amarok - en to el translation catalogue (2214 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
el: Προκαθορισμένο

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
el: Χωρίς ομαδοποίηση

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
el: Χωρίς ομαδοποίηση (μια μόνο γραμμή)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
el: Αναλυτικό

en: License Agreement
el: Άδεια χρήσης

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
el: <qt>Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες.<br />Το παρεχόμενο αντικείμενο KAboutData δεν υπάρχει.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied OcsData object does not exist.</qt>
el: <qt>Καμία διαθέσιμη πληροφορία.<br />Το ζητούμενο αντικείμενο OcsData δεν υπάρχει.</qt>

en: About %1
el: Σχετικά με το %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
el: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Έκδοση %2</b><br />Χρησιμοποιούμε το KDE Frameworks %3</html>

en: License: %1
el: Άδεια χρήσης: %1

en: &About
el: &Σχετικά

en: Please use <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> to report bugs.
el: Χρησιμοποιήστε το <a href="https//bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> για να αναφέρετε σφάλματα.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
el: Παρακαλώ αναφέρετε σφάλματα στο <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
el: Συγγραφέας

en: A&uthors
el: Συγγραφείς

en: &Contributors
el: &Συντελεστές

en: &Donors
el: &Δωρητές

en: T&ranslation
el: Μετάφ&ραση

en: Email contributor
el: Αποστολή αλληλογραφίας στον συντελεστή

en: Visit contributor's homepage
el: Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του συντελεστή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
el: Όνομα

en: Amarok Menu
el: Μενού του Amarok

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Click to change
el: Κλικ για αλλαγή

en: &Replay Gain Mode
el: &Λειτουργία ενίσχυσης αναπαραγωγής

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
el: &Ανενεργό

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
el: &Κομμάτι

en: &Album
el: Ά&λμπουμ

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Stop after current Track
el: Σταμάτημα μετά το τρέχον κομμάτι

en: Stop after current track: Off
el: Σταμάτημα μετά το τρέχον κομμάτι: ανενεργό

en: Stop after current track: On
el: Σταμάτημα μετά το τρέχον κομμάτι: ενεργό

en: No track playing
el: Δεν εκτελείται κομμάτι

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FormatSelectionDialog)
en: Amarok
el: AmaroK

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
el: Αν θα εμφανίζεται ο εναπομένων χρόνος του κομματιού σε μια δεύτερη ετικέτα χρόνου.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
el: Επιλέξτε αυτό για την εμφάνιση του εναπομείναντα χρόνου του κομματιού σε μια δεύτερη ετικέτα χρόνου στα αριστερά του ολισθητή στο παράθυρο αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
el: Αν θα εμφανίζεται ο εναπομένων χρόνος του κομματιού στην ετικέτα χρόνου.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display remaining track time instead of past track time in the player window.
el: Επιλέξτε αυτό για την εμφάνιση του εναπομείναντα χρόνου του κομματιού στη θέση του χρόνου αναπαραγωγής του κομματιού στο παράθυρο αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Which tracks or albums to favor in Random Mode
el: Ποια κομμάτια θα ευνοούνται στην τυχαία λειτουργία

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Tracks or albums with the chosen property will be more likely to be chosen in Random Mode.
el: Κομμάτια ή άλμπουμ με την επιλεγμένη ιδιότητα θα είναι πιο πιθανό να επιλεχθούν σε τυχαία λειτουργία.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: How to progress through tracks in the playlist
el: Ο τρόπος προόδου ανάμεσα στα κομμάτια στην λίστα αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Determines how amarok will progress through the tracks in the playlist
el: Καθορίζει τον τρόπο προόδου του amarok ανάμεσα στα κομμάτια της λίστας αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: The status of dynamic mode.
el: Η κατάσταση της δυναμικής λειτουργίας.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, dynamic mode will be on, and tracks will be added according to the dynamic playlist specified.
el: Αν οριστεί, θα ενεργοποιηθεί η δυναμική λειτουργία και θα γίνεται προσθήκη κομματιών ανάλογα με την καθορισμένη δυναμική λίστα αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Duplicate tracks in dynamic mode.
el: Αντίγραφα κομματιών στη δυναμική λειτουργία.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, tracks added in the dynamic mode are allowed to have duplicates.
el: Αν οριστεί, τα κομμάτια που προστίθενται στη δυναμική λειτουργία επιτρέπεται να έχουν αντίγραφα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Previous tracks count.
el: Αριθμός προηγούμενων κομματιών.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to leave in the playlist before the active track.
el: Ο αριθμός των κομματιών που θα αφήσετε στην λίστα αναπαραγωγής πριν από το ενεργό κομμάτι.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Upcoming tracks count.
el: Ο αριθμός των επόμενων κομματιών.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Number of tracks to load into the playlist after the active track.
el: Ο αριθμός των κομματιών που θα φορτωθούν στη λίστα αναπαραγωγής μετά το ενεργό κομμάτι.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show icon in system tray
el: Αν θα εμφανίζεται εικονίδιο στο πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του εικονιδίου συστήματος για το Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to hide the context view.
el: Αν θα γίνεται απόκρυψη του παράθυρου περιεχομένων.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable context view in Amarok.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του παραθύρου περιεχομένων του Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
el: Αριθμός των βημάτων αναίρεσης στη λίστα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: The number of undo levels in the playlist.
el: Ο αριθμός των βημάτων αναίρεσης στη λίστα αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether playlists store relative path
el: Αν οι λίστες αποθηκεύουν τη σχετική διαδρομή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, Amarok's manually saved playlists will contain a relative path to each track, not an absolute path.
el: Αν επιλεχθεί, οι χειροκίνητα αποθηκευμένες λίστες του Amarok θα περιέχουν σχετικές διαδρομές στα κομμάτια, και όχι απόλυτες.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Filename of the external web browser to be invoked by Amarok.
el: Το όνομα αρχείου του εξωτερικού περιηγητή ιστού που θα καλείται από το Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to automatically attempt to fetch cover art as needed
el: Αν θα γίνεται αυτόματη προσπάθεια ανάκτησης του εξώφυλλου όταν απαιτείται

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to show background images in the browser pane
el: Αν θα εμφανίζονται εικόνες φόντου στο πλαίσιο του περιηγητή

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show Album art in the Collection Browser
el: Εμφάνιση του εξωφύλλου στον περιηγητή συλλογής

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Show the Context View
el: Προβολή της προβολής περιεχομένου

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Play the first run jingle
el: Αναπαραγωγή ρυθμού πρώτης εκτέλεσης

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Enable context applets collapse animations
el: Ενεργοποίηση κίνησης σύμπτυξης μικροεφαρμογών περιεχομένου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: If set, context applets will collapse using animations.
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι μικροεφαρμογές περιεχομένου θα συμπτύσσονται με κίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will overwrite existing files.
el: Αν θα αντικατασταθούν υπάρχοντα αρχεία κατά την οργάνωση.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will overwrite any existing destination.
el: Αν ορισθεί, η οργάνωση αρχείων θα αντικαταστήσει κάθε υπάρχοντα προορισμό.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will move The in artist names to the end.
el: Αν η οργάνωση αρχείων θα παραβλέπει το άρθρο στο όνομα καλλιτέχνη ή θα το μετακινεί στο τέλος.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will move The in artist names to the end as in "Beatles, The".
el: Αν ορισθεί, η οργάνωση αρχείων θα παραβλέπει το άρθρο στο όνομα καλλιτέχνη ή θα το μετακινεί στο τέλος.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will replace spaces in filenames with underscores.
el: Αν η οργάνωση αρχείων θα αντικαταστήσει τα κενά στα ονόματα αρχείων με την κάτω παύλα.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace spaces in filenames with underscores.
el: Αν ορισθεί, η οργάνωση αρχείων θα αντικαταστήσει τα κενά στα ονόματα αρχείων με την κάτω παύλα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use cover art as folder icons.
el: Αν η οργάνωση αρχείων θα χρησιμοποιήσει την εικόνα εξώφυλλου για τα εικονίδια φακέλων.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will use cover art as folder icons.
el: Αν ορισθεί, η οργάνωση αρχείων θα χρησιμοποιήσει την εικόνα εξώφυλλου για τα εικονίδια φακέλων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Collection folder path destination for Organize files.
el: Προορισμός διαδρομής φακέλου για την οργάνωση αρχείων.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: The path of the collection folder destination for Organize files.
el: Η διαδρομή του προορισμού φακέλου συλλογής για την οργάνωση αρχείων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files in a manner compatible with vfat filesystems.
el: Αν η οργάνωση αρχείων θα μετονομάζει αρχεία με μέθοδο συμβατή με συστήματα αρχείων vfat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with vfat filesystems (such as ':', '*' and '?').
el: Αν ενεργοποιηθεί, η οργάνωση αρχείων θα αντικαθιστά τους χαρακτήρες που δεν είναι συμβατοί με συστήματα αρχείων vfat (όπως οι ':', '*' και '?').

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will rename files such that they only contain 7-bit ASCII characters.
el: Αν η οργάνωση αρχείων θα μετονομάζει αρχεία με μέθοδο που θα περιέχει μόνο χαρακτήρες 7-bit ASCII.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will replace characters that are not compatible with the 7-bit ASCII character set.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η οργάνωση αρχείων θα αντικαθιστά τους χαρακτήρες που δεν είναι συμβατοί με το σύνολο χαρακτήρων 7-bit ASCII.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Whether organize files will use a custom file naming scheme.
el: Αν η οργάνωση αρχείων θα χρησιμοποιήσει μία προσαρμοσμένη μορφή ονομασίας αρχείων.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If set, Organize files will rename files according to a custom format string.
el: Αν ορισθεί, η οργάνωση αρχείων θα μετονομάζει τα αρχεία σύμφωνα με μία συμβολοσειρά προσαρμοσμένης μορφής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format string for Organize files, if a custom naming scheme is used.
el: Μορφή συμβολοσειράς για την οργάνωση των αρχείων, αν χρησιμοποιηθεί μία προσαρμοσμένη μορφή ονομασίας.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: If the custom filename scheme is enabled, then Organize files will rename files according to this format string.
el: Αν ενεργοποιηθεί η προσαρμοσμένη μορφή ονομασίας, η οργάνωση αρχείων θα μετονομάζει τα αρχεία σύμφωνα με αυτήν τη συμβολοσειρά μορφής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Regular expression that is to be replaced.
el: Η κανονική έκφραση που θα αντικατασταθεί.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace substrings matching this regular expression.
el: Η οργάνωση αρχείων θα αντικαταστήσει τις συμβολοσειρές που ταιριάζουν με αυτήν την κανονική έκφραση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Replacing string.
el: Αντικατάσταση συμβολοσειράς.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Organize files will replace matching substrings with this string.
el: Η οργάνωση αρχείων θα αντικαταστήσει τις συμβολοσειρές που ταιριάζουν, με αυτήν τη συμβολοσειρά.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Basic or Advanced Mode
el: Λειτουργία βασική ή για προχωρημένους

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: In basic mode graphical drag/droppable tokens are used to create a filename scheme, in advanced mode the images are replaced with text.
el: Στη βασική λειτουργία αναγνωριστικά μετακίνησης γραφικών συστατικών χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία σχήματος ονομάτων αρχείων, στη λειτουργία για προχωρημένους οι εικόνες αντικαθιστώνται με κείμενο.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: Format Presets
el: Προεπιλογές τύπου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OrganizeCollectionDialog)
en: A list of preset formats (token schemas).
el: Μια λίστα τύπων προεπιλογής (σχήματα αναγνωριστικών).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Master volume
el: Κύρια ένταση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The Amarok master volume, a value between 0 and 100.
el: Η κύρια ένταση ήχου του Amarok, μια τιμή ανάμεσα από 0 και 100.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Mute state
el: Χωρίς ήχο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Mute/Unmute sound.
el: Κλείσιμο/Επαναφορά ήχου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing stop.
el: Αν θα γίνεται εξασθένιση των κομματιών όταν πατιέται το stop.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Enable/Disable fadeout.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση εξασθένισης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether to fade out tracks when pressing pause.
el: Αν θα γίνεται εξασθένιση των κομματιών όταν πατιέται η παύση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Length of fadeout, in milliseconds
el: Διάρκεια εξασθένισης, σε χιλιοστά του δευτερολέπτου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: The length of the fadeout in milliseconds.
el: Η διάρκεια εξασθένισης, σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Equalizer mode - 0 = off, 1 to n = preset no
el: Λειτουργία ισοσταθμιστή - 0 = απενεργοποιημένο, 1 έως n = προεπιλογή τιμής no

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: When enabled, an equalizer plugin filters the audio stream.
el: Αν ενεργοποιηθεί, ένα πρόσθετο ισοσταθμιστή φιλτράρει τη ροή ήχου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user equalizer preset names
el: Λίστα με τα ονόματα των προεπιλογών ισοσταθμιστή του χρήστη

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: List with user presets values
el: Λίστα με τις τιμές των προεπιλογών του χρήστη

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The mode for adjusting playback volume.
el: Η λειτουργία ρύθμισης της έντασης αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Playback)
en: Whether to adjust the volume of tracks to make them sound the same volume, and if so whether to make the adjustments per-track or per-album.
el: Αν θα γίνεται ρύθμιση της έντασης των κομματιών έτσι ώστε να έχουν όμοια ένταση καθώς και ρυθμίσεις ανά κομμάτι ή ανά άλμπουμ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Disable Replay Gain
el: Απενεργοποίηση διαφοράς ακουστικότητας

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each track the same volume
el: Όμοια ένταση για κάθε κομμάτι

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Make each album the same volume
el: Όμοια ένταση για κάθε άλμπουμ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a short seek, in seconds.
el: Η διάρκεια μιας βραχείας αναζήτησης, σε δευτερόλεπτα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a medium seek, in seconds.
el: Η διάρκεια μιας μέσης αναζήτησης, σε δευτερόλεπτα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: The length of a long seek, in seconds.
el: Η διάρκεια μιας μακράς αναζήτησης, σε δευτερόλεπτα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should pause the currently playing track on suspend.
el: Αν το Amarok πρέπει να κάνει παύση στο τρέχον κομμάτι με την αναστολή.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should prevent the system from sleeping if it is playing a track.
el: Αν το Amarok πρέπει να εμποδίσει το σύτημα να περάσει σε ύπνωση αν γίνεται αναπαραγωγή κομματιού.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playback)
en: Whether Amarok should start playing if a track is added to playlist (and nothing else is playing).
el: Αν το Amarok πρέπει να αρχίζει την αναπαραγωγή αν ένα κομμάτι προστίθεται στη λίστα αναπαραγωγής (και κανένα άλλο δεν αναπαράγεται).

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cover Manager)
en: Amazon locale for cover retrieval
el: Τοπικό Amazon για την ανάκτηση εξώφυλλων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Cover Manager)
en: Determines which Amazon server cover images should be retrieved from.
el: Ορίζει τον εξυπηρετητή Amazon που θα χρησιμοποιηθεί για τη λήψη εξώφυλλων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Wikipedia)
en: Wikipedia locale for information retrieval
el: Τοπικό Wikipedia για ανάκτηση  πληροφοριών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Wikipedia)
en: Determines in which language the information is retrieved from Wikipedia.
el: Ορίζει τη γλώσσα στην οποία ανακτώνται οι πληροφορίες από τη Wikipedia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (KNotify)
en: Use KNotify support
el: Χρήση της υποστήριξης του KNotify

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use On-Screen Display
el: Χρήση απεικόνισης στην οθόνη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable the On-Screen Display.
el: Ενεργοποίησης/απενεργοποίηση της απεικόνισης πάνω στην οθόνη (OSD).

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Use Growl for notifications
el: Χρήση του Growl για τις ειδοποιήσεις

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Enable/Disable use of Growl for notifications.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση χρήσης του Growl για τις ειδοποιήσεις.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
el: Εναλλαγή διαφάνειας

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
el: Ορίζει τη χρήση διαφάνειας στο φόντο του OSD.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Whether to use custom colors for the OSD
el: Αν θα γίνεται χρήση προσαρμοσμένων χρωμάτων στο OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: You can use custom colors for the OSD if you set this true.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε προσαρμοσμένα χρώματα για το OSD αν ενεργοποιήσετε αυτό.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font color for OSD
el: Χρώμα γραμματοσειράς για το OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The color of the OSD text. The color is specified in RGB, a comma-separated list containing three integers between 0 and 255.
el: Το χρώμα του κειμένου στο OSD. Το χρώμα καθορίζεται ως RGB, μια λίστα διαχωρισμένη με κόμματα, που περιέχει τρεις ακεραίους από 0 έως 255.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Font scaling for OSD
el: Κλιμάκωση γραμματοσειράς για το OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The scaling multiplier for the OSD font, in percent-of-normal. 100 is &#8220;normal size&#8221;.
el: Ο πολλαπλασιαστής κλιμάκωσης για την OSD γραμματοσειρά, σε ποσοστό κανονικής κλιμάκωσης. 100 είναι το &#8220;κανονικό μέγεθος&#8221;.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: How many milliseconds the text should be displayed for
el: Διάρκεια σε χιλιοστά δευτερολέπτου της απεικόνισης του κειμένου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The time in milliseconds to show the OSD. A value of 0 means never hide. The default value is 5000 ms.
el: Η διάρκεια σε χιλιοστά του δευτερολέπτου απεικόνισης του OSD. Μια τιμή 0 σημαίνει συνεχής απεικόνιση. Η αρχική τιμή είναι 5000ms.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
el: Μετατόπιση θέσης Y

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The Y position of the OSD relative to the chosen screen and OSD alignment. If Top alignment is chosen the Y offset is the space between the upper part of the OSD and the top of the screen. If Bottom alignment is chosen the Y offset is the space between the bottom part of the OSD and the bottom of the screen.
el: Η Υ θέση του OSD σχετικά με την επιλεγμένη οθόνη και την στοίχιση του OSD. Αν επιλεχθεί η στοίχιση πάνω, η μετατόπιση Υ είναι το διάστημα μεταξύ του πάνω μέρους του OSD και του πάνω μέρους της οθόνης. Αν επιλεχθεί η στοίχιση κάτω τότε η μετατόπιση Υ είναι το διάστημα μεταξύ του κάτω μέρους του OSD και του κάτω μέρους της οθόνης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
el: Οθόνη OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
el: Η οθόνη στην οποία θα εμφανίζεται το OSD. Για συστήματα με μία οθόνη πρέπει να είναι 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
el: Στοίχιση του OSD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
el: Η σχετική θέση του OSD. Οι πιθανές επιλογές είναι αριστερά, στο μέσο, δεξιά και στο κέντρο.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Don't show when a fullscreen application is active
el: Να μην εμφανιστεί όταν είναι ενεργή εφαρμογή σε πλήρη οθόνη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdHideOnFullscreen)
en: Do not show the On-Screen-Display if another application is focused and running in fullscreen mode.
el: Να μην εμφανιστεί η απεικόνιση πάνω στην οθόνη αν άλλη εφαρμογή είναι στο προσκήνιο και εκτελείται σε λειτουργία πλήρους οθόνης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
el: Συνέχιση αναπαραγωγής του τελευταίου εκτελεσμένου κομματιού κατά την εκκίνηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
el: Αν επιλεχθεί, το Amarok συνεχίζει την αναπαραγωγή του τελευταίου εκτελεσμένου κομματιού κατά την εκκίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
el: Το URL κομματιού για συνέχιση στην εκκίνηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
el: Εσωτερικό: Το URL του κομματιού που θα συνεχίσει να αναπαράγεται στην εκκίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Internal: Resume playback in paused state
el: Εσωτερικό: συνέχεια αναπαραγωγής σε κατάσταση παύσης

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
el: Χρόνος συνέχισης, σε χιλιοστά δευτερολέπτου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
el: Εσωτερικό: Θέση εκτέλεσης στο κομμάτι που θα συνεχίσει να αναπαράγεται στην εκκίνηση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: List of bools describing which browsers are visible, from top to bottom.
el: Εμφάνιση των ορατών περιηγητών, από πάνω προς τα κάτω.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track playing on last exit. Value is -1 if no track was playing.
el: Το κομμάτι αναπαραγωγής στην τελευταία έξοδο. Η τιμή είναι -1 αν δεν υπήρχε κομμάτι.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Number (from the top) of the last active browser.
el: Αριθμός (από πάνω) του τελευταίου ενεργού περιηγητή.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
el: Αν θα σαρώνονται αναδρομικά οι φάκελοι συλλογής

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
el: Αν θα σαρώνονται ξανά οι φάκελοι συλλογής όταν συμβεί αλλαγή

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether meta data changes are written back
el: Αν αλλαγές στα μεταδεδομένα επαναγράφονται

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the track statistics are written back
el: Αν αλλαγές στα στατιστικά του κομματιού επαναγράφονται

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether changes to the album cover are written back
el: Αν αλλαγές στο εξώφυλλο του άλμπουμ επαναγράφονται

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Maximum embedded cover dimensions
el: Μέγιστες διαστάσεις ενσωματωμένου εξώφυλλου

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
el: Λίστα των φακέλων στη συλλογή

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether track numbers are shown in the collection browser.
el: Αν θα γίνεται εμφάνιση αριθμών των κομματιών στην περιήγηση της συλλογής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether years are shown in the collection browser.
el: Αν θα εμφανίζονται τα έτη στην περιήγηση της συλλογής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether to use Mozilla's Character Set Detector to try to guess ID3 tag encodings.
el: Αν θα χρησιμοποιείται ο ανιχνευτής συνόλου χαρακτήρων Mozilla για το μάντεμα κωδικοποίησης των ετικετών ID3

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
el: Όνομα χρήστη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
el: Το όνομα του χρήστη για σύνδεση με το Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
el: Ο κωδικός πρόσβασης για σύνδεση με το Audioscrobbler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Send composer data
el: Αποστολή δεδομένων συνθέτη

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: Use composer data in Last.fm as artist
el: Χρήση δεδομένων συνθέτη στο last.fm ως καλλιτέχνη

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
el: Λήψη παρόμοιων καλλιτεχνών

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
el: Τύπος συσκευής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
el: Ο τύπος της συσκευής πολυμέσων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
el: Σημείο προσάρτησης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
el: Το σημείο προσάρτησης που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση με τη συσκευή πολυμέσων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
el: Εντολή προσάρτησης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
el: Η εντολή προσάρτησης που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση με τη συσκευή πολυμέσων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
el: Εντολή αποπροσάρτησης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
el: Η εντολή αποπροσάρτησης που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση με τη συσκευή πολυμέσων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
el: Αυτόματη διαγραφή εκπομπών pod

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether podcast shows already played are automatically deleted when media device is connected.
el: Αν οι εκπομπές pod που έχουν ήδη αναπαραχθεί θα διαγράφονται αυτόματα όταν συνδέεται η συσκευή πολυμέσων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
el: Στατιστικά συγχρονισμού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: Whether Amarok statistics should be synchronized with play count/ratings on device and whether tracks played should be submitted to Last.fm.
el: Αν θα γίνεται συγχρονισμός των στατιστικών του Amarok με το πλήθος/αξιολόγηση εκτελέσεων στη συσκευή και αν θα υποβάλλονται τα εκτελεσμένα κομμάτια στο Last.fm.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
el: Εξυπηρετητές που προστέθηκαν χειροκίνητα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
el: Εξυπηρετητές μοιράσματος μουσικής που προστέθηκαν από το χρήστη.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
el: Κωδικοί εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
el: Κωδικοί πρόσβασης αποθηκευμένοι κατ' όνομα υπολογιστή.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include track names in matching
el: Συμπερίληψη ονομάτων κομματιών στο ταίριασμα

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include album names in matching
el: Συμπερίληψη ονομάτων άλμπουμ στο ταίριασμα

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include artist names in matching
el: Συμπερίληψη ονομάτων καλλιτεχνών στο ταίριασμα

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include genre names in matching
el: Συμπερίληψη είδους μουσικής στο ταίριασμα

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include composer names in matching
el: Συμπερίληψη ονομάτων συνθετών στο ταίριασμα

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Search)
en: Include years in matching
el: Συμπερίληψη ετών στο ταίριασμα

note: i18n: ectx: label, entry, group (Playlist Layout)
en: The name of the layout that will be loaded on startup
el: Το όνομα της διάταξης που θα φορτωθεί κατά την εκκίνηση

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Whether Amarok uses its own internal database, as opposed to an external engine.
el: Αν το Amarok θα χρησιμοποιεί την δική του βάση δεδομένων, σε αντίθεση με μια εξωτερική μηχανή.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The hostname of the external server to connect to.
el: Το όνομα υπολογιστή του εξωτερικού εξυπηρετητή που θα συνδεθεί

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Which server port to connect to the database engine.
el: Ο αριθμός της θύρας στον εξυπηρετητή για την σύνδεση.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: The name of the database Amarok will use. The user should have sufficient access permissions.
el: Το όνομα της βάσης δεδομένων του Amarok που θα χρησιμοποιηθεί. Ο χρήστης θα πρέπει να έχει άδειες πρόσβασης σε ικανοποιητικό βαθμό.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Username used to access the external database.
el: Όνομα χρήστη για πρόσβαση στην εξωτερική βάση δεδομένων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Password for the external database user.
el: Κωδικός χρήστη για την εξωτερική βάση δεδομένων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MySQL)
en: Keeps a running count to know when run a CHECK.
el: Κρατά μια τρέχουσα καταμέτρηση ώστε να γνωρίζει πότε θα πρέπει να εκκινηθεί ένας έλεγχος.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable Amarok's scripting module.
el: Αν θα είναι ενεργοποιημένο το άρθρωμα σεναρίων του Amarok.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable Amarok's scripting module.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του αρθρώματος σεναρίων του Amarok.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to automatically update built-in scripts
el: Να ενημερώνονται αυτόματα τα ενσωματωμένα σενάρια

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Enable/Disable automatic update for built-in scripts.
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση αυτόματης ενημέρωσης των ενσωματωμένων σεναρίων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to enable the script console.
el: Αν θα είναι ενεργοποιημένη η κονσόλα σεναρίων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptManager) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptManager)
en: Whether to display a warning about scripts accessing deprecated APIs.
el: Αν θα εμφανίζεται προειδοποίηση σχετικά με τα σενάρια που χρησιμοποιούν παρωχημένες προγραμματιστικές διεπαφές.

note: i18n: ectx: label, entry, group (ScriptConsole) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (ScriptConsole)
en: Whether to save the current session on exit.
el: Αν θα αποθηκεύεται η τρέχουσα συνεδρία κατά την έξοδο.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: Whether to show the moodbar of the current track, if available, in the progress slider
el: Αν θα εμφανίζεται η γραμμή διάθεσης του τρέχοντος κομματιού, αν είναι διαθέσιμο, στον ολισθητή προόδου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Moodbar)
en: Enable/Disable showing moodbar, if available, in the progress slider.
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση εμφάνισης της γραμμής διάθεσης, αν είναι διαθέσιμο, στον ολισθητή προόδου.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Moodbar)
en: The style to use when painting the moodbar
el: Το στιλ που θα χρησιμοποιείται για το χρωματισμό της γραμμής διάθεσης

note: i18n: ectx: label, entry, group (PlaylistGenerator)
en: Quality factor for Automated Playlist Generator
el: Συντελεστής ποιότητας για την αυτόματη δημιουργία λίστας αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (PlaylistGenerator)
en: A value between 0 and 10 that controls whether the Automated Playlist Generator tries to optimize for speed (0) or accuracy (10).
el: Μια τιμή ανάμεσα σε 0 και 10 που ελέγχει αν το πρόγραμμα αυτόματης δημιουργίας λίστας αναπαραγωγής προσπαθεί να βελτιστοποιήσει την ταχύτητα (0) ή την ακρίβεια (10).

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: New Bookmark
el: Νέος σελιδοδείκτης

en: Bookmark Manager
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών

en: Add Group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Filter bookmarks
el: Ταξινόμηση σελιδοδεικτών

en: Start typing to progressively filter the bookmarks
el: Αρχίστε να πληκτρολογείτε για την σταδιακή ταξινόμηση των σελιδοδεικτών

en: Bookmark this Album
el: Σελιδοδείκτης σε αυτό το άλμπουμ

en: Bookmark this Artist
el: Σελιδοδείκτης σε αυτόν τον καλλιτέχνη

en: Add Position Marker
el: Προσθήκη δείκτη θέσης

en: Group
el: Ομαδοποίηση

en: Type
el: Τύπος

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
el: Περιγραφή

en: New Group
el: Νέα ομάδα

en: none
el: κανένα

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
el: &Φόρτωση

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Create timecode track
el: Δημιουργία χρονοδείκτη κομματιού

en: New Timecode Track
el: Νέος χρονοδείκτης κομματιού

en: Unknown
el: &Εξαγωγή

en: Context: %1
el: Περιεχόμενα: %1

en: Bookmark Context View Applets
el: Σελιδοδείκτη στις μικροεφαρμογές του παραθύρου περιεχομένων

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
el: Περιεχόμενα

en: Files
el: Αρχεία

en: Files (%1)
el: Αρχεία (%1)

en: Album "%1" from %2
el: Άλμπουμ "%1" από %2

en: Album "%1"
el: Άλμπουμ "%1"

en: Artist "%1" from %2
el: Καλλιτέχνης "%1" από %2

en: Artist "%1"
el: Καλλιτέχνης "%1"

en: Bookmark Media Sources View
el: Σελιδοδείκτης προβολής πηγών μέσου

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
el: Πλοήγηση

en: Bookmark Track Position
el: Σελιδοδείκτης για τη θέση του κομματιού

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Files/URLs to open
el: Αρχεία/URLs για άνοιγμα

en: Immediately start playing an audio cd
el: Άμεση αναπαραγωγή ενός cd ήχου

en: Skip backwards in playlist
el: Παράλειψη προς τα πίσω στη λίστα

en: Start playing current playlist
el: Εκκίνηση αναπαραγωγής της τρέχουσας λίστας

en: Play if stopped, pause if playing
el: Αναπαραγωγή αν είναι σταματημένο, αλλιώς παύση

en: Pause playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Stop playback
el: Σταμάτημα αναπαραγωγής

en: Skip forwards in playlist
el: Παράλειψη προς τα μπροστά στη λίστα

en: Additional options:
el: Επιπλέον επιλογές:

en: Append files/URLs to playlist
el: Προσθήκη των αρχείων/URLs στη λίστα

en: Queue URLs after the currently playing track
el: Τοποθέτηση των URLs σε αναμονή μετά το τρέχον κομμάτι

en: Load URLs, replacing current playlist
el: Φόρτωση URL και αντικατάσταση της τρέχουσας λίστας

en: Print verbose debugging information
el: Εμφάνιση αναλυτικών πληροφοριών αποσφαλμάτωσης

en: Print verbose debugging information from the audio system
el: Εμφάνιση αναλυτικών πληροφοριών αποσφαλμάτωσης από το σύστημα ήχου

en: Disable colorization for debug output.
el: Απενεργοποίηση χρωματισμού για εμφάνιση σφαλμάτων κώδικα στην έξοδο

en: Allow running multiple Amarok instances
el: Επίτρεψε πολλαπλές εκτελέσεις του Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
el: Βάση για σχετικά ονόματα αρχείων/URLs

en: Database Error
el: Σφάλμα της βάσης δεδομένων

en: The Amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
el: Η βάση δεδομένων του Amarok κατέγραψε τα ακόλουθα σφάλματα:
    %1
    Στις περισσότερες περιπτώσεις θα χρειαστεί να επιλύσετε αυτά τα σφάλματα για να εκτελεστεί σωστά το Amarok.

en: Moving files to trash
el: Μετακίνηση των αρχείων στα απορρίμματα

en: A music path, %1, is set in System Settings.
    Would you like to use that as a collection folder?
el: Μια διαδρομή, %1, σε αρχεία μουσικής έχει οριστεί στις Ρυθμίσεις συστήματος.
    Θέλετε να τη χρησιμοποιήσετε ως φάκελο συλλογής;

en: Media Sources Home
el: Αρχική σελίδα πηγών μέσων

en: Filter Music Sources
el: Επέκταση αρχείου πηγής

en: &Media Sources
el: Πηγές &μέσων

en: Go Up in Media Sources Pane
el: Μετάβαση στο πλαίσιο των πηγών πολυμέσων

en: This is where you will find your local music, as well as music from mobile audio players and CDs.
el: Εδώ θα βρείτε την τοπική σας μουσική καθώς και αυτή των κινητών συσκευών σας και των CD.

en: Search collection
el: Αναζήτηση συλλογής

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Hour
el: Προσθήκη αυτής της ώρας

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added Today
el: Σημερινή προσθήκη

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Week
el: Προσθήκη τρέχουσας εβδομάδας

[ctx: @item:inlistbox Collection widget filter preset]
en: Added This Month
el: Προσθήκη τρέχοντος μήνα

en: First Level
el: Πρώτο επίπεδο

en: Second Level
el: Δεύτερο επίπεδο

en: Third Level
el: Τρίτο επίπεδο

en: Show Years
el: Εμφάνιση ετών

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
el: Εμφάνιση αριθμών κομματιού

en: Show Cover Art
el: Εμφάνιση εξώφυλλου

en: Merged View
el: Συγχωνευμένη προβολή

en: Sort Options
el: Επιλογές ταξινόμησης

[ctx: No labels are assigned to the given item are any of its subitems]
en: No Labels
el: Χωρίς ετικέτες

en: Counting...
el: Καταμέτρηση...

