пожалуйста, подождите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CreateButton)
en: Plot Planetary Almanac
ru: График планетарного альманаха

[ctx: A planet rises from the horizon]
en: %1 rises
ru: %1 на восходе

[ctx: A planet sets from the horizon]
en: %1 sets
ru: %1 на закате

[ctx: A planet transits across the meridian]
en: %1 transits
ru: %1 в противостоянии

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridMonths)
en: Month dividers
ru: Разделители месяцев

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridWeeks)
en: Interval dividers
ru: Разделители интервалов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridVertical)
en: Vertical grid
ru: Вертикальная сетка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_GridToday)
en: Current day
ru: Текущий день

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Year:
ru: Год:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interval:
ru: Интервал:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: day(s)
ru: дней

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, StarHopperDialog)
en: Star-Hopper Results
ru: Результат поиска по звёздам

en: Now visible: About %1 degrees above the %2 horizon
ru: Теперь видно: Около %1 градусов выше %2 горизонта

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scopeDetailsBox)
en: Telescope Details
ru: Сведения о телескопе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scopeVendorText)
en: Vendor:
ru: Производитель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BinocularsCheck)
en: Binoculars
ru: Бинокли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binoApertureText)
en: Specify aperture:
ru: Апертура:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lpText)
en: <p>How light-polluted is your night-sky? Rate your night-sky conditions from 1-9 based on the <b>Bortle Dark-Sky Scale</b>. A rating of <b>1</b> represents an <b>excellent dark-sky site</b>, while <b>9</b> represents a <b>brilliantly lit inner-city sky</b>.</p>
ru: <html><head/><body><p>Насколько сильно засвечено ночное небо? Оцените условия засветку от 1 до 9 по <span style=" font-weight:600;">шкале засветки</span>. Оценка <span style=" font-weight:600;">1</span> символизирует <span style=" font-weight:600;">очень тёмное небо</span>, оценка <span style=" font-weight:600;">9</span> символизирует <span style=" font-weight:600;">ярко освещенное городское небо</span>.</p></body></html>

en: Magnitude:  --
ru: Звёздная величина:  --

en: Magnitude: %1
ru: Звёздная величина: %1

en: Surface Brightness: %1
ru: Поверхностная яркость: %1

en: Size: %1
ru: Размер: %1

en: at %1
ru: Место: %1

en: The night of %1
ru: Ночь %1

en: Star Clusters
ru: Звёздные скопления

en: circumpolar
ru: за полярным кругом

en: does not rise
ru: не восходит

[ctx: Sunset at time %1 on date %2]
en: Sunset: %1 on %2
ru: Закат: %1 в %2

[ctx: Sunrise at time %1 on date %2]
en: Sunrise: %1 on %2
ru: Восход: %1 в %2

en: Night duration: %1
ru: Продолжительность ночи: %1

en: Night duration: %1 hours
ru: Продолжительность ночи: %1 часов

en: Night duration: %1 hour
ru: Продолжительность ночи: %1 час

en: Night duration: %1 minutes
ru: Продолжительность ночи: %1 минут

en: Night duration: %1 minute
ru: Продолжительность ночи: %1 минуту

en: Moon rises at: %1 on %2
ru: Восход Луны: %1 в %2

en: Moon sets at: %1 on %2
ru: Закат Луны: %1 в %2

en: No Object Selected
ru: Нет выбранных объектов

en: Object Not Found
ru: Объект не найден

en: Rises at: %1
ru: Восход в: %1

en: Transits at: %1
ru: Кульминация в: %1

en: Sets at: %1
ru: Закат в: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, DateLabel)
en: The night of DATE
ru: Ночь на ДАТУ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DateButton)
en: Choose a new date
ru: Выбор другой даты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, DateButton)
en: Change Date...
ru: Изменить дату...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LocationLabel)
en: at LOCATION
ru: из указанного МЕСТОНАХОЖДЕНИЯ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Choose a new geographic location
ru: Изменить местонахождение наблюдателя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, LocationButton)
en: Change Location...
ru: Местонахождение...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Show objects which are up:
ru: Объекты над горизонтом:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Choose time interval
ru: Выберите период

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Evening
ru: После заката

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: In the Morning
ru: Перед рассветом

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, EveningMorningBox)
en: Any Time Tonight
ru: Всю ночь

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show objects brighter than magnitude:
ru: Показать объекты ярче этой звёздной величины:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Time of moon rise
ru: Время восхода Луны

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Displays the time at which the moon rises on the selected date.
ru: Показывать время восхода Луны на выбранную дату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonRiseLabel)
en: Moon rise:  13:19
ru: Восход Луны: 13:19

