libqalculate - en to ru translation catalogue (913 entries)

en: argument
ru: аргумент

en: Retrieves data from the %s data set for a given object and property. If "info" is typed as property, all properties of the object will be listed.
ru: Извлекает данные из набора данных %s для заданного объекта и свойства. Если «info» введено как свойство, будут перечислены все свойства объекта.

en: Example:
ru: Пример:

en: Arguments
ru: Аргументы

note: optional argument, in description
en: optional
ru: необязательный

note: argument default, in description
en: default:
ru: по умолчанию:

en: Requirement
ru: Требование

en: Properties
ru: Свойства

en: key
ru: ключ

en: a previous result
ru: предыдущий результат

en: result of memory operations (MC, MS, M+, M−)
ru: результат операций с памятью (MC, MS, M+, M−)

en: current precision
ru: текущая точность

en: current date
ru: текущая дата

en: tomorrow's date
ru: завтрашняя дата

en: yesterday's date
ru: вчерашняя дата

en: current date and time
ru: текущие дата и время

en: current computer uptime
ru: текущее время безотказной работы компьютера

en: relative uncertainty
ru: относительная неопределённость

en: matrix
ru: матрица

en: vector
ru: вектор

note: positive number
en: positive
ru: положительное

en: non-positive
ru: не положительное

note: negative number
en: negative
ru: отрицательное

en: non-negative
ru: неотрицательное

en: non-zero
ru: ненулевое

en: integer
ru: целое

note: rational number
en: rational
ru: рациональное

note: real number
en: real
ru: вещественное

note: complex number
en: complex
ru: комплексное

en: number
ru: число

en: non-matrix
ru: не матрица

note: assumptions
en: unknown
ru: неизвестное

en: default assumptions
ru: предположения по умолчанию

en: variable precision
ru: точность переменных

note: approximation mode qalc command
en: approximate
ru: приблизительно

en: ans
ru: отв

en: Temporary
ru: Временный

en: Last Answer
ru: Последний ответ

en: answer
ru: ответ

en: Answer 2
ru: Ответ 2

en: Answer 3
ru: Ответ 3

en: Answer 4
ru: Ответ 4

en: Answer 5
ru: Ответ 5

en: Memory
ru: Память

en: Failed to load global definitions!
ru: Не удалось загрузить глобальные определения!

en: Uncategorized
ru: Без категорий

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: true
ru: истина

en: false
ru: ложь

en: on
ru: вкл.

en: off
ru: выкл.

en: Please answer yes or no
ru: Ответьте да или нет

note: assumptions base display mode digit grouping mode no angle unit no unit conversion algebra mode
en: none
ru: никакой

en: boolean
ru: логическое

en: Unrecognized assumption.
ru: Не распознанное предположение.

note: logical operator
en: or
ru: или

en: It has been %s day since the exchange rates last were updated. | It has been %s days since the exchange rates last were updated.
ru[0]: Прошёл %s день с момента последнего обновления курсов обмена.
ru[1]: Прошло %s дня с момента последнего обновления курсов обмена.
ru[2]: Прошло %s дней с момента последнего обновления курсов обмена.
ru[3]: Прошёл целый день с момента последнего обновления курсов обмена.

en: Do you wish to update the exchange rates now?
ru: Вы хотите обновить курсы обмена сейчас?

en: 
    Press Enter to continue.
ru: 
    Для продолжения нажмите клавишу ВВОД (Enter).

en: Illegal value.
ru: Неверное значение.

note: number base qalc command
en: base
ru: основание

en: input base
ru: основание для ввода

en: output base
ru: основание для вывода

note: roman numerals
en: roman
ru: римское число

note: number base
en: bijective
ru: биективное

en: time
ru: время

en: hexadecimal
ru: шестнадцатеричное

en: duodecimal
ru: двенадцатеричное

note: number base
en: binary
ru: двоичное

en: octal
ru: восьмеричное

note: number base
en: decimal
ru: десятеричное

en: sexagesimal
ru: шестидесятеричное

en: latitude
ru: широта

en: longitude
ru: долгота

note: number bases
en: base display
ru: показать основание

en: Illegal base.
ru: Неверное основание.

en: assumptions
ru: предположения

en: all prefixes
ru: все префиксы

en: color
ru: цвет

note: light color
en: light
ru: светлый

en: default
ru: по умолчанию

en: complex numbers
ru: комплексные числа

en: excessive parentheses
ru: дополнительные скобки

en: functions
ru: функции

en: infinite numbers
ru: бесконечные числа

en: show negative exponents
ru: показывать отрицательные показатели степеней

en: minus last
ru: отрицательные последними

en: assume nonzero denominators
ru: предполагать ненулевые знаменатели

en: warn nonzero denominators
ru: предупреждать о ненулевых знаменателях

note: unit prefixes
en: prefixes
ru: префиксы

en: binary prefixes
ru: двоичные префиксы

en: denominator prefixes
ru: префикс знаменателя

en: place units separately
ru: размещать единицы измерения отдельно

en: calculate variables
ru: вычислять переменные

en: calculate functions
ru: вычислять функции

en: sync units
ru: синхронизировать единицы измерения

en: temperature calculation
ru: расчёт температуры

note: temperature calculation mode interval display mode
en: relative
ru: относительный

note: temperature calculation mode
en: hybrid
ru: гибридный

note: temperature calculation mode
en: absolute
ru: абсолютный

note: sinc function variant
en: unnormalized
ru: ненормированная

note: sinc function variant
en: normalized
ru: нормированная

en: round to even
ru: округлить до чётного

en: rounding
ru: округление

en: even
ru: чётное

note: rounding mode
en: half to even
ru: половина до чётного

note: digit grouping mode
en: standard
ru: стандарт

note: rounding mode
en: half away from zero
ru: половина от нуля

en: truncate
ru: обрезать

note: rounding mode
en: toward zero
ru: к нулю

note: rounding mode
en: half to odd
ru: половина до нечётного

note: rounding mode
en: half toward zero
ru: половина к нулю

note: rounding mode
en: half random
ru: половина случайно

note: rounding mode
en: half up
ru: половина вверх

note: rounding mode
en: half down
ru: половина вниз

note: rounding mode
en: up
ru: вверх

note: rounding mode
en: down
ru: вниз

note: rounding mode
en: away from zero
ru: от нуля

en: rpn syntax
ru: синтаксис полиз

note: qalc command
en: rpn
ru: полиз

en: simplified percentage
ru: упрощенный процент

en: short multiplication
ru: краткое умножение

en: lowercase e
ru: строчная e

en: lowercase numbers
ru: строчные числа

en: duodecimal symbols
ru: двенадцатеричные символы

en: imaginary j
ru: мнимое j

note: base display mode
en: normal
ru: обычный

note: base display mode
en: alternative
ru: альтернативный

en: two's complement
ru: дополнительный код

en: hexadecimal two's
ru: дополнительный код для шестнадцатеричных чисел

en: two's complement input
ru: ввод с дополнительным кодом

en: hexadecimal two's input
ru: ввод с дополнительным кодом для шестнадцатеричных чисел

en: binary bits
ru: двоичные биты

en: digit grouping
ru: группировка цифр

en: locale
ru: локаль

en: spell out logical
ru: изложить логично

en: ignore dot
ru: игнорировать точку

en: ignore comma
ru: игнорировать запятую

en: decimal comma
ru: десятичная запятая

en: limit implicit multiplication
ru: ограничить неявное умножение

note: extra space next to operators
en: spacious
ru: широкий

en: vertical space
ru: вертикальный пробел

en: unicode
ru: юникод

en: unicode exponents
ru: показатели степеней Юникода

en: units
ru: единицы измерения

note: automatic unknown variables
en: unknowns
ru: неизвестные

en: variables
ru: переменные

en: abbreviations
ru: сокращения

en: show ending zeroes
ru: показывать конечные нули

en: repeating decimals
ru: повторяющиеся десятичные дроби

en: angle unit
ru: единица измерения углов

note: angle unit
en: rad
ru: рад

en: radians
ru: радианы

note: angle unit
en: deg
ru: грд

en: degrees
ru: градусы

note: angle unit
en: gra
ru: град

en: gradians
ru: грады

en: custom
ru: пользовательская

en: Please specify a custom angle unit as argument (e.g. set angle arcsec).
ru: Укажите пользовательскую единицу измерения угла в качестве аргумента (например, установить единица измерения углов угловая секунда).