en: 1 track | %1 tracks
el[0]: 1 Κομμάτι
el[1]: %1 κομμάτια

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Various Artists
el: Διάφοροι καλλιτέχνες

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Year - Album
el: Έτος - άλμπουμ

en: Track Artist
el: Καλλιτέχνης κομματιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
el: Καλλιτέχνης άλμπουμ

en: Composer
el: Συνθέτης

en: Genre
el: Είδος

en: Year
el: Έτος

en: Label
el: Ετικέτα

en: None
el: Τίποτα

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Collection
el: Συλλογή

en: Copy to Collection
el: Αντιγραφή στη συλλογή

en: Move to Collection
el: Μετακίνηση στη συλλογή

en: Move Tracks to Trash
el: Μετακίνηση κομματιών στα απορρίμματα

en: Delete Tracks
el: Διαγραφή κομματιών

en: More...
el: Περισσότερα...

en: &Add to Playlist
el: Προσθήκη στη λίστ&α αναπαραγωγής

[ctx: Replace the currently loaded tracks with these]
en: &Replace Playlist
el: Αντικατάσταση της λίστας αναπα&ραγωγής

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
el: Οργάνωση αρχείων

en: &Edit Track Details
el: &Επεξεργασία λεπτομερειών κομματιού

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Filter Files
el: Φιλτράρισμα αρχείων

en: The file browser lets you browse files anywhere on your system, regardless of whether these files are part of your local collection. You can then add these files to the playlist as well as perform basic file operations.
el: Ο περιηγητής αρχείων σάς επιτρέπει την περιήγηση σε όλα τα αρχεία του συστήματός σας, δεν χρειάζεται αυτά να ανήκουν στην τοπική σας συλλογή. Μπορείτε στη συνέχεια να τα προσθέσετε στην λίστα αναπαραγωγής ή να εκτελέσετε βασικές λειτουργίες αρχείων.

en: &Move to Trash
el: &Μετακίνηση στα απορρίμματα

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these %1 items?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή αυτού του αντικειμένου;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή %1 αντικειμένων;

[ctx: @title:window]
en: Confirm Move to Trash
el: Επιβεβαίωση μετακίνησης στα απορρίμματα

en: Are you sure you want to move this item to trash? | Are you sure you want to move these %1 items to trash?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση αυτού του αντικειμένου στα απορρίμματα;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση αυτών των %1 αντικειμένων στα απορρίμματα;

en: Home
el: Αρχική σελίδα

en: Automated Playlist Generator
el: Αυτόματη δημιουργία λίστας αναπαραγωγής

en: Create playlists by specifying criteria
el: Δημιουργία λίστας αναπαραγωγής με διαμόρφωση κριτηρίων

en: Add new preset
el: Προσθήκη νέας προεπιλογής

en: Edit selected preset
el: Επεξεργασία επιλεγμένης προεπιλογής

en: Delete selected preset
el: Διαγραφή επιλεγμένης προεπιλογής

en: Import a new preset
el: Προσθήκη νέας προεπιλογής

en: Export the selected preset
el: Εξαγωγή της επιλεγμένης προεπιλογής

en: Run APG with selected preset
el: Εκτέλεση APG με την επιλεγμένη προεπιλογή

en: APG Presets
el: Προεπιλογές APG

en: Generator Optimization
el: Βελτιστοποίηση γεννήτριας

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Accuracy
el: Ακρίβεια

[ctx: Bias dialog window title]
en: Edit bias
el: Επεξεργασία προτίμησης

[ctx: Bias selection label in bias view.]
en: Match Type:
el: Τύπος ταιριάσματος:

en: This bias is a replacement for another bias
    which is currently not loaded or deactivated.
    The original bias name was %1.
el: Η προτίμηση αυτή αντικαθιστά μια άλλη η οποία
    τώρα δεν έχει φορτωθεί ή είναι απενεργοποιημένη.
    Το όνομα της αρχικής προτίμησης ήταν %1.

en: This bias has no settings.
el: Η προτίμηση αυτή δεν έχει ρυθμίσεις.

en: Dynamic Playlists
el: Δυναμικές λίστες αναπαραγωγής

en: Dynamically updating parameter based playlists
el: Δυναμική ενημέρωση των λιστών αναπαραγωγής χρησιμοποιώντας τις παραμέτρους

en: With a dynamic playlist, Amarok becomes your own personal dj, automatically selecting tracks for you, based on a number of parameters that you select.
el: Με τις δυναμικές λίστες αναπαραγωγής το Amarok γίνεται ο προσωπικός σας DJ, διαλέγοντας αυτόματα για εσάς τα κομμάτια βασιζόμενο σε μερικές παραμέτρους της επιλογής σας.

en: Previous:
el: Προηγούμενο:

en: Number of previous tracks to remain in the playlist.
el: Ο αριθμός των προηγούμενων κομματιών που θα παραμείνουν στη λίστα αναπαραγωγής.

en: Upcoming:
el: Ανερχόμενα:

en: Number of upcoming tracks to add to the playlist.
el: Ο αριθμός των ανερχόμενων κομματιών για προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής.

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
el: Ενεργοποίηση

en: Turn dynamic mode on.
el: Ενεργοποίηση της δυναμικής λειτουργίας.

en: Duplicates
el: Αντίγραφα

en: New
el: Νέα

en: New playlist
el: Νέα λίστα αναπαραγωγής

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit the selected playlist or bias
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης λίστας αναπαραγωγής ή προτίμησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete the selected playlist or bias
el: Διαγραφή επιλεγμένης λίστας αναπαραγωγής ή προτίμησης

en: Repopulate
el: Επανασυμπλήρωση

en: Replace the upcoming tracks with fresh ones.
el: Αντικατάσταση των κομματιών με τα καινούρια.

en: &Rename playlist
el: Μετονομασία λίστας αναπα&ραγωγής

en: &Add new Bias
el: Προσθήκη νέ&ας προτίμησης.

en: &Clone Playlist
el: &Κλωνοποίηση λίστας αναπαραγωγής

en: &Delete playlist
el: &Διαγραφή λίστας αναπαραγωγής

en: &Edit bias...
el: &Επεξεργασία προτίμησης...

en: &Clone bias
el: &Κλωνοποίηση προτίμησης

en: &Delete bias
el: &Διαγραφή προτίμησης

en: &Add new bias
el: Προσθήκη νέ&ας προτίμησης.

en: The playlist browser contains your list of imported and saved playlists. It is also where you can specify powerful dynamic playlists and manage your podcast subscriptions and episodes.
el: Ο περιηγητής λιστών αναπαραγωγής περιέχει την λίστα με τις εισαγωγές και αποθηκευμένες λίστες αναπαραγωγής. Σας επιτρέπει επίσης να καθορίσετε ισχυρές δυναμικές λίστες αναπαραγωγής και να διαχειριστείτε τις εγγραφές και επεισόδια podcast.

en: Add Folder
el: Προσθήκη φακέλου

en: Visible Sources
el: Ορατές πηγές

en: Folders are only shown in <b>merged view</b>.
el: Οι φάκελοι εμφανίζονται μόνο σε <b>συγχωνευμένη προβολή</b>.

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
el: Νέος φάκελος

[ctx: number of playlists from one source]
en: One Playlist | %1 playlists
el[0]: Μία λίστα αναπαραγωγής
el[1]: %1 λίστες αναπαραγωγής

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
el: Φορτώνει...

[ctx: number of playlists from one source]
en: One playlist | %1 playlists
el[0]: Μία λίστα αναπαραγωγής
el[1]: %1 λίστες αναπαραγωγής

en: Source
el: Πηγή

en: Create an Empty Playlist
el: Δημιουργία κενής λίστας αναπαραγωγής

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
el: &Νέο

en: &Rename...
el: &Μετονομασία...

en: &Delete...
el: &Διαγραφή...

en: &Export As...
el: &Εξαγωγή ως...

[ctx: First part of 'Remove %1 From %2']
en: a Track | %1 Tracks
el[0]: ένα κομμάτι
el[1]: %1 κομμάτια

[ctx: %1: number of tracks. %2: number of playlists]
en: Remove %1 From %2
el: Αφαίρεση %1 από %2

[ctx: Second part of 'Remove %1 From %2']
en: 1 Playlist | %1 Playlists
el[0]: 1 Λίστα αναπαραγωγής
el[1]: %1 Λίστες αναπαραγωγής

[ctx: %2 is saved playlist name]
en: Remove a Track From %2 | Remove %1 Tracks From %2
el[0]: Αφαίρεση κομματιού από την %2
el[1]: Αφαίρεση %1 κομματιών από την %2

en: Confirm Playlist Deletion
el: Επιβεβαίωση διαγραφής λίστας αναπαραγωγής

en: Use relative path for &saving
el: Χρήση σχετικής διαδρομής για την απο&θήκευση

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: &Rename Folder...
el: &Μετονομασία φακέλου...

en: &Delete Folder
el: &Διαγραφή φακέλου

en: New name
el: Νέο όνομα

[ctx: Enter a new name for a folder that already exists]
en: Enter new folder name:
el: Εισάγετε νέο όνομα φακέλου:

en: Confirm Delete
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: Are you sure you want to delete this folder and its contents?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή αυτού του φακέλου και των επεισοδίων;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
el: Εκπομπές Pod

en: List of podcast subscriptions and episodes
el: Λίστα podcast εγγραφών και επεισοδίων

en: Manage your podcast subscriptions and browse individual episodes. Downloading episodes to the disk is also done here, or you can tell Amarok to do this automatically.
el: Διαχειριστείτε τις εγγραφές σας podcast και περιηγηθείτε στα επεισόδια. Η λήψη των επεισοδίων στον δίσκο γίνεται επίσης από εδώ. Μπορείτε να πείτε στο Amarok να το κάνει αυτόματα.

en: &Add Podcast
el: &Προσθήκη εκπομπής Pod...

en: &Update All
el: &Ενημέρωση όλων

en: Import OPML File
el: Εισαγωγή αρχείου OPML

en: By
el: Από

[ctx: Podcast published on date]
en: On
el: Ενεργό

en: File Size:
el: Μέγεθος αρχείου:

en: Subscription Date:
el: Ημερομηνία εγγραφής:

en: Keywords:
el: Λέξεις κλειδιά:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
el: Προσθήκη εκπομπής Pod...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
el: προσθήκη εκπομπής Pod...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
el: Ενημέρωση όλων των εκπομπών Pod

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
el: Διαμόρφωση εκπομπών Pod...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
el: Χρονικό διάστημα σάρωσης...

[ctx: number of podcasts from one source]
en: One Channel | %1 channels
el[0]: Ένα κανάλι
el[1]: %1 κανάλια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
el: Τίτλος

en: Summary
el: Περίληψη

en: Add Podcast
el: Προσθήκη Podcast

en: Enter RSS 1.0/2.0 or Atom feed URL:
el: Εισάγετε URL ροής RSS 1.0/2.0 ή Atom:

en: Saved Playlists
el: Αποθηκευμένες λίστες αναπαραγωγής

en: User generated and imported playlists
el: Λίστες αναπαραγωγής δημιουργημένες από το χρήστη

en: Create, edit, organize and load playlists. Amarok automatically adds any playlists found when scanning your collection, and any playlists that you save are also shown here.
el: Δημιουργία, επεξεργασία, οργάνωση και φόρτωση των λιστών αναπαραγωγής. Το Amarok προσθέτει αυτόματα τις λίστες αναπαραγωγής που βρίσκει κατά την σάρωση της συλλογής σας, και οποιαδήποτε λίστα αναπαραγωγής αποθηκεύετε εμφανίζεται επίσης εδώ.

en: The Internet browser lets you browse online sources of content that integrates directly into Amarok. Amarok ships with a number of these sources, but many more can be added using scripts.
el: Ο περιηγητής διαδικτύου σας επιτρέπει την περιήγηση σε διαδικτυακές πηγές περιεχομένου που ενσωματώνονται απ ευθείας στο Amarok. Το Amarok διαχειρίζεται έναν αρκετά μεγάλο αριθμό των πηγών αυτών, αλλά αρκετές άλλες μπορούν να προστεθούν με την βοήθεια των σεναρίων.

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
el: Γενικά

en: Configure General Options
el: Διαμόρφωση γενικών επιλογών

en: Local Collection
el: Τοπική συλλογή

en: Configure Local Collection
el: Διαμόρφωση τοπικής συλλογής

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Configure Metadata Handling
el: Διαμόρφωση χειρισμού μεταδεδομένων

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Configure Playback
el: Διαμόρφωση αναπαραγωγής

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Configure Notifications
el: Διαμόρφωση Ειδοποιήσεων

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Configure Database
el: Διαμόρφωση της βάσης δεδομένων

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Configure Plugins
el: Διαμόρφωση προσθέτων

en: Scripts
el: Σενάρια

en: Configure Scripts
el: Διαμόρφωση σεναρίων

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
el: Ρύθμιση συλλογής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
el: Φάκελοι συλλογής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: These folders will be scanned for media to make up your collection. You can right-click on a folder to individually rescan it, if it was previously selected:
el: Αυτοί οι φάκελοι θα σαρωθούν για την εύρεση μέσων για τη δημιουργία της συλλογής σας. Μπορείτε με δεξί κλικ σε ένα φάκελο να επαναλάβετε τη σάρωση σε αυτόν το φάκελο αν είχε προηγουμένως επιλεγεί:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, importingBox)
en: Importing Music
el: Γίνεται εισαγωγή μουσικής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, transcodeLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (Transcoding::SelectConfigWidget, transcodingConfig)
en: Whether Amarok should transcode tracks when they are copied or moved to Local Collection.
el: Αν το Amarok πρέπει να αλλάζει τη συμπίεση σε κομμάτια όταν αυτά αντιγράφονται ή μετακινούνται σε τοπική συλλογή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode tracks:
el: Αλλαγή συμπίεσης σε κομμάτια:

en: Amarok was able to establish a successful connection to the database.
el: Το Amarok κατάφερε να συνδεθεί επιτυχώς με τη βάση δεδομένων.

en: Success
el: Επιτυχία

en: The amarok database reported the following errors:
    %1
    In most cases you will need to resolve these errors before Amarok will run properly.
el: Η βάση δεδομένων του amarok κατέγραψε τα ακόλουθα σφάλματα:
    %1
    Στις περισσότερες περιπτώσεις θα χρειαστεί να επιλύσετε αυτά τα σφάλματα για να εκτελεστεί σωστά το Amarok.

en: Changes to database settings only take
    effect after Amarok is restarted.
el: Οι αλλαγές στις ρυθμίσεις της βάσης δεδομένων
    επιδρούν μετά την επανεκκίνηση του Amarok.

en: Database settings changed
el: Οι ρυθμίσεις της βάσης δεδομένων άλλαξαν

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
el: Κωδικός πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Check to enable the use of an external database. By default there is already an embedded MySQL database running.
el: Επιλέξτε το για ενεργοποίηση της χρήσης εξωτερικής βάσης δεδομένων. Εξ ορισμού υπάρχει ήδη μια ενεργή βάση δεδομένων MySQL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseServer)
en: Use &external MySQL database
el: Χρήση της εξωτερικής βάσης δεδομένων MySQL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
el: Ρυθμίσεις σύνδεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Host)
en: &Server:
el: &Εξυπηρετητής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Host)
en: Enter the name of the existing MySQL server
el: Δώστε το όνομα του υφιστάμενου εξυπηρετητή MySQL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Port)
en: P&ort:
el: &Θύρα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Port)
en: Enter the port number to access the server. Default is port 3306.
el: Δώστε τον αριθμό θύρας για την πρόσβαση στον εξυπηρετητή. Προκαθορισμένη θύρα η 3306.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
el: Όνομα &χρήστη:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password)
en: Enter the password for the default user.
el: Δώστε τον κωδικό πρόσβασης για τον προκαθορισμένο χρήστη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_User)
en: Enter the username to access the database with full access privileges.
el: Δώστε όνομα χρήστη για πρόσβαση στη βάση δεδομένων με πλήρη δικαιώματα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Database)
en: &Database:
el: &Βάση δεδομένων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Database)
en: Enter the name of the database. Default preset is amarokdb.
el: Δώστε το όνομα της βάσης δεδομένων. Προεπιλογή είναι το amarokdb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_Test)
en: Test database connection
el: Δοκιμή σύνδεσης με βάση δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Info)
en: Amarok expects the above database and user account to already exist. This user also requires full access to the database. Changes only take effect after Amarok is restarted.
el: Το Amarok θεωρεί ότι η παραπάνω βάση δεδομένων και ο λογαριασμός χρήστη ήδη υπάρχουν. Ο χρήστης πρέπει επίσης να έχει πλήρη πρόσβαση στην βάση δεδομένων. Οι αλλαγές επιδρούν μόνο αφού γίνει επανεκκίνηση του Amarok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_SQL)
en: If your database is not already set up, you can use the following S&QL commands (after replacing the password with the correct one):
el: Αν η βάση δεδομένων δεν έχει ήδη οριστεί, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις ακόλουθες S&QL εντολές (αφού δώσετε το σωστό κωδικό πρόσβασης):

en: Excluded Labels
el: Εξαιρούμενες ετικέτες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addButton)
en: Add this label to the list of excluded labels
el: Προσθήκη αυτής της ετικέτας στη λίστα με τις εξαιρούμενες ετικέτες

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, addLabelLine)
en: Add Label to Exclude
el: Προσθήκη ετικέτας στις εξαιρούμενες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Selected labels won't be touched by statistics synchronization
el: Οι επιλεγμένες ετικέτες δεν θα επηρεαστούν από το συγχρονισμό στατιστικών

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
el: Γενικές επιλογές

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
el: Επιλέξτε το για την ενεργοποίηση της εμφάνισης του εικονιδίου του AmaroK στο πλαίσιο του συστήματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου στο &πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Check to enable the automatic retrieval of cover art from the Internet.
el: Επιλέξτε το για ενεργοποίηση της αυτόματης ανάκτησης εξωφύλλου από το Διαδίκτυο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
el: Αυτόματη ανάκτηση εξωφύλλου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateAppletCollapse)
en: Check to enable animations when context applets collapse.
el: Επιλέξτε το για ενεργοποίηση κίνησης κατά τη σύμπτυξη μικροεφαρμογών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBrowserBackgroundImage)
en: Show background images in the browser panel
el: Εμφάνιση εικόνων φόντου στον πίνακα του περιηγητή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playlistBox)
en: Playlist Options
el: Επιλογές της λίστας αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Check to make the playlist scroll so the current track is always visible.
el: Επιλέξτε το για κύλιση της λίστας αναπαραγωγής ώστε το τρέχον κομμάτι να είναι πάντα ορατό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoScrollPlaylist)
en: Automatically scroll playlist to current track
el: Αυτόματη κύλιση της λίστας στο τρέχον κομμάτι

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, moodbarBox)
en: Moodbar Options
el: Επιλογές γραμμής διάθεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moodbarNote)
en: <b>Note</b>: Mood files must be generated manually. For more information, visit <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">related article on KDE UserBase</a>.
el: <b>Σημείωση</b>: Τα αρχεία mood πρέπει να παραχθούν χειροκίνητα. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το <a href="http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/Moodbar">σχετικό άρθρο στο KDE UserBase</a>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: The Moodbar makes it possible to navigate in your music visually.
    Please note that this feature requires the external "Moodbar Generator" tool.
el: Με το Moodbar είναι δυνατή η οπτική πλοήγηση ανάμεσα στα κομμάτια.
    Σημειώστε ότι αυτό το χαρακτηριστικό απαιτεί το εξωτερικό εργαλείο "Moodbar Generator".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowMoodbarInSlider)
en: Show Moodbar in Progress Slider
el: Εμφάνιση της γραμμής διάθεσης στον ολισθητή προόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
el: Στυλ γραμμής διάθεσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Choose the mood display style
el: Επιλέξτε το στιλ εμφάνισης διάθεσης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
el: Προκαθορισμένο (χρώματα συστήματος)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
el: Θυμωμένος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
el: Ψυχρός

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
el: Χαρούμενος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Normal
el: Κανονικός

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
el: Μικρό (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
el: Μεσαίο (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
el: Μεγάλο (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
el: Τεράστιο (1600 px)

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Ratings
el: Συγχρονισμός αξιολογήσεων

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize First Played Times
el: Συγχρονισμός αναπαραγωγών πρώτης φοράς

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Last Played Times
el: Συγχρονισμός αναπαραγωγών τελευταίας φοράς

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Playcounts
el: Συγχρονισμός πλήθπυς αναπαραγωγών

[ctx: Statistics sync checkbox label]
en: Synchronize Labels
el: Συγχρονισμός ετικετών

[ctx: %1 is field name such as Play Count (this string is only used as a fallback)]
en: Synchronize %1
el: Συγχρονισμός %1

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
el[0]: (%2μία εξαίρεση%3)
el[1]: (%2%1 εξαιρέσεις%3)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_tagsGroup)
en: File Tags
el: Ετικέτες αρχείων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write meta data changes (including 'stars' rating) back to the original file.
    You can also prevent writing back by write protecting the file.
    This might be a good idea if you are currently
    sharing those files via the Internet.
el: Εγγραφή αλλαγών σε μεταδεδομένα (και των αξιολογήσεων με αστέρια) πίσω στο αρχικό αρχείο.
    Μπορείτε επίσης να εμποδίσετε την εγγραφή με προστασία του αρχείου από εγγραφή.
    Αυτή ίσως να είναι μια καλή ιδέα αν τώρα
    μοιράζεστε αυτά τα αρχεία στο Διαδίκτυο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBack)
en: Write metadata to file
el: Εγγραφή μεταδεδομένων σε αρχείο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write play-changing statistics (e.g. score, lastplayed, playcount)
    as tags back to the file.
el: Εγγραφή στατιστικών παιχνιδιού (π.χ. βαθμολογία, lastplayed, playcount)
    ως ετικέτες στο αρχείο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackStatistics)
en: Write statistics to file
el: Εγγραφή στατιστικών σε αρχείο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write changed covers back to the file.
    This will replace existing embedded covers.
el: Εγγραφή τροποποιήσεων εξώφυλλων στο αρχείο.
    Αυτό θα αντικαταστήσει τα υφιστάμενα ενσωματωμένα εξώφυλλα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeBackCover)
en: Write covers to file, maximum size:
el: Εγγραφή εξώφυλλων σε αρχείο, μέγιστο μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_writeBackCoverDimensions)
en: Scale covers down if necessary.
el: Κλιμάκωση εξώφυλλων προς τα κάτω αν είναι απαραίτητο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: If selected, Amarok will use Mozilla's
    Character Set Detector to attempt to automatically guess the
    character sets used in ID3 tags.
el: Αν επιλεχθεί, το Amarok θα χρησιμοποιήσει
     τον ανιχνευτή συνόλου χαρακτήρων του Mozilla για να μαντέψει
    αυτόματα το σύνολο χαρακτήρων στις ετικέτες ID3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCharsetDetector)
en: &Enable character set detection in ID3 tags
el: &Ενεργοποίηση ανίχνευσης του συνόλου χαρακτήρων σε ετικέτες ID3

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_statSyncingGroup)
en: Statistics Synchronization
el: Συγχρονισμός στατιστικών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_syncedCollectionsLabel)
en: <b>Check collections to keep them synchronized.</b> This includes scrobbling of tracks played on iPods if you have Last.fm plugin configured
el: <b>Ελέγξτε τις συλλογές για να τις διατηρήσετε συγχρονισμένες.</b> Αυτό συμπεριλαμβάνει τη χρήση μουσικού προφίλ από last.fm για κομμάτια που παίζονται σε iPods αν έχετε διαμορφωμένοτο πρόσθετο του Last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
el: Αγνόηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_configureTargetButton)
en: Configure…
el: Διαμόρφωση…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addTargetButton)
en: Add…
el: Προσθήκη…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_synchronizeButton)
en: Synchronize…
el: Συγχρονισμός…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
el: Επιλέξτε το για να ενεργοποιήσετε την απεικόνιση πάνω στην οθόνη (OSD). Το OSD απεικονίζει για λίγο πληροφορίες ενός κομματιού στην αρχή της εκτέλεσής του.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Use &On-Screen-Display
el: Χρήση απεικόνισης στην &οθόνη (OSD)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
el: &Διάρκεια:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: The time in milliseconds for which to show the OSD. The value must be between 500 ms and 10000 ms.
el: Η διάρκεια εμφάνισης του OSD. Η τιμή θα πρέπει να κυμαίνεται ανάμεσα σε 500 και 10000 χιλιοστά δευτερολέπτου.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
el: Για πάντα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
el: Ο&θόνη:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
el: Η οθόνη στην οποία θα απεικονίζεται το OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
el: Επιλέξτε το για να ορίσετε προσαρμοσμένα χρώματα για την απεικόνιση πάνω στην οθόνη.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
el: Χρήση &προσαρμοσμένων χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
el: Το χρώμα του κειμένου OSD.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
el: Χρώμα κειμένου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
el: Κλικ για επιλογή του χρώματος του κειμένου OSD.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: If checked, enables translucency if supported by your desktop system.
el: Αν επιλεγεί, ενεργοποιεί τη διαφάνεια να υποστηρίζεται από το γραφικό περιβάλλον του συστήματός σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
el: &Διαφάνεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font scale:
el: Κλίμακα γραμματοσειράς:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Check to use the system notification.
el: Επιλέξτε το για χρήση ειδοποιήσεων του συστήματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KNotifyEnabled)
en: Use &system notifications
el: Χρήση των ειδοποιήσεων &συστήματος

en: Current Phonon backend does not support volume fading
el: Το τρέχον σύστημα υποστήριξης Phonon δεν υποστηρίζει εξασθένιση έντασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
el: Αν επιλεχθεί, το AmaroK θα <br>συνεχίσει την αναπαραγωγή από το σημείο που βρισκόταν στη τελευταία συνεδρία -- όπως ακριβώς ένα κασετόφωνο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
el: &Συνέχεια αναπαραγωγής στην εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: <html>Enable this option to start playing whenever a track or more are added to the playlist using mouse, pressing Enter or when the playlist is replaced. Does nothing if something is already playing.</html>
el: <html>Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να αρχίζει η αναπαραγωγή όταν ένα ή περισσότερα κομμάτια προστίθενται στη λίστα αναπαραγωγής με το ποντίκι, με το πλήκτρο Enter ή όταν αντικαθίσταται η λίστα αναπαραγωγής. Δε θα γίνεται τίποτα αν κάτι αναπαράγεται ήδη.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartPlayingOnAdd)
en: Start playing when tracks are added to playlist
el: Εκκίνηση αναπαραγωγής όταν προσθέτονται κομμάτια στην τρέχουσα λίστα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Volume Fading
el: Εξασθένιση έντασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnStop)
en: Fadeout on stop
el: Εξασθένιση με το σταμάτημα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeoutOnPause)
en: Fadeout on pause
el: Εξασθένιση με την παύση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
el: Η διάρκεια της εξασθένισης, σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: System Suspend Options
el: Επιλογές ανανστολής συστήματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: If enabled, Amarok will prevent the system from automatically suspending if it is playing a track
el: Αν ενεργοποιηθεί, το Amarok θα εμποδίσει το σύστημα να ανασταλεί αυτόματα αν γίνεται αναπαραγωγή κομματιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InhibitSuspend)
en: &Inhibit automatic suspend if playing
el: Παρεμπόδ&ιση αυτόματης αναστολής αν γίνεται αναπαραγωγή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: If enabled, Amarok will pause the currently playing track on suspend
el: Αν ενεργοποιηθεί, το Amarok θα κάνει παύση στο τρέχον κομμάτι με την αναστολή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PauseOnSuspend)
en: &Pause playback on suspend
el: &Παύση αναπαραγωγής με την αναστολή

en: Collections
el: Συλλογές

en: Internet Services
el: Υπηρεσίες διαδικτύου

en: Statistics importers
el: Οδηγοί εισαγωγής στατιστικών

en: Manually installed scripts cannot be automatically updated, continue?
el: Τα εισηγμένα με το χέρι σενάρια δεν μπορούν να ενημερωθούν αυτόματα, συνέχεια;

en: Select Archived Script
el: Επιλογή αρχειοθετημένου σεναρίου

en: Invalid Archive
el: Μη έγκυρη αρχειοθήκη

en: Invalid Script File
el: Μη έγκυρο αρχείο σεναρίου

en: Another script with the name %1 already exists
    Existing Script's Version: %2
    Selected Script's Version: %3
el: Υπάρχει ήδη κι άλλο σενάριο με το όνομα %1
    Έκδοση υπάρχοντος σεναρίου: %2
    Έκδοση επιλεγμένου σεναρίου: %3

en: The script %1 was successfully installed
el: Το σενάριο %1 εγκαταστάθηκε επιτυχώς

en: Generic
el: Γενικής χρήσης

en: Lyrics
el: Στίχοι

en: Scriptable Service
el: Υπηρεσία με δυνατότητα σεναρίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall Script
el: Απεγκατάσταση σεναρίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: Install Local Script
el: Εγκατάσταση τοπικού σεναρίου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_scriptConsoleGroup)
en: Script Console
el: Κονσόλα σεναρίων

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable the script console.
el: Ενεργοποίηση της κονσόλας σεναρίων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableScriptConsole)
en: Enable Script Console
el: Ενεργοποίηση της κονσόλας σεναρίων.

en: Search Scripts
el: Αναζήτηση σεναρίων

en: Main Script File
el: Κύριο αρχείο σεναρίου

en: Applet Icon File
el: Αρχείο εικονιδίου μικροεφαρμογής

en: Images
el: Εικόνες

en: Display
el: Εμφάνιση

en: %1 track | %1 tracks
el[0]: %1 Κομμάτι
el[1]: %1 κομμάτια

en: Disc %1
el: Δίσκος %1

en: &Queue
el: &Σε αναμονή

en: Edit Track Details
el: Επεξεργασία λεπτομερειών κομματιού

[ctx: The title of the analyzer config dialog]
en: %1 config
el: %1 διαμόρφωση

en: Bar width:
el: Πλάτος γραμμής:

en: %1 pixel | %1 pixels
el[0]: %1 εικονοστοιχείο
el[1]: %1 εικονοστοιχεία

en: Show fadebars:
el: Εμφάνιση γραμμών εξασθένισης:

en: Bars fall speed:
el: Ταχύτητα πτώσης:

en: Frequency range:
el: Εύρος συχνότητας:

en: Sample size:
el: Μέγεθος δείγματος:

en: Play Count
el: Μετρητής αναπαραγωγής

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Last played
el: Τελευταία εκτέλεση

en: Never
el: Ποτέ

en: Add label
el: Προσθήκη ετικέτας

en: Remove label
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: Show in Media Sources
el: Εμφάνιση στις πηγές μέσων

en: Add to blacklist
el: Προσθήκη στη μαύρη λίστα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
el: Ετικέτες

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Labels: No track playing
el: Ετικέτες: Δεν εκτελείται κομμάτι

en: Labels: Fetching...
el: Ετικέτες: Προσκόμιση...

en: Labels: %1
el: Ετικέτες: %1

en: Labels for %1 by %2
el: Ετικέτες για %1 από %2

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Blacklist Settings
el: Ρυθμίσεις μαύρης λίστας

en: Replacement Settings
el: Ρυθμίσεις αντικατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Do not show the following labels:
el: Να μην εμφανιστούν οι ακόλουθες ετικέτες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchArtistCheckBox)
en: Labels matching the artist
el: Ετικέτες σχετικές με τον καλλιτέχνη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchTitleCheckBox)
en: Labels matching the title
el: Ετικέτες σχετικές με τον τίτλο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchAlbumCheckBox)
en: Labels matching the album
el: Ετικέτες σχετικές με το άλμπουμ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blacklist:
el: Μαύρη λίστα:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, labelsGeneralSettings)
en: Labels Settings
el: Ρυθμίσεις ετικετών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, minAutoAddCountLabel)
en: Minimum label score:
el: Ελάχιστη βαθμολογία ετικέτας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minCountSpinBox)
en: Show only labels that are rated at least that high.
el: Εμφάνιση μόνο ετικετών με τουλάχιστον αυτή τη βαθμολογία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum labels to show:
el: Μέγιστος αριθμός ετικετών για εμφάνιση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, numLabelsSpinBox)
en: Do not show more than this many labels.
    Note that personal labels will always be shown.
el: Να μην εμφανιστούν περισσότερες ετικέτες.
    Σημειώστε ότι οι προσωπικές ετικέτες πάντα θα εμφανίζονται.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show personal labels with score:
el: Εμφάνιση προσωπικών ετικετών με βαθμολογία:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, personalCountSpinBox)
en: Affects the font size of the personal labels.
el: Επηρεάζει το μέγεθος γραμματοσειράς των προσωπικών ετικετών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoAddCheckBox)
en: Automatically add downloaded labels if none are assigned
el: Προσθέτει αυτόματα τις ληφθείσες ετικέτες αν καμία δεν έχει οριστεί

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minAutoAddCountSpinBox)
en: Add only labels that are rated at least that high.
el: Να προστεθούν μόνο ετικέτες με τουλάχιστον αυτή τη βαθμολογία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color for assigned labels:
el: Χρώμα για τις ορισθείσες ετικέτες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Color for labels background:
el: Χρώμα φόντου ετικετών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Sets the label colors according to the current color scheme.
el: Ρυθμίζει τα χρώματα των ετικετών σύμφωνα με το τρέχον σχήμα χρώματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorsPushButton)
en: Reset colors
el: Επαναρρύθμιση χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace downloaded label
el: Αντικατάσταση ληφθείσας ετικέτας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
el: με

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: This will help you keep your label collection clean by replacing downloaded labels according to your preferences.
    Eg. "hip hop" -> "hip-hop"
el: Αυτό θα σας βοηθήσει να διατηρήσετε τη συλλογή ετικετών καθαρή αντικαθιστώντας ληφθείσες ετικέτες σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας.
    Π.χ.. "hip hop" -> "hip-hop"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Downloaded label
el: Ληφθείσα ετικέτα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, replacementTreeWidget)
en: Replacement
el: Αντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
el: Αφαίρεση επιλεγμένης

en: Lyrics config
el: Διαμόρφωση για τους στίχους

en: Font size:
el: Μέγεθος γραμματοσειράς:

en: Text alignment:
el: Στοίχιση κειμένου:

en: Align left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Align center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Toggle auto scroll
el: Εναλλαγή αυτόματης κύλισης

en: Reload lyrics
el: Επαναφόρτωση στίχων

en: No lyrics found
el: Δε βρέθηκαν στίχοι

en: Suggestions:
el: Προτάσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
el: Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
el: Καλλιτέχνης:

en: Configure Playlist Info Applet
el: Διαμόρφωση μικροεφαρμογής πληροφοριών λίστας αναπαραγωγής

en: Width
el: Πλάτος

en: Songkick Concert Information
el: Πληροφορίες για τις συναυλίες από το Songkick

en: Concerts
el: Συναυλίες

en: Reload Songkick
el: Επαναφόρτωση του Songkick

en: Concert information is being fetched.
el: Λήψη των πληροφοριών σχετικά με την συναυλία

en: Songkick was not able to be downloaded. Please check your Internet connection: %1
el: Αδύνατη η λήψη του Songkick. Παρακαλώ ελέγξτε τη σύνδεσή σας με το διαδίκτυο: %1

en: There was no information found for this track
el: Δεν βρέθηκαν πληροφορίες γι' αυτό κομμάτι

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReloadEditDialog)
en: Reload tabs
el: Παρτιτούρες επαναφόρτωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Reload tabs with the following title and artist
el: Επαναφόρτωση παρτιτούρων με τον ακόλουθο τίτλο και καλλιτέχνη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
el: Παρτιτούρες

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload tabs
el: Παρτιτούρες: επαναφόρτωση

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetching...
el: Παρτιτούρες: Ανάκτηση...

