amarok - en to is translation catalogue (751 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
is: Sjálfgefið

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
is: Engin hópun

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping (Single Line)
is: Engin hópun (ein lína)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
is: Ítarlegt

en: License Agreement
is: Notkunarleyfi

en: About %1
is: Um %1

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Frameworks %3</html>
is: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Útgáfa %2</b><br />Notar KDE Frameworks%3</html>

en: License: %1
is: Notkunarleyfi: %1

en: &About
is: Um &hugbúnaðinn

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
is: Sendu villuskýrslur til <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: A&uthor
is: &Höfundur

en: A&uthors
is: &Höfundar

en: &Contributors
is: Þáttta&kendur

en: &Donors
is: St&yrktaraðilar

en: T&ranslation
is: Þýðin&g

en: Visit contributor's homepage
is: Fara á heimasíðu þátttakandans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
is: Nafn

en: Amarok Menu
is: Amarok valmynd

en: Play/Pause
is: Spila/bíða

en: Click to change
is: Smelltu til að breyta

en: &Replay Gain Mode
is: &Mögnun endurspilunar

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
is: A&f

[ctx: Item, as in, music]
en: &Track
is: &Lag

en: &Album
is: &Hljómplata

en: Stop
is: Stöðva

en: Stop after current Track
is: Stoppa eftir núverandi lag

en: No track playing
is: Ekkert lag í spilun

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display a second, left time label.
is: Hvort eigi að sýna aukalega tímann sem eftir er.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Set this to display a second time label to the left of the seek slider in the player window.
is: Veldu þetta til að sýna tímann sem er eftir af lagi vinstra megin í afspilunarglugganum.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Whether to display remaining track time in the left time label.
is: Hvort eigi að sýna tímann sem er eftir af lagi í vinstri tímamerkingunni.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable/Disable tray icon for Amarok.
is: Virkja/fela Amarok kerfisbakkatáknmynd.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Number of undo levels in playlist
is: Afturköllunarfjöldi í lagalista

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Translucency Toggle
is: Víxla hálfgegnsæi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: Make the background of the OSD translucent.
is: Gerir bakgrunn skjátextans hálfgegnsæan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Y position offset
is: Y staða

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: OSD screen
is: Skjábirting

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The screen that should display the OSD. For single-headed environments this setting should be 0.
is: Skjárinn sem á að sýna skjábirtinguna í. Á kerfi með bara einn skjá er gildið 0.

note: i18n: ectx: label, entry, group (OSD)
en: Align OSD to
is: Jafna skjábirtingu að

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (OSD)
en: The relative position of the OSD. Possible choices are Left, Middle, Right and Center.
is: Afstæð staða skjábirtingar. Mögulegir valkostir eru vinstri, miðja, hægri og miðjað.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Resume playback of last played track on startup
is: Halda áfram með spilun á seinasta lagi við ræsingu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: If set, Amarok resumes playback of the last played track on startup.
is: Ef valið, heldur Amarok áfram með spilun á seinast spilaða lagi við ræsingu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Track URL to resume upon startup
is: Fylgjast með slóð til að halda áfram við ræsingu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: URL of the track to resume on startup.
is: Slóð lags sem á að halda áfram með við ræsingu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Session)
en: Time to resume at, in milliseconds
is: Tími þar sem á að halda áfram, í millisekúndum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Session)
en: Internal: Playback position in the track to resume on startup.
is: Staðsetning afspilunar í lagi sem á að halda áfram með við ræsingu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collections folders are scanned recursively
is: Hvort eigi að leita í undirmöppum safnmappa

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: Whether Collection folders are rescanned on change
is: Hvort eigi að endurleita í safnmöppum við breytingar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Collection)
en: List of folders in the Collection
is: Listi yfir möppur í safninu

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
is: Notandanafn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The username to use for connecting to Audioscrobbler
is: Notandanafnið sem á að nota í Audioscrobbler tengingunni

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
is: Lykilorð

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Scrobbler)
en: The password to use for connecting to Audioscrobbler
is: Lykilorðið sem á að nota í Audioscrobbler tengingunni

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Retrieve similar artists
is: Ná í svipaða flytjendur

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Device type
is: Tækjategund

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The type of media device.
is: Tegund ferðatækis.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
is: Tengipunktur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount point used for the media device connection.
is: Tengipunktur sem er notaður fyrir ferðatæki.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount command
is: Tengiskipun

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The mount command used for the media device connection.
is: Skipunin sem er notuð til að tengja ferðatækið í skráakerfið.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: UmountCommand
is: Aftengiskipun

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (MediaDevice)
en: The umount command used for the media device connection.
is: Skipunin sem er notuð til að aftengja ferðatækið.

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Auto delete podcasts
is: Eyða sjálfkrafa podcast skrám

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Sync stats
is: Samræma tölfræði

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Manually added servers
is: Þjónum bætt handvirkt við

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Music Sharing servers added by the user.
is: Tónlistarmiðlarar sem bætt er við af notanda.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daap)
en: Server passwords
is: Lykilorð þjóns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daap)
en: Passwords stored by hostname.
is: Lykilorð vistuð með heiti miðlara.

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: New Bookmark
is: Nýtt bókamerki

en: Bookmark Manager
is: Bókamerkjastjóri

en: Add Group
is: Bæta við hópi

en: Filter bookmarks
is: Sía bókamerki

en: Bookmark this Album
is: Bókamerkja þessa plötu

en: Bookmark this Artist
is: Bókamerkja þennan flytjanda

en: Add Position Marker
is: Bæta við staðsetningamerki

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Tegund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: URL
is: Slóð

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
is: Lýsing

en: New Group
is: Nýr hópur

en: none
is: ekkert

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
is: H&laða inn

en: &Delete
is: &Eyða

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Context: %1
is: Samhengi: %1

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
is: Samhengi

en: Files
is: Skrár

en: Files (%1)
is: Skrár (%1)

en: Album "%1" from %2
is: Plata "%1" frá %2

en: Album "%1"
is: Pötur "%1"

en: Artist "%1" from %2
is: Flytjandi "%1" af %2

en: Artist "%1"
is: Flytjandi "%1"