en: caret as xor
ru: карет как xor

en: concise uncertainty
ru: краткая неопределенность

en: parsing mode
ru: режим анализа

note: parsing mode interval display mode
en: adaptive
ru: адаптивный

note: parsing mode
en: implicit first
ru: неявный первый

note: parsing mode
en: conventional
ru: общепринятый

note: chain calculation mode (parsing mode)
en: chain
ru: цепь

en: update exchange rates
ru: обновлять курсы валют

note: exchange rates updates
en: never
ru: никогда

note: exchange rates updates
en: ask
ru: спросить

en: multiplication sign
ru: знак умножения

en: division sign
ru: знак деления

en: approximation
ru: приближение

note: approximation mode fraction mode qalc command
en: exact
ru: точно

note: automatic
en: auto
ru: авто

note: approximation mode fraction mode
en: dual
ru: двойной

note: approximation mode
en: try exact
ru: пробовать точно

en: interval calculation
ru: расчёт интервала

en: uncertainty propagation
ru: расширенная неопределённость

en: variance formula
ru: формула дисперсии

en: variance
ru: дисперсия

en: interval arithmetic
ru: арифметика интервалов

en: autoconversion
ru: автоперевод

en: best
ru: лучшее

en: optimalsi
ru: оптимальноСИ

note: optimal units
en: optimal
ru: оптимально

[ctx: units]
note: base units
en: base
ru: основание

[ctx: units]
note: mixed units
en: mixed
ru: смешано

en: currency conversion
ru: конвертация валюты

en: algebra mode
ru: режим алгебры

note: algebra mode qalc command
en: simplify
ru: упростить

en: expand
ru: раскрывать

note: algebra mode
en: factorize
ru: разложить на множители

en: ignore locale
ru: игнорировать локаль

en: save mode
ru: сохранить режим

note: qalc command
en: clear history
ru: очистить историю

en: save definitions
ru: сохранить определения

en: scientific notation
ru: научная запись

en: exp display
ru: показать экспоненту

en: pure
ru: простая

en: scientific
ru: научная

en: engineering
ru: инженерная

note: scientific notation
en: power
ru: степень

en: power of 10
ru: степень 10

en: precision
ru: точность

en: Maximum precision %i set.
ru: Установлена максимальная точность %i.

en: interval display
ru: отображение интервалов

note: interval display mode
en: significant
ru: значимые цифры

note: interval display mode
en: interval
ru: интервал

en: plusminus
ru: плюс-минус

note: interval display mode: midpoint number in range
en: midpoint
ru: середина

note: interval display mode: upper number in range
en: upper
ru: выше

note: interval display mode: lower number in range
en: lower
ru: ниже

note: interval display mode
en: concise
ru: краткая

en: variable units
ru: единицы измерения переменных

en: max decimals
ru: максимальное количество десятичных знаков

en: min decimals
ru: минимальное количество десятичных знаков

en: digits
ru: цифры

en: fractions
ru: дроби

note: fraction mode
en: combined
ru: смешанные

note: fraction mode
en: mixed
ru: смешано

note: fraction mode
en: long
ru: длинные

en: complex form
ru: комплексная форма

note: complex form
en: rectangular
ru: прямоугоная

en: cartesian
ru: декартова

note: complex form
en: exponential
ru: экспоненциальная

note: complex form
en: polar
ru: полярная

note: complex form
en: angle
ru: угловая

en: phasor
ru: фазовая

en: read precision
ru: точность чтения

en: always
ru: всегда

en: when decimals
ru: когда цифровая

en: sigint action
ru: sigint действие

en: exit
ru: выйти

note: kill process
en: kill
ru: завершить

note: interupt process
en: interrupt
ru: прерывать

en: Unrecognized option.
ru: Неизвестный параметр.

en: Did you mean "%s"?
ru: Вы имели в виду «%s»?

en: Did you mean "%s" (%s)?
ru: Вы имели в виду «%s» (%s)?

en: Sets the value of an option.
ru: Устанавливает значение параметра.

en: Example: set base 16.
ru: Пример: установить основание 16.

en: Available options and accepted values are (the current value is marked with '*'):
ru: Доступные параметры и допустимые значения (текущее значение отмечено значком '*'):

en: Algebraic Mode
ru: Алгебраический режим

en: Determines if the expression is factorized or not after calculation.
ru: Определяет, будет ли выражение разложено на множители после вычисления.

en: Determines if unknown values will be assumed non-zero (x/x=1).
ru: Определяет, будут ли неизвестные значения считаться ненулевыми (x/x=1).

en: Display a message after a value has been assumed non-zero.
ru: Показывать сообщение о том, что предполагается ненулевое значение.

en: Default assumptions for unknown variables.
ru: Предположения по умолчанию для неизвестных переменных.

en: Calculation
ru: Вычисление

en: Default angle unit for trigonometric functions.
ru: Единица измерения углов по умолчанию для тригонометрических функций.

en: How approximate variables and calculations are handled. In exact mode approximate values will not be calculated.
ru: Как обрабатываются приблизительные переменные и вычисления. В точном режиме приблизительные значения не рассчитываются.

en: If activated, interval arithmetic determines the final precision of calculations (avoids wrong results after loss of significance) with approximate functions and/or irrational numbers.
ru: Если эта функция активирована, интервальная арифметика определяет окончательную точность вычислений (позволяет избежать неверных результатов после потери значимости) с помощью приближенных функций и/или иррациональных чисел.

en: Determines the method used for interval calculation / uncertainty propagation.
ru: Определяет метод расчёта интервала/расширенной неопределённости.

en: Specifies the default number of significant digits displayed and determines the precision used for approximate calculations.
ru: Задает количество отображаемых значащих цифр по умолчанию и определяет точность, используемую для приблизительных вычислений.

en: Enabled Objects
ru: Активированные объекты

en: Interpret undefined symbols in expressions as unknown variables.
ru: Интерпретирует неопределённые символы в выражениях как неизвестные переменные.

en: If activated physical constants include units (e.g. c = 299 792 458 m∕s).
ru: Если активировано, физические константы включают единицы измерения (например, c = 299 792 458 м∕с).

en: Generic Display Options
ru: Общие параметры отображения

en: Use abbreviated names for units and variables.
ru: Использовать сокращённые имена для единиц измерения и переменных.

en: Use colors to highlight different elements of expressions and results.
ru: Используйте цвета, чтобы выделить различные элементы выражений и результатов.

en: Always place negative values last.
ru: Всегда помещать отрицательные значения последними.

en: Add extra space around operators.
ru: Добавлять дополнительные пробелы вокруг операторов.

en: Display Unicode characters.
ru: Отображать символы Юникода.

en: Display exponents 0-9 using Unicode superscript characters.
ru: Отображать показатели степени 0-9, используя надстрочные символы Юникода.

en: Add empty lines before and after result.
ru: Добавлять пустые строки до и после результата.

en: Numerical Display
ru: Отображение чисел

en: Determines the default decimal separator.
ru: Определяет десятичный разделитель по умолчанию.

en: Determines how scientific notation are displayed (e.g. 3E6, 3e6, or 3 * 10^6).
ru: Определяет способ отображения научной записи (например, 3E6, 3e6 или 3 * 10^6).

en: Determines how rational numbers are displayed (e.g. 5/4 = 1 + 1/4 = 1.25). 'long' removes limits on the size of the numerator and denominator.
ru: Определяет, как отображаются рациональные числа (например, 5/4 = 1 + 1/4 = 1,25). «длинные» снимает ограничения на размер числителя и знаменателя.

en: Enables two's complement representation for display of negative hexadecimal numbers.
ru: Включает представление с дополнительным кодом для отображения отрицательных шестнадцатеричных чисел.

en: Use 'j' (instead of 'i') as default symbol for the imaginary unit.
ru: Использовать 'j' (вместо 'i') в качестве символа по умолчанию для мнимой единицы.

en: Use lowercase letters for number bases > 10.
ru: Использовать строчные буквы для оснований чисел > 10.

en: If activated, 1/6 is displayed as '0.1 666...', otherwise as '0.166667'.
ru: Если этот параметр активирован, 1/6 отображается как «0,1 666...», в противном случае - как «0,166667».

en: Determines how approximate numbers are rounded.
ru: Определяет, как округляются приблизительные числа.

en: Determines how scientific notation is used (e.g. 5 543 000 = 5.543E6).
ru: Определяет, как используется научная запись (например, 5 543 000 = 5,543E6).

en: If activated, zeroes are kept at the end of approximate numbers.
ru: Если этот параметр активирован, в конце приблизительных чисел сохраняются нули.

en: Enables two's complement representation for display of negative binary numbers.
ru: Включает представление с дополнительным кодом для отображения отрицательных двоичных чисел.

en: Use special symbols for digits 10 and 11 in numbers with base 12.
ru: Использовать специальные символы для цифр 10 и 11 в числах с основанием 12.

en: Parsing
ru: Грамматический разбор

en: Use ^ as bitwise exclusive OR operator.
ru: Использовать символ '^' в качестве побитового исключающего ИЛИ

en: Allow input of uncertainty using concise notation.
ru: Разрешить ввод неопределенности, используя краткие обозначения.

en: Enables two's complement representation for input of negative hexadecimal numbers. All hexadecimal numbers starting with 8 or higher are negative, unless binary bits is set.
ru: Включает представление с дополнительным кодом для ввода отрицательных шестнадцатеричных чисел. Все шестнадцатеричные числа, начинающиеся с 8 или выше, являются отрицательными, если не установлены двоичные биты.

en: Allows use of ',' as thousands separator.
ru: Позволяет использовать ',' в качестве разделителя тысяч.

en: Allows use of '.' as thousands separator.
ru: Разрешает использовать '.' как разделитель тысяч.

en: See 'help parsing mode'.
ru: См. 'help parsing mode'.

en: If activated, numbers are interpreted as approximate with precision equal to the number of significant digits (3.20 = 3.20+/-0.005).
ru: Если этот параметр активирован, числа интерпретируются как приблизительные с точностью, равной количеству значащих цифр (3,20 = 3,20+/-0,005).

en: Interpret addition/subtraction of percentage as percentage increase/decrease of the first term (100 + 10% = 110).
ru: Интерпретировать сложение/вычитание процента как процентное увеличение/уменьшение первого члена (100 + 10% = 110).