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Duration of night for selected date
ru: Продолжительность ночи на выбранную дату

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Displays the duration between sunset and sunrise for the selected date.
ru: Показывать период между закатом и восходом Солнца на выбранную дату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, NightDurationLabel)
en: Night duration: 11:00 hours
ru: Продолжительность ночи: 11:00 часов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Time of sunset
ru: Время заката Солнца

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Displays the time of sunset for the selected date.
ru: Время заката Солнца на выбранную дату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunSetLabel)
en: Sunset:  19:15
ru: Закат:  19:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Time of moon set
ru: Время заката Луны

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Displays the time at which the moon sets on the selected date.
ru: Время заката Луны на выбранную дату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonSetLabel)
en: Moon set: 04:27
ru: Закат Луны: 04:27

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Time of sunrise
ru: Время восхода Солнца

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Displays the time of sunrise for the selected date.
ru: Показывать время восхода Солнца на выбранную дату

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SunRiseLabel)
en: Sunrise:  07:15
ru: Восход Солнца:  07:15

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon's illumination fraction
ru: Фаза Луны

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Displays the illumination fraction of the Moon for the selected date.
ru: Фаза Луны на выбранную дату

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, MoonIllumLabel)
en: Moon illum: 42%
ru: Фаза Луны: 42%

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Select a category:
ru: Категория:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: Matching objects:
ru: Найденные объекты:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object rises above the horizon on the selected date.
ru: Показывать время восхода выбранного объекта на выбранную дату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectRiseLabel)
en: Rises at:  22:12
ru: Восход: 22:12

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object transits across the local meridian on the selected date.
ru: Показывать время кульминации выбранного объекта на выбранную дату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectTransitLabel)
en: Transits at:  03:45
ru: Кульминация в: 03:45

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Displays the time at which the highlighted object sets below the horizon on the selected date.
ru: Время заката выбранного объекта за горизонт на указанную дату.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ObjectSetLabel)
en: Sets at:  08:22
ru: Закат: 08:22

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center this object in the sky display
ru: Поместить объект в центр карты

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center the sky display on this object, and begin tracking it.  Equivalent to the "Center and Track" item in the popup menu.
ru: Поместить по центру и начать слежение. Эквивалент пункта «Отцентровать и привязать» контекстного меню.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, CenterButton)
en: Center Object
ru: Поместить объект в центр

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, DetailButton)
en: Open the Object Details window
ru: Сведения об объекте

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, DetailButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Open the Details window for the highlighted object.
ru: Открыть окно сведений о выбранном объекте.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Adds the selected object to the Observing list
ru: Добавить выбранный объект в список наблюдений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ObslistButton)
en: Add to List
ru: Добавить в список

en: Angle value in degrees.
ru: Значение угла в градусах.

en: Angle value in hours.
ru: Значение угла в часах.

en: This box displays an angle in degrees. The three numbers displayed are the angle's degrees, arcminutes, and arcseconds.
ru: Это поле показывает углы в градусах. Три цифры показывают градусы, минуты и секунды угла.

en: This box displays an angle in hours. The three numbers displayed are the angle's hours, minutes, and seconds.
ru: Это поле показывает углы в часах. Три цифры показывают часы, минуты и секунды угла.

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds
ru:  Можно указать простое целое или действительное число,
    или в виде градусов, угловых минут и угловых секунд,
    разделённых пробелами или двоеточием.

en: Enter an angle value in degrees.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying degrees, arcminutes and arcseconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
ru: Введите угол в градусах.  Его можно указать как целое («12») или действительное («12.33») число, или в виде градусов, угловых минут и угловых секунд, разделённых пробелами или двоеточием («12:20», «12:20:00», «12 20», «12 20 00.0»).

en:   You may enter a simple integer, or a floating-point value, or space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds
ru:  Можно указать целое или действительное число, 
    или в виде часов, минут и секунд, разделённых 
    пробелами или двоеточием.

en: Enter an angle value in hours.  The angle can be expressed as a simple integer ("12"), a floating-point value ("12.33"), or as space- or colon-delimited values specifying hours, minutes and seconds ("12:20", "12:20:00", "12 20", "12 20 00.0", etc.).
ru: Введите значение угла в часах.  Его можно указать как целое («12») или действительное («12.333») число, или в виде часов, минут и секунд, разделённых пробелами или двоеточием («12:20», «12:20:00», «12:20», «12 20.0»).

