amarok - en to da translation catalogue (2185 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
da: Standard

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
da: Ingen gruppering

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
da: Ingen gruppering (enkelt linje)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
da: Uddybende

en: License Agreement
da: Licensaftale

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
da: <qt>Ingen information tilgængelig.<br />Det leverede KAboutData-objekt eksisterer ikke.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
da: <qt>Ingen information tilgængelig.<br />Det leverede OcsData-objekt eksisterer ikke.</qt>

en: About %1
da: Om %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
da: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Med brug af KDE Frameworks%3</html>

en: License: %1
da: Licens: %1

en: &About
da: O&m

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
da: Benyt venligst <a href="http://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> til rapportering af programfejl.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
da: Rapportér venligst fejl til <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
da: Opha&vsmand

en: A&uthors
da: Opha&vsmænd

en: &Contributors
da: &Bidragsydere

en: &Donors
da: &Donationsgivere

en: T&ranslation
da: O&versættelse

en: Email contributor
da: Send e-mail til bidragsyder

en: Visit contributor's homepage
da: Besøg bidragsyders hjemmeside

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
da: Navn

en: Amarok Menu
da: Amarok-menu

en: Play/Pause
da: Spil/pause

en: Click to change
da: Klik for at ændre

en: &Replay Gain Mode
da: &Replay Gain-tilstand

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
da: &Fra

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
da: S&por

en: Stop after current Track
da: Stop efter aktuelt spor

en: Stop after current track: Off
da: Stop efter aktuelt spor: Fra

en: Stop after current track: On
da: Stop efter aktuelt spor: Til

en: No track playing
da: Intet spor afspilles

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
da: Om endnu en tidsvisning til venstre skal vises.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
da: Aktivér dette, for at vise endnu en tidsetiket til venstre for søgeskydeknappen 
    i afspillervinduet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
da: Om tilbageværende sportid skal vises i den venstre tidsvisning.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
da: Markér dette for at vise tilbageværende tid for spor i stedet for sportid i afspillervinduet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
da: Hvilke spor eller albummer der skal foretrækkes i tilfældig-tilstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
da: Spor eller albummer med den valgte egenskab, vil med større sandsynlighed 
    blive valgt i tilfældig-tilstand.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
da: Hvordan der skal gås frem igennem sporene på spillelisten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
da: Bestemmer hvordan Amarok vil gå frem igennem sporene på spillelisten

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
da: Status for dynamisk tilstand.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
da: Dynamisk tilstand vil være til, og spor vil blive tilføjet i henhold til den angivne dynamiske spilleliste, hvis aktiveret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
da: Dobbeltgængerspor i dynamisk tilstand.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
da: Spor der tilføjes i dynamisk tilstand tillades at have dobbeltgængere hvis dette aktiveres.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
da: Antal tidligere spor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
da: Antal spor der skal beholdes i spillelisten før det aktive spor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
da: Antal forestående spor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
da: Antal spor der skal indlæses til spillelisten efter det aktive spor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
da: Om en ikon skal vises i statusområdet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
da: Aktivér eller deaktivér ikon i statusområdet til Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
da: Om kontekstvisningen skal skjules.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
da: Aktivér/deaktivér kontekstvisningen i Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
da: Antal niveauer som kan fortrydes i spillelisten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
da: Antal niveauer som kan fortrydes i spillelisten.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
da: Om spillelister gemmer relative stier

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
da: Hvis markeret vil Amaroks manuelt gemte spillelister indeholde en relativ sti til hvert spor, ikke en absolut sti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
da: Filnavn for den eksterne browsere som skal startes af Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
da: Hvorvidt det skal forsøges at hente albumkunst efter behov

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
da: Om der skal vises baggrundsbilleder i browserpanelet

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
da: Vis omslagskunst i samlingsbrowseren

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
da: Vis kontekstvisningen

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
da: Afspil jingle fra første programkørsel

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
da: Aktivér sammenfoldningsanimationer for kontekst-applets

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
da: Hvis aktiveret, vil kontekst-applets bruge animationer når de foldes sammen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
da: Om organisering af filer vil overskrive eksisterende filer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
da: Hvis markeret vil Organisér filer overskrive alle eksisterende mål.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
da: Om Organisér filer skal flytte "The" i kunstnernavne til slutningen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
da: Hvis markeret, vil Organisér filer flytte "The" i kunstnernavne til slutningen, f.eks. "Beatles, The".

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
da: Om Organisér filer erstatter mellemrum i filnavne med en understregning.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
da: Hvis markeret, vil Organisér filer erstatte mellemrum i filnavne med understregninger.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
da: Om Organisér filer bruger omslagsbilleder som mappeikoner.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
da: Hvis markeret, vil Organisér filer bruge omslagsbilleder som mappeikoner.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
da: Stidestination til samlingsmappen til Organisér filer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
da: Stien til samlingsmappens destination til Organisér filer.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
da: Om Organisér filer skifter navn på filer på en måde som er kompatibel med VFAT-filsystemer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
da: Hvis markeret erstatter Organisér filer tegn som ikke virker med VFAT-filsystemer (såsom  ":", "*" og "?").

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
da: Om Organisér filer skifter navn på filer så de kun indeholder 7-bit ASCII-tegn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
da: Hvis markeret vil Organisér filer erstatte tegn, som ikke er kompatible med 7-bit ASCII-tegnsættet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
da: Om Organisér filer bruger en egendefineret filnavngivningsmetode.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
da: Hvis markeret vil Organisér filer skifte navn på filer ifølge en brugerdefineret formatstreng.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
da: Formatstreng for Organisér filer, hvis en brugerdefineret navngivningsmetode bruges.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
da: Hvis skabelonen til brugerdefineret filnavn er aktiveret, vil Organisér filer omdøbe filer i henhold til denne formatstreng.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
da: Regulært udtryk som skal erstattes.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
da: Organisér filer erstatter delstrenge som matcher dette regulære udtryk.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
da: Erstatningsstreng.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
da: Organisér filer erstatter delstrenge som matcher denne streng.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
da: Basal eller avanceret tilstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
da: I basal tilstand bruges grafiske symboler der kan trækkes og slippes til at oprette et filnavnskema. I avanceret tilstand erstattes billederne med tekst.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
da: Forudindstillinger for formater

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
da: En liste over formater (symbolskemaer).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
da: Hovedlydstyrke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
da: Hovedlydstyrke i Amarok, en værdi mellem 0 og 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
da: Tilstand for lydløs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
da: Lydløs til/fra

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
da: Hvorvidt spor skal fade ud, når der trykkes på stop.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
da: Aktivér/deaktivér overgang.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
da: Hvorvidt spor skal fade ud, når der trykkes på pause.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
da: Længde af overgang i millisekunder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
da: Længden af overgang i millisekunder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
da: Equalizer-tilstand - 0 = fra, 1 til n = forudindstilling nej

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
da: Hvis aktiveret filtreres lyden af et equalizer-plugin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
da: Liste med brugerens forudindstillede navne til equalizeren

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
da: Liste med brugerens forudindstillede værdier

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
da: Tilstand for justering af lydstyrke.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
da: Om lydstyrken af spor skal justeres så de virker til at have samme lydstyrke, og hvorvidt denne justering skal ske per spor eller per album.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
da: Deaktivér Replay Gain

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
da: Justér hvert spor til samme lydstyrke

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
da: Justér hvert album til samme lydstyrke

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
da: Længden på kort søgning i sekunder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
da: Længden på mellem søgning i sekunder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
da: Længden på en lang søgning i sekunder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
da: Om Amarok skal sætte det aktuelle spor på pause ved suspendering.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
da: Om Amarok skal forhindre systemet i at slumre, hvis den er ved at afspille et spor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
da: Om Amarok skal starte afspilning, hvis et spor føjes til spillelisten (og der ikke er noget andet der afspilles).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
da: Amazon sprogindstilling til hentning af omslag

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
da: Afgør hvilken Amazon-server som omslag skal hentes fra.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
da: Wikipedias sprogindstilling til informationshentning.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
da: Afgør på hvilket sprog informationen hentes fra Wikipedia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
da: Brug KNotify-understøttelse

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
da: Brug on-screen-display

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
da: Aktivér eller deaktivér on-screen-display.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
da: Brug Growl til bekendtgørelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
da: Aktivér/deaktivér brug af Growl til bekendtgørelser.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
da: Slå gennemsigtighed til/fra

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
da: Gør baggrunden af OSD'et gennemsigtigt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
da: Om brugervalgte farver skal bruges til OSD'et

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
da: Du kan anvende brugervalgte farver til OSD'et hvis du markerer dette.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
da: Skriftfarve til OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
da: Farven på OSD-tekst. Farven angives som RGB, en liste med tre heltal mellem 0 og 255 adskilt af komma.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
da: Skriftskalering til OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
da: Skaleringsmultiplikatoren for OSD-skrifttypen i procent af normalt. 100 er &#8220;normal størrelse&#8221;.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
da: Hvor mange millisekunder teksten skal vises

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
da: Tiden i millisekunder hvor OSD'et skal vises. Værdien 0 betyder at det aldrig skjules. Normalværdien er 5000 ms.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
da: Y-positionens afstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
da: Y-positionen for OSD'et i forhold til den valgte skærm og OSD-justering. 
    Hvis topjustering vælges, er Y-forskydningen afstanden mellem den øvre del 
    af OSD'et og toppen af skærmen. Hvis bundjustering vælges, er Y-forskydningen afstanden mellem den nederste del af OSD'et og bunden af skærmen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
da: OSD-skærm

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
da: Skærmen hvorpå OSD'et skal vises. For miljøer med kun én skærm skal indstillingen være 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
da: Justér OSD til

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
da: Den relative placering af OSD'et. Valgmulighederne er venstre, midt, højre 
    og centreret.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
da: Vis ikke når et fuldskærmsprogram er aktivt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
da: Vis ikke on-screen-displayet hvis et andet program har fokus og kører i fuldskærmtilstand.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
da: Genoptag afspilning af senest spillede spor ved start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
da: Hvis markeret genoptager Amarok afspilning af det senest spillede spor ved start.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
da: URL for sporet som skal genoptages ved start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
da: Internt: URL for sporet som skal genoptages ved start.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
da: Internt: Genoptag afspilning i pausetilstanden

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
da: Tidspunkt hvorved der skal genoptages i millisekunder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
da: Internt: Afspilningspositionen i sporet som skal genoptages ved start.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
da: Liste over booler, som beskriver hvilke browsere der er synlige, fra top til bund.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
da: Spor som spillede ved seneste afslutning. Værdien er -1 hvis intet spor spillede.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
da: Nummer (fra toppen) på den senest aktive browser.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
da: Om samlingsmapper gennemsøges rekursivt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
da: Om samlingsmapper gennemsøges igen ved ændring

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
da: Om ændringer af metadata skal skrives tilbage

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
da: Om ændringer i sporstatistikkerne skal skrives tilbage

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
da: Om ændringer i albumomslag skal skrives tilbage

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
da: Maksimale dimensioner for indlejrede omslag

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
da: Liste over mapper i samlingen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
da: Hvorvidt spornumre vises i samlingsbrowseren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
da: Hvorvidt år vises samlingsbrowseren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
da: Om Mozillas detektion af tegnsæt skal bruges til at prøve at gætte tegnsæt for ID3-mærker.

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
da: Brugernavn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
da: Brugernavnet der bruges til forbindelse til Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
da: Adgangskode

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
da: Adgangskoden der bruges til forbindelse til Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
da: Send komponistdata

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
da: Brug komponistdata i Last.fm som kunstner

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
da: Hent lignende kunstnere

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
da: Enhedstype

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
da: Medieenhedens type.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
da: Monteringspunkt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
da: Monteringspunktet som bruges for medieenhedens forbindelse.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
da: Monteringskommando

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
da: Monteringskommandoen som bruges for medieenhedens forbindelse.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
da: Afmonteringskommando

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
da: Afmonteringskommandoen som bruges for medieenhedens forbindelse.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
da: Slet podcasts automatisk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
da: Om podcast-afsnit som allerede er spillet, automatisk fjernes når medieenheden tilsluttes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
da: Synk. statistik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
da: Om statistik i Amarok skal synkroniseres med antal afspilninger og vurderinger i enheden, og om afspillede spor skal sendes ind til Last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
da: Manuelt tilføjede servere

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
da: Musikdelingsservere tilføjet af brugeren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
da: Serveradgangskoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
da: Gemte adgangskoder efter værtsnavn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
da: Inkludér spornavne i søgning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
da: Inkludér albumnavne i søgning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
da: Inkludér kunstnernavne i søgning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
da: Inkludér genrenavne i søgning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
da: Inkludér komponistnavne i søgning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
da: Inkludér år i søgning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
da: Navn på det layout der indlæses ved opstart

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
da: Om Amarok skal bruge sin egen interne database, i modsætning til en ekstern motor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
da: Værtsnavnet på den eksterne server der skal forbindes til.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
da: Hvilken serverport der skal bruges til at forbinde til database-motoren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
da: Navnet på den database Amarok skal bruge. Brugeren skal have tilstrækkelige adgangsrettigheder.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
da: Brugernavn der bruges til at tilgå den eksterne database.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
da: Adgangskode for brugeren til den eksterne database.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
da: Holder en løbende tælling for at vide hvornår der skal køres et CHECK.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
da: Om Amaroks script-modul skal aktiveres.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
da: Aktivér eller deaktivér Amaroks script-modul.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
da: Om indbyggede scripts skal opdateres automatisk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
da: Aktivér/deaktivér automatisk opdatering af indbyggede scripts.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
da: Om script-konsollen skal aktiveres.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
da: Om der skal vises en advarsel om scripts der tilgår forældede API'er.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
da: Om den aktuelle session skal gemmes ved afslutning.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
da: Om stemningslinje skal vises i fremgangslinjen for det aktuelle spor, hvis tilgængelig

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
da: Aktivér/deaktivér visning af stemningslinje i fremgangslinjen, hvis tilgængelig.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
da: Den stil der skal bruges til tegning af stemningslinjen

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
da: Kvalitetsfaktor for automatiseret spillelistegenerator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
da: En værdi mellem 0 og 10 der styrer om den automatiserede spillelistegenerator prøver at optimere efter hastighed (0) eller nøjagtighed (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
da: Ukendt

en: New Bookmark
da: Nyt bogmærke

en: Bookmark Manager
da: Håndtering af bogmærker

en: Add Group
da: Tilføj gruppe

en: Filter bookmarks
da: Filtrér bogmærker

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
da: Begynd at taste for løbende filtrering af bogmærkerne

en: Bookmark this Album
da: Sæt bogmærke ved album

en: Bookmark this Artist
da: Sæt bogmærke ved kunstner

en: Add Position Marker
da: Tilføj positionsmarkør

en: Group
da: Gruppe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
da: Beskrivelse

en: New Group
da: Ny gruppe

en: none
da: ingen

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
da: &Indlæs

en: &Delete
da: &Slet

en: &Create timecode track
da: &Opret tidskode-spor

en: New Timecode Track
da: Nyt tidskode-spor

en: Unknown
da: Ukendt

en: Context: %1
da: Kontekst: %1

en: Bookmark Context View Applets
da: Sæt bogmærke ved kontekstvisning-applets

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
da: Kontekst

en: Files
da: Filer

en: Files (%1)
da: Filer (%1)

en: Album "%1" from %2
da: Album "%1" fra %2

en: Artist "%1" from %2
da: Kunstner "%1" fra %2

en: Artist "%1"
da: Kunstner "%1"

en: Bookmark Media Sources View
da: Sæt bogmærke ved mediekilder-visning

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
da: Navigér

en: Bookmark Track Position
da: Sæt bogmærke ved sporplacering

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
da: Afspil

en: Files/URLs to open
da: Filer/URL'er der skal åbnes

en: Immediately start playing an audio cd
da: Start afspilning af lyd-cd straks

en: Skip backwards in playlist
da: Skip tilbage i spillelisten

en: Start playing current playlist
da: Start afspilning af denne spilleliste

en: Play if stopped, pause if playing
da: Spil hvis der er stoppet, hold pause hvis der spilles

en: Pause playback
da: Pause i afspilning

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Skip forwards in playlist
da: Skip fremad i spillelisten

en: Additional options:
da: Yderligere tilvalg:

en: Append files/URLs to playlist
da: Tilføj filer/URL'er til spilleliste

en: Queue URLs after the currently playing track
da: Sæt URL'er i kø efter det spor der afspilles

en: Load URLs, replacing current playlist
da: Indlæs URL'er, erstattende nuværende spilleliste

en: Print verbose debugging information
da: Skriv udførlig fejlretningsinformation

en: Print verbose debugging information from the audio system
da: Skriv udførlig fejlretningsinformation fra lydsystemet

en: Disable colorization for debug output.
da: Deaktivér farvelægning af fejlsøgning-output

en: Allow running multiple Amarok instances
da: Tillad kørsel af flere instanser af Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
da: Udgangspunkt for relative filnavne/URL'er

en: Database Error
da: Databasefejl

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
da: Amarok-databasen meldte følgende fejl:
    %1
    Normalt vil du skulle løse disse fejl før Amarok vil køre korrekt.

en: Moving files to trash
da: Flytter filer til papirkurv

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
da: En musik-sti, %1, er sat i Systemindstillinger.
    Vil du gerne bruge den som samlingsmappe?

en: Media Sources Home
da: Hjem for mediekilder

en: Filter Music Sources
da: Filtrér musikkilder

en: &Media Sources
da: &Mediekilder

en: Go Up in Media Sources Pane
da: Gå op i mediekilder-panelet

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
da: Her finder du din lokale musik, såvel som musik fra mobile musikafspillere og cd'er.

en: Search collection
da: Søg i samling

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
da: Tilføjet denne time

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
da: Tilføjet i dag

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
da: Tilføjet denne uge

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
da: Tilføjet denne måned

en: First Level
da: Første niveau

en: Second Level
da: Andet niveau

en: Third Level
da: Tredje niveau

en: Show Years
da: Vis år

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
da: Vis spornummer

en: Show Cover Art
da: Vis omslagskunst

en: Merged View
da: Sammenflettet visning

en: Sort Options
da: Sorteringsindstillinger

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
da: Ingen etiketter

en: Counting...
da: Tæller...