en: Enables two's complement representation for input of negative binary numbers. All binary numbers starting with 1 are negative, unless binary bits is set.
ru: Включает представление с дополнительным кодом для ввода отрицательных двоичных чисел. Все двоичные числа, начинающиеся с 1, отрицательны, если не установлены двоичные биты.

en: Units
ru: Единицы измерения

en: Enables automatic use of hecto, deca, deci, and centi.
ru: Включает автоматическое использование гекто, дека, деци и санти.

en: Controls automatic unit conversion of the result. 'optimalsi' always converts non-SI units, while 'optimal' only converts to more optimal unit expressions, with less units and exponents.
ru: Управляет автоматическим преобразованием единиц результата. «оптимальноСИ» всегда преобразует единицы, не входящие в систему СИ, в то время как «оптимально» преобразует только в более оптимальные выражения единиц измерения с меньшим количеством единиц измерения и степеней.

en: If activated, binary prefixes are used by default for information units.
ru: Если этот параметр активирован, для информационных единиц по умолчанию используются двоичные префиксы.

en: Enables automatic conversion to the local currency when optimal unit conversion is enabled.
ru: Включает автоматическое преобразование в местную валюту при включении оптимального преобразования единиц измерения.

en: Enables automatic use of prefixes in the denominator of unit expressions.
ru: Включает автоматическое использование префиксов в знаменателе выражений единиц измерения.

en: If activated, units are separated from variables at the end of the result.
ru: Если этот параметр активирован, единицы измерения отделяются от переменных в конце результата.

en: Enables automatic use of prefixes in the result.
ru: Включает автоматическое использование префиксов в результате.

en: Use negative exponents instead of division for units in result (m/s = m*s^-1).
ru: Использовать отрицательные степени вместо деления дня единиц измерения результатов (м/с = м*с^-1).

en: Determines how expressions with temperature units are calculated (hybrid acts as absolute if the expression contains different temperature units, otherwise as relative).
ru: Определяет способ вычисления выражений с единицами измерения температуры (гибридный действует как абсолютный, если выражение содержит разные единицы измерения температуры, в противном случае как относительный).

en: days
ru: дней

en: Other
ru: Другие

en: Do not save expression history on exit.
ru: Не сохранять историю выражений при выходе.

en: Ignore system language and use English (requires restart).
ru: Игнорировать системный язык и использовать английский (требуется перезапуск).

en: Activates the Reverse Polish Notation stack.
ru: Активирует стек ПОЛИЗ (Обратная польская запись)

en: Save functions, units, and variables on exit.
ru: Сохранить функции, единицы измерения и переменные при выходе.

en: Save settings on exit.
ru: Сохранить настройки при выходе.

en: Determines how the SIGINT signal (Ctrl+C) is handled.
ru: Определяет, как обрабатывается сигнал SIGINT (Ctrl+C).

en: Function
ru: Функция

en: Expression:
ru: Выражение:

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Names
ru: Имена

en: Base Unit
ru: Основная единица измерения

en: Relation
ru: Отношение

en: Relative uncertainty
ru: Относительная неопределённость

en: Uncertainty
ru: Неопределённость

en: Inverse Relation
ru: Обратное отношение

en: Base Units
ru: Основные единицы измерения

en: Variable
ru: Переменная

en: Value
ru: Значение

en: Prefix
ru: Префикс

note: The qalc command "set" as in "set precision 10". The original text string for commands is kept in addition to the translation.
en: set
ru: установить

en: fraction
ru: дробь

en: Name
ru: Имя

en: Illegal name.
ru: Недопустимое имя.

en: Illegal name. Save as %s instead (default: no)?
ru: Недопустимое имя. Вместо этого сохранить как %s (по умолчанию: нет)?

en: A unit or variable with the same name already exists.
    Do you want to overwrite it (default: no)?
ru: Единица измерения или переменная с таким именем уже существует.
    Вы хотите её перезаписать (по умолчанию: нет)?

en: Calendar
ru: Календарь

en: Day
ru: День (сутки)

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год

en: failed
ru: неудачно

en: Gregorian:
ru: Григорианский:

en: Hebrew:
ru: Еврейский:

en: Islamic:
ru: Исламский:

en: Persian:
ru: Персидский:

en: Indian national:
ru: Индийский национальный:

en: Chinese:
ru: Китайский:

en: Julian:
ru: Юлианский:

en: Revised julian:
ru: Пересмотренный юлианский:

en: Coptic:
ru: Коптский:

en: Ethiopian:
ru: Эфиопский:

en: No matching item found.
ru: Ничего не найдено.

en: For more information about a specific function, variable, unit, or prefix, please use the info command (in interactive mode).
ru: Для получения дополнительной информации о конкретной функции, переменной, единице измерения или префиксе используйте команду info (в интерактивном режиме).

en: Variables:
ru: Переменные:

en: Functions:
ru: Функции:

en: Units:
ru: Единицы измерения:

en: No local variables, functions or units have been defined.
ru: Никакие локальные переменные, функции или единицы не определены.

en: usage: qalc [options] [expression]
ru: использование: qalc [параметры] [выражение]

en: where options are:
ru: параметры:

note: number base
en: BASE
ru: ОСНОВАНИЕ

en: set the number base for results and, optionally, expressions
ru: задать основание чисел для результатов и выражений (необязательно)

en: COLOR
ru: ЦВЕТ

en: use colors to highlight different elements of expressions and results
ru: использовать цвета для выделения различных элементов выражений и результатов

en: load default settings
ru: загрузить настройки по умолчанию

en: FILE
ru: ФАЙЛ

en: execute commands from a file first
ru: вначале выполнить команды из файла

en: display this help and exit
ru: отобразить эту справку и выйти

en: start in interactive mode
ru: запустить в интерактивном режиме

en: SEARCH TERM
ru: ВЫРАЖЕНИЯ ДЛЯ ПОИСКА

en: displays a list of all user-defined or matching variables, functions, units, and prefixes
ru: вывести список всех переменных, функций, единиц измерения и префиксов, определённых пользователем или совпадающих с выражением

en: displays a list of all or matching functions
ru: вывести список всех или совпадающих с выражением функций

en: displays a list of all or matching prefixes
ru: вывести список всех или совпадающих с выражением префиксов

en: displays a list of all or matching units
ru: вывести список всех или совпадающих с выражением единиц измерений

en: displays a list of all or matching variables
ru: вывести список всех или совпадающих с выражением переменных

en: MILLISECONDS
ru: МИЛЛИСЕКУНДЫ

en: terminate calculation and display of result after specified amount of time
ru: прекратить вычисление и отображение результата через указанное время

en: do not load any functions, units, or variables from file
ru: не загружать из файла какие-либо функции, единицы или переменные

en: do not load any global currencies from file
ru: не загружать из файла какие-либо глобальные валюты

en: do not load any global data sets from file
ru: не загружать из файла какие-либо глобальные наборы данных

en: do not load any global functions from file
ru: не загружать из файла какие-либо глобальные функции

en: do not load any global units from file
ru: не загружать из файла какие-либо глобальные единицы измерений

en: do not load any global variables from file
ru: не загружать из файла какие-либо глобальные переменные

en: start in programming mode (same as -b "BASE BASE" -s "xor^", with base conversion)
ru: запустить в режиме программирования (то же, что и -b «BASE ОСНОВАНИЕ» -s «xor^», с преобразованием базы)

en: OPTION
ru: ПАРАМЕТР

en: VALUE
ru: ЗНАЧЕНИЕ

en: as set command in interactive program session (e.g. -set "base 16")
ru: как команда set в сеансе интерактивной программы (например, -set «base 16»)

en: reduce output to just the result of the input expression
ru: сокращать вывод до результата входного выражения

en: switch unicode support on/off
ru: включить/выключить поддержку юникода

en: show application version and exit
ru: показать версию приложения и выйти

en: The program will start in interactive mode if no expression and no file is specified (or interactive mode is explicitly selected).
ru: Программа запустится в интерактивном режиме, если не указано ни выражения, ни файла (или явно выбран интерактивный режим).

en: Type help in interactive mode for information about available commands.
ru: Введите help в интерактивном режиме для получения информации о доступных командах.

en: For more information about mathematical expression and different options, and a complete list of functions, variables, and units, see the relevant sections in the manual of the graphical user interface (available at https://qalculate.github.io/manual/index.html).
ru: Дополнительные сведения о математических выражениях и различных параметрах, а также полный список функций, переменных и единиц измерения см. в соответствующих разделах руководства по графическому пользовательскому интерфейсу (доступно по адресу https://qalculate.github.io/manual/index.html).

en: For more information about mathematical expression and different options, please consult the man page, or the relevant sections in the manual of the graphical user interface (available at https://qalculate.github.io/manual/index.html), which also includes a complete list of functions, variables, and units.
ru: Для получения дополнительной информации о математических выражениях и различных параметрах обратитесь к странице руководства или в соответствующих разделах руководства по графическому пользовательскому интерфейсу (доступно по адресу https://qalculate.github.io/manual/index.html), который также включает полный список функций, переменных и единиц измерения.

en: No option and value specified for set command.
ru: Для команды set не указаны параметр и значение.

en: No file specified.
ru: Файл не указан.

en: Unrecognized option: %s.
ru: Неизвестный параметр: %s.

en: Failed to load global definitions!
ru: Не удалось загрузить глобальные определения!