[ctx: angular size in arcminutes]
en: %1 x %2 arcmin
ru: %1 x %2 мин

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextYear)
en: Previous Year
ru: Предыдущий год

[ctx: Local Time]
en: LT:
ru: Местное время:

[ctx: Universal Time]
en: UT:
ru: Всемирное время:

[ctx: Sidereal Time]
en: ST:
ru: Звёздное время:

[ctx: Longitude]
note: i18nc("Longitude", "Long:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lng()->Degrees(), 3) + "   " + i18nc("Latitude", "Lat:") + ' ' + QLocale().toString(geo->lat()->Degrees(), 3);
en: Long:
ru: Долг.:

[ctx: Latitude]
en: Lat:
ru: Шир.:

[ctx: seconds]
en: secs
ru: с

[ctx: second]
en: sec
ru: с

[ctx: minute]
en: min
ru: мин

[ctx: minutes]
en: mins
ru: мин

en: hour
ru: час.

[ctx: hours]
en: hrs
ru: час.

[ctx: sidereal day]
en: sid day
ru: звёздные сутки

en: day
ru: день

en: week
ru: неделя

[ctx: weeks]
en: wks
ru: недель

en: month
ru: месяц

[ctx: months]
en: mths
ru: месяцев

en: year
ru: год

[ctx: years]
en: yrs
ru: лет

en: Adjust time step
ru: Задать шаг по времени

en: Adjust time step units
ru: Указать единицы шага по времени

en: Set the timescale for the simulation clock.  A setting of "1 sec" means the clock advances in real-time, keeping up perfectly with your CPU clock.  Higher values make the simulation clock run faster, lower values make it run slower.  Negative values make it run backwards.
    
    There are two pairs of up/down buttons.  The left pair will cycle through all available timesteps in sequence.  Since there are a large number of timesteps, the right pair is provided to skip to the next higher/lower unit of time.  For example, if the timescale is currently "1 min", the right up button will make it "1 hour", and the right down button will make it "1 sec"
ru: Установить шкалу времени часов приложения. Установка в режим «1 с» установит часы в режим реального времени, такой же, как и часы компьютера. Более высокие значения убыстряют ход времени, меньшие — замедляют. Отрицательные значения обращают время вспять.
    
    Около поля шага по времени есть две пары кнопок. Левая пара перебирает доступные значения в текущих единицах времени. Правая пара устанавливает единицы измерения времени. Например, если выбрана единица измерения «1 мин», нажатие на правой верхней кнопке изменяет единицы измерения на «1 час», а правая нижняя кнопка изменяет единицы измерения на «1 с»

[ctx: Map projection method]
en: No projection
ru: Без проекции

[ctx: Map projection method]
en: Ancient
ru: Античная

[ctx: Map projection method]
en: Azimuthal
ru: Азимутальный

[ctx: Map projection method]
en: Bonne
ru: Боннский

[ctx: Map projection method]
en: Gnomonic
ru: Гномонический

[ctx: Map projection method]
en: Hemisphere
ru: Полушарий

[ctx: Map projection method]
en: Lambert
ru: Ламберта

[ctx: Map projection method]
en: Mercator
ru: Меркатора

[ctx: Map projection method]
en: Mollweide
ru: Молвейда

[ctx: Map projection method]
en: Orthographic
ru: Ортографический

[ctx: Map projection method]
en: Peters
ru: Петерса

[ctx: Map projection method]
en: Polyconic
ru: Поликонический

[ctx: Map projection method]
en: Rectangular
ru: Прямоугольный

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetPath)
en: Xplanet path:
ru: Путь до Xplanet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetPath)
en: Enter here the path of xplanet binary.
ru: Введите здесь путь до двоичного файла Xplanet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetGeometryX)
en: Window size:
ru: Размер окна:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetWidth)
en: Set the width of window
ru: Установить ширину окна

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetHeight)
en: Set the height of window
ru: Установить высоту окна

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV?
ru: Использовать поле зрения KStars?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetFOV)
en: Use kstars's FOV
ru: Использовать поле зрения KStars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetMagnitude)
en: Base magnitude:
ru: Основная звёздная величина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetMagnitude)
en: A star of the specified magnitude will have a pixel brightness of 1
ru: Звезда указанной звёздной величины будет иметь пиксельную яркость, равную 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetConfigFile)
en: Config file:
ru: Файл конфигурации:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Config file path
ru: Путь до файла конфигурации:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetConfigFilePath)
en: Use the specified configuration file
ru: Использовать указанный файл конфигурации