en: 1 track | %1 tracks
da[0]: 1 spor
da[1]: %1 spor

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Various Artists
da: Diverse kunstnere

en: Year - Album
da: År - Album

en: Track Artist
da: Sporets kunstner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
da: Albummets kunstner

en: Composer
da: Komponist

en: Year
da: År

en: Label
da: Etiket

en: None
da: Ingen

en: Collapse All
da: Fold alle sammen

en: Collection
da: Samling

en: Copy to Collection
da: Kopiér til samling

en: Move to Collection
da: Flyt til samling

en: Move Tracks to Trash
da: Flyt spor til papirkurv

en: Delete Tracks
da: Slet spor

en: More...
da: Mere...

en: &Add to Playlist
da: &Føj til spilleliste

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
da: &Erstat spilleliste

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
da: Organisér filer

en: &Edit Track Details
da: R&edigér spordetaljer

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Filter Files
da: Filtrér filer

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
da: Filbrowseren lader dig gennemse filer overalt på dit system, uanset om disse filer er en del af din lokale samling eller ej. Du kan tilføje disse filer til spillelisten, såvel som udføre basale filoperationer.

en: &Move to Trash
da: &Flyt til papirkurv

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
da[0]: Vil du virkelig slette dette element?
da[1]: Vil du virkelig slette disse %1 elementer?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
da: Bekræft flytning til papirkurv

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
da[0]: Vil du virkelig flytte dette element til papirkurv?
da[1]: Vil du virkelig flytte disse %1 elementer til papirkurv?

en: Home
da: Hjem

en: Automated Playlist Generator
da: Automatiseret spillelistegenerator (APG)

en: Create playlists by specifying criteria
da: Opret spillelister ved at angive kriterier

en: Add new preset
da: Tilføj ny forudindstilling

en: Edit selected preset
da: Redigér markeret forudindstilling

en: Delete selected preset
da: Slet markeret forudindstilling

en: Import a new preset
da: Importér ny forudindstilling

en: Export the selected preset
da: Eksportér markeret forudindstilling

en: Run APG with selected preset
da: Kør APG med markeret forudindstilling

en: APG Presets
da: APG-forudindstillinger

en: Generator Optimization
da: Generatoroptimering

en: Speed
da: Hastighed

en: Accuracy
da: Nøjagtighed

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
da: Redigér bias

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
da: Match type:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
da: Denne bias er en erstatning for en anden bias,
    som i øjeblikket ikke er indlæst eller er deaktiveret.
    Navnet på den oprindelige bias var %1.

en: This bias has no settings.
da: Denne bias har ingen indstillinger.

en: Dynamic Playlists
da: Dynamiske spillelister

en: Dynamically updating parameter based playlists
da: Spillelister baseret på dynamisk opdaterede parametre

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
da: Med en dynamisk spilleliste bliver Amarok din egen personlige dj, der automatisk vælger spor for dig, baseret på et antal parametre som du vælger.

en: Previous:
da: Tidligere:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
da: Antal tidligere spor der skal forblive i spillelisten.

en: Upcoming:
da: Forestående:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
da: Antal forestående spor der skal føjes til spillelisten.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
da: Til

en: Turn dynamic mode on.
da: Slå dynamisk tilstand til.

en: Duplicates
da: Dobbeltgængere

en: New
da: Ny

en: New playlist
da: Ny spilleliste

en: Edit
da: Redigér

en: Edit the selected playlist or bias
da: Redigér den valgte spilleliste eller bias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
da: Slet

en: Delete the selected playlist or bias
da: Slet den valgte spilleliste eller bias

en: Repopulate
da: Genudfyld

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
da: Erstat de kommende spor med nogle nye.

en: &Rename playlist
da: &Omdøb spilleliste

en: &Add new Bias
da: &Tilføj ny bias

en: &Clone Playlist
da: &Klon spilleliste

en: &Delete playlist
da: &Slet spilleliste

en: &Edit bias...
da: &Redigér bias...

en: &Clone bias
da: &Klon bias

en: &Delete bias
da: &Slet bias

en: &Add new bias
da: &Tilføj ny bias

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
da: Spilleliste-browseren indeholder din liste over importerede og gemte spillelister. Det er også her du kan angive funktionsrige dynamiske spillelister og håndtere dine podcast-abonnementer og -afsnit.

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

en: Visible Sources
da: Synlige kilder

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
da: Mapper vises kun i <b>sammenflettet visning</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
da: Ny mappe

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
da[0]: En spilleliste
da[1]: %1 spillelister

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
da: Indlæser...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
da[0]: En spilleliste
da[1]: %1 spillelister

en: Source
da: Kilde

en: Create an Empty Playlist
da: Opret en tom spilleliste

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
da: &Ny

en: &Rename...
da: &Omdøb...

en: &Delete...
da: &Slet...

en: &Export As...
da: &Eksportér som...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
da[0]: et spor
da[1]: %1 spor

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
da: Fjern %1 fra %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
da[0]: En spilleliste
da[1]: %1 spillelister

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
da[0]: Fjern et spor fra %2
da[1]: Fjern %1 spor fra %2

en: Confirm Playlist Deletion
da: Bekræft sletning af spilleliste

en: Use relative path for &saving
da: Brug relativ sti til at &gemme

en: Save As
da: Gem som

en: &Rename Folder...
da: &Omdøb mappe...

en: &Delete Folder
da: S&let mappe

en: New name
da: Nyt navn

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
da: Angiv nyt mappenavn:

en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
da: Vil du virkelig slette denne mappe og dens indhold?

en: List of podcast subscriptions and episodes
da: Liste over podcasts der abonneres på og afsnit

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
da: Håndtér dine podcast-abonnementer og gennemse enkelte afsnit. Download af afsnit til disken foretages også her, eller du kan bede Amarok om at gøre det automatisk.

en: &Add Podcast
da: &Tilføj podcast

en: &Update All
da: Opdatér alle

en: Import OPML File
da: Importér OPML-fil

en: By
da: Af

[ctx: Podcast published on date]
en: On
da: Fra

en: File Size:
da: Filstørrelse:

en: Subscription Date:
da: Abonneringsdato:

en: Keywords:
da: Nøgleord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
da: Tilføj podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
da: tilføj podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
da: Genopfrisk alle podcasts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
da: Indstil podcasts...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
da: Scanneinterval...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
da[0]: En kanal
da[1]: %1 kanaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
da: Titel

en: Summary
da: Oversigt

en: Add Podcast
da: Tilføj podcast

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
da: Angiv URL til RSS 1.0/2.0- eller Atom-feed:

en: Saved Playlists
da: Gemte spillelister

en: User generated and imported playlists
da: Brugergenererede og importerede spillelister

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
da: Opret, redigér, organisér og indlæs spillelister. Amarok tilføjer automatisk spillelister der findes under scanning af din samling, og alle spillelister du gemmer vises også her.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
da: Internetbrowseren lader dig surfe på online kilder med indhold som integreres direkte i Amarok. Amarok leveres med et antal af disse kilder, men mange flere kan tilføjes ved brug af scripts.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
da: Generelt

en: Configure General Options
da: Generelle indstillinger

en: Local Collection
da: Lokal samling

en: Configure Local Collection
da: Indstil lokal samling

en: Configure Metadata Handling
da: Indstil håndtering af metadata

en: Playback
da: Afspilning

en: Configure Playback
da: Indstil afspilning

en: Notifications
da: Bekendtgørelser

en: Configure Notifications
da: Indstil bekendtgørelser

en: Configure Database
da: Indstil database

en: Configure Plugins
da: Indstil plugins

en: Configure Scripts
da: Indstil scripts

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
da: Samlingsindstilling

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
da: Samlingsmapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
da: Disse mapper vil blive scannet for medier der kommer til at udgøre din samling. Du kan højreklikke på en mappe for at genscanne dem enkeltvis, hvis den var valgt tidligere:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
da: Import af musik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
da: Om Amarok skal konvertere spor når de kopieres eller flyttes til den lokale samling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
da: Konvertér spor:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
da: Amarok kunne ikke oprette forbindelse til databasen.

en: Success
da: Gennemført

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
da: Amarok-databasen meldte følgende fejl:
    %1
    Normalt vil du skulle løse disse fejl før Amarok vil køre korrekt.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
da: Ændring af database-indstillinger får først
    virkning efter Amarok er blevet genstartet.

en: Database settings changed
da: Database-indstillinger ændret

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
da: adgangskode

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
da: Markér for at aktivere brug af en ekstern database. Som standard kører en indlejret MySQL-database allerede.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
da: Brug &ekstern MySQL-database

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
da: Forbindelsesindstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
da: Angiv navnet på den eksisterende MySQL-server

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
da: Angiv portnummeret til at tilgå serveren. Standard er port 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
da: &Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
da: Angiv standardbrugerens adgangskode.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
da: &Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
da: Angiv brugernavnet til at tilgå databasen med fulde adgangsprivilegier.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
da: Angiv navnet på databasen. Standard forudindstilling er amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
da: Test forbindelse til database

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
da: Amarok forventer at ovennævnte database og brugerkonto allerede findes. Denne bruger skal også have fuld adgang til databasen. Ændringer får først virkning efter Amarok er blevet genstartet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
da: Hvis din database ikke allerede er sat op, kan du bruge følgende S&QL-kommandoer (efter adgangskoden er blevet erstattet med den korrekte):

en: Excluded Labels
da: Udeladte etiketter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
da: Føj denne etiket til listen over udeladte etiketter

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
da: Tilføj etiket som skal udelades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
da: Valgte etiketter vil ikke blive rørt af statistiksynkroniseringen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
da: Generelle indstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
da: Afkryds for at aktivere statusikon for Amarok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
da: Vis s&tatusikon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
da: Markér dette for at aktivere automatisk hentning af omslag fra internettet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
da: Hent automatisk omslagskunst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
da: Markér for at aktivere animationer når kontekst-applets foldes sammen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
da: Vis baggrundsbilleder i browserpanelet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
da: Indstillinger for spilleliste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
da: Markér dette for at få spillelisten til at rulle således at det aktuelle spor altid er synligt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
da: Rul automatisk spillelisten til nuværende spor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
da: Stemningslinje-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
da: <b>Bemærk</b>: Stemningsfiler skal genereres manuelt. Besøg <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">artiklen om det på KDE UserBase</a> for mere information.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
da: Stemningslinjen gør det muligt at navigere i din musik visuelt.
    Bemærk at denne funktion kræver det eksterne "Moodbar Generator"-værktøj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
da: Vis stemningslinje i fremgangslinjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
da: Stil for stemningslinje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
da: Vælg stil for stemningslinjen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
da: Standard (systemfarver)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
da: Vred

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
da: Frossen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
da: Glad

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
da: Lille (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
da: Mellem (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
da: Stor (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
da: Enorm (1600 px)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
da: Synkronisér vurderinger

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
da: Synkronisér først spillede gange

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
da: Synkronisér senest spillede gange

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
da: Synkronisér afspilningstællinger

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
da: Synkronisér etiketter

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
da: Synkronisér %1

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
da[0]: (%2en undtagelse%3)
da[1]: (%2%1 undtagelser%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
da: Filmærker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
da: Skriv ændringer af metadata (inklusiv "stjerne"-vurdering) tilbage til originalfilen.
    Du kan også forhindre tilbageskrivning ved at skrivebeskytte filen.
    Dette er måske en god ide hvis du i øjeblikket
    deler disse filer via internettet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
da: Skriv metadata til fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
da: Skriv statistikker der påvirker afspilning (f.eks. vurdering, senest afspillet, afspilningstælling)
    tilbage til filen som mærker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
da: Skriv statistik til fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
da: Skriv ændrede omslag tilbage til filen.
    Dette vil erstatte eksisterende indlejrede omslag.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
da: Skriv omslag til fil, maksimal størrelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
da: Nedskalér omslag om nødvendigt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
da: Hvis markeret, vil Amarok bruge Mozillas
    detektion af tegnsæt til at forsøge automatisk at gætte de
    tegnsæt der bruges i ID3-mærker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
da: &Aktivér detektion af tegnsæt i ID3-mærker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
da: Statistiksynkronisering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
da: <b>Markér samlinger for at holde dem synkroniserede.</b> Dette inkluderer scrobbling af spor der afspilles på en iPod hvis du har Last.fm-pluginet konfigureret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
da: Glem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
da: Indstil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
da: Tilføj…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
da: Synkronisér...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
da: Markér for at aktivere on-screen-display. OSD'et viser kort spordata, når et nyt spor spilles.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
da: Brug &on-screen-display

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
da: &Varighed:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
da: Det tidsrum hvori OSD'et skal vises målt i millisekunder. Værdien skal være imellem 500 ms og 10000 ms.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
da: For altid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
da: S&kærm:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
da: Skærmen der skal vise OSD'et.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
da: Markér for at aktivere brugervalgte farver til on-screen-displayet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
da: &Brug selvvalgte farver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
da: Farven på OSD-teksten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
da: Tekstfarve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
da: Klik for at vælge farven på OSD-tekst.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
da: Hvis dette er markeret, aktiveres gennemsigtighed hvis dette er understøttet af dit system.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
da: Gennemsig&tigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
da: Skrifttypeskalering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
da: Markér for at bruge systembekendtgørelser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
da: Brug &systembekendtgørelser

en: Current Phonon backend does not support volume fading
da: Den aktuelle Phonon-motor understøtter ikke lydstyrkeovergang

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
da: Hvis afkrydset, vil Amarok<br>genoptage afspilning derfra hvor du efterlod den i den forrige session -- ligesom en båndoptager.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
da: &Genoptag afspilning ved start

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
da: <html>Aktivér denne indstilling for at starte afspilning når et eller flere spor føjes til spillelisten med musen, tryk på Retur eller når spillelisten udskiftes. Den gør ikke noget hvis der allerede er noget der spiller.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
da: Start afspilning når spor føjes til spillelisten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
da: Lydstyrkeovergang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
da: Overgang ved stop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
da: Overgang ved pause

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
da: Længden på overgang i millisekunder.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
da: Indstillinger for systemsuspendering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
da: Hvis aktiveret, vil Amarok forhindre systemet i at suspenderes automatisk, hvis den er ved at afspille et spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
da: &Forhindr automatisk suspendering under afspilning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
da: Hvis aktiveret, vil Amarok sætte det aktuelle spor på pause ved suspendering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
da: Sæt afspilning på &pause ved suspendering

en: Collections
da: Samlinger

en: Internet Services
da: Internettjenester

en: Statistics importers
da: Import af statistik

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
da: Manuelt installerede scripts kan ikke opdateres automatisk. Vil du fortsætte?

en: Select Archived Script
da: Vælg arkiveret script

en: Invalid Archive
da: Ugyldigt arkiv

en: Invalid Script File
da: Ugyldig script-fil

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
da: Der findes allerede et andet script med navnet %1
    Version af det eksisterende script: %2
    Version af det valgte script: %3

en: The script %1 was successfully installed
da: Scriptet %1 er blevet installeret

en: Generic
da: Generelt

en: Lyrics
da: Sangtekst

en: Scriptable Service
da: Scriptbar tjeneste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
da: Afinstallér script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
da: Installér lokalt script

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
da: Script-konsol

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
da: Aktivér script-konsollen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
da: Aktivér script-konsollen

en: Search Scripts
da: Gennemsøg scripts

en: Main Script File
da: Hovedscriptfil

en: Applet Icon File
da: Applets ikonfil

en: Images
da: Billeder

en: Display
da: Vis

en: %1 track | %1 tracks
da[0]: %1 spor
da[1]: %1 spor

en: Disc %1
da: Disk %1

en: &Queue
da: Sæt i &kø

en: Edit Track Details
da: Redigér spordetaljer

[ctx: The title of the analyzer config dialog]
en: %1 config
da: Konfiguration af %1

en: Bar width:
da: Bjælkebredde:

en: Show fadebars:
da: Vis overgangsbjælker:

en: Bars fall speed:
da: Faldhastighed for bjælke:

en: Frequency range:
da: Frekvensområde:

en: Sample size:
da: Samplingsstørrelse:

en: Play Count
da: Afspilningstæller

en: Last played
da: Sidst afspillet

en: Never
da: Aldrig

en: Add label
da: Tilføj etiket

en: Remove label
da: Fjern etiket

en: Show in Media Sources
da: Vis i mediekilder

en: Add to blacklist
da: Føj til sortliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
da: Etiketter

en: Reload
da: Genindlæs

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
da: Indstillinger

en: Labels: No track playing
da: Etiketter: Intet spor afspilles

en: Labels: Fetching...
da: Etiketter: Henter...

en: Labels: %1
da: Etiketter: %1

en: Labels for %1 by %2
da: Etiketter for %1 af %2

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Blacklist Settings
da: Sortliste-indstillinger

en: Replacement Settings
da: Erstatningsindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
da: Vis ikke følgende etiketter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
da: Etiketter som matcher kunstneren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
da: Etiketter som matcher titlen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
da: Etiketter som matcher albummet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
da: Sortliste:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
da: Etiketindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
da: Mindste etiketscore:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
da: Vis kun etiketter der er vurderet mindst så højt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
da: Maksimalt antal etiketter der skal vises

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
da: Vis ikke mere end dette antal etiketter.
    Bemærk at personlige etiketter altid vises.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
da: Vis personlige etiketter med score:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
da: Påvirker skriftstørrelsen i personlige etiketter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
da: Tilføj automatisk downloadede etiketter hvis ingen er tildelt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
da: Tilføj kun etiketter der er vurderet mindst så højt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
da: Farve på tildelte etiketter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
da: Farve på etiketbaggrund:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
da: Sætter etiketfarverne i henhold til det aktuelle farvetema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
da: Nulstil farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
da: Erstat downloadet etiket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
da: med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
da: Dette vil hjælpe dig med at holde din etiketsamling ordentlig ved at erstatte downloadede etiketter i henhold til dine indstillinger.
     For eksempel "hip hop" -> "hip-hop"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
da: Downloadet etiket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
da: Erstatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
da: Fjern markerede

en: Lyrics config
da: Konfiguration af sangtekster

en: Font size:
da: Skriftstørrelse:

en: Text alignment:
da: Tekstjustering:

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Toggle auto scroll
da: Slå autorulning til/fra

en: Reload lyrics
da: Genindlæs sangtekst

en: No lyrics found
da: Ingen sangtekst fundet

en: Suggestions:
da: Forslag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
da: Kunstner:

en: Configure Playlist Info Applet
da: Indstil Spillelisteinfo-applet

en: Width
da: Bredde

en: Songkick Concert Information
da: Koncertinformation fra Songkick

en: Concerts
da: Koncerter

en: Reload Songkick
da: Genindlæs Songkick

en: Concert information is being fetched.
da: Koncertinformation hentes

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
da: Songkick kunne ikke downloades. Tjek din internetforbindelse: %1

en: There was no information found for this track
da: Der blev ikke fundet nogen information til dette spor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
da: Genindlæs tabulaturer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
da: Genindlæs tabulaturer med følgende titel og kunstner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
da: Tabulaturer

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
da: Genindlæs tabulaturer

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
da: Tabulaturer: Henter...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
da: Ingen tabulaturer for %1 af %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
da: Tabulaturer: Hentningsfejl

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
da: Tabulaturer: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
da: Indstillinger for tabulaturer

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
da: Genindlæs tabulaturer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
da: Indstillinger for aktuelt spor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
da: Hent tabulaturer til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
da: Bas

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
da: tabulatur leveret fra:

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Track
da: Spor

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
da: Kan ikke hente Wikipedia-information: %1

en: No information found...
da: Ingen information fundet...