en: Could not open "%s".
ru: Не удалось открыть файл «%s».

note: qalc command
en: save
ru: сохранить

en: store
ru: хранить/store

note: qalc command
en: mode
ru: режим

en: mode saved
ru: режим сохранён

en: definitions
ru: определения

en: definitions saved
ru: определения сохранены

note: qalc command
en: variable
ru: переменная

note: qalc command
en: function
ru: функция

en: A function with the same name already exists.
    Do you want to overwrite it (default: no)?
ru: Функция с таким именем уже существует.
    Вы хотите её перезаписать (по умолчанию: нет)?

note: qalc command
en: delete
ru: удалить

en: No user-defined variable or function with the specified name exist.
ru: Пользовательской переменной или функции с указанным именем не существует.

note: qalc command
en: keep
ru: сохранить/keep

note: qalc command
en: assume
ru: предположить

en: syntax
ru: синтаксис

note: qalc command
en: stack
ru: стек

en: The RPN stack is empty.
ru: ПОЛИЗ стек пустой.

note: qalc command
en: swap
ru: обменять

en: The RPN stack only contains one value.
ru: Стек ПОЛИЗ содержит только одно значение.

en: The specified RPN stack index does not exist.
ru: Указанный индекс стека ПОЛИЗ не существует.

note: qalc command
en: move
ru: двигать

note: qalc command
en: rotate
ru: поворачивать

note: qalc command
en: copy
ru: копировать

note: qalc command
en: clear stack
ru: очистить стек

note: qalc command
en: convert
ru: перевести

note: "to"-operator
en: to
ru: к

en: Time zone parsing failed.
ru: Не удалось выполнить синтаксический анализ часового пояса.

note: number bases
en: bases
ru: основания

en: calendars
ru: календари

en: factors
ru: множители

note: qalc command
en: partial fraction
ru: частичная дробь

en: prefix
ru: префикс

note: decimal fraction
en: decimals
ru: десятеричные

note: qalc command
en: factor
ru: множитель

en: simplified
ru: упрощено

en: Enter a mathematical expression or a command and press enter.
ru: Введите математическое выражение или команду и нажмите клавишу ВВОД (Enter).

en: Complete functions, units and variables with the tabulator key.
ru: Завершение функции, единиц измерения и переменных с помощью клавиши табуляции.

en: Available commands are:
ru: Доступные команды:

en: ASSUMPTIONS
ru: ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ

note: qalc command
en: clear
ru: очистить

en: NAME
ru: ИМЯ

en: find
ru: найти

note: qalc command
en: list
ru: список

en: EXPRESSION
ru: ВЫРАЖЕНИЕ

en: COMMAND
ru: КОМАНДА

note: qalc command
en: history
ru: история

note: qalc command
en: info
ru: инфо

en: MC/MS/M+/M- (memory operations)
ru: MC/MS/M+/M- (операций с памятью)

en: CATEGORY
ru: КАТЕГОРИЯ

en: TITLE
ru: НАЗВАНИЕ

en: UNIT or "TO" COMMAND
ru: ЕДИНИЦА ИЗМЕРЕНИЯ или КОМАНДА «TO»

en: Commands for RPN mode:
ru: Команды режима ПОЛИЗ:

en: STATE
ru: МЕСТО

en: INDEX
ru:  ИНДЕКС

en: INDEX 1
ru:  ИНДЕКС 1

en: INDEX 2
ru:  ИНДЕКС 2

en: DIRECTION
ru: НАПРАВЛЕНИЕ

en: Type help COMMAND for more information (example: help save).
ru: Для получения дополнительной информации введите help КОМАНДА (пример: help save).

en: Type info NAME for information about a function, variable, unit, or prefix (example: info sin).
ru: Введите info ИМЯ для получения информации о функции, переменной, единице измерения или префиксе (пример: info sin).

en: When a line begins with '/', the following text is always interpreted as a command.
ru: Если строка начинается с символа «/», последующий текст всегда интерпретируется как команда.

en: currencies
ru: валюты

en: No function, variable, unit, or prefix with specified name exist.
ru: Функция, переменная, единица измерения или префикс с указанным именем не существуют.

en: Factorizes the current result.
ru: Разлагает на множители текущий результат.

en: Applies partial fraction decomposition to the current result.
ru: Применяет частичное дробное разложение к текущему результату.

en: Expands the current result.
ru: Расширяет текущий результат.

en: Set default assumptions for unknown variables.
ru: Установить предположения по умолчанию для неизвестных переменных.

en: Saves the current result in a variable with the specified name. You may optionally also provide a category (default "Temporary") and a title.
ru: Сохраняет текущий результат в переменной с указанным именем. При желании вы также можете указать категорию (по умолчанию «Временный») и название.

en: If name equals "mode" or "definitions", the current mode and definitions, respectively, will be saved.
ru: Если имя равно «режим» или «определения», текущий режим и определения, соответственно, будут сохранены.

en: Example: store var1.
ru: Например: хранить var1.
    Например: store var1.

en: Clears the screen.
ru: Очищает экран.

en: Lists the expression history.
ru: Выводит историю выражений.

en: Clears the expression history.
ru: Очищает историю выражений.

en: Create a variable with the specified name and expression.
ru: Создать переменную с указанным именем и выражением.

en: Example: variable var1 pi / 2.
ru: Пример: переменная var1 pi / 2.

en: Creates a function with the specified name and expression.
ru: Создает функцию с указанным именем и выражением.

en: Use '\x', '\y', '\z', '\a', etc. for arguments in the expression.
ru: Используйте '\ x', '\ y', '\ z', '\ a' и т. д. в качестве аргументов в выражении.

en: Example: function func1 5*\x.
ru: Привет: функция func1 5*\x.

en: Removes the user-defined variable or function with the specified name.
ru: Удаляет пользовательскую переменную или функцию с указанным именем.

en: Example: delete var1.
ru: Пример: удалить var1.

en: Make the temporary user-defined variable or function with the specified name non-temporary.
ru: Удаляет пользовательскую переменную или функцию с указанным именем. Сохраняет временную пользовательскую переменную или функцию с указанным именем как постоянную.

en: Example: keep var1.
ru: Пример: сохранить var1.
    Пример: keep var1.

en: Displays the current mode.
ru: Отображает текущий режим.

en: Displays a list of variables, functions, units, and prefixes.
ru: Отображает список переменных, функций, единиц измерения и префиксов.

en: Enter with argument 'currencies', 'functions', 'variables', 'units', or 'prefixes' to show a list of all currencies, functions, variables, units, or prefixes. Enter a search term to find matching variables, functions, units, and/or prefixes. If command is called with no argument all user-defined objects are listed.
ru: Введите с аргументом «валюты», «функции», «переменные», «единицы измерения» или «префиксы», чтобы отобразить список всех валют, функций, переменных, единиц измерения или префиксов. Введите поисковый запрос, чтобы найти совпадающие переменные, функции, единицы измерения и/или префиксы. Если команда вызывается без аргументов, отображаются все определённые пользователем объекты.

en: Example: list functions.
ru: Пример: list functions.

en: Example: find dinar.
ru: Пример: find dinar.

en: Example: find variables planck.
ru: Пример: find variables planck.

en: Displays information about a function, variable, unit, or prefix.
ru: Отображает информацию о функции, переменной, единице измерения или префиксе.

en: Example: info sin.
ru: Пример: инфо sin.

en: Downloads current exchange rates from the Internet.
ru: Загружает текущие курсы валют из Интернета.

en: (De)activates the Reverse Polish Notation stack and syntax.
ru: (Де)активирует стек и синтаксис ПОЛьской Инверсной Запись ПОЛИЗ.

en: "syntax" activates only the RPN syntax and "stack" enables the RPN stack.
ru: «syntax» активирует только синтаксис ПОЛИЗ, а «stack» включает стек ПОЛИЗ.

en: Clears the entire RPN stack.
ru: Очищает весь стек ПОЛИЗ.

en: Removes the top of the RPN stack or the value at the specified index.
ru: Удаляет верхнюю часть стека ПОЛИЗ или значение по указанному индексу.

en: Index 1 is the top of stack and negative index values count from the bottom of the stack.
ru: Индекс 1 - это верх стека, а отрицательные значения индекса отсчитываются от низа стека.

en: Displays the RPN stack.
ru: Показывает стек ПОЛИЗ.

en: Swaps position of values on the RPN stack.
ru: Меняет местами значения в стеке ПОЛИЗ.

en: If no index is specified, the values on the top of the stack (index 1 and index 2) will be swapped and if only one index is specified, the value at this index will be swapped with the top value.
ru: Если индекс не указан, значения в верхней части стека (индекс 1 и индекс 2) будут заменены местами, а если указан только один индекс, значение этого индекса будет заменено на верхнее значение.

en: Example: swap 2 4
ru: Пример: обменять 2 4

en: Duplicates a value on the RPN stack to the top of the stack.
ru: Копирует значение из стека ПОЛИЗ в верхнюю часть стека.

en: If no index is specified, the top of the stack is duplicated.
ru: Если индекс не указан, вершина стека дублируется.

en: Rotates the RPN stack up (default) or down.
ru: Поворачивает стек ПОЛИЗ вверх (по умолчанию) или вниз.

en: Changes the position of a value on the RPN stack.
ru: Изменяет позицию значения в стеке ПОЛИЗ.