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Use custom star map?
ru: Использовать пользовательскую звёздную карту?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetStarmap)
en: Star map:
ru: Звёздная карта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetArcFile)
en: Arc file:
ru: Файл свода:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetArcFilePath)
en: Arc file path
ru: Путь до файла свода:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Radius of the glare around the Sun.
ru: Радиус солнечного блика вокруг Солнца.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetGlare)
en: Draw a glare around the sun with a radius of the specified value larger than the Sun.  The default value is 28.
ru: Показывать блики вокруг Солнца с радиусом, большим чем Солнце. По умолчанию значение равно 28.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetQuality)
en: Output file quality:
ru: Качество выходного файла:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetQuality)
en: JPEG Quality
ru: Качество JPEG

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, XplanetTabLabel)
en: Labels and markers
ru: Названия и маркеры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetLabelGMT)
en: GMT
ru: время по Гринвичу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetLabelString)
en: Label string:
ru: Строка названия:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label.
ru: Укажите текст первой строки названия.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetLabelString)
en: Specify the text of the first line of the label. By default, it says something like "Looking at Earth".  Any instances of %t will be replaced by the target name, and any instances of %o will be replaced by the origin name.
ru: Укажите текст первой строки наименования. По умолчанию она будет выглядеть примерно как «Глядя на Землю». Все вхождения %t будут заменены на цели, а все экземпляры %o будут заменены на названия.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetDateFormat)
en: Date format:
ru: Форматы даты:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.
ru: Определите формат выводимой даты и времени.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetDateFormat)
en: Specify the format for the date/time label.  This format string is passed to strftime(3).  The default is "%c %Z", which shows the date, time, and time zone in the  locale’s  appropriate date and time representation.
ru: Укажите формат вывода даты и времени. Эта строка будет передана в strftime(3). По умолчанию это строка «%с %Z», которая показывает дату, время и часовой пояс с учётом соответствующей локали.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetFontSize)
en: Font size:
ru: Размер шрифта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelLabelPos)
en: Label position:
ru: Расположение названия:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: Show label?
ru: Показывать названия?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetLabel)
en: If checked, display a label in the upper right corner.
ru: Если отмечено, то названия будут показаны в правом верхнем углу.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Markers
ru: Маркеры

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file?
ru: Использовать файл маркера?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerFile)
en: Use marker file:
ru: Использовать файл маркера:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetMarkerFilePath)
en: Specify a file containing user defined marker data to display against the background stars.
ru: Укажите файл, содержащий данные пользовательского маркера для отображения далеких звёзд.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds in a file
ru: Сохранять границы маркера в файл

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write coordinates of the bounding box for each marker in a file.
ru: Записать координаты ограничивающего прямоугольника для каждого маркера в файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetMarkerBounds)
en: Write marker bounds to:
ru: Сохранять границы маркера в:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLatitude)
en: Render the target body as seen from above the specified latitude (in degrees).  The default value is 0.
ru: Отрисовывать тело таким, каким оно будет видно из указанной широты (в градусах). По умолчанию значение равно 0.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_XplanetLongitude)
en: Place the observer above the specified longitude (in degrees).  Longitude is positive going east, negative going west (for the earth and moon), so for example Los Angeles is at -118 or 242.  The default value is 0.
ru: Местоположение наблюдателя на указанной долготе (в градусах). Долгота принимает положительные значения при отсчёте в восточном направлении, и отрицательные значения при отсчёте в западном направлении (для Земли и Луны). К примеру, Лос-Анджелес находится на долготе -118 или 242. Значение по умолчанию: 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: in degrees
ru: в градусах

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelXplanetProjection)
en: Projection:
ru: Метод проекции:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The projection type
ru: Тип проекции

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_XplanetProjection)
en: The default is  no projection.  Multiple bodies will not be shown if this option is specified, although shadows will still be drawn.
ru: По умолчанию без проекции. Многие тела не будут показаны при выборе этой настройки, но тени всё равно будут показаны.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxBackground)
en: Background
ru: Фон

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: Use background?
ru: Использовать фон?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_XplanetBackground)
en: If checked, use a file or a color as background.
ru: Если выбрано, то использовать цвет или изображение в качестве фона.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundImage)
en: Background image:
ru: Изображение фона:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Use this file as the background image
ru: Использовать этот файл как фоновое изображение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_XplanetBackgroundImagePath)
en: Enter here the path of background image file.
ru: Введите здесь путь до файла с фоновым изображением.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_XplanetBackgroundColor)
en: Background color:
ru: Цвет фона:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_XplanetBackgroundColorValue)
en: Set the color for the background.
ru: Установить цвет фона.