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
da: %1 kræves for at søge på Wikipedia:

en: Choose Language
da: Vælg sprog

en: Configure Applets...
da: Indstil applets...

en: &Context
da: &Kontekst

en: No labels found on Last.fm
da: Ingen etiketter fundet på Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
da: Kan ikke hente fra Last.fm

en: No connection to Last.fm
da: Ingen forbindelse til Last.fm

en: dates
da: datoer

en: Do not show under Various Artists
da: Vis ikke under Diverse kunstnere

en: Show under Various Artists
da: Vis under Diverse kunstnere

en: %1 - Stopped %2
da: %1 - stoppede %2

en: Playback Ended Markers
da: Markering af afspilningsstop

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
da: Aggregeret samling

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
da: Ogg Vorbis er et helt frit og ubebyrdet komprimeret lydformat som er perfekt til opbevaring af din komprimerede musik på din computer. Lydkvaliteten er en anelse bedre end MP3 ved samme bitrate. Bemærk at ikke alle mobile afspillere understøtter Ogg Vorbis-formatet.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
da: FLAC er et tabsløst komprimeret lydformat frit for patenter og licensafgifter. Det bevarer perfekt cd-lydkvalitet mens filstørrelsen reduceres med ca. 50%. Fordi filstørrelsen er meget større end Ogg Vorbis eller MP3 anbefales det ikke hvis du ønsker at overføre din musik til en mobil afspiller.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
da: WAV er et basalt, ukomprimeret lydfil-format. Det optager meget plads men bevarer perfekt lydkvalitet. Det anbefales generelt ikke, medmindre du ved hvad du gør. Hvis du ønsker perfekt lyd, så brug FLAC i stedet.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
da: MP3 er de facto-standarden indenfor komprimeret lyd som er kompatible med næste alle mobile afspillere. Det er dog ufrit og anbefales generelt ikke.

en: Audio CD settings - Amarok
da: Lyd-cd-indstillinger - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
da: Tilgængelige formater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
da: Avanceret

en: Loading remote collection from host %1
da: Indlæser ekstern samling fra værten %1

en: Music share at %1
da: Delt musik hos %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
da: Opdaterer Amaroks databaseskema. Luk ikke Amarok ned nu da det kan medføre en defekt database.

en: Updating Amarok database schema
da: Opdaterer Amaroks databaseskema

en: Source track does not exist: %1
da: Kildesporet findes ikke: %1

en: Could not create directory: %1
da: Kunne ikke oprette mappen: %1

en: Transferring: %1
da: Overfører: %1

en: Transcoding: %1
da: Konverterer: %1

en: Removing: %1
da: Fjerner: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
da: <ul><li>%1</li></ul>I de fleste tilfælde betyder det at ikke alle dine spor blev importeret.<br>Se information om dobbeltgængerspor i <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok-manualen</a>.

en: Errors During Collection Scan
da: Fejl under samlingsscanning

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
da: Dobbeltgængere fundet, den anden fil vil blive ignoreret:
    %1
    %2

en: &Configure Device
da: &Indstil enhed

en: &Eject Device
da: S&kub enhed ud

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
da: Tilføj forældreløse spor igen og glem gamle spor

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
da: Initialisering gennemført

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
da: iTunes-databasen blev skrevet til %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
da: Skrivning af iTunes-databasen til %1 mislykkedes uden en fejlangivelse

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
da: Skrivning af iTunes-databasen til %1 mislykkedes: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
da: iPod/iPad/iPhone blev frakoblet

en: Unknown Collection
da: Ukendt samling

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Unknown track
da: Ukendt spor

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
da[0]: Kunne ikke behandle 1 spor (mere info om det kan findes i Amaroks fejlsøgningslog)
da[1]: Kunne ikke behandle %1 spor (mere info om det kan findes i Amaroks fejlsøgningslog)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
da: Færdig med at konsolidere iPod-filer. %1 forældreløse spor matchet med gamle indgange i iTunes-database, %2 gamle databaseindgange fjernet, %3 forældreløse spor føjet til iTunes-databasen. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
da[0]: Overførte 1 spor til %2.
da[1]: Overførte %1 spor til %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
da[0]: Konverterede 1 spor til %2.
da[1]: Konverterede %1 spor til %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
da[0]: Overførsel afbrudt. Nåede at overføre 1 spor.
da[1]: Overførsel afbrudt. Nåede at overføre %1 spor.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
da[0]: %2 1 spor var der allerede.
da[1]: %2 %1 spor var der allerede.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
da: Overførte spor til %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
da[0]: 1 spor blev overført, men overførsel af nogle andre spor mislykkedes.
da[1]: %1 spor blev overført, men overførsel af nogle andre spor mislykkedes.

en: Transfer of tracks failed.
da: Overførsel af spor mislykkedes.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
da[0]: 1 spor blev ikke overført da det ville overskride kapaciteten på iPod'en.<br>
da[1]: %1 spor blev ikke overført da det ville overskride kapaciteten på iPod'en.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
da: <i>Amarok reserverer %1 på iPod til skrivning af iTunes-database.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
da[0]: 1 spor blev ikke kopieret da det ikke ville kunne afspilles - dets format %2 er ikke understøttet.<br>
da[1]: %1 spor blev ikke kopieret da de ikke ville kunne afspilles - deres formater (%2) er ikke understøttet.<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
da[0]: Kopiér/flyt/konvertér af én fil mislykkedes.<br>
da[1]: Kopiér/flyt/konvertér af %1 filer mislykkedes.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
da[0]: 1 spor blev ikke overført pga. en intern fejl i Amarok.<br>
da[1]: %1 spor blev ikke overført pga. en intern fejl i Amarok.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
da: <i>Du kan finde detaljer i Amaroks fejlsøgningsoutput.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
da: Resten blev ikke overført da iPod-samlingen forsvandt.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
da: Fejlårsager: %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
da[0]: Fjerner 1 spor fra iPod
da[1]: Fjerner %1 spor fra iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
da: Læser iPod-spor

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
da: Gamle spor

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
da: Forældreløse spor

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
da: Der blev detekteret gamle og/eller forældreløse spor på %1. Du kan løse situationen med handlingen <b>%2</b> samling. Du kan også se sporene under fanebladet Gemte spillelister.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
da: Forbindelse til iPhone, iPad eller iPod Touch mislykkedes.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
da: Indstilling af iPod-enhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
da: Navn på iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
da: Konvertér:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
da: &Initialisér iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
da: Albumgrafik:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
da: Problemløsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
da: SysInfo-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
da: SysInfoExtended-fil:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
da: Kan ikke fortolke iTunes-database pga. en ikke-rapporteret fejl.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
da: Ikke genkendt model

en: iPod model was not recognized.
da: iPod-modellen blev ikke genkendt.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
da: %1-familien bruger %2-filen til at generere en korrekt databasetjeksum.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
da: %1-familien kræver %2-filen for at generere en korrekt databasetjeksum.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
da: %1-familien bruger sandsynligvis hash-AB til at generere korrekt databasetjeksum. libgpod (fra og med version 0.8.2) ved ikke hvordan den beregnes, men prøver dynamisk at indlæse det eksterne bibliotek libhashab.so til at gøre det.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
da: Autodetektér (%1 filer til stede)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
da: Understøttet

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
da: Ikke understøttet

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
da: Til stede

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
da: <b>Ikke fundet</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
da: Ikke nødvendig

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
da: <b>%1</b><br><br>For en sikkerheds skyld vil Amarok <i>nægte at udføre skrivninger</i> til iPod. (ændring af iTunes-databasen kan få den til at se tom ud fra enhedens synspunkt)<br>Se filen <a href='%2'>README.overview</a> fra libgpods kildekodedepot for mere information.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
da: <b>%1</b><br><br>Ovennævnte problem forhindrer Amarok i at bruge din iPod. Du kan prøve at genoprette kritiske iPod-mapper og -filer (inklusiv iTunes-database) med knappen <b>%2</b> nedenfor.<br><br> Initialisering af iPod <b>ødelægger iPod'ens database over spor og fotos</b>, det bør dog ikke slette nogen musikspor. Sporene vil blive forældreløse.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
da: Kunne ikke skrive SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
da: Kunne ikke skrive SysInfo-filen pga. en ikke-rapporteret fejl

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
da: Kan ikke initialisere iPod pga. en ikke-rapporteret fejl.

en: Copying Tracks Failed
da: Kopiering af spor mislykkedes

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
da: Spor ikke kopieret: Der kopieres allerede til enheden

en: Unsupported format: %1
da: Ikke understøttet format: %1

en: Already on device
da: Findes allerede på enheden

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
da: Spor ikke kopieret: Enheden har allerede disse spor

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
da: Spor ikke kopieret: Der er ikke nok plads på enheden

en: Transferring Tracks to Device
da: Overfører spor til enhed

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
da[0]: %1 spor kunne ikke kopieres til enheden
da[1]: %1 spor kunne ikke kopieres til enheden

en: The track failed to copy to the device
da: Sporet kunne ikke kopieres til enheden

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
da[0]: Spor ikke slettet:
da[1]: Spor ikke slettet:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
da[0]: Sletning af spor mislykkedes
da[1]: Sletning af spor mislykkedes

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
da: %1 spor er allerede ved at blive slettet fra enheden.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
da[0]: Fjerner spor fra enheden
da[1]: Fjerner spor fra enheden

en: &Disconnect Device
da: Ko&bl enheden fra

en: Media Device playlists
da: Spillelister på medieenhed

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
da: Podcasts på %1

en: Could not connect to MTP Device
da: Kunne ikke forbinde til MTP-enhed

en: Could not copy track from device.
da: Kunne ikke kopiere spor fra enhed.

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: Unknown Genre
da: Ukendt genre

en: Could not delete item
da: Kunne ikke slette punkt

en: Delete failed
da: Sletning mislykkedes

en: Could not save playlist.
da: Kunne ikke gemme spilleliste

en: Playdar Collection
da: Playdar-samling

en: Source collection removed
da: Kildesamling fjernet

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
da: Klassisk

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
da[0]: Vil du virkelig slette dette spor? Det vil blive fjernet fra %2 og fra det underliggende lagringsmedie.
da[1]: Vil du virkelig slette disse %1 spor? De vil blive fjernet fra %2 og fra det underliggende lagringsmedie.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
da[0]: Vil du virkelig flytte dette spor til papirkurv? Det vil blive fjernet fra %2.
da[1]: Vil du virkelig flytte disse %1 spor til papirkurv? De vil blive fjernet fra %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
da[0]: Vil du virkelig flytte dette spor? Det vil omdøbt og originalen vil blive slettet.
da[1]: Vil du virkelig flytte disse %1 spor? De vil blive omdøbt og originalerne vil blive slettet.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
da: Flyt filer

[ctx: rename files button]
en: &Rename
da: &Omdøb

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
da[0]: Der opstod et problem og dette spor kunne ikke fjernes. Sørg for at der er skriverettigheder til mappen.
da[1]: Der opstod et problem og %1 spor kunne ikke fjernes. Sørg for at der er skriverettigheder til mappen.

en: Unable to remove tracks
da: Kan ikke fjerne spor

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
da: Samlingen har ikke nok ledig plads tilgængelig eller der er ikke skriverettigheder.

en: Do you want to remove empty folders?
da: Vil du fjerne tomme mapper?

en: Remove empty folders?
da: Fjern tomme mapper?

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
da: %1 (%2 af %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
da: %1 (af %2)

en: today
da: i dag

en: last week
da: sidste uge

en: last month
da: sidste måned

en: two months ago
da: to måneder siden

en: three months ago
da: tre måneder siden

en: Trash
da: Papirkurv

en: Moving to trash: %1
da: Flytter til papirkurv: %1

en: &Delete Episode
da: S&let afsnit

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
da[0]: Vil du virkelig slette dette afsnit?
da[1]: Vil du virkelig slette disse %1 afsnit?

en: Yes, delete from %1.
da: Ja, slet fra %1.

en: &Delete Channel and Episodes
da: &Slet kanal og afsnit

en: &Activate This Collection
da: &Aktivér denne samling

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
da: Filen <i>%1</i> antyder at vi skal bruge <i>%2</i> som musikmappe på enheden, men den findes ikke. Falder tilbage til <i>%3</i> i stedet

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
da: %1 (ikke aktiveret)

en: Configure USB Mass Storage Device
da: Indstil USB mass storage-enhed

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
da[0]: Fjerner 1 spor fra %2
da[1]: Fjerner %1 spor fra %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
da: Konfiguration af USB mass storage-enhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
da: Brug automatisk når du er på nettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
da: Musik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
da: Musikmappe:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
da: Filnavnskema for spor der føjes til enheden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
da: Podcast-mappe:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
da: Den underliggende spilleliste er tom

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
da: Da Amarok senest blev lukket, var dette spor på %1, men Amarok kan ikke finde dette spor på filsystemet eller i nogen af dine samlinger længere. Du kan prøve at tilslutte den enhed, som dette spor er på.

en: Url is not a local file
da: URL er ikke en lokal fil

en: Could not create a temporary file to download playlist.
da: Kunne ikke oprette en midlertidig fil for at downloade spillelisten

en: Downloading remote playlist
da: Download af ekstern spilleliste

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
da: Kan ikke læse spilleliste fra %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
da: Den anvendte filendelse er ikke gyldig til spillelister.

en: Unknown playlist format
da: Ukendt spillelisteformat

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
da: Konfiguration af filnavn for podcast-afsnit

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
da: Konfiguration af layout for podcast-filnavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
da: Angivet af podcast-kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
da: brugertilpasset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
da: Tilgængelige felter: %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
da: Indstilling af podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
da: Gemmeplacering:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
da: Hvis markeret, søger Amarok automatisk i podcasten efter opdateringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
da: Søg automatisk efter opdateringer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
da: Medie-download

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
da: Hent medie så snart der bliver tilgængeligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
da: Hent når &tilgængelige

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
da: Mediet skal downloades eksplicit, ellers vil podcastet blive afspillet fra 
    den eksterne server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
da: Stream eller download efter ø&nske

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
da: Hvis markeret, smider Amarok gamle podcast-afsnit ud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
da: &Begræns antal afsnit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
da: Behold maksimalt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
da: Maksimalt antal podcast som skal opbevares

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
da: RSS-feedet og mærkerne i den downloadede fil indeholder nogle gange ikke den samme information. Skrivning af mærker sikrer at informationen i spillelisten og på medieenheden vil være de samme som i feedet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
da: Skriv feed-information til mærker efter download.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
da: Konfiguration af afsnit-filnavn

[ctx: change options]
en: Configure %1
da: Indstil %1

en:  Item |  Items
da[0]:  element
da[1]:  elementer

en: &Update All Channels
da: &Opdatér alle kanaler

en: &Configure General Settings
da: &Konfigurér generelle indstillinger

en: &Export subscriptions to OPML file
da: &Eksportér abonnementer til OPML-fil

en: &Configure
da: &Indstil

en: &Remove Subscription
da: Fje&rn abonnement

en: &Update Channel
da: &Opdatér kanal

en: &Download Episode
da: &Download afsnit

en: &Delete Downloaded Episode
da: &Slet downloadet afsnit

en: &Write Feed Information to File
da: Skri&v feed-information til filen

en: &Keep downloaded file
da: &Behold downloadet fil

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
da: Slå status for "behold" downloadet fil til/fra for dette podcast-afsnit. Downloadede filer med denne status vil ikke blive slettet selv hvis vi udfører en rensning.

en: Already subscribed to %1.
da: Allerede abonnent på %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
da: hver

en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter

en: Configure Local Podcasts
da: Indstil lokale podcasts

en: Move Podcasts
da: Flyt podcasts

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
da: Vil du flytte alle downloadede afsnit til den ny placering?

en: Select file for OPML export
da: Vælg fil til OPML-eksport

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
da: Vil du virkelig afmelde "%1"?

en: Delete downloaded episodes
da: Slet downloadede afsnit

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
da[0]: Der er stadig et podcast-download i gang
da[1]: Der er stadig %1 podcast-downloads i gang

en: Cancel Download and Quit.
da: Annullér download og afslut.