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
is: Spila

en: Files/URLs to open
is: Skrár/slóðir til að opna

en: Skip backwards in playlist
is: Fara afturábak í lagalista

en: Start playing current playlist
is: Hefja spilun á núverandi lagalista

en: Play if stopped, pause if playing
is: Spila ef stöðvað, setja í hlé ef spilandi

en: Pause playback
is: Gera hlé á afspilun

en: Stop playback
is: Stöðva afspilun

en: Skip forwards in playlist
is: Fara áfram í lagalista

en: Additional options:
is: Viðbótarvalkostir:

en: Append files/URLs to playlist
is: Bæta skrám/slóðum við lagalista

en: Queue URLs after the currently playing track
is: Setja slóðir í biðröð eftir núverandi lagi

en: Load URLs, replacing current playlist
is: Hlaða inn slóðum og skipta út núverandi lagalista

en: Print verbose debugging information
is: Skrifa viðbótarupplýsingar við villuleit

en: Allow running multiple Amarok instances
is: Leyfa keyrslu margra eintaka af Amarok

en: Base for relative filenames/URLs
is: Grunnur fyrir tengd skráarnöfn/slóðir

en: Moving files to trash
is: Flyt skrár í ruslið

en: Second Level
is: Annað stig

en: Third Level
is: Þriðja stig

en: Show Years
is: Sýna ár

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Track Numbers
is: Sýna númer laga

en: Show Cover Art
is: Sýna umslagsmyndir

en: Merged View
is: Sameinuð sýn

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: Various Artists
is: Ýmsir flytjendur

en: Album
is: Plata

en: Year - Album
is: Ár - Plata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
is: Flytjandi

en: Composer
is: Tónskáld

en: Genre
is: Tegund

en: Year
is: Ár

en: Label
is: Merki

en: None
is: Ekkert

en: Collapse All
is: Fella allt saman

en: Collection
is: Safn

en: Copy to Collection
is: Afrita í safn

en: Move to Collection
is: Færa í safn

en: More...
is: Meira...

[ctx: Organize Files]
en: Organize Files
is: Skipuleggja skrár

en: &Edit Track Details
is: Sýsla m&eð lagaupplýsingar

en: &Move to Trash
is: Setja í &ruslið

en: Home
is: Heim

en: Add new preset
is: Bæta við forstillingu

en: Speed
is: Hraði

en: Accuracy
is: Nákvæmni

en: Dynamic Playlists
is: Breytilegir lagalistar

en: Previous:
is: Fyrra:

en: Upcoming:
is: Á næstunni:

[ctx: Turn dynamic mode on]
en: On
is: Kveikt

en: Duplicates
is: Tvítekningar

en: New
is: Nýtt

en: New playlist
is: Nýr spilunarlisti:

en: Edit
is: Breyta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetDeleteBtn)
en: Delete
is: Eyða

en: Repopulate
is: Endurfylla

en: Add Folder
is: Bæta við möppu

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
is: Ný mappa

[ctx: normally number of playlists, but they are still loading]
en: Loading...
is: Hleð inn...

en: Source
is: Uppruni

[ctx: toggle the "new" status of this podcast episode]
en: &New
is: &Nýtt

en: &Rename...
is: Endu&rnefna...

en: &Delete...
is: &Eyða...

en: &Export As...
is: &Flytja út sem...

en: Use relative path for &saving
is: Nota afstæða &slóð við vistun

en: Save As
is: Vista sem

en: New name
is: Nýtt heiti

en: Confirm Delete
is: Staðfesta eyðingu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
is: Hlaðvörp (podcasts)

en: &Add Podcast
is: &Bæta við hlaðvarpi (podcast)

en: &Update All
is: &Uppfæra allt

en: File Size:
is: Skráarstærð:

en: Keywords:
is: Stikkorð:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: Add Podcast...
is: Bæta við Podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPodcastButton)
en: add podcast...
is: bæta við podcast...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refreshPodcastsButton)
en: Refresh All Podcasts
is: Endurlesa alla Podcasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configurePodcastsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configurePodcastsButton)
en: Configure Podcasts...
is: Stilla Podcasta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, podcastsIntervalButton)
en: Scan Interval...
is: Bil milli skönnunar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
is: Titill

en: Summary
is: Yfirlit

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
is: Almennt

en: Configure General Options
is: Stilla almenna uppsetningu

en: Local Collection
is: Safn á tölvunni

en: Metadata
is: Lýsigögn

en: Playback
is: Afspilun

en: Configure Playback
is: Stilla afspilun

en: Notifications
is: Tilkynningar

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Plugins
is: Viðbætur

en: Scripts
is: Skriftur

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CollectionConfig)
en: Collection Setup
is: Uppsetning safns

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, collectionFoldersBox)
en: Collection Folders
is: Safnmöppur

en: Success
is: Aðgerð tókst

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
is: lykilorð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
is: &Notandanafn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
is: &Lykilorð:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
is: Almennar stillingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Check to enable the Amarok system tray icon.
is: Hakaðu við til að virkja Amarok táknmyndina í kerfisbakkanum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Show tray &icon
is: Sýna táknmynd í kerf&isbakka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoGetCoverArt)
en: Automatically retrieve cover art
is: Ná sjálfvirkt í umslagaefni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Moodbar style
is: Stíll skapbrigðastiku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Default (System colours)
is: Sjálfgefið (litir kerfisins)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
is: Reiði

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Frozen
is: Frosið

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
is: Gleði

[ctx: Maximum cover size option]
en: Small (200 px)
is: Lítið (200 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Medium (400 px)
is: Miðlungs (400 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Large (800 px)
is: Stórt (800 px)