en: Example: move 2 4
ru: Пример: двигать 2 4

en: Sets the result number base (equivalent to set base).
ru: Устанавливает основание числового результата (эквивалентно «установить основание»).

en: Equivalent to set approximation exact.
ru: Эквивалентно «установить приближение точно».

en: Equivalent to set approximation try exact.
ru: Эквивалентно «установить приближение попробуй точно».

en: Converts the current result (equivalent to using "to" at the end of an expression).
ru: Преобразует текущий результат (эквивалентно использованию «к» в конце выражения).

en: Possible values:
ru: Возможные значения:

en: - a unit or unit expression (e.g. meter or km/h)
ru: - единица измерения или выражение единицы измерения (например, метр или км/ч)

en: prepend with ? to request the optimal prefix
ru: добавить в начало «?» для запроса оптимального префикса

en: prepend with b? to request the optimal binary prefix
ru: добавить в начало «b?» для запроса оптимального двоичного префикса

en: prepend with + or - to force/disable use of mixed units
ru: добавить в начало «+» или «-» для принудительного/запрещения использования смешанных единиц измерения

en: - a variable or physical constant (e.g. c)
ru: - переменная или физическая константа (например, «c»)

en: - base (convert to base units)
ru: - основные (конвертировать в основные единицы измерения)

en: - optimal (convert to optimal unit)
ru: - оптимально (преобразовать в оптимальную единицу измерения)

en: - prefix (convert to optimal prefix)
ru: - префикс (преобразовать в оптимальный префикс)

en: - mixed (convert to mixed units, e.g. hours + minutes)
ru: - смешано (преобразовать в смешанные единицы измерения, например, часы + минуты)

en: - bin / binary (show as binary number)
ru: - bin / двоичное (показать как двоичное число)

en: - bin# (show as binary number with specified number of bits)
ru: - bin# (отображается как двоичное число с указанным количеством бит)

en: - oct / octal (show as octal number)
ru: - oct / восьмеричное (показать как восьмеричное число)

en: - duo / duodecimal (show as duodecimal number)
ru: - duo / duodecimal (показывать как двенадцатеричное число)

en: - hex / hexadecimal (show as hexadecimal number)
ru: - hex / шестнадцатеричное (показать как шестнадцатеричное число)

en: - hex# (show as hexadecimal number with specified number of bits)
ru: - hex# (показать как шестнадцатеричное число с указанным количеством битов)

en: - sexa / sexa2 / sexa3 / sexagesimal (show as sexagesimal number)
ru: - sexa / sexa2 / sexa3 / шестидесятеричное (показать как шестидесятеричное число)

en: - latitude / latitude2 (show as sexagesimal latitude)
ru: - широта / latitude2 (показать шестидесятеричную широту)

en: - longitude / longitude2 (show as sexagesimal longitude)
ru: - долгота / longitude2 (показать шестидесятеричную долготу)

en: - bijective (shown in bijective base-26)
ru: - биективное (отображается в биективном основании-26)

en: - fp16, fp32, fp64, fp80, fp128 (show in binary floating-point format)
ru: - fp16, fp32, fp64, fp80, fp128 (показать в двоичном формате с плавающей запятой)

en: - bcd (show as binary-coded decimal)
ru: bcd (показать как двоично-десятичное число)

en: - roman (show as roman numerals)
ru: - римские (показаны римскими цифрами)

en: - time (show in time format)
ru: - время (показать в формате времени)

en: - unicode
ru: - юникод

en: - base # (show in specified number base)
ru: - основание # (показать по указанному основанию)

en: - bases (show as binary, octal, decimal and hexadecimal number)
ru: - основания (показывать как двоичное, восьмеричное, десятичное и шестнадцатеричное число)

en: - rectangular / cartesian (show complex numbers in rectangular form)
ru: - прямоугольное / декартово (показывать комплексные числа в прямоугольной форме)

en: - exponential (show complex numbers in exponential form)
ru: - экспоненциальная (показывать комплексные числа в экспоненциальной форме)

en: - polar (show complex numbers in polar form)
ru: - полярный (показывать комплексные числа в полярной форме)

en: - cis (show complex numbers in cis form)
ru: - cis (показывать комплексные числа в сисоидной форме)

en: - angle / phasor (show complex numbers in angle/phasor notation)
ru: - угол / вектор (показать комплексные числа в обозначении угла/вектора)

en: - fraction (show result as mixed fraction)
ru: - дробь (показывать результат как смешанную дробь)

en: - decimals (show result as decimal fraction)
ru: - десятичные (показать результат в виде десятичной дроби)

en: - 1/# (show as mixed fraction with specified denominator)
ru: - 1/# (показывать в виде смешанной дроби с указанным знаменателем)

en: prepend with - to show as simple fraction
ru: начинается с - показывать как простую дробь

en: - factors (factorize result)
ru: - множители (результат разложения)

en: - UTC (show date and time in UTC time zone)
ru: - UTC (показать дату и время в часовом поясе UTC)

en: - UTC+/-hh[:mm] (show date and time in specified time zone)
ru: - UTC/-чч[:мм] (показывать дату и время в указанном часовом поясе)

en: - calendars
ru: - календари

en: Example: to ?g
ru: Пример: к ?g

en: This command can also be typed directly at the end of the mathematical expression (e.g. 5 ft + 2 in to meter).
ru: Эту команду также можно ввести непосредственно в конце математического выражения (например, 5 футов + 2 дюйма к метр).

en: Terminates this program.
ru: Завершает эту программу.

en: Implicit multiplication does not differ from explicit multiplication ("12/2(1+2) = 12/2*3 = 18", "5x/5y = 5*x/5*y = xy").
ru: Неявное умножение не отличается от явного («12/2(1+2) = 12/2*3 = 18», «5x/5y = 5*x/5*y = xy»).

en: Implicit multiplication is parsed before explicit multiplication ("12/2(1+2) = 12/(2*3) = 2", "5x/5y = (5*x)/(5*y) = x/y").
ru: Неявное умножение анализируется перед явным умножением («12/2(1+2) = 12/(2*3) = 2», «5x/5y = (5*x)/(5*y) = x/y»).

en: The default adaptive mode works as the "implicit first" mode, unless spaces are found ("1/5x = 1/(5*x)", but "1/5 x = (1/5)*x"). In the adaptive mode unit expressions are parsed separately ("5 m/5 m/s = (5*m)/(5*(m/s)) = 1 s").
ru: Адаптивный режим по умолчанию работает как режим «неявный первый», если не обнаружены пробелы («1/5x = 1/(5 * x)», но «1/5 x = (1/5) * x»). В адаптивном режиме единичные выражения анализируются отдельно («5 м/5 м/с = (5*м)/(5*(м/с)) = 1 с»).

en: Function arguments without parentheses are an exception, where implicit multiplication in front of variables and units is parsed first regardless of mode ("sqrt 2x = sqrt(2x)").
ru: Аргументы функции без круглых скобок являются исключением, когда неявное умножение перед переменными и единицами измерения анализируется первым независимо от режима («sqrt 2x = sqrt(2x)»).

en: Parse expressions using reverse Polish notation ("1 2 3+* = 1*(2+3) = 5")
ru: Синтаксический анализ выражений с использованием обратной польской записи («1 2 3+* = 1*(2+3) = 5»)

en: Perform operations from left to right, like the immediate execution mode of a traditional calculator ("1+2*3 = (1+2)*3 = 9")
ru: Выполнение операций слева направо, как в режиме немедленного выполнения традиционного калькулятора («1+2*3 = (1+2)*3 = 9»)

en: %s does not accept any arguments.
ru: %s не принимает ни одного аргумента.

en: %s requires at least one argument.
ru: %s требует хотя бы один аргумент.

en: Unknown command.
ru: Неизвестная команда.

en: error
ru: ошибка

en: warning
ru: предупреждение

en: approx.
ru: прибл.

en: Please select interpretation of expressions with implicit multiplication.
ru: Выберите интерпретацию выражений с неявным умножением.

en: Adaptive
ru: Адаптивный

en: Implicit multiplication first
ru: Сначала анализировать неявное умножение

en: Conventional
ru: Общепринятый синтаксический анализ

en: Parsing mode
ru: Режим анализа

en: aborted
ru: прервано

en: RPN Register Moved
ru: Регистр ПОЛИЗ перемещён

en: RPN Operation
ru: ПОЛИЗ операция

en: Processing
ru: Обработка

en: (press Enter to abort)
ru: (нажмите клавишу ВВОД (Enter), чтобы прервать)

note: number base
en: base:
ru: основание:

en: Factorizing
ru: Факторизация

en: Expanding partial fractions
ru: Расширение дробных чисел

en: Expanding
ru: Расширение

en: Calculating
ru: Расчёт

en: Please select desired variant of the sinc function.
ru: Выберите нужный вариант функции sinc.

en: Sinc function
ru: Функция sinc

en: The expression is ambiguous. Please select temperature calculation mode (the mode can later be changed using "set temp" command).
ru: Выражение неоднозначное. Выберите режим расчета температуры (позже этот режим можно изменить с помощью команды «set temp»).

en: Temperature calculation mode
ru: Режим расчёта температуры

en: Please select interpretation of dots (".").
ru: Выберите использование точки («.»).