en: Unable to save podcast episode file to %1
da: Kan ikke gemme fil med podcast-afsnit til %1

en: Downloading Podcast Media
da: Downloader podcast-medie

en: Downloading Podcast "%1"
da: Downloader podcast "%1"

en: Local Podcasts
da: Lokale podcasts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
da: Automatisk opdatering:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
da: deaktiveret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
da: Basismappe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Basismappen til alle nye podcast-kanaler.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Når en podcast-kanal tilføjes, bruges <span style=" font-style:italic;">&lt;basismappe&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;kanalnavn&gt;</span> som som downloadmappe.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dette kan ændres for hver enkelt kanal.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
da: Basismappen til alle nye podcast-kanaler.
    Når en podcast-kanal tilføjes bruges <basismappe>/<kanalnavn> som downloadmappe.
    Dette kan ændres for hver enkelt kanal.

en: The configured database plugin could not be loaded.
da: Det konfigurerede database-plugin kunne ikke indlæses.

en: Organize tracks
da: Organisér spor

en: Transcode and organize tracks
da: Konvertér og organisér spor

en: Move tracks
da: Flyt spor

en: Transcode and move tracks
da: Konvertér og flyt spor

en: Copy tracks
da: Kopiér spor

en: Transcode and copy tracks
da: Konvertér og kopiér spor

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
da[0]: Organiserer 1 spor
da[1]: Organiserer %1 spor

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
da[0]: Konverterer og organiserer 1 spor
da[1]: Konverterer og organiserer %1 spor

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
da[0]: Flytter 1 spor til %2
da[1]: Flytter %1 spor til %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
da[0]: Konverterer og flytter 1 spor til %2
da[1]: Konverterer og flytter %1 spor til %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
da[0]: Kopierer 1 spor til %1
da[1]: Kopierer %1 spor til %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
da[0]: Konverterer og kopierer 1 spor til %2
da[1]: Konverterer og kopierer %1 spor til %2

en: No network connection
da: Ingen netværksforbindelse

en: File does not exist
da: Filen findes ikke

en: Not a file
da: Ikke en fil

en: No read permissions
da: Ingen læserettigheder

en: Unknown Composer
da: Ukendt komponist

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
da: alt

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
da: Filnavn

[ctx: Track field name]
en: Title
da: Titel

[ctx: Track field name]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: Track field name]
en: Composer
da: Komponist

[ctx: Track field name]
en: Year
da: År

[ctx: Track field name]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: Track field name]
en: Track Number
da: Spornummer

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
da: Disknummer

[ctx: Track field name]
en: Length
da: Længde

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
da: Bitrate

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
da: Samplingsrate

[ctx: Track field name]
en: File Size
da: Filstørrelse

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
da: Føjet til samlingen

[ctx: Track field name]
en: Rating
da: Vurdering

[ctx: Track field name]
en: First Played
da: Først spillet

[ctx: Track field name]
en: Last Played
da: Sidst afspillet

[ctx: Track field name]
en: Playcount
da: Afspilningstæller

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
da: Unikt id

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
da: Sporets gain

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
da: Sporets gain-peak

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
da: Albummets gain

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
da: Albummets gain-peak

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
da: Albummets kunstner

[ctx: Track field name]
en: Label
da: Etiket

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
da: Senest ændret

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
da: Sangtekst

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
da: alt

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
da: filnavn

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
da: titel

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
da: kunstner

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
da: komponist

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
da: år

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
da: kommentar

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
da: spornummer

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
da: disknummer

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
da: længde

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: samplerate
da: samplingsrate

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
da: filstørrelse

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
da: tilføjet

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
da: vurdering

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
da: først-spillet

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
da: sidst-spillet

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
da: afspilningstæller

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
da: unikt-id

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgain
da: sporgain

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: trackgainpeak
da: sporgainpeak

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: albumartist
da: albumkunstner

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
da: etiket

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
da: ændret

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
da: sangtekst

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
da[0]: %1 dag,
da[1]: %1 dage,

[ctx: the time format for a time length when the time is 1 hour or above see QTime documentation.]
en: h:mm:ss
da: t:mm:ss

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
da[0]: %1 år
da[1]: %1 år

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
da[0]: %1 måned
da[1]: %1 måneder

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
da[0]: %1 dag
da[1]: %1 dage

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
da[0]: %1 time
da[1]: %1 timer

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
da[0]: %1 minut
da[1]: %1 minutter

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
da[0]: %1 sekund
da[1]: %1 sekunder

en: Importing podcast channel from %1
da: Importerer podcast-kanal fra %1

en: Updating podcast channel
da: Opdaterer podcast-kanal

en: Updating "%1"
da: Opdaterer "%1"

en: Importing podcast from %1 failed with error:
da: Import af podcast fra %1 mislykkedes med fejlen:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
da: Opdatering af podcast fra %1 mislykkedes med fejlen:

en: Updating "%1" failed with error:
da: Opdatering af "%1" mislykkedes med fejlen:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
da: Under fortolkning af %1 var et feed forventet, men en HTML-side blev modtaget.
    Angav du den korrekte URL?

en: Feed has an unknown type: %1
da: Feedet er af en ukendt type: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
da: %1 er ikke et RSS version 2.0-feed.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
da: %1 er ikke et gyldigt RSS version 1.0-feed.

en: %1 is not a valid Atom feed.
da: %1 er ikke et gyldigt Atom-feed.

en: Alternative Enclosures:
da: Alternative vedhæftninger:

en: unknown type
da: ukendt type

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
da: Aldrig

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
da: Ukendt

en: One week ago | %1 weeks ago
da[0]: En uge siden
da[1]: %1 uger siden

en: Yesterday
da: I går

en: One day ago | %1 days ago
da[0]: En dag siden
da[1]: %1 dage siden

en: One hour ago | %1 hours ago
da[0]: En time siden
da[1]: %1 timer siden

en: One minute ago | %1 minutes ago
da[0]: Et minut siden
da[1]: %1 minutter siden

en: Within the last minute
da: Indenfor det seneste minut

en: The future
da: Fremtiden

[ctx: w for weeks]
en: %1w
da: %1u

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
da: I morgen

[ctx: h for hours]
en: %1h
da: %1t

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
da: Tom spilleliste (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
da: Diverse spor (%1)

en: Unknown Artist(s)
da: Ukendte kunstnere

en: Unknown Album(s)
da: Ukendte albummer

en: Various Albums
da: Diverse albummer

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
da: Bitraten er en måleenhed for den mængde data der bruges til at repræsentere et sekund af lydsporet.<br>Den indkoder som Amarok bruger virker bedst med en konstant bitrate.<br>VBR er eksperimentelt og giver sandsynligvis endnu værre resultater end CBR.<br>Derfor er bitrate-målet i denne skydeknap et rimeligt præcist estimat for bitraten i det indkodede spor.<br>Indkoderen er transparent ved 128kbps for de fleste tested samples, og der optræder kun lydartefakter i ekstreme tilfælde.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
da: Bitrate-mål til indkodning med konstant bitrate

en: Smaller file
da: Mindre fil

en: Better sound quality
da: Bedre lydkvalitet

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
da: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) er et patenteret tabsgivende codec til digital lyd.<br>AAC giver generelt bedre lydkvalitet end MP3 ved tilsvarende bitrater. Det er et fornuftigt valg til iPods og visse andre transportable musikafspillere.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
da: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) er et lyd-codec til tabsløs komprimering af digital musik.<br>Anbefales kun til musikafspillere fra Apple samt afspillere der ikke understøtter FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
da: <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>Komprimeringsniveau</a> er en heltalsværdi mellem 0 og 8 som repræsenterer balancen mellem filstørrelse og komprimeringshastighed ved indkodning med <b>FLAC</b>.<br/> At sætte komprimeringsniveauet til <b>0</b> giver den korteste komprimeringstid men genererer en tilsvarende stor fil<br/>På den anden side gør et komprimeringsniveau på <b>8</b> komprimeringen ganske langsom men giver den mindste fil.<br/>Bemærk at da FLAC pr. definition er et tabsløst codec, er lydkvaliteten af outputtet nøjagtigt den samme uanset komprimeringsniveau.<br/>I øvrigt forøger niveauer over <b>5</b> komprimeringstiden dramatisk, men giver kun lidt mindre filer, og anbefales således ikke.

en: Compression level
da: Komprimeringsniveau

en: Faster compression
da: Hurtigere komprimering

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
da: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) er et åbent og gebyrfrit codec til tabsløs komprimering af digital musik.<br>Hvis du ønsker at lagre din musik uden at gå på kompromis med lydkvaliteten, er FLAC et fremragende valg.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
da: Bitraten er et mål for datamængden der bruges til at repræsentere et sekund af lydsporet.<br><b>MP3</b></b>-indkoderen som benyttes af Amarok understøtter indstilling af en <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variabel bitrate (VBR)</a>, hvilket betyder at bitrateværdien svinger undervejs i sporet afhængigt af lydindholdets kompleksitet. Mere komplekse intervaller af data indkodes med en højere bitrate end mindre komplekse intervaller. Denne tilgang giver alt i alt bedre kvalitet og en mindre fil ift at have en konstant bitrate i hele sporet.<br>Af denne årsag er bitratemålingen i denne skydeknap blot et skøn over den gennemsnitlige bitrate for det indkodede spor.<br><b>160kb/s</b> er et godt valg til at høre musik på en transportabel musikafspiller.<br/>Alt under <b>120kb/s</b> kan være utilfredsstillende til musik og alt over <b>205kb/s</b> er sandsynligvis overflødigt.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
da: Forventet gennemsnitlig bitrate for indkodning med variabel bitrate

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
da: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) er et patenteret digitalt lyd-codec der bruger en tabsgivende form for datakomprimering.<br>På trods af sine begrænsninger er det et almindeligt format til lydlagring for almindelige forbrugere og er understøttet af de fleste transportable musikafspillere.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
da: Bitraten er et mål for datamængden der bruges til at repræsentere et sekund af lydsporet.<br><b>Opus</b></b>-indkoderen som benyttes af Amarok understøtter indstilling af en <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variabel bitrate (VBR)</a>, hvilket betyder at bitrateværdien svinger undervejs i sporet afhængigt af lydindholdets kompleksitet. Mere komplekse intervaller af data indkodes med en højere bitrate end mindre komplekse intervaller. Denne tilgang giver alt i alt bedre kvalitet og en mindre fil ift at have en konstant bitrate i hele sporet.<br>Af denne årsag er bitratemålingen i denne skydeknap blot et skøn over den gennemsnitlige bitrate for det indkodede spor.<br><b>128kb/s</b> er et godt valg til at høre musik på en transportabel musikafspiller.<br/>Alt under <b>100kb/s</b> kan være utilfredsstillende til musik og alt over <b>256kb/s</b> er sandsynligvis overflødigt.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
da: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> er et patentfrit digitalt lyd-codec der bruger en form for tabsgivende komprimering.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
da: Bitraten er et mål for datamængden der bruges til at repræsentere et sekund af lydsporet.<br><b>Vorbis</b>-indkoderen der benyttes af Amarok understøtter indstilling af en <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variabel bitrate (VBR)</a>, hvilket betyder at bitrateværdien svinger undervejs i sporet afhængigt af lydindholdets kompleksitet. Mere komplekse dataintervaller indkodes med en højere bitrate end mindre komplekse intervaller. Denne tilgang giver alt i alt bedre kvalitet og en mindre fil ift. en konstant bitrate i hele sporet.<br>Vorbis-indkoderen benytter en kvalitetangivelse("paremetret -q") mellem -1 og 10 til at definere et bestemt forventet niveau af lydkvalitet. Bitratemålingen i denne skydeknap er blot et groft skøn (leveret af Vorbis) over den gennemsnitlige bitrate for det indkodede spor med en given q-værdi. Faktisk er den reelle bitrate endnu lavere med nyere og mere effektive Vorbis-versioner.<br><b>-q5</b> er et godt valgt til at høre musik på en transportabel musikafspiller.<br/>Alt under <b>-q3</b> kan måske være utilfredsstillende til musik og alt over <b>-q8</b> er sandsynligvis overflødigt.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
da: Kvalitetsangivelse til indkodning med variable bitrate

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
da: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> er et åbent og gebyrfrit lyd-codec til tabsgivende lydkomprimering.<br>Det giver mindre filer end MP3 ved tilsvarende eller højere kvalitet. Ogg Vorbis er et glimrende valg på alle måder - især til transportable musikafspillere der understøtter det.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
da: Bitraten er et mål for datakvantiteten der bruges til at repræsentere et sekund af lydsporet.<br>På grund af begrænsninger på det proprietære <b>WMA</b>-format og vanskeligheden ved reverse-engineering af en proprietær indkoder, sætter den WMA-indkoder Amarok bruger en <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>konstant bitrate (CBR)</a>.<br>Af denne årsag er bitratemålingen i denne skydeknap et ret præcist estimat af bitraten for det indkodede spor.<br><b>136kb/s</b> er et et godt valg til at høre musik på en transportabel musikafspiller.<br/>Alt under <b>112kb/s</b> vil måske være utilfredsstillende og alt over <b>182kb/s</b> er sandsynligvis overflødigt.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
da: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) er et proprietært codec, udviklet af Microsoft til tabsgivende lydkomprimering.<br>Anbefales kun til transportable musikafspillere som ikke understøtter Ogg Vorbis.

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Just Copy
da: Kopiér blot

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
da: Alle spor til %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
da: Ikke-%1-spor til %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
da: Til %1 når nødvendigt

en: Fetching Cover
da: Henter omslag

en: There was an error communicating with cover provider: %1
da: Der opstod en kommunikationsfejl med omslagsudbyderen: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
da: Hentning af omslag til "%1" gennemført.

en: Fetching cover for '%1' failed.
da: Hentning af omslag til "%1" mislykkedes.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
da: Annullerede hentning af omslag til "%1".

en: Unable to find a cover for '%1'.
da: Kan ikke finde et omslag til "%1".

en: Fetch Cover | Fetch Covers
da[0]: Hent omslag
da[1]: Hent omslag

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
da[0]: Hent omslagsbillede for dette album
da[1]: Hent omslagsbilleder for %1 albummer

en: Display Cover
da: Vis omslag

en: Display artwork for this album
da: Vis omslagsbilleder for dette album

en: Unset Cover | Unset Covers
da[0]: Fravælg omslag
da[1]: Fravælg omslag

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
da[0]: Fjern omslagsbillede for dette album
da[1]: Fjern omslagsbillede for %1 albummer

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
da[0]: Vil du virkelig fjerne dette omslag fra samlingen?
da[1]: Vil du virkelig fjerne disse %1 omslag fra samlingen?

en: Set Custom Cover
da: Vælg eget omslag

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
da[0]: Vælg eget omslagsbillede til dette album
da[1]: Vælg egne omslagsbilleder til disse %1 albummer

en: Select Cover Image File
da: Vælg billedfil til omslag

en: Finding cover for
da: Finder omslag til

en: Enter Custom Search
da: Angiv brugerdefineret søgning

en: Sort by size
da: Sortér efter størrelse

en: Cover Image Save Location
da: Gemmeplacering for omslagsbilleder

en: Sorry, the cover could not be saved.
da: Beklager, omslaget kunne ikke gemmes.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
da: Beklager, omslaget kunne ikke hentes.

en: Fetching Large Cover
da: Henter stort omslag

en: Download Progress
da: Downloadfremgang

en: Cancel
da: Annullér

en: Search
da: Søg

en: Search For More Results
da: Søg efter flere resultater

en: No Images Found
da: Ingen billeder fundet

en: 1 Image Found | %1 Images Found
da[0]: 1 billed fundet
da[1]: %1 billeder fundet

en: Notes
da: Noter

[ctx: @item::intable]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: @item::intable]
en: Country
da: Land

[ctx: @item::intable]
en: Date
da: Dato

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
da: Højde

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
da: Titel

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
da: Udgivet

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
da: Kilde

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
da: Bredde

en: Cover Manager
da: Håndtering af omslag

en: Albums By
da: Albummer af

en: All Artists
da: Alle kunstnere

en: Enter search terms here
da: Indtast søgeudtryk her

en: All Albums
da: Alle albummer

en: Albums With Cover
da: Albummer med omslag

en: Albums Without Cover
da: Albummer uden omslag

en: Fetch Missing Covers
da: Hent manglende omslag

en: Fetching
da: Henter

en: Loading
da: Indlæser

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
da: Færdig.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
da[0]:  Omslag ikke fundet
da[1]:  <b>%1</b> omslag ikke fundet

en: Fetching cover for %1 - %2...
da: Henter omslag til %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
da: Henter omslag til %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
da[0]: Henter 1 omslag:
da[1]: Henter <b>%1</b> omslag...:

en: 1 fetched | %1 fetched
da[0]: 1 hentet
da[1]: %1 hentede

en: 1 not found | %1 not found
da[0]: 1 ikke fundet
da[1]: %1 ikke fundne

en: Connecting...
da: Forbinder...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
da[0]: 1 resultat for "%2"
da[1]: %1 resultater for "%2"

en: 1 album | %1 albums
da[0]: 1 album
da[1]: %1 albummer

en: %1 by %2
da: %1 af %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
da[0]: %2 - ( <b>1</b> uden omslag )
da[1]: %2 - ( <b>%1</b> uden omslag )

en: Cover Image
da: Omslagsbillede

en: No Artist
da: Ingen kunstner

en: Cover View
da: Omslagsvisning

en: Could not open file "%1".
da: Kunne ikke åbne filen "%1".