[ctx: Maximum cover size option]
en: Huge (1600 px)
is: Flennistórt (1600 px)

en: (%2one exception%3) | (%2%1 exceptions%3)
is[0]: (%2ein undantekning%3)
is[1]: (%2%1 undantekningar%3)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forgetTargetsButton)
en: Forget
is: Gleyma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
is: Almennt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdEnabled)
en: Check to enable the On-Screen-Display. The OSD briefly displays track data when a new track is played.
is: Hakaðu við til að virkja skjábirtingu. Sýnir hún í stutta stund upplýsingar á skjánum þegar nýtt lag er spilað.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
is: Tímaleng&d:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_OsdDuration)
en: Forever
is: Að eilífu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Sc&reen:
is: Skjá&r:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_OsdScreen)
en: The screen that should display the OSD.
is: Skjárinn sem á að sýna í.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Check to enable custom colors for the On-Screen-Display.
is: Hakaðu við til að virkja sérsniðna liti í skjábirtingu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OsdUseCustomColors)
en: Use &custom colors
is: Nota &sérvalda liti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: The color of the OSD text.
is: Litur skjábirtingartexta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
is: Textalitur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_OsdTextColor)
en: Click to select the color of the OSD text.
is: Smelltu hér til að velja textalitinn á skjábirtinguna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OsdUseTranslucency)
en: &Translucent
is: Hálfgegn&sæi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: If checked, Amarok will<br>resume playback from where you left it the previous session -- just like a tape-player.
is: Ef þetta er valið, mun Amarok <br> halda áfram frá þeirri staðsetningu sem þú varst á við seinustu keyrslu --  ekki ólíkt og segulbandstæki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResumePlayback)
en: &Resume playback on start
is: Halda afspilun áfram við &ræsingu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_FadeoutLength)
en: The length of the fadeout, in milliseconds.
is: Lengd í millisekúndum á mótdofnun milli laga.

en: Collections
is: Söfn

en: Internet Services
is: Internetþjónustur

en: Generic
is: Almennt

en: Lyrics
is: Lagatextar

en: Search Scripts
is: Leita að skriftum

en: Images
is: Myndir

en: %1 track | %1 tracks
is[0]: %1 lag
is[1]: %1 lög

en: Disc %1
is: Diskur %1

en: Edit Track Details
is: Sýsla með lagaupplýsingar

en: %1 pixel | %1 pixels
is[0]: %1 mynddíll
is[1]: %1 mynddílar

en: Frequency range:
is: Tíðnisvið:

en: Play Count
is: Afspilunartalning

en: Score
is: Stig

en: Last played
is: Seinasta spilun

en: Never
is: Aldrei

en: Add to blacklist
is: Bæta á bannlista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
is: Merkimiðar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
is: Stillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
is: með

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
is: Bæta við

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
is: Fjarlægja valið

en: Suggestions:
is: Tillögur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
is: Titill:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
is: Flytjandi:

en: Configure Playlist Info Applet
is: Stilla spilunarlistaforritlinginn

en: Width
is: Breidd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
is: Flytjandi

[ctx: Guitar tablature]
en: Tabs
is: Flipar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFetchGuitar)
en: Guitar
is: Gítar

en: Track
is: Lag

en: Do not show under Various Artists
is: Ekki sýna undir ýmsir flytjendur

en: Show under Various Artists
is: Sýna undir ýmsir flytjendur

en: Audio CD
is: Hljóðdiskur CD

en: Transferring: %1
is: Flyt lög: %1

en: Unknown Artist
is: Óþekktur flytjandi

en: Unknown track
is: Óþekkt lag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelComboLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Model:
is: Tegund:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
is: Upplýsingar

en: Unsupported format: %1
is: Óstutt snið: %1

en: Could not connect to MTP Device
is: Gat ekki tengst MTP tæki

en: Could not copy track from device.
is: Gat ekki afritað lag frá ferðatæki.

en: Unknown Album
is: Óþekkt plata

en: Unknown Genre
is: Óþekkt tegund

en: Could not delete item
is: Gat ekki eytt hlut

en: Delete failed
is: Eyðing mistókst

[ctx: @title:window]
en: Move Files
is: Færa skrár

en: today
is: í dag

en: Trash
is: Rusl

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: Stream (%1)
is: Straumur (%1)

en: Playlist_%1
is: Lagalisti_%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PodcastSettingsBase)
en: Podcast Configuration
is: Podcast stillingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: When checked, Amarok will automatically scan the podcast for updates
is: Ef valið mun Amarok sjálfkrafa skanna podcastinn eftir uppfærslum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoFetchCheck)
en: Automatically scan for updates
is: Athuga sjálfkrafa með uppfærslur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qgroupbox)
en: Media Download
is: Miðils niðurhal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_downloadRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download media as soon as it becomes available
is: Hlaða niður miðli um leið og hann er fáanlegur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_downloadRadio)
en: Download when a&vailable
is: &Ná í þegar fáanlegt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_streamRadio) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Media must be explicitly downloaded, otherwise the podcast will be played from the remote server.
is: Skráin verður að vera sótt, annars verður hún spiluð frá fjarlæga þjóninum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_streamRadio)
en: Stream or download on re&quest
is: Straum eða niðurhal við &beiðni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_purgeCheck) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: If checked, Amarok will throw away old podcast episodes
is: Ef valið mun Amarok kasta gömlum podcast skrám

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_purgeCheck)
en: Limit &number of episodes
is: &Takmarka fjölda af þáttum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_purgeCountLabel)
en: Keep maximum of:
is: Halda að hámarki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_purgeCountSpinBox)
en: The maximum number of podcast items to store
is: Hámarksfjöldi podcast hluta sem á að geyma

[ctx: change options]
en: Configure %1
is: Stilla %1

en: &Configure
is: &Stilla

en: &Remove Subscription
is: Fja&rlægja skráningu

en: &Download Episode
is: &Hlaða niður þætti

en: &Delete Downloaded Episode
is: &Eyða sóttum þætti

en: Already subscribed to %1.
is: Þegar áskrifandi að %1.

en: Unable to save podcast episode file to %1
is: Gat ekki vistað hlaðvarpsþátt (podcast episode file) sem %1

en: Downloading Podcast Media
is: Næ í hlaðvarpsmiðil (podcast media)

en: Downloading Podcast "%1"
is: Næ í hlaðvarp (podcast) "%1"

en: Local Podcasts
is: Staðvær hlaðvörp (podcasts)

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
is: óvirkt

[ctx: Track field name (the file this track is stored in)]
en: File Name
is: Skráarheiti