[ctx: Guitar tablature]
en: No Tabs for %1 by %2
el: Δεν υπάρχουν παρτιτούρες για %1 από %2

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: Fetch Error
el: Παρτιτούρες: Σφάλμα προσκόμισης

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs: %1 - %2
el: Παρτιτούρες: %1 - %2

[ctx: Guitar tablature settings]
en: Tabs Settings
el: Ρυθμίσεις για τις παρτιτούρες

[ctx: Guitar tablature]
en: Reload Tabs
el: Επαναφόρτωση παρτιτούρων

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TabsSettings)
en: Current Track Settings
el: Ρυθμίσεις τρέχοντος κομματιού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFetchTabs)
en: Fetch tabs for
el: Ανάκτηση παρτιτούρων για

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
el: Κιθάρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchBass)
en: Bass
el: Μπάσο

[ctx: Guitar tablature]
en: tab provided from:
el: η παρτιτούρα είναι από:

en: Previous
el: Προηγού&μενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Track
el: Κομμάτι

en: Unable to retrieve Wikipedia information: %1
el: Αδυναμία ανάκτησης πληροφοριών από Wikipedia: %1

en: No information found...
el: Δε βρέθηκαν πληροφορίες...

[ctx: %1 is field name such as 'Artist Name']
en: %1 is needed for searching Wikipedia.
el: %1 απαιτείται για την αναζήτηση στη Wikipedia

en: Choose Language
el: Επιλογή γλώσσας

en: Configure Applets...
el: Διαμόρφωση μικροεφαρμογών...

en: &Context
el: &Περιεχόμενο

en: No labels found on Last.fm
el: Δεν βρέθηκαν ετικέτες στο Last.fm

en: Unable to retrieve from Last.fm
el: Αδυναμία ανάκτησης από το Last.fm

en: No connection to Last.fm
el: Δεν υπάρχει σύνδεση με το Last.fm

en: ontour
el: περιοδεία

en: dates
el: ημερομηνίες

en: Do not show under Various Artists
el: Να μην εμφανίζεται στο 'Διάφοροι καλλιτέχνες'

en: Show under Various Artists
el: Να εμφανίζεται στο 'Διάφοροι καλλιτέχνες'

en: %1 - Stopped %2
el: %1 - Σταματημένο %2

en: Playback Ended Markers
el: Δείκτες τέλους αναπαραγωγής

[ctx: Name of the virtual collection that merges tracks from all collections]
en: Aggregate Collection
el: Συγκεντρωτική συλλογή

en: Audio CD
el: CD ήχου

en: Ogg Vorbis is a fully free and unencumbered compressed audio format that is perfect for storing your compressed music on your computer. The sound quality is slightly better than MP3 at the same bitrate. Note that not all mobile players support the Ogg Vorbis format.
el: Το Ogg Vorbis είναι ένας εντελώς ελεύθερος και χωρίς επιβαρύνσεις τύπος συμπίεσης ήχου και απολύτως κατάλληλος για την αποθήκευση μουσικής στον υπολογιστή σας. Η ποιότητα ήχου, στο ίδιο bitrate, είναι ελαφρώς καλύτερη από εκείνη του MP3. Σημειώστε ότι δεν υποστηρίζουν όλες οι φορητές συσκευές τον τύπο Ogg Vorbis.

en: FLAC is a lossless compressed audio format free of any patents or license fees. It maintains perfect CD audio quality while reducing file size by about 50%. Because the filesize is much larger than Ogg Vorbis or MP3 it is not recommended if you want to transfer your music to a mobile player.
el: Το FLAC είναι ένας τύπος συμπίεσης ήχου χωρίς απώλειες, ελεύθερο από διπλώματα ευρεσιτεχνίας ή δικαιώματα αδειών χρήσης. Εγγυάται τέλειας ποιότητας ήχο CD ενώ μειώνει το μέγεθος του αρχείου κατά περίπου 50%. Επειδή το μέγεθος του αρχείου είναι αισθητά μεγαλύτερο από αυτό των Ogg Vorbis ή MP3 δεν συνιστάται αν θέλετε να μεταφέρετε τη μουσική σας σε μια κινητή συσκευή αναπαραγωγής.

en: WAV is a basic, uncompressed audio file format. It takes up a lot of space but maintains perfect quality. It is generally not recommended unless you know what you are doing. If you want perfect quality, use FLAC instead.
el: Το WAV είναι ένας βασικός τύπος αρχειοθέτησης ήχου χωρίς συμπίεση. Έχει μεγάλες απαιτήσεις σε αποθηκευτικό χώρο αλλά εγγυάται τέλεια ποιότητα ήχου. Γενικά δεν συνιστάται εκτός και γνωρίζετε τι κάνετε. Αν θέλετε τέλεια ποιότητα προτιμήστε τον τύπο FLAC.

en: MP3 is the de facto standard in compressed audio compatible with almost all mobile players. It is however non free and generally not recommended.
el: Το MP3 είναι το de facto πρότυπο στη συμπίεση ήχου συμβατό με σχεδόν όλες τις κινητές συσκευές αναπαραγωγής. Ωστόσο δεν είναι ελεύθερο και γενικά δεν συνιστάται.

en: Audio CD settings - Amarok
el: Ρυθμίσεις CD ήχου - Amarok

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
el: Διαθέσιμοι τύποι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Loading remote collection from host %1
el: Λήψη της απομακρυσμένης συλλογής από τον υπολογιστή %1

en: Music share at %1
el: Κοινόχρηστη μουσική στο %1

en: Updating Amarok database schema. Please don't terminate Amarok now as it may result in database corruption.
el: Γίνεται ενημέρωση του σχήματος βάσης δεδομένων Amarok. Μην τερματίσετε το Amarok τώρα γιατί ίσως καταστραφεί η βάση δεδομένων.

en: Updating Amarok database schema
el: Ενημέρωση σχήματος βάσης δεδομένων Amarok

en: Source track does not exist: %1
el: Το πηγαίο κομμάτι δεν υπάρχει: '%1'

en: Could not create directory: %1
el: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου: %1

en: Transferring: %1
el: Μεταφορά: %1

en: Transcoding: %1
el: Αλλαγή συμπίεσης: %1

en: Removing: %1
el: Αφαίρεση: %1

en: <ul><li>%1</li></ul>In most cases this means that not all of your tracks were imported.<br>See <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Amarok Manual</a> for information about duplicate tracks.
el: <ul><li>%1</li></ul>Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό σημαίνει ότι δεν εισήχθησαν όλα τα κομμάτια σας.<br>Δείτε το <a href='http://userbase.kde.org/Amarok/Manual/Various/TroubleshootingAndCommonProblems#Duplicate_Tracks'>Εγχειρίδιο του Amarok</a> για πληροφορίες σχετικά με διπλά κομμάτια.information about duplicate tracks.

en: Errors During Collection Scan
el: Σφάλματα κατά τη διάρκεια σάρωσης της συλλογής

en: Duplicates found, the second file will be ignored:
    %1
    %2
el: Βρέθηκαν διπλά, το δεύτερο αρχείο θα αγνοηθεί:
    %1
    %2

en: &Configure Device
el: &Διαμόρφωση συσκευής

en: &Eject Device
el: Ε&ξαγωγή συσκευής

en: Re-add orphaned and forget stale tracks
el: Να γίνει επανάληψη προσθήκης ορφανών και να ξεχαστούν τα ξεπερασμένα κομμάτια

[ctx: iPod was successfully initialized]
en: Initialization successful.
el: Επιτυχημένη αρχικοποίηση.

[ctx: %1: iPod collection name]
en: iTunes database successfully written to %1
el: Η βάση δεδομένων iTunes γράφτηκε επιτυχώς στην %1

[ctx: %1: iPod collection name]
en: Writing iTunes database to %1 failed without an indication of error
el: Η εγγραφή της βάσης δεδομένων iTunes στην %1 απέτυχε χωρίς ένδειξη σφάλματος

[ctx: %1: iPod collection name, %2: technical error from libgpod]
en: Writing iTunes database to %1 failed: %2
el: Η εγγραφή της βάσης δεδομένων iTunes στην %1 απέτυχε: %2

en: Disconnected iPod/iPad/iPhone
el: Αποσυνδεδεμένο iPod/iPad/iPhone

en: Unknown Collection
el: Άγνωστη συλλογή

en: Unknown Artist
el: Άγνωστος καλλιτέχνης

en: Unknown track
el: Άγνωστο κομμάτι

en: Failed to process one track. (more info about it is in the Amarok debugging log) | Failed to process %1 tracks. (more info about these is in the Amarok debugging log)
el[0]: Αποτυχία επεξεργασίας ενός κομματιού. (περισσότερες πληροφορίες για αυτό βρίσκεται στις καταγραφές διόρθωσης σφαλμάτων Amarok)
el[1]: Αποτυχία επεξεργασίας %1 κομματιών. (περισσότερες πληροφορίες για αυτά βρίσκονται στις καταγραφές διόρθωσης σφαλμάτων Amarok)

[ctx: Infrequently displayed message, don't bother with singular forms. %1 to %3 are numbers, %4 is the 'Failed to process ...' sentence or an empty string.]
en: Done consolidating iPod files. %1 orphaned tracks matched with stale iTunes database entries, %2 stale database entries removed, %3 orphaned tracks added back to the iTunes database. %4
el: Έγινε ενοποίηση iPod αρχείων. %1 ορφανά κομμάτια ταίριαξαν με ξεπερασμένες εγγραφές βάσης δεδομένων iTunes, %2 ξεπερασμένες εγγραφές βάσης δεδομένων αφαιρέθηκαν, %3 ορφανά κομμάτια προστέθηκαν πίσω στη βάση δεδομένων iTunes. %4

[ctx: %2 is collection name]
en: Transferred one track to %2. | Transferred %1 tracks to %2.
el[0]: Έγινε μεταφορά ενός κομματιού στη %2.
el[1]: Έγινε μεταφορά %1 κομματιών στη %2.

[ctx: %2 is collection name]
en: Transcoded one track to %2. | Transcoded %1 tracks to %2.
el[0]: Αλλαγή τύπου συμπίεσης ενός κομματιού στη %2.
el[1]: Αλλαγή τύπου συμπίεσης %1 κομματιών στη %2.

en: Transfer aborted. Managed to transfer one track. | Transfer aborted. Managed to transfer %1 tracks.
el[0]: Η μεταφορά εγκαταλείφθηκε. Έγινε μεταφορά ενός κομματιού.
el[1]: Η μεταφορά εγκαταλείφθηκε. Έγινε μεταφορά %1 κομματιών.

[ctx: %2 is the 'Transferred 123 tracks to Some collection.' message]
en: %2 One track was already there. | %2 %1 tracks were already there.
el[0]: %2 Ένα κομμάτι ήταν ήδη εκεί.
el[1]: %2 %1 κομμάτια ήταν ήδη εκεί.

[ctx: %1 is collection pretty name, e.g. My Little iPod]
en: Transferred Tracks to %1
el: Έγινε μεταφορά κομματιών στην %1

en: One track successfully transferred, but transfer of some other tracks failed. | %1 tracks successfully transferred, but transfer of some other tracks failed.
el[0]: Ένα κομμάτι μεταφέρθηκε επιτυχώς, αλλά η μεταφορά κάποιων άλλων κομματιών απέτυχε.
el[1]: %1 κομμάτια μεταφέρθηκαν επιτυχώς, αλλά η μεταφορά κάποιων άλλων κομματιών απέτυχε.

en: Transfer of tracks failed.
el: Η μεταφορά κομματιών απέτυχε.

en: One track was not transferred because it would exceed iPod capacity.<br> | %1 tracks were not transferred because it would exceed iPod capacity.<br>
el[0]: Δεν έγινε μεταφορά ενός κομματιού επειδή θα υπερέβαινε τη χωρητικότητα του iPod.<br>
el[1]: Δεν έγινε μεταφορά %1 κομματιών επειδή θα υπερέβαινε τη χωρητικότητα του iPod.<br>

[ctx: Example of %1 would be: 20.0 MiB]
en: <i>Amarok reserves %1 on iPod for iTunes database writing.</i><br>
el: <i>Το Amarok παρακρατεί %1 στο iPod για εγγραφή στη βάση δεδομένων iTunes.</i><br>

en: One track was not copied because it wouldn't be playable - its  %2 format is unsupported.<br> | %1 tracks were not copied because they wouldn't be playable - they are in unsupported formats (%2).<br>
el[0]: Δεν έγινε αντιγραφή ενός κομματιού επειδή δεν θα ήταν δυνατό να αναπαραχθεί - ο τύπος αποθήκευσης %2 του κομματιού δεν υποστηρίζεται.<br>
el[1]: Δεν έγινε αντιγραφή %1 κομματιών επειδή δεν θα ήταν δυνατό να αναπαραχθούν - είναι σε μη υποστηριζόμενους τύπους αποθήκευσης (%2).<br>

en: Copy/move/transcode of one file failed.<br> | Copy/move/transcode of %1 files failed.<br>
el[0]: Η αντιγραφή/μετακίνηση/μεταγραφή ενός αρχείου απέτυχε.<br>
el[1]: Η αντιγραφή/μετακίνηση/μεταγραφή %1 αρχείων απέτυχε.<br>

en: One track was not transferred due to an internal Amarok error.<br> | %1 tracks were not transferred due to an internal Amarok error.<br>
el[0]: Ένα κομμάτι δεν μεταφέρθηκε εξαιτίας εσωτερικού σφάλματος του Amarok.<br>
el[1]: %1 κομμάτια δεν μεταφέρθηκαν εξαιτίας εσωτερικού σφάλματος του Amarok.<br>

en: <i>You can find details in Amarok debugging output.</i><br>
el: <i>Θα βρείτε λεπτομέρειες στην έξοδο διόρθωσης σφαλμάτων του Amarok.</i><br>

en: The rest was not transferred because iPod collection disappeared.<br>
el: Τα υπόλοιπα δεν μεταφέρθηκαν επειδή η συλλογή iPod εξαφανίστηκε.<br>

[ctx: %1 is a list of errors that occurred during copying of tracks]
en: Error causes: %1<br>
el: Αιτίες σφαλμάτων: %1<br>

en: Removing one track from iPod | Removing %1 tracks from iPod
el[0]: Αφαίρεση ενός κομματιού από το iPod
el[1]: Αφαίρεση %1 κομματιών από το iPod

[ctx: operation when iPod is connected]
en: Reading iPod tracks
el: Γίνεται ανάγνωση κομματιών iPod

[ctx: iPod playlist name]
en: Stale tracks
el: Ξεπερασμένα κομμάτια

[ctx: iPod playlist name]
en: Orphaned tracks
el: Ορφανά κομμάτια

en: Stale and/or orphaned tracks detected on %1. You can resolve the situation using the <b>%2</b> collection action. You can also view the tracks under the Saved Playlists tab.
el: Ξεπερασμένα ή/και ορφανά κομμάτια ανιχνεύθηκαν στο %1. Μπορείτε να επιλύσετε την κατάσταση με χρήση της <b>%2</b> ενέργειας συλλογής. Μπορείτε επίσης να δείτε τα κομμάτια κάτω από την καρτέλα με τις αποθηκευμένες λίστες αναπαραγωγής.

en: Connecting to iPhone, iPad or iPod touch failed.
el: Η σύνδεση σε iPhone, iPad ή iPod touch απέτυχε.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IpodConfiguration)
en: iPod device configuration
el: Διαμόρφωση συσκευής iPod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: iPod name:
el: Όνομα iPod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_transcodeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transcodeLabel)
en: Transcode:
el: Αλλαγή τύπου συμπίεσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
el: Μοντέλο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, initializeButton)
en: &Initialize iPod
el: Αρχ&ικοποίηση του iPod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
el: Πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, generationLabel)
en: Generation:
el: Παραγωγή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, videoLabel)
en: Video:
el: Βίντεο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumArtworkLabel)
en: Album artwork:
el: Καλλιτεχνική εργασία άλμπουμ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, troubleshootingGroupBox)
en: Troubleshooting
el: Αντιμετώπιση προβλημάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoLabel)
en: SysInfo file:
el: Αρχείο SysInfo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sysInfoExtendedLabel)
en: SysInfoExtended file:
el: Αρχείο SysInfoExtended:

en: Cannot parse iTunes database due to an unreported error.
el: Αδυναμία ανάλυσης της βάσης δεδομένων iTunes εξαιτίας μη αναφερθέντος σφάλματος.

[ctx: iPod model that is not (yet) recognized]
en: Unrecognized model
el: Μη αναγνωρίσιμο μοντέλο

en: iPod model was not recognized.
el: Το μοντέλο iPod δεν αναγνωρίστηκε.

en: %1 family uses %2 file to generate correct database checksum.
el: Η οικογένεια %1 χρησιμοποιεί το αρχείο %2 για την παραγωγή σωστού αθροίσματος ελέγχου της βάσης δεδομένων.

en: %1 family needs %2 file to generate correct database checksum.
el: Η οικογένεια %1 χρειάζεται το αρχείο %2 για την παραγωγή σωστού αθροίσματος ελέγχου της βάσης δεδομένων.

[ctx: Do not translate hash-AB, libgpod, libhashab.so]
en: %1 family probably uses hash-AB to generate correct database checksum. libgpod (as of version 0.8.2) doesn't know how to compute it, but tries to dynamically load external library libhashab.so to do it.
el: Η οικογένεια %1 μάλλον χρησιμοποιεί hash-AB για την παραγωγή σωστού αθροίσματος ελέγχου της βάσης δεδομένων. Το libgpod (στην έκδοση 0.8.2) δεν γνωρίζει πώς να το υπολογίσει, αλλά επιχειρεί να φορτώσει δυναμικά την εξωτερική βιβλιοθήκη libhashab.so για το σκοπό αυτό.

en: Autodetect (%1 file(s) present)
el: Αυτόματος εντοπισμός (Παρουσία αρχείων: %1)

[ctx: Unknown iPod model, generation...]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: In a dialog: Video: Supported]
en: Supported
el: Υποστηριζόμενο

[ctx: In a dialog: Video: Not supported]
en: Not supported
el: Μη υποστηριζόμενο

[ctx: In a dialog: Some file: Present]
en: Present
el: Παρόν

[ctx: In a dialog: Some file: Not found]
en: <b>Not found</b>
el: <b>Δεν βρέθηκε</b>

[ctx: In a dialog: Some file: Not needed]
en: Not needed
el: Δεν απαιτήθηκε

[ctx: %1 is informational sentence giving reason]
en: <b>%1</b><br><br>As a safety measure, Amarok will <i>refuse to perform any writes</i> to iPod. (modifying iTunes database could make it look empty from the device point of view)<br>See <a href='%2'>README.overview</a> file from libgpod source repository for more information.
el: <b>%1</b><br><br>Ως μέτρο ασφάλειας, το Amarok θα <i>αρνηθεί να πραγματοποιήσει οποιεσδήποτε εγγραφές</i> στο iPod. (η τροποποίηση της βάσης δεδομένων iTunes θα την έκανε να φαίνεται κενή από την άποψη της συσκευής)<br>Δείτε το αρχείο <a href='%2'>README.overview</a> από το πηγαίο αποθετήριο libgpod για περισσότερες πληροφορίες.

en: <b>%1</b><br><br>Above problem prevents Amarok from using your iPod. You can try to re-create critical iPod folders and files (including iTunes database) using the <b>%2</b> button below.<br><br> Initializing iPod <b>destroys iPod track and photo database</b>, however it should not delete any tracks. The tracks will become orphaned.
el: <b>%1</b><br><br>το παραπάνω πρόβλημα εμποδίζει το Amarok να χρησιμοποιήσει το iPod σας. Μπορείτε να προσπαθήσετε να αναδημιουργήσετε κρίσιμους φακέλους iPod και αρχεία (συμπεριλαμβάνοντας τη βάση δεδομένων iTunes) με χρήση του κουμπιού <b>%2</b> παρακάτω.<br><br> Η αρχικοποίηση του iPod <b>καταστρέφει destroys το iPod κομμάτι και τη βάση δεδομένων φωτογραφιών</b>, ωστόσο δεν θα έπρεπε να διαγραφεί οποιοδήποτε κομμάτι. Τα κομμάτια θα μείνουν ορφανά.

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo: %1
el: Αποτυχία εγγραφής SysInfo: %1

[ctx: Do not translate SysInfo]
en: Failed to write SysInfo file due to an unreported error
el: Απέτυχε η εγγραφή του αρχείου SysInfo εξαιτίας μη αναφερθέντος σφάλματος

en: Cannot initialize iPod due to an unreported error.
el: Αδυναμία αρχικοποίησης iPod εξαιτίας μη αναφερθέντος σφάλματος.

en: Copying Tracks Failed
el: Η αντιγραφή των κομματιών απέτυχε

en: Tracks not copied: the device is already being copied to
el: Δεν έγινε η αντιγραφή των κομματιών: υπάρχει ήδη αντιγραφή σε εξέλιξη προς την συσκευή

en: Unsupported format: %1
el: Ο τύπος δεν υποστηρίζεται: %1

en: Already on device
el: Υπάρχει ήδη στην συσκευή

en: Tracks not copied: the device already has these tracks
el: Δεν έγινε η αντιγραφή των κομματιών: τα κομμάτια υπάρχουν ήδη στη συσκευή

en: Tracks not copied: the device has insufficient space
el: Δεν έγινε η αντιγραφή των κομματιών: δεν υπάρχει αρκετός χώρος στη συσκευή

en: Transferring Tracks to Device
el: Μεταφορά των κομματιών στη συσκευή

en: %1 track failed to copy to the device | %1 tracks failed to copy to the device
el[0]: Απέτυχε η αντιγραφή %1 κομματιού στη συσκευή
el[1]: Απέτυχε η αντιγραφή %1 κομματιών στη συσκευή

en: The track failed to copy to the device
el: Απέτυχε η αντιγραφή του κομματιού στη συσκευή

en: Track not deleted: | Tracks not deleted:
el[0]: Το κομμάτι δεν διαγράφηκε:
el[1]: Τα κομμάτια δεν διαγράφηκαν:

en: Deleting Track Failed | Deleting Tracks Failed
el[0]: Η διαγραφή του κομματιού απέτυχε.
el[1]: Η διαγραφή των κομματιών απέτυχε.

en: %1 tracks are already being deleted from the device.
el: %1 κομμάτια έχουν διαγραφεί ήδη από την συσκευή.

en: Removing Track from Device | Removing Tracks from Device
el[0]: Αφαίρεση του κομματιού από την συσκευή
el[1]: Αφαίρεση των κομματιών από την συσκευή

en: &Disconnect Device
el: &Αποσύνδεση συσκευής

en: Media Device playlists
el: Λίστες αναπαραγωγής της συσκευής πολυμέσων

[ctx: Podcasts on a media device]
en: Podcasts on %1
el: Εκπομπές Pod στο %1

en: Could not connect to MTP Device
el: Αδυναμία σύνδεσης σε συσκευή MTP

en: Could not copy track from device.
el: Αδυναμία αντιγραφής κομματιού από τη συσκευή.

en: Unknown Album
el: Άγνωστο άλμπουμ

en: Unknown Genre
el: Άγνωστο είδος

en: Could not delete item
el: Αδυναμία διαγραφής αντικειμένου

en: Delete failed
el: Αποτυχία διαγραφής

en: Could not save playlist.
el: Αδυναμία αποθήκευσης λίστας αναπαραγωγής.

en: Playdar Collection
el: Συλλογή Playdar

en: Source collection removed
el: Διαγραφή συλλογής πηγής

[ctx: The genre name for classical music]
en: Classical
el: Κλασική

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this track? It will be removed from %2 and from underlying storage medium. | Do you really want to delete these %1 tracks? They will be removed from %2 and from underlying storage medium.
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή αυτού του κομματιού; Θα αφαιρεθεί από το %2 και από το σχετικό αποθηκευτικό μέσο.
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή αυτών των %1 κομματιών; Θα αφαιρεθούν από το %2 και από το σχετικό αποθηκευτικό μέσο.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track to the trash? It will be removed from %2. | Do you really want to move these %1 tracks to the trash? They will be removed from %2.
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση αυτού του κομματιού στα απορρίμματα; Θα αφαιρεθεί από το %2.
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση αυτών των %1 κομματιών; Θα αφαιρεθούν από το %2.

[ctx: @info]
en: Do you really want to move this track? It will be renamed and the original deleted. | Do you really want to move these %1 tracks? They will be renamed and the originals deleted.
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση αυτού του κομματιού; Θα μετονομαστεί και το αρχικό αρχείο θα διαγραφεί.
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση %1 κομματιών; Θα μετονομαστούν και τα αρχικά αρχεία θα διαγραφούν.

[ctx: @title:window]
en: Move Files
el: Μετακίνηση αρχείων

[ctx: rename files button]
en: &Rename
el: &Μετονομασία

[ctx: @info]
en: There was a problem and this track could not be removed. Make sure the directory is writable. | There was a problem and %1 tracks could not be removed. Make sure the directory is writable.
el[0]: Υπήρξε ένα πρόβλημα και αυτό το κομμάτι δεν ήταν δυνατό να αφαιρεθεί. Βεβαιωθείτε ότι ο κατάλογος είναι εγγράψιμος.
el[1]: Υπήρξε ένα πρόβλημα και %1 κομμάτια δεν ήταν δυνατό να αφαιρεθούν. Βεβαιωθείτε ότι ο κατάλογος είναι εγγράψιμος.

en: Unable to remove tracks
el: Αδυναμία αφαίρεσης κομματιών

en: The collection does not have enough free space available or is not writable.
el: Η συλλογή δεν έχει επαρκή ελεύθερο χώρο διαθέσιμο ή δεν είναι εγγράψιμη.

en: Do you want to remove empty folders?
el: Επιθυμείτε τη διαγραφή των άδειων φακέλων;

en: Remove empty folders?
el: Διαγραφή των άδειων φακέλων;

[ctx: %1 is track url, %2 track title, %3 track artist]
en: %1 (%2 by %3)
el: %1 (%2 από %3)

[ctx: %1 is track url, %2 artist name]
en: %1 (by %2)
el: %1 (από %2)

en: today
el: σήμερα

en: last week
el: τελευταία εβδομάδα

en: last month
el: τελευταίος μήνας

en: two months ago
el: δύο μήνες πριν

en: three months ago
el: τρεις μήνες πριν

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Moving to trash: %1
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα: %1

en: &Delete Episode
el: &Διαγραφή επεισοδίου

en: Are you sure you want to delete this episode? | Are you sure you want to delete these %1 episodes?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή αυτού του επεισοδίου;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή %1 επεισοδίων;

en: Yes, delete from %1.
el: Ναι, να διαγραφεί από το %1.

en: &Delete Channel and Episodes
el: &Διαγραφή επεισοδίου και καναλιού

en: &Activate This Collection
el: &Ενεργοποίηση αυτής της συλλογής

en: File <i>%1</i> suggests that we should use <i>%2</i> as music folder on the device, but it doesn't exist. Falling back to <i>%3</i> instead
el: Το αρχείο <i>%1</i> δηλώνει ότι πρέπι να κάνουμε χρήση του <i>%2</i> ως μουσικό φάκελο στη συσκευή, αλλά δεν υπάρχει. Γίνεται μετάπτωση στο <i>%3</i>

[ctx: Name of the USB Mass Storage collection that has not yet been activated. See also the 'Activate This Collection' action; %1 is actual collection name]
en: %1 (not activated)
el: %1 (δεν έχει ενεργοποιηθεί)

en: Configure USB Mass Storage Device
el: Διαμόρφωση USB συσκευής μαζικής αποθήκευσης

en: Removing one track from %2 | Removing %1 tracks from %2
el[0]: Αφαίρεση ενός κομματιού από το %2
el[1]: Αφαίρεση %1 κομματιών από το %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UmsConfiguration)
en: USB Mass Storage device configuration
el: Διαμόρφωση USB συσκευής μαζικής αποθήκευσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnect)
en: Use automatically when connected
el: Αυτόματη χρήση όταν είναι σε σύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_musicCheckBox)
en: Music
el: Μουσική

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Music folder:
el: Φάκελος μουσικής:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_filenameSchemeBox)
en: Filename scheme of tracks that are added to the device
el: Όνομα αρχείου σχήματος κομματιών που προστίθενται στη συσκευή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Podcast folder:
el: Φάκελος Podcast:

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Reason why a track is not playable]
en: Underlying playlist is empty
el: Η υποκείμενη λίστα αναπαραγωγής είναι κενή

en: When Amarok was last closed, this track was at %1, but Amarok cannot find this track on the filesystem or in any of your collections anymore. You may try plugging in the device this track might be on.
el: Όταν το Amarok έκλεισε την τελευταία φορά, τ κομάτι αυτό ήταν στο %1, αλλά το Amarok δεν μπορεί να βρει το κομμάτι αυτό στο σύστημα αρχείων ή σε κάποια από τις συλλογές σας. Μπορείτε να δοκιμάσετε να συνδέσετε τη συσκευή στην οποία πιθανόν βρισκόταν το κομμάτι.

en: Stream (%1)
el: Ροή (%1)

en: Url is not a local file
el: Το Url δεν είναι τοπικό αρχείο

en: Could not create a temporary file to download playlist.
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου για τη λήψη της λίστας αναπαραγωγής.

en: Downloading remote playlist
el: Λήψη απομακρυσμένης λίστας αναπαραγωγής

[ctx: %1 is file path]
en: Cannot read playlist from %1
el: Αδυναμία ανάγνωσης της λίστας από %1

en: The used file extension is not valid for playlists.
el: Η χρησιμοποιούμενη επέκταση αρχείου δεν είναι έγκυρη για λίστες αναπαραγωγής.

en: Unknown playlist format
el: Άγνωστοι τύποι για λίστες αναπαραγωγής

[ctx: Change filename layout]
en: Podcast Episode Filename Configuration
el: Διαμόρφωση ονόματος αρχείου επεισοδίου Podcast

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastFilenameLayoutConfigWidget)
en: Podcast Filename Layout Configuration
el: Διαμόρφωση διάταξης ονόματος αρχείου εκπομπής Pod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutDefault)
en: Specified by podcast channel
el: Προσδιορίστηκε από κανάλι podcast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_filenameLayoutCustom)
en: custom
el: προσαρμοσμένο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_filenameLayoutText)
en: Available fields : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%
el: Διαθέσιμα πεδία : %artist%,%title%,%genre%,%year%,%composer%,%pubdate%,%number%,%album%

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
el: Διαμόρφωση εκπομπής Pod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_saveLocationlabel)
en: Save Location:
el: Τοποθεσία αποθήκευσης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
el: Αν ενεργοποιηθεί, το AmaroK θα ελέγχει αυτόματα την εκπομπή pod για ενημερώσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
el: Αυτόματη αναζήτηση για ενημερώσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
el: Λήψη πολυμέσων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
el: Λήψη πολυμέσων μόλις γίνουν διαθέσιμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
el: Λήψη όταν είναι &διαθέσιμο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
el: Χρειάζεται να γίνει λήψη των πολυμέσων, αλλιώς η εκπομπή pod θα αναπαράγεται από τον απομακρυσμένο εξυπηρετητή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
el: Ροή ή λήψη όπως &ζητείται

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
el: Αν ενεργοποιηθεί, το AmaroK θα απορρίπτει παλαιότερα επεισόδια pod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
el: Περιορισμός &αριθμού επεισοδίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
el: Διατήρηση το μέγιστο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
el: Ο μέγιστος αριθμός αντικειμένων εκπομπής pod που αποθηκεύονται

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: The RSS feed and the tags in the downloaded file sometimes do not contain the same information. Writing the tags ensures the information in the playlist and on media devices will be the same as in the feed.
el: Η ροή RSS και οι ετικέτες στο αρχείο που έχετε λάβει μερικές φορές δεν περιέχουν την ίδια πληροφορία. Η εγγραφή των ετικετών σιγουρεύει ότι οι πληροφορίες θα είναι οι ίδιες στην λίστα αναπαραγωγής και στην συσκευή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_writeTagsCheck)
en: Write feed information to tags after downloading.
el: Εγγραφή των πληροφοριών ροής στις ετικέτες μετά την λήψη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_filenameLayoutConfigWidgetButton)
en: Episode Filename Configuration
el: Διαμόρφωση ονόματος αρχείου επεισοδίου

[ctx: change options]
en: Configure %1
el: Διαμόρφωση %1

en:  Item |  Items
el[0]:  αντικείμενο
el[1]:  αντικείμενα

en: Podcast
el: Εκπομπή Pod

en: &Update All Channels
el: &Ενημέρωση όλων των καναλιών

en: &Configure General Settings
el: &Διαμόρφωση γενικών ρυθμίσεων

en: &Export subscriptions to OPML file
el: &Εξαγωγή εγγραφών σε OPML αρχείο

en: &Configure
el: &Διαμόρφωση

en: &Remove Subscription
el: &Αφαίρεση εγγραφής

en: &Update Channel
el: Ενημέρωση Καναλιού

en: &Download Episode
el: &Λήψη επεισοδίου

en: &Delete Downloaded Episode
el: &Διαγραφή ληφθέντος επεισοδίου

en: &Write Feed Information to File
el: Εγγραφή των πληροφοριών της ροής σε αρχείο

en: &Keep downloaded file
el: &Διατήρηση του ληφθέντος αρχείου

en: Toggle the "keep" downloaded file status of this podcast episode. Downloaded files with this status wouldn't be deleted even if we apply a purge.
el: Εναλλαγή της κατάστασης λήψης αρχείου από την κατάσταση "διατήρηση" για το συγκεκριμένο επεισόδιο podcast. Τα ληφθέντα αρχεία που έχουν αυτή την κατάσταση δε θα διαγραφούν ακόμα κι αν εφαρμοστεί η εκκαθάριση.

en: Already subscribed to %1.
el: Ήδη εγγεγραμμένοι στο %1.