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
da: Input-fil produceret af amarokcollectionscanner.<br>Se <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">batch-tilstand</a>.

en: Input file
da: Input-fil

en: Full rescan
da: Fuld genscanning

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
da: Genscan hele samlingen. Dette ville <i>ikke</i> slette nogen statistik.

en: Import batch file...
da: Importér batch-fil...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
da: Importér samling fra fil dannet af amarokcollectionscanner.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
da: &Scan mapper rekursivt (kræver fuld genscanning hvis nyligt markeret)

en: &Watch folders for changes
da: &Overvåg mappe for ændringer

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
da: Hvis markeret læser Amarok alle undermapper.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
da: Samlingsmapperne vil blive overvåget for ændringer hvis de er markeret.
    Overvågeren vil ikke opdage ændringer bag symbolske links.

en: Rescan '%1'
da: Genscan "%1"

en: Import Collection
da: Importér samling

en: Import configuration
da: Import af konfiguration

en: Migrating
da: Migrerer

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
da: <b><font color='red'>Fejlede:</font></b> Ingen spor blev importeret

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
da[0]: <b><font color='green'>Gennemført:</font></b> Importerede %1 spor
da[1]: <b><font color='green'>Gennemført:</font></b> Importerede %1 spor

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
da: <b><font color='red'>Fejlede:</font></b> Kan ikke importere statistik

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
da: <b><font color='red'>Fejl:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
da: Importerede <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
da: Importerede <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
da: Importerede <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
da: Kasserede <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
da: Importerede <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;fra %2<br/>&nbsp;&nbsp;til %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
da: Importerede <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;fra %3<br/>&nbsp;&nbsp;til %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
da: Importerede <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;fra %4<br/>&nbsp;&nbsp;til %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
da: Flere flertydige resultater fundet til <b><font color='red'>%1</font></b>, er blevet kasseret.

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
da: Diagnostik af %1

[ctx: Usage]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Usage]
en: No
da: Nej

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
da: Diagnostik af %1
    
    Generel information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks-version: %3
       Qt-version: %4
       Phonon-version: %5
       Phonon-motor: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
da: Aktiverede scripts:
    %1
    Aktiverede plugins:
    %2
    Aktiverede applets:
    %3

en: AND
da: OG

en: OR
da: ELLER

en: Simple text
da: Simpel tekst

en: Edit Filter
da: Redigér filter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
da: Betingelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
da: Invertér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
da: og

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
da: eller

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
da: Søgefilter

en: Configure Equalizer
da: Indstil equalizer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
da: Aktiv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
da: Forudindstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
da: Liste over tilgængelige equalizer-forudindstillinger.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
da: Gem ændringer af den aktuelt markerede forudindstilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
da: Gem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
da: Slet den aktuelt markerede forudindstilling. Utilgængelig for indbyggede forudindstillinger.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
da: Nulstil den markerede forudindstilling til standard, eller til den senest gemte ændring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
da: Nulstil til standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
da: Forforstærkning

en: Choose Best Matches
da: Vælg de bedste fund

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
da: Brug topresultatet for hvert ikke-bestemte spor. Alternativt kan du klikke på <b>Vælg de bedste fund fra dette album</b> i kontekstmenuen for et godt forslag. Det kan give endnu bedre resultater fordi det forhindrer at blande forskellige albumudgivelser sammen.

en: Clear Choices
da: Ryd valg

en: Clear all choices, even manually made ones.
da: Ryd alle valg, også manuelt udførte.

en: Collapse Chosen
da: Fold markerede sammen

en: Expand Unchosen
da: Fold ikke-markerede ud

en: Expand All
da: Fold alle ud

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MusicBrainzTagger)
en: MusicBrainz Tagger
da: MusicBrainz-mærkning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
da: Opdatér mærker for markerede spor og afslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
da: &Opdatér mærker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
da: Afslut uden at gemme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
da: &Annullér

en: %1 or %2
da: %1 eller %2

en: The Album Artist
da: Albummets kunstner

en: The Artist
da: Kunstner

en: Artist's Initial
da: Kunstnerens initialer

en: File Extension of Source
da: Kildens filendelse

en: Track Number
da: Spornummer

en: You can use the following tokens:
da: Du kan bruge følgende symboler:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
da: Hvis du indeslutter sektioner af tekst, som indeholder et symbol, med Tuborg-klammer, 
    vil den sektion blive skjult hvis symbolet er tomt.

en: Preview: %1
da: Forhåndsvisning: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
da: Der er en filnavnkonflikt, eksisterende filer vil blive overskrevet.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
da: Der er en filnavnkonflikt, eksisterende filer vil ikke blive ændret.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
da: Organisér filer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
da: Basismappe hvor filer skal placeres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
da: Samlings&mappe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
da: Samlingsmappen hvortil filerne vil blive overført.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
da: <html>Vis/skjul yderligere kontrollere til at angive stier til destinationsspor baseret på deres metadata.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
da: Forhåndsvisning af mål

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
da: Hvis markeret overskrives filer med samme navn uden at spørge.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Markér dette for automatisk at overskrive filer med samme navn. <span style=" font-style:italic;">(Advarsel: Overskrivning kan ikke gøres om)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
da: Overskriv &mål

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
da: Tegnerstatning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
da: Hvis markeret ændres mellemrum til understregningstegn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
da: Hvis markeret, vil alle mellemrum blive erstattet med understregningstegn i filnavnet. Hvis ikke vil mellemrum forblive som de er.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
da: Erstat mellemrum med &understregningstegn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
da: Hvis markeret, føjes ", The" til kunstnernavne der begynder med "The".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
da: Hvis markeret, vil alle kunstnerne der starter med ordet "The", få det flyttet til slutningen. Eksempel: "The Beatles" ville blive til "Beatles, The"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
da: &Føj "The" til kunstnernavne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
da: Erstat tegn der er inkompatible med MS-DOS-/VFAT-filsystemer med understregningstegn. 
    
    De fleste kan lade denne indstilling være aktiveret.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
da: Hvis markeret, erstattes tegn der er inkompatible med MS-DOS-/VFAT-filsystemer med understregningstegn. Inkompatible tegn omfatter |?*<":>+[] og unicode-kontroltegn. 
    
    De fleste kan lade denne indstilling være aktiveret, da det sikrer at kopiering til medieenheder vil fungere korrekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
da: &VFAT-sikrede navne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Hvis markeret, vil alle ikke-ASCII tegn blive erstattet med understregningstegn.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Markér ikke denne indstilling hvis du ikke-engelske tegn i dine mærker. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De fleste kan lade denne indstilling være afmarkeret.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Hvis markeret, vil alle ikke-ASCII tegn blive erstattet med understregningstegn.<span style=" font-weight:600;"> Markér ikke denne indstilling hvis du har ikke-engelsk tegn i dine mærker. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De fleste kan lade denne indstilling være <span style=" font-style:italic;">afmarkeret.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
da: Begræns til &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
da: Erstat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
da: Regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
da: Tegnstreng

en: Tags
da: Mærker

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Track Details: %1 by %2
da: Spordetaljer: %1 af %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
da[0]: 1 spor
da[1]: Information om %1 spor

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
da: <b>%1</b> af <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
da: <b>%1</b> af <b>%2</b> på <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
da[0]: Redigerer 1 fil
da[1]: Redigerer %1 filer

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
da: Ingen

en: The track is not playable. %1
da: Sporet kan ikke afspilles. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
da: Sporinformation

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
da: O&versigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
da: Egenskaber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
da: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
da: Længde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
da: Bitrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
da: Samplingsrate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
da: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
da: Samling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
da: Vurdering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
da: Afspilningstæller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
da: Først spillet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
da: Sidst spillet:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
da: Mær&ker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
da: &Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
da: &Kunstner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
da: &Komponist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
da: Albummets kunstner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
da: Spo&rnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
da: &Disknummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
da: Å&r:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
da: T&aktslag pr. minut (bpm):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
da: &Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
da: Hent mærker fra MusicBrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
da: Gæt mærker ud fra &filnavn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
da: Sa&ngtekst

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
da: Eti&ketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
da: Etiket:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
da: Indsæt din brugervalgte etiket her eller vælg en fra listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
da: Brugervalgte etiketter for dette element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
da: Sted:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
da: &Forrige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
da: &Næste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
da: &Pr. spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
da: &Gem og luk

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
da: Følgende symboler kan bruges til at definere en filnavnskabelon:<br>                                      <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                                      <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                                      <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                                      <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                                      <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
da: Gæt mærker ud fra filnavn

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
da: &lt;tom&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
da: Redigér store &bogstaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
da: Store bogstaver i &titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
da: Stort &forbogstav i hvert ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
da: Kun &store bogstaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
da: Kun s&må bogstaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
da: Fjern afsluttende mellem&rum i mærker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
da: Erstat &understreg med mellemrum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
da: Forhåndsvisning af resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
da: <tom>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
da: Komponist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
da: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
da:  Spornummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
da: Kommentar:

en: Unknown album
da: Ukendt album

en: Unknown artist
da: Ukendt kunstner

en: No comments
da: Ingen kommentarer

en: Unknown composer
da: Ukendt komponist

en: Unknown disc number
da: Ukendt disknummer

en: Unknown genre
da: Ukendt genre

en: Unknown title
da: Ukendt titel

en: Unknown year
da: Ukendt år

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
da: Tilfældige spor

[ctx: And bias representation]
en: Match all
da: Match alle

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
da: og

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
da: eller

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
da: Match mindst ét ord

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
da: Tilfældig

en: Generating playlist...
da: Genererer spilleliste...

[ctx: Name of the "AlbumPlay" bias]
en: Album play
da: Albumafspilning

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
da: Biasen "Albumafspilning" tilføjer spor der hører til ét album.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
da: Næste spor fra albummet

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
da: Vilkårligt senere spor fra albummet

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
da: Spor fra samme album

en: Track directly follows previous track in album
da: Sporet efterfølger direkte det forrige spor på albummet

en: Track comes after previous track in album
da: Sporet kommer efter det forrige spor på albummet

en: Track is in the same album as previous track
da: Sporet er på samme album som forrige spor

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
da: Lignende kunstner fra EchoNest

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
da: Biasen "EchoNest" slår spor op på Echo Nest og tilføjer kun lignende spor.

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
da: Minder om forrige kunstner (ifølge EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
da: Minder om vilkårlig kunstner i den aktuelle spilleliste (ifølge EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
da: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> synes at kunstneren minder om

en: the previous track's artist
da: det forrige spors kunstner

en: one of the artist in the current playlist
da: en af kunstnerne i den aktuelle spilleliste

[ctx: Name of the "IfElse" bias]
en: If Else
da: Hvis Ellers

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
da: Biasen "HvisEllers" tilføjer spor der matcher mindst en underbias. Den vil kun tjekke den anden underbias hvis den første ikke giver nogen resultater.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
da: Match alle sekventielt

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
da: ellers

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
da: Biasen "Part" udfylder dele af spillelisten fra forskellige underbias.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
da: Dette styrer hvilken andel af spillelisten som skal matche kriterierne

[ctx: Name of the "QuizPlay" bias]
en: Quiz play
da: Quizafspilning

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
da: Biasen "Quizafspilning" tilføjer spor som begynder med
    det tegn som det seneste spor sluttede med.

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
da: Spor hvis titel begynder med det
    tegn som det seneste spor sluttede med

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
da: Spor hvis kunstnernavn begynder med det
    tegn som det seneste spor sluttede med

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
da: Spor hvis albumnavn begynder med det
    tegn som det seneste spor sluttede med

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
da: Sidste tegn i den forrige sang er
    første tegn i den næste sang

en: of the track title (Title quiz)
da: i sporets titel (titelquiz)

en: of the artist (Artist quiz)
da: i kunstnernavnet (kunstnerquiz)

en: of the album name (Album quiz)
da: i albumnavnet (albumquiz)

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
da: Søg

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
da: Biasen "Søgeforespørgsel" tilføjer spor der
    findes ved en søgeforespørgsel. Den bruger samme
    søgeforespørgsel som samlingsbrowseren.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
da: Søg efter: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
da: Match via metamærker

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
da: Biasen "Mærkematch" tilføjer spor som
    opfylder en bestemt betingelse.

en: Invert condition
da: Invertér betingelse

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
da: Ikke %1

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
da: Tilfældig

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
da: Biasen "Tilfældig" tilføjer tilfældige spor fra
    hele samlingen uden nogen bias.

[ctx: Name of the "And" bias]
en: And
da: Og

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
da: Biasen "Og" tilføjer spor der matcher alle
    underbias.

[ctx: Name of the "Or" bias]
en: Or
da: Eller

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
da: Biasen "Eller" tilføjer spor der matcher mindst
    én underbias.

en: Replacement for bias %1
da: Erstatning for bias %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
da: Ny spilleliste

en: Rock and Pop
da: Rock og pop

en: Album play
da: Albumafspilning

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
da: Vurdering

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
da: For mange fejl fundet i spillelisten. Afspilning stoppet.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
da: <b>%1</b> af <b>%2</b> fra <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
da: <b>%1</b> af <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
da: <b>%1</b> fra <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
da: fra <b>%1</b>

en: Manual
da: Manuel

en: Classical
da: Klassisk

en: Full Bass
da: Fuld bas

en: Full Treble
da: Fuld diskant

en: Full Bass + Treble
da: Fuld bas + diskant

en: Laptop/Headphones
da: Bærbar/høretelefoner

en: Large Hall
da: Stor sal

en: Soft Rock
da: Blød rock

[ctx: Database type]
en: embedded
da: indlejret

[ctx: Database type]
en: external
da: ekstern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
da: Brugernavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
da: Databasetype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
da: Databaseplacering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
da: Målnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
da: Værtsnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
da: Databasenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
da: Sti til MySQL-serverprogram

en: Amarok 2.x Statistics Importer
da: Statistikimportør til Amarok 2.x

en: Banshee Statistics Importer
da: Statistikimportør til Banshee

en: Clementine Statistics Importer
da: Statistikimportør til Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
da: Forbindelsestype

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
da: Statistikimportør til Amarok 1.4

en: iTunes Statistics Importer
da: Statistikimportør til Apple iTunes

en: Rhythmbox Statistics Importer
da: Statistikimportør til Rhythmbox

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
da: Målnavn

en: Now playing
da: Afspiller nu

en: Retrieved lyrics is empty
da: Hentet sangtekst er tom

en: Lyrics data could not be parsed
da: Sangtekstdata kunne ikke fortolkes

en: No information available for this track
da: Der er ingen information tilgængelig for dette spor

en: The audio player by KDE
da: Lydafspilleren fra KDE

en: <i>Inactive authors</i>
da: <i>Inaktive udviklere</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
da: Udvikling af Amarok er ikke en hobby, det er en livsstil. Når folk forlader projektet, vil vi fortsætte med at respektere dem ved at nævne dem her:

en: Bart 'Where are my toothpicks' Cerneels
da: Bart "hvor er mine tandstikkere" Cerneels

en: Developer (Stecchino)
da: Udvikler (Stecchino)

en: Developer (dr_lepper)
da: Udvikler (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
da: Projektgrundlægger (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
da: Omskrivning af iPod-samling m.m. (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
da: Rokymoter, fejlgennemgang (Mamarok)

en: Ralf 'SalsaMaster' Engels
da: Ralf "SalsaMaster" Engels

en: Developer (rengels)
da: Udvikler (rengels)

en: Windows build (TheOneRing)
da: Windows-pakker (TheOneRing)

en: Developer (stuffcorpse)
da: Udvikler (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
da: Udvikler (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
da: Rokymoter, udvikler (sven423)

en: Developer (Teo`)
da: Udvikler (Teo`)

en: Rokymoter, Handbook (valorie)
da: Rokymoter, håndbog (valorie)

en: Ian 'The Beard' Monroe
da: Ian "skægget" Monroe

en: Developer (eean)
da: Udvikler (eean)

en: Developer (jefferai)
da: Udvikler (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
da: Udvikler (lfranchi)

en: Lydia 'is wrong(TM)' Pintscher
da: Lydia "tager fejl(tm)" Pintscher

en: Release Vixen (Nightrose)
da: Udgivelseshunræv (Nightrose)

en: Developer, Vision
da: Udvikler, vision

en: Developer (maxx_k)
da: Udvikler (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
da: Nikolaj Hald "også meget hot" Nielsen

en: Developer (nhn)
da: Udvikler (nhn)

en: Seb 'Surfin' down under' Ruiz
da: Seb "Surfin' down under" Ruiz

en: Developer (sebr)
da: Udvikler (sebr)

en: Developer (xevix)
da: Udvikler (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
da: Udvikler, Replay Gain-understøttelse

en: MP3tunes integration
da: MP3tunes-integration

en: Windows porting
da: Portering til Windows

en: Usability
da: Brugervenlighed

en: Dan 'Hey, it compiled...' Meltzer
da: Dan "jamen, det kunne kompilere..." Meltzer

en: Developer (hydrogen)
da: Udvikler (hydrogen)

en: Biased playlists
da: Spillelister med bias

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
da: Mærke-gætter, etiketter, spektrumanalysator

en: Nepomuk integration
da: Nepomuk-integration

en: Podcast improvements
da: Podcast-forbedringer

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
da: Live-cd, fejlrettelse (oggb4mp3)

en: Phonon, Lord-President of KDE Multimedia (apachelogger)
da: Phonon, øverste præsident for KDE Multimedia (apachelogger)

en: Assorted patches
da: Diverse rettelser

en: Icons
da: Ikoner

en: Developer, Website theme (KRF)
da: Udvikler, webside-tema (KRF)

en: Artwork
da: Grafik

en: Developer (MaskMaster)
da: Udvikler (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
da: Eftersyn og oprydning af fejlrapporter

en: UPnP support and patches (nsm)
da: UPnP-understøttelse og rettelser (nsm)

en: Website hosting
da: Hosting af webside

en: Scripting interface
da: Scripting-grænseflade

en: Nepomuk Collection (phalgun)
da: Nepomuk-samling (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
da: TagLib- og ktrm-kode

en: Patches & Windows porting (shakes)
da: Rettelser og portering til Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
da: Appletterne Fotos og Video, kontekstvisning

en: Developer, Automated Playlist Generator
da: Udvikler, automatiseret spillelistegenerator

en: Developer
da: Udvikler

en: Splash screen artist
da: Kunstner bag opstartsbillede

en: Context view
da: Kontekstvisning

en: Former contributors
da: Tidligere bidragsydere

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
da: Personerne på listen nedenfor har bidraget til Amarok tidligere. Tak!

