amarok - en to mai translation catalogue (259 entries)

note: i18n: tag layout attribute name
en: Default
mai: मूलभूत

note: i18n: tag layout attribute name
en: No Grouping
mai: कोनो समूहन नहि

note: i18n: tag layout attribute name
en: Verbose
mai: वरबोज

en: License Agreement
mai: लाइसेंस मसौदा

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
mai: <qt>कोनो जानकारी मोजुद नहि.<br /> प्रेषित कएल गेल के-अबाउट-डाटा ऑब्जेक्ट अस्तित्व मे नहि अछि.</qt>

en: About %1
mai: %1 केर संबंध में

en: License: %1
mai: लाइसेंस: %1

en: &About
mai: क' संबंधमे (&A)

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
mai: कृप्या बग रिपोट एतय <a href="mailto:%1">%2</a> करू.

en: A&uthor
mai: लेखक (&u)

en: A&uthors
mai: लेखक (&u)

en: T&ranslation
mai: अनुवाद (&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_t
en: Name
mai: नाम

en: Play/Pause
mai: बजाउ/ठहरू

[ctx: Replay Gain state, as in, disabled]
en: &Off
mai: बन्न  (&O)

en: Stop
mai: रोकू

[ctx: Username for audioscrobbler login]
note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler)
en: Username
mai: प्रयोक्ता नाम

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scrobbler) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password
mai: कूटशब्द

note: i18n: ectx: label, entry, group (MediaDevice)
en: Mount point
mai: आरोह बिंदु

[ctx: The command type of this url is not known]
en: Unknown
mai: अज्ञात

en: New Bookmark
mai: नवीन पुस्तचिह्न...

en: Group
mai: समूह

en: Type
mai: प्रकार

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Description
mai: विवरण

en: New Group
mai: नवीन समूह

en: none
mai: किछु नहि

[ctx: Load the view represented by this bookmark]
en: &Load
mai: लोड करु (&L)

en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

en: Unknown
mai: अज्ञात

[ctx: A type of command that affects the context view]
en: Context
mai: संदर्भ

en: Files
mai: फाइल

[ctx: A type of command that affects the view in the browser category]
en: Navigate
mai: नाविगेट

[ctx: A type of command that starts playing at a specific position in a track]
en: Play
mai: बजाउ

en: First Level
mai: पहिला स्तर

[ctx: The Name is not known]
en: Unknown
mai: अज्ञात

en: Album
mai: एल्बम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Album Artist
mai: एल्बम कलाकार

en: Genre
mai: घराना

en: Year
mai: वर्ष

en: Label
mai: लेबल

en: None
mai: किछु नहि

en: More...
mai: बेसी...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
mai: मेटओनाइ निश्चित करू

en: Home
mai: घर

en: Speed
mai: गति

en: Accuracy
mai: सटीकता

en: Edit
mai: संपादन

en: Add Folder
mai: फोल्डर जोड़ू

[ctx: default name for new folder]
en: New Folder
mai: नवीन फोल्डर

en: Source
mai: श्रोत

en: &Delete...
mai: मेटाबू (&D)...

en: Save As
mai: एहिना सहेजू

en: New name
mai: नवीन नाम

en: Confirm Delete
mai: मेटओनाइ निश्चित करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_podcastCheckBox)
en: Podcasts
mai: पोडकास्ट

en: By
mai: द्वारा

[ctx: Podcast published on date]
en: On
mai: शुरू

en: Keywords:
mai: बीजशब्द:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
mai: शीर्षक

en: Summary
mai: सारांश

[ctx: Miscellaneous settings]
en: General
mai: सामान्य

en: Playback
mai: प्लेबैक

en: Notifications
mai: सूचनासभ

en: Configure Notifications
mai: सूचनासभ बिन्यस्त करू

en: Database
mai: डाटाबेस

[ctx: A default password for insertion into an example SQL command (so as not to print the real one). To be manually replaced by the user.]
en: password
mai: कूटशब्द

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group_Connection)
en: Connection Settings
mai: संबंधन जमावट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_User)
en: &Username:
mai: प्रयोक्ता नाम: (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: &Password:
mai: कूटशब्द: (&P)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalBox)
en: General Options
mai: सामान्य विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Angry
mai: क्रोधित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MoodbarPaintStyle)
en: Happy
mai: सुखी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
mai: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fadeoutLengthLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Duration:
mai: अवधिः (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text color:
mai: पाठ रंगः

en: Generic
mai: जेनेरिक

en: Play Count
mai: प्ले काउंट

en: Score
mai: अंक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, matchedLabelsButton)
en: Labels
mai: लेबल

en: Reload
mai: पुनः लोड करू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
mai: जमावट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel2)
en: with
mai: क' सँग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
mai: जोड़ू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePushButton)
en: Remove selected
mai: चुनल केँ हटाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Title:
mai: शीर्षक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Artist:
mai: कलाकारः

en: Width
mai: चओड़ाइ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistLabel)
en: Artist
mai: कलाकार