[ctx: prefix to 'x minutes']
en: every
el: κάθε

en:  minute |  minutes
el[0]:  λεπτό
el[1]: λεπτά

en: Configure Local Podcasts
el: Διαμόρφωση τοπικών εκπομπών Pod

en: Move Podcasts
el: Μετακίνηση Podcasts

en: Do you want to move all downloaded episodes to the new location?
el: Θέλετε να μετακινήσετε όλα τα ληφθέντα επεισόδια στη νέα θέση;

en: Select file for OPML export
el: Επιλέξτε αρχείο OPML για εξαγωγή

en: Do you really want to unsubscribe from "%1"?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγραφείτε από to "%1";

en: Delete downloaded episodes
el: Διαγραφή ληφθέντος επεισοδίου

en: There is still a podcast download in progress | There are still %1 podcast downloads in progress
el[0]: Υπάρχει ακόμα μια λήψη podcast σε εξέλιξη
el[1]: Υπάρχουν ακόμα %1 λήψεις podcast σε εξέλιξη

en: Cancel Download and Quit.
el: Ακύρωση λήψης και τερματισμός.

en: Unable to save podcast episode file to %1
el: Αδυναμία αποθήκευσης επεισοδίου εκπομπής pod στο %1

en: Downloading Podcast Media
el: Λήψη πολυμέσων εκπομπής Pod...

en: Downloading Podcast "%1"
el: Λήψη εκπομπής Pod "%1"

en: Local Podcasts
el: Τοπικές εκπομπές Pod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_intervalLabel)
en: Auto-update:
el: Αυτόματη ενημέρωση:

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
el: ανενεργό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_baseDirLabel)
en: Base directory:
el: Κατάλογος βάσης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base directory for all new podcast channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When a podcast channel is added <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> is used as the download directory.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This can be changed for each channel individually.</p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Κατάλογος βάσης για όλα τα νέα κανάλια channels.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Όταν προστίθεται κανάλι podcast <span style=" font-style:italic;">&lt;base directory&gt;</span>/<span style=" font-style:italic;">&lt;channel name&gt;</span> χρησιμοποιείται ως κατάλογος λήψης.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Αυτό μπορεί να τροποποιηθεί για κάθε κανάλι ξεχωριστά.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_baseDirUrl)
en: Base directory for all new podcast channels.
    When a podcast channel is added <base directory>/<channel name> is used as the download directory.
    This can be changed for each channel individually.
el: Κατάλογος βάσης για όλα τα νέα κανάλια channels.
    Όταν προστίθεται κανάλι podcast <base directory>/<channel name> χρησιμοποιείται ως κατάλογος λήψης.
    Αυτό μπορεί να τροποποιηθεί για κάθε κανάλι ξεχωριστά.

en: The configured database plugin could not be loaded.
el: Αδυναμία φόρτωσης του διαμορφωμένου πρόσθετου της βάσης δεδομένων.

en: Organize tracks
el: Οργάνωση κομματιών

en: Transcode and organize tracks
el: Αλλαγή συμπίεσης και οργάνωση κομματιών

en: Move tracks
el: Μετακίνηση κομματιών

en: Transcode and move tracks
el: Αλλαγή συμπίεσης και μετακίνηση κομματιών

en: Copy tracks
el: Αντιγραφή κομματιών

en: Transcode and copy tracks
el: Αλλαγή συμπίεσης και αντιγραφή κομματιών

en: Organizing one track | Organizing %1 tracks
el[0]: Οργάνωση ενός κομματιού
el[1]: Οργάνωση %1 κομματιών

en: Transcoding and organizing one track | Transcoding and organizing %1 tracks
el[0]: Γίνεται αλλαγή συμπίεσης και οργάνωση ενός κομματιού
el[1]: Γίνεται αλλαγή συμπίεσης και οργάνωση %1 κομματιών

en: Moving one track to %2 | Moving %1 tracks to %2
el[0]: Μετακίνηση ενός κομματιού στο %2
el[1]: Μετακίνηση %1 κομματιών στο %2

en: Transcoding and moving one track to %2 | Transcoding and moving %1 tracks to %2
el[0]: Γίνεται αλλαγή συμπίεσης και μετακίνηση ενός κομματιού στο %2
el[1]: Γίνεται αλλαγή συμπίεσης και μετακίνηση %1 κομματιών στο %2

en: Copying one track to %2 | Copying %1 tracks to %2
el[0]: Αντιγραφή ενός κομματιού στο %2
el[1]: Αντιγραφή %1 κομματιών στο %2

en: Transcoding and copying one track to %2 | Transcoding and copying %1 tracks to %2
el[0]: Γίνεται αλλαγή συμπίεσης και αντιγραφή ενός κομματιού στο %2
el[1]: Γίνεται αλλαγή συμπίεσης και αντιγραφή %1 κομματιών στο %2

en: No network connection
el: Χωρίς σύνδεση δικτύου

en: File does not exist
el: Το αρχείο δεν υπάρχει

en: Not a file
el: Δεν είναι αρχείο

en: No read permissions
el: Χωρίς δικαιώματα ανάγνωσης

en: Unknown Composer
el: Άγνωστος συνθέτης

[ctx: Track field name (when nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator)]
en: anything
el: οτιδήποτε

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
el: Όνομα αρχείου

[ctx: Track field name]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: Track field name]
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

[ctx: Track field name]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: Track field name]
en: Genre
el: Είδος

[ctx: Track field name]
en: Composer
el: Συνθέτης

[ctx: Track field name]
en: Year
el: Έτος

[ctx: Track field name]
en: Comment
el: Σχόλιο

[ctx: Track field name]
en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

[ctx: Track field name]
en: Disc Number
el: Αριθμός δίσκου

[ctx: Track field name]
en: Length
el: Διάρκεια

[ctx: Track field name]
en: Bit Rate
el: Ρυθμός bit

[ctx: Track field name]
en: Sample Rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

[ctx: Track field name]
en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

[ctx: Track field name]
en: Format
el: Τύπος αποθήκευσης

[ctx: Track field name]
en: Added to Collection
el: Προσθήκη στη συλλογή

[ctx: Track field name]
en: Score
el: Βαθμολογία

[ctx: Track field name]
en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: Track field name]
en: First Played
el: Πρώτη εκτέλεση

[ctx: Track field name]
en: Last Played
el: Τελευταία εκτέλεση

[ctx: Track field name]
en: Playcount
el: Αριθμός εκτελέσεων

[ctx: Track field name]
en: Unique Id
el: Μοναδικό Id

[ctx: Track field name]
en: Track Gain
el: Διαφορά ακουστικότητας κομματιού

[ctx: Track field name]
en: Track Gain Peak
el: Κορύφωση διαφοράς ακουστικότητας κομματιού

[ctx: Track field name]
en: Album Gain
el: Διαφορά ακουστικότητας άλμπουμ

[ctx: Track field name]
en: Album Gain Peak
el: Κορύφωση διαφοράς ακουστικότητας άλμπουμ

[ctx: Track field name]
en: Album Artist
el: Καλλιτέχνης άλμπουμ

[ctx: Track field name]
en: Label
el: Ετικέτα

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
el: Τελευταία τροποποιημένο

[ctx: Track field name]
en: Lyrics
el: Στίχοι

[ctx: The field name in case nothing specific is selected e.g. in the automatic playlist generator. Use a one word translation.]
en: anything
el: οτιδήποτε

[ctx: One word translation used in the collection filter. The name of the file this track is stored in]
en: filename
el: κομμάτι

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: title
el: τίτλος

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: artist
el: καλλιτέχνης

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: album
el: άλμπουμ

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: genre
el: είδος

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: composer
el: συνθέτης

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
el: έτος

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: comment
el: σχόλιο

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: tracknumber
el: αρ.κομματιού

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: discnumber
el: αρ.δίσκου

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: length
el: διάρκεια

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: filesize
el: αρχείο

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: format
el: τύπος

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: added
el: προστέθηκε

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: score
el: βαθμολογία

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: rating
el: αξιολόγηση

[ctx: One word translation used in the collection filter. First played time / access date]
en: firstplay
el: πρώτη

[ctx: One word translation used in the collection filter. Last played time / access date]
en: lastplay
el: Τελευταία

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: playcount
el: εκτελέσεις

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: uniqueid
el: αναγνωριστικό

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: label
el: ετικέτα

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: modified
el: τροποποιημένο

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: lyrics
el: στίχοι

[ctx: number of days with spacing for the pretty time]
en: %1 day,  | %1 days,
el[0]: %1 ημέρα,
el[1]: %1 ημέρες,

[ctx: number of years for the pretty time]
en: %1 year | %1 years
el[0]: %1 έτος
el[1]: %1 έτη

[ctx: number of months for the pretty time]
en: %1 month | %1 months
el[0]: %1 μήνας
el[1]: %1 μήνες

[ctx: number of days for the pretty time]
en: %1 day | %1 days
el[0]: %1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

[ctx: number of hours for the pretty time]
en: %1 hour | %1 hours
el[0]: %1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

[ctx: number of minutes for the pretty time]
en: %1 minute | %1 minutes
el[0]: %1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

[ctx: number of seconds for the pretty time]
en: %1 second | %1 seconds
el[0]: %1 δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

en: Importing podcast channel from %1
el: Εισαγωγή καναλιού εκπομπής pod από %1

en: Updating podcast channel
el: Ενημέρωση καναλιού pod

en: Updating "%1"
el: Ενημέρωση "%1"

en: Importing podcast from %1 failed with error:
el: Η εισαγωγή podcast από το %1 απέτυχε με το σφάλμα:

en: Updating podcast from %1 failed with error:
el: Η ενημέρωση podcast από το %1 απέτυχε με το σφάλμα:

en: Updating "%1" failed with error:
el: Η ενημέρωση το « %1 » απέτυχε με το σφάλμα:

en: While parsing %1, a feed was expected but an HTML page was received.
    Did you enter the correct URL?
el: Κατά την διάρκεια ανάλυσης %1, μία ροή αναμενόταν αλλά έγινε λήψη μιας σελίδα HTML.
    Γράψατε την σωστή διεύθυνση ιστοσελίδας;

en: Feed has an unknown type: %1
el: Άγνωστος τύπος ροής: %1

en: %1 is not an RSS version 2.0 feed.
el: Το %1 δεν είναι μια ροή RSS έκδοσης 2.0.

en: %1 is not a valid RSS version 1.0 feed.
el: Το %1 δεν είναι μια έγκυρη ροή RSS έκδοση 1.0.

en: %1 is not a valid Atom feed.
el: Το %1 δεν είναι μια έγκυρη ροή Atom.

en: Alternative Enclosures:
el: Εναλλακτική:

en: unknown type
el: άγνωστος τύπος

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
el: Ποτέ

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: One week ago | %1 weeks ago
el[0]: Πριν μία εβδομάδα
el[1]: Πριν %1 εβδομάδες

en: Yesterday
el: Χθες

en: One day ago | %1 days ago
el[0]: Πριν μία ημέρα
el[1]: Πριν %1 ημέρες

en: One hour ago | %1 hours ago
el[0]: Πριν μία ώρα
el[1]: Πριν %1 ώρες

en: One minute ago | %1 minutes ago
el[0]: Πριν ένα λεπτό
el[1]: Πριν %1 λεπτά

en: Within the last minute
el: Μέσα στο τελευταίο λεπτό

en: The future
el: Το μέλλον

[ctx: number of months ago]
en: %1M
el: %1Μ

[ctx: w for weeks]
en: %1w
el: %1βδ

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
el: Αύριο

[ctx: d for days]
en: %1d
el: %1μ

[ctx: h for hours]
en: %1h
el: %1ω

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Empty Playlist (%1)
el: Κενή λίστα αναπαραγωγής (%1)

[ctx: A saved playlist with the current time (KLocalizedString::Shortdate) added between the parentheses]
en: Various Tracks (%1)
el: Διάφορα κομμάτια (%1)

en: Unknown Artist(s)
el: Άγνωστοι καλλιτέχνες

en: Unknown Album(s)
el: Άγνωστα άλμπουμ

en: Various Albums
el: Διάφορα άλμπουμ

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The encoder used by Amarok operates better with a constant bitrate.<br>VBR is experimental and likely to get even worse results than the CBR.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br>The encoder is transparent at 128kbps for most samples tested with artifacts only appearing in extreme cases.
el: Ο ρυθμός ψηφιακής μετάδοσης είναι ένα μέτρο της ποσότητας δεδομένων σε διάρκεια ενός δευτερολέπτου του κομματιού.<br>Ο κωδικοποιητής του Amarok λειτουργεί καλύτερα με σταθερό ρυθμό μετάδοσης.<br>Το VBR είναι πειραματικό και μάλλον θα δώσει χειρότερα αποτελέσματα σε σχέση με το CBR.<br>Για αυτόν το λόγο, η μέτρηση του ρυθμού μετάδοσης σε αυτόν τον ολισηθτή είναι μια επαρκώς ακριβής εκτίμηση του ρυθμού μετάδοσης του κωδικοποιημένου κομματιού.<br>Ο κωδικοποιητής είναι διαφανής στα 128kbps για τα περισσότερα δείγματα που ελέγχθηκαν, με τεχνουργήματα να εμφανίζονται μόνο σε ακραίες περιπτώσεις.

en: Bitrate target for constant bitrate encoding
el: Επιθυμητό bitrate για κωδικοποίηση σταθερού bitrate

en: Smaller file
el: Μικρότερο αρχείο

en: Better sound quality
el: Καλύτερη ποιότητα ήχου

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) is a patented lossy codec for digital audio.<br>AAC generally achieves better sound quality than MP3 at similar bit rates. It is a reasonable choice for the iPod and some other portable music players.
el: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding>Advanced Audio Coding</a> (AAC) είναι ένας πατενταρισμένος τύπος συμπίεσης με απώλειες για ψηφιακό ήχο.<br> Ο AAC γενικά επιτυγχάνει καλύτερη ποιότητα ήχου από το MP3 σε παρόμοιους ρυθμούς επεξεργασίας δυαδικών ψηφίων. Είναι μια εύλογη επιλογή για το iPod και ορισμένες άλλες φορητές συσκευές μουσικής.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> (ALAC) is an audio codec for lossless compression of digital music.<br>Recommended only for Apple music players and players that do not support FLAC.
el: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless>Apple Lossless</a> Ο (ALAC) είναι ένας τύπος συμπίεσης ήχου για συμπίεση ψηφιακής μουσικής χωρίς απώλειες.<br>Συνιστάται μόνο για μουσικές συσκευές Apple και συσκευές που δεν υποστηρίζουν FLAC.

en: The <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>compression level</a> is an integer value between 0 and 8 that represents the tradeoff between file size and compression speed while encoding with <b>FLAC</b>.<br/> Setting the compression level to <b>0</b> yields the shortest compression time but generates a comparably big file<br/>On the other hand, a compression level of <b>8</b> makes compression quite slow but produces the smallest file.<br/>Note that since FLAC is by definition a lossless codec, the audio quality of the output is exactly the same regardless of the compression level.<br/>Also, levels above <b>5</b> dramatically increase compression time but create an only slightly smaller file, and are not recommended.
el: Το <a href=http://flac.sourceforge.net/documentation_tools_flac.html>επίπεδο συμπίεσης</a> είναι μια ακέραια τιμή μεταξύ 0 και 8 που αναπαριστά το συμβιβασμό ανάμεσα στο μέγεθος αρχείου και στην ταχύτητα συμπίεσης στην κωδικοποίηση με <b>FLAC</b>.<br/> Η ρύθμιση του επιπέδου συμπίεσης στο <b>0</b> αποδίδει το μικρότερο χρόνο συμπίεσης αλλά παράγει ένα συγκριτικά μεγάλο αρχείο<br/>Από την άλλη πλευρά, επίπεδα συμπίεσης του <b>8</b> κάνει τη συμπίεση αρκετά αργή αλλά παράγει ένα ελάχιστου μεγέθους αρχείο.<br/>Σημειώστε ότι επειδή το FLAC είναι εξ ορισμού ένας τύπος συμπίεσης χωρίς απώλειες, η ποιότητα του ήχου στην έξοδο είναι ακριβώς η ίδια ανεξάρτητα από το επίπεδο συμπίεσης.<br/>Επίσης, τα επίπεδα πάνω από <b>5</b> αυξάνουν δραματικά το χρόνο συμπίεσης αλλά δημιουργούν ένα ελαφρώς μικρότερο αρχείο, και δεν συνιστώνται.

en: Compression level
el: Επίπεδο συμπίεσης

en: Faster compression
el: Ταχύτερη συμπίεση

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) is an open and royalty-free codec for lossless compression of digital music.<br>If you wish to store your music without compromising on audio quality, FLAC is an excellent choice.
el: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec>Free Lossless Audio Codec</a> (FLAC) είναι ένας ανοικτός και ελεύθερος δικαιωμάτων τύπος συμπίεσης ψηφιακής μουσικής χωρίς απώλειες.<br>Αν θέλετε να αποθηκεύετε τη μουσική σας χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα του ήχου, ο FLAC είναι μια εξαιρετική επιλογή.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>MP3</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>160kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>120kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>205kb/s</b> is probably overkill.
el: Το bitrate (ρυθμός δυαδικών ψηφίων) είναι μια μέτρηση της ποσότητας μεταφοράς/επεξεργασίας δεδομένων σε ένα δευτερόλεπτο ηχητικού κομματιού.<br>Το Amarok χρησιμοποιεί τον κωδικοποιητή <b>MP3</b> που υποστηρίζει <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3#VBR>μεταβλητό bitrate (VBR)</a>, το οποίο σημαίνει ότι ο αριθμός των δυαδικών ψηφίων ανά χρονική μονάδα κυμαίνεται κατά τη διάρκεια του κομματιού με βάση την πολυπλοκότητα του ηχητικού περιεχομένου. Περισσότερο πολύπλοκα χρονικά διαστήματα δεδομένων κωδικοποιούνται με υψηλότερο bitrate από τα λιγότερο πολύπλοκα· αυτή η προσέγγιση αποδίδει καλύτερη ποιότητα στο σύνολο και μικρότερο μέγεθος αρχείου συγκριτικά με ένα σταθερό bitrate για όλο το κομμάτι.<br>Γι' αυτό, η μέτρηση του ρυθμού δυαδικών ψηφίων σε αυτόν τον ολισθητή είναι απλώς μια εκτίμηση του μέσου bitrate του κωδικοποιημένου κομματιού.<br><b>160kb/s</b> είναι μια καλή επιλογή για μουσική ακρόαση σε μια φορητή συσκευή.<br/>Οποιαδήποτε τιμή κάτω από <b>120kb/s</b> ίσως να μην προσφέρει μουσική απόλαυση και οτιδήποτε πάνω από <b>205kb/s</b> είναι μάλλον καταστροφικό.

en: Expected average bitrate for variable bitrate encoding
el: Αναμενόμενη μέση τιμή ρυθμού bit για κωδικοποίηση μεταβλητού bitrate

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) is a patented digital audio codec using a form of lossy data compression.<br>In spite of its shortcomings, it is a common format for consumer audio storage, and is widely supported on portable music players.
el: Το <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/MP3>MPEG Audio Layer 3</a> (MP3) είναι ένας πατενταρισμένος τύπος συμπίεσης ψηφιακού ήχου με απώλειες.<br>Παρά τα ελαττώματά του, είναι ένας κοινός τύπος για αποθήκευση αρχείων ήχου για τον καταναλωτή με ευρεία υποστήριξη σε φορητές συσκευές μουσικής.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Opus</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is just an estimate of the average bitrate of the encoded track.<br><b>128kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>100kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>256kb/s</b> is probably overkill.
el: Το bitrate (ρυθμός δυαδικών ψηφίων) είναι μια μέτρηση της ποσότητας μεταφοράς/επεξεργασίας δεδομένων σε ένα δευτερόλεπτο ηχητικού κομματιού.<br>Το Amarok χρησιμοποιεί τον κωδικοποιητή <b>Opus</b> που υποστηρίζει <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_bitrate>μεταβλητό bitrate (VBR)</a>, το οποίο σημαίνει ότι ο αριθμός των δυαδικών ψηφίων ανά χρονική μονάδα κυμαίνεται κατά τη διάρκεια του κομματιού με βάση την πολυπλοκότητα του ηχητικού περιεχομένου. Περισσότερο πολύπλοκα χρονικά διαστήματα δεδομένων κωδικοποιούνται με υψηλότερο bitrate από τα λιγότερο πολύπλοκα· αυτή η προσέγγιση αποδίδει καλύτερη ποιότητα στο σύνολο και μικρότερο μέγεθος αρχείου συγκριτικά με ένα σταθερό bitrate για όλο το κομμάτι.<br>Γι' αυτό, η μέτρηση του ρυθμού δυαδικών ψηφίων σε αυτόν τον ολισθητή είναι απλώς μια εκτίμηση του μέσου bitrate του κωδικοποιημένου κομματιού.<br><b>128kb/s</b> είναι μια καλή επιλογή για μουσική ακρόαση σε μια φορητή συσκευή.<br/>Οποιαδήποτε τιμή κάτω από <b>100kb/s</b> ίσως να μην προσφέρει μουσική απόλαυση και οτιδήποτε πάνω από <b>256kb/s</b> είναι μάλλον καταστροφικό.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> is a patent-free digital audio codec using a form of lossy data compression.
el: Το <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)>Opus</a> είναι ένας ελεύθερος-πατεντών τύπος ψηφιακής συμπίεσης ήχου με χρήση συμπίεσης δεδομένων με απώλειες.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>The <b>Vorbis</b> encoder used by Amarok supports a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>variable bitrate (VBR)</a> setting, which means that the bitrate value fluctuates along the track based on the complexity of the audio content. More complex intervals of data are encoded with a higher bitrate than less complex ones; this approach yields overall better quality and a smaller file than having a constant bitrate throughout the track.<br>The Vorbis encoder uses a quality rating "-q parameter" between -1 and 10 to define a certain expected audio quality level. The bitrate measure in this slider is just a rough estimate (provided by Vorbis) of the average bitrate of the encoded track given a q value. In fact, with newer and more efficient Vorbis versions the actual bitrate is even lower.<br><b>-q5</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>-q3</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>-q8</b> is probably overkill.
el: Το bitrate (ρυθμός δυαδικών ψηφίων) είναι μια μέτρηση της ποσότητας μεταφοράς/επεξεργασίας δεδομένων σε ένα δευτερόλεπτο ηχητικού κομματιού.<br>Το Amarok χρησιμοποιεί τον κωδικοποιητή <b>Vorbis</b> που υποστηρίζει <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis#Technical_details>μεταβλητό bitrate (VBR)</a>, το οποίο σημαίνει ότι η αυξομείωση του αριθμού των δυαδικών ψηφίων ανά χρονική μονάδα κατά τη διάρκεια του κομματιού εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του ηχητικού περιεχομένου. Περισσότερο πολύπλοκα χρονικά διαστήματα δεδομένων κωδικοποιούνται με υψηλότερο bitrate από τα λιγότερο πολύπλοκα· αυτή η προσέγγιση αποδίδει καλύτερη ποιότητα στο σύνολο και μικρότερο μέγεθος αρχείου συγκριτικά με ένα σταθερό bitrate για όλο το κομμάτι.<br>Ο κωδικοποιητής Vorbis χρησιμοποιεί αξιολόγηση ποιότητας "-q parameter" μεταξύ -1 και 10 για να ορίσει ένα αναμενόμενο επίπεδο ποιότητας ήχου. Η μέτρηση του bitrate σε αυτόν τον ολισθητή είναι απλώς μια κατά προσέγγιση εκτίμηση (που δίνει το Vorbis) του μέσου bitrate του κωδικοποιημένου κομματιού με δοσμένη την παράμετρο q. Στην πραγματικότητα με νεότερες και πιο αποτελεσματικές εκδόσεις του Vorbis το πραγματικό bitrate είναι ακόμα χαμηλότερο.<br><b>-q5</b> είναι μια καλή επιλογή για μουσική ακρόαση σε μια φορητή συσκευή.<br/>Οποιαδήποτε τιμή κάτω από <b>-q3</b> ίσως να μην προσφέρει μουσική απόλαυση και οτιδήποτε πάνω από <b>-q8</b> είναι μάλλον καταστροφικό.

en: Quality rating for variable bitrate encoding
el: Αξιολόγηση ποιότητας για κωδικοποίηση μεταβλητού bitrate

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> is an open and royalty-free audio codec for lossy audio compression.<br>It produces smaller files than MP3 at equivalent or higher quality. Ogg Vorbis is an all-around excellent choice, especially for portable music players that support it.
el: Το <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis>Ogg Vorbis</a> είναι ένας ανοικτός και ελεύθερος δικαιωμάτων τύπος συμπίεσης ήχου με απώλειες.<br>Παράγει μικρότερα αρχεία συγκριτικά με το MP3 ίσης ή υψηλότερης ποιότητας.Το Ogg Vorbis είναι μια γενικού σκοπού εξαιρετική επιλογή, ιδιαίτερα για φορητές συσκευές μουσικής που το υποστηρίζουν.

en: The bitrate is a measure of the quantity of data used to represent a second of the audio track.<br>Due to the limitations of the proprietary <b>WMA</b> format and the difficulty of reverse-engineering a proprietary encoder, the WMA encoder used by Amarok sets a <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>constant bitrate (CBR)</a> setting.<br>For this reason, the bitrate measure in this slider is a pretty accurate estimate of the bitrate of the encoded track.<br><b>136kb/s</b> is a good choice for music listening on a portable player.<br/>Anything below <b>112kb/s</b> might be unsatisfactory for music and anything above <b>182kb/s</b> is probably overkill.
el: Το bitrate (ρυθμός δυαδικών ψηφίων) είναι μια μέτρηση της ποσότητας μεταφοράς/επεξεργασίας δεδομένων σε ένα δευτερόλεπτο ηχητικού κομματιού.<br>Εξαιτίας των περιορισμών του ιδιοκτησιακού τύπου αρχειοθέτησης <b>WMA</b> και τη δυσκολία εφαρμογής αντίστροφης μηχανικής σε έναν ιδιοκτησιακό κωδικοποιητή, ο κωδικοποιητής WMA που το Amarok χρησιμοποιεί θέτει ένα <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio#Windows_Media_Audio>σταθερό bitrate (CBR)</a>.<br>Γι' αυτό, η μέτρηση του bitrate σε αυτόν τον ολισθητή είναι μια αρκετά ακριβής εκτίμηση του bitrate του κωδικοποιημένου κομματιού.<br><b>136kb/s</b> είναι καλή επιλογή για μουσική ακρόαση σε μια φορητή συσκευή.<br/>Οποιαδήποτε τιμή κάτω από <b>112kb/s</b> ίσως να μην προσφέρει μουσική απόλαυση και οτιδήποτε πάνω <b>182kb/s</b> είναι μάλλον καταστροφικό.