[ctx: Track field name]
en: Title
is: Titill

[ctx: Track field name]
en: Artist
is: Listamaður

[ctx: Track field name]
en: Album
is: Albúm

[ctx: Track field name]
en: Comment
is: Athugasemd

[ctx: Track field name]
en: Length
is: Lengd

[ctx: Track field name]
en: File Size
is: Skráarstærð

[ctx: Track field name]
en: Format
is: Snið

[ctx: Track field name]
en: Rating
is: Einkunn

[ctx: Track field name]
en: Last Modified
is: Síðast breytt

[ctx: One word translation used in the collection filter]
en: year
is: ár

en: Importing podcast channel from %1
is: Flyt inn hlaðvarpsrás (podcast channel) frá %1

en: Updating podcast channel
is: Uppfæri hlaðvarpsrás (podcast channel)

en: Updating "%1"
is: Uppfæri "%1"

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
is: Aldrei

en: One week ago | %1 weeks ago
is[0]: Fyrir 1 viku
is[1]: Fyrir %1 vikum

en: Yesterday
is: Í gær

en: One day ago | %1 days ago
is[0]: Fyrir 1 degi
is[1]: Fyrir %1 dögum

en: One hour ago | %1 hours ago
is[0]: Fyrir 1 klukkustund
is[1]: Fyrir %1 klukkustundum

en: One minute ago | %1 minutes ago
is[0]: Fyrir einni mínútu
is[1]: Fyrir %1 mínútum

en: Within the last minute
is: Á síðustu mínútu

en: The future
is: Í framtíðinni

[ctx: w for weeks]
en: %1w
is: %1v

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
is: Á morgun

[ctx: h for hours]
en: %1h
is: %1k

en: Invalid
is: Ógilt

en: Fetching Cover
is: Næ í umslag

en: Fetch Cover | Fetch Covers
is[0]: Ná í umslag
is[1]: Ná í umslög

en: Fetch the artwork for this album | Fetch artwork for %1 albums
is[0]: Ná í mynd fyrir þetta umslag
is[1]: Ná í myndir fyrir þessi %1 umslög

en: Display Cover
is: Sýna umslag

en: Display artwork for this album
is: Sýna mynd fyrir þetta umslag

en: Unset Cover | Unset Covers
is[0]: Aftengja umslag
is[1]: Aftengja umslög

en: Remove artwork for this album | Remove artwork for %1 albums
is[0]: Fjarlægja mynd fyrir þetta umslag
is[1]: Fjarlægja myndir fyrir þessi %1 umslög

en: Are you sure you want to remove this cover from the Collection? | Are you sure you want to delete these %1 covers from the Collection?
is[0]: Ertu viss um að þú viljir fjarlægja þetta umslag úr safninu?
is[1]: Ertu viss um að þú viljir fjarlægja þessi %1 umslög úr safninu?

en: Set Custom Cover
is: Setja sérsniðið umslag

en: Set custom artwork for this album | Set custom artwork for these %1 albums
is[0]: Setja sérsniðið myndefni við þetta umslag
is[1]: Setja sérsniðið myndefni við þessi %1 umslög

en: Select Cover Image File
is: Veldu umslagsmynd

en: Cancel
is: Hætta við

en: Search
is: Leita

[ctx: @item::intable]
en: Artist
is: Listamaður

[ctx: @item::intable]
en: Country
is: Land

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
is: Hæð

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
is: Titill

[ctx: @item::intable Release Date]
en: Released
is: Útgefið

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
is: Breidd

en: Cover Manager
is: Umslagsstjóri

en: Albums By
is: Plötur með

en: All Artists
is: Allir flytjendur

en: Enter search terms here
is: Sláðu inn hér leitarorð

en: All Albums
is: Allar plötur

en: Albums With Cover
is: Plötur með umslagi

en: Albums Without Cover
is: Plötur án umslags

en: Fetch Missing Covers
is: Sækja umslög sem vantar

[ctx: The fetching is done.]
en: Finished.
is: Lokið.

en:  Cover not found |  <b>%1</b> covers not found
is[0]:  Umslag fannst ekki
is[1]:  <b>%1</b> umslög fundust ekki

en: Fetching cover for %1 - %2...
is: Næ í umslag fyrir %1 - %2...

en: Fetching cover for %1...
is: Næ í umslag fyrir %1...

en: Fetching 1 cover:  | Fetching <b>%1</b> covers... :
is[0]: Næ í 1 umslag:
is[1]: Næ í <b>%1</b> umslög... :

en: 1 fetched | %1 fetched
is[0]: Náð var í 1
is[1]: Náð var í %1

en: 1 not found | %1 not found
is[0]: 1 fannst ekki
is[1]: %1 fundust ekki

en: Connecting...
is: Tengist...

en: 1 result for "%2" | %1 results for "%2"
is[0]: 1 niðurstaða fyrir "%2"
is[1]: %1 niðurstöður fyrir "%2"

en: 1 album | %1 albums
is[0]: 1 plata
is[1]: %1 plötur

en: Cover Image
is: Umslagsmynd

en: No Artist
is: Enginn flytjandi

en: &Watch folders for changes
is: &Fylgjast með breytingum á möppum

en: If selected, Amarok will read all subfolders.
is: Ef valið mun Amarok leita í öllum undirmöppum.

en: Import Collection
is: Flytja inn safn

en: Migrating
is: Yfirfærsla

en: <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 track | <b><font color='green'>Success:</font></b> Imported %1 tracks
is[0]: <b><font color='green'>Tókst:</font></b> Flutti inn %1 lag
is[1]: <b><font color='green'>Tókst:</font></b> Flutti inn %1 lög

en: <b><font color='red'>Failed:</font></b> Unable to import statistics
is: <b><font color='red'>Mistókst:</font></b> Gat ekki flutt inn tölfræðiupplýsingar

en: <b><font color='red'>Error:</font></b> %1
is: <b><font color='red'>Villa:</font></b> %1

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track]
en: Imported <b>%1 - %2</b>
is: Flutt inn <b>%1 - %2</b>