en: Analyzers, patches, shoutcast
da: Analyser, rettelser, shoutcast

en: Patches
da: Rettelser

en: MySQL support
da: MySQL-understøttelse

en: Postgresql support
da: PostgreSQL-understøttelse

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
da: MTP og Rio Karma medieenhed, rettelser

en: Graphics, splash-screen
da: Grafik, opstartsbillede

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
da: Analyser, kontekstbrowser og øjeguf i statusområdet

en: Icons and image work
da: Ikoner og grafik

en: Dialog to filter the collection titles
da: Dialog til filtrering af samlingstitler

en: Tester, IRC channel operator, whipping
da: Tester, operatør i IRC-kanal, piskning

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
da: Rokymoter, fejlretter (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
da: Konqueror-sidepanel, nogle DCOP-metoder

en: FHT routine, bugfixes
da: FHT-rutine, fejlrettelser

en: K3b export code
da: Kode til K3b-eksport

en: Bugfixes, PostgreSQL support
da: Fejlrettelser, PostgreSQL-understøttelse

en: Wikipedia support, patches
da: Wikipedia-understøttelse, rettelser

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
da: Tidligere Amarok-logo, tidligere opstartsbillede, tidligere ikoner

en: Audioscrobbler support
da: Audioscrobbler-understøttelse

en: Loads of stuff
da: Masser af ting og sager

en: Splash screen
da: Opstartsbillede

en: Local Music
da: Lokal musik

en: Local sources of content
da: Lokale kilder til indhold

en: Online sources of content
da: Online kilder til indhold

en: Playlists
da: Spillelister

en: Various types of playlists
da: Forskellige typer af spillelister

en: Browse local hard drive for content
da: Gennemse lokal harddisk for indhold

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
da: &Vis

en: Lock Layout
da: Lås layout

en: Reset Layout
da: Nulstil layout

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
da: <qt>Efter lukning af hovedvinduet vil Amarok fortsat køre i statusområdet. Brug <B>Afslut</B> fra menuen, eller Amaroks statusikon, til at lukke programmet.</qt>

en: Docking in System Tray
da: Dokker i statusområdet

en: Play Media (Files or URLs)
da: Afspil medie (filer eller URL'er)

en: Add Media (Files or URLs)
da: Tilføj medie (filer eller URL'er)

en: Add Stream
da: Tilføj stream

en: Enter Stream URL:
da: Angiv URL til stream:

en: &Add Media...
da: Tilføj &medie...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
da: &Ryd Spilleliste

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
da: Redigér &kø

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
da: Fjer&n dobbeltgængere

en: &Add Stream...
da: Tilføj &stream...

en: &Export Playlist As...
da: &Eksportér spilleliste som...

en: Bookmark Playlist Setup
da: Sæt bogmærke ved spilleliste-opsætning

en: Bookmark Context Applets
da: Sæt bogmærke ved kontekst-applets

en: Play Media...
da: Afspil medie...

en: Edit Details of Currently Selected Track
da: Redigér detaljer for aktuelt markeret spor

en: Seek Forward by %1 seconds
da: Søg fremad med %1 sekunder

en: Seek Backward by %1 seconds
da: Søg tilbage med %1 sekunder

en: Update Collection
da: Opdatér samling

en: Synchronize Statistics...
da: Synkronisér statistik...

en: Previous Track
da: Forrige spor

en: Restart current track
da: Genstart aktuelt spor

en: Shuffle Playlist
da: Bland spilleliste

en: Repopulate Playlist
da: Genudfyld spilleliste

en: Disable Dynamic Playlist
da: Deaktivér dynamisk spilleliste

en: Next Track
da: Næste spor

en: Increase Volume
da: Forøg lydstyrken

en: Decrease Volume
da: Formindsk lydstyrken

en: Toggle Main Window
da: Slå hovedvinduet til og fra

en: Toggle Full Screen
da: Slå fuldskærm til/fra

en: Search playlist
da: Søg i spilleliste

en: Show active track
da: Vis aktivt spor

en: Show Notification Popup
da: Vis bekendtgørelses-pop-op

en: Mute Volume
da: Sæt på lydløs

en: Last.fm: Love Current Track
da: Last.fm: Elsk dette spor

en: Last.fm: Ban Current Track
da: Last.fm: Bandlys dette spor

en: Last.fm: Skip Current Track
da: Last.fm: Skip dette spor

en: Queue Track
da: Sæt spor i kø

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
da: Send Kunstner - Titel for det aktuelle spor til udklipsholderen

en: Rate Current Track: 1
da: Vurdér dette spor: 1

en: Rate Current Track: 2
da: Vurdér dette spor: 2

en: Rate Current Track: 3
da: Vurdér dette spor: 3

en: Rate Current Track: 4
da: Vurdér dette spor: 4

en: Rate Current Track: 5
da: Vurdér dette spor: 5

en: Network Request Viewer
da: Fremviser af netværksanmodninger

en: &About Amarok
da: &Om Amarok

en: &Diagnostics
da: &Diagnostik

en: &Report Bug...
da: &Rapportér programfejl...

en: &Music
da: &Musik

en: &Playlist
da: S&pilleliste

en: &Tools
da: Værk&tøjer

en: &Settings
da: &Indstillinger

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
da: Du har valgt at skjule menulinjen.
    
    Husk at du altid kan bruge genvejen "%1" til at få den frem igen.

en: Hide Menu
da: Skjul menu

en: Paused  ::  %1
da: Pause  ::  %1

en: Apply this layout change?
da: Anvend denne layoutændring?

en: MusicBrainz match ratio: %1%
da: MusicBrainz match-forhold: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
da: MusicDNS match-forhold: %1%

en: Choose Best Matches from This Album
da: Vælg bedste fund fra dette album

en: Go to Artist Page
da: Gå til kunstnerens side

en: Go to Album Page
da: Gå til albummets side

en: Go to Track Page
da: Gå til sporets side

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
da: Netværksanmodninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
da: &Ryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
da: Metode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
da: Svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
da: Længde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
da: Indholdstype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
da: Information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
da: Anmod om detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
da: Svardetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
da: Værdi

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
da: Læsning af OPML-podcast fra %1 mislykkedes med fejlen:

en: Playlist Layouts
da: Spillelistelayouts

en: Configure Playlist Layouts...
da: Indstil spillelistelayouts...

en: Configuration for
da: Konfiguration af

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
da: [præfiks]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
da: [suffiks]

en: Width:
da: Bredde:

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
da: Enten en fast (absolut) værdi, eller en relativ værdi (f.eks. 128px eller 12%).

en: Fit content
da: Tilpas indhold

en: Fit the element text
da: Tilpas elementtekst

[ctx: automatic width]
en: Automatic
da: Automatisk

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
da: Tag en ensartet del af den tilgængelige plads til alle elementer med automatisk bredde

en: Alignment:
da: Justering:

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Configuration for '%1'
da: Konfiguration af "%1"

en: Show cover
da: Vis omslag

en: Invalid playlist layout.
da: Ugyldigt spillelistelayout

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
da: Fandt et ukendt elementnavn under læsning af layout.

en: copy of %1
da: kopi af %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
da: Det aktuelle layout "%1" er skrivebeskyttet. Opretter et nyt layout kaldet "%2" med dine ændringer og sætter det som aktivt

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
da: Layoutet "%1" er et standardlayout og kan ikke slettes.

en: Cannot Delete Default Layouts
da: Kan ikke slette standardlayouts

en: Head
da: Albumoverskrift

en: Body
da: Albumspor

en: Body (Various artists)
da: Krop (diverse kunstnere)

en: Single
da: Enkeltspor

en: New playlist layout
da: Nyt spillelistelayout

en: Copy playlist layout
da: Kopiér spillelistelayout

en: Delete playlist layout
da: Slet spillelistelayout

en: Rename playlist layout
da: Omdøb spillelistelayout

en: Choose a name for the new playlist layout
da: Vælg et navn til det nye spillelistelayout

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
da: Indtast et navn til det spillelistelayout du er ved at definere:

en: Cannot create a layout with no name.
da: Kan ikke oprette et layout uden navn.

en: Layout name error
da: Fejl i layoutnavn

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
da: Kan ikke oprette et layout med samme navn som et eksisterende layout.

en: Cannot create a layout containing '/'.
da: Kan ikke oprette et layout som indeholder "/".

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
da: Angiv et navn til det spillelistelayout du er ved at oprette som kopi af layoutet "%1":

en: Choose a new name for the playlist layout
da: Vælg et nyt navn til spillelistelayoutet

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
da: Angiv et nyt navn til det spillelistelayout du er ved at omdøbe:

en: Cannot rename a layout to have no name.
da: Kan ikke omdøbe et layout til ikke at have et navn.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
da: Kan ikke omdøbe et layout til at have det samme navn som et eksisterende layout.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
da: Layoutet "%1", som du har ændret, er et standardlayout og kan ikke overskrives. Gemte som nyt layout kaldet "%2"

en: Default Layout
da: Standardlayout

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
da: Redigering af spillelistelayout

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
da: Tilgængelige layouts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
da: Vis indlejrede afspilningskontroller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
da: Gruppér efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
da: Vis værktøjstips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Track Progression
da: Sporfremgang

en: Only Queue
da: Kun kø

en: Repeat Track
da: Gentag spor

en: Repeat Album
da: Gentag album

en: Repeat Playlist
da: Gentag spilleliste

en: Random Tracks
da: Tilfældige spor

en: Random Albums
da: Tilfældige albummer

en: Favor
da: Favorisér

en: Higher Scores
da: Højere score

en: Higher Ratings
da: Højere vurdering

en: Not Recently Played
da: Ikke spillet for nyligt

en: Shuffle
da: Bland

en: Add a sorting level to the playlist.
da: Føj et sorteringsniveau til spillelisten.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
da: Føj spor til spilleliste

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
da: Sæt spor i kø

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
da: Erstat spilleliste

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
da: Pladsholder

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
da: Omslagsbillede

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
da: Mappe

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
da: Deler

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
da: Filnavn

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
da: Gruppelængde

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
da: Antal spor i gruppe

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
da: Etiketter

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
da: Stemning

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
da: Stemningslinje

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
da: Kilde

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
da: KildeEmblem

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
da: Titel

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
da: Titel (med spornummer)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
da: <a href='%1'>Dynamisk tilstand</a> Aktiveret. <a href='%2'>Genudfyld</a> | <a href='%3'>Slå fra</a>

en: &Save Current Playlist
da: &Gem nuværende spilleliste

en: &Save playlist to "%1"
da: &Gem spilleliste til "%1"

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
da[0]: %1 spor (%2)
da[1]: %1 spor (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
da[0]: %1 spor
da[1]: %1 spor

en: No tracks
da: Ingen spor

en: Total playlist size: %1
da: Størrelse på spilleliste i alt: %1

en: Queue size: %1
da: Køstørrelse: %1

en: Queue length: %1
da: Kølængde: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
da: <b>Bemærk:</b> Dette spor kan ikke afspilles.<br>%1

en: No extra information available
da: Ingen ekstra information tilgængelig

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
da: Filnavn

en: Disc Number
da: Disknummer

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
da: Spor

en: BPM
da: Taktslag/min.

en: Comment
da: Kommentar

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
da: Mappe

en: Sample Rate
da: Samplingsrate

en: Rating
da: Vurdering

[ctx: Column name]
en: Last Played
da: Senest afspillet

en: Mood
da: Stemning

en: File Size
da: Filstørrelse

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
da: Køredigering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
da: Flyt op

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
da: Fjern spor fra kø

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
da: Ryd kø

en: Clear the playlist sorting configuration.
da: Ryd konfiguration af spillelistesortering.

en: Add a playlist sorting level.
da: Tilføj et niveau af spillelistesortering.

en: Filter %1
da: Filtrér %1

en: Search %1
da: Søg i %1

en: %1 layout
da: %1-layout

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
da: Spilleliste

en: Start typing to progressively search through the playlist
da: Begynd at taste for løbende søgning i spillelisten

en: Tracks
da: Spor

en: Albums
da: Albummer

en: Artists
da: Kunstnere

en: Composers
da: Komponister

en: Years
da: År

en: Show only matches
da: Vis kun søgeresultater

en: Search Preferences
da: Søgeindstillinger

en: Tracks Added
da: Spor tilføjet

en: Tracks Removed
da: Spor fjernet

en: Tracks moved
da: Spor flyttet

en: Tracks have been hidden due to the active search.
da: Spor er blevet skjult af den aktive søgning.

en: The following sources are available for this track:
da: De følgende kilder er tilgængelige for dette spor:

en: Stop Playing After This Track
da: Stop afspilning efter dette spor

en: Remove From Playlist
da: Fjern fra spilleliste

en: Select Source
da: Vælg kilde

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
da: "Match mindst ét"-gruppe

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
da: "Match alle"-gruppe

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
da: Ukendt match-gruppe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
da: En editor til begrænsningsgrupper. Du kan sætte gruppetypen til "match alle" eller "match mindst én". Når gruppetypen er sat til "match alle", vil generatoren prøve at få spillelisten til at matche alle begrænsninger indeni gruppen. Når gruppetypen er sat til "match mindst ét", vil generatoren prøve at få spillelisten til at matche en af begrænsningerne indeni gruppen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
da: Indstillinger for begrænsningsgruppe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
da: APG vil kun anse begrænsningsgruppen for opfyldt hvis alle begrænsningerne indenfor gruppen er opfyldt. Dette svarer til et logisk OG: "sporene skal matche egenskaberne A, B og C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
da: Match alle begrænsninger i gruppen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
da: APG vil anse begrænsningsgruppen for opfyldt hvis en af begrænsningerne indenfor gruppen er opfyldt. Dette svarer til et logisk ELLER: "sporene skal matche egenskaberne A, B eller C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
da: Match mindst én begrænsning i gruppen

en: Checkpoint
da: Tjekpunkt

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
da: Fastgør et spor, album eller en kunstner til en bestemt position i spillelisten

en: Checkpoint: %1
da: Tjekpunkt: %1

en: unassigned
da: ikke tildelt

en: "%1" (track) by %2
da: "%1" (spor) af %2

en: "%1" (album) by %2
da: "%1" (album) af %2

en: "%1" (artist)
da: "%1" (kunstner)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
da: En editor til en tjekpunkt-begrænsning. Brugeren kan sætte spor, album eller kunstner til at blive placeret på en bestemt position i spillelisten.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
da: Indstillinger for tjekpunkt-begrænsning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
da: Vælg det spor du vil bruge some tjekpunkt.

note: i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue) i18n: ectx: property (displayFormat), widget (QTimeEdit, timeEdit_Position)
en: h:mm:ss
da: t:mm:ss

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
da: Hvor striks APG skal være mht. placering af det valgte spor på det angivne tidspunkt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
da: løs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
da: nøjagtig

en: Playlist Duration
da: Spillelistens varighed

en: Sets the preferred duration of the playlist
da: Sætter den foretrukne varighed af spillelisten

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
da: Spillelistens varighed: Lig med %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
da: Spillelistens varighed: Mere end %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
da: Spillelistens varighed: Mindre end %1

en: Playlist duration: unknown
da: Spillelistens varighed: Ukendt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
da: En editor til en Spillelistevarighed-begrænsning. Brugeren kan sætte navnet på begrænsningen, målvarigheden og om spillelisten skal være mindre end, lig med eller større end varigheden, samt hvor strikst APG skal matche varigheden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
da: Indstilling af begrænsning af spillelistens varighed

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
da: Om varigheden af den genererede spilleliste skal være kortere end, lig med eller længere end den angivne værdi.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
da: kortere end

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
da: lig med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
da: længere end

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
da: Den ønskede varighed af spillelisten, i timer, minutter og sekunder. Bemærk: På grund af Qt-begrænsninger er den maksimale spillelistevarighed du kan angive 24 timer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
da: Hvor striks APG skal være mht. at matche spillelistevarigheden med den angivne tid.

en: Total File Size of Playlist
da: Samlet filstørrelse for spillelisten

en: Sets the preferred total file size of the playlist
da: Sætter den foretrukne samlede filstørrelse for spillelisten

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
da: Samlet filstørrelse for spillelisten: Lig med %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
da: Samlet filstørrelse for spillelisten: Mere end %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
da: Samlet filstørrelse for spillelisten: Mindre end %1

en: Total file size of playlist: unknown
da: Samlet filstørrelse for spillelisten: Ukendt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
da: En editor til en Spillelistelængde-begrænsning. Brugeren kan angive det ønskede antal spor og om spillelisten skal indeholde færre end, lig med eller flere end dette antal spor, samt hvor strikst APG skal matche antallet af spor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
da: Indstilling af begrænsning af spillelistens samlede størrelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
da: Om den samlede størrelse af alle filer på den genererede spilleliste skal være mindre end, lig med eller mere end den angivne værdi.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
da: mindre end

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
da: flere end

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
da: Den ønskede samlede størrelse af alle filerne på spillelisten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
da: De filstørrelsesenheder der bruges af begrænsningen. Bemærk at kB er 1.000 bytes, MB er 1.000.000 bytes osv.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Hvor striks APG skal være mht. at matche den samlede størrelse for alle filer i spillelisten med den angivne størrelse.</p></body></html>

en: Playlist Length
da: Spillelistelængde

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
da: Sætter det foretrukne antal spor i spillelisten

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
da[0]: Spillelistens længde:  1 spor
da[1]: Spillelistens længde:  %1 spor

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
da[0]: Spillelistens længde: Mere end 1 spor
da[1]: Spillelistens længde: Mere end %1 spor

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
da[0]: Spillelistens længde: Færre end 1 spor
da[1]: Spillelistens længde: Færre end %1 spor

en: Playlist length: unknown
da: Spillelistens længde: Ukendt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
da: Indstilling af begrænsning af spillelistens længde

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the number of tracks in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
da: Om antallet af spor på den genererede spilleliste skal være færre end, lig med eller flere end den angivne værdi.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
da: færre end