en: Track
mai: ट्रैक

en: Audio CD
mai: ऑडियो सीडी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available formats
mai: उपलब्ध प्रारूप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, oggButton)
en: Ogg Vorbis
mai: ऑग वरबिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced
mai: उन्नत

en: Unknown Artist
mai: अज्ञात कलाकार

en: Unknown track
mai: अज्ञात ट्रेक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, infoGroupBox)
en: Information
mai: सूचना

en: Unknown Album
mai: अज्ञात एल्बम

en: today
mai: आइ

en: Trash
mai: रद्दी

[ctx: The value is not known]
en: Unknown
mai: अज्ञात

[ctx: The Value is not known]
en: Unknown
mai: अज्ञात

[ctx: change options]
en: Configure %1
mai: कान्फिगर करू %1

en: Podcast
mai: पोडकास्ट

en:  minute |  minutes
mai[0]:  मिनट
mai[1]:  मिनट

[ctx: automatic updates turned off]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoUpdateInterval)
en: disabled
mai: निष्क्रिय करू

en: unknown type
mai: अज्ञात प्रकार

[ctx: The amount of time since last played]
en: Never
mai: कहियो नहि

[ctx: When this track was last played]
en: Unknown
mai: अज्ञात

en: Yesterday
mai: कालि

[ctx: When this track was last played]
en: Tomorrow
mai: काल्हि

en: Google
mai: गूगल

en: Search
mai: खोजू

en: Notes
mai: टिप्पणी

[ctx: @item::intable]
en: Artist
mai: कलाकार

[ctx: @item::intable]
en: Country
mai: देश

[ctx: @item::intable]
en: Date
mai: दिनांक

[ctx: @item::intable File Format]
en: Format
mai: प्रारूप

[ctx: @item::intable Image Height]
en: Height
mai: उँचाइ

[ctx: @item::intable Album Title]
en: Title
mai: शीर्षक

[ctx: @item::intable Release Type]
en: Type
mai: प्रकार

[ctx: @item::intable File Size]
en: Size
mai: आकार

[ctx: @item::intable Cover Provider]
en: Source
mai: श्रोत

[ctx: @item::intable Image Width]
en: Width
mai: चओड़ाइ

[ctx: @item::intable URL]
en: link
mai: लिंक

en: Loading
mai: लोड भए रहल अछि

en: Connecting...
mai: कनेक्ट कए रहल अछि....

en: AND
mai: आओर

en: OR
mai: अथवा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAnd)
en: and
mai: आओर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, eqPresetSaveBtn)
en: Save
mai: सहेजू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand0Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand1Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand2Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand3Label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eqBand4Label) i18n:
en: Hz
mai: हर्त्ज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_cancel)
en: &Cancel
mai: रद्द करू (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, optionsButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsFrame)
en: Options
mai: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel1)
en: Replace
mai: बदलू

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, regexpEdit)
en: Regular expression
mai: नियमित वर्णन

en: Tags
mai: टैगसभ

[ctx: The value for this tag is not known]
en: Unknown
mai: अज्ञात

[ctx: The collection this track is part of]
en: None
mai: किछु नहि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightHeaderLabel)
en: Statistics
mai: सांख्यिकी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lenghtLabel)
en: Length:
mai: नमाइः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: Bit rate:
mai: बिट रेटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, samplerateLabel)
en: Sample rate:
mai: नमूना दरः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: Size:
mai: आकार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatLabel)
en: Format:
mai: प्रारूप:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratingLabel)
en: Rating:
mai: रेटिंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreLabel)
en: Score:
mai: अंक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_comment)
en: Co&mment:
mai: टिप्पणीः (&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Label:
mai: लेबल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
mai: हटाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
mai: स्थानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_previous)
en: &Previous
mai: पछिला (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_next)
en: &Next
mai: आगाँ (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Title_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Artist_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Composer_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Year_result) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Track_result) i1
en: <empty>
mai: <खाली>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Year:
mai: वर्षः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Comment:
mai: टिप्पणीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Album:
mai: एल्बमः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, serverList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUsername) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usernameLabel)
en: Username
mai: प्रयोक्ता नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostnameLabel)
en: Hostname
mai: होस्टनाम

en: Banshee
mai: बंशी

en: Usability
mai: उपयोगिता

en: Icons
mai: प्रतीक

en: Artwork
mai: कलाकारी

en: Developer
mai: डेवलपर

en: Internet
mai: इंटरनेट

[ctx: @item:inmenu]
en: &View
mai: दृश्य (&V)

en: Equalizer
mai: इक्वलाइजर

en: &Report Bug...
mai: बग रिपोट करू... (&R)

en: &Tools
mai: अओजार (&T)

en: &Settings
mai: जमावट (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: &Clear
mai: साफ करू (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Length
mai: नमाइ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestList)
en: Info
mai: सूचना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, requestDetails) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, responseDetails)
en: Value
mai: मान

en: Width:
mai: चओड़ाइ:

en: Custom
mai: पसंदीदा

[ctx: automatic width]
en: Automatic
mai: स्वचालित

en: copy of %1
mai: %1 की कॉपी

en: Head
mai: शीर्ष

en: Body
mai: शरीर

en: Single
mai: असगर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Layout
mai: लेआउट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipsCheckbox)
en: Show tooltips
mai: टूलटिप देखाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
mai: पूर्वावलोकन

en: Standard
mai: मानक

en: Shuffle
mai: फेँटू

[ctx: Empty placeholder token used for spacing in playlist layouts]
en: Placeholder
mai: स्थानधारक