[ctx: Track has been imported, format: Artist - Track (Album)]
en: Imported <b>%1 - %2 (%3)</b>
is: Flutt inn <b>%1 - %2 (%3)</b>

en: Copy to Clipboard
is: Afrita á klippispjald

[ctx: Usage]
en: Yes
is: Já

[ctx: Usage]
en: No
is: Nei

en: AND
is: OG

en: OR
is: EÐA

en: Edit Filter
is: Breyta síu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
is: og

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbOr)
en: or
is: eða

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
is: Vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetResetBtn)
en: Reset to Default
is: Frumstilla á sjálfgefið

en: Expand All
is: Þenja allt út

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
is: &Hætta við

en: %1 or %2
is: %1 eða %2

en: Artist's Initial
is: Upphafsstafir flytjanda

en: File Extension of Source
is: Skráarending upprunaskrár

en: Track Number
is: Lag númer

en: You can use the following tokens:
is: Þú getur notað eftirfarandi breytur:

en: If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.
is: Ef þú setur slaufusviga { } í kringum hluta textans sem inniheldur breytuna verður sá hluti falinn ef stakið er ekki til.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrganizeCollectionDialogBase)
en: Organize Files
is: Skipuleggja skrár

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, folderLabel)
en: Base directory under which to put files
is: Grunnmappa fyrir skrár

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: C&ollection Folder:
is: &Safnmappa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
is: Valmöguleikar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Destination Preview
is: Forskoðun á áfangaskrá

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: If checked, overwrite files of the same name without asking.
is: Skrifa yfir skrár með sama nafni án þess að fá staðfestingu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, overwriteCheck)
en: Overwrite &Destination
is: S&krifa yfir áfangastað

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OrganizeCollectionsOptions)
en: Character Replacement
is: Skipta út stöfum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, spaceCheck)
en: If checked, convert spaces to underscores.
is: Umbreyta bilum í undirstrik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, asciiCheck)
en: Restrict to &ASCII
is: Takmarka við &ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
is: Skipta út

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
is: Regluleg segð

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, replaceEdit)
en: Character string
is: Stafastrengur

en: Tags
is: Merki

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: Track Details: %1 by %2
is: Upplýsingar um lag: %1 með %2

[ctx: The amount of tracks being edited]
en: 1 Track | Information for %1 Tracks
is[0]: 1 lag
is[1]: Upplýsingar um %1 lög

en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
is: <b>%1</b> með <b>%2</b>

en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
is: <b>%1</b> með <b>%2</b> á <b>%3</b>

en: Editing 1 file | Editing %1 files
is[0]: Breyti 1 skrá
is[1]: Breyti %1 skrám

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
is: Ekkert

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TagDialogBase)
en: Track Information
is: Upplýsingar um lag

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summaryTab)
en: S&ummary
is: &Yfirlit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftHeaderLabel)
en: Properties
is: Eiginleikar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
is: Tölfræði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
is: Lengd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
is: Stærð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
is: Snið:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collectionLabel)
en: Collection:
is: Safn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
is: Einkunn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
is: Stig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
is: Athugið:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tagsTab)
en: Ta&gs
is: Mer&ki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: T&itle:
is: T&itill:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Artist:
is: &Flytjandi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: &Composer:
is: Tó&nskáld:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Al&bum:
is: &Plata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Genre:
is: &Tegund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &Year:
is: Á&r:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
is: Athugase&md:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, lyricsTab)
en: L&yrics
is: Lagate&xtar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, labelsTab)
en: La&bels
is: Mer&ki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
is: Skýring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
is: Fjarlægja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
is: Staðsetning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
is: &Fyrra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
is: &Næsta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_ok)
en: Sa&ve && Close
is: &Vista og loka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCase)
en: Edit &case
is: Breyta &stafstöðu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTitleCase)
en: &Title case
is: &Titilstafir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbFirstLetter)
en: &First letter of every word uppercase
is: &Fyrsti stafur í orðum er hástafur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllUpper)
en: All &uppercase
is: Allt &hástafir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllLower)
en: All &lowercase
is: Allt &lágstafir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEliminateSpaces)
en: Remove trailing &spaces in tags
is: Fjarlægja óþörf &bil úr merkjum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReplaceUnderscores)
en: Replace &underscores with spaces
is: Skipta &undirstrkum út fyrir bil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
is: Ár:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
is: Plata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Genre:
is: Tegund:

en: Unknown album
is: Óþekkt albúm

en: Unknown title
is: Óþekktur titill

[ctx: Prefix for AndBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: and
is: og

[ctx: Prefix for OrBias. Shown in front of a bias in the dynamic playlist view]
en: or
is: eða

[ctx: Title for a default dynamic playlist. The default playlist only returns random tracks.]
en: Random
is: Slembið

en: Generating playlist...
is: Bý til lagalista...

[ctx: Name of the "SearchQuery" bias]
en: Search
is: Leita

[ctx: Name of the random bias]
en: Random
is: Slembið

[ctx: Name of a dynamic playlist]
en: Rating
is: Einkunn

en: Too many errors encountered in playlist. Playback stopped.
is: Of margar villur í lagalista. Spilun var stöðvuð.

[ctx: track by artist on album]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b> on <b>%3</b>
is: <b>%1</b> með <b>%2</b> á <b>%3</b>

[ctx: track by artist]
en: <b>%1</b> by <b>%2</b>
is: <b>%1</b> með <b>%2</b>

[ctx: track on album]
en: <b>%1</b> on <b>%2</b>
is: <b>%1</b> á <b>%2</b>

en: Manual
is: Handvirkt

en: Club
is: Klúbbur

en: Dance
is: Dans

en: Full Treble
is: Þéttur diskant

en: Full Bass + Treble
is: Þéttur bassi + diskantur

en: Party
is: Partý

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
is: Notandanafn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Port
is: Gátt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_connectionTypeLabel)
en: Connection type
is: Tegund tengingar

en: No information available for this track
is: Það eru engar upplýsingar fáanlegar yfir þetta lag

en: Developer (Stecchino)
is: Forritari (Stecchino)

en: Project founder (markey)
is: Upphafsmaður (markey)

en: Developer (Teo`)
is: Forritari (Teo`)

en: Developer (eean)
is: Forritari (eean)