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
da: Det ønskede antal spor for den genererede spilleliste.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
da: Hvor striks APG skal være mht. at matche spillelistelængden med det angivne antal spor.

en: Prevent Duplicates
da: Undgå dobbeltgængere

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
da: Undgå at duplikerede spor, albummer eller kunstnere fremkommer i spillelisten

en: Prevent duplicate tracks
da: Undgå dobbeltgængerspor

en: Prevent duplicate artists
da: Undgå dobbeltgængerkunstnere

en: Prevent duplicate albums
da: Undgå dobbeltgængeralbummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
da: En editor til en Undgå dobbeltgængere-begrænsning. Når sat til "spor", vil den prøve at forhindre at mere end én kopi af det samme spor havner i spillelisten. Når sat til "album" eller "kunster", vil den forsøge at forhindre at mere end ét spor fra et givent album eller en given kunster havner i spillelisten.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
da: Indstillinger for Undgå dobbeltgængere-begrænsning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
da: Kontrollér hvilke dobbeltgængere der skal undgås. "Undgå duplikerede spor" er den mindst restriktive, og "undgå duplikerede kunstnere" er den mest restriktive.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
da: Undgå dobbeltgænger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
da: spor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
da: albummer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
da: kunstnere

en: Match Tags
da: Match mærker

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
da: Få alle spor i spillelisten til at matche det angivne karakteristika

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
da: Match mærke:%1 %2 %3 %4

en:  not
da:  ikke

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
da[0]: %1 stjerne
da[1]: %1 stjerner

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
da: lig med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
da: større end

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
da: før

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
da: på

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
da: efter

en: within
da: indenfor

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
da: lig med

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
da: starter med

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
da: slutter med

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
da: indeholder

en: regexp
da: regudtr

en: unknown comparison
da: ukendt sammenligning

en: %1 day | %1 days
da[0]: %1 dag
da[1]: %1 dage

en: %1 month | %1 months
da[0]: %1 måned
da[1]: %1 måneder

en: %1 year | %1 years
da[0]: %1 år
da[1]: %1 år

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
da[0]: måned
da[1]: måneder

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
da[0]: år
da[1]: år

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
da: En editor til et en MærkeMatch-begrænsning. Brugeren kan angive et spor-karakteristika, og APG vil udfylde spillelisten med spor som matcher det karakteristika. Dette fungerer tilsvarende til matchingattributterne i smarte spillelister i Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
da: Indstilling af begrænsning af mærkematch

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
da: Vælger hvilke spor-karakteristika du vil matche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
da: Felt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">APG vil vælge alle spor der <span style=" font-weight:600;">ikke</span> matcher de angivne karakteristika.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
da: Invertér:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
da: Om APG skal vælge spor der er mindre end, lig med eller større end den angivne værdi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
da: Den numeriske værdi som spor-karakteristikken skal matche.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
da: Hvor striks APG skal være mht. at matche spor med den angivne værdi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
da: Om APG skal vælge spor som er før, på eller efter en specifik dato, eller om den skal vælge spor der er indenfor et bestemt tidsinterval.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
da: indenfor de sidste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
da: Den specifikke dato som APG skal bruge til matchning.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
da: Den relative tidsperiode som APG skal prøve at matche.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
da: Hvor striks APG skal være mht. at matche spor med den angivne dato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
da: Om APG skal vælge spor der er lig med, begynder med, slutter med eller indeholder den angivne streng.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
da: lig med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
da: starter med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
da: slutter med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
da: indeholder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
da: Strengen som APG skal bruge til matchning af spor.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
da: Om APG skal vælge spor der er mindre end, lig med eller større end den angivne tid.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
da: Det tidsrum tid som APG skal prøve at matche.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
da: Hvor striks APG skal være mht. at matche spor med den angivne tid.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
da: Om APG skal vælge spor der er mindre end, lig med eller større end den angivne vurdering.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
da: Den vurdering som APG skal prøve at matche.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
da: Hvor striks APG skal være mht. at matche spor med den angivne vurdering.

en: title
da: titel

en: artist name
da: kunstnernavn

en: album name
da: albumnavn

en: composer
da: komponist

[ctx: Field name]
en: year
da: år

en: comment
da: kommentar

en: track number
da: spornummer

en: disc number
da: disknummer

en: length
da: længde

en: added to collection
da: føjet til samlingen

en: rating
da: vurdering

en: first played
da: først spillet

en: last played
da: senest spillet

en: play count
da: afspilningstæller

en: label
da: etiket

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
da: Spillelistegeneratoren kunne ikke indlæse nogen spor fra samlingen.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
da: Der er ingen spor der matcher alle begrænsninger. Spillelistegeneratoren vil finde de spor der bedst matcher, men du bør måske overveje at løsne begrænsninger for at finde flere spor.

en: New playlist preset
da: Ny forudindstilling for spilleliste

en: Unnamed playlist preset
da: Unavngiven forudindstilling for spilleliste

en: Generating a new playlist
da: Genererer en ny spilleliste

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
da: Spillelistegeneratoren oprettede en spilleliste som ikke opfylder alle dine begrænsninger. Hvis du ikke er tilfreds med resultaterne, så prøv at gøre nogle af dine begrænsninger løsere eller fjerne dem og generere en ny spilleliste.

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Constraint Group
da: Begrænsningsgruppe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
da: Editor til APG-forudindstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
da: Begrænsningstræ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
da: Navn på APG-forudindstilling

en: Import preset
da: Importér forudindstilling

en: Preset files
da: Forudindstillingsfiler

en: Preset exported to %1
da: Forudindstilling eksporteret til %1

en: Preset could not be exported to %1
da: Forudindstillingen kunne ikke eksporteres til %1

en: Presets could not be imported from %1
da: Forudindstillinger kunne ikke importeres fra %1

en: %1 could not be opened for preset import
da: %1 kunne ikke åbnes til import af forudindstilling

en: Example 1: new tracks added this week
da: Eksempel 1: Nye spor tilføjet i denne uge

en: Example 2: rock or pop music
da: Eksempel 2: Rock- eller popmusik

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
da: Eksempel 3: Cirka én times spor med forskellige kunstnere

en: Example 4: like my favorite radio station
da: Eksempel 4: Ligesom min yndlingsradiostation

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
da: Eksempel 5: En 80-minutters cd med rock, metal og industrial

en: Export "%1" preset
da: Eksportér "%1"-forudindstilling

en: Preset files (*.xml)
da: Forudindstillingsfiler (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
da: Spillelistefiler på disk

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
da: Spillelistefilen "%1" kunne ikke indlæses.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
da: Version %1 af spilleliste-databaseskemaet blev fundet, men denne Amarok-version understøtter kun version %2 (og tidligere versioner som begynder med %2). Spillelister som er gemt i Amaroks database vil sandsynligvis ikke virke og alle skrivehandlinger med dem kan medføre at de mistes. Måske har du startet en ældre version af Amarok med en database der er skrevet af en nyere version?

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
da: Fremtidig version af spilleliste-database?

en: Amarok Database
da: Amarok-database

en: Local playlists stored in the database
da: Lokale spillelister lagret i databasen

en: <Empty>
da: <Tom>

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
da: Amarok kunne ikke finde nogen plugins. Dette indikerer at der er et installationsproblem.

en: Scanning music
da: Scanner musik

en: Abort for scanner requested
da: Anmodet om afbrydning af scanner

en: Aborting scanner with error: %1
da: Afbryder scanneren med fejlen: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
da: Kunne ikke finde amarokcollectionscanner!

en: Unable to start Amarok collection scanner.
da: Kan ikke starte Amarok samlingsscanner.

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
da: Scanning af samlingen måtte afbrydes. For mange sammenbrud (%1) indtraf under scanningen. Følgende filer forårsagede sammenbrudene:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
da: En KDE teksteditor-komponent blev ikke fundet.
    Tjek din KDE-installation.  Konsolle afsluttes!

en: Code
da: Kode

en: Console
da: Konsol

en: Error
da: Fejl

en: Execute Script
da: Kør script

en: &New Script
da: &Nyt script

en: &Delete Script
da: &Slet script

en: &Clear All Scripts
da: &Ryd alle scripts

en: Previous Script
da: Forrige script

en: Next Script
da: Næste scripts

en: &View
da: &Vis

en: This will stop this script! Continue?
da: Dette vil stoppe scriptet! Vil du fortsætte?

en: Choose where to save your scripts
da: Vælg hvor dine scripts skal gemmes

en: Remove script file from disk?
da: Fjern script-fil fra disk?

en: Remove Script
da: Fjern script

en: Are you absolutely certain?
da: Er du helt sikker?

en: Terminate
da: Afslut

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
da: Scriptet %1 har nu evalueret i over 5 sekunder. Skal det afsluttes?

en: Script error reported by: %1
    %2
da: Script-fejl rapporteret af: %1
    %2

en: Add new Ampache server
da: Tilføj ny Ampache-servere

en: Successfully connected
da: Forbindelse gennemført

en: Connection failure
da: Forbindelsesfejl

en: Authentication failed.
da: Autentificering mislykkedes.

en: Authentication Error
da: Godkendelsesfejl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
da: Tilføj server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
da: Fjern server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
da: Serveradresse

en: Amarok frontend for your Ampache server
da: Amarok-frontend til din Ampache-server

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
da: Brug problemfrit Amarok som en frontend til din Ampache-server. Dette lader dig gennemse og afspille alt Ampache-indholdet igennem Amarok.

en: Ampache Server %1
da: Ampache-serveren %1

en: Updated: %1
da: Opdateret: %1

en: <p>No information found for this track.</p>
da: <p>Ingen information fundet om dette spor.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
da: <p>Ingen information fundet om dette album.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
da: <p>Ingen information fundet om denne kunstner.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
da: Tjek forbindelsen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
da: gpodder.net-profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Registrér dig på gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
da: &Test login

en: Gpodder Podcasts
da: Gpodder-podcasts

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
da: Prøver at synkronisere statusser med gpodder.net

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
da: Prøver at synkronisere abonnementer med gpodder.net

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
da: GPodder-tjenesten kunne ikke hente data fra serveren. Vil prøve igen om 10 sekunder...

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
da: gpodder.net: Podcast-arkivtjeneste

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
da: gpodder.net er en online podcast-arkiv- og synkroniseringstjeneste.

en: Subscribe
da: Abonnér

en: gpodder.net credentials
da: gpodder.net-akkreditiver

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
da: Ingen kørende KWallet fundet. Vil du have at Amarok skal gemme dine gpodder.net-akkreditiver i klartekst?

en: Testing...
da: Tester...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
da: Brugernavn eller adgangskode er tomt. Ret det og prøv igen.

en: Failed
da: Mislykkedes

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
da: Gennemført

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
da: Enten brugernavn eller adgangskode er forkert.  Ret 
    venligst dette og forsøg igen

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
da: Kan ikke forbinde til tjenesten gpodder.net eller en anden fejl opstod.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
da: Fejl under fortolkning af svaret, tjek om gpodder.net virker korrekt og rapportér en fejl

en: No description available...
da: Ingen beskrivelse tilgængelig...

en: From Jamendo.com
da: Fra Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
da: En side hvor kunsnere frit kan dele deres musik

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
da: Et arkiv af gratis musik under Creative Commons-licens

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
da: Jamendo.com sætter kunstnere og musikelskere i forbindelse med hinanden. Siden lader kunstnere uploade deres egne albummer for at dele dem med verden og brugere downloade dem allesammen gratis. Lyt til og download alt Jamendo.com-indhold igennem Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
da: Opdatér

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
da: Genre / kunstner

en: Genre / Artist / Album
da: Genre / kunstner / album

en: Downloading Jamendo.com database...
da: Downloader Jamendo.com-database...

en: Updating the local Jamendo database.
da: Opdaterer den lokale Jamendo-database.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
da[0]: Opdatering af databasen for Jamendo.com færdig. Tilføjede et spor fra
da[1]: Opdatering af databasen for Jamendo.com færdig. Tilføjede %1 spor fra

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
da[0]: et album af
da[1]: %1 albummer af

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
da[0]: en kunstner.
da[1]: %1 kunstnere.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
da: Lignende fra Last.fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
da: Biasen lignende fra "Last.fm" slår spor op på Last.fm og tilføjer kun lignende spor.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
da: Ligner forrige spor (ifølge Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
da: Ligner forrige kunstner (ifølge Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
da: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> synes at sporet minder om

en: the previous track
da: det forrige spor

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
da: Last.fm ugens topkunstner

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
da: Biasen "UgensTop" tilføjer spor der er på den ugentlige topliste hos Last.fm.

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
da: Spor fra toplisterne hos Last.fm fra %1 til %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
da: fra:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
da: til:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
da: Last.fm-profil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
da: Last.fm-tjenester

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
da: &Indsend spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
da: &Brug komponistdata i Last.fm som kunstner, hvis de findes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
da: Brug Last.fm-mærker såsom <b>7 ud af 10 stjerner</b> til at repræsentere dine Amarok-vurderinger under statistiksynkronisering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
da: Brug smarte mærker til at repræsentere vurderinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
da: <html>Ved scrobbling af spor til Last.fm, rettes hyppige fejl i spormærker, såsom kunstner, album og titel automatisk. Markér dette for at få besked når dette sker og hvad autokorrekturen var</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
da: Giv besked om retningsforslag til spormærker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
da: <html>Markér dette hvis du vil have at visse spor hverken skal scrobbles eller opdateres til Last.fm afspiller nu</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
da: Scrobble ikke spor med etiketten:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
da: <html>Vælg en foretrukken etiket (eller skriv en ny). Spor med denne etiket vil ikke blive scrobblet</html>

en: Last.fm: The social music revolution
da: Last.fm: Den sociale musikrevolution

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
da: Last.fm er en populær online tjeneste der giver personlige radiostationer og musikanbefalinger. En personlig lyttestation skræddersyes baseret på dine lyttevaner og giver dig anbefalinger af ny musik. Det er også muligt at afspille stationer med musik der minder om en bestemt kunstner såvel som at lytte til streams fra folk du har tilføjet som venner

en: Last.fm: Love
da: Last.fm: Elsk

en: Enter an artist name
da: Indtast et kunstnernavn

en: Enter a tag
da: Indtast et mærke

en: Enter a Last.fm user name
da: Angiv et brugernavn til Last.fm

en: Username: %1
da: Brugernavn: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
da[0]: Afspilningstæller:  %1 afspilning
da[1]: Afspilningstæller: %1 afspilninger

en: Create a Custom Last.fm Station
da: Opret en brugertilpasset Last.fm-station

en: Tag
da: Mærke

en: User
da: Bruger

en: %1's Streams
da: Streams fra %1

en: Global Tags
da: Globale mærker

en: Friends' Loved Radio
da: Elsket radio for ven

en: Friends' Personal Radio
da: Personlig radio for ven

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
da: Kunne ikke åbne KDE-tegnebogen til læsning af Last.fm-akkreditiver

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
da: Mislykkedes

en: Unable to connect to Last.fm service.
da: Kan ikke forbinde til Last.fm-tjenesten.

[ctx: %2 is artist name, %1 is number of plays]
en: %2 (%1 play) | %2 (%1 plays)
da[0]: %2 (%1 afspilning)
da[1]: %2 (%1 afspilninger)

en: Personal Radio
da: Personlig radio

en: My Recommendations
da: Mine anbefalinger

en: My Radio Station
da: Min radiostation

en: My Mix Radio
da: Min mix-radio

en: My Top Artists
da: Mine topkunstnere

en: My Tags
da: Mine mærker

en: Friends
da: Venner

en: Last.fm: &Ban
da: Last.fm: &Bandlys

en: Ban this track
da: Bandlys dette spor

en: Skip this track
da: Skip dette spor

en: Global Tag Radio: "%1"
da: Giv radio globalt mærke: "%1"

en: User Tag Radio: "%1"
da: Giv radio brugermærke: "%1"

en: Similar Artists to "%1"
da: Kunstnere som ligner "%1"

en: Artist Fan Radio: "%1"
da: Radio for fans af kunstner: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
da: Radio fra naboer til %1

en: %1's Personal Radio
da: Personlig radio for %1

en: %1's Mix Radio
da: %1s mix-radio

en: %1's Recommended Radio
da: Radio som %1 anbefaler

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
da: Radio anbefalet af %1 (popularitet: %2)

en: Group Radio: %1
da: Grupperadio: %1

en: Track Radio
da: Følg radio

en: Artist Radio
da: Kunstnerradio

en: Last.fm is cool...
da: Last.fm er fedt...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
da: For at lytte til Last.fm-streams og -radio skal du være betalende Last.fm-abonnent og du skal streame fra et <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>understøttet land</a>. Alle andre Last.fm-funktioner fungerer fint.

en: Error starting track from Last.fm radio
da: Fejl ved start af spor fra Last.fm-radio

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
da: Elsket spor: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
da: Bandlyst spor: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
da: %1 <b>%2</b> bør rettes til <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
da: Last.fm foreslår at nogle mærker for sporet <b>%1</b> bør rettes:

en: Play Similar Artists from Last.fm
da: Afspil lignende kunstnere fra Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
da: gør spor-matchning langsommere

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
da: Downloader "%1" af "%2" fra Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
da: Downloader album fra Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
da: Magnatune-download synes at være mislykket. Kan ikke læse zip-fil

en: Uncompressing Magnatune.com download...
da: Dekomprimerer download fra Magnatune.com...

en: Adding album cover to collection
da: Tilføjer albumomslag til samling

en: Preview Tracks
da: Prøvelyt til spor

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
da: Sporene som du er ved at kopiere, er prøvelytte-streams fra Magnatune.com. For at få bedre kvalitet og reklamefri streams, kan du overveje at købe et album-download. Husk at når du køber fra Magnatune.com får kunstneren 50%. Desuden støtter du Amarok-projektet med 10%, hvis du køber gennem Amarok.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
da: Opdateringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
da: Hvis du markerer dette felt, vil Amarok periodisk tjekke Magnatune-databasen for opdateringer og downloade dem automatisk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
da: Opdatér Magnatune-databasen automatisk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
da: Download igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
da: Angiv din e-mailadresse her for at kunne downloade tidligere køb fra Magnatune.com igen, direkte igennem Amarok.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
da: Muligheder for medlemskab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
da: Jeg er medlem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
da: Type af medlemskab:

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For mere information om medlemskab af Magnatune.com samt tilmelding, kan du gå til  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
da: Stream-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
da: Type af prøvelytte-stream:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
da: Mp3, høj kvalitet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
da: Mp3, lav kvalitet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
da: Download albummer fra Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
da: Download-tilvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
da: Vælg format:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
da: Hent til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
da: Hvis du downloader til en placering, som allerede overvåges af Amarok, vil 
    albummet automatisk blive føjet til din samling.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
da: Information om Magnatune

en: Processing download
da: Behandler download

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
da: Der lader til at være en fejl i den indtastede medlemsinformation. Ret venligst dette og forsøg igen.

en: Could not process download
da: Kunne ikke behandle download

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
da: Gen-download af et tidligere købt album "%1" af "%2" fra Magnatune.com.
    