[ctx: Feel free to redirect the english Wikipedia link to a local version, if it exists.]
en: <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) is a proprietary codec developed by Microsoft for lossy audio compression.<br>Recommended only for portable music players that do not support Ogg Vorbis.
el: Το <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio>Windows Media Audio</a> (WMA) είναι ένας ιδιοκτησιακός τύπος συμπίεσης που ανέπτυξε η Microsoft για συμπίεση ήχου με απώλειες.<br>Συνιστάται μόνο για φορητές συσκευές μουσικής που δεν υποστηρίζουν Ogg Vorbis.

en: Invalid
el: Μη έγκυρο

en: Just Copy
el: Απλή αντιγραφή

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: All Tracks to %1
el: Όλα τα κομμάτια σε %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: Non-%1 Tracks to %1
el: Όλα τα κομμάτια που δεν είναι %1 σε %1

[ctx: Displayed next to the "Transcode:" label. %1 example: 'MP3']
en: When Needed to %1
el: Όταν χρειάζεται σε %1

en: Fetching Cover
el: Προσκόμιση εξώφυλλου

en: There was an error communicating with cover provider: %1
el: Σφάλμα κατά την επικοινωνία με τον πάροχο εξωφύλλου: %1

en: Retrieved cover successfully for '%1'.
el: Επιτυχής ανάκτηση εξωφύλλου για το '%1'.

en: Fetching cover for '%1' failed.
el: Η προσκόμιση εξώφυλλου για το '%1' απέτυχε.

en: Canceled fetching cover for '%1'.
el: Ακύρωση προσκόμισης εξώφυλλου για το '%1'.

en: Unable to find a cover for '%1'.
el: Αδυναμία εύρεσης εξωφύλλου για το '%1'.

en: Fetch Cover | Fetch Covers
el[0]: Προσκόμιση εξώφυλλου
el[1]: Προσκόμιση εξώφυλλων

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
el[0]: Προσκόμιση καλλιτεχνικής εργασίας για αυτό το άλμπουμ
el[1]: Προσκόμιση καλλιτεχνικής εργασίας για %1 άλμπουμ

en: Display Cover
el: Εμφάνιση εξώφυλλου

en: Display artwork for this album
el: Εμφάνιση καλλιτεχνικής εργασίας για αυτό το άλμπουμ

en: Unset Cover | Unset Covers
el[0]: Αναίρεση ορισμού εξώφυλλου
el[1]: Αναίρεση ορισμού εξώφυλλων

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
el[0]: Αφαίρεση καλλιτεχνικής εργασίας από αυτό το άλμπουμ
el[1]: Αφαίρεση καλλιτεχνικής εργασίας από %1 άλμπουμ

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αφαίρεση αυτού του εξώφυλλου από τη συλλογή;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αφαίρεση αυτών των %1 εξώφυλλων από τη συλλογή;

en: Set Custom Cover
el: Ορισμός προσαρμοσμένου εξώφυλλου

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
el[0]: Ορισμός προσαρμοσμένης καλλιτεχνικής εργασίας γι' αυτό το άλμπουμ
el[1]: Ορισμός προσαρμοσμένης καλλιτεχνικής εργασίας  για αυτά τα %1 άλμπουμ

en: Select Cover Image File
el: Επιλογή αρχείου εικόνας εξώφυλλου

en: Finding cover for
el: Εύρεση εξώφυλλου για

en: Enter Custom Search
el: Εισαγωγή προσαρμοσμένης αναζήτησης

en: Sort by size
el: Ταξινόμηση μεγέθους

en: Cover Image Save Location
el: Τοποθεσία αποθήκευσης εικόνας εξώφυλλου

en: Sorry, the cover could not be saved.
el: Συγγνώμη, το εξώφυλλο δεν μπορεί να αποθηκευτεί.

en: Sorry, the cover image could not be retrieved.
el: Συγγνώμη, η εικόνα εξωφύλλου δεν μπορεί να ανακτηθεί.

en: Fetching Large Cover
el: Προσκόμιση μεγάλου εξώφυλλου

en: Download Progress
el: Πρόοδος λήψης

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search For More Results
el: Αποτελέσματα για περισσότερα αποτελέσματα

en: No Images Found
el: Δεν βρέθηκαν εικόνες

en: 1 Image Found | %1 Images Found
el[0]: 1 εικόνα βρέθηκε
el[1]: %1 εικόνες βρέθηκαν

en: Notes
el: Σημειώσεις

[ctx: @item::intable]
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

[ctx: @item::intable]
en: Country
el: Χώρα

[ctx: @item::intable]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
el: Τύπος

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
el: Ύψος

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
el: Κυκλοφόρησε

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
el: Πηγή

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
el: Πλάτος

[ctx: @item::intable URL]
en: link
el: σύνδεσμος

en: Cover Manager
el: Διαχειριστής εξώφυλλων

en: Albums By
el: Άλμπουμ από

en: All Artists
el: Όλοι οι καλλιτέχνης

en: Enter search terms here
el: Εισαγάγετε εδώ τους όρους αναζήτησης

en: All Albums
el: Όλα τα άλμπουμ

en: Albums With Cover
el: Άλμπουμ με εξώφυλλο

en: Albums Without Cover
el: Άλμπουμ χωρίς εξώφυλλο

en: Fetch Missing Covers
el: Προσκόμιση εξώφυλλων που λείπουν

en: Fetching
el: Προσκόμιση

en: Loading
el: Φόρτωση

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
el: Ολοκληρώθηκε.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
el[0]:  Το εξώφυλλο δεν βρέθηκε
el[1]:  Τα εξώφυλλα <b>%1</b> δεν βρέθηκαν

en: Fetching cover for %1 - %2...
el: Προσκόμιση εξώφυλλου για το %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
el: Προσκόμιση εξώφυλλου για το %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
el[0]: Προσκόμιση ενός εξώφυλλου:
el[1]: Προσκόμιση <b>%1</b> εξώφυλλων... :

en: 1 fetched | %1 fetched
el[0]: 1 προσκομίστηκε
el[1]: %1 προσκομίστηκαν

en: 1 not found | %1 not found
el[0]: 1 δεν βρέθηκε
el[1]: %1 δεν βρέθηκαν

en: Connecting...
el: Σύνδεση...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
el[0]: 1 αποτέλεσμα για το "%2"
el[1]: %1 αποτελέσματα για το "%2"

en: 1 album | %1 albums
el[0]: 1 άλμπουμ
el[1]: %1 άλμπουμ

en: %1 by %2
el: %1 από %2

en: %2 - ( <b>1</b> without cover ) | %2 - ( <b>%1</b> without cover )
el[0]: %2 - ( <b>1</b> χωρίς εξώφυλλο )
el[1]: %2 - ( <b>%1</b> χωρίς εξώφυλλο )

en: Cover Image
el: Εικόνα εξώφυλλου

en: No Artist
el: Κανένας καλλιτέχνης

en: Cover View
el: Προβολή εξώφυλλου

en: Could not open file "%1".
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου "%1".

en: Input file produced by amarokcollectionscanner.<br>See <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.
el: Το αρχείο εισόδου που έδωσε το amarokcollectionscanner.<br>Δείτε <a href="http://community.kde.org/Amarok/Development/BatchMode">Batch Mode</a>.

en: Input file
el: Αρχείο εισόδου

en: Full rescan
el: Επανάληψη πλήρους σάρωσης

en: Rescan your entire collection. This will <i>not</i> delete any statistics.
el: Επαναλαμβάνει τη σάρωση για όλη τη συλλογή σας. <i>Δεν</i> θα διαγραφούν οι στατιστικές.

en: Import batch file...
el: Εισαγωγή ομαδικού αρχείου...

en: Import collection from file produced by amarokcollectionscanner.
el: Εισαγωγή συλλογής από αρχείο που δημιουργήθηκε από το amarokcollectionscanner.

en: &Scan folders recursively (requires full rescan if newly checked)
el: Αναδρομική &σάρωση φακέλων (απαιτεί πλήρη σάρωση αν επιλέγεται για πρώτη φορά)

en: &Watch folders for changes
el: &Παρακολούθηση φακέλων για αλλαγές

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
el: Αν επιλεγεί, το AmaroK θα αναγνώσει όλους τους υποφακέλους.

en: If selected, the collection folders will be watched for changes.
    The watcher will not notice changes behind symbolic links.
el: Αν επιλεγεί, οι φάκελοι συλλογής θα παρακολουθούνται για αλλαγές.
    Το πρόγραμμα παρακολούθησης δεν θα προσέξει αλλαγές πίσω από συμβολικούς συνδέσμους.

en: Rescan '%1'
el: Επανάληψη σάρωσης '%1'

en: Import Collection
el: Εισαγωγή συλλογής

en: Import configuration
el: Εισαγωγή διαμόρφωσης

en: Migrating
el: Μεταφορά

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> No tracks were imported
el: <b><font color='red'>Αποτυχία:</font></b> δεν έγινε εισαγωγή κομματιών

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
el[0]: <b><font color='green'>Επιτυχία:</font></b> έγινε εισαγωγή %1 κομματιού
el[1]: <b><font color='green'>Επιτυχία:</font></b> έγινε εισαγωγή %1 κομματιών

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
el: <b><font color='red'>Αποτυχία:</font></b> αδυναμία εισαγωγής στατιστικών

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
el: <b><font color='red'>Σφάλμα:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Track]
en: Imported <b>%1</b>
el: Έγινε εισαγωγή <b>%1</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
el: Έγινε εισαγωγή <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
el: Έγινε εισαγωγή <b>%1 - %2 (%3)</b>

[ctx: Track has been discarded, format: Url]
en: Discarded <b><font color='gray'>%1</font></b>
el: Απορρίφθηκαν <b><font color='gray'>%1</font></b>

[ctx: Track has been imported by tags, format: Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %2<br/>&nbsp;&nbsp;to %3
el: Εισαγόμενα <b><font color='green'>%1</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;από %2<br/>&nbsp;&nbsp;;έως %3

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track, from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %3<br/>&nbsp;&nbsp;to %4
el: Εισαγόμενα <b><font color='green'>%1 - %2</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;από %3<br/>&nbsp;&nbsp;ως %4

[ctx: Track has been imported by tags, format: Artist - Track (Album), from Url, to Url]
en: Imported <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;from %4<br/>&nbsp;&nbsp;to %5
el: Εισαγόμενα <b><font color='green'>%1 - %2 (%3)</font></b><br/>&nbsp;&nbsp;από%4<br/>&nbsp;&nbsp;ως %5

[ctx: Track has been matched ambiguously, format: Url]
en: Multiple ambiguous matches found for <b><font color='red'>%1</font></b>, has been discarded.
el: Βρέθηκαν πολλαπλά διφορούμενα αποτελέσματα για <b><font color='red'>%1</font></b>, απορρίφθηκε.

en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

[ctx: %1 is the program name]
en: %1 Diagnostics
el: %1 Διαγνωστικά

[ctx: Usage]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Usage]
en: No
el: Όχι

en: %1 Diagnostics
    
    General Information:
       %1 Version: %2
       KDE Frameworks Version: %3
       Qt Version: %4
       Phonon Version: %5
       Phonon Backend: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9
el: %1 Διαγνωστικά
    
    Γενικές πληροφορίες:
       %1 Έκδοση: %2
       Έκδοση KDE Frameworks: %3
       Έκδοση Qt: %4
       Έκδοση Phonon: %5
       Έκδοση συστήματος υποστήριξης Phonon: %6 (%7, %8)
       PulseAudio: %9

en: Enabled Scripts:
    %1
    Enabled Plugins:
    %2
    Enabled Applets:
    %3
el: Ενεργά σενάρια:
    %1
    Ενεργά πρόσθετα:
    %2
    Ενεργές μικροεφαρμογές:
    %3

en: AND
el: ΚΑΙ

en: OR
el: Ή

en: Simple text
el: Απλό κείμενο

en: Edit Filter
el: Επεξεργασία φίλτρου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Condition
el: Συνθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbInvert)
en: invert
el: αναστροφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
el: και

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
el: ή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search filter
el: Καθαρισμός φίλτρου

en: Configure Equalizer
el: Διαμόρφωση ισοσταθμιστή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activeCheckBox)
en: Active
el: Ενεργό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqPresetsGroupBox)
en: Presets
el: Προεπιλογές

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, eqPresets)
en: List of available equalizer presets.
el: Λίστα με τις διαθέσιμες προεπιλογές ισοσταθμιστή.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save changes of currently selected preset
el: Αποθήκευση των αλλαγών της τρέχουσας επιλεγμένης προεπιλογής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
el: Αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete currently selected preset. Not available for built-in presets.
el: Διαγραφή της τρέχουσας επιλεγμένης προεπιλογής. Δεν είναι διαθέσιμο για τις ενσωματωμένες προεπιλογές.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset selected preset setting to default or to the last saved change.
el: Επαναφορά της επιλεγμένης προεπιλογής στην προκαθορισμένη ή στην τελευταία αποθηκευμένη αλλαγή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
el: Επαναφορά στο προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, eqBandsGroupBox)
en: Bands
el: Συγκροτήματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqPreampLabel)
en: Preamp
el: Προενίσχυση

en: Choose Best Matches
el: Επιλογή των καλύτερων ταιριασμάτων

en: Use the top result for each undecided track. Alternatively, you can click on <b>Choose Best Matches from This Album</b> in the context menu of a good suggestion; it may give even better results because it prevents mixing different album releases together.
el: Χρήση του κορυφαίου αποτελέσματος για κάθε μη-αποφασισμένο κομμάτι. Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε κλικ στο <b>Επιλογή των καλύτερων ταιριασμάτων από αυτό το άλμπουμ</b> στο βοηθητικό μενού καλής πρότασης· ενδέχεται να σας δώσει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα γιατί αποτρέπει την ανάμιξη διαφορετικών κυκλοφοριών άλμπουμ μεταξύ τους.

en: Clear Choices
el: Καθαρισμός επιλογών

en: Clear all choices, even manually made ones.
el: Καθαρισμός όλων επιλογών, ακόμα και αυτών που έγιναν με το χέρι.

en: Collapse Chosen
el: Σύμπτυξη επιλεγμένου

en: Expand Unchosen
el: Ανάπτυξη μη-επιλεγμένου

en: Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: Update tags for checked tracks and exit
el: Ενημέρωση ετικετών για επιλεγμένα κομμάτια και έξοδος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_saveAndClose)
en: &Update Tags
el: &Ενημέρωση ετικετών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: Exit without saving
el: Έξοδος χωρίς αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: %1 or %2
el: %1 ή %2

en: The Album Artist
el: Ο καλλιτέχνης του άλμπουμ

en: The Artist
el: Ο καλλιτέχνης

en: Artist's Initial
el: Αρχικά του καλλιτέχνη

en: File Extension of Source
el: Επέκταση αρχείου πηγής

en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

en: You can use the following tokens:
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα παρακάτω αναγνωριστικά:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
el: Αν περικλείσετε τμήμα κάποιου κειμένου που περιέχει ένα αναγνωριστικό σε {}, αυτό το τμήμα του κειμένου θα είναι κρυφό αν το αναγνωριστικό είναι κενό.

en: Original: %1
el: Αρχική: %1

en: Preview: %1
el: Προεπισκόπηση: %1

en: There is a filename conflict, existing files will be overwritten.
el: Υπάρχει σύγκρουση ονομάτων αρχείων, τα υφιστάμενα αρχεία θα αντικατασταθούν.

en: There is a filename conflict, existing files will not be changed.
el: Υπάρχει σύγκρουση ονομάτων αρχείων, τα υφιστάμενα αρχεία δεν θα αλλάξουν.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
el: Οργάνωση αρχείων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
el: Ο βασικός κατάλογος στον οποίο θα τοποθετηθούν τα αρχεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
el: Φάκελος συλλ&ογής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, folderCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, folderCombo)
en: The collection folder to which the files will be transferred.
el: Ο φάκελος συλλογής στον οποίο τα αρχεία θα μεταφερθούν.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, optionsButton)
en: <html>Show/hide additional controls to specify destination track paths based on their metadata.</html>
el: <html>Εμφάνιση/απόκρυψη επιπλέον συστατικών ελέγχου για τον προσδιορισμό των διαδρομών προορισμού προς τα κομμάτια με βάση τα μεταδεδομένα τους.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
el: Προεπισκόπηση προορισμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
el: Αν ενεργοποιηθεί, γίνεται επικάλυψη των αρχείων με το ίδιο όνομα χωρίς να ερωτηθείτε.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this to overwrite files of the same name automatically. <span style=" font-style:italic;">(Warning: Overwriting is not undoable)</span></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Επιλέξτε το για την αυτόματη αντικατάσταση αρχείων με το ίδιο όνομα. <span style=" font-style:italic;">(Προειδοποίηση: Η αντικατάσταση δεν ακυρώνεται)</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
el: &Αντικατάσταση προορισμού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
el: Αντικατάσταση χαρακτήρων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
el: Αν ενεργοποιηθεί, γίνεται αντικατάσταση των κενών με κάτω παύλες (_).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked all spaces will be replaced with underscores in the file names. If not, spaces will be left as they are.
el: Αν επιλεγεί όλα τα κενά θα αντικατασταθούν με χαρακτήρες υπογράμμισης (_) στα ονόματα αρχείων. Αν όχι, τα κενά θα μείνουν ως έχουν.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: Replace spaces with &underscores
el: Αντικατάσταση κενών με χαρακτήρες &υπογράμμισης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked, append ', The' to the artists' names starting with 'The'.
el: Αν ενεργοποιηθεί, προστίθεται ', The' στα ονόματα καλλιτεχνών που αρχίζουν με 'The'.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: If checked all artists starting with "The" will have it moved to the end. Example, "The Beatles" would become "Beatles, The"
el: Αν επιλεγεί όλοι οι καλλιτέχνες με όνομα που αρχίζει με "The" θα εμφανίζονται με το "The" να έχει μετακινηθεί στο τέλος. Παράδειγμα, "The Beatles" θα γίνουν "Beatles, The"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreTheCheck)
en: &Append 'The' to artist names
el: &Προσθήκη του 'The' στα ονόματα καλλιτεχνών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: Replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. 
    
    Most people can leave this option enabled.
el: Αντικαταστήστε τους χαρακτήρες που δεν είναι συμβατοί με συστήματα αρχείων MS-DOS/VFAT με χαρακτήρες υπογράμμισης (_). 
    
    Οι περισσότεροι μπορούν να αφήσουν αυτήν την επιλογή ενεργή.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: If checked, replace characters that are incompatible with MS-DOS/VFAT file systems with underscores. Incompatible characters include |?*<":>+[] and unicode control characters. 
    
    Most people can leave this option enabled as it ensures copying to media devices will function correctly.
el: Αν επιλεγεί, αντικαθιστά τους χαρακτήρες που είναι ασύμβατοι με συστήματα αρχείων MS-DOS/VFAT με χαρακτήρες υπογράμμισης (_). Οι μη συμβατοί χαρακτήρες ""περιλαμβάνουν |?*<":>+[] και χαρακτήρες ελέγχου unicode. 
    
    Οι περισσότεροι  μπορούν να αφήσουν την επιλογή αυτή ενεργή καθώς εξασφαλίζει ότι η αντιγραφή σε συσκευή πολυμέσων θα λειτουργεί σωστά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vfatCheck)
en: &VFAT safe names
el: Ο&νόματα συμβατά με VFAT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Αν επιλεγεί, όλοι οι χαρακτήρες που δεν είναι ASCII θα αντικατασταθούν με χαρακτήρες υπογράμμισης.<span style=" font-weight:600;"> </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option unchecked.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If checked, all non-ASCII characters will be replaced with underscores.<span style=" font-weight:600;"> Do not check this option if you have non-English characters in your tags. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Most people can leave this option <span style=" font-style:italic;">unchecked.</span></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Αν επιλεγεί, όλοι οι χαρακτήρες που δεν είναι ASCII θα αντικατασταθούν με χαρακτήρες υπογράμμισης.<span style=" font-weight:600;"> Μην ορίσετε αυτήν την επιλογή αν έχετε μη-Αγγλικούς χαρακτήρες στις ετικέτες σας. </span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Οι περισσότεροι μπορούν να αφήσουν αυτήν την επιλογή <span style=" font-style:italic;">ανενεργή.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
el: Χρήση μόνο χαρακτήρων &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
el: Αντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
el: Συμβολοσειρά

en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Track Details: %1 by %2
el: Λεπτομέρειες κομματιού: %1 από %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
el[0]: 1 κομμάτι
el[1]: Πληροφορίες για %1 κομμάτια

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
el: <b>%1</b> από <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
el: <b>%1</b> από <b>%2</b> στο <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
el[0]: Επεξεργασία ενός αρχείου
el[1]: Επεξεργασία %1 αρχείων

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
el: Καμία

en: The track is not playable. %1
el: Το κομμάτι δεν αναπαράγεται. %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
el: Πληροφορίες κομματιού

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
el: &Περίληψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
el: Στατιστικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
el: Διάρκεια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
el: Ρυθμός bit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
el: Ρυθμός δειγματοληψίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
el: Μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
el: Μορφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
el: Συλλογή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
el: Αξιολόγηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playcountLabel)
en: Play count:
el: Μετρητής εκτελέσεων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
el: Βαθμολογία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstPlayedLabel)
en: First played:
el: Πρώτη εκτέλεση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastPlayedLabel)
en: Last played:
el: Τελευταία εκτέλεση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
el: Σημείωση:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
el: Ε&τικέτες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
el: &Τίτλος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
el: &Καλλιτέχνης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
el: &Συνθέτης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_albumArtist)
en: Album artist:
el: Καλλιτέχνης άλμπουμ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
el: Ά&λμπουμ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_6)
en: Trac&k number:
el: Αριθμός &κομματιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
el: &Είδος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2_2)
en: &Disc number:
el: &Αριθμός δίσκου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
el: &Έτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_BPM)
en: B&eats per minute:
el: &Ρυθμός ανά λεπτό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
el: &Σχόλιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_musicbrainz)
en: Get Tags from MusicBrain&z
el: Ανάκτηση ετικετών από MusicBrain&z

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_guessTags)
en: Guess Tags from &Filename
el: Ανίχνευση ετικετών από το όνομα αρ&χείου

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
el: Στί&χοι

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
el: Ετι&κέτες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
el: Ετικέτα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kComboBox_label)
en: Insert your custom label here or select one from the list.
el: Εισάγετε εδώ την προσαρμοσμένη ετικέτα ή επιλέξτε μια από την λίστα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Custom labels for this item:
el: Προσαρμοσμένες ετικέτες γι' αυτό το στοιχείο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
el: Τοποθεσία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
el: Προηγού&μενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
el: &Επόμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_perTrack)
en: Per trac&k
el: Ανά &κομμάτι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
el: &Αποθήκευση && έξοδος

[ctx: Please do not translate the %foo% words as they define a syntax used internally by a parser to describe a filename.]
en: The following tokens can be used to define a filename scheme:<br>                           <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                           <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                           <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                           <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                           <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.
el: Τα παρακάτω αναγνωριστικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να οριστεί ένα σχήμα ονόματος αρχείου:<br>                                      <font color="%1">%track%</font>, <font color="%2">%title%</font>,                                      <font color="%3">%artist%</font>, <font color="%4">%composer%</font>,                                      <font color="%5">%year%</font>, <font color="%6">%album%</font>,                                      <font color="%7">%albumartist%</font>, <font color="%8">%comment%</font>,                                      <font color="%9">%genre%</font>, %ignore%.

en: Guess Tags from Filename
el: Ανίχνευση ετικετών από το όνομα αρ&χείου

[ctx: Text to represent an empty tag. Braces (<>) are only to clarify emptiness.]
en: &lt;empty&gt;
el: &lt;κενό&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
el: Επεξεργασία κατάστασης &πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
el: Κατάσταση πεζών/κεφαλαίων του &Τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
el: Κε&φαλαίο το πρώτο γράμμα κάθε λέξης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
el: Ό&λα κεφαλαία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
el: Όλα πε&ζά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
el: Αφαίρεση τελικών κενών &χαρακτήρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
el: Αντικατάσταση χαρακτήρων &υπογράμμισης με κενά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGroupBox)
en: Result Preview
el: Προεπισκόπηση αποτελέσματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Composer:
el: Συνθέτης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
el: Έτος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en:  Track Number
el:  Αριθμός κομματιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
el: Σχόλιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
el: Άλμπουμ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
el: Είδος:

en: Unknown album
el: Άγνωστο άλμπουμ

en: Unknown artist
el: Άγνωστος καλλιτέχνης

en: No comments
el: Χωρίς σχόλια

en: Unknown composer
el: Άγνωστος συνθέτης

en: Unknown disc number
el: Άγνωστος αριθμός δίσκου

en: Unknown genre
el: Άγνωστο είδος

en: Unknown title
el: Άγνωστος τίτλος

en: Unknown year
el: Άγνωστο έτος

[ctx: Random bias representation]
en: Random tracks
el: Τυχαία κομμάτια

[ctx: And bias representation]
en: Match all
el: Ταίριασμα όλων

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
el: και

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
el: ή

[ctx: Or bias representation]
en: Match any
el: Ταίριασμα με οποιοδήποτε

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
el: Τυχαία λίστα

en: Generating playlist...
el: Δημιουργία λίστας...

[ctx: Description of the "AlbumPlay" bias]
en: The "AlbumPlay" bias adds tracks that belong to one album.
el: Η προτίμηση "AlbumPlay" προσθέτει κομμάτια που ανήκουν στο άλμπουμ.

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: The next track from the album
el: Το επόμενο κομμάτι από το άλμπουμ

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Any later track from the album
el: Οποιοδήποτε επόμενο κομμάτι από το άλμπουμ

[ctx: AlbumPlay bias representation]
en: Tracks from the same album
el: Κομμάτια από το ίδιο άλμπουμ

en: Track directly follows previous track in album
el: Το κομμάτι ακολουθεί αμέσως μετά από το προηγούμενο στο άλμπουμ

en: Track comes after previous track in album
el: Το κομμάτι είναι το επόμενο στο άλμπουμ

en: Track is in the same album as previous track
el: Το κομμάτι είναι στο ίδιο άλμπουμ όπως το προηγούμενο κομμάτι

[ctx: Name of the "EchoNest" bias]
en: EchoNest similar artist
el: EchoNest καλλιτεχνική ομοιότητα

[ctx: Description of the "EchoNest" bias]
en: The "EchoNest" bias looks up tracks on echo nest and only adds similar tracks.
el: Η προτίμηση "EchoNest" εξετάζει κομμάτια στο echo nest και προσθέτει μόνο παρόμοια

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by EchoNest)
el: Παρόμοιος με τον προηγούμενο καλλιτέχνη (όπως αναφέρεται από το EchoNest)

[ctx: EchoNest bias representation]
en: Similar to any artist in the current playlist (as reported by EchoNest)
el: Ομοιότητα με οποιονδήποτε καλλιτέχνη στην τρέχουσα λίστα αναπαραγωγής (όπως αναφέρεται από το EchoNest)

en: <a href="http://the.echonest.com/">the echonest</a> thinks the artist is similar to
el: το <a href="http://the.echonest.com/">echonest</a> πιστεύει ότι ο καλλιτέχνης είναι παρόμοιος με τον

en: the previous track's artist
el: ο καλλιτέχνης του προηγούμενου κομματιου

en: one of the artist in the current playlist
el: ένας από τους καλλιτέχνες στην τρέχουσα λίστα αναπαραγωγής

[ctx: Description of the "IfElse" bias]
en: The "IfElse" bias adds tracks that match at least one of the sub biases.
    It will only check the second sub-bias if the first doesn't return any results.
el: Η προτίμηση "IfElse" προσθέτει κομμάτια που ταιριάζουν με μία τουλάχιστον από τις υπο προτιμήσεις. Θα επιλέξει μόνο τη δεύτερη υπο προτίμηση αν η πρώτη δεν επιστρέψει αποτελέσματα.

[ctx: IfElse bias representation]
en: Match all sequentially
el: Ακολουθιακό ταίριασμα όλων

[ctx: Prefix for IfElseBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: else
el: διαφορετικά

[ctx: Description of the "Part" bias]
en: The "Part" bias fills parts of the playlist from different sub-biases.
el: Η προτίμηση "Part" γεμίζει κομμάτια της λίστας αναπαραγωγής από διαφορετικές υπο-προτιμήσεις.

en: This controls what portion of the playlist should match the criteria
el: Αυτό καθορίζει ποιο τμήμα της λίστας θα ταιριάζει στα κριτήρια

[ctx: Part bias representation]
en: Partition
el: Τμήμα

[ctx: Description of the "QuizPlay" bias]
en: The "QuizPlay" bias adds tracks that start
    with a character the last track ended with.
el: Η προτίμηση "QuizPlay" προσθέτει κομμάτια
    που αρχίζουν με τον τελευταίο χαρακτήρα του τελευταίου κομματιού

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose title start with a
    character the last track ended with
el: Κομμάτια με τίτλο που αρχίζει με
    τον τελευταίο χαρακτήρα του τελευταίου κομματιού

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose artist name start
    with a character the last track ended with
el: Κομμάτια με όνομα καλλιτέχνη που αρχίζει
    με τον τελευταίο χαρακτήρα του τελευταίου κομματιού

[ctx: QuizPlay bias representation]
en: Tracks whose album name start
    with a character the last track ended with
el: Κομμάτια με όνομα άλμπουμ που αρχίζει
    με τον τελευταίο χαρακτήρα του τελευταίου κομματιού

en: Last character of the previous song is
    the first character of the next song
el: Ο τελευταίος χαρακτήρας του προηγούμενου
    κομματιού είναι ο πρώτος του επόμενου

en: of the track title (Title quiz)
el: του τίτλου του κομματιού (γρίφος τίτλου)

en: of the artist (Artist quiz)
el: του καλλιτέχνη (γρίφος καλλιτέχνη)

en: of the album name (Album quiz)
el: του ονόματος του άλμπουμ (γρίφος άλμπουμ)

[ctx: Description of the "SearchQuery" bias]
en: The "SearchQuery" bias adds tracks that are
    found by a search query. It uses the same search
    query as the collection browser.
el: Η προτίμηση "SearchQuery" προσθέτει κομμάτια
    από ερώτηση αναζήτησης. Χρησιμοποιεί την ίδια
    ερώτηση όπως ο περιηγητής συλλογών.

[ctx: SearchQuery bias representation]
en: Search for: %1
el: Αναζήτηση για: %1

[ctx: Name of the "TagMatch" bias]
en: Match meta tag
el: Μετα-ετικέτα ταιριάσματος

[ctx: Description of the "TagMatch" bias]
en: The "TagMatch" bias adds tracks that
    fulfill a specific condition.
el: Η προτίμηση "TagMatch" προσθέτει κομμάτια
    που ικανοποιούν μια συγκεκριμένη συνθήκη.

en: Invert condition
el: Αντιστροφή συνθήκης

[ctx: Inverted condition in tag match bias]
en: Not %1
el: Όχι το %1

[ctx: Description of the random bias]
en: The random bias adds random tracks from the
    whole collection without any bias.
el: Η προτίμηση random προσθέτει κομμάτια από
    όλη τη συλλογή χωρίς κάποια προτίμηση.

[ctx: Description of the "And" bias]
en: The "And" bias adds tracks that match all
    of the sub biases.
el: Η προτίμηση "And" προσθέτει κομμάτια που ταιριάζουν
    με όλες τις υπο προτιμήσεις.

[ctx: Description of the "Or" bias]
en: The "Or" bias adds tracks that match at
    least one of the sub biases.
el: Η προτίμηση "Or" προσθέτει κομμάτια που ταιριάζουν
    με μία τουλάχιστον από τις υπο προτιμήσεις.

en: Replacement for bias %1
el: Αντικατάσταση για προτίμηση %1

[ctx: Default name for new playlists]
en: New playlist
el: Νέα λίστα

en: Rock and Pop
el: Ροκ και ποπ

en: Album play
el: Αναπαραγωγή άλμπουμ

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
el: Εμφάνιση πολλών σφαλμάτων στη λίστα αναπαραγωγής. Η αναπαραγωγή σταμάτησε.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
el: <b>%1</b> από <b>%2</b> στο <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
el: <b>%1</b> από <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
el: <b>%1</b> στο <b>%2</b>

[ctx: track from source]
en: from <b>%1</b>
el: από <b>%1</b>

en: Manual
el: Χειροκίνητο

en: Laptop/Headphones
el: Φορητός/Ακουστικά

[ctx: Database type]
en: embedded
el: ενσωματωμένη

[ctx: Database type]
en: external
el: εξωτερική

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
el: Όνομα χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Database type
el: Τύπος βάσης δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseLocationLabel)
en: Database location
el: Τοποθεσία βάσης δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_targetNameLabel)
en: Target name
el: Όνομα προορισμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
el: Θύρα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_databaseNameLabel)
en: Database name
el: Όνομα βάσης δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_mysqlBinaryLabel)
en: MySQL server binary
el: Εκτελέσιμο διακομιστή MySQL

en: Amarok 2.x Statistics Importer
el: Οδηγός εισαγωγής στατιστικών Amarok 2.x

en: Banshee Statistics Importer
el: Οδηγός εισαγωγής στατιστικών Banshee

en: Clementine Statistics Importer
el: Οδηγός εισαγωγής στατιστικών Clementine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
el: Τύπος σύνδεσης

en: Amarok 1.4 (FastForward)
el: Amarok 1.4 (ΓρήγοραΜπροστά)

en: Amarok 1.4 Statistics Importer
el: Οδηγός εισαγωγής στατιστικών Amarok 1.4

en: iTunes Statistics Importer
el: Οδηγός εισαγωγής στατιστικών iTunes

en: Rhythmbox Statistics Importer
el: Οδηγός εισαγωγής στατιστικών Rhythmbox

[ctx: Name of the synchronization target]
en: Target name
el: Όνομα προορισμού

en: Now playing
el: Αναπαράγεται τώρα

en: Retrieved lyrics is empty
el: Οι ανακτημένοι στίχοι είναι κενοί

en: Lyrics data could not be parsed
el: Τα δεδομένα στίχων δεν μπορούν να αναλυθούν

en: No information available for this track
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες διαθέσιμες για αυτό το κομμάτι

en: The audio player by KDE
el: Το πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου από το KDE

en: <i>Inactive authors</i>
el: <i>Ανενεργοί συγγραφείς</i>

en: Amarok authorship is not a hobby, it's a lifestyle. But when people move on we want to keep respecting them by mentioning them here:
el: Η συγγραφή του Amarok δεν είναι χόμπι, είναι τρόπος ζωής. Αλλά όταν οι άνθρωποι συνεχίζουν με τη ζωή τους θέλουμε να τους δείχνουμε σεβασμό αναφέροντάς τους εδώ:

en: Developer (Stecchino)
el: Προγραμματιστής (Stecchino)

en: Edward "Hades" Toroshchin
el: Edward « Hades » Toroshchin

en: Developer (dr_lepper)
el: Προγραμματιστής (dr_lepper)

en: Project founder (markey)
el: Ιδρυτής του έργου (markey)

en: iPod collection rewrite & more (strohel)
el: Αλλαγή κώδικα για τη συλλογή iPod & άλλα (strohel)

en: Rokymoter, Bug triaging (Mamarok)
el: Rokymoter, διαλογή σφαλμάτων (Mamarok)

en: Developer (rengels)
el: Προγραμματιστής (rengels)

en: Developer (stuffcorpse)
el: Προγραμματιστής (stuffcorpse)

en: Developer (Sentynel)
el: Προγραμματιστής (Sentynel)

en: Rokymoter, Developer (sven423)
el: Rokymoter, Προγραμματιστής (sven423)

en: Developer (Teo`)
el: Προγραμματιστής (Teo`)

en: Developer (eean)
el: Προγραμματιστής (eean)

en: Developer (jefferai)
el: Προγραμματιστής (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
el: Προγραμματιστής (lfranchi)

en: Release Vixen (Nightrose)
el: Η αλεπού των δημοσιεύσεων (Nightrose)

en: Developer, Vision
el: Προγραμματιστής, όραμα

en: Developer (maxx_k)
el: Προγραμματιστής (maxx_k)

en: Nikolaj Hald 'Also very hot' Nielsen
el: Nikolaj Hald 'Επίσης πολύ καυτός' Nielsen

en: Developer (nhn)
el: Προγραμματιστής (nhn)

en: Developer (sebr)
el: Προγραμματιστής (sebr)

en: Developer (xevix)
el: Προγραμματιστής (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
el: Προγραμματιστής, υποστήριξη διαφοράς ακουστικότητας

en: MP3tunes integration
el: Ενσωμάτωση του MP3tunes

en: Windows porting
el: Μεταφορά στα Windows

en: Usability
el: Χρηστικότητα

en: Developer (hydrogen)
el: Προγραμματιστής (hydrogen)

en: Biased playlists
el: Προτιμώμενες λίστες αναπαραγωγής

en: Tag Guesser, Labels, Spectrum Analyzer
el: Μάντης ετικέτας, Ετικέτες, αναλυτής φάσματος

en: Nepomuk integration
el: Ενσωμάτωση Nepomuk

en: Podcast improvements
el: Βελτιώσεις Podcast

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
el: Live CD, έλεγχος σφαλμάτων (oggb4mp3)

en: Assorted patches
el: Διάφορες διορθώσεις

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Developer, Website theme (KRF)
el: Προγραμματιστής, θέμα ιστοτόπου (KRF)

en: Artwork
el: Εξώφυλλο

en: Developer (MaskMaster)
el: Προγραμματιστής (MaskMaster)

en: Bug triaging and sanitizing
el: Ταξινόμηση και διόρθωση σφαλμάτων

en: UPnP support and patches (nsm)
el: UPnP υποστήριξη και διορθώσεις (nsm)

en: Website hosting
el: Φιλοξενία ιστοτόπου

en: Scripting interface
el: Διεπαφή σεναρίων

en: Nepomuk Collection (phalgun)
el: Συλλογή Nepomuk (phalgun)

en: TagLib & ktrm code
el: Κώδικας TagLib & ktrm

en: Patches & Windows porting (shakes)
el: Διορθώσεις και μεταφορά στα Windows (shakes)

en: Photos & Videos applets, Context View
el: Μικροεφαρμογές φωτογραφίας και βίντεο, προβολή περιεχομένου

en: Developer, Automated Playlist Generator
el: Προγραμματιστής, αυτόματη δημιουργία λίστας αναπαραγωγής