en: Developer (jefferai)
is: Forritari (jefferai)

en: Developer (lfranchi)
is: Forritari (lfranchi)

en: Release Vixen (Nightrose)
is: Útgáfunornin (Nightrose)

en: Developer (maxx_k)
is: Forritari (maxx_k)

en: Developer (nhn)
is: Forritari (nhn)

en: Developer (sebr)
is: Forritari (sebr)

en: Developer (xevix)
is: Forritari (xevix)

en: Developer, Replay Gain support
is: Forritari, Replay Gain stuðningur

en: Windows porting
is: Windows aðlögun

en: Rokymoter (dangle)
is: roKymoter (dangle)

en: Usability
is: Notendavæni

en: Developer (hydrogen)
is: Forritari (hydrogen)

en: Podcast improvements
is: Podcast betrumbætur

en: Live CD, Bug squashing (oggb4mp3)
is: Live CD, aflúsun (oggb4mp3)

en: Icons
is: Táknmyndir

en: Developer, Website theme (KRF)
is: Forritari, þema vefsvæðis (KRF)

en: Artwork
is: Myndskreyting

en: Bug triaging and sanitizing
is: Flokkun lúsa og hreinsun

en: Website hosting
is: Vefsíðuhýsing

en: Scripting interface
is: Skriftuviðmót

en: TagLib & ktrm code
is: TagLib & ktrm kóði

en: Developer
is: Forritari

en: Splash screen artist
is: Upphafsskjár

en: Context view
is: Samhengissýn

en: Former contributors
is: Fyrri þáttakendur

en: Patches
is: Plástrar

en: MySQL support
is: MySQL stuðningur

en: Postgresql support
is: Postgresql stuðningur

en: Graphics, splash-screen
is: Grafík, upphafsskjár

en: Analyzers, Context Browser and systray eye-candy
is: Tónmælar, samhengisflakkari og kerfisbakkaaugnayndi

en: Icons and image work
is: Táknmyndir og myndvinnsla

en: Rokymoter, bug fixer (Firetech)
is: Rokymoter, aflúsun (Firetech)

en: Konqueror Sidebar, some DCOP methods
is: Konqueror hliðarslá, smá DCOP

en: FHT routine, bugfixes
is: FHT rútína, villuleiðréttingar

en: K3b export code
is: K3B útflutningskóði

en: Bugfixes, PostgreSQL support
is: Villuleiðréttingar, Postgresql stuðningur

en: Wikipedia support, patches
is: Wikipedia stuðningur, plástrar

en: Audioscrobbler support
is: Audioscrobbler stuðningur

en: Loads of stuff
is: Haugur af dóti

en: Internet
is: Internetið

en: Playlists
is: Lagalistar

en: Docking in System Tray
is: Set í kerfisbakka

en: Play Media (Files or URLs)
is: Spila miðil (skrár eða slóðir)

en: Add Media (Files or URLs)
is: Bæta við miðli (skrár eða slóðir)

en: Enter Stream URL:
is: Sláðu inn slóð á straum (URL):

en: &Add Media...
is: Bæt&a við miðli...

[ctx: clear playlist]
en: &Clear Playlist
is: &Hreinsa lagalista

en: &Add Stream...
is: Bæt&a við straum...

en: &Export Playlist As...
is: &Flytja út lagalista sem...

en: Equalizer
is: Hljóðblandari

en: Play Media...
is: Spila miðil...

en: Update Collection
is: Uppfæra safn

en: Previous Track
is: Fyrra lag

en: Next Track
is: Næsta lag

en: Increase Volume
is: Auka hljóðstyrk

en: Decrease Volume
is: Minnka hljóðstyrk

en: Toggle Main Window
is: Víxla aðalglugga

en: Search playlist
is: Leit í lagalistum

en: Show active track
is: Sýna virkt lag

en: Mute Volume
is: Þagga niður hljóð

en: Queue Track
is: Setja lag í biðröð

en: Rate Current Track: 1
is: Stigagjöf lags: 1

en: Rate Current Track: 2
is: Stigagjöf lags: 2

en: Rate Current Track: 3
is: Stigagjöf lags: 3

en: Rate Current Track: 4
is: Stigagjöf lags: 4

en: Rate Current Track: 5
is: Stigagjöf lags: 5

en: &Music
is: &Tónlist

en: &Playlist
is: &Lagalisti

en: &Tools
is: Á&höld

en: &Settings
is: &Stillingar

en: Paused  ::  %1
is: Í bið  ::  %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
is: &Hreinsa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
is: Lengd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
is: Upplýsingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
is: Gildi

en: Configuration for
is: Stillingar fyrir

en: Width:
is: Breidd:

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Single
is: Stakur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
is: Útlit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group By
is: Flokka eftir

en: Standard
is: Staðlað

en: Repeat Track
is: Endurtaka lag

en: Repeat Album
is: Endurtaka plötu

en: Repeat Playlist
is: Endurtaka lagalista

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
is: Staðgengitákn

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
is: Mappa

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
is: Skráarheiti

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
is: Titill

[ctx: %1 is number of tracks, %2 is time]
en: %1 track (%2) | %1 tracks (%2)
is[0]: %1 lag (%2)
is[1]: %1 lög (%2)

[ctx: %1 is number of tracks]
en: %1 track | %1 tracks
is[0]: %1 lag
is[1]: %1 lög

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
is: Skráarnafn

en: Disc Number
is: Diskur númer

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
is: Lag

en: Comment
is: Athugasemd

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
is: Mappa

en: Bitrate
is: Bitahraði

en: Sample Rate
is: Söfnunartíðni

en: Rating
is: Einkunn

[ctx: Column name]
en: Last Played
is: Seinasta spilun

en: Mood
is: Skapbrigði

en: File Size
is: Skráarstærð

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move Up
is: Færa upp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move Down
is: Færa niður

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dequeueTrackButton)
en: Dequeue Track
is: Taka lag úr biðröð