en: Both dot and comma as decimal separators
ru: Точка и запятая в качестве десятичных разделителей

en: Dot as thousands separator
ru: Точка как разделитель тысяч

en: Only dot as decimal separator
ru: Только точка в качестве десятичного разделителя

en: Dot interpretation
ru: Использование точки

en: Please select interpretation of percentage addition.
ru: Пожалуйста, выберите интерпретацию процентного сложения.

en: Add percentage multiplied by 1/100
ru: Добавить процент, умноженный на 1/100.

en: Add percentage of original value
ru: Добавить процент от первоначального значения

en: Percentage interpretation
ru: Процентная интерпретация

en: Couldn't write preferences to
    %s
ru: Не удалось записать настройки в
    %s

en: Couldn't write definitions
ru: Не удалось записать определения

en: The calculation has been forcibly terminated. Please restart the application and report this as a bug.
ru: Расчет прекращён принудительно. Перезапустите приложение и сообщите об этом как об ошибке.

en: No equality or inequality to solve. The entered expression to solve is not correct (e.g. "x + 5 = 3" is correct)
ru: Нет равенства или неравенства, которые нужно решить. Введённое выражение для решения неверно (например, «x + 5 = 3» правильно)

en: The comparison is true for all %s (with current assumptions).
ru: Сравнение верно для всех %s (с текущими предположениями).

en: No possible solution was found (with current assumptions).
ru: Возможного решения не было найдено (с текущими предположениями).

en: Was unable to completely isolate %s.
ru: Не удалось полностью изолировать %s.

en: The comparison is true for all %s if %s.
ru: Сравнение верно для всех %s, если %s.

en: Was unable to isolate %s.
ru: Не удалось изолировать %s.

en: Was unable to isolate %s with the current assumptions. The assumed sign was therefore temporarily set as unknown.
ru: Не удалось изолировать %s с текущими предположениями. Поэтому предполагаемый знак был временно установлен как неизвестный.

en: Was unable to isolate %s with the current assumptions. The assumed type and sign was therefore temporarily set as unknown.
ru: Не удалось изолировать %s с текущими предположениями. Поэтому предполагаемый тип и знак были временно установлены как неизвестные.

en: The solution requires that %s.
ru: Решение требует выполнения %s.

en: Solution %s requires that %s.
ru: Решение %s требует выполнения %s.

en: Unable to isolate %s.
    
    You might need to place the equations and variables in an appropriate order so that each equation at least contains the corresponding variable (if automatic reordering failed).
ru: Невозможно изолировать %s.
    
    Возможно, вам потребуется разместить уравнения и переменные в соответствующем порядке, чтобы каждое уравнение содержало по крайней мере соответствующую переменную (если автоматическое изменение порядка не удалось).

en: Unable to isolate %s.
ru: Невозможно изолировать %s.

en: Inequalities are not allowed in %s().
ru: Неравенства не допускаются в %s().

en: No differential equation found.
ru: Дифференциального уравнения не найдено.

en: Unable to solve differential equation.
ru: Невозможно решить дифференциальное уравнение.

en: gregorian
ru: григорианский

en: milankovic
ru: миланковича

en: julian
ru: юлианский

en: islamic
ru: исламский

en: hebrew
ru: иудейский

en: egyptian
ru: египетский

en: persian
ru: персидский

en: coptic
ru: коптский

en: ethiopian
ru: эфиопский

en: indian
ru: индийский

en: chinese
ru: китайский

en: Too many elements (%s) for the dimensions (%sx%s) of the matrix.
ru: Слишком много элементов (%s) для размерности матрицы (%s×%s) .

en: Vertical concatenation requires equal number of columns.
ru: Для вертикальной конкатенации строк требуется равное количество столбцов.

en: Horizontal concatenation requires equal number of rows.
ru: Для горизонтальной конкатенации столбцов требуется одинаковое количество строк.

en: Row %s does not exist in matrix.
ru: Строки %s в матрице нет.

en: Column %s does not exist in matrix.
ru: Столбца %s в матрице нет.

en: Element %s does not exist in vector.
ru: Элемента %s в векторе нет.

en: %s() requires that all matrices/vectors have the same dimensions.
ru: %s() требует, чтобы все матрицы/векторы имели одинаковые размерности.

en: The number of requested elements in generate vector function must be a positive integer.
ru: Количество запрошенных элементов в функции создания вектора должно быть положительным целым числом.

en: Comparison failed.
ru: Сравнение не удалось.

en: Unsolvable comparison in %s().
ru: Неразрешимое сравнение в %s().

en: Unable to find limit.
ru: Невозможно найти предел.

en: Unable to integrate the expression.
ru: Невозможно интегрировать выражение.

en: Maximum recursive depth reached.
ru: Достигнута максимальная глубина рекурсии.

en: The value is probably a prime number, but it is not certain.
ru: Значение, вероятно, является простым числом, но это не точно.

en: The returned value is probably a prime number, but it is not completely certain.
ru: Возвращаемое значение, вероятно, является простым числом, но это не совсем точно.

en: Floating point overflow
ru: Переполнение числа с плавающей запятой

en: phoneword
ru: слово-номер

en: Character '%s' was ignored in the number "%s" with base %s.
ru: Символ «%s» был проигнорирован в числе «%s» с основанием %s.

note: test calculated floating point value and show mpfr errors (show as errors if error_level > 1, show as warnings if error_level = 1, do not generate message if error_level is zero)
en: Floating point underflow
ru: Исчезновение числа с плавающей запятой

en: Insufficient precision.
ru: Недостаточная точность.

note: if left value is a function without any arguments, do function replacement
en: Original value (%s) was not found.
ru: Исходное значение (%s) не найдено.

en: Too few elements (%s) in vector (%s required)
ru: Слишком мало элементов (%s) в векторе (требуется %s)

en: Object %s does not exist.
ru: Объект %s не существует.

en: Invalid function name (%s).
ru: Неверное имя функции (%s).

en: A global function was deactivated. It will be restored after the new function has been removed.
ru: Глобальная функция была деактивирована. Она будет восстановлена после удаления новой функции.

en: Invalid variable name (%s).
ru: Неверное имя переменной (%s).

en: A global unit or variable was deactivated. It will be restored after the new variable has been removed.
ru: Глобальная единица измерения или переменная были деактивированы. Они будут восстановлены после удаления новой переменной.

en: Register %s does not exist. Returning zero.
ru: Регистр %s не существует. Возвращение нуля.

en: Failed to run external command (%s).
ru: Не удалось запустить внешнюю команду (%s).

en: Parsing of command output failed: %s
ru: Не удалось выполнить синтаксический анализ вывода команды: %s

en: Plots one or more expressions or vectors. Use a vector for the first argument to plot multiple series. Only the first argument is used for vector series. It is also possible to plot a matrix where each row is a pair of x and y values.
ru: Строит графики для одного или нескольких выражений или векторов. Используйте вектор в качестве первого аргумента, чтобы построить группу из нескольких графиков. Для группы векторов используется только первый аргумент. Также можно построить график для матрицы, в которой каждая строка представляет собой пару значений x и y.

en: Additional arguments specify various plot options. Enter the name of the option and the desired value, either separated by space or as separate arguments. For most options, the value can be omitted to enable a default active value. For options with named values, the option name can be omitted (otherwise the value can be replaced by an integer, representing the index of the value starting from zero). If the first option specified is a numerical value, this is interpreted as either sampling rate (for integers > 10) or step value.
ru: Дополнительные аргументы задают различные параметры графика. Введите имя параметра и желаемое значение либо через пробел, либо как отдельные аргументы. Для большинства параметров значение можно опустить, чтобы включить активное значение по умолчанию. Для опций с именованными значениями имя опции можно не указывать (также значение можно заменить целым числом, представляющим индекс значения, начиная с нуля). Если первая указанная опция является числовым значением, оно интерпретируется либо как частота дискретизации (для целых чисел > 10), либо как значение шага.

en: List of options:
ru: Список параметров:

[ctx: plot]
en: smooth
ru: сглаживание

[ctx: plot]
en: style
ru: стиль

[ctx: plot]
en: step
ru: шага

[ctx: plot]
en: samples
ru: выборки

[ctx: plot]
en: color
ru: цветной

[ctx: plot]
en: grid
ru: сетка

[ctx: plot]
en: title
ru: заголовок

[ctx: plot]
en: legend
ru: легенды

[ctx: plot]
en: ylabel
ru: подпись y

[ctx: plot]
en: xlabel
ru: подпись x

[ctx: plot]
en: linewidth
ru: толщина линии

[ctx: plot]
en: monochrome
ru: монохромный

[ctx: plot]
en: ymin
ru: мин y

[ctx: plot]
en: ymax
ru: макс y

[ctx: plot]
en: ylog
ru: лог y

[ctx: plot]
en: xlog
ru: лог x

[ctx: plot]
en: logscale
ru: лог шкала

[ctx: plot]
en: variable
ru: переменная

[ctx: plot]
en: complex
ru: комплексное

[ctx: plot]
en: real
ru: вещественное

[ctx: plot style]
en: lines
ru: линии

[ctx: plot style]
en: points
ru: символы

[ctx: plot style]
en: dots
ru: точки

[ctx: plot style]
en: boxes
ru: прямоугольники

[ctx: plot style]
en: histogram
ru: гистограмма

[ctx: plot style]
en: candlesticks
ru: японские свечи

[ctx: plot style]
en: steps
ru: ступенчатый

[ctx: plot style]
en: linespoints
ru: линии-символы

[ctx: plot]
en: polar
ru: полярная

[ctx: plot smoothing]
en: none
ru: никакой

[ctx: plot smoothing]
en: splines
ru: сплайны

[ctx: plot smoothing]
en: bezier
ru: безье

[ctx: plot legend]
en: none
ru: никакой

[ctx: plot legend]
en: top-left
ru: сверху слева

[ctx: plot legend]
en: top-right
ru: сверху справа

[ctx: plot legend]
en: bottom-left
ru: снизу слева

[ctx: plot legend]
en: bottom-right
ru: снизу справа

[ctx: plot legend]
en: below
ru: ниже

[ctx: plot legend]
en: outside
ru: извне

en: Illegal value: %s.
ru: Неверное значение: %s.