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Splash screen artist
el: Δημιουργός της οθόνης εκκίνησης

en: Context view
el: Παράθυρο περιεχομένων

en: Former contributors
el: Προηγούμενοι συντελεστές

en: People listed below have contributed to Amarok in the past. Thank you!
el: Τα άτομα στην παρακάτω λίστα έχουν συνεισφέρει στο Amarok στο παρελθόν. Ευχαριστούμε!

en: Analyzers, patches, shoutcast
el: Αναλυτές, διορθώσεις, shoutcast

en: Patches
el: Διορθώσεις

en: MySQL support
el: Υποστήριξη MySQL

en: Postgresql support
el: Υποστήριξη Postgresql

en: MTP and Rio Karma media devices, patches
el: Συσκευές πολυμέσων MTP και Rio Karma, διορθώσεις

en: Graphics, splash-screen
el: Γραφικά, οθόνη εκκίνησης

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
el: Αναλυτές, περιηγητής περιεχομένου και εμφάνιση στο πλαίσιο συστήματος

en: Icons and image work
el: Εικονίδια και εικόνες

en: Dialog to filter the collection titles
el: Παράθυρο διαλόγου για ταξινόμηση των τίτλων της συλλογής

en: Tester, IRC channel operator, whipping
el: Δοκιμαστής, operator καναλιού IRC, whipping

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
el: Rokymoter, διορθωτής σφαλμάτων (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
el: Πλευρική στήλη Konqueror, μερικοί μέθοδοι DCOP

en: FHT routine, bugfixes
el: Ρουτίνα FHT, διόρθωση σφαλμάτων

en: K3b export code
el: Κώδικας εξαγωγής προς K3b

en: Bugfixes, PostgreSQL support
el: Διορθώσεις σφαλμάτων, υποστήριξη PostgreSQL

en: Wikipedia support, patches
el: Υποστήριξη Wikipedia, διορθώσεις

en: Former Amarok logo, former splash screen, former icons
el: Πρώην λογότυπο Amarok, πρώην εικόνα εκκίνησης, πρώην εικονίδια

en: Audioscrobbler support
el: Υποστήριξη Audioscrobbler

en: Loads of stuff
el: Πολλά καλούδια

en: Splash screen
el: Οθόνη εκκίνησης

en: Local Music
el: Τοπική μουσική

en: Local sources of content
el: Τοπικές πηγές περιεχομένου

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Online sources of content
el: Διαδικτυακές πηγές περιεχομένου

en: Playlists
el: Λίστες

en: Various types of playlists
el: Διάφοροι τύποι λιστών αναπαραγωγής

en: Browse local hard drive for content
el: Περιήγηση στον τοπικό δίσκο

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
el: &Προβολή

en: Lock Layout
el: Κλείδωμα διάταξης

en: Reset Layout
el: Επαναφορά διάταξης

en: <qt>Closing the main window will keep Amarok running in the System Tray. Use <B>Quit</B> from the menu, or the Amarok tray icon to exit the application.</qt>
el: <qt>Κλείνοντας το κύριο παράθυρο το Amarok θα συνεχίσει να εκτελείται στο πλαίσιο εικονιδίων του συστήματος. Χρησιμοποιήστε το <B>Έξοδος</B> από το μενού, ή το εικονίδιο στο πλαίσιο συστήματος για να τερματίσετε την εφαρμογή.</qt>

en: Docking in System Tray
el: Προσάρτηση στο πλαίσιο συστήματος

en: Play Media (Files or URLs)
el: Αναπαραγωγή πολυμέσων (Αρχείων ή URL)

en: Add Media (Files or URLs)
el: Προσθήκη πολυμέσων (Αρχείων ή URL)

en: Add Stream
el: Προσθήκη ροής

en: Enter Stream URL:
el: Εισάγετε URL ροής:

en: &Add Media...
el: &Προσθήκη πολυμέσων...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
el: Κα&θαρισμός λίστας

[ctx: edit play queue of playlist]
en: Edit &Queue
el: Επεξεργασία σειράς &αναμονής

[ctx: Remove duplicate and dead (unplayable) tracks from the playlist]
en: Re&move Duplicates
el: Α&φαίρεση διπλών εγγραφών

en: &Add Stream...
el: &Προσθήκη ροής...

en: &Export Playlist As...
el: &Εξαγωγή λίστας ως...

en: Equalizer
el: Ισοσταθμιστής

en: Bookmark Playlist Setup
el: Ρύθμιση σελιδοδεικτών λίστας αναπαραγωγής

en: Bookmark Context Applets
el: Σελιδοδείκτη στις μικροεφαρμογές του περιεχομένου

en: Play Media...
el: Αναπαραγωγή πολυμέσου...

en: Edit Details of Currently Selected Track
el: Επεξεργασία λεπτομερειών του τρέχοντος επιλεγμένου κομματιού

en: Seek Forward by %1 seconds
el: Αναζήτηση μπροστά %1 δευτερόλεπτα

en: Seek Backward by %1 seconds
el: Αναζήτηση πίσω %1 δευτερόλεπτα

en: Update Collection
el: Ενημέρωση συλλογής

en: Synchronize Statistics...
el: Συγχρονισμός στατιστικών...

en: Previous Track
el: Προηγούμενο κομμάτι

en: Restart current track
el: Επανεκκίνηση τρέχοντος κομματιού

en: Shuffle Playlist
el: Λίστα με τυχαία σειρά

en: Repopulate Playlist
el: Επανασυμπλήρωση της λίστας αναπαραγωγής

en: Disable Dynamic Playlist
el: Απενεργοποίηση δυναμικής λίστας

en: Next Track
el: Επόμενο κομμάτι

en: Increase Volume
el: Αύξηση έντασης

en: Decrease Volume
el: Μείωση έντασης

en: Toggle Main Window
el: Εναλλαγή κύριου παραθύρου

en: Toggle Full Screen
el: Εναλλαγή λειτουργίας πλήρους οθόνης

en: Search playlist
el: Αναζήτηση λίστας αναπαραγωγής

en: Show active track
el: Εμφάνιση ενεργού κομματιού

en: Show Notification Popup
el: Εμφάνιση ανάδυσης ειδοποιήσεων

en: Mute Volume
el: Σίγαση ήχου

en: Last.fm: Love Current Track
el: Last.fm: Μ' αρέσει το τρέχον κομμάτι

en: Last.fm: Ban Current Track
el: Last.fm: Αποκλεισμός του τρέχοντος κομματιού

en: Last.fm: Skip Current Track
el: Last.fm: Παράλειψη τρέχοντος κομματιού

en: Queue Track
el: Κομμάτι στην αναμονή

en: Put Artist - Title of the current track to the clipboard
el: Τοποθέτηση καλλιτέχνη-τίτλου του τρέχοντος κομματιού στο πρόχειρο

en: Rate Current Track: 1
el: Αξιολόγηση τρέχοντος κομματιού: 1

en: Rate Current Track: 2
el: Αξιολόγηση τρέχοντος κομματιού: 2

en: Rate Current Track: 3
el: Αξιολόγηση τρέχοντος κομματιού: 3

en: Rate Current Track: 4
el: Αξιολόγηση τρέχοντος κομματιού: 4

en: Rate Current Track: 5
el: Αξιολόγηση τρέχοντος κομματιού: 5

en: Network Request Viewer
el: Προβολή αιτήματος δικτύου

en: &About Amarok
el: Σχετικά με το &Amarok

en: &Diagnostics
el: &Διαγνωστικά

en: &Report Bug...
el: Αναφορά σ&φάλματος...

en: &Music
el: &Μουσική

en: &Playlist
el: &Λίστα

en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

en: You have chosen to hide the menu bar.
    
    Please remember that you can always use the shortcut "%1" to bring it back.
el: Έχετε επιλέξει την απόκρυψη της γραμμής του μενού.
    
    Θυμηθείτε ότι μπορείτε πάντα να χρησιμοποιήσετε τη συντόμευση "%1" για να την επαναφέρετε.

en: Hide Menu
el: Απόκρυψη μενού

en: Paused  ::  %1
el: Παύση  ::  %1

en: Apply this layout change?
el: Εφαρμογή αυτής της τροποποίησης της διάταξης;

en: MusicBrainz match ratio: %1%
el: Αναλογία αποτελεσμάτων από MusicBrainz: %1%

en: MusicDNS match ratio: %1%
el: Αναλογία αποτελεσμάτων από MusicDNS: %1

en: Choose Best Matches from This Album
el: Επιλογή των καλύτερων ταιριασμάτων από αυτό το άλμπουμ

en: Go to Artist Page
el: Μετάβαση στη σελίδα του καλλιτέχνη

en: Go to Album Page
el: Μετάβαση στη σελίδα του άλμπουμ

en: Go to Track Page
el: Μετάβαση στη σελίδα του κομματιού

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkRequestsDialog) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Network Requests
el: Αιτήματα δικτύου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
el: &Καθαρισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Method
el: Μέθοδος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Response
el: Απάντηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
el: Διάρκεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Content Type
el: Τύπος περιεχομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
el: Πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Request Details
el: Λεπτομέρειες αιτήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Response Details
el: Λεπτομέρειες απάντησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
el: Τιμή

en: Reading OPML podcast from %1 failed with error:
el: Η ανάγνωση OPML podcast από το %1 απέτυχε με το σφάλμα:

en: Playlist Layouts
el: Διατάξεις της λίστας αναπαραγωγής

en: Configure Playlist Layouts...
el: Διαμόρφωση διατάξεων της λίστας αναπαραγωγής...

en: Configuration for
el: Διαμόρφωση για

[ctx: placeholder for a prefix]
en: [prefix]
el: [πρόθεμα]

[ctx: placeholder for a suffix]
en: [suffix]
el: [επίθεμα]

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Custom
el: προσαρμοσμένο

en: Either a fixed (absolute) value, or a relative value (e.g. 128px or 12%).
el: Είτε μια σταθερή (απόλυτη) τιμή, ή μια σχετική τιμή (π.χ. 128px ή 12%).

en: Fit content
el: Προσαρμογή περιεχομένου

en: Fit the element text
el: Προσαρμογή του στοιχείου του κειμένου

[ctx: automatic width]
en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Take homogeneous part of the space available to all elements with automatic width
el: Δίνει σε κάθε στοιχείο ένα ομοιογενές μέρος του διαθέσιμου χώρου με αυτόματο πλάτος.

en: Alignment:
el: Στοίχιση:

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Configuration for '%1'
el: Διαμόρφωση για '%1'

en: Show cover
el: Εμφάνιση εξώφυλλου

en: Invalid playlist layout.
el: Άκυρη διάταξη της λίστας αναπαραγωγής.

en: Encountered an unknown element name while reading layout.
el: Ένα όνομα αγνώστου στοιχείου βρέθηκε κατά την ανάγνωση της διάταξης.

en: copy of %1
el: αντιγραφή του %1

en: Current layout '%1' is read only. Creating a new layout '%2' with your changes and setting this as active
el: Η τρέχουσα διάταξη « %1 » είναι μόνο για ανάγνωση. Δημιουργία μιας νέας διάταξης « %2 » με τις αλλαγές σας και ορισμός ως ενεργοποιημένο

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
el: Η διάταξη '%1' είναι μια από τις προκαθορισμένες και δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: Cannot Delete Default Layouts
el: Αδυναμία διαγραφής προκαθορισμένης διάταξης

en: Head
el: Κεφαλή

en: Body
el: Σώμα

en: Body (Various artists)
el: Σώμα (διάφοροι καλλιτέχνες)

en: New playlist layout
el: Νέα διάταξη της λίστας αναπαραγωγής

en: Copy playlist layout
el: Αντιγραφή διάταξης της λίστας αναπαραγωγής

en: Delete playlist layout
el: Διαγραφή διάταξης της λίστας αναπαραγωγής

en: Rename playlist layout
el: Μετονομασία διάταξης της λίστας αναπαραγωγής

en: Choose a name for the new playlist layout
el: Επιλέξτε ένα όνομα για την νέα διάταξη της λίστας αναπαραγωγής

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define:
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα για την λίστα αναπαραγωγής που θέλετε να ορίσετε:

en: Cannot create a layout with no name.
el: Αδυναμία δημιουργίας διάταξης χωρίς όνομα.

en: Layout name error
el: Σφάλμα ονόματος διάταξης

en: Cannot create a layout with the same name as an existing layout.
el: Αδυναμία δημιουργίας διάταξης με όνομα που χρησιμοποιείται ήδη.

en: Cannot create a layout containing '/'.
el: Αδυναμία δημιουργίας διάταξης που περιέχει '/'.

en: Please enter a name for the playlist layout you are about to define as copy of the layout '%1':
el: Παρακαλώ δώστε ένα όνομα για τη διάταξη της λίστας αναπαραγωγής που θέλετε να ορίσετε ως αντίγραφο της διάταξης « %1 »

en: Choose a new name for the playlist layout
el: Επιλέξτε ένα νέο όνομα για τη διάταξη της λίστας αναπαραγωγής

en: Please enter a new name for the playlist layout you are about to rename:
el: Παρακαλώ δώστε ένα νέο όνομα για τη διάταξη της λίστας αναπαραγωγής προς μετονομασία:

en: Cannot rename a layout to have no name.
el: Δεν μπορεί να γίνει η μετονομασία χωρίς να δώσετε κάποιο όνομα.

en: Cannot rename a layout to have the same name as an existing layout.
el: Αδυναμία μετονομασίας μιας διάταξης με όνομα που χρησιμοποιείται ήδη.

en: The layout '%1' you modified is one of the default layouts and cannot be overwritten. Saved as new layout '%2'
el: Η διάταξη « %1 » είναι μια από τις προκαθορισμένες και δεν μπορεί να αντικατασταθεί. Αποθηκεύτηκε ως νέα διάταξη « %2 »

en: Default Layout
el: Προκαθορισμένη διάταξη

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PlaylistLayoutEditDialog)
en: Playlist Layout Editor
el: Επεξεργαστής διάταξης λίστας αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Layouts
el: Διαθέσιμες διατάξεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
el: Διάταξη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inlineControlsChekbox)
en: Show inline playback controls
el: Εμφάνιση των ενσωματωμένων λειτουργιών ελέγχου αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
el: Ομαδοποίηση κατά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
el: Εμφάνιση συμβουλών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Track Progression
el: Πρόοδος κομματιού

en: Standard
el: Τυπικό

en: Only Queue
el: Αναμονή μόνο

en: Repeat Track
el: Επανάληψη κομματιού

en: Repeat Album
el: Επανάληψη άλμπουμ

en: Repeat Playlist
el: Επανάληψη λίστας

en: Random Tracks
el: Τυχαία κομμάτια

en: Random Albums
el: Τυχαία άλμπουμ

en: Favor
el: Εύνοια

en: Higher Scores
el: Υψηλότερες βαθμολογίες

en: Higher Ratings
el: Υψηλότερες αξιολογήσεις

en: Not Recently Played
el: Δεν έχουν εκτελεστεί πρόσφατα

en: Shuffle
el: Ανάμιξη

en: Add a sorting level to the playlist.
el: Προσθήκη ενός επιπέδου ταξινόμησης για την λίστα αναπαραγωγής.

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Add tracks to playlist
el: Προσθήκη κομματιών στη λίστα αναπαραγωγής

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Queue tracks
el: Τοποθέτηση των κομματιών σε αναμονή

[ctx: name of the action in undo stack]
en: Replace playlist
el: Αντικατάσταση της λίστας αναπαραγωγής

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
el: Δεσμευτικό χώρου

[ctx: 'Cover image' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Cover image
el: Εικόνα εξώφυλλου

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
el: Κατάλογος

[ctx: 'Divider' token for playlist layouts representing a small visual divider]
en: Divider
el: Διαιρέτης

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
el: Όνομα αρχείου

[ctx: 'Group length' (total play time of group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group length
el: Μέγεθος ομάδας

[ctx: 'Group tracks' (number of tracks in group) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Group tracks
el: Κομμάτια ομάδας

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
el: Ετικέτες

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
el: Διάθεση

[ctx: 'Moodbar' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Moodbar
el: Γραμμή διάθεσης

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
el: Πηγή

[ctx: 'SourceEmblem' playlist column name and token for playlist layouts]
en: SourceEmblem
el: Έμβλημα πηγής

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: 'Title (with track number)' (track name prefixed with the track number) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title (with track number)
el: Τίτλος (με αριθμό κομματιού)

en: <a href='%1'>Dynamic Mode</a> Enabled. <a href='%2'>Repopulate</a> | <a href='%3'>Turn off</a>
el: <a href='%1'>Δυναμική λειτουργία</a> ενεργοποιημένη. <a href='%2'>Αναπλήρωση</a> | <a href='%3'>Κλείσιμο</a>

en: &Save Current Playlist
el: Αποθήκευση τρέχουσας λίστας αναπαραγωγής

en: &Save playlist to "%1"
el: &Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής στο « %1 »

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
el[0]: %1 κομμάτι (%2)
el[1]: %1 κομμάτια (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
el[0]: %1 κομμάτι
el[1]: %1 κομμάτια

en: No tracks
el: Χωρίς κομμάτια

en: Total playlist size: %1
el: Συνολικό μέγεθος της λίστας αναπαραγωγής: %1

en: Queue size: %1
el: Μέγεθος σειράς αναμονής: %1

en: Queue length: %1
el: Μήκος σειράς αναμονής: %1

en: <b>Note:</b> This track is not playable.<br>%1
el: <b>Σημείωση:</b> Το κομμάτι αυτό δεν μπροεί να εκτελεστεί.<br>%1

en: No extra information available
el: Δεν υπάρχουν επιπλέον διαθέσιμες πληροφορίες

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Disc Number
el: Αριθμός δίσκου

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
el: Κομμάτι

en: Comment
el: Σχόλιο

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
el: Κατάλογος

en: Bitrate
el: Ρυθμός bit

en: Sample Rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: Column name]
en: Last Played
el: Τελευταία εκτελεσμένα

en: Mood
el: Διάθεση

en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlaylistQueueEditor)
en: Queue Editor
el: Επεξεργαστής σειράς αναμονής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
el: Αφαίρεση κομματιού από την αναμονή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
el: Καθάρισμα αναμονής

en: Clear the playlist sorting configuration.
el: Διαγραφή της διαμόρφωσης ταξινόμησης της λίστας αναπαραγωγής

en: Add a playlist sorting level.
el: Προσθήκη ενός επιπέδου ταξινόμησης της λίστας αναπαραγωγής.

en: Filter %1
el: Φίλτρο %1

en: Search %1
el: Αναζήτηση %1

en: %1 layout
el: %1 Διάταξη

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
el: Λίστα

en: Start typing to progressively search through the playlist
el: Αρχίστε να πληκτρολογείτε για τη σταδιακή αναζήτηση της λίστας αναπαραγωγής

en: Tracks
el: Κομμάτια

en: Albums
el: Άλμπουμ

en: Artists
el: Καλλιτέχνες

en: Composers
el: Συνθέτες

en: Years
el: Έτη

en: Show only matches
el: Εμφάνιση μόνο αντιστοιχιών

en: Search Preferences
el: Προτιμήσεις αναζήτησης

en: Tracks Added
el: Κομμάτια που προστέθηκαν

en: Tracks Removed
el: Κομμάτια που αφαιρέθηκαν

en: Tracks moved
el: Τα κομμάτια μετακινήθηκαν

en: Tracks have been hidden due to the active search.
el: Έχει γίνει απόκρυψη κομματιών εξαιτίας της ενεργής αναζήτησης.

en: The following sources are available for this track:
el: Οι ακόλουθες πηγές είναι διαθέσιμες γι' αυτό το κομμάτι:

en: OK
el: Εντάξει

en: Stop Playing After This Track
el: Διακοπή αναπαραγωγής μετά το κομμάτι

en: Remove From Playlist
el: Αφαίρεση από τη λίστα αναπαραγωγής

en: Select Source
el: Επιλογή πηγής

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match Any" group
el: "Ταίριασμα οποιασδήποτε" ομάδας

[ctx: name of a type of constraint group]
en: "Match All" group
el: "Ταίριασμα όλων" των ομάδων

[ctx: name of a type of constraint group]
en: Unknown match group
el: Άγνωστη ομάδα ταιριάσματος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ConstraintGroupEditWidget)
en: An editor for Constraint Groups.  You can set the group type to "match all" or "match any".  When the group type is set to "match all", the Generator will try to have the playlist match all the constraints within the group.  When the group type is set to "match any", the Generator will try to have the playlist match any of the constraints within the group.
el: Ένας επεξεργαστής για ομάδες περιορισμών. Μπορείτε να ορίσετε τον τύπο περιορισμού σε "match all" ή "match any".  Όταν είναι "match all", το πρόγραμμα θα προσπαθήσει να ταιριάξει τη λίστα αναπαραγωγής με όλους τους περιορισμούς μέσα στην ομάδα. Όταν ο τύπος ομάδας είναι "match any", το πρόγραμμα θα προσπαθήσει να ταιριάξει τη λίστα με οποιονδήποτε από τους περιορισμούς μέσα στην ομάδα.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Constraint Group Settings
el: Ρυθμίσεις ομάδας περιορισμών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: The APG will consider the constraint group satisfied only if all of the constraints within the group are satisfied.  This is analogous to a logical AND: "the tracks should match properties A, B, and C".
el: Το APG θα θεωρήσει ότι η ομάδα περιορισμών ικανοποιείται μόνο αν όλοι οι περιορισμοί μέσα στην ομάδα ικανοποιούνται. Αυτό είναι ανάλογο με το λογικό AND: "τα κομμάτια πρέπει να ταιριάζουν με τις ιδιότητες A, B, και C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAll)
en: Match all constraints in the group
el: Ταίριασμα όλων των περιορισμών στην ομάδα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: The APG will consider the constraint group satisfied if any one of the constraints within it is satisfied.  This is analogous to a logical OR: "the tracks should match properties A, B, or C".
el: Το APG θα θεωρήσει ότι ικανοποιείται η ομάδα περιορισμών αν οποιοσδήποτε από τους περιορισμούς ικανοποιείται. Αυτό είναι ανάλογο με το λογικό OR: "τα κομμάτια πρέπει να ταιριάξουν με τις ιδιότητες A, B, ή C".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_MatchAny)
en: Match any constraint in the group
el: Ταίριασμα οποιουδήποτε περιορισμού στην ομάδα

en: Fixes a track, album, or artist to a certain position in the playlist
el: Διορθώνει ένα κομμάτι, άλμπουμ ή καλλιτέχνη σε μια ορισμένη θέση στη λίστα αναπαραγωγής

en: unassigned
el: αόριστες

en: "%1" (track) by %2
el: "%1" (κομμάτι) από %2

en: "%1" (album) by %2
el: "%1" (άλμπουμ) από %2

en: "%1" (album)
el: "%1" (άλμπουμ)

en: "%1" (artist)
el: "%1" (καλλιτέχνης)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CheckpointEditWidget)
en: An editor for a CheckPoint constraint.  The user can set the track, album, or artist to be placed at a certain position in the playlist.
el: Ένας επεξεργαστής για έναν περιορισμό CheckPoint. Ο χρήστης μπορεί να ορίσει το κομμάτι, άλμπουμ ή καλλιτέχνη να να τοποθετηθεί σε μια ορισμένη θέση στη λίστα αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Checkpoint Constraint Settings
el: Ρυθμίσεις περιορισμού Checkpoint

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (TrackSelectWidget, trackSelector)
en: Select the track that you want to use as the checkpoint.
el: Επιλέξτε το κομμάτι που θέλετε να χρησιμοποιήσετε ως checkpoint.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
el: Θέση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about placing the selected track at the specified time.
el: Πόσο αυστηρό το APG πρέπει να είναι στην τοποθέτηση του επιλεγμένου κομματιού στον καθορισμένο χρόνο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
el: Ταίριασμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Fuzzy) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FuzzyR
en: fuzzy
el: ασαφές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Exact) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactTime) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ExactR
en: exact
el: ακριβές

en: Playlist Duration
el: Διάρκεια λίστας αναπαραγωγής

en: Sets the preferred duration of the playlist
el: Καθορίστε την προτιμώμενη διάρκεια της λίστας αναπαραγωγής

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: equals %1
el: Διάρκεια λίστας αναπαραγωγής: ισούται με %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: more than %1
el: Διάρκεια λίστας αναπαραγωγής: περισσότερο από %1

[ctx: %1 is a length of time (e.g. 5:00 for 5 minutes)]
en: Playlist duration: less than %1
el: Διάρκεια λίστας αναπαραγωγής: λιγότερο από %1

en: Playlist duration: unknown
el: Διάρκεια λίστας αναπαραγωγής: άγνωστη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistDurationEditWidget)
en: An editor for a PlaylistDuration constraint.  The user can set the name of the constraint; the target duration and whether the playlist should be less than, equal to, or greater than that duration; and the strictness with which the APG should match that duration.
el: Ένας επεξεργαστής για τον περιορισμό PlaylistDuration. Ο χρήστης μπορεί να ορίσει το όνομα του περιορισμού· τη διάρκεια προορισμού και το αν η λίστα αναπαραγωγής πρέπει να είναι μικρότερη από, ίση με ή μεγαλύτερη από τη διάρκεια· και την αυστηρότητα με την οποία το APG ταιριάζει με τη διάρκεια.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Duration Constraint Settings
el: Ρυθμίσεις περιορισμού διάρκειας λίστας αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the duration of the generated playlist should be shorter than, equal to, or longer than the specified value.
el: Αν η διάρκεια της παραγόμενης λίστας αναπαραγωγής πρέπει να είναι μικρότερη, ίση ή μεγαλύτερη από την καθορισμένη τιμή.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: shorter than
el: μικρότερο από

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
el: ίση με

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: longer than
el: μεγαλύτερο από

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_Duration)
en: The desired duration of the playlist, in hours, minutes, and seconds.  Note: because of Qt limitations, the maximum playlist duration that you can specify is 24 hours.
el: Η επιθυμητή διάρκεια της λίστας αναπαραγωγής σε ώρες, λεπτά και δευτερόλεπτα. Σημείωση: εξαιτίας περιορισμών της Qt, η μέγιστη διάρκεια της λίστας που μπορείτε να ορίσετε είναι 24 ώρες.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist duration to the specified time.
el: Πόσο αυστηρό το APG πρέπει να είναι στο ταίριασμα της διάρκεια της λίστας αναπαραγωγής με τον καθορισμένο χρόνο.

en: Total File Size of Playlist
el: Συνολικό μέγεθος αρχείου της λίστας αναπαραγωγής

en: Sets the preferred total file size of the playlist
el: Ορίζει το προτιμώμενο συνολικό μέγεθος αρχείου της λίστας αναπαραγωγής

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: equals %1
el: Συνολικό μέγεθος αρχείου λίστας αναπαραγωγής: ισούται με %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: more than %1
el: Συνολικό μέγεθος αρχείου λίστας αναπαραγωγής: μεγαλύτερο από %1

[ctx: %1 is a file size (e.g. 50 MB)]
en: Total file size of playlist: less than %1
el: Συνολικό μέγεθος αρχείου λίστας αναπαραγωγής: μικρότερο από %1

en: Total file size of playlist: unknown
el: Συνολικό μέγεθος αρχείου της λίστας: άγνωστο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistFileSizeEditWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PlaylistLengthEditWidget)
en: An editor for a Playlist Length constraint.  The user can specify the target number of tracks and whether the playlist contain fewer than, equal to, or more than that number of tracks; and the strictness with which the APG should match the target number of tracks.
el: Ένας επεξεργαστής για τον περιορισμό μεγέθους της λίστας αναπαραγωγής. Ο χρήστης ορίζει τον επιθυμητό αριθμό κομματιών και το αν η λίστα περιέχει λιγότερα από, ίσα με ή περισσότερα από αυτόν τον αριθμό· και την αυστηρότητα με την οποία το APG πρέπει να ταιριάζει με τον επιθυμητό αριθμό κομματιών.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Total Size Constraint Settings
el: Ρυθμίσεις περιορισμού συνολικού μεγέθους λίστας αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: Whether the total size of all files in the generated playlist should be less than, equal to, or more than the specified value.
el: Αν το συνολικό μέγεθος όλων των αρχείων στη λίστα αναπαραγωγής πρέπει να είναι λιγότερο από, ίοσ με, ή μεγαλύτερο από τη δοσμένη τιμή.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
el: λιγότερο από

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
el: περισσότερο από

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Size)
en: The target total size of all the files in the playlist.
el: Το συνολικό επιθυμητό μέγεθος όλων των αρχείων στη λίστα αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Unit)
en: The file size units used by the constraint.  Note that kB is 1,000 bytes; MB is 1,000,000 bytes; and so forth.
el: Οι μονάδες μεγέθους αρχείου που χρησιμοποιεί ο περιορισμός.  Σημειώστε ότι το kB είναι 1000 bytes· το MB είναι 1000000 bytes· κ.ο.κ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: <html><head/><body><p>How strict the APG should be about matching the total size of all files in the playlist to the specified size.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Πόσο αυστηρό το APG πρέπει να είναι στο ταίριασμα του συνολικού μεγέθους όλων των αρχείων στη λίστα αναπαραγωγής με το δοσμένο μέγεθος.</p></body></html>

en: Playlist Length
el: Διάρκεια λίστας αναπαραγωγής

en: Sets the preferred number of tracks in the playlist
el: Ορίζει τον προτιμώμενο αριθμό κομματιών στη λίστα αναπαραγωγής

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: 1 track | Playlist length: %1 tracks
el[0]: Μήκος λίστας αναπαραγωγής: 1 κομμάτι
el[1]: Μήκος λίστας αναπαραγωγής: %1 κομμάτια

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: more than 1 track | Playlist length: more than %1 tracks
el[0]: Μήκος λίστας αναπαραγωγής: περισσότερα από 1 κομμάτι
el[1]: Μήκος λίστας αναπαραγωγής: περισσότερα από %1 κομμάτια

[ctx: %1 is a number]
en: Playlist length: less than 1 track | Playlist length: less than %1 tracks
el[0]: Μήκος λίστας αναπαραγωγής: λιγότερα από 1 κομμάτι
el[1]: Μήκος λίστας αναπαραγωγής: λιγότερα από %1 κομμάτια

en: Playlist length: unknown
el: Μήκος λίστας αναπαραγωγής: άγνωστο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Playlist Length Constraint Settings
el: Ρυθμίσεις περιορισμού μεγέθους λίστας αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: fewer than
el: λιγότερα από

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_Length)
en: The target number of tracks for the generated playlist.
el: Ο επιθυμητός αριθμός κομματιών για τη λίστα αναπαραγωγής.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_Strictness)
en: How strict the APG should be about matching the playlist length to the specified number of tracks.
el: Πόσο αυστηρό το APG πρέπει να είναι στο ταίριασμα του μεγέθους της λίστας αναπαραγωγής με τον δοσμένο αριθμό κομματιών.