[ctx: 'Directory' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Directory
mai: निर्देशिका

[ctx: 'File name' playlist column name and token for playlist layouts]
en: File name
mai: फाइलक नाम

[ctx: 'Labels' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Labels
mai: लेबल

[ctx: 'Mood' playlist column name and token for playlist layouts]
en: Mood
mai: स्वभाव

[ctx: 'Source' (local collection, Magnatune.com, last.fm, ... ) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Source
mai: श्रोत

[ctx: 'Title' (track name) playlist column name and token for playlist layouts]
en: Title
mai: शीर्षक

[ctx: The name of the file this track is stored in]
en: Filename
mai: फाइलनाम

[ctx: The Track number for this item]
en: Track
mai: ट्रैक

en: Comment
mai: टिप्पणी

[ctx: The location on disc of this track]
en: Directory
mai: निर्देशिका

en: Bitrate
mai: बिट्रेट

en: Rating
mai: रेटिंग

[ctx: Column name]
en: Last Played
mai: अंतिम बार खेलल गेल

en: Mood
mai: स्वभाव

[ctx: A type of command that affects the sorting, layout and filtering int he Playlist]
en: Playlist
mai: गीत-सूची

en: Artists
mai: कलाकार

en: Years
mai: वर्ष

en: Search Preferences
mai: खोजए हेतु वरीयतासभ

en: Select Source
mai: श्रोत चुनू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Position)
en: Position:
mai: स्थिति:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Compa
en: equal to
mai: एकर समान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox
en: less than
mai: एकरासँ कम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_Comparison)
en: more than
mai: एकरासँ बेसी

[ctx: a numerical tag (like year or track number) equals a value]
en: equals
mai: बराबर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonInt) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonRating)
en: greater than
mai: सँ बेसी

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) equals some string]
en: equals
mai: बराबर

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) starts with some string]
en: starts with
mai: एकरासँ आरंभ होइत अछि

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) ends with some string]
en: ends with
mai: एकरासँ समाप्त होइत अछि

[ctx: an alphabetical tag (like title or artist name) contains some string]
en: contains
mai: राखैत अछि

[ctx: within the last %1 days]
en: day | days
mai[0]: दिन
mai[1]: दिन

[ctx: within the last %1 years]
en: year | years
mai[0]: साल
mai[1]: साल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: equals
mai: बराबर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: starts with
mai: एकरासँ आरंभ होइत अछि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: ends with
mai: एकरासँ समाप्त होइत अछि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox_ComparisonString)
en: contains
mai: राखैत अछि

en: title
mai: शीर्षक

en: length
mai: नमाइ

en: label
mai: लेबल

en: Add new
mai: नवीन जोड़ू

en: Subscribe
mai: सदस्यता लिअ'.

en: Failed
mai: असफल

[ctx: The operation completed as expected]
en: Success
mai: सफलता

[ctx: Fetch new information from the website]
en: Update
mai: अद्यतन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Download
mai: डाउनलोड

en: Tag
mai: टैग

en: User
mai: प्रयोक्ता

[ctx: The operation was rejected by the server]
en: Failed
mai: असफल

en: Friends
mai: मित्र

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: E-mail:
mai: इमेल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isMemberCheckbox)
en: I am a member
mai: हम एकटा सदस्य छी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeComboBox)
en: Stream
mai: धारा

[ctx: Username for logins to Magnatune]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
mai: प्रयोक्ताक नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
mai: कूटशब्द:

en: Description:
mai: विवरण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
mai: बन्न करू

en: Tools
mai: अओजार

en: ok
mai: ठीक

[ctx: The e-mail address for Mp3Tunes logins]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: E-Mail:
mai: ई-मेलः

[ctx: The MP3Tunes password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
mai: कूटशब्द:

en: Authenticating
mai: प्रमाणित कए रहल अछि

en: Back
mai: पाछाँ

en: Abort
mai: छोड़ू

en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

en: Muted
mai: मौन

en: Bookmark
mai: पुस्तकचिह्न

en: Ignore
mai: उपेक्षा

en: Folder
mai: फोल्डर

en: Paused
mai: ठहरू

en: Play
mai: बजाउ

en: Pause
mai: ठहरू

en: Volume
mai: आवाज

en: Artist: %1
mai: कलाकार: %1

en: empty
mai: खाली