en: Matrix
ru: Матрица

en: Vector
ru: Вектор

en: Unable to generate plot data with current min, max and step size.
ru: Невозможно создать график для данных с текущими минимальным и максимальным значениями и размером шага.

en: Sampling rate must be a positive integer.
ru: Частота дискретизации должна быть положительным целым числом.

en: Unable to generate plot data with current min, max and sampling rate.
ru: Невозможно создать график для данных с текущими минимальным и максимальным значениями и частотой дискретизации.

en: The calculation has been forcibly terminated. Please restart the application.
ru: Расчет прекращён принудительно.Перезапустите приложение.

en: Stack is empty. Filling remaining function arguments with zeroes.
ru: Стек пуст. Заполнение оставшихся аргументов функции нулями.

note: logical operator
en: and
ru: и

note: "where"-operator
en: where
ru: где

en: calculating...
ru: расчёт...

en: Unhandled "where" expression: %s
ru: Необработанное выражение «где»: %s

en: timed out
ru: время вышло

note: division operator
en: per
ru: на

note: multiplication operator
en: times
ru: умножить

note: addition operator
en: plus
ru: плюс

note: subtraction operator
en: minus
ru: минус

en: Gradians unit is missing. Creating one for this session.
ru: Единица измерения Градианы (грады) отсутствует. Создаю её для текущего сеанса.

en: Angle/Plane Angle
ru: Угол/Плоский угол

en: Radians unit is missing. Creating one for this session.
ru: Единица измерения Радианы отсутствует. Создаю её для текущего сеанса.

en: Degrees unit is missing. Creating one for this session.
ru: Единица измерения для Градусов отсутствует. Создаю её для текущего сеанса.

en: Currency
ru: Валюта

en: "%s" is not allowed in names anymore. Please change the name of "%s", or the variable will be lost.
ru: «%s» больше не допускается в именах. Измените имя «%s», иначе переменная будет потеряна.

en: "%s" is not allowed in names anymore. Please change the name "%s", or the function will be lost.
ru: «%s» больше не допускается в именах. Измените имя "%s", иначе функция будет потеряна.

en: "%s" is not allowed in names anymore. Please change the name "%s", or the unit will be lost.
ru: «%s» больше не допускается в именах. Измените имя «%s», иначе единица измерения будет потеряна.

en: Name "%s" is in use. Replacing with "%s".
ru: Имя «%s» уже используется. Замена на «%s».

en: File not identified as Qalculate! definitions file: %s.
ru: Файл не идентифицирован как файл определений Qalculate!: %s.

en: Object
ru: Объект

en: Property
ru: Свойство

en: column
ru: столбец

en: Column
ru: Столбец

en: Failed to download exchange rates (%s) from %s: %s.
ru: Не удалось загрузить курсы валют (%s) из %s: %s.

en: Failed to download exchange rates from %s: %s.
ru: Не удалось загрузить курсы валют из %s: %s.

en: Exchange rates were successfully downloaded from %s.
ru: Курсы обмена валют были успешно загружены с %s.

en: Did you mean "%s" (instead of "%s")?
ru: Вы имели в виду «%s» (вместо «%s»)?

note: ignore operators
en: Misplaced operator(s) "%s" ignored
ru: Неуместные операторы «%s» игнорируются

en: Internal id %s does not exist.
ru: Внутренний идентификатор %s не существует.

en: "%s" is not a valid variable/function/unit.
ru: «%s» не является допустимой переменной/функцией/единицей измерения.

en: Trailing characters "%s" (not a valid variable/function/unit) in number "%s" were ignored.
ru: Завершающие символы «%s» (недопустимая переменная/функция/единица измерения) в числе «%s» были проигнорированы.

en: Please use the cross(), dot(), and hadamard() functions for vector multiplication.
ru: Используйте функции векторноепроизведение(), векторноепроизведение() и адамар() для умножения векторов.

en: Empty expression in parentheses interpreted as zero.
ru: Пустое выражение в скобках интерпретируется как ноль.

en: RPN syntax error. Values left at the end of the RPN expression.
ru: Ошибка синтаксиса ПОЛИЗ. В конце выражения ПОЛИЗ остались значения.

en: Unused stack values.
ru: Неиспользуемые значения стека.

en: RPN syntax error. Operator '%c' not supported.
ru: Ошибка синтаксиса ПОЛИЗ. Оператор '%c' не поддерживается.

en: RPN syntax error. Stack is empty.
ru: Ошибка синтаксиса ПОЛИЗ. Стек пустой.

en: RPN syntax error. Operator ignored as there was only one stack value.
ru: Ошибка синтаксиса ПОЛИЗ. Оператор игнорируется, так как в стеке только одно значение.

en: The expression is ambiguous (be careful when combining implicit multiplication and division).
ru: Выражение неоднозначное (будьте осторожны при сочетании неявного умножения и деления).

en: %s interpreted as 10^%s (1%s)
ru: %s интерпретируется как 10^%s (1%s)

en: It took too long to generate the plot data.
ru: Создание графика данных заняло слишком много времени.

en: Failed to invoke gnuplot. Make sure that you have gnuplot installed in your path.
ru: Не удалось вызвать gnuplot. Убедитесь, что gnuplot установлен и находится по переменной окружения PATH.

en: No extension in file name. Saving as PNG image.
ru: В имени файла нет расширения. Сохранение в формате PNG.

en: Unknown extension in file name. Saving as PNG image.
ru: Неизвестное расширение в имени файла. Сохранение в формате PNG.

en: imaginary part
ru: мнимая часть

en: real part
ru: действительная часть

en: Could not create temporary file %s
ru: Не удалось создать временный файл %s

en: Object %s not available in data set.
ru: Объект %s недоступен в наборе данных.

en: Property %s not available in data set.
ru: Свойство %s недоступно в наборе данных.

en: Property %s not defined for object %s.
ru: Свойство %s не определено для объекта %s.

en: Unable to load data objects in %s.
ru: Невозможно загрузить объекты данных из %s.

en: data property
ru: свойство данных

en: name of a data property
ru: имя свойства данных

en: no properties available
ru: нет доступных свойств

en: Data set "%s" has no object key that supports the provided argument type.
ru: Набор данных «%s» не имеет объектного ключа, который поддерживает указанный тип аргумента.

en: data object
ru: объект данных

en: an object from
ru: объект из

en: use
ru: используйте

en: Required assumption: %s.
ru: Требуемое предположение: %s.

en: To avoid division by zero, the following must be true: %s.
ru: Чтобы избежать деления на ноль, должно выполняться следующее: %s.

en: The second matrix must have as many rows (was %s) as the first has columns (was %s) for matrix multiplication.
ru: Вторая матрица должна иметь столько же строк (было %s), сколько столбцов в первой (было %s) для умножения матриц.

en: This is a bug. Please report it.
ru: Это ошибка. Пожалуйста, сообщите об этом.

en: log() with a single argument is considered ambiguous. Please use ln() or log10() instead.
ru: log() с одним аргументом считается неоднозначным. Вместо этого используйте ln() или log10().

en: No unknown variable/symbol was found.
ru: Неизвестных переменных/символов не найдено

en: Vector size mismatch
ru: Несоответствие размера вектора

en: Interval potentially calculated wide.
ru: Интервал потенциально рассчитан широким.

en: Logarithmic ratio units are treated as other units and the result might not be as expected.
ru: Логарифмические единицы измерения рассматриваются как другие единицы, и результат может отличаться от ожидаемого.

en: Calculation of uncertainty propagation partially failed (using interval arithmetic instead when necessary).
ru: Расчёт расширенной неопределённости частично завершился неудачей (вместо этого при необходимости использовалась интервальная арифметика).

en: Calculation of uncertainty propagation failed (using interval arithmetic instead).
ru: Не удалось вычислить расширенную неопределённость (вместо этого использовалась интервальная арифметика).

en: Because of time constraints only a limited number of combinations of terms were tried during factorization. Repeat factorization to try other random combinations.
ru: Из-за нехватки времени во время разложения на множители было испробовано только ограниченное количество комбинаций элементов. Повторите факторизацию, чтобы попробовать другие случайные комбинации.

en: Unable to integrate the expression exactly.
ru: Невозможно точно интегрировать выражение.

en: Definite integral was approximated.
ru: Был аппроксимирован определённый интеграл.

en: Interval arithmetic was disabled during calculation of %s.
ru: Во время вычисления %s интервальная арифметика была отключена.

en: Not all complex roots were calculated for %s.
ru: Не все комплексные корни вычислены для %s.