en: Prevent Duplicates
el: Παρεμπόδιση αντιγράφων

en: Prevents duplicate tracks, albums, or artists from appearing in the playlist
el: Εμποδίζει τα διπλά κομμάτια, άλμπουμ ή καλλιτέχνες να εμφανιστούν στη λίστα

en: Prevent duplicate tracks
el: Παρεμπόδιση αντιγράφων κομματιών

en: Prevent duplicate artists
el: Παρεμπόδιση αντιγράφων καλλιτεχνών

en: Prevent duplicate albums
el: Παρεμπόδιση αντιγράφων άλμπουμ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PreventDuplicatesEditWidget)
en: An editor for a Prevent Duplicates constraint.  When set to "track", it will try to prevent more than one copy of the same track from ending up in the playlist.  When set to "album" or "artist", it will try to prevent more than one track from a given album or a given artist from ending up in the playlist.
el: Ένας επεξεργαστής για τον περιορισμό παρεμπόδισης αντιγράφων. Όταν ορίζεται σε "track", θα προσπαθήσει να εμποδίσει περισσότερα του ενός αντίγραφα του ίδιου κομματιού να μπουν στη λίστα. Όταν οριστεί σε "album" ή "artist", θα προσπαθήσει να εμποδίσει περισσότερα του ενός κομμάτια από ένα δοσμένο άλμπουμ ή έναν δοσμένο καλλιτέχνη να μπουν στη λίστα.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Prevent Duplicates Constraint Settings
el: Ρυθμίσεις περιορισμού παρεμπόδισης αντιγράφων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Field) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Control which duplicates to prevent.  "Prevent duplicate tracks" is the least restrictive, and "prevent duplicate artists" is the most restrictive.
el: Ελέγχει ποια αντίγραφα να εμποδίσει. "Παρεμπόδιση αντιγράφων κομματιών" είναι το λιγότερο περιοριστικό και "παρεμπόδιση αντιγράφων καλλιτεχνών" είναι το περισσότερο περιοριστικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Field)
en: Prevent duplicate
el: Παρεμπόδιση αντιγράφου

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
el: κομμάτια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: albums
el: άλμπουμ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: artists
el: καλλιτέχνες

en: Match Tags
el: Ταίριασμα ετικετών

en: Make all tracks in the playlist match the specified characteristic
el: Καθορίστε όλα τα κομμάτια στη λίστα να ταιριάζουν με το προσδιορισμένο χαρακτηριστικό

[ctx: %1 = empty string or "not"; %2 = a metadata field, like "title" or "artist name"; %3 = a predicate, can be equals, starts with, ends with or contains; %4 = a string to match; Example: Match tag: not title contains "foo"]
en: Match tag:%1 %2 %3 %4
el: Ετικέτα ταιριάσματος:%1 %2 %3 %4

en:  not
el:  δεν

[ctx: number of stars in the rating of a track]
en: %1 star | %1 stars
el[0]: %1 αστέρι
el[1]: %1 αστέρια

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
el: ισούται με

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
el: μεγαλύτερο από

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: before
el: πριν από

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: on
el: ενεργό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: after
el: μετά από

en: within
el: μέσα

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
el: ισούται με

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
el: αρχίζει με

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
el: τελειώνει με

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
el: περιέχει

en: unknown comparison
el: άγνωστη σύγκριση

en: %1 day | %1 days
el[0]: %1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

en: %1 month | %1 months
el[0]: %1 μήνας
el[1]: %1 μήνες

en: %1 year | %1 years
el[0]: %1 έτος
el[1]: %1 έτη

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
el[0]: ημέρα
el[1]: ημέρες

[ctx: within the last %1 months]
en: month | months
el[0]: μήνας
el[1]: μήνες

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
el[0]: έτος
el[1]: έτη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, TagMatchEditWidget)
en: An editor for a TagMatch constraint.  The user can specify a track characteristic, and the APG will fill the playlist with tracks that match that characteristic.  This functions similarity to the matching attributes of the smart playlists in Amarok 1.4.
el: Ένας επεξεργαστής για τον περιορισμό TagMatch. Ο χρήστης μπορεί να ορίσει ένα χαρακτηριστικό για ένα κομμάτι και το APG θα γεμίσει τη λίστα αναπαραγωγής με κομμάτια που ταιριάζουν με αυτό το χαρακτηριστικό. Αυτό λειτουργεί παρόμοια με τις ιδιότητες ταιριάσματος στις έξυπνες λίστες του Amarok 1.4.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Match Tag Constraint Settings
el: Ρυθμίσεις περιορισμού ετικέτας ταιριάσματος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Match) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: Selects which track characteristic you want to match.
el: Επιλέγει ποιο χαρακτηριστικό κομματιού θέλετε μπει στη σύγκριση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Match)
en: Field:
el: Πεδίο:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, checkBox_Invert) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_Invert)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The APG will choose all tracks that do <span style=" font-weight:600;">not</span> match the specified characteristics.</p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Calibri'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Το APG θα επιλέξει όλα τα κομμάτια που <span style=" font-weight:600;">δεν</span> ταιριάζουν με τα δοσμένα χαρακτηριστικά.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Invert)
en: Invert:
el: Αναστροφή:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified value.
el: Αν το APG πρέπει να επιλέγει κομμάτια που είναι μικρότερα από, ίσα με ή μεγαλύτερα από τη δοσμένη τιμή.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, spinBox_ValueInt)
en: The numerical value that the track characteristic should match.
el: Η αριθμητική τιμή ταιριάσματος με το χαρακτηριστικό του κομματιού.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessInt)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified value.
el: Πόσο αυστηρό το APG πρέπει να είναι στο ταίριασμα κομματιών με τη δοσμένη τιμή.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: Whether the APG should choose tracks that are before, on, or after a specific date; or whether it should choose tracks that are within a certain time range.
el: Αν το APG πρέπει να επιλέγει κομμάτια που είναι πριν από, ακριβώς στη ή μετά από μια συγκεκριμένη ημερομηνία· ή αν πρέπει να επιλέγει κομμάτια που είναι μέσα σε ένα ορισμένο χρονικό διάστημα.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonDate)
en: within the last
el: μέσα στο τελευταίο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateSpecific)
en: The specific date that the APG should use for matching.
el: Η συγκεκριμένη ημερομηνία που το APG πρέπει να χρησιμοποιήσει για το ταίριασμα.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, page_DateRange)
en: The relative time period that the APG should try to match.
el: Η σχετική χρονική περίοδος που το APG πρέπει να προσπαθήσει να ταιριάξει.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessDate)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified date.
el: Πόσο αυστηρό το APG πρέπει να είναι στο ταίριασμα κομματιών με τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: Whether the APG should match tracks that equal, start with, end with, or contain the specified string.
el: Αν το APG πρέπει να ταιριάζει κομμάτια που είναι ίσα με, αρχίζουν με ή περιέχουν τη δοσμένη συμβολοσειρά.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
el: ισούται με

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
el: αρχίζει με

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
el: τελειώνει με

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
el: περιέχει το

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit_StringValue)
en: The string that the APG should use when matching tracks.
el: Η συμβολοσειρά που το APG πρέπει να χρησιμοποιήσει όταν ταιριάζει κομμάτια.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified time.
el: Αν το APG πρέπει να επιλέξει κομμάτια με διάρκεια μικρότερη από, ίση με ή μεγαλύτερη από το δοσμένο χρόνο.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTimeEdit, timeEdit_TimeValue)
en: The time that the APG should try to match.
el: Ο χρόνος που το APG πρέπει να προσπαθήσει να ταιριάξει.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessTime)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified time.
el: Πόσο αυστηρό το APG πρέπει να είναι στο ταίριασμα κομματιών με το δοσμένο χρόνο.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: Whether the APG should choose tracks that are less than, equal to, or greater than the specified rating.
el: Αν το APG πρέπει να επιλέγει κομμάτια με τιμή μικρότερη από, ίση με ή μεγαλύτερη από τη δοσμένη βαθμολογία.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRatingWidget, rating_RatingValue)
en: The rating that the APG should try to match.
el: Η βαθμολογία που το APG πρέπει να προσπαθήσει να συγκρίνει.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_StrictnessRating) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider_StrictnessRating)
en: How strict the APG should be about matching tracks to the specified rating.
el: Πόσο αυστηρό το APG πρέπει να είναι στο ταίριασμα κομματιών με τη δοσμένη βαθμολογία.

en: title
el: τίτλος

en: artist name
el: όνομα καλλιτέχνη

en: album name
el: όνομα άλμπουμ

en: genre
el: είδος

en: composer
el: συνθέτης

[ctx: Field name]
en: year
el: έτος

en: comment
el: σχόλιο

en: track number
el: αριθμός κομματιού

en: disc number
el: αριθμός δίσκου

en: length
el: διάρκεια

en: added to collection
el: προσθήκη στη συλλογή

en: score
el: βαθμολογία

en: rating
el: αξιολόγηση

en: first played
el: πρώτη εκτέλεση

en: last played
el: τελευταία εκτέλεση

en: play count
el: μετρητής εκτελέσεων

en: label
el: ετικέτα

en: The playlist generator failed to load any tracks from the collection.
el: Το πρόγραμμα αναπαραγωγής απέτυχε να φορτώσει κομμάτια από τη συλλογή.

en: There are no tracks that match all constraints. The playlist generator will find the tracks that match best, but you may want to consider loosening the constraints to find more tracks.
el: Δεν υπάρχουν κομμάτια που να ταιριάζουν με όλους τους περιορισμούς. Το πρόγραμμα δημιουργίας της λίστας θα βρει τα κομμάτια που ταιριάζουν καλύτερα, αλλά ίσως θέλετε να εξετάσετε τη χαλάρωση των περιορισμών για να βρείτε περισσότερα κομμάτια.

en: New playlist preset
el: Νέα προεπιλογή της λίστας αναπαραγωγής

en: Unnamed playlist preset
el: Προεπιλογή λίστας αναπαραγωγής χωρίς όνομα

en: Generating a new playlist
el: Δημιουργία νέας λίστας

en: The playlist generator created a playlist which does not meet all of your constraints.  If you are not satisfied with the results, try loosening or removing some constraints and then generating a new playlist.
el: Το πρόγραμμα αναπαραγωγής δημιούργησε μια λίστα που δεν ικανοποιεί όλους τους περιορισμούς. Αν δεν είστε ικανοποιημένοι με τα αποτελέσματα, εξετάστε την προσπάθεια χαλάρωσης ή αφαίρεσης κάποιων περιορισμών και της δημιουργίας μιας νέας λίστας αναπαραγωγής.

en: Add new
el: Προσθήκη νέας

en: Constraint Group
el: Ομάδα περιορισμών

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, PresetEditDialog)
en: APG Preset Editor
el: Επεξεργαστής προεπιλογών APG

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Tree)
en: Constraint Tree
el: Δέντρο περιορισμών

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Title)
en: APG Preset Name
el: Όνομα προεπιλογών APG

en: Import preset
el: Εισαγωγή προεπιλεγμένων

en: Preset files
el: Προεπιλεγμένα αρχεία

en: Preset exported to %1
el: Προεπιλεγμένα εξήχθησαν στο %1

en: Preset could not be exported to %1
el: Αδυναμία εξαγωγής προεπιλεγμένων στο %1

en: Presets could not be imported from %1
el: Αδυναμία εισαγωγής προεπιλεγμένων από %1

en: %1 could not be opened for preset import
el: %1 δεν ανοίγει για εισαγωγή προεπιλεγμένων

en: Example 1: new tracks added this week
el: Παράδειγμα 1: νέα κομμάτια προστέθηκαν αυτήν την εβδομάδα

en: Example 2: rock or pop music
el: Παράδειγμα 2: rock ή pop μουσική

en: Example 3: about one hour of tracks from different artists
el: Παράδειγμα 3: περίπου μια ώρα με κομμάτια από διάφορους καλλιτέχνες

en: Example 4: like my favorite radio station
el: Παράδειγμα 4: ο αγαπημένος μου ραδιοφωνικός σταθμός

en: Example 5: an 80-minute CD of rock, metal, and industrial
el: Παράδειγμα 5: CD 80 λεπτών με rock, metal και industrial

en: Export "%1" preset
el: Εξαγωγή "%1" προεπιλεγμένων

en: Preset files (*.xml)
el: Προεπιλεγμένα αρχεία (*.xml)

en: Playlist Files on Disk
el: Αρχεία λίστας αναπαραγωγής στο δίσκο

en: The playlist file "%1" could not be loaded.
el: Το αρχείο λίστας αναπαραγωγής "%1" δεν μπορεί να φορτωθεί.

en: Version %1 of playlist database schema encountered, however this Amarok version only supports version %2 (and previous versions starting with %2). Playlists saved in the Amarok Database probably will not work and any write operations with them may result in losing them. Perhaps you have started an older version of Amarok with a database written by newer version?
el: Βρέθηκε η έκδοση %1 του σχήματος βάσης δεδομένων της λίστας αναπαραγωγής, όμως η συγκεκριμένη έκδοση του Amarok υποστηρίζει μόνο την έκδοση %2 (και προηγούμενες εκδόσεις ξεκινώντας από την %2). Οι λίστες αναπαραγωγής που έχουν αποθηκευθεί στη βάση δεδομένων του Amarok πιθανώς να μη λειτουργήσουν και οποιαδήποτε ενέργεια εγγραφής με αυτές ενδέχεται να οδηγήσει στην απώλειά τους. Μήπως εκτελέσατε μια παλιότερη έκδοση του Amarok με μια νεότερη έκδοση της βάσης δεδομένων;

[ctx: the user's 'database version' is newer and unsupported by this software version]
en: Future version of Playlist Database?
el: Μελλοντική έκδοση της βάσης δεδομένων λίστας αναπαραγωγής;

en: Amarok Database
el: Βάση δεδομένων του Amarok

en: Local playlists stored in the database
el: Τοπικές λίστες αναπαραγωγής αποθηκευμένες στη βάση δεδομένων

en: Amarok could not find any plugins. This indicates an installation problem.
el: Το Amarok δεν μπόρεσε να εντοπίσει κανένα πρόσθετο. Αυτό αποτελεί ένδειξη προβλήματος στην εγκατάσταση.

en: Scanning music
el: Σάρωση μουσικής

en: Abort for scanner requested
el: Ζητήθηκε εγκατάλειψη σαρωτή

en: Aborting scanner with error: %1
el: Εγκατάλειψη σαρωτή με σφάλμα: %1

en: Could not find amarokcollectionscanner!
el: Αδυναμία εύρεσης του amarokcollectionscanner!

en: Unable to start Amarok collection scanner.
el: Αδυναμία εκκίνησης του σαρωτή συλλογών του Amarok

en: The collection scan had to be aborted. Too many crashes (%1) were encountered during the scan. Following files caused the crashes:
    
    %2
el: Η σάρωση της συλλογής εγκαταλείφθηκε. Εμφανίστηκαν πάρα πολλές καταρρεύσεις (%1) κατά τη σάρωση. Τα ακόλουθα αρχεία προκάλεσαν την κατάρρευση:
    
    %2

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.  Exiting the console!
el: Αδυναμία εύρεσης συστατικού επεξεργαστή κειμένου του KDE.
    Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση του KDE σας. Έξοδος από την κονσόλα!

en: Code
el: Κωδικός

en: Console
el: Κονσόλα

en: Output
el: Έξοδος

en: Error
el: Σφάλμα

en: Execute Script
el: Εκτέλεση σεναρίου

en: &New Script
el: &Νέο σενάριο

en: &Delete Script
el: &Διαγραφή σεναρίου

en: &Clear All Scripts
el: &Καθαρισμός όλων των σεναρίων

en: Previous Script
el: Προηγούμενο σενάριο

en: Next Script
el: Επόμενο σενάριο

en: &View
el: &Προβολή

en: This will stop this script! Continue?
el: Αυτή η ενέργεια θα σταματήσει αυτό το σενάριο. Συνέχεια;

en: Choose where to save your scripts
el: Επιλέξτε που θέλετε να αποθηκεύονται τα σενάριά σας

en: Remove script file from disk?
el: Αφαίρεση του αρχείου σεναρίου από τον δίσκο;

en: Remove Script
el: Αφαίρεση σεναρίου

en: Are you absolutely certain?
el: Είστε εντελώς σίγουρος/η;

en: Terminate
el: Τερματισμός

en: Script %1 has been evaluating for over 5 seconds now, terminate?
el: Το σενάριο %1 εκτελεί υπολογισμούς εδώ και πάνω από 5 δευτερόλεπτα, να τερματιστεί;

en: Script error reported by: %1
    %2
el: Σφάλμα σεναρίου αναφέρθηκε από: %1
    %2

en: Add new Ampache server
el: Προσθήκη νέου εξυπηρετητή Ampache

en: Successfully connected
el: Επιτυχής σύνδεση

en: Connection failure
el: Αποτυχία σύνδεσης

en: Authentication failed.
el: Η ταυτοποίηση απέτυχε.

en: Authentication Error
el: Σφάλμα ταυτοποίησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Server
el: Προσθήκη εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Server
el: Αφαίρεση εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServerAddress)
en: Server Address
el: Διεύθυνση εξυπηρετητή

en: Amarok frontend for your Ampache server
el: Περιβάλλον υποστήριξης του Amarok για τον εξυπηρετητή Ampache

en: Use Amarok as a seamless frontend to your Ampache server. This lets you browse and play all the Ampache contents from within Amarok.
el: Χρήση του Amarok ως αρραγές περιβάλλον υποστήριξης για τον εξυπηρετητή Ampache. Αυτό σας επιτρέπει την περιήγηση και αναπαραγωγή ολόκληρου του περιεχομένου του Ampache μέσα από το Amarok.

en: Ampache Server %1
el: Εξυπηρετητής Ampache %1

en: Updated: %1
el: Ενημερωμένα: %1

en: <p>No information found for this track.</p>
el: <p>Δεν βρέθηκαν πληροφορίες γι' αυτό το κομμάτι.</p>

en: <p>No information found for this album.</p>
el: <p>Δεν βρέθηκαν πληροφορίες γι' αυτό το άλμπουμ.</p>

en: <p>No information found for this artist.</p>
el: <p>Δεν βρέθηκαν πληροφορίες για τον καλλιτέχνη.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
el: Επιλογή σύνδεσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: gpodder.net Profile
el: Προφίλ gpodder.net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Sign up to gpodder.net</span></a></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="http://www.gpodder.net/register/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Εγγραφή στο gpodder.net</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testLogin)
en: &Test Login
el: &Δοκιμή σύνδεσης

en: Trying to synchronize statuses with gpodder.net
el: Προσπάθεια συγχρονισμού καταστάσεων με το gpodder.net

en: Trying to synchronize subscriptions with gpodder.net
el: Προσπάθεια συγχρονισμού εγγραφών με το gpodder.net

en: GPodder Service failed to get data from the server. Will retry in 10 seconds...
el: Η υπηρεσία GPodder απέτυχε να ανακτήσει δεδομένα από τον εξυπηρετητή. Θα προσπαθήσει ξανά σε 10 δευτερόλεπτα...

en: gpodder.net: Podcast Directory Service
el: gpodder.net: Υπηρεσία καταλόγου podcast

en: gpodder.net is an online Podcast Directory & Synchonisation Service.
el: Το gpodder.net είναι μια online υπηρεσία καταλόγου και συγχρονισμού.

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: gpodder.net credentials
el: Στοιχεία σύνδεσης gpodder.net

en: No running KWallet found. Would you like Amarok to save your gpodder.net credentials in plaintext?
el: Δεν βρέθηκε KWallet σε εκτέλεση. Θέλετε το Amarok να αποθηκεύσει τα στοιχεία σύνδεσής σας με το gpodder.net σε απλό κείμενο;

en: Testing...
el: Δοκιμή...

en: Either the username or the password is empty, please correct and try again.
el: Το όνομα χρήστη ή ο κωδικός πρόσβασης είναι κενό, παρακαλώ διορθώστε τα και δοκιμάστε ξανά.

en: Failed
el: Αποτυχία

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
el: Επιτυχία

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
el: Το όνομα χρήστη ή ο κωδικός πρόσβασης είναι εσφαλμένα, παρακαλώ διορθώστε τα και δοκιμάστε ξανά.

en: Unable to connect to gpodder.net service or other error occurred.
el: Αδυναμία σύνδεσης στην υπηρεσία gpodder.net ή εμφανίστηκε κάποιο άλλο σφάλμα.

en: Error parsing the Reply, check if gpodder.net is working correctly and report a bug
el: Σφάλμα ανάλυσης της απάντησης, ελέγξτε αν το gpodder.net λειτουργεί σωστά και αναφέρετε το σφάλμα

en: No description available...
el: Δεν υπάρχει περιγραφή...

en: From Jamendo.com
el: Από Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
el: Ένας ιστοχώρος που οι καλλιτέχνες μπορούν να προβάλλουν τη μουσική τους

en: An archive of free, Creative Commons licensed music
el: Μια μουσική αρχειοθήκη με αδειοδότηση Creative Commons

en: Jamendo.com puts artists and music lovers in touch with each other. The site allows artists to upload their own albums to share them with the world and users to download all of them for free. Listen to and download all Jamendo.com contents from within Amarok.
el: Το Jamendo.com φέρνει σε επαφή τους καλλιτέχνες και τους φίλους της μουσικής. Ο ιστοχώρος επιτρέπει στους καλλιτέχνες να στείλουν τα δικά τους άλμπουμ και να τα μοιραστούν με ολόκληρο τον κόσμο και προτείνει στους χρήστες να τα κατεβάσουν δωρεάν. Ακούστε και κάνετε λήψη όλου του περιεχομένου του Jamendo.com απευθείας από το Amarok.

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
el: Ενημέρωση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
el: Λήψη

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
el: Είδος / καλλιτέχνης

en: Genre / Artist / Album
el: Είδος / καλλιτέχνης / άλμπουμ

en: Downloading Jamendo.com database...
el: Λήψη βάσης δεδομένων Jamendo.com ...

en: Updating the local Jamendo database.
el: Ενημέρωση της τοπικής βάσης Jamendo.

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
el[0]: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων Jamendo.com ολοκληρώθηκε. Προστέθηκε 1 κομμάτι σε
el[1]: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων Jamendo.com ολοκληρώθηκε. Προστέθηκαν %1 κομμάτια σε

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
el[0]: 1 άλμπουμ από
el[1]: %1 άλμπουμ από

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
el[0]: 1 καλλιτέχνης.
el[1]: %1 καλλιτέχνες.

[ctx: Name of the "Last.fm" similar bias]
en: Last.fm similar
el: Παρόμοιο με το Last.Fm

[ctx: Description of the "Last.fm" bias]
en: The "Last.fm" similar bias looks up tracks on Last.fm and only adds similar tracks.
el: Η προτίμηση ομοιότητας του "Last.fm" εξετάζει κομμάτια από το Last.fm και προσθέτει μόνο παρόμοια κομμάτια.

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous track (as reported by Last.fm)
el: Παρόμοιο με το προηγούμενο κομμάτι (όπως αναφέρεται στο Last.fm)

[ctx: Last.fm bias representation]
en: Similar to the previous artist (as reported by Last.fm)
el: Παρόμοιο με του προηγούμενου καλλιτέχνη (όπως αναφέρεται στο Last.fm)

en: <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> thinks the track is similar to
el: Το <a href="http://www.last.fm/">Last.fm</a> νομίζει ότι το κομμάτι μοιάζει με το

en: the previous track
el: το προηγούμενο κομμάτι

[ctx: Name of the "WeeklyTop" bias]
en: Last.fm weekly top artist
el: Ο κορυφαίος καλλιτέχνης της εβδομάδας στο Last.fm

[ctx: Description of the "WeeklyTop" bias]
en: The "WeeklyTop" bias adds tracks that are in the weekly top chart of Last.fm.
el: Η προτίμηση "WeeklyTop" προσθέτει κομμάτια που βρίσκονται στα κορυφαία της εβδομάδας του Last.fm .

[ctx: WeeklyTopBias bias representation]
en: Tracks from the Last.fm top lists from %1 to %2
el: Κομμάτια από τις λίστες κορυφής του Last.fm από %1 μέχρι %2

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: from:
el: από:

[ctx: in WeeklyTopBias. Label for the date widget]
en: to:
el: έως:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
el: Προφίλ last.fm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
el: Υπηρεσίες last.fm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
el: &Υποβολή κομματιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScrobbleComposer)
en: &Use composer data if available in Last.fm as artist
el: Χρήση δεδομένων συν&θέτη αν είναι διαθέσιμος στο Last.fm ως καλλιτέχνης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use Last.fm tags like <b>7 of 10 stars</b> to represent your Amarok ratings during statistics synchronization
el: Να γίνει χρήση ετικετών του Last.fm όπως <b>7 από 10 αστέρια</b> για την αναπαράσταση των αξιολογήσεων του Amarok κατά τη διάρκεια του συγχρονισμού στατιστικών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseFancyRatingTags)
en: Use fancy tags to represent ratings
el: Να γίνει χρήση κομψών ετικετών για την αναπαράσταση αξιολογήσεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: <html>When scrobbling tracks to Last.fm, it autocorrects common errors in track tags like artist, album and title. Check this to be notified when this happens and what the autocorrection was</html>
el: <html>Όταν χρησιμοποιείτε μουσικά προφίλ για κομμάτια στο Last.fm, θα διορθώνονται αυτόματα κοινά λάθη σε ετικέτες κομματιών όπως καλλιτέχνης, άλμπουμ και τίτλος. Επιλέξτε το για να ειδοποιηθείτε για το ποια ήταν και πότε έγινε η αυτόματη διόρθωση</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnnounceCorrections)
en: Announce correction suggestions for track tags
el: Ανακοίνωση προτάσεων αυτόματης διόρθωσης για ετικέτες κομματιών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: <html>Check if you want certain tracks neither to be scrobbled nor to be updated to Last.fm now playing</html>
el: <html>Εξετάστε αν θέλετε ορισμένα κομμάτια ούτε νε έχουν μουσικό προφίλ ούτε να ενημερωθούν στο Last.fm</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterByLabel)
en: Do not scrobble tracks with label:
el: Να μη γίνεται χρήση μουσικού προφίλ σε κομμάτια με ετικέτα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_FilteredLabel)
en: <html>Select a preferred label (or write a new one). Tracks with this label will not be scrobbled</html>
el: <html>Επιλέξτε προτίμηση ετικέτας (ή γράψτε μια νέα). Κομμάτια με την ετικέτα αυτή δεν θα έχουν μουσικό προφίλ</html>

en: Last.fm: The social music revolution
el: Last.fm: Η κοινωνική επανάσταση της μουσικής

en: Last.fm is a popular online service that provides personal radio stations and music recommendations. A personal listening station is tailored based on your listening habits and provides you with recommendations for new music. It is also possible to play stations with music that is similar to a particular artist as well as listen to streams from people you have added as friends
el: Το Last.fm είναι μια δημοφιλής διαδικτυακή υπηρεσία η οποία παρέχει προσωπικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς και μουσικές προτάσεις. Ένας προσωπικός σταθμός έχει προσαρμοστεί σύμφωνα με τις συνήθειές σας και σας προτείνει βάσει αυτών νέους τίτλους. Είναι επίσης δυνατό να ακούσετε σταθμούς που εκπέμπουν μουσική σχετικά με έναν συγκεκριμένο καλλιτέχνη και ροές από άτομα που έχετε προσθέσει ως φίλους

en: Last.fm: Love
el: Last.fm: Αγαπημένο

en: Ctrl+L
el: Ctrl+Α

en: Enter an artist name
el: Εισαγωγή ονόματος καλλιτέχνη

en: Enter a tag
el: Εισαγωγή ετικέτας

en: Enter a Last.fm user name
el: Εισαγωγή ονόματος χρήστη Last.fm

en: Username: %1
el: Όνομα χρήστη: %1

en: Play Count: %1 play | Play Count: %1 plays
el[0]: Μετρητής εκτελέσεων: %1 φορά
el[1]: Μετρητής εκτελέσεων: %1 φορές

en: Create a Custom Last.fm Station
el: Δημιουργία ενός προσαρμοσμένου σταθμού Last.fm

en: Tag
el: Ετικέτα

en: User
el: Χρήστης

en: %1's Streams
el: Ροές του %1

en: Global Tags
el: Καθολικές ετικέτες

en: Friends' Loved Radio
el: Αγαπημένο ραδιόφωνο φίλων

en: Friends' Personal Radio
el: Προσωπικό ραδιόφωνο φίλων

en: Failed to open KDE Wallet to read Last.fm credentials
el: Αποτυχία ανοίγματος του KDE Wallet για ανάγνωση των στοιχείων σύνδεσης στο Last.fm

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
el: Απέτυχε

en: Unable to connect to Last.fm service.
el: Αδυναμία σύνδεσης στην υπηρεσία Last.fm.

en: Personal Radio
el: Προσωπικό ραδιόφωνο

en: My Recommendations
el: Οι προτάσεις μου

en: My Radio Station
el: Ο σταθμός μου

en: My Mix Radio
el: Το δικό μου ράδιο μίξη

en: My Top Artists
el: Οι κορυφαίοι καλλιτέχνες μου

en: My Tags
el: Οι ετικέτες μου

en: Friends
el: Φίλοι

en: Last.fm: &Ban
el: Last.fm: &Εξορία

en: Ctrl+B
el: Ctrl+Ε

en: Ban this track
el: Εξορία αυτού του κομματιού

en: Last.fm: &Skip
el: Last.fm: &Παράλειψη

en: Ctrl+S
el: Ctrl+Π

en: Skip this track
el: Παράλειψη αυτού του κομματιού

en: Global Tag Radio: "%1"
el: Ραδιόφωνο καθολικών ετικετών: "%1"

en: User Tag Radio: "%1"
el: Ραδιόφωνο ετικετών χρήστη: "%1"

en: Similar Artists to "%1"
el: Καλλιτέχνες παρόμοιοι με "%1"

en: Artist Fan Radio: "%1"
el: Ραδιόφωνο οπαδών καλλιτέχνη: "%1"

en: %1's Neighbor Radio
el: Γειτονικό ραδιόφωνο του %1

en: %1's Personal Radio
el: Προσωπικό ραδιόφωνο του %1

en: %1's Mix Radio
el: Ραδιόφωνο μίξης του %1

en: %1's Recommended Radio
el: Συνιστώμενο ραδιόφωνο του %1

en: %1's Recommended Radio (Popularity %2)
el: Συνιστώμενο ραδιόφωνο του %1 (δημοτικότητα %2)

en: Group Radio: %1
el: Ομαδικό ραδιόφωνο: %1

en: Track Radio
el: Ραδιόφωνο κομματιού

en: Artist Radio
el: Ραδιόφωνο καλλιτέχνη

en: Last.fm is cool...
el: Το Last.fm είναι ωραίο...

en: To listen to Last.fm streams and radio you need to be a paying Last.fm subscriber and you need to stream from a <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>supported country</a>. All other Last.fm features work fine.
el: Για να ακούτε Last.fm ροές και ραδιόφωνο απαιτείται να είστε συνδρομητής στο Last.fm και χρειάζεστε μια ροή από <a href='http://www.last.fm/announcements/radio2013'>χώρα υποστήριξης</a>. Όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του Last.fm λειτουργούν πολύ καλά.

en: Error starting track from Last.fm radio
el: Αδυναμία εκκίνησης του κομματιού από το ραδιόφωνο του Last.FM

[ctx: As in Last.fm]
en: Loved Track: %1
el: Αγαπημένο κομμάτι: %1

[ctx: As in Last.fm]
en: Banned Track: %1
el: Απαγορευμένο κομμάτι: %1

[ctx: %1 is field name such as Album Name; %2 is the original value; %3 is the corrected value]
en: %1 <b>%2</b> should be corrected to <b>%3</b>
el: %1 <b>%2</b> να διορθωθεί σε <b>%3</b>

en: Last.fm suggests that some tags of track <b>%1</b> should be corrected:
el: Ο Last.fm προτείνει ότι μερικές ετικέτες του κομματιού <b>%1</b> πρέπει να διορθωθούν:

en: Play Similar Artists from Last.fm
el: Αναπαραγωγή παρόμοιων καλλιτεχνών από Last.fm

[ctx: description of the Last.fm statistics synchronization provider]
en: slows down track matching
el: επιβραδύνει το ταίριασμα κομματιών

en: Downloading '%1' by %2 from Magnatune.com
el: Λήψη του '%1' από %2 από Magnatune.com

en: Downloading album from Magnatune.com
el: Λήψη του άλμπουμ από το Magnatune.com

en: Magnatune download seems to have failed. Cannot read zip file
el: Η λήψη από το Magnatune φαίνεται ότι απέτυχε. Αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου zip

en: Uncompressing Magnatune.com download...
el: Αποσυμπίεση του αρχείου από Magnatune.com...

en: Adding album cover to collection
el: Προσθήκη εξώφυλλου άλμπουμ στη συλλογή

en: Preview Tracks
el: Προεπισκόπηση κομματιών

en: The tracks you are about to copy are Magnatune.com preview streams. For better quality and advert free streams, consider buying an album download. Remember that when buying from Magnatune the artist gets 50%. Also if you buy using Amarok, you support the Amarok project with 10%.
el: Τα κομμάτια που πρόκειται να αντιγράψετε είναι προεπισκοπήσεις ροών του Magnatune.com. Για καλύτερη ποιότητα και ελεύθερες ροές, σκεφτείτε να αγοράσετε μια λήψη άλμπουμ. Θυμηθείτε ότι όταν αγοράζετε από το Magnatune ο καλλιτέχνης λαμβάνει το 50%. Επίσης αν χρησιμοποιήσετε το Amarok για την αγορά, υποστηρίζετε το έργο του Amarok με το 10%.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Updates
el: Ενημερώσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: If you check this box, Amarok will periodically check for Magnatune database updates and download them automatically.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο, το Amarok θα ελέγχει τακτικά για ενημερώσεις στη βάση δεδομένων Magnatune και θα κάνει λήψη αυτών αυτόματα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateDatabase)
en: Update Magnatune database automatically
el: Αυτόματη ενημέρωση της βάσης δεδομένων Magnatune

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Redownloads
el: Λήψη ξανά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Enter your e-mail here to be able to redownload any previous purchase from Magnatune directly from within Amarok.
el: Εισάγετε εδώ το ηλ.ταχυδρομείο σας ώστε να έχετε πρόσβαση στις προηγούμενες αγορές σας στο Magnatune απευθείας από το Amarok.