    Brugernavn: %3
    Adgangskode: %4

en: Loading artist info...
da: Indlæser kunstnerinfo...

en: Fetching %1 Artist Info
da: Henter kunstnerinformation for %1

en: Loading album info...
da: Indlæser albuminfo...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
da: Udgivelsesår: %1

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: From Magnatune.com
da: Fra Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
da: Indlæser forside fra Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
da: Henter forsiden fra Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
da: Indlæser din favoritside på Magnatune.com...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
da: Indlæser din personlige side med anbefalinger fra Magnatune.com...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
da: Det ikke-onde pladeselskab som er fair overfor såvel kunstnere som kunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
da: Klik på denne knap for at downloade Magnatune-databasen nu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
da: Amarok skal downloade Magnatune-databasen for at kunne aktivere Magnatune-butikken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
da: Hvis du aktiverer følgende indstiling vil Amarok tjekke for Magnatune-opdateringer og downloade dem automatisk. Du kan altid deaktivere denne indstilling senere i indstillingerne for Magnatune-tjenesten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
da: Opdatér

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
da: Håndtering af gen-download

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
da: Dette er de albummer som du tidligere har hentet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
da: &Download igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
da: Kunstner - Album

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
da: Henter liste over tidligere Magnatune.com-køb

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
da: Medlemsregistrering til Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ved at blive medlem af Magnatune.com, får du ubegrænset download-adgang og kan downloade ethvert album via Amarok med et enkelt museklik. Ved at blive medlem kan du også lytte til alle streaming-spor fra Magnatune.com uden reklamer.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Amarok-holdet får 10% af din indledningsvise medlemskabsbetaling, så ved at blive medlem støtter du også udviklingen af Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Som altid, får kunsterne 50% dine medlemskabsbetalinger fordelt efter hvilke kunstnere du downloader og streamer.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Klik her for at læse mere om Magnatune.com-medlemskab, eller registrere dig: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Info om medlemskab</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Efter du har meldt dig ind, kan du gå til Magnatune-konfigurationen "Indstillinger->Indstil Amarok->Plugins" og angive din medlemsinformation. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
da: Luk

en: "Fair trade" online music store
da: Online musikbutik med "Fair trade"

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
da: Magnatune.com er et anderledes slags pladeselskab med mottoet "Vi er ikke onde!" 50% af hvert køb går direkte til kunstneren og hvis du køber et album gennem Amarok, får Amarok-projektet 10% i kommission. Magnatune.com tilbyder også "ad libitum"-medlemskaber som lader dig downloade så meget af deres musik som du ønsker.

en: Artist / Album
da: Kunstner / album

en: Re-download
da: Gen-download

en: Update Database
da: Opdatér database

en: Tools
da: Værktøjer

en: Download Album
da: Download album

en: Signup
da: Registrér dig

en: Downloading Magnatune.com database...
da: Henter database for Magnatune.com...

en: Updating the local Magnatune database.
da: Opdaterer den lokale Magnatune-database.

en: ERROR: No arguments supplied
da: FEJL: Ingen agumenter anført

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
da: FEJL: Forkert antal argumenter til addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
da: FEJL: Fortolkningsfejl for argument 2 ( count )

en: ERROR: Unknown argument.
da: FEJL: Ukendt argument.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
da[0]: Opdatering af databasen for Magnatune.com færdig. Databasen indeholder 1 spor på
da[1]: Opdatering af databasen for Magnatune.com færdig. Databasen indeholder %1 spor på

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
da[0]: 1 album af
da[1]: %1 albummer af

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
da[0]: 1 kunstner.
da[1]: %1 kunstnere.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
da: Amaroks MP3tunes Harmony-dæmon

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
da: Håndterer AutoSync for tjenesten MP3tunes i Amarok.

en: The identifier the daemon should use.
da: Identifikatoren som dæmonen skal bruge.

en: The email to be used for authentication.
da: E-mail som skal bruges til godkendelse.

en: The pin to be used for authentication.
da: PIN som skal bruges til godkendelse.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
da: MP3tunes-login

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
da: E-mail:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
da: AutoSync er en funktion fra MP3tunes, som lader dig flytte din musik mellem 
    computere og enheder automatisk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
da: AutoSync er en funktion fra MP3tunes, som lader dig flytte din musik mellem 
    computere og enheder automatisk. Du kan uploade musik fra et sted 
    og få det til at downloade øjeblikkeligt til andre steder.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
da: Aktivér AutoSync

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
da: PIN-kode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/
    REC-html40/strict.dtd">
    
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css
    ">
    
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; 
    font-weight:400; font-style:normal;">
    
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-
    right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.
    mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: 
    underline; color:#0057ae;">Få et MP3tunes locker</span></a></p></body></
    html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
da: Online musikskab hvor du trygt kan lagre og tilgå din musik: 
    http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
da: MP3tunes Locker: Din musik overalt!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
da: MP3tunes AutoSync aktiveret

en: MP3tunes AutoSync Disabled
da: MP3tunes AutoSync deaktiveret

en: Authenticating
da: Godkender

en: MP3tunes failed to Authenticate.
da: MP3tunes kunne ikke autentificere.

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
da: MP3tunes Harmony: Afbrudt

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
da: MP3tunes Harmony: Venter på PIN-input

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
da: MP3tunes Harmony: Forbindelse oprettet

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
da: Fejl i MP3tunes Harmony
    %1

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
da: Kun følgende typer af spor kan uploades til MP3tunes: ogg, mp3, mp4, m4a, m4p, aac, og wma.

en: Upload to MP3tunes Initiated
da: Upload til MP3tunes startet

en: Uploading Track %1/%2
da: Uploader spor %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
da: Tilføj en lokal eller ekstern OPML-fil der skal inkluderes i listen.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
da: Hvis det efterlades tomt vil titlen fra OPML-filen blive brugt.

en: Loading Podcast Info...
da: Indlæser podcast-info...

en: Fetching Podcast Info
da: Henter podcast-info

en: Add OPML
da: Tilføj OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
da: Tilføj OPML

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Podcast Directory
da: Podcast-liste

en: A large listing of podcasts
da: En stor liste over podcasts

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
da: En udførlig liste over podcasts der kan søges i, som du kan abonnere på direkte igennem Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
da: Føj en OPML-fil til listen.

en: Loading info...
da: Indlæser info...

en: This service does not accept any messages
da: Denne tjeneste accepterer ingen beskeder

en: ERROR: unknown message
da: FEJL: Ukendt besked

en: Neither playable nor downloadable url specified.
da: Den URL der er angivet kan hverken afspilles eller downloades.

en: No service named %1 is currently loaded
da: Ingen tjeneste kaldet %1 er indlæst i øjeblikket

en: This collection is currently offline
da: Denne samling er i øjeblikket offline

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
da: %1 kan synkronisere spor-metadata, såsom afspilningstæller eller vurdering, med andre samlinger. Vil du holde %1 synkroniseret?
    
    Du kan altid ændre denne beslutning i Amaroks indstillinger.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
da: Du lader kun til at have den lokale samling. Statistiksynkronisering giver kun mening hvis der er mere end én samling.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
da[0]: Afspillet %2 gange, hvoraf én afspilning er nylig og unik for denne kilde
da[1]: Afspillet %2 gange, hvoraf %1 afspilninger er nylige og unikke for denne kilde

en: Ignored labels: %1
da: Ignorerede etiketter: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
da: Kan matche spor efter: %1
    Kan synkronisere: %2

en: Synchronize Statistics
da: Synkronisér statistik

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
da: Matchende spor til statistiksynkronisering

en: Synchronizing Track Statistics
da: Synkronisering af sporstatistik

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
da[0]: Synkronisering af %2 gennemført. <b>Et</b> spor blev opdateret.
da[1]: Synkronisering af %2 gennemført. <b>%1</b> spor blev opdateret.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
da[0]: <b>Et</b> spor blev sat i kø til scrobbling til %2.
da[1]: <b>%1</b> spor blev sat i kø til scrobbling til %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
da[0]: <b>Et</b> spor blev afspillet for kort tid til at blive scrobblet.
da[1]: <b>%1</b> spor blev afspillet for kort tid til at blive scrobblet.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
da[0]: <b>Et</b> spor havde utilstrækkelige metadata til at blive scrobblet.
da[1]: <b>%1</b> spor havde utilstrækkelige metadata til at blive scrobblet.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
da[0]: <b>Et</b> spor blev rapporteret at være blevet afspillet i fremtiden.
da[1]: <b>%1</b> spor blev rapporteret at være blevet afspillet i fremtiden.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
da[0]: <b>Et</b> spor blev senest spillet for længe siden til at blive scrobblet.
da[1]: <b>%1</b> spor blev senest spillet for længe siden til at blive scrobblet.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
da[0]: Scrobbling af <b>et</b> spor blev skippet som konfigureret af brugeren.
da[1]: Scrobbling af <b>%1</b> spor blev skippet som konfigureret af brugeren.

en: Configure Synchronization...
da: Indstil synkronisering...

en: Tracks matched by: %1
da: Spor matchet af: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
da: Ingen valgt samling understøtter skrivning af %1 - det giver ikke mening at synkronisere.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
da: Vælg samlinger der skal synkroniseres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
da: Vælg felter der skal synkroniseres

en: Configure Synchronization Target
da: Indstil synkroniseringsmål

en: Add Synchronization Target
da: Tilføj synkroniseringsmål

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
da: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> før synkronisering af sporene med et filbaseret mål, bør du altid sikre dig at databasefilen ikke aktuelt er i brug!

en: Choose Target Type
da: Vælg måltype

en: Configure Target
da: Indstil mål

en: Back
da: Tilbage

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
da: Ingen spor er unikke for én af kilderne der deltager i synkroniseringen

en: There are no tracks excluded from synchronization
da: Ingen spor er udeladt fra synkroniseringen

en: Expand Tracks With Conflicts
da: Fold spor med konflikter ud

en: Expand Updated
da: Fold opdaterede ud

en: Collapse Tracks Without Conflicts
da: Fold spor uden konflikter sammen

en: Collapse Not Updated
da: Fold ikke opdaterede sammen

en: Reset All Ratings to Undecided
da: Nulstil alle vurderinger til ikke bestemt

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
da: Medtag etiketter fra %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
da: Udelad etiketter fra %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
da: Nulstil alle etiketter til Ikke bestemt (undlad synkronisering)

en: All Tracks
da: Alle spor

en: Updated Tracks
da: Opdaterede spor

en: Tracks With Conflicts
da: Spor med konflikter

en: There are no tracks with conflicts
da: Der er ingen spor med konflikter

en: There are no tracks going to be updated
da: Der er ingen spor der bliver opdateret

en: Tracks that are unique to their sources
da: Spor der er unikke for deres kilder

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
da: Spor der er blevet udeladt fra synkronisering pga. flertydighed

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
da[0]: <b>En</b> afspilning
da[1]: <b>%1</b> afspilninger

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
da[0]: %2 ud af <b>et</b> spor vil blive scrobblet til %3.
da[1]: %2 ud af <b>%1</b> spor vil blive scrobblet til %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
da: Viser %1 ud af %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
da: Matchede spor

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
da: Filtrér spor...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
da: Påvirker alle mulige spor, ikke kun de viste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
da: Tag vurderinger fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
da: Fold ud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
da: Fold sammen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
da: Unikke spor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
da: Udeladte spor

en: Abort
da: Afbryd

en: Multiple background tasks running (click to show)
da: Flere baggrundsopgaver kører (klik for at vise dem)

en: Abort all background tasks
da: Afbryd alle baggrundsopgaver

en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Rediscover Your Music
da: Genopdag din musik

en: Slim Toolbar
da: Slank værktøjslinje

en: Volume: %1% (muted)
da: Lydstyrke: %1% (lydløs)

en: Volume: %1%
da: Lydstyrke: %1%

en: Transcode Tracks
da: Konvertér spor

en: Transc&ode
da: K&onvertér

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
da: Under kopiering kan du vælge at konvertere dine musikfiler til et andet format med en indkoder (codec). Dette kan gøres for at spare plads eller for at gøre dine filer læsbare for en transportabel musikafspiller eller et bestemt program.

en: &Copy
da: &Kopiér

en: Just copy the tracks without transcoding them.
da: Kopiér blot sporene uden at konvertere dem.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
da: Under flytning kan du også vælge at konvertere dine musikfiler til et andet format med en indkoder (codec). Dette kan gøres for at spare plads eller for at gøre dine filer læsbare for en transportabel musikafspiller eller et bestemt program. Kun filer der er blevet konverteret med succes vil blive fjernet fra deres oprindelige placering.

en: &Move
da: &Flyt

en: Just move the tracks without transcoding them.
da: Flyt blot sporene uden at konvertere dem.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
da: I øjeblikket ikke tilgængeligt på dit system.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
da: Målsamlingen indikerer at dette format ikke ville kunne afspilles.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
da: Konvertér

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
da: Konvertér alle spor til det valgte format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
da: Konvertér alle spor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
da: Konvertér kun spor når det er nødvendigt for at kunne afspille dem i destinationssamlingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
da: Konvertér kun når det er nødvendigt for afspilning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
da: Konvertér kun når kildens og destinationens filformater er forskellige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
da: Konvertér kun når kildens og destinationens formater er forskellige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
da: <b>Bemærk:</b> Der er ingen indkodning tilgængelig. Hvis du vil konvertere spor, så installér <i>ffmpeg</i>- eller <i>libav</i>- pakker (med <i>ffmpeg</i>-wrapper) med de passende indkodere. Ellers kan du markere indstillingen <i>Husk dette valg til næste gang</i>, for at slippe for denne dialog ved fremtidige overførsler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
da: Husk dette valg til næste gang

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
da: Vælg en indkoder fra listen for at indstille paremetre for konverteringshandlingen.

en:  (recommended)
da:  (anbefalet)

en: Ask before each transfer
da: Spørg før hver overførsel

en: Muted
da: Lydløs

en: <i>Volume: %1</i>
da: <i>Lydstyrke: %1</i>

en: Rating: %1
da: Vurdering: %1

en: Play count: %1
da: Afspilningstæller: %1

en: Last played: %1
da: Sidst spillet: %1

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: List and run bookmarks, or create new ones
da: Vis liste og kør bogmærker, eller opret nye

en: Amarok Bookmarks
da: Amarok-bogmærker

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
da: Kopiér aktuelt vist bogmærke til udklipsholderen

en: Scheme
da: Skema

en: Preset:
da: Forudindstilling:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
da: En liste over vælgbare forudindstillinger for skema/format.

en: Add preset
da: Tilføj forudindstilling

en: Saves the current scheme/format as new preset.
da: Gemmer det aktuelle skema/format som ny forudindstilling.

en: Update preset
da: Opdatér forudindstilling

en: Updates the preset with the current scheme/format.
da: Gemmer forudindstillingen med det aktuelle skema/format.

en: Remove preset
da: Fjern forudindstilling

en: Removes the currently selected preset.
da: Fjerner den aktuelt markerede forudindstilling.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Folder
da: Mappe

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
da: Forbogstav

en: Collection root
da: Samlingens rod

en: &Basic...
da: &Basal...

en: &Advanced...
da: &Avanceret...

en: New Preset
da: Ny forudindstilling

en: Preset Name
da: Navn på forudindstilling

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: week | weeks
da[0]: uge
da[1]: uger

en: month | months
da[0]: måned
da[1]: måneder

en: year | years
da[0]: år
da[1]: år

en: Simple Search
da: Simpel søgning

[ctx: time format for specifying track length - hours, minutes, seconds]
en: h:m:ss
da: t:m:ss

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
da: før

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
da: dato

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
da: efter

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
da: mellem

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
da: ældre end

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
da: nyere end

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
da: mellem

en: Rating changed
da: Vurdering ændret

en: Volume: 100% (muted)
da: Lydstyrke: 100% (lydløs)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
da: Forhåndsvisning af on-screen-dislpay
    Træk for at ændre position

en: Stopped
da: Stoppet

en: Paused
da: Pause

en: Play
da: Afspil

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
da: %1 ledig

en: Track Progress
da: Sporfremgang

en: The amount of time elapsed in current track
da: Forløbet tid af det aktuelle spor

en: The amount of time remaining in current track
da: Tid som er tilbage af det aktuelle spor

en: Enter space-separated terms to search.
da: Indtast mellemrumsadskilte udtryk for at søge.

en: Edit filter
da: Redigér filter

en: Volume
da: Lydstyrke

en: 80%
da: 80 %

en: 60%
da: 60 %

en: 40%
da: 40 %

en: 20%
da: 20 %

en: 0%
da: 0 %

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
da: Gå til: %1

en: Drag in and out items from above.
da: Træk elementer ind og ud fra ovenfor.

en: [prefix]
da: [præfiks]

en: [suffix]
da: [suffiks]

en: Checkpoint: <b>%1</b>
da: Tjekpunkt: <b>%1</b>

en: Track: %1
da: Spor: %1

en: Artist: %1
da: Kunstner: %1

en: empty
da: tom