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear Queue
is: Hreinsa biðröð

en: Filter %1
is: Sía %1

en: Search %1
is: Leita að %1

en: Start typing to progressively search through the playlist
is: Byrjaðu að slá inn texta til að leita í lagalista, svörun verður nákvæmari eftir því sem stöfum fjölgar

en: Tracks
is: Lög

en: Albums
is: Plötur

en: Artists
is: Flytjendur

en: Composers
is: Tónskáld

en: Years
is: Ár

en: Show only matches
is: Sýna aðeins það sem hefur samsvörun

en: Search Preferences
is: Leitarstillingar

en: Tracks Added
is: Lögum bætt við

en: Tracks Removed
is: Lög fjarlægð

en: The following sources are available for this track:
is: Það eru engar upplýsingar fáanlegar um þetta lag:

en: Stop Playing After This Track
is: Stöðva afspilun eftir þetta lag

en: Remove From Playlist
is: Fjarlægja úr lagalista

en: Select Source
is: Velja uppruna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strictness) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessInt) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_strictnessDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_StrictnessTime) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Match:
is: Samsvörun:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
is: jafnt og

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
is: minna en

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Field)
en: tracks
is: lög

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
is: stærra en

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
is[0]: dagur
is[1]: Dagar

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
is[0]: ár
is[1]: ár

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
is: jafnt og

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
is: byrjar á

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
is: endar á

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
is: inniheldur

en: genre
is: tegund

en: composer
is: tónskáld

en: comment
is: athugasemd

en: length
is: lengd

en: score
is: stig

en: rating
is: einkunn

en: Add new
is: Bæta við forstillingu

en: Scanning music
is: Skanna tónlist

en: Error
is: Villa

en: Authentication Error
is: Auðkenningarvilla

en: Ampache Server %1
is: Ampache miðlari %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verifyButton)
en: Check Connection
is: Athuga tengingu

en: Subscribe
is: Gerast áskrifandi

en: Testing...
is: Prófa...

en: Failed
is: Mistókst

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
is: Tókst

en: Either the username or the password is incorrect, please correct and try again
is: Annað hvort notandanafn eða lykilorð virðast vera röng, leiðréttu þetta og reyndu svo aftur.

en: No description available...
is: Engin lýsing tiltæk...

en: From Jamendo.com
is: Frá Jamendo.com

en: A site where artists can freely share their music
is: Vefsvæði þar sem listamenn geta deilt tónlistinni sinni án nokkurra kvaða

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
is: Uppfæra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
is: Hlaða niður

note: i18n("Artist") ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtist()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Artist / Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(sortByArtistAlbum()) ); action = filterMenu->addAction( i18n( "Album" ) ); connect( action, SIGNAL(triggered(
en: Genre / Artist
is: Tegund / Flytjandi

en: Genre / Artist / Album
is: Tegund / Flytjandi / Plata

en: Updating the local Jamendo database.
is: Uppfæri Jamendo gagnagrunn á þessari vél

[ctx: First part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: Jamendo.com database update complete. Added 1 track on  | Jamendo.com database update complete. Added %1 tracks on
is[0]: Uppfærsla Jamendo.com gagnagrunns er lokið. Bætti við 1 lagi á
is[1]: Uppfærsla Jamendo.com gagnagrunns er lokið. Bætti við %1 lögum á

[ctx: Middle part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 album from  | %1 albums from
is[0]: 1 plata frá
is[1]: %1 plötur frá

[ctx: Last part of: Jamendo.com database update complete. Added 3 tracks on 4 albums from 5 artists.]
en: 1 artist. | %1 artists.
is[0]: 1 flytjanda.
is[1]: %1 flytjendum.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Last.fm Profile
is: Last.fm persónusnið

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Last.fm Services
is: Last.fm þjónustur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SubmitPlayedSongs)
en: &Submit tracks
is: &Senda lög

en: Last.fm: Love
is: Last.fm: Uppáhalds

en: Create a Custom Last.fm Station
is: Búa til sérsniðna Last.fm stöð

en: Tag
is: Merki

en: User
is: Notandi

en: %1's Streams
is: %1 straumar

en: Global Tags
is: Almenn merki

en: Friends' Loved Radio
is: Uppáhaldsstöðvar vina

en: Friends' Personal Radio
is: Persónulegar stöðvar vina

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
is: Mistókst

en: Personal Radio
is: Persónulegt útvarp

en: My Recommendations
is: Ég mæli með

en: My Radio Station
is: Útvarpsstöðin mín

en: My Top Artists
is: Toppflytjendurnir mínir

en: My Tags
is: Merkin mín

en: Friends
is: Vinir

en: Last.fm: &Ban
is: Last.fm: &Banna

en: Ban this track
is: Banna þetta lag

en: Last.fm: &Skip
is: Last.fm: &Sleppa

en: Skip this track
is: Sleppa þessu lagi

en: Last.fm is cool...
is: Last.fm er svalt...

en: Play Similar Artists from Last.fm
is: Spila svipaða flytjendur frá Last.fm

en: Adding album cover to collection
is: Bæti plötuumslagi við safn

en: Preview Tracks
is: Forskoða lög

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
is: Tölvupóstur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
is: Ég er meðlimur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Membership type:
is: Tegund skráningar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
is: Straumur

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
is: Notandanafn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
is: Lykilorð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Preview stream type:
is: Forskoða gerð straums:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: High Quality Mp3
is: Hágæða Mp3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, streamTypeComboBox)
en: Low Quality Mp3
is: Lággæða Mp3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneDownloadDialogBase)
en: Magnatune.com Album Download
is: Magnatune.com plötuniðurhal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Download options
is: Niðurhalsval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Format:
is: Veldu snið:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Download to:
is: Hlaða niður í:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If you download to a location that is already being monitored by Amarok, the album will automatically be added to your collection.
is: Ef þú hleður niður í staðsetningu sem Amarok fylgist þegar með, verður plötunni sjálfkrafa bætt við safnið þitt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Magnatune info
is: Magnatune upplýsingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downloadButton)
en: &Download
is: &Hala niður

en: Processing download
is: Vinn með niðurhal

en: There seems to be an error in the supplied membership information. Please correct this and try again.
is: Það virðast vera rangar upplýsingar í skráningunni. Leiðréttu þær og reyndu svo aftur.