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
el: Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Membership Options
el: Επιλογές ιδιότητας μέλους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
el: Είμαι μέλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
el: Τύπος ιδιότητας μέλους:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
el: Ροή

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">For more information about the Magnatune.com memberships, and to sign up, go to  </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Serif'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ιδιότητα μέλους στο Magnatune.com, και για την εγγραφή, επισκεφτείτε το </span><a href="http://magnatune.com/compare_plans?referal_id=amarok"><span style=" font-family:'Sans Serif'; text-decoration: underline; color:#0000ff;">http://magnatune.com/compare_plans</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Stream Options
el: Επιλογές ροής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
el: Προεπισκόπηση τύπου ροής:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
el: Υψηλής ποιότητας Mp3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
el: Χαμηλής ποιότητας Mp3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
el: Λήψη άλμπουμ από Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
el: Επιλογές λήψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
el: Επιλογή μορφής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
el: Λήψη στο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
el: Αν κάνετε λήψη σε μια τοποθεσία που ήδη παρακολουθείται από το Amarok, το άλμπουμ θα προστεθεί αυτόματα στη συλλογή σας.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
el: Πληροφορίες Magnatune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
el: &Λήψη

en: Processing download
el: Επεξεργασία λήψης

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
el: Υπάρχει κάποιο σφάλμα με τις πληροφορίες μέλους. Παρακαλώ διορθώστε το και δοκιμάστε ξανά.

en: Could not process download
el: Αδυναμία επεξεργασίας της λήψης

en: Redownload of a previously purchased album "%1" by "%2" from Magnatune.com.
    
    Username: %3
    Password: %4
el: Λήψη εκ νέου του άλμπουμ «%1» από «%2» από προηγούμενη αγορά στο Magnatune.com.
    
    Όνομα χρήστη: %3
    Κωδικός: %4

en: Loading artist info...
el: Φόρτωση πληροφοριών καλλιτέχνη...

en: Fetching %1 Artist Info
el: Προσκόμιση πληροφοριών καλλιτέχνη %1

en: Loading album info...
el: Φόρτωση πληροφοριών άλμπουμ...

note: i18n( "Genre: ");// + magnatuneAlbum->
en: Release Year: %1
el: Έτος κυκλοφορίας: %1

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: From Magnatune.com
el: Από Magnatune.com

en: Loading Magnatune.com frontpage...
el: Φόρτωση αρχικής σελίδας Magnatune.com...

en: Fetching Magnatune.com front page
el: Λήψη αρχικής σελίδας Magnatune.com

en: Loading your Magnatune.com favorites page...
el: Φόρτωση της σελίδας σελιδοδεικτών Magnatune.com...

en: Loading your personal Magnatune.com recommendations page...
el: Φόρτωση της προσωπικής σας σελίδας συστάσεων από το Magnatune.com...

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
el: Η μη διαβολική εταιρεία δίσκων η οποία είναι δίκαια τόσο στους καλλιτέχνες όσο και στους πελάτες της

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Click this button to download Magnatune database now.
el: Με κλικ σε αυτό το κουμπί θα γίνει τώρα λήψη της βάσης δεδομένων Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Amarok needs to download Magnatune database in order to enable Magnatune store.
el: Το Amarok χρειάζεται να κάνει λήψη της βάσης δεδομένων Magnatune για να ενεργοποιηθεί το κατάστημα Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If you enable the following option, Amarok will check for Magnatune updates and download them automatically. You can always disable this option later in Magnatune service configuration.
el: Αν ενεργοποιήσετε την ακόλουθη επιλογή, το Amarok θα ελέγχει για ενημερώσεις του Magnatune και θα κάνει λήψη αυτών αυτόματα. Μπορείτε πάντα να απενεργοποιήσετε την επιλογή αυτή αργότερα στη διαμόρφωση της υπηρεσίας Magnatune.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, update)
en: Update
el: Ενημέρωση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
el: Διαχειριστής επανάληψης λήψεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
el: Αυτά είναι τα άλμπουμ που έχετε ήδη κατεβάσει:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
el: &Λήψη ξανά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
el: Καλλιτέχνη - Άλμπουμ

en: Getting list of previous Magnatune.com purchases
el: Λήψη της λίστας προηγούμενων αγορών στο Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SignupDialog)
en: Magnatune.com member signup
el: Εγγραφή μέλους στο Magnatune.com

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By becoming a Magnatune.com member, you get unlimited download access and can download any album from within Amarok with a single mouse click. By joining, you can also listen to all streaming tracks from Magnatune.com ad-free.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The Amarok team gets 10% of your initial membership payment, so by joining, you are also supporting the development of Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As always, the artists get 50% of your membership payment(s) distributed based on which artist you download and stream.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">To read more about Magnatune.com memberships, or to sign up, click here: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Membership Info</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">After joining, go to the Magnatune config in "Settings->Configure Amarok->Plugins" and enter your membership information. </p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Αν γίνετε μέλος στο Magnatune.com, έχετε απεριόριστη πρόσβαση λήψης και μπορείτε να κάνετε λήψη οποιουδήποτε άλμπουμ από το Amarok με ένα μόνο κλικ του ποντικιού. Αν εγγραφείτε, μπορείτε επίσης να ακούσετε όλα τα κομμάτια ροής από το Magnatune.com χωρίς διαφημίσεις.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Η ομάδα του Amarok λαμβάνει 10% από την αρχική συνδρομή σας, έτσι όταν εγγράφεστε, υποστηρίζετε και την ανάπτυξη του Amarok.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Όπως πάντα, οι καλλιτέχνες παίρνουν το 50% της συνδρομής σας που κατανέμεται με βάση ποιου καλλιτέχνη τα κομμάτια κάνετε λήψη και ροή.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Για να διαβάσετε περισσότερα για την ιδιότητα μέλους του Magnatune.com ή για να εγγραφείτε, κάνετε κλικ εδώ: <a href="http://magnatune.com/downloads?referal_id=amarok"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Πληροφορίες ιδιότητας μέλους</span></a> </p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Μετά από την εγγραφή, πηγαίνετε στη διαμόρφωση του Magnatune στο "Ρυθμίσεις->Διαμόρφωση Amarok->Πρόσθετα" και δώστε τις πληροφορίες της συνδρομής σας.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
el: Κλείσιμο

en: "Fair trade" online music store
el: Διαδικτυακό κατάστημα «δίκαιου εμπορίου»

en: Magnatune.com is a different kind of record company with the motto "We are not evil!" 50% of every purchase goes directly to the artist and if you purchase an album through Amarok, the Amarok project receives a 10% commission. Magnatune.com also offers "all you can eat" memberships that lets you download as much of their music as you like.
el: Το Magnatune.com είναι μια διαφορετικού τύπου δισκογραφική εταιρεία η οποία έχει σαν σύνθημα « Δεν είμαστε το κακό ! ». Το 50% από κάθε αγορά πηγαίνει απευθείας στον καλλιτέχνη και αν αγοράσετε ένα άλμπουμ απευθείας από το Amarok, το έργο Amarok λαμβάνει προμήθεια 10%. Το Magnatune.com προτείνει επίσης στα μέλη του την επιλογή «με το τσουβάλι», όπου μπορείτε να κατεβάζετε χωρίς όριο μουσική.

en: Artist / Album
el: Καλλιτέχνης / άλμπουμ

en: Re-download
el: Λήψη ξανά

en: Update Database
el: Ενημέρωση βάσης δεδομένων

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Download Album
el: Λήψη άλμπουμ

en: Signup
el: Εγγραφή

en: Downloading Magnatune.com database...
el: Λήψη βάσης δεδομένων Magnatune.com ...

en: Updating the local Magnatune database.
el: Ενημέρωση της τοπικής βάσης Magnatune.

en: ERROR: No arguments supplied
el: ΣΦΑΛΜΑ: δεν δόθηκαν παράμετροι

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
el: ΣΦΑΛΜΑ: Λάθος αριθμός παραμέτρων για την addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
el: ΣΦΑΛΜΑ: σφάλμα ανάλυσης της παραμέτρου 2 ( πλήθος )

en: ok
el: εντάξει

en: ERROR: Unknown argument.
el: ΣΦΑΛΜΑ: άγνωστη παράμετρος.

[ctx: First part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Magnatune.com database update complete. Database contains 1 track on  | Magnatune.com database update complete. Database contains %1 tracks on
el[0]: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων Magnatune.com ολοκληρώθηκε. Η βάση περιέχει 1 κομμάτι σε
el[1]: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων Magnatune.com ολοκληρώθηκε. Η βάση περιέχει %1 κομμάτια σε

[ctx: Middle part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
el[0]: 1 άλμπουμ από
el[1]: %1 άλμπουμ από

[ctx: Last part of: Magnatune.com database update complete. Database contains 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
el[0]: 1 καλλιτέχνη.
el[1]: %1 καλλιτέχνες.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
el: Δαίμονας MP3Tunes Harmony του Amarok

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
el: Διαχειρίζεται τον αυτόματο συγχρονισμό της υπηρεσίας MP3Tunes στον Amarok.

en: The identifier the daemon should use.
el: Το αναγνωριστικό που θα χρησιμοποιεί ο δαίμονας.

en: The email to be used for authentication.
el: Η διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας που θα χρησιμοποιηθεί για την πιστοποίηση.

en: The pin to be used for authentication.
el: Το pin που θα χρησιμοποιηθεί για την πιστοποίηση.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: MP3tunes Login
el: Σύνδεση στο MP3tunes

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
el: Email:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
el: Το AutoSync είναι ένα χαρακτηριστικό του MP3tunes το οποίο σας επιτρέπει την αυτόματη μετακίνηση της μουσικής σας ανάμεσα σε υπολογιστές και συσκευές.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
el: Το AutoSync είναι ένα χαρακτηριστικό του MP3tunes το οποίο σας επιτρέπει την αυτόματη μετακίνηση της μουσικής σας ανάμεσα σε υπολογιστές και συσκευές. Μπορείτε να αποστείλετε μουσική από μια τοποθεσία και να γίνει λήψη αυτής από άλλες τοποθεσίες.

[ctx: Enable harmony]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable AutoSync
el: Ενεργοποίηση AutoSync

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: PIN Code:
el: Κωδικός PIN:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Get an MP3tunes locker</span></a></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><a href="https://shop.mp3tunes.com/myaccount/registration/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Λήψη μιας δισκοθήκης MP3tunes</span></a></p></body></html>

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
el: Μουσική διαδικτυακή δισκοθήκη όπου μπορείτε με ασφάλεια να αποθηκεύσετε και να προσπελάσετε τη μουσική σας: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
el: Το MP3tunes Locker: Η μουσική σας παντού!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
el: Ενεργοποίηση αυτόματου συγχρονισμού MP3Tunes

en: MP3tunes AutoSync Disabled
el: Απενεργοποίηση αυτόματου συγχρονισμού MP3Tunes

en: Authenticating
el: Ταυτοποίηση

en: MP3tunes failed to Authenticate.
el: Αποτυχία ταυτοποίησης με το MP3tunes

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
el: MP3Tunes Harmony: αποσυνδέθηκε

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
el: MP3Tunes Harmony: αναμονή για εισαγωγή PIN

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
el: MP3Tunes Harmony: επιτυχής σύνδεση

en: MP3tunes Harmony Error
    %1
el: MP3tunes Harmony: σφάλμα
    %1

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
el: Μόνο οι παρακάτω τύποι κομματιών μπορούν να σταλούν στο MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, και ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
el: Αρχικοποίηση αποστολής στο MP3tunes

en: Uploading Track %1/%2
el: Αποστολή κομματιού  %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, instructionsLabel)
en: Add a local or remote OPML file to be included in the list.
el: Προσθήκη ενός τοπικού ή απομακρυσμένου OPML αρχείου στη λίστα.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, titleEdit)
en: If left blank the title from the OPML will be used.
el: Αν μείνει κενό θα χρησιμοποιηθεί ο τίτλος από το OPML.

en: Loading Podcast Info...
el: Φόρτωση πληροφοριών εκπομπής Pod...

en: Fetching Podcast Info
el: Προσκόμιση πληροφοριών εκπομπής Pod

en: Add OPML
el: Προσθήκη OPML

[ctx: Heading of Add OPML dialog]
en: Add OPML
el: Προσθήκη OPML

en: New Folder
el: Νέος φάκελος

en: Podcast Directory
el: Κατάλογος podcast

en: A large listing of podcasts
el: Μια μεγάλη λίστα εκπομπών pod

en: A comprehensive list of searchable podcasts that you can subscribe to directly from within Amarok.
el: Μια πλήρης λίστα αναζητήσεων podcast στην οποία μπορείτε να εγγραφείτε απευθείας από το Amarok.

en: Add an OPML file to the list.
el: Προσθήκη αρχείου OPML στη λίστα.

en: Loading info...
el: Φόρτωση πληροφοριών...

en: This service does not accept any messages
el: Η υπηρεσία αυτή δεν δέχεται κανένα μήνυμα

en: ERROR: unknown message
el: ΣΦΑΛΜΑ: άγνωστο μήνυμα

en: Neither playable nor downloadable url specified.
el: Το δοσμένο url δεν είναι ούτε εκτελέσιμο ούτε έχει δυνατότητα λήψης.

en: No service named %1 is currently loaded
el: Δεν έχει φορτωθεί καμία υπηρεσία με το όνομα %1

en: This collection is currently offline
el: Η συλλογή αυτή είναι προς το παρόν εκτός σύνδεσης

[ctx: %1 is collection name]
en: %1 has an ability to synchronize track meta-data such as play count or rating with other collections. Do you want to keep %1 synchronized?
    
    You can always change the decision in Amarok configuration.
el: Η %1 έχει τη δυνατότητα να συγχρονίζει μεταδεδομένα κομματιών όπως καταμέτρηση στην αναπαραγωγή ή βαθμολόγηση με άλλες συλλογές. Θέλετε να διατηρήσετε την %1 σε συγχρονισμό;
    
    Μπορείτε πάντα να αλλάξετε απόφαση στη διαμόρφωση του Amarok.

en: You only seem to have the Local Collection. Statistics synchronization only makes sense if there is more than one collection.
el: Φαίνεται να έχετε μόνο την τοπική συλλογή. Ο συγχρονισμός στατιστικών έχει νόημα μόνο αν υπάρχει πάνω από μία συλλογή.

en: Played %2 times of which one play is recent and unique to this source | Played %2 times of which %1 plays are recent and unique to this source
el[0]: Παίχτηκε %2 φορές από τις οποίες η μία είναι πρόσφατη και μοναδική για την πηγή αυτή
el[1]: Παίχτηκε %2 φορές από τις οποίες οι %1 είναι πρόσφατες και μοναδικές για την πηγή αυτή

en: Ignored labels: %1
el: Αγνοηθείσες ετικέτες: %1

en: Can match tracks by: %1
    Can synchronize: %2
el: Ταιριάζει κομμάτια με: %1
    Συγχρονίζει: %2

en: Synchronize Statistics
el: Συγχρονισμός στατιστικών

en: Matching Tracks for Statistics Synchronization
el: Ταιριάζει κομμάτια για συγχρονισμό στατιστικών

en: Synchronizing Track Statistics
el: Συγχρονισμός στατιστικών κομματιών

[ctx: %2 is a list of collection names]
en: Synchronization of %2 done. <b>One</b> track was updated. | Synchronization of %2 done. <b>%1</b> tracks were updated.
el[0]: Ο συγχρονισμός του %2 ολοκληρώθηκε. <b>Ένα</b> κομμάτι ενημερώθηκε.
el[1]: Ο συγχρονισμός του %2 ολοκληρώθηκε. <b>%1</b>κομμάτια ενημερώθηκαν.

en: <b>One</b> track was queued for scrobbling to %2. | <b>%1</b> tracks were queued for scrobbling to %2.
el[0]: <b>Ένα</b> κομμάτι στην αναμονή για χρήση μουσικού προφίλ στο %2.
el[1]: <b>%1</b> κομμάτια στην αναμονή για χρήση μουσικού προφίλ στο %2.

en: <b>One</b> track's played time was too short to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks' played time was too short to be scrobbled.
el[0]: Το χρονικό διάστημα <b>ενός</b> κομματιού ήταν πολύ βραχύ για να μπορεί να κάνει χρήση μουσικού προφίλ.
el[1]: Το χρονικό διάστημα <b>%1</b> κομματιών ήταν πολύ βραχύ για να μπορούν να κάνουν χρήση μουσικού προφίλ.

en: <b>One</b> track had insufficient metadata to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks had insufficient metadata to be scrobbled.
el[0]: <b>Ένα</b> κομμάτι είχε ανεπαρκή μεταδεδομένα για να μπορεί να κάνει χρήση μουσικού προφίλ.
el[1]: <b>%1</b> κομμάτια είχαν ανεπαρκή μεταδεδομένα για να μπορούν να κάνουν χρήση μουσικού προφίλ.

en: <b>One</b> track was reported to have been played in the future. | <b>%1</b> tracks were reported to have been played in the future.
el[0]: Αναφέρθηκε ότι έγινε μελλοντική αναπαραγωγή <b>ενός</b> κομματιού.
el[1]: Αναφέρθηκε ότι έγινε μελλοντική αναπαραγωγή <b>%1</b> κομματιών.

en: <b>One</b> track was last played in too distant past to be scrobbled. | <b>%1</b> tracks were last played in too distant past to be scrobbled.
el[0]: <b>Ένα</b> κομμάτι την τελευταία φορά παίχτηκε σε πολύ μακρινό παρελθόν για να μπορεί να κάνει χρήση μουσικού προφίλ.
el[1]: <b>%1</b> κομμάτια την τελευταία φορά παίχτηκαν σε πολύ μακρινό παρελθόν για να μπορούν να κάνουν χρήση μουσικού προφίλ.

en: Scrobbling of <b>one</b> track was skipped as configured by the user. | Scrobbling of <b>%1</b> tracks was skipped as configured by the user.
el[0]: Η χρήση μουσικού προφίλ <b>ενός</b> κομματιού παραλείφθηκε σύμφωνα με τη διαμόρφωση του χρήστη.
el[1]: Η χρήση μουσικού προφίλ <b>%1</b> κομματιών παραλείφθηκε σύμφωνα με τη διαμόρφωση του χρήστη.

en: Configure Synchronization...
el: Διαμόρφωση συγχρονισμού...

en: Tracks matched by: %1
el: Τα κομμάτια ταίριαξαν με: %1

[ctx: %1 is field name such as Rating]
en: No selected collection supports writing %1 - it doesn't make sense to synchronize it.
el: Καμία επιλεγμένη συλλογή δεν υποστηρίζει εγγραφή %1 - δεν έχει νόημα να συγχρονιστεί.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, providersBox)
en: Select Collections to Synchronize
el: Επιλέξτε συλλογές για συγχρονισμό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fieldsBox)
en: Select Fields to Synchronize
el: Επιλέξτε πεδία για συγχρονισμό

en: Configure Synchronization Target
el: Διαμόρφωση προορισμού συγχρονισμού

en: Add Synchronization Target
el: Προσθήκη προορισμού συγχρονισμού

en: <span style="color:red; font-weight:bold;">Important:</span> before synchronizing tracks with a file-based target always make sure that the database file is not currently in use!
el: <span style="color:red; font-weight:bold;">Σημαντικό:</span> προτού συγχρονίσετε κομμάτια με έναν προορισμό βασισμένο σε αρχεία να επιβεβαιώνετε ότι το αρχείο της βάσης δεδομένων δε χρησιμοποιείται εκείνη τη στιγμή!

en: Choose Target Type
el: Επιλογή τύπου προορισμού

en: Configure Target
el: Διαμόρφωση προορισμού

en: Back
el: Πίσω

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: There are no tracks unique to one of the sources participating in the synchronization
el: Δεν υπάρχουν κομμάτια μοναδικά σε μία από τις πηγές που συμμετέχουν στο συγχρονισμό

en: There are no tracks excluded from synchronization
el: Δεν υπάρχουν κομμάτια αποκλεισμένα απο το συγχρονισμό

en: Expand Tracks With Conflicts
el: Ανάπτυξη κομματιών με συγκρούσεις

en: Expand Updated
el: Η ανάπτυξη ενημερώθηκε

en: Collapse Tracks Without Conflicts
el: Σύμπτυξη κομματιών χωρίς συγκρούσεις

en: Collapse Not Updated
el: Η σύμπτυξη δεν ενημερώθηκε

en: Reset All Ratings to Undecided
el: Μηδενισμός όλων των αξιολογήσεων σε αβαθμολόγητες

[ctx: %1 is collection name]
en: Include Labels from %1
el: Να συμπεριληφθούν ετικέτες από %1

[ctx: %1 is collection name]
en: Exclude Labels from %1
el: Να εξαιρεθούν ετικέτες από %1

en: Reset All Labels to Undecided (Don't Synchronize Them)
el: Να μηδενιστούν όλες οι ετικέτες σε αβαθμολόγητες (να μη συγχρονιστούν)

en: All Tracks
el: Όλα τα κομμάτια

en: Updated Tracks
el: Ενημερωμένα κομμάτια

en: Tracks With Conflicts
el: Κομμάτια με συγκρούσεις

en: There are no tracks with conflicts
el: Δεν υπάρχουν κομμάτια με συγκρούσεις

en: There are no tracks going to be updated
el: Δεν υπάρχουν κομμάτια που πρόκειται να ενημερωθούν

en: Tracks that are unique to their sources
el: Κομμάτια μοναδικά για τις πηγές τους

en: Tracks that have been excluded from synchronization due to ambiguity
el: Κομμάτια που έχουν εξαιρεθεί από το συγχρονισμό εξαιτίας αμφιβολίας

en: <b>One</b> play | <b>%1</b> plays
el[0]: <b>Μία</b> φορά αναπαραγωγή
el[1]: <b>%1</b> φορές αναπαραγωγή

[ctx: %2 is the 'X plays message above']
en: %2 of <b>one</b> track will be scrobbled to %3. | %2 of <b>%1</b> tracks will be scrobbled to %3.
el[0]: %2 από <b>ένα</b> κομμάτι θα κάνει χρήση μουσικού προφίλ στο %3.
el[1]: %2 από <b>%1</b> κομμάτια θα κάνει χρήση μουσικού προφίλ στο %3.

[ctx: %2 is the above '%1 track(s)' message]
en: Showing %1 out of %2
el: Εμφανίζονται %1 από %2

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchedTab)
en: Matched Tracks
el: Ταίριασμα κομματιών

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, matchedFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, uniqueFilterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, excludedFilterLine)
en: Filter Tracks...
el: Φιλτράρισμα κομματιών...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedRatingsButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Affects all applicable tracks, not just shown ones
el: Επηρεάζει όλα τα σχετικά κομμάτια, όχι μόνο αυτά που εμφανίζονται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedRatingsButton)
en: Take Ratings From
el: Λήψη αξιολογήσεων από

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
el: Ανάπτυξη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
el: Σύμπτυξη

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, uniqueTab)
en: Unique Tracks
el: Μοναδικά κομμάτια

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, excludedTab)
en: Excluded Tracks
el: Εξαιρούμενα κομμάτια

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, scrobblingGroupBox)
en: Scrobbling
el: Χρήση μουσικού προφίλ

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: Multiple background tasks running (click to show)
el: Πολλαπλές εργασίες εκτελούνται στο παρασκήνιο (κλικ για εμφάνιση)

en: Abort all background tasks
el: Εγκατάλειψη όλων των εργασιών παρασκηνίου

en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Rediscover Your Music
el: Ανακαλύψτε ξανά τη μουσική σας

en: Slim Toolbar
el: Λεπτή γραμμή εργαλείων

en: Volume: %1% (muted)
el: Ένταση: %1% (χωρίς ήχο)

en: Volume: %1%
el: Ένταση: %1%

en: Transcode Tracks
el: Αλλαγή συμπίεσης σε κομμάτια

en: Transc&ode
el: Αλλαγή &συμπίεσης

en: While copying, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program.
el: Ενώ αντιγράφετε, μπορείτε να επιλέξετε να αλλάξετε τη συμπίεση των μουσικών αρχείων σας σε άλλο τύπο με έναν κωδικοποιητή. Αυτό μπορεί να γίνει για τη μείωση κατανάλωσης χώρου ή για να κάνετε τα αρχεία σας αναγνώσιμα από μια φορητή συσκευή μουσικής ή ένα ορισμένο πρόγραμμα λογισμικού.

en: &Copy
el: &Αντιγραφή

en: Just copy the tracks without transcoding them.
el: Να γίνει αντιγραφή των κομματιών χωρίς αλλαγή συμπίεσης.

en: While moving, you can choose to transcode your music files into another format with an encoder (codec). This can be done to save space or to make your files readable by a portable music player or a particular software program. Only successfully transcoded files will be removed from their original location.
el: Ενώ μετακινείτε, μπορείτε να επιλέξετε να αλλάξετε τη συμπίεση των μουσικών αρχείων σας σε άλλο τύπο με έναν κωδικοποιητή. Αυτό μπορεί να γίνει για τη μείωση κατανάλωσης χώρου ή για να κάνετε τα αρχεία σας αναγνώσιμα από μια φορητή συσκευή μουσικής ή ένα ορισμένο πρόγραμμα λογισμικού. Μόνο επιτυχημένες μετατροπές συμπίεσης θα αφαιρεθούν από την αρχική τους θέση.

en: &Move
el: &Μετακίνηση

en: Just move the tracks without transcoding them.
el: Να γίνει μετακίνηση των κομματιών χωρίς αλλαγή συμπίεσης.

[ctx: Tooltip of a disabled transcoding encoder option]
en: Not currently available on your system.
el: Μη διαθέσιμο προς το παρόν στο σύστημά σας.

en: Target collection indicates this format would not be playable.
el: Η συλλογή προορισμού υποδηλώνει ότι ο τύπος αυτός δεν αναπαράγεται.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Transcode
el: Αλλαγή συμπίεσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks to the selected format
el: Αλλαγή συμπίεσης όλων των κομματιών στον επιλεγμένο τύπο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeAllRadioButton)
en: Transcode all tracks
el: Αλλαγή συμπίεσης σε όλα τα κομμάτια

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode tracks only when needed for playability in the destination collection
el: Αλλαγή συμπίεσης κομματιών μόνο όταν απαιτείται για την αναπαραγωγή στη συλλογή προορισμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeOnlyIfNeededRadioButton)
en: Transcode only when needed for playability
el: Αλλαγή συμπίεσης μόνο όταν απαιτείται για την αναπαραγωγή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination file formats different
el: Αλλαγή συμπίεσης μόνο όταν οι τύποι αρχείου πηγής και προορισμού είναι διαφορετικοί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, transcodeUnlessSameTypeRadioButton)
en: Transcode only when source and destination formats are different
el: Αλλαγή συμπίεσης μόνο όταν οι τύποι πηγής και προορισμού είναι διαφορετικοί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encoderNotFoundLabel)
en: <b>Note:</b> No encoder is available. If you want to transcode tracks please install <i>ffmpeg</i> or <i>libav</i> package (with <i>ffmpeg</i> wrapper) with appropriate encoders. Otherwise you may check <i>Remember this choice for the next time</i> option in order to skip this dialog for future transfers.
el: <b>Σημείωση:</b> Δεν υπάρχει διαθέσιμος κωδικοποιητής. Αν επιθυμείτε την αλλαγή της συμπίεσης των κομματιών παρακαλείστε να εγκαταστήσετε το πακέτο <i>ffmpeg</i> ή το <i>libav</i> (με το περίβλημα <i>ffmpeg</i>) με τους αντίστοιχους κωδικοποιητές. Διαφορετικά μπορείτε να επιλέξετε την επιλογή <i>Να γίνει απομνημόνευση αυτής της επιλογής για την επόμενη φορά</i> για παράλειψη αυτού του διαλόγου στις μελλοντικές μεταφορές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCheckBox)
en: Remember this choice for the next time
el: Να γίνει απομνημόνευση αυτής της επιλογής για την επόμενη φορά

en: In order to configure the parameters of the transcoding operation, please pick an encoder from the list.
el: Για να διαμορφώσετε τις παραμέτρους της λειτουργίας αλλαγής συμπίεσης, επιλέξτε έναν κωδικοποιητή από τη λίστα.

en:  (recommended)
el:  (συνιστάται)

en: Ask before each transfer
el: Να γίνεται ερώτηση πριν από κάθε μεταφορά

en: Muted
el: Χωρίς ήχο

en: <i>Volume: %1</i>
el: <i>Ένταση: %1</i>

en: Score: %1
el: Βαθμολογία: %1

en: Rating: %1
el: Αξιολόγηση: %1

en: Play count: %1
el: Μετρητής εκτελέσεων: %1

en: Last played: %1
el: Τελευταία εκτέλεση: %1

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: List and run bookmarks, or create new ones
el: Εμφάνιση και εκτέλεση σελιδοδεικτών, ή δημιουργία νέων

en: Amarok Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες του Amarok

en: Copy Current View Bookmark to Clipboard
el: Αντιγραφή σελιδοδείκτη τρέχουσας προβολής στο πρόχειρο

en: Scheme
el: Σχήμα

en: Preset:
el: Προεπιλογές:

en: A list of selectable filename scheme/format presets.
el: Μια λίστα επιλέξιμων προεπιλογών σχήματος/τύπου ονομάτων αρχείων

en: Add preset
el: Προσθήκη προεπιλογής

en: Saves the current scheme/format as new preset.
el: Αποθηκεύει το τρέχον σχήμα/τύπο ως νέα προεπιλογή.

en: Update preset
el: Ενημέρωση προεπιλογής

en: Updates the preset with the current scheme/format.
el: Ανανεώνει την προεπιλογή με το τρέχον σχήμα/τύπο.

en: Remove preset
el: Αφαίρεση προεπιλογής

en: Removes the currently selected preset.
el: Αφαιρεί την τρέχουσα επιλεγμένη προεπιλογή.

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Folder
el: Φάκελος

[ctx: Artist's Initial]
en: Initial
el: Αρχικά

en: Collection root
el: Ρίζα συλλογής

en: &Basic...
el: &Βασικά...

en: &Advanced...
el: &Για προχωρημένους...

en: New Preset
el: Νέα προεπιλογή

en: Preset Name
el: Όνομα προεπιλογής

en: second | seconds
el[0]: Δευτερόλεπτο
el[1]: Δευτερόλεπτα

en: minute | minutes
el[0]: λεπτό
el[1]: λεπτά

en: hour | hours
el[0]: ώρα
el[1]: ώρες

en: day | days
el[0]: ημέρα
el[1]: ημέρες

en: week | weeks
el[0]: εβδομάδα
el[1]: εβδομάδες

en: month | months
el[0]: μήνας
el[1]: μήνες

en: year | years
el[0]: έτος
el[1]: έτη

en: Simple Search
el: Απλή αναζήτηση

[ctx: The date lies before the given fixed date]
en: before
el: πριν από

[ctx: The date is the same as the given fixed date]
en: on
el: ακριβώς στη

[ctx: The date is after the given fixed date]
en: after
el: μετά από

[ctx: The date is between the given fixed dates]
en: between
el: ανάμεσα

[ctx: The date lies before the given time interval]
en: older than
el: παλαιότερο από

[ctx: The date lies after the given time interval]
en: newer than
el: νεότερη από

[ctx: a numerical tag (like year or track number) is between two values]
en: between
el: ανάμεσα

en: Rating changed
el: Η αξιολόγηση τροποποιήθηκε

en: Volume: 100% (muted)
el: Ένταση: 100% (χωρίς ήχο)

en: On-Screen-Display preview
    Drag to reposition
el: Προεπισκόπηση OSD
    Σύρετε για επανατοποθέτηση

en: Stopped
el: Διεκόπη

en: Paused
el: Παύση

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
el: %1 ελεύθερα

en: Track Progress
el: Πρόοδος κομματιού

en: The amount of time elapsed in current track
el: Ο χρόνος που έχει περάσει στο τρέχον τραγούδι

en: The amount of time remaining in current track
el: Ο χρόνος που απομένει στο τρέχον τραγούδι

en: Enter space-separated terms to search.
el: Εισαγάγετε όρους διαχωρισμένους με κενά για αναζήτηση.

en: Edit filter
el: Επεξεργασία φίλτρου

en: Volume
el: Ένταση

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
el: Μεταπήδηση στο: %1

en: Drag in and out items from above.
el: Προσθήκη και αφαίρεση στοιχείων που υπάρχουν παραπάνω

en: [prefix]
el: [πρόθεμα]

en: [suffix]
el: [κατάληξη]

en: Track: %1
el: Κομμάτι: %1

en: Album: %1
el: Άλμπουμ: %1

en: Artist: %1
el: Καλλιτέχνης: %1

en: empty
el: κενό