en: Only one or two of the roots were calculated for %s.
ru: Только один или два корня вычислены для %s.

en: Limit for %s determined graphically.
ru: Предел для %s определён графически.

en: Unsolvable comparison at element %s when trying to rank vector.
ru: Неразрешимое сравнение в элементе %s при попытке ранжировать вектор.

en: Unsolvable comparison at element %s when trying to sort vector.
ru: Неразрешимое сравнение в элементе %s при попытке отсортировать вектор.

en: The determinant can only be calculated for square matrices.
ru: Определитель можно вычислить только для квадратных матриц.

en: The permanent can only be calculated for square matrices.
ru: Перманент можно рассчитать только для квадратных матриц.

en: Inverse of singular matrix.
ru: Обращение вырожденной матрицы.

en: The selected min, max and step size do not result in a positive, finite number of data points
ru: Выбранные значения минимального, максимального и размеры шага не приводят к положительному конечному количеству точек данных.

en: Too many data points
ru: Слишком много точек данных

en: The selected min and max do not result in a positive, finite number of data points
ru: Выбранные минимальное и максимальное значения не приводят к положительному конечному количеству точек данных.

en: undefined
ru: не определено

en: %s() requires that %s
ru: %s() требует, чтобы %s

en: Additional arguments for function %s() were ignored. Function can only use %s argument. | Additional arguments for function %s() were ignored. Function can only use %s arguments.
ru[0]: Дополнительные аргументы функции %s() были проигнорированы. Функция может использовать только %s аргумент.
ru[1]: Дополнительные аргументы функции %s() были проигнорированы. Функция может использовать только %s аргумента.
ru[2]: Дополнительные аргументы функции %s() были проигнорированы. Функция может использовать только %s аргументов.
ru[3]: Дополнительные аргументы функции %s() были проигнорированы, так как это функция одного аргумента.

en: You need at least %s argument (%s) in function %s(). | You need at least %s arguments (%s) in function %s().
ru[0]: Требуется как минимум %s аргумент (%s) в функции %s().
ru[1]: Требуется как минимум %s аргумента (%s) в функции %s().
ru[2]: Требуется как минимум %s аргументов (%s) в функции %s().
ru[3]: Требуется аргумент (%s) в функции %s().

en: You need at least %s argument in function %s(). | You need at least %s arguments in function %s().
ru[0]: Требуется как минимум %s аргумент в функции %s().
ru[1]: Требуется как минимум %s аргумента в функции %s().
ru[2]: Требуется как минимум %s аргументов в функции %s().
ru[3]: Требуется аргумент в функции %s().

en: a free value
ru: произвольное значение

en: that is nonzero
ru: ненулевое

en: that is rational (polynomial)
ru: рациональное (полиномиальное)

en: that fulfills the condition:
ru: , удовлетворяющее условию:

en: Argument %s in %s() must be %s.
ru: Аргумент %s в %s() должен быть %s.

en: Argument %s, %s, in %s() must be %s.
ru: Аргумент %s, %s, в %s() должен быть %s.

en: a rational number
ru: рациональное число

en: a number
ru: число

en: a real number
ru: действительное число

en: an integer
ru: целое

en: symbol
ru: символ

en: an unknown variable/symbol
ru: неизвестная переменная/символ

en: text
ru: текст

en: a text string
ru: текстовая строка

en: date
ru: дата

en: a date
ru: дата

en: a vector with
ru: вектор с

en: a vector
ru: вектор

en: a square matrix
ru: квадратная матрица

en: a matrix
ru: матрица

en: object
ru: объект

en: a valid function, unit or variable name
ru: допустимое имя функции, единицы измерения или переменной

en: a valid function name
ru: допустимое имя функции

en: unit
ru: единица измерения

en: a valid unit name
ru: допустимое имя единицы измерения

en: a valid variable name
ru: допустимое имя функции переменной

en: file
ru: файл

en: a valid file name
ru: имя файла

en: a boolean (0 or 1)
ru: логическое (0 или 1)

en: an angle or a number (using the default angle unit)
ru: угол или число (с использованием единицы угла по умолчанию)

en: Cannot display numbers greater than 9999 or less than -9999 as roman numerals.
ru: Римскими цифрами нельзя отображать числа больше 9999 или меньше -9999.

en: Character '%s' was ignored in the number "%s" in bijective base-26.
ru: Символ «%s» был проигнорирован в числе «%s» в биективной системе с основанием 26

en: Digits (%s) are higher than expected for number base.
ru: Цифры (%s) больше, чем ожидалось для числового основания.

en: Assuming the unusual practice of letting a last capital I mean 2 in a roman numeral.
ru: Допускается необычная практика, когда последняя заглавная буква I означает 2 при записи чисел римскими цифрами.

en: Error in roman numerals: %s.
ru: Ошибка в римских цифрах: %s.

en: Unknown roman numeral: %c.
ru: Неизвестная римская цифра: %c.

en: Errors in roman numerals: "%s". Interpreted as %s, which should be written as %s.
ru: Ошибки в римских цифрах: «%s». Интерпретируется как %s, что следует записать как %s.

en: Too large exponent.
ru: Слишком большой показатель степени.

en: Misplaced decimal separator ignored
ru: Неуместный десятичный разделитель игнорируется

note: only allow decimals after last ":"
en: ':' in decimal number ignored (decimal point detected).
ru: ':' в десятичном числе игнорируется (обнаружена десятичная точка).

en: Floating point division by zero exception
ru: Исключение деления с плавающей запятой на ноль

en: Floating point not a number exception
ru: Исключение деления с плавающей запятой не числа

en: Floating point range exception
ru: Исключение деления с плавающей запятой интервала

en: Division by zero.
ru: Деление на ноль.

note: 0^0
en: 0^0 might be considered undefined
ru: 0^0 можно считать неопределённым

en: The result of 0^i is possibly undefined
ru: Результат 0^i, возможно, не определён

en: Interval calculated wide.
ru: Интервал рассчитывается широким.

en: %s() lacks proper support interval arithmetic.
ru: %s() не поддерживает корректно арифметику интервалов.

en: The value is too high for the number of floating point bits (%s).
ru: Значение слишком велико для количества бит плавающей запятой (%s).

en: Unsupported base
ru: Неподдерживаемое основание

en: Can only display rational numbers as roman numerals.
ru: Римскими цифрами можно отображать только рациональные числа.

en: infinity
ru: бесконечность

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Thout
ru: Тот

en: Paopi
ru: Паопи

en: Hathor
ru: Хатхор

en: Koiak
ru: Койяк

en: Tobi
ru: Тоби

en: Meshir
ru: Мешир

en: Paremhat
ru: Паремхат

en: Parmouti
ru: Фармути

en: Pashons
ru: Пашонс

en: Paoni
ru: Паони

en: Epip
ru: Эпип

en: Mesori
ru: Месори

en: Pi Kogi Enavot
ru: Пикучи-Набот

en: Muḥarram
ru: Мухаррам

en: Ṣafar
ru: Сафар

en: Rabī‘ al-awwal
ru: Раби аль-авваль

en: Rabī‘ ath-thānī
ru: Раби ас-сани

en: Jumādá al-ūlá
ru: Джумада аль-уля

en: Jumādá al-ākhirah
ru: Джумада ас-сани

en: Rajab
ru: Раджаб

en: Sha‘bān
ru: Шабан

en: Ramaḍān
ru: Рамадан

en: Shawwāl
ru: Шавваль

en: Dhū al-Qa‘dah
ru: Зу-ль-када

en: Dhū al-Ḥijjah
ru: Зу-ль-хиджа

en: Farvardin
ru: Фарвардин

en: Ordibehesht
ru: Урдбихишт

en: Khordad
ru: Хурдад

en: Tir
ru: Тир

en: Mordad
ru: Мурдад

en: Shahrivar
ru: Шахривар

en: Mehr
ru: Михр

en: Aban
ru: Абан

en: Azar
ru: Азар

en: Dey
ru: Дай

en: Bahman
ru: Бахман

en: Esfand
ru: Исфандармуз

en: Chaitra
ru: Чайтра

en: Vaishākha
ru: Вайсакха

en: Āshādha
ru: Ашадха

en: Shrāvana
ru: Шравана

en: Bhaadra
ru: Бхадра

en: Kārtika
ru: Картика

en: Agrahayana
ru: Аграхаяна

en: Pausha
ru: Пауша

en: Wood
ru: Дерево

en: Fire
ru: Огонь

en: Earth
ru: Земля

en: Metal
ru: Металл

en: Water
ru: Вода

en: Rat
ru: Крыса

en: Ox
ru: Бык

en: Tiger
ru: Тигр

en: Rabbit
ru: Кролик

en: Dragon
ru: Дракон

en: Snake
ru: Змея

en: Horse
ru: Лошадь

en: Goat
ru: Козёл

en: Monkey
ru: Обезьяна

en: Rooster
ru: Петух

en: Dog
ru: Собака

en: Pig
ru: Свинья

en: now
ru: сейчас

en: today
ru: сегодня

en: tomorrow
ru: завтра

en: yesterday
ru: вчера

en: leap month
ru: високосный месяц

en: Error(s) in unitexpression.
ru: Ошибка(и) в выражении для единиц измерения.

en: Recursive variable: %s = %s
ru: Рекурсивная переменная: %s = %s

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: On
ru: Вкл.

en: Off
ru: Выкл.