en: Could not process download
is: Gat ekki meðhöndlað niðurhal

en: Fetching %1 Artist Info
is: Næ í upplýsingar um %1 flytjanda

en: Description:
is: Lýsing:

en: From Magnatune.com
is: Frá Magnatune.com

en: Fetching Magnatune.com front page
is: Næ í forsíðu Magnatune.com

en: The non evil record label that is fair to artists and customers alike
is: Hinn ei-svo-illi plötuútgefandi sem reynir að vera sanngjarn við listamenn jafnt sem kaupendur

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, magnatuneReDownloadDialogBase)
en: Redownload manager
is: Niðurhalsstjóri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: These are the albums that you have previously downloaded:
is: Þetta eru plöturnar sem þú hefur sótt áður:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, redownloadButton)
en: Re&download
is: En&durhlaða

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, redownloadListView)
en: Artist - Album
is: Flytjandi - plata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
is: Loka

en: Artist / Album
is: Flytjandi / Plata

en: Update Database
is: Uppfæra gagnagrunn

en: Tools
is: Áhöld

en: Download Album
is: Hala niður plötu

en: Updating the local Magnatune database.
is: Uppfæri Magnatune.com gagnagrunn

en: ERROR: No arguments supplied
is: VILLA: engin skilyrði fylgja

en: ERROR: Wrong number of arguments for addMoodyTracks
is: VILLA: rangur fjöldi skilyrða með addMoodyTracks

en: ERROR: Parse error for argument 2 ( count )
is: VILLA: þættingarvilla við skilyrði 2 (fjöldi )

en: ok
is: Í lagi

en: ERROR: Unknown argument.
is: VILLA: óþekkt skilyrði.

en: Amarok's MP3tunes Harmony Daemon
is: Amarok MP3tunes Harmony miðlari

en: Handles AutoSync for the MP3tunes service in Amarok.
is: Sér um AutoSync fyrir MP3tunes þjónustuna í Amarok.

en: The identifier the daemon should use.
is: Auðkennið sem miðlarinn á að nota.

en: The email to be used for authentication.
is: Netfang til auðkenningar.

en: The pin to be used for authentication.
is: Kóði (PIN) til auðkenningar.

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
is: Tölvupóstur:

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
is: Lykilorð:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableHarmony) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices.
is: AutoSync er fídus frá MP3tunes sem hjálpar þér við að færa tónlistina þína sjálfvirkt á milli tölva og tækja.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: AutoSync is a feature from MP3tunes which allows you to automatically move your music between computers and devices. You can upload music from one location and have it download instantly to other locations.
is: AutoSync er fídus frá MP3tunes sem hjálpar þér við að færa tónlistina þína sjálfvirkt á milli tölva og tækja. Þú getur sent tónlist frá einum stað og látið hlaðast inn jafnskjótt á öðrum tækjum.

en: Online music locker where you can safely store and access your music: http://mp3tunes.com
is: Öryggishólf á netinu þar sem þú getur geymt og nálgast tónlistina þína: http://mp3tunes.com

en: The MP3tunes Locker: Your Music Everywhere!
is: MP3tunes hólf: Tónlistin þín hvar sem er!

en: MP3tunes AutoSync Enabled
is: MP3tunes AutoSync er virkt

en: MP3tunes AutoSync Disabled
is: MP3tunes AutoSync er óvirkt

en: Authenticating
is: Athuga auðkenni

en: MP3tunes Harmony: Disconnected
is: MP3tunes Harmony: Ótengt

en: MP3tunes Harmony: Waiting for PIN Input
is: MP3tunes Harmony: Bíð eftir innslætti PIN kóða

en: MP3tunes Harmony: Successfully Connected
is: MP3tunes Harmony: Tenging tókst

en: MP3tunes Locker
is: MP3tunes hólf

en: Only the following types of tracks can be uploaded to MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, and ogg.
is: Aðeins eftirtalin snið tónlistarskráa er hægt að senda inn til MP3tunes: mp3, mp4, m4a, m4p, aac, wma, og ogg.

en: Upload to MP3tunes Initiated
is: Sending til MP3tunes er að hefjast

en: Uploading Track %1/%2
is: Sendi lag %1/%2

en: Fetching Podcast Info
is: Næ í upplýsingar um podcast

en: New Folder
is: Ný mappa

en: Loading info...
is: Hleð inn upplýsingum...

en: Synchronize
is: Samstilla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedExpandButton)
en: Expand
is: Fletta út

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedCollapseButton)
en: Collapse
is: Fella saman

en: Abort
is: Hætta við

en: Main Toolbar
is: Aðaltækjaslá

en: &Copy
is: &Afrita

en: Muted
is: Þaggað

en: Bookmark
is: Bókamerki

en: Amarok Bookmarks
is: Amarok bókamerki

en: Preset:
is: Forgildi:

en: Folder
is: Mappa

en: Collection root
is: Grunnmappa safns

en: &Basic...
is: &Einfalt...

en: &Advanced...
is: &Nánar...

en: second | seconds
is[0]: önnur
is[1]: Sekúndur

en: hour | hours
is[0]: klukkustund
is[1]: Klukkustundir

en: day | days
is[0]: dagur
is[1]: Dagar

en: year | years
is[0]: ár
is[1]: ár

en: Simple Search
is: Einföld leit

en: Rating changed
is: Stigagjöf breytt

en: Volume: 100% (muted)
is: Hljóðstyrkur: 100% (þaggað)

en: Stopped
is: Stöðvað

en: Paused
is: Í bið

en: Play
is: Spila

en: Pause
is: Í bið

[ctx: Example: 3.5 GB free (unit is part of %1)]
en: %1 free
is: %1 laust

en: Track Progress
is: Framvinda lags

en: Enter space-separated terms to search.
is: Sláðu inn skilyrði með bilum til að sía

en: Edit filter
is: Breyta síu

en: Volume
is: Hljóðstyrkur

[ctx: Tooltip shown when the mouse is over the progress slider, representing the position in the currently playing track that Amarok will seek to if you click the mouse. Keep it concise.]
en: Jump to: %1
is: Hoppa í: %1

en: [prefix]
is: [forskeyti]

en: [suffix]
is: [viðskeyti]
